PDA

View Full Version : Čaj

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7

Shtefitza
01.12.2005., 02:57
Shoki kaže:
:s Pai mu tan :top:
nego, da vas pitam: kak vi znate da je voda na 80 stupnjeva kad kuhate zelene čajeve?

Nikak. :rolleyes: :D

Pustim da voda provrije, pa onda da malo odstoji, pa pipnem posudu i onda stavim caj. :cool: Zeleni pustim samo do minute, pa procijedim. Crni dvije minute (u vodi upravo skinutoj s vatre).

Najvise volim gunpowder, ali i Sencha, a onda ostale zelene cajeve. Macha je interesantan, sali samo ponekad.

VOlim piti crne, (najcesce irski ili Earl Gray) s sojinim mlijekom. A volim i biljne cajeve, pogotovo pred spavanje (kamilica, lipa, metvica, planinski...). Biljni cajevi zapravo nisu cajevi (jer nisu napravljeni od biljke cajevac) nego "uvarak". Volim i Yerba Buena.

Yerba Buena ima alkaloid (zaboravila sam kako se zove) koji osvjezava, ali ne ometa spavanje. U cajevima (zeleni, crni) nalazi se kofein (koji se nekada zvao tein). Ima ga manje nego u salici kave. U kavi osim kofeina ima drugih supstanca koje dovode do nepravilno ritma srca, u caju ih nema. Omjer tekucine i kofeina u caju omogucava covjeku da se nadoknadi tekucina koju svakodnevno gubimo. U kavi je omjer na ustrb vode, tako da je jaci utjecaj koji nas tjera da se popiskimo (pa od kave zapravo gubimo tekucinu, postajemo dehidrirane. Zato nam uz kavu sluze casu vode! :lol: )

Crni caj, a pogotovo zeleni puni su antioksidansa. Zeleni je dokazan u smanjenju rizika od nekih karcinoma i bolesti krvozlinog sustava.

Khan
01.12.2005., 12:58
U zadnje vrijeme sam smanjio kavu na 2 šalice dnevno, a često onu drugu zamijenim čajem. obično earl grey, u taj sam se zaljubio još na prvoj godini faksa. nego, gdje nabavljate taj bijeli čaj? Frendica mi ga ishvalila, al ja ga nigdje ne nađoh. O, da, volim recimo i darjeeling, te neke varijante zelenog. Rooibos mi je odvratan.:flop:

A voda? Ja ju grijem dok se ne pojave mjehurići na dnu, i obično ispadne dobro. Nema tu neke znanosti, osim ako nabaviš kuharski termometar.

Shoki
01.12.2005., 13:58
u kući zelenog čaja.
Ideš niz ilicu, od trga. Blizu one bukse di se kupuju fornetti i pizza je ulaz u neki prolaz. Prije il poslije... ne sjećam se. Dakle, uđeš u prolaz, popneš se po par stepenica i s lijeve strane je tvoj cilj. :)

kem
01.12.2005., 14:25
Shtefitza kaže:

Yerba Buena

Govoris li o yerba mate (argentinski "caj") ili o necemu drugome?

Khan
01.12.2005., 21:26
Shoki kaže:
u kući zelenog čaja.
Ideš niz ilicu, od trga. Blizu one bukse di se kupuju fornetti i pizza je ulaz u neki prolaz. Prije il poslije... ne sjećam se. Dakle, uđeš u prolaz, popneš se po par stepenica i s lijeve strane je tvoj cilj. :)

Domo arigato, shoki-san!

espana
01.12.2005., 22:10
Moja baka cijelo ljeto bere razne trave ( od mente, kamilice do majčine dušice...), osuši ih i od toga radim čaj. Nema mi boljeg :top:

Shtefitza
02.12.2005., 06:23
kem kaže:
Govoris li o yerba mate (argentinski "caj") ili o necemu drugome?

:D :D :D

Ma da, govorim o yerba mate. :top:

A yerba buena je nakakva trava koja raste u sjevernoj Kaliforniji, po kojoj se zove jedan park u umjetnickoj cetvrti San Franciska. :)

Shtefitza
02.12.2005., 06:26
espana kaže:
Moja baka cijelo ljeto bere razne trave ( od mente, kamilice do majčine dušice...), osuši ih i od toga radim čaj. Nema mi boljeg :top:

Blago tebi!! :) :)

To se ne usudim spomenuti. Nekad davno, imala sam opskrbu planinskim travama. Takve cajeve nikad ne mogu reproducirati. Naidjem negdje na neka alpske ili planinske cajeve, koji su jadni izbubili mirise koliuko dugo stoje u kartonu.

Nedavno sam nabavila neku travurinu iz inijanskog rezervata. Ne znam kako se zove. Izgleda ko suho siblje. Ima dobar miris, podsjeca me na te nekadasnje domace cajeve, ali niti ova travurina nema tako intenzivan miris.

Jos imam neki caj od kaktusa, jos ga se nisam usudila otvorit. bojim se da se ne otrujem, stvarno nikad nisam cula za ta imena... :eek: :rolleyes:

kemik
02.12.2005., 06:53
Shoki kaže:
u kući zelenog čaja.

za zagrepcane, u jegerhornu... :kava:

Khan
02.12.2005., 21:11
Pa što ne kažeš!
Mislim da me 8+2 godine života u Zg čine barem počasnim zagrepčaninom :D

Lady Grey
03.12.2005., 10:56
Inače nisam baš ljubitelj čajeva u vrećicama, uglavnom kupujem one "u rinfuzi", ali jučer u Mercatoru nisam mogla odoljeti Twiningsovom Voyage Indian Chai s klinčekom, kardamomom, cimetom i đumbirom. Odličan je, yummi.
Snimila sam i Voyage Chinese i Voyage Cuba, ti su mi slijedeći na listi. :klopa:

tilla
03.12.2005., 11:33
probaj od te linije ovaj braziliski:top:
mislim da se zove brasilian bahia

Lady Grey
03.12.2005., 11:38
tilla kaže:
probaj od te linije ovaj braziliski:top:
mislim da se zove brasilian bahia

Da, imaš pravo, vidjela sam brazilski a ne kubanski. :bonk: Onaj s kokosom i kakaovcem. Dobar, ha?

tilla
03.12.2005., 11:40
jako fin

Rajka
03.12.2005., 19:30
tilla kaže:
ne znam.
:D

ali potrebno je nadziranje vode (a ne otić forumarit).

kad se pojavi para to je otprilike 80.stupnjeva

Hm, a ne radi li se o tome da voda prokljuca (vjerujem da svi vec koriste kettle) pa se pusti da malo odstoji.
Mislim, tko jos ima vremena nadzirati mjehurice i paru?

Inace, najvolim Darjeeling, a i jasmin. Assam mi je onako izravan i narodski, za dobar kick. Lapsang Souchong kad mi usfali kulenove seke.
Priznajem da sam totalni laik i uopce se ne kuzim u terminologiju.

Shoki
04.12.2005., 12:38
ne zvučiš laički :)

ygraine
04.12.2005., 14:59
Meni je vec neko vrijeme jako dobar ~ Twiningsov zeleni caj s mentom. odlicna kombinacija, aromaticnija i ukusnija nego sam zeleni.

Karmela
04.12.2005., 21:40
Moj prijatelj , (Argentinac :D:D) tvrdi da Yerba Matte ima vise kofeina nego crna kava.
I da se ne mijesa s alkoholnim picima jer navodno pospjesuje njihovo djelovanje.
Sinoc sam nakon case shiraza, popila Yerba Matte i nist se osobito nije dogodilo, osim da sam dobila podocnjake, koje inace skoro nikad nemam.
prvi put kad sam je probala, bila mi je previse gorka, ali je puno ukusnija od zelenog caja.

kem
05.12.2005., 11:31
Shtefitza kaže:
:D :D :D

Ma da, govorim o yerba mate. :top:

A yerba buena je nakakva trava koja raste u sjevernoj Kaliforniji, po kojoj se zove jedan park u umjetnickoj cetvrti San Franciska. :)

Cula sam za yerba buena, ali ne mogu se sjetiti hrvatskog naziva (ili barem njemackog, onda znam o cem se radi).

Inace, Argentinci imaju cijeli ritual pijenja matea. :cerek: S posebnom salicom (zapravo drvenom kupicom) i metalnom cjevcicom. Kad im dodju gosti u posjet, onda domacica popije prvu salicu (koja je i najjaca), pa onda nudi dalje. I ne smije se reci "Hvala" kad se prima salica. :cerek:

Iva
21.12.2005., 23:13
Moj prijatelj , (Argentinac :D:D) tvrdi da Yerba Matte ima vise kofeina nego crna kava.
I da se ne mijesa s alkoholnim picima jer navodno pospjesuje njihovo djelovanje.
Sinoc sam nakon case shiraza, popila Yerba Matte i nist se osobito nije dogodilo, osim da sam dobila podocnjake, koje inace skoro nikad nemam.
prvi put kad sam je probala, bila mi je previse gorka, ali je puno ukusnija od zelenog caja.
ja dnevno barem litru matte-a pijem :zubo:fiiino :)
a zeleni caj je najnajnajbolji sa medom. ne znam kakvog si ga ti pila

p.s. uff, moja najdraza tema :zubo:

cheff
21.12.2005., 23:36
trenutno pijem doma bancha zeleni caj iz japana..kupio ga u Kuci zelenog caja..ali nesto me drugo zanima,kad sam kupovao caj malo sam ispitivao prodavacicu o kulturi pijenja caja,na sta me ona samo zacudjeno gledala..pa pitam jel ima negdje nesto u Zagrebu di bi se dalo nesto nauciti o kulturi pijenja caja.

btw Rijeka ima cajanu , jel ima di u Zagrebu cajana..

Lady Grey
22.12.2005., 08:41
btw Rijeka ima cajanu , jel ima di u Zagrebu cajana..

Imaš u Zagrebu na Horvaćanskoj Tea House. Imaju prilično dobar izbor čajeva u vrećicama, nažalost ništa ekskluzivnije od toga. Ambijent je ugodan, pa može poslužiti svrsi. :kava:

Shoki
22.12.2005., 13:01
u kuci zelenog caja zena koja je meni prodala caj znala je neke osnove, kao koliko dugo sto kuhati i te finte...

Iva
22.12.2005., 14:06
jos nisam cula da postoji takvo mjesto u zagrebu (da postoji prva bi bila tam :zubo:
trazi po netu, ima dosta toga :)

cutecat
22.12.2005., 14:16
Meni je vec neko vrijeme jako dobar ~ Twiningsov zeleni caj s mentom. odlicna kombinacija, aromaticnija i ukusnija nego sam zeleni.

Ima od Twiningsa "Selection" sa po 5 vrecica raznih vrsta: zeleni Java, zeleni s narancom, s limunom, s jasminom, s jabukom...fino

grogo bolger
22.12.2005., 14:23
prošli tjedan sam bio u kući zelenog čaja,skroz fin dućan, kupio sam bijeli čaj :s :s :s
lakši je i finiji od zelenog.
:kava:

micamacaa
10.05.2006., 02:24
meni su zubichii pocrnili od ispijanja, zato sad i nemogu zaspat.tein me odnia k vragu..:-p.No dobro..otkad znam za sebe u mojoj kuci je zeleni kao mliko! Pijemo ga svakodnevno...a stari je taj koji je kriv.. kad ga je prvi put donio sa broda...

e i imash pravo..postoji citav jedan ritual spravljanja i pijenja zelenog chaja...od samog sušenja i rolanja u sitne smotuljke, do posude u kojoj se posluzuje, temperature vode(70-80 stup..) s kojom se prelivaju listići.. .itd itd..:kava:

no nekad nam se zuri i zato posezemo za refuze kesicama...ALI ne moze se ni blizu usporedit sa Zlatnim-goldenom..koji je ipak, a i cjena to potvrdjuje, daleko najboljeg okusa!:top:

Elly-b
10.05.2006., 11:31
Kad je o pravom čaju riječ, najbolji mi je zeleni sa limunom ili grejpom. Inače sama skupljam bilje (majčinu dušicu, timijan, čubar, mentu, jaglac, ljubičicu, divlju jagodu,kupinu-te su mi najbolje) Ima ih još puno koje poznam i berem u ljekovite svrhe, i da ljuske badema su jako ukusne prokuhane. Zalihe koje skupim osušim da mi potraju preko zime pa na proljeće krenem u berbu novih i svježih, vrlo aromatičnih.

Shoki
11.05.2006., 15:22
Ja još uvijek mislim da se zeleni / bijeli čaj pije sam.
Bez dodataka. Onda nakon nekog vremena počinjete primjećivati suptilne okuse čaja. I ni jedan čaj više ne bude isti.
Kad ga zašećerite ili dodate limun, grejp, med, whatever, to ubije sami okus čaja.
My 2 cents.

micamacaa
12.05.2006., 12:37
Kad ga zašećerite ili dodate limun, grejp, med, whatever, to ubije sami okus čaja.
:top:

Karmela
12.05.2006., 19:34
nema drugog do twining's earl gray

Meni ulje bergamota iritira grlo.

