PDA

View Full Version : Čaj

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7

zadie
12.12.2002., 21:36
da li netko zna postoji li još uvijek čajoteka u zagrebu? kolko znam bila je jedna u ilici...frendica mi obožava sva ona čuda od crnih čajeva (s mlijekom-bljak :) ) pa bi htjela nabavit nešt posebno za božić...hvala unaprijed...

FannyB
13.12.2002., 02:26
Postoji, ali se preselila iz Ilice u Frankopansku 3 (u veži; otprilike preko puta onog velkog Diesela). Rade svaki dan, ali negdje do 17h (mislim da subotom rade do 14h, ali nisam sigurna) tako da nemoj krenuti u kasni shopping.
Ima jedan mljac crni čaj a aromom kokosa.:)

Crow Jane
13.12.2002., 08:09
E kad smo već kod toga, koje su vam omiljene vrste čajeva?

Meni Rooiboos [mljac!], Naranča s cimetom, jagoda s vanilijom, limun i šipak vulgaris. :cool: sve to sa smeđim šećerom s cimetom. :D

P.S. Kakav je taj od kokosa, [koja vrst] zvuči primamljivo! ;)

Kiki
13.12.2002., 10:32
Svi vocni (ovdje to zovu herbalni cajevi :rolleyes:
Jebo, ja sam mislila da su svi herbalni) koji se ne piju s mlijekom.

ankada
13.12.2002., 10:43
Ja nisam dugo bila u staroj Vlaskoj, prema Katedrali, tamo je nekada bila super, cak mi se cini prva takva
ugostit. usluga u Zagrebu.
Jesu li ih zatvorili? Su to ti iz Ilice? Imali su super izbor cajeva, a i topla cokolada im je bila dobra.

Bluegirl
13.12.2002., 12:41
Crni od kokosa Iz Cajoteke? Ili obicni? Crni mi je najdrazi vanilija iz cajoteke i kokos koji tamo nemaju :( pa mi ga donosi frendica iz Njemacke. Obozaaaavaaaam cajeve, posebno crni, a od necrnih mi je fini zeleni s limunom, odna onaj winter time od teekanne, kamilica klasika...

FannyB
13.12.2002., 13:29
To je crni čaj s aromom kokosa (ide super s mlijekom). Neznam koja točno je to vrsta i berba (jel ceylon, kineski , indijski).

Meni je još jako fini inaj crni sa aromom borovnice. Yummie!

A probala sam i njihov roobois s aromom banane. Isto jako fino.

Al neću ih više reklamirati, ne plačaju me ;)

Rhea
13.12.2002., 15:23
I ja jako volim te crne aromatizirane cajeve ,ali mi je moj lijecnik rekao da su bas ti cajevi jako nezdravi.:(

Bluegirl
13.12.2002., 15:37
Aj ga pitaj sljedeci put zasto su tako nezdravi. Sigurno manje stete od kave.

Znaci fino dobili su i kokos u cajoteci. Prije sam kupila obicni crni caj i stavila nutra kokos.

Crow Jane
13.12.2002., 16:08
Ja mora da sam grozna seljača kad nikad čula za te aromatizirane čajeve! :D

Pijem samo Podravkine :rolleyes: :D

[no, da, i Plivine :D]

Shtefitza
13.12.2002., 17:00
Originally posted by Rhea
I ja jako volim te crne aromatizirane cajeve ,ali mi je moj lijecnik rekao da su bas ti cajevi jako nezdravi.:(

ili ga nisi dobro shvatila ili se taj lijecnik nije dobro raspitao.

Crni caj ima puno manje kofeina nego kava. IMa antioksidanse (ne bas koliko i zeleni caj) i opcenito nema stete u konzumiranju par salica crnog caja na dan.

Zadnjih par godina je u Americi jako popularan chai tea (cita se bas tako kako ga i mi zovemo chaj)

To je crni caj sa hrpu zacina, pije se zasladjen i sa puno mlijeka (pola-pola). :cool:

Shtefitza
13.12.2002., 17:01
Meni je najdrazi crni caj sa dodanim uljem bergamota (neka vrsta citrusnog voca) - Earl Grey Tea

A zeleni - gun powder, veliki zeleni savijeni listici, vazno je staviti ga u vodu koja se malo ohladila (nije vrela) i drzati ga max 1-2 min

eowyn
13.12.2002., 20:13
Ja obožavam sve vrste biljnih čajeva. Poprilično sam potkovana travarskim znanjem pa odem u apoteku i kupujem sve vrste koje bi mi mogle koristiti kod raznih tegoba. Čisti fetiš; razvrstavanje po bočicama i ljepljenje etiketa. I obavezan med; od kestena ili vrijeska su mi najomiljeniji.

Ima jedna super stvar;
-prstohvat žalfije
-na vrhu žličice komorač
-mala čajna žličica majčine dušice
-mala čajna žličica gospine trave
-prstohvat stolisnika

To sve prokuhati u mlijeku, procijediti i dodati meda! Pravi zimski gusti, ljekoviti i hranjivi napitak!
Tko voli, nek izvoli!;)

Shtefitza
13.12.2002., 22:56
Eowyn, zvuci primamljivo!! :)

Samantha
13.12.2002., 23:06
moj najdrazi caj je Milfordov visnja sa jogurtom njam njam.
Sad sam kupila neki Twinings pink grapefruit,mandarin i lime,al je los:(

Shtefitza
13.12.2002., 23:19
Probaj ga iskoristiti za ice tea. Skuhas taj, pa par vrecica crnog, ulijes malo limunade, dodas leda, secera ako zelis, kisobrancic... :) :D

Shtefitza
16.12.2002., 00:10
Ljudi, kakav sam prekrasni cajnik kupila! :eek: Tamnoplavi, neki japanski... sad bih iz njega i vodu pila. :D :D

Bell@ Baggins *
16.12.2002., 21:58
zapravo volim obican caj od sumskog voca, ali otkako sam otkrila kako na mene dobro djeluje zeleni caj pijem samo njega. Nije bas nesto jako ukusan, ali sam od njega ja koja sam prije mogla zaspat tamo di bi sjela :D budna cijeli dan i imam energije za sve.

zadie
17.12.2002., 21:38
hvala fanny za informaciju, bila sam danas i ostavila stotinjak kuna :) ...i nekak sam uzela vise za sebe nego za frendicu :) sve tak dobro mirisi da ne mozes odoljet jednostavno ....

FannyB
17.12.2002., 23:56
Zadie, you're welcome!

BTW, isti problem kod mene,...uvijek si važno obećam kak ću biti dobra i kupiti samo ono po kaj sam došla, ali neš ti vraga,... uvijek pretjeram i vratim se doma sa nekih 5 novih vrsta (sve ko fol samo malo za probu).
A zadnji put kad sam bila nije bilo baš svih vrsta po koje sam došla.....hehehe....sad imam razlog za ići ponovo!:D

Eladio
18.12.2002., 04:46
frend mi drzi jednu takvu cajoteku + ostala biljna "cuda"

naravno to je u rijeci pa koga zanima nek se javi ;)

sorsha
18.12.2002., 19:34
ankada kaže:
Ja nisam dugo bila u staroj Vlaskoj, prema Katedrali, tamo je nekada bila super, cak mi se cini prva takva
ugostit. usluga u Zagrebu.
Jesu li ih zatvorili? Su to ti iz Ilice? Imali su super izbor cajeva, a i topla cokolada im je bila dobra.
jel ti možda misliš na onaj kafić u staroj vlaškoj? ja se sjećam tam negdje pred 15 godina prvi su na koje sam ja naišla da su posluživali čaj kak se spada: prekrasna porculanska šalica, na posebnom tanjuriću keksi ili mlijeko, ovisno o vrsti čaja koju si naručio, čaj ne u filteru nego u "jajetu"...
malo poslije sam otkrila kafić na katarinskom trgu, mislim da se zvao 2katarina" il tak nekak (možda još uvijek postoji). tam su uz keks ili mlijeko posluživali i vodu u čajniku posebno, čaj u porculanskom jajetu... ma mogao si sam izvesti cha-no-ju iliti ceremoniju pijenja čaja:)

osobno mi je jedno vrijeme na prvom mjestu bio Earl Gray, a kasnije se za prvo mjesto izborio darjeeling; Orange pecoe mi je oduvijek bio drag:)

Bluegirl
20.12.2002., 15:13
Ima u Mulleru na trgu cajeva, tam u podrumu, crnih sa svim mogucim okusima,ima karamela, KOKOS, vrhnje, ima oolong, ma puno svega. I fini su jako, jer sam do sad kupovala kokos i oolong od njih. (Oolong s breskvom, jel to neka vrsta zelenog caja?)

kemik
20.12.2002., 17:26
Moram se pohvaliti da mi je prije mjesec dana jedna japanka priredila ceremoniju davanja caja. To je kod njih velika stvar, oni 6 godina svaki tjedan po 5 sati uce kako se to radi... Nevjerojatno je koliko se drze detalja i koliko je takav caj zapravo odvratan. Ako je jos tko probao, nek javi iskustva

Potala
02.01.2003., 01:43
FannyB kaže:
Postoji, ali se preselila iz Ilice u Frankopansku 3 (u veži; otprilike preko puta onog velkog Diesela). Rade svaki dan, ali negdje do 17h (mislim da subotom rade do 14h, ali nisam sigurna) tako da nemoj krenuti u kasni shopping.
Ima jedan mljac crni čaj a aromom kokosa.:)

jeeeeee:) jedva čekam, odoh sutra, nadam se da rade, da ne uletim na neku inventuru:rolleyes:
inače jako volim crni čaj s mlijekom(po mogućnosti Winston) i to od nedavno, prije mi je bio bljak - uopće više ne pijem kavu, a niti voćne čajeve koje sam prije često pila po zimi
htjela bih početi piti zeleni čaj zbog svih tih hvalospjeva o dobrobitima pijenja istog, ali mi baš i ne paše njegov okus
ono, mogu popiti, ali mi nije gušt:(
no, na moju veliku radost, neki dan sam probala zeleni čaj s kaktusom i bio mi je baš super
zanima me je li to također zdravo ili "to nije to"

Bluegirl
02.01.2003., 10:42
A di si kupila taj caj s kaktusom?

Winona2
02.01.2003., 17:02
Bell@ Baggins * kaže:
zapravo volim obican caj od sumskog voca, ali otkako sam otkrila kako na mene dobro djeluje zeleni caj pijem samo njega. Nije bas nesto jako ukusan, ali sam od njega ja koja sam prije mogla zaspat tamo di bi sjela :D budna cijeli dan i imam energije za sve.

same here

Uz to pijem rado mentu i sve vocno, sad zimi jabuka i cimet, vaniliju, volim raditi self made ice tea, Kräutertee mi frendica radi sama ( skuplja biljke , susi i sve ) pa cim mi ne ide kak bi trebalo ne prodje razgovor bez ( daj ujutro si skuhaj mog caja i bus opet ko nova ) :)

Winona2
02.01.2003., 17:04
malo poslije sam otkrila kafic na katarinskom trgu, mislim da se zvao 2katarina" il tak nekak (možda još uvijek postoji). tam su uz keks ili mlijeko posluživali i vodu u cajniku posebno, caj u porculanskom jajetu... ma mogao si sam izvesti cha-no-ju iliti ceremoniju pijenja caja

kafic je jos tamo...moj omiljeni...bio idealan za markiranje, tocno prek puta skole :D ....

Potala
02.01.2003., 23:33
Bluegirl kaže:
A di si kupila taj caj s kaktusom?
Nisam ga kupila, probala sam ga kod frendice, a ona je rekla da ga je kupila u nekom dućanu u kvartu, kaže da ga je vidjela na par mjesta pa ga valjda ima po dućanima koji imaju malo bolji izbor čajeva.
Čaj je Green tea - Opuncha (opuncia flavoured), a proizvodi ga Teekanne (Austrija).

Bluegirl
03.01.2003., 12:19
Tenx, prvom prilikom ga idem kupiti. Od Teekanne mi je inace super Winter time, taman za hladno vrijeme.

fritz von achtung
17.11.2003., 21:28
Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! ;) Isto tako , nije mi jasno kako se može reći npr "čaj od kamilice " kad to nema nikakve veze sa čajem. To bi bilo kao da se kaže npr. "kava od mrkve". Kad se u vruću vodu ubaci kamilica , dobije se napitak od kamilice, a nikako ne čaj.
Čajevi se dijele po boji, po podneblju u kome raste odredjena sorta, po vremenu berbe... Postoje fantastični čajevi za koje ljudi često pojma nemaju , jer kod nas nije razvijena -recimo to tako - kultura pijenja čaja. Ljudi u dobrom čaju ne guštaju, nego ga piju "kad su bolesni". Postoje čajevi koji mirišu na sušenu šunku (Lapsang sushong), na dim ( Po nee), aromatizirani bergamotovim uljem ( opće poznati Earl Grey), zeleni čaj sušen u obliku kuglica (Gun powder), fini japanski zeleni čajevi (Yamashiro , Sencha...), crveni Keemun, pa čak postoji čaj koji je slavni Fortnum&Mason specijano namiješao i prilagodio New Yorkškoj vodi ( za šta ja osobno mislim da je obična glupost, ali nek im bude).
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).

Rita
17.11.2003., 22:28
JA svako jutro skuham litru caja ,pardon vode u kou jtavim dve vrecice zelenog caja i Yerba Mate iz PAragvaja.Fino me probudi i drzi allert cijelo jutro.Poslje se ovak sama zbudim.Slazem se da kod nas ljudi zovu sve caj ali to ti je tak.Kak da onda zovemo cajod kamilice?FOra mi je bila kad sam skuzila da je caj u stvari vrsta caja i da se tak zove na emgleski.Odem u Starbucks i narucim si "chai tee soy latte" :D

njasa
17.11.2003., 23:37
znamo mi svi da je pravi caj samo od biljke cajevca. ali naucili smo govorit i za sve ostale napitke- kako ti to zoves, da su cajevi. ja vocne napike isto toliko volim ka i prave cajeve. i sta cu sad nekoga pitat kad mi dode u goste, oces li popit Yamashiro , Sencha, crveni Keemun ili Po nee, poslali bi me ljudi kvragu :)

Hana_
18.11.2003., 01:58
Jednom sam pila kod frendice caj s mlijekom.. ja mislim da je to sto sam pila mozda bio crni caj..al nisam sigurna..

..jel znate u koje se cajeve stavi malo mlijeka, a da bude fino??tak da si kupim jedan sutra..

Rita
18.11.2003., 04:04
U chai caj i u mislim Earl Gray i tak crne cajeve.Ovo kaj se tu pije,Chai Latte je jako fino.Onak ko bijela kava ali puno finiji okus,nego s kavom.

fritz von achtung
18.11.2003., 06:22
njasa kaže:
i sta cu sad nekoga pitat kad mi dode u goste, oces li popit Yamashiro , Sencha, crveni Keemun ili Po nee, poslali bi me ljudi kvragu :)

Ako misliš da bi te poslali kvragu ako im ponudiš nekakav dobar, mirisan čaj, onda se nema smisla truditi. Upravo o tome sam i pisao, takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu. Međutim, ti tvoji gosti vjerojatno vrlo dobro znaju razliku između nekog vrhunskog vina i smeća za 5-6 kuna po litri. U bilo kojem boljem dućanu kod nas možeš kupiti solidne Sir Winston ili Taylor &Hardgraves čajeve. Probaj neki od njih, makar te gosti "poslali kvragu".

Shtefitza
18.11.2003., 07:39
fritz von achtung kaže:
Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! ;) Isto tako , nije mi jasno kako se može reći npr "čaj od kamilice " kad to nema nikakve veze sa čajem. To bi bilo kao da se kaže npr. "kava od mrkve". Kad se u vruću vodu ubaci kamilica , dobije se napitak od kamilice, a nikako ne čaj.

Vidim da smo svi redom dobili po nosu, a nisi nas poducio.

Dakle, postoji caj (napitak napravljen od biljke cajevac (tea sinensis, camellia sinensis) koji prirodno ima u sebi tein, odnosno kofein.

