PDA

View Full Version : Operacija/odstranjivanje žučnog mjehura/žučnjaka

stranice : [1] 2 3 4

lucija02
24.07.2005., 11:38
Pozdrav svima,uskoro me očekuje operacija žući(nadam se laproskopska) pa me interesiraju vaša iskustva i saznanja.

trebor
24.07.2005., 16:20
Operacija žuči ( cholecystectmia ) radi se u općoj anesteziji klasičnom ili laparoskopskom metodom. Morala si od kirurga saznati što će tebi uraditi mada mislim da je LPSC vjerojatnija ukoliko je stvar "hladna", dakle nema nikakve upale ili perforacije žučnjaka. LPSC se radi najčešće kroz tri do četiri "cijevi" koje se minimalno invazivno plasiraju kroz kožu, peritoneum u abdomen. Klasičnom laparotomijom rez ide ispod desnog rebranog luka i pristup je dakako puno agresivniji.
Kirurg puno više voli klasičnu metodu jer je tu sve jasno, sve se vidi dok kad "škiljiš" kroz cijevi ili stvar gledaš na monitoru sve je to drugačija perspektiva i tu je rizik za nešto "zakačiti" značajno veći. No LPSC u rukama iskusnog kirurga je ipak danas rutinski zahvat.
Neovisno koja je metoda, preipreme idu kao da će se raditi klasična operacija. Naime, u svakom trenutku kirurg se može, ukoliko je to neophodno, odlučiti da izvadi laparoskopske cijevi iz tebe i zahvat završi na klasičan način ( nešto puklo, prokrvarilo, pokido se instrument...).
Pripreme prije operacije uključuje klasičnu preoperativnu pripremu - rutinski laboratorij, internistički pregled i/ili pregled anesteziologa. Dan prije operacije je karencija s obaveznom lavažom crijeva ( najčešće nekakvim koloklensom ili portalakom ). Na dan operacije ideš pred op. salu, postavlja se venski put, dobivaš lijekove za premedikaciju, slijedi odlazak u salu i spavanac.
Nakon operacije prisutne su klasične postanestezijske komplikacije - mučnine, povraćanja, bolnost u grlu uslijed postavljenog endotrahealnog tubusa, dezorjentacija u vremenu i prostoru te uobičajene postoperativne poteškoće tipa boli u području operativnog zahvata, žeđ...Nekakvu tekućinu na usta dobivaš otprilike drugi dan i to ukoliko ti je prisutna peristalitika tj. crijeva ti rade. Tijekom dana prijeći ćeš na pasiranu a pomalo i na krutu hranu, naravno prilagođenu tvom stanju sad kad si bez žučnjaka ( nama masti, nema "hard-core" klope ).
Ovisno o načinu urađenog zahvata kući ideš nakon 3-4 dana od operacije ( LPSC ) ili nakon 6-7 pa i više dana ( klasična laparotomija ).

lucija02
24.07.2005., 17:30
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.

trebor
24.07.2005., 17:51
lucija02 kaže:
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.
Ne bi trebalo biti. LPSC metodom ne reže se koža, mišići niti potrbušnica kao kod klasične laparotomije. I sam odlazak kući ranije govori u prilog tome da je metoda puno manje agresivna.

No bol postoji, daleko od toga...Al isto tako malo da se osvrnem na tu problematiku...

Uvriježeno je mišljenje koje i velika većina zdravstvenjaka potencira da "nakon operacije mora boljeti".
Međutim, nakon operacije ne mora boljeti ili makar ne mora boljeti niti približno da se čovjek osjeća nemoćan i da trpi danima....

Stvar je skoro isključivo u "pain-menađmentu" odnosno nerazvijenosti tog područja u nas.

Bol je subjektivan osjećaj i nitko osim tebe ne može reći boli li te nešto i koliko jako te boli i koliko ti treba analgetika da bol mine. Stvar je dakle individualna. Dok netko nakon neke operacija osjeća minimalnu bol drugi može biti danima prikovan za krevet bolovima.

Nažalost kod nas individualni pristup tome praktički ne postoji, naročito ne na kirurškim odjelima. Naime, kirurg ode u salu i nama ga cijeli dan do večernje vizite. Sestra osim što može biti arogantna u stilu ( pa dobili ste lijek ne može vas boliti ) niti ne smije na svoju ruku ordinirati drugi analgetik. Dok o nekakvoj kontinuiranoj analgeziji tipa intravenski analgetik kontinuirano na perfuzor ili PCA pumpi možemo na kirurgiji samo maštati.

Informacije o ovoj problematici dakle o analgeziji možeš danas uglavnom dobiti u anesteziološkim ambulantama ili ambulantama za liječenje boli koje danas djeluju uglavnom po svim većim bolnicama pri odjelima anestezije.
Tko zna? Možda će se baš za tebe naći neki oblik analgeziji koji će se moći uspješno koristi nakon operacije.

DJanko
25.07.2005., 11:00
bila sam na klasičnoj operaciji (ne znam stručan izraz)
nakon operacije sam ostala 6 dana u bolnici
sve je lijepo prošlo, i sraslo i zaraslo
na noge sam stala drugi dan nakon operacije (imala sam 20 godina, druge tete su bile starije pa su one ustajale kasnije)
jedino mi bilo muka od one anestezije
kad bi me baš zaboljelo tražila sam nešto protiv bolova
i čim bi mi dali to nešto protiv bolova ja bih povraćala nešt zeleno

imam ožiljak od neki 13-14 centimetara, al' meni to ne smeta
u početku je bio naravno crven, sad je posve iste boje kao ostatak moje kože

nakon operacije sam mogla jesti sve što prije nisam mogla

što se bolova tiče...to već znaš, stvar je posve individualna

moj otac je imao kamence i rikao je ko vol od bolova kad bi imao napadaj (a imao bi napadaje samo kad bi se nahladio, zanimljivo, mogao je jesti sve uključujući ćevape s lukom, i ne bi ga nikad zaboljelo)

ja sam već od svježeg kruha znala dobit napadaje bolova, bili su jaki al' ne toliko da sad ukućani ne mogu spavat od moje dernjave

bolovi nakon opercije su bili manji od bolova pri žučnom napadaju

TINA 0211
04.10.2007., 14:19
Upomoć,
ubrzo idem na uklanjanje žućnjaka, i još se mislim koju metodu uklanjanjanja da izaberem. Da li laparaskopsku ili kiruršku?
IMA LI ITKO OVDE SLIČNIH ISKUSTAVA???
HELP!!!

abuxl
04.10.2007., 20:13
Upomoć,
ubrzo idem na uklanjanje žućnjaka, i još se mislim koju metodu uklanjanjanja da izaberem. Da li laparaskopsku ili kiruršku?
IMA LI ITKO OVDE SLIČNIH ISKUSTAVA???
HELP!!!

laparoskopija je ok ako ti smeta rez ispod rebarnog luka.
ipak je klasican tip operacije opustena varijanta.
sad sve ide ka tome da se ne radi klasican hirurski princip otvaranja,
ako uzmemo cinjenicu da je cesto potrebna holangiografija (slikanje RTG zucnih puteva) nadji ustanovu gde rade preoperativnu holangiografiju rutinski- to bi trebalo biti normalna procedura..

ante dumbledore
05.10.2007., 21:19
ovisno o tome što se radi kod tebe,ali općenito je bolji poslijeoperacijski oporavak nakon laparoskopske tehnike s obzirom na manju invazivnost tehnike...no nije uvijek moguće

trebor
05.10.2007., 21:49
laparoskopija je ok ako ti smeta rez ispod rebarnog luka.
ipak je klasican tip operacije opustena varijanta.
sad sve ide ka tome da se ne radi klasican hirurski princip otvaranja,
ako uzmemo cinjenicu da je cesto potrebna holangiografija (slikanje RTG zucnih puteva) nadji ustanovu gde rade preoperativnu holangiografiju rutinski- to bi trebalo biti normalna procedura..
Ne znam zašto misliš da bi svakom tko ide operirat žuč morao se napraviti ERCP? Ako netko ima jasno sliku, šta ja znam, kamenaca...zašto da ga se "masakrira ERCP-om?

Beboje
06.10.2007., 09:21
Evo, ja sam prije dva tjedna operirana laparoskopski. Imala sam 4 rupice; jedna uz pupak, jedna na desnom boku ispod rebara, jedna na sredini uz ošit (najveća i najbolnija) i jedna cca 3 cm desno od ove. Sad se već jedva vide jer su se kraste oljuštile.
Obavila na KBC Rebru, a odmah su me i ispuhali (upuhuju CO2 u utrobu radi lakše obrade). Operirana u petak, puštena u nedjelju. Jedino kaj sam niskotlakaš i sklona švindlanju, pa mi je trebalo skoro tjedan dana da odem u šetnju van stana.
Moram priznati da se gospođa operirana klasično (no, napravljen joj je rezi manji nego što je uobičajeno) digla iz kreveta prije mene. Najviše su me smetale dvije gornje rupice; bilo za ustajanje, kašljanje, brisanje nosa, povremeno i disanje. No ja imam 47kg i utegnuta sam. Netko malo "labaviji" ima vjerojatno više lufta za istezanje.

Ožiljci više ne bole. Samo me povremeno štrecnu, ali znam osjetiti mjesto gdje je bila žučna vrećica, pa me boli na leđa. Nadam se da će i to prestati.

Ak te još nešto zanima, pitaj.

tough_cookie
06.10.2007., 23:12
beboje, koje su ti upute dali u vezi prehrane?

abuxl
08.10.2007., 16:58
Ne znam zašto misliš da bi svakom tko ide operirat žuč morao se napraviti ERCP? Ako netko ima jasno sliku, šta ja znam, kamenaca...zašto da ga se "masakrira ERCP-om?

mislio sam na vensku holangiografiju a ne na ERCP

toje stvar bezbednosti hirurske prakse
za ercp postoje indikacije,
a venska holangiografija je nesto drugo, u venu se ubaci kontrast i potom slika na rendgenu bilijarno stablo....

trebor
08.10.2007., 20:18
Svejedno. Holangiografija se uvijek može napraviti intraoperacijski. Dobar UZV + klinička slika sasvim je dovoljan pokazatelj. Kirurg radio klasično ili LPSC uvijek može uraditi holangiografiju u operacijskoj sali ukoliko je u dvojbi .
OK, takva je praksa u mojoj ustanovi. Ne smatram da je pogrešno ako netko radi drugačije ali mislim da bolesnik s tim ništa ne dobiva na sigurnosti, tek se rutinski nepotrebno zrači + izlaže riziku nastanka alergije za RTG kontrast.

abuxl
08.10.2007., 21:12
Svejedno. Holangiografija se uvijek može napraviti intraoperacijski. Dobar UZV + klinička slika sasvim je dovoljan pokazatelj. Kirurg radio klasično ili LPSC uvijek može uraditi holangiografiju u operacijskoj sali ukoliko je u dvojbi .
OK, takva je praksa u mojoj ustanovi. Ne smatram da je pogrešno ako netko radi drugačije ali mislim da bolesnik s tim ništa ne dobiva na sigurnosti, tek se rutinski nepotrebno zrači + izlaže riziku nastanka alergije za RTG kontrast.
Sad si me dotakao teme jer i ja radim u med ustanovi kao izvodjac gore navedenih radova...
odredjeni profesori cije misljenje ja postujem i podrzavam kazu "holangiografija " se uvek radi pri operativnom zahvatu holecistektomije
bolovi tipa kolike koji se sire u ledja mogu bit znak i pankreatitisa( upale pankreasa) i holedoholitijaze( kamenja u zucnim putevima)
a eho abdomena je po procentima validan za holedoholitijazu do 65 %
ja ne bih bas bio opusten da mi pacijent pozuti posle operacije ili dobije bilom ( kolekciju zuci) jer nisam slikao holedohus(zucovod)

Beboje
09.10.2007., 12:13
beboje, koje su ti upute dali u vezi prehrane?

Nemasna prehrana uz šetnje.

Kad sam vadila konce kirurg je posebno napomenuo da izbjegavam koru od jabuke. Kud se baš toga sjetio?

No, sad već jedem normalni ručak na poslu i pijem Colu. Sve OK. A nekad boli ni od čega. Cola mi olakšava probavu, a čak mi se niti ne podriguje (iako mi se podriguje i od čaja?).

No, sad ste mene zabrinuli s tim kamencima u žučnim vodovima. Nitko mi ih nije spominjao, a pretragu - pretpostavljam - nisu ni napravili u operacionoj sali. Pri zahvatu su bacili oko na vanjski izgled organa i to je to.

Kod nas sve po kratkom postupku. Nisu mi ni rane provjeravali nakon operacije - ajde doma i to je to. Možda sam ja ta koja previše komplicira?

debsy
19.10.2007., 16:33
Pozdrav ljudi!:)

Znatiželjna sam jako,u utorak idem na operaciju žuči(nadam se da će biti laporaskopsi),a ne klasični rez,već mi je 3 puta odgođena operacija u 2 mjeseca.
i svaki puta kada se psihički pripremim,onda mi odgode.:ne zna:

E sad mene bi zanimalo nečije iskustvo-ko je to sve prošao,jer čula sam svašta i svakakve gluposti koje me još više zabrinjavaju.

Da li dobijem tubus,da li mi stave kateter kad me uspavaju,i da li sam potpuno gola tokom operacije?:rolleyes: :p

a drugi dio me zanima,mogu li već 1.dan do wc-a sama,naravno to sve ovisi o bolnosti,ali zanima me da li dopuštaju.

Možda se nekima čini sve ovo smiješno,ali nije mi niti najmanje,imam 21.godinu,i sami pojam na kateter,pelene i druge gadosti ne užasava.:mad: :rofl:

Ja sam lijepo u svojoj glavi zamislila,da ću doći tamo praznih crijeva i mjehura jer dan prije imam čišćenje:rofl: ,lijepo legnem na stol,skinuta do struka,izmjere tlak,uspavaju me,operiraju i probudim se ošamučena i da mogu do wc-a sama otići ako ću trebati :p

ante dumbledore
19.10.2007., 21:45
prvo dođeš u dvoranu pripremljena:praznog debelog crijeva i mjehura,u sali se skineš gola i legneš na krevet,onda te oni prekriju...uretralni kateter moraš imat, onda dobiješ intravensku anesteziju(indukciju:3 lijeka,ne zanima te) onda te intubiraju i ide operacija
nakon operacije se budiš ili u sali ili u recovery sobi, dođeš sebi i ideš na odjel,ovisno o tvom općem stanju ustaješ se isti dan,prije il kasnije tijekom dana...

debsy
20.10.2007., 12:33
ma joj skinem se ja njima u sobi pa nek me furaju pokrivenu.Nema sanse da me ni tlak bude dobar za anesteziju ak ću ja morati gola hodati pred njima u sali:flop:

a joj taj kateter to mi mama dobila prije nego su nju uspavali veli da boli za krepati :(

drmed
20.10.2007., 12:39
prvo dođeš u dvoranu pripremljena:praznog debelog crijeva i mjehura,u sali se skineš gola i legneš na krevet,onda te oni prekriju...uretralni kateter moraš imat, onda dobiješ intravensku anesteziju(indukciju:3 lijeka,ne zanima te) onda te intubiraju i ide operacija
nakon operacije se budiš ili u sali ili u recovery sobi, dođeš sebi i ideš na odjel,ovisno o tvom općem stanju ustaješ se isti dan,prije il kasnije tijekom dana...

ureteralni kateter:rofl:

lijepa.cura
24.10.2007., 12:08
Bila sam prije 2 godine. U sobi dobiješ haljinu na vezanje u kojoj si na pola gola i injekciju za hrabrost. Odvezu te do operacijske sale (ili prošetaš u mantilu - kako u kojoj bolnici, mene su odvezli ja sam bila u Merkuru). Tamo ti stave kateter i dobiješ anesteziju. Nakon operacije te još na stolu probude da vide jesi li OK. Onda te odvezu nazad u sobu. Do navečer se očekuje da ćeš ustati sama. Kad ustaneš malo ti se vrti od anestezije, pa zamoli nekog da bude uz tebe (seku ili cimericu). Mene su operirali u utorak, a u četvrtak sam već bila doma.
Sretno!

Beboje
24.10.2007., 13:11
Bok, ja bila na laparaskopskom uklanjanju žučne vrećice prije mjesec dana na Rebru. U dvoranu su me vozili u pidžami. Tamo sam skinula samo gornji dio. Nikakav kateter, nikakvo intubiranje... infuzija intravenozno i mala maskica s kisikom.
Oko 15h sam se počela buditi, a navečer sam morala sama - uz pratnju - na WC jer da nisam, nakon tih par boca infuzije, uvalili bi mi kateter.
Treći dan su me sprašili doma uz napomenu da se slobodno mogu otuširati, čitaj - poskidati kompresice. That's it. Bitno im je bilo samo da nisam imala temperaturu.

Sad već klopam ko velika, iako mi je jutarnji i večernji Peptoran redovni zbog gastritisa.

Još mi nije ugodno leći na trbuh zbog ožiljaka.

simple
24.10.2007., 18:52
Nikakav kateter, nikakvo intubiranje... infuzija intravenozno i mala maskica s kisikom.

Vjeruj mi, bilo je i katetera i intubiranja.

trebor
24.10.2007., 19:39

a bogami i golotinje.

Piggy
24.10.2007., 20:02

Reci mi jeli ide opća endotrahealna anestezija ako je laparoskopski zahvat? Pitam jer je to mali rez i valjda nije potrebna relaksacija kao kod klasičnog rezuckanja, ili je to sve isto?

Piggy
24.10.2007., 20:02
a bogami i golotinje.

U ovo ne sumnjam!:lol:

simple
25.10.2007., 06:35
Reci mi jeli ide opća endotrahealna anestezija ako je laparoskopski zahvat? Pitam jer je to mali rez i valjda nije potrebna relaksacija kao kod klasičnog rezuckanja, ili je to sve isto?

Regionalna (spinalna) anestezija se zasad rijetko koristi jer je u praksi intubacija potrebna zbog same tehnike - kod laparoskopije neophodno je stvoriti pneumoperitoneum (plin intraabdominalno) da bi se dobio adekvatan manevarski prostor, a time se mehanicki utjece na disanje (osit) i povisuje rizik od aspiracije zelucanog sadrzaja. Postoji jos pokoji razlog, ali necemo komplicirati :mig: ...
Kod ljudi s povecanim rizikom za opcu anesteziju (kronicni plucni bolesnici, trudnice...) u obzir dolazi i regionalna anestezija. Ali ni ona bez cijevi u grlu :) , u ovom slucaju nazogastricne sonde.
Mislim da ce se u skoroj buducnosti razvojem tehnike izvodjenja i upotrebom niskotlacnog CO2 pneumoperitoneuma uz neke manevre kirurskim stolom povecati broj operacija pod reg. anestezijom, jer ipak nudi manji postoperativni rizik, manje boli i brzi oporavak u odnosu na opcu.

Beboje
25.10.2007., 08:05
a bogami i golotinje.

Halo, ja sam bila na operacionom stolu i dobro znam da nisam bila intubirana niti mi je stavljen kateter, a isto tako da nisam bila potpuno gola.

To je moje osobno iskustvo, a tuđa neću komentirati.

simple
25.10.2007., 09:37
Halo, ja sam bila na operacionom stolu i dobro znam da nisam bila intubirana niti mi je stavljen kateter, a isto tako da nisam bila potpuno gola.

To je moje osobno iskustvo, a tuđa neću komentirati.

Intubacija slijedi nakon sediranja, relaksacije misica i uspavljivanja (maska na licu + IV put); tubus se vadi po zavrsetku op. zahvata, prije budjenja. Je li vam vas anesteziolog opisao sto i kako ce raditi ili samo opisujete ono cega se sjecate? Je li moguce da je vase iskustvo uz to sto je jednokratno i nepotpuno, tj. fragmentirano? Moja su iskustva temeljena na drukcijoj perspektivi :mig: .

Zastita disnog puta je kod opce anestezije nuzna zbog gubitka zastitnih refleksa, smanjenje prohodnosti disnih putova, utjecaja anestetika i misicnih relaksansa na regularnu mehaniku disanja - misici kojima disete su paralizirani (osit i interkostalni misici) i potrebno je umjetno odrzavanje disanja, kao sto su paralizirani i misici grkljana (ulaz u dusnik koji treba zastititi); to se postize postavljanjem endotrahealnog tubusa ili, vrlo rijetko, tzv. laringealnom maskom.
Potrebna je i zbog primjene inhalacijskih anestetika (casna iznimka je totalna IV anestezija), a zasto je bitna kod laparoskopije sam napisao u prethodnom postu.

Mozda su sada stvari malo jasnije. Ne zelim pametovati, samo iznosim cinjenice. Na kateterizaciju mokracnog mjehura mi se ne da trositi rijeci :D :D :D .

ante dumbledore
25.10.2007., 16:28
svaka opća anestezija ide uz intubaciju,sjećali se vi toga ili ne(naravno da se ne sjećate,ovo se samo šalim :D)
laringealna maska ide uglavnom kad se ne može intubirat a to se obično zna unaprijed kod elektivnih operacija
a što se tiče inhalacijskih anestetika,oni se kod lapraroskopije koriste jer totalna iv anestezija sama,bez inh.ide jedino kod kraćih operacijskih zahvata(propofol)

Piggy
25.10.2007., 20:48
Regionalna (spinalna) anestezija se zasad rijetko koristi jer je u praksi intubacija potrebna zbog same tehnike - kod laparoskopije neophodno je stvoriti pneumoperitoneum (plin intraabdominalno) da bi se dobio adekvatan manevarski prostor, a time se mehanicki utjece na disanje (osit) i povisuje rizik od aspiracije zelucanog sadrzaja. Postoji jos pokoji razlog, ali necemo komplicirati :mig: ...
Kod ljudi s povecanim rizikom za opcu anesteziju (kronicni plucni bolesnici, trudnice...) u obzir dolazi i regionalna anestezija. Ali ni ona bez cijevi u grlu :) , u ovom slucaju nazogastricne sonde.
Mislim da ce se u skoroj buducnosti razvojem tehnike izvodjenja i upotrebom niskotlacnog CO2 pneumoperitoneuma uz neke manevre kirurskim stolom povecati broj operacija pod reg. anestezijom, jer ipak nudi manji postoperativni rizik, manje boli i brzi oporavak u odnosu na opcu.

Pitala sam jer me to zanimalo zbog toga šta sam vidila u op.sali kako su operirali curicu od 3 g. , bila je hernija i nisu je intubirali nego je dobivala inhalacijski anestetik preko maske, ali ciejlo vrijeme tokom operacije. Sada se pitam zašto joj nisu dali sredstvo za relaksaciju?

Piggy
25.10.2007., 20:50
svaka opća anestezija ide uz intubaciju,sjećali se vi toga ili ne

Nije baš svaka.

trebor
25.10.2007., 21:39
Nije baš svaka.
Da, to je istina, u pravu si. Ovisno o vrsti zahvata, dužine trajanja operacije, spretnosti anesteziologa...neke operacije mogu proći bez ET tubusa. No ne i LPSC žuč.
Laringealne maske u posljednje vrijeme sve su popularnije i u rukama spretnog anesteziologa potpuno sigurno štite dišni put i osiguravaju ventilaciju.

succorosso
25.10.2007., 22:02
Na kateterizaciju mokracnog mjehura mi se ne da trositi rijeci :D :D :D .

Zasto ne? Mene zanima cemu sluzi kateterizacija mjehura tijiekom operacije. Ista ocito donosi rizik infekcije, a ne vidim koju prednost daje za uzvrat? Pridrzavanje besmislenih medicniskih rutina?

doc_1
25.10.2007., 22:09
kateterizacija nije rutinska za lap chole (bar u mojoj ustanovi)

simple
25.10.2007., 22:50
kateterizacija nije rutinska za lap chole (bar u mojoj ustanovi)

Istina je, moze se slobodno izostaviti. Pacijent se pomokri prije zahvata. Stvar je zelje kirurga (i anesteziologa ako iz nekog razloga zeli pratiti kolicinu urina). Kateterizacijom se (smanjenjem volumena mjehura) ipak koliko toliko povecava manevarski prostor za plasiranje Veress igle i smanjuje mogucnost ozljede mjehura.

simple
25.10.2007., 23:07
Pitala sam jer me to zanimalo zbog toga šta sam vidila u op.sali kako su operirali curicu od 3 g. , bila je hernija i nisu je intubirali nego je dobivala inhalacijski anestetik preko maske, ali ciejlo vrijeme tokom operacije. Sada se pitam zašto joj nisu dali sredstvo za relaksaciju?

I ja sam vidio istu praksu kod laparoskopskog popravka ingvinalne hernije kod djece - bez intubacije i bez miorelaksansa. Izgleda da nisu potrebni :D. To mi je najjaci argument :D :mig: .

debsy
27.10.2007., 16:18
evo mene doma napokon :D

Operirana u utorak,jučer došla doma.
Iskustva-ovak došla skinula se pred svima u bolesničkoj sobi,ono 5 žena leži,par medicinara i moja mama a ja nek se skinem do gola,i bome sam trebala:D :eek:
To je bio najveći šok.Dobila sam neku košuljicu,ali ta prekriva samo prednju stranu tijela:D
Legla na krevet,dobila nekakvu injekciju u guzu i rame i furali me pred operacijsku salu,tamo mi masakrirali šaku jer nisu našli venu,pa su onda na standardnom mjestu uboli to"
U operacijskoj sali nisu kateter stavili,niti tubus dok sam bila budna.
Moj tlak ih je zejebavao,bio je pre nizak,i sjećam se da me netko pitao jel mi hladno i da su me cijelu motali u dodatne plahte,i sjećam se da su rekli da će dati 5 doza nećega,i da se nakon prve ne sjećam ničega.

Sjećam se buđenja,prvo što mi bio šok je to da me tehničar pljuskao po licu i govorio: ajde dođi k sebi vise,ajmoooo:D
Nakon što sam napokon jasno vidjela ljude oko sebe počela sam krv pljuvati,i grlo me užasno boljelo,znam da su mi brisali krv sa nosa i ustiju.