Iva
24.05.2006., 16:10
Ja još uvijek mislim da se zeleni / bijeli čaj pije sam.
Bez dodataka. Onda nakon nekog vremena počinjete primjećivati suptilne okuse čaja. I ni jedan čaj više ne bude isti.
My 2 cents.

istina :) i mislim da ljudi koji "upropastavaju" caj s tim, ne mogu reci dal im se caj dopada ili ne :) jer to nije to :)
imam ih jedno 40-ak vrsta razlicitih (samo zelenih), od cistih, do onih aromatiziranih... i svakog mogu prepoznati :cerek: danas kupila hojichu..fini je jako jako

Shoki
26.05.2006., 13:21
jučer ja surfam lagano pijući svoj čajek, i sjetim se da ja zapravo malo znam o bijelom čaju,.
Puknem 'pai mu tan' u google i nađem stranicu koja kaže da se listići bijelog čaja mogu više puta koristiti! znači napraviš jendo 'punjenje', pa još jedno...

meni to zvučalo nevjerojatno (sjetite se: držati samo 2 minute!!!), ali sam danas probao.

dakle, na pola litre vode 5 čajnih žličica čaja. Kad sam završio s tim, ocijedio ga, ubacio sam još deci-dva vode, pričekao... i stvarno! Puni okus, boja,... sve!
na kraju sam uspio isvući još pola litre čaja, nakon čega sam počeo dobivati vodu.

Dakle, to mi teta u dućanu nije rekla!

probajte, možda sam ja lud (tik sam se bio probudio i bilo mi dosadno :))

pozdrav
shoki

Iva
01.06.2006., 20:40
gornji post :lol: bravo bravo, ko bi rekao da se to moze :zubo: umjesto pai mu tana probaj white monkey :) ili jade pearl :cerek:

Lady Grey
02.06.2006., 08:46
Evo kaj veli na webu Kuće zelenog čaja:

Zeleni čaj priprema se da bude jači, ali ipak bi ga trebalo procijediti nakon dvije do tri minute. Isti listići mogu se upotrijebiti i drugi put, ali ih treba duže ostaviti u vodi (oko 5 minuta).
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=1

Koristim taj savjet već neko duže vrijeme, isplati se. :top:

Btw, Iva, ja sa svojih 20-tak čajeva pokraj tebe izgledam ko malo dijete. :s :zubo:

frogy
02.06.2006., 09:01
Ljeti obično slažem osvježavajući ledeni zeleni čaj. U litru vode (ne kipuće) stavim 1 žlicu zelenog čaja i pustim da odstoji koliko je već potrebno. Procijedim, potom u čaj stavim nekoliko listića metvice i to još stoji oko 40-tak minuta u frižideru. Na kraju se u čaj stavi šećer (ili neki zaslađivać ili med), te limuna po želji. Ukusno i zdravo

Shoki
02.06.2006., 09:03
Evo kaj veli na webu Kuće zelenog čaja:

Zeleni čaj priprema se da bude jači, ali ipak bi ga trebalo procijediti nakon dvije do tri minute. Isti listići mogu se upotrijebiti i drugi put, ali ih treba duže ostaviti u vodi (oko 5 minuta).
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=1

Koristim taj savjet već neko duže vrijeme, isplati se. :top:
e vidiš, meni to nitko nije rekao, pa čak ni teta u Kući zelenog čaja!

Lady Grey
02.06.2006., 09:10
e vidiš, meni to nitko nije rekao, pa čak ni teta u Kući zelenog čaja!

Ja sam za sad u KZČ komunicirala s dvije tete: vlasnicom Tanjom, koja (iz mojeg iskustva) zna sve što je pitam i jako se trudi, i s njenom sestrom, za koju sam svaki put stekla dojam da je tu samo da nešto proda uz minimalno ulaganje napora. Možda si baš naletio na "krivu" ... ? :zubo:

Shoki
02.06.2006., 13:53
možda... relativno rijetko idem tamo (traje mi dosta dugo čaj).
Al mislim da sam pričao s vlasnicom, bila je stvarno super, jednom mi je ostala dužna kunu, i žena se jadna tolko zbedirala da mi je dala u maloj vrećici da probam neki ludi čaj (ne sjećam se više šta je to bilo, bilo je fino), jadna se ispričavala ko da mi je ukraja torbu.:top:

Iva
04.06.2006., 15:57
Btw, Iva, ja sa svojih 20-tak čajeva pokraj tebe izgledam ko malo dijete. :s :zubo:

bez brige :D jos me stignes dostici :zubo:

inace, slazem se u vezi teta u kuci zelenog caja. ona jedna je super, vjerojatno vlasnica.
nego, ne znam dal je neko od vas kupovao u ljubljani. tamo su cajevi bar duplo jeftiniji nego u kuci zelenog caja :( recimo lung ching (ili long jing kako se zove u KZC, ali je to jedan isti caj), tu kosta 165 kuna 100 grama, a u sloveniji je nekih 50 kuna... zasto je to tako ne znam.. vjerojatno jer nemaju konkurencije ovdje.
je probao ko Pu Erh? meni je to jedan od najdrazih :cerek: i molim vas, probajte piti caj bez icega, nemojte ga upropastavati sa secerom i slicnim. jednom kad se naucite na okus, odlican ce vam biti, i pitat cete se gdje vam je bila pamet kad ste stavljali secer i slicno (pa i med).

frenchkiss
19.08.2006., 06:34
ja volim aromatične čajeve koje kupujem vani. nikako ne volim čaj u vrečici, puno mi je draži onaj koji moram procijediti.
stavim puno meda, limuna i malo cedevite i izvrsno mi je to.

lala
22.08.2006., 17:05
I Split ima najzad "Kuću čaja"...mislim da je definitivno odzvonilo filterima šta se mene tiče...zeleni pijem već dugo vremena, a za one koji se žale na gorčinu,vjerojatno im je voda prevruća...ja ne stavljam toplomjer u vodu, naravno, već od oka kužim jesam li zeznula, mora biti pjenice i boja je svijetlija.
Nikad nisam stavljala šećer, ubije okus, jedino kad sam bolesna pa stavim puno limuna i meda (naravno, u mlaki čaj;) ).
Koprivu bih trebala piti radi zdravlja, ali nikako. Kupila sam neku miješavinu (zove se Kleopatrina ljepota, tako nekako) ali cimet mi se gadi...u biti tu je i rooibos.
A sviđa mi se liti neka voćna mišanca, ide u frižider, predivno mi izgleda a i miriše. Ja joj još jedino dodam sušene brusnice (e njih tamo ne kupujem, preskupe su, ima od istog uvoznika i jeftinije na drugom mistu:zubo: ).

Nego, zanima me jesu li one kuglice štetne za zdravlje...ja kupila, pa opet zaključila da se čaj najbolje iskoristi i najzdravije je kad se jednostavno procijedi onom plastičnom citkom. Nekako, ne sviđa mi se da išta metalno stoji u vrućoj vodi...možda nešto keramično...naravno, za oriđiđi čajnike sad nemam love, ali kako je krenulo, možda će mi se i isplatit ta investicija...

osbourne
16.10.2006., 17:58
obožavam čajeve i u zadnje vrijeme ločem čajeve u biti menta, malina, kamilica, kopriva, višnja....

sad..čitam po knjijgama da neke čajeve treba kuhat 5 6 7 8 minuta. a obično se kaže da se čaj ne kuha pa neznam što da radim...ja malo prokuham 30ak sekundi pa poklopim par min da se to napari.

i pročitah negdje na forumu da tamne zubi od čaja jel to istina?
i još da pitam nešto što me ful zanima kako piti određeni čaj da ima nekog učinka u tijelu recimo kopriva fuul čisti krv i dal ima koristi ako je pijem jednom dnevno jer volim popiti par različitih čajeva.
skuham oko dec vode napravim čaj ostavim da odsrtojio pa onda to ulijem u šalicu i pomiješam sa vodom (hladnom) da mogu odmah piti. jel to ok? i kad je mlako dodam meda ili bez ičega popijem.

pumpkin pie
16.10.2006., 18:24
menta, malina, kamilica, kopriva, višnja
ovo nisu čajevi nego topli napici od...
Čaj je crni, indijski, zeleni, ruski... I od njega ti tamne zubi kao i od kave. I od njega nemreš spavat jer ima teina.

Meni se baš hladi zeleni :cerek:

Madame Hooch
16.10.2006., 18:26
obožavam čajeve i u zadnje vrijeme ločem čajeve u biti menta, malina, kamilica, kopriva, višnja.....
to što navodiš su biljni pripravci iliti uvarci, a ne čaj

čaj je sušeno lišće biljke čajevca , a
i pročitah negdje na forumu da tamne zubi od čaja jel to istina?.
ovo opisano je crni čaj (ili ono što zovemo pravi čaj) , dok je onaj koji
i još da pitam nešto što me ful zanima kako piti određeni čaj da ima nekog učinka u tijelu recimo kopriva fuul čisti krv i dal ima koristi ako je pijem jednom dnevno .
zeleni čaj

a o pripremi ...
skuham oko dec vode napravim čaj ostavim da odsrtojio pa onda to ulijem u šalicu i pomiješam sa vodom (hladnom) da mogu odmah piti. jel to ok? i kad je mlako dodam meda ili bez ičega popijem.
prvo se odluči koji ...uz biljne pripravke dobit ćeš i recept za pripremu koji je prilagođen izvlačenju najbolje količine korisnih alkaloida

a za crni čaj ...englezi lijepo kažu "one teaspoon for a cup and one for the pot" pofuri se upravo ključalom vodom (dakle, ako želiš 3 šalice čaja - u čajnik ubaciš 4 žličice listića i preliješ sa prethodno prokuhalih 3 povrh šalice vode), odmori bez hlađenja na 3-5 minuta i procijedi direktno iz čajnika u zagrijane šalice - šećer i/ili mlijeko dodaju se naknadno u šalicu a ne unaprijed, a nikako u sam čajnik pa onda izlijevati , niti se ostavlja da stoji u čajniku (onda ti ne crne samo zubi nego i čajnik)

hana
16.10.2006., 18:36
malo offtopic vjerovatno ali nema smisla otvarat novi topic (ako ipak ima neka modovi presele)
dakle nasla sam recept:
Ispiranje desni i usne šupljine
" Sredstvo za ispiranje desni i usne šupljine priprema se tako da se s 1/2 litra kipuće vode popare 3 velike kašike lišća, pa se to poklopi i ostavi da stoji preko noći, a ujutro se procijedi. "

e sad mene zanima ako mi neko moze rec kad to procijedim i utucim u neki cajnik koliko dugo mogu koristit taj pripravak prije nego napravim novi?

hvala.

osbourne
16.10.2006., 18:37
kle pijem biljne pripravke od sušenog bilja hehe. joj...
ok pitam jer mi je čudno nešto se kuha 2 min a nešto 8...
pa sam zato pitao da li se uopće kuha?

Madame Hooch
16.10.2006., 18:44
kle pijem biljne pripravke od sušenog bilja hehe. joj...
ok pitam jer mi je čudno nešto se kuha 2 min a nešto 8...
pa sam zato pitao da li se uopće kuha?
ponavljam :
uz biljne pripravke dobit ćeš i recept za pripremu koji je prilagođen izvlačenju najbolje količine korisnih alkaloida

Madame Hooch
16.10.2006., 18:50
malo offtopic vjerovatno ali nema smisla otvarat novi topic (ako ipak ima neka modovi presele)
dakle nasla sam recept:
" Sredstvo za ispiranje desni i usne šupljine priprema se tako da se s 1/2 litra kipuće vode popare 3 velike kašike lišća, pa se to poklopi i ostavi da stoji preko noći, a ujutro se procijedi. "

e sad mene zanima ako mi neko moze rec kad to procijedim i utucim u neki cajnik koliko dugo mogu koristit taj pripravak prije nego napravim novi?

hvala.
tebi baš sa čitanjem i neide najbolje :confused:
pa lijepo ti piše - smučka se, odmori se, iskoristi se ....a sutra sve jovo-nanovo :zubo:

osbourne
16.10.2006., 18:58
hvala puno
koji su još napici zdravi...stolisnik...u biti što se sad može brati i sušiti za zimu?

