PDA

View Full Version : Epilepsija

stranice : [1] 2

elvira
21.06.2005., 20:45
Molim da mi netko javi simptome epilepsije kod pasa tj. kako izgledaju napadi

pumpkin pie
21.06.2005., 23:03
Grčeviti napadaji,bez svijesti,leži na boku i "vesla" nogama.Traje po par minuta (mislim).Kasnije se pas osvijesti kao da se ništa nije desilo.

Napiši malo više,zašto te zanima?

elvira
21.06.2005., 23:35
pumpkin pie kaže:
Grčeviti napadaji,bez svijesti,leži na boku i "vesla" nogama.Traje po par minuta (mislim).Kasnije se pas osvijesti kao da se ništa nije desilo.

Napiši malo više,zašto te zanima?

zato što se već drugi put dogodilo da pas (kujica od godinu i pol) ima napadaj. prvi put nisam bila s njom, samo sam čula da nešto nije bilo u redu, tj. da se tresla i nije mogla ustati. danas se to ponovilo, trajalo je manje od 2 min, ali nije bila bez svijesti, samo nije mogla normalno hodati. tresla se. izgledalo mi je kao napadaj, ali nisam sigurna. u svakom slučaju ću otići do veterinara, ali sam htjela provjeriti da li je netko imao iskustva s tim, tj. što napraviti kad se to dogodi. mogu li joj kako pomoći ili moram čekati da završi?

Blue
22.06.2005., 02:24
E, sad... Nije lijepo, ali...

Pas mi je nedavno uginuo, odnosno dali smo ga uspavat. Prezivio je par epilepticnih napadaja. Nakon jednog je oslijepio na jedno oko i ostao djelomicno oduzet na tu stranu. Zabijao se u ormare, svasta... Nakon zadnjeg napadaja totalno je otisao. Dijagnosticirana bolest mozga. Vise nije bilo drugog izlaza nego da ga damo uspavat. U osnovi mu je mogla pomoci operacija, ali je zbog godina (bio je star) vjerojatno ne bi prezivio.

Ne kuzim se u uzroke epilepsije. Tko zna sto je mom psu bilo i zbog cega je sve to bilo toliko gadno.

Daj si psa pregledat sto prije i sto strucnije. Vidi sto je uzrok & da li se moze lijeciti.

chani
22.06.2005., 07:32
mislim da ga moras drzati cijelo vrijeme na nekakvim tabletama
od frenda ima epi vec godinama, za sad je sve u redu,obicno se znaju i popiskati kod napada

elvira
22.06.2005., 09:50
Blue kaže:
E, sad... Nije lijepo, ali...

Pas mi je nedavno uginuo, odnosno dali smo ga uspavat. Prezivio je par epilepticnih napadaja. Nakon jednog je oslijepio na jedno oko i ostao djelomicno oduzet na tu stranu. Zabijao se u ormare, svasta... Nakon zadnjeg napadaja totalno je otisao. Dijagnosticirana bolest mozga. Vise nije bilo drugog izlaza nego da ga damo uspavat. U osnovi mu je mogla pomoci operacija, ali je zbog godina (bio je star) vjerojatno ne bi prezivio.

Ne kuzim se u uzroke epilepsije. Tko zna sto je mom psu bilo i zbog cega je sve to bilo toliko gadno.

Daj si psa pregledat sto prije i sto strucnije. Vidi sto je uzrok & da li se moze lijeciti.

ajme strašno. idem sutra kod veterinara obavezno. uzela sam je iz noine arke, bila je ostavljena na cesti, sva nekakva zbunjena i jadna i sad još to....:(

pumpkin pie
22.06.2005., 10:50
Vjerojatno ćeš joj morati davati sedative svakodnevno. :(

chani
22.06.2005., 11:33
pumpkin pie kaže:
Vjerojatno ćeš joj morati davati sedative svakodnevno. :(
nekako ne vjerujem da je o sedativim rijec jer bi pas bio premiran, a ovaj je lud ko stene, samo stene od 9 godina

Morph
22.06.2005., 15:28
antiepileptici koji se koriste i u humanoj medicini, stabiliziraju električni potencijal u mozgu

Velvet
23.06.2005., 02:12
ne znam za kod pasa ali moja maca je imala epilepsiju godinama... tocno to... grci se i trese se... jezik joj ispadne iz usta te joj slina curi i popiski se...
veterinar mi je rekao da je epilepsija vrlo cesta kod zivotinja i moja se nije lijecila jer je vet rekao da napadaji nisu cesti i da nema potrebe lijeciti ( imala je jedan napadaj u mjesec ili 2, obicno kad bi se prepala necega, npr. padne casa i razbije se...)

kaj se lijekova tice vet mi je rekao da kod nas nema lijekova za zivotinje te da bi se morali uvoziti iz njemacke ali to je bilo prije jedno 4 god ne znam za danas...

Morph
25.06.2005., 12:14
koriste se humani antiepileptici

samo je bitnije postavit točnu dijagnozu ako je moguće, zbog čega se javljaju

može biti prirođeno, paraziti.....

David_S
03.07.2005., 23:58
moj mops boluje od epilepsije.Dijagnosticirana mu je prije mjesec dana.Imao je tri napada (grcenje nogu i pjenica na usta)bio sam s njim na veterinarskom fakultetu gdje su mi rekli da mora piti po dvije tablete po dvaput na dan.Lijek se zove phenobarbiton.Kolicinu ljeka dajes odnosno na velicinu psa.To nisu nikakvi sedativi i moj se pas ne ponasa nista drugacije

mala1mala
29.11.2005., 15:16
evo "doktorata" iz pseće epilepsije:

http://p078.ezboard.com/ffoursoftpawsfrm9.showMessage?topicID=189.topic

Jurasica
31.03.2006., 21:34
Nisam sigurna za pse,ali prije nekih godinu dana otkrila sam da moj patuljasti kunić(Šime)ima epilepsiju.Njegovi napadi izgledaju tako da se on diže na dvije noge i počne padati,ponekad mu dolazi pjena na usta.Kasnije se bez svjesti počinje zaletavati i zabijati,jel u tom trenu ne vidi.Čim uspijem pokrijem ga s bilo čime (naravno dekom ili sl.).I tako ga držim dok god ne prestane teško disati ,onda je važno da se napije vode.ALI ZAPAMTI!!!!Kod svih živih bića važno je da tijekom i poslije napada budu u mraku ili poluraku i da bude potpuno tiho.Meni je oko lijeka pomogla jedna gospođa iz Njemačke,ali ona uzgaja kuniće.Ja Šimi svaki dan u 9:00 i 21:00 dajem lijek protiv epilepsije.
Za ljude bi to bio lijek protiv epilepsije za djecu.Dajem mu ga preko šprice,u usta,a Šime,kako je jaaako pitom,to pije bez problema...
Iako se u ovom ne radi o psu,iskreno se nadam da će ti ovo pomoći :top:

pumpkin pie
02.04.2006., 19:50
Jurasica, resepect za brigu o Šimi! :s

thune
29.07.2007., 11:25
Bok, evo ja sam nova tu.Imam psa od 10 godina s epilepsijom. Od prošle godine ima epilepsiju i od tada je na phenobarbitonu i bez napadaja. Problem je jedino u tome što kažu da je taj lijek štetan koliko i pomaže. Ima li tko iskustva s homeopatijom?

shtrumpfeta
29.07.2007., 13:54
moja pudla ima 9 godina a vec 8 uzima phenobarbiton i nije imala nikakvih problema.

thune
29.07.2007., 20:37
Meni je ionako sad najvaznije da vise nema te napadaje, prvi dan kad ih je dobio imao ih je 5 u 24 sata. Veterinar je rekao da je pravo čudo da je prezivio to za malog psica. Imala sam jedino problem kod kupovine tog lijeka jer ga apotekari od ove godine ne davaju na veterinarski recept, a moj mi se veterinar zaboravio ponuditi da kupujem od njega, da se razumijemo to je vet koji se boji malog psa. Sad moj pas ima drugog veterinara.

shtrumpfeta
30.07.2007., 12:49
mi sasvim normalno kupujemo u ljekarni na veterinarski recept samo moj stari predoci osobnu.

tonka
30.07.2007., 14:09
ajme strašno. idem sutra kod veterinara obavezno. uzela sam je iz noine arke, bila je ostavljena na cesti, sva nekakva zbunjena i jadna i sad još to....:(

i moja je kuja iz arke..
sada je stara cca 2,5 god.
imala je prosle godina 4 napada..
dok je u pokretu, samo padne..pa se ustane..pa baulja ko pijanac..pa stoji i padne na njusku, uspravi se pa padne na bok... i to traje cca 1-2..
ovo ljeto je imala jedan napad.. trcala je kasom..i samo je padala..
uspravi se, oce dalje trcati i opet padne.. trajalo je oko minute.

isti dan sam je dragala po doljnjoj vilici i napipala sam oko 4-5 kvrzice ..male, velicine 1/4 graska..

thune
31.07.2007., 23:36
Nevjerovatno, a kod nas je nemoguće više dobiti na vet recept iako me te cure u ljekarni više i znaju s obzirom da sam dolazila po phenobarbiton svako 20 dana. Navodno u Splitu ima neka klinika za pse gdje im naprave detaljne pretrage, dali si čula za to?

thune
31.07.2007., 23:39
Ej Tonka pripazi samo da ti se kujica ne izudara dok ti ima napade i tako pada.

tonka
01.08.2007., 08:03
thune, hvala .. :top:
ovo zadnje je trcala po travi na polju..tako da nije bilo sanse da se lupi...

Billi
01.08.2007., 08:12
psic iz kvarta je uginuo od epilepsije. ili su ga eutanizirali. cula sam da je bio na najjacoj dozi lijekova. a bas mi je bio slatkis :(

thune
02.08.2007., 00:12
E toga se ja i bojim jer sam čula da ovaj phenobarbiton koliko pomaže toliko i odmaže. Moj pas dnevno uzima 50 mg.

shtrumpfeta
03.08.2007., 21:36
znam da u sibeniku ima odlicna klinika za pse, ljudi iz cijele dalmacije idu tamo.

GoodGirl
08.10.2008., 11:56
Molim malu pomoc i ako taj topic vas ima negdje, pliz da me usmjerite...nasa sasavica Lisa (pod S.O.S. za jedan mladi zivot) ima epilepsiju i pije tablete ali napadi su jos uvijek tu, isli smo na sve moguce preglede, cak i na CT u sloveniju ali imam osjecaj da se nista ne mijenja...molila bih vas da mi ovdje ili na pvt ispricate svoja iskustva s tom bolescu...puno, puuuuuuno hvala

Clearwater
08.10.2008., 12:01
Što dajete i koliko?

isazg
08.10.2008., 18:37
Naš je pas imao epilepsiju (dalmatiner).
Prvi je napadaj imala kada je bila stara oko godinu i pol. Obišli smo puno veterinara, slikali glavu, napravili brdo pretraga, nisu našli uzrok.
Raspitivali smo se kod uzgajivača kod kojeg smo kupili psa ima li još koji koji boluje od epilepsije, rekli su da ne.
Od veterinara smo dobili ljekove za epilepsiju (iste one koje koriste i ljudi), teško je bilo naći pravu dozu.
Ako je bila prevelika, pas je cijeli dan bio omamljen, ako je bila doza premala, događali su se napadaji.
Od veselog i živahnog psa postala je uplašena, izbjegavala je ljude i ostale pse.
Svaki puta je predvidjela napadaje i uznemirila se. Nakon napadaja je bila dezorjentirana.
Ostajala je sama doma s djecom dok smo mi radili, micali smo namještaj da se ne bi ozlijedila dok padne uslijed napadaja, micali smo tepihe jer se svaki puta pomokrila, bojali smo se izlaziti da ne doživi napadaj na cesti ili u autu, kad smo odlazili na more više nije htjela ulaziti u vodu, a prije je obožavala plivati. Na kraju napadaje više nismo mogli kontrolirati. Imala ih je svaki dan, često i nekoliko puta. Svaki napadaj ostavlja posljedice na mozak.
Ova moja priča je grozna ali poznajem ženu koja ima psa koji već sedam godina ima epilepsiju i sasvim dobro to drže pod kontrolom.
Tebi i tvom psu želim uspjeh u liječenju.

BeautifullyChaotic
08.10.2008., 19:38
Evo ja imam malo sretniju priču. Pas mog djeda i bake prvi napad imao je već sam 6 mjeseci. Inače je labrador, dobili su ga na poklon, a prijašnja vlasnica nije ništa govorila o tome je li i ranije imao napadaje. Isprva su bili dosta česti, nekoliko puta mjesečno, dobio je iste tablete kao i ljudi, ali i s njima su napadaji dolazili, ponekad su i dugo trajali. Pas sada ima 15 godina, pije hrpetinu tableta, od apaurina, pa za epilepsiju, pa za ovo, za ono, ali je svejedno najživahniji pas kojeg znam. Uz to je imao i tumor, i problema sa žliijezdama na stražnjici... napadaji mu se i sad znaju dogoditi, ali vrlo rijetko, i moji su se već naučili na promjene ponašanja netom prije napadaja, pa mu ponekad znaju unaprijed dati tabletu. Jedno vrijeme se čak govorilo da pomaže Neurobion, ali tad ga nije bilo kod nas za nabaviti.

GoodGirl
08.10.2008., 20:20
Hvala vam...
Evo nisam htjela u pocetku duziti ali prica ide ovako....malenu smo udomili (kao sto se moze vidjeti na gore spomenutom topicu), tako da ne znamo kako je bilo prije...napadaji su poceli kratko nakon dolaska. Pila je i jos pije Phenobarbiton (i za ljude), prvo po 15mg ujutro i navecer, napadaji su bili rijeđi pa su u zadnjih otprilike mj dana cesci (pocela je dobivati 50mg ujutro i navecer), prvo jednom mjesecno a sada je razmak i po dva tjedna, cetiri dana, deset dana...vecinom su ujutro oko 6, pa u pet, pa u 4 mada je bilo i u druga doba dana). Pokusali smo naci nekakvu poveznicu za uzrok ali nista. Inace je strasno vesela, sve obozava, znatizeljna, ma sve u svemu skroz sasava. Ne primjecujem da ih predosjeca jer je strasno zaigrana. Tijekom napada se ne pomokri, jednom je malo slinila ali uglavnom 'samo' grcenje jedne strane i 'trzanje' okica. Par minuta nakon sto napad prodje, kao da se nista nije dogodilo. Samo je jednom dobila normabel jer nam je vet tak rekao...eto, to je, otprilike to...i dalje se nadam savjetima i vasim iskustvima...hvala...

Clearwater
08.10.2008., 23:24
Koja pasmina i koliko ti je težak pas?

GoodGirl
09.10.2008., 11:24
mjesanka, sve mi se cini izmedju nekog malog hrta i skotskog ovcara (po glavici) - ima fotke na topicu u plavoj sapi- S.O.S. za jedan mladi zivot...sada joj je vec 15kg a prema vetovim procjenama smo joj odabrali rodjendan 7.11., znaci uskoro godinu dana

Clearwater
09.10.2008., 11:54
Za 15 kg teškog psa, to bi trebalo biti dovoljno, ako još uvijek daješ 100 mg dnevno... fenobarbiton može ići i do 8 mg/kg, što bi u tvojem slučaju bilo 120 mg, iako se bojim da ako i pod 100 mg još uvijek ima napadaje, onda tih 20 mg neće napraviti neku razliku. U svakom slučaju, približavaš se već gornjoj granici, što nije baš ohrabrujuće.
Ne znam jeste li to radili, ali uobičajeno je monitorirati razinu fenobarbitona u krvi, najprije nakon početka terapije, a kasnije pri promjeni doze, ili svakih nekoliko mjeseci, tipa, dvaput godišnje, pod uvjetom da je životinja pod kontrolom. Možda ti to u Sloveniji mogu napraviti, ili probaj pitati u Zagrebu u kojem privatnom humanom laboratoriju. Imaj na umu da fenobarbiton ima dosta dugačko vrijeme metabolizma, i treba mu otprilike 7-10 dana da dostigne konstantnu koncentraciju u plazmi, što u praksi znači da nakon povećanja doze, puni efekt može postati vidljiv tek nakon tog vremena.
Kod pasa sa refraktornom epilepsijom, može se uvesti kao dodatak fenobarbitonu, kalijev bromid. Jedini je problem, kako ga nabaviti, koliko me sjećanje služi, to se nabavljalo odnekud izvana. Probaj pitati u privatnoj ljekarni, možda se može naručiti... normalno, u dogovoru s veterinarom. Početna doza je otprilike 22-40 mg/kg/dnevno, pri čemu onda smanjuješ fenobarbiton na najmanju efikasnu dozu. Isto tako, kod skidanja s fenobarbitona, ne smije se naglo prekinuti, jer to može uzrokovati pogoršanje simptoma.
To što ti na dijagnostici nisu našli ništa, nije iznenađujuće, većina epileptičnih pasa nema organsku podlogu.
Što se tiče diazepama (Normabel, Apaurin i sl.), on nije predviđen za kontrolu epilepsije, tj nije klasični antiepileptik, i s njime nećeš moći spriječiti pojavu napada. On se koristi kod statusa epilepticusa, kad se daje intravenozno, što ti kod kuće svakako ne možeš izvesti. Možda ga je ipak dobro imati pri ruci, da možeš dati tabletu, ako si daleko od veterinara.
Postoji nekoliko temeljnih načela u kontroliranju epilepsije, ali to je malo sad preopširno da idemo u takve detalje...

GoodGirl
10.10.2008., 11:08
sutra idemo kod veta, malo popricat, hvala na svemu....nego imam jos jedno pitanje-- na koje nacine ste primjetili da slijedi napadaj? kako se pas ponasao?

Clearwater
10.10.2008., 11:35
To ti možda mogu bolje reći vlasnici koji su imali takve pse, ja mogu samo prenijeti ono što su oni meni rekli ili što sam pročitao u literaturi. U načelu, postoje dva pojma-aura (koja postoji i kod ljudi) i prodromum. Aura je svojevrsni predosjećaj napada, koja se u ljudi očituje u subjektivnom doživljaju zvukova ili boja, što je u pasa, iz očitih razloga, nemoguće ustanoviti. Psi u auri često pokazuju neuobičajeno ponašanje u smislu povećanog kontakta s vlasnikom, nešto poput "attention seeking". Aura je obično prisutna unutar nekoliko sati do neposredno prije napadaja. Prodromum je vjerojatno nešto rjeđi, i javlja se puno duže prije napadaja, ponekad čak i nekoliko dana prije. Većina vlasnika nauči prepoznavati takve znakove i reagirati na vrijeme.

isazg
10.10.2008., 16:53
Ako je ležala odmah je sišla s fotelje i stala na noge. To primjetiš ako baš gledaš u psa. Ali najviše to vidiš u njezinom pogledu.
Pogled između zbunjenosti, uplašenosti...

GoodGirl
14.10.2008., 12:59
bili smo kod veta, lisi je povecao dozu na 75mg ujutro i navecer, sad cemo vidjet....drzimo fige da upali...

isazg
14.10.2008., 16:47
Držimo ti fige!

pink diamond
29.12.2008., 16:02
moj psić cini se isto ima epilepsiju, iako nisam nikad bila potpuno sigurna da je to to. on mozda jednom, dvaput mjesecno ima napade, grči se, bježe mu nogice, zjenice mu se jako prosire, ne moze stajati, i UVIJEK nakon napada povraća, i obicno vise puta...
kad smo bili kod veterinara, i rekli navedene simptome, on je rekao da je to vjerojatno epilepsija, ali nije spominjao apsolutno nikakav nacin lijecenja (tj. te lijekove)...
on je sasvim normalan nakon napada (i prije), i ne vidim da ostavlja neke posljedice na njega - i dalje je živahan, nije plašljiv, ma sve je super...
što ja mogu napraviti tijekom napada? uvijek smo uz njega, blago ga pridržavamo da ne udara okolo (iako napadi nisu obicno tako jaki)... da odem kod nekog drugog veterinara? mozete mi preporuciti nekog u zagrebu?
hvala...

isazg
30.12.2008., 19:08
Vet vam nije dao terapiju jer su napadaji rijetki.
Jedino što možeš napraviti je da budeš uz svog psa za vrijeme napadaja.
Mi samo obišli nekoliko veterinara, terapiju smo dobili od dr. Nikolića ( iz McDonalds-a Kruge), ali to je bilo prije više od 10 godina.

Misery's Crown
10.04.2009., 00:11
Macic mi ima epilepsiju :(.

Zadnja dva napada su bila u razmaku od 2-3 tjedna i vet nam je za pocetnu terapiju dao 2 mg Normabela - pokazalo se prejakim i smanjio je odmah na 1 mg.

Rekao je da bi mogli obaviti kompletne pretrage i pokusati otkriti uzrok epilepsije, ali da to moze dosta dugo trajati bez da nademo ista konkretno (odnosno da se nekad uzrok jednostavno ne moze otkriti ili je genetski naslijedena) - tako nekako, dogovorili smo se da cemo iduci put detaljnije popricati o tome kada vidimo kako mu je na ovoj terapiji iducih tjedan dana.
Meni je zao opet "muciti" macica sa silnim pretragama (jer smo taman bili prestali sa redovitim odlascima vetu za sve zivo s cime je imao problema) ako je vrlo vjerojatno da je uzrok nesto na sto nikako ne mozemo utjecati.

Pretpostavljam da je zivotinja koja ima sekundarnu epilepsiju u pravilu starije dobi i pokazuje i druge svakodnevne znakove da nesto nije u redu, pa vjerujem da mi je zato odmah rekao da se vjerojatno radi o primarnoj :ne zna:.

Ima li itko iskustva sa epilepsijom kod macica :(?

isazg
11.04.2009., 07:13
Predpostavljam da je kod mačića isto kao i kod psa.
Uz pravu dozu ljekova možeš kontrolirati napadaje.
Onemogući mačiću penjanje na više elemente ( ormar ili polica ) da se ne bi ozlijedio prilikom pada ako dobije napadaj.

jelena.p
16.04.2009., 14:10
Imala sam samojeda kujicu,imala je epilepsiju.Pila je phenobarbiton....ona se preporodila....inace je imala i po par napadaja dnevno....na pocetku terapije bila je hiperaktivna....a kasnije sasvim normalna....sto se tice doziranja....to morate sami prepoznati sto je optimalno za vaseg ljubimca....ako vidite da je usporen,jednostavno smanjite dozu....
SIMPTOMI:grcenje,cvokotanje zubima,pjena na usta,pisanje i izmet uslijed grcenja,otezano disanje ili opca nemogucnost disanja,oduzetost dijela tijela,moze trajati od minute pa do par sati.....nakon toga pas se dize,malo osamucen i zbunjen te za minutu-dvije,ko da niceg nije ni bilo

Clearwater
16.04.2009., 14:17
Da, stvarno dobar savjet, igrajte se s dozom kako vam se hoće...

jelena.p
20.04.2009., 22:08
To nije istina kako vam se hoce i ne izvrci moje rijeci,molim lijepo,svaki veterinar ce vam reci kako dozirati i kako te na koji nacin odrediti optimalnu dozu....naravno da za sve pse ne postoji univerzalna doza jer ni epilepsija u svake zivotinje nije jednaka,k tome ima je i nekoliko vrsta.Doza treba biti OPTIMALNA a ne proizvoljna.Imala sam psa sa epilepsijom,prema tome imam iskustva,a ne pricam u prazno.

wlenarsi
21.04.2009., 17:05
Molim lepo za uput, kako doći do Phenobaritona,lekarne ne daju na vet.recept,trebala bi za cca 6 mjeseci ,možda polako do tada i nestane epilep.kaže vet!?

lady moss
29.04.2009., 12:39
Molim lepo za uput, kako doći do Phenobaritona,lekarne ne daju na vet.recept,trebala bi za cca 6 mjeseci ,možda polako do tada i nestane epilep.kaže vet!?

Pa ne možeš dobiti lijekove za 6 mjeseci unaprijed???:ne zna::ne zna:
Ima nekoliko ljekarni koje daju(bar za Zgb znam).
A ovo da će nestat,sumnjam!

Resimović
16.06.2009., 14:45
Imam dvije i pol godine starog Haskija i boluje od epilepsije. Ne znam kako drugi ali meni je vrlo teško naći ljekarnu u kojoj će mi učiniti uslugu i dati phenobarbiton na veterinarski recept. Katastrofa, nitko ga više ne da, zdravlje mnogih pasa ovise o tim tabletama (koje koštaju siću! da su neki skupi hajde rekao bih ali....), a zakon koji je donešen nema rupa pa se pitam ima li spremnih da se nekako organiziramo da se potpiše peticija kako bi se stanje izmijenilo, jer ovo ping-ponganje će dovesti do toga da će nam psi ostati bez adekvatne terapije i tko zna kako će to sve završiti, a bojim se po najveću štetu za jadne životinje.
Ima li tko neku ideju....

Corduroy
16.06.2009., 16:24
Probaj pitat veta nek naruči prek ambulante pa uzimaj kod njega. Možda budu na taj način nešto blaži...

