PDA

View Full Version : "Nestanak" slobodnog prostora na hardu

beryozinka
20.06.2005., 21:18
Dakle, ovako: kapacitet hard diska mi je 38 GB i donedavno je sve dobro radilo, imala sam negdje oko 70% slobodnog prostora. Ne znam kako, ali jednog dana odjednom sam imala samo 5GB praznog prostora i uopće mi nije jasno što mi to zauzima sve te gigabajte, jer od većih igrica imam samo Simse 2 i Colin McRay. Uopće ne znam kako da riješim taj problem, jer sam sve ostale igrice već uninstalirala, a Colin i Simsi zajedno imaju oko 6 GB. Dakle, nedovoljno da bi mi zauzelo više od polovice diska. Zna li netko o čemu je riječ?

chani
20.06.2005., 21:45
da pocnemo s jednostavnim
pregledaj temp. internet files i obrisi, te opcenito temp folder pretrazi za "izbjeglice"
pregledaj outlook mailove da li si ih stvarno poslala u trash
onda norton zna raditi backup i samog smeca ukoliko ga imas instaliranog
ocisti recycle bin
system restore ti moze oduzet dosta prostora
odi u add/remove i pregledaj programe, makni suvisne
bilo bi dobro kad bi skinula neki automatizirani registry cleaner
ocisti malo komp pomocu spyboota search and destroy i ad-aware programa
napravi disk cleanup i defragmentaciju da se malo osvjezi
ako nema nekih znacajnijih rezultata,
neka ti decki predloze neki program za ciscenje harda "sa strane"
mada najlaksi nacin je cisti format ;-))), barem meni :D :D :D

scripta elegans fe
20.06.2005., 23:41
chani kaže:
da pocnemo s jednostavnim
pregledaj temp. internet files i obrisi, te opcenito temp folder pretrazi za "izbjeglice"
pregledaj outlook mailove da li si ih stvarno poslala u trash
onda norton zna raditi backup i samog smeca ukoliko ga imas instaliranog
ocisti recycle bin
system restore ti moze oduzet dosta prostora
odi u add/remove i pregledaj programe, makni suvisne
bilo bi dobro kad bi skinula neki automatizirani registry cleaner
ocisti malo komp pomocu spyboota search and destroy i ad-aware programa
napravi disk cleanup i defragmentaciju da se malo osvjezi
ako nema nekih znacajnijih rezultata,
neka ti decki predloze neki program za ciscenje harda "sa strane"
mada najlaksi nacin je cisti format ;-))), barem meni :D :D :D

potpuno se slazem.. evo bas sam danas muku mucila s tim.. sam zdere i zdere i nestaje prazni prostor...

Thurgood
21.06.2005., 07:08
my computer > desi klik na particiju > properties > disc cleanup. tu se nekad može dosta dobiti, pogotovo ako se ne radi duže vrijeme. zašto? nemam pojma al glupo je :rolleyes:

edit: vidim da je chani to već obradila :no:

WeCo
21.06.2005., 07:47
Uz sve ovo već opisano, pogledaj si veličinu foldera History, path do tog foldera ti je otprilike C:\documents and settings\TvojUser \local settings\
(naravno moraš moći vidjeti hidden file - ove)

Imao sam par slučajeva na winXP - u da taj folder bude velik i do 20 GB, a ne možeš ga očistiti običnim history cleanup - om. Ako ti je taj folder velik, i on je uzrok "nestanka" slobodnog mjesta, obriši sve iz njega što vidiš, i onda idi na njegove properties - e i pod advanced odaberi compress contents to save disk space.
U tih par slučajeva što sam to radio, to je smanjilo veličinu foldera s nekoliko GB na nekoliko KB, i mjesto na disku je opet tu... (ne pitaj zašto i kako, duga priča)

Ako tvoj problem nije takav, skini si neki od Disk Analyzer programčića, i pogledaj točno, što i koliko ti zauzima mjesto na disku...

