PDA

View Full Version : Hipotireoza

stranice : [1] 2

kentaur
16.08.2005., 09:57
Ima li na forumu koja supatnica koja boluje od hipotireoze?
Koje lijekove pije? Kakva su iskustva? I sl.

violent_femmes9
16.08.2005., 10:02
kentaur kaže:
Ima li na forumu koja supatnica koja boluje od hipotireoze?
Koje lijekove pije? Kakva su iskustva? I sl.

moji su free-T3 i free-T4 u granicama normale, TSH mi je bio lagano povisen ali sad vise nije (bez terapije), i imam pozitivna tireoglobulinska antitijela

radi se o subklinickom Hashimoto tireoditisu (autoimuni poremecaj, vezan za jos nesto autoimuno kod mene, ali to te ne zanima). jednom bi se mogao razviti u klinicki, pa cu piti levotiroksin, kad i ako se to zbude

znas li sto je uzrok smanjene funkcije tvoje stitnjace? pijes li ista?

kentaur
16.08.2005., 10:12
pijem Euthyrox 50
već par godina

srećom nemam čvoriće, štitnjača na uzv-u izgleda ok

naime, nije mi bila jasna moja liječnica - rekla mi je da imam blag pomak TSH, ali da će mi ipak dati lijek i onda mi prepiše 50 mg, a ne 25 mg? zašto mi nije dala najmanju dozu?
naknadno mi je druga žena rekla, da sad kad pijem lijekove, moram ih piti do kraja života?!

ja se nekako nadam da je to izlječivo

violent_femmes9
16.08.2005., 14:29
to moras pitati svoju doktoricu, zasto ti je dala 50 mg, sigurno postoji razlog

a znas li zbog cega tvoja stitnjaca radi manje nego sto bi trebala? o tome vjerojatno ovisi hoces li ih piti dozivotno ili ne

u svakom slucaju, ako ih budes pila cijeli zivot, to nije nista negativno. radi se o nadomjesnoj terapiji, dakle to je supstanca koju tvoja stitnjaca ne proizvodi dovoljno i trebas je uzimati izvana. nista strashno niti nesto sto bi dramaticno utjecalo na losh nacin (obicno se kaze da svi lijekovi imaju nuspojave. tiroksin ih zapravo nema, ako je pravilno doziran.)

kentaur
16.08.2005., 15:00
ne znam zašto mi štitnjača radi usporenije/slabije, tko zna koji su uzroci

zanimalo me da li se pojavio možda neki novi lijek i zna li netko nekog tko se izliječio (znam da hipotireoza nije tak strašna, ali svejedno me zanimaju i tuđa iskustva)

fala ti vajolent na sugestijama, :w

violent_femmes9
16.08.2005., 15:27
hormoni koje luci zdrava stitnjaca su tiroksin (T4) i trijodotironin (T3). ovog drugog stitnjaca luci puno manje u odnosu na T4, ali jedan dodatni T3 dio nastaje pretvorbom iz T4.

lijek koji uzimas je po sastavu sintetski (napravljen u laboratoriju) tiroksin, a tek nedavno se u terapiju nekih pacijenata pocelo uvoditi i manje kolicine sintetskog trijodotironina. medjutim jos uvijek se smatra da je sigurnije davati samo T4.

prema tome, novih lijekova niti ne moze biti, jer je ovakav nacin lijecenja (uzimanje T4, i eventualno T3) sasvim dostatan za dobre rezultate.

s druge strane, neki drugi pristup mozda bi mogao pomoci ukoliko bi se znalo zasto je do poremecaja (smanjenog lucenja) doslo.

disklajmer: nisam medicinar, i ovo sto sam napisala ne mora biti sasvim tocno.

FridaS
17.08.2005., 08:17
I ja već oko godinu dana uzimam Euthyrox 50.
Također, TSH je bio blago povišen i varirao od kontrole do kontrole.

Sada se ustabilio, simptomi koje sam imala su više-manje nestali i tek sada shvaćam koliko je prijašnje stanje bilo neprirodno.

I meni je dijagnosticiran Hashimotov tireoditis i struma štitnjače do veličine 2.

:w :) Pozdrav, supatnice!

kentaur
17.08.2005., 08:59
FridaS kaže:
I ja već oko godinu dana uzimam Euthyrox 50.
Također, TSH je bio blago povišen i varirao od kontrole do kontrole.

Sada se ustabilio, simptomi koje sam imala su više-manje nestali i tek sada shvaćam koliko je prijašnje stanje bilo neprirodno.

I meni je dijagnosticiran Hashimotov tireoditis i struma štitnjače do veličine 2.

:w :) Pozdrav, supatnice!

Nemam hashimota.
ali sve ostalo je isto, sad i ja vidim koliko mi je bilo loše prije uzimanja euthyroxa. Lupanje srca, ruke se tresu...ma, glavno mi je da je sve prošlo ok u trudnoći i nakon trudnoće, za ostalo lako ćemo
pozdrav:w

FridaS
17.08.2005., 09:33
Možeš li malo detaljnije o trudnoći?

Planiram pokušati u doglednoj budućnosti :)

orga-ni-zam
17.08.2005., 09:36
Hajde malo detaljnije o simptomima.
Ja sam se svojoj liječnici požalila da mi je stalno hladno, a ona me poslala vadit hormone štitnjače.
Je li sumnjala na hipotireozu?:confused:

kentaur
17.08.2005., 10:08
Simptomi
Hipotireoza kod nekih osoba ne dovodi do pojave simptoma, kod nekih su simptomi jako izraženi, ponekad čak ugrožavaju život. Simptomi hipotireoze su problematični jer nisu karakteristični isključivo za ovo stanje i mogu oponašati mnoge promjene koje se normalno događaju tijekom starenja. Opseg simptoma ovisi o težini manjka hormona i brzini kojom se poremećaj razvija. Simptomi su obično blažđi kad se hipotireoza sporo razvija.
Opći simptomi - hormoni štitnjače normalno stimuliraju metabolizam i većina simptoma hipotiroizma odraz je usporavanja metaboličkih procesa. Opći simptomi uključuju umor, tromost, usporeni pokreti, usporen govor, porast tjelesne mase, nepodnošenje hladnoće, pospanost, bezvoljnost, emocionalna labilnost, zaboravljivost, poremećaj memorije, teškoće s koncentracijom, depresija, smanjen apetit.
Koža - hipotireoza može smanjiti znojenje. Koža postaje blijeda, suha i zadebljana. Kosa pojačano opada, može postati oštra i tanka, obrve mogu nestati, nokti postaju krhki.
Oči - blago oticanje oko očiju, zamagljen vid; kad hipotireoza nastane nakon hipertireoze zbog Gravesove bolesti pacijent i dalje može imati očne simptome koje je uzrokovala Gravesova bolest: izbočene očne jabučice i poremećeno kretanje oka
Srce i krvne žile (kardiovaskularni sustav) - hipotireoza usporava srčani ritam i slabi stezanje srca te smanjuje ukupnu funkciju ovog organa. Posljedice mogu biti: umor te kratkoća daha, osjećaj nedostatka zraka tijekom vježbanja. Simptomi su teži kod osoba koje imaju pridruženu bolest srca. Hipotireoza može uzrokovati blagu hipertenziju (povišen krvni tlak) i podići razinu kolesterola u krvi.
Dišni sustav - oslabljeni su dišni mišići i smanjuje se plućna funkcija. Simptomi koji nastaju zbog toga preklapaju se sa simptomima od strane srca: umor, nedostatak zraka u naporu, smanjeno podnošenje tjelesnog napora. Bolest može uzrokovati oticanje jezika i epizode prestanka disanja tijekom spavanja (apnea u snu) što remeti san i uzrokuje pospanost tijekom dana. Hipotireoza može uzrokovati i promuklost.
Probavni sustav - usporava se akcija probavnog sustava i nastaje zatvor (konstipacija, opstipacija). Rijetko nastaje potpuni prestanak probavnih kretnji crijeva.
Reproduktivni sustav - Kod žena uzrokuje nepravilan menstrualni ciklus - od postupnog izostanka menstruacije ili vrlo rijetkih menstruacija do čestih i obilnih. Poremećaj menstrualnog ciklusa može otezati začeće. Trudnice s hipotireozom imaju povećan rizik od pobačaja. Kod muškaraca hipotireoza uzrokuje abnormalnosti spermija, prvenstveno poremećaj njihove pokretljivosti. Nakon regulacije razine hormona lijekovima poremećaj se ispravlja. Kod oba spola hipotireoza može uzrokovati seksualne disfunkcije.
Mišićno-živčani sustav i zglobovi - umor, slabost mišića, bolovi u zglobovima.
Myxedema coma - ponekad kod osoba s teškom hipotireozom stresovi kao što su trauma, infekcija, izlaganje hladnoći ili određeni lijekovi mogu uzrokovati po život opasno stanje koje se naziva myxedema coma, odnosno miksedemska koma, kod kojeg osim gubitka svijesti postoji vrlo niska temperatura tijela (hipotermija).
Simptomi kod djece - zahvaljujući rutinskoj provjeri svakog djeteta u rodilištu hipotiroidna djeca se mogu odmah otkriti i podvrći zadovoljavajućem liječenju. Ukoliko se bolest ne prepozna i ne lijeći može uzrokovati poremećaj rasta i razvoja te mentalnu retardaciju.

više na www.medicina.hr

što se tiče trudnoće, hormoni su cijelo vrijeme bilo ok pa i nakon trudnoće - sve je prošlo u najboljem redu
čula sam da su liječnici nekim ženama rekli da je gore (za trudnoću) kad imaš hipotireozu, a meni su pak rekli da je gore kad imaš hipertireozu
1 pacijentica, koju slabo poznajem (ima hipertireozu), nažalost je morala odstraniti cijelu štitnjaču nakon poroda
mislim da je u medicini kao i obično u životu sve to relativno

polly
17.08.2005., 11:09
kentaur kaže:

naknadno mi je druga žena rekla, da sad kad pijem lijekove, moram ih piti do kraja života?!

Evo moja kolegica nakon 3-4 god terapije je trenutno bez ljekova.
Otprilike godinu dana je trajalo naštelavanje razine lijeka, a zadnju godinu postepeno smanjivanje. Sad je već otprilike 3 mjeseca baz ljekova i nalazi su joj OK.
Sama štitnjača joj je zdrava, samo su hormoni bili previsoki. Vidljive posljedice su jedno oko malo veće, drugo se nije povečavalo.

Moja žila glupača (to ja njoj tepam) za sad radi OK (T3 i T4 super, TSH malo povišen), ali se kak mi je to doktor fino objasnio raspada pa bi morala ići na kontrolu svaka 3 mjeseca. Što naravno ne radim.
Kod mene skoro sva familija ima problema sa štitnjačom. Mami je kompletno izvađena prije 5 godina. U tom slučaju (kad je više nema) ljekovi se piju svakodnevno.

polly
17.08.2005., 11:11
violent_femmes9 kaže:

u svakom slucaju, ako ih budes pila cijeli zivot, to nije nista negativno. radi se o nadomjesnoj terapiji, dakle to je supstanca koju tvoja stitnjaca ne proizvodi dovoljno i trebas je uzimati izvana. nista strashno niti nesto sto bi dramaticno utjecalo na losh nacin (obicno se kaze da svi lijekovi imaju nuspojave. tiroksin ih zapravo nema, ako je pravilno doziran.)

Jedna frendica od moje mame nema štitnjaču već više od 20 godina. Pije ljekove i kaže da joj je super.

violent_femmes9
17.08.2005., 12:56
polly kaže:
Evo moja kolegica nakon 3-4 god terapije je trenutno bez ljekova.
Otprilike godinu dana je trajalo naštelavanje razine lijeka, a zadnju godinu postepeno smanjivanje. Sad je već otprilike 3 mjeseca baz ljekova i nalazi su joj OK.
Sama štitnjača joj je zdrava, samo su hormoni bili previsoki. Vidljive posljedice su jedno oko malo veće, drugo se nije povečavalo.

Tvoja kolegica je patila od hipotireoze? U tom slucaju povisen je samo TSH, hormon koji stimulira stitnjacu da producira T4 i T3. Njih je naime premalo, pa TSH salje signal da ih bude vise (u slucaju hipotireoze).

Ako su T3 i T4 poviseni, radi se o hipertireozi. Do zbrke moze doci kad se pacijentici s hipertireozom odstrani stitnjaca (ili jedan njen dio), ona nakon toga mora uzimati T4 izvana, tj. pije sintetski T4.

left here
08.02.2006., 11:05
helou,
nazalost imam hipotireozu vec preko 5 godina.
tek sad sam pocela s lijecenjem jer su se tek nedavno pojavili veci problemi.

T3,T4 su mi normalni, no TSH mi je 15.

oko mjesec dana pijem 75mg Euthyroxa, nisu bas izvrsni rezultati.

iako mi je opstipacija puno manja sto mi je inace problem No.1. i imam vise energije imam i puno nuspojava itd.
naisla sam na mnogo mijesta na netu o 'coconut virgin oil' da je jako uspjesan u lijecenju hipotireoze no ne nalazim nista o tome na hrvatskom webu...
da li netko ima iskustva s tim?

jedva spajam kraj s krajem s ovim ludjackim simptomima, moram hitno nes poduzet

ima li vas jos takvih?

violent_femmes9
08.02.2006., 16:03
na vuku vrhovcu radi dr. zmire, izvrstan je za stitnjacu.

po povisenom TSH i nakon uvodjenja terapije izgleda kao da ne uzimas dovoljno tiroksina izvana, makar bi se efekti lijecenja nadomjesnom terapijom trebali vidjeti tek nakon 6-8 tjedana - strpi se jos malo. trebas izvaditi ne samo T4 i T3, nego i fT4 i fT3. ali to se sve dogovori s endokrinologom koji ce se baviti s tobom. je li itko ispitao sto je uzrok tvoje hipotireoze? imas li antitijela?

hooray
09.02.2006., 07:44
helou, ja isto imam hipotireozu, ne znam koliko dugo, ali tek prije par mjeseci su mi je dijagnosticirali, a možeš mislit kak mi je bilo kad je meni tsh već došao do 60
isto pijem dozu od 75 i normalno je da se prvih mjeseci ne osjećaš normalno, ja sam imala izmjenu i perioda hiperaktivnosti i umora ko prije terapije, daj si vremena.
ono što me ljutilo tada je da su mi stalno govorili da je to najlakša kronična bolest, samo uzmeš tableticu i sve pet, a nitko me nije upozorio i da ću se čudno osjećati i da će mi kosa ispadat ko luda, imala sam i nesanicu i pojačano znojenje, bila sam uvjerena da su mi dali 3 put veću dozu nego što treba, ali se smirilo nakon 2 mjeseca

violent_femmes9
09.02.2006., 07:49
ali to JEST najlaksa kronicna bolest, trust me

hooray
09.02.2006., 07:57
Ja sam isto istraživala po webu i nisam našla ništa pametno,
čula sam i za čajeve i za nekakve obloge za štitnjaču i za neka iskustva sa homeopatijom i svašta, ali sam na kraju razgovarala sa doktorom o svemu tome i rekao mi je da ne polažem lažne nade u takve stvari i da radije ne riskiram sa prestankom terapije nego da se pripremim na to da cu cijeli život piti tablete i to je to

left koje si sve pretrage obavila?
meni su nalazi antitijela pokazali da nisu povišena, a opet me uvjeravaju da imam autoimunu hipotireozu
jesi bila na ultrazvuku?

inače i doktori znaju biti teški za razgovor pogotovo ako im dolaziš prek socijalnog a ne privatno, ja sam uspjela dobit neke informacije tek nakon što sam se pripremila doma sa svim pitanjima na koja želim odgovor i nisam se dala van dok nisam saznala što me mučilo, a opet toliko toga ne znam

hooray
09.02.2006., 08:00
Ma znam, ali ne želim imat nikakvu bolest, nikad prije toga nisam imala ništa jače od upale grla i kad su mi došli s dijagnozom hipotireoze rekli da je doživotno, lagano sam popizdila

violent_femmes9
09.02.2006., 08:28
Ma znam, ali ne želim imat nikakvu bolest,

ides :lol:

hooray
09.02.2006., 08:41
ides :lol:
je je znam, vrlo infantilno i tako to, ima ljudi s vrlo ozbiljnim stanjima i bolestima a ja tu cvilim što imam jednu i to još tako jednostavnu za držat pod kontrolom,

ali ono što me mučilo je da sam godinama bila zapravo pod utjecajem bolesti, a da nisam znala šta mi je i sve dok nisam zapala u depresiju, dobila problem s kolesterolom, debljinom, kroničnim umorom i sl. stvarima doktor se sjetio poslat me na kontrolu hormona štitnjače

MangoAnanas
09.02.2006., 09:02
inače i doktori znaju biti teški za razgovor pogotovo ako im dolaziš prek socijalnog a ne privatno, ja sam uspjela dobit neke informacije tek nakon što sam se pripremila doma sa svim pitanjima na koja želim odgovor i nisam se dala van dok nisam saznala što me mučilo, a opet toliko toga ne znam

Ma nece nitko biti 'tezak' za razgovor prema Left here, ona je bahata studentica medicine :) , mjera je za aroganciju :)

Sorry Left, sjetila sam se onog topica gdje su te svi napali kao da si im kriva za svako lose iskustvo koje su imali.

hooray
09.02.2006., 09:09
Ma nece nitko biti 'tezak' za razgovor prema Left here, ona je bahata studentica medicine :) ...
Aha, taj detalj nisam znala
i nemam namjeru krivit studente medicine za probleme sa doktorima koji sad rade, samo nek ne ponavljaju greške svojih prethodnika...

violent_femmes9
09.02.2006., 14:10
je je znam, vrlo infantilno i tako to, ima ljudi s vrlo ozbiljnim stanjima i bolestima a ja tu cvilim što imam jednu i to još tako jednostavnu za držat pod kontrolom,

ali ono što me mučilo je da sam godinama bila zapravo pod utjecajem bolesti, a da nisam znala šta mi je i sve dok nisam zapala u depresiju, dobila problem s kolesterolom, debljinom, kroničnim umorom i sl. stvarima doktor se sjetio poslat me na kontrolu hormona štitnjače

ma nije infantilno, samo mi je smijesno kako si to bila formulirala.

steta sto si trpjela simptome godinama.

left here
14.02.2006., 17:56
na vuku vrhovcu radi dr. zmire, izvrstan je za stitnjacu.

po povisenom TSH i nakon uvodjenja terapije izgleda kao da ne uzimas dovoljno tiroksina izvana, makar bi se efekti lijecenja nadomjesnom terapijom trebali vidjeti tek nakon 6-8 tjedana - strpi se jos malo. trebas izvaditi ne samo T4 i T3, nego i fT4 i fT3. ali to se sve dogovori s endokrinologom koji ce se baviti s tobom. je li itko ispitao sto je uzrok tvoje hipotireoze? imas li antitijela?

bila sam samo na ultrazvuku, to je bilo u redu.
znam za fT3 i fT4 , no nitko nije radio..
hvala za dr. zmire mozda odem kod njega jer sam sad narucena na rebru tek u 5 mjesecu a do tad nemogu cekat;)

?

da, i mene sad grize sto sam 5-6 godina redovito ignorirala simptome da bi sad podivljali.
npr. usporena probava, ili zapetljavanje kose tek sad vidim da je to sve bio simptom.
uf, 60 je veliko:( a cula sam da neki imaju i po 250.. majkee ti:(

jel znas mozda nesto u vezi prehrane ... sto treba izbjegavat itd?
(nemam problema s kolesterolom itd.)

hooray
15.02.2006., 12:04
Bok left, vec sam mislila da si zaboravila topic
:)

sto se tice kontrola i narucivanja ja sam isto tek u 5 mj ali u vinogradskoj
i posto sam bila nestrpljiva i lose se osjecala isla sam privatno na kontrolu
na kraju je ispalo da je sad sve ok, ali mi je trebalo da s nekim porazgovaram i saznam neke stvari.

Sto se tice prehrane, ja se u biti normalno hranim, tj. ono sto svi preporucaju da je zdravo, manje slatkog nista masno (zbog mog kolesterola) one kruhove sa sjemenkama voce i povrce kad god se sjetim

kad sam pricala s doktorom sto i kako sada kad imam tu bolest mi je doslovno rekao, bitno da ti popijes svoju dozu hormona a osim toga se ponasaj kao da si zdrava i vec ce sve doci na svoje.

hooray
15.02.2006., 12:07
Trenutno sam na blago redukcijskoj dijeti i trudim se jest cesto jer to kao pomaze ubrzavanju metabolizma,

a inace me jako muci kosa, prije je bila slaba i petljala se i bez sjaja, a sad sve to isto i jos ispada na sake nakon svakog pranja, za to jos nisam nasla rjesenje, nadam se da ce se smirit i popravit s vremenom

e da imam i pitanje, dal netko zna nakon koliko vremena ima smisla kontrolirat kolesterol? mislim koliko treba da se vidi neka promjena ili da se uopce neka promjena desi?

left here
15.02.2006., 17:10
Trenutno sam na blago redukcijskoj dijeti i trudim se jest cesto jer to kao pomaze ubrzavanju metabolizma,

a inace me jako muci kosa, prije je bila slaba i petljala se i bez sjaja, a sad sve to isto i jos ispada na sake nakon svakog pranja, za to jos nisam nasla rjesenje, nadam se da ce se smirit i popravit s vremenom

e da imam i pitanje, dal netko zna nakon koliko vremena ima smisla kontrolirat kolesterol? mislim koliko treba da se vidi neka promjena ili da se uopce neka promjena desi?

otkako pijem hormone se jos vise umaram pri tezim fizickim naporima... npr. prije tableta sam se manje umarala dok trčim itd. a sad mi srce i pluća podivljaju.... da li se to tebi desava?

sto se tice kose, meni ne otpada nego mi je vec godinama zbog stitnjace tanka i zapetljava se ....

...znaci tebi TSH nije pao otkako pijes hormone? nema poboljsanja?
kao sto rekoh kod mene vidim poboljsanje samo na polju opstipacije.

left here
15.02.2006., 17:33
Sorry Left, sjetila sam se onog topica gdje su te svi napali kao da si im kriva za svako lose iskustvo koje su imali.

off topic:

hm,da.. iskreno i ja sam dobila taj dojam ;) ...da mene krive itd.
imala sam i ja uzasna iskustva itd. no, cesce je stvar u sistemu a ne u doktoru.
no,svejedno.

ali izjavljivat stvari kao da skoro nijedan doktor to ne postane da bi pomagao ljudima je jako neukusno. osim ako nisu radili neku anketu,neznam!

jer, kao doktor nemas neku placu(u usporedbi s ferovcima npr), faks traje duuugo, naporan je... jedino sto te u biti stvarno moze privuc je sama medicina kao znanost i pomaganje ljudima
ili npr. da vecina studira medicinu zbog titule je isto bezobrazno i netocno jer je pretesko zavrsit to ako te ne zanima

hooray
16.02.2006., 09:31
otkako pijem hormone se jos vise umaram pri tezim fizickim naporima... npr. prije tableta sam se manje umarala dok trčim itd. a sad mi srce i pluća podivljaju.... da li se to tebi desava?

sto se tice kose, meni ne otpada nego mi je vec godinama zbog stitnjace tanka i zapetljava se ....

...znaci tebi TSH nije pao otkako pijes hormone? nema poboljsanja?
kao sto rekoh kod mene vidim poboljsanje samo na polju opstipacije.

U početku sam i ja bila u komi, mislim tad kad sam tek počela piti tablete, dešavalo mi se da se jako brzo zapušem, da mi srce lupa, da se užasno znojim, imala sam ponekad nesanicu pa me i to umaralo, imala sam i jedan čudan osjećaj pritiska u vratu i u gornjem dijelu prsa, to ti je jednostavno period navikavanja, nešto na što me nitko nije upozorio (postoji i jedan detalj na uputama za te tablete a to je da bi se trebalo početi sa minimalnom dozom i kroz dva tjedna doći do pune doze lijeka, ali nisam čula da je ikad itko to tako napravio i u početku je to šok za organizam)
Još nešto što mi je bilo čudno, tu i tamo sam imala bolove i ukočenost u mišićima kao da imam muskulfiber, iako nisam ništa vježbala (nisam dugo vremena imala energije ni za šetanje, a kamoli za trčanje)

meni ispada kosa tek otkad pijem tablete, zato sam isto mislila da mi je doza cak prevelika, ali nije jer (odgovor na iduće pitanje) taman prije par tjedana sam kontrolirala hormone i tsh mi je sad napokon u normali :)
Čuj i meni je sve ovo zapravo friško, imam samo vremenski malo više iskustva od tebe, ali imam nekako osjećaj da nakon ovoga može ići samo na bolje
Drž se, ako imaš osjećaj da ti nešto ne štima, a prošlo ti je 6 tjedana otkako si počela uzimati lijek, odi napravi nalaz tsh i odi s nekim privatnikom porazgovarat (tsh te košta nekih 60 kuna, a razgovor 100 do 150, meni je vrijedilo svake lipe, sad sam puno mirnija)

Da i sad sam skuzila da ti samo pisem kako mi je bilo prije, a ne kako mi je sad:
sad je vec proslo 4 mjeseca kako pijem tablete i zapravo sam neusporedivo bolje,
imam vise energije, bolje sam volje, pocela sam mrsavit, nestalo mi je one cudne natecenosti iz lica i ruku i gležnjeva, vrat mi je jos uvijek malo natecen tj štitnjača mi je jos uvijek povećana, ali su mi rekli da bi se i to sad trebalo smanjivat, nemam vise osjećaj pritiska u prsima, ali jos uvijek se tu i tamo osjećam uznemireno (kao da sam popila previše kave), nemam opstipaciju čak ponekad suprotno, ali nije prečesto,
još uvijek imam periode kad se osjećam malo usporeno i tupavo, ali ni to više nije prečesto (kad sam bila u najgorem periodu bolesti prije terapije, bilo mi je teško radit bilo šta inteligentno, čitat nešto, razmišljati, a kamoli pisat ili učit)

Platna Bilanca
16.02.2006., 17:55
moji hormoni su u redu, ali imam povišena antitijela-čak 115. idući tjedan idem na punktaciju. zna li tko što to može značiti, jel opasno, jel boli punktacija? jedini simptom koji me muci je uzasan umor već nekoliko mjeseci.

left here
17.02.2006., 23:26
U početku sam i ja bila u komi, mislim tad kad sam tek počela piti tablete, dešavalo mi se da se jako brzo zapušem, da mi srce lupa, da se užasno znojim, imala sam ponekad nesanicu pa me i to umaralo, imala sam i jedan čudan osjećaj pritiska u vratu i u gornjem dijelu prsa, to ti je jednostavno period navikavanja, nešto na što me nitko nije upozorio (postoji i jedan detalj na uputama za te tablete a to je da bi se trebalo početi sa minimalnom dozom i kroz dva tjedna doći do pune doze lijeka, ali nisam čula da je ikad itko to tako napravio i u početku je to šok za organizam)

točno to se meni sad dešava, no u pocetku su opstipacije nestale sad su se opet pojavile. što se tiče navikavanja, meni su rekli. prvih 5 dana sam pila polovicnu dozu.

Još nešto što mi je bilo čudno, tu i tamo sam imala bolove i ukočenost u mišićima kao da imam muskulfiber, iako nisam ništa vježbala (nisam dugo vremena imala energije ni za šetanje, a kamoli za trčanje)

što se tice muskulfibera to ti je skroz normalna reakcija, isto kao kod hypertireoze, jer ti organizam pocne radit brze, i recimo dok hodas se trosi kao da trcis.
i meni se to desava, npr. penjem se schlosserovim i gore dodjem s muskulfiberom kao da sam 30 min trcala
to me i je sad zbediralo i prepalo sto se otkako pijem jos manje mogu bavit sportom, a ocekivala sam da cu bas imat normalnu energiju. no, valjda ce se to sredit:)

meni ispada kosa tek otkad pijem tablete, zato sam isto mislila da mi je doza cak prevelika, ali nije jer (odgovor na iduće pitanje) taman prije par tjedana sam kontrolirala hormone i tsh mi je sad napokon u normali :)
.. ah, nazalost neki put nalaz nije mjerodavan. ja isto ocekujem da ce mi sad tsh bit manji, no, ne osjecam se nimalo bolje pa me to bas ne ushićuje,.

