PDA

View Full Version : Čaj

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7

Madame Hooch
03.12.2010., 13:16
Znate li možda gdje se može nabaviti čaj od gospine trave/kantariona?

ja kupila u Aromatici, a imaš u svakoj biljnoj apoteci i na svakom boljem placu kod travara

*tearsinheaven
03.12.2010., 13:20
ja kupila u Aromatici, a imaš u svakoj biljnoj apoteci i na svakom boljem placu kod travara

Zahvaljujem, potražit ću :)

Još nešto - smije li se kantarion kombinirati s matičnjakom?

Cvrčak i Mrav
04.12.2010., 14:14
mojoj susjedi je oolong pomogao skinuti kilograme. ali ne onaj što se stalno reklamira, nego pravi, formosa oolong čaj, iz čajotekarnih trgovina. ja sam veliki čajopija, uživam u komoraču, menti, bazgi, pelinu, zelenom čaju,....i ovaj oolong sam probala, fini blagi, pomalo slatkast okus.

patientia
04.12.2010., 14:18
Oolong je jedan od rijetkih koje smisliti ne mogu.

marcipanka
04.12.2010., 21:25
Oduševio me čaj iz Muellera- zimski čaj s prženim bademima...mljac.

mmmmm... ovo mi zvuči zanimljivo! potražit ću ga:top:

ja u zadnje vrijeme svako jutro započnem sa teekanne immuni čajem. baš mi paše, a možda nešto zbilja i učini za moj imunitet:ne zna::lol::lol:

patientia
04.12.2010., 21:36
Imala sam immuni-tea, nije mi se svidjao okus, a ni nista u vezi imuniteta nisam primijetila. Najbolje sto mozes u ovom trenutku uciniti za imunitet je uzimati barem 1000 IU vitamina D (i uzimati barem RDA i ne vise od UL ostalih nutrijenata).

Adunjanik
04.12.2010., 23:40
ali tolike količine vitamina D kroz duži period mogu biti pogubne :confused:

patientia
04.12.2010., 23:49
2000 IU je upper limit, maksimalna doza za koju je utvrdjeno da ju se moze uzimati bez posljedica svakodnevno duze vremena. Medjutim, uskoro ce RDA povecati na toliko.

Mozda brikas medjunarodne jedinice i mikrograme. U EU se vitamin D mjeri u mikrogramima. 2000 IU je 50 mikrograma.

Mnogi vec preporucuju barem 1000 IU.

chico locco
06.12.2010., 00:55
Oolong caj ima od 150rmb - 1500 plus rmb. Sve ovisi otkuda je i kakva je bila berba, tj. vrijeme prije berbe. Kisa, temperature, sve to utjece na cijenu caja. Moj osobni favorit je Mao Chen caj. A i tu ima razlike od ducana do ducana. O mrsavljenju, gubljenju kila pomocu caja, moje skromno misljenje je da to nema toliko veze koji je caj, koja je biljka. Vise mi se cini da je to stvar sto umjesto guranja hrane u sebe pijete tekucinu, i stvarate osjecaj sitosti. A i topli napitak svakako ubrzava metabolizam i probavu hrane, tako da cesce idete na wc i praznite se..

arguson
06.12.2010., 08:42
način pripreme oolonga (a bome i drugih pravih čajeva) ima veliki utjecaj na njihov okus. ja svoje pripremam u gaiwan (http://en.wikipedia.org/wiki/Gaiwan)-u sa većom količinom lista ali kraćim infuzijama i određenom temperaturom vode.

Cvrčak i Mrav
06.12.2010., 10:33
veliki problem zimi mi predstavlja pijenje vode - ne ide mi niz grlo nikako. ali samo zimi. znala sam kupiti aromatiziranu vodu, ili u običnu dodavati par kapi limuna, čisto da unesem tekućinu u organizam. ali zato čajeve mogu na litre popiti. imam pravu malu kućnu čajoteku - od filter-vrećica, koje pijem preko dana do ovih pravih, iz specijaliziranih trgovina. ove "prave" pijem do jedne litre dnevno, a između ove filter. budući da se razbuđujem pravom turskom kavom, nakon koje slijedi pravi zeleni čaj, brojim si šalice da ne pretjeram u teinu, kofeinu, pa si naškodim.

arguson
07.12.2010., 08:46
kad smo već kod vode...

svima koji prave kvalitetne čajeve od cijelog lista preporučam da ne koriste vodu iz slavine nego da je isfiltriraju jer čaj jeste 97% voda i ukoliko koristite lošu vodu čaj će biti loš.
klor i kamenac su najveći neprijatelji finog čaja, a Brita i slični sustavi filtracije najbolji (i najjeftiniji) način da ih se riješite.

Cvrčak i Mrav
07.12.2010., 16:19
to obavezno - kupujem vodu za espresso aparat, a i za pravljenje pravih čajeva.

patientia
07.12.2010., 16:38
Brita za sve, samo filter brzo ode :(

josip1980
07.12.2010., 17:26
mojoj susjedi je oolong pomogao skinuti kilograme. ali ne onaj što se stalno reklamira, nego pravi, formosa oolong čaj, iz čajotekarnih trgovina. ja sam veliki čajopija, uživam u komoraču, menti, bazgi, pelinu, zelenom čaju,....i ovaj oolong sam probala, fini blagi, pomalo slatkast okus.

Najbolji je žuti čaj za mršavljenje. Oolong je isto jako dobra jer smanjuje masnoće.
Meni je odličan Oolong iz čajoteke u City centru.
http://www.svijetcaja.com/

patientia
07.12.2010., 17:28
Zasto bas zuti (osim sto ga tako reklamiraju)?

josip1980
07.12.2010., 17:42
Zasto bas zuti (osim sto ga tako reklamiraju)?

Žuti je neobrađeni bijeli čaj i sadrži dijetni enzim koji ubrzava metabolizam i pospješuje brže sagorijevanje hrane.Ima puno više antioksidansa od zelenog čaja jer je žuti čaj neobrađeni bijeli čaj. Sadrži najkalitetnije mlade listiće čaja.

patientia
07.12.2010., 17:45
Koji to dijetni enzim sadrzi?

(Zasto imam osjecaj da sam te to vec pitala?)

josip1980
07.12.2010., 17:49
Koji to dijetni enzim sadrzi?

(Zasto imam osjecaj da sam te to vec pitala?)
Ovdje imaš sve o žutom čaju i još gore link više očaju:
http://www.svijetcaja.com/kategorija.aspx?idkat=27&katname=zuti&bgheader=header8.jpg

patientia
07.12.2010., 17:52
Ok ok, to je tekst u kojem si procitao ono sto si napisao. Zanima me naziv tog enzima da provjerim iz nepristranih i pouzdanih izvora radi li ista.

josip1980
07.12.2010., 17:58
Ok ok, to je tekst u kojem si procitao ono sto si napisao. Zanima me naziv tog enzima da provjerim iz nepristranih i pouzdanih izvora radi li ista.
Možda ovdje piše.Provjerim još pa se ajvim.
http://www.yellowtea.net/yellowteavsgreen.html

patientia
07.12.2010., 18:05
I opet sam izgubila vrijeme citajuci beskorisni tekst u kojem ne spominju naziv navodnog "dijetnog enzima".

Ocekujem da u sljedecem postu napises naziv tog enzima, a ne da me zatrpas dodatnim linkovima na tekstove u kojima ne pise nista novo. U protivnom cu misliti da si u najboljem slucaju nasjeo na marketing, a u najgorem, da i sam besplatno reklamiras na forumu, Encianov zuti caj, dakako.

josip1980
07.12.2010., 22:08
I opet sam izgubila vrijeme citajuci beskorisni tekst u kojem ne spominju naziv navodnog "dijetnog enzima".

Ocekujem da u sljedecem postu napises naziv tog enzima, a ne da me zatrpas dodatnim linkovima na tekstove u kojima ne pise nista novo. U protivnom cu misliti da si u najboljem slucaju nasjeo na marketing, a u najgorem, da i sam besplatno reklamiras na forumu, Encianov zuti caj, dakako.

Žuti čaj sadrži dijetalni enzim EGCG za koji su studije pokazale da pomaže bržem sagorijevanju suvišne masnoće, povećava potrošnju energije potrebne za probavu, apsorpciju i metabolizam hrane. Također, EGCG stimulira oksidaciju masti što rezultira smanjenjem zaliha masnog tkiva.

patientia
07.12.2010., 22:14
EGCG nije enzim.

I, srecom, ima ga i u bijelom i u zelenom caju koji imaju dobar okus.

josip1980
07.12.2010., 22:20
EGCG nije enzim.

I, srecom, ima ga i u bijelom i u zelenom caju koji imaju dobar okus.
To sam mislim pročitao na she.hr i iam na još jednom medicinskom portalu.

patientia
07.12.2010., 22:23
Mozes im javiti da imaju greske u tekstovima :ne zna:

josip1980
07.12.2010., 22:33
Mozes im javiti da imaju greske u tekstovima :ne zna:
Javi im ti. Ja se s tim ne opterečujem. Uživam u čajevima:)

patientia
07.12.2010., 22:34
Ja se ne informiram na takvim portalima, pa se necu ni truditi oko njihovih tekstova.

Cvrčak i Mrav
08.12.2010., 09:27
oolong se konzumira do 4 dcl dnevno, raspoređen na 2 prije i 2 poslijepodne. navodno kolje masnoće.
žuti čaj - pa i do 1 litre dnevno, navodno su neki kineski medicinari tako preporučali, to sam pročitala s neke (ubij me ne znam koje) stranice. naravno, govorili su o svom pu erh čaju, ne o Encianu.
prave čajeve kupujte u pravim čajotekama, ako ih nemate u svom gradu, sve su vam dostupne preko interneta. one koje i nemaju web-shop stranicu možete kontaktirati telefonski pa će vam sve objasniti i naći nešto za vaše potrebe i poslati. nemam omiljenu čajoteku, nego svaki put naručim u nekog drugog. tako da svi zarade :D

arguson
08.12.2010., 11:04
Zanimljivi su ovi silni navodi iz 'respektabilnih' internet izvora :)

Istina je da čaj ubrzava metabolizam i pojačava oksidaciju masti. Također sarži polifenole koji podižu tjelesnu toplinu, a time povećavaju vašu potrošnju energije.

Žuti i bijeli čajevi slove kao najzdraviji jer sadrže veću količinu antioksidansa zbog vrlo male oksidacije listova kod proizvodnje.

Malo o načinima proizvodnje (engleski)
Bijeli čaj (http://www.sevencups.com/about-tea/white-tea/)
Žuti čaj (http://www.sevencups.com/about-tea/yellow-tea/)

Što se filtera u Briti tiče, meni jedan traje po tri mjeseca (1-2 vrča dnevno) pa i nije strašno, a vodu u boci ne želim kupovati jer nije ekološki opravdano niti potrebno, a postoji i opasnost od BPA u takvoj vodi.

žuti čaj - pa i do 1 litre dnevno, navodno su neki kineski medicinari tako preporučali, to sam pročitala s neke (ubij me ne znam koje) stranice. naravno, govorili su o svom pu erh čaju, ne o Encianu.

Pu-erh i žuti čaj su potpuno različite vrste čaja

Cvrčak i Mrav
08.12.2010., 13:19
a jel? vidiš, vidiš.... a bila sam uvjerena da je pu erh iz roda camellie "ono nešto što uvijek zaboravim"... a dobro svatko griješi, pa i ja

chico locco
08.12.2010., 13:54
Pu-er!..kako Pu-erh?...mislim tu u Kini uredno piše pu er!...inače lijepo je to što pišete zeleni, bijeli, žuti, ružičasti..ok, zezam malo...ali svaki od njih ima svoju kategorizaciju. I vrlo je bitno od kuda je. Naravno da u HR piše zemlja porijekla..Kina. Ali od kuda iz Kine? Jer naravno da nije isto da li je Longing tea iz Zhejianga, što je njegovo prirodno područje ili iz Sichuana. Isto tako Bijeli čaj..ma dobro , da ne filozofiram previše..postoji kategorizacija. I svaki od tih brendova možete kupiti po ništa..ako je 3 klase. A to se jako lijepo vidi po listu. Kada je u vodi, kada se otvori...miris, boja, stanje biljke, to su neki od parametara koji govore o kvaliteti čaja. I naravno, ne samo za jednokratnu upotrebu..nekoliko puta nadoliti vode..guštati!:kava:

Cvrčak i Mrav
08.12.2010., 16:02
onda je najbolje da se skompam s ekipom iz kineskih dućana. oni meni oriđiđi čaj, ja njima prvoklasno maslinovo ulje

Shtefitza
08.12.2010., 21:08
a jel? vidiš, vidiš.... a bila sam uvjerena da je pu erh iz roda camellie "ono nešto što uvijek zaboravim"... a dobro svatko griješi, pa i ja

Puerh cajevi (ta rijec ima nekoliko verzija pravilnog pisanja) su kao i zuti cajevi nastali od iste biljke camellia sinensis. Ali je list drugacije tretiran (a i biljka je rasla u razlicitim uvjetima).

