PDA

View Full Version : Godišnji odmor

stranice : [1] 2

cyra
12.01.2005., 10:42
Ponukana proteklim praznicima...

Da li ima još slučajeva da oko Božića i Nove godišnji dobivaju oni koji imaju djecu, dok se ostalima da nekakav drugi termin?
Kao ono žene trebaju za blagdane biti sa svojom obitelji, a mi koji još nismo obavili svoju reproduktivnu dužnost ne moramo?
Kao ako nemaš djecu, onda nemaš obitelj! A roditelji, braća, sestre, to se kao ne računa...

Pa eto, čisto me zanima, da li zaposlene udate žene sa djecom misle da imaju neko veće pravo na slobodan Božić nego ja? Jer kod nas su duboko uvjerene da je tako! :confused:

Vojky
12.01.2005., 11:23
Raspored godišnjeg u pravilu određuje poslodavac.

Dakle, kako direktori odrede...

sale25
13.01.2005., 23:41
Koliko se sjećam, mislim da zakonski prvi dio godišnjeg određuje poslodavac (možda u dogovoru s radnikom), a drugi dio bira radnik.
U svakom slučaju u zakonu ne postoji članak koji određuje tko ima prednost a tko ne, već je sve stvar internog dogovora u firmi.

Vojky
14.01.2005., 09:54
Ima Zakon o radu gore, kao top-tema, i lijepo piše:

Raspored korištenja godišnjeg odmora

Članak 56.

(1) Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i ovim Zakonom.

(2) Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora mo_raju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor i razonodu raspoložive radnicima.

(3) Radnika se mora najmanje 15 dana prije korištenja obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora.

(4) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.

Dakle, treba pogledati i kolektivni ugovor te, ukoliko postoji za djelatnost u kojoj osoba radi... A često i sama firma ima neki pravilnik.

No, često u praksi zna biti uređeno da se ide na ruku onima koji imaju djecu - pa dobiju godišnji kada su školski praznici ili se dogovori da stariji radnici mogu prvi reći kada će na godišnji, pa se onda prilagodi.

Što ne mislim da je loša praksa - neki zaista nemaju kome ostaviti djecu tijekom zimskih blagdana a i nekoga tko je na poslu 20 godina treba na neki način i nagradit.

Ovisi sve o poslodavcu, naravno... Radnik samo predlaže.

Uglavnom, u praksi, tko je najmlađi obično dežura... :)

Ja nisam imao tih problema, radio sam u turizmu, znači oko blagdana i ljeti - nema godišnjeg odmora.

Kleine
17.01.2005., 11:07
i ja imam taj problem... ali ne sa zenom nego sa jednim debilnim muskarcem :eek: pas mu mater!

u nasoj se firmi u principu medusobno dogovaramo kad ce ko.npr, ja sam prosle godine isla u augustu, ali sam zato imala cijelu pizdariju oko toga ( sta je najbolje u firmi cijeli august nema posla!)

e sad on ima familiju ( zena + 1 dijete) zena mu je uciteljica - znaci cijelo ljeto je slobodna..:rolleyes: e, al on ide u augustu i to bas kad i ja!! pas mu mater, a meni sere neka ja idem u 6 ili 7. mjesecu jer ja kao nemam familiju! a sta je muz, mama, tata, sestra, ma uostalom to se njega ne tice! (meni treba u augustu iz privatnih razloga)... aj to je proslo...

evo sad za Bozic ista pjesma...on ima familiju, ma neka, zato idem ja sad od petka tjedan dana ( a sad ima posla) e pa neka! imam i ja svoju family.

ja sam vec svih obavijestila da ovaj 8. mjesec mene nema i da mi se cisto jebe za sve!

drz se i pokazi zube!:D

cyra
17.01.2005., 11:18
Vojky kaže:
No, često u praksi zna biti uređeno da se ide na ruku onima koji imaju djecu - pa dobiju godišnji kada su školski praznici ili se dogovori da stariji radnici mogu prvi reći kada će na godišnji, pa se onda prilagodi.

Što ne mislim da je loša praksa - neki zaista nemaju kome ostaviti djecu tijekom zimskih blagdana a i nekoga tko je na poslu 20 godina treba na neki način i nagradit.

A neki imaju obitelj izvan Zagreba pa bi za Božić htjeli biti sa njima, no to se ne uzima u obzir. :confused:

Mene smeta to što se neki (ne generaliziram, zato kažem neki) tim "nepisanim pravilima" prečesto koriste: kod slaganja godišnjeg, duljeg ostanka na poslu, odnošenja posla kući. Stalno se nama nabija na nos da mi djecu nemamo, pa zato možemo i raditi više.

Martinn
30.01.2005., 00:35
Zašto velike firme ne dozvoljavaju neplaćene godišnje? Ionako postoji uvijek dio godine kad nije nikakva frka za posao i taj dio godine je uvijek veći nego standardni godišnji ...

Uzeo bih mjesec dana neplaćenog godišnje, ali ne mogu :( glupa pravila i birokracija.

magic
30.01.2005., 00:36
a podnio si pisanu zamolbu Upravi ili vec shto imate?

BlackStallion
30.01.2005., 01:11
Zato što po Ustavu RH nitko (zaposlen) se ne može odreći svog prava na plaćeni godišnji. I po meni je dobro da je tako :)

magic
30.01.2005., 01:32
pa ne odrichesh s time placnog godishnjeg, nego osim njega dulje odsustvujesh s posla.

zlocestoca
30.01.2005., 07:13
ne znam u kojoj velikoj firmi radis, ali jedna od najvecih dozvoljava
lijepo napises zahtjev (prema zakonu o radu, cl.58) i posaljes sefu
ne zaboravi samo da ti za vrijeme neplacenog dopusta miruju sva prava i obveze iz radnog odnosa!

Blaise
30.01.2005., 07:34
Kod mene su isto odbili jednoj osobi neplaćeni. Doduše, radilo se o periodu dužem od 1 mjeseca.
Mislim i da u Ugovoru o radu piše da ti se to MOŽE odobriti, itd., a čim je to pravo uvjetovano, znači da ga se može koristiti kada i AKO poslodavcu odgovara, tj. da te netko može s tim zafrkavati ili ucjenjivati ako želi.

zlocestoca
30.01.2005., 09:15
Blaise kaže:
Kod mene su isto odbili jednoj osobi neplaćeni. Doduše, radilo se o periodu dužem od 1 mjeseca.
Mislim i da u Ugovoru o radu piše da ti se to MOŽE odobriti, itd., a čim je to pravo uvjetovano, znači da ga se može koristiti kada i AKO poslodavcu odgovara, tj. da te netko može s tim zafrkavati ili ucjenjivati ako želi.
naravno da poslodavac moze odbiti i u tome ne vidim nista ucjenjivacki ni cudno
ne znam zasto bi firma odobrila neplaceni od godinu dana covjeku koji za to vrijeme radi negdje vani (ljudi npr uzmu neplaceni od godinu dana, odu raditi negdje van, ako im sve bude ok ostanu i nakon godinu dana ovdje daju otkaz, ako im se ne svidi/ne snadju se ovdje ih ceka mjesto...)?

sumnjam da bi bilo koja normalna firma odbila neplaceni od par mjeseci za npr usavrsavanje?

Blaise
30.01.2005., 09:47
zlocestoca kaže:
naravno da poslodavac moze odbiti i u tome ne vidim nista ucjenjivacki ni cudno
ne znam zasto bi firma odobrila neplaceni od godinu dana covjeku koji za to vrijeme radi negdje vani (ljudi npr uzmu neplaceni od godinu dana, odu raditi negdje van, ako im sve bude ok ostanu i nakon godinu dana ovdje daju otkaz, ako im se ne svidi/ne snadju se ovdje ih ceka mjesto...)?

sumnjam da bi bilo koja normalna firma odbila neplaceni od par mjeseci za npr usavrsavanje?

Baš se radilo o školovanju. Ustvari, čovjek se premorio, prezasitio, izgorio i odlučio je malo se maknuti, a to bi vrijeme iskoristio za usavršavanje (vezano uz struku, naravno). Zašto mu nisu dali, ne znam, znalo se da će on ako mu ne bude odobreno dati otkaz.
Zato sam pretpostavila da je to ono što su i htjeli.

zlocestoca
30.01.2005., 09:58
Blaise kaže:
Baš se radilo o školovanju. Ustvari, čovjek se premorio, prezasitio, izgorio i odlučio je malo se maknuti, a to bi vrijeme iskoristio za usavršavanje (vezano uz struku, naravno). Zašto mu nisu dali, ne znam, znalo se da će on ako mu ne bude odobreno dati otkaz.
Zato sam pretpostavila da je to ono što su i htjeli.
valjda su htjeli da ode...
mislim da to dosta ovisi o direktno nadredjenom

Blaise
30.01.2005., 10:01
zlocestoca kaže:
valjda su htjeli da ode...
mislim da to dosta ovisi o direktno nadredjenom

Mislim da da.
Da se direktno nadređeni založio, vjerujem da bi mu bilo odobreno.
Nije bio višak, btw. Uzeli su novog čovjeka.

magic
30.01.2005., 10:17
okej, htjeli su ga se rjeshit.

da nije bilo na ovaj, bilo bi na neki drugi nachin.

u svakom sluchaju, ako je djelatnik normalan, ako je uprava normalna, obichno nema problema, naravno, uz pisanu zamolbu.

BlackStallion
30.01.2005., 12:30
magic kaže:
pa ne odrichesh s time placnog godishnjeg, nego osim njega dulje odsustvujesh s posla.

Onda Martin ne priča o godišnjem (jer je neplaćeni godišnji protuzakonit)

Martinn
30.01.2005., 13:28
Joj kak komplicirate :)

Standardni godišnji od 25 dana nije mi dovoljan godišnje (to rasporedim tokom godine i onda mi po ljetu ne ostane dovoljno).

Želim još mjesec dana neplaćenog dopusta preko ljeta SVAKE godine, ne mislim nigdje drugdje radit, samo imati više slobodnog vremena za putovanja, sportove, planinarenje ...
Ne radi se o jednokratnom uzimanju neplaćenog dopusta (npr. zbog obiteljskih obaveza, gradnje kuće i slično), već redovno svake godine bez nekog posebnog razloga (meni je to dovoljno poseban razlog), samo dodatno slobodno vrijeme.

Glupi corporate policy to ne dozvoljava - ne znam što zakoni o tome kažu?

U biti o tome mi visi odluka da krenem u privatni posao ili ne ... ovak kak sad radim sam zadovoljan, osim kaj hoću puno više slobodnog vremena godišnje.

vaci
31.01.2005., 07:34
BlackStallion kaže:

misli na dopust, al svi smo skužili to :rolleyes:

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana.
(2) Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora.
Članak 49.
Ništav je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora.
(1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.
(3) Radnik ima pravo na plaćeni dopust za vrijeme stručnog ili općega školovanja, osposobljavanja ili usavršavanja te obrazovanja za potrebe radničkog vijeća ili sindikalnog rada, pod uvjetima, u trajanju i uz naknadu određenu kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu.
(4) U pogledu stjecanja prava iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom, razdoblja plaćenoga dopusta smatraju se vremenom provedenim na radu.
(5) Radnici – dobrovoljni davaoci krvi ostvaruju pravo na jedan slobodan dan s naslova dobrovoljnog darivanja krvi, a ostvaruje se u tijeku kalendarske godine, sukladno radnim obvezama.
Neplaćeni dopust
(1) Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust.
(2) Za vrijeme neplaćenoga dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drukčije određeno.

seti
31.01.2005., 07:39
to sam Martinne iz istih razloga i ja jednom trazio od svojih. rekli su da je komplicirano s pravne strane, da moraju veliku administraciju neku rjesavat i na kraju smo se dogovorili da odglumimo da radim, tj oni ce platiti mjesecna davanja koja cu im ja onda vratit. sto ce rec da sam si sam trebao platiti doprinose taj mjesec. na kraju sam to ipak iskamcio od njih :D

BlackStallion
31.01.2005., 12:29
vaci kaže:
misli na dopust

onda nek se nauči precizno izražavati

vaci
31.01.2005., 12:33
BlackStallion kaže:
onda nek se nauči precizno izražavati :rolleyes:

tražio je pomoć a ne pravnu terminologiju

BlackStallion
31.01.2005., 13:24
vaci kaže:
tražio je pomoć a ne pravnu terminologiju

Jel ti kad dođeš zubaru kažeš "doktore pomozite, boli me noga"?

vaci
31.01.2005., 13:27
BlackStallion kaže:
Jel ti kad dođeš zubaru kažeš "doktore pomozite, boli me noga"?

falija si topic, ovo nije pravo

Martinn
31.01.2005., 18:58
BlackStallion kaže:

Ispričavam se na nepreciznom izrazu, jer nisam mislio objašnjavati zakone :)

Meni i taj neplaćeni dopust znači kao dodatni godišnji odmor :)

JEWELLERY
03.06.2005., 22:25
Počela sam raditi u listopadu prošle god. S obzirom da sam provela vec vise od sest mj. kod svog poslodavca mislila sam da imam pravo na tih nekoliko dana godisnjeg iz prosle godine (znaci, za dio 10., 11. i 12.mj.). Medjutim, kaze meni sef da nemam pravo. Navodno bih imala pravo na stari god. da sam 6 mj. napunila u prosloj god. a s obzirom da mi je tek nedavno proslo 6 mj. rada, imam pravo samo na godisnji od tekuce god. Smatram da je on u krivu i da me zeli zakinuti. Jesam li u pravu? Sta da radim? :confused:

Kleine
06.06.2005., 09:57
ja neznam kako je dole.... ja sam pocela prosle godine radit pocetkom 3. mjeseca i u augustu sam bila 3 tjedna na godisnjem... i u oktobru jos tjedan dana....:p

divljakusa
06.06.2005., 10:04
Nisam sigurna, ali mislim da nemaš pravo na godišnji od prošle godine ako si u ovoj (2005.) navršila 6 mjeseci rada....
Ali provjeri još. Sretno :)

divljakusa
06.06.2005., 10:05
Kleine kaže:
ja neznam kako je dole.... ja sam pocela prosle godine radit pocetkom 3. mjeseca i u augustu sam bila 3 tjedna na godisnjem... i u oktobru jos tjedan dana....:p

Da, utrljaj joj soli na ranu, ajde :rolleyes:

Aenea
06.06.2005., 22:24
JEWELLERY kaže:

Počela sam raditi u listopadu prošle god. S obzirom da sam provela vec vise od sest mj. kod svog poslodavca mislila sam da imam pravo na tih nekoliko dana godisnjeg iz prosle godine (znaci, za dio 10., 11. i 12.mj.). Medjutim, kaze meni sef da nemam pravo. Navodno bih imala pravo na stari god. da sam 6 mj. napunila u prosloj god. a s obzirom da mi je tek nedavno proslo 6 mj. rada, imam pravo samo na godisnji od tekuce god. Smatram da je on u krivu i da me zeli zakinuti. Jesam li u pravu? Sta da radim? :confused:

Imas pravo na godisnji od prosle godine.
Tocnije, imas pravo na jednu dvanaestinu godisnjeg odmora za svakih navrsenih mjesec dana rada. Provjeri koliko ti sveukupno dana godisnjeg pripada, ovisno je na kojim poslovima radis, a najmanje je osamnaest radnih dana. Primjerice, ako cijeli godisnji iznosi 18 dana, imas pravo na 5 dana godisnjeg od prosle godine.

Aenea
06.06.2005., 22:26
EWELLERY kaže:

Sta da radim? :confused:

Reci mu neka procita Zakon o radu. Copy paste:

Članak 50.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnoga rada.

(2) Privremena nesposobnost za rad, vojna služba ili drugi zakonom određeni slučaj opravdanog odsustvovanja s rada, ne smatra se prekidom rada u smislu stavka 1. ovoga članka.

Članak 51.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan člankom 40. ovoga Zakona, za svakih navršenih mjesec dana rada u slučaju:

– ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnoga roka iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

– ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona,

– ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora.

JEWELLERY
08.06.2005., 19:10
Znam da imam pravo, provjerila sam u našem kolektivnom ug. i u zakonu o radu. Rekla sam i šefu, ali ne želi me slušati, kaže da nemam pravo i gotovo. Ja mu guram pod nos zakone i čitam mu šta piše, ali njega nije briga. Izvrće moje riječi i stalno ponavlja: Nemate pravo i gotovo!

