PDA

View Full Version : Želučana kiselina

VTi underhood
24.06.2005., 17:50
E ovako...

Imam 28 godina i malko više kilograma nego što bi trebalo... ma ajde dobro, dosta više kilograma :)

Imam problema s pojačanom kiselinom u želucu i tzv. gastroezofagalni refluks iliti vraćanje kiseline u jednjak...

Zbog toga sam imao osrednju upalu jednjaka...

ORL mi je prepisao CONTROLOC i uzimao sam ga redovito 3 kutije (1 kutija 28 tableta - 1 tableta dnevno)...

Situacija mi se već nakon 2 dana drastično popravila... nije bilo onog osjećaja nadutosti i onok "spuhavanja" tj. osjećaj ko da ćeš podrugnut ali podrig izostaje...

Kiselina se smirila i sve je bilo OK...

Jednjak i grlo su se "sanirali" tako da s tim nisam imao više problema...

E sad, pošto mi se grlo saniralo, ORL mi je savjetovao da prestanem piti Controloc (ostala mi je još jedna kutija)...

ALI...

Već nakon tjedan dana ponovno imam iste simptome... pojačana kiselina i opet onaj osjećaj napuhnutosti u gornjem abdomenu...

E sad, ja sam od onih koji priznaju: NEZDRAVO ŽIVIM...

Pušim dosta (smanjio sam ali još uvijek je tu barem 1 kutija dnevno)...

Ne jedem redovito nego 2-3 puta dnevno i onda ONAK POŠTENO...

Kavu sam izbacio, mada nikad nisam bio "ovisnik"... popijem je jednom do dvaput u 2 tjedna i to izbjegavam koliko mogu...

Dosta jaku hranu konzumiram (ali NE jako začinjenu)...

Ne krećem se... NIMALO... imam takav posao da većinu vremena sjedim ili na poslu ili u autu...

Znam da moram nešto napravit što se tiče loših navika...

E sad, molim neku dobru dušu da mi napiše neku želučanu dijetu (znam da ih ima ali ja ih na netu nemogu naći), tj. nekakav način prehrane koji će smanjiti kiselinu...

Koje namirnice je dobro konzumirati a koje smanjuju kiselinu???

Što treba izbjegavati? Za čokoladu znam da treba izbjegavat, ali to nikad nisam konzumirao jer mi jednostavno ne odgovara... kavu sam izbacio... TRUDIM SE prestat pušit... trudim se ne jesti 3 sata prije spavanja...

Čuo sam da je dobro ujutro pojesti bananu i popit čaj od žalfije... da li je to istina?

Što mi još možete preporučiti???

Unaprijed hvala...

P.S. ZNAM da se moram početi više kretati

VTi underhood
24.06.2005., 17:54
Još nešto...

Danas sam odlučio NA SVOJU RUKU popit i tu zadnju kutiju Controloca... cijeli dan sam imao ružan okus u ustima i peklo me grlo od žgaravice...

Evo prije skoro sat vremena sam popio jedan Controloc i već nakon 20 minuta više nema okusa u ustima i NEMA KISELINE...

Kyra
24.06.2005., 18:04
Ne mogu ti puno pomoć, znam samo da je moja baka (84 godine) imala iste takve simptome i da su joj našli dva čira zbog kojih je par mjeseci bila na Controlocu. I od onda je sve ok. Isto se žalila na kiselinu i nadutost.

VTi underhood
24.06.2005., 18:14
Kyra kaže:
Ne mogu ti puno pomoć, znam samo da je moja baka (84 godine) imala iste takve simptome i da su joj našli dva čira zbog kojih je par mjeseci bila na Controlocu. I od onda je sve ok. Isto se žalila na kiselinu i nadutost.

Ma ja u principu nema problema kad jedem redovito, kad manje pušim i kad pazim što jedem...

Ima određenih stvari od kojih mi se diže kiselina.. špinat, RAMA (namaz), sarma, Nescaffe (jer pijem sa 3 žlice kave i 2 žlice šećera + mlijeko) itd.

Uglavnom, izbjegavam sve to osim špinata jer ga obožavam...

Ali pošto većinom NE PAZIM, imam takvih problema...

Sve ostalo mogu normalno jesti i nema takvih problema...

Ali pošto mi je vjerovatno jako iziritirana sluznica želuca, htio bi se vratit u normalu i ako je moguće POPRAVIT posljedice svoje gluposti...

Shadowfax
24.06.2005., 19:29
Prvo prestani pušit. Ja sam imala jako velikih problema s želucem,dva puta na gastroskopiji.. Pila sam mjesec dana koktel od kontroloka,medazola i amoxila. Imala sam kiselinu,cim sam prestala pusit i promjenila nacin prehrane zeludac se smirio. Savjetujem ti da prije jela popiješ malo Donata,on je dosta dobar za zeludac.
Ja recimo ne mogu podnjet hranu koja je dinstana na luku. Iako kavu nepijem niti sam ikad pila. Jabuka ti moze pomoc oko kiseline ja sam uvijek u njoj našla spas.

zelucana dijeta nepostoji,pokušaj sam promjenit neke zivotne navike i sve ce biti okej.

Ja otkad sam promjenila zivotne navike nemam problema s želucem.