:) :cool:

Shtefitza
08.12.2010., 21:09
onda je najbolje da se skompam s ekipom iz kineskih dućana. oni meni oriđiđi čaj, ja njima prvoklasno maslinovo ulje

Aha!! :cool:

Japanci placaju basnosnovne novce za originalno mediteransko maslinovo ulje.

Shtefitza
08.12.2010., 21:10
Pu errh, Pu-erh, Pu'er tea, Puer tea or Bolay tea

patientia
08.12.2010., 21:30
Sto s njime?

Cvrčak i Mrav
09.12.2010., 08:20
Aha!! :cool:

Japanci placaju basnosnovne novce za originalno mediteransko maslinovo ulje.

moja maslina je drukčije tretirana :D

da ne budem totalno off:
rastvorila sam vrećice ovih filterića, od svakog po jednu, čisto iz znatiželje. imam osjećaj da su pomeli pod i pakirali unutra. ali bar ne moram misliti jesam li prekoračila čajodnevnudozu

arguson
09.12.2010., 10:02
rastvorila sam vrećice ovih filterića, od svakog po jednu, čisto iz znatiželje. imam osjećaj da su pomeli pod i pakirali unutra. ali bar ne moram misliti jesam li prekoračila čajodnevnudozu

Otpilike su točno to i napravili... u britanskoj kategorizaciji čaja najniža kategorija je "dust" koja se u pravilu baca, a slijedeća je "fannings" koja ide u vrećice.

Pu-erh (pu-er, pu'er, puer) se piše na hrpu načina na zapadu i pravi se od Camelie sinensis (ponekad i assamica) kao i ostali čajevi samo ja kad kažem čaj onda podrazmijevam samo priprave od Camelie Sinensis ili Assamica) a od drugog bilja ili voća nazivam tisane ili biljne infuzije, čak je spomeut i pojam uvarak koji koriste travari.

Pu-er!..kako Pu-erh?...mislim tu u Kini uredno piše pu er!...inače lijepo je to što pišete zeleni, bijeli, žuti, ružičasti..ok, zezam malo...ali svaki od njih ima svoju kategorizaciju. I vrlo je bitno od kuda je. Naravno da u HR piše zemlja porijekla..Kina. Ali od kuda iz Kine? Jer naravno da nije isto da li je Longing tea iz Zhejianga, što je njegovo prirodno područje ili iz Sichuana. Isto tako Bijeli čaj..ma dobro , da ne filozofiram previše..postoji kategorizacija. I svaki od tih brendova možete kupiti po ništa..ako je 3 klase. A to se jako lijepo vidi po listu. Kada je u vodi, kada se otvori...miris, boja, stanje biljke, to su neki od parametara koji govore o kvaliteti čaja. I naravno, ne samo za jednokratnu upotrebu..nekoliko puta nadoliti vode..guštati!

To je točno, porijeklo lista je vrlo bitno jer utječe na sam okus čaja (analogno terroiru vina). Na okus utječe i sam način uzgoja čaja koji može biti plantažni, vrtni ili divlji. Svi ti faktori utječu i na cijenu čaja.

Cvrčak i Mrav
17.12.2010., 17:30
Najbolji je žuti čaj za mršavljenje. Oolong je isto jako dobra jer smanjuje masnoće.
Meni je odličan Oolong iz čajoteke u City centru.
http://www.svijetcaja.com/

ja svaki put uzimam kod drugih, od kuće zelenog čaja, pa chai čajoteke, .... pa onda opet u krug. ali sam se u čajoteku "svijet čaja CHAI" užasno razočarala. da se razumijemo - čajevi su im izvrsni, nema govora.

izludila sam radi nebrige o kupcu. prvo su imali gužvu pa je narudžba kasnila, nikakvog odgovora o stanju sve dok nisam direktno nazvala. onda su mi kao obećali neki poklončić jer kasni, ja sam radije dogovorila da mi pošalju neke uzorke drugih čajeva da znam koje bih još mogla kupiti. i onda opet - opet isporuka kasni. mislim, dešavalo se to i kod drugih, ali bi mi javili mailom ili bi me nazvali. ma dajte ljudi, uozbiljite se malo :flop:

i još jedna stvar koja me užasno smeta: užasno sitna deklaracija, ne možeš čitati bez povećala

patientia
17.12.2010., 17:53
Kad smo kod KZC, dijele li i ove godine metalne kutijice uz kupnju u prosincu?

Pellaprat
17.12.2010., 18:56
Ima li gdje u Zagrebu Twinings Lady Grey Tea.
Hvala, hitno mi je.

patientia
17.12.2010., 19:04
Ima u Mülleru.

Pellaprat
17.12.2010., 20:25
Ima u Mülleru.

Hvala Strpljiva.
(znao sam tko će to znati):mig:

6 sense
21.12.2010., 23:35
jel se igdje moze nabavit zeleni caj od coca cola company? ...hvala unaprijed na odgovoru

patientia
22.12.2010., 03:43
Isplati li se stvarno kupovati (i traziti ducan koji drzi) SFTGFOP cajeve? Koliko se okusom (i sadrzajem fitonutrijenata ako netko zna) razlikuju od dostupnih ovdje:
http://www.tee-paradies.at/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=36

Upravo se spremam naceti Assam SFTGFOP, pa me zanima, koliko cu se nakon njega razocarati ako kupim obicni GFOP.

Ovdje imaju FTGFOP, ali cijena je previse za mene kojoj 100g caja bude jedva dovoljno za 10 dana (ako ga pijem sama):
http://www.demmer.at/shop/?content=shop.php%3Fcategory%3D010101%26region%3D1

arguson
22.12.2010., 19:29
Isplati li se stvarno kupovati (i traziti ducan koji drzi) SFTGFOP cajeve? Koliko se okusom (i sadrzajem fitonutrijenata ako netko zna) razlikuju od dostupnih ovdje:
http://www.tee-paradies.at/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=36

Upravo se spremam naceti Assam SFTGFOP, pa me zanima, koliko cu se nakon njega razocarati ako kupim obicni GFOP.

Ovdje imaju FTGFOP, ali cijena je previse za mene kojoj 100g caja bude jedva dovoljno za 10 dana (ako ga pijem sama):
http://www.demmer.at/shop/?content=shop.php%3Fcategory%3D010101%26region%3D1

mislim da ti razlika u kvaliteti neće opravdati povećanje u cijeni a i porast kvalitete neće biti toliko uočljiv osim ako imaš superosjetljivo nepce. mislim da je TGFOP ili GFOP sasvim ok. Ja osobno pijem FOP ili GFOP jer ne dam baš previše love za čaj

Umjesto gradacije lista bolje traži single estate čajeve jer tu dobivaš različitosti okusa i promjenjive karakteristike.

Na eBayu ćeš naći dosta jeftino dobre čajeve kao npr. http://tinyurl.com/2wbkn2d

patientia
22.12.2010., 22:06
Thx :) Budem onda ipak probala GFOP. Mozda nemam toliko osjetljivo nepce, koliko vrlo cudan ukus kad je rijec o cajevima. Neki uobicajeni cajevi koje mnogi vole mi nikako ne pasu.

Sabaa
03.01.2011., 10:17
Ja se tek spremam u svoj prvi pohod po pravi čaj u rinfuzi.

Zeleni (ovaj iz vrečice) mi nikad nije sjeo, ali zato volim Earl Grey.
Prvi put kad sam ga kupila bio je to Sir Winston Earl Grey i bio mi je odličan, pila sam ga bez šečera. Puni okus, lagano se osjeti naranča (znam, bergamont).

Nakon toga sam kupila Earl Grey od Twiningsa i ostala totalno razočarana, ni o od okusa, kao da pijem toplu vodu.

Mogu si tek misliti kakva je onda razlika u okusu kad se kupe ovi čajevi o kojima pišete.

josip1980
03.01.2011., 13:52
Ja se tek spremam u svoj prvi pohod po pravi čaj u rinfuzi.

Zeleni (ovaj iz vrečice) mi nikad nije sjeo, ali zato volim Earl Grey.
Prvi put kad sam ga kupila bio je to Sir Winston Earl Grey i bio mi je odličan, pila sam ga bez šečera. Puni okus, lagano se osjeti naranča (znam, bergamont).

Nakon toga sam kupila Earl Grey od Twiningsa i ostala totalno razočarana, ni o od okusa, kao da pijem toplu vodu.

Mogu si tek misliti kakva je onda razlika u okusu kad se kupe ovi čajevi o kojima pišete.
Pogledaj si ovdje www.svijetcaja.com . Kad isprobaš javi kakvi su dojmovi.razlika je stvarno velika u odnosu na filter vrecice.

regana
08.01.2011., 15:15
Jel zna tko gdje ima za kupiti julius meinl cajeva? Vidim da ih ima sve vise po bircevima, ali bisam ga vidhela za kupiti

Kladi
08.01.2011., 16:20
Jel zna tko gdje ima za kupiti julius meinl cajeva? Vidim da ih ima sve vise po bircevima, ali bisam ga vidhela za kupiti
tu pitati gdje ih ima u maloprodaji http://www.meinl.hr/tvrtka.html

bobanzvone
12.01.2011., 17:59
kupio sam danas silver needle i još 2 zelena i jedan crni čaj....kupio sam cijediljku za čaj (jaje) stavio žličicu čaja unutra polio sa 80 C vodom i odstajalo je 3 min.
e sad neznam jesam pogriješio ili....ali mi okus i nije neki, kao sama voda:ne zna::confused:

patientia
12.01.2011., 18:48
Je, bijeli je nekima bezukusan, ima on okus, ali ne mogu to svi primijetiti. Crni trebas preliti kljucalom vodom.

bobanzvone
12.01.2011., 18:51
Je, bijeli je nekima bezukusan, ima on okus, ali ne mogu to svi primijetiti. Crni trebas preliti kljucalom vodom.

polako pijuckajući mi je sve bolji:D za crni znam:top:
crni je taj mahal, valjda ima tako ljepu aromu i dok se pije, super miriši

arguson
13.01.2011., 07:41
za silver needle i druge zelene čajeve batali tu lopticu i jednostavno uzmi visoku čašu, ubaci čaja da prekrije dno i ulij vodu. čaj će sam pasti na dno i onda možeš polako piti, kada postane prejak doliješ još vode

tina sch
16.01.2011., 15:34
ljudi dragi, je li čaoteka u jurišićevoj još uvijek otvorena ?!? bila sam neki dan tamo i provirila u dvorište ali čajoteku nisam pronašla .. :confused:

josip1980
16.01.2011., 18:44
ljudi dragi, je li čaoteka u jurišićevoj još uvijek otvorena ?!? bila sam neki dan tamo i provirila u dvorište ali čajoteku nisam pronašla .. :confused:
mislim da ne radi. Imas u preradovićevoj na početku biljnu drogeriju Lavanda Mia.Prodaju čaj u rinfuzi iz čajoteke svijet čaja.Odličan je.

tina sch
17.01.2011., 09:35
odlično .. a imaju u toj drogeriji sve čajeve ili samo neke osnovne ?? hvala ti...

Cvrčak i Mrav
17.01.2011., 10:09
mislim da ne radi. Imas u preradovićevoj na početku biljnu drogeriju Lavanda Mia.Prodaju čaj u rinfuzi iz čajoteke svijet čaja.Odličan je.

a koju funkciju ti imaš u svijetu čaja ako se smije znati? :kava:

Chris Blue
20.01.2011., 08:50

Čajoteka radi od 10-17. Možda si bila van radnog vremena?

tina sch
20.01.2011., 10:40
u 16.45 sam bila .. a gdje je točno ta čajoteka u jurišićevoj ? onaj prolaz kod Four Roses kafića pa u dvorištu ?

Varla
20.01.2011., 13:45
cajoteka je u rotonda centru, tj. odmah pored, lijevo, samo ides ravno kad skrenes u prolaz.

TommyLeeJones
22.01.2011., 15:31
ahoj..

gje ima za kupiti ocjedilo za čajeve, onakvo malo preklopno?

patientia
22.01.2011., 18:30
Ako mislis na kuglicu za caj koja je nacinjena od dva cjedila, u svakom supermarketu, Fackelmann.

