PDA

View Full Version : Tinitus - neprestano danonoćno zujanje u ušima

stranice : 1 2 3 [4] 5 6

Labia
02.08.2012., 16:45
ej narode! Evo ja imam problem s tim šumom u ušima već godinu dana.:confused: Uzrok???? može ih biti milijun. No, međutim, olakotna okolnost je u tome što je taj šum onak nekad srednje jačine a nekad je ko šumeća tableta. U desnom uhu sam neko vrijeme osjećao i zujanje, zvonjavu te pokvareni telefon,ali nekim čudom hvala Bogu je prestalo. E sad, bio sam kod otorinca i definiran mi je tinitus i žena mi je dala neke Betaserc tablete da pijem, makar je to također protiv poremećaja ravnoteže koju nemam. U sebe sam nalio i nalio kapi za uho, nos, onda sam probao onu varijantu sa svijećom za čišćenje cerumena i sve je to ublažilo stanje ,ali ne i otklonilo. Sad koristim švedsku grenčicu pa ćemo vidjet hoće li bit bolje. Ne znam, ja normalno čujem, nije mi problem kad je u prostoriji više ljudi, začudo okej spavam, mogu učit, pretpostavljam zato jer sam razvio neki sistem ignoriranja.Ja se sad s tim borim..

a kak to koristiš švedsku grenčicu?

UglyKidJoe
02.08.2012., 17:00
ej narode! Evo ja imam problem s tim šumom u ušima već godinu dana.:confused: Uzrok???? može ih biti milijun. No, međutim, olakotna okolnost je u tome što je taj šum onak nekad srednje jačine a nekad je ko šumeća tableta. U desnom uhu sam neko vrijeme osjećao i zujanje, zvonjavu te pokvareni telefon,ali nekim čudom hvala Bogu je prestalo. E sad, bio sam kod otorinca i definiran mi je tinitus i žena mi je dala neke Betaserc tablete da pijem, makar je to također protiv poremećaja ravnoteže koju nemam. U sebe sam nalio i nalio kapi za uho, nos, onda sam probao onu varijantu sa svijećom za čišćenje cerumena i sve je to ublažilo stanje ,ali ne i otklonilo. Sad koristim švedsku grenčicu pa ćemo vidjet hoće li bit bolje. Ne znam, ja normalno čujem, nije mi problem kad je u prostoriji više ljudi, začudo okej spavam, mogu učit, pretpostavljam zato jer sam razvio neki sistem ignoriranja.Ja se sad s tim borim..

Cerumen nije uzrok tinitusu.
Vosak neće ukloniti tinitus već ćeš moguće spaliti bubnjić pa ćeš tek onda imati problema sa sluhom.
Betaserc se propisuje u uvjerenju da povećanje protoka može pomoći ukoliko se radi o reverzibilnom oštećenju. U ovom slučaju ne liječi se poremećaj ravnoteže.
Kapi također nemaju nikakvu čak niti fikcijsku mogućnost učinka na tinitus.

Hard Candy
02.08.2012., 17:09
dsv definitivno nam javi kako je prošlo sa švedskom grenčicom i ja sam planirala koristiti. Za sada pijem Betaserc za povećanje cirkulacije u uhu i vitamine. Grenčica pomaže, čitala sam da se stavi na uho komnadić vate/gaze natopljen tinkturom i da potiče obnovu. Sretno!

arween 7
03.08.2012., 23:44
David cuje zvuk alarma u glavi a Shatner je fakat najebo kad je dobio ovu glupost na snimanju jedne epizode Star T. Njemu je TRT spasila zivot. Bas su se nasli ,haha.

batelant
09.08.2012., 15:58
evo da podilin s vama svoje iskustvo sa tinitusom...

''cujen'' zujanje u usima vec duze vrime nekih 2 god sigurno a mozda i vise... kad se pojavilo i kako ne pantin tocno a uzroka po meni moze bit vise po mom laickom vidjenu stvari...

dok sam bija manji ima san konstante upale uha (kronicne) i to sve sve dogadjalo dok sam trenira waterpolo neke 15.te godine i kad sam presta trenirat prestale su i upale i do danas ne znan jesan li uvatija koju upalu od tada...

drugi uzrok bi moga bit kad san se pocea bavit ronjenjem na boce sa nekih 16-17 god i onda sam ima problema sa izjednacavanjem tlaka pri zaronu uvik bi cuja pucketanje u uhu i znala bi mi ic krv na nos (malo) mogu ce je da su usi dozivile neku vrstu ostecenja kod stalnih upala... medjutim to se s vrimenom izreguliralo...

treci eventualni uzrok bi mozda mogli bit jaki bolovi u donjem dijelu ledja koji se znaju desavat u intervalima po par dana pa stanu pa opet i tako... da li je to povezano ne znan...

i moguce je jos jedna stvar a to je nervoza jer se oko svega previse nerviran...

da li se sve skupa poklopilo pa izrodija tinitus ne znan...

znan samo da mi ne smeta previse tj uopce i da je u jutro kad sam odmoran i naspavan najmanje izrazen a najvise navecer ili nakon umora a priko dana dok je uvik neka buka sum tinitus niti ne primjecujen... nekad zazuji malo vise u jednom uhu i to je to bolove neman apsolutno nikakve u vratu glavi ili da osjecan pritisak u glavi nista od toga...

bija san na testu za sluh i prosa sam ga uredno...

dsv
10.08.2012., 19:47
evo ovako..što se tiče švedske grenčice u borbi protiv šuma u ušima/zujanja i sl. Kupite švedsku grenčicu ali iz Maribora ima je za nabavit u Encianu od 200 ml nekih 70 kn.A postupak je sljedeći..ujutro i navečer uzeti komad vate i donji dio sfrkati i umočiti u grenčicu i staviti u uho, a gornji dio vate neka bude suh.. nemojte ništa nabijati u uši dovoljno je da vata ispuni taj prostor u ušnom kanalu.. osjetit ćete neko djelovanje kao otapanje kapi grenčice, barem je meni tako bilo i budite ustrajni u tome.. tako ostavite preko noći odnosno preko dana. meni je nestalo pucketanje u ušima, zvonjava u desnom uhu, pokvareni telefon i to čak se i živac u lijevom uhu smirio jer kad bih udahnuo duboko onda bi stalno imao radnju tok, tok, tok, ugl.strašno nervirajuće.. sad je mir..E, ali probao sam još nešto..kad sam se vozio na biciklu onda bi valjda nesvjesno glavu stavio tako da mi vjetar šiba niz uši i nakon par dana sam osjetio da mi se lijevi kanal otčepio skroz, dakle nemam više osjećaj začepljenosti. Još uvijek imam šum u ušima,ali svaki put kad stavim grenčicu kao da se smanji! Probajte, ništa Vas ne košta,a možete puno dobiti! Sretno svima!

marek0210
15.08.2012., 11:38
E marek, ajde ti nama napiši malo više o svom slučaju, vidim da si otvorio profil samo za naš topic pa podijeli detalje :D

pozdrav svima....:kava:
radi se o lijeku Sonosan koji nemozete jos kupiti kod nas. Kad sam ja pokusavao to zadnji puta kod nas u ljekarni blijedo su me gledali i rekli da nisu nikad culi za Sosnosan.:504: Za taj lijek sam slucajno saznao za vrijeme boravka u Beču na jednom seminaru.
Imate stranice na netu o tome lijeku,pa si procitajte. Kako je lijek njemacke proizvodnje imate mnogo toga na netu o njemu na njemackom jeziku. (foruma) Naravno postoje pozitivna i negativna misljenja o ovome lijeku, kao i za sve ostale lijekove.:ne zna:
Ja sam ga koristio mjesecima i sum mi se nakon nekoliko mjeseci jako smanjio i gotovo nestao. Naravno lijek je dosta skup i tada sam ga ja placao oko 100 eura za tri mjeseca. Treba se drzat doze koju propisuje proizvođač i biti uporan. Prvi znaci vide se tek nakon tri mjeseca koristenja. Mozete ga kupiti u svakoj boljoj ljekarni u Austriji ili potrazite na netu ljekarnu u Austriji koja Vam to zeli poslat poštom.
toliko za sad od mene...
nadam se da ce vam pomoci..
lijep pozdrav :mig:

Hard Candy
15.08.2012., 13:48
Pa ako si ga koristio i znqaš njemački možeš nam napisati malo o lijeku, na čemu se bazira i kako se koristi i djeluje? Ne znamo svi baš njemački na toj razini.. Hvala.

UglyKidJoe
15.08.2012., 17:47
Mozete ga kupiti u svakoj boljoj ljekarni u Austriji ili potrazite na netu ljekarnu u Austriji koja Vam to zeli poslat poštom.
toliko za sad od mene...
nadam se da ce vam pomoci..
lijep pozdrav :mig:

Za sada je u privatnoj režiji upitno slanje LIJEKOVA preko granice stoga dok ne uđemo u EU ili otići po to ili preko ljekarne na Dolcu jer bi se moglo dogoditi da se netko na granici zaintači i da nekom propadne nabava u nezanemarivom iznosu ipak, 100€ je fina lova.
Ili ev. slanje na poštu u Brežicama ako ste blizu granice/ZG.

Hard Candy
15.08.2012., 20:36
UglyKidJoe, je li imaš nekih saznanja o tom lijeku jesi barem čula za to, da nam kažeš je l ima smisla..

UglyKidJoe
17.08.2012., 18:20
UglyKidJoe, je li imaš nekih saznanja o tom lijeku jesi barem čula za to, da nam kažeš je l ima smisla..

Ima i engleska verzija originalnog site-a.
Koliko vidim, taj preparat ima u sebi svašta i u principu bazira se na simptomatskom učinku.
Kako tinnitus nije točno definirana bolest već sindrom - potrebno je ustanoviti/liječiti osnovni razlog kako bi došlo do smirenja a ima ih stvarno mnogo samo ovisi učestalost.
Iz tog razloga ne postoji za sve uzroke 1 lijek. Najčešće se radi o početnom oštećenju sluha koje se u početnoj fazi ne registrira ali - šum da. I zato krenuti korak po korak od najčešćeg uzroka. Ima tu i nestašnih neurona i još teško shvatljive neurologije..

Što se one grenčice tiče djelovanje toga mi je apsolutni SF.

Upucati u Google: tinnitus+emedicine pa je tamo sve sažeto koliko je to moguće.

Hard Candy
17.08.2012., 22:00
Hvala. Ako sam dobro wshvatila kažeš da je tinitus znak da će sluh oslabiti u neko dogledno vrijeme? :( Koje? I još nešto, čitala sam da tipa brušenje zuba kod popravka može pogoršati tinitus radi vibracija? Ima li to medicinskog smisla? Znači unatoč čepićima iz vana..

Monsignor.m
18.08.2012., 09:37
Hvala. Ako sam dobro wshvatila kažeš da je tinitus znak da će sluh oslabiti u neko dogledno vrijeme?

Zvukove koje si čula do 5. godine više nikad nećeš čuti. :D Od onda ti slabi sluh. :D

Hard Candy
18.08.2012., 12:23
Mislila sam, rapidno.. brže nego što bi inače..

UglyKidJoe
19.08.2012., 11:52
Hvala. Ako sam dobro wshvatila kažeš da je tinitus znak da će sluh oslabiti u neko dogledno vrijeme? :( Koje? I još nešto, čitala sam da tipa brušenje zuba kod popravka može pogoršati tinitus radi vibracija? Ima li to medicinskog smisla? Znači unatoč čepićima iz vana..

Sluh već je u nekoj mjeri oštećen ali ne prirodno i ne uvijek odmah subjektivno opažajuće. Možda čak ne i objektivno ali def je slušna rezerva manja. laički objašnjeno trenutno jedna od najprihvatljivijih teorija uzima u obzir puno neurologije a kaže da ako slušne stanice neke odumru onda druge nemaju povratnu inhibitornu svezu te okidaju bzvz što se manifestira šumom.
Konkretno ok je proći sve th. koje imaju objašnjen određeni (pato)fiziološki slijed događanja a ne zasnivaju se na "pogodi učinku" a la vještičji.

Treba raditi na premapiranju - to nudi najviše rezrve i mogućnosti u prijedlogu s obzirom koliko se mozak neznatno iskorištava.
Tinitus se ne rješava ignoriranjem ali preferira se pametan i smisleni odabir ponuđenih terapija. Inače razočarenje rezultira svojim.

Eh da - brušenje zuba: svakako ako se predugo drži kraj uha. Kad se uho operira iz nekog razloga jedno od prvih postulata jest izbrusiti kost što je brže moguće jer borer ima svoj učinak kako mehaničke tako i zvučne oscilacije.

Hard Candy
19.08.2012., 21:01
Koliko je predugo? Znači li to da svako brušenje zuba može potencijalno štetiti imala osoba tinitus ili ne? Konkretno imam amalgamske plombe koje bih htjela zamijeniti i imam ih dosta i kako sad to izvesti? Je li se odnosi na sve zube ili samo umnjake i sedmice recimo? Hvala.

Ima li popis svih medicinski prohvatljivih terapija za tinitus koje se mogu kod nas provesti i zasto se ne provode? Zasto mi audiolog nije predlozio nesto? A kad sam mu opisivala simptome onoga sto sam neki dan saznala da je hiperakuzija je rekao da su neki ljudi tako malo osjetljivi.. Sto reci ORL-cu da bi ti predlozio terapiju? Ili se to ide neurologu? Cija je to domena..

Jos nesto, imam stalo pucketanje bubnjica, npr po noci lezim na jastuku i napravi se vakum i kad se okrenem to pukne i probudi me i onda jos onako zvoni dok se ne smiri.. Jako iritantno, a definitivo vjerojatno i ne bas dobro za bubnjić. Kako se takve stvari pojave same od sebe, moze li udarac u nos imati utjecaja? Prošlo je 10 mjeseci, a meni to pucketa.. već sam izvježbala manevar pa samo pomislim na izjednacavanje i pucketam :) Je li to može povećavati tinitus? Ta napetost bubnjića ili već što je, ali sam primjetila da kod promjene nadmorske visine osjetim uho, kao da ne uspjeva se brzo prilagoditi.. Je li postoji nesto kao gubitak elasticnosti bubnjica u medicini?

Sorry svima na dužem postu, ali možda i druge zanima poneko od ovih pitanja. Mene zanima je li netko s tinitusom brusio zube i je li mu bilo ok :D

Hard Candy
20.08.2012., 12:23
Članak koji kaže da su otkrili način kako prevenirati tinitus.. nadamo se da će brzo doći u primjenu kako bi sve manje ljudi bilo zahvaćeno..

http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/istrazivanje-identificiralo-kljucne-stanicne-mehanizme-koji-stoje-iza-pojave-tinitusa/607/

UglyKidJoe
20.08.2012., 12:45
Je kako ćeš spriječiti klince da npr. ne idu u diskače? Radne ljude da koriste čepove u proizvodnji? To je stvar pameti...

Drugo, malo uputa za kritičnije čitanje:
1. što je to LIJEK za prevenciju? mene su učili da se liječi nešto već bolesno što na kraju dolati do daljnjeg pitanja,
2. navodi se da su identificirani određeni K+ kanali kod NEKIH tinitusa dakle i dalje će problem tinitusa postojati osobiti ako uzrok nije samo ili isključivo buka već recimo propadanje slußnih stanica kod vaskularne kompromitacije pa kod nekih ljudi kod kojih je to pitanje vazodilatatornim lijejovima uspijemo vratiti i sluh (koji je već objektivno narušen) pa i sniriti šum.
3. Glaxo - ne daju oni novce za nešto što se neće prodavati kao npr. Betaserc.

Ok, nada je i u liječenju ali kod bas se najprije treba poraditi na prevenciji i - poštivanju pravilnika od buke Ja nemam problema sa slušnim stanicama ali ne mogu shvatiti da ljudi najnormalnije u kinima slušaju filmove na maximumu. Ono je preeeeeglasno ma što tko rekao.

Hard Candy
20.08.2012., 14:23
Mislim da se u istraživanju najviše mislilo na ljude nakon akustične traume, znači jednokratne izloženosti prevelikoj buci kao npr. pucanj ili preglasan kućni alarm.. s obzirom da stanice ne odumru odmah mislim da se u tih par dana prije nastupa tinitusa možda može ubaciti uvjetno rečeno prevencija. A je l imaš vremena prokomentirati moj post prije?

UglyKidJoe
20.08.2012., 17:03
Mislim da se u istraživanju najviše mislilo na ljude nakon akustične traume, znači jednokratne izloženosti prevelikoj buci kao npr. pucanj ili preglasan kućni alarm.. s obzirom da stanice ne odumru odmah mislim da se u tih par dana prije nastupa tinitusa možda može ubaciti uvjetno rečeno prevencija. A je l imaš vremena prokomentirati moj post prije?

Kužim, ali realno - koliko će ljudi u punom zdravlju pomisliti na to i odmah trčati po čarobni napitak koji dam bradu bude skuplji od - silikonskih čepića, slušalica što će prije ić nabaviti ako se već netko sjeti toga.
Mislim... Ne zamjeri, ali u svom radu sam srela na stotine oštećenja od buke a niti jedan koji je dotrčao odmah.

Hard Candy
20.08.2012., 22:25
Pa kad izmisle lijek već se se nači način kako plasirati informaciju do potrošača. A tu je i usmena predaja. Svi znaju da kad si prehlađen trebaš aspirin C (karikiram) pa nakon par godina će valjda svi znati da nakon akustčne traume trebaš - to. Inače, slažem se da nitko ne dotrči odmah jer niti ne zna što se može dogoditi. Ali i kad dođe često doktori ne obračaju pažnju, ja sam došla cca 1 tjedan nakon - to nije odmah, ali imala sam samo neko ciktanje. I što ORL-ac radi, test sluha - test u granicama normale i odmah, nije to naše, idite neurologu i fizijatru. Tako da osim ljudi mislim da će se i ORLci trebati educirati, ali kažem, sve će biti lakše kad bude konkretan proizvod.. I ok, vidim da nemaš vremena za druge komentare.. šteta..

UglyKidJoe
21.08.2012., 14:57
Koliko je predugo? Znači li to da svako brušenje zuba može potencijalno štetiti imala osoba tinitus ili ne? Konkretno imam amalgamske plombe koje bih htjela zamijeniti i imam ih dosta i kako sad to izvesti? Je li se odnosi na sve zube ili samo umnjake i sedmice recimo? Hvala.

Ima li popis svih medicinski prohvatljivih terapija za tinitus koje se mogu kod nas provesti i zasto se ne provode? Zasto mi audiolog nije predlozio nesto? A kad sam mu opisivala simptome onoga sto sam neki dan saznala da je hiperakuzija je rekao da su neki ljudi tako malo osjetljivi.. Sto reci ORL-cu da bi ti predlozio terapiju? Ili se to ide neurologu? Cija je to domena..

Jos nesto, imam stalo pucketanje bubnjica, npr po noci lezim na jastuku i napravi se vakum i kad se okrenem to pukne i probudi me i onda jos onako zvoni dok se ne smiri.. Jako iritantno, a definitivo vjerojatno i ne bas dobro za bubnjić. Kako se takve stvari pojave same od sebe, moze li udarac u nos imati utjecaja? Prošlo je 10 mjeseci, a meni to pucketa.. već sam izvježbala manevar pa samo pomislim na izjednacavanje i pucketam :) Je li to može povećavati tinitus? Ta napetost bubnjića ili već što je, ali sam primjetila da kod promjene nadmorske visine osjetim uho, kao da ne uspjeva se brzo prilagoditi.. Je li postoji nesto kao gubitak elasticnosti bubnjica u medicini?

Sorry svima na dužem postu, ali možda i druge zanima poneko od ovih pitanja. Mene zanima je li netko s tinitusom brusio zube i je li mu bilo ok :D

Imam, samo već mi je jučer poveći tekst pojelo nenadano pražnjenje baterije na 0 pa mi se nije opet dalo pisati.

Uglavnom,
1. Potencijalno može ali nemaš decidiranih ispitivanja. Sve se svodi na logiku i teoriju kao i kod brušenja kosti.
Ipak, ne očekuje se da će baš svako zujanje imati problematičan efekt.

2. Pogledaj si na e-medicine. To je odlična naza podataka koja se kontinuirano updejta. Mislim, mogu i ja tu nadrobiti par kb teksta ali stvarno nema svrhe da prepričavam već napisano. Ako nešto nije jasno onfa ima smisla uskakati.

3. Sve ovisi što je komu primarni interes. Kod nas nema dovoljne širine ponude jer
a) hzzo plaća mizerno mnoge stvari,
b) zdravstvena zaštita je organizirana tako da bi u manjim bolnicama svi trebali znati sve raditi što je nemoguće - ovisi o afinitetima.
c) političke rasporede će ti vrapci ukratko objasniti.
d) ukratko, za mnoge stvari bi trebali postojati specijalizirani centri ali bolnice jednostavno nemaju dovoljno mjesta kao npr. vježbe ravnoteže.

4. Postoji ali u uvjetima ako dođe do perforacije pa neomembrana uglavnom nije iste kvalitete kao prirodna ili ako dođe do jačeg fibroziranja bubnjića uslijed učestalih upala.
b) Mnogo češće je to što navodiš problem smanjene funkcionalnosti Eustachijeve tube zbog alergija, kroničnog rinosinuitisa ili nepoznatog uzroka kada zbog afunkcionalnosti tube dolazi do poremećaja izjednačavanja tlakova što ti osjetiš kao potrebu da arteficijelno napušeš bubnjić. Isto se događa prilikom promjene nadmorske visine.
C) Što se tiče spomenutog udarca u nos, teoretski bi to moglo biti slučaj da je došlo do kompletne krkaone septuma pa postoji situacija vrtložnog gibanja udahnutog zraka, nakon nekog vremena bolesti sinusa i nosne sluznice koja se širi i zatvara i onako tanku Eustachijevu tubu te se manifestira osjećajem začepljenosti.

Hard Candy
21.08.2012., 15:21
Pogledala sam e-medicineweb, tamo je sve navedeno, ali sam dobila dojam da se kod nas ništa od toga ne radi jer mi nitko nije ponudio apsolutno nikakvu terapiju. A ako dođeš kod doktora i kažeš nešto u stilu čula sam za to i to da ima, onda te smatraju bahatom i pametnicom, a samo želim vidjeti koje su opcije :( makar da me privatno negdje kod sebe naruče ako im HZZO ne pokriva sve te metode.. Anyways, vidim da ću morati ponovo na neki pregled i najneugodniju mi pretragu Audiometriju nakon koje će me boliti uši još dva dana od visokih piskavih glasnih tonova.. Prošli put sam pitala je li se može to barem stišati malo pa su rekli da to mašina sama regulira..

I sad, ajmo reći da je to moje od udarca.. što sad? Ko to može ustanoviti/dijagnosticirati? Nakon udarca mi je ORL rekao da imam jako blagi septum koji sam vjerojatno imala i prije, ali ako me baš smeta da u obzir dolazi op. Naravno da mi radi estetike to ne dolazi u obzir jer imam ok nos po mom laičkom mišljenju, ali ako mi zbog toga zuji i šumi u ušima i krcka i imam bolove u ušima i hiperakuziju.. onda bih išla. Je li postoje slučajevi da je to uzrok navedenog? Moje lijevo uho zaista ima problema s izjednačavanjem tlakova, nedavno sam išla s brda 300 m na 0 m i na drugo brdo 300 m/nm i taj dan sam cijeli imala bolove/osjetu uhu.. A nismo ni vozili jako brzo :D Iako sam ja vjerujatno imala kombinaciju, unutar tjedan dana udarac u nos i akustična trauma - kućni alarm..

Ništa, napokon skupim petlje ići zubaru i onda saznam ovo :D Eto dobre izlike hehe.. Šalim se, najradije bih da se nađe riješenje za noćnu moru :)

Hvala ti puno na vremenu. Nadam se da nisam dosadna svima na temi i da će koristiti i drugima!

UglyKidJoe
21.08.2012., 15:42
Na proširenju ponude treba raditi kao i na prihvaćanju da ista možda ima smisla. Ne zaboravimo i da za navedeno treba dovoljno love čime prosječni građanin RH ne raspolaže ma koliko povremeno specijalisti uskakali pa pacijente prebace na daljnje praćenje u hzzo sustav.
U Bontechu imaju terapiju laserom ali to nije uopće ispitano u znanstvenim okolnostima. Ono što ne razumijem kakav je mehanizam djelovanja - ne mogu niti preporučiti.

2. To ti nitko sa sigurnošću ne može reći. Dosta ima tu nategnutosti.

3. Pod brzinom zacijelo smatraš brzinu izmjene nadmorske visine. Drugi put pokušaj zijevati čitavo vrijeme ili žvakati kaugumu - otvara konstriktore ždrijela kao i spomenute tube te ubrzava izjednačivanje tlakova.

4. Heh, nema smisla umanjiti ton jer mora biti određene glasnoće da bi se pretraga mogla napraviti. Tvoj problem možda više leži u navedenoj hiperakuziji koja je problem isključivo slušnih stanica.

vlasta29
23.08.2012., 13:06
ĆO TINITUSI!VAS DVIJE STE SE BAŠ RASPISALE,A IMA ČAK I KORISNIH INFORMACIJA!Ništa ja nisam uspjela riješiti svoj tinitus,baš nikako ,unatoč ljekovima,vitaminima itd.a kad imaš uz tinitus i oštećenje sluha,onda zbilja nikoga za to nije briga, samO tI kažu"gluha si i to je to,"pa se ti pOmiri sa time da si do prije 5 .god normalno čuo,a sada tinitus,sluh slabi,aparatić od 1500 eura, itd.a na kraju ništ ne pomaže!Htjela bih isprobati,terapiju sa tinitus managerom u z.g.;ali nemam kod koga boraviti,terapija traje 10 dana po pola sata svaki dan u SUVAGU,da li je netko već pokušao takvo što i kakve su reakcije,ima li pomaka mislim poboljšanja?

FANCY
23.08.2012., 16:56
ĆO TINITUSI!VAS DVIJE STE SE BAŠ RASPISALE,A IMA ČAK I KORISNIH INFORMACIJA!Ništa ja nisam uspjela riješiti svoj tinitus,baš nikako ,unatoč ljekovima,vitaminima itd.a kad imaš uz tinitus i oštećenje sluha,onda zbilja nikoga za to nije briga, samO tI kažu"gluha si i to je to,"pa se ti pOmiri sa time da si do prije 5 .god normalno čuo,a sada tinitus,sluh slabi,aparatić od 1500 eura, itd.a na kraju ništ ne pomaže!Htjela bih isprobati,terapiju sa tinitus managerom u z.g.;ali nemam kod koga boraviti,terapija traje 10 dana po pola sata svaki dan u SUVAGU,da li je netko već pokušao takvo što i kakve su reakcije,ima li pomaka mislim poboljšanja?

Nadam se da ce ti pomoci iako sam skeptican. Ja cu da probam malo one kojekakve istocnjacke meditacije jer kad ti je duh miran i tijelo je dosta mirnije.

