PDA

View Full Version : Opstipacija (zatvor), loša probava i tvrda stolica

stranice : [1] 2

1ragan
06.07.2005., 08:11
Kako se boriti protiv ovih zdravstvenih problema. Meni se često javlja i podrigivanje i teškoče u stomaku a neznam kako si pomoći. Čuo sam da na tašte treba pite vruču vodu, ali ni to nije pravi lijek. Šta da radim.

ex mayo
06.07.2005., 09:51
Postoje prvo par pitanja na koje bi trebao odgovoriti a to je koliko ti je raznovrsna prahrana, koliko je u toj prehrani voća i povrća, da li jedeš integralni ili bijeli kruh, koliko vode dnevno popiješ itd.

Naime, nedovoljni unos biljnih vlakana i vode jako puno uzrokuju probleme opstipacije, a činjenice su alarmantne jer govore da 70% ljudi imaju određenih problema sa probavom (u ovom ili onom "smjeru) tako da je to mnogima postao dosta veliki problem.

Dakle, ključne riječi su prehrana i voda ali to u današnje vrijeme nije baš lagano uskladiti zbog modernog (brzog) načina života i stresa kojim smo sve više izloženi.

mon
06.07.2005., 13:39
probaj kefir, meni stvarno pomaze a moj sin koji ima 3 godine isto svaki dan popije 300ml kefira pa ide 2 - 3 puta na wc.

miss_Piggy
06.07.2005., 13:47
Meni je jedino pomoglo redovno vježbanje u fitnes centru, kad već nisam karakter da sama doma vježbam. :rolleyes:
Otkad vježbam, nemam više takvih problema, stolica je stvarno redovita za razliku od prije.

MaxB
06.07.2005., 14:57
1ragan kaže:
Kako se boriti protiv ovih zdravstvenih problema. Meni se često javlja i podrigivanje i teškoče u stomaku a neznam kako si pomoći. Čuo sam da na tašte treba pite vruču vodu, ali ni to nije pravi lijek. Šta da radim.
Otkrij uzrok! Mozda si alergican na mlijeko ili na nesto drugo ili ne podnosis laktozu.

zhmigi
06.07.2005., 18:12
MaxB kaže:
Otkrij uzrok! Mozda si alergican na mlijeko ili na nesto drugo ili ne podnosis laktozu.

Sve ove tegobe izazvale bi proljev, a ne opstipaciju.

Za održavanje dobre probave nužno je dovoljno vlaknaste hrane (voće, povrće...), dovoljno tekućine i sl.

Ti očito imaš i drugih problema sa želucem, možda uzrokovanih nepravuinom prehranom. Netko je gore dobro rekao: probaj otkriti uzrok

talia
06.07.2005., 20:23
mayo kaže:
Postoje prvo par pitanja na koje bi trebao odgovoriti a to je koliko ti je raznovrsna prahrana, koliko je u toj prehrani voća i povrća, da li jedeš integralni ili bijeli kruh, koliko vode dnevno popiješ itd.

Naime, nedovoljni unos biljnih vlakana i vode jako puno uzrokuju probleme opstipacije, a činjenice su alarmantne jer govore da 70% ljudi imaju određenih problema sa probavom (u ovom ili onom "smjeru) tako da je to mnogima postao dosta veliki problem.

Dakle, ključne riječi su prehrana i voda ali to u današnje vrijeme nije baš lagano uskladiti zbog modernog (brzog) načina života i stresa kojim smo sve više izloženi.

Potpisujem.

I izbaciti rafiniranu hranu, slatkise i slicno.

chani
06.07.2005., 20:37
probaj jest laneno sjeme na taste

MaxB
06.07.2005., 22:47
zhmigi kaže:
Sve ove tegobe izazvale bi proljev, a ne opstipaciju.
Kod mene je mlijeko izazivalo opstipaciju i kruljenje u zelucu - zbog toga sam i napisao post. ;) Kad sam ga prestao konzumirati, stanje se jako poboljsalo, a dodatno se poboljsalo daljnjom promjenom prehrane.

1ragan
07.07.2005., 08:20
Da li se misli na svježe pvrce i voce. JER ja jedem kuhano.

A ima li vlakana kao doatak prehrani i da li je to dobro.

ex mayo
07.07.2005., 09:46
Način pripreme hrane utječe na sadržaj nutrijenata

Prema španjolskim istraživačima, brokula u mikrovalnoj pećnici za samo 5 minuta izgubi 97% od ukupnog sastava flavonoida.
Sastav nutrijenata promatran je kod četiri različita načina tretiranja brokule: kuhanje pod velikim pritiskom - 3 minute, kuhanje u uzavreloj vodi - 5 minuta, kuhanje na pari - 3,5 minute te priprema u mikrovalnoj pećici - 5 minuta.
Istraživači su pronašli da na očuvanje vrijednih nutrijenata u povrću uvelike utječe način pripreme jela od povrća.
Najveće gubitke vrijednih nutrijenata brokula je imala kod pripreme u mikrovalnoj pećnici (97% flavonoida je uništeno), uobičajeno kuhanje u uzavreloj vodi uzrokovalo je gubitak 66% flavonoida, a kuhanje pod velikim pritiskom gubitak 47% flavonoida.
Najbolji rezultati dobiveni su kuhanjem brokule na pari. Ovom metodom pripreme izgubljeno je svega 11% flavonoida.

Izvor: Journal of the Science of Food and Agriculture (2003) 83:1511-1516.
--------------------------------------------------------------------------------

Dakle, ako promatramo kvalitetu nutrijenata iz voća i povrća način pripreme svakako ima veze sa onim što na kraju dobijemo, biljna vlakna nemaju nutritivna svojstva ali pretpostavljam da i ona gube na svojoj kvaliteti ovisno o obradi (logično je da gube).

Naravno da ima biljnih vlakana kao dodataka prehrani, i to bi ti bio sigurniji put da uneseš sva potrebna vlakna u cilju rješavanja svog problema, ali istovremeno vode moraš piti što više.

Vlakna ne ulaze u krvotok, nego ostaju u probavnom sustavu. Ona ne sadrže hranjive tvari. Ona odlaze u crijeva i utječu na sadržaj fecesa.
Vlakna ČISTE SAMO PROBAVNI SUSTAV (želudac i crijeva) I TO KAO ČETKA. Ne odlaze dalje u tijelo, u stanice preko krvotoka. Vlakna su kao pasta za zube. Nakon pranja zubi – potrebno je zubnu pastu ISPRATI – VODOM!

Ima još nešto što ti može pomoći - Aloa Vera.
Aloa poboljšava metabolizam jer sadrži mnoge biološki vrlo moćne enzime koji mogu neutralizirati toksine oslobođene za vrijeme procesa probave, ima dobru osobinu da regulira funkciju crijeva jer sadrži fermente, ima učinak zacjeljivanje rana i neutraliziranja u slučaju gastritisa, hiperkiselosti i malih želučanih čireva, ima učinak opuštanja napuhnutosti u trbuhu, nadimanja, nateklina zbog želučanih smetnji ....itd.

:W

billie
07.07.2005., 10:19
Frencicu često boli trbuh, bila je na pregledu i rečeno joj je da ima predugačka crijeva. Ona jede naku senu (valjda neku travu) sa suhim voćem, pije od hollyplanta čaj protiv nadutosti i ponekad čaj od nevena.

ex mayo
07.07.2005., 10:35
Neka razmisli o Aloi Veri jer joj u tim slučajevima može najviše pomoći, ali nek pripazi kakvu kupuje, dobar pokazatelj može biti odgovor na pitanje: "Da li tu alou smiju koristiti trudnice i mala djeca, i da li ima nekakva granica u korištenju, tj. neka doza koju ne smije preći ?"

Ako je odgovor da nije dobra za trudnice i djecu ili da postoji bilo kakva zabrana korištenja (periodi "oporavka" organizma) onda nije prirodna i nek bježi od toga kolko ju noge nose. :D

smjeskica
07.07.2005., 13:39
Sjeme lana, caj od sene, kivi, dosta tecnosti (najbolje kompoti od suhih sljiva i smokava), crveni luk, pecene jabuke, kretanje.
Ne pretjerivati sa sirevima.
I Mg.

vrabac
07.07.2005., 14:14
nisam nikakav stručnjak, ali meni kod navedenih problema pomogne ako jedem žitarice (muesli, ali ne one slatke) u jogurtu. To ono kad primjetim da nisam par dana obavila nuždu (nadam se da ne ručate :D), pojedem šaku žitarica i jedan tekući jogurt, i drugo jutro veselje :D

A kažu da i mlačan Donat pomaže, ali meni je to odvratno.

Vivianne
07.07.2005., 15:17
Sena je biljni laksativ, što znači da potiče crijeva na pražnjenje, ali stvara određenu naviku, crijeva od nje postaju lijena.

Dakle:nono: senu piti za reguliranje probave, nego samo za čišćenje ako je baš potrebno.

talia
07.07.2005., 19:19
Inace, normalna stolica bi trebala biti 2-3 puta dnevno.
Meni je jeako pomogao "Probavin", prije kad sam imala problema sa zatvorom.
Tada sam i naucila o pravilnoj ishrani, pa vise nemam tih problema.
Promjenila sam ishranu, svaki dan, obavezno voce, povrce, integralne zitarice....

ex mayo
07.07.2005., 22:04
talia kaže:

Sorry, al po mom shvaćanju to nije normalna stolica ... :confused:

Organizam dok spavamo odradi glavni posao tako da je normalno u jutarnjim satima izbaciti sve što nije iskoristio, da nam ne "smeta" u slijedećem ciklusu .. :) ;)

1ragan
09.07.2005., 07:10
Kakva imate iskustva sa probavinom.

A kad kažete piti puno vode, koliko vode to znači.

I da li je bolje da je voda topla ili hladna. Ako je topla da li treba biti jako vruča.

Jer neki kažu da treba ljeti piti 2 litre vode. Ali pretpostavljam da to nije zbog probave.

Dunj@
09.07.2005., 07:19
talia kaže:

valjda jedan puta :confused:

1ragan
09.07.2005., 07:28
I meni se čini pretjerano 2-3 puta na dan.

chani
09.07.2005., 08:23
pocni pit tablete jabucnog octa pa ce ti se mozda desiti 2-3 puta dnevno :D

1ragan
11.07.2005., 07:16
Ja sam koristio probavin, nekako djeluje, ali i dalje imam tegobe u stomaku i podrigivanje, naročito ujutro.

anya
11.07.2005., 07:19
1ragan kaže:
Kakva imate iskustva sa probavinom.

A kad kažete piti puno vode, koliko vode to znači.

I da li je bolje da je voda topla ili hladna. Ako je topla da li treba biti jako vruča.

Jer neki kažu da treba ljeti piti 2 litre vode. Ali pretpostavljam da to nije zbog probave.

Moja iskustva sa probavinom su odlična, ali više to ne kupujem nego pšenične posije koje su ružnijeg okusa ali ih uvijek miješam sa mislijem ili pšeničnim klicama. Puno su jeftinije.
Imala sam stvarno velikih problema i kad sam ih ja uspila riješiti mislim da može svatko.

Također je bitno uz to uzimati puno tekućine. Ja pijem običnu vodu sa špine, ni prehladnu ni prevruću. LJeti i ne znam koliko je popijem. Dvije litre su mi premalo.

Što se tiče stolice nije svačiji matabolizam isti pa je nekome normalno imati više puta na dan, dok je nekome normalno jednom dnevno ili par puta tjedno. Ovo zadnje bi za mene bilo premalo.

talia
11.07.2005., 08:02
Ozbiljno vam kazem, u stvari je normalna stolica 2-3 puta dnevno, samo sto se u danasnje vrijeme vecina ljudi jede tako malo vlakana, da im se to cini previse.

chani
11.07.2005., 08:36
u stvari je normalna stolica 2-3 puta dnevno
tako sam i ja cula,
poznajem osobe koje idu i po 4-5 puta

btw 1ragan, sad ti je sezona svjezih smokvi, probaj to jest i popit vode poslije :D

anya
11.07.2005., 09:03
Pa koliko onda hrane pojedu kad imaju 4-5 puta dnevno???
Ja mogu imati max dva puta i to onda ako sam jela više nego uobičajeno.
Previše vlakana također nije dobro jer onda izaziva plinove.

chani
11.07.2005., 09:18
nema veze to s hranom, neki imaju to valjda "zdresirani" probavni sustav da to obave skoro svaki put nakon jela,
ali vidi se na njima ,valjda, jer su onak vise zgoljavice :D
uostalom, kak bebe znaju skoro svaki put nakon podoja to obaviti :D u prvim mjesecima

talia
11.07.2005., 17:47
chani kaže:
nema veze to s hranom, neki imaju to valjda "zdresirani" probavni sustav da to obave skoro svaki put nakon jela,
ali vidi se na njima ,valjda, jer su onak vise zgoljavice :D
uostalom, kak bebe znaju skoro svaki put nakon podoja to obaviti :D u prvim mjesecima

Ima veze s hranom, nego s cim drugim????:confused:

chani
11.07.2005., 18:05
talia kaže:
Ima veze s hranom, nego s cim drugim????:confused:
mislila sam na kolicinu hrane, da ne mora imat veze s time

mush mushi
11.07.2005., 21:24
talia kaže:
Ozbiljno vam kazem, u stvari je normalna stolica 2-3 puta dnevno, samo sto se u danasnje vrijeme vecina ljudi jede tako malo vlakana, da im se to cini previse.

istina, zapravo bi bilo idealno ici na wc poslije svakog veceg obroka...naravno u idealnim uvjetima
ja sam isto prije imala probavnih problema ali sad je ok

znaci puno tekucine piti, caja i vode....gazirano najbolje skroz izbaciti i sto manje slatkog jesti, i sve vrste onih jogurta probiotika, lgg i slicno:top: , naravno i integralni kruh i zitarice

magic
11.07.2005., 21:36
malko serete o tom sranju ;)

i to je sasvim individualno. ukoliko je probava normalna, bez nadutosti, stolica nije tvrda, nema bolova itd itd nije neophodno da chovjek po svaku cijenu ide i nekoliko puta dnevno srat.

mislim da svatko jako dobro zna da li ima problema sa probavom i stolicom ili ne. nije mu potrebno odredjivati koliko puta mora srat.

a kolichina koju izbacujemo najmanje ovisio kolichini unesene hrane, nego i o njenom sastavu, kvaliteti, vrsti namirnica kao i o nashoj probavi.

uostalom, probajte postit dva dana, ako ste do tada imali urednu probavu i ta dva dana cete kenjat, a nishta niste pojeli, ajme chuda :rolleyes:

talia
11.07.2005., 23:33
magic kaže:
malko serete o tom sranju ;)

i to je sasvim individualno. ukoliko je probava normalna, bez nadutosti, stolica nije tvrda, nema bolova itd itd nije neophodno da chovjek po svaku cijenu ide i nekoliko puta dnevno srat.

mislim da svatko jako dobro zna da li ima problema sa probavom i stolicom ili ne. nije mu potrebno odredjivati koliko puta mora srat.

a kolichina koju izbacujemo najmanje ovisio kolichini unesene hrane, nego i o njenom sastavu, kvaliteti, vrsti namirnica kao i o nashoj probavi.

uostalom, probajte postit dva dana, ako ste do tada imali urednu probavu i ta dva dana cete kenjat, a nishta niste pojeli, ajme chuda :rolleyes:

A kako ti to sve znas?
Jesi li to sve sama smislila ili?

talia
11.07.2005., 23:36
mush mushi kaže:
istina, zapravo bi bilo idealno ici na wc poslije svakog veceg obroka...naravno u idealnim uvjetima
ja sam isto prije imala probavnih problema ali sad je ok

znaci puno tekucine piti, caja i vode....gazirano najbolje skroz izbaciti i sto manje slatkog jesti, i sve vrste onih jogurta probiotika, lgg i slicno:top: , naravno i integralni kruh i zitarice

:top:

I puno voca i povrca.

ex mayo
12.07.2005., 01:49
magic kaže:

To samo govori da se hrana NE MOŽE probaviti u par minuta, i svaka pomisao da nakon svakog obroka ideš na wc može samo dovesti do zaključka da probava nije dobra, i da od svega onoga što smo pojeli nismo ništa iskoristili za dobrobit organizma (što je kod diareje više nego očigledno) .. ;) :D

1ragan
12.07.2005., 08:01
A probavin i tome slično je gašenje požara.

magic
12.07.2005., 09:16
talia kaže:
A kako ti to sve znas?
Jesi li to sve sama smislila ili?

pedijatri UPOZORAVAJU roditelje nek probavu svoje djece ukoliko BITNO NE ODSTUPA od uobichajene, prepuste prirodi.

jer je velik broj roditelja - izmedju ostalog jer vjeruju ovakvim pisanjima - postao naprosto opsjednut kakicama svoje djece. pa djecu od 3 godine vec kljukaju ogromnim kolichinama vlakana, kojekakvim chajevima i pripravcima, a da nisu ni sigurni imaju li ta djeca uopce problema.

kao shto znamo, nasha crijeva imaju tendenciju da se vrlo lako ulijene. pa ne treba objashnjavati chime to rezultira.

polly
12.07.2005., 09:35
Magična, ovaj tvoj gornji post je fantastičan. Nasmijala si me.