Resimović
17.06.2009., 15:27
Pa već sam mislio i na tu soluciju, ali veli veterinar da on ne smije držati humane lijekove u svojoj ambulanti...

mops
18.06.2009., 14:07
Imam mopsa staroga 4 godine. Do sad je imao 4 epileptična napada. I to se događalo svaki put kad bi se penjao stepenicama (99 stuba).
Napad je izgledao tako da je počeo gušit, pada u nesvjest, mokri te se nakon nekoliko sekudni digne ko da ništa nije bilo. Budući da evo više nema napada dvije godine ne uzima lijekove. Nadam se da mu se epi neće vratiti. :s

clea...
24.06.2009., 00:30
naš pokojni peso je isto imao epilepsiju, ali je bio već dosta star kad ju je dobio, negdje s 12 godina.....vet je rekao da je to staračka epilepsija i dao mu neke tablete, ne sjećam se imena, nešto na "t".....uglavnom, pio je to jedno šest mjeseci i nije imao napade pa je vet rekao da možemo prestati s tabletama....i nije mu se više nikad vratilo....uginuo je s 14 i pol godina...

alleszusammen
25.06.2009., 15:51
meni u ljekarni bez problema daju na vet. recept, i to antibiotike za ljude ako mi treba za ribice, što na receptu i piše. ne shvaćam zašto neki rade probleme oko toga. resimović, ako si iz zg javi se na pp pa ću ti reći u kojim ljekarnama daju.

i ovo za peticiju je odlična ideja:top:

thune
28.06.2009., 19:26
Pa već sam mislio i na tu soluciju, ali veli veterinar da on ne smije držati humane lijekove u svojoj ambulanti...

Ja kupujem phenobarbiton u veterinara već skoro godinu dana bez ikakvih problema.

divicak
14.03.2010., 15:58
Pas mi se grči i ima napadaje

Ovako za početa imam psa koji se zove Bobby ima 15 godina i mješanac je i ima izgled kao labrador ali u puno manjoj veličini znači malen je i izvodim,mo ga van uredno da obavi svoje dužnosti 4 puta dnevno : znači prvo u 07.00 , pa u 13.00, pa u 18.00 i za kraj u 21.30 i do pred neke dvije godine bi i izdržao ali pošto je več sada star i više ne može po neki put ne stalno on obavi i po noči čvrstu kakicu ili se popiški ali uvijek u WC di ima svoje mjesto za to. Ali pravi razlog što Vam ovo pišem je taj da svi ljudi cijela nacija priča kako su psi naši najbolji prijatelji, kako su slatki , kako se treba brinuti a ne napuštati ih itd. A „ kada treba pomoč“ nitko ali ama baš nitko nezna kome se treba obratiti, a niti se može saznati, da ne bi bilo nesporazuma mislim na radno vrijeme kada se ne radi znači nedelja . Uglavnom sve ovo Vam pišem zato jer Danas 14.ožujka.2010 god. Ujutro u 8.30 znači kada je došao več prije sat i pol izvana išao je malo leč odmorit i onda je odjednom počeo skakat i pao je tj. Ispao iz kreveta ( lavor sa dekom) i počeo se grčiti kao da ima epilepsiju ali mi (moja obitelj i ja) to nismo znali i nismo znali šta treba raditi i jedbnostavno smo mislili to je to kraj, ali na tako ružan način da je moja baka zamalo opet dobila infarkt, dok smo se mi svi sredili i dosli sebi da uzmemo telefon u ruke i da zovemo veterinara koji je dežuran a ujedno je Bobby i registriran kod njih i uredno cijepljen svake godine protiv bjesnoče (znači da s brinemo o njemu kako treba čak i više nego prema samima) kad ono šok eto napada opet i opet smo mislili gotovo jer dok smo mi dolazili sebi napad je trajao i nismo znali dali da ga diramo ili šta da se radi sa njm kako da taj napad smirimo, jer pri prvog napadaja je mene ugrizao za nos jer sam ga samo htio staviti na deku da ne bude na betonu, i uspio sam odmah sam zvao veterinarsku stanicu i javi mi se neki pripravnik koji je dežuran barem je on tako rekao „ ja sam samo pripravnik“ dok sam mu ja objašnjavao o čemu se radi ali on ništa i tu je prošlo vrijeme dok smo mi tražili koga zvat i zvali ja sam na internetu našao slučaj moguče idiotske epilepsije isto tako je i njemu bilo pa sam posumljao na to. Kada je mama dobila jednu veterinarku ona joj je rekla da se možda radi o epilepsiji i to baš toj idiotskoj, odmah smo zvali sve i svakog da nadjemo koji lijek i kako da mu se pomogne no več je bilo 11.00 i onda sam ja zvao tog glavnog veterinara di mi se javio taj pripravnik i rekao da je sada i kasno za preglede kao oni rade do 12.00 a udaljeni smo samo pet minuta od njih i to piješke. Pa smo zvali i privatne i sve druge sve u gradu Rijeka ali sve barem mislim koje smo mogli nači kada ono u 13.30 eto trečeg napada, ali izmedju svakog napada pa baš i sada dok vam pišem on besciljno luta kao da ne vidi di ide ,uzme si jednu „rutu“ i nje se drži neko vrijeme pa skrene sa puta, pa lupi glaavom o zid , dok smo mi osiguravali sve kutove jer samo se kutova i drži on bi tražio neka mjesta samo di bi se zavukao znači ne može se smiriti nikako a kada bolje razmislim možda i bolje jer kada je bio stao tj. Sjeo onda napad krene.Mama je dobila od jedne veterinarke savjet da se kupe neke kapi za smirenje ali on nema sanse poslije napada kada bi došao na noge tako reč kada bi se donekle očvrstio na nogama da bi popio te kapi jer valjda osjeti iako bi prije poslije ona dva napada on i pio i jeo ali sada samo jede keksice i top jako malo i niako da popije te kapi sigurno ih osjeti. Ali sada se vračamo na razlog zašto želim sa Vama podijelit ovaj Pakao ovu bol koju sam prošao je taj da ne možete nedjeljom nikoga dobit na telefon ili da Vam kaže šta da radite ili da dodje pa da mu da inekciju da ga smiri da ne luta kao što to cijelo vrijeme radi dok Vam ja pišem a sada je trenutno 15.40 a počeo sam u 15.00 sa pauzama jer ga moram preusmijerit kada dodje do mene jer ima kablova a neču da još zapne i da se uguši ne do Bog ili nešto dr. Znači zaključak je taj da u cijelom gradu Rijeci nemate se kome obratiti za pomoč osim ako imate internet pa nadjete nešto i to ne sve , jedina dobra stvar je ljekarna što imaju dežurstva pa ako imate novaca za kapi ili bilo koji lijek si možete kupit i pomoč svom psu a ako ne ko vas ŠIŠA eto u takvom mi gradu živimo. Rijeka nema šta svi samo trče kako bi pomogli šta to nije žalosno, eto i oprostite na smetnji ali morao sam se olakšat makar malo jer nisu fer , pa veterinari nije bitno samo recite kolko i patit čemo Vam makara ne imali mi ali dajte sredite se malo. A ovo je za sve ono ako im se ne daj Bože dogodi isto što i nama znači napisat ču Vam šta trebate raditi tj kopirati iz jednog teksta iz kojeg je jedna gospodja isto tražila za svoju kujicu pa ako pročita znat če o kome se radi i ljep pozdrav njoj i maloj Sari ... oprostite i lijep pozdrav uz sliku Bobby-ja .

„Epilepsija je određen i karakterističan način reakcije mozga na različita patološka stanja, dakle epilepsija je samo simptom nekog oboljenja. Očituje se napadima gubitka ili poremećajima svijesti, motornim simptomima kao što su grčevi, te vegetativnim simptomima kao što su slinjenje, povraćanje, nekontrolirano mokrenje i defekacija. Kod većine slučajeva epilepsije u pasa ne nalazimo uzrok pa taj oblik epilepsije nazivamo idiopatska epilepsija. Idiopatsku epilepsiju u pasa, vrlo uspješno možemo kontrolirati lijekovima. Potrebno je redovito davanje lijekova (u tabletama, dakle ovisno o vlasniku) kojih doza se postepeno smanjuje u ovisnosti od pojavljivanja napada. U većini slučajeva nakon nekog vremena (više mjeseci ili godina) pas nastavlja s normalnim životom bez napada i bez lijekova. Idiopatska epilepsija nije rijetka bolest, a po podacima iz američke literature obolijeva i do 4% populacije pasa. Mnogo pasa s idiopatskom epilepsijom prebole prvi epileptični napad u dobi između prve i pete godine starosti. Smatra se kako su genetski sklone ove pasmine: bigl, jazavčar, labrador retriver, zlatni retriver, koli. No, također se može pojaviti kao nasljedna osobina i u drugih pasmina.“

„Drugi oblik epilepsije su simptomatski epileptički napadi, dakle oni kojima znamo uzrok. U te uzroke spadaju tumori mozga, krvarenja, tromboze, degenerativne promjene izazvane virusom štenećaka, razna trovanja, ozljede mozga, niska razina kalcija u krvi, niska razina šećera u krvi, toplotni udar, jake invazije crijevnim parazitima, hidrocefalus (višak tekućine u mozgu). Simptomatske epilepsije češće se javljaju u doba odrastanja ili kod starih pasa, a liječenje je usmjereno na primarni uzrok, pa o vrsti primarne bolesti ovisi i liječenje i prognoza.“

„Tok i prognoza epilepsije ovisi o etiološkom faktoru kojeg je ponekad teško otkriti, kao i od stupnja ostećenja stanica središnjeg živčanog sustava koje je teško identificirati. Prognostički nepovoljno se procjenjuju svi oni slučajevi kada napadi idu jedan za drugim, sve su učestaliji, a vremenski razmaci između dva napada sve se više skraćuju. Obrnuto, prognostički su povoljniji oni slučajevi kada su epileptiformni napadi kraći, slabijeg intenziteta, a vremenski razmak između dva napada se povećava. Zbog toga epilepsiju pasa treba pratiti i svaki epileptiformni napad evidentirati po razmaku i trajanju, kao i intervalu nastanka. Ukoliko su napadi sve rjeđi, prognoza za potpuno ozdravljenje je povoljnija. U pravilu, napadi češći od 2 puta tjedno se uspješno liječe lijekovima (barbiturati, primidone, diazepam (valium), no rjeđi od 2 puta tjedno se ne liječe.“

„Glavni cilj u liječenju epilepsije je uspostavljanje normalnog života za Vas i Vašeg psa s potpunom kontrolom nad napadima, bez nuspojava. No, vrlo često je navedeno gotovo nemoguće postići, stoga je realniji cilj smanjivanje broja i jačine epi-napada bez nuspojava davanih lijekova. Na žalost, i unatoč stalnom nadzoru, pas će imati povremeni napad. Kako bi smanjili broj i intenzitet epi-napada, svojoj kujici možete pomoći na način da je hranite hranom bez konzervansa ili onom superpremium kvalitete. Zatim, držite je podalje od kemikalija i onečišćivača zraka (dim cigarete, lak za kosu, dezodoransi,...), isključite moguće druge zdravstvene probleme (poremetnje rada štitnjače, diabetes, tumori, jetrene ili bubrežne bolesti), svedite stres na minimum, te dodajte visokokvalitetne vitaminske preparate u prehranu. Svakodnevno joj osigurajte umjerenu aktivnost.“

Iz svega iznesenoga, nije za odbaciti mogućnost i drugog mišljenja u vezi dijagnoze i prognoze. Najbolji uvid pružit će Vam specijalistički neurološki pregled. Kako bi olakšali postavljanje dijagnoze, zabilježite podatke o napadu, vremenu nastanka i stupnju epi-napada, kao i vremenu trajanja i intervalu pojavljivanja jer je od izuzetnog značaja za dijagnozu pravilno uzeta anamneza.

A ovo je iz tteksta koji je sama napisala poznata hrvatska veterinarka koju sam molio za pomoč mailom pa šipak ništa od te pomoči pa gospodjo ako več imate mail samo da znate on Vam služi kao što ste i napisali u slučaju nesreče da odgovorite na njega osim ako to nije samo radni mail a Vi onda sigurno nedjeljom ne radte pa ništa ni od Vas Hvala.

Kako pomoći tim životinjama?

„Ako smo posumnjali da je riječ o bolesti starenja, možemo životinju staviti na medicinski tretman lijekom koji se zove selegilin (niar). Već poslije dva tjedna terapije nastaje poboljšanje. Taj se lijek može davati i preventivno zdravim starijim psima (10-15 god.), jer je dokazano da produljuje životni vijek. Kao potporna terapija liječenju može se davati posebna vrsta hrane (pr.b/d Hills), koja je vrlo ukusna i psi je rado jedu. Na žalost, za mačke za sada ne postoji ta hrana. Ona sadržava antioksidanse: vitamine E i C, dokosaheksanoičnu kiselinu (DHA), eikosapentanoičnu kiselinu (EPA) i beta-karoten, te lipoičnu kiselinu i L-karnitin, tvari koje pomažu obnavljanju razorenih stanica nakon oksidativna djelovanja slobodnih radikala. Već nakon dva mjeseca uzimanja te hrane, vidi se poboljšanje i promjena u ponašanju pasa - oni su veseliji, više se kreću, više surađuju s vlasnikom, više spavaju noću...

Danas kućni ljubimci žive mnogo duže zahvaljujući boljoj veterinarskoj brizi i liječenju, boljoj prehrani i boljoj edukaciji vlasnika o držanju i njezi. Jasno, produženjem života, što nam je i cilj, dolaze i problemi u poremetnjama spoznajnih funkcija. Zato su veterinari pozvani da tu životnu dob učine što ugodnijom i životinji i vlasniku.“

I još nešto za kraj Bobby je imao iste simptome kao i Alzheimer ovo je izvadak iz jedne stranic pa isto može pomoč sobama koji imaju isti ili sličan problem:

Alzheimerova bolest u kućnih ljubimaca

Alzheimerova je bolest razorna i progresivna neurološka bolest u starih ljudi, a napada i kućne ljubimce. Međutim, javlja se pod drugim nazivom kao poremetnje u spoznajnim (kognitivnim) funkcijama. U te se bolesti nakuplja senilni plak tj. toksični peptid (beta-amiloida) između neurona i krvnih žila u mozgu. Starenjem nastaje oksidativno oštećenje stanica. Normalnim metabolizmom stanice stvaraju se slobodni radikali. Što je stanica starija, stvara više radikala koji oštećuju proteine, lipide i nukleotide u njoj, pa propadaju stanice u mozgu, a posljedično se javljaju i promjene u ponašanju životinje. Sinonimi su za tu bolest i senilna demencija ili senilna degeneracija mozga.

Promjene u ponašanju životinje mogli bismo svrstati u četiri kategorije:

1. Gubitak spoznaje i prepoznavanja. - Neki psi više ne prepoznaju svog vlasnika, a druženje s članovima obitelji sve je slabije.

2. Mokrenje i obavljanje velike nužde u kući u pasa i izvan posude u mačaka. - Vrlo se često događa da psi u šetnji ne naprave nuždu i kad se vrate kući, to obave na različitim mjestima u kući, ili naprave i u šetnji i u kući. Mnogo je češći problem s mokrenjem nego s defekacijom.

3. Dezorijentacija. - Mnogi se psi jednostavno izgube u kući ili u dvorištu i ne snalaze se na poznatim mjestima. Često stoje nepomično i zure u zid ili se zabijaju po kutovima. Mogu pogriješiti vrata, lutaju bez cilja.

4. Noćne aktivnosti. - Može se dogoditi da se vlasnici žale da psi spavaju danju, a mnogo manje noću. Mogu noću cviliti, lajati, grepsti po tlu i često buditi vlasnika i ukućane.

I druge promjene upozoravaju na bolesti starenja, a to su gubitak volje za šetnjom, jača osjetljivost na vanjske podražaje i nervoza psa, nova vrsta strahova (npr. strah od pucnjave, glasna govora, strah od odvajanja).

Dakako, moramo imati na umu da se sve starije životinje manje kreću i više spavaju. Međutim i neke organske bolesti mogu uzrokovati takve simptome, pa bih preporučila sistematski pregled svih starijih životinja (već nakon 7 godina starosti). On uključuje kompletan fizikalni i neurološki pregled životinje, laboratorijske pretrage krvi i urina. Normalno da starije životinje slabije vide i čuju. Moramo isključiti različite tumore mozga pretragama kao što su kompjuterizirana tomografija (CT) ili magnetna rezonanca (MR). Starije životinje imaju usporen metabolizam. Neki endokrini poremećaji štitnjače i nadbubrežne žlijezde mogu utjecati na promjene u ponašanju. Kad pretragama isključimo organske bolesti, možemo posumnjati da je riječ o smetnjama u spoznajnim funkcijama. Ponekad životinje mogu bolovati od organskih bolesti i bolesti starenja.

OBAVEZNO

I još nešto najosnovnije ako Vam se to desi kao što se desilo i nama obavezno
Ali obavezno nemojte past u šok i plakati jer NE pomažete NE, nego pokušajte snimiti situaciju kada se počne grčiti jer sam saznao da če to uvelike pomoči veterinarima naravo radnim danom a ne vikendom kada se takve stvari na ne sreču i dešavaju. Lijepi pozdrav svima i nadam se da se nečete naći u toj situaciji kao i mi. Vaš Damir Ivičak

I za kraj samo da znate jadničak je konačno zaspao vrijeme kraja 16.32 Hvala
Na žalost sliku ne mogu staviti ne znam zašto...

Zla patka
19.03.2010., 17:04
pesica (godinu i 3 mjeseca stara krizanka haskija) mi je upravo imala epilepticni napad, skolski primjer :(

legla je na bok, grcila se, divlje veslala nogama, popiskila se i pjena joj je isla na usta. na srecu, kratko je trajalo, manje od minute

iza napada je pocela tuliti ko sirena, sto inace radi, ako se necega jako prepadne. bilo ju je uzasno za slusati i moram priznati da sam se prestrasila da je mozda nesto drugo u pitanju
u trenutku kada se srusila sam pomislila epilepticni, sama sebi sam rekla da moram ostati smirena, ne dirati ju, maknuti drugog psa itd., ali kad je pocela tako plakati usrala sam se od straha

onda je pocela uzasno rezati na mene - ona je bila u strahu, ja u strahu, definitivno nije bila dobra kombinacija

nisam ju dirala, dala sam joj prostora

nakon 2 minute je pocela cviliti i umiljavati mi se, cijelu me oblizala kao da me nije vidjela danima

odmah sam zvala svoje veterinare koji su rekli da ju promatram, da je moguce da ce imati jos koji napad uskoro
ako sve bude ok da se javim sljedeci tjedan(ponedjeljak, utorak) pa ce vaditi krv i napraviti sve pretrage da provjere da li je mozda uzrok nesto drugo

ako se napad ponovi, stavit ce ju na apaurin ili, ako budu ucestali na phenobarbiton

zamracila sam stan, sve pogasila sto proizvodi buku.
dok ovo pisem ona je u drugoj sobi, lezi na krevetu, ne zeli biti kraj mene (sto inace nema sanse da radi, uvijek je negdje pokraj, a poneki put i doslovno na meni)

Nora Medica
19.03.2010., 19:06
Moj retriver star 5 godina ima epilepsiju. prvi je put imao napadaje 2008 godine.. napadaji su bili dosta jaki. bacao se po podu, slina mu je išla na usta, zaista jako tužna situacija.. našli smo dobru terapiju, koju mi je preporučila kuma farmaceutkinja. normabeli od 5mg. napadaji su se smanjili (vremenski) i nisu više toliko jaki.. nakon napadaja, kad dođe k sebi, digne se i ode ko da ništ nije bilo..

mica_maca00
26.03.2010., 12:02
U nedoumici sam sad.... Čitam ove vaše postove i pokušavam shvatiti što se mom psu dogodilo ali sve mi se čini da se ne radi o epilepsiji.
Inače kujica, stara oko 2 godine, udomljena iz azila u svibnju 2009. god. U početku preplašena svega i svačega, u međuvremenu se vezala jako za nas doma, ali strah prema strancima ogroman. Uglavnom, oko 2 mjeseca nakon što je stigla kod nas, dogodilo se nešto čudno - imali smo goste s malim djetetom koje je u jedan trenutak krenulo prema njoj, valjda da je pomazi, ništa agresivno,a mi na prvu nismo primjetili što se događa. Dijete nije uspjelo ni doći do nje a ona se odjednom počela tresti + neka vrsta kočenja, pala s nogu, srce kuca kao da će iskočiti.:confused: Ja sam brzo došla do nje, uzela je u krilo, ono : što je bilo, što se dogodilo?? nakon otprilike minutu smirila se i sve ok, nakon par minuta počela mahati repom ( u međuvremenu gosti se makli). Prestrašila sam se jako, ali kontam obični napad straha s obzirom što je sve prošla. Međutim prije nekoliko dana još jedna situacija. Popodne, običan dan, ona spava u svojoj košari, mama do nje glača, ja u sobi na katu. Mama je rekla da se odjednom dogodilo - spavala je i samo se probudila, počela se tresti, izvadili je iz košare, pada s nogu, sve isto kao prvi put. Grozno je izgledalo, nisam joj mogla pomoći, isto je zagrlila, tješila je, ona me jadna gleda ustrašeno kao " kad će ovo proći"... uh naježim se kad se sjetim! I nakon minutu sve ok! Je li moguće da je nešto sanjala ( glupo zvuči, ali gledam je često dok spava i mislim da često sanja, jer uvijek ili mrmlja, potiho reži i sl.) i prestrašila se pa tako reagirala?
Ima li ikakve veze s epilepsijom jer nisam primjetila nikakve druge simptome koje vi navodite, osim ovog što sam rekla?
Oprostite ako sam promašila temu ali ovo mi se činilo kao najbliže mom problemu.
I sorry na dugom postu...

masenka
01.05.2010., 23:35
Imam kujicu staru 3 godine, dijagnosticirana joj je epilepsija, no ne zna se uzrok. prvi napadaj je bio prije godinu dana i od tada ih je imala u 5-6 navrata po 1 ili 2. Prvih par puta je bilo točno kako opisuješ, ležala je i odjednom skočila, otkazale su joj noge i počela se tresti. Nakon par minuta kao da nikad ništa nije bilo. Moj ti je savjet da se posavjetuješ s veterinarom. Predzadnji napad je bio drugačiji, ponašala se potpuno normalno i samo je odjednom počela suludo lizati pod, cvijeće sve do čega je došla i onda se počela tresti ali ne jako. Vet. mi je ranije dala rektalnu klizmu diazepama i nakon što sam joj je dala smirila se kroz 15-tak sek. Imala je i danas, opet neki čudni, bila je samo jako uplašena i zbunjena i malo je šepala na stražnju nogu, sad blaženo spava.
Inače taman prije prvog napadaja se počela jako češati i gristi oko repa, po ušima, po trbuhu kao da su u pitanju analne vrećice, ali nisu. I primjetila sam da je češanje pojačano prije i poslije napdaja. Vet. kaže da to nije povezano, ali meni se čini da ipak je. Da li možda netko ima slično iskustvo?
I ja se ispričavam na dužem postu, al budući da mi je ovo prvi post ikad, nek bude prvo pa muško :)

GoodGirl
02.05.2010., 00:42
evo ponovo i mene...ja sam vas bila tražila pomoć u vezi epilepsije na početku topica u vezi moje lise koja je nedavno, nažalost, uginula (ali ne od epilepsije)...imali smo dosta problema s napadajima, ona sirotica najviše ali hvala Bogu, nije bilo onoliko teško koliko sam čitala da su drugi psi imali....prošla je skoro sve moguće terapije, neki su dani bili bolji, neki lošiji, čak sam ponekad uspjela i vidjeti kada će imati napadaj (kao i ona) i imam podosta iskustva u tome pa ako nekoga zanima, slobodno se javite....puno sreće s vašim šašavcima :o

masenka
03.05.2010., 18:32
jedna korisna stranica
http://www.canine-epilepsy-guardian-angels.com/

problematična5
05.06.2010., 16:24
Pozdrav svima, MOLIM VAS da mi pomognete, jer nitko nemože, a moje štene mješanca staro 4.5 mjeseci u zadnje je vremene sve gore i gore, a ja se užasno osjećam jer joj nemogu pomoći, a niti jedan vetrinar nemože...Hm, navodno ima epilepsiju, iako ja mislim da nema. Jedan je vetrinar rekao da ima epilepsiju i da neće još dugo živit, a drugi da ima napadaje od glista, a meni se sve čini da nije niti jedno od tog. Zbilja joj želim pomoć jer mi je užasno teško tako je gledat, taj pogled koji viče UPOMOĆ, a ja samo beznadno stojim i lažem si da nije ništa...Ovako počinje moja priča, ubrzo nakon što sam je udomila obolila je od lakše upale pluća koju je hrabro preboljela (dva tjedna terapije), nakon čega je slijedio gastritis ( iako jede samo Hill`s´) i to je prošlo... i naposljetku neobjašnji napadaji koji NEPROLAZE, evo ima ih već dva tjedna, gotovo svaki dan, to je ubija, užasno je depresivna i samo spava. Danas se stanje pogoršalo, dok sam je htjela odvest u šetnju ustala je i panično vukla zadnje noge, uporno se trudila i trudila, ali pala je, noge su joj ostale paralizirane odjednom...Sada više nisu, može hodati, samo nemože skočiti na krevet ili po stepenicama, nadam se da će joj to proć, zašto neozdravi više, što se to događa, molim vas ako netko zna da pomogne bilo kako jer ja neznam. Njezini napadaji traju oko 5 min i izgledaju tako da ona panično gleda oko sebe, kao da halucinira, zatim se počne trzati i trčati, bez pjene ili bilo čega sličnog...ponekad povraća i primjetila sam da stalno mokri bez obzira dal ima ili nema napadaje, stalno mokri gdje god stigne..zbilja neznam šta joj je..

problematična5
17.06.2010., 17:57
Pozdrav, samo da se javim da je moj psić sada na phenobarbitonu i djeluje joj, mislim da nebi preživila da nije počela dobivati doze...sada je obnovila snagu i nije više toliko depresivna, kao da se vratila u život iz nekog svog svijeta....tako mi je drago da je bolje iako se u sebi užasno bojim kako će završiti...Zla patka kako je tvoj pesek? Dosta slične napadaje ima i moja mješanka...

