PDA

View Full Version : Tko? Kada? Gdje i kako je započeo hrvatsko-muslimanski sukob?

Zagorakis
29.07.2005., 20:04
Primječujete da nisam stavio i zašto!

Interesiram me,pošto nisam dovoljno upućen,tko je,kako,kada i gdje započeo hrvatsko-muslimanski sukob?

Jedno,naizgled prirodno,savezništvo između Hrvata,i u Titovo doba nastale nove nacije Muslimana Bošnjaka,protiv zajedničkog nam neprijatelja Srba,raspalo se u krvavom sukobu.

To nam je svima poznato.

To savezništvo održalo se na pojedinim dijelovima BiH bojišta,no uglavnom bitke su se vodile u centralnoj Bosni.
Nedavna povijest,koja ipak nije do kraja razjašnjena.

Postoje razne verzije,a mene pak zaista zanima kako je taj sukob započeo,i koga bi se trebalo smatrat odgovornim.

nordea
30.07.2005., 00:13
Ja sam u Hercegovini bila 92' i 93'.
Stvari su se pocele zaostravati kada je HOS raspusten odnosno Kraljevic ubijen. Time je pocela jacati HVO, koja do tad nije imala nekog uticaja. U HOS-u su bili i Bosnjaci i Hrvati i bila je ono parola "slobodna BiH, oslobadjati do Drine". Nakon njegovog ubistva, sve se promijenilo.
U hercegovini su Bosnjake pocele hapsiti, mislim negdje oko marta i to vecinom intelekutalce(mada nisu bili mnogi ni u vojsci), nesto jake Armije i nije bilo, ali su oficire uhapsili isto uskoro.
Situacija je bila sve gora, djecu su maltretirali, nekad i kidnapovali pa vracali nakon 3 dana ili nikako.
S tim da postoji razlika u gradovima. U Ljubuskom nije bilo problema puno, doduse tamo i jeste bilo malo Bosnjaka, u Capljini je bilo vise problema a tamo je bila stacionirana i vecina logora, stocani su najgore i prosli jer su vecinom zaglavili u Dretelju, capljinci su bili u Gabeli vecinom, a mostarci na Heliodromu. 1.jula je pocelo masovno hapsenje po Hercegovini, s tim da se ni prije nije moglo izaci iz BiH, ili veoma tesko, ako platis ili uz puku srecu.
Nakon toga su ostale zena i djeca, koliko cujem bilo je svasta, oni su odvedeni na kraju, a kuce i cak i zgrade popaljene. Nakon 1. jula svasta se desavalo po logorima, da bi CNN, Crveni krst te ostale TV- stanice pocele praviti pritisak sa slikama nalik na konc logore iz ww2. Onda su negdje u septembru poceli pustati logorase po malo...e onda je tek odjeknula bomba, kada su ljudi vidjeli na sta su ti ljudi izgledali. Nekima su bila ubijena dijeca. Stari most je negdje srusen krajem 1993. godine i to je za mene izgledalo kao da smo dotakli dno pakla.
:W

Mislim da nema tacno datuma kad je poceo, ovo se sve dogadjalo polako i sracunato. Tacno se znalo ko ce biti odveden, kada, gdje, koje ce kuce prve biti zapaljene, i sve tako redom. Znam covjeka koji je zapalio moju kucu. Srela sam ga neki dan i nakacila kao kera!
Kaze: nisam ja!(u pocetku)
Ja mu kazem: vidjen si, sve se zna. sta si mislio, zapaliti a da te niko ne vidi.
Kaze on: ma ja samo htio da vidim ribe u bazenu.
Ja njemu: pa kako se zapali kuca bas tada.
On usuti. Glup je on u sustini sam od sebe,debil. Moja mu mama pokazivala matematiku, nikad nista nije zavrsio. Helem, rekao je da se tacno znalo koja ce kuca kada biti zapaljena i da je on samo izvrsavao naredjenja!
:w

dolma
30.07.2005., 00:14
Mislim da je taj sukob poceo onog momenta kada je zvjerski ubijen Blaz Kraljevic. A ti kontaj zasto.

dolma
30.07.2005., 00:15
Ups, Nordea me preduhitrila.

Zagorakis
30.07.2005., 09:12
Kakve veze ima Blaž Kraljević u svemu ovome?

Gdje i kada se odigrala prva bitka između ABiH i HVO-a?

Sting
30.07.2005., 09:28
Paljevina thread koji bi trebao imati rezultat svadju izmedju BOSNJAKA i Hrvata. Tko profitira iz svega toga? CETNICI :D

Blixa
30.07.2005., 09:30
Koliko sam ja upoznat u Hercegovini se uopce nije nista desavalo dok nije pocelo u srednjoj Bosni!

Muslimani vole povuci tezu kako su sebicni Hercegovci sve to pokrenuli ne mareci za Hrvate u srednjoj Bosni,sto jednostavno nije istina.

Mozda je to njihov nacin skidanja sa sebe odgovornosti za S. Bosnu,hercegovci i HDZ su krivi sto je taj narod protjeran.

Ono sve sto Nordea opisuje se i desilo i normalno je da je za svaku osudu,samo bi nasi dragi bosnjaci trebali pomiriti se sa cinjenicom da su i oni znali prvi negdje napasti i prestati glumiti neku glupu "zrtvu" rata.

Sting
30.07.2005., 09:41
Blixa kaže:
Koliko sam ja upoznat u Hercegovini se uopce nije nista desavalo dok nije pocelo u srednjoj Bosni!

Muslimani vole povuci tezu kako su sebicni Hercegovci sve to pokrenuli ne mareci za Hrvate u srednjoj Bosni,sto jednostavno nije istina.

Mozda je to njihov nacin skidanja sa sebe odgovornosti za S. Bosnu,hercegovci i HDZ su krivi sto je taj narod protjeran.

Ono sve sto Nordea opisuje se i desilo i normalno je da je za svaku osudu,samo bi nasi dragi bosnjaci trebali pomiriti se sa cinjenicom da su i oni znali prvi negdje napasti i prestati glumiti neku glupu "zrtvu" rata. Cekaj, a meni ne ide u glavu da su muslimani zapoceli sukob kad su se vec borili protiv ortodoxa? Mislim nije li to glupo zapoceti jos jedan sukob ovaj put protiv katolika dok istovremeno se boris na drugoj protiv ortodoxa i Srbije koji su bili u to vrijeme naoruzani do zuba? Ne, sve je pocelo u Karadjordjevu i zavrseno je u Grazu. Tudjman nije krio da zeli dijeliti Bosnu sto je cak i crtao Ashdownu na salveti i zrtvovao je katolike iz Bosne gdje god je stigao i gdje mu je trebalo i sta tu nije jasno?

Sting
30.07.2005., 09:45
Alkas kaže:
Sad je i Blix cetnik:) Prosiruje se krug:) Jos ti taj nick nije baniran? Kakve veze Blixa ima sa onim sto sam ja napisao?

Blixa
30.07.2005., 09:47
Sting kaže:
Cekaj, a meni ne ide u glavu da su muslimani zapoceli sukob kad su se vec borili protiv ortodoxa? Mislim nije li to glupo zapoceti jos jedan sukob ovaj put protiv katolika dok istovremeno se boris na drugoj protiv ortodoxa i Srbije koji su bili u to vrijeme naoruzani do zuba? Ne, sve je pocelo u Karadjordjevu i zavrseno je u Grazu. Tudjman nije krio da zeli dijeliti Bosnu sto je cak i crtao Ashdownu na salveti i zrtvovao je katolike iz Bosne gdje god je stigao i gdje mu je trebalo i sta tu nije jasno?

Jeli tebi poznato da prije svakog stavljanja potpisa na one razne glupe planove je bilo pozeljno osvojiti koji kilometar vise prije potpisa.

Pa ti onda vidi zasto su muslimani navalili na hrvate u Bosni.

Sting
30.07.2005., 09:50
Blixa kaže:
Jeli tebi poznato da prije svakog stavljanja potpisa na one razne glupe planove je bilo pozeljno osvojiti koji kilometar vise prije potpisa.

Pa ti onda vidi zasto su muslimani navalili na hrvate u Bosni. U pravu si i upravo je Tudjman radio po toj formuli. Kako je pisala Slobodna Dalmacija, 1993 na engleskom nosacu u Jadranu, Owen je nagovarao Tudjmana da napadne Armiju BiH kako bi Izetbegovic prihvatio njegov plan, i odmah nakon toga izbijaju sukobi Armije BiH vs. HV i HVO.

Blixa
30.07.2005., 09:53
Sting kaže:
U pravu si i upravo je Tudjman radio po toj formuli. Kako je pisala Slobodna Dalmacija, 1993 na engleskom nosacu u Jadranu, Owen je nagovarao Tudjmana da napadne Armiju BiH kako bi Izetbegovic prihvatio njegov plan, i odmah nakon toga izbijaju sukobi Armije BiH vs. HV i HVO.

Sad je Owen kriv za progon Hrvata iz Srednje Bosne!!??

Sve cemo naci samo da muslimani ne budu.:)

Blixa
30.07.2005., 09:56
Alkas oladi malo sa tim paljevinama!
Pretjerujes.

Blixa
30.07.2005., 10:07
Alkas kaže:
Pa ajde ti objasni. Je l' ima logike, da Hrvati iz srednje Bosne, iz nepovezanih enklava, napadnu pet puta brojnije Muslimane? I ako im nije bio cilj ubijanje Hrvata, kako to, da je 90 % Hrvata u BiH poginulo od strane Armije BH?

Je-nije...Sta se ti uzrujavas oko toga.

Inkvizitor
30.07.2005., 10:45
hahaha...sukob između Hrvata i muslimana počeo ubojstvom Blaža Kraljevića...hahaha. Ubojstvom jednog Hrvata deklariranog ustaše ( Kraljević) od strane drugog malo manjeg ustaše ( Tuta Neletilić) je uzrok ratu između Hrvata i muslimana. Pa to ne može ni imbecil izjavit.

Blaž Kraljević je vodio HOS u BIH. U njegovim postrojbama su doista bili i Hrvati muslimani. A svi su morali nositi slovo U. Jer Kraljević je bio pristaša strategije i obilježja bivše NDH. Mislio je iskoristit muslimane u borbi za hrvatsku stvar ne shvaćajući da više nije 1941-va i da su muslimani definirali svoje vlastite ciljeve. zato su muslimani iskoristili njega i HOS da se naoružaju a posle je većina tih Hosovaca koja je nosila U najžešće i najslađe klala baš ( vidi slučajnosti) Hrvate ( Zulfikar Ališpago Zuka)

a šta sve nećeš čut od Zulke i Bulke..

Blaž Kraljević je bio deklarirani ustaša koji je imao za cilj Hrvatsku do Drine a muslimanima je negirao pravo na samoodređenje i smatrao ih hrvatskim cvijećem kao i vrli nam Pavelić.

I sad mundžosi žale za njim...lijepo je to čut...:lol:

Inkvizitor
30.07.2005., 11:38
Zagorakis kaže:
Primječujete da nisam stavio i zašto!

Interesiram me,pošto nisam dovoljno upućen,tko je,kako,kada i gdje započeo hrvatsko-muslimanski sukob?

Jedno,naizgled prirodno,savezništvo između Hrvata,i u Titovo doba nastale nove nacije Muslimana Bošnjaka,protiv zajedničkog nam neprijatelja Srba,raspalo se u krvavom sukobu.

To nam je svima poznato.

To savezništvo održalo se na pojedinim dijelovima BiH bojišta,no uglavnom bitke su se vodile u centralnoj Bosni.
Nedavna povijest,koja ipak nije do kraja razjašnjena.

Postoje razne verzije,a mene pak zaista zanima kako je taj sukob započeo,i koga bi se trebalo smatrat odgovornim.

Zagorakis...sve je nekoliko puta rečeno i ovo je prežvakano. Uglavnom istina je takva da ponovim još jednom.

rat u BIh započinje strašnim udarom srpskih snaga po cijeloj BIH. Čisti se istočna Bosna, Bosanska krajina, na liniji dodira sa Hrvatima Srbi vode teške bitke. Na liniji dodira s muslimanima ide puno lakše. Narod nepripremljen i nenaoružan tu i tamo daje uzaludan otpor. Srbi na dijelu fronta i sa Hrvatima imaju uspjeha ( Kupres) a na drugom frontu puše ( Mostar) negdje se tuče s promjenjivom srećom (Posavina).

Muslimani skoro nigdje ne daju neki jači otpor. Puno je razloga za to a neke sam naveo. Jedan dio muslimana pristupa HVO-u i HOS-u koji je ekstremniji. Cijelu 92-gu vode se bitke sa Srbima. Pada Posavina, pada Jajce i Srbi zaokružuju svoj teritorij. Uzimaju 70% Bosne. Hrvati i muslimani su zgurani na 30% Bosne. Na tih 30% Bosne sliva se nevjerovatan broj muslimanskih izbjeglica iz Bos. krajine i istočne Bosne. Frustrirani, bijesni, željni krvi. Očajnički trebaju neku pobjedu da povrate čast. Srbi su im prejaki i imaju urođeni strah od njih. Dakle na Srbe ne smiju. Ko ostaje...Hrvati.

Srbi više ne napadaju..ostvarili su svoje ciljeve. Osim što bombardiraju gradove iznad kojih su se stacionirali čisto radi veselja i da bi muslimanima izbili iz glave svaku želju za ratom. Rade se razne mape podjele BIH. Niko ne vjeruje u opstanak BIH. Međunarodna zajednica prihvaća realnost na terenu i želi to provesti u djelo. Muslimani uviđaju da jedino ratom mogu proširiti svoj teritorij. Hrvata tako malo a drže dosta velik dio onih 30% Bosne. Okreću cijevi na Hrvate, otimaju zapovjednike, provociraju, opipavaju teren i hrvatsku reakciju. Nisu još toliko jaki da krenu u otvoreni rat. Par mjeseci čarke i stvaranje napetosti. U istočnom Mostaru se grade grudobrani prema zapadnom Mostaru hrvatskim vojnicima koji idu u još zajedničke linije na Podveležju najopasniji je prolazak kroz istočni Mostar. Naposlijetku sedmorica vojnih policajaca vraćajući se s linija u Podveležju bivaju ubijeni u istočnom Mostaru. Izvađeni iz kombija u ustrijeljeni bez razloga. čarke u cijeloj srednjoj Bosni prerastaju u otvoreni sukob. Nije to počelo kao što ti tražiš nekim velikim sukobom nekom velikom bitkom. Prvo ubijanje par ljudi, onda paljenje zaselaka pa onda cijelih sela. Hrvati u hercegovini odgovaraju zatvaranjem dijela muslimana u tzv. logore. To je beznačajan broj muslimana iz Čapljine i Stoca..svi su mogli stat u par autobusa a u logorima nije bilo masovnih ubijanja. Ubijeno je dvoje-troje ljudi. U ostalom dijelu zapadne hercegovine ionako nije bilo muslimana. Počinju muslimanski masakri nad Hrvatima u srednjoj Bosni i sjevernoj hercegovini. Maljine kod Travnika, Miletići kod Travnika, Dusina kod Konjica, muslimani nakon toga čiste od Hrvata Kakanj, ..posle kratke borbe pada i Travnik, borbe se vode oko Viteza i Busovače i Novog Travnika. Hrvati pokušavaju proboj preko prozora i Bokševice ali ne uspijevaju..stižu tek pred Jablanicu. Hrvati gube Konjic i okolinu osim par sela. Počinju masakri nad Hrvatima u sjevernoj hercegovini Doljani, Uzdol, Grabovica. Pada i Bugojno i Vareš. Muslimani su u ofanzivi. HVO-u pada moral. Muslimani kreću u završni udarac..pohod na neretvu i jug sve do Metkovića. Probijaju HVO-u linije i stižu na 8 km do širokog brijega. Tu se na Vrdima odigrala jedna od najvećih bitaka između HVO-a i ABIH. ABIH doživljava poraz i vraćaju se sarajevske jedninice i bijesno pale hrvatska sela uz Neretvu.

Muslimani ipak vide da je hercegovina malo veći zalogaj..okreću se ponovno srednjoj Bosni gdje je ostalo par hrvatskih enklava u okruženju...oko Božića kreće opća ofanziva na Vitez i Busovaču. masakri u Križančevom selu i Buhinim Kućama. Linija Fronta se mijenja svaki dan. hVO odolijeva uz vlastite velike gubitke ali i ABIH krvari bez uspjeha. HVO pokušava proboj preko Gornjeg Vakufa da se spoji s okruženim enklavama. Tu prvi put u toku hrv-muslimanskog rata dolazi par postrojbi iz Hrvatske ( to je ona famozna agresija).Vode se teške bitke ali HVO ne probija koridor. Poginulih na obje strane vrlo veliki broj.

Dolazi 94-ta i potpisuje se washingtonski sporazum i prestaju neprijateljstva.

Rezime: Hrvati protjerani iz Vareša, Kaknja, Travnika, Zenice, Bugojna, Konjica, Jablanice...muslimani iz Stoca Čapljine i Prozora.

Novi Travnik ostao podijeljen kao i Mostar i Gornji vakuf.

Muslimani protjerali pet puta više Hrvata nego obrnuto. Popaljeno deset puta više hrvatskih sela nego muslimanskih. Pobijeno neusporedivo više hrvatskih civila nego muslimanskih. Hrvati izgubili teritorij..ABIH dobila rat ako ćemo gledati prosto ko je oteo od koga koliko teritorija ali nije ispunila osnovni cilj. Nije uspjela očistitit Srednju Bosnu potpuno od Hrvata što je bio glavni strateški cilj ABIH u HRV-muslimanskom ratu. Dakle Pirova pobjeda.

To je to...činječno dokazivo, u kratkim crtama za sve postoje dokumenti i dokazi, nijedan masakr nije izmišljen, sve se može provjeriti.

banirani bebac
30.07.2005., 11:41
:rofl: :rofl: :rofl:

banirani bebac
30.07.2005., 11:48
A sad malo istine. :)
STATEMENT OF THE CASE

The events alleged in this indictment occurred as part of the dissolution of the former Yugoslavia. The Republic of Croatia declared its independence on 25 June 1991. By September 1991, the Republic of Croatia was at war with nationalist Serb forces attempting to incorporate parts of Croatia into a "Greater Serbia." A United Nations peace agreement ended the war in Croatia in January 1992, after Serb forces had taken control of about one-fourth to one-third of the Republic of Croatia's territory. The European Community recognised the Republic of Croatia as an independent State on 15 January 1992 and the United Nations admitted Croatia as a member-State on 22 May 1992.

The Republic of Bosnia and Herzegovina ("Bosnia and Herzegovina") was recognised by the European Community as an independent State on 6 April 1992, and admitted as a member-State of the United Nations on 22 May 1992. By the spring of 1992, Bosnian Serb forces had already begun an armed campaign to dismember the fledgling country and expel Muslims and Croats from territory claimed as Greater Serbia.

The ruling party in the Republic of Croatia, the Croatian Democratic Union (the "HDZ"), organised and controlled the branch of the party in Bosnia and Herzegovina, the HDZ-BiH. By the latter part of 1991, the more extreme nationalist elements of the HDZ-BiH, under the leadership of Mate Boban, Dario Kordic and others, with the support of Franjo Tudjman and Gojko Susak, had taken effective control of the party.

On 18 November 1991, the more extreme nationalist elements of the HDZ-BiH, led by Mate Boban and Dario Kordic, proclaimed the existence of the Croatian Community of Herceg-Bosna, as a separate "political, cultural, economic and territorial whole," on the territory of Bosnia and Herzegovina. On 28 August 1993, the Croatian Community of Herceg-Bosna declared itself the Croatian Republic of Herceg-Bosna. (As stated earlier, this entity, whether as the "Community" or "Republic," is referenced hereafter as "Herceg-Bosna.") Neither the Republic of Bosnia and Herzegovina nor the international community ever recognised Herceg-Bosna as a State. The Constitutional Court of Bosnia and Herzegovina declared Herceg-Bosna illegal, first on or about 14 September 1992 and again on 20 January 1994.

According to Article 2 of the 18 November 1991 Decision on the Establishment of the Croatian Community of Herceg-Bosna, Herceg-Bosna consisted of the following municipalities in the territory of Bosnia and Herzegovina: Jajce, Kresevo, Busovaca, Vitez, Novi Travnik, Travnik, Kiseljak, Fojnica, Kakanj, Vares, Kotor Varos, Tomislavgrad, Livno, Kupres, Bugojno, Gornji Vakuf, Prozor, Konjic, Jablanica, Posusje, Mostar, Siroki Brijeg, Grude, Ljubuski, Citluk, Capljina, Neum, Stolac and parts of Skender Vakuf (Dobretici) and Trebinje (Ravno). By virtue of Article 4 of the same Decision, the municipality of Zepce was added to Herceg-Bosna in about October 1992.

