PDA

View Full Version : Hidrofor, hidropak...

stranice : [1] 2

Corto
20.07.2005., 11:17
Bok svim strucnjacima, koje cu zamoliti za jedan savjet.

U vikendici na moru imam vodovod, a postoji i cisterna za vodu. E sad ja bih tu besplatnu vodu iz cisterne htio koristiti i kuci (uglavnom kupaona i WC). Posto je kuca na strmini, cisterna je u nivou kuce, ali je pritisak ipak premali za npr bojler.

Sto bih ja htio:
1) jednostavnu (i jeftinu) pumpu (ili kako god da se zove) koja ce mi tjerati vodu iz cisterne u kucu.
Posto se radi o viksi, i ne velikoj potrosnji vode, nekakav veliki hidrofor mi je preskup.
Dali postoji nesto za do cca 1000 kuna sto bi posluzilo?
Sto je hidropak, u jednom starom postu ga netko spominje?

2) nekakav Y ventil za vodu, kojim cu vodu po potrebi jadnostavno presaltati izmedju vodovoda i cisterne.

Hvala unaprijed

champ
20.07.2005., 12:30
Hidropak ti je u stvari jednostavnija izvedba hidrofora! Ima jednofazni motor, rezervoar s dušicom i tlačnu sklopku koja se može podešavati, a isključuje se na 3 bara pritiska.. Obično u kompletu s njime dobiješ i nepovratni ventil koji se stavlja na početak usisne cijevi! Nepovratni ventil je obavezan, inaće će kod svakog isključivanja hidropak ostati bez tlaka i morat ćeš ga ponovno zalijevati s vodom! Što se tiče priključka na postojeću instalaciju, moraš ugraditi T-nipl i dva ručna ventila..
Sve to bi se moralo nalaziti u nekakvome šahtu, zbog lakšeg pristupa!

lego
20.07.2005., 17:32
Hidropak je bolja i jeftinija varjanta;)
A i koristi se za vuc vodu iz cisterne, a hidrofor za vuc iz zemlje;)
Makar i hidropak moze vuci iz zemlje.

SETRA Samoborček
20.07.2005., 18:52
Ja imam ALKO inox hidropak izvan pogona. Kad nisam imao vodovod, hidropak je vukao vodu iz bunara. Glasno u PM :D

Onda je pumpa hidrofora (velkog) bila na generalki kod vodoinstalatera, i sad je sve složeno, veliki hidrofor vuče vodu iz bunara i prosljeduje ju u instalaciju, kada nema gradskog vodovoda, a treba voda. Mislim da su 4 ventila u pitanju, ali nisam siguran

bodul
20.07.2005., 22:55
POgledaj u Bau Bau centrima , mali su hidropki ispod 1000 Kn , cini mi se da sam vidio i za 600.

LAV-LAV
04.03.2008., 19:33
Trebam kupiti hidropak,imam neku ponudu za AL-KO pa vas sve molim za misljenje,iskustva,njegove performanse i slicno.Jel dovoljno 800W?I naravno zelim znati jel to igracka ili je nesto ipak profesionalnije i trajnije?HVALA!

panorama
05.03.2008., 06:07
Trebam kupiti hidropak,imam neku ponudu za AL-KO pa vas sve molim za misljenje,iskustva,njegove performanse i slicno.Jel dovoljno 800W?I naravno zelim znati jel to igracka ili je nesto ipak profesionalnije i trajnije?HVALA!

Bauhaus Zagreb, hidropack Neptun, 700 W motor, garancija 5 godina, cijena 900 kn. Kupio neki dan i ugradio, radi k'o vurica. Vodu vuče iz 10 m udaljenog i 4 m dubokog bunara te je tjera na cca. 2,5 m visine.

okicizepa
05.04.2008., 17:16
pozdrav!
prošle godine sam kupio alko ili tako nekako hidropak i bio sam zadovoljan sa njime. priključen je na bunar, imam usisnu korpu dolje i sa njime zaljevam travu i perem auto. prije zime sam ga maknuo u kuću da se ne smrzne... imam dva pitanja...
1. kako ga pripremiti za zimu? kako iscijediti svu vodu iz njega? samo ga okrenuti naopačke pa da sva voda iscuri iz njega?
2. zvuči glupo, ali neznam kako ga uključiti... uputstva su bila nikakva, a nekako mi se "potrefilo" prošle godine i proradio je.... usisna cijev ima mrežastu korpu s ventilom i to bi trebalo biti ok... e sad, mene zanima dalje... izlaz mi je gumena cijev - "šlauf"... da li i na njemu mora biti ventil zatvoren? ja sam ovako radio... zatvorio ventil (špricaljku) na gumenoj cijevi i tamo gdje je rupica sa čepom zaljevao vodom. kada treba prestati zaljevati? ja sam prestao kada je voda počela izlaziti iz rupice i onda zatvorio sa čepom... tlak se dizao do 1.5 bara i kada sam otvorio ventil na gumenoj cijevi samo je zrak izašao van s par kapljica vode i tlak je pao opet na 0....
kakav je cijeli postupak?

champ
08.04.2008., 11:41
Postupak je takav da pumpu treba napuniti vodom kroz čep, kako si ti i radio.. Kod uključivanja pumpe nek ti ventil na tlačnoj strani bude otvoren, tako da zaostali zrak može izači kroz crijevo. Budući da ti imaš usisnu korpu i nepovratni ventil spuštenu u bunar, na početku ti vjerojatno malo zaglavi klapna u usisnoj košari.

Zato prije nego spojiš hidropak na usis, prodrmaj malo tu cijev, ili lagano udaraj po njoj, kako bi se klapna pomaknula i odljepila od svojeg dosjeda.

okicizepa
09.04.2008., 08:37
[QUOTE=champ;13504443]Postupak je takav da pumpu treba napuniti vodom kroz čep, kako si ti i radio.. QUOTE]

još jedno pitanjce... kada puniti vodom - kada je pumpa uključena ili isključena?
koliko vode unutra nalijati?

champ
09.04.2008., 08:47
Pumpa se puni s vodom prije uključivanja, naliješ vode do preljevanja, znači - koliko god stane unutra... Ja sam imao problema s prvim podizanjem vode jednog hidropaka, pa sam ga nadrukao vodom iz vodovoda, preko tlačne strane cjevoda.

Kad je hidropak bio nadrukan vodom, potegnuo je bez problema i dalje radio normalno.

okicizepa
09.04.2008., 12:34
Kako pripremiti hidropak pred zimu?
Dovoljno je samo izbaciti svu vodu iz njega?

champ
09.04.2008., 12:46
Dovoljno je istočiti vodu, koliko se da. Voda se ionako ne nalazi u metalnom spremniku, nego u gumenom balonu unutar samog spremnika...

supher mali
09.04.2008., 22:33
zna li tko i ima na 12v takav moze i manji hidro pak za kupiti? ili neka šema izvedba tlacne strane s 12v motorom?

ps inace ako ti je hidrofor skup mozes pumpu i rezervoar u potkrovlju... bit ce slobodan pad.

champ
10.04.2008., 06:28
zna li tko i ima na 12v takav moze i manji hidro pak za kupiti? ili neka šema izvedba tlacne strane s 12v motorom?.

Hidropak treba motor od 800 W, neki imaju i veče. To znači da bi na 12 V tekle struje reda veličine 70 ili više ampera.

Po meni je onda puno lakše i jeftinije nabaviti agregat 230 V, jer čisto sumnjam da ćeš pronači adekvatan 12 V motor, i izvor istosmjere struje koji će raditi dovoljno dugo.. (vjerojatno si mislio na akumulator?)

supher mali
14.04.2008., 10:47
Hidropak treba motor od 800 W, neki imaju i veče. To znači da bi na 12 V tekle struje reda veličine 70 ili više ampera.

Po meni je onda puno lakše i jeftinije nabaviti agregat 230 V, jer čisto sumnjam da ćeš pronači adekvatan 12 V motor, i izvor istosmjere struje koji će raditi dovoljno dugo.. (vjerojatno si mislio na akumulator?)

ps nemogu agregat imati 24 sata upaljen? znaci treba mi neka drugacije izvedba tlacne strane!

champ
14.04.2008., 10:55
ps nemogu agregat imati 24 sata upaljen? znaci treba mi neka drugacije izvedba tlacne strane!

Google čini prava čudesa u svijetu interneta:

http://images.google.hr/images?hl=hr&q=pump+12+V&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Renata
14.04.2008., 11:04
Hidropak ti je u stvari jednostavnija izvedba hidrofora!
Sve to bi se moralo nalaziti u nekakvome šahtu, zbog lakšeg pristupa!

nama je majstor, sad kad smo sređivali priključak vode, odmah u istom šahtu složio i hidropak. i čini se ko super stvar, za zalijevanje vrta je i zdravija ta voda od vodovodne, klorirane

supher mali
14.04.2008., 19:58
Google čini prava čudesa u svijetu interneta:

http://images.google.hr/images?hl=hr&q=pump+12+V&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

to su sve pumpe. a nema nit cjene, sad narucit nesto pa da bude igracka...?

uglavno moze se ovaj 12v kopresor spojiti da tlaci bocu. 5 bara valjda moze s tlacit. a tlacnu sklopku koristit za davanje mu 12v. tj samo plusa...i zapravo dobijes normalan gidropak.

vidis snasli smo se? hehe . sad znam kako cu izvesti vodu na vikendici...

champ
14.04.2008., 20:25
Ja ne čitam tuđe misli ni želje, a hidropak prvo diže vodu s nekih 5-6-7 metara visine, i zatim je tlači (ili dodatno podiže u visinu). Tvoje prilike ja neznam, dali imaš nekakvi spremnik vode na raznini zemlje, ili nešto drugo..

supher mali
14.04.2008., 22:52
Ja ne čitam tuđe misli ni želje, a hidropak prvo diže vodu s nekih 5-6-7 metara visine, i zatim je tlači (ili dodatno podiže u visinu). Tvoje prilike ja neznam, dali imaš nekakvi spremnik vode na raznini zemlje, ili nešto drugo..

ps. ne podize on nju u zrak. vec on tlaci preostali zrak u rezervoaru. a efekt tog je jako naguravanje vode unutra. jer je hermeticki zatvoreno. da pri tom je vodala morala doc do pumpe... 5-6-7m.. zapravo tu je sponga. voda je uvjek u cijevi. pumpa samo tiska bez povratka

znaci moj slucaj: da obicna pumpa napuni rezervoar do pola, a da ti taj rezervoar s tlacis dobijes istu stvar.

sad samo kako to sinkronizirati? prvo obicna pumpa za vodu napuni u odredenom vremenu do pola, a onda se tek upali pumpa za tlak... tlacna sklopka bi izgasila pupmu za tlak kad dode na 4 bara npr.

supher mali
15.04.2008., 14:37
zanimljiv link, guglao ja:

http://www.wsetech.com/waterpumps.php

sumnjam ja da u americi ne trebaju ovakve stvari...

kod nas bio dobio globu da se koristis prirodnim resorsima

champ
15.04.2008., 16:28
Kad već spominješ Ameriku, oni su odavno poznati po svojim pumpama vjetrenjačama, pomoću kojih su navodnjavali svoje velike farme još valjda prije stotinjak godina. Mogu se vidjeti u raznim filmovima, a princip rada im je ovakav:

http://static.stii.dost.gov.ph/sntpost/NovPostWeb/Jun2k1/grapix/windpump.jpg

Izgledaju ovako: http://www.windpumps.co.uk/Front%20Page%20Pic.jpg

mark2
15.06.2008., 21:26
Majstori može mala pomoć ? Kako ću u kući imati vodu iz vodovoda, a u blizini iste imam i bunar nepitke vode dobio sam neke savjete da napravim nešto kao duplu instalaciju sa hidropakom gdje bi vodu iz bunara koristio za zalijevanje vrta i ispiranje wc-a.Hidropak bi smjestio u šaht za vodomjer pa me zanima da li da eventualno stavim i neki filter npr za eventualne mehaničke nečistoće:ne zna: i da li mi je potreban dodatni spremnik za tu vodu ili je dostatan isti od hidropaka

champ
16.06.2008., 07:53
Za zalijevanje vrta, pranje na dvorištu i ispiranje WC-a bit će ti dovoljan i spremnik na hidropaku. Jedino moraš pripaziti da ti se na dnu šahta ne skuplja voda, ili da kondenzirana voda ne kaplje sa stropa po hidropaku, jer to bi ga moglo dosta brzo uništiti. Najbolje je da hidropak bude što dalje od poklopca šahta, jer tamo se kondenzira i kaplje najviše vode.

Hidropak će na početku izbacivati ponešto pijeska, najbolje je nakon zabijanja cijevi ispumpati određenu količinu vode, dok se ne izbaci pijesak. Uz redovno korištene, pijeska kasnije gotovo da i nema.

uplakani
16.06.2008., 11:48
Svi hidropakovi (ili ključni djelovi) izlaze iz jedne tvornice negdje u Kini (kao i torne bušilice od 200 kuna) Poslije ovi maheri lijepe razne naljepnice, trt mrt

No ta mala govanca su zaćuđujuće kvalitetna i vrijede mnogo više nego li sam ih platio Godinama korisitm jedan od 800 W i to nekoliko mjeseci u godini po 10 sati dnevno

da nema kineza ovi sa zapada bi nam drali kožu :cerek:

uplakani
16.06.2008., 11:59
zna li tko i ima na 12v takav moze i manji hidro pak za kupiti? ili neka šema izvedba tlacne strane s 12v motorom?

ps inace ako ti je hidrofor skup mozes pumpu i rezervoar u potkrovlju... bit ce slobodan pad.

imam ja ideju (čovjek bez ideje je curac od ovce)

kupiš manji hidropa i umjesto njegova motora postaviš alnasera iz nekog auta Uh ček malo pošto je motor prirubni neć biti baš tako , al možeš produžiti osovinu motora na ventilatorskoj strani i skupluješ sa osovinom iz alnasera, Jamčim da će šljakati ko curica :rofl::rofl:

shimo
17.07.2008., 09:08
slažem se sa champom :)

supher mali
19.07.2008., 18:57
Svi hidropakovi (ili ključni djelovi) izlaze iz jedne tvornice negdje u Kini (kao i torne bušilice od 200 kuna) Poslije ovi maheri lijepe razne naljepnice, trt mrt

No ta mala govanca su zaćuđujuće kvalitetna i vrijede mnogo više nego li sam ih platio Godinama korisitm jedan od 800 W i to nekoliko mjeseci u godini po 10 sati dnevno

da nema kineza ovi sa zapada bi nam drali kožu :cerek:

naruci jedan kontanjer iz kine pa prodaji...

---
nemojte se ljutit da sad ne nabrajam forumase imenom..ali ode ima jako blesavo-glupavih-bez ikakvog smisla odgovora..

fico.325
20.10.2009., 07:48
Dal se moze hidropak stavit direktno u bunar, iznad povrsine vode? bunar je od betonskih cijevi fi 100, voda je dubine 2m , a bunar je dubok 4m, i ak je moguce ja bi postavil nosace u bunar iznad vode da se netreba kopat saht za njega..

dal postoji mogucnost od smrzavanja ako je na dubini od 1-1.5m?
hvala

champ
20.10.2009., 07:53
Naravno da ga možeš postaviti u bunar, što je manja visina usisa, tim pumpa lakše dobavlja vodu. Jedino što moraš paziti su sezonske dilatacije razine vode u bunaru, kako ti se nebi dogodilo da ti je voda popavila hidropak.

fico.325
20.10.2009., 15:25
Naravno da ga možeš postaviti u bunar, što je manja visina usisa, tim pumpa lakše dobavlja vodu. Jedino što moraš paziti su sezonske dilatacije razine vode u bunaru, kako ti se nebi dogodilo da ti je voda popavila hidropak.

ok, fala, a nece bit problema zbog kondenzacije s poklopca bunara?

champ
20.10.2009., 16:26
Pa onda mu napravi malu limenu kučicu, ili barem pokrov, koji će ga štititi od te vode!

fico.325
20.10.2009., 19:15
Pa onda mu napravi malu limenu kučicu, ili barem pokrov, koji će ga štititi od te vode!

ok, fala

Monstrule
30.10.2009., 09:56
puno mi je pomogla ova tema. hvala ekipa!

pošto sam novi u hidro svijetu. koliko je glasan hidropak? ako ga intaliram u bunar (naravno s poklopcem) hoće li se jako ćut njegova buka?

tnx

champ
30.10.2009., 10:29
Elektromotor i pumpa više proizvode šum ili zujanje, nego nekakvu buku. S desetak metara udaljenosti na otvorenom prostoru jedva da se hidropak i čuje u radu.. To je zadnja stvar o kojoj trebaš brinuti!

Full_Metal_Jacket
02.11.2009., 16:07
pozdrav svima

meni je voda na dubini od 17 do 20m, znači i bunar bi bio dubine oko 20ak m
jel to previše za nekakav hidropak kakav ste spominjali tipa 800 W i sl ili mi triba neki bolji

champ
02.11.2009., 16:19
S te dubine ti niti jajjači hidrofor neće podignuti vodu, jer ako bi on u idealnim uvjetima na usisu stvorio apsolutni vakum, to bi bila razlika u tlaku od 1 bar. A to odgovara stupcu vode visine 10 metara. U praksi je to dosta manje.