VTi underhood
24.06.2005., 19:52
Shadowfax kaže:
Prvo prestani pušit. Ja sam imala jako velikih problema s želucem,dva puta na gastroskopiji.. Pila sam mjesec dana koktel od kontroloka,medazola i amoxila. Imala sam kiselinu,cim sam prestala pusit i promjenila nacin prehrane zeludac se smirio. Savjetujem ti da prije jela popiješ malo Donata,on je dosta dobar za zeludac.
Ja recimo ne mogu podnjet hranu koja je dinstana na luku. Iako kavu nepijem niti sam ikad pila. Jabuka ti moze pomoc oko kiseline ja sam uvijek u njoj našla spas.

zelucana dijeta nepostoji,pokušaj sam promjenit neke zivotne navike i sve ce biti okej.

Ja otkad sam promjenila zivotne navike nemam problema s želucem.

Tak sam si i ja nekak mislio... ali znam da postoji želučana "dijeta"... nije to DIJETA u pravom smislu riječi nego sam način prehrane i popis namirnica koje treba uzimati da se želudac "smiri"...

A pušit ću defintivno prestat...

Vidiš vidiš... a ja dosta toga jedem kaj je dinstano na luku... možda je i u tome stvar...

Thanx na odgovoru...

Riječanka
24.06.2005., 21:52
Naravno da postoji želučana, tj.ulkusna dijeta..u principu se sastoji od učestalog uzimanja manjih obroka, baziranih na mlijeku, jogurtu, kuhanom povrću bez jakih začina, bez zaprški, bez luka...bez pečenog mesa i ribe..dakle, lagano, lešo. Hrana ne smije biti pretopla ni prehladna.
I naravno, kava, čaj, kakao, alkohol i cigarete OUT!

Uzimanje Controloca samo po sebi može dovesti do sanacije ulkusa ako postoji, no bilo bi uputno napraviti test na Helicobacter pylori i gastroskopiju. Ukoliko H.pylori postoji, treba poduzeti eradikacijsku terapiju....

maler
24.06.2005., 21:57
Zena je totalno izbacila dinstanje luka i crvenu papriku radi mene, bas sam znao jaku zgaravicu na to opalit, vjerojatno mi pusenje smeta,ledena mineralna,premasno meso, sampinjoni,ali dosta ja toga zgutam od prasine i laka za parkete, cak mi cesto zna krvariti nos na odredene materijale, a kad lakiram s acetatnim lakom, mislim da mi se cijela utroba raspada.
Inace ne pijem,ali ponekad mi pomogne gorki i jos nekakva biljna rakija.
Nisam znao da cokolada smeta zelucu, mislim da bi prije prestao pusiti nego se odviknuo od cokolade.

xxGaladrielxx
25.06.2005., 00:53
potrazi si u knjizari Fit for life 1. dio. Zanemari recepte jer su svarno pretjerali (osim ako zelis skinuti kile) al se drzi osnovnog principa prehrane - ne kombiniranje ugljikohidrata i bjelancevina.
Ciras sam preko deset godina (malo lijekovima saniras, pa se sve vrne) no s ovim nacinom prehrane nemam nikakvih problema. Pusim uzasno, kavu popijem jednu dnevno, a ako me uhvati potreba za dodatnom, zamijenjujem zelenim cajem. Mlijeko sam u potpunosti izbacila. Nekih 3 godine sam na ovoj prehrani i sve je oke osim u vrijeme npr Bozica kad nemrem odolit purici s mlicima iako znam da bum nakon toga skoljku grlila :D (narafski da mi je svaka pogreska popracena jakim bolovima)

VTi underhood
25.06.2005., 13:51
Stvar je u tome što ja NEMAM BOLOVE U ŽELUCU...

Da kucnem u drvo, stvarno neznam što su bolovi u želucu... u životu me želudac bolio možda svega par puta i od toga 2 puta jer sam nešto krivo pojeo pa sam imao zatvor crijeva i drugi put valjda isto nešto krivo pojeo... svaki put mi se tako nešto dogodilo u kasno proljeće...

Ali stvar je u tome da ja već jako dugo pamtim da mi određene stvari dižu kiselinu... već sa 15-16 godina sam počeo izbjegavat sarmu i "korenje" čušpajz jer mi to najviše diže kiselinu...

Nemam nikakvih drugih problema sa želucem osim te kiseline... ali ne bi htio da ti problemi pređu u nešto veće i opasnije i htio bi reagirat na vrijeme...

Pošto jedem dosta jaku hranu (dosta, čak i previše mesa, krumpira, salamica i ostalih finih stvari koje seu sve samo ne zdrave), brijem da mi je želudac naviknut da mora "pun kufer radit" i da je zato kiselina pojačana... jer kao što sam rekao, nikakvih drugih problema sa želucem nemam... niti bolovi niti povraćanja... samo kiselina...

U principu sam zdrav ko dren (da kucnem u drvo - hmmm kak sam praznovjeran:D)...

U ovih 28 godina nikad s ničim nisam imao problema, vrlo rijetko sam prehlađen ili gripozan... kad su svi slinavi i šmrkavi i gripozni, ja sam zdrav ko puška... nikad u životu me nije bolio trbuh ili glava (ono na što se ljudi najviše žale) osim kad sam pretjerao s alkoholom onda je znala glava bolit i eventualno sam povraćao...

Nisam prebolio niti jednu dječju bolest i nikad nisam imao ništa polomljeno ili iščašeno... nikakvu veću bolest nisam nikad imao (tipa upala pluća, angina, bronhitis i slično)...