Čuj i meni je sve ovo zapravo friško, imam samo vremenski malo više iskustva od tebe, ali imam nekako osjećaj da nakon ovoga može ići samo na bolje
Drž se, ako imaš osjećaj da ti nešto ne štima, a prošlo ti je 6 tjedana otkako si počela uzimati lijek, odi napravi nalaz tsh i odi s nekim privatnikom porazgovarat (tsh te košta nekih 60 kuna, a razgovor 100 do 150, meni je vrijedilo svake lipe, sad sam puno mirnija)

Da, to ce bit za otpr 10 dana, .. ako ne bude bolje do tad budem.

Da i sad sam skuzila da ti samo pisem kako mi je bilo prije, a ne kako mi je sad:
sad je vec proslo 4 mjeseca kako pijem tablete i zapravo sam neusporedivo bolje,
imam vise energije, bolje sam volje, pocela sam mrsavit, nestalo mi je one cudne natecenosti iz lica i ruku i gležnjeva, vrat mi je jos uvijek malo natecen tj štitnjača mi je jos uvijek povećana, ali su mi rekli da bi se i to sad trebalo smanjivat, nemam vise osjećaj pritiska u prsima, ali jos uvijek se tu i tamo osjećam uznemireno (kao da sam popila previše kave), nemam opstipaciju čak ponekad suprotno, ali nije prečesto,
još uvijek imam periode kad se osjećam malo usporeno i tupavo, ali ni to više nije prečesto (kad sam bila u najgorem periodu bolesti prije terapije, bilo mi je teško radit bilo šta inteligentno, čitat nešto, razmišljati, a kamoli pisat ili učit)

eh, ovo je lijepo cut;) ohrabrujuce.
ja isto sam totalno tupa, neki put jedva slažem rečenice itd..

ajde, pisemo se;)

hooray
20.02.2006., 08:48
što se tice muskulfibera to ti je skroz normalna reakcija, isto kao kod hypertireoze, jer ti organizam pocne radit brze, i recimo dok hodas se trosi kao da trcis....

Hm :misli: znaci da budem spremna na jos muskulfibera i slicnih problema, planiram sad po malo pocet vjezbat, sad već imam dojam da nisam u tako katastrofalnoj formi pa da bi mi malo bicikliranja vec dobro doslo, al morat cu u pocetku pazit da ne pretjeram

.. ah, nazalost neki put nalaz nije mjerodavan. ja isto ocekujem da ce mi sad tsh bit manji, no, ne osjecam se nimalo bolje pa me to bas ne ushićuje,.

Kako to da nije mjerodavan? dobro, kuzim da su normalne vrijednosti određene po nekom prosjeku i da mozes biti na normali i da to zapravo nije za tebe idealna vrijednost ili tako nesto, jesi na to mislila? To ti je ipak struka, voljela bi da napises ako znas nesto vise. Cula sam i da neke stvari poput kontracepcijskih pilula mogu uzrokovati lazno poviseni nalaz t4, a i cula sam zbunjujuce informacije da prije vađenja krvi treba uzet lijek jer kao mjeri se razina sa lijekom (od jednog doktora) i da to jeutro kad vadim krv popijem lijek poslije vađenja da ne bi bio krivi nalaz (od jedne medicinske sestre) kaj je na kraju točno?

eh, ovo je lijepo cut;) ohrabrujuce.
ja isto sam totalno tupa, neki put jedva slažem rečenice itd..

ajde, pisemo se;)

:D Drago mi je da mogu pomoci i da imam kome cvilit kad me muci moja bolescina ;)
pisemo se

hooray
20.02.2006., 09:03
moji hormoni su u redu, ali imam povišena antitijela-čak 115. idući tjedan idem na punktaciju. zna li tko što to može značiti, jel opasno, jel boli punktacija? jedini simptom koji me muci je uzasan umor već nekoliko mjeseci.
Cim imas povisena antitijela znaci da si podlozna nastanku hipotireoze, ili cak da ti je vec nastala ta upala stitnjace koja uzrokuje hipotireozu, na punktaciji nisam bila, ali koliko sam cula nije strashno kako zvuci, al necu o tome mudrovat jer ne znam, zelim ti puno srece i javi kad bude gotovo kako je proslo i sta je bilo, da znamo ako koju od nas budu slali na to i da cujemo kako si
sto se tice umora to je jedan od prvih simptoma, pazi na razine hormona i redovito idi doktoru da na vrijeme otkrijes manjak, ja sam predugo zanemarivala umor i onda po malo i sve ostale simptome pa sam zbilja upala u krizu

left here
26.02.2006., 12:48
Hm :misli: znaci da budem spremna na jos muskulfibera i slicnih problema, planiram sad po malo pocet vjezbat, sad već imam dojam da nisam u tako katastrofalnoj formi pa da bi mi malo bicikliranja vec dobro doslo, al morat cu u pocetku pazit da ne pretjeram

hej, ma ne znam ni ja. meni je trenutacno teže se bavit sportom nego kad nisam pila hormone, isto se nadam da ce to s vremenom doći na svoje...

ja ću sad kad pocne ljepse vrijeme pocet joggat malo..da se vratim u formu. mislim da to samo dobro moze utjecat na štitnjaču..

Kako to da nije mjerodavan? dobro, kuzim da su normalne vrijednosti određene po nekom prosjeku i da mozes biti na normali i da to zapravo nije za tebe idealna vrijednost ili tako nesto, jesi na to mislila? To ti je ipak struka, voljela bi da napises ako znas nesto vise. Cula sam i da neke stvari poput kontracepcijskih pilula mogu uzrokovati lazno poviseni nalaz t4, a i cula sam zbunjujuce informacije da prije vađenja krvi treba uzet lijek jer kao mjeri se razina sa lijekom (od jednog doktora) i da to jeutro kad vadim krv popijem lijek poslije vađenja da ne bi bio krivi nalaz (od jedne medicinske sestre) kaj je na kraju točno?

ja još nisam slušala endokrinu pa o tome ne znam puno.
što se tice da nije mjerodavan sam mislila da nalazi krvi mogu biti dobri ali su neki simptomi i dalje prisutni

:D Drago mi je da mogu pomoci i da imam kome cvilit kad me muci moja bolescina ;)
pisemo se

eh, da, i meni:)
nego, da te pitam.. jel si primjetila razliku u tome koliko smiješ pojest a da se ne debljaš?
to je mene osobito obradovalo, kad sam saznala da cijelo vrijeme jedem manje nego što ću smijet nakon što mi se hormoni srede:)

BBlue
26.02.2006., 13:35

Punkcija nije ništa strašno - bocnu te iglom u vrat (na dva tri mjesta - ne boj se, ne boli), gotovo je za tren oka.

hooray
27.02.2006., 09:09
...ja ću sad kad pocne ljepse vrijeme pocet joggat malo..da se vratim u formu. mislim da to samo dobro moze utjecat na štitnjaču..
...
nego, da te pitam.. jel si primjetila razliku u tome koliko smiješ pojest a da se ne debljaš?
to je mene osobito obradovalo, kad sam saznala da cijelo vrijeme jedem manje nego što ću smijet nakon što mi se hormoni srede:)

Što se tiče trčanja, to mogu još neko vrijeme samo sanjati, ja naime imam dosta kila viška i ne smijem još radit ništa što bi mi moglo opterećivat previše zglobove, prije nego sam počela pit tablete mi je tijelo već bilo u totalnoj komi, a i zbog nedostatka energije sam puno jela, pogotovo slatke stvari pokušavajući valjda nadoknaditi taj umor ili ublažit depresiju, a sad pazim na prehranu pa mi ovaj period navikavanja dobro dolazi jer lakše mršavim, već imam nekih 7 kila manje :D nego kad sam tek počela piti hormone

Inače što se sporta i prehrane tiče, ja sam baš sa doktorom razgovarala, jer me jako živciralo stanje u kojem sam bila, pa sam dobila neke smjernice za prehranu i savjet da ne forsiram ni mršavljenje ni vježbanje jer ce mi trebat vremena da se naviknem na hormone, moram polako mršavit jer sam se naglo udebljala pa da ne šokiram organizam,
za rekreaciju mi je rekao prvo puno šetanja, a tek kad se ustabilim na nekoj težini i budem se ok osjećala smijem krenut u neke zahtijevnije aktivnosti tipa aerobik ,teretana ili trčanje, s tim da vježbanje zapravo uopće ne utječe na štitnjaču, bar ne na moju jer je totalno neaktivna

Platna Bilanca
27.02.2006., 17:40
Punkcija nije ništa strašno - bocnu te iglom u vrat (na dva tri mjesta - ne boj se, ne boli), gotovo je za tren oka.

evo, sad i ja mogu to potvrditi. sam ubod igle (dva puta) ne boli, ali polozaj je malo nezgodan jer glava treba biti zabacena nazad tak da zapravo ne vidite sto vam doktorica i sestra rade. za 10-tak dana stizu nalazi, iako doktorica vec sumnja na kronicnu upalu. vidjet cemo...

hooray
28.02.2006., 07:46
evo, sad i ja mogu to potvrditi. sam ubod igle (dva puta) ne boli, ali polozaj je malo nezgodan jer glava treba biti zabacena nazad tak da zapravo ne vidite sto vam doktorica i sestra rade. za 10-tak dana stizu nalazi, iako doktorica vec sumnja na kronicnu upalu. vidjet cemo...

Drago mi je da je dobro proslo i zao mi je da sumnjaju da je vec upaljeno,
upravo sam shvatila da ja vjerojatno i necu morat prolazit punkciju jer je meni stitanjaca odavno upaljena i ne radi pa mi ovakva pretraga vjerojatno nece trebat,
ali dobro je da su ti u samom pocetku bolesti otkrili da se nesto desava, zelim ti puno srece, drz se i javi kad saznas rezultat

Platna Bilanca
28.02.2006., 08:26
Drago mi je da je dobro proslo i zao mi je da sumnjaju da je vec upaljeno,
upravo sam shvatila da ja vjerojatno i necu morat prolazit punkciju jer je meni stitanjaca odavno upaljena i ne radi pa mi ovakva pretraga vjerojatno nece trebat,
ali dobro je da su ti u samom pocetku bolesti otkrili da se nesto desava, zelim ti puno srece, drz se i javi kad saznas rezultat

hvala! ma ne sekiram se još, al počet ću kad se hormoni promijene. doktorica veli da do toga ne mora doć. eh, i ja se nadam! :moli:

hooray
28.02.2006., 08:42
Da, tak su i meni rekli da mnogi ljudi zive s tim antitijelima i prodju cak kroz upalu stitnjace ,a da ni neznaju, jer se funkcija ne poremeti,
isto tak su mi rekli da zapravo na to ne mogu utjecat, tj i da sam znala recimo u pocetnoj fazi kao sto si ti saznala da zapravo ne bi mogla puno uciniti jer je to autoimuna bolest i ak mi je sudjeno da se desi desilo bi se,
s tim da ja sumnjam da s obzirom da se to ipak moj vlastiti imuni sustav pobunio protiv stitnjace da je to moralo imati neke veze sa stresom kroz koji sam prolazila prije par godina,
al u svakom slucaju najbolji savjet koji ti mogu dati je da se sto manje nerviras i trudis se zdravo zivjeti, i redovito idi na kontrole pa ako ti se ipak poremeti funkcija da na vrijeme krenes uzimati nadomjestak hormona...
ako do toga dodje kao sto vidis nije neki preveliki problem, nakon sto se naviknes na nadomjestak mozes normalno nastavit zivjet, nemoras se bojat toga,
al drzim ti fige da bude sve ok

Gorgotron
04.09.2006., 11:12
Danas vidjeh tek ovaj thread ... tako da se nadam da cu ipak uspjeti ozivjeti ovako stari thread :)

enivejz, meni jucer stara onako "usput" spomenula da je ona imala problema sa stitnjacom u 80ima (hipo, pa hiper, pa ponovo hipo), ali ona je odjebala sve te lijekove i odlucila zivjet s tim.

Otkad ja znam za sebe nju svako toliko pukne pa joj kuca srce ko ludo par minuta ... ali vecinom je hladna i njoj je hladno ... i jaaake promjene raspolozenja itd ...

ali ona sve to nije povezivala s poremecenom tiroidnom zlijezdom :)

zamislite :D ono ... glupi doktori nista ne znaju ja cu to rijesti ...

enivejz, ja zadnjih par godina (6-7 barem) imam slicne simptome i bio sam se jaaako udebljao (120 kg) cemu je uslijedio jedan period normalnog rada tiroidne zlijezde koji sam ja iskoristio :P i smrsavio na 80 kg (u godinu dana) :D

ali ja kroz svo to vrijeme nisam znao da imam taj poremecaj. tj. jos ni sad ne znam.

enivejz, taj poremecaj ima i moja sestra i moj ujak (on je lijecen i uzima lijekove za to), dok mene i moju sestru nisu nikad za to lijecili.

zamislite

i tako sam ja ove godine toliko u komi da je to nevjerojatno i pokusavao sam to rijesiti na 1000 nacina al ne dela (jesti svakih 3h, trenirat 45 min svaki danA) i nista ne pomaze.

i tako je meni danas stara "sluuucajno" spomenula da bi to mogao bit hipotiroidizam. A JA UMIREM. NE MOGU RAZMISLJAT! ove godine nisam barem jedno 10 puta iso u skolu jer se od bolova u misicima i zamucenog mozga nisam mogo dignut iz kreveta!

btw, jos je sve to i razumljivo jer stara i ja ne zivimo zajedno

i PS: imam 43 bpm srca ujutro kad se dignem sto se digne na nekih 49 tijekom dana u mirovanju ... (imam onaj nike sat sa HRMom)

comments anyone? :)

PS: danas idem kod doktora mu sve to ispricat i da me posalje na testiranje TSH T3/T4 fT3/fT4 i antitijela (Ig)

jer popizdit cu.

najgori mi je brainfog

d/g
04.09.2006., 12:11
meni su pred par godina otkrili da imam to a ja sam napravila najgore što sam mogla- malo sam pila tablete pa malo nisam. i tako su simptomi divljali u ekstreme.
nije ovo grozna bolest, samo ponekad jako :mad: iritantna, a pogotovo kad se igraš s tim ko ja...
u svakom slučaju, mislim (nadam se!) da se sve da rješit s pravom dozom tableta AKO SE UZIMA REDOVITO (bolje je čak i ne uzimat uopće nego par mjeseci da pa ne).
moji periodi odustajanja od tableta su prvenstveno bili iz razloga što nisam primjećivala niakvo poboljšanje al sam zato osjetila pogoršanje kad sam prestala.

i sve mi je to nekad jako neobično,počela sam i sumnjat u doktora, jer kad bi mu došla nakon par mjeseci neuzimanja euthyroxa štitnjača bi bila uredu, hormoni tkđ.. :confused:

d/g
04.09.2006., 12:16
btw nekad kad se dignem (nemora čak bit naglo dizanje) žešće mi se zamanta i sva protrnem i počnem se cimat kao da ću se srušit... jednom sam imala totalni blekaut i srušila se... dal se nekom nešto slično događa? doktori nisu znali dal da to povežu sa štitnjačom ili niskim tlakom il čimveć...

Gorgotron
05.09.2006., 08:40
btw nekad kad se dignem (nemora čak bit naglo dizanje) žešće mi se zamanta i sva protrnem i počnem se cimat kao da ću se srušit... jednom sam imala totalni blekaut i srušila se... dal se nekom nešto slično događa? doktori nisu znali dal da to povežu sa štitnjačom ili niskim tlakom il čimveć...

je ... meni se isto to dogadja :)

jednom sam se cak i srusio i povuko za sobom stolnjak :P

btw, ima neki doktor u hrvatskoj koji daje Armour, a ne samo ove sintetske verzije T3 i T4?

hooray
05.09.2006., 10:19
nije pametno malo uzimat lijekove pa malo ne,
treba bar tri mjeseca da se tijelo navikne na redovitu dozu hormona,
a u slučaju hipotireoze vlastiti hormoni nisu dovoljni i najčešće se ne može vratiti normalna funkcija štitnjače,
ali tome služe doktori, da provjere da li štitnjača radi ili ne i što učiniti,
autoimuna hipotireoza najčešće je nasljedna

i ljudi što vam rušenje, niski tlak, brainfog i sl. nisu dovoljni da bi nešto napravili za sebe

gorgotron pretpostavljam da si muško,
preporučila bih ti da i sestru povedeš na pregled, jer hipotireoza osim uobičajenih problema (debljina, depresija itd) kod žena može dodatno pogodovati neplodnosti,

Denys
05.09.2006., 11:04
nije pametno malo uzimat lijekove pa malo ne,
treba bar tri mjeseca da se tijelo navikne na redovitu dozu hormona,
a u slučaju hipotireoze vlastiti hormoni nisu dovoljni i najčešće se ne može vratiti normalna funkcija štitnjače,
ali tome služe doktori, da provjere da li štitnjača radi ili ne i što učiniti,
autoimuna hipotireoza najčešće je nasljedna

i ljudi što vam rušenje, niski tlak, brainfog i sl. nisu dovoljni da bi nešto napravili za sebe

gorgotron pretpostavljam da si muško,
preporučila bih ti da i sestru povedeš na pregled, jer hipotireoza osim uobičajenih problema (debljina, depresija itd) kod žena može dodatno pogodovati neplodnosti,

:top:

Gorgotron
05.09.2006., 12:46
Btw, za vas koji ste na sintetickom T3 ili T4, pogledajte ovaj link

http://www.stopthethyroidmadness.com/

Kent
05.09.2006., 12:56
imam i ja hipotireozu
jel na ovom linku piše nekaj strašno? ako piše neću gledati. :horor: frka me

hooray
05.09.2006., 13:02
imam i ja hipotireozu
jel na ovom linku piše nekaj strašno? ako piše neću gledati. :horor: frka me
ma nista strašno samo da je prirodno derivirani hormon boljiod sintetičkog,
ali nadomjestak nečega što nemaš ti i dalje treba,

a dovodim u pitanje na koji način je dobiven taj prirodni hormon, jer uvijek postoje rizici vezani za takve preparate, kao i za bilo koji lijek na kraju krajeva,

a uostalom o varijantama lijekova se moze i popričati sa doktorom,
kod nas je možda uobičajen eutiroks i možda je taj besplatan preko hzzo, ali većina doktora je spremna razgovarati i o drugačijim rješenjima ako si spreman platiti dodatne terapije

Naya
05.09.2006., 13:06
I ja imam hipotireozu. Za sada je pod kontrolom, nakon nekoliko mjeseci pretraga hormoni su se stabilizirali al naravno da se to može svaki čas vratiti al doktor kaže da sam mlada i da ćemo probat odgodit terapiju jer kad se jednom krene gotovo je.
Primjetila sam da mi se simptomi javljaju kad sam pod velikim stresom. Kosa mi opada, ne spavam, uznemirena sam i što je najgore konstatntne glavobolje :(

Gorgotron
05.09.2006., 13:37
mozete mi dati imena i adrese par endokrinologa u Rijeci i Zagrebu? Po mogucnosti da se primarno bave stitnjacom, a ne dijabetesom.

hooray
05.09.2006., 13:40
zanimljivo mi je da je kritiku na sintetičke hormone satavila osoba koja se udebljala preko 120 kila i koja ima u obitelji povijest hipotireoze i nije tim sintetičkim hormonima dao ni priliku,
ne kažem da je idealno ali je bolje nego biti bez ikakvih hormona, a promjena se lako napravi kasnije

hooray
05.09.2006., 14:02
mozete mi dati imena i adrese par endokrinologa u Rijeci i Zagrebu? Po mogucnosti da se primarno bave stitnjacom, a ne dijabetesom.
svi koji rade privatno ti rade i u bolničkim centrima i većina ih je i za štitnjaču i za dijabetes i ostale žlijezde i razlika ti je doslovno u tome koji dan ih uloviš tj. za šta su taj dan dežurni (kao npr u vinogradskoj), pa za početak odi u bolnicu provjeri hormone i odi kod endokrinologa kojeg ti dodijele, a nakon provjere i razgovora im traži mane

hooray
05.09.2006., 14:08
priznajem da te malo drukčije tretiraju kad odeš privatno, tipa odvoje više vremena za tebe, spremniji su za razgovor i takve stvari, ali opet moram napomenuti da je doktor koji je za mene odvojio samo nekoliko minuta po mojim nalazima savršeno pogodio dozu lijeka i da je moj dodatni odlazak kod drugog doktora privatno poslužio samo za smirenje moje savjesti, i nije rezultirao nikakvom promjenom terapije

Gorgotron
05.09.2006., 19:12
zanimljivo mi je da je kritiku na sintetičke hormone satavila osoba koja se udebljala preko 120 kila i koja ima u obitelji povijest hipotireoze i nije tim sintetičkim hormonima dao ni priliku,
ne kažem da je idealno ali je bolje nego biti bez ikakvih hormona, a promjena se lako napravi kasnije

znam da sam s ovim ispao ko da sve hocu prebrzo, ali stvar je u tome (koliko sam citao tudja iskustva) da se prebacivanje na "prirodni" mix hormona ne vrsi lako ... traje 6 mj do godinu dana navikavanje i zato bih preskocio godine i godine isprobavanja i natezanja s doktorima oko sintetskih hormona ...

inace, to je i razlog zasto je moja mama prestala piti hormone - jer nisu radili za nju, a bili su sintetski T4.

inace, jos malo zanimljivosti iz mog zivota :)

sa 3 godine dijagnosticirali su mi epilepsiju (s time da su mi rekli da sam imao napadaje s 3 mj. i s 1 godinom), kasnije (napadaja kojih se SJECAM - a epilepticari se NE SJECAJU NAPADAJA) sam imao s 5 i 7 godina kada su moji starci morali zvati hitnu da me smiri.

Ali stvar je u tome da to nisu bili epilepticki napadaji jer ja sam bio SVJESTAN i na EEGu nisu pronasli standardni pattern, pa su mi kad sam bio hospitaliziran na promatranju radili EEG, CT, gastroskopiju, amebotest, radili su mi EEG nakon 48 budnih sati itd. i nije im bilo jasno kako to da se meni i dalje dogadja da imam bolove u trbuhu (sa normalnim nalazima).

btw, nisam nijednom imao epizodu dok sam bio u bolnici.

e da, i ono sto je moja mama mislila da su "nekontrolirani pokreti misica" za vijeme napadaja to sam se ja ustvari grcio od bolova!

ali nije mi jasno kako to da mi oni u 3 MJESECA STO SAM BIO U TOJ JEBENOJ BOLNICI nisu testirali slobodni T3 i T4 i antitijela.

BTW, bio sam u Rijeckoj bolnici za djecu na Kantridi i u Zagrebu (ne sjecam se koja bolnica).

Gorgotron
06.09.2006., 16:17
btw, imam jos par pitanja ...

konkretno u vezi s antitijelima ... koje vrste antitijela postoje?

znam za TPO (tiroid peroxidaza) i antitiroglobulin ...

e sad, zanima me kad se dijagnosticira Gravesova, a kad Hashimotov tiroiditis (kad je visok TPO, a kad antitiroglobulin) ... znam da su te dvije bolesti reciprocne i da jedna vrsta antitijela uzrokuje hiper, a druga hipotiroidizam ...

pitam jer bi to moglo objasniti zasto imam par dana nakon neke bolesti (prehlada/gripa) hiper epizode ...

e i jos nesto ... jel se moze adrenalin istrositi?
jer mi se dogadja da mi ni adrenalin ponekad ne moze navrijeti (toliko sam letargican da me nitko ne moze preplasiti, cak kad sam bio u gardelandu na onim rollercoaserima nis mi ni bilo ... tek nakon treceg sam osjetio rush), a inace kad sam hipo u ono vrijeme kad sam budan mi stalno navire adrenalin ... cak i kad ne radim nista ... i stalno zmarci po ledjima itd.
netko slicne stvari dozivio?

hooray
07.09.2006., 09:01
žao mi je da si imao toliko problema, s tim da epilepsija tj. oni napadaji nisu nužno morali imati veze sa štitnjačom, jer da si već u djetinjstvu imao problema s tim imao bi i problema u rastu i razvoju,

što se tiče antitijela, nije toliko bitno, tu razliku ni ja ne znam, prvo što se vidi je stanje hormona štitnjače i već to pokaže o čemu bi moglo biti riječ, da li trebaš supresore za štitnjaču ili nadomjestak,

moguće je koliko znam i da imaš i jedna i druga antitijela,
ovo što pričaš o izmjenama hipo i hiper perioda može biti da imaš upalu štitnjače, koliko znam u tom slučaju može prelaziti iz hiper u hipo, ali koliko ja znam ne i nazad,

ali hipo tireoza isto može uzrokovati osjećaje nemira i nervoze, poremeti se sve, ja sam isto imala totalno čudne periode, a na kraju ispalo da već godinama imam neaktivnu štitnjaču, tsh mi je bio skroz visoko,

pogle bolje da ja tu ne filozofiram previše,

ako ne možeš doći na red u nekoj bolnici odi bar testiraj tsh u privatnom laboratoriju, ako nešto ne štima s štitnjačom to će ti odmah pokazati, nakon toga ako je loš nalaz dodješ na red u roku odmah, tako sam i ja napravila.

a ovdje ima doktora po forumu mene bi baš zapravo zanimalo da li neki od njih zna nešto o ovim prirodnim hormonima koje si spominjao

Z e t t a
11.09.2006., 16:25
Pozdrav svima!
Hvala hooray na odgovorima i svima koji dijelite svoja iskustva. Evo mojih:

Dijagnosticirana mi je hipotireoza prije par tjedana, TSH mi je lagano povećan. Jako mi se spava, pala mi je koncentracija glede učenja, koža mi je izrazito suha, jako mi je hladno. Nisam se udebljala, bavim se sportom.

Pijem Euthyrox od 12,5 mg dnevno. Inače, nisam vadila antitijela, a štitnjača mi je lagano zadebljana (ultrazvukom utvrđeno). Nisam posjetila endokrinologa. Kontrola je za 2. mj.

Pitanja za vas:
1. Kako mislite da ste dobili bolest? Kod mene u obitelji nitko prije nije testirao hormone, ali se sjećam da su mi majka i baka znale biti u depresiji. Meni mislim da je došlo uslijed povećanog stresa, a liječnik kaže da je vjerojatnije autoimuno. Je li moguće da je došlo nakon što sam pojela neki sir i neposredno nakon toga dobila ešerihiju koli?