Cvrčak i Mrav
23.01.2011., 07:15
kuglica je 16 kuna u plodinama, Fackelmann. u čajotekama je oko 30 koliko sam vidila.
zanima me mogu li se čajevi prelijevati dva puta vodom? navodno bi trebali moći istom dozom i 3 puta

tina sch
24.01.2011., 19:04
za zelene kažu da se može prelijevati 2x s tim sa 2. put voda bude na oko 100 stupnjeva, 3 puta je već nategnuto ..

bobanzvone
24.01.2011., 20:39
za silver needle i druge zelene čajeve batali tu lopticu i jednostavno uzmi visoku čašu, ubaci čaja da prekrije dno i ulij vodu. čaj će sam pasti na dno i onda možeš polako piti, kada postane prejak doliješ još vode
ne vidim razlog zašto batalit nešto što funkcionira:ne zna: pogotovo kad si ujutro radim čaj, izvadim jaje i onda si popodne opet od toga napravim još jednu šalicu.onako se moram prepijat da ne bacim čaj iz šalice:rolleyes:
kuglica je 16 kuna u plodinama, Fackelmann. u čajotekama je oko 30 koliko sam vidila.
zanima me mogu li se čajevi prelijevati dva puta vodom? navodno bi trebali moći istom dozom i 3 puta

ja prelijem 2 puta, ako je čej bolji onda i 3 bez problema:top:

arguson
25.01.2011., 09:13
ne vidim razlog zašto batalit nešto što funkcionira:ne zna: pogotovo kad si ujutro radim čaj, izvadim jaje i onda si popodne opet od toga napravim još jednu šalicu.onako se moram prepijat da ne bacim čaj iz šalice:rolleyes:

ja prelijem 2 puta, ako je čej bolji onda i 3 bez problema:top:

razlog je taj da ne daš listovima da se potpuno rašire i otpuste svu svoju aromu. naravno da navedeno ne važi ako nije čaj od cijelog lista.

ne moraš se ništa prepijati nego samo ostaviš listove sa malo vode na dnu (to se naziva korijen) u što kasnije ponovo dodaš vodu i eto ti nove šalice čaja. stari kinezi tako pijuckaju čaj po cijele dane.

u zeleni čaj nipošto ne stavljati vrelu vodu (100), najbolje je oko 85 (kad se grije voda pojavljuju se sitni mjehurići u nizu, to je znak da je voda ok)

vrlo kvalitetan zeleni čaj se da napraviti i do 5 puta (s tim da je 5. tura dosta slaba)

bobanzvone
25.01.2011., 11:56
razlog je taj da ne daš listovima da se potpuno rašire i otpuste svu svoju aromu. naravno da navedeno ne važi ako nije čaj od cijelog lista.

ne moraš se ništa prepijati nego samo ostaviš listove sa malo vode na dnu (to se naziva korijen) u što kasnije ponovo dodaš vodu i eto ti nove šalice čaja. stari kinezi tako pijuckaju čaj po cijele dane.

u zeleni čaj nipošto ne stavljati vrelu vodu (100), najbolje je oko 85 (kad se grije voda pojavljuju se sitni mjehurići u nizu, to je znak da je voda ok)

vrlo kvalitetan zeleni čaj se da napraviti i do 5 puta (s tim da je 5. tura dosta slaba)

imam mjerač temperature tako da grijem vodu na točnu temperaturu:D
a neznam imam par čajeva, kad otvorim jaje dosta je rašire listovi, stavljam cca 2 male žličice na 2 deci čaja, i tako par puta isti čaj tako da mislim da se može razvit potpuno jel ne trpam do vrha jaje za čej, svejedno hvala na savjetu:top:

replayme
26.01.2011., 13:13
Gdje kupiti caj od limuna u zgu ?

Birtijas
28.01.2011., 22:49
Neznam tocno za caj od limuna, ali probaj si ga napraviti sam. E moram pohvaliti u podhodniku u zg (importane) ima novo otvoreni iranski ducan(sve iz irana) i imaju preukusni crni caj, koji mi se cak cini da i nije skup. Imaju i drugih razlicitih stvari(iranske slastice i tak). Ne reklamiram, ali zbilja je caj predobar... preoprucam!:top:

Doria
29.01.2011., 14:24
Ja sam u hm Kauflandu :misli: nasla caj od limuna (vrecice) one njihove marke Grande mislim (jel onda to bio Getro? joj stvarno nisam sigurna). Uglavnom, nije fin, ne preporucam.

Birtijas
29.01.2011., 15:00
E dal ima tih kuglica u getrou ,bili ili konzumu(plodine su bogu iza nogu, a nemam auto, mozda netko zna)?:cerek:

Doria
29.01.2011., 21:54
Ja sam frendu kuglice kupila u Mulleru na Trgu (Zagreb jel), a vidjela sam ih i u Nami.

Fem
30.01.2011., 21:40
Neznam tocno za caj od limuna, ali probaj si ga napraviti sam. E moram pohvaliti u podhodniku u zg (importane) ima novo otvoreni iranski ducan(sve iz irana) i imaju preukusni crni caj, koji mi se cak cini da i nije skup. Imaju i drugih razlicitih stvari(iranske slastice i tak). Ne reklamiram, ali zbilja je caj predobar... preoprucam!:top:

Ovo zvuci zanimljivo, stvarno bih se mogla zaletiti tamo, hvala na informaciji :top:

Inace da pozdravim sve cajoljupce, evo i mene medju vama...

Za sada mi je najbolji caj Ahmad tea zeleni s jasminom i domaci od koprive :D

Francesca
30.01.2011., 21:43
menta + matičnjak sa medom i limunom - navukla se i ne skidam se već mjesec i pol :brukica:

arubi
31.01.2011., 15:03
Jel ima gdje u Hrv, Zagreb cajeva Lipton ? nasla sam da ima u mulleru, no stara informacija, pa nisam sigurna.. presavrseni su, od limuna pogotovo i sada novi izasao od jasmina, mmmmm

patientia
31.01.2011., 15:05
Ima u Mülleru. Lipton su najlosiji cajevi koje sam probala. Cak nisu toliko losi okusom koliko treba staviti duplo vise vrecica da bi se osjetili. I onda automatski racunaj duplo vecu cijenu za kolicinu.

arubi
31.01.2011., 15:19
Oh, super, hvala, meni se limun fino osjeti, a i jasmin, no za neke druge imas pravo, ne osjete se.

larlar
05.02.2011., 19:22
menta + matičnjak sa medom i limunom - navukla se i ne skidam se već mjesec i pol :brukica:

ja na šipak (i to pravi, karamelasti domaći šipak :cerek: bez hibiskusa) + matičnjak s medom i limunom

u zadnje vrijeme stavim i malo nevena :D

hyperactive_anki
22.02.2011., 19:24
Pozdrav od Čajoljupke :)

Kad god uđem u Kuću zelenog čaja, sva se ozarim :) ali... kad ih koristim - dosta su mi slabi... a vama?
Miris/okus je nekako slab nego što sam se navikla... da li je to zbog navike korištenja drugih "marki" (možda s pojačanom aromom??) ili bih trebala staviti više od 1 žlice na 2 dl ili držati duže? Da li ako voda bude više vruća nego što je preporučeno se izgubi nešto u okusu?

Toliko pitanja... ;)

tiziana
24.02.2011., 12:55

Kad god uđem u Kuću zelenog čaja, sva se ozarim :) ali... kad ih koristim - dosta su mi slabi... a vama?
Miris/okus je nekako slab nego što sam se navikla... da li je to zbog navike korištenja drugih "marki" (možda s pojačanom aromom??) ili bih trebala staviti više od 1 žlice na 2 dl ili držati duže? Da li ako voda bude više vruća nego što je preporučeno se izgubi nešto u okusu?

Toliko pitanja... ;)

Ni meni nisu neki. Ne znam zašto. Kao da dolaze iz nekih velikih vreća u kojima su jaaako dugo stajali.
Moram te fine čajeve povremeno nabavljati u Italiji (La via del te') ili u UK, gdje su i više nego skupi (moj omiljeni bijeli i zeleni), pa ih ponekad ni ne kupim kada ih vidim.
U Italiji neke privatne drogerije nabavljaju čajeve izravno iz Kine sa kojom imaju dugogodišnje veze zbog začina. Cijene su i više nego povoljne, kupuju se na grame, a ukus puno bolji nego u Kući zelenog čaja, mada to nije vrhunska kvaliteta.

hyperactive_anki
24.02.2011., 14:19
neke privatne drogerije nabavljaju čajeve izravno iz Kine sa kojom imaju dugogodišnje veze zbog začina. Cijene su i više nego povoljne, kupuju se na grame, a ukus puno bolji nego u Kući zelenog čaja, mada to nije vrhunska kvaliteta.
Zašto misliš da nisu vrhunska kvaliteta?
A ko će nam reći što je vrhunsko? :D Ja više ničemu ne vjerujem :D

Varla
25.02.2011., 08:12
mene zanima gdje se sve u zagrebu moze sjesti i popiti dobar caj? dakle, kad narucim caj, da mi ne donesu zeleni "caj" od francka, ili tako nesto. barem twinings da ima

za sada, koliko znam i mogu se sjetiti, u Knjigi i kavi imaju neke twinings cajeve. u Bobanu imaju i cajeva iz kuce zelenog caja. kafici na "spici" ponekad isto znaju imati ok cajave, ali to je vise lutrija. na tkalci, u Serbusu isto imaju ok izbor, barem jesu zadnji put kad sam bila gore. Molokai, bivsa katarina, ponekad zna imati ok izbor - ponekad, jer 80% vremena nemaju pola od ponudjenih cajeva.
...toliko se sad mogu sjetiti. i, jel zna netko da li igdje serviraju caj tako da na pladnju donesu mali cajnik i salicu (osim u kineskim restoranima)?

Chris Blue
25.02.2011., 09:06
U Gradskoj kavani sam dobivala cajnik.

Dlapek
25.02.2011., 09:10
mene zanima gdje se sve u zagrebu moze sjesti i popiti dobar caj? dakle, kad narucim caj, da mi ne donesu zeleni "caj" od francka, ili tako nesto. barem twinings da ima

za sada, koliko znam i mogu se sjetiti, u Knjigi i kavi imaju neke twinings cajeve. u Bobanu imaju i cajeva iz kuce zelenog caja. kafici na "spici" ponekad isto znaju imati ok cajave, ali to je vise lutrija. na tkalci, u Serbusu isto imaju ok izbor, barem jesu zadnji put kad sam bila gore. Molokai, bivsa katarina, ponekad zna imati ok izbor - ponekad, jer 80% vremena nemaju pola od ponudjenih cajeva.
...toliko se sad mogu sjetiti. i, jel zna netko da li igdje serviraju caj tako da na pladnju donesu mali cajnik i salicu (osim u kineskim restoranima)?
Dobar izbor čajeva koji serviraju na poslužavniku: čajnik s vodom,čaj i dodaci po izboru,u jednom kafiću na Iblerovom Importane galerija.
Korzo?

hyperactive_anki
25.02.2011., 13:36
Escobar je zasada opravao moja očekivanja :D U Avenue Mall-u.
Ali i cijena je tu :) 25 kunića.

Sun_Flower
25.02.2011., 15:38
Ima li negdje u NZg-u kakva čajoteka? Kuća zelenog čaja više nema štand u Areni, a ne ide mi se u centar.
Btw kuglica za čaj od inoxa (Fackelmann) u Sparu je 12,99kn.

ksenija_2
25.02.2011., 15:40

U Muzunguu u Masarykovoj imaju Yogi čaj. Meni je bio fin, ali imaju svega 5-6 okusa.
Gdje je Knjiga i kava? Dodatak: :tup: znam gdje je.

patientia
25.02.2011., 15:44
U Avenue Mallu je Kuca zelenog caja, bar je bila prije dva mjeseca. Dolje preko puta Konzuma, kod bio&bio.

Mala Kavana ima Dilmah cajeve i cajnike, ali zadnji put su dvjema goscama dozvolili pusenje, tako da vise tamo ne idem. U Gradsku kavanu ne idem jer ne dopustaju drzanje jakni na naslonima, nego ti ih ili uzmu ili ih moras drzati u krilu. U Krasu imaju Twinings, bez cajnika, ali je uzasno bucno, guzvovito, pustaju Antenu Zaaaaaagreeeeb, konobari su spori, sve je puno djecurlije. U Avenue Mallu u kaficu kod sjeveroistocnog ulaza su prije godinu dana imali Twinings, isto bez cajnika.

Sweet Dee
25.02.2011., 15:46
Ima li negdje u NZg-u kakva čajoteka? Kuća zelenog čaja više nema štand u Areni, a ne ide mi se u centar.
Pa imaš ju u Avenue Mallu

Sun_Flower
25.02.2011., 17:31
Joj da. :bonk: Hvala! :)
U Av.Mallu u jednom kafiću na prvom katu (ne sjećam se kako se zove, gleda na glavni sjeverni ulaz) služe Julius Meinl čajeve...lijepo čajnik na tacni, limun, med...sve kak treba.

hyperactive_anki
25.02.2011., 20:21
Avenue Mall je zakon.
Da, još uvijek je tamo Kuća zelenog čaja.