Do sobe nisam osjećala bol di su me operirali,ali od operacije do sobe nakon 10 minuta molila sam ih nek mi nešto daju jer je boljelo,da su mi onak svoj nikakvoj suze išle.

S obzirom da sam laporaskopski način vađenja žuči tako podnjela ne znam kako bi klasični.
Prvi dan nisam ništa mogla,niti se pomaknuti,a taj silni sekret iz pluća me radi ležanja gušio,to je sve bio radi tog šugavog tubusa.a nemreš niti iskašljati niti gutati od bolova,ma fuj,a osjećam puno grlo krvi.

ali bome isti taj dan,nakon 4 infuzija,bome su me dvije sestre digle da hodam do wc-a,dižu sve pacijente,barem većinu tjeranju na hodanje.

eto danas je subota,mene i dalje boli kao da sam napravila 1000 trbušnjaka u sat vremena,ali boli me puno manje,sjediti ne mogu dugo,na želudac imam stalno neki pritisak,em mi se riga,em boli,itd itd.
spavanje me mučilo do nočas dok se nisam napokon okrenula na bok,do tada samo na leđima spavanje,ali ne boku sam samo ako si "vorhaltam"trbuh dekom :D :hrk:

i mislim da narednih 7 dana neću moći bas uspravno hodati.

a ono što me najviše muči je taj neki plin koji puste u trbušnu šupljinu,nikako da mi trbuh splasne i to me muči.
ušla u bolnicu sa prevelikim hlačama izašla sa 20 cm manjka materijala.

i neki živav u ramenu me od prvog dana rastura,ali mi kirurzi rekli d aje to od bušenja kod žuči i da se može dogoditi takva povreda:ne zna: :confused:

simple
27.10.2007., 16:39
i neki živac u ramenu me od prvog dana rastura,ali mi kirurzi rekli d aje to od bušenja kod žuči i da se može dogoditi takva povreda:ne zna: :confused:

Zivac frenicus (korjenovi C3-C5) osim sto motorno inervira dijafragmu (osit; veliki misic koji dijeli trbusnu od prsne supljine) inervira i senzorno dijafragmalni dio potbusnice, zucnjak i jetru; kod manipulacije u tom prostoru osjet se prenosi do vratne kraljeznice - s iste razine polaze i u nju dolaze zivci s podrucja ramena, tako da se tu radi o laznoj, "reflektiranoj" boli ramena. Bol iz trbuha se odrazava kao kozna bol tzv. dermatoma koji potjece iz istih segmenata kraljeznicne mozdine.

Brz oporavak zelim!

debsy
27.10.2007., 20:33
Brz oporavak zelim![/QUOTE]

hvala,a kada će to prestati?mislim to zbilja luđački boli i to bas ono kad udišem i izidišem bas u ritmu,ali nekad i nije tako.

Čime da si olakšam to?:confused:

niqa
01.01.2008., 18:37
ja također imam kamence u žuči i morat ću na operaciju...također mogu jesti čevape ali nikad ne znam kad će me zaboljeti, obično imam napade svaka 2, 3 tjedna, ili ako baš pretjeram s čipsom...uglavnom još ne znam od čega me sve zaboli, ali mogu jesti gotovo sve dok me jednom ne uhvati a tad obično niti ne znam od čega me zaboljelo...

panattha
03.01.2008., 00:16
mene su operirali laparoskopski.
dobila sam opcu anesteziju...
bolovi mi nisu bili jaki osim tih malih rezica koji peckaju prvi dan.
ali naravno da ti daju lijekove protiv bolova.
Odmah nakon operacije koja je bila ujutro, isti dan navecer sam ustala i sama isla na wc.
Bila sam u bolnici 8 dana nakon operacije, sto je inace rijetko,nakon laparoskopske, ali ja sam imala jake upale i prije toga zbog tog lezala dva mjeseca u bolnici.a imala sam 23 godine tada.
Imam na trbuhu 3 mala rezica. jedan iznad pupka, dva sa strane, ali oni s vremenom tako dobro zarastu da moras dobro gledati da ih vidis.
U bolnici sam se hranila 1,5 mjesec samo na infuziju.
A kad sam izasla, dobila sam popis sto smijem sto ne.
I sama znas sto ti ne pase, ali trebalo bi izbjegavat masno, przeno, guliti jabuke, i tako... No, s vremenom mozes jesti sve...

sanjacunce1
23.01.2008., 00:31
ja također imam kamence u žuči i morat ću na operaciju...također mogu jesti čevape ali nikad ne znam kad će me zaboljeti, obično imam napade svaka 2, 3 tjedna, ili ako baš pretjeram s čipsom...uglavnom još ne znam od čega me sve zaboli, ali mogu jesti gotovo sve dok me jednom ne uhvati a tad obično niti ne znam od čega me zaboljelo...

Ista stvar kod mene, ja sam naručena 2.4. na operaciju, imam 6 kamenaca kao lješnjak, čak ne znam ni da li je to puno, jer kad nekom kažem koliki su odmahnu samo rukom, u stilu to nije ništa!!
Pazim šta jedem, budući da moj napadaj ne završi bez odlaska na hitnu i injekcija. Preko dana me nikad ne boli, jedino noću kad spavam, bol me probudi, ali u slučaju samo ako sam prekasno večerala...također ne znam ni od čega me zaboli...nekad od nečega :rofl::rofl::rofl:

jedva čekam da to riješim, pa da se najedeeeeeeeeeem do besvjesti, taman morala :rigo::rofl::rofl::rofl:

Michaela
23.01.2008., 13:33
Laparskopija mene nije bolila
ustvari malo je peckalo i sestra mi dala onaj, kak se zove , Tramal
i kak je špricala tak me samo toplina i bezbolnost obuzela, nakon toga analgin. Fakat ne boli. Naravno ak ti daju analgetik a to ti moraju dati. ne mora te boli biti strah. definitivno

@n@n@s
19.02.2008., 11:23
Ja sam prije tjedan dana oprerirala žuč laparoskopski i nakon dva dana došla doma iz bolnice. Nemam nikakvih neugodnih iskustava i sada vidim da se nije vrijedilo prije onoliko mučiti. Kamen je bio 3 cm i doktor mi je rekao da je žučnjak bio zadebljao od kronične upale i da se počeo gnijezditi u jetru, pa da sam čekala još 1 godinu ne bi me uspio operirati laparoskopski već klasično.
Tijekom operacije nisam ništa osjetila (opća anestezija) a nakon povratka u sobu za jedan sat sam se sama digla i otišla na WC.
Nisam uopće povraćala i u stanju mirovanja nisam imala nikakve bolove, jedino kad napneš mišiće, ali evo nakon tjedan dana već je sve o.k.
Najgore mi je to što ne smijem jesti špeka i kobase ali već za mjesec-dva i tome ću doskočiti.
Svima onima koje muče žučni kamenci preporučujem da to riješe čim prije jer ja sam čekala 10 godina a sada vidim da se nisam imala čega plašiti.:mig::mig:

niqa
20.02.2008., 16:03
Ista stvar kod mene, ja sam naručena 2.4. na operaciju, imam 6 kamenaca kao lješnjak, čak ne znam ni da li je to puno, jer kad nekom kažem koliki su odmahnu samo rukom, u stilu to nije ništa!!
Pazim šta jedem, budući da moj napadaj ne završi bez odlaska na hitnu i injekcija. Preko dana me nikad ne boli, jedino noću kad spavam, bol me probudi, ali u slučaju samo ako sam prekasno večerala...također ne znam ni od čega me zaboli...nekad od nečega :rofl::rofl::rofl:

jedva čekam da to riješim, pa da se najedeeeeeeeeeem do besvjesti, taman morala :rigo::rofl::rofl::rofl:

Evo nakon 2 mjeseca ja nemam nikakvih bolova. Trebala sam se ići naručiti na operaciju ali sad me stvarno ništa ne boli (s tim da i dalje ne jedem čips, morat ću probat čisto da se uvjerim da su još tu). Dobila sam neki recept kojim se kamenci mogu izbaciti prirodnim putem, ne znam koliko je to sigurno jer nisam probala, kako rekoh više me uopće ne boli. Imam osjećaj da je to zbog kila jer kako sam bila smršavila i počela luđački jesti tako me je bolilo, čim sam sve kile vratila natrag bol je prestala...Tko zna, možda trebam opet smršavit da bi se kamenci oglasili, a najgore je to što nisam otišla na operaciju jer me sad ne boli pa mi se ne da, a jednog dana...hm tko zna...ej možda su čudom nestali...tko zna...

niqa
21.02.2008., 14:27
da nisam jučer napisala ovo što sam napisala možda me jutros ne bi probudili bolovi...Dakle kamenci su naravski još tu i javili su mi se budući da sam već počela sumnjati u njihovu postojanost...Srećom sam imala tablete uza sebe pa nakon pola sata muke mogla sam nastaviti sa spavanjem...a što sad dalje???

Piggy
21.02.2008., 19:16
Ići na rec-rec.:D

@n@n@s
22.02.2008., 13:34
da nisam jučer napisala ovo što sam napisala možda me jutros ne bi probudili bolovi...Dakle kamenci su naravski još tu i javili su mi se budući da sam već počela sumnjati u njihovu postojanost...Srećom sam imala tablete uza sebe pa nakon pola sata muke mogla sam nastaviti sa spavanjem...a što sad dalje???

Ma nemoj se više mučiti odi to riješi jer ti se s vremenom pretvara u kroničnu upalu žučnjaka i može ti oštetiti jetru i gušteraču.
Ako operiraš laparoskopski nema boli jače od vađenja zuba.
Ja sam se nakanjivala 10 g i sada mi je drago da sam se odlučila i operirala.:mig:

SamoMaloSebe
22.02.2008., 16:04
¸Meni je to bilo super iskustvo - tjedan dana u bolnici - mir i opuštanje. Načitala sam se knjiga, nagledala televizije i općenito se odmorila ko rijetko kad u životu - a još se i riješila tih napada boli koji su me svako malo gnjavili...

@n@n@s
22.02.2008., 21:13
Rasprava o istoj temi vodi se i pod temom žučni kamenci pa pročitajte i one postove tamo.

Miss Piggy
22.02.2008., 22:21
Ja sam imala samo jedan žučni napad, sa 22 godine, bolilo je toliko da sam mislila da ću umrijeti. Odmah nakon što se to smirilo i upala povukla sam otišla na operaciju. Laparaskopska, bila sam u bolnici 2-3 dana, sestre su bile očajne i neljubazne. Dosta me bolilo poslije, a gledale su me kao da sam neka jadnica koja se prenemaže i pretjeruje. Koma! No, ubrzo je sve bilo gotovo. Još nekih 5-6 mj. sam intenzivno pazila što jedem i znala sam osjetiti ako pretjeram. Od onda nemam nikakvih problema, a prošle su skoro četiri godine.

Ne znam stvarno kako ljudi mogu trpiti te napade i po 10-15 godina prije nego se odluče na operaciju. Potpuno neshvatljivo. Meni se ta večer kad sam imala napad urezala u sjećanje kao nešto najstrašnije što sam preživjela...užas...

Piggy
23.02.2008., 13:26
¸Meni je to bilo super iskustvo - tjedan dana u bolnici - mir i opuštanje. Načitala sam se knjiga, nagledala televizije i općenito se odmorila ko rijetko kad u životu - a još se i riješila tih napada boli koji su me svako malo gnjavili...

SMS imala puni pansion na Bahamima!:lol:

Miladojkica
23.02.2008., 17:33

tužno mi je to reći, ali potpisujem. Bio je to pravi odmor. Užas. :lol:

SamoMaloSebe
24.02.2008., 18:28
Da uopće sad ne počinjem o čarobnom crvenom gumbu koji je, u slučaju prave smjene, dovodio do mog krevetca savršenog visokog plavog momčića s pitanjem 'Što mogu učiniti za vas'... Eh, crveni gumb. Na to bi se žena lako naviknula.

salona
01.03.2008., 00:57
Niga spašavaj, koje si tablete_ kako vidiš u koji sat tražim pomoć a subota je do liječnika još dvije noći (osim hitne)

Ingrein
01.03.2008., 10:45
i ja sam bila na laparaskopiji.
dopala sam u ruke izvrsnom liječniku za kojeg imam samo riječi hvale. moram reći da mi je to iskustvo primjer i želja kako bi trebala izgledati zdravstvena skrb.

uglavnom, ja sam izašla iz bolnice nakon 2 dana i istu večer već sam bila na tulumu i pila pivu. laganini of kors.
meni su veća muka bile raznorazne dijete i riba na lešo mjesecima prije.

niqa
03.03.2008., 10:44
Jeste prije operacije radili klizmu ili dobili laksative? To mi gore zvuči od same operacije...

Anne Elliot
03.03.2008., 17:50
Jeste prije operacije radili klizmu ili dobili laksative? To mi gore zvuči od same operacije...

prije operacije sam dobila klizmu, ma vjeruj mi ja bih bila na sva pristala samo da me više nikad ne zaboli. Nakon laparoskopije isti dan hodala, išla na wc i to, nakon 2 dana me pustili doma, ali imala sam tjedan dana ful visoku temp. i jako me boljela kičma _?!? kažu da je to od anestezije
ali......otad prošle 2 godine, opet sve jedem I ništa ne boli:jumping:

niqa
03.03.2008., 21:31
prije operacije sam dobila klizmu, ma vjeruj mi ja bih bila na sva pristala samo da me više nikad ne zaboli. Nakon laparoskopije isti dan hodala, išla na wc i to, nakon 2 dana me pustili doma, ali imala sam tjedan dana ful visoku temp. i jako me boljela kičma _?!? kažu da je to od anestezije
ali......otad prošle 2 godine, opet sve jedem I ništa ne boli:jumping:

ma vjerujem ti, trpim strašne bolove, ali kad me zaboli nekako to preživim i onda zaboravim da sam sto put ponovila da idem sutra doktoru i tako već mjesecima...Više ne znam gdje mi je granica podnošljivosti da bi me nešto natjeralo da odem doktoru...Moja tvrdoglava glava na kraju uvijek to zanemari, kako me obično boli noću ne budim ukučane i tako to nekako preživim. A jednom me zaboljelo navečer i stari me htio voziti na hitnu (tad nisam ni znala da se radi o kamencima, ali sam znala da obično nakon nekog vremena prođe jer je bio tek početak) no nisam se dala natjerati da me vozi...Možda bih se trebala onesvijestiti da bi me netko odvezao na hitnu...No morat ću jer jednostavno nema mi druge, samo ne znam koliko ću još čekati...

Anne Elliot
04.03.2008., 16:45
Niqa trči po uputnicu, ionako ti se na operaciju čeka par mjeseci, tako da se stigneš pripremiti.... moja baka je radila tako kao ti i nedavno je završila u bolnici [B]2 mjeseca[/B, pa su joj na kraju morali raditi klasičnu operaciju, eno je još leži ... tako da ti je u svakom slučaju bolje potrpjeti ta 3-4 dana bolnice i par dana ležanja kod kuće

blondee
04.03.2008., 19:34
Ej trebam savjet bio sam na operaciji vadio žučne kamence te sada neznam što smijem jesti a što ne može li mi netko malo reći o tome što ali molim da informacije budu točne ? hvala

niqa
04.03.2008., 22:56
Niqa trči po uputnicu, ionako ti se na operaciju čeka par mjeseci, tako da se stigneš pripremiti.... moja baka je radila tako kao ti i nedavno je završila u bolnici [B]2 mjeseca[/B, pa su joj na kraju morali raditi klasičnu operaciju, eno je još leži ... tako da ti je u svakom slučaju bolje potrpjeti ta 3-4 dana bolnice i par dana ležanja kod kuće

baš radi tolikog čekanja moram prvo otići u bolnicu vidjeti kad bih mogla doći na red, a onda tek uputnica. Jer kad sam došla s nalazom doktorici, veli mi lijepo odi sad natrag...Bezveze...

@n@n@s
06.03.2008., 19:31
ma vjerujem ti, trpim strašne bolove, ali kad me zaboli nekako to preživim ...Možda bih se trebala onesvijestiti da bi me netko odvezao na hitnu...No morat ću jer jednostavno nema mi druge, samo ne znam koliko ću još čekati...
Ja nisam dobila klizmu - dan prije operacije sam dobila lagani ručak, za večeru ništa a nakon pola noći ni vodu. Operirana sam u 9 ujutro i sve je prošlo O.K.
Dugo nisam mogla skupiti hrabrosti i nisam o tome uopće htjela razgovarati s ukućanima. Onda sam odlučila - ušla u bolnicu i tada više nema nazad.
Sve je prošlo puno lakše nego što sam se bojala. Nakon 2 tjedna počela sam raditi.
Još uvijek pazim na hranu i nisam imala nikakvih problema.
Danas mi je 3 tjedna od operacije. :top:

whiteman
06.03.2008., 21:53

hej, ja sam isto naručen za operaciju 2.4. na rebru...
mene nikad nije ulovio napadaj, za sad sam jeo sve što mik je dopustio želudac (ulkus...)
ako si i ti na rebru, moći ćemo si pružati podršku, mene je frka moram priznati :ne zna:

niqa
10.03.2008., 23:11
mene nikad nije ulovio napadaj, za sad sam jeo sve što mik je dopustio želudac (ulkus...)
ako si i ti na rebru, moći ćemo si pružati podršku, mene je frka moram priznati :ne zna:

Blago ti se kad nisi imao napade, uh ne znaš kako je to na tvoju sreću...Ja sam sinoć imala višesatni, nije pomogla ni tableta, ni pokušaj povračanja, ništa...Bilo je gadno jer je dugo trajao iako nije bio jakog intenziteta, sve dok nisam krenula zaspati, a onda se probudio i još jedna taleta na kraju je ipak pomogla...Bilo je gadno, nadam se da ću idućih dana otići u bolnicu, ne još ovaj tjedan, ali sljedeći bi bio stvarno taj...

whiteman
11.03.2008., 07:16
Blago ti se kad nisi imao napade, uh ne znaš kako je to na tvoju sreću...Ja sam sinoć imala višesatni, nije pomogla ni tableta, ni pokušaj povračanja, ništa...Bilo je gadno jer je dugo trajao iako nije bio jakog intenziteta, sve dok nisam krenula zaspati, a onda se probudio i još jedna taleta na kraju je ipak pomogla...Bilo je gadno, nadam se da ću idućih dana otići u bolnicu, ne još ovaj tjedan, ali sljedeći bi bio stvarno taj...

uhh, ne bih to volio biti u koži...
idi to izvadi van... ako su uspjeli nagovoriti mene koji nikada nisam imao napad, a užasno se bojim doktora i rezanja...
vas sa kamenjem!!! :top:

Caligula
16.03.2008., 10:14
Evo ja sam 10.03. otišla u bolnicu (Rebro) da mi laparoskopski riješe žuć. Sve prošlo ok, nakon 3 dana sam otišla doma i sad me samo čeka vađenje konaca, čega me strah jer me to još uvijek pecka..
Iznenadila sam se jedino kad sam vidla tipa 6 šavova po čitavom trbuhu, jer svi pričaju o tipa 3 rupice i bok...oh well.

Ali, sad mene nekaj zanima... jel se kome od vas operiranih nešto 'kantalo' po utrobi kad bi se okrenuli na bok ili tak nešto? Koji bog je to? Od naših doktora ne možeš ništa saznat...

i btw, ne znam jel sam samo paranoična ili kaj, ali trbuh mi izgleda ko da sam dobila 2 kg a ne izgubila...kaj je to sad? :ne zna:

Piggy
16.03.2008., 13:48
To ti je od plina koji se koristi u laparoskopiji. Bez brige, kako je došlo, tako će i otići.

Caligula
20.03.2008., 18:20
Thanks :) A jel bi mi tko znao reći da li se taj zahvat uvijek radi kroz one 3 rupice, ili možda i nekak drugačije? (pokušavam opravdat mojih 7 rupica..)

fire
21.03.2008., 06:46
Ej trebam savjet bio sam na operaciji vadio žučne kamence te sada neznam što smijem jesti a što ne može li mi netko malo reći o tome što ali molim da informacije budu točne ? hvala

Trebao si pri otpustu iz bolnice dobiti napisano što smiješ jesti.
Barem sam ja dobila.Uglavnom je bilo sve lešo,neslano...
I mislim da sam se morala držati te dijete koja 2 mjeseca (bilo je to prije 10 god.).
A poslije ćeš sam vidjeti što ti smeta.Meni npr. smeta banana,ne smijem je ni pomirišati

freya7
22.03.2008., 18:02
u 11 mjesecu mi je na sistematskom nađen žučni kamenac,veličine 1 cm....
nisam imala nekih simptoma, možda lagana mučnina ako bi malo više pojela...ali cca 1 mjesečno

i danas me ščepalo da sam mislila da ću iskočiti iz vlastite kože....

zanima me- koliko se čeka za laparoskopsku operaciju u zagrebu?
- gdje je najbolje ići?
- kakve su pripreme za operaciju?

hvala

Caligula
22.03.2008., 23:36
u 11 mjesecu mi je na sistematskom nađen žučni kamenac,veličine 1 cm....
nisam imala nekih simptoma, možda lagana mučnina ako bi malo više pojela...ali cca 1 mjesečno

i danas me ščepalo da sam mislila da ću iskočiti iz vlastite kože....

zanima me- koliko se čeka za laparoskopsku operaciju u zagrebu?
- gdje je najbolje ići?
- kakve su pripreme za operaciju?

hvala

Prvo ti dr mora dat uputnicu za pregled kod kirurga. Onda tam odeš sa svim nalazima i na temelju toga ti odredi kak će te operirat, klasika il ne. I dogovori ti termin... Dugo se čeka jer su prebukirani :rolleyes: Al jednom kad dođeš, u bolnici si tri dana, ak te laparoskopski operiraju.
Pripreme..izgladne te i klistiraju dan prije operacije i to je to.
To je otprilike sve kaj znam :p

Piggy
23.03.2008., 12:54
Thanks :) A jel bi mi tko znao reći da li se taj zahvat uvijek radi kroz one 3 rupice, ili možda i nekak drugačije? (pokušavam opravdat mojih 7 rupica..)

7 rupica? Stvarno ti ne bih znala reći. Ja sam vidjela da se koriste 3 troakara.

freya7
23.03.2008., 15:10
Prvo ti dr mora dat uputnicu za pregled kod kirurga. Onda tam odeš sa svim nalazima i na temelju toga ti odredi kak će te operirat, klasika il ne. I dogovori ti termin... Dugo se čeka jer su prebukirani :rolleyes: Al jednom kad dođeš, u bolnici si tri dana, ak te laparoskopski operiraju.
Pripreme..izgladne te i klistiraju dan prije operacije i to je to.
To je otprilike sve kaj znam :p

hvala puno,

a kaj znaci dugo ceka? 3 mjeseca, pol godine, godinu dana?:ne zna:

Caligula
23.03.2008., 16:03
7 rupica? Stvarno ti ne bih znala reći. Ja sam vidjela da se koriste 3 troakara.

Jao, sve si nekak mislim da su neki bog sfušarili...

Caligula
23.03.2008., 16:07
hvala puno,

a kaj znaci dugo ceka? 3 mjeseca, pol godine, godinu dana?:ne zna:

Zavisi valjda kam ideš..mene su na Rebru htjeli naručit za manje od mjesec dana, al kak sam imala ispite to sam pomakla za dva mjeseca... I kad sam se pojavila tam, poslali su me doma i za tjedan dana naručili jer se ekipa konstantno razbija i hitna im neplanirano dofurava nove pacijente...

Tak da što prije odeš, to bolje, u svakom slučaju :mig:

freya7
23.03.2008., 17:08
Zavisi valjda kam ideš..mene su na Rebru htjeli naručit za manje od mjesec dana, al kak sam imala ispite to sam pomakla za dva mjeseca... I kad sam se pojavila tam, poslali su me doma i za tjedan dana naručili jer se ekipa konstantno razbija i hitna im neplanirano dofurava nove pacijente...

Tak da što prije odeš, to bolje, u svakom slučaju :mig:

Ok hvala, nije to uopce dugo!!!haha, koliko se neke druge stvari cekaju.
Budem i neku vezu povukla :rofl:, ak ce trbati jos brze, sala mala...nemam vezu :ne zna:
bas cu otici drugi tjedan do svog doktora, pa onda dalje.....

sanjacunce1
31.03.2008., 00:48

Ja sam inače iz Osijeka, nažalost ništa od podrške direktno...a frka mi je uf uffffff
ma samo da se riješim...evo i to se približilo, za tri dana sam na stolu :rofl:
ajd nadam se da će sve biti ok s tobom, želim ti puno sreće, brz oporavak i pobijedi strah bit će ti lakše sve skupa to podnijeti....

mene ipak najviše brine onaj vrag u grlo za kisik što ti nabiju, kažu da poslije boli grlo od toga, i jasno...proser-zanima me čime će me očistiti...jojjjj fujjjjjjjjjjj

Caligula
01.04.2008., 11:19
Imam još jedno pitanjce... jel ikome od vas operiranih, kod pupka bila izbočina nekakva? Jer ja sad točno kod pupka imam izbočinu i ne znam kaj bi si mislila jer se dr pravio da on ništa ne vidi i da je to dobro kad sam mu skrenula pažnju na to? :confused:

whiteman
04.04.2008., 13:25
Ja sam inače iz Osijeka, nažalost ništa od podrške direktno...a frka mi je uf uffffff
ma samo da se riješim...evo i to se približilo, za tri dana sam na stolu :rofl:
ajd nadam se da će sve biti ok s tobom, želim ti puno sreće, brz oporavak i pobijedi strah bit će ti lakše sve skupa to podnijeti....

mene ipak najviše brine onaj vrag u grlo za kisik što ti nabiju, kažu da poslije boli grlo od toga, i jasno...proser-zanima me čime će me očistiti...jojjjj fujjjjjjjjjjj

čovječe!!! nakon tjedan dana totalne kome i panike dođem u bolnicu- kad ono odgodili mi operaciju...
Onog trenutka nisam znao da li sam više sretan ili ljut. sretan što mogu odmah izaći iz bolnice i otići na kavu i najesti se nakon pauze, a ljut jer ću sve to morati prolaziti još jednom...
tada sam bio sretan što mogu ići, sada bih bio sretniji da je to iza mene...
koma čovječe...

sanjacunce1
07.04.2008., 10:27
čovječe!!! nakon tjedan dana totalne kome i panike dođem u bolnicu- kad ono odgodili mi operaciju...
Onog trenutka nisam znao da li sam više sretan ili ljut. sretan što mogu odmah izaći iz bolnice i otići na kavu i najesti se nakon pauze, a ljut jer ću sve to morati prolaziti još jednom...
tada sam bio sretan što mogu ići, sada bih bio sretniji da je to iza mene...
koma čovječe...

aaaaaaaa ideeeeššššš....šteta mogao si se već riješiti...