In the course of and as part of the joint criminal enterprise, the leaders and other members of the enterprise, including Franjo Tudjman, Mate Boban and JADRANKO PRLIC, pursued a two-track policy toward the Republic of Bosnia and Herzegovina and its territory. On the one hand, the leaders and various members of the joint criminal enterprise often claimed publicly to support the Government of Bosnia and Herzegovina (sometimes hereafter "BiH Government") and an independent and sovereign Bosnia and Herzegovina. On the other hand, and less publicly but more substantially, the leaders and other members of the enterprise pursued their objective of a Greater Croatia, along the lines of the Croatian Banovina. In a similar fashion, while Franjo Tudjman and other Croatian officials sometimes made efforts to distance themselves, at least publicly, from the Herceg-Bosna/HVO authorities, they generally worked closely together behind-the-scenes and in their dealings with the international community and media.

During a meeting in Zagreb on 27 December 1991, Franjo Tudjman summarised the joint criminal enterprise's objective, saying: "SICt is time that we take the opportunity to gather the Croatian people inside the widest possible borders." In a meeting on 17 September 1992, Franjo Tudjman told other leaders of the joint criminal enterprise, including Gojko Susak, Mate Boban and JADRANKO PRLIC, after first discussing the Croatian Banovina, that it was in the "vital interest" of the Croatian state "that we secure our position, in the national and territorial sense, in Bosnia and Herzegovina."

banirani bebac
30.07.2005., 11:49
By a decision dated 8 April 1992, leaders and members of the joint criminal enterprise, including Mate Boban, established the Croatian Defence Council (the "HVO"), as Herceg-Bosna's "supreme defence body," "to defend the sovereignty of the territories of the Croatian Community of Herceg-Bosna." On 15 May 1992, the HVO was likewise declared Herceg-Bosna's "supreme executive and administrative body," combining political, governmental and military powers. While the self-proclaimed political entity and its territory were referred to as "Herceg-Bosna," the government and armed forces of Herceg-Bosna were called the "Croatian Defence Council" or "HVO." The governmental and political leadership and administrative authorities of Herceg-Bosna and the HVO (the "Herceg-Bosna/HVO leadership" or "Herceg-Bosna/HVO authorities") were in charge of, and worked closely with the Herceg-Bosna/HVO armed forces, special units, military and civilian police, security and intelligence services, paramilitaries, local defence forces and other persons acting under the supervision of or in co-ordination or association with such armed forces, police and other elements ("Herceg-Bosna/HVO forces"). While not every member of the HVO or the HDZ-BiH was part of the joint criminal enterprise, Herceg-Bosna, the HVO and the HDZ-BiH were essential structures and instruments of the joint criminal enterprise.

Following Herceg-Bosna's establishment in November 1991, and especially from May 1992 forward, the Herceg-Bosna/HVO leadership (including the accused and other leaders and members of the joint criminal enterprise) engaged in continuing and co-ordinated efforts to dominate and "Croatise" the municipalities which they claimed were part of Herceg-Bosna, with increasing persecution and discrimination directed against the Bosnian Muslim population. The HVO took control of many municipal governments and services, removing or marginalising local Bosnian Muslim leaders. Herceg-Bosna/HVO authorities and forces took control of the media and imposed Croatian ideas and propaganda. Croatian symbols and currency were introduced, and Croatian curricula and the "Croatian language" were introduced in schools. Many Bosnian Muslims were removed from positions in government and private business; humanitarian aid was managed and distributed to the Muslims' disadvantage; and Muslims in general were increasingly harassed.

In the spring and early summer of 1992, the Herceg-Bosna/HVO authorities and forces, while asserting their control and engaging in the actions described above, carried out military operations with armed forces of the Government of Bosnia and Herzegovina in response to JNA and Bosnian Serb military actions in Herzegovina and elsewhere. In connection with or following the Serb forces leaving Mostar, the Herceg-Bosna/HVO-led forces destroyed the city's Serbian Orthodox Church and nearby Serb houses. Many Serbs left Mostar during this time, while others were held in poor conditions in HVO-run detention camps.

Despite some co-operation in the spring and summer of 1992, tensions between the Herceg-Bosna/HVO structures and Bosnian Muslims continued and increased over time. Significant violence broke out between the Herceg-Bosna/HVO forces and Bosnian Muslims on 19 October 1992 in Novi Travnik, the site of an important munitions factory, and in the course of several days thereafter, Herceg-Bosna/HVO forces cleansed most of the Muslims from the town of Prozor and several surrounding villages.

In January 1993, United Nations and European Community peace negotiators met in Geneva with Croat, Serb and Muslim representatives and discussed a proposed peace agreement, known as the Vance-Owen Peace Plan, which would maintain a single, unified Bosnia and Herzegovina with a central government and ten numbered provinces. While neither the Serbs nor Muslims had agreed to the Vance-Owen proposals by mid-January 1993, Franjo Tudjman, Gojko Susak and the Herceg-Bosna/HVO leadership (including the accused) found the plan, as they envisioned and interpreted it, much to their favour -- essentially giving them the Croatian Banovina and even additional territory, covered by the proposed Vance-Owen provinces 3, 8 and 10, despite the fact that many of the areas included in these provinces had majority or at least equal Muslim populations and were controlled or occupied by the Army of Bosnia and Herzegovina.

At a meeting in Zagreb on 15 January 1993, Franjo Tudjman, Gojko Susak and Mate Boban failed to convince Bosnia and Herzegovina's President, Alija Izetbegovic, to accept their views and immediately set out to implement their plans without the agreement of the BiH Government or the international peace negotiators. On the same day, the HVO President, JADRANKO PRLIC, signed a Decision that "SaCll units of the Army of Bosnia and Herzegovina which at this moment are stationed in provinces 3, 8 and 10, which have been declared Croatian provinces in the Geneva accords, shall be subordinated to the Command of the Main Staff of the HVO Armed Forces. . . . The deadline for implementing this Decision is hereby set at five (5) days, starting from today, 15 January 1993."

Despite the fact that neither the President of Bosnia and Herzegovina nor the international peace negotiators had agreed to the unilateral implementation of their views of the Vance-Owen proposals, Herceg-Bosna/HVO authorities and forces, with the passage of the 15 January 1993 deadline and around that time, took military and violent actions to enforce the ultimatum, attacking and pressing the Muslims at a number of locations, including at Novi Travnik, Gornji Vakuf and Busovaca. Following international protests, a cease-fire was put in place after some days.

While tensions remained high and there were local skirmishes, major conflict was avoided until the end of March 1993, when President Izetbegovic, following further negotiations, provisionally accepted the Vance-Owen plan (which the Serbs never accepted), with certain military aspects of the plan still to be resolved. As in January 1993, knowing that the Government of Bosnia and Herzegovina had not agreed on the remaining issues and that the Bosnian Serbs had not accepted the plan, the Herceg-Bosna/HVO leadership (including the accused) once again set a deadline, stating that all units of the Army of Bosnia and Herzegovina in provinces 3, 8 and 10, by 15 April 1993, either subordinate themselves to the HVO or leave the areas covered by the proposed provinces.

When the 15 April deadline passed without the BiH Government acceding to their position, Herceg-Bosna/HVO forces set about a broad campaign of persecutions, military actions, arrests and expulsions to enforce their demands, with more than thirty attacks on Muslim towns and villages on 16-18 April 1993, including the attacks and atrocities in Ahmici on 16 April, in Sovici and Doljani on 17 April, and in Parcani, Lizoperci and Toscanica on 17-19 April.

banirani bebac
30.07.2005., 11:57
Ukratko, gore je kratak opis dogadjanja sve do razbuktavanja bosnjacko-hrvatskog rata. Buduci da se radi o iznosenju dogadjanja, kratak prijevod je nemoguc. Ipak molim moderatore da ovo gore ne brisu, a ako nekom od diskutanata zatreba prijevod necega, ja cu ga naknadno dostaviti.

Inkvizitor
30.07.2005., 12:02
Bošnjaci pošto nemaju svoga jezika i nemaju protuargumente onda citiraju izvore koje su sastavili i napisali Ashdowni, Oweni i slični njima. Zaboravi si citirati Boba Stewarta šta je on divanio o Hrvatima.

Koga to zanima...:kava:

banirani bebac
30.07.2005., 12:06
Inkvizitor2002 kaže:
Bošnjaci pošto nemaju svoga jezika i nemaju protuargumente onda citiraju izvore koje su sastavili i napisali Ashdowni, Oweni i slični njima.

Koga to zanima...:kava:

Paz bokca ti, Lažislav jos ima muda da nesto prozbori! :rofl: :rofl: :rofl:

Sta bi sa Toticem? :lol:

Sad jos samo cekamo Ližislava da uleti sa svojim srcedrapateljnim opisima kako su pomahnitali Krajisnici jurisali na nenaoruzane Rvate!

Inkvi i Vanja, dva ratna druga. Il' mozda da vas zovemo Lolek i Bolek? :lol:

Inkvizitor
30.07.2005., 12:09
banirani bebac kaže:
Paz bokca ti, Lažislav jos ima muda da nesto prozbori! :rofl: :rofl: :rofl:

Sta bi sa Toticem? :lol:

Sad jos samo cekamo Ližislava da uleti sa svojim srcedrapateljnim opisima kako su pomahnitali Krajisnici jurisali na nenaoruzane Rvate!

Inkvi i Vanja, dva ratna druga. Il' mozda da vas zovemo Lolek i Bolek? :lol:

što si nervozan...

banirani bebac
30.07.2005., 12:15
Inkvizitor2002 kaže:
što si nervozan...

Kako bolan Lolek da ne budem, cas te ima cas te nema. Gori si od Dejvida Koperfilda. :lol:

banirani bebac
30.07.2005., 12:21
Sjetio sam se!

Ne Lolek i Bolek!

Mirko i Slavko! :lol: :lol: :lol:

Samo kuj je Mirko a kuj Slavko, to ce vec teze da protabirimo! :rofl:

Inkvizitor
30.07.2005., 12:21
banirani bebac kaže:
Kako bolan Lolek da ne budem, cas te ima cas te nema. Gori si od Dejvida Koperfilda. :lol:

mazno si babi hafizu litru rakije...:top:

banirani bebac
30.07.2005., 12:24
Inkvizitor2002 kaže:
mazno si babi hafizu litru rakije...:top:

Ma jok bolan, opljacko od rvacke nejaci. :D

zamisliti kako izgovaram nEjaaaaci po ercegovacki :D

Inkvizitor
30.07.2005., 12:29
banirani bebac kaže:
Ma jok bolan, opljacko od rvacke nejaci. :D

zamisliti kako izgovaram nEjaaaaci po ercegovacki :D

a babo...jel nešto nervozan danas...ko biva traži Kuran...:lol:

banirani bebac
30.07.2005., 12:32
Inkvizitor2002 kaže:
a babo...jel nešto nervozan danas...ko biva traži Kuran...:lol:

Dao bih ti da ga pitas, ali tad bih te morao urahmetiti. :lol:

Inkvizitor
30.07.2005., 12:37
banirani bebac kaže:
Dao bih ti da ga pitas, ali tad bih te morao urahmetiti. :lol:

auuu...prećero s rakijom...:(

banirani bebac
30.07.2005., 12:43
Inkvizitor2002 kaže:
auuu...prećero s rakijom...:(

a ja rekoh Lolek ce reci to mu je kazna sto je otim'o od rvacke nejaci :lol:

Inkvizitor
30.07.2005., 12:56
banirani bebac kaže:
a ja rekoh Lolek ce reci to mu je kazna sto je otim'o od rvacke nejaci :lol:

a ne...neću se ja zajebavat s tuđom tragedijom...

Vanjushka
30.07.2005., 12:59
Inkvi :top:

Sve si rekao.

I nema potrebe ponavljati, ko hoce da zna, zna.

banirani bebac
30.07.2005., 13:16
Bolek kaže:
Inkvi :top:

Sve si rekao.

I nema potrebe ponavljati, ko hoce da zna, zna.

Mislim da je Bolek nesto pomijesao.

Ovo gore vazi kad govorimo o necijem vjerovanju. Kada se govori o znanju, tada je ukljucena i odredjena kolicina truda kao i odredjene predispozicije.

Blixa
30.07.2005., 13:47
Inkvizitor2002 kaže:
hahaha...sukob između Hrvata i muslimana počeo ubojstvom Blaža Kraljevića...hahaha. Ubojstvom jednog Hrvata deklariranog ustaše ( Kraljević) od strane drugog malo manjeg ustaše ( Tuta Neletilić) je uzrok ratu između Hrvata i muslimana. Pa to ne može ni imbecil izjavit.

Blaž Kraljević je vodio HOS u BIH. U njegovim postrojbama su doista bili i Hrvati muslimani. A svi su morali nositi slovo U. Jer Kraljević je bio pristaša strategije i obilježja bivše NDH. Mislio je iskoristit muslimane u borbi za hrvatsku stvar ne shvaćajući da više nije 1941-va i da su muslimani definirali svoje vlastite ciljeve. zato su muslimani iskoristili njega i HOS da se naoružaju a posle je većina tih Hosovaca koja je nosila U najžešće i najslađe klala baš ( vidi slučajnosti) Hrvate ( Zulfikar Ališpago Zuka)

Aj ti njima objasni da ih HOS nije gledao kao "Hrvatsko cvijece"!:D

dolma
30.07.2005., 13:57
Samo imbecil ne vidi da je tema gdje , kada i kako je poceo sukob a ne zasto.

Katatonični Dabar
30.07.2005., 14:12
dolma kaže:
Samo imbecil

prilično točan opis Inkvizitora2002 :top: :top: :top:

D_F
30.07.2005., 16:00
Samo kad bi jos pojasnio sa kojim muslimanima?

A ti vala Bebac previse ocekujes. Ako jos nisi primjetio da se na ovome forumu redaju " intelektualne tarabe za tarabom"( a ova dvojica koji ti navede su im udarne pesnice) i ako ocekujes od istih neku konstruktivnu debatu... onda brate... ne znam... Previse si dobronamjeran ;)
Istina bilo je prije par likova koji su Znali nesto i reci ali i oni su izgleda napustili ovaj cirkus... A kako i nece kad vidis ko ovdje kolo vodi(livadic i klonovi uz potporu Mirka i Slavka)

I pazi sad ovog "inkvizitora" kako to on u onom svom sizofrenickom stilu "stan'te djeco da vam ja objasnim kako je to bilo". Sve to on kao iz prve ruke... Koji bolid u pm...

Nego kao sto rekoh bezbroj puta .. Vazni su pravni dokumenti i nista vise. Ovo njihovo skrabanje je samo pisanje uz vjetar. Pa tako je i ova sama tema glupa do boli.Ttema je postavljena na "loto nacin". Ono .. cisto pogadanje.. ko jebe pravne dokaze i tome slicno ...

D_F
30.07.2005., 16:01
No sto se mene tice evo prepisat cu dio jednog dokumenat iz 1991... Koji ima . Dokumenat je odluka o formiranju zajendicke hrvatske drzave. U toj tzv. "zajednickoj hrvatskoj drzavi" se nije nasao niti jedan grad iz Posavine.(mrsko mi prepisivati imena svih naselja; uglavnom radi se o Hercegovivini i nekim dijelovima srednje Bosne) Dakle i prije nego sto je RBIH postala nezavisna,Zagreb je zacrtao svoje granice i nasao trabante unutar same RBIH koji ce da podrze te bolesne planove/

[b]ODLUKA O FORMIRANJU ZAJEDNICKE HRVATSKE DRZAVE (12 NOVEMBAR 1991)

Zakljucak prvi

1. Hercegovacka regionalna zajednica i travnicka regionalna zajendica ostaju kod svojih zakljuca), da hrvatski narod ovih regija i cijlee BIH ostaje i dalje uz jednoglasnoprihvacena opredjeljenja i zakljucke usvojene na dogovorima s predsjednikom dr. Franjom Tudmanom 13 i 20 lipnja 1991 godine u Zagrebu. Ove dvije regionalne zajednice, polazeci od zakljucka spomenutih susreta i dogovora u Zagrebu preko posebnih zakljucaka od 15 listopada 1991 god. u Grudama i 22 listopada 1991 godine u Busovaci i ovoga puta 12 studenog 1991 godine zajednicki i jednoglasno odlucuju da hrvatski narod u BIH mora konacno povesti odlucnu , aktivnu politiku koja treba odovesti do realizacije naseg konacnog sna-zajednicke hrvatske drzaveda bi ovaj povijesni cilj bio i nasa stvarnost, ove dvije regionalne zajedni traze da se pristupi formuliranju i objavljivanju pravnih i politickih akata(proglasenje Hrvatske banovine u BIH,provodenje referenduma za prikljucenje RH...)) kao prve faze na putu konacnog rjesenja hrvatskg pitanja i stvaranje suverene Hrvatske u njenim i entickim i povijesnim(sada mogucim ) granicama.

Dženana
30.07.2005., 16:13
Nisi naveo tko je autor i potpisnik ovog "dokumenta" i po čemu je to pravno valjan.

nordea
30.07.2005., 17:37
Blixa kaže:

Ono sve sto Nordea opisuje se i desilo i normalno je da je za svaku osudu,samo bi nasi dragi bosnjaci trebali pomiriti se sa cinjenicom da su i oni znali prvi negdje napasti i prestati glumiti neku glupu "zrtvu" rata.

Ja ti kazem da je moj tata bio u logoru a jos nije bilo sukoba u sr. Bosni...tek kasnije su pocele izbjeglice dolaziti...

D_F
30.07.2005., 18:37
Dženana kaže:
Nisi naveo tko je autor i potpisnik ovog "dokumenta" i po čemu je to pravno valjan.

Da odgovorim klonu.

U Grudama

Svojerucno potpisani ucesnici :

1.Mate Boban,dopredsjednik HDZ BIH
2. Jozo Maric, potpredsjednik SO Grude
3. Vladmir Soljic, predsjednik SO Bugojno
4. Bozo Raic, predsjednik HDZ Kupres
5.Mijo Tokic, predjsednik SO Duvno
6. Ivan Sakic, predsjednik SO Citluk
8. Sagolj Zdravko, krizni stab HDZ Konjic
9. Milan Simic, predjednik SO Ljubuski
10. Anto Bilic, dopredjesnik HDZ Busovaca
11. Anto Stipac, dopredjesnik HDZ i clan komisije za regiju Busovaca
12. Stjepan Tuka, clan opcinskog odbora HDZ Fojnica
13. Susnja Bruno; predsjednik opcine Busovaca
14. Dario Kordic, predsjednik Hrvatkse travnicke regijske zajednice
15. Mirko Bakovic,predjsednik SO Livno
16. Zeljko Raguz, predsjednik opcine Stolac
17.Ivan Bender, predsjendik SO Neum
18.Jadranko Topic, dopredsjednik OO HDZ BIH Mostar
19. Andelko Mikulic, predsjednik SO Siroki Brijeg
20. Pero Markovic, predsjednik SO Capljina
21. Mate Bokan
22. Milivoj Gagro, predsjendik SO Mostar

Zapisnicar : Jozo Maric

Dokument je stvoren i potpisan od tadasnjih politickih predstavnika. Ovaj (kao i mnogo drugi dokumenti ) su izneseni i u tribunalu u Hagu(recimo u procesu Kordic, Blaskic itd...)Tu je potvrdena i autenticnost istih sto im daje pravnu podlogu, to jeste oni proizlaze kao fakti/cinjenice, nepobitne.. No ovi dokumenti su bili dostupni javnosti i pocetkom 90-tih pa je tako ustavni sud BiH na sjednici odrzanoj 14.09.1992 donio odluku kojom se ponistava odluka o uspostavi Hrvatske zajednice Herceg-Bosne. (sluzebni list SRBIH broj 1/91 i sluzbeni list RBIH, broj 8/92)

Kad smo vec kod paradrzava. I Srbi su na isti nacin pokusali da uspostave paradrzavu vec 1991. Naime predstavnici SDS-a i SPO u pralamentu SRBIH su 24 oktobra 1991 godine donijeli odluku o osnivanju skupstine srpskog naroda u BIH. Nakon toga , tacnije 21 decembra 1991 godine ta ista samoproklamisana skupstina donosi odluku o formiranju republike Srpske BiH(potpisnik Momcilo Krajisnik)

Kao i u prethodnom slucaju ustavni sud BIH donosi odluku kojom ponistava gore donese odluke.(izostavljam detalje)

Ovim sam sam htio ukazati da su tadasnji predstavnici Hrvata ustvrdili politiku prema RBIH mnogo prije bilo kakvih sukoba, mnogo prije nego sto je RBIH postala i nezavisna drzava i ono sto je proizaslo kasnije nije nikakva slucajnost vec je samo rezultat ovih bolesnih planova!

