PDA

View Full Version : Čaj

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7

Chris Blue
24.11.2007., 14:57
U Čajoteci u Frankopanskoj:

http://www.cajoteka.info/crni.html

Chris Blue
24.11.2007., 15:00
Apropos ovog dućana u Teslinoj - oni drže Twinigs čajeve? U kutijicama? (neću vrećice)

Di točno u Teslinoj? Imaju stranicu?

Jacques Cousteau
25.11.2007., 08:03
Mislim da drže. Pogledaj na njihovoh stranici (http://www.dupin.hr/?content=list&proiz_id=19).
Dućan Delicije se nalazi u Teslinoj 7. Odmah pored ZeKaEm-a.

Fala za Čajoteku.

josip1980
26.11.2007., 13:58
bez brige :D jos me stignes dostici :zubo:

inace, slazem se u vezi teta u kuci zelenog caja. ona jedna je super, vjerojatno vlasnica.
nego, ne znam dal je neko od vas kupovao u ljubljani. tamo su cajevi bar duplo jeftiniji nego u kuci zelenog caja :( recimo lung ching (ili long jing kako se zove u KZC, ali je to jedan isti caj), tu kosta 165 kuna 100 grama, a u sloveniji je nekih 50 kuna... zasto je to tako ne znam.. vjerojatno jer nemaju konkurencije ovdje.
je probao ko Pu Erh? meni je to jedan od najdrazih :cerek: i molim vas, probajte piti caj bez icega, nemojte ga upropastavati sa secerom i slicnim. jednom kad se naucite na okus, odlican ce vam biti, i pitat cete se gdje vam je bila pamet kad ste stavljali secer i slicno (pa i med).
Isti je naziv,ali nije isti čaj.imaš prvu drugu i treću klasu čaja pod istim nazivom.Onda još imaš klasifikaciju u prvoj klasi high,medium i low.Kila te može koštati u 10 eura,a može koštati i 100 eura.Čaj pod istim nazivom ali ne i iste kvalitete..

josip1980
26.11.2007., 14:00
[QUOTE=emnasut462;10383853]Kako pregorki? mislis valjda na pelin?..
QUOTE]

Ne samo pelin, meni je gorak crni, zeleni i crveni (rooibos); rooibos je sa žličicom meda solidan, ova druga dva ni sa medom mi nisu ukusni!

Ako ti je gorki čaj znači da piješ ili ono smeće iz filter vrećice koje se ne može zvati čajem ili piješčaj iz rinfuze,ali ga pripremaš na krivi način.Ako ne procijediš zeleni čaj nakon 3 minute postane odvratno gorak.također ga uništiš ako ga preliješ sa kipućom vodom.

koko73
27.11.2007., 14:09
čajevi su ok.....ali uglavnom samo domaći......menta, kadulja, matičnjak, šipak, bagrem, kesten, bazga
šipka sam nabral neki dan i baš se suši.....mljac....to je pravi čaj....a mirišiiii
dobra je i mješavina bagrem-kesten-bazga:top:

Jacques Cousteau
29.11.2007., 09:13
FYI, zvao sam firmu Dupin prije par dana (distributer Twiningsa za Hrvatsku)... Lapsanga kod njih više neće biti.... ikada. :(

Ljelja
29.11.2007., 09:18
FYI, zvao sam firmu Dupin prije par dana (distributer Twiningsa za Hrvatsku)... Lapsanga kod njih više neće biti.... ikada. :(

:eek: ne vjerujem! odn. sad mi je jasno zašto ga više nema u mom kafiću...

hvala na info. ostaje nam internet... :(

reader
29.11.2007., 13:06
Upravo sam popila roiboos, vrećicu sam držala točno 5 min (ne kao prije da zaboravim da sam ju stavila u vodu!) i nije loš!
Inače, Frankovi čajevi su mi najbolji.

Shtefitza
29.11.2007., 19:51

:rofl:

Hoces da ti posaljem mog? Brrrr kako mi je grozan.... :D

Jacques Cousteau
29.11.2007., 23:11

Hoces da ti posaljem mog? Brrrr kako mi je grozan.... :D

Yes, I could really have some. Thankyou. :mig:

mujsapujsa
29.11.2007., 23:19
Pijem čaj od jasmina ali mi baš ne paše,imam osjećaj da ližem eterično ulje

Coco Vanilla
06.12.2007., 10:12
jel pio tko čaj od koprive?
navodno je dobar za ten,a i preporuča se anemičarima..
ima oduran okus,al pretrpit ću ako pomaže..
pa ako imate kakvih savjeta iz prve ruke.. :mig:

josip1980
06.12.2007., 10:57
Upravo sam popila roiboos, vrećicu sam držala točno 5 min (ne kao prije da zaboravim da sam ju stavila u vodu!) i nije loš!
Inače, Frankovi čajevi su mi najbolji.

Ne razumijem kako netko može piti čaj iz filter vrećice,a pogotovo Frankov čaj koji je jedan od najlošijih na tržištu?
napravi jedan mali eksperiment.Poderi tu filter vrećicu i dobro pogledaj što se nalazi u njoj.filter vrećice se pune sa otpadcima koji nastanu obrezivanjem čaja(čajnom prašinom) koja se kupi lopatama s poda i poslužuje kao čaj za sirotinju.

josip1980
06.12.2007., 10:59

Ako trebaš nešto za ten probaj bijeli čaj.Ima sjajan okus i pomaže 100%
.Moja preporuka:Silver moon,White pearl of fujian ili Silver needle.
Imaš u Lovačkom rogu,Ilica 14 u Kući zelenog čaja

Coco Vanilla
07.12.2007., 19:59
Ako trebaš nešto za ten probaj bijeli čaj.Ima sjajan okus i pomaže 100%
.Moja preporuka:Silver moon,White pearl of fujian ili Silver needle.
Imaš u Lovačkom rogu,Ilica 14 u Kući zelenog čaja

kakav je okus?

josip1980
07.12.2007., 21:13
kakav je okus?
Okus je savršen.

Silver moon

Sastojci: zeleni čaj, fog tea, gunpowder, pržena riža, bijeli Pai mu tan, zeleni čaj Jasmin, bijeli čaj Silver pearls, Chun Mee, zeleni darjelling,bijeli čaj silver needle, komadići gingera, crveni papar, komadići čilija, komadići jagode.

White Pearl of Fujian

Sastojci: bijeli čaj Kina Pai Mu Tan,zeleni čaj Fog tea, Sencha, Lung ching, Gunpowder, Jasmin, Jade pearl, cvijetovi ruže, komadići trešnje, cvjetovi jasmina, naranče i suncokreta

Silver Needle -Teško mi je opisati njegov okus jer je to čisti bijeli čaj.

Tijana
07.12.2007., 21:54

Ja ga miješam sa brusnicom i bude čisto ok.

Cu M.O.B.
16.12.2007., 22:10
Zašto se voda za čaj mora prokuhati i dali se mora?

Cu M.O.B.
16.12.2007., 23:37
Nije valjda da nitko nezna?? A jeste mi neki!!

Triša
17.12.2007., 20:06
Čaj je superi iako ti se nitko ne javlja, tema je baš dobra. Hrvati dodoše nemaju naviku piti čaj (nismo mi Englezi, kažu ili nismo bolesni), ali u mojoj kući čaj se pije redovito. Ujutro i popodne. Naravno da vodu treba prokuhati, ali onda skineš sa štednjaka i uvališ vrećicu ili već prirodni čaj. Neki čajevi moraju stajati duže, neki kraće, ali to već skužiš nakon nekog vremena.
Evo upravo pijem čaj od stolisnika, majčine dušice i mente (sve pomješano i sve s naših livada u Gorskom kotaru). Inače pijemo svakakve čajeve, mentu volim posebno, moja ju prijateljica pije s mlijekom. Od čajeva nevolim jedino voćne, previše su moćni i mirišljavi.
Evo ukratko od mene - valjda će jjoš netko reći svoje mišljenje.

atlantis
17.12.2007., 20:16
cudo bi bilo da o tak rijetkoj stavri cak i postoji topic :D :D :D

pravo chudo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=121444&page=5)

Fleur Delacour
18.12.2007., 11:41
Čaj je superi iako ti se nitko ne javlja, tema je baš dobra. Hrvati dodoše nemaju naviku piti čaj (nismo mi Englezi, kažu ili nismo bolesni), ali u mojoj kući čaj se pije redovito. Ujutro i popodne. Naravno da vodu treba prokuhati, ali onda skineš sa štednjaka i uvališ vrećicu ili već prirodni čaj. Neki čajevi moraju stajati duže, neki kraće, ali to već skužiš nakon nekog vremena.
Evo upravo pijem čaj od stolisnika, majčine dušice i mente (sve pomješano i sve s naših livada u Gorskom kotaru). Inače pijemo svakakve čajeve, mentu volim posebno, moja ju prijateljica pije s mlijekom. Od čajeva nevolim jedino voćne, previše su moćni i mirišljavi.
Evo ukratko od mene - valjda će jjoš netko reći svoje mišljenje.

Good for you ali gdje je tu odgovor na njegovo pitanje? :confused:

nina g
18.12.2007., 13:41
Zašto se voda za čaj mora prokuhati i dali se mora?

Voda za čaj se ne kuha zbog vode, nego zbog bilja u vrećici. Ali ti ne moraš:kava:

Triša
18.12.2007., 15:39
Da si dobro pročitao vidio bi da piše "naravno da vodu treba prokuhati...
Pun pogodak, baš je vrijeme od poslijepodnevnog čaja: ova put planinski čaj s rumom.

Deedy
18.12.2007., 16:29
Krajem 2006. sam bio u Kini i Taiwanu... Igrom slučaja, zatekao sam se na štandu sa čajevima, te prezentaciji pripremanja čaja, koja je bila iznimno studiozna, uz pretakanje u tankim mlazovima nekoliko puta s jedne na posude u drugu...

Što se tiče vode, zbog očuvanja ljekovitih sastojaka (kao i jačeg mirisa) preporučili su vodu skidati s vatre tik prije nego li zaključa...
A ja bih dodao, ako već zaključa, pričekati minutu.:)

Shtefitza
06.01.2008., 05:02
Voda dok kljuca, gubi kisik i tako gubi onaj "okus svjezine". Dobije se okus odstajalog, starog caja.

josip1980
06.01.2008., 10:54
Krajem 2006. sam bio u Kini i Taiwanu... Igrom slučaja, zatekao sam se na štandu sa čajevima, te prezentaciji pripremanja čaja, koja je bila iznimno studiozna, uz pretakanje u tankim mlazovima nekoliko puta s jedne na posude u drugu...

Što se tiče vode, zbog očuvanja ljekovitih sastojaka (kao i jačeg mirisa) preporučili su vodu skidati s vatre tik prije nego li zaključa...
A ja bih dodao, ako već zaključa, pričekati minutu.:)
Bijeli i zeleni čaj se nesmiju pripremati s kipućom vodom jer se onda unište njihova ljekovita svojstva.
Crni čaj,voćni i biljni se mogu preliti kipućom vodom

Kontesa1
28.01.2008., 23:15
Ja volim bijeli čaj :cerek: jeste čuli ono da su istraživanja pokazala da kava, čaj i gazirana pića mogu izazvati pobačaj :confused::confused::confused: a ja obožavam čaj, svaki dan si skuham bar litru, kombinaciju šumskog voća i bijelog čaja, ulijem si u bočicu i nosim na posao :D

josip1980
29.01.2008., 07:58
Ja volim bijeli čaj :cerek: jeste čuli ono da su istraživanja pokazala da kava, čaj i gazirana pića mogu izazvati pobačaj :confused::confused::confused: a ja obožavam čaj, svaki dan si skuham bar litru, kombinaciju šumskog voća i bijelog čaja, ulijem si u bočicu i nosim na posao :D

Za kavu se već dugo zna da je štetna.Kava ionako ima 3 puta više kofeina od čaja.Za razliku od kave kofein u u čaju nije toliko štetan jer se sporo razgrađuje kroz tijelo.Biljni,voćni i rooibos čaj nemaju kofeina,bijeli čaj ga ima izuzetno malo 6-25mg po šalici dok zeleni čaj ima 8-30mg po šalici.
Rooibos čaj je najbolji za djecu i trudnice.

greeneyed :)
29.01.2008., 16:35
U kojim količinama je preporučljivo piti zeleni/bijeli čaj?
Popijem na dan oko dvije šalice zelenog ( 2 x 4 dcl ) i jednu bijelog ( 4 dcl ).
Ne znam je li to previše ili se slobodno mogu dalje oblijevati :D

Lena Leh
29.01.2008., 16:51
Ja sam negdje čula da se ti čajevi iz Kuće zelenog čaja naknadno špricaju nekim parfemima da bi tako jako mirisali i da taj miris uopće nije prirodan. Zna li netko nešto o tome i je li istina? :confused:

josip1980
29.01.2008., 19:10
Popijem na dan oko dvije šalice zelenog ( 2 x 4 dcl ) i jednu bijelog ( 4 dcl ).

Litru Čaja slobodno možeš piti.Pogotovo ako je riječ o zelenom i bijelom čaju.

josip1980
29.01.2008., 19:17
Ja sam negdje čula da se ti čajevi iz Kuće zelenog čaja naknadno špricaju nekim parfemima da bi tako jako mirisali i da taj miris uopće nije prirodan. Zna li netko nešto o tome i je li istina? :confused:

Ja sam čuo da se Elvis pojavio u Konzumu na Kvatriću.
Kupujem čajeve samo u Kući zelenog čaja.Jedini u Hrvatskoj imaju čaj prve klase i svi čajevi su 100% prirodni,a miriše jako jer se u dučanu nalazi preko sto kutija čaja,a u svakoj kutiji je 2 kile čaja.sad zamisli koliko se puta dnevno otvore te kutije.Naravno da miriši cijeli dućan.Zato i svi kupuju tamo jer to nije smeće iz filter vrećice koje nema ni okusa ni mirisa.
turistička zajednica grada Zagreba ih je odabrala za najbolji dućan u gradu,a japansko VP ih je pozvalo da poslužuju čajeve za njihove uzvanike na proslavi carevog rođendana u Mimari.Bio sam tamo.
Japanci su ipak poznavaoci pravog čaja.
Njihove čajeve poslužuju u Esplanadi,Escobaru,Maraschinu,Booksi,Sheratonu,a prodaju se i trgovinama zdrave hrane(Gea itd)

Lena Leh
29.01.2008., 22:23

Ovo ti je potpuno nepotreban komentar. :rolleyes: Ne kužim čemu tako nadrkan odgovor. :rolleyes: :flop:
Naime, nisam to čula od neke babe na cesti, već od čovjeka kojeg jako dobro poznajem, a on se pak jako dobro poznaje u čajeve. Ipak, to nisam imala potrebu ovdje spomenuti, jer je nebitno. Dalje, to što se njihovi čajevi piju i u veleposlanstvu meni ništa ne znači. Ne kažem da je kvalitete čaja koju prodaju loša, već da ga špricaju da se bolje prodaje. I na jak miris sam mislila kad se pomiriši u kutiju, a ne sam miris u dućanu.
Molim da mi odgovori netko drugi tko je pristojan i ima živaca nešto napisati. Hvala!

josip1980
29.01.2008., 22:43
Ovo ti je potpuno nepotreban komentar. :rolleyes: Ne kužim čemu tako nadrkan odgovor. :rolleyes: :flop:
Naime, nisam to čula od neke babe na cesti, već od čovjeka kojeg jako dobro poznajem, a on se pak jako dobro poznaje u čajeve. Ipak, to nisam imala potrebu ovdje spomenuti, jer je nebitno. Dalje, to što se njihovi čajevi piju i u veleposlanstvu meni ništa ne znači. Ne kažem da je kvalitete čaja koju prodaju loša, već da ga špricaju da se bolje prodaje. I na jak miris sam mislila kad se pomiriši u kutiju, a ne sam miris u dućanu.
Molim da mi odgovori netko drugi tko je pristojan i ima živaca nešto napisati. Hvala!

Naravno kad zabijes nos u kutiju u kojoj se nalazi 2 kile zelenog čaja pomiješanog sa komadićima ananasa,papaje,divljih jagoda i sl. da će se osjetiti jak miris.To je velika koncentracija čaja na jednom mjestu,a uz sve to je i kvalitetan.Svaki taj čaj prolazi analize prije nego se stavlja u prodaju i ne bi se mogao prodavati u lancima trgovine zdrave hrane da je bilo šta dodano u njega,a i kad pomirišiš čaj osjetilo bi se da je s nečim nasprejan pogotovo ako sadrži više aroma(to bi značilo da za svaku aromu koju sadrži bi oni morali imati sprej kako bi pojačali svaki miris koji taj čaj sadrži.)
Čak i teoretski da se šprica čaj što nije istina taj bi miris ishlapio nakon par dana kad ti čaj stoji doma u vrećici,a to se ne dešava.Ako je čaj zatvoren na tamnom i suhom zadržat će jak miris dugo vremena.
kupi si jednu vrećicu od 100g i čuvaj ju doma 2 tjedna pa ju otvori da se uvjeriš sama.

Lena Leh
29.01.2008., 23:16
Moram priznati da je zaista neobično da jedan običan kupac tako žustro brani neki dućan s kojim nema ništa. Također je neobično da imaš sve te informacije o jednom dućanu i nagradama koje je primio, te da si bio, ni više ni manje, nego na proslavi carevog rođendana u Mimari, kao slučajno. I znaš što su posluživali. S obzirom na tvoj stav i bahatost čovjek bi mogao pomisliti da radiš za njih. A i reklamiraš ih kroz 6 zadnjih stranica. Inače, reklama je zabranjena na forum.hr i molim te da prestaneš.

JPK
30.01.2008., 00:13
Kupujem čajeve samo u Kući zelenog čaja.Jedini u Hrvatskoj imaju čaj prve klase i svi čajevi su 100% prirodni,a miriše jako jer se u dučanu nalazi preko sto kutija čaja,a u svakoj kutiji je 2 kile čaja.sad zamisli koliko se puta dnevno otvore te kutije.Naravno da miriši cijeli dućan.Zato i svi kupuju tamo jer to nije smeće iz filter vrećice koje nema ni okusa ni mirisa.