Ti trebaš cjevnu ili neku drugu vrstu uranjajuće pumpe, koja će vodu podizati na tlačnoj strani, a ne na usisnoj. Ili ako možeš hidropak spustiti na neku platformu u bunaru, par metara iznad vode.

fico.325
03.11.2009., 20:51
Kupio sam danas hidropak elektromachinen 5500/20R, 1300w, gura vodu na 48m, vuce sa 8m, najveci protok je 4600l/min, e sad pise da se oze rihtat paljenje i gasenje od 1.6bar do 3.8 bar, a isto tak pise da je max delivery pressure 4.8 bara, kaj im to znaci??? kak moze imat 4.8 barra ak se na 3.8 gasi?

cijena je 1500kn

champ
03.11.2009., 21:21
4,8 bara odnosi se na mogućnosti podizanja vode same pumpe, ali pumpa je spojena preko tlačne sklopke, koja ju isključuje kad se u spremniku postigne tlak od 3,8 bara.

fico.325
04.11.2009., 13:50
4,8 bara odnosi se na mogućnosti podizanja vode same pumpe, ali pumpa je spojena preko tlačne sklopke, koja ju isključuje kad se u spremniku postigne tlak od 3,8 bara.

aha, ok, faLA :D

fico.325
05.11.2009., 16:14
S te dubine ti niti jajjači hidrofor neće podignuti vodu, jer ako bi on u idealnim uvjetima na usisu stvorio apsolutni vakum, to bi bila razlika u tlaku od 1 bar. A to odgovara stupcu vode visine 10 metara. U praksi je to dosta manje.

Ti trebaš cjevnu ili neku drugu vrstu uranjajuće pumpe, koja će vodu podizati na tlačnoj strani, a ne na usisnoj. Ili ako možeš hidropak spustiti na neku platformu u bunaru, par metara iznad vode.
kaj nema ni malo opasnosti od spustanja hidropaka u bunar, buduci da je unutra kondenzacija zbog vana hladnijeg zraka a unutra toplijeg??

u uputstvima pise da nebi smjel bit na vlaznom prostoru..sad ak ga ja spustim u bunar oce mu se ikaj dogodit?

champ
06.11.2009., 08:31
kaj nema ni malo opasnosti od spustanja hidropaka u bunar, buduci da je unutra kondenzacija zbog vana hladnijeg zraka a unutra toplijeg??

Po zimi, kad su velike hladnoće, u bunaru je toplije nego vani. Vjerojatno će biti ponešto kondenzacije, ali ne puno više nego vanjskom prostoru, gdje je po ljeti hidropak hladan zbog vode koju pumpa, a zrak je pun vlage. I tada ima puno kondenzacije, toliko da kapljice teku s kučišta pumpe...

Ja hidropake koristim već 10 godina, korozija se pojavila samo na vanjskoj strani tanka za vodu. To se lako može riješiti sa farbanjem, ali taj hidropak sam morao zamijeniti iz drugog razloga, otišla mi je brtva na mjestu gdje pumpa ulazi u kučište pumpe.

Full_Metal_Jacket
06.11.2009., 10:41

jel neko možda zna nešto o tim uranjajućim pumpama, npr. cijena i sl.

hvala na odgovorima

fico.325
06.11.2009., 11:09
Po zimi, kad su velike hladnoće, u bunaru je toplije nego vani. Vjerojatno će biti ponešto kondenzacije, ali ne puno više nego vanjskom prostoru, gdje je po ljeti hidropak hladan zbog vode koju pumpa, a zrak je pun vlage. I tada ima puno kondenzacije, toliko da kapljice teku s kučišta pumpe...

Ja hidropake koristim već 10 godina, korozija se pojavila samo na vanjskoj strani tanka za vodu. To se lako može riješiti sa farbanjem, ali taj hidropak sam morao zamijeniti iz drugog razloga, otišla mi je brtva na mjestu gdje pumpa ulazi u kučište pumpe.

aha, a isto drzis u bunAru hidropak??

champ
06.11.2009., 11:41
aha, a isto drzis u bunAru hidropak??

Nemam bunar, hidropake po ljeti držim vani, s time da su uvijek bili zaštićeni od kiše i sunca. Korozija se pojavi prije ili kasnije, jedino ako bi sve bilo izrađeno od inoxa, nebi je bilo... Ali pošto su cijene vrlo povoljne, ne možeš očekivati da će te takav stroj služiti kroz čitav život.

Prije ili kasnije nešto će se pokvariti, i onda je pitanje nabave dijelova, i isplativosti poravka..

fico.325
06.11.2009., 12:02
Nemam bunar, hidropake po ljeti držim vani, s time da su uvijek bili zaštićeni od kiše i sunca. Korozija se pojavi prije ili kasnije, jedino ako bi sve bilo izrađeno od inoxa, nebi je bilo... Ali pošto su cijene vrlo povoljne, ne možeš očekivati da će te takav stroj služiti kroz čitav život.

Prije ili kasnije nešto će se pokvariti, i onda je pitanje nabave dijelova, i isplativosti poravka..

aha, a dobro meni nije problem popravka, buduci da mi je ovlasteni servis bas od te firme iza ugla :D

fico.325
13.11.2009., 20:49
Evo hidropak je postavljen u bunar spojen na cijevovod, napunjen vodom, i sutra cu isprobat kak radi, sam neznam na kolko bara moram napumpat spremnik sa zrakom, pa ak zna iko od vas??

champ
13.11.2009., 23:08
Napunjen je već sa zrakom, možeš ga upaliti odmah.

fico.325
14.11.2009., 00:15
Napunjen je već sa zrakom, možeš ga upaliti odmah.

aha, a to je 100% sigurno

champ
14.11.2009., 07:21
Pa ako baš želiš provjeriti, skini onaj gumeni čep na bočnoj strani tanka. Ispod ti je ventil kao na gumama bicikla, pa vidi dal je napumpano.

fico.325
14.11.2009., 18:33
Pa ako baš želiš provjeriti, skini onaj gumeni čep na bočnoj strani tanka. Ispod ti je ventil kao na gumama bicikla, pa vidi dal je napumpano.

evo prikljucil sam pumpu i napumpano je na 1 bar, jel to dovljno il da jos dopumpam??

ZiggyVG
16.11.2009., 10:11
bok ekipa..

evo imam problemcinu sa hidropakom GRUNDFOS JP BASIC 4PT.

Problem je:

- hidropak stalno crkava; kada pustim vodu nakon nekog vremena tlak skroz
padne i hidropak vise ne vuce vodu; dodjem do hidropaka i vidim da je tlak
skroz pao; lagano lupim po sklopci i hidropak pocne vuc vodu i tlak opet
naraste; i tako stalno..ponekada radi 5 minuta, ponekada cijeli dan a
ponekada cim zgasim vodu crkne :ne zna:

- kad hidropak vuce vodu, svaki put kad potegne, zarulje u kuci mi zatrepere,
tj pad napona jel... pretpostavljam da nekaj sa hidropakom nije u redu kad
tak jako pocucla struje pri radu..

Trenutno sam u zamisli da nadjem servisera i promijenim tu sklopku..ili da to sam napravim ako pronadjem rezervni dio..

Sto vi mislite o tome? :confused:

champ
16.11.2009., 10:25
Tlačna sklopka u večini slučajeva ima mogućnost regulacije pritiska, gornjeg (isključivanje) i donjeg (uključivanje). Zašto se tebi ne pali motor u momentu kad pritisak padne - to bi trebalo provjeriti. Pretpostavljam da su u pitanju kontakti tlačne sklopke, koje bi za početak bilo dobro malo očistiti - lagano ih pobrusiti. Još bolja varijanta bila bi ugradnja releja, tako da tlačna sklopka uključuje relej, a ne motor direktno.

Mazarin
17.11.2009., 06:33
;[QUOTE] lagano lupim po sklopci i hidropak pocne vuc vodu i tlak opet
u konkretnom slučaju, nakupilo ti se korozije na oprugi koja uključuje tlačnu sklopku.
Isključi ju iz napona, skini onu plastiku, te oprugu pošpricaj sa WD 40. Malo ju rukom proradiš, i to bi tebalo biti to, Ako ne, mjenjaj sklopku.

- kad hidropak vuce vodu, svaki put kad potegne, zarulje u kuci mi zatrepere,
tj pad napona jel... pretpostavljam da nekaj sa hidropakom nije u redu kad
tak jako pocucla struje pri radu..
obziorm da ti je na oprugi tlačne vjerovatno nakupljeno korozije od vlage, pretpostavljam da ti se to dogodilo i na rotoru i statoru motora, pa motor ima problema sa startanjem. To je čisto mehanički problem..
Vidi ak je na tlačnoj korodirana opruga, onda nađi servisera, koji će ti i motor dovesti u stanje ispravnosti, ali i vjerovatno reči, da bi hidropak trebalo nekam premjestiti.....

marac7777
21.11.2009., 09:06
Postovanje,ocito sam prije promasio s temom,no:

novi sam ovdje al me zanima dal bi umjesto hidropaka bilo bolje ugraditi neku kvalitetniju pumpu (cca2000kn)?
Pitam jer sam nasao grundfosovu pumpu serije MQ za koju piše da je za opskrbu vodom u kučanstvu??
E pa sad dal imate neka iskustva i dal bi tako nešto preporučili umjesto hidropaka(imam cijev zabijenu u podrumu i htio bi ju iskoristiti)?

Hvala unaprijed

champ
21.11.2009., 11:22
Samo pumpa neće ti biti dovoljna, uz nju trebaš i nekakvi spremnik vode, kao i tlačnu sklopku, koja će paliti i gasiti tu pumpu. Ako namjeravaš za opskrbu kuće koristiti svoju vodu, onda se trebaš odlučiti između hidropaka ili hidrofora.

marac7777
24.11.2009., 12:52
Slazem se no ta pumpa ima u sebi i tlacnu sklopku i mali spremnik,pa zato pitam dal je netko mozda imao ili ima iskustva sa takvom? Evo i link:http://www.grundfos.hr/WEB/homehr.nsf/Webopslag/mq
Meni se jako dopala bas zato sto ima sve u jednom

champ
24.11.2009., 13:52
Ma to je SAMO pumpa, koja se izgledom po ničemu bitno ne razlikuje od sličnih pumpi, ugrađenih na hidropake. Predviđena je za spajanje na postojeći vodovod, radi povećanja tlaka u instalaciji.

marac7777
24.11.2009., 14:00
Aha,a gdje bi bilo najisplativije kupiti dobar hidropak u vž?

champ
24.11.2009., 15:09
Za cca. 100 eura možeš kupiti hidropak koji će te služiti najmanje 10 godina. Ja sam u RK MEĐIMURKA-BS u Kukuljevićevoj ove godine kupio Einhellov hidropak za otprilike takvu cijenu, s metalnim kučištem pumpe, a uz to sam dobio i usisno fleksibilno crijevo, i nepovratni ventil, tako da mi na usisu ništa više nije trebalo, za spajanje na ručnu pumpu na dvorištu (T-komad ispod pumpe i kugl-ventil imao sam od prije).

Naravno, postoje i nekoliko puta skuplji modeli, samo je pitanje dali su i toliko puta kvalitetniji, ili u stvari plaćaš "brand"

http://xwatt.ru/images/einhell.hw810.jpg

Ian_C
24.11.2009., 22:24
Ma to je SAMO pumpa, koja se izgledom po ničemu bitno ne razlikuje od sličnih pumpi, ugrađenih na hidropake. Predviđena je za spajanje na postojeći vodovod, radi povećanja tlaka u instalaciji.

Griješiš, Grundfosov MQ nije samo pumpa, to je cijeli sistem koji uključuje predpodešeni osjetnik tlaka i mali tlačni spremnik, tipa plug@play. MQ je samousisan do dubine od 8 m (treba nepovratni ventil) i ima ugrađenu zaštitu od rada na suho. Cijena je negdje oko 2.500,00 kn s PDV-om.

To je ekvivalent ovom Einhellu čiju si sliku stavio, naravno cijena nije usporediva. Što bi se reklo, plaćaš ime, ali i kvalitetu.

Jozha20
23.01.2010., 14:05
pozdrav svima

meni je voda na dubini od 17 do 20m, znači i bunar bi bio dubine oko 20ak m
jel to previše za nekakav hidropak kakav ste spominjali tipa 800 W i sl ili mi triba neki bolji

Nije nužno da je uranjajuca pumpa, moze se to rijesiti i pomocu injektora i neke obicne pumpe za vodu...

freed
02.04.2010., 16:20
Za cca. 100 eura možeš kupiti hidropak koji će te služiti najmanje 10 godina. Ja sam u RK MEĐIMURKA-BS u Kukuljevićevoj ove godine kupio Einhellov hidropak za otprilike takvu cijenu, s metalnim kučištem pumpe, a uz to sam dobio i usisno fleksibilno crijevo, i nepovratni ventil, tako da mi na usisu ništa više nije trebalo, za spajanje na ručnu pumpu na dvorištu (T-komad ispod pumpe i kugl-ventil imao sam od prije).

Naravno, postoje i nekoliko puta skuplji modeli, samo je pitanje dali su i toliko puta kvalitetniji, ili u stvari plaćaš "brand"

http://xwatt.ru/images/einhell.hw810.jpg

Pomoć ,prosim!!!
Imam staru ručnu pumpu u dvorištu.Korištena je do prošle godine(voda je bila skroz prozirna).Ove godine bi proširili vrt ,pa je teško pumpati i sve.Sa maticom na špagi sam izmjerio dubinu cijevi.Dakle:
CIJEV JE DUBOKA 8 m
VODA JE NA 5 tom metru(ima je tri metra u cijevi)
PROMJER CIJEVI JE 3.3cm
Što mi preporučate za postaviti(jeftino)?
Hvala unaprijed!!!!:s
P.S. Neko u Zagrebu da mi to sastavi?:confused:

koka36
02.04.2010., 20:23
Pomoć ,prosim!!!
Imam staru ručnu pumpu u dvorištu.Korištena je do prošle godine(voda je bila skroz prozirna).Ove godine bi proširili vrt ,pa je teško pumpati i sve.Sa maticom na špagi sam izmjerio dubinu cijevi.Dakle:
CIJEV JE DUBOKA 8 m
VODA JE NA 5 tom metru(ima je tri metra u cijevi)
PROMJER CIJEVI JE 3.3cm
Što mi preporučate za postaviti(jeftino)?
Hvala unaprijed!!!!:s
P.S. Neko u Zagrebu da mi to sastavi?:confused:

Ovisi kolko te vode koristiš...ako je za cjelu kuču hidrofor (nekih 3000 Kn) a ako je samo za zaljevanje vrta onda hidropak (od 400 do 1500 Kn)

majstor52
03.04.2010., 08:12
Važno je znati da se prije postavljanja hidrofora ili hidropaka na postoječu cijev ,ista mora ispumpati radi pijeska koji je nataložen u cijevi.

Ručna pumpa ne može ispumpati taj pijesak.Ako se nato montira hidrofor , pumpa će odmah povući sav taj pijesak i naravno ostati trajno oštećena.
Kod ovakvog načina korištenja zabijenih cijevi za pumpu treba zanti da se tokom vremena nivo vode može smanjiti.Kako se na spomenutoj cijevi nalaze izbušene rupe,kroz koje ulazi voda u samu cijev,može se dogoditi da nivo padne do samih rupa. U tom slučaju pumpa povuče zrak i ostanemo bez vode.

Ovo napominjem kao mogućnost i sa tim treba svakako računati.
Nivo vode se spušta prirodno i naravno uslijed samog korištenja elektromotorne pumpe ,koja ima daleko veći kapacitet usisa od ručne pumpe.

freed
04.04.2010., 20:30
Ovisi kolko te vode koristiš...ako je za cjelu kuču hidrofor (nekih 3000 Kn) a ako je samo za zaljevanje vrta onda hidropak (od 400 do 1500 Kn)

Kao prvo ,hvala !
Misim koristiti vodu samo za zaljevanje vrta (cca.500 m 2).
Molio bih još ako netko zna za majstora u ZG koji bi to instalirao.
HVALA UNAPRIED:top::s

freed
04.04.2010., 20:32
Važno je znati da se prije postavljanja hidrofora ili hidropaka na postoječu cijev ,ista mora ispumpati radi pijeska koji je nataložen u cijevi.

Ručna pumpa ne može ispumpati taj pijesak.Ako se nato montira hidrofor , pumpa će odmah povući sav taj pijesak i naravno ostati trajno oštećena.
Kod ovakvog načina korištenja zabijenih cijevi za pumpu treba zanti da se tokom vremena nivo vode može smanjiti.Kako se na spomenutoj cijevi nalaze izbušene rupe,kroz koje ulazi voda u samu cijev,može se dogoditi da nivo padne do samih rupa. U tom slučaju pumpa povuče zrak i ostanemo bez vode.

Ovo napominjem kao mogućnost i sa tim treba svakako računati.
Nivo vode se spušta prirodno i naravno uslijed samog korištenja elektromotorne pumpe ,koja ima daleko veći kapacitet usisa od ručne pumpe.

Naravno i majstora za ispumpavanje pjeska!!!
Hvala i tebi na postu:)

koka36
05.04.2010., 22:55
Naravno i majstora za ispumpavanje pjeska!!!
Hvala i tebi na postu:)

ako si tu cjev koristio za ručnu pumpu onda netrebaš ništa jer se pjesak več isprao, a bilo koji vodoinstaler bu ti to spojio....

freed
06.04.2010., 12:55
Hvala još jednom!:D

CottonEyeJoe
08.04.2010., 08:28
dakle, motor i hidrofor su iz 1973. godine, znam, staro je, ali polako će doći mjenjanje svega, prvo hidrofora pa onda motora..

motor je 5-stepeni, elektrokovina...prošlo ljeto je očišćen, rastavljen, tako da sada propeler možeš zavrtiti malim prstom, i on diže vodu...:lol:
Znači, on radi glatko...

Prije motora na zidu imam sklopku 0-1, koja radi na opterečenje i izbaciva..

Nekad, u zadnje vrijeme svaki 5-6 put, jednostavno motor se neće kako treba pokrenuti, uključi se, i radi dosta teško, odmah žarulje u kući slabije svijetle i izbaci ta sklopka opterečenja.
Kao da kondenzator ne radi.
Kondenzator je crkao prije 3 mjeseca, pa sam stavio gore sa mlina(cekičar), ispravan je bio.

No u čemu je problem? pa recimo kad sklopka izbaci, ja ponovno uključim sklopku, motor krene teže raditi, i ja lupi sa nogom po onoj kutiji gdje je relej za uključivanje kondenzatora, i onda proradi..