Hard Candy
24.08.2012., 22:09
Što se tiče preparata, počinjem s B-50 vitaminom od Vitaminije. Ima niacin koji je dobar za cirkulaciju. Danas je MM popio jednu i za 15 minuta je bio crven u glavi i po prsima, leđima i rukama ful te se osjećao da ga žari svuda, čak su mu i koljena i stopala bila crvena.. To je trajalo nekih pola sata. To je znak da ima dobru cirkulaciju hehe, a i uzeo je na tašte. Sutra ću obilno ručati pa uzeti jednu, a i moja cirkulacija je lošija pa ne očekujem tako jak reakciju. Pojačana cirkulacija dovodit po bolje opskrbe krvi pa da vidimo može li se tijelo malo i samo uz dobru podršu pokrenuti na bolje. Inače pijem Betaserc baš za mikro cirkulaciju uha, ali nisam nikad doživjela ovakvu reakciju.

UglyKidJoe
24.08.2012., 22:55
Hmmm... Nemoj s tom vazodilatacijom pretjerati.

Hard Candy
25.08.2012., 00:10
Neću, hvala. Ionako imam stijenke žila, vena za niš.. loš građevni materijal :)

batelant
27.08.2012., 10:31
dakle sta preporucate za pocetak kako pokusati tretirati tinitus?

Tomo123123
01.09.2012., 16:18
pozdrav svima,
ne znam dal želite slušat jos jednu priču o zujanju u ušima, al postao sam očajan pa tažim savjete svugdje
Uglavnom , prije manje od 4 mjeseca (za norijadu) u jednom disko klubu stajao sam blizu jako glasnog zvučnika
tada me to nije zbrinjavalo ipak je to bila luda zabava,
sutradan sam se probudio i osjetio zujanje , mislio sam proće kao i uvijek , sa mnom je bila i moja seka , njoj je također zujalo,
no sutra je njoj zujanje prošlo a meni nije , jos uvijek sam mislio proće ,
prošlo je par dana , prestalo mi je jako smetati, jedino prije spavanja me ubijalo , al to vjerojatno znate i sami,
zvuk je bio stalan , nije mjenjao tonove samo obično zzzzzzzzzzzzzzz
odlučio sam potražit na internetu informacije i vidio sam da mi je to vjerojatno zbog buke i da je neizlječivo , htio sam ići liječniku ,
ali kada sam vidio ovdje postove da ni oni ne znaju nist odlučio sam da neću , još sam se nadao da će proći samo od sebe,
i s vremenom sam zaboravio na zujanje, nisam ga skoro ni čuo, samo ako je jako tiho ili kada bih uši pokrio rukama, ali ni tada nije bilo jako glasno
i sad nedavno , prije tri dana isao sam s prijateljem na zabavu (kod njega je bio kirvaj) , uglavnom opet sam naišao na jako glasnu glazbu , i naravno trebao
sam bolje pazit da ne prilazim zvučnicima , ja budala stanem bas kod DJ-a i ogromnog zvučika, sutra strašno zujanje , čak i pomalo nagluhost, do danas je nagluhost prošla ali jos mi zuji jako glasno , odlučio sam da ću otići liječniku pa sta bude bude (ali kad vidim da ljudi zive 20 godina sa zujanjem i ne uspiju ga izliječit malo se zapitam sto mi je to uopće trebalo)
znam da vam je glupo ponavljati uvijek isto ,
ali molim vas da ako imate neki novi savijet da mi pomognete
unaprijed hvala !

Hard Candy
01.09.2012., 21:18
Odi barem po tablete za cirkulaciju, Betaserc i da ti naprave test da se vidi u kojem ti je stanju sluh - audiometriju. Vjerojatno će ti se i ovo zujanje smanjiti, još si mlad :) Ali izbjegavaj buku, zvučnike ili nabavi čepiće za uši ako baš voliš stajati kod zvučnika ;)

UglyKidJoe
01.09.2012., 21:39
Ali izbjegavaj buku, zvučnike ili nabavi čepiće za uši ako baš voliš stajati kod zvučnika ;)

Eto ga sad na - tek se nakon n-tog izlaganja buci počeo zapitkivati što-kako... Kakav bi to lijek na biokemijskoj razini trebao biti da iz repa dođe ikad u glavu a kamoli nekad - ?!?

Čepići mogu smanjiti intenzitet ali to nije to - zvuk prenose i naše kosti glave tako da jaaaaaaaaako glasna muzika pronađe svoj put.

Najprije bi trebalo poraditi da se u kaficima muzika svede na prihvatljivu mjeru.

Hard Candy
01.09.2012., 22:41
Razmišljala sam što bih ja htjela da sam znala u tim godinama, a to je npr da ovaka test doma http://znanost.geek.hr/clanak/test-sluha-provjerite-odgovara-li-stanje-vasim-godinama/ shvatim ozbiljno. Naime, prije par godina sam mogla čuti samo prve dvije frekvencije i da sam tad otišla audiologu možda bih počela bolje paziti sluh - ne slušati u autu po pol sata, sat na najjače muziku, ne ići u kino, klubove.. Eto, za početak možda i ovakav online test može biti dbar pokazatelj i iako sam ja imala akustičnu traumu (alarm) mislim da je moj sluh bio oštećen i prije, samo je sada preša granicu zujanja :) Jer, sluh nije mišić pa da ga se vježbom istrenira, nego se troši.. S obzirom da je par mjeseci zujanja još uvjek period mogućeg poboljšanja, ne bih bila prepesimistična kod našeg mladog Tome, a u potpunosti se slažem da bi kafići i kina pogotovo trebali imati veću kontrolu i kazne za kršenje zakona..

lanchyl
06.09.2012., 22:09
moguce je znaci ako imas losu cirkulaciju, ako si ostetio sluh i ako imas problema sa celjusti??
meni je zagriz skrrrrrooooz kriv i ne da se popraviti, gluha jesam pomalo, cirkulacija mi je uzzas

Hard Candy
13.09.2012., 21:00
Koliko štete injekcije kortikosteroida koje se daju nakon izloženosti buci za prevenciju pojave tinitusa? To ide jedna one time ili kako..

UglyKidJoe
14.09.2012., 20:00
moguce je znaci ako imas losu cirkulaciju, ako si ostetio sluh i ako imas problema sa celjusti??
meni je zagriz skrrrrrooooz kriv i ne da se popraviti, gluha jesam pomalo, cirkulacija mi je uzzas

Nema veze kriva čeljust i cirkulacija sama po sebi već već se cirkulacija nastoji pojačati u nadi da se "ožive" ili ev. potakne regeneracija slušnih stanica. Dakle, obratno.

UglyKidJoe
14.09.2012., 20:03
Koliko štete injekcije kortikosteroida koje se daju nakon izloženosti buci za prevenciju pojave tinitusa? To ide jedna one time ili kako..

Ne znam što je ovdje intencija pitanja - nitko po evidence based medicine ne daje iste za prevenciju tinnitusa.

Hard Candy
14.09.2012., 20:38
Rečeno mi je da se kod audio trauma daju neke injekcije u misic koje sprjecavaju ili mogu pomoci u sprjecavanju nastanka tinitusa ili pogoršanja ukoliko se prime u kraćem vremenu. Možda sam krivo zapamtila, ali mislim da su korikosteroidi..

UglyKidJoe
15.09.2012., 14:30
Rečeno mi je da se kod audio trauma daju neke injekcije u misic koje sprjecavaju ili mogu pomoci u sprjecavanju nastanka tinitusa ili pogoršanja ukoliko se prime u kraćem vremenu. Možda sam krivo zapamtila, ali mislim da su korikosteroidi..

A gle, čini mi se da ne razumiješ temelj problematike pa je veliki problem kad slušaš svašta sa strane i dođeš docu sa grandioznim idejama koje ne vode u željenom smjeru :cerek:
Za početak pitanje, kakav mišić i kakve to ima veze sa tinitusom?
Jesi li svjesna o kojim se proporcijama radi u srednjem uhu da bi nešto i negdje napikavala iglom.

Jedini komentar koji mogu dati da se kod nas znaju davati injekcije kortića glutealno ali za restauraciju izgubljena praga sluha a i onda sa vrlo promijenjivim rezultatom.
Kroz sve postove, ne sjećam se da si još bila na tonalnoj audiometriji a medicina važući dobiveno/uloženo osim ako se ne radi o glavi - ne srlja u tretman subjektivnih dojmova što tinnitus jest jer se ne može objektivno kvantificirati.

dany21
16.09.2012., 11:47
Pozdrav svima,
imam neobičan problem, imam neko pucketanje u Lijevom uhu (bolje cvrčanje) i vrtoglavica istovremeno.
Zbunjuje me to što traje u ritmu. Znači svakih cca 30 sek se ponavlja i traje jedno 10 sek. Samo tih 10 sekundi mi cvrči i vrti mi se... I tak svakih pola minute. Za poludjet !

Prvo mi je počelo u 7.mj., traje dan-dva, i nestane, nema ga tjedan i više, najprije sam mislio da je možda samo od propuha... ali sad u 9. mjesecu svaki dan mi zuji i vrti se (onako ritmično). Najčešće počinje nekoliko sati od buđenja, ali zna i odmah nakon buđenja.

Sada sam tek obavio prvi pregled, i to neurologu. Da napomenem tlak je večinom dobar! Pod dijagnozu je doktorica stavila Vertigo-Tinitus. Dobio sam za početak dvije neke pretrage za napravit, vestibulometriju i valjda audiometriju.

Teško mi je s tim radit i ostao sam na bolovanju za sada, i ne znam koliko ću čekati te pretrage na narudžbi, možda do tad i završim u hitnoj jer mi se izgleda pogoršava !

Znači zujanje nema velikih herca, nema visokih tonova, već je dublji zvuk, kao brzo pucketanje, ili više cvrčanje (kao što pjeva cvrčak).

Sad pitanje, da li je netko imao nešto takvo?

UglyKidJoe
16.09.2012., 15:04
Kakav je sluh?

Definiraj svoju vrtoglavicu? Radi li se bas o okretanju prostora oko tebe ili je više dojam nestabilnosti?

Bio na pregledu kod ORL?

Problemi sa kraljeznicom?

Mogao bi biti suspektan hidrops pužnice ili Meniere.

dany21
16.09.2012., 18:41
Sluh je odličan.
To me i doktor pitao kakva je, ja ne znam objasnit, možda više kao dojam nestabilnosti...
Nisam bio na nikakvim pregledima osim gore navedenim.
Kralježnica me isto ne boli, sve je u redu, ali možda i ima nešto u tome jer dugotrajno znam sjediti na poslu, vjerojatno će me i to poslati pregledati ako ne nađu.

Hard Candy
16.09.2012., 20:45
Da, meni je pocelo sa cik cik, nestabilnosti (tad smo imali i spiralne stepenice u kuci, osjetno mi se vrtilo po njima ili kad se sagnem pa se zaljuljam) i osjetima vrucine i probadanja u usima, a nastavilo se s kuckanjem i zujanjem i brujanjem i bolovima u ušima na visoke frekv i škripu. Vrtoglavice su prošle.

Jesi li bio u velikoj buci 10-tak dana prije prve pojave?

I meni je sluh jako dobar, imam pad na visokim frekvencijama, ali je i on unutar dobrog sluha tako da dobar sluh po meni nije indikator da nije problem sa slusnim stanicama. Javi kakav ti je TA kad napravis :) Sretno :)

UglyKidJoe
16.09.2012., 21:13
Sluh je odličan.
To me i doktor pitao kakva je, ja ne znam objasnit, možda više kao dojam nestabilnosti...
Nisam bio na nikakvim pregledima osim gore navedenim.
Kralježnica me isto ne boli, sve je u redu, ali možda i ima nešto u tome jer dugotrajno znam sjediti na poslu, vjerojatno će me i to poslati pregledati ako ne nađu.

Unatoč tome - potreban je ORL pregled i svakako elektronistagmogram (ENG) da se razdvoji ev. problematika vestibularne/uho od cervikogene/vertebralne/kralheźnične problematike.

Teško je ovako odokativno reći jer se radi o složenoj patologiji koja se tijesno preklapa. Također navedena stanja ne idu odmah sa oštećenjima praga sluha već se to može javiti tek u n-tom napadu.

Uglavnom, savjetujem da u pauzi dok ne dođeš ORL-u napraviš mali odmak - ako radiß odmor i razgibavanje svaki sat osobito vrata i glave, masaža/plivanje dakle lakši oblik fizičke aktivnosti, neki miorelaksans.
Već kroz 2tjedma max bi trebao osjetiti poboljšanje ako je to pizanje. Nemaš što izgubiti. Ipak tinitus ne ide baš skua sa ovom problematikom.

Ukoliko imaš jači poremećaj osjeta ravnoteže dolazi u obzir da odeš i hitno orl-u na pregled.

Hard Candy
16.09.2012., 21:22
S istim sam ja dosla na Sv Duh, tamo mi napravili TA i tipano i rekli sve super odi doma. Onda isla na Rebro, tamo mi nasli mali skotom lijevo kao zato cujes cik cik, navikni se, i ajde napisali Betaserc za vrtoglavice. I to je to. Nikakve pretrage druge. Nadam se da ćeš ti bolje proći. Btw kakva pretraga je STAR?

dany21
16.09.2012., 21:55
Jesi li bio u velikoj buci 10-tak dana prije prve pojave?

Mislim da ne. Ponekad znam slušati na slušalice muziku, ali skoro nikad ne slušam do daske, kao što slušaju mladi, da se čuje 5 metara od mene. Uvjek do neke granice.

Doktorica me pitala dali sam možda udario glavom kada. Rekao sam ne. No nakon dužeg razmišljanja kod kuće sjetio sam se jednog udarca, kada sam podigao glavu i lupio u neki stalak/policu. Ali ne mogu utvrditi da li je to bilo u 7. mj. ili mnogo prije, ne sjećam se točno.

Nego, da li postoji kakvo lječenje za to sve šta ja imam, terapije?
Oće li mi na kraju dati kakve tablete ili nešto da mi pomogne, jer niko mi nedaje ništa.

Ima li to možda kakve veze s mozgom, da nije mali mozak ili nešto ? :S

Oću li to za uvijek imati?
Kažu neki da već 10 godina imaju tinitus i zujanje, strah me tog :(
Jer ako će mi se cijeli život vrtit.....

Što je to TA?

Hard Candy
16.09.2012., 22:23
Tonska audiometrija. Paničarka kakva jesam ipak ću ti reći da mislim da je još rano za sva ova tvoja pitanja jer prvo treba napraviti sve pretrage :) Ali definitivno nema smisla da se brineš prijevremeno, zar ne, uvijek ima vremena za brigu :)

ps. Vidiš ja sam imala udarac u glavu, tocije nos, dosta jak da sam vidjela zvjezdice i bolilo me tjedan dana, ali kog kod sam pitala - ORL; neurologicu, rekli su mi da nema veze udarac s tim pojavama u uhu.. ona je tebi rekla da mož biti od toga? što točno?.. eh tko će li znati :)

Sakupi polako pretrage i nadamo se da se više ne buš javljao na ovaj topik uskoro ;) ;) ;)

UglyKidJoe
16.09.2012., 22:39
S istim sam ja dosla na Sv Duh, tamo mi napravili TA i tipano i rekli sve super odi doma. Onda isla na Rebro, tamo mi nasli mali skotom lijevo kao zato cujes cik cik, navikni se, i ajde napisali Betaserc za vrtoglavice. I to je to. Nikakve pretrage druge. Nadam se da ćeš ti bolje proći. Btw kakva pretraga je STAR?

Ovo je odličan članak koji objašnjava osnove:
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/768/

Uglavnom, STAR je pretraga kojim se ispituje ima li osoba tzv. otosklerozu što ovisi o postojanju istoga ili ne.

Uglavnom, sve se svodi da je potrebno učiniti dobar i temeljit orl pregled.

Što se objašnjenja o cik-caku tiče - ne bih ulagala nofcw na taj par na listiću. Skotom konkretno znači ispad praga sluha ali to ne bi imalo promijenjivi dinamički učinak u vremenu i prostoru.

Hard Candy
16.09.2012., 22:53
To ti je meni rekao stručnjak audiolog na rebru da imam skotom i da vjerojatno zbog tog čujem to cik cik (još dok je na početku bilo samo to) i da se naviknem :) Znam da ima super liječnika, al eto, baš sam naletila :D

ps. otoskleroza bi se vidla na MRI?

dany21
17.09.2012., 18:44
Evo narucio sam se za ta dva pregleda kod centra kojeg mi je savjetovao neurolog.
Najprije mogu bit na redu tek za mjesec dana! Da li je to normalno??
Znate li da li negdje moze brze? Ovo koda radim ultrazvuk srca, a ne audiometriju!
Ja tako necu bit gotov 5 godina, kazem prije cu na hitnoj zavrsit.

UglyKidJoe
17.09.2012., 19:52
To ti je meni rekao stručnjak audiolog na rebru da imam skotom i da vjerojatno zbog tog čujem to cik cik (još dok je na početku bilo samo to) i da se naviknem :) Znam da ima super liječnika, al eto, baš sam naletila :D

ps. otoskleroza bi se vidla na MRI?

Ne. Odsustvo kohleostapesnog refleksa ukazuje na istu.

Mnogi ljudi imaju skotome pa nemaju. Ne znam - teško reći na daljinu.

Hard Candy
17.09.2012., 19:55
Evo narucio sam se za ta dva pregleda kod centra kojeg mi je savjetovao neurolog.

A što reći, normalno je.. ako ti se jako vrti da ti smeta za život, odi na hitnu, ali odi u neko podne vrijeme jer ti navečer vjerojatno neće moći napraviti audimetriju :ne zna:

UglyKidJoe
17.09.2012., 20:34
Znate li da li negdje moze brze? Ovo koda radim ultrazvuk srca, a ne audiometriju!
Ja tako necu bit gotov 5 godina, kazem prije cu na hitnoj zavrsit.

Nažalost, to je tako. I nitko ne garantira da je to kraj i rješenje.
Hitna služi za procjenu ali ne ubrzava značajnije provedbu testova osim ako se stanje ne procjeni da je za hospitalizaciju.

UglyKidJoe
17.09.2012., 20:36
A što reći, normalno je.. ako ti se jako vrti da ti smeta za život, odi na hitnu, ali odi u neko podne vrijeme jer ti navečer vjerojatno neće moći napraviti audimetriju :ne zna:

Tada nema tko napraviti audiometriju ali - njemu zapravo i neće puno reći. Njemu treba elektronistagmografija.

FANCY
17.09.2012., 20:45
Oću li to za uvijek imati?
Kažu neki da već 10 godina imaju tinitus i zujanje, strah me tog :(
Jer ako će mi se cijeli život vrtit.....

Što je to TA?
Ja ga imam skoro 20 godina na oba uha zuji li zuji danonoćno, ali živi se sa tim odlično, kao da ti ništa nije osim par sitnica. Meni je najgore bilo otežano učenje jezika jer ne čuješ sve kako treba i onda imaš velikih problema kod učenja riječi ili slušanja sugovornika koji ti nešto govori na ne maternjem jeziku koji ne razumiješ kako treba. Na lošim telefonima isto tako je problem, ako ti je posao vezan uz telefon. komunikacija je otežana i moraš se naprezati mnogo više nego onaj tko čuje normalno- Ima toga još ali to nije ništa u usporedbi kako je nekaim ljudima sa njihovim bolestima, tinitus je šala

vlasta29
21.09.2012., 15:20
I AKO JOŠ SLABIJE ČUJEŠ TO JE BONUS NAD BONUSIMA!!

BrightSun
25.09.2012., 15:34
Ovako, imam 21 godinu i inače bolujem od epilepsije (više ne uzimam lijekove) i pijem lijek za štitnjaču. Prije nekoliko dana počela sam slabije spavati budući da sam išla dosta kasno spavati, a rano su me susjedi budili. Zatim sam počela dobivati glavobolju, nije cijelo vrijeme, na više je mjesta, te vrtoglavicu. Jučer navečer kad sam legla primijetila sam zujanje u desnom uhu, koje me počelo boljeti, ali to nije bila neka nesnosna bol već tek toliko da se primijeti. Po prirodi sam veliki paničar pa sam počela već smišljavati razno-razne scenarije, već me je strah i doktorici otići. Inače volim slušati glazbu, s time da je nekad dosta glasno slušam ali do sada nisam imala nikakvih problema. Zanima me da li je sve ovo povezano i da li zaista imam temelja za paniku ili pak pretjerujem? Planiram otići do doktorice sutra, ali eto, ako netko ima odgovor, barem da danas živce sačuvam. :D

UglyKidJoe
27.09.2012., 19:09
Ovako, imam 21 godinu i inače bolujem od epilepsije (više ne uzimam lijekove) i pijem lijek za štitnjaču. Prije nekoliko dana počela sam slabije spavati budući da sam išla dosta kasno spavati, a rano su me susjedi budili. Zatim sam počela dobivati glavobolju, nije cijelo vrijeme, na više je mjesta, te vrtoglavicu. Jučer navečer kad sam legla primijetila sam zujanje u desnom uhu, koje me počelo boljeti, ali to nije bila neka nesnosna bol već tek toliko da se primijeti. Po prirodi sam veliki paničar pa sam počela već smišljavati razno-razne scenarije, već me je strah i doktorici otići. Inače volim slušati glazbu, s time da je nekad dosta glasno slušam ali do sada nisam imala nikakvih problema. Zanima me da li je sve ovo povezano i da li zaista imam temelja za paniku ili pak pretjerujem? Planiram otići do doktorice sutra, ali eto, ako netko ima odgovor, barem da danas živce sačuvam. :D

Sluh?
Zujanje je kakve frekvencije? Nisko/visoko? Sa čime bi ga inače mogla usporediti?

Ne bi smjelo imati veze sa navedenim dg.

dankec
28.09.2012., 19:46
Ja imam već godinama problema s visokim frekvencijama i konstantnim zujanjem, koje je prek ljeta znalo potpuno utihnuti na par dana. Meni se zujanje javilo nakon upale uha, sinusa i kure antibiotika (Dakle, nikakvu akustičku traumu nisam doživio).

Bio sam nekoliko puta na audiometriji i timpanometriji, ORL pregledu, neurologiji i sve je savršeno u redu!

Sve bi to bilo lijepo i krasno da se prije 15ak dana usljed pitajbogačega nije pojavio još jedan zvuk, ovaj put niske frekvencije, između 50 i 100Hz, otprilike kao kad staviš glavu na frižider.

Dakle, ja trenutno imam multitinitus sa dvije frekvencije u lijevom uhu. Ova niska frekvencija izluđuje i ako se ovako nastavi mogao bih doslovno poludjeti.

Hard Candy
29.09.2012., 09:20
Nećeš poluditi, priviknut ćeš se kao na visoku! A još možda i nestane! A kakvih problema imaš s visokim frekv. (prva rečenica)?

Vesna5
29.09.2012., 17:21
Eto, čitam, čitam....i ja se pridružujem vama, i meni pišti u oba uha, i nisam imala traume neke od udarca ili sl. ali postaje mi neugodno, a kako vidim....:) preživjeti ču....kad je samo to!!!!!!!!!!!!! <3

dankec
30.09.2012., 14:43
Nećeš poluditi, priviknut ćeš se kao na visoku! A još možda i nestane! A kakvih problema imaš s visokim frekv. (prva rečenica)?

Istih problema. Visoka frekvencija se ne gasi, osim na nekoliko dana preko ljeta (kada su sinusi - imam kroničnu upalu - bolje)

Inače, niska frekva je nakon 14 dana počela šuškati, kao da imam vodu u ušima!

Hard Candy
30.09.2012., 21:56
Eto, prolazi :) Sretno!

Hard Candy
01.10.2012., 19:39
Bila danas na privatnom pregledu.. objasnjeno mi da zujanje ne rade ostecene slusne stanice nego njihovi parovi u mozgu koji ne primaju informacije više. Možda bi se moglo s nekim antiepilepticima to srediti.. zanimljivo je da kad sam pitala neurologa je li mogu slusne staice nekako mjenjati mozdane valove da me skoro izbacio van iz ordinacije :) Ova teorija bi objasnila zašto mi više zuji kad se mijenja vrijeme, nešto kao što neurološki bolesnici imaju glavobolje..

Također, za preosjetljivost na visoke frekvencije kaže da je moguće da je ostalo malo stanica koje pokrivaju te frekvencije pa da je od toga. I ono što me iznenadilo da audiogram to ne pokazuje uvijek - pa si sad mislim, koja je poanta te pretrage, ja dođem kod ORL kažem, bila sam u buci, dajte mi nešto za prevenciju oštećenja, oni naprave audiogram i kažu vi ste u granicama normale i pošalju me doma. A meni se pojave novi šumovi :(

Zaključak: Ako vam treba hitna audiološka pomoć ne preporučujem ni Rebro ni Sv. Duh, idite u Vinogradsku recimo.

Anyways, evo još jedno istraživanje kako terapija magnetom koja se koristi protiv depresije može pomoći i kod tinitusa:
http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/je-li-magnetska-terapija-ucinkovita-kada-je-u-pitanju-zujanje-u-usima/645/

UglyKidJoe
01.10.2012., 22:13
Istih problema. Visoka frekvencija se ne gasi, osim na nekoliko dana preko ljeta (kada su sinusi - imam kroničnu upalu - bolje)

Inače, niska frekva je nakon 14 dana počela šuškati, kao da imam vodu u ušima!

Alergija?
Preporučam svaki dan obilno isprati nos sa fiziološkom otopinom 3x dnevno te Rhinocort spray2x2 uštrcaja dnevno, Fluimukan granule kroz 14 dana, te vježbati Valsalvin manevar.
I tako mjesec dana.

UglyKidJoe
01.10.2012., 22:20
Bila danas na privatnom pregledu.. objasnjeno mi da zujanje ne rade ostecene slusne stanice nego njihovi parovi u mozgu koji ne primaju informacije više. Možda bi se moglo s nekim antiepilepticima to srediti.. zanimljivo je da kad sam pitala neurologa je li mogu slusne staice nekako mjenjati mozdane valove da me skoro izbacio van iz ordinacije :) Ova teorija bi objasnila zašto mi više zuji kad se mijenja vrijeme, nešto kao što neurološki bolesnici imaju glavobolje..

Također, za preosjetljivost na visoke frekvencije kaže da je moguće da je ostalo malo stanica koje pokrivaju te frekvencije pa da je od toga. I ono što me iznenadilo da audiogram to ne pokazuje uvijek - pa si sad mislim, koja je poanta te pretrage, ja dođem kod ORL kažem, bila sam u buci, dajte mi nešto za prevenciju oštećenja, oni naprave audiogram i kažu vi ste u granicama normale i pošalju me doma. A meni se pojave novi šumovi :(

Zaključak: Ako vam treba hitna audiološka pomoć ne preporučujem ni Rebro ni Sv. Duh, idite u Vinogradsku recimo.