Kad smo vec kod dokumenata. Ista klapa(manje vise) [b]18 studenog/novembra 1991 u Grudama donosi odluku o formiranju Hrvatske zajednice Herceg-Bosna(opet prije i same nezavisnosti RBIH)

Hajde bit cu dobar pa cu prepisati imena opcina koje su trebale da sacinjavaju tu zajednicu a to su :
Jajce, Kresevo,Busovaca,Vitez, Novi Travnik, Travnik, Kiseljak, Fojnica, Skender Vakuf(Dobratici),Kakanj, Vares,Kotor Varos,Duvno,Livno,Kupres,Bugojno,Gornji Vakuf,Prozor,Konjic,Jablanica,Posusje,Mostar,Sirok i Brijeg,Grude,Ljubuski,Citluk,Capljina,Neum,Stolac, Trebinje(ravno)

Dakle, vec 1991 je bio "zapisan" teritorij. I prije same nezavisnosti RBIH tadasnji hrvatski predstavnici su isli na okupiranje jednog dijela RBIH. Nesto kasnije je dolazilo i do modifikacije "zapisanog teritorija" ali u svaokom planu je to bilo bez Posavine.

Dženana
30.07.2005., 18:47
Iz svega što si naveo, jasno je da dokument NIJE bio pravno utemeljen.
To znači, da sama činjenica da je dokument izrađen i potpisan, ne čini ga pravno valjanim, šta je Ustavni sud RBIH i potvrdio svojom odlukom.

Još mi samo nije jasno, na koji način ovaj dokument označava početak rata izmedju Bošnjaka i Hrvata u RBIH.

Pored toga iz svih podataka i datuma koje si naveo, dalo bi se zaključiti da je ovaj dokument posljedica stvaranja srpske paradržave na teritoriju RBIH, zar ne?

banirani bebac
30.07.2005., 18:51
D_F kaže:
Nesto kasnije je dolazilo i do modifikacije "zapisanog teritorija" ali u svaokom planu je to bilo bez Posavine.

Da, to sa Posavinom je i meni bilo zanimljivo. Medjutim

Ja sam rekao: ili takva Bosna koja će osigurati i interese hrvatskog naroda, ili molim – podjela! S time da sam ja rekao: jedan dio Srbiji, jedan dio Hrvatskoj, a može ostati i muslimanska državica u sredini, ona povijesna zemljica Bosna koja onda ne bi imala mogućnosti da ima ambicije stvaranja neke velike islamske države u Europi...(F. Tuđman, 17.9.1991.)

I s našeg gledišta, ne manje negoli sa srpskog, postoji potreba da se pitanje riješi u svojoj biti, jeli, jer je uspostavljanje Bosne, granica Bosne i Hercegovine poslije Drugog svjetskog rata povijesni apsurd vraćanja jedne kolonijalne tvorbe nastale od 15. do 18. stoljeća. (F. Tuđman, 8.6.1991.)

Hrvatska politika u BiH mora biti spremna i pripremati se na slijedeće događaje, kretali se oni u bilo kom vidu. Ako se kreću u demokratskom, dogovornom, u redu je, samo po sebi; ali ako bi se kretali drugačije, onda bi morali biti isto tako spremni da donose odluke, hrvatske odluke, kao što će ih donositi srpska politika...(F. Tuđman, 8.6.1991.)

Ako se sporazumijemo na tom bitnom pitanju spornom između Hrvatske i Srbije o BiH, ako ostvarimo realne granice za Republiku Hrvatsku i ako se riješi taj problem tih prečanskih Srba na taj način da Srbija bude zadovoljna, onda se može raditi o tome da i Srbija prihvati takve osnove saveza koji bi bili za nas prihvatljivi...(F. Tuđman, 8.6.1991.)

Hrvatska zajednica Herceg-Bosna i Hrvatska zajednica Posavina bi se proglasile nezavisnim hrvatskim prostorom i priključile državi Hrvatskoj, ali u onom vremenu i u onom trenutku kada hrvatsko vrhovništvo odluči da je taj trenutak i to vrijeme nastupilo...(M. Boban, 27.12.1991.)

banirani bebac
30.07.2005., 18:51
Dženana kaže:
Iz svega što si naveo, jasno je da dokument NIJE bio pravno utemeljen.
To znači, da sama činjenica da je dokument izrađen i potpisan, ne čini ga pravno valjanim, šta je Ustavni sud RBIH i potvrdio svojom odlukom.

Još mi samo nije jasno, na koji način ovaj dokument označava početak rata izmedju Bošnjaka i Hrvata u RBIH.

Pored toga iz svih podataka i datuma koje si naveo, dalo bi se zaključiti da je ovaj dokument posljedica stvaranja srpske paradržave na teritoriju RBIH, zar ne?

:rofl: :rofl: :rofl:

Vanjushka
30.07.2005., 19:09
Jesu tebe Hrvati iz Foce istjerali???

Nisu???

Odjebaus, u tom slucaju.

Sting
30.07.2005., 19:15
Dženana kaže:
Nisi naveo tko je autor i potpisnik ovog "dokumenta" i po čemu je to pravno valjan. Vratio nam se Pantelija. :D

nervozni_po
30.07.2005., 22:06
Da Srbi nisu dopustili desetinama hiljada Hrvata iz srednje Bosne da predju preko RS do zapadne Hercegovine, sad bi Hrvati imali par puta vise zrtava. A spasili su i par tih hrvatskih enklava, koje su bile naslonjene na RS.

banirani bebac
30.07.2005., 22:18
Trebalo mu je duze nego inace. :D

Blixa
31.07.2005., 00:58
nervozni_po kaže:
Da Srbi nisu dopustili desetinama hiljada Hrvata iz srednje Bosne da predju preko RS do zapadne Hercegovine, sad bi Hrvati imali par puta vise zrtava. A spasili su i par tih hrvatskih enklava, koje su bile naslonjene na RS.

To ti ne mozes danas muslimanima objasniti!
Mozes zamisliti kakav pakao su dozivjeli ti ljudi od muslimana u srednjoj Bosni kada su morali ostaviti oruzje i prelaziti preko srpskih teritorija.

Ali....nasi dragi muslimani jos uvijek prodavaju maglu kako je te izgone organizirao HDZ...Boze me sacuvaj supljih prica...:)

demos
31.07.2005., 08:14
Zagorakis kaže:
.... Jedno,naizgled prirodno,savezništvo između Hrvata,i .. Muslimana Bošnjaka, protiv zajedničkog nam neprijatelja Srba,raspalo se u krvavom sukobu.
Kako god otpočeo, nema dvojbe da se dogodio u danima kada ni Hrvatima ni Muslimanima nisu cvale ruže.
Dakle - taj je sukob izazvao i započeo onaj kojemu je sukob NAJVIŠE KORISTIO.

Zamisli npr. međunarodnu zajednicu nakon sve one kuknjave o jugo-četničkoj agresiji i td. - kad eto maraišu se i žrtve međusobno.
Ma što reći. Pravi Balkanci. Ostavimo, dakle, ta plemena neka sama sređuju svoje račune ... (Ili po Miloševićevu: Ne mešaj mi se bre u Jugoslaviju!)

Maska
31.07.2005., 09:28
U svakom slucaju zbog toga sukoba su izgubili i jedni i drugi,i Hrvatskoj su od tada kola krenula niz brdo,a dobitnici su Srbi,i kompanija okupljena oko Mate Bobana,Jadranko Prlic,i ostali.Ratni profiteri.Kojima nikad nije ni bilo vazno sta ce uistinu biti s hrvatskim narodom u BiH(pogotovo u Bosni).
Kao "zastupnici" cjelokupnog hrvatskog korpusa u BiH,oni su zastupali interese samo jednih,onih kamenjarskih..
Ostali su bili moneta za potkusurivanje.Pa sta ostane.

:flop:

lagalogos
31.07.2005., 09:44
Sa Muslimanima je nemoguc dogovor, jer Hrvati i Muslimani imaju totalno razlicite interese u BiH.
Hrvati, kao i svaki manjinski narod, zele neku svoju autonomiju, svoje skolstvo, televiziju...a Muslimani im to ne daju, i zele unitarnu Bosnu, po mogucnosti sto vise islamsku.

lagalogos
31.07.2005., 09:50
Prije mjesec dana je na BH PINKU bila emisija, 'zabranjeni forum' i tu se javila jedna gledateljka, Hrvatica, predstavila se imenom i prezimenom, i rekla da je dobila otkaz na fakultetu u Sarajevu jer je Hrvatica, i da su joj otvoreno rekli, da nikad nece dobiti posao na tom fakultetu.

To je pravo stanje u BiH.

http://www.monitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=3308&Itemid=40

U svemu je najzanimljiviji podatak koji se nedavno mogao dobiti od Ministarstva energetike, industrije i rudarstva Federacije BiH na čelu s ministrom Izetom Žigićem, koji govori o nacionalnoj zastupljenosti djelatnika i radnika u javnim poduzećima koja su u ingerenciji ovog ministarstva. Naime, na traženje zastupnika u Parlamentu FBiH, došlo se do podataka da u jedanaest najvećih javnih poduzeća energetike, rudarstva i industrije radi 28.771 Bošnjak, 2962 Hrvata, 504 Srba i 477 ostalih.
Statistički gledano, Bošnjaci dominiraju s 88 posto, dok je Hrvata 9 posto, Srba 1,6 i ostalih 1,4 posto. Kada se iz ove brojke izuzme Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, koja uglavnom radi na područjima gdje dominiraju Hrvati, onda je brojka još poraznija po Hrvate i iznosi visokih 95 posto u korist Bošnjaka.

http://www.monitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=3452

Ministarstvo diskriminacije u Federaciji BiH:
Ponedjeljak, 25 Srpanj 2005
Osam Bošnjaka i jedan Hrvat vode federalno Ministarstvo obrazovanja!
MOSTAR - Federalno Ministarstvo obrazovanja i znanosti, čiji je sjedište prije više od deset godina trebalo preseliti u Mostar, jedno je od onih gdje apsolutno dominiraju Bošnjaci koji po odgovarajućem većinskom modelu pokušavaju usmjeriti aktualni proces reforme obrazovanja.

http://www.monitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=2859&Itemid=40

Bivša općina Sjever otela zemljište Hrvatima
Petak, 24 Lipanj 2005
Vlasnici zemljišnih parcela u naselju Vrapčićima podnijeli su tužbu protiv grada Mostara jer su čelnici bivše općine Sjever nezakonito dodijelili zemljište više oštećenih obitelji trgovačkom poduzeću Merkur, koje tu gradi dva poslovna prostora. Merkuru je pod vrlo sumnjivim okolnostima dodijeljeno zemljište, počevši od krivotvorenja dokumenata i čudnovatih urbanističkih rješenja, što upućuje na zatvoreni kriminalni krug.

Unatoč tome što su vlasnici, hrvatske i srpske obitelji, od bošnjačkih vlasti bivše općine Sjever tražile obustavu otimanja zemlje, tadašnji načelnik Salem Bubalo posve ih je ignorirao i svojim potpisima omogućio dovršetak posla Merkura.

D_F
31.07.2005., 13:00
Vanjushka kaže:
Jesu tebe Hrvati iz Foce istjerali???

Nisu???

Odjebaus, u tom slucaju.

Opet si poceo da buncas ? A argumenti su opet na nivou :)

Kakve sad veze ima Foca? Pa nisu svi kao ti iz Hercegovine to jeste da se samo brinu o svom kraju a ostali nek se snadu!
Foca(ili bilo koje mjesto u RBIH)je samo jedan dio RBIH. Za mene ona nije ni vise ni manje vazna od recimo Trebinja ili Livna. Sve je to RBIH i samim time sve imaju isti znacaj i vaznost. Jedno bez drugog su jedna veliak nula.

U sustini vazna je RBiH a ne ne neko selo ili grad.

U vezi same teme se vise nema sta dodati. Iz gore pridonesenih dokumenata se jasno vide namjere tadasnjih predstavnika hrvatskog naroda... i to, da ponovim, prije i same nezavisnoti RBIH. Te ideje,ta politika, projekti i namjere su bile stvorene da proizvedu sukob.

lagalogos
31.07.2005., 13:04
D_F kaže:

Kakve sad veze ima Foca? Pa nisu svi kao ti iz Hercegovine to jeste da se samo brinu o svom kraju a ostali nek se snadu!
Foca(ili bilo koje mjesto u RBIH)je samo jedan dio RBIH. Za mene ona nije ni vise ni manje vazna od recimo Trebinja ili Livna. Sve je to RBIH i samim time sve imaju isti znacaj i vaznost. Jedno bez drugog su jedna veliak nula.

U vezi same teme se vise nema sta dodati. Iz gore pridonesenih dokumenata se jasno vide namjere tadasnjih predstavnika hrvatskog naroda... i to, da ponovim, prije i same nezavisnoti RBIH. Te ideje,ta politika, projekti i namjere su bile stvorene da proizvedu sukob.

U BiH je nemoguc suzivot hriscana i muslimana, i opet ce izbiti sukob. Ali, prvo ce izbiti sukob u zapadnoj Evropi, pa ce se to preliti u BiH, a kad iza Muslimana ne bude vise stajala Amerika, Hrvati, Evropa...Muslimani nemaju sta traziti u BiH.

nordea
31.07.2005., 13:08
lagalogos kaže:
U BiH je nemoguc suzivot hriscana i muslimana, i opet ce izbiti sukob. Ali, prvo ce izbiti sukob u zapadnoj Evropi, pa ce se to preliti u BiH, a kad iza Muslimana ne bude vise stajala Amerika, Hrvati, Evropa...Muslimani nemaju sta traziti u BiH.

Naravno da je za tebe nemoguc kad zivis u Prijedoru...treba sada otkopavati masovne grobnice a mozda ti i tata zaglavi u zatvoru!
Bog zna sta je on radio za vrijeme rata i koga i kako je ubijao!
Najbolje da se negdje izolirate i da nemate kontakta ni s kim neko vrijeme, sto sad i radite, ali dzaba...;)
Zaklela se zemlja nebu da se nista sakriti ne moze!

lagalogos
31.07.2005., 13:14
nordea kaže:
Naravno da je za tebe nemoguc kad zivis u Prijedoru...treba sada otkopavati masovne grobnice a mozda ti i tata zaglavi u zatvoru!
Bog zna sta je on radio za vrijeme rata i koga i kako je ubijao!
Najbolje da se negdje izolirate i da nemate kontakta ni s kim neko vrijeme, sto sad i radite, ali dzaba...;)
Zaklela se zemlja nebu da se nista sakriti ne moze!

Nemoj ti nista pricati. Nema veceg primitivizma od islama.
Na ratistu na Gradačcu smo zaplijenili muslimanske knjizice, gdje bukvalno pise, da je Muslimanu dozvoljeno da ubije svakog, osim svoje djece, jer oni nastavljaju njegovu lozu. Pa onda pise, da treba tjerati muslimanke da se rano udaju, da radjaju sto vise djece jer kasnije, kad postanu zrelije, mozda nece htjeti radjati puno djece...i ima tu puno savjeta o sto vecem razmnozavanju muslimana u BiH. ...a da ti ne pricam sta pise o hriscanima u toj muslimanskoj knjizici.

Gori ste od Arapa.

posmatrač
31.07.2005., 13:20
lagalogos kaže:
U BiH je nemoguc suzivot hriscana i muslimana, i opet ce izbiti sukob.

Čedo dotužio si više i bogu i narodu sa ovim svojim ponavljanjima (jebo si mater svim papagajima svijeta) ovo ti je već bar 231545451 put da ponavljaš jednu te istu rečenicu ..... svaki dan isto - daj nešto novo napiši majku mu.

:rolleyes:

Mislim ako si intelektualno sposoban da koncipiraš neke složenije, realnije i smislenije rečenice .... doduše po tvome dosadašnjem opusu na ovom forumu se to svakako ne može reći, no vrijedi pokušati - možda jednom i uspiješ.

posmatrač
31.07.2005., 13:22
lagalogos kaže:
Na ratistu na Gradačcu smo zaplijenili muslimanske knjizice...

Zaplijenio si ti ***** moj - na ratištu kod gradačca ste ga mogli samo popušit kao što ste ga i pušili i ništa više čedomire.

Crni Bombarder
31.07.2005., 13:27
D_F kaže:

Ti samo potvrdjujes pravilo o kojem se ovdje govori, da su najveci neprijatelji Hrvatima u Srednjoj Bosni i Hercegovini bili upravo oni sto su ih Srbi otjerali sa njihovih ognjista a Hrvati ih dobronamjerno primili kao nevine zrtve srbijanske agresije.

Gacani i Nevesinjci u Mostaru, Focaci u Konjicu, Krajisnici u Lasvansoj dolini, Zvornicani u Varesu, i onda vi pricate o nozu u ledja.

Ko vas ne zna, skupo bi vas platio.

Zambak
31.07.2005., 13:52
lagalogos kaže:
Na ratistu na Gradačcu smo zaplijenili muslimanske knjizice, gdje bukvalno pise, da je Muslimanu dozvoljeno da ubije svakog, osim svoje djece, jer oni nastavljaju njegovu lozu. Pa onda pise, da treba tjerati muslimanke da se rano udaju, da radjaju sto vise djece jer kasnije, kad postanu zrelije, mozda nece htjeti radjati puno djece...i ima tu puno savjeta o sto vecem razmnozavanju muslimana u BiH. ...a da ti ne pricam sta pise o hriscanima u toj muslimanskoj knjizici.

Gori ste od Arapa.

Ima li kakav recept u toj knjizici kako peci dzamijske golubove?

posmatrač
31.07.2005., 13:57
Tko?Kada?Gdje,i kako je započeo hrvatsko-muslimanski sukob?

Pravi odgovor na ovo pitanje na forumu se ne može dobiti. Bilo kakva rasprava odmah pređe u svađu tako da je nemoguće izvući bilo kakav zaključak i dobiti odgovor na pitanje tko?kada?gdje? ....

Što se anketnog pitanja tiče po meni je stvar tu vrlo jasna - da nije bilo velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH ne bi bilo ni onoga nesretnog rata između Bošnjaka i Hrvata u BiH i točka.

nordea
31.07.2005., 14:12
lagalogos kaže:

Gori ste od Arapa.

Jes to vidio sa svog prozora u Prijedoru, dok si gledao hrvatske borbene avione kako prolijecu tako nisko da ti je pilot mahnuo?!?

Ima li kakav recept u toj knjizici kako peci dzamijske golubove?

Ima! Prvo ga treba preklati na Darivi sabljom dugom 80cm.

lagalogos
31.07.2005., 14:54
nordea kaže:
Jes to vidio sa svog prozora u Prijedoru, dok si gledao hrvatske borbene avione kako prolijecu tako nisko da ti je pilot mahnuo?!?

Ima! Prvo ga treba preklati na Darivi sabljom dugom 80cm.

Imao sam tu knjizicu kod kuce. Donio sam je sa Gradačca. Tu su upustva Muslimanima kako da se ponasaju. Kao da ju je pisao Bin Laden, ili Homeini.

plastonja
31.07.2005., 15:01
Odgovorni su Srbi, naravno.

Trebalo je da zbrišu preko Drine.:D

Crni Bombarder
31.07.2005., 15:04
Suma sumarum, krivi su i jedni i drugi, sto nisu imali dovoljno pameti i zrelosti da se posvete pravom neprijatelju.

A gdje je poceo, u Novom Travniku, jos `92 godine, koliko ja znam.

I uopce nije bitno gdje kada i kako, bitno je upravo zasto. Na zalost istina je i da se Bobanova klika okurazila dobijenim obecanjima od Karadjica, kao sto su se i muslimani okurazili brojcanom nadmoci nad Hrvatima. Potukli se oko mrvica, zapravo.

Upravo na primjeru rata izmedju muslimana i hrvata vidi se pravi razlog "postojanja" lorda Owena i ostalih lordova koji nosise darove.

Danajci, jebo im ja mater.

posmatrač
31.07.2005., 15:12
Crni Bombarder kaže:
Upravo na primjeru rata izmedju muslimana i hrvata vidi se pravi razlog "postojanja" lorda Owena i ostalih lordova koji nosise darove.

:top:

banderas
31.07.2005., 15:24
Crni Bombarder kaže:
Suma sumarum, krivi su i jedni i drugi, sto nisu imali dovoljno pameti i zrelosti da se posvete pravom neprijatelju.

I uopce nije bitno gdje kada i kako, bitno je upravo zasto. Na zalost istina je i da se Bobanova klika okurazila dobijenim obecanjima od Karadjica, kao sto su se i muslimani okurazili brojcanom nadmoci nad Hrvatima. Potukli se oko mrvica, zapravo.