O čemu ti tupiš cijelo vrijeme? Zašto bi svaki čaj iz filtar-vrećice bio smeće? Zar kvalitetan čaj, činom pakiranja u vrećicu(a takvih svakako ima) postaje smeće? Ili je to zato jer se takvi ne prodaju u kući zelenog čaja? ;) :D

Lena Leh
30.01.2008., 00:20
Neupitno je da reklamira Kuću zelenog čaja. Ali je bezobrazluk da se predstavlja kao kupac ili piše navode da svi kupuju kod njih ili da imaju jedini u Hrvatskoj čaj prve klase. :rolleyes:
A još su skupi za poludit. Čaj može biti odličan, ali je sigurno preskup! Vani najkvalitetniji čajevi prve klase i *bla, bla* ne koštaju ni upalo toliko. :eek:

josip1980
30.01.2008., 08:56
Neupitno je da reklamira Kuću zelenog čaja. Ali je bezobrazluk da se predstavlja kao kupac ili piše navode da svi kupuju kod njih ili da imaju jedini u Hrvatskoj čaj prve klase. :rolleyes:
A još su skupi za poludit. Čaj može biti odličan, ali je sigurno preskup! Vani najkvalitetniji čajevi prve klase i *bla, bla* ne koštaju ni upalo toliko. :eek:

Slučajno znam puno o čaju,a u svakom slučaju puno više od većine ljudi.Ali nisam došao ovdje da se hvalim nego da odgovaram na tuđa pitanja.
Pogledaj malo prijašnje postove pa češ vidjeti,a i ne pišem samu u ovoj rubrici.
Kad smo kod cijene bio sam u Londonu u dućanu s čajevima u kojem kila bijelog čaja košta 300 funti.To je oko 2700-3000 kuna.Ovdje košta kila od 470-1500 kn.Slično je i u Njemačkoj.Ako želiš kupiti kvalitetan čaj platit ćeš ga puno osim ako nisi entuzijast koji će otputovati u Kinu i Japan pa kupiti tamo 2 vrećice čaja.Sumnjam da si bila u nekom boljem dućanu s čajevima van Hrvatske,a ja sam bio u puno njih.

Varla
30.01.2008., 16:35
osobno, uz kucu zelenog caja, jako volim i cajoteku u frankopanskoj, cak i vise od kuce zelenog caja (jer imaju crni caj s ruzom :cerek: :cerek: :cerek:).
i imaju puno lijepih kutijica i ostalih potrepstina...
inace, obozavam cajeve. ima ih i pakiranih u vrecice da su izvrsni, i cijena uopce ne mora biti mjerilo kvalitete.

inace, prijateljica je nedavno u kuci zelenog caja kupila caj od vanilije, i kaze da je jako razocarana, da je vanilija umjetna, za razliku od onog kojeg inace u cajoteci kupuje.
ne mogu potvrditi, ali vjerujem joj.

...idem si skuhat caj :D :kava:

josip1980
30.01.2008., 19:09
osobno, uz kucu zelenog caja, jako volim i cajoteku u frankopanskoj, cak i vise od kuce zelenog caja (jer imaju crni caj s ruzom :cerek: :cerek: :cerek:).
i imaju puno lijepih kutijica i ostalih potrepstina...
inace, obozavam cajeve. ima ih i pakiranih u vrecice da su izvrsni, i cijena uopce ne mora biti mjerilo kvalitete.

inace, prijateljica je nedavno u kuci zelenog caja kupila caj od vanilije, i kaze da je jako razocarana, da je vanilija umjetna, za razliku od onog kojeg inace u cajoteci kupuje.
ne mogu potvrditi, ali vjerujem joj.

...idem si skuhat caj :D :kava:

Uz Podravku čajoteka ima najgore čajeve.Probao sam ih više.Loše su kvalitete i nisu sviježi,a najgora im je reklama neljubaznost.
No kako kažu o ukusima se ne raspravlja.
Kažu ljudi da nikad nemoj ići u prazan restoran na ručak.Očito postoji razlog zašto su sva mjesta slobodna.Tako je i sa čajem.Kuća zelenog čaja je uvjek puna ljudi.U čajoteku dođu samo oni što zalutaju ili koji još nisu probali nešto bolje...
Uživajte u čaju:)

Hana_
30.01.2008., 20:37
nije mi uopce higijenski da svatko moze otvoriti tu veliku kutiju s cajevima i unutra gurnuti nos, em dlaka od kose moze pasti unutra...i sto nije da cajevi ne smiju bit na zraku...a tamo ih svatko malo netko otvara, nek stave uzorke cajeva u malim kutijicama za snjofanje....

inace kupujem u kuci zelenog caja, jebga, cajevi jesu fini
japansko blago moj omiljeni caj

Lena Leh
30.01.2008., 20:39
I ti nastavljaš dalje sa svojim. A sada i blatiš konkurenciju! :s

Josip1980 nakon tvojih postova apsolutno sam sigurna što je posrijedi. Naime, ti očito imaš za misiju navesti sve na mišljenje kako je Kuća zelenog čaja d.o.o. jedina tvrtka koja drži kvalitetne čajeve što jednostavno nije točno, te popljuvati svoju konkurenciju i osporiti mišljene ili znanje bilo koga tko ti se suprotstavi. Način na koji to radiš je beskrajno nepristojan i ne služi ti na čast. :flop:
Zapravo mi je iznimno drago da je netko napokon rekao kako nije zadovoljen vašim čajevima (Varlina prijateljica), jer zaista, zašto bi i bili. :ne zna:
Probala sam nekoliko vrsta čajeva iz Kuće zelenog čaja i moram priznati da mi se niti jedan nije svidio. Trenutno doma imam zeleni čaj s jasminom nedavno donesen iz Kine i moram priznati da se to dvoje ne može uopće usporediti. Vaši čajevi ovome nisu niti do koljena! I to je moje konačno mišljenje na koje imam pravo. ;)
Također, nije mi jasno zašto na internet stranici Kuće zelenog čaja d.o.o. nigdje ne piše tko je proizvođač čajeva koje uvozite, te kakvog je čaj porijekla. Ako mislite da je taj detalj vašim kupcima nebitan onda zaista podcjenjujete svoje mušterije. Drugim riječima, o kvaliteti i porijeklu čaja kupac vama može vjerovati samo na riječ, čemu ja nisam sklona, jer ne vjerujem ni jednom trgovcu kada pretjerano hvali ono što prodaje.
Ipak, ono što mi je najtužnije od svega je što ti, koji bi trebao biti promotor Kuće zelenog čaja i radiš za njih, imaš obraza ovdje u beskraj pljuvati po svakome tko ne voli proizvode koje vi držite.
Tek toliko da znaš, ne samo da više nikada neću nogom kročiti u vaš dućan ( u koji još nikada nisam ušla i zatekla drugog kupaca unutra), nego sam gotovo sigurna da ću na našem tržištu naći i kvalitetnijih čajeva i sigurno povoljnijih. :s
Toliko o reklami i antireklami. Uživaj u životu i nemoj prodavat muda pod bubrege. :top:
:kava:

klopotec8
30.01.2008., 20:49
Uz Podravku čajoteka ima najgore čajeve.Probao sam ih više.Loše su kvalitete i nisu sviježi,a najgora im je reklama neljubaznost.
No kako kažu o ukusima se ne raspravlja.
Kažu ljudi da nikad nemoj ići u prazan restoran na ručak.Očito postoji razlog zašto su sva mjesta slobodna.Tako je i sa čajem.Kuća zelenog čaja je uvjek puna ljudi.U čajoteku dođu samo oni što zalutaju ili koji još nisu probali nešto bolje...
Uživajte u čaju:)

sve je to lijepo , ima cajeva iz citavog svijeta ali nema od domaceg bilja:lol:

josip1980
30.01.2008., 21:22
I ti nastavljaš dalje sa svojim. A sada i blatiš konkurenciju! :s

Josip1980 nakon tvojih postova apsolutno sam sigurna što je posrijedi. Naime, ti očito imaš za misiju navesti sve na mišljenje kako je Kuća zelenog čaja d.o.o. jedina tvrtka koja drži kvalitetne čajeve što jednostavno nije točno, te popljuvati svoju konkurenciju i osporiti mišljene ili znanje bilo koga tko ti se suprotstavi. Način na koji to radiš je beskrajno nepristojan i ne služi ti na čast. :flop:
Zapravo mi je iznimno drago da je netko napokon rekao kako nije zadovoljen vašim čajevima (Varlina prijateljica), jer zaista, zašto bi i bili. :ne zna:
Probala sam nekoliko vrsta čajeva iz Kuće zelenog čaja i moram priznati da mi se niti jedan nije svidio. Trenutno doma imam zeleni čaj s jasminom nedavno donesen iz Kine i moram priznati da se to dvoje ne može uopće usporediti. Vaši čajevi ovome nisu niti do koljena! I to je moje konačno mišljenje na koje imam pravo. ;)
Također, nije mi jasno zašto na internet stranici Kuće zelenog čaja d.o.o. nigdje ne piše tko je proizvođač čajeva koje uvozite, te kakvog je čaj porijekla. Ako mislite da je taj detalj vašim kupcima nebitan onda zaista podcjenjujete svoje mušterije. Drugim riječima, o kvaliteti i porijeklu čaja kupac vama može vjerovati samo na riječ, čemu ja nisam sklona, jer ne vjerujem ni jednom trgovcu kada pretjerano hvali ono što prodaje.
Ipak, ono što mi je najtužnije od svega je što ti, koji bi trebao biti promotor Kuće zelenog čaja i radiš za njih, imaš obraza ovdje u beskraj pljuvati po svakome tko ne voli proizvode koje vi držite.
Tek toliko da znaš, ne samo da više nikada neću nogom kročiti u vaš dućan ( u koji još nikada nisam ušla i zatekla drugog kupaca unutra), nego sam gotovo sigurna da ću na našem tržištu naći i kvalitetnijih čajeva i sigurno povoljnijih. :s
Toliko o reklami i antireklami. Uživaj u životu i nemoj prodavat muda pod bubrege. :top:
:kava:
Podravka nije konkurencija Kući zelenog čaja,a o Čajoteci mi se neda više pričati.uzmi u svakom dučanu koji prodaje čajeve sedam najpoznatijih čajeva(Sencha,Bancha,Kukicha,Gyokuro,Silver needle,Eral grey classic,English breakfast).Usporedi kvalitetu pa se javi.
Na svakom čaju u kZC-aja ti je naljepnica na kojoj piše proizvođač i zemlja porijekla.Nema nikakvih muljanja.možeš ti kupovati gdje želiš ali ako želiš najkvalitetniji čaj morat ćeš doći u Kuću zelenog čaja ili u neki od dućana koji prodaju njihove čajeve.Ne znam s kim se ti svađaš cijelo vrijeme?Jedino ti blatiš nekog na ovom forumu i izmišljaš toplu vodu.Svi su ostali pristojni.
Imaš dobrih biljnih čajeva za smirenje.

ssanja
30.01.2008., 21:31
Dva su načina priprave čaja:

1)infuzum - u hladnu vodu potopiti listiće,grijati do vrenja i pustiti da se ohladi do temp. kada se može konzumirati (za čajeve koji su od bilja koje ne sadrži C vitamin), kao i za one koje trebaju" pustiti" sluz(trputac,sljez)

2)"dekokt" - u ključalu vodu istresti listiće čaja,promiješati,isključiti izvor topline,ohladiti na temp. da se može piti.

Treći je način priprave čaja koji u sadrži C vitamin: ugrijati vodu do 50°C, ubaciti listiće čaja,poklopiti,pustiti da se ohladi na temp. da se može piti.
Zašto??

ZATO što se C vitamin uništava na temp. višim od 50°C!

Varla
30.01.2008., 22:52
:rofl: josipe, daj nam jos malo pricaj o kuci zelenog caja :D
...iako, za sada je jos smijesno (barem meni), ali moglo bi postati zbilja iritantno. u svakom slucaju, kao sto je Lena vec rekla, a mislim da bi se vecina slozila, da ovim svesrdnim pokusajima reklamiranja, i pljuvanja po svemu ostalom, radi izvrsnu anti-reklamu.

u cajoteci imaju meni izvrsne cajeve, a i prema meni su oduvijek bili puno puno puno ljubazniji nego u kuci zelenog caja. dapace, upravo sam se u kuci zelenog caja u par navrata okrenula i otisla zbog neljubaznosti, dok sam u cajoteci uvijek dobila super tretman (ostavila 20 ili 200kn...). bas bih se trebala jedan dan zaletiti, nemam vise caja od kokosa. :kava::cerek:

Shtefitza
31.01.2008., 02:44

Ma kakvi previse. :)

U AMericko literaturi cut ces da preporucuju 6 do 8 salica zelenog caja, za maksimalni ucinak, mozda je to malo previse kofeina, ali svakako je puno antioksidansa. Bijeli caj je jos njezniji s kofeinom, a pun antiksidansa.

Doduse, Ameri kad govore o jednoj salici, misle na dva i pol deci, tako da si ti tu negdje... :D

Hana_
31.01.2008., 19:17
..a i bila sam u kuci zelenog caja jucer
i samo mogu reci da su iznimno antipaticni

zena koja prodaje i zena koja sjedi na stolici
gledaju s visoka, nikakav osmijeh, nego im je na licu izraz : koji k...radis ovdje
totalno mrtvacka atmosfera, meni je bilo neugodno, jos sam se nesto nasalila i dobila ubojiti pogled :eek:

a caj mi je prefin :ne zna:

tough_cookie
31.01.2008., 20:21
htjela sam pustit da se rasprava razvija sama od sebe ... ali zao mi je da bilo tko ima potrebu pljuvati po bilo cemu/kome. svatko ima svoj ukus, svakome se nesto drugo svidja i potpuno je besmisleno bilo sto nametati ljudima oko sebe.

osobno imam dobro iskustvo sa kucom zelenog caja, a sto se biljnih, domacih cajeva tice, radije ih kupujem kod bakica na placu nego u ducanu u filter vrecicama, ali to ne znaci da cu ikome govoriti da mora isto tako postupati.

agresivno reklamiranje, kao ni napadanje, nije u redu, i bilo bi lijepo kad bi svi koji ovdje pisu toga bili svjesni.

ne smeta mi josipovo hvaljenje kuce zelenog caja, ali mi vise smeta to sto bas ruzno prica o ama bas svim drugim vrstama i proizvodjacima caja. ali isto tako mi se ne svidja sveopca hajka na njega.

ajmo natrag lijepo o caju, argumentirano i pristojno. :mudri:

Saharun
31.01.2008., 21:59
ajmo natrag lijepo o caju, argumentirano i pristojno. :mudri:

E pa ondak vako, ja ti lipo koji put popijen čaj, pa nemoš stalo pit vino :mig:, a kad pijen čaj, ondak pijen tri vrste čaja stalno, a nešto i povremeno.

Stalno pijem čaj od koprive, zeleni čaj i herbu, povremeno stolisnik, planinski kad mi zaškripe pluča od pušenja, i lipu.

Nikad ne mješam razne vrste čajeva i nikad ne pijem "voćne". "Voćni čajevi" za mene nisu čajevi, mislim čaj od breskve ili borovnice :confused: :rolleyes:

Čaj je tekučina koja treba čovjeku pomoći u bolesti i biti mu pri ruci kao preventiva u zdravlju. Imamo iskustva starijih koji nikada nisu pravili voćne čajeve. A mi izmišljamo toplu vodu.

Glede mješanja čajeva, postoje mješavine, ali su one obično za razne bolesti, a kako san ja zdrav ka dren ;kucaudrvo; još ih nisam probao.

Saireen
01.02.2008., 08:33
..a i bila sam u kuci zelenog caja jucer
i samo mogu reci da su iznimno antipaticni

zena koja prodaje i zena koja sjedi na stolici
gledaju s visoka, nikakav osmijeh, nego im je na licu izraz : koji k...radis ovdje
totalno mrtvacka atmosfera, meni je bilo neugodno, jos sam se nesto nasalila i dobila ubojiti pogled :eek:

a caj mi je prefin :ne zna:

ja sam skužila da tamo rade dvije različite žene, mislim da su sestre...jako su slične
jedna je jako ljubazna, a ova druga je užasno antipatična. zavisi na koga naletite

Shoki
01.02.2008., 09:13
ja sam skužila da tamo rade dvije različite žene, mislim da su sestre...jako su slične
jedna je jako ljubazna, a ova druga je užasno antipatična. zavisi na koga naletite

da, jedna je uvijek jako, jako ljubazna, priča sa mnom, preporuča čajeve... rođena trgovkinja, može me nagovoriti da potrošim brdo love.
Druga je... standardna prodavačica: izvolite što trebate... izvolite... hvala i doviđenja. ne mogu reći da je antipatična, samo nije toliko srdačna i ne unosi se toliko.

deedeedee
01.02.2008., 09:23
samo da se javim i mahnem :W svim ljubiteljima čaja. :zubo:
evo, upravo pijem zeleni i čitam forum. :cerek:

samo da vas pitam, kakve točno koristi i štete ima zeleni čaj? čisto da znam. :)

Lena Leh
01.02.2008., 13:52
Ovome se valjda može vjerovati. ;)
Zeleni čaj (http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12826&)

deedeedee
01.02.2008., 14:57
hvala. :kiss:

malo me zabrinula ova rečenica: "konzumiranjem crnog čaja rizik za oboljenje od nekih vrsta karcinoma može povećati."
:eek:
:tuzni:

Lena Leh
01.02.2008., 15:17
hvala. :kiss:

malo me zabrinula ova rečenica: "konzumiranjem crnog čaja rizik za oboljenje od nekih vrsta karcinoma može povećati."
:eek:
:tuzni:

Nema na čemu! :grli:
Kao što rekoh, 'valjda može vjerovati', jer iskreno, tko zna što je istina i tko sve provodi istraživanja. Sve to uzeti u obzir sa dozom opreza i sumnje. Ipak, ne vjerujem da piješ toliko crnog čaja da bi se trebala brinuti. :mig:

Špičasta*
01.02.2008., 19:51
Imam jedno pitanje koje me već duže vrijeme muči. Povremeno posjećujem kineske restorane (u Zagrebu) i svaki put naručim zeleni čaj s jasminom (mislim da i nemaju drugi). E sad... svi znamo da se kod pripreme zelenog čaja mora voditi računa da voda ne bude kipuća i da čaj ne stoji više od nekoliko minuta. U restoranu čaj uvijek dobijem u onim njihovim bijelim čajnicima (valjda od 1/2 litre) i unutra lijepo pliva čaj, djeluje o.k., fini listići s par pupoljaka jasmina. Kao prvo voda je garant previše vruća jer je na stol došla skoro kipuća, a osim toga kako ja mogu popiti tu količinu čaja a da ne stoji pola sata unutra? Mislim, prvu šalicu natočim odmah, treba bar 10 minuta proći da je uopće mogu popiti, a dok popijem sve iz čajnika... fakat pola sata. I kak sad to?:confused:

Lena Leh
01.02.2008., 20:37
Moja majka je nedavno bila u Kini. U više navrata se uvjerila da Kinezi upravo tako piju zeleni čaj. I baš obožavaju taj s jasminom. Oni ne vade van listiće, jednostavno ostave da plivaju. Imam takav čaj doma i mogu ti potvrditi da je i nakon pola sata još uvijek ukusan. Nema gorčine niti ičeg drugog. Kinezi najbolje znaju što je kvalitetan zeleni čaj i kako se najbolje spravlja. Ja im vjerujem. ;)

Ipak, moram reći da ti listići nisu nimalo nalik onome što se kod nas može kupiti. Pa pretpostavljam da se ovo kod nas ipak mora izvaditi nakon 3 minute. :(

Špičasta*
01.02.2008., 21:52
Da, istina je da je taj čaj pitak i nakon pola sata stajanja, a ove koje ja kupujem (skoro uvijek u Kući zelenog čaja:)) skoro mogu baciti ako zaboravim pa mi malo duže odstoji. Čudno. Zato moram priznati da sve više pijem bijele čajeve i njihove mješavine jer su blažeg okusa, White perl of Fujian mi je nenadmašan:s

Lena Leh
01.02.2008., 22:15
U biti sad si mi dala super ideju! Probat ću se skompati s nekim Kinezima pa da od njih kupujem taj čaj. Mislim da oni to nabavljaju za restoran od doma iz Kine. Jer već vidim da će mi faliti kad ovaj popijem. :tuzni:

Moja ovisnost:
http://img.photobucket.com/albums/v283/hstublic/zel_aj_jasmin.jpg
To je zeleni čaj s jasmonom u kuglicama. Dovoljno je 4-5 kuglica za jednu veću šalicu. http://www.pic4ever.com/images/bliss.gif

deedeedee
01.02.2008., 22:46
pih, a ja pijem običan, Podravkin. :brukica:

koliko bi mi para trebao da se bacim u jedan ozbiljan zeleni čaj hobi (a da je dostupno u Zagrebu)? :cerek:

Varla
02.02.2008., 01:58
pih, a ja pijem običan, Podravkin. :brukica:

koliko bi mi para trebao da se bacim u jedan ozbiljan zeleni čaj hobi (a da je dostupno u Zagrebu)? :cerek:

...hmmm...(meni je podravkin prije los nego obican. bas taj zeleni, ne znam zasto, neki drugi podravkini su mi cak ok.)

ozbiljan zeleni caj hobi? pa...kreni polako. sa 100, mozda 200 kuna, i nekoliko razlicitih vrsta. prodji do cajoteke i kuce zelenog caja, uzmi po 50g od par razlicitih, ima i u mulleru i drugim trgovinama ok cajeva, twinings cak imaju ono pakiranje sa po nekoliko vrecica svih vrsta koje imaju u asortimanu, pa probavaj dok ne vidis sto ti najbolje pase.