Anyways, evo još jedno istraživanje kako terapija magnetom koja se koristi protiv depresije može pomoći i kod tinitusa:
http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/je-li-magnetska-terapija-ucinkovita-kada-je-u-pitanju-zujanje-u-usima/645/

U pravu je, ako je nešto oštećeno onda nije to što stvara buku.

Tonalni audiogram je subjektivna metoda i ona mjeri ono što ti kažeš da ne čuješ a ne mjeri objektivno radni potencijal slušnih stanica. Tek kada dovoljan broj stanica odumre počnu se javljati ispadi u smislu promjene praga sluha koji se onda onako lijepo nacrta ilustracije radi.
Jedino što je moguće, saslušati pa pokušati sa sistemskim vazodilatatorom.

Hard Candy
01.10.2012., 23:41
Koja je razlika među sistemskim i perifernim, periferni je Betaserc je l?

UglyKidJoe
02.10.2012., 18:05
Poanta mu je da djeluje periferno, u uhu.

Hard Candy
02.10.2012., 21:37
Ma krivo sam pitala, sorry, gdje djeluje sistemski?

UglyKidJoe
03.10.2012., 17:46
Sistemski bi značilo - u cijelom tijelu? ;)
Al' me krenulo (ak sad ne zaradim ukor pred nogač....) ;))

Poanta je da lijek ako će biti smislen bude lokalno potentan ne sistemski jer su tada ev. nuspojave teže. U ovom slučaju bi to bili sistemski efekti vazodilatacije što ne bi bajno izgledalo.

Hard Candy
03.10.2012., 19:45
Ne znam, razmišljam i o diferentnim lijekovima poput antiepileptika jer.. imam osjećaj da organizam može handlati takve stvari, ako mu pomognu da se unormale te stanice, receptori, štogod je već podivljalo.. možda neke niže doze bi bile okay..

ps. Ne znam zasto bi dobila ukor, ontopic smo, medicinski liječenje tinitusa, uostalom kakvo pitanje takav odgovor ;) Ionako ne znaju svi sta su to sistemski vazodilatatori, periferni.. znaci ekukativne smo :D

Hard Candy
03.10.2012., 21:24
s cepicima se cak bolje cuje sugovornika nego bez njih, jer im je prijenosna funkcija bandpass filtar govornih frekvencija.

E ovo je stvarno prednost kod nošenja čepića u birtijama :mig:

vlasta29
05.10.2012., 14:53
JA ZNAM SAMO DA MENI NIŠTA NE DJELUJE,MISLIM DA JE GORE KOD PROMJENE VREMENA DEFINITIVNO,POKUŠALA SAM NEKIM TRAVAMA I DA IZBACIM MASNO I SLATKO,KAO KAD JEDEM MANJE SLATKO VIŠE VOĆE BOLJE SE OSJEĆAM!OPET SVE JE RELATIVNO,DOBAR SAN PUUNO ZNAČI!U BITI NAPRETKA NEMA KAKO GOD!

Monday Morning
08.10.2012., 12:37
Ovako, jedan savjet za sve koji imaju tinitus: Što se prije pomirite s tim, bit će vam lakše. Nema lijeka, točka.

Tinitus se ne može izliječiti, može se pokušati zamaskirati, ali teško. Meni zuji u oba uha već 8 godina.

Na početku sam bio paničar, tražio što mi je po internetu, hodao liječnicima, otorinolaringolozima... bio na svim mogućim pretragama - sve super. Sluh? Izvrstan.

Razlog tinitusa? Nepoznat. A može biti 12312312931203912 milijuna razloga. Od upale uha u djetinjstvu i pojave tinitusa 10 godina nakon toga, pa do mikro oštećenja, pomicanja žilica i slično.

Mislim da ja danas ne bih mogao živjeti - bez tinitusa. Totalno sam se naviknuo. Naviknite se i vi. Nema druge. Čuo sam za slučajeve kad je ovaj poremećaj odveo ljude do ludila, a neke i do samoubojstva u sad-u.

Nema druge, pomiriti se s tim da zuji i da će zujiti. Ima i puno gorih stvari. Ja sam to prihvatio za godinu dana i prestao uopće razmišljati o tom.

UglyKidJoe
08.10.2012., 13:25
Me mogu da ne reagiram pozitivno na tvoj post - sve što lažeš jr apsolutno istina. Ljudi promatraju život kakav je oduvijek bio i ne mogu se pomiriti sa promjenom.
I ja sam se jednom u životu pomirila da nešto nemam (nisu potrebni detalji) no na pitanje ljudi: zar to nije žao što nemaš, odgovaram: Što to?
Ja ne znam što to znači ne imati to nešto a žaliti zbog gubitka nećega što ne možeš više opisati je prepuštanje mizeriji i depresiji jer stbarni medostatak si ne možeš predstaviti.

Isto kažem ljudima sa oštećenjem sluha prilikom prilagodbe na aparat. Da, aparat vam ne može vratiti izgubljeni sluh ali vam može pomoći da bolje funkcionirate usredotočujući se na poboljšanje ostatnog sluha koji vam aparat pruža.
Dakle, boca nije doola prazna već dopola puna. Ili kako kaže Desiderata: "...ako se uspoređujete sa drugima, možete postati tašti i ogorčeni; zapamtite kakav mir vam donosi tišina."

To ne znači prestati se boriti već drukčije kanalizirati istu. Kada se rijeci zapriječi jedan put, ona pođe drugim putem. I uvijek dođe od izvora prema utoku.

Hard Candy
08.10.2012., 16:39
bio na svim mogućim pretragama - sve super. Sluh? Izvrstan.

Kolko imaš godina i kakav ti je sluh? Audiometrija kaže što? Naravno, ako se sjećaš nalaza..

Monday Morning
08.10.2012., 18:39
Kolko imaš godina i kakav ti je sluh? Audiometrija kaže što? Naravno, ako se sjećaš nalaza..

28 godina. U jbt, već? Ostario sam. Onda mi zuji i 10 godina. Počelo je oko 18-te... Nikakav koncert, nikakava trauma, nikakva droga, alkohol, nisam pušio ni pio, ni sad ne pušim niti ne pijem, samo je počelo jedno jutro.

pogledat ću za nalaze. Bio sam u tri komore valjda, ispitivanje sluha, eeg, ct, uvijek su nalazi bili dobri. Stari mi je doktor, ali mama se htjela uvjeriti da je sve ok. Moram priznat da sam i ja pomalo bio u strahu. Samo se jedno jutro probudiš, a u oba uha ti "dere". Nisam shvaćao što, kako, zašto...

Probao sam s homoterapijom, probao s betaserc tabletama (nikad više). Stari me dobro "oprao" zbog ih betaserc tableta. Apsolutno nikakve tablete neće otkloniti šum, osim dvije doze praxitena i litra votke. Šum će onda sigurno nestati :rofl:

Šalu na stranu, ljudi, bez panike. Bez nekakvih tableta. Što se prije pomirite s tim, lakše ćete nastaviti živjeti s tim.

BlackLight
08.10.2012., 19:09
UglyKidJoe,
hvala na odgovoru. možda da dodam u potpis da na ovom forumu nisam čest gost? :D
teško da se sjećaš posta no; tlak je promjenjiv... i nekako mi se čini da mi još najviše tlak i stres smeta. evo sad sam na godišnjem i nemam nekih problema, ono, morao bi se baš skoncentrirat da čujem jel mi zuji ili ne :)
tlak mi zna od normalnog (~130/85 ) skočiti na 170/110. to mi se dešava isključivo na poslu. bio sam do doktora, htio mi je dati neke tablete za smirenje, no prije toga sam trebao na kontrolu : srca, bubrega, krv(željezo i za štitnjaču) okulist. Nakon što se pokazalo da je sve u redu doktor mi savjetovao klasiku: prestat pušit (budem jednog dana :D ) neslana dijeta i izbjegavat masnoće životinjskog porjekla. uglavnom ta šetnja po pretragama se odvukla na 4 mjeseca i podsjetila me zašto ne volim ni počinjat takve stvari.
I da, normalno da nitko nije rekao da promjenim posao, da nađem manje stresan :)

UglyKidJoe
08.10.2012., 19:36
Ti tlakovi nisu dobri def. A stres je nešto što nitko od nas ne priznaje. Divno bi bilo da je moguće poslove mijenjati na toj bazi... ali...:(
Nisu uzalud tek bi ti to trebao biti postrek da se kreneš rješavati negativnih stvari odmah ne jednom.

I ovakvih 99,9% eiča u vjetar i onda čuđenje kad ispadnemo rezignirani i nezainteresirani - kome se nakon nekog vremena više da.

Hard Candy
09.10.2012., 21:06
Stari me dobro "oprao" zbog ih betaserc tableta

A zašto?

UglyKidJoe
10.10.2012., 11:43
A zašto?

To niti meni nije jasno - to je danas standardna suvremena terapija koju prepisuju svi otolozi.

Monday Morning
11.10.2012., 11:15
Zato kaj betaserc propisuju prije nego uđeš u ordinaciju. To je pod mus. Šta ti, šumi ti u uhu? Ma, betaserc si uzmi. Nikad nikome nije prošao tinitus nakon uzimanja betaserca. Okanite se tableta.

Bio sam i u onom centru za ispitivanje sluha, tamo u lepušićevoj kod fakulteta političkih znanosti. Zaboravio sam kako se zove. Na terapiji kojom su pokušali zamaskirati šum puštanjem drugog zvuka. Ma džabe sve to :ne zna:

Ne ide. A onda sam rekao sam sebi: "Šumi ti u uhu i bok. Pomiri se s tim." I da vidiš kako je uspjelo. Ja i moje zujanje u oba uha živimo bez imalo problema :rofl:

UglyKidJoe
11.10.2012., 22:02
Mislim da ipak nemaš dovoljnu diskriminativnu brojku iskustava sa kojima barataš da bi mogao davati takve generalne preporuke, no sa zaključkom se slažem.

handiman
12.10.2012., 07:33
Broj iskustava do daljnjeg "0" ;-).A tko prvi javi da je izliječen, predlažem tulum u najbučnijem diskaću u državi.Pa kad zuji ,neka zuji.Negdje je u tisku pisalo kako američka vojska radi na tinitusu(medicinski,naravno) s kojim se sve više suočavaju vojnici.

UglyKidJoe
12.10.2012., 13:07
Broj iskustava do daljnjeg "0" ;-).A tko prvi javi da je izliječen, predlažem tulum u najbučnijem diskaću u državi.Pa kad zuji ,neka zuji.Negdje je u tisku pisalo kako američka vojska radi na tinitusu(medicinski,naravno) s kojim se sve više suočavaju vojnici.

Svašta oni rade.
Ja imam primjera u praksi da se zujanje smanjilo. Eto baš jučer u ambulanti.

handiman
12.10.2012., 18:23
Uf,i to je već uspjeh!

Hard Candy
14.10.2012., 15:22
Što kaže čovjek od čega misli da se smanjilo?

UglyKidJoe
14.10.2012., 19:05
Ne kužim te...?

FANCY
14.10.2012., 20:28
Da se samo kratko javim, ima dana tj. jutara kad se probudim naspavan i odmoran, ali stvarno odmoran i zujanje pa skoro da se ne čuje ali, dva tri sata nakon toga opet se vraća na standardno zujanje.

handiman
15.10.2012., 07:55
Ugly,pa to, iz ambulante

UglyKidJoe
15.10.2012., 22:07
Ugly,pa to, iz ambulante

Uzimanjem Betserca? :cerek:

Ne - fkt, vrtilo se ženi uz akutni tinnitus, nije na noge mogla stat'.
Po th. stanje daleko bolje.

FANCY
25.10.2012., 10:35
Evo jos nesto, ali s pazljivo sa svime, preneseno sa drugog foruma i nije reklama. http://belko.gooforum.com/t220-tinitus-zujanje-u-uhu

TINITUS - ZUJANJE U UHU
lakky on uto pro 13, 2011 8:40 am

.ZUJANJE U UHU - (tinitus)

PITANJE
Već neko vrijeme imam čudnovate šumove i zujanje u ušima. To mi zagorčava život. Liječnik mi je dao kapi za uši, ali se stanje ne popravlja. Čini mi se da se još više pogoršava. Kakva je to bolest i ima li joj lijeka na biljnoj osnovi?

ODGOVOR
Treperenje jednolikog zvuka ili nepravilno titranje zvučnih valova različite duljine i postojanosti mogu se osjećati zbog različitih bolesti. U prvome redu su to razne ozljede glave, visoki i niski krvni tlak, slabokrvnost, bolesti uha, smetnje kod krvotoka, psihička opterećenja, manjak vitamina i minerala.
Može biti i posljedica ozbiljne bolesti, ali i mnogi drugi uzroci.
Zato zujanje valja shvatiti ozbiljno i obaviti detaljne preglede kako bi se ustanovio uzrok.
Navodim nekoliko biljnih pripravaka koji mogu smanjiti smetnje, a katkad ih i potpuno izliječiti.

Švedska gorčica.
Ujutro i navečer uho se namaze tinkturom iznutra i izvana. Poslije toga se pamuk natopi švedskom gorčicom i stavi se u zvukovod (ušni kanal). Nakon sat vremena uska (usna školjka) se namaze izvana i iznutra nevenovom mašću ili maslinovim uljem. Ponavljajte to tijekom tri tjedna, tjedan preskočite, pa ponovno tri tjedna. Ako smetnje ne prestanu, nakon tjedan dana ponovite ciklus i tako sve dok šumovi i zujanje ne utihnu.

Čaj od imele (Viscum album).
Za vrijeme navedene terapije piju se tri šalice čaja od imele svaki dan, 15 minuta prije doručka, ručka i prije spavanja. U šalicu hladne vode stavi se vrškom puna mala žlica imele, ostavi 12 sati pokriveno i procijedi. Prije pijenja malo se podgrije, samo toliko da se pije toplo i na gutljaje. U svaku šalicu čaja doda se mala žlica švedske gorčice.

Čaj od rosopasa (Chelidonium maius).
Tijekom terapije švedskom gorčicom i čajem od imele, na dan se popije i šalica rosopasa. U šalicu vrele vode stavite do vrha punu malu žlicu rosopasa, ostavite 10 minuta poklopljeno, procijedite i tijekom dana ispijte toplo i na gutljaje.

Jabučni ocat (Acetum mali).
Tijekom navedene terapije triput na dan pijte i po čašu vode dodavši joj po veliku žlicu jabučnoga octa. On pojačava protok krvi u čitavom tijelu, a, što je važno pri zujanju u ušima, osobito u području uha, vrata i glave.

Budući da ocat sadržava obilje minerala, nadoknađuje njihov eventualni manjak. Isto tako jabučni ocat pojačava izbacivanje nepotrebnih tvari iz organizma preko kože, crijeva i bubrega te uklanja kolesterol u krvi. Protok krvi u organizmu se normalizira i zujanje se smanjuje, a ako uzrok nije neka teška bolesti, često potpuno nestaje.

Tijekom dana dobro je vanjsku i unutarnju školjku uha namazati čistim octom ili mješavinom: pola jabučnoga octa, pola uvarka od poljske preslice (Equisetum arvense).
Korisno je tom mješavinom natopiti gazu i staviti kao oblog na uho.
Najbolje je obloge stavljati prije spavanja i držati ih najmanje sat vremena.
Prije stavljanja obloga, pamuk se natopi gorčicom ili čistim octom i stavi se u zvukovod (ušni kanal).

Parenje uha.
Prije stavljanja obloga na uho i natopljenoga pamuka u zvukovod preporučujem pariti uho mješavinom 1:1 jabučnog octa i uvarka od kamilice (Chamomilla recutita). Smjesa se dobro ugrije i uho stavi na paru da ulazi u zvukovod. Glava se pokrije ručnikom kako bi para bolje ulazila u uho. Pazite da se koža parom ne bi opekla.

Pranje tijela.
Ujutro i navečer treba se okupati toplom i hladnom vodom. Na kraju čitavo tijelo dobro tuširati hladnom vodom. Poslije toga se tijelo posuši ručnikom i namaze smjesom 1 dl uvarka od kamilice i 1 dl jabučnog octa čemu se dodaju dvije velike žlice iscjedine brđanke (Arnica montana). Tijelo se ostavi da se samo osuši, ali se obuče toplo.

Suho voće.
Osušeno voće, osobito suhe kruške (Pyrus communis), treba dugo žvakati i progutati. Time se pojačava izlučivanje tako potrebne pljuvačke, a istodobno se pojačava protok krvi u području čeljusti i čitavoga uha.

Svježi listovi breze (Betulae pendulae folia).
U šalicu vrele vode stavite tri svježa brezina lista, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje, i to tri šalice na dan. Pijte tri tjedna, pa tjedan stanke i nakon toga prema potrebi ponovite ciklus.

Ako nemate svježe listove, u ljekarni kupite homeopatski pripravak Betula folium Dl (Weleda) i pijte tri puta na dan po deset kapi s malo vode.

Preneseno iz Ljekaruše patera J. Marčinkovića.

UglyKidJoe
26.10.2012., 14:09
Ja ću samo komentirati ovo tzv. parenje uha - riskiraju se ozbiljne ozlijede kože i/ili bubnjića stoga odmah upozorenje da odmah razmišljate na poslijedice.

Kasno je - kasno!

brar
26.10.2012., 21:12
Pustimo ozljede od rata, preglasne zvučnike i rock koncerte. Pustimo sve ono što nam je poznato i dovelo do zujanja. Pitanje je za one kao ja; one kojima je jedan dan "stigao" tinitus i do danas ne znaju "tko ga je zvao" :cerek:
Jeste li premoreni? Ja sam primijetila da mi u glavi zuji najviše kad sam premorena, time se hrani čak i moja anksioznost. Nedovoljno sna i fizička iscrpljenost, kronični umor meni uglavnom izazivaju zujanje koje niti ne primjećujem kad se naspavam. Mislim da u tom grmu leži zec?
Šta mislite o tome?

pitseleh
15.11.2012., 13:18
pozdrav svima

trenutno sam u stanju da bi si najradije glavu probušila, eto. vidim da sam jedna od mnogih i da je drugima i puno teže, no trenutno je komatozno.
prije tjedan dana mi je počelo malo pištati u uhu, visokofrevkventno.
To sam primjećivala prije spavanja, ili u tišini, ili kad bi se začepila uši. Smetalo me, pa sam par dana čitala forume i materijale o tinitusu.

Međutim to je potenciralo problem, jer sam se s tim okupirala i stalno mislila na taj zvuk, ako ga ne bi čula, osluškivala bi ili čepila uši da provjerim jel još tu.
I sad je katastrofa, jer sam totalno anksiozna, imam pritisak u glavi, užasnu osjetljivost na buku i zujanje (npr. kompjuter, pa čak i žarulja), jer mi se u glavi razmili to pištanje, strašno sam tjeskobna, pa to i pojača simptome. Bila sam kod LOM, no ona vidi da je sve oko, poslat će me otorincu ako mi ne bude bolje od nekih kapi. Samo što ja ne vjerujem da će mi to pomoći, jer sam već u "loop" stanju. Čak razmišljam da počnem piti antidepresive, da mi pomognu umanjit emocionalnu reakciju i paniku oko toga.

Ne mogu zaspati, pa se nakljukam anksiolitikom i ugrabim 4 sati sna, no idući dan sam iscrpljena, te još više okupirana zujanjem koji moj mozak već sam generira iz zvukova iz okoline.
Znam da bi morala napraviti distrakciju i ne razmišljati o tome STALNO, ali ne znam.. ne mogu, inače imam totalno opsesivni mozak, koji od minornije stvari napravi nekoliko dijagnoza

Kako ste vi to uspjeli, koji se kroz neko vrijeme s tim bolje nosite?
Jeste li i vi imali tu preosjetljivost na zvukove iz okoline? Kad će mi se mozak habituirati?

Hard Candy
15.11.2012., 19:15
Eh da.. to se i meni dogodilo.. sad sam uvjerena da i prije to postojalo i prije samo ja nisam cula, a sad ko mi je kriv kad cujem jer sam godinu dana stalno osluskivala.. preporuka, svakako nesto za smirenje, prirodno bolje, pusti si neki pink noise u pozadini, zadaj si puno posla, idi puno medju ljude.. ja sam razvila opaku hiperakuziju al sam si u nekoj točki rekla ok ili ćeš zeznut cijeli život ili buš si zabrijala da nije tako strašno.. naravno da je bilo strašno još neko vrijeme, ali radim na tome i bolje je, samo se tješim da nakon duge opsesije ne mogu očekivati kratki oporavak. Ugl. preplaši se dovoljno da prestaneš opsesirati :D Ovaj dio o anksioznosti i dijagnozama mi je isto poznat.. nakon što sam došla do vrhunca rekla sam nema više, sad kad počnem brijat si kažem dosta, nije to ništa, i upali, ne svaki put al većinom, a kažem, vjerujem da ću uskoro funkcionirati normalno bez opsesije zvukovima i dijagnozama i bez straha kao prije raditi sve što i prije.. to su prave nus pojave tinitusa o kojima ti doktori ne kažu, a to je da lako postaneš malo prolupao :D Btw, danas je puunoo ljudi loš dan, sutra će biti bolje, vidjet ćeš!

pitseleh
16.11.2012., 10:51
drago mi je da ti je bolje.. koliko ti je trebao da se ta hiperakuzija umanji?
a jel uzimaš neke lijekove (na anksiolitike mislim) ili samo moć samosugestije?

Hard Candy
16.11.2012., 14:18
Nikakvi lijekovi, vitamin B-komplex.. Magnezij.. mislim da je hiperakuzija povezana sa anksioznošću.. pa možda neki lijekovi za anksioznost mogu pomoći, ali ne uzimam ništa, uzela sam nekoliko Normabela od 2mg ove godine u baš stresnim situacijama, to je sve.. Inače ima i topik za hiperakuziju jer smo s time ovdje malo off :)

lilianaa
16.11.2012., 23:29
zuj zuj zuj....i meni ce biti godina dana da patim od zujanja u ušima. Sve mi je počelo sa upalom uha pa sam otisla ispirati i tak par puta i zatim je bila jača upala uha koja je ostavila za sobom zuj zuj zuj:). Uglavnom bila sam u sarengradskoj kod otorinca, pa u suvag poliklinici, pa mi na kraju otorinac davidenko na rebru rekao da mi se upalom unistilo par tisuca dlacica koje vise normalno ne rade i zvuk pretvaraju u to zujanje....ugl.kako god, redovito imam upale uha i to uspjesno lijecim i nije mi se ostetio sluh;) i naucila sam zivjeti s tim zujanjem. TINITUS JE POSTAO DIO MENE:))))), sto se tice onog reklamiranja sa ginko to ne pomaze u ovoM slucaju,to je vezano za osobe koje imaju losiju cirkulaciju oko vratne kraljeznice pa eto.....
Pozdrav tinitusovci:)
Lilianaa : Redovne upale uha nastaju isto od previse prckanja po uhu rukama i prstima.
Waterstofperoxide tj. peroksid 3%, koristi se na vrlo jednostavan nacin, dezinfektira i cisti usni kanal. Najjednostavnije, umocite mali prst na ruci u peroxid 3% i istrljati iznutra uho, tj. vanjski usni kanal, nema vise nikakvih upala, tj. ja ih vise nemam zadnje dve godine, a prije toga redovne upale uha, svake tri, cetiri mjeseca, hvala bogu , rijesila sam se toga, mislim zauvijek...
Tinitus se dosta smanjio kod mene, ali ne vjerujem da je to od toga (vezano sa upalama uha )ali ipak djelim iskustvo, mozda nekom pomogne, pozdrav, Ljilja

pitseleh
17.11.2012., 16:57
može jedno bazično pitanje?

čuje li se tinitus u ušima ili više u "glavi", ako to ima smisla. Trenutno kad začepim uši, ne čujem više nikakvo jače zujanje. Ali kad legnem u krevet, tišina me počinje jako iritirati i proizvoditi te neke jako visoke tonove i šumove, ali to nestane ako uspijem skrenuti pozornost, i ne ometa mi sluh. Dakle, nije kao ono tipično zujanje koje se svim ljudima događa na 5-10 sekundi.
Trebam reći da imam i napadaje tjeskobe kad to čujem, jer se užasavam tog zvuka i ne mogu spavati. Pa jel moguće da je to anksioznost, jer inače imam anksiozni poremećaj i počela sam piti antidepresive s izraženim početnim nuspojavama. Baš sam zbunjena nad tim.

Kako to vama "iskusnijima" zvuči, jel moguće da je to "umišljeni" tinitus?

Hard Candy
17.11.2012., 21:35
Mislim da može. Mozak je plastičan i zašto ga se ne bi moglo naučiti da ne čuje to. Uostalom i sama kažeš da kad si okupirana nečime ne čuješ šum. Zato pod hitno se defokusiraj od toga jer to stvara anksioznost, anksioznost stvara šum i tako u krug vjerojatno. Osim toga, u mozgu je centar koji na neugodne zvukove reagira stvaranjem straha, panike radi očuvanja, kao nekakav alert na opasnost, tako da i to može biti hipersenzibilno. Tekst u svezi toga http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/koja-su-tri-najneugodnija-zvuka-i-zasto-se-meskoljimo-na-neugodne-zvukove/705/

Tuka 1
22.11.2012., 12:19
:ne zna::ne zna:

Ovoje moja prva tema uopce??
I Ja sam kao i vi isto tako obiso doktore i niko mi nista nije pomoglo na zalaost nista,probosam do sad neki 2-3 vrste tableta i neki cajeva ali na zalost nista.Prico sam sa jednim poznanikom i on ima isto i kod njegaje kao i kod mene sve gore i gore.on je probao jos neke stavari vise od mene ali mu nista nije pomoglo.I ja trazim po internetu imali iko da je se izljecio od toga ali do sad nisam nista nasao.Na zalost sve je gore i gore tj taj jebeni sum je sve jaci i jaci.Pozdrav

Tuka 1
22.11.2012., 12:54
Meni zuji u jednom uhu i to nakon upale uha koju sam imao 2005. se znalo pojaviti svako toliko, pa skoro nestati (čuo bih samo malo po noći kad je tiho ali me nije toliko smetalo), sad u zadnjih tjedan dana mi opet zuji, ovoga puta više.

Ići ću kod doktora u vezi toga naravno, ali me zanima što ljudi misle. Inače meni ne zuje oba uha, nego samo lijevo. I ponekad me zna malo svrbit na ulazu u uho, dakle usna skoljka.
Volio bih se rijesit toga jer je iritantno.

Imeni zuji samo u jednom uhu i pocelo je prije godinu dana ,kod doktora jos nemorate ici nemaju nikakvog ljeka za ovu bolest.
sve je vise i vise ovi pacijenata ali za ljek jos neznaju niti ko zna od cega to dolazi na zalost.
jasm pokuso svasta nesto ali nista mi nije pomoglo i dalje pokusajem ali sad za sad nista bolje samo gore.na zalost ,pozdrav

SanjaBG
25.11.2012., 15:02
Perfektam sluh imaš do 8000 khz nakon toga dali je i dalje perfektan to je upitno ako ti je visoki tinitus molim te testriaj sluh na ovoj stranici

http://www.freemosquitoringtones.org/hearing_test/

reci rezultat ..