Jedino s čim sam od malih nogu imao problema su zubi... dosta su kvarljivi ali to je vjerovatno nasljedno jer mi mama ima jako loše zube... ali ni to me ne muči već 7 godina odkad sam se vratio iz vojske...

Ali osim toga stvarno NIŠTA...

I stvarno bi želio da tako i ostane i da tu blagodat što nemam većih problema sa zdravljem iskoristim na najbolji mogućni način...

MaxB
25.06.2005., 21:38
VTi underhood kaže:
Što treba izbjegavati?
Zvake, bombone i sl. - dakle, sve sto "premeces" dugo vremena po ustima.

chani
08.07.2005., 10:32
a onaj prah koji neutralizira kiselinu u organizmu, kod tezih slucajeva 3x na dan se jedna zlicica rastopi u deci vode, dode oko 150 kn
mislim da je muzu znao smiriti jace zgaravice

kumek
08.07.2005., 11:16
chani kaže:
a onaj prah koji neutralizira kiselinu u organizmu, kod tezih slucajeva 3x na dan se jedna zlicica rastopi u deci vode, dode oko 150 kn
mislim da je muzu znao smiriti jace zgaravice

Obična soda bikarbona je dovoljna. Produkti reakcije su CO2 koji podrigneš i sol tak da ništ ne škodi, djeluje odmah, iznimno je jeftina. Možeš također rastopiti u vodi.;) :)

chani
08.07.2005., 11:29
ne, to je prah koji neutralizira kiseline u organizmu, znaci ne odnosi se samo na zeludac

kumek
08.07.2005., 12:46
Čuj, daj molim te ne vjeruj takvim glupostima, uostalom koje su to kiseline u organizmu koje treba neutralizirati? pH krvi ne smije jako varirati (normalan je oko 7.4) jer inače stiže vrlo brza smrt ili u alkalozi ili acidozi. Za pH krvi (kiselost) su odgovorni puferski sistemi organizma koji su izuzetnu učinkoviti tu ti je link http://www.usyd.edu.au/su/anaes/lectures/acidbase_mjb/control.html#normpH
Nadalje kakav je to prašak koji ulazi u krvni sustav i i neutralizira a da prije toga ne neutralizira kiselinu u želucu? Ne bi li on prije trebao neutralizirati pH želuca koji je oko 1 i ako se to desi tada želudac potpuno gubi svoju funkciju a takva neutralizacija bi potrošila neutralizacijsku mogučnost praška.

allegra
08.07.2005., 13:29
ako imaš tako izraženu bolest gastroezofagealnog refluksa, onda zanemari savjet ORL i radije slušaj gastroenterologa

U takvim slučajevima inhibitori protonske pumpe (Controloc i slično) se ne uzimaju mjesec dana, kao kod ulkusa želuca, nego znatno duže, a u težim slučajevima i doživotno.

Gastroezofagealni refluks, ili po narodski žgaravica, nije baš tako bezazlena kao što se nekad mislilo. Naime danas je poznato da trajni refluks može uzrokovati nastanak astme (nealergijske) u odrasloj dobi, a sumnja se da je uzrok (uz pušenje) idiopatske plućne fibroze u starijoj dobi (ne baš česta, ali prilično teška bolest).

Ne bih te htjela plašiti, ali vidim da si ti imao već upalu jednjaka i grla, pa ne bi bilo dobro da to zanemariš.

Usim uzimanja Controloca trebao bi učiniti sljedeće:
- pod hitno smršaviti (u nekim slučajevima nakon toga simptomi u potpunosti nestaju)
- napraviti obradu kod gastroenterologa radi otkrivanja eventualne gastroezofagealne hernije (uvlačenje manjeg dijela želuca kroz otvor jednjaka u prsni koš u ležećem položaju najčešće zbog slabosti mišića ošita) ... kod većih hernija dolazi u obzir operacija
- izbjegavaj velike obroke, jedi manje a češće, a nakon jela nemoj prileći barem sat vremena, čak nemoj ni sjediti nego po mogućnosti hodaj
- izbjegavaj hranu koja napuhuje (mahunarke) ili je jedi u sasvim malim količinama
- alkohol izbjegavaj!!! a odustani i od veselica na kojima se puno jede i pije :zubo:

a za dodatne informacije pogledaj na ovaj link:

gastroezofagealni reflux (http://www.medicina.hr/clanci/gastroezofagealna_refluksna_bolest.htm)

Billi
08.07.2005., 13:56
i ja sam imala problema sa kiselinom, ustanovili su pilori. poslije antibiotika je sve ok :)

deep in the sun
11.07.2007., 22:36
please, ima li tu koji doktor, koji mi može protumačiti & reći koliko je ozbiljan sljedeći nalaz (i koji se lijek preporučuje):

Ezofagoskopija: jednjak uredan, kardija otvorena hiperemična.
Gastrokopija: nalaz korpusa uredan, antralno hiperemija i pojedinačne erozivne promjene. Ulkusa ne nalazim. Pilorus prohodan. Hist. A i K.
Duodenoskopija: uredan nalaz.

dijagnoza:
Insuff. cardiae levis
Erosiones ventriculi antralis

(znam da bi to trebalo pitati liječnika, a ne na forumu, ali imam razlog zašto to ne činim, nebitno sad..)