Onda postoje "biljni cajevi" koji se hrvatski zovu "uvarak", to je zastarjela rijec koji nitko ne koristi, dakle opet zavrsavamo sa "biljni caj".

Francuski "the" nije isto sto i "infusion" ili "tisane".
Engleski "tea" nije isto sto i "herb tea" ili "infusion" ili "herbal infusion".

Postoje jos neke biljke, kao Yerba Mate, koja ima u sebi sastojke slicne kofeinu, ali s manje negativnih posljedica. Kofein u caju je blazi od kofeina u kavi. Zapravo kava sadrzi jos neke alkaloide od kojih se moze javiti lupanje srca ili poviseni tlak.

fritz von achtung kaže:
Čajevi se dijele po boji, po podneblju u kome raste odredjena sorta, po vremenu berbe... Postoje fantastični čajevi za koje ljudi često pojma nemaju , jer kod nas nije razvijena -recimo to tako - kultura pijenja čaja. Ljudi u dobrom čaju ne guštaju, nego ga piju "kad su bolesni". Postoje čajevi koji mirišu na sušenu šunku (Lapsang sushong), na dim ( Po nee), aromatizirani bergamotovim uljem ( opće poznati Earl Grey), zeleni čaj sušen u obliku kuglica (Gun powder), fini japanski zeleni čajevi (Yamashiro , Sencha...), crveni Keemun, pa čak postoji čaj koji je slavni Fortnum&Mason specijano namiješao i prilagodio New Yorkškoj vodi ( za šta ja osobno mislim da je obična glupost, ali nek im bude).
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).

Jako lijepo. Hvala na informacijama. Jos mozes spomenuti da se crni caj priprema koristenjem vrele vode, a zeleni - pustiti vodu da se malo ohladi (oko 70C). Ja nikad ne mjerim temperaturu, ali pustim vrelu vodu da odstoji.

Twinings se nekada u Hrvatskoj redovito mogao kupiti, u zadnje vrijeme ne. Ne znam zasto.

Od Twinings cajeva volim Earl Gray i Irish Breakfast. A ponekad i Gunpowder.

Jako mi je drag Chai Teal Latte (crni caj, moze i zeleni) sa dodanim zacinima: kradamom, anis, klincici, biber... umjesto obicnog mlijeka moze se dodati i sojino. (Kao sto Rita narucuje u Starbacksu :) :D Grande, ne? Mljac! Oni instant Chai Tea mixevi mi nisu dobri. Ali zato Republic of Tea :top:

Shtefitza
18.11.2003., 07:41
fritz von achtung kaže:
takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu.

Ne mislim da ima razloga vrijedjati domace biljne cajeve. Dapace, neki od najboljih cajeva koje sam pila bili su bas negdje u malim seocima, gdje su ljudi nabrali travurine kojima ne znam ime, osusili ih na suncu i pripremili u obicnom loncu. :cool:

Shtefitza
18.11.2003., 07:43
Hana_ kaže:
Jednom sam pila kod frendice caj s mlijekom.. ja mislim da je to sto sam pila mozda bio crni caj..al nisam sigurna..

..jel znate u koje se cajeve stavi malo mlijeka, a da bude fino??tak da si kupim jedan sutra..

Mlijeko ide samo u crne cajeve. Uz to mozes zaseceriti, ili ne moras. U zeleni caj ide mlijeko samo u kombinaciji "chai tea" sa zacinima ili u "thailandskoj varijanti" - za ovu ne zanm sto tocno ide, jer mi se nije bas svidjelo.

U crne cajeve se moze staviti i limun, ali onda ne ide mlijeko. Moze secer.

U biljne cajeve ne ide mlijeko. Moze se staviti limun ili secer ili nista. A zanimljiovo je isprobavati kombinacije trava. Recimo hibiskus pase uz sipak. Ili lipa uz metvicu....

magic
18.11.2003., 07:54
fritz von achtung kaže:
...takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu.

Vjerovatno je ovo trebalo biti duhovito, no kod osoba koji cijene ljekovitost samoniklog bilja ubranog u shumi, chaj od koprive je jako cijenjen.

žabica
18.11.2003., 08:24
Što god bilo, čaj ili uvarak, najbolje što sam pila (kod bake) je voda u kojoj su se kuhale ljuske od badema, gospina trava i sušeni šipak. Sad da li je to uvarak ili možda čak juha, procijenite sami.

mudrica
18.11.2003., 08:36
fritz von achtung kaže:
... Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! ;)....
.... kultura pijenja čaja.....

fritz, u ime nekulturnih ispijača čaja: nije li malo preoštro?
npr., sigurna sam da bolje od tebe mogu protumačiti fizikalno-kemijski postupak otapanja različitih ugljikovodika iz biljki tako da se dobije otopina koju ti nazivaš čajem pa ne trvdim, niti ću ikada tvrditi, da je budalaština pisati ovako napaljene postove oko nečega što znaš, a netko drugi ne zna

ZorcJ
18.11.2003., 08:45
Ja upravo pijem uvarak od mente bez šećera! To mi je jedan od najdražih napitaka!:)

njasa
18.11.2003., 08:52
fritz von achtung kaže:
Ako misliš da bi te poslali kvragu ako im ponudiš nekakav dobar, mirisan čaj, onda se nema smisla truditi. Upravo o tome sam i pisao, takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu. Međutim, ti tvoji gosti vjerojatno vrlo dobro znaju razliku između nekog vrhunskog vina i smeća za 5-6 kuna po litri. U bilo kojem boljem dućanu kod nas možeš kupiti solidne Sir Winston ili Taylor &Hardgraves čajeve. Probaj neki od njih, makar te gosti "poslali kvragu".

nisam mislila da ce me poslat kvragu sta sam im ponudila kvalitetan caj nego zato jer se pravim pametna pustim imenima za koje nije culo 90% svita.
stvar je u tome da su vina dio nase mediteranske "prehrane" a cajevi to sigurno nisu. pravi cajevi su super, ali ja volim popit i vrile vode sa sakon koprive- za sta je poznato da je zdravo. nije mi jasno sta ti imas protiv toplih biljnih napitaka? ja ti samo kazem da ja volim i jedno i drugo. a ti da je jedno savrseno a drugo smece. ti si caj fanatik!!! :D

p.s. vecina ljudi kojima sam dala da provaju prave cajeve, nije im se svidilo. to je stvar ukusa. isto ka sta ja znam da je kavijer nesto super, cjenjeno, skupo... ali mi se jednostavno dize zeludac od njega.
p.p.s. ako vec pricas o pravim cajevima, onda ne spominji mliko u caju. to su englezi "uveli". mislim da bi se bilo kojem kinezu u kini zgadija zivot da mu ponudis takav caj

magic
18.11.2003., 09:05
ZorcJ kaže:
Ja upravo pijem uvarak od mente bez šećera! To mi je jedan od najdražih napitaka!:)

I ja :) I josh je to moja menta :cerek: ponosan grmichak.

Rhea
18.11.2003., 09:16
Hana_ kaže:

..jel znate u koje se cajeve stavi malo mlijeka, a da bude fino??tak da si kupim jedan sutra.. [/B]

Ja npr.obozavam Earl Gray i pijem ga obavezno sa mlijekom-mljac:)

ZorcJ
18.11.2003., 10:12
magic kaže:
I ja :) I josh je to moja menta :cerek: ponosan grmichak.

:top: :s

linol3um
18.11.2003., 10:21
fritz von achtung kaže:

twinings nabavljam u Trstu, isključivo Earl Gray.
Inače, dućan u Ljubljani koji spominješ je odličan, imaju super izbor. Oduševio me njihov earl gray superior.

Winona
18.11.2003., 13:57
ja volim citati Stefitzu, uvijek nas necemu poduci a ujedno uspjesno izbjegne "poducavajui ton" u svojim postovima, koji bi ionako samo zamutio poruku i stvorio revolt kod citatelja.

E da, pijem zeleni caj , bez filtera ( puno su mi ukusniji cajevi bez filtera i onog kemijskog okusa filter vrecica ) i bez secera.

Ne volim crni caj. Volim vocne i njih mjesam ljeti pogotovo ( vec prema trenutnoj inspiraciji) i sama izmisljam ljetne ledene cajeve.

Flemming
18.11.2003., 17:07
Ti piješ omiljeni filmski čaj Jamesa Bonda, no on ti je u literaturi pio samo kavu...

No nevezano sa time, čaj od kamilice pijem samo kad sam na samrti, teško obolio od gripe, to znači jednom u 5 godina... ;) :D

Prava je znanost kaj se i kada što bere od biljaka za ljekovite čajeve, no neću dosađivati...
I o načinu pečenja kavovinoga zrna ima se što naučit, i kada se melje itd...

No ako je riječ o čaju, ja spadam u one koji ga piju samo kad umiru...;) :D :cool:

fritz von achtung
18.11.2003., 21:08
OK, možda sam bio malo preoštar, pa ste me optužili da podcjenjujem ljekovito bilje. Moram biti malo blaži , jer bi me još mogao kakav travar tužiti za duševne boli. Niti podcjenjujem učinak kojekakvog bilja, niti mislim da neki od vas nebi trebali piti i "uvarak " od krumpirovih kora ako mu se sviđa. Samo što to ne bi trebalo zvati čajem. Al, dobro sad...
Njasa me upozorava da "ako već pričam o pravim čajevima , da onda ne spominjem mliko u čaju..." Pojma nemam gdje sam to spomenuo mlijeko :confused: , jer ga ja baš ne volim dodavati u čaj. Osim toga , nisam pokrenuo ovu temu da bi se "pravio pametan pustim imenima za koje nije čulo 90 % svita" , nego zato jer sam mislio da bi se mogao javiti netko tko voli i zna nešto o čajevima , ali do sada se baš i nisu javili. Čast rijetkim izuzetcima.
Linol3um - onaj dućan u Ljubljani se zove CHA , i ima sjajan izbor. Earl Grey Superior je kvalitenija verzija Earl Greya, s dodatkom bergamotovih cvjetova. Ako budeš u prilici probati, preporučam Darjeeling Teesta Valley - vjerojatno najcjenjeniji i najbolji čaj.
Schefitza, :top: zaboravila si samo napisati da se voda za čaj nebi smjela zagrijavati u aluminijskoj posudi. Ja imam nekoliko čajnika , a ponosni sam vlasnik i predivnog japanskog Iwachu čajnika.
PS. ranije mi se potkrala i jedna greška, koju na moju žalost nitko nije primjetio- napisao sam da je Keemun crveni čaj. Keemun je crni čaj, a najpoznatiji crveni čaj je Formosa Oolong.
I još nešto - Yerba Mate koju je netko spomenuo je biljka čiji listovi sadrže mnogo teina , iako napitak pripravljen od nje nije naročito jak, ali zbog ostalih sastojaka ima osvježavajući i "razbuđujući" učinak. Mate je tradicionalno i vrlo rašireno piće u cijeloj Južnoj Americi. Zašto Mate ima baš takav učinak , možda nam objasni mudrica koja će "sigurno bolje od mene protumačiti fizikalno-kemijski postupak otapanja različitih ugljikovodika iz biljaka".

Rita
18.11.2003., 21:11
Meni je MATE super jer sam se prije par godina skinula sa kave,pa mi to dize tlak u jutro;)

Shtefitza
18.11.2003., 21:19
Crni caj je fermentirani list cajevca. Zeleni caj je list cajevca kojemu je zaustavljena fermentacija krtkotrajnim eksponiranjem visokoj temperaturi. Ostaje zelen, zadrzava klorifil. Polufermentiran cajevi (oolong) su prvo pusteni da fermentiraju, pa tek onda termicki obradjeni. Imaju crvenkastu boju. Boja ovisi i o kvaliteti vode koja se koristi.

Roobois je africki crveni caj koji nema veze sa cajvcem.

Yerba Mate nema tein nego neke druge alkaloide koji takodjer "razbudjuju", ne mogu se sjetiti kako se zovu, mozes naci na netu. Obicno se pije hladna. Moze i topla. Sa i bez mlijeka. Sa i bez secera.

Indijci prave caj - pola voda, pola mlijeko, u tome ukuhaju zrna bibera, raznih zacina, dodaju puno secera.

Alzirici pripremaju zeleni caj sa metvicom (cajevac + metvica). JAko koncentrirani i gorak caj u kojeg se mora dodati jako puno secera, prije posluzivanja se prelijeva, da bi se u njega upilo dosta kisika, napravila pjena na caju, pije se ritualno po tri salice.

Shtefitza
18.11.2003., 21:24
fritz von achtung kaže:
Schefitza, :top: zaboravila si samo napisati da se voda za čaj nebi smjela zagrijavati u aluminijskoj posudi. Ja imam nekoliko čajnika , a ponosni sam vlasnik i predivnog japanskog Iwachu čajnika.

Hvala ti na komplimentu.
Nisam zaboravila napisati o aluminijskoj posudi za caj.

Uopce mi ne bi palo na pamet koristiti aluminijsko posudje. A niti sam sigurna za ovaj podatak, mogu ga provjeriti, pa cu ti se obratiti.
I ja imam nekoliko cajnika. I imam jedan koji bi trebao biti nesto bogzna kako cijenjeno djelo ruku u Japanu, nazalost, osim divljenja njegovom jednostavnom dizajnu, ne znam cijeniti imena japanske keramike. :(

Hana_
18.11.2003., 21:26
njasa ja sam pitala u koje se cajeve stavlja mlijeko..zasto da otvaram novu temu kad me zanima nesto u vezi s cajem...

Winona
18.11.2003., 21:35
kakav je to caj MATE ? Jel ga ima pod istim imenom u Europi ? Hvala.

Shtefitza
18.11.2003., 21:39
Yerba Mate (trava Mate, s naglaskom na e) je caj iz Brazila, vjerojatno ga mozes naci u specijaliziranim ducanima, ne znam. Ovdje ga ima u ducanima sa zdravom hranom, dosta je skup. Ako ga kupis u brazilskim ducanima, jeftin je do u besciijenje.

Yerba Mate vole mijesati s raznim dodacima, pa se dobije "Mate Latte", odlican je recimo u kombinaciji s cokoladom (kakao) i ostalim cajevima... Alkaloid u YM bi trebao poticati mentalni rad, ali ne bi izazivao nesanicu, pa ga mozes piti i kasnije navecer. Jako volim Mate Latte. Sam YM mi ima okus po laganim biljnim cajevima, pa je nekako mozda "dosadan", mozda za navecer...

fritz von achtung
18.11.2003., 22:09
Shtefitza kaže:

Uopce mi ne bi palo na pamet koristiti aluminijsko posudje. A niti sam sigurna za ovaj podatak, mogu ga provjeriti, pa cu ti se obratiti.
I ja imam nekoliko cajnika. I imam jedan koji bi trebao biti nesto bogzna kako cijenjeno djelo ruku u Japanu, nazalost, osim divljenja njegovom jednostavnom dizajnu, ne znam cijeniti imena japanske keramike. :(

U svakom "manualu" ćeš naći podatak da posuda u kojoj vrije voda za čaj mora biti staklena ili metalna, ali nikako aluminijska.
Podatak o teinu u Mate-u sam dobio od jednog od pravih znalaca. Ipak ću malo provjeriti.
Nije Roobois nego Rooibos , ako se ne varam to je neka vrsta Južnoafričkog kaktusa.
Moj japanski čajnik nije keramički, nego metalni i takvog je genijalnog dizajna , da mi više služi kao ukras nego što ga koristim. Koštao je "ko svetog Petra kajgana", ali ne žalim.
Mate se također može lako nabaviti u Ljubljani. Njegovo pijenje zna biti i pravi ritual i postoji posebna posudica, kao mala izdubljena tikvica i neka vrsta žličice- slamke, ali to evropljani slabo koriste.

Shtefitza
18.11.2003., 22:12
Pa dobro, ja u zivotu nisam vidjela aluminijsku posudu za ugrijati vodu. Lazem! Vidjela sam one aluminijske loncice, koje su koristili u drugom svjetskom ratu. Mozda i danas koriste u vojnoj opremi? Kako ti je pao na pamet aluminijski loncic?