Mislim da Sun Flower govori o Parizu :)
Volim Pariz. :)

Varla
26.02.2011., 11:46
hvala svima! ako se netko jos kojeg mjesta sjeti ili ga otkrije, javite :)

hyperactive_anki
26.02.2011., 12:42
Varla, hoćemo :)

Ima li ko odgovore na moja pitanja?
http://forum.hr/showpost.php?p=31926192&postcount=979

tiziana
26.02.2011., 15:05
Već sam pokušala odgovoriti, naime, ista vrsta čaja (par vrsta bijelih čajeva i jedan zeleni) kupljena u inozemstvu, u Italiji ili u UK, puno je boljeg i punijeg ukusa od ovog u Kući zelenog čaja. Ne znam zašto, samo imam osjećaj da je ovaj čaj dosta "star", da je odstajao dulje nego što je to trebao, da je možda pakiran na neadekvatan način, ne znam, uglavnom, meni ima okus na "sweepings off the floor".
Inače je nužno pridržavati se uputstva u vezi temperature i količine, viša temperatura stvorit će kiselkasti okus a veća količina dat će mu gorkast okus.

hyperactive_anki
27.02.2011., 09:26
Hvala Tiziana!

Kad smo već spomenuli Escobar gore... njihova doza je minimalno 4 grama. Cijela ona mala šalica za kavu se istrese unutra...
Ja sam sada pokušala (evo baš prije par minuta) staviti 50% veću dozu... i da, osjeti se bolje... jedino mi fali "dubina". Ne znam kako da se bolje izrazim :)

Fem
01.03.2011., 21:17
hvala svima! ako se netko jos kojeg mjesta sjeti ili ga otkrije, javite :)

Ima u ulici koja vodi prema Saloonu lijep kafic sa lijeve strane (s lijepim cijenama), ne sjecam se koje cajeve nude, ali znam da sigurno nisu Frank... ;)

Bas pijuckam English Breakfast Tea svjeze donesen iz Londona :cerek:

planktoni82
10.03.2011., 13:37
Toliko pitanja... ;)

Normalno je da ti se čine slabiji jer smo toliko naviknuli koristiti arome, pojačivače okusa, itd...čak se i u čajotekama zna naći čajeva koji imaju dodane arome (limuna, trešnje...).
No u jednu ruku je za očekivati da će čajevi koji se nalaze u čajotekama imati za nijansu slabiji intenzitet od nekog čaja kojeg naručiš direktno iz Kine. No to ništa ne govori o kvaliteti samog čaja koji se nalazi u dućanu. Padaju mi na pamet dva razloga:
1. Iz Kine dođu vakumirani na tvoju adresu i direktno ih konzumiraš. Sigurno je manje stajao na zraku od onoga u polici dućana.
2. imam osjećaj da naše trgovine da neše firme radije kupiti "ziherica" sortu čaja koja će se moći prodati nego neku egzotičnu sa snažnim mirisom i okusom (što uopće nije loše,btw).

Osobno mi se sviđa izbor u KZČ, kvaliteta je po meni sasvim OK.
No i nabava drito iz dalekih zemalja ima svojih čari.

Zašto misliš da nisu vrhunska kvaliteta?
A ko će nam reći što je vrhunsko? :D Ja više ničemu ne vjerujem :D

Jedino što je bitno u cijeloj priči je da se tebi sviđa neki čaj (kao da to nisi znala...). Kažem to zato što kvaliteta čaja u praksi nama čajopijama ne garantira razinu zadovoljstva. Što ti vrijedi što je neki čaj strojno obran/ručno obran ili superior/superfine/blabla kada se dogodi da ti više odgovara jeftiniji? Meni se to baš nedavno dogodilo...naručim dva čaja iste sorte i onaj jefitiniji bude puno finiji. Cijela ta priča je vrlo osobna stvar.
Osim naravno u ekstremnim slučajevima gdje će teško neki čaj najniže klase (fannings-oni kakvi su u filter vrećicama) koji je u stvari ostatak, prašina biti bolji od cjelovitih listića i pupoljaka.

par informacija o kvaliteti:
http://www.teaclass.com/lesson_0203.html

hyperactive_anki
10.03.2011., 19:18
Nemam saznanja o tom direktnom naručivanju iz dalekih zemalja... na koji način to radiš? Od koga kupuješ?

//LiQuiD SiLEncE//
12.03.2011., 21:28
Nemam saznanja o tom direktnom naručivanju iz dalekih zemalja... na koji način to radiš? Od koga kupuješ?

Uuuu to i mene zanima, nisam se baš polomio od traženja, ali bar na e bayu nema neki izbor.

arguson
13.03.2011., 10:44
Uuuu to i mene zanima, nisam se baš polomio od traženja, ali bar na e bayu nema neki izbor.

kako nema izbora... ima na ebayu hrpa čajeva. ja nabavljam isključivo izvana samo se moram natezati s carinom ponekad zbog robe "sumnjivog podrijetla"

hyperactive_anki
13.03.2011., 19:27
kako nema izbora... ima na ebayu hrpa čajeva. ja nabavljam isključivo izvana samo se moram natezati s carinom ponekad zbog robe "sumnjivog podrijetla"

možeš nam dati neke izvore? :kava:

arguson
14.03.2011., 08:12
možeš nam dati neke izvore? :kava:

evo:

http://stores.ebay.com/China-Cha-Dao?_rdc=1
http://stores.ebay.com/Dragon-Tea-House?_rdc=1
http://stores.ebay.com/Red-Lantern-Tea?_rdc=1
http://stores.ebay.com/Awazon-Tea?_rdc=1
http://stores.ebay.com/Western-Yunnan-Tea?_rdc=1
http://www.yunnansourcing.com/store/

planktoni82
14.03.2011., 08:24

Izbora ima, ovo su samo oni sa statusom "top rated seller":
http://tinyurl.com/5vkzxoa
Ja uglavnom uzimam od ovoga:
http://stores.ebay.com/beryllebkingtea
No ima ih još puno dobrih...mislim čak i jeftinijih od ovog gore.

Naravno pitanje mjere je pitanje svih pitanja...ne isplati se sve čajeve naručivati s neta.

relativnost
16.03.2011., 19:26
Jel zna netko gdje u ZG ima dobra termosica za kupit? Imam 2 termosice doma, plasticne izvana, ne znam kakve su iznutra i u obje mi caj promijeni boju (potamni) i okus. Dal bi bilo bolje s nekom metalnom? Samo.. kolko znam, ne smije biti aluminijska.

patientia
02.05.2011., 23:34
Trebam novi cajnik :( Stari je bio divan, ali tako krhak. U cajniku se mora moci napraviti litra i pol caja odjednom. Uvjet je da ne puca pri naglim promjenama temperature, recimo, kad se u njega ulije vruca voda :mad: :mad: :mad: Pozeljno je da je jednostavnih linija, a ne s nekakvim kicastim zavijutcima koje je tesko prati. Ne mislim dati preko 100 kn, tako da gusene minijature ne dolaze u obzir.

Osim toga, izgled mi nije odvec bitan, bilo bi mi drago da je ruca nasuprot kljuna, a ne preko cijelog otvora, ali nije uvjet, i nije mi vazno cak ni da smije u mikrovalnu.

Imate li kakav savjet?

Varla
03.05.2011., 07:25
najobicnijih staklenih - sa plasticnom ruckom - imas u trgovinama kao sto su sumoopskrba, pevec, mercator i slicno, a za lijepi porculanski preporucam hrelic. niti jedna od opcija ne bi smjela biti skuplja od 100kn, uz malo srece, i ispod 50kn se moze proci

patientia
03.05.2011., 17:04
Fala :) Gledala sam te staklene u Mercatoru, ali ovaj porculanski je bio tako divan da sam njega kupila. Steta sto se raspukao :( Nego, ti stakleni mi ne izgledaju bas kao da drze litru i pol...

Varla
03.05.2011., 18:02
nema na cemu.
u pravilu pise "zapremina", ja sam imala dva (oba nazalost vec pokojna, jednog sam trknula slucajno na pod, drugi mi je skliznuo iz ruku dok sam ga prala), oba od litru i pol - toliko je pisalo i toliko je i stalo. sad zadnje sam si na hrelicu prekrasni porculanski uzela, za 40kn, on je mrvicu manji, 1.25L...ovi stakleni su jako jako tanki, pa rekoh idem pokusati s porculanom, mozda mi malo duze potraje. ali i njega sam vec malo okrhnula :( ....no dobro, ipak je non-stop u uporabi, a ja nisam najspretnija osoba... eh. caj :cerek:

patientia
03.05.2011., 18:07
Moj je izdrzao jedno 9 mjeseci, nekih 500 litara. Raspuko se, dobio je puno malih pukotina i kroz njih caj curi, polako, ali ipak curi. U pravilu ne ispirem cajnik vrucom vodom prije pravljenja caja, jer mi se ne grije vodu samo za to, a ne uzima mi ju se ni iz bojlera jer se bojim da nije higijenski. Ali, ak je popucao od prelijevanja caja vrucom vodom, pretpostavljam da bi popucao i od ispiranja vrucom vodom :ne zna: Vidjela sam slatkih cajnika u Mülleru, ali su puno premali...

Varla
03.05.2011., 23:53
meni se jos nije dogodilo da mi popuca od vruce vode. da ga ja stucem, da, ali ne i da on sam popuca...a ako ima jedan komad posudja kojeg nimalo ne stedim, i koji je zbilja konstantno u uporabi, onda je to cajnik. i po ljeti i po zimi, bez iznimke.

patientia
05.05.2011., 19:00
Kupila sam novi cajnik, hitno mi je trebao, pa nisam gledala na izgled:

http://www.simax.cz/fota/shopb/39-1.jpg

http://www.simax.cz/cz/konvice-a-sklenky__s-plastovym-vikem____konvice-svatava_____domacenske-sklo______collection.html

Kod mojeg je ova plastika smedja i to mi se ne svidja, ali ajde... Inace, na mom nema znak da smije u mikrovalnu, i tako bi i trebalo biti zbog metalnog obruca, no, na stranici ima znak da smije. Sve ostalo je isto, 10 godina garancije, za temperature od -40 do 150°C, smije u stroj za pranje sudja, zamrzivac, na strujni kolut i na plin. Kostao je €5.50 u prodavaonici Drolc u Qlandia shopping centru u Krskom: http://www.tripex.si/Poslovalnice.html

hyperactive_anki
19.05.2011., 15:30
Koji i čiji crni čaj biste mi preporučile?
Nešto sam se navukla na crni čaj s malo mlijeka ;)

*jezebel*
19.05.2011., 15:55
anki, ja sad cesto pijem twinings lady grey. dosta je blag, s njeznom aromom narance. povoljan. mislim da bi mogao biti ugodan cak i onima koji inace ne vole crni caj. no cajeve ne pijem ni s mlijekom (jedino povremeno mentu), ni s drugim dodacima, tako da ti ne mogu preporuciti nesto za omiljenu kombinaciju.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRu_b6XvP9W7JJoPGAoSqqu1Pqv1he4F LJ2T5maP9NvXEpm9tb9

iz franje sam probala neke cajeve i jako su mi se svidjeli, ali ne sjecam se ciji su. vrecice su u dugackim piramidalnim paketicima i na vrhu imaju zeleni listic. zna li mi netko reci tko je proizvodjac? cini mi se da je tea forte, ali nisam sigurna. ovakve su (ili slicne):
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSlaHNPkJHafl40qQk9wixXXowVeyAnm 9tEOXkkG18CvsQeChZvcQ

i zanima me gdje mogu kupiti lady grey u limenci? nalazim ga samo u filtrima. hvala!

patientia
19.05.2011., 15:58
Lady Grey u metalnoj kutijici kupujem u Sparu u Austriji. Kod nas ga nisam vidjela :(

EDIT: Ima i koru narance i latice razlicka kojih nema u vrecicama.

*jezebel*
19.05.2011., 16:06
Lady Grey u metalnoj kutijici kupujem u Sparu u Austriji. Kod nas ga nisam vidjela :(

EDIT: Ima i koru narance i latice razlicka kojih nema u vrecicama.

vidis, nisam znala da se razlikuju. :( evo, sad sam pogledala, na vrecicama pise: crni caj, narancina kora, limunova kora, aroma citrusa.

*jezebel*
19.05.2011., 16:17
franja edit: ono sto sam probala ipak je tea forte. sad sam vidjela da im se jedan zove forte breakfast, njega sam pila. i jos jedan kojeg se ne sjecam. uglavnom, anki, probaj ako su ti dostupni.

patientia
19.05.2011., 16:17
Sori, krivo sam zapamtila, mislila sam da su samo arome. Ali, razlicak ostaje :cerek:

Kobayagi
19.05.2011., 16:35
Ima li negdje u Zagrebu za kupiti Teekaneove zelene čajeve? Imamo slab izbor Teekaneovih čajeva, a fantastični "Zen Chai" vidio sam samo u Sloveniji. Ako ga netko spazi u Zg, molim javite mi.

