PDA

View Full Version : Lanci za snijeg

pakleni_patuljak
12.12.2002., 16:02
Koje minimalne visine mora biti guma da bi se mogli montirat lanci za snijeg? Idu li na 205/55 R 16?

Secundo
12.12.2002., 16:26
Pazi na zastitu za oplatke da ti ne bi bile izgrebane.

pakleni_patuljak
12.12.2002., 17:31
Originally posted by Secundo
Pazi na zastitu za oplatke da ti ne bi bile izgrebane.

Kakva sad yebena zaštita???
Di toga ima za kupit?
Šta se ne dobije tako nešto zajedno sa lancima, mislim, koji će mi qurac lanci koji naprave štetu veću nego korist? Jeftinije mi je malo razbit auto nego kupit nove felge!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
I kakve su to mjere lanaca na ovom sajtu? Stari mi ima neke br. 4 za Fiata Bravu, a po ovim mjerama ispada da su taman za Peglicu... :rolleyes: :o :(

Pas mater... Mrzim zimu!!!

Banderas-Sedmica
13.12.2002., 20:12
pa zimi se koriste zimske gume na čeličnim felgama, a alu felge su za lijepa vremena. Lanci koje namontiraš preko tvojih alu felgi će ti te iste felge izderati. Ne vjerujem da si uz auto dobio samo alu felge...

Corvin
14.12.2002., 10:27
Za svaku dimenziju guma imaš lance. Odeš u bilo koju trgovinu i tražiš ih za dotične gume. Na svakim lancima (kutiji) pišu mjere guma na koje se mogu montirati dotični. Isti lanci se mogu montirati na 5,6 različitih dimenzija guma.
Moraš paziti na slijedeće. Ukoliko dimnezije guma koje ti imaš na autu su maximalne za taj auto ( naprimjer ukoliko ti auto ima standardne gume od 15'' a ti metneš 17'' onda nemožeš montirati lance jer bi prilikom vožnje oštetio blatobrane jer nema dovoljno mjesta za hod karoserije). To ti uglavnom piše u knjižici vozila, a možeš se raspitati i kod proizvođača.
Što se tiče alu felgi šanse da ih oštetiš su male ako pravilno zategneš lance ( uostalom sa njima voziš na kratke relacije) ili kupi plastificirane lance.

Banderas-Sedmica
27.12.2002., 11:08
Pakleni, kako si riješio problem?

pakleni_patuljak
28.12.2002., 14:45
Stavio sam stare felge sa manjim gumama... :rolleyes:
Vratit ću nove nakon zime...

Tražio sam na 3 mjesta lance za felge od 16'' i uglavnom su me čudno gledali. Sad imam 195/65 R 15, lance i nigdje snijega!

Čak sam pokušao montirat lance na rezervnu gumu (skinutu), zaključio da sam ja preglup za tako nešto i odustao... Nema veze. Još malo pa proljeće... :D

Banderas-Sedmica
28.12.2002., 21:28
pakleni_patuljak kaže:
Nema veze. Još malo pa proljeće... :D :s :D
Da, još niti tri mjeseca do kraja zime ;)

Thurgood
28.12.2002., 22:44
aluminijske nisu preporučljive za zimu zbog soli i kamenčića.
a i bankina :D

mogle bi gadno izgledat na proljeće :(

pakleni_patuljak
28.12.2002., 23:55
Banderas-Sedmica kaže:
:s :D
Da, još niti tri mjeseca do kraja zime ;)

Čuj... Mogu se nadat ili proljeću ili tome da će mi netko poklonit jednog V 70 XC... Bez beda bih mu ustupio mog da se ima čim vratit doma. Bez beda... :D

crasher
11.12.2007., 11:45
Ekipa, jel netko zna gdje mogu naći lance za gume dimenzija 235 60 16 ?
Thanks .)

octavius
11.12.2007., 11:54
ovaj vozi aviona :lol: :lol: :lol: daj si kupite bar jedan par zimskih guma.

Saško
11.12.2007., 12:06
Dobro što je to sad, dizanje starih tema? Ima li penala za one koji dignu temu iz mrtvih? Pa to već druga danas, a možda ih ima još...

octavius
11.12.2007., 16:10
a zašto ne dići staru temu???
pa bolje samo nastaviti tipkat na staro nego započinjat novo i pretipkavat rješenja od starog.kaj je tak problem pročitat temu od početka? al je lijenost postala moda.

Saško
12.12.2007., 10:19
Nije problem pročitati temu od početka, već na npr. "prirodnim znanostima" ako digneš staru temu moderator ti spiči kartončinu pa ban pa neznamšto bez pardona. Ne samo podizaču teme, već svima koji su dalje nešto pisali... Tamo brišu svaki upis koji nema držanje teme u užem smislu pa ja pomislio da su i naši mederatori tako strogi

Tomek
12.12.2007., 12:21
Ma nema straha, samo piči. Treba nabit' prosjek postanja.

Back on-topic: bilo je za kupiti SnowCat plastičnih lanaca ali izgleda da je tvrtka umrla. A onda ima kojekakvih alternativnih rješenja: ralje (http://www.flextrax.com/) i čarapa. (http://www.coolorwhat.net/blog/archive/2005/11/29/1446.aspx)

wasx
12.12.2007., 20:14
nisu ralje neg panđe...

Slatky
03.11.2009., 22:01
ima li ovo kupit kod nas? http://www.youtube.com/watch?v=u8H9sCdPcjY&feature=rec-HM-fresh+div

my_name
03.11.2009., 22:49
ima li ovo kupit kod nas? http://www.youtube.com/watch?v=u8H9sCdPcjY&feature=rec-HM-fresh+div

Interesantna stvar.... i mene zanima di ima toga?!

agw
04.11.2009., 06:46
Čak sam pokušao montirat lance na rezervnu gumu (skinutu), zaključio da sam ja preglup za tako nešto i odustao... Nema veze. Još malo pa proljeće... :D

Prije jedno dvadesetak godina sam radio u slovenskoj firmi i cesto smo bili u Novoj Gorici na obuci.

Jednom smo se vracali za Ljubljanu i oko Ajdovscine pocne snijezna oluja. Kad smo dosli do Nanosa (valjda se tako zove planina, davno je bilo) po cesti stoje automobili, pa stade i nas rent a car Reno 18. Nas pet inzinjera unutri i rijesimo da montiramo lance.

Probamo ovako, probamo onako i na kraju primjenismo inzinjersko pravilo Br 1: ako nikako ne ide procitej upute...

A tamo tocka 1: Postavljanje lanaca probajte kod kuce po ljepom vremenu :lol:

CDRW
04.11.2009., 12:47
Interesantna stvar.... i mene zanima di ima toga?!

Pa to je malo dalje razvijeni slovenski Praktis. Po meni prava stvar. Vjerojatno se montira lakše od starog Praktisa. Jedino ne vidim kako će raditi po ledu (Praktis ima widia špice za to).

U svakom slučaju bi prije to nego lance (a imam i jedno i drugo - i to kvalitetne lance).

ssnjoff
04.11.2009., 19:20
mene interesira mogu li kupit bilo kak'e lance ili mi no-name lanci mogu oštetit gume...
rijetko mi trebaju (u prijevodu - do sad ih još nije bilo potrebe montiravat', al' menjalo se auto pa sad kupujem, a ne znam koliko nofca valja izdvojit' za neššto što će mi trebat od malo do nikad...

CDRW
05.11.2009., 14:19
mene interesira mogu li kupit bilo kak'e lance ili mi no-name lanci mogu oštetit gume...
rijetko mi trebaju (u prijevodu - do sad ih još nije bilo potrebe montiravat', al' menjalo se auto pa sad kupujem, a ne znam koliko nofca valja izdvojit' za neššto što će mi trebat od malo do nikad...

Šrot lanac ce puno prije oštetit karoseriju nego gumu. Samo profi lanci za blato, snijeg .... sa pravokutnim alkama na bokovima mogu oštetit i gumu.

Puknuti segment lanca će puno prije razbit plastike, blatobran .....

palj
10.11.2009., 09:29
Meni ovo isto zanimljivo, pa da dignem temu

Ako nema kod nas toga, ima li onda onih spider lanaca, gdje i po kojoj cijeni?

Ovih - http://www.spikes-spiders.com/

CDRW
10.11.2009., 09:40
Meni ovo isto zanimljivo, pa da dignem temu

Ako nema kod nas toga, ima li onda onih spider lanaca, gdje i po kojoj cijeni?

Ovih - http://www.spikes-spiders.com/

Po mom sudu - zaobiđi spikes spider. Što ćeš ako je cesta odnosno podloga tvrda? Drma ko najgora kaldrma.

Ovo Michelinovo čudo izgleda dobro. Cijena je negdje oko 80 Eurića.

palj
10.11.2009., 09:46
Po mom sudu - zaobiđi spikes spider. Što ćeš ako je cesta odnosno podloga tvrda? Drma ko najgora kaldrma.
Ovo Michelinovo čudo izgleda dobro. Cijena je negdje oko 80 Eurića.

Viš, baš sam i pretpostavio ovo boldano.

A di najbliže ima kupit michelinovo čudo, ako znaš?
I ono, ako je odgovor npr. Slovenija, Austrija...na kakvim mjestima je najverojatnije da bi te lance mogao naći?

Slatky
10.11.2009., 15:39
ima to i službenu stranicu gdje se može narucit za zemlje EU-a

http://www.easy-grip.eu/

Jabbasport
10.11.2009., 17:54
Kupujmo hrvatsko..:D
http://www.net.hr/znanost/page/2009/11/04/0034006.html

Slatky
10.11.2009., 18:50
hm to je ovo http://www.youtube.com/watch?v=_XNrV2gTUOM

Jabbasport
10.11.2009., 18:57
Jest.
Čini mi se kao dobar izum, samo pitanje je kad će u prodaju, ak već nije.

slinky884
10.11.2009., 19:00
Jel ima tko iskustva s onom čarapom za gume, maximalna brzina do 50km?

leo4
10.11.2009., 20:57
http://istarskiinovatori.hr/aktualnazbivanja.html
http://istarskiinovatori.hr/Djordjevic.html

lee_chan
10.11.2009., 22:14
ima to i službenu stranicu gdje se može narucit za zemlje EU-a

http://www.easy-grip.eu/

jel se može to kupiti negdje u HR ?

Slatky
11.11.2009., 04:13
neznam, sviđa mi se i jedno i drugo i treba mi ove zime, a nevjerujem da ću išta naći drugo od obični lanaca.

leo4
11.11.2009., 07:05
A da netko od "potrebnih" nazove izumitelja (na linku je njegov broj) i pita ga tko je (ili dali je) uzeo patent u proizvodnju i gdje se može proizvod kupiti! Nije li to najlogicnije?:kava:

CDRW
11.11.2009., 07:31
Jel ima tko iskustva s onom čarapom za gume, maximalna brzina do 50km?

To je smeće a pod dva NIJE priznato ko lanac.

mpo
11.11.2009., 09:25
Ovi michelinovi lanci dođu 80€ jedan komad ili jedan par?

Tu ima svega ali po bolesnim cijenama:
http://www.biolab.hr/lanci.asp

CDRW
11.11.2009., 11:56
Ovi michelinovi lanci dođu 80€ jedan komad ili jedan par?

Tu ima svega ali po bolesnim cijenama:
http://www.biolab.hr/lanci.asp

Pa ko kupuje lance na KOMAD??? :bonk:

Par majku mu ....

Matesonik
11.11.2009., 12:02
Marusic veli u Jutarnjem da su lanci bespotrebni jer nisu korisni na ledu, a po snijegu mozes i s dobrim zimskima.

Po mom skromnom misljenju - :bonk:

CDRW
11.11.2009., 12:19
Marusic veli u Jutarnjem da su lanci bespotrebni jer nisu korisni na ledu, a po snijegu mozes i s dobrim zimskima.

I ta konjina zna ponekad odvalit morsku glupost. Pitat ću ga kako se vozi nakon ledene kiše ili po neočišćenim putevima brdskog dijela Zagrebačke županije. Ne treba ić u Liku.

A onaj dio o nekorisnosti lanaca po ledu .... ako kupiš najjeftinije Kinesko ili Lanac Zagreb sranje - onda možda i ima pravo. Ali ako voziš pošteni lanac .... onda ni led nije problem (nagradno pitanje - čemu služe widia čavli na plastičnim ili pravokutne alke na čeličnim lancima).

mpo
11.11.2009., 13:12
Pa ko kupuje lance na KOMAD??? :bonk:

Par majku mu ....

trgovcu nikad ne vjerujem:o

Adaminfo
11.11.2009., 13:15
Taj Marušić je stručnjak i za mašine,gume,regulaciju prometa,..najobičniji lovator.Stvorio je brand prometnog stručnjaka i sada je on jedini stručnjak u Hrvata koji se pojavljuje u medijima-od ljetnih gužvi na auto cestama do lanaca za snijeg.Njegove komentare treba izbjegavati za vlastito dobro.

palj
11.11.2009., 13:32
A ovi thule lanci...neka K serija....učine mi se dobri i laki za montažu, kad ono 2700 kuna :eek: Mašala.

CDRW
11.11.2009., 13:58
A ovi thule lanci...neka K serija....učine mi se dobri i laki za montažu, kad ono 2700 kuna :eek: Mašala.

Zajebi Thule. Oni znaju kutije i nosače radit. Lanci su ili Koenig ili Weissenfels¸- ako tražiš pravi čelični lanac (postavlja se pitanje da li idu na tvoj auto i na kraju ČEMU? - ideš na Nordcap?).

Ako ćeš plastiku - izgleda da Michelin nema alternativu (pisao sam ti o Praktisu). One čarape za gume .... e to bi strpao u koš zajedno sa čajna šitom.

palj
11.11.2009., 14:05
Zajebi Thule. Oni znaju kutije i nosače radit. Lanci su ili Koenig ili Weissenfels¸- ako tražiš pravi čelični lanac (postavlja se pitanje da li idu na tvoj auto i na kraju ČEMU? - ideš na Nordcap?).

Ako ćeš plastiku - izgleda da Michelin nema alternativu (pisao sam ti o Praktisu). One čarape za gume .... e to bi strpao u koš zajedno sa čajna šitom.

Zašto lanci? Eh, kao i do sada, da stoje u portapaku u kutiji. Ovi stari su još zapakirani i nekorišteni.