Shtefitza
18.11.2003., 22:15
Ok, ok, odustajem. Dobro, necu praviti caj u aluminijskom loncicu...

Shtefitza
18.11.2003., 22:20
Izgleda da se neki cajnici ipak rade od aluminija (posuda za zakljucati vodu)... evo nesto o aluminiju...

"Aluminum is an essential nutrients, but in our society there seems to be a much greater chance of getting too much aluminum rather than too little. Here are some common sources of aluminum that you need to avoid if your hair test shows high aluminum: antiperspirants and underarm deodorants, aluminum cookware (especially dangerous if acid foods like tomatoes are cooked), beverages from aluminum cans, municipal drinking water which often has aluminum compounds added, baking powders, bleached flour, processed cheese, some table salts, some antacids, and breathing in dust when sanding with aluminum oxide sandpaper."

Winona
18.11.2003., 22:20
hvala Stefitze :)

Ja se sva izbezumim kad udjem u moj "cajni ducan" posvuda od poda do stropa desetine posuda pune tih mirisljavih sastojaka, tek sam ih nekoliko isprobala.

Vlasnik ponosno tvrdi da nema vrste na svijetu koju ne drzi ili ne moze nabaviti, red je da to testiram, ne ?:D

Ali bas za ovog cu ciljano pitati. Nego sjetila sam se jos da mi je zimi najdraza mjesavina koju ovdje zovu "kaminska vatra" :D a volim zimi i one s mirisom cimeta.

mudrica
19.11.2003., 08:15
fritz von achtung kaže:
OK, možda sam bio malo preoštar, pa ste me optužili da podcjenjujem ljekovito bilje.
...
Zašto Mate ima baš takav učinak , možda nam objasni mudrica koja će "sigurno bolje od mene protumačiti fizikalno-kemijski postupak otapanja različitih ugljikovodika iz biljaka".

he, he, nema veze.
ovaj post odiše boljom vibrom pa se preporučam kao čitatelj

magic
19.11.2003., 09:27
oftopik

Shtefize, da li ti to ne zhelish primati pm ili ti jednostavno neije palo napamet obrisati vishak :confused:

njasa
19.11.2003., 10:02
Hana_ kaže:
njasa ja sam pitala u koje se cajeve stavlja mlijeko..zasto da otvaram novu temu kad me zanima nesto u vezi s cajem...

jooooj pa nisam ja nista tebi govorila :) ako ces prave kineske cajeve pit onda se ne stavlja u nijedan mliko... ovi koje englezi piju u to mozes stavit mliko, ja mislim. ma ne razumin ti se ja u cajeve sa mlikom. opcenito kad pijem bilo kakvi caj ili biljni napitak onda ne dodajem ni limun, ni secer ni mliko. naravno da za tvoje pitanje ne treba otvarat novi topic. :)

linol3um
19.11.2003., 10:34
fritz von achtung kaže:
Linol3um - onaj dućan u Ljubljani se zove CHA , i ima sjajan izbor. Earl Grey Superior je kvalitenija verzija Earl Greya, s dodatkom bergamotovih cvjetova. Ako budeš u prilici probati, preporučam Darjeeling Teesta Valley - vjerojatno najcjenjeniji i najbolji čaj.
Je, je, na taj dućan sam i mislio. Odmah naručujem taj Darjeeling Teesta Valley. Javim kad ga probam. Hvala za preporuku.

magic
19.11.2003., 10:42
I dalje sam pristalica chajeva i napitaka od biljaka koje rastu u mojim krajevima :)

maristella69
19.11.2003., 15:06
Loše ti djeluje, previše 'ochajavash'! ;)

Hana_
19.11.2003., 18:30
..ok njasa glavno da se mi kuzimo! :headbang:

..ja se uvijek stavim u caj puuno secera..a znam zbilja puno ljudi koji nestave nis unutra..meni caj bude bez okusa ( pogotovo vocni) ak ne stavim secer..trebala bi se odviknut

Cinnamon Girl
19.11.2003., 20:34
njasa kaže:
znamo mi svi da je pravi caj samo od biljke cajevca. ali naucili smo govorit i za sve ostale napitke- kako ti to zoves, da su cajevi. ja vocne napike isto toliko volim ka i prave cajeve. i sta cu sad nekoga pitat kad mi dode u goste, oces li popit Yamashiro , Sencha, crveni Keemun ili Po nee, poslali bi me ljudi kvragu :)

eh, kad ti ja dodjem kao gost, rado bih da me to pitas. mislim da tu jednostavno nije razvijena ta "cajna kultura", nazovimo je tako. kao sto mnogo ljudi nema pojma od vinu i ne znaju sta je cabernet sauvignon, a pogotovo da ih pitas koji groz preferiraju, o razlici koju ne osjete da i ne govorim.

osim toga, ako neko ima strast prema caju, kao i znanje i kultura pijenja caja, nece NIKAD kupovati caj u vrecicama, to je SKRNAVLJENJE caja, fuj - fuj - fuj.

licno, najvise volim zeleni caj, narocito japanske i kineske, mada ih ima odlicnih i u drugim dijelovima azije.

biljni caj pijem kad mi nesto fali i on je za mene lijek, a ne nesto sto uzivam, za razliku od zelenog caja.

kad hocu nesto egzoticno, onda pijem caj sa zacinima (cinammon, npr.)

p.s. kazu stari dobri mudri kinezi: "bolje tri dana bez hrane nego jedan dan bez caja!" i u pravu su.

Winona
20.11.2003., 10:28
osim toga, ako neko ima strast prema caju, kao i znanje i kultura pijenja caja, nece NIKAD kupovati caj u vrecicama, to je SKRNAVLJENJE caja, fuj - fuj - fuj.

tocno.
Nego da se osvrnem na secerenje. Meni bas secer ubije svaku aromu. Onda caj bude samo sladak. A ne ono sto je izvorno.

Trebalo mi je neko vrijeme da se odviknem od secerenja ali sad tek prepoznajem prave okuse nekog caja.

p.s. kazu stari dobri mudri kinezi: "bolje tri dana bez hrane nego jedan dan bez caja!" i u pravu su.

:D zivotni moto moje mame. Ona bez caja ( i domace juhe ) ne prezivi dan.

Cinnamon Girl
20.11.2003., 10:41
Winona kaže:
tocno.
Nego da se osvrnem na secerenje. Meni bas secer ubije svaku aromu.

zeleni caj se ne seceri. kad sam ga ja probala prvi put u zivotu, i to naravno bez secera, bilo je kao da sam pila u vodu u kojoj se kuhao spinat. uzas. medjutim, ljubezni covjek iz radnje mi je rekao da se polako odvikavam od secera (ili meda) u caju, jer natjerati se naglo ne vidi uglavnom nicemu. tako sam ja kupila zeleni caj, stalno stavljala manje i manje secera/meda i sad sam se odvikla, pijem ga "po pravilu". najradije kupim japanske zelene cajeve, pijem nekoliko puta dnevno manje doze. oni su poznati po tome sto daju mozgu energiju i lakse se da skoncentrisati na rad.

Winona
20.11.2003., 11:07
:D i meni je imao okus prvi put na vodu u kojoj se kuhao spinat :top: a sad ne mogu bez njega.

Meni je zeleni caj puno pomogao u odvikavanju od kave ( 2 -3 salice na dan :rolleyes: sam pila ).

Cinnamon Girl
20.11.2003., 11:18
u berlinu, blizu schönhauseralle stanice, ima jedan poljak radnju sa PREDIVNIM cajevima. nigdje ne mogu da nadjem njegov url. pokusacu, pa cu ti poslati.

Cinnamon Girl
20.11.2003., 11:24
najbolja cajna kuca u berlinu! (http://www.benjowskitea.de/kontakt/kontakt.htm)

evo, tu ima kojekakvih informacija, nadam se da ce ti se dopasti.

Winona
20.11.2003., 14:50
:D svaki put kad sam u Becu navratim tamo ;) :top:

Osim caja poharam i police sa cokoladom.:o

Cinnamon Girl
20.11.2003., 14:58
Winona kaže:
:D svaki put kad sam u Becu navratim tamo ;) :top:

Osim caja poharam i police sa cokoladom.:o

kakve veze sad ima bec? :)

Winona
20.11.2003., 15:16
Cinnamon Girl kaže:
kakve veze sad ima bec? :)

pa isti tip ima ducan i u becu. ( u Berlinu nisam bila )

Da nije to neki obiteljski biznis, nesto kao lanac tih ducana ?

( opet da su isti imali bi link na drugu filijalu ) Mozda im je samo prezime zajednicko ?

margarita
20.11.2003., 15:20
Cinnamon Girl kaže:
zeleni caj se ne seceri. kad sam ga ja probala prvi put u zivotu, i to naravno bez secera, bilo je kao da sam pila u vodu u kojoj se kuhao spinat. uzas. medjutim, ljubezni covjek iz radnje mi je rekao da se polako odvikavam od secera (ili meda) u caju, jer natjerati se naglo ne vidi uglavnom nicemu. tako sam ja kupila zeleni caj, stalno stavljala manje i manje secera/meda i sad sam se odvikla, pijem ga "po pravilu". najradije kupim japanske zelene cajeve, pijem nekoliko puta dnevno manje doze. oni su poznati po tome sto daju mozgu energiju i lakse se da skoncentrisati na rad.

ja sam "kratki tecaj pijenja zelenog caja" dobila u jednoj tea-house u Vancouveru. Japanci imaju najbolji zeleni caj na svijetu (bar meni). Tu sam otkrila svoju ljubav za zeleni caj i sad narucujem od njih stalno

fora je u pripremi - naime razlicite vrste se razlicito pripremaju

Ja najvise volim njihovu "Green Harmony" a pravi se tako sto se voda zagrije na 85 stupnjeva Celzija - nikako da prokljuca jer onda unisti sve u tom caju - i onda se listici caja time pofure i tako ostave 2 minute, onda se cijedi i pije bez icega

Drugi omiljeni mi je Genmaicha i taj se pravi sa istom temperaturom vode ali se cijedi nakon 30 secundi

svaki je razlicit

sad sam narucila Ti Kuan Yin - jedan od oolong cajevaono sto toplo preporucaju je da nikad ne koristite zeleni caj u vrecicama jer je to najlosija verzija a i papir od vrecice znatno mijenja okus

evo link (http://www.infuzeteahouse.com/index.cfm)

Cinnamon Girl
20.11.2003., 15:42
margarita kaže:

Drugi omiljeni mi je Genmaicha i taj se pravi sa istom

eto, to je moj omiljeni!!!

to sto se tice pravljenja, SVAKI se zeleni caj pravi na toj temperaturi. voda se uglavnom prokuha, pa se ceka da temperatura spadne, ili se voda jednostavno zagrije dok se ne pojave zmijske oci (tako kinezi zovu one malo bobice koje se javljaju u vodi kad se popne na te stupnjeve od 87 i tako).

ukoliko je voda toplija, unisti listove i nista od caja. a ukoliko je hladnija, onda se i ne otvore.

isti se listovi mogu koristiti vise puta, tako da ja jednu mjeru koristim cijeli dan. samo se duze drze listovi u vodi, svaki put kad ih iznova koristim.

bas smo se nasle.

margarita
20.11.2003., 15:55
Cinnamon Girl kaže:
eto, to je moj omiljeni!!!

to sto se tice pravljenja, SVAKI se zeleni caj pravi na toj temperaturi. voda se uglavnom prokuha, pa se ceka da temperatura spadne, ili se voda jednostavno zagrije dok se ne pojave zmijske oci (tako kinezi zovu one malo bobice koje se javljaju u vodi kad se popne na te stupnjeve od 87 i tako).

ukoliko je voda toplija, unisti listove i nista od caja. a ukoliko je hladnija, onda se i ne otvore.

isti se listovi mogu koristiti vise puta, tako da ja jednu mjeru koristim cijeli dan. samo se duze drze listovi u vodi, svaki put kad ih iznova koristim.

bas smo se nasle. bas :D

ja si kupila i mali termometar - pa stavim vodu u el. cajnik da se grije i zabodem taj termometar u vodu i onda cekam :D

Cinnamon Girl
20.11.2003., 15:58
i ja sam o tome razmisljala, ali nisam vidjela nigdje taj termometar za visoke temperature.

fritz von achtung
21.11.2003., 13:12
margarita kaže:

ono sto toplo preporucaju je da nikad ne koristite zeleni caj u vrecicama jer je to najlosija verzija a i papir od vrecice znatno mijenja okus

Istina je da pravi čajoljupci uglavnom ignoriraju čajeve u filter vrećicama, ali mislim da je to više zbog toga što smatraju da bi pripremanje čaja trebao biti ritual koji ima svoja pravila, a ne zbog toga što filter vrećica ( pogotovo kod poznatih brandova poput Fortnum & Masona ili Twiningsa ) znatno utječe na sam okus. Onim najzahtjevnijima smeta čak i ona mala spajalica kojom je vrećica spojena sa končićem.

Cinnamon Girl
21.11.2003., 13:52
fritz von achtung kaže:
Istina je da pravi čajoljupci uglavnom ignoriraju čajeve u filter vrećicama, ali mislim da je to više zbog toga što smatraju da bi pripremanje čaja trebao biti ritual koji ima svoja pravila, a ne zbog toga što filter vrećica ( pogotovo kod poznatih brandova poput Fortnum & Masona ili Twiningsa ) znatno utječe na sam okus. Onim najzahtjevnijima smeta čak i ona mala spajalica kojom je vrećica spojena sa končićem.

pa to bas i nije stoprocentno tacno, dragi fritz. ja sam npr pravi cajoljubac, kako ti to kazes i nije da zbog toga ne kupujem caj u vrecicama. to ce biti jasno kad prvi put napravis zeleni caj. ako uzmes najmanju zlicicu, sto ce reci najmanja porcija caja, vidjeces koliko samo ti listici nadodju - kao kvasac u sebi da imaju. takav caj NE MOZE NI BITI U VRECICI. da bi bio u vrecici mora biti bukvalno samljeven do najsitnijeg, kao kafa, a to onda vec I NIJE CAJ, vec smece.

Shtefitza
22.11.2003., 06:42
Winona kaže:
:D i meni je imao okus prvi put na vodu u kojoj se kuhao spinat :top:

I meni!! :) :) Meni se to svidjelo, taj svjezi "klorifilski" okus... samo se sjecam da mi je jako otvorio apetit!! :eek: :D

Shtefitza
22.11.2003., 06:43
Cinnamon Girl kaže:
najbolja cajna kuca u berlinu! (http://www.benjowskitea.de/kontakt/kontakt.htm)

evo, tu ima kojekakvih informacija, nadam se da ce ti se dopasti.

:eek: :eek:

Vi Evroppljani!! Nisam nikad vidjela tako prekrasan cajni ducan. Mi imamo velikih izbora, ali malo vise "new age" stil, malo opustenije...

Shtefitza
22.11.2003., 06:45
margarita kaže:

ja si kupila i mali termometar - pa stavim vodu u el. cajnik da se grije i zabodem taj termometar u vodu i onda cekam :D

:eek: :D Ja sam o tome razmisljala, ali stvarno nisam naisla na tako nesto... da probam s termometrom za pecene purice?? :confused: :rolleyes: :D

Shtefitza
22.11.2003., 06:48
fritz von achtung kaže:
Istina je da pravi čajoljupci uglavnom ignoriraju čajeve u filter vrećicama, ali mislim da je to više zbog toga što smatraju da bi pripremanje čaja trebao biti ritual koji ima svoja pravila, a ne zbog toga što filter vrećica ( pogotovo kod poznatih brandova poput Fortnum & Masona ili Twiningsa ) znatno utječe na sam okus.