JEWELLERY
08.06.2005., 19:12
Očajna sam, dođe mi da mu razbijem glavu!!! Ne znam što da učinim! Da ga prijavim inspekciji rada? I opet ne bih dobila godišnji, možda samo radnu knjižicu... Jebeš našu državu i zakone...

Aenea
08.06.2005., 20:35
JEWELLERY kaže:

Znam da imam pravo, provjerila sam u našem kolektivnom ug. i u zakonu o radu. Rekla sam i šefu, ali ne želi me slušati, kaže da nemam pravo i gotovo. Ja mu guram pod nos zakone i čitam mu šta piše, ali njega nije briga. Izvrće moje riječi i stalno ponavlja: Nemate pravo i gotovo!

Ne znam u kakvoj tvrtki radis, ali ako se radi o vecoj, pretpostavljam da imate nekakvu kadrovsku sluzbu, obicno oni vode evidenciju godisnjeg, obrati se njima, valjda ne rade godinama istu gresku i zakidaju svih koji se nadju u istoj situaciji kao ti. Odnosno, ovisno kako imate rasporedjeno, obrati se direktno osobi koja vodi evidenciju godisnjih odmora, pise rjesenja i slicno, znati da ti taj godisnji pripada spada u njen posao. Nakon sto ti ona potvrdi da ti pripada, uputi ga kod nje ili nju zamoli da mu javi. Ili je zamoli da tvom sefu dostavi spisak neiskoristenih godisnjih od prosle godine ;).

JEWELLERY
09.06.2005., 19:06
Osoba koja vodi evidenciju nema nikakvog utjecaja na šefa. On je taj čija je riječ zadnja. Pokušala sam razgovarati na miran način, nakon toga sam popizdila i posvađala se. Ali nije djelovalo. Ne može se tu ništa učiniti osim otići na bolje. Trenutno tražim drugo radno mjesto.

Aenea
09.06.2005., 22:45
Ne mora imati utjecaj na njega, ali moze potvrditi da imas pravo na godisnji s obzirom da ti je on rekao da nemas. Razlika je u tome sto ti onda mora reci da ti on zeli uskratiti tvoje pravo, a ne da prava nemas. Ako je tvoj sef samo rukovoditelj sektora u kojem radis, postoji i iznad njega netko. No ukoliko on ustvari zagovara praksu direktora, naravno da je to onda sasvim druga prica. Onda mozes samo prihvatiti ili pokusati utjerati pravdu ili otici kao sto namjeravas.

BettyBoop
04.07.2005., 11:07
Situacija je ovakva:

Pocela raditi 4.4.2005. prvi put nakon fax-a.

Firma ima kolektivni godisnji odmor u trajanju od 14 radnih dana od 25.7. do 15.8.

Imam li ja pravo ici na taj godisnji s obzirom da necu napuniti 6 mjeseci rada.

Ugovor je potpisan na odredjeno - 6 mjeseci.

Hvala.

freelancer
04.07.2005., 13:24
A šta bi radila u tih 15 dana dok su svi OFF???:cool:

Zaključujem da će ti poslodavac ipak dati GO!!!:rolleyes:

BettyBoop
04.07.2005., 13:25
Pa ne bih radila...

Poslovi su nam neovisni (istrazivacki) pa ja mogu teorretski raditi bez njih, ali ja bih na godisnji..................................

Ocu na more!!!!!!!!!!!!!!!!

kemik
04.07.2005., 13:29
po zakonu nemas pravo na 14 dana godisnjeg, nego na 3/12 ukupnog broja dana od te godine (zbog toga sto si u firmi 3 mjeseca). 1/4*18 (koliko ti, pretpostavljam, kao pripravniku pripada) je 4,5 dana.

Mozda mozes namoliti da ti ipak daju tih 10 dana godisnjeg, ili mozes otic na bolovanje ako ti ne daju... sumnjam da ce ti zamjerit

BettyBoop
04.07.2005., 13:32
Imam 22 dana prava na godisnji. Ako bih isla 4.8, onda bih imala 4 radna mjeseca pa bi to onda bilo

4/12 * 22 = 7,3

jel'?

kemik
04.07.2005., 13:34
BettyBoop kaže:
jel'?

a-ha

BettyBoop
04.07.2005., 13:35
jeeeeeeeeeeeeeeeee :cheer:

pa to je onda od 4.8. do 17.8.

BettyBoop
04.07.2005., 13:37
hvala...

:five:

idem se odmah poceti pakirati...

:crta:

kemik
04.07.2005., 13:37
BettyBoop kaže:
pa to je onda od 4.8. do 17.8.

Bog blagoslovio praznike u 8. mjesecu :angeleye:

kemik
04.07.2005., 13:46
iako...

zakon o radu (http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_o_radu.asp) kaze ipak nesto drukcije od ovog kaj sam ja rekla... sad sam sama sebe pokolebala... Pitaj sefa/seficu

Članak 42.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

(2) Privremena nesposobnost za rad, vojna služba ili drugi zakonom određeni slučaj opravdanog odsustvovanja s rada, ne smatra se prekidom rada u smislu stavka 1. ovoga članka.

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 43.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan člankom 40. ovoga Zakona, za svakih navršenih mjesec dana rada u slučaju:

- ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

- ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona,

- ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora.

fairy
15.07.2005., 18:35
imam jedan mali problemček.
zanima me dali se neko od vas možda kuži u te stvari jer ja koga god sam pitala, svi samo nagađaju.
naime, pozvana sam drugi tjedan na razgovor za novi posao.
na sadašnjem poslu imam godišnji cijeli kolovoz, a u ugovoru otkazni rok mjesec dana.
zanima me dali ja imam pravo dati otkaz (ukoliko naravno dobijem novi job :moli:) i otići na godišnji, odnosno dali se razdoblje godišnjeg može računati kao otkazni rok, tih mjesec dana??
držite fige ;)

zlocestoca
15.07.2005., 19:47
fairy kaže:
imam jedan mali problemček.
zanima me dali se neko od vas možda kuži u te stvari jer ja koga god sam pitala, svi samo nagađaju.
naime, pozvana sam drugi tjedan na razgovor za novi posao.
na sadašnjem poslu imam godišnji cijeli kolovoz, a u ugovoru otkazni rok mjesec dana.
zanima me dali ja imam pravo dati otkaz (ukoliko naravno dobijem novi job :moli:) i otići na godišnji, odnosno dali se razdoblje godišnjeg može računati kao otkazni rok, tih mjesec dana??
držite fige ;)
koliko ja znam, go ne ulazi u otkazni rok
ti se sa starim poslodavcem mozes dogovoriti i drugacije

fairy
16.07.2005., 10:09
hvala na odgovoru, znači ako su oni tolerantni,,moglo bi se tako dogovoriti...hm, neznam niti otprilike kako bi reagirali na moj otkaz, ali niti me to puno brine :D

NoWa
16.07.2005., 11:20
zlocestoca kaže:
koliko ja znam, go ne ulazi u otkazni rok jesi siguran/na?:confused:
ja sam bas mislila da je to moguce:D ekipa kad dobije novi posao, a na starom poslu frka oko roka, fino uzme bolovanje dugo 30 dana i onda otkaz:D al ne dodju na posao 3 dana bez javljanja i dobiju otkaz:cool:

fairy
16.07.2005., 12:22
super, znači sve je moguče :cerek:
ovaj posao na čiji razgovor idem, treba hitno jednu osobu, dakle najvjerovatnije več od 1.9. a ja bi taman mogla dati otkaz 1.8. i otiči na godišnji i fino 1.9. prekinuti radni odnos i uz to sve "odraditi" otkazni rok.
superiška, da barem bude tako!
nowa, vidim po tvojim osmjesima da imaš iskustva sa tim ;)

NoWa
16.07.2005., 12:40
fairy kaže:
nowa, vidim po tvojim osmjesima da imaš iskustva sa tim ;) nemam direktnih:D

al sam cula:cool:

fairy
16.07.2005., 12:45
NoWa kaže:
nemam direktnih:D

al sam cula:cool:

super :cerek:
hvala onda na još jednoj ideji ;) :w

magic
16.07.2005., 14:00
ovo shto je nowa opisala - neopravdani izostanak s posla nakon chega slijedi otkaz, primjenila bih iskljucihvo u krajnjem sluchaju. bolje je pokushati, ukoliko je to ikako moguce, dogovorno otici.

Aenea
16.07.2005., 14:19
Godisnji, kao ni bolovanje, ne ulaze u otkazni rok.

Ako ne zelis odraditi cijeli otkazni rok, mozes:

- Traziti sporazumni prekid ugovora o radu i pokusati s poslodavcem dogovoriti da ces odraditi minimalni zakonski otkazni rok od dva tjedna i neiskoristeni godisnji prenijeti u novu firmu. Ako ti je stalo da godisnji koristis sada, po ljeti, mozes dio godisnjeg koristiti prije minimalnog otkaznog roka ukoliko ti poslodavac odobri, odnosno ako mislis da ga na novom poslu neces moci odmah koristiti.

- Dati redoviti otkaz, sto ti se ne isplati i izmedju ostalog i zato sto te to ne oslobadja otkaznog roka.

- Dati izvanredni otkaz, bez obveze postivanja otkaznog roka, no u tom slucaju poslodavac ima pravo traziti naknadu stete zbog neizvrsenja preuzetih obveza.

Cini mi se da je najbolje da prvo pokusas dogovoriti sporazumni prekid ugovora o radu i minimalni zakonski otkazni rok.

Aenea
16.07.2005., 14:30
magic kaže:

ovo shto je nowa opisala - neopravdani izostanak s posla nakon chega slijedi otkaz, primjenila bih iskljucihvo u krajnjem sluchaju. bolje je pokushati, ukoliko je to ikako moguce, dogovorno otici.

U pravu si.
I meni se cini bolje dati otkaz, nego primiti otkaz ;).

fairy
17.07.2005., 14:49
Aenea kaže:
Godisnji, kao ni bolovanje, ne ulaze u otkazni rok.

Ako ne zelis odraditi cijeli otkazni rok, mozes:

- Traziti sporazumni prekid ugovora o radu i pokusati s poslodavcem dogovoriti da ces odraditi minimalni zakonski otkazni rok od dva tjedna i neiskoristeni godisnji prenijeti u novu firmu. Ako ti je stalo da godisnji koristis sada, po ljeti, mozes dio godisnjeg koristiti prije minimalnog otkaznog roka ukoliko ti poslodavac odobri, odnosno ako mislis da ga na novom poslu neces moci odmah koristiti.

ovo mi se čini kao najbolja solucija jer sam ionako mislila samo dva tjedna na more. mislim da se s njima sve da dogovoriti što je dobro, iako nikad neznaš kako će netko stvarno reagirati.
nadam se da će shvatiti jer i sami znaju da u toj firmi nema neke perspektive za mene.
Aenea, hvala na pomoći.
ja radim ražanj dok je zec još u šumi, ali nekako imam good feeling da bi ovaj posao mogao upaliti :moli:

Aenea
17.07.2005., 17:15
Nakon razgovora za novi posao, odnosno cim budes sigurna da ga zelis prihvatiti, javi odmah svom sadasnjem poslodavcu.
Ako nisi u losim odnosima s njima, pa te ne zele namjerno pilati, jedini razlog zasto ne bi prihvatili tebi najpovoljniju mogucnost, je taj ako im prekasno javis. Uzmi u obzir da im treba vremena da organiziraju posao, bilo da nadju zamjenu za tebe, bilo da ti nekog uvedes u posao odnosno preneses ono sto si zapocela a nisi dovrsila ili slicno. Dakle, obavijesti ih na vrijeme, jer ces time sebi vecinu stvari olaksati i izbjeci nepotrebne probleme. I na kraju ti preostaje jos samo traziti da ti izdaju potvrdu o preostalom neiskoristenom godisnjem koju ces predati novom poslodavcu.

Sto se tice zeca u sumi... ponekad je ipak bolje biti u stanju pripravnosti ;).
A ako budes morala ugasiti pripremljeni razanj, ne brini previse, imati ces prilika primijeniti ga ponovo.

fairy
17.07.2005., 18:29
Aenea kaže:
Nakon razgovora za novi posao, odnosno cim budes sigurna da ga zelis prihvatiti, javi odmah svom sadasnjem poslodavcu.
Ako nisi u losim odnosima s njima, pa te ne zele namjerno pilati, jedini razlog zasto ne bi prihvatili tebi najpovoljniju mogucnost, je taj ako im prekasno javis. Uzmi u obzir da im treba vremena da organiziraju posao, bilo da nadju zamjenu za tebe, bilo da ti nekog uvedes u posao odnosno preneses ono sto si zapocela a nisi dovrsila ili slicno. Dakle, obavijesti ih na vrijeme, jer ces time sebi vecinu stvari olaksati i izbjeci nepotrebne probleme. I na kraju ti preostaje jos samo traziti da ti izdaju potvrdu o preostalom neiskoristenom godisnjem koju ces predati novom poslodavcu.

Sto se tice zeca u sumi... ponekad je ipak bolje biti u stanju pripravnosti ;).
A ako budes morala ugasiti pripremljeni razanj, ne brini previse, imati ces prilika primijeniti ga ponovo.

vjerujem da neće praviti probleme, a što se tiče organizacije posla, nema probloema. kolegica s kojom sam u sobi može sama bez problema raditi i moj posao jer momentalno ja radim njezin pošto je ona cijeli srpanj na godišnjem i ona je ta koja će prenjeti znanja na novu osobu. u to sam sigurna jer tako je bilo kad sam ja dolazila.
naravno, ražanj sam več mnogo puta gasila tako da sam navikla, zeko će kad tad biti ulovljen (u doslovnom smislu nedaj bože-nikada!!!) ;)

tamnoplava
13.06.2006., 13:28
mislim dati otkaz u firmi, s tim da bi otisla krajem 8. mjeseca i zanima me da li sam sve dobro pravno skuzila- ako ima kazem da idem pocetkom 7. mjeseca, odradim 2 tjedna otkaznog roka, odem na godisnji odmor 2 tjedna (pase mi jedino pocetak 8. mjeseca) i onda se vratim i odradim preostala 2 tjedna otkaznog roka to je pravno u redu? strah me da nesto ne zeznem... :cool:

splicanka4zagreb
14.06.2006., 08:14
Zakon jasno kaže da se otkazni rok produžava za dane go, bo i sl.
Ako sam dobro razumila, ti imaš 4 tjedna otkaznog roka unutar kojeg bi koristila GO - to je pravno u redu!
I poslodavac ti to ne može zabraniti, jedino je stvar dogovora s njim kad ćeš koristiti GO.

stayalive
14.06.2006., 11:19
radije o tome popricaj sa poslodavcem !!!

imago2007
14.06.2006., 11:24
Ja mislim da ti ne bi smio onemogućiti korištenje GO unutar otkaznog roka, ali preporučujem ti da pogledaš na www.moj-posao.net ima jedan dio gdje daju pravne savjete, a bilo je i to pitanje....zanemari forum....i svakako vodi računa da postigneš dogovor s poslodavcem, da se ne maltretiraš nepotrebno...ako mu je sad vrhunac sezone sigurno će ti raditi probleme ako uzmeš i go....

Tuborg
07.02.2007., 19:16
Kako znate da je vrijeme da uzmete godisnji, nekoliko dana odmora, jer imate osjecaj da cete u protivnom "prosvirati"? Ne mislim na planirane godisnje, tipa u ljeti kad idete na more i slicno.

zordi
08.02.2007., 06:31
kad sam neispavana... kad se ujutro probudim i mislim zar vec je pol 6... kad se zatvaram u kancelariju i kontakte s suradnicima svodim na minimum... kad se nadam da se nitko od klijenata neće pojaviti...

ColdBoot
08.02.2007., 08:10
Phew, ja sam stalno takav... :mad:

zlocestoca
08.02.2007., 09:29
Phew, ja sam stalno takav... :mad:
onda je vrijeme za promjenu posla ;)

vukovarac69
08.02.2007., 11:59
po meni kad se jednostavno osjeti zasićenje, svakodnevica....

Vivianne
09.02.2007., 15:11
kad sam neispavana... kad se ujutro probudim i mislim zar vec je pol 6... kad se zatvaram u kancelariju i kontakte s suradnicima svodim na minimum... kad se nadam da se nitko od klijenata neće pojaviti...