Gledao sam jučer tu kutiju, ima taj crni relej sa 3 kontakta, koji pretpostavljam uključuje i isključuje kondezator, i ima nešto okruglo promjera 1cm, kao gumb, na kojem piše da je termo zaštita..

zategnuo sam sve kontakte, pa ću vidjeti da li je do toga..

ako nije, jel moguće da relej u kurcu pa tek na udarac mojom nogom reagira?:rofl:

majstor52
08.04.2010., 19:19
dakle, motor i hidrofor su iz 1973. godine, znam, staro je, ali polako će doći mjenjanje svega, prvo hidrofora pa onda motora..

motor je 5-stepeni, elektrokovina...prošlo ljeto je očišćen, rastavljen, tako da sada propeler možeš zavrtiti malim prstom, i on diže vodu...:lol:
Znači, on radi glatko...

Prije motora na zidu imam sklopku 0-1, koja radi na opterečenje i izbaciva..

Nekad, u zadnje vrijeme svaki 5-6 put, jednostavno motor se neće kako treba pokrenuti, uključi se, i radi dosta teško, odmah žarulje u kući slabije svijetle i izbaci ta sklopka opterečenja.
Kao da kondenzator ne radi.
Kondenzator je crkao prije 3 mjeseca, pa sam stavio gore sa mlina(cekičar), ispravan je bio.

No u čemu je problem? pa recimo kad sklopka izbaci, ja ponovno uključim sklopku, motor krene teže raditi, i ja lupi sa nogom po onoj kutiji gdje je relej za uključivanje kondenzatora, i onda proradi..

Gledao sam jučer tu kutiju, ima taj crni relej sa 3 kontakta, koji pretpostavljam uključuje i isključuje kondezator, i ima nešto okruglo promjera 1cm, kao gumb, na kojem piše da je termo zaštita..

zategnuo sam sve kontakte, pa ću vidjeti da li je do toga..

ako nije, jel moguće da relej u kurcu pa tek na udarac mojom nogom reagira?:rofl:

Bilo bi najbolje pozvati električara da on pokuša detektirati kvar,i naravno otkloniti ga . Mislim da ovo opisano nije za rješenja sam svoj majstor da nebi kasnije bilo viklanja motora zbog sitnih novaca.
Naravno ,savjet u najboljoj namjeri.

CottonEyeJoe
09.04.2010., 06:02
pitao sam susjeda koji je več popravio puno takvih motora, i on je rekao da sumlja na relej..

a jučer navečer sam napravio sljedeće, uzeo šarafciger, žena uključi skoplu, hidrofor krene teže raditi, a ja sa šarafcigerom lupim lagano po releju i proradi...očito da su se kontakti u releju razdrmali, i treba sad novi...

tako da sam kvar u 95% našao...

koka36
09.04.2010., 18:32
pitao sam susjeda koji je več popravio puno takvih motora, i on je rekao da sumlja na relej..

a jučer navečer sam napravio sljedeće, uzeo šarafciger, žena uključi skoplu, hidrofor krene teže raditi, a ja sa šarafcigerom lupim lagano po releju i proradi...očito da su se kontakti u releju razdrmali, i treba sad novi...

tako da sam kvar u 95% našao...

Iskljući sve iz struje i skini poklopac s releja, uzmi ženi rašpicu za nokle i malo porašpaj kontakte na releju....

user zoki
09.04.2010., 19:22
[QUOTE=CottonEyeJoe;26011527 [/QUOTE]
Nađi nekoga tko premata motore , on ti promjeni sklopku za pol sata , mislim da dođe cca 150 kn .

ivca
17.04.2010., 23:44
pozdrav znalcima evo čitam postove od početka do kraja ali nemogu naći ono kaj me interesira pa molim za savjet
kupio u baumaxu hidropak na akciji 600w pa namjeravam ga spojit na cijev od vrtne pumpe koja je zabita te od nje povući alkaten do kuče te u podrumu spojiti na hidropak i koristiti vodu u kučanstvu pame zanima dali će povući vodu jer od vrtne pumpe do podruma ima oko 17metara inaće se voda na vrtu nalazi već na 3,5metara ivani kad pumpam nema nikakvih problema a nije i nikad presušilo da nebi bilo vode

majstor52
18.04.2010., 06:05
pozdrav znalcima evo čitam postove od početka do kraja ali nemogu naći ono kaj me interesira pa molim za savjet
kupio u baumaxu hidropak na akciji 600w pa namjeravam ga spojit na cijev od vrtne pumpe koja je zabita te od nje povući alkaten do kuče te u podrumu spojiti na hidropak i koristiti vodu u kučanstvu pame zanima dali će povući vodu jer od vrtne pumpe do podruma ima oko 17metara inaće se voda na vrtu nalazi već na 3,5metara ivani kad pumpam nema nikakvih problema a nije i nikad presušilo da nebi bilo vode

Tih 17 met. nebi trebalo predstavljati problem.
Treba samo paziti da se na usisnom vodu ne dobiju zraćni čepovi zbog same duljine usisnog voda.
Znaći ,obrati pažnju kod kopanja i polaganja da bue lagani pad prema bunaru!
bilo bi dobro s obzirom da je to montaža na zabijenu cijev od rućne pumpe,da se kod samog spoja sa hidropakom u podrumu postavi T-komadi na vertikalnoj strani kugl ventil i na njega rućna pumpa. Nije obavezno,ali može pomoći kod podizanja vode,ako se cijevi dobro ne polože.

ivca
18.04.2010., 07:24
evo da malo detaljnije pojasnim imam na vrtu zabijenu cijev za pumpu 6m znaći negdje je oko 5m je u zemlji i 1m van zemlje gdje se na njoj nalazi ručna pumpa te ispod nje imam na T-komad na koji spojim motornu pumpu za zalijevanje vrta stime da svaka ima svoj kugla ventil znaći kad ručno pumpam zatvorim ventil od dijela gdje dolazi motorna pumpa i obrnuto e sad ja bi tu cijev otkopal na dubinu recimo 60-70cm odrezal cijev i stavil T-komad skojim bi pomoću alakatena došel do podruma kuće (17m) gdje bi spojil na hidropak te na glavni vod koji ide u kuću(inače koristim gradski vodovod ali da smanjim troškove)sad me zanima dali bude hidropak potegnul vodu tih 17m ili treba na početku alkatena staviti nekakav nepovratni ventil da voda u alkatenu ostaje ili je dovoljno staviti nepovratni ventilu podrumu kod samog hidropaka bez obzira kaj bude iz alkatena voda uvijek iscurila
ne kužim kaj si htel reči "postavi T-klomad na vertikali kugl ventil i na njega ručna pumpa" ručna pumpa je na vrtu na samoj zabijenoj ciijevi

Dario126
18.04.2010., 17:16
Kakve usisne cijevi se mogu koristiti za ove male hidropake?

Hidropak (700W, 4400 lit/h) treba podići vodu sa dubine od 5-7m, nalazi se 3 m od bunara.

Može li okiten cijev?
Koji promjer 3/4" je dovoljno .. ili ipak veća?

majstor52
18.04.2010., 21:05
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Shemaspajanja.jpg?t=1271621043

Oprosti na brzinskom crtežu,nadam se da će biti od koristi

Dakle ovaj dio je dobar: iskopati rupu oko cijevi do dubine cca 60-80 cm radi zaštite od smrzavanja. Na toj dubini odrezati cijev na onaj dio cijevi koji ide u zemlju (prema vodi) staviti prefabrikat spojnicu fi 5/4“ da se ne mora narezivati navoj. Na to se stavi nazuvica (nipla) i nabrtvi se nepovratni ventil koji ne dozvoljava vodi da iz cijevi ode u zemlju.
Na ventil ponovno ide nazuvica + T-komad + cijev prema gore i na zatim +kuglasti ventil5/4“+nazuvica i ručna pumpa.Prema podrumu se na T-komad postavi okiten spojnica i položi se okiten cijev u laganom usponu prema hidropaku ili hidroforu.
Prije nego se spoji na pumpu treba postaviti još jedan kuglasti ventil i t_komad sa čepom kroz koji se mora zalijati vodom usisni vod.i spaja se pumpa. Ovaj ventil se mora zatvoriti kada se koristi samo ručna pumpa. Ovdje se umjesto čepa na t-komad može staviti i kuglasti ventil ( a može se staviti i ručna pumpa).
Isto tako mora se zatvoriti i onaj ventil kod ručne pumpe kada se koristi hidropak,jer guma na ručnoj pumpi ne drži uvijek sto posto.

Ručna pumpa nam ovdje služi da podignemo vodu do pumpe.
Zatvori se onaj ventil vani na cijevi,zalijemo pumpu i počnemo pumpati. Na pumpu ili ispod pupe naravno stavimo posudu za vodu. Svi ostali ventili su otvoreni. Kada nam voda iz pumpe poteče,uključimo hidropak i kada vidimo da je pupma povukla vodu zatvorimo onaj ventil ispod ručne pumpe.

Ima ovdje još jedan način spajanja ali ga sada ne želim navoditi da te sve skupa ne zbuni.
Ovako opisani način može raditi zadovoljavajuče.
Kod hidropaka i hidrofora na takovim usisnim dubinama (do 8 met.) duljina vertikalnog voda ne predstavlja problem. Ali oprez kod polaganja cijevi od podruma do cijevi-pumpe.

majstor52
18.04.2010., 21:07
evo da malo detaljnije pojasnim imam na vrtu zabijenu cijev za pumpu 6m znaći negdje je oko 5m je u zemlji i 1m van zemlje gdje se na njoj nalazi ručna pumpa te ispod nje imam na T-komad na koji spojim motornu pumpu za zalijevanje vrta stime da svaka ima svoj kugla ventil znaći kad ručno pumpam zatvorim ventil od dijela gdje dolazi motorna pumpa i obrnuto e sad ja bi tu cijev otkopal na dubinu recimo 60-70cm odrezal cijev i stavil T-komad skojim bi pomoću alakatena došel do podruma kuće (17m) gdje bi spojil na hidropak te na glavni vod koji ide u kuću(inače koristim gradski vodovod ali da smanjim troškove)sad me zanima dali bude hidropak potegnul vodu tih 17m ili treba na početku alkatena staviti nekakav nepovratni ventil da voda u alkatenu ostaje ili je dovoljno staviti nepovratni ventilu podrumu kod samog hidropaka bez obzira kaj bude iz alkatena voda uvijek iscurila
ne kužim kaj si htel reči "postavi T-klomad na vertikali kugl ventil i na njega ručna pumpa" ručna pumpa je na vrtu na samoj zabijenoj ciijevi

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/Shemaspajanja.jpg?t=1271621043

Dakle ovaj dio je dobar: iskopati rupu oko cijevi do dubine cca 60-80 cm radi zaštite od smrzavanja. Na toj dubini odrezati cijev na onaj dio cijevi koji ide u zemlju (prema vodi) staviti prefabrikat spojnicu fi 5/4“ da se ne mora narezivati navoj. Na to se stavi nazuvica (nipla) i nabrtvi se nepovratni ventil koji ne dozvoljava vodi da iz cijevi ode u zemlju.
Na ventil ponovno ide nazuvica + T-komad + cijev prema gore i na zatim +kuglasti ventil5/4“+nazuvica i ručna pumpa.Prema podrumu se na T-komad postavi okiten spojnica i položi se okiten cijev u laganom usponu prema hidropaku ili hidroforu.
Prije nego se spoji na pumpu treba postaviti još jedan kuglasti ventil i t_komad sa čepom kroz koji se mora zalijati vodom usisni vod.i spaja se pumpa. Ovaj ventil se mora zatvoriti kada se koristi samo ručna pumpa. Ovdje se umjesto čepa na t-komad može staviti i kuglasti ventil ( a može se staviti i ručna pumpa).
Isto tako mora se zatvoriti i onaj ventil kod ručne pumpe kada se koristi hidropak,jer guma na ručnoj pumpi ne drži uvijek sto posto.

Zatvori se onaj ventil vani na cijevi,zalijemo pumpu i počnemo pumpati. Na pumpu ili ispod pupe naravno stavimo posudu za vodu. Svi ostali ventili su otvoreni. Kada nam voda iz pumpe poteče,uključimo hidropak i kada vidimo da je pupma povukla vodu zatvorimo onaj ventil ispod ručne pumpe.

Ima ovdje još jedan način spajanja ali ga sada ne želim navoditi da te sve skupa ne zbuni.
Kod hidropaka i hidrofora na takovim usisnim dubinama (do 8 met.) duljina vertikalnog voda ne predstavlja problem. Ali oprez kod polaganja cijevi od podruma do cijevi-pumpe.

majstor52
18.04.2010., 21:11
Kakve usisne cijevi se mogu koristiti za ove male hidropake?

Hidropak (700W, 4400 lit/h) treba podići vodu sa dubine od 5-7m, nalazi se 3 m od bunara.

Može li okiten cijev?
Koji promjer 3/4" je dovoljno .. ili ipak veća?

Mislim da svaki hidropak ima već određeni profil cijevi ,a to je fi 1".
Za usi se mogu koristiti okiten cijevi promjera 1" i naravno dolje mora biti postavljena usisna korpa fi 1"

ivca
19.04.2010., 21:04

majstore hvala na trudu i objašnjenju a kaj ti znači ovo kaj sam crveno povlekel na tvoje crtežu i kak bi bilo da stavim nepovratni tu gde sam zaokružil to jest posle T-komada na alkaten jer znaš ja bum to sve skupa zagrnul sa zemljom a u nepovratni ventil nek dojde malo pjeska ili kamenčić on više nebu držal pa onda svaki put sve to otkopavati pa zakopavati mi se baš nebu vidlo jedino da stavim neppovratni ventil sa sitom dali bu kaj bolje ili ne neznam pa me interesira mišljenje( nemrem sliku staviti)kaj ti na slici znači crta iznad i ispod hidropakahttp://img696.imageshack.us/img696/7420/semaspajanja.jpg

Shared with ImageShack http://stream.imageshack.us/redir.php?sl=img696/7420/semaspajanja.jpgevo stavil sam link na sliku

majstor52
20.04.2010., 10:21
[QUOTE=ivca;26216826]majstore hvala na trudu i objašnjenju a kaj ti znači ovo kaj sam crveno povlekel na tvoje crtežu i kak bi bilo da stavim nepovratni tu gde sam zaokružil to jest posle T-komada na alkaten jer znaš ja bum to sve skupa zagrnul sa zemljom a u nepovratni ventil nek dojde malo pjeska ili kamenčić on više nebu držal pa onda svaki put sve to otkopavati pa zakopavati mi se baš nebu vidlo jedino da stavim neppovratni ventil sa sitom dali bu kaj bolje ili ne neznam pa me interesira mišljenje( nemrem sliku staviti)kaj ti na slici znači crta iznad i ispod hidropakahttp://img696.imageshack.us/img696/7420/semaspajanja.jpg

To crveno povučeno označava nivo zemlje i znači da je hidropak u podrumu i da se cijev mora povući u kanalu dubine 60-80 cm. Ako cijev nije u ravnini i ima više skretanja gore dolje teško se riješiti zraka iz cijevi i nastaju zračni čepovi zbog čega se ne može povući voda .

Nepovratni ventil može biti u kod samog hidropaka.Njegova uloga je da zadrži vodu stalno u usisnoj cijevi. Ovdje je važno znati da se prilikom otvaranja ventila kod ručne pumpe ,nakon prestanka pumpanja na pumpi ,ventil mora odmah zatvoriti..

Ovdje na žalost nema nekog univerzalnog rješenja sa kojim ne bi bilo povremeno igranja. Treba se znati da će hidropak kod prvog puštanja u pogon svakako povući iz same cijevi i dio pijeska. Isti taj pijesak će onemogućiti pravilan rad nepovratnog ventila,koji će sigurno u početku puštati vodu. Do kada?

Sve dok sama pumpa od hidropaka ne očisti sav pijesak iz cijevi.
Zbog toga sam i predložio da se kod hidropaka stavi ručna pumpa sa kojom se može lakše podići voda jer na dnu cijevi nema usisne korpe.

Na nepovratni ventil se nikako ne smije stavljati nikakva mrežica i on mora biti stalno dostupan!!

ivca
20.04.2010., 16:04
[QUOTE=ivca;26216826]majstore hvala na trudu i objašnjenju a kaj ti znači ovo kaj sam crveno povlekel na tvoje crtežu i kak bi bilo da stavim nepovratni tu gde sam zaokružil to jest posle T-komada na alkaten jer znaš ja bum to sve skupa zagrnul sa zemljom a u nepovratni ventil nek dojde malo pjeska ili kamenčić on više nebu držal pa onda svaki put sve to otkopavati pa zakopavati mi se baš nebu vidlo jedino da stavim neppovratni ventil sa sitom dali bu kaj bolje ili ne neznam pa me interesira mišljenje( nemrem sliku staviti)kaj ti na slici znači crta iznad i ispod hidropakahttp://img696.imageshack.us/img696/7420/semaspajanja.jpg

To crveno povučeno označava nivo zemlje i znači da je hidropak u podrumu i da se cijev mora povući u kanalu dubine 60-80 cm. Ako cijev nije u ravnini i ima više skretanja gore dolje teško se riješiti zraka iz cijevi i nastaju zračni čepovi zbog čega se ne može povući voda .

Nepovratni ventil može biti u kod samog hidropaka.Njegova uloga je da zadrži vodu stalno u usisnoj cijevi. Ovdje je važno znati da se prilikom otvaranja ventila kod ručne pumpe ,nakon prestanka pumpanja na pumpi ,ventil mora odmah zatvoriti..

Ovdje na žalost nema nekog univerzalnog rješenja sa kojim ne bi bilo povremeno igranja. Treba se znati da će hidropak kod prvog puštanja u pogon svakako povući iz same cijevi i dio pijeska. Isti taj pijesak će onemogućiti pravilan rad nepovratnog ventila,koji će sigurno u početku puštati vodu. Do kada?