Ajd nek jednom i ti pametan post napišeš na politici :D
Dakle, krivi su i jedni i drugi, čak bismo mogli reći da je krivica podjednaka. Ali ono u čemu se nas dvojica nikad nećemo složit je to da bismo mi trebali raspravljat o našoj "polovici" krivnje a ti ćeš uvijek daleko radije raspravljati o muslimanskoj krivnji i svaku našu grešku opravdavat nekom drugom muslimanskom, naravno bit će i Bošnjaka sa sličnim razmišljanjem ali drugom stranom i nikad na zelenu granu...

Crni Bombarder
31.07.2005., 15:35
Ja ne opravdavam Bobana i HDZ, niti sam ikada, citaj malo pazljivije.
Upravo oni (muslimani sa foruma, cast izuzecima) opravdavaju svoje zlocine, govore o do zuba naoruzanim ustasama od 8 godina starosti, o naoruzanim i koljacki raspolozenim hrvatskim babama i djedovima, o agresiji Hrvata iz opkoljenog Viteza (to je ista tvrdnja kao i tvrdnja Srba da su muslimani iz opkoljene Srebrenice izvrsili agresiju na Bratunac i Skelane)
Upravo oni opravdavaju svoje zlocine tvrdeci da se nisu ni dogodili, lazu i petljaju, a sve obicno iz dalekih i predalekih zemalja i kontinenata.

Oprosti ali jedni Ahmici su se ponovili desetak puta, u hrvatskim selima, ali o tome se ne smije ni govoriti. Vi u Zagrebu recimo nemate pojma o tom ratu, kao ni doticni "poznavatelji situacije" koji Srednje Bosne ocima nisu ni vidjeli.

Sve sto znate su nebuloze kojekakvih novinarcica i spijuna-novinara-humanitarnih djelatnika iz raznoraznih ambasada, prvenstveno iz Engleske ambasade.

Inkvizitor
31.07.2005., 15:43
Crni Bombarder kaže:

to je tako bilo ako ćemo se lagat.

Nije lord Owen kriv što su muslimani svoj životni prostor koji su ima Srbi uzeli htjeli nadoknadit kod Hrvata...

Inkvizitor
31.07.2005., 15:50
banderas kaže:
Ajd nek jednom i ti pametan post napišeš na politici :D
Dakle, krivi su i jedni i drugi, čak bismo mogli reći da je krivica podjednaka. Ali ono u čemu se nas dvojica nikad nećemo složit je to da bismo mi trebali raspravljat o našoj "polovici" krivnje a ti ćeš uvijek daleko radije raspravljati o muslimanskoj krivnji i svaku našu grešku opravdavat nekom drugom muslimanskom, naravno bit će i Bošnjaka sa sličnim razmišljanjem ali drugom stranom i nikad na zelenu granu...

je..evo se sve muslimani ubiše da pričaju o svom dijelu krivice...to smo na ovom Forumu vidjeli..

Ovdje se samo Hrvati ubijaju da dokažu kako su oni krivi za rat i sa Srbima i sa muslimanima..

ovdje od hrpe muslimana jedino je posmatrač priznao da je ABIH radila zločine...

Blixa
01.08.2005., 08:33
Sting kaže:
i zrtvovao je katolike iz Bosne gdje god je stigao i gdje mu je trebalo i sta tu nije jasno?

Ti si izgleda isto musliman.
Jedan Hrvat iz BiH nebi NIKADA rekao KATOLIK iz Bosne!!
To samo vi tako nazivate ljude dolje.

banderas
01.08.2005., 10:11
Crni Bombarder kaže:
Ja ne opravdavam Bobana i HDZ, niti sam ikada, citaj malo pazljivije.
Upravo oni (muslimani sa foruma, cast izuzecima) opravdavaju svoje zlocine, govore o do zuba naoruzanim ustasama od 8 godina starosti, o naoruzanim i koljacki raspolozenim hrvatskim babama i djedovima, o agresiji Hrvata iz opkoljenog Viteza (to je ista tvrdnja kao i tvrdnja Srba da su muslimani iz opkoljene Srebrenice izvrsili agresiju na Bratunac i Skelane)
Upravo oni opravdavaju svoje zlocine tvrdeci da se nisu ni dogodili, lazu i petljaju, a sve obicno iz dalekih i predalekih zemalja i kontinenata.

Oprosti ali jedni Ahmici su se ponovili desetak puta, u hrvatskim selima, ali o tome se ne smije ni govoriti. Vi u Zagrebu recimo nemate pojma o tom ratu, kao ni doticni "poznavatelji situacije" koji Srednje Bosne ocima nisu ni vidjeli.

Sve sto znate su nebuloze kojekakvih novinarcica i spijuna-novinara-humanitarnih djelatnika iz raznoraznih ambasada, prvenstveno iz Engleske ambasade.

I opet ti o Muslimanima i šta oni govore... :bonk:
Ama, boli me neka stvar za Muslimane i njihove priče, to nije naš problem i glupo je apsolutno u svakom tvom postu se pozivati na njih. A jadni Kordić i Lozančić su bili valjda primjer vojničina, oni su se samo branili i sve to po ženevskoj konferenciji. Aha, ako ćemo se lagat :D Pogotovo su se u Žepču Hrvati branili, obrambenim akcijama je malčice proširen teritorij, malo su tu i Srbi pomogli, ali nećemo sad cjepidlačit :D:D
Tko to mi iz Zagreba koji nisu vidjeli srednje Bosne, drugom tu priču prodaj, a tebi malo više objektivnosti ne bi falilo...

Crni Bombarder
01.08.2005., 11:14
Inkvizitor2002 kaže:
to je tako bilo ako ćemo se lagat.

Nije lord Owen kriv što su muslimani svoj životni prostor koji su ima Srbi uzeli htjeli nadoknadit kod Hrvata...

Sjecas se onih mapa Owenovih.

Banderas, Hrvati u Zepcu su imali sljedeci izbor, staviti glavu pod noz mudjahedinima iz Zeljeznog polja ili pristati ne suradnju sa Srbima. Od dva zla, Hrvati su izabrali manje.
Kao i u Varesu, ako bi se hrana i ostali materijal prebacivali preko Visokog i Breze, do Varesa bi dolazili samo ostaci, muslimani su vecinu jednostavno krali i pljackali. Prelazak hrane i materijala preko srpske teritorije je bio potpuno bezbjedan, Srbi bi uzimali samo jedan manji procenat.
Pa ti sad skontaj zasto se suradjivalo sa Srbima na pojedinim teritorijama.

Ja u tvojim postovima vidim samo misljenje novinara Ferala, oprosti ali nemas pojma o sukobima u Srednjoj Bosni.

banderas
01.08.2005., 12:15
Crni Bombarder kaže:
Sjecas se onih mapa Owenovih.

Banderas, Hrvati u Zepcu su imali sljedeci izbor, staviti glavu pod noz mudjahedinima iz Zeljeznog polja ili pristati ne suradnju sa Srbima. Od dva zla, Hrvati su izabrali manje.
Kao i u Varesu, ako bi se hrana i ostali materijal prebacivali preko Visokog i Breze, do Varesa bi dolazili samo ostaci, muslimani su vecinu jednostavno krali i pljackali. Prelazak hrane i materijala preko srpske teritorije je bio potpuno bezbjedan, Srbi bi uzimali samo jedan manji procenat.
Pa ti sad skontaj zasto se suradjivalo sa Srbima na pojedinim teritorijama.

Ja u tvojim postovima vidim samo misljenje novinara Ferala, oprosti ali nemas pojma o sukobima u Srednjoj Bosni.

Ma naravno, gdje bih ja išta znao o srednjoj Bosni i sukobima tamo, ja sam zaluđen Feralom :rofl:
Tako ti kažeš, u Žepču Hrvati morali prihvatiti suradnju sa Srbima inače bi ih Muslimani poklali. A Muslimani u tim napadima u Žepču izgubili podosta teritorija od Hrvata koji jadni nisu imali izbora nego zajedno sa Srbima se branit od agresivnih Muslimana :rofl:
E da, zaboravih još jednog mirotvorca i velikog "branitelja", osim Lozančića i Kordića, Rajić, on je najbolji :top:
Vanja, u vrijeme kad su Muslimani i Hrvati ratovali jedni protiv drugih, Srbi i Hrvati na najvećem području BiH nisu ratovali, Srbi i Muslimani jesu ratovali, početak rata s Muslimanima se kao sasvim slučajno poklopio s prestankom rata sa Srbima. Pametnom dosta. Tom ratu je prethodila sotonizacija HOSa jer je u svojim redovima imao preko 40% Muslimana, tada su bili sasvim normalni naslovi u najtiražnijim dnevnim novinama "HOS postao MOS", "HOS stvara muslimansku džamahiriju"... Nije ni to bilo dosta nego kad se Abdić priklonio Srbima onda je i o njemu bilo sve najbolje, "Zapadna Bosna" je jedini slobodni dio Bosne, itd. itd....

Blixa
01.08.2005., 12:45
banderas kaže:
Ma naravno, gdje bih ja išta znao o srednjoj Bosni i sukobima tamo, ja sam zaluđen Feralom :rofl:
Tako ti kažeš, u Žepču Hrvati morali prihvatiti suradnju sa Srbima inače bi ih Muslimani poklali. A Muslimani u tim napadima u Žepču izgubili podosta teritorija od Hrvata koji jadni nisu imali izbora nego zajedno sa Srbima se branit od agresivnih Muslimana .

Ostaje cinjenica da je veliki dio Hrvata iz S. Bosne izbjegao.A to nebi radili iz zabave.
I nebi isli preko srpskih teritorija iz zabave.Usput malo obrati paznju sta ti Crni Bombarder govori,naravno ako si u stanju.

I ta tvoja suplja o Zepcu ne mijenja tu cinjenicu!

Crni Bombarder
01.08.2005., 12:51
banderas kaže:
Tako ti kažeš, u Žepču Hrvati morali prihvatiti suradnju sa Srbima inače bi ih Muslimani poklali. A Muslimani u tim napadima u Žepču izgubili podosta teritorija od Hrvata koji jadni nisu imali izbora nego zajedno sa Srbima se branit od agresivnih Muslimana :rofl:
E da, zaboravih još jednog mirotvorca i velikog "branitelja", osim Lozančića i Kordića, Rajić, on je najbolji :top:
Vanja, u vrijeme kad su Muslimani i Hrvati ratovali jedni protiv drugih, Srbi i Hrvati na najvećem području BiH nisu ratovali, Srbi i Muslimani jesu ratovali, početak rata s Muslimanima se kao sasvim slučajno poklopio s prestankom rata sa Srbima. Pametnom dosta. Tom ratu je prethodila sotonizacija HOSa jer je u svojim redovima imao preko 40% Muslimana, tada su bili sasvim normalni naslovi u najtiražnijim dnevnim novinama "HOS postao MOS", "HOS stvara muslimansku džamahiriju"... Nije ni to bilo dosta nego kad se Abdić priklonio Srbima onda je i o njemu bilo sve najbolje, "Zapadna Bosna" je jedini slobodni dio Bosne, itd. itd....

Ajde ne lupaj, banderas, svi Hrvati Srednje Bosne su budale, jel?

Nemoj, ne razumijes neke stvari.

HOS je bio PROUSTASKI orjentiran, mozes li to shvatiti? znas li zasto su muslimani bili u HOS-u? pitaj Zulfikara Alispagu, HOSovca, koji je kasnije sa uzivanjem ubijao Hrvate. Eto za kakvu je BiH bio Zuka Alispago, dokazao je kada je izasao iz HOS-a i stavio noz pod vrat prvom Hrvatu u Konjicu.

Nemoj banderas, lupas bezveze.

Crni Bombarder
01.08.2005., 12:56
Blixa kaže:
Ostaje cinjenica da je veliki dio Hrvata iz S. Bosne izbjegao.A to nebi radili iz zabave.
I nebi isli preko srpskih teritorija iz zabave.Usput malo obrati paznju sta ti Crni Bombarder govori,naravno ako si u stanju.

Ma Hrvati Srednje Bosne su zaludjeni zombiji, oni su napustali rodne domove da bi naselili tudje, slijepo vjerujuci Tudjmanu :bonk: kakve nebuloze ovi ljudi prodaju, pa to je nevjerovatno.

Banderas prvi nebi jedan prozor sa svog doma dao nikome bez borbe, ali Hrvati Srednje Bosne su budale koje daju i cijelu kucu i cijela sela i gradove eto jer im je tako Tudjman rekao.

Stvarno debilne teze.

A Tudjman, u isto vrijeme dok Hrvate nagovara da se dobrovoljno isele iz svojih domova, dodje u Novu Bilu i pokloni novu bolnicu namjenjenu stanovnistvu Lasvanske doline. Vjerovatno je Franjo mislio da napravi tu bolnicu za muslimane, da im ostane nakon sto nagovori Hrvate da se isele iz svojih domova :bonk:

još jedan Vukovarac
01.08.2005., 12:59
Sting kaže:
Tudjman nije krio da zeli dijeliti Bosnu sto je cak i crtao Ashdownu na salveti i zrtvovao je katolike iz Bosne gdje god je stigao i gdje mu je trebalo i sta tu nije jasno?

Cak je i Ashdown odustao o te blesave price o salveti. Dosadni ste. :rolleyes:

Inkvizitor
01.08.2005., 13:04
banderas kaže:

A koje su to velike bitke vodili Srbi i muslimani za vrijeme rat ABIH i HVO-a. Daj molim te navedi mi jednu veliku srpsku ofanzivu protiv ABIH ili obrnuto. Nema je. Osim granatiranja s udaljenosti Srbi nisu pokušali slomiti tu ABIH i to pazi sad dok su njene najelitnije jedinice u borbi protiv Hrvata.

Zanimljivo je da za vrijeme rata Srbi ne napadaju enklave u istočnoj Bosni. Ni Srebrenicu ni Goražde ni Žepu. Ne napadaju ni cazinsku krajinu. Tek s prestankom rata između ABIH i HVO-a slijede napadi na Goražde i Žepu i dalje na liniji dodira.

Koja je to vojna logika...nek mi to neko objasni.

Crni Bombarder
01.08.2005., 13:10
Ma HVO je granatirao i Sarajevo, sta ono jos, a da, HVO odnosno Tudjman je krivac i za Srebrenicu. Mnogo gadni ljudi ti HVO bojovnici, sve ustasa do ustase.

Neki ljudi su zaludjeni patoloskom mrznjom prema Tudjmanu i "njegovoj" Hrvatskoj. Pitam se zasto.

banderas
01.08.2005., 13:28
Inkvizitor2002 kaže:
A koje su to velike bitke vodili Srbi i muslimani za vrijeme rat ABIH i HVO-a. Daj molim te navedi mi jednu veliku srpsku ofanzivu protiv ABIH ili obrnuto. Nema je. Osim granatiranja s udaljenosti Srbi nisu pokušali slomiti tu ABIH i to pazi sad dok su njene najelitnije jedinice u borbi protiv Hrvata.

Zanimljivo je da za vrijeme rata Srbi ne napadaju enklave u istočnoj Bosni. Ni Srebrenicu ni Goražde ni Žepu. Ne napadaju ni cazinsku krajinu. Tek s prestankom rata između ABIH i HVO-a slijede napadi na Goražde i Žepu i dalje na liniji dodira.

Koja je to vojna logika...nek mi to neko objasni.

Srbi su i tako veliku većinu zauzeli do sredine 1993., ali bilo bi jako neistinito reći da se nisu velike borbe vodile, uglavnom su to bile (neuspješne) ofanzive Armije BiH. Vanja će se možda sjetit 1993. neuspješnog proboja iz Sarajeva na Trebević i gomile mrtvih tada, što je bio jedan od užasnih Halilovićevih poteza. Goražde i Bihać su se cijelo vrijeme napadali, na cesti prema Goraždu sukobi nikad nisu prestajali (Trnovo), a Abdić se "otcijepio" još za vrijeme hrvatsko muslimanskih sukoba.

banderas
01.08.2005., 13:30
Crni Bombarder kaže:
Ma HVO je granatirao i Sarajevo, sta ono jos, a da, HVO odnosno Tudjman je krivac i za Srebrenicu. Mnogo gadni ljudi ti HVO bojovnici, sve ustasa do ustase.

Neki ljudi su zaludjeni patoloskom mrznjom prema Tudjmanu i "njegovoj" Hrvatskoj. Pitam se zasto.

Da, da, ajde samo spominji herojsku ulogu HVOa u Sarajevu i oko njega, pa u njemu se nije znalo tko pije a tko plaća, pogotovo HVO Stup. Kokošar do kokošara. Stup i Otes kao "hrvatska" predgrađa nisu ni pokušali obranit, Stup je šaptom pao a Otes su Muslimani neuspješno branili i doživjeli najviše poginulih u cijelom ratu u Sarajevu.

A u zajednički dogovorenoj deblokadi Sarajeva 1995. , HVO Kiseljaka je herojski ispalio 2 granate na srpske položaje. Tko je ono bio tamo zapovjednik, je li onaj slavni Raić?

Inkvizitor
01.08.2005., 13:35
banderas kaže:
Srbi su i tako veliku većinu zauzeli do sredine 1993., ali bilo bi jako neistinito reći da se nisu velike borbe vodile, uglavnom su to bile (neuspješne) ofanzive Armije BiH. Vanja će se možda sjetit 1993. neuspješnog proboja iz Sarajeva na Trebević i gomile mrtvih tada, što je bio jedan od užasnih Halilovićevih poteza. Goražde i Bihać su se cijelo vrijeme napadali, na cesti prema Goraždu sukobi nikad nisu prestajali (Trnovo), a Abdić se "otcijepio" još za vrijeme hrvatsko muslimanskih sukoba.

napadali...misliš Srbi granatirali. Ja ne pričam o tome nego o napadnim operacijama kojima je cilj zauzimanje teritorija. Kad je bio opći napad na Goražde, nakon prekida rata između HVO-a i ABIH. Zašto. Zašto Srbi nisu napali na Goražde kad je bjesnio rat između Hrvata i Muslimana. Kad je pala Žepa. Kad je palo Konjević Polje.

Za vrijeme HVO-ABIH rata nije bilo nikakvih velikih sukoba između vojske RS i ABIH osim granatiranja i povremenih diverzantskih akcija na obje strane.

Zašto Srbi nisu iskoristili zauzetost i razvučenost efektiva ABIH i zašto istu nisu slomili. To te ja pitam.

banderas
01.08.2005., 13:37
Blixa kaže:

Ostaje činjenica da su od svih naroda Hrvati vodili uvjerljivo najgluplju politiku u BiH što se vidi po današnjoj brojnosti, jedino se Hrvatima broj u BiH prepolovio i pitanje je dana kada će i formalno postati nacionalna manjina. A za HDZ se i dalje glasa plebiscitarno kao i cijelo vrijeme...

Crni Bombarder
01.08.2005., 13:38
banderas kaže:
Da, da, ajde samo spominji herojsku ulogu HVOa u Sarajevu i oko njega, pa u njemu se nije znalo tko pije a tko plaća, pogotovo HVO Stup. Kokošar do kokošara...

Covjece, nemoj biti govno ;) znam decke koji su prebijeni na mrtvo ime samo zato jer su nosili uniformu HVO-a. Nisu nikome nista skrivili.

Kokosari ili ne, bar su nosili oruzje, a ti? nemoj tako, lako je biti "heroj" u prici.

banderas
01.08.2005., 13:39
Inkvizitor2002 kaže:
napadali...misliš Srbi granatirali. Ja ne pričam o tome nego o napadnim operacijama kojima je cilj zauzimanje teritorija. Kad je bio opći napad na Goražde, nakon prekida rata između HVO-a i ABIH. Zašto. Zašto Srbi nisu napali na Goražde kad je bjesnio rat između Hrvata i Muslimana. Kad je pala Žepa. Kad je palo Konjević Polje.

Za vrijeme HVO-ABIH rata nije bilo nikakvih velikih sukoba između vojske RS i ABIH osim granatiranja i povremenih diverzantskih akcija na obje strane.

Zašto Srbi nisu iskoristili zauzetost i razvučenost efektiva ABIH i zašto istu nisu slomili. To te ja pitam. ž

Rekao si da nije bilo kontraofanziva, ja ti kažem da je bilo itekako iz Sarajeva prema Trebeviću (to se nikako nije moglo nazvati diverzanstkom akcijom), na cesti Sarajevo-Goražde, na planinama oko Tuzle, a u Cazinskoj krajini borbe (ne samo granatiranja) nikad nisu prestajale.

Zašto Srbi nisu zauzeli istočno bosanske enklave, nemam pojma, vjerojatno im to politički nije odgovaralo pošto im je hrvatsko-muslimanski sukob savršeno odgovarao zbog logike da je u BiH građanski rat a ne agresija. Ali, njima je i tako svejedno bilo jesu li Srebrenicu i Žepu zauzeli 1993. , 1994. ili 1995., kad su to i tako bile enklave vrlo daleko od ostatka teritorija Armije BiH i nikakve veze na njih nije utjecala razvučenost jedinica Armije BiH.