U stvari pravi caj je onaj bez vrecice. U taj caj se stavljaju krupniji listici, listici sa vrha grma, u pupu. Oni komadici koji su se smrvili, sitniji, losije kvalitete se stavljaju u filter vrecice. Filter vrecice dodaju caju okus papira, a izbijeljene vrecice (zbog tretmana klorovodicnom kiselinom) su i karcinogene (kao uostalom i izbijeljene papirnate maramice, salvete, toaletni papir, tamponi...)

Ipak, filter vrecice se puno koriste, jer jako pojednostavljuju pripremu caja.

Shtefitza
22.11.2003., 06:51
Cinnamon Girl kaže:
da bi bio u vrecici mora biti bukvalno samljeven do najsitnijeg, kao kafa, a to onda vec I NIJE CAJ, vec smece.

Uf, sad vidim da si ti to vec objasnila. :)

Da, recimo zeleni caj "gunpowder" je prekrasan i tako se lijepo otvori u vrucoj vodi, dok u filter vrecicama niti ne postoji, a oni cajevi koji se mogu kupiti u filter vrecicama su previse "zgruvani", pa se niti okus ne moze potpuno osloboditi. Zbog toga se i "jaje za caj" bas previse ne preporuca, ali ipak, prakticnije je od cjediljke, a moze se koristiti kvalitetniji caj od onoga u filter vrecicama...

Uglavnom "pravi caj" (loose tea) pravim samo vikendom, ostale dane filter vrecica... :(

Cinnamon Girl
22.11.2003., 12:16
Shtefitza kaže:
Zbog toga se i "jaje za caj" bas previse ne preporuca, ali ipak, prakticnije je od cjediljke,

ja sam zato kupila sebi cajnik porculanski, za jednu-dvije osobe, koji izmedju "tijela" cajnika i "ispruzene ruke" (ja ta dva dijela zovem ispruzena ruka i savijena ruka, onaj kroz koji sipas caj i onaj za koji drzis cajnik) imaju male rupice koje sprijecavaju da listovi caja prodju i udju u soljicu.

a i ja cesto koristim gunpowder od alnature, jer ovi fini japanski cajevi koje narucujem puno kostaju, pa ih koristim za posebne prilike. sestra mi je donijela odlican kineski zeleni caj kad je bila u kini. kaze kako joj je bilo smijesno sto sam trazila da mi kupi caj zeleni, ali kad je otisla u cajnicu, sokirala se vidjevsi izbor i cijene i kupila samu jednu kutiju, od 300 g, koja je kostala oko 150 kuna. ali bar moze trajati nekoliko mjeseci. ovi japanski koje narucujem po prijatelju japancu (stalno je na relaciji tokyo-copenhagen) su od 50g i 100g i kostaju izmedju 90 kn i 350 kn. i to jos spadaju u jeftinije iz te radnje (donio mi je spisak cajeva koje imaju). neki od njih kostaju po 4000 kuna za 100 g. a neki od njih cak nisu za prodaju!!! i onda neko MENE naziva snobom cajnim. haha.

Shtefitza
22.11.2003., 17:52
Da, kakvih cijena ima! :eek: :eek: :rolleyes:

Imam jedan cajnik (onaj japanski, keramicki, s prekrasnom reljefnom slicicom) koji ima ugradjenu gustu metalnu mrezicu, i stvarno se ne treba koristiti cjedilo. Ali taj je mali. IMam jedan veci, porculanski, sa porculanskom (krupnom) resetkom, koja kakti sprecava listice da udju u caj, li ipak se koji provuce. Mene to nervira. :rolleyes: :D Iako u kineskim i japanskim restoranima bez problema toce caj koji na dnu ima listice, ionako ga popijes... e sad... ono sto mene zbunjuje... doma kad radim caj, procijedim nakon dvije ili dvije i pol minute, napravim si pola litre, pustim da se ohladi i pomalo pijuckam.

Ali u restoranima, a i u prirodi cajnika i pogotovo minijaturnih salica za caj, mozes ulijevati po malo caja u salice, dotle ti se cajnik i sav caj "steep-a" (listici otpustaju aromu) u vrucoj vodi... neminovno ti je slijedeca salica jaca od prve. Mozda se podrazumijeva da ces prvi cajnik rastociti drustvu, pa u slijedecoj rundi dodati novu vrucu vodu, i opet nakon dvije minute rastociti svima caj u minijaturne salice... pa mene to nervira!! :eek: :eek: :D Volim pripremiti caj i vise o njemu ne razmisljati. A popiti manje od tri deci caja, ne dolazi u obzir!! :eek: Lastane, pomozi! :cool:

fritz von achtung
22.11.2003., 21:22
Pa naravno da se samo određeni čajevi mogu naći u filter vrećicama i da npr. gunpowder nećete naći. Fiter vrećice su nužno zlo. I ja ih izbjegavam, ali npr. na poslu krknem u šalicu vrećicu Earl Greya i odmah mi je lakše:) A iako imam dugogodišnje iskustvo u guštiranju najboljih čajeva, mislim da još nemam tako istančan ukus da prepoznam okus papira u čaju.
Neki su čajevi vrlo sitnog lišća , ali daleko od toga da su "smeće". Čak i iste vrste čaja se jako razlikuju izgledom i kvalitetom zbog različitog vremena berbe. Npr. Darjeeling first flush Teesta Valley je prvo branje u martu i aprilu, nakon monsuna. Darjeeling second flush Namring Upper je iz drugog branja , jači, mirisniji i skuplji, dok je "obični" Darjeeling čaj srednje kvalitete , koji se bere preko cijele godine. Neki čajevi imaju vrlo velike listove , drugi liče na grančice, gunpowder je u obliku kuglica... Uglavnom, ne treba suditi po izgledu.
Ne čudi me što su cijene čajeva u Japanu visoke, ali npr. u Londonu japanske čajeve možete jeftino kupiti : Genmaicha, Sencha ili Kokeicha čajevi koštaju oko 2 funte za 100g. Japanske čajeve europljani često baš ne vole, jer neki od njih imaju navodno vrlo čudan okus (npr. Yamashiro) pa je zanimljiv podatak da se 97% japanske proizvodnje plasira u samom japanu.

Winona
22.11.2003., 21:30
najbolja iskustva imam s bodum cajnicima.

Ujedno obozavam moje visoke staklene prozirne salice za caj ( samo je drska i "okvir" na dnu case metalan.

Tako mogu uzivati i u boji :)

ovdje ih ima svih vrsta (http://www.bodumusa.com/shop/home.asp?CHK=1288)

ovdje su jako popularni i oni teelicht grijaci za ispod, pa kao imate goste i bas bude cajanka da se caj ne ohladi odmah. ;)

Shoki
24.11.2003., 11:40
ekipo, molim pomoć:

Gdje da ja u Zagrebu nabavim dobar zeleni čaj???
Od onog podravkinog i plivinog mi se okreće želudac. Tražim pravi zeleni čaj.
Dakle? Pliiiiz?????:confused:

Cinnamon Girl
24.11.2003., 11:43
poslacu ti ja jedan na poklon. posalji mi PM.

Flemming
24.11.2003., 17:03
U litru hladne vode preko noći ostaviti po dvije žlice: majkine dušice, kadulje, metvice, kantariona, mažurana te kamiice.
Onda tekućinu dovesti do vrijenja, i neka vri 7-10 sekundi, a onda sklonite s vatre i poklopite.
Kad se ohladi, procijedite, i hladnim čajem ispirajte kosu nakon pranja omiljenim šamponom.

Shtefitza
24.11.2003., 21:49
Shoki kaže:
ekipo, molim pomoć:

Bilo je odlicnig Sencha u cajoteci u Ilici, prije par godina. Ne znam da li jos postoje. Mislim da je sada nesto otvoreno u Frankopanskoj?

Flemming
26.11.2003., 16:25
Za održavanje budnosti u radnoj noći, dobar je i jaki čaj od mente.
U vrijeme odmaranja organizma od teže hrane, preporuča se umjesto kave... tko može odoljeti, dakako.

fritz von achtung
26.11.2003., 18:58
Nemam pojma gdje se u Zagrebu može nabaviti dobar zeleni čaj, ali za one malo manje zahtjevne, moguće je naći npr, u Metrou zeleni Twinings čaj sa mentom, a u svakom boljem marketu i zeleni Sir Winston i Taylor of Harrogate. Svi su u ozloglašenim filter vrećicama. Ako želite nešto bolje, sjetite se rodbine ili prijatelja u inozemstvu ili prošarajte internetom.
Ako više volite popiti dobar čaj, nego oprati kosu u njemu, evo par prijedloga:

crni čajevi
- Darjeeling - najbolji i najpoznatiji čaj uopće. Raste na podnožju Himalaje. Dobro pripravljen ima zlatno crvenu boju i okus po muškatnim oraščićima.
- Assam - tamniji i jači od većine drugih čajeva, s blagim okusom ječma
- Keemun - kineski čaj , vrlo rafiniran, zbog niskog sadržaja teina idealan večernji čaj
- Yunnan - zbog svog sastava, navodno najzdraviji čaj
- Lapsang Souchong - neobičnog, jakog mirisa po sušenoj šunki

zeleni čajevi
- Gunpowder - najpoznatiji zeleni čaj, listići su u obliku kuglica koje se otvore kod kuhanja. Miris po dimu.
- Sencha - blag, mirisan

crveni čaj
- Formosa Oolong - polufermentiran čaj , finog mirisa i pomalo sladak. Ćaknuti Englezi kažu da je to "čaj savršen uz čokoladne kolače , uz razgovor, navečer":)

aromatizirani crni čaj
- Earl Grey - izvanredan miris mu daje dodano bergamotovo ulje. Zakon!

aromatizirani zeleni čaj
- Jasmin - zeleni čaj s dodanim cvjetićima jasmina što mu daje krasan miris. Možete ga probati u svakom kineskom restoranu koji drži do sebe.

Znate li da postoji i čaj Lady Londonderry koji je dobio ime po jednoj dami koja je bila poznata po čajankama. Kosu je vjerojatno prala šamponom. :kava:

Bubili
27.11.2003., 11:22
Shoki kaže:
ekipo, molim pomoć:

Nasla sam u Petrinjskoj Prehranin ducan ( a mozda Dionin) imaju uvoz iz Kine čaj u kutiji crni raznih vrsta, meni je jako dobar u odnosu na ove u vrecicama. Imaju i jasmin, a zeleni nisam vidjela mozda su ga imali - brzo se sve rasproda.

A zna li ko gdje se moze u Zg nabaviti Lipton yellow label - taj mi je najbolji za svaki dan - brzinski.
Ovi u listicima bas zahtjevaju ritual i opustanje - nisu za ubitacni tempo.

Dobila sam zeleni gruzijski caj, super je, ni nalik na ove zelene u vrecicama ima poseban osvjezavajuci miris stvarno nesto posebno. Steta sto ga niko ne uvozi - ovako je jako tesko dobavljati .

margarita
27.11.2003., 13:27
ja sam cajni pocetnik :D
tek sam sinoc otkrila cari caja od ruzmarina

ma spavala sam ko beba

FFE
27.11.2003., 15:07
Ajme, kako je ovo dobar topic.:s

Moj najomiljeniji je ostao biljni caj (Kräutertee). Uvijen nesto novo isprobam (kao npr. caj od limete nedavno), ali se uvijek vracam svojemu Kräutertee-u.:D

Zeleni caj sam jedno vrijeme pila, pa mi je dosadio.

Bubili
27.11.2003., 15:27
Sto se tice ovih nasih cajeva i uvaraka - pliva, franck, belupo i podravka su definitivno grozni. Svi mi imaju isti okus ( na piljevinu ). Mislim na standardne cajeve sipak - metvica - hibiskus i sl. Ne volim ove aromatizirane vocne skroz su mi umjetni.

Najdraza mi je metvica to non stop pijem. Nekad dodam stolisnik ili kadulju ili neku drugu biljku cisto da isprobam drugi okus.

Ljeti znam napraviti 1 vrecicu caja ( crnog - bilo kojeg ) na litru vode pa ohladiti - to mi je super za zedj.

Jos jednu stvar ako ikako mozete probati svakako nemojte odbiti. Ne znam kako se zove ta biljka ili sto vec. Uglavnom to je "caj" od nekog ploda slicnog osusenom limunu, razmrvi se i prelije vrucom vodom. Pila sam ga u Iraku u Bagdadu. Boje je je kao crni caj ali okus je nesto neponovljivo.

Inace oni tamo ne piju kavu, vec caj (pravi crni caj) u svakoj prilici, ljudi nose cajnike na ledjima i prodaju kome treba salica caja za osvjezenje. Pije se iz plitkih zdjelica ili iz malih casa kao prije nase za rakiju. Vrlo zgodno :cool:

Shtefitza
27.11.2003., 16:53
FFE kaže:
Uvijen nesto novo isprobam (kao npr. caj od limete nedavno), ali se uvijek vracam svojemu Kräutertee-u.:D

Zeleni caj sam jedno vrijeme pila, pa mi je dosadio.

Nedavno sam pronasla neki uvozni njemacki caj od limuna i limete! Bio je odlican!! :)

Da, i ja imam faze od jednog caja, do drugog...

Winona
28.11.2003., 10:19
Shoki kaže:
ekipo, molim pomoć:

U ducanu zdrave hrane.

Winona
28.11.2003., 10:22
inace ja sam u Pragu kupila zeleni caj ( japanski) i onaj koji Rita spominje i to za 1/4 cijene koje su u Njemackoj.:rolleyes:

Ovaj vikened ima tee party :)

Shtefitza
29.11.2003., 21:49
Jao, Fritz vonAchtung!! Sto si mi se dobro namjestio za ovaj zavrsni backhand.

Pocelo je ovako:

Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! ;)

prvo smo dobili pljusku, onda malo pokusaja da nas impresioniras podacima koje si odnekud prepisao a poneki caj mozda i probao...

onda je slijedilo malo natezanja, u kojima se pokazalo kako ne znas bas puno, ali imas motiva pokazati drugima kako su neuki, da bi zavrsilo sa ovim biserima:

Pa naravno da se samo određeni čajevi mogu naći u filter vrećicama i da npr. gunpowder nećete naći. Fiter vrećice su nužno zlo. I ja ih izbjegavam, ali npr. na poslu krknem u šalicu vrećicu Earl Greya i odmah mi je lakše A iako imam dugogodišnje iskustvo u guštiranju najboljih čajeva, mislim da još nemam tako istančan ukus da prepoznam okus papira u čaju.

Nije stvar u tome da ces Earl Grey pokvariti filter vrecicom. STvar je da u Earl Grey u vrecici ide listic losije kvalitete, previse izlomljeni u iz tako slomljenih listova se otpusta previse tanina, dok nema svjezine cijelog listica.

Nije samo gunpowder taj koji je preporuceno piti iz listica. Svaki je neusporedivo bolji kad je napravljen od listica, sa filter vrecicom.

Ne samo Earl GRey, nego i caj od kamilice i caj od metvice. Probaj filter, pa onda cijeli list... nebo i zemlja.

Slazem se da je filter vrecica nuzno zlo i koristim je svakodnevno. Prakticna i brza.

Onda jos jedan pokusaj da patroniziras sugovornike:

Ne čudi me što su cijene čajeva u Japanu visoke, ali npr. u Londonu japanske čajeve možete jeftino kupiti

Bez brige, dragi, i u kineskoj cetvrti u sred San Franciska mozes kupiti caja za sitnicu od cetvrt kile caja za jedan dolar. U istom ducanu prodaju cetvrt kile caja za tisucu dolara. I ta cijena je meni fascinantna, koliko god se trudila biti "cool". I nazalost, jos nisam imala prilike probati tako skupi (i predpostavljam kvalitetan caj. Za sada mogu samo pretpostavljati, jer sam cula pozitivne komentare, ali nisam se odlucila na takvu investiciju.)