Sve dok sama pumpa od hidropaka ne očisti sav pijesak iz cijevi.
Zbog toga sam i predložio da se kod hidropaka stavi ručna pumpa sa kojom se može lakše podići voda jer na dnu cijevi nema usisne korpe.

Na nepovratni ventil se nikako ne smije stavljati nikakva mrežica i on mora biti stalno dostupan!!

ockej ja imam i vani na zabitu cijev ispod ručne pumpe složeno i na pumpu na struju što će reći najviše koristim naravno ovu na struju tu i tam kad mise neda montirati onda pumpam ručno ali za punjenje bazena i zallijevanja vrta narvno struja ima prednost kad pumpam ručno ide dosta pijeska jer valjda uzburkam pijesak u bazenu a kad stav motor voda ide bezpijeska jer motor ipak vuče jednomjerno vodu iz zemlje e sad ja sam imislio staviti nepovratni ventil kod samog hidropaka u podrum naravno prije toga bi stavio filter za pijesak pa onda nepovratni ventil pa tek onda kugla ventil e to je sad kaj mene interesira jer ovih 17 metara cijevi koja ide do samog podruma bude sigurno izgubila vodu kad se hidropak ugasi te dali bude u tom slučaju voda u hidropaku dostatna da povuče kroz tih 17 metara cijevi vodu nazad jer vani kad uključim motor voda u njemu je dostatna da povuče vodu odma nazad ali tam se nalazi odma na zabitoj cijevi kaj je puno bliže nego ovih 17 metara
alkaten koji budem vukel do podruma nema nikakvih zavoja ide skroz ravno do podruma tak da se nebi smjeli stvarati zračni čepovi
ako stavim nepovratni ventil na mjesto koje si ti označil ili koje sam označio ja na crtežu to bi u tom slučaju moral složiti nekaj kaj bi mogel u datom trenutku kad postane propusan da ga očistima to mi se baš nekak ne vidi bolja mi je varijanta da ga stavim kod samog hidropaka u podrum gde mi je ipak dostupniji ali me sad iteresira ovih 17 metara cijevi gde bu sigurno voda otišla natrag u zemlju stim više kaj si rekel da alkaten položim sa blagim padom prema zabitoj cijevi na vrtu nigde na forumu nisam našel da bi ko opisal hidropak i dotok vode na toj dužini kak sam si ja zamislio gore opisanim

majstor52
20.04.2010., 19:34
Napisao sam da bi nepovratni ventil trebao zadržati svu tu vodu u cijevi.Pod uvjetom da u vodi nema pijeska,ako ima pijeska ventil to ne može zadržati nikako. Drugi uvjet je da se vani ne otvara onaj kuglasti ventil kod rućne pumpe sve dok se koristi hidropak.
Nepovratni ventil dakle u ovom slučaju obavezno staviti kod samog motora-hidropaka.
Ako se stavljaju mrežice da zaustave pijesak,loša varijanta,jer će smanjiti protok ,a samim time i usis.
Hidropak na tu dubinu vode koju opisuješ da imaš i na tih 17 met.vodoravnih cijevi sigurno povlači vodu.

ivca
20.04.2010., 20:50
ockej majstore ću probam preko ljeta to složiti pa da vidim kak bu sve to šljakalo sad imam unutarnje radove pa ne stignem ali čim sunce jače grane pa se primim lopate da me znojčina oblije krečem sa radovima na tome pa ću se javim i objavim kaj se događa dali sam počel šparati ili sam hitil penezeke na strojčinu i ostale dodatke

dekameron2009
15.05.2010., 17:33
sa koliko max dubine hidropack moze izvlaciti vodu?

majstor52
15.05.2010., 21:40
sa koliko max dubine hidropack moze izvlaciti vodu? Pise u uputama maksimalno 7 metara.

dekameron2009
16.05.2010., 09:07
kako rijesiti problem ako je voda pronađena na dubini između 15 i 20 metara (pošto se nalazimo na povišenom terenu) profil cijevi bi bio 75mm pri iskopu do vode, koliko potapajuće pumpe mogu izvlačiti vodu? molim savjet.....

user zoki
16.05.2010., 10:10
kako rijesiti problem ako je voda pronađena na dubini između 15 i 20 metara (pošto se nalazimo na povišenom terenu) profil cijevi bi bio 75mm pri iskopu do vode, koliko potapajuće pumpe mogu izvlačiti vodu? molim savjet.....
profil od 75 mm je premali za takve uvjete .Niti ide injektor unutra niti "normalna" potpna pumpa .
Potopne pumpe ne izvlače vodu , one je eventualno podižu ,
S obzirom da ne razumiješ temetiku posavjetuj se s stručnjakom iz neke firme koja se profi bavi pumpama .

dekameron2009
16.05.2010., 10:12
profil od 75 mm je premali za takve uvjete .Niti ide injektor unutra niti "normalna" potpna pumpa .
Potopne pumpe ne izvlače vodu , one je eventualno podižu ,
S obzirom da ne razumiješ temetiku posavjetuj se s stručnjakom iz neke firme koja se profi bavi pumpama .

koliki bi trebao biti mininalno profil cijevi?

koka36
16.05.2010., 11:06

zašto potopne pumpe kad to hidrofor riješava bez nekih večih problema. potopne pumpe i hidropack nisu riješenja za stabilnu opskrbu vodom jednog kučanstva...

dekameron2009
16.05.2010., 12:00
pričali smo sa više majstora koji kopaju bunare i svaki priča svoju priču.... znači situacija je ovakva, htjeli bi u dvorištu iskopati bunar koji bi služio samo za zalijevanje vrta i trave (ne za domačinstvo)e sad pošto smo na brdu pretpostvljamo da je voda prilično duboko ( tako bar susjedi kažu) klasično kopanje širokih bunara odnosno večih promjera ne dolazi u obzir zbog nedostupnosti (iza kuće je garaža, travnjak, vrt.....)pa me sad zanima jel netko ima bunar u kojem je voda dosta duboko i na koji je način izvlači van? ne bih želio da mi majstori dođu, izvrte bunar, postave cijev, ja to sve platim i onda gledam u tu cijev jer nemogu izvlačiti vodu zbog prevelike dubine..hvala na svim savjetima....

user zoki
16.05.2010., 13:21
koliki bi trebao biti mininalno profil cijevi?injektor koji ti treba uz kombinciju hidrofor je promjera 100 mm , odnosno neka ekvivalentna mjera u colama .
Potopne su istih dimenzija .
Jedini pravi bunar je promejra 800 mm .Sve drugo je tak , za silu .
Ne brini za dubinu bunara , nafta se crpi iz naših područja iz cca 90 metara.

Koka 36

pod potopne pumpe ne mislimo na pumpe http://www.pevec.hr/upl_stalna/speroni_potopna_pumpa_sdc_300.gif
nego pumpe ove namjene :
http://www.mag-commerce.com/saer-pumpe-za-vodu/potopne-pumpe.htm

dekameron2009
16.05.2010., 15:30
injektor koji ti treba uz kombinciju hidrofor je promjera 100 mm , odnosno neka ekvivalentna mjera u colama .

Koka 36

pod potopne pumpe ne mislimo na pumpe http://www.pevec.hr/upl_stalna/speroni_potopna_pumpa_sdc_300.gif
nego pumpe ove namjene :

da li je to možda ovo ?
http://novoterm-group.com/index.php?productID=122

koka36
16.05.2010., 15:55
da li je to možda ovo ?
http://novoterm-group.com/index.php?productID=122

to ti je hidropak

dekameron2009
16.05.2010., 19:24
injektor koji ti treba uz kombinciju hidrofor je promjera 100 mm , odnosno neka ekvivalentna mjera u colama .

Koka 36

nego pumpe ove namjene :

jel znaš možda okvirno cijene ovih pumpi....nešto mi govori da bi mogle podosta novca koštati.....

user zoki
16.05.2010., 19:48
Ne znam cijene

majstor52
16.05.2010., 20:28
Ne znam cijene
sa dubine od 7 met dublje,voda se može ispumpavati jedino sa injektorom,nikako hidropakom. Za injektor je najboljai promjer cijevi fi 125mm -12,5cm
i u taj profil ide injektor i dvije cijevi od okitena,radi lakše montaže.
Cijena injektora je oko 900,00kn,peterostepene pumpe od 2500,00kn na više,ovisno o modelu.i još treba pridodati spremnik od cca 1000,00 kn. Mislim da su to približne cijene.

dekameron2009
17.05.2010., 08:26
sa dubine od 7 met dublje,voda se može ispumpavati jedino sa injektorom,nikako hidropakom. Za injektor je najboljai promjer cijevi fi 125mm -12,5cm
i u taj profil ide injektor i dvije cijevi od okitena,radi lakše montaže.
Cijena injektora je oko 900,00kn,peterostepene pumpe od 2500,00kn na više,ovisno o modelu.i još treba pridodati spremnik od cca 1000,00 kn. Mislim da su to približne cijene.

hvala Majstore....

Ian_C
22.05.2010., 15:21
Ako ti trebaju potopne pumpe, evo ti linka:

http://www.grundfos.hr/

Odi na dokumentaciju i skini si .pdf o SQ pumpama, radi se o 3" potopnim pumpama za instalaciju u duboke bunare. Ako te zanimaju cijene reci, imam cjenik.

user zoki
23.05.2010., 20:01
Daj pusi cijenik ako imaš , hvala.

dekameron2009
02.06.2010., 20:28
gledam Baumaxov letak i naiđem na nešto zanimljivo...pumpa Aqua 4400IXF snaga 1350 W, tlak 5 bara, maksimalna visina crpnje 50m cijena 1499 kn dali to znaci da bi ja mogao izvlaciti vodu iz bunara u kojem je razina vode na 20m ?

champ
03.06.2010., 10:09
Kad pumpa na svojoj tlačnoj strani stvori pritisak od 5 bara, to znači da bi ona (teoretski) mogla podići tu vodu na 50 m visine. Inače, idealna pumpa u idealnim uvjetima može na usisnoj strani stvoriti apsolutni vakum (0 mb). U odnosu na normalni atmosferski tlak to je razlika cca. 1 bar, a taj 1 bar odgovara visini stupca vode od 10 metara.

U praksi to znači da nijedna pumpa na usisu ne može podići vodu sa 10 metara dubine. Zbog toga se dodaju injektori u usisnu košaru, i slične stvari, ali po meni daleko je bolje, trajnije i sigurnije rješenje potopna pumpa koja se spušta do razine vode, i podiže vodu na tlačnoj strani (ne na usisu).

majstor52
03.06.2010., 16:29
gledam Baumaxov letak i naiđem na nešto zanimljivo...pumpa Aqua 4400IXF snaga 1350 W, tlak 5 bara, maksimalna visina crpnje 50m cijena 1499 kn dali to znaci da bi ja mogao izvlaciti vodu iz bunara u kojem je razina vode na 20m ?

Da .

Armstrong
07.07.2010., 11:05
Mozda glupo pitanje, ali neznam dali se moze tako izvesti... Pitanje je: dali bih kasnije hidrofor mogao spojiti na hidropak. Trenutno koristim hidropak pedrollo s kojim sam prezadovoljan, ali bih želio još ugurati i hidrofor, pa sad da ne kupujem još jednu pumpu, samo serijski spojim hidrofor, jel bi to bilo dobro???

majstor52
07.07.2010., 13:29
Mozda glupo pitanje, ali neznam dali se moze tako izvesti... Pitanje je: dali bih kasnije hidrofor mogao spojiti na hidropak. Trenutno koristim hidropak pedrollo s kojim sam prezadovoljan, ali bih želio još ugurati i hidrofor, pa sad da ne kupujem još jednu pumpu, samo serijski spojim hidrofor, jel bi to bilo dobro???

Tehnički gledano,može se spojiti.
Ekonomičnost.....upitna:confused::confused:
ali Bože moj,ljudi imaji svakakve ideje. Ovdje se sad može razglabati do besvjesti,kao ,zašto, itd, ali treba se držati onoga kaj je znao govoriti Kalimero,mušterija je uvijek u pravu.
Pa tako i tu,može svakako.

champ
07.07.2010., 13:50

Da .

Naravno da je trgovcima najvažnija stvar prodati svoje artikle, pa se zato može pročitati i ovakav biser - "maksimalna visina crpnje 50m". Ako hidropak može nabiti pritisak na tlačnoj strani od 5 bara, to znači da bi u idealnim uvjetima mogao podići vodu na tlačnoj strani 50 m.

Pošto je na planeti Zemlji atmosferski tlak 1 bar, a (idealna) pumpa može na usisu stvoriti vakuum (0 bara) - tako dobivena razlika tlakova (1 bar) odgovara visini stupca vode od 10 metara. U praksi pumpe mogu na usisu podići vodu dubine manje od 10 m, dok se za veće dubine usisa moraju koristiti sistemi sa dvije cijevi i ejektori.

O tome se već pisalo na ovoj temi, inače ne postoji ni teoretska šansa da hidropak može na usisu imati "maksimalna visina crpnje 50 m". To jest može, ako ga spustiš u bunar dubine 20 metara, i on ti podiže vodu na tlačnoj strani.

FASHION GIRL
10.07.2010., 11:40
Dali netko zna di u hr varem i euromatic pumpe imaju servise jer nisam na netu ništa mogla naći...
Ili ukoliko je netko od Vas kupovao njihove proizvode da mi prepiše sa stranice ovlaštenih servisa popis jer ja taj papir više nemam.
Hvala

Armstrong
01.08.2010., 10:04
Ljudi i ja sam ušao u svijet hidrofora :) . Jučer sam sve kupio što mi treba u meteoru. Ja fino dođem na pult, dam popis koji sam sastavio što sve trebam, otvorio prtljažnik na touaregu i reko - punite. Ja lijepo gledam u dućanu kaj sve ima, i ubrzo kaže prodavač da je sve utovareno. Jbt ja pogledam malo bolje, pa cijeli auto je zapunjeni :lol: , nevidiš na zadnje staklo van (odmah mi se zavrtjelo u glavi, samo kutije itd.), ali rekoh super i idem ja doma da to iznesem. Išao je samnom još jedan kolega koji si isto planira kasnije složiti hidrofor, pa ga je zanimala cijena i potrebni materijal. Kada smo došli doma počenemo mi to istovarivati, kolega uzme el.kovinu pumpu i najednom čujem :"aaaa, u pm preseklo me", ja prasnem u smijeh, jbt dok je kolega dobio kilo na jajima :lol: :lol: :lol: i morao sam ga voziti onda još i u bolnicu. Tako da sam za sada izgubio volju za postavljanjem, pa ću početi to sastavljati tek negdje u 10mj. Dok se to malo istaloži i dok će mi moći doći kolega da malo i pridrži neke stvarčice :zubo: , a i nije mi hitno.
Kupio sam:
-ELEKTOKOVINU PUMPU, JEDNO FAZNU
-CENTROMETALOV INOX SPREMNIK 140L- više nisam uzeo jer bih dugo morao čekati na svježu pitku vodu
-TLAČNU SKLOPKU
-MANOMETAR
-VENTIL ZA ZRAK
-CIJEVI,HOLENDERE,VENTILE...ITD.
-PAKET STAKLENE VUNE DA GA ZAMOTAM (spremnika)

majstor52
01.08.2010., 19:44
Ljudi i ja sam ušao u svijet hidrofora :) . Jučer sam sve kupio što mi treba u meteoru. Ja fino dođem na pult, dam popis koji sam sastavio što sve trebam, otvorio prtljažnik na touaregu i reko - punite. Ja lijepo gledam u dućanu kaj sve ima, i ubrzo kaže prodavač da je sve utovareno. Jbt ja pogledam malo bolje, pa cijeli auto je zapunjeni :lol: , nevidiš na zadnje staklo van (odmah mi se zavrtjelo u glavi, samo kutije itd.), ali rekoh super i idem ja doma da to iznesem. Išao je samnom još jedan kolega koji si isto planira kasnije složiti hidrofor, pa ga je zanimala cijena i potrebni materijal. Kada smo došli doma počenemo mi to istovarivati, kolega uzme el.kovinu pumpu i najednom čujem :"aaaa, u pm preseklo me", ja prasnem u smijeh, jbt dok je kolega dobio kilo na jajima :lol: :lol: :lol: i morao sam ga voziti onda još i u bolnicu. Tako da sam za sada izgubio volju za postavljanjem, pa ću početi to sastavljati tek negdje u 10mj. Dok se to malo istaloži i dok će mi moći doći kolega da malo i pridrži neke stvarčice :zubo: , a i nije mi hitno.
Kupio sam:
-ELEKTOKOVINU PUMPU, JEDNO FAZNU
-CENTROMETALOV INOX SPREMNIK 140L- više nisam uzeo jer bih dugo morao čekati na svježu pitku vodu
-TLAČNU SKLOPKU
-MANOMETAR
-VENTIL ZA ZRAK
-CIJEVI,HOLENDERE,VENTILE...ITD.
-PAKET STAKLENE VUNE DA GA ZAMOTAM (spremnika)

Sve OK,ali...... spremnik je definitivno premali,ništa ispod 180 litara ,kada počnu problemi sjeti se 180 litara..

Sretno sa prvim usisom !!:):)

jationmivioni
01.08.2010., 20:35
triba bi jedan injektor
dobar sam kupac tražim jeftino

majstor52
01.08.2010., 20:41
triba bi jedan injektor
dobar sam kupac tražim jeftino

Zašto injektor?