Ma probat ću rješiti taj michelin. Makar na proliće đir do Venecije.

lee_chan
11.11.2009., 15:13
Ma probat ću rješiti taj michelin. Makar na proliće đir do Venecije.

predbilježi i mene za jedan par , lička zima je zajebana :D

Too_good
11.11.2009., 19:14

Taj Marusic je zavrsio Prometni u ZG, jel tako? I tu diplomu bi trebalo malo provjeriti... :zubo:

Slatky
11.11.2009., 20:06
evo čitam u uputama od auta da su lanci zabranjeni na gume 215-50-R17 i 225-50-R17. zbog čega to sad? veličine kotača pa postoji mogučnost zapinjanja ili što? ako je tako onda neznam šta ću trebam nešto za 10 dana do plitvica a nemogu sad baš dati 4000 za zimske.

ima ne e-bay za naručit michelin easy grip ali nemam baš iskustva s tim

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=michelin+easy+grip&_sacat=See-All-Categories

CDRW
11.11.2009., 21:36
evo čitam u uputama od auta da su lanci zabranjeni na gume 215-50-R17 i 225-50-R17. zbog čega to sad? veličine kotača pa postoji mogučnost zapinjanja ili što? ako je tako onda neznam šta ću trebam nešto za 10 dana do plitvica a nemogu sad baš dati 4000 za zimske.

ima ne e-bay za naručit michelin easy grip ali nemam baš iskustva s tim

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=michelin+easy+grip&_sacat=See-All-Categories

Ili plastični lanac ili baci pogled na Koenig K7 seriju - ona ima 7 mm debljinu karika na gaznom sloju i IZA guma, tj između gume i amortizera.
www.konig.it

Samo ne znam di ćeš Koenig kod nas nabavit .....
Pitaj standardne - Furlan ili Lašić. I tak smo Brežice osvojili :cerek: (po jednoj domaćoj humorističkoj seriji ...)

rocket86
12.11.2009., 12:10
ja sam lane za punta kupio, 120 kn u OBI-ju, ne znam koji je proizvođač... znam da mi je zadnji kraj šetao i da sam prošao nimalo nježno kroz 15ak cm duboki snijeg(mislim da se sa zimskima ne bih tako provezao, dakle lanci :top:), ali sam se na cesti trudio da gazim snijeg(za razliku od svih ostalih koji su išli tragom :zubo:)

tomo88
12.11.2009., 20:58
imate kakva iskustva sa 'plastičnim' lancima od proizvođača snowcat(firma ko da je u zemlju propala , nigdje ničeg na netu)?
dobio sam ih na poklon prije ohoho ali ih još nisam imao prilike isprobati

CDRW
13.11.2009., 08:36
imate kakva iskustva sa 'plastičnim' lancima od proizvođača snowcat(firma ko da je u zemlju propala , nigdje ničeg na netu)?
dobio sam ih na poklon prije ohoho ali ih još nisam imao prilike isprobati

Kako izgledaju ti lanci? Boja, slika ....
Jer mi se čini da se Praktis prodavao i kao SnowCat. Samo je bio sivi a ne zeleni.

Ako je to ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=8mq1tyOHXyM

Onda je to Praktis - odličan lanac ali živi pain in the ass kad ga treba metnut. Iz dva razloga - sa zadnje strane ima kopču koja je na NAVOJ (jebo ih navoj da ih jebo) a s prednje ima kopču (pojavljuje se u filmiću u 1:10) koja se bez kliješta jaaaako teško stavi. Ja sam baš tu kopču preuređivao i dotjerivao da mogu zakopčat kak spada u snijegu kad su ti ruke ledene i još u rukavicama. Jerbo originalno rješenje je :rigo:

Za snijeg su zakon, za led isto (radi vrlo često spominjanih widia šiljaka), sami se centriraju na gumu, ne treba ih dotezat, ne treba ih skidat kad je cesta suha (što NE znači da se može 200 na autobanu s njima), ako pukne jedan segment neće blatobran rasparat a i lako se popravi (cvikcange i bok).

Mane su - zauzima očajno puno mjesta i montaža.

I ko kaže da su propali u zemlju - vid, našao čitavu stranicu:
http://www.snowcatchain.com/pages/intro.php

To su izgleda Turci ????

mpo
13.11.2009., 10:08
Znači s tim plastičnim ili onim Michelinovim lancima se može voziti brže od 50km/h. I kak zauzimaju puno mjesta, što se to ne spakira u kutiju ko običan lanac?

Zimske gume mi se neda uzimati zbog 2x godišnje montaže/demotaže, skladištenja, čekanja u redu i jebanja sa carinicima :D

Ovaj turčin je 270TL=910KN baš nije ni jeftin.

CDRW
13.11.2009., 10:27
Znači s tim plastičnim ili onim Michelinovim lancima se može voziti brže od 50km/h. I kak zauzimaju puno mjesta, što se to ne spakira u kutiju ko običan lanac?

Zimske gume mi se neda uzimati zbog 2x godišnje montaže/demotaže, skladištenja, čekanja u redu i jebanja sa carinicima :D

Ovaj turčin je 270TL=910KN baš nije ni jeftin.

Michelin mislim da zauzima manje mjesta jer se skaže i u dužinu (preklapa se) i u širinu (skupi se).

Praktis s druge strane samo zarolaš i dobiješ dva tubusa promjera cca 20 cm i duljine cca 50 cm.

Dakle u "paketu" izgledaju kao 20 x 40 x 50 cm. I to za 15" gumu. Ako imaš gumu 17" ili slično - sretno ti bilo. Paket će imati pol kubika (karikiram).

S druge strane - a koliko bi ti platio za lanac? 200 kuna? Eno ti u Zaprešiću čitava tvornica. Ali nemoj plakat kad ti na prvoj montaži popucaju SVI gumeni djelovi.

lee_chan
13.11.2009., 10:36
Michelin mislim da zauzima manje mjesta jer se skaže i u dužinu (preklapa se) i u širinu (skupi se).

S druge strane - a koliko bi ti platio za lanac? 200 kuna? Eno ti u Zaprešiću čitava tvornica. Ali nemoj plakat kad ti na prvoj montaži popucaju SVI gumeni djelovi.

daj mi reci jel ima smisla da si narucujem te micehlin lance, nije problem 100E, na autu imam sava eskimo S3, prošlogodišnja serija, samo mi je frka da me mećava ne uhvati negdje na putu. pa bi to uzeo ko dodatnu sigurnost.

kolko sam skuzio to su lanci po poliuretana?

jel može to imati dobar grip kao željezo?

CDRW
13.11.2009., 10:58
daj mi reci jel ima smisla da si narucujem te micehlin lance, nije problem 100E, na autu imam sava eskimo S3, prošlogodišnja serija, samo mi je frka da me mećava ne uhvati negdje na putu. pa bi to uzeo ko dodatnu sigurnost.

kolko sam skuzio to su lanci po poliuretana?

jel može to imati dobar grip kao željezo?

Ne kolega. To je aramidno vlakno (kevlar, rayon, ...) oko kojeg je polyamidna smola a oko koje je poliuretanska smola (ona ima najbolji grip sa snijegom).

Pitaš jel bolje od čelika? Je. Jer je grip poliuretan-snijeg daleko veći od čelik-snijeg. Gdje je mana? Ako si manijak i šlajfaš do u beskonačno - poderat ćeš ih. Ako to napraviš sa čelikom .... oni bolji će iskopat i asfalt a oni gori će puknut i napravit rezance od tvog blatobrana.

Da, mislim da su plastični lanci daleko bolje rješenje od čelika.

Osim ako ne voziš Caterpilar 988H u kamenolomu na Braču. E onda je čelik zakon.

lee_chan
13.11.2009., 11:26
Ne kolega. To je aramidno vlakno (kevlar, rayon, ...) oko kojeg je polyamidna smola a oko koje je poliuretanska smola (ona ima najbolji grip sa snijegom).

Pitaš jel bolje od čelika? Je. Jer je grip poliuretan-snijeg daleko veći od čelik-snijeg. Gdje je mana? Ako si manijak i šlajfaš do u beskonačno - poderat ćeš ih. Ako to napraviš sa čelikom .... oni bolji će iskopat i asfalt a oni gori će puknut i napravit rezance od tvog blatobrana.

Da, mislim da su plastični lanci daleko bolje rješenje od čelika.

:rofl:

ok, hvala na odgovoru, prodano!

P.S.
ne vozim bagera, vozim škodu felicitya.
iako po voznim svojstvima možda i nije daleko od Cat-a s obzirom gdje je sve bio :D

mpo
13.11.2009., 12:05

Zapravo, mislio sam platiti 100kn za lance in Metroa/King krosa:D

Koliko vidim Michelin može max 40km/h a turčin 40-60km/h.

Treba još vidjet u Molydon što imaju.

CDRW
13.11.2009., 12:27
Sam ti štedi na lancima ..... pitaj prije pošto su blatobrani (jednom sam vidio G2 kojem je puknuti lanac doslovno precvikal donji vezni lim).

green-sk
13.11.2009., 13:57

:D

Odmah se sjetih Milića kad je bio u njihovoj središnjici! :mig:

Slatky
13.11.2009., 19:20
mene zanima ako naručim taj michelin dali će to policija ako negdje kontrolišu zimske uvjete priznati kao zimsku opremu, da se nebi našao neki pametni policajac.

Zek0slav
13.11.2009., 21:46
Ja sam kupio za 200kn neke celicne u duginim bojama.
Zahrdali su nakon jedne upotrebe :D

Spasili mi glavu jedne godine u slavoniji. Bio sam jedini sa lancima na cesti, a ostali su bespomocno stali pokraj i upalili sva 4 zmigavca.

mpo
14.11.2009., 10:11
mala napomena: easy grip nisu orginal michelinovi lanci, ali koriste njihovo ime. Da li prolaze neznam.

tomo88
15.11.2009., 19:00
Kako izgledaju ti lanci? Boja, slika ....
Jer mi se čini da se Praktis prodavao i kao SnowCat. Samo je bio sivi a ne zeleni.

Ako je to ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=8mq1tyOHXyM

Onda je to Praktis - odličan lanac ali živi pain in the ass kad ga treba metnut. Iz dva razloga - sa zadnje strane ima kopču koja je na NAVOJ (jebo ih navoj da ih jebo) a s prednje ima kopču (pojavljuje se u filmiću u 1:10) koja se bez kliješta jaaaako teško stavi. Ja sam baš tu kopču preuređivao i dotjerivao da mogu zakopčat kak spada u snijegu kad su ti ruke ledene i još u rukavicama. Jerbo originalno rješenje je :rigo:

Za snijeg su zakon, za led isto (radi vrlo često spominjanih widia šiljaka), sami se centriraju na gumu, ne treba ih dotezat, ne treba ih skidat kad je cesta suha (što NE znači da se može 200 na autobanu s njima), ako pukne jedan segment neće blatobran rasparat a i lako se popravi (cvikcange i bok).

Mane su - zauzima očajno puno mjesta i montaža.

I ko kaže da su propali u zemlju - vid, našao čitavu stranicu:
http://www.snowcatchain.com/pages/intro.php

To su izgleda Turci ????

je to je to , takva ista zelena boja , al da me jebeš nisam mogel ništ o tome naći na netu...jučer sam ih probal staviti na auto i stvarno je zeznuto to kaj veliš za kopču iza kotača

a i ovu zadnju sivu gumu kaj se stavlja koja povezuje kopče nije baš tak lako staviti kak je prikazano na filmiću , treba se malo najebati da se to navuče prek ušice

kad se spreme lanci u torbu promjer je jedno 20 cm i dugačko 1 m tak da nije problem to baciti u gepek , istina puno veće od kutije klasičnih lanaca ali jbg

sad čekam snijeg pa da vidim kak se ponaša

lee_chan_cloned
15.11.2009., 21:13
mala napomena: easy grip nisu orginal michelinovi lanci, ali koriste njihovo ime. Da li prolaze neznam.

kako misliš nisu original?

netko drugi ih proizvodi za njih?

ako već imaju njihovo "ime" onda michelin valjda radi kontrolu kvalitete. tako da nebi trebalo biti važno tko ih proizvodi.

CDRW
16.11.2009., 09:06
kako misliš nisu original?

netko drugi ih proizvodi za njih?

ako već imaju njihovo "ime" onda michelin valjda radi kontrolu kvalitete. tako da nebi trebalo biti važno tko ih proizvodi.

Složio bih se s "baniranim" kolegom - nema jebene šanse da netko prodaje nešto pod Michelinovim imenom a da isti do nije debelo odobrio.

U autoindustriji se tuži i utužuje radi puno manjih gluposti (oblik ispušne cijevi recimo).

Bildo
26.12.2009., 17:20
Evo ne razumijem se baš u lance a ni pretjerano u gume. Vidio sam na akciji lance za snijeg i piše ovako: " KNS 50, 60, 70, 80, 90 ili 100 67562356/65/74/83/92/417. Može li mi netko najjednostavnije objasniti što znače ove brojke 50,60...(pretpostavljam da je dimenzija gume).

alfa146
27.12.2009., 08:38
50/60/70.....su veličine lanaca.
Recimo veličina 60 ide na gume 195/55/14, 175/70/14, 195/50/15 itd.

Bildo
27.12.2009., 10:32
50/60/70.....su veličine lanaca.
Recimo veličina 60 ide na gume 195/55/14, 175/70/14, 195/50/15 itd.

Aha,hvala ti!
Ja imam gume dimenzije 155/70 R13, koja bi veličina lanca bila za te dimenzije guma ?

alfa146
27.12.2009., 10:54
Aha,hvala ti!
Ja imam gume dimenzije 155/70 R13, koja bi veličina lanca bila za te dimenzije guma ?

Ne znam napamet.Možda 50 ili 40.Na kutiji od lanaca piše koje sve dimenzije "pokrivaju".

brazilac 5
05.01.2010., 11:49
Idemo za Kronplatz 9.1. - 17.1. i zanima me za zimske uvjete ja imam zimske gume ali nisam ziher da li trebam obavezno i lance imati :confused:
Ako i nije zakonom traženo u ITA, SLO & AUT, da li itko zna da li je frka ići samo sa zimskim gumama do Kronplatza :confused:
:s

CDRW
05.01.2010., 11:57
Dobri lanci nikad nisu na odmet. No ako dođe do situacije da moraš montirat lance na zimske gume (pogotovo na 4x4) budi siguran da će neki idiot ispred tebe na svojim ćelavstonkama već preprečit cestu.
Nažalost doživio sam to više nego jednom.

Od svoje "garaže" lance imaju samo Punto (iz očiglednog razloga) i Ignis jer ima najtraljaviji 4x4 koji se može i pregrijat. Svi imaju zimske gume. Niti jedan nikad nije nigdje zapeo. A bili su u debelim snjegovima (nemam tu sliku Punta na Tauernpassu prošle godine - e to je bila mećava).

Ukratko - kupi lance. Radi svog mira.

brazilac 5
05.01.2010., 12:04
OK, uvjerio si me :top:
Jel zna tko di ima best-buy lanaca za zimske gume 195/65/R15

palj
05.01.2010., 12:11
Idemo za Kronplatz 9.1. - 17.1. i zanima me za zimske uvjete ja imam zimske gume ali nisam ziher da li trebam obavezno i lance imati :confused:
Ako i nije zakonom traženo u ITA, SLO & AUT, da li itko zna da li je frka ići samo sa zimskim gumama do Kronplatza :confused:
:s

U nekih 15-ak godina odlaska na snijeg, jednom smo stavljali lance, ali na ljetne gume....a to je bilo baš na Kronplatzu:D (San Vigilio).

No, unatoč tako dobrom prosjeku, nikad ne znaš kad će ti zatrebati ili biti od koristi. U svakom slučaju, lanci nisu obavezni, ali, nije da su preskupi, pa ih nije na odmet kupiti i imati sa sobom.