Zla patka
18.06.2010., 14:42
ej.
moja nakon tog jednog vise nije dobila napad. nadam se ni da nece.
tako da nije pod terapijom, doma imam apaurine za slucaj da dobije napad da joj dam tabletu da se smiri i to je to
u medjuvremenu je bila na kastraciji i sve 5

bas mi je drago za tvoju pesicu da je bolje. kod kojeg si veterinara na kraju?
moram reci da mi ovo iz tvog prvog posta ne izgleda kao epilepticni napad

Didi
18.06.2010., 15:01
moram reci da mi ovo iz tvog prvog posta ne izgleda kao epilepticni napadNi meni, priznajem. Osim onog dijela o tome da gleda oko sebe kao da halucinira te trzanja i trčanja. Ostalo nisu jasni simptomi.

Pozdrav, samo da se javim da je moj psić sada na phenobarbitonu i djeluje joj, mislim da nebi preživila da nije počela dobivati doze...sada je obnovila snagu i nije više toliko depresivna, kao da se vratila u život iz nekog svog svijeta....tako mi je drago da je bolje iako se u sebi užasno bojim kako će završiti...Drago mi je da joj terapija pomaže, ali me zanima u vezi s onim što si prije pisala, kao i ovim što sam ja maločas napisala kao odgovor Zloj Patki, jesu li prestali i ona privremena paraliziranost i mokrenje bez obzira na epileptički napadaj. To dvoje mi se čini da je uzrokovano nečim drugim. :ne zna:

A to što se pitaš kako će dalje biti, normalno je da si zabrinuta, ali se tu možeš samo nadati najboljem. Kod nekih pasa ide ovako, kod nekih onako. Ili se s vremenom prilagođuje terapija. Ono što možeš za nju učiniti jest izbjegavati "okidače" - nagle i preglasne zvukove, naglo i prejako bljeskavo svjetlo, stres bilo koje vrste.

Želim vama dvjema, kao i svima ostalima, svu sreću u borbi s tom gadarijom od bolesti. :)

Zla patka
18.06.2010., 16:27
evo jinxala sam si pesa, pol sata nakon kaj sam napisala post je dobila napad
dala sam joj apaurin i zamracila sobu, ali nece hiperaktiva odmarat :zvrko: valjda bu uskoro tableta pocela djelovat :D

problematična5
23.06.2010., 06:38
Pozdrav, nedavno sam napisala post i tek sad vidim da nije poslan, prije svega vam želim zahvaliti što se brinete za mog peseka. Bila sam kod sva tri vetrinara što postoje u puli i razočarana sam jako, čak toliko da bih i sama završila vetrinarski fakultet..:-) pa to je strašno kako ljudi neznaju svoj posao ili ga jednostavno nežele raditi, tj. valjda im se neda, bo... još je Henri najbolji, zato je uvijek pretrpan poslom...a ma...Didi, pesek mi sada normalno mokri, a noge, hm...kako koji dan, ustvari nemože baš trčat i ići po stepenicama, vetrinar kaže da se često nakon napadaja dogodi da se psu oduzmu noge. Inače, ona je sad ok, recimo, iako smo joj slikali srce jer je jako teško disala i otkrili da ima nekakvu manu i da joj se zato pluća pune vodom. Uf, navodno je to uzrok epilepsije...neznam više ništa, umorna sam od svih vetrinara, tableta, inekcija, sirupa...samo želim normalan život s svojim štenetom.

problematična5
23.06.2010., 06:42
Zla patka, da zaboravila sam ti reći, ja mislim da je potrebno počet terapiju, vjeruj mi bolje prije nego kasnije, što se duže čeka, to je manja šansa da napadaji nestanu, a i tokom svakog napadaja psu se oštećuje mozak i užasno slabi srce, kao mojoj npr. pa je morala primati 4 inekcije na dan za srce zbog tih napadaja i nema mi reflekse na zadnje noge...ma najbolje da kreneš s terapijom najslabijom od 15 mg i onda ako više nebude imala napadaje lako se prekine...

Zla patka
04.07.2010., 13:24
zasto bi bilo potrebno pocet terapiju? imala je dva napada u razmaku od 3 mjeseca.pa valjda prvo treba vidjet koliko ce cesto to biti. lijekovi isto rade stetu. definitivno ju necu kljukat necim, ako necu morati. lijekovi imaju nuspojave, rade takodjer stetu
vidjet cu kad ce dobiti 3.napad, ako ce ga dobiti
sto se tice tvojeg pesa. zasto ne odes do zagreba na veterinarski fakultet??? meni to sve sto si ti napisala ne lici na epilepsiju :ne zna:
sama kazes da nisi zadovoljna veterinarima...nije zagreb tako daleko... ljudi su putovali i iz dubrovnika. nazoves faks, dogovoris se s njima, ugovoris termin i sjednes u auto

Didi
04.07.2010., 13:37
Problematična, slažem se sa Zlom Patkom. Svakako nađi dobrog veta negdje drugdje ako ti, kako kažeš, to ne uspijeva u Puli. Mana na srcu i punjenje pluća vodom malo mi čudno zvuči da bi to mogao biti uzrok epilepsije.

A Patkin peso zapravo dobiva terapiju: apaurin nakon napada i smirujuća okolina očito su mu dovoljni. Koliko sam razumjela do sada je imala tek dva napada, i to u razmaku od tri mjeseca. Kako je riječ o mladom psu, može se dogoditi da nakon nekog vremena epi i nestane.

Corduroy
04.07.2010., 13:43
Ako već ima problema sa srcem mogla bi biti sinkopa. Kako zapravo izgledaju ti napadaji?

problematična5
04.07.2010., 20:23
Epilepsija je samo posljedica neke bolesti, iako može biti i urođena. Najčešće ako se nađe uzrok tih epi napadaja što najčešće uzrokuju razna oštečenja na mozgu, srcu ili sl...znam jako sam puno čitala o tome...Moja je Arka sada dobro, nema više epi napadaje i to samo zahvaljujući pravovremenoj terapiji i pronalasku uzroka, a to je bio kolaps traheje, zbog čega su se razvili problemi s srcem i plućima, sada mi sve ima smisla, ako se bavite medicinom kao ja :-)

Zla patka
04.07.2010., 20:58
Problematična, slažem se sa Zlom Patkom. Svakako nađi dobrog veta negdje drugdje ako ti, kako kažeš, to ne uspijeva u Puli. Mana na srcu i punjenje pluća vodom malo mi čudno zvuči da bi to mogao biti uzrok epilepsije.

A Patkin peso zapravo dobiva terapiju: apaurin nakon napada i smirujuća okolina očito su mu dovoljni. Koliko sam razumjela do sada je imala tek dva napada, i to u razmaku od tri mjeseca. Kako je riječ o mladom psu, može se dogoditi da nakon nekog vremena epi i nestane.

Epilepsija je samo posljedica neke bolesti, iako može biti i urođena. Najčešće ako se nađe uzrok tih epi napadaja što najčešće uzrokuju razna oštečenja na mozgu, srcu ili sl...znam jako sam puno čitala o tome...Moja je Arka sada dobro, nema više epi napadaje i to samo zahvaljujući pravovremenoj terapiji i pronalasku uzroka, a to je bio kolaps traheje, zbog čega su se razvili problemi s srcem i plućima, sada mi sve ima smisla, ako se bavite medicinom kao ja :-)

da, tajga je imala prvi napad 19.3. i drugi napad 18.6.
kod nje epilepsija nije posljedica neke druge bolesti jer su vetovi prvo to isli pogledat. bila je na kompletnim pretragama i sve je u redu.
oni su isto za to da se jos ne ide na terapiju nego da vidimo hoce li imati novi napad i kada. mora se utvrditi ucestalost pa onda eventualno krenuti s nekakvom terapijom i prilagodjavat ju.
a za sad imam doam apaurin da ju smiri nakon napada da ne bi zbog stresa dobila serijski

iskreno ne znam kako ce to sve izgledati, ako ce morati uzimati nesto jer taj pas je terminator :zvrko:
primjera radi -> link na post vezano uz njenu kastraciju (http://www.forum.hr/showpost.php?p=26538092&postcount=778)

kroz nju sve prodje, jetra sve izfiltrira...

kaj se arke tice...skuzila sam iz tvojih postova da jos uvijek kao nije sigurno sto joj je zapravo i da si jako nezadovoljna veterinarima u puli pa sam ti zato preporucila zagreb

problematična5
07.07.2010., 09:18
Hvala vam, imam užasnu vjest...Jučer je Arki ušla ona opasna trava u nos i počela je užasno kihati, čak i krv pa sam je odvela OPET vetrinaru i izvadio joj je to. Nije je smio uspavati zbog svih tih problema što ima jadna, tako da joj je zabijao igle i klješta u nos i krv je šikala sa svih strana, meni je cijela majica bila krvava i cijelo lice, užas, horor, da tolko krvi može izać iz nosa nisam znala, a Arka se tako derala i su je 4 osobe morale držat, naposljetku je ipak izvadio tu travu....Bilo bi dobro da je na tome stalo....čim smo došli doma dobila je napadaj koji je trajao 5 min, počela se udariti u zid, stolice, zjenice su joj bile proširene i panično je trčala onda se bacila i veslala nogama. Danas je opet imala napadaj koji je bio i gori od prethodnog i trajao je duže. Samo je ležala i tresla glavom i nogama, katastrofa...nemogu vjerovati, nemogu doći sebi, šta se to događa.... Zvala sam sad vetrinara i povećao joj je dozu uz apaurine naravno...Išla bin ja u Zagreb, ali nije to tek tako vući bolesnog psa po ovoj toplini u autu bez klime, da se vozi cijeli dan skoro 10 sati, neznam nije mi to baš najpametnije....

Zla patka
08.07.2010., 12:37
ma kakvih 10 sati?! zar nisi u puli?
ovo zvuci uzasno, ja bih otisla na tvom mjestu u zagreb ODMAH SADA
i kakvo je to vadjenje na zivo da psu siklja krv i ne znam sto :confused: pa naravno da je iza toga dobila napad, znas koji je to sok i stres
imas mesara, a ne veterinara :ne zna:

i iskreno da se moj pas ovako muci - ja bih ga uspavala (tj. prvo bih otisla u zagreb vidjeti radi li se mozda o necemu izljecivom), kvaliteta zivota na nuli
mozda ti ovo zvuci hladno, ali to je mislim najbolja opcija za psa koji je ovako bolestan (ukoliko nije rijec o necem drugom, a to ne bus saznala, ako ne potrazis neko drugo misljenje)

mislim da je daleko manje mucenje odvest ga u zagreb u autu bez klime
kreni rano ujutro, idi starom cestom

Didi
08.07.2010., 20:09
Patko, stvar je u tome da se treba i vratiti. Slažem se da se telefonski može dogovoriti pregled odmah u osam i stići prije vrućine, ali bi se onda morala vraćati sutradan. No, ja bih, Problematična, na tvom mjestu svejedno otišla u Zagreb, jer ovo što muče i psa i tebe, zbilja nije u redu. Navodno bi drugi tjedan trebao biti i koji kišni dan pa razmisli o tome. Ali, neka svakako netko ide s tobom.

Kako pesica inače podnosi vožnju?

Zla patka
08.07.2010., 21:07
Patko, stvar je u tome da se treba i vratiti. Slažem se da se telefonski može dogovoriti pregled odmah u osam i stići prije vrućine, ali bi se onda morala vraćati sutradan. No, ja bih, Problematična, na tvom mjestu svejedno otišla u Zagreb, jer ovo što muče i psa i tebe, zbilja nije u redu. Navodno bi drugi tjedan trebao biti i koji kišni dan pa razmisli o tome. Ali, neka svakako netko ide s tobom.

Kako pesica inače podnosi vožnju?

da, istina.
ali to sto kazes...nekak skemijat nesto i svejedno otici
mozda kakvi prijatelji, rodbina mogu uskociti za prespavat?

marko_pula
09.07.2010., 23:26
Imam prekrasnog zlatnog retrivera starog 2 godine i 3 mjeseca... sinoc je imao prvi epilepsicki napad... Izgledalo je strasno.. treso se na podu, treso glavom, pjena na usta.. i to je trajalo oko 5 minuta... Nakon toga stisnuo se u kut pored izlaznih vratiju te je lajao i režao na nas... lajao je bez prestanka oko 30 min.... Tada je prestao s lajanjem ali je nastupila 3. faza napada epilepsije... Nije nas prepoznavao.. gledao je u nas kao da nas ne pozna... ( inace je jako privržrn uz nas, spava u krevetu s nama ) jako je umiljat i dobar... nakon sto nas je prepoznao, od napada je proslo jedno sat i po vremena dali smo mu normabel od 5mg, kako bi zaspao i kako bi se smirio... ( po preporuci veterinara Henria)...
Danas smo posjetili veterinara i rekao je da je to bio teski napad epilepsije koji ce se vjerovatno ponoviti.. Napad se najčešče javlja dok pas spava... Tako da on sada spava, a ja sam budan i strijepim cjelu noc da se napad nebi ponovio... Prije spavanja dao sam mu normabel od 5mg, kao preventivu, da nebi ponovno dobio napadaj... :tuzni: Iskreno neznam sto mi je ciniti.. DALI CE LJEKOVI POMOCI?? KOLIKO CESTO CE SE NAPADAJI PONAVLJATI??... a najveci problem je u tome sto je on 8 sati dnevno sam u stanu, i iskreno bojim se napadaja dok je sma u kuci, moze se ozljediti ili bilo sto... Evo iskreno me strah i molim da mi kazete svoje misljenje po mogucnosti i iskustva.. jer sam razmisljao o eutanaziji ( uspavljivanju) ali mi je to uzasno tesko, prvenstveno jer je pas mlad ( 2 godine) i jer ga strasno volim...

UNAPRIJED HVALA...

Zla patka
09.07.2010., 23:41
da, napad je bio malo duzi

s epilepsijom se zivi
za pocetak, pas ti je imao samo jedan napad, moze se dogoditi da ga vise nikad ne dobije.

koliko cesto ce se ponavljati, ako ce se ponavaljati - ne mozes znati
treba vidjeti kada ce dobiti 2.napad pa 3. da se vide nekakav patern

ovisno o tome koliko cesti ce biti, pas ce dobiti terapiju odnosno nece
definitivno ga treba izlagati sto manje nekakvom stresu, glasnim zvukovima, jarkim svjetlima itd.

a mozda nije rijec o epilepsiji vec je napad bio simptom neceg drugog... trebalo bi psu izvadit krv i napravit pretrage da se iskljuce drugi uzroci

mene je isto strah za moju, isto bude sama tj bude s drugim psom u stanu, nekad i 8 sati
ali kaj sad...ne mozes prekinut zivot... jednostavno se nadas da ce biti ok

marko_pula
09.07.2010., 23:47
Da... slazem se... ali opet onaj strah.. dok je on sam kod kuce.. nije mi sve jedno... evo ja sam cjelu noc budan, samo zbog straha da se napad ne ponovi jer se dogodoio tocno prije 24 sata...

dali mozda znate koliko kostaju ljekovi za ljecenje epilepsije... i koliko otprilike traje ljecnenje... neko kaze 4 godine a neko kaze dozivotno....

marko_pula
10.07.2010., 00:03
evo to je izgledalo ovako...samo sto je trajalo duze http://www.youtube.com/watch?v=DUyyazAV5qU

problematična5
10.07.2010., 20:48
Prije svega vas sve puno pozdravljam...Ovako, moja Arka je imala još dva napadaja ali su trajali jako kratko po 3 min, nakon čega sam joj dala normabel od 2mg i danas je povraćala cijeli dan i agresivna je...Jednostavno nemogu prihvatiti činjenicu da je bolesna i stalno si govorim da je to samo faza u njenom životu jer je stvarno mlada i neslažuje takav život...A opet nemogu je uspavati jer vidim da u njenim očima ima još puno snage i energije, volje, želje...Tako izgleda sasvim zdravo, razigrano štene...Od sutra joj dajem veću dozu tog phenobarbitona, tako je henri rekao. Znam da iz mojih priča zvuči kao nekakav mesar i neznam niti ja šta, ali čovjek je jako dobar... Zbilja je nije smio uspavati da joj izvadi tu travu jer je rekao da se nebi probudila, a i nesmije ako uzima te lijekove za epilepsiju pod narkotik...ma, umorna sam od svega više, nemogu niti da plačem, samo želim da završi više to mučenje...Henri je jedini pružio priliku mom psu dok su ga drugi vetrinari pokopali. U zadnje vrijeme sve ozbiljnije razmišljam o tom zagrebu, iako bi to arki bio preveliki stres, mislim da se nebi mogla nositi s tim, jako je osjetljiva, i najmanji stres kod nje izaziva napadaje, tako da ću odustati najvjerojatnije...a pored toga nemam potporu od nikoga, svi misle da je treba uspavati i nije ih briga, a ja se neslažem, psi se neubijaju tek tako...
Marko, lijekovi su ti jako jeftini, jedna kutija dođe oko 10kn i traje dva tjedna, kupuju se u onoj apoteci prije žute škole, di je dimnjačar ako znaš, jer ti taj phenobarbiton spada u skupinu droga... Ovo što sam vidjela na youtubu je tipičan napadaj, znam kako ti je, ali misli pozitivno, možda se neponovi.Napadaji od moje Arke izgledaju nešto drukčije, u početku se samo trese i trči kao da je nešto lovi, onda se počne udarati u zid, stolce i naposljetku isto onako legne i lupa nogama, ma užas...Pročitaj si malo o epilepsiji na netu, to je u više od 70 % neizlječiva bolest i od nje umiru jer uništava mozak i srce, onih "sretnih" 30 % izgubi napadaje koji su u tom slučaju bili uzrokovani nekom drugom bolešću...Ako trebaš pomoć ili savjet slobodno pitaj, ja sam ti isto iz pule...

Didi
10.07.2010., 23:31
Problematična i Marko, ne znam koliko će vam pomoći moja priča, tješiti vas neću, jer je to glupo, puno je bolje stvari sagledati realno pa onda donijeti odluku.

Imala sam mješanca, udomljenog iz šinteraja, u dobi od šest mjeseci. Otprilike. Veterinarska procjena. Nije napunio ni godinu dana kada mu se desila aura: šetali smo po kvartu, a on je najednom sjeo i zagledao se pred sebe kao da ne zna gdje je, to je potrajalo najviše 10 sekundi, onda se stresao, pogled mu se razspistrio i krenuli smo dalje kao da se ništa nije dogodilo. Pitali smo veterinarku pa mi je objasnila što je to bilo, rekla da treba pričekati hoće li se ponoviti i da je vrlo lako moguće da nakon psećeg puberteta nestane. Nažalost, nije nestalo, nego se vratilo, kada je imao otprilike tri i pol godine. Te tri i pol godine smo mirno proživjeli, a onda su počeli napadaji. Opisivati vam ne moram, znate i sami. Najprije rijetko, jednom u tri-četiri mjeseca, a onda sve češće. Znalo je biti i nekoliko puta dnevno. Bez pravila. Recimo, u jednom bi tjednu imao nekoliko napada, a onda je uslijedio miran period od dva ili tri tjedna da bi poslije toga dva tjedna dobivao napade skoro svaki dan. Znao je pasti na ulici pa poslije toga ne bi mogao hodati, nego sam ga nosila kući. Isprobali smo nekoliko lijekova, ali je njegova epilepsija bila nepoznate etiologije, odnosno vrlo je vjerojatno da je imao nekakav tumor koji se onda kod nas (prije desetak godina) nije mogao potvrditi pretragama, nego je sve ostalo samo na pretpostavci. Godinu i pol smo tako živjeli, radovali se svakom vremenu bez napada, a mazili ga i tepali mu kad bi ga uhvatio napad. Ne možeš ništa napraviti, samo paziti da se ne ozlijedi ili ne pregrize jezik i nadati se da će što prije proći. Najgore je bilo što je on na neki način promijenio ponašanje na ulici - izgubio bi se negdje u svojoj šašavoj glavici pa bi pobjegao od mene. Srećom, uvijek je bježao kući. I srećom, nije ga zgazio auto. Na kraju je doživio grand mal, napad koji nije prestajao nekoliko sati pa je dobio tri injekcije - sjećam se samo da je prva bila Apaurin, a druge dvije ne znam više. Inzistirala sam da mu ih ja dam, bilo je to kod kuće, jer ga se nije moglo transportirati u tom stanju. Poslije toga se umirio i zaspao pa smo ga odnijeli u dnevni boravak - napad se dogodio u kuhinji. Ja sam sebi prostrla vreću za spavanje i zaspala kraj njega. U tri sata u noći sam se probudila, ali Laki više nije disao. I danas vjerujem da sam se probudila upravo u trenutku kada je umro.

Ne mora svaka pseća epilepsija ovako završiti. Ima pasa koji cijeli život normalno funkcioniraju uz odgovarajuću terapiju i uz vrlo rijetke i blage napade, premda je u početku sve izgledalo dosta burno. Postotke ne znam, ali vjerujem da ipak ima više takvih slučajeva koji se mogu kontrolirati nego ovakvih kao što je bio moj Laki. Međutim, cijelo to vrijeme nitko od vetova nije mi sugerirao eutanaziju, i to ne zato što bi na njegovom slučaju zarađivali - lijekove sam ionako kupovala u apoteci, tako da sam kod veta platila samo prvi pregled i one posljednje tri injekcije. Možda je to bilo i zato što se ja nisam ponašala tako kao da bih to prihvatila, ne znam.

Drugi oko mene mislili su da ga treba ubiti, ali to su bili ljudi koji su isto to rekli za našeg labradora kad je u starosti počeo šepati, pa ih nisam slušala. Možda sam Lakiju napravila gore što se nisam na to odlučila, ali sam bila uvjerena da će sam otići kad za to bude vrijeme, a dotle sam zaključila da ćemo uživati u trenucima koji nam budu dopušteni. No, to je moj stav. Svatko odlučuje za sebe.

Međutim, prije te odluke mislim da treba sve dobro odvagnuti, sagledati činjenice onakve kakve jesu. Za vaše pse čini mi se da je riječ o doživotnoj epilepsiji, a ne o prolaznoj epizodi. Kamo sreće da se varam. Po mojem mišljenju to nije razlog za eutanaziju, ali jest za ozbiljnu procjenu slučaja - vidjeti djeluje li terapija i možete li se s tom bolešću nositi. Moj bi savjet bio da počnete od toga, od ozbiljnog razgovora s veterinarom i od pretraga koje se mogu i trebaju napraviti.

Samo još jedna sitnica u vezi s anestezijom Ili sedacijom koju Arka navodno nije smjela primiti. Dakle, ne znam je li vet procijenio da je kod nje nešto specifično, ali Laki je evidentno bio težak slučaj epilepsije, a znate i sami da su mu teško padala uzbuđenja. Kako je bio izuzetno jebe*ljiv, patio je i cvilio kad god bi se koja kujica u kvartu tjerala, a to ga je lako moglo otjerati u napad. Međutim, unatoč epilepsiji i težini njegovog slučaja, vet i ja smo se već bili dogovorili da ga se kastrira ne bi li mu to olakšalo život. Nažalost, do toga se nije stiglo, ali se nije ni postavljalo pitanje opasnosti od anestezije. Tako da ipak mislim kako je mogla dobiti bar neki lokalni anestetik, a ne da joj se ta grozota radi na živo.

Eto, nadam se da vas nisam zamorila ovako dugačkim postom niti vas ustrašila i ubila vam svaku nadu. Uvijek treba pokušati. Za odustajanje uvijek ima vremena.

Sretno oboma i vašim pesonjama! :)

problematična5
11.07.2010., 09:33
Didi, jako mi je drago što si ispričala svoju priču, i moram ti priznati da dosta sliči mojoj. Moja Arka isto dok je vani samo luta i moram stalno jurit za njom da se neizgubi jer mi neželi doć, a prije je nisam ni morala zazvat već bi bila uz moju nogu, pored toga njoj se još dok sam je tek udomila dešavalo da usred šetnje stane i uz neki tupi pogled panično gleda, tj činilo se kao da je osljepila na tren ili što ti kažeš da nezna di je, ja tome nisam pridavala važnost, iako mi je uvijek bilo čudno. Ona ponekad ima više napadaja u dana , a nekad prođe i koji mjesec bez ijednog...ipak više je onih blažih napadaja nego onih strašnih, mislim da je djelomično pri svijesti....vidim da joj henri nemože pomoć, a možda i može, ali nekako oteže, lako njemu kad nema bolesnog psa doma, on kaže da sada treba pustiti da se primiri situacija, uf, poludit ću, a vadio joj je krv i slikao pluća, leukociti su povišeni, ostalo u redu. Bila je dobila antibiotik i to je to. Sve mi se više čini da ću u zagreb...

Didi
11.07.2010., 11:25
Problematična, da budeš sigurna da ti se Arka ne izgubi i ne nastrada, probaj to riješiti s fleksicom ili onom dugačkom desetmetarskom lajnom za vježbanje na koju možeš stati u slučaju potrebe. Jednostavno je u šetnji moraš stalno držati na oku i ne smiješ se opustiti. Po mojem mišljenju najvažnije je utvrditi uzrok epilepsije, to jest, otkloniti sumnju u nekakve tumorne tvorevine. Danas se to može provjeriti ultrazvukom - prije desetak godina i za ljude se UZ rijetko upotrebljavao. Nazovi VetPoint i pitaj imaju li ultrazvuk, a ako ne, zovi druge veterinarske ambulante - vidi malo preporuke na temi o tome. Kreni rano ujutro, dok je još svježe, neka svakako netko ide s tobom, a ako nemaš gdje prespavati, vrati se kasno navečer, kad zahladi. S obzirom na ovo što opisuješ, zbilja bi bilo najbolje što prije staviti Arkinu epilepsiju pod kontrolu, dok se još može - više je blažih napadaja nego jakih, ima dosta mirnih perioda i tako.