Zašto mjenjaš stari,ako ga imaš?

jationmivioni
01.08.2010., 21:10
ne mjenjam ga ćale probušio rupu
ugradio 15 betonskih cijevi treba mi više od života

McGrubi
04.08.2010., 12:45
da li ima kakva tiša marka hidropaka
jedini podatak sam našla za Sever i to 78dB
doma imamo komresor (za bojanje i sl.) i brate mili, to buči , čuješ na drugom kraju kuće

e pa sada trebam zvučno izolirati prostoriju u kojoj će se nalaziti hidropak, do podataka o buci je teško doći ..:ne zna:

je tko zna za tiše modele hidropaka?
za sada je predviđen AL-KO od 1,5kW

jationmivioni
04.08.2010., 15:45
komresor i hidropak velika razlika
ovo navedeno može raditi ispod sudopera

Armstrong
05.08.2010., 09:48
Sve OK,ali...... spremnik je definitivno premali,ništa ispod 180 litara ,kada počnu problemi sjeti se 180 litara..

Sretno sa prvim usisom !!:):)

Reci kakvi će biti problemi, jer mogu zamijeniti, nebi trebalo biti isto???
Manji spremnik-manje vode-manje potrebnog zraka.?

McGrubi
05.08.2010., 10:30
komresor i hidropak velika razlika
ovo navedeno može raditi ispod sudopera

jel mi moš dat usporedbu buke hidropaka u punom radu sa npr. glasnočom govora, usisavačem, suđericoma..?

majstor52
05.08.2010., 12:43
Reci kakvi će biti problemi, jer mogu zamijeniti, nebi trebalo biti isto???

Manji spremnik-manje vode-manje potrebnog zraka.?
Ako je manji spremnik prije se napuni,to je istina ali se prije sa vodom potroši zrak, koji se nalazi u spremniku. Treba ga češće pumpati zrakom jer je manji kapacitet,a to polako dosadi i kada se shvati da je spremnik premali,sve je već kasno.

jationmivioni
05.08.2010., 15:22
rekao bi duplo tiše od usisavača
usporedba perilica rublja bi bila dobra

McGrubi
06.08.2010., 18:04
zahvaljujem :*

Labinčica
24.08.2010., 06:42
Gdje je u ZG najpovoljnije nabaviti Grundfos MQ pumpu, majstora imam samo trebam pumpu nabaviti :)

Tnx

majstor52
24.08.2010., 17:47
Gdje je u ZG najpovoljnije nabaviti Grundfos MQ pumpu, majstora imam samo trebam pumpu nabaviti :)

Tnx

Probaj u Ferotermu.

Ian_C
25.08.2010., 17:56

Tnx

Dealeri su ti:
- Feroterm
- Termocommerce
- Petrokov
- Elektrokovina

Svi bi trebali imati na lageru, a cijene ne bi smjele puno varirati. Okvirno oko 2.700,00 kn maloprodajna.

DonDuck
27.08.2010., 06:48
A gdje kupiti spremnik?

majstor52
27.08.2010., 19:24
A gdje kupiti spremnik?

Tamo gde kupuješ pumpu.

jationmivioni
27.08.2010., 20:32
cijevi ventili manometar injektor osigurač zaštitna sklopka
imaš samo majstora kažeš imaš li vode pitam

DonDuck
30.08.2010., 10:03
pumpu imam, spremnik je prohrđao pa bi ga zamijenio al neznam gdje su povoljnije cijene (iskreno, još nisam ni tražio)

majstor52
30.08.2010., 17:56
- Feroterm
- Termocommerce
- Petrokov
- Elektrokovina

majstor52
30.08.2010., 17:57
pumpu imam, spremnik je prohrđao pa bi ga zamijenio al neznam gdje su povoljnije cijene (iskreno, još nisam ni tražio)

- Feroterm
- Termocommerce
- Petrokov

DonDuck
31.08.2010., 06:36
hvala

Gandalf Bijeli
02.10.2010., 20:21
Pozdrav!
Definitivno sam laik oko vodovoda,pa Vas moram pitati za savjet.
Moram ugraditi vodovod u kucu na selu.Djed je kupio nekada davno sve sto je bilo potrebno (bojler 320lit :D s sl.,plan je bio za farmu),ali su mu uvalili 3-faznu peterostepenu pumpu elektrokovine..mislim 2.2 ili 2.7 kw..koja se sada ne moze iskoristiti...i sada mi treba potopna pumpa,vanjska pumpa(ili kako se vec zove) ili hidropak.Prije ove zime bi trebalo to sve napraviti jer majci treba prvenstveno za kucu voda i perilicu rublja ,suda , kupanje itd.
No,sada zbog vremena i financijskog vremena moram vidjeti sto je najbolje..odnosno da li ima financijsku isplativost ugradivati hidropak kao privremeno rjesenje.
Voda je na dubini od cca 10 m...to jos moram tocno izmjeriti da znam..10m je dubina do vode..i onda jos par metara(vjerojatno 6-7) vode do dna..
Da li postoji jaci hidripak koji moze vuci vodu sa te dubine,a da se nalazi vani,dakle ne u bunaru?
Problem je i zima,ali za sve osim perilica imam vec potopnu pumpu znj marke koja tjera vodu do povrsine (cca 15m) bez problema...
Neke lude ideje su i te da se voda dotjera u neki spremnik vani pa da hidropak uzme vodu i upotrijebi kada je vec na povrsini...citao sam u vasim strusnim elaboratima da kada je voda vani hidropak moze tu vodu povuci cca 20,30 m-to je primjer.
svaki savjet je dobrodosao...
Stvar je dosta hitna,pa moram pronaci najbolje rjesenje..
Puno hvala.

majstor52
02.10.2010., 23:50
Pozdrav!
Definitivno sam laik oko vodovoda,pa Vas moram pitati za savjet.
Moram ugraditi vodovod u kucu na selu.Djed je kupio nekada davno sve sto je bilo potrebno (bojler 320lit :D s sl.,plan je bio za farmu),ali su mu uvalili 3-faznu peterostepenu pumpu elektrokovine..mislim 2.2 ili 2.7 kw..koja se sada ne moze iskoristiti...i sada mi treba potopna pumpa,vanjska pumpa(ili kako se vec zove) ili hidropak.Prije ove zime bi trebalo to sve napraviti jer majci treba prvenstveno za kucu voda i perilicu rublja ,suda , kupanje itd.
No,sada zbog vremena i financijskog vremena moram vidjeti sto je najbolje..odnosno da li ima financijsku isplativost ugradivati hidropak kao privremeno rjesenje.
Voda je na dubini od cca 10 m...to jos moram tocno izmjeriti da znam..10m je dubina do vode..i onda jos par metara(vjerojatno 6-7) vode do dna..
Da li postoji jaci hidripak koji moze vuci vodu sa te dubine,a da se nalazi vani,dakle ne u bunaru?
Problem je i zima,ali za sve osim perilica imam vec potopnu pumpu znj marke koja tjera vodu do povrsine (cca 15m) bez problema...
Neke lude ideje su i te da se voda dotjera u neki spremnik vani pa da hidropak uzme vodu i upotrijebi kada je vec na povrsini...citao sam u vasim strusnim elaboratima da kada je voda vani hidropak moze tu vodu povuci cca 20,30 m-to je primjer.
svaki savjet je dobrodosao...
Stvar je dosta hitna,pa moram pronaci najbolje rjesenje..
Puno hvala.

Siguran sam da ima rješenje,naravno moraš odabrati nešto što nije nejeftinije , a ni najskuplje. Važno je pokušati pronači ono što možeš platiti i da ne traje kratko vrijeme. Molim te pokušaj nacrtati okvirnu skicu ; bunara ili mjesto usisa
mjesto - položaj spremnika,mjesto gdje se može priključiti voda,a da nema opasnosti od smrzavanja.
Dakle da malo vidim stvarnu situaciju i da ti tada pokušam pomoći. Možeš ovdje ,a možeš i na Pm poruka) , kako želiš.
Mislim da jeftina rješenja nisu uvijek i najbolja.

Gandalf Bijeli
03.10.2010., 13:31
Siguran sam da ima rješenje,naravno moraš odabrati nešto što nije nejeftinije , a ni najskuplje. Važno je pokušati pronači ono što možeš platiti i da ne traje kratko vrijeme. Molim te pokušaj nacrtati okvirnu skicu ; bunara ili mjesto usisa
mjesto - položaj spremnika,mjesto gdje se može priključiti voda,a da nema opasnosti od smrzavanja.
Dakle da malo vidim stvarnu situaciju i da ti tada pokušam pomoći. Možeš ovdje ,a možeš i na Pm poruka) , kako želiš.
Mislim da jeftina rješenja nisu uvijek i najbolja.

znam da najpovoljnija nisu i najbolja.Stvar je toga da mora voda u kucu,ali vjerojatno do proljeca bez izgradnje vodovoda...dakle cijevi koje ce voditi to u kucu.Hidropak bi bio rjesenje da dovuce vodu u kucu...neka cijev gumena sto se vec koristi,da moze imati pritisak za perilice..to je najvaznije...kasnije i za ostalo..
bunar od kuce je udeljen oko 7 m..do ulaza oko 9 m ..sto sada kombinirati ne znam..uglavnom mislim da je to jedino rjesenje sada..
Da li se moze voda dovesti od hidropaka do perilica cijevima koje nisu metalne?
Hvala za odg..skicu napravim kada uhvatim vremena..

majstor52
03.10.2010., 15:40
Hidropak ne može dizati vodu sa dubine od 10 metara. Ukoliko se to želi podizati, treba ugraditi injektor profila 1“ ali tada se puno gubi na kapacitetu pa je to neisplativo. Treba postaviti dubinsku pumpu ili na tu peterostepenu pumpu ugraditi injektor.
Najbolje bi bilo ugraditi dubinsku pumpu i da ona direktno šalje vodu u instalaciju u kući,jer pored nje i nema potrebe za drugim pumpama.
Važno je znati da se plastična cijev koja ide od same pumpe pa sve do kuće, mora ukopati u zemlju na dubinu od cca 60 cm radi smrzavanja. Profil okiten cijevi je Ø 1“, sasvim dovoljan ,a pupa može davati stalan pritisak od 6 bara.

Gjuro1973
16.03.2011., 17:37
Kako da nariktam donji i gornji nivo uključenja tlačne sklopke na hidroforu ????
Nisam baš totalni neznalica.:s

in@
16.03.2011., 19:25
Kako da nariktam donji i gornji nivo uključenja tlačne sklopke na hidroforu ????

A tlačna sklopka je marke......

majstor52
18.03.2011., 06:43

Postavi sliku sklopke.

[ZiA]
22.03.2011., 09:35
Imam jedno pitanje za vas.

Kuća u koju se skoro selim nema priključak na GV nego ogromnu gustirnu/cisternu (10x4x4 metara). Položaj cisterne je malo specifičan u odnosu na kuću.

Cijeli teren na kojem se kuća nalazi je prilično duguljast i sa padom od nekih 8-10% (cisterna je na vrhu terena a kuća po sredini) tako da se većinu vremena nivo vode u cisterni nalazi neposredno iznad ili ispod najviše pipe u kući(inače kuća je prizemnica zasad).

Zanimalo bi me trebam li investirati u ovom slučaju u nešto tipa hidrofor ili bi za neki normalan zivot mogao prezivjet koju godinu i sa hidropakom (nekim malo jacim mozda) - u najgorem slucaju ce se netko tusirat paralelno s vesmasinom :)

majstor52
23.03.2011., 11:38
;32506599']Imam jedno pitanje za vas.

Kuća u koju se skoro selim nema priključak na GV nego ogromnu gustirnu/cisternu (10x4x4 metara). Položaj cisterne je malo specifičan u odnosu na kuću.

Cijeli teren na kojem se kuća nalazi je prilično duguljast i sa padom od nekih 8-10% (cisterna je na vrhu terena a kuća po sredini) tako da se većinu vremena nivo vode u cisterni nalazi neposredno iznad ili ispod najviše pipe u kući(inače kuća je prizemnica zasad).

Zanimalo bi me trebam li investirati u ovom slučaju u nešto tipa hidrofor ili bi za neki normalan zivot mogao prezivjet koju godinu i sa hidropakom (nekim malo jacim mozda) - u najgorem slucaju ce se netko tusirat paralelno s vesmasinom :)

Možda bi moglo i samo sa nornalnim padom vode iz cisterne , sve dok je voda iznad najvišeg trošila.
Za ostalo je dovoljno bilo koji hidropak,apsolutno.

shegyi2000
24.03.2011., 21:13
prijatelji

pozdrav kupio bih si hidropak pa me zanima koliko wata mi treba
bunar je dubok 8m sirok 1.5 m vodu bi tjerao 30 metara do kuce
gledao sam metabo hidropak cca 1300w 4000l protok i misliim da je spremnik 24 litre oko 1300kn.daali je to ok

hvala

Jozha20
25.03.2011., 00:56
prijatelji

pozdrav kupio bih si hidropak pa me zanima koliko wata mi treba
bunar je dubok 8m sirok 1.5 m vodu bi tjerao 30 metara do kuce
gledao sam metabo hidropak cca 1300w 4000l protok i misliim da je spremnik 24 litre oko 1300kn.daali je to ok

hvala

Koliko sam ja upoznat u tu tematiku, mislim da hidropak nemoze dizat vodu s te dubine...

guda10
28.03.2011., 20:52
jel mi moze neko pomoc,gdje je servis u hrvatskoj za hidropak power plus 6950

rulez..
08.04.2011., 09:38
jel mi moze neko pomoc,gdje je servis u hrvatskoj za hidropak power plus 6950

Pozdrav mislim da Hidro-metal je glavni serviser za vodene pumpe i opremu te brdo svijetskih proizvođača.... mozes sve pogeldati na HIDRO-METAL (www.pumpe.hr) ja sam kod njih kupio puno toga te sam jako zadovoljan.....

rale2505
10.04.2011., 20:18
Imam bunar u koji je uguran alkaten mislim od pola cola. Dubina je mislim 5m. Pitanje je kupiti pumpu (koju?) ili hidropak? Voda bi služila za zalijevanje vrta.

majstor52
10.04.2011., 20:54
Imam bunar u koji je uguran alkaten mislim od pola cola. Dubina je mislim 5m. Pitanje je kupiti pumpu (koju?) ili hidropak? Voda bi služila za zalijevanje vrta.

Za to ti je dosta i hidropak.

rulez..
11.04.2011., 06:16

Ei ja kada sam kupovao nazvao sam Hrvatski centar za za pumpe Hidro-Metal i rekao situaciju oni su mi sve izracunali i rekli koju pumpu kupiti u roku 5 minuta i naravno kupio je kod njih imaju besplatnu dostavu za HRV i prezadovoljan sam......

njihov web je Pumpe Hidro-metal (http://www.pumpe.hr) i Hidro-metal (http://www.hidrometal.hr)

Nazovi rade ti od 8 ujutro i problem rjesen

rale2505
11.04.2011., 12:06
Za to ti je dosta i hidropak.

Jel mi treba još šta od dodatne opreme (filter kakav, nepovratni ventil...)

rulez..
12.04.2011., 06:43
Jel mi treba još šta od dodatne opreme (filter kakav, nepovratni ventil...)

Treba ti nepovratni ventil tj to ti je ujedno i usisna košara koja se nalazi na dnu bunara malo mora biti od dignuta od dna....

rale2505
12.04.2011., 14:10
Treba ti nepovratni ventil tj to ti je ujedno i usisna košara koja se nalazi na dnu bunara malo mora biti od dignuta od dna....

E tu više nemam pristupa pošto je bunar ostao ispod terase. Imam samo alakten koji je uguran u bunar, bez ikakve korpe ili ventila.

rulez..
12.04.2011., 15:11
hm....... tesko onda da ces to kako rjesiti trebao bi nekakvu samousisnu centrifugalnu pumpu jer bez usisne kosare je to problem.....

karatas_os
12.04.2011., 16:44
Zdravo svima...

prosle godine sam kupio hidropak koji sam preko zime spremio u garazu. i sada ga nosim van i kontam da ga je hrdja dosta napala.. e sada, sa cime najbolje zastiti hidropak da dalje ne hrdja? ne bih htio neka sredstva koja ce mi otrovati tlo, jer se hidorpak nalazi u basti... cak sam razmisljao o obicnom jestivnom ulju ili tako nesto, ali nisam siguran koliko bi to uopce bilo korisno...

wd? kolomast? mast za podmazivanje svrdla u busilici?

hvala svima

rulez..
13.04.2011., 10:01
a mozes i izvuci i s vanjskom pumpom samo stoo nda mroas natociti cijev koja ide u bunar punu vodom i pummpu isto tako... da moze pumpa povuci

rulez..
13.04.2011., 16:37
Zdravo svima...

prosle godine sam kupio hidropak koji sam preko zime spremio u garazu. i sada ga nosim van i kontam da ga je hrdja dosta napala.. e sada, sa cime najbolje zastiti hidropak da dalje ne hrdja? ne bih htio neka sredstva koja ce mi otrovati tlo, jer se hidorpak nalazi u basti... cak sam razmisljao o obicnom jestivnom ulju ili tako nesto, ali nisam siguran koliko bi to uopce bilo korisno...

wd? kolomast? mast za podmazivanje svrdla u busilici?

hvala svima

Pozdrav......koliko ja znam da hidropak je najbolje raskopati posudu i istociti vodu van iz nje jer ostane vode u njoj..... i to je to....nebi reci da ima neko sredstvo za to

karatas_os
14.04.2011., 19:46
Pozdrav......koliko ja znam da hidropak je najbolje raskopati posudu i istociti vodu van iz nje jer ostane vode u njoj..... i to je to....nebi reci da ima neko sredstvo za to

ma da, istocio sam vodu, ali s vanjske strane mi hidropak pocinje polako grdjaviti. sa cime izvana to zastiti?

tnx!

rulez..
14.04.2011., 20:44
ma da, istocio sam vodu, ali s vanjske strane mi hidropak pocinje polako grdjaviti. sa cime izvana to zastiti?

tnx!

za hrdu izvana je najbolje uzeti antikorozin tekucina protiv korozije najprije pocisti tu hrdu i onda s njome radi u rukavicama.... ugl s kistom namazi jednom kad se osusi onda jos jednom i kad bude suho prefarbaj s temeljnom i onda zavrsnom....