0zzyk1ks
05.01.2010., 13:50
trebao iči danas u klagenfurt i zovem AMZS,pošto krečem iz ljubljane, pitam kaka je cesta i kažem im da imam 4x4 pogon,a oni kažu da bez lanaca neidem.nemam lance i nisam otišao.sad me zanima na 4x4 jel lanci idu na zadnje,prednje ili sve 4.i koje bi preporučili,ove easy grip ne izgledaju loše,ili neke čelične,tnx.btw auto je x5 e53.

CDRW
05.01.2010., 13:59
trebao iči danas u klagenfurt i zovem AMZS,pošto krečem iz ljubljane, pitam kaka je cesta i kažem im da imam 4x4 pogon,a oni kažu da bez lanaca neidem.nemam lance i nisam otišao.sad me zanima na 4x4 jel lanci idu na zadnje,prednje ili sve 4.i koje bi preporučili,ove easy grip ne izgledaju loše,ili neke čelične,tnx.btw auto je x5 e53.

Valjda ti je teško pročitati ovaj topic ....

Idu na prednje ili sve ovisi koliko lanaca imaš. Easy grip je za tvoj auto bolja opcija od čelika.

Da bi tvoj auto zapeo treba HRPA snijega.

Bućman
05.01.2010., 14:16

Dodi do Domžala pa če mo na piče! Ovako! Nisam siguran kako to ima BMW ali dosta terenaca ima blokadu diferencijala natrag tako da bi ja proba da lance stavim na zadnje gume! Međutim vozila koja imaju Heldex kvačilo, kao npr.Volvo AWD svaki ima Heldex kvačilo (kvačilo s više ploča) i kad prokližu pridnja kola računalo povečava silu na zadnja kola tj. AWD pogon ni je stalan a osnovni je naprid! Tako da stvarno čovik ne zna što bi napravia! Ovim sam te vjer.još više zbunia ali objasnia sam ti pa probaj! Kad bi ima dobr gume ja ne bi ništa stavlja! AMZS malo pretjerava ja bih isto išao! Sritan put! Vidiš i sam da je malo južno vrime i ovaj snjeg šta pada da se topi, za razliku od onog jučer šta je bia suh i ledija na tlu!:top::driver:

CDRW
05.01.2010., 14:23
Bućo - koliko si 4x4 vozio po snijegu? Mislim na snijeg za koji su potrebni lanci. Može i led, svejedno.

Bućman
05.01.2010., 14:30
Bućo - koliko si 4x4 vozio po snijegu? Mislim na snijeg za koji su potrebni lanci. Može i led, svejedno.

Viruj mi dosta sam vozia po snigu i gleda kako i vozila s 4x4 pogonim kližu i zaustavljaju se u hrpama sniga s strane! Prije koju god smo bili u Kranjskoj Gori, temp je bila -27C a mi smo išli na Vršič (1611mnm) auto je bia Jeep i jedva smo izašli na vrh a nove zimske su bile gore na autu! Evo ovo pogledaj pa češ vidit šta je pravi AWD!http://www.youtube.com/watch?v=DcHNQXB-EqQ

CDRW
05.01.2010., 14:39
Ti MENI postaš filmiće o Imprezi????

A o lancima si napisao gluposti pa te zato pitam koliko si snijega vidio sa 4x4 autima. Kad si već postao filmić Impreze - reci kud bi na njoj metnuo lance.

Bućman
05.01.2010., 14:47
Slušaj ti pametnjakoviču ja sam lipo čoviku reka da kad bi ima dobre gume da ide bez lanaca a kad bi ih več triba stavljat da se odluči sam, jer kako je pogon razvijen kod njegovog auta nisam siguran! Inače u uputama za Subaru-a stoji ako ih več moraš stavit na auto onda idu naprid!

CDRW
05.01.2010., 14:57
Slušaj ti pametnjakoviču ja sam lipo čoviku reka da kad bi ima dobre gume da ide bez lanaca a kad bi ih več triba stavljat da se odluči sam, jer kako je pogon razvijen kod njegovog auta nisam siguran! Inače u uputama za Subaru-a stoji ako ih več moraš stavit na auto onda idu naprid!

Ti si čovjeku napisao glupost u tome je problem. Ne postoji niti jedan automobil pogona 4x4 na kojem lanci idu nazad. Niti postoji razlog da ih se metne nazad. Čak i Korando montira lance naprijed ili na sve kotače.

Nadam se da znaš zašto sam apostrofirao Korando.

0zzyk1ks
05.01.2010., 16:56
2 bučmam,može kavica,svakako moram skoknit do trzina u avtoaktiv jer me brava yeb,nisam siguran ali mislim da x5 ima haldex,pogon ima na sve 4 do 20 na sat a posli po potrebi,60% zadnje i 40% prednje,ak si iz omiša onda smo susjedi(makarska)pa popijemo kavu i doli.gume su nove pirelli,ali nije ni 4x4 svemoguč,lance isto mislim da je bolje stavit sprida,možda i na sve 4,jer kad se uputim na taki put obično je cila familija u suv-u,i dica su tu pa nebi volia zapet ili nedaj bože nešto gore.e sad di ima kupit te easy grip i kolko dođu...

Jaranko
05.01.2010., 20:59
a zasto se stavljaju na prednje kotace ? :)
i btw. kako doci do zavizana sada ? jel bi se moglo s nekim suvom (mozda ako ga se pretvori u gusjenicara) ? :D

I wonder
06.01.2010., 08:58
zato jer tada prednjim kotačima i vučeš auto i upravljaš njime. a inteligentni sistemi će ionako prebaciti pogon naprijed.
kad imaš lance otraga, nema upravljanja.

a sve zbog izvedbe, koja je za noviji X5:
The rear wheels are powered at all times. Torque can be transferred to the front wheels via electronically controlled multi plate clutch that is located in the transfer case. XDrive does not have a center differential. Most of the time, the clutch is partially locked and power is transferred to both axles in proportion 40/60 front to rear. The power distribution can be altered to continuously variable levels (from 50/50 to 0/100).

na zavižan nemožeš nijednim autom sada.
svaki terenac, bez obzira na vrstu pogona, ne čisti snijeg ispred sebe. i makar stavio sva 4 lanca, kad-tad ćeš nakupiti toliko snijega ispod sebe da on digne prednji kraj auta u zrak (auto nasjedne motorom i prednjim diferencijalom na gomilu snijega) i kotači se onda vrte u zraku.

Jaranko
06.01.2010., 12:08
znam da bi se nasukao na tu svu silinu snijega, da li se to moze ikako sprijeciti ? tj. smanjiti pritisak kotaca na podlogu da ne propadaju kroz snijeg (osim ispustiti gume), postoji li neko home made rjesenje kako sloziti gusjenicara :D

Slatky
06.01.2010., 12:15
znam da bi se nasukao na tu svu silinu snijega, da li se to moze ikako sprijeciti ? tj. smanjiti pritisak kotaca na podlogu da ne propadaju kroz snijeg (osim ispustiti gume), postoji li neko home made rjesenje kako sloziti gusjenicara :D

pogledaj ovaj serijal off road avantura, u jednoj epizodi su pokušali sa jeep cherokee proći takav snijeg i gdje su u tu svrhu pokušali ugradit ralicu ispred:) epizoda 2, ha ha koji likovi, svašta im padne na pamet.
http://www.freebiking.org/RAZNO/offroad_avantura.html

17+
07.01.2010., 16:59
michelin easy grip, koliko vidim nema nigdje kupiti u hr.

ili ipak ima, zna li ko?:rolleyes:

palj
07.01.2010., 17:16
Evo 17+, kontaktirao sam ih prije dva mjeseca i dobio ovakav odgovor na pitanje gdje u HR ili najbliže HR ima kupiti easy grip

Dear Sir,

You can find the Easy Grip in Italy in Auchan.

Best Regards.

BTW, Auchan je lanac trgovina. Najbliži je u Veneciji.

A na pitanje može li se proizvod naručiti online i koliko to košta, slijedi odgovor:

Dear Sir,

The shipping cost for Croatia is 30 € TTC .

Can you pay by paypal?

Best Regards.

Na kraju nisam naručio, ali za slijedeću sezonu vjerojatno hoću.

17+
07.01.2010., 19:41
ok, thanks...!:)

kerbi
08.01.2010., 05:03
Metneš nekei od onih branika iz seljo tuning galerije i imaš ralicu za Zavižanj. :)

17+
14.01.2010., 16:49
naruceno!
oko 1000 kunica sa dostavom....

valjda ce bit ok, pretpostavljam da cu morati imati i celicne lance, za pokazati panduriji....jerbo, tesko da ce ih ko uvjeritio da ova gumetina sta vrijedi ....:cerek:

palj
14.01.2010., 17:52
Javi jel sve uredno stiglo.

I, ako imaš zimske gume, lanci ti i nisu obavezni, prema tome, što će ti čelični???

17+
14.01.2010., 21:31
da imam zimske gume + celicne lance....:rolleyes:, odmah bi na himalaju!
ja kombiniram ljetne gume + michelin easy grip, kuzis?:)

lee_chan
15.01.2010., 08:35
naruceno!

valjda ce bit ok, pretpostavljam da cu morati imati i celicne lance, za pokazati panduriji....jerbo, tesko da ce ih ko uvjeritio da ova gumetina sta vrijedi ....:cerek:
aj javi kad ti stignu.
najviše me zanima koliko su jednostavni za staviti/skinuti.

palj
15.01.2010., 09:58
da imam zimske gume + celicne lance....:rolleyes:, odmah bi na himalaju!
ja kombiniram ljetne gume + michelin easy grip, kuzis?:)

Eh, onda bi možda mogao i naletiti na nerazumijevanje u slučaju kontrole na cesti.

"Ovo lanci? Gospodne, nemojte se igrat su namin. Privešćemo vas u postaju nastavte li nas odbdmanjivat i budalan pravit! Mate, nu, viđe ovog specijaliste, uvaljiva nam muda pod bubrige. Pokaziva mi mrižu za prtljagu, pa tvrdi da su to lanci. E jest manit, bogare mi!"

cvor
15.01.2010., 13:44
naruceno!

Daj mi na pm molim te pošalji web stranicu preko koje si naručio easy grip... Sad sam se vratio iz Francuske i tamo ih u 2-3 dućana nisam našao, a vidio sam da ih dosta francuza voza i to na ljetnim gumama....

Istina meni treba u dimenziji 225/65x17, pa ne znam da li tog i ima uopće...

btw. sad evo sam se vratio sa skijaškog hr. tjedna iz Francuske po takvom snijegu da tvoja kombinacija ljetne gume + lanci ne bi igrala... :(
nije igralo ništa osim 4 zimske gume i lanci, čak sam i sa 4x4 imao problema bez lanaca, zato me sad ova kombinacija i zanima... Mislio sam da sam nedodirljiv sa 4 dobre zimske gume i 4x4 na glavnim magistralnim cestama, a ono... skoro pa pušiona...

Tiguan sa 4x4 nije mogao s parkirališta. Morali su ga gurati, ali zato me fascinirao jedan C-Crosser - očito ima blokade pa okreće sva 4 kotača ravnomjerno jer otišao je kroz snijeg strašno lagano - sporo ali nije mu se ni jedan kotač niti malo zavrtio. Moja Hondica je prošla OK, ali je vrtio raznovrsno, ali mic po mic me iščupao kroz snijeg bez guranja.

17+
15.01.2010., 19:36
Sad sam se vratio iz Francuske i tamo ih u 2-3 dućana nisam našao, a vidio sam da ih dosta francuza voza i to na ljetnim gumama....

i....!!???

vrijede li sta u kombinaciji sa ljetnim gumama...????

jesu li bolja kombinacija od ljetne gume + celicni lanci?

pogledaj ovdje!

http://www.dcperformance.co.uk/uprated/michelin-easy-grip-snow-chains.html

dxer
02.11.2010., 15:42
Jel ima kupiti u Zagrebu nesto kaj se montira na gume brzopotezno. Treba mi manje vise samo za 300 m prilazne ceste do glavne ceste gdje ciste snijeg. Mislim, ciste i ovu moju uličicu, ali im sigurno nije odmah prioritet. Znaci, nesto tipa spider spiker ili slicno, da nije preskupo i da se brzo i lak moze montirati.

bond007
02.11.2010., 15:47
Danas sam gledala za lance i moje dimenzije nema.... 145/80 R13 75T

Ima tko ideju gdje nabaviti?

I wonder
02.11.2010., 16:07
nema?
http://www.golmax.hr/lanci-za-snijeg/

CDRW
02.11.2010., 16:40
Nema? http://lanac.hr/tablica-snijeg-hc.html

Trgovina je u Zaprešiću, prije Kauflanda.

bond007
02.11.2010., 20:01
nema?
http://www.golmax.hr/lanci-za-snijeg/

Nema? http://lanac.hr/tablica-snijeg-hc.html

Trgovina je u Zaprešiću, prije Kauflanda.

Hvala.
Ja sam to na brzinu pročitala na jednoj kutiji,pa sam mislila da nema,a dalje mi se nije dalo tražiti.
Al svakako moram kupiti lance.

gentor
02.11.2010., 20:12
Danas sam gledala za lance i moje dimenzije nema.... 145/80 R13 75T

Ima tko ideju gdje nabaviti?

Vidio danas u intersparu, imaju stvarno sirok izbor dimenzija da ne kazem sve, za 13 cola ima mislim ima za svaku širinu... Malo manje od 140 kn, al ipak nisam uzel, nisam siguran da mi treba..iako je jedan komplet bas bio za mene 155/80 R13.

vitruvijanac
02.11.2010., 22:10
Kako i pošto naručiti Easy Grip navlake za gume od Michelina (zamjena za lance)?

CDRW
03.11.2010., 09:01
Kako i pošto naručiti Easy Grip navlake za gume od Michelina (zamjena za lance)?

Cjena ovisi o dimenziji gume (50 do 120€) a kako? Teško. Iz meni nepoznatog razloga prodajna mreža im je za kurac.

Mislim da je kolega Palj nekako kupio iste u Austriji ili Francuskoj (drži ih lanac Auchan). Pitaj njega na PP ili će se javit sam. A uvjek ti ostaje E-bay....

P.S. I ja ih tražim.

palj
03.11.2010., 09:56
Cjena ovisi o dimenziji gume (50 do 120€) a kako? Teško. Iz meni nepoznatog razloga prodajna mreža im je za kurac.

Mislim da je kolega Palj nekako kupio iste u Austriji ili Francuskoj (drži ih lanac Auchan). Pitaj njega na PP ili će se javit sam. A uvjek ti ostaje E-bay....

P.S. I ja ih tražim.

Ma nisam ih na kraju kupio. Ali imam sačuvan odgovor na upit o evenntualnoj mogućnosti e-kupnje izravno od njih:

Dear Sir,

The shipping cost for Croatia is 30 € TTC .

Can you pay by paypal?

Best Regards.

Mélanie Joubert
Service Easy Grip

A ove godine sam napokn aktivirao taj paypal, tako da...mislim da ću naručiti do kraja godine. U svakom slučaju kad/ako ih nabavim, javit ću.

Inače, http://www.easygrip.fr/contact-form.php
Postavio sam pitanje, ostavio svoju e-amil adresu...i dobio odgovor, koliko se sjećam u roku odmah.