Evo Sanjica operirana, sjedim već za kompom. Hvala Bogu i to prošlo...
Kamencaca puna šaka onih od 5 mm i 2 poput kuhanog žumanjka, strašno...
sad me jedino bole te rane, jedva se dižem iz kreveta, al ipak su mi probušili trbušne mišiće pa je to normalno. Ne smijem se ni nakašljati, a o kihanju ni ne sanjam, puko bi mi trbuh popola mislim.:rofl:
Sama operacija i pripreme su ok, al poslije je užas. Bol bol bol...al sve se to da izdržati. pa eto ako vas još šta zanima pitajte me...dok su mi svježi dojmovi :rofl: pozzzz

whiteman
07.04.2008., 12:24
aaaaaaaa ideeeeššššš....šteta mogao si se već riješiti...

Evo Sanjica operirana, sjedim već za kompom. Hvala Bogu i to prošlo...
Kamencaca puna šaka onih od 5 mm i 2 poput kuhanog žumanjka, strašno...
sad me jedino bole te rane, jedva se dižem iz kreveta, al ipak su mi probušili trbušne mišiće pa je to normalno. Ne smijem se ni nakašljati, a o kihanju ni ne sanjam, puko bi mi trbuh popola mislim.:rofl:
Sama operacija i pripreme su ok, al poslije je užas. Bol bol bol...al sve se to da izdržati. pa eto ako vas još šta zanima pitajte me...dok su mi svježi dojmovi :rofl: pozzzz

ma super, baš mi je drago zbog tebe da si gotova sa tim...
bolovi će proći, svakim danom sve manje.
ja se nadam da ću to uspjeti riješiti iz druge... termin mi je 17.4., brrrr
frka me je, ali sam odlučan završiti sa tim...

Din
07.04.2008., 13:18
ja se nadam da ću to uspjeti riješiti iz druge... termin mi je 17.4., brrrr
frka me je, ali sam odlučan završiti sa tim...[/QUOTE]

Pažljivo sam čitao vaše prijašnje postove. U njima govorite da niste imali bolove, te da Vam je jednom i operacija otkazana za drugi termin .
Interesira me koje imate simptome, i zašto uopće idete na operaciju žući, ako nema bolova? Poznato je naime, da više od 10 % ljudi imaju žučne kamance od kojih ih 75 % nikad ne operira i nema problema.
Pitam, jer kod mene liječnici sumnjaju na žuć, ali još uvijek nisu došli do prave dijagnoze ( želudac ili žuć ? ) Moje se tegobe manifestiraju kao podnošljivo žarenje-pečenje ispod desnog rebrenog luka...

@n@n@s
07.04.2008., 21:07
Imam još jedno pitanjce... jel ikome od vas operiranih, kod pupka bila izbočina nekakva? Jer ja sad točno kod pupka imam izbočinu i ne znam kaj bi si mislila jer se dr pravio da on ništa ne vidi i da je to dobro kad sam mu skrenula pažnju na to? :confused:

Ja sam operirana 13.02.2008. i sada je već sve O.K.
Imam jednu rupicu ispod prsa sa 2 šava i dvije manje sa 1 šavom. Na pupku je najveća (četvrta) jer kroz nju izvlače žučnjak. Mene je operirao moj prijatelj i nakon 5 dana iza operacije me nazvao i pitao da li imam izbočinu kod pupka jer se tu zna skupiti sukrvica koja je nastala prilokom izvlačenja žučnjaka. Ja je nisam imala, a ti se svakako javi svom kirurgu.

Meni su kamen otkrili na ultrazvuku 1997.g. i tada je bio 2 cm ali me nije boljelo pa nisam ništa poduzimala.
Na novu godinu sam imala napad i otišla na ultrazvuk i sada su mi rekli da je 3 cm i da ne bih više trebala čekati.
Stvarno kamen je bio 3 cm i dobila sam ga u vrećici. Mene nije boljelo grlo nakon operacije i nisam povraćala. Drugi dan sam išla kući iz bolnice.
Malo su me boljeli mišići na mjestu gdje su rupice, ali samo kad se napinješ, a dok miruješ ništa ne boli.
Nakon 2 tjedna sam počela raditi i sve je O.K.
Još malo pazim na jelo (nisam jela šunku za Uskrs), ali sam jučer jela odojka i 2 struka mladog luka i ništa mi nije bilo!

Ako mi nešto zasmeta zašerafi me po crijevima i dobijem proljev i to je sve.
Banane sam jela odmah i pila kavu.
Još ne jedem masnu hranu, žumanjke, grah, gulaš i slično.

Neki dan sam pojela malo domaćeg špeka i ništa mi nije bilo.
Evo svima koji se spremaju na operaciju želim da im sve dobro prođe kao meni!
Sretno! :top:

@n@n@s
07.04.2008., 21:14

Imam jednu rupicu ispod prsa sa 2 šava i dvije manje sa 1 šavom. Na pupku je najveća (četvrta) jer kroz nju izvlače žučnjak. Mene je operirao moj prijatelj i nakon 5 dana iza operacije me nazvao i pitao da li imam izbočinu kod pupka jer se tu zna skupiti sukrvica koja je nastala prilokom izvlačenja žučnjaka. Ja je nisam imala, a ti se svakako javi svom kirurgu.

Meni su kamen otkrili na ultrazvuku 1997.g. i tada je bio 2 cm ali me nije boljelo pa nisam ništa poduzimala.
Na novu godinu sam imala napad i otišla na ultrazvuk i sada su mi rekli da je 3 cm i da ne bih više trebala čekati.
Nakon operacije kirurg mi je rekao da je dobro što nisam više čekala jer tako veliki kamen počeo se gnijezditi u jetru i sada bi zaredale upale i mogao mi je oštetiti jetru i gušteraču i morala bih ići na klasičnu operaciju koja je puno teža.
Stvarno kamen je bio 3 cm i dobila sam ga u vrećici. Mene nije boljelo grlo nakon operacije i nisam povraćala. Drugi dan sam išla kući iz bolnice.
Malo su me boljeli mišići na mjestu gdje su rupice, ali samo kad se napinješ, a dok miruješ ništa ne boli.
Još malo pazim na jelo (nisam jela šunku za Uskrs), ali sam jučer jela odojka i 2 struka mladog luka i ništa mi nije bilo!

whiteman
08.04.2008., 19:55

Nakon operacije kirurg mi je rekao da je dobro što nisam više čekala jer tako veliki kamen počeo se gnijezditi u jetru i sada bi zaredale upale i mogao mi je oštetiti jetru i gušteraču i morala bih ići na klasičnu operaciju koja je puno teža.

BRAAAAAVO :s
to je ono što mi treba... pozitiva :top:
ionako mi je teško ponovo skupiti snagu nakon odgode...
zahvaljujem na ovom postu, imam još tjedan dana do termina, nakon toga će sve biti super :top:

Din
08.04.2008., 23:53
zahvaljujem na ovom postu, imam još tjedan dana do termina, nakon toga će sve biti super :top:

7.8. - na trećoj strani postavio sam Vam konkretno pitanje, koje vjerujem da niste zamjetili. Lijepo bi molio ako želite da mi odgovorite na njega.
- vezano za Vašu operaciju.
Zahvaljujem!
Din

@n@n@s
09.04.2008., 22:16
7.8. - na trećoj strani postavio sam Vam konkretno pitanje, koje vjerujem da niste zamjetili. Lijepo bi molio ako želite da mi odgovorite na njega.
Zahvaljujem!
Din

Smjernice American College of Physicians navode da ako osoba nema nikakve simptome, ne treba žuriti s liječenjem. Stručnjaci sugeriraju pristup čekaj-i-vidi za takve bolesnike, koji su nazvali pristup čekanjem. Izuzeci od ovog pristupa su osobe s velikim rizikom od raka žučnjaka, podgrupe s velikim rizikom od komplikacija žučnih kamenaca, oni kod kojih su kamenci veći od tri centimetra i osobe koje imaju polipe na žučnjaku. Postoje neki manji rizici kod pristupa čekanjem. Žučni kamenci skoro nikada ne nestanu spontano. U određenom trenutku, tada, kamenci mogu izazvati bolove, komplikacije, ili oboje, i zahtijevaju liječenje. Mali rizik od razvoja raka žučnjaka može potaknuti mlađe osobe koje nemaju simptome da se odluče odstraniti žučnjak.
citat sa stranice http://forum.djesi.ba/forum/showthread.php?t=4504

@n@n@s
09.04.2008., 22:25

Želim ti puno sreće i javi nam se čim dođeš iz bolnice, a usput pročitaj i ovo:
http://www.plivazdravlje.hr/?section=qa2&qa=15&id=16239&nocpp=0
Sretno!

nutellica2
10.04.2008., 08:12
I ja bi se uključila u diskusiju o temi kamenaca na žuči.

Kod mene su uočeni slučajno na utz, ima ih više prosječne veličine 6 mm i nikada nisam osjetila bol ili ništa slično, kolesterol mi je na gornjoj granici 5,2. Doktorica mi je rekla da sama odlučim kada na operaciju a da mogu to pokušati otopiti tabletama Rowacol i da pripazim na prehranu ali da će terapija trajati od 6 mj do godine dana...naravno da ću ih piti koliko god treba i paziti što jedem samo da nestanu.
Ima li netko iskustava s tim?

tessaa
10.04.2008., 15:59
Imam 1 kamenčić, negdje 2,5x1,5cm (prije 2 godine ustanovljeno!), nikad nisam imala napad, iako priznajem da mi neka hrana smeta (zna me bolit u "žličici"), ali pijem neke kapi za žuč i općenito izbjegavam hranu koja mi smeta :D... UZV nalaz je pokazao da je žučnjak inače normalan, tako da mi je dr. rekao da dok nemam napada, upala... nema potrebe vaditi taj kamenčić... čitala sam da postoje preporuke da se kamen vadi kad je veći od 3cm, pa me zanima da li trebam provjeravati njegov rast i vaditi ga ako je narastao, bez obzira na to što mi ne radi probleme?! Inače nemam povećani ni kolesterol, neman ni šećer, nemam prekomjernu težinu... ( a sve su to faktori koji idu u prilog tome da se kamen vadi...)

Caligula
10.04.2008., 20:44

Thanks, priupitat ću ga!

whiteman
11.04.2008., 07:16
Zahvaljujem!
Din

sorry, nisam shvatio da je pitanje bilo upućeno meni :(
u svakom slučaju je slijedilo nekoliko jasnih i vrlo konkretnih odgovora, pa se nadam da je sve jasno...
meni su ga našli na sistematskom (kamen), odmah mi je preporučeno vađenje bez iklakvih priča o faktorima rizika. čak mi je liječnica rekla da će me ostali liječnici i kirurg odgovarati od operacije (što je i bilo tako), ali i moja obiteljska liječnica a i još dvoje njenih kolega se je složilo da to treba van.
nakon toga sam bio vrlo neodlučan i nesklon operaciji - obzirom da idem na rezanje zbog nečeg što mi nikada nije radilo probleme, a i pitanje da li će...
tada sam pronašao ovaj forum, i nakon kratkog praćenja više nisam imao dileme - kamen ide van!!!
ni danas mi nije lako prihvatiti (klasična sam muška kukavica za doktore) da će me za koji dan rezati, ali smatram da činim pravu stvar i stisnut ću zube...
eto, nadam se da ti je sad sve malo jasnije :mig:

Din
11.04.2008., 15:11
sorry, nisam shvatio da je pitanje bilo upućeno meni :(
u svakom slučaju je slijedilo nekoliko jasnih i vrlo konkretnih odgovora, pa se nadam da je sve jasno...
meni su ga našli na sistematskom (kamen), odmah mi je preporučeno vađenje bez iklakvih priča o faktorima rizika. čak mi je liječnica rekla da će me ostali liječnici i kirurg odgovarati od operacije (što je i bilo tako), ali i moja obiteljska liječnica a i još dvoje njenih kolega se je složilo da to treba van.
nakon toga sam bio vrlo neodlučan i nesklon operaciji - obzirom da idem na rezanje zbog nečeg što mi nikada nije radilo probleme, a i pitanje da li će...
tada sam pronašao ovaj forum, i nakon kratkog praćenja više nisam imao dileme - kamen ide van!!!
ni danas mi nije lako prihvatiti (klasična sam muška kukavica za doktore) da će me za koji dan rezati, ali smatram da činim pravu stvar i stisnut ću zube...
eto, nadam se da ti je sad sve malo jasnije :mig:

Zahvaljujem ti na odgovoru, nikad nije kasno...Nije mi je dino jasno i interesira me koje ti je veličine kamen, ili kamenje( Roling Stounssi - jel jedan ili cijeli orkestar )
Zanima me jer su sitni ili veliki:confused:

whiteman
11.04.2008., 21:58
Zahvaljujem ti na odgovoru, nikad nije kasno...Nije mi je dino jasno i interesira me koje ti je veličine kamen, ili kamenje( Roling Stounssi - jel jedan ili cijeli orkestar )
Zanima me jer su sitni ili veliki:confused:

jedan je, cca 2 cm promjera, lijep i okrugli...

Din
12.04.2008., 01:30
jedan je, cca 2 cm promjera, lijep i okrugli...

Moram ti priznati da me ipak začuđuje tvoja odluka za operaciju.
1. nemaš problema i bolova i napada
2.nemaš mučnina, povračanja, smetjni nakon jela

3.Najvažnije od svega: to što imaš kamenac ne znači da češ ikada imati problema sa njim.

Moj je bratić liječnik, koji ima par kamenja u žučnjaku i to većih . On kaže da se nikada ne operira nešto što ne stvara neke posljedice. Danas više od 10 % ljudi na svijetu ima žučne kamence, a da to ni ne znaju. 75 % ljudi od toga cijeli životni vijek provede bez ikakvih smetnji i tegoba.

Svaka je operacija riskantna pa i ova naoko bezazleena laparoskopskom metodom.

Njegov je moto, za operaciju uvijek ima vremena. Kameni nisu opasni po život, točno se zna anamneza i početak problema od bolova, mučnine, povraćanja, i sve dok čovjek ne "požuti - što je vidljivo u zjenicama očiju i boje kože" nema nikakovih opasnosti. A ako ikad dođe do tih problema onda se uvijek ima vremena za operaciju.
Do sada nisam čuo da je itko operirao kamence a da prije nije imao nekih od tih tegoba...
U svakom slućaju sretno! :top:
Ne zamjeri na dobronamjernom osvrtu

whiteman
12.04.2008., 07:39
:top:Moram ti priznati da me ipak začuđuje tvoja odluka za operaciju.

3.Najvažnije od svega: to što imaš kamenac ne znači da češ ikada imati problema sa njim.

Moj je bratić liječnik, koji ima par kamenja u žučnjaku i to većih . On kaže da se nikada ne operira nešto što ne stvara neke posljedice. Danas više od 10 % ljudi na svijetu ima žučne kamence, a da to ni ne znaju. 75 % ljudi od toga cijeli životni vijek provede bez ikakvih smetnji i tegoba.

Njegov je moto, za operaciju uvijek ima vremena. Kameni nisu opasni po život, točno se zna anamneza i početak problema od bolova, mučnine, povraćanja, i sve dok čovjek ne "požuti - što je vidljivo u zjenicama očiju i boje kože" nema nikakovih opasnosti. A ako ikad dođe do tih problema onda se uvijek ima vremena za operaciju.
Do sada nisam čuo da je itko operirao kamence a da prije nije imao nekih od tih tegoba...

Nemam što zamjerati, forum i je mjesto za razmjenu mišljenja.
gledaj, činjenica je da na nekim životnim raskršćima treba donijeti odluku kojim putem krenuti... te odluke su obično nepovratne i kada ih doneseš trebaš slijediti put koji si izabrao...
ja sam krenuo svojim putem, i grabim naprijed :s
ma sam mudar i filozofski raspoložen u subotnja kišna istarska jutra :lol:
ne zamjeri ti sad meni :ne zna:

tessaa
12.04.2008., 09:48
Moram ti priznati da me ipak začuđuje tvoja odluka za operaciju.

Slažem se, kad sam otkrila svoj kamenčić puno sam toga pročitala na netu i generalni zaključak je bio isti. Dok žučni kamenci ne stvaraju probleme ne treba ih dirati. Isto tako važno je i kakav je izgled žučnjaka. Ako je normalan n(a to se vidi UZV) i ako kamen ne izaziva napade, ne treba žuriti s operacijom. Isto tako, često puta 1 veći kamen ne radi probleme, navodno su opasniji mali sitni kamenčići jer se oni miču, a to izaziva bolove i upale...
BTW, baka jednog mog rođaka je s žučnim kamenom živjela do 95.godine. Nije ga operirala. :)

@n@05
13.04.2008., 19:59
Mene očekuje operacija žuči čim mi se smiri upala. Imala sam strašne napade.
Naime, dogovorila sam operaciju u jednoj privatnoj poliklinici u kojoj se nakon operacije drugi dan ide doma. Da li je netko imao slična iskustva? (Mislim -da tako brzo ide doma, jer vidim da se uglavnom ostaje po 3-4 dana u bolnici).

Hvala

Lord Angel
13.04.2008., 20:11
Ja sam operirao zuc prije par godina,bilo je dosta kamencica,bio sam par dana u bolnici,tako da neznam kako je sad situacija s ostajanjem u bolnici...

Din
14.04.2008., 00:49
Naime, dogovorila sam operaciju u jednoj privatnoj poliklinici u kojoj se nakon operacije drugi dan ide doma. Da li je netko imao slična iskustva? (Mislim -da tako brzo ide doma, jer vidim da se uglavnom ostaje po 3-4 dana u bolnici).

Hvala

Molio bi te da mi kažeš o kojoj je polikliniki riječ, jer kolko znam poliklinike rade samo male operacijske zahvate. I tak brzo doma? Može li se znati cijena takvog zahvata. Vjerujem da to mnoge interesira, jer kolko čujemo za takvu operaciju postoje liste čekanja u bolnicama, i čeka se dosta dugo...!:confused:

@n@05
14.04.2008., 10:19
Molio bi te da mi kažeš o kojoj je polikliniki riječ, jer kolko znam poliklinike rade samo male operacijske zahvate. I tak brzo doma? Može li se znati cijena takvog zahvata. Vjerujem da to mnoge interesira, jer kolko čujemo za takvu operaciju postoje liste čekanja u bolnicama, i čeka se dosta dugo...!:confused:

Din, imaš pp

@n@n@s
17.04.2008., 19:30

Hvala

Ja sam operirana u bolnici u Sisku u srijedu, u četvrtak su me na viziti pitali hoću li kući ( a ja rekla da bih radije ostala još jedan dan) i izašla kući u petak ujutro. I to sve za 0,00 kuna.
Mislim da se u svim bolnicama izlazi drugi dan iza operacije ako nema komplikacija. :)

ninita
21.04.2008., 12:57
ovako, preletjela sam odgovore, ukratko o operaciji..

sutra će biti tri tjedna da sam operirana, danas mi je prvi radni dan (radim u uredu pa sjedim 8 sati, nije fizički napor pa reko idem probat radit). imala sam oko deset kamenaca u žući od čega je najveći bio 18mm, uz to sam imala mulj i dvostruko presavijenu žuć. već sam imala termin za operaciju, kad sam dobila upalu gušteraće (kamen od 15mm mi se zaglavio u kanalu) i pod hitno sam hospitalizirana.
uglavnom, nakon toga sam mjesec dana živjela u strahu od novog napada (bilo me strah i zraka kojeg dišem) i molila boga da me ne vrate doma (znalo se događati) iako imam dogovoren termin.

operacija je prošla super, sat i pol nakon operacije sam već zvala svoje da sam operirana, to popodne sam se digla i išla do wc-a, drugi dan su mi izvadili dren, a dva dana nakon operacije sam išla doma.

zato preporuka svima koji imaju problema za žući i kamencima: IDITE NA OPERACIJU, u ova tri tjedna me nije boljelo ni pola koliko boli jedan napadaj, a boli užasno (da ne spominjem upalu gušteraće kad kod svakog udisaja mislite da će vam se trbuh i prsno koš raspuknuti od boli). još jedna stvar, rizik kod upale gušteraće je da postanete doživotni dijabetičar (znam i za takav sluČaj, nažalost), da ne pričam da upala može završiti smrću.

BEZ ŽUĆI MOŽETE ŽIVJETI, BEZ GUŠTERAĆE NE!!! odite se operirati!!!

p.s. - rekli su mi da sam luda jer sam jedva čekala operaciju i brojila dane do nje, na što sam im odgovarala: da ste vi prošli napadaje i upalu gušteraće, vjerujte mi i vi bi bježali pod nož

whiteman
22.04.2008., 13:57
ljudi, eto mene nazad :)
operiran u petak oko 11, budan odmah nakon operacije, bez mučnine i bolova u grlu.
istina, nakon toga sam prespavao cijelo poslijepodne jer prethodnu noć nisam oka sklopio od straha... :rolleyes:
imam 3 rupice na trbuhu sa po jednim šavom i jednu veću na pupku.
išao sam na wc sam iste večeri, kući u nedjelju nakon vizite
danas već relativno dobro funkcioniram, bolovi su tu, ali svakim danom sve manji.
pridržavam se dijete (koja uopće nije tako strašna), i nadam se da ću u ponedjeljak već lagano početi raditi...
moja poruka svima: idite na operaciju, nije ništa strašno a izbjeći ćete komplikacije koje vas mogu koštati glave...
hvala svima (live long and prosper) koji su ostavljali svoje pozitivne utiske i dali mi hrabrosti da odradim operaciju :s

@n@05
23.04.2008., 16:21
ljudi, eto mene nazad :)
operiran u petak oko 11, budan odmah nakon operacije, bez mučnine i bolova u grlu.
istina, nakon toga sam prespavao cijelo poslijepodne jer prethodnu noć nisam oka sklopio od straha... :rolleyes:
imam 3 rupice na trbuhu sa po jednim šavom i jednu veću na pupku.
išao sam na wc sam iste večeri, kući u nedjelju nakon vizite
danas već relativno dobro funkcioniram, bolovi su tu, ali svakim danom sve manji.
pridržavam se dijete (koja uopće nije tako strašna), i nadam se da ću u ponedjeljak već lagano početi raditi...
moja poruka svima: idite na operaciju, nije ništa strašno a izbjeći ćete komplikacije koje vas mogu koštati glave...
hvala svima (live long and prosper) koji su ostavljali svoje pozitivne utiske i dali mi hrabrosti da odradim operaciju :s

Gdje si operiran?

whiteman
23.04.2008., 19:10
Gdje si operiran?

operiran sam na rebru

ninita
25.04.2008., 14:16
nemoj odmah na posao, niti ne smiješ dizati teško, raditi nagle pokrete, suzdržavati se od kihanja i jačeg kašljanja (ovo dvoje prema tvojoj procjeni kolko te boli i peče kad kihneš), jer nakon operacije dok je to unutra sve friško, možeš dobiti bruh!!!

moraš biti svjestan da unutra ne cijeli tako brzo kao vanjski šavovi, čuvaj se!

whiteman
25.04.2008., 15:04
nemoj odmah na posao, niti ne smiješ dizati teško, raditi nagle pokrete, suzdržavati se od kihanja i jačeg kašljanja (ovo dvoje prema tvojoj procjeni kolko te boli i peče kad kihneš), jer nakon operacije dok je to unutra sve friško, možeš dobiti bruh!!!

moraš biti svjestan da unutra ne cijeli tako brzo kao vanjski šavovi, čuvaj se!

svakako ću se čuvati, hvala na savjetu.
što se kihanja i kašljanja tiče, volio bih kada bih se mogao suzdržati... nažalost... ne ide.

Caligula
25.04.2008., 17:54
operiran sam na rebru

Jel se smije znat tko te operirao?

whiteman
25.04.2008., 19:44
Jel se smije znat tko te operirao?

iskreno, nemam pojma...
nisam uopće razmišljao o tome :ne zna:

sanjacunce1
25.04.2008., 23:48
eto prijatelju moj neka si se ti riješio...ja već jedem sve a nije prošlo ni mjesec dana. Tamanim i mladi luk, i špek, i grah...sve...
Bolovi su totalno nestali.

A kako se ti sad osjećaš poslije svega?:)

whiteman
26.04.2008., 08:08
eto prijatelju moj neka si se ti riješio...ja već jedem sve a nije prošlo ni mjesec dana. Tamanim i mladi luk, i špek, i grah...sve...
Bolovi su totalno nestali.