Johoj, kako si mi lijepo se smjestio za ovaj epilog. Sad lijepo promijeni nick, promijeni nastup i veselim se daljnjoj razmjeni preporuka! :)

Inace, smatrat cu te skorojevicem koji je jedva docekao da nauci koristiti slovo a i slovo b i sada svima koji vladaju abecedom a i onima koje citanje ne zanima dijeli prigovore.

fritz von achtung
30.11.2003., 21:02
Shtefitza kaže:
onda je slijedilo malo natezanja, u kojima se pokazalo kako ne znas bas puno, ali imas motiva pokazati drugima kako su neuki,

E, pa draga Shefitza, moram te razočarati - naravno da mi nije bio cilj pokazati drugima "kako su neuki" ali ipak mi je drago ako se osjećaš bolje zbog svog završnog backhanda.

Nije stvar u tome da ces Earl Grey pokvariti filter vrecicom. STvar je da u Earl Grey u vrecici ide listic losije kvalitete, previse izlomljeni u iz tako slomljenih listova se otpusta previse tanina, dok nema svjezine cijelog listica.

O, smiješna ženo! Nisam mislio reći da ću "pokvariti Earl Grey filter vrećicom". Uostalom, ako se ne varam ti si popljuvala filter vrećice. Stvar je u tome da uvijek kad imam vremena rađe napravim čaj "po pravilu službe", ali filter vrećica je praktičnija kad sam u žurbi.

Nije samo gunpowder taj koji je preporuceno piti iz listica. Svaki je neusporedivo bolji kad je napravljen od listica, sa filter vrecicom.

Gunpowder nisam nikad vidio u filter vrećici - vjerojatno i zbog toga što je u obliku kuglica , pa su možda i prekrupne za filter vrećice. Ti naravno sigurno znaš mnogo više o tome, pa bih volio da za nas neuke riješiš tu zagonetku.

Slazem se da je filter vrecica nuzno zlo i koristim je svakodnevno. Prakticna i brza.

Slažemo se! Sjajno. Nadam se da koristiš samo one koje nisu kancerogene.

Bez brige, dragi, i u kineskoj cetvrti u sred San Franciska mozes kupiti caja za sitnicu od cetvrt kile caja za jedan dolar. U istom ducanu prodaju cetvrt kile caja za tisucu dolara. I ta cijena je meni fascinantna, koliko god se trudila biti "cool". I nazalost, jos nisam imala prilike probati tako skupi (i predpostavljam kvalitetan caj. Za sada mogu samo pretpostavljati, jer sam cula pozitivne komentare, ali nisam se odlucila na takvu investiciju.)

Nemam baš običaj vrijeđati , ali moram ti reći da sereš. Koliko god se trudila biti "cool" i koliko god bila fascinirana , otiđi na web stranice Twiningsa ili Fortnum&Masona, i provjeri cijene čajeva. Ako neki bolesnik i plati tisuću dolara za četvrt kile čaja, to je zadnja stvar koja bi me fascinirala.

Johoj, kako si mi lijepo se smjestio za ovaj epilog. Sad lijepo promijeni nick, promijeni nastup i veselim se daljnjoj razmjeni preporuka! :)

E, ova ti je najbolja! Buahahahaha! Bez uvrede, ali stvarno si pacijent!

Inace, smatrat cu te skorojevicem koji je jedva docekao da nauci koristiti slovo a i slovo b i sada svima koji vladaju abecedom a i onima koje citanje ne zanima dijeli prigovore.

Ni ova ti nije loša! Ne znam kako ću večeras zaspati- jer Shtefitza bi me mogla smatrati skorojevićem! He, he... stvarno si legenda!

margarita
01.12.2003., 13:43
apropos caja

dragi ja od ljetos umjesto vode skoro stalno pijemo ohladjeni caj od mente

fritz von achtung
02.12.2003., 07:19
A gdje mi je Shtefitza - riznica znanja i šampion arogancije? Ako joj je backhand bio onako smiješan i zabavan, kakav li će tek biti forehand! :D Daj , javi se i pričaj mi još malo o patroniziranju.:vidiga:

magic
02.12.2003., 07:53
fritz von achtung kaže:
A gdje mi je Shtefitza - riznica znanja i šampion arogancije?

ajd ne brabonjaj...zhena uzhiva u chaju, zna o njima i to pishe na topiku koji je i posvecen chaju.

I shto sad nije u redu?

fritz von achtung
02.12.2003., 11:53
magic kaže:
ajd ne brabonjaj...zhena uzhiva u chaju, zna o njima i to pishe na topiku koji je i posvecen chaju.

I shto sad nije u redu?

Sve je u najboljem redu. Jedino što je onaj tko me nazove skorojevićem, folirantom i prepisivačem zaslužio da ga malo "izbrabonjam". Ali, nadam se da se naće naljutiti , jer ako je ranije imala problema sa prepoznavanjem sarkazma ( vidi pod " okus papira u čaju u filter vrećici":D ) , ne znam zašto bi sad bilo drugačije.
No, dobro. Dosta je prepucavanja , odoh ja. Drago mi je ako smo ikoga zainteresirali i nagovorili da proba neki od boljih čajeva.

kunigunda
16.12.2003., 00:21
a čai?

jel netko zna recept?

slično čaju ali valjda se drugačije pravi, vidjela sam da ide dost nekog korijenja, i puno šećera... nisam obraćala pažnju za vrijeme kuhanja, a kasnije sam bila nesposobna pokrenut mišiće u ustima i priupitat:D

Kosa
16.12.2003., 21:39
zeleni caj- priprema
skuha se voda i pusti se da odstoji 5 minuta, onda se stavi vrecica i pusti se da stoji u caju 3 minute..
Najbolji je zeleni caj nekog stranog proizvodjaca, ne mogu se sad sjetiti kojeg..
Meni je jako fini, a bonus je taj sto vas cini vitkima (ako to vec niste).. Ja ne znam osobno, ali znam po ljudima koji ga piju-
eto

:)

Shtefitza
17.12.2003., 06:51
Evo neki recept za "chai tea"

Boil 5 minutes, then steep 10 minutes:

1 Tbsp fennel or anise seed
6 green cardamom pods
12 cloves
1 cinnamon stick
1/4" ginger root, sliced thin
1/4 tsp black pepper corns
2 bay leaves
7 Cups water
Add, bring to a boil, and simmer 5 minutes:

2 Tbsp Darjeeling tea
Add:

6 Tbsp honey or brown sugar
1 Cup milk
Yum!

Uglavnom ne slazem smjesu za chai sama doma, kupim gotovu. Ima ih raznih. Ima cak i tetrapaka sa svim dodacima i vodom, samo se dolije mlijeka. Te isto nisu lose.

Ali najlakse je otici do Starbucks-a :D

Ili koristim neki od
Tazo cajeva. (http://www.tazo.com/tazo.html)

Paranoid Android
17.12.2003., 19:09
Fric i Stefica su sjajni.

:W

Mogu se sloziti sa onima koji tvrde da je kultura ispijanja caja u nasim krajevima poprilicno niska ali sta se tu moze.

Znam da se moja okolina grozi na sve moguce moje zelene cajeve cak i u najmanjim salicama (nekih 60-80 ml).

Ovisno o raspolozenju favoriti su mi sencha(iz Biovege,organski uzgoj)gyokuro sa svojom predivno svijetlozelenom bojom o blagim okusom,ponekad udjem u fazu kad me teski zemljani okus Pu Erha jako pase...

Eto nedavno nabavih uz veliku muku u Cajoteci u Frankopanskoj,Matcha caj-to je onaj koji se dobiva tako da se biljka uzgaja u sjeni,a nakon obrade i susenja melje u prah nalik djecjem puderu.

Uz njega ide metlica od bambusa koja olaksava pripremu caja...

Paranoid Android
17.12.2003., 19:16
Nedavno u Sarajevu,na Bajramsko jutro sjedih sa prijateljima i narucih caj.

Zeleni. Pomislih bas super da ga imaju ikakvog.

Naravno u filter vrecici.Ali pomislih sta je tu je. Kad ono slovenacki zeleni caj ,1001 i cvet.

Grozota,i kuhana piljevina ima bolji okus......

No postoje kavane/cajane di se moze popiti odlican crni caj,(govorim o Sarajevu).

U Hrvatskoj sam jako sretan ako u kaficima imaju Franckov,nedavno mi kao alternativu konobar ponudio uvarak od metvice.....(kao sve je to kuhana trava.....):mad: :(

Paranoid Android
17.12.2003., 19:25
Cuo moj necak od tete iz Kanade da se tamo pije caj sa mlijekom,djetetu je naravno sve caj(po logici hibiskus od kamilice),pa je on odlucio isprobati stvar i skuhao caj(uvarak)od kamilice i dodao mlijeko......:eek:
.

:bljak:

Tek sam nedavno saznao za taj eksperiment i objasnio mu da je krivoj biljci dodavao mlijeko.....

Proljetos sam frendu poklonio mali paketic GYOKURA,naravno nije slusao moje upute da se taj caj priprema na jako niskoj temperaturi(50 stupnjeva celzijusa)pa ga je zalio sa najvrelijom mogucom vodom i dobio:
:bljak: :(

Winona
17.12.2003., 22:03
Kosa kaže:
zeleni caj- priprema
skuha se voda i pusti se da odstoji 5 minuta, onda se stavi vrecica i pusti se da stoji u caju 3 minute..
Najbolji je zeleni caj nekog stranog proizvodjaca, ne mogu se sad sjetiti kojeg..
Meni je jako fini, a bonus je taj sto vas cini vitkima (ako to vec niste).. Ja ne znam osobno, ali znam po ljudima koji ga piju-
eto

:)

meni su rekli da se voda ne smije kuhati, tj. da se ugrije da je vruca ali ne kipuca. Najbolji zeleni caj mi je onaj japanski.

I, osobno izbacila bi "vrecicu" iz price.

Paranoid Android
18.12.2003., 12:16
Najbolje je probleme sa temperaturom vode za caj rijesiti kupovinom termometra(ja rabim digitalni tzv ubodni,kupih ga davno u Kaptol centru,nazalost taj ducan je negdje preselio ili ne postoji vise)....

Sve je to relativno,mislim kako ja bas mogu onako od oka procjeniti kolike je temperature voda....pogotovo za te neke osjetljivije vrste cajeva kao Gyokuro.

Ja obavezno koristim filtriranu vodu(Britta) jer je Pozeska voda prepuna kamenca i caj jako brzo ne lici na nista..(ako ga pripremam sa vodom iz vodovoda).

A sad idem ispiti jedan Gabalong,japanski,pogorak caj ,ali sa slatkastim okusom nakon ispijanja (after taste).:W

Winona
18.12.2003., 15:56
i ja bi rado termometar ali ne znam gdje kupiti ( a nisam bas ni trazila, sto je je )

Imam samo onaj za vino. Ali taj ne mjeri visoke temperature.

Kosa
18.12.2003., 19:11
Winona kaže:
meni su rekli da se voda ne smije kuhati, tj. da se ugrije da je vruca ali ne kipuca. Najbolji zeleni caj mi je onaj japanski.

..ne znam, svaka se voda mora skuhati osim ak nije neka sa nekog "djevicanskog" izvora, :mig:

Winona
18.12.2003., 21:03
Kosa kaže:
..ne znam, svaka se voda mora skuhati osim ak nije neka sa nekog "djevicanskog" izvora, :mig:

zasto se svaka mora skuhati ?

Kosa
18.12.2003., 21:23
Winona kaže:
zasto se svaka mora skuhati ?

zato kaj ima svega unutra ova nasa voda.. klora najvise.. :mig:

Winona
18.12.2003., 21:38
Kosa kaže:
zato kaj ima svega unutra ova nasa voda.. klora najvise.. :mig:

e kad bi to bilo najgore sto stavljamo u sebe.

Mislim ipak da tko koristi britu ne mora nuzno kuhati vodu, dovoljno je da ju procisti.

traxdata
18.12.2003., 21:44
ja sam u srednjoj skoli ucili da se voda za caj mora prokuhati, jer je caj iscrpina..valjda sam dobro napisala,koliko se sjecam..

Winona
18.12.2003., 21:52
traxdata kaže:
ja sam u srednjoj skoli ucili da se voda za caj mora prokuhati, jer je caj iscrpina..valjda sam dobro napisala,koliko se sjecam..

kaj je to iscrpina ? Daj pojasni pliz to kuhanje i sve skupa.

Winona
18.12.2003., 21:53
gle ovo pise Cinnamon Girl ili se voda jednostavno zagrije dok se ne pojave zmijske oci (tako kinezi zovu one malo bobice koje se javljaju u vodi kad se popne na te stupnjeve od 87 i tako).

a tako sam cula u ducanu za caj.

Kosa
18.12.2003., 22:04
Winona kaže:
e kad bi to bilo najgore sto stavljamo u sebe.

Mislim ipak da tko koristi britu ne mora nuzno kuhati vodu, dovoljno je da ju procisti.

koristim britu ali i prokuham..
slazem se da to nije najgore kaj stavljamo, al ipak najvise konzumiramo vodu. :mig:

Paranoid Android
19.12.2003., 08:23
Winona kaže:
i ja bi rado termometar ali ne znam gdje kupiti ( a nisam bas ni trazila, sto je je )

Imam samo onaj za vino. Ali taj ne mjeri visoke temperature.

Taj moj termometar kupljen u Kaptol centru je kostao 100 kuna i jos uvijek radi,jedan puno skuplji je odavno "mrtav"ma ako si covjek da dovoljno truda nadje se jest da te u 95% ducana gledaju kao da si pao sa marsa ali ima i casnih izuzetaka.

Mislim da u Cajoteci(Frankopanska) ima termometara ali onih "zivinih" tj nesto nalik njima...

Onako usput u ducanima zdrave hrane mogu se kupiti tablete zelenog caja u biti matche pojacane sa ekstraktima neke vrste kurkume.....jako skupo ali.....:)

Winona
19.12.2003., 11:18
hvala za savjete ali ja nisam u Hrvatskoj.

Svejedno na gore spomenute adrese bi mogla probati poslati mamu :)

Za tablete zelenog caja znam, radije popijem caj.

Paranoid Android
19.12.2003., 14:24
[QUOTE]Winona kaže:
[B]hvala za savjete ali ja nisam u Hrvatskoj.

Hajd ,ne sikiraj se nitko nije savrsen! ;)

Winona
19.12.2003., 14:31
Paranoid Android kaže:
[QUOTE]Winona kaže:
[B]hvala za savjete ali ja nisam u Hrvatskoj.

Hajd ,ne sikiraj se nitko nije savrsen! ;)

:D znam. Ali radim na tome ;) :W

Paranoid Android
19.12.2003., 18:16
:top:

jurislav
20.12.2003., 15:36
ima jedan čaj za mršavljenje na bazi kineske tradicionalne medicine, odličan je.

Paranoid Android
20.12.2003., 16:37
Bo-jen-mi?

Shtefitza
20.12.2003., 16:38
Winona kaže:

Hmh, i meni je to zagonetno.

Obicno predlazu da vodu dovedes do tocke vrenja i pustis ohladiti. A sto ako si zelim ustediti vrijeme, pa vodu dovedem do tih nekih 70 stupnjeva i onda stavim caj?

Indijci svoj chai radi od zelenog ili crnog caja i SVE PROKUHAJU nekoliko minuta. :eek:

(Chai tea ispadne odlican).

to kuhanje caja me podsjeca na moju baku. Ona je kuhala i kamilicu i crni (zvala ga je ruski) caj... ne znam zasto. Mozda zato sto nije znala nista o cajevima ili mozda zato sto su Hrvati svoju cajnu tradiciju dobili s bliskog istoka, a ovi iz Indije. :confused: :confused:

Paranoid Android
20.12.2003., 16:43
Nekako se jezim od pomisli da npr moju senchu ubacim u kljucalu vodu i kuham:eek:

No svakako cu probati i to uskoro,pa sta bude da bude.......:(

Paranoid Android
20.12.2003., 16:50
Ustvari moja temperaturna taktika za cajeve je:

-sencha i ostali zeleni nekih 70-75 stupnjeva do 3 minute

-crni 70-80 stupnjeva najcesce 3 ,ponekad najvise do 5 minuta

-Gyokuro 50 st. celzijusa 3 minute

-Matcha;kako kad do 40 celzijusa(ne toplije,to je onaj u prahu ki se samo razmuti u vodi )

Ustvari sve oviso o raspolozenju,jednostavno imam velik izbor pravih cajeva pa nekad pravim ekstremno jake cajeve a nekad kako moja mama kaze; pa to ti je 2 grada jace od vode.....