Kad imaš bolesnog ljubimca, češće o tom problemu razgovaraš s ljudima čiji mezimac boluje od iste bolesti. Tako smo i mi upoznali labradora koji je sasvim normalno funkcionirao na svojoj terapiji, čak mu je i ponašanje bilo OK, kao svaki drugi zdravi labrador, a doživio je 11-12 godina. Koliko se sjećam, mislim da mi je čovjek rekao da je od toga bio bolestan osam.

Ajde, odluči se, pa mi se javi na PM ako trebaš nekakvu pomoć za navigaciju po Zagrebu i tako.

Zla patka
11.07.2010., 12:56
mi u susjedstvu imamo labradora koji je kao mlad imao 2 ili 3 napada.. nisu ga stavili na terapiju i evo ga bez napada vec 7 godina
nema pravila
problematicna, sretno, isto se javi, ako trebas bilo kakvu pomoc u zgu
mozda ti mogu ponuditi i smjestaj, ako cu biti u zgu kad ces dolazit

raimunda
12.07.2010., 13:48
Moja mačka ima 16 godina i od svoje 3.će godine ima epilepsiju. U početku je pila phenobarbiton kad su napadaji bili češći ali kasnije su se napadaji prorijedili (imala bi jednog u 2-3 mjeseca) pa je prestala uzimat svakodnevno tablete, jer nije imalo smisla tako ju mučiti zbog rijetkih napada.
U svakom slučaju, epilepsija je trajna, neizlječiva bolest i ljubimac će je imati cijeli život. Pitanje je sad koliko su ti napadaji česti i koliko su teški.

problematična5
12.07.2010., 15:31
Uf, prije svaga hvala vam na savjetima i pomoći. Danas idem Henriju ispričati mu cijelu situaciju, jer ona već dva dana i povraća, tj. stalno kašlje i kad se jače zakašlje povraća pijenu, navodno nema nikakvu upalu krla, niti tonzila, niti ništa slično, srce je isto prema njemu u redu iako nepravilno kuca...Još danas idem da vidim dal će šta napraviti, ako ne čim se vratim zovem zagreb.

problematična5
12.07.2010., 21:17
Dao joj je neke tablete koje djeluju antialergijski, pa i ako su napadaji kašlja uzrok kakve asme ili slično te bi tablete to trebale primiriti, sada ću viditi dal će djelovati i rekao je da u pet dođem na kontrolu, ako to ne pomogne rekao je da stvarno nezna više što učiniti, da je bespomoćan, tako da do petka mi ostaje još 4 dana a ionako planiram zagreb, malo da skupim love...sve te pretrage sigurno će dosta koštati, neznam kako to naplaćuju na vetrinarskom faxu...valjda nije skupo previše

Zla patka
12.07.2010., 22:27
trazi veterinara da ti da karton kad ces ic u zg da oni vide kaj je sve radio i sto joj je sve dao

Didi
13.07.2010., 05:08
Dao joj je neke tablete koje djeluju antialergijski, pa i ako su napadaji kašlja uzrok kakve asme ili slično te bi tablete to trebale primiriti, sada ću viditi dal će djelovati i rekao je da u pet dođem na kontrolu, ako to ne pomogne rekao je da stvarno nezna više što učiniti, da je bespomoćan, tako da do petka mi ostaje još 4 dana a ionako planiram zagreb, malo da skupim love...sve te pretrage sigurno će dosta koštati, neznam kako to naplaćuju na vetrinarskom faxu...valjda nije skupo previšeNemoj ići na Faks. Nazovi VetPoint i dogovori se za rani pregled da pas ne čeka po vrućini, odmah u osam ujutro. Telefonski ukratko objasni situaciju i pitaj za okvirnu cijenu. Svakako pitaj imaju li ultrazvuk - pretpostavljam da imaju, ima ga svaka malo bolja ambulanta, a oni su dobro opremljeni. Za CT - ako bude trebao - ne znam, mislim da ga nemaju. No, to ćeš vidjeti. Šaljem ti u PP svoj broj moba za slučaj da ti zatreba pomoć, OK?

¤amélie¤
13.07.2010., 09:15
Imam problem tj.nas maltezer ima problem (vec sam pisala o njoj na temi maltezeri) koji slici epilepsiji, ali po nekim stvarima mi i ne izgleda poput epilepsije. Daklem, prije kojih mjesec dana je dozivjela nesto, neki ajmoreci napadaj koji je izgledao ovako-pocela je lajati i odjednom se pocela grciti tako da joj prednje i zadnje cape nekako dizala naizmjence nekako skvrceno i vrat u nekom neprirodnom polozaju sva izgubljena, to je proslo za kojih 30 sec nakon kojih je opet pocela lajati (za vrijeme "napadaja" je cvilila ali joj nije pjena izlazila iz usta) i ja sam ju nastaivila maziti i sve je bilo ok, legla se koliko je duga i siroka, lizala me, umiljavala mi se i ono svakodnevno izrazavanje ljubavi :) dan je normalno protekao. Nakon toga prije tjedan dana ponovno repriza toga, prvo sam mislila da je ljubomorna jer sam dosla doma mrtva umorna, malo ju pomazila i ja i decko smo legli i vec sam skoro zaspala (a ona je cijelo vrijeme piljila u mene) kada je pocela lajati i ja sam ustala i pomazila ju i ona opet pocela sa kocenjem, uzas, sva izgubljena, kao da ju cape naizmjence bole ona ih nekako stisnula i onak vrat sav skvrcen, ma uzas. I onda se ta epizoda ponovila jucer navecer :( Ne izgleda mi kao epilepsija jer nema pjene, nema piskenja poslje napadaja, nema straha od ljudi, nema lezanja na podu i mlataranja zadnjim capama. Ici cemo kod vet, ali me toliko strah toga sto ce rec i uopce me strah koliko je taj covjek strucan, jer sam toliko losih stvari o veterinarima procitala da me uopce strah odvest ju bilogdje. :(

Zla patka
13.07.2010., 09:55
Imam problem tj.nas maltezer ima problem (vec sam pisala o njoj na temi maltezeri) koji slici epilepsiji, ali po nekim stvarima mi i ne izgleda poput epilepsije. Daklem, prije kojih mjesec dana je dozivjela nesto, neki ajmoreci napadaj koji je izgledao ovako-pocela je lajati i odjednom se pocela grciti tako da joj prednje i zadnje cape nekako dizala naizmjence nekako skvrceno i vrat u nekom neprirodnom polozaju sva izgubljena, to je proslo za kojih 30 sec nakon kojih je opet pocela lajati (za vrijeme "napadaja" je cvilila ali joj nije pjena izlazila iz usta) i ja sam ju nastaivila maziti i sve je bilo ok, legla se koliko je duga i siroka, lizala me, umiljavala mi se i ono svakodnevno izrazavanje ljubavi :) dan je normalno protekao. Nakon toga prije tjedan dana ponovno repriza toga, prvo sam mislila da je ljubomorna jer sam dosla doma mrtva umorna, malo ju pomazila i ja i decko smo legli i vec sam skoro zaspala (a ona je cijelo vrijeme piljila u mene) kada je pocela lajati i ja sam ustala i pomazila ju i ona opet pocela sa kocenjem, uzas, sva izgubljena, kao da ju cape naizmjence bole ona ih nekako stisnula i onak vrat sav skvrcen, ma uzas. I onda se ta epizoda ponovila jucer navecer :( Ne izgleda mi kao epilepsija jer nema pjene, nema piskenja poslje napadaja, nema straha od ljudi, nema lezanja na podu i mlataranja zadnjim capama. Ici cemo kod vet, ali me toliko strah toga sto ce rec i uopce me strah koliko je taj covjek strucan, jer sam toliko losih stvari o veterinarima procitala da me uopce strah odvest ju bilogdje. :(

:confused::confused::confused:
dobro koji je tvoj problem tocno?
pa trebala si veterinaru otici prekjucer!
pa kaj cekas?!
ja ljude poput tebe nikad necu shvatiti
strah te kaj ce vet rec :confused: a nije te strah toga da odugovlacis i pas ti je bolestan, a ti mu ne pruzas potrebnu medicinsku pomoc?!

ja prva sam protiv odlazenja doktoru/veterinaru za svaki drek, ali ovo nije 'pas mi je dobio je proljev dat cu mu aktivni ugljen pa ce proc'

i jos nesto
uopce me strah koliko je taj covjek strucan
ak nisi zadovoljna ovim veterinarom potrazi drugog!

problematična5
13.07.2010., 10:55
A i vetrinari su ljudi kao svi drugi, griješe...ja vetrinare više volim zvati doktorima, netreba imati negativan stav jer to samo loše utječe, iako te razumijem, svima je muka kad se tako što desi i još veća muka što moraju odvoditi životinju na pregled i onda tu negativnu energiju prenosimo na pse, to nije u redu. Ja sam to isto znala raditi, ali prestala sam i sad mi je pas mirniji i bolji kod doktora.
Neznam šta da ti kažem za maltezerića, ali to mi nesluti na dobro nikako, bilo kakvo neobjašnjivo ponašanje za moj je pojam najveća misterija iza koje se može kriti bezazleni virus koji je kakav parazit (gljivica) prenio na psa pa do najtežeg slučajeva poput tumora mozga. Važno ti je svakih dva tjedna redovito čistiti psa Pratelom. Javi kako maltezer, šta je rekao doktor...
Moja Arka je sinoć imala napadaj na sreću trajao je samo 2min, odmah sam joj dala normalbel i sve je bilo u redu, pod kotrolom. Danas manje kašlje izgleda da joj nove tablete pomažu, možda ipak sve prođe isto tako kako je i došlo...

Zla patka
13.07.2010., 11:02
Važno ti je svakih dva tjedna redovito čistiti psa Pratelom.

ajme...ma zasto?!

2 put godisnje i vise nego dovoljno

¤amélie¤
13.07.2010., 17:57
:confused::confused::confused:
dobro koji je tvoj problem tocno?
pa trebala si veterinaru otici prekjucer!
pa kaj cekas?!
ja ljude poput tebe nikad necu shvatiti
strah te kaj ce vet rec :confused: a nije te strah toga da odugovlacis i pas ti je bolestan, a ti mu ne pruzas potrebnu medicinsku pomoc?!

ja prva sam protiv odlazenja doktoru/veterinaru za svaki drek, ali ovo nije 'pas mi je dobio je proljev dat cu mu aktivni ugljen pa ce proc'

i jos nesto

ak nisi zadovoljna ovim veterinarom potrazi drugog!

Aj otkaci sa nervozom. Napisala sam da cemo ici kod veterinara, sigurno nemogu otici u 8h ujutro dok sam na poslu. Da strah me kaj ce reci, sto ne znaci odmah da zato necu otici kod njega i ne odugovlacim, nismo reagirali ranije na to kaj se dogadja ako se ista uopce dogadja jer ima problema sa kraljeznicom od prije pa su nam rekli kod vet da ne smije puno po stepenicama ici gore dolje. U svakom slucaju, ovdije sam pitala o tome da li se to kome dogadjalo u pocetcima epilepsije kod pasa i nisam ocekivala tvoj/bilo ciji histericni ispad, pogotovo ne na ovakvoj temi.

Zla patka
13.07.2010., 18:06
Aj otkaci sa nervozom. Napisala sam da cemo ici kod veterinara, sigurno nemogu otici u 8h ujutro dok sam na poslu. Da strah me kaj ce reci, sto ne znaci odmah da zato necu otici kod njega i ne odugovlacim, nismo reagirali ranije na to kaj se dogadja ako se ista uopce dogadja jer ima problema sa kraljeznicom od prije pa su nam rekli kod vet da ne smije puno po stepenicama ici gore dolje. U svakom slucaju, ovdije sam pitala o tome da li se to kome dogadjalo u pocetcima epilepsije kod pasa i nisam ocekivala tvoj/bilo ciji histericni ispad, pogotovo ne na ovakvoj temi.
da nerviram se kad procitam ovakve postove

dogodilo se prije mjesec dana, prije tjedan dana i jucer i ti jos uvijek pricas o tome kako ces otici kod veterinara i eto ne mozes u 8 dok si na poslu

:s

Didi
13.07.2010., 21:17
Amelijo, daj molim te prestani.

Ima li tvoj maltezer epilepsiju ili ne, ne može ti ovdje nitko sa sigurnošću reći, ali moraš znati da se epilepsija drukčije manifestira od slučaja do slučaja. Negdje krene sa slabijim simptomima pa se pojačaju ili potpuno nestanu, a negdje s jačim koji se isto tako mogu pojačati, ali i oslabiti. Pjena na ustima nije obavezan simptom epilepsije, dakle, ako je nema, ne može se odmah isključiti epileptični napadaj. Što joj se ukoče noge, može biti povezano s kralježnicom s kojom kažeš da ima problema, ali i ne mora. U svakom slučaju, simptomi koje si opisala, i to ako se tri puta ponove, zahtijevaju hitan odlazak veterinaru. Bolje dignuti paniku bez veze nego se poslije kajati što nisi na vrijeme otišla.

Ako nećeš ili nemaš vremena, žao mi je psa, ali nitko te na to ne može prisiliti.

P. S. A maltezera koji ima problema s kralježnicom baš se po stubama može i nositi, zar ne?

problematična5
14.07.2010., 07:17
A ma, mislim da Didi ima pravo, Zla patka neznam koliko ti je pas star ali do godinu dana se inače psi čiste redovito svakih 2/3 tjedna, a tablete ti barem nisu skupe, oko 5 kn...znam to jer je psić od moje susjede dobio invaziju glista i nisu znali šta mu je jer mu se nije vidilo u stolici, samo se ponašao čudno, tako kao da ima grčeve po tijelu, a i imao ih je jer su mu se prenosili virusi u mišiće, tetive, krv, svugdje...dobro ovakvi su slučajevi rijetki, ali svejedno sam ti htjela objasniti. Svaćam zašto nežuriš doktoru jer vjerojatno neće ništa učiniti, nemože na osnovu navedenog postaviti nikakvu dijagnozu, treba proć još vremena

Zla patka
14.07.2010., 09:41
A ma, mislim da Didi ima pravo, Zla patka neznam koliko ti je pas star ali do godinu dana se inače psi čiste redovito svakih 2/3 tjedna, a tablete ti barem nisu skupe, oko 5 kn...znam to jer je psić od moje susjede dobio invaziju glista i nisu znali šta mu je jer mu se nije vidilo u stolici, samo se ponašao čudno, tako kao da ima grčeve po tijelu, a i imao ih je jer su mu se prenosili virusi u mišiće, tetive, krv, svugdje...dobro ovakvi su slučajevi rijetki, ali svejedno sam ti htjela objasniti. Svaćam zašto nežuriš doktoru jer vjerojatno neće ništa učiniti, nemože na osnovu navedenog postaviti nikakvu dijagnozu, treba proć još vremena

ova s epi je stara godinu i 7mj. druga ima 5 godina, tako cesto im nisam davala nikad.
nema novac veze s tim. ne stedim nikad na njima, ali zaista im nije potrebno tako cesto (pa ni kad su mali)

iskreno nikad nisam cula da se psima daju tablete za ciscenje svaka 2 tjedna :eek:
dobiju tablete za ciscenje i nakon 2 tjedna to ponovis, ali konstantno ih "cistiti" je nepotrebno.
a pricala sam i s jendom zenom na vet.faksu koja radi na parazitologiji i ona je rekla da im uopce ne bi trebalo nista davati nego redovno slati stolicu na analizu pa onda po potrebi
kaj ce zdravom psu tablete protiv parazita, ako ih nema.

ovo sto si ti gore spomenula je stene zarazeno i onda naravno da ga treba tretirati kako bi se ubile i odrasle gliste i mlade.

e da, jos nesto. meni je drontal plus puno drazi od pratela

¤amélie¤
14.07.2010., 10:27
Amelijo, daj molim te prestani.

Ima li tvoj maltezer epilepsiju ili ne, ne može ti ovdje nitko sa sigurnošću reći, ali moraš znati da se epilepsija drukčije manifestira od slučaja do slučaja. Negdje krene sa slabijim simptomima pa se pojačaju ili potpuno nestanu, a negdje s jačim koji se isto tako mogu pojačati, ali i oslabiti. Pjena na ustima nije obavezan simptom epilepsije, dakle, ako je nema, ne može se odmah isključiti epileptični napadaj. Što joj se ukoče noge, može biti povezano s kralježnicom s kojom kažeš da ima problema, ali i ne mora. U svakom slučaju, simptomi koje si opisala, i to ako se tri puta ponove, zahtijevaju hitan odlazak veterinaru. Bolje dignuti paniku bez veze nego se poslije kajati što nisi na vrijeme otišla.

Ako nećeš ili nemaš vremena, žao mi je psa, ali nitko te na to ne može prisiliti.

P. S. A maltezera koji ima problema s kralježnicom baš se po stubama može i nositi, zar ne?

Nosimo ju, ali ona zna izletiti i ko bi to cudo onda uhvatio. Nismo isli vet prije jer nam je spomenuo da bi joj se zbog kraljeznice capice mogle "kociti" tako da kada se to prvi i drugi put dogodilo pripisali smo tome, ali onda sam pocela citati na netu o epilepsiji i pomislila da bi to mozda mogli biti pocetni simptomi toga i to je jedini razlog zasto sam postala na ovoj temi, da pitam da li su tako izgledali mozda pocetni simptomi epilepsije kod vasih pasa. Da sam znala da ce biti ovakva reakcija nebi ni postala.

Didi
14.07.2010., 12:12
Da sam znala da ce biti ovakva reakcija nebi ni postala.Kralježnicu si spomenula tek nankandno, jel tako, a pital asi epilepsiju koja je jako ozbiljna bolest da bi i zbog najmanje sumnje trebalo bar telefonom najprije zatražiti veterinarevo mišljenje, a tek se onda raspitivati na forumu.

Što se tiče početnih simptoma, očito nisam dobro objasnila: nema jedinstvenih početnih simptoma, kod jednog psa poćinje na jedan, a kod drugog na drugi način.

Sada, kad smo to razjasnili, što ti je rekao veterinar? Ja sam ti od onih ljudi koji misle da je bolje ispasti smiješan zbog bezvezne panike, nego se poslije kajati zbog zakašnjenja pa se za mene podrazumijeva da si u međuvremenu otišla vetu.

¤amélie¤
14.07.2010., 16:57
Dosli smo od vet i roknuo joj je nekakvu inekciju vitamina i rekao da joj se zadnje cape "koce" zbog toga kaj previse skace na kauc/krevet/stolice/sve sto joj je dovoljno visoko i da ju trebamo spotati kada to radi tako da prestane jer su oni uzasno osjetljivi na ton koji im se vlasnik obraca i tako u principu uce sto je ok za raditi a sto ne. Uglavnom ok je i hvala bogu nema epilepsiju, rekao je da to njeno kocenje nije ni blizu tome da ne brinemo.

problematična5
14.07.2010., 19:45
A ma, svatko zna šta je najbolje za svojeg ljubimca, pa ipak stojim do toga da se jednom mjesečno čiste, iako im najvjerojatnije niš nebude ako se i neočiste. I svatko ima svoje metode, to nije bitno...ja sam to dala savjet, a ti sad radi kako hoćeš...
Drago mi je da si to s nogama rješila...makar ti moram reći da na netu o epilepsiji ima mnogo članka, iako oni koji to prolaze vide da i nije baš sve tako kako piše. Moja Arka je prošla kroz nekoliko faza prije nego je dobila karakterističan epi napadaj, ukratko; prva faza je bila buljenje u prazno (gotovo neprimjetno), druga faza je bilo grčenje zadnjih nogu točno onako kako si opisala pa mi je doktor isto to rekao kao i tebi i dao joj vitamine. Nemoj misliti da te želim plašiti, naprotiv, želim ti puno sreće i stvarno vjerujem da nema epilepsiju...I posljednja faza je kombinacija svega, kad je postalo i više nego jasno o čemu je riječ...iz dana u dan gubim nadu, iako neki dani prođu dobro i barem na tren zaboravim koliko je bolesna, u mojim očima je samo razigrano štence koje ima imaginarne prijatelje...

¤amélie¤
14.07.2010., 19:48
Kako to mislis buljenje u prazno. Nasa tina (da tak se zove, znam da je najmutavije ime za psa na svijetu :D ) uvijek ako se ne igra s nekime legne na svoje mjesto i bulji u prazno :ne zna: iako, tamo su vrata pa mozda isekuje nesto.. :confused:

edit-i da koliki su bili vremenski razmaci izmedju tih faza?

problematična5
15.07.2010., 10:21
Ako bulji samo u vrata nije ti to ništa sigurno,al ako se nekad zabulji u nešto drugo onda to već može bit gadno...moja je nekad blejala u strop, pa iza sebe pa nekad u pod pa ispred sebe i tako...razmak između faza nemora kod svakog psa bit isti, kod moje je to bilo dva tjedna možda i manje...

Smartie
16.07.2010., 08:56
A ma, svatko zna šta je najbolje za svojeg ljubimca, pa ipak stojim do toga da se jednom mjesečno čiste

Sorry na OT, ali jesi ti čitala uputstva za davanje Pratela skupa sa nuspojavama i indikacijama? Pratel i inače tablete protiv glista daju se u prosjeku svaka 3-4 mjeseca i to je sasvim dovoljno. Nema potrebe pretjerivati jer ipak je to lijek i kemija koju pas unosi u organizam i može oštetiti sluznicu želuca i crijeva. Zaista mislim da je svaka 2-3 tjedna puno previše za psa. Kad su štenci malički onda ih se čisti tako da im se da tableta (prije toga pasta) i to se ponovi za dva tjedna da budeš siguran da si očistio gliste. Svi štenci ih imaju i to je normalno. Isto radiš u slučaju da si primijetila gliste u stolici ili se pojavila infestacija, tada čistiš kako si opisala. Ovako preventivno nema potrebe. Ja svojima dajem svaka 4 mjeseca.

Nadam se da će vam peseki biti OK. Mene ona snimka s YouTubea stvarno stresla. Iskreno, mislim da čovjek nikad nije spreman na takve stvari :(

problematična5
16.07.2010., 13:21
Danas sam izgubila svaku nadu...jednostavno, osjećam se kao da su mi ruke zavezane, nemogu ništa učiniti, morat ću je kad tad uspavati, a kako dane prolaze sve je bliže smrti...Mogu samo zamisliti kakav je osjećaj kad ubiješ ono što najviše voliš i čitav život se kaješ jesi li učinio sve što se moglo, mislim da ću imat grižnju savjest čitav život i neću si to moć oprostiti nikada, iako znam da drukčije nije moguće...Može li čovjek ikad biti spreman na to? Mislim da ubije vlastitog ljubimca... Ima li smisla ić u Zagreb da naprave CT glave i pronađu tumor? neznam više ništa....navodno treba ić u Ljubljanu jer u Zagrebu nemaju CT za životinje...

Zla patka
16.07.2010., 13:34
a da ti konacno odes u zagreb? nazoves barem i raspitas se? ili si to ucinila? i sto su ti u tom slucaju rekli?
i zagreb ima CT (barem su ga imali prije par godina), mislim da je oko soma kuna
a i ako ga nema, ljubljana je samo sat i pol dalje

sto se griznje savjesti tice u vezi eutanazije... zar je lakse pustiti zivotinju da se pati? da je bar i eutanazija ljudi svuda legalna
da mi pas umire,a ja sam ucinila sve sto sam mogla ne bih imala nikakvu griznju savjest
ne bih mogla zivjeti sa sobom znajuci da sam patila zivotinju iz nekih sebicnih razloga
da, mislim da je krajnje sebicno patiti nekoga jer nam je tesko donijeti pravu odluku i bit ce nam tesko...kada nekoga volis onda donosis odluke koje su dobre za tu osobu/zivotinju koju volis, a ne da bi sebi olaksala zivot

Smartie
16.07.2010., 13:51
Imaš kod dr. Milana Matka CT. On je u Topolščici kraj Velenja i izvrstan je veterinar. Doduše, specijalist-ortoped, ali radi i druge stvari. I jeftiniji je od Ljubljane.

http://www.toplica-vet.net/a_lokacija.htm#

lapdog
16.07.2010., 14:11
U Zg-u nema CT. Može se obaviti najbliže u Sloveniji, naveden je već link.

Didi
16.07.2010., 17:13
U Zg-u nema CT. Može se obaviti najbliže u Sloveniji, naveden je već link.U Zagrebu CT i MR ima ambulanta Goldi (http://www.goldi-vet.com/) koju sam ja prvo bila nazvala kad mi je trebalo za moju pesicu, a onda odustala od njih - nije sada važno zbog čega, pa otišla u Topolšicu. Kod nas je bio u pitanju ortopedski problem koji smo poslije riješile kod dr. Matka. Sve što ti mogu reći, Problematična, jest da je cijena CT-a, a i to igra neku ulogu, bila za oba lakta pola manja nego u Goldiju za jedan lakat. Učini još taj posljednji napor - nazovi Toplicu u Sloveniji i pitaj za cijenu CT-a, eventulano i mogućnost liječenja ako hoćeš, a ujedno nazovi i Goldi i pitaj kod njih za cijenu. To možeš, ako na vrijeme pročitaš poruku, još i danas učiniti. :)

problematična5
17.07.2010., 18:57
Zvala sam sve moguće i ovako najbolje iako najskuplje se pokazala ambulanta Goldi jer ima i magnetsku rezonancu, u bolnici Postoja u Sloveniji nemaju nažalost tu MR....Ono što je meni potrebno je CT , MR , kolor dopler ultrazvuk srca i rengen....sve to ima samo Goldi, nema niti u Toplošnici kod dr. Milana Matka nažalost...
CT glave košta oko 250 kn, a zato MR 2400kn, užasno skupo...Ovi u Goldiju su mi rekli da je lako moguće da se CT-om neće ništa vidjeti, tj. da će sve biti u redu, dok MR puno bolje i točnije to prikazuje, a sad koliko oni ustvari žele zaraditi ili koliko je to točno je upitno... Iskreno, te tete tamo mi se baš i nesviđaju iako su se pokazale naeduciranije i voljne pomoć...neznam, sada ću razmisliti malo...

problematična5
17.07.2010., 18:59
Šta vi kažete? u biti treba mi kardiolog i neurokirurg...:-) sa odgovarajućom opremom a to ima samo u sloveniji ali bez MR, dok u Zg ima opreme ali ovi nisu nit kardiolozi nit neurolozoi :)

Didi
17.07.2010., 19:41
Imam točno isto iskustvo s Goldijem, isti tekst: s CT-om se ne vidi dobro, treba MR. Nisam ti htjela reći unaprijed da stekneš predrasude. Da bihh ja nakon toga nazvala Topolšicu, otišla tamo, obavila CT na kojem se sve jasno vidjelo, mjesec dana nakon toga napravila operaciju i danas mi pas skače kao da mu nikada ništa nije bilo. Naglašavam, kod mene je bila u pitanju ortopedija.