Mojle
18.04.2011., 22:28
Pozdrav svima. U kojem stanju treba biti hidropak kada se puni zrakom? Da li smije biti vode u rezervoaru i da li usisna i odvodna strana trebaju biti otvorene ili zatvorene?
Da li tlak zraka mjeriti na ventilu ili na manometru na hidropaku? I na koji tlak nadrukati?
Hvala na savjetima.

rulez..
21.04.2011., 15:27
Pozdrav svima. U kojem stanju treba biti hidropak kada se puni zrakom? Da li smije biti vode u rezervoaru i da li usisna i odvodna strana trebaju biti otvorene ili zatvorene?
Da li tlak zraka mjeriti na ventilu ili na manometru na hidropaku? I na koji tlak nadrukati?
Hvala na savjetima.

uglavnim tlak zraga u membrani ti se regulira prema tlaku vode koji hidropak daje znaci tocka iskljucivanja.......

-AKO TI SE HIDROPAK PALI NA 2.5 BARA AKO JE TAKO TLAČNA SKOLPKA NARIKTANA,ONDA TLAK U POSUDI SI NAPUMPAJ NA 2.3 BARA

-akO TI SE HIDROPAK NPR PALI NA 1.6 TLAK U POSUDI SI STAVI 1.4 BARA UVIJEK STAVIS NESTO MALO MANJE OD TOCKE PALJENJA HIDROPAKA

-HIDROPAK MOZES PUNITI KADA JE VODA U NJEMU ZNACI TLAK OKO MEMBRANE NEMA VEZE S VODOM..........

Ako je jos nesto nejasno vici....

skipjack
13.05.2011., 22:00
Evo meni je membrana pukla. Ako netko želi vidjeti slikice evo ih u prilogu.

Dakle radie se o Marine hidropaku koji je davnih dana kupljen u Pevecu. E sad mene interesira dvije stvari.
1. gdje bi se ta membrana mogla kupiti
2. na koji se način ista montira. Da li se kupuje u kompletu sa ovim metalnim dijelom koji se šarafa na rezervoar ili ne neka druga caka kod montaže.

http://img62.imageshack.us/img62/5668/hidropak5.th.jpg (http://img62.imageshack.us/i/hidropak5.jpg/) http://img831.imageshack.us/img831/2414/hidropak3.th.jpg (http://img831.imageshack.us/i/hidropak3.jpg/) http://img200.imageshack.us/img200/4704/hidropak2.th.jpg (http://img200.imageshack.us/i/hidropak2.jpg/) http://img94.imageshack.us/img94/9007/hidropak1.th.jpg (http://img94.imageshack.us/i/hidropak1.jpg/)
UNUTRAŠNJOST:
http://img811.imageshack.us/img811/6312/hidropak4.th.jpg (http://img811.imageshack.us/i/hidropak4.jpg/)

Armstrong
13.05.2011., 22:29

Dakle radie se o Marine hidropaku koji je davnih dana kupljen u Pevecu. E sad mene interesira dvije stvari.
2. na koji se način ista montira. Da li se kupuje u kompletu sa ovim metalnim dijelom koji se šarafa na rezervoar ili ne neka druga caka kod montaže.

Kao prvo, (odg. na drugo) odvojite membranu-gumu od metalne flanđe. Guma se samo malo zaljepila-zapekla od hrđe za flanđu, tako da ju odstanite s flanđe, te se kupuje isključivo guma.

Ako ste iz vž-a znam da ima u meteoru i to dvije kvalitete, dok za ostala mjesta neznam. Najvjerojatnije imaju dučani sa vodo priborom. E da, ima čak i u baumaxu rezervne gume, tako da imate mogučnosti.

Na kraju ugurate gumu u rezervar, stavite flanđu, zategnete i napumpate spremnik na 1,5 bara, te pustite u pogon.

Sretno

P.S nadam se da ste sve skužili što sam želio reći.

skipjack
13.05.2011., 22:42
Sve jasno. Blizu VŽ sam tako da ću pogledati. Imamo samo pitanje na koji način se pričvršćuje guma za flanđu? Da li ima s unutarnje strane nešto sa čime se našarafi gore ili kako?

Armstrong
14.05.2011., 08:04
Sve jasno. Blizu VŽ sam tako da ću pogledati. Imamo samo pitanje na koji način se pričvršćuje guma za flanđu? Da li ima s unutarnje strane nešto sa čime se našarafi gore ili kako?

Guma ima malo širu prednjicu, pa kada gumu umetnete u spremnik, ta je prednjica veličina unutranjeg promjera flanđe, pa sena nju najnormalnije stavi flanđa i pritegne. (taj vanjski obrub gume je onda i dihtung), jednostavno odvojite staru gumu i skužit ćete princip.

skipjack
14.05.2011., 21:48
Skinu sam danas staru gumu i sad mi je sve jasno. Sad još samo moram kupiti novu. U ČK navodno u Panex AGMu košta oko 230 kn. Jel znaš možda kako se kreću cijene u VŽ?

Armstrong
15.05.2011., 11:22
Skinu sam danas staru gumu i sad mi je sve jasno. Sad još samo moram kupiti novu. U ČK navodno u Panex AGMu košta oko 230 kn. Jel znaš možda kako se kreću cijene u VŽ?

U Meteoru je 85kn, a u baumaxu 90., zvuči nevjerojatno ali je tako. :D
Jbg, panex vam želi oderati kožu.

skipjack
15.05.2011., 21:41
U Meteoru je 85kn, a u baumaxu 90., zvuči nevjerojatno ali je tako. :D
Jbg, panex vam želi oderati kožu.

Daj mi reci u kojem to meteoru? Ovi koji prodaju i Citroene?
http://www.meteor-grupa.hr/meteor/onama.asp ?

Armstrong
16.05.2011., 14:24
Daj mi reci u kojem to meteoru? Ovi koji prodaju i Citroene?
http://www.meteor-grupa.hr/meteor/onama.asp ?

E ova slika (prva koja je največa) koja se prikaže na vašem linku, to je ta prodavaonica, baš ta.
Ista grupacija, ali druga prodavaonica.
Ta prodavaonica je blizu starog grada, prema bijelom konju i sad druga zgrada.
Kad dođete u vžd bliže starom gradu, pitajte bilo koga i pokazat će vam točno.

skipjack
16.05.2011., 20:56
Evo ja kupio balon. U Meteoru. 24l cijena 106 kn.
U Čakovcu je cijena 230 kn :-). Hvala bogu da postoji forum. Sutra montiram i puštam u pogon. Hvala Armstrong.

Armstrong
17.05.2011., 14:34
Evo ja kupio balon. U Meteoru. 24l cijena 106 kn.
U Čakovcu je cijena 230 kn :-). Hvala bogu da postoji forum. Sutra montiram i puštam u pogon. Hvala Armstrong.

Nema na čemu.
Čemu davati puno novaca za membranu kad nekoliko kilometara je više od 50% jeftinija. (OK, malo sam se zeznuo sa cijenama ali je svakako jeftinije)
Samo, ne zaboravite napumpati prije puštanja u pogon donji spremnik na 1,5 bara (sa zrakom, kroz ventil na stražnjoj strani).

Armstrong
18.05.2011., 14:00
I jel radi??

rulez..
06.06.2011., 07:34

http://img62.imageshack.us/img62/5668/hidropak5.th.jpg (http://img62.imageshack.us/i/hidropak5.jpg/) http://img831.imageshack.us/img831/2414/hidropak3.th.jpg (http://img831.imageshack.us/i/hidropak3.jpg/) http://img200.imageshack.us/img200/4704/hidropak2.th.jpg (http://img200.imageshack.us/i/hidropak2.jpg/) http://img94.imageshack.us/img94/9007/hidropak1.th.jpg (http://img94.imageshack.us/i/hidropak1.jpg/)
UNUTRAŠNJOST:
http://img811.imageshack.us/img811/6312/hidropak4.th.jpg (http://img811.imageshack.us/i/hidropak4.jpg/)

Membranu mozes kupiti u Hidro-Metal u Duga Resi dostava je besplatna cijena je 130kn i kupuje se bez metalnog dijela znaci samo membrana

Vise informacija imas na HIDRO-METAL (http://www.pumpe.hr/tlane-posude-i-membrane)

Armstrong
06.06.2011., 18:51
Membranu mozes kupiti u Hidro-Metal u Duga Resi dostava je besplatna cijena je 130kn i kupuje se bez metalnog dijela znaci samo membrana

Vise informacija imas na HIDRO-METAL (http://www.pumpe.hr/tlane-posude-i-membrane)

Pa već je kupio!!
---i to po nižoj cijeni-jeftinije=106kn

bricki
16.06.2011., 21:40
Imam peterostepenu pumpu od Kovine i sad bi je mjenjao za potopnu pumpu. Potopna može biti maksimalno 3 cola.

Jel ima tko kakav savjet koja pumpa bi bila najbolji izbor? koristila bi se za kućanstvo i nešto malo navodnjavanja.

Hvala unapred

Armstrong
16.06.2011., 21:45
Imam peterostepenu pumpu od Kovine i sad bi je mjenjao za potopnu pumpu. Potopna može biti maksimalno 3 cola.

Jel ima tko kakav savjet koja pumpa bi bila najbolji izbor? koristila bi se za kućanstvo i nešto malo navodnjavanja.

Hvala unapred

A zašto bi mjenjao??

Imaš nekih problema s kovinom ili?

Koja je dubina, bušotine itd.

bricki
17.06.2011., 00:01
A zašto bi mjenjao??

Imaš nekih problema s kovinom ili?

Koja je dubina, bušotine itd.

Ova trenutna pumpa je ok.Sve radi ali je bučna i koliko god pokušavao smanjit buku opet se čuju vibracije. Ne jako ali dovoljno da smeta.
Tako da bi sa potopnom riješio sve te frke i probleme oko buke.

Bušotina je 11m , filter je od 6 do 8 m. Kapacitet dotoka vode je cca.3-4 litre u sekundi , možda i više.

majstor52
17.06.2011., 06:59

Hvala unapred

Malo potraži po ovom forumu, jer postoji tema o tome i dosta materijala.

Zašto su ljudi lijeni malo pretražiti teme i pročitati stare postove koji dosta toga obrađuju?

Armstrong
17.06.2011., 11:14
Ova trenutna pumpa je ok.Sve radi ali je bučna i koliko god pokušavao smanjit buku opet se čuju vibracije. Ne jako ali dovoljno da smeta.
Tako da bi sa potopnom riješio sve te frke i probleme oko buke.

Bušotina je 11m , filter je od 6 do 8 m. Kapacitet dotoka vode je cca.3-4 litre u sekundi , možda i više.

Imaš takozvane topove (potopne pumpe), duljine su cca 1.5m. Njihova veličina je 2" na više. Nisu preskupe, tako da im se cijena kreće več od 2000kn.

P.S ćeš možda prodavati elektrokovinu, jer bi ja jednu trebal. Ako da, pošalji mi na PP sliku pumpe i cijenu koju tražiš.

bricki
17.06.2011., 13:20
Malo potraži po ovom forumu, jer postoji tema o tome i dosta materijala.

Zašto su ljudi lijeni malo pretražiti teme i pročitati stare postove koji dosta toga obrađuju?

Da zato sam tu jer ova forumova tražilica je totalno nefunkcionalna a i nije baš da imam vrememna da mogu listat nekoliko sati po forumu da nađem šta tražim , pa svatko tko želi može dati savjet.

Pa ako si pročitao negdje nešto o pumi kakvu tražim slobodno ostaviš link.
Ili si prelijen za to ? Hvala unapred :top:

bricki
17.06.2011., 13:22
Imaš takozvane topove (potopne pumpe), duljine su cca 1.5m. Njihova veličina je 2" na više. Nisu preskupe, tako da im se cijena kreće več od 2000kn.

P.S ćeš možda prodavati elektrokovinu, jer bi ja jednu trebal. Ako da, pošalji mi na PP sliku pumpe i cijenu koju tražiš.

Imam na piku jednu elektrokovinu. Cca. 2500 kn minus popust. Budem pogledao točan model pa ti ostavim link. Vidio sam je u trgovini COMET ( Novi Marof).

Armstrong
17.06.2011., 13:55
Pa ako si pročitao negdje nešto o pumi kakvu tražim slobodno ostaviš link.
Ili si prelijen za to ? Hvala unapred :top:

Isuse bože, ništ nebreš sam. Baš na ovoj temi u rasponu od prvih 6str, je sve pojašnjeno u detalje.

bricki
17.06.2011., 14:29
Isuse bože, ništ nebreš sam. Baš na ovoj temi u rasponu od prvih 6str, je sve pojašnjeno u detalje.

Rista ovdje se govori manje više o hidropaku.

Ja samo trebam preporuku koju potopnu pumpu da kupim ( max 3 cola).

Može i col ili dva jer bude mi za kučanstvo davala dovoljno vode.

Sve ostalo šta ovdje piše sam znao i ne tražim neki drugi savjet.

Grundfos NE DOLAZI U OBZIR JER JE SKUP A NE VRIJEDI TE PARE

Hvala na informaciji unapred

Armstrong
19.06.2011., 11:48
Rista ovdje se govori manje više o hidropaku.

Ja samo trebam preporuku koju potopnu pumpu da kupim ( max 3 cola).

Može i col ili dva jer bude mi za kučanstvo davala dovoljno vode.

Sve ostalo šta ovdje piše sam znao i ne tražim neki drugi savjet.

Grundfos NE DOLAZI U OBZIR JER JE SKUP A NE VRIJEDI TE PARE

Hvala na informaciji unapred

Onda uzmi pedrollo :top: .

kaj podrazumijevaš pod skup?

bradavicasta_svinja
19.06.2011., 14:37
posuda za hidropak pusta natlačeni zrak , može li se mjesto namazati tekućim metalom , tj. kako tekući metal podnosi pritisak

Armstrong
19.06.2011., 16:25
posuda za hidropak pusta natlačeni zrak , može li se mjesto namazati tekućim metalom , tj. kako tekući metal podnosi pritisak

Za tjedan dana opet isto. Savjet,kupi drugu posudu, cijena od 20L= 180kn- problem rješen.

Tekući metal, ovisi na koji misliš. Mesnig dobro podnosi.

luma1
23.06.2011., 11:13
pomagajte...:s
Jučer spojili novi hidropak (merox sa filterom) i sve radilo super,a danas samo radi i neće se isključiti...stalno je na 1,5 bara i nemože se podići...u čemu je problem? Ima li veze tlak u membrani,mislim koliko mora biti on ,a koliko voda kod paljenja?

Armstrong
23.06.2011., 14:04
Jučer spojili novi hidropak (merox sa filterom) i sve radilo super,a danas samo radi i neće se isključiti...stalno je na 1,5 bara i nemože se podići...u čemu je problem? Ima li veze tlak u membrani,mislim koliko mora biti on ,a koliko voda kod paljenja?

1.Probajte s pumpom podići vodu. Možda niste negdje dobro zabrtvili pa pada pritisak.

2. Na koliko metara je voda- koliko duboko je zabijena cijev.

3. Jel ima pijeska u vodi.

4. Tlak u membrani podestie na 1,7bara.

5. ne postoji više mogučnosti.

majstor52
23.06.2011., 19:20

Ne drži povratni venmtil, vjerojatno zbog pijeska ili nekog smeća , pa je voda otišla. Očistiti nepovratni ventil ili usisnu korpu. Nema drugog kvara!

luma1
24.06.2011., 08:59
Mislim da smo veliki "srečkovići" kad smo kupili novu pumpu koja ne valja...:rolleyes:
Stari nije imao mira,pa je odpojio pumpu i odnio k stricu i tamo namontirali i isto ne radi na njegovoj instalaciji di on ima hidropak...
inače je na našoj instalaciji već prije bila obična pumpa za zalijevanje i radila je...
eto,danas idemo zamijeniti pumpu,pa se nadam da će raditi kako treba...:)
Hvala...
:)

Armstrong
24.06.2011., 13:00
Mislim da smo veliki "srečkovići" kad smo kupili novu pumpu koja ne valja...:rolleyes:
Stari nije imao mira,pa je odpojio pumpu i odnio k stricu i tamo namontirali i isto ne radi na njegovoj instalaciji di on ima hidropak...
inače je na našoj instalaciji već prije bila obična pumpa za zalijevanje i radila je...
eto,danas idemo zamijeniti pumpu,pa se nadam da će raditi kako treba...:)
Hvala...

Nebi rekel da je hidropak otišel, ako on radi trebalo bi sve biti ok.

U jednom danu se frigla nije stigla potrošiti nikako.

Negdje niste dobro zabrtvili ili ako pak imate plastični filter, onda je vjerojtano pukel na navoju i tu pada pritisak.

luma1
25.06.2011., 16:40
Nebi rekel da je hidropak otišel, ako on radi trebalo bi sve biti ok.

U jednom danu se frigla nije stigla potrošiti nikako.

Negdje niste dobro zabrtvili ili ako pak imate plastični filter, onda je vjerojtano pukel na navoju i tu pada pritisak.

odnjeli na servis,čekamo rezultate...
kod strica skinuli njegov namontirani hidropak i stavili ovaj i nije radio,dok njegov radi sve ok...to mi je čudno...nije radio niti bez filtera...:)
javim...

luma1
28.06.2011., 10:04
zvali iz baumaxa da je pumpa došla iz servisa i vele da je potrgani difuzer i nekakva krilca (neznam što je ni jedno ni drugo :ne zna:)...kako je to moguće??? Vele da je netko otvorio pumpu i to potrgao..:confused: mi nismo ništa otvarali...
i još što je najgore to ne ulazi u garanciju...:flop:
mada mi nebi ni dali popravljati nešto što smo kupili novo,nego mi samo zamjena dolazi u obzir..a sad ovo...:eek:
i što sad? ima li objašnjenja za ovo?
Help...