*jezebel*
19.05.2011., 16:58
za zen chai ne znam, ali u muelleru imaju dosta dobar izbor teekanne cajeva (ako ne i najbolji :misli:).

finky
19.05.2011., 17:32
imam tri čajnika, od toga dva s filterima za čaj, i nakon njih onaj obični rijetko koristim...

imam mali od 0.5 l s filterom, klasični od 1 l bez filtera i veliki od 1.5 l s filterom, iz ikee i nezamjenjiv je... :top:

http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/90150071

finky
19.05.2011., 17:35
Ima li negdje u Zagrebu za kupiti Teekaneove zelene čajeve? Imamo slab izbor Teekaneovih čajeva, a fantastični "Zen Chai" vidio sam samo u Sloveniji. Ako ga netko spazi u Zg, molim javite mi.

volim teekanne zen

ima ga u billi i konzumu, billa mislim 12.99 kn a konzum 13.99 kn

hyperactive_anki
19.05.2011., 19:17
Hvala cure na pomoći.
Ja bih htjela običan crni čaj (kvalitetni naravno), bez dodataka - bilo prirodnih, bilo sintetskih...

Ovo je tipičan primjer nikad ne reci nikad.
Kad sam bila mlađa, pomisao na crni čaj mi je bilo bljaak... a vidi sada... još dodam mliko :D

hyperactive_anki
20.05.2011., 17:41
Upravo pijem Čokoladnu noć (Crni čaj sa čokoladom i kakaom) iz Kuće zelenog čaja.
Ne znam zašto sam mislila da tamo ne prodaju crni čaj :D

relativnost
24.05.2011., 22:17
Jeste probali ovaj caj? Pise na njihovoj stranici da je caj s aromom "amber liquor". Nije mi bas jasno.. dal bi to trebao bit neki mineral? Ako je tko probao nek napise jel valja to sta.

http://www.ahmadtea.com/media/Our_blends/englishno1/ENG-TEA-NO-1.jpg

patientia
24.05.2011., 22:57
Amber je jantar, ali vjerojatno se odnosi na boju pica. Iskreno se nadam da nije u pitanju ambergris.

relativnost
24.05.2011., 23:22
lol pa nije valjda to.. bit ce da je boja?

(ovako pise na stranici: "With its deep amber liquor, a hint of bergamot and a flavour more subtle than other everyday blends, this is a brew for moments when refreshment and revival are required and only tea will do!")

da radje uzmem twiningsov earl grey ili mozda franckov?

patientia
24.05.2011., 23:26
Ja mislim da to znaci da je caj boje jantara kad se pripremi :) S Twiningsom neces pogrijesiti. Ahmad nisam probala.

relativnost
24.05.2011., 23:39
a jesu te arome koje se dodaju u cajeve prirodne ili sintetske? npr. bergamot

patientia
25.05.2011., 00:25
U pravilu prirodna, ali stajaznam, mozda neki i sintetsku koriste. Problem kod sintetskih je sto kad sintetiziraju, sintetiziraju puno manji broj spojeva nego sto je u prirodnoj aromi, ali i tako moze biti fino.

relativnost
25.05.2011., 00:37
jel probao netko gyokuro i silver needle? dal se isplati dat lovu za to?

hyperactive_anki
25.05.2011., 12:36
jel probao netko gyokuro i silver needle? dal se isplati dat lovu za to?

Probalas sam Gyokuro ali samo šalicu ili dvije i mogu reći da je dosta intenzivan. Mene osoba podsjeća na morske alerge... miris mora, ali ne mora u smislu "Soli i Čehinja :rofl:" nego algi, trave i sl. Neko voli taj poseban miris, ja baš i ne.

relativnost
25.05.2011., 13:51
ma da? po moru.. a bum ga probao jedan dan. sad pijem gunpowder i nije mi nesto.

cuo sam negdje da se ti cajevi masovno zaprasuju s pesticidima. jel to istina? dal su cajevi po cajotekama s oznakom bio ili organski nespricani ili to znaci nesto drugo?

:kava:

patientia
25.05.2011., 13:59
Ni u biouzgoju nisu svi pesticidi zabranjeni.

relativnost
25.05.2011., 14:00
a jel znas sto im to znaci bio i organski?

patientia
25.05.2011., 14:05
Znaci da se ne smiju koristiti umjetna gnojiva i neki pesticidi. Ali, recimo, smije se koristiti modra galica.

hyperactive_anki
25.05.2011., 15:51
ma da? po moru.. a bum ga probao jedan dan. sad pijem gunpowder i nije mi nesto.

cuo sam negdje da se ti cajevi masovno zaprasuju s pesticidima. jel to istina? dal su cajevi po cajotekama s oznakom bio ili organski nespricani ili to znaci nesto drugo?

:kava:

Da, ali onaj dio mora koji je ljudima neprivlačan hahhaha
Probaj pa javi ;)

Shtefitza
26.05.2011., 17:33
Kad se u hrani govori o ambri (ambergris) misli se na aromu koja je dobivena od kita, a koristi se za parfeme, rijetko i u jelima.

Ambrasti miris je jako slican vaniliji, pecenim kolacima, itd.... Probaj parfem od same ambre, htjet ces ga popiti (pojesti)!! :rofl:

Kad sam davno nosila umjesto parfema samu ambru, svi su me uvijek pitali: Gdje su kolaci!

Jedno vrijeme ambra je bila zabranjena u puno drzava zbog zastite kitova. Sad se pomalo pusta u prodaju, jer je bolje reguliran proces nabave.

Ahmad cajevi mi nisu neke specijalne kvalitete...

Gledam sad na njihovom websajtu... oni ne spominju ambrasti okus niti miris. Valjda misle na boju.

Meni Irish black tea imaju jako ambrasti okus. Iako ne dodaju umjetne mirise da bi dobili tu zagasitu, toplu vanili-ambrastu aromu, mjesavinom cajeva iz raznih podrucja dobivaju tu prekrasnu ambrastu kvalitetu koja odlicno ides sa mlijekom! :)

Shtefitza
26.05.2011., 17:36
Probalas sam Gyokuro ali samo šalicu ili dvije i mogu reći da je dosta intenzivan. Mene osoba podsjeća na morske alerge... miris mora, ali ne mora u smislu "Soli i Čehinja :rofl:" nego algi, trave i sl. Neko voli taj poseban miris, ja baš i ne.

Meni gyokuro nema okus po moru.

Ima mi okus po travi, zapravo najblize mi ima okus po kuhanoom mladom spinatu (prije nego sto ga se zacini). :top: :top: :top:

Mi koji smo obicno naviknuti na dosta jake okuse i mirise, u pocetku nam smeta taj preblagi okus. Medjutim kad se covjek navikne (treba ga probati na cisto nepce), on je odlican!!! puno bolji od vode za zedj i puno bolji od kave za energiju.

Jedino sto je strasno skup.

Ako se zazelim morskih okusa, kupim dehidrirane alge, rekonstuiram ih u toploj vodi, zacinim rizinim octom, sezamovim uljem, sol, biber i imam odlicnu salatu!!! :))))

Shtefitza
26.05.2011., 17:46
Hvala cure na pomoći.
Ja bih htjela običan crni čaj (kvalitetni naravno), bez dodataka - bilo prirodnih, bilo sintetskih...

Ovo je tipičan primjer nikad ne reci nikad.
Kad sam bila mlađa, pomisao na crni čaj mi je bilo bljaak... a vidi sada... još dodam mliko :D

Slazem se s tobom.
Obican crni caj je bolji od kojekakvih dodataka.

Jedino ponekad popijem Earl Grey (dodana esencijalna ulja bergamota). Onda u taj caj dodam ponekad kap limuna i malo secera (ili meda).
Ili mrvicu mlijeka, bez secera.

LAdy Grey je slicna verzija, sa esencijalnim uljima narance. Kako su Earl Grey i Lady Grey recepti tajni, razne kompanije dolaze na trziste sa (obicno neuspjelim) kopijama originalnog Earl i Lady Grey cajeva. Obicno takve verzije zaobidjem (previse bacenih kutija).

Druga kombinacija koju povremeno toleriram (poslije rucka, nikad na prazni zeludac, po mom ukusu) je crni ili zeleni caj sa jasminom. To je prava srednjoistocna kombinacija!!! A i kinezi vole piti tu kombinaciju (jako razrjedjeni kineski zeleni caj sa par cvjetica jasmina).

Usput:
Orange pekoe nema narance u sebi, to je samo ime za jednu vrstu crnog caja. :D

hyperactive_anki
26.05.2011., 18:57
A ko će više znati što je original a što kopija? Što bi ti rekla - gdje kupiti oriđiđi Earl Grey?

relativnost
31.05.2011., 21:36
Kupio twiningsov earl grey. Kad ga potrosim sljedi franckov ili ahmadov. Bolji mi je twinings od onog iz cajoteke, nekak nema jak okus crnog caja nego vise samo po bergamotu ak kuzite kaj ocu rec. Iako je oznaceno na kutiji zacinjenost bergamotom 2 od 5, dost se osjeti makar uzeo bih i jaci da je bilo.

patientia
31.05.2011., 22:25
Najjaci (po bergamotu, jelte) Earl Grey kojeg sam imala je iz Tee Paradies cajoteke iz Graza. Njihova Lady Grey je isto fina, ali, oni tvrde da je bergamot+vanilija (vlasnik sam mijesa i valjda zna). Ne primaju kartice, vlasnik zna engleski, prodavacica ne zna. Ljeti imaju krace radno vrijeme, cesto rade dvokratno i ako u 14 sati dodjete u centar (kad mi obicno dodjemo) znaju biti zatvoreni.

http://www.tee-paradies.at/

planktoni82
01.06.2011., 08:35
Meni gyokuro nema okus po moru.
Ima mi okus po travi, zapravo najblize mi ima okus po kuhanoom mladom spinatu (prije nego sto ga se zacini).

slažem se, meni neke vrste zelenih čajeva baš bacaju na kuhano povrće :)
to je glavni razlog zašto biram oolong ili pupoljke (bijeli)...

relativnost
01.06.2011., 19:00
Kupio sam jednom u intersparu zeleni. Mislim da je bilo 200gr - 15kn, ili tak neka cifra i bio je uzasan. Neki intenzivan miris koji imaju pusaci kad se isparava iz njih.

patientia
01.06.2011., 19:04
Ono njihovo u rinfuzi?

relativnost
01.06.2011., 19:06
da..

patientia
01.06.2011., 19:08
Dobro da znam da ga ne kupim. Svojevremeno su imali Natur Pur sencha, to je frendicin decko pio, bilo mu je fino, a puno jeftinije od senche iz Kuce zelenog caja. No, vec dugo ga nema u Sparu, ni u Austriji, a jos uvijek stoji na austrijskom Spar webu :ne zna:

relativnost
01.06.2011., 19:13
Ima u mulleru neka sencha china. Ime mu govori da nije japanski, nego manje kvalitetan kineski al nisam probao ni jedan tak da ne znam. Mislim uzet japansku senchu za probu u cajoteki.

relativnost
04.06.2011., 18:09
Jel zna ko neki dobar link sa sastojcima caja (vitamini, minerali i sl., te kolicina). Najvise me zanima koje vitamine i u kojim kolicinama ima mate.

Ima nesto ovdje http://www.yerbamate.cc/yerbamate.html - buni me kak 100 gr na litru vode... pa neces stavit 100 gr matea na litru vode

i ovdje http://www.noborders.net/mate/ingredients.html

Vanya83
06.06.2011., 13:05
Baš pijem crveni...:mig:

hyperactive_anki
06.06.2011., 13:20
Da li radite mixeve sa sokovima?
Čula sam prijedlog 50% mente sa 50% jabuke...

relativnost
06.06.2011., 21:29
Nisam probao mixat sa sokovima. Probao sam zeleni sa jamnicom i nije uopce lose.

Danas sam nabavio Senchu, Chun Mee i Yerba Mate. Mate skoro nema nikakav miris, vrlo slab. Okus mu je slican zelenom caju.

Sencha mi malo ima miris po maslinovom ulju, a Chun Mee hmm ne znam. Oba su vrlo blagog mirisa, ali jakog okusa. Ne znam dal su dugo stajali pa su izgubili miris ili su takvi.

hyperactive_anki
06.06.2011., 23:54
Meni je nekako najdraža Kukicha, a i Bancha.

Voljela bih da nam se još neko pridruži s idejama za mixanje. :)

p.s. Gunpowder mi se uopće ne sviđa
p.s.s. Bila sam danas u Mulleru.. ajme meni koliko toga ima...

patientia
06.06.2011., 23:57
Kukichu nisam mogla pit.

Chris Blue
07.06.2011., 06:43
Iz Mullera najcesce uzimama English Breakfast i Wilde Kirsche. Earl Grey Mi nekako ne pase vise, valjda mi je dojadio bergamot.