Tko ti je rekao da ti treba ovo ostalo - kolor dopler, srce i to? Rendgen danas imaju svi. Ja bih na tvojem mjestu, ako smijem sugerirati, otišla u VetPoint, napravila pregled, UZV, rendgen pa onda vidjela treba li još nešto. Jesi li njih već zvala? Ako bude trebao MR, neka ti pakžu pa to uvijek možeš kao pretragu napraviti kod Goldija, ali nemoj dopustiti da iskorištavaju tvoje emocije prema Arki.

I otkuda ti ovo za kardiologa i neurokiruga ako dijagnoza još nije postavljena?

U VetPointu će te za ono za što nisu specijalizirani uputiti tamo gdje treba, čak će se u tvoje ime, ako hoćeš, i dogovoriti za pregled, dolazak, zahvat.

Po sto i prvi put, u Arkino ime: AKO JOŠ NISI, NAZOVI VETPOINT. :moli:

problematična5
17.07.2010., 20:45
A joj, pa za tog psa bih napravila sve na svijetu, svi me već zezaju šta radim tom psu, da šta ja hoću, da mi je pas lud, nemože se pomoć i bla bla bla, otkud mi pare, pa nije to neki rasni pas ...itd..nemoram ti niti govoriti, takvi su ljudi, ja je zbilja volim i želim joj pomoć.
Šta ću u tom VetPointu kad nemaju ništa što mi treba...ustanovljeno je od 5 vetrinara u puli što su, da pas ima neuroloških i srčanih problema. Nedozvoljam da daju dijagnoze bez pretraga...Moja Arka svaki dan užasno kašlje ( to traje već mjesec i po ) i to je povezano sa srcem, dok je slušaju slušalicama po srcu kažu da se čuje šum, i sama sam se uvjerila u to...ali da ću ja psu dnevno davati 6 tableta nema šanse. Dali su mi Teolin, Flumikan, i neki Aminof... plus taj phenobarbiton, i da - normabel za spavanje....pa jadno štene prije 6 mjeseci je na svijet došlo, a već je teški narkoman...naravno, ja joj nedajem više nikakve lijekove osim phenobarbitona (da smanji napadaje) a ovo drugo će se vidit nakon pretraga...
Didi baš mi je drago da si mi rekla sada za taj Goldi, neću ić tamo, ako se vidi CT dobro, ko ne opet dobro...valjda :)
E sad sam opet na nuli...nemam ništa, nikakih ideja, kamo, di...izgleda da ću u Sloveniju u tu bolnicu...nadam se da neću pogriješiti jer je put dug...i naporan i možda posljednji mojoj Arkici, zadnja šansa, nadam se da ću je dobro iskoristiti, jer nakon toga neću se više imat snage boriti, morat ću joj skratiti muke...

Didi
17.07.2010., 20:58
Čekaj, sad ja, oprosti, ne razumijem. Pulski veterinari Arki su postavili dijagnozu epilepsija i problemi sa srcem? Zašto kažeš da VetPoint nema potrebnu opremu? Link (http://www.vetpoint.hr/oprema_i_usluge/). Nemoj me krivo shvatiti, mislim da nećeš pogriješiti ako odeš do Matka, ali sama procijeni kolika je udaljenost od Pule do Topolšice i od Pule do Zagreba, to jest što će Arka lakše izdržati.

Inače, još sam jednu stvar zaboravila spomenuti u vezi s epilepsijom, točnije mojim iskustvima s epilepsijom. Napadi su se kod Lakija često znali pojaviti prilikom promjene vremena, to jest pada atmosferskog tlaka. Dakle, u takvim bi prilikama trebalo malo više paziti.

problematična5
18.07.2010., 09:45
Nekažem da VetPoint nije dobar, ali Arki je stvarno prije svega potreban CT glave koji oni nemaju....neznam šta da radim, niti jedno mjesto nema sve potrebno...poludit ću...

papi73
18.07.2010., 22:49
mogla si bar 70% svega sto trebas, obaviti do sad...

LinaLena
19.07.2010., 11:10
Danas sam izgubila svaku nadu...jednostavno, osjećam se kao da su mi ruke zavezane, nemogu ništa učiniti, morat ću je kad tad uspavati, a kako dane prolaze sve je bliže smrti...Mogu samo zamisliti kakav je osjećaj kad ubiješ ono što najviše voliš i čitav život se kaješ jesi li učinio sve što se moglo, mislim da ću imat grižnju savjest čitav život i neću si to moć oprostiti nikada, iako znam da drukčije nije moguće...Može li čovjek ikad biti spreman na to? Mislim da ubije vlastitog ljubimca... Ima li smisla ić u Zagreb da naprave CT glave i pronađu tumor? neznam više ništa....navodno treba ić u Ljubljanu jer u Zagrebu nemaju CT za životinje...

Nisam pročitala sve detaljno ali pretpostavljam da se sumnja na moždani tumor. CT, MRI - mogu ti samo reći da ti to nitko neće operirati, pogotovo kod malog psa i još ako je već u nekim godinama. Prištedi sebi i njemu/njoj muku. Bacit ćeš u bunar hrpetinu love a nećeš napraviti ništa. Ima kod nas veterinara koji će te slati na silne pretrage od vet. faksa do Ljubljane i natrag, filozofirati će do prekosutra i na kraju ništa od svega. Reći će ti što i svaki normalan vet bez svih tih pretraga može temeljem osnovnih simptoma. Ako je pas već u godinama, uzrok je vjerojatno neurološki i može ga se držati pod kontrolom kortikosteriodima i do 2 godine - svaka 3 tjedna dobije injekciju. Tako je moj maltezer poživio do 16.

Plaćati silne tisuće kuna samo zato da bi imao "fotku" i točnu lokaciju tumora ili nečega što se uopće ni neće moći vidjeti a što se ionako ne može izliječiti niti operirati je po meni bezumno. No, svatko ima pravo na svoje mišljenje.

Druga stvar - "ubiti" vlastitog ljubimca? Malo iskrivljeno poimanje. Ako životinja pati onda mu olakšavaš kraj koji je ionako neminovan i koji će nastupiti bez obzira. Imala sam nažalost prilike doživjeti i vidjeti kako pas ugiba u mukama (bez eutanazije, prirodno) a ja sam bila bespomoćna. Prizor za koji se nadam da mu više nikada neću morati svjedočiti. I zato više ne bih nikada oklijevala da životinji "pomognem" da lakše i bezbolnije ode. Ne govorimo ovdje o nikakvom ubojstvu. Nema tu mjesta patetici. To je realnost s kojom se svaki vlasnik ljubimca mora suočiti. Sebično je upravo suprotno - ne pomoći iako znaš da možeš samo zato jer se bojiš odgovornosti. Naša ljubav ponekad nije ništa drugo do sebičnost.
.

Didi
19.07.2010., 12:25
Nisam pročitala sve detaljno ali pretpostavljam...Nisi uopće pročitala, bar ne pažljivo. Problematična ne zna točan uzrok epilepsije kod svoje Arke, jer ga nisu odredili ni pulski veterinari. Složili smo se da će biti najbolje pregledati psa u Zagrebu, u VetPointu, a onda će se vidjeti što će se dalje. U vezi sa svim ovim pretragama koje spominješ samo smo razgovarali gdje ih je moguće obaviti ako nedajbože ustreba. Sve ovo drugo zna i Problematična, ali je odlučila ispitati točno kako stvari stoje. Tako da joj ne treba prisjedati na muku.

Zla patka
06.08.2010., 00:59
dobro.. i sto je na kraju bilo? problematicna, jesi li konacno otisla bilo gdje? napravila pretrage? sto su ti rekli???

danas sam prije ovog nevremena bila u setnji sa psima... okolo je grmilo i sijevalo i mislim da je to bio okidas... dobila je tajga napad na cesti, trajao oko minutu i pol, opet sve skolski... ajde, barem nisam morala cistiti pisalinu po stanu :zubo: :(
razmak se smanjio s 3 mjeseca na mjesec i pol :/

sutra kod veta na razgovor... izgleda da ce ipak morati biti pod terapijom :ne zna:

Didi
06.08.2010., 04:53
dobro.. i sto je na kraju bilo? problematicna, jesi li konacno otisla bilo gdje? napravila pretrage? sto su ti rekli???Na kraju se ipak predomislila i nije došla. Nemam pojma što je poslije bilo. :ne zna:

problematična5
09.08.2010., 09:45
Ejla, nisam išla na nikamo jer je Heri ponovio opet sve pretrage o poslao ih u Zagreb nekom profesoru da ih detaljno prouči, nažalost taj "veličanstveni" profesor je bio do nedavno na godišnjem tako da smo se načekali, ali danas ili najkasnije sutra postaviti će joj točnu dijagnozu ( ako ne će nas zvat u Zg ).
Eto, moglo bi se reći da smo na čekanju....Pretpostavljam da te zanima kako je Arka, pa eto ima dana kad je odlično, ali i onih kada pomislim da će svakog trena izdahnuti. Hm, napadaji su se malo ublažili i pod kontrolom su, ali zato strašno kašlje i povraća.
Neznam šta će biti, ali sumljam da će to na dobro završiti.....držite fige mojoj maloj, javim se...

Didi
09.08.2010., 09:59
(...) zato strašno kašlje i povraća.Kašalj, ovisi o tome kako zvuči, može ukazivati na probleme sa srcem i/ili tlakom. Čudno, ali istinito. Bar je kod ljudi tako, a ne vidim zašto ne bi bilo i kod pasa. Ne sjećam se više je li to kod Arke provjereno.

Neznam šta će biti, ali sumljam da će to na dobro završiti...Gledaj, nažalost, životni vijek epileptičnog ili općenito bolesnog psa uvijek je kraći nego kod zdravog. Što ne znači da ne treba sve poduzeti dok se može kako bi pas onoliko godina koliko mu je dano kvalitetno proživio. Još uvijek mislim da si se trebala dogovoriti i ići i VetPoint. Meni se doma situacija poboljšala pa sam puno slobodnija ako ti i kada ti bude trebalo pomoći u Zagrebu.

Jesi li ih bar nazvala?

držite fige mojoj maloj, javim se...Držimo fige i mislimo na vas, a ti bi, oprosti što ti to kažem, ipak trebala napraviti nešto više od čekanja.

problematična5
10.08.2010., 08:12
Danas u 13 h ću saznati kakvi su nalazi po mišljenju tog profesora i onda ću znati kakva je točno situacija.
Mislim da je Arka pokupila nekakvu upalu pluća, po mom nestručnom mišljenju tako se čini...ali ko mene pita :-( Taj kašalj, ponekad povišena temp, gubitak teka i povraćanje, neznam šta drugo može biti...iako mi nije jasno zašto to nitko nevidi osim mene, ako se nevaram...a ma još par sati i znat ću...

Didi
10.08.2010., 09:49
Hoćeš li reći da tvoj vet ne liječi psa koji kašlje i ima povišenu temperaturu? Nisam ni pomislila na temperaturu, mislila sam da je riječ o kašlju bez nekog vidljivog uzroka.

problematična5
11.08.2010., 11:52
Ma on kaže da to nije beka temp, a ma... sad je ionako gotovo, završila sam s njim...Sutra idemo u Zagreb u VetPoint a onda i do vetrinarskog fakultet na sve moguće pretrage....ne čekam više niti minutu, definitivno sam odlučila, uostalom to sam trebala napraviti puno prije, samo sam bila glupa.

Zla patka
11.08.2010., 12:31
sretno i javi sto je bilo, kako je bilo, sto su rekli itd.

tajga je na phenobarbitonu od petka, 25mg/2 put dnevno

Didi
11.08.2010., 13:02
Ma on kaže da to nije beka temp, a ma... sad je ionako gotovo, završila sam s njim...Sutra idemo u Zagreb u VetPoint a onda i do vetrinarskog fakultet na sve moguće pretrage....ne čekam više niti minutu, definitivno sam odlučila, uostalom to sam trebala napraviti puno prije, samo sam bila glupa.Odlično. Poslala sam ti PP.

GoodGirl
12.08.2010., 21:52
nisam čitala sve jer me vežu ružna sjećanja ali ako itko ima kakva pitanja u vezi epilepsije (mislim da sad već dovoljno znam), nek mi se slobodno javi......i moram reći da sam samo vidjela nešto u vezi uspavljivanja i zgrozila se......možda sam krivo shvatila ali ne mogu vjerovat da bi netko dao uspavati psa zbog epilepsije??????!!!!!!!!! jel bi to napravili i ljudskom biću? heeeeeeeeej........ako trebate info, javite se prije nego išta poduzmete, znam i veta i klinike i sve što vas zanima, ako nešto ne znam, mogu saznat....puno pusa životinjicama!!!!!! :cerek:

Didi
12.08.2010., 22:58
Ako nisi sve pročitala, bolje nemoj kritizirati, jer ovako ne znamo na što se tvoj komentar odnosi.

Epilepsija nije lijepa ni kao uspomena ni kao situacija u kojoj se netko nalazi. Ako toliko znaš, moći ćeš biti korisna kada netko postavi kakvo pitanje. Ostani u blizini. Hvala.

Ili možda imaš kakve preporuke koje bi druigma mogle biti korisne. U tom slučaju, molim te, iznesi ih.

sesyc
13.08.2010., 14:34
nisam čitala sve jer me vežu ružna sjećanja ali ako itko ima kakva pitanja u vezi epilepsije (mislim da sad već dovoljno znam), nek mi se slobodno javi......i moram reći da sam samo vidjela nešto u vezi uspavljivanja i zgrozila se......možda sam krivo shvatila ali ne mogu vjerovat da bi netko dao uspavati psa zbog epilepsije??????!!!!!!!!! jel bi to napravili i ljudskom biću? heeeeeeeeej........ako trebate info, javite se prije nego išta poduzmete, znam i veta i klinike i sve što vas zanima, ako nešto ne znam, mogu saznat....puno pusa životinjicama!!!!!! :cerek:

prvo moj brat ima psa koji ima 15 godina i epilepsiju vec 7 godina,od epilepsije poceo da slabo cuje (skoro nis) ne vidi sljep je skoro totalno on ne moze da ga uspava zao mu je,drugo taj pas da je kod mene ja bi ga davno uspavala jer se zivotinja samo pati a ovo sta si ti ovako napisala je jako bezobrazno nije svaki pas isti i nema svaki pas nakon napada da je normalan neki ne budu nikad isti ja sma svoju macku uspavala nakon 13 godina zbog tumora bubrega i niko nikad nece znati kako mi je ko to nije uradio ali bolje da ju uspavam nego da se pati,svaka cast vlasnicima kojima psi imaju epilepsiju jer znam s cim imaju posla i kako im je pogotovo ako ima posljedica od napada kao sljepoca,gluhoca odumiranje mozga i ostalod,drzite se ljudi samo to cu vam reci
P S GoodGirl da ja imam epilepsiju i da ne vidim i ne cujem i ostalo ija bi htjela da me uspavaju tak da meljes bezveze

Zla patka
13.08.2010., 15:31
nisam čitala sve j

da, onda bas i ne mozes komentirati, zar ne?

možda sam krivo shvatila ali ne mogu vjerovat da bi netko dao uspavati psa zbog epilepsije??????!!!!!!!!! jel bi to napravili i ljudskom biću? heeeeeeeeej........

pa da mi se pas pati i umire polako sigurno ne bih bila sebicna i mucila ga

i da, zeljela bi isto za sebe

svoje pse volim neopisivo i tajgu koja ima epilepsiju 'lijecim' i poduzimam sve.
ali ako dodje do toga da ima napade svaki dan, da ne moze kvalitetno zivjeti kao puno pasa o kojima sam citala po netu. da, uspavat cu ju.
ne zato sto sam kamenog srca i ne volim ju nego bas suprotno.

problematična5
05.09.2010., 20:15
Pozdrav, da se javim malo, vidim da nitko već dugo ništa nepiše... Arka je dobro..zasad.. nema nikakvog pogoršanja čak primjećujem da iako ima napadaje dosta često, ti su napadaji puno blaži nego prije.. eto to je to od mene, nemam više ništa posebno novog

Didi
06.09.2010., 08:31
Pozdrav, da se javim malo, vidim da nitko već dugo ništa nepiše... Arka je dobro..zasad.. nema nikakvog pogoršanja čak primjećujem da iako ima napadaje dosta često, ti su napadaji puno blaži nego prije.. eto to je to od mene, nemam više ništa posebno novogI dobro je da nitko ništa ne piše - znači da je kod svih stanje dobro. :)

Baš sam se pitala što je s vama dvjema. Drago mi je da Arka dobro funkcionira. ako budete opet dolazile u Zagreb, svakako se javi. :kiss:

sakysk
12.12.2010., 21:34
dragi forumaši...

imam prekrasnog beagle sa papirima starog skoro 6 mjeseci,kod mene je 3mj(cijepljen je protiv bjesnoce,jos je ostalo zadnje cijepljenje to smo sutra trebali obaviti,tablete protiv glisti je dobio)..i danas je imao po meni sudeci epileptički napad.odveden je u šetnju i u jednom trenutku poceo tresti zadnjom nogom nakon cega se srusio na pod i poceo cijeli tresti,slina mu je takoder izlazila iz usta,pao u nesvijest i to je trajalo cca 2 minute,u tome vremenu od soka nisam znao sta bi pa sam ga podigao i odnio u kucu,nakon cega se probudio i bio uplasen i pobjegao u cosak od sobe,valjda kada je naisao sebi nakon pola minute je opet skakao po meni i igrao se,ali sam otisao veterinaru.izmjerili temperaturu(normalna 38.8),preslusali pluca(sve ok),nesto je pipala ispod zadnjih sapa(to neznam sta znaci) i rekla je da jos nezna nista.moguce je da je klasicna epilepsija ili gliste tako mi je rekla.dobio je 2 inekcije apaurin za smirenje i synulox.i da mu sutra za dorucak skuham rizu i mljeveno meso i da dodem u pola 10.mene zanimaju 2 stvari,jeli imao tko slicna iskustva(jer iskreno ja se nadam da su gliste,ali posto je dobio tablete vec protiv glisti nevjerujem da su sada problem i sve me strah te epilepsije),a druga stvar,zvao sam čovjeka od kojega sam kupio pesa iz štenare i navodno to je prvi slucaj u tom leglu,ali rekao je da mu sutra javim sta je bilo.mene zanima onaj tuzniji dio,ako je epilepsija,kakvo ja zakonsko pravo imam za psa od te štenare koja mi je prodala....

Hvala
zabrinuti ljubitelj pasa

Hannah 3
13.12.2010., 00:40
dragi forumaši...

imam prekrasnog beagle sa papirima starog skoro 6 mjeseci,kod mene je 3mj(cijepljen je protiv bjesnoce,jos je ostalo zadnje cijepljenje to smo sutra trebali obaviti,tablete protiv glisti je dobio)..i danas je imao po meni sudeci epileptički napad.odveden je u šetnju i u jednom trenutku poceo tresti zadnjom nogom nakon cega se srusio na pod i poceo cijeli tresti,slina mu je takoder izlazila iz usta,pao u nesvijest i to je trajalo cca 2 minute,u tome vremenu od soka nisam znao sta bi pa sam ga podigao i odnio u kucu,nakon cega se probudio i bio uplasen i pobjegao u cosak od sobe,valjda kada je naisao sebi nakon pola minute je opet skakao po meni i igrao se,ali sam otisao veterinaru.izmjerili temperaturu(normalna 38.8),preslusali pluca(sve ok),nesto je pipala ispod zadnjih sapa(to neznam sta znaci) i rekla je da jos nezna nista.moguce je da je klasicna epilepsija ili gliste tako mi je rekla.dobio je 2 inekcije apaurin za smirenje i synulox.i da mu sutra za dorucak skuham rizu i mljeveno meso i da dodem u pola 10.mene zanimaju 2 stvari,jeli imao tko slicna iskustva(jer iskreno ja se nadam da su gliste,ali posto je dobio tablete vec protiv glisti nevjerujem da su sada problem i sve me strah te epilepsije),a druga stvar,zvao sam čovjeka od kojega sam kupio pesa iz štenare i navodno to je prvi slucaj u tom leglu,ali rekao je da mu sutra javim sta je bilo.mene zanima onaj tuzniji dio,ako je epilepsija,kakvo ja zakonsko pravo imam za psa od te štenare koja mi je prodala....

Hvala
zabrinuti ljubitelj pasa

ja sam imla 2 psa sa epilepsijom.
prvi je bio muski i imao je napadaje koji su izgledali tako da je pao na pod, tresao se, slinio...lijecili smo ga sa 2 vrste ljekova koje je vet prepisao, ali smo ga u dobi od 4 godine morali uspavati, jer su ljekovi prestali djeovati i imao je napadaje svaki dan, a zadnju noc prakticki jedan za drugim, pa smo odlucili da ga ne mozemo dalje muciti.

drugi pas je bila kujica i njeni napadaji su se ocitovali ponekad u tome da je izgubila koordinaciju i legla na stranu, u polusvjesnom stanju, a ponekad je samo stajala, vidjelo se da nije svjesna nicega, nije reagirala na poziv i podrazaj....njoj j e terapija pomogla, ´cak smo ju nakon godinu dana skinuli s lijeka i nakon toga je imala mozda jedan napadaj u 6 mj. i bilo ju je dovoljno uzeti na ruke i drzati i to bi proslo.

meni, iskreno, ovo kod tvog psa slici na epilepsiju.
popricaj sa vetom o opcijama lijecenja, potrazi i drugo misljenje, a kaj se tice uzgajivaca, tu nisam pametna, jer meni je i samoj (radi se o trecem psu) uzgajivac uvalio jako bolesnog i kronicno bolezljivog psa, kojeg sam prve 2 godine jedva skrpala, a i sad se dosta mucimo, cesto ima problema raznih.
uzgajivaci na zalost cesto paze na izgled, a malo na zdravlje psa.
neka ti netko ko se kuzi u pedigreu pogleda das li ti je pas familijarno krizan-to ti je lose.
moj, na zalost, je.

Didi
13.12.2010., 06:47
Sakysk, premjestila sam tvoj i Hannin post ovamo, na temu o epilepsiji, jer mislim da ćeš ovdje naći više odgovora na svoje pitanje nego na općoj temi o prvoj pomoći.

Tu ćeš, između ostaloga, pronaći i moju priču o Lakiju, mojem udomljenom mješancu koji je bolovao od epilepsije pa neću ponavljati.

Epilepsija se može liječiti, točnije može se lijekovima održavati dobro stanje, bez napada ili uz rijetke napade pa pas može, uz povećanu brigu, zapravo normalno živjeti. Nažalost, ima i drugih slučajeva, kada je to jako teško ili čak nemoguće.

Kakva su tvoja prava u odnosu na uzgajivača ovisi o ugovoru koji si s njime potpisao, ako jesi, kao i o samom uzgajivaču. Eventualno možeš očekivati da ti uzgajivač u zamjenu ponudi drugog psa / štene, s time da ovoga vratiš, a on će ga najvjerojatnije dati usmrtiti.

sakysk
13.12.2010., 10:57
poštovani,

prvenstveno hvala Didi na prebacivanju posta,nisam jucer bio u stanju traziti di tocno da stavim svoj post i koga da trazim pomoc.
uglavnom post ce biti malo duzi i detaljniji,pa se unaprijed ispricavam...

sinoc kako smo se vratili od veta bio je razigran,malu nuzdu je obavio 3 puta vani,pio je puno vode,neznam jeli zbog napada ili inekcija,ali pio je znatno vise nego inace.na kraju sam mu dopustio da spava izmedu cure i mene na krevetu pokrio ga poplonom i grlio cijelu noc dok se on samo sve vise i vise gnjezdio,imao sam osjecaj da je imao mogucnosti da bi usao u mene :) koliko se stiskao.
posto smo bili naruceni kod veta u 9:30,cura se digla u 8 da skuha rizu i mljeveno meso za klopicu dok smo on i ja ostali spavati nesto duze.u 9 sati cura je usla u sobu donjela hranicu za njega on se normalno digao,istezao prednje zadnje sape i namirisao hranu i njuskao i cekao trenutak kada ce se ohladiti da mu spustimo u njegovu posudicu da popapa.u jednom trenutku je opet poceo napad od zadnje ljeve nogice pa na cijeli kuk pa na ostatak tijela prema glavici.oci otvorene usta napola otvorena,slina curi i piski od ukocenosti,zovem ga ali od ukocenosti tijela ne reagira.cura brzo dolazi u sobu opet neznamo sta da radimo,ja ga dragam po glavi,tepam mu dok to ne prode.jer covjek u takvim sitacijama je skroz nemocan.napad je opet trajao cca 2 minute nakon cega su mu se grcevi poceli opustati prvo od glave pa prema zadnjim sapama.digao se guza mu je jo bila pokocena tako da bas nije normalno hodao nekih minutu nakon napada i bio je dezorijentiran.nakon minutu i pol je dosao sebi i vidio mene i od srece kao da me nije dugo vidio poceo mahat repom i dosao do mene i poce skakati i lizati me.nazvali smo veta,rekli su da mu ne dajemo nista za jesti nego da dodemo odmah do njih.po dolasku opet mu je izmjerena temperatura 38.5 i ovaj put su mu vadilikrv da vide krvnu sliku.krvna slika je bila ok,dobio je opet 2 iste inekcije kao jucer.i vet je rekao da izgleda da je epilepsija.dao nam je recept za apaurin da uzmemo u ljekarni po 1 tabletu svakih 12 sati i sutra u kontrolu opet.dosli smo doma dali mu rizu i to meso,inace od kada je kod mene samo ga hranim proplan sensetive,pa sam mislio mozda nece htjeti tu rizu i meso,ali naravno kako je poznat kao mali pozdrvljivac polizao je cijeli tanjur.
nakon toga sam opet nazvao uzgajivaca od kojega sam uzeo da mu kazem sta je bilo,i on je bio u cudenju,ispitivao me kako izgleda napad,jer kaze da to nije jos dozivio.rekao je da je imao 3 legla uvijek isti 2 psa su se parila i da nikada nije imao problema.pitao je za gliste, ja sam normalno rekao da je dobio pola tablete prije 2 mjeseca i to je to.i to je njemu bilo jako cudno,jer kaze da njegovi su znali dobiti puno cesce tabletu skoro svaki mjesec po jednu i to cijelu.tako da mi je rekao da sutra pitam veta da mi da cijelu tu tabletu da probamo vidjeti sa tim pa da mu dalje javimo...

iskreno strah me ostaviti ga samoga,tako da ce cura biti cijeli dan sa njim,a ja popodne idem raditi.
i dalje uz sve postove koje sam procitao to izgleda kao epilepticki napad,ali nekako u dubini se nadam da su mozda gliste i da nece biti nekakvih ostecenja u mozgu.jedino neznam ako su gliste jeli napad istog toga tipa,grcenje i to sve....