2. Koje kreme za lice i tijelo preporučujete ukoliko je koža jako suha?

3. Danas sam primijetila da multivitamin koji svakodnevno uzimam sadrži jod. Da prestanem to uzimati?

sretnodijete
12.09.2006., 09:28
[QUOTE=

e i jos nesto ... jel se moze adrenalin istrositi?
QUOTE]

malo još proprčkaj po internetu(vidim da već jesi -tvoj post o prirodnom hormonu štitnjače)....
neki doktori-npr.dr Barry Durrant Peatfield-(http://www.hammersmithpress.co.uk/yourthyroid.html; http://www.namastepublishing.co.uk/Tears%20Behind%20Closed%20Doors.htm) dovode u pitanje uspješnost liječenja hipotireoze ako nadbubrežne žlijezde ne funkcioniraju dobro(proizvode premalo adrenalina)-"jer navodno hormoni štitnjače mogu ubrzati probleme sa nadbubrežnim žlijezdama-ili ti lijekovi naoko uopće ne djeluju ili se kod pacijenata jave simptomi predoziranja premda uzimaju prilično niske doze hormona".Taj striček doktor je ovim citatom uvršten u zanimljivu knjigu koja je dostupna i u našim knjižarama "Preuzmite kontorlu nad svojim zdravljem i otrgnite se industriji bolesti" autorice Elaine Holingsworth(zanimljivo poglavlje-"Smanjena funkcija nadbubrežnih žlijezda...povezanost sa štitnjačom")

hooray
20.09.2006., 08:43
zetta sori nisam ranije vidjela post,

probat ću ti odgovoriti na pitanja
1.meni su rekli da je autoimuna iako mi sad nisu povećana antitijela, ali da svi drugi simptomi upućuju na to (ima veze sa strukturom stitnjace koja se vidi na ultrazvuku),
meni isto mama i baka imaju sitne poteškoće koje bi ja povezala sa stitnjacom,
tipa natečen vrat, sklonost debljanju io depresiji, ali mami su hormoni ok, a baka nikad nije provjeravala,
i ja imam osjećaj da je kombiniran utjecaj, malo genetska sklonost, a puno stres (imala sam bas losu situaciju zadnjih par godina)
hrana i neke uobičajene upale nemaju veze, kao ni onaj jod iz 3. pitanja, količina joda u multivitaminu ti nikako ne može naškoditi može ti samo pomoći, ako ti stitnjača nije do kraja prestala raditi
2. sto se tiče suhe koze kose i noktiju koji te sad muče, kroz neko vrijeme kad ti podese dozu će prestati,
meni je sad kosa i koza cak malo masna

hooray
20.09.2006., 10:13
e sad ja imam pitanje,
bila sam u dilemi da li da otvorim poseban topic, ali mislim da moj problemček najviše ima veze sa stitnjacom

jako, ali jako mi ispada kosa u zadnje vrijeme, skoro u pramenovima,
napravila sam kontrolu tsh i ok je, vec duze vremena pijem istu dozu eutiroksa i to bi trebalo biti stabilno
moze biti da ima veze sa time sto se blizi jesen, ali nikad mi nije ovako ispadala
redovna kontrola mi je za skoro godinu dana i sad sam u dilemi, da li da ignoriram problem i nabavim neki sampon za ispadanje kose ili to ipak ima veze sa stitnjacom pa da idem razgovarat sa nekim privatnim endokrinologom

moram tu napomenuti da kad sam spomenula poteškoće s kosom na jednom od prvih pregleda su me odrezali sa izjavom da su ti problemi normalni za sve bolesti štitnjače,
ali ova količina ispadanja me malo brine

ima li ko kakvu ideju ili slično iskustvo?

tough_cookie
20.09.2006., 22:00
e sad ja imam pitanje,
bila sam u dilemi da li da otvorim poseban topic, ali mislim da moj problemček najviše ima veze sa stitnjacom

jako, ali jako mi ispada kosa u zadnje vrijeme, skoro u pramenovima,
napravila sam kontrolu tsh i ok je, vec duze vremena pijem istu dozu eutiroksa i to bi trebalo biti stabilno
moze biti da ima veze sa time sto se blizi jesen, ali nikad mi nije ovako ispadala
redovna kontrola mi je za skoro godinu dana i sad sam u dilemi, da li da ignoriram problem i nabavim neki sampon za ispadanje kose ili to ipak ima veze sa stitnjacom pa da idem razgovarat sa nekim privatnim endokrinologom

moram tu napomenuti da kad sam spomenula poteškoće s kosom na jednom od prvih pregleda su me odrezali sa izjavom da su ti problemi normalni za sve bolesti štitnjače,
ali ova količina ispadanja me malo brine

ima li ko kakvu ideju ili slično iskustvo?

meni jedna bliska osoba je stavljala u periodu pojacanog ispadanja kose (isto vezano uz stitnjacu) pakunge od ricinusovog ulja, pantenola i jos nekih sastojaka (sad se ne mogu sjetit, pitat cu ju da li se ona sjeca). nakon nekog vremena kosa joj je dosta ojacala, a vec je prije toga bila fest rijetka. vjerojatno, kako ti kazes, ima veze i to sto je uzimala lijekove, ali mislim da je ovo pomoglo, stvarno se moglo povezati. :top:

clarity
21.09.2006., 17:52
ako netko duze boluje od kronicnog hashimotovog tiroiditisa ili poznaje tu bolest volila bih da mi kaze kako je s anitijelima. ja sam ih na pocetku imala jako puno i rekli si mu da nema potrebe vise kontrolirat ih jer oni ostaju. ja sam ih ipak na svoju ruku kontrolirala i nije ih skoro bilo vise. sad sam ih ponovno kontrolirala nakon 4 godine i jos ih je vise nego prvi put :(

clarity
21.09.2006., 17:58
hooray ako su ti hormoni u redu ispadanje kose nebi trebalo imati veze sa stitnjacom . provaj joj dati specificnu njegu, nemoj je vezivati uzmi i integratore. i cekaj da prodje jesen :)

Z e t t a
22.09.2006., 20:29
meni isto mama i baka imaju sitne poteškoće koje bi ja povezala sa stitnjacom,tipa natečen vrat

Znaš što meni predstavlja mali problemčić? Gutanje. Svako malo moram gutati slinu. To je valjda od tog zadebljanja jednog režnja. Nadam se da to neće s vremenom toliko narasti da će se početi primjećivati na vratu :rolleyes:

kao ni onaj jod iz 3. pitanja, količina joda u multivitaminu ti nikako ne može naškoditi može ti samo pomoći, ako ti stitnjača nije do kraja prestala raditi

Pa da, imaš pravo. Ionako imam premalo joda ako imam hipotireozu. Ma bojala sam se glede tog joda zato što sam pročitala da hipo može doći uslijed terapije jodom (nadam se da sam dobro pročitala :rolleyes: )

Što se tiče tvog problema s kosom, meni su savjetovali (pošto imam dužu i njegovanu kosu) da se sad kad mi je utvrđeno da se radi o hipo, počnem s B vitaminima. Tako da preventivno pijem neke Encianove kapsule (na "N" počinju, ne mogu se sad točno sjetiti) baš isključivo za kosu jer se jako bojim da mi ne oslabi. Za sad je ok.
Inače, kosa u žena jače opada neposredno prije menstruacije (5 dana prije), tako je barem kod mene.
Šišaj vrhove jednom mjesečno da dobiješ na punoći i zdravlju kose. Sretno! ;)

hooray
27.09.2006., 09:03
cure puno hvala svima na savjetima,
odustala sam od setanja do doktora i naoružala se tableticama za kosu i onim šamponom i losionom protiv ispadanja fitoval il tako nesto,
malo sam podšišala kosu i sad cu vidjeti, nemre naskodit

lilu!
29.09.2006., 16:06
cure puno hvala svima na savjetima,
odustala sam od setanja do doktora i naoružala se tableticama za kosu i onim šamponom i losionom protiv ispadanja fitoval il tako nesto,
malo sam podšišala kosu i sad cu vidjeti, nemre naskodit

koliko sam cula , ispadanje kose ti moze biti i od pretilosti? ..pa ako imas puno kila razmisli o tom razlogu..

hooray
30.10.2006., 11:11
koliko sam cula , ispadanje kose ti moze biti i od pretilosti? ..pa ako imas puno kila razmisli o tom razlogu..

Ovaj odgovor nisam ni vidjela,
cuj imam viska kila ali ih imam zbog stitnjace pa ti je to zacarani krug sve ima veze jedno s drugim, pokusavam raditi na smanjenju kilaze, ali evo bas sam se zalila na topicu o UN dijeti, uspjelo mi je pozliti od previse voca pa sam odustala od te varijante, trenutno naprosto pazim na kolicine hrane,
situacija s kosom se po malo popravlja, ali zbilja po malo, naoruzana sam tableticama i onim fitoval samponom i losionom,

ali isto tako imam dojam da mi mozda ipak treba veca doza hormona, isla sam danas ponoviti nalaz pa cu vidjeti,
opet sam se pocela osjecati usporeno (opet puno malih simptoma)
a nista znat cu sutra

clarity
30.10.2006., 12:54
visak kila zbog stitnjace? metabolizam malo uspori da, ali to ne treba biti isprika za udebljati se . treba se prilagoditi (pravilna ishrana, sport) jer metabolizam se mjenja i s godinama.

Lela
30.10.2006., 13:13
visak kila zbog stitnjace? metabolizam malo uspori da, ali to ne treba biti isprika za udebljati se . treba se prilagoditi (pravilna ishrana, sport) jer metabolizam se mjenja i s godinama.

Poremećaj hormona štitnjače itekako može dovesti do pretilosti. Ali može se smršaviti i težina se može kontrolirati pravilnom prehranom i tjelesnom aktivnošću.

hooray
30.10.2006., 13:19
Kile sam natukla prije nego sam skuzila da imam problem sa stitnjacom,
a stitnjaca mi uopce ne radi i jako je lako udebljat se pogotovo sto nisam imala energije ni za sta, sport pali ako si zdrav
kad sam pocela piti hormone sam dio kila izgubila i onda je nastala stagnacija i nikako skinuti kile do kraja, a sad sam unatoc tome sto pazim na prehranu primjetila da me hlace opet stiscu i tim vise mislim da trebam vecu dozu

Lela
30.10.2006., 15:08
Kile sam natukla prije nego sam skuzila da imam problem sa stitnjacom,
a stitnjaca mi uopce ne radi i jako je lako udebljat se pogotovo sto nisam imala energije ni za sta, sport pali ako si zdrav
kad sam pocela piti hormone sam dio kila izgubila i onda je nastala stagnacija i nikako skinuti kile do kraja, a sad sam unatoc tome sto pazim na prehranu primjetila da me hlace opet stiscu i tim vise mislim da trebam vecu dozu

Ja sam se od hormonalne terapije udebljala 22 kg. Uspjela sam smršaviti ali još moram. Imaš pravo, vrlo lako je udebljati se pogotovo ako nemaš energije da se baviš nekom aktivnosti. Meni je dosta dugo bilo jako loše. Stalno mi je bilo slabo, ujutro sam se jedva digla iz kreveta. Nisam imala snage za ništa, osjećala sam se beskorisno. Ali otkad mi se razina hormona stabilizirala osjećam se odlično:) ! Provjeri malo razinu hormona, možda ti stvarno treba veća doza. Želim ti sve najbolje :top: !

clarity
31.10.2006., 11:22
Poremećaj hormona štitnjače itekako može dovesti do pretilosti. Ali može se smršaviti i težina se može kontrolirati pravilnom prehranom i tjelesnom aktivnošću.

poremecaj hormona stitnjace ti uspori metabolizam ali samo unosenje kalorija koje tvoj organizam ne trosi te deblja. znaci kad si se udebljala 3 ili 4 kg (bez da cekas 10 ili 20 kg viska) promjenis ishranu ako se vec ne mozes baviti sportom.

Lela
31.10.2006., 15:49
poremecaj hormona stitnjace ti uspori metabolizam ali samo unosenje kalorija koje tvoj organizam ne trosi te deblja. znaci kad si se udebljala 3 ili 4 kg (bez da cekas 10 ili 20 kg viska) promjenis ishranu ako se vec ne mozes baviti sportom.

To sam i učinila!

ayica
03.11.2006., 12:13
Bok svima!

Nadam se da će mi možda netko na ovom forumu moći pomoći savjetom ili iskustvom jer sam već luda od tog problema...
Prije 3 godine počela mi je pojačano ispadati kosa, pa sam odlučila provjeriti hormone štitnjače i nalaz je bio OK.. Uslijedilo je razdoblje depresije, nesanice, užasnog umora... opet sam kontrolirala štitnjaču i TSH je bio duplo povećan nego pri prvom vađenju, ali još uvijek u granicama normale (3,7) pa nisam išla endokrinologu. Vremenom su ti simptomi oslabili, pa čak i potpuno nestali.... nisam depresivna, dobro spavam, manje sam umorna, osjećam se OK. Jedino što mi kosa i dalje opada i to me totalno izluđuje :-(( Onda sam prije mjesec dana opet išla provjeriti hormone štitnjače i sada je TSH bio nešto iznad gornje granice (4,9, a granica je 4,2). Bila sam na UZV i dg. je Hashimotov tireoiditis. Posjetila sam 3 doktora i dvoje mi je reklo da trebam početi piti 25 mg Euthyroxa i napraviti kontrolu za 3 mjeseca sa dodatnim nalazom na antitijela, dok je treći doktor postavio istu dijagnozu, ali je rekao da su to mala odstupanja od fiziološih granica te da ne uzimam ništa nego samo napravim kontrolu ponovno za godinu dana. Odlučila sam ga poslušati, ali sam na kraju izluđena opadanjem kose i strahom da ne oćelavim, ipak počela uzimati terapiju. Pijem sada taj Euthyrox 25 nekih mjesec dana... super spavam i nisam uopće umorna preko dana, ostale simptome hipotireoze i tako nisam imala (prekomjerna težina, opstipacija....). No kosa i dalje ispada :-((( Očajna sam!! Ne znam više šta da radim. Jel' moguće da je to od štitnjače (dr. u Institutu mi je rekao da sigurno je i da će prestati kad počnem piti lijek, a onaj treći je rekao da nema veze sa štitnjačom)... Probala sam sve moguće ampule i šampone, ali sam si sam iziritirala vlasište pa me stalno i svrbi...

Ako mi nitko ne može pomoći da li znate onda za neki dućan s perikama :) Već mi je dosta tog mučenja i dođe mi da obrijem kosu i kupim periku i gotovo...
Hooray, jesu tebi pomogle tabletice? Jel' ti TSH bio OK dok ti je sad pojačano ispadala kosa?

Fala na svim odgovorima unaprijed :)

Lela
03.11.2006., 14:24
Ne znam šta da ti kažem vezano za hormone. Nikada nisam imala nikakvih problema sa ispadanjem kose jedino što mi je kosa užasno sporo rasla. Nemoj više eksperimentirati sa raznim šamponima. To ti je vjerovatno izazvalo iritiaciju i pogoršalo stanje. Preporučam ti da kosu pereš sa mlakim čajem od kamilice kako bi umirila kožu i čajem od mente jer on potiče rast i obnovljanje kose. Možeš kupiti i eterično ulje mente, dodati par kapi u npr. jojobino ulje i s tim masirati vlasište. Znam da više nemaš strpljenja ali ne možeš očekivati da će ti se stanje brzo poboljšati zato i dalje budi uporna.

clarity
03.11.2006., 16:03
ja se slazem s onim trecim doktorom koji ti je rekao da ne moras uzimati eutirox i koji ti je rekao da to nema veze sa stitnjacom . odi dermatologu

ayica
06.11.2006., 09:48
Naravno da sam bila kod dermatologa. On me i poslao na vađenje krvi i provjeru hormona štitnjače. No, dok su nalazi hormona bili još u granicama, propisivao mi je neke užasno skupe šampone i losione sa kortikosteroidima od kojih sam nakon par mjeseci dobila jak svrbež i skoroz iziritirala vlasište :(
Onda sam otišla kod drugod dermatologa i taj mi je propisao Vichy ampule protiv ispadanja (a onaj prvi je rekao da su te sve ampule po apotekama samo kozmetika :confused: ) I nisu mi pomogle...:tuzni:

Sad ne koristim više ništa osim nekih prirodnih ampula na bazi čička i koprive... probat ću i sa tom mentom. Hvala na savjetu :)

hooray
06.11.2006., 13:44
ayica
ako si pocela uzimati hormone nemoj prestati bez savjetovanja s doktorom, jer ti varijacija moze vise smetatiti od samog viska ili manjka hormona,
a inace mjesec dana je premalo da bi imalo nekog efekta na kosu, daj si par mjeseci, pola godine i nemoj se zamarati sa previse sredstava protiv ispadanja kose jer nece pomoci ako je uzrok stitnjaca, moze samo malo popraviti

a inace meni ipak nije dobar nalaz i zato mi je izgleda ispadala kosa,

kad sam se pocela lose osjecati jos je TSH bio u normali, ali blizu granice, a sad je evo presao granicu i narucena sam kod endokrinologa da mi porihta
dozu

inace kod hipotireoze se preporuca ne cekati da simptomi odu predaleko i da TSH jako naraste jer se tijelo bezveze pati, pogotovo ako si mladja osoba treba ti vise energije, i kad je TSh na gornjoj granici, a ipak unutar normale se vec mogu osjecati simptomi, tako da da sam na tvom mjestu bi nastavila piti hormone, jer ako sad normalno spavas i ok se osjecas znaci da ti je bolje i da su ti ranije falili ti hormoni

ayica
06.11.2006., 14:57
Hvala hooray!

Da, doktori koji su mi preporučili da počnem piti Eutyrox su rekli upravo ovo što si i ti spomenula... da je dobro da je bolest uhvaćena u ranom stadiju, dok mi se nisu razvili neki teži simptomi i da je u ovom stadiju lakše dovesti hormone na normalu nego kad TSH naraste do nekih velikih brojki.

Malo sam se dvoumila, obzirom da je to ustvari onda doživotna terapija, pa sam se nadala da će se možda sama štitnjača vratiti u normalu (a tu me ohrabrilo i mišljenje drugog dr. koji je rekao da ne trebam piti hormone), no nakon razgovora sa nekim curama koje piju euthyrox i kopanja po literaturi ipak sam počela uzimati terapiju.... ustvari nisam ni kužila da mi nije skroz dobro jer sam se prilično navikla na lagani umor tijekom dana i loš san, što se prilično popravilo odkad pijem eutyrox...:)

Samo ta kosa zbog koje sam tako nesretna.... :cry:

Naravno da neću prestati s terapijom, ali me brine ako ni ovo nije dostatna doza, pa tek' za dva mjeseca idem na kontrolu... koliko će mi još kose odpasti do kad se ne ustale hormoni :rolleyes:

Niš, budem pomalo mazala s tim eteričnim uljima, pa ću vidjeti...

U svakom slučaju cure, hvala vam na odgovorima :kiss: , a ja ću vam javiti ako se šta promijeni, nadam se na bolje.

hooray
07.11.2006., 13:19
cuj ako imas hashimoto najbolje da prestanes razmisljati o tome da li ce se mozda stitnjaca oporaviti, jer to ja imam i odmah su mi rekli da je terapija dozivotna i da se stitnjaca nakon sto je jednom ostecena ne moze regenerirati (da je neka druga dijagnoza, mozda, ali od hashimota ne)

sto se tice ispadanja kose, mene su lagano ubili u pojam da je eto kod problema sa stitnjacom normalno ispadanje kose i da se ne uzrujavam, da ce mi uvijek malo vise ispadati nego sto je normalno,
ali mislim da to nije sasvim istina nego je samo problem pogoditi dobru dozu hormona, a za to nazalost treba dosta vremena, meni je eto 6 mjeseci bilo ok vec sam se veselila kako su mi od prve pogodili kad eto sad mi opet nije ok
(i vezano uz te doze hormona: jedno vrijeme mi je manje ispadala kosa, cak sam imala dojam da se malo progustila i sad opet ispada)

samo nemoj gubit zivce, oporavak i nalazenje ravnoteze je dosta sporo, ali ima rezultata

Kent
07.11.2006., 13:24
ne mora biti, imam hipotireozu, užasno puno jedem, al nisam baš tak debela
uostalom, kad se svakodnevno pije euthyrox, sve je pod kontrolom

Kent
07.11.2006., 13:25
sto se tice ispadanja kose
meni je bolesno ispadala samo nakon poroda, par mjeseci, kupila sam vichyjev šampon i sve se riješilo

Mrtva mrkva
07.11.2006., 13:32
Vidim da se stalno spominju sipmtomi pa pitam sto bi uopce trebali biti simptomi poremecaja stitnjace? Kako ste skontale da nesto nije u redu?

reckless_girl
07.11.2006., 17:36
Mislim da su simptomi hipotireoze jedni od onih koji se najteze prepoznaju, u smislu da ih mi sami, a pogotovo nasa okolina, pripise nepravilnoj ishrani (debljanje), lijenosti (problemi s pamcenjem i koncentracijom - objasni ti nekome da ti je tesko uciti za ispit jer imas osjecaj da nista ne pamtis :lol:), brines-se-oko-gluposti (depresija), ne-diraj-si-lice (problemi s kozom).. a uz to idu i opstipacija i opcenito osjecaj da si STALNO umorna..
Tako je bar meni vec godinu i pol :(
Jucer sam bila na UZV stitnjace, a krajem mjeseca idem kod endokrinologa prvi put. Problemi su mi poceli s menstruacijom (neredovite i STRAVICNO bolne), promjenama raspolozenja (PMS na kvadrat :buum:) i akne, koje nikad do tad nisam imala. Ukratko> osjecala sam se jako lose.. TSH je bio ok, negdje oko 3, prolaktin 1500 :eek: (gornja granica je 530) i jos par tih hormona koji su podivljali. Nisam dobila terapiju, nego sam ponovila nalaze za 3 mjeseca, prolaktin se vratio na 500, unatoc simptomima koji su ostali. Kontracepciju nisam smjela pocet koristit, zbog opasnosti od povisenja prolaktina (citiram ginekologicu). U medjuvremenu sam pocela padat u nesvijest, vratila mi se anemija, nakon cega me moja dr. salje natrag kod ginek., u 5mj. ove godine, i vadimo hormone opet.. TSH 5.01, prolaktin 900. greatish :flop: I dalje bez terapije (osim zeljeza, koje se vratilo na normalu). Ponovila sam nalaze sad, TSH je 5.13, prolaktin 690. UZV stitnjace je primjeren, nekakvo malo povecanje je, ali nista ozbiljno. Inace u obitelji imam jednu izvadjenu stitnjacu, tatina sestra. Htjeli su mi napravit TRH test, ali tu kod nas nema te ampule ili tabletice koja treba za taj test :confused:
U prvom mjesecu moram ponovit UZV.
Ukratko, sva tri doktora su mi dali tri skroz nepovezane price, pa sad cekam sta ce mi reci endokrinologica. Po ginekologici u pitanju je stres, s cime se mogu i slozit, dosta su mi stresne zadnje dvije godine, ali je brine TSH. Za prolaktin mi ne zeli davati terapiju jos, jer ima brdo nuspojava. A kontracepciju ne moze, jer nemam uredan hormonski status.
Po doktorici, problem je u prolaktinu, koji je doveo do povisenja TSH, a moguce i do anemije. Po dr.nuklearne med. prolaktin i TSH nemaju veze jedan s drugim.
A moje misljenje je da je sve pocelo s mojim anemijama koje imam jos otkad sam bila beba, koje mi se stalno vracaju, dodatno su pogorsane menstruacijama, a slag na kraju je S-T-R-E-S. Rezultat je da mi je imunitet na 0 bodova i da sam samo u zadnjih pola godine 3put pila antibiotike..
Sta zapravo hocu rec u ovom PREDUGOM postu :D Mislim, tj. nadam se da nije nista opasno po srijedi, ako i je, znam da postoje 99% ucinkovite terapije> ako je stres, postoje anti-stress radionice i psiho-pomoc, ako je nesto drugo, i to cemo rijesit. Slazem se s onom osobom koja je postala da je ovo zapravo jedna od, uvjetno receno, laksih kronicnih bolesti jer postoji dobra terapija. Jedini bed je sto se tesko prepoznaje, bas radi simptoma na koje se, kad pogledas, vecina ljudi zali..svi smo mi umorni i dekoncentrirani :kava:
I nadam se da ce se netko od doktora sjetit konacno provjerit uzrok anemija, jer mi se stvarno vise ne da rusit ispod stolova :rofl:

sorry za duljinu posta :mig:

Mrtva mrkva
07.11.2006., 17:59
Mislim da su simptomi hipotireoze jedni od onih koji se najteze prepoznaju, u smislu da ih mi sami, a pogotovo nasa okolina, pripise nepravilnoj ishrani (debljanje), lijenosti (problemi s pamcenjem i koncentracijom - objasni ti nekome da ti je tesko uciti za ispit jer imas osjecaj da nista ne pamtis :lol:), brines-se-oko-gluposti (depresija), ne-diraj-si-lice (problemi s kozom).. a uz to idu i opstipacija i opcenito osjecaj da si STALNO umorna..
Pa da, zato i pitam. Uvijek izgledaju kao posljedica neurednog ili previse stresnog zivota.

Jos samo da pitam koke koje se s eutiroxom druze neko vrijeme - vraca li se sposobnost boljeg pamcenja?

hooray
08.11.2006., 09:22
Pa da, zato i pitam. Uvijek izgledaju kao posljedica neurednog ili previse stresnog zivota.

Jos samo da pitam koke koje se s eutiroxom druze neko vrijeme - vraca li se sposobnost boljeg pamcenja?

slazem se s onim opisom simptoma,
majka me proglasila lijencinom,
a doktorici sam dosla kukati da mislim da imam depresiju (srecom sam napomenula i povecanje kilaze pa se sjetila poslat me na kontrolu stitnjace)

a sto se pamcenja tice, bolje je ali nije bas da mi se vratilo na staro, ali to je mozda i zato sto jos uvijek nije ok doza

clarity
08.11.2006., 13:12
hooray pogoditi dozu kod hashimotovog tiroiditisa je tesko, zato jer stitnjaca radi sve manje . ja sa 25 mg u 11 godina sam stigla na 150 i ne mogu ti nazalost reci da mi je dobro, naprotiv. jedina pozitivna stvar je sto mi je (sa 100mg i vise) redovan menzis.
prosle zime imala sam gripu , bronhitis i osjecala sam se jako lose , napravila nalaze-tsh=10: nisu mi povecali dozu, samo preporucili da uzmem eutirox sat vremena (prije je bilo pola sata) prije dorucka i da ne jedem neko povrce ponovila nalaze nakon 40 dana i tsh je bio u redu
koji put mrsavim kilo dva dnevno , mislim da u tim trenutcima moja stitnjaca proradi malo pa mi je puno tog eutiroxa. uglavnom hormoni nisu nikad stalni i eutirox nije ni svemoguc ni bezazlen.. mamu od moje prijateljice su skinuli s 100 mg eutiroxa nakon 10 godina cim prije cu ici vidjeti te njene nalaze da vidim zasto, ona isto ima hashimotov tiroiditis
uglavnom svaki endokrinolog ima svoju teoriju: mnogi ne daju eutirox ako tsh nije jako povecan, drugi daju eutirox preventivno , na nekoliko mjeseci a treci ga daju odmah dozivotno ... ja ne znam tko je u pravu :)

clarity
08.11.2006., 13:21
sto se tice kose ne mislim da ce eutirox popraviti sto . kod hipotireoze kosa se stanji , postane krhka i bez sjaja ali ja nikad nisam povezivala ispadanje kose sa stitnjacom , eto i sad mi otpada ali hormoni s ok . zato bi mozda bilo dobro provjeriti druge hormone koji utici na dlakavost po tjelu i na celavost , uzeti integratore za kosu i nokte (eto menu su veci problem nokti nego kosa , ispadanje kose nije me nikad posebno brinulo kao ni debljina . mozda zato jer poznajem puno ljudi koji imaju probleme s debljinom i s otpadanjem kose a stitnjaca im je ok) izbjegavati stres itd

clarity
08.11.2006., 13:26
ne mora biti, imam hipotireozu, užasno puno jedem, al nisam baš tak debela
uostalom, kad se svakodnevno pije euthyrox, sve je pod kontrolom

:eek: pa jesi li procitala sto sam napisala

hooray
09.11.2006., 10:40
clarity ovo zvuci uzasno,
ja sam stekla dojam da se doza ipak da podesiti

ako smijem pitati kod kojeg endokrinologa ides?

ja sam citala dosta o hipotireozi i nesto sam cula od frendica koje to imaju i nesto od endokrinologice kod koje sam isla,
da kod hashimota je trajno uzimanje hormona i da se potreba za hormonima moze povecavati zbog navikavanja i smanjivanja funkcije stitnjace,
ono sto meni mozda malo moze pomoci je da moja stitnjaca definitivno i sigurno uopce ne radi, niti jedan dio, po ultrazvuku mi je cijela povrsina stitnjace promijenjena pa ako mi nadju neku priblizno ok dozu to bi moglo funkcionirati neko vrijeme
ja se bar nadam...

clarity
09.11.2006., 19:58
clarity ovo zvuci uzasno,
ja sam stekla dojam da se doza ipak da podesiti

ako smijem pitati kod kojeg endokrinologa ides?

ja sam citala dosta o hipotireozi i nesto sam cula od frendica koje to imaju i nesto od endokrinologice kod koje sam isla,
da kod hashimota je trajno uzimanje hormona i da se potreba za hormonima moze povecavati zbog navikavanja i smanjivanja funkcije stitnjace,
ono sto meni mozda malo moze pomoci je da moja stitnjaca definitivno i sigurno uopce ne radi, niti jedan dio, po ultrazvuku mi je cijela povrsina stitnjace promijenjena pa ako mi nadju neku priblizno ok dozu to bi moglo funkcionirati neko vrijeme
ja se bar nadam...

ta stvar da definitivno ne radi ne znam... i meni je bila potpuna promjenjena povrsina stitnjace od prvog ultrazvuka. cesto sam je osjecala jako natecenom, ultrazvuk je pokaziavo da le lagano povecana . nakon 4, 5 godina se pocela smanjivati. kad se smanjila presla sam sa 75mg na 125.i tu su mi rekli da vjerovatno vise ne radi.... ali kako sam navela u gornjem postu meni se cini da svako malo proradi, jer ponekad mrsavim bez razloga (i prije bolesti stitnjace uvjek sam pazila na kilazu i nije mi bilo lako smrsaviti). da mozes funzionirati, naravno ... nisam te htjela prestrasiti .
tvoja stitnjaca je normalne velicine? koliko imas antitjela? u biti ja nisam obracala paznju na simptome prvih 5 godina, dok se antitjela nisu povisila(na nalazu je pisalo da ih je vise od 3000 ,umorili su se brojati ih)i unistila stitnjacu.

o endo cu ti napisati u pvt

Z e t t a
09.11.2006., 22:31
Samo ta kosa zbog koje sam tako nesretna.... :cry:

U svakom slučaju cure, hvala vam na odgovorima :kiss: , a ja ću vam javiti ako se šta promijeni, nadam se na bolje.