Oh Bože, ja se ovako osjećam već par godina.:mad:
I da, znam da je vrijeme za promjenu, ali baš i nemam mogućnosti.
A kad odem na godišnji da ne bih prosvirala, još mi je teže vratiti se na posao.

grifone
10.02.2007., 17:57
Ja imam kolektivni godišnji na ljeto i za Božić - Novu godinu pa su mi to neki orjentiri a ovo između se izgura nekako, jednostavno ne razmišljam o godišnjem nego šljakam.

adie68
19.02.2007., 11:08
Radim u firmi već 6 godina i zbog loših uvjeta i neredovite plaće dala sam otkaz i prelazim u drugu firmu.

Zatražila sam sporazumni raskid ugovora o radu, pozavršavala sve poslove i prenjela ostalim kolegama a zadnje dane otkaznog roka sam namjeravala
iskoristiti 5 dana starog godišnjeg kojeg još nisam uspjela iskoristiti.

Danas sam dobila obavijest da mi nije dozvoljeno korištenje starog godišnjeg odmora od 5 dana nego da neka si ga prenesem tamo na radno mjesto gdje odlazim...

Koja su moja prava?
Ja neželim prenositi stari godišnji u drugu firmu, želim ga iskoristiti!

Imoen
19.02.2007., 11:13
Bolovanje i godisnji produzuju otkazni rok. Ne mozes imati otkazni rok od npr 30 dana i u tih 30 dana ugurati g.o. ili bolovanje.
Zasto ne bi prenijela godisnji u novu firmu?

adie68
19.02.2007., 11:28
Bolovanje i godisnji produzuju otkazni rok. Ne mozes imati otkazni rok od npr 30 dana i u tih 30 dana ugurati g.o. ili bolovanje.
Zasto ne bi prenijela godisnji u novu firmu?

pa nebi ga prenjela jer mi nije potrebno, točnije neželim

svake godine iz godine u godinu prenosim godišnji i tome nikad kraja,
a na novom radnom mjestu mi neće biti potrebno toliko godišnjeg i onda opet prenositi ga...

curicak
19.02.2007., 11:30
Pa kompliciras. Prenesi godisnji i gotovo. Ako ti ne treba, nemoj ga iskoristiti, i to je to. Ako ti sad treba, iskoristi ga, i trpi jos toliko na otkaznom roku. Ne kuzim u cemu je fora, kao da si se sad sjetila iskoristiti nesto sto si mogla prije samo zato da ne bi bilo neiskoristeno... :confused:

Taroth
19.02.2007., 11:43
po zakonu, godisnji od prethodne godine moras iskoristiti do 6. mj. ove godine...

ako imas neiskoristenog g.o. od prethodnih godina, morali bi ti dozvoliti da ga iskoristis, jer on nema nista sa novom firmom... vise ima veze sa inspekcijom rada

NoWa
19.02.2007., 17:20
Radim u firmi već 6 godina i zbog loših uvjeta i neredovite plaće dala sam otkaz i prelazim u drugu firmu.

Zatražila sam sporazumni raskid ugovora o radu, pozavršavala sve poslove i prenjela ostalim kolegama a zadnje dane otkaznog roka sam namjeravala
iskoristiti 5 dana starog godišnjeg kojeg još nisam uspjela iskoristiti.

Danas sam dobila obavijest da mi nije dozvoljeno korištenje starog godišnjeg odmora od 5 dana nego da neka si ga prenesem tamo na radno mjesto gdje odlazim...

Koja su moja prava?
Ja neželim prenositi stari godišnji u drugu firmu, želim ga iskoristiti!
ja sam u svoj otkazni rok stavila 2 tjedna godišnjeg bez ikakvog problema. kulturni dogovor s nadređenim:)

ColdBoot
14.08.2007., 16:31
Ima li u vašoj firmi običaj dizanja ljudi s godišnjeg odmora u slučaju neke frke ili važnijeg globalnog sastanka? Ako ima, kako ljudi gledaju na to i kako se tome oduprijeti?

DabaČK
14.08.2007., 16:34
Normalno da ima...ništ novo!
Neću reklamirat firmu(jako dobro stojeća)!

grogo bolger
14.08.2007., 16:35
Resistance is futile!

dobro došao u korporativni žrvanj :top:

mene nije nitko digo, ali je mob zvonija ;)

Vojky
14.08.2007., 20:57
Pa čuješ, ako je frka, frka je. Dignu te s odmora i u državnoj službi danas, ako je nešto neophodno za odradit.

Naravno, podrazumijeva se da ti plate troškove i sve zbog tog sastanka ili što već treba. I naravno plate neki bonus, što je riješeno i u boljim kolektivnim ugovorima.

castanea
14.08.2007., 22:12
Ima li u vašoj firmi običaj dizanja ljudi s godišnjeg odmora u slučaju neke frke ili važnijeg globalnog sastanka? Ako ima, kako ljudi gledaju na to i kako se tome oduprijeti?

ima.
i ne mora se raditi o ne znam čemu važnome. kad šef, koji inače ne ide na godišnji jer je za njega to gubljenje vremena, pomisli da treba nekoga odmah telefoni zvone i ljudi se vraćaju s godišnjeg.
nikakvi troškovi nisu plaćeni i nema bonusa za to. radi se o državnoj službi, pa ne znam kako je to kod privatnika.

prošle godine sam se nakon 8 dana godišnjeg javila na mob :mad:
ove godine još nije zazvonio :D

ColdBoot
14.08.2007., 22:49
Upravo to me i zanimalo, znači uvjeti rada kada te dignu sa GO. Nije isto ako te dignu sa GO, a imaš 7000 kn plaću i to je to ili kada te dižu sa GO, a imaš plaću 12000 kn plus plate ti troškove dolaska. Hmmm... Trebam odvagnuti. :cool:

Vojky
14.08.2007., 23:15
ima.
i ne mora se raditi o ne znam čemu važnome. kad šef, koji inače ne ide na godišnji jer je za njega to gubljenje vremena, pomisli da treba nekoga odmah telefoni zvone i ljudi se vraćaju s godišnjeg.
nikakvi troškovi nisu plaćeni i nema bonusa za to. radi se o državnoj službi, pa ne znam kako je to kod privatnika.

Netko tu debelo krši pravila. Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike:

Članak 25.

Službeniku i namješteniku može se odgoditi odnosno prekinuti korište­nje godiš­nje­g odmora radi izvrše­nja važnih i neodgodivih službenih poslova.

Odluku o odgodi odnosno prekidu korište­nja godiš­nje­g odmora iz stavka 1. ovoga članka donosi čelnik državnog tijela ili osoba koju on za to ovlasti.

Službeniku i namješteniku kojem je odgođeno ili prekinuto korište­nje godiš­nje­g odmora, mora se omogućiti naknadno korište­nje odnosno nastav­lja­nje korište­nja godiš­nje­g odmora.

Članak 26.

Službenik i namještenik ima pravo na naknadu stvarnih tro­ško­va prouzročenih odgodom odnosno prekidom korište­nja godiš­nje­g odmora.

Troškovima iz stavka 1. ovoga članka smatraju se putni i drugi troškovi.

Putnim troškovima iz stavka 2. smatraju se stvarni troškovi prijevoza koji je službenik ili namještenik koristio u polasku i povratku iz mjesta zaposle­nja do mjesta u kojem je koristio godiš­nji odmor u trenutku prekida, kao i dnevnice u povratku do mjesta zaposle­nja prema propisima o naknadi troškova za službena putova­nja.

Drugim troškovima smatraju se ostali izdaci koji su nastali za službenika ili namještenika zbog odgode odnosno prekida godiš­nje­g odmora, što dokazuje odgovarajućom dokumentacijom.

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/1760.htm

A kako ste u državnoj službi, gdje vas doslovno nitko ne može izbacit, samo fino dajte obračune, pa da vidiš kada nadležni kažu šefu da to više ne radi jer sredstava za takve stvari nema.

Vera Pavladoljska
15.08.2007., 00:06

Ne nema odupiranje tome, ako nije mobbing pa te netko namjerno zlostavlja.
To je pravo poslodavca da te vrati u slučaju nemogućnosti organizacije posla, izvanredne situacije.
Dva puta su me vratili - za vrijeme rata - radna obveza i kada se dvoje kolega razboljelo na duže razdoblje. Došla sam i radila te naknadno išla na ostatak GO-a. I ne vidim problem u tome.

Crodra
15.08.2007., 09:10

Pa mislim da je to u većini firmi. Mene su čak još dok sam bio pripravnik povlačili s godišnjeg ranije, a u 5 firmi u koliko sam radio, uvijek je problem i otići od kad ti traje, jer još ovo ono, pa nisam od ponedjeljka od kad mi teče nego npr. od srijede. I još kad odem, gore je neg da nisam, jer onda tek navaljuju na mobitel.

ColdBoot
15.08.2007., 11:21
Pa mislim da je to u većini firmi. Mene su čak još dok sam bio pripravnik povlačili s godišnjeg ranije, a u 5 firmi u koliko sam radio, uvijek je problem i otići od kad ti traje, jer još ovo ono, pa nisam od ponedjeljka od kad mi teče nego npr. od srijede. I još kad odem, gore je neg da nisam, jer onda tek navaljuju na mobitel.

Nadam se da u ovom slučaju plaća opravdava količinu posla, tj. da je plaća oko cca. 15k kuna.

nora_m
16.08.2007., 07:27
O ima,ima,..jednom sam bila na moru..na otoku dolje još, i ni 5 ni 6 - morala hitno se vratiti na nekakav sastanak u Zagreb (gdje je direkcija)..mah..navikneš se...a nije plaća ona koja se gore spominje...a odgovornost ogromna!

Ali ono kaj mi je još gore..bila na bolovanju 5 tjedana, strogo mirovanje i skoro svaki dan u firmi..i to predvečer, kao da djelatnici ne vide i svaki vikend!! ma strašno, to me baš pogađalo bilo. Forsirao se neki projekat koji je itekak mogao pričekati i od kojeg na kraju NIŠTA nije bilo! To mi je bilo grozno!

A zanima me da li ima kod vas slučajeva da zovu cure/ žene sa porodiljnoga (nakon 6-8 mjeseci)? Mi smo imali već par slučajeva...i to me užasava..ima li uopće tu kakve zaštite? Jer na kraju krajeva, ako odbiješ, jednog dana se ipak moraš vratiti u firmu..i raditi s tim ljudima..:flop:

NoWa
16.08.2007., 18:06
nema šanse, iskljucen mob pa me moze trazit jedino policija:zubo:

uostalom, najavis da ces na godisnji u inozemstvu..a sto tad? da stizes iz tajlanda na sastanak? ne bih baš rekla:kava:

mitzy
16.08.2007., 21:28
To je bila praksa u mojoj prethodnoj firmi, kao i neplaćeni prekovremeni, kao i
zivkanje u svako doba dana za poslove koji nisu hitni.
Zato sam i otišla...ne mogu zamisliti da u takvoj radnoj sredini čekam penziju.

Vojky
17.08.2007., 00:06
nema šanse, iskljucen mob pa me moze trazit jedino policija:zubo:

He, he, zato ja nikad nisam uzeo službeni mobitel. Ljudi se polakome jer dobiju nekih 100-200 kuna za privatne razgovore, ali službeni mobitel mora uvijek biti dostupan... :)

NoWa
17.08.2007., 08:56
He, he, zato ja nikad nisam uzeo službeni mobitel. Ljudi se polakome jer dobiju nekih 100-200 kuna za privatne razgovore, ali službeni mobitel mora uvijek biti dostupan... :)

ali ja sam na tajlandu, u rusiji, na baliju...kuzis:zubo: ?

nema smisla:zubo:

Fixi
17.08.2007., 09:04
dizu dizu, i to bez problema, naknade ili dodjeljivanja dodatnog ili nekog drugog slobodnog dana, nema... no ove godine sam miran... zbog rezanja troskova u firmi sluzbeni mobitel je postao povlastica samo za vrh i koke iz racunovodstva... s obzirom da ja nemam sluzbeni mobitel moj ce biti iskljucen od danas tocno u 17:00 :D

polly
17.08.2007., 09:07
dižu, dižu

He, he, zato ja nikad nisam uzeo službeni mobitel.
nema izbora oš ili neš
ako ti je radno mjesto takvo moraš ga uzeti i javljati se vrijedno na njega
ako nećeš,..... pa uvijek ima posla u skladištu :zubo:

polly
17.08.2007., 09:08

pa na mobitel se možeš javiti i od tamo ;)

nemre čovjek sve imati
i radno vrijeme od samo 8 sati dnevno, bez obaveza u slobodne dane i plaćicu finu i poštenu
ne ide i ne ide :D

zlocestoca
17.08.2007., 09:44
lako ti je ako mozes birati da li ces uzeti mob ili ne...
ako o tvom radu ovisi nekakva produkcija gdje ce gazda izgubiti x tisuca kuna za svaku down-minutu bojim se da nema takvog izbora ;)
(cak i u slucaju organiziranih dezurstava, x ljudi mora biti dostupno zbog eskalacije problema itditd)
na mob i pozive u najnemogucija vremena sam se vec navikla, sretna sam dok mi ne uvale blackberry ;)

vezano uz temu, nikad me nisu digli s go, telefonski pozivi se podrazumijevaju :tuzni:

Markoleo
17.08.2007., 17:36

a ne kuzim ljude, zasto ne iskljuce mobitela, telefon, da su potpuno nedostupni.pa da neznam kako da je hitno ne bi se vratio prijevreno sa godisnjeg.
ima jedan kod nas koji je otisao na godisnji i 100 % je nedostupan.
sve mu je ravno i boli ga ona stvar za posao kad je na godisnjem.

Vojky
17.08.2007., 19:17

Ima, ima, ja bih se odma javio s Balija, pa nek' ih prvo tuče ljubomora pa onda račun za roaming. :top:

Vojky
17.08.2007., 19:21
lako ti je ako mozes birati da li ces uzeti mob ili ne...
ako o tvom radu ovisi nekakva produkcija gdje ce gazda izgubiti x tisuca kuna za svaku down-minutu bojim se da nema takvog izbora ;)
(cak i u slucaju organiziranih dezurstava, x ljudi mora biti dostupno zbog eskalacije problema itditd)

Pa onda bi treba biti i uključen kakav službeni auto u paket, ako je moja nazočnost firmi toliko bitna. Ovako - ako mi se ne ide, sorry, Yugo se pregrijava. A danas čak i je doša nešto u gornju trećinu s temperaturom.

No, mislim da ni gazdi nije u interesu da pokaže da sam baš toliko nužan za opstanak firme od 100 ljudi, mogao bih i ja tražit odgovarajuću valorizaciju navedene činjenice. :D

NoWa
17.08.2007., 22:06
Ima, ima, ja bih se odma javio s Balija, pa nek' ih prvo tuče ljubomora pa onda račun za roaming. :top:
:rofl::rofl:

ColdBoot
18.08.2007., 12:52
Tako sam se i ja ove godine javio iz Egipta pa sa Cipra pa iz Libije, he he... :top:
A onda sam neko vrijeme (5 dana u globalu) bio nedostupan jer na pučini na Sredozemlju nema signala...
Sada znam da svako ljetovanje moram ići u što dalji kraj... ;)

Vojky
18.08.2007., 14:16
Sada znam da svako ljetovanje moram ići u što dalji kraj... ;)

A, ne, nego ćeš reć da si u birtiji iza ugla.

Krle
20.08.2007., 09:37
Radio sam u privatnoj firmi. U 7 godina koliko sam išao na godišnji, samo sam jednom dobio službeno rješenje (na papiru), gdje je pisalo od kad do kad sam na godišnjem. Ovak je ispalo da i nisam bio na godišnjem, no redovito su me zvali i morao sam po dan-dva prekidat godišnji. Hvala bogu, više nisam u tom fahu.

slafko
20.08.2007., 09:55
Tako sam se i ja ove godine javio iz Egipta pa sa Cipra pa iz Libije, he he... :top:
A onda sam neko vrijeme (5 dana u globalu) bio nedostupan jer na pučini na Sredozemlju nema signala...
Sada znam da svako ljetovanje moram ići u što dalji kraj... ;)Sve se to lijepo riješi ne javljanjem na mobitel tijekom godišnjeg. :top: Na službenom mobaču imam memorirano dosta ljudi - i tako filtriram kome se javiti, a kome ne. Recimo, nekome tko nije u memoriji - neću. Tko zove s fiksnog telefona firme - neću. Zapravo, kada malo bolje razmislim, samo je 5 osoba kojima ću se javiti. :zubo:

Kaj se vraćanja u firmu tiče - za to uopće nema potrebe. Ukoliko dođe do izvanredne situacije, lako se spojim VPNom i riješim.