Zdravo svima. :)
Da li mi neko moze objasniti o cemu se radi ako ne cujem ton na 16 000khz, a sve ostale cujem?
Hvala. :503:

SanjaBG
25.11.2012., 17:18
Imam 32 godine.
Primetila sam da cujem sve tonove ispod i iznad 16 000khz. :bonk:

SanjaBG
26.11.2012., 09:22
Gde nestade post od Hard Candy koji je bio izmedju mojih postova? :D Da dodam samo da ignorisete one 3 nule, trebala sam da napisem samo 16khz, to ne cujem, sve ispod i iznad cujem. :p

soulmade
26.11.2012., 18:49
Imeni zuji samo u jednom uhu i pocelo je prije godinu dana ,kod doktora jos nemorate ici nemaju nikakvog ljeka za ovu bolest.
sve je vise i vise ovi pacijenata ali za ljek jos neznaju niti ko zna od cega to dolazi na zalost.
jasm pokuso svasta nesto ali nista mi nije pomoglo i dalje pokusajem ali sad za sad nista bolje samo gore.na zalost ,pozdrav

zujanje nije bolest, nego posljedica nekog poremecaja.
najcesce je u pitanju vratna kraljeznica s degenerativnim promjenama te napeti misici vrata i ramena, slijedom toga i slabija cirkulacija.
istina, lijeka nema, ali se naviknes na to, prihvatis to kao dio svoga tijela i nastavis zivjeti s tim kao i hrpa ljudi oko tebe... :)
na kraju i zaboravis na to zujanje :)

SanjaBG
30.11.2012., 09:29
Da li je nekom od vas receno da je zujanje psihosomatskog karaktera? :misli: Da li onda moze proci kad tad samo od sebe? :( ORL me je otkacio i nije dao upute za dalje, a nemam novca da idem privatno.

soulmade
30.11.2012., 11:15
Da li je nekom od vas receno da je zujanje psihosomatskog karaktera? :misli: Da li onda moze proci kad tad samo od sebe? :( ORL me je otkacio i nije dao upute za dalje, a nemam novca da idem privatno.

čuj, da bi se neki problem proglasio psihosomatskim, ti prije toga moras proci x pretraga, jer uzrok nekom problemu moze bili ogroman broj poremecaja funkcioniranja organizma - od tlaka, do loseg zeljeza, pa losa cirkulacija zbog ukocenih vratnih misica, te upala sinusa (btw orl je mojoj mami rekao da su joj sinusi ok i da ih ne treba slikati iako se zalila na x simptoma povezanih s njima - snimka je na kraju pokazala gadnu upalu, tura antibitika i sve se smirilo! ).. itd itd ...
kako ti netko moze reci da je nesto psihosomatsko ako ti nisi sve te pretrage napravila ?!
tek kad obavis sve moguce sto se moze, tek onda ti netko moze reci da je nesto psihosomatskog karaktera :mad:
ja ne kazem da na kraju nece ispasti da je sve na bazi psihe, pa na kraju svega od psihe svaka bolest i krece... ali to ne znaci da ti se odmah moze sve prepisati psihi..
meni je recimo vratna kraljeznica u pitanju..i vecini ljudi koje znam je od toga... s vremenom zanemaris i zaboravis na taj zvuk.. ;)

SanjaBG
30.11.2012., 11:32
meni je recimo vratna kraljeznica u pitanju..i vecini ljudi koje znam je od toga... s vremenom zanemaris i zaboravis na taj zvuk.. ;)

Radim vec samostalno vezbe za vrat, pijem vitamine...

Problem mi je neispavanost. :(

soulmade, kako uspes da zaspis? :zvrko:

soulmade
30.11.2012., 15:14
Radim vec samostalno vezbe za vrat, pijem vitamine...

Problem mi je neispavanost. :(

soulmade, kako uspes da zaspis? :zvrko:

svaku vecer prije spavanja odradim vjezbe disanja i meditaciju s kreativnom vizualizacijom, zaspem ko beba nakon toga ;)
jednostavno sam vec navikla na taj zvuk, poimam ga kao normalni dio sebe, ne obracam pozornost na njega, za mene on jednostavno ne postoji :cerek:

SanjaBG
02.12.2012., 11:44
Uspela sam prekljuce da dodjem do porodicnog lekara i dobila sam uput za kardiologa. :eek:

Sad mi tek nista nije jasno. Pregled cu da zakazem sutra, a termin ce biti verovatno posle Bozica. :cerek: Sinoc, nakon sto sam komsinici trazila da pojaca TV da ne bih cula zujanje mi je dala svoj Bromazepam od 1.5mg (Popila sam ga, al' mi je krivo, njoj vise treba nego meni. Ona kaze da ne brinem posto uvek ima bar kutiju vise u slucaju da ne zakaze kod lekara na vreme. :confused:). Iznerviralo me je to sto me je manje nerviralo zujanje posle pola sata. Verovatno sam zrela za ludaru. :lol:

Pozalila sam se i na glavobolje, a oni meni uput za kardiologa. :503: Privatno neurolog minimum 50 evrica. :kava:

tableta100
13.12.2012., 11:51
Jel ima iko problema sa tim? Kako to rješit? Jel to ima veze samo sa sinusima ili i radi drugih stvari? Večinom kad bi se opija i dođen doma bi mi jače zujalo al sad mi zuji skoro ko tad. Možda ima veze i sa zimom nemam pojma samo kako ću to rješit ako ko zna kome uopće da se obratin?

maja1008
01.01.2013., 09:51
Kao prvo svima sretna Nova 2013! Evo ovako. Zuji meni godinama. Kad se stiša mogu se naviknut na taj zvuk i onda ga "ne čujem". Ali kad se pojača - užas. Nešto (možda i to)me probudi noću i onda u tišini samo čujem taj niski brujajući ton. Muž me već zafrkava,vjerojatno mi želi odvratiti pozornost ili me raspoložiti ali meni je već bilo previše. Čitala sam dosta o tome i kužim da uzrok može biti rszličit a simptom kod masu ljudi isti. U zadnje vrijeme me izluđivao.Skinula sam i onu knjigu u pdf-u,mislim da je Tinnitus... pa sam malo kopala po mogućim uzrocima; alergija, tlak, oštećenje bubnjića, okoštavanje, tjeskoba, bučno okruženje ili radno mjesto, prehrana,začepljen nos i eustahijeva tuba, sinusi ....... Meni se to događa samo u desnom uhu. radim u dječjem vrtiću, istina bučno ali šta da radim? U zadnje vrijeme me čak to uho nekako bolucka na pritisak. Nisam baš neki mesoman ali volim pikantnu hranu. Malo više soli, papra, začina.... i tako ja odlučim malo stati na loptu i za ručak pojesti samo kuhani zeleni kupus s maaaalo soli, bez ulja i sirovu mrkvu. Jutros se probudila i vidim nešto neobično. Tišina. Ne čujem ništa nego zvono na crkvi. Nema brujanja! ne bi se čudila da se vrati ali ću definitivno poraditi na svojoj prehrani. Ako je dr.Đuro Despot postom i sirovim povrćem ublažio simtome astme a poslije se i izliječio što ne mogu ja ili Vi??? Imam neki osjećaj de se radi o upozorenju organizma da smo u nečem pretjerali. ja ću pokušati pa Vam javim a dotada ću uživati u slušanju TIŠINE jer mi ne pada na pamet upalit radio...hahaha hahahaha Sretna Vam i Tiha Nova!

leona0710
02.01.2013., 09:32
Kao prvo svima sretna Nova 2013! Evo ovako. Zuji meni godinama. Kad se stiša mogu se naviknut na taj zvuk i onda ga "ne čujem". Ali kad se pojača - užas. Nešto (možda i to)me probudi noću i onda u tišini samo čujem taj niski brujajući ton. Muž me već zafrkava,vjerojatno mi želi odvratiti pozornost ili me raspoložiti ali meni je već bilo previše. Čitala sam dosta o tome i kužim da uzrok može biti rszličit a simptom kod masu ljudi isti. U zadnje vrijeme me izluđivao.Skinula sam i onu knjigu u pdf-u,mislim da je Tinnitus... pa sam malo kopala po mogućim uzrocima; alergija, tlak, oštećenje bubnjića, okoštavanje, tjeskoba, bučno okruženje ili radno mjesto, prehrana,začepljen nos i eustahijeva tuba, sinusi ....... Meni se to događa samo u desnom uhu. radim u dječjem vrtiću, istina bučno ali šta da radim? U zadnje vrijeme me čak to uho nekako bolucka na pritisak. Nisam baš neki mesoman ali volim pikantnu hranu. Malo više soli, papra, začina.... i tako ja odlučim malo stati na loptu i za ručak pojesti samo kuhani zeleni kupus s maaaalo soli, bez ulja i sirovu mrkvu. Jutros se probudila i vidim nešto neobično. Tišina. Ne čujem ništa nego zvono na crkvi. Nema brujanja! ne bi se čudila da se vrati ali ću definitivno poraditi na svojoj prehrani. Ako je dr.Đuro Despot postom i sirovim povrćem ublažio simtome astme a poslije se i izliječio što ne mogu ja ili Vi??? Imam neki osjećaj de se radi o upozorenju organizma da smo u nečem pretjerali. ja ću pokušati pa Vam javim a dotada ću uživati u slušanju TIŠINE jer mi ne pada na pamet upalit radio...hahaha hahahaha Sretna Vam i Tiha Nova!

http://www.bontech.hr/index.php/hr/usluge/tinitus/tinitus-laser-terapija-lllt, jeste li probali s ovim?

maja1008
06.01.2013., 14:37
Ma problem je u tome što šum u uhu može biti zbog različitih razloga i stoga je i rješavanje tog problema različito za svakog pojedinca.Kao i u svemu, najvažnije je pronaći uzrok. Meni palo na pamet ugrijati vodu,stavit malo soli, da bude kao more i doslovno ušmrkati u nos. Olakšalo je ali treba biti uporan. Ko zna otkad se to poremetilo i koliko treba da se oslobodi. Ne znam, trenutno sam prehlađena tako da mi to skreće pažnju sa zvuka, ali još traje. Potiho ali sigurno. Potpisala bi da ovako tih ostane zauvik, šmrc! Pozdrav svim tinitusovcima!

rigoleto
20.01.2013., 13:53
Dobro ljudi, je li kod vas sluh oslabljen u slučaju zujanja??meni je lijevo uho zadnjih dana bilo začepljeno(vjerojtano i upaljeno), i sinoć sam bio na glasnoj glazbi i sad mi zuji stalno iako ne vazda istim intenzitetom i ne čujem ništa skoro na njega, nadam se da je ovo kratkotrajno i posljedica upale :503:

Hard Candy
20.01.2013., 15:59
Odi sutra na hitnu ORL, kaži da ne čuješ, nek i naprave TA odmah i daju kortikosteroide ukoliko je potrebno.

mobikom
29.01.2013., 21:58
Pozdrav svima,
imam neobičan problem, imam neko pucketanje u Lijevom uhu (bolje cvrčanje) i vrtoglavica istovremeno.
Zbunjuje me to što traje u ritmu. Znači svakih cca 30 sek se ponavlja i traje jedno 10 sek. Samo tih 10 sekundi mi cvrči i vrti mi se... I tak svakih pola minute. Za poludjet !

Prvo mi je počelo u 7.mj., traje dan-dva, i nestane, nema ga tjedan i više, najprije sam mislio da je možda samo od propuha... ali sad u 9. mjesecu svaki dan mi zuji i vrti se (onako ritmično). Najčešće počinje nekoliko sati od buđenja, ali zna i odmah nakon buđenja.

Sada sam tek obavio prvi pregled, i to neurologu. Da napomenem tlak je večinom dobar! Pod dijagnozu je doktorica stavila Vertigo-Tinitus. Dobio sam za početak dvije neke pretrage za napravit, vestibulometriju i valjda audiometriju.

Teško mi je s tim radit i ostao sam na bolovanju za sada, i ne znam koliko ću čekati te pretrage na narudžbi, možda do tad i završim u hitnoj jer mi se izgleda pogoršava !

Znači zujanje nema velikih herca, nema visokih tonova, već je dublji zvuk, kao brzo pucketanje, ili više cvrčanje (kao što pjeva cvrčak).

Sad pitanje, da li je netko imao nešto takvo?
ja imam te probleme sa cvrcanjem ali to cujem otkucaje srca
da li postoji lijek?

cangrizavismrad
31.01.2013., 16:01
Pozdrav ljudi nov sam na forumu ali eto da s nekim podjelim svoje iskustvo. Dakle sviram u bendovima već 3 godine na velikoj količini decibila i pošto sam mlad i uvijek moram biti pametnijih od svih zanemario sam zaštitu. 3 godine se ništa nije događalo, nakon probe bi naravno zujalo ali bi nestalo nakon 24 sata, isto s koncertima, klubovima i slično. Prije 2 tjedna puknuo mi je poveći balon kraj uha i zujalo mi je kao kad u call of duty-u padne flashbang, prepao sam se naravno ali je isto prestalo za 24 sata i nisam puno razmišljao o tome kao i inače. Imao sam dve probe taj vikend i nakon druge mi baš nije bilo dobro, otišao sam u krevet i sve je bilo okej, očekivao sam da će prestati zujat kao i uvijek. No nije, već 10 dana zuji i pizd*m. E sad, u početku sam bez razmišljanja zaključio da je akustična trauma no kada sam gledao ovaj thread ljudi su pričali o nepravilnom zagrizu, nosio sam fiksni aparatić do 10. mjeseca prošle godine, kad su mi ga skinuli nisam baš mogao normalno zagrist al rekao kaj sad bolje to neg da opet nosim to, nije mi baš bio neki problem. Imate vi kakvih ideja, savjeta i slično?
Pozdrav svima nadam se da ne zuji previše.

Hard Candy
31.01.2013., 18:09
Odi na hitnu, traži kortikosteroide, reci da si bio u akustičnoj traumi.

cangrizavismrad
31.01.2013., 21:39
Odi na hitnu, traži kortikosteroide, reci da si bio u akustičnoj traumi.

Točno kako bi ovo moglo pomoći te ima li rizika? Mislim već je prošlo 10 dana od te traume, recimo da se bavim muzikom i uživam u tome pa mi je prilično važno znati je li ovo trajno?

Hard Candy
01.02.2013., 11:17
Što je li trajno? Ako ti se pojačalo zujanje nemaš što čekati, idi kod doktora, osim ako želiš da ti ostane. Hoće li ili ne ostati se ne može znati, ali čemu riskirati? Kortikosteroidi nisu med i mlijeko, ali kao i kod svega u medicini se gleda korist VS šteta. Moje laičko mišljenje je da ti od jedne injekcije neće biti ništa. No zato odeš kod audiologa, napraviš TA i vidiš s njim kako dalje. Malo ljudi zna da nakon akustične traume treba potražiti pomoć pa kasnije završe sa zujanjem i sličnim..

vana25
01.02.2013., 13:17
Tinitus nije bolest, nego je simptom, kojeg može izazvati - tko zna što. Trenutno službena medicina nema pravi odgovor na to. Povezuje se sa nekim bolestima, ali više kao posljedica bolesti. Konkretno, znam za dva slučaja nastala u Njemačkoj gdje su osobe dobivale lijekove za smirenje (antidepresive) te je dolazilo do smanjenja šumova. Nažalost, šumovi nisu nikad posve nestali, a pojačavali su se u zavisnosti od stresa. Oba dvije osobe (žive zajedno) su se odlučile za psihoterapeutsko liječenje i prema pričanju se stanje značajno popravilo.
Nemojte miješati tinitus sa drugim bolestima nastalim kao posljedica izlaganja jakom zvuku. Tinitus se pojavljuje skoro pa niotkuda.

Hard Candy
01.02.2013., 19:58
U istraživanjima piše da je većinski uzrok tinitusa oštećenje slušnih dlačica u pužnici zbog akustične traume ili dugogodišnjeg izlaganja buci. Ili kombinacije. Naravno ima i drugih uzroka, no s obzirom što je čovjek sve napisao, može se nešto i zaključiti..

rigoleto
12.02.2013., 18:16
Što je li trajno? Ako ti se pojačalo zujanje nemaš što čekati, idi kod doktora, osim ako želiš da ti ostane. Hoće li ili ne ostati se ne može znati, ali čemu riskirati? Kortikosteroidi nisu med i mlijeko, ali kao i kod svega u medicini se gleda korist VS šteta. Moje laičko mišljenje je da ti od jedne injekcije neće biti ništa. No zato odeš kod audiologa, napraviš TA i vidiš s njim kako dalje. Malo ljudi zna da nakon akustične traume treba potražiti pomoć pa kasnije završe sa zujanjem i sličnim..

Ja sam odradio TA, sluh savršen (do 8kHz), uglavnom dijagnosticirana mi je akustična trauma. Meni je prošlo 9-10 dana propisan mi je Decortin (kortikosteroid).Terapiju sam odradio, zujanje se povuklo donekle, sad se nadam da će se s vremenom povuć skroz:)

Hard Candy
12.02.2013., 18:27
Drago mi je radi tebe jer si pravovremeno reagirao.

Kad sam ja bila na pregledu, a došla sam u roku, rekli su da mi je sluh u granicama normale i nitko me nije ni pitao za buku, da jesu možda bih se sjetila tog alarma.. ovako mi je ostalo lijepo sjećanje na ekspertizu hrvatskih doktora..

rigoleto
12.02.2013., 19:15
Drago mi je radi tebe jer si pravovremeno reagirao.

Kad sam ja bila na pregledu, a došla sam u roku, rekli su da mi je sluh u granicama normale i nitko me nije ni pitao za buku, da jesu možda bih se sjetila tog alarma.. ovako mi je ostalo lijepo sjećanje na ekspertizu hrvatskih doktora..

Hvala.Tek sam jučer završio s Decortinom, zujanje je još tu, ne kao u početku, ali valjda sam se priviko s vremenom, nastojim uopće ne mislit o tome, sad se ne sjećam kako je bilo prije zujanja:D čuo sam od par ljudi da im se znalo desit slično pa povuć, čak i nakon pola godine, najvažnije je ne paničarit:)

Hard Candy
12.02.2013., 20:33
U kojoj bolnici si bio?

ruri
23.02.2013., 14:07
Molim za savjet..
Bila sam na putu, duuugacka voznja avionom, nakon toga sam se razboljela i za par dana dobila jaku upalu uha(mozda radi tlaka u avionu?) ugl, pila sam antibiotik, stavljala kapi u uho, bila kod orl, pa mi je dao sprejeve za nos jer sam inace alergicar pa su mi cesto zacepljrne usi. I nista, nema pomaka, meni i dalje zuji u uhu, i neki dan mi se jos i pojacalo :((((

body halleck
23.02.2013., 18:52
Molim za savjet..
Bila sam na putu, duuugacka voznja avionom, nakon toga sam se razboljela i za par dana dobila jaku upalu uha(mozda radi tlaka u avionu?) ugl, pila sam antibiotik, stavljala kapi u uho, bila kod orl, pa mi je dao sprejeve za nos jer sam inace alergicar pa su mi cesto zacepljrne usi. I nista, nema pomaka, meni i dalje zuji u uhu, i neki dan mi se jos i pojacalo :((((

Pomoglo bi malo detaljnijih podataka, npr.koji sve lijekovi (poimence) i koliko dugo,rezultati lab.obrade, event.radiološke obrade itd.
Ne spominje se jedan od najčešćih lijekova -"obične" kapi za nos (npr.Operil, Olynth...), s obzirom kako se navodi podatak o alergijskoj dijatezi nema podataka o primjeni antihistaminika (npr.Telfast,Aerius,Claritine,Xyzal...)-premda bi tu i kombinacija antihistaminik+dekongestiv tipa Clarinase mogla biti jako korisna.
Katkad ima smisla razmotriti (uz sve mjere opreza) i kratkotrajnu primjenu kortikosterioda sistemski kroz par dana...
Ovo su tek nagađanja, odluku o th.može donijeti samo liječnik koji ima uvid u lab.nalaze (nisu predočeni lab.nalazi-jesu li uopće i rađene kakve pretrage?) i kliničku sliku.

ruri
24.02.2013., 23:45
Hvala na odgovoru :)
Kad sam dobila upalu uha pila sam klavocin tablete tjedan dana, istodobno kapala uho nekim kapima za oci, a nos sa garasone kapima. Tocno tjedan dana poslije otisla sam kod orl, dao mi je quixx sprej za nos i meralys sprej. Onda sam opet bila za tjedan dana, pa sam dobila aerius tabl za alergije. To sad pijem.
Od pretraga timpanometrija uha, rezultat 0.54 cc,-4 daPa, ako ja to dobro citam...

body halleck
25.02.2013., 14:37
Hvala na odgovoru :)
Kad sam dobila upalu uha pila sam klavocin tablete tjedan dana, istodobno kapala uho nekim kapima za oci, a nos sa garasone kapima. Tocno tjedan dana poslije otisla sam kod orl, dao mi je quixx sprej za nos i meralys sprej. Onda sam opet bila za tjedan dana, pa sam dobila aerius tabl za alergije. To sad pijem.
Od pretraga timpanometrija uha, rezultat 0.54 cc,-4 daPa, ako ja to dobro citam...

Tarapijski je dosta toga odrađeno vrlo korektno, unatoč perzisitrajućem zujanju u uhu... Aerius bi svakako mogao pomoći za par dana.
Moram priznati, kako se ne sjećam točno vrijednosti timpanometrije, pa ne mogu sa sigurnošću reći, radi li se o tzv."uvučenom" bubnjiću, no to je ORL vjerojatno vidio i komentirao kao i event.primjenu Clarinase tbl. i sist.kortikosteroida kroz par dana (stavovi po tom pitanju su dosta neusuglašeni, koliko se ja sjećam- pristupiti na agresivniji, ili postupniji način).
Svakako problem treba što skorije razriješiti, kako ne bi "zujanje" u uhu (p)ostalo trajno. Slobodno dojavi, kako se situacija odvija :mig:

-Dankec-
27.02.2013., 22:40
Evo i mene opet.Muka me naterala da svratim.Ima jedno desetak dana kako mi se pojacalo zujanje.Posebno je izrazeno u levom uhu.Opet prolazim kroz haos kao kada sam tek dobio tinitus pre 2,5 godine.Od cega i kako se pojacalo nemam pojma.U svakom slucaju bas mnogo mi smeta.Pijem antidepresive i lekove za smirenje i gotovo ceo dan se bavim zujanjem.Audiometrija mi je uvek bila u redu.Znaci savrsen sluh.E sad primetio sam odavno da kad izbacim vilicu unapred da se zujanje pojacava sto ukazuje da problem moze biti u vilicnom zglobu koji je usko povezan sa uhom.Takodje redovno mi se dogadja neko pucketnje ili krckanje u tom levom uhu kada jedem (zvacem hranu).Jel ima neko od vas slicne probleme sa vilicom?
Nista, moramo se nekako nostiti sa ovim.Jeste da izludjuje ali sta je tu je.Drzite se kolege.

leeloo27
02.03.2013., 11:40
Prodaja na Zdravlju je zabranjena i zato je izbrisan prethodni post. Molim vas da odete na pdf Mali oglasi i tamo to činite, ovdje to nije dopušteno. Hvala.

zoka64
16.03.2013., 15:39
Evo i mene opet.Muka me naterala da svratim.Ima jedno desetak dana kako mi se pojacalo zujanje.Posebno je izrazeno u levom uhu.Opet prolazim kroz haos kao kada sam tek dobio tinitus pre 2,5 godine.Od cega i kako se pojacalo nemam pojma.U svakom slucaju bas mnogo mi smeta.Pijem antidepresive i lekove za smirenje i gotovo ceo dan se bavim zujanjem.Audiometrija mi je uvek bila u redu.Znaci savrsen sluh.E sad primetio sam odavno da kad izbacim vilicu unapred da se zujanje pojacava sto ukazuje da problem moze biti u vilicnom zglobu koji je usko povezan sa uhom.Takodje redovno mi se dogadja neko pucketnje ili krckanje u tom levom uhu kada jedem (zvacem hranu).Jel ima neko od vas slicne probleme sa vilicom?
Nista, moramo se nekako nostiti sa ovim.Jeste da izludjuje ali sta je tu je.Drzite se kolege.

Citam tvoj post, kao da sam ga sam pisao...Dakle potpuno isti problem imam i ja...uzas jedan kako mi se pojacalo, a kad to radim sa vilicom tj izvucem je naprijed , pojaca se ionako odvratno visok ton u glavi(usima)...Moj zubar ne iskljucuje mogucnost da je neki problem sa vilicnim zglobom...hm daj Boze! Gubim nadu da ce se desiti neko cudo da nam nadju neki lijek pa da bar nekako smanje , priguse ovaj trenutacni uzasni , visokofretni zvuk...Inace meni se desilo prije pola godine, zivot mi se promjenio totalno..i ja uzimam antidepresive , i nema sta nisam jos uzimao i pokusavao..spavat ne mogu bez tableta...drzimo se kao sto kazes, i nadajmo se :-)

Hard Candy
17.03.2013., 19:06
I Noel Gallagher iz Oasisa se pridružio ekipi.. http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/glasna-glazba-uzrokuje-ostecenja-sluha-i-tinitus/904/

body halleck
17.03.2013., 20:42
Citam tvoj post, kao da sam ga sam pisao...Dakle potpuno isti problem imam i ja...uzas jedan kako mi se pojacalo, a kad to radim sa vilicom tj izvucem je naprijed , pojaca se ionako odvratno visok ton u glavi(usima)...Moj zubar ne iskljucuje mogucnost da je neki problem sa vilicnim zglobom...hm daj Boze! Gubim nadu da ce se desiti neko cudo da nam nadju neki lijek pa da bar nekako smanje , priguse ovaj trenutacni uzasni , visokofretni zvuk...Inace meni se desilo prije pola godine, zivot mi se promjenio totalno..i ja uzimam antidepresive , i nema sta nisam jos uzimao i pokusavao..spavat ne mogu bez tableta...drzimo se kao sto kazes, i nadajmo se :-)

Pretpostavljam kako si obavio bar temeljne pretrage kao što su :
1. Rtg temporomandibularnih zglobova
2.ortopan
3.pregled&obrada po ORL
4. i naravno, prije svega navedenog temeljna lab.obrada+pregled tvog liječnika opće medicine koji te najbolje poznaje

te sanirao zubalo, posebice po pitanju umnjaka.

Postoji li neko događaj/incident koji je neposredno prethodio pojavi tog visokofrekventnog tona?
U jednom, ili u oba uha?