Josip09
03.11.2010., 11:57
Dali je netko probao taj Michelin Easy Grip? Kako se ponaša na ledu?

CDRW
03.11.2010., 12:25
Dali je netko probao taj Michelin Easy Grip? Kako se ponaša na ledu?

A daj mi reci što se osim čavlerica (zabranjnih kod nas) ponaša dobro a ledu?

Josip09
03.11.2010., 12:31
onaj, hrvatski izum :D

Slatky
03.11.2010., 16:37
onaj, hrvatski izum :D

E,da vidiš, zaboravljeno kao i sve. :flop:

tomo88
03.11.2010., 17:41
A daj mi reci što se osim čavlerica (zabranjnih kod nas) ponaša dobro a ledu?

oni plavo/zeleni gumirani lanci , ekipa mi se smije kad ih stavljam , a kad se spustim po ledu i snijegu niz brijeg do glavne ceste onda im je bed kaj nemogu dole i idu pješke na posel:top:

bond007
03.11.2010., 17:54
Vidio danas u intersparu, imaju stvarno sirok izbor dimenzija da ne kazem sve, za 13 cola ima mislim ima za svaku širinu... Malo manje od 140 kn, al ipak nisam uzel, nisam siguran da mi treba..iako je jedan komplet bas bio za mene 155/80 R13.

Thanx.
Ma nisam ni ja sigurna dali mi treba,ali ću ih uzeti,nije neki trošak, ionako nisam već dugo imala nikakvih troškova za auto. Tko zna kad padne snijeg kak će mi gume grabiti, pa ak neću moći ni do dućana otić da ih kupim,pa bolje sad uzmem kad je suho,pa sam bez brige imam ih, nek stoje u autu, i kad zatrebaju stavim ih.:)

CDRW
03.11.2010., 20:40
oni plavo/zeleni gumirani lanci , ekipa mi se smije kad ih stavljam , a kad se spustim po ledu i snijegu niz brijeg do glavne ceste onda im je bed kaj nemogu dole i idu pješke na posel:top:

Lipov kurac kolega - ili imaš lance na sva 4 kotača? Inače te plastične (Praktis, danas Snowcat) imam i ja i smatram da su mrak. Isto tak imam i Koenig zlatnu seriju sa kvadratnim alkama koja doslovno trga asfalt ili beton ispod sebe. No ako je montirano samo na jednu osovinu - pirueta na ledu je garantirana.
Za led vrijede JEDINO čavlerice (vozio i to - sa po 350 čavala od 8mm na gumi).

CDRW
03.11.2010., 20:43
Thanx.
Ma nisam ni ja sigurna dali mi treba,ali ću ih uzeti,nije neki trošak, ionako nisam već dugo imala nikakvih troškova za auto. Tko zna kad padne snijeg kak će mi gume grabiti, pa ak neću moći ni do dućana otić da ih kupim,pa bolje sad uzmem kad je suho,pa sam bez brige imam ih, nek stoje u autu, i kad zatrebaju stavim ih.:)

Mali savjet. Ako već misliš stavljat lance - prvi put to napravi na suhom i po mogućnosti toplom mjestu (garaža). Jer ak zapneš negdje a nemaš pojma kak se isti montiraju - neće bit dobro. Nema gore stvari od mokrih ruku, čelika i temperature ispod nule. Pa dodaj još blatobran pun snijega ....

tomo88
03.11.2010., 21:13
Lipov kurac kolega - ili imaš lance na sva 4 kotača? Inače te plastične (Praktis, danas Snowcat) imam i ja i smatram da su mrak. Isto tak imam i Koenig zlatnu seriju sa kvadratnim alkama koja doslovno trga asfalt ili beton ispod sebe. No ako je montirano samo na jednu osovinu - pirueta na ledu je garantirana.
Za led vrijede JEDINO čavlerice (vozio i to - sa po 350 čavala od 8mm na gumi).

pa naravno da stavim na sva 4 , makar imam i 4motion na autu al kad sam na takvom brijegu da se možeš hebati kad padne prek noći snijeg

vitruvijanac
03.11.2010., 23:01
Daklem, PRAKTIS SNOWCAT TIP A-1 kod Furlana košta: Cena z DDV: 73,06 €. Koji su pro i contra (navodno se teško montira)? Jeftiniji su duplo od EasyGripa, a i više, uzevši u obzir lošu dostupnost EG. Kad već idem u SLO, da ubodem 1 par?

sucker
04.11.2010., 08:42
Kakva sad yebena zaštita???
Di toga ima za kupit?
Šta se ne dobije tako nešto zajedno sa lancima, mislim, koji će mi qurac lanci koji naprave štetu veću nego korist? Jeftinije mi je malo razbit auto nego kupit nove felge!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
I kakve su to mjere lanaca na ovom sajtu? Stari mi ima neke br. 4 za Fiata Bravu, a po ovim mjerama ispada da su taman za Peglicu... :rolleyes: :o :(

Pas mater... Mrzim zimu!!!

Svaki proizvođač auta koj sa autom isporuči original alu felgu u knjižici od auta napomene da u 99% slučajeva lanci za snijeg i alu felge neidu skupa,a ako se mogu lanci montirati postoji velika opasnost od oštećivanja felge.

Naravno kod nekih proizvođača npr.Audi,BMW,Mercedes,VW i drugih postoje zimske alu felge koje su pogodne za korištenje lanaca. Takva alu felga je preskupa i zato rađe kupi četiri čeličane one divne crne metni zimske gume gore i deri s lancima po njoj i nemaš nikakve štete.

CDRW
04.11.2010., 09:21
Daklem, PRAKTIS SNOWCAT TIP A-1 kod Furlana košta: Cena z DDV: 73,06 €. Koji su pro i contra (navodno se teško montira)? Jeftiniji su duplo od EasyGripa, a i više, uzevši u obzir lošu dostupnost EG. Kad već idem u SLO, da ubodem 1 par?

Što je PRO?

To je odlično pomagalo za snijeg i led (radi widia šiljaka). Nema opasnosti po metalne djelove auta čak i ako pukne jedna "prečka". Nema trešnje volana, može se vozit po suhom (jasno na 1000 km daleko i brzinom od 200 km/h).

Što je KONTRA?

Samo dvije stvari - zauzimaju očajno puno mjesta i teško se montiraju. Vidio sam da je Snowcat popravio neke stvari u odnosu na Praktis (na njima su ti trebala klješta da zakopčaš prednju stranu - plastika postane tvrda ko kamen ako je jako hladno).

Ukratko Snowcat je puno kvalitetniji od EasyGripa (pogledaj testove ADAC-a) i puno svestraniji.

Ukratko - nećeš pogrešit s Snowcat-om.

A zašto ja tražim EasyGrip? Pa naš "zimski" auto je Impreza. Ako ona zapne u snijegu mislim da je sasvim svejedno koji su lanci na njoj - pomoći nema. Dakle tražim lance SAMO za trakciju. A u dubokom snijegu skoro je svejedno da li imaš EG ili SC. EG je puno manjih gabarita kad je složen. I to je cijela istina.

Joško
04.11.2010., 09:31
ja sam mislio da su lanci izumrli tamo negdje 90ih zajedno s stojadinima i jugicima:D zivim pola godine u snijegu i ledu i ne sjecam se gdje sam zadnji put vidio lance zadnjih 10godina..mozdaaa na autobusima(ako se ne varam). ja s dobrim zimskim gumama, relativno visokim autom i samo prednjim pogonom nikad nigdje nisam zapeo:p

F10EXX
04.11.2010., 09:42
Ti si čovjeku napisao glupost u tome je problem. Ne postoji niti jedan automobil pogona 4x4 na kojem lanci idu nazad. Niti postoji razlog da ih se metne nazad. Čak i Korando montira lance naprijed ili na sve kotače.

Nadam se da znaš zašto sam apostrofirao Korando.

Ja ne znam? I koji korando, ima vise verzija.

CDRW
04.11.2010., 10:23
ja sam mislio da su lanci izumrli tamo negdje 90ih zajedno s stojadinima i jugicima:D zivim pola godine u snijegu i ledu i ne sjecam se gdje sam zadnji put vidio lance zadnjih 10godina..mozdaaa na autobusima(ako se ne varam). ja s dobrim zimskim gumama, relativno visokim autom i samo prednjim pogonom nikad nigdje nisam zapeo:p

Onda kolega nisi snijega vidio. Ili brda.

Joško
04.11.2010., 10:33
Onda kolega nisi snijega vidio. Ili brda.

kolega u lici ima dosta snijega, bome i brda.. ali vozim se cestama koje se relativno ciste(citaj nema nikad vise od 10-15cm snijega), cak idem cesto preko udbine gdje je cesta u teskom q i ljeti, a i zimi se slabo cisti pa sam uvijek prosao cak i kroz nevjerovatno zapuhe snijega:D nikad mi nisu pali na pamet lanci:ne zna:

CDRW
04.11.2010., 11:00
kolega u lici ima dosta snijega, bome i brda.. ali vozim se cestama koje se relativno ciste(citaj nema nikad vise od 10-15cm snijega), cak idem cesto preko udbine gdje je cesta u teskom q i ljeti, a i zimi se slabo cisti pa sam uvijek prosao cak i kroz nevjerovatno zapuhe snijega:D nikad mi nisu pali na pamet lanci:ne zna:

A što da ti kažem - ja sam u kao "elitnom" (poserem im se na taj izraz) kvartu Zagreba i do mene je najveća uzbrdica u ulici. I kad padne snijeg - meći lance, nema druge. Ili parkiraj u dnu pa pješke doma.

Kad odem na "grunt" tamo nema ni zimske službe - i prije par zima su se uredno lanci montirali.
Prije par godina sam išao za Split preko Gračaca. Otrić je bio zatvoren a preko Prezida su se montirali lanci.

Prošle zime sam išao za Sarajevo i bilo je vrlo gadno ... da nisam išao sa Imprezom teško da bi prošao bez lanaca.

Dakle kak te pogodi. Ja se sa svojim 4x2 autima ne zajebavam - ako padne pošteni snijeg nema šanse proći samo sa zimskim. Pa se voze i lanci unutra. 4x4 već može. Osim ako trbuhom ne legne na snijeg. Onda pomažu samo gusjenice. Ili dobra lopata.

I wonder
04.11.2010., 12:48
cesta za donji srb, zapuh snijega.
patrol sa zimskim gumama, uključenom redukcijom i 4 pogona, lanci na sva 4 kotača i nema šanse se probit.
nisam nasjeo, nego se tolika količina snijega nemože pomaknuti. vratil sam se natrag nakon 2-satne borbe.

ako nije mogao saperlot sa vlakom...:D

bond007
04.11.2010., 17:51
Mali savjet. Ako već misliš stavljat lance - prvi put to napravi na suhom i po mogućnosti toplom mjestu (garaža). Jer ak zapneš negdje a nemaš pojma kak se isti montiraju - neće bit dobro. Nema gore stvari od mokrih ruku, čelika i temperature ispod nule. Pa dodaj još blatobran pun snijega ....

Puno hvala na savjetima!:)
Probat ću čim ih kupim montirat, nadam se da ću uspjeti složiti iako nikad nisam. Ne čini se jako komplicirano.Glavno da se naučim,a poslije kada bude trebalo bit će mi puno lakše.:top:

jane
04.11.2010., 21:26
Živim u Lici i jedino sam vidio montirane lance za snijeg kod mljekara (Vozi neki Iveco kamiončić) i na nekoliko stojadina. Imam i sam lance ali ih nikad nisam upotrijebio. Dobre zimske gume i to je dovoljno. (nisam se uvjerio u suprotno a nadam se da i neću http://www.forum.hr/images/smilies/rolleyes1.gif)

F10EXX
04.11.2010., 21:44
cesta za donji srb, zapuh snijega.
patrol sa zimskim gumama, uključenom redukcijom i 4 pogona, lanci na sva 4 kotača i nema šanse se probit.
nisam nasjeo, nego se tolika količina snijega nemože pomaknuti. vratil sam se natrag nakon 2-satne borbe.

ako nije mogao saperlot sa vlakom...:D

"Kad se male ruke sloze...."

vitruvijanac
05.11.2010., 21:57
Ovo je ko iz vica. Pišem ja direktno proizvođaču EasyGripa:

Q: Are you shiping to Croatia and at which price?

A: Dear Sir,
We ship to Greece. The shipping costs depend on your order

Best Regards.
Mélanie Joubert
Service Easy Grip
Champ de Clure
BP 67
63600 Amberthttp://www.easygrip.fr

:lol: :rolleyes:

palj
09.11.2010., 08:22
A nu na prethodnoj stranici kako je Melanie meni lipo odgovorila :zubo:

CDRW
09.11.2010., 09:55
Ovo je ko iz vica. Pišem ja direktno proizvođaču EasyGripa:

Q: Are you shiping to Croatia and at which price?

A: Dear Sir,
We ship to Greece. The shipping costs depend on your order

Best Regards.
Mélanie Joubert
Service Easy Grip
Champ de Clure
BP 67
63600 Amberthttp://www.easygrip.fr

:lol: :rolleyes:

Daj joj molim te odgovori s malom kartom Europe i zaokruženom Hrvatskom i Grčkom ....

Koja jebena sramota ....

vitruvijanac
09.11.2010., 21:19
Daj joj molim te odgovori s malom kartom Europe i zaokruženom Hrvatskom i Grčkom ....
Koja jebena sramota ....

Pa odgovorio sam joj da je bliže to njeno selo od Zagreba nego Atena.
Od tada, ni pisma ni razglednice :kava:

E baš će napravit biznis s lancima u Grčkoj :bonk:

Black animal
04.12.2010., 18:16
I ta konjina zna ponekad odvalit morsku glupost. Pitat ću ga kako se vozi nakon ledene kiše ili po neočišćenim putevima brdskog dijela Zagrebačke županije. Ne treba ić u Liku.

A onaj dio o nekorisnosti lanaca po ledu .... ako kupiš najjeftinije Kinesko ili Lanac Zagreb sranje - onda možda i ima pravo. Ali ako voziš pošteni lanac .... onda ni led nije problem (nagradno pitanje - čemu služe widia čavli na plastičnim ili pravokutne alke na čeličnim lancima).

pa sad..ma točno se sjećam naslova u nekom auto moto magazinu.Valjda je ADAC testirao te lance.Lanac Zagreb radi najbolje lance za osobna vozila..!:)

Slatky
03.01.2011., 16:39
koji je sad ovo vrag, http://www.youtube.com/watch?v=Q3j18aDVt6Q&feature=grec_index

frANZi50
03.01.2011., 22:30
E za OVO trebaju lanci.

http://www.youtube.com/watch?v=Q3jlKoTuAio

:s:s:s:s:s:s

Slatky
04.01.2011., 06:39
Joj to sam gledao. Prvo, ova honda prva šta nema abs:eek:, da ima izvukao bi se, a drugo glupani su većina, vide što se događa i uporno idu gore.

frANZi50
04.01.2011., 11:48
Sumnjam da nitko nema abs. Nego je vjerojatno brzina premala pa se abs isključi.

pinkskin
04.01.2011., 12:07
Zanimljivije mi je to da nitko nije pustio nogu sa kočnice nego svi ju stisli kao mulci, ako već na tim malim brzinama neradi abs onda treba probat ga oponašat a ne stisnut kočnicu pa nek klizi.

frANZi50
04.01.2011., 12:09
Ako nema dovoljno gripa za tu nizbrdicu, što god ti radio ne pomaže. Jedino možeš s puštenom kočnicom probati izbjeći ostale, ali stat' nemoš nikako.

