PDA

View Full Version : Brzo čitanje - o čemu se zapravo radi, iskustva, mišljenja

stranice : [1] 2

SamuraJura
08.12.2004., 08:51
Nekak mi se čini da je ovo najprikladniji forum za ovo pitanje, ak nije ispravite me...

Naime, zanima me da li imate, i kakvih, iskustava sa tečajem brzog čitanja?
Da li naučiš samo brzo čitati ili i zapamtiš nekaj od pročitanog :confused:

toorkish
08.12.2004., 11:03
Hm...nikada nisam pohadjao nikakve tecajeve, no uvijek sam brzo citao...danas, sa 22, citam otprilike 100 stranica na sat...ponekad vise, ponekad manje, ovisi o tisku i textu.

dar_mara
08.12.2004., 11:28
Prije par godina uzela sam knjigu "Breaktrough rapid reading" od Petera Kumpa. Piše da za 6 tjedana možeš naučiti brzo čitati. Pa sam se išla malo zabaviti sa time... jedino mi je bio bed što je knjiga pisana na engleskom (ne znam je li do sad prevedena) pa ti oduzme ekstra vremena dok skužiš što je umjetnik htio reći. Navedene su neke tehnike, npr. čitanje sa prstom (ono smanjuje gubitak vremena, jer naše oči se po tekstu ne kreću pravocrtno nego "vrludaju"), pa objašnjava na koje stvari treba obratiti pažnju da bi skužio poantu, različitu vrstu literature čitaš na različit način i različitom brzinom, npr. stručne stvari uvijek čitaš sporije i pažljivije nego beletristiku, nakraju objašnjava kako napraviti efikasne podjetnike toga što si pročitao... itd. Sve u svemu, nije loša stvar, ako si voljan uložiti malo vremena svaki dan... Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj.:W

SamuraJura
08.12.2004., 12:48
dar_mara kaže:
Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj.:W

Znam da je moguće ubrzati čitanje, no ne znam koliko?
Ali nije smisao u tome da ja nešto samo 2x brže pročitam nego da ja to onda i jednako toliko puta brže i upamtim.
Osobito me zanima u vezi stručne literature gdje je potrebno i shvatiti ono što si pročitao.
Znači, da li se sa čitanjem ubrzava, barem u nekom postotku, i pamćenje i razumijevanje pročitanog?

hvala na odgovorima

eena_
08.12.2004., 12:51
meni se čini da je stvar u tome da preletiš preko stvari koje su ti poznate i dođeš do bitnog dijela.

Hmmm
08.12.2004., 18:55
Mislim da je brzina citanja usko vezana uz kolicnu jedne od inteligencija . Tako da mozda se mozes s tim knjigama za 'ucenje brzog citanja' i slicno uzdic za vrlo malo po kvantiteti a jos manje kvaliteti.:w

dar_mara
08.12.2004., 19:32
SamuraJura kaže:
Znam da je moguće ubrzati čitanje, no ne znam koliko?
Ali nije smisao u tome da ja nešto samo 2x brže pročitam nego da ja to onda i jednako toliko puta brže i upamtim.
Osobito me zanima u vezi stručne literature gdje je potrebno i shvatiti ono što si pročitao.
Znači, da li se sa čitanjem ubrzava, barem u nekom postotku, i pamćenje i razumijevanje pročitanog?

hvala na odgovorima

Pogledala sam knjigu, kaže g. Kump da prosječna osoba može ubrzati vrijeme čitanja za 1/3 do 1/2, i razumjeti materijal bolje. Naravno, sve to ovisi o vrsti materijala, prethodnom predznanju, kako je materijal napisan (kvalitetno ili ne) i tvojoj potrebi (trebaš li samo prepoznati informaciji ili zaista razumjeti što si pročitao - znači smisleno spojiti svaki dio sa cjelinom). Dosta ovisi i o tebi, tvojim čitalačkim navikama i sposobnostima. Definitivno možeš nešto postići, samo koliko, to ti ja ne mogu prognozirati. Ako te zanima, najbolje da sam probaš i vidiš kako ti ide.:w

SamuraJura
08.12.2004., 19:46
Malo sam googlao na tu temu i pronasao sam si dosta zanimacije koju moram isprobati. Prionut cu na posao pa se javim za koji mjesec s rezultatima. Ima zanimljivih stvari, od testova za utvrđivanje sadašnjeg stanja do softwarea za učenje brzog čitanja i povećavanja svih sposobnosti vezanih za to. Sad sam na nekih 270 riječi, (engleskog teksta) sa punim razumijevanjem i baš me zanima do kud se to može rastegnuti.

Fala još jednom :)

Natch
08.12.2004., 21:18
recimo da spremas ispit i imas 5 debelih knjiga za naucit. ostalo ti je tjedan dana.
fora je u tome da udzbenike citas ko beletristiku. dakle bez previse razmisljanja i zastajkivanja, jednostavno ih citas, pratis tekst, gutas ga koliko je zanimljiv;)
recimo da prosjecan covjek moze procitati 200 strana za jedan dan. i mogu ti reci da ti dosta i ostane u glavi...
druga stvar, ako imas jos manje vremena: prvo procitas naslov knjige i autora, onda sadrzaj da skuzis o cemu se radi. mnogo ljudi i na osnovu tih oskudnih informacija prodje ispit. ako imas nesto vise vremena, procitas uvod i zakljucak knjige, a onda i prvi i zadnji pasus svakog poglavlja, u kojima autori obično sažeto izlože sadržaj.
isplati se i nabrzinu čitati knjigu, tako da pročitaš prvu i zadnji rečenicu svakog odlomka, koje su obično najbitnije, pogotovo kod dosadnih društvenih znanosti, gdje se obično pretače iz šupljeg u prazno.
i na kraju, ako si zaista izgubljen slučaj, koji ispit od 1000 stranica sprema zadnji dan, preostaje ti tzv. dijagonalno čitanje: jednostavno listaš stranice i tupim pogledom prelaziš po tekstu bez razmišljanja, pokušavajući aktivirati fotografsko pamćenje:D
sretno:top:

Epiphani
09.12.2004., 14:20
Joj vidjela sam hrpu letaka poljepljenih po gradu za to BRZO ČITANJE. Čini se jako korisno... Poznanik je krenuo na to i rekao je da je čisto ok, ali ga dugo nisam vidjela pa ne znam kako napreduje.
ja užasno slabo čitam i treba mi sto godina da se skoncentriram na ono što čitam. Moram si sve pisati da bi zapamtila... KOMAAAA

Epiphani
09.12.2004., 14:22
Ne mogu vjerovati da sam napisala "slabo čitam"...

mush mushi
09.12.2004., 21:37
ja definitivno spadam u onu grupu ljudi koja sporo cita...nikad nisam mogla nesto na brzinu procitat a da to bude sa razumijevanjem, prvo se moram skoncentrirat i tek onda

naravno to prije svega mislim na one strucne ili dosadne suhoparne knjige, a ako je slucajno neki zanimljiv tekst preletim ga zacas, doslovce progutam:D

recimo za ispite mi je trebalo 3 dana da "procitam" 50 strana onih glupih i zatupljujucih tesktova koji su ti sve manje jasni sto ih vise citas:bonk: :bang:

tak da mi nikak nije bilo jasno kak netko moze procitat i zapamtit 100 strana u 1 dan:eek: ?!! ja ih ne bi mogla ni procitat a jos manje uhvatit bit:o :(

lektire u srednjoj su mi bile najdraze:D ...fino sam uvijek preskakala one ubitacne opise krajolika i sjecanja...ma bla

mrzim citat:D

dreamer~dreams
10.12.2004., 12:25
ja planiram ici na tečaj brzog čitanja na filozofskom... od veljače kreće novi tečaj.

ezri
10.12.2004., 12:58
mush mushi kaže:

recimo za ispite mi je trebalo 3 dana da "procitam" 50 strana onih glupih i zatupljujucih tesktova koji su ti sve manje jasni sto ih vise citas:bonk: :bang:

tak da mi nikak nije bilo jasno kak netko moze procitat i zapamtit 100 strana u 1 dan:eek: ?!! ja ih ne bi mogla ni procitat a jos manje uhvatit bit:o :(

To ti ovisi kakva je materija koju čitaš i učiš.
Neki ljudi su prirodno sporiji čitači, neki brzi. Meni osobno brzo čitanje za učenje nije ništa pomoglo. Učim na svoj način, i brzina čitanja nema ništa s tim.

SamuraJura
10.12.2004., 20:22
Evo što sam našao do sada:
začetnik tehnike brzog čitanja je Evelyn Wood, a ona je to nazvala Reading Dynamics.
Prosječna osoba čita od 200-400 riječi u minuti. Problem je u tome što smo naučeni od malena vokalizirati riječi u glavi koje istovremeno čitamo. Također je problem što čitamo riječ po riječ. Glavna stvar je naučiti isključiti vokaliziranje i čitati grupe riječi 2,3,5 ili više od jednom.
Razumijevanje pri tome ne opada već kako tvrde istraživanja, i nezavisna također, pokazuju da se povećava i razumievanje i prisjećanje pročitanog sadržaja. Ima toga još ali zvuči uvjerljivo i obećavajuće. Čak da je moguće dosegnuti i 1500-2000 riječi u minuti. Živi bili pa vidjeli :)

Interesantna su iskustva ljudi koji kažu da ponekad izgube svjest o tome da čitaju već samo doživljavaju ono što čitaju...

christy
22.12.2004., 13:27
Evo, ja sam bila na tečaju brzog čitanja, doduše dosta davno ali ću probati prenijeti koliko se sjećam. ;)

Jednostavno:
Kad čitaš u sebi zapravo čitaš kao naglas samo što se pročitano ne čuje a brzim čitanjem pokušavaš izbjeći "verbaliziranje", dakle, čitaš bez tog unutarnjeg "glasa".

E sad, nama su na tečaju rekli da je takvo čitanje pogodno za čitanje velike količine teksta iz kojeg trebaš izvući samo najvažnije informacije.

Što znači: nije pogodno za učenje, a meni je glupo tako čitati neku knjigu u kojoj želim uživati :D

Eventualno bi tako mogao pročitati hrpu novina u kojima tražiš nekakvu informaciju. Sve u svemu, meni se to brzo čitanje nije učinilo baš pretjerano korisnim.

Tečaj ti nije dovoljan da bi bio ekspert u brzom čitanju, trebao bi, vjerujem, dugo vježbati da postigneš nekakav uspjeh i da imaš koristi od brzog čitanja. :cool:

stagediver
22.12.2004., 15:46
christy kaže:
E sad, nama su na tečaju rekli da je takvo čitanje pogodno za čitanje velike količine teksta iz kojeg trebaš izvući samo najvažnije informacije.

bas sam htio napisati kako je meni uvijek bio problem sto citam prebrzo
a to uvijek znaci i prepovrsno

kad bih spremao ispite, uvijek sam morao citati poluglasno, jer je to bio jedini nacin da dovoljno usporim citanje
jer pri mom defaultnom, prebrzom citanju uopce ne bih razmisljao o cemu to zapravo citam

christy kaže:
Što znači: nije pogodno za učenje, a meni je glupo tako čitati neku knjigu u kojoj želim uživati :D

jednaku sam stvar primijetio i pri citanju knjizevnih djela
kad me citanje povuce i kad ubacim u petu brzinu, samo letim preko teksta i nekad imam osjecaj da hvatam samo djelic atmosfere

Chloe
23.02.2005., 15:32
Naišla sam na www.inoptimum.com i Power Reading (http://www.inoptimum.com/?catno=73&dataid=23) . Kažu da je moguće čitati 100 stranica u minuti. Da, dobro ste pročitali. :eek: Meni to zvuči kao znanstvena fantastika, ali me je sve to skupa jako zaintrigiralo...

Chloe
24.02.2005., 10:12
Care to comment?

Aphex
24.02.2005., 10:45
Chloe kaže:
Naišla sam na www.inoptimum.com i Power Reading (http://www.inoptimum.com/?catno=73&dataid=23) . Kažu da je moguće čitati 100 stranica u minuti. Da, dobro ste pročitali. :eek: Meni to zvuči kao znanstvena fantastika, ali me je sve to skupa jako zaintrigiralo...

bio je u novinama frajer koji je pobjedio na najecanju u brzom čitanju (cca 120-130 str/min).
kaže da je puno vremena uštedio na učenju. dovoljno je dva-tri puta "brzo" pročitati da zapamtiš jednako kao kad standardno učiš.

prije učenja kaže da je potrebno maksimizirati koncentraciju i za to mu je potrebno oko 30-45 min, ali se isplati.

Aphex
24.02.2005., 10:49
jedan kvešn:
kako se riješiti verbaliziranja dok čitaš?
ja sam pokušao i uspijem neko vrijeme, ali se onda opet vrati.. nesvjesno

Chloe
24.02.2005., 17:25
Ja sam skuzila da sam do sada citala riječ po riječ, a sada pokušavam čitati blokove (znači u rečenici "ana ide u školu na visokom brdu", pročitam jedan blok "ana ide u školu" pa drugi blok "na visokom brdu" itd. :) ... I moram priznati da ide :), čitam brže. Ali čitati 100 stranica u minuti mi zvuči kao SF :D, mislim, toliko brzo jedva da mogu okrenuti stranicu :confused:
nije mi to jasno.

da, ima o tom dečku na toj stranici koju sam dala...

Chloe
24.02.2005., 20:00
Tek sam sad vidjela. Ima i VRLO negativnih komentara polaznika tečaja http://www.inoptimum.com/?catno=68&dataid=57

dukat
25.02.2005., 17:39
Aphex kaže:
bio je u novinama frajer koji je pobjedio na najecanju u brzom čitanju (cca 120-130 str/min).
kaže da je puno vremena uštedio na učenju. dovoljno je dva-tri puta "brzo" pročitati da zapamtiš jednako kao kad standardno učiš.

prije učenja kaže da je potrebno maksimizirati koncentraciju i za to mu je potrebno oko 30-45 min, ali se isplati.

Znanstvena fantastika.

Vrijeme da mozak procesira sve te informacije je mnogo veće od brzine čitanja. Pa i kad pročitaš nešto "normalnom" brzinom čitanja, može se dogoditi da ne razumiješ sve s obzirom na kompleksnost rečenica i njihovu duljinu, kao npr. ova moja rečenica. Kod učenja isto ne vidim kako može pomoći jer se učenje ne temelji na brzini nego na uskladištavanju podataka i nema veze s brzinom čitanja tih informacija. Možeš eventualno samo preletit očima preko testa i dobit keyworde, ali za to samo budalama treba tečaj.

Janjesce
25.02.2005., 19:31
Meni se to čini kao obična prodaja magle.
Isto kao i oni tečaj brzog učenja "mind mapping" (ono što je na tv bilo prije neki dan).
Dok ja iscrtkam knjigu od 500 strana na papire, mogu je isto tako i naučit da svaki dan učim određeni br. strana.

A ja čitam dosta brzo.
Mislim da je to kod mene posljedica redovitog čitanja novina i knjiga kroz djetinjstvo i mladost.

120 str/min
Ja bi vrtila tih 120 strana cijelu minutu.
Za mene je to SF.

Chloe
25.02.2005., 22:26
ja išla na mind-mapping... za sad nemam riječi pokude :D

Aphex
26.02.2005., 07:32
dukat kaže:
Znanstvena fantastika.

Vrijeme da mozak procesira sve te informacije je mnogo veće od brzine čitanja. Pa i kad pročitaš nešto "normalnom" brzinom čitanja, može se dogoditi da ne razumiješ sve s obzirom na kompleksnost rečenica i njihovu duljinu, kao npr. ova moja rečenica. Kod učenja isto ne vidim kako može pomoći jer se učenje ne temelji na brzini nego na uskladištavanju podataka i nema veze s brzinom čitanja tih informacija. Možeš eventualno samo preletit očima preko testa i dobit keyworde, ali za to samo budalama treba tečaj.

dečko, malo smo umišljeni, ha?
;)

očito da nije baš bajno i krasno i potpuno revolucionarno, ali ako može skratiti vrijeme učenja na bilo koji jebeni način - ne vidim zašto odbacivati u startu.

Aphex
26.02.2005., 07:36
btw.
ste vidjeli komentar žene s ptsp-om?
http://www.inoptimum.com/image/tekst5.jpg

:eek: šta to tu radi???

Chloe
26.02.2005., 10:24
jesi vidio od onog čovjeka koji je totalno popljuvao? :)

Aphex
26.02.2005., 15:00
Chloe kaže:
ne vidi se baš najbolje.. izoštravanje osjećaja MANDARINE iza glave?? :lol: :top:

dukat
26.02.2005., 16:48
Aphex kaže:
dečko, malo smo umišljeni, ha?
;)

očito da nije baš bajno i krasno i potpuno revolucionarno, ali ako može skratiti vrijeme učenja na bilo koji jebeni način - ne vidim zašto odbacivati u startu.