(:racuna da bi skuzila da doma ima tisucu kuna samo "u cajevima": :D uf! ovisna sam...jako :cerek: )

deedeedee
02.02.2008., 07:23
baš mi je sladak ovaj topik. :)

ok. onda želim preporuke koji su najbolji u Kući zelenog čaja. :)

Špičasta*
02.02.2008., 09:04
http://www.pic4ever.com/images/bliss.gif[/img]

Ahhh, prekrasno, meni je jedan kolega svojedobno iz Kine donio 5-6 savršenih čajeva u prekrasnim kutijicama. Bilo mi ih je žao piti kakvi su bili:cerek: Jedan je bio sa puno sitnih ružičastih ružinih pupoljaka. A miris:Slin::Slin: Takvih ovdje nema.

Špičasta*
02.02.2008., 09:14
baš mi je sladak ovaj topik. :)

ok. onda želim preporuke koji su najbolji u Kući zelenog čaja. :)

Sve ovisi o ukusu. Ima puno cijenjenih i skupih čajeva koji su meni tak-tak. Npr, crni čajevi su mi jednostavno preteški, ne volim ih i ne pijem. I oolong isto.
Od bijelih mi je odličan Silver moon i White peal od Fujian, od zelenih Rose of Orijent, jasmin...
Imaš i odličnih mješavina sa rooibos čajem npr. African star, Kokos mandel itd.

Lena Leh
02.02.2008., 13:27
Ahhh, prekrasno, meni je jedan kolega svojedobno iz Kine donio 5-6 savršenih čajeva u prekrasnim kutijicama. Bilo mi ih je žao piti kakvi su bili:cerek: Jedan je bio sa puno sitnih ružičastih ružinih pupoljaka. A miris:Slin::Slin: Takvih ovdje nema.
Da, znam. :tuzni: : susjedi Kinezi moji budući najbolji prijatelji : :D

Sve ovisi o ukusu. Ima puno cijenjenih i skupih čajeva koji su meni tak-tak. Npr, crni čajevi su mi jednostavno preteški, ne volim ih i ne pijem. I oolong isto.
Od bijelih mi je odličan Silver moon i White peal od Fujian, od zelenih Rose of Orijent, jasmin...
Imaš i odličnih mješavina sa rooibos čajem npr. African star, Kokos mandel itd.
Od crnih mi je jedan jedini na prvom mjestu i nenadmašan Earl Grey! :s
Drugi po redu je sigurno crni čaj s bademima, ima onako miris i okus marcipana. Crne čajeve često pijem s mlijekom i to mi je jednostavno super! Probaj tako Špičasta*, možda zvuči čudno, ali mene onda takav čaj asocira na kakao. :top:

mexomag
02.02.2008., 19:38
Da li je netko probao das gesunde čajeve iz Dm-a? Zena kupila tri vrste

1. komorač, anis, kim i taj mi je jako dobar onak umiruje i super je prije spavanja
2. posni čaj sastoji se od mate (juznoamerička biljka), lišće koprive, lišće paprene metvice, limunska trava. Namijenjen je ublazavanju zeđi kod posta. Nisam još probao.
3. Čaj od zelene zobi i koprive. Idem sad probat.

:)

Špičasta*
02.02.2008., 19:44
Meni su ti čajevi iz DM-a o.k. (koliko mogu biti instant čajevi iz vrećice). Osim što mi je komorač inače:rigo: ovi ostali su blagog okusa i mogu poslužiti svrsi.

Cruela
04.02.2008., 08:09
kupila ritualsov zeleni caj sa jasminom. prekrasno!

Špičasta*
04.02.2008., 15:49
:top:[QUOTE
Od crnih mi je jedan jedini na prvom mjestu i nenadmašan Earl Grey! :s
Drugi po redu je sigurno crni čaj s bademima, ima onako miris i okus marcipana. Crne čajeve često pijem s mlijekom i to mi je jednostavno super! Probaj tako Špičasta*, možda zvuči čudno, ali mene onda takav čaj asocira na kakao. :top:[/QUOTE]

Probala sam Earl Grey s bergamotom i nekakav crni cejlonski, oba s mlijekom i moram priznati da su sasvim dobri:top:

Devlyn
04.02.2008., 20:38

Upravo si ga radim. :mig:

Lena Leh
05.02.2008., 17:04
]
Probala sam Earl Grey s bergamotom i nekakav crni cejlonski, oba s mlijekom i moram priznati da su sasvim dobri:top:

Baš mi je drago! :mig:

Saharun
05.02.2008., 18:12

vezeno za zeleni čaj;

Zeleni čaj zaustavlja rast tumora prostate

Istraživanje je provedeno tijekom 12 godina, na uzorku od 50 000 muškaraca iz svih krajeva Japana.

Zdravko Balen, dr.med. / MojDoktor

Redovito konzumiranje zelenog čaja zaustavlja razvoj raka prostate, pokazuju rezultati studije ministarstva zdravlja Japana.

Istraživanje je provođeno tijekom 12 godina, na uzorku od 50 000 muškaraca iz svih krajeva Japana, koji su bili u dobi između 40 i 69 godina.

Rezultati govore da su osobe koje piju manje od jedne šalice zelenog čaja dnevno izloženije pobolu od raka prostate lokaliziranog van prostatne žlijezde. Opasnost od razvoja te vrste raka smanjena je drastično među muškarcima koji su pili dnevno više od pet šalica zelenog čaja.

Redovito konzumiranje zelenog čaja nije nimalo utjecalo na razvoj raka lokaliziranog unutar čahure prostatne žlijezde.

Znanstvenici su došli do zaključka da supstanca katehin, koja se nalazi u zelenom čaju, može neutralizirati faktore koji potiču razvoj raka prostate.

http://www.javno.com/hr/zivot/clanak.php?id=120993

Shtefitza
10.02.2008., 05:49
Povremeno posjećujem kineske restorane ...

U restoranu čaj uvijek dobijem u onim njihovim bijelim čajnicima ...

i unutra lijepo pliva čaj, djeluje o.k., fini listići s par pupoljaka jasmina. Kao prvo voda je garant previše vruća jer je na stol došla skoro kipuća, a osim toga kako ja mogu popiti tu količinu čaja a da ne stoji pola sata unutra?

To sam se i ja uvijek pitala. Ne samo da njihovi listici stoje duze u cajniku, nego i ne budu toliko gorki ko onaj caj kojeg napravim doma. Jednom sam u restoranu zamolila da mi pokazu koji caj koriste za napravit njihov zeleni caj s jasminom i na moje zaprepastenje imali su onu jeftinu limenu narancastu kutiju. Onda sam se jos malo raspitivala i propitkivala i zakljucila da oni ne stavljaju jednu zlicu caja na 2,5 deci vode, nego samo par listica na jednu salicu. Na taj nacin moze... :D

Osim toga, bila sam u nekim teahouse koji sluze svjezi caj u salici, vruca voda, poklopljena porculanskim poklopcicem kojim odguravas listice da ti ne udju u usta dok pijes, dolijevas jos vruceg caja i srces ga tako vruceg. Ako duze cekas da se ohladi, postat ce gorak, tako da je ovako vruc fini, ali mislim da se treba razvit nacin srkanja da se ne opeces... :lol:

Špičasta*
11.02.2008., 18:14
To sam se i ja uvijek pitala. Ne samo da njihovi listici stoje duze u cajniku, nego i ne budu toliko gorki ko onaj caj kojeg napravim doma.

Upravo sam zbog te gorčine uglavnom prešla na bijele čajeve i mješavine bijelih i zelenih. Treba se stvarno potruditi i pažljivo dozirati količinu listića, temperaturu vode i minutažu da ne bude gadno gorak.

Shtefitza
15.02.2008., 20:37
Je, istina je. Kad sama doma radim zeleni ili bijeli caj, cekam da se temperatura spusti na barem 70 C, a moze i biti u sezdesetima (imam termometar, inace je dovoljno ostaviti pet minuta da se ohladi), pa pazim da ne drzim caj unutra duze od dvije minute. Ali oni u kineskim restoranima nista ne paze, a svejedno im nije pregorak.

Onda sam zakljucila nakon propitkivanja po restoranima i razgovora sa azijatima, da oni koriste PUNO MANJE listica caja u svom caju, pa se ta gorcina nekako razrijedi. Jedna zenskica na poslu, uzme tri deci vruce vode i samo pet sest listica zelenog caja sa jasminom. Probala sam, i stvarno radi. Lagani mirisni okus... nije pregorak.

Tako da sad ili radim onu moju konkokciju sa mjernim jedinicama ili ovu jednostavnu varijantu sa par listica. :rofl:

Špičasta*
19.02.2008., 20:57
A sad malo o čaju-nečaju. Menta je meni uvijek ugodna za popiti, ali što je egipatska menta iz Kuće zelenog čaja... savršenstvo. Neki dan sam je kupila za probu makar sam si mislila ono.. menta je ipak samo menta, ali nije...:mig:

I jedan veliki minus za Kuću zelenog čaja. Vidim da su ovdje neki pisali o neljubaznoj prodavačici. Budući da ja uvijek šaljem mužića (sa popisom!) da mi kupi čajeve nisam imala iskustava. Međutim, neki dan se moja kolegica s posla jako zainteresirala "kaj to tak uvijek fino miriši u tvojoj sobi" (a ne koristim parfem) i zamolila me da joj kažem gdje i koje čajeve kupujem. Naravno, odgovor je bio Kuća ....
Napisala sam joj nazive 3 čaja kao must have, a ostalo neka pita u dućanu, malo se posavjetuje, pomiriši i tako to. Vratila se sa spomenuta 3 čaja vidno razočarana jer je htjela kupiti barem još 4-5, ali je prodavačica (po njenim riječima) bila totalno nezainteresirana i hladna. Šteta.

Hana_
20.02.2008., 00:05
da, nadam se da cita ovo

btw cini mi se da je to sefica, znaci nista od novog prodavaca

par mojih frendica, a i ja - necemo tamo vise kupovati, okej je i u frankopanskoj

labyrinth_d
20.02.2008., 14:52
Ali treba piti onaj 100% čaj, koji morate cijediti i sve to, a ne one iz filtera: ako je npr. od brusnice, ima je samo 14% ili manje. Ja volim sve čajeve i uživam ih piti. Imam jedan fini crni, dobila sam na dar. Crni caj sri lanka s pralinama, komadicima badema, komadicima jagoda i listici cvjetova ruze - jako je fin, u tamnozelenom pakiranju, ako nadjete, probajte!

ivi2
20.02.2008., 15:35
Ljudi jel netko mozda zna gdje mogu kupiti teekanne brain power?trazila sam u coffe&tea house franja u ilici jer je franja navodno njihov jedini zastupnik u hrv,ali nema,,nakon toga sam bila u lovackom rogu pa u mulleru,dmu,merkatoru,,ma ne znam gdje nisam,ali nigdje ga ne mogu pronaci,,,nadam se da ce netko znati gdje to mogu nabaviti?Tnx

Špičasta*
20.02.2008., 18:23
Ljudi jel netko mozda zna gdje mogu kupiti teekanne brain power?Tnx

Ja sam ga svojedobno kupovala u DM-u, i u Mulleru na Trgu. Možda je samo privremena nestašica. Nije to baš nešto što se isplati tražiti, postoji 1001 bolji čaj. Naravno, ako je tebi tako posebno dobar napravi si zalihu kad ga pronađeš.

Špičasta*
20.02.2008., 19:50
ako je npr. od brusnice, ima je samo 14% ili manje.

Ovo je još dobro, Podravkin "čaj od brusnice" se samo tako zove, naime ima CIJELIH 1% brusnice!!! Taj "slučaj" je čak bio u emisiji Potrošač (tako nekako).

littlefoot78
20.02.2008., 21:43
Ovo je još dobro, Podravkin "čaj od brusnice" se samo tako zove, naime ima CIJELIH 1% brusnice!!! Taj "slučaj" je čak bio u emisiji Potrošač (tako nekako).

Skužila sam ja po okusu da nekaj ne štima...:rolleyes:

Špičasta*
22.02.2008., 20:18
Malo sam proguglala da vidim što nudi ta Čajoteka u Frankopanskoj ali mi se čini da imaju puno manji izbor u odnosu na Kuću zelenog čaja. Ima li u dućanu više vrsta čajeva? Ima li netko kakvu preporuku?

josip1980
27.02.2008., 17:16
Malo sam proguglala da vidim što nudi ta Čajoteka u Frankopanskoj ali mi se čini da imaju puno manji izbor u odnosu na Kuću zelenog čaja. Ima li u dućanu više vrsta čajeva? Ima li netko kakvu preporuku?

Probaj Japansko blago i white pearl of fujian u Kući zelenog čaja,a upravo su dobili i žuti čaj koji jos nisam stigao probati,ali svi govore da je sjajan.

morino
27.02.2008., 17:35
domaća menta zakon

Špičasta*
27.02.2008., 18:55
Probaj Japansko blago i white pearl of fujian u Kući zelenog čaja,a upravo su dobili i žuti čaj koji jos nisam stigao probati,ali svi govore da je sjajan.

Ova prva dva čaja su mi izvrsna i već ih neko vrijeme pijem:) Kakav je taj žuti? Mislim, kojim postupkom se dobiva i u koju skupinu čajeva spada?

Špičasta*
27.02.2008., 18:57
domaća menta zakon

Da, domaća menta je definitivno zakon, ali ova egipatska ima drugačiju aromu, puniju i manje "pepermintastu" kao menta bez "peper":rofl:

josip1980
27.02.2008., 19:42
Da, domaća menta je definitivno zakon, ali ova egipatska ima drugačiju aromu, puniju i manje "pepermintastu" kao menta bez "peper":rofl:
Ovo sam nasao na netu:

Yellow Tea (Golden Needles) is a non-fermented or non-oxidized tea. It is very similar to Green Teas except with an additional step that results in the finished tea leaves having a natural light yellow color. Golden Needles also known as Jin Yin Zhen consists of only singular young tender buds hand picked before they open and mature. During the imperial period in China, Yellow tea was highly prized for this slight yellow tea leaf color, the color of royalty.

Tea brewed from these buds have a pale yellow hue with a light honey-sweet scent. Its taste is delicate with a clean mellow sweetness. The aftertaste is lightly sweet and refreshing.

Špičasta*
27.02.2008., 20:18
Ooooo, taj žuti se mora probati:klopa: zvuči odlično, nešto slično bijelom , vjerojatno.

Cerera
28.02.2008., 22:14
U koje cajeve stavljate rum?
Ja vecinom pijem kafu s rumom, ali kako u posljednje vrijeme prelazim na cajeve (one u vrecici :() zanimalo me da li neke cajeve kombinirate s rumom.

*Fay*
29.02.2008., 01:04
Ja vecinom pijem kafu s rumom, ali kako u posljednje vrijeme prelazim na cajeve (one u vrecici :() zanimalo me da li neke cajeve kombinirate s rumom.

U nijedan. Bljak.

Shtefitza
29.02.2008., 03:31

Ljudi stavljaju rum u crni caj. Ili sipkov. Vecinom zimi, da se ugriju.

Jedna ruskinja mi je pricala da bi je mama doma zimi docekala (kad bi se vratila s fakulteta, nakon dva sata vucaranja po autobusima, svakodnevno) kuhanim pivom. Da se ugrije. A subote je provodila s frendicama kod sebe doma pijuci votku. Pred mamom i tatom. Haha. A tata je umro od... pogadjate od cega... ciroze jetre.... :rofl: :(

Pardoncek na digresiji...

josip1980
29.02.2008., 10:43

Crni čaj je dobar s rumom.Meni su najdrazi Milima i English Breakfast
pređi ti rađe na čajeve u rinfuzi.

tough_cookie
29.02.2008., 17:17
Crni čaj je dobar s rumom.Meni su najdrazi Milima i English Breakfast
pređi ti rađe na čajeve u rinfuzi.

josipe, molim bez pretjeranog reklamiranja. ok, ovdje ga nema, ali vec naslucujem sto ce ti biti sljedeci korak. :no:

mozes preporuciti cajeve, ali neka ljudi sami odluce gdje ce ih kupovati. ok?

hvala!