A da probaš s nekim kapsulama za kosu s B vitaminima? I jesti voće i povrće koje te vitamine sadrži ;)

ayica
10.11.2006., 11:31
A da probaš s nekim kapsulama za kosu s B vitaminima? I jesti voće i povrće koje te vitamine sadrži ;)

Naravno da sam probala s tim kapsulama za kosu... skoro sve proizvođače koje se mogu naći u hrvatskim ljekarnama (od Fitovala, Nutrivala do Twin Laba i Kala....), čak sam naručivala neke tbl. iz Amerike :rolleyes:
No, kako sam izgleda pretjerala s time i počela dobivati neko crvenilo oko očiju svaki puta kad bi uzela neku tabletu za kosu, prestala sam ih uzimati...
Tak da sad vitamine uglavnom crpim iz voća i povrća, što je mislim i najzdravije...

nina1
17.11.2006., 11:33
evo i mene...
ima tu puno ljudi s dužim iskustvom od mojega pa da pitam za koji savjet...
ja sam otprilike prije godinu i pol otišla do dernatologice s problemom kose
kosa mi nije strašno ispadala nego sam samo primjetila da se strašno istanjila , da nemam više kose kao prije
dermatologica mi je prepisala neke medicinske šampone protiv ispadanja kose, neki losion za čelavost i neki gel za masiranje vlasištva i naravno preporučila vađenje hormona
prvi nalaz ft3 i ft4 je bio ok a tsh malo povišen 5 i naravno kontrola za 6 mjeseci
drugi nalaz je bio bolji ft3 i ft4 normalni i tsh 2,8 da bi opet bio za 6 mjeseci tsh 4,7 a onda sam vadila i anitiroide koji su bili 700- 900
na zadnjoj kontroli tsh je bio 5 i dobila sam eutyrox 25 mikrograma
sad prema svemu što sam tu pročitala da li je to prevelika doza?
pijem cca 2 tjedna i na početku nikakvih nuspojava nije bilo ali sad sam svakim danom sve umornija i umornija
a sve one simptome bolesti štitnajče koje su se pojavljivale prije sam prepisivala stresu u životu i na poslu

hooray
17.11.2006., 11:47
...
sad prema svemu što sam tu pročitala da li je to prevelika doza?
pijem cca 2 tjedna i na početku nikakvih nuspojava nije bilo ali sad sam svakim danom sve umornija i umornija
a sve one simptome bolesti štitnajče koje su se pojavljivale prije sam prepisivala stresu u životu i na poslu
za kosu ti ne mogu reci nista pametno i ja se evo mucim,
a sto se tice doze, da bi provjerila da li ti doza odgovara moras pricekati bar 6 - 8 tjedana i onda mozes ponoviti nalaz, meni su stavili kontrolu za tri mjeseca da vide da li je nova doza lijeka ok
sto se tice pripisivanja simptoma neurednom zivotu, to se svima desavalo, s vremenom ces nauciti razlikovati sto te muci,
ja sam mjesec dana prije nego se to pokazalo na nalazu osjecela da mi nesto ne stima, samo sam cekala da se to i na nalazu pokaze
sto se tice umora, to je nazalost normalno em se tek privikavas na lijek em imas povisena antitijela (to se vlastito tijelo bori sa sobom) to jednostavno iscrpljuje, samo hrabro i malo strpljenja,
pazi ne sebe i nemoj se uzrujavati ako je moguce
inace i za kosu i za probleme sa stitnjacom sam cula da je dobro uzimati b vitamin (iskreno vise se ne sjecam zasto ali ne moze naskoditi), a i taj vitamin sam po sebi je dobar za umor i zivce i takve stvari

Z e t t a
30.11.2006., 17:23
Koliko su vama antitijela? Meni su 37.4 (normala piše da je do 35). Morala sam izvaditi anti.tpo i anti.tg. Nemam pojma koje od toga dvojeg sam izvadila, ali medicinska sestra je rekla da ovo drugo nije izvađeno jer jako skupo i treba se čekati dosta dugo dok se ne skupi više pacijenata i da ću morati pričekati još 2 mj. Sad idem doktoru s tim jednim nalazom.

Pijem oko 2 mjeseca 12.5 mg Euthyroxa i evo kakvo je stanje.
T4 su mi je povišen sa 78 na 104 (norm. je od 58-161),
ali i THS mi se povisio s 4.1 na 5.1 .
Sad ću vidjeti kako dalje s obzirom da sam prvi puta izvadila i antitijela (koja su, eto, povišena).

Znate što mi je glupo? To što su na svakom nalazu krvi, ovisno o bolnici, mjerne vrijednosti drukčije. Tako sam ovog ljeta vadila hormone na dva mjesta i na jednom mi je TSH bio u granici normale, a na drugom povišen. Mislim, tko je tu lud? A na sebi sam fakat osjećala simptome hipotireoze.

Uskoro idem i endokrinologu. Znate li kakvog dobrog u Rijeci (može i privatnik)?

Kent
30.11.2006., 17:43
Znate što mi je glupo? To što su na svakom nalazu krvi, ovisno o bolnici, mjerne vrijednosti drukčije. Tako sam ovog ljeta vadila hormone na dva mjesta i na jednom mi je TSH bio u granici normale, a na drugom povišen. Mislim, tko je tu lud? A na sebi sam fakat osjećala simptome hipotireoze.

Pa ja sam dobila Euthyrox na osnovu samo jednog nalaza i blagog pomaka TSH, a T3 i T4 su bili ok....

reckless_girl
30.11.2006., 17:48

Uskoro idem i endokrinologu. Znate li kakvog dobrog u Rijeci (može i privatnik)?

Danas sam bila 1vi put kod endokrin. i izmedju ostalog sam je pitala za te cudne vrijednosti koje se svaki put mijenjaju kad vadis hormone pa mi je objasnila da uvijek moras gledat i referentne vrijednosti (aka normalne vrijednosti) da bi znala dal ti je taj put hormon ok, a ta referentna vrijednost zna biti drugacija jer ovisi o koristenoj lab.opremi, tj. koliko su im osjetljivi ti testovi, koji markeri se koriste i sl. :cool: Tako da sad kad su u mom selu nabavili noviju opremu referentne vrijednosti imaju cak cetiri decimale iza nule, kao i izmjerene vrijednosti.. I, da, referentne vrijednosti su se automatski promijenile, zbog vece osjetljivosti testa.
Kraj citata moje endokrinologice :zubo:
btw poslala me izmedju ostalog i na endokrinu u Ri, spomenula mi je jednog doktora tamo na KBC-u, ali ofkors da nisam zapamtila ime..Peric, Petric..tako nekako :confused: Mozda netko drugi zna vise..

koko
01.12.2006., 15:02
Ovaj na KBC-u u Rijeci je Miroslav Peršić. Ja ga baš i ne bi preporučio. Bio sam kod njega 3 puta u zadnjih 15 godina i svaki put je bio neljubazan.
Ima doktorica, mislim da se zove Crnić koja je bila ok, ali kod nje se jako dugo čeka.

Z e t t a
02.12.2006., 03:30
Hvala koko.
Recite mi nešto...
pošto su mi povišena antitijela, morati ću uzimati nešto drugo osim hormona, zar ne? I hoće li ta antitijela brzo nakon toga doći na normalu? Bolje se osjećam od kad pijem Euthyrox (nema više depresije), ali sam još uvijek usporena malčice i koncentracija mi je slabija od normale. Utječu li antitijela na to?

clarity
02.12.2006., 09:10
@zetta ne uzima se nista za antitjela jer su ograniceni na stitnjacu ,ne napadaju druge organe kao kod lupusa.ta antitjela unistavaju tvoju stitnjacu koja zbog toga radi sve slabije tako da ti ostaje lijeciti hipotireozu redovnom kontrolom i podesavanjem doze eutiroxa. jesi li napravila ultrazvuk?

tough_cookie
02.12.2006., 09:21
nazalost od ovoliko mojih raznih postova netko ce mislit da se salim, ali ja stvarno imam 100 "sitnih" problema. zbog jednog simptoma odes na sistematski i onda ti jos svasta nesto nadju.

i ja sam jedna ciji organizam nece stitnjacu, tek sam pocela pit hormone. prva dva dana sam odmah osjetila promjene, zivnula sam i oraspolozila se, ali nakon toga je opet bilo po starom. sad je sve isto, umorna sam i iscrpljena, koncentracije niotkuda. najgore sto mi je najvjerojatnije hipotireoza unistila probavu, a to mi najteze pada.

moram cekati jos dva tjedna do prve kontrole i vec sam 99% sigurna da cu trebati vecu dozu eutiroxa. :(

al nadam se da ce bit bolje kad mi to pogode. inace, meni doktor nije istrazivao (ili mi nije rekao) u kojem mi je tocno stanju stitnjaca. bas cu ga pitat na kontroli.

Z e t t a
02.12.2006., 18:29
@zetta ne uzima se nista za antitjela jer su ograniceni na stitnjacu ,ne napadaju druge organe kao kod lupusa.ta antitjela unistavaju tvoju stitnjacu koja zbog toga radi sve slabije tako da ti ostaje lijeciti hipotireozu redovnom kontrolom i podesavanjem doze eutiroxa. jesi li napravila ultrazvuk?

Frend s medicine mi je rekao da ću vjerojatno trebati neke blokatore za ta antitijela jer konkretan lijek (ne znam sad točno kako se zove) postoji.

Koji razlozi mogu biti da su ta antitijela povećana? (Pretpostavljam da misliš na autoimunost).

Na ultrazvuku sam bila pred tri mjeseca, kada mi je dijagnosticirana hipotireoza. Štitnjača mi je blaže povećana s desnim režnjem od 14x16x48.

clarity
03.12.2006., 21:23
@zeta sad nemam vremena gledat prethodne postove ali cini mi se da ti gotovo i nemas povisena antitjela (ili jos nemas potpune nalaze??) tako da ne vjerujem da oni za sad utjecu na tvoje stanje, osim sto ti stitnjaca slabije radi.
blokatori,imunosupresivi imaju jako puno kontraindikacija i nezeljenih pojava tako da se ne koriste kod ovih antitjela koja su ogranicena na stitnjacu.
buduci da imas te informirane prijatelje koji poznaju konkretne lijekove javi nam,mozda su otkrili neki novi lijek ovih dana :)

sepiani
04.12.2006., 15:31
čitajući topic ustanovila sam da imam masu simptoma koje sam uvijek povezivala sa stresom...
može li mi netko reći što sve treba raditi kad ideš prvi put provjeravat hormone, i koliko otprilike to košta ako ideš u privatni labos. također me zanima koliko stoji uzv štitnjače i gdje bi bilo dobro ići. ovo posljednje pitam za mamu, koja također ima hipotireozu a trebala bi što prije napraviti uzv. molim vas neke preporuke, može i na pm. hvala :)

edit: zaboravila sam reći da živimo u zagrebu.

Z e t t a
04.12.2006., 16:26
clarity, kao što napisah ranije, antitijela mi jesu povećana. A na ovom forumu pitam sve što me zanima, pa i neke sitnice koje načujem, a na vama je da mi odgovorite, ne odgovorite ili me ispravite ;)

sepiani, najprije treba uputnica liječnika opće prakse za specijalista. Ako se ne radi o privatnome specijalistu (ne preporučujem ga nužno), on u sklopu pregleda besplatno napravi ultrazvuk. Uputnicu pak za vađenje krvi kako bi se provjerili hormoni i antitijela daje liječnik opće prakse, a na temelju simptoma koje mu navedeš (ako je prvi put), ili pak prema nalazu specijalista (ako nije prvi put).

Kod privatnika je sve to prilično skupo (vađenje antitijela itd.)

Z e t t a
04.12.2006., 16:26
...molim obrisati ovo.. greškica :)

clarity
05.12.2006., 08:07
@zetta ne mozes se tako izvuci.pisala si o konkretnom lijeku pa nam napisi i konkretan naziv tog lijeka ;)

i ne brini se za antitjela , toliko su blizu normalnim vrijednostima da bi to mogla biti i greska laboratorija, odnosno da pravis nalaze u nekom drugom laboratoriju mozda bi bili u granicama normale. nadam se da i ona druga, cije nalaze trebas cekati 2 mjeseca ,imaju iste takve vrijednosti.
jesi li ti jako mlada ili si mrsava? nisam nikad naisla na nekog tko uzima samo 12,5mcg eutiroxa:confused:

hooray
05.12.2006., 09:18
čitajući topic ustanovila sam da imam masu simptoma koje sam uvijek povezivala sa stresom...
može li mi netko reći što sve treba raditi kad ideš prvi put provjeravat hormone, i koliko otprilike to košta ako ideš u privatni labos. također me zanima koliko stoji uzv štitnjače i gdje bi bilo dobro ići. ovo posljednje pitam za mamu, koja također ima hipotireozu a trebala bi što prije napraviti uzv. molim vas neke preporuke, može i na pm. hvala :)

edit: zaboravila sam reći da živimo u zagrebu.

uputnica ti mozda i ne pomogne, meni nije prvi put, tek kad vec imas dijagnosticirano ili los nalaz mozes doci u bolnicu preko uputnice,
ako nisi uopce sigurna je li stitnjaca u pitanju ili ne,odi u bilo koji privatni laboratorij i napravi samo nalaz TSH, ako to nije u normali pitaj dalje svog doktora opce prakse za uputnice, tako ja napravim jer me inace narucuju za par mjeseci, a ovako uletim i ranije,
ako sumnjas i na druge hormone onda se vec isplati cekati za red u nekoj od bolnica, ali onda izaberi neku gdje rade sve nalaze koje trebas
ultrazvuk ti nije neophodan prije razgovora sa endokrinologom, a oni te ni ne gledaju bez friskog nalaza hormona, sretno

clarity
05.12.2006., 10:00
imam jednu dobru vijest za sve one koji uzimaju eutirox,hormoni su im u redu a i dalje imaju simptome: postoji i jedan drugi lijek. koliko sam shvatila on je skuplji od eutiroxa zato ga i ne prepisuju i jos ga je teze naci u ljekarnama.
kasnije cu detaljnije :)

Z e t t a
05.12.2006., 21:59
@zetta ne mozes se tako izvuci.pisala si o konkretnom lijeku pa nam napisi i konkretan naziv tog lijeka ;)

Da, kaže frendica da ne zna točan naziv, zna samo da postoje imunosupresivi. Ali to je ono što ti gore navodiš i čini se da znaš više ;) Ukoliko nešto saznam, svakako javim.

i ne brini se za antitjela , toliko su blizu normalnim vrijednostima da bi to mogla biti i greska laboratorija, odnosno da pravis nalaze u nekom drugom laboratoriju mozda bi bili u granicama normale. nadam se da i ona druga, cije nalaze trebas cekati 2 mjeseca ,imaju iste takve vrijednosti.

Pa eto. Valjda sam jedna od onih (i rijetkih :D) koje su otkrile poremećaj štitnjače na vrijeme, u ranoj fazi. I to samoinicijativno. O (ne)greškama laboratorija prosudit će moj specijalist. Da se radi o grešci i o nepotrebnoj panici očito ne bih ni dobila lijek niti sve ostalo što je išlo s tim. A ono što je najvažnije, znam sebe od prije godinu-dvije i sebe danas. A razlika je, vjeruj mi, očita. Zato još jednom govorim, možda je netko to već u ovom topicu spomenuo, iako je hipotireoza jedna od najblažih kroničnih bolesti, to ipak JEST bolest i to ozbiljna kojoj se trebaju kvalitetno posvetiti i liječnik (sa svojim sugestijama) i pacijent (sa zdravstvenom samopercepcijom) ako se želi doći do najkvalitetnijih rezultata. Hipotireoza dovodi i do nekih drugih nuspojava koje spcijalisti i liječnici medicine ne spomenu uvijek i svima, na žalost.
Plus, hipotireoza može biti itekako pogubna bolest za svakoga.

jesi li ti jako mlada ili si mrsava? nisam nikad naisla na nekog tko uzima samo 12,5mcg eutiroxa:confused:

Imam 28 godina i 55 kg (visoka 1,72). Pa ti sad prosudi :cerek:

ayica
06.12.2006., 09:27
nisu mi povecali dozu, samo preporucili da uzmem eutirox sat vremena (prije je bilo pola sata) prije dorucka i da ne jedem neko povrce

Šta su ti rekli koje povrće ne smiješ jesti? Ja sam mislila da je voće i povrće uvijek zdravo jesti :confused:

hooray
08.12.2006., 10:52
ovo o povrću i mene zanima,

a inace samo da dam izvjestaj evo mene tri tjedna sa novom dozom i vidim napredak :)
vise energije (iako me je zakacila neka zlocesta viroza, ali nije ni cudo koliko sam bila iscrpljena), bolje sam volje, a cini mi se nekako da mi i manje kose pada iako jos pada, a ne usudim se vagati ali kao da sam mozda kilu izgubila
uglavnom zadovoljna sam, samo da taj osjećaj potraje :D

dmolna27
08.12.2006., 22:48
2004 god. dijagnosticirana mi je hipotireoza u 5do12.Naime tada sam imao 31god.i muškoga sam roda što je vrlo bitno u mom slučaju.1993god nakon što sam izašao iz vojske kao aktivni sudionik rata počeo sam se postepeno debljati i u početku tome nisam davao neki značaj jer sam radio kao kuhar.Iz godine u godinu bio sam sve veći s tim da su se pojavile i povišene masnoće i povišeni krvni tlak.Umor nisam smatrao tada problemom.Počele su se javljati smetnje na srcu doduše ništa opasno.Iako sam posjećivao liječnike svi su mi manje više prigovarali ili govorili kako punom radim kako puno jedem na poslu itd.Prepisivali mi lijekove za masnoće i tlak prepisivali dijete itd.Iako sam tablete pio redovno stanje se nije popravilo.trigliceridi su mi došli do 26 a normalno ja 1,5 kolesterol na 12 a normalno je 5 a tlak do 180/120.godinama se borim sa svime do 2004 kada uslijed visokog tlaka dolazi do prsnuća krvnih žila u lijevom oku upale očnog živca i trajnog oštečenja oka u smislu sljepoće.Niti nakon toga nitko mi nije gledao hormone.Poslije me šalju nefrologu da utvrdi žarište visokog tlaka a on kaže da je urođen.Daljnja situacija je sve gora čim sjednem zaspim nemogu govoriti stalno mi je hladno iz ruku mi ispadaju stvari dva koraka su mi maximum krvne pretrage nitko nerazumije itd.I onda dolazi moj spasitelj jedan stari internista koji čim me je vidio posimnjo jee na štitnjaču.Moji prvi nalazi hormona se nisu mogli izmjeriti jer su bili ispod svih granica a doktorica koja me je preuzela rekla ja da sam u vrištećoj hipotireozi.Hormoni su mi došli u normalu tek nakon godinu i pol dana.Na ultrazvuku su mi našli kvržice kojr su punktirali ali nije bilo karcinoma.Iako su mi hormoni došli u normalu posljedice neotkrivanja na vrijeme ostaće mi cijeli život(vid,debljina,visoki tlak,radna sposobnost).Zato vas savjetujem da samoinicijativno tražite krvni test hormona jer posljedice mogu biti katastrofalne!!!!!!!!!!

clarity
09.12.2006., 14:14
Da, kaže frendica da ne zna točan naziv, zna samo da postoje imunosupresivi. Ali to je ono što ti gore navodiš i čini se da znaš više ;) Ukoliko nešto saznam, svakako javim.

Pa eto. Valjda sam jedna od onih (i rijetkih :D) koje su otkrile poremećaj štitnjače na vrijeme, u ranoj fazi. I to samoinicijativno. O (ne)greškama laboratorija prosudit će moj specijalist. Da se radi o grešci i o nepotrebnoj panici očito ne bih ni dobila lijek niti sve ostalo što je išlo s tim. A ono što je najvažnije, znam sebe od prije godinu-dvije i sebe danas. A razlika je, vjeruj mi, očita. Zato još jednom govorim, možda je netko to već u ovom topicu spomenuo, iako je hipotireoza jedna od najblažih kroničnih bolesti, to ipak JEST bolest i to ozbiljna kojoj se trebaju kvalitetno posvetiti i liječnik (sa svojim sugestijama) i pacijent (sa zdravstvenom samopercepcijom) ako se želi doći do najkvalitetnijih rezultata. Hipotireoza dovodi i do nekih drugih nuspojava koje spcijalisti i liječnici medicine ne spomenu uvijek i svima, na žalost.
Plus, hipotireoza može biti itekako pogubna bolest za svakoga.

Imam 28 godina i 55 kg (visoka 1,72). Pa ti sad prosudi :cerek:

zetta naravno da ce prosuditi tvoj specijalist, nisam ni sumnjala, samo sam ti htjela reci da se ne brines jer imas relativno dobre nalaze. i drago mi je da se 12,5mcg eutiroxa osjecas dobro ili bolje nego prije godinu dana, neki ne osjete razliku ni sa 50 mcg.ja osobno ne bih uzela eutirox na tvom mjestu, ali to je samo moje misljenjne koje proizlazi iz mog dugogodisnjeg iskusva :)
druga stvar, hipotireoza , neljecena, moze biti i pogubna, ali nije uvijek kronicna bolest.
komplimenti na izgledu i godinama :)

clarity
09.12.2006., 14:20
@ayica , u ovom trenutku ne bih ti znala navesti sve povrce, sjecam samo onog kojeg sam ja inace puno jela : brokoli
uglavnom u prvom djelu dana bi se trebalo izbjegavati sve sto sadrzi vlakna da bi se omogucila asimilacija eutiroxa. ja sam zbog zatvora doruckovala samo vlakna, i uglavnom sam nastavila tako, samo sto doruckujem puno kasnije

clarity
09.12.2006., 14:23
2004 god. dijagnosticirana mi je hipotireoza u 5do12.Naime tada sam imao 31god.i muškoga sam roda što je vrlo bitno u mom slučaju.1993god nakon što sam izašao iz vojske kao aktivni sudionik rata počeo sam se postepeno debljati i u početku tome nisam davao neki značaj jer sam radio kao kuhar.Iz godine u godinu bio sam sve veći s tim da su se pojavile i povišene masnoće i povišeni krvni tlak.Umor nisam smatrao tada problemom.Počele su se javljati smetnje na srcu doduše ništa opasno.Iako sam posjećivao liječnike svi su mi manje više prigovarali ili govorili kako punom radim kako puno jedem na poslu itd.Prepisivali mi lijekove za masnoće i tlak prepisivali dijete itd.Iako sam tablete pio redovno stanje se nije popravilo.trigliceridi su mi došli do 26 a normalno ja 1,5 kolesterol na 12 a normalno je 5 a tlak do 180/120.godinama se borim sa svime do 2004 kada uslijed visokog tlaka dolazi do prsnuća krvnih žila u lijevom oku upale očnog živca i trajnog oštečenja oka u smislu sljepoće.Niti nakon toga nitko mi nije gledao hormone.Poslije me šalju nefrologu da utvrdi žarište visokog tlaka a on kaže da je urođen.Daljnja situacija je sve gora čim sjednem zaspim nemogu govoriti stalno mi je hladno iz ruku mi ispadaju stvari dva koraka su mi maximum krvne pretrage nitko nerazumije itd.I onda dolazi moj spasitelj jedan stari internista koji čim me je vidio posimnjo jee na štitnjaču.Moji prvi nalazi hormona se nisu mogli izmjeriti jer su bili ispod svih granica a doktorica koja me je preuzela rekla ja da sam u vrištećoj hipotireozi.Hormoni su mi došli u normalu tek nakon godinu i pol dana.Na ultrazvuku su mi našli kvržice kojr su punktirali ali nije bilo karcinoma.Iako su mi hormoni došli u normalu posljedice neotkrivanja na vrijeme ostaće mi cijeli život(vid,debljina,visoki tlak,radna sposobnost).Zato vas savjetujem da samoinicijativno tražite krvni test hormona jer posljedice mogu biti katastrofalne!!!!!!!!!!

koji je uzrok tvoje hipotireoze? jeli urodjena?

dmolna27
09.12.2006., 16:00
Nije urođena.Pravi razlog nitko nezna najvjerojatnije je stres jer sam bio u ratu.Problem je što nije otkriveno na vrijeme i što me je ona polako uništavala iz godine u godinu.Ja inače pijem 150 eutiroxa 5 dana a dva dana 175 i tako cijeli život.

ayica
11.12.2006., 12:02
a inace samo da dam izvjestaj evo mene tri tjedna sa novom dozom i vidim napredak :)
vise energije (iako me je zakacila neka zlocesta viroza, ali nije ni cudo koliko sam bila iscrpljena), bolje sam volje, a cini mi se nekako da mi i manje kose pada iako jos pada, a ne usudim se vagati ali kao da sam mozda kilu izgubila
uglavnom zadovoljna sam, samo da taj osjećaj potraje :D

Hooray, baš mi je drago da ti je bolje i da se dobro osjećaš :) Volim čitati tvoje postove jer zračiš optimizmom i pozitivnom energijom i onda i ja dobijem nadu da će biti sve OK. Najgore je kad me uhvati panika da ću se tako mučiti cijeli život... to uopće ne pomaže:flop:

Inače, ja sam i dalje na eutyroxu 25 sada već 2 mjeseca, u početku je bilo OK, ali sada sam opet umorna i nešto slabije spavam ponoći... No kosa i dalje opada, možda ipak mrvicu manje. Dobila sam i 2 kg, što se ne kuži baš jer sam inače visoka i mršava, ali osjećam se tromije... Sve u svemu, nije baš briljantno, ali idem za 2 tjedna na vađenje hormona, ovaj puta i antitijela, pa ćemo vidjeti...

hooray
11.12.2006., 13:14
Hooray, baš mi je drago da ti je bolje i da se dobro osjećaš :) ...