-katrin-
12.07.2007., 09:38
i ja imam (ili sam imala) identican nalaz... uglavnom- insufficijencija kardie ti je oslabljenje gornjeg dijela zeluca, odnosno spoja izmedju zeluca i jednjaka, sto znaci da dolazi do refluksa (povratka hrane i kiseline) u jednjak jer se taj dio ne zatvara kako treba... hiperemija znaci da su ti ti dijelovi jace prokrvljeni, odnosno upljeni.. nista strasno... :)

VTi underhood
12.07.2007., 10:40
Evo, na ovaj topic sam sasvim zaboravio...

Uglavnom, problem sa čestim "ispadima" želučanih problema sam uspješno riješio...

E sad, ovo su stvari koje sam napravio i nakon čega su problemi smanjeni na minimum:

1. riješio sam se bakterija iz usta operacijom čeljusti (imam parodontozu)
2. poboljšao sam higijenu usne šupljine češćim pranjem zuba (i do 4 puta dnevno - prije samo ujutro i navečer) te povremenim ispiranjem usta vodicama koje za to služe
3. izbacio sam jako hladna i jako topla pića i jela - izbjegavam led u pićima i trudim se da sve što konzumiram ima normalnu "podnošljivu" temperaturu
4. smanjio sam gazirana pića na minimum - prije sam jako puno gaziranog pio, pogotovo Cole
5. smanjio sam začine u hrani - makar niti prije nisam jeo ništa posebno slano, slatko ili ljuto, ipak sam još zamolio suprugu da manje začini ono što kuha
6. izbjegavam ležanje nekon jela - pokušavam navečer što ranije jesti kako nebi išao spavati punog trbuha... a ukoliko se potrefi da se najedem i odmah idem spavati, većinom prije lijeganja u krevet potrošim 1 Gastal preventivno da me ne probudi kiselina

Sad, da li je sve to povezano s mojim problemom, ili je kombinacija svega pomogla ili blablabla, ne znam, ali ono što znam da sam veći dio problema riješio... još samo da malo kile skinem...

Ali ono što bih posebno izdvojio za što mislim da je bio najveći uzrok jest:
- neprimjerena temperatura namirnica
- parodontoza
- izbjegavanje teške hrane kasno navečer

Jer odmah nakon što je operacija čeljusti napravljena a prije toga i čišćenje bakterija iz usta, moji problemi su se prepolovili

Ukoliko malo češće pijem hladna pića (pogotovo preko ljeta kad u svim birtijama hlade pića na nenormalne temperature), primjetim da mi kiselina počinje polagano stvarati probleme... isto tako ukoliko pojedem nešto da je prevruće, postoji mogućnost da će mi se "dignuti" kiselina

ukoliko se navečer kasno najedem, ponekad proradi kiselina i probudi me pa moram popit vode i maznut Gastal...

Zato jednostavno, koliko god mogu, izbjegavam "radnje" za koje znam da mi pobuđuju kiselinu...

S time što sam riješio problem kiseline, otišlo je još par problema...

Jedan od njih je povremen kašalj uzrokovan iritacijom jednjaka i ždrijela

Drugi je problem pritisak u grlu i podmukla lagana bol zbog koje sam na dosta pretraga bio jer sam pomislio na najgore

Nadam se da će moja iskustva barem malo pomoći... znam samo da nemogu odmoći;)

deep in the sun
13.07.2007., 03:42
i ja imam (ili sam imala) identican nalaz... uglavnom- insufficijencija kardie ti je oslabljenje gornjeg dijela zeluca, odnosno spoja izmedju zeluca i jednjaka, sto znaci da dolazi do refluksa (povratka hrane i kiseline) u jednjak jer se taj dio ne zatvara kako treba... hiperemija znaci da su ti ti dijelovi jace prokrvljeni, odnosno upljeni.. nista strasno... :)

tnx (i tebi VTI-ju)

i ja sam mislila na to, ali me malo čudilo da je nalaz jednjaka ok, ako je riječ o refluksu u NJ;).. a znaš li zašto uopće dolazi do insuficijencije kardije? i što si pila za to, pls?

btw, malo mi i ove erozije zvuče scary :eek:. jel i tebi erodiralo?

Taroth
13.07.2007., 06:06
koliko pijes mlijeka?

VTi underhood
13.07.2007., 19:49
koliko pijes mlijeka?

Ako je pitanje upućeno meni, odgovor je: nema pravila

Ako ćemo ići nekakav prosjek vadit, bilo bi to oko 3-4dcl dnevno

Ali u pravilu, dogodi se da 2-3 dana ne popijem niti kap mlijeka (osim 1.5-2dcl ujutro jer pijem Nescaffe napravljen s mlijekom), a onda 4. dan popijem 1 litru, pa 5. dan još 1 litru, pa 6. dan ništa itd itd...

Znači nema pravila... pravilo je jedino to da nikad ne prođe više od 3 dana da ne popijem barem pola litre mlijeka...

I nikad ne grijem mlijeko osim kad pijem kavu

drmed
13.07.2007., 23:31
Casa ili dvije DonatMg uz obrok je cudo za zeludac

Beboje
15.07.2007., 13:01
Kaj mlijeko smeta? Ja ne mogu zamisliti jutro bez 3dcl bijele kave (instant). Zasiti i napuhne i vjerojatno baš i nije dobra za moj refluks.
Nikad nisam mogla odjednom puno pojesti, a sad imam opaki apetit i jedva se suzdržavam da se ne natrpam. Definitivno mi je puno bolje kad po cijeli dan grickam na sitno. Ali tako mogu jesti samo gluposti, a ne normalan obrok.
Sad trebam obaviti kontrolnu gastroskopiju i već vidim da mi 3 i pol mjeseca Lanzula baš i nije puno pomoglo kad me često bocka. No, ne idem na pregled ako mi barem ne spraše neki sedativ u guzu jer nema šanse da se opet tako davim na stolu i da mi zbog toga zbrzaju pregled.
Čini mi se da bih trebala i na kolonoskopiju zbog peckanja u crijevima... dio oko i iznad struka (koji je to dio crijeva?), pa čak i prema leđima. A platit ću kolko treba, ali bez anestezije ne idem.