Madame Hooch
16.10.2006., 19:49
hvala puno
koji su još napici zdravi...stolisnik...u biti što se sad može brati i sušiti za zimu?
:( bojim se da sad više ništa ...sve to alkaloidima bogato samoniklo bilje bere se u sezoni pune vegetacije/cvata i to na punom suncu, a 10. mjesec to nikako nije ...probaj u antikvarijatima nabaviti (a mislim da je netko i napravio friško reizdanje) debelu knjižurinu RICHARD WILLFORT : Ljekovito bilje i njegova upotreba (ja imam izdanje mladost 1974) - tu imaš sve za početnika, naprednog korisnika i profesionalne vještice :cool:

(konkretno za stolisnik Achillea millefolium sabire se cvijet u punom cvatu sa gornjim dijelovima biljke u lipnju, srpnju i kolovozu)

hana
17.10.2006., 20:54
tebi baš sa čitanjem i neide najbolje :confused:
pa lijepo ti piše - smučka se, odmori se, iskoristi se ....a sutra sve jovo-nanovo :zubo:

oprosti ali nigdje ne pise da sutra sve jovo-nanovo pa sam pomislila da moze potrajat i malo duze, ocito nemoze, hvala.

Trijezni Pijanac
17.10.2006., 21:58
mene zanima gdje ima u zagrebu neki izbor čajnika... preporuke, ha?

pepi04
20.10.2006., 20:52
najveći izbor čajeva u Zg je u "Kući zelenog čaja" u prolazu Lovački rog. Ima i nešto popratnih stvarčica, pa tako i čajnika

polly
20.10.2006., 20:55

nedavno sam baš tražila čajnik i bila iznenađena izborom u nami na trgu
ima krasnih rosfrajnih, pištećih i ne pištećih
i porculanskih
i nekakvih kompleta za dvoje za čaj i za kavu
jako povoljno

u kući zelenog čaja je bio samo čaj i šećeri
od čajnika samo jedan glineni, neugledan

Rock Star
21.10.2006., 11:18
dakle nasla sam recept:

hvala.

Desni se ispiru uvijek svježe pripremljenom kaduljom.

Madame Hooch
21.10.2006., 12:30

sve koji nisu iz nekakvog nasljedstva sam kupila u Franji, i za sebe i za poklone
(u Vlaškoj je dosta veliki dućan, ali mi je onaj na uglu Martićeve i Heinzelove puno draži :grli: )

stefi
21.10.2006., 15:29
Osbourne, a sto je s receptom za Sok Od Mente? Nije lijepo traziti recepte, a svoje ne dati...:nono:
Salim se! Vjerojatno nisi vidjela ali postavila sam ti pitanje tamo pod rubrikom "Vrt" o soku od Mente koji pravi tvoja mama. Tamo ga spominjes. I ja bih ga voljela napraviti jer volim mentu, a u vrtu je imam toliko da moram bacati jer se previse siri naokolo.
Hvala!

Shoki
22.10.2006., 21:16
zašto, zaboga, na 'vrtu' nešto kao sok od mente?
hajde hajde, podijelite to, obožavam mentu :)

stefi
23.10.2006., 16:47
Poslala sam mu pitanje na PM, valjda vise nije navracao....

alexxx
26.10.2006., 18:05
oprosti ali nigdje ne pise da sutra sve jovo-nanovo pa sam pomislila da moze potrajat i malo duze, ocito nemoze, hvala.
možeš i u čašu vode kapnut kap (:D) ulja kadulje, al mislim da se ne bi trebalo koristit duže od 6 tjedana zaredom.

hana
26.10.2006., 22:17
možeš i u čašu vode kapnut kap (:D) ulja kadulje, al mislim da se ne bi trebalo koristit duže od 6 tjedana zaredom.

ozbiljno? si probala?

alexxx
27.10.2006., 23:24
jesam. ja s tim uredno grgljam kad me boli grlo. malo je fuj. :D

bubica
30.10.2006., 09:03
Je, nije baš fino :zubo: Ali mi se nekako čini da djeluje :misli:
Inače, puno je bolje kapnuti par kapi na žličicu meda (da se eterično ulje poveže sa njime, jer nije topivo u vodi) i onda doliti vode i promiješati - med isto blagotvorno djeluje, a i puno je ukusnije! Ali ne popiti, grgljati i ispljunuti.
Inače, kod lagane grlobolje pomaže i grgljanje soli, ali sad sam već debeeelo offtopic...

Dwarf980
30.10.2006., 09:56
Ma meni se neda zajebavat sa kuvanjem..ja finu uspijem vode u salicu....tutnem u mikrovalnu na najjace na 2 i po minute....izvadim...bubnem dva listica...zelenog caja...tranu ostavim malo.....iscjedim....bubnem...dva tri natrena.....i vojla...caj je spreman...fin je i boli me kiki...plus zeleni....je super...jer ubrzava metabolizam..ako ga se pije ujutro nataste....

A kaj se tice ...di ima za ubost cajeva...ja sam ih ubadao...tam u frankopanskoj...sam nisam ziher dali ih jos ima tam.....nisam dugo bio.....

alexxx
30.10.2006., 20:01
e, za desni.. staviš pastu na četkicu, malo promuljaš po zubima da se zapjeni il.. ono :D
i onda kapneš na četkicu pa tako opereš :)

Elektra
25.11.2006., 21:43
Može li mi netko reći nešto više o njemu? Unatrag x mjeseci čitala sam kako je jedna šalica bijelog čaja isto kao i 5 šalica zelenog čaja.

Ovdje (http://www.kucazelenogcaja.com/) ima mnogo o čajevima i ima raznih vrsta ali ne piše ništa konkretno o učincima bijelog čaja (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=3).

Hvala. :)

grogo bolger
26.11.2006., 08:53
kupio sam ga baš tamo i da ti budem iskren nije me se nešto dojmio:confused:
meni šugav okus, ima definitivno boljih :kava: <--- (upravo pijem morning glamur)

a to šta je kao zdraviji okači mačku o rep

frenchkiss
26.11.2006., 11:02
meni nije fin, ali sam isto čula da je puno zdraviji od zelenog.

strangelove
26.11.2006., 11:15
šteta, što ovakva tema nije postojala kad su mene nagovarali na taj čaj.
znači, potpuno se slažem sa grogo bolgerom.

naime, preporuka je uslijedila od frendice kojoj sam se požalila na kronični umor, pa odmah nakon otrčala u onaj shop sa čajevima i kupila mega paket.
dojam +2/5
loš okus, energija: điđi miđi, iliti nema do bavljenja sportom
a zdravllje sigurno nećeš pronaći u šalici istog

Elektra
26.11.2006., 13:07
a zdravllje sigurno nećeš pronaći u šalici istog

Ma znam da neću :D nego, ja općenito ne pijem čajeve osim povremeno brusnice pa me baš zanimalo kakav je taj bijeli pošto mi je zeleni :flop: a svi ga hvale :o

strangelove
26.11.2006., 14:03
je, tek su i mene dobili :D
čuj, savjet za tu lovu stvarno se ne isplati. pogotovo ako ti je okus zelenog odvratan

Ava Adore
26.11.2006., 14:06
Ne znam zašto vam je svima tako gadan... Dajte mu još koju šansu, probajte još koji put... nemojte odustat nakon jednog puta :)

Ava Adore
26.11.2006., 14:07
je, tek su i mene dobili :D
čuj, savjet za tu lovu stvarno se ne isplati. pogotovo ako ti je okus zelenog odvratan
okus zelenog čaja ti može biti odvratan samo ako ga ne skuhaš kako treba, tako ja mislim :mig:

strangelove
26.11.2006., 14:07
jedan put je kod mene trajao godinu dana. i da, ne mislim mu više davat šansu.
nećete me dobit! :usama:
:D

strangelove
26.11.2006., 14:09
pa baš zato joj i govorim, jer meni zeleni ima sasvim solidan okus. a kako je za njeg stavila palac dolje, sumnjm da će ju bijeli oborit s nogu

Noemi
26.11.2006., 16:06
na rauchovom bijelom caju s limunom mislim da pise da se bijeli caj bere rucno, samo pupoljci i da treba enorman broj listica za salicu caja:misli:

lijena sam za guglat danas, lijecim se od svadbe sinoc, mogu sutra pogledati:misli:

ali nigdje ga nisam nasla za kupiti

Elektra
26.11.2006., 16:26
okus zelenog čaja ti može biti odvratan samo ako ga ne skuhaš kako treba, tako ja mislim :mig:

Ma ja ga općenito ne volim, čak niti oni čajevi s okusom zelenog čaja i sl. Nema veze s kuhanjem :)

xavierkat
26.11.2006., 16:30
...ako si u Zg, bijelog caja ima u Kuci zelenog caja, u prolazu kod Lovackog roga...ima nekoliko vrsta (cetiri-pet), a cijene su od oko 25 kn (mislim za 75 grama, ali nisam sigurna, pa nemojte zamjeriti ako sam pogrijesila) do nekoliko puta toliko...ja ga josh nisam isprobala (za sada mi je dobar i zeleni :) ), ali frendica je nedavno kupila i kaze da je ok...

:)

Noemi
26.11.2006., 16:32
hej mala:kiss: hvala:)

alexxx
26.11.2006., 18:35
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=3

strangelove
26.11.2006., 19:26
e, da ja uzela taj superior.. mamu mu. superior, my ass

grogo bolger
26.11.2006., 20:12
ovo su moji omiljeni
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?proizv=99

i đasmin :zubo:

http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?proizv=4

rado odem tamo i njuškam, vrlo su ljubazni :top:

jimmy jazz
26.11.2006., 20:42
beli caj je najfiniji caj (usporedjeno sa zelenim i crnim), aaali, to treba znati i umijeti cjeniti!

ako vec beli caj, onda obavezno organski.

za beli caj se upotrebljavaju najbolji listovi, koji se onda sushe i tek pri kraju kratko zagriju tak da strukture lista i sastojci ostani cjeli, i da se spreci fermentacija. listovi za zeleni caj se npr. odma poslje berbe zagriju, da bi se sprecila fermentacija. crni caj-to su vec fermentirani listovi.

beli caj ima najvishe antioxidansa i najzdraviji je, zbog kvalitete listova i nacina pripremanja listova.

tilla
26.11.2006., 21:31
u rijeci u čajani na deke.

ne bi ga ponovo pila.:D

jimmy jazz
26.11.2006., 21:38
ha! (http://www.sciencedaily.com/releases/2004/05/040526070934.htm)

cuj nojemi, ak dojdesh f Bec, znam ti gde imaju dober beli caj, organski.

OkatoZlo
26.11.2006., 21:59
Meni je imao malo okus po detergentu. :o
Ali dat cu mu jos sansi..

Koja je tocno priprema? Pijete li ga sa jos necime ili samog?

xavierkat
26.11.2006., 22:05
rado odem tamo i njuškam, vrlo su ljubazni :top:
...ja sam skoro umrla nakon sto ponjuskah Irish Whiskey Cream :zvrko:....ali ja i inace obozavam crni caj (s mlijekom)...budem otisla koji dan po njega, jer ga nisam josh probala :cerek:

klopotec8
26.11.2006., 23:20
beli caj je najfiniji caj (usporedjeno sa zelenim i crnim), aaali, to treba znati i umijeti cjeniti!

ako vec beli caj, onda obavezno organski.

za beli caj se upotrebljavaju najbolji listovi, koji se onda sushe i tek pri kraju kratko zagriju tak da strukture lista i sastojci ostani cjeli, i da se spreci fermentacija. listovi za zeleni caj se npr. odma poslje berbe zagriju, da bi se sprecila fermentacija. crni caj-to su vec fermentirani listovi.

beli caj ima najvishe antioxidansa i najzdraviji je, zbog kvalitete listova i nacina pripremanja listova.

jesi probal kamilicu:confused:

Noemi
27.11.2006., 01:15
ha! (http://www.sciencedaily.com/releases/2004/05/040526070934.htm)

cuj nojemi, ak dojdesh f Bec, znam ti gde imaju dober beli caj, organski.

:lux: dogovorimo se mailom

jel prosla grlobolja?:)

:tuctuc: noemi, ne nojemi, nemam nish s nojevima:zubo:

Shtefitza
27.11.2006., 07:06
Može li mi netko reći nešto više o njemu? Unatrag x mjeseci čitala sam kako je jedna šalica bijelog čaja isto kao i 5 šalica zelenog čaja.

Ovdje (http://www.kucazelenogcaja.com/) ima mnogo o čajevima i ima raznih vrsta ali ne piše ništa konkretno o učincima bijelog čaja (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=3).

Hvala. :)

Bijeli caj koristi jako mlade listice biljke cajevac. Njeznog je okusa, kao i kod zelenog caja, treba se paziti da voda ne bude prevruca (max 70 C), jer ce okus inace biti gorak. Znaci vodu zavriti, pa pustiti da se ohladi, drzati caj max 2 minute.

Tiamat
27.11.2006., 09:18
Bijeli caj se smatra superiornijim od zelenog zbog vece kolicine antioxidansa, medutim nije stekao popularnost zelenog caja jer je dosta skuplji.

Radi se od najmladih listica (na kojima su jos bijele dlacice koje mu daju specificnu srebrnkastu boju zbog koje se i zove bijeli caj) koji se gotovo uopce ne obraduju i zbog toga u njima ostaje najveca kolicina antioxidansa.
Treba ga pazljivo skuhati (niza temperatura, ne ostaje dugo u vodi) da bi se dobio dobar okus i najbolji medicinski ucinak.