Nekada je bilo pravilo da je sve između 2-3 puta na dan pa do jednom u 3 dana OK, ako se čovjek osjeća normalno.
Magic vam je sve točno napisala. I to da ne treba pretjerivati sa sredstvima za čišćenje jer se crijeva ulijene.

Ova tvrdnja da tko ćešće čuči na WC-u je mršaviji nije baš istinita. Vrijedi jedino ako ta osoba uzima neke lijekove tipa reductil.
Imala sam ja jednu takvu na poslu. Jela je kao zvijer, gutala tablete i išla na wc bar 6 puta u toku radnog vremena. I bila mršava. I završila u bolnici na mjesec dana punog pansiona. Pa malo kod psihijatra. Nadam se da je sad dobro.

kemik
12.07.2005., 09:40
mene inace fascinira potreba da se ljude u svemu izjednacava. Pa se naprimjer kaze da SVI trebaju ici jednom dnevno prazniti crijeva. ili da SVE zene terbaju imati ciklus 28 dana. Gimme a break, pa nemamo svi ni isti broj noge, zasto bismo svi imali jednako reguliranu probavu?
nekim je ljudima zaista normalno da idu par puta dnevno na wc, ali takvi su rijetki. i ne bih rekla da je to pravilo i zlatan primjer kojem treba teziti. Isto tako, postoje ljudi koji svaki dan poslije kave imaju :trk:, bog ih blagoslovio, blago njima.
a postojimo i mi, malo lijeniji. i to nije nikakav problem, mom organizmu je to normalno da nemam stolicu BAS SVAKI dan. of kors, to ne znaci da me ne zabrine kad se dogode duzi periodi lijenosti, ali vjerujte isto mi se tako ne bi svidjalo i da imam stolicu 5 puta dnevno...

Pink Lemon
12.07.2005., 09:46
bezvezne su mi rasprave koliko puta je normalno/nenormalno ići na wc.

meni je normalno 2x dnevno. nenormalo mi je kad ne mogu bar jednom, i onda me taj dan me sve boli i naduta sam.

s druge strane, moja sestra ide jednom u 3 dana i nema problema. češće ide samo kad ima proljev i onda to za nju nije normalno.

jedemo po prilici istu hranu, čak i slične količine.

i nisam žgoljava. ;)

lastane, u čemu je stvar? :D

ja sam se katastrofalno "zaštopala" od nekog čaja koji kao i je za poboljšanje probave.

Pink Lemon
12.07.2005., 09:48
kemik kaže:
Isto tako, postoje ljudi koji svaki dan poslije kave imaju :trk:, bog ih blagoslovio, blago njima.

e da, i to :D

magic
12.07.2005., 09:59
kemik kaže:
mene inace fascinira potreba da se ljude u svemu izjednacava. Pa se naprimjer kaze da SVI trebaju ici jednom dnevno prazniti crijeva. ili da SVE zene terbaju imati ciklus 28 dana. Gimme a break, pa nemamo svi ni isti broj noge, zasto bismo svi imali jednako reguliranu probavu?

a jednako je fascinantna opsjednutost nekih osoba svojom utrobom, probavom, govnima...

svakotoliko moram uredno odslushati neke osobe koje mi do u detalja opisuju chvrstocu, boju, miris, okus svoga izmeta, osjecaje koje dozhivljavaju dok im govna putuju kroz crijeva, osjecaj neopisibe blagodati kad izlaze....:visi:

naglashavam - shvacam da je strashno kad netko uistinu ima problema s tim donjim postrojem, stvarno shvacam.

al neke su osobe stvarno svoja govna podigle na razinu bozhanstva.

kemik
12.07.2005., 10:02
magic kaže:
svakotoliko moram uredno odslushati neke osobe koje mi do u detalja opisuju chvrstocu, boju, miris, okus svoga izmeta, osjecaje koje dozhivljavaju dok im govna putuju kroz crijeva, osjecaj neopisibe blagodati kad izlaze
pa sa kakvim se ti to cudnim ljudima druzis?

polly
12.07.2005., 10:05
magic kaže:

a jednako je fascinantna opsjednutost nekih osoba svojom utrobom, probavom, govnima...

svakotoliko moram uredno odslushati neke osobe koje mi do u detalja opisuju chvrstocu, boju, miris, okus svoga izmeta, osjecaje koje dozhivljavaju dok im govna putuju kroz crijeva, osjecaj neopisibe blagodati kad izlaze....:visi:

naglashavam - shvacam da je strashno kad netko uistinu ima problema s tim donjim postrojem, stvarno shvacam.

al neke su osobe stvarno svoja govna podigle na razinu bozhanstva.

Takva je moja svekrva.
Nazove unuke i onda udri priču o,... jelte, tome gornjem.
Jedino je one još nisu poslale u pizdu materinu zasranu, ali nebuju još dugo zdržale.

magic
12.07.2005., 10:07
pa jedan od takvih bio je (davno, srecom) neki od shefova.

izlazio bi zelen iz vecea i onda nam natashte opisivao puteshestvije svojih fekalija. i josh je uzimao nekakve biljne kapljice koje su mu govna chinile tako smrdljivima da su nam u veceju otpadale plochice sa zidova nakon njegove nuzhde.

a sve to zato shto mu je netko napunio glavu kako MORA srat bar dvaput dnevno.

magic
12.07.2005., 10:11
kemik kaže:
pa sa kakvim se ti to cudnim ljudima druzis?

prochitaj pollyn post :rofl:

kemik
12.07.2005., 10:12
magic kaže:
prochitaj pollyn post :rofl:

sve mi je jasno...

magic
12.07.2005., 10:13
polly kaže:
Takva je moja svekrva.
Nazove unuke i onda udri priču o,... jelte, tome gornjem.
Jedino je one još nisu poslale u pizdu materinu zasranu, ali nebuju još dugo zdržale.

:rofl:

i moja je bivsha bila takva.

jednom je zavrshila u bolnici jer su mislili da je dobila zapletaj crijeva kakve je grcheve i bolove imala.

a ona je samo - da mu pojacha djelovanje - chaj za chishcenje ostavila da se kiseli cijeli dan mjesto desetak minuta. i onda ga takvog popila. pa josh i malo sene i lanenog sjemena, jelte, da ne prifali. doktor je rekao da bi ju najradije ispljuskao.

da ne ispadne da se rugam jadnoj bolesnoj zheni - inache je imala najnormalniju urednu probavu jednom dnevno. al je negdje chula da se preporucha cheshce :kava:

kemik
12.07.2005., 10:15
magic kaže:
chaj za chishcenje ostavila da se kiseli cijeli dan mjesto desetak minuta. i onda ga takvog popila. pa josh i malo sene i lanenog sjemena, jelte, da ne prifali. doktor je rekao da bi ju najradije ispljuskao.

isusbok, kakvih sve ludjaka ima...

i to joj je vjerojatno rekla susjeda cija kcer je najbolja frendica od medicinske sestre kod nekog lijecnika?

polly
12.07.2005., 10:18
magic :lol: :lol: :lol:

magic
12.07.2005., 10:25
:D

imam ja i prichu o nekoj kineskoj gljivi koja joj je izazvala rektalno krvarenje jer ju je 'hranila' duplom dozom chaja i shecera od preporuchene :kava:

edit: iuzimala u neogranichenim kolichinama, naravno.

1ragan
13.07.2005., 08:11
Ja neznam šta da više radim. Ozbiljna bolest mi nije pronađena a imam nekakvu tegobu svaki dan. Možda su čak i živci u pitanju.

talia
14.07.2005., 02:34
1ragan kaže:
Ja neznam šta da više radim. Ozbiljna bolest mi nije pronađena a imam nekakvu tegobu svaki dan. Možda su čak i živci u pitanju.

Pojasni?
Kakvu tegobu svaki dan?

mush mushi
15.07.2005., 00:53
magic kaže:
...

nitko nije rekao da SVATKO MORA ic srat nekoliko puta dnevno nego da bi bilo POŽELJNO ic na wc barem 1x dnevno a ako netko ide 2 do 3x isto dobro:D

normalno da nije kod svakog isto, ali svi ovi koji idu srat 2 ili 3 x tjedno ne vjerujem da imaju zdravu i normalnu probavu....pa ja ak nejdem 1 ili max 2 dana vec sam u komi:D

ovo sto se posta tice...to je samo ciscenje organizma, na wc nejdes zato kaj hrani treba dan ili dva da se probavi nego zato sto je normalno da se crijeva prazne, a sigurno nisu skroz prazna osim ako si se klistirao/la:D :D

a to kad netko ide 2 do 3 puta dnevno srat to samo znaci da crijeva brze rade a ne da se probavi ono sto si malo prije pojeo:rolleyes:

talia
15.07.2005., 05:23
Isto kao sto i zube peres 2-3 puta dnevno, ili kao sto sese tusiras svaki dan...nadam se da se sad nece javiti neki, tvrdeci kako je i to individualno i da se neki ljudi tusiraju i peru zube jednom u 3 dana i da je to OK :D

1ragan
15.07.2005., 07:21
Moje tegobe su ovakve.

Imam podrigivanje. I kad nemam onda osječam nešto u stomaku.

Kad mogu prdnuti onda obično mogu u wc. Ali ne uvijek.

violent_femmes9
15.07.2005., 09:19
mush mushi kaže:
nitko nije rekao da SVATKO MORA ic srat nekoliko puta dnevno nego da bi bilo POŽELJNO ic na wc barem 1x dnevno a ako netko ide 2 do 3x isto dobro:D

rekla je talia:

talia kaže:

inace, normalna stolica bi trebala biti 2-3 puta dnevno.

ako se npr. kaze da su normalne vrijednosti glukoze u krvi od 3 do 6 mmol/L, svatko tko ima vrijednosti ispod ili iznad tog intervala jest bolestan i potreban mu je lijecnik.

kad bi oficijelni stav medicinske struke bio da je normalno prazniti crijeva 2-3 puta dnevno, svatko tko ih prazni jednom ili npr. 4 puta, ocito bi trebao lijecenje.

srecom, to nije sluzbeni stav :D :)

talia
16.07.2005., 04:33
violent_femmes9 kaže:
rekla je talia:

ako se npr. kaze da su normalne vrijednosti glukoze u krvi od 3 do 6 mmol/L, svatko tko ima vrijednosti ispod ili iznad tog intervala jest bolestan i potreban mu je lijecnik.

kad bi oficijelni stav medicinske struke bio da je normalno prazniti crijeva 2-3 puta dnevno, svatko tko ih prazni jednom ili npr. 4 puta, ocito bi trebao lijecenje.

srecom, to nije sluzbeni stav :D :)

Ne treba ljecenje, nego treba poboljsati prehranu :top:

violent_femmes9
16.07.2005., 11:30
talia kaže:
Ne treba ljecenje, nego treba poboljsati prehranu :top:

znaci, nakon promjene prehrane osoba ce ici 2-3 dnevno u wc samo radi stolice

thanks no thanks

bilo bi to previse sranja za mene :rofl:

inace, pitanje je bilo je li stolica "samo" jednom dnevno normalna, ili je to patoloski malo

lijecnici kazu da je OK ;)

talia
16.07.2005., 19:53
violent_femmes9 kaže:
znaci, nakon promjene prehrane osoba ce ici 2-3 dnevno u wc samo radi stolice

thanks no thanks

bilo bi to previse sranja za mene :rofl:

inace, pitanje je bilo je li stolica "samo" jednom dnevno normalna, ili je to patoloski malo

lijecnici kazu da je OK ;)

OK je, s obzirom kako se vecina ljudi hrani, ali nije optimalno.
Zasto to tebe toliko smeta...OK je i prati zube 1 dnevno, ali je 2-3 puta optimalno.

Ako, se tvoja ishrana sastoji od rafiniranih ugljikhidrata, mesa i masnoca, ici ces (jedva) jednom dnevno na WC.

Ako se tvoja prehrana sastoji od vise intrgranih zitarica, voca i povrca, manje mesa i manje slatkisa, ici ces 2-3 puta dnevno.

Sta tu tebe toliko smeta?
:confused:

Ako je nesto OK, ne znaci da ne moze i bolje.
Kao sto je vjezbati jednom tjedno OK, ali je 2-5 puta tjedno jos i bolje.

polly
16.07.2005., 23:14
talia kaže:
Zasto to tebe toliko smeta...OK je i prati zube 1 dnevno, ali je 2-3 puta optimalno.

.

Od kud tebi da je/nije normalno tj. optimalno?

violent_femmes9
17.07.2005., 13:18
talia kaže:

Ako, se tvoja ishrana sastoji od rafiniranih ugljikhidrata, mesa i masnoca, ici ces (jedva) jednom dnevno na WC.

Ako se tvoja prehrana sastoji od vise intrgranih zitarica, voca i povrca, manje mesa i manje slatkisa, ici ces 2-3 puta dnevno.

Sta tu tebe toliko smeta?
:confused:

Ako je nesto OK, ne znaci da ne moze i bolje.
Kao sto je vjezbati jednom tjedno OK, ali je 2-5 puta tjedno jos i bolje.

talia, nemoj dirati osinje gnijezno zvano "moja prehrana", molim te. ja jedem onako kako moram, a ne kako bih htjela. samo zaobidji spominjanje moje prehrane i moga zdravlja ovdje, moze?

smeta me neistina: imati stolicu tri puta dnevno nije optimalno. nije ni nenormalno, ali nije cilj kojemu treba teziti.

a usporedba s pranjem zuba je neodgovarajuca: pranje zuba nije neophodno za normalno funkcioniranje organizma, radi se o civilizacijskoj stecevini.

MaxB
17.07.2005., 13:40
violent_femmes9 kaže:
smeta me neistina: imati stolicu tri puta dnevno nije optimalno.

a usporedba s pranjem zuba je neodgovarajuca: pranje zuba je svjesna radnja.
I ja tako mislim. Mislim da bi optimalno bilo jednom dnevno. Kad sam prije nekih dvije godine konzumirao mlijeko, isao sam jednom u dva-tri dana - mlijeko me totalno blokiralo. Sad kad ne konzumiram mlijeko, jedem vrlo malo kruha i sl., jedem dosta povrca (barem u odnosu na prije), alergican sam na dobar dio hrane - sad moram na WC odmah nakon sto ujutro nesto pojedem, a cesto puta moram jos i jednom poslije, sto manje ili vise ovisi o hrani koju taj dan jedem. Mislim da odredjeni utjecaj ima i stres. Ali tri puta ici dnevno na WC i smatrati da je to OK - mislim da je to pretjerivanje...

violent_femmes9
17.07.2005., 13:49
MaxB kaže:
Ali tri puta ici dnevno na WC i smatrati da je to OK - mislim da je to pretjerivanje...