Hvala

Smartie
13.12.2010., 11:26
Sumnjam da bi pas zbog glista imao epileptički napad. Osim ako infestacija nije takva da trovanje to prouzrokuje.

Možda uzgajivač nije imao slučaj epilepsije kod svoja dva psa. Tko zna što je bilo kod predaka njegovih pasa. U svakom slučaju odi kod veterinara-specijalista koji će slikati glavu i napraviti sve potrebne pretrage i dati ti odgovarajući lijek, što Apaurin nije, pogotovo ne kod tako malog šteneta. Možda je nešto drugo što uzrokuje epi napadaje.
Psi s epilepsijom mogu živjeti godinama, ovisno o epilepsiji koju imaju. Ponekad im nažalost nema pomoći u smislu održavanja zadovoljavajućeg stanja jer su napadi sve jači i sve češći. Pas s epilepsijom nikad ne bi smio biti ostavljen sam. Što se uzgajivača tiče, bilo bi fer da ti vrati novac ako misliš takvog psa zadržati i cijeli život ga liječiti, bez obzira na to je li imao slučaj u leglu ili ne.

Didi
13.12.2010., 11:34
Sakysk, jako mi je žao što vam se ovo događa, svima troma, tebi i tvojoj djevojci, a najviše malenom bigliću.

Pokušat ću biti što kraća i što jasnija, ali ne znam koliko ću u tome uspjeti, jer je pitanje složeno.

Epilepsija je neurološko oboljenje koje se sastoji u poremećaju živčanog sustava, točnije u nepravilnim i pretjeranim izbijanjima živčanih impulsa u mozgu. Uzroci mogu biti razni - od genetskog naslijeđa pa do ozljeda mozga. Jedan od tih uzroka doista je larva crijevne gliste, ali se to ne može samo tako odoka odrediti niti sve bacati na to.

Ako si iz Zagreba, pa čak i ako nisi, a možete srediti put do ovamo, lijepo nazovi VetPoint i tamo odvedi psa na temeljit sistematski pregled. Do tada, najpametnije što možeš napraviti jest tražiti od veta da ti prepiše lijek za epilepsiju - ovi su napadi previše učestali i prejaki da biste se oslanjali samo na apaurin koji je zapravo lijek za smirenje. Čišćenje od glista ne bi bilo loše, ali nije glavna stvar kojoj u ovom trenutku trba posvetiti pažnju.

Dobro ste odlučili što ga ne ostavljate samog, koliko god možete budite uz njega. Ako ga i kad ga uhvati napad, smanjite svjetlo, ugasite radio, televiziju - isključite sve šumove i buku, a i sami govorite što tiše. Ako do napada slučajno dođe vani, što više možete zaštitite ga fizički od okoline - bigl je malen pas pa ako čučneš kraj njega i zakloniš ga tijelom od radoznalih prolaznika i mahneš im rukom da se godne dođavola, dobro ćeš učiniti. Sigurnost koju mu pruža spavanje s vama u krevetu svakako bi mogla pridonijeti tome da lakše prevlada ovo stanje pa, ako možete, nemojte od toga odustati.

Još nešto, dok ne stignete do VetPointa, stisnite malo srce i zapisujte točno što se događa - vrijeme i trajanje napada, simptome, terapiju, jelo, izlaske, obavljanje nužde, sve, sve, sve. Pomoći ćete veterinaru u što točnijem postavljanju dijagnoze. A i poslije, kad mu se odredi terapija, bit će dobro voditi dnevnik upravo zbog toga što će se terapija možda mijenjati i prilagođavati. Kad budeš zvao VetPoint pokušaj dobiti što hitniji termin.

O uzgajivaču ne znam što da ti kažem, ali o njemu možemo i drugi put. Sada je najvažnije pomoći psu. Ako niste iz Zagreba i bude vam trebala pomoć u pronalaženju VetPointa, javi mi se na PM pa ćemo se dogovoriti.

Držite se, a ja držim fige da sve bude dobro.

Corduroy
13.12.2010., 11:35
Jesu li mu, osim krvne slike, provjerili i biokemijske parametre?

sakysk
13.12.2010., 12:32
Draga Didi,evo cim mi je Smartie rekao da odem slikati glavu kod specijaliste,sam uzeo telefon i zvao po sisku da vidim jeli ima di,na kraju sam dosao do veterinarskog fakulteta u ZG,pa su mi rekli da nazovem izmedu 16-18,pa sam procitao tvoj post i nazvao Vetpoint i ugovorio termin odmah za sutra ujutro.oni su mi rekli da mu dam tu drugu polovicu tablete protiv glisti sta mi je ostala od zadnji put i da mu pregledam stolicu jeli ima glisti u njoj,da ako se napad dogodi da ga snimim na mob i da ponesem sve nalaze sta su mi kod mog veterinara radili,pa ce oni obaviti to sta ovi nisu.pa je rekla ako je epilepsija da ce mi propisati terapiju za smirivanje tog grcenja tijela ako se grcevi smanje onda ce stati sa tom terapijom,ako se ne smiri da ce mu dati neku drugu jacu.
malo sam pregledao njihove internet stranice i nisam skuzio ali mislim da nemaju aparat za rengen slikanje ili samo krivo skuzio mozda cekaju neki suvremeniji.
uglavnom zena na telefonu je rekla da se to sada sve cesce dogada.jos cu u 4 nazvati veterinarski fakultet da cujem njihovo misljenje.

2Corduroy>malo sam neznalac kod tih slika uglavnom na papiru ima 3 grafa i 3 odlomka nalaza,ja mislim da je to sve za krv,jedino ako medu tim stvarima nema nekih biokemijskih parametra.reci mi oznake pa cu provjeriti.

Hvala

Corduroy
13.12.2010., 12:45
Nešto ovog tipa: AST, ALT, GGT, urea, kreatinin, glukoza, Ca, Na i slično.
Ne mora biti nužno ovo što sam naveo, a može biti i više :)

Didi
13.12.2010., 12:50
Sakysk, bez brige, imaju potrebnu opremu. Drago mi je da ćete to brzo obaviti.

Pod biokemijskim parametrima misle se raznorazni krvni nalazi (jetreni, bubrežni, elektroliti i tako svašta), a krvna slika podrazumijeva crvena i bijela krvna zrnca, hemoglobin, hematokrit, trombocite i još ponešto. Kao što sam rekla, do epi napada može doći iz raznoraznih razloga, a ti su parametri dobar pokazatelj u kojem smjeru treba razmišljati.

P. S. Vidiš što ti je pametan vet. Ja se uopće nisam sjetila snimanja napada mobitelom.

P. P. S. Zovi Veterinarski fakultet, ali ako psu hoćeš dobro, ipak odi u VetPoint.

sakysk
13.12.2010., 13:20
LEU 12.6 (6-17)
LYM +5.6 (1.0-4.8)
MIT 0
GRA 7.0 (3.0-12.0)
LY% +44.4% (12.0-30.0)
MI% 0
GR% -55.6% (62.0-87.0)

ERY 6.23 (5.5-8.5)
HGB 133g/l (120-180)
HCT 0.42 (0.37-0.55)
MCV 68fl (60-77)
MCH 21.4pg (19.5-24.5)
MCHC 315g/l (310-340)
RDWs 50 fl

THR 438 (200-500)
PCT 0
MPV 8.3fl
PDWs 10.06fl

evo to pise na nalazu.

ma ja sam se sjetio jutros snimati napad,bas iz toga razloga,pa me cura oprala da sta cu snimati od soka koliko joj je zao bilo.tako da eto nazalost nisam snimio.
naravno da psu zelim najbolje,zato cu i ici tamo,sada cu mu dati tu tableticu,iako mi je onako cudno davati tu tabletu nakon sto je otvorena 2 mjeseca vec,ali valjda oni znaju...ako sve bude ok,javim vam se tek sutra poslje vracanja iz ZG.Nadam se da ce sve biti ok i da nece biti nekih posljedica na mozgu od toga

Corduroy
13.12.2010., 13:29
Sakysk, bez brige, imaju potrebnu opremu. Drago mi je da ćete to brzo obaviti.

Pod biokemijskim parametrima misle se raznorazni krvni nalazi (jetreni, bubrežni, elektroliti i tako svašta), a krvna slika podrazumijeva crvena i bijela krvna zrnca, hemoglobin, hematokrit, trombocite i još ponešto. Kao što sam rekla, do epi napada može doći iz raznoraznih razloga, a ti su parametri dobar pokazatelj u kojem smjeru treba razmišljati.

P. S. Vidiš što ti je pametan vet. Ja se uopće nisam sjetila snimanja napada mobitelom.

P. P. S. Zovi Veterinarski fakultet, ali ako psu hoćeš dobro, ipak odi u VetPoint.

Tako je, u kom smjeru, a i za eliminirati neke stvari

Ima i na faxu odličnih ljudi, nemojte odmah....

Didi
13.12.2010., 13:34
Ima i na faxu odličnih ljudi, nemojte odmah....Nije stvar samo u kvaliteti liječnika, nego i u glomaznosti cijele institucije. VetPoint je mala ekipa, na jednom mjestu i mogu sve odjednom obaviti. Zato preporučujem.

Sakysk, još jednom - držim fige, a moje dvije gadure svaka po sve četiri šape. Valjda će i to malo pripomoći. :)

Pimpinell@
13.12.2010., 13:47
Držim ti fige svakako.
Obavite sve što trebate što prije, svaki napad može ostaviti štetu na mozgu bilo čovjeka bio psa.
Uzgajivaču reci da ne filozofira bez veze.

I kod pasa i kod ljudi epilepsija koja se ispravno liječi može svesti štetu na minimum minimuma, a čak i sasvim zaustaviti, apaurin niej lijek za to ni u kom slučaju.

Linai
13.12.2010., 13:54
Vidim da se već nekoliko puta preporuča Žarko i Vetpoint, nemam ništa protiv, dapače, jedan od boljih vetova u Zg, ali mislim da je za epilepsiju ipak bolji izbor dr. Kiš s vet. faksa.

sakysk
13.12.2010., 21:09
joj,joj,joj
evo vratio sam se sa posla pa da vam se javim,B. je imao 2 napada dok sam bio na poslu.jedan oko 5 dok je bio u setnji(u ovom se poceo i malo gusiti),a drugi oko pola 8 i taj je trajao duze.zvao sam svog veta rekao je da mu dam apaurin tabletu i nista od hrane da ga pustim da se smiri i ne diram ga vise,da miruje do sutra do 8 i da dodemkod njega da ce mi dati najacu dozu ljekova,pa sam zvao VETPOINT i rekao istu stvar pa su mi pomakli dogovor sutra u 9 da dodem,da ce ga testirati na sve i probati mu potaknuti epilepsiju da vide sve.tako da cu sutra ipak oko 7 krenut za ZG.neznam sta da vam kazem,pocinjem gubiti nadu. Moj vet mi je rekao posto je tako mlad 5 mjeseci da sumnja da ce na kraju ispast dobro sa tom jakom terapijom.
Neznam ljudi sta da radim. ovo je jako tesko,da tako malo bice to mora prozivljavati.nadam se da ce barem u miru docekati ujutro,lezi na krevet,apaurin ga je drogirao tako da mi nista drugo ne preostaje osim maziti ga puno i uzivati dokle god mogu.

Sto se tice uzgajivaca cura ga je zvala i opisala mu sve,on je rekao da nigdje ne brzamo,da cemo vidjeti sta ce biti,nakon toga ga je pitala sta moze od njega ocekivati u najgorem slucaju,on je rekao da stvarno nema novaca,ali da prvo leglo prvo štene je nase.
Mene je osobno uopce vise strah od njega uzeti,vezati se kao da ti je dijete i na kraju da se takvo nesto dogodi.uzas.

Didi
13.12.2010., 21:45
vezati se kao da ti je dijete i na kraju da se takvo nesto dogodi.uzas.Znam. Mišić mali. Nezahvalno je išta prognozirati, ali ovo s jakom terapijom i mladom dobi, meni, iskreno rečeno, zvuči bez veze. Ako psu treba terapija, treba mu terapija, a količina se određuje prema veličini, težini i ozbiljnosti bolesti. Samo neka sve bude dobro. :) :top:

Smartie
13.12.2010., 21:48
Ja i dalje nigdje na netu ne mogu naći da negdje piše da ličinke gliste dolaze do mozga i uzrokuju epilepsiju. :ne zna:
Piše samo da takve simptome ima toxoplazmoza i ehinokokoza (pseća trakavica). Međutim, pas je samo nosioc i prijenosnik pseće trakavice a ehinokoki odnosno ličinke tvore ciste u organizmima drugih životinja i ljudi.

SAekysk, nadam se da će maleni biti OK. Držim fige za sutra.

Pimpinell@
13.12.2010., 21:57
Smarti, svašta može potaknuti epilepsiju pa i ličinke :) Vidi se da ne stigneš gledati Dr.Housea :)

Nažalost svaki napad izaziva određenu štetu...pitanje je gdjei na kojem dijelu mozga.
Jeidno što se možete nadati je da je tip epilepsije koji se može liječiti i da učestali napadi neće oštetiti mozak u velikoj mjeri.
Obzirom da je mlad pas, moguće da će regeneracija učiniti svoje i da će se uspjeti naći prava doza lijeka.
Posebno obzirom da ste reagirali vrlo brzo.

Smartie
13.12.2010., 22:05
Smarti, svašta može potaknuti epilepsiju pa i ličinke :) Vidi se da ne stigneš gledati Dr.Housea :)

Gledam ja svog Housea :cerek:

Ja sam napisala u kom slučaju mogu izazvati epilepsiju, međutim nigdje se ne govori o ovome što je Didi rekla. išla sam istraživati malo čisto znatiželje radi. I valjda straha :eek:

sakysk
13.12.2010., 22:44
hvala ljudi svima vidjeti cemo sutra,evo apaurin je popustio i on se skroz razigrao,kao da mu nista nije,i trazi hranu,gladan je kao vuk...idemo ga probati smiriti i uspavati,sutra je novi dan i rano krecemo u pobjede :)pozz laku noc i hvala jos jednom svima

Pimpinell@
13.12.2010., 22:55
Ajd svakako se javi sutra.

sakysk
14.12.2010., 11:15
ej ljudi evo upravo se vratili iz ZG.mogu vam reci da sam zadovoljan,ali ajmo ispocetka.

probudili smo se ujutro u pola 7 da stignem na termin,ali naravno B. je htio jos spavati u toplom krevetu pod toplim pokrivacem i nikako se nije htio dignuti,a ja ga nisam htio forsirati jako.i ajde nekako se uspijeli dignuti,pripremio rizu u posudici i vodu da ima za papati jer neznam koliko ce pregled trajati.izveo ga pred kucu da obavi nuzdu obavio oboje i nakon toga opet jedan udar,ovaj put nije piskio mislim iz razloga jer je obavio nuzdu minutu prije.ostao sam skuliran i snimao napadaj,dok ga je cura mazila.opet trajalo oko minutu i pol.i ajde to proslo i krenuli na put prema ZG.mislio sam da ce spavati u autu,ali on znatizeljan stalno gleda kroz sajbu sta ima vani i negdje tek u gorici on se stisne i pocne spavati.nasli smo kliniku iz prve i bili tamo u pola 9.usli unutra i malo pricekali i odmah nas primili.svi su znali tko smo jer smo jucer digli paniku.Veterinar je dosao po nas i jako uljudan pruzio ruku upoznao se sa nama i odveo nas do sobe za pregledavanje.ispricali smo mu sve i onda mu je on provjeravao reflekse i motorne funkcije,savijanje sapa da vidi hoce vratiti,hodanje naprijed, nazad, u stranu,zjenice reagiranje i okus na jeziku gurao mu je stapic za usi natopljen necim gorkim u usta.naravno dok je to sve radio nam je detaljno opisivao sta radi.rekao je da je sve ok,i da netreba raditi neki skuplji pregled(di bi ga kao trebao uspavati)rekao mi je naziv ali nemogu se sjetiti da kosta oko 500-1000kn,ali rekao je da nije potrebno jer ima dobre reflekse i odaziv.izvadio mu je krv za biokemijski nalaz jetra.i sve je ok.na pocetku je uglavnom pregledao snimku sa moba i rekao da je epilepticki napad.pred menom jer redom objasnjavao tu krvnu sliku,cemu sluzi,sta znaci i sve.jako i ugodno me iznenadio. pitali smo ga jeli opasno,hoce se izljeciti i rekao je potvrdno da bi trebao,da nije nista strasno.izvagao ga je,ima 9kg,pripisao mu je PHENOBARBITON od 15mg,2 puta dnevno svakih 12 sati po 2 tablete i 1/3 tablete.to je srednja kolicina,sa njom bi prvo poceo pa cemo vidjeti reakciju,rekao je ako bude usporen,uspavan,da mu se javimo da cemo smanjiti dozu,a tako i obrnuto.dao mi je DIAZEPAM (rektal. klizma) ako slucajno nasljede vise napadaja za redom,objasnio mi je da tjekom grcenja misic trosi glukozu ili tako nesto pa ce ovo valjda nadoknaditi tako nesto.posto smo iz siska dao nam je tableta za mjesec dana i rekao da bi kroz 2 tjedna trebalo biti poboljsanja na nacin da se napadaji smanjuju malo po malo,npr. nece vise trajati minutu vec 45 sekundi itd.hranu je rekao da mu mogu normalno nastaviti davati.ja sam mu jos napomenuo da sam ujutro i jucer pregledao tvrdu stolicu da nema glisti.sto se tice epilepsije rekao je da je to urodena epilepsija.nakon svega pitao je jeli nas jos sta zanima,bas je uzeo vremena za nas.rekao je takoder ako bude dobar odaziv na tablete vec nakon 3 mjeseca bi mu mogli poceti smanjivati dozu da vidim reakciju ako ispadne sve dobro to bi moglo biti to.jako sam pozitivan,hvala vam svima jos jednom na pomoci i budem vas izvjestavao

Pimpinell@
14.12.2010., 11:19
:top: :top:

Bravvo, dobar vet i dobar gazda

ajd čuvaj ga i uživajte:top:

p.s. znam da si uzbuđen ali malo više razmaka u pisanju, lakše bi se čitalo :)

Smartie
14.12.2010., 11:42
Eto super. Petpostavljam da ste bili kod Žarka :cerek: On je jedan od rijetkih kojem se uopće da objašnjavati sve u detalje od A do Ž.

Što se tiče ovog "urođena epilepsija" porazgovaraj s uzgajivačem, psi koji daju takvu štenad ne bi smjeli u daljnji uzgoj (uključujući i tvog). Možda ranije nije bilo slučajeva, ali i jedan je dovoljan.

Didi
14.12.2010., 11:59
Sakysk, jako sam sretna - zato što ste došli u prave u ruke i zato što vidim da je biglić u rukama pravog vlasnika. Držimo fige za dalje. :) :top:

DorianGrey
14.12.2010., 21:04
Eto super. Petpostavljam da ste bili kod Žarka :cerek: On je jedan od rijetkih kojem se uopće da objašnjavati sve u detalje od A do Ž.

Što se tiče ovog "urođena epilepsija" porazgovaraj s uzgajivačem, psi koji daju takvu štenad ne bi smjeli u daljnji uzgoj (uključujući i tvog). Možda ranije nije bilo slučajeva, ali i jedan je dovoljan.

slažem se,pogotovo neki kod kojih se to već događalo:top:

sakysk
14.12.2010., 22:54
ej ekipa evo mene opet.

Zamislite sada ovo. Od jutra hvala bogu se nije dogodio niti jedan napad više. Nastaviti ćemo terapiju jos neko vrijeme,pa cemo poceti lagano skidati. Uglavnom nisam Vam napomenuo u prijasnjem postu od uzbudenja i previse informacija,da sam spomenuo veterinaru da je u cetvrtak bio kod moga veterinara zbog upale uha i dobio kapi za šugarce otonazol(terapija 2 puta dnevno 7 dana),kada sam to rekao Žarku pregledao mu je uho i rekao da ih vise nema da mogu prestati,ja sam rekao da sam vec sinoc prestao,znaci zadnje kapi je dobio ponedeljak ujutro. pitao sam ga jeli moze sta od toga biti,on me je pitao jeli sam osjetio miris tog jednoga sastojka,ja sam rekao da mi uopce nije palo na pamet mirisati te kapi.on mi je donio tu bocicu sa tim mirisom da pomirisim,i ja nisam bio siguran. pa smo nastavili ove druge pretrage. Uglavnom taj sastojak se stavlja ponekada vise u otonazol da prije pobije sugarce,a previse bi lose dijelovalo na psa. Kada sam dosao doma sam pomirisao kapi i nisam siguran ali mislim da imaju taj miris.i zamislite igrom slucaja kako mu jos od jucer nisam davao te kap danas se nije vise ponovio nikakav napadaj.
Ali sada je pitanje posto smo poceli sa terapijama,jeli moguce da su terapije vec tako djelovale isti dan,pa cemo zato rade pricekati jos malo i vidjeti cemo.

Zvao sam Žarka onje rekao da bi kapi as vise toga tako djelovale na psa,ali da ostanemo jos na terapiji pa cemo vidjeti.

Ja se osobno nadam da jesu problem te kapi,jer onda ispada da mi je uzgajivac cijelo vrijeme govorio istinu,i moci cu ga pariti i na izlozbe i sve i onda bi definitivno bilo sve ok.

Ovo pisem ako ce se slucajno nekom slicno dogoditi,ali jos cu potvrditi sa 100% sigurnoscu kroz koji tjedan.

Hannah 3
14.12.2010., 23:30
najbolje da pitas dr zarka sto se tice parenja i da ga fakat poslusas.
ako postoji sansa da je nasljedno, zbilja nemoj.
jebes s oprostenjem parenje i izlozzbe, glavno da maleni bude u redu.
ljubite ga i cuvajte.

Pimpinell@
14.12.2010., 23:30
Čuj, ja znam da se čovjek i za slamke hvata, ali kako bilo da bilo ni slučajno nemoj prestajati ili smanjivati terapije bez konzultacije sa veterinarom.
Bez obzira kako ti se stanje činilo dobro.

Didi
15.12.2010., 00:16
Sakysk, prerano je još govoriti, ali ako se pokaže da bi uzrok epi napadima mogao biti i neki durgi, a ne urođeni poremećaj, najbolje će biti, za svaku sigurnost, da obaviš DNK analizu - Žarko će znati gdje se to radi, ja sam zaboravila.

To je još stvar budućnosti, ali dobro je da ta mogućnost postoji.

Smartie
15.12.2010., 08:37
Oni rade DNA analizu:

Genos (http://www.genos.hr/analiza-animalne-dna/)

međutim, na njihovim stranicama vidim samo DNA analizu što se tiče ispitivanja porijekla. Možda da nazoveš i pitaš.