Martinn
20.08.2007., 10:22
Ne postoji takva frka na poslu zbog koje bih prekinuo godišnji, pa čak da sam na godišnjem ostao doma čitati knjige i spavat.

Ok, ako se nešto može riješiti sa par minuta razgovora na mobitel, to se može izdržat, ali vraćat se na posao??? 99% takvih slučajeva je glupost, uvijek postoji netko drugi tko može odraditi posao ili se nešto može odgodit dok ne završi godišnji.

Martinn
20.08.2007., 10:23
Sve se to lijepo riješi ne javljanjem na mobitel tijekom godišnjeg. :top: Na službenom mobaču imam memorirano dosta ljudi - i tako filtriram kome se javiti, a kome ne. Recimo, nekome tko nije u memoriji - neću. Tko zove s fiksnog telefona firme - neću. Zapravo, kada malo bolje razmislim, samo je 5 osoba kojima ću se javiti. :zubo:

Kaj se vraćanja u firmu tiče - za to uopće nema potrebe. Ukoliko dođe do izvanredne situacije, lako se spojim VPNom i riješim.

Postoji još jedna fora, napraviš liste za ljude kojima se javlja poruka: "nazvali ste broj koji ne postoji" i slično :):zubo:

Frish
20.08.2007., 10:59

Sad ne znam misliš li na njihov službeni mob ili na vlastiti. Jer pozivatelj plaća normalnu cijenu poziva, a primatelj poziva u roamingu razliku, što znači da tebe što se javljaš košta puno više. Ali opet velim, ako je službeni mob, onda ti je tak svejedno.

Meni se dizanje sa godišnjeg još nije dogodilo i mislim da bih da mi to naprave poludio i dao otkaz. Pogotovo zbog para koje sam na bivšem poslu imao.

slafko
20.08.2007., 11:28
Postoji još jedna fora, napraviš liste za ljude kojima se javlja poruka: "nazvali ste broj koji ne postoji" i slično :):zubo:Nemrem to uključit kada ih pola zna moj broj napamet. :cry:

Mammi
22.11.2007., 21:01
Danas sam razgovarala sa prijateljicom i ne znamo koja od nas dvije ima pravo;
naime ona radi u jednom ug. objektu već 5 godina (ima sveukupno 8 godina radnog staža),ima 3 djece,40-ak godina...ali godišnjeg odmora ima samo 18 radnih dana!Ja tvrdim da je to premalo,ali ona kaže da nije!
Da li netko zna tko je od nas dvije u pravu (čitala sam Zakon,ali se baš ne kužim...)?

Imoen
22.11.2007., 22:43
Danas sam razgovarala sa prijateljicom i ne znamo koja od nas dvije ima pravo;
naime ona radi u jednom ug. objektu već 5 godina (ima sveukupno 8 godina radnog staža),ima 3 djece,40-ak godina...ali godišnjeg odmora ima samo 18 radnih dana!Ja tvrdim da je to premalo,ali ona kaže da nije!
Da li netko zna tko je od nas dvije u pravu (čitala sam Zakon,ali se baš ne kužim...)?

Zakon određuje samo minimalan broj dana godišnjeg, a to je 18 dana (ponekad uključujući i subote pa makar neradne bile), a sve iznad toga je na poslodavcu, pravilniku o radu, kolektivnom ugovoru i sl. pravnim odlukama...

Mammi
25.11.2007., 23:06
Zakon određuje samo minimalan broj dana godišnjeg, a to je 18 dana (ponekad uključujući i subote pa makar neradne bile), a sve iznad toga je na poslodavcu, pravilniku o radu, kolektivnom ugovoru i sl. pravnim odlukama...
Hvala!

Skittle
07.01.2008., 07:50
Ovako-za 1 mj prelazim na novo radno mjesto i htjela bih koristiti novi godišnji prije nego što odem. Zanima me da li moj novi poslodavac može saznati da sam već koristila godišnji kod bivšeg :mig: ?

ADY-A3
07.01.2008., 08:50
naravno, nosiš papire kod novog poslodavca, tam se sve vidi, kredite ako imaš, godišnji, bla,bla.. pa nisu ti oni tak naivni.. potrošiš godišnji, pa promjeniš firmu, pa opet na godišnji, jee... bilo bi dobro ! pametna glavica !

Lali Puna
07.01.2008., 12:01
ako želiš imati godišnji, onda od starog poslodavca nosiš potvrdu da ga imaš i koliko dana
ako ne doneseš tu potrvdu, onda kod novog poslodavca dobiješ ptavo na godišnji tek nakon 6 mjeseci

alenkaalic
07.01.2008., 13:36
pa da nemožeš ih prevariti, ili da čekaš 6 mjeseci pa na godišnji ponovo. odi ti na krstarenje prvo ha ha http://cro4you.blogspot.com

Bezveze
07.01.2008., 18:32
Nece ti valjda dati u staroj firmi novi godisnji? I nece ti valjda napisati da ga nisi koristila?

NoWa
07.01.2008., 18:39
Ovako-za 1 mj prelazim na novo radno mjesto i htjela bih koristiti novi godišnji prije nego što odem. Zanima me da li moj novi poslodavac može saznati da sam već koristila godišnji kod bivšeg :mig: ?

zamolis direktora/onog tko ti potpisuje papire/ iz bivse firme da napise kako nisi koristila godisnji:mig::D

Skittle
08.01.2008., 07:25
Nece ti valjda dati u staroj firmi novi godisnji? I nece ti valjda napisati da ga nisi koristila?

Hoće, hoće-već radim na tome..:E Neka i meni jednom država nešto pokloni.

teknoboy
21.02.2008., 06:48
Ako imam pravo na 18 dana godisnjeg u 2008 i znam da cu uskoro promijeniti firmu, kako da iskoristim barem nesto od toga?

Smijem li uzeti godisnji kad obznanim odlazak (otkaz) i da mi se racuna u otkazni rok od 15 dana?

Imaju li pravo odbiti moj zahtjev za godisnjim?
Kako to najbolje izvesti?

Molim savjete iz prakse :D

snaša
21.02.2008., 07:38
pripremi se da su ti velike šanse da se pozdraviš sa godišnjim. ti možeš predati zahtjev, na njima je hoć eli odobreiti, u skladu s trenutnim poslovnim obvezama.

ako daš otkaz imaš pravo tražiti da iskoristiš godišnji na otkazom roku, ali je njihova dobra volja hoće li ti dati. može se dogoditi da daš otkaz a oni kažu možeš odmah ići ne žele te za otkazni rok.

dakle, ništa ih ne obvezuje da ti daju da sada iskoristiš godišnji. možeš tražiti potvrdu o neiskorištenom godišnjem pa pitati sljedećeg poslodavca da ti prizna, no to se radi u slučaju godišnjeg od prošle godine a ti pričaš o godišnjem za 2008.

dakle, sve ovisi o volji tvog poslodavca...

snaša
21.02.2008., 07:42
pripremi se da su ti velike šanse da se pozdraviš sa godišnjim. ti možeš predati zahtjev, na njima je hoć eli odobreiti, u skladu s trenutnim poslovnim obvezama.

ako daš otkaz imaš pravo tražiti da iskoristiš godišnji na otkazom roku, ali je njihova dobra volja hoće li ti dati. može se dogoditi da daš otkaz a oni kažu možeš odmah ići ne žele te za otkazni rok.

dakle, ništa ih ne obvezuje da ti daju da sada iskoristiš godišnji. možeš tražiti potvrdu o neiskorištenom godišnjem pa pitati sljedećeg poslodavca da ti prizna, no to se radi u slučaju godišnjeg od prošle godine a ti pričaš o godišnjem za 2008.

dakle, sve ovisi o volji tvog poslodavca...

ashley
21.02.2008., 11:48
U slucaju da se ne prekida radni odnos onda imas pravo na godisnji odnosno tih 18 dana ako ih naravno nisi iskoristio u staroj firmi!

Utvrđivanje trajanja godišnjeg odmora

"Članak 42.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada. "

Lali Puna
21.02.2008., 11:50
gpdišnji ti ne propada ako daješ otkaz, možeš ga normalno prenijeti u novu firmu ;)

larazg
21.02.2008., 14:18
Ako imam pravo na 18 dana godisnjeg u 2008 i znam da cu uskoro promijeniti firmu, kako da iskoristim barem nesto od toga?

Smijem li uzeti godisnji kad obznanim odlazak (otkaz) i da mi se racuna u otkazni rok od 15 dana?

Imaju li pravo odbiti moj zahtjev za godisnjim?
Kako to najbolje izvesti?

Molim savjete iz prakse :D

1. godišnji se ne računa u otkazni rok.
2. otkazni rok se računa ovisno o ugovoru, zakonu ili čemu već imaš u firmi a sukladno duljini radnog odnosa u firmi
3. ako daješ redovan otkaz radiš otkazni, kod sporazumnog se sve dogovori a kod izvanrednog otkaza nema otkaznog roka
4. ako ga ne iskoristiš možeš ga prenjeti u drugu firmu, ali prekid radnog odnosa ne smije ti biti dulji od 8 dana.

larazg
21.02.2008., 15:33
ako je dulji od 8 dana gubiš pravo na godišnji. krećeš ispočetka sa radnim stažem i čekaš prvih 6 mjeseci na godišnji
(da pojasnim točku 4)

Bezveze
22.02.2008., 19:55

U svakom slucaju, ako ga potrosis u staroj, trebalo bi ti se oduzet toliko dana u novoj. Nema 2 puta koristit godisnji :nono:

teknoboy
23.02.2008., 08:56
Znači pušiona sam.

Dobro a da li se bolovanje ubraja u otkazni rok?

Može li se s bolovanja dati otkazni rok?

Ima li tu koja kombinacija koja je povoljna za radnika ili je sve pušiona?

Bezveze
23.02.2008., 10:37
A da se dogovoris s poslodavcem? Prvo razmisli kakve je prirode bilo tvoje radno mjesto, je li nuzan otkazni rok ...

larazg
23.02.2008., 16:13
Znači pušiona sam.

zakaj ti je sve pušiona? ne razumijem uopće.
Ako trebaš početi npr. 01. ožujka na novomposlu daj otkaz sa 29 veljače. (ili sporazumni a ako neće onda izvanredni).

Kod redovnog moraš poštivati otkazni rok

matinee
23.02.2008., 16:41
Znači pušiona sam.

otkazni rok ne teče za vrijeme bolovanja, godišnjeg odmora, porodiljnog i sl.

teknoboy
23.02.2008., 17:02
OK. Hvala!

Koja je razlika izmedju redovnog o izvanrednog otkaza, kad se daje izvanredni i što to povlači?

Natch
23.02.2008., 17:05
joj kako je to dobro, otic tri tjedna na godisnji, a onda na novi posao :s :s :s
i to u proljece, najbolje godisnje doba za putovanja :top:

larazg
23.02.2008., 19:51
OK. Hvala!

Koja je razlika izmedju redovnog o izvanrednog otkaza, kad se daje izvanredni i što to povlači?

kod redovnog otkaza se odrađuje otkazni rok. On ovisi o duljini radnog odnosa kod zadnjeg poslodavca (onog kod kojeg radiš). On ima opravdan razlog

Kod izvanrednog otkaza nema otkaznog roka, on nastupa odmah, kod njega nema opravdanog razloga.

SAMO PAZI!!!!!!

Prekid radnog odnosa između dva posla ne smije ti biti veći od 8 dana (jer gubiš pravo na Godišnji odmor u 2008). Znači da ga moraš nanovo stjecati i tek nakon 6 mjeseci imaš pravo na godišnji odmor

Lali Puna
23.02.2008., 22:13
zašto si pušiona?
pa godišnji ti ostaje, prenosi se kod novog poslodavca!!!!

larazg
24.02.2008., 07:59
zašto si pušiona?
pa godišnji ti ostaje, prenosi se kod novog poslodavca!!!!

ne nužno i ne ako ima prekid dulji od 8 dana. Onda propada i kreće ispočetka.

Kao i prekid zastare

snowleopard
24.02.2008., 09:13
1. godišnji se ne računa u otkazni rok.

Ali se u praksi obicno racuna.

larazg
24.02.2008., 09:17
to je mimo zakona. ne smije po zakonu.
druga stvar je što kada najaviš otkaz te natjereju da odeš na godišnji jer te ne želi vidjeti

Jana31
03.04.2008., 16:39
Mlada sam jos valjda pa prvi puta sam se susrela sa ovakvim glupostima..pa nemam pojma sto se moze napraviti.

Dakle firma mi ima (ne)kulturu "prisilnih godisnjih" tj. vodstvo firme odluci da je neki dan neradan (npr. blagdan je u cetvrtak pa je petak neradan) i taj dan nam se oduzima od godisnjeg.

Ali ako bas nesto hitno moramo taj dan napraviti nasa je duznost doci na posao, no bez obzira cak i ako cijeli taj neradni dan provedemo na poslu, to nam se jos uvijek broji kao godisnji.
Kako ja odbijam ista napraviti dok sam na tom godisnjem bez obzira koliko bi ja to mozda i trebala problem nastaje ako se stvarno dogodi da zbog takvih prisilinh godisnjih dana jednom nesto i propustim.
Ok do sada sam se uspjevala izvuci jer nikad nije situacija da se nesto mog posla ne moze odgoditi, ali kolegice imaju velikih problema s tim jer neke stvari moraju napraviti i cesto provedu i vise od pola dana na poslu, a sluzbeno su na godisnjem.

Kaj se tu moze napraviti?

DarthFlake
04.04.2008., 09:29
dakle nitko nista?

:(

zacky
04.04.2008., 21:53
Dakle,to je jadna odluka menađmenta,da jadnija ne može biti.
Takvih ima i previše.

Bezveze
04.04.2008., 22:34
Prvi put cujem. Mislim, u redu je mozda da se proglasi neradni dan koji se oduzima od godisnjeg, ali ako imas opravdanja za ici na posao, i ako radis, ne bi ti se smio taj dan brojiti kao godisnji? A onda neka ti racuna prekovremeno za to - barem dvostruka satnica.

DarthFlake
05.04.2008., 09:54
Da i ja kazem da se ne bi smio brojati kao godisnji.
Ali broji se.
I uz najopradanije opravdanje. Cak i ako ti izricito kazu da si sutra na godisnjem ali moras to i to napraviti.

Mislim ak nam hoce dati slobodni dan, neka nam da slobodni dan.
Najgore je to sto od 18 dana godisnjeg koliko imamo, 8 dana sigurno tijekom godine ode na takve gluposti.

Zapravo me zanimalo da li ima netko iskustva s tim te na sto i kako se moze pozvati kada dodje neko ljetno vrijeme i kad se zatrazi recimo 10 dana godisnjeg a ispadne da si zbog takvih situacija spao na 8 dana i da ustvari ne mozes uzeti 10 dana.
Ili nam preostaje jednostavno svađanje pa tko prvi popusti (ili da otkaz)

larazg
05.04.2008., 10:58
Mlada sam jos valjda pa prvi puta sam se susrela sa ovakvim glupostima..pa nemam pojma sto se moze napraviti.

Dakle firma mi ima (ne)kulturu "prisilnih godisnjih" tj. vodstvo firme odluci da je neki dan neradan (npr. blagdan je u cetvrtak pa je petak neradan) i taj dan nam se oduzima od godisnjeg.

Ali ako bas nesto hitno moramo taj dan napraviti nasa je duznost doci na posao, no bez obzira cak i ako cijeli taj neradni dan provedemo na poslu, to nam se jos uvijek broji kao godisnji.
Kako ja odbijam ista napraviti dok sam na tom godisnjem bez obzira koliko bi ja to mozda i trebala problem nastaje ako se stvarno dogodi da zbog takvih prisilinh godisnjih dana jednom nesto i propustim.
Ok do sada sam se uspjevala izvuci jer nikad nije situacija da se nesto mog posla ne moze odgoditi, ali kolegice imaju velikih problema s tim jer neke stvari moraju napraviti i cesto provedu i vise od pola dana na poslu, a sluzbeno su na godisnjem.

u velikim firmama kolektivni godišnji (tako se to zove) se donosi odlukom uprave. Taj dan se oduzima od ukupnog broja dana koliko ima radnik pravo.

e sad, možeš ili zahtjevati da se tebi dan kolektivnog godišnjeg odmora ne računa kao dan odmora već da ti trebaš ići na posao, ali to ne možeš samoincijativno već opet odlukom uprave (zabog obračuna dana kasnije u kadrovskoj i plaće).