Ja sam spike, mislim da je normalno, pa čak i nužno, da budem blago umišljen :D

Sumnjam u vjerodostojnost, to je ono što sam rekao. I sumnjam. 120 stranica u minuti i da si pročitao sa razumijevanjem? Neće ići. Zanima me kako se može power readingom malo ubrzati čitanje. Možda netko ima vrhunska iskustva s foruma? :D

Chloe
28.02.2005., 17:22
Chloe kaže:

ovaj:

http://www.inoptimum.com/images/P027.jpg

miss_j
28.02.2005., 17:43
Chloe kaže:
ovaj:

http://www.inoptimum.com/images/P027.jpg

:D

GothicA
28.02.2005., 18:16
Epiphani kaže:
ja užasno slabo čitam i treba mi sto godina da se skoncentriram na ono što čitam. Moram si sve pisati da bi zapamtila... KOMAAAA

Same here :( Pogotovo s lektirama, bile zanimljive ili ne, ne mogu se skoncentrirat da me ubiš. Isto si moram ispisivat. Mogu ja ful brzo čitat, al onda uglavnom ne zapamtim šta čitam. Recimo prosjek za lektiru (a da neš zapamtim) mi je 25 stranica po satu. Užas.

Chloe
07.03.2005., 10:25
ja danas idem na filozofski na tecaj brzog citanja. javim kak je bilo :)

zak fatalist
20.08.2005., 01:24
Zanima me je li netko bio na tečaju brzog čitanja (power reading) i kakvi su dojmovi? Ukoliko netko nije bio, a ima neka saznanja o tome, neka ih iznese i malo prokomentira.

Ja malo surfam po netu da bih nešto više doznao o tome, ali baš mi i nije jasno o čemu se radi, odnosno kako se radi. :confused:

ZorcJ
20.08.2005., 11:28
Ja nisam bio na tecaju, ali sam jos davno kupio dvije knjige preko Amazona: speed reading je super, primjenjujem ga kada citam neko neobavezno stivo ili kada nesto pretrazujem po literaturi. Brzina citanja mi se je znacajno povecala (recimo da knjigu od 200 stranica procitam za priblizno sat vremena - mozda nesto vise sat i pol uz pripremu). To vrijeme je ipak rastezljivo, nekada mogu brze citati, a nekada sporije, a sve je stvar pripreme i metoda koje usvojis za brzo citanje. Jos je nesto bitno reci - to nije klasicno linearno citanje. Kod brzog citanja citas (kada se izvjezbas) po nekoliko redova istovremeno, a isto tako naucis izbacivati pojedine dijelove teksta u kojima nema "zanimljivih" informacija.

Sephiroth
20.08.2005., 12:44
"The speed reading book" (BBC, Tony Buzan) :top: Ja trenuno ucim, no prije svega je najvaznija motivacija da naucis brzo citati jer ako ne vjezbas (to je prije svega vjestina) nece ti vrijediti niti tecaj niti bilo koja knjiga.

ZorcJ
20.08.2005., 17:10
Tibor kaže:
"The speed reading book" (BBC, Tony Buzan) :top: Ja trenuno ucim, no prije svega je najvaznija motivacija da naucis brzo citati jer ako ne vjezbas (to je prije svega vjestina) nece ti vrijediti niti tecaj niti bilo koja knjiga.

Ovo je 100 % tocno. Brzo citanje je vjestina i treba je uvjezbavati (kao misic da ne atrofira ....

smješka
20.08.2005., 20:02
bija je već o tome topic

potraži među starijin topicima na kutku za školarce

zak fatalist
20.08.2005., 20:13
Bijah, tražih, ne nađoh.

LeeLooo
21.08.2005., 11:15
jel to pomaže više za čitanje npr. romana, povijesnih knjiga.. etc. ili bi pomoglo u štrebanju nekih podataka, recimo gradiva tipa biologija.......gdje je sve bitno i nema 'priče i poante' vec podaci podaci i podaci...

Sephiroth
21.08.2005., 15:23
Nije uopce tocno da je kod biologije sve bitno, niti da se ona mora strebati (postoji vrlo jasna logika kod npr. evolucije, opcenito je strebanje beskorisno jer ne prodje niti test a vec zaboravis ono sto si ucio; kod npr. njemackih rijeci nema neke velike logike i sve se moraju uciti strebanjem). Speed reading se moze koristiti u svim vrstama knjiga, opcenito vrijedi misljenje kako "sporijim citanjem postizete vecu razumljivost teksta", ali rezultati su potpuno obrnuti od navedenog misljenja.

Ariston
21.08.2005., 16:25
Hm, neka mi netko malo pojasni; kako možeš vježbati brzo čitati?
Mislim, pretpostavljam kako, ali svejedno ? I nije li cilj pročitati nešto s razumijevanjem, a ne što prije?

Ili samo pokušavate biti iznimno ekonomični? :)

ZorcJ
21.08.2005., 17:14
Ariston kaže:
Hm, neka mi netko malo pojasni; kako možeš vježbati brzo čitati?

Ljudi se zavaravaju da ce kada zavrse tecaj (ili procitaju knjigu) o brzom citanju odmah drugi dan moci nauciti 400 stranica za ispit iz Rimskog prava. Nece, moci odmah drugi dan. Stvar je vjezbe. Brzo citanje nije samo jedna tehnika nego cijeli niz njih koje omogucavaju da za manje vremena (uz dobru pripremu) "procitamo" vise informacija. To nije klasicno linerano citanje i citanje uz govorenje rijeci u sebi (vecina nas cita tako da u sebi ponavlja rijeci i misli da je to citanje s razumjevanjem). Za takvo citanje treba nam puno vise vremena i nismo racionalni. Kada naucis neke od tehnika (kretanje ociju, subvokalizacija, citanje vise rijeci istovremeno, citanje vise redova istovremeno) pocnes brzo citati (naravno uz vjezbu) ....

smješka
21.08.2005., 20:25
zak fatalist kaže:
Bijah, tražih, ne nađoh.
sad san i ja probala pa ne mogu nać

a znan da je negdi već bila rasprava o tome

:misli: :confused:

wuk
22.08.2005., 00:37
Navodno ima tečaj toga.
Na filozfskom sam vidio reklamu. Imaš i knjiga po internetu, a vjerojatno i po knjižarama... algoritam.

izabelala
22.08.2005., 07:37
Tibor kaže:
Tony Buzan) :top:
Mislim da si zasluzio procenat... stvarno...
:D

moreibrazil
22.08.2005., 10:44
ZorcJ kaže:
Ljudi se zavaravaju da ce kada zavrse tecaj (ili procitaju knjigu) o brzom citanju odmah drugi dan moci nauciti 400 stranica za ispit iz Rimskog prava. Nece, moci odmah drugi dan. Stvar je vjezbe. Brzo citanje nije samo jedna tehnika nego cijeli niz njih koje omogucavaju da za manje vremena (uz dobru pripremu) "procitamo" vise informacija. To nije klasicno linerano citanje i citanje uz govorenje rijeci u sebi (vecina nas cita tako da u sebi ponavlja rijeci i misli da je to citanje s razumjevanjem). Za takvo citanje treba nam puno vise vremena i nismo racionalni. Kada naucis neke od tehnika (kretanje ociju, subvokalizacija, citanje vise rijeci istovremeno, citanje vise redova istovremeno) pocnes brzo citati (naravno uz vjezbu) ....

Postavimo onda ovako problem: Da li mogu trilogiju "Gospodar prstenova" pročitati brže sa jednakim razumijevanjem i užitkom. Naglašavam ovo s užitkom, jer je čitanje ovakvih knjiga zadovoljstvo. I što znači dobra priprema? Koliko priprema traje? I jel mogu onda čitat u tramvaju koji se trucka ili to mora biti izolirana prostorija u potpunoj tišini?

ZorcJ
22.08.2005., 13:09
moreibrazil kaže:
Postavimo onda ovako problem: Da li mogu trilogiju "Gospodar prstenova" pročitati brže sa jednakim razumijevanjem i užitkom. Naglašavam ovo s užitkom, jer je čitanje ovakvih knjiga zadovoljstvo. I što znači dobra priprema? Koliko priprema traje? I jel mogu onda čitat u tramvaju koji se trucka ili to mora biti izolirana prostorija u potpunoj tišini?

Po meni je idealno za trilogiju "Gospodar prstenova". Iz mog iskustva beletristiku citam s jednakim gustom - razumjevanje ostaje isto (ako si za to koncentriran). Sto znaci priprema? Priprema je jedna od metoda koja omogucuje brzo citanje. Recimo to ovako: za petnaestak minuta prije nego pocnes s citanjem prolistas cijelu knjigu, procitas predgovor, pogledas sadrzaj, pogledas kako je knjiga strukturirana, kakav je font, prored .... Dokazano je da je mozgu (obicno) citanje presporo (zato ljudi ne vole citati), pa si ja stavim slusalice s nekom glazbom (mp3 player) na relativno tiho i onda zapocnem s citanjem (recimo da tako izgleda da radim dvije stvari istovremeno no muziku stisam da mi ne smeta - primjetio sam da mi za takvo citanje najbolje pasu instrumentali ili neka klasika - iako bas i nisam veliki fan). I da, ne vidim razlog zasto bi morala biti izolirana u potpunoj tisini. Ja sam ovo ljeto primjetio da mi je najveci gust citati na plazi (gdje je poprilicna guzva i dosta kretanja).

I sto jos - jedna od najvecih gresaka je vokalizacija onog sto citamo (onaj glas u nama koji ponavlja sto citamo). Kada dostignes brzinu, taj glas se "iskljucuje", a razumjevanje ostaje isto ...

moreibrazil
22.08.2005., 13:24
Mislim da je to ono što sam htio čuti. Konačno imam neku konkretniju viziju kako to funkcionira. Zahvaljujem na odgovoru.

zak fatalist
22.08.2005., 13:35
moreibrazil kaže:
Zahvaljujem na odgovoru.

Također.

Ariston
23.08.2005., 17:47
Hm, ok, recimo da to sve stoji. Ja izuzetno brzo čitam. I evo, pokušao sam promijeniti stil i pokušati čitati dvije riječi odjednom pa i više. I ide, nije problem. Čitam još brže, ali onda to nije s nekim razumijevanjem ili uživanjem.:rolleyes:

Sephiroth
24.08.2005., 11:45
Ariston kaže:
Hm, ok, recimo da to sve stoji. Ja izuzetno brzo čitam. I evo, pokušao sam promijeniti stil i pokušati čitati dvije riječi odjednom pa i više. I ide, nije problem. Čitam još brže, ali onda to nije s nekim razumijevanjem ili uživanjem.:rolleyes: Kupi si knjigu pa postupno uči brzo čitati (jer postoje i odredjene vjezbe za oci...). Dobar trening je citati vrlo brzo (1500+ WPM) s malo razumljivosti (10-15%).

Zeljko81
26.08.2005., 10:46
obično kad brzo čitam niš ne zapamtim ;)

Chloe
26.08.2005., 11:40
ja sam išla na tečaj na Filozofskom (koji je drukčiji od Power readinga) i malo se jesam ubrzala, ali trebala bih vježbati, a ne vježbam... I nikako da isključim subvokalizaciju... a to je glavni problem. Kada "čitamo u sebi", izgovaramo riječi "u glavi"... To nas jako usporava.

Sephiroth
27.08.2005., 18:02
Chloe kaže:
ja sam išla na tečaj na Filozofskom (koji je drukčiji od Power readinga) i malo se jesam ubrzala, ali trebala bih vježbati, a ne vježbam... I nikako da isključim subvokalizaciju... a to je glavni problem. Kada "čitamo u sebi", izgovaramo riječi "u glavi"... To nas jako usporava. Subvokalizaciju se moze pretvoriti u prednost.

Chloe
28.08.2005., 14:10
kako? :)

Sephiroth
28.08.2005., 15:35
Mozes ju potisnuti u podsvijest (i tako polagano prestati biti ovisan o njoj). Nacin da se to postigne je da se prestanes kritizirati kada postanes svjestan o subvokalizaciji. Subvokalizacija moze sluziti i za pamcenje znacajnih rijeci tako da povisis "glas" na rijec koju zelis upamtiti. Inace sve se to nalazi u "The speed reading book" od Buzana (uz mnoga druga rijesenja problema kod citanja).
Takodjer potvrdjeno je da subvokalizacija usporava citanje ali je isto tako potvrdjeno i citanje 2000 WPM s subvokalizacijom.

Chloe
28.08.2005., 17:12
morat cu si nabaviti tu knjigu od buzana. inace sam malo o tome citala u jednoj njegovoj knjizi, ali metoda filozofskog je drukcija pa nisam slijedila sve upute... imam i snimku tzv. antigovornog ritma - malo mi je cak i pomogao da ne subvokaliziram. (to je iz ruske metode brzog citanja.):) kao sto rekoh, problem je sto nisam bas vjezbala, ali odlučila sam ponovo početi. :)

Pepi
19.09.2005., 19:00
postoji teorija (Parsons) da speed reading tehnike kojima je nekakva osnova mogli bi reci disperzija fokusa (širi fokus, jednim pogledom uloviti što više informacija) uzrokuju miopiju. jeli tko od vas "brzih čitača" zamijetio korelaciju po tom pitanju?

SamuraJura
19.09.2005., 21:21
Jedna od boljih knjiga za samostalno učenje brzog čitanja je Peter Kump - Breakthrough Rapid Reading, suradnik začetnice brzog čitanja Evelyn Wood.

Ubaci u Google: Evelyn Wood i zanimljive stvari ćeš naučiti.

Koliko sam shvatio postoji više metoda za učenje brzog čitanja. Bitno je odabrati metodu koja ne izbacuje sadržaj i time dobiva na brzini pročitanog materijala već onu koja pospješuje spospobnost usvajanja više informacija u jedinici vremena.

ZorcJ
21.09.2005., 15:17
Pepi kaže:
postoji teorija (Parsons) da speed reading tehnike kojima je nekakva osnova mogli bi reci disperzija fokusa (širi fokus, jednim pogledom uloviti što više informacija) uzrokuju miopiju. jeli tko od vas "brzih čitača" zamijetio korelaciju po tom pitanju?

Kod mene za sada nema nikakvih bolesti oka i ne nosim naocale!

lepa protina kći
22.09.2005., 20:32
Na Power reading sam išla u InOptimum na Selskoj i jako sam zadovoljna! Ubrzala sam se, kreativnija sam, naraslo mi je samopouzdanje itd. Imala sam super trenera koji je totalno cool i strpljiv i što se tiče PR imam samo pohvale. Prilikom čitanja teksta uspijevam se toliko uživjeti u tekst da ga puno dulje pamtim budući da ga proživljavam. Uz čitanje slušam muziku, npr. Buddha Bar i imam složenu različitu muziku za svaki pojedini dio u čitanju- pripremu, mind mapu, čitanje. :W
Preporučam svakome!

darin
24.09.2005., 21:51
SamuraJura kaže:
Problem je u tome što smo naučeni od malena vokalizirati riječi u glavi koje istovremeno čitamo. Također je problem što čitamo riječ po riječ. Glavna stvar je naučiti isključiti vokaliziranje i čitati grupe riječi 2,3,5 ili više od jednom.

Interesantna su iskustva ljudi koji kažu da ponekad izgube svjest o tome da čitaju već samo doživljavaju ono što čitaju...

sta sve necu nac na forumu :)))

nisam se nikad zapitala je li moj nacin citanja neuobicajen, ali evo sad kad si to tako napisao...nikad ne vokaliziram procitane rijeci, dogodilo mi se par puta u zivotu i popizdila sam na to, jer me uzasno dekoncentriralo...kao lijek sam skuzila da se trebam minutu dvije prepustiti, i onda krene dalje onako kako to inace radim. i slicno ovom drugom sta si napisao, rijetko kognitivno ''razumijevam'' dok citam, nego samo dozivljavam.

to naravno nije slucaj sa strucnom literaturom, ali i dalje nema govora o subvokalizaciji...

ak sam ispravno shvatila subject.
:)

hana
21.10.2005., 18:33
Chloe kaže:

kakva je razlika izmedu mind-mappinga i power readinga?

i jel ima neki site di mogu provjerit koliko brzo citam? glupo mi citat nes pa brojat rijeci poslje :)

evo nes (http://www.readingsoft.com/) ja nasla ali je na eng... rezultat mi je bio 261 rijeci u minuti ali koliko sam razumjela je upitno :zubo: iako mi je eng dosta dobar

Vi koji se kuzite u taj speed reading mozete mi preporucit neku knjigu na hrv ili audio/video kazete jer pretpostavljam da tecaja nema u rijeci :tuzni:

evo nasla sam i ovo
AceReader Pro Deluxe 3.4d
kao neki program koji pomaze vjezbanju brzog citanja a izasao je (valjda demo??) u Bugu br 155

Sephiroth
23.10.2005., 12:42
Mind-mapping je tehnika ucenja, a power reading tehnika citanja.

hana
23.10.2005., 19:23
Tibor kaže:
Mind-mapping je tehnika ucenja, a power reading tehnika citanja.

i jel postoji self study mind mappinga?
knjige ili dvd-ovi za ucenje bez tecaja?

Sephiroth
23.10.2005., 19:36
Mind-mapping tehniku poducava samo Tony Buzan (http://www.mindmapping-croatia.com/) koji ima i speed reading knjigu (na engleskom) ali tu tehniku opisuju i drugi autori.

hana
23.10.2005., 20:06
ajme super pa taj tip to radi u i rijeci :)
zna neko koliko kosta tecaj?

hana
23.10.2005., 20:22
Chloe kaže:

ja gledam malo te mape koje su ljudi napravili na siteu koji je dao Tibor (hvala tibor) i totalno mi zbunjujuce izgledaju, sve onako nasvrakano u tisucu boja i smjerova...
jel tebi te mape pomazu? i jel su te oni tam naucili da ti to sve ne izgleda ko sta meni "laiku" izgleda :o

Ti si bila i na power readingu jel da?
I sta ti je vise pomoglo mind mapping ili power rading?