Inkvizitor
01.08.2005., 13:41
banderas kaže:
Ostaje činjenica da su od svih naroda Hrvati vodili uvjerljivo najgluplju politiku u BiH što se vidi po današnjoj brojnosti, jedino se Hrvatima broj u BiH prepolovio i pitanje je dana kada će i formalno postati nacionalna manjina. A za HDZ se i dalje glasa plebiscitarno kao i cijelo vrijeme...

to da su vodili najgluplju politiku to je točno. Inače ne bi naoružavali muslimane da ih ovi poslije ubijaju oružjem koje su im oni dali. Niti bi Hrvatska pprimala muslimanske izbjeglice i hranila ih po svojim hotelima dok njihovi sinovi ubijaju Hrvate po BIH.

Takvi idioti mogu bit samo Hrvati. Nije ni čudo da ih skoro nema u Bosni. Drugi narodi kad su u ratu s neprijateljem ponašaju se prema njemu neprijateljski a ne ko Hrvati koji hrane i naoružavaju svoje neprijatelje.

To ti je novi hrvatski patent ratovanja.

banderas
01.08.2005., 13:44
Crni Bombarder kaže:
Covjece, nemoj biti govno ;) znam decke koji su prebijeni na mrtvo ime samo zato jer su nosili uniformu HVO-a. Nisu nikome nista skrivili.

Kokosari ili ne, bar su nosili oruzje, a ti? nemoj tako, lako je biti "heroj" u prici.

Hoćeš reći da se HVO Stup negdje borio? A Stup pao bez borbe. Interesantna teorija :D
Odakle ti znaš Vanja gdje sam ja i kada bio, uporno tvrdiš svoje neke teorije bez da imaš pojma o ičemu. Nek si ti "heroj", ajde ;)

Crni Bombarder
01.08.2005., 13:45
banderas kaže:
Stup i Otes kao "hrvatska" predgrađa nisu ni pokušali obranit, Stup je šaptom pao a Otes su Muslimani neuspješno branili i doživjeli najviše poginulih u cijelom ratu u Sarajevu.

Stup nikada nije pao, dan danas se vide rezultati obrane Stupa.

I jos nesto da te vanja nauci ;) Stup Srbi nisu dirali sve dok Juka nije dosao i napao Srbe ;) i nisu dirali Stup jer im nije bilo u interesu da zauzimaju naselje koje je uglavnom naseljeno Hrvatima.

Prihvati jednu cinjenicu, Srbi nisu htjeli cijelo Sarajevo. Mozda u nekim fantazijama i jesu, ali realno kad su sagledali situaciju, ogranicili su se na ono sto su smatrali svojim.

Jer da jesu htjeli cijeli grad, pa napali bi ga sa ciljem da ga zauzmu, jeste da bi ih izginulo na tisuce, ali oni bi ga i zauzeli. A upravo to "tisuce mrtvih" ih je i drzalo na odstojanju, niko ne voli da gine.

Crni Bombarder
01.08.2005., 13:46
banderas kaže:
Hoćeš reći da se HVO Stup negdje borio? A Stup pao bez borbe. Interesantna teorija :D
Odakle ti znaš Vanja gdje sam ja i kada bio, uporno tvrdiš svoje neke teorije bez da imaš pojma o ičemu. Nek si ti "heroj", ajde ;)

Ma kada je Stup pao?

Ja nisam heroj, niti tvrdim da jesam, ali ne nazivam druge kokosarima, ljude koji su samo htjeli izvuci zivu glavu.

Ti se podsmijavas.

balkanac
01.08.2005., 13:49
Inkvizitor2002 kaže:
to da su vodili najgluplju politiku to je točno. Inače ne bi naoružavali muslimane da ih ovi poslije ubijaju oružjem koje su im oni dali. Niti bi Hrvatska pprimala muslimanske izbjeglice i hranila ih po svojim hotelima dok njihovi sinovi ubijaju Hrvate po BIH.

Takvi idioti mogu bit samo Hrvati. Nije ni čudo da ih skoro nema u Bosni. Drugi narodi kad su u ratu s neprijateljem ponašaju se prema njemu neprijateljski a ne ko Hrvati koji hrane i naoružavaju svoje neprijatelje.

I mi smo propustali HVO kroz RS, organizirali autobusni prijevoz za njih do centralne bosne, primili ranjene u nase bolnice, da bi onda HV par mjeseci kasnije organizirao VBRe kroz RS.

banderas
01.08.2005., 13:51
Inkvizitor2002 kaže:

Sinko moj, prve Hrvate u BiH ako izuzmemo Srbe nisu pobili Muslimani nego sami Hrvati zato što se nisu uklapali u Herceg-Bosansku politiku. A sjetimo se malo atmosfere prije Washingtonskog sporazuma. HDZ Bosanske Posavine se otvoreno protivi središnjici HDZa i njihovoj politici, nakon toga se osniva udruženje Hrvata Bosanske Posavine. Mjesec dana iza toga osnova se i udruženje Hrvata Srednje Bosne, to je sve bilo valjda zato jer je HDZ vodio odličnu politiku :D Ako se malo prisjetimo, dobar dio tih akcija je tada vodio Ante Kovačević, tada jedan od najvećih protivnika HDZa a danas ekstremni desničar. Hrvati su prije Washingtonskog sporazuma bili već totalno razjedinjeni, apsolutno cijela oporba u Hrvatskoj je bila protiv HDZove politike u BiH i Tuđman nije imao izbora nego pristati na Washingtonske sporazume. Da ne bi slučajno pričali o tome kako je on bio za to i planirao Washington a Muslimani protiv, sjetite se malo prijedloga koji je mjesec-dva prije Washingtona Izetbegović ponudio a Tuđman se nije udostojio ni odgovoriti nego ga je ignorirao. Taj prijedlog je bio da od Posavine do mora svuda vlast drži 50:50. Danas bi mnogi Hrvati u BiH ruku dali da imaju takav odnos u vlasti. Tuđman odbio (ignorirao) taj prijedlog a mjesec-dva kasnije potpisao Washingtonske sporazume. Bolesno...

Crni Bombarder
01.08.2005., 13:51
balkanac kaže:
I mi smo propustali HVO kroz RS, organizirali autobusni prijevoz za njih do centralne bosne, primili ranjene u nase bolnice, da bi onda HV par mjeseci kasnije organizirao VBRe kroz RS.

I sve dzaba? dobre duse srpske :D

Koliko je to vama placeno, reci ti nama.

Škorpion_07
01.08.2005., 13:52
banderas kaže:
Stup je šaptom pao a Otes su Muslimani neuspješno branili i doživjeli najviše poginulih u cijelom ratu u Sarajevu.

Lažeš, Stup nikad nije pao. Doglodi, Bare i Otes jesu li Stup nije..........:rolleyes: :rolleyes:

banderas
01.08.2005., 13:55
Crni Bombarder kaže:
Ma kada je Stup pao?

Ja nisam heroj, niti tvrdim da jesam, ali ne nazivam druge kokosarima, ljude koji su samo htjeli izvuci zivu glavu.

Ti se podsmijavas.

Dobro je Vanja, nije ni Mitnica nikad pala po nekima...
10 ili 11/1992.
Pa da, Stup nije pao nego je predan Srbima, to i pričam, možda to tebi nije ni bilo padanje :p. Do tada nije bilo ni tako teško izaći preko Stupa iz Sarajeva, barem nekima ;)
HVO Stup je čak i zapovjednik Gradskog HVOa Zelić nazivao kokošarima.
A Srbi su probali ući i zauzeti Sarajevo, nije valjda da si to tako zaboravio, Juka ih je i zaustavio ali to kasnije i debelo naplatio Sarajlijama.

balkanac
01.08.2005., 13:56
Crni Bombarder kaže:
I sve dzaba? dobre duse srpske :D

Koliko je to vama placeno, reci ti nama.

A sta cemo kad smo dobrice :D

Vjerovatno se manje radilo o novcu a vise o interesu da ni vi niste u ljubavi sa muslimanima u BiH.

Škorpion_07
01.08.2005., 13:57
banderas kaže:
10 ili 11/1992.
Pa da, Stup nije pao nego je predan Srbima, to i pričam, možda to tebi nije ni bilo padanje :p. Do tada nije bilo ni tako teško izaći preko Stupa iz Sarajeva, barem nekima ;)
A Srbi su probali ući i zauzeti Sarajevo, nije valjda da si to tako zaboravio, Juka ih je i zaustavio ali to kasnije i debelo naplatio Sarajlijama.

Ne trkeljaj o onome o čemu pojma nemaš. Srbi nikad nisu zauzeli Stup. Ili si ti "planinar" pa i neznaš gdje je Stup?????:rolleyes: :rolleyes:

banderas
01.08.2005., 14:00
Škorpion_07 kaže:
Ne trkeljaj o onome o čemu pojma nemaš. Srbi nikad nisu zauzeli Stup. Ili si ti "planinar" pa i neznaš gdje je Stup?????:rolleyes: :rolleyes:

Hoćeš reći da je, primjerice, tram. stanica, prva stanica od Nedžarića koja se zove Stup bila slobodna? I moglo se do nje doći bez prolaska kroz srpska područja :D

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:01
banderas kaže:
Dobro je Vanja, nije ni Mitnica nikad pala po nekima...
10 ili 11/1992.
HVO Stup je čak i zapovjednik Gradskog HVOa Zelić nazivao kokošarima.

Sad si poceo na nevidjeno da lupas :D

Juka spasio nesto?? Juka je najobicniji kriminalac i placenik koji je dolazak na Stup uslovio dozvolom za pljacku Zore i ostalih industrijskih kapaciteta dole.
Ja sam dobio sracku od nepreradjenog eurokrema iz Zore :D Juka je to opljackao pa su poslije njegovi to prodavali po gradu.

Znas li zasto je Omer Behmen u ljeto `92 naredio muslimanima iz Sokolovic Kolonije da napadnu hotele na Ilidzi??? do tada dole sukoba nije bilo.

Zapovjednik policije na Ilidzi Tomo Kovac je uspjesno sprjecavao cetnike i ostale paravojne snage na Ilidzi da izazovu sukob, pa je potom Omer Behmen krenuo u akciju.

Kako ti ne shvatas da nisu Srbi iskljucivi losi momci u Sarajevu????

banderas
01.08.2005., 14:02
balkanac kaže:

Vjerovatno se manje radilo o novcu a vise o interesu da ni vi niste u ljubavi sa muslimanima u BiH.

A imali ste vi i svojih unutrašnjih problema tada, niste li? Septembar 1993, ili kako se već zvalo to...

banderas
01.08.2005., 14:03
Crni Bombarder kaže:
Sad si poceo na nevidjeno da lupas :D

Juka spasio nesto?? Juka je najobicniji kriminalac i placenik koji je dolazak na Stup uslovio dozvolom za pljacku Zore i ostalih industrijskih kapaciteta dole.
Ja sam dobio sracku od nepreradjenog eurokrema iz Zore :D Juka je to opljackao pa su poslije njegovi to prodavali po gradu.

Znas li zasto je Omer Behmen u ljeto `92 naredio muslimanima iz Sokolovic Kolonije da napadnu hotele na Ilidzi??? do tada dole sukoba nije bilo.

Zapovjednik policije na Ilidzi Tomo Kovac je uspjesno sprjecavao cetnike i ostale paravojne snage na Ilidzi da izazovu sukob, pa je potom Omer Behmen krenuo u akciju.

Kako ti ne shvatas da nisu Srbi iskljucivi losi momci u Sarajevu????

Govorim o Juki u proljeće 1992., Vanja :rolleyes:
Rekao sam da je to poslije dobro naplatio

Zagorakis
balkanac kaže:

Koliko ja znam,a možda i griješim,plačalo se naftom!

Škorpion_07
banderas kaže:
Hoćeš reći da je, primjerice, tram. stanica, prva stanica od Nedžarića koja se zove Stup bila slobodna? I moglo se do nje doći bez prolaska kroz srpska područja :D

Jebote ti čak i neznaš gdje je bila ta stanica. "Planinar" da ti čiko objasni. Ta "prva stanica od Neđarića" je bila kod Oslobođenja i da bila je "slobodna" a i ona "druga" stanica Stup kod Katoličkog groblja je bila "slobodna" i zato poklopi se ušima i šuti.

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:06
balkanac kaže:

Ma ko mi :) ja nisam dio nikakvog copora, nisam u nekoj pretjeranoj ljubavi ni sa djevojkom, a tek sa nekakvim narodom :D

Banderas, Juka je prijeratni reketas i kriminalac, nije taj nikoga branio nego je iskoristio situaciju. Taj je i svoje sudjelovanje u obrani naplacivao.

Ko je imao viskija, Juka, ko je imao hrane, Juka, ko je najbolji? JUKA!!!! ti si najbolji, ti si bog, Jukini vukovi ovo ono, daj nam samo da jedemo, pa cemo ti i spomenik podici.

Jebes Juku, i Krusku i Celu 1 i Celu 2, sve najobicnija bagra koja je samo gledala kako da opljacka sto.

Rijetki su zapovjednici dole valjali, pa i Vikic je bio najobicniji profiter.

balkanac
01.08.2005., 14:07
banderas kaže:
A imali ste vi i svojih unutrašnjih problema tada, niste li? Septembar 1993, ili kako se već zvalo to...

Koji je to mjesec? Rujan? :D
Istina.. mi srbi volimo sve ljude, ne samo hrvate i muslimane. Sa skoro jednakom zestinom srbi iz zapadne RS vole srbe iz istocne RS, a svi srbi iz RS jos vise obozavaju srbe iz Srbije. Filantropija cista....

Škorpion_07
01.08.2005., 14:07
banderas kaže:
Govorim o Juki u proljeće 1992., Vanja :rolleyes:
Rekao sam da je to poslije dobro naplatio

Opet pojma nemaš. Četnička ofanziva na tom području je stala 15 Rujna 1992 a ne u proljeće 92.

banderas
01.08.2005., 14:08
Škorpion_07 kaže:
Jebote ti čak i neznaš gdje je bila ta stanica. "Planinar" da ti čiko objasni. Ta "prva stanica od Neđarića" je bila kod Oslobođenja i da bila je "slobodna" a i ona "druga" stanica Stup kod Katoličkog groblja je bila "slobodna" i zato poklopi se ušima i šuti.
Ta stanica kod Oslobođenja je pred rat uvedena, nju sam ispustio, prije između Bitumenke-Nedžarići i Stupa nije bilo stanica, ali to znaju samo oni koji su malo duže bili u SA :p

balkanac
01.08.2005., 14:09
Crni Bombarder kaže:
Ma ko mi :) ja nisam dio nikakvog copora, nisam u nekoj pretjeranoj ljubavi ni sa djevojkom, a tek sa nekakvim narodom :D

Ti si bar u ljubavi sa njom... ehhhhh.... kod mene je samo sex :(

:D

banderas
01.08.2005., 14:11
Škorpion_07 kaže:
Opet pojma nemaš. Četnička ofanziva na tom području je stala 15 Rujna 1992 a ne u proljeće 92.

Ja ne govorim (po ne znam koji put) o Juki i rujnu 1992. nego o samom početku rata kad je zaustavio četnike. To je činjenica. Ne govorim da nije lopov i da nije kriminalac i da je poslije debelo to naplatio.

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:13
banderas kaže:
Ta stanica kod Oslobođenja je pred rat uvedena, nju sam ispustio, prije između Bitumenke-Nedžarići i Stupa nije bilo stanica, ali to znaju samo oni koji su malo duže bili u SA :p

Pazi sad (jebale vas stanice :D) prvo ide stanica ispod nadvoznjaka, potom ide stanica na Dobrinji (da, na Dobrinji, ali rijeci) i potom stanica kod Kasindolske, ako se dobro sjecam.

Dakle, ova stanica na Stupu, kod klesara Zelica, kod groblja, kod Pirije :D kafana, da se razumijemo :) ta stanica nikada nije zauzeta. Linija razgranicenja je bila oko rijeke Dobrinje, uglavnom.

Škorpion_07
01.08.2005., 14:14
banderas kaže:
Ja ne govorim (po ne znam koji put) o Juki i rujnu 1992. nego o samom početku rata kad je zaustavio četnike. To je činjenica. Ne govorim da nije lopov i da nije kriminalac i da je poslije debelo to naplatio.

Juka na početku rata nije ni prismrdio na Stup. Juka je bio zauzet " operacijama" po Alipašinom Polju. Jedini sukob koji je Juka imao sa četnicima je bi na Mojmilu.

Inkvizitor
01.08.2005., 14:15
banderas kaže:
Sinko moj, prve Hrvate u BiH ako izuzmemo Srbe nisu pobili Muslimani nego sami Hrvati zato što se nisu uklapali u Herceg-Bosansku politiku. A sjetimo se malo atmosfere prije Washingtonskog sporazuma. HDZ Bosanske Posavine se otvoreno protivi središnjici HDZa i njihovoj politici, nakon toga se osniva udruženje Hrvata Bosanske Posavine. Mjesec dana iza toga osnova se i udruženje Hrvata Srednje Bosne, to je sve bilo valjda zato jer je HDZ vodio odličnu politiku :D Ako se malo prisjetimo, dobar dio tih akcija je tada vodio Ante Kovačević, tada jedan od najvećih protivnika HDZa a danas ekstremni desničar. Hrvati su prije Washingtonskog sporazuma bili već totalno razjedinjeni, apsolutno cijela oporba u Hrvatskoj je bila protiv HDZove politike u BiH i Tuđman nije imao izbora nego pristati na Washingtonske sporazume. Da ne bi slučajno pričali o tome kako je on bio za to i planirao Washington a Muslimani protiv, sjetite se malo prijedloga koji je mjesec-dva prije Washingtona Izetbegović ponudio a Tuđman se nije udostojio ni odgovoriti nego ga je ignorirao. Taj prijedlog je bio da od Posavine do mora svuda vlast drži 50:50. Danas bi mnogi Hrvati u BiH ruku dali da imaju takav odnos u vlasti. Tuđman odbio (ignorirao) taj prijedlog a mjesec-dva kasnije potpisao Washingtonske sporazume. Bolesno...

Dobro..samo kakve veze to ima s ovim mojim postom kojeg si citira..

--------------------------------------------------------------------------------
Inkvizitor2002 kaže:

--------------------------------------------------------------------------------

Škorpion_07
01.08.2005., 14:17
Crni Bombarder kaže:
Pazi sad (jebale vas stanice :D) prvo ide stanica ispod nadvoznjaka, potom ide stanica na Dobrinji (da, na Dobrinji, ali rijeci) i potom stanica kod Kasindolske, ako se dobro sjecam.

To je iz smjera Ilidže a ja sam njemu crtao iz drugog pravca..........:D :D

Maska
01.08.2005., 14:19
Banderas ima potpuno pravo.
Hrvati su najvise izgubili u Bosni i nikad vise se oporaviti nece.To se,osim sto je rat ucinio svoje,dogodilo i zbog uzasno lose politike koju su vodili Hrvati.Losa politika kazem,ali nije lose provodjena.

Ja ne negiram negativan udio muslimana u svemu tome,ali kao Hrvata me boli ono lose sto sami sebi napravismo.
Umjesto da budu sretni i jedni i drugi u srednjoj Bosni i Hercegovini da nemaju puno Srba,i da ne moraju mnogo ratovati,oni zapocinju medjusobni rat.Idiotizam.I sta ste dobili i jedni i drugi?Nekakvu federaciju od 51% (kao da je BiH dionicko drustvo),u kojoj se morate gurati,i jos vise mrziti jedni druge.
Da je bilo i malo pameti prostora bi bilo mnogo vise,a i vaseg naroda u Bosni.

banderas
01.08.2005., 14:19
Crni Bombarder kaže:

Dakle, ova stanica na Stupu, kod klesara Zelica, kod groblja, kod Pirije :D kafana, da se razumijemo :) ta stanica nikada nije zauzeta. Linija razgranicenja je bila oko rijeke Dobrinje, uglavnom.

E jebiga sad, ja se sjećam redoslijeda Stup - Energoinvest - Ilidža :D (sad nisam 100% siguran jel između Energoinvesta i Ilidže ima još neka ali mislim da nema). Moguće je da sam ja pobrkao (posipam se pepelom), provjerit ću još, davno je to bilo, ali zar Srbi nisu držali Starački dom ili dom za nezbrinutu djecu ili koji k. je to već bio :D, tj. područje oko njega, a zar nije stanica Stup nakon toga?

banderas
01.08.2005., 14:20
Inkvizitor2002 kaže:
Dobro..samo kakve veze to ima s ovim mojim postom kojeg si citira..