Postoje ljudi koji zbilja imaju takav ritam, a savrseno su zdravi. To nije sporno, ali vecina ipak rjedje ide na wc, ali to ne znaci da moraju nastojati to promijeniti.

Odnosno: prilicno je sirok raspon onog sto se smatra normalnim, od 2-3 dnevno do jednom u 2-3 dana.

kemik
17.07.2005., 18:08
violent_femmes9 kaže:
Odnosno: prilicno je sirok raspon onog sto se smatra normalnim, od 2-3 dnevno do jednom u 2-3 dana.

ja sam to vec triput rekla, da je to posve individualno, ali neki imaju potrebu i dalje svirati po svome. a tim nekima je ionako "onaj kemik posebno naporan", pa se necu ni trudit dalje objasnjavat...

talia
17.07.2005., 20:14
violent_femmes9 kaže:
talia, nemoj dirati osinje gnijezno zvano "moja prehrana", molim te. ja jedem onako kako moram, a ne kako bih htjela. samo zaobidji spominjanje moje prehrane i moga zdravlja ovdje, moze?

smeta me neistina: imati stolicu tri puta dnevno nije optimalno. nije ni nenormalno, ali nije cilj kojemu treba teziti.

a usporedba s pranjem zuba je neodgovarajuca: pranje zuba nije neophodno za normalno funkcioniranje organizma, radi se o civilizacijskoj stecevini.

Onaj post je bio opcenito o prehrani, nisam mislila specificno na tebe, kad sam rekla "tvoja prehrana", visa sam to rekla u smislu "necija prehrana".

A, kako ti mozes biti sigurna da je to neistina?
"Doktori kazu", znam, ali to sto doktori kazu, nije uklesano u kamen za vijeke vjekova...
Ako nisi primjetila, ja jesam, da je medicima jako dogmaticna i da teko prihvaca napredak i nove ideje, znanje iz nekih drugih kultura i slicno.

Ja ti lijepo kazem, da je stvar sasvim jednostavna...ako za dorucak netko pojede, kroasan s dzemom, krafnu i kavu, za rucak becku sniclu s pomfrijem i cokoladnu tortu, za veceru sendvic od bijelog kruha i sira i casu mlijeka, a izmedju obroka jede cips, sladoled itd i tako slicno svaki dan, onda ce, NAJVJEROJATNIJE, ici na WC jednom u 3 dana.

Ako jede voce povrce i integralne zitarice i manje mesa i slatog ici ce cesce.

Sta fali tome da
se to i kaze?
Vidis da svako malo netko otvara temu o tome kako ne moze kakat :eek: :eek:

magic
17.07.2005., 21:19
gle, ako cemo se praviti pametni - shto vishe seresh znachi da se NEPRAVILNIJE hranish. jer znachi da tvoj organizam ne iskorishtava kako treba ono shto u njega unosish. nego nepotreban vishak izbacuje kao govna.

evo, pogledajmo primjere oko nas - pas koji jede ljudsku hranu, znachi neprimjereno se hrani, sere ogromne hpe smrdljivih govana.

pas koji jede specijalizranu hranu, sere male kolichine izmeta gotovo bez neugodnog mirisa.

MaxB
17.07.2005., 21:57
magic kaže:
gle, ako cemo se praviti pametni - shto vishe seresh znachi da se NEPRAVILNIJE hranish. jer znachi da tvoj organizam ne iskorishtava kako treba ono shto u njega unosish. nego nepotreban vishak izbacuje kao govna.
Celoloza je neprobavljiva, ne? Znaci, cim vise povrca jedes (ajd, i neke druge namirnice sadrzavaju nesto vlakana, ali daleko manje od povrca), imas vise toga za izbacit. A povrce se smatra zdravim. Sve to vodi do zakljucka, da ako nije u pitanju neki zdravstveni poremecaj, da vise seru oni koji se pravilnije hrane! ;) Izgleda da sam i ja postao jedan od takvih :D, mada mislim da je kod mene vise stvar alergija na mnoge namirnice...

magic
17.07.2005., 21:59
ja se zajebavam :kava:

MaxB
17.07.2005., 22:04
magic kaže:
ja se zajebavam :kava:
Onda stavi smajli! ;)

violent_femmes9
17.07.2005., 22:26
talia kaže:

"Doktori kazu", znam, ali to sto doktori kazu, nije uklesano u kamen za vijeke vjekova...
Ako nisi primjetila, ja jesam, da je medicima jako dogmaticna i da teko prihvaca napredak i nove ideje, znanje iz nekih drugih kultura i slicno.

Ja ti lijepo kazem, da je stvar sasvim jednostavna...ako za dorucak netko pojede, kroasan s dzemom, krafnu i kavu, za rucak becku sniclu s pomfrijem i cokoladnu tortu, za veceru sendvic od bijelog kruha i sira i casu mlijeka, a izmedju obroka jede cips, sladoled itd i tako slicno svaki dan, onda ce, NAJVJEROJATNIJE, ici na WC jednom u 3 dana.

Ako jede voce povrce i integralne zitarice i manje mesa i slatog ici ce cesce.

Sta fali tome da
se to i kaze?

Vec sam ti rekla sto fali:

violent_femmes9 kaže:

Ja uopce ne jedem slatko, jedem voce, povrce, integralne zitarice, manje mesa etc., i stolicu imam jednom dnevno. Inzistiranje na vise od toga ucinilo bi me bolesnom ;)

magic
17.07.2005., 22:29
ja odbijam priznati da moje tijelo proizvodi izmet :raspa:

chani
17.07.2005., 22:46
voce jedem svake prijestupne, od integralnog samo kruh, povrce uglavnom na svakodnevnoj bazi osim vikendom (vikendom nis ne kuham osim maloj), meso takoder, jogurte obavezno, slatko nisam izbacila i ponekad idem cak 3x na wc, dok sam bila mladja isla sam eventualno 1x u 3-4 dana dok nisam dobila upalu debelog crijeva i dugo bila na lanenom sjemenu 2x dnevno,

nakon trudnoce imam problem da ako pojedem nekaj toplo s zlicom (cuspajz, varivo) da obavezno dobijem grceve i moram na wc,
jabucnom octu ne smijem ni prismrdit,
a da ne pricam o kavi, roknem kavu i praznjenje slijedi nakon pol ure/uru tako da sam presla na kavu bez kofeina koju pak rijetki bircevi drze pa sam osudena na kolotecinu ukoliko mi se pije kava...

edit: zaboravila sam da ako popijem hladno mlijeko (toplo nema sanse da popijem,bljak) opet trcim na wc,a da ne pricam o smokvama
sve mi se poremetilo nakon trudnoce, jos kad bi se i kilaza proporcionalno smanjivala, ne bih imala nikakvog prigovora

magic
17.07.2005., 22:48
eto...i onda pishu da zdrava prehrana rezultira brojnim stolicama :D

1ragan
18.07.2005., 08:28
Probava je meni uvijek bila veliki problem, možda sam bolestan na nešto.

chani
18.07.2005., 09:37
1ragan kaže:
Probava je meni uvijek bila veliki problem, možda sam bolestan na nešto.
i meni je bila kao teenagerki, stvar je u tome da moras uvjezbati crijeva i otkriti kombinaciju koja ih pokrece

laneno sjeme i njegova sluz su jedan od najboljih prirodnih cistaca organizma, jedi to plus ostale stvari,pij domaci jabucni ocat nataste ukoliko si skrt kupit si tbl jabucnog octa, kombiniraj jogurt sa svacim,malo iscijedit limuna u mlaku vodu pa pit, ananas je dobar za zeludac, kuhaj na domacem maslinovom ulju,odi u biljnu i kupi si neke cajeve, obicno su ti cajevi za mrsavljenje laksativi,svedska grencica je dobra za zeludac te samu probavu, itd.
bilo je tu vec hrpu savjeta, vise kretanja u prvim mjesecima dok crijeva ne istreniras itd.
mozes vrsiti masazu anusnog misica te nekakve vjezbe (bar sam davno citala o tome), bebama neki znaju stimulirati stolicu pomocu toplomjera koliko sam procitala na rodi da su neki radili

a moguce da je to i na psih. bazi,tko zna s cime si ti povezujes sami cin praznjenja crijeva, ili sami strah od neuspjeha da ih koci,reakcija na konfliktne situacije, mislim da ima puno stvari u psihologiji koja se daju s time povezati

talia, to nije pravilo

1ragan
19.07.2005., 09:05
Laneno sjeme, gdje se to nabavlja.

Jabučni ocat da se pije to mi je čudno a što je to tbl jabučnog octa.

Neke čajeve sam koristio pa mi nisu pomogli.

Nije mi jasno zašto me stalno muči podrigivanje zraka.

chani
19.07.2005., 09:25
u biljnim ljekarnama, mislim da ima u DM-u, tbl su tablete, encijan ih ima

mozes probat i limunov sok u vodu,a sto se tice podrigivanja jesi ti ziher da je sve ok kod tebe zdravstveno,a da platis nekakav pregled kod strucnjaka?

ex mayo
19.07.2005., 18:09
magic kaže:

1) ako cemo se praviti pametni - shto vishe seresh znachi da se NEPRAVILNIJE hranish. jer znachi da tvoj organizam ne iskorishtava kako treba ono shto u njega unosish. nego nepotreban vishak izbacuje kao govna.

2) evo, pogledajmo primjere oko nas - pas koji jede ljudsku hranu, znachi neprimjereno se hrani, sere ogromne hpe smrdljivih govana.
pas koji jede specijalizranu hranu, sere male kolichine izmeta gotovo bez neugodnog mirisa.

1) bilo koji problemi (opstipacija, diareja) sa neredovitošču stolice majčešće imaju isključivu vezu sa nedostatkom biljnih vlakana i nedostatkom vode ... dakle, ni previše ni premalo "sranja" nije zdravo ni preporučljivo ali sve je to ipak dosta individualno (ne može se sve generalizirati)

2) ako je za psa bolje jesti "specijaliziranu" hranu da bude zdraviji (i ne sere previše) zašto neka specijalizirana hrana nije dobro rješenje i za ljude ? .. :confused: :cool: :)

magic
19.07.2005., 18:42
a koliko puta dnevno se sere nakon hrane koju ti preporuchash :) ?

polly
19.07.2005., 18:52
magic kaže:
a koliko puta dnevno se sere nakon hrane koju ti preporuchash :) ?

Kolko smo mogli primjetiti u zadnje vrijeme naš dragi MacGregor/hummer/mayo i tako dalje i tome slično sračka po cijele dane u neizmjerljivim količinama.

kemik
19.07.2005., 18:58
mayo kaže:
ni previše ni premalo "sranja" nije zdravo ni preporučljivo ali sve je to ipak dosta individualno (ne može se sve generalizirati)

hitila se bum pod tramvaj, pa macgregor se slaze s onim sto smo dosad napisale ja i vf_9. strasno :D

magic
19.07.2005., 19:01
mayo, zashto ne odgovarash, jel brojish ;) :confused: :D

polly
19.07.2005., 19:12
kemik kaže:
hitila se bum pod tramvaj, pa macgregor se slaze s onim sto smo dosad napisale ja i vf_9. strasno :D
Pa sad, ne samo vas dve. Ima nas više.

polly
19.07.2005., 19:13
magic kaže:
mayo, zashto ne odgovarash, jel brojish ;) :confused: :D

i važe

chani
19.07.2005., 20:34
mayo kaže:

2) ako je za psa bolje jesti "specijaliziranu" hranu da bude zdraviji (i ne sere previše) zašto neka specijalizirana hrana nije dobro rješenje i za ljude ? .. :confused: :cool: :)
dobar :top:
btw ne pase svaka specijalizirana hrana svakom pesu, imas vise marki, uzmes posebnu vd diet hranu za probavne tegobe, neki psi jos bolje dobiju proljev, ponudis im hills sensitive digestive vec kak se zove, to im bolje odgovara, opet za svakog drukcija kemija
recimo posebna holisticka hrana na bazi bilja i ko fol ciste piletine, ne otpada odgovara cucku jer je recimo alergican na kukuruz, a unutra ima samo rize dok drugom pocne dlaka opadat u busenima

ili mu vizuelno odgovara, super dlaka, kompaktan izmet, al "prdi" da se doslovce gusis i tjeras ga skoro na balkon

uh, koji oftopik ili djelic ontopik:D

talia
19.07.2005., 20:56
violent_femmes9 kaže:

Neophodno je za zdravlje zuba :confused:

ex mayo
19.07.2005., 23:07
chani kaže:
dobar :top:
btw ne pase svaka specijalizirana hrana svakom pesu,.....ili mu vizuelno odgovara, super dlaka, kompaktan izmet, al "prdi" da se doslovce gusis i tjeras ga skoro na balkon

:D

nemam pesa al ga ima moja sestra pa sam par puta bio svjedok kad je "fuljno" ... :D

spomenul sam pse jer neki ljudi više vode računa o prehrani svojih kućnih ljubimaca nego o svojoj vlastitoj .. ;) :)

ex mayo
19.07.2005., 23:10
kemik kaže:
hitila se bum pod tramvaj ...

ne daj bože dugog čekanja .... :D

ps: samo ne idi na šubićevu, tam ne voze zbog nekih radova .. :D :top:

mush mushi
19.07.2005., 23:16
chani kaže:
i meni je bila kao teenagerki, stvar je u tome da moras uvjezbati crijeva i otkriti kombinaciju koja ih pokrece

laneno sjeme i njegova sluz su jedan od najboljih prirodnih cistaca organizma, jedi to plus ostale stvari,pij domaci jabucni ocat nataste ukoliko si skrt kupit si tbl jabucnog octa, kombiniraj jogurt sa svacim,malo iscijedit limuna u mlaku vodu pa pit, ananas je dobar za zeludac, kuhaj na domacem maslinovom ulju,odi u biljnu i kupi si neke cajeve, obicno su ti cajevi za mrsavljenje laksativi,svedska grencica je dobra za zeludac te samu probavu, itd.
bilo je tu vec hrpu savjeta, vise kretanja u prvim mjesecima dok crijeva ne istreniras itd.
mozes vrsiti masazu anusnog misica te nekakve vjezbe (bar sam davno citala o tome), bebama neki znaju stimulirati stolicu pomocu toplomjera koliko sam procitala na rodi da su neki radili

a moguce da je to i na psih. bazi,tko zna s cime si ti povezujes sami cin praznjenja crijeva, ili sami strah od neuspjeha da ih koci,reakcija na konfliktne situacije, mislim da ima puno stvari u psihologiji koja se daju s time povezati

talia, to nije pravilo

covjece pa ti si pravi strucnjak za olaksavanje postala:D :top:

inace ja sam uzimala isto jedno vrijeme svedsku grencicu u kombinaciji sa cajem i isla sam na wc nekoliko puta dnevno...tak da svi oni koji se zele cesce olaksavat- preporucam (da ne bi bilo zabune ja nisam to uzimala zbog probave :D, ovo je bila samo kao jedna dobrodosla nuspojava)

jabucni ocat je ok al ja ga nisam mogla pit jer mi izaziva kiselinu, e da zaboravila sam spomenut da 5 min nakon sto popijem kavu odmah trcim na wc:D

talia
20.07.2005., 02:32
chani kaže:

talia, to nije pravilo

Pravilo ili ne, kako jedes tako i s***s.
Uostalom, sta je bolje, pravilna prehrana ili laksativi?

talia
20.07.2005., 03:00
Najčešći uzroci opstipacije
- manjak tjelesne aktivnosti zbog sjedećeg zanimanja
- uzimanje nekih lijekova
- napetost na radnom mjestu, stres svakodnevice
- promjena načina prehrane na putovanju
- loše prehrambene navike

Što možete učiniti sami?