Špičasta*
29.02.2008., 19:30
Vidim da se već nekoliko puta povlačilo pitanje čaja u rinfuzi kontra čaja u filter vrećicama. Mislim da se ovdje svi slažu sa činjenicom da se u filter vrećice pakiraju u stvari otpadci, odnosno najlošiji dijelovi lišća.
Naravno, i zeleni čaj u filter vrećicama je još uvijek zeleni čaj ali neosporno lošije kvalitete od onog najskupljeg, cjelovitih, neoštećenih listova.
Međutim, budući da se život sastoji od stalnih kompromisa :rolleyes: imam jedno rješenje kojim se stalno koristim, pogotovo na poslu.
Vjerojatno većina nas nije u mogućnosti na poslu paradirati sa čajem u kutijici, cjediljkom, čajnikom itd. U Kući zelenog čaja a i u DM-u (jeftinije je) ima vrećica za čaj od nebijeljenog papira u koju stavim količinu čaja koju prilagodim veličini šalice, zavežem i samo prelijem kipućom vodom. Praktično, jednostavno i čisto, na kraju je samo frknem u smeće. Moja šalica je veličine prosječne kahlice:rofl: Naravno da baš nije po regulama čajne ceremonije ali je kompromisno rješenje.:top:

josip1980
01.03.2008., 09:05
Vidim da se već nekoliko puta povlačilo pitanje čaja u rinfuzi kontra čaja u filter vrećicama. Mislim da se ovdje svi slažu sa činjenicom da se u filter vrećice pakiraju u stvari otpadci, odnosno najlošiji dijelovi lišća.
Naravno, i zeleni čaj u filter vrećicama je još uvijek zeleni čaj ali neosporno lošije kvalitete od onog najskupljeg, cjelovitih, neoštećenih listova.
Međutim, budući da se život sastoji od stalnih kompromisa :rolleyes: imam jedno rješenje kojim se stalno koristim, pogotovo na poslu.
Vjerojatno većina nas nije u mogućnosti na poslu paradirati sa čajem u kutijici, cjediljkom, čajnikom itd. U Kući zelenog čaja a i u DM-u (jeftinije je) ima vrećica za čaj od nebijeljenog papira u koju stavim količinu čaja koju prilagodim veličini šalice, zavežem i samo prelijem kipućom vodom. Praktično, jednostavno i čisto, na kraju je samo frknem u smeće. Moja šalica je veličine prosječne kahlice:rofl: Naravno da baš nije po regulama čajne ceremonije ali je kompromisno rješenje.:top:

Stvar je u tome da se na sva zvona reklamira zeleni caj kao zdravi napitak i onda ljudi kupe caj u filter vrecici i kazu:Pa ovo ima odvratan okus.puno ljudi ne zna da postoji caj u rinfuzi i da je puno kvalitetniji.
Zato to treba stalno naglasavati dok se ne donese zakon kojim se prasina iz filter vrecica nece smijeti zvati cajem:)

Špičasta*
01.03.2008., 09:32
A čuj Josipe, to je već priča za sebe o kojoj bi se dalo dugo raspravljati, mislim da bi se teško uklopilo u ovu temu. Što got neki pričali, kvalitetne, a pogotovo vrhunske stvari imaju svoju cijenu. Od cipela i satova do čajeva. Za očekivati je da nećeš dobiti vrhunski čaj u kutiji s filter vrećicama za 20 kuna. Istinski ljubitelji čaja to znaju. A da ne pričam o famoznom "ledenom čaju" odnosno zašećerenoj vodici koju ljudi kupuju misleći da to ima nekakave veze sa čajem.:bonk:

josip1980
01.03.2008., 10:06
A čuj Josipe, to je već priča za sebe o kojoj bi se dalo dugo raspravljati, mislim da bi se teško uklopilo u ovu temu. Što got neki pričali, kvalitetne, a pogotovo vrhunske stvari imaju svoju cijenu. Od cipela i satova do čajeva. Za očekivati je da nećeš dobiti vrhunski čaj u kutiji s filter vrećicama za 20 kuna. Istinski ljubitelji čaja to znaju. A da ne pričam o famoznom "ledenom čaju" odnosno zašećerenoj vodici koju ljudi kupuju misleći da to ima nekakave veze sa čajem.:bonk:

Istinski ljubitelji to znaju,ali 90% ljudi koji misle da se caj pije sa kriskom limuna i to samo kad si bolestan ne znaju nista o tome.Zato i postoje forumi gdje ih se moze educirati.Kad mi netko kaze da ne voli caj ja mu uvjek kazem:to je vjerojatno zato sto nikad nisi pio pravi caj.
Ljeti nitko ne pije caj jer je to kao topli zimski napitak,a svi piju kavu.Nema logike.
Caj je najzdravije piti ljeti.

Špičasta*
01.03.2008., 12:26
Istinski ljubitelji to znaju,ali 90% ljudi koji misle da se caj pije sa kriskom limuna i to samo kad si bolestan ne znaju nista o tome.Zato i postoje forumi gdje ih se moze educirati.Kad mi netko kaze da ne voli caj ja mu uvjek kazem:to je vjerojatno zato sto nikad nisi pio pravi caj.

Sve je to točno, ali mislim da si u jednoj stvari u zabludi:) Jesi li ikada čuo za onu "bisere pred svinje" - ne mislim to u lošem smislu, ali neki ljudi će jednostavno rađe popiti pivu nego čaj kako got on dobar bio i neće se oduševiti okusom vrhunskog čaja. Mislim da to ima veze i sa lifestile-om. Neki ljudi su vrhunski poznavatelji skupih konjaka a meni je vrhunski konjak i jeftina rakija isto - nešto što nikada ne bih popila.:p Kužiš kaj hoću reći - svakome svoje!

Jelica Izjelica
04.03.2008., 19:33
Nisam još bila u kući zelenog čaja, no po vašoj preporuci, otići ću tamo po egipatsku mentu. Meni je ogromno otkriće jasmine delight iz Rituals-a, čaj je fantastičan! Imam i emperors dream, koji mi nije previše drag, te bijeli čaj Cool dragon, njega također preporučam. Oba čaja toliko divno mirišu da stalno njuškam te vrećice :)
Čaj je pakiran u folije od cca 25 malih piramidica. Te piramidice sam po prvi put vidjela u nizozemskoj i super su mi.

Špičasta*
04.03.2008., 20:45
Čaj je pakiran u folije od cca 25 malih piramidica. Te piramidice sam po prvi put vidjela u nizozemskoj i super su mi.

Kak izgledaju te piramidice? Gdje kažeš da si to kupila?:moli:

Jelica Izjelica
04.03.2008., 21:44
to su male vrećice u obliku piramidica; materijal je poput finog, glatkog tila. kupila sam u rituals shopu u avenue mallu. oni drže neke kozmetičke proizvode pa imaju i te čajeve. mislim da imaju i dućan na početku stare vlaške.

Shtefitza
05.03.2008., 01:17
Piramidice vidjam od prije godinu dvije. Izmislili su ih jer u njih mogu staviti caj malom bolje kvalitete, malo krupnije mrvice nego u one plosnate vrecice i lakse caj obavije vrelom vodom i pusti svoje ekstrakte...

Bolje nego obicna vrecica, jos uvijek nija kao caj u listicu. Ali je prakticno. :)

sunco-kret
05.03.2008., 03:41
to su male vrećice u obliku piramidica; materijal je poput finog, glatkog tila. kupila sam u rituals shopu u avenue mallu. oni drže neke kozmetičke proizvode pa imaju i te čajeve. mislim da imaju i dućan na početku stare vlaške.
super, odoh tražiti, ako ne nađem ponovo te kontaktiram:)

Jelica Izjelica
05.03.2008., 08:13
važi:top: javi koji si kupila i kakav je

sunco-kret
06.03.2008., 08:59
Ljeti nitko ne pije caj jer je to kao topli zimski napitak,a svi piju kavu.Nema logike.
Caj je najzdravije piti ljeti.

slažem se, i ja sam čajopija, i diže mi se kosa od komentara "ja ne volim" a ne zna ni o čemu govori

Jacques Cousteau
19.03.2008., 10:11
Opet ja o Lapsangu... Pio sam Lapsang souchong iz Kuće zelenog čaja, pio sam Lapsang souchong iz Čajoteke. Ovaj iz Čajoteke mi se više sviđa, postoji dosta primjetna razlika u ukusu. Kakva su vaša iskustva sa Lapsangom, jel pije netko uopće to?

nika007
19.03.2008., 17:49
ne pijem često čajeve,
ali najdraži su mi od brusnice i oni gdje su u kombinaciji jabuka i cimet :klopa:

Shtefitza
19.03.2008., 21:52
Kakva su vaša iskustva sa Lapsangom, jel pije netko uopće to?

Ja ne!!! :eek:
Brrrr.... :rofl:

Jucer sam kupila cetiri mlada zelena caja. Prvi put da cujem da caj, kao i vino, moze biti mlad, pije se dok ne dodje sezona "zrelog" caja. Ovom mladom caju rok trajanja izlazi krajem travnja. Do tada cu ga sigurno popiti (pijem barem dvije tri salice zelenog na dan). Mirisi po sencha, ali je jos blazi. Otkrila sam novu cajoteku u mom gradu. :cerek:

tough_cookie
19.03.2008., 22:03
Ja ne!!! :eek:
Brrrr.... :rofl:

Jucer sam kupila cetiri mlada zelena caja. Prvi put da cujem da caj, kao i vino, moze biti mlad, pije se dok ne dodje sezona "zrelog" caja. Ovom mladom caju rok trajanja izlazi krajem travnja. Do tada cu ga sigurno popiti (pijem barem dvije tri salice zelenog na dan). Mirisi po sencha, ali je jos blazi. Otkrila sam novu cajoteku u mom gradu. :cerek:

:zavidna:

(iako ne kuzim zakaj ne volis lapsang souchong :ne zna: )

Shtefitza
20.03.2008., 06:28
:zavidna:

(iako ne kuzim zakaj ne volis lapsang souchong :ne zna: )

Ma mogu ga popit recimo poslije tezeg rucka: pecenka s krumpirima, stojaznam... onda jedna salica lapsang souchonga moze proci. Ali ovako, popodne, iz cista mira... pa miris po slanini iz salice caja - :eek: - A, ne! :D :D

Jacques Cousteau
21.03.2008., 13:11
... pa miris po slanini iz salice caja - :eek: - A, ne! :D :D
Slanini? :) Prije bih rekao da se osjeti po pušnici, ili na dim, ali slanina... :))

A ti, tough_cookie? Piješ Lapsang?

renata33
21.03.2008., 13:40
zna li itko adresu ljekarne u splitu gdje se može kupiti taheebo čaj?

tough_cookie
21.03.2008., 14:57
Slanini? :) Prije bih rekao da se osjeti po pušnici, ili na dim, ali slanina... :))

vec dugo nisam, nema ga bas svugdje za nabavit a meni cajoteke nisu uvijek usput (a ni ne sjetim se :ne zna: ).

kad sam ga prvi put probala, bio mi je divan, bas kao sto kazes, vise dim nego slanina (iako meni ni slanina ne bi smetala :mig: :rofl: ).

meni je super kombinacija bila piti ga i paralelno jesti dimljene bademe :Slin:

Shtefitza
21.03.2008., 16:32

Brrrrr... nemoj me podsjecati!! :D :D :D

Shtefitza
21.03.2008., 16:33
meni je super kombinacija bila piti ga i paralelno jesti dimljene bademe :Slin:

Ajd' morat cu to probati. :D Ali svejedno, nakon teskog i obilnog rucka. :rofl:

Varla
23.03.2008., 11:32
cotton candy i reader, uopce se ne cudim da vam je zeleni caj odvratan ako pijete frankov. probala sam ga jednom, i to zbilja nije za pit. preporucila bih vam da prvom prilikom odete pravac Cajoteka, ili kuca zelenog caja. cajevi tamo su neusporedivo bolji! a i inace, iz mog iskustva, sve je bolje od franka! (ovo posebno vrijedi za njihov zeleni caj, inace se jos i da naci poneki koji je ok). twinings, teekane, lipton, bilo sto...

reader, u dm-u ima za kupiti samo "filtera", tj. filter vrecica, u koje onda mozes staviti listice da se ne trebas zezati sa cijedjenjem i slicno.

ela
24.03.2008., 14:05
mene sad zanimaju čajevi otkako sam pronašla stranicu Čajoteke. zanima me je li netko probao Gyokura i je li to isti čaj kao i Chun mee? Piše da je isti, jedan je iz Japana, drugi iz Kine, ali je prilična razlika u cijeni. Zanima me neki Rooibos čaj koji ima voćni okus jer je navodno sam dosta neukusan. Isto su mi rekli i za Maate, da ima okus ko neka travuljaga, ali da ima svih 20 bitnih aminokiselina jel netko to probao. kakvi su dojmovi?

ela
25.03.2008., 18:10
danas sam kupila Pai mu tan, kad ga toliko hvale da ima puno antioksidansa više nego crni i zeleni čaj skupa. Dobar, blag.
E sad još trebam isprobat Rooibos red fruits, taj miriše pol metra oko sebe. :)

chimavizza
25.03.2008., 20:21
ja sam se uvjerila u djelotvornost dva čaja : stolisnik i kopriva. i to prirodne pijem, ne u filter vrećicama. stolisnik izvrstan za želučane i crijevne probleme, te menstrualne tegobe a kopriva za cirkulaciju, mokračne kanale, čišćenje organizma i krvi . ta dva ne mjenjam ni za što na svijetu:top:

i još povremeno pijem zeleni čaj :)

ela
25.03.2008., 20:28
Meni je zeleni čaj zakon iako sam do sad uvijek pila samo iz filter vrećice.

Zanima me što ti točno radiš s koprivom? Je li je sama nabereš i posušiš i koji dio biljke? ili je kupiš na placu? kako djeluje?

tough_cookie
25.03.2008., 20:54
ja sam se uvjerila u djelotvornost dva čaja : stolisnik i kopriva. i to prirodne pijem, ne u filter vrećicama. stolisnik izvrstan za želučane i crijevne probleme, te menstrualne tegobe a kopriva za cirkulaciju, mokračne kanale, čišćenje organizma i krvi . ta dva ne mjenjam ni za što na svijetu:top:

i još povremeno pijem zeleni čaj :)

jel ovo dvoje pijes kontinuirano (sa ili bez pauze?) ili povremeno, po potrebi?

argentina
26.03.2008., 11:30
ja sam se doslovce navukla na zdrave čajeve i ne prodje dan da ne popijem ili zeleni caj, ili brusnicu, kadulju, mjesavinu za želudac.
to mi je glavno :kava:

i jos jedna stvar - od kad sam otkrila fiter vrecice u dm-u, kupujem caj u rinfuzi, tj. onaj koji nije u vrecicama :cerek:

inace, cula sam da stolisnik pomaze kod neplodnosti. zapravo, jednoj curi je pomogao.

rosa_salvaje
27.03.2008., 07:49
Nisam baš ništa konkretno našla o čaju od lovorovog lista, ali lovor sam po sebi ima puno korisnih djelovanja.

Meni lovor daje super okus hrani, ali uopće ga na mogu zamisliti kao čaj.

rosa_salvaje
27.03.2008., 07:57
I ja sam se totalno navukla na čajeve, pogotovo u rinfuzi i svako malo probam neki novi. Uvijek bih preporučila prirodne, i bez vrećica i dodataka...
Evo jeoš jedan link:

čajevi (http://www.covermagazin.com/cajevi.php)

babacha
27.03.2008., 10:48
Ja sam se odavno "navukla" na čajeve i probala stvarno masu njih i na svakave načine.O ukusima se ne raspravlja , svakom je nešto jako dobro što još ovisi i o raspoloženju ,ali i kvaliteti čaja.Moje iskustvo mi govori da je najfiniji čaj onaj od svježe ubranog bilja(koji se može tako pripremiti) ili ako je sušeni svakako mora biti u rinfuzi i mora biti čisti pripravak,a ne neka mješavina.Ja sam vremenom proučavajući čajeve naučila sakupljati neke od biljaka i pripremiti ih za čuvanje.Pa tako volim domaći šipak,mentu,divlju mentu,kamilicu,stolisnik,lipu,bazgu,neven,borovnic u,čaj od borovih iglica...
Dakle sve što se može naći u prirodi.
Čaj je najbolje piti bez šećera,a ako ne možete bez zaslađivača onda med.Koji med ? E pa to je sasvim jedna druga priča.Volim i čaj s mlijekom i vrhnjem onako English style,kada je vani magluština.Prava stvar za dušu i tijelo.Volim piti i kavu , ali kava mi nekako nema "dušu" kao čaj,odnosno cijeli taj proces sakuplanja bilja,sušenja i pripreme čaja, gotovo da mu daje jednu posebnu duhovnu ,dimenziju.

josip1980
28.03.2008., 10:09
Probajte zeleni čaj Darjeling North Tukvar.
kazu za njega da je sampanjac među cajevima.
Sad i Bolero u Ilici 24 ima u ponudi cajeve iz Kuce zelenog caja,ali najbolja stvar kod njih je sta imaju vrhunske praline i najbolju cokoladu.Obavezno probajte.

Tursiops truncatus
28.03.2008., 13:08
Pozdrav ljubiteljima caja!
Netko je na prethodnim stranicama spomenuo da iste listice caja prelije po dva puta (tj. da od istih dva puta napravi caj). Radim to i sama (uglavnom sa aromatiziranim zelenim), ostavim minutu-dvije duze i caj (taj drugi) ne izgubi bitno na okusu ...ali, nisam sigurna da li to vrijedi za sve vrste cajeva (ili se neke vrste ne bi smjele preliti po drugi puta) i da li se to mora onda uciniti u kracem vremenskom roku ili moze i slijedeci dan? Hvala!

josip1980
28.03.2008., 16:03
Pozdrav ljubiteljima caja!
Netko je na prethodnim stranicama spomenuo da iste listice caja prelije po dva puta (tj. da od istih dva puta napravi caj). Radim to i sama (uglavnom sa aromatiziranim zelenim), ostavim minutu-dvije duze i caj (taj drugi) ne izgubi bitno na okusu ...ali, nisam sigurna da li to vrijedi za sve vrste cajeva (ili se neke vrste ne bi smjele preliti po drugi puta) i da li se to mora onda uciniti u kracem vremenskom roku ili moze i slijedeci dan? Hvala!

Bitno ti je samo ako radis caj sa istim listovima drugi put da filter ne bude metalni jer dolazi do oksidacije,a caj ostavi 5 minuta duze u vodi i to je to.

nikanika
28.03.2008., 20:18
hvala ti, probao sam tridesetak vrsta
valjda sam ja seljak, meni je najbolji kamilica ili kompot od voća, tekućinu pijem, a voće bacim

genijalno!!

nikanika
29.03.2008., 20:40
jučer sam upila sva vaša znanja o čajevima i danas slučajno naletim na neki čajni dućan i odmah ubodem bijeli pai mu tan i filter vrečke:p
inače sam od onih kaj "ne vole čaj", a nikad nisu pili "pravi". jedino umjetničko dostignuće u vezi čaja mi je do sad bilo to kaj su mi uvijek bili odvratni svi aromatizirani, voćni i ini..
prvi gutljaj ovog mi je bio bezveze, al onda mi se skroz svidio:)
i dalje mislim da je čoksa boljeg okusa, ali od sad pijem čaj i kad nisam bolesna i to samo fini:top:
pozdrav čajoljupcima!

ela
31.03.2008., 09:22
imam jedno pitaje, meni rooibus pusta boju i u hladnoj vodi pa se pitam jel to dodana neka boja unutra ili je to normalno za taj grm?

ela
31.03.2008., 10:57
evo kaj vele u Plivazdravlju o čaju. Baš mi je bilo čudno kad sam pročitala da neki čajevi sadrže bijesne količine antioksidanata, ali izgleda da je stvarno tako.
Vrijeme je za čaj!Dobro je poznato da je voće i povrće dobar izvor antioksidativnih tvari, međutim, manje je poznato da i čajevi mogu sadržavati vrlo značajne količine tvari s antioksidativnim djelovanjem

Dobrobiti čajeva
Efektivnost antioksidativnih tvari iz čajeva
Tablica 1. Oblici flavonoida u crnom i zelenom čaju
Prehrambena vrijednost čajeva
Tablica 2. Prosječan nutritivni sastav čaja
"Mane" čajeva

Čaj se s povijesnog gledišta smatra napitkom starim oko 5000 godina, a prema legendi, slučajno ga je otkrio kineski car Shen Nong kada mu je suho lišće bilja upalo u vruću vodu. Za razliku od istočnih zemalja, u Europi i Americi čaj postaje popularan tek u 17. stoljeću (kolonijalno doba), a od tada pa sve do danas omiljeno je piće mnogih. U našim se krajevima čaj, nažalost, učestalije konzumira tijekom zimskih mjeseci, a pošto je zima već odavno započela vrijeme je i da mi odamo počast ovom napitku.