Znači ako ne želiš biti na kolektivnom godišnjem i želiš raditi tjedan dabna prije toga obrati se pismeno Upravi da ti odobri da radiš a tu Odluku Uprave priložiti ćeš kadrovskoj službi da ti računa taj dana kao radni dan i plati taj dan sukladno radnom danu.

Ja bih tako napravila

DarthFlake
05.04.2008., 14:14
uprava = sef

Odluke uprave se donose obično pola sata prije kraja radnog vremena :rolleyes:
Ak smo sretni dan dva prije "kolektivnog godisnjeg"

Pa se ti snađi.
Znaci pismeni zahtjev da me se zbog obaveza na poslu izuzme iz kolektivnog godisnjeg.

A postoje li neka pravila kada se moze "proglasiti" kolektivni godisnji ili je to prepusteno odluci uprave?

**onda sam malo surfala**

"Dakle, ako određuje kolektivni godišnji odmor, poslodavac to može učiniti samo ako time svi radnici koriste godišnji odmor u jednom dijelu, jer jedino za to poslodavac ima zakonsko ovlaštenje. Ako bi zbog kolektivnog godišnjeg odmora radnici morali koristiti godišnji odmor u dva dijela, onda bi poslodavac morao imati pristanak radnika za takav kolektivni odmor."

Da li to znaci da on nama ne smije svako toliko nabaciti jedan neradni dan kao kolektivni godisnji nego ako vec radi to odmor mora biti ili cijeli ili uz nas pristanak i trajati najmanje 12 radnih dana :):):)

larazg
05.04.2008., 14:50
uprava = sef

Odluke uprave se donose obično pola sata prije kraja radnog vremena :rolleyes:
Ak smo sretni dan dva prije "kolektivnog godisnjeg"

Pa se ti snađi.
Znaci pismeni zahtjev da me se zbog obaveza na poslu izuzme iz kolektivnog godisnjeg.

A postoje li neka pravila kada se moze "proglasiti" kolektivni godisnji ili je to prepusteno odluci uprave?

**onda sam malo surfala**

"Dakle, ako određuje kolektivni godišnji odmor, poslodavac to može učiniti samo ako time svi radnici koriste godišnji odmor u jednom dijelu, jer jedino za to poslodavac ima zakonsko ovlaštenje. Ako bi zbog kolektivnog godišnjeg odmora radnici morali koristiti godišnji odmor u dva dijela, onda bi poslodavac morao imati pristanak radnika za takav kolektivni odmor."

Da li to znaci da on nama ne smije svako toliko nabaciti jedan neradni dan kao kolektivni godisnji nego ako vec radi to odmor mora biti ili cijeli ili uz nas pristanak i trajati najmanje 12 radnih dana :):):)

čuj, ja ne znam u kakvim vi uvjetima radite te da li imate pravilnik o radu?
neznam ni kakav je ustroj firme a ovo kaj sam napisala pretpostavlja veće sustave.

nema pravila kako se proglašava kolektivni godišnji.. to je poslovna odluka poslodavca Ali ako je npr praznik u četvrtak, mnogi poslodavac spoje i petak i taj petek proglase kolektivnim godišnjim.

U svelikim sustavima to radi kadrovska politika firme te ona predlaže upravi a uprava usvaja ili odbija prijedlog kadrovske

cp.tar
06.04.2008., 09:23
Sve u svemu, ako ti proglase godišnji, a onda očekuju da se unatoč tome pojaviš na poslu, jebu te ko mladog majmuna.

Ili godišnji ili posao. Oboje ne ide.

Najjednostavnije rješenje ti je da se, jednom kad proglase godišnji, ne dođeš na posao. Jer si na godišnjem.
Ako nakon toga budeš snosila bilo kakve sankcije, imaš osnove za tužbu.

Doduše, možeš i inspekciju pozvati. Onako preventivno.
Na dan godišnjeg kad radiš, lijepo se inspekcija došeta, pa neka šef njima objašnjava zašto radite iako ste na godišnjem.

Jest da te to na kraju može koštati posla, ali otimanje odmora će te na kraju koštati živaca, zdravlja i života.

ela
07.04.2008., 09:48
Doduše, možeš i inspekciju pozvati. Onako preventivno.
Na dan godišnjeg kad radiš, lijepo se inspekcija došeta, pa neka šef njima objašnjava zašto radite iako ste na godišnjem.

.
ovo je dobro, mislim da se inspekcija može pozvati i anonimno.
mislim, što je tim ljudima? otkud toliko bolesnih luđaka kojima je zadovoljstvo zahebavati druge ljude?

cp.tar
07.04.2008., 12:13
Update: čujem da zvanje inspekcije ne koristi ničemu.

Ali ako ti daju otkaz jer se ne pojaviš na poslu dok si na godišnjem (a ne plate ti prekovremene i sl.), morat će požderati taj otkaz.

Tuco-il brutto
07.04.2008., 14:45
Nikada nisam čuo da ljudi na kolektivni idu 10 puta godišnje.
Uz masu zakonski propisanih neadnih dana još i 10 dana kolektivnog "prisilnog" godišnjeg. Pa normalno da to ne može proći, normalno da će netko trebati tih "slobodnih" dana doći na posao.
Možebit da je gazda "pametan" pa je snimio da mu zaposlenici imaju neiskorištenog godišnjeg pa Vas kao poslao na odmor, a Vi normalno radite, a sve naravno da bi imali manji fond mjesečnih sati što opet rezultira manjim izdacima za Vaše plaće.

top_dog_is_online
08.04.2008., 10:16

Prisilni godišnji ti je sasvim normalna stvar u vojsci i policiji.
Jasno je da se to pojavljuje samo i jedino zbog nesposobnosti zapovjednog kadra/menadžmenta da komunicira sa zaposlenicima.
Ako želiš utjeravati pravdu i tražiti svoja prava, otvorićeš si vrata za odlazak iz poduzeća.
Surova realnost.
Dok si ne pronađeš posao u kojem će te tretirati sa poštovanjem

BuBi_24
04.05.2008., 09:58
Jel mi netko može objasniti kako se određuje koliko dana godišnjeg imamo? I dali novi poslodavac računa od kad radim kod njega (pa nema 6 mjeseci godišnjeg) ili se uzima u obzir radni staž otpočetka. Naime prelazim u novu firmu a u prethodnoj nisam iskoristila godišnji i sad ne kužim dal mi se to računa ili ne. A naravno, glupo mi je novog poslovaca treći radni dan pitat za godišnji al čisto da se znam ravnat.

stellaa0407
04.05.2008., 11:11
6 mjeseci godisnjeg nemas pravo ako nisi bila u radnom odnosu izmedju 2 posla neko vrijeme, a to vrijeme se racuna negdje oko 5 dana mislim. ako se saltas s jednog posla odmah na drugi, onda odmah i imas pravo na godisnji, ne treba proc rok od 6 mjeseci. to je sve sto znam

Bezveze
04.05.2008., 15:07
Slicna tema je bila vise puta, upotrijebi trazilicu. Uglavnom od bivse firme moras i dobiti napismeno da nisi iskoristila godisnji i koliko ti je dana ostalo (od prosle godine?)

Goričanka
04.05.2008., 16:27
Jel mi netko može objasniti kako se određuje koliko dana godišnjeg imamo? I dali novi poslodavac računa od kad radim kod njega (pa nema 6 mjeseci godišnjeg) ili se uzima u obzir radni staž otpočetka. Naime prelazim u novu firmu a u prethodnoj nisam iskoristila godišnji i sad ne kužim dal mi se to računa ili ne. A naravno, glupo mi je novog poslovaca treći radni dan pitat za godišnji al čisto da se znam ravnat.

ZAKON O RADU

Najkraće trajanje godišnjeg odmora

Članak 47.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na pla­će­ni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana.

(2) Malodobni radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje dvadeset četiri radna dana.

(3) Radnik koji radi na poslovima na kojima, uz primjenu mjera zaštite na radu, nije moguće zaštititi radnika od štetnih utjecaja, ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje trideset radnih dana.

(4) Poslovi iz stavka 3. ovoga članka te najkraće trajanje godišnjeg odmora na takvim poslovima, utvrđuju se kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.

(5) Ako poslovi iz stavka 3. ovoga članka te najkraće trajanje godišnjeg odmora na takvim poslovima nije utvrđeno kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu, ministar nadležan za rad može na prijedlog osobe koja prema ovom Zakonu može biti stranka kolektivnog ugovora, a uz suglasnost ministra nadležnog za zdrav­stvo, donijeti pravilnik kojim se uređuju ta pitanja.

Utvrđivanje trajanja godišnjeg odmora

Članak 48.

(1) Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog člankom 39. ovoga Zakona može se odrediti kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(2) Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uraču­na­va­ju se u trajanje godišnjeg odmora.

(3) Razdoblje privremene nesposobnosti za rad, koje je utvrdio ovlašteni liječnik, ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora.

(4) Ako je rad organiziran u manje od šest radnih dana u tjednu, a kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije određeno, pri utvrđivanju trajanja go­diš­njeg odmora smatra se da je radno vrijeme raspoređeno na šest radnih dana.

Ništavost odricanja od prava na godišnji odmor

Članak 49.

Ništav je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora.

Rok stjecanja prava na godišnji odmor

Članak 50.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnoga rada.

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 51.

– ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnoga roka iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

– ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona,

– ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

Godišnji odmor u slučaju prestanka radnoga odnosa

Članak 52.

(1) Pravo na godišnji odmor nema radnik koji je to pravo u cijelosti, za tekuću kalendarsku godinu, iskoristio kod prethodnoga poslodavca.

(2) Prilikom prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora.

Naknada plaće za vrijeme godišnjeg odmora

Članak 53.

(1) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora, radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pra­vilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini nje­go­­ve prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (ura­ču­na­va­jući tu i odgovarajuću novčanu vrijednost plaće u naravi).

(2) Naknada plaće iz stavka 1. ovoga članka mora se radniku isplatiti unaprijed, prije korištenja godišnjeg odmora, ako drukčije nije određeno kolektivnim ugovorom ili sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca.

(3) Poslodavac nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora iskorištenog prije ispunjenja uvjeta iz članka 51. ovoga Zakona.

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 54.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, prvi dio u trajanju od najmanje dvanaest radnih dana neprekidno, mora koristiti tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.

(3) Drugi dio godišnjeg odmora radnik mora koristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 55.

(1) Godišnji odmor, odnosno prvi dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je ste­čen, zbog bolesti ili rodiljnog dopusta, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine, pod uvjetom da je radio najmanje šest mjeseci u godini koja prethodi godini u kojoj se vratio na rad.

(2) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je bio u vojnoj službi, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.

Raspored korištenja godišnjeg odmora

Članak 56.

(1) Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i ovim Zakonom.

(2) Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora mo­raju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor i razonodu raspoložive radnicima.

(3) Radnika se mora najmanje 15 dana prije korištenja obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora.

Ovo su minimalna prava radnika koja im daje Zakon o radu. Godišnji odmor detaljnije je razrađen u pravilnicima i kolektivnim ugovorima poslodavaca.

masa
04.05.2008., 18:00
cula sam da se nakon 3 mjeseca moze dobiti 5 dana godisnjeg? ima li ko iskustva sa tim i da li je to istina ili ovisi od poslodavca.. meni je prijateljica nakon 3 mjeseca dobila 5 dana godišnjeg:ne zna:

Goričanka
05.05.2008., 17:05
cula sam da se nakon 3 mjeseca moze dobiti 5 dana godisnjeg? ima li ko iskustva sa tim i da li je to istina ili ovisi od poslodavca.. meni je prijateljica nakon 3 mjeseca dobila 5 dana godišnjeg:ne zna:

Poslodavac nema zakonsku obvezu odobriti korištenje godišnjeg odmora mimo Zakona o radu. Ali, ako to želi može ga odobriti. Sve ovisi o dogovoru između poslodavca i zaposlenika.

MAYYALES
26.05.2008., 13:03
Dal netko zna koliko dana godišnjeg odmora se ima nakon nepune 2 godine radnog staža u firmi??? Puno hvala.

NekaNovaJa
26.05.2008., 13:06
Zakonski minimum - 18 dana
E sad triba tome pribrojit i staž, god.života, SS i sl.

MAYYALES
26.05.2008., 13:11
Zakonski minimum - 18 dana
E sad triba tome pribrojit i staž, god.života, SS i sl.

18 dana??? Misliš samo na radne dane bez vikenda,jel da?

NekaNovaJa
26.05.2008., 13:16
18 dana??? Misliš samo na radne dane bez vikenda,jel da?

Da. Koliko imaš godina života i koju SS?

MAYYALES
26.05.2008., 13:21
Da. Koliko imaš godina života i koju SS?

29 godina,staža oko 5 godina, trgovačka

NekaNovaJa
26.05.2008., 13:28
Ja ću ti napisat na primjeru moje firme:
18 (zakonski minimum) + 2 (za SSS) + 1 (za radni staž; od 5-10god.=2 dana) = 21

Za godine života dobivamo s 30 jedan dan, a dva kad se napuni 50.
Sve se vrijednosti gledaju na 31.12.2008. kad se računa GO za 2008.

MAYYALES
26.05.2008., 13:33
Ja ću ti napisat na primjeru moje firme:
18 (zakonski minimum) + 2 (za SSS) + 1 (za radni staž; od 5-10god.=2 dana) = 21

Za godine života dobivamo s 30 jedan dan, a dva kad se napuni 50.
Sve se vrijednosti gledaju na 31.12.2008. kad se računa GO za 2008.

Najljepša ti hvala na informacijama...:-)

zekoslava3
27.05.2008., 10:29
Ja ne znam puno o tome, ali znam samo da ukoliko nemate potpisan kolektivni ugovor u kojem je točno određeno po kojem principu se određuju dani godišnjeg odmora, moraš dobiti 18 dana te po jedan dan za svakih 5 godina radnog staža. U zakonu ne piše ništa o obrazovanju, to je do poslodavca, tj. možeš biti doktor nuklearne fizike, i ako poslodavac ne odredi drugačije još uvijek imaš samo 18 dana + staž i ono što dobivaš na djecu te otežane uvjete rada....

Pozdrav!

Suey
27.05.2008., 11:01
"te po jedan dan za svakih 5 godina radnog staža"

ovo sigurno ne stoji u zakonu o radu.

kriteriji za odredjivanje trajanja godisnjeg odmora, propisani su obicno ili kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu, pa se raspitajte postoji li u vasoj firmi neki od ovih pravnih izvora. kriteriji mogu biti razliciti - obzirom na godine zivota, staz, slozenost poslova, teske uvjete rada i sl. pogledajte i svoj ugovor o radu - i tamo to moze biti regulirano.

zakonski minimum je 18 dana (zakon o radu), s time da se uracunavaju i subote jer se po zakonu o radu subota smatra radnim danom. a ako radite na poslovima na kojima uz primjenu mjera zastite na radu nije moguce zastiti radnika od stetnih utjecaja, tada imate pravo na najmanje 30 radnih dana.

sto se subote tice i njenog uracunavanja u godisnji odmor, subota mora zakonom biti proglasena kao neradni dan, ili u kolektivnom ugovoru/pravilniku o radu mora stajati izrijekom da se subota ne uracunava u godisnji odmor! inace, u godisnji se ne uracunavaju nedjelja i blagdani odredjeni zakonom.

dakle, provjerite ima li u vasoj firmi kolektivni ugovor/pravilnik o radu. ako tih pravnih izvora nema, imate pravo na 18 dana u koje se uracunava subota, osim ako se s poslodavcem ne sporazumijete o vise dana godisnjeg odmora - znaci, poslodavac vam moze, ali i ne mora dati vise od 18 dana. no, bacite pogled i na svoj ugovor o radu, svakako, jer je moguce i da ste njime ugovorili dane godisnjeg odmora.

XENON2
27.05.2008., 11:10
zakonski minimum je 18 dana (zakon o radu), s time da se uracunavaju i subote jer se po zakonu o radu subota smatra radnim danom.

Ovo nije točno! To u Zakonu o radu ne piše.
:o

Subota se smatra radnim danom jedino onda ako zaposlenik inače radi subotom.
Ali ako mu je radno vrijeme od pon-pet, onda se subota NE broji u dane godišnjeg odmora.

Suey
27.05.2008., 11:21
29 godina,staža oko 5 godina, trgovačka

sad sam ovo vidjela, naime,

ako radite u firmi koja se bavi trgovinom - na vas se primjenjuje kolektivni ugovor za djelatnost trgovine, a evo sto on odrdjuje po pitanju godisnjih odmora:

"3. Godisnji odmor

clanak 21.