Redovito uzimajte doručak: stimulirat ćete pokretljivost crijeva i na taj način potaknuti prirodne impulse pražnjenja crijeva oko sat vremena nakon jela.
Nemojte potiskivati prirodni nagon za pražnjenjem crijeva. Čak i u stresnim situacijama ostavite si za to dovoljno vremena.
Uključite dovoljno vlaknaste hrane u svoju prehranu. Često je to jedina mjera koja će normalizirati vašu probavu.
Uzimajte tvari koje bubre kao npr. pšenične mekinje ili laneno sjeme. Uz te namirnice trebate uzimati i puno tekućine kako bi spriječili stvaranje gruda (npr. uz 1 žlicu mekinja popiti barem 2 čaše vode).
Za održavanje normalne tvrdoće stolice, dnevno trebate popiti barem 1,5 L tekućine. Što više tekućine pijete, to su bolji rezultati. Najprikladniji napitak je mineralna voda.
Pobrinite se da vam je prehrana ujednačena i raznovrsna, s pravilnim udjelom bjelančevina, ugljikohidrata i masti.
Ne zaboravite tjelesnu aktivnost. Brzo hodanje, gimnasticiranje, vožnja bicikla ili plivanje pomoći će vam u održavanju normalne crijevne funkcije.

talia
20.07.2005., 03:04
Što je zatvor (opstipacija)?

Opstipacija je otežano pražnjenje oskudne, tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno. Kada simptomi traju dulje od 6 tjedana uzastopno, govori se o kroničnoj opstipaciji. Neki ljudi smatraju da moraju imati stolicu svaki dan. To nije točno - ne postoji strogo određeni broj stolica koji osoba mora imati. Broj stolica ovisi o mnogo čimbenika, ponajviše o vrsti hrane koju jedemo, unosu tekućine, kretanju...
Gotovo svi bivaju opstipirani tijekom života. U većini slučajeva to stanje kratko traje i ne zahtijeva specijalne pretrage i liječenje. Važno je prepoznati uzroke koji dovode do opstipacije jer si tada sami najlakše možemo pomoći.

Što učiniti?

Mijenjanje stava prema onome što jedemo, koliko tekućine pijemo i koliko se krećemo u velikom broju slučajeva ublažit će tegobe ili spriječiti opstipaciju.

Evo što možemo učiniti:

1. Jesti hranu koja sadrži dosta ostataka (celuloznih vlakana)
Hrana bogata vlaknima čini stolicu voluminoznijom i mekanijom. Posebno su bogate vlaknima jabuka, breskva, borovnica, prokulica, brokoli, kupus, sirova mrkva, špinat, karfiol, tikvice, grašak, grah, mekinje, ječmena i zobena kaša, punozrnati kruh. Vlaknastu hranu treba postupno uvoditi u prehranu kako bi se organizam na nju naviknuo. Poželjno je ograničiti unos hrane koja nema ostataka: sladoled, sir, meso, čips, pizze.

2. Piti dovoljno tekućine
Tekućina poput vode, voćnih i povrtnih sokova, bistre juhe omekšava stolicu i olakšava njen prolaz kroz crijeva. Smatra se da je oko 2 l tekućine dnevno dovoljno. Potrebno je izbjegavati pića koja u sebi sadrže kofein ili alkohol jer ona zapravo isušuju organizam.

3. Redovito se kretati
Redovita tjelovježba održava tijelo aktivnim i pomaže rad crijeva. Stoga ne morate postati vrhunski sportaš- 1/2 sata šetnje dnevno učinit će svoje.

4. Slušati svoje tijelo
Ponekad smo toliko u žurbi da se ne obaziremo na potrebe organizma. Vrlo je važno da ne zatomljujemo potrebu za pražnjenjem crijeva kada se ona pojavi.

5. Savjetovati se s liječnikom u svezi lijekova koje uzimate
Neki lijekovi mogu dovesti do opstipacije. Najčešće se radi o lijekovima protiv kiseline, lijekovima koji sadrže željezo ili kalcij, lijekovima za izlučivanje vode, lijekovima protiv depresije.

6. Koristiti laksative samo nakon savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom
Laksativi su lijekovi koji dovode do pražnjenja crijeva. Većina ljudi je blago opstipirana i ne treba laksative. Ako se držite svih gore navedenih mjera i još uvijek ste opstipirani, vaš će vam liječnik preporučiti neki od laksativa, ali kroz kraće vrijeme. Postoji više vrsta tih preparata koji imaju različit način i brzinu djelovanja, ali i različit potencijal za razvoj štetnih posljedica ako se koriste predugo.
Danas se najsigurnijima i najpreporučljivijima smatraju laksativi na bazi bilja koji u sebi sadržavaju tvari koje bubre i tako omekšavaju i povećavaju volumen stolice. Jedan od takvih preparata je Fitolax prašak na bazi ljuskica sjemenki indijskog trpuca.

Zapamtite!

Gotovo svi pate povremeno od opstipacije
Mnogi misle da su opstipirani, a zapravo nisu
U većini slučajeva pomoći će
hrana s dovoljno ostataka
dovoljno tekućine
redovita tjelovježba
ne susprezanje potrebe za pražnjenjem crijeva
shvaćanje da je navika pražnjenja stolice različita od osobe do osobe
Većina ljudi je blago opstipirana i nije potrebna primjena laksativa. Međutim, u određenim slučajevima može se preporučiti njihova uporaba ako higijensko-dijetetske mjere ne pokažu učinak
Lijekovi koji se uzimaju radi drugih bolesti mogu dovesti do opstipacije
Ako primijetite da su se vaše navike pražnjenja crijeva promijenile, svakako se savjetujte s liječnikom

talia
20.07.2005., 03:05
Zatvor stolice (opstipacija) kod djece

Definicija
Zatvor stolice je karakteriziran smanjenim brojem stolica koje su često tvrde te je otežano pražnjenje crijeva.

Uzroci
Najčešći uzroci su:
- pogrešna prehrana - mnogo bjelančevina, a malo ugljikohidrata, hrana bez celuloze i polisaharida, nedovoljan unos tekućine ili prevelik gubitak tekućine (povišena temperatura, pojačano znojenje, pojačano mokrenje)
- fisura anusa - raspuklina otvora debelog crijeva
- dugotrajna uporaba klizma, čepića ili laksativa
- anatomske anomalije i organske bolesti crijeva - suženja crijeva, kila, duplikatura crijeva, Hirschprungova bolest
- smanjen tonus trbušnih mišića i glatkih mišića crijeva
- psihogeni uzroci - u mnogim slučajevima opstipacija je uzrokovana psihogeno. Jedan od najčešćih uzroka jest gruba pogreška u navikavanju djeteta na kontroliranje stolice. Prerano navikavanje prije nego je dijete sazrelo za tu funkciju, krutost, strogost ili čak kažnjavanje izazivaju u djetetu strah, obranu ili čak prkos koji se izražava u obliku više ili manje svjesnog zadržavanja stolice. Emotivno zapostavljeno dijete vrlo brzo dođe do spoznaje da što dulje zadržava stolicu veća je zabrinutost roditelja pa će mu se posvetiti više pažnje. Nije rijetkost da se u djece opstipacija razvija kao rezultat konfliktnih situacija (npr. svađe u obitelji).

Liječenje
Liječenje zatvora stolice je uzročno. Ukoliko je posrijedi neka od navedenih bolesti, treba je liječiti. Pogreške u prehrani treba ispraviti.
Psihogene uzroke otklanja se većom brigom za emocionalne potrebe djeteta. Treba izbjegavati bilo kakav neprimjeren pritisak na dijete da kontrolira nuždu prije nego je ono na to zaista spremno. Ukoliko simptomi potraju ili se pogoršavaju treba potražiti pomoć dječjeg psihologa.

chani
20.07.2005., 06:22
talia kaže:
Pravilo ili ne, kako jedes tako i s***s.
Uostalom, sta je bolje, pravilna prehrana ili laksativi?
treba rijesiti problem, malo razdrmati peristaltiku crijeva,a pri tom poraditi na prehrani koja ce ga otvorit

kemik
20.07.2005., 07:45
mayo kaže:
ps: samo ne idi na šubićevu, tam ne voze zbog nekih radova .. :D :top:

rijetki su ti ovi trenuci duhovitosti, ali fakat ti se mora priznat da imas smisao za humor...

1ragan
20.07.2005., 08:29
Da li laneno sjeme treba gutati ili žvakati.

violent_femmes9
20.07.2005., 08:32
talia kaže:
Neophodno je za zdravlje zuba :confused:

o boze: nemogucnost imanja stolice rezultira smrcu

nepranje zuba rezultira pokvarenim zubima, ne smrcu.

chani
20.07.2005., 09:05
1ragan kaže:
Da li laneno sjeme treba gutati ili žvakati.
ja sam zvakala kuhano laneno sjeme pomijesano s jabukom, medom i stavila sam si zlicicu cedevite za aromu
sestra jede mljeveno laneno sjeme bez icega,njoj je to fino

ex mayo
20.07.2005., 15:04
kemik kaže:
rijetki su ti ovi trenuci duhovitosti, ali fakat ti se mora priznat da imas smisao za humor...

Ja svoju duhovitost niti ne pokušavam ovdje prezentirati (ponekad se nemrem suzdržat) jer je tema "zdravlje" po mojem shvaćanju ozbiljna tema, a za zajebanciju imaš druga mjesta ("vicevi", "život u dvoje", "politika", "svijet oko nas", ..... pa čak i "ženski kutak" :D )

:ban:

polly
20.07.2005., 15:20
mayo kaže:
Ja svoju duhovitost niti ne pokušavam ovdje prezentirati (ponekad se nemrem suzdržat) jer je tema "zdravlje" po mojem shvaćanju ozbiljna tema, a za zajebanciju imaš druga mjesta ("vicevi", "život u dvoje", "politika", "svijet oko nas", ..... pa čak i "ženski kutak" :D )

:ban:

Ovo kaj ti piskaraš tj. kopipejstaš na zdravlju nije zajebancija, neg podjebavanje.

Si razmislil o nekom finom tretmanu u Jankomiru oli Vrapču? To bi ti moglo puno više pomoć nego herbalife.

talia
20.07.2005., 20:35
violent_femmes9 kaže:
o boze: nemogucnost imanja stolice rezultira smrcu

nepranje zuba rezultira pokvarenim zubima, ne smrcu.

Od pokvarenih zuba se takodjer mogu javiti ozbiljne komplikacije :eek:

chani
20.07.2005., 21:24
da od upale, granuloma i sl. mogu biti posljedice na srce i dosta ostalog, cak sam cula da mogu biti i smrtne posljedice

violent_femmes9
21.07.2005., 07:55
pobogu talia, ne mozes usporedjivati nepranje zuba, sto je civilizacijska stecevina, s izbacivanjem fecesa, sto je fizioloski proces.

ili ti mozes? ;)

kemik
21.07.2005., 07:57
violent_femmes9 kaže:
ili ti mozes? ;)

ocito moze :kava:

Billi
21.07.2005., 08:06
mayo kaže:
1) bilo koji problemi (opstipacija, diareja) sa neredovitošču stolice majčešće imaju isključivu vezu sa nedostatkom biljnih vlakana i nedostatkom vode ...

koja ISKLJUCIVA glupost.
psihicki problemi kod ogromnog broja ljudi izaziva probleme. ja imam par ljudi oko sebe sa takvim problemima.

ex mayo
21.07.2005., 08:51
Billi kaže:
koja ISKLJUCIVA glupost.
psihicki problemi kod ogromnog broja ljudi izaziva probleme. ja imam par ljudi oko sebe sa takvim problemima.

1) obrati pozornost na riječ "NAJČEŠĆE" ;)

2) psihički problemi imaju veze sa stresom, a stres ima veze sa naglom potrošnjom vitamina i minerala u organizmu tj. sa svim funkcijama u tijelu (pa tako i sa probavom), a hranjive tvari imaju veze sa prehranom, ... i tak sve u krug ... :)
Nedostatak biljnih vlakana (četkice tj. čistaći za crijeva) samo otežavaju kompletnu situaciju koja se na tom kraju ispoljava.

Zaključak:
Normalna probava je rezultat uravnotežene prehrane, uravnotežena prehrana pomaže našem organizmu da normalno funkcionira a da bi u tome uspjeli trebamo svaki dan unositi putem hrane u sebe SVE hranjive sastojke (vitamini, minerali, vlakna, masti, ugljikohidrati, proteini...) SVAKOGA dana što večina ljudi danas ne čini i rezultat te neuravnotežene prehrane su mnogi zdravstveni problemi, a i razlog zašto 70% ljudi u današnje vrijeme imaju problema sa probavom.

VODA je najbolji lijek za organizam, neki su to već shvatili i osjetili na sebi, a voće i povrće nam daju najviše vitamina, minerala i vlakana i oni kojima su u prehrani zastupljenije takve namirnice imaju generalno manje zdravstvenih problema.

Billi
21.07.2005., 08:59
mayo kaže:

2) psihički problemi imaju veze sa stresom, a stres ima veze sa naglom potrošnjom vitamina i minerala u organizmu tj. sa svim Zaključak:
.

problemi probave pod stresom nemaju nikave veze sa kvaliteom prehrane. i jedini je lijek:eliminirati uzroke stresa.

ex mayo
21.07.2005., 09:28
Billi kaže:
problemi probave pod stresom nemaju nikave veze sa kvaliteom prehrane. i jedini je lijek:eliminirati uzroke stresa.

Problemi probave pod stresom nemaju nikave veze sa kvalitetom prehrane ?

:s :D

Sorry al ova tvoja izjava je GLUPOST kakvu još nisam čuo .. :D

Jedini je lijek: eliminirati uzroke stresa ?

Ma hajde, a kaj je sa onim ljudima kojima je stres sastavni dio dana ... osuđeni su da "seru ko grlice" cijeli život ili im je "jedini lijek" da se odsele negdje u planine i pobjegnu od stresnih situacija ? .. :)

Ako neke stvari ne možemo promjeniti onda se možemo barem malo educirati kako razne stresne situacije možemo ublažiti tj. kako zaštititi svoj organizam od svega toga.
Ako se već zna da nam trebaju vitamini b kompleksa da se zaštitimo od stresa i sačuvamo živce (živčane stanice se ne obnavljaju) valjda ćemo jednom i shvatiti što nam je potrebno za normalnu probavu.

Gle, slične priče tipa "eliminirati uzroke stresa" prodaju oni koji o prehrani nemaju nikakvog pojma, čak je i "jedini lijek" za obranu od alergije na ambroziju posjeći svu ambroziju iz okoline tj. eliminirati uzroke alergije ?