Ne znam za pomoc pri kronicnom umoru, ali zeleni i bijeli caj se uglavnom povezuju sa povecanjem imuniteta, smanjenjem opasnosti od raka, snizavanjem nivoa stresa i slicno.

Malo vise na Wikipediji (http://en.wikipedia.org/wiki/White_tea)

Inace, meni je izvrstan jer je blazi od zelenog caja, premda mi je No.1 zeleni caj s jasminom.

daz
27.11.2006., 09:19
Bijeli caj koristi jako mlade listice biljke cajevac. .

Ne baš.

Tea plant NIJE Čajevac....

Bijeli čaj su jako mladi izdanci zelenog čaja.

Shoki
27.11.2006., 12:51
bijeli čaj, zeleni čaj, crni čaj... - Camellia sinensis - jedina i prava

Obožavam bijeli čaj, samo njega pijem. Nemam baš para za pai mu tan superior, ali zato tamanim 'vulgaris' barem po litru dnevno.

Kao što je već rečeno: ne pre vruća voda, ne držati pre dugo, i za Isusa Boga, piti ga samog, bez šećera / meda / limuna/ whatever.

polly
27.11.2006., 13:13
i za Isusa Boga, piti ga samog, bez šećera / meda / limuna/ whatever.

:rofl:
slatko mi bilo za pročitat
imam dojam da si bio :horor: kad si pisao to

i slažem se s tobom, bilje + voda = čaj i ništa više

Shoki
27.11.2006., 22:39
ma poludim kad mi netko da šalicu vruće vode i šećera s limunom i mirisom neke voćke. Kaj je to čaj?
I onda im ništa drugo ne paše, naravno, kad su se navukli na šećer :D

bucek
29.11.2006., 07:54
Kupila sam bijeli čaj od Cedevite...nije mi fino!Bez ukusa totalno!

bianca
29.11.2006., 09:45
I ja sam probala od cedevite i :top:
Vjerujem da su ovi iz cajane puno bolji ali trenutno mi nije ni jedna u blizini

Shoki
29.11.2006., 10:59
normalno da vam nije dobro.
nađite pravi bijeli čaj, prvih par dana se prisilite piti bez šećera, dok se naviknete, za tjedan ćete dana početi primjećivati potpuno nove okuse, koje je do sad temeljito skrivao šećer.

Yo momma...
29.11.2006., 12:40
I ja sam probala od cedevite i :top:

Ti se šališ?
Ni u kom slučaju taj čaj ne smatrajte BIJELIM čajem. To je neka... neka... nešto... nekako... ne znam. Bez riječi kapituliram pred tom splačinom.

la-di-da
29.11.2006., 12:49
ima belog caja za kupit i u bio&bio tj. makronovi, kakse vec zove.
ja kupila mami za bozic prosle godine, nije bil preskup. ona kao velika obozvateljica caja, a ni ga otvorila dok nije negdje procitala kak sanaderica i milka mesic piju bijeli chaj. sad je odusevljena njime. aj,bar ga je probala :D

Lady Grey
29.11.2006., 16:29
Ja uopće nemam potrebe stavljati bilo kakvo sladilo u čaj (a pogotovo u bijeli čaj :eek: ). Kupujemo ga u Kući zelenog čaja; nešto je skuplji ali isplati se svaka kuna. :cerek:

Sad skupljam pare za Silver Monkey ili kak se već zove, da probam i to čudo. :klopa:

Cedevita "čajevi" ... :horor:

daz
30.11.2006., 09:10
Cedevita "čajevi" ... :horor:
Hmm, da. Ali još uvijek za klasu bolji od Franckovih...

Yo momma...
30.11.2006., 09:37
Hmm, da. Ali još uvijek za klasu bolji od Franckovih...

Ako smijem zamijetiti: to niti nisu čajevi, nego većinom uvarci. No, svejedno. Kvaliteta i jednih i drugih je ono... kad nekome želiš naškoditi ili ubiti sve bakcile i baterije u organizmu. A za to možeš koristit i solnu kiselinu. :D

grogo bolger
30.11.2006., 09:49
Ako smijem zamijetiti: to niti nisu čajevi, nego većinom uvarci. No, svejedno. Kvaliteta i jednih i drugih je ono... kad nekome želiš naškoditi ili ubiti sve bakcile i baterije u organizmu. A za to možeš koristit i solnu kiselinu. :D

he he he ali je suptilnije nakuvavat franckovih čajova,kiselina bi bila preočita :zubo:

pijen neki zeleni sa alojon verom i narančon iz DM-a :rozi:

wardancer
30.11.2006., 10:42
ma poludim kad mi netko da šalicu vruće vode i šećera s limunom i mirisom neke voćke. Kaj je to čaj?
I onda im ništa drugo ne paše, naravno, kad su se navukli na šećer :D
maj vrdz ekzaktli :top: a tako je i s ostatkom prehrane

kompost
02.12.2006., 00:48
Ja koristim melisu iliti maticnjak.

Recept. zakuham litru vode, stavim tri žlice sušenog lista melise, i po izboru i raspoloženju oslih dodataka : kopriva, bazga, neven, kadulja, kamilica, bagrem, preslica, itd... Ugasim , lonac poklopim i nakon pola sata procijedim u bakin čajnik.( starinski, baš je fora) Stavim žličicu meda i dva-tri kolutića limuna, i pijem dok ne potošim. Obično traje do idućeg dana.

Shtefitza
04.12.2006., 01:58
nedavno sam baš tražila čajnik i bila iznenađena izborom u nami na trgu
ima krasnih rosfrajnih, pištećih i ne pištećih
i porculanskih

Jedno je cajnik, a drugo je lonac u kojem zavrije voda za caj.

Voda za caj mora biti jako vruca i najbrze je mozes dovesti do te temperature u posudama pod tlakom, koje pocnu sistati, kad se dosegne odredjena temp (i tlak).

Onda se u ugrijani cajnik stavi caj, pa prelije vodom. I ostavi da stoji.

Za crni caj 3-5 minute
Zeleni i bijeli 2-3 min
Biljni cajevi (uvarak, infusion) mogu 5-10 minuta.

Cajevi se uglavnom ne kuhaju u vodi. Ali ako radis indijski "chai tea", onda moras kombinaciju vode i mlijeka (pola pola) dodati caj, biber, anis, klincice i pustiti da prokuha par minuta. Poslije se zacini sa dosta secera.

M.B.
05.03.2007., 21:00
zna li itko gdje se u zagrebu može kupiti pravi engleski čaj koji se pije s mlijekom?

Karmela
05.03.2007., 21:08
Earl Gray - crni caj s dodatkom ulje bergamota?

ja i bash ja
05.03.2007., 21:35
ne postoji engleski čaj, jednako kao ni ruski :mad: :rolleyes:

čajevi su indijski, cejlonski, kineski, gruzijski (zakavkaski) ili japanski

English Tea je običaj, dnevni obrok u poslijepodnevnim satima, koji ukljućuje razne vrste hrane i kolača, već ovisno staležnim mogućnostima, a još se naziva i 5 o'clock tea , mada se rasteže od 4-6 sati poslijepodne

English Breakfest Tea je čajna mješavina raznih indijskih i cejlonskih čajeva (bivše engleske kolonije) blažeg okusa (oni popodnevni su jači i crniji)

enigma
05.03.2007., 22:17
, a još se naziva i 5 o'clock tea , mada se rasteže od 4-6 sati poslijepodne

to mozda samo jos kraljica njihova prakticira :rofl:

Shtefitza
06.03.2007., 06:20
zna li itko gdje se u zagrebu može kupiti pravi engleski čaj koji se pije s mlijekom?

S mlijekom se piju crni cajevi (topli napitak od fermentiranog lista biljke cajevac tea sinensis). Moze se dodat secer.

Crni cajevi s dodanim uljima citrusa (bergamot pa je to Earl Gray, naracne pa je LAdy Gray) se pije s dodatkom limuna, a moze i secera. Iako moze i s dodatkom mlijeka, ali nije "bas englesi" :D

Polufermentirani cajevi se piju bez mlijeka.

Zeleni caj je nefermentiran. Fermentacija je sprijecena time sto se svjezi zeleni list izlozi na kratko visokoj temperaturi da bi se unistili enzimi koji bi doveli do fermentacije (i pretvaranja caja u crni)

Bijeli caj je slican zelenom, jedina je razlika da su listici ubrani u ranoj fazi, prije nego su dobili tamnu boju. Takodjer ti listici su rasli u sjeni.

Engleski caj je zapravo mjesavina nekoliko indijskih cajeva da bi se dobio jaci okus.

Irski cajevi su malo puderastog (okusa po ambri, malo blazi).

Postoji bezbroj sajtova koji objasnjavaju tipove cajeva.

Moje najnovije otkrice: Yunnan fancy tea (crni caj sa dosta svjezim okusom). :cerek: :cheer:

Shtefitza
06.03.2007., 06:23
High tea, tea time ili samo "tea" je naziv popodnevnog obroka, uz caj serviraju se jednostavni sendvici od kruha, putra, krastavca, "watercress" i eventualno kavijara. I sitni suhi kolaci.

U USA elegantniji hoteli imaju "high tea" u popodnevnim satima gdje se nalaze (vecinom) gospodje i njihova djeca.

M.B.
06.03.2007., 07:43
hvala na odgovorima, iako me zapravo baš i ne zanima ta procedura oko engleskog čaja. inaće, pila sam nekad davno čaj iz Engleske sa mlijekom i fali mi taj okus. problem je u tome što se ne sjećam kakav je to čaj bio i ne znam da li ga ima kupiti u Hrvatskoj ili barem neki slični.
enivej, probat ću sa nekim od spomenutih crnih čajeva.

Lapulapu
06.03.2007., 08:06
Ajme predavanja od hlađenja Zemljine kore, a niti jednog korisnog odgovora ;)

M.B., u svim većim trgovačkim centrima (Billa, Metro, Plodine...) imaš velik izbor recimo Twinings i Lipton čajeva u kutijama ('rasuti teret' :D ) ili u vrećicama. Pročitaj na kutiji, sve ti piše, pa i savjet o konzumiranju. Možda nisu nešto najsavršenije u toj domeni, ali će zadovoljiti tvoja osjetila :) A imaš i izbor u čajanama, nisam u Zg pa ne znam gdje su.

Karmela je u pravu, najbliža aroma onome što tražiš jest earl gray s bergamotom.

polly
06.03.2007., 08:15
Ajme predavanja od hlađenja Zemljine kore, a niti jednog korisnog odgovora ;)

pa ima ih za kupit na svakom čošku
od lokalnih dućana, preko supermarketa do čajana
za više i manje zahtjevne, za različite ukuse

kak da pita "di ima salate za kupit"

Shoki
06.03.2007., 09:49
kuća zelenog čaja, u 'jegerhornu'

Ljelja
06.03.2007., 11:00
vrlo jednostavno. ako si u Zagrebu, odšetaj do bilo kojeg bio-bio dućana. imaju vrhunski crni čaj od Lebensbauma, ako sam dobro upamtila tvrtku. tri vrste su sve oko čega trebaš razmišljati. svi su iz organskog uzgoja, vrhunske mješavine.

za jaki i puni okus, ujutro: English Breakfast, pije se s mlijekom.

za blagi, popodnevni čaj: Darjeeling, pije se s mlijekom.

za osebujniji okus s dodatkom bergamonta: Earl grey, pije se ili s ili bez mlijeka.

druga stvar, crni čajevi koji su ili aromatizirani ili prirodno vuku na citrus, nikako se ne piju s dodatkom limuna! to su recimo Orange pekoe, Lady Grey i tako.

Irish breakfast je od najjačih crnih čajeva, trpak je i gorak, jači od English breakfast mješavine. mislim da je porjeklom iz indijske pokrajne Assam. neke firme (Julius Meinl) ga i zovu Assam tea. takav se pije s mlijekom.

ima još jedna vrlo zanimljiva čajna kompilacija, zove se Lapsang Souchong. samo za hrabre! kao da se pije juha u kojoj se kuhala dimnjena riba! strašno zanimljiv okus koji se ili obožava ili mrzi. u nas ga ima za kupiti od Twinningsa, ali nije to to...

*klepetalo*
04.04.2007., 13:24
ej, magic (ili bilo tko drugi tko se kuzi), mozes nabaciti barem za sto se koriste koje nase biljke? ne mogu nigdje nac.. a i na ovu temu sam nabasala slucajno.. i stara je tri godine :(

juliška
05.04.2007., 09:40
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=5

Evo jedan link. Jako dobar i koristan. Pročitajte si

*klepetalo*
05.04.2007., 22:23
vidla sam taj link, malo mi je apstraktno to sto tamo pise, neki ludi nazivi + nema nis o nasim biljkama..

snjoxi
06.04.2007., 07:48
vidla sam taj link, malo mi je apstraktno to sto tamo pise, neki ludi nazivi + nema nis o nasim biljkama..

to su uglavnom uvozni cajevi, koliko ja vidim, kina, japan... ipak zeleni caj potice s dalekog istoka.
nisam jos bila u kuci zeleng caja, probat cu nesto od zelenih cajeva svakako!
imate neku preporuku?

ma zapravo, probala sam "Geishu", ali sam je nabavila na drugom mjestu.

juliška
06.04.2007., 08:20
http://djuliman.blogger.ba/arhiva/2006/07/17

Malo sam tražila. Možda na ovoj stranice nađeš nešto zanimljivo. Općenito opisi i za što služi pojedina biljka.