Shtefitza
20.12.2003., 17:02
Paranoid Android kaže:
Nekako se jezim od pomisli da npr moju senchu ubacim u kljucalu vodu i kuham:eek:
No svakako cu probati i to uskoro,pa sta bude da bude.......:(

NEmoj senchu. Neki jeftini zeleni caj, jer ionako znas da ce postati gorak, pa ces sve zamaskirati sa puuuno secera i ostalih zacina sto ionako ide u chai tea...

Sto je gyokuro?

fritz von achtung
20.12.2003., 20:52
Paranoid, imaš PM.

Alyssa
20.12.2003., 22:35
Ja cesto moram piti caj od mente zbog zeluca i vec mi se lagano gadi :bljak:

Cinnamon Girl
20.12.2003., 22:42
Shtefitza kaže:
NEmoj senchu. Neki jeftini zeleni caj, jer ionako znas da ce postati gorak, pa ces sve zamaskirati sa puuuno secera i ostalih zacina sto ionako ide u chai tea...

zeleni caj gorak???

Cinnamon Girl
20.12.2003., 22:45
Shtefitza kaže:
Hmh, i meni je to zagonetno.

Obicno predlazu da vodu dovedes do tocke vrenja i pustis ohladiti. A sto ako si zelim ustediti vrijeme, pa vodu dovedem do tih nekih 70 stupnjeva i onda stavim caj?

Indijci svoj chai radi od zelenog ili crnog caja i SVE PROKUHAJU nekoliko minuta. :eek:

(Chai tea ispadne odlican).

to kuhanje caja me podsjeca na moju baku. Ona je kuhala i kamilicu i crni (zvala ga je ruski) caj... ne znam zasto. Mozda zato sto nije znala nista o cajevima ili mozda zato sto su Hrvati svoju cajnu tradiciju dobili s bliskog istoka, a ovi iz Indije. :confused: :confused:

ma nije bitno je li vodu kuhas pa cekas ili je sklonis kad se zagrije do te temperature. kinezi kazu "kuhaj vodu dok se ne pojave zmijske oci". to su one male bobice koje se pojave po unutrasnjosti serpe kad voda dodje to tog stupnja.

Shtefitza
21.12.2003., 07:27
Cinnamon Girl kaže:
zeleni caj gorak???

Da, zeleni caj ce postati gorak ako ga u vrucoj vodi drzis predugo ili ako ga stavis u pretoplu vodu (zato se preporucuje oko 70 C). I ako ga kuhas kao sto to predlaze recept za chai tea, onda ce svakako postati gorak, iako u chai tea ide jako puno mlijeka, zacina i secera, pa ce se gorcina zamaskirati. :) :cool:

Shtefitza
21.12.2003., 07:28
Cinnamon Girl kaže:
ma nije bitno je li vodu kuhas pa cekas ili je sklonis kad se zagrije do te temperature. kinezi kazu "kuhaj vodu dok se ne pojave zmijske oci". to su one male bobice koje se pojave po unutrasnjosti serpe kad voda dodje to tog stupnja.

Hvala! :)

Winona
21.12.2003., 10:51
Shtefitza kaže:
Da, zeleni caj ce postati gorak ako ga u vrucoj vodi drzis predugo ili ako ga stavis u pretoplu vodu (zato se preporucuje oko 70 C). I ako ga kuhas kao sto to predlaze recept za chai tea, onda ce svakako postati gorak, iako u chai tea ide jako puno mlijeka, zacina i secera, pa ce se gorcina zamaskirati. :) :cool:

tocno

Kako znam ? Otkrila metodom pokusaja i pogresaka ;) :D

Shtefitza
21.12.2003., 17:46
Winona kaže:
tocno

Kako znam ? Otkrila metodom pokusaja i pogresaka ;) :D

Aha! Mislim da nam se ta pogreska svima dogodila. I cini mmi se da je to najveci razlog zasto ljudi odustanu piti caj i misle da im caj nije fin. Jednostavno ga naprave prejakog.

Winona
21.12.2003., 18:21
Shtefitza kaže:
Aha! Mislim da nam se ta pogreska svima dogodila. I cini mmi se da je to najveci razlog zasto ljudi odustanu piti caj i misle da im caj nije fin. Jednostavno ga naprave prejakog.

i meni se to cini. Moji ukucani ne zele vise probati, nakon te pocetnicke neuspjele verzije.

Ja sam se vodila mislju da ne moze okus biti tako los kad ga toliko puno ljudi hvali i pomislila da sam ja ucinila gresku u koracima. Tako je i bilo.

Paranoid Android
23.12.2003., 09:21
Stefice,Gyokuro ti je vrsta japanskog zelenog caja koji se uzgaja regularno kao i npr sencha samo se odredjeno vrijeme prije berbe iznad biljaka stavljaju "prekrivaci" od trske i tako jedno vrijeme biljka raste u sjeni.

Takova vrsta caja je jako mekana i njezna,naravno i jako skupa,npr ja u cajoteci placam 112 kn za 100 grama(naravno postoji i jos skuplja vrsta).

Oblici listica su nalik na borove iglice,caj ima blagu slatkastu aromu i predivnu zelenu boju(meni jako smirujucu)....

Ako ga pokusas isprobati zaista treba biti oprezan sa temperaturom jer sam gore vec naveo uzasne posljedice koje se mogu desiti ako ga kuhas ili stavis u prevrelu vodu:eek: .

Paranoid Android
23.12.2003., 09:27
Alyssa kaže:
Ja cesto moram piti caj od mente zbog zeluca i vec mi se lagano gadi :bljak:

Davno,davno mi je lokalna "vjestica" preporucivala piti caj od metvice za zeludac i smirenje.

No zena je bila mudra pa mi je savjetovala da nakon nekog vremena napravim pauzu,koliko god taj caj bio ljekovit, na duze staze moze biti toksican.

Btw postoje i bolje stvari za zeludac npr sok od krumpira(kod kiseline)ili zelene banane.

Cak se je jedno vrijeme prodavao sok od krumpira po ljekarnama za zelucane tegobe(naravno bez skroba itd)nije tako los i zaista djeluje.

Shtefitza
29.12.2003., 17:45
Paranoid Android kaže:
Stefice,Gyokuro ti je vrsta japanskog zelenog caja koji se uzgaja regularno kao i npr sencha samo se odredjeno vrijeme prije berbe iznad biljaka stavljaju "prekrivaci" od trske i tako jedno vrijeme biljka raste u sjeni.

Hvala! :) :cool:

Jel to "bijeli caj"? Znam da je bijeli caj jako cijenjen, jos ga nisam probala. Dosta je skup, ali mislim da bi trebao biti odlican.

Paranoid Android
06.01.2004., 13:29
Kasnim,kasnim,no bolje ikad no nikad....

Gyokuro nije bijeli caj on je zeleni caj.

Bijeli su nekaj drugo,npr kod nas u RH mozes naci PAI MU TAN,u biti radi se o nerazvijenim "dlakavim" pupoljcima caja,blage arome i okusa...

Eh,da SVE NAJBOLJE CAJOLJUPCIMA!(I PUNO,PUNO CAJA U 2004 GODINI):)

boromir
22.08.2004., 21:00
Znate li gdje se može kupiti Lipton zeleni čaj (u Zg ili okolica)?
Hvala!

Karmela
23.08.2004., 03:33
Ne kuzim zakaj Lipton? To su po meni najkomercijalniji "cajevi" uopce. Cajevi u zagradi, jer to sto Lipton pravi su vise tople vodice/napitci nego cajevi.

*cactus*
23.08.2004., 16:22
...složila bih se s karmelom kaj se tiče ovog komercijale...

btw....pored svih zelenih čajeva što sam ih pila/probala, encianov zeleni definitivno prednjači pred svima...

Mladenac
04.09.2004., 23:43
Ja kupujem Senchu makotu u Vž u čajoteci na gl. trgu i mrak je

Encianov nisam probal

Iva
02.10.2004., 20:18
moram priznati da sam postala ovisnica o čajevima, pogotovo zelenom. :) pijem ga stalno. :)

danas sam kupila i tahebo čaj, pa me zanima dal neko zna nešto više o njemu. nisam si još kuhala ga, al piše nešto da nesmije doći u dodit s metalom. :confused: tražila sam malo po netu al nemabaš puno toga.

drugo moje pitanje je, koji su još zdravi čajevi. koje preporučate, koje vi pijete? :)

Oleander
02.10.2004., 21:16
Čajevi su OK, ali ovisnost je ovisnost. ;) :D

Hoću reći, nemoj baš previše i stalno jedne vrste čaja. Tahebo je dobar čaj, djeluje na imunitet, itd. sigurno već i znaš.
Zdravi su svi biljni čajevi, ovisi kada koji trebaš. Samo nemoj stalno po jednoj vrsti :mig:, mjenjaj ih.

Iva
02.10.2004., 21:23
Oleander kaže:
Čajevi su OK, ali ovisnost je ovisnost. ;) :D

Hoću reći, nemoj baš previše i stalno jedne vrste čaja. Tahebo je dobar čaj, djeluje na imunitet, itd. sigurno već i znaš.
Zdravi su svi biljni čajevi, ovisi kada koji trebaš. Samo nemoj stalno po jednoj vrsti :mig:, mjenjaj ih.

čitala sam kao da nije dobro piti više od 4 šlice zelenog čaja dnevno.
a pitam za vrste, jer ih i bi mjenjala :)
zeleni mi je super sad kad trebam učiti puno, jer me stvarno razbudi jako. kavu me ne razbudi tako jako ko čaj.

i nekak mi se cini da je bolja ovisnost o cajevima, nego o cigaretama i slicnome ;)

LadyInRed
02.10.2004., 21:50
ja bih ti preporučila Holyplant čajeve. imaju sada i zeleni čaj. i cijelu paletu ostalih čajeva. blagi su, prirodni (ali nisu li svi:D) i nisu u filter vrećicama, što je vrlo bitno. osim u kafiću kada naručim čaj od šumskog voća po zimi da se ugrijem, izbjegavam čajeve u vrećicama.

svaki čaj "služi" nečemu. i ni jedan nije dobro piti previše. šalica-2 dnevno, mislim da je ok:)

Iva
02.10.2004., 22:29
LadyInRed kaže:
ja bih ti preporučila Holyplant čajeve. imaju sada i zeleni čaj. i cijelu paletu ostalih čajeva. blagi su, prirodni (ali nisu li svi:D) i nisu u filter vrećicama, što je vrlo bitno. osim u kafiću kada naručim čaj od šumskog voća po zimi da se ugrijem, izbjegavam čajeve u vrećicama.

svaki čaj "služi" nečemu. i ni jedan nije dobro piti previše. šalica-2 dnevno, mislim da je ok:)

ok, hvala ;)
inace, gdi njih ima za kupiti? u ducanima nisam primjetila, u ljekarnama mozda? koji preporucas?

ja isto volim ove koji nisu u vrecicama. :) definitivno se osjeti razlika.

studeni
02.10.2004., 22:47
Iva kaže:

zeleni mi je super sad kad trebam učiti puno, jer me stvarno razbudi jako. kavu me ne razbudi tako jako ko čaj.

Cudno, inace zeleni caj ima manje kofeina nego kava.

Koji brand kupujes? Bas bi volio isprobat taj cudotvorni napitak :D

Iva
02.10.2004., 22:51
studeni kaže:
Cudno, inace zeleni caj ima manje kofeina nego kava.

Koji brand kupujes? Bas bi volio isprobat taj cudotvorni napitak :D

od kud ti to? kolko ja znam, zeleni caj ima vise kofeina nego kava :confused:

nego, mene jedna salica kave ne razbudi, trebam ih barem 5 popiti. :zubo: a onda vise nisam normalna.

studeni
02.10.2004., 22:57
Iva kaže:
od kud ti to? kolko ja znam, zeleni caj ima vise kofeina nego kava :confused:

nego, mene jedna salica kave ne razbudi, trebam ih barem 5 popiti. :zubo: a onda vise nisam normalna.

http://www.stashtea.com/caffeine.htm

Btw nisi rekla koji kupujes :D

Iva
03.10.2004., 00:17
studeni kaže:
http://www.stashtea.com/caffeine.htm

Btw nisi rekla koji kupujes :D

hmm :misli: ja sam citala jedan clanak gdje pise da ima vise kofeina. budem stavila link kad pronađem
a koji kupujem? pa mislim da sam sve već probala, od onih u vrećicama, onih koji se moraju cijediti (mislim na one koji nisu u vrecici, jeftinih, skupljih, s okusima :bonk: ). pocela sam ih piti tek prije nekih 2 mjeseca, tak da nemam ni jedan "najdraži" još. jedino sta sam "pametno" ( :zubo: ) zakljucila je da definitivno ne treba stedjeti kune.

Iva
03.10.2004., 00:27
evo nasla sam, skroz zadnji odlomak

http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm

inace, citala sam i na ostalim stranicama, i tamo pise bas kao sto si napisao... sad sam zbunjena :confused:

zvjezdicaiz mora
03.10.2004., 08:03
oduvijek znam da zeleni čaj ima vrlo malo kofeina - zato se i
preporučuje.
kažu da može djelovati umirujuće i razbuđujuće:
-ako ostaviš vrećicu više od 5 min u vodi koja ne bi smjela biti
vruća nego na cca. 70 stupnjeva - djeluje umirujuće
-ako vrećicu ostaviš u vodi 3 min - razbuđuje

meni je super kad sam preko vikenda kući i odem u vrt otrgati
nekoliko listova mente pa ih prelijem toplom vodom i napravim
si čaj od svježe mente koju sam ubrala. zasladim medom.
kako je to dobro.
zato sam si posadila u vazici mentu - uzela dve grančice i posadila ih u vazu sa zemljom; uzgajat ću je u stanu :)

LadyInRed
03.10.2004., 11:03
Iva kaže:
ok, hvala ;)
inace, gdi njih ima za kupiti? u ducanima nisam primjetila, u ljekarnama mozda? koji preporucas?

ja isto volim ove koji nisu u vrecicama. :) definitivno se osjeti razlika.

imaš ih u velikim centrima i u ljekarnama. samo potraži Holyplant kod ostalih čajeva. ja volim zeleni i mentu, a divan mi je i njihov cvjetni čaj:cerek: divan. ima okus meda zbog bazge unutra:) ja ga volim miješati s mentom ili u samog staviti kap limuna (ili žličicu Cedevite). ma nešto super, probaj:top:

magic
03.10.2004., 11:22
evo, ja bih podrzhala Ladyn dio posta o menti i bazgi.

Zashto zeleni chaj?

Postoji toliko vrsti ljekovitog, tijelu i duhu ugodnog ljekovitog bilja koje raste u nashim krajevima.

Posegnite za tim chajevima :)

Iva
03.10.2004., 12:10
magic kaže:
evo, ja bih podrzhala Ladyn dio posta o menti i bazgi.

Zashto zeleni chaj?

Postoji toliko vrsti ljekovitog, tijelu i duhu ugodnog ljekovitog bilja koje raste u nashim krajevima.

Posegnite za tim chajevima :)

pa zeleni zato jer mi je preko ljeta sad super bio. kavu bas ne volim, a i ovo me razbudi. i zato jer ga mogu piti ledenog sa limunom :) ove kupljene ledene cajeve ne volim, slatki su i nemaju c od caja. ;)

a od mente caj mi je super isto, bas bi mogla tak frisku mentu probati za cajeka.

i ovaj cvjetni mi zvuci super isto. :) bas budem probala.

alexxx
03.10.2004., 13:25
From: Alex
Date: Saturday, February 08, 2003 16:56:39
To: Brankich
Subject: taheebo

TAHEEBO ČAJ (LAPACHO MORADE; IPE ROXO; INKAM ČAJ)
dobiva se od unutarnje kore drveta koje raste u južnoameričkim Andama na visinama iznad 2ooo metara. Raste samo na mjestima bogatim ozonom. Taheebo čaj jača imunološki sustav, suzbija vitalnost, mnogobrojna iskustva širom svijeta pokazala su da upotreba taheebo čaja pomaže kod raznih poremećaja organizma (alergija, arterioskleroza, psorijaza, reumatizam, bolesti jetre, prostate, čir želuca, crijevna oboljenja, šećerna bolest, razna tumorna oboljenja).