To recimo nije loše onima koji su alergični na prašinu, bar im je kuća čista .. :D

Shvati jednom da je ljudski organizam najprecizniji i najpametniji stroj koji postoji na kugli zemaljskoj, i samo mu trebamo dati ono što mu je potrebno da bi on savršeno funkcionirao, problem je u tome što mi toga nismo svjesni jer da jesmo onda bi toj činjenici pristupili puno ozbiljnije, ne bi u njega trpali svakakvo smeće koje mu šteti, jer ako malo bolje promisliš, naše tijelo je jedino mjesto na kojem ćemo provesti čitav svoj život i kada bi imali prema tome malo više poštovanja bilo bi uredno kao i naša dnevna soba u koju ne odlažemo svakakvo smeće nego se trudimo da nam je čista i uredna .. :confused: :)

Situacija se ipak drastično popravlja, svijest ljudi o povezanosti prehrane i zdravlja vrtoglavo raste, wellness postaje trend, ljudi se više educiraju o tome i primjenjuju to i u praksi, znanost se više okreće u tom pravcu, konačno se shvaća da je hrana lijek (a ne obrnuto) i to više nitko ne može zaustaviti, čak ni farmaceutski lobiji koji su mnoge korisne informacije (od kojih nisu mogli imati koristi) vješto izbjegavali i opovrgavali. .. :p

Billi
21.07.2005., 11:41
mayo kaže:
Problemi probave pod stresom nemaju nikave veze sa kvalitetom prehrane ?

:s :D

Sorry al ova tvoja izjava je GLUPOST kakvu još nisam čuo .. :D

Jedini je lijek: eliminirati uzroke stresa ?

Ma hajde, a kaj je sa onim ljudima kojima je stres sastavni dio dana ... osuđeni su da "seru ko grlice" cijeli život ili im je "jedini lijek" da se odsele negdje u planine i pobjegnu od stresnih situacija ? .. :)

p

za dvoje oko sebe (jedan ima problema sa zatvorom a drugi sa proljevom) znam da je posao uzrok tomu. i nista im ne pomaze. kad se covjek ujutro digne sa grcem u zelucu i prije posla ima proljeve--sori, ali nis im ne pomaze.
ovaj za zatvorom je promijenio posao, i sad je situacija ok, drugi se muci. fala bogu da su barem glavobolje prestale.

also, postoje ljudi koji zive stresno a imaju ok probavu, a postoje i drugi.

ex mayo
21.07.2005., 13:50
Billi kaže:

also, postoje ljudi koji zive stresno a imaju ok probavu, a postoje i drugi.

Točno, ne reagiraju svi isto na situacije koje nas okružuju, ima temperamentnih, ima flegmi, ima onih koji sve ispoljavaju prema van i onih koji sve potiskuju u sebi ... ali prehrana u svemu tome može puno pomoći ili odmoći ... o tome znam dovoljno jer mi je to i posao, upoznat sam sa jako puno raznih slučajeva koji su se zahvaljujući prehrani uspjeli konsolidirati a probava je ono prvo što im se izregulira, i za oba tvoja prijatelja (sa zatvorom ili sa proljevom) imam rješenje .. :)

kem
22.07.2005., 10:33
mayo kaže:
i za oba tvoja prijatelja (sa zatvorom ili sa proljevom) imam rješenje .. :)

U to uopce nismo sumnjali.

chani
22.07.2005., 10:39
postoji jos jedan prirodni lijek

Eksperimentalno je dokazano da sok od svježeg kupusa, osim što sadrži puno vitamina C, pomaže u iscjeljivanju čira na želucu i upale debelog crijeva, što potječe od vitamina U. Zatim potiče izmjenu tvari u stanicama i povoljno djeluje na sluznicu crijeva. Sok od svježeg kupusa uvijek se mora piti svjež, iscijeđen tog časa kada se uzima. Ne smije se spremati u hladnjak i ostavljati za drugi dan, kao ni zagrijavati, jer gubi najdjelotvornije tvari. Pomiješan sa sokom od mrkve i repe odličan je napitak za osobe koje imaju problema s nedostatkom kalcija te kod prijeloma kostiju.

evo za bolju izmjenu tvari
Tri puta na dan, samu ili uz obrok, treba jesti salatu od svježeg ili kiselog kupusa začinjenog s malo ulja, dosta sjeckanog lista peršina, s izribanom mrkvom i češnjakom. Preporuča se piti čaj od trešnjinih peteljki.

alternativac
24.07.2005., 14:04
1ragan kaže:

trebaš očistiti organizam a onda uzeti dodatke prehrani koji će ti dalje pomoći.

talia
24.07.2005., 17:51
1ragan, moguce je da si netolerantan na neke vrste hrane, kao sto su neki ljudi netolerantni na laktozu i smetaju im mlijecni proizvodi.
Najcesci iritanti su mlijeko, psenica, kava, rajcice, cokolada, crni caj, kvasac, konzervansi...

Taroth
25.07.2005., 11:48
imas neke tablete od Aloa Vere, Forever living producst proizvodjac... odma rijese problem

Acidofil
23.12.2006., 21:40
dakle, otac mi ima zatvor stolice od utorka, kada je pao sa lojtre, zavrshio u bolnici, vratio se u chetvrtak iz bolnice, i josh nije nishta istovario. Kupio sam mu danas chepiche, nakon jednog je svega dva mala grumenchicha iskrcao. Dnevno se samo jedan smije upotrijebiti..

bojim se da ne dodje do nekih komplikacija zbog tog zatvora, pa vas molim za pomoch shto bi mu pomoglo da krene kenjazha?

Cats
23.12.2006., 21:42
Probaj mu dat da pojede par suhih marelica. To ne bi smjelo škodit.

Acidofil
23.12.2006., 21:48
probao je jesti suhe shljive, nije pomoglo... inache je imao uvijek dobru i redovitu stolicu, jede dosta vocha.. ali sada nishta ne pomazhe... chak niti nakon kuhanog zelja danas za ruchak shto je bilo, nije ga potjeralo, dok bi prije nakon pola sata jurio na wc...

mozhda neshto znachi, pri padu je napuknuo 3. kraljezhak i sada nosi steznik koji mu podupire kraljezhnicu... no steznik ga ne stezhe uopche u predjelu trbuha...

Cats
23.12.2006., 21:49
A onda pravac ljekarna i kupi čaj od sene. I Donat Mg, mlačan, na prazan želudac, pomaže.

Stana
23.12.2006., 21:53
ja sam zbog tog zatvora bio u bolnici u Zagrebu skoro dva tjedna....stalno neki problemi...ali Donat pomaže....

Ivanicapeca
23.12.2006., 21:58
dakle, otac mi ima zatvor stolice od utorka, kada je pao sa lojtre, zavrshio u bolnici, vratio se u chetvrtak iz bolnice, i josh nije nishta istovario. Kupio sam mu danas chepiche, nakon jednog je svega dva mala grumenchicha iskrcao. Dnevno se samo jedan smije upotrijebiti..

bojim se da ne dodje do nekih komplikacija zbog tog zatvora, pa vas molim za pomoch shto bi mu pomoglo da krene kenjazha?
Kupi mu glicerinske čepiće, to pomaže da se crijevo podmaže, a izmet omekša pa će lakše ispasti i za razliku od Dulcolaxa se može stavljati i više puta.

Acidofil
23.12.2006., 22:17
tnx ljudi!

kupio mu jutros donat, al bash kazhe stara da ga nije htio pit mlakog.. :rolleyes:
sutra opet kupujem... i ima da popije mlako :D

Ivan M.
24.12.2006., 08:57
kupi bekunis dražeje, nek popije 2, pa ak nebude ništa za 6 sati opet dve, mora ić..
vjerojatno je stvar u stresu od traume..
btw, donat MG je odvratan, ko da piješ vodu iz neke bare..

lunali
24.12.2006., 15:39
Imaš kupiti Probavin, to ti je smljeveni lan s nečim koji se uvali u jogurt ili mlijeko ili već, i pojede. Lan otvara bolje od Donata Mg, pa neka proba to, vjerujem da će mu pomoći. Inače fino je za papati, ja sam to jela misleći da su to tek neke kao žitarice za svaki dan jesti, a ne znajući da je za probavu :D

Acidofil
24.12.2006., 16:23
kupi bekunis dražeje, nek popije 2, pa ak nebude ništa za 6 sati opet dve, mora ić..
kupio mu ovo, krenulo je! vech je dva puta bio... weeee :D

tnx ljudi na pomochi!

x-type
24.12.2006., 16:58
planinski čaj. moju sestru je proćeralo da je 2 dana (doslovno!) sjedila na školjki

-ana-
24.12.2006., 17:13
donat!!!!! :cerek:

Ivan M.
25.12.2006., 09:23
kupio mu ovo, krenulo je! vech je dva puta bio... weeee :D

tnx ljudi na pomochi!
uvijek..;)

username1234
25.02.2007., 21:44
Sta da radim sad napravio sam tolku glupost posto sam "regulisao" stolicu chajem od sene svaki dan u periodu od oko dve godine:flop: .S tim sam prestao vec neko duze vreme i...naravno muke,muke.Jel ima neko neki savet za ovako tesko stanje osim 2 litre vode dnevno,vlaknasta hrana,kretanje,laneno seme itd...Pomagajte :confused:

sarkom
26.02.2007., 04:03
Da probaš s nekom kemijom?
Savjetuj se s liječnikom i pitaj ga za sirup Portalak
problemi nestaju no obavezno uz savjet liječnika.Druga opcija je Dulcolax dali dražeje ili supozitoriji preporučiti će ti liječnik.
Koliko sam razumjela uzimao si Holyplant čaj ?

username1234
26.02.2007., 14:03
Uzimao sam caj od sene.Laksativi mi ne trebaju dovoljno sam vec ulenjio creva sa njima jedino kao krajnje resenje.Da li znate za neke lekove ili preparate koji nisu laksativi a cine probavu efikasnijom :rolleyes: ako tako nesto postoji i ima da se kupi u Srbiji...

Šećer
26.02.2007., 19:19
Sve tablete i svi čajevi mogu izazvat zatvor kakav se tebi dogodio. Morat ćeš malo eksperimentirat sa hranom da vidiš koja prirodna vlakna potiču tvoja crijeva jer kod svakoga je drugčije. Provaj piti cikoriju od nje se pravi bijela kava, te provaj cedevitu light. Od tableta za regiliranje probave čula sam da su dobre Prolife.

CosmaShiva
26.02.2007., 23:04
Jel ima neko neki savet za ovako tesko stanje osim 2 litre vode dnevno,vlaknasta hrana,kretanje,laneno seme itd...Pomagajte :confused:

a šta fali takvoj prehrani/načinu života,ako imaš lijena crijeva nema ti druge
voće i mlake tekućine (to meni pomaže)

ciganche
01.05.2008., 15:37
već par dana ne mogu :brukica: na wc.
Kako i čime da se natjeram?

dichy
01.05.2008., 15:38
već par dana ne mogu :brukica: na wc.
Kako i čime da se natjeram?

Dulcolax - čepići... i nema problema...:)

ciganche
01.05.2008., 15:46
Dulcolax - čepići... i nema problema...:)

imam doma dulcolax čepiće i tablete. Mislila sam popiti dvije tablete sada. kad sam išla na kolonoskopiju, popila sam tri i tri dana se nisam dizala s wc-a :brukica: ali danas sam popila lekadol i max flu zbog prehlade pa ne znam smijem li miješati :ne zna:

dichy
01.05.2008., 16:02
imam doma dulcolax čepiće i tablete. Mislila sam popiti dvije tablete sada. kad sam išla na kolonoskopiju, popila sam tri i tri dana se nisam dizala s wc-a :brukica: ali danas sam popila lekadol i max flu zbog prehlade pa ne znam smijem li miješati :ne zna:

Možeš čepiće - nemaju veze s tabletama...

ciganche
01.05.2008., 16:42
stavila. Za koliko će djelovati?

CosmaShiva
01.05.2008., 18:11
dva puta sam stavila čepiće i nikakve koristi od toga.

suhe šljive i mlaka voda čuda čine i jesti punozrnati kruh.:top:

ivana0906
01.05.2008., 18:22
Puno vode + Dulcolax - čepići! :top:

tvuk
01.05.2008., 20:16
Zobene pahuljice za doručak svako jutro (barem 50-60g plus mlijeko). Nakon par dana će problem sam od sebe nestati.

ciganche
01.05.2008., 20:24
Zobene pahuljice za doručak svako jutro (barem 50-60g plus mlijeko). Nakon par dana će problem sam od sebe nestati.

kakve? gdje ih ima kupiti?

snježana0301
01.05.2008., 21:08
Donat MG.

mala rija
01.05.2008., 21:35
prije spavanja popiješ kiselo mlijeko od pola litre i ujutro :zvrko:, meni uvijek pomogne!!

tvuk
01.05.2008., 22:10

U svakom većem supermarketu, ponekad na pakiranju piše Haferflocken (njemački naziv).

CosmaShiva
02.05.2008., 07:45
ili jednostavno muesli.

tvuk
02.05.2008., 08:31
ili jednostavno muesli.

Ma nisu bilo kakvi dobri, hrpa ih ima malo vlakana. Zobene ih imaju hrpu.

Doduše same su poprilično bljutave, treba dodati malo kakaa ili jako malo nekih drugih pahuljica da budu ukusnije.

CosmaShiva
02.05.2008., 08:44
Ma nisu bilo kakvi dobri, hrpa ih ima malo vlakana. Zobene ih imaju hrpu.

Doduše same su poprilično bljutave, treba dodati malo kakaa ili jako malo nekih drugih pahuljica da budu ukusnije.

ja sama napravim sebi mješavinu.malo zobenih,malo kukuruznih pa raznih sjemenki i suhog voća.pomješam sve sa bioaktivom ili ab kulturom ostavim
da odstoji malo i to mi je doručak svaki dan.:)

ciganche
02.05.2008., 08:54
Je li dobar Vivera Probavin???

gottcha
02.05.2008., 14:25
jao, jao...

za dobru probavu a time i stolicu treba unositi dosta vlakana.. probaj s hranom, odma ce krenut. jebes kemiju

http://www.bellaonline.com/articles/art49479.asp

ditta
02.05.2008., 14:41
Donat MG ali natašte (neka bude mlak)!
Kuhane suhe šljive isto pomažu.
Dvije čaše tople vode na prazan želudac u jutro (prije kave i doručka) čuda rade kod normaliziranja probave, to baš pomogne da organizam "uhvati ritam" jutarnjeg pražnjenja crijeva.:D

Dugoročno gledano, dosta tekućine (voda najbolje), hrana bogata vlaknima, puno kretanja i što je najvažnije pokušati uvesti rutinu pražnjenja crijeva. U početku će možda ići teže ali pokušaj si ostaviti dovoljno vremena u jutro da u miru sjedneš i to obaviš.

Pričam ovo iz iskustva, jer dok sam bila dosta mlađa imala sam baš problema sa probavom. Bukvalno dva puta tjedno.:eek: Treba stvarno dosta upornosti i strpljenja da bi se organizam doveo u red i da to ide bez posebnih "stimulansa":mig:.

Za početak kreni s Donatom.:top:

P.S. Tabletice i slično su kratkoročno rješenje, poanta je u tome da se crijeva aktiviraju, a kemija ih dugoročno gledano ulijeni i na kraju napravi kontraefekt.:flop:

Leptiric
02.05.2008., 16:25
meni je pomogao sumeci magnezij...

ksenija_2
02.05.2008., 22:07
Prehrana s puno vlakana. Zobene pahuljice su dobre.

Na tašte ujutro:
-čaša mlake vode+zrela kruška+čaša mlake vode
ili:
-čaša do dvije toplog Donata Mg
ili:
-kompot od suhih šljiva i opet topla voda.

Ili:
-sirup od šljiva i smokava (meni je jednom pomogao, drugi put ne)
-Dulcolax: čepići ili tablete (meni čepići nisu ništa pomogli, tek tabletica)
-Portalax sirup (meni pomogao).

tvuk
02.05.2008., 23:20
Na tašte ujutro:
-čaša mlake vode+zrela kruška+čaša mlake vode
ili:
-čaša do dvije toplog Donata Mg
ili:
-kompot od suhih šljiva i opet topla voda.