A kako se ti sad osjećaš poslije svega?:)

pa eto, nije loše :)
jučer sam vadio konce, rane su sasvim ok...
bolova još ima naravno, ali nekako sve manje iz dana u dan.
što se hrane tiče, za sada se pridržavam dijete (za ne daj bože) i mislim to i nastaviti prvih mjesec dana, a onda polako prijeći na normalnu prehranu... inače ljudi moji, pa dijeta uopće nije strašna kao što to svi pričaju... možda za kontinentalce i je, ali oni koji su navikli na mediteransku kuhinju (kao ja) neće biti strašno oštećeni :rolleyes:
kod mene je dobro to što zbog želuca (ulkus) ionako nisam jeo baš sve, tako da neću imati problema sa te strane
glavno da se ja oporavim do lipnja, kako bih mogao uživati u ljetnim radostima... :mig:

@n@n@s
26.04.2008., 17:06
pa eto, nije loše :)
jučer sam vadio konce, rane su sasvim ok...
bolova još ima naravno, ali nekako sve manje iz dana u dan.
glavno da se ja oporavim do lipnja, kako bih mogao uživati u ljetnim radostima... :mig:

Baš mi je drago da je sve prošlo o.k. Baš sam se sjetila da si operiran pa rekoh da vidim jesi se javio.
Ja sam nakon dva mjeseca jela i malo špeka i mladog luka i nije bilo nikakvih problema.
Još nisam jela grah, ali gotovo da i zaboravim da sam operirana.
Ponekad me još zašerafi po crijevima i potjera na wc, ali kažu da je to zbog nekontroliranog dotoka žuči u crijevo, pa dođe do iritacije.
Ono sa bruhom su i meni rekli i treba se još malo pričuvati tereta.
Drago mi je da smo te malo ohrabrili i da si sada dobro! :)

whiteman
30.04.2008., 20:04
Baš mi je drago da je sve prošlo o.k. Baš sam se sjetila da si operiran pa rekoh da vidim jesi se javio.
Ja sam nakon dva mjeseca jela i malo špeka i mladog luka i nije bilo nikakvih problema.
Još nisam jela grah, ali gotovo da i zaboravim da sam operirana.
Ponekad me još zašerafi po crijevima i potjera na wc, ali kažu da je to zbog nekontroliranog dotoka žuči u crijevo, pa dođe do iritacije.
Ono sa bruhom su i meni rekli i treba se još malo pričuvati tereta.
Drago mi je da smo te malo ohrabrili i da si sada dobro! :)

ja se ipak čuvam što se hrane tiče, nije da se baš slijepo držim dijete ali sam odlučio pripaziti prvih mjesec - dva.
počeo sam polako raditi jer više jednostavno nisam mogao biti kod kuće... nisam mogao spavati, čak ni uz normabele...
sada mi je ok, malo radim, nisam doma pa se malo i izmorim i spavam k'o beba...
a bruha ću se svakako čuvati, bar još 2 - 3 tjedna.
hvala na ohrabrenjima, nadam se da će ona ohrabriti i druge u budućnosti :s

freya7
28.09.2008., 21:35
pozdrav svima...
idem na operaciju 3.10., 2.10. trebam biti na S.duhu.
Zanima me da li je netko operiran tamo i kakva su iskustva...

da li je istina da se stavlja kateter u uretru??

hvala unaprijed

Piggy
29.09.2008., 18:00
Tribao bi se stavit kateter jer on dekomprimira mokraćni mjehur da ne bi došlo do oštećenja mokraćnog mjehura laparoskopom.

whiteman
29.09.2008., 18:22
pozdrav svima...
idem na operaciju 3.10., 2.10. trebam biti na S.duhu.
Zanima me da li je netko operiran tamo i kakva su iskustva...

da li je istina da se stavlja kateter u uretru??

hvala unaprijed

nema govora o kateteru...
činjenica je da ne smiješ ništa jesti ni piti 24 sata prije operacije.
ne brini, nije ništa strašno, smijat ćeš se ovome za mjesec dana...

freya7
29.09.2008., 18:32
ma mene nije uopce frka operacije

samo mi se taj kateter gadi :eek::eek:to mi je totalna koma.....

jedino me frka kaj me neka prehlada za vikend opalila..pa se sad pokušavam dovesti u red do petka...da ne zgubim termin za operaciju :(

Piggy
29.09.2008., 20:26
A znam, da je kateter ugodan i ja bih ga sebi stavila! :lol: Zezam se. Pa to ti ionako stavi kad te uspava i tribalo bi ga maknut ća poslije operacije.
A prehlada će proći, pazi se pij čaja, c vitamin i to će sve biti za 5 ;)

freya7
29.09.2008., 20:44
ma ja sam izrazito sklona urinarnim infekcijama, i taman sam u nekom super dužem razdoblju bez ikakvih beštija i samo mi treba da nešto poberem u bolnici..neku super otpornu bolničku bakteriju :)

drž mi fige za prehladu..imam još dva dana da se dovedem u red ;)

Piggy
29.09.2008., 23:44
Držim fige.:) Javi kako je prošlo. Pozzz

freya7
30.09.2008., 07:55
evo ostala sam doma, ne idem na posao..da se sredim do četvtrka :)

freya7
01.10.2008., 12:58
ne idem na operaciju :(

nos curi i dalje.....ako ću imati sreće u pon ili ut...ako ne onda..tko zna kada...

SamoMaloSebe
07.11.2008., 20:31
Jel itko primijetio, nakon operacije žuči, da ih povremeno svrbi koža? Posebno na rukama, nogama, trbuhu? Najčešće vezano uz trening (znači fizička aktivnost)... Zbunjuje me - ne znam s čim više da to povežem (a ono da je rani simptom nekog lijevog dijabetesa za sada usrdno ignoriram).

trebor
08.11.2008., 18:08
Jel itko primijetio, nakon operacije žuči, da ih povremeno svrbi koža? Zbunjuje me - ne znam s čim više da to povežem
Možda s povišenim bilirubinom.

ante dumbledore
08.11.2008., 23:27
samo ovo za kateter, ne treba uopće stavljat svima kateter koji će na laparoskopsku kolecistektomiju, samo onima koji nisu prije op ispraznili mjehur

vatreni5
07.12.2008., 18:17
bilo je malo spomena o klasičnoj metodi...
mora li tu obavezno ići kateter gore??:::
to mi je možda gore i od same operacije....
pripremam se za termin početkom iduće godine..

tvoj Makica
08.12.2008., 13:43
Zna li tko koliko to traje, od početka operacije do buđenja? Iako će mi se mama vjerojatno prije probuditi nego dobijem odgovor, svejedno ako tko naleti, neka odgovori. Hvala

trebor
08.12.2008., 16:45
Zna li tko koliko to traje, od početka operacije do buđenja? Iako će mi se mama vjerojatno prije probuditi nego dobijem odgovor, svejedno ako tko naleti, neka odgovori. Hvala
Individualno....može 1-2...može 3-4...ovisno o tijeku operacije, spretnosti kirurga, vrsti i dubini anestezije....jbg, nema preciznijeg odgovora

tvoj Makica
08.12.2008., 17:21
Hvala trebore, trajalo je sve skupa oko dva sata, no morali su je skoro pa tući da ju probude. Ne znam jesam li samo jako naivan, ali šokirala me situacija u kojoj pacijent nakon operacije drhturi kao šiba na vodi od zime, a sestre nemaju što drugo dati za pokriti nego nekakvu staru plahtu. Ali dobro, za razliku od svetog duha, ovdje (merkur) barem dopuštaju vlastite deke.

oberkumst
06.01.2009., 05:09
I ja ću uskoro na operaciju. Operirat će me moj školski prijatelj, koji me uvjerava da to nije ništa aročito - rutinska operacija. Kamenac su mi otkrili na sistematskom prije mjesec dana. Najinteresantnija stvar je da sam prije cca 5,5 godina imao jake bolove u ispod desne strane rebara (jaka, konstantna, mukla bol u gornjem, desnom kvadrantu trbuha, odnosno pod desnim rebrenim lukom - kako sam tek nakon dijagnoze otkrio da se to opisuje) i zbog toga završio na hitnoj, gdje su mi prvo dali tabletu nitroglicerina pod jezik, pa EKG, pa me uputili na sušak na daljnje pretrage (tada sanm živio u Rijeci), gdje su mi ponovo radili EKG i još neka sra.., i nakon svih tih pretraga liječnik me je suvereno uvjeravao da je to samo upala nekog mišića i da popijem 2 voltarena i to će proći. I doista, prošlo je. Nakon toga, do danas imao sam 4-5 puta iste simptome (samo su bolovi bili nešto blaži) i ja sam vjerujući da mi se sigurno taj mišić ponovo upalio svaki puta posezao za voltarenima i bol bi prestajala. Kao što već spomenuh nedavno sam na bio na sistematskom i prilikom UZV abdomena pita mene doktorica imam li kakvih problema. Nemam, ali ama baš nikakvih, odgovorih joj, našto ona meni kaže e imate imate (tu malo dramatiziram :-) - i to žučnih problema. I tako ja sa spoznajom da trebam na operaciju nazovem svog drugara - kirurga/mesara, izložim mu svoj problem i on mi kaže da će me operirati kad se vrati sa skijanja i tako to .... A ja - ne budi lijen, nego udri po internetu i traži, traži, te žuč ovo, te žuč ono i tu saznam mnoštvo korisnih i nekorisnih informacija o isoj. Sad tek dolazim do onoga što me muči dragi Lastane! Ti moji simptomi, na internetu saznah da se to zove: žučna kolika - "No, "najspektakularniji" simptom kojeg stvaraju kamenci jest žučna kolika. Ona se prezentira kao jaka, konstantna, mukla bol u gornjem, desnom kvadrantu trbuha, odnosno pod desnim rebrenim lukom. Bol počinje naglo, iznenada, traje nekoliko sati, nakon čega ostaje osjećaj tupe, mukle boli naredna 24 sata. Bolesnici su često nemirni u potrazi za položajem tijela koji bi im smanjio bol. Bol se može karakteristično širiti pod desnu lopaticu. Opstrukcija (začepljenje) žučnih vodova kamencem može dovesti do upale žučnog mjehura, kolecistitisa."
Ma j... mu mater, kao preslikano što sam ja imao i što sam predmetnim doktorima opisivao i što su oni na svoje oči vidjeli, A DA NIKOME NIJE NI NA PAMET PALO DA BIH JA MOŽDA, MA MAKAR SAMO SLUČAJNO IMAO PROBLEMA SA Ž.?!? Pozdrav svima, živjela žučna diskusija!!!

trebor
06.01.2009., 10:20
da, nevjerojatno je kod opisane simptomatologije da nitko nije pomislio na žučne kolike...

panattha
06.01.2009., 16:08
Ja sam sa svojom zuci imala pustolovinu zivota i to u 23. godini
Promjenila sam 3 bolnice, s tim da sam jednu napustala 3 puta :eek:
Jednom sam se vratila nakon 3 dana, pa nakon jednog dana, a zadnji put su me otpustili ujutro, a ja se vratila navecer :D
Sad mi je smjesno, ali bome, onda mi nije bilo...
Bolovi su bili uzasni, osjecala sam kao da mi je netko oko cijelog abdomena konstantno stezao neki remen i to toliko jako da sam jedva disala.
Lezala sam, vrtila se po krevetu, trazila sam polozaj gdje bi me bar manje boljelo, ali nije pomagalo.
Prvi put kad sam zavrsila na hitnoj lijepo sam im rekla kakvi su mi bolovi i isto nitko mi nije zuc ni spominjao.
Bila sam u Zg kod jedne dezurne dr. (student) i ona mi je rekla da si skuham topli caj i legnem u krevet...
Htjela sam joj tada svasta reci, no samo sam se pokupila i otisla...
Dva mjeseca sam bila u bolnici, jer sam imala tesku upalu jetre, gusterace, zeluca... svega...buduci da mi je taj pijesak usao u kanalice i zastopao ih..
Ruke su mi bile izbodene, da vise nisu znali gdje bi me boli...
Vrhunac je bio kad su mi zabili sondu u nos, koju su potom niz grlo spustili u mene tako da te upale izlaze van kroz drugu stranu te cjevcice u vakuumsku vrecicu...
Upravo zbog tih upala me nitko nije htio operirat, ali sto je bilo dalje to je bilo gore...
Na kraju sam isla na rizik
Obukli su me u onu smjesnu haljinicu sto je netko vec opisao..
U vene uboli brdo toga, dofurali me do sale, pitali me par pitanja, na kraju stavili masku i adio mare... ode ja :D
Probudila sam se kad me anesteziolog pljuskao i nesto blebetao, a ja sam pomislila: koji k... sad oces, pusti me da spavam :zubo:
Grlo me uzasno bolilo jer sam imala tu glupu sondu od koje nisam ni slinu mogla progutat, vjerojatno sam imala i tubu tako da....
Sjecam se da sam u sobi jos neko vrijeme spavala, kasnije mi je bilo jako mucno od anestezije, ali nisam mogla povracat na usta nego mi je sve ona sonda izvlacila van, a istina nisam ni imala sta povratit jer danima prije toga sam se samo na infuziju hranila.
Sjecam se da je tu vecer bila Dora i izbor za pjesmu eurovizije i kad sam vidjela Sevku i njezinu stiklu na tv-u, toliko sam se pocela smijat da sam mislila da ce mi savovi otic u pm :zubo:
Istu vecer sam sama isla na wc, nakon 3 dana su mi izvukli dren, nakon 5 dana izvadili sondu, i dobila sam jest :s
Doduse, bila je neka splacina, ali meni je to tad bila svetinja :top:
Osmi dan nakon operacije su me pustili kuci, i kad sam odlazila doktori su me lijepo ispratili i rekli da me vise ne zele vidjet na kirurgiji nego samo u rodilistu :D
Nakon mjesec dana upale su prosle, oporavila sam se i eto me...
Zdrava ko dren :cerek:

Nemojte se uplasit, ovo sto sam ja prosla se dogadja u 3% slucajeva, pogotovo u mojim godinama (tako rekose dr.)

A sama operacija nije nista strasno, vi koji idete, nemate se cega bojat, sve je vrlo jednostavno, oporavak brz, kasnije malo dijetice i lagane hrane, oziljaka gotovo da nema... Ja imam jedan mali sakriven u pupku (ne znam kako da to kazem, je u pupku, ali nije, hehe), jedan mali rezic od 2-3 sava na desnoj strani i isto tako na lijevoj.. Nakon 2-3 godine, nista se ne vidi...
Nije bed, no fear :top:

tasika
11.01.2009., 14:29
pozdrav svima..
ovako,imam jedno pitanje..prije2 godine bila sam na gastroskopiji ,imam gastritis,obilno žući...bila na ultrazvuku abdomena,rekli da je sve ok...al u zadnje vrijeme sta god pojedem(a pazim sta smijem jesti ,zbog gastritisa)mi je muka,bas neka mucnina me lovi...i ovu noc me takva bol primila,mislila sam da je zeludac pa sam popila peptoran,,bol je isla od zeluca,s desne strane,pa sve u leđa....jel ima neko neki savjet?naravno ici cu na pregled...hvala

panattha
11.01.2009., 21:13
nema savjeta..
ovo sto si opisala bi moglo biti zuc, ali nemoj se ti drzati moje dijagnoze :D
odi lijecniku, trazi pregled...
da se ne zakomplicira nest, jer zna bit poprilicno gadno (iz iskustva)
a do tad lagana hrana...

whiteman
12.01.2009., 07:28
Upravo tako, zaboravi savjete...
Jedini savjet ti je da ideš liječniku, to bi mogla biti žuč, ali isto tako i čir!
I jedno i drugo ti može zakomplicirati život, idi liječniku!

tasika
12.01.2009., 20:43
hvala vam puno u srijedu idem doktoru...pozdrav

buba-os
16.01.2009., 20:12
Srdačan pozdrav,
ovih dana na sistematskom pregledu ultrazvukom mi je ustanovljen žučni kamen veličine 3cm.Mom šoku nije bilo kraja jer uopće nemam nikakve smetnje.Ja to želim što prije operirati i ne čekati da mi se dogodi napad.Imam li pravo na tome inzistirati?

Špičasta*
16.01.2009., 21:00
Isto tako je bilo i meni: sistematski u Nemetovoj, kamen 3 cm, nikakve smetnje. Ne trebaš niš posebno inzistirati - to je za operaciju. Ima ljudi s tumorima i karcinomima bez simptoma pa ne znači da ne trebaju operaciju i liječenje:mig:
Ja sam nakon što su mi "našli" taj kamen u roku tjedan dana isti izvadila. Zakaj bi čekala da mi kamen popizdi i počnem umirati od bolova ili još gore da me niš ne boli a razvije se upala i/ili karcinom žučnjaka?

buba-os
17.01.2009., 16:14
Puno hvala na ovoj podršci, sve iste misli u trenu proletjele su mi kroz glavu kad sam saznala.Bojim se da ću morati inzistirati jer sam jako svjesna surove realnosti u bolnici u mom gradu.Daj Bože da se uvjerim u suprotno.Ovaj tjedan idem.

panattha
17.01.2009., 17:45
Buba, zbilja nemas razloga za strah jer je to totalno bezveze.
Sreca tvoja da si to otkrila na vrijeme i da nisi imala problema s tim jer bolovi koje prouzrokuju kamenci su nepodnosljivi.
I jos jedna stvar, kamen ti je 3 cm, sto je bolje nego da je "pijesak"..
Ja sam imala pijesak ili kako je doktor rekao "mulj" koji mi je, kako da kazem, "stopao" te neke kanalice (kako mi je kao laiku objasnjeno u bolnici), pa sam zaradila i upale jetre, gusterace i blabla..
Inzistiraj na operaciji, to ti je sve bezveze.
Sigurno ces na laparoskopsku, to je par malih šavića, za 2-3 dana si doma. :top:
Samo bez panike, bit ce sve ok :mig:

dUbO
03.02.2009., 05:08
Evo vidim da nitko od straha više ništa i ne pita!! Pa evo, jadnici koji ste osuđeni da vas bušidu, režidu, itd, nije to baš rečeno da je tako komplicirano. Jasno, pojma nisam imao da bi nekakva kamenja bila uzrok boli, ali pametni dr na hitnoj je tražio ultrazvuk, drugi dr je gledao ultrazvuk i reko: ovo ga, ima 9mm promjer, treba to srediti.

Otpirio sam sve dušobrižnike koji su nabrajali "velika i zvučna" operaterska imena, pošao i našao mladog pametnog kirurga, za koji dana sam bio u bolnici, drugi dan su bušili, ispilali, izvadili, probudili i vratili me u krevet sa kateterima i kesicama. NIJE boljelo! Jesu li mi išta dali u infuziji neznam, al kada me Časna isti dan nogirala prema WC-u bez problema sam sve obavio. Naravno jesam li bio gol ili obučen u bolnici -potpuno je svejedno, zbilja je glupo misliti na takve sitnice.

Najviše pamtim kako sam bio gladan... Čaj sa malo dvopeka je bio prava gozba, kao i svaki obrok koji sam dobio. Treći dan sam im toliko dosadio da su me potjerali doma. A onda su počeli savjeti što sve NE smijem jesti... A kako sam bio "sit" gladovanja, počeo sam eksperimentirati vrlo rano, pa kako ništa nije smetalo ohrabrio sam se i do sendviča sa pršutom... a ni mjesec dana kasnije pomalo i dio žumanjka, pa onda i cijelo tvrdo jaje itd. Nikad nikakav problem s hranom i na koncu sam se počeo ponašati kao "normalno" čeljade i jesti sve što mi se jelo. Da nije onih nekoliko ožiljaka od bušenja, zaboravio bih da više nemam žučnu kesicu.

bibigo
10.02.2009., 14:05
Bok, i ja sam bila na laparoskopskoj operaciji žuči prije 6 dana. Prošla sam žučni napadaj, pretrage i sad nakon operacije podnosim postoperativne bolove koji su podnošljivi. Međutim pojavio se jedan poseban problem o kojem do sada nisam ništa pronašla, a to je da se pod desnim rebrenim lukom javlja jaka rezajuća bol pri svakom jačem udisaju. Kratkom telefonskom konzultacijom s doktorom dobila sam odgovor da se radi o zaostalom plinu CO2 koji se upuhuje u trbušnu šupljinu prilikom operacije i koji sad pritiska ošit(dijafragmu) te stvara takve bolove koji znaju trajati i do 2 tjedna. Bol koja se javlja je prilično jaka i ne pomažu baš lijekovi protiv bolova.
Dali netko zna nešto više o tome?

ante dumbledore
10.02.2009., 22:58
što te još zanima, kad se apsorbira CO2 nestat će bolovi... naravno ako je to uzrok bolovima

bibigo
12.02.2009., 08:45
Bolovi su bili toliko izražajni, kao rez nožem kod svakog jačeg udisaja, da sam otišla kod svog kirurga i napravljen mi je ultrazvuk abdomena i krvne pretrage, nalazi su uredni. Zaključak je bio da su to postoperativni problemi koji će s vremenom prestati, te se ne trebam brinuti.
Sada su se ti bolovi smanjili, skoro i prestali, ali kako je tako već bilo da su prestali par dana i ponovo se javili, neznam dali će se ponoviti. Nadam se da ne, premda ostajem bez pravog objašnjenja što se to dešava
ili se dešavalo.

buba-os
12.02.2009., 11:38
Bok svima, evo ja danas treći dan od laparoskopske operacije stigla kući.Za sad sve super.Kamen stvarno 3cm i jezivo ružan.Kad sam se probudila ubrzo sam dobila podražaj na povračanje, međutim to je u nekoliko navrata samo bilo stravično podrigivanje i samo izbacivanje zraka, nakon toga neopisivo lakše.Sad sam stalno gladna, jedem "posno"- danas prvi zalogaj skuhane riže sa sluzi- ali i tome će doći kraj.Stvarno treba ići dok ne boli, ja sam si to jednostavno zacrtala i oporavak je daleko lakši nego sa upalama i čekanjem da se one saniraju.Svako dobro svima i hvala dragim forumašima na podršci.:)

Zara76
12.02.2009., 12:20
Kada ste se odlucili za operaciju tj. kad je kirurg rekao to mora van ?
Mene je prije nekoliko mjeseci svaki dan boljelo desno ispod rebra, bol nije jaka , ne znam kako bi objasnila kao da se javi da tu nesto ima ,traje nekoliko sekundi i nestane.
Pojavi se nekoliko puta na dan, ne ovisno o hrani ili kretanju. Moj dr. me posalje na uzv i tamo nadju kamencic oko 1 mm.
Kaze dr. da tako mali rade vise problema nego veliki jer mali ne miruje u zuci.
E sad rekao je ako se bol pogorsa da dodjem pa cemo vidjeti ( sigurno misli operacija).
Mene ne boli jako ali opet cesto imam tu blagu bol desno , ponekad se javi i lijevo ispod rebra ( valjda je to gusteraca).
Strah me je da ne dobijem upalu gusterace. Jel se ide na operaciju ako bolovi postanu nepodnosljivi ili je bolje ici kad je kamen jos tako mali ?

bibigo
12.02.2009., 19:25
[QUOTE=Zara76;18771327]Kada ste se odlucili za operaciju tj. kad je kirurg rekao to mora van ?

Prije dvije godine i meni su tako pronašli na uzv dva manja kamenčića i rekli ne treba obraćati pažnju na njih ako ne boli. Međutim, meni su se počeli javljati jaki bolovi u želucu, bilo ih je više puta, dok na zadnje nisam dobila napadaj i završila na hitnoj.
Nakon pretraga i jako povećanih jetrenih nalaza morala sam prvo na zahvat (ERCP)pod narkozom, gdje se tražilo dali je kamenčić možda zaglavio u žućovodu, tu je proširen žućovod, kamenčića nije bilo, i tako sam ja ipak morala na laparoskop.operac. Evo sad se oporavljam.
Moj savjet, kad počnu jači bolovi(ne ovi koje ti spominješ) javiti se kirurgu

Zara76
13.02.2009., 09:09
Hvala na odgovoru bibigo , brz oporavak ti zelim.
Prije dvije godine koje simptome si imala pa su ti pronasli kamencice ?

bibigo
13.02.2009., 09:18
Hvala na odgovoru bibigo , brz oporavak ti zelim.
Prije dvije godine koje simptome si imala pa su ti pronasli kamencice ?

Kad su mi pronašli kamenčiće simptoma nisam imala nikakvih, tek nakon nekog vremena su počeli simptomi koje ti sad opisuješ (ponekad lagano probadanje), a nakon godinu dana su poslije neke teže hrane počeli bolovi visoko u predjelu želuca i javljali se uvijek noću i trajali po par sati, užas. I tako je to trajalo oko pola godine. Nisam ni posumnjala da je to od žući, već sam stalno mislila - želudac.
Zato, ako počnu bolovi i to par puta u kraćem razdoblju nemoj dugo čekati i odluči se za operaciju, nije baš ugodno ali da se preživjeti.

panattha
13.02.2009., 21:52
Kada ste se odlucili za operaciju tj. kad je kirurg rekao to mora van ?
mene hitan slucaj natjerao. stvarno sam umirala od bolova. i to zbog onih sitnih kakvog su tebi nasli. samo ja sam ih imala jedno 14-15 :eek:
ma rjesi tu operaciju cim prije, ionako je bzvz, nista strasno :D

Strah me je da ne dobijem upalu gusterace. Jel se ide na operaciju ako bolovi postanu nepodnosljivi ili je bolje ici kad je kamen jos tako mali ?
Ja sam imala upalu jetre i gusterace i nisam mogla na operaciju dok je to bilo pod upalom.
I da, idi rjesi kamenje dok je jos sitno. Osim ako te ne boli i ne stvara probleme.

nea
25.02.2009., 00:55
prije 3 g na ultrazvuku su mi nasli kamen na zuci 1.7 cm nisam imala nikakvih problema i rekli su da zaboravim
proslih 6 mj sam imala puno problema sa zeludcem i gastritisom
i prije 7 dana jaki jaki napad, koji je trajao 4-5 sati
zavrsila na hitnoj - napad zuci
i imam pregled kod kirurga za mjesec dana
medjutim mene od tada konstanto podmuklo boli i pritiska na desnoj strani,
sestra kod kirurga mi je rekla da idem na nemasnu dijetu, ali mene i dalje boli
nije nesnosno nego me vise strah da ako cekam mjesec dana ce se jos vise zakomplicirati
a s druge strane doktor rodjak, mi govori da on ima puno kamencica i da on ne bi iso na operaciju dok nije stani pani
a pogotovo ne nakon jednog napada
aj ti budi pametan
mene sad vise brine ta konstantna bol

wumac
25.02.2009., 08:06
Moj je slučaj bio ovakav....
Do tada nikakvih problema sa žuči jedino što me ponekad znala zasmetati neka hrana ali sam rješavala sa gastalom i po preporuci doktora ulzolom.
Spletom okolnosti na moru sam dobila sunčanicu koja je pokrenula jednu drugu bolest (ahalaziju - nema veze sa žuči) i zakomplicirala mi cijeli gastro trakt.
Na ultrazvuku je pronađen kamen u kanalu. Operacija bila zakazana za mjesec i pol a u međuvremenu sam dobila sugestiju da probam homeopatsko.
U ljekarni na Dolcu otišla sam kupiti taj lijek ali ne mogu se sjetiti kako se zvao (?) Uglavnom, meni je pomogao. Treba se doći sa nalazima, odnosno da se vidi kakav je kamen (spominjan je neki kristal i ? ) Cijena jednog pakiranja je bila 100 kuna za mjesec dana. Potrebno je piti 2 mjeseca da bi se taj kamen raspao i izašao van. No, ja sam imala svega mjesec i pol dana vremena.
Kako nisam mogla zahtijevati da mi ponovno naprave ultrazvuk prije operacije i nažalost, doktor je nadobudno bacio te tablete (kao, kome su pomogle, to još nije čuo u životu) mene su operirali, i to ne laparaskopski nego klasična operacija. Kamena nisu našli. Izgleda da su tablete djelovale. Ili je jednostavno izašao van.
Još sam dan danas ljuta i ne mogu oprostiti što mi ultrazvuk nije rađen prije operacije, a i samo za informaciju, da znate, ultrazvuk ne smije biti stariji mjesec dana do operacije!! To imate pravo u bolnici.
Kako moje stanje nije bilo vezano samo uz žuč (nisam mogla gutati hranu, nisu mi znali postaviti dijagnozu, davali mi peptorane od kojih mi je bilo lošije jer ih nisam ni prije podnosila dok sam bila zdravija) oporavak je bio 20 dana u bolnici (ali ja sam prije toga pala 25 kg u 2 mjeseca, tako da ne uzimate sve za zlo) dok na običnoj laparaskopskoj operaciji ideš doma za 3 dana. Znam žene koje su ležale kraj mene, ne mogu reći da im je bilo super, ali dobro su izgledale. Ni mene moja rana nije boljela, više su me smetali i frustrirali ona dva prijatelja:) u vidu vrećica koja sam morala nositi (dren i Tdren)
Nemojte se bojati, nije ništa strašnog ta operacija. Tablete možda mogu razbiti kamen, ali opet će se taložiti i iznova stvarati. Bolje otići na operaciju, laparaskopsku dok još ima vremena, dok nije ružnije nego je sada. Klasičnu ne preporučujem, oporavak je puno dulji.