------

I jos nesto, sta je subvokalizacija, znas otprilike sta bi ti trebalo bit ali ne znam jel mi to ukljuceno ili iskljuceno :confused:

Sephiroth
24.10.2005., 02:55
ajme super pa taj tip to radi u i rijeci
:D, imas razlicitih tecaja licenciranih trenera. Tesko da ce ti doci sam Tony Buzan :D.

Mape su zapravo vrlo jednostavne, sire se u svim smjerovima iz sredine, procitaj si koju Buzanovu knjigu (ima i na hrvatskom) pa ce ti sve biti jasno.

hana
24.10.2005., 13:32
@ Tibor
da znam da nece on ali iz njegove "tvornice" su ti licencirani jel...

Nego daj mi molim te objasni tu subvokalizaciju/verbalizaciju?!?!
Kako to iskljucit, kako uopce znat da je ukljuceno?
Nije mi jasno :tuzni:

Sephiroth
24.10.2005., 13:40
Subvokalizacija rijeci je kada tekst koji citas izgovaras u sebi (kao da pricas sam sa sobom).
Nije ju nuzno iskljuciti vec ju mozes pretvoriti u prednost (pogledaj moj prijesnji post u ovom topicu o tome)

hana
24.10.2005., 17:37
Tibor kaže:
:D, imas razlicitih tecaja licenciranih trenera. Tesko da ce ti doci sam Tony Buzan :D.

Mape su zapravo vrlo jednostavne, sire se u svim smjerovima iz sredine, procitaj si koju Buzanovu knjigu (ima i na hrvatskom) pa ce ti sve biti jasno.

opet ja
kazes ima knjiga i na hrv - a ja ne nalazim u algoritmu :misli:
znas naziv neke koja je preveda?
ona speed reading book mozda?

Sephiroth
24.10.2005., 18:03
Algoritam ima samo engleska izdanja, koliko znam ja sam zadnju "The speed reading" kupio u Algoritmu :D (jedino ako u medjuvremenu nisu nabavili novu poslijku). 2 Buzanove knjige (Savrseno pamcenje i Koristite svoju glavu) preveli su Izvori (http://www.izvori.com/) a ostatak Veble (http://www.veble.hr/) (Snagom uma, Moć duhovne inteligencije, Moć kreativne inteligencije, Kako izrađivati mentalne mape, Mentalne mape za klince i Biti genijalac) .

d.s.o.
29.10.2005., 01:46
pozdrav!

Zna li netko gdje mogu naći informacije o održavanju tečajeva o kojima govorite?

Da li takvi tečajevi brzog/bržeg čitanja mogu pomoći nekom da brže nauči gradivo? Neko je prethodno spomenuo da takvo brzo čitanje prvenstveno služi kod pregledavanja novina, kad tražimo neke informacije i sl. ali ne i za konkretno učenje gdje se treba doslovno naučiti (da ne kažem napamet) gradivo.
Ja sam totalno izgubila koncentraciju i ne mogu se fokusirati na gradivo a kamoli ga s razumijevanjem naučiti.

:(

lepa protina kći
29.10.2005., 07:53
d.s.o. kaže:
pozdrav!

Zna li netko gdje mogu naći informacije o održavanju tečajeva o kojima govorite?

Da li takvi tečajevi brzog/bržeg čitanja mogu pomoći nekom da brže nauči gradivo? Neko je prethodno spomenuo da takvo brzo čitanje prvenstveno služi kod pregledavanja novina, kad tražimo neke informacije i sl. ali ne i za konkretno učenje gdje se treba doslovno naučiti (da ne kažem napamet) gradivo.
Ja sam totalno izgubila koncentraciju i ne mogu se fokusirati na gradivo a kamoli ga s razumijevanjem naučiti.

:(

Svoj problem možeš riješiti u Inoptimumu na Selskoj, www.inoptimum.com. Tamo sam i ja išla i totalno je super škola, trener je odličan (Viktor), tehnika puno pomogne što se tiče koncentracije, učenja i naravno, brzine čitanja. Tehnika Power reading služi svemu, čitanju svih vrsta štiva, boljoj koncentraciji, kreativnosti... Probaj, neće Ti biti žao! Kad sam ja išla tamo svima koji nisu zadovoljni vraćali su novac, ne znam je li to još uvijek tako pa se raspitaj.:W

d.s.o.
29.10.2005., 16:59
lepa protina kći kaže:
Svoj problem možeš riješiti u Inoptimumu na Selskoj, www.inoptimum.com. Tamo sam i ja išla i totalno je super škola, trener je odličan (Viktor), tehnika puno pomogne što se tiče koncentracije, učenja i naravno, brzine čitanja. Tehnika Power reading služi svemu, čitanju svih vrsta štiva, boljoj koncentraciji, kreativnosti... Probaj, neće Ti biti žao! Kad sam ja išla tamo svima koji nisu zadovoljni vraćali su novac, ne znam je li to još uvijek tako pa se raspitaj.:W

Možeš li mi reći koliko košta i koliko tečaj traje?
HVALA TI.
:w

lepa protina kći
30.10.2005., 14:46
d.s.o. kaže:
Možeš li mi reći koliko košta i koliko tečaj traje?
HVALA TI.
:w
traje tjedan dana, ali za cijenu pitaj tamo, ne znam imaju li kakvih promjena. Po novome, upisuju ga i u radnu knjižicu!:W

d.s.o.
30.10.2005., 16:02
:grli:
hvala ti.
puno hvala!

lepa protina kći
31.10.2005., 12:16
d.s.o. kaže:
:grli:
hvala ti.
puno hvala!

Molim!:W

GoodOne
31.10.2005., 16:34
SamuraJura kaže:
Evo što sam našao do sada:
začetnik tehnike brzog čitanja je Evelyn Wood, a ona je to nazvala Reading Dynamics.
Prosječna osoba čita od 200-400 riječi u minuti. Problem je u tome što smo naučeni od malena vokalizirati riječi u glavi koje istovremeno čitamo. Također je problem što čitamo riječ po riječ. Glavna stvar je naučiti isključiti vokaliziranje i čitati grupe riječi 2,3,5 ili više od jednom.
Razumijevanje pri tome ne opada već kako tvrde istraživanja, i nezavisna također, pokazuju da se povećava i razumievanje i prisjećanje pročitanog sadržaja. Ima toga još ali zvuči uvjerljivo i obećavajuće. Čak da je moguće dosegnuti i 1500-2000 riječi u minuti. Živi bili pa vidjeli :)

Eto, zvali ste me? :)

Meni je npr. čitanje zapravo ljepše nego gledanje filmova. Istina je da kod filma točno znaš kako izgleda npr. Gandalf, ali samo zato jer ga je tako režiser zamislio, ali onaj pravi Gandalf iz knjige mi je isto tako živopisno bio pred očima kad sam čitao knjigu (1. put pred 20 i nešto godina).

Čitajući zaboravim da čitam odnosno imam osjećaj da sam ja ta radnja, koja god bila.

Gledanje filma mi je u stvari, PRESPORO.

Sad, kad malo razmislim, čitanje je za mene samo prelaženje pogledom preko riječi, odjednom mi je u fokusu nekoliko njih, 3-6, i naravno, nema govora o ikakvom vokabuliziranju. Forum se recimo, može tako čitati :D

Učenje je, naravno, drugačije, znatno sporije. Nemam fotografsko pamćenje da bih mogao samo prelistavati stranice. :)

Bronth
18.11.2005., 15:07
evo baš malo studiram taj Photo Reading..
svi koji govore da je to SF, onda je u krivu..
to je zapravo uključivanje svoje podsvijesti kad se čita ili uči te samo pogledom na stranicu mi to doslovno fotografiramo, i kasnije kad nam treba aktiviramo..
npr, pročitaš knjigu iz povijesti i pita te frend kad se zbio neki rat, i tebi odjedanput sine odgovor, koji je prilično detaljan, odnosno točno ono što piše u knjizi.. npr. broj stranice, koji red u tekstu i točno što piše..
za to ima nekoliko tehnika sa kojim se koncentriraš te nesvjesno fotografiraš stranice..
ako se to nauči onda usavršite svoje Fotografsko pamčenje.. odnosno čitate i do 25 stranica u minuti odnosno 25000 riječi..
to je to, javim vam se kad naučim, i ne idem na onaj tečaj nego sam skinuo ilegalno sa neta i sad studiram..

Desiree
18.11.2005., 16:21
hana kaže:evo nes (http://www.readingsoft.com/) ja nasla ali je na eng... rezultat mi je bio 261 rijeci u minuti ali koliko sam razumjela je upitno :zubo: iako mi je eng dosta dobar
306 rijeci u minuti, razumijevanje 73% :)

hana
18.11.2005., 19:59
Bronth kaže:
evo baš malo studiram taj Photo Reading..
svi koji govore da je to SF, onda je u krivu..
to je zapravo uključivanje svoje podsvijesti kad se čita ili uči te samo pogledom na stranicu mi to doslovno fotografiramo, i kasnije kad nam treba aktiviramo..
npr, pročitaš knjigu iz povijesti i pita te frend kad se zbio neki rat, i tebi odjedanput sine odgovor, koji je prilično detaljan, odnosno točno ono što piše u knjizi.. npr. broj stranice, koji red u tekstu i točno što piše..
za to ima nekoliko tehnika sa kojim se koncentriraš te nesvjesno fotografiraš stranice..
ako se to nauči onda usavršite svoje Fotografsko pamčenje.. odnosno čitate i do 25 stranica u minuti odnosno 25000 riječi..
to je to, javim vam se kad naučim, i ne idem na onaj tečaj nego sam skinuo ilegalno sa neta i sad studiram..

pmas mi link? :moli:

Gonzo
19.11.2005., 00:29
hana kaže:
pmas mi link? :moli:

DC++
Spojis se na prvih 10-15 hubova i naci ces literature k´o u prici :W

Bronth
19.11.2005., 12:34
odi na neki P2P program i napiši mphotoreading, i nađite neki zip ili rar file u kojem su svih 8 lekcija u MP3-u, te knjiga i manual za korištenje..
možeš i samostalno tražiti, npr. napišeš phptoreading i pokaže ti nekoliko MP3-a na kojima piše 1A ili 1B, pa tako do 8A i 8B..
ja sam maloprije isprintao jedan cijeli manual te si stavio te MP3 lekcije na MP3 player pa sad slušam i učim..
da se to nauči treba otprilike 1-2 dana, što je prilično malo, u odnosu što naučiš..
ovako sve djeluje: znači prvo se dobro koncentriraš ali jako dobro da te ništa ne ometa, što nije teško postići.. da se koncentriraš imaš jednu ili dvije metode.. onda prolistaš knjigu i upamtiš važne podatke: npr. broj stranica, kad je knjiga napisana, kako se knjiga zove, tko ju je napisao i takve stvari.. onda pročitaš prvu i zadnju stranicu da samo dobiješ uvid u knjigu, da znaš hoćeš li je pročitat ili ne.. onda izvlačiš takozvane TRRIGER words koje nađeš na stranici, to su riječi koje prve uočiš kad vidiš stranicu.. onda ide Photo focus, gdje izoštravaš svoj vid i pripremaš ga za fotografsko čitanje..
i onda tek ide Photoreading, metoda je prilično lagana, ali je se mora usavršit kroz par dana, i onda slijedi aktivacija, koja traje otprilike 10-20 min nakon što si nešto fotografirao.. i zadnje je ja mislim rapid reading, to je ja mislim kad si sve obavio smo čitaš knjigu vrlo brzo i znaš o čemu se radi..
s tim valjda poboljšavaš ono što si shvatio..

Bronth
19.11.2005., 12:35
kad sve to skinete odite na njihov forum na learning centar i na forum i tamo pitajte pitanja..
forum ima oko 2000 raznih tema o problemima i pitanjima pa i malo to proučite..
i SRETNO..
molio bih da se netko javi tko to zna da mogu malo s njim/njom popričat o svemu tome..

egzemplaruša
22.02.2006., 17:07
jel se isplati dat 1600 kn za to?
imam kolegicu koja je bila na tečaju. ona ne zna brzo čitati jer joj se nije dalo vježbati ali kaže da je 101% moguće i da nije nikakav bauk.
poanta je da uključiš drugi dio mozga dok čitaš koji ti omogućava "skeniranje" stranica i postavljanje tzv. mapa u glavi.
ma u biti neću filozofirati, sve ima na netu..samo me zanima da li je isplativo.

www.inoptimum.hr

Bronth
11.03.2006., 21:22
neznam dali ti se isplati kad nećeš kasnije vježbati..
istina je da funkcionira jer sam prošao tečaj, sad moram ići na učionice da to poboljšam..
probaj ako misliš da ćeš biti uporan i nastojati dovest metodu do kraja..

polyhymnia
15.03.2006., 19:23
Nekak mi se čini da je ovo najprikladniji forum za ovo pitanje, ak nije ispravite me...

frendica išla na taj tečaj...... uče te tamo fokusu, tj razvijaš sposobnost koncentracije i fokusiranja, naučiš brzo čitat i brzo učit, kako radit nekakve mentalne mape ( s podacima koje pamtiš ) i tako....
jako korisno, pogotovo za srednjoškolce i studente
to je valjda prevencija neprospavanih noći :D

psihoanaliticar
02.04.2006., 12:59
BRZO I EFIKASNO ČITANJE

Čitanje je jedna od najvažnijih smislenih aktivnosti suvremenog čovjeka, jer se čitanjem spoznaju ideje, obrazuje se, zabavlja se.

Zna se da ljudski mozak ima ograničeni kapacitet primanja informacija u jedinici vremena i ako informacijska vrijednost zadanog teksta prelazi taj kapacitet nastaju velike poteškoće. Naravno, moguće je taj kapacitet racionalnije, potpunije, bolje iskoristiti. Takvo racionalnije korištenje kapaciteta prijema pismenih govornih informacija pri čitanju poznato je kao vještina brzog ili selektivnog čitanja.

Brzo čitanje ne znači samo brzo, sve brže i brže; samo sve kraće i kraće vrijeme čitanja; već u tom bržem i kraćem vremenu što efikasnije, tj. sve brža i bolja sposobnost prepoznavanja signala, činjenica, ideja; brža i bolja integracija; brža i bolje anticipacija; brže i bolje donošenje zaključaka i zauzimanje stavova; brže i bolje razumijevanje i, konačno, brže i bolje pamćenje.

Metodama brzog čitanja ne želimo samo pobijediti vrijeme u tom sve većem moru pismovnog govornog materijala, već želimo čovjeka-čitatelja osloboditi šuma, šuma slova koje nose različite obavijesti a uvijek su ista. Buka ili šum svi su oni signali koji ne nose traženu obavijest, već je, dapače, ometaju, "povećavaju zbrku, nered, kaos". (termini iz teorije obavijesti /kapacitet, šum/)

Brzo ili selektivno čitanje je potpuno usvajanje pročitanog. To se ne ostvaruje tradicionalnim metodama i navikama čitanja vec je to kvalitativno sasvim drukčije čitanje.

Kako su brzo čitanje i artikulacija nespojivi najvažnija osobina za prijelaz sa sporog ka brzom čitanju je odsutnost unutarnjeg govora / subvokalizacije. Brzo čitati ne znači samo ne subvokalizirati. Za brzo čitanje potrebno je mnogo, mnogo vježbe i to okom, s pažnjom, potrebno je povećavati razumljivost, povećavati vokabular, razvijati pamćenje.

Na početku tečaja polaznike testiramo da bi utvrdili njihovu brzinu tj. efikasnost čitanja. Efikasnost je umnožak brzine i razumljivosti pročitanog. Na kraju tečaja polaznik će imati 2 do 4 puta veću brzinu/efikasnost čitanja.

Provjeravanje koliko napreduju čitači u svladavanju vještina i tehnika brzog čitanja obavlja se unaprijed pripremljenim tekstovima iz raznih područja, razlicitih dužina (od 600 do 30.000 znakova), različitih težina, s ogromnim ili s vrlo malim brojem informacija. Uvijek je uz tekst upitnik s 10 pitanja a odgovora na svako pitanje je 4 (samo je jedan, naravno, točan).
Ovaj "feed back" potreban je kroz cijelo vrijeme trajanja tečaja jer samo tako znamo gdje i što još treba vježbati, čemu su u radu vratiti.

Pedesetih godina prošlog stoljeća u SAD-u naglo se istražuju tehnike i metode kojima bi se pospješilo čitanje. Nastaju mnoge škole brzog čitanja, razvijaju se metode /i neki instrumenti/ za vježbanje. Metode o kojima će ovdje biti govora nastale su iscrpnim eksperimentalnim istraživanjima od 1971-76. te 1983-86. pod nazivom "Kultura govora", Odsjeka i Zavoda za fonetiku, Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Kombinacija su američkih, engleskih, francuskih i ruskih metoda prilagođenih našim tekstovima, našem gramatičkom, fonetskom i fonološkom sustavu i našem obrazovanju.