MrBlc
24.11.2007., 23:07
Ja imam GERB + Barettov jednjak + teži gastroezofagealne hernije (neuspjela operacija) i mogu vam reći da uz sve te savjete o nagibu kreveta, hrani i uzimanje ljekova, glavni faktor igra stres. Ako nisam pod stresom, zaboravim popiti tabletu, pojedem nešto teže i nikomu ništa, ali ako sam pod stresom zna me žgaravica mučiti i pod tabletama i s laganijom prehranom.

Beboje
25.11.2007., 12:02
Potpisujem.

Kad sve štima, onda fakat štima. Čak sam primjetila da mi se mučnine i kiseliš javljaju za vrijeme PMS-a.

AleksandarVeliki1
25.11.2007., 18:23
E, mene ne muči žgaravica nego neki osjećaj težine u želucu, koma okus u ustima i mučnina nakon jela ...
Koma, uopće više ne znam što da radim, već me strah jesti, a i smršavih malo ...
Znam popit peptoran ili gastal, ali čini mi se da ne pomaže .. ima li netko sličnih problemas?!:( :ne zna:

MoW
26.11.2007., 09:31
Mogući uzrok gastrointestinalnog refluksa je i premalo želučane kiseline. U tom slučaju gastal i ostali antacidi djeluju tek privremeno, a problem se pojavljuje opet i opet.
U tom slučaju potrebno je povećati količinu kiseline u želucu, a to se radi ili umjetno uz pomoć kapsula s HCl-om ili raznim drugim prirodnim kombinacijama hrane, uz pomoć octa, acidofila i citrusa.
Glavni uzrok je prekomjerna konzumacija neprobavljivih žitarica.

Eto, samo toliko da dodam da postoji i druga strana i da je sve češća na zapadu.

dar28io
04.12.2007., 22:38
LJudi trebam vašu pomoč
Imam osječaj da mi u želucu cijelo vrijeme stoji kamen,ako iamalo osjetim glad počinju jaki bolovi tj.više grčevi no kad pojedem nešto osjetim neku težinu te nemogu podrig.Kad podrig.imam filing neke kiseline

Što da radim
hvala

MrBlc
05.12.2007., 23:43
Prva stvar ti je ići kod doktora i manje se nervirat. Po tomu vjerojatno može biti bilo što - od gastritisa do progutanog predmeta, tako da je odlazak kod doktora, ultrazvuk, ako ultrazvuk ne pokaže ništa vjerojatno i gastroskopija. Neka te ne prestraše postovi o gastroskopiji, jer iako je malo neugodna, kasno dijagnosticiranje nekih bolesti može biti puno gore, a većina se uz pravovremeno dijagnosticiranje može lako liječiti ili barem držati pod kontrolom da ne osječaš simptome i da bolest ne napreduje. Nije mi cilj prestrašiti te, ali odlazak doktoru nije nešto što treba odugovlačiti.

Beboje
06.12.2007., 08:00
Mogući uzrok gastrointestinalnog refluksa je i premalo želučane kiseline. U tom slučaju gastal i ostali antacidi djeluju tek privremeno, a problem se pojavljuje opet i opet.
U tom slučaju potrebno je povećati količinu kiseline u želucu, a to se radi ili umjetno uz pomoć kapsula s HCl-om ili raznim drugim prirodnim kombinacijama hrane, uz pomoć octa, acidofila i citrusa.

Eto, samo toliko da dodam da postoji i druga strana i da je sve češća na zapadu.

Vidiš, i ja sam malo razmišljala o problemu manjka želučane kiseline, no nije mi jasno što ti onda - kod refluksa - izjede jednjak? Uvijek sam imala osjećaj nedostatka probavnih sokova, pa mi je ljuta ili kisela hrana čak i pasala i brzo bih ju probavila, za razliku od neke neutralne hrane (masnoće, loše). A opet - konstatirali mi upalne procese u jednjaku, tj. refluksni ezofagitis. Žgaravicu nisam imala dok nisam, nakon dijagnoze, završila kuru Lanzula.

Kužim da manjak želučane kiseline isto može dovesti do upalnih promjena na stjenkama želuca jer je organizam više izložen bakterijama koje se unose na usta. No, kod nas se usmjere isključivo na višak kiseliša. Niti jedan gastrić ne spominje suprotan slučaj.

MoW
06.12.2007., 13:32
Vidiš, i ja sam malo razmišljala o problemu manjka želučane kiseline, no nije mi jasno što ti onda - kod refluksa - izjede jednjak? Uvijek sam imala osjećaj nedostatka probavnih sokova, pa mi je ljuta ili kisela hrana čak i pasala i brzo bih ju probavila, za razliku od neke neutralne hrane (masnoće, loše). A opet - konstatirali mi upalne procese u jednjaku, tj. refluksni ezofagitis. Žgaravicu nisam imala dok nisam, nakon dijagnoze, završila kuru Lanzula.