NitkoPoseban
26.02.2009., 22:15
Čitala sam vas prije operacije evo da vam se javim nakon nje.

Prije dvije i po godine dobila prvi napadaj i iza njega u razmaku od po par mjeseci još nekoliko njih. Trajali po 2-3 sata a boljlo me u predjelu želuca. Na ultrazvuku se vidio pijesak i mali kamenčići. Doktorica rekla da ako mi i dalje bude smetalo treba operirati. 6 mjeseci iza toga ništa a onda još 2-3 napadaja opet u razmacima od po par mjeseci. Sve u svemu nedostatno za razmišljanje o operaciji.

U prosincu dobila napad koji je trajao cijelu noć, pred jutro stalo ali dobila temperaturu da bi naveče po prvi put osjetila bolove pod lopaticom. Dijagnoza - upala žučnjaka. Po saniranju upale otišla na ultrazvuk i otkrio mi jedan kamen veličine 2 cm. Otišla kirurgu koji je rekao da nakon prve upale više nema sreće nego treba žuč vaditi. Po saniranju upale zakazali mi operaciju i prošli sam utorak laparoskopski operirana. Nakon dva sata u sobi se digla i otišla na WC a nakon dva dana doma. Jučer zatvorila bolovanje i od danas radim.
Kamen je stvarno 2 cm i nije kompaktan već je konglomerat malih kamenčića - zato je valjda tako brzo i nastao (između 2 ultrazvučna pregleda).

Eto, sve je OK jer sam na operaciju došla kao potpuno zdrava osoba. Osim što sada izgledam ko da me lovac napucao sačmaricom - puna rupa :zubo:.

nea
02.03.2009., 00:30
pricala sam sa dosta zena o tome
i malo koja je rekla da nije digla zuc oko 90 % njih
ali vecina njih ima sada problema s probavom,neke manje neke vise
kako je vama sve to proslo
jos jednom pitam, da li moram poci u doktora prije zakazanog termina jer nemam napad i nesnosne bolove
ali imam konstantan bol pod rebrima,
i strecne me kad podgnem ruku ili se poluokrenem
hvala

buba-os
02.03.2009., 10:27
Evo i ja danas idem raditi,tri tjedna nakon laparoskopske operacije,10.2.Samo da ukratko ponovim moj slučaj, mada sam već sve rekla.Dakle slučajno, 29.12.2008. na sistematskom otkriju mi kamen 3cm. Nikad znala za njega.
Zahtjevala sam zahvat.Sve je ok, jedem kuhano, pirjano, ma to znate svi kak ide.Nisam htjela prije operacije slušati savjete tipa- ne idi k "njima" dok ne boli.Ja sam kod drugih vidjela kakva je to bol i rekla sam si -nema šanse da to doživim, ak sam već do sad imala sreće da se to čudo nije aktiviralo.:s

wumac
02.03.2009., 16:21
Nea, ti sama odlučuješ o svojem tijelu. Nitko te ne može natjerati da ideš osim samog tvojeg tijela.
Odgađanje donosi rizik - da se kamen zaglavi u žučovodu, da gušterača prestane raditi - a ona je jedna od glavnih organa u tijelu.
Dok sam se oporavljala od operacije, na odjel je došla jedna žena koja je provela 45 dana na intezivnoj - imala je tešku upalu gušterače i jedva ostala živa.
Sama žuč, kao i slijepo crijevo ima sigurno neku funkciju u organizmu ali možemo živjeti i bez njih. Jednako kvalitetno. Problemi s probavom? Ništa više nego prije, a naravno ovisi i o tome koliko slušaš svoje tijelo - što ti odgovara za pojesti. Neznam jel podsvjesno, ali prije nisam podnašala mlijeko. Sada ga mogu piti, ali ne mogu jabuke i sok od jabuka, ne mogu niti kinder pinque, a prodala bih se za njega :) Ne mogu pizzu iz pizzerie bez ulzola ili gastala, ali mogu domaću..uglavnom, da ne nabrajam, prihvati pozitivno ono neizbježno.
Meni je nakon operacije bilo jako loše, jer ustvari nije bila žuč, nego neka druga bolest i svi su dignuli ruke od mene. Došla sam, žalosno ali je tako, do onoga stupnja da umrem ali samo da me ne boli. Danas, nakon par godina, naučila sam živjeti s tom svojom "prijateljicom" kako je zovem, ugađam joj ali je i varam ;)
Jedino neku veću promjenu koju sam osjetila nakon operacije žući je odlazak na veliku nuždu, a to mnogi koji su operirali isto vele...nema tih vratiju da te zadrže :rolleyes: (nisam htjela biti bezobrazna, nego tak je :D)

nea
02.03.2009., 16:56
hvala na odgovoru
ma slusam ja svoje tijelo ne brini
u stvari kad sam imala napad nakon 4 sata sam otisla na hitnu (mislila sam da je to moj gastritis, ali se oteglo) i rekla muzu vodi me pa nek me tamo ubiju samo da stane
inace imamo losa iskustva ovjde sa hitnom, ali to je druga prica
i sutra dan me nije boljelo, ali nakon sto su mi radili ultra zvuk zabolilo me podmuklo, i evo sad nakon 20 dana mogu reci da je bol blaga ali je tu
potpuno sam na fat free diet, ali ne mrsavim :ne zna: :mig:
jedini razlog sto sve to pitam, je jer mi ni doktor nije nista objasnio,
a ja puno ne znam o zuci
hvala opet
a nisam bas

wumac
03.03.2009., 12:10
Mislim da je najbolje da otvoreno razgovaraš s kirurgom, liječnikom o svemu što te zanima. Milijun pitanja i na svako traži odgovor. Mi ovdje smo jedino toliko stručni da ti velimo kako nam je bilo prije i poslije. I svatko od nas je tu operaciju podnio - neki lošije, neki bolje. Meni je jedino žao što nisam tražila, zahtjevala novi ultrazvuk prije operacije, pa da me operiraju rađe laparaskopski nego klasičan rez.

Nijedno pitanje nije glupo pitanje i dok ti ne odgovore na sva, nemoj odustati.

Puno sreće! :top:

Šećer
04.03.2009., 09:53
Pozdrav
Mama mi je operirala žuć u petak i izvadili su joj kamenac promjera 3 cm. Dr.je operirao laparaskopski i rekao joj je da joj je žuć bila upaljena i da ne zna kako se uopće ona kretala sa takvom žući jer kad ona ne funkcionira znaju navodno bolit kosti (ruke, noge...) Mama je imala jedan jedini napadaj u 10 mjesec i bila je u bolnici 2 tjedna. Inače prvi dan nakon što se operirala bolovi su bili strašni sutradan je bila kao nova...evo čekamo svaki dan da izađe malo se prehladila u bolnici pa je dobila temperaturu.
Inače do nje leži gospođa koja je izvadila muljavu žuć.

nea
05.03.2009., 01:39
opet dva dana boli jos vise
imam blago povisenu temp
zvala sam tele help i rekli su mi da idem u doktora odmah
isla u doktora rekli zovi kirurga, zvala njega i pomakli su mi pregled za 6 dana
inace sam trebala ici za 3 i po sedmice
valjda to sve moze tako ici cak i ako imam probleme
ne mogu docekati utorak
totalni sam invalid, nisam navikla da ne mogu nista radit
non stop umorna, ne mogu se namjestiti u krevetu, boli non stop kad disem
nervozna jos pored svega toga

nea
11.03.2009., 16:29
evo bila u kirurga
operacija 14 maja
laparaskopski cijela zuc mora ici vani, jer imam dva kamena po 2 cm
dali su mi da opet vadim krv, jer on kaze da se do sada to trebalo smirit
ali nakon operacije isti dan se ide kuci
hm, tako to rade u drzavi gdje stede svaki dolar

nea
11.03.2009., 16:38
dva puta je izasao post
nemam pojma
komp je radio neki check pa je sve zamrzlo

carpfish
17.03.2009., 20:17
slucajnim ultrazvucnim pregledom pronaden mi je polip na zuci, i radiolog mi je rekao da za 6 mjeseci opet napravim pregled....mene brine sad to...sta sa tim polipom...je li to opasno...mora li operacija....iako mi je doktorica rekla da se ne brinem....hm

nea
21.04.2009., 22:09
pomakli su mi operaciju za april 23
malo me strah ali bit ce dobro
koliko dugo nakon toga niste mogli raditi
moj posao ukljucuje skale
gore dole non stop, savijanje u struku i relatvno je fizicki naporan

?skorpion?
24.04.2009., 13:52
Dobar dan svima želim!! Evo nemojte se ljutiti na brzinu sam se ulogirao pa ne znam da li sam dobro poslao poruku,vidim da je tema kamenac u žući.Eto čitajući vaše postove vidio sam da su neki operirani neki nisu i ja sam isto tako ćekao godinama napuhavao se povraćao da bi se odlućio poslije par napadaja uzastopnih operirati da nebi došlo do upale.Eto operiran sam 15.04 a iz bolnice sam izašao nakon 4 dana, što da kažem nego da mi je operacija bila laka kao da idem vaditi zub sve je prošlo u najboljem redu,inaće operiran sam Laparaskopski te sam danas nakon tjedan dana išao na skidanje končića gdje me kirurgica pregledala te rekla da je sve u najboljem redu,naravno i ja se osjećam super al me samo malo muči jedan problem.
Molio bih one koji su operirani da mi kažu dali je normalno da se iznad reza kod pupka kad se skinu šavovi primjeti kao mala oteklina ili na dodir ruke zadebljanje.Eto to nisam primjetio dok me doktorica pogledala jer bih je pitao ovako došavši kući te kupajući se sam osjetio kažem malo zadebljanje ispod kože .U razgovoru sa doktoricom ista mi je rekla da ništa ne radim jer da nebi došlo do kile koja se koliko sam je razumio nalazi kod pupka.
Molim vas da mi kažete o kakvoj je kili riječ i di se ona nalazi gdje bi se to osjetilo da je imaš i što bi ovo moglo biti u mom slućaju.

Kikašica
24.04.2009., 14:01
Evo mene, prvi put na forumu. Ljudi pomagajte. Naime prije dvije godine sam laparaskopski operirala žuč. U prvoj trudnoći sam doznala da imam kamence, ali nisam imala nekih strašnih problema. Od tada povremeno kad bih pojela nešto što ne smijem malo bi me zabolilo, ali bi to dobra tableta brzo riješila i sve bi bilo OK. I tako je to trajalo 20 godina. Jednog lijepog jutra prije 2 godine dobila sam takav napadaj da nisam znala što ću. Doktorica je rekla da više nema hoću, neću, da su mi se poremetile sve vrijednosti i da pod hitno moram operirati žuč, dobro me isprepada što mi se sve može dogoditi i ja sam za par dana bila u bolnici. Operacija je prošla bez ikakvih problema, imala sam više smetnji od anastezije nego bolova. Za 3 tjedna sam otišla raditi i neko vrijeme se pridržavala djete. Pošto sam poznata gurmanka nakon nekog vremena sam polako počela sve jesti i onda su krenuli proljevi. Na sistematskom pregledu mi je internistica rekla da je to normalno i da će nakon nekog vremena to prestati jer da je sad nekontroliran dotok žuči u crijevo. Da treba vremena da se to stabilizira. Protekne eto i druga godina a problemi s probavom su polako počeli kontrolirati moj život. Nikad ne znam gdje će me i kad uhvatiti. To dođe i moraš ići, pa tako za redom 4-5 puta. Vjerujte mi kad negdje idem uvijek razmišljam šta ako me uhvati.... Molim vas ako imate slična iskustva, pomagajte te. Prije neki dan sam u biljnoj apoteci uzela nekakve kapi, ali to je dugotrajno za sada ništa ne pomažu.

nea
24.04.2009., 16:07
evo ja sam se juce operirala i isti dan kuci
laparaskopski naravno
i dobro je, malo mi je muka ali bice dobro
ne znam kako kod nas ali kikasica meni je doktor reko da sto manje masnoca kad budem pocela jesti
meni je najgore sto nemogu jesti i dosta povrca
ali sad sam jos 2 dana samo tekucine,
sto oni misle pod time
samo voda i ginger ale, pijem za sada,jer su mi to davali i u bolnici

nea
24.04.2009., 16:09
ponovo sam procitala post
vidim da su mi gramatika i pravopis jos pod narkozom:D

?skorpion?
24.04.2009., 18:01
Evo mene, prvi put na forumu. Ljudi pomagajte. Naime prije dvije godine sam laparaskopski operirala žuč. U prvoj trudnoći sam doznala da imam kamence, ali nisam imala nekih strašnih problema. Od tada povremeno kad bih pojela nešto što ne smijem malo bi me zabolilo, ali bi to dobra tableta brzo riješila i sve bi bilo OK. I tako je to trajalo 20 godina. Jednog lijepog jutra prije 2 godine dobila sam takav napadaj da nisam znala što ću. Doktorica je rekla da više nema hoću, neću, da su mi se poremetile sve vrijednosti i da pod hitno moram operirati žuč, dobro me isprepada što mi se sve može dogoditi i ja sam za par dana bila u bolnici. Operacija je prošla bez ikakvih problema, imala sam više smetnji od anastezije nego bolova. Za 3 tjedna sam otišla raditi i neko vrijeme se pridržavala djete. Pošto sam poznata gurmanka nakon nekog vremena sam polako počela sve jesti i onda su krenuli proljevi. Na sistematskom pregledu mi je internistica rekla da je to normalno i da će nakon nekog vremena to prestati jer da je sad nekontroliran dotok žuči u crijevo. Da treba vremena da se to stabilizira. Protekne eto i druga godina a problemi s probavom su polako počeli kontrolirati moj život. Nikad ne znam gdje će me i kad uhvatiti. To dođe i moraš ići, pa tako za redom 4-5 puta. Vjerujte mi kad negdje idem uvijek razmišljam šta ako me uhvati.... Molim vas ako imate slična iskustva, pomagajte te. Prije neki dan sam u biljnoj apoteci uzela nekakve kapi, ali to je dugotrajno za sada ništa ne pomažu.
Kikašica mislim da vam uz to možda i nisu problemi toliki što se tiće žući ne znam dali ste pogledali želudac i crijeva jel takve proljeve može izazivati colitis ili bakterija u želudcu,a moguća je i kronični gastritis.Moje savjet posavjetujte se sa gastrologom

simery
26.04.2009., 09:48
Prijateljica mi je prije skoro dva tjedna bila na operaciji žuči, onoj klasičnoj. Bilo je malo kompliciranije, pa i oporavak duže traje. Ona još uvijek leži u bolnici i za par dana bi joj trebali skinuti kateter, al su joj rekli da će možda ići na LCP. :confused: I sad je ona mene zamolila da potražim što je to, međutim ne mogu naći, pa me zanima dal je možda netko imao takav zahvat.

dUbO
27.04.2009., 02:21
[QUOTE=Kikašica;20192713] ...Da treba vremena da se to stabilizira. Protekne eto i druga godina a problemi s probavom su polako počeli kontrolirati moj život....

Po mome iskustvu, to veze nama! Imam nešto duži staž bez žučne kesice (dakle samo nam fali mali rezervoar/skladište - ništa drugo!!) i još sam u bolnici prvi dan moljakao da mi daju jesti, pa se doma svađao oko fete pršuta, pa odlučio SVE jesti dok ne vidim kako ide. Kako tada, tako i sada, osim što je trbuh narastao, ali... iz drugih razloga, a nisam žensko iako tako izgleda... (kao u 7 mjesecu...) Uživam u svemu, za Uskrs tamanim po par jaja dnevno(sa žumanjkom, naravno) bez problema. Možda nismo svi isti, ali svima bez kesice žuč dolazi prema potrebi u dovoljnoj količini i sve se odvija kako je priroda zamislila!! S tim, da ipak treba jesti polako bez halapljivosti, dati vremena da se stvori dovoljno žuči.

Kikašica
27.04.2009., 13:40
Dobar dan svima želim!! Evo nemojte se ljutiti na brzinu sam se ulogirao pa ne znam da li sam dobro poslao poruku,vidim da je tema kamenac u žući.Eto čitajući vaše postove vidio sam da su neki operirani neki nisu i ja sam isto tako ćekao godinama napuhavao se povraćao da bi se odlućio poslije par napadaja uzastopnih operirati da nebi došlo do upale.Eto operiran sam 15.04 a iz bolnice sam izašao nakon 4 dana, što da kažem nego da mi je operacija bila laka kao da idem vaditi zub sve je prošlo u najboljem redu,inaće operiran sam Laparaskopski te sam danas nakon tjedan dana išao na skidanje končića gdje me kirurgica pregledala te rekla da je sve u najboljem redu,naravno i ja se osjećam super al me samo malo muči jedan problem.
Molio bih one koji su operirani da mi kažu dali je normalno da se iznad reza kod pupka kad se skinu šavovi primjeti kao mala oteklina ili na dodir ruke zadebljanje.Eto to nisam primjetio dok me doktorica pogledala jer bih je pitao ovako došavši kući te kupajući se sam osjetio kažem malo zadebljanje ispod kože .U razgovoru sa doktoricom ista mi je rekla da ništa ne radim jer da nebi došlo do kile koja se koliko sam je razumio nalazi kod pupka.
Molim vas da mi kažete o kakvoj je kili riječ i di se ona nalazi gdje bi se to osjetilo da je imaš i što bi ovo moglo biti u mom slućaju.

Dragi Scorpion hvala na odgovoru na moju poruku. Ipak ću umjesto na internetu vrijeme morati provesti kod svoje doktorice. Očito za neke probleme nema čudotvornog lijeka. I meni su se dugo vidjeli grubi i ispupčeni šavovi iznad pupka. Doktor je rekao da je tu najveći šav i da je naviše rezana koža jer se kroz tu rupu izvlače kamenja, dakle što veći kamen, a moj je bio "mašala" ko osrednja šljiva, to veći rez. U početku mi je čak smetalo kad bih obukla hlače koje se kopčaju sprijeda jer točno se na tom mjestu zakopčaje botun pa dodatno iritira ranu. Sad mi je od operacije proteklo skoro dvije godine i to je sve splasnulo, skoro da se i ne vidi, ali još ponekad kad obučem traperice osjetim da me bode. Strpljenja i ne mojte raditi fizički teško, vjerujte mi iz iskustva. Malko sam uranila i imala problema i vrlo čudnih bolova koje nisam povezivala s operacijom, ali me je doktorica upozorila da se šest mjeseci, pa čak i duže pričuvam. Valjda kad klasično operiraš žuč onda i ne možeš dugo ništa raditi, a ovako se dobro osjećaš i zaboravljaš da je operacija uvijek operacija, ma kakva ona bila..
Dobro zdravlje vam želim.

doty
27.04.2009., 19:14

Pozdrav tebi i svim ostalima. Ove probleme koje si opisala imam i ja.Operacija žuči zbog žučnih kamenaca je bila prije 7 godina,prehrana mi je manje više bila "normalna".Nikada nisam ni jela masno,ljuto,slano,nikada nisam pila ni pušila,jedino sam znala pretjerati u slatkišima. Da skratim priču,od operacije imam problema sa gastritisom,kiselina mi pravi probleme,a od zimus isto grčevi i proljevi čim pojedem nešto prženo i masnije. Kuham na suncokretovom ulju,a par puta sam u gostima pojela obrok pripremljen na svinjskoj masti i umirala od grčeva i proljeva. Uglavnom,vidim da mi najbolje paše kuhano,tj.onaj način pripremanja hrane kod žučne dijete. Nisam išla potražiti pomoć i mišljenje doktora zbog tih tegoba,nekako sam sama pretpostavila da je to zbog toga što više nemam žučni mjehur. Kad me uhvati,popijem Buscol i na strogu dijetu:kuhanu rižu,krumpir,bijelo meso.Vjerojatno ti nisam puno pomogla ovim postom,ali da ti barem poručim da nisi jedina s tim tegobama nakon operacije žuči.

dUbO
28.04.2009., 04:42
Nisam išla potražiti pomoć i mišljenje doktora zbog tih tegoba,nekako sam sama pretpostavila da je to zbog toga što više nemam žučni mjehur.

Neću sada umisliti kako sam poseban, nego izgleda da smo stvarno različito načinjeni... Već sam napisao, odmah poslije operacije sam već tamanio i što nisam smio, pa sam pomalo sve probao i do danas nikada nisam osjetio ni najmanji problem, a tamanim sve što i prije... i tvrdim da nedostatak "skladišta" nema nikakve veze s probavom, ako se proizvodi dovoljno i dovoljno brzo žučna kiselina. Samo što ide direktno bez "skladištenja". Zašto bi to uzrokovalo probleme?? Ipak - mišljenje liječnika se traži!

P.S. KRATITE quotani tekst na ono bitno, ovako se previše ponavlja isti tekst!!

doty
28.04.2009., 07:21
Naravno da svatko od nas iznosi svoja subjektivna iskustva.Baš mi je drago da ima osoba koja nakon uklanjanja žučnog mjehura nemaju više nikakvih problema.Ja poznam dosta osoba koja su imali istu operaciju iz istih razloga,i uglavnom svi imaju neke tegobe,netko povraća nakon obilnijeg i masnijeg obroka,netko dobije proljev,nekoga boli poput onih žučnih kolika prije operacije.Da ne ispadne sad nešto negativno i obeshrabrujuće,naprotiv,moja preporuka svakom tko ima žučne kamence je da ide na operaciju.Nemojte se bojati i svakako se riješite tih kamenčića (netko i malo većih kao npr.ja)! I naravno, treba ići kod doktora,i slušati ih,to nikada nisam dovodila u pitanje.

dUbO
28.04.2009., 23:38
Mislim da je jako važno točno znati što se sa fiziološkog stajališta u nama događa. Dakle, proizvedena žuč (ostavimo sada jetru na miru!) se skladišti u žučnoj kesici i kad želudac dobije obilnu porciju recimo janjetine ispod saća, on daje nalog skladištu da mu isporuči dovoljno kiseline da sredi tu gomilu mesa i mladoga krumpira, salatu itd.

Onda se nekakav kamičak formira od... štojaznamčega, pa to vidi onaj što izvana gleda unutra preko ultrazvuka, pa kaže: vaš kamičak ima 9mm u promjeru i vi idete na odstranjivanje kamička, ali to znači i kesice, gore opisanog skladišta.

I što se promijenilo?!? U biti ništa!! Osim naravno što nema više skladišta, dakle ni rezerve, pa sve dalje zavisi od proizvođača žuči, kojom brzinom on može isporučivati kiselinu, kad ja krkam onu janjetinu?!? E pa da se razumijemo: nema žderanja i to najexpress... Valjda netko ima dobru tvornicu žuči (ja naprimjer) pa nema nikakvih problema, a iskreno ne žderem baš... "Papam" "đentilo" i pomalo, uvijek sam zadnji, dobro sažvakano, ali to je i prije bilo tako. Ne krkam ove "junk food", u što naravno ne spadaju pice, ali ne previše. I prolazi sve isto kako je i prije prolazilo, nikada ni najmanjeg traga problemu! A jasn je da se i organizam prilagođava novoj situaciji, tjerajući "tvornicu" da nekada radi brzo i prekovremeno! Posebno je pitanje kako stoji tvornica, kod alkoholičara neće biti baš tako bajno!