BITNI FAKTORI ZA POSTIZANJE VEĆE BRZINE I

EFIKASNOSTI ČITANJA

1. Stvarna i stalna želja da se čita brže.

2. Čvrsto uvjerenje da je moguće čitati brže.

3. Pojačana koncentracija.

4. Kratko pregledavanje teksta i razmišljanje o njemu neposredno prije čitanja.

5. Izbjegavanje mehaničkog ponavljanja autorovih riječi - čitati smisao i značenja a ne riječi.

6. Aktivno čitanje, tj. komentiranje i analiza teksta za vrijeme čitanja.

7. Eliminiranje subvokalizacije (unutarnjeg govora).

8. Što manji broj fiksacija oka u jednom redu, tj. obuhvaćanje što više znakova jednom fiksacijom.

9. Što ritmičniji pomaci oka.

10. Što manje vraćanje u retku pri pokretima očiju.

11. Prilagođavanje brzine čitanja karakteru teksta.

što mislite o tome

Commitment
11.05.2006., 14:49
Ma to sa 100 stranica u minuti su gluposti!

Mislim, sta ti to vrijedi ako nisi nista zapamtio? Ja sam isla na Ribnjak ( www.ubrzano.com). Tamo je naglasak na razumijevanju, asimiliranju i brzom prisjecanju informacija. Znaci, ubrzas se ali nije bitno koliko brzo citas nego koliko brzo savladavas gradivo. meni je bilo super. Toplo preporucam.

piglet
22.08.2006., 10:33
ja sam cula da taj tecaj na ribnjaku i nije nesto samo su ti ljudi pricali o 2 tjedna trajanja tog tecaja.......

dreamer~dreams
22.08.2006., 13:21
odi na neki P2P program i napiši mphotoreading,

ili preko torrenta. ja, evo, skidam preko torrenta.:)

Bronth
22.08.2006., 15:45
već kad malo vidim kako sam bezveze dao 1600kn, nasjeo sam..
nebih vam preporučio, jer samo ih nekoliko nauči na samom tečaju, a ovi drugi moraju ići na učionice, i veoma je naporno..
ja sam naučio, ali šta će mi to kad prolazim sa 3,5 i ne radim ništa kući, ne učim ni ništa..

Bronth
22.08.2006., 15:47
i da, bolji je Photoreading, jer koliko mi se čini lakše ćeš naučiti tehniku i sve ostalo..
cheers, ako netko želi, mogu probati uploadati..

xperex
22.08.2006., 21:34
evo nešto simpatično http://www.zarez.hr/182/rijeci2.htm

Stana
22.08.2006., 22:25
niti sam išao na tečajeve niti čitao knjige o tome, ali svejedno brzo čitam i odlični su rezultati..

bigboom
25.08.2006., 21:06
ako netko želi, mogu probati uploadati..[/QUOTE]
e pa ja želim.koliko vrimena treba za taj mphotoreading?

dreamer~dreams
25.08.2006., 21:33
mozete to nac preko torrenta, ima ih milijun. posaljem link i upute kako na peem.

Ogius
30.08.2006., 09:26
Dakle radi se o nekoj fensi tehnici brzog čitanja, koju kada savladate navodno možete čitati stranicu teksta po minuti. :eek: E sad, razgovarao sam s jednom žemskom koja se bavi time i sazanao da se to bazira na samopouzdanju, vjeri u sebe (hehe jedno te isto) i autosugestiji (zato sam i otvorio ovu temu na psihologiji) i mambo đambo... i tečajevi su jako skupi... i instruktori BČ-a su bogati znanjem...
I pitam ja nju dal' se to možda bazira na fotografskom pamćenju (što bi mi bilo logičnije), a odgovor je bio NE, TO SE BAZIRA NA SAMOPOUZDANJU.... MAMBO ĐAMBO

Meni to djeluje kao najbolji način za uzimanje novaca bez upotrebe sile, ali sklon sam promjeni mišljenja, pa ako me netko želi razuvjeriti neka napiše nešto pozitivno o brzom čitanju, i naravno neka to argumentira.

dijana
30.08.2006., 09:42
http://www.covermagazin.com/zanimljivost.php?NID=469

cp.tar
30.08.2006., 09:44
Stranicu po minuti čitam i bez tečaja brzog čitanja.

Ako je po sekundi, onda je to već nešto.

Ogius
30.08.2006., 10:00
Da da stranicu po sekundi, moja greška.

Ris
31.08.2006., 03:56
njesra
teže

robert99
31.08.2006., 06:45
Kada je u pitanju brzo čitanje, vrlo je važna pravilna upotreba ruku.

Kao nekad kad si bio jako mali. Čitao si jaaaaakko sporo. JEL DA?

E, onda su te naučili da prstom pratiš text.

I tako si cijelo vrijeme pratio text do...drugog osnovne ili možda trečeg.

---------------------

Pazi šta se dogodilo.

Istrenirao si oko da čita brže pomoču prsta.

---------------------Savjet-------

Upotrijebi ruku i tjeraj oko da brzo prolazi kroz nove informacije.

Pomoču ruke ne dopuštaj oku da se vrača na več pročitane riječi.

--------------------------------

Naravno da je moguče brzo čitanje,ali opširnije o tome potraži na webu
:top:

www.originallink.com

Ris
31.08.2006., 07:05
znači, temelji se na šlampavosti,
ofrljama,
pretpostavkama,
čitanju "na preskok"?

Ogius
31.08.2006., 07:54
Normalno da se čitanje može ubrzat. To se istrenira kao što sprinter istrenira da trči 100m ispod 10s. Ali stručnjaci tvrde da je brzina čitanja s razumjevanjem 250-300 riječi u minuti. A ovi speed reading tečajevi tvrde da je moguće naučit čitat isto toliko riječi u sekundi. Tj. kao da bi se onaj sprinter mogao istrenirat da trči 100m u 0,16 sekundi. Samo trebaš otić kod njih na tečaj i platit im 1.500,00 kn. Easy Money.

robert99
31.08.2006., 07:56
Temelji se na tome da se rješiš šlampavosti kao i u prvom razredu osnovne.

A što se tiče ovih koji ti to naplačuju 1.500,00 kn.

To možeš i Ti. :top:

http://www.bestspeedreadingcourse.com/best.htm

splicanka4zagreb
31.08.2006., 08:02
Mene zanima kako ti to može pomoći u životu? Što konkretno dobiješ time?

Kod učenja ne pomaže jer jednostavno ne mogu samo preletit knjigom i shvatit okvirno njezin sadržaj kad moram učiti određene definicije, podjele i sl.

A kad čitam iz zadovoljstva neku knjigu, pa nije mi u interesu da je što prije pročitam i da "preskačem" određene rečenice, misli,...

robert99
31.08.2006., 08:07
Zato postoje različite tehnike čitanja.

Ako čitaš iz zadovoljstva onda kreneš od 1 stranice prema kraju.

Kod učenja postoji druga tehnika.I tu ulazi brzo čitanje...

www.originallink.com

Ogius
31.08.2006., 10:38
Temelji se na tome da se rješiš šlampavosti kao i u prvom razredu osnovne.

A što se tiče ovih koji ti to naplačuju 1.500,00 kn.

To možeš i Ti. :top:

http://www.bestspeedreadingcourse.com/best.htm

Hval ti naodgovorima.
Dakle ovo rješavanje šlampavosti razumijem, ali ne rezumijem tehniku čitanja stranice texta u sekundi. Dakle ako se rješiš šlampavosti i digneš si "kondiciju koncetracije" možeš unaprijediti čitanje i to znatno, ali ne možeš doći do superherojskog nivoa čitanja od 1pps (pages per second). Zanima me dal' je možda netko bio na tom tečaju od soma i po'? Kažem meni se taj tečaj čini kao metoda za otimanje para bez upotrebe sile ;)

cp.tar
31.08.2006., 10:47
Možeš početi ubrzavati čitanje tako da prestaneš čitati u sebi.
Naime, većina ljudi subvokalizira ili barem zamišlja izgovorene riječi; jednom kad shvatiš da za razumijevanje teksta nije potrebno izgovarati ga u sebi, brzina čitanja se drastično penje.

Potrebno je dosta prakse, ali ne treba ti tečaj...
Malo se teško naviknuti, prvi priznajem da ni ja ne čitam tako osim iznimno, jer i ja volim natenane pročitati knjigu, ali dobro dođe.

BTW uski stupci također pomažu; dobro je početi vježbati na novinskim tekstovima.

ambasadorica
31.08.2006., 10:49
Mene zanima kako ti to može pomoći u životu? Što konkretno dobiješ time?

Kod učenja ne pomaže jer jednostavno ne mogu samo preletit knjigom i shvatit okvirno njezin sadržaj kad moram učiti određene definicije, podjele i sl.

to sam se i ja pitala.
mogu ja sve svoje knjige za fax pročitat na brzinu i ovak,al kaj mi to vrijedi kad ih moram naučit napamet (velki dio gradiva),a to je ono kaj mi uzima najviše vremena,a ne to "čitanje". a za knjige koje čitam iz gušta mi ni nije cilj pročitat ih u što kraćem roku.
ja u tome ne vidim neki probitak:(

(ako se ne varam,i ti si na pravu)

robert99
01.09.2006., 01:49
to sam se i ja pitala.
mogu ja sve svoje knjige za fax pročitat na brzinu i ovak,al kaj mi to vrijedi kad ih moram naučit napamet (velki dio gradiva),a to je ono kaj mi uzima najviše vremena,a ne to "čitanje". a za knjige koje čitam iz gušta mi ni nije cilj pročitat ih u što kraćem roku.
ja u tome ne vidim neki probitak:(

(ako se ne varam,i ti si na pravu)

Vidim da je ova tema malo napeta pa da uštedim malo vremena pročitaj ovaj mail od lika (:top: )koji podučava brzo čitanje.

Nemojte mi zamjerit što je na Kineskom.;)

------Email-------

Hi Robert

Your Fifth Speed Reading Secret is here!

How would you like to know the secret techniques to
master different types of reading?

Well, that's EXACTLY what I'm here to show you today!

Are you just reading for pleasure? Do you need to
study? Are you reading to develop a new skill?

Here is a quick reference guide to how YOU can get the
most out of your reading experience by using a few
simple guidelines.

PLEASURE READING

Do not skim or review the materials. Simply read at a
comfortable rate. :-)

HOBBY AND SPECIAL INTEREST

Perform a short skim, and review. Spend the majority
of the time reading.

STUDYING

Spend about half the time reading and half the time
skimming and reviewing materials.

Do NOT over-read. Read once though a chapter at your
best comprehension speed, (highlight areas of confusion
by placing a light pencil mark next to them - but do
NOT stop at this point) then skim and review the
materials. Lastly, return to the areas that require a
more in depth analysis and work through them.

MAXIMUM POTENTIAL READING

Spend 70% of your time reviewing materials, and 10%
skimming. Only read 20% of the time. Use the reading
skills that you've learnt during this email course to
locate key information. Place your emphasis on taking
notes and studying.

---------------------------------------------------

Nadam se da je ovo od pomoči ;)

Ris
01.09.2006., 01:58
ima takav topik i na poslu i karijeri (nisma ga još pogledao).

ja naime, ponekad se volim vratiti i još jednom dobro shvatiti dio ili cijelu rečenicu.
ili kad dignem glavu pa još jednom razmislim o pročitanom.

kako biste čitali filozofe i kompleksnija štiva?

mislim da je stvar i dilentantizmu i prevari.

ne kažem da nije možda moguće pročitati tako brzo, ali ubinski ga rzumjeti, sigurno da ne.

ovisnica
01.09.2006., 06:55
Ne bih htjela usvojit tehniku brzog čitanja..nekak mi to premarsovski zvuči..i nisam sigurna možeš li se osloboditi "čitanja u sebi"..??

Ok, možda i jesam kocka kockica, al ne mogu zamisliti da tom tehnikom brzog čitanja idem tak čitat neki roman il slično..?! Pa kak bi onda stigla zamislit te sve likove i obojat si nekakvu priču u mislima?! Bzwz..

soks
01.09.2006., 11:34
A čula sam, postoje neke tri tehnike, jedna je čitanje cik-cak, druga kad čitaš po nekoliko redova odjednom, a treća tak da čitaš po sredini ili tak nešto. Frendica mi je išla na to, veli da još treba vježbat, a vidjet ćemo što će bit iz toga.

zeko_ma
04.09.2006., 13:20
ja sam vidio tečajeve na ;)
http://www.presto.hr/tecajevi_radionice/brzo_citanje.htm
http://www.brzocitam.com/
http://www.ubrzano.com/
http://www.ffzg.hr/centar/efikasnocitanje.htm

neki imaju veću cijenu, neki manju, a isto tako je i sa satnicom :zubo:

Melisandra
02.10.2006., 01:26
Molim vas ljudi, ako je tko bio na tecaju, neka podjeli svoja iskustva! Puno ljudi prica o tome, ali osobno ne znam nikoga tko je na njemu bio.
Koliko je citanje pri takvim brzinama kvalitetno, koliko se treba vjezbat...
Tecaj nije bas jeftin, pa zelim bit sigurna da je to prava stvar.

Ris
02.10.2006., 04:43
pročačkaj stare topice.
Imaš i na drugim podforumina, Posao i karijera, Društvene znanosti.....

Melisandra
04.10.2006., 18:17
pročačkaj stare topice.
Imaš i na drugim podforumina, Posao i karijera, Društvene znanosti.....
tenks

Gretchen
08.10.2006., 12:18
bila na tome u 4.mj ove godine i bilo je ODLIČNO! samo drugo je to jel' to pali ili ne, a drugo koliko je čovjek spreman osloboditi se straha i nesigurnosti.

Melisandra
09.10.2006., 02:12
Jeli ti pomoglo kod ucenja? Koliko brzo ucis? Cula sam da nakon tecaja samo prelazis preko teksta i malo toga zapamtis i tek sa vjezbanjem se razumjevanje povecava? Jeli to istina?

Gretchen
09.10.2006., 16:12
Jeli ti pomoglo kod ucenja? Koliko brzo ucis? Cula sam da nakon tecaja samo prelazis preko teksta i malo toga zapamtis i tek sa vjezbanjem se razumjevanje povecava? Jeli to istina?

ovako, istina je da treba jako puno vježbati. ovo ti je moja priča: išla sam na taj tečaj nimalo sumnjajući u njegovu učinkovitost ( ali stvarno nimalo ) dok su svi oko mene bili skeptici da većih nema. i mi počeli s tim tečajem, sve je bilo super, vježbali i tako to...no ja jednostavno imam potrebu za "hvatanjem" svakog reda pa sam razvila neku svoju osobnu metodu prelaženja preko teksta ( a i inače nam je trenirica rekla da je to ok, da svatko nađe kako njemu najbolje paše a da to može biti kombinacija raznih "načina" prelaženja po tekstu ), timeš što sam štrikala tj. u roku od sekunde prešla jedan red pa tako dalje i dalje. e sad, kod mene je bio problem što su mi se oči jaaaako brzo umarale i krenule boljeti jer su išle velikom brzinom a inače nosim leće ( i imam ogromne očurine uz to ) pa nije ni čudo da su to bile nuspojave. to me u sred tečaja usporilo, no takve oscilacije su normalne jer ipak, nije to picknick! meni je sve u svemu bilo jako zabavno, no shvatila sam da nisam postizala tolike rezultate kolike sam HTJELA, s obzirom na, npr. ostale na tečaju, koji su SVI bili skeptici a onda su postali "vjernici" ( ak me kužiš ) jer im je fenomenalno krenulo, a ja jedina koja nisam bila skeptična- nije uspijelo onako kako sam si zamišljala. i to me dosta oveshrabrilo ( dakle nesigurnost ) pa se i STRAH od neuspjeha još umiješao u čitavu priču i eto, id me zajebao ( đubre jedno ) tak da sam nakon početnog entuzijazma tj. nakon završetka tečaja naprosto- prestala vježbati. inače, brzim čitanjem sam 3 knjige negdje pročitala, svaku u nekih sat vremena ( do 200 stranica )......ali kažem, za to treba vježbat BAREM 10 minuta dnevno i onda je sve odlicno, no ja sam se ulijenila, nije mi se dalo i jednostavno sam "izašla iz đira"...već se mjesecima pokušavam opet ubaciti u đir ali nikako da počnem.

velim, SVE se to vježbom može postići. tako da nemoj sumnjati u uspjeh tečaja. a definitivno pomaže i pri učenju utoliko što se naučiš jako dobro KONCENTRIRATI! ali opet, ako ne vježbaš...

Melisandra
09.10.2006., 22:20
Ok. Fala ti na informacijama!:)

Gretchen
10.10.2006., 21:11
nema problema, drago mi je ako sam ikako uspjela pomoći.

i ako imaš još kakvih konkretnijih pitanja, ne ustručavaj se postaviti ih ;)

thunderstorm
11.10.2006., 22:00
Molim vas ljudi, ako je tko bio na tecaju, neka podjeli svoja iskustva! Puno ljudi prica o tome, ali osobno ne znam nikoga tko je na njemu bio.
Koliko je citanje pri takvim brzinama kvalitetno, koliko se treba vjezbat...
Tecaj nije bas jeftin, pa zelim bit sigurna da je to prava stvar.