Čajeve u grubo možemo podijeliti na tri glavna tipa: crni (fermentirani), zeleni (nefermentirani) i tzv. oolong (djelomično fermentirani). I zeleni i crni čajevi napitci su dobiveni iz sušenog lišća biljke čajevca (lat. Camellia sinensis), ali procesi kojima se dobiva konačan proizvod od iste biljke su različiti. Pa tako, ukoliko se lišće biljke Camellie sinensis prije procesa sušenja potpuno fermentira dobit ćemo sušeno lišće za pripremanje crnog čaja, ali ukoliko se to isto lišće prije procesa sušenja blanšira odnosno kasnije ne podliježe procesu fermentacije dobivamo proizvod za pripremu zelenog čaja. Crni čajevi uglavnom dolaze sa afričkih, indijskih i indonezijskih plantaža, dok zeleni čajevi uglavnom dolaze iz zemalja dalekog istoka kao što su Kina i Japan.

Osim navedenih vrsta potrebno je spomenuti i biljne i medicinske čajeve, koji se u stvari ne smatraju pravim čajevima, jer ne sadrže čajevac tj. već spomenuto lišće biljke Camellie sinensis.

Dobrobiti čajeva
Dobro je poznato da je voće i povrće dobar izvor antioksidativnih tvari, međutim, manje je poznato da i čajevi mogu sadržavati vrlo značajne količine tvari s antioksidativnim djelovanjem. Predstavnici antioksidanata u čajevima su flavonoidi, a s nutricionističkog stajališta "pravi" se čajevi (kod nas ih ponekad zovu i ruski čaj) uglavnom smatraju predstavnicima ovakvih svojstava. Računa se da u jednoj šalici pravog čaja (2 dl) možemo pronaći čak oko 140 mg flavonoida.

Flavonoidina sposobnost antioksidacije je vrlo velika, naime, smatra se da je aktivnost pojedinih biljnih polifenola veća od aktivnosti već dobro poznatih antioksidativnih tvari - vitamina C i E. Flavonoidi prije svega pozitivno djeluju na funkcioniranje srca, ali i sprječavaju razvoj pojedinih vrsta raka. Osim navedenog, flavonoidi inhibiraju metaboličke reakcije nekih mikroorganizama kao što su npr. Salmonella typhi, Campilobacter jejuni, Campilobacter coli, Helicobacter pylori, Shigella, Clostridium, Pseudomonas, Candida i ostali. Najnovija istraživanja objavljena u američkom časopisu za kliničku prehranu (American Journal of Clinical Nutrition) ukazuju da ekstrakti iz pravog čaja mogu pomoći pri mršavljenju time što ubrzavaju oksidaciju masti.

Efektivnost antioksidativnih tvari iz čajeva

Iako pojedine vrste čaja sadrže različite količine, ali i vrste flavonoida, sve vrste čajeva se smatraju vrlo dobrim izvorima antioksidativnih tvari. Učinkovitost flavonoida čaja ovisna je prije svega o tome na koji ih način tijelo apsorbira, u kojoj količini se konzumiraju, o obliku polifenola, ali i samoj strukturi tijela pojedinca. Istraživanja ukazuju da se jednostavniji oblici flavonoida, koji se u većoj količini nalaze u crnom čaju, lakše i brže iskoriste u organizmu od onih složenijih koji se uglavnom nalaze u zelenom čaju.

Tipovi i količina flavonoida koje se nalaze u čaju ovisit će i o samoj sirovini iz koje se čaj priprema, uvjetima rasta, sušenja i čuvanja pojedinih dijelova biljke, i sl. Uglavnom, bez obzira o kojoj je vrsti čaja riječ, u prosjeku se smatra da od sveukupne količine fenola u čaju, oko 93 % se odnosi upravo na flavonoide.

U mnogim istraživanjima uspoređivana je antioksidativna aktivnost pojedinih tvari u čaju i onih u voću i povrću. Jedna od njih ukazuje da tipično dnevno konzumiranje čaja u Engleza (3 šalice na dan) imaju otprilike jednaku "antioksidativnu vrijednost" kao i šest jabuka. Druga pak, slična, studija ukazuje da dvije šalice čaja imaju jednaku "antioksidativnu vrijednost" kao pet jedinica serviranja voća i povrća odnosno 400 miligramskih ekvivalenata vitamina C.

Tablica 1. Oblici flavonoida u crnom i zelenom čaju
Flavonoidi Zeleni čaj(prosječno g/ 100g) Crni čaj (prosječno g/ 100g)
Katehini 14,2 4,0
Flavini čaja - 0,94
Flavonol glikozidi 0,64 0,47
Flavon C glikozid 0,086 0,051
UKUPNO POLIFENOLA 16,0 15,6

Prehrambena vrijednost čajeva
Iako čaj nije i ne smije biti nadomjestak za voće i povrće, on može predstavljati značajan izvor antioksidativnih tvari, osobito zimi kad je dostupnost i izbor voća i povrća smanjen.

Čaj sam po sebi gotovo da nema nikakvu energetsku vrijednost, naravno ukoliko mu ne dodate neki zaslađivač. Za razliku od energetske vrijednosti, nutritivna vrijednost čajeva je vrlo zanimljiva i "bogata", što opet ovisi od vrste biljaka od koje pripremamo čaj, od načina pripremanja, načina proizvodnje i sl. Nutritivna vrijednost čaja dodatno se povećava ukoliko mu dodate i par kapi mlijeka (osobito po pitanju mineralnih komponenata), a olakšavajuća činjenica pri takvoj navici je da takvi čajevi ne gube na svojoj "antioksidativnoj moći". Tablica 2. prikazuje prosječni nutritivni sastav čajeva, a iz nje je lako zaključiti da se uz pomoć konzumacije 3 šalice čaja na dan nadopunjuje prehranu na gotovo svim prehrambenim tvarima.

Tablica 2. Prosječan nutritivni sastav čaja
Nutrijent Količina nutrijenta u 3 šalice čaja % od dnevne preporučene količine Količina nutrijenata u 3 šalice čaja s mlijekom % od dnevne preporučene količine(čaj + mlijeko)
Minerali 0 0 108mg 15%
Kalcij U tragovima - 0,36 5% (Žene), 4% (Muškarci
Cink U tragovima 3% 125 mg 4%
Kalij 97 mg - - -
Magnezij 0,08mg - - -
Vitamini - - 36 mcg 5%(žene), 4%(Muškarci)
Tiamin (B1) U tragovima 5%(žene), 4%(Muškarci) 162 mcg 15% (Žene), 13% (Muškarci)
Riboflavin (B2) 57 mcg - 54 mcg 5% (Žene), 4% (Muškarci)
Vitamin B6 U tragovima - 0.09 mg 3%
Folat U tragovima 4% (Žene), 3% (Muškarci) 0.3 mg 1% (Žene), 1% (Muškarci)
Niacin 0.57 4% (Žene), 3% (Muškarci) 0.36 mcg -

Od ostalih nutritivnih tvari potrebno je izdvojiti da 3 šalice (1 šalica = 2 dl) čaja osiguravaju čak 70% dnevnih potreba odrasle osobe za fluoridom.

"Mane" čajeva
Čaj se često stavlja u isti koš kao i kava jer sadrži kofein. Jedna šalica čaja tako u prosjeku sadrži oko 50 mg kofeina, čak 1/3 manje nego jednaka količina instant kave. Dakle, ako Vas brine kofein opet je svakako bolji izbor čaj nego kava.

Osim kofeina čajevi sadrže i tanin ili taninsku kiselinu, a također i esencijalna ulja. Kofein pritom ima stimulirajuće djelovanje, tanin čaju daje boju i volumen, a ulja mu daju ukus i aromu. Tanin u koncentriranom obliku ima štetne učinke na sluznicu usta i probavnog trakta, ali općenito se vjeruje da se tanin ne pojavljuje u čaju u značajnim količinama koje bi mogle biti štetne.

Shtefitza
05.04.2008., 04:21
Nabavila sam neke krasne "mlade" zelene cajeve. Proslogodisnja berba, vijek trajanja im istice sad, u travnju. Pa ih moram brzo popit! :cerek: :kava:

*Deathless*
08.04.2008., 11:54
ja došla s pitanjcem - jel ima di u zagrebu za kupit yogi tees (http://www.krautrausch.de/tee/yogitee/index.php)? bivša cimerica mi je iz austrije jednom donesla ovaj black chai (http://www.krautrausch.de/tee/yogitee/yogiteeblackchaibeutel.php) i divan je. ima đumbira, papra, cimeta, klinčića :cerek:

par strana iza sam vidla neke pritužbe na tetu iz kuće zelenog čaja. ne znam - prema meni je uvek ljubazna i ok. šnjofam do mile volje, a kad imam pitanje, uvek mi lepo odgovori i sve :ne zna:

marko356
08.04.2008., 16:34
ja radim svoj caj, domaci, od sipurina, i fenomenalan je pijem ga cilu zimu
sipurine berem posli nove godine obavezno, ranije su tvrde i nemaju mirisa ni arome, tj "zelene", i uglavnom takve mozete nac na pazaru

ugl naberem sipurine, za jedan dan nadjem 5-6Kg bez problema, onda ih stara susi u pecnici na temperaturi 60-70 stpnjeva, dok skroz ne pocrne i otvrdnu

paralelno s njima susim i tanko narezane snite jabuka koje triba malo nasecerit, i jabuke moraju bit domace kvalitetne sa okusom i mirisom, ne neke sugave koja kad zagrizes imas osjecaj koda zgrusanu vodu jedes, inace nema nista od dobrog caja

kad se sve osusi spremim u posebne posude, nista ne meljem/usitnjavam, vec se za upotebu stavi u jednu teglu i kad se kuha usirni se u onoj kamenoj posudi sa batom, i ubaci u kipucuvodu, posli 1 min kuhanja ostavim da stoji10-ak minuta i onda obavezno procidim,

caj kjoji se dobije je fenomenalan, mogu ga pit na litre ladni i vruci, a da mi se ne zgadi ko one frankove bljuvotine

josip1980
10.04.2008., 18:58
ja došla s pitanjcem - jel ima di u zagrebu za kupit yogi tees (http://www.krautrausch.de/tee/yogitee/index.php)? bivša cimerica mi je iz austrije jednom donesla ovaj black chai (http://www.krautrausch.de/tee/yogitee/yogiteeblackchaibeutel.php) i divan je. ima đumbira, papra, cimeta, klinčića :cerek:

par strana iza sam vidla neke pritužbe na tetu iz kuće zelenog čaja. ne znam - prema meni je uvek ljubazna i ok. šnjofam do mile volje, a kad imam pitanje, uvek mi lepo odgovori i sve :ne zna:

Pa sta ih nema tamo?
yoga caj,tera tulsie harmonie,tera tulsi melisa,regeneration,womens tea...
koliko znam sve su to ayurvedski cajevi.

*Deathless*
10.04.2008., 19:42
Pa sta ih nema tamo?
yoga caj,tera tulsie harmonie,tera tulsi melisa,regeneration,womens tea...
koliko znam sve su to ayurvedski cajevi.

ma da, imaš pravo, chai ko chai, a i ovi ostali su svi vjerojatno ista ili slična mješavina... al ja sam mislila baš na čajeve od te firme - golden temple (http://www.goldentemple.nl/), dal ih ima di kupit vako lijepo zapakirane i sve :o padam na ambalažu :o i nagledala sam si ovaj (http://www.goldentemple.nl/yogitea_gb/ExoticTeas/Choco.html). :o
pod "where to buy" nas nema, al nema ni austrije pa ono... ako neko negdje u hr naleti na njih, bila bih zahvalna na informaciji.

Allexis
11.04.2008., 00:43
ne volim čaj....jedini koji mi je ikad bio dobar je twinings peach tea....al otkad sam potrošila zadnju kutiju, nekak mi se ne da ići kupiti....nisam obožavatelj čaja....

http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/englishteastore_1995_30582265

*Deathless*
11.04.2008., 07:28
ja sam zapravo "započela" čajopijenje sa tim twiningsovim aromatiziranim crnim čajevima. najfiniji su mi bili jabuka-cimet, naranča-cimet i šumsko voće (four red fruits zapravo). nisam ništ od toga kupila već 100 godina (a baš bi i mogla)...najveći izbor twiningsa je bio u mulleru.
sad nekak radije odem u čajanu pa isprobavam one koji mi fino mirišu, a od ovih "klasičnijih" volim assam i lady grey.

Jacques Cousteau
12.04.2008., 13:13

Proguglaj malo :mig: Našao sam neki dan na guglu blog od jedne ženske koja ima i te yogi tees čajeve koje tražiš.. Ništa ne ne košta da je kontaktiraš i pitaš gdje ih nabavlja. :)
Napisaću adresu bloga naknadno ako je se uspijem sjetit, ali ništa ne garantiram...
Pozdrav

kurtizana
12.04.2008., 14:00

Ja vidila u Mulleru na Trgu i u CC1 :D

*Deathless*
12.04.2008., 15:43

ajo ! HVALA! :kiss:
vidiš, znala sam da moram u mullera malo svratit pošto nisam dugo dugo :)

hvala i jc ;)

Phantom Phreak
13.04.2008., 12:06
Pozdrav ljudovi!:mig: Malo sam čitala ovaj topic i jako mi se sviđa, pa rekoh da i ja neš napišem!
Za početak moram se i ja požalit na prodavačicu iz "Kuće zelenog čaja"! Jako neljubazna i nezainteresirana, nije me ni pitala trebam li neš tj. ignorirala me dok ju ja nisam počela ispitivat, a o spravljnju čajeva i količini da ni ne spominjem! :rolleyes: Naime pišem to jer sam prije par tjedana kupila žuti čaj kod njih! Odličan je, ali i mene muči ta gorčina, a nemogu ga odmah piti jer je prevruć, pa...! Iako trenutno pijem čaj od brusnice i preslice zbog zdravstvenih problema, spremam se kupiti još nekoliko pa su tako sljedeći na popisu: Čarobni čaj keltske svećenice, Fresh fantasy, Irish breakfast,Garden fruit...! Nadam se da se neću razočarat! Preporuke dobrodošle!:D

Shoki
14.04.2008., 13:24
...Odličan je, ali i mene muči ta gorčina, a nemogu ga odmah piti jer je prevruć, pa...!
Hm. Ne zanm kakav je to žuti čaj, no ako je to neka od varijanti zelenog čaja onda se taj čaj ne kuha, već stavlja u toplu (ne vruću) vodu, od 60 do 80 stupnjeva (ovisno o čaju). Ako dodamo 3+ minuta čekanja, onda tone bi smjelo biti pre vruće za srkanje. Možda koristiš pre vruću vodu?
Što se tiče preporuke, ja volim bijeli čaj, pai mu tan za svaki dan, ali silver needle je luuudnica, ja mislio da neće biti tolika razlika, ali osjeti se. Moja nova ljubav :)

*Deathless*
14.04.2008., 15:57

bila danas na trgu u mullera i nema i vele da nisu nikad ni imali :ne zna:
budem još malo prošnjofala po zagrebu...

*Deathless*
14.04.2008., 16:00
Čarobni čaj keltske svećenice

osim groznog imena, čaj je ok. lagani i mirisni, baš za neko lijepo popodne ko što je ovo danas :cerek:

josip1980
16.04.2008., 23:38
Naime pišem to jer sam prije par tjedana kupila žuti čaj kod njih! Odličan je, ali i mene muči ta gorčina, a nemogu ga odmah piti jer je prevruć, pa...! Iako trenutno pijem čaj od brusnice i preslice zbog zdravstvenih problema, spremam se kupiti još nekoliko pa su tako sljedeći na popisu: Čarobni čaj keltske svećenice, Fresh fantasy, Irish breakfast,Garden fruit...! Nadam se da se neću razočarat! Preporuke dobrodošle!:D[/QUOTE]

Žuti čaj je neobrađeni bijeli čaj.Ne može biti gorak i ne može biti prevruć????
Možeš ga pit i hladnog.
Čaj preljevaš sa vodom na nekih 60-70 stupnjeva i nakon 3 minute procijediš.
Čarobni čaj kS je super.on je mješavina crnog i zelenog čaja.Probaj crni Wild cherry,Milima
od zelenih Japansko blago,8 blaga šaolina,rose of the orient,green tea with ginseng
White pearl of fujian
Od čistih su najbolji Silver needle,gyokuro,Darjelling north tukvar

josip1980
16.04.2008., 23:44
ma da, imaš pravo, chai ko chai, a i ovi ostali su svi vjerojatno ista ili slična mješavina... al ja sam mislila baš na čajeve od te firme - golden temple (http://www.goldentemple.nl/), dal ih ima di kupit vako lijepo zapakirane i sve :o padam na ambalažu :o i nagledala sam si ovaj (http://www.goldentemple.nl/yogitea_gb/ExoticTeas/Choco.html). :o
pod "where to buy" nas nema, al nema ni austrije pa ono... ako neko negdje u hr naleti na njih, bila bih zahvalna na informaciji.

Ak padas na ambalazu dobili su u Kuci zelenog caja perverzne cajeve u svilenim filter vrecicama.izgledaju mrak.Malo fensi smensi

marlena_
29.04.2008., 16:21
Imam malo nisko željezo pa me zanima koje vrste čajeva (ima li takvih uopće) mogu piti a da ne djeluju loše na željezo? Ima li možda neka vrsta da čak ima povoljan učinak na željezo?

josip1980
29.04.2008., 19:09
Imam malo nisko željezo pa me zanima koje vrste čajeva (ima li takvih uopće) mogu piti a da ne djeluju loše na željezo? Ima li možda neka vrsta da čak ima povoljan učinak na željezo?
bijeli čaj: Silver Needle

Tursiops truncatus
29.04.2008., 23:10
Dobila sam JASMIN DRAGON PEARL, iz Mariborske cajane "Cha". Caj je fenomenalan!
E sad, gledam malo njihove cijene (www.cha.si) i cajevi su skoro duplo jeftiniji nego u Kuci zelenog caja! Da li netko (mozda sa vise znanja o caju) moze usporediti kvalitetu iz jedne i druge trgovine. Da li su ovi "Slovenski" manje kvalitetni (sto se po ovom mom caju zapravo ne bi reklo) ili su kod nas bezobrazno skupi (kao i mnogo toga drugog)???
Inace, za sada, uz Dragon Pearl, 8 blaga Shaolina je moj favorit :-)

josip1980
29.04.2008., 23:18
Dobila sam JASMIN DRAGON PEARL, iz Mariborske cajane "Cha". Caj je fenomenalan!
E sad, gledam malo njihove cijene (www.cha.si) i cajevi su skoro duplo jeftiniji nego u Kuci zelenog caja! Da li netko (mozda sa vise znanja o caju) moze usporediti kvalitetu iz jedne i druge trgovine. Da li su ovi "Slovenski" manje kvalitetni (sto se po ovom mom caju zapravo ne bi reklo) ili su kod nas bezobrazno skupi (kao i mnogo toga drugog)???
Inace, za sada, uz Dragon Pearl, 8 blaga Shaolina je moj favorit :-)

Dragon pearl se u kzcaja zove Jade pearl.Najbolje je da skuhas ta dva caja pa usporedis koji ima bolji miris i okus.
imas 10 vrsta jasmina.Razlika u cijeni moze biti velika ako uspoređujes jasmin slabe kvalitete i onaj najkvalitetniji.
inace zaboravljas da Slovenija ima nizu stopu pdv-a i nalaze se u EU.Imaju manje zajebancije prilikom uvoza.