*klepetalo*
06.04.2007., 11:48
http://djuliman.blogger.ba/arhiva/2006/07/17

Malo sam tražila. Možda na ovoj stranice nađeš nešto zanimljivo. Općenito opisi i za što služi pojedina biljka.

ej, thanx :)

ja sam isto trazila, pa sam malo nesto nasla na coolinarki...

inace, volim zeleni caj ,ali kad vidim koliko vrsta postoji aaaa :eek: :D

josip1980
20.04.2007., 17:29
počeo sam se trovati s previše kava, i odlučio preći na čaj
nakupovao sam jedno desetak vrsta čaja i pokušao piti to umjesto kave, ali nekak mi bez veze
Ima li neka posebna tajna?
ili neki poseban čaj?

Koliko kofeina ima u šalici čaja?

Vrsta čaja Kofein u mg Prosječno kofeina u mg
Crni čaj 25 - 110 40
Oolong čaj 12 - 55 30
Zeleni čaj 8 - 30 20
Bijeli čaj 6 - 25 15
Dekofeinizirani čaj 1 - 4 2
Biljni čaj 0 0

Odi na www.kucazelenogcaja.com
imas u gornjem desnom uglu link: više o čaju

Dustflower
20.04.2007., 19:13
I Split ima najzad "Kuću čaja"..

meni je puno draži splitski dućan, i imaju Praline de Champagne. Obavezno probaj taj ako voliš čokoladu :) Prekrasan čaj, idem odmah skuhat.

g2slep
20.04.2007., 21:58
Odi na www.kucazelenogcaja.com
imas u gornjem desnom uglu link: više o čaju

hvala ti, probao sam tridesetak vrsta
valjda sam ja seljak, meni je najbolji kamilica ili kompot od voća, tekućinu pijem, a voće bacim

Niw
22.04.2007., 00:06
I ja obožavam čajeve koje pijem svakodnevno, evo upravo je i sad šalica čaja od koprive i majčine dušice kraj mene.
Trenutno mi je rooibos vanilla jedan od boljih, jako volim i zeleni i bijeli čaj.
Neke pijem zbog okusa, a većinu zbog ljekovitosti kao što su kadulja, matičnjak, kamilica, valerijana je odlična za smirenje...
Kupujem ih posebno, pa doma napravim mix kakav želim. :)

lala
22.04.2007., 13:26
meni je puno draži splitski dućan, i imaju Praline de Champagne. Obavezno probaj taj ako voliš čokoladu :) Prekrasan čaj, idem odmah skuhat.

Što je to? Čaj od čokolade?:confused:
U ZG sam nekidan bila u tea & coffe shopu i kupila čokolade s okusom kave u gorkih badema, nisam još popila, Vidjela sam uglavnom da imaju iste čajeve u istoj ambalaži.
Meni je prekrasno pomirisat te čajne mješavine iz velike zdjele
, ja bih najrađe takav parfem.:cerek:

Sad pijem Women tea, dobar je kad izbacim papar (ne sviđa mi se papreno, ubije ostatak).
Moram pohvalit i filter u dm, anis, koromač i čaj za post-od biljke mate-odlično za tu cijenu.:top: :top:

snjoxi
22.04.2007., 18:04
kak se radi caj od komoraca? imam i listove i korjen, sve svjeze.

Dustflower
23.04.2007., 11:08
@lala To je crni čaj s pokojom laticom ruže i pralinama. Ima okus po finoj čokoladi :cerek:
A odličan mi je i Rose Tea iz kuće zelenog čaja. :)

Lady Grey
23.04.2007., 14:57
@lala To je crni čaj s pokojom laticom ruže i pralinama. Ima okus po finoj čokoladi :cerek.

Auh, ovaj s pralinama dobro zvuči. :klopa:

murtela
23.04.2007., 20:58
ima li u zagrebu kupiti tog čokoladnog čaja?

Lady Grey
23.04.2007., 21:58
Ja ga nažalost nisam vidjela.

Moja najnovija akvizicija iz "Kuće zelenog čaja" je čajek koji se zove "Osam blaga Šaolina"; sadrži 8 različitih vrsta zelenog čaja, kandirani ananas, komadiće jagode i cvjetove suncokreta. Predivan je! :cerek:

snjoxi
24.04.2007., 10:36
pije li netko caj od čička?! da cujem utiske i kak se spravlja i gdje ga nabaviti (nekak mislim da tu necu dobit odgovor) :rolleyes:

d@d@
24.04.2007., 21:25
pije li netko caj od čička?! da cujem utiske i kak se spravlja i gdje ga nabaviti (nekak mislim da tu necu dobit odgovor) :rolleyes:

Ako se ne varam sada se kopa korjen čim izbiju mladice, da ga možeš prepoznat. Onda se nakomada na debljinu od 0,5 do 1 cm i suši nanizan na konc u hladu. Ali mi to ne pijemo - od toga radimo uvarke za ispiranje kose. :confused:

snjoxi
25.04.2007., 08:14
ma di cu ja kopat cicak :zubo:
valjda ima suban ili tako netko vec nabrano?
svejedno hvala za info :kiss:

mouse
10.05.2007., 09:51
Meni je taj zeleni čaj groznog okusa! Da li ja to ne znam napraviti, mislim ima li kakva caka (kao- pije se sa mlijekom itd) ili je to takav čaj?!
Pijem ga tu i tamo jer sam čitala da je zdrav, ali nije ukusan ni malo!

juliška
10.05.2007., 10:16
A čuj, zeleni čaj je malo čudnog okusa i mirisa. Ali je jako dobar. Pročišćava organizam a pomaže i u mršavljenju. Najbolje ga je piti nezaslađenog. Za mlijeko ne znam, ja ga pijem čistog. Najbolji je kad malo odstoji. I da, rekli su mi (teta u biljnoj ljekarni) da je bolji zeleni čaj u listićima nego onaj u filterima što se kupuje u trgovini. Probaj, ne može ti škodit, samo pomoć.

Vulcano
10.05.2007., 10:26
Meni je taj zeleni čaj groznog okusa! Da li ja to ne znam napraviti, mislim ima li kakva caka (kao- pije se sa mlijekom itd) ili je to takav čaj?!
Pijem ga tu i tamo jer sam čitala da je zdrav, ali nije ukusan ni malo!

Pila sam razne zelene čajeve u listićima, uglavnom iz Bio&Bio dućana, i skroz su bili blagog okusa. Onda sam jednom naručila zeleni čaj u bircu u vrećici, i skoro se :bljak: .. Bio je neki naš, valjda Podravkin, užasno gorak i kisel.
Tako da znam da ti nisu dobri..
Dobar je još od Alnature, ima ga u DM-u, isto skroz blagog i osvježavajućeg okusa.

tough_cookie
10.05.2007., 14:52
ja sam u belgiji u japanskom restoranu prvi put probala zeleni caj. bio je prilicno gust i zelen, nekako praskast ... dosta mi je bio "ribast" (meni su zeleni cajevi prije svega "ribastog" ili "algastog" okusa) ali ne i zestok (gorkast, kako znaju biti neki cajevi koji se mogu nabavit kod nas).

snjoxi
11.05.2007., 10:44
dobila sam oriđiđi zeleni iz kine :Slin: :kava: :cerek:

juliška
11.05.2007., 10:56
Jel dobar? Bolji tu od našega? (Ak je, blago tebi)

snjoxi
11.05.2007., 12:17
drugaciji. a i pijem ga onak kak ga kinezi piju - u puno vode malo listica (tako da bude dost proziran), a listice ne vadim nego se oni namacu, pa pijuckam cijelo popodne ili vecer tak sve skupa.

juliška
11.05.2007., 12:27
A jooooj, ja bi to. I tako onda cijeli dan :kava: Kako dobro.

Cotton Candy
12.05.2007., 10:37
Meni je zeleni čaj isto bio ogavnog okusa u početku. Prvo sam čula da pomaže kod celulita, pa sam ga počela piti. I to sa šećerom jer mi je bio pregrozan. Onda sam skužila da kad ga ujutro pijem natašte da mi potiče probavu s čim inače imam problema, spor metabolizam valjda. Tako da sam ga počela religiozno piti svako jutro. Prestala sam ga i zaslađivati, jer nema mi smisla da se toliko krkam šećerom. Na kraju sam se navikla na njegov okus. Sad ga ne pijem samo ujutro već i popodne, poslije ručka ili kasnije. Smatram da me oživljava. Ono razbudi osobito popodne kad mi se prispava.

I meni neki znaju smrditi malo po ribi, ali najviše Podravkini. Inače pijem Frank ili Podravku u vrećicama. Razmišljam da si nabavim neki drugi, listiće ili nešto.

snjoxi
12.05.2007., 19:23
kak vam smrdi zeleni caj?! :confused:
mislim, ima malo posebniji miris, ali daleko je to od smrada, i jos je k tome blag.
mozda meni onda cicak (koji navodno jako smrdi i gadan je) bude sasvim ok :cerek:

Cotton Candy
13.05.2007., 19:54
kak vam smrdi zeleni caj?! :confused:
mislim, ima malo posebniji miris, ali daleko je to od smrada, i jos je k tome blag.
mozda meni onda cicak (koji navodno jako smrdi i gadan je) bude sasvim ok :cerek:Čuj ne smrdi mi Franck, ali Podravka riba riba. A čičak da smrdi, majko mila, nije baš ni za piti neš posebno, ali navikne se čovjek i na njega.
Sve za zdravlje :zubo:

snjoxi
14.05.2007., 07:50
pocela sam s cickom :p
nije bas fini, ne smrdi mi doduse koliko ima neobican okus. za sad mi nije tak jako grozan, al me frka da mi se s vremenom ne zgadi :visi:
a mom je dragom fin :confused: :zubo:

juliška
14.05.2007., 08:15
A onaj bijeli čaj? Pije li tko to? Ja pila jedno vrijeme pa odustala. Ustvari ne znam čemu služi osim ono s reklama: "za mladost" bla, bla, bla.

snjoxi
14.05.2007., 09:39
ja sam ga pila. to je nesto kao zeleni, trebao bi cak imati vise antioksidansa od zelenog, no s vremenom sam ga izbacila i ostala sam na zelenom (koji se uvijek i svuda spominje).
da nadjem bijeli negdje u rinfuzi vjerojatno bih ga uzela.

juliška
14.05.2007., 09:59
A jesi osjećala kakve promjene pijući ga? Ja baš i ne.
Inače, sada sam si ubrala bazgu i stavila sušit pa ću radit čaj od njega. Kažu da je dobar za alergije i te stvari. Bumo vidli

juliška
14.05.2007., 11:21
Kad smo kod čajeva, jeste čuli za čaj od lovorovog lista? U 1 litru vode prokuhaš nekih 20 min 6-7 listova svježeg lovora. Pije ga se hladnog, umjesto vode. Kolegica ga pije i dan danas i kune mi se da pomoću njega mršavi jer jako puno ideš na WC. Jel netko pio? I još nešto, ja nemam svježeg lovora, pa me zanima da li može i onaj sušeni?

*ivana*
14.05.2007., 12:55
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=5

Evo jedan link. Jako dobar i koristan. Pročitajte si

ja kupujem čajeve u kući zelenog čaja. trenutno sam na rooibosu. probala sam bijeli i zeleni. još uvijek imam doma ginko (bljak). uglavnom zadovoljna.

*ivana*
14.05.2007., 12:59
ja sam ga pila. to je nesto kao zeleni, trebao bi cak imati vise antioksidansa od zelenog, no s vremenom sam ga izbacila i ostala sam na zelenom (koji se uvijek i svuda spominje).
da nadjem bijeli negdje u rinfuzi vjerojatno bih ga uzela.

Da za bijeli kažu da je jako dobar antioksidans. Bolji je za popiti od zelenog. Imaš ga u Kući zelenog čaja, u rinfuzi su svi čajevi.

Cotton Candy
14.05.2007., 13:00
Imam bijeli od Cedevite, ali ne pijem ga baš prečesto. Nije mi loš, jedino što to nije bijeli bijeli već neka mješavina. Razmišljam da odem do Kuće zelenog čaja pa si tamo kupim neki bijeli i crni. Rooibos isto pijem, od Podravke. Pročitala sam zgodne stvari o njemu. I kamilicu volim.