Za disk analyzere pogledaj ovdje (http://www.snapfiles.com/downloadfind.php?st=disk+usage+analyzer&search=Search&action=s)
pa si skini neki freeware...

chani
21.06.2005., 07:51
citala sam vec negdje za te hidden filove, mislim da je netko kukao kako ga ne moze izbrisati :)
samo nisam sigurna na kojem forumu

chani
21.06.2005., 07:53
WeCo kaže:

Ako tvoj problem nije takav, skini si neki od Disk Analyzer programčića, i pogledaj točno, što i koliko ti zauzima mjesto na disku...

Za disk analyzere pogledaj ovdje (http://www.snapfiles.com/downloadfind.php?st=disk+usage+analyzer&search=Search&action=s)
pa si skini neki freeware...
moze skinuti disk analyzer i sa stranica proizvodaca diska, mada neki znaju biti tako :flop:

WeCo
21.06.2005., 08:12
chani kaže:
citala sam vec negdje za te hidden filove, mislim da je netko kukao kako ga ne moze izbrisati :)
samo nisam sigurna na kojem forumu

Uvijek se može izbrisati sadržaj foldera, dok se folder kao sam može izbrisati samo malo većim zahvatima, koje ne bi opisivao sada...

Za disk analyzer, preporučam Tree Size, dosta je i free verzija, dovoljno dobro prikazuje stanje, a još uz to je malecki...

Tree Size (freeware) se nalazi ovdje (http://www.jam-software.com/freeware/index.shtml) ...

beryozinka
21.06.2005., 10:17
WeCo kaže:
C:\documents and settings\TvojUser \local settings\

Cijeli taj folder zauzima mi 1, 23 GB. Temporary Internet Files i ostala s**nja redovito brišem.
O disk cleanupu ne znam baš puno; jel' to ono kad ti se izbrišu ama baš svi podaci na disku?? To baš ne želim.

beryozinka
21.06.2005., 10:29
OK, skinula sam SizeExplorer Pro i ispada da mi najviše mjesta na disku zauzima Program Files (20 GB)! Od ostalih koji dosta uzimaju su Documents and Settings, s neusporedivih 3 GB; onda RECYCLER (2GB) i WINDOWS (1 GB).
Ostalo je zanemarivo.

chani
21.06.2005., 10:30
ne, samo "nepotrebni"
my computer > desi klik na particiju > properties > disc cleanup
poslije toga obavezno odradi disk defragmenter

chani
21.06.2005., 10:40
ima li tko kakvu preporuku za program koji bi joj ocistio hard od junk-a i left overa od razno raznih instalacija te po mogucnosti malo iscistio registry

nisam nikad koristila,
ali navodno ima jako dobrih programa

beryozinka
21.06.2005., 10:42
chani kaže:
ne, samo "nepotrebni"

poslije toga obavezno odradi disk defragmenter

Hm, a koji su ti "nepotrebni"? :D

Već sam napravila disk defragmenter

chani
21.06.2005., 10:48
disk defragmenter ti nema previse svrhe bez clean up-a, on ti samo povezuje podatke da bi brze komp radio,tj. sve one rupe od izbrisanih datoteka ti se popunjavaju tako da se svaki novi file koji ides pohranit razdijeli na hrpe djelica koji se razbacaju po tim rupama i treba im vise vremena da se spoje kad otvoris tu datoteku, disk defragmenter to sprecava tj. poboljsa cijeli proces,
ono bez veze laicki receno

disk cleanup ti ne brise tvoje podatke iz my documents ili s desktopa, ne brini, samo te rjesava junk-a

Equilibrium
21.06.2005., 10:53
joj, kak komplicirate stvari...
opali format c: /u i reinstaliraj windowse i 5-6 programa koji ti trebaju. windowsima tak i tak dobro dođe čišćenje svako tolko :zubo:

chani
21.06.2005., 11:11
joj,a sta si ti sad rekao sto ja vec nisam :B

WeCo
21.06.2005., 11:17
beryozinka kaže:
OK, skinula sam SizeExplorer Pro i ispada da mi najviše mjesta na disku zauzima Program Files (20 GB)! Od ostalih koji dosta uzimaju su Documents and Settings, s neusporedivih 3 GB; onda RECYCLER (2GB) i WINDOWS (1 GB).
Ostalo je zanemarivo.