Ili:
-sirup od šljiva i smokava (meni je jednom pomogao, drugi put ne)
-Dulcolax: čepići ili tablete (meni čepići nisu ništa pomogli, tek tabletica)
-Portalax sirup (meni pomogao).

Sve ovo je potpuno nepotrebno ako se jedu zobene pahuljice za doručak te povrće, voće i salate u toku dana. Ako pojedeš dovoljno vlakana moraju prije ili kasnije izać.

zaručena
03.05.2008., 09:23
Sve ovo je potpuno nepotrebno ako se jedu zobene pahuljice za doručak te povrće, voće i salate u toku dana. Ako pojedeš dovoljno vlakana moraju prije ili kasnije izać.

ja ovo moram potpisati :top:
dok se nisam ovako hranila išla sam svaki 3.-5. dan na veliku nuždu. pravilna ishrana + vježbanje su dobitna kombinacija :top:

Gutaperka
03.05.2008., 10:06
osim pravilne prehrane neizostavno je i kretanje.Hodanje potiče peristaltiku crijeva,samo bi trebalo što više hodat a ne 10 minuta dnevno i na tome ostat

abuxl
03.05.2008., 18:39
eh stolica tvrda, klizma, klizmica,
jogurt mandarine, narandze, kupus svezi, ....ako bas hocete uzimajte lekove, bice dosta i fortrans profi medicinsko ciscenje jedna kasika u litri vode
mgnezijum sulfat....

Gutaperka
03.05.2008., 23:40
link (http://www.net.hr/lijepiizdravi/page/2003/12/11/0081006.html) kako se riješiti zatvora

ragicic
04.05.2008., 12:22
gujkjhpikiil.jkzflkjčkljljhkutkj,jččlnjj

ragicic
04.05.2008., 12:23
osim pravilne prehrane neizostavno je i kretanje.Hodanje potiče peristaltiku crijeva,samo bi trebalo što više hodat a ne 10 minuta dnevno i na tome ostat

:rofl::top::ne zna::kava:

ragicic
04.05.2008., 12:25
meni je pomogao sumeci magnezij...

najbolja je rakija s medom

ciganche
04.05.2008., 16:12
link (http://www.net.hr/lijepiizdravi/page/2003/12/11/0081006.html) kako se riješiti zatvora

ne bi smjela jesti sve što ja volim :(

Gutaperka
04.05.2008., 21:58
ne bi smjela jesti sve što ja volim :(
ne brini,nemam zatvor pa ne jedem sve to iako je nabrojano sve zdravo i za nas koji nemamo taj problem.Uletio sam na ovaj topic jer mi je bivša cura imala taj problem,ponekad po 7 dana,pa mi tema nije nepoznata

reader
05.05.2008., 07:58
Imam "lijena crijeva" od rođenja i cjeloživotne takve probleme...po tjedan dana ne ići na veliku nuždu-meni je to sasvim normalna situacija! I ogromni problemi. Kao dijete sam bila u bolnici zbog toga.
No stvar držim pod kontrolom na slijedeći način i to preporučam svima:
1. Svaki dan čaša DONAT Mg ujutro, natašte najbolje.
2. JOGURT- nastojati svaki dan pojesti 1, bilo koji
3. KRETATI se (pješačenje je najbolje).
Te 3 stvari mi uvedu red i reguliraju stolicu na svaki, najviše svaki drugi dan. A svi si to možete priuštiti.

ksenija_2
06.05.2008., 15:59

Istina, ali osobu koja je otvorila ovu temu vjerojatno zatvor već par dana muči pa joj je dobro znat i kako što prije da se "otvori". Pravilna prehrana s dosta vlakana i šetnje su osnova svega, al ako se netko već dobrodano muči s navedenim problemom, onda mu pomozi što prije.

ciganche
06.05.2008., 20:12
1. Svaki dan čaša DONAT Mg ujutro, natašte najbolje.
2. JOGURT- nastojati svaki dan pojesti 1, bilo koji
3. KRETATI se (pješačenje je najbolje).
Te 3 stvari mi uvedu red i reguliraju stolicu na svaki, najviše svaki drugi dan. A svi si to možete priuštiti.

ovo mi djeluje jako jednostavno :top:
kupila sam zobene pahuljice, nemaju ukusa i teško ih žvačem, ali pomiješam s laganim jogurtom i to mi je OK

ksenija_2
07.05.2008., 08:38
kupila sam zobene pahuljice, nemaju ukusa i teško ih žvačem, ali pomiješam s laganim jogurtom i to mi je OK

Same zobene ti nemaju baš neki okus. Imaš u svakom dućanu mueslije koji sadržavaju zobene pahuljice. Da ti ih ne bude teško jesti, sipaj malo vode i ostavi 5-10min da ju zobene upiju pa tek onda jedi, ili ih odmah pomiješaj s jogurtom, ali onda treba malo duže odstajati da omekane. Ako to ne napraviš, nabubrit će ti u trbuhu pa će te napuhnuti vjerojatno :)

reader
07.05.2008., 13:48

Bit je jesti čiste zobene (ne musli i slično jer oni imaju šećera i raznoraznih dodataka, a slatko i zatvor ne idu skupa!).
Ja ih prelijem mlijekom sobne temperature i pustim da odstoje 15-20 min, tad jedem.Ništa ne dodajem u njih i obožavam to jesti!
Ako prelijem tolim mlijekom, nisu mi fine, budu sluzave.

nabrekli_klitač
25.02.2009., 15:09
već dva mjeseca nemrem pošteno se israt.
ono, po 4-5 dana u prosjeku bude neki zatvor i onda jedan dan to sve obavim, evenutalno dva bude u redu, ali onda opet 4-5-6 bude banana :(

i tako već više od 2 mjeseca :(
šta je sad to?

imam prijateljicu koja je imala tumore po crevima i operirala ih par puta i ima iste te simptome. tako da NEĆU ić doktoru da mi to isto priopći. ja se vodim onom snagom volje ću ignorirat bolest i ona će da nestane

šta da radim šta ::confused:

Poluplave okice
25.02.2009., 15:28
probaj promijeniti prehranu, jedi hranu koja ''otvara'', izbjegavaj onu koja ''zatvara''.
razlicite vjezbe uvrtanje donjeg dijela iz joge tijela mogu potaknut probavu.
probaj piti magnezij (sumeci/tablete), on je dobar za probavu.
mozes i klistir napraviti ako ga imas doma i ako znas kako ga napraviti, on ce te dobro ocistiti, iako on nije trajno rijesenje, ali nije stetan da ga napravis npr 2 puta godisnje.
stavi si cepice, iako ni to nije trajno rijesenje.
vjeruj mi pormjena prehrane cini cuda:top:

nabrekli_klitač
25.02.2009., 15:35
kaj znači promjeni prehranu?
mislim da se hranim dobro,
em je redovito, em je raznovrasno, em jedem i tekuće i kruto i meso i bjenalčevine i sve šta treba...

inače imam gastritis pa sam stalno nadut i moram izbjegavat kiselu, ljutu i inu hranu koja stvara probleme želucu. ali u zadnje vrijeme mi se nadutost više manifestira u crijevima, tj. dolje je osjetim, nego u želucu.

ne znam koja pizda mateirna

i da, ne znam jel ima kakve veza, ali u zadnje vrijeme jako puno sjedim u stolcu i slabo se krećem. ali baš enormno puno vremena provodim na mjestu, pred kompjuterom. :(

al mislim ovo je baš gadan zatvor, i stlano tako. nemogu ni prdnut, kužiš, za popizdit je osjećaj dolje, ko da ću eksplodirat :(

Termination
25.02.2009., 16:30
Kod tebe je sigurno poremećena pokretljivost (inertni kolon) i smanjena parasimpatička inervacija kolona pa to oponaša opstrukciju. Dakle, klasična opstipacija čiji uzrok ne mora biti uvijek poznat. Uzrok mogu biti upalni procesi, kolonalne strikture, analne strikture, strana tijela i kolonalne neoplazme, što je bio slučaj kod tvoje prijateljice. Vjerojatno nije imala tumore u užem smislu, nego benigne polipe koji kasnije mogu maligno alterirati.

Što učiniti? Povećati unos vlaknaste hrane (povrće i žitarice) i tekućine te nadasve povećati tjelesnu aktivnost (budući da ona može biti usko povezana uz lijenost crijeva). Najbolja vježba je hodanje uz stepenice. U najgorem slučaju nabavi laksative...

panattha
25.02.2009., 18:30
U najgorem slučaju nabavi laksative...

...ili cepice :D

Najedi se suhih sljiva od toga neces cijeli dan izac iz wc-a :D

Jesi probao s onim jogurtima, activia, ovo, ono, bla, bla...?

nabrekli_klitač
25.02.2009., 18:50
...ili cepice :D

Najedi se suhih sljiva od toga neces cijeli dan izac iz wc-a :D

Jesi probao s onim jogurtima, activia, ovo, ono, bla, bla...?
suhih šljiva?

ma probo sve... donat MG, ultrazašećereni čaj, jogurt, mlijeko, ovo ono...

na kraju mi još najviše pomogne kisela i ljuta hrana, onda me otvori, ali od nje (zbog gastritisa) onda pak imam druge probleme. ode u skroz drugu krajnost :confused:

ma najbolje da si satarem metak u čelo i riješen problem, bar djeca neće morat skupljat govna zamnom na bolesničkoj postelji :(

nabrekli_klitač
25.02.2009., 18:55
Kod tebe je sigurno poremećena pokretljivost (inertni kolon) i smanjena parasimpatička inervacija kolona pa to oponaša opstrukciju. Dakle, klasična opstipacija čiji uzrok ne mora biti uvijek poznat. Uzrok mogu biti upalni procesi, kolonalne strikture, analne strikture, strana tijela i kolonalne neoplazme, što je bio slučaj kod tvoje prijateljice. Vjerojatno nije imala tumore u užem smislu, nego benigne polipe koji kasnije mogu maligno alterirati.
da, da, te polipe je imala, i ima. operirala dvaput, i rekli joj da će morat svakih cca 5 godina, jer će joj se to vraćat
nemaju pojma od čega i zašto to izraste

znam da bih trebao otić doktoru, ali neću jer će mi onda zabit crijevi u prkno, do grla, a to je nešto što ću pod svkau cijenu pokušat izbjeć. gastroskopiju mogu podnijet, al ovo...

entrepreneur
26.02.2009., 15:50
Ej klitač vidim da si lud sve u 16 . Možda da promjeniš pristup tomu svemu ... Gle ja na poslu isto nisam išao na zahod imao vjetrove i proljev i to sve držao po 12 i 24 sata. Imao sam osjećaj da mi se masa vraćala u mene toliko sma upono to držao u sebi. Bolesno i pazi sad počeo sam da uopće nejdem na wc nego sma imao vjetrove svakih 15 min. Sada više ni ja nemam normalnu probavu i stolica mi je full kratka. Možda i imam tlak od toga :( zato se ne zekaj ako nejdeš više dana sr....Sjedenje uništava probavu... i puno tekućine treba piti . Opusti se ...

panattha
26.02.2009., 18:09
suhih šljiva? (

da, tako kaze moja baka, a i ja sam isprobala...
imala sam jedno vrijeme isto problema s tim...
..davali su mi jos da pijem rasol (to ti je ona voda u kojoj se kiseli kupus) :rolleyes:
e TO ti je gadno... :rigo:
ali meni je vec isto bilo kriticno, tako da nisam imala izbora...

:ne zna:

Louis Prima
12.03.2009., 09:27
ono, po 4-5 dana u prosjeku bude neki zatvor i onda jedan dan to sve obavim, evenutalno dva bude u redu, ali onda opet 4-5-6 bude banana :(

šta je sad to?

imam prijateljicu koja je imala tumore po crevima i operirala ih par puta i ima iste te simptome. tako da NEĆU ić doktoru da mi to isto priopći. ja se vodim onom snagom volje ću ignorirat bolest i ona će da nestane

Mljevene sjemenke sa acidofilom. Garantirano pomaže:jumping:

luna_86
12.03.2009., 11:25
moj prijedlog za to je sirup portalak super je i pomaze

Louis Prima
12.03.2009., 15:36

Sjemenke lana

klaunina
12.03.2009., 15:49
Ja sam dugo imala takve probleme i ono što mi je pomoglo (već sam mislila da sam izgubljeni slučaj) je da ujutro natašte pojedem jabuku + jako topli ness sa mlijekom. Za par min lijepo trčim na wc i cijeli dam sam lagana i poletna!:mig:

navaha
12.03.2009., 19:03
pomaze kombinacija suhih sljiva,suhih smokvi grozdjica i listici caja od sene.to se sve samelje i uzmes to navecer mali komadic...ujutro ces imati stolicu.moguci su mali grcevi u trbuhu sto je normalno od caja.pogledaj si nesto caju sene (Sennae folium) na netu...sigurno tu i imas recepte kako ga pripremiti

al ugl kako ti i svi govore...prehrana,vjezbanje i puno tekucine.
dorucak mora biti ujutro izmedju 6 i 8...tada probava najbolje radi.

ciganche
13.03.2009., 22:53

zobene s jogurtom i donat mg su meni pomogli nenadmašivo :cerek:

crowe
10.08.2009., 08:15
neznam da li se to moze nazvati zatvorom jer sam imao mogucnost da izvrsim veliku nuzdu no nisam imao dovoljno hrabrosti poucen prijasnjim iskustvima:mad:
vratio sam se s mora i zadnjih tjedan dana, mozda ce biti smijesno, uglavnom shvatio sam da cu imati velikih muka u wcu jer jednostavno moj izmet ili "govno" mi se cini presiroko za izlazak iz mog anusa, i tu nastupa bol, zadnja 3 puta sam uspio izvrsiti nuzdu ali sinoc, nisam jednostavno mogao. 2 sata provedena na solji i setajuci po kuci i silna naprezanja i sada ujutro bol je 10x neizdrzljivija i NEMA SANSE DA DANAS ISTA OBAVIM. :(

Balkanka
10.08.2009., 13:08
pa promijeni prehranu

method_man
12.08.2009., 13:05
neznam da li se to moze nazvati zatvorom jer sam imao mogucnost da izvrsim veliku nuzdu no nisam imao dovoljno hrabrosti poucen prijasnjim iskustvima:mad:
vratio sam se s mora i zadnjih tjedan dana, mozda ce biti smijesno, uglavnom shvatio sam da cu imati velikih muka u wcu jer jednostavno moj izmet ili "govno" mi se cini presiroko za izlazak iz mog anusa, i tu nastupa bol, zadnja 3 puta sam uspio izvrsiti nuzdu ali sinoc, nisam jednostavno mogao. 2 sata provedena na solji i setajuci po kuci i silna naprezanja i sada ujutro bol je 10x neizdrzljivija i NEMA SANSE DA DANAS ISTA OBAVIM. :(
Evo imaš govora o tome (http://www.forum.hr/showthread.php?t=460445&page=2). Pogledaj moj post o planinskom čaju.

extreme
12.08.2009., 13:08
suhe šljiva i žlica -dvije ricinusovog ulja će ti puno pomoći. :top:

crowe
12.08.2009., 16:01
ma sve mi je to od prekomjernog sjedenja, zadnja 3 dana povecao tjelesnu aktivnost ali sam jutros i prekjucer dusu ispustio na wc skoljci :mad: i sad me strava i uzas boli kad ponovno probam i opet imam nagon za nuzdu a jutros sam obavio i jednostavno ne mogu BOLI ME ANUS! :rolleyes: btw starci su mi doktori i nedaju mi da pijem planinski caj jer bi mi samo povecao nagon...

samosvoja
12.08.2009., 16:10
Ne znam koliko imaš godina, ali moj muž je imao sličnih problema + hemoroidi i onda je čuo za sljedeće: pomiješaš 1/3 rakije, 1/3 meda i 1/3 maslinovog ulja. Svako jutro popiješ 0,03 l i riješen problem. Probava mu je uredna od kad to pije.

crowe
12.08.2009., 16:13
Ne znam koliko imaš godina, ali moj muž je imao sličnih problema + hemoroidi i onda je čuo za sljedeće: pomiješaš 1/3 rakije, 1/3 meda i 1/3 maslinovog ulja. Svako jutro popiješ 0,03 l i riješen problem. Probava mu je uredna od kad to pije.