Apollo00
18.03.2013., 05:33
Evo jedno hipoteticko pitanje i molim da mi odgovore ljudi strucni koliko toliko u problematici oko uha ili bilo tko da izrazi svoje misljenje... Dakle, ja ne cujem neko zujanje, pa niti neki šum, ali osjetim neku promjenu valova niskog volumena "hrapavog zvuka" unutrar lijevog uha, ali gle sad vraga... to mi je pocelo istog dana kada sam na tome uhu uradio estetski zahvat... joj joj...ne znam, mozda sam ja to sad sve umislio da je od toga :( ali mozda i nisam... Išao sam na pregled uho grlo nos i rečeno mi je da je unutra crveno... I onda se jos zbog svega toga prepadnem nekad i evo onda i visokog tlaka... a bože ...

Pa dobro je li moguće da može se nesto desiti prilikom estetske operacije uha, radi se iza uha, tj. moze li se desiti nateknuće unutra koje dodatno time djeluje i na samo uho u pogledu da dobijem nekad pritisak na to uho, cujem pucketanje kad gutam i slicno, pa samim time i te promjene valova "hrapavog šuma" niskog volumena, i to sve od TOGA DANA, ali doslovno od toga dana (nema toliko dugo od toga), da li sam ja to sebi stvorio autosugestijom jer sam se umislio taj dan pa je posljedica stresa ili šta, ja ne znam, ali zanima me da li je moguce da je fizicki uzrok povezan s tom operacijom? doktor koji mi je to uradio tvrdi da ne moze biti komplikacija sa sluhom, ko je sad ovdje lud...

zoka64
18.03.2013., 08:36
Pretpostavljam kako si obavio bar temeljne pretrage kao što su :
1. Rtg temporomandibularnih zglobova
2.ortopan
3.pregled&obrada po ORL
4. i naravno, prije svega navedenog temeljna lab.obrada+pregled tvog liječnika opće medicine koji te najbolje poznaje

te sanirao zubalo, posebice po pitanju umnjaka.

Postoji li neko događaj/incident koji je neposredno prethodio pojavi tog visokofrekventnog tona?
U jednom, ili u oba uha?

Ne, nemogu da se sjetim da sam bio izlozen nekoj pretjerano jakoj buci sto bi moglo izazvati prokleto zujanje...
Sto se tice inteziteta zujanja, primjecujem da je u lijevom uhu jace al kad uzme maha tad se sve to izjednaci i cijela glava zuji kao trafostanica:504:

Sto se tice pretraga, bio sam kod lijecnika , specijaliste koji mi je pregledao usi i kao sve je OK, on nevidi nikakakve probleme sem to da mi je sluh malo oslabio i kao sad to moze isto biti razlog tinnitusa...
Ostaje jos taj moj zubar koji ne obecava puno al vrijedi pokusati...
Jos da dodam da sam uzimao te biljne tablete koje reklamiraju za poboljsanje cirkulacije, al nista nije pomoglo...ukljucujuci i masaza i akunpukturu...Sa treningom bude jos gore...Pozzz

Hard Candy
18.03.2013., 11:50
Sto se tice inteziteta zujanja, primjecujem da je u lijevom uhu jace al kad uzme maha tad se sve to izjednaci i cijela glava zuji kao trafostanica:504:

Znam kako ti je :D

Hard Candy
13.04.2013., 14:20
Opet sam bila pored alarma pa sam dobila Decortin tablete 12 dana po 20,15,10,5 mg, no bilo mi je lagano mucno, dobila sam kapilaricu na licu i navažnije čini mi se da i je od njih još veći šum u glavi, je li to moguće? Htjela bih prestati piti, a kažu da kortikosteroidi se ne smiju naglo prestati piti. I vikend je :) Smijem smanjiti dozu?

alfredo nr.2
13.04.2013., 23:14
i meni se pojacalo zujanje krajem 3mj. tako je bilo i prosle godine, mozda proljece utjece. uglavnom, gotovo sam po svim nalazima zdrav. sluh je dobar, vratna kraljzica isto, lab pretrage takoder, osim malo nize zeljezo. color dopler dobar, tcd kazu da je lijeva zila nesto suzenija ali da je to cesta pojava. evocirani slusni potencijali takoder dobri. vise ne znam sto da mislim. uglavnom zdrav sam a sum se nastavlja. vec ga imam godinu i devet mjeseci.
od terapija koristio sam betaserc par mjeseci, sad sam na kortikosteriodima jos par dana. probao sam bioenergiju i piti vitamine.
razmisljam sto dalje? imate kakvih sugestija?

Hard Candy
14.04.2013., 13:57
tcd kazu da je lijeva zila nesto suzenija ali da je to cesta pojava.

Ovo imam i ja.. jesi imao neki udarac u glavu ili vratnu povredu, trzajnu povredu ili nesto slilno kad ti je počelo?

Zašto si sad na kortikosteroidima?

alfredo nr.2
14.04.2013., 23:58
Kad mi se pojacao zvuk isao sam privatno kod otorinca i on mi je pripisao tu terapiju. inace jedan od boljih lijecnika kod kojih sam bio u vezi suma.
ja nisam imao nikakvih trauma u vezi vrata. bio sam operirao osmicu par tjedana prije pojave suma, no lijecnik kaze da to nije povezano. posto su mi svi nalazi uredni osim sto sam imao nesto nizi tlak i nize zeljezo, vrlo vjerovatno je pitanje cirkulacije. ne znam sto drugo da mislim.
recimo ista stvar mi se dogodila i prosle godine, sum se pojacao u isto vrijeme, u vrijeme budenja proljeca. otorinac kaze da je pitanje cirkulacije.
trenutno pijem ujutro heferol(zeljezo), controloc 20 i decortic 5mg(5*5 dana, 4*4 dana, 3*3 dana, 2*2 dana, 1*1 dan). to je njegova terapija.
ovi ostali otorinci su mi samo testirali sluh, izmjerili tlak i poslali doma jer je vise-manje sve u redu. proci ce samo od sebe ili ako ne cu se vec nekako naviknuti, to je sluzbeno stajaliste bilo.
prvo sam odlucio piti betaserc par mjeseci(kupujute u sloveniji, daleko jeftinije), uz njega ginko i vitamin b. nije pomoglo. nakon toga sam se isao testirati na vitamine i minerale u ljekarnu, i falilo mi je vitamina b i jos toga. pa sam po njihovoj preporuci pio od solgara vm-75 oko 4mj. sve isto. trenutno sam na ovom tretmanu.
procitao sam skoro cijelu knjigu tinnitus miracle, ima dobrih informacija ali vecina knjige je prijevera, samo skup svega na jednom mjestu s tim da je 4 korak koristenje tinnitus retreing therapyije koja nije dostupna kod nas a u americi je jako skupa i upitne uspjesnosti. kao kazu da ces u 5 koraka se rijestiti tinnitusa i onda ispada da za 4 korak se moras javiti u kliniku koja radi trt i to skupo platiti.
uglavnom ako ima ko kakvih preporuka, javite.
nakon ove terapije probat cu s terpijom sredivanje cirkulacije.
jos samo jedna stvar, naisao sam na youtubu na predavanje u vezi gaba inhibitora i njihove povezanosti s tinnitusom. hipoteza je da oni koji imaju manje gaba inhibitora razviju tinnitus. rezultati su pokazali da benzodiazapines kod 75% pacijenata smanjuju tinnitus nakon sto ih se uzima tri tjedna zaredom. posto su ti lijekovi jako jaki, normabel je jedan od njih i izazivaju ovisnost(konkretno normabel nakon 3 - 4 tjedna) nije uputno ih koristiti. no naisao sam na kapi http://www.amantilla.hr/ koje isto djeluju na gabu, pa mozda njih budem probao.
uglavnom ovo s gabom objasnjava zasto neki ljudi nakon sto popiju casu vinu ili piva kazu da im se smanji sum. alkohol djeluje na gaba inhibitore.
bilo bi zanimljivo prouciti koliko ljudi koji su cesce pili su razvili tinnitus, jer vecina ljudi koje ja znam a imam tinnitus opcenito nije pila i ne pije.
eto toliko.

Sardonica
15.04.2013., 09:37
Dragi ljudi, na ovom forumu nisam nova, ali ga rijetko posjećujem.
Imam pitanje, pomalo medicinsko, bez ruganja molim, brine me.

Je li normalno da se nakon rock koncerta pojavi zujanje/šum u ušima? A sutradan, mala zaglušenost bez zujanja (možda u najmanjoj mogućoj mjeri)?
Je li ta pojava trenutna? I zašto točno dolazi do nje? Nikad mi prije nije bilo tako... :503:

Hvala

Hard Candy
15.04.2013., 11:35
Normalno u smislu da se događa da, i vjerojatno se u roku 24 sata povuče i začepljenje ako je šum stao, dok se slušne stanice oporave no shvatite ovu pojavu kao upozorenje i nosite čepiće na koncerte u budućnosti jer očito postoji neko oštečenje i nikad se ne zna koje sljedeće bi moglo ostaviti trajnu šumeću uspomenu :)

Hard Candy
06.05.2013., 21:22
Već pet dana mi pojačan šum.. tješim se da je to radi čudnih atmosferskih prilika, a ne glupog susjedovog psa koji laje high pitch i baš mi je zalajao u jednom akustičnom prostoru da sam prekrila uši, ali radeći to sam na neki način stavljanjem ruku kod ušiju si još pojačala taj zvuk pa su mi kasnije oba uha bila lagano začepljena.. pokušavam ne paničariti.. kako je vama ovih dana? Ima kakvih vijesti..

Inače pila sam Decortin 12 dana kao preventivu izloženosti auto alarmu i moram reći da sam imala dva dana čistu glavu, malo šuma, ali misli čiste sve jasno, prava uživancija.. samo me podsjetilo kako to inače bude dobro u životu.. a sad se još i pojačalo :( Ne mogu piti kortikosteroide nakon svake akustične traume, nije baš dobro za organizam? Ili mogu haha.

Baš sam razmišljala da mi kažu da ono mogu biti šum free, ali na koritkosteroidima svaki dan, što bih..

Monday Morning
08.05.2013., 14:16

OK, za početak, prestani s antidepresivima i lijekovima za smirenje. Prestani sa svim tabletama i suoči se s ovim - zujat će ti do kraja života. Točka. Jednostavno nema lijeka. Meni zuji već više od 8 godina. Prve dvije godine - pakao. Usr... sam se. Sve pretrage obavio, ct, snimanje mozga, kolor dopler krvnih žila, to sve nakon ispitivanja sluha i svih mogućih pretraga oko uha. Što su pretrage otkrile? Zdrav sam. Sluh? Savršen.

Od čega mi je počelo zujati? Pitaj Boga... Što se tiče vilice i kad je pomakneš zujanje se pojačava. Apsolutno normalna stvar. Milijuni živaca su tamo i naravno da će ti se pojačati, to mi je potvrdio liječnik, ne jedan nego trojica i nema nikakve veze s vilicom ili zglobom. Što se tiče zubiju, to nisam išao provjeravat, ali čitao sam da bi moglo biti povezano s tinitusom.

Poanta svega je da se smiriš i naučiš živjeti s tim. Meni je to postalo toliko normalno da bi mi bilo čudno da mi ne zuji. Zaspim kao beba, u bilo koje doba dana. Zujanje mi postalo muzika. Najvažnije je da prestaneš strahovati da se radi o nekoj bolesti. Prihvati da će ti zujati i to što prije. Ovo ti piše netko kome zuji već više od 8 godina, i to NEPREKIDNO, 0-24. BEZ PRESTANKA. Znam kako ti je. Sve sam prošao, ali prihvatio sam da nema lijeka i bok.

ivanak13
12.05.2013., 21:43
Evo da se i ja uključim u temu, imam 37 godina i
problemi počinu krajem 2007. bez povoda naime pred spavanje mi je toliko počelo zujati u ušima da skoro ništa nisam čuo te mi je po noći pozlilo i odvežen sam na KBC Rebro.
Za par sati stanje mi se smiruje ali na lijevo uho ne čujem ništa.
izlazim nakon dva dana samovoljno van jer vidim da samo gubim vrijeme, odlazim kod nekoliko otorinaca oni me pumpaju pentilinima bez efekta, tada saznajem za hiperbaričnu oksigenaciju tj. barokomoru i odlazim na 20 tretmana gdje se je stanje smirili odnosno nije se dalje pogoršavalo sluh se vraća na recimo 65%.
Pio sam betaserc 6 mjeseci, ništa koristi.
2011 ponovno odlazim na tretmane u barokomori jer mi se u međuvremenu pojavio i vertigo (povratim dušu iz sebe, moram leći pola sata i nakon toga kao novi)

Valja li uopće reći da do danas uz sve pretrage (glava, magnet, testovi za meniera, kolor dopler, CT...) UZROKA nema tako da ne znam gdje i čime treba napasti problem.
otići ću probati i akupunkturu pa možda bar malo pomogne.

Ajmo malo i o stilu života, puno hodam, vježbam, plivam redovito, stres standardan (tko ga nema?!) alkohol vrlo rijetko, pušim manje od kutije dnevno(znam da sigurno ne pomaže)

Jel ima itko kakav pametan savjet ili preporuku?

body halleck
12.05.2013., 22:16
problemi počinu krajem 2007. bez povoda naime pred spavanje mi je toliko počelo zujati u ušima da skoro ništa nisam čuo te mi je po noći pozlilo i odvežen sam na KBC Rebro.
izlazim nakon dva dana samovoljno van jer vidim da samo gubim vrijeme, odlazim kod nekoliko otorinaca oni me pumpaju pentilinima bez efekta, tada saznajem za hiperbaričnu oksigenaciju tj. barokomoru i odlazim na 20 tretmana gdje se je stanje smirili odnosno nije se dalje pogoršavalo sluh se vraća na recimo 65%.
2011 ponovno odlazim na tretmane u barokomori jer mi se u međuvremenu pojavio i vertigo (povratim dušu iz sebe, moram leći pola sata i nakon toga kao novi)

Valja li uopće reći da do danas uz sve pretrage (glava, magnet, testovi za meniera, kolor dopler, CT...) UZROKA nema tako da ne znam gdje i čime treba napasti problem.

Ajmo malo i o stilu života, puno hodam, vježbam, plivam redovito, stres standardan (tko ga nema?!) alkohol vrlo rijetko, pušim manje od kutije dnevno(znam da sigurno ne pomaže)

Kakvi su bili nalazi serologije i likvora (općenito)?
Zadnji MR mozga rađen je kad, po kojem protokolu i koji je nalaz?

FANCY
12.05.2013., 22:31
Evo za stare tinitusaše par zanimjivih linkova.
http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/glasna-glazba-uzrokuje-ostecenja-sluha-i-tinitus/904/
Obratite pažnju na proizvod pod imenom Kraljevska mliječ

Postoji još jedna skupina sastojaka koji obnavljaju živce, a koji su poznati kao remijelinizacijski spojevi. Oni stimuliraju popravak zaštitne ovojnice oko osi neurona poznate kao mijelin, a koji je često oštećen pri neurološkoj ozlijedi i/ili disfunkciji, osobito autoimunološkim i cjepivima potaknutim demijelinizacijskim bolestima.

Također treba napomenuti da su čak i glazba i zaljubljivanje proučavani zbog moguće stimulacije neurogeneze, obnavljanja i/ili popravka neurona, što ukazuje da regenerativna medicina nužno ne zahtjeva uzimanje nečega; dapače, široki raspon terapeutskih aktivnosti su uključeni kako bi poboljšali zdravlje i dobrobit također.

http://matrixworldhr.wordpress.com/2012/06/03/6-tjelesnih-tkiva-koji-se-mogu-regenerirati-putem-ishrane/

Dakako kod mene zuji kao i zadnjih 20-ak godina ali nadu ne gubim.

FANCY
12.05.2013., 22:47

To ti je tijelo samo reklo da mu nešto ne odgovara i da nešto radiš što se tijelu i organizmu uopće ne sviđa. A zujanje u uhu je samo reakcija na upozorenje. Rekao-rekla si da se baviš tjelovježbom, ali to ti neće mnogo pomoći dok pušiš i jednu cigaretu na dan i jedeš ćevape, pršut i svu onu tešku hranu. To neznači da sve te ljepote treba izbacit iz prehrane, nikako to je još veća pogreška, ali smanjit unos u organizam istih i onda uzimati od svega pomalo i to je to.. Svako jutro do posla se vozim kroz najprometniju ulicu u gradu i tu su kolone svaki dan i stajanja po 10-20 minuta a kad vidim sve one muškarce i žene kako ujutro vježbaju tj. trče nogostupom dva metra od automobila koji stoje ili polako voze, samo mogu reći žali bože vremena što ga utrošiše na trčanje. A zašto? Pa koncentracija izpušnih plinova automobila je jedno 50x veća od normalne kroz tu ulicu. ali u toj ulici pak svi vide nihove guze utegnute u tajice i oznojene majice i misle kako oni drže do svog zdravlja. Pohvalno ali više štete nego koristi.

AndjelaCT
14.05.2013., 18:44
Imam problem sa pulsiranjem u lijevom uhu godinama, sinhronim sa radom srca, (zadnjih godinu dana i sa zujanjem, ali ono mi je pjesma pri pulsiranju), znaci kao da mi nesto "udara u uho" tj u bubnu opnu, ne znam kako drugacije da objasnim pojacava se prilikom fizickog napora ili u nekoj bas stresnoj situaciji, uglavnom kad se ubrza rad srca. Kao kad prislonis prst na lijevi dio vrata i osjetis puls, e isto to ja osjecam u uhu
Radila sam milion nekih testiranja, snimala kicmu, vrat, mr snimak glave, skener glave, dopler krvnih sudova vrata....sve super. Da bi mi tek sad u januaru jedan orl doktor (za kojeg su mi stvarno svi rekli da je kod nas najbolji) rekao da meni u stvari uho cuje kako krv prolazi kroz krvne sudove....inace da mi on nije rekao stvarno mi ne bi palo na pamet da je to problem jer nemam pojma kakav je zvuk prolaska krvi kroz krvne sudove.

alfredo nr.2
15.05.2013., 12:16
Meni je isto sum zadnjih dana jaci. Zadnje dvije noci nisam se naspavao. Posto mi je otorinac rekao da je sum vezan u cirlulaciju gledam da poboljsam cirkulaciju pijuci domaci jabucni ocat s vodom i medom.
No nema rezultata. kao i nekima ovdje i meni su svi nalazi dobri, osim sto imam nesto nize zeljezo.
Na ovoj stranici http://www.tinnitustalk.com/ je anketa u vezi tinnitusa na cetri strane pa ko zeli moze je ispuniti.
nadam se lijeku iako po onome sto citam nece tako skoro. ili lijek ili prihvatiti ovo stanje, no nekako s ovim drugim se tesko mirim.

alfredo nr.2
18.05.2013., 23:16
Citam da su se neki ljudi izljecili od tinnitusa uz postafen lijek. to je lijek protiv mucnine pri putovanju. kod nas nema tog lijeka, ima slican lijek pod nazivom dramina. nasao sam ovo u vezi dramine http://www.healpain.net/articles/Tinnitus.html
uzmeo sam draminu jucer navecer i jutros no nisam primjetio neki efekt.
gledam da nabavim bas postafen pa cu probati s njim. ima ga za kupiti u svedskoj.
jedan kolega s foruma me informirao o lijeku koji se zove Campral. To je lijek protiv alkoholizma. mnogi su prijavili da im je pomogao kod tinnitusa.
sada, ono sto mene zanima je sljedece: Campral potice gaba inhibitore, dok postafen djeluje na unutrasnje uho. cini mi se racionalno pretpostaviti da oni ljudi koji imaju ostecen sluh i samim time poremecen rad unutrasnjeg uha da im postafen pomaze kod tinnitusa. Dok oni koji imaju tinnitus zbog poremecaja vezanih uz gaba receptora da im pomoze campral.
bilo bi dobro to istraziti.

Hard Candy
20.05.2013., 20:00
A na što od spomenutog djeluju kortikosteroidi?

alfredo nr.2
20.05.2013., 21:26
Kortikosteroidi djeluje na upale koliko ja znam. ja sam probao jednu terapiju no nije mi pomogla.

tststsdzdzdzccc
21.05.2013., 00:26
nemam pojma gdje da pitam pa me eto na tinitus...dakle zadnja tri dana postepeno se razvijaju simptomi, počelo s boli u desnom uhu prije 7 dana(osjećaj kao da mi je uho puno vode iako znam da nije) a sigurno nije pomoglo ni onih 90 dB -.- , sve u redu niš ni bilo, zatim glavobolja, bol u oba uha s tinitusom pulsiranjem i ne znam kako više da opišem, fotofobija s boli u očima, ukočen vrat, temperatura 35 (inače 37,5) mučnina, krvarenje iz nosnice-lijeve, plus mala nespretnost i vrtoglavice i problemi s ravnotežom :/ inače imam esencijalni tremor, ne da mi se na hitnu jer mi je ujutro ispit, od dijagnoza niš bitno osim glaukoma, malo reć da me sve ovo pomalo zabrinulo- MR ,hormonalne i ostale pretrage rađene pred godinu dana sve uredno...planiram sutra kod svog doktora il na hitnu, pa se ovdje jadam da me tko utješi (već su mi pred par godina kačili multiplu i tumor mozga zbog oš.vidnog živca ) a imam i u the family slučajeva... samo se nadam da je neka glupost a ne neš ozbiljnije :/ nisam hipohondar al vako izjedanput me strefilo pa mi se ne sviđa uopće, plus sam veoma zaboravna u posljednje vrijeme, stresa nemam (uobičajena doza jelte) i sve ostalo normalno (kilaža, san, menstrualni ciklus i blabla)

Hard Candy
21.05.2013., 12:03
tststsdzdzdzccc držim fige da je trenutno neki pad imuniteta i da bude sve se vratilo u granice normale :) Možda već i je? :) :)

Inače, meni je na kortikosteroidima, na određenoj dozi, bilo čak ok par dana pa me zanima je l postoji šansa da je to bilo zbog njih ili puka slučajnost :)

skvikic
05.06.2013., 10:04
Prije par mjeseci sam bila na jednom koncertu, nisam bila blizu zvucnika, ali od tada mi zuji u usima.Nisam toliko isla za tim, dok prije neki dan nisam opet bila izlozena glasnoj muzici, i to vrlo blizu zvucnika i od tada mi se pogoršalo. Krenula sam na pretrage, tlak nije,vidit ćemo ostalo. Imam neki osjećaj vrućine u ušima i kao da je nešto začepljeno, onaj osjećaj kad vam more udje u uši. Doktorica želi eliminirati sve druge uzroke ali ja sam uvjerena da je to od glasne muzike.
Molim savjet. Hvala

Hard Candy
05.06.2013., 16:03
Savjet - idi audiologu i traži koritkosteroidnu terapiju, to je u principu jedino što ti može pomoći ako je došlo do oštečenja sluha, a po tvom opisu je (pogotovo ta vrućina, i meni je to bilo + lagana vrtoglavica).

MOREe
06.06.2013., 20:26
evo još jednog novog člana vašoj grupi.... dakle, imam tinitus otprije neš više od mjesec dana i zasad se ne nosim s tim najbolje. prvo sam imala dosta bolnu upalu lijevog uha, a nešto prije toga primijetila sam da slabije čujem, recimo na predavanjima ne čujem riječi kao što su neka nova imena ili pojmovi za koja nisad nisam čula, dakle nemoguće je da ih skužim iz konteksta. ako već ne čujem dobro, zašto moram čuti to strašno zujanje? imam tek navršenu 21 godinu i vidim da ću s tim zujanjem morati živjeti do kraja života i onda zaplačem. znam da ima mnogo gorih stvari, ali trenutno mi je teško ovo prihvatiti. išla sam privatno doktoru na provjeru sluha i dobro sam pretpostavila da imam slabiji sluh i to na oba uha, ne sad mnogo, ali me ometa u normalnom fukcioniranju doktorov zaključak je da sam vjerojatno cijeli život slabije čula, al ja uistinu nisam imala problema sa sluhom do početka ove godine. spomenula sam na pregledu da mi zuji u ušima i on kao zakima glavom, dada kao normalno da zuji kaže da ttome nema lijeka i da se na to treba naviknuti. osobno nikad nisam čula za tinitus dok ga nisam dobila. mislim da bi ga trebalo uvesti u školske udžbenike pod temom osjetila uha moram priznati da tinitus niej bio strašan u početku, bilo je lošijih dana, al kad bih pričala s nekim odmah ga ne bi čula. al sad se stanje pogoršalo... ovih dana dobila sam virusnu infekciju i otad se zujanje u uhu pojačalo zujanje je najčešće u lijevom uhu, ali zna mu se pridružiti i desno uho u svirki, doduše zasad rijetko. pila sam i klavocin prije virusne infekcije. jel moguće da je i klavocin pogodovao jačem intenzitetu zujanja? pogotovo sse nosim teško s ovim sad jer ispiti samo što nisu na pomolu. ja se jednostavno ne mogu skoncentrirati, biti u knjižnici i mirno učiti jednostasvno više nije moguće za mene a na predavanjima i seminarima šum čujem iako prof priča. isto tako grozno mi je što ne razaznajem lyricse pjesama, a glazba je neš najljepše na svijetu. godinu i neš radila sam i u dućanu gdje je morala svirati glasna muzika, tako glasna da ne čuješ mušteriju dok govori. po noći također ne mogu zaspati, a onda sam sutradan umorna, a cijelo vrijeme imam osjećaj da su mi uši začepljene mislite li da bi virusna infekcija i klavocin pogodovalo jačem tinitusu i trebam li ići otorincu ponovno zbog šuma? drago mi je da sam pronašla ovaj forum, ono mislila sam da sam jedina s ovim problemom. ispričavam se na podugom postu :D svima držim fige da zujanje bude minimalno :) joj da još jedno pitanje što mislite o onoj knjizi Tinnitus Miracle? pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

alfredo nr.2
08.06.2013., 23:52
Knjiga ti govori kako rijesiti tinnitus u pet koraka. u osnovi ti kaze treniraj, zivi zdravo i to je to. imas jednostavno objasnjenje sto je tinnitus i zbog cega nastaje(jedna od teorija). koje biljke su se pokazale efikasne itd. opcenito govoreci knjiga je prijevera i obecava nesto sto ne moze ispuniti. a ona svjedocanstva na njihovoj stranici i youtubu nisu realna. ako te zanima javi se na pp.
ako si u zagrebu mozes ici u suvag, oni ti rade funkcionalnu terapiju sumom, kazu da pomaze kod 40% slucajeva.
neki kazu da u pocetnom stadiju tinnitusa pomaze barokomora. ja osobno nisam isao.
no moja preporuka je da ides kod nekog jako dobrog homeopata i da ti on da terapiju. mnogima je pomoglo. imas par pozitivnih iskustva ljudi ovdje s foruma.
betaserc vecinom ne pomaze a skup je, osim ako ga ne kupujes u sloveniji.
neki su prijavili da im je pomogla akupuntura, no treba ici kod nekoga ko ima iskustva s tinnitusom.
ovo je jedan od pozitivnijih foruma vezanih uz tinnitus http://www.tinnitustalk.com/ iako ces i tamo naletiti na masu depre ali takoder i dosta konstruktivnih misljenja i terapija.
sto se spavanja tice, kad mi se desi da ne spavam par noci zaredom popijem normabel od 5mg. inace normabel spada u benzadizapine koji su se pokazali kao efiksan lijek za tinnitus, no nazalost ne trajan. takoder to je stetan lijek na duge staze i izaziva ovisnost stoga ga se preporuca u malim dozama. ono u situacijama kad ti se desi da ne spavas par dana i tako.
inace sve vise ima dokaza kako je tinnitus stvar mozga a ne usiju i traze se lijekovi na tim temeljima. jedna od teorija govori da zbog manjka gaba inhibitora u mozgu nastaje tinnitus. zasad benzadiazapini i antidepresivi su se pokazali kao lijekovi koji znaju pomoci. jedno istrazivanje u britaniji je pokazalo da je zoloft pozitivno utjecao na ljude koji su imali tinnitus. no svi ti lijekovi imaju razne nuspojave i ne bi bilo pametno ih koristiti bez savjeta lijecnika. stoga sigurnije je ici prirodnim putem, moja preporuka homeopatija.
ako ti se tinnitus pogorsao zbog upale, kortikostereoidi bi trebali pomoci. ja sam im uzimao ali nije mi nista pomoglo. zasad jedino sto sam uspio naci a da mi se cini da djeluje je normabel.

tanveer
09.06.2013., 02:40
molim vas obratite pažnju na pravilo u postu #9 pdf-a Zdravlje.

na Alternativnom liječenju postoji tema http://www.forum.hr/showthread.php?t=3321

...

skvikic
10.06.2013., 07:22
Savjet - idi audiologu i traži koritkosteroidnu terapiju, to je u principu jedino što ti može pomoći ako je došlo do oštečenja sluha, a po tvom opisu je (pogotovo ta vrućina, i meni je to bilo + lagana vrtoglavica).

predložila sam to svojoj doktorici samo me blijedo pogledala, kaže idemo eliminirati jedno po jedno....a dotad cu ja završiti u ludnici...
nekidan mi se tako vrtilo u glavi, kad bi zatvorila oči, imala sam osjećaj da ću past u nesvjest, pa onda tražim sipmtome na netu, i onda mi je još gore. Zujanje me izluđuje al naučit ću se na to samo da mi se ne pogorša sluh.
Primjetila sam da me iritiraju jaki zvukovi ( muzike, dječja vrištanja, čak i zvuk frižidera ). Dok dočekam pregled na orl, koji je za mjesec dana, ispalit ću na živce....:504:

Hard Candy
10.06.2013., 13:14
Pa, ako imaš novacam ja ti mogu preporučiti doktora na PM. Inače, ako si čitala temu vidjela si da sam i ja imala iste simptome.. na blijedo gledanje se naviknu jer onome tko nije imao iskustvo nije jasno kako je to pa obično ljudi blijedo gledaju zašto me smeta škripa vrata, vriskanje djece (ovo me pogotovo čudno gledaju:) i slično jer "nikoga koga znaju to ne smeta".. Ozbiljno, odi privatniku, a onda fino eliminiraj jedno po jedno sa svojom doktoricom..

twiizz
10.06.2013., 21:05
Za vikend sam bio vani. U klubu je bilo previše glasno i sutra dan sam osjetio zujanje u ušima i ne čujem kako sam prije.