Tečaj je 1600 kn koliko ja znam što po meni i nije neki novac za jedno takvo znanje.
Druga stvar je da sve bolje firme šalju zaposlenike na taj tečaj što znači da su prepoznali vrijednost takve izobrazbe te da to nije bezveze.
Postoji više verzija PR, ja ću ti pokušati objasniti za ovu koju znam.
Počinje se meditacijom ne bili se aktivirali tzv. alpha valovi.
Knjiga se lista list po list ne bi li se "fotografski" zapamtila u primozgu.
Zatim se opet meditira te se knjiga ponovno prelazi ali ovaj puta redak po redak
zaustavljajući se na nekim dijelovima koji su bitni.
Nakon toga se opet meditira te se na kraju se crta mapa knjige.
Prvih 5-6 godina zaboravi da ćeš čitati na taj način bilo šta osim baletristike.
Tek nakon tog perioda, odnosno kad ovladaš vještinom možeš preći na stručnu literaturu te izvući iz toga neku ozbiljniju korist.

F.C.B.
13.10.2006., 11:55
Tečaj je 1600 kn koliko ja znam što po meni i nije neki novac za jedno takvo znanje.
Druga stvar je da sve bolje firme šalju zaposlenike na taj tečaj što znači da su prepoznali vrijednost takve izobrazbe te da to nije bezveze.
Postoji više verzija PR, ja ću ti pokušati objasniti za ovu koju znam.
Knjiga se lista list po list ne bi li se "fotografski" zapamtila u primozgu.
Zatim se opet meditira te se knjiga ponovno prelazi ali ovaj puta redak po redak
zaustavljajući se na nekim dijelovima koji su bitni.
Nakon toga se opet meditira te se na kraju se crta mapa knjige.
Prvih 5-6 godina zaboravi da ćeš čitati na taj način bilo šta osim baletristike.
Tek nakon tog perioda, odnosno kad ovladaš vještinom možeš preći na stručnu literaturu te izvući iz toga neku ozbiljniju korist.

:rofl: ohoo.. gle elemenata new age-a....

Gretchen
13.10.2006., 15:26
dobro ajde, može se to nazvati svojevrsnom "meditacijom". zapravo je to kao "fokus". prije čitanja se "ulazi" u taj fokus na način da se "fokusiraš" na imaginarnu točku na stražnjem dijelu glave u desnoj polutci mozga ( kako bi se kod citanja aktivirala dotična desna polutka ) i onda taj fokus "preneseš" na knjigu. za fokus je najbolja određena glazba, a i najbolje je čitati uz glazbu.

Melisandra
14.10.2006., 15:15
Tečaj je 1600 kn koliko ja znam što po meni i nije neki novac za jedno takvo znanje
Hm...da kao nije...ako imas neka svoja primanja. Ja kao student ovisim o svojim starcima. Tako da, nažalost, meni je problem. :(
Kupila sam ovih dana 2 knjige. Tony Buzan "Mentalne mape" i "Power reading".
Prva mi je super dobra. :top: I mislim da cu mi puno pomoć kod ucenja.
U drugu sam moram priznat razočarana (iako ima dobrih savjeta) jel neke stvari sta vi ovde spominjete, u knjizi uopce nema. :mad: Npr.

prije čitanja se "ulazi" u taj fokus na način da se "fokusiraš" na imaginarnu točku na stražnjem dijelu glave u desnoj polutci mozga ( kako bi se kod citanja aktivirala dotična desna polutka ) i onda taj fokus "preneseš" na knjigu. za fokus je najbolja određena glazba, a i najbolje je čitati uz glazbu
Jos nisam gotova s citanjem, pa jos ima nade. Ali prosla sam vise od pola i dio o fokusu, tako da ne znam bas..... Fokus u knjizi je totalno loše objašnjan, a koliko vidim to je najvažnija stvar u svemu ovome.

Silas
25.10.2006., 16:38
mene zanima kao mogu brzo čitati,jer volim čitati,ali čitam "standardno",a volio bih da mogu čitati puno brže.ljudi,pomagajte!

Sukuba
25.10.2006., 18:34
Hm...da kao nije...ako imas neka svoja primanja. Ja kao student ovisim o svojim starcima. Tako da, nažalost, meni je problem. :(
Kupila sam ovih dana 2 knjige. Tony Buzan "Mentalne mape" i "Power reading".
Prva mi je super dobra. :top: I mislim da cu mi puno pomoć kod ucenja.
U drugu sam moram priznat razočarana (iako ima dobrih savjeta) jel neke stvari sta vi ovde spominjete, u knjizi uopce nema. :mad:
...Fokus u knjizi je totalno loše objašnjan, a koliko vidim to je najvažnija stvar u svemu ovome.
oj!
da, i ja imam od buzana brzo čitanje, kupila sam ju nakon završenog tečaja, samo mogu reć da je u mom slučaju razočaranje obrnuto. postupak ti je, vidim, objašnjen i to je to šta se tečaja tiče, al mislim da se to svladat može zaista i samo uz pomoć knjige. dovoljno ti je da znaš kako sve ovisi o tvom trudu i da je potrebno užasno puno strpljenja i prakse, i obavezno moraš bit spremna prihvatit činjenicu kako je to moguće, ako sumnjaš to je samo jedan korak napred, dva nazad.
dobro si primjetila da u knjizi nema ništa o fokusu a na tečaju je to zapravo bit čitanja, ali u baš toj knjizi piše kako su pojedinci brzo čitanje svladali sami po sebi. ja zaista vjerujem kako to nije tolko bitno kolko je bitna vježba. a naravna stvar da ćeš se prije čitanja nastojat koncentrirat i ne švrljat mislima okolo, pa i kod standardnog čitanja je to bitno za razumjevanje.
bilo bi dobro da imaš nekog ko je prošao seminar pa da te uvede u foru + knjiga, možeš to i sama. a opet, nije to ni tako puno ako uzmeš u obzir da svladaš i da je vještina za cijeli život, al opet, malo jesu zapaprili na cijeni.

šta se mene tiče, nisam još to uvatila iz istog razloga ko i Gretchen, i također sam uvjerena kako oću, samo šta nisam! :D
pozdrav

Sukuba
25.10.2006., 18:39
mene zanima kao mogu brzo čitati,jer volim čitati,ali čitam "standardno",a volio bih da mogu čitati puno brže.ljudi,pomagajte!

i standardno se čitati može brže, jednostavno ubaciš u višu i ne zastajkuješ i ne vraćaš se na djelove rečenice koje misliš da nisi dobro pročitao ili razumio, samo šibaš dalje, uvatiš iz konteksta, takvom praksom ćeš bolje i više riječi uhvatiti u fokus i tako čitati brže s boljim razumjevanjem, jer se razumijevanje navodno povećava ako čitaš brže. bitna je vježba :mljacko:

Silas
25.10.2006., 19:52
i standardno se čitati može brže, jednostavno ubaciš u višu i ne zastajkuješ i ne vraćaš se na djelove rečenice koje misliš da nisi dobro pročitao ili razumio, samo šibaš dalje, uvatiš iz konteksta, takvom praksom ćeš bolje i više riječi uhvatiti u fokus i tako čitati brže s boljim razumjevanjem, jer se razumijevanje navodno povećava ako čitaš brže. bitna je vježba :mljacko:
:confused: :confused:

Sukuba
25.10.2006., 20:27
:confused: :confused:

kakve nejasnoće?
pretpostavljam da ne uviđaš razliku između brzog čitanja i brzog čitanja :D
pa da, brzo čitanje koje se uči na tečajevima ( power reading, a ima još metoda pomoću kojih se to svladava) funkcionira na sasvim drugačiji način nego standardno čitanje, ne čita se riječ po riječ ko u standardnom, prije paragraf po paralala, starnicu po stranicu, kako ko...kužiš ne? a to šta ti nije jasno napisala sam da i standardno čitanje bi svatko trebao ubrzati jer ko šta rekoh, bolje je razumjevanje..

lenushka
29.10.2006., 20:45
ja imam jedno pitanje..dali je netko baš bio na tom tečaju? koz ja studiram pravo i nekada imam baš masu toga za pročitat,a vremena mi uvijek fali..pa sam razmišljala da upišem taj tečej jer mislim da bi mi mogao biti o pomoći..pa..helpajte ljudi..

nina-3
29.10.2006., 23:44
dragi ljudi svi vi koji ste mislili ići na tečajeve brzog čitanja(power reading) NI U LUDILU NEMOJTE IĆI!!!! To jednostavno nije ništa drugo nego da nekome poklonite 1600 kn. Nije da sam ja glupa ili da mi nije išlo :D , išla sam sa nekoliko prijateljica i čak je jedna od nas bila "turbo napredna" pa joj je voditeljica rekla kako OBAVEZNO mora ići na državno natjecanje iz toga međutim, kad je seminar zavrsio nitko nam se nikada vise nije javio ni nama a ni našoj brzoj čitačici.
Neki bi možda pomislili da je išla ekipa glupača ali išla mi je i frendica sa faxa sa svojim curkama i isto tako jedno veliko NIŠTA :flop:
Jedna jedina prednost toga sranja što upoznaš nove ljude, ja sam sa jednom curom ostala ok i svi mi skupa kukamo i plačemo kako nas je ikad itko mogao na to nagovorit a pri pomisli kako smo se samo mogli zabavit sa tolkim parama dode nam da se objesimo!!
JOOOJ sad sam se opet sjetila i opet sam jako živčana!!!!:mad:

Greate White
30.10.2006., 06:00
Prosjecna brzina citanja je oko 200-300 rijeci u minuti.Postoje programi i tecajevi koji tu brzinu mogu povecati max. 2 do 3 puta.Izrazito mali postotak ljudi moze citati brzinama vecim od 1500 rijeci u minuti.Nisam nikada bio na tecaju,ali koristim jedan program.acereader (http://www.acereader.com/acereader.html)
Program je odlican.Ako netko zeli nek mi se javi na pm.

mirka1313
10.11.2006., 16:44
Bila na tečaju, veće frustracije u životu nisam imala.
:flop:

E sad, ja sam išla na tečaj od tjedan dana, i sve je to išlo na neku priču parapsihologije i meditacije.
Frendica bila na filozofskom, mjesecima išla i vježbali periferni vid (na mom tečaju to niko nije spomenuo kao bitnu stavku), dakle vježabli oko. Kaže da se fakat vidi napredak, ali da to stalno treba vježbati jer se izgubi.

Osobno, smatram, da se vrijeme i novac mogu potrošiti na puno kvalitetniji način.

oblutak
24.11.2006., 18:40
Evo ovako je to počelo, ...upisao sam seminar brzog čitanja u Inoptimumu. Stvarno mi je trebala pomoć s obzirom da sam zaglibio na faxu. Rečeno mi je da cu citati preko 100 stranica u minuti. Prvi sok je uslijedio prvi dan...ekipa se lupala po glavi i prsima radi...uopce mi nije bilo jesno cega...kao neka meditacija, mantra, cakre...katastrofa! Normalan covjek se tamo stvarno osjeca kao luđak. Kaos! I onda urnebesno okreces stranice....mislim da je glupo za to dati 1600kn i onda kao nesto znas! Ja nisam apsolutno nista skuzio...i odmah su me eliminirali kao da fakat nesto nije u redu sa mnom...covjek koji je do mene sjedio....nakon "procitane knjige" rekao bi jednu recenicu i predavac bih odmah vikao...."da, toooo....vidis! vidis da je moguce!"...uzas, stvarno kao da sam u umobolnici! Naravno da nisam uopce napredovao, ...ali o povratu love nema govora! Bacene pare! Ali nisam odustao! Frend mi je bio u isto vrijeme u MARRAM ALPHI, ...www.ubrzano.com, i rekao je da je odlicno i da funkcionira. Odmah sam mu rekao da j elud ko i svi oni, al bio sam u krivu. Pokazao mi je kako on to radi....E to me sokiralo. Ipak, otisao sam na Ribnjak, u tu skolu...i omdah mi se sve ucinilo drugacije. Sama dobrodoslica i atmosfera. Ipak velika razlika, a dobijes puno vise! Nemjerljivo! Tamo ne citas 130 stranica u minuti...nikako! Citas drastično brze sto je presavrseno! I to s razumjevanjem! Nakon 5 dana seminara, ide 2 tjedna a moze i vise besplatnihradionica gdje ucis svoju literaturu. I to je STVARNO ODLICNO! Predavaci su genijalni, ekipa koja dolazi ludilo. Nema nikakvog udaranja i lupanja i mantri i ludosti, sve je najnormalnije...uz to ide i odlican trening mozga, odlicne metode pamćenja i odusevljavajuce memorijeske mape. Stvarno sam zadovoljan.
No to nije sve...onda vidim da postoji i natjecanje, ...definitivno je popraceno medijima... pobjednik cita 130 str u minuti. I taj je bio polaznik Inoptimuma. Ma evo, ...dajem 10 000 kn ako mi procita knjigu koju mu ja zadam i odgovori na pitanja koja mu ja postavim! Prestrasno! Patke, laži i izmišljotine!
Eto ljudi, moje iskustvo...nemojte srljat kao i ja, razmislite gdje ce te. Upostalom, pa zar itko od Vas vjeruje da mozete citati 130 stranica u minuti s razumjevanjem pa da i 50 godina trenirate! Razmislite!? nEMA SANSE!

olovni vojnik
28.11.2006., 21:06
Ima li knjiga na tu temu po knjižnicama?

Brzi čitać
04.12.2006., 23:11
Ja studiram elektrotehniku pa me nešto zanima.
Jel to brzo čitanje tu pomaže pošto mi imamo jako puno zadataka popraćenih sa teorijom???

normall
05.12.2006., 14:48
Jooooj...sjetih se kako me učiteljica u osnovnoj poljubila u obraz :kiss: zato što sam super brzo čitao i zvala direktora i par nastavnika da me čuju.

Al` sam zato bio glup za matematiku :zubo: :zubo: :zubo:

cnnbest
11.12.2006., 11:07
Ja sam bio na seminaru i genijalno je, zapravo za nepovjerovati što možemo a da to nismo razvili... :) :) :)

O BRZOM ČITANJU
http://www.petarzrinski.hr/pages/akademija/program.php?dio=brzo

PREDBILJEŽBE ZA SEMINAR:
http://www.petarzrinski.hr/pages/predbiljezbe/index.php?predbiljezba=brzo

Genijalno :s :s :D :s :s

oblutak
13.12.2006., 18:04
http://www.ubrzano.com/component/option,com_wrapper/Itemid,41/

evo prijave u MARRAM ALPHA, najbolji su!

lelo
13.12.2006., 19:06
niti sam išao na tečajeve niti čitao knjige o tome, ali svejedno brzo čitam i odlični su rezultati..

Slično stanje i kod mene, nisam išla na tečajeve, ali jako brzo čitam. Ako mi je knjiga zanimljiva u stanju sam je za jednu noć pročitati(druga stvar je kako ujutro ići na posao i vrijedno raditi cijeli dan:rofl: ).

Mislim da je stvar i u tome koliko čitaš, osobno jako puno čitam(nekada prije i puno više kroz srednju školu i faks),a danas kao majka tri čeljadeta i s poslom od 9 do 5 čitam noću, čitam u tramvaju, autobusu ,i na poslu me svi znaju kao osobu koja uvijek s knjigom dolazi i odlazi.

Lilit
13.12.2006., 19:26
procitat cu i ja 200 strana romana za par sati ali neke knjige za fax necu
a koliko sam shvatila taj power reading bi trebao pomoc i kod ucenja, pamcenja procitanog?

oblutak
19.12.2006., 13:29
knjigu od 400 stranica šročitam za 2 sata s razumjevanjem.

stručna literatura...studiram pravo, ...recimo, gp sam položio, dobio vrlo dobar za 20 dana učenja...bez iakavog problema. ucio sam oko 4-5 sati dnevno.

Lilit
20.12.2006., 14:03
@ oblutak
a ucis samo citanjem i citanjem? recimo to za fax, procitas knjigu za 2 sata i onda sta? citas opet i opet i opet ili? koliko zapamtis tim brzim citanjem?

spaljena
20.12.2006., 20:17
Djeco ne lupetajte nebuloze nego odvojite vremena,uzmite knjigu u jednu,šalicu čaja,kave, ili wiskija u drugu ruku zavalite se u fotelju i uronite u svijet mašte bez žurbe.
Jeftinije,bržei i sveostalo od Power readinga

mirka1313
21.12.2006., 14:56
...Prvi sok je uslijedio prvi dan...ekipa se lupala po glavi i prsima radi...uopce mi nije bilo jesno cega...kao neka meditacija, mantra, cakre...katastrofa! Normalan covjek se tamo stvarno osjeca kao luđak. Kaos! I onda urnebesno okreces stranice....

E tako je i meni bilo :mad:

...ali o povratu love nema govora! Bacene pare! Ali nisam odustao!....

Ali ja sam vratila lovu (to je jedino kod njih što mi je bilo OK). Na onom zadnjem satu kad dijele one papirice od skripte, rekla da sam nezadovoljna napisala na jednom papiru zašto sam nezadovoljna, i oni me zvali za 2 dana da dodjem po lovu, sve do kunice mi splatili.:D

mirka1313
21.12.2006., 14:59
Ja studiram elektrotehniku pa me nešto zanima.
Jel to brzo čitanje tu pomaže pošto mi imamo jako puno zadataka popraćenih sa teorijom???