17 godina, sta cu sa 70, srat betonske elemente?, hvala na savjetu pokusat cu, ujutro trcat pa taj tvoj recept, hvala mnogo :s

samosvoja
12.08.2009., 16:20
Nadam se da će pomoći, javi šta je bilo...

method_man
13.08.2009., 06:26
btw starci su mi doktori i nedaju mi da pijem planinski caj jer bi mi samo povecao nagon...Jel možeš malo ovo pojasnit?

crowe
13.08.2009., 09:43
a ono planinski caj bi ti samo povecao nagon za nuzdu, ja ga imam to mi uopce nije problem nego je problem to sto me boli anus... znam da je malo smjesno al sto cu tako je... :(

TheProvense
13.08.2009., 09:54
ja sam se isto jednom prilikom susrela sa ovim problemom, dok sam studirala, kada sam vodila dosta neuredan život, neprospavane noći, učenja, stres, nervoza.
doktor mi je savjetovao razne čepiće i planinski čaj, ali od toga mi je bilo samo gore, jer čaj djeluje nakon nekoliko sati, a do tada napuhnuta crijeva, mučnine i sl.
došla sam do probavina od viviere i taj proizvod mi je pomogao u najkraćem mogućem roku.
osim što otvara, same žitarice i omekšavaju, tako da bi ti toplo preporučala probavin, za doručak..

method_man
13.08.2009., 10:33
a ono planinski caj bi ti samo povecao nagon za nuzdu, ja ga imam to mi uopce nije problem nego je problem to sto me boli anus... znam da je malo smjesno al sto cu tako je... :(Haha :D. Ali mislim da bi ti čaj trebo malo "razrijedit smjesu" tako da bi trebalo manje bolit :D.

ninoid
13.08.2009., 21:53
Treba smekšati stolicu, a to možeš, najprirodnije i najbolje, hranom bogatom vlaknima. Primjerice, naudaraš se dobre grašine (one vojničke) ili trošiš kruh koji ima sjemenke lana.

neblakica
24.08.2009., 10:40
Frencicu često boli trbuh, bila je na pregledu i rečeno joj je da ima predugačka crijeva. Ona jede naku senu (valjda neku travu) sa suhim voćem, pije od hollyplanta čaj protiv nadutosti i ponekad čaj od nevena.

e a kak su joj to ustanovili??

sisinjo
27.08.2009., 17:39
ovako,ja sam imao jako puno problema s probavom već jedno 3 godine.
Uglavnom nadutost, bol u želucu, proljev,konstipacija.Prošao sam brdo pretraga, od testa na helycobacter pylori, hepatitis, krv u stolici, ultrazvuk želudca, krv..sve ok
Dokotorica mi je davala kojekakve tablete, savjetovala raznoliku prehranu s puno žitarica i voća i blabla već sve što sam znao.čak mi je dala uputnicu za gastroskopiju na koju nisam otšao..
Tek sam prije tjedan dana skužio zašto imam problema s probavom svih ovih godina.
Naime, do prije par godina nisam doručkovao nikad, bio sam pušač i probava mi je bila savršena, nikad problema, mogao sam grist asvalt ništa ne boli.

E onda sam odlučio prestat pušit i mislit na svoje zdravlje tako da ću si uvesti svako jutro za doručak cornfleakse, zobene pahuljice i sve te zdrave stereotipe..i odtada uglavnom nisam preskakao doručak i pojavili su mi se problemi s probavom.Nisam ni pomišljao da je to zbog toga što sam promijenio prehranu jer upravo svi preporučuju puno žitarica i voća tako da mi nije padalo na pamet da se toga ostavim.Svašta sam izostavljao, voće, kruh, mlijeko, meso ali nije ništa pomagalo..
Onda sam negdje pročitao prije tjedan dana neki text da je ljudska probava najosjetljivija ujutro i da ne paše svima doručak.Isto tako sam pročitao da zobene pahuljice neke ljude napuhuju i stvaraju probleme slične mojim..
To je bilo prije tjedan dana..odtad nisam doručkovao niti jeo zobene i doslovno ne mogu vjerovati-svi problemi su nestali kroz tjedan dana :)
Meni je ovo dokaz koliko je probava složena stvar i koliko smo svi različiti.Najbolje je da čovjek sam odluči što mu paše i u skladu s tim živi.

ninoid
18.09.2009., 21:21
Radi se o mojoj mami. Ima oko 60 godina i već barem dvije godine se bori sa zatvorom. Probala je sve regularno (pahuljice, lan, Dulkolax) i više joj ništa ne pomaže. Jedino još ćaj (ne znam točno kako se zove) pomaže, ali on i desetak sati prije pražnjenja crijeva izaziva bolove u stomaku i ne smije se maknuti od kuće.

Šta bi tu dugoročno moglo pomoći?
Ima li tko iskustva sa dugotrajnim zatvorom?

Termination
18.09.2009., 22:20
A jel ona bila kod liječnika zbog toga? Jel pravljena kakva dijagnostika?

Ivanicapeca
19.09.2009., 11:54
Mama mora kod dr. na pregled. Takvi zatvori i bolovi nisu baš najnormalniji.

ninoid
19.09.2009., 15:20
Je. Bila je kod doktora i ovaj je dao taj čaj i Dulkolax. Istina, to je bilo prije više od godinu dana.

Ivanicapeca
19.09.2009., 15:35
Je. Bila je kod doktora i ovaj je dao taj čaj i Dulkolax. Istina, to je bilo prije više od godinu dana.

Pa zapravo bi trebala napraviti neke pretrage. Ima 60 godina, a već se s 50 ljude upućuje na kolonoskopiju. Nije najugodnija pretraga na svijetu, ali je jako važno da je obavi. Ovako patiti od zatvora godinu dana nije normalno i mora postojati razlog zbog kojeg se to događa.
Mami treba uputnica specijaliste gastroeneterologa. Liječnik opće prakse bi joj trebao napisati uputnicu.
Gastroenterolog će je po potrebi uputiti na kolonoskopiju ili neku drugu pretragu kako bi se otkrilo što se događa.

Termination
19.09.2009., 19:35
Pa zapravo bi trebala napraviti neke pretrage. Ima 60 godina, a već se s 50 ljude upućuje na kolonoskopiju. Nije najugodnija pretraga na svijetu, ali je jako važno da je obavi. Ovako patiti od zatvora godinu dana nije normalno i mora postojati razlog zbog kojeg se to događa.
Mami treba uputnica specijaliste gastroeneterologa. Liječnik opće prakse bi joj trebao napisati uputnicu.
Gastroenterolog će je po potrebi uputiti na kolonoskopiju ili neku drugu pretragu kako bi se otkrilo što se događa.

Apsolutno!
Ne može se tek rako ignorirati dugotrajan zatvor, posebno ne kod osoba starijih od 50. Može biti neka crijevna bolest, nepravilno lučenje probavnih enzima, poremećaj metabolizma i slično. Neka izvadi i hormone vezane uz štitnjaču (T3, T4 i TSH) za svaki slučaj, jer se štitnjača često zanemaruje kod puno poremećaja, uključujući i zatvor.

vanili
19.09.2009., 20:48
Radi se o mojoj mami. Ima oko 60 godina i već barem dvije godine se bori sa zatvorom. Probala je sve regularno (pahuljice, lan, Dulkolax) i više joj ništa ne pomaže. Jedino još ćaj (ne znam točno kako se zove) pomaže, ali on i desetak sati prije pražnjenja crijeva izaziva bolove u stomaku i ne smije se maknuti od kuće.

Šta bi tu dugoročno moglo pomoći?
Ima li tko iskustva sa dugotrajnim zatvorom?

A kakva joj je prehrana? Trebalo bi prvo od toga krenuti.

agent
20.09.2009., 02:23
neka proba i sa Donat MG!

ninoid
20.09.2009., 19:13
Već mjesecima je po doktorima radi kičme i bolova u nogama, ali je istina da bi mogla ponovno vidjeti šta napraviti sa tim zatvorom. Možda je najgore što doktori to jednostavno proglase lijenošću crijeva i prepišu Dulkolax i čaj.
Inače, Donat je pila.

agent
20.09.2009., 23:00
i jel donat pomogao?

nek proba jogurte, suhe šljiva i smokve...

Ivanicapeca
21.09.2009., 10:38
i jel donat pomogao?

nek proba jogurte, suhe šljiva i smokve...

Žena ima zatvor već godinu dana. Nema tog Donata ili suhe šljive koji tu može pomoći, jer se očito radi o ozbiljnijem poremećaju koji treba studiozniji pristup.

ninoid
21.09.2009., 20:22
To je definitivno da joj piće i prehrana više ne pomažu.

Ima li tko saznanja o slićnim problemima?

agent
21.09.2009., 21:09
nek ode na kolnoskopiju!!!

đurđa 76
22.09.2009., 09:17
moja sestra ima problem sa lijenim crijevima i otkad pije svako jutro žličicu aloe vere sve redovno,pa nek ti mama proba

ninoid
22.09.2009., 18:25
Koliko sestra ima godina?

Teško je naći pravu Aloe Veru. Koliko je toga u prodaji što nije uopće vidjelo Aloe Vere ili je ima u tragovima.

Termination
22.09.2009., 20:02
A joj. Tvojoj mami bi najbolje bilo da traži uputnicu za gastroenterologa...

freckles
21.10.2009., 18:08
:( Na mukama sam... popiti čaj za čišćenje ili ne?
Nisam imala stolicu 4-5 dana (prije toga 8 dana, morala sam popiti čaj)... :o

jedna mala plava
15.07.2010., 18:45

šta je sad to?

možda zvuči čudno ali... otiđi u cinestar, kupi kartu za dobar film, najveće kokice i vjeruj mi, prije kraja filma budeš izletel iz kino dvorane i dobro pročistil crijeva... meni se desilo slučajno i nije bilo baš ugodno... :(

jedna mala plava
15.07.2010., 18:47
i da zaboravih, moja mama se kune u slatku crnu kavu i svježu smokvu ujutro... a ja onda ne mogu u kupaonu :rofl:

neobuzdan
02.02.2011., 01:00
Imam ovaj problem unazad 2 tjedna. U početku je to bilo svaki dan redovno, ali malo, a sad je to ništa 5 dana- pa proljev. Čitao sam puno na internetu i tu po forumu da je to zbog prehrane da treba jest puno vlakana i ovo ono. Znači preporučeno jest nešto samo da bi imao dobru probavu? A jel to uopće zdravo jest? Ja jedem sve što jedu i ostali ukućani a samo ja imam taj problem.
Kažu da je to i zbog neaktivnosti, ali ja sam dapaće, veoma aktivan. Pitam se samo ako je to zbog neaktivnosti, ako su živi oni ljudi od 150- 200 koji se nemogu kretat sami.

aria
06.06.2011., 23:55
da li je zdravo i steti li navika svakodnevnog dodavanja lanenih sjemenki u hranu?
imam problema s probavom ali od kad sam uvela lan ide na bolje! samo me strah da li je dopusteno svaki dan ga koristiti ili se ipak ne preporuca tako cesto

chaverronni
15.06.2011., 17:36
svaki dan po žličicu, dvije u jogurt, mlijeko ili sok i odlično :D

Black Revenger
01.08.2011., 07:01
mislim da imam zatvor, ili mozda cak prije (jako) tvrdu stolicu.
jucer navecer oko 23h sam osjetio potrebu da idem na wc ali nisam mogo, stvorio se neki čep i nejde. danas ujutro sam se probudio u 6h jer sam osjetio potrebu da opet idem na wc ali opet nisam mogo i sad me to brine jer i dalje osjecam potrebu da odem na wc ali ne mogu jer se stvorio taj čep i nejde. kaj da napravim?
popijem donat? probam neki čepić? odem doktoru?

ako je relevantno, jucer sam za rucak jeo bijelo meso, mlince i paradjz, a za veceru, batak, mlince i paradajz. prek jucer neko meso, rižu i krastavce (jedem povrce svaki dan). takoder mislim da znam radi ceg se to desilo, popio sam oko litru kole, a inace ne pijem gazirano.

inace idem na wc redovito svaki dan pa me to brine jer sad nemogu a htio bi. također me brine ako uzmem neki laksativ ili nesto i potjera me na wc, a ja necu moc radi tog čepa, kaj cu onda?? jer se taj čep stvorio "na izlazu".

odkad sam se probudio ne mogu zaspat jer mi se po glavi vrte svakakve gluposti, dajte ljudi pomagajte.

TheProvense
02.08.2011., 18:01
mislim da imam zatvor, ili mozda cak prije (jako) tvrdu stolicu.
jucer navecer oko 23h sam osjetio potrebu da idem na wc ali nisam mogo, stvorio se neki čep i nejde. danas ujutro sam se probudio u 6h jer sam osjetio potrebu da opet idem na wc ali opet nisam mogo i sad me to brine jer i dalje osjecam potrebu da odem na wc ali ne mogu jer se stvorio taj čep i nejde. kaj da napravim?
popijem donat? probam neki čepić? odem doktoru?
ako je relevantno, jucer sam za rucak jeo bijelo meso, mlince i paradjz, a za veceru, batak, mlince i paradajz. prek jucer neko meso, rižu i krastavce (jedem povrce svaki dan). takoder mislim da znam radi ceg se to desilo, popio sam oko litru kole, a inace ne pijem gazirano.
inace idem na wc redovito svaki dan pa me to brine jer sad nemogu a htio bi. također me brine ako uzmem neki laksativ ili nesto i potjera me na wc, a ja necu moc radi tog čepa, kaj cu onda?? jer se taj čep stvorio "na izlazu".
odkad sam se probudio ne mogu zaspat jer mi se po glavi vrte svakakve gluposti, dajte ljudi pomagajte.

donat je u svakom slučaju :top:
ono što je mene spasilo dok sam jedno vrijeme mučila se sa zatvorom bio je probavin :s, za mene br 1.
nikakvi čajevi i čepići..od čajeva sam imala samo grčeve + što im je djelovanje tek nakon nekoliko sati, pa se mučiš u tim grčevima dok ne krene.
svakome je drugačije, mene primjerice jabuke i mak u trenu tjeraju na wc, kao i coca cola a zatvara me riba koja je kak' ti lako probavljiva.
uz ribu dodajem kikiriki i pistacio.
dosta kretanja, laganije hrane i ono najvažnije, što manje razmišljati o tome- hoće li krenuti ili ne..čini mi se da se tom brigom i stalnim razmišljanjem samo još više odgađa odlazak na wc.
sretno :mig:

Kate+
28.09.2011., 09:57
Puno hvala svima koji su pisali kako poboljšati probavu, zahvalna sam vam jer ste me spasili.
Nekoliko mjeseci nakon što sam se zaposlila (8 sati sjedenja) sam počela imati problema s probavom. Prije sam imala svakodnevnu urednu probavu, a onda sam počela ići na wc svako 2-3 dana, mučiti se pri velikoj nuždi itd. Pokušala sam sa šljivama, smokvama, puno voća i povrća, ali nisu djelovali. Onda sam pokušala sa čajem za čišćenje od kojeg sam sat-dva prije nužde dobivala bolove. Tad sam na forumu pročitala da zobene pahuljice pomažu i počela ih jesti svako jutro s jogurtom i probava mi je postala svakodnevna nakon 3-4 dana... Kad se zasitim zobenih, svakako ću pokušati na neko ih vrijeme zamijeniti sjemenkama lana u jogurtu. Isto se trudim što više se rekreirati da nadoknadim za svo to sjedenje, ali ne ostane mi mnogo vremena.
Moj savjet svima s ovim tegobama je da pokušavate jednu po jednu stvar i da kad nešto počnete koristiti, čekate bar nekoliko dana da biste vidjeli djeluje li. Ako baš ne morate, nemojte koristiti laksative, nego pokušajte s prehranom i kretanjem. Baka (80 godina) je rješila sve probleme s probavom od kad se šeće nekoliko sati dnevno i jede normalne količine povrća.

m_18
15.10.2011., 16:20
ja također imama problema sa zatvorom...sve mi je pocelo kada sma krenula u srednju a doktorica mi je rekla da najprije probam sa prehranom...i to vec traje 4-5 god i nikako da se unormali u zadnje vrijeme sam pocela imati strasne bolove na ljevoj strani trbuha kao da me netko probada nozem...pa pijem preko vikenda ili kada sam kod kuce cotidierbe...one me otvore nakon svakog obroka ali mi izazivaju i bolove...a pomazu mi i suhe sljive....

leeloo27
15.10.2011., 16:24
ja također imama problema sa zatvorom...sve mi je pocelo kada sma krenula u srednju a doktorica mi je rekla da najprije probam sa prehranom...i to vec traje 4-5 god i nikako da se unormali u zadnje vrijeme sam pocela imati strasne bolove na ljevoj strani trbuha kao da me netko probada nozem...pa pijem preko vikenda ili kada sam kod kuce cotidierbe...one me otvore nakon svakog obroka ali mi izazivaju i bolove...a pomazu mi i suhe sljive....