E pa sada stvarno me zanima kako ti kolege i kolegice "bezžučnjaci" pate i zašto?? Svakako treba pitati liječnika, ali ne padati na štos da je nedostatak žučne kesice preozbiljna i teška bolest koja izaziva sve one niže opisane probleme!! I jasno je da "krkanje" treba izvoditi rijetko, a u međuvremenu misliti o prehrani manje zahtjevnim namirnicama, u smislu potrošnje kiseline, što znači ne potamaniti za Uskrs 5-6 tvrdo kuhanih jaja dnevno!

doty
29.04.2009., 08:22
Prije odlaska na samu operaciju između ostalih pitanja koja sam postavila liječniku,pitala sam i da li ću kasnije moći jesti sve bez ograničenja.Njegov odgovor je bio ona stroga dijeta nekoliko mjeseci nakon operacije,a kasnije isto bolje izbjegavati tešku hranu i da ću sama vidjeti što mi smeta, te da i on osobno nakon iste operacije ne jede isto kao prije.Također mi je rekao da onima bez žučnjaka kamenci se mogu napraviti u žučnim kanalima,rijetko,ali postoji teoretska mogućnost.
S fiziološke strane probave i razgradnje masti što si opisao,poznato mi je sve to.Ja osobno nikada nisam ni jela npr.janjetinu,mladi luk,sa svake šnicle prije pripreme sam skidala i najmanju mrvicu masnoće,suhu slaninu i slično.I to sam napomenula doktoru da mi nije jasno odakle meni kamenci.Odgovor je bio da nije nužno nastanak kamenaca uvjetovan prehranom,ima i drugih čimbenika,koda nas žena to može biti i trudnoća.Čak i prehrana s premalo masnoće može dovesti do kamenaca jer žučni mjehur vrši svoju funkciju rjeđe, pa kolesterol iz žuči ima više vremena da se "skameni".
Još mi je rekao da žučni mjehur ima svoju funkciju i razlog zašto se rađamo s njim,a ne bez njega,a kada ga iz opravdanih i nužnih razloga moramo ukloniti možemo živjeti bez njega sto godina.

Ti dUbO tamaniš sve i ne smeta ti(već sam ti rekla da mi je drago zbog toga),ja od hrane pripremljene na svinjskoj masti dobijem proljev,pa to izbjegavam i jedem oduvijek više nemasno,moji kolege "bezžučnjaci"(baš si to simpatično sročio)imaju određene tegobe(ne pratim da li se "prežderavaju",znam da ja ne) -nismo svi isti,to smo oboje zaključili.
E da,ja za Uskrs ne da nisam pojela 4,5 kuhana jaja,već nisam niti jedno!
Opet ponavljam moj savjet onima koji imaju kamence,ne bojte se i riješite to!

?skorpion?
29.04.2009., 21:03
Bok svima!
Evo zamolio bi korisnike da mi ako mogu daju odgovor na moj post koji sam već iznio o mom problemu nakon operacije a glasi:

Eto zanima me jer iko imao takvo iskustvo da mu je bilo poslije operacije kao neko malo izbočenje,ove dane asm posjetio kirurgicu koja me je operirala te mi je sita rekla da nema brige za to da će to proći jer se radi o vanjskim i unutarnjim šavovima.Etoo ja joj vjerujem al eto u razgovorima sa nekim ljudima oni te stvari nisu imali pa me zanima vaše mišljenje

Unaprijed zahvalan

?skorpion?
29.04.2009., 21:20
Dragi Scorpion hvala na odgovoru na moju poruku. Ipak ću umjesto na internetu vrijeme morati provesti kod svoje doktorice. Očito za neke probleme nema čudotvornog lijeka. I meni su se dugo vidjeli grubi i ispupčeni šavovi iznad pupka. Doktor je rekao da je tu najveći šav i da je naviše rezana koža jer se kroz tu rupu izvlače kamenja, dakle što veći kamen, a moj je bio "mašala" ko osrednja šljiva, to veći rez. U početku mi je čak smetalo kad bih obukla hlače koje se kopčaju sprijeda jer točno se na tom mjestu zakopčaje botun pa dodatno iritira ranu. Sad mi je od operacije proteklo skoro dvije godine i to je sve splasnulo, skoro da se i ne vidi, ali još ponekad kad obučem traperice osjetim da me bode. Strpljenja i ne mojte raditi fizički teško, vjerujte mi iz iskustva. Malko sam uranila i imala problema i vrlo čudnih bolova koje nisam povezivala s operacijom, ali me je doktorica upozorila da se šest mjeseci, pa čak i duže pričuvam. Valjda kad klasično operiraš žuč onda i ne možeš dugo ništa raditi, a ovako se dobro osjećaš i zaboravljaš da je operacija uvijek operacija, ma kakva ona bila..
Dobro zdravlje vam želim.

Eto draga Kikašice hvala vama na odgovoru slažem se sa vama da bih se trebao što više pričuvati,mada mi jako teško to pada nemogu mitrovati a ako idem bilo što raditi i lagano nešto osjetim kako me šterca kao iglom na mjestu gdje su šavovi.Znam da je doktorima taj čin laparaskopske operacije kao i da nije operacija al eto ja kad se naslonim na stol bokom gje mi je bio šav odmah me zaboli znači da je rana jako friška.Što se tiče tog zadebljanja neznam kako bih ga opisao kao da je iznad pupka neki mišić malo nije to veliko kad se dira rukom kao neko zadebljanje ispod kože.Eto išao sam opet kod doktorice te mi je ista rekla da nema razkloga za brigu jer da će se to povući,a da kila nije jer da kila izgleda kao da ti crijevo izađe kod pupka vani te se napravi neka loptica.Kaže da panici mjesta nema ,eto ja joj vjerujem al baš mi to ide na živce mada znam da je sve to jako friško još.Ujedno rekla mi je da mogu jesti a ma baš sve al ja isto se držim lagane hrane bar jedan mjesec,a poslije ću preći na normalnu hranu jer ovako bi mogao izgubit još koji kil,a dosta mi je i onih izgubljenih 10 kila d0ok nisam našao uzrok tome a to je bila žuć.
nadm se da ste vi rješili problem sa želudcem jer meni je on strahovito radio probleme i od kad sam popio svu terapiju sad mi je super
Eto toliko pozdrav svima a ujedno i vama te također puno zdravlja želim ;)

?skorpion?
29.04.2009., 21:30
Eto draga Kikašice hvala vama na odgovoru slažem se sa vama da bih se trebao što više pričuvati,mada mi jako teško to pada nemogu mitrovati a ako idem bilo što raditi i lagano nešto osjetim kako me šterca kao iglom na mjestu gdje su šavovi.Znam da je doktorima taj čin laparaskopske operacije kao i da nije operacija al eto ja kad se naslonim na stol bokom gje mi je bio šav odmah me zaboli znači da je rana jako friška.Što se tiče tog zadebljanja neznam kako bih ga opisao kao da je iznad pupka neki mišić malo nije to veliko kad se dira rukom kao neko zadebljanje ispod kože.Eto išao sam opet kod doktorice te mi je ista rekla da nema razkloga za brigu jer da će se to povući,a da kila nije jer da kila izgleda kao da ti crijevo izađe kod pupka vani te se napravi neka loptica.Kaže da panici mjesta nema ,eto ja joj vjerujem al baš mi to ide na živce mada znam da je sve to jako friško još.Ujedno rekla mi je da mogu jesti a ma baš sve al ja isto se držim lagane hrane bar jedan mjesec,a poslije ću preći na normalnu hranu jer ovako bi mogao izgubit još koji kil,a dosta mi je i onih izgubljenih 10 kila d0ok nisam našao uzrok tome a to je bila žuć.
nadm se da ste vi rješili problem sa želudcem jer meni je on strahovito radio probleme i od kad sam popio svu terapiju sad mi je super
Eto toliko pozdrav svima a ujedno i vama te također puno zdravlja želim ;) Da još sam vam zaboravio reći probajte protiv proljeva sa čajem od osušene kore šipka koja se stavi u vodu i pak komadića te kore i zakuha i to se onako gorko popije ili ako vam je lakše sa tabletama Seldiar sigurno će vam pomoći

doty
29.04.2009., 21:42
?skorpion?, nadam se da te je tvoja doktorica kirurg umirila sa svojim objašnjenjem. Ne brini,sve je još"friško",bitno da je ona na kontroli ustanovila da je sve u redu.
Što se tiče postoperativnih bolova,mene je bolilo svakodnevno jedno mjesec dana,ali neka stalna tupa bol koja je bila neusporediva s onim žučnim kolikama koje su bile puno,puno gore.Na kontrolama mi je rečeno da je sve ok.

Čuvaj se još neko vrijeme težih napora i ne brini, bit će sve u redu.Najgore je iza tebe,sad polako ide oporavak svojim tijekom.

Pozdravljam te i želim brz oporavak!

dUbO
30.04.2009., 03:15
Nitko ne spominje kako je žučni kanal zatvoren?? Kirurg mi je to "jednostavno" objasnio: "Stavili smo malu čeličnu štipaljku". Pretpostavljam da je barem od inoxa!! I naravno, ako se rendgenski snima nešto i zahvati i taj dio, vidi se ta "štipaljka". Dakle, ipak nije sve kao prije, jer je u tijelu strani perdmet, po meni on ponekad uzrokuje jednu laganu tupu bol, na koju baš i ne obraćam pažnju.
Svakako da se može dogoditi da se i u onome ostatku žučovoda stvore kamenci!! Tko je j. sreće, može ponovo na laparoskopiju! Isto tako, naše tijelo taj ostatak počinje puniti žučnom kiselinom, pa je to nekakav (mali) nadomjestak žučne kesice. Pravo je pitanje dali se taj "crvuljak" može širiti i preuzimati donekle funkciju žučne kesice, pa zato nekome ne smeta ništa?? Inače, ja nisam dobar primjer, jer ne slušam previše liječnike, više volim "papat" nego postit i jesti samo malo blitve pod ulje!! Uvjeravam vas da nitko od nas neće vidjeti doček nove 2099, pa ja zato nastojim od života uzeti koliko se može!! Tu neizostavno spada janjetina ispod saća, mladi krumpir i mladi luk, a naravno zalijeva se pivom!! U slast...
P.S. Da ne spominjem slatko i macchiato...

Kikašica
30.04.2009., 11:06
Opet ja. Potaknuta vašim pisanjima i iskustvima, "odvažna" kakva sam uvijek, otišla doktorici po pomoć. Nakon što je ona po svom običaju posvetila više pažnje slovima na tastaturi i šiframa u svojim pametnim knjigama, nakon odmahivanja glavom u svim smjerovima i komentara "A di ću te ja u našem malom gradu poslati?", pruži mi spasonosno rješenje papir crvene boje na kojem piše COLONOSKOPIJA. I kaže vidimo se kad to obaviš. Skoro sam afanala (pala u nesvjest). Pa ja ovako doktorice, pa onako doktorice a ona će meni "mogu te ja slati vamo i tamo, na kraju ćeš opet završiti na tom pregledu. Nisam se oduševila tim prijedlogom odnosno nalogom, ali ona se nije dala smesti ili tako ili nikako..... U našem malom gradu trenutno nema gastroenterologa, ali ja imam mogućnosti otići u drugi grad i duboko o tome razmišljam. Još sam u šoku i oprostite ako krivo pišem. Scorpionu bih zahvalila na savjetu, ali Seldiar sam pila i on samo trenutno pomaže, a apotekarica me upozorila ako ga predugo koristim da će prestati djelovati. Čaj od kore šipka je moja baka uvijek isticala kao super ljek za proljev, ali ja sam na to skroz zaboravila, hvala na podsjećanju. Trenutno pijem nekakve kapi iz biljne apoteke, ali kažu najmanje dva mjeseca redovitog uzimanja dok se pokaže djelovanje.

doty
30.04.2009., 12:28
Upravo tako bi i moj doktor mene odmah lansirao na kolonoskopiju!(da nemamo istog doktora,šalim se)
A to bi obavila jedino pod tom kratkotrajnom sedacijom ili kako se već zove,znači da ja tu radnju prespavam,a za to treba ići kod privatnika i platiti najmanje tisuću kuna i više.
Za proljev imaš super mješavinu čaja,zove se DIACOL čaj(suban).Sastoji se od ploda šipka,bijelog sljeza,lista kupine,hrast kora,kamilica i borovnica.
Također čaj od dunjinog lista.Rogač je odličan,može onaj mljeveni za kolače.Meni je nakon operacije kirurg rekao da pijem čaj od mente za ublažavanje grčeva.
Ako se odlučiš za kolonoskopiju,javi kako je bilo,možda ohrabriš nas kukavice(mislim na sebe).Zar te nije doktor za početak poslao na vađenje krvi?Valjda se može orjentaciono vidjeti da li postoji kakava upala,pa onda oni parametri kojima se vidi stanje jetre i gušterače...
E da, za proljev su super Linex kapsule(probiotik).
Ovo sve što sam nabrojala inače moja obitelj koristi u slučaju proljeva.

simon3
30.04.2009., 17:35
Pozdrav tebi i svim ostalima. Ove probleme koje si opisala imam i ja.Operacija žuči zbog žučnih kamenaca je bila prije 7 godina,prehrana mi je manje više bila "normalna".Nikada nisam ni jela masno,ljuto,slano,nikada nisam pila ni pušila,jedino sam znala pretjerati u slatkišima. Da skratim priču,od operacije imam problema sa gastritisom,kiselina mi pravi probleme,a od zimus isto grčevi i proljevi čim pojedem nešto prženo i masnije. Kuham na suncokretovom ulju,a par puta sam u gostima pojela obrok pripremljen na svinjskoj masti i umirala od grčeva i proljeva. Uglavnom,vidim da mi najbolje paše kuhano,tj.onaj način pripremanja hrane kod žučne dijete. Nisam išla potražiti pomoć i mišljenje doktora zbog tih tegoba,nekako sam sama pretpostavila da je to zbog toga što više nemam žučni mjehur. Kad me uhvati,popijem Buscol i na strogu dijetu:kuhanu rižu,krumpir,bijelo meso.Vjerojatno ti nisam puno pomogla ovim postom,ali da ti barem poručim da nisi jedina s tim tegobama nakon operacije žuči.

I ja patim od sličnih tegoba, i to je normalno nakon operacije. Zašto?

Zato što žuč otječe direktno u tanko crijevo, te nakon teže probavljivog jela
nadraži crijeva na grčeve i proljev.

Sasvim normalna pojava, i kolonoskopija je tu nepotrebna, osim u slučajevima raka debelog crijeva u obitelji, kad se može učiniti da se otkloni sumnja.

Neki ljudi nastave jesti sa lošom ishranom (jer zasigurno, svinjska mast, i inače pržene stvari su nezdrava hrana za sve ljude), i nemaju nekih tegoba. Međutim, većina ipak ima, i tegobe se s godinama mogu pogoršavati, ukoliko se ne pazi na ishranu.

Ja osobno spadam, na žalost, u onaj mali postotak ljudi kojima se kamenac opet formirao u žučovodu nakon operacije, potaknut trudnoćom.

Nikad nisam bila debela, u mene je to izgleda genetski uvjetovano.

Meni su pomogli čajevi i homeopatija da se pijesak ispere.
Sad, u svibnju, očekujem pojačane tegobe, svake godine mi je tako. Malo više pripazim na ishranu, i prođe.

Neki ljudi jednostavno žive da bi jeli.:ne zna:
Ja ne.

dUbO
01.05.2009., 04:05
Zato što žuč otječe direktno u tanko crijevo, te nakon teže probavljivog jela
nadraži crijeva na grčeve i proljev.

Neki ljudi jednostavno žive da bi jeli.:ne zna:
Ja ne.

Evo, nekakvo objašnjenje je i to! nažalost, nigdje na internetu o tome nema ni riječi, a zdrava logika kaže da ova tvrdnja znači da je žučna kesica usput i ventil za doziranje kiseline?

Prava je maksima "jedi da bi živio", ali ako se moraš držati kao pijan plota strogih dijeta, jadan je to život!! Uskraćeno je puno užitaka. A kažu stari: use, nase i podase... (ili je to muška maksima, oprostite?!?)

simon3
01.05.2009., 08:35
Evo, nekakvo objašnjenje je i to! nažalost, nigdje na internetu o tome nema ni riječi, a zdrava logika kaže da ova tvrdnja znači da je žučna kesica usput i ventil za doziranje kiseline?

Prava je maksima "jedi da bi živio", ali ako se moraš držati kao pijan plota strogih dijeta, jadan je to život!! Uskraćeno je puno užitaka. A kažu stari: use, nase i podase... (ili je to muška maksima, oprostite?!?)

Ma kakva stroga dijeta! Samo u akutnoj fazi(kad boli).

Jedeš razumno! Ja, nakon onih bolova, koje smo većina ovdje osjetili i nisu baš veseli:eek: ne bih trčala za slaninom i pečenim jajima baš svaki dan (u biti, ne jedem ih nikako)

doty
01.05.2009., 10:24
simon3,kakve si to čajeve pila,koliko sam te shvatila,pronašli su ti pijesak i kamence u žučovodu,a riješila si ih se s čajevima i homeopatijom.
S homeopatijom nemam iskustva,to još nije došlo do nas(voljela bih da je),pa me zanimaju ti čajevi.Ne bih baš voljela biti te sreće da mi se naprave u kanalima,a možda i jesu,nikad se ne zna,bit će kako mora biti.
Čisto informativno da znam u takvom slučaju što može pomoći.

help me!!!
01.05.2009., 12:19
Naravno da svatko od nas iznosi svoja subjektivna iskustva.Baš mi je drago da ima osoba koja nakon uklanjanja žučnog mjehura nemaju više nikakvih problema.Ja poznam dosta osoba koja su imali istu operaciju iz istih razloga,i uglavnom svi imaju neke tegobe,netko povraća nakon obilnijeg i masnijeg obroka,netko dobije proljev,nekoga boli poput onih žučnih kolika prije operacije.Da ne ispadne sad nešto negativno i obeshrabrujuće,naprotiv,moja preporuka svakom tko ima žučne kamence je da ide na operaciju.Nemojte se bojati i svakako se riješite tih kamenčića (netko i malo većih kao npr.ja)! I naravno, treba ići kod doktora,i slušati ih,to nikada nisam dovodila u pitanje.

hej...htjela bih te pitat jer mozda znas kakav je Dr. Kolovrat u dubravi, za zuc...hvala ti puno...

doty
01.05.2009., 12:51
Help me!!! ja nisam bila na operaciji u Zagrebu.
Nadam se da će ti netko drugi pomoći svojim savjetom i preporukom.

?skorpion?
01.05.2009., 20:53
[QUOTE=Kikašica;20192713] ...Da treba vremena da se to stabilizira. Protekne eto i druga godina a problemi s probavom su polako počeli kontrolirati moj život....

Po mome iskustvu, to veze nama! Imam nešto duži staž bez žučne kesice (dakle samo nam fali mali rezervoar/skladište - ništa drugo!!) i još sam u bolnici prvi dan moljakao da mi daju jesti, pa se doma svađao oko fete pršuta, pa odlučio SVE jesti dok ne vidim kako ide. Kako tada, tako i sada, osim što je trbuh narastao, ali... iz drugih razloga, a nisam žensko iako tako izgleda... (kao u 7 mjesecu...) Uživam u svemu, za Uskrs tamanim po par jaja dnevno(sa žumanjkom, naravno) bez problema. Možda nismo svi isti, ali svima bez kesice žuč dolazi prema potrebi u dovoljnoj količini i sve se odvija kako je priroda zamislila!! S tim, da ipak treba jesti polako bez halapljivosti, dati vremena da se stvori dovoljno žuči.
Duobo evo nakon 15 dana od operacije danas sam pojeo meso sa gradela al eto žena se privarila pa stavila bjeli luk na isto meso,mada sam ga isti tren mako sa mesa evo neznam baš čudno osječam neku tupu bol na mjestu gdje je bila žuć tj ispod desnog rebrenog luka.Hm malo sam se zamislio neznam u čemu je sad problem ako sam iozvadio žuć koji bog me sad probada.Mislim da će još proći puno vremena dok se ne naučim živiti sa tim i dok ne shvatim što mi odgovara što ne od hrane a ujedno kojom brzinom moram jesti.Evo što je najgore od ručka do sad me malo lagano to tupo boli tako da neznam što bi bilo dobro uzeti da tu hranu što prije probavi.
Da li znaš što napraviti u takvim situacijama;))

dUbO
02.05.2009., 12:23
[QUOTE=dUbO;20232863]
Da li znaš što napraviti u takvim situacijama;))

Na moju sreću nikada mi do danas nije ništa naškodilo. Mlatim pancetu, jaja, sve kao i prije. Jedna lijepa strana života meni je papat lijepu i ukusnu hranu. Onda nekako lakše plivaš kroz svakidašnje probleme...
Neću reći da sam baš odmah navalio na jaja i slaninu, ipak sam pomalo testirao što prolazi, pa je početak bio griz žumanjka, pa četvrtina itd. Jedina mjera, koliko sam do sada naučio, je tvoj stomak i dali ti neka hrana smeta ili ne. Pri tome svakako je bitna i količina, važno je polako sažvakati i polako jesti! Svi uglavnom počiste ručak kao na trkama, a ja uživam barem 10 minuta duže. Treba jetri dati vremena da proizvede potrebnu količinu "goriva".
Bitno je ne paničariti: ne smijem ovo ili ono! To nije istina, probaj malo, ako smeta -odgodi za bolje dane, ako ne smeta - klopaj! Svakako ženu ne slušaj, pogotovo ako imaš malo "viška", one su zavidne i koriste gužvu da nam vrate liniju...
Da, i vrijeme čini svoje, organizam je ipak čudo i nauči se najnormalnije raditi bez žučne kesice.

?skorpion?
02.05.2009., 12:42
?skorpion?, nadam se da te je tvoja doktorica kirurg umirila sa svojim objašnjenjem. Ne brini,sve je još"friško",bitno da je ona na kontroli ustanovila da je sve u redu.
Što se tiče postoperativnih bolova,mene je bolilo svakodnevno jedno mjesec dana,ali neka stalna tupa bol koja je bila neusporediva s onim žučnim kolikama koje su bile puno,puno gore.Na kontrolama mi je rečeno da je sve ok.

Čuvaj se još neko vrijeme težih napora i ne brini, bit će sve u redu.Najgore je iza tebe,sad polako ide oporavak svojim tijekom.

Pozdravljam te i želim brz oporavak!
Doty baš takvi neki tupi bolovi me znaju zafrkavati što se tiće kirurgice ona kaže naravno da je sve u redu.Eto sad primjećujem razliku od onog prijašnjeg stanja kad sam strepio što pojesti da me nebi uhvatili bolovi,sad to samo reagira tako da me odma protjera na WC što je daleko lakše nego trpiti bolove.Osobno je i meni drago da sam donio odluku bez imalo muke al tom je pridonjelo moje neznanje jer ipak ču ti biti iskren imam 3 diskus hernije već 6 godina sam toliko toga naučio istražio putem neta tako da me je strah otić na operaciju,dok za razliku od žući nisam tio ni pogledati na net već sam donio odluku bez imalo straha tako da operaciju nisam ni osjetio,Eto sad je na meni da malo prisluškujem organizam što će mi odgovarati a što ne u ishrani jer ipak je to sve friško tek je 15 dana prošlo od operacije.
Doty što se tiće težih napora to definitivno pazim da nebi došlo do pupčane kile jedino još neznam kad nešto pojedem što nebih smio pa me onako malo tupo boli na mjestu gdje je bila žuć što da n.Dali je tebi poznato što da napravim ako nešto pojedem pa natupi ta tupa neka lagana bol u predjelu desnog rebrenog luka,dali popiti kakvu tabletu nešto gazirano neznam ni sam ako znaš molio bi te za savjet.
Eto hvala ti na odgovorenom postu i također i tebi želim puno zdravlja kao i sveg ostalog ;))

?skorpion?
02.05.2009., 12:50
[QUOTE=?skorpion?;20327110]

Na moju sreću nikada mi do danas nije ništa naškodilo. Mlatim pancetu, jaja, sve kao i prije. Jedna lijepa strana života meni je papat lijepu i ukusnu hranu. Onda nekako lakše plivaš kroz svakidašnje probleme...
Neću reći da sam baš odmah navalio na jaja i slaninu, ipak sam pomalo testirao što prolazi, pa je početak bio griz žumanjka, pa četvrtina itd. Jedina mjera, koliko sam do sada naučio, je tvoj stomak i dali ti neka hrana smeta ili ne. Pri tome svakako je bitna i količina, važno je polako sažvakati i polako jesti! Svi uglavnom počiste ručak kao na trkama, a ja uživam barem 10 minuta duže. Treba jetri dati vremena da proizvede potrebnu količinu "goriva".
Bitno je ne paničariti: ne smijem ovo ili ono! To nije istina, probaj malo, ako smeta -odgodi za bolje dane, ako ne smeta - klopaj! Svakako ženu ne slušaj, pogotovo ako imaš malo "viška", one su zavidne i koriste gužvu da nam vrate liniju...
Da, i vrijeme čini svoje, organizam je ipak čudo i nauči se najnormalnije raditi bez žučne kesice.Duobo hval ti na avjetu.Svakog dana probijam led sve cviše i više istina je da me je malo starh al eto vidim da se ništa ne mjenja osim da me malo protjera tj zakrči u crijevima i ode skorpi na WC hahhah ;)).Što se tiće žene ma ne slušam je jer ipak mi je sama žuć natjerala da skinem 10 kila i još da se prepustim ženinim savjetima došao bi na kilažu jednog anoreksičara hhaha naravno njoj bi možda bio zgodan,naravno iste bi htjele da im budemo ko neki momci a ne shvaćaju u biti da smo ko dečkići tako seksi i privlačni i da valja imati malo mekanog na sebi jer bolje da se ljuja neg da žulja

nea
02.05.2009., 17:03
juce su mi skinuli kopce
fino se osjecam
evo 8 dana od operacije
jedino me malo muci wc
jedem sljive, pijem donat ujutro, jedem povrce, pijem vodu, kompote, jedem juhe
ali tvrdo, ubi me
cak sam juce pojela i komadicak lazanje sto su moji momci klopali i nista
mene je jos uvijek strah jesti, ne bi mogla prezivjeti bol (bar tako osjecam)
cak sam pocela i laganu nesicu sa skim milk i :rofl:
ali ne mogu na wc

doty
02.05.2009., 20:25
?skorpion? što se tiče gaziranog pića,mislim da to nije dobro tako brzo nakon operacije.Jesi li dobio kakve pismene naputke o prehrani kad si odlazio iz bolnice?Ja jesam,ali se sad ne sjećam svega napisanog,a više nemam taj papir.Mislim da je pisalo gazirano pod zabranjeno. Sjećam se da je preporučen čaj od mente,i da je meni jako pasao. Ja nisam pila nikakve tablete za bolove,jednostavno sam mogla podnijeti tu tupu bol,meni su bili užasni oni žučni napadi. I ono nakon buđenja iz anestezije je bilo jako bolno.
Još je to kod tebe sve "friško",nemoj pretjerivati u ničemu.Vidjet ćeš sam što ti smeta,a što ne. Ja sam malo pomalo s one stroge dijete prelazila na uobičajenu, s tim da nikad nisam pretjerivala u jelu i prije kamenaca.

doty
02.05.2009., 20:41
Nea, stvarno je to sve individualno,netko poslije uklanjanja žučnjaka ima češće proljeve,a kod tebe je suprotan problem. Ne znam da li je u tvom slučaju i prije bilo tako,ako je onda već znaš kako si to rješavala,vjerojatno sa svim tim što si nabrojala.
I kod tebe je prošlo malo vremena od operacije,treba organizmu vremena da se prilagodi da u tom probavnom procesu više nema žučnog mjehura.
Sad mi pada na pamet onaj probiotik activia ili kako se već zove,probaj i s tim.
Želim ti brz oporavak!

dUbO
03.05.2009., 03:43
[QUOTE=dUbO;20334290]bolje da se ljuja neg da žulja

Ostavio sam samo ovo "bitno"!!
Ali: gazirano - jako umjereno, nikada preko 0,2 Cocacole, a pivo do 0,3, ako baš hrana traži, onda do 0,5! S tim se ne igram. Nešto drugo: ako govorimo "tupa bol", trebalo bi točnije opisati taj osjećaj... I ja relativno često osjetim tupo "prisustvo" baš ono desno ispod rebara, ali teško bih to nazvao bol. A možda nekome jest, zavisi od praga naravno!