Čaj se mora kuhati u staklenim, zemljanim ili emajliranim posudama koje nisu okrhnute, jer ne smije doći u dodir s metalom. na 1 litru vode, kuha se 1 žlica čaja. Kad voda prokuha, skida se s vatre i stavlja u nju čaj. Zatim se vraća na vatru i kuha 5 minuta. Nakon toga smanji se vatra i kuha još 2o minuta.

Nakon toga čaj se mora slegnuti i procijediti.

Čaj se može piti topao i hladan, i ne smije se podgrijavati.

i da, za njega ti treba destilirana voda.

alexxx
03.10.2004., 13:30
ja sam imala svoju zelenochajnu fazu, pisalo mi je na kutiji kolko moram drzat listice u vodi za koji efekt.. 3 su efekta, na krace od 3 min razbudjuje, izmedju 3 i 5 nesto drugo, preko pet nesto trece.. jedno od toga je da umiruje.

Iva
03.10.2004., 13:36
alexxx hvala! :)

nego, jedno glupo pitanje... a smijem si ja taj tahebo u mirkovalnoj :zubo: nisam sigurna da imam nemetalni cajnik :misli: u cemu da kuham? savjet? :moli:

studeni
03.10.2004., 14:02
Iva kaže:
evo nasla sam, skroz zadnji odlomak

http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm

inace, citala sam i na ostalim stranicama, i tamo pise bas kao sto si napisao... sad sam zbunjena :confused:

Tajna je vjerojatno u ovome:

One of the more confusing aspects of caffeine content is the fact that coffee contains less caffeine than tea when measured in its dry form. The caffeine content of a prepared cup of coffee is significantly higher than the caffeine content of a prepared cup of tea.

To valjda neke malo zbuni :D

Inace ovo sa 3 i 5 minuta sto je zvjezdica spomenilu bi trebalo raditi zato sto se kofein lakse otapa u vodi od ostalih sastojaka koji bi mogli ublaziti njegovo djelovanje. No cini mi se da je u tom slucaju bolja kava jer ima vise kofeina. :misli:

Samantha
03.10.2004., 14:16
Iva kaže:
alexxx hvala! :)

nego, jedno glupo pitanje... a smijem si ja taj tahebo u mirkovalnoj :zubo: nisam sigurna da imam nemetalni cajnik :misli: u cemu da kuham? savjet? :moli:

ja sam ga kuvala u staklenoj vatrostalnoj zdjelici,mjesala drvenom kutlacom.

377chiara
03.10.2004., 14:20
kažu da može djelovati umirujuće i razbuđujuće:
-ako ostaviš vrećicu više od 5 min u vodi koja ne bi smjela biti
vruća nego na cca. 70 stupnjeva - djeluje umirujuće
-ako vrećicu ostaviš u vodi 3 min - razbuđuje
i

tocno!
djelovanje ovisi o nacinu pripreme
pozdrav od jedne cajopijke:D

iva kao sto znas ne KUHAS caj nego ga prelivas vrucom (manje ili vise vrucom) vodom tako ga mozes prelit i u staklenom vrcu inace je najbolje izbjegavat metalne cajnike ja imam keramicki bas za te finije cajeve da im ne zaserem okus losim izborom cajnika

Iva
03.10.2004., 14:21
Samantha kaže:
ja sam ga kuvala u staklenoj vatrostalnoj zdjelici,mjesala drvenom kutlacom.

hvala! :)

magic
03.10.2004., 14:32
Ma shto se ima kuhat i mijeshat vrecica caja :confused:

Ma ni onaj u listicima, osim rijetkih kod kojih je to propisano (npr. onaj od poljske preslice).

Kod drugih od kuhanja vishe shtete nego koristi.

Usitnjena biljka stavi se u shalicu/posudu, prelije vrucom vodom, poklopi tanjuricem i ustavi u uvarku propisano vrijeme. nakon toga procijedi. kao i vrecica. kakvo kuhanje i mjeshanje.

377chiara
03.10.2004., 14:37
magic kaže:

Ma ni onaj u listicima, osim rijetkih kod kojih je to propisano (npr. onaj od poljske preslice).

Usitnjena biljka stavi se u shalicu/posudu, prelije vrucom vodom, poklopi tanjuricem i ustavi u uvarku propisano vrijeme. nakon toga procijedi. kao i vrecica. kakvo kuhanje i mjeshanje.

upravo tako
al pusti cajoljupce da se medjusobno educiraju;)

Ella E
03.10.2004., 14:43
magic kaže:

Ma ženska je to rekla za Taheebo čaj,koji nije u kesici, a on se kuha i više od dvadeset min.

Iva, i ja sam ga kuvala u vatrostalnoj posudi sa pročišćenom vodom, inače okus mu je predivan, blag, svjež, i neki lipi miris, lagano kao na vaniliju da baca, ma osjetit ćeš i sama, uglavnom preporučujem, odličan je :top:

Samantha
03.10.2004., 14:45
ma rijec je o Taheebo caju,za njega vrijede druga pravila.

Iva
03.10.2004., 14:51
Ella E kaže:
Ma ženska je to rekla za Taheebo čaj,koji nije u kesici, a on se kuha i više od dvadeset min.

Iva, i ja sam ga kuvala u vatrostalnoj posudi sa pročišćenom vodom, inače okus mu je predivan, blag, svjež, i neki lipi miris, lagano kao na vaniliju da baca, ma osjetit ćeš i sama, uglavnom preporučujem, odličan je :top:

jedva čekam :D nego, sad ste mi napisale da se 30 minuta treba kuhati, a meni piše da ga samo na 20 minuta pokrijem s nečim? :misli: il sam krivo procitala... znaci, kuhati ipak treba?

kem
03.10.2004., 14:53
magic kaže:

Magic, ti zvucis ko ziva enciklopedija. :s Imam pitanjce za te: kuzis li se u "egzoticne" biljke koje rastu kod nas? Malo sam citala o kojekavim cajevima, ali gdje da nadjem biljke? :confused: Da ne kazem da za vecinu nisam nikad cula. :bonk: A za neke nisam nasla ni prijevod (imam literaturu na njemackom...)

xxGaladrielxx
03.10.2004., 15:04
obozavam cajeve i meni su to svakodnevni rituali. Otkrice su mi u zadnje vrijeme Yogi Teas (http://www.goldentemple.nl) . Nekaj skuplji, al prefektni (ima ih konzum na "zdravoj hrani). Poseban mi je onaj od cokolade (spomenula ga na gastronomiji). Volim zestoke okuse jer niti secerim niti dodajem limun.
I postoji jedno pravilo: poklopiti ih odmah nakon zalijevanja vodom jer ce u protivnom "dobri duhovi" izaci van ;)

kem
03.10.2004., 15:09
xxGaladrielxx kaže:
obozavam cajeve i meni su to svakodnevni rituali. Otkrice su mi u zadnje vrijeme Yogi Teas (http://www.goldentemple.nl) .

Probala. Kapha me skoro ubio. :D :bonk:

xxGaladrielxx
03.10.2004., 15:36
kem kaže:
Probala. Kapha me skoro ubio.
la kapha nije yogi. zakaj te skoro ubil?

kem
03.10.2004., 15:39
xxGaladrielxx kaže:
la kapha nije yogi. zakaj te skoro ubil?

Zato jer imam papra i djumbira. Paprenoooooo. :o Jest da cirkulacija proradi, ali, brate...
Btw, mislim da sam vidjela kaphu medju Yogi cajevima...a moze biti da je bio pored njih na polici...

a mozda su u sumi. :D

alexxx
03.10.2004., 15:54
ja se ne sjecam da sam ikad mijesala taheebo. a ruku na srce, tolko dugo ga vec nisam pila da se ne sjecam ni kak se pravi.

gala, di kupis taj od cokolade?

xxGaladrielxx
03.10.2004., 15:59
alexxx kaže:
gala, di kupis taj od cokolade?
ima ih u konzumu (napisah), al ne na policama di su cajevi vec na zdravoj hrani

Ella E
03.10.2004., 16:43
Iva kaže:
jedva čekam :D nego, sad ste mi napisale da se 30 minuta treba kuhati, a meni piše da ga samo na 20 minuta pokrijem s nečim? :misli: il sam krivo procitala... znaci, kuhati ipak treba?

Treba ga kuhati.
Ja san ga pripremala ovako: kad voda prokuha, skinem posudu sa vatre i u nju na otprilike litru stavim prstohvat (ajme šta mi je luda ova rič:D ) čaja.

Al samo nemoj da te iznenadi, jer čaj nekad zna prekipit posebno nakon šta ga vratiš na vatru, tako da je bolje da uzmeš veću posudu i ne napuniš je do vrha (imaš za nabavit vatrostalnih staklenih posuda po stvarno niskim cijenama - negdi su oko 20-ak kn, ja obavezno uvik doma imam bar jednu)

Kad vratiš čaj na vatru, prvo ga 5 minuta kuhaš na jakoj vatri (tako da ga se ne triba mišat), i onda smanji vatru i kuhaj ga još 20 min.
Kad je gotov, procijedi ga kroz nešto, bitno da nije od metala, možeš i kroz neku gazu, i uživaj! :)

magic
03.10.2004., 22:17
Nekako smatram da je Priroda mislila da nam treba taheebo, to bi raslo uz cestu, ko dracha.

Ponavljam se, znam, ali iskushajte ljekovito bilje nasheg podneblja, necete se pokajati :)

LadyInRed
03.10.2004., 22:38
magic kaže:
Ponavljam se, znam, ali iskushajte ljekovito bilje nasheg podneblja, necete se pokajati :)

slažem se. inače nemam o Taheebu dobro mišljenje, ali tko voli nek izvoli:)

alexxx
03.10.2004., 22:56
zasto ne? :)

Samantha
03.10.2004., 23:14
i ja sam skeptik prema svim tim cudotvornim cajevima,napicima sto se pojavljuju na trzistu...mozda zato mi nijedan nije ispunio svoj zadatak jer nisam vjerovala.

Taheebo caj je neko drvo Ipe Roxe,porjeklo bogtepitaj...i otkud ja znam da je ono sto nam prodaju u kesici pod tim cajem stvarno ta biljka,kad je nikad prije nisam vidjela.

isto tako ne vjerujem nekakvim algama,zelenoj magmi,mumio medu iz Sibira,mosmislit:rolleyes:

ko zna sta nam pakuju,a prodaju muda za bubrege.

pijem zeleni caj kad pretjeram kroz jutro s kavama,pa za zamjenu..a taheebo sam probala par puta i batalila.

Ella E
04.10.2004., 00:30
magic kaže:
Nekako smatram da je Priroda mislila da nam treba taheebo, to bi raslo uz cestu, ko dracha.

Fala bogu, ja ga nisan ni pila iz zdrastvenih razloga nego čisto iz gušta, a ljudi rade i gore stvari po zdravlje kad su gušti u pitanju, tako da se ne opterećujem baš šta ponekad uživan u tim neobičnim biljčicama...

A inače, slažen se da je naša priroda predivna, posebno moja lipa Dalmacija, al znate kako je, ka i sa muškima, gušt je isprovat malo egzotike ;)

zakov
04.10.2004., 09:13
Makar one orginalne verzije i to od kore drveta Ipe Roxo koje navodno rastu na nadmorskoj visini iznad 3000 metara e sad bolje virovati a još bolje otić u Brazil uvjeriti se hehe:)
Iz mog osobnog iskustva mogu samo hvaliti taj čaj no možda ne bi mogao biti onda objektivan ali eto možda komu pomogne ,pijem ga konstantno već 3,5 godine i toliko sam se upio u taj čaj tako da vrlo rijetko pijem išta više osim taheba (i poslije ribe i zelenjave ).Ja mu pridodajem važnost, toliku da eto ćinim nešto za svoje zdravlje pijući tahebo(i počeo ga piti iz zdrastvenih razloga ):top: e ima i naćin na koji se pije ..mali gutljaji uz koliko izdržiš mučkajući ga u ustima ...vremenom je to kod mene prešlo u normalno konzumiranje tekućine još samo da napomenem da može i kišnica bez da vas baci u trošak (Brita,destilirana)..ops raspisao se pozdrav :)

LadyInRed
04.10.2004., 09:30
ne volim te "čudne" čajeve jer imam sreću da imam nekoga tko u farmaceutskoj industriji provjeri takve čudotvorne napitke i znam da sastav nije ni približno onaj koji stoji u reklami i da su to malo prenapuhana svojstva. radi se uglavnom o placebo efektu.

ja sam za prirodno. svi znaju što je kadulja, menta, bazga....:) pijte to:)

magic
04.10.2004., 09:44
osim toga, mozhete pripremiti mjeshavinu svoju, osobnu, ugodnog okusa i arome a ljekovitih djelovanja koja su vam potrebna :)

alexxx
04.10.2004., 09:56
ima neki frajer gabric koji je taheebom nekakav tumor izlijecio. i knjigu je napisao.
iskreno, meni bi na njegovom mjestu bilo tak savrsheno svejedno jel placebo il ne.

zakov
04.10.2004., 09:58
volim ne volim .....kad dođeš u škripac eh (možda i je placebo efekt ali autosugestija opet ostade)
i šta kaže frend u farmaciji od čega je taj čaj , ajde provjeri ukoliko se to da provjeriti ,jebi ga nekad davno počeci farmacije su i bili mix trava ,drveća ..plodova istih .Danas ako nema labosa od par tisuća kvadrata i 5,6 magistara kemije ..nevalja .
E i to je prirodno samo šta ne raste kod nas nemoj biti takav lokalpatriota :cool: mada se slažem da i naše bilje i drveće umnogome mogu biti blagodat za zdravlje i uživanje u okusima (tahebo zasigurno nema okus za poželiti posebice ako se pije bez sladila)

magic
04.10.2004., 10:03
Nisam ja lokalpatriota :) nego vjerujem u Prirodu i njene Moci :)

Onome u gruziji pomoci ce gruzijski chaj...koji u onoj klimi i podneblju sadrzhi sve shto bi pomoglo chovjeku u onoj klimi i podneblju.

Pa tako i kod nas nashe ljekovito bilje :)

Da se razumijemo, ni ja ne nosim sa sobom listice bosiljka i mente po dzhepovima i naruchujem samo vrucu vodu, kad sam vani a pozhelim chaj.