I jedan zeleni natezeeeem i nikako da ga popijem. Definitivno sam crnocajoljubac, zeleni moze ici doma:D

hyperactive_anki
07.06.2011., 07:47
Baš kao u parfemima, tako i u čajevima očito volim taj drvenasti miris kojeg Kukicha donosi. Nije sočan ko drugi zeleni čajevi.
Imate li kakvih sugestija za Muller? Što uzimati (marka/okus), a što ne?
I još uvik tražim ideje za mixanje... :)

relativnost
07.06.2011., 18:03
Nikad mi nije bio jasan taj drvenasti miris.. sta je to zapravo? :rofl:. Mene isto zanima za muller ako ima ko neki prijedlog.. kaj uzet od zelenih?

patientia
07.06.2011., 18:06
Pa bas je nekak kak si zamisljam caj od grancica, natrgas sitne grancice, osusis i potopis u vrucoj vodi. Navodno kukicha nema kofeina. Okus nisam mogla podnijeti (imala sam iz bio&bio, njihov brand).

relativnost
07.06.2011., 18:12
Bezveze.. to necu ni isprobavat. Daj kofeina!

patientia
07.06.2011., 18:16
Ako hoces jako kofeinski caj, u Muelleru ima Bad Heilbrunner mate+guarana:
http://www.bad-heilbrunner.de/index.php?page=guarana_mate_tee_p

relativnost
07.06.2011., 18:20
Imao sam prije neki mix iz cajoteke mate, guarana, i jos svasta nesto al mi ne pase aroma. Vidim da je ovaj s limunom.. to bi moglo bit dobro ,a jel to u vrecicama?

patientia
07.06.2011., 18:22
Da, u kutiji su vrecice. Guarana je po koka koli (tj. koka kola je po guarani).

relativnost
07.06.2011., 18:25
A ne zelim u vrecicama.. Mislis na aromu? Ovaj koji sam ja imao je bio aromatiziran nekim divljim egzoticnim okusom.

patientia
07.06.2011., 18:30
Da, takva je aroma. Nazalost, nije mi poznato ima li tko samo takvu mjesavinu bez dodatnih aroma. Ovo je zanimljiv proizvod, ali tako skup: http://www.medex.si/index.php?cat=31&art=475 Ma, mislim da trebam nabaviti tablete kofeina :o

relativnost
07.06.2011., 18:38
Imas guarana tablete za kupit u apoteki. Al ja ne znam da li kofein uopce djeluje na mene. Ja volim vjerovat da djeluje.. nazalost, ne primjecujem nikakve promjene koncentracije i/ili budnosti. :rofl:

patientia
07.06.2011., 18:42
Ni ja ako normalno odspavam, ali ako mi manjka sna, kofein zna pomoci, pogotovo ovih 100mg u jednom gutljaju :) O caju sam ovisna. Mogla sam funkcionirati 48 sati bez caja, ali sam ceznula za njime. Mislim da je stvar u theaninu, a ne u kofeinu.

relativnost
07.06.2011., 20:40
Ponavljam pitanje od prije kojih 2, 3 mjeseca. Jel stavljate caj u termosice? Meni u termosici promijeni boju i miris. Pretpostavljam da je termosica niske kvalitete. Dal se to i vama dogadja? Da nabavim bolju termosicu? Vidio sam u nekom dokumentarcu da samo vrucu vodu drze u termosici i onda kasnije kad pozele naprave caj.

patientia
07.06.2011., 20:46
Imam Thermos casu i koristila sam ju za caj. Iznutra je plasticna. Poklopac je plastican s rupom za pit. Prestala sam ju koristiti iz dva razloga:
- sa zatvorenim poklopcem bi mi caj ipak zaspricao ruksak (nosila sam ga u pretincu sa strane)
- nakon nekog vremena je poklopac pao i pukao, pa ju ni doma nisam vise koristila

I, ako se dobro sjecam, malo se osjetilo po plastici, ali moze biti da je zbog materijala na koji naslanjas usta, kao sto pivo ima razlicit okus iz limenke i kad ga iz limenke prelijes u casu.

Ali, ima termosica sa staklom iznutra.

relativnost
07.06.2011., 20:59
Moja je ili plastika ili staklo. I caj full promijeni miris i boju. Ne znam dal bi bilo bolje s nekom od inoxa? Ovo s casom ne bih jer nemogu pit vruc caj, uvijek pricekam da se malo ohladi tak da bude topao.

hyperactive_anki
08.06.2011., 10:56
Pa bas je nekak kak si zamisljam caj od grancica, natrgas sitne grancice, osusis i potopis u vrucoj vodi. Navodno kukicha nema kofeina. Okus nisam mogla podnijeti (imala sam iz bio&bio, njihov brand).

Ima, ali postoji toasted kukicha koja nema.

Isadora Cadaver
08.06.2011., 18:43
Kakvi su vam čajevi iz Kuće zelenog čaja? Trenutno pijem Franckov mate čaj, pa sam si mislila naručiti takav iz Kuće zelenog čaja... ali sad tu nešto čitam da imaju okus kao da su stajali negdje jako dugo vremena pa ne znam više jel bi ili ne bi :misli: :D

hyperactive_anki
08.06.2011., 20:24
Kakvi su vam čajevi iz Kuće zelenog čaja? Trenutno pijem Franckov mate čaj, pa sam si mislila naručiti takav iz Kuće zelenog čaja... ali sad tu nešto čitam da imaju okus kao da su stajali negdje jako dugo vremena pa ne znam više jel bi ili ne bi :misli: :D

Najbolje da se sama uvjeriš.
Ako nisi spremna na "čisti" okus, uvijek možeš uzeti mješavinu :)

Isadora Cadaver
08.06.2011., 21:26
Najbolje da se sama uvjeriš.
Ako nisi spremna na "čisti" okus, uvijek možeš uzeti mješavinu :)

Ajd naručit ću si baš taj mate i onaj od bambusa pa da probam :)

hyperactive_anki
10.06.2011., 14:02
Evo ja upravo pijem čaj i malo mi je duže ostao (umjesto 3 min možda nekih 9 hahah) i malo je gorkast. :D :D
Kakav je vama čaj kad ostane duže nego što je trebao? :D

patientia
10.06.2011., 14:38
Zeleni nepitak, crni OK.

*jezebel*
10.06.2011., 20:10

ne znam, ali s-v-e je bolje od francka :bang:, mislim da ne mos' fulat'.

*jezebel*
10.06.2011., 20:17
Meni je nekako najdraža Kukicha, a i Bancha.

ja jako volim kukichu. trenutno pijem onaj nagata iz bio&bio, trebalo mi je malo da se naviknem, ali sad mi bas pase. probala sam onaj lima, po meni je precijenjen, nije mi nista posebno. pila sam jos jedan kojeg se ne sjecam i iz cokoladnice u cc1 (njihovo pakiranje). ovaj zadnji je, naravno, takodjer drvenast, ali mi je nesto travnatiji i manje kaveno-slatkast od ostalih koje sam probala, valjda ima malo vise listica. :misli: ne znam koliko je taj kvalitetan kao kukicha, ali taj mi je okus najvise pasao. ne znam dal' da opet tamo kupim kad potrosim ovaj iz bio&bio ili da konacno odem u kucu zelenog caja. :misli:

patientia
10.06.2011., 20:19
Zapravo, ima jedan brand na nasem trzistu koji je losiji od Francka. Lipton.

Ali, pokusavam Franckovim rastresitim (rinfuznim) cajevima pristupati bez predrasuda. Je li ih tko probao?

*jezebel*
10.06.2011., 20:27
mene zanima jel' netko pio lord nelson iz lidla. :Serek:

patientia
10.06.2011., 20:31
Svojevremeno sam dobila par vrecica, OK je bio. I Hoferova marka Mr. Perkins mi je sasvim OK (osim ruskog caja, ali to sam ja pogrijesila jer sam morala probat i ruski caj). Ali Lipton, grozno, bezukusno, stavis dvije vrecice na dva deci, i dalje bezukusno. Doduse, Lipton ledeni caj s limunom u limenci mi je bio fin. Dok, recimo, od ledenih cajeva ne mogu podnijeti Nestea. Bezukusno.

Doria
10.06.2011., 20:39
mene zanima jel' netko pio lord nelson iz lidla. :Serek:

Ja si mentu njihovu uzimam, dobra mi je. Pila sam i njihov Roibos caramel, ok je, malo opor, ali to je poanta pretpostavljam.

Chris Blue
11.06.2011., 09:23
Ja ne volim ni vidjeti čaj u vrećicama. To mi uopće nije to. Volim metalnu kutijicu sa šarama, grabljenje žličicom i cjedilo:cerek:

A crni Franckov čaj "earl grey" (u kutiji) je u redu i dobrog okusa. Jedino što se meni okus earl grey popeo na vrh glave u zadnje vrijeme pa ga neću neko vrijeme kupovati.

hyperactive_anki
11.06.2011., 10:30
Upravo sam popila Gundpowder (iz Kuće zelenog čaja) i ne paše mi.
Da budem iskrena, miriše mi na pepeljaru s čikovima...

chemical brother
11.06.2011., 11:04

Ako ti je i taj odstajao 9 min., ne čudim se što ti ne paše...

Kod nas ljudi vrlo malo znaju o čaju. Milijun puta sam čuo provale poput "čaj se pije kad si bolestan" , "čaj je čaj" (odnosno svaki je čaj isti) i najveća budalaština "ubaci šaku nekakvog lišća u vrelu vodu i dobio si čaj" (od kamilice, lipe ili čega već...). Da bi se moglo uživati u pravom čaju moraš znati neke osnovne stvari o čaju i njegovoj pripremi. Ne može zeleni čaj stajati 9 minuta . :rolleyes:

relativnost
11.06.2011., 11:11

Meni isto gunpowder ima tak neki stih.. probaj neki drugi zeleni, npr. senchu.

hyperactive_anki
11.06.2011., 13:49
Ako ti je i taj odstajao 9 min., ne čudim se što ti ne paše...

haha, nije mi ostao 9 min. Ovajput sam bila pažljivija. :p

hyperactive_anki
11.06.2011., 13:50
Meni isto gunpowder ima tak neki stih.. probaj neki drugi zeleni, npr. senchu.

Bolja mi je Bancha od Senche, ali ni Sencha nije loša. :top:

relativnost
11.06.2011., 15:57
Jel pio tko gunpowder od twiningsa? Jel i on ima miris po pepeljari? :D

Isadora Cadaver
11.06.2011., 22:01
ne znam, ali s-v-e je bolje od francka :bang:, mislim da ne mos' fulat'.

Šta fali Francku, meni je njihov od mente super :D

hyperactive_anki
12.06.2011., 08:55
Kakav vam je 8 Blaga Šaolina iz Kuće zelenog čaja?

Laa Laa
12.06.2011., 08:58
Kakav vam je 8 Blaga Šaolina iz Kuće zelenog čaja?

Broj 1.!!! :s

Najbolji caj koji sam ikad probala. Za ujutro, popodne, navecer, topli, hladni... Kao neki fini biljni "sokić" a u isto vrijeme i caj. Ima tu prekrasnu cvjetno-vocnu notu koja u kombinaciji s aromom zelenog caja daje puni pogodak. :top:

hyperactive_anki
12.06.2011., 10:15
Upravo sam ga popila. Meni se sviđa.

chemical brother
12.06.2011., 16:02
Jel pio tko gunpowder od twiningsa? Jel i on ima miris po pepeljari? :D

Naravno da ne smrdi po pepeljari. Ni Twiningsov ni neki drugi gunpowder.Takvu bedastoću nijedan pravi ljubitelj čaja nebi izvalio. A ako želite probati čaj vrlo karakterističnog mirisa, obavezno probajte Lapsang souchong - čaj koji je nakon fermentacije sušen na dimu četinjača. Ljudi se totalno iznenade kad ga prvi put onjuše:D i onda ga ili izbjegavaju ili obožavaju.

chemical brother
12.06.2011., 16:13
Bolja mi je Bancha od Senche, ali ni Sencha nije loša. :top:

Sencha je najpoznatiji japanski čaj. Bancha je podvrsta Senche, ali bitno slabije kvalitete jer se radi o većim listićima koji se beru cijele godine. Isto tako, Gyokuro - najskuplji i u Japanu najcjenjeniji čaj ,također je podvrsta Senche ali radi se o najkvalitetnijim i najmlađim listićima koji se beru samo u proljeće, a prije berbe se 3 tjedna nasadi drže u sjeni. Time se smanjuje količina tanina a povećava sadržaj klorofila. Gyokuro kod nas košta oko 90kn za 50g. Njegov problem je što tu njegovu ekstra kvalitetu obično prepoznaju samo Japanci:)

patientia
12.06.2011., 16:20
Probala lapsang souchong, nije mi se svidio. Bit ce da nisam prava ljubiteljica caja.

relativnost
12.06.2011., 17:11
Naravno da ne smrdi po pepeljari. Ni Twiningsov ni neki drugi gunpowder.Takvu bedastoću nijedan pravi ljubitelj čaja nebi izvalio.

Nisi probao intersparov.

chemical brother
13.06.2011., 16:36
Probala lapsang souchong, nije mi se svidio. Bit ce da nisam prava ljubiteljica caja.

:bicedobro:

Chris Blue
13.06.2011., 22:03
Ni meni se ne sviđa:trk:

I još mi SVI bijeli čajevi imaju okus po sijenu.

Jako volim obični svakodnevni english breakfast.

I moje čajoljublje je upitno:D

relativnost
21.06.2011., 11:38
Patientia i ostali.. jeste narucivali cajeve prek neta, izvana? Moze neka dobra stranica za preporuku?