Špičasta*
01.05.2008., 19:33

Pretpostavljam da misliš na podatak da konzumacija čaja smanjuje apsorpciju željeza iz hrane do 70%. Ako je tako onda ti preporuka za bijeli čaj Silver needle nije dobra, jer se navedeni podatak odnosi na čaj bez obzira na obradu (dakle i crni i zeleni i bijeli). Ukratko smiješ piti sve "biljne čajeve" odnosno: menta, kamilica, lipa, šipak, kopriva, rooibos.....

argentina
07.05.2008., 14:31
nabrala sam majčine dušice, pa sad to sušim.
kako se radi čaj od toga? šta ide unutra: listovi, cvjetovi, stabljia, sve?

marlena_
08.05.2008., 19:40
Pretpostavljam da misliš na podatak da konzumacija čaja smanjuje apsorpciju željeza iz hrane do 70%. Ako je tako onda ti preporuka za bijeli čaj Silver needle nije dobra, jer se navedeni podatak odnosi na čaj bez obzira na obradu (dakle i crni i zeleni i bijeli). Ukratko smiješ piti sve "biljne čajeve" odnosno: menta, kamilica, lipa, šipak, kopriva, rooibos.....

Znači samo da izbjegavam crni, zeleni i bijeli, ostalo je ok? A koji je to sastojak koji se nalazi u ovim prvima da ima taj učinak ispiranja željeza? Trebala bih onda paziti da ga izbjegavam ako postoji i u nekim drugim namirnicama.

Špičasta*
08.05.2008., 20:06
Da pojasnim: camellia sinensis je biljka čiji se listići suše i obrađuju, a ovisno o načinu obrade i stupnju fermentacije postoji podjela na crni, zeleni i bijeli čaj. Ove ostale biljke od kojih se rade uvarci nisu ČAJ.
Ne radi se o ISPIRANJU željeza nego o sprečavanju (navodno 70%) apsorpcije željeza iz hrane, dakle preporuka je (ne moja) da se čaj ne pije uz obrok. Koji je sastojak u pitanju nemam pojma:ne zna: Budući da sam ja zagovornik nekakve umjerenosti u svemu, mislim da ti šalica-dvije neće naškoditi, ali to je samo moje mišljenje.:mig:

marlena_
08.05.2008., 23:10
Hvala puno...
Baš sam zavoljela čajeve u zadnje vrijeme i budući da stvarno ne volim piti vodu (znam, čudna sam :ne zna: ), htjela sam je zamijeniti s čajevima, po tri - četiri šalice dnevno. Još ću se malo raspitati kod svoje doktorice, ali za prvu ruku si mi puno pomogla. :)

Hm, možda je tein uzrok...Vidim da na pakiranju rooibos čaja piše da ga nema.

Shtefitza
09.05.2008., 04:48
Da pojasnim: camellia sinensis je biljka čiji se listići suše i obrađuju, a ovisno o načinu obrade i stupnju fermentacije postoji podjela na crni, zeleni i bijeli čaj.

I oolong ("sivi", izmedju crnog i zelenog, polu fermentiran).
Crni je potpuno fermentiran.
Zeleni i bijeli nisu fermentiranu, fermentacija je sprijecena termickom obradom listica.

Ruda
09.05.2008., 06:28
Zeleni i bijeli nisu fermentiranu, fermentacija je sprijecena termickom obradom listica.
vauuu

Špičasta*
09.05.2008., 17:48
Hm, možda je tein uzrok...Vidim da na pakiranju rooibos čaja piše da ga nema.

Moguće... a teina (odnosno kofeina) kao što rekoh nema u rooibosu (jer nije čaj).

Špičasta*
09.05.2008., 17:50

Da, to i je ono što sam rekla: bez obzira na obradu i stupanj fermentacije. Makar, navodno, crni čaj ima najviše kofeina, zeleni manje, a bijeli najmanje.

Shtefitza
11.05.2008., 06:29
Da, to i je ono što sam rekla: bez obzira na obradu i stupanj fermentacije. Makar, navodno, crni čaj ima najviše kofeina, zeleni manje, a bijeli najmanje.

Crni je fermentiran i ima najvise koefina.

Sivi (oolong) je polufermentiran, zapravo termicki je obradjen nakon sto je tek poceo fermentirati. Ima "srednju" kolicinu kofeina.

Zeleni i bijeli imaju najmanje kofeina. Razlika izmedju bijelog i zelenog je u kvaliteti obranih listica, a ne u fermentaciji. Zeleni caj je fermentiran samo po rubovima listica, onim dijelovima koji su "osteceni" dok se listic rolao u kuglicu ili "pero", i odmah je termicki obradjen, da se zaustavi daljnja fermentacija (toplinom su inaktivirani enzimi).
Bijeli caj je onaj kod kojeg su obrani pupoljci listica jos ili "zavijeni" neizlozeni suncu i/ili rastu u (namjernoj) sjeni i nemaju toliko klorofila. Bijeli caj ima njezniji okus.

Zeleni caj se gradira, koliko je listica pokupljeno. Gyokuro = onaj kod kojeg je otkinut prvi listic. Najkvalitetniji.
Slijedeci po kvaliteti (malkoc losiji) je pup listica + prvi list. Onda slijedeci: pup lista i dva listica itd.

Špičasta*
11.05.2008., 08:18
Shtefitza, možda ti znaš odgovor: imam dvije vrste zelenog čaja s jasminom. Kada mi se jedan (kupljen u Njemačkoj) odmota, vide se lijepi, veliki listići, a ovaj drugi (iz Kuće zelenog čaja) ima manje listića, onako više "peteljaka" , a i ti listići su manji i uži. Koji je kvalitetniji:ne zna:

Iva
11.05.2008., 08:26
Znači samo da izbjegavam crni, zeleni i bijeli, ostalo je ok? A koji je to sastojak koji se nalazi u ovim prvima da ima taj učinak ispiranja željeza? Trebala bih onda paziti da ga izbjegavam ako postoji i u nekim drugim namirnicama.

ok, da se samo ubacim u razgovor... ne znam tocno o cemu pricate jer mi se neda sve citati. ali... zasto izbjegavati zeleni i bijeli i crni caj? ja inace pijem svaki dan barem 2 litre zelenog caja, a od kada sam u japanu, pijem i po 4. puno, kao i sve japanci pa nitko nema nikakvih problema.
nego... oni cajevi koje mozemo kupiti u hr su stvarno lose kvalitete. zato mislim da se ne isplati davati ne znam koliko novci za gyokuro ili slicne skupe cajeve.
a evo malo i mojeg "ulova"...:cerek:
http://photos-h.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v251/156/83/607669934/n607669934_870175_3098.jpg

Špičasta*
11.05.2008., 08:46
Daj ih malo istresi iz vrećica pa ih onda slikaj:)

Iva
11.05.2008., 08:51
Daj ih malo istresi iz vrećica pa ih onda slikaj:)

hehe, cim istresem, slikam :mig:
a stvarno mi je zao sto kod nas nema tako finih cajeva :( nismo niti svjesni kaj nam prodaju pod jako kvalitetno. :ne zna:

marlena_
11.05.2008., 20:27
ok, da se samo ubacim u razgovor... ne znam tocno o cemu pricate jer mi se neda sve citati. ali... zasto izbjegavati zeleni i bijeli i crni caj?

Prema onome što sam pročitala na ovom forumu i sličnim izvorima, čajevi mogu smanjiti razinu željeza u krvi, tj. otežati apsorpciju željeza u krv. To je koliko znam jedini mogući loš učinak, nažalost meni bitan jer sam sklona anemiji. Eto, ako znaš nešto više o tome, podijeli. :)

Hana_
11.05.2008., 22:51
caj japansko blago mi je prefin, svejedno sam ga morala kupiti unatoc mlohavoj prodavacici, sad gustam doma, totalno me dize kad ucim...

Špičasta*
17.05.2008., 13:10
Kupila sam taj famozni žuti čaj. Okus mu je tak-tak, niš posebno.

Shtefitza
18.05.2008., 01:07
Shtefitza, možda ti znaš odgovor: imam dvije vrste zelenog čaja s jasminom. Kada mi se jedan (kupljen u Njemačkoj) odmota, vide se lijepi, veliki listići, a ovaj drugi (iz Kuće zelenog čaja) ima manje listića, onako više "peteljaka" , a i ti listići su manji i uži. Koji je kvalitetniji:ne zna:

Cijeli list (neslomljen) je kvalitetniji.
Kad kupis (kvalitetni, a i onaj drugi) caj, pa doma zlicom vadis malo da bi ga stavila u vrucu vodu, njezno ga pokupi iz kutije u zlicu, da sto manje listica slomis.

Shtefitza
18.05.2008., 01:11
oni cajevi koje mozemo kupiti u hr su stvarno lose kvalitete. zato mislim da se ne isplati davati ne znam koliko novci za gyokuro ili slicne skupe cajeve.

Odmah cu se s tobom nesloziti, samo da se malo divim ovim cajevima. Dva od ovih paketa sam si nedavno kupila. :) :cool:

Dakle, ne slazem se da se ne isplati dati malo vise novca za kvalitetniji caj. Sigurno ti u Japanu mozes kupiti odlicne cajeve po manjoj cijeni i koji su jos k tome i svjeziji.

Mi koji zivimo na kontinentima gdje se caj ne uzgaja i gdje nema velike tradicije caja, ako isprobamo neki jeftini caj, pougljenio od starosti i loseg tretmana, zakljucit cemo da ne volimo caj. I necemo se nikada upustiti u tu prekrasnu avanturu - otkrivanje raznih mirisa, okusa, boja...

Shtefitza
18.05.2008., 01:12
hehe, cim istresem, slikam :mig:
a stvarno mi je zao sto kod nas nema tako finih cajeva :( nismo niti svjesni kaj nam prodaju pod jako kvalitetno. :ne zna:

Moj prvi odlicni caj kupila sam u nekadasnjoj samoposluzi Jabuka, bio je uvezen iz Japana, sencha (ne znam koji tip). Bilo je to 1996-te. Po Americi sam godinama trazila cajeve dok nisam nasla nesto slicno...

I danas - kad je caj postao puuuno popularniji nego prije samo nekoliko godina - za odlican caj u Kaliforniji moras ici u specijalizirane ducane i dobro gledati sto kupujes.

Nema smisla odustati. U Zagreb zna zalutati koji dobar paketic (odlicno zapakiran da sacuva svjezinu). Samo ga treba znati prepoznati. :) :cool:

Shtefitza
18.05.2008., 01:13
Kupila sam taj famozni žuti čaj. Okus mu je tak-tak, niš posebno.

Zuti caj?

Postoji zeleni, postoji bijeli, sivi (oolong) i crni.
Svi su pomalo zuckaste do smedjkaste boje. Na koji mislis?

Da... imaju blage okuse... Probaj ga jos jednom. Prvi put - shok, drugi put da otkrijes koje sve okuse i mirise sadrzi.... :cool:

Shtefitza
18.05.2008., 01:16
a od kada sam u japanu, pijem i po 4. puno, kao i sve japanci pa nitko nema nikakvih problema.

Koje cajeve najvise volis? :) :cool:

Špičasta*
18.05.2008., 09:07
Cijeli list (neslomljen) je kvalitetniji.
Kad kupis (kvalitetni, a i onaj drugi) caj, pa doma zlicom vadis malo da bi ga stavila u vrucu vodu, njezno ga pokupi iz kutije u zlicu, da sto manje listica slomis.

Govorim o čaju koji je zarolan u kuglice (gunpowder), njega samo istresem na ruku.

Špičasta*
18.05.2008., 09:16
Zuti caj?

Postoji zeleni, postoji bijeli, sivi (oolong) i crni.
Svi su pomalo zuckaste do smedjkaste boje. Na koji mislis?

Da... imaju blage okuse... Probaj ga jos jednom. Prvi put - shok, drugi put da otkrijes koje sve okuse i mirise sadrzi.... :cool:

Po evropskoj klasifikaciji oolong (polufermentirani, na pola puta između zelenog i crnog) se ne zove sivi nego crveni. A taj žuti je navodno nešto između bijelog i zelenog. Evo, na vrećici piše: žuti čaj Yinzhen. Mislim da po ovoj logici postoji mali milijun čajeva jer se bez obzira na ovu grubu podjelu uvijek javljaju nekakve "podvrste".

Shtefitza
18.05.2008., 09:26
Govorim o čaju koji je zarolan u kuglice (gunpowder), njega samo istresem na ruku.

Super! :)

Volim gunpowder, posebno pazim da voda ne bude prevruca. Gunpowder po sebi ima malo vise "adstringentni" okus, pa ako je voda prevruca bude dosta gorak. Radje ostavim da stoji malo duze u mlakoj vodi, lijepo se listici razviju i na kraju bude dosta okusa, minimalno adstringentno. (Haha, vidi se da preferiram sencha).

Shtefitza
18.05.2008., 09:29
Po evropskoj klasifikaciji oolong (polufermentirani, na pola puta između zelenog i crnog) se ne zove sivi nego crveni. A taj žuti je navodno nešto između bijelog i zelenog. Evo, na vrećici piše: žuti čaj Yinzhen. Mislim da po ovoj logici postoji mali milijun čajeva jer se bez obzira na ovu grubu podjelu uvijek javljaju nekakve "podvrste".

Interesantno! Morat cu ga probati naci.

Meni je od nedavno najdrazi oolong: Ti Kwan Yin.
Nisam sigurna da li sam ikad probala mjesavinu bijelog i zelenog. Vjerojatno jesam, japanska tvrtka ITO EN ima kombinacija okusa, pa volim isprobavati. Nakupujem boce, ponesem sa sobom, lako praznu bocu bacim (u reciklazu, ako je dostupna :rofl: )

Shtefitza
18.05.2008., 09:40
Matcha je zeleni caj usitnjen u prah. Priprema se tako da se malo vode doda na prah i "metlicom" napravljenom od bambusa brzo tuce, da se caj oksigenira, napravi pjenica, izgubi gorcina (adstringentna karakteristika) caja.

Kupila sam svoju metlicu za nekih $8. Nekidan sam bila u sminkerskoj prodavaoni caja u kojoj istu (potpuno istu) metlicu prodaju za $20. Caj je sad (pogotovo zadnje dvije godine) u velikoj modi u US. Pa mogu naplatit sto god hoce, pogotovo kad prodaju u skupom robnom centru, u usminkanom ducanu.

Treba po mogucnosti ici u ducane u kojima kupuju (informirani, ne oni najsiromasniji koji traze samo najjeftiniji caj) azijski imigranti.

Špičasta*
18.05.2008., 09:49
Matcha je stvarno skup, nisam ga još kupila. U Kući zelenog čaja paketić od 30 grama košta 150 kuna.

josip1980
18.05.2008., 12:50

Imas obican jasmin u listicima i kvalitetniji koji je zarolan u kuglice Jade pearl ,ali je i 3puta skuplji.

josip1980
18.05.2008., 12:53
Zuti caj ti je neobrađeni bijeli caj.Kos njega je cilj da se prilikom susenja izgubi travnati miris i da mu boja pozuti.To je caj za mrsavljenje i odlicane za ljude saosjetljivim zelucem.Ko voli bijeli caj svidjet ce mu se i zuti.

Špičasta*
18.05.2008., 14:49
Imas obican jasmin u listicima i kvalitetniji koji je zarolan u kuglice Jade pearl ,ali je i 3puta skuplji.

Da, ja sam i kupila Jade pearl. Uspoređivala sam čajeve iste kategorije. Za njega sam rekla da ima manje listića i manje listiće od takvog sličnog kupljenog u Njemačkoj 200 grama manje od 100 kuna - na akciji. Na svakih 100 grama čaja, davali su 100 grama gratis. Firma se zove J. Eilles. To bi mogla biti i ideja za Kuću zelenog čaja. Npr. da je svaki peti čaj besplatan ili nešto slično. Nažalost, mislim da se to još dugo neće dogoditi jer gospođa u dućanu jedva kaže dobar dan.

Shtefitza
18.05.2008., 16:33
Zuti caj ti je neobrađeni bijeli caj

Na sto mislis, kad kazes neobradjeni? :) :cool:

josip1980
18.05.2008., 16:36
Na sto mislis, kad kazes neobradjeni? :) :cool:

Zuti caj se proizvodi samo u kini. To je 'bijeli čaj' koji se ne obrađuje odmah nakon berbe. Tu dolazi do minimalne fermentacije usred koji listici caja pozute.Ima drugciji miris od zelenog i bijelog caja.Cesto ga ljudi po zbog karakteristicnog mirisa mijesaju za crni caj. Okus je slatkast i osvjezavajuc.
Zuti caj sadrzi dijetni enzim koji pomaze da brze probavimo hranu i da se sagore suvisne masnoce u tijelu.Vjerojatno je jedan od najboljih napitaka za gubljenje tezine,a pogoduje i ljudima sa osjetljivim zelucem.
Jedan je od najcijenjenijih čajnih specijaliteta. Ponekad ga uvrste u 'zelene čajeve'.
Cilj kod proizvodnje zutog caja je uklanjnje mirisa trave I promjena okusa I boje.To se postize brzim przenjem caja na visokim temepraturama u malim kolicinama (ispod 500g) I zatim se mota u papir od kravlje koze.Stara vrsta papira zute boje u kojoj se caj susi nekoliko sati. zatim se postupak ponavalja dok se ne dobije caj odgovarajuce kvalitete.

Shtefitza
18.05.2008., 16:36
Matcha je stvarno skup, nisam ga još kupila. U Kući zelenog čaja paketić od 30 grama košta 150 kuna.

Slazem se da je grozno skup. I ja sam ga zbog toga prvo godinama ogledavala, pa na kraju isprobala. Stvarno je krasan. Moras biti spremna kupiti relativno veliku zdjelicu, i tu bambusovu "metlicu". A onda se stvarno isplati.