Svicar
04.01.2011., 13:21
Ako nema dovoljno gripa za tu nizbrdicu, što god ti radio ne pomaže. Jedino možeš s puštenom kočnicom probati izbjeći ostale, ali stat' nemoš nikako.

Nitko da pokusa malo kormanirati, a kada vec stane ,nenapusti auto nego opet ide dalje dok se prisilno ne zaustavi....po meni su mnogo krive njigove gume koje prelaze mnogo kilometara a grip nikakav.Lanci ako se mora, bolje biti doma i nekusati srecu:ne zna:

Josip09
04.01.2011., 14:50
Zanimljivije mi je to da nitko nije pustio nogu sa kočnice nego svi ju stisli kao mulci, ako već na tim malim brzinama neradi abs onda treba probat ga oponašat a ne stisnut kočnicu pa nek klizi.

E, to sam ja pričao na temi abs, da ili ne? Kad su neki tvrdili da auto bez abs-a prije stane, tj ima manji zaustavi put, jel vozač ako je potrebno može pumpat pedalu i oponašat abs. A malo tko razmišlja, da čovjek u šoku, kad vidi da će se nešto desit, ne može si pomoć, refleksno koči. Ovo je još i dobar slučaj, je auto lagano klizi, nije neka brzina.. Ali kad se pri većoj brzini nešto naglo dogodi, a ti moraš kočit, izbjegavat prepreku, nemaš vremena pipkat po pedali i oponašat abs, dok on to radi savršeno.

I, ne bi htio biti u koži ovih vozača sa videa, ali možda jedino da su probali, laganim pokretima volana izbjeć več nabijenu kolonu vozila, i spustit se niz nizbrdicu. Pitanje dali bi volan imao funkcije ili bi vrtio u prazno, ali po meni bolja opcija neko čisto kočenje. Kao šta su neki kolege već napisali

:top:

yedwy
04.01.2011., 15:45
Ako nemaš gripa moš se hebat eventualno "hill descend" funkcija ili kako to već zovu pa se spuštaš na motornoj kočnici ko buldožder ali pitanje je kolko bi i to pomoglo u ovom slučaju...

marko_1984
21.10.2011., 12:36
Pozdrav cijenjeni forumaši,

trebam hitno kupiti lance za renault clio 14" pa bih molio vaše preporuke, gdje su najpovoljnije cijene i tako to...

puno hvala!

Josip09
21.10.2011., 12:44
http://www.lanac.hr/lanci-snijeg.php

Ima li tko iskustva sa domaćim proizvodom?

marko_1984
21.10.2011., 12:48

Hvala, ali na toj stranici sam već bio, sve ok jedino nema cijene.
Jedini koji prikazuje cijenu je molydon, kod njih su cca 180kn.

Zna li netko ima li gdje jeftinije?

STINGer
21.10.2011., 13:01
http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=lanci+za+snijeg

Prelistaj tih par stranica, možda naiđeš na nešto zanimljivo...

marlasr
21.10.2011., 13:26
E, kad smo vec na ovoj temi... jel se smije umjesto lanaca koristiti carape (snow auto socks) ili kako to vec kod nas zovu?
Ono, lanci znaju lupat okolo i unistavati felgu ili ratkapu, a ove carape mi djeluju njeznije... mada, pravo rjesenje je dakako kvalitetna M+S guma i vozi. :)

rocket86
21.10.2011., 15:55
probajte pogledat i u trgovačkim centrima, a i hobi centrima(tipa obi), ja sam platio 120 kn prije 2 godine, ne znam koja je veličina(imaju oni svoje interne neke), za gumu 155/70r13. mislim da sam viđao i po ostalim trgovinama tipa kaufland, konzum, i svagdje gdje se mogu naći stvari za aute

CDRW
21.10.2011., 19:43

Hmmm, imam ja. Lanci još kako-tako. Ali one plastične/gumene kopče - jao meni. Sramota za firmu. I čim sam reklamiral odma je žena znala o čemu je riječ i dala mi šaku kopči.

Inače lanci probani na MB 312 i napravili su svoj posao - bez da se sami oštete ili da oštete nešto drugo.

CDRW
21.10.2011., 19:49
E, kad smo vec na ovoj temi... jel se smije umjesto lanaca koristiti carape (snow auto socks) ili kako to vec kod nas zovu?
Ono, lanci znaju lupat okolo i unistavati felgu ili ratkapu, a ove carape mi djeluju njeznije... mada, pravo rjesenje je dakako kvalitetna M+S guma i vozi. :)

Jel trebaš lanac? Onda kupi lanac a ne kojekakve pizdarije koje NE rade. A nisu ni zakonski ekvivalent lanca. Ako ti opet lanac lupa - nauči ga montirat.

rocket86
21.10.2011., 20:01
upravo tako, lanac mi se otkačio samo kad mi je auto u dvorištu nasjeo, pa sam morao kopati snijeg oko kotača da ga postavim. najprije ga nisam postavio dobro, a kad sam ga stavio kak spada, onda se opet otkačio, jer auto nije mogao nikud, možda bi ga traktorom uspio povući...

inače, nikakvih problema nije bilo na snijegu kroz koji se da progazit, niti na vožnji po asfaltu(jbg, morao sam 3 km, jer sam znao da opet moram u ulicu koja nije očišćena:zubo:), al mi je to bila vesela vožnja... kad voziš po čistom, prednji kraj ronda, pa biraš snijeg, ali tada zadnji kraj bježi na čisto:rofl:

alfa146
22.10.2011., 07:57
Jel trebaš lanac? .

Dobro pitanje?Mogu li ja odgovoriti?

marko_1984
24.10.2011., 06:51
probajte pogledat i u trgovačkim centrima, a i hobi centrima(tipa obi), ja sam platio 120 kn prije 2 godine, ne znam koja je veličina(imaju oni svoje interne neke), za gumu 155/70r13. mislim da sam viđao i po ostalim trgovinama tipa kaufland, konzum, i svagdje gdje se mogu naći stvari za aute

Evo da zaključim priču sa svoje strane, pošto sam ja nekako i započeo ovogodišnju priču o lancima :D

Kupio u Getro-u lance, 129,00kn. Sve odlično :)

Bio u Bauhausu, imaju isto neke solidno jeftine za 140kn ali nije bilo moje dimenzije.

Lp

kerbi
24.10.2011., 08:18
To s getro i sl lancima je lutrija. Mom puncu su pukli i napravili štete na autu, dok su mene moji solidno izvlačili kad sam zaglavio u nanosu snjega i preživjeli su i udarac od metalnu lajsnu kliznih vrata. Kako se potrefi.
Ps. ovaj što se tri kilometra vozio s lancima po asfaltu je solidno munjen i ima solidno sreće.

rocket86
24.10.2011., 09:39
zašto sreće:misli:

a ne znam, otkačit se nisu mogli, birao sam voziti po bljuzgi, a mislim da opterećenje nije toliko da bi mogli pući(možda kriva pretpostavka, ali kontakt između 250-300 kg i asfalta malo omekšaju bljuzga i guma):ne zna:

kerbi
24.10.2011., 10:11
A ovjes? Misliš da udarac lanca u asfalt ne predstavlja opasnost da lanac pukne i napravi solidni dar-mar oko kotaća.
lanci su ionako nužno zlo kad guma stvarno ne funkcionira. U biti su mi trebali samo jednom u životu kad sam završio u nanosu snjega ispod kojeg je bio led na solidnoj uzbrdici. U svim ostalim slučajevima je Zimska guma odradila svoje.

rocket86
24.10.2011., 10:29
snijeg od 10-15cm(neproprćen) sa ljetnim gumama, da, trebali su mi lanci. bila je situacija prošle zime gdje sam ih možda trebao staviti a nisam(snijeg je napadao, ali trakcija je bila dovoljno dobra da se moglo voziti 40-50), povremeno te malo povuče kao kolotragom u stranu, i to je to. do jednog zavoja, gdje nisam uspio skrenuti sa nekih 15-20 km/h. možda bih uspio stati ili skrenuti da sam ih imao, autu nije bilo ništa, samo su kotači spali sa mostića, i tako je nasjeo(ok, vjerovatno se nije prebacio jer je lijevi kotač ipak dodirivao zemlju).

teško je procijeniti kada treba. da sam imao lance, ne bi mi se to dogodilo, ali bi možda otišlo nešto drugo(ako bi pukli, otkvačili se, jer ih je teško postaviti kada je auto na asfaltu, a oko auta nanos pola metra što je ostalo otkad sam ga ostavio(izlazak petkom je bio). treći problem je nestabilan zadnji kraj u odnosu na prednji(ili da se tako izrazim, na snijegu ravnomjerno šetaju prednji i zadnji, sa lancima bi prednji "grizao" a zadnji pratio kolotočine i šetao duplo)

Josip09
10.12.2011., 09:17
Evo, koga zanima, zanimljiva usporedba; čelik lanca, easy grip-a, grip spreja, čarape...

http://www.adac.de/infotestrat/tests/autozubehoer-technik/schneeketten_2011/default.aspx?ComponentId=95918&SourcePageId=31968

farfan
10.12.2011., 09:32
Mislim da su trebali staviti i običnu zimsku gumu da se vidi razlika. Jer ovu autočarapu sigurno neće kupiti netko tko ima zimske gume, većinom to gledaju ljudi koji zimu pregrme na ljetnim.

Boskre
06.02.2012., 22:55
Pozdrav!
Što mislite o ovome ?
http://www.youtube.com/watch?v=AsgyjW-jgzM
Izgleda mi super pogotovo na Bmw-u...
http://www.youtube.com/watch?v=qjMJKps7ofY&feature=player_embedded
Montaža izgleda super.
Ima li tko iskustvo uživo iz prve ruke?

A pogledajte ovo !
http://www.youtube.com/watch?v=ZAf0TtImqrg&feature=player_embedded#!
http://www.youtube.com/watch?v=l-ufk4K8gEs&feature=player_embedded

Actros1841
07.02.2012., 00:18
A ovjes? Misliš da udarac lanca u asfalt ne predstavlja opasnost da lanac pukne i napravi solidni dar-mar oko kotaća.
lanci su ionako nužno zlo kad guma stvarno ne funkcionira.

Zato se lanci koriste samo ako je "ugaženi snijeg" i led ( ono razmočio se snijeg i nastao led) na dionici koja je kompletno pokrivena sa najmanje 10cm snijega! Čim ga čuješ da "lupa" ( zveči) po podlozi.....stani skidaj! I nakon montaže napraviš par metara i DOTEŽEŠ! i svaki puta kad ih čuješ da zveckaju.....treba DOTEZAT!

U biti su mi trebali samo jednom u životu kad sam završio u nanosu snjega ispod kojeg je bio led na solidnoj uzbrdici. U svim ostalim slučajevima je Zimska guma odradila svoje.

U posjedu vozačke dozvole od 1978 godine, i do danas sam trebao lance 2x!

Jednom kad su stali "kolege" s tegljačima na usponu od Gračaca na Velebit ...i to samo za tih 500m! ( Ford Taunus 2.0 karavan) .....i jednom kod odlaska na skijanje na Vogel....( pljugo 55 ) i to zato jer su žandari u Sloveniji zaustavili sve i tražili da navlačimo lance! .....lanci ondašnje domaće proizvodnje ili licenca ne znam više RIAL.....dok su drugi pokušavali na "ho ruk" i zajebavali se s guranjem ....za 5 minuta stavio "kadene" i ajmo miško! Tek onda su se papci sjetili kad sam ih prozujao da i oni imaju lance! Ciao ragazzi .....tko zna zna, tko nezna ....guraj vole kad nemaš škole!

U privatnom imam lance samo za "svaki slučaj" .....a nagledal sam se nekih koji na snijegu onda dižu auto na dizalicu i stavljaju lance!

ja svoje stavio pred kotač....navezo na njih, zakopćao i pritegao ....2 kruga kotača i dotezanje ....sjedi ko saliveno! Prošao tih 500m zapuha ( ono snjeg utaban a zajužilo pa se voda slijevala preko snijega .....i koricu leda a ispod 10cm snijega) ....odmah poslije skinuo i ajmo dalje!

S kamionom kad su takvi uvjeti .....traži parking da je restoran, birtija, pumpa na manje od 200m ....i čekaj dok institucije obave svoj posao!

Actros1841
07.02.2012., 00:29

Joža ovi sa tvojeg linka, oni donji ....sa onim obručima i ko fol "samodotezanjem" su lipov ...znaš već kaj! Mogu poslužiti samo za teretna vozila s "blizancima" jer tamo jedino imaš dovoljno mjesta ( kad se baltobrani zapune snijegom) da ih provučeš uspraviš i zakopčaš!

Više volim one koje ispružim pred kotač i navezem....ili ih prebacim s gornje strane gume i dolje zakopčam ....1m napred i dotezanje .....i sjedi za 5 minuta bez smrznutih prsta! ( to bi bili oni gornji) samo mi se gornji ne sviđaku jer imaju samo "jednu" poveznu ....više križanja bi bilo bolje pogotovo za FWD, jer bolje reagira na volan!

P.S. oni koji se boje pucanja lanca defintivno rade nešto loše!

1. nisu zatgenuli kako spada i nisu poslije dotezali
2. vozili su i kad su naišli na "bljuzgu" i kad je lance trebalo već skinut
3. i vozili su PREBRZO S NJIMA ....40-50km/h je skoro pa previše za njih! Ali kad se osjeti da ima trakcije ko u priči .....zanesu se ljudi i onda belaja do jaja!

Matesonik
07.02.2012., 02:23
Joža ovi sa tvojeg linka, oni donji ....sa onim obručima i ko fol "samodotezanjem" su lipov ...znaš već kaj! Mogu poslužiti samo za teretna vozila s "blizancima" jer tamo jedino imaš dovoljno mjesta ( kad se baltobrani zapune snijegom) da ih provučeš uspraviš i zakopčaš!

Više volim one koje ispružim pred kotač i navezem....ili ih prebacim s gornje strane gume i dolje zakopčam ....1m napred i dotezanje .....i sjedi za 5 minuta bez smrznutih prsta! ( to bi bili oni gornji) samo mi se gornji ne sviđaku jer imaju samo "jednu" poveznu ....više križanja bi bilo bolje pogotovo za FWD, jer bolje reagira na volan!

Potpis! Imamo upravo te sa samodotezanjem koje je Joza linkao za jedan auto, njih je stvarno muka postaviti.