Kužim da manjak želučane kiseline isto može dovesti do upalnih promjena na stjenkama želuca jer je organizam više izložen bakterijama koje se unose na usta. No, kod nas se usmjere isključivo na višak kiseliša. Niti jedan gastrić ne spominje suprotan slučaj.

To je zato što su liječnici zaboravili što su ih na prvoj godini medicine naučili: većina problema u tijelu nastaje zbog neispravne probave, koja nastaje zbog premalo žvakanja hrane, previše hrane koja se ne može probaviti pa se nakuplja kao salo i zbog manjka kiseline koji uzrokuje deficijenciju apsorpcije nutrijenata.
Višak kiseline je realno promatrajući, ozbiljniji problem, jer uzrokuje čireve i rak. Manjak kiseline, ako nije veliki, najčešće nije niti zamjećen. To je povremeni osjećaj nadutosti i podrigivanja kad se malo više hrane pojelo, vjetrovi i sl. koje nitko ne uzima ozbiljno.
Problem nastaje kad se, zbog konzumiranja previše teško probavljivih cjelovitih namirnica i općenito ugljikohidrata razina kiseline drastično spusti. Zašto? Zato što je potrebno puno takve hrane pojesti da bi se bilo što hranjivo iz nje "iscijedilo". Lučenje kiseline kod jednog dijela populacije ne može pratiti stalni pritok velike količine hrane.
Čovjek ima osjećaj kao da je bure, a i dalje je gladan. :flop:
Više kisele hrane pomaže, jer ne odmaže djelovanju kiseline. Oštećenje donjeg dijela jednjaka svejedno može nastupiti, jer se zbog prevelike količine hrane koja se ne da probaviti, ona vraća nazad u jednjak, a s njom i određena manja količina kiseline. Koja onda nagriza stjenke.
Dakle, višak hrane je problem, ona hrana koja se ne da probaviti, vraća se nazad prema ustima, to je normalni refleks. Samo što pritom obično čovjek nastrada, jer ipak malo kiseline putem naiđe na stjenke jednjaka.

Ako osoba zaista ima diagnosticiran problem s viškom kiseline, onda treba izbjegavati sva kisela jela, a pogotovo vitamin C. Mlijeko, kava, čokolada, alkohol su također loši.
Ako ima suprotan problem, onda je dapače sve nabrojano ustvari poželjno, što može zvučati apsurdno, ali tako jest. :)
Tako da je klasično mišljenje o "štetnosti" neke hrane i "hvalospjevi" o drugima ustvari trivijalizacija realne situacije.

Uf što sam se raspisao. :D

AleksandarVeliki1
07.12.2007., 18:08

Moram reći da sam primjetila da mi acidofil odgovara,štoviše jedem ga ujutro i navečer! :top: Jel moguće da bakterije koje se jave zbog manjka kiseline mogu uzrokovat neke trajnije promjene na jednjaku? Čitala sam negdje da višak želučane kiseline djeluje štetno na zube (kiseli pH), a što je kod nedostatka kiseline?

MoW
07.12.2007., 21:29
Moram reći da sam primjetila da mi acidofil odgovara,štoviše jedem ga ujutro i navečer! :top: Jel moguće da bakterije koje se jave zbog manjka kiseline mogu uzrokovat neke trajnije promjene na jednjaku? Čitala sam negdje da višak želučane kiseline djeluje štetno na zube (kiseli pH), a što je kod nedostatka kiseline?

Postoji veća vjerojatnost da oboliš od raznih bolesti kad imaš manjak kiseline, jer paraziti i bakterije u hrani ne stradaju budući da ih kiselina ne uništi.
Promjene na jednjaku uzrokuje nagrizanje kiseline, bilo zbog viška, bilo zbog manjka, o čemu sam već pisao. Najbrža apsorpcija bakterija u krv je u želucu, tako da ovo o bakterijama u jednjaku mi zvuči najmanje rečeno nategnuto, ali vjerojatno je moguće.
Višak želučane kiseline ne djeluje štetno na zube, ali želučana kiselina može oštetiti zubnu caklinu ukoliko osoba često povraća, kao recimo kod bulimije.
Kod povraćanja kiselina prolazi cijelim jednjakom i usnom šupljinom i dolazi u kontakt sa zubima te nagriza caklinu. Normalno, to nije problem ako je rijetko i ako nam je mučno, pa povratimo. Ali ako je češće, može izazvati problem.

sport11
08.12.2007., 18:20
najbolje kiselinu regulirati sa prehranom

sasa80
12.12.2007., 15:46
ok...sad mi više ništa nije jasno...kako da čovjek onda zna da li ima problema sa viškom ili sa manjkom kiseline???!!!

lumbarda
12.12.2007., 17:24
Mislim generalno da ljudi neozbiljno shvacaju svoje zdravlje i dolaze nama doktorima pred svrsen cin i kazu djeluje ne djeluje lijek ,svaki lijek djeluje ako se na pravi nacin primjenjuje.
Ako ti je lijecnik utvrdio gerd znaci da trebas da uzimas lijek i da se pridrzavas rezima ishrane koji iskljucuju svaku paprenu hranu,fast food,cigarete,alkohol,suhomesnate proizvode,mlijecne ,ne jedi prije spavanja itd

ako imas pitanja reci posto vidim da nisi savjestan sto se tice uzimanja lijekova

sasa80
12.12.2007., 17:27
jel se to na mene odnosi??

lumbarda
12.12.2007., 17:44
Sasa ne znam je si li vrsio kakve pretrage i sto su ti rekli kako su utvrdili da imas gastritis.