*ivana*
14.05.2007., 13:09
Imam bijeli od Cedevite, ali ne pijem ga baš prečesto. Nije mi loš, jedino što to nije bijeli bijeli već neka mješavina. Razmišljam da odem do Kuće zelenog čaja pa si tamo kupim neki bijeli i crni. Rooibos isto pijem, od Podravke. Pročitala sam zgodne stvari o njemu. I kamilicu volim.

Meni je super jer navodno nema kofeina odnosno teina pa ga možeš piti koliko hoćeš a još je uz to i koristan za svašta.
http://www.beautymag.net/prehrana/napici/rooibos_caj

Trenutno pijem rooibos sa dodatkom narančine kore, limunove trave :confused: i različka.

Cotton Candy
14.05.2007., 13:16
Meni je super jer navodno nema kofeina odnosno teina pa ga možeš piti koliko hoćeš a još je uz to i koristan za svašta.
http://www.beautymag.net/prehrana/napici/rooibos_caj

Trenutno pijem rooibos sa dodatkom narančine kore, limunove trave :confused: i različka.

Da, taj isti link sam i ja čitala o Rooibosu.

juliška
14.05.2007., 13:47
http://www.zzjzpgz.hr/nzl/37/bilje.htm

Nisam baš ništa konkretno našla o čaju od lovorovog lista, ali lovor sam po sebi ima puno korisnih djelovanja.

tough_cookie
14.05.2007., 19:39

bijeli cedevita i kuca zelenog caja su neusporedivi. svakako probaj ovaj drugi :top: :s

tough_cookie
14.05.2007., 19:40

Nisam baš ništa konkretno našla o čaju od lovorovog lista, ali lovor sam po sebi ima puno korisnih djelovanja.

a ja sam negdje procitala da se s njim ne smije pretjerivati, ja ga cak ni u jela u koja ide po receptu ne stavljam vise od 3 listica. :confused:

danaye
15.05.2007., 01:38

dobar je pri upalnim stanjima, za nadutost i za inhalaciju pri kašlju,promuklosti.
Nema zapaženih kontraindikacija.

Nijednu biljku za čaj ne bi ni u kom slučaju trebalo uzimati u vrečici.
Kad se otvori vrečica obično se nađe svega i svačega osim onog što bi trebalo biti.
"Čajevi" tipa cedevite su jednakovrijedni kao i nestea i ostali hladni čajevi i slično smeće.

zvonkica
19.05.2007., 21:29

Pokušaj se informirati na ovim stranicama. Ima puno podataka o biljkama:
www.travar-mb.hr/html/bilje.html

Na ovim stranicama ćeš naći sve o pojedinim biljkama, ali i razvrstano po tegobama. Vrlo dobra stranica. Njihovo bilje ja kupujem godinama:
www.suban.hr

Pozdrav!:)

hannah_st
20.05.2007., 12:50
dragi moji evo nisam puno citala...ali sam vam htjela rec da obozavam prirodno sve pa i cajeve..i sama ih pravim od trava sa sela(uz bakinu pomoc) ali cula sam da puno caja nije zdravo kao ni kave...

dalmacija77
16.07.2007., 23:09
Za šta je dobar zeleni čaj?

diki
16.07.2007., 23:25
za poboljšanje koncentracije, ljepši ten, bolje pamćenje, a u njemu ti se nalazi i velika količina antioksidansa

aeariel
17.07.2007., 10:36
ubrzavanje metabolizma isto :)

JoZ@
17.07.2007., 13:56
nakon duzeg veremena bez ocajavanja odlucih se opet bacit u ocajavanje :zubo:

odlucil sam se za Osam blaga Šaolina (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?proizv=119) zato jer nije cisto zeleni

inace volim popit i caj od koprive al sa dodatkom od kojih 20% caja od kamilice il bazge da poboljsam okus
i obicno ga pijem samog bez ikakvih sladila :zubo:

jel mi moze ko kaj rec o ovom caju :confused:
Formosa fine oolong (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=7)

josip1980
17.07.2007., 14:28
nakon duzeg veremena bez ocajavanja odlucih se opet bacit u ocajavanje :zubo:

odlucil sam se za Osam blaga Šaolina (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?proizv=119) zato jer nije cisto zeleni

inace volim popit i caj od koprive al sa dodatkom od kojih 20% caja od kamilice il bazge da poboljsam okus
i obicno ga pijem samog bez ikakvih sladila :zubo:

jel mi moze ko kaj rec o ovom caju :confused:
Formosa fine oolong (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=7)

Osam blaga Šaolina je mješavina zelenog i bijelog čaja.
Formosa fine oolong je idealan čaj za mršavljenje.uništava masnoće u krvi.

josip1980
17.07.2007., 14:35
ima li u zagrebu kupiti tog čokoladnog čaja?imas u Kući zelenog čaja ILICA 14,Lovački rog
čaj s komadičima čokolade,pa čaj s komadićima karamele itd.

josip1980
17.07.2007., 14:41
hvala ti, probao sam tridesetak vrsta
valjda sam ja seljak, meni je najbolji kamilica ili kompot od voća, tekućinu pijem, a voće bacim

meni su najbolji:Osam blaga šaolina,Mate limun,Marrakesh,Rose of the Orient,Geisha,Sencha,Bamboo sprants,Formosa fine oolong,Silver needle,Japanska trešnja
Probaj neki od tih.Mada nemam ništa ni protiv dobre kamilice.

mujsapujsa
18.07.2007., 01:22
Za piti :D

jagor
18.07.2007., 16:34
U ove vruće dane izvrsno mi gasi žeđ crveni čaj,infuziram ga 3-4 minute,procijedim i ohladim.Ne sladim ga,u crveni čaj mi uopće ne paše šećer,a može se piti umjesto vode,jer ne sadrži kofein,bitno da nije prejak.Ima kupiti u DM-u i crveni čaj s limunskom travom,izvrstan je,a ja ponekad dodam i matičnjaka.

dalmacija77
21.07.2007., 18:50
jel se pije odmah kad se pripremi ili se moze staviti u frizider i ohladiti? Dali hlađenjem gubi na nekim ljekovitim svojstvima i vrijednostima?

klopotec8
21.07.2007., 19:19
svaki cqj gubi na ljekovitosti stajanjem, najbolje je ga je skuhati
ohladiti i odmah ga popiti.Kosa mi se na gavi dize kad neki preporucuju
zeleni caj kao naljekovitiji ? jesi iz dalmacijale , okreni se oko sebe imas
barem milijon biljaka koji su za tebe ljekovitiji od zelenog caja, mOZDA je zeleni caj ljekovit za nekog kineza , ali tebi ce vise pomoc najobnija kopriva

dor_
21.07.2007., 19:33
odličan je zeleni čaj, recimo kad ga pijem u jutro imam više energije kroz dan... pogotovo kad imam naporne treninge.
nema najboljeg čaja, svakome nešto drugo odgovara. treba kombinirati.

naravno važna je i priprema zelenog čaja, nikad se ne stavlja u kipuču vodu, več nekih 75 C, vrečica sa čajem se vadi iz vode nakon 3min, time se izbjegne gorak okus.

jedan odličan shop sa čajevima:

http://www.kucazelenogcaja.com/

JoZ@
21.07.2007., 19:37
mOZDA je zeleni caj ljekovit za nekog kineza , ali tebi ce vise pomoc najobcnija kopriva

il sipak,kamilica,bazga,glog itd itd

JoZ@
21.07.2007., 19:39
vrečica sa čajem se vadi iz vode nakon 3min, time se izbjegne gorak okus.

ti bi kao znalac o zelenom caju trebo znat da je bolji onaj bez vrecice
i najdze ga treba drzat do 8min

zavisi kolko ga jakog volis

dor_
21.07.2007., 20:00
ti bi kao znalac o zelenom caju trebo znat da je bolji onaj bez vrecice
i najdze ga treba drzat do 8min

zavisi kolko ga jakog volis

e pa sad nisam neki znalac o čaju, več mi ga je gušt popiti po prilici.
a o kvaliteti bi se dalo raspravljati...

iskreno ovo za 8min prvi puta čujem, tak da sumnjam u to. ali stvar je ukusa, meni ne odgovara gorak ;)

extreme
21.07.2007., 22:48
ja sam na netu počitala da je zeleni čaj puno pomogao i onima oboljelima od HIV-a.
kao da im je digao imunitet, ili štogod već. uglavnom, tak nešto sam pročitala....

Still wonder
21.07.2007., 23:21
vidim da je neko vec spominjao kucu zelenog caja,
ja bih se pridruzila preporukama jer doista zeleni caj je najbolje kvalitete bas iz te trgovine.

inace, zeleni ca iz onih filter vrecica treba umjereno piti jer takav caj je upitno (da ne upotrijebim gori izraz) fermentiran tako da bas zna gadno sjesti na zeludac. ja recimo svoj uopce ne opterecujem takvim cajem jer ne znam koliko kave me ne zaboli trbuh koliko od caja iz te obicne vrecice.:flop:

vidjet ces na toj stranici caj pai mu tan ili pai mu tan superior - to su ti 2 najkvalitetnije vrste caja - doduse spadaju u grupu bijelog caja - ali ti ih preporucam jer imaju vise antioksidansa i od obicnog od zelenog caja.

vidim jednu forumašicu da spominje dalmatinske biljke - svakako da ih ima korisnih za organizam, ali to ne znači da je zeleni čaj djelotvoran samo na kinezima. koja glupost i neinformiranost!

dalmacija77
22.07.2007., 09:06
zanimaju me čajevi koji čiste tijelo od štetnih tvari i masti, ne mislim eksperimentirati i brati biljke po Dalmaciji nego me zanima mišljenje stručnjaka koji je najbolji čaj za gore navadeno?

diki
22.07.2007., 10:51
zanimaju me čajevi koji čiste tijelo od štetnih tvari i masti, ne mislim eksperimentirati i brati biljke po Dalmaciji nego me zanima mišljenje stručnjaka koji je najbolji čaj za gore navadeno?
za to ti se koristi mješavina za čišćenje krvi. dakle, nemaš jednu biljku koja će ti očistiti organizam od toksina. mislim, možeš piti i čaj od jedne biljke, ali nije to to. najbolje ti je otići do travara i tražiti od njega mješavinu čaja za čišćenje krvi. :)

JoZ@
22.07.2007., 11:47
zanimaju me čajevi koji čiste tijelo od štetnih tvari i masti,

npr. šipak
al ne iz vrecice
inace njegove sitne dlacice ciste zeludac i crjeva

ja sutra idem u nabavu
u kucu zelenog caja i u aromaticu

planiram si uzet
Osam blaga Šaolina (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?proizv=119) za ujutro

i u aromatici
par cajeva koje cu izmjesat
šipak,borovnica plod,kamilica i kopriva
za popit prek dana i predvece

klopotec8
22.07.2007., 16:11
ja bih se pridruzila preporukama jer doista zeleni caj je najbolje kvalitete bas iz te trgovine.

inace, zeleni ca iz onih filter vrecica treba umjereno piti jer takav caj je upitno (da ne upotrijebim gori izraz) fermentiran tako da bas zna gadno sjesti na zeludac. ja recimo svoj uopce ne opterecujem takvim cajem jer ne znam koliko kave me ne zaboli trbuh koliko od caja iz te obicne vrecice.:flop:

vidjet ces na toj stranici caj pai mu tan ili pai mu tan superior - to su ti 2 najkvalitetnije vrste caja - doduse spadaju u grupu bijelog caja - ali ti ih preporucam jer imaju vise antioksidansa i od obicnog od zelenog caja.

vidim jednu forumašicu da spominje dalmatinske biljke - svakako da ih ima korisnih za organizam, ali to ne znači da je zeleni čaj djelotvoran samo na kinezima. koja glupost i neinformiranost!

Nije da zeleni caj nije ljekovit, ali bilo bi najbolje koristi biljke iz ponedblja
u kojima se nalazimo, zasto? zato jer prije 150 mil g kada smo se seleli
po planetu zemlji prilagodavalii smo se onim klimatskim uvejtima na kojim smo
se nalazili , tu smo koristi bile koje nam je bilo na raspolaganju.To bilje
smo korisitili genracijama za razlite namjene, te smo stekli otpornost na njih, znamo njihova djelovanja i kavke posljedice mogu imati na organizam

JoZ@
22.07.2007., 16:13
klopotec8
bas ti ne stoji teorija
npr. neka biljka ljeci od raka a iz aljaske je
kaj ju nebi trebali koristit

uglavnom
moj stav je
sa svime umjereno :top:

diki
22.07.2007., 18:09

slažem se :)

inače, probala sam kukicha čaj. kupila sam ga zato što je bogat kalcijem.
prva šalica tog čaja bila mi je bezveze, druga izvrsna, a treća pregrozna.:o
mogu ga piti samo u kombinaciji sa sokom od jabuke.