Za moj auto je klasika, naveze se na njih i gore su u roku keks.

elitist
07.02.2012., 03:03
Recite mi koliko je isplativo imati lance na sva 4 kotača na ljetnim gumama ukoliko je pogon samo na jedan par? Ako je pogon na prednje kotače zar nebi bilo dobro i imati na straznjima lance čisto da guzica ne pleše? Da opet i bolje koči itd? Do sada nikoga nisam vidio sa lancima na sva 4 kotača...

leo4
07.02.2012., 04:55
Recite mi koliko je isplativo imati lance na sva 4 kotača na ljetnim gumama ukoliko je pogon samo na jedan par? Ako je pogon na prednje kotače zar nebi bilo dobro i imati na straznjima lance čisto da guzica ne pleše? Da opet i bolje koči itd? Do sada nikoga nisam vidio sa lancima na sva 4 kotača...
Osim pogon na sva 4! Inaće nepotrebno!:kava:

Actros1841
07.02.2012., 05:57
Osim pogon na sva 4! Inaće nepotrebno!:kava:

A zašto pišeš pizdarije? Ako ti ne vidiš razlog, ne znači da ih nema!
na jakim nizbrdicama će svako biti zahvalan da ih ima na sva 4!

Probaj se ovih dana provozat po obroncima Medvednice ( zapadni dio Zagreba) pa ćeš odmah uvidjet prednost lanaca na sva 4 iako vozilo nije 4x4!

1. primjer

vozilo RWD ....naravno lanci dolaze na pogonske kotače......a koji ti tantor vrijede kad TE NEMA ŠTO VODIT U ZAVOJ KAD ZAKRENEŠ KOTAČE jer nemaju gripa?

2. primjer FWD i auto ide kud ga okreneš ...ali gubi trakciju na zadnjoj osovini .....posljedica je? OKRETANJE OKO UZDUŽNE OSI!

leo4
07.02.2012., 07:27
A zašto pišeš pizdarije? Ako ti ne vidiš razlog, ne znači da ih nema!
na jakim nizbrdicama će svako biti zahvalan da ih ima na sva 4!

Probaj se ovih dana provozat po obroncima Medvednice ( zapadni dio Zagreba) pa ćeš odmah uvidjet prednost lanaca na sva 4 iako vozilo nije 4x4!

1. primjer

vozilo RWD ....naravno lanci dolaze na pogonske kotače......a koji ti tantor vrijede kad TE NEMA ŠTO VODIT U ZAVOJ KAD ZAKRENEŠ KOTAČE jer nemaju gripa?

2. primjer FWD i auto ide kud ga okreneš ...ali gubi trakciju na zadnjoj osovini .....posljedica je? OKRETANJE OKO UZDUŽNE OSI!

U stručnost i iskustvo profi vozača ne sumnjam. Volio bih kada bi mi rekao koliko vozača u osobnim vozilima, ma gdje živjeli, ima namontirane lance na sva 4 kotača. Ja nisam do sada u svojoj vozačkoj praksi (od '67) imao prilike vidjeti ni jednog. To ne potire tvoju tvrdnju, ali stvarnost je drugo. Možda ja i nisam dobro gledao?

CDRW
07.02.2012., 08:24
Pozdrav!
Što mislite o ovome ?
http://www.youtube.com/watch?v=AsgyjW-jgzM
Izgleda mi super pogotovo na Bmw-u...
http://www.youtube.com/watch?v=qjMJKps7ofY&feature=player_embedded
Montaža izgleda super.
Ima li tko iskustvo uživo iz prve ruke?

A pogledajte ovo !
http://www.youtube.com/watch?v=ZAf0TtImqrg&feature=player_embedded#!
http://www.youtube.com/watch?v=l-ufk4K8gEs&feature=player_embedded

Ako ti trebaju lanci - kupi lance. Ova preseratorska sranja koja kapituliraju prije od Italije u prvim ozbiljnijim neprilikama ostavi po strani.

Zapitaj se samo jedno - kak to da niti jedno od tih sranja nema homologaciju kao LANAC, tj ne priznaje se u prometu kao alternativa lancu (što recimo plastični lanci tipa SnowCat ili Praktis imaju)?

CDRW
07.02.2012., 08:31
U stručnost i iskustvo profi vozača ne sumnjam. Volio bih kada bi mi rekao koliko vozača u osobnim vozilima, ma gdje živjeli, ima namontirane lance na sva 4 kotača. Ja nisam do sada u svojoj vozačkoj praksi (od '67) imao prilike vidjeti ni jednog. To ne potire tvoju tvrdnju, ali stvarnost je drugo. Možda ja i nisam dobro gledao?

A reci ... ti nisi gledao novije filmiće iz Splita di se biser sa Caddy-em (cestari čini mi se) koji ima lance napred okreće na cesti ko Idora Hegel? Na moju nesreću ja sam to doživio u prvom licu kad mi se u susret zavrtio biser s Golfom kecom ("pa stavil sam lance!!!" - stavil bi ja njegu U lance).

Lanci su nužno zlo - za proći nekakvu uzbrdicu, iskopat se iz nanosa - ali za vozit, pogotovo u kombinaciji s LJETNIM gumama .... smrt, možda jedino oni plastični koje stalno spominem (iako su živa muka za montirat, al kad ih staviš - rade).

leo4
07.02.2012., 08:39
Jesam, vidio sam tog Caddy-a. Nisam nigdje negirao efikasnost lanaca na svim kotačima nego sam rekao da 99,9% vozača koristi lance samo na pogonskim kotačima i da još nisam vidio vozilo (osim 4x4) koje ima lance na svim kotačima. Uključujući tu i kamione jer i oni vjerojatno gube trakciju ako nemaju lance na svim kotačima.

wifi
07.02.2012., 08:40
A reci ... ti nisi gledao novije filmiće iz Splita di se biser sa Caddy-em (cestari čini mi se) koji ima lance napred okreće na cesti ko Idora Hegel? Na moju nesreću ja sam to doživio u prvom licu kad mi se u susret zavrtio biser s Golfom kecom ("pa stavil sam lance!!!" - stavil bi ja njegu U lance).

taj primjer je ekstrem koji jako dobro pokazuje sto se desava kad na prednjoj i zadnjoj osovini nemas isto prijanjanje, i triba bi se pokazivat onima koji misle stavit samo dvi zimske... rezultat bi bia isti...
kao druga stvar, odma u startu je cestar zaj... napravia jer je taka kocnicu, na toj nizbrdici nema sta dirat kocnicu nego u prvu i lagano koliko ide... od kocenja dobije jedino da se zavrti...

Lanci su nužno zlo - za proći nekakvu uzbrdicu, iskopat se iz nanosa - ali za vozit, pogotovo u kombinaciji s LJETNIM gumama .... smrt, možda jedino oni plastični koje stalno spominem (iako su živa muka za montirat, al kad ih staviš - rade).

evo, zadnja dva-tri dana su ceste po splitu uglavnom dovoljno dobro ociscene, a biseri i dan danas (suva cesta) voze s lancima i ne skidaju... da stvar bude tragicnija, prvi splitski panduri i dalje voze s lancima... :rolleyes:

tomi0806
07.02.2012., 08:42
danas ujutro u 6h ekipa se muči na neočišćenim cestama, a snowcat na sva 4 kotača gazi ko veliki, to mi je najispativija kupnja bila

CDRW
07.02.2012., 09:26
SnowCat za silu može i po suhoj cesti - lanac ćeš upropastit takvom vožnjom. Problem SnowCat-a je ogroman prostor koji zauzima u gepeku i relativno zahtjevna montaža.

rocket86
07.02.2012., 11:15
što jest, jest, zadnji kraj, s lancima naprijed pleše. i ako pretpostavimo da inače pleše sukladno prednjem kraju kada lanaca nema, subjektivno pleše više nego bez njih, jer je prednji kraj u ikakvom snijegu ukopan.

koliko lancima škodi površinska hrđa?

CDRW
07.02.2012., 12:08
Ako je lanac od poznate firme - nikoliko. Ako je lanac kineski šrot - nije hrđa ta koja će ga sjebat.

Actros1841
07.02.2012., 12:42
koliko lancima škodi površinska hrđa?

nakon uporabe, složi u onu plastičnu kutiju i samo posrejaj WD40!

nema hrđe ni ničega! garant!

ivan__83
02.12.2012., 09:30
Ispričavam se odmah ako ponavljam slično pitanje.

Načuo sam da lanci na gumama oštećuju gume, da li je to istina i ako je, u kojoj mjeri ih oštećuju?

Koje lance kupiti? Ima u Konzumu za cca 150 kn, ali bojim se kvalitete takvih lanaca i mogućih oštećenja na gumama?

Da li skuplji lanci manje oštećuju gume? Čuo sam da su skuplji lanci jednostavniji za montažu...

Da li postoje neki "premium" :D ili bar kvalitetniji lanci koje bi preporučili?

Hvala...

CDRW
02.12.2012., 10:02
Odi u Zaprešić i u firmi Lanac kupi lance za svoj auto. Nećeš platiti bogatstvo, ti lanci nisu vrh vrhova ali su odličan omjer cjena/kvaliteta.

Ovih sranja od 150 kn se kloni jer lance trebaš kad je na cesti jako puno snijega, dakle kad su uvjeti ekstremni ... nije baš super ako TAD otkriješ da je lanac živo smeće, da je pukao i razvalio ti pola blatobrana, fleksibilnu cjev kočnice i žice senzora ABS-a.

Ako baš hoćeš vrh onda König (prodaje se i kao Thule) i Weissenfels. No pazi na jednu sitnicu - PRAVI lanci za snijeg imaju pravokutne karike ... a pravokutne karike daleko brže oštećuju gume/felge/ratkape. I pripremi istu količinu Eura koliko si vidio Kuna u Konzumu.

Na tebi je odluka.

hasnfefer
02.12.2012., 11:58
Lakši za montažu su samo oni neki kvazi lanci, čarape, i tko zna kako ih još zovu. Ali ako si u situaciji koja zahtjeva lance onda ono ostalo ne pomaže.

http://www.ap-sport.rs/prodavnica/images/razno/AutoSock-autocarapa.jpg

matko_gsi
02.12.2012., 12:01
imaš mjere za lance,zavisi o veličini i širini gume...kad nema snijega skidaj,nisu ugodni za vozit po asfaltu ni za slušanje ni za vožnju,jer mogu imat kontra efekt na asfaltu,zakočiš...a valjda znaš kakvo je trenje između željeza i asfalta...

CDRW
02.12.2012., 12:07
Problem "čarapa" je što nisu priznate ko lanci. A i rade samo u nekim specifičnim slučajevima.
Plastični lanci (snow cat, praktis ...) su kao i lanci, teško se stavljaju kao i lanci a prednost im je da ako puknu neće razvalit pola blatobrana i sve unutra. Mana im je da su skupi i zauzimaju puno mjesta u prtljažniku.

zanny
02.12.2012., 13:21
nakon zadnje kalvarije u splitu sa snjegom (u stvari u toku) sam kupio lance za sva vozila, do sada sam samo kombi vozija po snjegu i to na ljetnim gumama bez lanaca (bilo je pod mus jer me iznenada uvatila iznenadna mećava u vlajlandu i to 10-15 km do kuće u kojoj ima grijanje) ali ne prakticiram (iako mi se to dogodilo više puta)

kupio sam neke u metalia auto za kojih 300 kn, heavy duty. kad je počela druga tura snježnog nevremena u splitu izašao sam na parking, stavio lance za 4-5 minuta i mirno otišao leć. ujutro sam otišao po spizu, donija tonu soli za cilu ulicu. nakon prih 100-200 metara sam stao, malo ih nategao i ko saliveni.

I kvadratni su, nisu pukli samo sve preko 30 nije preporučljivo. Iako samimao lance za sva druga vozila nisam ih baš imao namjeru vozit radi ovih splitskih kamikaza

gddgfh
02.12.2012., 15:23
Jel vrijede šta stari lanci za snijeg,oko 30 godina stari,korišteni su možda dva puta.Originalna upustva,originalna neljepnica cjene 125 dm.

Lesli Eldridž
02.12.2012., 15:33
Jel vrijede šta stari lanci za snijeg,oko 30 godina stari,korišteni su možda dva puta.Originalna upustva,originalna neljepnica cjene 125 dm.Što ne bi vrijedili, bili su kvalitetniji nego ova današnja sranja, naročito iz Kine.

navigator1
02.12.2012., 16:33
Svi su ti lanci dobri ako ih dobro zategnes. Meni su bas snjuper oni austrijski brzo montirajuci sa sajlom, al' ja sam pristasa vulgaris lanaca a ne nekih kerifeka. Sa lancima mozes voziti po snijegu i 100 na sat, ako je snjeg dovoljno debel.

CDRW
02.12.2012., 19:35
Neznam baš da možeš - to su onda neki perolaki lanci.

yedwy
02.12.2012., 20:30
Može se ak je podloga takva - to je točno, neka normalna max brzina na snjegu je 50-60 km/h i to sa dobrim lancima ide bez problema...

Drugi je problem što je kod nas najčešće drugi problem a to je da podloga NIJE za lance uopće, raličari prvo izlaze prekasno kad se već zaledi podloga i onda još da da nebi tukli zakrpe iz ceste dignu ralo i tako "pogletaju" cestu sa 2-3cm superstvrdnutog snjega=leda koja je tvrda "ko dijamant" na to padne onda još par pahulja snjega i normalne gume (zimske da se razumijemo o ljetnima opće nema govora) nemogu na tome ulovit pravi grip soli i sipine nema nego u tragovima i krene klizalište, i sad kad oćeš stavit lanac tj. staviš ga podloga je pretvrda i em lupa em ne lovi kako treba jer voziš ko po ledenoj ploči na kojoj ni lanac nema neki grip osim ak voziš kamion...

Još nek imaš neku kutijicu od auta i široke gume kakve su kod nas uobičajene i piši kući da stižeš na proljeće...

Elegantno rješenje bi bile čavlerice koje su kod nas naravno zabranjene tako da ih nemreš stavit, a manje elegantno rješenje je da imaš neki pravi terenac sa "vojnim" gumama koji onda ide preko svega kaj postoji samo to je malo skup sport (rega, porezi i održavanje) za eventualno par dana u godini u većini unutrašnjosti...

Inače ak se neko pita zašto nekle alpske zemlje imaju rješenje sa dva auta na jedne table koje moš selit - zato...

CDRW
02.12.2012., 20:45
Praktis (plastični lanci). Na njima imaš vidia čavle (vidia je onaj materijal na vrhovima svrdla za beton). Kao čavlerice.

yedwy
02.12.2012., 20:57
Nisam imao dodira s tim čudima pa ću ti vjerovat na rječ makar opet nisam siguran kolko je to baš isto jesi ih isprobao?

rocket86
02.12.2012., 21:04
Matko, ne samo što je neudobno/nesigurno, meni su rekli tu na forumu da lanac lako hoće i pući od vožnje po asfaltu. Ja sam svoje kupio u OBI-ju, i mislim da sam ih samo jednom koristio baš po snijegu, ali je od 4.5 km puta cca 3 bilo po podlozi koja nije zahtjevala lance(tj duplo, 9 km puta, od toga 3 neugaženi duboki snijeg).

matko_gsi
02.12.2012., 21:38
Matko, ne samo što je neudobno/nesigurno, meni su rekli tu na forumu da lanac lako hoće i pući od vožnje po asfaltu. Ja sam svoje kupio u OBI-ju, i mislim da sam ih samo jednom koristio baš po snijegu, ali je od 4.5 km puta cca 3 bilo po podlozi koja nije zahtjevala lance(tj duplo, 9 km puta, od toga 3 neugaženi duboki snijeg).

naravno da može puknut,može i na snijegu ako je šrotex proizvodnja...koliko sam ja u splitu vidio na cesti puknutih lanaca kad je bio snijeg prošle godine...to oni stavili prvi dan i kad se na cesti otopili oni nastavili mlatit s lancima još 4-5 dana,idiotluk..

ja imam isto lance,stavljam ih jedino kad idem kući u hercegovinu pa do moje kuće ima uzbrdo 2 kilometra seoskom cestom,samo su mi tu dosad trebali...