Ali evo, ovi u Ljubljani rade i analize na nasljedne bolesti i druge stvari:

Inštitut za DNK analize (http://www.klinikadnk.com/si/648/storitve/dnk-testi-za-pse.html)

offtopic: crkla sam od smijeha - Zlatni retriver je na slovenskom Zlati prinašalec :cerek:

Zla patka
16.12.2010., 18:36
....

ej

moja pasica je na fenobarbitonu, sad ce biti pola godine.
stvar je da pas mora uzimati jendo vrijeme terapiju da bi se postigla odredjena koncentracija lijeka u krvi tako da obavezno nastavi s ovom dozom koliko su ti rekli pa onda eventualno na manju... ili vecu, ako se napadi ponove.

moja je na 50mg/dan, ima 30kg. to joj je bila i pocetna doza i za sada je ok.
prvih tjedan i pol je bila malo usubekana, ali kansije se navikla i sad je skroz normalnog ponasanja tako da bez brige ako i bude malo mirniji, treba psu malo vremena da se privikne na terapiju

saljemo jedan repomah tvom pesu :p

Mali Miraz
16.12.2010., 19:48
imam pitanje, mozda je netko ima slican slucaj..
muzjak irskog setera, malo mladi od 3 god.
u familiji nitko nije imao epilepsiju i od brace i sestara nitko ju nema.

tu je kronologija njegovih napada:
datumi napada:
2 mj
6mj
9 mj

30.09. - 18h i 03h

24.11. ujutro

15.12. - 23:05h (dobio pola tablete 2sata prije napada)
16.12. - 05 ujutro (blagi napad) - nakon napada dobio cijelu tabletu
16.12 - 11:55 (srednje jaki napad)
16.12 - 12:55
16.12 - 16:30 - napad "zaustavljen" sa Diazepam Desitin rectal tubom (nakon toga iznimna ošamućenost 20tak minuta)
16.12 - 20:30 - napad "zaustavljen" sa Diazepam Desitin rectal tubom (nakon toga iznimna ošamućenost 20tak minuta) - dobio pola tablete pola sata prije napada

iz ovog je vidljivo da je dosad imao relativno malo napada, svakih par mj i to je to, samo jednom je imao 2 napada u kracem periodu.

danas mu je ovo vec sesti napad... phenobarbiton ne pomaze previse.... u biti nista.
sutra idem kod dr. Kis, nadam se da ce biti na faxu..

dvaput radio nalaze i dvaput nije nis nadeno, tj klasicno kak je kod epilepsije..

neki pametan savjet?

Zla patka
16.12.2010., 20:03
imam pitanje, mozda je netko ima slican slucaj..
muzjak irskog setera, malo mladi od 3 god.
u familiji nitko nije imao epilepsiju i od brace i sestara nitko ju nema.

tu je kronologija njegovih napada:
datumi napada:
2 mj
6mj
9 mj

30.09. - 18h i 03h

24.11. ujutro

15.12. - 23:05h (dobio pola tablete 2sata prije napada)
16.12. - 05 ujutro (blagi napad) - nakon napada dobio cijelu tabletu
16.12 - 11:55 (srednje jaki napad)
16.12 - 12:55
16.12 - 16:30 - napad "zaustavljen" sa Diazepam Desitin rectal tubom (nakon toga iznimna ošamućenost 20tak minuta)
16.12 - 20:30 - napad "zaustavljen" sa Diazepam Desitin rectal tubom (nakon toga iznimna ošamućenost 20tak minuta) - dobio pola tablete pola sata prije napada

iz ovog je vidljivo da je dosad imao relativno malo napada, svakih par mj i to je to, samo jednom je imao 2 napada u kracem periodu.

danas mu je ovo vec sesti napad... phenobarbiton ne pomaze previse.... u biti nista.
sutra idem kod dr. Kis, nadam se da ce biti na faxu..

dvaput radio nalaze i dvaput nije nis nadeno, tj klasicno kak je kod epilepsije..

neki pametan savjet?
na terapiji je? koliko uzima mg?
iz ovoga sto si napisao se jasno vidi kako su razmaci izmedju napada bili sve manji i manji... zar nisi bio u kontaktu s vetom? trebalo mu je povecati dozu :ne zna:
i jesi li zvao veta danas odmah nakon prvog napda? sto je rekao? ako nisi, zasto nisi? :confused:

jedini savjet je otici vetu sto prije

Pimpinell@
16.12.2010., 20:09
Jasno, vetu što prije

Nažalost, ne mogu se sve epilepsije uspješno liječiti, nekad je šteta od ljekova veća od koristi koje ev.mogu donijeti kao i sama šteta od napada. :(

Držim ti fige

Mali Miraz
16.12.2010., 20:37
na terapiji je? koliko uzima mg?
iz ovoga sto si napisao se jasno vidi kako su razmaci izmedju napada bili sve manji i manji... zar nisi bio u kontaktu s vetom? trebalo mu je povecati dozu :ne zna:
i jesi li zvao veta danas odmah nakon prvog napda? sto je rekao? ako nisi, zasto nisi? :confused:

jedini savjet je otici vetu sto prije

pise ti sve u postu..
dobiva 2x po pola tablete na dan, znaci jednu
danas sam mu povecao prvi put u 5 ujutro i dao cijelu odjednom..

nije mu trebalo povecati dozu jerbo nije imao cesto napade.... tek danas/jucer je pocelo biti intenzivno.. vet je rekao da i dalje dajem 2x po pola.. ja se ne slazem sa time ali cemo vidjet sutra kod gde Kis...
danas je dobio Diazepam Desitin rectal koji zbiljam zaustave napad cim ga dobije ali je nakon toga u takvoj komi da mu vjerojatno necu dati jos jednom nego cu pustiti da napad bude do kraja..

Didi
16.12.2010., 20:44
danas je dobio Diazepam Desitin rectal koji zbiljam zaustave napad cim ga dobije ali je nakon toga u takvoj komi da mu vjerojatno necu dati jos jednom nego cu pustiti da napad bude do kraja..U vrijeme kad smo mi liječili Lakija, tog srredstva nije bilo kod nas u upotrebi. Misliš li zbilja da je bolje pustiti napad da se odvije do kraja, nego ga zaustaviti? Ne znam, vjerojatno ovisi od slučaja do slučaja. Laki je i nakon napada bio grogi odnosno redovito bi se povukao na spavanje, tako da bih mu ja rado bila prekinula napde da je za to bilo mogućnosti.

Zla patka
16.12.2010., 20:55
pise ti sve u postu..
dobiva 2x po pola tablete na dan, znaci jednu
danas sam mu povecao prvi put u 5 ujutro i dao cijelu odjednom..

nije mu trebalo povecati dozu jerbo nije imao cesto napade.... tek danas/jucer je pocelo biti intenzivno.. vet je rekao da i dalje dajem 2x po pola.. ja se ne slazem sa time ali cemo vidjet sutra kod gde Kis...
danas je dobio Diazepam Desitin rectal koji zbiljam zaustave napad cim ga dobije ali je nakon toga u takvoj komi da mu vjerojatno necu dati jos jednom nego cu pustiti da napad bude do kraja..

nisam iz posta shavtila da pise 2x pola, nisi to napisao.
a to sto si mu dao danas ujutro cijelu odjednom mislim da ne moze puno utjecati jer treba neko vrijeme piti vecu dozu da bi se koncentracija u krvi povecala.

jesi ziher da je u komi od dizepama? moj pes je u komi od napada jer je to ogroman sok za organizam.
mislim da definitivno ne bi trebao prestati s tim. uostalom sto ti je veterinar rekao? ja svog uvijek nazovem nakon napada i on me savjetuje sto da radim

Pimpinell@
16.12.2010., 20:59
U vrijeme kad smo mi liječili Lakija, tog srredstva nije bilo kod nas u upotrebi. Misliš li zbilja da je bolje pustiti napad da se odvije do kraja, nego ga zaustaviti? Ne znam, vjerojatno ovisi od slučaja do slučaja. Laki je i nakon napada bio grogi odnosno redovito bi se povukao na spavanje, tako da bih mu ja rado bila prekinula napde da je za to bilo mogućnosti.

Naravno..nikako niej dobro pustiti napad do kraja, šteta koja nastaje i tako je poprilična a trajanjem i još veća.Napade treba zaustavljati ako je ikako moguće..

Opet, manja je šteta od lijekova odnosno nuspojava nego generalno od same bolesti.

sakysk
16.12.2010., 21:48
ej

moja pasica je na fenobarbitonu, sad ce biti pola godine.
stvar je da pas mora uzimati jendo vrijeme terapiju da bi se postigla odredjena koncentracija lijeka u krvi tako da obavezno nastavi s ovom dozom koliko su ti rekli pa onda eventualno na manju... ili vecu, ako se napadi ponove.

moja je na 50mg/dan, ima 30kg. to joj je bila i pocetna doza i za sada je ok.
prvih tjedan i pol je bila malo usubekana, ali kansije se navikla i sad je skroz normalnog ponasanja tako da bez brige ako i bude malo mirniji, treba psu malo vremena da se privikne na terapiju

saljemo jedan repomah tvom pesu :p

ej evo nama je treci dan tek i bez napada,malo su mu tablete promejnile ponasanje,vise je hiperaktivniji i zna onako malo cviliti(ja mislim da je kao u depresiji) zvali smo Zarka danas pa je rekao da mu se jaivmo za 3 do 4 dana. Pa cemo vidjeti sta cemo dalje.

Kako je Pimpinell@ rekla,hvatam se za slamku pa i dalje mislim da su krive kapi za usi, da su mu one poticale te napadaje.

Zla Patka daj mi reci jeli tebi terapija pocela djelovati isti dan? Jer meni je nekako cudno to da on nema vise nikakvih napadaja(HVALA BOGU) a Zarko je rekao da ce napada i dalje biti ali da ce se smanjivati postepeno po trajanju i kolicini.

Zla patka
16.12.2010., 21:57
ej evo nama je treci dan tek i bez napada,malo su mu tablete promejnile ponasanje,vise je hiperaktivniji i zna onako malo cviliti(ja mislim da je kao u depresiji) zvali smo Zarka danas pa je rekao da mu se jaivmo za 3 do 4 dana. Pa cemo vidjeti sta cemo dalje.

Kako je Pimpinell@ rekla,hvatam se za slamku pa i dalje mislim da su krive kapi za usi, da su mu one poticale te napadaje.

Zla Patka daj mi reci jeli tebi terapija pocela djelovati isti dan? Jer meni je nekako cudno to da on nema vise nikakvih napadaja(HVALA BOGU) a Zarko je rekao da ce napada i dalje biti ali da ce se smanjivati postepeno po trajanju i kolicini.

moja pesica je imala napade u razmaku od 3mjeseca pa onda mjesec i pol... i otkad pije fenobarbiton nije imala napad, ali terapija definitvno ne moze poceti djelovati odmah tj. nije pocela djelovati isti dan :ne zna:
meni su moji vetovi rekli da krecemo s minimalnom dozom i vidjet cemo kada/ako ce dobiti sljedeci pa cemo prema tome dozirati... za sada je ok i cini se da je minimalna doza dovoljna.

sto se napada tice ne mozes niakd znati kada ce biti sljedeci... moze biti da su kapi bile uzrok, a ne mora nego jednostavno sad ima period bez napada

nije lijepo, ali sada u biti cekas napad da vidis koliko vremena je proslo, koliko je dugo trajao itd.

Pimpinell@
16.12.2010., 22:33

Gle ovako, epilepsija je specifična i po tome što ne dolazi u planiranim razmacima.
Nekad se može desiti više napada tijekom jednog dana pa pauza pa opet napada manje pa manja pauza pa nepravilni nekakav razmak pa tako...mješovito.
Neke epilepsije izaziva vanjski trigeri neke ne..
Ovo sve govoirm s ljudske perspektive ali razlike su male ili nikakve kod samih napada.

Uglavnom, ne možeš reći da su lijekovi trenutno djelovali jer im treba vemena ali isto tako ne možeš reći da je nestala samo zato jer je trenutno nema.
Vrijeme će pokazati.

Da su ljudi u pitanju napravile bi se EEG i MG i CT da se vide eventualna žarišta od čega bi EEG definitivno ukazao na nepravilnosti u radu mozga i potvrdio dijagnozu.Kod pasa milsim da se ne radi....tako da...ostaje ti da budeš strpljiv i da čekaš.
I da ga paziš i maziš

Mali Miraz
17.12.2010., 01:33
U vrijeme kad smo mi liječili Lakija, tog srredstva nije bilo kod nas u upotrebi. Misliš li zbilja da je bolje pustiti napad da se odvije do kraja, nego ga zaustaviti? Ne znam, vjerojatno ovisi od slučaja do slučaja. Laki je i nakon napada bio grogi odnosno redovito bi se povukao na spavanje, tako da bih mu ja rado bila prekinula napde da je za to bilo mogućnosti.

pustim napad do kraja zato sto to nisu neki jako dugacki napadi. minutu dvije max tri sve u svemu
dok ja skuzim da je napad prode par sec, dok nadem lijek i sve prode zajedno preko pol minute, dakle skoro pola napada.

a necu mu to davati radi ovog:
http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-05-02-774.pdf

nakon tog desitina nije se mogao ni ustati na noge...

enivej, nazalost je imao jos napada:
jedan u 23:35 i jedan sad u 2....
treba jos zdrzat do 8 i onda kod veterinara i vidjet cemo.

Mali Miraz
17.12.2010., 04:40
i jos 2.....
jedan u 4:20 a drugi u 5:20....
zvao vet fax, veli tip da oni nemogu nis dok ne dode ivana kis u 9.... jos 3,5 sata...

Zla patka
17.12.2010., 08:26
pustim napad do kraja zato sto to nisu neki jako dugacki napadi. minutu dvije max tri sve u svemu
dok ja skuzim da je napad prode par sec, dok nadem lijek i sve prode zajedno preko pol minute, dakle skoro pola napada.

a necu mu to davati radi ovog:
http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-05-02-774.pdf

nakon tog desitina nije se mogao ni ustati na noge...

enivej, nazalost je imao jos napada:
jedan u 23:35 i jedan sad u 2....
treba jos zdrzat do 8 i onda kod veterinara i vidjet cemo.

fenobarbiton isto tkao ima nuspojave... kao i svaki lijek.
ali definitivno je bolje to nego napad... stvarno te ne kuzim :ne zna:

i ne kuzim zar nemas veterinara kod kojeg i inace ides i kod kojeg nabavljas fenobarbiton? zasto njega ne zoves? :confused:

Pimpinell@
17.12.2010., 10:34
Ma jel tebi bitno da se pas odmah ustane i ne bude omamljen od lijekova ili da nema napade.
I niej ti on omamljen samo od lijekova on je omamljen od samog napada...tako da ne trebaš brkati kruške i jabuke.
Svaki NAPAD ostavlja posljedice a ti ne možeš osjetiti koje i kakve, to osjeti osoba ili životinja koja ga doživi.

Kao i ljudi i psima se može desiti da ih napad omami, da ne mogu hodati d ami samo spavali..da ne znaju gdje su, tko su, i slično..
Dok se mozak ne oporavi.
Mozak je čudna biljka, sam sebe čuva i štedi u nekim situacijama
Daj psu lijek koji mu je propisan ako mu pomaže.

Didi
17.12.2010., 10:55
Suvišno je bilo što govoriti dok se njih dvojica ne vrata s Faksa, a onda ćemo čuti što mu je dr. Kiš rekla.

Mali Miraz
17.12.2010., 19:37
fenobarbiton isto tkao ima nuspojave... kao i svaki lijek.
ali definitivno je bolje to nego napad... stvarno te ne kuzim :ne zna:

napad se ne sprijeci sa time nego se samo zaustavi... a i nakon lijecenja sa time je i dalje uredno imao napade...

i ne kuzim zar nemas veterinara kod kojeg i inace ides i kod kojeg nabavljas fenobarbiton? zasto njega ne zoves? :confused:

vec sam ti rekao jednom.
prvo procitaj moje postove onda komentiraj.
evo ti copy paste napisanog
vet je rekao da i dalje dajem 2x po pola.. ja se ne slazem sa time ali cemo vidjet sutra kod gde Kis...

Mali Miraz
17.12.2010., 19:39
Ma jel tebi bitno da se pas odmah ustane i ne bude omamljen od lijekova ili da nema napade.
I niej ti on omamljen samo od lijekova on je omamljen od samog napada...tako da ne trebaš brkati kruške i jabuke.
Svaki NAPAD ostavlja posljedice a ti ne možeš osjetiti koje i kakve, to osjeti osoba ili životinja koja ga doživi.

Kao i ljudi i psima se može desiti da ih napad omami, da ne mogu hodati d ami samo spavali..da ne znaju gdje su, tko su, i slično..
Dok se mozak ne oporavi.
Mozak je čudna biljka, sam sebe čuva i štedi u nekim situacijama
Daj psu lijek koji mu je propisan ako mu pomaže.

Vidim da ste se svi uhvatili neke teze da ja ne dajem njemu lijekove... neznam kak ste dosli do toga..
on dobiva lijekove.. a isti mu ne pomazu

Mali Miraz
17.12.2010., 19:41
Suvišno je bilo što govoriti dok se njih dvojica ne vrata s Faksa, a onda ćemo čuti što mu je dr. Kiš rekla.

fala bogu netko normalan.
enivej od 2 je imao jos napade u 4:20, 5:20, 7:35 i 9:35 (ovaj je bio u cekaonici fakulteta)
nakon tog je dobio apaurine i spavao je cijeli dan i na infuziji je... sad je ostao tamo preko noci i sutra cemo vidjeti kak ce biti

Pimpinell@
17.12.2010., 19:43
Sorry ali gore si napisao da mu nećeš davati i stavio link ..možda smo te krivo razumjeli.

Uglavnom jesi bio u veta?? Što je rekao ??

Didi
17.12.2010., 20:15
Uglavnom jesi bio u veta?? Što je rekao ??

Jel ti čitaš ili samo pišeš? Vidi post iznad tvojeg, a na koji si odgovorila:

enivej od 2 je imao jos napade u 4:20, 5:20, 7:35 i 9:35 (ovaj je bio u cekaonici fakulteta)
nakon tog je dobio apaurine i spavao je cijeli dan i na infuziji je... sad je ostao tamo preko noci i sutra cemo vidjeti kak ce biti

Pimpinell@
17.12.2010., 21:42
Jel ti čitaš ili samo pišeš? Vidi post iznad tvojeg, a na koji si odgovorila:

Čitam, onda kad post postoji, obzirom da je postan u vrijeme dok sam ja pisala svoj, naravno da ga nisam mogla vidjeti.

Pogledaj vrijeme.

Mali MIraz@

Sorry, žao mi je i tebe i psa držim vam fige da sve bude ok i da nađu pravu terapiju.

bibamala
04.01.2011., 20:31
Malo sam letimicno pogledala temu, pa ne znam da li je bilo rijeci o lijeku Primidon.
Moj pas, labrador retriever, boluje od epilepsije. Krenulo je pred godinu i pol s prvim napadom (tada je pas bio star 3 godine). Napadi su mu bili u pocetku svaka 2,5 do 3 mjeseca, pa jednom mjesecno, dok nismo ovu jesen dosli do toga da je imao dva napada u razmaku od 20 dana. Vodili smo ga kod vet-a (Rijeka), napravili sve pretrage i ustanovili da je to ona epilepsija kojoj se ne zna uzrok (znaci krvna slika uredna, sve 5...).
Zadnji napad imao je 15.10. (imamo i video snimku, pa ako nekoga zanima kako to izgleda, ili nije siguran kod svog psa da li je eventualni ispad bas epi napad....pitajte, saljem na mail). Od tada smo na Primidonu, 2x dnevno po 3/4 tablete, s razmakom od 12 sati.
U pocetku uzimanja lijeka bio je malo pospan, sat ili dva nakon uzimanja lijeka, prvih tjedan ili dva. Nakon prilagodbe, isti je kao i do sada, jedanko zivahan i "ozbiljan" :)
I epi napada do sada jos uvijek nije bilo :)

vau-vau
04.01.2011., 20:58
Labradori su skloni epilepsiji i tak nekak se javlja sa 2,3 godine...Primidon se koristi i kod ljudi, čula sam da je dosta dobar.
Ovo da je bio dosta pospan, to je jedna od nuspojava, ali s vremenom nestaje.
Drago mi je što mu lijek pomaže. :)...

bibamala
05.01.2011., 10:57
Da, i kako je nama nasa veterinarka rekla, to je jedan od lijekova koji se ne vodi kao narkotik...znaci nema komplikacija s davanjem recepta u kopijama i slicno, kao sa Phenobarbitonom. Jedino sto ga je malo problem nabaviti u Hr, znam za jednu ljekarnu u Zg koju nam je savjetovala veterinarka, posalje im se recept faksom, naruce lijek i kad stigne salju ga pouzecem. Mi smo lijek u Ri uspjeli naruciti preko ljekarne Mazzi

Zla patka
06.01.2011., 12:38
Da, i kako je nama nasa veterinarka rekla, to je jedan od lijekova koji se ne vodi kao narkotik...znaci nema komplikacija s davanjem recepta u kopijama i slicno, kao sa Phenobarbitonom. Jedino sto ga je malo problem nabaviti u Hr, znam za jednu ljekarnu u Zg koju nam je savjetovala veterinarka, posalje im se recept faksom, naruce lijek i kad stigne salju ga pouzecem. Mi smo lijek u Ri uspjeli naruciti preko ljekarne Mazzi

da, moja se vodi kao "znanstveni novak" kod veta jer uzima phenobarbiton. :zubo:

bas bum pitala svoje vetove za primidon.
a znas li koja je razlika izmedju njega i phenobarbitona? :ne zna: sto se stetnosti na organizam tice i tako to...

Pimpinell@
06.01.2011., 12:45
To je zapravo ista stvar, greška je reći da nije.

*Kao antiepileptici se koriste fenobarbiton i metilfenobarbiton dok primidon (koji nije pravi barbiturat nego derivat barbiturata - nedostaje mu jedna keto skupina, ali je iznimno sličan fenobarbitalu) ima izrazito izraženo antiepileptičko djelovanje. *

Didi
06.01.2011., 12:57
Google is your friend. :cerek:

Svi znamo da je svaki lijek zapravo štetan. Stvar je samo u odabiru manjeg zla. Lijekovi protiv epilepsije sigurno su manje štetni nego epileptički napadi. Dugotrajno uzimanje barbiturata postupno dovodi do promjena u centralnom živčanom sustavu i do ovisnosti, dva-tri jača epileptička napada brzo i nepovratno oštećuju mozak.

Kao što je napisala Pimpinell@, čini se da je to isto sr*nje, drugo pakovanje, ali svaki organizam ima svoj lijek koji mu odgovara. Zato i postoji cijeli niz antihipertenziva, recimo - proba se s jednim pa ako ne ide, onda s drugim. Pitajte veta, ali mislim da bitne razlike nema, osim što jednom psu više odgovara jedan, a drugom drugi lijek.

Pimpinell@
06.01.2011., 13:03
Svaki od barbiturata ove vrste u početku stvaraju pospanost dok se organizam na njih ne navikne, tako da je to uobičajeno. zavisno ...kod nekih ljudi više kod nekih manje isto kao i kod životinja, kod nekih više kod nekih manje..ali uvijek prođe.

i u pravilu, nikad se ne dira terapija koja je dobra, hoću reći ne mijenja ukoliko niej nužno

Zla patka
06.01.2011., 17:13
jes, sve sto ste napisale znam.
no ponekad zli farmaceuti izmisle i neke ljekove koji su bolji od postojecih. pomislih da mozda postoji neki novi revolucionarni lijek s manje nuspojava.
a google mogu koristiti za valjda sve teme na forumu no bit je dobiti neke informacije iz prve ruke

:D

Pimpinell@
06.01.2011., 19:48
ja se ne bih previše zamarala s nuspojavama u ovim okolnostima, ne vjerujem da su velike ili da bitnoi utječu na psa,rijetko i na čovjeka, tako da...
e čuj, istina, bilo bi lijepo da za puno toga postoji nešto novo i revolucionarno :)

Nora Medica
07.01.2011., 16:14
Moj pas je imao malo prije napadaj. "Ubilo" ga ovo vrijeme. Samo se počeo grčiti i znala sam kaj je. Sva sreća bila sam vani pa sam vidla. Dosta se grčio, i čak mi se popiškio, a to nije nikad napravio.. :(
Siročeko moje malo. Trebalo mu je dosta da dođe k sebi i da popusti napadaj.
Pazite svoje ljubimce kad su takve temp razlike. Prestrašni su ti temperaturni šokovi.. :(

bibamala
07.01.2011., 16:23
da, moja se vodi kao "znanstveni novak" kod veta jer uzima phenobarbiton. :zubo:

bas bum pitala svoje vetove za primidon.
a znas li koja je razlika izmedju njega i phenobarbitona? :ne zna: sto se stetnosti na organizam tice i tako to...

Ne bi bas znala tocno koja je razlika...vjerujem da je sve to vise manje ista stvar. Nama je veterinarka dala Primidon cisto zbog toga jer je manje komplikacija oko nabavke lijeka, a i da se po njenom iskustvu lijek pokazao jako dobrim.

I da, mislim da je definitivno manje zlo davanje psu lijekova nego mogucnost da pas dobije epi napad koji ne prestaje. Mislim da to umanjuje znacaj svih nuspojava.

Didi
07.01.2011., 17:24
Pazite svoje ljubimce kad su takve temp razlike. Prestrašni su ti temperaturni šokovi.. :(Ako dopustiš, malo bih te ispravila. Nije toliko pitanje u temperaturnoj razlici, koliko u južini. Kada ojuži, kao danas, i kada temperatura krene naviše, pada atmosferski talk koji utječe na jedinke (ljudske i životinjske podjednako) s poremećajima tlaka i epilepsijom.

Takvo je bilo moje iskustvo, a potvrdio mi ga je i vet. Suho razdoblje - toplo ili hladno - stvara daleko manje problema.

Nora Medica
07.01.2011., 17:27
Ako dopustiš, malo bih te ispravila. Nije toliko pitanje u temperaturnoj razlici, koliko u južini. Kada ojuži, kao danas, i kada temperatura krene naviše, pada atmosferski talk koji utječe na jedinke (ljudske i životinjske podjednako) s poremećajima tlaka i epilepsijom.

Takvo je bilo moje iskustvo, a potvrdio mi ga je i vet. Suho razdoblje - toplo ili hladno - stvara daleko manje problema.

Slažem se sa tobom! Krivo sam napisala..