E sad možeš pogledati, što ti u program files - ima zauzima toliko mjesta, i da li se to koristi, najvjerojatnije će biti neka igra, ili čak ostaci starih programa koje si nekoć instalirala...

Idi istražiti što dublje, tako da vidiš što je točno toliko veliko, pa onda kad otkriješ, postaj tu pa ćemo vidjeti da li se to može brisati, i što je uzrok tomu...
:w

SETRA Samoborček
21.06.2005., 11:25
Stisni WinLogoKey+E, pa odi na c:\program files\ pa onda zaokruži (selektiraj, uplavi.. :D) dva po dva reda program filesa, i svaki put klikaj desni pa properties i tako nađi di se skriva tih 20 GB.

WeCo
21.06.2005., 11:39
SETRA Samoborček kaže:
Stisni WinLogoKey+E, pa odi na c:\program files\ pa onda zaokruži (selektiraj, uplavi.. :D) dva po dva reda program filesa, i svaki put klikaj desni pa properties i tako nađi di se skriva tih 20 GB.

Ne vidim baš svrhu takvog pregledavanja kad ima disk usage analyzer i sve može pogledati s 2 - 3 klika...

beryozinka
21.06.2005., 11:44
WeCo kaže:
E sad možeš pogledati, što ti u program files - ima zauzima toliko mjesta, i da li se to koristi, najvjerojatnije će biti neka igra, ili čak ostaci starih programa koje si nekoć instalirala...

Idi istražiti što dublje, tako da vidiš što je točno toliko veliko, pa onda kad otkriješ, postaj tu pa ćemo vidjeti da li se to može brisati, i što je uzrok tomu...
:w

Hm, piše ovako (za Program Files):

22% EA Games
17% Codemasters
17% Colin McRay Rally
7% Diablo II
5% EA Sports
itd.
13% All others

Jedino od igrica što mi treba su Colin, Simsi i Diablo. Kako da vidim što mi je sve pod All others? Jer čini mi se da osim te 3 igrice više ništa nije baš jako veliko.

Reinstalaciju Windowsa neću raditi jer sam je radila prije 3 mjeseca.
Da li Disk cleanup briše igrice?

TIGMAN
21.06.2005., 13:11
teško...no KILLDISK ...zasigurno:cool:

dal si koristio ADD/REMOVE (mislim pod ono "uninstal" koje si naveo )?!?!u Control Panelu ?

ozbiljno pitam...;) :rolleyes:

WeCo
21.06.2005., 15:32
Ukratko, uninstaliraj sve što ti nije potrebno, i to radi preko Add/remove programs, All Others su ti neki windows - ovi program files te još neki programčići možda koje koristiš...

Znači, napravi tako, i onda vidi koliko prostora ćeš osloboditi, ako ne bude dovoljno, ćemo ići u nešto dublje čišćenje...

I da, isprazni si recycle bin tako ćeš očistiti 2GB prostora...

chani
21.06.2005., 15:59
beryozinka, kako napredujes?

beryozinka
22.06.2005., 01:33
chani kaže:
beryozinka, kako napredujes?

Očistila sam Recycle Bin, ali budući da to ionako redovito radim, tamo nije bilo ničeg posebno velikog.

Evo popisa programa (http://flapper-girl.net/moje_samo_moje/ad-remove.gif) koji mi se pojavljuju u Ad-Remove pa mi sad vi recite što bi bilo najbolje da maknem, jer meni tu ništa ne izgleda kao višak.