CDRW
02.12.2012., 21:40
Nisam imao dodira s tim čudima pa ću ti vjerovat na rječ makar opet nisam siguran kolko je to baš isto jesi ih isprobao?

Jasno da jesam. Na ni manje ni više nego 3 auta - G2, Vectra i Punto. Po meni im je jedina mana što zauzmu brdo gepeka. Puno su mirniji nego lanci (paralelno imam i König zlatnu seriju sa kvadratnim alkama i dodatnim poprečnim alkama na gaznom sloju) u vožnji, isto ili još gore sranje ih je metnut ali puno manje trgaju auto.

Najveći izazov im je bio Prezid jedne veljače kad je takav snijeg pao da su auti samo ostajali u nanosima snijega. Tunel su neposredno prije mene probili (i to samo jednu traku) jer je snijeg napuhalo do visine 2-3 metra. Ni ona strana prema Obrovcu nije bila čista, da pače, negdje do tunela ispod cijevi hidroelektrane snijega je bilo ko u priči.

CDRW
02.12.2012., 21:43
Zaboravio napisat - jedino što plastični lanci NE mogu - je kopat asfalt. Pravi lanac može. Još se vide tragovi na ulasku u moje dvorište di sam Koenigom iskopao i asfalt ulazeći ... snijega je bilo preko farova.

davoros
02.12.2012., 23:31
Kao što je CDRW rekao, Lanac iz Zaprešića, imaš ih na INInim postajama, nekad ih je bilo i u Kauflandu ( radio sam za tu tvrtku kao komercijalist pa znam) , što se kvalitete tiče priznati i imaju sve moguće ateste.

takolako
03.12.2012., 10:45
Zaboravio napisat - jedino što plastični lanci NE mogu - je kopat asfalt. Pravi lanac može. Još se vide tragovi na ulasku u moje dvorište di sam Koenigom iskopao i asfalt ulazeći ... snijega je bilo preko farova.

Ti ili živiš u Kanadi ili voziš Lotusa.

CDRW
03.12.2012., 11:07
Ne, živim u Zg, podsljemenska zona, dvorište mi gleda na sjever i ko za vraga napuhalo ga je taj dan u dvorište preko metra i to ravno na ulaz. Ja se jedva probio do kuće, ulica neočišćena, najveća uzbrdica do moje kuće i sa ono malo zaleta što sam imao reko - nećeš majci, ja ULAZIM, pedala do metala. E pa nisam, zabio sam se u snijeg i zapeo (pod legne na snijeg i možeš se slikat) al sam se bar maknuo sa ceste. I onda lijepo do garaže po lopatu i lopataj baja dok ne iskopaš auto iz snijega.

Nino81
03.12.2012., 11:21
Dajte mi recite kaj sa tim čarapama je tko to probao pari mi kao bolje rješenje od lanaca, pa ak ima ko iskustva iz prve ruke..

CDRW
03.12.2012., 11:23
Nebudi smješan ...

Nino81
03.12.2012., 11:39
Ma velim nisam to koristio pa me zato zanima, i ako može neka preporuka za lance nekog proizvođača da su ok lanci i naravno da je čim jednostavnija montaža, naime imam na oba auta zimske gume nove ali proteklih godina je znalo hebački zapadat a sad moram bebača furat na čuvanje pa da sam čim "brži" ako zapadne..

CDRW
03.12.2012., 12:00
Nema lanca koji se lagano montira. Svi su sranje.

Ako ti treba nešto SAMO ZA SNIJEG, što se jednostavno montira - Spikes Spider. Samo pazi da te cjena ne ošamuti. A i zauzima mjesta ko kombajn.

http://lib.store.yahoo.net/lib/sports-imports/spikesspider.jpg

Josip09
03.12.2012., 12:07
Ne, živim u Zg, podsljemenska zona, dvorište mi gleda na sjever i ko za vraga napuhalo ga je taj dan u dvorište preko metra i to ravno na ulaz. Ja se jedva probio do kuće, ulica neočišćena, najveća uzbrdica do moje kuće i sa ono malo zaleta što sam imao reko - nećeš majci, ja ULAZIM, pedala do metala. E pa nisam, zabio sam se u snijeg i zapeo (pod legne na snijeg i možeš se slikat) al sam se bar maknuo sa ceste. I onda lijepo do garaže po lopatu i lopataj baja dok ne iskopaš auto iz snijega.

=Traktor.

Miro H
04.12.2012., 09:13
Što mislite o ovome?

https://shop.hak.hr/pd/83/gid/196/Lanci-za-snijeg-Easy-Winter.wshtml

http://www.youtube.com/watch?v=ixd691mJMGg

Treba mi nešto samo za Zagreb. Imam ljetne gume i ne bih davao 2500 - 3000kn za zimske, a treba mi nešto za izgurati par snježnih dana. Ovo je 450kn i čini mi se prihvatljiva solucija. I da, znam da zimske nisu samo na snijeg i da ljetne ne drže dobro na niskim temperaturama itd, itd, ali kažem, ne bih uzimao zimske. Vidim na videu loš komentar, ali ne znam u kojim uvjetima je to bilo. U Zagrebu je ionako većinom bljuzga-snijeg, tako da pretpostavljam da bi ovo funkcioniralo.

Ima netko iskustva ili zna nekoga ko ima iskustva?

CDRW
04.12.2012., 09:29
To je za led. Na snijegu je beskorisno.

I još nešto - ja nigdje ne mogu naći da to sranje ima bilo kakvu homologaciju koja bi ih učinila ekvivalentom lancima za snijeg. Uprkos onome što pozeri iz HAK-a pišu.

gogo111
04.12.2012., 09:53

I još nešto - ja nigdje ne mogu naći da to sranje ima bilo kakvu homologaciju koja bi ih učinila ekvivalentom lancima za snijeg. Uprkos onome što pozeri iz HAK-a pišu.

Ništ, treba kupit štrik za veš sušit. i pomotat ga po pogonskim kotačima...

Nema boljih lanaca... :cerek:

Inače, prošle godine sam bil svjedok, kad je frajeru puknul "Dunlop" lanac, made in ostrajh, i to jer je kopal po zemlji, tj smrznuta zemlja pa na njoj 5 cm utabananog snijega. (vukel je drugi auto iz neke rupe...)...

Uglavnom, puče lanac, i dio odletio, pa brat bratu, dobrih 10 metara... A ovaj nije pržil po gasu, kaj je naj,...

CDRW
04.12.2012., 10:05
Ispravno Gogo kućo stara - najbolja je štranga (znaju li dječica što je štranga? trkom provjerit u rječniku HR jezika od Kljajića ili Anića), omotaš oko gume i nema zime - ide kroz snijeg ko po tračnicama. A i ako pukne nije neki problem.

Sad ozbiljno - ako kupujete lance onda tražite slijedeće homologacije:

EU norma UNI 11313:2010 Road Vehicles - Supplementary Grip Devices For Tyres Of Motor Vehicles Of Category M1, N1, O1, O2 - Safety Requirements And Test Methods
Austrijska norma ÖNORM V 5117 za vozila klasa N1,M1,O1, O2 ili 5119 za kombije, buseve, kamione ...klase N2,N3,M2,M3
Talijanska norma CUNA NC178-01 (identična UNI11313 normi, talijani su vrlo jaki u ovoj materiji pa su progurali i svoju homologaciju kao Europsku).

Da li postoji specifična HRN norma - jasno da nemam pojma. Ti kreteni skrivaju norme ko zmija noge (umjesto da su JAVNE, kako bi i trebalo biti).

gogo111
04.12.2012., 10:09
Ispravno Gogo kućo stara - najbolja je štranga (znaju li dječica što je štranga? trkom provjerit u rječniku HR jezika od Kljajića ili Anića), omotaš oko gume i nema zime - ide kroz snijeg ko po tračnicama. A i ako pukne nije neki problem.

Sad ozbiljno - ako kupujete lance onda tražite slijedeće homologacije:

EU norma UNI 11313:2010 Road Vehicles - Supplementary Grip Devices For Tyres Of Motor Vehicles Of Category M1, N1, O1, O2 - Safety Requirements And Test Methods
Austrijska norma ÖNORM V 5117 za vozila klasa N1,M1,O1, O2 ili 5119 za kombije, buseve, kamione ...klase N2,N3,M2,M3
Talijanska norma CUNA NC178-01 (identična UNI11313 normi, talijani su vrlo jaki u ovoj materiji pa su progurali i svoju homologaciju kao Europsku).

Da li postoji specifična HRN norma - jasno da nemam pojma. Ti kreteni skrivaju norme ko zmija noge (umjesto da su JAVNE, kako bi i trebalo biti).

Šta's se razbaco s tim normama, ti ko da radiš nešto u mjeriteljstvu??? :clint:

CDRW
04.12.2012., 10:11
Da ne završi ko sa Čajna šit xenonom ... može, može, može ...tup - 700 kn kazne - jao, jao, kuku, lele, pa do sad je prolazilo .....

Miro H
04.12.2012., 11:13

Zbog?

Ne kažem da nisi u pravu, ali ako možeš malo objasnit.

Ovo bi bila kao tanja štranga ;-)

Evo, ja sam uspio naći ovo

http://www.alta-capital.biz/easy-winter/Certificate-TUV.jpg

CDRW
04.12.2012., 11:20
Pa jebla ga općina jel ti vidiš kako se to montira? Ima li tu JEDNA poprečna spona koja bi ti pomogla da kreneš ili staneš na snijegu? Kojim ćeš klincem "kopat" snijeg? Tom jadnom feder žicom koja utone u žljeb? Eventualno time možeš grepst po ledu pa se tako zaustavit ili krenut ali za snijeg je beskorisno.

Pod dva - znao sam da će netko iskopat taj TUV .... a sad lijepo otvorite taj jpeg i pročitajte ŠTO je TUV homologirao. Easy to fit requirment :rofl: jebo ga led - ko da jaknu ili čarape ocjenjuju. Dimensional requirements - ovo je još tragičnije.

Gore sam naveo koje norme mora zadovoljavat lanac da bi se priznao kao zimska oprema. Od toga ni traga ni glasa. Štogod seronje iz HAk-a tvrdile na svojim stranama.

P.S. Zna li netko zašto stranica proizvođača ne radi???

Miro H
04.12.2012., 11:53
Pod dva - znao sam da će netko iskopat taj TUV .... a sad lijepo otvorite taj jpeg i pročitajte ŠTO je TUV homologirao. Easy to fit requirment :rofl: jebo ga led - ko da jaknu ili čarape ocjenjuju. Dimensional requirements - ovo je još tragičnije.

Gore sam naveo koje norme mora zadovoljavat lanac da bi se priznao kao zimska oprema. Od toga ni traga ni glasa. Štogod seronje iz HAk-a tvrdile na svojim stranama.

P.S. Zna li netko zašto stranica proizvođača ne radi???

Da, istina, certifikat nema veze s ponašanjem na snijegu. Iako vidim da još neki lanci imaju taj certifikat, ali to je valjda samo jedan od...

Poslao sam upit HAK-u, baš me zanima što će odgovoriti.

A stranica vjerojatno ne radi jer proizvod nije dobar :-)

Ma gledaj, ne kažem ja da je to ekvivalent lancu za snijeg i da će kopati po ne znam kakvom snijegu, ali za zagrebačke snježne uvjete - par cm ugaženog snijega - bljuzga, mi se čini da bi mogao biti zadovoljavajući.

Imaš neku alternativu za to što meni treba?

Obični lanci su tu suvišni, a čitao sam o onim čarapama iz iskustva ljudi da je najgora varijanta, malo snijega, malo asfalta/bljuzge jer ako prokliže, dosta lako se podere. Ako se ide po čistom asfaltu nije problem jer onda po standardu izdura onih 50km ili koliko već.

CDRW
04.12.2012., 12:04
Imam, imam - pravac u Zaprešić u firmu LANAC. I kupi LANCE. U snijegu jedino to pomaže. Ostalo ti je sve li-la a ako voziš po ZG teško ćeš više od dan-dva naići na "polarne" uvjete.

http://www.lanac.hr/lanci-za-snijeg/

kakataka
04.12.2012., 12:46
A kakvje je situacija s ovim?

http://shop.hak.hr/pl/614/Tekstilni-lanci-za-snijeg.wshtml

CDRW
04.12.2012., 12:53
Ma to ti je super, išao bi na Himaluju sa tima ....

hcerinski
04.12.2012., 13:29
to ti je da gumama nije hladno....

kakataka
04.12.2012., 21:28
Piše da imaju certifikate i da su prihvaceni u vecini evropskih zemalja...

yedwy
05.12.2012., 05:20
Ako trebaš lance - samo lanci rade posao, ako netrebaju lanci a ti nemreš vozit - trebao si kupit bolje gume, eto...

CDRW
05.12.2012., 08:27
Piše da imaju certifikate i da su prihvaceni u vecini evropskih zemalja...

Znaš kak se kaže - piše i na plotu pička pa su oni koji su išli jebat dobili špranje na vrlo nezgodnim mjestima.

KOJE certifikate kolega ....

hasnfefer
05.12.2012., 08:34
to ti je da gumama nije hladno....

:lol: vidiš nije to loša ideja. Gumi je toplo, onda ona - dakle guma - misli da je ljeto, i odmah ima više gripa :D

Inače, ono malo snijega što je jučer padalo je već dovelo do toga da su po brdima ostavljeni auti sa ljetnim gumama. :rolleyes:

kakataka
05.12.2012., 09:12
Znaš kak se kaže - piše i na plotu pička pa su oni koji su išli jebat dobili špranje na vrlo nezgodnim mjestima.

KOJE certifikate kolega ....

Iskreno, ne razumijem se u te stvari, znam ono što pročitam, a na stranicama HAK-a stoji da imaju certifikate...
Baš zato šta sam i ja sumnjičav oko toga pitam one za koje pretpostavljam da znaju više od mene.

Inače veći dio zime sam u području u kojem zimske gume nisu potrebne, 2-3 puta mjesečno na po nekoliko sati otputujem u krajeve u kojima bi mogle zatrebati. Na auto koje vozim nije predviđena montaža lanaca (tvornički spušten ovjes), pa tražim neko zadovoljavajuće rješenje za situaciju u kojoj su lanci potrebni.