Godisnji odmor traje najmanje 18 radnih dana.

Na utvrdjeni najmanji broj dana godisnjeg odmora iz stavka 1. ovoga clanka, pri utvrdjivanju duzine trajanja godisnjeg odmora zaposlenicima se uzimaju u obzir sljedeci kriteriji:

a) radni staz:

od 1-5 godina .................................................. .....1 dan
od 5-10 godina............................................ ......... 2 dana

od 10-15 godina............................................ ....... 4 dana

od 15-20 godina............................................ ....... 6 dana

od 20-30 godina .................................................. .8 dana

preko 30 godina .................................................. 10 dana

b) zdravstveno stanje zaposlenika............ do 3 radna dana

c) socijalne prilike zaposlenika .................do 3 radna dana.

Kriterije iz tocaka b) i c) konkretno utvrdjuju poslodavci pravilnikom o radu."

dakle, nekakav pravilnik bi trebao kod vas postojati

ako radite u maloj firmi, na vas se primjenjuje i kolektivni ugovor za obrtnistvo i malo poduzetnistvo:

"1. GODIŠNJI ODMOR

Članak 12.
Radnik ima pravo u svakoj kalendarskoj godini na godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana. radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana , stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.
Radnik koji je u kalendarskoj godini proveo na radu manje od 6 mjeseci ima pravo na korištenje godišnjeg odmora razmjerno vremenu provedenom na radu Godišnji odmor duži od 18 radnih dana utvrđuje se u skladu sa slijedećim kriterijima:
PREMA GODINAMA STAROSTI:
do 20 godina života 1 radni dan
od 20 do 30 godina života 2 radna danaod 30 do 40 godina života 3 radna dana
od 40 do 50 godina života 4 radna dana
od 50 do 60 godina života 5 radnih dana
više od 60 godina života 6 radnih dana
PREMA DULJINI STAŽA:
sa stažom od 0 do 5 godina 1 radni dansa stažom od 5 do 10 godina 2 radna dana
sa stažom od 10 do 15 godina 3 radna dana
sa stažom od 15 do 20 godina 5 radnih dana
sa stažom od 20 do 25 godina 7 radnih dana
sa stažom preko 25 godina 9 radnih dana
PREMA OCJENI POSLODAVCA za:
stručnu spremu ili uvjete rada ili djelotvornost i kvalitetu rada 1 radni dan
za rad u smjenama 2 radna dana
za socijalne uvjete (samohrani roditelj ) 2 radna dana
Broj dana prema navedenim kriterijima se zbraja, s time da broj ostvarenih dana po ovoj točki ne može biti manji od 1 niti veći od 5 radnih dana.
Broj radnih dana utvrđen prema kriterijima iz stavka 3. ovog članka pribraja se na zakonski minimum trajanja godišnjeg odmora od 18 radnih dana."

oba kolektivna ugovora su prosirena na citavu djelatnost, sto znaci da su svi obrtnici i mali poduzetnici duzni primjenjivati kolektivni ugovor u djelatnosti obrta i malog podizetnistva, a sve firme koej se bave trgovinom kolektivni ugovor za djelatnost trgovine. dakako, trebate provjeriti ima li vasa firma svoj "kucni" kolektivni ugovor, ili pravilnik o radu. moze se dogoditi da se primjenjuje vise pravnih izvora, recimo, radite u maloj firmi u djelatnosti trgovine pa se primjenjuju i kolektivni za djelatnost trgovine i kolektivni za obrtnistvo i malo poduzetnistvo, i jos ako postoji pravilnik o radu - primijenit ce se uvijek ono sto je za vas najpovoljnije!

Suey
27.05.2008., 11:23
Ovo nije točno! To u Zakonu o radu ne piše.
:o

Subota se smatra radnim danom jedino onda ako zaposlenik inače radi subotom.
Ali ako mu je radno vrijeme od pon-pet, onda se subota NE broji u dane godišnjeg odmora.

ma nemoj. treba znati tumaciti zakon. iskljucene su nedjelje i blagdani, a tjedni odmor jest upravo nedjelja. po cemu je onda tebi subota neradni dan? jesi li pravnik koji se bavi radnim pravom? pitaj ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetnistva pa ces vidjeti sto ce ti reci. subota mora biti izrijekom navedena kao neradni dan. inace, ja se bavim radnim pravom pa znam da je tako. bez obzira sto radnik radi od ponedjeljka do petka, ako mu subota nije odredjena kao neradni dan ili iskljucena od uracunavanja u godisnji odmor nekim od pravnih izvora (kolektivni/pravilnik o radu/ugovor o radu), uracunavat ce mu se i subota.

maza1
27.05.2008., 14:23
kod mene u firmi se gleda ugovor koji smo potpisali i pravilnik o radu koji je firma donijela, svi imamo 18 radnih dana + određeni broj dana ovisno o težini posla tj. o vrsti radnog mjesta , tj. direktori imaju više dok šljakeri imaju manje. na staž se ne dobiva ništa nego se dobivaju dodatni dani po djetetu. kad dijete navrši 7 ili 14 godina gubi se dodatni dan. totalna glupost.
pošto još nemam djece imam manje dana god.odm.nego neki koji imaju puno manje radnog staža od mene.
subote se ne računaju u godišnji, a kod muž se računa, makar ne radi subotom. stoga sve ovisi o poslodavcu. jedino državne firme imaju propisan javni pravilnik o radu

Suey
27.05.2008., 18:52
kod mene u firmi se gleda ugovor koji smo potpisali i pravilnik o radu koji je firma donijela, svi imamo 18 radnih dana + određeni broj dana ovisno o težini posla tj. o vrsti radnog mjesta , tj. direktori imaju više dok šljakeri imaju manje. na staž se ne dobiva ništa nego se dobivaju dodatni dani po djetetu. kad dijete navrši 7 ili 14 godina gubi se dodatni dan. totalna glupost.
pošto još nemam djece imam manje dana god.odm.nego neki koji imaju puno manje radnog staža od mene.
subote se ne računaju u godišnji, a kod muž se računa, makar ne radi subotom. stoga sve ovisi o poslodavcu. jedino državne firme imaju propisan javni pravilnik o radu

ne, nego poslodavci koji zaposljavaju vise od 20 radnika imaju obvezu donijeti pravilnik o radu. ne postoje javni pravilnici o radu. osim toga, poludrzavne firme tipa fina-e, hep-a, hp-a i slicno imaju gotovo sve uredjeno kolektivnim ugovorima i jake sindikate tako da pravilnici o radu zapravo uredjuju detaljnije pojedine institute tipa radnog vremena ili zastite dostojanstva. drzavne sluzbe s druge strane (tijela drzavne uprave), imaju uredbe o unutarnjem ustrojstvu i njih doista mozes naci u narodnim novinama, ako si na to mislila, ali to je drzavna uprava koja je posebno uredjena svojim zakonima i uredbama te se zakon o radu ovdje primjenjuje podredno.

baya69
29.08.2008., 18:50
Ja sad dajem otkaz i prelazim na novi posao nova firma i sve,a ostalo mi je neiskorištenog osam dana godišnjeg.Pa me zanima dal mi se to prebacuje na novi posao ili poništava????

DocSujo
29.08.2008., 19:11
Dobiješ potvrdu iz stare(sadašnje) firme o iskorištenim godišnjima i to predaješ u novu firmu i tako prenosiš neiskorišteni godišnji u novu firmu.:mig:

baya69
29.08.2008., 20:48
e super.Hvala

baya69
29.08.2008., 20:50
e zaboravio sam pitati.tu potvrdu moram zatražit ili je njihova dužnost da mi ju daju s radnom knjižicom

Goričanka
30.08.2008., 15:26
e zaboravio sam pitati.tu potvrdu moram zatražit ili je njihova dužnost da mi ju daju s radnom knjižicom

Zakon o radu

Članak 52.

(1) Pravo na godišnji odmor nema radnik koji je to pravo u cijelosti, za tekuću kalendarsku godinu, iskoristio kod prethodnoga poslodavca.

(2) Prilikom prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora.

Lunita_86
03.09.2008., 07:54
bok ljudi!!! radim već godinu dana u trgovini mješovite robe, ali već 2mj sam prebačena u manje mjesto za istu plaću ( jadnu do bola) ali preuzela i odgovornost za rad u smjeni, kako se je bližio kraj 8mj planirala sam pisati zahtjev za godišnji jer mi je trebao u razmaku od danas do sredine sljedećeg tjedna, iako imam samo 14dana ja sam sebi pisala po potrebi 6dana i na moje iznenađenje- nazvao me direktor i rekao kako nije u mogućnosti odobriti mi godišnji, ja sam se šokirala jer većina ih je dobila osim mene i moje poslovođe koje smo ajmo tako reći izolirane od svega... Njoj također nisu odobrili iako je tražila prije 3tjedna s razlog da ja sama nemogu ostati raditi... mlada sam, neiskusna itd, bila je ljuta kao i ja sada.... a meni su naveli razlog zbog kojeg mi nemogu odobriti godišnji taj da nisu mogli odobriti i njoj pa nebi bilo u redu da ga meni sada odobre i da razlog zbog kojeg ja hoću svoj godišnji nij dovoljno dobar... i da ga ja stignem iskoristiti... kada ? u zimu kad nebudem mogla ništa napraviti ili šta... di je tu pravednost? sve me to šokiralo i razljutilo.... šta da napravim.- da opet tražim svoj godišnji ili da pričekam neko vrijeme? POMOZITE!!!

Gluha Kuja
03.09.2008., 08:20
Ovo bi trebalo prijaviti inspekciji rada.
On radi jedan od najtežih prekršaja (može dobiti od 61.000 do 100.000 kn kazne). Prvo što ti ne da da koristiš godišnji, drugo što imaš samo 14 dana, a po Zakonu o radu minimalno je 18 dana.

Ne treba ti nikakav razlog za korištenje g.o.

Frish
03.09.2008., 09:14
Prijavljivati odmah!

I javiti ovdje rezultate. :mig:

Lunita_86
03.09.2008., 09:18
da, znam ja to sve... ali oni su takvi, već su mi od starog godišnjeg zakinuli 5dana, a da mi to nisu ni isplatili... bila jesam na bolovanju ( iz osobnih razloga) ali to mi nisu oni otplaćivali već hzzo po pravilu ( I TU SU ME ZKINULI NA PLAĆI) ...i kad sam došla na red korištenja starog godišnjeg dobila sam samo 4dana od 9 dana!!!!

Frish
03.09.2008., 09:26
Tim više da ih prijaviš. I da te najure nakon toga ili daš otkaz, mislim da možeš naći drugi posao jednako loše plaćen, tako da nećeš puno izgubiti, ali ovaj bi mogao gadno dobiti po stražnjem džepu.

Arca
03.09.2008., 10:04
Imam i ja jedno pitanjce. Naime, ja sam ušla u stalni radni odnos prošle godine. Prije ovog posla imala sam mjesec ipo dana rada u 2007 godini. Znači ukupno sam u 2007 godini imala 7 ipo mjeseci radnog staža. E sad, imam li ja pravo na taj prošlogodišnji godišnji? Nikada ga nisam koristila i nikada mi nije plaćen. Ove godine sam koristila 5 dana godišnjeg u srpnju.
P.S. Sorry šta upadam u temu...

Gluha Kuja
03.09.2008., 10:45
Imam i ja jedno pitanjce. Naime, ja sam ušla u stalni radni odnos prošle godine. Prije ovog posla imala sam mjesec ipo dana rada u 2007 godini. Znači ukupno sam u 2007 godini imala 7 ipo mjeseci radnog staža. E sad, imam li ja pravo na taj prošlogodišnji godišnji? Nikada ga nisam koristila i nikada mi nije plaćen. Ove godine sam koristila 5 dana godišnjeg u srpnju.
P.S. Sorry šta upadam u temu...

Ne možeš koristiti prošlogodišnji godišnji ako si već koristila ovogodišnji godišnji.

Prošao voz, trebala si dati zahtjev za korištenje i iskoristiti ga do 30.6.2008.

baya69
21.09.2008., 21:45
situacija je sljedeča:ja radim do 1.10, i prelazim u drugu firmu. Ostalo mi je još 8 dana godišnjeg,zanam da ako ne iskoristim godišnji da mi se prebacuje u drugu firmu,ali me zanima da li ja zakonski moram radit odma več drugi dan (znači 2.10) da bi mi preostalih 8 dana godišnjeg vrijedilo u drugoj firmi?

zealotic
22.09.2008., 06:54
tako je, ne smiješ imati stanke.

Putnik92
22.09.2008., 07:35
Možeš imati do 8 dana prekida između dva posla, da ne gubiš pravo na godišnji!

baya69
22.09.2008., 11:04
jebiga sad kome da ja vjerujem

g52
22.09.2008., 12:17
Putniku92. Ja kad sam mijenjao posao su mi isto tako rekli da se tolerira do tjedan dana

zealotic
22.09.2008., 12:51
sorry, malo sam se zaletio bez da sam 100% provjerio.

Clanak 50.

NekaNovaJa
22.09.2008., 13:35
Stanka između dva posla do 8 dana se ne uzima kao prekid radnog odnosa.
I još nešto je važno. U firmi iz koje odlaziš ti daju potvrdu o tome koliko si dana GO koristila/o, a ne koliko ti je još ostalo. U novoj ti onda izračunaju broj dana po svom pravilniku i oduzmu korištene dane.

Lei
22.09.2008., 13:39
Provjeri s firmom u koju prelazis tocno sto ce ti priznati, sto ne i kada ces to smjeti iskoristiti. U pravilu je bolje (pogotovo sad kad je kraj godine) iskoristiti stari u staroj firmi i u novu prec "cist" i bez ostataka.

Naime, u mnogim firmama prvih 6 mjeseci nemas pravo otic na godisnji (iako ti to nije prvi posao). Isto tako, broj dana godisnjeg za ovu godinu ti mogu racunati kao 1/12 broja dana godisnjeg kojeg ces imati kod njih * broj mjeseci, pa ako ces u novoj firmi imati recimo 18 dana godisnje ispada da ces za ovu godinu od nove firme moci dobiti samo 4-5 dana (18/12 * 3), a ne 8 koliko ti je ostalo. Neke pak racunaju tako da ako kod njih imas 18, a u ovoj godini si vec potrosila recimo 20, kod njih za ovu godinu vise nemas pravo na godisnji.

Jchi
27.01.2009., 16:16
Nisam mogla naći ništa takvog na tražili pa Vas molim za pomoć.
Znam da se dodatni dani mogu dobiti na godišnji samo me zanima koliko dan za koji slučaj.

Znam da se mogu dobiti za:

Sklapanje braka:
Porod supruge:
Teža bolest:
Smrt užeg člana obitelji:
Selidba (???):

Ali ne znam koliko dana se za koji slučaj može dobiti.

Molim Vas za pomoć jako mi je to važno!!

Hvala

atlantis
27.01.2009., 16:20
selidba, jedan dan - nedugo uzmala :)

ovo ostalo nemam pojma

aurora-s
27.01.2009., 16:38
Mislim da je za brak i smrt oko 3 dana- ali nisam 100% sigurna.

Lei
27.01.2009., 16:58
zakon o radu propisuje jedino da takvih dodatnih dana tijekom godine moze biti najvise 7 sve skupa, a ne propisuje tocno koliko se dobije za sto. tako da moras pogledati u ugovor sto ti pise, jer to propisuje svaka firma za sebe

oštrilo
28.01.2009., 08:49
Ovo je iz kolektivnog ugovora:

V. ODMORI I DOPUSTI

1. GODIŠNJI ODMOR

Članak 11.

(1) Radnik ima pravo u svakoj kalendarskoj godini na godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana. Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

(2) Radnik koji je u kalendarskoj godini proveo na radu manje od 6 mjeseci ima pravo na korištenje godišnjeg odmora razmjerno vremenu provedenom na radu. (Po sistemu 18 radnih dana podijeljeno sa 6 mjeseci iznosi 3 radna dana).

(3) Godišnji odmor duži od 18 radnih dana utvrđuje se u skladu sa sljedećim kriterijima:

1. PREMA GODINAMA STAROSTI:

– do 20 godina života 1 radni dan

– od 20 do 30 godina života 2 radna dana

– od 30 do 40 godina života 3 radna dana

– od 40 do 50 godina života 4 radna dana

– od 50 do 60 godina života 5 radnih dana

– više od 60 godina života 6 radnih dana

2. PREMA DULJINI STAŽA:

– sa stažom od 0 do 5 godina 1 radni dan

– sa stažom od 5 do 10 godina 2 radna dana

– sa stažom od 10 do 15 godina 3 radna dana

– sa stažom od 15 do 20 godina 5 radnih dana

– sa stažom od 20 do 25 godina 7 radnih dana

– sa stažom preko 25 godina 9 radnih dana.