Haha, pomalo me podsjeca na zelenu magmu. Mozda prvo da sa zelenom magmom isprobas uvjezbavati "travnatno svjeze" okuse. Pa onda kad skupis hrabrosti, novca i radoznalosti, bacis se u kupnju manjeg paketica matcha. Za svoj mali cajni ritual. :) :cerek::kava:

Shtefitza
18.05.2008., 16:41
Zuti caj se proizvodi samo u kini. To je 'bijeli čaj' koji se ne obrađuje odmah nakon berbe. Tu dolazi do minimalne fermentacije usred koji listici caja pozute.Ima drugciji miris od zelenog i bijelog caja.Cesto ga ljudi po zbog karakteristicnog mirisa mijesaju za crni caj. Okus je slatkast i osvjezavajuc.
Zuti caj sadrzi dijetni enzim koji pomaze da brze probavimo hranu i da se sagore suvisne masnoce u tijelu.Vjerojatno je jedan od najboljih napitaka za gubljenje tezine,a pogoduje i ljudima sa osjetljivim zelucem.
Jedan je od najcijenjenijih čajnih specijaliteta. Ponekad ga uvrste u 'zelene čajeve'.
Cilj kod proizvodnje zutog caja je uklanjnje mirisa trave I promjena okusa I boje.To se postize brzim przenjem caja na visokim temepraturama u malim kolicinama (ispod 500g) I zatim se mota u papir od kravlje koze.Stara vrsta papira zute boje u kojoj se caj susi nekoliko sati. zatim se postupak ponavalja dok se ne dobije caj odgovarajuce kvalitete.

Interesantno.

I zeleni caj je termicki obradjen da bi mu se zaustavila fermentacija. Ovisno koliko brzo je termicki obradjen, koliko su rubovi listica "osteceni" kod rolanja u kuglice ili snopice, manji postotak listica ipak fermentira, ali ne u onoj mjeri kao kod crnog (ili kao kod oolonga).

Bas me zanima da li postoji i jos neko drugo ime za zuti caj, jer po opisu mi se cini da je to specijalna vrsta zelenoga. (Dosta citam o caju, stvarno nikad nisam cula za zuti, ali mozda je nomenklatura razlicita u hrvatskom i engleskom jeziku. Kao sto crno vino ameri zovu crvenim... ? ) Imas neki websajt?

Evo nasla sam! Hvala na info!
http://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_tea

Ovo o "dijetnom enzimu" koji nam pospjesuje probavu tesko vjerujem, jer zvuci jako opcenito. Iako, svjesna sam mnogobrojnih dobrobiti caja na zdravlje.

josip1980
18.05.2008., 16:41
Da, ja sam i kupila Jade pearl. Uspoređivala sam čajeve iste kategorije. Za njega sam rekla da ima manje listića i manje listiće od takvog sličnog kupljenog u Njemačkoj 200 grama manje od 100 kuna - na akciji. Na svakih 100 grama čaja, davali su 100 grama gratis. Firma se zove J. Eilles. To bi mogla biti i ideja za Kuću zelenog čaja. Npr. da je svaki peti čaj besplatan ili nešto slično. Nažalost, mislim da se to još dugo neće dogoditi jer gospođa u dućanu jedva kaže dobar dan.

Imas i u KZC na ljevoj polici uvjek akciju.Cajevi koji su na snizenju 20%,a koliko znam stalno poklanjaju besplatne uzorke cajeva
Tesko je uspoređivati Njemačku i Hrvatsku jer mi imamo samo 4 miliona stanovnika od kojih jedan mali postotak pije cajeve,a Njemacka je 10 puta vece trziste.NAravno da ce oni imati bolju cijenu kad Narucuju 10 puta vece kolicine cajeva,iamju vece rabate,a i sve najvece firme u biznisu s cajevima se nalaze u Njemackoj.
Sto se tice Jade pearla moguce da postoji isti takav i jos kvalitetniji,ali je glupo to uspoređivati jer ti neces ici u nJemacku po caj niti cu ja otici u Ameriku tankati benzin jer je tamo duplo jeftiniji.

josip1980
18.05.2008., 16:44
Slazem se da je grozno skup. I ja sam ga zbog toga prvo godinama ogledavala, pa na kraju isprobala. Stvarno je krasan. Moras biti spremna kupiti relativno veliku zdjelicu, i tu bambusovu "metlicu". A onda se stvarno isplati.

Haha, pomalo me podsjeca na zelenu magmu. Mozda prvo da sa zelenom magmom isprobas uvjezbavati "travnatno svjeze" okuse. Pa onda kad skupis hrabrosti, novca i radoznalosti, bacis se u kupnju manjeg paketica matcha. Za svoj mali cajni ritual. :) :cerek::kava:

Najbolje da se skupite svi zajedno,dođete u KZC i narucite 5 kila Matche i na tu kolicinu ostvarite veci poust i tako ce svi biti sretni i zadovoljni.
Inace taj caj koriste budisticki svecenici prilikom meditiranja,a Oprah je rekla da je smrsavila od njega.Mozda je to ljek za Zaka.

josip1980
18.05.2008., 16:48
Ovo o "dijetnom enzimu" koji nam pospjesuje probavu tesko vjerujem, jer zvuci jako opcenito. Iako, svjesna sam mnogobrojnih dobrobiti caja na zdravlje.[/QUOTE]

Sto se tice dijetnog enzima:svi zeleni i bijeli cajevi ubrzavaju metabolizam i ciste tijelo te su odlicni za mrsavljenje,ali s ovim zutim cajem to ocito jos vise dolazi do izrazaja jer sam vec puno ljudi cuo da su smrsavili od njega,a i postoji dosta clanaka o njemu na netu koji govore o tome.
treba ga piti barem litru dnevno,ali i to je uzalud ako se po cijele dane visi u Mcdonaldsu.

Shtefitza
18.05.2008., 16:51
Moja baka je na moj uzas, cuvala vrecice kamilice i koristila ih ponovo. :D

Onda sam od mojih cajoznanaca naucila da je to najnormalnija stvar. Dakle, baka i nije bila toliko u krivu, koliko sam ja glumatala...

Dakle, kad mi se da (i kad se radi o skupljem caju), nakon sto ga napravim, procijedim, jos onako vruce listice rasirim po porculanskom tanjuru i oni se za cas osuse, drugi dan opet od njih napravim odlican caj! :)

Jedino je gnjavaza sto moras gledati taj caj kako ti sjedi na tanjuricu i hladi se, odnosno susi. :rofl:

Shtefitza
18.05.2008., 16:57
Sto se tice dijetnog enzima:svi zeleni i bijeli cajevi ubrzavaju metabolizam i ciste tijelo

Ovo ti je terminlologija iz zurnala iz osamdesetih. U principu se slazem.

U caju se nalaze teini (kofein, bez alkaloida koji izazivaju aritmije srca) koji pospjesuju intelektualni rad i osjecaj dobrostanja, usput pomalo podizu metabolizam.

"Ciste tijelo" - da, zapravo imaju cijelu hrpu antioksidansa i protuupalnih supstanci. Kao sto kinezi hvale caj: caj smiruje i koncentrira. Za razliku od kave koja pomaze koncentraciji, ali na racun mira, podize "nervozu". Caj ne. Protuupalni je i na mnogim razinama smiruje organizam.

Samim time sto u salici caja ima manje kofeina, caj omogucava da se rehidriramo, dok kava (koncentracijom kofeina u manjem volumenu tekucine) zapravo djeluje diuretski, pa se nakon inicijalnog stanja osvjezenja, osjetimo umorniji nakon kave.

Shtefitza
18.05.2008., 16:58
Oali i to je uzalud ako se po cijele dane visi u Mcdonaldsu.

Haha, da! :top:

josip1980
18.05.2008., 17:04
Samim time sto u salici caja ima manje kofeina, caj omogucava da se rehidriramo, dok kava (koncentracijom kofeina u manjem volumenu tekucine) zapravo djeluje diuretski, pa se nakon inicijalnog stanja osvjezenja, osjetimo umorniji nakon kave.[/QUOTE]

Kofein u caju se sporo razgrađuje u tijelu,a kod kave brzo i zato njegovo djelovanje u caju nije stetno kao u kavi.Crni caj je zapravo legalni doping i mnogi ga sportasi koriste jer im daje energiju.Za raliku od kave i cokolade koja sportasa digne i odmah ga spusti caj mu daje energiju koja mu se poalko spusta i duze traje.
Cesto ti nogometasi i veslaci uzimaju crni caj prije utakmice.
Trebali bi napravit reklamu:crni caj daje ti krila:)

Špičasta*
18.05.2008., 19:43
:ne zna:Imas i u KZC na ljevoj polici uvjek akciju.Cajevi koji su na snizenju 20%,a koliko znam stalno poklanjaju besplatne uzorke cajeva
Tesko je uspoređivati Njemačku i Hrvatsku jer mi imamo samo 4 miliona stanovnika od kojih jedan mali postotak pije cajeve,a Njemacka je 10 puta vece trziste.NAravno da ce oni imati bolju cijenu kad Narucuju 10 puta vece kolicine cajeva,iamju vece rabate,a i sve najvece firme u biznisu s cajevima se nalaze u Njemackoj.
Sto se tice Jade pearla moguce da postoji isti takav i jos kvalitetniji,ali je glupo to uspoređivati jer ti neces ici u nJemacku po caj niti cu ja otici u Ameriku tankati benzin jer je tamo duplo jeftiniji.

Hvala na informaciji o polici čajeva na akciji:s ne znam zašto mi žena u dućanu to nikada nije spomenula:mad:, a besplatni uzorak je jednom dobio moj muž kada je jedne hladne subote čekao pred dućanom jer ga gospođa nije otvorila na vrijeme.:lol: (ovo se smijem mužu, a ne ženi :))

Ovo sa kupovinom u Njemačkoj si samo djelomično u pravu, jer je svijet ipak postao globalno selo, uvijek nekoga put nanese tamo pa kupi malo veću količinu - isplati se.

P.S. Kažeš da je žuti čaj slatkast, a meni je prilično trpak - najsličniji zelenom čaju. Možda ga stavim previše, ili ga predugo ostavim u vodi???

josip1980
18.05.2008., 19:57
:ne zna:

Hvala na informaciji o polici čajeva na akciji:s ne znam zašto mi žena u dućanu to nikada nije spomenula:mad:, a besplatni uzorak je jednom dobio moj muž kada je jedne hladne subote čekao pred dućanom jer ga gospođa nije otvorila na vrijeme.:lol: (ovo se smijem mužu, a ne ženi :))

Ovo sa kupovinom u Njemačkoj si samo djelomično u pravu, jer je svijet ipak postao globalno selo, uvijek nekoga put nanese tamo pa kupi malo veću količinu - isplati se.

P.S. Kažeš da je žuti čaj slatkast, a meni je prilično trpak - najsličniji zelenom čaju. Možda ga stavim previše, ili ga predugo ostavim u vodi???

Ne znam kak nisi vidjela kad pise na kutijama 20%.
Sto se tice zutog caja za njega vrijedi pravilo kao i za sve zelene i bijele cajeve.Ne smijes ga preliti s kipucom vodom.Stavljas 3-5g na salicu(jedna cajna zlicica) i nakon 3 minute ga procjedis.
Neki ga drze duze,ali meni je ovo optimalno jer mi kasnije postane gorci.

Špičasta*
18.05.2008., 20:01
:misli: pa tak uvijek kuham čaj, ne znam, možda ga ipak predugo držim...

Shtefitza
19.05.2008., 21:00
Ne znam kak nisi vidjela kad pise na kutijama 20%.
Sto se tice zutog caja za njega vrijedi pravilo kao i za sve zelene i bijele cajeve.Ne smijes ga preliti s kipucom vodom.Stavljas 3-5g na salicu(jedna cajna zlicica) i nakon 3 minute ga procjedis.
Neki ga drze duze,ali meni je ovo optimalno jer mi kasnije postane gorci.

Moj prvi zeleni caj probala sam kod jedne zagrebacke Japanke, bio je prekrasan, "travnat", svjez, pomalo me podsjecao na spinatovu juhicu... ( :rolleyes: :eek: :rofl: )

Cim sam imala priliku (godinama kasnije) kupila sam zelene cajeve (prvi su mi bili dostupni Twinings-ovi) i radila caj po uputi na kutiji: Zlica po salici, drzati tri do pet minuta. Da sam probala samo takav zeleni caj, ne bih mu se vise nikad vratila, bacila bih ga u smece isti cas...

Ipak, sjecanje na svjezi njezni zeleni napitak popijen kod gospodje u Crnomercu dalo mi je ideju da eksperimentiram sa kracim vremenom i mlacnijom vodom. Tek puno godina kasnije nasla sam informacije da se zeleni caj stvarno i mora tretirati njeznije: Temp 60-70 celzija, drzati ga u vodi od 60-120 sekundi, max tri minute, ako vam ne smeta gorcina.

Nekad sam koristila termometar, da provjerim koja je to temperatura. Sad od oka pustim da se zavrela voda ohladi par minuta i onda stavim caj unutra, promijesam, pokrijem, i zacas procijedim.

Nazalost i dan danas, redovito nalazim na ambalazi zelenog caja onaj isti naputak, kao za pripremanje crnog caja: u vrelu vodu staviti caj na 3-5 minute... steta koliko ljudi probaj takav caj i zakljuce da im je zeleni caj grozan... :(

I meni je grozan, ako ne pricekam da mi se voda dovoljno ohladi ili ga zaobravim procijediti na vrijeme.

Shtefitza
19.05.2008., 21:01
Eh sto sam sentimentalna u ovom gornjem postu... haha, izgleda da se moze zakljuciti da volim zeleni caj... :rolleyes: :D

Eleonora Bow
02.06.2008., 15:46
Pozdrav! Imam pitanje u vezi Twinings čajeva. :)

Nakon afere na pdf-u Kozmetika (ne znam jel pratite, ali netko je prodavao lažnjake MAC kozmetike) postala sam jako sumnjičava prema svemu što kupujem. Bojim se da i prečesto nismo svjesni kakve proizvode kupujemo, npr. svojevremeno su postojali lažnjaci i Vegete i Franck kave, pa si mislim, zašto ne bi postojali i Twinings lažnjaci. Istina, na internetu nisam našla neku dobru informaciju, ali evo što sam sama primijetila.

Prije neki dan sam kupila Twinings crni čaj u vrećicama s aromom jabuke, cimeta i grožđica. Pakiranje izgleda skroz autentično, osim jednog detalja koji je meni jako sumnjiv, naime, svaka vrećica ima svoje posebno pakiranje, dodatnu vrećicu, ona se ne otvara s gornje strane nego s donje. Ne znam možda zvuči smiješno, ali SVI njihovi čajevi imaju vrećice koje se otvaraju gore ili su skroz zapakirani, pa mi je čudno da se ovo dolje otvara. A i malo je neuredno zatvoreno.
Što vi mislite, postoji li mogućnost da je lažnjak? Znate li nešto o tome?

Evo slikica (nisu moje, s neta). Ove potvrđuju da može doći do stanovite promjene u dizajnu (oblik 'poklopca'), ali ovo s otvorom prema dolje mi je jako sumnjivo. A i skroz djeluje naopako.
Edit: i taj 'poklopac' koji se otvara prema dolje nema nikakav bar kod niti ijedan drugi natpis, skroz prazno, a ovi imaju nešto.

http://www.bianca-teabags.dk/index-filer/image21051.jpg http://www.bianca-teabags.dk/index-filer/image21081.jpg
http://www.bianca-teabags.dk/index-filer/image22221.jpg

Špičasta*
03.06.2008., 19:22
Iskreno, mislim da je ovo pitanje za tržišnu inspekciju ili tako nešto. Mislim da je teško ovako dati odgovor. A gdje si kupila čaj?

Eleonora Bow
04.06.2008., 17:52
Iskreno, mislim da je ovo pitanje za tržišnu inspekciju ili tako nešto. Mislim da je teško ovako dati odgovor. A gdje si kupila čaj?

Ma, razmišljala sam nekud poslati kakav mail, upit, ali još ne znam što i kome.
Čaj sam kupila u Getrou.
Eto, htjedoh ovdje provjeriti jel tko što zna ili ima kakvo mišljenje.
:)

nina333
04.06.2008., 19:53

Prije neki dan sam kupila Twinings crni čaj u vrećicama s aromom jabuke, cimeta i grožđica. Pakiranje izgleda skroz autentično, osim jednog detalja koji je meni jako sumnjiv, naime, svaka vrećica ima svoje posebno pakiranje, dodatnu vrećicu, ona se ne otvara s gornje strane nego s donje. Ne znam možda zvuči smiješno, ali SVI njihovi čajevi imaju vrećice koje se otvaraju gore ili su skroz zapakirani, pa mi je čudno da se ovo dolje otvara. A i malo je neuredno zatvoreno.
Što vi mislite, postoji li mogućnost da je lažnjak? Znate li nešto o tome?

Pa naravno da postoji. Samo mi nije jasno zašto se tome tako čudiš!!!!?????

Eleonora Bow
04.06.2008., 21:40
Pa naravno da postoji. Samo mi nije jasno zašto se tome tako čudiš!!!!?????

A čudim se? :confused:
Baš ti hvala na ovom neizmjerno konstruktivnom komentaru. Sada mi je lakše u životu. :rolleyes:

nina333
05.06.2008., 01:13
Draga E. Bow, pitala si da li je moguće da je lažnjak, i ja sam ti odgovorila da jest. tj. da postoji mogućnost da je lažnjak.

nina333
05.06.2008., 01:33

Nakon afere na pdf-u Kozmetika (ne znam jel pratite, ali netko je prodavao lažnjake MAC kozmetike) postala sam jako sumnjičava prema svemu što kupujem. Bojim se da i prečesto nismo svjesni kakve proizvode kupujemo, npr. svojevremeno su postojali lažnjaci i Vegete i Franck kave, pa si mislim, zašto ne bi postojali i Twinings lažnjaci. Istina, na internetu nisam našla neku dobru informaciju, ali evo što sam sama primijetila.

Prije neki dan sam kupila Twinings crni čaj u vrećicama s aromom jabuke, cimeta i grožđica. Pakiranje izgleda skroz autentično, osim jednog detalja koji je meni jako sumnjiv

Očekuješ od ljudi da ti odgovore šta znaju o tome? Čudiš se mom odgovoru, a sama si napisala da si postala jako sumnjičava prema svemu što kupuješ????
Pretpostavljam da Vegetu i Franck kavu ljudi puno više kupuju nego Twinings crni čaj u vrećicama s aromom jabuke, cimeta i grožđica.
Inače, obožavam Earl Grey tea od Twiningsa, imam kutiju od 500 g, i sigurna sam da nije lažnjak.