A realno, pa tu je ipak unutra nekakav šav, kod mene (valjda kod drugih isto?) nekakva štipaljka, pa je tu bila nekakva rupa, dakle nije sve kao prije. Zato tome osjećaju (mala neugoda, ali ne bol) ne pridajem pažnju, kako dođe brzo prođe.

Inače, liječnik treba zakazati slijedeći ultrazvuk, mislim za 2 ili 3 godine, napravio sam lani i sve je ok, osim što sam dobio prodiku o težini, ali imam ja to doma pa sam se navikao... Pa žene su lijepe kada su u sedmom mjesecu, što bih se ja nervirao? Ipak, u svoju obranu: kod nas je u ratu bilo gladi! Ja sam na novu 1992 imao 68 kg na 182 cm. Znam da je to djelovalo i na psihu... pa se sada previše brinem za rezervu!

simon3
03.05.2009., 09:46
Doty baš takvi neki tupi bolovi me znaju zafrkavati što se tiće kirurgice ona kaže naravno da je sve u redu.Eto sad primjećujem razliku od onog prijašnjeg stanja kad sam strepio što pojesti da me nebi uhvatili bolovi,sad to samo reagira tako da me odma protjera na WC što je daleko lakše nego trpiti bolove.Osobno je i meni drago da sam donio odluku bez imalo muke al tom je pridonjelo moje neznanje jer ipak ču ti biti iskren imam 3 diskus hernije već 6 godina sam toliko toga naučio istražio putem neta tako da me je strah otić na operaciju,dok za razliku od žući nisam tio ni pogledati na net već sam donio odluku bez imalo straha tako da operaciju nisam ni osjetio,Eto sad je na meni da malo prisluškujem organizam što će mi odgovarati a što ne u ishrani jer ipak je to sve friško tek je 15 dana prošlo od operacije.
Doty što se tiće težih napora to definitivno pazim da nebi došlo do pupčane kile jedino još neznam kad nešto pojedem što nebih smio pa me onako malo tupo boli na mjestu gdje je bila žuć što da n.Dali je tebi poznato što da napravim ako nešto pojedem pa natupi ta tupa neka lagana bol u predjelu desnog rebrenog luka,dali popiti kakvu tabletu nešto gazirano neznam ni sam ako znaš molio bi te za savjet.
Eto hvala ti na odgovorenom postu i također i tebi želim puno zdravlja kao i sveg ostalog ;))

To ti je sve normalno! I meni tako zna zasmetati, potpuno isto, i to ti je znak da si pojeo nešto što nisi smio, ili u pretjeranoj količini.

Polako! Čaj od mente koji ti je Doty preporučila pomaže, pij ga bez šećera.

Ništa gazirano! To je svakako nezdravo, i sad će ti samo škoditi.

U biti, prvo vrijeme paziš i izbjegavaš onu istu hranu od koje si dobijao bolove
prije operacije. Vraćaš je na svoj jelovnik oprezno, polako i u malim količinama.
Ne smiješ šokirati jetru:D

simon3
03.05.2009., 09:57
simon3,kakve si to čajeve pila,koliko sam te shvatila,pronašli su ti pijesak i kamence u žučovodu,a riješila si ih se s čajevima i homeopatijom.
S homeopatijom nemam iskustva,to još nije došlo do nas(voljela bih da je),pa me zanimaju ti čajevi.Ne bih baš voljela biti te sreće da mi se naprave u kanalima,a možda i jesu,nikad se ne zna,bit će kako mora biti.
Čisto informativno da znam u takvom slučaju što može pomoći.

Draga moja, nema ti ni ovdje homeopatije:flop:

To mi prepisao jedan liječnik, koji se sad eto, bavi liječenjem travama, i homeopatskim kuglicama, premda nije homeopat. Inače, to im je obiteljska tradicija, i meni je doista pomoglo, ma spasilo me.

Prije toga sam se baš patila, obišla sam nekoliko liječnika, i ništa nije pomoglo, prvo nisu znali zašto me boli, pa onda nisu znali kako će to riješiti. Nije da sam
otišla travaru. Liječenje je bilo dugotrajno, nekih godinu i pol, ali pomoglo je.

Prije toga sam živjela na juhama i lešadi, (a mrzim kuhano meso).

Sad jedem i blitvu i špinat, davim se u trešnjama, počastim se i pohanim pilećim filetima s vremena na vrijeme, pa čak i "maznem" malo graha kad ga kuham mužu...:D

Ako ti zatreba (a nadam se da neće), javi na PP pa ću te uputiti. Nisam spomenula da sam ja stvarno pegula, meni su ugradili nekakav stent na mjesto žučovoda, jer je bio oštećen. A imala sam samo 22 godine.

nea
03.05.2009., 20:53
Nea, stvarno je to sve individualno,netko poslije uklanjanja žučnjaka ima češće proljeve,a kod tebe je suprotan problem. Ne znam da li je u tvom slučaju i prije bilo tako,ako je onda već znaš kako si to rješavala,vjerojatno sa svim tim što si nabrojala.
I kod tebe je prošlo malo vremena od operacije,treba organizmu vremena da se prilagodi da u tom probavnom procesu više nema žučnog mjehura.
Sad mi pada na pamet onaj probiotik activia ili kako se već zove,probaj i s tim.
Želim ti brz oporavak!

ne ja nisam imala problema s time dok nisam pocela no fat diet zbog zuci
do tada sve ko sat
ujutro banana nakon 5 min wc
kad sam morala na dijetu zbog zuci prije operacije sve se poremetilo
koliko mislis da tijelu treba da se prilagodi zivotu bez zuci
ja sam mislila da to sad vec funkcionira
danas sam cak papala i nutelu (znam da ne bih trebala zbog stolice) i nikakvih problema
koliko treba da sve to unutra sigurno zaraste
jer meni doktor kaze da mogu ici na poso nako 3 tjedna, ali mene strah, jer se moram puno saginjati i ici uz niz skale, cesto i podizati tesko
e i meni nisu dali nikakvu posebnu prehranu nakon operacije
kaze sve samo polako krenuti s masnocama
ali ovo je sj amerika, nemaju oni kulturu prehrane

doty
05.05.2009., 17:08
nea, ne znam koliko treba da se sve ustali,i probava,i stolica,pa onda treba i da ti neki unutrašnji šavovi zarastu,ipak je jedan organ izvađen,pa je nešto na nešto spajano(da to tako pojednostavljeno kažem).
I ovdje se nakon operacije dosta brzo vraća na posao(ja nisam tada radila pa sam se mogla oporavljati polako).
Mislim da je nakon 3 tjedna još rano dizati teret i teško fizički raditi,ako si u mogućnosti bolje ti je još pričekati s tim.
Znam za primjer kada se jedna osoba iz moje okoline nije čuvala,pa je nakon godine dana od operacije žuči operirala bruh.
Pozdravljam te!

ana_df26
05.05.2009., 19:54
imam jedno možda glupo pitanje, ali eto ja to ipak baš ne razumijem. kad vam laparoskopski odstrane žučni mjehur (žučnjak), ostaje vam što? osim žučnog kanala koji je zatvoren čeličnom štipaljkom ako sam dobro pročitala, ostaje li još koji dio same žuči? i koji organ dakle onda preuzima ulogu koju je do tad obavljala žuč? ispričavam se, ali stvarno nisam baš najbolje shvatila cijeli proces, pa bih htjela saznati što više informacija prije nego odem na razgovor kod doktora...
unaprijed se zahvaljujem!

?skorpion?
05.05.2009., 22:11
?skorpion? što se tiče gaziranog pića,mislim da to nije dobro tako brzo nakon operacije.Jesi li dobio kakve pismene naputke o prehrani kad si odlazio iz bolnice?Ja jesam,ali se sad ne sjećam svega napisanog,a više nemam taj papir.Mislim da je pisalo gazirano pod zabranjeno. Sjećam se da je preporučen čaj od mente,i da je meni jako pasao. Ja nisam pila nikakve tablete za bolove,jednostavno sam mogla podnijeti tu tupu bol,meni su bili užasni oni žučni napadi. I ono nakon buđenja iz anestezije je bilo jako bolno.
Još je to kod tebe sve "friško",nemoj pretjerivati u ničemu.Vidjet ćeš sam što ti smeta,a što ne. Ja sam malo pomalo s one stroge dijete prelazila na uobičajenu, s tim da nikad nisam pretjerivala u jelu i prije kamenaca.
Doty da baš tako se i ja ponašam što se tiče prehrane sve mi je sad nešto lešo lagano bez gaziranih piča ,osim jutarnje crne kave al ne vidim da mi smeta jel je baš ne popijem u nekim velikim količinama.Što se tiče pismenih naputaka biću iskren nisam dobio baš ništa doktor koji me je otpusti mi je rekao da mogu jesti sve al ja ipak mislim da je to malo prebrzo i eto izdržat ču mjesec dana a onda ču polako prelatiti i na drugu hranu a ujedno kao što kažeš vidjet ću što mi odgovara što ne .Eto za sad iskreno ne vidim nekih velikih tegoba osim što me malo živcira recimo čim prođe par sati moram nešto jesti jer mi na mjestu ispod desnog rebrenog luka odma počme malo štipkati tj tupa neka bol i čim pojedem smiri se,tako da prakticiram više puta jesti.Uz to primjetio sam da čim se malo više puta sagnem odmah me na mjestima gdje su bile rupe počme malo štrecati kao da me nekom iglicom bocka,ma nije to ništa strašno al eto naj vjerovatnije je to zbog toga jer ipak treba vremena da se sve to posloži,a ja sam nestrpljiv jer nemogu mirovati a moram jer ako nešto i počmem raditi ne baš teško osjetim kako me malo jače probada,tako da odmah stanem.Eto što se tiče upustava o prehrani kažem nažalost nisam nikakva dobio kao ni otpusno pismo,al malo sam po netu pogledao a ujedno i pročitao sam i vaše ppostove koji su mi puno pomogli tako da stvarno vodim računa da bar toliko koliko neko vrijeme izdržim ovim tempom,i mogu vam reći da prije dok nisam operirao žuć sam učestalo imao proljeve kao i gastritis,tako da sad od kad sam ovo napravio i rješio problem želudca su se povukli i proljevi,jedino što primjećujem ako brzo pojedem nešto samo me u stomaku nešto zakuha i protjera al eto nema proljeva već normalna stolica:mig:

?skorpion?
05.05.2009., 22:20
[QUOTE=?skorpion?;20334678]

Ostavio sam samo ovo "bitno"!!
Ali: gazirano - jako umjereno, nikada preko 0,2 Cocacole, a pivo do 0,3, ako baš hrana traži, onda do 0,5! S tim se ne igram. Nešto drugo: ako govorimo "tupa bol", trebalo bi točnije opisati taj osjećaj... I ja relativno često osjetim tupo "prisustvo" baš ono desno ispod rebara, ali teško bih to nazvao bol. A možda nekome jest, zavisi od praga naravno!

A realno, pa tu je ipak unutra nekakav šav, kod mene (valjda kod drugih isto?) nekakva štipaljka, pa je tu bila nekakva rupa, dakle nije sve kao prije. Zato tome osjećaju (mala neugoda, ali ne bol) ne pridajem pažnju, kako dođe brzo prođe.

Inače, liječnik treba zakazati slijedeći ultrazvuk, mislim za 2 ili 3 godine, napravio sam lani i sve je ok, osim što sam dobio prodiku o težini, ali imam ja to doma pa sam se navikao... Pa žene su lijepe kada su u sedmom mjesecu, što bih se ja nervirao? Ipak, u svoju obranu: kod nas je u ratu bilo gladi! Ja sam na novu 1992 imao 68 kg na 182 cm. Znam da je to djelovalo i na psihu... pa se sada previše brinem za rezervu!
Duobo da slažem se nebih to nazvao sa boli nego sa nekom nelagodom nekom prazninom onako kao da nešto na tom mjestu fali kao da je neka rupa na tom jestu i kao da se stvara neko lagano grčenje tj stezanje.Daleko je to od boli one koju sam proživljavao,al eto pošto sam friško operiran mislim da dok se organizam ne navikne na to da će me malo smetati,zato ču to prepustiti vremenu od nekih pola godine pa če mo viditi dalje kavo če stanje vidjeti.
Evo ovim putem se svima isprićavam zbog mojih gramatičkih grešaka jer kad dođem na lap jako brzo ispišem postove pa i ne vodim baš računa o gramatičkim greškama kao i interpukciskim znakovima,a ujedno još se niosam privikao na stranicu foruma pa je još proučavam malo mi je sva čudna i nepoznata,nadam se da mi nećete zamjeriti
:):mig:

?skorpion?
05.05.2009., 22:23
To ti je sve normalno! I meni tako zna zasmetati, potpuno isto, i to ti je znak da si pojeo nešto što nisi smio, ili u pretjeranoj količini.

Polako! Čaj od mente koji ti je Doty preporučila pomaže, pij ga bez šećera.

Ništa gazirano! To je svakako nezdravo, i sad će ti samo škoditi.

U biti, prvo vrijeme paziš i izbjegavaš onu istu hranu od koje si dobijao bolove
prije operacije. Vraćaš je na svoj jelovnik oprezno, polako i u malim količinama.
Ne smiješ šokirati jetru:D

Simon havla ti na svavjetu pokušavam se tako privikavat a sa čajem počinjem od sutra:D

?skorpion?
05.05.2009., 22:38
Opet ja. Potaknuta vašim pisanjima i iskustvima, "odvažna" kakva sam uvijek, otišla doktorici po pomoć. Nakon što je ona po svom običaju posvetila više pažnje slovima na tastaturi i šiframa u svojim pametnim knjigama, nakon odmahivanja glavom u svim smjerovima i komentara "A di ću te ja u našem malom gradu poslati?", pruži mi spasonosno rješenje papir crvene boje na kojem piše COLONOSKOPIJA. I kaže vidimo se kad to obaviš. Skoro sam afanala (pala u nesvjest). Pa ja ovako doktorice, pa onako doktorice a ona će meni "mogu te ja slati vamo i tamo, na kraju ćeš opet završiti na tom pregledu. Nisam se oduševila tim prijedlogom odnosno nalogom, ali ona se nije dala smesti ili tako ili nikako..... U našem malom gradu trenutno nema gastroenterologa, ali ja imam mogućnosti otići u drugi grad i duboko o tome razmišljam. Još sam u šoku i oprostite ako krivo pišem. Scorpionu bih zahvalila na savjetu, ali Seldiar sam pila i on samo trenutno pomaže, a apotekarica me upozorila ako ga predugo koristim da će prestati djelovati. Čaj od kore šipka je moja baka uvijek isticala kao super ljek za proljev, ali ja sam na to skroz zaboravila, hvala na podsjećanju. Trenutno pijem nekakve kapi iz biljne apoteke, ali kažu najmanje dva mjeseca redovitog uzimanja dok se pokaže djelovanje.
Kikašice nemojte se bojati Colonoskopija je tako lagn pregled i mislim da je lakši od Gastroskopije.Bit pregleda je da budete što više opušteni jer vam onda lakše crijevom ulazi u crijeva i nema nikakvih bolova,znam da vam je to jako teško prihvatiti ni meni kao muškarcu nije baš to bilo shvatljivo,al eto prošlo je bez ikakvih problema s ti da sam popio jedan Normabel da me opusti i kad sam gol legao na krevt bio sam tako opušten da nisam više ni razmišljao dalje što će raditi.Je malo me je jedino mučilo to što sam dan prije morao popiti jednu tabletu i 4 litre Donata zbog čišćenja crijeva al pošto sam kasno to popio ne u 12,00 sati kad mi je rečleno nego u 17,oo imao sam cjelu noć uzbunu tako da je wc bio samo moj:rofl::rofl: tako da mi je prilikom dolaska na pregled još dolazilo do čišćenja.O istom sam izvjestio sestru i rekao joj da imam i dalje al u manjim količinama proljeve,na što mi je ista dogovorila ne brinite se samo vi pustite to što vam dolazi.Koliko sam je uspio shvatiti sve što dolazi kroz crijeva doktor vidi na ekranu te ispire i to idse u neki spremnik ,malo mi je bilo neugodno jer sam mislio da oprostite vršim nuždu po doktorovim rukama dok on radi.Kao što se onio kaže Kakam mu se na posa:rofl::rofl::rofl:
Eto nadam se da će te odraditi taj pregled bez posebnih napora želim vam što manje neugodnosti prilikom odrađivanja istog,te ujedno ne brigajte se neče bit ništa od većih zdravstvenih problema jedinio što mogu biti su unutarnji i vanjski hemeroidi kao i colinitis chr.koji uzrokuje učestale proljeve jer mi je tako bilo al evo od kad sam operirao žuć,te rješio bakterije u želudcu meni su proljevi totalno nestali ,da kucnem u drvo izgleda to sve malo čudno al sve te stvari mogu utjecati jedna na drugu.Puno pozdrava i što manje muke u obavljanju pregleda:mig:

dUbO
06.05.2009., 03:59
koji organ dakle onda preuzima ulogu koju je do tad obavljala žuč? !

Očito si pobrkala tko što... Žučna kesica ne "proizvodi" ništa, ona je spremnik... Onaj ostatak, vod do kesice, pruzima donekle ulogu spremnika. Na kraju nema kesice, pa je naravno zatvoren štipaljkom. A jetra je i dalje glavni dobavljač...

dUbO
06.05.2009., 04:04
[QUOTE=dUbO;20345593]
kao da nešto na tom mjestu fali kao da je neka rupa na tom jestu i kao da se stvara neko lagano grčenje tj stezanje.

Pa i fali nešto... što si se toliko prepao, za kratko vrijeme (ipak, daj sebi mjesec-dva!) će sve to biti ok, a svaki organizam je posebnost za sebe, netko brže, netko sporije, ma se svi priviknu. Ne pretjeruj, jedi polako, ne previše odjednom, ne dozvoli da te te male smetnje nerviraju i gotovo...

nea
06.05.2009., 13:24
evo ja opet ne idem 4 dana na wc to me izludjuje
pocela sam i izlaziti vani
juce sam setala sat vremena polako
jedem kuhano povrce
kupilia aktiviju
jedem sljive, jabuke, banane
prestala sam piti donat kad sam citala da ne treba gazirano, ali meni se cini da to jedino u mene radi
i zvali me juce s posla, bi li dosla radit bar pola radnog vremena
kako su ljudi sebicni
ma necu poc jos mjesec dana, bas me briga, idioti,

?skorpion?
06.05.2009., 21:26
[QUOTE=?skorpion?;20398484]

Pa i fali nešto... što si se toliko prepao, za kratko vrijeme (ipak, daj sebi mjesec-dva!) će sve to biti ok, a svaki organizam je posebnost za sebe, netko brže, netko sporije, ma se svi priviknu. Ne pretjeruj, jedi polako, ne previše odjednom, ne dozvoli da te te male smetnje nerviraju i gotovo...

Pa i fali nešto... što si se toliko prepao,

Ma dubo ma znam da mi fali ta žučna kesica ,nisam baš nešto preplašen nego neznam kako to opisati neki glupi osjećaj praznine na tom mjestu,neka šupljina i naravno više me smeta psihički uvjek se bojim nekog krivog pokreta imam baš neki glupi osječaj kao da če mi nešto pomaknuti,a ujedno uz to polako se moram okretati i zbog lumbalnog djela kralješnice gde imam 3 prolapsa disca tako da kad se to združi moram bit oprezan što za jedno što za drugo ,jer se u špojedinim trenucima osječak ko neka stara baba.
Ma eto iskreno svjesan sam da će vrijeme to sve izlječiti,al nemogu ja ćekati izludio sam vše sa ovim neradom i odmaranjem jer ako bilom što lagano počmem i raditi odmah me štreca na mjestima gdje su bili punti(šavovi).
Eto stvarno ču morat malo ne mislit o tome jer kad se sjetim onih bolova ovo je sitnica treba gledat pozitivno al eto to smo mi ljudi uvjek nam nešto fali nikad zadovoljni,a nikad ne vratimo film kako nam je bilo prije.Da mi bar tako kralješnica uspije kao što je operacija žući sutrah bi odma išao na istu operaciju,al to je sad tema za sebe koja se nemože nikako uspoređivati sa ovom operacijom.U svakom slučaju tebi i ostalima puno hvala na savjetima i podršci jel ona u neznanju puno znači:)

?skorpion?
06.05.2009., 21:32
prestala sam piti donat

Nea meni je doktorica koja me operirala rekla da ne pijem gazirano al da kad osjetim da mi malo nešto smeta od hrane da popijem čašu donata da bi se hrana što prije apsorbirala,naravno ne u velikim količinama i hladno ,već sobne temperature

dUbO
07.05.2009., 03:42
[QUOTE=dUbO;20400835]

pojedinim trenucima osječam ko neka stara baba.
izludio sam vše sa ovim neradom i odmaranjem

Pa, stariš, to je taj problem. A kako si očito najobičniji radoholičar, nije ti lako shvatiti da te je dr kirurg naprosto upucao, i to triput... provjeri i vidjet ćeš tri rupe kuda su metci ušli. Srećom, nisu imali neku snagu, pa su ti samo otkinuli jednu kesicu, stavili jednu štipaljku i onda te dr pokrpao, nema velike štete unutra. Dakle, teži ranjeniče, ne gnjavi, odmori malo od te trke! Jer da su te stvarno strefila tri metka, bio bi miran ko janje i svi bi trčali oko tebe.

Opis vrijedi za sve koji su "izbužani", a o razrezanima da ne govorim. Smatrajmo se ranjenicima! Možemo tu i tamo i slagat, bio je to petoboj (može i više!) i svih smo sredili, a oni ožiljci potvrđuju da je tako bilo... (omiljeni citat političara, uzet iz Držićevog Dunda Maroja: kad se laže - nek se laže!!)

dUbO
07.05.2009., 03:46
prestala sam piti donat

Nea meni je doktorica koja me operirala rekla da ne pijem gazirano...

A da vi dvije pogledate ove raznorazne obične negazirane ljekovite vode, tipa vode iz Topuskog i slično? Ta dolazi sa 1.500 m dubine i dolje je jako vruča, pa topi malo i stijene, valjda to koristi?

doty
07.05.2009., 07:46
A da probate usipati donat u čašu i ostaviti tako duže vrijeme da "plin" ishlapi,pa onda piti. Minerali bi i dalje trebali biti u vodi,a nije više gazirano.

nea
09.05.2009., 00:01
A da probate usipati donat u čašu i ostaviti tako duže vrijeme da "plin" ishlapi,pa onda piti. Minerali bi i dalje trebali biti u vodi,a nije više gazirano.

e to ja radim
a nemam ostale vode dostupne

nea
14.05.2009., 17:30
evo mene opet
evo i ja sad osjecam lagano tu tupu neugodu s desne strane
meni se cini dobro ako ne jedem i sad to polako prelazi i na ledja
isla sam u kirurga rekao je sve ok i nakon sto smo se malo natezali dao mi je jos 10 dana bolovanja
neki dan sam skuhala juhu od povrca i stavila orza
hm to je bila greska, dakle orzo ne ne
tocno kazete to nije bol vec neugoda, i prodje do sutra dan
i apsolutno se ne moze uporediti sa onim prijasnjim ludilima
hoce li to vremenom prestati, je li to zato jer je tek proslo 3 sedmice
cini mi se da i reagira na neku hranu a i kolicinu
dobro je dok jedem juhice i leso,
doktor ovdje kaze jedi sve, a to njima znaci, pice, burgere, cipsove, jer je to hrana broj 1 :(
meni nije nikad ni bila, pa me to ne mori
ali cini mi se kukuruz, orzo, kafa, ima li jos nesto da mi mozete reci da izbjegavam od normalne hrane
www.gallbladderattack.com/gallbladderdiet.shtml#gallbladderdiet
cini mi se ovaj site nije los za prehranu

simon3
14.05.2009., 18:13
Ništa što ima opnu: prije jela je oguli. Dakle, grožđe, trešnje, rajčice, šljive ni pod razno, jer one u sebi imaju jedan sastojak koji iritira nas koji smo bez žuči.

Mahunarke nadimaju.