Inkvizitor2002 kaže:

Tako što si neke vrlo bitne stvari u cijeloj situaciji ispustio, neću sad govoriti jel bilo zlonamjerno ;)

banderas
01.08.2005., 14:22
Škorpion_07 kaže:
Juka na početku rata nije ni prismrdio na Stup. Juka je bio zauzet " operacijama" po Alipašinom Polju. Jedini sukob koji je Juka imao sa četnicima je bi na Mojmilu.

Ne govorim o Jukinoj ulozi na Stupu nego na širem području Skenderije na samom početku rata, ili se možda tamo nisu vodile borbe :rolleyes:

Inkvizitor
01.08.2005., 14:24
Maska kaže:
Hrvati su najvise izgubili u Bosni i nikad vise se oporaviti nece.To se,osim sto je rat ucinio svoje,dogodilo i zbog uzasno lose politike koju su vodili Hrvati.Losa politika kazem,ali nije lose provodjena.

Ja ne negiram negativan udio muslimana u svemu tome,ali kao Hrvata me boli ono lose sto sami sebi napravismo.

:D a šta to mi sami sebi napravismo. Pobišmo sami sebe.

koliko ti imaš godina...deset, dvanaest.

banderas
Maska kaže:

Umjesto da budu sretni i jedni i drugi u srednjoj Bosni i Hercegovini da nemaju puno Srba,i da ne moraju mnogo ratovati,oni zapocinju medjusobni rat.Idiotizam.I sta ste dobili i jedni i drugi?Nekakvu federaciju od 51% (kao da je BiH dionicko drustvo),u kojoj se morate gurati,i jos vise mrziti jedni druge.
Da je bilo i malo pameti prostora bi bilo mnogo vise,a i vaseg naroda u Bosni.

E, upravo tako :top:
Samo eto, neki vole razgovarati o muslimanskim glupostima, mene se nekako kao Hrvata više tiču hrvatske gluposti.

Gazda
banderas kaže:
E jebiga sad, ja se sjećam redoslijeda Stup - Energoinvest - Ilidža :D (sad nisam 100% siguran jel između Energoinvesta i Ilidže ima još neka ali mislim da nema). Moguće je da sam ja pobrkao (posipam se pepelom), provjerit ću još, davno je to bilo, ali zar Srbi nisu držali Starački dom ili dom za nezbrinutu djecu ili koji k. je to već bio :D, tj. područje oko njega, a zar nije stanica Stup nakon toga?
E, tamo sam se ja vozio tramvajem! Jel onda crta razgraničenja bila gdje je onaj neki nadvožnjak? Jer sjećam se da je kad prođeš ispod nadvožnjaka prema Ilidži, slijedeća (prva ili druga, ne sjećam se sad točno) stanica upravo Stup. A zašto je tamo bilo Hrvata, podsjećalo ih na Dubravu ili šta, pa im se svidjelo?

Škorpion_07
banderas kaže:

Jeste ide Stup-Energoinvest-Ilidža.....

Srbi jesu držali stari starčki dom ali on nema nikakve veze sa Stupom. Taj starački dom je u Neđarićima a do njega je bio dom slijepih i osnovna škola Aleksa Šantić ;) .

Inkvizitor
01.08.2005., 14:25
banderas kaže:
E, upravo tako :top:
Samo eto, neki vole razgovarati o muslimanskim glupostima, mene se nekako kao Hrvata više tiču hrvatske gluposti.

i zato ti uvijek pričaš o hrvatskoj krivnji i hrvatskim zločinima.

a opet imaš pravo...i muslimani najviše pričaju o svojim greškama i svojim zločinima....njih hrvatske gluposti ne zanimaju.

koja ste vi gamad...

balkanac
01.08.2005., 14:26
Škorpion_07 kaže:

Srbi jesu držali stari starčki dom ali on nema nikakve veze sa Stupom. .

Uvijek smo znali ulagati u buducnost :D

banderas
01.08.2005., 14:27
Škorpion_07 kaže:
Jeste ide Stup-Energoinvest-Ilidža.....

Srbi jesu držali stari starčki dom ali on nema nikakve veze sa Stupom. Taj starački dom je u Neđarićima a do njega je bio dom slijepih i osnovna škola Aleksa Šantić ;) .

Ali, starački dom je 15 metara od pruge Alipašino - Stup :D
OK, dakle, stanica Stup je bila slobodna ali 15 metara dalje su bili Srbi :D

Škorpion_07
01.08.2005., 14:27
Gazda kaže:
E, tamo sam se ja vozio tramvajem! Jel onda crta razgraničenja bila gdje je onaj neki nadvožnjak? Jer sjećam se da je kad prođeš ispod nadvožnjaka prema Ilidži, slijedeća (prva ili druga, ne sjećam se sad točno) stanica upravo Stup. A zašto je tamo bilo Hrvata, podsjećalo ih na Dubravu ili šta, pa im se svidjelo?

E sad koji nadvožnjak? Imaju dva. Petlja na Stupu i ndavožnjak između Ilidže i Energoinvesta. I ne crta razgraničenja nije bila ni kod jednog nedvožnjaka. ;) ;)

Blixa
01.08.2005., 14:29
banderas kaže:

Eto,opet isto...HDZ i njegova politika je iselila Hrvate iz Bosne.

A da nisu mozda ljudi pobjegli od blah-uekber mudzahedina i etnickog ciscenja ABiH??
Jer su vec bili u okruzenju.

Furas istu pricu kao i muslimani...Ma gdje ce oni nekoga protjerivati...To samo rade cetnici i ustase...Agresori....:)

Škorpion_07
banderas kaže:
Ali, starački dom je 15 metara od pruge Alipašino - Stup :D
OK, dakle, stanica Stup je bila slobodna ali 15 metara dalje su bili Srbi :D

Jebem te smotana to je novi starački dom i u njemu nije bilo nikog. Stari je bio na brdu malo udesno od Oslobođenja. :D :D

banderas
Inkvizitor2002 kaže:

a opet imaš pravo...i muslimani najviše pričaju o svojim greškama i svojim zločinima....njih hrvatske gluposti ne zanimaju.

koja ste vi gamad...

Oprosti mi, ali ja mislim da mi trebamo rješavati i educirati hrvatske idiote, briga me šta rade Muslimani, ako oni ne rješavaju svoje, doći će vrijeme kad će rješavati, a mi dotle imamo itekako posla sa svojima. A ti se raspucavaj s Muslimanima do sudnjeg dana, ali nikakve vajde od toga... Ko da Srbima ideš objašnjavat da Srbija nikad nije bila zapadno od Drine :D

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:31
banderas kaže:

Pazi, staracki dom i dom za slabovidnu djecu ;) je iza zgrade Oslobodjenja, to je podrucje naselja Nedjarici i naslanja se na Stupsko brdo, dole je kasarna Nedjarici i Aleja u kojoj su franjevci, razgranicenje na tom potezu je islo od Vojnickog polja, rubom Nedjarica preko Aleje i pored franjevaca, to je sa lijeve strane Stupa.

Stup, naselje, je nize od nadvoznjaka, dole gdje je klaonica i gdje je crkva katolicka, sa desne strane puta za Ilidzu. Ovo o cemu ti pricas je sa lijeve strane puta ;)

Inkvizitor
01.08.2005., 14:32
banderas kaže:
Oprosti mi, ali ja mislim da mi trebamo rješavati i educirati hrvatske idiote, briga me šta rade Muslimani, ako oni ne rješavaju svoje, doći će vrijeme kad će rješavati, a mi dotle imamo itekako posla sa svojima. A ti se raspucavaj s Muslimanima do sudnjeg dana, ali nikakve vajde od toga...

Blago Hrvatima ako ih ti budeš educirao...

mogu se komotno u bunar baciti...

Inkvizitor
01.08.2005., 14:33
Crni Bombarder kaže:
Pazi, staracki dom i dom za slabovidnu djecu ;) je iza zgrade Oslobodjenja, to je podrucje naselja Nedjarici i naslanja se na Stupsko brdo, dole je kasarna Nedjarici i Aleja u kojoj su franjevci, razgranicenje na tom potezu je islo od Vojnickog polja, rubom Nedjarica preko Aleje i pored franjevaca, to je sa lijeve strane Stupa.

Stup, naselje, je nize od nadvoznjaka, dole gdje je klaonica i gdje je crkva katolicka, sa desne strane puta za Ilidzu. Ovo o cemu ti pricas je sa lijeve strane puta ;)

dobro dosta te sarajevske geografije.

banderas te hoće kao hrvatskog idiota educirat....

balkanac
01.08.2005., 14:34
banderas kaže:
Ko da Srbima ideš objašnjavat da Srbija nikad nije bila zapadno od Drine :D

Sta hoces reci!??!?!?

banderas
Inkvizitor2002 kaže:
Blago Hrvatima ako ih ti budeš educirao...

mogu se komotno u bunar baciti...

Ma naravno, dok su Hrvati za vrijeme dok ih vodi HDZ naprosto prosperirali u BiH, sa 17 na 8%. To su super rezultati :top:
A još su "dobili" rat, šta bi tek bilo da su ga izgubili...

Blixa
Inkvizitor2002 kaže:
to da su vodili najgluplju politiku to je točno. Inače ne bi naoružavali muslimane da ih ovi poslije ubijaju oružjem koje su im oni dali.

Apsolutno tocno.Trebali smo i mi kao i oni na pocetku reci "Nije to nas sukob" "Eto vam tamo Srbi pa se jebite sa njima".

Zanimljivo je kako sad "s koljena na koljeno" a nije ni jedna generacija prosla poslije rata,ta slavna ABiH ispadne i multietnicka i nepobjediva i svaki neki *****..

Mnogi ovi u skandinaviji hrabri mujezini zaboravljaju da je Alija i potpisao Dayton zato sto im je vojska jela samo JABUKE na mnogim bojisnicama.

Sad po narodnom predavanju ispadose neki zestoki komandosi.:blabla:

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:36
Gazda kaže:

Ispod prvog nadvoznjaka prema Ilidzi je upravo i stanica Stup. To je stanica Stup, ispod samog nadvoznjaka, a naselje Stup se pruza sa desne strane puta koji nastavlja ka Ilidzi.

Razgranicenje je bilo na sljedecoj stanici, kod Energoinvesta, koji je sa desne strane. Ona velika tvornica.

Otkud Hrvati na Stupu, pa bilo je Hrvata nekada u Sarajevu mnogo, preko 30% Sarajeva su bili Hrvati, ali poslije WWII Sarajevo je naseljeno muslimanima iz Istocne Bosne i Srbima iz svih krajeva oko Sarajeva.

Nekada su na Grbavici zivjeli iskljucivo Hrvati, dok nije izgradjeno stambeno naselje, na Vracama su bili Srbi, to su nekada bila sela van grada.
Grad se pruzao do Marijin Dvora.

Inace, Stup se uvijek nazivao Mali Rim. Ono, katolici.

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:38
Inkvizitor2002 kaže:
dobro dosta te sarajevske geografije.

banderas te hoće kao hrvatskog idiota educirat....

Ajd, slusam ga, evo, cekam :D

Inkvizitor
01.08.2005., 14:46
banderas kaže:
Ma naravno, dok su Hrvati za vrijeme dok ih vodi HDZ naprosto prosperirali u BiH, sa 17 na 8%. To su super rezultati :top:
A još su "dobili" rat, šta bi tek bilo da su ga izgubili...

To nema veze ko je koga vodio. U ratu ako si slabiji izgubiš rat. Ne izgubiš rat ako si slabiji jedino ako te vodi Mojsije.

Crni Bombarder
01.08.2005., 14:50
Ja zaista ne razumijem kako mozete vjerovati da su Hrvati otisli od dobra, i to sve poneseni obecanjima Franje Tudjmana.

Ponavljam pitanje, zasto je Tudjman izgradio bolnicu u Novoj Biloj (kod Viteza) ako je vec planirao iseliti te Hrvate u Hrvatsku ili u Hercegovinu????

I jos bitnije pitanje, kakvu je to Tudjman agresiju na BiH pokrenuo ako mu je cilj bio sto manje Hrvata u BiH?????????????

Mislim, halo ljudi, logika.

Inkvizitor
01.08.2005., 14:57
Crni Bombarder kaže:
Ja zaista ne razumijem kako mozete vjerovati da su Hrvati otisli od dobra, i to sve poneseni obecanjima Franje Tudjmana.

Ponavljam pitanje, zasto je Tudjman izgradio bolnicu u Novoj Biloj (kod Viteza) ako je vec planirao iseliti te Hrvate u Hrvatsku ili u Hercegovinu????

I jos bitnije pitanje, kakvu je to Tudjman agresiju na BiH pokrenuo ako mu je cilj bio sto manje Hrvata u BiH?????????????

Mislim, halo ljudi, logika.

kako ne razumiješ. Tuđman je htio podijeliti Bosnu tako da Hrvati nestanu iz BIH. Zaratio je s muslimanima jer je znao da će Hrvati iselit iz Bosne. E onda..kad Hrvati isele tada bi on sve te teritorije ispražnjene od Hrvata pripojio Hrvatskoj.

To ti je ratna taktika bolan...nisi čuo za to...:zubo:

Crni Bombarder
01.08.2005., 15:10
Inkvizitor2002 kaže:
kako ne razumiješ. Tuđman je htio podijeliti Bosnu tako da Hrvati nestanu iz BIH. Zaratio je s muslimanima jer je znao da će Hrvati iselit iz Bosne. E onda..kad Hrvati isele tada bi on sve te teritorije ispražnjene od Hrvata pripojio Hrvatskoj.

To ti je ratna taktika bolan...nisi čuo za to...:zubo:

Da, i izvrsio je agresiju na ionako hrvatske krajeve Siroki Brijeg i Posusje :D

A na Vitez je izvrsio agresiju preko Lijevog Muda :D

Naravno, agresija je bila posebno izrazena u Gornjem Vakufu, gdje je pet slabo naoruzanih muslimana pruzilo zestok otpor najezdi sedam gardijskih brigada hrvatske vojske :D znam ja to sve inkvi, citao sam ja to u Ljiljanu :D

Kako rece ono mahalo, u Mostaru ostale kosti hrvatskih gardista :D jebote, da su samo vidjeli grdosije iz cetvrte, pa usrali bi se i isti dan izvadili vizu za Teheran.

Gazda
01.08.2005., 15:25
Crni Bombarder kaže:
u Mostaru ostale kosti hrvatskih gardista :D jebote, da su samo vidjeli grdosije iz cetvrte, pa usrali bi se i isti dan izvadili vizu za Teheran.
E da, koja je ono strana rijeke u Mostaru tijekom rata pretvorena u doslovce prah i pepeo? :cice:

Crni Bombarder
01.08.2005., 15:29
Gazda kaže:
E da, koja je ono strana rijeke u Mostaru tijekom rata pretvorena u doslovce prah i pepeo? :cice:

Danas mi ta strana nesto predobro izgleda za "prah i pepeo".

Bolje pitanje je koliko je na istocnoj strani ostalo Hrvata a koliko na zapadnoj Bosnjaka ;)

Inkvizitor
01.08.2005., 15:30
Gazda kaže:

Nije nijedna...

imaš još koje blesavo pitanje...samo daj.;)

Inkvizitor
01.08.2005., 15:33
Crni Bombarder kaže:

Bolje pitanje je koliko je na istocnoj strani ostalo Hrvata a koliko na zapadnoj Bosnjaka ;)

Ma koji prah i pepeo. Seru ko foke.

I da ..na istočnoj strani koji je kontrolirala multietnička ABIH je na kraju rata bilo 37 Hrvata. A u zapadnoj strani na području grada koje je kontrolirao "krvoločni" HVo 8 000 muslimana.

Pametnom dosta.

Gazda
01.08.2005., 15:33
Crni Bombarder kaže:

Pa da, predobro izgleda jer su sve te stare zgrade zapravo skroz nove. :D :D
Na zapadnoj strani svaka zgrada ima rupe od gelera. Na istočnoj nijedna, osim onih koje nisu obnovili, a te se sastoje od, recimo, 2 ili 3 ementalerasta zida. :D
Što se tiče toga koliko je kojih gdje, nemam pojma, ali niti sam na zapadnoj strani kao vlasnike obrta vidio musliće, niti Hrvate na istočnoj, ako je to neki indikator.

Crni Bombarder
01.08.2005., 15:39
Pusti obrte, obrtom se bavi onaj cija je vlast, bar u Mostaru.

Nego, Inkvizitor ti je rekao ovo o brojevima.

Svi Hrvati sa istocne strane su protjerani, dok je na zapadnoj strani cijeli rat ostalo nekoliko tisuca Bosnjaka.

Ne poricem da su Hrvati u Mostaru bili u poziciji napadaca, ali mi ovdje govorimo o agresiji Hrvatske ;) jedan lik je tvrdio da su u Mostaru ginuli gardisti iz Splita, a da jadan ne zna ni kako doticni izgledaju.

Inkvizitor
01.08.2005., 15:45
Crni Bombarder kaže:
Pusti obrte, obrtom se bavi onaj cija je vlast, bar u Mostaru.

Nego, Inkvizitor ti je rekao ovo o brojevima.

Svi Hrvati sa istocne strane su protjerani, dok je na zapadnoj strani cijeli rat ostalo nekoliko tisuca Bosnjaka.

Ne poricem da su Hrvati u Mostaru bili u poziciji napadaca, ali mi ovdje govorimo o agresiji Hrvatske ;) jedan lik je tvrdio da su u Mostaru ginuli gardisti iz Splita, a da jadan ne zna ni kako doticni izgledaju.

Donje Mahalo. To je bio žešći kreten na ovom forumu. Lik je tvrdio da su škutori (hercegovci) takve kukavice da nijedan nije smio na liniju.

a onda se jadan dva-tri posta niže kad se trebalo hvalit kako su oni pokokali Hrvate ko piliće prosipao izjavama.

" Juriša škutorija preko Bulevara a mi ih kosimo mitraljezima, mi se čudismo..šta je škutoriji pogibe im cijela mladost"

jadan se nije sjetio da je par minuta prije škutore nazvao kukavicama koje nesmiju blizu fronta a onda te iste kukavice jurišaju preko brisanog prostora.

ja ne razumijem kako ljudi ne mogu zapamtit svoju rečenicu bar par minuta da ne moraju sami sebi skakat u usta..

smijurija živa...isti Srbi...:D

Crni Bombarder
01.08.2005., 15:47
:D ajd da mu ne pise sto je sam napisao, pa da je zaboravio :D

Spawn
01.08.2005., 15:55
Crni Bombarder kaže:
:D ajd da mu ne pise sto je sam napisao, pa da je zaboravio :D

možda je već sam sebi toliko dosadan da se puknuo na "ignore" :D

Maska
01.08.2005., 15:57
Inkvizitor2002 kaže:
:D a šta to mi sami sebi napravismo. Pobišmo sami sebe.

koliko ti imaš godina...deset, dvanaest.

Gledajuci iz perspektive tvoga kamenjara sve je savrseno.
Besramno ste sve sebi vukli i grabili.I oruzje,i pomoc...Kao da nigdje vise Hrvata u BiH nije bilo.
I to sto se cudis recenici"sta sami sebi napravismo" pokazuje da je po tebi sve u redu.Sve naj!Kao da nismo mnoge gradove,sela,samostane,crkve,svetista izgubili.Povijest cijelu.
Pa kad se samo sjetim poziva zastupnika politike koju ti branis da se Hrvati isele iz Sarajeva,jer to ionako nije hrvatsko:rigo:
Bitno da su Grude i okolica sacuvani(kao da ih je netko htjeo).
Kako tako uskogrudno mozes gledati?
Jel se nije moglo vise i bolje postici i za ostale Hrvate?Ma tko je to od vas tamo rijec progovorio u korist drugih?Jadno,bijedno,siromasno,uskogrudno.
Na kazem da su bolji i vasi protivnici na tom tlu.Slicne prilike,slican mentalitet.Uvjek oskudica vladala,pa kad ste imali priliku zgrabili ste sve sto se moze.Geni.Kameni.

Crni Bombarder
01.08.2005., 16:03
Maska kaže:
Pa kad se samo sjetim poziva zastupnika politike koju ti branis da se Hrvati isele iz Sarajeva,jer to ionako nije hrvatsko:rigo:

Ajde ne lazi, poziv je bio upucen iz razloga sto su Hrvati u Sarajevu bili ugrozeni na vise nacina, prvenstveno od srpske vojske, od gladi, od nemanja osnovnih potrepstina za zivot, pa i od strane muslimanske vojske.

Naime, Bosnjaci su razoruzali sarajevski HVO i pritom sve vojnike zatvorili, bez ikakvog razloga.

Ti nebi pozvao Hrvate da se isele iz takve sredine, gdje im je svaki dan mogao biti posljednji?

Da si Hrvat, naravno.