Šta da radim ??? :503:

ExAuPair
10.06.2013., 21:11
Vikend...znači već je prošlo više od dana...odi doktoru,možda su ti ozlijeđeni bubnjići :ne zna:

skvikic
11.06.2013., 08:35
Pa, ako imaš novacam ja ti mogu preporučiti doktora na PM. Inače, ako si čitala temu vidjela si da sam i ja imala iste simptome.. na blijedo gledanje se naviknu jer onome tko nije imao iskustvo nije jasno kako je to pa obično ljudi blijedo gledaju zašto me smeta škripa vrata, vriskanje djece (ovo me pogotovo čudno gledaju:) i slično jer "nikoga koga znaju to ne smeta".. Ozbiljno, odi privatniku, a onda fino eliminiraj jedno po jedno sa svojom doktoricom..

najviše me smeta kad mi ni muž ne vjeruje kako mi je....više razumijevanja imam od djece....
bila sam opet jutros kod svoje doktorice, rekla sam joj da ću završitu u ludnici, rekla mi je neka popijem normabel....:503:
privatno ću kod nekog otorinca prvo, pa da vidim što kaže.

alfredo nr.2
11.06.2013., 13:28
Pogledaj si ovaj chart http://www.tinnitusresearch.org/en/documents/downloads/TRI_Tinnitus_Flowchart.pdf
ovo je detaljna analiza vrsta tinnitusa. mogla bi ti pomoci da odredis kod koga da ides i koju dijagnostitiku trebas.

Hard Candy
11.06.2013., 17:14
Fino, ovo treba isprintati i nositi kod doktora kad vam se dogodi, a ne da vas pošalju doma i kažu "navikni se" i zeznu sve..

Acute Noise Trauma

Diagnostic criteria
- Notch in the audiometry typically at 3- 4 kHz
- DPOAE temporary or permanently disappeared at a specific frequency

Treatment recommendation:
- Avoidance of further noise trauma (III)
- Steroids (start within 3weeks), (systemic, transtympanic) (III)
- hyperbaric O2 (start within 6 weeks) (III)
- Antioxidants as treatment of acoustic trauma (III)
- Sound enrichment / hearing aid (III)

Monday Morning
12.06.2013., 18:20
Fino, ovo treba isprintati i nositi kod doktora kad vam se dogodi, a ne da vas pošalju doma i kažu "navikni se" i zeznu sve..

Acute Noise Trauma

Diagnostic criteria
- Notch in the audiometry typically at 3- 4 kHz
- DPOAE temporary or permanently disappeared at a specific frequency

Treatment recommendation:
- Avoidance of further noise trauma (III)
- Steroids (start within 3weeks), (systemic, transtympanic) (III)
- hyperbaric O2 (start within 6 weeks) (III)
- Antioxidants as treatment of acoustic trauma (III)
- Sound enrichment / hearing aid (III)

Ma kakvi steroidi? Pa dobro jel ti znaš da steoridi nisu isto što i aspirin? Ti bi u borbu s tinitusom sterodidima? Majko mila... daj briši taj post.

Nikakvi steroidi, jedino ona zvučna pomoć. Ne znam više kako se zove. Ono kad jedan zvuk se pušta kako bi utišao ovaj koji nam zuji. Stari mi je doktor i kad sam mu rekao ovo za steroide rekao je: "Da mi je vidjet idiota koji će propisat steroide za tinitus".

Tinitus nije bolest, već znak "nečega". Može biti milijun razloga. Od puknuća male žilice u uhu dok ste imali 6 godina do masu toga. No 99 posto je neopasan i morate se naviknuti na njega i bok.

Zuji mi već 8 godina i više. Ma, ne sjećam se više kad je počeklo, ali znam d ane prestaje, 24 sata na dan. Nema pomoći, navikneš se i bok. Nikakvi steroidi i slična sr... Koji vam je? Uništit ćete si ogranizam i onda sretni reći: "više mi ne zuji"?

Budite jaki i prihvatite da nema lijeka. Nema osobe kojoj je prošao titnitus, a da je bio 24sata na dan. NEMA. Točka.

Hard Candy
12.06.2013., 18:35
Koritkosteroidi se prepisuju kod akustičnih trauma ukoliko pacijent dođe unutar tri tjedna od traume.

Ako imate problema s engleskim, sad sam vam prevela ukratko.

Ostale preporuke: bar komora unutar 6 tjedana, čuvanje od buke, antioksidansi i zvučna terapija..

Da je dotični audiolog na rebru znao kad mi je dijagnosticirao skotom na 3kHZ svoj posao i dao mi kortikosteroidnu terapiju možda ne bih danas visila na ovom topicu radi stanja koje mije uništilo kvalitetu života za 50%. Ako moj post može pomoći nekome tko naleti na takvog sposobnog doktora, a bio je izložen buci, biti će mi drago da mu mogu pomoći. Umjesto se potajno nadati da će mu zujati zauvijek. Tako mi nekad se čine ovi postovi tipa "navikni se". To mi je i taj nesposobnjaković s Rebra rekao..

-Dankec-
16.06.2013., 22:40
Ja imam tinitus vec skoro tri godine.Navikao sam se, nekad manje zuji nekad vise ali nije mi neki problem.
Medjutim sad sam stigao sa svadbe na kojoj je bila jako glasna muzika, i ja konj nisam stavio cepice u usi i evo sad mi zuje usi kao trafostanica, pogotovo ovo desno.
Sta da radim ukoliko mi ostane ovako?Sta da kazem doktoru posto on verovatno nece znati sta treba?
Jel bi ova kortikosteroidna terapija mogla da pomogne i sta je to uopste?Slab sam sa engleskim pa ako bi mogao neko da mi pojasni.

Gedeon
17.06.2013., 11:06

O znači ima nas još... :(

I meni zuji još od prije nekoliko godina u desnom uhu, kad sam ko srednjoškolac radio u klubu. Samo što onda me onda genijalni otorinac nije upozorio da bi to moglo biti od glasne glazbe. Bitno da su mi radili MRI mozga i što sve ne. Ništa, navikao sam se na taj šum i inače "pazio" od glasnih zvukova. Znao sam da je opasno... ali ne i koliko.

Al zajeb, prije 9 mjeseci otišao sam na koncert bez čepića, nisam čak ni stajao preblizu zvučnicima. Nisam mislio da će biti toliko glasan, štitio sam uha polovicu koncerta prstima... al uzalud. Nakon koncerta znao sam da sam totalno zajebao. Lijevo uho je tulilo kao parobrod, uz to kao da je netko vatru unutra zapalio i kao da kukci gmižu. Nažalost, nisam otišao odmah doktoru (a i sumnjam da bi se proveo drugačije nego prošli put).

Stanje danas? Tinitus lagani u oba uha, ne smeta i ne čujem ga osim pred spavanje. Ono što zbilja izluđuje je "cukanje", odnosno neki stalni osjećaj punoće u lijevom uhu. Naravno, glasni zvukovi me smetaju u tom uhu i nakon zvuka se javlja neka vrst eha. Iako mi je audiogram u osnovnom području uredan, visoke frekve ne čujem tako dobro u tom uhu kao prije. OAE mi nisu htjeli napraviti :mad:

Da, sad nosim čepiće u svakom glasnijem okruženju, al koja vajda kad ovo izluđuje 0-24. Ne mogu slušati više glazbu koliko me smeta, a to mi je bila jedna od najvećih radosti u životu. Ne mogu vjerovati da sam si sredio takav zajeb za život, a 21 mi je godina tek :mad:

Najgore je da upozorenja gotovo nigdje nema, čak i kad blebeću nešto o tome fokusiraju se na MP3 playere koji po meni i nisu toliko opasni. Zamisli da kinoprojekcije oštećuju vid. Pa već sutra bi se buka digla oko toga (no pun intended :D)...

Gedeon
17.06.2013., 11:10
Ja imam tinitus vec skoro tri godine.Navikao sam se, nekad manje zuji nekad vise ali nije mi neki problem.
Medjutim sad sam stigao sa svadbe na kojoj je bila jako glasna muzika, i ja konj nisam stavio cepice u usi i evo sad mi zuje usi kao trafostanica, pogotovo ovo desno.
Sta da radim ukoliko mi ostane ovako?Sta da kazem doktoru posto on verovatno nece znati sta treba?
Jel bi ova kortikosteroidna terapija mogla da pomogne i sta je to uopste?Slab sam sa engleskim pa ako bi mogao neko da mi pojasni.

Izbjegavaj bilo kakve zvukove narednih dana, nosi čepiće 0-24... pij puno vitamina što prije i što češće (ne mogu ti naškoditi). Ovisi gdje živiš, ako si u Zagrebu odi u SUVAG i reci da je hitno. Oni mi se čine najkompetentniji.

Hard Candy
17.06.2013., 13:17
O znači ima nas još... :(

Ne mogu slušati više glazbu koliko me smeta, a to mi je bila jedna od najvećih radosti u životu. Ne mogu vjerovati da sam si sredio takav zajeb za život, a 21 mi je godina tek :mad:

E da.. također.. imam nešto više godina, ali osjećaj je isti..
Nakon boravka u buci pa i ako imam čepiće taj dan mi je kaos u glavi..
Glasni i nagli zvukovi smetaju..
Okolina vas doživljava kao da pričate kinesku basnu na portugalskom..
Sve u svemu jedan veliki psihički izazov..

Pogotovo dio ljutnje na zajebe doktora i nepostojanje upozorenja.. i nerazumijevanje okoline :( koja misli da je sve u psihi :(

Hard Candy
17.06.2013., 13:19

Privatniku najbolje, najbrže, najmanje živaca potrošiš, a živci ti itekako trebaju ako handlaš tinitus..

Gedeon
17.06.2013., 13:27
E da.. također.. imam nešto više godina, ali osjećaj je isti..
Nakon boravka u buci pa i ako imam čepiće taj dan mi je kaos u glavi..
Glasni i nagli zvukovi smetaju..
Okolina vas doživljava kao da pričate kinesku basnu na portugalskom..
Sve u svemu jedan veliki psihički izazov..

Pogotovo dio ljutnje na zajebe doktora i nepostojanje upozorenja.. i nerazumijevanje okoline :( koja misli da je sve u psihi :(

Al ja ne kužim, kak samo nas par muči taj problem...

Dal smo se mi jedini pretjerano izlagali buci? Teško, ima hrpetina ljudi koji se izlažu koncertnim ili disko decibelima gotovo pa svaki tjedan... Postoji li uopće mlada osoba koja nikad u životu nije bila u diskaču ili na koncertu?

Da li smo mi jedine budale koje se nisu štitle? Jako teško, ne znam nikoga osim sebe da koristi zaštitu.

Da li druge ljude to jednostavno toliko ne smeta? Ha, moguće. Ljudi rade sebi svakakva druga sranja na zdravstvenom polju, pa ih ne brine to previše...

Da li mi imamo peh što naše slušne stanice od stakla? Moguće, istraživanja su pokazala da postoji velika razlika u osjetljivosti od osobe do osobe. Nešto što je nekome relativno zdrava razina buke drugog može sj*bati začas.

Što ti misliš?

Jedino što (meni osobno) pomaže je diazepam. Ne znam na koju foru, ali osjećaj smetanja se drastično smanji. Samo, to se baš i ne može piti svaki dan... pijem ga tu i tamo, kad je najgore. I alkohol donekle pomaže.

Sad se uopće ne izlažem nikakvoj buci, kad idem npr. voziti bicikl stavim si čepiće za glazbenike koji ne zamućuju zvuk (jesu skupi, ali vrijede). Dok kosim travu ili slično, stavim žute spužvaste čepiće i još dodatno slušalice. Možda pretjerujem, ali dva put sam se opekao... da sam nakon prvog puta jače puhao na hladno, ne bi ovdje pisao.

Najviše se ljutim na sebe, jer ipak smo mi sami ti koji se trebamo brinuti o svojem zdravlju. A ja sam išao onom "neće se to meni... ne izlažem se puno... gle koliko ljudi ide na to... valjda nije toliko štetno...", pa mi se lijepo obilo o glavu. Da mi je sluh otišao sa 50-60 godina, rekao bi-dobro je poslužio... ne ovak.

P.S. Vraga je to u psihi... iako je dijagnostika unutarnjeg uha crna kutija, postoje lijepo dokazani animalni modeli. "Sve je to u psihi" mantra koristi se zato jer danas medicina ne može ništa po tom pitanju poduzeti. Pa misle da tako olakšavaju stvar. Ko i liječenje tumora pozitivnim mislima. Yeah, right... :rolleyes:.

alfredo nr.2
17.06.2013., 13:41
diazepan i alkohol ti pokuzuju da su kod tebe u pitanju gaba inhibitori. probaj svaki dan popit malo crnog vina pa vidi da li ti ista pomaze. neki ljudi javljaju da im pomaze.
inace ima jedna teorija koja govori da se tinnitus javlja kod ljudi s nizom razinom gaba inhibitora. napravili su studiju u kojoj upravo diazapan i opcenito benzodiazapini pomazu kod tinnitusa. ljudi su ih koristili 3 tjedna i pokazali znatno poboljsanje, samo sto je problem sto se bezodiazapini ne smiju koristiti duze zbog opasnosti o ovisnosti i s vremenom pada im efikasnost.

Gedeon
17.06.2013., 13:53
diazepan i alkohol ti pokuzuju da su kod tebe u pitanju gaba inhibitori. probaj svaki dan popit malo crnog vina pa vidi da li ti ista pomaze. neki ljudi javljaju da im pomaze.
inace ima jedna teorija koja govori da se tinnitus javlja kod ljudi s nizom razinom gaba inhibitora. napravili su studiju u kojoj upravo diazapan i opcenito benzodiazapini pomazu kod tinnitusa. ljudi su ih koristili 3 tjedna i pokazali znatno poboljsanje, samo sto je problem sto se bezodiazapini ne smiju koristiti duze zbog opasnosti o ovisnosti i s vremenom pada im efikasnost.

Mene ne smeta tinitus, moj je prilično blag. Alkohol ga čak i pojačava... diazepam pomaže u osjećaju "smetanja", kao nekog laganog pritiska unutar uha. Eho efektu pomaže samo napinjanje bubnjića čepljenjem nosa. Ali doktori su nekoliko puta ispitivali funkciju bubnjića i kažu da je sve 5. Pa jel taj eho do bubnjića ili glave, nemam pojma :ne zna:. Možda je bolji opis hiperakuzis (iako opet ne najsretniji), ali to su sve zapravo povezani problemi...

Moje su tegobe krenule nakon izlaganja buci, tak da je oštećenje povezano s istom najvjerojatniji uzrok svih tegoba.

alfredo nr.2
17.06.2013., 14:37
ovaj clanak bi ti mogao biti zanimljiv http://www.medicaldaily.com/articles/16426/20130611/ear-cells-regeneration-hearing-loss-cure.htm

Hard Candy
17.06.2013., 17:11
Problem je kao što si i sam rekao, akustična trauma.. meni konkretno jak kućni alarm koji je zavijao nekoliko minuta u jako akustičnom prostotu dok sam ja pričala na mob i pokušavala saznati šifru da ga ugasim jer sam brinula za susede (budala) umjesto da sam odmah pokrila uši i legla negdje ispod jastuka. Apsurd je da bi se alarm i prije bio zgasio da nisam letala po kuću već stajala na mjestu, no to je bilo u prvih tjedan dana u novoj kući i pojma do tada nisam imala o alarmima. Oštetila sam si sluh koncertima, walkmanom, discmanom i mp3playerom, slušanjem na najjače u autu i slično, ali da nisam naletila na ovaj alarm sigurno bih izdržala barem jo 20 godina po pitanju zujanja..

Začepljenost koju spominješ se meni javlja prilikom izlaganja naglim i glasnim zvukovima te određenim frekvencijama. Ovisno o glasnoći i frekvenciji prođe od kroz pola sata do par sati.. za ovaj simptom su me isto tako svi ORL-ci gledali ko marsovku..

P.S. Ja nosim čepiće stalno sada.. bučni su mi auti i bojim se novih akustičnih trauma, da se stanje ne pogorša. Moji bližnji misle da ne bih trebala, ali činjenica je da se osjećam sigurno samo u kući kada ih ne nosim, a i to s nekim polugrčem u želudcu.. prije sam imala ujutro malo tišine, ali sada od jutra kaos.. nije strašno, ali da je tišina bolja - puno, da utječe dugoročno na živce - puno, da smanjuje kvalitetu života - puno..

Gedeon
17.06.2013., 18:09
Problem je kao što si i sam rekao, akustična trauma.. meni konkretno jak kućni alarm koji je zavijao nekoliko minuta u jako akustičnom prostotu dok sam ja pričala na mob i pokušavala saznati šifru da ga ugasim jer sam brinula za susede (budala) umjesto da sam odmah pokrila uši i legla negdje ispod jastuka. Apsurd je da bi se alarm i prije bio zgasio da nisam letala po kuću već stajala na mjestu, no to je bilo u prvih tjedan dana u novoj kući i pojma do tada nisam imala o alarmima. Oštetila sam si sluh koncertima, walkmanom, discmanom i mp3playerom, slušanjem na najjače u autu i slično, ali da nisam naletila na ovaj alarm sigurno bih izdržala barem jo 20 godina po pitanju zujanja..

Baš mi te je žao, čini mi se da je tvoja muka nešto gora od moje :(. Na koliko decibela procjenjuješ taj alarm? Kakav ti je audiogram? Jesi radila OAE?

E sad, možda se možeš utješiti-da nije taj alarm, vjerojatno bi nešto drugo prelilo čašu. Sigurno se ne bi odjednom krenula paziti da nije bilo tog alarma, naletio bi neki koncert ili nešto slično i zeznula bi se možda još i gore. Hebiga, ljudski organizam se od rođenja,a posebice od 20-ih polako oštećuje, raspada i truli... a život pod staklenim zvonom isto nije neki život.

Hmm, vidiš, moja povijest izlaganja buci mnogo je skromnija. Osim tih nekoliko koncertića u gimnazijkom klubu (koji nije bio baš tako jako glasan), bio sam u životu na svega 5-6 koncerata. MP3, auto, to sam uvijek slušao prilično tiho. Valjda imam uši od stakla :(

OK, bio sam jako puno puta u Cinestaru, a tamo su sad isto počeli navijati na najglasnije. Al do tog "Koncerta X", sve se činilo dobro...

Začepljenost koju spominješ se meni javlja prilikom izlaganja naglim i glasnim zvukovima te određenim frekvencijama. Ovisno o glasnoći i frekvenciji prođe od kroz pola sata do par sati.. za ovaj simptom su me isto tako svi ORL-ci gledali ko marsovku..

Izgleda da se to ipak javlja prilično rijetko... valjda imamo "sreće". :D

Već ti je valjda jasno da teorija o mehanizmima postoji valjda 100, al nijedna nije 100% dokazama... :rolleyes:

P.S. Ja nosim čepiće stalno sada.. bučni su mi auti i bojim se novih akustičnih trauma, da se stanje ne pogorša. Moji bližnji misle da ne bih trebala, ali činjenica je da se osjećam sigurno samo u kući kada ih ne nosim, a i to s nekim polugrčem u želudcu.. prije sam imala ujutro malo tišine, ali sada od jutra kaos.. nije strašno, ali da je tišina bolja - puno, da utječe dugoročno na živce - puno, da smanjuje kvalitetu života - puno..

Ja sam se nakon tog koncerta ponio idiotski, umjesto da izbjegavam buku, i dalje sam išao u kafiće s glasnom glazbom, slušao na slušalice... mislio sam da će proći. Tek nakon par mjeseci shvatio sam da je sranje izgleda permanentno i da je bolje da ga ne pogoršavam dodatno. Ubija me u pojam da nikad više neću uživati u glazbi kao što sam to činio prije. Koja svrha od kvalitetnih HiFi slušalica kad je sluh pokvaren?

Ne nosim ih stalno, jer kažu da to može biti kotraproduktivno (samo se osjetljivost pojačava). Ali uvijek ih imam u džepu i stavim ih kod opasnih situacija (bučna menza, glasni promet, tramvaj, rad s alatima).

Koristiš one žute od 3M ili neke druge?

Gedeon
17.06.2013., 18:14
ovaj clanak bi ti mogao biti zanimljiv http://www.medicaldaily.com/articles/16426/20130611/ear-cells-regeneration-hearing-loss-cure.htm

Otkrivaju već godinama svašta o uhu, al nekih obečavajućih tretmana zasad nema :D.

To samo potvrđuje da je unutarnje uho jedan od najkompliciranijih (i najosjetljivijih) ljudskih organa. Zezneš par tisuća stanica u oku? Nije bed, ima ih na miljune. Uho? Uh-oh, ima ih samo nekoliko desetaka do stotina tisuća.

Hard Candy
17.06.2013., 18:30
Imaš super čepiće u DM-u..

LION33
19.06.2013., 12:20
A jadni li smo!
Naj zalosnije je da nitko ne kuzi kako nam je osim nas koji imamo taj problem
Kad mi je moj tata govorio da mu zuji u usima , samo sam se nasmijao
A sad tocno znam o cemu je govorio
On je za svog radnog vijeka radio na mjestima di je bio izlozen velikoj buci, pa tvrdi da je to krivac njegovu vstanju
A ja, krivim jebeni kalasnjikov i tromblone
Pravi uzas pocinje kad legnem u krevet
A rjesenje je, slusalice u usi, i lagana muzika
Jedino na taj nacin mogu zaspat

_Inspektor_
20.06.2013., 13:50
Evo ja imam tinitus već 2 godine, išao sam na pretrage ali nije se ustanovilo zbog čega zuji. Išao sam na provjeru sluha i čujem odlično. I dan danas mi zuji.
U početku kada sam ga dobio bilo je toliko iritrajuće, ali sam počeo ne misliti na to i uopće mi sada ne smeta, uopće ga niti ne "slušam". Tako je najbolje.
Tko ima tinitus samo ignorirajte i nemojte misliti na njega i nećete ni znati da ga imate.

skvikic
03.07.2013., 12:16
evo napokon sam dočekala pregled ....bubnjići su ok...i dalje zuji...kaže doktor naviknite se, kad već volite glasnu muziku :D, stavljajte čepiće....i....to sam i znala sama dosad, zahvaljujući forumu.....
u biti već sam se i navikla, sluh mi je ok, ne čujem one niske frekvencije, tako mi rekoše u bontech-u al nije ništa to opasno....bitno da se čuvam.....
i tako navikavam se da više nikad neću biti u tišini....

Hard Candy
05.07.2013., 11:03
skvikic - jesi ti to na Rebru bio/la?

Tekst o preventivi s nekim novostima u liječenju/pristupu..
http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/ljetna-rekreacija-povecava-rizik-od-ostecenja-sluha-kako-se-zastititi/1041/

Bilo bi dobro da ima više ovakvih tekstova..

skvikic
08.07.2013., 07:35
skvikic - jesi ti to na Rebru bio/la?

Tekst o preventivi s nekim novostima u liječenju/pristupu..
http://znano.st/znanost-zdravlje-i-medicina/3/ljetna-rekreacija-povecava-rizik-od-ostecenja-sluha-kako-se-zastititi/1041/

Bilo bi dobro da ima više ovakvih tekstova..

nisam , u Zadru....
imam osjećaj da mi još jače zuji, kad idem leći....mozda samo umisljam.....:D

p.s odličan članak....... ja npr. izbjegavam ronjenje, nije bas da mi to paše, al bojim se. Na koncert se spremam za 10ak dana dotad cu nabaviti čepiće....(Opća opasnost svira trebat će mi neki jači )

Hard Candy
08.07.2013., 12:15
Ja se još ne usudim na koncerte :) Javi kako je prošlo to! Ako imaš kakav mobitel skini neku app pa izmjeri glasnoću?