Obicno se gerd pretvara u Esophagitis, ako je Esophagitis prisutan kod tebe onda moras znati u kojem stadiju je .Zavisno od toga da li imas samo GERD ili GERD sa Esophagitis-om ,EGD je neophodan kako bi ti lijecnik mogao ukljuciti pravi tretman.

ponekad bolovi slicni gastritisu mogu biti povezani i sa jednjakom,srcem ,dijafragmom itd

MoW
12.12.2007., 19:06
Mislim generalno da ljudi neozbiljno shvacaju svoje zdravlje i dolaze nama doktorima pred svrsen cin i kazu djeluje ne djeluje lijek ,svaki lijek djeluje ako se na pravi nacin primjenjuje.
Ako ti je lijecnik utvrdio gerd znaci da trebas da uzimas lijek i da se pridrzavas rezima ishrane koji iskljucuju svaku paprenu hranu,fast food,cigarete,alkohol,suhomesnate proizvode,mlijecne ,ne jedi prije spavanja itd

ako imas pitanja reci posto vidim da nisi savjestan sto se tice uzimanja lijekova

Pokazalo se da mnogima kojima je dijagnosticiran višak kiseline samo na temelju simptoma i propisan jednostavno Gastal ili neki drugi antacid po sistemu, proći će ti žgaravice, uzmi antacide, da su završili s katastrofalnim posljedicama nakon inicijalnog privremenog poboljšanja.
Nisu imali višak nego manjak kiseline. I zato često pojedinci gube povjerenje u doktore, jer ni doktori koji put ni sami nisu sigurni, ali to ne žele pokazati. Pa idu linijom manjeg otpora: Kakav sam ja doktor, ako mu nešto ne prepišem? Pa da, Gastal će mu smiriti žgaravicu, to neka uzme. A posle nitko ništa ne zna, a tip doslovno umire od manjka kiseline, završi na transfuziji ili operaciji.
No offense, naravno, ima vrlo sposobnih liječnika. :mig:

MoW
12.12.2007., 19:12
ok...sad mi više ništa nije jasno...kako da čovjek onda zna da li ima problema sa viškom ili sa manjkom kiseline???!!!

To se vrlo lako može utvrditi mjerenjem razine proteina u stolici, iako je najbolji tzv. Heidelbergov test kad se proguta određena pilula koja mjeri acidnost. Ima i jednostavnijih testova: od pijenja četvrt čaše soka od cikle i pratiti ima li promjene boje u mokraći ili stolici nakon nekog vremena. Ako ima, nedostatak kiseline je prisutan.

sasa80
12.12.2007., 21:55
zanimljivo je ovo s ciklom...uvijek sam volio pokuse :)
kad treba popiti, ujutro ili navečer??

MoW
13.12.2007., 09:12
zanimljivo je ovo s ciklom...uvijek sam volio pokuse :)
kad treba popiti, ujutro ili navečer??

Svejedno, samo moraš promatrati boju fekalija nakon uzimanja tog soka i to tokom dva dana, što može biti pomalo naporno, ali je srećom bezbolno. Ako i nakon dva dana ne vidiš promjenu u boji (uz uvjet da ne radiš druge pokuse u isto vrijeme, naravno :D), onda je razina kiseline ok.

MrBlc
13.12.2007., 21:34
Mene zanima ima li kakav utjecaj višak, odnosno manjak kiseline na sklonost gomilanju kilograma?

MoW
14.12.2007., 10:15
Mene zanima ima li kakav utjecaj višak, odnosno manjak kiseline na sklonost gomilanju kilograma?

Višak kiseline - brži metabolizam - manje kilograma.
Ali to znači uz normalnu prehranu. Naravno da ako se čovjek prejede, da će imati više kilograma bez obzira na kiselinu.

Ja sam primjetio onda kad sam imao manjak kiseline, a u zadnje vrijeme mi je već bolje, da sam dobio dosta kila. Kad sam imao normalnu kiselinu, masa mi je bila oko 67-68 kg, a s manjkom kiseline ona je 73-74. Dakle, postoji značajna razlika.

Kad smo već kod te veze, nije na odmet spomenuti da pivo djeluje na način da smanjuje razinu kiseline. Jedna od glavnih komponenata piva je ječmeni slad, koji je prirodni ugljikohidrat. No, on djeluje na način da ne pridonosi efikasnijoj probavi. Naprotiv, svi znaju da im se nakon par piva nadigava. To je zbog nemogućnosti efikasne probave (dobro, i zato što loču ko magarci :D).
Mnogi ljudi, dapače, većina, ne podnose dobro žitarice, pa tako ni njihove proizvode. Dakle, ako imate manjak kiseline, stop pivu. Ja ga vrlo teško podnosim.
Ako pijete alkohol, pijte rađe vino. Većina vina djeluju kiselo i pomažu probavi. Obratno, ako imate višak kiseline, onda bi trebalo prestati s alkoholom, ali će vam pivo mnogo manje škoditi nego vino.

Beboje
14.12.2007., 23:27
Ovo s ciklom ti je prilično nategnuto. Svi znamo odmalena da se od cikle odmah oboji mokraća, a stolica nakon dan-dva. Nema veze s kiselinom, već s bojom namirnice.