Armstrong
28.06.2011., 11:00
zvali iz baumaxa da je pumpa došla iz servisa i vele da je potrgani difuzer i nekakva krilca (neznam što je ni jedno ni drugo :ne zna:)...kako je to moguće??? Vele da je netko otvorio pumpu i to potrgao..:confused: mi nismo ništa otvarali...
i još što je najgore to ne ulazi u garanciju...:flop:
mada mi nebi ni dali popravljati nešto što smo kupili novo,nego mi samo zamjena dolazi u obzir..a sad ovo...:eek:
i što sad? ima li objašnjenja za ovo?
Help...

Nema objašnjenja :D .

Već sam prije spomenu da sam siguran da to nije otišlo (krilca ili ti ga frigla)

E sad ako pak su oni to tako ustanovili moš ga j... Platit ćete si sami, jer je prvi dan sve radilo ok, znači kod vas se potrgalo. Znam da je to žalosno, ali što ćete sada. Platite taj novi dio, i nadati se da se neće ponovno potrgati.
Neznam kolika mu je cijena ali bi trebalo biti <100kn .

Ili.
Ako pak imate nekog stručnijeg govornika (ekonomistu ili nešto) u obitelji neka se on razgovara s serviserom i neka mu on pošteno objasni da je to tvornička greška, i nek servis sam plati štetu.

Prvo i drugo pitanje +:
Niste li vi rekli da vam je taj dan kad hidropak nije radio, da vam ga je neki rođak otvorio?
Ako pak ne, postoji još jedna mogučnost, pretpostavljam da ste kupili onaj crveni hidropak marke T.I.P . Ako jeste, mislim da ste onda prilikom sastavljanja nešto potrgali. Na izlaznom otvori, je vrlo visoko (plitko) postavljeno jedno jedrno napravljeno od špijatra. E sad, kad ste nešto šrafali u taj izlazni utvor, mislim da ste previš duboko otišli i polomili to jedro. To se i meni desilo na tom hidropaku, ali sam uspio nabaviti taj novi dio i to besplatno

Molio bih vas da mi odgovorite na ova dva zadnja pitanja, kako bih to ustanovili.

luma1
28.06.2011., 16:17
Nema objašnjenja :D .

Već sam prije spomenu da sam siguran da to nije otišlo (krilca ili ti ga frigla)

E sad ako pak su oni to tako ustanovili moš ga j... Platit ćete si sami, jer je prvi dan sve radilo ok, znači kod vas se potrgalo. Znam da je to žalosno, ali što ćete sada. Platite taj novi dio, i nadati se da se neće ponovno potrgati.
Neznam kolika mu je cijena ali bi trebalo biti <100kn .

Ili.
Ako pak imate nekog stručnijeg govornika (ekonomistu ili nešto) u obitelji neka se on razgovara s serviserom i neka mu on pošteno objasni da je to tvornička greška, i nek servis sam plati štetu.

Prvo i drugo pitanje +:
Niste li vi rekli da vam je taj dan kad hidropak nije radio, da vam ga je neki rođak otvorio?
Ako pak ne, postoji još jedna mogučnost, pretpostavljam da ste kupili onaj crveni hidropak marke T.I.P . Ako jeste, mislim da ste onda prilikom sastavljanja nešto potrgali. Na izlaznom otvori, je vrlo visoko (plitko) postavljeno jedno jedrno napravljeno od špijatra. E sad, kad ste nešto šrafali u taj izlazni utvor, mislim da ste previš duboko otišli i polomili to jedro. To se i meni desilo na tom hidropaku, ali sam uspio nabaviti taj novi dio i to besplatno

Molio bih vas da mi odgovorite na ova dva zadnja pitanja, kako bih to ustanovili.

Riječ je o tom crvenom TIP hidropaku...zamijenili hidropak,dali nam drugi... nitko od nas nije ništa šarafio,par postova prije sam pisao da smo kod rođaka isprobali na mjestu njegovog da se uvjerimo da nije riječ o cijevima ili ulasku zraka ili nešto treće...
očito da je bila neka tvornička greška u pitanju,jer mislim, ko bi pametan išao rastavljati hidropak koji dođe tisuću kuna i star je 1 dan...to su i oni prokomentirali i dali nam drugi...
hvala na odgovoru,a ovo podebljano neću ni komentirati...

Armstrong
28.06.2011., 16:25
Riječ je o tom crvenom TIP hidropaku...zamijenili hidropak,dali nam drugi... nitko od nas nije ništa šarafio,par postova prije sam pisao da smo kod rođaka isprobali na mjestu njegovog da se uvjerimo da nije riječ o cijevima ili ulasku zraka ili nešto treće...
očito da je bila neka tvornička greška u pitanju,jer mislim, ko bi pametan išao rastavljati hidropak koji dođe tisuću kuna i star je 1 dan...to su i oni prokomentirali i dali nam drugi...
hvala na odgovoru,a ovo podebljano neću ni komentirati...

Ajde, ok. Glavno da ste sad zadovoljni.

Nek vas dugo služi :top:

miran12
04.07.2011., 10:35
Pozdrav !
Molim vas ako mi možete pomoči u vezi hidropaka. Kupio sam Royal 830, 800 wati. U uputi piše da maksimalno dubina usisa smije biti 8 metara, dali smijem staviti na 8 metara usisnu cijev i koliko mora biti u vodi ????????
Hvala!!!!

nitko666
04.07.2011., 11:16
Trebam pomoc:
Spojili smo hidropak grundfoss 1500W na mjesto stare rucne pumpe.
Dolje je cijev zabijena u zemlju cca 6-7m sa nepovratnim ventilom.

Rucna pumpa je na tom mjestu godinama bez problema pumpala vodu.

Hidropak povuce u pocetku vodu bez problema i ugasi se. No nakon malo vise rade - nakon sto povuce 20-30 litara vode vise se ne gasi (ne moze postici ni 2 bara pritiska sto mu treba za gasenje).

Dan kasnije opet ista prica - kod prvog ukljucenja u struju odmah napravi pritisak i ugasi se, a nakon ispumpane neke kolicine vode vise ne moze napraviti pritisak.
I tako stalno....

Jel to znaci da dolje nema vode? ili je neispravan hidropak? ili?

Armstrong
04.07.2011., 15:10
Pozdrav !
Molim vas ako mi možete pomoči u vezi hidropaka. Kupio sam Royal 830, 800 wati. U uputi piše da maksimalno dubina usisa smije biti 8 metara, dali smijem staviti na 8 metara usisnu cijev i koliko mora biti u vodi ????????
Hvala!!!!

Ma, može biti i 12, ako unaprijed možeš podiči vodu.

Tih 8metara se odnosi, ako imaš bunar i usisnu korpu, onda nemože dublje od 8m, jer nemože povući.
Ako pak imaš zabijenu ručnu pumpu, onda može vući i 12,15..metara.

Armstrong
04.07.2011., 15:13
Trebam pomoc:
Spojili smo hidropak grundfoss 1500W na mjesto stare rucne pumpe.
Dolje je cijev zabijena u zemlju cca 6-7m sa nepovratnim ventilom.

Rucna pumpa je na tom mjestu godinama bez problema pumpala vodu.

Hidropak povuce u pocetku vodu bez problema i ugasi se. No nakon malo vise rade - nakon sto povuce 20-30 litara vode vise se ne gasi (ne moze postici ni 2 bara pritiska sto mu treba za gasenje).

Dan kasnije opet ista prica - kod prvog ukljucenja u struju odmah napravi pritisak i ugasi se, a nakon ispumpane neke kolicine vode vise ne moze napraviti pritisak.
I tako stalno....

Jel to znaci da dolje nema vode? ili je neispravan hidropak? ili?

Gdje se nalazi nepovratni ventil????

Gle, ako veliš da dok pumpaš, da je onda sve u redu, onda znači da dolje ima dovoljna količina vode.

Hidropak je sigurno dobar, ali negdje na nekom spoju pušta zrak (niti se vidi, niti se čuje).
Ako ti nije problem probaj staviti sliku, pa da ti več unaprijed velim mjesta gdje možeš očekivati puštanje.
Ako ne želiš staviti, onda rastepaj cijeli spojni dio i dihtaj na novo-s kudeljom i viscotex pastom :top:

Za sada ti toliko mogu reći o svemu tome :kava:

majstor52
05.07.2011., 06:57
Ma, može biti i 12, ako unaprijed možeš podiči vodu.

Tih 8metara se odnosi, ako imaš bunar i usisnu korpu, onda nemože dublje od 8m, jer nemože povući.
Ako pak imaš zabijenu ručnu pumpu, onda može vući i 12,15..metara.

Glupost!

Armstrong
05.07.2011., 07:57
Glupost!

Misliš da nemože :flop: .

Može, može.
može i hidropak od 600w, vući vodu s 12metara dubine, bez problema. :top:
(ali unaprijed s pumpom mora biti podignuta voda)

champ
05.07.2011., 09:03
Misliš da nemože :flop: .

Može, može.
može i hidropak od 600w, vući vodu s 12metara dubine, bez problema. :top:
(ali unaprijed s pumpom mora biti podignuta voda)

Osnovni zakoni fizike malo su u proturječju s tobom: idealna pumpa će na svojemu usisu postići (apsolutni) vakuum (0 mbar). Atmosferski tlak iznosi cca. 1000 mbara, ili 1 bar.

Dakle, razlika tlakova koju na usisu postiže idealna pumpa je 1 bar, što odgovara hidrostatskom tlaku na dnu stupca vode visine 10 metara. Na dubini većoj od 10 metara hidrostatski tlak (zbog težine vode) je veći nego što pumpa može dati na svojem usisu, dizanja vode s te dubine nema.

Zaključak - idealna pumpa moga bi na usisu podići vodu s dubine od 10 metara, a one iz Baumaxa mogu podići do 8 metara...

I u čem je to razlika ako se voda nalazi u zabijenoj pocinčanoj cijevi dugačkoj 12 metara, ili pak u usisnoj cijevi pumpe, uronjenoj u bunar dubine 12 metara (do razine vode)?

Armstrong
05.07.2011., 09:52
Osnovni zakoni fizike malo su u proturječju s tobom: idealna pumpa će na svojemu usisu postići (apsolutni) vakuum (0 mbar). Atmosferski tlak iznosi cca. 1000 mbara, ili 1 bar.

Dakle, razlika tlakova koju na usisu postiže idealna pumpa je 1 bar, što odgovara hidrostatskom tlaku na dnu stupca vode visine 10 metara. Na dubini većoj od 10 metara hidrostatski tlak (zbog težine vode) je veći nego što pumpa može dati na svojem usisu, dizanja vode s te dubine nema.

Zaključak - idealna pumpa moga bi na usisu podići vodu s dubine od 10 metara, a one iz Baumaxa mogu podići do 8 metara...

I u čem je to razlika ako se voda nalazi u zabijenoj pocinčanoj cijevi dugačkoj 12 metara, ili pak u usisnoj cijevi pumpe, uronjenoj u bunar dubine 12 metara (do razine vode)?

To sam sa majstorom52 rješio preko pm-a

Jbm pa razlika je između bunara i cijevi.
U bunaru gotovo nitko nema ručnu pumpu pomoću koje diže vodu u cijevi, već su pumpe spojene preko usisne korpe.
Provjereno, ona iz baumaxa (600w) može vući vodu s 12m. 800W pak može s 15metara.
To ti ne govorim na pamet, već je isprobano.
A početni nivo vode je na 10m- cijev je u zemlji 12m. i radi :top:

champ
05.07.2011., 10:00
U usisnoj cijevi napunjenoj s vodom, na dubini od 12 metara hidrostatski tlak vode iznosi 1,2 bara, na na 15 metara dubine iznosi 1,5 bar. Pumpa na usisu (u odnosu na atmosferski tlak) može ostvariti razliku tlakova 1 bar, što je nedovoljno za usisavanje (podizanje) vode sa 12 i sa 15 metara dubine.

Druga je stvar ako je cijev zabijena na dubinu od 12 m, a nivo vode pod zemljom je viši od toga. U tom slučaju pumpa vjerojatno podiže vodu s 6 metara, možda i sa manje dubine.

P.S. A što se tiče snaga elektromotora, onaj s većom snagom moći će prebaciti veću količinu vode (veći protok pumpe), to također nema blage veze s mogućom dubinom usisa.

miran12
06.07.2011., 20:09
Molim pomoč do sad sam imao cijev u bunaru 8 metara , pritsak je bio 1 bar ako skratim cijev na 7 metara dali če pritiak bit veči od 1 bara .HVALA.

Armstrong
06.07.2011., 20:55
Molim pomoč do sad sam imao cijev u bunaru 8 metara , pritsak je bio 1 bar ako skratim cijev na 7 metara dali če pritiak bit veči od 1 bara .HVALA.

A gdje je bio pritisak 1bar :misli:
Jel uvijek bio ili? je počeo padati s vremenom.
Koliko treba pumpi da napuni spremnik- jel se mući ili ide ko iz topa.

Ako ti je u instalaciji takav tlak, onda opiši kakvu pumpu kao prvo imaš?
Jel bunar ima dovoljno vode ?
Koliko je udaljen od kuće.

Malo opširnije. Objasnio si recimo tako, da dođeš doktoru i kažeš boli me, a ne kažeš gdje, kad...

Kužiš :misli:

rješit ćemo mi problem :top:

majstor52
06.07.2011., 21:08

Mislim da je prvo na redu popravak pumpe, jer se sa cijvi kraćom za 1 met ne dobije jaći pritisak.
Pritisak se dobiva ispravnim dijelovima u samoj pumpi, a kada su ti dijelovi već istrošeni,pumpa slabije vuće vodu, troši više vremena da nabije veći tlak u spremniku ili se zaustavi ne recimo 2 bara i više se ne miće, bez obzira kaj pumpa i dalje radi.

Drugi kvar može biti na tlačnoj sklopki, koja nije dobro namještena.

Za detekciju kvara treba napisati malo više informacija!!!! ( i tada su moguće pogreške).

rib@
06.07.2011., 22:14
Ovo kaj pise Armstrong me malo cudi jer npr vatrogasne pumpe koje mogu kostati ko i novi luksuzni auto, a tjeraju ih motori snage vece od parsto konjskih snaga (drugim rijecnikom parsto kilovata) ne mogu usisavati vodu iz dubine vece od 9,81m ni teoretski, a u praksi je to i nesto manje.
A ovih 1 (uvijek je priblizno 1 bar) bar kaj pise champ se cesto spominje u prognozama vremena poslije dnevnika, pa onda nije tesko doci do zakljucka zbog cega je to tak...

DonDuck
07.07.2011., 07:51
a kakvu usisnu cijev ima vatrogasna pumpa a kavu hidropak? :o

champ
07.07.2011., 08:12
A ovih 1 (uvijek je priblizno 1 bar) bar kaj pise champ se cesto spominje u prognozama vremena poslije dnevnika, pa onda nije tesko doci do zakljucka zbog cega je to tak...

Atmosferski tlak zraka u meterologiji ranije se navodio u milibarima, danas se koristi hektopaskali

1 mbar = 1 hPa

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bar_(jedinica)

A što se tiče dužine usisne cijevi, bitno je koja je raznina vode u bunaru. Ponekad nije loše imati nešto dužu cijev, ako razina vode u bunaru varira ovisno o godišnjem dobu.

rib@
07.07.2011., 08:38
a kakvu usisnu cijev ima vatrogasna pumpa a kavu hidropak? :o
Uopce nebitno, jedino je razlika u vremenu koje je potrebno da digne vodu.

champ
07.07.2011., 08:46
Vatrogasna pumpa predviđena je za puno veće protoke ili dobavne količine vode, pa zbog toga ima i puno snažniji pogonski motor, i deblje usisno crijevo. Osim toga ima još neke dodatke, koji omogućavaju podizanje vode u usisno crijevo, koje nije zalijano s vodom.

Hidropak (i hidrofor) moraju na početku svojeg rada biti sasvim "zalijani", sa što manje zraka u pumpi i usisnoj cijevi. Kod vatrogasnih agregata postoje posebni dodaci, vakuum pumpe koje podižu vodu dok je usisno crijevo prazno.

miran12
07.07.2011., 14:41
Hidropak je novi 14 dana ,star i nalazi se pord bunara vode ima dovoljno.

Armstrong
07.07.2011., 15:26
Hidropak je novi 14 dana ,star i nalazi se pord bunara vode ima dovoljno.

Onda ti negdje pušta na spoju.

Jesi složio sistem pomoću usisne košare?

Sa čime si brtvio?

miran12
07.07.2011., 20:12
Jesam provjerio i sve je u redu nigdje ne propušta, usisna cijev ima nepovratni ventil ,još samo pitanje koliko treba korpa biti u vodi sad je oko 40 centimetara. HVALA

xpvista
08.07.2011., 16:16
Imam hidrofor i na njemu monofaznu tlačnu sklopku koju je proizveo Elektrostroj Zagreb, oznaka TS 02. Vodu crpim iz bunara s dubine nekih 13 metara. U bunaru su injektor i usisna korpa i iz bunara idu dvije cijevi. Sve je radilo dobro dok se na hidrofor nije srušio neki stari zid i nepopravljivo oštetio tlačnu sklopku. Sad je problem kupiti drugu jer gdje god tražim nudi mi se tlačna sklopka za hidropak, a ne za hidrofor i svi govore da je to u redu.

Ne znam je li u redu da kupim tu za hidropak jer nisam siguran hoće li raditi ili baš moram naći ovu za hidrofor. Molim odgovor.

Armstrong
08.07.2011., 20:10
Imam hidrofor i na njemu monofaznu tlačnu sklopku koju je proizveo Elektrostroj Zagreb, oznaka TS 02. Vodu crpim iz bunara s dubine nekih 13 metara. U bunaru su injektor i usisna korpa i iz bunara idu dvije cijevi. Sve je radilo dobro dok se na hidrofor nije srušio neki stari zid i nepopravljivo oštetio tlačnu sklopku. Sad je problem kupiti drugu jer gdje god tražim nudi mi se tlačna sklopka za hidropak, a ne za hidrofor i svi govore da je to u redu.