Mada, moram ti reći da je to sve dosta individualno, ja napr.jedem svo voće, ali ako pojedem prokulicu, ( iz obitelji kelja) ne mogu živit od bolova.
Doduše, prokulica je povrće:D

Jedi blitvu s maslinovim uljem. Općenito, salatu i sl.začini maslinovim uljem, ono je dobro za probavu.

nea
15.05.2009., 17:47
nisam jos provala salatu, strah me
salata mi je stvarala prije strasne probleme
jedem blitvu i tikvice su mi najbolje
evo juce sam bas pazila i nije bilo nikakvih smetnji
hvala svima na odgovorima
zaista znaci kad netko tko je kroz ovo proso moze dati neki savijet
mene jos muci WC, doduse idem cesce, jer jedem lanene sjemenke samljevene,
ali ... tvrdo
nisam stigla poci uzeti sto mi je doktor dao
znam moram,
jos jedno pitanje, jeste imali problema sa kozom poslije, moja je jako jako suha, a inace je masna i izlazi mi puno bubuljica, velikih i bolnih po licu i vratu (godina 39 dakle nije pubertet)

doty
16.05.2009., 10:22
Nea,ja nisam imala nikakvih problema s kožom,ne znam da li bi to moglo biti povezano s ovim.
Tebi odgovaraju tikvice,a meni nisu,i karfiol mi je jako smetao.Stvarno je to kod svakog drugačije.
Probaj za stolicu popiti malu žličicu maslinovog ulja,ali nemoj pretjerivati da ne bi dobila proljev.Ma,vratit će se i to sa stolicom u normalu,kažeš i sama da je već bolje.

simon3
16.05.2009., 10:32
ali ... tvrdo
znam moram,
jos jedno pitanje, jeste imali problema sa kozom poslije, moja je jako jako suha, a inace je masna i izlazi mi puno bubuljica, velikih i bolnih po licu i vratu (godina 39 dakle nije pubertet)

Bubuljice imaju veze inače osim s genima, i sa ishranom, te hormonskim statusom.

Sad ne jedeš masno, vjerojatno si prije više jela masniju hranu...Još da znaš, masna koža uvijek ostaje masna, ili mješovita, sada ti je ona dehidrirana. Dakle, ne fali joj masnoće, nego vlage.
Uzmi dobru hidratantu kremu, (ne masnu!) i probaj piti više vode.
Kad bi te koža svrbjela, to bi onda imalo veze s jetrom.

simon3
16.05.2009., 10:34
Doty, ni ja ne mogu karfiol!:)

doty
16.05.2009., 10:42
Simon3,ja sam operaciju obavila prije 7 godina,a karfiol mi smeta sve te godine.Povremeno ga napravim i pojedem,isto tako i tikvice,čisto onako kako bi se reklo "za želju".

simon3
16.05.2009., 15:23
Simon3,ja sam operaciju obavila prije 7 godina,a karfiol mi smeta sve te godine.Povremeno ga napravim i pojedem,isto tako i tikvice,čisto onako kako bi se reklo "za želju".

A ja prije...ček' da izračunam:misli:16 godina!
Imala sam 22, ej oba djeteta sam nosila bez žuči!

nea
16.05.2009., 17:32
karfiol nisam jos provala a i necu,
ma to s kozom je cudno
cak mi se i obrve gule, i stomak je cijeli onako u sitnim ljuspicama, noge, ledja
a opet s druge strane izlaze ti bolni ko cvorovi
evo imam danas novi kraj oka i na vratu, ovi ozada na vratu se suse, ma to nikad nisam imala
a sto se tice prehrane, nije mi nikad bila ovako lagana, pa ne vjerujem da je od hrane, mozda hormoni
sto se dogadja s hormonima kad izvadimo zuc, nisam mislila da tu ima nekih promjena

?skorpion?
16.05.2009., 22:02
Evo dragi moji forumaši da se i ja javim nakon danas napunjenih mjesec dana od operacije žući.Eto čitao sam sve postove vaše vidim da nekom smeta neka hrana nekom ne i tako dalje sve je to individualno.Iskreno da va,m kažem evo ja polako počinjem jesti sve ne primječujem nikakve bolove osim što imam poroblem čim nešto pojedem odmah ako mi nešto smeta protjera me na WC.Nekad kad se naslonim na stol te rubom tola pritisnem na mjesto gdje su bili šavovi malo me boli,što bi po mom trebao bit možda znak da je to još sve friško jer ni nešto teže nemogu raditi jer čim se malo napregnem trbušne mišiće malo me zateže na mjestima gdje su bile rupe.Eto neznam što da vam kažem al buni me jedno to nemogu shvatiti kako hrana može naštetiti tj iozazvati opet neku bol ako žući nema,dali se to odnosi na tupu bol koja se pojavljuje u obliku nekog stezanja neke praznine na mjestu gdje je bila smještena žuć-Meni se to zna događati kad sam gladan da na tom mjestu osjetim kao da me nešto štipa grči,pa nekad pomislim da mi to možda ne izaziva ta štipaljka,eto još puno mi je stvari tu nejasno a niko mi nije to objasnio nažalost.To grčenje na mjestu gdje je bila žuć osjetim i čim nešto pojedem odmah mi stane a što se tiče bolova neznam na što se to odnosi kako izgledaju ti bolovi ma sve mi je to nejasno.Eto znam da neki od vas imaju puno više iskustva pa se nadam da ću izvući puno toga što če mi pomoći u daljnjem življenju bez žući.Hvala svima te vam svima želim puno zdravlja i što manje tegoba.

?skorpion?
16.05.2009., 22:07
ali ... tvrdo
znam moram,
Nea meni se stomak perutao poslije operacije tj kad sam došao kući to sam primjetio al predpostavljam da je to od brijanja prije operacije što se tiće bobuljica neznam možda je neki osip koji bi vam bio nevezan sa operacijom

?skorpion?
16.05.2009., 22:18
evo mene opet
evo i ja sad osjecam lagano tu tupu neugodu s desne strane
meni se cini dobro ako ne jedem i sad to polako prelazi i na ledja
isla sam u kirurga rekao je sve ok i nakon sto smo se malo natezali dao mi je jos 10 dana bolovanja
neki dan sam skuhala juhu od povrca i stavila orza
hm to je bila greska, dakle orzo ne ne
tocno kazete to nije bol vec neugoda, i prodje do sutra dan
i apsolutno se ne moze uporediti sa onim prijasnjim ludilima
hoce li to vremenom prestati, je li to zato jer je tek proslo 3 sedmice
cini mi se da i reagira na neku hranu a i kolicinu
dobro je dok jedem juhice i leso,
doktor ovdje kaze jedi sve, a to njima znaci, pice, burgere, cipsove, jer je to hrana broj 1 :(
meni nije nikad ni bila, pa me to ne mori
ali cini mi se kukuruz, orzo, kafa, ima li jos nesto da mi mozete reci da izbjegavam od normalne hrane
www.gallbladderattack.com/gallbladderdiet.shtml#gallbladderdiet
cini mi se ovaj site nije los za prehranu
Da Nea o toj nelagodi i nekoj tupoj boli kao nekoj šupljini ili nekom zatezanju s desne strane imam i ja taj osjećaj,isto mi prestaje kad pojedem,a isto trako mi reagira i kad previše pojedem ma neznam ni ja više kako da se postavim prema svemu a ujedno me stran uopće i počimat jesti neku hranu jer se bojim da me nebi nešto zabolilo.Ma u biti iskreno puno stvari me zanima a niko mi nije objasnio a teško je to ovako shvatiti a doktori baš i nemaju volje objašnjavati ,a ujedno sam i ja ljen iči kod njih i pilati ih što je ovo što je ono,jer nažalost sa svojih 40 god imam problem veći od žući a to je kralješnica tako da i nemogu baš previše obraćat pažnju na ove detalje koji su vezani uz žuć al isto me zanimaju,jer te sitnice me malo živciraju imam osjećaj da mi stomak nije kao prije kao da su mi izmješali mišiće crijeva ćim nešto počmem raditi strah je prisutna da nebi nešto krivo napravio.Eh ta žuć kažu mi svi prijatelji ma nije to operacija,a ja potvrđujem post
Duoba koji je rekao da smo izbužani kao sa sačmom i da je ipak to operacija ma kako god svi vikali da nije.

nea
17.05.2009., 04:20
jeste li mozda uzimali kakve vitamine nakon operacije
ja bi trebala nazad na posao 27, ali sve me strah kako cu
evo danas sam isla u kupovinu i nakon 45 min, noge su mi se pretvorile u gumu, ni sama ne znam kako sam dosla do auta
po kuci sam u redu, i odem vani u lagane setnje, ali evo danas smo zurili, pa sam malo brze hodala, sto se rana tice sve 5, ali umor i ta neka treskavica,
a moj posao je 8 sati na nogama, cesto bez pauze, i uz i niz skale, ni sama ne znam koliko puta dnevno i to sve u ludom ritmu, a da i ne spominjem podizanje i saginjanje
a kirug kaze da mi je dao bolovanje do gornjeg limita
koji bi vitamini bili dobri je li ko zna,
da li trebam ici opet na kakve pretrage krvi
izvinjavam se ako puno davim, ali ne znam sto bi

simon3
17.05.2009., 09:04
Nea, ti si operirana laparoskopskom metodom, kao i većina ovdje?

Ja nisam, jer '93 su još uvijek većinom operirali klas.metodom (rezanje trbuha od pupka naviše). Ja sam imala zbilja velik rez, od pupka do vrha trbuha, jer su sumnjali i na pankreatitis. I oporavak mi je bio dosta težak, jer sam prije operacije bila oslabljena od dijete u bolnici, imala sam samo 52 kg na 168cm visine, i još me štufala gripa pred samu operaciju...

I uz to sam bila i psihički u g.ovnima, u inozemstvu, bez ikog svog, a doma rat...
Ma ne volim se toga ni sjetiti...Nisam ni ja imala snage, i samo mi se spavalo kad sam izašla iz bolnice. Pokušaj cjelovite žitarice za doručak, one daju energiju,
a i tijelu treba malo vremena da povrati snagu.

To s ljuštenjem kože meni govori i dalje da si dehidrirana, tvoja koža a i ti.
Žuč nema veze ni sa kakvim hormonima.

Sretno...Čini mi se da smo generacija?:mig:

nea
17.05.2009., 14:04
da laparaskopski,
ma ja sam u biti zadovoljna s cijelom operacijom, jer kako mi je bilo ovih zadnjih mjeseci je strasno
to je sve iza sada, i svi su savovi zarasli, i dobro se osjecam, ali nemam snage
ujutro jedem zlicu bran nekih cereal, pa malu zlicu samljevinh lanenih sjemenki i zlicicu salbe (whoe chia seeds) sa O% jogurtom i bananu
e rucam povrce i bijelo meso od koke i juhe razne, lagane bez ikakvih creams i ta sranja
ma hranim se zdravo ko beba
mislim da trebam neke vitamine ako idem radit jer necu izdrzati ritam, a nikog nece biti briga mogu li

simon3
17.05.2009., 14:51
da laparaskopski,
ma ja sam u biti zadovoljna s cijelom operacijom, jer kako mi je bilo ovih zadnjih mjeseci je strasno
to je sve iza sada, i svi su savovi zarasli, i dobro se osjecam, ali nemam snage
ujutro jedem zlicu bran nekih cereal, pa malu zlicu samljevinh lanenih sjemenki i zlicicu salbe (whoe chia seeds) sa O% jogurtom i bananu
e rucam povrce i bijelo meso od koke i juhe razne, lagane bez ikakvih creams i ta sranja
ma hranim se zdravo ko beba
mislim da trebam neke vitamine ako idem radit jer necu izdrzati ritam, a nikog nece biti briga mogu li

Meni se čini da ti i jedeš za bebu..A odrasla si osoba.

Treba ti više kalorija. Malo više masnoća, ipak. Spomenula sam žitarice, jer sam gledala nedavno nekakav pokus na televiziji vezano za tjelesni napor, meso i ugljikohidrate.

Nema veze. Proći će to. Moja mama je operirala žuč u mom rodnom gradu, u 42.godini, i sjećam se da su joj rekli da mora držati dijetu dva mjeseca, da bi dala jetri vremena da se prilagodi. To su i meni rekli. Spomenuh ove prostore zato što baš u mom rodnom gradu puno ljudi ima problema sa žuči, te liječnici s tim imaju iskustva.

Mama i dan danas, dvadeset i četiri godine nakon operacije, nema nikakvih problema.

Pomalo počni uvoditi u ishranu ono što ti je davalo energiju ranije.
Ja sam primijetila kod sebe da su to, ne znam zašto, ćevapi.:rofl:A jedem ih doista rijetko, na žalost, ali kad pojedem pet ćevapa, mogu cijeli dan trčkarat naokolo, i ne bit gladna.:D

Lanene sjemenke s jogurtom su odličan izbor za doručak.

doty
17.05.2009., 20:01
Nea,i ja sam bila bez snage i energije dosta dugo.Isto se sjećam kad sam išla prvi put u trgovinu nakon operacije da sam jedva čekala da dođem kući i legnem(a inače volim ići u šoping).Valjda su to stresovi za organizam,operacija,anestezija,a da ne govorim o dijetama koje su i prije operacije bile dugotrajne,bez obzira što je to jedna od kako kažu najlakših operacija.
Ja sam pila šumeće multivitamine koji se otapaju u vodi i tako piju.
Jela sam isto kao i ti,plus griz,žgance s jogurtom,voćni jogurt,one suhe pti-ber kekse,slane štapiće.Najviše sam bila željna kolača,pa sam probala štrudlu s jabukama,pa kasnije sa sirom, ali u sir nisam stavljala jaja.I tako pomalo sam ubacivala druge namirnice.
Molim vas operirane da mi odgovorite da li nakon operacije žuči imate problema sa žgaravicom,gastritisom,kiselinom?

nea
17.05.2009., 23:39
hej simon
ja sam ti zena s mora, odrasla u familiji gdje je riba zakon, a ovdje gdje sam ribu jedem 1 sedmicno i to ne bas s velikim gustom
ali se veselim ovom ljetu jer idem doma
moja prehrana je slicna prehrani kao i prije, samo ne jedem kupus i slicno povrce, i grah (zrno) i kukuruz
a sto se tice cevapa, ja sam ti poslije njih gladna
moj muz mi nije vjerovo dok se nije naucio,
ma nemam ni ja nekih problema, tek je proslo 3 sedmice od operacije
eto juce sam se skoro onesvjestila od umora, a danas sam bila u parku, setali s psom, dosli kuci napravila rucak (ja jela juhicu sa griz kuglicama) i sve super
valjda je i do dana, a mozda je juce bila i nervoza jer je moj dragi muzic isao sa mnom :cerek:

nea
17.05.2009., 23:49
doty ja sam sigurna da bez obzira kakva operacija bila to je stres i organizmu treba vremena da se vrati pod staro
ja sam imala isto laparaskopsku operaciju ciste prije 2.5 godine
i nakon 6 sedmica sam isla raditi tri dana sam se na poslu tresla od umora i ondapoz su krenule jedna prehlada za drugom, jer je tijelo oslabljeno
i to je cinjenica jer ja mogu reci da u zadnjih 8 godina tih par mjeseci je bio jedini put da sam dobila prehladu ili smrknula,
kad je zima i kad na poslu svi smrcu i kisu i cijepe se protiv gripe, ja nista
zato i pitam za vitamine, jer idem na odmor za mjesec dana i necu da mi imuni sistem bude skroz down
pozdrav svima

dUbO
18.05.2009., 03:59
Ma hajte babe jedne...oprostite, mislio sam bebe jedne, pa ne može se raditi od tri rupice slona!? OK, onaj malo veći rijez je ipak vrijedan poštovanja, ali svejedno! I to će zarasti... Dajte malo optimizma! Možda sam ja bio psihički jak jer se i sam slažem da sam "bonkulović" (zna ona s mora što to oće reći!) ali nisam se uopće dvoumio "smijem-ne smijem", nego sam lijepo u svašta (jestivo) zagrizao i ako je prošlo ok - fino. Može opet. A sve je, baš sve prošlo bez problema!

Dobro, dajte sebi ako treba nešto više dana, ali onda prestanite sebe gledati kao teške ranjenice. Kakva iscrpljenost ako fali nekakva mala kesica?? Ma neće ići! Treći dan nakon bušenja sam uteko iz bolnice i doma (ležeći) uzeo tipkovnicu, trebalo je odraditi da se posao ne gomila. Ma nedajte se bebe!!

Kikašica
18.05.2009., 13:10
Draga Nea normalno je da se osjećaš umorno i da su ti noge gumene. I ja sam se tako osjećala nakon operacije, a kad me doktorica nakon 21 dan poslala na posao mislila sam da nije normalna i da ću ja nakon par dana na bolovanje. Međutim kad sam počela raditi ,život se odjednom nastavio tamo gdje je stao Iako teško na početku s vremenom je postalo sve bolje. Nemoj samo dizati teške terete neko duže vrijeme i sve će biti u redu. Možeš ti to, a ako ne budeš mogla onda opet na bolovanje. Nekad je strah zafrknuta stvar. Općenito kad se čovjek vrati u kolotečinu, život se nekim čudom nastavi i puno se manje razmišlja o prehrani, rupicama, koži i ostalim stvarima koje nam se dok smo na bolovanju čine od životne važnosti. Najbolje ćeš sama procjeniti što možeš jesti i što ti ne škodi. Od moje operacije je prošlo 2 godine, a ja to još uvijek otkrivam. Moj savjet, nemoj brzati s mliječnim proizvodima i mahunarkama.

nea
18.05.2009., 23:24
Ma hajte babe jedne...oprostite, ! Treći dan nakon bušenja sam uteko iz bolnice i doma (ležeći) uzeo tipkovnicu, trebalo je odraditi da se posao ne gomila. Ma nedajte se bebe!!

tek treci dan, ja sam nakon 5 sati bila doma, aaa, a sto sad
da ti nije tipkovnica bila malo teska :s
izgleda da ste me krivo shvatili, ja pitam, a kad covjek pita i ne pita odredjeno i ne dobija odredjene odgovore

ja se sve u svemu osjecam dobro i sretna sam jer je sve iza mene, pa ljudi moji zadnjih mjesec dana prije operacije me bilo muka i trepnut, jer bi zavrsila na hitnoj, i to takvim bolovima da je muz pito doktora je li on siguran da nije srce ili nesto slicno, jer nisam mogla doci ni do daha

i ja pomalo ucim cuda tijela, koje vise kao da i nije moje i zato i pitam
recimo ja pojedem picu i mahune i sve super
i manje vise jedem ko i prije, lagano
a idem doma ovo ljeto na ribu na ribu :cerek:

simon3
19.05.2009., 10:56
Pazi se tunjevine, i rakova, oni su teško probavljivi.

I ja nisam mogla doć do daha, i sjećam se da sam puzala po podu i dahćala, baš ko pas:rofl:

dUbO
19.05.2009., 17:04
Nea, tebe su nogirali tako brzo?!? Ma bravo!! A kateteri, kesice, ništa? Pa kad je tako dobro išlo, onda nastavi, ali ne sa pitanjima! Pojedi zalogaj, pojedi drugi i ako ide - ide!! Svaki organizam drugačije reagira, ali toliko smo različiti da nema stereotipa. Nemoj ovo, nemoj ono, to sam slušao točno 24 sata, a onda počeo po svome, tako mi je prijalo malo pršuta... ja sam imao sreće i ama baš ništa mi ne smeta, pokušaj i vidi!

P.S. Riba?!? Ima samo jedan problem, nije jeftina...

nea
19.05.2009., 20:48
Nea, tebe su nogirali tako brzo?!? Ma bravo!! A kateteri, kesice, ništa?

P.S. Riba?!? Ima samo jedan problem, nije jeftina...

kateteri nema ovdje toga
prsut i sama klopam :D
jela juce lososa, malo muka, ali nista strasno

ribu u zivotu nisam ni kupila ni platila :cerek:
tata ima barku, dvije, kad se vracamo s mora obavezno svi ometce, i ribanje bar sat, sat i po, jedva cekam
to ti je najbolje opustanje,
sjedis, barka se ljuljuska, sunce pece i zalazi, mir, ajme

@n@n@s
19.05.2009., 21:58

Skorpion, pogledaj moj post na stranici 2 (mislim da je broj posta 75).

Pozdrav i brz oporavak!

?skorpion?
19.05.2009., 22:35
Evo malo slabije pratim rad na forumu jer imam nekih obaveza .Vidim da je bilo dosta postova također i da me je Nea nešto upitala a da joj nisam mogao dati svoje mišljenje al eto nadam se da neće zamjeriti jer već su drugi koji imaju više iskustva dali svoj komentar.
@n@n@s evo upravo sam pročitao tvoj post i ako sam otvorio na pravi koji objašnjava o kvržici na rezu kod pupka,tj.o mogućoj sukrvici onda sam izgleda pogodio.Eto to mi je bilo prve dane poslije toga sam se obratio svojoj kirurgici koja je rekla da je sve dobro samo da ne radim ništa teško.Evo nakon mjesec dana od operacije ta kvržica se skroz povukla ne baš u potponosti al dosta manje nego što je bila,tako da se nadam u dogledno vrijeme da će biti sve uredu.
Eto ljudi moji što da vam kažem 16.05 sam napunio punih mjesec dana od operacije ne boli me ništa ,svih mjesec dana držo sam se djeta ne baš žitarica al više ribe, mesa.piletine,da bi sad polako poče sa svom hranom .Istina malo me je strah uvjek imam osjećaj evo sad će me opet uvatiti bol,al da kucnem o glavu tj u drvo hahahhah nisam imao nikakve bolove osim što sam primjetio da me nakon nekog jela odmah protjera na wc te dobijem proljeve,a nastavi liovako mislim da ću se moć prijavit sa svojih 40 za mistrea ovog ljeta hahahhaha;)).Znam malo sam možda neozbiljan al eto malo šale nije na odmet jer stvarno nekad me ti proljevi izlude,i još što sam primjetio a to je ujutro dok sam natašte kako me lagano uvjek prati to neko tupo zatezanje u predjelu gdje je bila žuć ista stvar mi se događa i ako sam gladan,al kad sve zbrojim sve je to ništa prema onom kad je bolilo zato se neću žalit,slažem sesa Duobom netribamo kukati već se prisjetzimo kako nam je bilo u akutnim bolovima.
E sad me zanima da vas ja nešto pitam ja sam danas dobio otpusno pismo sa dijagnozom CHOLECYSTITIS CHR.CALCULOSA,pa me malo zbunjuje kako može biti nešto kronično kad toga više nema.Dajte mi malo to pojasnite što znači ta dijagnoza,jer inače u otpusnom pismu špiše sve uredu čak vidim da je žučnjak bio poslan na PHD,da li se ta dijagnoza utvrdila po PHD nalazu.
Eto ako ko zna više volio bi da mi to malo pojasni.
Puno pozdrava svima i što više papanja ,pa kako nam bude ako nam je suđeno da nam se napravi i u kanalu kamenac dobićemo ga i na djetama prazna i puna želudca,zato ŽIVJELA HRANA :))))

?skorpion?
19.05.2009., 22:50
kateteri nema ovdje toga
prsut i sama klopam :D
jela juce lososa, malo muka, ali nista strasno

ribu u zivotu nisam ni kupila ni platila :cerek:
tata ima barku, dvije, kad se vracamo s mora obavezno svi ometce, i ribanje bar sat, sat i po, jedva cekam
to ti je najbolje opustanje,
Neice eto drž se prvo vrime malo ribe i djeta a poslije mjesec dana mislim da bi trebala pomalo sve jesti bolova neče biti ne brini se.Da i ujedno izbor ti je super na ribe s tatom to je prava stvar,jer odmarti psihu dobro dođe nemisliti o laganim stvarćicama koje su bile vezane iuz operaciju.Osobno uživam u ribanju jer to mi je nažalost ostalo još ono što me ispunjava,eto ostao sam bez onog što sam volio a to je ronjenje jer isto nesmijem sa odjelom radi utega koji se stavljaju na leđa radi kralješnice tako da sam se morao odreći nećeg u čem sam najviše uživao.Teško je to al eto kad te natjera il se moraš ostavit il ostat pod morem,naravno izabro sam prvu soluciju ,tako da sad uživam uzet tunje i lovit ,a ujedno mislit da ću uluvit zlatnu ribicu koja će mi ispunit samo jednu želju,a ta je da mi zdravlje bude prioritet,jedino ako ne izvučem morsku svirenu(Sirenu) hahahhah,al nikad se nezna ;))

dUbO
20.05.2009., 03:37

Pa pendula, pa na pluta, pa na sope po morini, pa parangalić... ajme zaboravio sam kako je to lijepo... kakva žučna kesica i drugi bakrači??

dUbO
20.05.2009., 03:40
ako nam je suđeno da nam se napravi i u kanalu kamenac dobićemo ga i na djetama prazna i puna želudca,zato ŽIVJELA HRANA :))))

Baš mi je drago da nas ima više istomišjenika... a ono drugo pojma nemam. Još bih dodao: neki umru gladni, neki siti, ali... svima se isto piše i to je pravedno, a onda je pravedno do tog momenta papat sve lijepe delicije...

?skorpion?
22.05.2009., 21:21
Duobo a što nam još preostaje Recesija?? Ma yok, mizerija... ;)) osim klope eto ja sam počeo jesti sve neznam ne primjećujem neke velike razlike osim kad se naglo nabacam hranom i ako sam gladan te neke tupe boli,največa bol je ako mi nešto tasmeta protjera me na wc.Ma sve u svemu kako je bilo sad je super malo me živcira kad nešto radim ne baš teško osječam kad naprežem trubušnjake da me na mjestima lagano zateže ko neka lagana bol,ne forsiram se al stvarno valjda mjesec dana nije dovoljno da se vratiš u kondiciju.Evo baš danas sam čistio jednom čovjeku klima uređaj i mogu ti reći odmah oko pupka malo se osjeti ono zadebljanje koje splasne poslije odmora.ma neću se žalit valjda će bit iz dana u dan sve bolje i bolje ;))

nea
23.05.2009., 01:18
i onda meni kazu da sam beba (bolje zvuci nego baba)
malo zateze oko stomka, hmm
salim se naravno
vidis i ja imam problema ( a jesam baba) s ledjima i onda sam se malo zezla dok sam po kuci cistila i svaki put kad se saginjem mjesto trbuha sam koristila ledja, pa me to opet pocelo zezati, a ne mogu na masazu, malo se istezem, ali ni to ne mogu u potpunosti
sve u svemu se odlicno osjecam, juce bilo tocno mjesec dana
u srijedu idem radit, vidjet cemo kako ce to proci