MEP
22.06.2005., 01:40
Prema ovome šta vidim i čitam ti na igre gubiš negdi 6 Gb, na ostale programe recimo 4 Gb, Windows 2 Gb

E sad di gubiš onaj ostatak je pitanje...

Večina ti je već rekla šta napravit... a ja ponavlajm jer ne slušaš:hebemu:

Napravi Disk cleanup
Instaliraj program ''CCleaner'' koji će ti očistit ostala sranja po kompu ( history, temp,... )

Equilibrium
22.06.2005., 08:39
beryozinka kaže:
Evo popisa programa (http://flapper-girl.net/moje_samo_moje/ad-remove.gif) koji mi se pojavljuju u Ad-Remove
ne znam kaj maknut (osim počistit sve skupa kak su dečkovi već rekli) ali ti je onaj Windows XP hotfix sa ikonom od AVG-a zakon :rofl:

chani
22.06.2005., 10:05
cura i decki;)

Equilibrium
22.06.2005., 10:12
nešto nam se puno cura počelo šetat po IT-u... osjećam se ugroženo...

:D :D :D

chani
22.06.2005., 10:38
ne boj se, to je samo kratka faza koja me pukne kad mi dosadno
na podforumu - sam svoj majstor pa svratim ovdje da se malo educiram :D :cool:

beryozinka
22.06.2005., 12:02
Sad sam upravo s CCleanerom očistila 2 GB prostora pa sad imam 7 GB slobodnog mjesta. Ali i to je nedovoljno :rolleyes:

MEP
22.06.2005., 12:23
beryozinka kaže:
Sad sam upravo s CCleanerom očistila 2 GB prostora pa sad imam 7 GB slobodnog mjesta. Ali i to je nedovoljno :rolleyes:

Malo po malo:D

Nego koliko ti očekuješ imat slobodnog mjesta:confused:

7Gb ti je malo:confused:
Za šta

chani
22.06.2005., 12:32
meni jos nije jasno jesi li ti opalila taj disk cleanup ili nisi?
a jesi provjerila teoriju o hidden filovim prije spomenutim i suvisne igre jesi maknula preko add/remove ???

beryozinka
22.06.2005., 13:20
Mr.Ex.President kaže:
Malo po malo:D

Nego koliko ti očekuješ imat slobodnog mjesta:confused:

Pa isto onoliko koliko sam imala i prije - negdje oko 75%

TIGMAN
22.06.2005., 13:24
spasonosno rješenje (http://www.killdisk.com/downloadfree.htm)

ako ti on ne napravi "prostora" onda baci disk:cool:

MEP
22.06.2005., 13:51
beryozinka kaže:
Pa isto onoliko koliko sam imala i prije - negdje oko 75%

Jesi sigurna:confused:

imaš disk od 38 Gb i imaš 2 igre koje s malo sejvova lako dostignu 10 GB

Eto i već pušiš 25%
sad još sračunaj Windows koji ima oko 2Gb
Programs files u koji si ko zna šta natrpali pa sigurno ima 10
Ma documents:confused:

Tu ti mi ne možemo pomoć...
Add/remove i briši sve šta ne koristiš...
Isto tako My Documents i briši sve šta ti ne služi...

A možeš poslušat i Tigmana

Blixa
22.06.2005., 14:46
Smanji Recycle Bin na minimum (za sve particije)!

Skloni Hybernate!

Pogledaj u tim P2P programima da ti nije neko uvalio "fake" file sa pogresnom velicinom!

Ugasi System Restore!

Upali da ti pokazuje HIDDEN i SYSTEM files pa ces lakse vidjeti gdje nestaje prostor.

Stavi mu Virtual Memory na FAST vrijednost.(gornju i dojnju vrijednost)
Nema veze sa tim ali valja za druge stvari.Zna biti nekad BUG sa tim odredjivanjem.