Ali u vecim kolichinama i kad god mogu pijem chajeve pripremljene iskljuchivo od biljaka nasheg podneblja. Sama aroma vec mi djeluje 'ozdravljujuce' :)

alexxx
04.10.2004., 10:20
pa meni je bio fin taheebo.
al sam pila pol litre dnevno pa me prosao gust.

kem
04.10.2004., 18:10
magic kaže:

Pa daj mi onda odgovori na pitanje. Pristojno sam pitala jel' se kuzis u nase ljekovite biljke. Naklon.

magic
04.10.2004., 18:21
oprosti, sad sam vidjela :o

pishem pm :)

Iva
04.10.2004., 18:27
magic kaže:

ajd nemoj ne pm, daj i tu :) ima nas jos koje nas zanima ;)

LadyInRed
04.10.2004., 18:42
magic kaže:
Onome u gruziji pomoci ce gruzijski chaj...koji u onoj klimi i podneblju sadrzhi sve shto bi pomoglo chovjeku u onoj klimi i podneblju.

u ovo vjerujem i ja. tvoji i moji preci stotinama godina žive na ovom području i više će mu (nam) odgovarati biljke koje rastu ovdje nego na Tahitiju:D sad mi na pamet pada i famozna Noni biljka. ok, kažu da je pomagala oboljelima od raka, ali kod takvih stvari gdje je placebo efekt ono što je jače od same ljekovitosti, i čaj stolisnik uz 40 dana gladovanja bi pomogao vjerovatno jednako. e sad, tu se radi o prioritetima. da sam nedajbože jako bolesna probala bih sve da se izliječim. ali ne bih bila pokusni kunić za nove biljke s Tahitija;) kad sasvim lijepe biljčice imam i ovdje, pred nosom.

no, ja u farmac. industriju vjerujem. jer znam kakvi stručnjaci rade u istoj. tu baš nema labosa veličine gradova u kojoj se kuhaju kemikalije nove generacije:D, samo gomila stručnjaka i novih ideja-kako od već stare, poznate biljke, napraviti neki novi lijek, a da mu je temelj ista ta biljka. no to nije tema. poanta je da ni za bazgin čaj kao ni za Taheebo nisi siguran kakav efekt po zdravlje ima dok ga ne uočiš. e ja onda tu radije vjerujem našim stručnjacima nego tahićanskim, indijskim ili američkim. sve dok se ne dokaže da je bazga, kadulja, stolisnik, menta i sl. loše za moje zdravlje.

kem
04.10.2004., 18:51
magic kaže:

Oprosteno ti je. ;) Hvala.

g2sl
23.11.2005., 08:36
počeo sam se trovati s previše kava, i odlučio preći na čaj
nakupovao sam jedno desetak vrsta čaja i pokušao piti to umjesto kave, ali nekak mi bez veze
Ima li neka posebna tajna?
ili neki poseban čaj?

honey_b
23.11.2005., 08:51
crni cajevi (s mlijekom). isto imaju kafeina. ali to ti nece rijesiti problem. mijenjas jednu ovisnost drugom :)
(a i zubi tamne)

atlantis
23.11.2005., 08:56
crni s mlijekom i medom (ima kofeina)
menta s mlijekom (zacudjujuce ali fino)
zeleni s naramcom i medom
roibos s cedevitom
...

i ja sam prvo jednu kavu zamijenila crnim... pa sam pocela i zeleni ubacivat i sad pijem svasta :)

honey_b
23.11.2005., 09:00
me too.
sad sam otkrila bijeli caj. odlican ali ako pazim da ne ostane duze od 30-60 sek.

Boozer
23.11.2005., 09:12
Pijem samo od mente s limunom. :D

tilla
23.11.2005., 09:34
pa za crne i zelene vrijedi pravilo da voda ne smije proključat.
ostavljaju se kraće nego voćni čajevi. oko 3. min dakle.

posebno su mi grozni zeleni i crni iz filtar vrećica, kupujem u rinfuzi i stavljam ih u one bombice.
crne i zelene pijem s mrvicom mlijeka i medom.

ne loše su mi višnja i banana kombinacija, naranča i cimet.

tridi
23.11.2005., 09:58
Nekidan sam pročitao da ako ne želimo puno kofeina u crnome, nakon prve minute procjedimo (to bacimo, mislim taj čaj), pa dodamo vrelu vodu ponovo.Taj drugi čaj ima znatno manje kofeina.
Inače, naaaajbolji crni mi je gunpowder.Taj čaj se radi tako da se svježi listići čaja rolaju u pikulice, pa tek onda fermentiraju.
Inače, znate li da crni čaj ima više kofeina nego kava. Ali ga stavljamo manje u omjeru prema vodi, nego kave, pa nam šalica završi sa manje kofeina nego šalica kave.
d

tilla
23.11.2005., 10:56
tridi kaže:

Inače, naaaajbolji crni mi je gunpowder.Taj čaj se radi tako da se svježi listići čaja rolaju u pikulice, pa tek onda fermentiraju.

meni je zeleni gunpowder :top:

Zla patka
23.11.2005., 11:21
nema drugog do twining's earl gray

dobardan
23.11.2005., 11:37
Mrzim čaj, pijem ga sam kad sam jakooo bolesna

Karmela
23.11.2005., 12:51
Bijeli caj je savrsenstvo :top: Puno blazi okus od crnog (nije fermentiran), i nije gorak kao zeleni. U biti ima najmanje kofeina i najvise antioxidanata ( ako je vjerovati) i obicno skuplji od druga dva jer se pravi od cvjetova caja, a druga dva od listova.

Shoki
23.11.2005., 13:13
Karmela kaže:
Bijeli caj je savrsenstvo :top: Puno blazi okus od crnog (nije fermentiran), i nije gorak kao zeleni. U biti ima najmanje kofeina i najvise antioxidanata ( ako je vjerovati) i obicno skuplji od druga dva jer se pravi od cvjetova caja, a druga dva od listova.
:s Pai mu tan :top:
nego, da vas pitam: kak vi znate da je voda na 80 stupnjeva kad kuhate zelene čajeve?

polly
23.11.2005., 13:31
Shoki kaže:
nego, da vas pitam: kak vi znate da je voda na 80 stupnjeva kad kuhate zelene čajeve?

Nije li to otprilike kad se po dnu počne voda kovitlat, prije nego se počnu mjehurići stvarat?

tilla
23.11.2005., 13:59
Shoki kaže:

ne znam.
:D

ali potrebno je nadziranje vode (a ne otić forumarit).

kad se pojavi para to je otprilike 80.stupnjeva

Shoki
23.11.2005., 16:24
tak i ja: kad se počne dizati para, ali ne smije biti mjehurića.
Ali opet... ako promiješam vodu dok se grije, mjehurići nestanu i digne se više pare. Kad maknem vodu s vatre, opet se naglo digne više pare.
A i osjećam po intenzitetu čaja da je ponekad voda bila toplija a ponekad pre hladna. ja sam mislio da ima neka znanstvena metoda...:)

tridi
23.11.2005., 19:13
Pa kažu, kad se prvi mjehurići pojave po dnu, da je to to.
Ali, ako zagrijavaš vodu u ketlu, ne vidiš dno.....praksa, praksa, praksa,.....
d

x-type
23.11.2005., 20:39
jooj kak možete pit čaj s cedevitom, ja sam to probao na nagovor i odvratno mi je to!

ja čaj pijem bez ičega, nikakvi limuni, rumovi, sladila i šećer da i ne spominjem. sve to ubija aromu čaja. jedino mi je ok crni s medom napraviti, totalno je zakon okus!

inače, obožavam rooibos, čisti ili s aromama (najjači mi je s karamelom, a ok je i s vanilijom; vidim da su i naši sad aromatizirani počeli radit, probao sam vaniliju i ok je, ali malo da je jača aroma ništ im ne bi bilo, onaj mix još nisam probao). zakon mi je cedevita čaj od naranče i to mi je uz jabuku jedini voćni koji volim.

morsk!
23.11.2005., 20:49
Jabuka cimet :top:

atlantis
23.11.2005., 20:52
veceras sam probala grejp :)
neloshe :)

a s cedevitom pijem kad nemam limuna :D

Lady Grey
24.11.2005., 07:47
Ništa mi tokom prehlade/viroze/gripe ne pomogne tako kao bijeli čaj (Pai Mu Tan). Izgleda da ima nešto istine u onome da jedna šalica tog čaja sadrži antioksidanata kao 12 čaša soka od naranče ... :top:

Obožavam okus kave, ali konzumacija iste mi ne dolazi u obzir zbog moje jako niske tolerancije na kofein. :flop: Još sam k tome i izraziti niskotlakaš ... No uglavnom, zeleni čaj mi najviše paše, savršeno me razbudi i mogu ga piti tokom cijelog dana, neću imati problema sa spavanjem. Čajeve uglavnom kupujem u rinfuzi (u Kući zelenog čaja ili već negdje) i onda ih stavljam u one male metalne bombice-tunjkalice.

Ma čajevi su za-kon! :klopa: :cerek:

magic
24.11.2005., 08:05
ljubiteljima chajeva preporuchila bih da mjesto onih metalnih 'jaja' radije kupe filtere za 'rasuti' chaj. imate ih u dm-u, jako povoljna cijena :)

tridi
24.11.2005., 09:24
Najbolje je nabaviti onaj porculanski, kineski, čajnik, koji ima samo rupice na izlazu.....
a za zagrijavati vodu, imaju japanci ketle od lijevanog željeza, samo, ako je originalni, zna bit skup (po $600 za manje od litre :( )
d

Ava Adore
24.11.2005., 21:19
Već 2 tjedna samo čak pijem i to litre i litre, sok ništa više.. već mi je malo dosta :D

Ali fini su, volim

g2sl
24.11.2005., 21:45
morsk! kaže:
Jabuka cimet :top: ja baš sad pijem kompot umjesto čaja
skuhao sam pet jabuka i malu koricu cimeta
to mi se čini nekako bolje nego čaj

Dustflower
24.11.2005., 23:46
imam 20 vrsta..obozavam cajeve.
za stimulans mi je dobar teekanne brain power biljna mjesavina. crni mi uopce ne djeluje, nijedan koji sam probala.
dobar mi je crystal mountain kao stimulans.

magic
25.11.2005., 07:35
tridi kaže:
Najbolje je nabaviti onaj porculanski, kineski, čajnik, koji ima samo rupice na izlazu.....
a za zagrijavati vodu, imaju japanci ketle od lijevanog željeza, samo, ako je originalni, zna bit skup (po $600 za manje od litre :( )
d

chaj pijem i u uredu, ne samo kuci...malo tezhe bi ishlo s tim proculanima chajnicima i ketlima ;)

no zato dobra shalica, voterkuler i odabrani chaj - :top:

tridi
25.11.2005., 12:15
Sad sam se sjetio kaj još rade frikovi za čaj...
Prvo se nalije u šalicu vruća voda da se zagrije, baci van, pa stavlja nova sa čajem.

kem
25.11.2005., 12:18
tridi kaže:
Sad sam se sjetio kaj još rade frikovi za čaj...
Prvo se nalije u šalicu vruća voda da se zagrije, baci van, pa stavlja nova sa čajem.

Zasto frikovi? Poznajem jednu majstoricu cajne ceremonije (porijeklom Japanka). To ti se studira godinama.
Ako Bog da pa budem imala love na ljeto (i dobijem vizu), odvest ce me na pravu ceremoniju. :cheer:

kemik
25.11.2005., 13:16
magic kaže:
voterkuler

ako ova rijec ne postoji u hrvatskom pravopisu, zalazem se za to da ju se ukljuci! :top:

meni je jedna lijecnica-pedijatrica iz japana pripremala pravu ceremoniju caja (u americi, nisam jos bila u japanu). s nama u hotelu je jos bilo 11 profesora engleskog jezika, koji su nju gledali kao bozicu zato sto je ona obucena i opremljena za priredjivanje te ceremonije. to mi je i dan-danas jedan od najvecih dozivljaja iz minnesote, skupina japanaca, kimono, porculanske salice i ja... skroz posebna i surreal ceremonija, mogu tek zamisliti kako je to u samom japanu.

ona je inace bila iznimno tradicionalno odgojena, njena je obitelj iz neke provincije s snaznim osjecajem "japanstva", ali iz visoke klase. U skolu "davanja caja" krenula je prije nego u osnovnu skolu, a svoju prvu ceremnoiju odrzala je nakon 17tog rodjendana. u toj prici ima toliko pozadine, povijesti, svega, da je to nevjerojatno...

tridi
25.11.2005., 15:15
kem kaže:
Zasto frikovi? Poznajem jednu majstoricu cajne ceremonije (porijeklom Japanka). To ti se studira godinama.
Ako Bog da pa budem imala love na ljeto (i dobijem vizu), odvest ce me na pravu ceremoniju. :cheer:
Ma nemoj reć. Mislio sam frikovi, u smislu, da ne piju čaj kao većina nas, samo kad su bolesni, već polažu veliku pažnju na to. Ništa loše.....
d

kem
25.11.2005., 15:18
tridi kaže:
Ma nemoj reć. Mislio sam frikovi, u smislu, da ne piju čaj kao većina nas, samo kad su bolesni, već polažu veliku pažnju na to. Ništa loše.....
d

Znas, na svijetu postoje i drugi narodi osim Hrvata, sa drukcijom tradicijom.
Btw, da pijes caj cesce, mozda ne bi bio bolestan. :kava: < ovo ja pijem caj, da ne bude zabune.

@ kemik: i ja bih u Ameriku, zena je Amerikanka, potomak(potomica? potomka? potonula? :zubo: ) japanskih doseljenika. Druga generacija, zapravo.

tridi
25.11.2005., 23:14
kem kaže:
Znas, na svijetu postoje i drugi narodi osim Hrvata, sa drukcijom tradicijom.
Btw, da pijes caj cesce, mozda ne bi bio bolestan. :kava: < ovo ja pijem caj, da ne bude zabune.

@ kemik: i ja bih u Ameriku, zena je Amerikanka, potomak(potomica? potomka? potonula? :zubo: ) japanskih doseljenika. Druga generacija, zapravo.
Jeote, kaj je tebi......kaj tebe brine koliko ja čaja pijem.Odi se liječi......ne čajem, nego doktorom.Za glavu,....ili nauči čitati ono kaj sam napisal.
Ma nemoj, poznaš japanku....pal sam na dupe.
d

rambi
27.11.2005., 01:29
Ginger (svježi) isjeckan vrlo tanko, nekoliko klinčića (u komadićima, nikako prah), malo cimeta... sa šećerom, ili bez.

Karmela
27.11.2005., 17:56
rambi kaže:
Ginger (svježi) isjeckan vrlo tanko, nekoliko klinčića (u komadićima, nikako prah), malo cimeta... sa šećerom, ili bez.

Moja mama se kune u ovaj napitak kad ima bolna koljena. A preporucila ga joj je njezina snaha Lebanonka. :)

morsk!
27.11.2005., 18:01
Karmela kaže:
Moja mama se kune u ovaj napitak kad ima bolna koljena. A preporucila ga joj je njezina snaha Lebanonka. :)

Ima jos uvijek bolna koljena?

kem
28.11.2005., 14:30
tridi kaže:
Jeote, kaj je tebi......kaj tebe brine koliko ja čaja pijem.Odi se liječi......ne čajem, nego doktorom.Za glavu,....ili nauči čitati ono kaj sam napisal.
Ma nemoj, poznaš japanku....pal sam na dupe.
d

:rolleyes: E, malo si pretjerao/la. Nisam te htjela uvrijediti. Cinjenica je da je caj dobar za zdravlje - sto se za kavu bas ne moze reci. Ako ne zelis slusati misljenja drukcija od tvog, na krivom si mjestu.

Karmela
28.11.2005., 18:52
morsk! kaže:
Ima jos uvijek bolna koljena?

Ponekad, nakon 5 pretrcanih km obicno. :D
Zast pitas?

magic
28.11.2005., 18:53
Karmela kaže:
Ponekad, nakon 5 pretrcanih km obicno. :D

vjerujem da joj je skidanje 40 kilograma vishka pomoglo protiv bolnih koljena vishe od ikojeg chaja :)

tridi
28.11.2005., 21:31
kem kaže:
:rolleyes: E, malo si pretjerao/la. Nisam te htjela uvrijediti. Cinjenica je da je caj dobar za zdravlje - sto se za kavu bas ne moze reci. Ako ne zelis slusati misljenja drukcija od tvog, na krivom si mjestu.
To sam već i prije primjetio.Svako dere svoju kozu, kao da i nije pročitao/la što piše netko drugi.
Po čemu si ti to zaključila da ja ne želim slušati mišljenje drugačije od mojega? Ako ne razumiješ štO sam napisao, PITAJ.
d

magic
28.11.2005., 21:42
jebote, al si ti naporan :D

m

Karmela
28.11.2005., 22:34
magic kaže:
vjerujem da joj je skidanje 40 kilograma vishka pomoglo protiv bolnih koljena vishe od ikojeg chaja :)

Dakako ;)
Samo sto onda nije mogla trcati.

tridi
29.11.2005., 02:54
magic kaže:
jebote, al si ti naporan :D

m
magic, već sam ti rekao, skini mi se s kur..
d