Inkvizitor
01.08.2005., 16:06
Maska kaže:
Gledajuci iz perspektive tvoga kamenjara sve je savrseno.
Besramno ste sve sebi vukli i grabili.I oruzje,i pomoc...Kao da nigdje vise Hrvata u BiH nije bilo.
I to sto se cudis recenici"sta sami sebi napravismo" pokazuje da je po tebi sve u redu.Sve naj!Kao da nismo mnoge gradove,sela,samostane,crkve,svetista izgubili.Povijest cijelu.
Bitno da su Grude i okolica sacuvani(kao da ih je netko htjeo).
Kako tako uskogrudno mozes gledati?
Jel se nije moglo vise i bolje postici i za ostale Hrvate?Ma tko je to od vas tamo rijec progovorio u korist drugih?Jadno,bijedno,siromasno,uskogrudno.
Na kazem da su bolji i vasi protivnici na tom tlu.Slicne prilike,slican mentalitet.Uvjek oskudica vladala,pa kad ste imali priliku zgrabili ste sve sto se moze.Geni.Kameni.

Ti si budala. Jer da nisi budala onda bi znao da u zap. hercegovini oskudica nije vladala barem u zadnjih 40 godina otkad su ljudi iz tih krajeva otišli vanka. Nije bilo kuće koja nije imala nekoga vanka a često je iz kuće bilo i po troje-četvero na radu Njemačkoj, austriji, Švicarskoj. A nije ni prije vladala ništa veća oskudica nego što je to bila na području cijele Jugoslavije..dapače.Dakle ne seri gluposti što se toga tiče.

i nemoj ti meni poturati bilo kakvu politiku za koju me boli qratz. kao i za vas koji svoje slabosti tovarite na leđa drugih. Svak je imao oružje i mogao se braniti. Nije hercegovina imala ništa više oružja od srednje Bosne. Bugojno je imalo najjaču artiljeriju u cijelom HVO-u a to će ti potvrdit svak ko je imalo poznavao situaciju u HVO-u pa se nije branilo dva dana. Vitez i Busovača su se branili. Travnička brigada je imala 2 000 naoružanih ljudi pa su isto vrisnuli za dva dana.

dakle ne tovari meni svoje propuste nego se okreni sebi i pogledaj sebe šta si učinio. Ako si Hrvat. Ako nisi ko te jebe.

Kraj priče...

Maska
01.08.2005., 16:14
E bas fino Hrvatino.
Prvo si rekao da sam gamad,pa budala..
Ocito da drugih argumenata nemas.
A bogat ti rijecnik kao u Darija Kordica.
Jadnice.
A mogao si se osvrnuti i na ostatak moga komentara.
Ili ti ponestalo psovki?

Inkvizitor
01.08.2005., 16:26
Maska kaže:
E bas fino Hrvatino.
Prvo si rekao da sam gamad,pa budala,pa "da ko me jebe".
Ocito da drugih argumenata nemas.
A bogat ti rijecnik kao u Darija Kordica.
Jadnice.

Nisam te titulirao s "gamad".Zašto lažeš. Napisao sam da si budala kad tvrdiš da je kod nas bila oskudica pa se mi kao nahapali. To može tvrdit samo budala...zlonamjerna budala.

Znači tebi je dopušteno lagat i klevetat a meni nije da to nazovem budalaštinom..e pa neće moći druže...

Maska
01.08.2005., 16:52

koja ste vi gamad...

Mislim da si ovo uputio Banderasu i meni.

Drugo,nisam govorio o trenutacnoj krizi i nestasici,nego o tome da su ljudi u tom kraju stoljecima unazad zivjeli u oskudici uvjetovanoj prirodnim i politickim okolnostima,i da je ostalo to u genima..Uzeti kad ima i kad se moze.Bez obzira na druge.
Zasto to tvrdim?Oduzeli su nam '92,pri prolasku kroz cisto hrvatske krajeve u Hercegovini kompletan tovar oruzja,streljiva,hrane namijenjene za Hrvate u brcanskom kraju.
Isti ti Hrvati su najistocniji u BiH,bili prvi na udaru Srba,uspjeli su sacuvati svoja naselja,bez obzira na "bratsku pomoc brace Hrvatina".Ako ne u ljudstvu,moglo se barem u oruzju i hrani pomoci.A ne pljackati.Jedino kad su ih se sjetili iz HB je bilo kad su slali naredbe da se povuku,da napuste svoja mjesta.Valjda su vrhovnici takav dogovor s Karadzicem postigli.

moyes_csx
01.08.2005., 17:04
Inkvizitor2002 kaže:
Ti si budala. Jer da nisi budala onda bi znao da u zap. hercegovini oskudica nije vladala barem u zadnjih 40 godina otkad su ljudi iz tih krajeva otišli vanka. Nije bilo kuće koja nije imala nekoga vanka a često je iz kuće bilo i po troje-četvero na radu Njemačkoj, austriji, Švicarskoj. A nije ni prije vladala ništa veća oskudica nego što je to bila na području cijele Jugoslavije..dapače.Dakle ne seri gluposti što se toga tiče.

i nemoj ti meni poturati bilo kakvu politiku za koju me boli qratz. kao i za vas koji svoje slabosti tovarite na leđa drugih. Svak je imao oružje i mogao se braniti. Nije hercegovina imala ništa više oružja od srednje Bosne. Bugojno je imalo najjaču artiljeriju u cijelom HVO-u a to će ti potvrdit svak ko je imalo poznavao situaciju u HVO-u pa se nije branilo dva dana. Vitez i Busovača su se branili. Travnička brigada je imala 2 000 naoružanih ljudi pa su isto vrisnuli za dva dana.

dakle ne tovari meni svoje propuste nego se okreni sebi i pogledaj sebe šta si učinio. Ako si Hrvat. Ako nisi ko te jebe.

Kraj priče...

Kako ti mozes tvrditi da se Bugojanci ili Travnicani nisu htjeli boriti...Cijeli sistem stvaljas na nivo mjesne zajednice, kao nisu se htjeli boriti...Vjerujes u to svoje razmisljanje?
Suplja prica, burazeru, ne drzi ti vodu... Ratne operacije se dobijaju sa dobrom organizacijom i kadrovima, a ovi ljudi su bili jednostavno - PRODANI. Necu reci primitivno od Hercegovaca, ali se zna tko je tada upravljao sa svekolikom hrvatskom politikom...
Francek je imao bazu predvodjenu sa nikada dostudiranim hercegovackim studentom iz Rijeke... I sve ostalo je bilo rukovodjeno sa interesima onih koji su dali debele pare za "nama najljepsu i jedinu"....Doduse , to su onda dobili natrag kroz privatizaciju nam iste, zato je 'rvatska tamo gdje jeste sada...Jednostavno islo se sa desnom opcijom koja je Srbima bolje odgovarala, pa tako i pitanje Bosne...Nije bilo u gravitacionom polju te desne opcije nigdje te srednje Bosne , a bogme ni Posavine...I zato je ostavljen koridor saradnicima i prepustena Posavina...E , vidis u tome kontestu na Svetoga Ivu u Zepce sa Hatikinih Njiva preko noci dolaze Srbi sa tenkovima preko rovova koje su drzali Hrvati...Dogovor u sili...Inace , vec bilo dogovoreno neka sela po Hercegovini kuda se trebalo seliti Hrvate, a bilo je govora i o Istri...Sve preko Srba. I onda neka budala Komusanac htjeo ubiti Lozancica iz pistolja, kao ne ide se nikuda...I ostalo se , ali sa cetnicima...Njima bio interes zaokruziti i spojiti Ozren sa Teslicom...Tako su i otvoreno govorili... Kada zavrse sa muslimanima , jos samo onda ostati u Zepackom kraju... Sa tenkovima i cjelokupnom tehnikom...Medjutim , nije im se bas branilo ustase, pa su malo malo linije pucale , a onda nasi momci opet vracali...Bilansa , oko 60 mrtvih u ratu sa Srbima, a oko 300 momaka u ratu sa Muslimanima...Potisivanjem Washingtonskog sporazuma se ponovo preko noci Srbi povlace , opet prema Teslicu (dogovor), a Hrvati opet skupa sa Muslimanima...Tko te pita za zrtve...Taj sukob je kostao , racuna se negdje oko 20.000 mrtvih Hrvata u cijeloj BiH...
To ti je kao kad ja racunam nesto sa metodom MKE, pa vidim da stvar ne drzi, pa kazem , zajebo sam se nista mi to ne donosi, idem iznova...Takav karakter je imao taj tragicni sukob izmedju Muslimana i Hrvata...Slicne price ces cuti i iz ostalih sebi prepusteni ( citaj zrtvovanih) hrvatskih enklava u srednjoj Bosni (Vares, Bugojno, Kresevo...)...
Sve je vraceno na prvobitno stanje a Srbi profitirali do neba, od tada se govori u diplomatskim krugovima sa pravom o gradjanskome ratu u BiH...Vozd je nadmudrio Franceka, i jopet...Plakao sam od nemoci, sta je ta stara budala radila hrvatima u Bosni...Negdje imas uhvacene transkripte kada Karadzic govori sa Slobom jos 1991, poslije neupjesnoga atentata u Banskim dvorima na Franceka, kada Slobo govori, da se Francek ne treba mjenjati, i da je "dobar"....Pitam se za koga...
Vrijedjas me kada kazes za te ljude tako pausalno - nisu se htjeli boriti...Jesi se ti htjeo boriti? Ili si bio dio dobro organiziranoga sistema ( pardon sustava)? Sta donosi vojni uspjeh?
A to je bio debakl hrvatske politike koja je bila zaslijepljena frazama "od stoljeca osmoga" i ostale ikonografije...Vodjena sa uticajem ljudi koji su dali pare a imali picerije po Torontu...A ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima...Na zalost ovaj put se radilo o pameti, koja je Hrvatski korpus u Bosni dovela do stanja u koje sada jeste.
Na pocetku sam bio u rovu sa muslimanima protiv Srba skupa i tada sam mislio da imamo pravdu na svojoj strani, medjutim cisto teoretski gledano nije bilo sanse u racionalnome svijetu raditi sa tako iracionalnim metodama...Pregovarati sa nekim o podjeli Bosne a taj ti drzi trecinu teritotija okupiranima...A ti ides jos u rat sa muslimanima koji nikome nista nije donio, samo se razotkrila Francekova politika prema Bosni...Zato se nazalost sada govori kada se hoce nauditi Hrvatima o hrvatskoj agresiji na Bosnu...Dobro znaju Muslimani tko im je najvise pomogao i tko je sa njima bio i na pocetku...Istini za volju poslije takvoga odnosa partnera sa druge strane se onda i sa njihove strane svasta radilo...I taj zaokret Muslimana u desno i Mudzahedini, sve je to plod nesposobnosti hrvatske politike u Bosni...Niti jedan mudzos nije u BiH dosao preko Srbije, niti jedan...
Neki su se igrali tada na Bosancima, ono ma hajd zajebo sam se , hajmo isponova ovako...Bravari su vodili politiku...A ovaj put nije bila mjesna zajednica ni pravljenje mosta...To samo govori o sposobnosti hrvatskih politicara na polju politike u BiH, i u tome svjetlu i nesretoga sukoba izmedju Hrvata i Muslimana, zapocetom u proljece 1993, na terenu, a korijeni njegovoga nastanka su u pristupu rjesavanja bosanskoga pitanja na nacin da se je treba podijeliti sa Srbima...

nordea
01.08.2005., 17:27
:top:

Maska
01.08.2005., 17:29
Bravo moyes csx ,odlicno napisano.
Samo kad ce Hrvatine shvatiti da ima i Hrvata koji drugacije misle,a nisu niti izdajice,niti drugovi,niti balije...?
Nego imaju razlog za to.
Ja nigdje u ovom topicu nisam tvrdio da navijam za muslimane,da su oni u pravu,ali smijem valjda reci da je hrvatka politika u BiH bila losa,jer evo de facto stanje na terenu to danas pokazuje.
A onda Inkvizitor kaze da njega boli k... za ostalima.Pa kakav je onda on Hrvat?Zasto dolazi na hrvatski forum,i predstavlja se Hrvatom?Hrvat iz interesa?

Kad vec pominjes podrucje Zepca i Teslica..Tu u blizini je svetiste Mjake Bozje Kondzilske.Mislis da je nekome od hrvatskih pregovaraca palo na pamet da to pokusa smjestiti u federaciju?Malo morgen.A znamo i zasto.

Inkvizitor
01.08.2005., 17:30
Puno slova a ništa nije rečeno prika moj.....

Inkvizitor
01.08.2005., 17:34
Maska kaže:
Bravo moyes csx ,odlicno napisano.
Samo kad ce Hrvatine shvatiti da ima i Hrvata koji drugacije misle,a nisu niti izdajice,niti drugovi,niti balije...?
Nego imaju razlog za to.
Ja nigdje u ovom topicu nisam tvrdio da navijam za muslimane,da su oni u pravu,ali smijem valjda reci da je hrvatka politika u BiH bila losa,jer evo de facto stanje na terenu to danas pokazuje.
A onda Inkvizitor kaze da njega boli k... za ostalima.Pa kakav je onda on Hrvat?Zasto dolazi na hrvatski forum,i predstavlja se Hrvatom?Hrvat iz interesa?

Kad vec pominjes podrucje Zepca i Teslica..Tu u blizini je svetiste Mjake Bozje Kondzilske.Mislis da je nekome od hrvatskih pregovaraca palo na pamet da to pokusa smjestiti u federaciju?Malo morgen.A znamo i zasto.

ne seri. Nigdje ja nisam rekao da me boli qratz za ostale Hrvate u BIH. Rekao sam da me boli kuratz za tebe ako nisi Hrvat. Ima tamo na postu pa mogu ljudi pročitat..

držite se vi nordee...ona vam želi taman toliko dobro koliko vam je to željela i ABIH.

kad bolje promislim neki "Hrvati" i nisu ništa bolje zaslužili nego da ih ABIH čereči.

Inkvizitor
01.08.2005., 17:38
Inače ti koji si iz Žepča pretpostavljam...što se niste lijepo predali ABIH i onim mudžahedinima iz Željeznog Polja da vam oni malo pokažu milosrđe. Ako vam je stalo do BIH a htjeli vas hercegovci zajebat i gurnit u rat...što niste prostrli crveni tepih ABIH i onima bradonjama iz islamskih zemalja. Pa da vam malo sunete glave i gornje i donje.

Svaka čast Žepčacima koji su obranili Žepče od muslimanske najezde...ti si vjerovatno izrod kakvih je bilo u svim krajevima gdje su Hrvati živjeli.

na sreću takvih je među Žepčacima bilo malo...:top:

moyes_csx
01.08.2005., 17:59
Inkvizitor2002 kaže:
Inače ti koji si iz Žepča pretpostavljam...što se niste lijepo predali ABIH i onim mudžahedinima iz Željeznog Polja da vam oni malo pokažu milosrđe. Ako vam je stalo do BIH a htjeli vas hercegovci zajebat i gurnit u rat...što niste prostrli crveni tepih ABIH i onima bradonjama iz islamskih zemalja. Pa da vam malo sunete glave i gornje i donje.

Svaka čast Žepčacima koji su obranili Žepče od muslimanske najezde...ti si vjerovatno izrod kakvih je bilo u svim krajevima gdje su Hrvati živjeli.

Deckic, nemoj da se ljutis. Ja ti zelim samo pomoci, ali stvarno...Bezveze teske rijeci, steta dostojanstva...
Jesmo se obranili , ali skupa sa Srbima, inace nas ne bi tamo bilo...
Nikada i nikada nisi mogao cuti na tadasnjem Kosovcevom HRT-u da se u Zepcu bore ustase i cetnici skupa, nikada ...Ti bi se borio skupa sa Srbima?Niti da se nafta dovozi Srbima iz Hrvatske...Smetalo bi vrhuski, a vec su raju toliko ugurali da su morali nesto napraviti..
Eh sada , ja ti cijelo vrijeme pricam kakav je lonac, a ti meni stalno sta je u loncu. Koliko imas godina?
Ja ti govorim o okolnostima u kojima se data situacija odvijala, i kako se doslo u tu situaciju...A ti nikako da dobacis, majka mu stara...Jer da to razumijes, onda bi razumio i ostale mehanizme dogadjanja od Mostara , Uskoplja, Knina pa do hrvatske privatizacije i viskoog stupnja kriminala u danasnjoj hrvatskoj...Do visokog stupnja zaduzenosti...
Sve je to povezano...
I nisi me naljutio sa tim svojim pogrdnim imenima...Samo izvoli, bujrum...
Inace , samo 15-ak kilometara na sjever kod Doboja , usorski Hrvati su se "predali" (citaj manje zadrte hrvatine koje bi ti nazvao izrodima) dogovorili se sa muslimanima, cak su nosili i uniforme ABiH...
Nisu poruseni, nisu izginuli kao nasi,a i danas je sve bolje i opustenije...Cak su do skoro imali i hrvatske skole.Stvar ocjene i okolnosti pojedinaca u odredjenom trenutku...I povrh svega nisu bili prodani Srbima ...
Stoljece osmo...Ili dusanovo carstvo , tu je to negdje , ista glava, samo oznaka na kapi malo drugcija...

Inkvizitor
01.08.2005., 18:38
moyes_csx kaže:
Deckic, nemoj da se ljutis. Ja ti zelim samo pomoci, ali stvarno...Bezveze teske rijeci, steta dostojanstva...
Jesmo se obranili , ali skupa sa Srbima, inace nas ne bi tamo bilo...
Nikada i nikada nisi mogao cuti na tadasnjem Kosovcevom HRT-u da se u Zepcu bore ustase i cetnici skupa, nikada ...Ti bi se borio skupa sa Srbima?Niti da se nafta dovozi Srbima iz Hrvatske...Smetalo bi vrhuski, a vec su raju toliko ugurali da su morali nesto napraviti..
Eh sada , ja ti cijelo vrijeme pricam kakav je lonac, a ti meni stalno sta je u loncu. Koliko imas godina?
Ja ti govorim o okolnostima u kojima se data situacija odvijala, i kako se doslo u tu situaciju...A ti nikako da dobacis, majka mu stara...Jer da to razumijes, onda bi razumio i ostale mehanizme dogadjanja od Mostara , Uskoplja, Knina pa do hrvatske privatizacije i viskoog stupnja kriminala u danasnjoj hrvatskoj...Do visokog stupnja zaduzenosti...
Sve je to povezano...
I nisi me naljutio sa tim svojim pogrdnim imenima...Samo izvoli, bujrum...
Inace , samo 15-ak kilometara na sjever kod Doboja , usorski Hrvati su se "predali" (citaj manje zadrte hrvatine koje bi ti nazvao izrodima) dogovorili se sa muslimanima, cak su nosili i uniforme ABiH...
Nisu poruseni, nisu izginuli kao nasi,a i danas je sve bolje i opustenije...Cak su do skoro imali i hrvatske skole.Stvar ocjene i okolnosti pojedinaca u odredjenom trenutku...I povrh svega nisu bili prodani Srbima ...
Stoljece osmo...Ili dusanovo carstvo , tu je to negdje , ista glava, samo oznaka na kapi malo drugcija...

ma sve za pet. Velim ko vam je branio da se predate ABIH. Pa nisam ti ja zapovjedio da se vežeš sa Srbima.

samo dečko...vidiš ja sam stekao drugi dojam. Na Kupresu 94-te tik do nas je bila VP iz Žepča. Prvo što su nas pitali bilo je..." Pokažite nam gdje su balije".

klikcoc
01.08.2005., 19:00
http://www.hercegbosna.org/ostalo/zlociniBih.html

banirani bebac
01.08.2005., 19:06
klikcoc kaže:
http://www.hercegbosna.org/ostalo/zlociniBih.html

Ne daaj se klikcooooo
Znaaaaam rane te boleee

:D :D :D

klikcoc
01.08.2005., 19:08
Kronologija hrvatsko-muslimanskog sukoba

http://www.hercegbosna.org/ostalo/hbsukob.html

dolma
01.08.2005., 19:18
Glede protjerivanja Hrvata iz istocnog Mostara. :rofl:
Zna se da su prije rata Hrvati zivjeli uglavnom na Zapadnoj obali Neretve. Ne znam procente ali i prije rata ih je bilo malo na lijevoj obali. Imam prijatelje Hrvate koji su dosli kod svoje obitelji na desnu obalu iz prostog razloga jer je na lijevoj sve bilo sravnjeno sa zemljom i hrane je bilo jako malo. Nikakvog organiziranog progona nije bilo i ko god tako tvrdi ili nema pojma o cemu prica ili je najobicniji lazov. S druge strane Hrvati su organizirano protjerivali Bosnjake i to je svima poznato. Ne mogu vjerovati da neko poteze Mostar kao svoj adut da su Bosnjaci bili zlocesti.
Sto se tice pomoci sa strane ne mogu sa sigurnoscu tvrditi odakle su te postrojbe dolazile, ali zato mogu reci da su dolazile kamionima a vracali se u privatnim automobilima.
Moze biti da je Donja Mahala pretjerivao u svojim postovima ali puno toga istinitog je rekao.
a nas Vanja ima tu moc da se istovremeno nalazi na nekoliko mjesta pa zato sa sigurnoscu poznaje situaciju u svakom od njih. :tuctuc:

klikcoc
01.08.2005., 19:20
Ma jebes saveznistvo u ratu, jer u ratu su saveznici i talibani i Ameri, kad se bore protvi Rusa...i Staljnin i Cercil, i Sadam Husein i Kralj Fahd i Ameri...pa svi poslije medjusobno ratuju.
A tako su bili na kraju rata i saveznici Bosnjaci i Hrvati. A sta kad stane rat?
Jel spaja ista te dvije kulture, jel se mogu uklopiti totalno suprotni interesi Bosnjaka i Muslimana u pogledu uredjenja BiH, zivota...? Nemoguce je te razlike pomiriti.