JoZ@
22.07.2007., 19:05
slažem se :)

inače, probala sam kukicha čaj. kupila sam ga zato što je bogat kalcijem.
prva šalica tog čaja bila mi je bezveze, druga izvrsna, a treća pregrozna.:o
mogu ga piti samo u kombinaciji sa sokom od jabuke.

pa probaj ga kombinirat sa nekim drugim cajem :top:

username not in use
22.07.2007., 19:17

Ja sam baš neki dan tamo kupila taj pai mu tan i bademov kolačić:) Htjela i Geishu ali nije bilo.
E sad, naišla sam na različite informacije pa ako mi netko može odgovoriti. Koliko čaja stavljate na npr. 2 decilitra vode, jednu čajnu žličicu, više?

Isto tako, temperatura vode mora biti 70-90, ovisno za koji čaj. Kako vi to odredite? Jedni mi kažu da pustim da voda prokuha, zatim ostavim da se ohladi na 2 min, pa zatim prelijem. A drugi opet tvrde da voda ne mora zakuhati, moram je maknuti kad se počinju onako pojavljivati mjehurići. :confused:

I mogu li se ti 'listovi' koristiti dva puta, to mi je isto netko rekao:D

JoZ@
22.07.2007., 20:42
A drugi opet tvrde da voda ne mora zakuhati, moram je maknuti kad se počinju onako pojavljivati mjehurići. :confused:

ja radim bas tak
i koristim ih dvaput :top:

klopotec8
23.07.2007., 18:26
klopotec8
bas ti ne stoji teorija
npr. neka biljka ljeci od raka a iz aljaske je
kaj ju nebi trebali koristit

uglavnom
moj stav je

mogu i male kolicine biti opasne, neznam jesi primjetila kako je sve
veci porast raznih alergija, odakle sve te alergije pitam se:confused:
evi ti primjera , ljudi iz azije ne podneose kravlje mlijeko , u evropi ne podnose gluten iz psenice, sve je to posljedica koristena hrane na koje se nismo navikli

JoZ@
23.07.2007., 19:02
neznam jesi primjetila

primjetila ne
al primjetio da :zubo:

bio danas u nabavi
nije bilo Osam blaga Šaolina :mad:

Iva
24.07.2007., 16:44
Ja sam baš neki dan tamo kupila taj pai mu tan i bademov kolačić:) Htjela i Geishu ali nije bilo.
E sad, naišla sam na različite informacije pa ako mi netko može odgovoriti. Koliko čaja stavljate na npr. 2 decilitra vode, jednu čajnu žličicu, više?

Isto tako, temperatura vode mora biti 70-90, ovisno za koji čaj. Kako vi to odredite? Jedni mi kažu da pustim da voda prokuha, zatim ostavim da se ohladi na 2 min, pa zatim prelijem. A drugi opet tvrde da voda ne mora zakuhati, moram je maknuti kad se počinju onako pojavljivati mjehurići. :confused:

moje podrucje :D trenutno ih imam oko 130 vrsta :D od toga je samo 40-ak u vrecicama...zadnje 3 godine pijem samo caj :D kakva kava... ali bez secera, bez limuna, bez meda, bez icega... obozavam zeleni caj (osim onih u vrecicama, ti su odvratni. jedino twinings jos prolazi). i bijeli je odlican. i probajte pu erh :cerek:taj mi je najdrazi (crni, tj crveni), a i oolong je odlican.

mozes vodu kuhati tako dugo dok ti se ne pojave mali mjehurici. ako ju kuhas skroz, onda ostavi 10 minuta, a ne 2 minute.
a ja nekad ostavim i da mi caj stoji po pola sata. nije mi nikad gorki. al to ovisi i o vrsti koju kupite. osim onih gadnih iz vrecica. al ovisi kome sta pase.

ako drugi puta koristis listice, onda ih ostavi duze u vodi. probajte long jing (taj mi je definitivno najnajnajbolji zeleni caj ikad), ili sa jasminom, jade pearl.

netko je napisao da hoce osam blaga saolina. taj je isto fini jako, a slican mu je proljetni caj, morning glamur i rose of the orient.

sta se tice hladjenja, najbolji za to mi je kaktusfeige, taj je odlican hladan. bolji nego topli.

i molim vas :moli: nemojte stavljati secera, meda, umjetne zasladjivace... samo se upropasti okus caja.

diki
24.07.2007., 17:11
i molim vas :moli: nemojte stavljati secera, meda, umjetne zasladjivace... samo se upropasti okus caja.
budući da mi neki zeleni čajevi jednostavno nemaju uvijek isti okus, moram ih popraviti:D medom ili javorovim sirupom.
a limun je neizbježan dodatak svakom zelenom čaju koji pijem

*jezebel*
24.07.2007., 17:20
imamo zeleni pa evo i bijeli :D... zanima me jel' ima gdje u tim nasim velikim trg.centrima za kupiti onaj rauschov ice tea nativa s ekstraktom bijelog caja? vidjela sam ga samo u austriji, a kod nas vidim samo sa zelenim cajem.

btw, gdje kupujete bijeli caj (nisam iz zg-a pa te vase trgovinice od kojih mi cure sline ne dolaze u obzir.)? imam samo onaj od cedevite, al' to mi je sranje, mrzim cajeve u filtrima, pogotovo cedevitine.

fala!:)

realovka
24.07.2007., 17:45
Meni je najfiniji od trešnje.

Ljelja
24.07.2007., 17:59
ima kvalitetan bijeli čaj iz ekološkog uzgoja u bio&bio dućanima u zagrebu. ja ga drugdje nisam vidjela.

Maslina
24.07.2007., 20:07
Za šta je dobar zeleni čaj?

Za spoznaju da ima puno ukusnijih čajeva od te gorke i bljutave splačine:D .
A navodno je dobar i protiv celulita.

Iva
24.07.2007., 21:07
Za spoznaju da ima puno ukusnijih čajeva od te gorke i bljutave splačine:D

kako kome :) meni je zeleni caj nesto najnajnajbolje :) al opet, meni je brokula najdraze povrce pa mozda nisam najkompetentnija :zubo:

username not in use
25.07.2007., 10:30
ja radim bas tak
i koristim ih dvaput :top:

mozes vodu kuhati tako dugo dok ti se ne pojave mali mjehurici. ako ju kuhas skroz, onda ostavi 10 minuta, a ne 2 minute.
a ja nekad ostavim i da mi caj stoji po pola sata. nije mi nikad gorki. al to ovisi i o vrsti koju kupite. osim onih gadnih iz vrecica. al ovisi kome sta pase.

ako drugi puta koristis listice, onda ih ostavi duze u vodi. probajte long jing (taj mi je definitivno najnajnajbolji zeleni caj ikad), ili sa jasminom, jade pearl.

Ok, super, znači može i jedan i drugi način :)

username not in use
25.07.2007., 19:55
Evo me opet s pitanjima :D

Koliko zelenog čaja je preporučljivo popiti na dan? Negdje sam čitala 3-4 šalice.
I mogu li recimo danas napraviti više čaja, staviti u hladnjak i piti sutra? Ne znam gubi li neka svojstva ako tako stoji.

JoZ@
25.07.2007., 20:41
Evo me opet s pitanjima :D

Koliko zelenog čaja je preporučljivo popiti na dan? Negdje sam čitala 3-4 šalice.

da 3-4 salice
al pazi nase salice iz kojih mi pijemo caj i kineske nisu istog kapaciteta ;)

lala
25.07.2007., 21:21
Mislim da ne treba pretjerivati s zelenim čajem, može izazvati probleme s želducem i dovesti do anemije

jagor
27.07.2007., 10:17
Smatram da su zeleni i druge vrste čaja dobar stimulans,bolji od kave,jer sadržavaju antioksidanse i gase žeđ,izvrstan je diuretik.Ali može kod nekih izazvati ili pojačati nervozu,nemir,nesanicu,zatvor stolice,a i zubi neće biti najbjelji.Do dvije šalice dnevno bi bile OK.

abba
01.08.2007., 16:30
imam odličan recept za jednu mješavinu čaja koju sam kupila u njemačkoj. tamo postoji mogućnost da se donese recept u ljekarnu i da oni naprave tu mješavinu čaja. e sad mene zanima jel se to može i kod nas? i gdje? ne isplati mi se kupovat sastojke i sama to miksat.

i zanima me gdje ima za kupit onih mini cjedila za čaj? onih malih metalnih 'kuglica' u koje se stavi čaj u rinfuzi pa se to stavi u vrelu vodu. valjda ste shvatili šta tražim :rolleyes: bila sam u kući zelenog čaja .tamo je negdje oko 25kn, ali ima li još negdje?

hvala na pomoći:top:

polly
01.08.2007., 17:47
pa kaj ti ni svejedno? oni, ti meni se čini isto
znam da je ona biljan u zvonimirovoj prodavala bilje na deka, a u svakoj biljnoj i podosta običnih se nađe pakirano u škarnicleke

cjedila imaš na svakom čošku
u svim većim dućanima, u trgovinama posuđem, u trgovinama sa sitnicama za kuću.... ja stvarno imam dojam da ih ima svugdje
običnih, ukrašenih
jeftinih, skupih
kao bombice, kao žlice s poklopce
od bušenog lima, od žičane mreže

abba
02.08.2007., 06:05
pa nisu sve mješavine iste. različita im je namjena :cool:

i meni se činilo da ih ima svuigdje no onda sam ih počela tražiti pa su ko u zemlju propali. prodavačice samo kažu da ne drže

polly
02.08.2007., 08:21
pa nisu sve mješavine iste. različita im je namjena :cool:

kaj fakat :eek:

ko je spominjao mješavine?
odeš kupiš bilje, pa miješaš

reader
21.09.2007., 07:42
Pijem svakakve:šipak, kamilica, brusnica, zeleni, bijeli,crveni, šumsko voće....dnevno popijem 3-5 šalica.
E sad, taj zeleni i crveni (rooibos) su mi zbilja grozni! Mogu ih popiti jedino ako stavim malo meda u njega. A natjeram se popiti jer su zdravi.
Ima li kakva fora kod pripreme? Kupujem podravkine ili cedevitine u filter vrećicama.

reader
21.09.2007., 07:56
Kupujem podravkine, cedevitine i franckove čajeve.Pijem ih dosta, svakakvih...jedino su mi zeleni i crveni (rooibos ili tak nekak) zbilja grozni...Kako ih pravite i pijete, možda ima nekakva fora u svemu tome jer meni je to gorko, smrdljivo,neukusno ...a zdravo je, pa se prisilim. Uz malo meda ide nekako! Kako vi to spravljate ?

josip1980
21.09.2007., 07:59
Pijem svakakve:šipak, kamilica, brusnica, zeleni, bijeli,crveni, šumsko voće....dnevno popijem 3-5 šalica.
E sad, taj zeleni i crveni (rooibos) su mi zbilja grozni! Mogu ih popiti jedino ako stavim malo meda u njega. A natjeram se popiti jer su zdravi.
Ima li kakva fora kod pripreme? Kupujem podravkine ili cedevitine u filter vrećicama.

Grozni su ti zato jer piješ čaj iz filter vrećica koji su sami po sebi grozni.U filter vrećice se stavljaju smrvljeni listovi čaja(otpadci) isto kao što se u hrenovke stavlja najlošije meso.
Pravi čaj je onaj u rinfuzi.Zeleni i bijeli čaj ne smiješ stavljati u kipuću vodu jer se onda uništi.Kad voda zakipi pričekaj par minuta da se ohladi na nekih 70-80 stupnjeva i onda listiće čaja nakon 3 minute procijedi.
Rooibos možeš stavljati u kipuću vodu i listiće drži u vodi 5-8 minuta.

Odi u Kucu zelenog caja http://www.kucazelenogcaja.com i probajsi od rooibosa Sljivu i cimet,Pearl of the river Nile,a od zelenih:Geisha,Osam blaga šaolina,Marrakesh,Rose of the orient,Bamboo sprant
Javi se kad probaš pa mi onda reci kakav ti je zeleni i rooibos čaj.

josip1980
21.09.2007., 08:03
ima kvalitetan bijeli čaj iz ekološkog uzgoja u bio&bio dućanima u zagrebu. ja ga drugdje nisam vidjela.

Najkavlitetniji bijeli čaj ti je Silver Needle.Imaš ga samo u Kući zelenog čaja,Ilica 14,Lovački rog.Ako si na knap s lovom imaš malo jeftiniji ali još uvjek vrhunski bijeli čaj:Silver moon,PAi mu tan,PAi mu tan superior i meni najdraži white pearl of Fujian

reader
21.09.2007., 11:24
Odi u Kucu zelenog caja http://www.kucazelenogcaja.com i probajsi od rooibosa Sljivu i cimet,Pearl of the river Nile,a od zelenih:Geisha,Osam blaga šaolina,Marrakesh,Rose of the orient,Bamboo sprant
.