2. PREMA OCJENI POSLODAVCA

za: 1. stručnu spremu ili uvjete rada

ili djelotvornost i kvalitetu rada 1 radni dan

2.za rad u smjenama 2 radna dana

3.za socijalne uvjete

(samohrani roditelj) 2 radna dana.

Broj dana prema navedenim kriterijima se zbraja, s time da broj ostvarenih dana po ovoj točki ne može biti manji od 1 niti veći od 5 radnih dana.

(4) Broj radnih dana utvrđen prema kriterijima iz stavka 3. ovog članka pribraja se na zakonski minimum trajanja godišnjeg odmora od 18 radnih dana.

3. PLAĆENI DOPUST

Članak 13.

Radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) u slučajevima:

– sklapanje braka – 3 dana

– rođenje djeteta – 3 dana

– smrt člana uže obitelji (supružnik, dijete, roditelj, brat ili sestra, pastorak, usvojenik, dijete bez roditelja uzeto na uzdržavanje, osoba koju je prema odredbama zakona radnik dužan uzdržavati ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu) – 4 dana,

– smrt člana uže obitelji (supružnik, dijete, roditelj, brat ili sestra, pastorak, usvojenik, dijete bez roditelja uzeto na uzdržavanje, osoba koju je prema odredbama zakona radnik dužan uzdržavati), ako nisu živjeli u zajedničkom kućanstvu – 2 radna dana,

– smrt člana šire obitelji (svekar, svekrva, punica, tast, snaha, zet) – 2 radna dana,

– smrt člana šire obitelji, ako putovanje u oba smjera traje duže od jednog dana – 3 radna dana,

– selidba u jednome mjestu – 1–2 radna dana,

– selidba u drugo mjesto udaljeno više od 100 kilometara – 1–3 radna dana,

– otklanjanje štetnih posljedica nastalih elementarnim nepogodama na objektima za stanovanje radnika – 1–5 radnih dana,

– veća oštećenja objekata za stanovanje radnika zbog ratnih djelovanja – 1–5 radnih dana,

– veća oštećenja objekata za stanovanje radnika zbog ratnih djelovanja – 1–5 radnih dana.

Vojky
28.01.2009., 08:59
U pitanju nije "dodatak" na godišnji, već plaćeni dopust, druga kategorije. Pogledaj svoj pravilnik o radu ili kolektivni ugovor ako ga imate.

oštrilo
28.01.2009., 09:31
Ne vidim u čemu je problem :ne zna:
Pita za sklapanje braka, porod, selidbu, smrt, bolest... sve to piše pod točkom 3

Vojky
28.01.2009., 09:34
Ne vidim u čemu je problem :ne zna:
Pita za sklapanje braka, porod, selidbu, smrt, bolest... sve to piše pod točkom 3

A jesi li siguran da se na nju odnosi upravo taj kolektivni ugovor?

oštrilo
28.01.2009., 09:36
Naravno da nisam, ali ovo je po zakonu što bi mogla dobiti. Ako radi u privatnoj firmi i ima super šefove može dobiti puuuno više ili pak ništa :)

aina_mo
28.01.2009., 14:05
ako si ddk imas 2 dana pravo...

hany
28.04.2009., 18:18
uzimam neplaćeni ( u državnoj sam firmi )nakon porodiljnog , od 05.06...da li netko zna da li mogu platiti nekako da mi dijete ima zdravstveno, jer je prijavljen na mene?

unaprijed hvala

Goričanka
29.04.2009., 13:13
uzimam neplaćeni ( u državnoj sam firmi )nakon porodiljnog , od 05.06...da li netko zna da li mogu platiti nekako da mi dijete ima zdravstveno, jer je prijavljen na mene?

unaprijed hvala

Zašto bi plaćala zdravstveno osiguranje za dijete, kada ono ima pravo na obvezno zdravstveno osiguranje. Obzirom da će te poslodavac odjaviti sa mirovinskog i zdravstvenog a dijete sa zdravstvenog, prijavit ćeš se na obvezno zdravstveno osiguranje po drugom osnovu na koje imaš pravo ti i dijete.
Raspitaj se u HZZO što koja ti je dokumentacija potreba i pripazi na rok za prijavu 30 dana od dana mirovanja radnog odnosa.

Za vrijeme mirovanja radnog odnosa možeš uplaćivati produženo osiguranje (staž). Rok je isto 30 dana. Raspitaj se u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koja je dokumentacija potrebna.

hany
29.04.2009., 20:24
Zašto bi plaćala zdravstveno osiguranje za dijete, kada ono ima pravo na obvezno zdravstveno osiguranje. Obzirom da će te poslodavac odjaviti sa mirovinskog i zdravstvenog a dijete sa zdravstvenog, prijavit ćeš se na obvezno zdravstveno osiguranje po drugom osnovu na koje imaš pravo ti i dijete.
Raspitaj se u HZZO što koja ti je dokumentacija potreba i pripazi na rok za prijavu 30 dana od dana mirovanja radnog odnosa.

Za vrijeme mirovanja radnog odnosa možeš uplaćivati produženo osiguranje (staž). Rok je isto 30 dana. Raspitaj se u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koja je dokumentacija potrebna.

sad ću ja kao totalni laik....zvala sam hzzo i kažu da dijete ima pravo na zdr. do 18 god bez obzira na odjavu...da se mogu prijaviti na muža (to si valjda mislila pod ovim-po drugom osnovu) ako mi je do mog zdravstvenog (do staža mi nije) a da će dijetetu vrijediti knjižica i ako se ne prijavim na muža..i još da nakon što mi firma da odjavu da se prijavim kod njih (to si mislila valjda pod ovim -u roku 30 dana)

ispravi me pliz ako sam nešto krivo shvatila...hvala

Goričanka
30.04.2009., 15:06
ispravi me pliz ako sam nešto krivo shvatila...hvala

poslala sam pm

prilika
30.04.2009., 20:42
1.Mene zanima može li se uzeti neplaćeni godišnji od recimo 5 radnih dana? Naravno tih 5 dana su neplaćeni, ali nadam se da radni staž i zdravstveno osiguranje i dalje normalno teku.

2.Jel se mogu uzeti ti neplaćeni dani nakon oko 6. mjeseci neprekidnog rada u toj firmi ili je to prerano? Znam da imam pravo na dva tjedna godišnjeg nakon 6. mjeseci rada, ali meni je to premalo i htjela bi barem još jedan dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg ovo ljeto u 8. mjesecu.

3.Da li je bolje da ovo ljeto ipak uzmem samo 2. tjedna redovitog godišnjeg, pa recimo u 11. mjesecu ove godine zatražim taj dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg?

4.Da li je dovoljno dobar razlog navesti odlazak na turističko putovanje ili treba biti neki ozbiljniji razlog za dobivanje neplaćenog godišnjeg?

5.Treba napisati pismenu molbu i predati je šefu ili je dovoljno samo usmeno pitati?

6.Imate li neki obrazac takve molbe za neplaćeni godišnji jer ne znam kako to točno treba napisati?

Goričanka
02.05.2009., 07:13
1.Mene zanima može li se uzeti neplaćeni godišnji od recimo 5 radnih dana? Naravno tih 5 dana su neplaćeni, ali nadam se da radni staž i zdravstveno osiguranje i dalje normalno teku.

2.Jel se mogu uzeti ti neplaćeni dani nakon oko 6. mjeseci neprekidnog rada u toj firmi ili je to prerano? Znam da imam pravo na dva tjedna godišnjeg nakon 6. mjeseci rada, ali meni je to premalo i htjela bi barem još jedan dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg ovo ljeto u 8. mjesecu.

3.Da li je bolje da ovo ljeto ipak uzmem samo 2. tjedna redovitog godišnjeg, pa recimo u 11. mjesecu ove godine zatražim taj dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg?

4.Da li je dovoljno dobar razlog navesti odlazak na turističko putovanje ili treba biti neki ozbiljniji razlog za dobivanje neplaćenog godišnjeg?

5.Treba napisati pismenu molbu i predati je šefu ili je dovoljno samo usmeno pitati?

6.Imate li neki obrazac takve molbe za neplaćeni godišnji jer ne znam kako to točno treba napisati?

1. Članak 58. Zakona o radu
(1) Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust.

(2) Za vrijeme neplaćenoga dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drukčije određeno.

Neplaćeni dopust nije pravo radnika koje poslodavac mora dati. Ovisi o volji poslodavca hoće li ga ili neće odobriti. Zakon o radu ne navodi razloge zbog koji se može odobriti neplaćeni dopust a niti ograničenje trajanja neplaćenog dopusta. Pogledaj u pravilnik o radu ili kolektivni ugovor što o tome piše.

Trajanje radnog odnosa nije uvjet za dobivanje neplaćenog dopusta.

Za vrijeme korištenja neplaćenog dopusta, poslodavac odjavljuje radnika sa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

Članak 47. Zakona o radu
(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na pla­će­ni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana.

Članak 54. Zakona o radu
(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, prvi dio u trajanju od najmanje dvanaest radnih dana neprekidno, mora koristiti tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.

(3) Drugi dio godišnjeg odmora radnik mora koristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

Članak 56. Zakona o radu
(4) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.

Dakle, imaš pravo na minimalno 18 radnih dana godišnjeg odmora kojeg možeš koristiti u dva dijela. Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac, vodeći računa o potrebama organizacije rada te mogućnostima za odmor radnika.

La_LuNa
23.07.2009., 20:54
unaprijed se ispricavam ako slicna tema postoji, ja je preko trazilice nisam uspijela pronaci.

radi se o sljedecem:
buduci suprug radi u privatnoj firmi (ne bih iznosila naziv, ali ako treba - napisat cu!) koja poslovnice ima diljem lijepe nase (dakle, nije neka sitna firma u kojoj sef neopazeno moze provoditi samovolju).
danas mu je priopceno da se koristeni slobodni dani skidaju od godisnjeg odmora, i to u omjeru 2:1 (za jedan slobodan dan njemu skinu dva dana od godisnjeg!!!)
u ugovoru koji je potpisao (na neodredjeno) o tome apsolutno nista ne stoji!
ja sam iscitavala zakon o radu, no nisam uspjela nigdje nesto takvo naci!
frima nema kolektivni, ima pravilnik o radu, rekla sam mu neka ga sutra cijelog proceslja!

najveci problem u citavoj prici jest sto je njemu to priopceno NAKON iskoristenog slobodnog dana! ako je vec politika takva (i ako uopce smije biti takva!!) firma mu je to bila duzna priopciti, zar ne?

molila bih vas, ukoliko mi netko zna reci:
ne krsi li se tim cudnim omjerom (dva dana GO za 1 slobodni) zakon o radu, ili mozda cak i sam Ustav?
i ima li ikakvog smisla buniti se bar na osnovu toga da nije bio pravovremeno obavijesten?
(s time da se ne bi bunio ukoliko to pise u njihovom pravilniku, jer im je sef rekao gde isti stoji te da im je uvijek dostupan - ali to cemo znati tek sutra kada proceslja pravilnik)

Bezveze
24.07.2009., 10:01
Pa nek proceslja prvo pravilnik. Prvi put cujem za takvo nesto. Moze biti da je npr. dopusteno korisititi godisnji odmor u dva komada plus dva puta po jedan slobodan dan (tako je bar bilo u javnim sluzbama). U drugim firmama je obicno fleksibilnije, moze biti odredjeno koliko se najvise dana moze prebaciti na sljedecu godinu (do 30.6.).

Goričanka
24.07.2009., 17:36
unaprijed se ispricavam ako slicna tema postoji, ja je preko trazilice nisam uspijela pronaci.

radi se o sljedecem:
buduci suprug radi u privatnoj firmi (ne bih iznosila naziv, ali ako treba - napisat cu!) koja poslovnice ima diljem lijepe nase (dakle, nije neka sitna firma u kojoj sef neopazeno moze provoditi samovolju).
danas mu je priopceno da se koristeni slobodni dani skidaju od godisnjeg odmora, i to u omjeru 2:1 (za jedan slobodan dan njemu skinu dva dana od godisnjeg!!!)
u ugovoru koji je potpisao (na neodredjeno) o tome apsolutno nista ne stoji!
ja sam iscitavala zakon o radu, no nisam uspjela nigdje nesto takvo naci!
frima nema kolektivni, ima pravilnik o radu, rekla sam mu neka ga sutra cijelog proceslja!

najveci problem u citavoj prici jest sto je njemu to priopceno NAKON iskoristenog slobodnog dana! ako je vec politika takva (i ako uopce smije biti takva!!) firma mu je to bila duzna priopciti, zar ne?

molila bih vas, ukoliko mi netko zna reci:
ne krsi li se tim cudnim omjerom (dva dana GO za 1 slobodni) zakon o radu, ili mozda cak i sam Ustav?
i ima li ikakvog smisla buniti se bar na osnovu toga da nije bio pravovremeno obavijesten?
(s time da se ne bi bunio ukoliko to pise u njihovom pravilniku, jer im je sef rekao gde isti stoji te da im je uvijek dostupan - ali to cemo znati tek sutra kada proceslja pravilnik)

Na temelju čega je dobio slobodan dan?

rosalina
29.07.2009., 12:47
ma moze u pravilniku pisat kaj god, primjenjuje se ono kaj je za radnika povoljnije, sto znaci ako u pravilniku pise da je 1 slobodan dan = 2 dana godisnjeg; dok u zakonu o radu pise jedan slobodan dan = 1 dan godisnjeg onda ce se primjenjivat zakon o radu a ne pravilnik koji je napisao neki u nekoj firmi.

La_LuNa
02.08.2009., 22:27
oprostite sto se nisam javljavala..
evo, da vam kazem, odmah drugi dan, kad je buduci muz trazio pravilnik na uvid, je sef premili rekao da se SALIO!! ne skida se cak niti jedan dan od godisnjeg, a kamoli dva.. :rolleyes:

ispada da je tema otvorena bezveze, pa neka moderatori procijene hoce li je zakljucati ili ostaviti..

inace, hvala svima na odgovorima.

sagena
07.09.2009., 14:16
Ne znam da li postoji ova tema:ne zna:
Uglavnom, zanima me kako preživjeti povratak na radno mjesto nakon GO?
....
Naime, nakon 4 tjedna GO koji imam "u komadu" meni je ponovni povratak na ravno mjesto ravan katastrofi većih razmjera.
I koliko god svake godine izmišljam strategije kako taj povratak učiniti što bezbolnijim, uvijek isto: hrpa novih obaveza i starih s*anja, uvijek isti stres, ove godine još i veći jer mi je plaća manja još 4% osim onih 6 koje su mi već uzeli... tako da već razmišljam o bolovanju, a u trenucima krajnjeg očaja i o otkazu...:(

blair
07.09.2009., 17:44
Ja sam bila na godišnjem samo dva tjedna tak da možda nije bila tak velika stanka… Ostalo mi je još pun kufer godišnjeg ali veselila sam se povratku.

Mene jedino mučilo da ponovno ne bude malo posla jer me to kroz ljeto ubilo u pojam.

No, ja sam se (osim straha zbog malo posla) veselila povratku – novi projekti, novi izazovi… Imam osjećaj da će se ubrzo puno toga početi događati – sad smo sve u nekim pripremama…

Ali kak sam napisala na drugoj temi – ja svoj posao volim… Mislim da je u tome rješenje. I zabavno mi je na poslu.

I da ne bude sve u veselom tonu – i ja sam poharačena prvo sa 6, a sad i sa 4%...

Saško
08.09.2009., 12:31
..., ove godine još i veći jer mi je plaća manja još 4% osim onih 6 koje su mi već uzeli... tako da već razmišljam o bolovanju, a u trenucima krajnjeg očaja i o otkazu...:(

U tom slučaju nestat će toj problem s povratkom s GO. Zaposlit ćeš se u firmi gdje je 14 dana GO (i to u terminu koji tebi odgovara) ravno zgoditku na lotu.