Logično je da kad ideš spavat je jače jer je noć i tišina i jer imaš cijeli dan iza sebe (umor, napetost..).

Mene brine kad se ujutro probudim s pojačanjem..
Npr. zadniih dva tjedna kaos i ne znam ni sama što sad, da popijem preventivno koritkosteroide ili da se nadam da će proći.. ne bih tolko brinula da mi nije baš i zvonilo par puta u oba uha. Aj, tinitus, jedno preksrasno s(r/t)anje koje jede živce :D

Gedeon
09.07.2013., 16:25
Ja se još ne usudim na koncerte :) Javi kako je prošlo to! Ako imaš kakav mobitel skini neku app pa izmjeri glasnoću?

Teško... prevelika je distorzija iznad 100 dB na tim malim mikrofonima da bi bili od ikakve koristi za mjerenje takve glasnoće... za tako nešto potreban je kvalitetan decibel-metar.

Vidla bu da je oko ili iznad 100 dB... što je sasvim dovoljan razlog da treba zaštiti uši. Preproučam 3M spužvice koje u ljekarni dođu 5 kuna, a skidaju 30-ak decibela; ili nešto slično, ali prije upotrebe svakako pročitaj upute za pravilno stavljanje. Jer loše stavljeni čepić štiti gotovo ništa! Potrebno ga je s prstima "sfrkati" u što uži štapić da lagano uklizne u uho, te se unutra sam proširi...

Hard Candy
09.07.2013., 19:00
Pa navodno mjere do 110 dcb, a valjda ne bude u prvom redu..

Gedeon
09.07.2013., 21:44

Pa mjere, al pitanje je koliko je to mjerenje točno.

skvikic
10.07.2013., 08:46

ma kakvom prvom....u zadnjem ću biti

meni je isto par puta zazvonilo u usima, posebno kad se naglo dignem, a nekad mi se i zamanta (imam anemiju inače ).
U biti sad kad malo bolje razmislim meni često je i prije znalo zazvoniti u ušima, a svaki put kad bi dosla s koncerta mi je zujalo do jutra. Al nisam onda znala za tinitus, e da bar jesam ne bi sad bila lišena tišine. :504:

Gedeon
10.07.2013., 09:19
ma kakvom prvom....u zadnjem ću biti

meni je isto par puta zazvonilo u usima, posebno kad se naglo dignem, a nekad mi se i zamanta (imam anemiju inače ).
U biti sad kad malo bolje razmislim meni često je i prije znalo zazvoniti u ušima, a svaki put kad bi dosla s koncerta mi je zujalo do jutra. Al nisam onda znala za tinitus, e da bar jesam ne bi sad bila lišena tišine. :504:

Najgore je što je to tako stohastično... neko može na 20 koncerata biti u prvom redu bez neke velike štete, neko ode na 2-3 koncerta i paf.

MOREe
10.07.2013., 10:02
evo, meni se sad uz tinitus pojavilo i odzvanjanje u desnom uhu kad govorim čujem odzvanjanje također čim netko pojača ton ili neki malo jači zvukovi i sad ko da mi se i zujanje pojačalo vjerojatno eustahijeva zeza idem doktoru za to sljedeći tjedan, al znam već da mi ništa pametno neće reći ne znam dal će i to odzvanjanje biti trajno, ali stvarno više ne mogu sve me nešto jako boli glava još mi i pulsira zatiljak glave, a i uši mi isto znaju pulsirati zbilja se trudim ne misliti na to

Hard Candy
10.07.2013., 11:14
MOREe možda je neka promjena vremena ili ti je tlak skočio pa bude bolje za par sati :) Ili prije :)

MOREe
10.07.2013., 11:22
jao Hard Candy da bar al nekako sumnjam nisam ja te sreće evo baš sad prislonila mobitel dok sam pričala na uho, i to zvoni pa zvoni a i inače imam problem sa začepljenim ušima :/ znači zvoni mi od jučer oko popodne kad sam viknula sestri odozdola gore u sobu da mi donese neke stvari i primijetim ja zvonjenje u desnom uhu inače imam tinitus na oba uha

Kvidli
15.07.2013., 05:27
Evo ja u subotu bio vani, jer su bili rođendani, u klubove ako idem jednom godišnje, ne slušam glasno glazbu na sluškama, ništa... I sad od 2-3 sata unutra jedno sat vremena smo bili kraj zvučnika, naravno poslije izlaska iz kluba zvonjava i zaštopane uši, no sjetio sam se kad sam bio mlađi to se isto znalo događati, no prošlo bi do trenutka kada bih se probudio, no sada to traje cijelu nedjelju, i evo danas u pon ujutro, nije glasno, dapače na onim testovima na internetu ne mogu niti jednu frekvenciju povezat sa svojom, sve su nekako preglasne, dakle moguće da je u višem redu frekvencija, i recimo ne čujem to tijekom dana, nego navečer kad sam legnuo... Također ako se jako zaderem, imam osjećaj kao da mi je desno uho zaštopano, dakle onaj neki distorzirani zvuk tak se čujem... Naravno da ću ić doktorici, no čitanje ove teme i interneta me prestrašilo da će mi ostat vječno to stanje, što mi je užasno jer moja ekipa je tak svaki vikend vani, non stop im zvoni i nikom niš, a meni odma bam :/ ne znam što mi je činiti više :/

Gedeon
15.07.2013., 21:52
Evo ja u subotu bio vani, jer su bili rođendani, u klubove ako idem jednom godišnje, ne slušam glasno glazbu na sluškama, ništa... I sad od 2-3 sata unutra jedno sat vremena smo bili kraj zvučnika, naravno poslije izlaska iz kluba zvonjava i zaštopane uši, no sjetio sam se kad sam bio mlađi to se isto znalo događati, no prošlo bi do trenutka kada bih se probudio, no sada to traje cijelu nedjelju, i evo danas u pon ujutro, nije glasno, dapače na onim testovima na internetu ne mogu niti jednu frekvenciju povezat sa svojom, sve su nekako preglasne, dakle moguće da je u višem redu frekvencija, i recimo ne čujem to tijekom dana, nego navečer kad sam legnuo... Također ako se jako zaderem, imam osjećaj kao da mi je desno uho zaštopano, dakle onaj neki distorzirani zvuk tak se čujem... Naravno da ću ić doktorici, no čitanje ove teme i interneta me prestrašilo da će mi ostat vječno to stanje, što mi je užasno jer moja ekipa je tak svaki vikend vani, non stop im zvoni i nikom niš, a meni odma bam :/ ne znam što mi je činiti više :/

U svakom slučaju, IZBJEGAVAJ nekoliko tjedana BILO KAKVE jače zvukove i daj šansu uhu da se samo oporavi koliko se može (nosi čepiće 0-24 ako treba), i ŠTO HITNIJE otiđi k doktoru... vjerojatno ti neće puno pomoći, al... vitamini i kortikosteroidi dokazano pomažu u oporavku uha, ali ako se primjena počne nekoliko sati do nekoliko dana nakon traume.

Jebiga, nismo svi isto osjetljivi... nažalost, ni znanstvenici ne kuže točne mehanizme svega... ali zna se da izlaganjem glasnoj glazbi može nastat sranje. Da li si u grupi "sretnika", doznaš naknadno... starost je isto faktor, što je osoba starija manje je otporna, a i akumulirana šteta kroz godine je sve veća... na kraju krajeva, možda i ostatak tvoje ekipe ima blago sjeban sluh, samo ne pridaje tome toliku pažnju.

U svakom slučaju, u budućnosti se maksimalno pazi i nosi čepiće ili izbjegavaj glasne zvukove, jer sranje može uvijek biti gore... zamisli da ti tuli toliko da čuješ cijeli dan.

Tinitus i hiperakuzis su nažalost samo simptomi toga da je u unutarnjem uhu ili slušnim živcima došlo do (znatnijeg) oštećenja, koje nije potpuno reverzibilno.

Koliko godina imaš?

Kvidli
16.07.2013., 06:16
U svakom slučaju, IZBJEGAVAJ nekoliko tjedana BILO KAKVE jače zvukove i daj šansu uhu da se samo oporavi koliko se može (nosi čepiće 0-24 ako treba), i ŠTO HITNIJE otiđi k doktoru... vjerojatno ti neće puno pomoći, al... vitamini i kortikosteroidi dokazano pomažu u oporavku uha, ali ako se primjena počne nekoliko sati do nekoliko dana nakon traume.

Jebiga, nismo svi isto osjetljivi... nažalost, ni znanstvenici ne kuže točne mehanizme svega... ali zna se da izlaganjem glasnoj glazbi može nastat sranje. Da li si u grupi "sretnika", doznaš naknadno... starost je isto faktor, što je osoba starija manje je otporna, a i akumulirana šteta kroz godine je sve veća... na kraju krajeva, možda i ostatak tvoje ekipe ima blago sjeban sluh, samo ne pridaje tome toliku pažnju.

U svakom slučaju, u budućnosti se maksimalno pazi i nosi čepiće ili izbjegavaj glasne zvukove, jer sranje može uvijek biti gore... zamisli da ti tuli toliko da čuješ cijeli dan.

Tinitus i hiperakuzis su nažalost samo simptomi toga da je u unutarnjem uhu ili slušnim živcima došlo do (znatnijeg) oštećenja, koje nije potpuno reverzibilno.

Koliko godina imaš?

Imam 25, i evo jučer bio kod doktorice i otorinca, sluh nije oštećen, zvonjava se jučer čula još dok sam bio u potpunoj tišini da bi tijekom dana se skroz povukla ili došla na zanemarivu razinu, tako da očekujem da bi sve trebalo biti okej, rekao je i otorinac da ako mi se smanjuje da je to super znak a meni se već idući dan smanjilo za recimo 70% s obzirom na ono kak je bilo kad sam legnuo tu prvu večer...A sad bih rekao da je 95% ako ne i više smanjeno... I da naučio sam lekciju, više nikad tak, al nisam niti pomislio na ove probleme dok se nisu dogodili, nisam niti znao da može imat vječne posljedice :/ tak da pamet u glavu od sad...

Pitanje za ljude koji boluju od tinitusa, dal je ta zvonjava i prilikom dnevnih zvukova prisutna da se čuje?

skvikic
16.07.2013., 07:44
čuje se kad je potpuna tišina, al sreća drugi zvukovi tijekom dana to umanje....
sreća da si na vrijeme reagirao i blago ti se što ti se smanjilo zujanje.......

mi ostali ćemo živjeti s tim do kraja života
p.s. ja za 4 dana idem na koncert, na otvorenom je, gdje da nabavim čepiće za uši i jel to komplicirano za staviti ili kaj......nisam nikad koristila...:p

Hard Candy
16.07.2013., 10:11
Čuje se i za vrijeme dana, kako ko.. čepiće imaš u svakoj ljekarni..

Gedeon
16.07.2013., 11:56
čuje se kad je potpuna tišina, al sreća drugi zvukovi tijekom dana to umanje....
sreća da si na vrijeme reagirao i blago ti se što ti se smanjilo zujanje.......

mi ostali ćemo živjeti s tim do kraja života
p.s. ja za 4 dana idem na koncert, na otvorenom je, gdje da nabavim čepiće za uši i jel to komplicirano za staviti ili kaj......nisam nikad koristila...:p

Dobro pročitaj upute za stavljanje, jer loše stavljeni čepić ne koristi gotovo ništa... ako ćeš koristiti spužvaste (one žute 3M koji su fakat dobri, a dođu 5 kn u ljekarni ili neke druge), ne smiješ ih "nabijati" u uho, nego prvo prstom zrolati što jače (al baš ful jako), da valjak bude samo 4-5 mm u promjeru i onda ga brzo staviti u uho (potegnuti drugom rukom ušku prema gore) tako da lagano cijeli uklizi u kanal. Nakon toga će se za oko minutu spužva sama ekspandirati i zatvoriti kanal i tako stavljeni čepić neće ispadati (problem s onima koji ga naguravaju bez rolanja). Iako je dobro držati ga pritisnutim prilikom ekspandiranja (do 30-ak sekundi nakon umetanja). Prvo stavi jedan, a zatim drugi, ne istovremeno.

Pravilno stavljeni skidaju preko 30 decibela (i sam sam testirao), koncert je oko 110 decibela, znači da mu umanjuje energiju oko 1000 puta na kakvih 80 decibela što je sigurno za uši... a i dalje će biti "glasno", ne brini. Jedino će zvuk biti mrvicu izobličen, ali budući da je većina naših tonaca zak**ac (čast iznimkama), zapravo čepići poboljšavaju sveukupni zvuk jer "isprave" idiota na mikseti :D

Gedeon
16.07.2013., 12:00
Imam 25, i evo jučer bio kod doktorice i otorinca, sluh nije oštećen, zvonjava se jučer čula još dok sam bio u potpunoj tišini da bi tijekom dana se skroz povukla ili došla na zanemarivu razinu, tako da očekujem da bi sve trebalo biti okej, rekao je i otorinac da ako mi se smanjuje da je to super znak a meni se već idući dan smanjilo za recimo 70% s obzirom na ono kak je bilo kad sam legnuo tu prvu večer...A sad bih rekao da je 95% ako ne i više smanjeno... I da naučio sam lekciju, više nikad tak, al nisam niti pomislio na ove probleme dok se nisu dogodili, nisam niti znao da može imat vječne posljedice :/ tak da pamet u glavu od sad...

Pitanje za ljude koji boluju od tinitusa, dal je ta zvonjava i prilikom dnevnih zvukova prisutna da se čuje?

Testovi koji oni rade su prilično rudimentarni i ne detektiraju početna oštećenja... kad ti oni vele da je sluh oštećen to znači da si već napola gluh :D.

Naravno, svi ljudi raubaju sluh kroz godine, i na kraju krajeva svi se polako raspadamo i na kraju ćemo umrijeti, ali zajeb je kad ti neki dio otiđe "prije vremena", pogotovo kad je tak bitan. Zato trebaš paziti ubuduće :mig:

Tinitus krene u pravilu kao blago zujanje po noći (zapravo svi ljudi čuju tinitus ako su u dovoljnoj tišini), a kod jačeg oštećenja pričaju ljudi da se može čuti i kao sirena koja ti cijeli dan trubi u uhu i nadglasava sve ostalo :(

Kvidli
16.07.2013., 12:26
Testovi koji oni rade su prilično rudimentarni i ne detektiraju početna oštećenja... kad ti oni vele da je sluh oštećen to znači da si već napola gluh :D.

Naravno, svi ljudi raubaju sluh kroz godine, i na kraju krajeva svi se polako raspadamo i na kraju ćemo umrijeti, ali zajeb je kad ti neki dio otiđe "prije vremena", pogotovo kad je tak bitan. Zato trebaš paziti ubuduće :mig:

Tinitus krene u pravilu kao blago zujanje po noći (zapravo svi ljudi čuju tinitus ako su u dovoljnoj tišini), a kod jačeg oštećenja pričaju ljudi da se može čuti i kao sirena koja ti cijeli dan trubi u uhu i nadglasava sve ostalo :(

Da, shvatih, velim prvi dan je zujalo onak sitno, visoki ton bi čuo ko kad od susjeda telku čuješ kroz prozor, iduće jutro je još bilo prisutno pa sam se ustrtario, jer nikad nije bilo tak dugo, ali istini za volju nikad nisam stajao 4-5 m od zvučnika sat i pol xD i danas recimo više apsolutno ništa ne čujem, vjerojatno ću čut u potpunoj tišini ovaj sveopći tinitus ali razlika je ogromna s obzirom kako je bilo... Stoga se nadam iskreno da će to bit u redu i dalje se pazim ko lud :D

skvikic
16.07.2013., 20:28
Dobro pročitaj upute za stavljanje, jer loše stavljeni čepić ne koristi gotovo ništa... ako ćeš koristiti spužvaste (one žute 3M koji su fakat dobri, a dođu 5 kn u ljekarni ili neke druge), ne smiješ ih "nabijati" u uho, nego prvo prstom zrolati što jače (al baš ful jako), da valjak bude samo 4-5 mm u promjeru i onda ga brzo staviti u uho (potegnuti drugom rukom ušku prema gore) tako da lagano cijeli uklizi u kanal. Nakon toga će se za oko minutu spužva sama ekspandirati i zatvoriti kanal i tako stavljeni čepić neće ispadati (problem s onima koji ga naguravaju bez rolanja). Iako je dobro držati ga pritisnutim prilikom ekspandiranja (do 30-ak sekundi nakon umetanja). Prvo stavi jedan, a zatim drugi, ne istovremeno.

Pravilno stavljeni skidaju preko 30 decibela (i sam sam testirao), koncert je oko 110 decibela, znači da mu umanjuje energiju oko 1000 puta na kakvih 80 decibela što je sigurno za uši... a i dalje će biti "glasno", ne brini. Jedino će zvuk biti mrvicu izobličen, ali budući da je većina naših tonaca zak**ac (čast iznimkama), zapravo čepići poboljšavaju sveukupni zvuk jer "isprave" idiota na mikseti :D

hvala....jedno 1o puta cu ja to pročitati prije neg stavim.....ipak sam plavuša...:cerek:

Gedeon
16.07.2013., 20:31
hvala....jedno 1o puta cu ja to pročitati prije neg stavim.....ipak sam plavuša...:cerek:

Imaš na Youtubeu videje koji objašnjavaju, lakše je tako za shvatit :D

LeTtuCe007
19.07.2013., 01:29
Dobro jutro, dragi moji zujači ...Da se pridružim klubu opisat ću povijest moje veze s tinitusom :cerek:
Dakle,imam 19. Tijekom prošlog ljeta sam počela osjećati neke čudne tegobe u glavi ,kao neki osjećaj da će ti se zavrtjeti ali ti se ne zavrti ,tome se nije našao uzrok, a u međuvremenu sam se ja fokusirala na faks i zaboravila na to. U 12.mjesecu negdje za vrijeme menstruacije shvatila sam da čujem neke cvrčke, s obzirom da teško da će išta vani cvrčati na nekih stupanj i mižerja, moralo je dolaziti iz mog desnog uha.Tako je počelo cvrčanje u desnom uhu. Ta prva noć bila mi je najteža ikad.Nikako zaspati. Jer u međuvremenu je počelo zujati na lijevom uhu ,ne cvrčati ,već neki niski ton i to se objedinilo u simfoniju.Možda se to pojačalo zbog straha,a možda i zbog uha. :ne zna: Ujutro kad sam se probudila, zujanje na lijevom jedva jedva se čulo ,dok na desnom je isto tako dosta tiše cvrčalo. Kasnije sam shvatila da se na desnom zna pojačati ako sam umorna, uzbuđena odnosno smanjiti ako se dobro naspavam.Na lijevom je uvijek bilo konstantno .Do nekih mjesec dana ,onda mi se tinitus lagano pojačao na oba uha.
Nadalje, na desnom uhu znaju varirati frekvencije ,odnosno cvrčanje je uvijek tu ,no ponekad se uz to i javi onaj iritantni glasni visoki ton.Za ovo sam shvatila da varira ako sam predugo u nekom položaju tj.ne radim ništa i cirkulacija se umiri ili ako ne ležim na desnom uhu kao što mi je običaj. Lijevo i dalje isto kad su položaji u pitanju.
I tako ...moj tinitus i ja brojimo već 7 mjeseci :cerek:
Napomene:imam niski tlak ,za vrijeme studiranja (do 12. i par mjeseci nakon) nisam se bavila nikakvim sportom ,cirkulacija bila 0.Često mi se uši jutrom začepljavaju,točnije moram izjednačavati tlak gutanjem i tim metodama. I da, vilice mi pucketaju tokom gutanja a odnedavno i desna me zna zaboliti pri jedenju jabuke( zagriz). Tokom ljeta sam izašla svega par puta (Dogodilo mi se 2x da mi je glazba bila toliko glasna da bih morala izaći van jer bi me doslovno znalo "Ponijeti"), no zujanje bi redovno ujutro prestalo. :)

Hard Candy
19.07.2013., 14:23
Tak je i meni išlo.. malo vrtoglavica.. pa lagano cik-cik u lijevom uhu pa šum u desnom i brujanje u lijevom i kako ti kažeš kad sam umorna ili pod stresom prava simfonija :) Sigurno nisi imala neki triger? Glasan zvuk ili jak stres? Jesi probala kakvu terapiju? Jesi radila pretragu TA da vidiš kakav ti je sluh?

LeTtuCe007
19.07.2013., 18:54
Izašla jesam to ljeto svega 3x i od ta 3 2x me glazba znala stvarno zanijeti koliko je bilo glasno ,neki osjecaj kao da gubis kontrolu nad pokretima ...Međutim iduće jutro kad bih se probudila sve bi prestalo.I uz to, pričala sam s mamom o tome,to se i njoj znalo događati dok je bila mlađa ali ona i sad čuje kao šišmiš tako da eto ...Ja imam oštećen sluh od rođenja međutim to neki prag od max 43 db i zujanje mi se javljalo svega jednom godišnje na par sekundi ,do sad ...Audiogram je pokazao da je sluh koliko toliko još isti međutim ne bih tome vjerovala jer teško jesu li pojedini tonovi bili odraz mojeg zujanja il sam ih stvarno čula :(
Ne znam više što da kažem o ovome ...Ali da jedna ovakva "sitnica" može toliko učiniti život težim...Svaki zvuk mi je sad sumnjiv,svaki put me strah da će mi taj isti odzvanjati ...Da mi se ovo pojaavilo nekih 15 godina kasnije možda bih se mogla bolje nositi s tim, ali sad kad čujem da je samo gore s vremenom i da je neizlječivo ...predivno ..Inače,Hard Candy koliko imaš godina? I općenito kakav je tvoj stil života? ...možda su tu neke poveznice :)

Hard Candy
19.07.2013., 19:47
Ne bi se mogla nositi time bolje niti 15 godina kasnije.. imam 32 i moje prve misli su bile, ali da bar mi se to dogodilo s 50 :D No, kad god se dogodi mislim da je teško jer iako nije opasno, udara tamo gdje je za svaku bolest najvažnije ostati priseban - na psihu.. i ne možeš nikako to isključiti, baš sam s frendom pričala, on ima neke vizualne smjetnje, pa sam mu rekla okay, ali zatvoriš oči i odmoriš 15 minuta od toga.. i ne boli i ne smeta i nisi freak u društvu :) Ovo drugo se odnosi više na hiperakuziju koju sam isto "zaradila".. Strah od zvukova, svaki jači zvuk si mislim da mi je oštetio sluh i pogoršao tinitus.. čisti sajko.. ali dovoljno sam još racionalna pa da kužim da sam sajko :) Imam oštečenje na visokim frekvencijama oko 30-40 db i imala sam akustičnu traumu na niz godina glasnog slušanja muzike.. Također i puno stresa. Pila sam i kortikosteroide 2 puta, baš danas se kao skidam s terapije i susjed je vukao kamenu ploču po betonu na metar od mene i toliko je škripalo da sam sad u panici i razmišljam koja poanta mog trovanja koritkosteroidima kad mi se opet dogodi neka takva situacija.. Tako da, ako primjetiš da tome daješ veću pažnju nego inače+10% (jer normalno neke promjene su tu) moj savjet je da prvo kreneš u smjeru psihologa, nečega, ako ne možeš sama jer je od tinitusa i hiperakuzije lako prolupati :) Nosi zaštitne čepiće na bučna mjesta kao bircevi i koncerti i slično, ali nikako ih nemoj nositi u normalnim situacijama, na kavu, u autu i sl. jer riskiraš hiperakuziju. Sretno i sorry na polu pesimističnom postu, danas mi je jedan od lošijih dana pun brige :)

Kvidli
19.07.2013., 22:38
Evo vidiš moj primjer, dakle jednom u 6 mjeseci izađem van, nit ne slušam glazbu na sluškama, nit nigdje drugdje glasno... I evo dva dana mi je zvonilo... Tj drugi dan popodne stalo, sad jedino prije spavanja neš čujem, e sad dal sam počeo više pridodavat pažnju tome, il mi je i prije bilo tak, il ću se tek naviknut na ovo novo il je onaj tinitus koji svi čuju u potpunoj tišini? :P Ali nema onog tona koji sam čuo idući dan, te zaštopanog uha i robotskog glasa xD Nadam se da se oporavljam, jer sad stvarno suosjećam sa svima vama i ne mogu ni zamislit kak bi se nosio s tim :/ svaka vam čast!

LeTtuCe007
19.07.2013., 23:07
Kvidli, to će proći samo izbjegavaj ovih tjedan dana izlaganje buci i pij magnezij (obicne šumeće) te kompleks b vitamina :D
Otkako mi je počelo zujati izašla sam samo jednom vani i to je bilo izlaganje buci od nekih sat i pol, sreća brzo mi dosadilo pa sam se skupila ,zujalo je pojačano 2-3 dana, no kako sam se kljukala ovim vitaminima vratilo se sve na isti nivo(ne isključujem mogućnost placebo efekta :) ).
Ono što sam primjetila jest da mi zuji jače tjedan dana prije mjesečnice i za vrijeme,te na promjenu vremena.Tako je uglavnom bilo do ovih vrućina ,sad je stalno ...
Vremena kad sam ovo mogla čuti samo u mrtvoj tišini ,uf...
Hard Candy, ma kad čujem da nisam sama u ovome lakše mi je odmah ,makar to bio pesimističan il optimističan post :kiss:
Kako sam lijena stalno obilaziti doktore i pomalo mi već ide na živce njihova neupućenost u ovo sve, počela sam se polako miriti s ovom situacijom ...Imala sam peh da mi se ovo dogodi ,pojma nemam odakle al jbg :ne zna: A i nakon 6 mjeseci ne micanja s mrtve točke, ništa ti drugo ni ne preostaje :D Zujači idemo dalje :rock:
edit
iako sam se pomirila s ovim čudom nekako, isto svako malo pomislim da možda uzrok može biti i cirkulacija u vratu jer sam ljeto prije nego li je sve počelo vrat često znala držati savijen pod oštrim kutom i po uru vremena (depilacija by pinceta xD), a sad ako krenem vrat držati u tim istim položajevima zacrni mi se pred očima nakon 15 min ... vrag će ga znati što je uzrok, al eto ..kad se već jadam da odradim to kako treba :D

Hard Candy
20.07.2013., 22:45
Ono što sam primjetila jest da mi zuji jače tjedan dana prije mjesečnice i za vrijeme,te na promjenu vremena.

I meni je tako.. inače pričaju da je ljeti gore radi češćih promjena vremena..
:grli:

Ma super je tvoj stav, meni su rekli da se obavezno štitim čepićima pa mi se razvila hiperakuzija.. ne znam je li od čepića ili kao šećer na šlag, ali od drugog tjedna sam odlučila probati raditi na toj anksioznosti pa ćemo vidjeti..
Ova (http://chrissingletonmusic.blogspot.com/2007/06/world-turned-up.html) priča mi je utješna..