Mi nemamo kuću zelenog čaja, nisam iz ZG. No pregledala sam na linku...pa to ima puuuno vrsta zelenog! Zašto onda u trgovinama ima samo 1 vrsta??!
Di još ima za kupiti u renfuzi?

go2
21.09.2007., 11:31
otkako sam otvorio ovu temu, isprobao sam bar pedeset vrsta čajeva i najviše mi odgovara kamilica i neki u vrećicama zove se "Planinski"
Kaj ja znam, valjda sam seljak

reader
21.09.2007., 12:14
I meni je tako...ovi "normalni" čajevi mi bolje pašu. Svi oni tzv. Zdravi čajevi su mi bljak! a popijem tu i tamo, ali onda odmah kamilicu ili brusnicu da mi ispere taj gadan okus!
Ja ne znam kako netko može reći da su fini i ukusni!

emnasut462
21.09.2007., 14:13
A sto je sa ostalim biljnim cajevima...sto niko to ne pije?
ja odem na pjacu i za 10- 15 kuna kupim caj koji god hocu ...ima ga za godinu dana.
...pijem od kadulje ...i pomjesam sa koprivom ili gospinom travom ...ili mentom...nikad ne vise od 3 smjese..i kad pijem pijem ga bez dodataka (secer, med ili mlijko)
...caj od zdravca...vrkute...stolisnika...trpuca......pa tu je i caj od nevena...vrlo ukusan
ste probali kad caj od pelina?
pa ima toliko cajeva i svi su razliciti okusom...za svakoga.

josip1980
21.09.2007., 15:14
Mi nemamo kuću zelenog čaja, nisam iz ZG. No pregledala sam na linku...pa to ima puuuno vrsta zelenog! Zašto onda u trgovinama ima samo 1 vrsta??!
Di još ima za kupiti u renfuzi?

Ne moraš biti u Zagrebu.Naruči preko njihove web stranice i doći će ti doma.
Imaš njihove cajeve u Varaždinu.
Postoji na stotine vrsta zelenih čajeva i poredani su po klasama.prva druga i treća klasa.Stim da od prve klase zelenog čaja imaš kategorije od high,medium,low.90% ljudi kod nas nikad nije pilo pravi čaj tako da ni ne znaju kakav okus treba imati.Filter vrećice se ne računaju.to nije pravi čaj niti ima okus po čaju.
Najpoznatiji zeleni čajevi su ti:Sencha,Bancha,Gunpowder i najkvalitetniji japanski zeleni čaj Gyokuro.

Blowne
21.09.2007., 19:00
:s Pai mu tan :top:
nego, da vas pitam: kak vi znate da je voda na 80 stupnjeva kad kuhate zelene čajeve?

Uz pomoc posebnog kuhinjskog termometra;)

Blowne
21.09.2007., 19:04
A sto je sa ostalim biljnim cajevima...sto niko to ne pije?
ja odem na pjacu i za 10- 15 kuna kupim caj koji god hocu ...ima ga za godinu dana.
...pijem od kadulje ...i pomjesam sa koprivom ili gospinom travom ...ili mentom...nikad ne vise od 3 smjese..i kad pijem pijem ga bez dodataka (secer, med ili mlijko)
...caj od zdravca...vrkute...stolisnika...trpuca......pa tu je i caj od nevena...vrlo ukusan
ste probali kad caj od pelina?
pa ima toliko cajeva i svi su razliciti okusom...za svakoga.

Pijem ja, naucila uz tatu, on je prije susio sve moguce trave, sad manje. Neke na zalost ne mogu piti bez meda i limuna. Pregorki!:eek:

Balkanka
21.09.2007., 22:03
Kupujem podravkine, cedevitine i franckove čajeve.Pijem ih dosta, svakakvih...jedino su mi zeleni i crveni (rooibos ili tak nekak) zbilja grozni...Kako ih pravite i pijete, možda ima nekakva fora u svemu tome jer meni je to gorko, smrdljivo,neukusno ...a zdravo je, pa se prisilim. Uz malo meda ide nekako! Kako vi to spravljate ?

ja nijedan čaj ne šećerim..nemoj molim te čećerit zeleni čaj je je to odvratnije nego ga piti bez ičega..ja sam se navikla...trebalo mi je par puta a sad mi je to normalno...ono..nije mi gorak više

extreme
22.09.2007., 09:31
vidim da neki ovdje spominju da je je bolje piti čaj koji nije u vrećici...
zašto?
po čemu je onaj u filter vrećici manje zdrav/dobar/kvalitetan..i štajaznam od onoga koji nije pakira u vrećice...???

emnasut462
22.09.2007., 16:40
Kako pregorki? mislis valjda na pelin?..
Meni isto smetalo bez meda...ali sa vremenom se naucila bez...sad vise ne mogu sa medom.
ja isto berem sama trave (one koje mogu prepoznati) ...trudim se nauciti ...

profesor
22.09.2007., 16:46
jel zna tko di mogu nabavit one dobre turske cajeve od jabuke???

reader
24.09.2007., 07:57
ja nijedan čaj ne šećerim..nemoj molim te čećerit zeleni čaj je je to odvratnije nego ga piti bez ičega..ja sam se navikla...trebalo mi je par puta a sad mi je to normalno...ono..nije mi gorak više

Misliš da ću se navići, ha? Ajd' dobro, probat ću još koji put...;) zbilja mi je grozno. Čak mi je ovaj crveni rooibos još gori od zelenog, kao da uz gorčinu još i smrdi.

reader
24.09.2007., 07:59
vidim da neki ovdje spominju da je je bolje piti čaj koji nije u vrećici...
zašto?
po čemu je onaj u filter vrećici manje zdrav/dobar/kvalitetan..i štajaznam od onoga koji nije pakira u vrećice...???

I ja se to pitam. Kupujem te u vrećicama zbog jednostavnosti pripreme, naročito na poslu; a i nema ovih drugih baš nekakav izbor kod nas...i tko kaže da i tamo ne natrune svačega u njega. Nekako ima povjerenja više u te vrećice, kao da su više kontroli prošle, šta ja znam...:cool:

reader
24.09.2007., 10:03
[QUOTE=emnasut462;10383853]Kako pregorki? mislis valjda na pelin?..
QUOTE]

Ne samo pelin, meni je gorak crni, zeleni i crveni (rooibos); rooibos je sa žličicom meda solidan, ova druga dva ni sa medom mi nisu ukusni!

morino
04.10.2007., 01:06
menta ali domaća s livade

reader
04.10.2007., 11:01
Ja sam odlučila ne maltretirati vlastiti organizam...nisu mi ukusni ti zeleni i ini čajevi i neću ih piti!
Ostajem samo pri onima koji su mi fini!

norah
04.10.2007., 14:44
u müller-u bi trebalo biti puno vrsta cajeva. za preporucit su razni yogitee cajevi.
zatim, razni zeleni i bijeli cajevi.

klaunina
04.10.2007., 16:50
Pitanje, pitanje!!:(

Jel netko naručivao čajeve sa web stranice Kuće zelenog čaja?

Još prošli tjedan sam poslala narudžbu a od nje ni traga ni glasa..:s
Ja bi svoje čajekeeee..:mad:

reader
10.10.2007., 11:39
Evo pijem čaj naranča/cimet + malo meda! Prefinoooo!
Nego, u neke stvarno moram staviti malo slatkoga,pa šta je od ovoga najzdravije za staviti u čaj: natren, smeđi šećer ili med??

pampsi
10.10.2007., 12:22
Odričem se kave :zubo: , prelazim na čaj definitivno. Sad, nekoliko pitanja za znalce - koje količine su dozvoljne dnevno? Mislim na šalice (ove naše od 2dcl, ne kineske - kako je netko prije mene napisao :) ). Znam da to ovisi o vrsti čaja, pa evo što me zanima:

Earl Grey, Rooibos, menta, lipa, kopriva, šipak, bijeli čaj, jasmin, Taheebo, brusnica, majčina dušica? Ako netko zna :cheer:

go2
10.10.2007., 12:54
ja sam otkrio piće što mi se najviše sviđa
uzmem jednu dunju i jednu jabuku, nakriškam ih, i skuham u tri četvrt litre vode
Nažalost, :( to je sezonsko piće
Tko zna kako bi se ponašale dunje i jabuke u zamrzivaču ili osušene
Jel se dunje mogu uopće sušiti?

darling
10.10.2007., 13:29
Za dunju ne znam, ali zar nema jabuka preko cele godine?!

go2
10.10.2007., 13:42
Za dunju ne znam, ali zar nema jabuka preko cele godine?!
pa ne bi baš kuhao one iz dućana
imam pun vrt onih koje ne špricam nikakvim kemikalijama

paučko
10.10.2007., 13:50
uzmem jednu dunju i jednu jabuku, nakriškam ih, i skuham u tri četvrt litre vode

to se kod mene zove kompot :mig:

inače, upravo pijem Earl Grey od Sir Winstona s medom od kestena i limunovim sokom, i moram priznat da mi je to primjer čaja. ne kužim one borovnice, šljive, cedevite i vanilije... :kava:

josip1980
10.10.2007., 14:02
Evo pijem čaj naranča/cimet + malo meda! Prefinoooo!
Nego, u neke stvarno moram staviti malo slatkoga,pa šta je od ovoga najzdravije za staviti u čaj: natren, smeđi šećer ili med??
Imas u kuci zelenog caja kristalizirani smeđi šećer koji zasladi čaj,ali mu ne mijenja okus i zdraviji je od običnog šećera.

reader
11.10.2007., 08:25

Možeš sušiti i dunje i jabuke! Možeš vani na suncu ili u rerni...poslije ih držati u dumst boci zatvorene.

reader
11.10.2007., 08:27
... ne kužim one borovnice, šljive, cedevite i vanilije... :kava:

Ja ne kužim šta ne kužiš...?

paučko
11.10.2007., 20:10
ja ne kužim zašto ti misliš da trebaš išta kužit :ne zna:

Lady Grey
13.10.2007., 13:20
jel zna tko di mogu nabavit one dobre turske cajeve od jabuke???

Ja sam ga nabavila u čajoteci CHA, u ljubljanskom BTC-u. Imaju dućan i u centru Ljubljane.

reader
15.10.2007., 09:11
ja ne kužim zašto ti misliš da trebaš išta kužit :ne zna:

Oličenje kulture!!

pikuleta
28.10.2007., 17:29
Meni je rooibos jako fin, sad imam rooibos karamela, probala sam i rooibos vanilija i rooibos mix, svi su dobri.
Zeleni mi isto dobar. i caj od brusnice. i dobar mi od koprive caj, mislila sam da ce bit bljutav, ali bas je fin.

pikuleta
28.10.2007., 17:34
Rooibos, Ako netko zna :cheer:

Osim što djeluje kao snažni antioksidans i usporava proces starenja, taj enzim istovremeno djeluje kao zaštita protiv mnogih bolesti izazvanih djelovanjem slobodnih radikala, kao što su arteroskleroza, dijabetes, očna mrena, artritis, pa čak i kao prevencija raka.

Zbog protualergijskog učinka, rooibos zauzima posebno mjesto među pomoćnim ljekovitim sredstvima. Posebno pomaže kod alergija na pojedine sastojke namirnica, alergija na pelud, te kod astme i kožnih alergijskih ekcema. Flavonoidi iz rooibosa smanjuju histaminski gubitak našeg imunološkog sustava.

Dokazano je, a i iskustveno potvrđeno, da je rooibos, zahvaljujući svome izrazito bogatome mineralnom sastavu, kao i sastavu važnih esencijalnih elemenata, te niskom učešću tanina koji inače sprečava apsorpciju mikroelemenata, vrlo djelotvoran kod mnogih tegoba.

Rooibos čaj održava zdravlje i vitalnost; to je napitak koji izaziva veliki užitak, a ne sadrži umjetne boje, aditive, konzervanse i kofein. Izrađen je iz potpuno prirodnih sastojaka.

progooglaj malo..naci ces o svakom caju ponesto...

blalla
28.10.2007., 19:46
ja sam kupila MU čaj! neki mix, đumbir, cimet.... uglavom kao super je za PMS,MS..... al smrdi za poludit

Lady Grey
29.10.2007., 14:07
ja sam kupila MU čaj! neki mix, đumbir, cimet.... uglavom kao super je za PMS,MS..... al smrdi za poludit

Stavi u njega malo jabučnog soka, pa da vidiš. :mig:

sunce moje
30.10.2007., 09:26

Dunje možeš sušiti, a moja svekrva ih nareže na kriške i zamrzne i onda kuha kompot od njih. Ja ne volim dunje pa ne znam da je to tak fino ali možeš probati, pogotovo ako ti trebaju samo za napitak

blalla
30.10.2007., 10:30
Stavi u njega malo jabučnog soka, pa da vidiš.

baš ću probati!!hvala

Jacques Cousteau
24.11.2007., 12:19
Pozdrav,

Zna netko gdje se u Zagrebu može nabaviti ovaj čaj?

U Mulleru na trgu ga već dosta dugo nema, a tražio sam i u dućanu Delicije u Teslinoj (dućan je u sklopu firme Dupin d.o.o., ovlaštenog distributera Twiningsa) - ni tamo ga nema.