Jok...sjedi i uči.
:zubo:

sheena20
28.12.2006., 11:54
a jel netko zna kolko para za tečaj u http://www.ubrzano.com/ ?? za njih sam jedino čula nešto pozitivno pa da i to vidim...

Mad Scientist
28.12.2006., 12:45
Pa zar nije tu cjenik?? :confused:
http://www.ubrzano.com/content/view/102/54/

sheena20
28.12.2006., 13:30
oops...fakat. sorry, nisam skužila :p

sheena20
29.12.2006., 12:56
ima još netko kakvih iskustva s marram alphom? htjela bi se prijaviti tamo na tečaj, ali malo mi je čudno što na njihovim stranicama nema ni jednog negativnog mišljenja, kako to da su baš svi zadovoljni s tečajem? :confused:

tri_cetri_sad
11.01.2007., 11:39
Ja sam završila Brzo čitanje prije dvije godine, u početku mi i nije baš išlo, ali ono što mi je fakat O.K. od škole kam sam ja išla ( Inoptimum) da ti daju mogućnost polaziti besplatne "drilove" i tamo sam fakat skužila foru. Sve je u tom fokusu. Ne znam kaj bi rekla di je najbolje ići na ovaj seminar jer ovo kaj neki vele da je negdje bolje ili ne, slučajno sam od frendice sa faksa saznala da je ona išla na Ribnjak i bila joj je istra trenerica koja je i meni predavala ( Marina- crna ženska), malo mi je bilo to neobično pogotovo kaj je njima na Ribnjaku rekla da je to naučila negdje vani, a kad je nama držala seminar prije dvije godine odnda je rekla da je to naučila u Inoptimumu, tako da stvarno sad ne znam tko je najbolji, mogu samo reći da je metoda o.k. i da drži vodu.:top:

lund
11.01.2007., 11:55
Ja sam završila Brzo čitanje prije dvije godine, u početku mi i nije baš išlo, ali ono što mi je fakat O.K. od škole kam sam ja išla ( Inoptimum) da ti daju mogućnost polaziti besplatne "drilove" i tamo sam fakat skužila foru. Sve je u tom fokusu. Ne znam kaj bi rekla di je najbolje ići na ovaj seminar jer ovo kaj neki vele da je negdje bolje ili ne, slučajno sam od frendice sa faksa saznala da je ona išla na Ribnjak i bila joj je istra trenerica koja je i meni predavala ( Marina- crna ženska), malo mi je bilo to neobično pogotovo kaj je njima na Ribnjaku rekla da je to naučila negdje vani, a kad je nama držala seminar prije dvije godine odnda je rekla da je to naučila u Inoptimumu, tako da stvarno sad ne znam tko je najbolji, mogu samo reći da je metoda o.k. i da drži vodu.:top:
Mene bas zanima kako izgleda kad vi majstori Power readinga (ima li mozda jos netko kome se bljuje od povezivanja ta dva pojma?) napadnete npr. Goetheovog "Fausta"? Mora da ga razvalite, pogotovo ak upotrijebite full power:cerek: :rolleyes:

BOXERSKI
13.01.2007., 13:43
Ima neki Nikolas Maricic, ekspert za ovo, pa ga potrazite na netu.

Barica
14.01.2007., 17:27
kad naučiš brzo čitati jer ti onda mozak automatski kad nesto citas prebacuje na brzo citanje ili mozes to kontrolirati (sto znaci da mozes kad zelis citati sporije) ?

cnnbest
29.01.2007., 16:20
Power Reading

--------------------------------------------------------------------------------

Dragi moji forumasi i ostala sira nacijo. Za početak sve najbolje u Novoj 2007. godini
Obzirom da imate nekih upita i nedoumica vezanih uz Power reading seminare zelim s vama podijeliti slijedeća iskustva. Dakle kako moj duh i tijelo tezi usavrsavanju i edukaciji i kako je zaista lijepo i korisno ulagati u sebe, a i jako volim čitati za što baš i nisam imala vremena, odlucila sam završiti seminar brzog čitanja.
I tako između gomile vrištećih, zanimljivih i primamljivih ponuda i cijena, kojekakvih institucija koje kao znaju sto je Power Reading, slijedom razuma i logike odabrala sam jedino uciliste u Hrvatskoj, koje provodi seminare brzog čitanja po verificiranom programu, dakle ministarsto je odobrilo i verificiralo seminar i dobivamo uvjerenja. Hura uspjela ga pronaći.
Pucko otvoreno uciliste Akademija Petar Zrinski jedino provodi kvalitetan program seminara, akademija se nalazi na Selskoj 119, u sklopu privatne srednje ekonomske škole Katarina Zrinski.
Imaju i BESPLATNI TELEFON: 0800 442 442, a možete se i predbilježiti na www.petarzrinski.hr
Napominjem: Daju popuste studentima, učenicima, umirovljenicima. Možete platiti i karticama i na rate i po dogovoru, a i stalno imaju primamljive akcije.
Dakle u moru svakojakih ponuda jedva sam pronasla nesto korisno i kvalitetno.
Nakon zavrsena seminara čitam savrseno brzo s razumjevanjem, te upamtim više detalja nego kod tradicionalnog čitanja, a da ne govorim da se lakše i više uživim u knjige raznih žanrova gdje dolazi i do jačih emocija, knjiga Čovjek koji je šaptao konjima uspjela me čak i rasplakat, što mi se dosada nikada nije dogodilo. Naglašavam kako mi je Power reading pomogao da se fokusiram i koncetriram na svakodnevne uredske poslove koji su ponekad tako dosadni, a sad ih odrađujem da se ni nesjecam kako, jednostavno radim brzo i kvalitetno, vjerujte u pocetku samu sebe sam provjeravala.
DAKLE AKO ZELITE I TREBATE SAMO NAVALITE. USPJEH U AKADEMIJI PETAR ZRINSKI JE ZAJAMČEN.www.petarzrinski.hr

Sukuba
29.01.2007., 18:28
ja mislim da bi ovaj topic trebalo zatvorit jer je očito leglo spamera a šta s korisnim informacijama nema veze, reklame su uvijek napuhane i nemaju puno veze s istinom, a jel bolji inoptimum ili tralah-balah, šta mislite da je razlika? ne znam jesu li dotični šta su ovdje tipkali po 1 do 3 poruke već banirani ili ne, no uostalom nije niti bitno jer ionako im je to bila jedina misija na ovom fourmu.
moderator, ja bi izbrisala dotičnima postove.
brzo čitanje se može naučit i od doma za 0 kn, ali je potrebna samodisciplina i puno odvojenog vremena...

lepi
29.01.2007., 21:24
ja zaspim sa knjigom ispod jastuka i ujutro se probudim da sve znam
tako mi je najlakshe,ne moram nishta citati a sve znam
jes da me malo vrat boli ujutro,al to samo kad pretjeram
i ocu odma znat pol enciklopedie croatica
zato,svi vi koji ovu metodu probate,pazljivo sa tim
knjigu,maximalno dvje po noci i to je to
ne mojte pretjerivat ko ja

baj d vej,ne znam shto fali citat sporo
sigurno ne mogu brzim citanjem ubrzat i slike koje mi se vrte dok citam,a ako i ubrzam,izgubim svu onu ljepotu detalja koji se daju naslutiti u knjizi,a koje moj mozak tako zavodljivo popunjava
i zato nikad film ne moze bit poput knjige jer te sitnice popunjava neciji tudji mozak,onog koji je snimio film
dakle,brzo citat je ko brzo jebat (taxam bar cuo)
a kolko puta mi trea brzo citat,tolko brzo citat i sam umijem,ne moram brze

kruškica
31.01.2007., 08:13
ja sam već pisala na tu temu :top: ugl. bila sam u Učionici brzog čitanja (brzocitam.com) i bilo mi je super super! normalna cijena, a naučiš sve živo u ugodnoj atmosferi. radili smo mentalne mape, brzo čitanje, mnemo tehnike i dobili tonu savjeta kako učiti! baš smo se zezali (šteta da ne traje duže) a za brzo čitanje su nam odmah rekli da oni koji obećavaju čuda preko noći da izmišljaju! jednostavno se mora vježbati da bi se napredovalo.
mentalne mape koristim od kad sam završila, a čitanje vježbam i dalje.

toplo preporučam :top: :top:

a_nita
04.02.2007., 23:17
imam molbu ;) ... jel bi mi itko mogao poslati muziku za ČITANJE. ja imam CD.. točnije imala sam ga.. sad ne znam gdje mi je :cool: .. a sve ostalo .. i fokus ..i mentalnu mapu .. i to imam na kompu .. pa, jel bi itko bio toliko DOBAR da mi to mail-a na xxxxxxxx@gmail.com
EDIT - Mad Scientist - javno obaljivanje e-mail adrese nije dopušteno-
Šaljite privatne poruke, pa tamo razmjenjujte mailove.

HVAAAAAAAAALA :)

tek u ovakvim situacijama shvaćam da sam "biser"
..pa, to ne može svatko!!

njasa
19.02.2007., 13:14
evo iman i ja par pitanja. jel ima ko da je pohada tecaj brzog citanja u splitu u akademiji petar zrinski i kakva su vam iskustva, dojmovi? jel su svi tecaji brzog citanja na isti princip, tj. koncentracija, unutarnje fokusiranje i takve stvari? ili postoje vise nacina na koji se uci brzo citanje?
znam da je tema davno bila, ali meni je brzo citanje tek sad "aktualno"
hvala na odgovorima!

p.s. molim da mi ne odgovaraju ljudi koji zaraduju na pauer ridingi, nego oni koji su to stvarno prosli. hvala :)

kitta
20.02.2007., 09:15
Evo,ja sam isla na to prije godinu dana. Tu ne postoji nekakvo čudo, to je jedna vjestina koju treba vježbati i vježbati nakon tečaja. Ovako- nisam se dovoljno ispraksirala da bi ga koristila stalno i da bi uspjela popamtit sve informacije, ali recimo- koncentracija mi je puno, puno bolja, stvarno brže čitam (dnevne novine procitam za 15 min.). Ali brzo citanje ne koristim za knjizevnost- previse uživam u tome, a za strucnu mi dobro dođe kad hocu preletit manje bitne stvari. Recimo moj brat je 8. razred -on power reading ne koristi vise, ali puno bolje pamti pomocu tih mentalnih mapa i manje tesko mu je zapamtit gradivo. Sad, sve ovisi koliko ceš raditi na tome. Osim tecaja, ja nis nisam poduzela po tom pitanju a opet sam zadovoljna. Iako dosta je skupo pa nije sam tak bacit lovu. A dok mi je frend zabrijo na to i fakat cita po tri knjige dnevno bez beda.
.

lepi
20.02.2007., 14:44
josh jednom
jebalo vas brzo citanje osim ako se ne radi o strucnim literaturama
a onda ne znam bash i kolko pomaze
dakle,palac dolje

LooneyTune
21.02.2007., 18:17
pozdrav ekipa

dečko i ja se spremamo upisati na tečaj...
zanima nas kakva su iskustva ljudi iz Rijeke, vidjeli smo da ima organizirano na Narodnom učilištu i u Ctk (surađuju sa školom Presto). jel netko bio i koliko vam je pomoglo, tj. kakvi su dojmovi...

thx

casiopeja
02.03.2007., 14:22
Ponovno ja,
meni je strašno žao što neki ljudi misle da je moja izjava i podaci za Akademiju Petar Zrinski samo pusta reklama, a namjera mi je bila samo pomoći drugima vezano za informaciju o Brzom čitanju. Mislim da je dovoljan dokaz tome što ispite nakon seminara učenje Power reading metodom uz korištenje mentalnih mapa rješavam bez problema.
Dakle ljudi ja nemam više strah da nešto ne znam ili da će me profesor pitat nešto što nisam naučila jer mogu reć da uz malo truda, a to svakako nije sjedenje dnevno 6 sati uz knjigu nego 2-3X po 45 min dnevno u tri dana mogu pripremiti ispit, naravno uz to su mi uveliko pomagala mentalne mape i nema šanse da propustim ijednu stavku na predavanjima.
Pa vi možete vjerovat ili ne.

casiopeja
02.03.2007., 14:30
josh jednom
jebalo vas brzo citanje osim ako se ne radi o strucnim literaturama
a onda ne znam bash i kolko pomaze
dakle,palac dolje

brzo čitanje itekako se može primjeniti na stručnim literaturama i na knjigama pisanim na stranom jeziku, koliko znam beletristika i knjige lakog sadržaja su bile knjige kojima smo učili vještinu brzog čitanja. Sada kada sam ju probila mogu je primjenit na bilo koji sadržaj.

casiopeja
02.03.2007., 14:39
evo iman i ja par pitanja. jel ima ko da je pohada tecaj brzog citanja u splitu u akademiji petar zrinski i kakva su vam iskustva, dojmovi? jel su svi tecaji brzog citanja na isti princip, tj. koncentracija, unutarnje fokusiranje i takve stvari? ili postoje vise nacina na koji se uci brzo citanje?
znam da je tema davno bila, ali meni je brzo citanje tek sad "aktualno"
hvala na odgovorima!

p.s. molim da mi ne odgovaraju ljudi koji zaraduju na pauer ridingi, nego oni koji su to stvarno prosli. hvala :)

Koliko ja imam informaciju kada sam polazila seminar brzog čitanja Akademije Petar Zrinski u Zagrebu, treneri u Akademiji svi provode seminar po istoj metodi. Pa tako mislim da valjda onda rade i u Splitu. Prvi dan smo vježbali koncentraciju i fokus, vjeruj pomaže i kod poslova koje radim u uredu i doma neovisno o čitanju. Drugi dan počeli smo čitat. Nakon prve knjige bila sam šokirana kako je moguće da znam prepričat sadržaj knjige, a onda oduševljena kako je dobro i lako. Svakim danom sam samo čitala i čitala gutala doslovce knjige. Na seminaru sam ih 18 pročitala. Na jednu sam se čak uspjela i rasplakat dok sam ju čitala Power readingom, tako da ona teza da ne doživljavaš radnju pada u vodu, jer itekako doživljavaš knjigu dok je čitaš.
I tako to su ti moja iskustva nadam se da će ti pomoći.

nnitko1
09.03.2007., 16:47
Dakle, kako nam je poznato, treba se rijesiti onog glasa u sebi koji ponavlja i usporava nas dok citamo. Ja pokusavam, ali ne mogu :(
Ima ko kakav hint?

Stana
09.03.2007., 17:19
odeš na tečaj:cool:

nnitko1
09.03.2007., 17:23
Neeeeee .... vise volim do-it-yourself :)

opasni
13.03.2007., 14:19
i

opasni
13.03.2007., 14:20
da li mi neko moze molim vas reci da li to brzo citanje funkcionira. mislim imam neke streberske predmete koje ne mogu nikako zapamtit, pa jer mislite da se to tecajem brzeg citanja, moze meni olaksat.
ajde sad bez reklama za ponudace usluga, neka mi neko kaze ko je prosao neki od tecajeva koji je najbolji i da je prihvatljiva cijena. Jer ima koji da je dobar, a da je npr cijena ispod 100kn. Inace iz Zg sam.

Blues15
13.03.2007., 14:26
a jel netko zna kolko para za tečaj u http://www.ubrzano.com/ ?? za njih sam jedino čula nešto pozitivno pa da i to vidim...

Ja sam čula ako je to to-da osoba koja vodi taj program ima dva doktorata,a ne zna objasniti najosnovnije.Žena je u pitanju.
E to je ono rekla-kazala,a nisam sigurna da se odnosi na tu firmu.:confused:

Blues15
13.03.2007., 14:27
da li mi neko moze molim vas reci da li to brzo citanje funkcionira. mislim imam neke streberske predmete koje ne mogu nikako zapamtit, pa jer mislite da se to tecajem brzeg citanja, moze meni olaksat.
ajde sad bez reklama za ponudace usluga, neka mi neko kaze ko je prosao neki od tecajeva koji je najbolji i da je prihvatljiva cijena. Jer ima koji da je dobar, a da je npr cijena ispod 100kn. Inace iz Zg sam.

ne znam,al ima kupiti i knjiga za to,pa zašto platiti tu kad se sve može iz knjige naučiti.

Mogu ti reći ime autora,al ne sad odmah,jer moram pitati dalje.

Blues15
13.03.2007., 14:34
i
imaš pp-pm

OptimisticSomebody
03.04.2007., 14:34
ne znam,al ima kupiti i knjiga za to,pa zašto platiti tu kad se sve može iz knjige naučiti.

Molim te, javiš i meni ime autora? Thanks :)

Lilit
03.04.2007., 14:44
tony buzan: brzo citanje

riječankica
04.04.2007., 11:06
Hej, evo ja sam ti prošla taj tečaj prije jedno 4 mjeseca.
To ti je super stvar, odlična!

A pošto sam ja na neki način dosta lijena, nakon tečaja i nisam baš bila jako aktivna, tako da ti to i izađe nekako iz glave.
Da sam bila do sada u toku i vježbala, sigurna sam da bi u nekoliko minuta mogla pročitati 100 stranica. Fora ti je u fokusu kojeg tamo naučiš kako izoštriti, a onda je kasnije na tebi hoćeš li ili ne to vježbati.
Jer bez vježbe nema baš nauke.