Gedeon
21.07.2013., 00:10
Ok, ovo sto cu napisati mozda nema nikakvog medicinskog smisla (i nije nikakav savjet kojeg preporucam da slijedite) ali meni se hiperakuzis smanjio! nakon 2 sata provedenih u disku sa cca. 90-94 dB glasnom glazbom (mjerio :D) uz "lagane" cepice za glazbu koji skidaju mozda 10-15 dB. Prije mi je uzasno zabrujalo u uhu nakon svakog glasnijeg zvuka, sad je ta reakcija mnogo slabija... tinitus nepromijenjen, bol u uhu se i dalje povremeno javlja.

skvikic
21.07.2013., 01:17
evo mene u sitne sate....dakle ja kao danas bila na koncertu opce opasnosti (zvuk 100 puta jaci neg inace) . Kupila sam cepice , kao stavila ih , a koncert sam preslusala vani , i to mi se cinilo prejako. Kad sam makla cepice malo me je nekako bolilo u usima, ne znam ,vec sam paranoicna od svega. Ne mogu od straha leci jer ne znam oce li mi jace zujati.
Iskreno ja mislim da je moje hodocasce po koncertima gotovo:lol:

Nadam se da se sutra necu probuditi sa jos gorim zvukom....laku noc moji zujavci :cerek:

skvikic
21.07.2013., 10:43
evo mene u sitne sate....dakle ja kao danas bila na koncertu opce opasnosti (zvuk 100 puta jaci neg inace) . Kupila sam cepice , kao stavila ih , a koncert sam preslusala vani , i to mi se cinilo prejako. Kad sam makla cepice malo me je nekako bolilo u usima, ne znam ,vec sam paranoicna od svega. Ne mogu od straha leci jer ne znam oce li mi jace zujati.
Iskreno ja mislim da je moje hodocasce po koncertima gotovo:lol:

Nadam se da se sutra necu probuditi sa jos gorim zvukom....laku noc moji zujavci :cerek:

jutros mi je neki čudan osjećaj u ušima kao neka zaglušenost.....a slusala sam dakle koncert sa rive priko puta koncerta.Jel to mozda od čepića koje mislim nisam pravilno postavila...

LeTtuCe007
21.07.2013., 16:03
Hard Candy, priča :top:
Znaš nekako imam osjećaj da je to nama dvjema sve ovo povezano s cirkulacijom i vratom ... Jer ipak u periodu mjesečnice se javljaju puste hormonalne promjene,tlak varira a i sad s vrućinama opada drastično .. :misli:
@Skvikic , moglo bi to biti od čepića ...mozda si potisnula ušnu smolu dublje, a možeš pokušati i s zijevanjem i gutanjem to nekako izjednačit ako je problem mozda u tlaku :ne zna:

Gedeon
21.07.2013., 16:09
jutros mi je neki čudan osjećaj u ušima kao neka zaglušenost.....a slusala sam dakle koncert sa rive priko puta koncerta.Jel to mozda od čepića koje mislim nisam pravilno postavila...

Kak si ih stavila? Ja ih koristim relativno cesto, nikakvih problema s njima... jedino zna uho malo svrbit poslije od nadrazenosti. Doduse, ja imam XXL usni kanal, cepici jedva blokiraju :D

Ak si koristila one 3M i pravilno ih stavila, nema sanse da je do ostecenja doslo... ti blokiraju ko da si beton u uho nalijes, pogotovo stetne visoke frekvencije. 30 dB minusa, dakle 85+30, OK su i za buku od 115 dB od 8 sati, odnosno i 124 dB u trajanju jednog sata. Koncert ipak nije toliko glasan-kakvih 110 dB kod stagea, tamo gdje si ti bila nije bilo valjda ni 100... nije lose biti oprezan, al ne treba pretjerivati s paranojom.

U svakom slucaju, glasne koncerte nije lose izbjegavati ako bas ne moras ici. Steta koja nastaje je nazalost neprepoznata u danasnjem (cesto hiperreguliranom) drustvu i legislativi. Pitam se zasto...

skvikic
21.07.2013., 20:10
Kak si ih stavila? Ja ih koristim relativno cesto, nikakvih problema s njima... jedino zna uho malo svrbit poslije od nadrazenosti. Doduse, ja imam XXL usni kanal, cepici jedva blokiraju :D

Ak si koristila one 3M i pravilno ih stavila, nema sanse da je do ostecenja doslo... ti blokiraju ko da si beton u uho nalijes, pogotovo stetne visoke frekvencije. 30 dB minusa, dakle 85+30, OK su i za buku od 115 dB od 8 sati, odnosno i 124 dB u trajanju jednog sata. Koncert ipak nije toliko glasan-kakvih 110 dB kod stagea, tamo gdje si ti bila nije bilo valjda ni 100... nije lose biti oprezan, al ne treba pretjerivati s paranojom.

U svakom slucaju, glasne koncerte nije lose izbjegavati ako bas ne moras ici. Steta koja nastaje je nazalost neprepoznata u danasnjem (cesto hiperreguliranom) drustvu i legislativi. Pitam se zasto...
mislim da ih nisam dobro stavila, al računam eto da i nisam bila na koncertu, nego preko puta, kao da sidim u kaficu npr. sa nekom normalnom muzikom.

I ja mislim da bi se društvo malo bolje trebalo informirati o ovom problemu, svugdje se piše o štetnosti drugih stvari a o ovome se tako malo zna, a toliko puno ljudi ima tih problema.
p.s. evo i sad mi je jos taj neki čudni osjećaj u ušima. mozda glupi pitanje ali od tih čepića ne može se oštetiti bubnjić :ne zna: mislim ako se nepravilno stavi

Hard Candy
21.07.2013., 20:27
Hej može biti da je cerumen, kao što sam ti napisala u PM, a može biti da je paranoja. Ovo ti ne pišem da te vrijeđam nego da te zaustavim na vrijeme jer znam kud je mene odvelo :)

Prije tinitusa sam imala jak udarac u nos, ali svi su ORL-ci rekli da ne može biti od toga, iako mi je desna žila se pokazala na VB sliva nešto suženom, mehanički.. prije četiri cca godine sam imala i saobračajku s trzajnom povredom.. ali oni kažu da nije to.. e sad.. S obzirom da sam ja imala situaciju: jak udarac u nos, par dana ogromnog stresa oko toga - slikanje, mjerenje iskrivljenosti i slilčno, buka alarma koji je odzvanjao u velikoj sobi oko 5 min- sve to unutar tjedan dana - teško je reći što je bilo, najvjerojatnije sve :cerek:

I onda godina dana opsesije s time koja me dovela da mi je glavni problem postala hiperakuzija, a to se može riješiti desenzibilizacijom.. ali da bih se nagovorila da uopće skidam čepiće i radim na tome moram se riješiti straha od toga da će mi svaki zvuk i škripa oštetiti sluh i pijačati šum. A to je PTSP i anksioznost. Tako da sam nakon skoro dvije godine muke odlučila da moram nešto počet riješavat, a to će biti za početak anksioznost.. Učite na mojim paranoičnim greškama i držite mi fige :cerek:

Pangaea
21.07.2013., 20:33
Moj tinitus je pulsirajući, čujem vlastito srce kako pumpa... zabavno, jel' da? :zubo:

Zanimljivo je da šum potpuno nestane kad stavim dlan ispod uha i povučem pola cm kožu vrata prema naprijed.

Bila sam na ORL, oni krive moju devijaciju septuma. CD karotida je ok, desna vertebralka nešto malo zajebana ali kao nije to do toga. MR mozga ok (radila zbog neprestanih glavobolja koje bi krenule na istoj strani kao i tinitus), jedino nisu davali kontrast.

Preko dana dok sam vani ništa ne čujem, kad sam doma nekad se pojača a nekad je potpuna tišina.

Povremeno imam dojam da će mi neki vrag eksplodirati na toj strani glave :rolleyes:.

Traje sveukupno cca 6 godina sa pauzom od nekih godinu-dvije, što se desilo i zašto sam imala taj kratak period mira, tišine i raja na Zemlji - pojma nemam.

Gedeon
21.07.2013., 22:50
mislim da ih nisam dobro stavila, al računam eto da i nisam bila na koncertu, nego preko puta, kao da sidim u kaficu npr. sa nekom normalnom muzikom.

I ja mislim da bi se društvo malo bolje trebalo informirati o ovom problemu, svugdje se piše o štetnosti drugih stvari a o ovome se tako malo zna, a toliko puno ljudi ima tih problema.
p.s. evo i sad mi je jos taj neki čudni osjećaj u ušima. mozda glupi pitanje ali od tih čepića ne može se oštetiti bubnjić :ne zna: mislim ako se nepravilno stavi

Pa ako ih bas ne guras nutra ko divljak, ne bi smjelo nista bit. Vjeruj mi, osjetis ako dotaknes bubnjic s njima. Al oni su mekani, daleko manja opasnost da ista bude nego ako ides gurati stapic s vatom. Jedini problem je taj cerumen ak ga puno imas, a usni kanal ti je uski. Cepic ga moze pogurnut prema unutra pa se napravi cep. To bi otorinac trebao pogledat. Ali kazem, ja s tim nikad problema nisam imao, a usi cistim samo povrsno stapicem ili prstom.

A kaj se informiranja tice... ljudi vole glasnu glazbu, vecina ih je valjda napol gluha al ih ne smeta tolko. Od organizatora koncerata ne bus cula nist osim ako ih neko ne tuzi za masne pare i dobije (haha u Hrvatskoj) ili se donese strogi zakonski propis za buku (opet haha, al moguce u 5-10 godina na pritisak Europe). Zasad su samo legislativci zabrinuti za buku na radnom mjestu, i to tek zadnjih par godina... o rekreativnoj buci valjda ni ne promisljaju...

Najvise zapravo krivim usne doktore (ORL-ce i audiologe), kojih ima u Hrvatskoj i svjesni su opasnosti, a drek rade na informiranju javnosti o problemu. Mozda misle da je uzaludna bitka, jer ih nitko ionak od mladih ne bi slusao jer misle da su cepici uncool (priznajem, i sam sam dijelom bio zrtva tog mentaliteta).

Na kraju, potpuna je glupost da bi se ljudi trebali stititi od buke na koncertu... da se smanje decibeli na zvucnicima, bilo bi sasvim dovoljno u mnogim situacijama. Ali problem je i da su tonci uglavnom napol gluhi (zamisli kakav ti je tek sluh nakon 100-injak ili jos vise koncerata, i to svaki tjedan jedan ili nekoliko) idioti koji onda nagare sustav ne na 11 nego na 15, da bi i oni nesto culi... mah koma.

Vecinu ljudi koje sam pokusao upozoriti svojim iskustvom jednostavno boli kurac.. a nisu neki autodestruktivni bedaki inace. Nazalost je tak... valjda je to mentalitet "pa nece mene".

Hard Candy
22.07.2013., 11:23
Vecinu ljudi koje sam pokusao upozoriti svojim iskustvom jednostavno boli kurac.. a nisu neki autodestruktivni bedaki inace. Nazalost je tak... valjda je to mentalitet "pa nece mene".

Ovaj tekst je recimo imao mali odaziv, a čuj, istina i je da većini ne bu niš..

Ja krivim audiologe ORL, koji ne da ne upozoravaju javnost, niti ne znaju upozoriti na sve i pacijente.. a kamoli djelovati preventuivno i na vrijeme.. daju kortikosteroide samo ako na testu imaš jako narušen sluh.. pa da sam to znala, fejkala bih taj prvi put pa da me shvate ozbiljno.. vani postoje cijele klinike koje se bave tinitusom i hiperakuzijom.. a kod nas niš.. nažalost, najsigurnije je kod problema koji nisu prehlada i gripa, otići kod privatnika..

Gedeon
22.07.2013., 12:09
Ovaj tekst je recimo imao mali odaziv, a čuj, istina i je da većini ne bu niš..

Ja krivim audiologe ORL, koji ne da ne upozoravaju javnost, niti ne znaju upozoriti na sve i pacijente.. a kamoli djelovati preventuivno i na vrijeme.. daju kortikosteroide samo ako na testu imaš jako narušen sluh.. pa da sam to znala, fejkala bih taj prvi put pa da me shvate ozbiljno.. vani postoje cijele klinike koje se bave tinitusom i hiperakuzijom.. a kod nas niš.. nažalost, najsigurnije je kod problema koji nisu prehlada i gripa, otići kod privatnika..

Ma i privatnici... isto me jedan uvjeravao da nije moguce od jednog koncerta ostetiti sluh. Valjda sam ja budala koja si je sve to umislila... ili mozda mjesecarim pa razbijam pneumatskom busilicom po noci.

Hard Candy
22.07.2013., 12:35
Pa od jednog nije moguće, ali od 20 je moguće :) Koji lik da tako isključivo gleda stvari :)
U biti ajd javi mi na priv koji je to, da ga izbjegavam, mislila sam uskoro napraviti drugi krug pregleda da vidim je l se što mijenja :)

Gedeon
22.07.2013., 12:45
Pa od jednog nije moguće, ali od 20 je moguće :) Koji lik da tako isključivo gleda stvari :)
U biti ajd javi mi na priv koji je to, da ga izbjegavam, mislila sam uskoro napraviti drugi krug pregleda da vidim je l se što mijenja :)

Ma di bi ja u zivotu bio na 20 velikih koncerata :rofl:

U2, Hladno pivo, Jinx, Prljavo? Sve ostalo je bilo mnogo tise.

Zaboravih kak se zove privatnik.

LeTtuCe007
22.07.2013., 16:26
Zujači moji pozdrav :cerek:
Hard Candy, sad mi je počelo pomalo cvrčati i na lijevom :( No ono što mi je fascinantno jest da je par dana prije nego što je počelo, doslovno mi je pucketala vilica pri zagrizu :misli:
a inače mi desna izvodi koncert jel :D
Ako se pitate,naručila sam se u otorinca, no problem je što ću prije postati nigga (inače sam albino) nego doći na pregled koji je 20.9 :cerek:
ps.Postoji li ijedan privatnik kod kojeg se može otići na pregled a da se ne mora prije toga dignuti kredit? I da je bar malo kvalitetan :-O Pitanje je za Split i Zagreb :)

Hard Candy
22.07.2013., 20:00
Postoji, 500 kn je pregled, ako te zanima javi se na PM. On će ti barem dati terapiju umjesto reći da se navikneš.. Jedino bi bilo dobro da imaš test sluha, jer je i to cca 300 kn kod njih..

Gedeon - haha da i ja, al bar sam stigla viditi, aneke i više puta:

Snow Patrol
The Killers
Bob Dylan
Manic Street Preachers
Red Hot Chili Peppers
Madonna
Evanescence
Robbie Williams
The Cranberries
Apocalyptica
Depeche Mode
R.E.M.
Franz Ferdinand
Radiohead
Keane
Simply Red
Simple Minds
Nick Cave and the Bad Seeds
Seal
Alanis Morissette
U2
Coldplay
Marilyn Manson..

partyje i izlaske.. domaće ni ne brojim.. da se malo hvalim i tješim uspomenama :cerek:

Gedeon
22.07.2013., 21:56
Hard Candy, ne mogu vjerovati, imamo gotovo u dlaku isti ukus u glazbi :cerek:

Samo sto ja sve te nisam i necu vidjeti :(

Ne znam, mozda radim preveliku dramu, mozda moje ostecenje nije tak veliko... al za osobu koja se naviknula imati (gotovo) savrsen sluh na kojem bi mnogi drugi pozavidjeli, pogodilo me to.

Hard Candy
23.07.2013., 00:05
A znam :( Tak si i ja mislim pa nije TAKO strašno.. ali strašno je jer se odražava na te aktivnosti koje su nam bile važne :( No dobro, nema cviljenja, happy thoughts! Možda baš sutra otkriju rješenje! :D

SanjaBG
29.07.2013., 16:49
Kako ste drugari?

Meni cas zuji, cas ne zuji, uopste mi nije jasno od cega zavisi.

Pijem sa pauzama cink, B vitamine i tako... :mig:

vlasta29
13.08.2013., 15:41
di ste tinitusi? ja još uvijek imam užasno zujanje, na žalost ništa se nije promijenilo.Sve dr.sam obišla,i svugdje je odgovor isti sluh ti je oštećen to ti je toga.Opet drugi kažu da zujanje nema veze sa time,pa više ne znaš komu vjerovati. MRI, AUDIOGRAMI SVE MOGUĆE SAM PRObaLA U HR. i eto valda nema pomoći osim nociti aparatiće. Sluh je već na 70db oštećen, dal mi to zujanje jede sluh,vjerojatno da. Mislim da nema neke posebne metoda za lječenje, osim čuvati se buke,kretati,paziti na ishranu i uravnotežen život,ne previše stressa i ne znam zbilja ne znam pokušavam sama sebe pozitivno usmjeriti na neke ljepše strane u životu.Zanemariti zvukove,a naravno sada ću pokušatu uskoro i vani potražiti pomoć,barda se to zujanje malo smiri. pozz

Hard Candy
15.08.2013., 10:44
Jučer se na dva metra od mene upalila sirena kola hitne pomoći, što mislite, trebam li paničariti :D Bilo je glasno :(

vlasta29 - ako ti je tako jak šum definitivno bi trebala neku terapiju i vani.. svaka čast na izdržljivosti i ako nađeš nešto zanimljivo vani, javi :) Ja sam gledala neke klinike za hiperakuziju, ali pošto me trta u avion jer je i to buka, ne znam kako bih došla uopće do njih :)

Hard Candy
15.08.2013., 10:51
Traje sveukupno cca 6 godina sa pauzom od nekih godinu-dvije, što se desilo i zašto sam imala taj kratak period mira, tišine i raja na Zemlji - pojma nemam.

Daj se sjeti što je bilo drugačije :cerek:

šumi
24.08.2013., 10:20
Moj tinitus jako ovisi o vremenu, kada je promjena vremena, počne mi grdo šumiti u ušima i počne me boliti lijevo uho. Ima perioda kada zaboravim na šum mada je uvijek prisutan. Naučila sam živjeti s tim, smetaju mi jaki zvukovi mada se i sad nekad odvrnem jako glasno neku dobru stvar u autu. Bez obzira na sve to mi je i dalje gušt. Više ne izlazim uopće:(
U kino ne idem. Skužila sam da mi i alkohol pogoršava situaciju. Prilično sam promijenila način života zadnjih 3 godine. Gledam na to kao na nešto što se moralo dogoditi da me upozori, da me smiri...da pretjerujem sa muzikom.

Bepha J
01.09.2013., 08:50
Moj tinitus jako ovisi o vremenu, kada je promjena vremena, počne mi grdo šumiti u ušima i počne me boliti lijevo uho. Ima perioda kada zaboravim na šum mada je uvijek prisutan. Naučila sam živjeti s tim, smetaju mi jaki zvukovi mada se i sad nekad odvrnem jako glasno neku dobru stvar u autu. Bez obzira na sve to mi je i dalje gušt. Više ne izlazim uopće:(
U kino ne idem. Skužila sam da mi i alkohol pogoršava situaciju. Prilično sam promijenila način života zadnjih 3 godine. Gledam na to kao na nešto što se moralo dogoditi da me upozori, da me smiri...da pretjerujem sa muzikom.

I moj tinitus ovisi o vremenu, najgori je kada je Hrvatska između dvije zone različitih tlakova, recimo, iznad Alpa visoki, a na jugu -niski.To se koliko sam shvatila uvelike poklapa s dolaskom kiše ili snijega.Zuji cijelo vrijeme dok pada kiša ili snijeg, ali i sutradan kada se razvedri.Najgori su mi sunčani dani nakon snježnih padalina, znate, onaj dan kada se snijeg topi.Južina me dotuče u potpunosti.Pojavio se prije 5 godina nekoliko mjeseci nakon stavljanja mosta, znam da je zubar pritisnuo most uz vilicu junački, nakon čega me glava bolila dva dana do ludila.A možda to nije uzrok...zbog možebitnog straha od gubitka posla sjedim 5 godina za računalom po 12 sati u istom položaju, nakon čega mi se izravnao vrat , a dobila sam i osteofite.Okamenila se od užasa...Meni zuji u glavi-obostrano, zvuk čujem jednako i ako zaronim pod vodu , intenzitet mu je slabiji kada su povoljne meteorološke prilike, a koje su to-ne znam, iznenada se smanji.Ujutro , nakon buđenja mi se nekada smanji, nekada pojača, ovisno o tome da li se povisio ili snizio tlak zraka tjekom ranih jutarnjih sati.Sve sam slikala, ništa značajno nisu pronašli,uši u redu.Od stresa-nije, u danima kada je sinoptička situacija za mene povoljna, koliko god se nervirala-ne pojačava se.Nažalost, niko o tome nikada nije napisao članak u nekim od dnevnih novina, pa ljudi nemaju pojma od čega bolujete.Niko ne shvaća da je ovo, jedina neizlječiva bolest na svijetu, a oni koji je imaju-ne pričaju o njoj. da ne bi bili ismijani.
Kod mene se vjerovatno radi o kralježnici, a kako to liječiti kada ne znam gdje je "prekid"?Slikala sam na magnetnoj krvotok, glavu i vrat, sve ok.Danas mi manje zuji, juče mi je bila koma, ne pomažu mi niti bijeli, niti bilo kakav zvuk koji su na raspolaganju za maskiranje tinitusa, još mi je gore jer liče na ovaj moj.Meni godi zvuk tik-takanja sata, topot kopita(negdje sam i to u očaju pronašla), duboki glas spikera, vodoskok, fontana, u PET centru ga slabije čujem od žubora silnih akvarija npr.
Uništava me zvuk glazbe iz lapotopa, pa makar i one koju najviše volim.Najviše me muči nerazumijevanje okoline, prvenstveno najbližih koji ne mogu shvatiti da ne mogu slušati njihove beskonačne priče u kafiću, jer se borim sa zvukom u glavi i glavoboljom koja sve češće ide uz to.
Nisu pomogle niti posjete kiropraktičaru, niti masaže, niti slana soba, niti meditacija, niti promjena u ishrani...ništa, kada dolazi porast tlaka zraka ili južina-pojačava se, što god ja učinila i gdje god bila.
Trenutno ide ma akupunkturu, javim ako bude bolje. Ako ko ima ovakav ili sličan slučaj-molim javite se.

tanveer
01.09.2013., 08:54
@Bepha J - probaj pratiti i vlastiti krvni pritisak. ako tako reagiraš na atmosferski, moguće da bi stabilizacija tvog krvnog tlaka nekim minimalnim dozama lijekova pomogla oko tinitusa.

Bepha J
01.09.2013., 09:00

http://www.ata.org/sites/ata.org/files/pdf/pdf_archives/Causes_What_Makes_Tinnitus_Worse/barometric_changes_and_the_ear_tabachnick_june_97. pdf

Bepha J
01.09.2013., 09:04
@Bepha J - probaj pratiti i vlastiti krvni pritisak. ako tako reagiraš na atmosferski, moguće da bi stabilizacija tvog krvnog tlaka nekim minimalnim dozama lijekova pomogla oko tinitusa.

Tlak mi je savršen, nema oscilacija, školski primjer savršenog tlaka.Godinama ga mjerim, čak i crtam dijagrame ne bi li uočila bilo kakvu vezu sa zujanjem.Sve sam iskorelirala, :temperaturu, vlagu, vjetar, padavine, nema veze s nijednim parametrom. od kada idem na stranice idokep(meteo stranice susjedne mađe) vidim kompletniju sliku, a tlak se mjeri svakih 15 tak minuta,vidim i vezu između mmog tinitusa i vanjskog tlaka.

Hard Candy
01.09.2013., 09:36
http://www.ata.org/sites/ata.org/files/pdf/pdf_archives/Causes_What_Makes_Tinnitus_Worse/barometric_changes_and_the_ear_tabachnick_june_97. pdf

Hvala za PDF, već mjesecima si mislim je li moguće da ne smijem na avion, i je li nošenje čepića na avionu dobro ili loše..

Bepha J
01.09.2013., 10:14
Hvala za PDF, već mjesecima si mislim je li moguće da ne smijem na avion, i je li nošenje čepića na avionu dobro ili loše..

Koliko vidim čepići za letenje imaju neku rupicu užduž ovog dijela koji ide u uho, a taj bi dio trebao pomoći navikavanju na nagle promjene tlaka. Dakle , oni nisu kao ovi protiv buke.Nema ih se za kupiti -nigdje u Hrvatskoj, sve sam provjerila.Razmišljam da ih kupim bez obzira na to što ne mislim putovati avionom, možda posluže i ovdje na zemlji u danima, odnosno satima kada su nagle promjene tlaka.

Gedeon
01.09.2013., 10:22
Teško da bi pomogli tu dolje, jer je ovdje riječ o relativno sporim promjenama tlaka naspram onih u avionu koji se rapidno uzdiže. Eustahijeve tube se prirodno otvaraju svakih par minuta, pa je svaka sporija promjena tlaka izjednačena. E, jedino ako ti eustahijeve tube ne šljakaju kak spada...

Hard Candy
01.09.2013., 12:12
Koliko vidim čepići za letenje imaju neku rupicu užduž ovog dijela koji ide u uho, a taj bi dio trebao pomoći navikavanju na nagle promjene tlaka. Dakle , oni nisu kao ovi protiv buke.Nema ih se za kupiti -nigdje u Hrvatskoj, sve sam provjerila.Razmišljam da ih kupim bez obzira na to što ne mislim putovati avionom, možda posluže i ovdje na zemlji u danima, odnosno satima kada su nagle promjene tlaka.

Piše u tekstu da mogu poslužiti i meki, foam, čepići..

Bepha J
02.09.2013., 08:50
Teško da bi pomogli tu dolje, jer je ovdje riječ o relativno sporim promjenama tlaka naspram onih u avionu koji se rapidno uzdiže. Eustahijeve tube se prirodno otvaraju svakih par minuta, pa je svaka sporija promjena tlaka izjednačena. E, jedino ako ti eustahijeve tube ne šljakaju kak spada...

da mi eustahiijeve trube ne rade kako treba ne bi li u tom slučaju zujanje bilo jednostrano, a ne obostrano?
Osim toga, boli me glava, osjećam pritisak ,a ujedno me kod najgorih epizoda zujanja doslovno peče ovaj pršljen između vratnog dijela i ostatka tijela.
Meni to sve skupa liči na astritis, reumu ili tomu slično. Pa kada je promjena vremena, nekoga od posljedica "bubrenja" okolnih tkiva boli koljeno, nekoga kuk, a meni zuji jer je pršljen pun osteofita, pa valjda vrši neki pritisak.
Zanimljivo mi je da se u zadnjih 5 godina broj oboljelih naglo povećao, da li je to uslijed stalnog sjedenja u jednom te istom položaju pred računalima i zurenja u istu točku ili od stresa, ili sve pomalo, ne znam. Kome god sam se požalila, svi su priznali da imaju neki oblik zujanja, nije mi jasno da takve stvari nisu zanimljive za novinare i da o tome niko ne piše.Tako bi se s nas skinula etiketa:lud, u menopauzi, umišljeni bolesnik i sl. , vjerovali ili ne, neke se upućuje i na egzorcizam-strašnoooooo, Bože moj gdje živimo