Alex Reyes
21.06.2011., 15:03
Domači s ranča :mig:

relativnost
08.07.2011., 11:05
Poceo sam radit jedan blog o caju, pa slobodno pogledajte i ostavite koji komentar.
http://www.sanocaju.bloger.hr/

Bugy
19.08.2011., 10:56
Koji bi čajevi bili za nekakvo razbuđivanje, tj. više nešto za prije treninga?

Ima li tko iskustva sa Mate čajem?

Je li istina da Sencha ima malo kofeina i djeluje više umirujuće?

Koji čajevi bi bili preporuka za bolji san? Kamilica?

Do sada sam probao gunpowder i mislio sam si kupiti još neke čajeve tipa Mate i slično.

crogiuan
19.08.2011., 14:37
Koji bi čajevi bili za nekakvo razbuđivanje, tj. više nešto za prije treninga?
Za razbuđivanje se preporučuju zeleni, oolong, crni, tj. pu erh čajevi. Navedeni sadrže tein (kofein), međutim i među njima postoje razlike. Crni čajevi zajedno sa Pu Erh čajevima sadrže najviše teina (kofeina), slijede Oolong te zeleni čajevi. Crni čajevi ponekad mogu stvoriti učinak "zatvaranja" probave, stoga se za sportaše preporučuju Pu Erh ili Oolong čajevi. Razbuđuju, ubrzavaju metabolizam, smanjuju masnoće, skidaju kilograme, pogoduju koži, tenu, diuretski djeluju...

Ima li tko iskustva sa Mate čajem?
Mate ili Yerba Mate, dolazi iz Južne Amerike. Sadrži velik udio teina, pogoduje razbuđivanju, pospješuje fokus, ali i posjeduje izuzetno diuretsko djelovanje. Preporučuje se osobama zahtjevnijih fizičkih, psihičkih zanimanja, ponajviše sportašima, prije i za vrijeme treninga, pogoduje skidanju kilograma, pri dijetama...
Nedostatak Mate čaja jest činjenica da vrlo brzo oksidira, kad se pripravi može maksimalno odstajati 40-tak minuta, potom počinje gubiti na kvaliteti, prvo okusa, potom djelovanja.
Dobra strana Mate čaja jest da efekat (razbuđujući) traje i do 2 - 3 sata poslije konzumacije :)

Je li istina da Sencha ima malo kofeina i djeluje više umirujuće?
Ne, nije istina. Sencha čaj proizvodi se uglavnom u Japanu i djelom u Kini. Karakteristika japanskih zelenih čajeva jest da sadrže više teina (u prosjeku za zelene čajeve), stoga nemaju opuštajući efekt, već se preporučuje konzumirati ih tijekom dana, no može se desiti (rijetko) da spuste krvni tlak, što može rezultirati krivim zaključkom.

Koji čajevi bi bili preporuka za bolji san? Kamilica?
Mnogo je pripravaka koji pospješuju san. No, od pravih čajeva najbolji je bijeli čaj (najzdraviji, najjači antioksidant), potom rooibos. Kamilica (također djeluje), menta, itd., no to su biljni pripravci, a ne "pravi" čajevi.

Do sada sam probao gunpowder i mislio sam si kupiti još neke čajeve tipa Mate i slično.
Gunpowder je jedan od boljih izbora što se tiče zelenog čaja. Ukoliko je originalan efekat je zadovoljavajući, po pitanju masnoća, teina (kofeina), diuretskog djelovanja...
Toplo se preporuča probati Mate čaj, Oolong čajeeve ili Pu Erh čaj.

Moja iskustva iz splitskih krugova "čajoljubaca" vezano uz navedena pitanja.

Bugy
20.08.2011., 07:58
OK, hvala, još samo da pitam, mora li se Mate čaj piti iz originalnog pribora ili može iz šalice?

Je malo glupo pitanje, ali... :D

patientia
20.08.2011., 10:31
Moze iz salice, naravno. Povecanje rizika od raka jednjaka kod onih koji piju mate caj je izgleda posljedica pijenja caja visoke temperature, pa jos na slamku: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8547825

Bugy
31.08.2011., 21:28
Što mislite o čajevima iz Mullera? Cijena se kreće 10-20kn za razne vrste čajeva (za 100g). Kupio sam Mate čaj. čini mi se da je dosta dobar stimulans, no nemam baš puno iskustva s "pravim" čajevima pa ne znam kakav su izbor čajevi iz Mullera (dakle njihova robna marka).

crogiuan
31.08.2011., 21:40
Što mislite o čajevima iz Mullera? Cijena se kreće 10-20kn za razne vrste čajeva (za 100g). Kupio sam Mate čaj. čini mi se da je dosta dobar stimulans, no nemam baš puno iskustva s "pravim" čajevima pa ne znam kakav su izbor čajevi iz Mullera (dakle njihova robna marka).

Osobno se držim maksime koju mi je otac "usadio" od malih nogu:
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"...

Drugim riječima: koliko para, toliko muzike. Dok još mogu tolerirati i nešto jeftino ako se ne unosi u organizam, za ovo drugo (uključujući i čajeve) definitivno ne dolazi u obzir - zdravlje je jedno i radije neću kupiti ako nemam, nego se upustiti u "avanturu" u nepoznato i jeftino područje.

Ipak, ovo je moje subjektivno/iskustveno mišljenje koje je vrlo moguće da je usamljeno u moru drugih (jednako važnih) pojedinačnih mišljenja, ali to je ipak moje mišljenje. Neka se i drugi izjasne o svojim iskustvima, a sa svoje strane preporučam oprez. Te čajeve nisam probao, ali moglo bi se reći da im je (na prvu loptu) cijena više nego primamljiva... posebno dok se ne vide učinci navedenih čajeva u praksi.

*klepetalo*
03.09.2011., 15:05
ej,
sad mi je palo na pamet dok sam citala ovu temu (obozavam caj) - ima li u zg neki birc s velikim izborom cajeva?
recimo, sjetila sam se da smo u beogradu u nekom bircu naletili cak na dvije-tri vrste bijelog (jedna je bas ona vrsta koju sam si znala kupiti u kuci zelenog caja- ona srednje cijene/kvalitete) i to po super cijeni (ipak je tamo sve jeftinije)

sto se tice vrsta koje volim - volim skoro sve!:D zeleni i bijeli, a i crni mi je ok, samo ga stvarno jako kratko trebam drzati, inace mi je prejak... roiboos isto, iako ga nisam dugo pila, a fin mi je onaj s aromom vanilije..

u mulleru sam naisla na teekaneov bijeli s jasminom-taj mi je super! onaj bijeli iz kuce zelenog caja mi je preskup, tak da ga vec dugo nisam kupila (pijem ga skoro svaki dan, pa mi je bed po toj cijeni tako ga tamaniti :D )

koje vi zelene cajeve kupujete? ja ponekad senchu iz kuce z.caja, a trenutno sam na francku :D (onom bez filter vrecica) - jeste probali, sto mislite?

sto se tice biljnih, ponekad popijem kamilicu, kad me nes muci, sipak kad sam bolesna pa u njega utrpam med i limun, i mentu sa medom ili secerom... u biti volim kad mi je caj fin bez ikakvih dodataka...

hyperactive_anki
03.09.2011., 20:08
Ima nekih kafića (spominjala sam ih unutar zadnjih 10 strana) ali po mom iskustvu - iako imaju relativno OK listu čajeva, kad ideš naručiti, nemaju ništa... :)

Što se tiče skupoće bijelog čaja - koliko je koštao taj željeni?
Baš sam neki dan razmišljala kako većina čajeva u vrećicama dođe oko 15 kuna, a ove iz Kuće iz zelenog čaja oko 25-30 kuna. Međutim, zaboravljam(o) da je gramaža ovih u vrećicama 30 grama, dok je iz Kuće (ili nekog drugog dućana) 50 grama. Pa onda ispadne da i nije baš toliko skuplje.

Ja uvik isprobavam neke nove :) Trenutno pijem Pai mu tan (imam ga već dugo, pa bolje da ga popijem) i Slatka tajna.

tina sch
03.09.2011., 20:43
Ima nekih kafića (spominjala sam ih unutar zadnjih 10 strana) ali po mom iskustvu - iako imaju relativno OK listu čajeva, kad ideš naručiti, nemaju ništa... :)

Što se tiče skupoće bijelog čaja - koliko je koštao taj željeni?
Baš sam neki dan razmišljala kako većina čajeva u vrećicama dođe oko 15 kuna, a ove iz Kuće iz zelenog čaja oko 25-30 kuna. Međutim, zaboravljam(o) da je gramaža ovih u vrećicama 30 grama, dok je iz Kuće (ili nekog drugog dućana) 50 grama. Pa onda ispadne da i nije baš toliko skuplje.

Ja uvik isprobavam neke nove :) Trenutno pijem Pai mu tan (imam ga već dugo, pa bolje da ga popijem) i Slatka tajna.

slatka tajna je odlična :top:
nadovezala bih se na skupoću bijelog čaja - iz KZČ, mislim da je najskuplji Silver Needle oko 90kn, ali ako je stvarno kvalitetan i blagotvoran kako kažu onda mi ne bi bilo žao dati te novce za 50g.

x-type
04.09.2011., 11:44
ja sam se isto navikao na te fine zelene čajeve. sad trenutno imam kukichu (koja mi je totalno razočarenje, ono, zbog usitnjenih grančica čaja stoji 40 kn :rolleyes: ) i imam senchu s korijenom ginsenga koji mi je apsolutno otkriće, okus je genijalan, a i sencha ima velike listove čaja, za razliku od preusitnjene i prerazvikane kukiche. naravno, crni twinnings je uvijek tu negdje u rezervi.

hyperactive_anki
04.09.2011., 13:06
Ja sam jučer pila i pila čaj. Popila sam negdje oko 3 šalice bijelog i 1-2 šalice (Pai mu tan) Rooibosa (Pina Colada) i zaspala sam tek u 5.
Ne kažem da mi je od čaja, ali... možda?

*klepetalo*
04.09.2011., 15:42
hyperactive, mislim da je i moj bio pai mu tan. znam da u kuci zč postoje 3 vrste/kvalitete, ja sam uzela taj srednji... aha, sad skuzila da pitas za cijenu, brijem da je bio 50kn.. za povremeno kupiti mi je ok ..

sto se tice nespavanja, od roiboosa bi trebala moc, a 3 salice bijelog tokom dana mi ne djeluje tu mač :D kolika je salica? ;) ja pijem u salicama 3-4 deci (je li to normalno? :D), ali obicno 1 ili 2 put dnevno. sjecam se da sam jednom oko 8,9 navecer pila zeleni (tad sam imala salicu 4 dcl) pa mi je bio tako dobar da sam napravila jos jednu rundu. e, citala sam ko manijak (ucila za ispit :D)

kukichu jos nisam probala. sencha mi je ok, goldenpowder isto.. probala sam mate, nije mi nas nes (s tim da je on iz mullera pa tko zna dal valja :D)

*klepetalo*
04.09.2011., 16:03
How To Make A Perfect Cup Of Tea (http://www.be-fit.me/how-to-make-the-perfect-cup-of-tea-466/)

recimo, veli da japanski zeleni treba biti poliven vodom od 70°C i drzati 1-2 minute, a kineski od 80°C drzati 3 min. meni su takve nijanse najveca enigma.. recimo ja polijevam vodom koja nije zakuhala, dakle nemam pojma koja je tocno temperatura, i drzim 2-3 min... jel vi mjerite temperaturu vode ili kak?

+ zelim biti tea sommelier kad odrastem ;) :D

hyperactive_anki
04.09.2011., 19:30
k ..

sto se tice nespavanja :503:, od Rooibosa bi trebala moc, a 3 salice bijelog tokom dana mi ne djeluje tu mač :D kolika je salica? ;) ja pijem u salicama 3-4 deci (je li to normalno? :D), ali obicno 1 ili 2 put dnevno. sjecam se da sam jednom oko 8,9 navecer pila zeleni (tad sam imala salicu 4 dcl) pa mi je bio tako dobar da sam napravila jos jednu rundu. e, citala sam ko manijak (ucila za ispit :D)

kukichu jos nisam probala. sencha mi je ok, goldenpowder isto.. probala sam mate, nije mi nas nes (s tim da je on iz mullera pa tko zna dal valja :D)

Danas sam popila valerijanu od Subana - da me uspava. :) (šalice su 2 dc većinom).

Iako ne virujen da (bijeli) čaj može imati toliku moć da ne mogu spavati od njega, možda bih ipak trebala smanjiti unos zelenih/crnih/a možda čak i bijelih čajeva (maximalno 2 šalice kroz cijeli dan, ništa poslije 18h) ... eksperimentirat ću pa ću vidjeti je li to stvarno to ili se smixalo s još nečim.

Kukicha je meni super. Dosta je ljudi ne voli, a ja volim taj neki drvenasti đir.
Gunpowder mi se nije svidio.