.. Sve u svemu, nije baš briljantno, ali idem za 2 tjedna na vađenje hormona, ovaj puta i antitijela, pa ćemo vidjeti...

:D
fala, drago mi je da nekome pomazem,
ja sam bila u groznom stanju prije nego sam otkrila sto mi je i nakon sto sam pocela tretirati hipotireozu mi se naglo poboljsalo stanje i sad sam jednostavno sretna da znam sta mi je i da znam sto mogu uciniti ako nesto ne stima,

a zao mi je da ti jos nije sasvim ok, ali samo hrabro :top: kad dobijes novi nalaz, vjerojatno ce ti podesiti dozu i bit ce bolje, bitno je samo da se ne uzrujavas dodatno, ja sam u pocetku bila ljuta i na sebe (sto nisam ranije reagirala)i na roditelje (sto su me uvjeravali da sam samo lijena) i na doktore (sto ne rade malo brze i ne pomognu mi) i osjecala sam se jako nemocno i zbunjeno i zabrinuto, to cekanje me ubijalo, ali za neke stvari jednostavno treba malo vremena
nezgodno je s tim blesavim hormonima sto jako utjecu na emocije ja sam se osjećala jako nestabilno :ziba: :D i musicavo (cas neuroticna, cas depresivna), ali se to smiri s vremenom

dugi_dugi2
12.12.2006., 21:16
ali to JEST najlaksa kronicna bolest, trust me

Možda i jest među lakšim. Ali ja bih vrlo rado bio zdrav. Bolujem od septooptičke displazije bolesti koja se javlja na svakih 4 000 stanovnika. Zuji mi u glavi već dosta dugo. A nalazi normalni. Liječim se od hipotireoze u Vinogradskoj. Prije dva mjeseca doktorica mi je čak smanjila Euthyrox sa 75mg na 50mg. Iako ona zna za to zujanje. Bio sam i kod neurologa i kod njega je sve 5.

Pa ljudi, što da napravim. Gdje mogu pročitati u kojim se sve slučajevima može tražiti mišljenje drugog liječnika. S obzirom na to kako nam HZZO stoji, to valjda vrijedi tek pred smrt. Ali to zujanje zaista već dugo traje.

dugi_dugi2
12.12.2006., 21:23
QUOTE tvoja stitnjaca je normalne velicine? koliko imas antitjela? u biti ja nisam obracala paznju na simptome prvih 5 godina, dok se antitjela nisu povisila(na nalazu je pisalo da ih je vise od 3000 ,umorili su se brojati ih)i unistila stitnjacu.

Kakva je uloga antitjela u hipotireozi. Meni nikada nisu rekli da to moram vadit. Imam skoro 33 godine a bolujem od svoje treće godine.

Arijela
12.12.2006., 22:08
Naravno da sam probala s tim kapsulama za kosu... skoro sve proizvođače koje se mogu naći u hrvatskim ljekarnama (od Fitovala, Nutrivala do Twin Laba i Kala....), čak sam naručivala neke tbl. iz Amerike :rolleyes:
No, kako sam izgleda pretjerala s time i počela dobivati neko crvenilo oko očiju svaki puta kad bi uzela neku tabletu za kosu, prestala sam ih uzimati...
Tak da sad vitamine uglavnom crpim iz voća i povrća, što je mislim i najzdravije...

Uzimam Life Force od Source Naturals, preko www.betterlife.com i super sam zadovoljna, kosa mi je kvalitetnija i gušća nego ikad.

Mislim, isto sam u fazi hipotireoze, i MORAŠ uzimati vitamine. Kupi si i sok od aloje (onaj talijanski) i napravi kuru. Sve ti to pomaže da ti tijelo izdrži.

Arijela
12.12.2006., 22:11
QUOTE tvoja stitnjaca je normalne velicine? koliko imas antitjela? u biti ja nisam obracala paznju na simptome prvih 5 godina, dok se antitjela nisu povisila(na nalazu je pisalo da ih je vise od 3000 ,umorili su se brojati ih)i unistila stitnjacu.

Kakva je uloga antitjela u hipotireozi. Meni nikada nisu rekli da to moram vadit. Imam skoro 33 godine a bolujem od svoje treće godine.

Ma nemoj vaditi, krijepi se vitaminima i kurama sa sokovima i čajevima. To znatno pomaže.

Z e t t a
12.12.2006., 23:21
ja osobno ne bih uzela eutirox na tvom mjestu, ali to je samo moje misljenjne koje proizlazi iz mog dugogodisnjeg iskusva :)

Možeš li mi objasniti zašto ti ne bi uzimala?
Moguće da je ovo moje samo privremeno, ali čisto sumnjam da će mi Euthyrox donijeti više štete nego koristi.

komplimenti na izgledu i godinama :)

Hehe ;) Čuj, na izgledu mi možeš komplimentirati (ulažem u njega), ali na godinama baš i ne moraš. Rađe bih imala, recimo, 19 :D

Z e t t a
12.12.2006., 23:30
dugi_dugi2, prema mojem skromnom mišljenju, ne smatram da ti je zujanje u ušima od štitnjače, tako da to s dozom Euthyroxa nema veze. A ovo što kažeš u vezi second oponion-a i HZZO-a skroz stoji. Ali problem je možda i u nama. Zašto se ti gordi liječnici ne pokrenu?? Zato jer ljudi to od njih ne traže. Rješenje jedan - glasovati za političare koji će poboljšati zdravstvo (znam da banalno zvuči, ali korijeni ovog stanja su isključivo u politici), rješenje dva - više se žaliti na "uspavane" liječnike. Dići svoj glas, a ne šutjeti! Postoje oni Bijeli telefoni ili kako se već zovu. Treba prijaviti svaku nepravdu i nedorečenost i uprti prstom u krivca. Poći od sebe. Inače, još ćemo se dugo valjati u ovakvom blatu zdravstva. Često kažem - ljudi u Hrvatskoj su katastrofalno premalo zdravstveno osviješteni. Isto tako, ponekad se stanja ne smiju prepuštati isključivo i samo u ruke liječnicima (ta nisu oni bogovi), nego moramo sami osluškivati vlastito tijelo i informirati se te, ako je potrebno, uključiti i neke druge medicine u terapiju, ne samo ovu zapadnu. Ne znam koliko vas se liječi aromaterapijom i znate li koliko mirisi mogu utjecati na naše zdravlje? Evo, za bolesnike od hipotireoze su po mome mišljenju dobra eterična ulja cimeta, limuna i naranče (ima ih još, ovo mi je prvo palo na pamet) koja "dižu" raspoloženje. I treba se puno kretati i baviti sportom jer se na taj način izlučuje serotonin. Možda je teško odvesti se do igrališta na trčanje, ali zad zatrčite i pretrčite, učinak je stvarno ugodan (i što je najbitnije - zdrav!).

dmolna27, jako mi je žao radi tvoga stanja. Između ostalog, grešku u ovom slučaju svakako možemo pripisati i liječnicima koji te na vrijeme nisu uputili na vađenje hormona (nečuveno!). Ali bitno je da si sad bolje.

clarity
13.12.2006., 02:14
@zetta odgovorit cu ti ovdje iako si otvorila nuovu temu,uvijek o hipotireozi je rijec (nisam znala da imas i manjak t3 i t4?! )
nazalost stitnjaca daje i te psihicke simptome/probleme. prozac ce te'dignut'(ako ti odgovara,jer antidepresivi imaju nuspojave prvih tjedana i ne odgovaraju svima isti)mjenjajuci kemiju u tvom mozgu, tako da ces ti ostati sa svim tvojim problemima koje imas sada ali ces biti'veselija'i bolit ce te cipela za sve :)sad ako ti zelis'odmorit se'od simptoma hipotireoze,provaj. ja sam protiv'drogiranja'mislim da time nista ne postizes jer prvo tvoj problem nije manjak serotonina nego stitnjaca, drugo kad jednom prestanes uzimat prozac ili drugi antidepresiv kazu da u mozgu ostaje optimalna razina serotonina do dvije godine i onda kad se tvoj mozak navikne na to'blagostanje'?
kad stavis pod kontrolu hipotireozu osjecat ces se bolje.u medjuvremenu mozes otici kod psiholga umjesto prozaca,jer mi se cini da si osjetljiva osoba i da se jako puno brines pa se bojim da jednom kad ti hormoni budu u redu neces uspijet zaboravit ovaj period u kojem si se lose osjecala.
o antidepresivima mozes citati na'psihologiji'pa i ovdje na
'zdravlju'jer depresija je cesta kod kronicnih bolesti.

nekidan sam napisala da sam nacula o drugom lijeku za hipotireozu, rijec je o trijodtironinonu (T3). trazila sam po netu i vidjela da se u hrvatskoj ne koristi. kad smo vec kod depresije,nasla sam jedan clanak o uspjesnom lijecenju tvrdokorne depresije s T3 kod ljudi koji nemaju probleme sa stitnjacom(americka istrazivanja)
u italiji ga daju kod teske hipotireoze jer brzo djeluje i poneki dr ga prepise kad i pored eutiroxa osoba se ne osjeca dobro,ali rijetko. nije praktican uzima se i vise puta na dan i za razliku od T4 ostaje u organizmu samo dva dana(T4 14 dana)skuplji je od eutiroxa tako da se to vjerovatno ne isplati besplatno davati kronicnim bolesnicima.uglavnom se koristi kombinirano s eutiroxom i ima to antidepresivno djelovanje koje se odrazava fizicki i psihicki.

clarity
13.12.2006., 02:23

uloga je da su antitjela uzrok hipotireoze, zbog njih stitnjaca radi manje. pitaj tvog specijalista, ako ih nisi nikad vadila vjerovatno je zbog tog jer nisu nikad posumnjali da je to uzrok tvoje hipotireoze.

ayica
13.12.2006., 10:19
Uzimam Life Force od Source Naturals, preko www.betterlife.com i super sam zadovoljna, kosa mi je kvalitetnija i gušća nego ikad.

Hvala ti na preporuci, budem probala :)

Mislim, isto sam u fazi hipotireoze, i MORAŠ uzimati vitamine. Kupi si i sok od aloje (onaj talijanski) i napravi kuru. Sve ti to pomaže da ti tijelo izdrži.

Sad sam se sjetila da sam prošle godine pila sok od aloje, ali od onih Forever Living (mislim da je to američka firma) i bio mi je dobar.
No, ono kaj mene buni kod svih tih imuno boostera je da svi ti proizvodi podižu imunološki sustav, dakle utječu i na antitijela. Pa se onda pitam da li utječu i na ova "zločesta" tj. auto antitijela koja mi uništavaju štitnjaču?:confused:

Z e t t a
13.12.2006., 14:30
prozac ce te'dignut'(ako ti odgovara,jer antidepresivi imaju nuspojave prvih tjedana i ne odgovaraju svima isti)mjenjajuci kemiju u tvom mozgu, tako da ces ti ostati sa svim tvojim problemima koje imas sada ali ces biti'veselija'i bolit ce te cipela za sve :)sad ako ti zelis'odmorit se'od simptoma hipotireoze,provaj. ja sam protiv'drogiranja'mislim da time nista ne postizes jer prvo tvoj problem nije manjak serotonina nego stitnjaca, drugo kad jednom prestanes uzimat prozac ili drugi antidepresiv kazu da u mozgu ostaje optimalna razina serotonina do dvije godine i onda kad se tvoj mozak navikne na to'blagostanje'?

E, upravo to i ja mislim i drago mi je što se slažemo ;) Otvorila sam temu "Prozac i štitnjača" jer sam načula da ima onih kojima je to promijenilo njihovo depresivno stanje uzrokovano hipotireozom. Ali osobno sam protiv ikakvog uzimanja antidepresiva dok god stanje ne postane krajnje alarmantno i dok god ne preostaje ni jedna druga solucija :top:

dugi_dugi2
13.12.2006., 21:40

Sad sam se sjetila da sam prošle godine pila sok od aloje, ali od onih Forever Living (mislim da je to američka firma) i bio mi je dobar.
confused:

Ako želiš, pošalji mi na PP tvoj tvoj broj ili broj osobe koja dila Forever da eventualno moooožda kupim od Forevera AloeVeru.

dugi_dugi2
13.12.2006., 21:48
Što se tiće antidepresiva, ja sam bio na Seroxatu i još nekom kojeg se ne mogu sjetiti. Desna strana lica i vilica su mi se grčili, pa sam ih morao trljati i pod seroksatom i pod onim drugim antidepresivom kojega sam ustvari pio prije Seroxata.

I hvala Bogu i svim Njegovim svecima, odavno sam se skinuo sa svih psihotropnih lijekova. Tek, rijetko kad uzmem Oxazepam. Daj bože da ih nitko ne mora koristiti. Nevolje sa vilicom i licem su mi prestale čim sam prestao uzimati antidepresive.

To što mi se dogodilo, bi li se to moglo nazvati početkom tardivne diskinezije? Čuo sam da TD prouzrokuju samo antipsihotici. A ne i antidepresivi. Pa mi je sve to malo čudno.

hooray
14.12.2006., 10:44
Vidim poceli ste pisati o antidepresivima, nisam ni razmišljala o tome, ali ja sam u pocetku skupa sa eutyroxom od lijecnika opće prakse dobila antidepresiv sa uputom da pijem prvih mjesec ili dva dok mi se ne stabiliziraju hormoni,
dobila sam neki coaxil i malo je pomoglo
cini mi se kao dobra nadopuna, ali nikako zamjena za lijecenje stitnjace ili hormone

Z e t t a
14.12.2006., 15:17
dugi_dugi2, mislim da otopinu aloe vere imaš za kupiti u svim DM dučanima i da dođe oko 150 kn. Čula sam da je djelotvorna.

hooray, eto, baš mi je drago što si to podijelila s nama. Činjenica je da je dobro možda uzeti neki lagani antidepresiv na mjesec-dva dok se stanje sa štitnjačom ne popravi. Još ako je po preporuci liječnika i ako ne traje više od dva mjeseca, tim bolje. Jer jedno je čekati dva-tri i više mjeseci da se pogodi prava doza hormona i raditi sve na pola snage, a drugo dati si neki poticaj sa strane i biti u normalnom radnom naponu.

ayica
15.12.2006., 10:22
Ako želiš, pošalji mi na PP tvoj tvoj broj ili broj osobe koja dila Forever da eventualno moooožda kupim od Forevera AloeVeru.

Kupila sam taj aloe prošle godine od neke mamine frendice koja se bavila time, ali se više ne bavi... tak' da nemam od koga to naručiti više. Ali mislim da sam vidjela takav isti Aloe Vera gel u jednoj ljekarni kod Doma sportova, pa ću ići tamo pogledati. Javim ti ako je to taj od Forever Living!

Arijela
16.12.2006., 02:13

No, ono kaj mene buni kod svih tih imuno boostera je da svi ti proizvodi podižu imunološki sustav, dakle utječu i na antitijela. Pa se onda pitam da li utječu i na ova "zločesta" tj. auto antitijela koja mi uništavaju štitnjaču?:confused:

To ti nitko ne zna točno reći. Ni homeopati ni holistički liječnici, a ovi ordinarni još manje. Ja se davim u ehinacei jer me spašava od prehlada, imam takav posao da si baš nemrem dopustiti prehlade, a često me uhvate. Aloja ne podiže imunitet na takav način i mislim da nemre štetno utjecati na štitnjaču. Vjerujem i da uzimanje ehinaceje kad ti treba ne šteti. Ne treba pretjerivati i uzimati razne preparate istodobno.

Ja upravo sad pijem aloju baš zato da uklonim antitijela jer su mi se opet pojavila. I pijem razne čajeve isto za imunitet, ali to su neven i još neke biljke, vjerujem da to isto ne diže antitijela.

Ono kaj je jako malo poznato, a važno:

SOJA I SOJINI PROIZVODI USPORAVAJU RAD ŠTITNJAČE, KAO I ZELJE. Ne pijte sojino mlijeko ako imate hipotireozu!!!

Arijela
16.12.2006., 02:14

Ne. Nekad ostaje vunica u glavi i dalje, a nekad sve super.

Arijela
16.12.2006., 02:20
E, upravo to i ja mislim i drago mi je što se slažemo ;) Otvorila sam temu "Prozac i štitnjača" jer sam načula da ima onih kojima je to promijenilo njihovo depresivno stanje uzrokovano hipotireozom. Ali osobno sam protiv ikakvog uzimanja antidepresiva dok god stanje ne postane krajnje alarmantno i dok god ne preostaje ni jedna druga solucija :top:

Ne znam ima li to šire značenje, nisam depresivan tip, nego anksiozan, pa sam imala probleme s lupanjem srca i ružnim snovima, nervozom i čudesima. Riješila sam to s kurama od pola tablete Xanaxa 0.25

Ako uzmem više, spava mi se i grogi sam, pa to napravim samo ako imam neki javni nastup ili nekaj kaj me zbilja uzrujava. Ali s ovom minimalnom dozom sam sve riješila, a nisam pospana, obzidam se od problema, digne mi raspoloženje i malokad mi lupa srce. Napravim pauzu kad sam na odmoru ili kad si mogu dopustiti da sam dulje vrijeme opuštena, čisto da se ne naviknem.

Možda je stvar u malim dozama redovito uzimanima.

clarity
16.12.2006., 12:12
Ono kaj je jako malo poznato, a važno:

SOJA I SOJINI PROIZVODI USPORAVAJU RAD ŠTITNJAČE, KAO I ZELJE. Ne pijte sojino mlijeko ako imate hipotireozu!!!

hvala ti na ovom postu, nisam se sjetila povrca kojeg su mi preporucili ne jest: da to je zelje , brokoleti i sl.
isto tako i soja i njeni proizvodi.

i ne jest nista sto sadrzi vlakna u prvom djelu dana (voce zitarice itd) da bi se omogucila asimilacija eutiroxa.

aloe vera ? ja sam pila sok od aloe vera par mjeseci i osim djelovanja na probavu nisam primjetila nista drugo. a onda sam razmisljala kao @ayica- sto je s antitjelima. sad aloe vera je imunostimulant--sto nama s haschimotom ne treba. ali je isto tako i imunomodulator--sto nam treba. i jos jedna stvar stimulira i rad stitnjace.
pitala sam imunologa i nije mi dao nikakav konkretan odgovor. rekao mi je da su za nas (hashimoto) preporucljiviji antioksidanti (smanjuju i antitjela) znaci vitamin A C D i pogotovo selenij i kad smo podlozniji virozama i slicno trebamo uzet imunomodulatore. tako da sam ja odustala od aloe .

Kent
16.12.2006., 12:54
Ovo za soju sam i ja pročitala...pa mi je bilo čudno. Uf, ja ponekad pijem sojino mlijeko ...neću više

clarity
16.12.2006., 14:50
Ne znam ima li to šire značenje, nisam depresivan tip, nego anksiozan, pa sam imala probleme s lupanjem srca i ružnim snovima, nervozom i čudesima. Riješila sam to s kurama od pola tablete Xanaxa 0.25

Ako uzmem više, spava mi se i grogi sam, pa to napravim samo ako imam neki javni nastup ili nekaj kaj me zbilja uzrujava. Ali s ovom minimalnom dozom sam sve riješila, a nisam pospana, obzidam se od problema, digne mi raspoloženje i malokad mi lupa srce. Napravim pauzu kad sam na odmoru ili kad si mogu dopustiti da sam dulje vrijeme opuštena, čisto da se ne naviknem.

xanax razvija i fizicku ovisnost.tako da ne misli da si ''sve rjesila'' jednog dana ta doza ti nece biti dovoljna.anksioznost se uspjesno rijesava psihoterapijom , suprostavljanjem sa stvarima koje te plase ili uzrujavaju.bjezanje od problema ili obzidavanje kako kazes, samo odmaze.

Mrtva mrkva
16.12.2006., 16:11
Ovo za soju sam i ja pročitala...pa mi je bilo čudno. Uf, ja ponekad pijem sojino mlijeko ...neću više
Ma mos mislit. Ne pada mi na pamet odreci se soje i fraktalnog povrca samo zato sto mi malo usporava rad stitnjace. Ne bi da ga jedem svaki dan pa da mi moze ne znam kako nastetiti... :rolleyes:

tough_cookie
16.12.2006., 18:46
aloe vera ? ja sam pila sok od aloe vera par mjeseci i osim djelovanja na probavu nisam primjetila nista drugo. a onda sam razmisljala kao @ayica- sto je s antitjelima. sad aloe vera je imunostimulant--sto nama s haschimotom ne treba. ali je isto tako i imunomodulator--sto nam treba. i jos jedna stvar stimulira i rad stitnjace.
pitala sam imunologa i nije mi dao nikakav konkretan odgovor. rekao mi je da su za nas (hashimoto) preporucljiviji antioksidanti (smanjuju i antitjela) znaci vitamin A C D i pogotovo selenij i kad smo podlozniji virozama i slicno trebamo uzet imunomodulatore. tako da sam ja odustala od aloe .

clarity, kako ti je djelovala aloe vera na probavu?

otkud ti sve ove informacije o imunostimulantima i imunomodulatorima? od imunologa? a kako si k njemu dosla? tko te poslao? endokrinolog?

Arijela
17.12.2006., 13:40
xanax razvija i fizicku ovisnost.tako da ne misli da si ''sve rjesila'' jednog dana ta doza ti nece biti dovoljna.anksioznost se uspjesno rijesava psihoterapijom , suprostavljanjem sa stvarima koje te plase ili uzrujavaju.bjezanje od problema ili obzidavanje kako kazes, samo odmaze.

Riješila sam ja svoje strahove, ali ne možeš ukloniti stresore recimo na poslu, ako imaš nadređenu osobu koja je psihopat. To je nepromjenjivo. Prednosti posla su još uvijek veće od tog psihopata, pa ne kanim samo tako otići. Mislim da su moje arit mije posljedica hormonalne neravnoteže, i umjesto bilo čega drugoga, pola xanaxa mi to savršeno rješava. Rekla sam da radim pauze, pa mi se organizam iščisti, tako da stalno ostajem na toj dozi, koja se pokazala jedina učinkovita jer cijela tableta prejako djeluje, tj. ne volim biti zdrogirana i pospana, a od polovice to nisam.

Netko drugi će te probleme riješiti nečim drugim, samo sam htjela reći kak sam sretna kaj sam riješila tahikardije, jer je to bilo strašno - sediš, i odjedanput ti srce lupa 120 (mislim uopće bez vidljivog razloga). I nesanice i noćno znojenje je tu uključeno.

Arijela
17.12.2006., 13:43
Ma mos mislit. Ne pada mi na pamet odreci se soje i fraktalnog povrca samo zato sto mi malo usporava rad stitnjace. Ne bi da ga jedem svaki dan pa da mi moze ne znam kako nastetiti... :rolleyes:

Stvar je u tome kaj je soja precijenjena. Ako je ne koristiš, niš se lošega neće dogoditi. Ima hrpa drugog povrća koja je i te kak korisnija.

A za brokulu sam jako sretna, jer mi je odurna ionak, pa sam sretna kaj mi je zabranjena :rofl:

Mrtva mrkva
17.12.2006., 18:26
Stvar je u tome kaj je soja precijenjena. Ako je ne koristiš, niš se lošega neće dogoditi. Ima hrpa drugog povrća koja je i te kak korisnija.

A za brokulu sam jako sretna, jer mi je odurna ionak, pa sam sretna kaj mi je zabranjena :rofl:
Ma ja soju jedem tako rijetko, jednom u dva tri mjeseca, a to je tako malo da mi ne pada na pamet odreci se toga. Znam da bih mogla i bez nje, ali ne zelim jer volim jesti raznoliku hranu i tesko mi pada odricanje od bilo cega.

A brokula ti je super fina na kineski, s biftekom i oyster-sauceom :mig:

Kent
17.12.2006., 18:51
kaj i ti imaš hipotireozu?

clarity
18.12.2006., 07:49
Riješila sam ja svoje strahove, ali ne možeš ukloniti stresore recimo na poslu, ako imaš nadređenu osobu koja je psihopat. To je nepromjenjivo. Prednosti posla su još uvijek veće od tog psihopata, pa ne kanim samo tako otići. Mislim da su moje arit mije posljedica hormonalne neravnoteže, i umjesto bilo čega drugoga, pola xanaxa mi to savršeno rješava. Rekla sam da radim pauze, pa mi se organizam iščisti, tako da stalno ostajem na toj dozi, koja se pokazala jedina učinkovita jer cijela tableta prejako djeluje, tj. ne volim biti zdrogirana i pospana, a od polovice to nisam.

Netko drugi će te probleme riješiti nečim drugim, samo sam htjela reći kak sam sretna kaj sam riješila tahikardije, jer je to bilo strašno - sediš, i odjedanput ti srce lupa 120 (mislim uopće bez vidljivog razloga). I nesanice i noćno znojenje je tu uključeno.

ovo nije tema , nema veze s hipotireozom. nemoj me krivo shvatiti i ja patim od anksioznosti.
psihicki problem/simptom koji prati hipotireozu je depresija, dok anksioznost prati hipertireozu.lupanje srca nesanica i sl moze biti simptom hipertireoze kao i simptom neuroze odnosno anksioznosti. tako da je anksioznost ili poslijedica tvog psihickog stanja ili je uvjetovana eutiroxom.
eto samo sam htjela reci da se uvijek lijece uzroci, a to sto ti imas problema na poslu koji ti ipak odgovara ne opravdava tvoje reklamiranje xanaxa.

hooray
18.12.2006., 10:26
...
i ne jest nista sto sadrzi vlakna u prvom djelu dana (voce zitarice itd) da bi se omogucila asimilacija eutiroxa.

...

e vidis da sam ovo znala ranije,
ja budala sam pokusala ici na UN dijetu (po njoj se doruckuje voce), i naravno bilo mi je jako lose, voce ujutro me dotuklo

Z e t t a
19.12.2006., 10:15
Sad vas baš malo čitam i ne mogu vjerovati da prehrana (i to zdrava) toliko može utjecati na štitnjaču. I baš mi je žao da takve stvari liječnici ne govore.
Nisam znala ni za voće ni za soju ni za kupus ni za brokulu. A voooolim kupus i brokulu, šmrc.... Arijela, baš ti hvala na podacima.

Ja se davim u ehinacei jer me spašava od prehlada, imam takav posao da si baš nemrem dopustiti prehlade, a često me uhvate.

E, imam čaj od echinaceje doma, ali ga jako rijetko pijem. Sjećam se da kad bi ga prošle godine popila, djelovao je poput kofeina. Skroz sam zaboravila na njega. Ajd' reci kako često to piješ (piješ li prije doručka na prazan želudac ili nakon obroka) i ne može li ako se konzumira svakodnevno (samo jednom makar) to štetiti?

I pijem razne čajeve isto za imunitet, ali to su neven i još neke biljke, vjerujem da to isto ne diže antitijela.