Bosnjaci su bili samo jednom saveznici sa Hrvatima, i to kad su Hrvati bili jaci, tj. kad je stvorena NDH, a u svim drugim dogadjajima u proslosti, bili su medjusobni sukobi Hrvata i Muslimana.

klikcoc
01.08.2005., 19:25
Dovoljno je da se vidi istocni i zapadni Mostar, pa da se vidi da ta dva naroda nemaju nista zajednicko.
Muslimani su bili saveznici Hrvata samo onda kad su Hrvati bili jaci od Muslimana.

dolma
01.08.2005., 19:38
Nikad do 1992 nije postojala podjela na istocni i zapadni Mostar. A Mostar kao hrvatski stolni grad:rofl: pogotovo.
Pa ti kontaj.:)

Crni Bombarder
01.08.2005., 19:44
Inkvizitor2002 kaže:

Pazi mu rijecnika, Francek, `rvatska, bujrum.. Hrvat? :D

Provokator, najobicniji, moj inkvi ;)

Blixa
01.08.2005., 19:49
moyes_csx kaže:

.Slicne price ces cuti i iz ostalih sebi prepusteni ( citaj zrtvovanih) hrvatskih enklava u srednjoj Bosni (Vares, Bugojno, Kresevo...)...

I taj zaokret Muslimana u desno i Mudzahedini, sve je to plod nesposobnosti hrvatske politike u Bosni...Niti jedan mudzos nije u BiH dosao preko Srbije, niti jedan...

Cudno!
Kada pricas sa Hrvatima iz srednje Bosne,ljudi ti vrlo cisto kazu tko ih je protjerao.
Nesto bas ne spominju HDZ.Mozda se ljudi srame reci da im je HDZ kriv sto su morali napustiti svoje kuce?

A to za mudzahedine,stvarno bi mogao manje lupati.
Vecina mudzahedina je dosla u Bosnu prije pocetka tog sukoba izmedju muslimana i Hrvata,i vec se borila protiv srba.

Drugi su dosli predstavljajuci se lazno kao humanitarci u raznim svjetskim humanitarnim organizacijama i Tudjman nije imao pravo maltretirati strane drzavljanje jer se nije moglo unaprijed dokazati da se idu boriti.

Samo mentalni retard moze tvrditi da je HDZ SVJESNO i NAMJERNO pustao mudzahedine u Bosnu za vrijeme hrvatsko-muslimanskog sukoba da kolju i ubijaju hrvatski narod u Bosni.

Crni Bombarder
01.08.2005., 19:57
Da jos jednom zakljucimo, Hrvati su dobrovoljno ostavljali svoja ognjista i bjezali od dobrocudnih komsija muslimana i drazesnih arapskih dobrovoljaca koji su plakali i molili Hrvate da ne idu, da ne nasjedaju na Tudjmanove lazi, da je ovo njihova zemlja, pjevalo se "ostajte ovdje, sunce tudjeg neba..."
I poslije, nakon rata, kada su se Hrvati poceli vracati u Travnik i ostala mjesta, drazesni arapski dobrovoljci su uz pompu i vatromete docekali zaludjene i budalaste Hrvate Srednje Bosne.

I sad su svi sretni i tamo u Usori su do skora imali skole na hrvatskom jeziku (sta god to znacilo, danas valjda imaju skole na arapskom jeziku) i danas su Hrvati Srednje Bosne konacno sretni i veseli i uzivaju u suzivotu sa komsijama dobrocudnim muslimanima, koji su im sacuvali kuce i imovinu, sve je ostalo kako je i bilo prije nego su naivni Hrvati otisli.

Boze kako su ti muslimani dobri, pa to je necuveno.

Blixa
01.08.2005., 20:00
Maska kaže:

Nitko ti ne tvrdi da nije bila losa.
Samo nemoj pametovati da su se Hrvati iz Bosne odselili radi nekih obecanja HDZ-a.

Helikopteri su cijelo vrijeme sukoba prebacivali opremu,naoruzanje,hranu i vojsku u enklave a vracali nazad ranjene. (Cijelo vrijeme i to pod embargom na letove!!)

Zar to izgleda kao neka politika da se svoj narod otjera sa tih podrucja.
Valjda bi im onda prestali slati pomoc?

Blixa
01.08.2005., 20:03
moyes_csx kaže:
.Samo izvoli, bujrum...

Sad mi je jasnije!
Hajde,lijepi pozdravi.

Blixa
01.08.2005., 20:07
Inkvizitor2002 kaže:

samo dečko...vidiš ja sam stekao drugi dojam. Na Kupresu 94-te tik do nas je bila VP iz Žepča. Prvo što su nas pitali bilo je..." Pokažite nam gdje su balije".

Htjeli se ljudi zahvaliti!:D

balkanac
01.08.2005., 20:09
Blixa kaže:
Htjeli se ljudi zahvaliti!:D

BGD
01.08.2005., 20:37
Jao što po malo miriši a ljepo smrducka, 'Rvatsko cvjeće. :D

Škorpion_07
01.08.2005., 21:35
moyes_csx kaže:

...I taj zaokret Muslimana u desno i Mudzahedini, sve je to plod nesposobnosti hrvatske politike u Bosni...Niti jedan mudzos nije u BiH dosao preko Srbije, niti jedan...

Niti jedan???? Hajde ti nama onda stručnjak reci kuda Juka izađe na Igman iz opkoljenog Sarajeva i to još prije postojanja tunela. I kuda Juka izvuče na Igman svoja tri automobila?????? ;) ;)

klikcoc
01.08.2005., 21:54
Nije sad 1941 godina, i nema vise NDH i 'dobrog hrvatskog cvijeca'.
Sada ima 2 miliona Muslimana u BiH, 500 000 Hrvata, i totalna islamizacija Muslimana u BiH, i koji svi redom smatraju Arape svojom bracom, i sad Muslimani imaju zelju da dominiraju citavom BiH.
To je realnost u BiH, a ne sjecanje na situaciju iz 1941 godine.
Muslimanima je ta 1941 godina bolna tacka, i svi negiraju da su bili u ustasama.

BGD
01.08.2005., 21:56
klikcoc kaže:
Sada ima 2 miliona Muslimana u BiH, 500 000 Hrvata, i totalna islamizacija Muslimana u BiH, i koji svi redom smatraju Arape svojoma bracom, i sad Muslimani imaju zelju da dominiraju citavom BiH.
Muslimanima je ta 1941 godina bolna tacka, i svi negiraju da su bili u ustasama.

Nažalost se vraćaju u tamu!:flop:

klikcoc
01.08.2005., 22:15
Zivot u Usori prije par godina

10. 12. 2002. BOŽIĆNI PAKETI U ŽABLJAKU
Dana 8. prosinac 2002. godine u Žabljaku se nastavila dugogodišnja tradicija dijeljenja paketa za Božić. Od daleke 1996. godine, ratne godine, kada djeca župe Žabljak idu u "šator-školu", u Žabljaku blizu regularne škole "Kulin Ban", ali za njih - jer su Hrvati nije bilo mjesta. Htjelo se učenicima nametnuti u školi bošnjački program, već tada, od Vlasti u BiH. ni prihvaćen, ni dogovoren, niti je bilo govora tada o programu u školi ove vrste. Da djeca, njih oko 62. od 1-4. razreda ne izgube godinu pravi se šator škola. U dvije smjene pohađaju školu. Zbog bošnjačkih principa hrvatska djeca su morala pohađati u najlonskom šatoru. Predavači su im bili učitelj Živan Matijević, učiteljica Ljubica Vidojević, i vjeronauk župnik Ivan Ravlić. Šator škola je bila veličine oko 8x8. m. sa dvije peći na drva, jednom školskom pločom, nekoliko dječjih crteža, jednom lojanicom kad padne noć. Dobro se sjećam kada sam djeci nosio čajeva, mlijeka, davali smo im bijeli luk protiv nazebe. Temperature su znale biti do -20°C. Nosilo se djeci što se imalo u ovo ratno vrijeme da djeca ne obole. Sigurno je da će neka od njih nositi posljedice cijeloga života. Sve je ovo trebalo podnijeti da ostanemo u Usori jer se raspravljalo kako da se Hrvati isele iz ovih krajeva. Većina svijeta razumjela nas je, ali malo smo imali pomoći za svoje opcije. Nije se znalo tko je za koga radio i odrađivao posao. Gosp. Darijo Bago nas je razumio, shvatio i pomogao. Iz Sarajeva, dolazi kao Veleposlanik hrvatski u BiH, tako reći sa suprugom plače nad sudbinom djece, zalagao se da istina u svijet o ovoj školi ode. Mnogi mu naši političari nisu vjerovali, međutim kada su došli uvjerili su se u ovu istinitu i tužnu činjenicu. Mnoge osobe od ugleda i položaja u Usori, nisu htjeli ni pogledati šator-školu. Moguće da se nije slagala sa njihovom opcijom odlaska Hrvata sa ovih prostora. Možda je ova škola bila presudna za opstanak Hrvata na ovim prostorima. Srce "milosrdnog Samaritanca" progovorilo je u gosp. Bagi i došlo u Usoru, po ciči zimi da vidi što se može učiniti za tu djecu. Njegovo srce ostalo je uz ovu djecu sve do danas, jer ovo je sedmi put da distribuira božićne pakete ovoj djeci. Treba nam ovakvih ljudi, koji bi stajali na braniku stožernih prava za hrvatski narod i osoba koje imaju sućuti za potrebe čovjeka i društva. Ovaj put dobio je poklon od drvorezbarstva koji znači simbol povezanosti sa Usorom i Žabljakom. Znači znak dobrodošlice u Žabljak i povezanosti sa Žabljakom. Doprinio je gosp. Bago da se na ovaj način i zadrži hrvatski narod na ovim prostorima, ovo je jedan veliki znak povezanosti nas Hrvata u BiH sa Hrvatima u Hrvatskoj. Ovakvih povezanosti i prijateljstava treba nam i više.

nordea
01.08.2005., 22:44
BGD kaže:
Nažalost se vraćaju u tamu!:flop:

Ako Islam smatras tamom, ja ne smatram Islam tamom! Sama cinjenica da tako govoris o jednoj od najvecih religija na svijetu, govori sama za sebe o tebi i tvojoj dobrocudnosti prema susjednoj ti drzavi!

balkanac
01.08.2005., 22:48
nordea kaže:
Ako Islam smatras tamom, ja ne smatram Islam tamom! Sama cinjenica da tako govoris o jednoj od najvecih religija na svijetu, govori sama za sebe o tebi i tvojoj dobrocudnosti prema susjednoj ti drzavi!

Bosna nije islamska drzava

nordea
01.08.2005., 22:57
balkanac kaže:
Bosna nije islamska drzava

A ko je rekao da jeste?:confused:
Na cemu si ti?

balkanac
01.08.2005., 23:00
nordea kaže:
A ko je rekao da jeste?:confused:
Na cemu si ti?

Kakve onda ima veze njegov odnos prema islamu sa odnosom prema susjednoj drzavi?

nordea
01.08.2005., 23:11
balkanac kaže:
Kakve onda ima veze njegov odnos prema islamu sa odnosom prema susjednoj drzavi?

Ako kazes islamska drzava, onda se podrazumijeva valjda, bar danas, neki islamski principi. Ne znam tacno koji su, ali vjerovatno ti je to onaj fazon ako ukrades, ode ti ruka.
Eh sad, u BiH zive muslimani i to ima ih dosta. I u tom smislu je BiH islamska drzava...kao i uostalom i katolicka i pravoslava i hinduisticka ili kako li vec.
Ako imas covjeka koji smatra da je Islam tama, onda on nesto lose misli i o muslimanima...u smislu i oni su tama. A ako uzmes nasu blizu istoriju i one skorpione i kako su stvari tekle...onda je jasno da lose misli o svojim komsijama, a to se kod nas zna, cemu vodi. Ne moze da dobro izaci ako mrzis svog komsiju, ako ne postujes njegovu vjeru, ako ne postujes ono sto on jeste.

banderas
02.08.2005., 09:11
klikcoc kaže:
Sada ima 2 miliona Muslimana u BiH, 500 000 Hrvata, i totalna islamizacija Muslimana u BiH, i koji svi redom smatraju Arape svojom bracom, i sad Muslimani imaju zelju da dominiraju citavom BiH.

1941. je danas Muslimanima vjerojatno bolna točka, ali 1992. nije baš bilo tako, bila im je čast biti u HOSu, čak i u HVOu. A to se promjenilo zbog naših grešaka. A Hrvatine i dan danas dižu slovo U i mrze Muslimane, mogli bi malo u školu poći pa naučiti tko je bio npr. doglavnik NDH :D

Inkvizitor
02.08.2005., 10:42
banderas kaže:
1941. je danas Muslimanima vjerojatno bolna točka, ali 1992. nije baš bilo tako, bila im je čast biti u HOSu, čak i u HVOu.

Bila im je čast dok se nisu naoružali. kad su se naoružali hrvatskim oružjem onda im je bila čast ubijati Hrvate

banderas kaže:
A Hrvatine i dan danas dižu slovo U i mrze Muslimane, mogli bi malo u školu poći pa naučiti tko je bio npr. doglavnik NDH :D

a ti pitaj muslimane...nijedan ti neće reći da su muslimani bili u ustašama bola. Sve u hanđar diviziji bilo.:rofl:

f00f
02.08.2005., 10:49
A pripadnici handzar divizije nosili sahovnicu na rukavu. :eek:

Crni Bombarder
02.08.2005., 10:52
Rekoh ja, patoloska mrznja.

moyes_csx
02.08.2005., 12:07
Inkvizitor2002 kaže:
Bila im je čast dok se nisu naoružali. kad su se naoružali hrvatskim oružjem onda im je bila čast ubijati Hrvate

a ti pitaj muslimane...nijedan ti neće reći da su muslimani bili u ustašama bola. Sve u hanđar diviziji bilo.:rofl:

Kakav paradoks te tvoje izjave....! Mozes mi staviti u logicku povezanost ove dvije tvoje tvrdnje?

Pa zar nisu handzar divizije bile naoruzane postrojbe i zasto nisu napadale hrvate?
Pogledaj kako se lovis sam, parcijalno prihvatas segmente istina iz jednoga i drugoga fakta, da bi zakrpio tu svoju u koju ni sam ne vjerujes, a koju ti je netko napumpao, jer nije tvoja, a ni dovoljno universalna...Zato skaces od slucaja do slucaja da bi podupirao trulu kulu sastavljenu od par cinjenica a-la tipa, Tudjman - Susak - Boban - Muslimani napadaju mi se moramo braniti, mi smo dobri oni su , eto, slabi...Mjesecima prije je ratnji bubanj potiho pronosio nagovijest da ce se morati ratovati i sa Muslimanima, da to nece proci bez toga. Netko nas je pripremao polako, a to nije kisa da dodje samo od sebe...Pa onda oni punktovi koje su sve nasi drzali, pa onaj odnos do Muslimana... A onda je samo malo trebalo , sve pripreme na terenu su bile odradjene i trebalo je samo dati znak za start...Poslije toga se stvari vrte vrtoglavom brzinom tako da su politicari bili zateceni i nisu mogli situaciju vise slijediti...Napravljena brza prica za obicnu raju tipa muslimanska vojska napada civile , a nasi moraju da se brane...Zapravo,u borbama izmedju Muslimani i Hrvata (vosjki), bivaju obostrano napadnuti i civili, sto je na takvome podrucju sa toliko civila neizbjezno, a posto je hrvatska politika bila toliko stohasticna i konfuziona u to vrijeme po pitanju Bosne, jer nije bila hrvatska , ve samo pola hrvatska, a pola srbska ( da ratovao si za srbsku stvar ), da bi se u opcoj neorganizaciji zateklo puno civila u tome sukobu, iskljucivo izazvanome od strane hrvatske ekstremne politike, cijela stvar je bila te prirode da su i ti nespretni politicari bili zateceni...Kuda sa civilima, koji su najednom mogli postati zrtve sukoba...Ja vjerujem da se u Zagrebu nije znalo da u Zepcu imaju tamo neki Hrvati, takav sam ja osjecaj imao. Tako naivno se radilo da su se nabrzinu organizovali transporte civila preko srbske teritorije za silu, a sto nije islo ( mozes misliti perveznosti), sluzili su prirucno u propagandnu namjenu, za psiholoski rat...Koja to politika ide u neke poteze , a da prije ne pobrine za svoje civile...Naravno , to u Hercegovini nije trebalo, jer ste bili "cisti"... Sjecas se onoga vijetnamskoga filma kada se vode pjesadijske borbe izmedju amera i vijetkongovaca u nekoj sumi i kada americki oficir ima dramu da izgubi svoje vojnike pa trazi od pilota napad napalmom...I svoje i njihove daje spaliti , da bi imao kotu zabiljezenu u notes...
Mi smo vam trebali samo za zrtvenu komponentu vodjenja vasega rata protiv muslimana (ne kazem da je bilo namjerno, ali povrsno sigurno jest), koji je na kraju se pokazalo bio totalno promasen, i vojno i politicki i demografski....Jesi se vozio ikada od Bosanskoga Broda prema Doboju, to je ta politika, a tamo muslimani nisu nista napravili. Ja se usudjujem reci da ako me moj politicar slabo vodi( a vidi se iz prilozenoga, ako se drzimo toga rata sa Muslimanima), da me je onda ostetio, a to granici sa sposobnoscu, i drugi put neka me netko drugi vodi, da se ne bi opet ponovilo isto...Je li to slabo? A poznato je da je sto je situacija iracionalnija da su i pojave iracionalne koje uz to idu. Naravno da se tu kod nas jos glasa listom za HDZ, i da jos starije zene sa parama od sinova iz Njemacke placaju Franji Tudjmanu mise zadusnice... A Hrvati u Hrvatskoj , za koje smo uvijek bili ostali - bosanci , se vec rjesavaju HDZ....Nista vise nema od onoga Tudmanovoga HDZ, a nekako se cijelokupna situacija proporcionalno mijenja polako na bolje... A u kibernetici drustvenih kretanja ima nesto sto se zove vremenska konstanta; vrijeme potrebno da se nesto pokrene poslije inicijalne pobude...
Postoji i brutalnija formulacija, "glupi bosanci"...

Crni Bombarder
02.08.2005., 12:16
Inkvi, ajmo ti i ja otvoriti po jedan nick, ono, ti budi Haso Velicanstveni a ja cu uzeti Sulejman od Bosne :D

banderas
02.08.2005., 12:32
Crni Bombarder kaže:
Inkvi, ajmo ti i ja otvoriti po jedan nick, ono, ti budi Haso Velicanstveni a ja cu uzeti Sulejman od Bosne :D

Ajte ti i Inkvi nazad na odjel, to će biti najkorisnije :D

Crni Bombarder
02.08.2005., 12:36
Necemo dok se ti ne maknes od tamo :cool:

Vranjes
02.08.2005., 12:52
Crni Bombarder kaže:

sto se uzbudjujes oko tog tipa? pa sta nisi procitao njegove ranije postove. ima neki opaki kompleks i frustraciju. ignore.

Inkvizitor
02.08.2005., 13:08
Crni Bombarder kaže:

:rofl:

Imam bolju ideju..ja ću uzeti nick " Prodani Hrvat iz Bosne" a ti uzmi štajaznam..." Gnjevni katolik"

ondak ćemo opalit po Šušku, Tuđmanu, Kordiću, i pisat ćemo glupe nerazumljive kilometarske postove ko ovaj musliman iz Žepča.

kad budemo htjeli napisat nešto kratko al bezveze kopirat
ćemo banderasov stil...;)

Blixa
02.08.2005., 13:08
Ma BUJRUM vam svima!:D

f00f
02.08.2005., 13:44
Znaci tema se moze zakljucati. Anketa je pokazala da su muslimani najodgovorniji za rat s Hrvatima.