Mene su isto puknuli na Lanzul nakon što mi je dijagnosticiran kronični erozivni gastritis, slabija kardija, hijatalna hernija i refluksni ezofagitis (sumnja na Baretov jednjak jer je analiza bioptata iz jednjaka pokazala hiperplaziju stanica).

Lanzul me dotuko. Nakon 4 mjeseca odvaljivala me bol koja se selila s leđa na crijeva... gore-dolje, lijevo-desno. Na kontrolnoj gastroskopiji (5 mjeseci nakon prve) nema niti hernije, niti traga upale na jednjaku, a gastritis površni. Primarijus napisao da postoji mogućnost da je Lanzul učinio svoje, no čini mi se da je sumnjao u prvi nalaz (pa nisu mi zbrčkali nalaze na Rebru?). Odmah me skinuo s Lanzula i odmah su mi prestali bolovi. Prebacio me na Peptoran

Sad sam se sama skinula s Peptorana, pa su mi prestale i mučnine.

Smješno je što sam već na prvom pregledu rekla da nikad nisam imala žgaravice i da mi se uvijek činilo da patim od manjka kiseline. Lakše bih probavila začinjenu i kiselu hranu od blago začinjene, ali masnije. I uvijek sam se odmah zasitila i jela kao ptičica.

Pa si sad ti misli.

MoW
15.12.2007., 10:48
Ovo s ciklom ti je prilično nategnuto. Svi znamo odmalena da se od cikle odmah oboji mokraća, a stolica nakon dan-dva. Nema veze s kiselinom, već s bojom namirnice.

Mene su isto puknuli na Lanzul nakon što mi je dijagnosticiran kronični erozivni gastritis, slabija kardija, hijatalna hernija i refluksni ezofagitis (sumnja na Baretov jednjak jer je analiza bioptata iz jednjaka pokazala hiperplaziju stanica).

Lanzul me dotuko. Nakon 4 mjeseca odvaljivala me bol koja se selila s leđa na crijeva... gore-dolje, lijevo-desno. Na kontrolnoj gastroskopiji (5 mjeseci nakon prve) nema niti hernije, niti traga upale na jednjaku, a gastritis površni. Primarijus napisao da postoji mogućnost da je Lanzul učinio svoje, no čini mi se da je sumnjao u prvi nalaz (pa nisu mi zbrčkali nalaze na Rebru?). Odmah me skinuo s Lanzula i odmah su mi prestali bolovi. Prebacio me na Peptoran

Sad sam se sama skinula s Peptorana, pa su mi prestale i mučnine.

Smješno je što sam već na prvom pregledu rekla da nikad nisam imala žgaravice i da mi se uvijek činilo da patim od manjka kiseline. Lakše bih probavila začinjenu i kiselu hranu od blago začinjene, ali masnije. I uvijek sam se odmah zasitila i jela kao ptičica.

Pa si sad ti misli.

Eh, da je tako kao što ti kažeš...
Ali zapravo si u pravu, kod oko 90% ljudi mokraća i stolica će se obojati vrlo brzo. To znači manjak kiseline. Nažalost. :)
Vjeruj mi da ima ljudi kod kojih se to ne događa. Oni imaju dovoljno kiseline da sve apsorbiraju. Govorim naravno o četvrt čaše cikle, ne o više. Test je vrlo efikasan.
Eto vidiš, ti si znala (osjećala) da imaš manjak kiseline, a doktori su ti onda dijagnosticirali odgovarajuće poremećaje koji su nastali zbog tog manjka. Sasvim logično i tipično za liječnike.
E sad, zašto su ti prepisali ranitidine (PeptoranTM) je pitanje, jer su djelovanja većine takvih lijekova samo privremena. To je zato što oni SMANJUJU količinu kiseline u želucu. Vrijeme će pokazati je li to dobro za tebe, ali ja bih se kladio da nije.
Ostavi se takvih doktora koji te ustvari žele prije uništiti nego ozdraviti.

dacka
04.06.2009., 11:17
Molim te odgovori mi brzo jer moj sin je prije par dana radio gastroskopiju i dijagnoza je ista kao tvoja refluksni ezofagitis, jaka upala jednjaka, natecen i i upaljen, a bojenje je pokazalo hiperplaziju sto odgovara Baretovom jednjaku. Uzrok je refluks kiseline iz zeluca u jednjak barem tako kaze doktor. terapija omeprol 20mg. Inace decak ima 10 godina i 69 kilograma.
Neznam postoji li gdje lijek za to.

Eh, da je tako kao što ti kažeš...
Ali zapravo si u pravu, kod oko 90% ljudi mokraća i stolica će se obojati vrlo brzo. To znači manjak kiseline. Nažalost. :)
Vjeruj mi da ima ljudi kod kojih se to ne događa. Oni imaju dovoljno kiseline da sve apsorbiraju. Govorim naravno o četvrt čaše cikle, ne o više. Test je vrlo efikasan.
Eto vidiš, ti si znala (osjećala) da imaš manjak kiseline, a doktori su ti onda dijagnosticirali odgovarajuće poremećaje koji su nastali zbog tog manjka. Sasvim logično i tipično za liječnike.
E sad, zašto su ti prepisali ranitidine (PeptoranTM) je pitanje, jer su djelovanja većine takvih lijekova samo privremena. To je zato što oni SMANJUJU količinu kiseline u želucu. Vrijeme će pokazati je li to dobro za tebe, ali ja bih se kladio da nije.
Ostavi se takvih doktora koji te ustvari žele prije uništiti nego ozdraviti.