CDRW
05.12.2012., 09:15
Na svaki auto je predviđena montaža lanaca. Samo treba imat prave gume. Na moj ne idu ako je gore 245/45R18 ali ako je 225/55R17 idu bez problema.
S druge strane postoje lanci niskog profila (7 mm) koji se mogu montirat čak i na takve gume za koje originalno proizvođač kaže da ne ide.

Miro H
06.12.2012., 08:05
Da, istina, certifikat nema veze s ponašanjem na snijegu. Iako vidim da još neki lanci imaju taj certifikat, ali to je valjda samo jedan od...

Poslao sam upit HAK-u, baš me zanima što će odgovoriti.

Evo, HAK mi je proslijedio odgovor od uvoznika. Moje pitanje je bilo da se nigdje ne može pronaći da to prolazi homologaciju kao zimska oprema, odnosno zamjenu za lance, odnosno da imaju certifikat, ali da taj certifikat nema veze s ponašanjem na snijegu.

Evo odgovora, ne zvuči mi baš uvjerljivo:

"Temeljem Vašeg upita – EasyWinter lanci imaju Tuv certifikat koji ste naveli. U našoj zemlji nema propisa za homologaciju ili norme za lance , postoji čitav niz ostalih „ne klasičnih“ lanaca ( sokne ili čarape, tekstilni lanci, križ na kotačima,...) koji se upotrebljavaju.

Također, današnji automobili – pogotovo veće klase, ne smiju staviti klasične lance zbog malog razmaka između gume i blatobrana, zbog senzora tlaka u gumama ili senzora ABS,.

Također, SUV vozila čiji su kotači većih dimenzija također ne mogu stavljati klasične lance.

Zimska oprema – propisuje lance ali ne spominje kakve, odnosno ne prati najnoviju tehnologiju."

Miro H
06.12.2012., 08:11
Iskreno, ne razumijem se u te stvari, znam ono što pročitam, a na stranicama HAK-a stoji da imaju certifikate...
Baš zato šta sam i ja sumnjičav oko toga pitam one za koje pretpostavljam da znaju više od mene.

Inače veći dio zime sam u području u kojem zimske gume nisu potrebne, 2-3 puta mjesečno na po nekoliko sati otputujem u krajeve u kojima bi mogle zatrebati. Na auto koje vozim nije predviđena montaža lanaca (tvornički spušten ovjes), pa tražim neko zadovoljavajuće rješenje za situaciju u kojoj su lanci potrebni.

Koliko sam čitao o iskustvima ljudi sa tim tekstilnim lancima, to ti u većini situacija funkcionira. Naravno, lanci su ipak bolji.
Tu ti ostaju dva problema. Prvi, veliki problem s proklizavanjem zadnjeg kraja (ako imaš ljetne gume), jedino ako ne bi uzeo dva paketa, pa stavio na sve četiri.
Drugi, relativno brzo se troše ukoliko podloga nije čisti snijeg. Znači u slučaju bljuzge, poluočišćene ceste i svim sličnim situacijama gdje nije čisti snijeg, bi trebao momentalno stati i skinuti ih. Iako (većina) prolazi testove da moraju izdržati 50km asfalta pri 50km/h.

peropopero
06.12.2012., 09:28
Vidi ovo (http://www.youtube.com/watch?v=p-NXRuVYK6w)...

kakataka
06.12.2012., 10:38
Koliko sam čitao o iskustvima ljudi sa tim tekstilnim lancima, to ti u većini situacija funkcionira. Naravno, lanci su ipak bolji.
Tu ti ostaju dva problema. Prvi, veliki problem s proklizavanjem zadnjeg kraja (ako imaš ljetne gume), jedino ako ne bi uzeo dva paketa, pa stavio na sve četiri.
Drugi, relativno brzo se troše ukoliko podloga nije čisti snijeg. Znači u slučaju bljuzge, poluočišćene ceste i svim sličnim situacijama gdje nije čisti snijeg, bi trebao momentalno stati i skinuti ih. Iako (većina) prolazi testove da moraju izdržati 50km asfalta pri 50km/h.

Pa zar nije jednako i s klasičnim metalnim lancima?

Miro H
06.12.2012., 11:11
Pa zar nije jednako i s klasičnim metalnim lancima?

Pa da, lance bi isto odmah trebao skinuti, ali se vjerojatno neće brzo "istrošiti" ako negdje ima djelomičnog asfalta, za razliku od ovih tekstilnih navlaka. Mogu puknuti, ali ako su kvalitetniji pretpostavljam da nije velika vjerojatnost za to.

Uglavnom, zbir utisaka korisnika je da tekstilni lanci nisu trajni kao lanci, ali funkcioniraju u većini situacija.

dk1
06.12.2012., 15:48
Vidi ovo (http://www.youtube.com/watch?v=p-NXRuVYK6w)...

normalna stvar u razvijenim državama, prvenstveno za vatrogasna i ambulantna vozila

frenchkey
06.12.2012., 18:18
Tyre socks, za mene koji idem po snježnoj cesti jednom u 5 godina idealno

CDRW
06.12.2012., 22:12

"Temeljem Vašeg upita – EasyWinter lanci imaju Tuv certifikat koji ste naveli. U našoj zemlji nema propisa za homologaciju ili norme za lance , postoji čitav niz ostalih „ne klasičnih“ lanaca ( sokne ili čarape, tekstilni lanci, križ na kotačima,...) koji se upotrebljavaju.

Također, današnji automobili – pogotovo veće klase, ne smiju staviti klasične lance zbog malog razmaka između gume i blatobrana, zbog senzora tlaka u gumama ili senzora ABS,.

Također, SUV vozila čiji su kotači većih dimenzija također ne mogu stavljati klasične lance.

Zimska oprema – propisuje lance ali ne spominje kakve, odnosno ne prati najnoviju tehnologiju."

Ovaj odgovor je dovoljan za sravnit HAK sa zemljom, zaorat brazgu i zalit kemikalijama da NIKAD NIŠTA ne izraste na tom mjestu, sve preasfaltirat i napravit besplatan parking. A od njihovih debelih, neradničkih, uvlakačkih guzica napravit štendere za bicikle.

Govna parazitska, bespotrebna, uhljebljena, umjesto da se bore za red u prometu, uvođenje pravila, oni koriste nered i prodaju kojakakva sranja pod "zimska oprema". Odi van s tom opremom, Digićima posebno pa kad te opale globom jer NEMAŠ lance ili ekvivalent lanaca onda nek ti usrani HAK vrati novce od kazne.
Samo za info - prošle godine kad je u Cortini pao snijeg racije na one koji prave "čepove" u prometu su bile svakodnevne.

SCHNITZER
07.12.2012., 09:54
Ovaj odgovor je dovoljan za sravnit HAK sa zemljom, zaorat brazgu i zalit kemikalijama da NIKAD NIŠTA ne izraste na tom mjestu, sve preasfaltirat i napravit besplatan parking. A od njihovih debelih, neradničkih, uvlakačkih guzica napravit štendere za bicikle.

Govna parazitska, bespotrebna, uhljebljena, umjesto da se bore za red u prometu, uvođenje pravila, oni koriste nered i prodaju kojakakva sranja pod "zimska oprema". Odi van s tom opremom, Digićima posebno pa kad te opale globom jer NEMAŠ lance ili ekvivalent lanaca onda nek ti usrani HAK vrati novce od kazne.
Samo za info - prošle godine kad je u Cortini pao snijeg racije na one koji prave "čepove" u prometu su bile svakodnevne.

:lol::lol::lol: Neprocjenjivo!

canobi
25.11.2013., 20:07
Heads up ako netko trazi klasicne lance s laksim sistemom postavljanja i ne prevelikom cijenom. Standardnim googlanjem sam pronasao na netu ovo (http://www.pewag.com/Products/Snow-chains/Passenger-cars/pewag-snox-pro.aspx) i bas krenuo traziti najbolju ponudu preko ebay-a ali slucajno pronasao da ih imaju u AH Servisi. Otisao tamo i izgleda da je neka akcija jer sam ih dobio za 675kn sto je oko 200kn jeftinije od najpovoljnije ebay ponude (lanci+dostava). Pa ako netko treba - ja ih uzeo u Zagrebu u Radnickoj. Disclaimer - naravno da ih nisam jos isprobao, ali na ADAC-ovim testovima su pobrali neke nagrade pa valjda necem valjaju a iskustvo da se nesto moze naci kod nas u regularnom ducanu osjetno jeftinije nego na ebay-u - neprocjenjivo :D

bronson
26.11.2013., 07:59
haha prvo sam pomislio da ce ti to netko maznut kad sam vidjeo kako se lako skodaju.

CDRW
26.11.2013., 09:20
Nadam se da su popravili mehanizam zatvaranja jer ako dobro pogledaš ADAC ocjenu mehanizam je ocjenjen teškim sranjem - može se zaključati nepovratno pa ćeš pilit lanac da ga skineš a na testu je jedan zatvarač pukao ...

Schwächen

-Spannmechanismus kann sich unter widrigen Bedingungen unlösbar sperren. Dann ist Demontage zerstörungsfrei fast nicht möglich
-bei Testfahrten mit heckgetriebenem Fahrzeug ist Spannmechanismus gerissen. Deswegen Abwertung bei haltbarkeit/Verschleiß
-leichte Schwächen bei ABS-Bremsung im Schnee

canobi
26.11.2013., 11:44
Nadam se da su popravili mehanizam zatvaranja jer ako dobro pogledaš ADAC ocjenu mehanizam je ocjenjen teškim sranjem - može se zaključati nepovratno pa ćeš pilit lanac da ga skineš a na testu je jedan zatvarač pukao ...

Da, vidjeh to - iskreno nisam siguran da li su išta popravljali/unapređivali, ali nekakvo mi je povjerenje ipak dala činjenica da su svejedno dobili dobru ocjenu i da su na ostalim testovima pokupili preporuke ili pobjede. Slaba utjeha ako stvarno zaglave kad ne treba, ali tješim se da ih ADAC-ovci vjerojatno maltretiraju puno žešće od nekih normalnih uvjeta korištenja.

canobi
14.12.2013., 17:26
Eh, i onda 2 tjedna nakon nabavke "inoviranih" klasicnih, kod nas se pojavi EasyGrip, po slicnoj cijeni. Bar neka korist od ulaska u eu valjda... Na ekupi... (http://www.ekupi.hr/Content/Search.aspx?grId=0&qry=easy%20grip)

CDRW
15.12.2013., 01:25
Pa cijena je stvarno OK, koliko sam uspio naći u DE cjene počinju na 89€ - al kod njih je PDV niži.

klinsider
15.12.2013., 07:06
Evo, HAK mi je proslijedio odgovor od uvoznika. Moje pitanje je bilo da se nigdje ne može pronaći da to prolazi homologaciju kao zimska oprema, odnosno zamjenu za lance, odnosno da imaju certifikat, ali da taj certifikat nema veze s ponašanjem na snijegu.

A zasto onda HAK prodaje tu istu stvar na webshopu,a nema atesta???
Pa lijepo u opisu dolje pise:
- Udovoljavaju zakonskim propisima u svezi obavezne zimske opreme -lanci za snijeg -

Tko je tu onda lud?

Nek napisu da to nije atestirano ili nek ne prodaju i gotovo.

http://shop.hak.hr/pd/83/gid/196/Lanci-za-snijeg-Easy-Winter.wshtml

Markan7
21.12.2013., 12:32
Imam novi VW Polo sa 17'' gumama u dimenziji 215/40 R17.. Ne kužim se baš u dimenzije za lance i da li uopce ima za tu dimenziju i da li ima mjesta između blatobrana. Što mi savjetujete koje lance? Možda neki drugi siatem, kazem stvarno se ne razumijem pa bi mobio odgovor.. Ili je bolje kupiti felge i gume zimske u dimenziji R 15?

Slatky
21.12.2013., 12:48
Piše u knjizi vozila na koje se dimenzije smiju stavljati lanci. majko mila na polu 17 coli ako je tvornički stvarno su pretjerali.

SAS
21.12.2013., 13:14
Imam novi VW Polo sa 17'' gumama u dimenziji 215/40 R17.. Ne kužim se baš u dimenzije za lance i da li uopce ima za tu dimenziju i da li ima mjesta između blatobrana. Što mi savjetujete koje lance? Možda neki drugi siatem, kazem stvarno se ne razumijem pa bi mobio odgovor.. Ili je bolje kupiti felge i gume zimske u dimenziji R 15?

Ima lance tocno za te dimenzije, mislim da je to grupa 60 ako se nevaram nisam siguran. Uglavnom za svoj A1 stim dimenzijama gume kak su kod tvog Pola sam kupio lance. I namontirao proslu zimu kad su bili najgori vremenski uvjeti i pomoglo je. Bas kad je zimsku sluzbu po starom obicaju snijeg iznenadio i kad drugima nisu pomogle vrhunske zimske gume kak su Michelin i Goodyear.
Tako da nije uvijek pravilo dobra zimska cak ni nova vrhunska zimska guma da te bude izvukla iz nevolja, jer se one s lancima nemogu usporedivati kada zbilja zaglibi.
Ja bih stavio zakonsku obavezu i da pored zimskih guma ipak imaju i lance u prtljazniku za nedaj Boze. Jer lanci su jos uvijek jeftiniji od slep sluzbe.

Piše u knjizi vozila na koje se dimenzije smiju stavljati lanci. majko mila na polu 17 coli ako je tvornički stvarno su pretjerali.

Koliko znam na novijim modelima Pola idu od 15-18 cola tvornicki, 18 cola bi trebalo ici u kombinaciji sa sportskim paketom.
Ne vidim tu nikakav problem osim sto su cijene guma po velicinama razlicite.
Tako da je otislo doba da na male aute idu samo 13-14 cola.

Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670

SAS
27.12.2013., 23:14
Isprika nije grupa 60, nego grupa 80 za dimenzije 215/40R17

Lanci su kupljeni u Zaprešiću, 9mm, četvrtasti.
Naravno da piše made in china ! Ali su poslužile. ::rofl:

http://www.lanac.hr/lanci-za-snijeg/

CDRW
27.12.2013., 23:57
Firma Lanac prodaje Čajna šit? Zemljo otvori se ....

Josip09
28.12.2013., 07:39
Koliki asortiman (TLZ), a nigdje ih ne nalazim. Trgovine takve opreme, trgovački centri... Vidim, turpije za lanac motorne pile čak rade. Probao bi čisto iz znatiželje...

SAS
28.12.2013., 15:34
Firma Lanac prodaje Čajna šit? Zemljo otvori se ....

Pa pise Čajna, budem pofotko cijelu kutiju i deklaraciju porijekla proizvoda pa cu postaviti te fotke na ovu temu da se uvjeris ! :zubo:

A zemlja se vec "otvorila" tam u Tihom oceanu na mjesto Marijanske brazde na 11km ispod povrsine vode ! :rofl:

Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670

SAS
28.12.2013., 21:46
Evo fotografije, nakraju retka je dimenzija 215/40/R17 ! :D

http://www.zaslike.com/files/6f1ha6riahg9mn87vq2o.jpg

http://www.zaslike.com/files/ce661c1juez9jaxudgz4.jpg

http://www.zaslike.com/files/ybqjj454n6g2b4ilv.jpg