Jesi probala piti nekakve probiotike? Al ono svaki dan, jedan određeni period.

hrvoje dr.
15.10.2011., 16:27
Koliko dug zatvor?
Koje je boje stolica?
Imate li gubitke na težini?

m_18
15.10.2011., 16:44
ne pijem nista redovito jer idem u skolu pa mi je problem tako da pijem samo kada sam kuci...jer sve sto sam probala otvaralo me ful...pa mi nemogu koristiti svakodnevno....zatvor imam po 5 dana cca...tvrda stolica i takooo...citala sam na internetu da je rijec o konstipaciji a ne opstipaciji to je nesto slicno (Dok opstipacija znači potpuni prekid stolice, konstipacija isto označava zatvor, ali se pri tome misli na otežano pražnjenje tvrde, suhe stolice rjeđe od tri puta tjedno. Pritom je izraženo napinjanje, a u podlozi se ne nalaze organske bolesti probavnog sustava. Ponekad je konstipacija udružena s bolovima u trbuhu ili se izmjenjuju proljevaste stolice s periodima zatvora)

hrvoje dr.
15.10.2011., 16:56
ne pijem nista redovito jer idem u skolu pa mi je problem tako da pijem samo kada sam kuci...jer sve sto sam probala otvaralo me ful...pa mi nemogu koristiti svakodnevno....zatvor imam po 5 dana cca...tvrda stolica i takooo...citala sam na internetu da je rijec o konstipaciji a ne opstipaciji to je nesto slicno (Dok opstipacija znači potpuni prekid stolice, konstipacija isto označava zatvor, ali se pri tome misli na otežano pražnjenje tvrde, suhe stolice rjeđe od tri puta tjedno. Pritom je izraženo napinjanje, a u podlozi se ne nalaze organske bolesti probavnog sustava. Ponekad je konstipacija udružena s bolovima u trbuhu ili se izmjenjuju proljevaste stolice s periodima zatvora)
Niste odgovorili na pitanja.

m_18
15.10.2011., 16:59
Koliko dug zatvor?
Koje je boje stolica?
Imate li gubitke na težini?

zatvor mi je oko 5 dana
stolica mi je normalno smeđa...jedino ako imam proljev onda jako svjetlo smeđa
nene....ne gubim na tezini

hrvoje dr.
15.10.2011., 17:07
zatvor mi je oko 5 dana
stolica mi je normalno smeđa...jedino ako imam proljev onda jako svjetlo smeđa
nene....ne gubim na tezini
Trebate izregulirati prehranu(voće,povrće,vlakna) i piti jako puno tekućine
,mogu se probati uzimati probiotici redovno nekih 10dana. Obavezno obavljati nuždu kad se osjeti potreba,najbolje ujutro nakon doručka.

m_18
15.10.2011., 17:17
Trebate izregulirati prehranu(voće,povrće,vlakna) i piti jako puno tekućine
,mogu se probati uzimati probiotici redovno nekih 10dana. Obavezno obavljati nuždu kad se osjeti potreba,najbolje ujutro nakon doručka.

voce i povrce i inace jedem jer to volim...sa probioticima nisam probala...a potrebe za nuzdom niti nemam...ali mi je grozno kada nisam kuci ici na wc :(

hrvoje dr.
15.10.2011., 17:44
voce i povrce i inace jedem jer to volim...sa probioticima nisam probala...a potrebe za nuzdom niti nemam...ali mi je grozno kada nisam kuci ici na wc :(
Vjerojatno je upravo u tome problem.

m_18
15.10.2011., 17:51
Vjerojatno je upravo u tome problem.

aa moguce je jer sam i kao mala uvijek izbjegavala to pa zato sada i imam probleme :/

kyk@15
13.12.2011., 12:34
ja nisam bila na wc-u ima 10 dana, sad me polako panika hvata :O

galaksyy
13.12.2011., 17:09
ja nisam bila na wc-u ima 10 dana, sad me polako panika hvata :O

a zašto ste se doveli u to stanje da nemate nuždu 10 dana, čim ste vidjeli da nemate 2, 3 dana, morali ste otići kod dohtora, ili eventualno regulirati hranu i vježbe ako ste zanemarili to u posljednje vrijeme.

Usamljena89
11.03.2012., 05:39
Sigurno ima vec neka slicna tema ali eto..javljam se sa svojim problemom..neki lijek da se regulira probava...na dijeti sam..jedem sasvim uredno..no probave nemam..jedini nacin je dulcolax tableta ili neki sl. Preparat...e sad problem..nebi da mi ovo u naviku prede i da tako unistim crijeva..ima li nesto prirodno a da djeluje..svaki savjet dobrodosao!

tanveer
11.03.2012., 06:14
tri, cetiri suhe šljive i 1 čaša mineralne vode Donat Mg dnevno, svaki dan, i nemas frke. prirodno, zdravo, nema losih nuspojava.

dovoljno voća, povrća i vode općenito bitno je za redovitost probave.

ako si si poremetila prirodnu funkciju crijeva s dulcolaxom (kojeg doista treba izbjegavati), uzmi jednu kuru Linex kapsula za obnovu crijevne flore - kupe se u ljekarni bez recepta.

...

Liba
11.03.2012., 08:50
Sigurno ima vec neka slicna tema ali eto..javljam se sa svojim problemom..neki lijek da se regulira probava...na dijeti sam..jedem sasvim uredno..no probave nemam..jedini nacin je dulcolax tableta ili neki sl. Preparat...e sad problem..nebi da mi ovo u naviku prede i da tako unistim crijeva..ima li nesto prirodno a da djeluje..svaki savjet dobrodosao!

Cijeli život imam taj problem.
Negdje sam pročitala i meni pomaže: u med sam isjeckala suhe smokve i suhe šljive te listiće sene (senin čaj se i inače pije za probavu). Žlicu toga uzmem prije spavanja. Ako pazim na prehranu (kao što je rečeno, jesti lagano i s dosta tekućine), nema problema. Ako ne, moram povećati dozu smjese i "zaliti" donatom.

tanveer
11.03.2012., 10:46

tri, cetiri suhe šljive i 1 čaša mineralne vode Donat Mg dnevno, svaki dan, i nemas frke. prirodno, zdravo, nema losih nuspojava.

dovoljno voća, povrća i vode općenito bitno je za redovitost probave.

ako si si poremetila prirodnu funkciju crijeva s dulcolaxom (kojeg doista treba izbjegavati), uzmi jednu kuru Linex kapsula za obnovu crijevne flore - kupe se u ljekarni bez recepta.

...

Cijeli život imam taj problem.
Negdje sam pročitala i meni pomaže: u med sam isjeckala suhe smokve i suhe šljive te listiće sene (senin čaj se i inače pije za probavu). Žlicu toga uzmem prije spavanja. Ako pazim na prehranu (kao što je rečeno, jesti lagano i s dosta tekućine), nema problema. Ako ne, moram povećati dozu smjese i "zaliti" donatom.

Mali problem s ovom kombinacijom je med, koji zapravo lagano "zatvara" (zbog kolicine šećera, makar bio prirodan i u principu vrlo zdrav); vrlo je kalorican, pa ga osobe koje pokušavaju smrsavjeti ne trebaju uzimati u većoj dozi. K tome, uzeti takvu slatku bombu prije spavanja osobi koja je osjetljiva na glikemijski indeks namirnica skoro garantira napad gladi negdje u iducih 6 sati.

piti mineralnu vodu s magnezijem, s druge strane, je potpuno sigurno, efikasno i 0 kalorija :)

...

GSM
13.03.2012., 22:23
Tko se od doktora (gastroenterologa) u RH aktivno bavi opstipacijom? Osim ekipe na Sv. Duhu

anela1991
15.08.2012., 21:36
Molim za savijet ako je moguce. U stanju u kojem sam sada sam se sama dovela,misleci lakse je uzeti tu tableticu i bit ce gotovo,ali mislim da predugo traje stoga pomozite. Prije otprilike 2 godine bas negdje u ovo vrijeme pocela sam imati problema sa stolicom,nikako nisam mogla na wc,mucila sam se uzasno no nista,to se odjednom dogodilo i nije mi bilo jasno zasto,kako,jedem i voce i povrce i pijem tekucine dosta,meso jedem ali tu i tamo svaki 2.,3. dan. Mene je to toliko mucilo da sam vise poludjela i otisla u ljekarnu po dulkolax tablete,popila ih i konacno obavila nuzdu. Nakon tog prvog puta i nakon sto sam konacno bila na wc-u mislila sam ok,sad ce biti sve po starom,no vraga,sto god jela,i dalje nista,mucila sam se i mucila,i na kraju opet popila tabletu,i to je trajalo i dalje,i tako sam svaki put ipak popila tabletu da se toga rijesim,tako je to preslo u naviku,to je bilo najjednostavnije rjesenje,i eto vec su dvije godine i vise ne znam sto bih,nervira me ta cijela situacija,stoga molim za vasu pomoc,savijet sto da radim,kako da se vratim u prirodno stanje,znam da ce trajati dugo i biti bolno,no pomozite,svaki je savijet dobro dosao. Hvala.

hrvoje dr.
16.08.2012., 19:20
Molim za savijet ako je moguce. U stanju u kojem sam sada sam se sama dovela,misleci lakse je uzeti tu tableticu i bit ce gotovo,ali mislim da predugo traje stoga pomozite. Prije otprilike 2 godine bas negdje u ovo vrijeme pocela sam imati problema sa stolicom,nikako nisam mogla na wc,mucila sam se uzasno no nista,to se odjednom dogodilo i nije mi bilo jasno zasto,kako,jedem i voce i povrce i pijem tekucine dosta,meso jedem ali tu i tamo svaki 2.,3. dan. Mene je to toliko mucilo da sam vise poludjela i otisla u ljekarnu po dulkolax tablete,popila ih i konacno obavila nuzdu. Nakon tog prvog puta i nakon sto sam konacno bila na wc-u mislila sam ok,sad ce biti sve po starom,no vraga,sto god jela,i dalje nista,mucila sam se i mucila,i na kraju opet popila tabletu,i to je trajalo i dalje,i tako sam svaki put ipak popila tabletu da se toga rijesim,tako je to preslo u naviku,to je bilo najjednostavnije rjesenje,i eto vec su dvije godine i vise ne znam sto bih,nervira me ta cijela situacija,stoga molim za vasu pomoc,savijet sto da radim,kako da se vratim u prirodno stanje,znam da ce trajati dugo i biti bolno,no pomozite,svaki je savijet dobro dosao. Hvala.
Zrebate pregled GE tj. prvo LOM,nemože preko foruma.

dušanka
25.10.2012., 08:52
Poštovani dr. imate pun mailbox.
Možete li osloboditi nešto prostora pa da Vam uputim privatnu poruku glede jednog problema?

perlica55
13.06.2013., 15:37
Moja homeopatkinja preporučila mi je prošle godine stari
recept za bolju probavu, pa Vam ga toplo preporučam:
u staklenu teglu staviti 40 suhih smokava i preliti maslinovim
uljem, poklopiti i čuvati na tamnim mjestu 40 dana.
Nakon što odstoje, svako jutro na prazan želudac pojesti 1 smokvu,
i tako 40 dana, kad sve pojedete, nastaviti sa žličicom
ulja u kojem su stajale smokve.
Mene je spasilo!!!
Cijeli život se mučim sa probavom, po 4/5 dana ne idem
na WC iako pazim na ishranu i pijem puuuno vode.
Nadam se da će još nekom pomoći!!

Điđe T.
29.09.2013., 20:14
je li moguće da višednevna opstipacija prouzrokuje bol u donjem dijelu leđa?

body halleck
30.09.2013., 13:22
je li moguće da višednevna opstipacija prouzrokuje bol u donjem dijelu leđa?

Da.

No, treba prvenstveno dokučiti što je točno dovelo do opstipacije, jer uzroci opstipacije mogu biti i benigni, ali isto tako i maligni.

akykova
30.09.2013., 16:42
Pozdrav svima.

Vidim ovu temu pa odlučih da podijelim svoje iskustvo, možda nekome pomogne.

Do unazad 4 godine, znalo mi se desiti da često imam problema sa opstipacijom, tvrdom stolicom, često krvarenje, peckanje, metabolizam nkakav, crijeva sam morala moliti da prorade... Iako sam stvarno vodila računa o ishrani i uvijek jela kuhano, supe, jogurte, nije pomagalo. Onda sam počela piti zeleni čaj, otada ga pijem skoro svakodnevno bar 1l, počela koristiti jake i ljute začine (koje prije nikako nisam), počela se baviti jogom, smanjila meso pa kasnije izbacila i intenzivirala neke asane (pozicije) u jogi za metablizam i probavu Već više od 3 godine nemam uopšte nikakvih problema, crijeva rade super. I bitno je sjediti bar 10 minuta nakon jela. Nešto je od toga svega pomoglo.

Điđe T.
30.09.2013., 21:13
Da.

No, treba prvenstveno dokučiti što je točno dovelo do opstipacije, jer uzroci opstipacije mogu biti i benigni, ali isto tako i maligni.

Hvala na odgovoru. Čim sam popila ibuprofen, bol je prestala.

Nadam se da je benigni obzirom da se i ranije znalo događat kad bi mi se poremetio bioritam (nedovoljno sna, loša prehrana i premorenost).

body halleck
30.09.2013., 22:31
Hvala na odgovoru. Čim sam popila ibuprofen, bol je prestala.

Nadam se da je benigni obzirom da se i ranije znalo događat kad bi mi se poremetio bioritam (nedovoljno sna, loša prehrana i premorenost).

Prolazi na ibuprofen...
Hm.
Možda bi ipak bilo mudro u dogledno vrijeme konzultirati nadležnog ordinarijusa :misli:
Mislim da bi ipak trebalo provjeriti uzrok bolova...

Bol bila praćena povišenom tjelesnom temp.? (ibuprofen može simptomatski razriješiti i jesno i drugo).