Pimpinell@
07.01.2011., 19:00

Apsolutno, s tim da je jednako važan kakav bio stabilan tlak, bilo niski bilo visoki..bitno da je stabilan i da ne varira puno..organizam se prilagodi.

spomenka63
08.01.2011., 09:24
imam maltezera koji je star 19 mjeseci. Prije 2 mjeseca je imao prvi epi napad nakon mjesec dana drugi i onda nakon 11 dana treći napad. napadi su tipični. Pada , trese se , koči , "vesla" šapicama , krklja , upiški se , pjenica na ustima i sve to traje oko 20 sekundi , nakon toga 2-3 min bude dezorjentisan i posrće , traži moju blizinu da ga zaglim i onda se protrese i kao da ništa nije bilo prođe kroz cijeli stan njušeći stvari okolo kao da je prvi puta tu i dalje bude veseo raspoložen - "normalan "

nakon prvog napada smo bili kod veterinara koji nam je rekao da je napd moguće nastao zbog disbalansa elektrolita ( jer je 2 dana prije povraćao bez nekog vidljivog razloga ), i tad je rekao da pratimo ako bi se napad ponavi da će mu dati phenobarbiton .

vet i dalje nakon ova dva napada nije za uključivanje phenobarbitona jer smatra da su napadi blagi i kratko traju , nego ako se napadi budu javljali češće od 2 puta sedmično da će tad uključiti lijek ( da li je to uredu)

Pročitala sam cijeli forum ali nisam mogla zaključiti o davanju lijeka . vidim da ima pasa koji povremeno imaju napade i ne troše lijekove i sasvim normalno žive i bez lijekova ... vidim da ima pasa koji su na lijekovima i isto tako bez problema žive uz povremene napade , ali ima i onih koji imaju puno problema sa psom koji troši phenobarbiton

Didi
08.01.2011., 10:02
Na tvojem mjestu promijenila bih veta. Ili bar otišla po drugo mišljenje. Kad pas dođe do toga da ima dva napada tjedno, gotovo da ga je suvišno i liječiti. :(

Pimpinell@
08.01.2011., 10:55
Kao što Didi kaže, promjeni veta. Nije normalno ostavljati psa da ima napade bez obzira kako oni bili blagi. Svaki napad stvara štetu na mozgu pa i najblaži.

spomenka63
08.01.2011., 11:29
evo me upravo od drugog veterinara ...kaže : " pa znate , to je jako časta pojava , znate to se može liječiti isto kao i kod ljudi , ali znate mi veterinari nemamo pravo pisati PHenobrabiton ... takav je zakon :eek::eek::eek:(živim u Tuzli u BIH:ne zna:) pa eto vi ako se možete snaći za phenobarbiton pa mu dajte JA DA MU DAM SAMa...:mad: i tu ja shvatim kao prvo da ja više znam i o epilepsiji i o uvođenju phenobarbitonu od njega , pitam ga kakva su njegova iskustva u liječenju drugih pasa za koje kaže da ima puno sa epilepsijom . pa dajemo im nešto za smirenje (apaurin ) vitamine B1i B6.

mislim da ću morati tražiti neko treće mišljenje

Pimpinell@
08.01.2011., 12:44
svakako ćeš morati..

Didi
08.01.2011., 14:38
evo me upravo od drugog veterinara ...kaže : " pa znate , to je jako časta pojava , znate to se može liječiti isto kao i kod ljudi , ali znate mi veterinari nemamo pravo pisati PHenobrabiton ... takav je zakon :eek::eek::eek:(živim u Tuzli u BIH:ne zna:) pa eto vi ako se možete snaći za phenobarbiton pa mu dajte JA DA MU DAM SAMa...:mad: i tu ja shvatim kao prvo da ja više znam i o epilepsiji i o uvođenju phenobarbitonu od njega , pitam ga kakva su njegova iskustva u liječenju drugih pasa za koje kaže da ima puno sa epilepsijom . pa dajemo im nešto za smirenje (apaurin ) vitamine B1i B6.

mislim da ću morati tražiti neko treće mišljenjeStrašno! Zbilja ti nije lako.

Psa bi najprije trebalo neurološki pregledati te napraviti niz pretraga koje očito ne možeš napraviti pa ćeš morati ići naslijepo. Izgleda da od tamošnjih vetova nikakve koristi. Morat ćeš otići do nekog većeg grada, s time d ase najrpije moraš raspitati telefonom, a ako ne, da je moj pas, ja bih mu zbilja počela sama davati lijek. Samo je pitanje kako bih ga nabavila. Doduše, kod nas mislim da vetovi još uvijek smiju pisati recept za barbiturate, Ne znam je li se što promijenilo.

Međutim, ja imam nešto iskustva u prilagođavanju doze pa ne mogu svakome preporučiti da to napravi.

Nisam te pitala, je si li probala s apaurinom?

Pimpinell@
08.01.2011., 14:41
Ne može mu i ne smije mu sama davati lijek, netko mora odrediti dozu i ritam..a apaurin je za umirenje opuštanje , ne utječe ni na koji način na proces u mozgu koji dovodi do epi napada.

Didi
08.01.2011., 15:04
Ne može mu i ne smije mu sama davati lijek, netko mora odrediti dozu i ritam..a apaurin je za umirenje opuštanje , ne utječe ni na koji način na proces u mozgu koji dovodi do epi napada.Utječe na to da smiri psa tako da do takvog procesa ne dođe ili da bude rjeđi. Nakon nekog vremena, nažalost, apaurin više nije dovoljan.

A o tome bi li netko svojem psu smio ili ne bi smio davati lijek, neću ovdje raspravljati, jer će ispasti da nekoga na nešto nagovaram. Ograđujem se od toga. No, ni vet ništa drugo ne radi nego krene s minimalnom dozom pa je povećava ili kasnije dozu smanjuje ovisno o kretanju simptoma. Međutim, ponavljam, ja s tim imam iskustva, a onaj tko nema, bolje da se u to ne upušta.

Pimpinell@
08.01.2011., 15:25
Kod nas se phenobarbitoni phemitoni i ni jedan sličan lijek ni na koji način ne može nabaviti "tek tako" ili treba HZZO recept ili "bijeli" recept, a tko će joj ga napisati ???
Kad ga dižeš uz njega daješ i osobnu kartu i upisuje se u knjige kao i svaki drugi teži narkotik..i o njima se vodi stroga kontrola izdavanja.

Ne znam zaista kako funkcionira van granica lijepe naše ali nekako ne vejrujem da smije biti drugačije.

spomenka63
08.01.2011., 15:40
[QUOTE=Pimpinell@;30968082]Kod nas se phenobarbitoni phemitoni i ni jedan sličan lijek ni na koji način ne može nabaviti "tek tako" ili treba HZZO recept ili "bijeli" recept, a tko će joj ga napisati ???
Kad ga dižeš uz njega daješ i osobnu kartu i upisuje se u knjige kao i svaki drugi teži narkotik..i o njima se vodi stroga kontrola izdavanja.

da tako je i kod nas , strogo se vodi evidencija i pisanja Rp i podizanja u apotekama , čak se strogo vodi računa upisujući se u knjigu narkotika sa silnim podacima o osobi a u kartonu osobe mora postojati EEG nalaz kao dokaz da osoba ima EPI .

sa apaurinom nisam još pokušala jer kažem vam ovo je tek 3 napad i mislim da neću davati za sada .

Zla patka
08.01.2011., 15:59
apaurin se psu daje nakon napada kako bi se pas smirio i kako bi se pokusao sprijeciti sljedeci napad koji ponekad zna uslijediti nakon pocetnog.
dakle, ja bih na tvom mjestu psu dala apaurin. napad je ogroman sok za organizam i cesto zbog uzbudjenja i soka moze doci do jos jednog, 2, 3 napada

moja je isto prvo bila na apaurinu, nakon sto se napadi postali ucestaliji (sa svaka 3 mjeseca na mjesec i pol) pocela je dobivati phenobarbiton.
tvoj vet odbija dati phenobarbiton ili samo savjetuje da on ne bi? jer... mozes ti njemu i reci da zelis da stavi tvog psa na terapiju :ne zna:

mozda da kontaktiras i vetove u nekoj drugoj drzavi, ako vec smatras da kod tebe nema nikoga strucnog (u sto sumnjam, smao treba doci do tih osoba nekako)

spomenka63
08.01.2011., 16:49
ma ovo su tek 2 veta koja sam obišla ..... naravno da nastavak slijedi

nego najveći problem je oko nabavke lijeka to je zapravo sporno mislim da zato vet tako reaguje ...

volila bi kad bi se neko uključio na diskusiju ko je iz Bosne i ima isti problem

napravila sam se "luda "pa sam u apoteci pitala za phenobarbiton , i žena kaže nestašica je ... nema lijeka ni za djecu a kamoli za cuke ojjjjjjjjjjj meni je ovo strašno

Didi
08.01.2011., 16:58
U svemu ja ipak vidim kontradiktornu informaciju: prvi vet ti je rekao da će psu prepisati phenobarbiton kada napadi postanu učestaliji, šro znači da vet može napisati recept, a drugi ti tvrdi da vet ne smije napisati recept za barbiturat. Nađi pristojnog veta - ili u Tuzli, ili u nekom drugom gradu, ili drugoj državi. Žao mi je i tebe i psa. Drži se. :top:

spomenka63
08.01.2011., 17:39
da da može napisati RP ali snjim mogu g..z.cu obrisat , bem ti državu :mad::mad:
hvala na podršci Didi

Didi
08.01.2011., 17:55
da da može napisati RP ali snjim mogu g..z.cu obrisat , bem ti državu :mad::mad:
hvala na podršci DidiČekaj, hoćeš reći da ne možeš u apoteci podići veterinarski recept? Nemam riječi.

Zla patka
08.01.2011., 17:56
hvala na podršci Didi
ali ne treba ti dati recept pa da ti ides po lijek u ljekarnu
veterinar moze naruciti sebi lijek za znanstveni rad i onda prijavi tvog pesa kao istrazivanje i daje tebi phenobarbiton koji ti onda dajes psu

mislim da je to jedan od nacina na koji se zakon moze zaobici
no nisam iz BiH pa :ne zna:

Zla patka
08.01.2011., 17:58
Čekaj, hoćeš reći da ne možeš u apoteci podići veterinarski recept? Nemam riječi.

ja sam cula da se ne moze i kod nas u nekim slucajevima, no ne mogu tocno tvrditi jer ne podizem ljekove za pese u ljekarni vec kod svog veta

mopsica
08.01.2011., 18:12
Inače može na vet recept (npr Tobrex) u humanoj ljekarni, ali sa Phenobarbitonom znaju raditi probleme jer je narkotik, ali koliko znam ljudi ga dobivaju uz recept i osobnu

spomenka63
08.01.2011., 18:22
Čekaj, hoćeš reći da ne možeš u apoteci podići veterinarski recept? Nemam riječi.

da da Didi to je problem ...takav je kod nas zakon nemože veterinarski Rp:mad::mad:

Didi
08.01.2011., 18:30
da da Didi to je problem ...takav je kod nas zakon nemože veterinarski Rp:mad::mad:A jel može ovo što je predložila Zla patka? Da kod veta nabavljaš lijek? Ako ne i ako možeš nabaviti recept, pitat ću u ponedjeljak u našoj apoteci priznaju li Rp iz druge države. Pa će se naći neki način. Samo ti nađi veta.

spomenka63
08.01.2011., 19:09
evo sad je muž zvao jednog veterinara iz druge vet stanice i primiće nas sutra u 10 h . vrlo je optimistično djelovao za vrijeme razgovora :) , rekao da se ne brinemo , da postoji mogučnost i način kako se dolazi do Phenobarbitona

Didi
08.01.2011., 19:11
Odlično. Držim fige. :)

spomenka63
09.01.2011., 18:25
]NIŠTA[/U] !!!! bili smo kod veta ...ljudi moji naše cuke u Bosni su osuđene na milost i nemilost svoje bolesti . Phenobarbiton daju samo kad je pas u statusu (kad ima serijske napade ) ostali nemogu dobiti i opet ona prića mi veterinari ne možemo pisati recept za phen ... bla bla bla
dali su mu infuziju manitola sa apaurinom , analgetikom i nekim antibiotikom ( ne znam uopšte koja je svrha infuzije danas ) 35KM
dok su ga boli da nađu venicu. on se jadničak tresao i toliko cvilio , plakao kao malo dijete
pitam šta dalje ......kaže da mu s vremena na vrijeme dajem apaurin 1/4 od tablete od 2mg i to je sve , da izbjegavamo stres bla bla bla

samo molim Boga da moj lolo nema napade i ako ima da budu blagi i rijetki ... MOLIM TE BOŽE

Pimpinell@
09.01.2011., 20:27
svašta !!!

Didi
09.01.2011., 22:00
Tako mi je žao. Strašno.

Možda da se ipak, ako ti to financije dopuštaju, odlučiš i dođeš u Zagreb. Ako bi ovdje dobila recept, mogla bi nabavljati i lijekove.

Zapravo, za svaki slučaj pitat ću apoteci kako bi eventualno funkcionirala inozemna dostava lijekova pa ću ti napisati.

Zla patka
09.01.2011., 23:53
a da kazes da je pas imao 5 napada za redom? :ne zna:
kaj onda?

spomenka63
11.01.2011., 19:37
Tako mi je žao. Strašno.

Možda da se ipak, ako ti to financije dopuštaju, odlučiš i dođeš u Zagreb. Ako bi ovdje dobila recept, mogla bi nabavljati i lijekove.

Zapravo, za svaki slučaj pitat ću apoteci kako bi eventualno funkcionirala inozemna dostava lijekova pa ću ti napisati.

hvala na podršci , ali tako se loše zbog svega osjećam ... evo 2 dana čak nisam došla na forum , neki grč mi je u želudcu ... nemogu i dalje da vjerujem ,
a što se tiće dolaska u ZGB , ne znam koliko je zapravo rješenje, jer meni treba trajno rješenje ...znaći neki kontinuitet i dostupnost za praćenje.

čula sam da se kod nas na crnom tržištu može nabaviti fenobarbiton , ali je sve to nesigurno , zamisli da počne sa terapijom a onda najednom "crni švercer" kaže nemam više Phenobarbiton sad radim sa drugom robom , ili ga možda uhvate pa ode u zatvor .Ma i ja lupam bez veze ....
ali nek samo meni Lolo bude dobro i nema napade ...

spomenka63
11.01.2011., 19:40
a da kazes da je pas imao 5 napada za redom? :ne zna:
kaj onda?

da da to sam i pitala veta šta tada ... kaže dajemo mu infuziju sa tegretolom ili phenobarbitonom i apaurine u većim dozama i kući... pa opet kad je sljedeći napad isto tako ...

Didi
11.01.2011., 19:43
Ja se tebi moram ispričati, jer nisam stigla do apoteke, ali ću to svakako sutra ujutro obaviti. Ne bi bio problem niti pratiti psa. Vetu je dovoljno i da telefonski dobije od tebe informacije o broju i jačini napada pa da ti sugerira smanjenje ili povećanje doze. No, sad već razmišljam predaleko unaprijed.

Ali, zbilja, ni ova ideja koju predlaže Zla patka nije za odbaciti. Vetu ionako ne ideš dok je pas u napadu, a on nikako ne može znati koliko su ti napadi učestali.

Pimpinell@
11.01.2011., 19:44
ma čuj, ja mislim da bi ti sasvim dobro funkcioniralo da dođeš do Zg i da ovdje vidiš što se može napraviti...
vet ti uvijek može dati onoliko koliko ti treba za određeno vrijeme

sama kutija Phemitona ima 50 komada tableta..a pitanje je kolika bi doza bila za psa tako malog...
milsim da trebš probati..ili barem sve nalaze poslati nekako ili mailom ili poštom pa zamoliti za drugo mišljenje..

Pimpinell@
11.01.2011., 19:45
da da to sam i pitala veta šta tada ... kaže dajemo mu infuziju sa tegretolom ili phenobarbitonom i apaurine u većim dozama i kući... pa opet kad je sljedeći napad isto tako ...

ovo je RETARDIRANO

phemiton/phenobarbiton je lijek koji djeluje kumulativno i taloži se u organizmu iz tog se razloga nakon početnih doza ista i smanjuje

ovo je totalno stupidno,glupo i nevjerojatno neprofesionalno

Didi
12.01.2011., 12:38
Spomenka, raspitala sam se u apoteci. I kaže meni teta apotekarka ovako. Phenobarbiton ili već neki drugi barbiturat prodali bi za psa na veterinarski recept samo našem državljaninu, uz OI. Osim u kratkom periodu kad je to bilo zabranjeno pa su se onda "nekako snalazili". NIje precizirala kako. Njezin je prijedlog da ti i ja ili već netko iz Hrvatske u koga imaš povjerenja i on u tebe ode skupa s tobom vetu, jasno, ako se ti odlučiš na to, pa da se recept napiše na ime te osobe koja je hrvatski državljanin i da onda preko te osobe nabavljaš lijekove. Slanje barbiturata poštom, bez obzira na to tko ih šalje, misli da ne bi bilo izvedivo.

Razmisli pa mi se javi na PM.

spomenka63
13.01.2011., 18:53
Spomenka, raspitala sam se u apoteci. I kaže meni teta apotekarka ovako. Phenobarbiton ili već neki drugi barbiturat prodali bi za psa na veterinarski recept samo našem državljaninu, uz OI. Osim u kratkom periodu kad je to bilo zabranjeno pa su se onda "nekako snalazili". NIje precizirala kako. Njezin je prijedlog da ti i ja ili već netko iz Hrvatske u koga imaš povjerenja i on u tebe ode skupa s tobom vetu, jasno, ako se ti odlučiš na to, pa da se recept napiše na ime te osobe koja je hrvatski državljanin i da onda preko te osobe nabavljaš lijekove. Slanje barbiturata poštom, bez obzira na to tko ih šalje, misli da ne bi bilo izvedivo.

Razmisli pa mi se javi na PM.

hvala hvala hvala hvala ...........mislim da mi je to prekoplikovano .... pokušaću nešto na "crno" u svakom slučaju još jednom puno hvala

TetaVegeta
23.02.2011., 22:15
Imam bernardinca..starog 3 godine...koji boluje od pseće epilepsije. Jel je netko malo više upoznat s time, i možda baš kod te pasmine. Napadaji izgledaju poprilično užasno...doduše nisu prečesti, ali opet. Veterinar kaže da tome nema lijeka al da ih možemp "ublažiti" tabletama za smirenje - Nomabel...

Pimpinell@
23.02.2011., 22:47
padavica kod pasa se kao i kod ljudi liječi lijekovima za padavicu a ne normabelima..
promijeni veterinara svakako

buffy71
24.02.2011., 08:28
spomenka63,
slučajno sam otvorila ovu temu i želim ti predati svoje iskustvo u vezi epilepsije. Napadima sličnim epilepsiji može biti uzrok i nekvalitetna hrana. Na tržištu ima puno hrane koja se promovira kao dobra ali u biti to nije. Ja imam loše iskustvo sa hranom Trainer. Kad sam promijenila hranu moja se kujica oporavila od napadaja istim epilepsiji i sada je sasvim zdrava. Dobre hrane su Eucanuba ,Hils ili Royal canin, u biti one koje možeš kupiti kot veterinara.
Uzroki epilepsije su:bolest možgana,tumori, oštete možgana kot rođenja ili možganski udar
ili bolesti bubrega i jetara, nepravilnosti krvnog šečera ili KALCIJA (često i može se vzdraviti i ozdraviti), veči tjelesni napori ili neprava opskrba možgana sa kisikom
a može biti i djedno (ako slučajnon poznaješ odakle pas dolazi).
Ja bi na tvom mjestu pokušala sa hranom i to koliko god je pojede. Kod mladih pasa može biti uzrok i da ne pojedu dosta . Želim ti da puno sreče i da ti se psič oporavi.

Pimpinell@
24.02.2011., 10:22
Točno je da neke epilepsije reagiraju na unos hrane odnosno da su uzroci u nekom disbalansu ili kemikaliji

spomenka63
05.03.2011., 19:16
spomenka63,
slučajno sam otvorila ovu temu i želim ti predati svoje iskustvo u vezi epilepsije. Napadima sličnim epilepsiji može biti uzrok i nekvalitetna hrana. Na tržištu ima puno hrane koja se promovira kao dobra ali u biti to nije. Ja imam loše iskustvo sa hranom Trainer. Kad sam promijenila hranu moja se kujica oporavila od napadaja istim epilepsiji i sada je sasvim zdrava. Dobre hrane su Eucanuba ,Hils ili Royal canin, u biti one koje možeš kupiti kot veterinara.
Uzroki epilepsije su:bolest možgana,tumori, oštete možgana kot rođenja ili možganski udar
ili bolesti bubrega i jetara, nepravilnosti krvnog šečera ili KALCIJA (često i može se vzdraviti i ozdraviti), veči tjelesni napori ili neprava opskrba možgana sa kisikom
a može biti i djedno (ako slučajnon poznaješ odakle pas dolazi).
Ja bi na tvom mjestu pokušala sa hranom i to koliko god je pojede. Kod mladih pasa može biti uzrok i da ne pojedu dosta . Želim ti da puno sreče i da ti se psič oporavi.

hvala na informacijama ...mislim da ima smisla ....ali moj pas od rođenja jede Royal , nego mu sad po preporuci veterinara dajemo još i complex vitamina i minerala svakodnevno i 2-3 puta sedmično jede mliječni obrok (mladi sir ) pa ćemo sad vidjeti kako će ići...

frkalo
08.03.2011., 21:12
i pas od mojih roditelja ima napade, i ja sam odmah rekla to je epilepsija, ali koliko sam ja skuzila to je od straha.....jer se strasno boji kad grmi , to je takav strah da to nisu istine, pas je vanka...i onda dobije napad ...:(
i cesto ima promjene raspolozenja , cesto na nas rezi :eek:, dr. kaze nema lijeka ...:rolleyes:

Didi
08.03.2011., 21:23
i pas od mojih roditelja ima napade, i ja sam odmah rekla to je epilepsija, ali koliko sam ja skuzila to je od straha.....jer se strasno boji kad grmi , to je takav strah da to nisu istine, pas je vanka...i onda dobije napad ...:(
i cesto ima promjene raspolozenja , cesto na nas rezi :eek:, dr. kaze nema lijeka ...:rolleyes:Prihvaćam da je od straha, ali ima još jedan element koji mu vjerojatno pogoršava stanje: pad atmosferskog tlaka pred kišu što utječe i na naš tlak, pa tako i životinjski. Našeg je Lakija upravo ovo posljednje pogađalo - nije se bojao grmljavine, ali su mu se napadi redovito događali upravo u takve oblačne i tmurne dane. A i bljesak munje svakako može biti okidač za epileptični napad, kao i svako blještavo svjetlo.

Zašto doktor kaže da nema lijeka. Je li mu propisao kakve lijekove, napravio pretrage?

frkalo
09.03.2011., 15:32
dao mu je nekakve tablete , ne znam kako se zovu, malo su skuplje i to bi trebao svaki dan dozivotno uzimati....moji su to kupovali i odustali...
mene je strah zbog mojih necaka sto zive u istoj kuci ( 3 i 6god:) pas je prije bio dobrica, sad od te bolesti se totalno promjenio rezi, laje, sto ako dijete ugrize....nemojte me napadati ali ja sam im predlozila da ga uspavaju :(
ali eto moj brat ne da .imam i sama psa i ne znam sto bi u toj situaciji , mislim da se pas tako pati

Pimpinell@
09.03.2011., 15:55
ne shvaćam zašto su odustali
epilepsija se kod pasa može kontrolirati(upravo tabletma) nađe se prava doza nakon određenog promatranja..a time što se sprječavaju napadaji sprječava se oštećenje mozga do kojeg napadaji dovode..

i ovo režanjei lajanje moglo se spriječiti,ako nije uvjetovano lošim odgojem ili zanemarivanjem..ili...

Didi
09.03.2011., 18:49
nemojte me napadati ali ja sam im predlozila da ga uspavaju :(Neću te napadati. Ja sama nisam imala snage to napraviti i možda sam u tome bila sebična - nadala sam se iako mi je trebalo biti jasno da mom Lakiju nema spasa.
ali eto moj brat ne da .imam i sama psa i ne znam sto bi u toj situaciji , mislim da se pas tako patiOvakav stav ne mogu prihvatiti: ako ne želi uspavati psa, a postoji mogućnost da mu tablete pomognu, onda neka se odluči - ne može bolesnu životinju silom držati na životu i ne pomoći joj, sve dok, oprosti, na izrazu, sama od sebe ne krepa. Upotrebljavam taj izraz, jer mi se uklapa u ovakav stav prema psu. :(

i ovo režanjei lajanje moglo se spriječiti,ako nije uvjetovano lošim odgojem ili zanemarivanjem..ili...Ovisi. Ako je uvjetovano napadom, onda je jedini način liječenje epilepsije, a od toga su nažalost digli ruke. :(

Pimpinell@
09.03.2011., 21:17
da, na to sam i mislila, uvjetovano oštećenjima mozga radi napadaja..
napadaja koji su se mogli svesti na minimum ili čak zaistaviti u potpunosti a time i oštećenja mozga...

žalosno je samo dići ruke od liječenja tek tako..postoji više tableta i više načina smao se treba potruditi..

marchelina
26.03.2011., 09:48
Pozdrav svima! Moja situacija je slijedeća. Imam mopsicu staru 3,5 godina, sterilizirana. Prije tačno mjesec dana, počeli su jako čudni simptomi i imala je ukupno 3 napada od tada. Radili smo CT mozga, RTG kičme i nalazi su ok. Zadnji napad je imala u srijedu (prije tri dana), nije bio jak samo je dva puta trznula glavicom u lijevo (isto kao da joj se grčila lijeva strana lica), međutim evo već treći dan nakon toga, pas je jako dezorjentisan, izgubljen, rep je spušten i uglavnom spava. Da li ste vi imali slična iskustva? Bili smo jučer kod veterinara i on je rekao da je još rano da uključimo antiepileptike iz razloga što su napadi blaži i nisu tako česti. Ali nije mi jasno zašto se pas tako ponaša?? Bilo koji savjet i slično iskustvo će mi jako pomoći, jer sam užasno zbunjena. Trenutno joj samo dajemo B complex 2x na dan.