Iva
10.06.2008., 13:24

Haha, pomalo me podsjeca na zelenu magmu. Mozda prvo da sa zelenom magmom isprobas uvjezbavati "travnatno svjeze" okuse. Pa onda kad skupis hrabrosti, novca i radoznalosti, bacis se u kupnju manjeg paketica matcha. Za svoj mali cajni ritual.

jooj, ja sam pila pravu matchu nedavno :cerek: iz velike drvene zdjelice i jos dobila kolacic :cerek: volim sve od matche, a najnajvise cokoladu :)))) kupila i metlicu i matchu u posebnom ducancicu :)

nego.. netko je prije rekao da stavim slike. evo dvije. prvo je sencha a drugo genmaicha :) iz japana :) ne moze se uopce usporediti niti miris niti okus niti boja sa ovim kaj mi tu mozemo kupiti.

http://photos-c.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v285/156/83/607669934/n607669934_962930_6867.jpg

http://photos-d.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v285/156/83/607669934/n607669934_962931_7164.jpg

nisam bas uspela dobro poslikat, i jedan i drugi su jako jako zeleni. pogotovo genmaicha :)

Shtefitza
10.06.2008., 15:48
Kako izgledaju prekrasno svjeze! A i zdjelice su ti divne! :cerek:

Taroth
29.07.2008., 10:37
dakle, da li je nekome crni caj zamjena za kavu?
koji crni caj (proizvodjac) preporucujete?

Susjed
29.07.2008., 13:31

kavu ne pijem, pijem crni caj ga ujutro s zlicom meda i malo malomasnog mlijeka
http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=2
preporuka Irish breakfast, Earl grey, Lingia...

dobro dodje i podravkin :mig:

_Nahla_
29.07.2008., 13:47
Brat mi zivi u turskoj i totalno je ovisan :) o crnom caju i kuci ga imamo na tone, pijemo ga svako doba dana, noci ponekad cak umjesto vode.
Kafu ne pijem nikako, ali caja se kod mene na litre popije, jos posebno kad sam preko ljeta u Turskoj.

Shoki
30.07.2008., 08:10
samo malo.
može li crni čaj stvarno zamijeniti kavu?
Inače, ovisan sam o kavi.:( Kad radim, ako ne popijem kavu, looooše.
Inače obožavam čaj, ali pijem bijeli čaj.
Hm. probat ću baš sutra u jutro skuhati si jaki crni čaj (imam nekog fiiinog čaja sa jasminom) pa s malo mlijeka....

Susjed
30.07.2008., 08:38
samo malo.
može li crni čaj stvarno zamijeniti kavu?
Inače, ovisan sam o kavi.:( Kad radim, ako ne popijem kavu, looooše.
Inače obožavam čaj, ali pijem bijeli čaj.
Hm. probat ću baš sutra u jutro skuhati si jaki crni čaj (imam nekog fiiinog čaja sa jasminom) pa s malo mlijeka....

kada sam prestao pusiti (prije 5 god) nakako sam smanjio i kavu (pijem jednu tjedno,ako i toliko-ne radi mi dobro organiznu,stvara mi napetost) i nakon eksperimentiranja s cajevima ostao na crnom caju koji me ujutro stimulira bolje nego kava,a da ne pricam koliko je zdraviji...preko dana ga vise rijetko pijem,uglavnom sam na zelenom caju,a navecer popijem kamilicu...crni caj ti ne mora u potpunosti zamjeniti kavu ali ako je previse pijes moze ti posluziti da ju smanjis :kava:

grogo bolger
30.07.2008., 08:43
joq! :o
kava je kava :rozi:

probao sam zamijeniti kavu sa čajem (crnim) nije mi uspjelo, nije mi to to

besos
30.07.2008., 08:52

Volim kavu, ali crni čaj s mlijekom volim više i češće ga pijem. :cerek:
Meni nikako ne odgovaraju razni fensi crni čajevi s okusima, niti bezukusne blijedunjave vodice koje dobiješ nakon namakanja hrvatskih vrećica. Kod nas je meni najbolji i najisplatljiviji Lipton crni čaj.

Varla
30.07.2008., 12:23
ja bih preporucila :http://www.cajoteka.info/index.html
puno su mi drazi od kuce zelenog caja.
meni je omiljeni crni aromatizirani caj od ruze. prefino nesto...vanilija je isto jako fina, puno bolja od one u kuci zelenog caja. i wild cherry je prefin. :) :cerek:

Shoki
31.07.2008., 07:41
kada sam prestao pusiti (prije 5 god) nakako sam smanjio i kavu (pijem jednu tjedno,ako i toliko-ne radi mi dobro organiznu,stvara mi napetost) i nakon eksperimentiranja s cajevima ostao na crnom caju koji me ujutro stimulira bolje nego kava,a da ne pricam koliko je zdraviji...preko dana ga vise rijetko pijem,uglavnom sam na zelenom caju,a navecer popijem kamilicu...crni caj ti ne mora u potpunosti zamjeniti kavu ali ako je previse pijes moze ti posluziti da ju smanjis :kava:

Ne pušim, uopće.
Kave ne pijem previše, valjda...
Meni stvarno treba nešto da me 'šupi' u jutro. Koliko je to placebo, a koliko stvarna potreba za kofeinom (tehnički, to nije ovisnost jer je ne pijem preko dana... u pravilu :D) ne znam i ne mogu znati.

Iva
06.08.2008., 05:35
ja bih preporucila :http://www.cajoteka.info/index.html
puno su mi drazi od kuce zelenog caja.
meni je omiljeni crni aromatizirani caj od ruze. prefino nesto...vanilija je isto jako fina, puno bolja od one u kuci zelenog caja. i wild cherry je prefin. :) :cerek:

ok..necu picajzlati... tako sam se poveselila kad sam vidla da imaju web stranicu...ali... pa sve im je krivo... bancha skuplja od sence jer pise da je klavitetnija..a nikad nije bila i nikad nece piti.. genmaicha pise da sadrzi kukuruz :confused: opet, nikad nije i nikad nece...

pilich
06.08.2008., 11:05
ja sam skužila da mi kava nikako ne odgovara, a opet s druge strane imam nizak tlak tako da mi je ujutro neophodna za otvaranje očiju... probala s čajem još "davne" 2005 u engleskoj i oduševila se!
mogu ga puno piti, s mlijekom ili bez... tlak mi je super a nemam popratnih pojava kao kod kave (mislim nepoželjnih)
moj najdraži je od robne marke Marks&Spencer, i uvijek se trudim imati ga. trenutno nemam ali sam dobila na poklon earl grey aromatic.... odličan!

Cthulhu
10.08.2008., 19:21
Pravi muškarci, od Winstona Churchilla, Margaret Thatcher, pa sve do mene piju Earl Grey čaj. Twiningsov je zakon.

Što se zamjene kave tiče, turska kava je turska kava, i samim time nezamjenjiva, ali ako neko zbog zdravstvenih razloga ne smije popiti fildžan prave kahve, onda šalica Earl Grey čaja je dobra zamjena. Vrlo intrigantan okus i stimulativno djelovanje.

Obvezno probati.

Shtefitza
12.08.2008., 06:23

Ne. Ne. NE. NE.

Crni caj je crni caj. Ima kofeina. Malo manje nego salica kave. Ne volim zamjene. Nikakve. Niti jogurt umjesto vrhnja niti umjetni zasladjivac umjesto secera.

Ako se jede nesto s majonezom, kolicina je bitna. Ako se izbjegava secer, covjek se moze naviknuti na manje slatko (manja kolicina ili uopce bez secera).

Ako se ne zeli piti kava, lako se od nje "odvikne". Ako se zeli preci na "zdraviji" izvor kofeina - postoje tabletice kofeina, razni cajevi. Ali crni caj ne mogu nikako gledati kao zamjenu za kavu. Propast ce ti eksperiment. Ocekivat ces onaj miris, onaj intenzitet i nece ti se nikada svidjeti caj. :( Bilo bi steta. :(

Twinings nije los. A i popijem Liptom, kad caj pijem zbog topline te tekucine i kofeina u njoj. Ako zelim osjetiti okus, popijem jedan od Peet's cajeva.
Twinings i Lipton nisu svjezi i njihovi okusi su nekako "mrtvi", ostarjeli. ISte te English Breakfaste i Earl Gray-ove ako probas u svjezijoj varijanti - shvais zasto vecina stanovnistva zemaljske kugle bira caj kao izvor kofeina i osvjezenja. :) :cool:

Shtefitza
12.08.2008., 06:28
ok..necu picajzlati... tako sam se poveselila kad sam vidla da imaju web stranicu...ali... pa sve im je krivo... bancha skuplja od sence jer pise da je klavitetnija..a nikad nije bila i nikad nece piti.. genmaicha pise da sadrzi kukuruz :confused: opet, nikad nije i nikad nece...

MA to Ameri vole pojednostavniti pojmove. Cesto cujem objasnjenje da genmaicha sadrzi popcorn. Mislim da to tako opisuju, zato da bi ljudima predocili cemu lici okus. Inace, nitko ne bi znao kakav okus ima przena riza, svi bi pomislili na rizoto ili pilaf!! :rofl:

Shtefitza
12.08.2008., 06:30
ja sam skužila da mi kava nikako ne odgovara, a opet s druge strane imam nizak tlak tako da mi je ujutro neophodna za otvaranje očiju... probala s čajem još "davne" 2005 u engleskoj i oduševila se!

Haha! I ja sam otkrila caj davnih godina - davne 1989-te u Svicarskoj, s grupom Engleza koji su popodnevni umor rastjerivali irskim cajem s malo mlijeka i petit beurre keksima... :) :cool:

Ili je to bilo mozda jos ranije kad sam otkrila zeleni caj, kod japanke u Zagrebu (o tom sam vec pisala...)

Shtefitza
12.08.2008., 06:32
joq! :o
kava je kava :rozi:

probao sam zamijeniti kavu sa čajem (crnim) nije mi uspjelo, nije mi to to

I nemoj je zamjenjivati. Samo ces se razocarat. :) :cool:

Jednom kad budes raspolozen, napravi si lijepi caj, i probaj ga srknuti, kad se malo ohladi. Nemoj popit cijelu salicu.

Drugi dan napravi jos jednu salicu, pa probaj srknuti i tu. Tek nakon drugog koncentriranog pokusaja dajem ti "pravo" da kazes da ne volis caj. :) :cool:

A od kave ne moras odustati. (Mozes je, kad zavolis caj :cerek: piti sve rjedje.)

adria
30.08.2008., 17:31
Kupila sam žuti čaj u Kući zelenog čaja i kad ga pripremim (3 min ga držim) skroz mi je svijetao, kao voda, onda vidim da je lagano žućkast. Jel to ok boja?

njasa
06.09.2008., 12:22
ja obozavam zeleni caj! kad sam prije dvi godine bila u kini kupila sam par kutijica caja, jednu jos uvik nisam otvorila. e sad mene zanima koliki je rok trajanja caju kad ga otvoris i kad je zatvoren. i koliko caj gubi na aromi kad prede naznaceni rok trajanja
hvala!

leek
17.09.2008., 11:14
Koji biste preporučili za ubrzavanje metabolizma? Kopriva?

josip1980
14.10.2008., 09:05
U Zadru se isto otvorila Kuca zelenog caja :)

Frederica Grisogona 15, ( Poluotok)

josip1980
14.10.2008., 09:07
Koji biste preporučili za ubrzavanje metabolizma? Kopriva?

Bijeli Silver needle,Pai mu tan superior
zuti Yinzhien
zeleni Matcha

leek
15.10.2008., 11:20
Ahhh, može neki "normalniji" prijedlog? Nemam di kupiti takve čajeve; nešto iz dm-a ili veletrgovina, please (Konzum i sl.)?

josip1980
15.10.2008., 11:50
Ahhh, može neki "normalniji" prijedlog? Nemam di kupiti takve čajeve; nešto iz dm-a ili veletrgovina, please (Konzum i sl.)?

Kak nemas di?
narucuis ih prekoneta na www.kucazelenogcaja.com i dođu ti doma za par dana.

Dragonfly
16.10.2008., 15:29
Ne volim crni čaj. Podsjeća me na djetinjstvo kada su me kljukali s njim i dvopekom tijekom probavnih problema :D No, bez obzira na to, ne mogu prožvakati okus nikako..pokušala na sve načine, ali ne ide.

Ali zato obožavam zeleni čaj! :cerek:
Prijatelj mi je donio iz Londona neki predivan Organic :D zeleni čaj, bogat antioksidansima i s izuzetno niskom koncentracijom kofeina nevjerojatno blagog okusa :cerek:

deedeedee
17.10.2008., 04:29
zuti Yinzhien

ovaj mi zvuči :cerek:

nego, što mi treba od pribora da počnem uživati u čajevima Kuće zelenog čaja? da se odma pripremim. :cerek:

Rafaella T
17.10.2008., 21:47
Tražim jedan čaj kojeg sam kupovala do prije godinu dana u Kauflandu i plodinama, a čini mi se da sam ga viđala i drugdje. Sad ga nigdje, ama baš nigdje nema, a stvarno mi paše za grlo. U ustima je ostajao onaj neki "hrapavi" okus nakon pijenja....
Naziv je bio Power tea i čini mi se da je bio od Teekanne-a, ali nisam sigurna u to. (Nije riječ o brain power od teekanne-a)
kako nemam više ambalaža - a na netu ne pronalazim ništa slično - molim pomoć!!

višnja-angel
20.01.2009., 15:41
kažu da ako na dan popiješ 1 litru smršaviš 5-7 kila u mjesec.Čini se malo ali dođeš do super ciljeva!!!

josip1980
20.01.2009., 18:07
ovaj mi zvuči :cerek:

nego, što mi treba od pribora da počnem uživati u čajevima Kuće zelenog čaja? da se odma pripremim. :cerek:

Čajnik,filter za čaj i naravno čaj,ali možeš čaj pripremiti i u običnom lončiću i onda ga samo kroz cijedilo procijediti u šalicu.

Di-di
21.01.2009., 21:51
kažu da ako na dan popiješ 1 litru smršaviš 5-7 kila u mjesec.Čini se malo ali dođeš do super ciljeva!!!

Molim te preporuči mi koji čaj treba piti, jer za mjesec dana moram skinuti 7,5 kg. Čaj pijem svaki dan do l,5 litre ali filter vrećice, da nije u tome greda?

josip1980
21.01.2009., 22:17
Molim te preporuči mi koji čaj treba piti, jer za mjesec dana moram skinuti 7,5 kg. Čaj pijem svaki dan do l,5 litre ali filter vrećice, da nije u tome greda?

To ti je Žuti čaj.Piješ ga litru dnevno mjesec dana.Kura za 30 dana je
500g.Rijec je o neobrađenom bijelom čaju u rinfuzi i možeš ga kupiti u Kući zelenog čaja,Ilica 14, 100g ti košta 80 kn.
A što se tiće filter vrećica moraš shvatiti da to nije čaj nego čajna prašina iz koje dobiješ ofarbanu vodicu.

Di-di
21.01.2009., 22:22
To ti je Žuti čaj.Piješ ga litru dnevno mjesec dana.Kura za 30 dana je
500g.Rijec je o neobrađenom bijelom čaju u rinfuzi i možeš ga kupiti u Kući zelenog čaja,Ilica 14, 100g ti košta 80 kn.
A što se tiće filter vrećica moraš shvatiti da to nije čaj nego čajna prašina iz koje dobiješ ofarbanu vodicu.

To sam i pretpostavljala, molim te pošto nisam iz ZG već RI postoji li taj čaj u nekom drugom pakiranju da se može kupiti recimo u biljnoj apoteci :ne zna:

Di-di
22.01.2009., 12:47
Našla sam u Rijeci žuti čaj u rinfuzi, po podne ga idem kupiti. Spravim ga tako da na 1 litru vode stavim žlicu jušnu čaja, da li čaj prelijem kipućom vodom ili ga mogu samo staviti u vrelu vodu? Molim vas recite mi da li su količine OK i kako pripraviti :s :s

NikaB
22.01.2009., 13:45
Di-di molim te napiši gdje se može kupit žuti čaj u Rijeci

MalaLu
22.01.2009., 16:01
Našla sam u Rijeci žuti čaj u rinfuzi, po podne ga idem kupiti. Spravim ga tako da na 1 litru vode stavim žlicu jušnu čaja, da li čaj prelijem kipućom vodom ili ga mogu samo staviti u vrelu vodu? Molim vas recite mi da li su količine OK i kako pripraviti :s :s

ne znam za kolicinu, ali zuti caj, bas kao i bijeli i zeleni se ne smiju prelijevati vrelom vodom. Kad ti voda zavrije, ostavi je oko 3-4 minute da odstoji, pa prelij caj, i nakon 3-4 minute ga procijedi.
Buduci da ga jos nisam pila, ne znam koja kolicina ide na litru vode.

Di-di
22.01.2009., 22:09
Žuti čaj sam našla u Melisi kraj biblioteke samo u ZG 100g košta 80 kn a kod nas 50g košta 60 kn, a od istog uvoznika, pljačka. Čaj sam danas probala i baš sam ga tako skuhala kao što je gore napisano, na 1 litru sam stavila dobru jušnu žlicu čaja i bez šećera meni ima odličan okus.
Josipe napisao si da treba u mjesec dana popiti 500 g čaja, a ja sam računala da na 30 dana to izađe 16 g dnevno, nije li to puno, pa to je čaj jako lagan :ne zna: ili je to kvaka za bolji učinak :cool:. Na pakovanju piše u 2dcl vode staviti čajnu žličicu čaja

Sandee
26.01.2009., 11:14
To su oni prefini cajevi (ista firma radi i vruce cokolade) koji se nude u nekim boljim kaficima. U maloprodaji ih nema. Jel' zna netko barem tko je distributer za RH? Na internetu ni rijeci o tome, ne znam kako ih birtije nabavljaju (a isto tako ne znam niti jednog vlasnika birtije pa da ga pitam...)...:ne zna:

adrianka
27.02.2009., 08:27
U Rijeci sam kupila mješavinu žutog čaja "SENCHA" i platila oko 60 kn,pila sam ga dva mjeseca i ništa od toga.Već mjesec i nešto pijem original žuti čaj "YINZHEN" kupljen u jednoj biljnoj apoteci u Jurdanima blizu Rijeke i smršavila sam do sada 6,5 kg.Kod pripreme čaja paziti da ne dođe u dodir sa metalnom žlicom.Najbolje je na dva dcl staviti jedan prstohvat čaja.Pila sam 1,5l na dan.Čaj napraviti u staklenoj ili keramičkoj posudi.Nikako u plastičnoj ili metalnoj.

josip1980
27.02.2009., 09:04
U Rijeci sam kupila mješavinu žutog čaja "SENCHA" i platila oko 60 kn,pila sam ga dva mjeseca i ništa od toga.Već mjesec i nešto pijem original žuti čaj "YINZHEN" kupljen u jednoj biljnoj apoteci u Jurdanima blizu Rijeke i smršavila sam do sada 6,5 kg.Kod pripreme čaja paziti da ne dođe u dodir sa metalnom žlicom.Najbolje je na dva dcl staviti jedan prstohvat čaja.Pila sam 1,5l na dan.Čaj napraviti u staklenoj ili keramičkoj posudi.Nikako u plastičnoj ili metalnoj.

Samo vam kuća zelenog čaja ima original žuti čaj.Ovo sve ostalo su kopije.U rijeci žuti čaj iz KZC-aja prodaje biljna ljekarna Melisa