Kako već neko vrijeme ne kupujem sokove, planirala sam ove mixeve (Rooibos a možda i još koji drugi - kao npr. Slatka tajna) iskuhati po litru pa to piti (evenutalno dodati limun)... ne znam jesam li vas već pitala - je li vam se čini da bi se svaki čaj "mogao" ohladiti i piti ili ne? Vidila sam u Kući zelenog čaja u Avenue Mall-u imaju čaj koji je tag-iran kao "Ledeni čaj".

x-type
04.09.2011., 19:50
Kako već neko vrijeme ne kupujem sokove, planirala sam ove mixeve (Rooibos a možda i još koji drugi - kao npr. Slatka tajna) iskuhati po litru pa to piti (evenutalno dodati limun)... ne znam jesam li vas već pitala - je li vam se čini da bi se svaki čaj "mogao" ohladiti i piti ili ne? Vidila sam u Kući zelenog čaja u Avenue Mall-u imaju čaj koji je tag-iran kao "Ledeni čaj".

možeš. ja s vremena na vrijeme zeleni skuham, ali u toj hladnoj varijanti iscijedim 1-2 limuna na litru i pol čaja. e sad, ja od tog malo poludim i postanem hiperaktivan, a i okus mi već pod kraj zna malo teže pasti pa to ne prakticiram prečesto da mi se ne bi zgadilo. ono, svako nekoliko si napravim litru i pol tog napitka pa pijem na poslu umjesto vode. šteta mi je koristiti ovaj fini u listićima pa kuham u filteru.
nekad kupim onaj voćni čaj (rinfuzni, suho voće) i od njega istu stvar napravim. od njega nisam hiperaktivan.
rooibos bi isto mogao biti dobar za to jer ide odlično s limunom.

*klepetalo*
05.09.2011., 09:04
da, brijem da svaki moze biti ledeni, ne vidim zas ne bi.. ali radje bih ove bez teina, ne valja ovih previse piti... cula sam da je netko radio ledeni od onog crnog, ali nije crni nego na C, zablokirala sam trenutno nemrme se sjetit imena- jer on ne ostavlja na vrcu tragove :D ok je napraviti vrc zelenog/crnog kojeg vec, al ne popit ga sam :DD

ja bih onda vjerojatno od roiboosa ili nekih biljnih radila... imam ku detox mjesavinu, to bi mozda bilo pametno..

patientia
05.09.2011., 09:11
Litra crnog caja ima manje kofeina nego deci espressa.

x-type
05.09.2011., 16:59
al crni hladni čaj uopće ne djeluje primamljivo.

hyperactive_anki
05.09.2011., 19:21

Ma znan, ali ja ne pijem kavu a kad popijem (i to bijelu) mi dođe lođe - počne mi srce tući i stezati me u grlu... tako da je kod mene sve moguće :durica

hyperactive_anki
05.09.2011., 19:23
al crni hladni čaj uopće ne djeluje primamljivo.

Cili život mi nije djelovao primamljivo, ali sad mi se počeo svidjati.
A uvik imaš crni s okusom ovog ili onog voća...

*klepetalo*
06.09.2011., 12:12

super informacija!

a koliko dobijes espressa u bircu, manje od pol deci brijem?

patientia
06.09.2011., 12:14
Pojma nemam, u pravilu ne pijem kavu.

pekmez_
12.09.2011., 08:27
ima li gdje na podrucju centra zagreba cajoteka, mjesto za piti kvalitetne cajeve (ne za kupit u rinfuzi tipa kuca zelenog caja, nego bas piti takve cajeve)?

hyperactive_anki
12.09.2011., 12:54
Pekmez, dobro pitanje. I ja bih volila to saznati. Bilo gdje u Zagrebu.

Počela sam kuvati litru, litru ipo Roibosa "Magija Afrike" (Rooibos, narančina kora, komadići grejpa, pahuljice mrkve, komadići nara, cvijet šafranike) i baš mi je dobro sjeo.

Ostalo (bijeli, crni, zeleni) ne kuvam u litrama, već od šalice do šalice.
Bila sam neki dan u Kući z. č. i rekli su mi da i nije dobro imati skuvan (B, C, Z.) čaj pa da stoji... da bi se trebalo popiti sve u roku od pola sata zbog gubitka antioksidanata... što vi kažete?

x-type
12.09.2011., 16:19
Ostalo (bijeli, crni, zeleni) ne kuvam u litrama, već od šalice do šalice.
Bila sam neki dan u Kući z. č. i rekli su mi da i nije dobro imati skuvan (B, C, Z.) čaj pa da stoji... da bi se trebalo popiti sve u roku od pola sata zbog gubitka antioksidanata... što vi kažete?

ako piješ čaj zbog antioksidansa, onda je moguće. ja ga srećom pijem isključivo radi užitka tako da me zaboli nešto za gubitak antioksidansa i koječega.

crogiuan
12.09.2011., 16:37
ako piješ čaj zbog antioksidansa, onda je moguće. ja ga srećom pijem isključivo radi užitka tako da me zaboli nešto za gubitak antioksidansa i koječega.

Prema mom saznanju kada bijeli/žuti/zeleni čaj ostaje duže od preporučenog - 45 min do 60 min nakon što se napravi, događaju se 2 negativne stvari:
1. čaj gubi svoja mnogobrojna ljekovita svojstva (tzv. antioksidansi)
2. postaje sve gorči.

Tko voli, neka izvoli!

Ali, zato Zato se mogu piti rooibos i/ili voćni čajevi (mogu odstajati 24h) ili oolong čaj (može odstajati od 4-6 sati bez problema).

Isadora Cadaver
16.09.2011., 15:40
Dali je netko probao onaj Yogi čaj?

patientia
16.09.2011., 15:45
Koji?

hyperactive_anki
16.09.2011., 16:13
Dali je netko probao onaj Yogi čaj?

meni su oni svi isti... ayurveda.

Isadora Cadaver
16.09.2011., 16:18
A nemam pojma koji, bilo koji :D
Ma zapravo, idem do grada pa ću si uzeti onaj Classic da probam

patientia
16.09.2011., 16:33
Black Chai - nisu normalni, osim djumbira djumbira oni natrpali ulje djumbira, nisam ga registrirala iako sam procitala sastav, skuham, pijem, ono peceeeeeee. Jedva sam popila kutiju, jedan od losijih (masala) chaija.

Iako vole trpat previse zacina u cajeve, svidjaju mi se likoricija i cokolada. U likoriciju ne treba dodat zasladjivac.

*klepetalo*
16.09.2011., 18:55
meni su oni svi isti... ayurveda.
istina, ja sam probala dva-ti, ta glavna (topla) nota je u svima ista :ne zna: nisu mi bas nes...

e, kupila sam u mulleru bijeli pai-mu-tan (tog prije nije bilo tamo) 40g=17kn, nisam jos probala..
i kupila sam senchu, nije mi bas bio senčast ,mozda sam ga premalo drzala/stavila.. ili je srot kao sto cijena kaze :D

hyperactive_anki
16.09.2011., 19:33
http://www.yogitea.eu/en/products/details/classic/
- mislim da mu prepoznatljivost daju đumbir a toplinu cimet i klinčić zajedno.

kad mirišeš - mirišu različito.
kad uzmeš gutljaj - mirišu relativno različito.
kad čaj klizi kroz grlo - osjećaj je jedan za sve yogi čajeve. :)

patientia
16.09.2011., 19:40
E sad, ako uzmemo u obzir da su i Bio Primo cajevi isti:
Sweet chili mi se nije svidio, a inace volim chili (kao zacin).
Sweet chai mi se svidja.
Jos mi je frendica dala neki zenski Women's nesto, nije mi se svidio.

Isadora Cadaver
16.09.2011., 19:41
Evo probala sam onaj Classic, ne sviđa mi se baš, ima okus kao da sam u čašu vode stavila cimeta

patientia
16.09.2011., 19:47
Meni se iz istog razloga nije svidio Alnatura Glücks Tee: http://www.alnatura.de/de/produkt/35883

Doduse, bio je kao da sam u casu vode stavila kakaa i to premalo. Yogi cokoladni caj je puno konkretniji.

EDIT: Naravno, kakva jesam kad su u pitanju cajevi, morala sam kupit praznicno pakiranje s desetak vrsta Yogi caja. A jos sam procitala da neke imaju lemongrass kojeg ne volim. Sad moram izguglati koji su to (na kutiji je sastav svih vrsta pomijesan), pa da ih uvalim frendici kojoj uvaljujem sve cajeve s lemongrassom. I Bad Heilbrunner Arabischer Gewürztee sam joj uvalila: http://www.bad-heilbrunner.de/sodcms_arabischer_gewuerz_tee.htm

rusofilka
16.09.2011., 20:12
Za sada sam probala tri vrste:

1. Licorice: ok mi je, ali ipak presladak, kad se ohladi ne mogu ga više piti;

2. Choco: mljac;

3. Ginger Lemon: jako dobar, mogu ga piti svaki dan.

Jako dobri čajevi, samo su mi nekako više za zimu jer mi proradi cirkulacija od kombinacije đumbira i papra. :zubo:

*klepetalo*
16.09.2011., 20:15
Za sada sam probala tri vrste:

1. Licorice: ok mi je, ali ipak presladak, kad se ohladi ne mogu ga više piti;

2. Choco: mljac;

3. Ginger Lemon: jako dobar, mogu ga piti svaki dan.

Jako dobri čajevi, samo su mi nekako više za zimu jer mi proradi cirkulacija od kombinacije đumbira i papra. :zubo:

mozda bas probam taj čokoladni! i patentia je reklad da joj je malo drugaciji od ostalih yogi, mozda mi se onda svidi. . inace mi nisu tak losti ti yogi cajevi, al mi je glupo kaj svi imaju isti okus:D

i super su mi pakiranja kad imas razne vrste cajeva od 1 proizvodjaca pa isprobas sve i znas kaj kupiti za pravo!

hyperactive_anki
16.09.2011., 20:15
Women's tea (ima ga i u Kući zelenog čaja) je jedan od "istih".
Ne znam jesam li to umislila ali znao je smiriti trbuh u onim bolnim danima. :)
Ali nisam ga kupila nakon što sam potrošila 50 gr.

Danas sam opet bila u KZČ u Avenue Mall-u. Da li dobijete testere kad nešto kupite? Ja uvijek. :)
Kupila sam:
ŽUTI ČAJ - kako to da on nema svoje mješavine?
i
ORANGE GRAPEFRUIT-MINT- Sastojci: Rooibos, cvjetovi naranče, komadići naranče, menta

Za test sam dobila:
JAGODA KIVI- Sastojci: komadići jabuke, šipka, jagode, kiwija, cvjetovi hibiskusa
BAKIN-VRT- Sastojci: hibiskus, jabuka, grožđice, bazgine bobice, kupina, jagoda

rusofilka
16.09.2011., 20:20
mozda bas probam taj čokoladni! i patentia je reklad da joj je malo drugaciji od ostalih yogi, mozda mi se onda svidi. . inace mi nisu tak losti ti yogi cajevi, al mi je glupo kaj svi imaju isti okus:D

i super su mi pakiranja kad imas razne vrste cajeva od 1 proizvodjaca pa isprobas sve i znas kaj kupiti za pravo!

Okus samo blago vuce na kakao, a miris me podsjeca na keksić. :cerek:

*jezebel*
17.09.2011., 00:09

meni je bilo zao para koje sam dala za njega. grozna mlitava kakao vodica. i cimet me bas smetao. probala sam se pravit' da mi je barem malo fin, ali nije bio. na kraju sam ga stavljala u kadu jer sam imala i neku cokoladnu kupku od kneippa pa da je malo pojacam. :rofl:

rusofilka
17.09.2011., 11:01
meni je bilo zao para koje sam dala za njega. grozna mlitava kakao vodica. i cimet me bas smetao. probala sam se pravit' da mi je barem malo fin, ali nije bio. na kraju sam ga stavljala u kadu jer sam imala i neku cokoladnu kupku od kneippa pa da je malo pojacam. :rofl:

:lol:

patientia
20.09.2011., 20:20
Sweet chai mi se svidja.

Sad sam ga opet probala nakon duzeg vremena, presladak mi je bez zasladjivanja :ne zna:

hyperactive_anki
20.09.2011., 20:31
Meni su ovi voćni malo čudni.
Ako stavim zličicu (mjeru), budu baš nekako gadni.... ko da pijem vodu u kojoj sam oprala voće :(
A nekad budu fenomenalni (mislim, jedan te isti čaj - u mom slučaju - Jagoda Kivi od KZČ).

patientia
20.09.2011., 20:35
Meni su nearomatizirani vocni cajevi bez veze, bas kao da sam oprala voce u vodi, i onda moram staviti 5 zlicica na salicu vode i ponekad cak prokuhati to voce. Vocni cajevi s dodanim aromama su mi fini.

hyperactive_anki
21.09.2011., 17:28
Vocni cajevi s dodanim aromama su mi fini.

Tell us more. :)
Iako ja baš ne želim unositi u sebe ne-prirodne stvari.