Ali tečaj ti svakako preporučujem, na kraju krajeva, stvarno nemaš šta izgubutu (vidjeti ćeš), možeš samo dobiti!

blondiecro
06.04.2007., 00:08
da pomaze extra..meni je ja naucim vrlo brzo uz max koncentraciju..hvala Power Readingu! mogu 50 str savrseno nauciti u mozda maximalno 4 h,a prije ne bi ni 10

blondiecro
06.04.2007., 00:11
da i bas sam skuzila da vise ne slovkam u sebi i citam u sebi..vec vizualiziram rijeci sto je dobro...i jos 1 stvar bila sam u doticaju sa tom knjigom od buzana imam je doma..malo sam je citala i zakon je!!! ja ne citam po power readingu principu kod ucenje jer iskreno em strasi tako uciti, ali ponavljanje je predobro na taj nacin...:top:

Melisandra
06.04.2007., 23:18

Nisam isla na tecaj, ali imam knjigu od Tony Buzana. I nisam zadovoljna. :flop: Niti priblizno. U knjizi nije dovoljno dobro objasnjen niti fokus, niti tehnike citanja. Ljudi koji su prosli tecaj su zadovoljni sa knjigom, vakjda zato sto su ipak 4 puna dana o tome slusali, pa im knjiga sluzi samo kao neki podsjetnik
Vjerujem da je to moguce, tako da nisam nevjernik, ali mislim da knjiga nije dovoljna.

blondiecro
07.04.2007., 00:30
nije...ne mozes shvatit to sve ako nisi otisao na tecaj

kaj_buljis
07.04.2007., 17:13
Hej, evo ja sam ti prošla taj tečaj prije jedno 4 mjeseca.
To ti je super stvar, odlična!

A pošto sam ja na neki način dosta lijena, nakon tečaja i nisam baš bila jako aktivna, tako da ti to i izađe nekako iz glave.
Da sam bila do sada u toku i vježbala, sigurna sam da bi u nekoliko minuta mogla pročitati 100 stranica. Fora ti je u fokusu kojeg tamo naučiš kako izoštriti, a onda je kasnije na tebi hoćeš li ili ne to vježbati.
Jer bez vježbe nema baš nauke.

Ali tečaj ti svakako preporučujem, na kraju krajeva, stvarno nemaš šta izgubutu (vidjeti ćeš), možeš samo dobiti!

100 stranica u nekolkio minuta??? a daj, kaj fakat? ima neko ko to može ili se samo nagađa?

A'isha
16.04.2007., 07:54
Pozdrav!

Mene jako zanima ovaj power reading. Dosad mi nije trebao jer "klasičnom" metodom čitam dovoljno brzo. Ali to se odnosi samo na beletristiku. Otkad sam krenula na fax imam probelam s koncentracijom pa sam odlučila probat s tečajem. E sad, zanima me gdje bi bilo najbolje ići na tečaj (živim u Zagrebu)? Čula sam da je "Akademija Petar Zrinski" jako dobra. A mislim da ima i neki tečaj na Otvorenom učilištu - kako je tamo?
E da, i ima li netko da je išao na power reading, a studira neki tehnički fakultet? Da li se tako može išta brže proći kradivo recimo za ispit iz Organske kemije?

:mig:

ladyann
18.04.2007., 19:55
Ja sam išla na tečaj u Split. Da bi ga preporučila - baš i ne bi. Priskupo je za ono što nude. Jedno neka vam je jasno, u reklamiranju pritiravaju, a Bože moj, marketing..:visi: Ali ipak je moguće PUNO TOGA.
Tečaj je loš zato što se svodi na zgrćanje love, na telefon se najaviš da si student, jeftinije je, a kad dođeš potpisat ugovor niko te ne traži bilo kakvu ispravu kojom dokazuješ da si stvarno student. Ne znam za vas, ali meni to već dovoljno govori. Dalje, na tečaju ti objasne samo ajmo reć kalup svega, ali potribno je puno više rada sa svakim posebno i, kad već toliko platiš, da te natiraju da to usvojiš :zmaj: jer to usvajanje nije nemoguće već je samo u pitanju RAD, RAD, RAD..

zeko_ma
15.05.2007., 07:45
Isprobao, dosta povoljna cijena, a isto daju poslije tečaja podršku svojim polaznicima... na početku oko 170 na kraju rezultat oko 450 riječi u min... :) vrlo zadovoljan, btw. mislim da ću sad na tečaj superpamćenja. Dosta sam čitao o tome zvuči jako dobro.

Eron
21.06.2007., 08:45
Evo i mene sa mojim iskustvom! Danas mi završava seminar brzog čitanja. Pohađala sam ga u Rijeci, ime "školice" je ProAktiva koja radi pod InOptimumom iz Zagreba!
Sve u svemu ja sam jako jako zadovoljna! Vrijedilo je svake lipe koju sam platila! Najbitnije je znati se fokusirati i naučiti prepoznati kada smo u fokusu, a kada smo ispali iz njega i što brže se vratiti ponovno u njega! Fokus je "kao neka" koncentracija na određenu stvar koju upravo činiš. Primjenjivo je za cijeli život i za sve stvari koje se rade, a ne samo na čitanje!
Što se čitanja tiče i njegove brzine, sve je stvar sada vježbe! Prvi dan, kada nisam ništa znala o tome (fokusu) za jednu minutu sam pročitala stranicu i pol na "klasičan,starinski" način i nisam imala pojma o čemu se radi (nisam bila fokusirana), a sada čitam u minuti 7 do 8 stranica sa potpunim razumjevanjem!!! :) A tek to prakticiram tjedan dana!
Mi u biti nismo ni svjesni što naš mozak može! Kada sam počitala jednu knjigu prvi puta na "novi" način, mislila sam da je nisam "pročitala" a kad me trenerica pitala o čemu se radi znala sam ispričati sve! I onda sam ostala paf, u biti prepala sam se vlastitoga mozga! On je sve to nekako skenirao! Ma ne znam, to vam je čudo, neobjašnjivo!
Uglavnom, preporučam svakome, jer najbolja investicija je ulaganje u sebe! (barem tako sad razmišljam)
Sve u svemu :top: :top: :top: :top:

bionic_man
21.06.2007., 09:10
Isprobao, dosta povoljna cijena, a isto daju poslije tečaja podršku svojim polaznicima... na početku oko 170 na kraju rezultat oko 450 riječi u min... :) vrlo zadovoljan, btw. mislim da ću sad na tečaj superpamćenja. Dosta sam čitao o tome zvuči jako dobro.

Ja nisam išao na tečaj pa prema testovima na netu čitam 450 riječi u minuti s postotkom zapamćenih informacija od 80-ak posto. I to na engleskom. Pa si ti misli.

*ante*
22.06.2007., 22:28
Interesantno da svi zajedno, koji hvale tečajeve imaju manje od 10 postova.
Ja ne bih dao za to lovu. Kad trebam nešto brzo pročitat ja to copy-paste u ZAP READER (http://zapreader.com/reader/) i naštelam brzinu na 800 riječi u minuti i nema problema. Pokušajte!

Eron
29.06.2007., 08:19
Interesantno da svi zajedno, koji hvale tečajeve imaju manje od 10 postova.

Kakve to ima veze????? :confused:
Mislila sam sada nešto napisati, ali neću! Zašto bi se nekome opravdavala zašto imam malo postova?!
Evo jedan post više!!! Jupiiiiii!!!;)

Čikolica
02.07.2007., 10:35
Ma to je sve kognitivno bihevioralna shema, fokusiranja i odstranjivanja glupih misli koje ometaju fokusiranje. Meni osobno ne treba to brzo čitanje, bitnije mi je uživljavanje, a onda dođe i brzina.

MagicM
03.09.2007., 10:07
Power Reading (Brzo Čitanje) je fantastična metoda!
Prije nego li završe tečaj svi su užasno skeptični, ne znam zašto...vidiš i sam.
Ali nakon što ljudi završe tečaj, 99% ih je oduševljeno. Metoda je fantastična, jer ne da samo brže čitaš nego i bolje pamtiš. To nije vrsta čitanja u kojoj ti nešto izgubiš od sadržaja, već je poanta da dabiješ isti rezultat za manje vremena. Sam si pogledaj kakve su reakcije ljudi koji su to završili -> http://petarzrinski.hr/komentari/

Amman
24.10.2007., 09:33
I mene je zaintrigalo fotografsko citanje odnosno Photo reading. Ja sam kao i jedan kolega ovdje skinuo ne samo knjigu, mp3, vec i video tutorijale.

Puno je efektnije od brzog citanja. Klasicno je da se upamti 25000 rijeci u minuti, ali ide i do 60000 rijeci u minuti.

U biti kao sto je vec receno radi se o ulasku u podsvijesno stanje, poput neke vrste autohimpnoze gdje se na poseban nacin percipira tekst.

Opaka stvar

Gonzo
24.10.2007., 10:14
I mene je zaintrigalo fotografsko citanje odnosno Photo reading. Ja sam kao i jedan kolega ovdje skinuo ne samo knjigu, mp3, vec i video tutorijale.

Gdje si skinuo video tutorijale?
I koliko dugo to već radiš? Mislim na vježbanje.
I kako ti ide?

Obješeni čovjek
24.10.2007., 10:15

Puno je efektnije od brzog citanja. Klasicno je da se upamti 25000 rijeci u minuti, ali ide i do 60000 rijeci u minuti.

U biti kao sto je vec receno radi se o ulasku u podsvijesno stanje, poput neke vrste autohimpnoze gdje se na poseban nacin percipira tekst.

Opaka stvar

a da podijeliš te linkove i sa nama? i mi bi isto učili neke stvari besplatno, nisu svi na tečajeve htjeli otići...

Amman
24.10.2007., 10:33
Gdje si skinuo video tutorijale?
I koliko dugo to već radiš? Mislim na vježbanje.
I kako ti ide?

ima na torrentu photoreading DeLuxe. Trenutno slusam mp3 i pratim knjigu, ali mislim zapoceti tek kad pogledam dvd-e.

Kad bi bilo tecajeva iz foto citanja kod nas, siguran sam da bi bilo puno polaznika

ja007
06.12.2007., 14:33
u prosjeku čovjek čita 200-300 riječi u minuti..a ovi koji pohađaju seminare brzog čitanja mogu povećati taj broj i do 1000-2000 riječi u minuti..inače meni je fora, bar mi se tako čini, ali je cijena dosta velika.

cipal
14.12.2007., 10:38
Pa to se isplati ako npr, upises fax, radis (tu lovu potrosis na tecaj) i onda polozis ispite za cas posla. Budes najbolji student i mozes birat posao.
Jesam li ja to dobro shvatija ili ne?
Da li se tako mogu pripremat ispiti i dobit odlicne ocjene? Naravno da podrazumjevam trening u citanju, a ne zavrsija sam tecaj i sad sve znam.

gejzirica
14.12.2007., 10:55
Ja sam išla na ovaj u Petru Zrinskom jer su mi ga preporučili. Našla sam par drugih firmi koje to rade, ali su mi prijateljice rekle da ne valjaju.
PS:Ovi u Petru ti daju popust ak si studentica.

Photo reading mi izgleda zanimljivo isto tako. Da ga ima u Hrvatskoj brijem da bih išla...

koliko para??

buci_bu
14.12.2007., 19:17
Ljudi kaj to fakat pali?:rolleyes: Onak malo sumnjam... Nisam ziher da mi može nekaj pomoć to kaj neko gradivo pročitam u desetak minutica a nemrem ga popamtit :rolleyes:. No, bit je kad se uči da se nekaj popamti a ne da se što brže pročita. Čula sam da se i crtaju nekakve mape da se brže popamti, al to crtanje mi se čini da samo usporava učenje (jer dok ja to nacrtam...). I brijem da kod ovih fakultetskih predmeta to uopće ne pali jel su prestručne rečenice. No to je samo moje mišljenje, i molim lijepo ljude koji su išli na taj tečaj da me isprave ak se varam.

hrvac
30.12.2007., 12:27
Evo jedno laičko pitanje:confused:

Nikad mi nije bilo jasno kod tog power readinga da netko pročita 100-njak stranica u minuti,pa za to vrijeme ne stigneš ih ni prelistat a kamoli pročitat:ne zna:

Kako je onda moguće,takvo nešto ili je to samo dobar marketinški trik i prodavanje magle:eek:

Apemant
30.12.2007., 14:26
Pa to se isplati ako npr, upises fax, radis (tu lovu potrosis na tecaj) i onda polozis ispite za cas posla. Budes najbolji student i mozes birat posao.
Jesam li ja to dobro shvatija ili ne?

Nisi.

ex_1
04.03.2008., 02:00
hXXp://rapidshare.com/files/96801029/Brzo_Citanje.rar password:jezgra

Nije moj upload ali download sam i mogu reci da sam sebe zaprepastio neznam ali jednom pitanje ili fotografsko pamcenje imam ili neznam.

Prvi test u ovoj knjizi sam rijesio i mogu reci da jako brzo pamtim neznam to prije nisam dok svakodnevno nisam vjezbao.
U biti procitao sam brzo 10 stranica i sve to sam zapamtio svaku rijec tako da sam se sam ispitao i boom sve napamet..

fiki21
04.03.2008., 09:28
Ja nisam išao na tečaj pa prema testovima na netu čitam 450 riječi u minuti s postotkom zapamćenih informacija od 80-ak posto. I to na engleskom. Pa si ti misli.

nisam ni ja išao na tečaj pa čitam brzo.. ja npr neku stranicu gledam kao sliku i podjelim ju na fragmente te preletim očim preko njih te ih nakon toga spojim u cjelinu..i to sve u jako malom vremenu.. nije da sam trenirao, već tako čitam otkad znam za sebe.

Mrtaljez
04.03.2008., 11:56
Sve je to fora al rekla mi frendica koja je zavrsila da se to mora vjezbat svaki dan jer se u protivnom vjestina gubi ili usporava.

PashkoPata'q
04.03.2008., 22:00
Ja sam usavršio svoj slow reading. Ne žuri mi se i polagano sve upijam. Sam sam si postavio pitanja i sve ih polagano i točno riješio, i onda sam nakon tri dana ipak išao spavati jer sam bio zadovoljan što sam na svih pet pitanja jako kvalitetno odgovorio. Osim odgovora da i ne, ukomponirao sam i dvije dodatne rečenice. Sve u svemu lijepo iskustvo, samo me ponekad hebe to kaj kad pročitam novine zaostajem za dva broja.
Može li mi netko pomoći? Kako da sve novine pročitam kad sam u zaostatku?

p.s.
Pamtim svaki treći naslov...

riđi93
10.07.2008., 09:18
Ja sam isao na brzo citanje bas u njihov centar. Stvar je u tome da ne smijes ni o cemu razmisljat doka citas, moras bit fokusiran! Zatim, rijeci se ne ponavljaju maentalno( za razliku od klasicnog citanja) nego se ocima ide prek teksta. I fakat se puuno bolje razumije procitano. Samo se ne smije opterecivat o tome da li ces to zapamtiti i razumjeti. Samo se prepustis.... I treba bit glazba, bez rijeci, naravno. Glazba je jednako bitna koa i fokus. I ak se hoce mogu se radit i mentalne mape al meni to sam odvlaci paznju. Inacer tecaj je super i stvarno se vec za tjedan dana moze naucit.

Default_user
10.07.2008., 10:42

prosle godine prosao sam taj tecaj. nakon svega zakljucujem da tehnike brzog citanja definitivno mogu pomoci kod razlucivanja bitnog od nebitnog u literaturi "drustvenog" karaktera. bile bi od koristi studentima, srednjoskolcima i osobama drustvenog smjera, jer prilicno efikasno uce kako u gomili nepotrebnih informacija pohvatati bitne. brzo citanje ne moze se primijeniti na tehnicku/egzaktnu literaturu i u toj sferi te tehnike su beskorisne. :kava:

Boreia Proasteia
12.07.2008., 18:30
Ja sam prošao taj tečaj, pa ću napisat par dojmova...
Najvažnija je stvar koliko to želite...mene recimo nije vuklo to što idu svi pa idem i ja...ili neznam nevjerica pa idem vidjet da li je to moguće...nego sam jednostavno želio naučit i vjerovao sam da mogu...
Iskreno ću reć da pretjeruju u reklamiranju, kao prosjek nakon završenog seminara je 300 stranica u sat vremena. Moguće je, ali je jako malo vjerojatno nakon samo tjedan dana, mislim da kod cca 40 polaznika možda jedan uspije to savladat u tjedan dana.
U mojoj grupi nas je bilo 12 ja mislim, ja sam iz te grupe najbrže čitao i recimo da pročitam knjigu od 250 stranica u dva sata sa potpunim razumijevanjem, sve naravno ovisi o sadržaju knjige...
Vjerujem da sa još više vježbanja npr. da imamo još tjedan dana iliti 25h više nego po sadašnjem planu mislim da bi još upola skratio svoje vrijeme...
Negativno je to što sam ja bio u grupi Petar Zrinski, i oni klinci koji se upišu u Katarinu Zrinski srednju školu automatski moraju ići na taj tečaj, a većina njih to neshvaća ozbiljno ,nisu platili pa ih boli k. i zajebavaju se cijeli tjedan...iskreno ću vam reć, a to je i ono zbog čega sam i ja išao, a to je da neće puno skratiti vrijeme kod učenja kako reklamiraju...jer da je tako i sami možete zaključiti da bi navala bila pet put veća i ljudi bi završili 2 faksa u tri godine...