Tomek100
25.02.2010., 13:04
Radim preko agencije Dekra 11 mjeseci. Prošle godine sam radio 9 mjeseci neprekidno i kažu mi da imam pravo na 9/12 godišnjeg za prošlu godinu, odnosno na 13.5 dana što je zaokruženo na 14 dana.
Nije mi jasno zašto nemam pravo na puni godišnji od 18 dana.
Čitam stari i novi Zakon o radu u kojemu se takva raspodjela godišnjeg na dvanaestine primjenjuje samo kada se radi manje od 6 mjeseci u tekućoj godini.
Molim savjet da li je Dekra u pravu ili sam ja u pravu koji tražim 18 dana godišnjeg.

Imoen
25.02.2010., 20:56
Ako sam dobro shvatila, ti si do 31.12.2009. kod njih radio 9 mjeseci bez prekida, po tome si imao pravo na puni godišnji odmor, a ne razmjerni dio odnosno dvanaestine.

Sad druga stvar je to što si po ZoR-u trebao iskoristiti 12 dana u godini za koju si ih dobio (2009.) da bi ostatak mogao iskoristiti do 30.06.2010.
Provjeri ovo jos na podforumu Pravo.

Tomek100
26.02.2010., 07:16
Hvala na odgovoru.
Iskoristio sam dio godišnjeg prošle godine u 10. mjesecu i sada me zanima ostatak.
Govore mi o pravu na ukupno 14 dana godišnjeg, a ne 18 pa ću to danas u Dekri provjeriti.
Sad ću staviti ovu temu na Pravo.

prilika
26.02.2010., 07:26
Tomek100

Molim te ako možeš napiši kako je raditi preko Dekre? Kakvi su uvjeti rada? U kojoj struci radiš? Je li redovna isplata plaće i uplaćuju ti redovito doprinose? Ide li ti radni staž ili radiš honorarno? Jesi li imao još kakav problem s njima osim tog korištenja godišnjeg odmora? Možeš mi odgovoriti u privatnoj poruci, ali mislim da i druge zanima odgovor na ova pitanja.

Tomek100
26.02.2010., 07:52
Radim u Zagrebačkom holdingu preko njih.
Točnije u Gradskom stambeno komunalnom gospodarstvu.
Nemam regres, božićnicu i druge stvari koje imaju zaposlenici holdinga.
Plaća je uvijek redovita, uvijek bude do 15. u mjesecu za prošli mjesec.
Koliko sam vidio na drugom mirovinskom stupu redovito mi uplaćuju taj doprinos.
Ide mi radni staž, prijavljen sam na puni iznos plaće.
Za sada nisam imao nikakvih problema s njima.

prilika
26.02.2010., 08:09
Tomek

Hvala ti za odgovor. Radiš uredski posao? Koliko dugo možeš raditi preko Dekre? Mislim hoće li te Holding nakon nekog vremena uzeti u radni odnos ili možeš neograničeno dugo raditi za njih preko Dekre? Jesi dugo čekao taj posao preko Dekre ili su ti našli posao vrlo brzo?

kotulica
26.02.2010., 08:13
@Tomek, ako si neprekidno radio kod istog poslodavca 6 mjeseci ti imaš pravo na minimum 18 dana plus dane koji su ti zagarantirani kolektivnim ugovorom (temeljnim i granskim s obzirom na stručnu spremu, uvjete rada, djecu itd.). Ako je ukupan broj tako izračunatih dana manji od 20 onda se primjenjuje Zakon o radu gdje ti je zagarantiran minimalni broj dana godišnjeg odmora (četiri tjedna tj. 20 dana).

Poslodavac je tebe dužan uputiti na godišnji odmor (ne može ti ga čak ni isplatiti --> npr. da ti hoćeš raditi, a da ti protuvrijednost iplati u novcu. moraš ići na godišnji).

Tomek100
26.02.2010., 11:52
Čini mi se da ću za prošlu godinu ipak dobiti puni godišnji odnosno 18 dana po starom Zakonu o radu.
Radim kao referent graditeljstva, malo ured, malo šetanje po zgradama, slikanje, otkrivanje kvarova, kontakti sa majstorima i predstavnicima zgrada.
Preko Dekre se može raditi godinu dana na jednom radnom mjestu. Nakon toga najčešće se dobije ugovor na mjesec dana za drugo radno mjesto, ali se najčešće ostane na tome mjestu, pa onda opet ugovor za to staro mjesto.
Tako se može raditi 3 godine.
Poslije toga tko zna.
Nisam u Dekri proveo niti dana čekajući posao.
Tražili su referente građevinske struke u holdingu koji će raditi preko Dekre jer holding direktno ne zapošljava djelatnike osim preko Dekre, valjda zbog zabrane zapošljavanja.
Tako vjerojatno dijele novce glavešine iz holdinga sa Dekrom koja ima čuo sam veliku proviziju na naše plaće.

kotulica
26.02.2010., 18:52
daj ti to provjeri s nekim pravnikom. moji meni govore da imaš pravo minimalno na četiri tjedna (20 dana). izašao je novi zakon o radu (primjenjuje se s 01.01.2010.).

Siddartha
03.03.2010., 10:59
Ovako... trenutno odradujem otkazni rok koji mi traje do 01.04.10. Zanima me imam li pravo u tom vremenu na godisnji odmor i da li on ulazu u otkazni rok. Jer sam cuo da godisnji ne ulazi i da se otkazni rok produzuje za vrijeme trajanja godisnjeg odmora. Hvala svima.
I trebam li pismeno napisati zamolbu za korištenje godišnjeg odmora?

Hvala

mgy
03.03.2010., 11:47
Kad sam ja radio otkazni rok dali su mi da iskoristim godišnji.Sve ti ovisi kako se dogovoriš s poslodavcem.Napiši molbu da koristiš godišnji u svakom slučaju iako si to trebao napraviti kad si dao otkaz.Zapravo ne znam jesi dao otkaz ili si ga dobio?

iry
04.03.2010., 09:30
Ovako... trenutno odradujem otkazni rok koji mi traje do 01.04.10. Zanima me imam li pravo u tom vremenu na godisnji odmor i da li on ulazu u otkazni rok. Jer sam cuo da godisnji ne ulazi i da se otkazni rok produzuje za vrijeme trajanja godisnjeg odmora. Hvala svima.

Hvala

na stranicama narodnih novina nađi si zakon o radu i tam pročitaj, ja sam prilično sigurna da godišnji ne ulazi u otkazni rok
ak ti ne daju da iskoristiš godišnji, moraju ti ga platit, nema više prenošenja u novu firmu
zahtjev za godišnji podnosi se u pisanoj formi

Tomek100
04.03.2010., 09:51
Imam pravo na puni godišnji od prošle godine, znači 18 dana.
Od ove godine 20 dana u dva dijela.
Tako mi je rečeno.
Sve je po zakonu.

daphne149
04.03.2010., 10:20
Sve ti ovisi o poslodavcu i njegovoj dobroj volji.... U mojoj firmi su neki samo sa godisnjeg javili da prelaze u drugu firmu, samo dosli pokupiti stvari i to je bilo to... Dok sam s druge strane cula masu sasvim drukčijih prica, tako da ti je najbolje pitati poslodavca ili se raspitati kod ljudi koji s njime rade/suraduju vec duze i mogli bi znati, a i od povjerenja su pa vidi.....

prilika
04.03.2010., 13:11
Tomek

Hvala ti za odgovor. Ti si dakle građevinske struke? Što si točno završio, imaš VSS ? Misliš da bi se meni isplatilo javiti u Dekru ako sam ekonomske struke, imam završen trogodišnji stručni studij? Radila bi ali da sam u radnom odnosu i da mi ide radni staž, a nikako ne bi radila honorarno. Zadovoljna bi bila sa radom na određeno na godinu dana, znam da više u ovoj situaciji i ne mogu baš očekivati.

satter
04.03.2010., 19:04

Hvala

Godišnji ne ulazi u otkazni rok, iako se možeš drukčije dogovoriti s poslodavcem.

Siddartha
04.03.2010., 21:44
Hvala svima na odgovorima. Dogovorio sam se sa poslodavcem i platiti ce mi godisnji. Ali cu za svaki slucaj pismeno napisati da nebi bilo nismo znali :)

Tomek100
05.03.2010., 12:25
Nemam VSS.
Možeš se javiti da te upišu u bazu podataka, nemaš šta izgubiti.
Posao sam dobio jer sam tražio vezu u Zagrebačkom holdingu.
Kad se ukazala prilika da se zaposlim mogao sam se samo preko Dekre zaposliti.
Imaš na Dekrinoj internetskoj stranici oglašena slobodna radna mjesta.
Pokušaj sa ekonomijom poslati životopis u banke, osiguravajuća društva, u veće firme.

Webeto
14.03.2010., 10:13
Može li mi netko na mail tashanko@hotmail.com proslijediti primjer molbe za korištenje godišnjeg odmora? Pokušavam sastaviti ali mi sve zvuči glupo. Hvala Vam unaprijed

kotulica
14.03.2010., 10:45
ne treba ti molba za godišnji odmor. to je tvoje pravo koje ne moraš moliti. uobičajeno se radnik usmeno dogovori s polodavcem o vremenu godišnjeg (napravi se plan godišnjih s obzirom na potrebe posla i želje radnika). zar se to u nekim tvrtkama moli? :rolleyes: svašta.

Webeto
14.03.2010., 10:59
Vjeruj mi...trebam zamolbu. Molio bih nekoga ako ima da mi pošalje. Molim Vas.

kotulica
14.03.2010., 11:09
nema ti tu zamolbe. ti eventualno možeš pisati ZAHTJEV za zaštitu svojih prava (članak 129. Zakona o radu) ako ti ne daju godišnji odmor. poslodavac je tebe dužan uputiti na godišnji. imaš pravo izabrati i dan po želji ako ga obavijestiš na vrijeme. nema ti tu molbe (eventualno prijedlog).

Webeto
14.03.2010., 11:27
Gle, znam kako stoji stvari i opet ponavljam da trebam zamolbu za godišnji odmor!

kotulica
14.03.2010., 12:11
e ja ti ga sad ne bih dala kad ne znaš sastaviti dvije proste rečenice nego netko to mora učiniti za tebe. katastrofa s koje god strane okreneš. :zubo:

Webeto
14.03.2010., 12:13
Pa kad nikad nisam to radio niti znam kaj moram napisati...nije grijeh pitati.

kotulica
14.03.2010., 12:17
molim da mi se u vremenskom periodu tom i tom omogući korištenje godišnjeg odmora

ili

predlažem poslodavcu da u tom i tom periodu iskoristim preostalo pravo na godišnji odmor.

hvala

radnik taj i taj :rolleyes:

Webeto
14.03.2010., 12:19
A dal treba biti kaj u zaglavlju?

Neznadar
14.03.2010., 12:23
Gle, znam kako stoji stvari i opet ponavljam da trebam zamolbu za godišnji odmor! A zamolbu za isplatu place ne trebas? :kava:

kotulica
14.03.2010., 12:23
možeš, a ne moraš. dopisi uobičajeno imaju naziv tvrtke i ime osobe kojoj se obraćaš (recimo tvoj nadređeni).

Webeto
14.03.2010., 12:26
A zamolbu za isplatu place ne trebas? :kava:

Ne znam čemu ovaj cinizam. Radim u jako teškom okruženju, invalid sam i teško mi je i ovako bez tuđeg pametovanja.

Hvala na pomoći. Pozdrav

Imoen
14.03.2010., 12:51
nema ti tu zamolbe. ti eventualno možeš pisati ZAHTJEV za zaštitu svojih prava (članak 129. Zakona o radu) ako ti ne daju godišnji odmor. poslodavac je tebe dužan uputiti na godišnji. imaš pravo izabrati i dan po želji ako ga obavijestiš na vrijeme. nema ti tu molbe (eventualno prijedlog).

Ne morate biti osorni prema forumašu... Zahtjev, zamolba, molba, ne znaju svi terminologiju.
Uobičajeno je (i preporučuje se) predati zahtjev/zamolbu kako bi ti poslodavac odobrio predloženi termin. Ne moraš čekati da te poslodavac uputi na godišnji, izaberi termin i traži pismeno odobrenje.

Znači, naslovi zahtjev na firmu + na nadređenoga, napiši da bi htjeo odobrenje tog i tog termina godišnjeg odmora, potpiši ga i traži potpis nadređenog.
Preporučujem u dva primjerka, jedan čuvaj za sebe, drugi za nadređenog/kadrovsku. :)
Tu imaš jedan formalniji primjer (http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:5w1reM09LWQJ:arhiva.ffri.hr/index.php%3Fskidaj%3Ddokumenti/obrasci/zahtjev-god-odmor.pdf+zahtjev+za+godi%C5%A1nji+odmor&hl=hr&gl=hr&pid=bl&srcid=ADGEESijWZNgxZNyYkUEidZ_xqTzhj6O8RHvC9MbS-NR78Sep24buZb9E2agNigSWBdbKth3SvUBNdUuBjdTwlqvgF_M 9lU0Z4530x_7j91oYWQfAINgfBwPvqR_iaRpjGvZbSkMbBqH&sig=AHIEtbRwxn6UeTaBU0LzeXlytssUpB5s-g).

Webeto
14.03.2010., 13:14
Hvala ti puno....stvarno.

ribica27
14.03.2010., 15:27
Hvala ti puno....stvarno.

Zahtjev za godišnji odmor

Poštovani __________,
lijepo Vas molim da mi odobrite godišnji odmor u trajanju od ______ radnih dana.
Razdoblje korištenja godišnje odmora je: ________________
U vrijeme moje odsutnosti mijenjat će me:____________________ ( ovo možeš staviti, a i ne moraš)

U _________, datum

S poštovanjem,

Tvoj potpis

Godišnji odobrio:________________________
(potpis tvog nadređenog ili one osobe koja ti treba doobriti godišnji)

Eto ja mislim da ti je ovo čisto dovoljno...kratko i jasno:)

kotulica
14.03.2010., 16:50
Ne morate biti osorni prema forumašu... Zahtjev, zamolba, molba, ne znaju svi terminologiju.
Uobičajeno je (i preporučuje se) predati zahtjev/zamolbu kako bi ti poslodavac odobrio predloženi termin. Ne moraš čekati da te poslodavac uputi na godišnji, izaberi termin i traži pismeno odobrenje.....

zahtjev i zamolba nije isto. pogrešno je govoriti da je uobičajeno pisati molbe za godišnji odmor ne samo zato što to nije uobičajeno već zato što to rade oni koji ne znaju bilo da pišu molbu (radnici) bilo da traže da se piše molba za godišnji odmor (mislim na poslodavce). ljudi moji, educirajte se malo kad davate savjete. ne potičite inferiorni stav radnika u odnosu na poslodavca. radniku je dovoljno da usmeno zna da mu se neće odobriti godišnji odmor kako bi pokrenuo postupak za zaštitu svojih prava. :rolleyes:

kotulica
14.03.2010., 17:14
Zahtjev za godišnji odmor

Poštovani __________,
lijepo Vas molim da mi odobrite godišnji odmor u trajanju od ______ radnih dana.
Razdoblje korištenja godišnje odmora je: ________________
U vrijeme moje odsutnosti mijenjat će me:____________________ ( ovo možeš staviti, a i ne moraš)

U _________, datum

S poštovanjem,

Tvoj potpis

Godišnji odobrio:________________________
(potpis tvog nadređenog ili one osobe koja ti treba doobriti godišnji)

Eto ja mislim da ti je ovo čisto dovoljno...kratko i jasno:)

ovo je pogrešno. ne određuje radnik tko će mijenjati nekog radnika (kako će se posao organizirati) već nadređeni.

kotulica
14.03.2010., 17:18
........Tu imaš jedan formalniji primjer (http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:5w1reM09LWQJ:arhiva.ffri.hr/index.php%3Fskidaj%3Ddokumenti/obrasci/zahtjev-god-odmor.pdf+zahtjev+za+godi%C5%A1nji+odmor&hl=hr&gl=hr&pid=bl&srcid=ADGEESijWZNgxZNyYkUEidZ_xqTzhj6O8RHvC9MbS-NR78Sep24buZb9E2agNigSWBdbKth3SvUBNdUuBjdTwlqvgF_M 9lU0Z4530x_7j91oYWQfAINgfBwPvqR_iaRpjGvZbSkMbBqH&sig=AHIEtbRwxn6UeTaBU0LzeXlytssUpB5s-g).

i ovo nije dobar primjer. godišnji odmor se MORA koristiti, a plaćeni dopust i slobodni dani se NE MORAJU koristiti (na poslodavcu je hoće li ti jedno i/ili drugo odobriti) pa onda pisanje zahtjeva za plaćenim dopustom ili slobodnim danima ima smisla (jer ih i radnik može, a i ne mora koristiti/zahtjevati).