Vidiš, nikad nisam povezivala hipotireozu s imunitetom kao takvim; uvijek sam mislila da se radi prvenstveno o fiziološkoj promjeni koja utječe prvotno na psihu, što onda čini fizičke promjene organizmu. Ali primjetila sam da kad sam bolesna (neka prehladica ili temperatura), organizam mi je radi štitnjače vidnije oslabljen. Dakle, mi s hipotireozom imamo nešto slabiji imunutet od ostalih, zar ne? Otkrivam li Ameriku? :kokice:

Z e t t a
19.12.2006., 10:24
nisam depresivan tip, nego anksiozan, pa sam imala probleme s lupanjem srca i ružnim snovima, nervozom i čudesima. Riješila sam to s kurama od pola tablete Xanaxa 0.25

Zanimljivo. Ma kod mene je stvar totalno ispremiješana. Ja sam bila i depresivna (prije Euthyroxa), ali bilo je i anksioznosti i hrpa aritmija i nervoze. I sad se sve to javi (da se razumijemo, to je u skroz razumnim granicama - to se izvana na meni ne primjećuje). Ja u biti mislim da je meni ova hipotireoza posljedica hipertireoze koju sam imala godinama (oko 20-e), a nisam ni znala za nju.
Zanimljivo je da su meni aritmije nestale nakon što sam počela piti Euthyrox, nestala je i depresija. Jedino sam još uvijek malo usporena i slabije koncentracije (trenutno pijem 25 mg Euthyroxa) pa kad se stvari događaju sporije nego inače, onda se bezveze živciram.

Z e t t a
19.12.2006., 10:32
anksioznost se uspjesno rijesava psihoterapijom , suprostavljanjem sa stvarima koje te plase ili uzrujavaju.bjezanje od problema ili obzidavanje kako kazes, samo odmaze.

Znači, preporučuješ psihića svima koji imaju problem s anksioznošću? Kako izgleda, tj. što podrazumijeva ta psihoterapija? Kao laika me zanima koliko to može pomoći i znaš li možda nekog dobrog u Rijeci? To se ide na uputnicu ako je u bolnici? A privatnici - koliko koštaju?

tough_cookie
19.12.2006., 23:21
ima li jos netko problema s nocnim znojenjem i moze li se to povezati sa stitnjacom?

hooray
20.12.2006., 10:21
ima li jos netko problema s nocnim znojenjem i moze li se to povezati sa stitnjacom?
nazalost da, do te mjere da moram prati kosu i tusirat se ujutro (iako sam nekad vise voljela navecer) jer inace uopce ne djelujem cisto i uredno ujutro
to mi je pocelo nakon pocetka terapije, valjda se ubrza metabolizam na nacin na koji tijelo nije naviklo
nekad sam zimi trebala debelu pidzamu i dvije deke, a sad spavam u kratkim rukavima i samo sa jednom dekom,
sta ja znam, mozda se smanji kad se naviknem na dozu

tough_cookie
20.12.2006., 10:28
nazalost da, do te mjere da moram prati kosu i tusirat se ujutro (iako sam nekad vise voljela navecer) jer inace uopce ne djelujem cisto i uredno ujutro
to mi je pocelo nakon pocetka terapije, valjda se ubrza metabolizam na nacin na koji tijelo nije naviklo
nekad sam zimi trebala debelu pidzamu i dvije deke, a sad spavam u kratkim rukavima i samo sa jednom dekom,
sta ja znam, mozda se smanji kad se naviknem na dozu

meni je pocelo prije terapije, valjda kako mi je bolest krenula ... joj, nadam se da ce se smanjiti i meni i tebi kad nam pogode dozu.

ja po noci vezem kosu na vrh glave jer mi inace bude sve mokro po vratu i licu, a opet se i po glavi uznojim. prala bih kosu svako jutro ali ne stignem (imam dugu kosu) pa se snalazim s repicima i sl. a ne bih se sad bas sisala zbog toga, iako mi je i to padalo na pamet. i najradije bih spavala u potkosulji i gacama, al onda sve oko sebe smocim pa radije navucem pidzamu. i, da, sto se tice tusiranja i osjecaja cistoce ujutro, nakon tog nocnog "kupanja", nekako si cudno "mirisim". ne prljavo, ali ne bas ni jako fino. :(

hvala na odgovoru, sad mi je lakse kad znam da to mogu povezat sa stitnjacom i nadat se da ce mi terapija pomoci.

drzim fige i tebi!

hooray
20.12.2006., 11:10
..
ja po noci vezem kosu na vrh glave jer mi inace bude sve mokro po vratu i licu, a opet se i po glavi uznojim. prala bih kosu svako jutro ali ne stignem (..

joj i ja slicno radim, i moja je duga i naravno istanjila se i ne stignem ju ni ja oprat svakog dana, a zao mi je kratit ju, ali kad ju perem radim to ujutro da bar jedan dan izgleda cisto jer vec sutradan se nekako slijepi zbog tog znojenja, nije ni pravo zmazana nego samo nekako splasne i izgubi onaj sjaj
to dodaje onom zapustenom dojmu, neko je već napisao da simptomi hipotireoze djeluju ko oni od razuzdanog zivota, tako i ja ujutro izgledam ko da sam tulumarila (fini podocnjaci, nered od kose, los ten, maglica u glavi) a zaspem vec u 10 od umora, da sam bar tulumarila :rolleyes:

tough_cookie
21.12.2006., 08:29
joj i ja slicno radim, i moja je duga i naravno istanjila se i ne stignem ju ni ja oprat svakog dana, a zao mi je kratit ju, ali kad ju perem radim to ujutro da bar jedan dan izgleda cisto jer vec sutradan se nekako slijepi zbog tog znojenja, nije ni pravo zmazana nego samo nekako splasne i izgubi onaj sjaj
to dodaje onom zapustenom dojmu, neko je već napisao da simptomi hipotireoze djeluju ko oni od razuzdanog zivota, tako i ja ujutro izgledam ko da sam tulumarila (fini podocnjaci, nered od kose, los ten, maglica u glavi) a zaspem vec u 10 od umora, da sam bar tulumarila :rolleyes:

@hooray, kak sam ja "friski bolesnik", tek nedavno mi je otkriven tireoiditis, tak da jos nemam feeling sto je od toga od stitnjace a sto nije.

podocnjake, recimo, imam cijeli zivot, ali prije par dana mi se ucinilo da su mi nesto manji :confused: . nisam bas sigurna jesam li to umislila ili ne.

s tenom ista prica, ali to sam sredila, jer su mi nasli i h. phylori, pa odradila terapiju, tak da se crvenilo i pristici smirili, a za boju tena i opcenito zdravlje presla na prirodnu kozmetiku i :top: . kosu cu isto probat prirodnim preparatima i vitamincekima sredit.

jedino za maglicu u glavi nisam nasla lijek ... mislila sam da su mi koncentracija i pamcenje otisli kvragu od starenja (35) al sad vidim da mozda ipak ima nade za mene ;) .

dakle, meni je najveci problem trenutno taj stalni umor, nikako da se probudim, sto mi strasno smeta na poslu, a i doma, jer mi je jedini cilj uvijek zavuc se u krevet i :zzz: .

na probavi jos radim, i to mi je bolna tocka - imala sam tak uredno, ko satic, a sad se mucim ko kristus i nis od svega :(.

a sto se tice znojenja, vec dva dana pijem malo vecu dozu euthyroxa (37,5) i cini mi se da se smanjilo :lux: .

ayica
21.12.2006., 11:19

Bila jučer u ljekarni Kuharić, kod Doma sportova i oni drže Aloe Veru od Forever Living, košta 240 kn :rolleyes:
Mislim da je jeftinija ako se učlaniš kod njih...

clarity
23.12.2006., 21:03
tough cookie aloe vera mi otklonio zatvor, ali samo dok sam ga pila, zato mislim da je bolje jest dvije suhe sljive ujutro.imunologa mi je preporucio moj doktor.
kakvi su ti hormoni? tiroiditis moze na pocetku izazvati hipertireozu.
citala sam da imas i gastritis , on je jedan od mogucih uzroka tiroiditisa i ja sam pravila nalaze za helictobakter

znojenje moze biti i od eutiroxa a tebi se smanjilo s eutiroxom :( dali imate temepraturicu? ja sam isto vezivala kosu ali kad sam prestala prestalo je i ispadanje kose. mislim da je bolje tusirat se ujutro i vise je higijenski jer dok spavamo svi se znojimo (ne da se svi pretjerano znoje)

hooray un dieta je nezdrava i za zdrave ljude :)

tough_cookie
23.12.2006., 21:20
tough cookie aloe vera mi otklonio zatvor, ali samo dok sam ga pila, zato mislim da je bolje jest suhe dvije suhe sljive ujutro.imunologa mi je preporucio moj doktor.kakvi su ti hormoni? tiroiditis moze na pocetku izazvati hipertireozu. citala sam da imas i gastritis , on je jedan od mogucih uzroka tiroiditisa i ja sam pravila nalaze za helictobakter

znojenje moze biti i od eutiroxa a tebi se smanjilo s eutiroxom :( dali imate temepraturicu? ja sam isto vezivala kosu ali kad sam prestala prestalo je i ispadanje kose. mislim da je bolje tusirat se ujutro i vise je higijenski jer dok spavamo svi se znojimo (ne da se svi pretjerano znoje)

hooray un dieta je nezdrava i za zdrave ljude :)

suhe sljive jedem od ljeta i nikakvog utjecaja nisu imale na moju probavu ni onda kad je normalno funkcionirala, ni nakon ove dijagnoze :(

al moram priznati, danas mi je peti dan otkako sam na povecanoj dozi i osim prestanka znojenja, i malo vise zivosti, primijetila sam i poboljsanje stanja na tom planu :cheer: :lux:

hormoni su mi sad, nakon 7 tjedana pocetne "mini" terapije ovakvi: TSH 3,97, T4 122,4 T3 1,86

cekaj, zar gastritis moze biti UZROK? ili si mislila posljedica?
btw, ja sam popila terapiju za helicobacter, zeludac mi se malo sredio, a stitnjaca i dalje po svom.

stvarno se vise ne znojim po noci, prije dva dana nesto mrvicu, ali otkako sam povecala dozu (osim te noci), nista :). temperaturu nisam mjerila, ali mislim da nemam. inace sam se ja uvijek tusirala ujutro, ali nakon ovog znojenja koje sam imala, trebala sam i svako jutro prati kosu sto nikako nisam mogla izvesti.

clarity
23.12.2006., 21:44
t4 122, 4? koje su normalne vrijednosti?
za tiroiditis smo predodredjeni genetski a onda treba neki okidac i to moze biti gastritis.dakle uzrok(tako mi je rekao i endo i imunolog koji me je poslao pravit nalaze izmedjuostalog i za gastritis)
jesi li provala suhe sljive nataste s puno vode ?

clarity
23.12.2006., 22:13
@zetta

http://www.forum.hr/archive/index.php/t-119916.html

http://www.forum.hr/showthread.php?t=119916&page=8

tough_cookie
24.12.2006., 20:22
t4 122, 4? koje su normalne vrijednosti?
za tiroiditis smo predodredjeni genetski a onda treba neki okidac i to moze biti gastritis.dakle uzrok(tako mi je rekao i endo i imunolog koji me je poslao pravit nalaze izmedjuostalog i za gastritis)
jesi li provala suhe sljive nataste s puno vode ?

to sa hormonima ja uopce ne mogu skuzit, nema to puno veze s referentnim vrijednostima, nego se gledaju medjuodnosi pa ako je nesto jako visoko a drugo jako nisko, onda nesto ne valja, a da svi hormoni i dalje budu unutar "dopustenog".

nisam probala sljive s vodom, al zadnjih dana ni ne trebam ;) :cheer:

clarity
24.12.2006., 20:51
to sa hormonima ja uopce ne mogu skuzit, nema to puno veze s referentnim vrijednostima, nego se gledaju medjuodnosi pa ako je nesto jako visoko a drugo jako nisko, onda nesto ne valja, a da svi hormoni i dalje budu unutar "dopustenog".

ne shvacam, znaci da su ti unutar dopustenog ti hormoni t4?? ja gledam moje nalaze e najveca dopustena vrijednost t4 je 20 :confused: (a imam ih di je dopusteno 8, 15 i 18,9)
tsh ti je blizu gornje granice , obicno je granica oko 4,6 ali taj t4 stvarno ne razumijem . ipak su bitne referentne vrijednosti .ne znam na sto mislis kad kazes medjuodnosi. naravno ako su ti hormoni blizu granica bilo donjih ili gornjih moze se posumnjati na nesto , odnosno ako sui hormoni blizu donje granice e tsh blizu gornje moze se posumnjati na hipotireozu ali ne znam koliko je tvoj t4 blizu granice
kakve si nalaze imala prije eutiroxa? koliko antitjela?sto je pokazao ultrazvuk?

hooray
08.01.2007., 08:31
u vecini laboratorija kod nas referentne vrijednosti za T4 su otprilike od 65 do 145, zna varirat malo, ali meni je na vecini nalaza tako , a za TSH 0.4 do 4.5

inace cure kako ste?
ja sam nekako tesko podnijela ove praznike, sve me umaralo,
a i muce me prehlade :(

a i pocelo mi se nesto cudno desavati sa lupanjem srca, vidim da vas je bilo jos sa tim problemom, iako ja to ne bi pripisala anksioznosti, nego vise kao neka aritmija, mislim da cu morati doktoru zbog toga jer me smeta

tough_cookie
08.01.2007., 20:58
u vecini laboratorija kod nas referentne vrijednosti za T4 su otprilike od 65 do 145, zna varirat malo, ali meni je na vecini nalaza tako , a za TSH 0.4 do 4.5

inace cure kako ste?
ja sam nekako tesko podnijela ove praznike, sve me umaralo,
a i muce me prehlade :(

a i pocelo mi se nesto cudno desavati sa lupanjem srca, vidim da vas je bilo jos sa tim problemom, iako ja to ne bi pripisala anksioznosti, nego vise kao neka aritmija, mislim da cu morati doktoru zbog toga jer me smeta

meni je super sad s novom (poduplanom) dozom hormona. stvarno sam se probudila, bolje sam volje i tak. nastojim se ne pretjerivat s planovima i aktivnostima, laganini, da se ne preopteretim. jedino kaj me sad na poslu opet ceka naporno razdoblje, a i neke druge stvari dolaze na red, tako da cu morati pripaziti. al bar sam se za praznike posteno odmorila.

sto se prehlada tice, na proslu novu godinu lezala sam 3 tjedna i nisam htjela dozvoliti da se to ponovi. pa sam cim sam osjetila simptome prehlade, uzimala c vitamin, propolis kapi, med, limun, maxflu, propolis za grlo, pa za nos, pa neka homeopatska zrnca ... ne znam sto sve nisam pojela i popila, ali nisam se razboljela :top: :s

cini mi se da ta aritmija treba znacit da nesto ne stima sa stitnjacom, ili je pocela brze ili sporije raditi, tako da svakako treba cuti doktorovo misljenje. moj dragi je isto prije terapije imao probleme sa srcem (da, nevjerojatno ali istinito, oboje imamo hipotireozu samo razlicitih uzroka).

hooray
09.01.2007., 08:54
...pa sam cim sam osjetila simptome prehlade, uzimala c vitamin, propolis kapi, med, limun, maxflu, propolis za grlo, pa za nos, pa neka homeopatska zrnca ... ne znam sto sve nisam pojela i popila, ali nisam se razboljela :top: :s

cini mi se da ta aritmija treba znacit da nesto ne stima sa stitnjacom, ili je pocela brze ili sporije raditi, tako da svakako treba cuti doktorovo misljenje. moj dragi je isto prije terapije imao probleme sa srcem (da, nevjerojatno ali istinito, oboje imamo hipotireozu samo razlicitih uzroka).

bas mi je drago da ti je bolje :top:

ja sam isto ispila svasta, ali svejedno jos uvijek smrcam i bas me smeta, sad evo pijem echinaceu valjda bu to upalilo,

sto se tice aritmije i nestimanja, moguce, prije mjesec i pol dana sam promijenila dozu, morat cu to prekontrolirat

ako smijem pitati sto je tvom dragom bilo uzrok hipotireoze,
relativno je rijetko da muski imaju hipotireozu

ayica
09.01.2007., 09:48
Evo ja danas dobila nalaze... hormoni su OK, svi u granicama (T3 1,6; T4 112 i TSH 2,91), samo su anti TPO povišena... 41,6 ( a normala je do 12). Na antitijela se ne može utjecati jel' da? Mislim, sad kad ih imam znači da ću ih imati do kraja, samo da li postoji način da se smanje ili im broj uvijek raste?

Ali inače se osjećam prilično dobro :)
Jedino kaj kosa i dalje pada, dobro, možda mrvicu manje, ali ipak :flop:
Idem do doktora ovaj tjedan pa ću vidjeti kaj će mi reći na nalaze...
Inače, kupila sam one tablete što mi je Arijela preporučila (hvala puno :s ) i aloe veru i prvi puta u posljednje 4 godine da sam prošla 12. mjesec bez prehlade ili nečeg goreg :)

Z e t t a
11.01.2007., 16:42
Ljudi, vi koji poznajete djelovanje biljke ehinacea, bih li trebala piti njen čaj ako su mi antitijela nešto povećana? Jer, piše da je odlična za imunološki sustav (kod prehčada, gripa), ali da pogoršava stanje kod autoimunih bolesti. A moja hipotireoza je autoimnuna....onda bolje ne, ha?

Ehinacea "Sadrži fenole, polisaharide i najaktivniji sastojak alkilamid, kojeg u standardiziranom preparatu ima 0,3 posto. Stručnjaci su dokazali da aktivne tvari ehinaceje povećavaju broj limfocita i makrofaga, naših glavnih obrambenih stanica. Potiču proizvodnju interferona, a osobito su aktivne u proizvodnji jedne vrste limfocita, tzv. stanica ubojica, što sve zajedno snažno podupire obrambene snage."

Z e t t a
11.01.2007., 16:43
Ljudi, vi koji poznajete djelovanje biljke ehinacea, bih li trebala piti njen čaj ako su mi antitijela nešto povećana? Jer, piše da je odlična za imunološki sustav (kod prehčada, gripa), ali da pogoršava stanje kod autoimunih bolesti. A moja hipotireoza je autoimnuna....onda bolje ne, ha?

Ehinacea "Sadrži fenole, polisaharide i najaktivniji sastojak alkilamid, kojeg u standardiziranom preparatu ima 0,3 posto. Stručnjaci su dokazali da aktivne tvari ehinaceje povećavaju broj limfocita i makrofaga, naših glavnih obrambenih stanica. Potiču proizvodnju interferona, a osobito su aktivne u proizvodnji jedne vrste limfocita, tzv. stanica ubojica, što sve zajedno snažno podupire obrambene snage."

hooray
12.01.2007., 07:56
bila je koju stranicu ranije rasprava o tim imunostimulatorima i slicnim stvarima,
pa je clarity napisala da je aloa vera mozda pogodnija za hashimoto i imunitet,
ali iskreno, meni je toliko bilo vec dosta prehlada, a nemam jako povisena antitijela pa sam evo riskirala sa echinaceom,
i nesto mi je bolje, koliko je to zbilja pametno ne znam

clarity
14.01.2007., 19:21
bila je koju stranicu ranije rasprava o tim imunostimulatorima i slicnim stvarima,
pa je clarity napisala da je aloa vera mozda pogodnija za hashimoto i imunitet,
ali iskreno, meni je toliko bilo vec dosta prehlada, a nemam jako povisena antitijela pa sam evo riskirala sa echinaceom,
i nesto mi je bolje, koliko je to zbilja pametno ne znam

:confused: ne, ja sam rekla da sam uzimala aloeveru dva mjeseca i da nisam vidjela nikakve promjene osim sto mi je stolica bila uredna dok sam je uzimala. i da mi je imunolog rekao da ne smijem uzimati, zbog hashimota, ni aloe veru ni echinaceu jer,izmedju ostalog,stimuliraju stanice koje proizvode antitjela!! preporucio za prehlade vitamin c, propolis , cesnjak, maticnu mlijec (prepisao mi i jos jedan lijek koji radi na principu cjepiva , kad uspijem prevesti, skuziti sto je, javim)i opcenito vitamin c, d i e te selenij.
endo se nije izjasnio, rekao da su to biljni proizvodi koji uglavnom nemaju nikakvo djelovanje osim placebo efekta.odnosno da ih treba uzimati duze vrijeme da bi imali nekakav efekt i da i nakon duzeg vremena on moze izostati(bilo pozitivan bilo negativan)

hvala. bila sam se malo zbunila jer ja godinama pravim nalaze slobodnih hormona FT3 i FT4 koji su vjerodostojniji, iako je,jednom na eutiroxu, svejedno , bitan je TSH

jednom sam isla kod doktorice koja je mjenjala mog doktora da mi prepise eutirox i spomenula joj to nekakvo preskakanje srca i ona odmah rekla da je to od eutiroxa. drugi put, kod iste, s nekakvom virozom i ona da je to od viroze odnosno temepraturice , treci put isla po neku uputnicu i onda mi rekla da je anksioznost :confused: napominjem da nemam karton tako da ta doktorica me ne poznaje i svaki put kod nje je bio kao da me vidi prvi put. ja mislim da je od svega pomalo, vidi jos jesili u pms jer i povecani estrogeni djeluju na srce, samo sto ako ti to primjecujes mozda stvarno postajes anksiozna.
(ja sam ovdje oslobodjena,kao kronicni bolesnik (hashimoto i hipotireoza) placanja partecipacije za razlicite nalaze i pretrage, ismedju ostalog i za ekg)

javi sto ti je rekao tvoj doktor :)

POZDRAV SVIMA I PUNO ZDRAVLJA U 2007 :kiss:

hooray
26.01.2007., 10:48
evo da malo dignem topic, a i da izvjestim o napretku,
priznajem da nisam isla doktorici za ono lupanje srca, ali s vremenom se smanjilo, bilo je vjerojatno posljedica promjene doze i stresa (ne volim praznike)

a ono sto sam mislila da je prehlada je izgleda alergija,
a isto tako mi je doza koju sad pijem premala, jer sam radila neki dan novu kontrolu TSH i naravno povisen je, i tako, nije mi bas veselo trenutno

uglavnom trebala bi sad poceti piti povecanu dozu, i nadam se nekako da ce mi se ta alergija smiriti kad mi se tijelo malo ubrza,

naporne su mi te promjene doze, nikako da nadju tocno i svaki put me iscrpi ta varijacija

smucek
28.01.2007., 21:54
pozdrav svim od nove forumašice-hipotireoitke(điz,koji izraz)...antitjela pozitivna već 17 god,terapija Euthyrox 6 godina...dvoje djece imam,na u trudnoćama nisam još pila lijek,pa me zanima ima li netko tko jest...velika pusa u usnulu nam žljezdu podno vrata za sve babuška...inače imam iskustva s tim,pa ak neko treba neki savjet,vičite...

hooray
29.01.2007., 09:15
kako to da nisi pila lijek u trudnoci, nije li to opasno za dijete, ili je to bilo prije nego ti je lijek trebao,

mene taj dio u trudnoci bas nekako zabrinjava, cula sam da u trudnoci ako vec pijes lijek treba zapravo veca doza, pa si mislim ako mi je sad tesko naci dozu, kak ce tek onda biti

smucek
29.01.2007., 11:41
...nisam pila jer mi onda još lijek nije trebao...i ja sam bila luda od toga što mi nemogu nać optimalnu dozu,trajalo je 8 mj.dok su mi našli(onda je to bilo 50 mg)...onda se nakon god.dana opet poremetilo...da,vidjela sam da ženama tu na forumu nije jasno kak u jednom vađenju krvi imaju jedan rezultat,u drugom drugi itd(mislim na TSH)...e pa raspitala se ja,jer i meni tako biješe i saznala,cure moje,da vam to ovisi o mjesečnom ciklusu-vadite uvijek krv za hormone u sličnom dijelu ciklusa(menstrualnog,naravno)...

hooray
29.01.2007., 13:06
....da,vidjela sam da ženama tu na forumu nije jasno kak u jednom vađenju krvi imaju jedan rezultat,u drugom drugi itd(mislim na TSH)...e pa raspitala se ja,jer i meni tako biješe i saznala,cure moje,da vam to ovisi o mjesečnom ciklusu-vadite uvijek krv za hormone u sličnom dijelu ciklusa(menstrualnog,naravno)...

kolika moze biti oscilacija,
mislim da bez obzira na ta odstupanja ne moze jednom biti npr. ispod donje granice, a onda poslije preko gornje.
i zasto doktori ne znaju te detalje,
meni je smijesno da azurnije i tocnije informacije dobijem sa foruma umjesto od lijecnika

u to ime fala cure za sve informacije, pomoc i podrsku

ja sam trenutno u fazi napipavanja doze imam nesreću da mi je 50 premalo, a 75 previse i sad pokusavam sa sredinom, ako to ne upali ne znam vise na koliko dijelova bi izrezala onu tableticu,

TetraPak
29.01.2007., 19:20
sto se simptoma tiče - da li je netko možda "osjećao" štitnjaču?
ja imam osjećaj kao da mi je nešto u grlu - što ne mogu ni progutat ni iskašljat! ništa ne boli na dodir. neki dan sam trčala i osjetila neki gadan pritisak u dijelu između vrata i pluća - kao da će mi taj dio eksplodirati.

ne znam što bi to bilo? ima li možda veze sa štitnjačom?

smucek
29.01.2007., 20:01
naravno da može imati veze sa štitnjačom,moja frendica imala je osjećaj da u grlu ima klupko vune,pa se ispostavilo da ima dobroćudno povećane čvoriće...ja bih na tvom mjestu pregledala štitnjaču...
...i još nešto za hooray-6 mj. nakon što mi je reguliran TSH,opet sam kontrolirala hormone i TSH mi je opet bio povišen(6,6),dr.mi je sugerirala da dignemo Euthyrox na 75,medjutim ja sam samoinicijativno još jednom izvadila krv(platila sam u "običnom" Domu zdravlja) i TSH JE BIO UREDAN!...i takav ostao još 2 godine...ja sam se naravno,čudila i pričala o tome s dr.Tomić,no ona mi je rekla da se to zna desiti kod štitnjače koja se polako gasi,ali još pomalo radi(Hashimoto),a i da,kao što sam već rekla,ovisi i o dijelu menstrualnog ciklusa....htjela sam ti samo reći da se ja ne bih toliko bedirala(iako sam inače pesimist) oko terapije 50 ili 75,nego bih neko duže vrijeme pila nižu,pa ćeš vidjeti...možda ti bude dovoljna...što se tiče simptoma,ja sam imala suhe ruke(dr.mi kad dodjem uvijek "popipa"ruke),opadanje kose(ali i nakon izreguliranih hormona-vidjela sam da se svi s tim dosta patite-i ja sam išla dermatologu i na trihogramsku analizu kose,dobila losione i sl,no nije pomoglo...no,bez brige,nisam ćelava,sve što otpadne,meni brzo u vidu"mlade kose"i naraste)i slabu laktaciju,odnosno nedostatak mlijeka pri dojenju,što mi se ne bi desilo da sam već pri dojenu pila th...toliko...ak vam još kaj mogu pomoći,pišite...a meni nek se javi neka koja je pila Euthyrox u trudnoći...