Ne znam je li u redu da kupim tu za hidropak jer nisam siguran hoće li raditi ili baš moram naći ovu za hidrofor. Molim odgovor.

Potpuno je isto :D :top: .

Imaš već za 120kn.
Preporuka: uzmi talijansku, najjeftiniju, jer je meni takva na nekoliko mjesta najdulje držala. Bezveze bačen novac je na condor tlač. sklop.

xpvista
08.07.2011., 21:07
Potpuno je isto :D :top: .

Imaš već za 120kn.
Preporuka: uzmi talijansku, najjeftiniju, jer je meni takva na nekoliko mjesta najdulje držala. Bezveze bačen novac je na condor tlač. sklop.

Hvala na odgovoru.

quaterbeck
09.07.2011., 07:08
Imama hidropak pedrollo od 1300 W spojen je na bunar voda je na nekih 8 metara, usisna cijev je promjera od 1" i ne mogu da dignem vodu. Ima li nade za mene ili sam izgubio bitku.

xpvista
09.07.2011., 08:14
Imama hidropak pedrollo od 1300 W spojen je na bunar voda je na nekih 8 metara, usisna cijev je promjera od 1" i ne mogu da dignem vodu. Ima li nade za mene ili sam izgubio bitku.

I ja sam imao hidropak i vadio vodu iz bunara s nekih 13 metara, ali na način da u bunaru ima usisna korpa i injektor i da iz bunara idu dvije cijevi ili crijeva. Kod mene je jedna cijev od cola i jedna od tri četvrtine cola. Ovdje na ovom forumu imaš nacrt kako to spojiti.

Armstrong
09.07.2011., 16:15

Znači ti nemaš usisnu korpu, injektor??

E hebig, onda ćeš teško podići, makar bi se moglo i samo s jednom cijevlju, jer mislim da imaš hidropak JCR-m, jel tako???, još na njemu piše JET??
AKo je tako onda možeš podići bez injektora.
Moraš ga napuniti (hidropak) s vodom preko šrafića, kojeg odvineš na vrhu glave.
Uliješ vodu, onoliko koliko ide, i uključiš....pričekaš i kad počne mjenjati zvuk znaš da je dignul vodu. Usput tu i tamo na kratko otvoriš slavinu da izađe zrak van.

Ako pak nemaš takav hidropak na kojem piše JET, onda moraš staviti usisnu košaru ( 550kn) i povući još jednu cijev u bunar.

EJ, pa koliko ja znam predollo stavlja ulaz u pumpu 5/4, zašto si ti stavio samo 1" :azdaja: :facepalm: . tako se motor više opterećuje i nadaje svoj maximum ( tihi ubojica motora i vitalnih dijelova)

jationmivioni
09.07.2011., 17:44
usisna korpa i injektor su dva odvojena sustava
usina korpa je obavezna bez obzira na JET sustav

xpvista
09.07.2011., 20:42
Evo sad sam gledao na pumpi i ova šira cijev jeste 5/4 cola, a ne 1 col kako sam ja mislio.

Armstrong
09.07.2011., 21:08
Evo sad sam gledao na pumpi i ova šira cijev jeste 5/4 cola, a ne 1 col kako sam ja mislio.

Ok, i kako imaš složeno, pa daj opiši sad???!!!!

xpvista
10.07.2011., 12:05
Rađemno je po shemi spoja hidrofora koja ima na ovom forumu. Evo link:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=386940

Jozha20
10.07.2011., 12:20
Rađemno je po shemi spoja hidrofora koja ima na ovom forumu. Evo link:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=386940

Ako je spojeno po shemi iz prvog posta, to nije ispravno spojeno...
Tocno spojeno bi bilo po ovoj shemi
http://www.forum.hr/showpost.php?p=16667850&postcount=9

xpvista
10.07.2011., 17:05
Ako je spojeno po shemi iz prvog posta, to nije ispravno spojeno...
Tocno spojeno bi bilo po ovoj shemi
http://www.forum.hr/showpost.php?p=16667850&postcount=9

To je radio majstor. Ne znam u čemu je razlika između ove dvije sheme? Ja se tu baš ne kužim.

Armstrong
10.07.2011., 19:29
To je radio majstor. Ne znam u čemu je razlika između ove dvije sheme? Ja se tu baš ne kužim.

Znači razlika ti je u spoju povratne cijevi ( 1col).

Na prvoj shemi (kriva je) je spojena povratna cijev na dno spremnika.

A na ispravnoj shemi povratna cijev je spojena na t-komad odmah poslije pumpe

xpvista
11.07.2011., 06:34
Znači razlika ti je u spoju povratne cijevi ( 1col).

Na prvoj shemi (kriva je) je spojena povratna cijev na dno spremnika.

A na ispravnoj shemi povratna cijev je spojena na t-komad odmah poslije pumpe

Da. Spojeno je kao na drugoj shemi, a na dnu je ostavljen ventil za ispuštanje vode iz hidrofora.

xpvista
15.07.2011., 17:15
Ugradio sklopku od hidropaka i sad sve radi u redu.

Armstrong
15.07.2011., 21:30
Ugradio sklopku od hidropaka i sad sve radi u redu.

Odlično :top: , čiju si uzel talijansku :top:

xpvista
22.07.2011., 21:43
Odlično :top: , čiju si uzel talijansku :top:

Da. Neku talijansku. Hvala na pomoći.

Armstrong
19.08.2011., 21:58
lJudi, pomoć do sutra, hebem se cijelo večer i onda drek.

SLagao sam si hidrofora, i došla na red pumpa... SVe sam lijepo spojio i počeo zalijevati pumpu sa vodom :rofl: , tu su krenul problemi...
LIjepo je voda ulazila, kad na jednom pljusak ( dobro, nije bilo tako jako) počeo izlaziti na onom otvoru između pumpe i motora (gdje se vidi osovina). Skužio sam da pušta semeringu gdje osovina ulazi u pumpu.

Eh, sutra planiram to zamijeniti.... kakav je postupak, jer nikad nisam rastavljao pumpu, a kamolio vidio kako izgleda otvorena- pa idem po principu- gdje uzmem, kod sklapanja vratim. ( i da, pumpa je: Elektrokovina VC55 1.4kw trop- nova verzija).
Planirao sam odšarafiti ona četri šrafa koji drže kapu i sve te krugove- rigle/frigle... kako dalje???? ( jel treba možda odšarafiti i onu maticu u središtu usisa?

Majstor52 ili neko, nek pomagne jer sam na sto muka :rofl: :moli: :Pivo:

majstor52
19.08.2011., 23:09
Prvo odvineš one četiri matice koje drže zajedno sve segmente pumpe. Skineš polako onaj prvi element gdje se spaja usisni dio. Iza toga se nalaze dvije mesingane matice koje su pritegnute na osovini pumpe, odnosno motora. Kada si ih skinuo,sada polako skineš one mesingane distance na osovini. Sada se dalje sve lako skida dio po dio, i pazi kako skidaš, tako i postavljaš nazad. Na kraju otpusti i one dvije matice koje se nalaze kod samog motora, na kraju osovine.
Ovo je redoslijed za starije pumpe, novije verzije nisam više radio pa ti ne mogu opisati sve detalje. Ali mislim da nema puno razlike, a za dijelove se obrati na Prečko, Tavankutska broj 1, servis elektrokovine. Ako ti to ne odgovara ,ima jedan majstor, serviser u Lomnici D. Mislim da možeš otići slobodno kod njega ako nekaj zapne. Javi se na pp za detaljnu pomoć i telefonski broj.

ognjeni_zmaj
19.08.2011., 23:30
Da,obavezno odvrnuti centralnu maticu M10(obično su to dve mesingane uske matice koje se međusobno kontriraju)one stežu i drže na okupu pet radnih kola sa distancima između.Nije zgoreg obeležiti redosled kola pre skidanja.Kreneš od usta pumpe(od pomenutih četiri brezona i centralne matice),kolo po kolo pa sve do mehaničkog zaptivača,tzv pakunga(aksijalni klizni spoj keramike i grafita pod oprugom) kojeg mnogi(uključujući i tebe)pogrešno zovu semering,koji ti pravi problem.Pretpostavljam da je sam zaptivač ispravan nego je zapekao "o-ring"na osovini pa opruga ne može da gurne grafit na keramiku.To se još dešava i kada pumpa zapekne pa "majstori"kucaju osovinu od nazad...
Postupak sklapanja je naravno obrnut rastavljanju s tim da ja praktikujem da gumene dihtunge između kola za svaki slučaj premažem silikonom.Pozdrav...

Armstrong
20.08.2011., 08:11
ljudi, puuno hvala. Za cca. sat vremena krećem u rastavljanje :w .

Što se tiče zapekavanja O-ringa, to sam također mislio, da bi moglo biti jer: pumpa je sa mora ( sol nagriza) i stajala je skoro godinu dana ( rabljena je bila) , pa se moglo to desiti.

Armstrong
20.08.2011., 09:33
počeo sam skidati, ali sam zapeo kod mesing-ane matice. Uglavnom imam samo jednu maticu - i to feder maticu ( ima plastiku unutra) . Neznam kako da to odšarafim. Trebao bi nekak primiti osovinu, ali neznam kak, da skinem maticu dolje???

Problem oko skidanja matice-riješen.

Skinuo sam semerign i čini se da je uredu, ali sad idem kupiti novog.

P.S. poslije zadnje frigle na osovoinu dolaze: opruga, onda neka čudna guma okružena metalnim prstenom, semering i oko njega bijela plastika= kaj da još zamijenim??? od tog nabrojanog- kaj se moglo pohabati ( sve izgleda relativno dobro, ali negdje pušta- na osovini).
Osovina je savršeno ravna.

Napominjem da je pumpa stajala jedno 2godine na moru- u kući.

Armstrong
20.08.2011., 13:57
pa diste??

Ljudovi, sad sam došao do ovog:

Rezervne brtve dns više nemogu dobiti, tako da sam se poigrao sa starom. Lako se je brtva skidala, a teško ide natrag gore, pa sam skužio da je bilo dosta hrđe ispod brtve.
PLaniram to sad staviti skupa- a prije počistiti, međutim, nešto me brine. Osovina ima jedan utor po cijeloj dužini- a takav utor imaju i prsteni ( distance) koje dolaze između frigli.
Sad me zanima dali je tu trebala biti postavljena i jedna letva koja bi trebala zaglaviti frigle za osovinu, ili ne??

Uskoro ću staviti slike pa ćete vidjeti.

Jozha20
20.08.2011., 14:00
pa diste??

Ljudovi, sad sam došao do ovog:

Rezervne brtve dns više nemogu dobiti, tako da sam se poigrao sa starom. Lako se je brtva skidala, a teško ide natrag gore, pa sam skužio da je bilo dosta hrđe ispod brtve.
PLaniram to sad staviti skupa- a prije počistiti, međutim, nešto me brine. Osovina ima jedan utor po cijeloj dužini- a takav utor imaju i prsteni ( distance) koje dolaze između frigli.
Sad me zanima dali je tu trebala biti postavljena i jedna letva koja bi trebala zaglaviti frigle za osovinu, ili ne??

Uskoro ću staviti slike pa ćete vidjeti.

da, u tom utoru bi trebala bit letva koja to sve skupa drzi ...

jationmivioni
20.08.2011., 16:10
amstrong uvjek tako dostupan i inteligentan
a zapeo na tako običnoj stvari nemaveze
kajela(letva ) nije nužna jer drži vijak

majstor52
20.08.2011., 17:04
amstrong uvjek tako dostupan i inteligentan
a zapeo na tako običnoj stvari nemaveze
kajela(letva ) nije nužna jer drži vijak

Mora se staviti kajla, obavezno!!

jationmivioni
20.08.2011., 19:30
mora se umrijeti nemaveze

Armstrong
20.08.2011., 19:47

znam, sad sam skužil i sve znam :) :D .

U ponedjeljak pičim za križevce u vodotehnu, po kajlu, brtve i sve kaj najdem od rezervnih dijelova.

P.S. kad sam malo proučil, zaključio sam : mačji kašalj :top: .

I da, na moojo osovini nisu bile dvije matice, već jedna, tako da sam morao skidati propeler s motora i držati osovinu sa rolcangama

jationmivioni
20.08.2011., 20:06
znam, sad sam skužil i sve znam :) :D .

U ponedjeljak pičim za križevce u vodotehnu, po kajlu, brtve i sve kaj najdem od rezervnih dijelova.

P.S. kad sam malo proučil, zaključio sam : mačji kašalj :top: .

I da, na moojo osovini nisu bile dvije matice, već jedna, tako da sam morao skidati propeler s motora i držati osovinu sa rolcangama
a da su bile dvije onda ne bi trebao?:rofl::kava:

ognjeni_zmaj
21.08.2011., 11:59
Ajd ti to kolega slikaj,kolko ja znam nova verzija Elektrokovine VC 55 nema štop-piksnu sa brtvom-pletenicom nego mehanički zaptivač(grafit-bronza)koji smo pominjali.Ako je stara verzija sa brtvom onda nije bilo potrebe da se otvara pumpa,sve se moglo odraditi spolja mada je prosto neverovatno da je ta pumpa uopšte terala vodu bez uzdužne kajle koja celom sklopu kola daje obrtni momenat.

Armstrong
21.08.2011., 13:16
Mali rezime:
Prvi puta sam se uputio u rastavljanje pumpe za hidrofor, jer se prvi problem pojavio kod mene.
Kad će se vama tako nešto desit, lsijedite ove slike i sve će biti u redu.
Znači redom:

1. sam skinuo četiri šraf-šipke i sa gumenim batom odvojio prednji poklopac, te se preikazalo ovo:
http://i51.tinypic.com/kcgjex.jpg

2. zatim sam zapeo kod ove feder matice. Da bi se ona skinula, potrebno je skinuti zadnji plastični poklopac ventilatora, skinuti ventilator ( sa odvijačem ga gurati van) i pridržati osovinu sa kliještima. Kad ste ju skinuli, treba postepeno vaditi svaki tanjur van. To je kod mene bilo malkice teže jer se guma dovoljno uhvatila, pa sam odvajao tanjure uz pomoć drvene letvice i čekića. Letv icu je potrebno zakačiti na izbočinu tanjura i lupiti je s čekićem.
Kad ste tako sve povadili van i dobro počistili od hrđe, ovako izgleda kit:

http://i53.tinypic.com/ay0s1s.jpg

3. na kraju osovine se nalazi jedna opruga i nekakav sistem dihtunga, koji se mogu nabaviti u servisu ako je potrebna zamjena, kao u mojem slučaju.
Ovako izgleda kraj osovine:
http://i54.tinypic.com/i6cbw8.jpg

4. primjer sastavljana frigli:
http://i52.tinypic.com/2ikqqa1.jpg

5. brtva:
http://i51.tinypic.com/alq7v8.jpg

6. ovako inače izgleda kad je sastavljena-to na slici je moja naravno :top:
http://i52.tinypic.com/2dui344.jpg

I na kraju. Nemojte takve banalne stvari davati u servis jer kao što i sami možete vidjeti, nema tu puno čarolije. Nemate što zeznuti, a ako ipak negdje zapnete vidimo se ovdje na forumu :w

Armstrong
21.08.2011., 13:18
Ajd ti to kolega slikaj,kolko ja znam nova verzija Elektrokovine VC 55 nema štop-piksnu sa brtvom-pletenicom nego mehanički zaptivač(grafit-bronza)koji smo pominjali.Ako je stara verzija sa brtvom onda nije bilo potrebe da se otvara pumpa,sve se moglo odraditi spolja mada je prosto neverovatno da je ta pumpa uopšte terala vodu bez uzdužne kajle koja celom sklopu kola daje obrtni momenat.

evo, postavio sam slike i malu shemu za druge, koji će se upistiti u takav servis :) . Napominjem da pumpu još nisam sastavio jer sutra idem po nove dijelove.

Prosim lijepo komentar :durica :)

ognjeni_zmaj
21.08.2011., 22:49
Sada je mnogo jasnije.Nije to ni tako loše,što se mene tiče ja bi "preterao autobus"to jest ne bi išao u Križevce.To je klasična pumpa novijeg tipa sa pakungom grafit-keramika(ne znam otkud mi ono grafit-bronza u prethodnom postu).Pošto se po unutrašnjosti pumpe vidi da je dugo stajala(trag od nivoa vode na kolima) pretpostavljam da je uzrok kvara to što sam i kazao na početku,da je gumeni deo pakunga sa grafitom zapekao na osovini pa ga opruga nije mogla potisnuti na keramiku da se ostvari perfektno zaptivanje pri rotaciji(pošto gumena manžetna sa grafitnim prstenom rotira zajedno sa osovinom a keramički prsten u gumenom šeširu je fiksan u zadnjoj dekli kućišta pumpe).Po meni,treba ispolirati i podmazati osovinu pod manžetnom i vratiti pažljivo sve nazad i to će da "fercera".Naravno,pod uslovom da se pronađe misteriozna mesingana kajla i postavi u za to predviđen žljeb.Pozdrav...

Armstrong
22.08.2011., 17:14
evo pumpa je konačno spojena i radi super. Jedino me malo hebe.,Ovako. Namjestio sam sklopku da pali na 2.8, a gasi na 4,5 , točno kad dođe na 4bara jednom kratko nešto zacvili- kao da se buši sa tupim borerom i onda je dobro- znači kad dođe točno na 4bara :misli:

ognjeni_zmaj
22.08.2011., 21:28
Ništa strašno,nadoći će u "vožnji"...

majstor52
22.08.2011., 21:56
evo pumpa je konačno spojena i radi super. Jedino me malo hebe.,Ovako. Namjestio sam sklopku da pali na 2.8, a gasi na 4,5 , točno kad dođe na 4bara jednom kratko nešto zacvili- kao da se buši sa tupim borerom i onda je dobro- znači kad dođe točno na 4bara :misli:

Negdje je nešto previše pritegnuto, a možda neki dio nije baš na mjestu pa se manifestira takovim zvukom.