Sve u svemu isplati se otić bar zbog trenerice, jer je nešto najljepše što sam vidio u životu:cerek: i ovom trulom sponzorskom gradu , a i meni je pomoglo u nekim stvarima, reći ću samo da mozak nema granicu!

cudim_se
18.07.2008., 11:56
Default, gdje si išao na tečaj i koliko košta?
KOliko se to puta tjedno ide?

Naime, čula sam da ima raznih tečajeva, pa ne bih htjela završit na nekom lošem...ima tko preporuku?

M_B_
11.09.2008., 18:00
1. meni se gadi čitat po forumima, znam da ispod onog što čitam ima hrpetina drugih stvari, pa pročitam prva dva reda i idem dalje, pa i kad me nešto zanima- tooooliko teksta oko mene... 2. kad će netko "javno" otkrit tajnu brzog čitanja, ako znate di ima- javite, i ja oću brzo čitat!!! !!! !!!

INVIDEO
13.01.2009., 18:59
Evo i mene ovo zanima jako i nakon malo istrazivanja na netu nasao sam odlican pdf (Tony Buzan - Brzo Citanje) i naravno....pocinjem citat
obavjestavam vas kako sve to ide hh

ako je tko zainteresiran za pdf nek mi posalje pm

~nv

Finland Girl
28.02.2009., 16:59
haha...evo ja na 2.danu tečaja...s početnih 210 rječi drugi dan sam na 702.

LostForever
29.04.2009., 12:30
Ovako, imam problem upravo sa koncentracijom i zbog toga sporije čitam, a učim još sporije. Volim čitati onako knjige za osobni užitak koje imaju po mnogo stranica, ali dugo mi treba da ih pročitam. Tu govorite o nekakvom fokusu, pa me zanima, može li se na tom tečaju naučiti taj fokus i ako je to isto što i ono što meni fali, a to je koncentracija, mogu li ja na tečaju "steči" tu koncentraciju, ili je moj nedostatak koncentracije kamen spoticanja i mogući razlog mog budućeg neuspjeha na tom tečaju?

rejoflajt
29.04.2009., 16:45
čudim se što je ova tema stavljena pod psihologiju.:eek: inače brzo čitanje je u sklopu studija fonetike na ff. a sad već postoji puno tečajeva.

Martian7
29.04.2009., 18:30
čudim se što je ova tema stavljena pod psihologiju.:eek: inače brzo čitanje je u sklopu studija fonetike na ff. a sad već postoji puno tečajeva.
Tema kao takva možda i ne spada, ali pitanje postavljeno u prošlom upisu (nedostatak koncentracije i može li tečaj pomoći u tome) definitivno spada.

rejoflajt
29.04.2009., 21:42
Tema kao takva možda i ne spada, ali pitanje postavljeno u prošlom upisu (nedostatak koncentracije i može li tečaj pomoći u tome) definitivno spada.

tu jedino i vidim razlog postavljanja teme ovdje.

LostForever
29.04.2009., 22:29
Ovu sam temu našao pomoću googla i napisao post u njoj jer sam tražio temu o brzom čitanju, a to što se slučajno nalazi na psihologiji, ne znam zašto ste to tek sad skužili.

milunnk
16.05.2009., 09:12
Posto ima vas koji citate brzo, da li mi mozete objasniki kako citate 2 reda odjednom, a da ne pricam o vise redova. Ja imam knjigu Toni Buzana, dobra je knjiga ima i testove i dosta objasnjenja, ali mi nije jasno ovo za dva reda. Pa ako ima neko da objasni

Martian7
19.05.2009., 21:43
Posto ima vas koji citate brzo, da li mi mozete objasniki kako citate 2 reda odjednom, a da ne pricam o vise redova. Ja imam knjigu Toni Buzana, dobra je knjiga ima i testove i dosta objasnjenja, ali mi nije jasno ovo za dva reda. Pa ako ima neko da objasni
Ja brzo čitam, ali sam samouka u tome (nisam išla ni na kakav tečaj) i ne čitam po 2 reda odjednom (niti više njih), ali mogu pogledom preletjeti stranicu i bar u glavnim crtama skužiti o čemu se radi.

luka lik
19.05.2009., 21:47
Brzo čitanje je fantazija i bacanje novca uzalud.Još jedna instant glupost.Za knjigu se treba sijesti i pročitati ti je a ne na temelju čitanja jedne rečenice ili dvije rečenice sa svake stranice donostiit neke svoje blesave i neprimjerene zaključke.
Dakle savjeteujm vam da se okanite bacanja novaca u vjetar i počnete učiti tj čitati s razumijevanjem.

b0rna1
20.05.2009., 20:12
Brzo čitanje je fantazija i bacanje novca uzalud.Još jedna instant glupost.Za knjigu se treba sijesti i pročitati ti je a ne na temelju čitanja jedne rečenice ili dvije rečenice sa svake stranice donostiit neke svoje blesave i neprimjerene zaključke.
Dakle savjeteujm vam da se okanite bacanja novaca u vjetar i počnete učiti tj čitati s razumijevanjem.

nisi ni probao, a osuđuješ.
ja čitam 8 CJELIH stranica u minuti bez da išta preskočim

defined1062
31.05.2009., 22:25
nisi ni probao, a osuđuješ.
ja čitam 8 CJELIH stranica u minuti bez da išta preskočim

Znači za 3,75 sek pročitaš stranicu od cca 450 riječi, S RAZUMIJEVANJEM?
Na kojoj je naravno nabrojeno (evo u mom slučaju) 2 filozofa, razrada dvaju-triju teotija i jedno 7-8 termina. U nepune 4 sekunde?
Da, naravno. :rolleyes:
Ne kažem da nije moguće, ali da znaš nešto reći o tome nema teoretske. Ja nakon svoje 2-3 min mogu reći skoro sve i to je ok.
Btw, moje frendice su išle ta sranja od tečajeva, ne znam točno gdje i 0 bodova.
Znam da kasnim ali ovo to je fakat glupost. Cure su se nadale da će im olakšati učenje, bacile pare, ništa. Sjedi doma i uči se sam.
Kada netko uspije pronaći način kako pročitati 8 stranica u minuti, iliti jednu za 4 sek, a da nakon toga bude u stanju izbaciti 5 smislenih, ja ću mu osobno dati ne soma i 600 nego 5 somova.
Ah, taj kofein... :D
Pozz

Starija Sestra
02.06.2009., 10:34
Ja brzo čitam, ali sam samouka u tome (nisam išla ni na kakav tečaj) i ne čitam po 2 reda odjednom (niti više njih), ali mogu pogledom preletjeti stranicu i bar u glavnim crtama skužiti o čemu se radi.

i kak si to uspjela naučiti? :confused:
da li je sve u koncentraciji ili ima tu još nečega? :ne zna:

Martian7
02.06.2009., 11:55
i kak si to uspjela naučiti? :confused:
da li je sve u koncentraciji ili ima tu još nečega? :ne zna:
Ne znam, nisam se posebno trudila. Valjda mi je to nekako prirođeno.

Lilit
04.06.2009., 21:42
meni je koncentracija glavni prob, mogu procitat stranicu i na kraju neznat opce sta sam procitala... :bonk:
razmisljam o tecaju ali neznam oce li mi to pomoc, probala sam po buzanovoj knjizi radit ali neuspjesno :o

Martian7
04.06.2009., 22:00
meni je koncentracija glavni prob, mogu procitat stranicu i na kraju neznat opce sta sam procitala... :bonk:
razmisljam o tecaju ali neznam oce li mi to pomoc, probala sam po buzanovoj knjizi radit ali neuspjesno :o
Mislim da bi onda prvo trebala rješavati problem koncentracije. Ako si depresivna ili anksiozna ili imaš nekih drugih psihičkih problema, to može jako utjecati na koncentraciju. Kad bi sad upisala tečaj, bojim se da bi samo bacila novce jer ti tečaj ne bi pomogao oko koncentracije.

Lilit
04.06.2009., 22:21
nisam ni depresivna ni anksiozna, samo mi je gradivo koje moram ucit/citat nezanimljivo :zubo: i zanimljivije su mi neke druge stvari i onda mi misli lete :brukica:

Emmalu
04.06.2009., 23:16

Ja čitam jednako tako, valjda jer stvarno puno čitam :), ili barem, puno sam čitala... Sada se to malo smanjilo, ali da, u 20 minuta pročitam 50 str.

bistric
10.07.2009., 20:38
zna li netko sto se dogodilo sa školom brzog čitanja Marram Alpha

jel' promijenila ime ili se mozda zatvorila? trazim web adresu, ali ju uopće ne mogu naći :ne zna:

anja26
14.08.2009., 16:50
mene zanima jel di na webu mogu nać neke upute il nešto tako šta bi mi možda pomoglo da "naučiš" brzo čitati.. ako neko zna.. pomoć dobrodošla :mig::D

dantex
22.06.2010., 10:22
100 stranicu u minuti nije apsolutno moguće
aj vi probajte prelistati 100 stranica u minuti tako da svaku stranicu kompletno otvorite

moja sestra je išla na to i sa možda 1.5 stranice po minuti ubrzala se na 8.5 stranica u minuti
neki iz njene grupe su i više postigli

nije neš posebno al je dobar napredak
išla je u inOptimum

FoF
24.06.2010., 13:42
Ja sutra krećem na tečaj "brzog čitanja" tj. "power readinga" pa dođem tu napisat iskustva. :top:

Inače, navodno da prvakinja Hrvatske u "Power Readingu" pročita 49 stranica u minuti sa potpunim razumijevanjem i pamćenjem. :eek:

Different
26.06.2010., 12:25
Mislim da nema neke pretjerane potrebe upisivati bilo kakve tečajeve, jer je više manje sve dostupno na netu. Bitna je samo volja i rad. No, to je moje skromno mišljenje.

Ako nemate poteškoća s razumijevanjem engleskog, postoji program brzog čitanja Eda Strachara.

Whereabout
26.06.2010., 12:55
Čini mi se da se na ovoj temi uporno bavite instant rješenjima. Sve je počelo sličiti na male oglase ili razmjenu preporuka o dostupnim softverima na netu. Ilegalno skidanje softvera, btw, nije dopušteno preporučivati, ali je problem i složeniji: same preporuke određenih softvera, čak i ako ih preporučujemo za legalno skidanje, samo po sebi ne znači ništa. Općenito, način kako ćete eventualno učiti brzo čitati po meni je nebitan, jer postoji očito more načina na tržištu koje je osluhnulo potrebu i zarađuje na vama (ili vas tjera da skidate sadržaje zaštićene copyrightom).

Već dugo na ovoj temi nitko nije napisao nikakvo mišljenje - zašto vam zapravo treba ta tehnika, jeste li sigurni da na taj način možete čitati sve sadržaje (od novinskih članaka do književnosti ili npr. teorije), ubija li utrka za rezultatima (osam stranica po minuti i sl.) smisao čitanja, u onom klasičnom značenju, mislite li da su ljudi koji čitaju sporo glupi i da ne investiraju u sebe, može li se na taj način učiti, koliko je trajno pamćenje sadržaja usvojenih na taj način, i možebitno, zašto se ograničiti samo na čitanje: bi li vas npr. zanimalo da jednog dana film od dva sata možete pogledati u x minuta, ili bi bilo šteta doživljaja (može li se usporediti raličite medije po pitanju željene brzine konzumacije)?

amarantha
11.07.2010., 10:12
Čini mi se da se na ovoj temi uporno bavite instant rješenjima. Sve je počelo sličiti na male oglase ili razmjenu preporuka o dostupnim softverima na netu. Ilegalno skidanje softvera, btw, nije dopušteno preporučivati, ali je problem i složeniji: same preporuke određenih softvera, čak i ako ih preporučujemo za legalno skidanje, samo po sebi ne znači ništa. Općenito, način kako ćete eventualno učiti brzo čitati po meni je nebitan, jer postoji očito more načina na tržištu koje je osluhnulo potrebu i zarađuje na vama (ili vas tjera da skidate sadržaje zaštićene copyrightom).

Već dugo na ovoj temi nitko nije napisao nikakvo mišljenje - zašto vam zapravo treba ta tehnika, jeste li sigurni da na taj način možete čitati sve sadržaje (od novinskih članaka do književnosti ili npr. teorije), ubija li utrka za rezultatima (osam stranica po minuti i sl.) smisao čitanja, u onom klasičnom značenju, mislite li da su ljudi koji čitaju sporo glupi i da ne investiraju u sebe, može li se na taj način učiti, koliko je trajno pamćenje sadržaja usvojenih na taj način, i možebitno, zašto se ograničiti samo na čitanje: bi li vas npr. zanimalo da jednog dana film od dva sata možete pogledati u x minuta, ili bi bilo šteta doživljaja (može li se usporediti raličite medije po pitanju željene brzine konzumacije)?

hahahaha...film nemoramo nauciti ni odgovarati..to je drugacije...
a sta se tice dozivljaja i uzivanja...prijatelji su mi isli na ovi tecaj brzog citanja i kazu da je jos bolji nego kad obicno citas jer vise informacija tj. detalja upamtis i opcenito primjetis...
i zasto nebi se bavili instant rjesenjima ako su jednako efikasna kao i ona duza i "pravilna"...
zar nije cilj svega sto je covjek izumio zapravo olaksati zivot? to je kao da kazes da se mi bavimo instant rjesenjima jer koristimo npr. klimu za grijanje...ona sama radi netriba potpaljivat vatru, nema dima...najbolje amo se vratit u kameno doba -.-

marek25
12.08.2010., 11:24
Ja sam zavrsila taj tecaj prije 3 g u gdjegod! Za sve one koji ovo pljuju da je bacanje novaca, sami ste si izabrali hocete li otici ili ne. Tecaj tamo je ok, naucis neke osnove od profesionalaca, ne mogu reci da je tecaj bio predobar ili prelos, ali nije niti bitno kad pogledas globalnu sliku svega jeli tecaj dobar ili los jer jedino o meni ovisi koliko cu spojiti nesto korisno nauceno tamo u svoj osobni mix citanja ili ucenja!
Ne mozes molim te ocekivati da ce ti netko pretociti knjižurine u mozak nakon samo tjedan dana pohadanja, halo! Budimo realni i meni je bilo smijesno tamo lupati se po glavi, sve te neke meditacije, glazba itd...No, bez muke nema nauke! Bitno je sve kako si poslozis u glavi... Ovaj tecaj mi je puno koristio, fokus, tj koncentracija me se povecala za 1000 posto, za ispite za koje mi je trebalo 10 dana, naucim u 4 dana. Mislite da sam nesto naucila nakon tih 7 dana maltretiranja tamo, naravno da nisam, isto sam srala po svima dok nisam pocela spremati ispite, opusteno bez stresa i uvidjela da to funkcionira savrseno! Nisu svi nadareni za sve, mozes masno placati npr teniskog trenera da te nauci igrati tenis ili pak nekoga da te nauci pjevati, no nikad neces dobro igrati ili pjevati!

Whereabout
12.08.2010., 14:18
Od sad nadalje, nema spominjanja imena firmi u kojima ste išli na tečaj brzog čitanja. Ovdje možete pričati o tehnici i svrsi te tehnike. Ovo je Psihologija, marketing foruma je ovdje (http://www.monitor.hr/marketing/forum/).

NitkoPoseban
21.10.2011., 11:31
Molim za pomoć "iz prve ruke".
Da li je netko od vas slao dijete na takav tečaj?
Nije mi bitno brzo čitanje (točnije, potpuno mi je nebitno) već me zanimaju drugi aspekti koji se spominju a to je koncentracija/fokusiranje/metode učenja.

LadyMoonlight
27.10.2011., 23:18
Ja sam isla kao na jednodnevni tecaj di nisam nesto pretjerano naucila. Onda sam shvatila da treba citat svaku 3-4-5 rijec, ali ocima preletit i preko ostalih rijeci. Tako da mi za knjigu od 400 strana, treba 3-4 sata, ovisi o temi i sadrzaju. Za engleske knjige mi treba dvostruko, znaci 6-8 sati. I citam u komadu knjige, rijetko kad stanem i ostavim za sutra.

dr. diego
08.11.2011., 18:39
čitam knjigu 'brzo čitanje' od tonya buzana. moj glavni problem je koncentracija. dok čitam često odlutam, i mislima ne pratim ono što čitam. ima li netko savjet kako poboljšati koncentraciju?

Beatrix_00
08.11.2011., 18:48
Išla sam na tečaj power readinga..To je efikasno ako u kratkom vremenskom roku tj. u zadnjem trenu moraš pročitati neku knjigu..Ali s tim načinom preletavanja teksta ja se uopće ne uživim u knjigu i dojam o knjizi mi bude bezveze..tako da to meni i nije previše pomoglo :ne zna:

Što se tiče koncentracije, prije svakog početka čitanja teksta obavlja se meditacija..pri kojoj se ti opustiš i čitaš kratko vrijeme relativnom brzinom..nakon toga slijedi pauza pa malo se poveća brzina..
Tako da s tim ne bi trebalo imati problema..
Također se educiraš kako lakše učiti..znači oni te nauče raditi mentalne mape, i to mi se najviše od svega i svidjelo..olakša ti učenje :)