TetraPak
29.01.2007., 21:38
naravno da može imati veze sa štitnjačom,moja frendica imala je osjećaj da u grlu ima klupko vune,pa se ispostavilo da ima dobroćudno povećane čvoriće...ja bih na tvom mjestu pregledala štitnjaču...

da, meni je slično - imam osjećaj kao da sam progutala dlaku koju ne mogu iskašljat.
bilo mi je pomalo smiješno ići kod doktorice zbog toga (a tek mojoj okolini :rolleyes: ), al idem ujutro pa ćemo vidjet.

clarity
29.01.2007., 23:33
smucek u kojem djelu ciklusa je najbolje kontrolirati tsh?
meni je tsh bio 9 i poslije se vratio na svoje, bez podizanja doze.
jednom sam pravila dva nalaza u istom danu i jedan mi je bio 5 drugi 3,8.

hooray da i ja mislim da bi trebala ostati na 50 i kontrolirati jos koji put tsh ako je samo lagano povisen. jeli ti ti mislis da ti je premalo jer se ne osjecas dobro ili zbog toga sto ti je povisen tsh?

sad sam se sjetila jedne doktorice endo od prije 10 i vise godina god. ona mi je bila rekla da kad se ne osjecam dobro (umor slabost i sl) da si sama povisim dozu jedan tjedan za 25 mcg i onda da se vratim na staru.
(jednom je bilo samo vobenola od 100mcg tako da manje od 25mcg se nije moglo proizvesti :) )

meni je tsh sada povisen (prije mjesec dana bio je 5, sad bi trebala ponovno na controlu) lagano se debljam i umirem od hladnoce
dali ste i vi osjetljivi na hladnocu?

smucek
30.01.2007., 09:57
...koliko sam ja shvatila dr,najbolje je kontrolirati izmeju 7.i 17. dana ciklusa,otprilike...normalno,ako je hitno za izvaditi,onda u bilo kojem dijelu,ali je bitno da onda i drugi put kontola bude u istom tom dijelu mjeseca...ak griješim nek me ispravi netko tko bolje zna,mislim,nisam medicinar,ali to sam od njih saznala...meni se nikad nije težina povećavala(inače sam tip koji brzo sagorijeva kalorije)no kad god bi mi se TSH povisio,poremetio bi mi se menstrualni ciklus(skratio na cca 21 dan)obavezno,te osim suhih ruku i ispadanje kose,naoticali bi mi ujutro očni kapci(u smislu da sam jedva otvarala oči kod budjenja)...tako to drage moje...inače,mislim da nema smisla nervirati se oko oscilacija TSH,ako nemamo nikakvih velikih drugih simptoma i ako su T3 i T4 uredni,ipak je TSH hormon kojeg izlučuje hipofiza,ta mala kraljica koja upravlja svim našim hormonima,ali isto tako sluša signale iz cijelog našeg tijela...opet kažem,ako griješim,neka me isprave znalci... jel zaista nitko ovdje nije prebrodio trudnoću uz terapiju?

hooray
30.01.2007., 11:02
...

hooray da i ja mislim da bi trebala ostati na 50 i kontrolirati jos koji put tsh ako je samo lagano povisen. jeli ti ti mislis da ti je premalo jer se ne osjecas dobro ili zbog toga sto ti je povisen tsh?
...

meni je tsh sada povisen (prije mjesec dana bio je 5, sad bi trebala ponovno na controlu) lagano se debljam i umirem od hladnoce
dali ste i vi osjetljivi na hladnocu?

grozno sam se osjecala, zato sam se i isla zaliti,
ista shema umorna, umirem od hladnoce, udebljala sam se valjda tri kile u dva tjedna, samo sam se napuhnula, a da nisam nista drukcije jela a TSH mi je sad na 5,7 (gornja granica je 4,4)

znaci tak mi je sa 50 (a pazila sam i na hranu tj dorucak i sve)
sa 75 mi se TSH spustio na 0,04 i strasno mi je lupalo srce
tak da sam sad na 62,5 (1 i cetvrt one od 50) i nadam se da bu to priblizno ok

smucek
30.01.2007., 11:47
grozno sam se osjecala, zato sam se i isla zaliti,
ista shema umorna, umirem od hladnoce, udebljala sam se valjda tri kile u dva tjedna, samo sam se napuhnula, a da nisam nista drukcije jela a TSH mi je sad na 5,7 (gornja granica je 4,4)

znaci tak mi je sa 50 (a pazila sam i na hranu tj dorucak i sve)
sa 75 mi se TSH spustio na 0,04 i strasno mi je lupalo srce
tak da sam sad na 62,5 (1 i cetvrt one od 50) i nadam se da bu to priblizno ok

uzmi jednu od 50 mg i pol od 25 tako da ne moraš lomiti ?u nedogled...iako mi je čudno da ti je takva razlika u TSH na 50 i 75 mg...možda 50 nisi dovoljno dugo pila(trebalo bi oko 2 mj)...

Cruela
30.01.2007., 12:01
:eek: ja idem sutra na ultrazvuk i punktiranje stitnjace.nalazi hormona su mi gotovi ali ne znam rezultate jer ce me nalaz sutra cekati u ambulanti.
znaci ekipo, sutra u 9 mislite na mene :o

hooray
30.01.2007., 12:24
uzmi jednu od 50 mg i pol od 25 tako da ne moraš lomiti ?u nedogled...iako mi je čudno da ti je takva razlika u TSH na 50 i 75 mg...možda 50 nisi dovoljno dugo pila(trebalo bi oko 2 mj)...

taman je proslo dva mjeseca, jedva sam izdrzala, iz dana u dan mi je bilo sve gore,
i onda sam lijepo otisla na test i javila se teti dokici (privatno naravno), a inace zbunjujem i doktore sa tim oscilacijama

a izvodim te akrobacije sa trganjem tablete da ipak uzimam ravnomjernu dozu svaki dan, a i da ne moram po novu kutiju, nastao bi mi krs sa svim tim malim tableticama da jos moram paziti koja je od koliko mg
u biti je doktorica rekla da uzimam jedan dan 50 a drugi 75, ali sam skuzila da tabletica ima onako u kriz crte i da ju mogu rascetvoriti pa uzimam istu dozu svaki dan, a ukupno ispadne isto ko ona kombinacija

clarity
30.01.2007., 17:45
hooray mislim da sa tsh 0,04 si se trebala vratit na 50. jer mozda onaj tsh 5,7 nije bio realan(stres, ciklus isl) ponavljam ja sam ga imala 9 i nisu mi povisili dozu i nakon mjesec dva se vratio sam u normalu. endocrinolozi kod kojih idem u zadnje vrijeme ne povisuju dozu ako tsh nije bar dvaput veci od normale(10) i ako to ne traje par mjeseci.
ali ja sad nakon mnogo godina kad se ne osjecam dobro povisim sama sebi dozu na jedan tjedan po preporuci moje prve doktorice, buduci da se sada moze povisit za 12,5mcg, ona mi je bila rekla 25.

smucek moje prijateljice su prosle trudnocu s eutiroxom , s konjskim dozama, kontrolirale hormone svakih 20,30 dana . sto te konkretno zanima da ih pitam?

clarity
30.01.2007., 18:05
:eek: ja idem sutra na ultrazvuk i punktiranje stitnjace.nalazi hormona su mi gotovi ali ne znam rezultate jer ce me nalaz sutra cekati u ambulanti.

sretno
iako ne znamo zasto ides na te preglede i sto ces punktirati
pa nam javi

smucek
31.01.2007., 10:26

sto je bilo na UZV Ezope?

Cruela
31.01.2007., 14:20
bila na uzv ali bez punktiranja jer dok kaze da je kvrzica mala i da jos nema potrebe za punktiranjem.nalaz jos nemam jer ce mi poslati postom a dr nije bio pricljiv,na bilo koje pitanje je odgovarao "nije to strasno" i slicno.l vidjet cu kada stigne nalaz.

smucek
01.02.2007., 10:48
hooray mislim da sa tsh 0,04 si se trebala vratit na 50. jer mozda onaj tsh 5,7 nije bio realan(stres, ciklus isl) ponavljam ja sam ga imala 9 i nisu mi povisili dozu i nakon mjesec dva se vratio sam u normalu. endocrinolozi kod kojih idem u zadnje vrijeme ne povisuju dozu ako tsh nije bar dvaput veci od normale(10) i ako to ne traje par mjeseci.
ali ja sad nakon mnogo godina kad se ne osjecam dobro povisim sama sebi dozu na jedan tjedan po preporuci moje prve doktorice, buduci da se sada moze povisit za 12,5mcg, ona mi je bila rekla 25.

smucek moje prijateljice su prosle trudnocu s eutiroxom , s konjskim dozama, kontrolirale hormone svakih 20,30 dana . sto te konkretno zanima da ih pitam?

skroz se slažem tobom glede savjeta za hooray...TSH je jako ovisan o ciklusu,a veća doza tablete više smeta nego niža...ja bih isto tako napravila...e,da glede trudnoće...samo me zapravo ovo zanimalo,koliko često su išle na kontrolu,ak bum kaj još imala,se javim slobodno...?

ezope ne brini glede kvržica,frendica ima već par godina 3 kvržice koje su premale pa ih ne žele punktirati...niš ne pišeš o ostalim simptomima...ili ja nisam vidjela

...e,kad si pomislim kak bi bilo supać da nemam štitnjaču koja se gasi,onda se utješim kak je ovima s hipertireozom...to je fakat,meni se čini veći bed...znam dvije žene koje to imaju...između ostalog stradali su im i živci...

hooray
01.02.2007., 13:00
a nista probat cu se kroz par dana vratiti na staru dozu pa cu vidjeti,
imam za mjesec dana onu redovnu kontrolu, ali problem je da mi je jako tesko izdrzati ove faze kad mi fali hormona jer mi to jako utjece na koncentraciju,
a nazalost posao mi je vezan za ucenje i ubije me ta paucina na mozgu

znam i da je malo problematicno sto istovremeno slusam dva doktora, ali nemam love da uvijek idem privatno, a za doc do ovih na socijalno uvijek izvodim neke akrobacije

provincijalka_24
08.02.2007., 10:30
....evo da i ja upitam vezano za ovo....ako mi netko moze odgovoriti please...

...jucer sam bila na ultrazvuku stitnjace, nakon sto su mi nalazi pokazali da mi je TSH ogroman...20 cak....:(

...dobila sam tabletice, za svaki dan i pocela sam jutros piti....isto tako nikakvih dodatnih informacija nisam dobila....u biti nisam ni sanjala da ce bezazlena vrtoglavica i stres na poslu prouzrokovati ovakav epilog....:(

...ako mi mozete objasniti jel preopasan moj 20-brojcani nalaz...i hoce li biti ok s terapijom lijekovima...jer sam plasljivac inace...i nikad nikakvih bolesti nisam imala...ni gripu cak....i sad ovo....puf....

clarity
08.02.2007., 18:28
....evo da i ja upitam vezano za ovo....ako mi netko moze odgovoriti please...

...jucer sam bila na ultrazvuku stitnjace, nakon sto su mi nalazi pokazali da mi je TSH ogroman...20 cak....:(

...dobila sam tabletice, za svaki dan i pocela sam jutros piti....isto tako nikakvih dodatnih informacija nisam dobila....u biti nisam ni sanjala da ce bezazlena vrtoglavica i stres na poslu prouzrokovati ovakav epilog....:(

...ako mi mozete objasniti jel preopasan moj 20-brojcani nalaz...i hoce li biti ok s terapijom lijekovima...jer sam plasljivac inace...i nikad nikakvih bolesti nisam imala...ni gripu cak....i sad ovo....puf....

pa sad s tableticama ce se brzo spustiti tsh . bilo bi opasno da se ne lijecis. meni najveca vrijednost tsh je isto bila 20 i smanjen ft3. koju dozu eutiroxa su ti prepisali?i kakav ti je nalaz uzv?
ne brini se. imas hipotireozu, napravi sve preglede , otkrij uzroke... i uzimaj redovno eutirox barem pola sata prije dorucka.

provincijalka_24
09.02.2007., 06:56
pa sad s tableticama ce se brzo spustiti tsh . bilo bi opasno da se ne lijecis. meni najveca vrijednost tsh je isto bila 20 i smanjen ft3. koju dozu eutiroxa su ti prepisali?i kakav ti je nalaz uzv?
ne brini se. imas hipotireozu, napravi sve preglede , otkrij uzroke... i uzimaj redovno eutirox barem pola sata prije dorucka.

...zbog vrtoglavice i stalnog umora i stresa, mama me odvela na pretrage...i mudri doktor je rekao ma kao samo cemo krvnu sliku uradit i nea brige...sigurno sam kao anemicna i statigajaznam(bajdvej zeljezo mi ko u konja :)...al mama bila uporna (jer mi je djed umro od karcinoma stitnjace) i navalila da mi urade i stitnjacu...i tamo TSH 20...(t3 i t4 uredni) i odmah me uputio na uzv...buduci da se sve desavalo brzo uzv smo uradili u bolnici, a ne privatno...pa mi je dr. rekao..."hmmm...da..gledaj...to je stitnjaca...i da, morat ces pit tablete, nije opasno, al je nepovratno..."...i to je to, evo ti tablete i baj baj....ja ono paf...nit znam sta mi je nista...odgonetavajuci sa recepta skuzim hipotireozu...i jucer pocela piti letrox...po pola pilulice ujutro...a o nuspojavama, problemima, eventualnim komplikacijama ne znam nista....tek na forumu uvidjeh da je to bolest....ono bas bolest...i neki komentari me prepali...ne znam sto da ocekujem....uglavnom ici cu privatno sad koji dan bar da se malo porazgovaram s nekim...eh...i da mi nije mame bilo...:) ko zna koliko bi to djirala okolo, ne znajuci....i misleci po strucnosti mog doktora da je "zeljezo" il niski tlak....:( i imam 24 godine....ako ce pomoci...i panicar sam veliki:)

hooray
09.02.2007., 12:19
cuj niski tlak zna biti uzrokovan hipotireozom, vecina tih simptoma ce ti se sad smanjiti ili nestati,
i nemoj se uzrujavati previse,
ovi komentari na ovom topicu cesto nastanu u trenutku krize (bar znam da je tako moj slucaj)
procitaj i saznaj sto vise o bolesti koja te muci da bi znala sto te moze uloviti i lakse ces se nositi sa nekim simptomima,
bitna je redovita kontrola i da redovito uzimas letrox,
moze ti se desiti da ti treba podesavanje doze kao sto se svima nama desilo, ali nije ni to toliki problem,
izaberi nekog doktora u kojeg ces imati povjerenja i kojeg ces moci gnjaviti kad ti nije dobro i bit ce sve ok

hooray
09.02.2007., 12:24
e da inace ja sam ipak ostala pri onoj malo vecoj dozi i puno mi je bolje,
a uspjela sam uci u trag i svom problemu sa prehladama/alergijama
izgleda da imam nekakvu preosjetljivost na histamin (nije prava alergija, ali ima te simptome) i da trebam izbjegavati neke vrste hrane (naravno to je upravo ono sto najcesce jedem pogotovo kad sam umorna, tipa cokolada, sir ..i sl.) ali izgleda da to sve skupa nije povezano sa stitnjacom,
napredujem :D

clarity
09.02.2007., 19:06
@provincijalka kako ti je vec rekla hooray, nemoj se brinut. idi redovno na kontrolu i redovno uzimaj tabletice. i ako mozes idi privatno, smijesno mi je to da ti nisu nista rekli i da si sama po receptu skontala o cemu se radi.

@hooray za niski tlak zbog hipotireoze nisam znala. na prethodnim stranicama se bio javio jedan decko kojem su kasno dijagnosticirali hipotireozu i izmedju ostalih sr... imao je visok tlak ako se dobro sjecam. ja imam uglavnom niski ali nisam to povezala sa stitnjacom.

bas mi je drago da se dobro osjecas :)

lala
09.02.2007., 19:41
Evo i mene, čini mi se.:zubo:

Nisam to očekivala, al dobro:
TSH povećan...je li i vama svima onda Tgat preko negativne granice (MS-AT na granici)?
T3, T4 su o.k.
Ne mogu brzo do svog endokrinologa, da nađem drugog ili mogu čekati?
Imam PCOS itd, cirkus sa šećerom pa me ovo bedira:flop:

clarity
09.02.2007., 21:19
Evo i mene, čini mi se.:zubo:

Nisam to očekivala, al dobro:
TSH povećan...je li i vama svima onda Tgat preko negativne granice (MS-AT na granici)?
T3, T4 su o.k.
Ne mogu brzo do svog endokrinologa, da nađem drugog ili mogu čekati?
Imam PCOS itd, cirkus sa šećerom pa me ovo bedira:flop:

dobrodosla u klub :) ne znam koliko mozes cekati ovisi kako se osjecas i dali ti je tsh lagano povisen ili puno povisen i zavisi koliko je to cekanje. 10 dana nece ti nista promjeniti dok 10 mjeseci mogu biti puno.
ne razumijem te skracenice koje si napisala vjerujem da se radi o antitjelima i da dakle imas povisene antitireoglobuline a mozda sam i to pogresno protumacila.i ovi MS-AT nemam pojma sto su.ne znam ni sto je PCOS :confused:

ovdje vecina ima hipotireozu uvjetovanu hashimotovim tiroiditisom
(kronicna upala stitnjace) netko sa vise netko sa manje antitjela.
i s razlicitim simptomima. dosta je toga napisano a mozes uvijek pitati ako ti se ne da traziti. sretno :)

lala
09.02.2007., 22:36
dobrodosla u klub ne znam koliko mozes cekati ovisi kako se osjecas i dali ti je tsh lagano povisen ili puno povisen i zavisi koliko je to cekanje. 10 dana nece ti nista promjeniti dok 10 mjeseci mogu biti puno.
ne razumijem te skracenice koje si napisala vjerujem da se radi o antitjelima i da dakle imas povisene antitireoglobuline a mozda sam i to pogresno protumacila.i ovi MS-AT nemam pojma sto su.ne znam ni sto je PCOS

ovdje vecina ima hipotireozu uvjetovanu hashimotovim tiroiditisom
(kronicna upala stitnjace) netko sa vise netko sa manje antitjela.
i s razlicitim simptomima. dosta je toga napisano a mozes uvijek pitati ako ti se ne da traziti. sretno

Tnx

Je, antitijela su mi povećana (TSH nije puno), pretpostavljam da je Hashimoto radi njih.
A osjećam se grozno:

..:hrk:

:zvrko:(u glavi magla, to me brine najviše)

i

:D :( :D :mad: :D :( :D :D

Pitanje: je li itko imao problema s ovulacijom zbog toga?

clarity
10.02.2007., 15:16
@lala i ja imam maglu u glavi :D zato budi preciznija. problemi s ovulacijom u smislu da ona izostane pa ne mozes zanijeti ili nemas menstruaciju?

na hrvatskim linkovima(kao i na ostalima) uglavnom pise da hashimoto nema nekih simtoma da bolest polako napreduje tako da se ljudi naviknu na njih. i to je tako bilo i meni prvih 6 godina redovno sam kontrolirala tsh i podesavala dozu eutiroxa.simptome sam imala par godina prije dijagnoze i to simptome hipertireoze iste koje opisuju ovdje osobe sa hipo : znojenje, ispadanje kose, umor i slabost, ubrzano lupanje srca i anksioznost itd. kad sam presla u stanje hipotireoze nisam vise imala te simptome i pocela sam s eutiroxom zbog visokog tsh i smanjenog t3. nakon 6 godina ,kad su mi se jako povisila antitijela (preko 3 tisuce) i tsh 20 i pored eutiroxa, pocela sam osjecati simptome hipotireoze: hladnoca, debljanje, tanka kosa (ne ispadanje, jednostavno se promjenila kvaliteta kose) suha koza, umor , obilne menstruacije itd.

lala
10.02.2007., 15:18
@lala i ja imam maglu u glavi :D zato budi preciznija. problemi s ovulacijom u smislu da ona izostane pa ne mozes zanijeti ili nemas menstruaciju?

.
Potpuna dekoncentracija, nikako se "osviježit" kao da mi je tlak pao na 0, ali i jest jako nizak, i,problemi s pamćenjem:flop:

clarity
10.02.2007., 16:31
Potpuna dekoncentracija, nikako se "osviježit" kao da mi je tlak pao na 0, ali i jest jako nizak, i,problemi s pamćenjem:flop:

lalice vidim :D
bila si pitala o ovulaciji :D

diavoletta
11.02.2007., 00:00
:p Večer..evo još jedne sa hypo..Imam jedno pitanje., da li je nekome od vas nakon nekog vremena korištenja euthyroxa tsh pao ispod doljnje granice a hormoni ostali uredni a da vam je doktor preporučio smanjivanje doze? ja sam več 10 mjesec na 100..jer mi je tsh u razmaku od 3 mjeseca sa normalnnog skočio na 69,5.. :horor: i doktor mi kaže da i dalje neka ne smanjujem dozu iako je tsh pao, kaže da je bitno da su hormoni u redu.. Zna li netko o tome nešto više?? E sad sam zbilja zbrljala pitanje, jer stvarno jako često zaboravljam pa dok se sjetim šta sam htjela napisati (reći).. :confused:
p.s. ako netko ne zna kojem liječniku se obratit za štitnjaču, na Vuk Vrhovcu radi dr. Žmire, fantastičan doktor, samo pohvale na njegov rad i pristup pacijentima.. :top: Ja iz Rijeke odlazim kod njega u Zgb na kontrole uz to što i u Ri pratim na nuklearnoj stuaciju (al ovdje te frakaju iz ordinacije za 2 min)..
toliko za prvi put.. :p

clarity
11.02.2007., 00:07
ispod donje granice? znaci da ti je na nuli?

beka
11.02.2007., 08:03
sve sam pročitala i dobila puno interesantnih informacija koje mi liječnik nije uopće prenio. zanima me jel znate možda bi li pomoglo piti dodatni jod...budući da kod hipotireoze ima manjak joda?

diavoletta
11.02.2007., 10:38
ispod donje granice? znaci da ti je na nuli?

ne..doljnja granica je 0,3..a meni je tsh pao na 0,11

diavoletta
11.02.2007., 10:44
sve sam pročitala i dobila puno interesantnih informacija koje mi liječnik nije uopće prenio. zanima me jel znate možda bi li pomoglo piti dodatni jod...budući da kod hipotireoze ima manjak joda?

mislim da nije dozvoljeno uzimati dodatni jod, dovoljna je terapija euthyrox.. :top: ne znam ko ti je dao ideju za to, al nigdje još nisam naišla na takvu informaciju niti ju čula.. :misli:
znam da se ljudi koji imaju hyper liječe sa jodom.. a sa hypo ne ;)

beka
11.02.2007., 15:01
mislim da nije dozvoljeno uzimati dodatni jod, dovoljna je terapija euthyrox.. :top: ne znam ko ti je dao ideju za to, al nigdje još nisam naišla na takvu informaciju niti ju čula.. :misli:
znam da se ljudi koji imaju hyper liječe sa jodom.. a sa hypo ne ;)

ti misliš na radioaktivni jod...
manjak joda je jedan od glavnih uzroka hipotireoze i gušavosti. u japanu npr. gdje jedu puno hranu bogatu jodom....ribe, rakove, alge...uopće nema takve hipo.
ja sam inače još prije nego što sam uopće znala da imam problema s štitnjačom išla na onu pretragu minerala i vitamina u tijelu. i žena mi reće da mi je jod i b vitamin ispod najniže granice i lijepo pita imam li problema sa štitnjačom. a ja nisam tada imala nikakvih vidljiv zdravstvenih problema i nije mi bilo na kraj pameti da je to bio početak.

clarity
11.02.2007., 16:07
ne..doljnja granica je 0,3..a meni je tsh pao na 0,11

meni jesu smanjili kad mi je tsh bio 0,3 ali ja nisam bila u teskoj hipotireozi kao ti, moj tsh je bio 20. pracena si i u zg i u ri, dva misljenja su dovoljna a ako su razlicita smanji dozu,naravno uz kontrolu. mislim da sve ovisi i o tome kako se ti osjecas.kad i ako budes imala simptome hipertireoze vjerovatno ce ti reci da smanjis.

clarity
11.02.2007., 16:47
.
manjak joda je jedan od glavnih uzroka hipotireoze i gušavosti. u japanu npr. gdje jedu puno hranu bogatu jodom....ribe, rakove, alge...uopće nema takve hipo..

manjak joda nije glavni uzrocnik hipotireoze. istina da jod ima znacajnu ulogu , bilo manjak bilo visak.hashimotov tiroiditis je najcesci uzrok hipotireoze iako puno osoba s tom bolescu ne razvije hipotireozu. dobio je ime po japanskom lijecniku hashimoto koji je opisao tu kronicnom bolest jos 1912. bas u japanu gdje ljudi jedu hranu bogatu jodom. i uglavnom je ta bolest cesta u krajevima gdje ima vise joda.

.
ja sam inače još prije nego što sam uopće znala da imam problema s štitnjačom išla na onu pretragu minerala i vitamina u tijelu. i žena mi reće da mi je jod i b vitamin ispod najniže granice i lijepo pita imam li problema sa štitnjačom. a ja nisam tada imala nikakvih vidljiv zdravstvenih problema i nije mi bilo na kraj pameti da je to bio početak.

kako ti je rekla diavoletta kad uzimas eutirox dodatan jod nije potreban, a ako ne uzimas eutirox i ako nemas hashimoto moze ti biti korisno povecati unos PRIRODNOG joda zbog stimuliranja stitnjace.ali mi ti ne mozemo nista tvrditi , pitaj tvog endokrinologa.

beka
11.02.2007., 16:52
pa zato su i onoj djevojci rekli da ne jede brokoli, zelje, soju i još neke namirnice jer one na sebe vežu jod iz organizma.....sad mi baš niš nije jasno:cool:
Jod - i manjak i višak joda mogu uzrokovati hipotireozu. Manjak joda je najčešći uzrok hipotireoze (i gušavosti) širom svijeta, osobito populacije koja živi u planinskim područjima. Visak jodida također može uzrokovati hipotireozu jer sprječava organifikaciju joda te stvaranje T3 i T4 (Wolff-Chaikoffljev efekt). Zdravim osobama se to ne događa već onima s poremećajem štitnjače kao što su pacijenti s kroničnim autoimunim tiroiditisom, nakon djelomičnog odstranjenja žlijezde, terapije radioaktivnim jodom ili subakutnim tiroiditisom bilo kojeg tipa. Višak joda može se unijeti u tijelo različitim tonicima, lijekovima za kašalj, prehrambenim pripravcima, jodnim pripravcima primijenjenim na kožu ili vaginu, lijekovima kao što je amiodaron te radiološkim kontrastnim sredstvima.

s medicinskih stranica

clarity
11.02.2007., 17:29
@beka : ''manjak joda je uzrok-- kod ljudi koji zive u planinama'' - ja ti to shvacam ovako. pliva treba napraviti refresh. koliko ljudi danas zivi stalno u planini i jede hranu siromasnu jodom?jako malo dok oko 4%svjetske populacije ima hashimoto. hipotireoza je najcesce uzrokovana hashimotovim tiroiditisom i tu nije u pitanju manjak joda.

meni je preporuceno ne jesti brokole u kojima sam se davila , i zelje. vidis ja nisam znala da vezu jod , mislila sam da su bogati jodom. u svakom slucaju to meni nista ne govori,ne shvacam na sto ciljas.
isto tako mi je preporuceno paziti na sve te kozmeticke i druge proizvode, odnosno ne koristiti one koji sadrzavaju jod.

eto zakljucili smo da nije dobar ni manjak ni visak joda.

a ti si pitala dali bi trebala uzimati jod , nas dvije smo ti odgovorile negativno iz naseg iskustva i znanja a ti nemoj nista na svoju ruku, pitaj endokrinologa.

diavoletta
11.02.2007., 18:11
Hashimoto tireoditis je autoimuna bolest koja uzrokuje primarnu hipotireozu (jedna od najčeščih vrsta hipotireoze). To je bolest u kojem vlastiti organizam napada svoje stanice u ovom slučaju štitne žlijezde..Dakle nema veze sa količinom joda u organizmu..Ni dan danas se ne zna zbog čega nastaje hipotireoza kao ni hipertireoza.. :confused: Neki navode stres, neki gene a neki slučaj Černobil i radijaciju.. :eek: Uglavnom, nitko nema pojma, al dok god se to uspješno liječi jednom tableticom koja nema neki štetan utjecaj na organizam pa tako ni na jetru, dovoljno je samo prepoznat simptome, dokazat promjene u razini hormona i tsh u krvi i započeti lliječenje koje se redovito treba provodit i redovito kontrolirat razinu hormona.. Hiperica je zeznutija od hipo.. E htjela sam još reć, da mi je doktor što se tiče opstipacije rekao da obavezno svaki dan jedem neš zeleno (blitva, kupus, kelj, poriluk, i sl)..da se ne zezam s tim jer lako može doći do zapetljaja crijeva :mudri: . I nedavno sam saznala od gastrologice da hipotireoza uglavnom povečava loš kolesterol u krvi i začudila se kako je meni njegova razina super..A još jedna loša stvar koju hipo radi su i žučni kamenci (povečana vjerojatnost za nastanak istih) :hebemu:

clarity
11.02.2007., 18:22
@diavoletta mislim da si malo pobrkala, hipotireozi se najcesce zna uzrok: moze biti hashimoto, moze biti nekakav cvoric ili tumor, bolesti hipofize kao sto moze biti urodjena ili uvjetovana manjkom joda itd(mozda se uzrocima ne zna uzrok)ovisno o uzroku zakljucuje se dali je kronicna ili izljeciva. a jod ima veliku ulogu u radu stitnajce.

kod hashimota koji je kronicna autoimuna bolest i najcesci uzrok hipotireoze ne znaju se sa sigurnoscu uzroci, dakle u igri su svi oni koje si navela, stres, genetika(cesto je prisutan kod zenskih clanova obitelji, sto ne znaci da i muskarci ne oboljevaju) stetna zracenja,kao i virusi i bakterije... opet ostaje cinjenica da je hashimoto prisutan u podrucjima gdje ima viska joda a ne u planinama.

diavoletta
11.02.2007., 18:56
@diavoletta mislim da si malo pobrkala, hipotireozi se najcesce zna uzrok: moze biti hashimoto, moze biti nekakav cvoric ili tumor kao sto moze biti urodjena ili uvjetovana manjkom joda itd(mozda se uzrocima ne zna uzrok)ovisno o uzroku zakljucuje se dali je kronicna ili izljeciva. a jod ima veliku ulogu u radu stitnajce.

kod hashimota koji je kronicna autoimuna bolest i najcesci uzrok hipotireoze ne znaju se sa sigurnoscu uzroci, dakle u igri su svi oni koje si navela, stres, genetika(cesto je prisutan kod zenskih clanova obitelji, sto ne znaci da i muskarci ne oboljevaju) stetna zracenja,kao i virusi i bakterije... opet ostaje cinjenica da je hashimoto prisutan u podrucjima gdje ima viska joda a ne u planinama.

Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tiroiditis, kronična upala štitnjače. To je autoimuna bolest kod koje, zbog greške u prepoznavanju, organizam stvara protutijela na različite sastavne dijelove štitnjače. Ta protutijela postepeno dovode do nepovratnog oštećenja štitnjače i polaganog slabljenja njene funkcije. Općenito su autoimune bolesti oko sedam puta češće u žena, nego u muškaraca pa je tako i s ovom bolešću. Mogu biti zahvaćene sve dobne skupine, a vrlo često postoji i familjarna predispozicija. Zahvaća nekoliko postotaka pučanstva, nešto češće žene od 40-60 godina.Hipotireoza rijetko može biti uzrokovana bolestima hipofize i hipotalamusa (sekundarna i tercijarna hipotireoza). Mogu je uzrokovati i zračenje vrata, neki lijekovi itd.

Hipotireoza je stanje nedovoljnog lučenja hormona štitnjače. Najčešći uzrok primarne hipotireoze je nedostatak joda u prehrani (endemska gušavost), dok je u neendemskim područjima većina hipotireoza uzrokovana kroničnim autoimunim upalnim procesom (Hashimotov tiroiditis). U Hashimotovom tiroiditisu imunološki sustav prepoznaje vlastite strukture (tiroidna peroksidaza, a rjeđe tireoglobulin) kao tuđe i na njih reagira stvaranjem protutijela. Ostali uzroci hipotireoze su kirurško uklanjanje štitnjače (subtotalna ili totalna tireoidektomija), liječenje hipertireoze radioaktivnim jodom (unutarnje zračenje), vanjsko zračenje štitnjače (npr. zbog tumora), defekt u proizvodnji hormona štitnjače (poremećaj organifikacije jodida), zamjena tkiva štitnjače tumorskim tkivom (limfom), uporaba lijekova poput litija ili interferona. Uzroci sekundarne odnosno tercijarne hipotireoze su bolesti hipofize (manje od 5% svih hipotireoza) odnosno hipotalamusa.

tako kažu na dva linka o štitnjači:cool:

clarity
11.02.2007., 19:17
pa zasto si me quotala? :D ja sam mojim rijecima napisala ono sto si ti kopyrala a u odgovoru beki napisala sam da ta tvrdnja da je manjak joda najcesci uzrok danas ne stoji jer je najcesci uzrok hashimoto a velikoj vecini pucanstva je danas dostupna hrana bogata jodom(i u planinama) trebala si quotati sama sebe tamo gdje si napisala da jod ne igra nikakvu ulogu...

ne daj se zbunit,na internetu mozes svasta procitati . dovoljno je nekad misliti svojom glavom i pored maglice :D

lala
11.02.2007., 19:25
lalice vidim :D
bila si pitala o ovulaciji :D

:lol: Vidiš? A nitko mi ne vjeruje (cijeli život sam ubrzana, prije bi se reklo da imam hiper).
PCOS je sindrom policističnih jajnika, ne zna im se točan uzrok ali ja sam uvjerena u stres(u svom slučaju) .
Zapravo nešto mi s hipofizom ne valja pa otuda i Hashimoto, valjda, došao je zadnji, nakon PCOS-a, problema s šćerom.

Vezano uz prehranu: tako sam se razočarala kad sam vidjela brokule na popisu zabranjenih:flop: , ja ih naime jedem preko svake mjere(4-5 puta tjedno, na 1000načina), pa breskve (omiljeno voće) i kupusi (to mi je sve za skidanje kilaže, kolesterola) ma začarani krug, svejedno ću ih jesti, osim ak mi baš ne zabrane, možda malo manje.

Vježbate li vi i pomaže li to što?

clarity
11.02.2007., 19:45
@lala :D bas sam mislila na tebe i na maglicu dok sam pisala prethodni post. i ja sam isto jelu brokule svaki dan a sada jednom tjedno.ja ne znam tocno zasto ne treba jest brokule(maglica :D ) meni je to dr preporucio zbog slabog asimiliranja eutiroxa bila sam na velikoj dozi i tsh je bio svejedno povisen. a breskve? zar se ni one ne smiju jesti?

diavoletta
11.02.2007., 21:47
:o u biti sve se najviše svodi na puka nagađanja s malom dozom konkretnih saznanja i pretpostavki o bolestima štitnjače..najviše me impresionira kad nešto pitaš doktore pa ti daju politički odgovor tipa., pa mi mislimo, pa šta vi mislite kolega, pa moglo bi biti..sve u svemu jedno veliko ništa :no:
kažem jedino na Vuk Vrhovcu su me oduševili.. :cheer:

a i dobila sam jedan, čini mi se dobar savjet.. Da kad idem kod drugih specijalista, radi nekih drugih stanja bolesti ili sličnog da im ni ne spominjem štitnjaču, jer svi da vole sva stanja pripisivati štitnjači.. a i naišla sam na neke specjaliste koji za sve okrivljuju štitnjaču..bez da ispitaju ostalo..

nordea
11.02.2007., 21:51
jedno pitanje za stitnjacu...i muskarce
Da li problemi sa stitnjacom uticu na plodnost muskarca?

diavoletta
11.02.2007., 21:55
@nordea

ja mislim da ne :p

nigdje nisam naišla ni na nekakav članak o tome..:zubo:

hooray
12.02.2007., 10:20
... da li je nekome od vas nakon nekog vremena korištenja euthyroxa tsh pao ispod doljnje granice a hormoni ostali uredni a da vam je doktor preporučio smanjivanje doze?
.. :p

meni su smanjili,TSH mi je bio na 0,04
nije dobro da ti je TSH tako nisko jer u pocetku mozda neces osjecati simptome, ali kroz duze vrijeme ce ti biti kao da si hipertireoticna,a to znaci lupanje srca, pretjerano umaranje, nesanicu, jako ispadanje kose itd,

u pocetku ti je fora jer imas energije ali nemoj se zezat sa tim,

koliko sam shvatila nekako idealno je da je TSH oko 1-2, ali tesko je to bas pogoditi

hooray
12.02.2007., 10:30
e da samo jos jedna napomena, vidim da je nekoliko cura napisalo da imaju i problem sa PCOS,
sjecam se da sam nasla neke podatke na netu da PCOS cesto ide skupa s hipotireozom,
a i moram priznati da sam i sama primjetila da dosta poznanica koje imaju problem sa stitnjacom imaju i PCOS,
tako da se ne cudite,
iako ne znam zasto se to bas tako desava

lala
12.02.2007., 11:54
jedno pitanje za stitnjacu...i muskarce
Da li problemi sa stitnjacom uticu na plodnost muskarca?

Ja sam pročitala da hipo utječe na smanjenu plodnost muškaraca i žena, u najgorem slučaju sterilitet (ali znaš uvik da se i od prehlade u najgorem slučaju umire).

iva2405
12.02.2007., 11:58
eto i ja sam jedna hipotireozna. trudna sam 12 tjedana i danas su mi stigli nalazi. TSH je 6. Ginekolog mi je rekao da štitnjača u trudnoći bolje proradi, ali ne čini mi se tako. zadnji put je TSH bio 5. Trenutno sam na Euthyrox 62,5. Čini mi se da ću morati na 75. Moram iskreno reći da nisam u 3 godine liječenja bila zadovoljna ni jednim endokrinologom. Da čujem malo vaša iskustva.... inače sam iz zagreba...

a i da napomenem, za razliku od ove 3 godine, koliko me muči hipo i silnog debljanja, u zadnja 3 mjeseca izgubila sam 4 kile... zato me i čudi ovaj zadnji nalaz...

lala
12.02.2007., 12:08
e da samo jos jedna napomena, vidim da je nekoliko cura napisalo da imaju i problem sa PCOS,
sjecam se da sam nasla neke podatke na netu da PCOS cesto ide skupa s hipotireozom,
a i moram priznati da sam i sama primjetila da dosta poznanica koje imaju problem sa stitnjacom imaju i PCOS,
tako da se ne cudite,
iako ne znam zasto se to bas tako desava

PCOS nisu samo ciste na jajnicima, on obuhvaća cijeli hormonalni status (ovisnno o težini), problemi s hipofizom koliko sam shvatila. Meni je rečeno da je štitnjača posljedica. A s obzirom da je Hashimoto autoimuna bolest, a ni PCOS-u ne znaju uzroke, stres bi mogao biti zajednički naziv u nekim slučajevima. Kod mene je definitivno tako , možda sam imala neku genetsku predispoziciju ili sl. ali nakon jednog šoka...sve je počelo popuštati (gastritis, imunitet,šećer, menga je naglo stala a prije nikakvih cisti ni problema:flop: ).

Za breskve sam naišla u nekoj američkoj enciklopediji o zdravlju: breskve, brokule, kikiriki, kupus, špinat, soja, rotkvica(jedino ovo ne jedem često, ostalo...kao da su stavili popis mojih omiljenih namirnica). Obrnuto vrijedi, naravno, za hiper.

A pojačati(nadomjesci) vitamin C, E, B2, B6, B3, cink. Možda lijekovi troše te vitamine (pada mi na pamet radi B vitamina)?

Jeste li vi pojačano osjetljivi na hladnoću i osjećate li trnce? ....ja sad sve osjećam što pročitam u simptomima:rofl:

lala
12.02.2007., 12:13
eto i ja sam jedna hipotireozna. trudna sam 12 tjedana i danas su mi stigli nalazi. TSH je 6. Ginekolog mi je rekao da štitnjača u trudnoći bolje proradi, ali ne čini mi se tako. zadnji put je TSH bio 5. Trenutno sam na Euthyrox 62,5. Čini mi se da ću morati na 75. Moram iskreno reći da nisam u 3 godine liječenja bila zadovoljna ni jednim endokrinologom. Da čujem malo vaša iskustva.... inače sam iz zagreba...

a i da napomenem, za razliku od ove 3 godine, koliko me muči hipo i silnog debljanja, u zadnja 3 mjeseca izgubila sam 4 kile... zato me i čudi ovaj zadnji nalaz...

Čestitam:cerek: .
Evo lijepog primjera. Obavezno se mora kontrolirati hipo u trudnoći, pogotovo prva tri mjeseca a i beba će najvjerojatnije proći rutinsku kontrolu brzo nakon rođenja da bi se eventualni manjak počeo nadomještati na vrijeme. (neću sad govorit radi čega točno, to je pretpostavljam rijetko). Odi na Rode , tamo ćeš naići na prava iskustva s trudnoćom i tim problemima.

iva2405
12.02.2007., 12:27
surfam i po njihovim stranicama. Samo me živcira to povećanje doze, jer uvijek loše reagiram... lupanje srca, nedostatak zraka, slabost... prvih par dana kod povećanja doze pijem normabel. znam da je normabel ok u trudnoći, ali svejedno mi to malo ide na živčeke...

lala
12.02.2007., 12:34
surfam i po njihovim stranicama. Samo me živcira to povećanje doze, jer uvijek loše reagiram... lupanje srca, nedostatak zraka, slabost... prvih par dana kod povećanja doze pijem normabel. znam da je normabel ok u trudnoći, ali svejedno mi to malo ide na živčeke...

Pa što ti liječnik kaže na to?
U tako kompleksnim stanjima bi trebao raditi tim, nisi sama;) i trebala bi imati povjerenja u njih, javiti svaku promjenu i sl. Ništa na svoju ruku, radi bebe, ona se razvija i treba tvoju štitnjaču koja radi normalnim tempom. Svaki zastoj može napraviti štetu (mozak, hipofiza-rast) kao i sve ostalo u trudnoći, naravno.
Šteta što nisi zadovoljna liječnikom, valjda možeš tražiti još mišljenja.
(a prođe to sve o.k. pa toliko žena postoji s ovim problemom, dobro je što si zatrudnila normalno, valjda to znači da si dobar slučaj). Sretno!

iva2405
12.02.2007., 12:44
u četvrtak idem kod ginekologa pa ću i njega tražiti preporuku endokrinologa. hvala na dobrim željama

diavoletta
12.02.2007., 15:14
Iva, ja sam iz Rijeke, i išla sam na pregled u Zagreb kod dr. Žmire-a koji radi na Vuk Vrhovcu..od srca ti ga preporučam :p
postoje i neki članci od njega na netu koji su objavljeni..

diavoletta
12.02.2007., 15:18

A da li si imala mučnine od trudnoće pa zbog toga možda i manje jela?? :confused: da nisi smršavila od toga? jer dosta trudnica na početku trudnoće smršavi..

iva2405
12.02.2007., 15:43
imala sam mučnine, ali ja ni inače ne jedem baš puno, a kile ne odlaze. sad su stvarno otišle... mislim super. zadnji put sam skinula kile tako brzo kad mi je TSH pao sa 28 na 3,i nešto.... što se tiče dr. žmire, za njega sam baš pročitala na rodinom forumu i jako ga hvale. ja sam išla na rebro- nezadovoljna... u vinogradsku na nuklearnu... katastrofa... nitko te neće saslušat, živčani su, doktorica jedva da me pogledala. kakav puls, opipavanje vrata, razgovor? s tim da sam na početku išla kod privatnika koji mi je postavio katastrofalnu dozu (prebrzo povećanje doze). tako da sam još uvijek u potrazi za normalnim endokrinologom....

nordea
12.02.2007., 16:35
Ja sam pročitala da hipo utječe na smanjenu plodnost muškaraca i žena, u najgorem slučaju sterilitet (ali znaš uvik da se i od prehlade u najgorem slučaju umire).

Koliko znam, i koliko sam procitala u literaturi da postoje problemi dok se ne postigne eutiroizam i obicno se prica o zenama koje imaju problema sa stitnjacom a hoce da zatrudne. Nikad nisam procitala sta je sa muskarcima i hipotireozom?
Inace, jedan moj rodjak ima problema sa, mislim hipotireozom (ili hiper:zubo: )
Pa me zato zanima.

clarity
12.02.2007., 17:33
Za breskve sam naišla u nekoj američkoj enciklopediji o zdravlju: breskve, brokule, kikiriki, kupus, špinat, soja, rotkvica(jedino ovo ne jedem često, ostalo...kao da su stavili popis mojih omiljenih namirnica). Obrnuto vrijedi, naravno, za hiper.

A pojačati(nadomjesci) vitamin C, E, B2, B6, B3, cink. Možda lijekovi troše te vitamine (pada mi na pamet radi B vitamina)?

Jeste li vi pojačano osjetljivi na hladnoću i osjećate li trnce? ....ja sad sve osjećam što pročitam u simptomima:rofl:

i breskve i kikiriki??? :( :( a zbog cega tocno?
meni je endokrinolog rekao za brokule, spinat i zelje jer to povrce moze onemoguciti djelovanje eutiroxa.
opet zbog toga rekao da u onom djelu dana kad uzimam eutirox treba izbjegavati namirnice koje sadrze vlakna dakle sve voce, povrce i integralne zitarice.
ja to sve jedem ali barem 4 sata nakon uzimanja eutiroxa.

a sto se tice vitamina ne trose ih lijekovi nego bolest. meni je imunolog preporucio vitamine A, C ,D i selen. a vitamine B mi je preporucio lijecnik zbog maglice u glavi :D .cink je dobar za imunitet ali sprijecava vezivanje zeljeza tako da treba paziti i na to ako imas probleme s zeljezom sto je cesto kod hipotireoze.

lala
12.02.2007., 19:06
Koliko znam, i koliko sam procitala u literaturi da postoje problemi dok se ne postigne eutiroizam i obicno se prica o zenama koje imaju problema sa stitnjacom a hoce da zatrudne. Nikad nisam procitala sta je sa muskarcima i hipotireozom?
Inace, jedan moj rodjak ima problema sa, mislim hipotireozom (ili hiper:zubo: )
Pa me zato zanima.

Može izazvati:
Kod žena-poremećaj ciklusa.
Kod muškaraca-abnormalnosti spermija (pokretljivost).
Kod oba spola-seksualne disfunkcije(:confused: ).(Medicina.hr)

(Pliva zdravlje: ..."može izavati sterilnost kod mukaraca i žena")

lala
12.02.2007., 19:08
i breskve i kikiriki??? :( :( a zbog cega tocno?
meni je endokrinolog rekao za brokule, spinat i zelje jer to povrce moze onemoguciti djelovanje eutiroxa.

cink je dobar za imunitet ali sprijecava vezivanje zeljeza tako da treba paziti i na to ako imas probleme s zeljezom sto je cesto kod hipotireoze.

Nemam pojma zašto kikiriki i breskve.
A zašto brokule i zelje točno? Netko spominje jod:confused: .

Glede željeza...često sam bila anemična-sada imam višak željeza (ni to nije dobro)

Što se maglice u glavi tiče-što učiniti da se sjetim B vitamina?:-))

diavoletta
12.02.2007., 19:30
I ja sam negdje pročitala da je uloga selena jako bitna, i baš pokušavam u Rijeci nač koji laboratorij vadi krv za analizu selena..u bolnicama ne vade, u zavodu za javno zdravstvo isto ne..možda eventualno negdje privatno..ili vadit pa poslat u Zgb.. zna li netko nešto više o tome?

A u knjizi liječenje voćem i povrćem, piše da je kikiriki dobar kod hipotireoze.. :confused:

Clarity, zar ti ne piješ euthyrox ujutro natašte??

Ja sam morala naglo počet pit veliku dozu jer mi je tsh naglo skočio na 69,5., pa sam na početku imala temperaturu, jake bolove u rukama pa mi je dr. rekao da pijem pola tablete ujutro a pola navečer..to je bilo u 3.mjesecu 2006., i dan danas ja tako uzimam terapiju., ujutro tabletu od 50 i navečer prije spavanja tabletu od 50, dakle ukupno 100..rekao je isto da mogu pit i i podjeljeno u 5 doza što se njega tiče dok god mi hormoni štimaju..ostalo ga nije briga.. :frajer:

clarity
13.02.2007., 18:55
Nemam pojma zašto kikiriki i breskve.
A zašto brokule i zelje točno? Netko spominje jod:confused: . znam samo da sprijecava djelovanje eutiroxa ali ne znam na koji nacin. pa sam pitala za breskve i kikiriki dali i oni sprijecevaju djelovanje eutoroxa ili nesto drugo? ja u sezoni jedem breskve za dorucak i cesto maslac od kikirikija.

Što se maglice u glavi tiče-što učiniti da se sjetim B vitamina?:-)) :D reci nekom ko nema maglice da ga kupi. i ja se ne mogu sjetiti a nisam bas ni odlucna jer kazu da deblja.

Clarity, zar ti ne piješ euthyrox ujutro natašte??
Ja sam morala naglo počet pit veliku dozu jer mi je tsh naglo skočio na 69,5., pa sam na početku imala temperaturu, jake bolove u rukama pa mi je dr. rekao da pijem pola tablete ujutro a pola navečer..to je bilo u 3.mjesecu 2006., i dan danas ja tako uzimam terapiju., ujutro tabletu od 50 i navečer prije spavanja tabletu od 50, dakle ukupno 100..rekao je isto da mogu pit i i podjeljeno u 5 doza što se njega tiče dok god mi hormoni štimaju..ostalo ga nije briga.. :frajer:
ja ga pijem po noci prakticki(daleko od jela) a ako ne uspijem onda ujutro samo sto onda ne doruckujem odnosno cekam nekoliko sati.

ova stvar s temeraturom me zanima?! kolika ti je bila tem?kad si podjelila eutirox u dvije doze jeli se smanjila? i nakon koliko vremena? ja nisam pocela naglo s velikim dozama,samo jednom sam presla sa 75 na 125. ali imam temperaturu od kad sam na 100mcg i vise. a nitko mi nije rekao to da provam podijeliti dozu :( provat cu i to. samo sto ce onda biti jos teze s prehranom, necu vise moci jesti niti navecer moje brokule :D

clarity
13.02.2007., 19:04
I ja sam negdje pročitala da je uloga selena jako bitna, i baš pokušavam u Rijeci nač koji laboratorij vadi krv za analizu selena..u bolnicama ne vade, u zavodu za javno zdravstvo isto ne..možda eventualno negdje privatno..ili vadit pa poslat u Zgb.. zna li netko nešto više o tome?
da selen i vit a,c,e su antioksidanti a hashimoto ima te simptome starenja...
i ti imas hashimoto?

diavoletta
13.02.2007., 21:29
Da. U Zgb. su mi dijagnosticirali..U Ri su rekli samo da imam hipotireozu..
Da li si kad radila kontrolu selena??

clarity
13.02.2007., 22:33
@diavoletta nikad. a uzimam ga vec 6 mjeseci uglavnom s hranom(brazilski orasi) i imam jedan prirodni integrator a,c,e+selen.

a slusaj zanimalo me ono u vezi temeprature i eutiroxa?!
ova stvar s temeraturom me zanima?! kolika ti je bila tem?kad si podjelila eutirox u dvije doze jeli se smanjila? i nakon koliko vremena? ja nisam pocela naglo s velikim dozama,samo jednom sam presla sa 75 na 125. ali imam temperaturu od kad sam na 100mcg i vise. a nitko mi nije rekao to da provam podijeliti dozu :( provat cu i to. samo sto ce onda biti jos teze s prehranom, necu vise moci jesti niti navecer moje brokule :D

diavoletta
13.02.2007., 23:21
ja ti uzimam u dvije doze već 10 i pol mjeseci..pazi, ja nevečer recimo večeram ili neš gricnem zadnje između 9-10 sati i sat vremena nakon toga ili još kasnije tj. kad idem leć uzmem drugu dozu..jer sam se s doktoricom dogovorila da mi ne da tabletice od 100 nego od 50 na recept da ih ne moram lomit jer su tvrde..i nikad nije bilo problema, a čim sam ih tako počela uzimat nestala je i temperatura i muskulfiber..a i bolje sam se osječala.. iako mi je doktor tvrdio da te tablete nemaju takve nuspojave kao npr. temperatura i muskulfiber na šta sam se ja žalila, dovoljno ti je pročitat uputstva pa da vidiš da to mogu biti nuspojave radi količine doze koju uzimaš..i da nema zamjenskog lijeka za to, pa je na kraju mi predložio da ga tako uzimam i stvarno je upalilo odmah..sve prošlo.. na tvom mjestu ja bi uzimala dozu od 75 ujutro i 50 navečer..samo se dogovoriš sa svojom doktoricom opće prakse da ti ih prepiše jedan recept od 50 i jedan od 25..njima je to ista pašta bitno da ti u jednom danu uzmeš dozu koju su ti odredili, a to je 125 ako se ne varam..probaj tako, nakon 2 mjeseca odi vadit hormone pa češ najbolje znat dal ti tako odgovara..a nema razloga da ti ne bi odgovaralo.. :)

clarity
13.02.2007., 23:52
ja ti uzimam u dvije doze već 10 i pol mjeseci..pazi, ja nevečer recimo večeram ili neš gricnem zadnje između 9-10 sati i sat vremena nakon toga ili još kasnije tj. kad idem leć uzmem drugu dozu..jer sam se s doktoricom dogovorila da mi ne da tabletice od 100 nego od 50 na recept da ih ne moram lomit jer su tvrde..i nikad nije bilo problema, a čim sam ih tako počela uzimat nestala je i temperatura i muskulfiber..a i bolje sam se osječala.. iako mi je doktor tvrdio da te tablete nemaju takve nuspojave kao npr. temperatura i muskulfiber na šta sam se ja žalila, dovoljno ti je pročitat uputstva pa da vidiš da to mogu biti nuspojave radi količine doze koju uzimaš..i da nema zamjenskog lijeka za to, pa je na kraju mi predložio da ga tako uzimam i stvarno je upalilo odmah..sve prošlo.. na tvom mjestu ja bi uzimala dozu od 75 ujutro i 50 navečer..samo se dogovoriš sa svojom doktoricom opće prakse da ti ih prepiše jedan recept od 50 i jedan od 25..njima je to ista pašta bitno da ti u jednom danu uzmeš dozu koju su ti odredili, a to je 125 ako se ne varam..probaj tako, nakon 2 mjeseca odi vadit hormone pa češ najbolje znat dal ti tako odgovara..a nema razloga da ti ne bi odgovaralo.. :)

trebala bi uzimati 4 sata nakon jela, na prazan zeludac. ali vidis uljepsala si mi dan. imam tablete od 125,100 i od 25 pa cu se snaci. a kolika je tebi bila temperatura. i jesi li se oporavila odmah ili koliko ti je vremena trebalo? moj doktor kaze da mi je najvjerovatnije od eutiroxa temepratura endokrinolog kaze da nije. na lijeku ne pise temperatura kao nus pojava (iako vjerujem da ce je staviti prije ili kasnije)ali pise pod posebnim upozorenjem da ako dodje do temeperature treba prekinuti lijecenje. kad sam uzimala 150 mcg imala sam stalno 37,8 a sa 100 i 125 imam 37-37,3. ja cu sutra poceti u dvije doze a ti mi reci kolika ti je bila temeratura i nakon koliko dana ti je nestala, tako da znam sto ocekivati. hvala

hooray
14.02.2007., 11:54
Može izazvati:
Kod žena-poremećaj ciklusa.
Kod muškaraca-abnormalnosti spermija (pokretljivost).
Kod oba spola-seksualne disfunkcije(:confused: ).(Medicina.hr)

(Pliva zdravlje: ..."može izavati sterilnost kod mukaraca i žena")

ne znam za sterilnost, ali kod mene je izazvalo poremecaj ciklusa i u jednom periodu totalni gubitak libida (mozda na to misle pod disfunkcija)

i to se nazalost ponovilo kad su mi smanjili dozu

nije zabavno, trebali bi vise pisati i o takvim stvarima,
ionak si u depresiji od pospanosti i umora i onda kad te jos i to snadje pa ti se partner naduri jer mu nije jasno...