PDA

View Full Version : 'Odzračivanje' radijatora?

danila
30.08.2005., 13:29
Kako odzračiti radijatore, a da nemoram zvati majstora (ili tatu)?

Ruda
30.08.2005., 13:36
danila kaže:
Kako odzračiti radijatore, a da nemoram zvati majstora (ili tatu)?
S ključem ili šrafcigerom....ovisi kakvi su odzračni ventili

Veky
30.08.2005., 13:56
Postupak kod demontiranog radijatora koji treba ponovno napuniti i odzračiti:

predpostavka je da su bili zatvoreni ventil i prigušnica i da je ostatak instalacije pod tlakom.

Radijator spojiš na instalaciju.
Otvoriš ventilčić za odzračivanje na kraju ventilatora.
Spojiš dovod vode na slavinu na donjem kraju radijatora.
Pustiš da se puni voda u radijator sve dok ne istjera sav zrak kroz ventil za odzračivanje i umjesto isprekidanog mlaza ili šištanja zraka ne poteče normalan mlaz vode. Naravno, pod ventil podmetni neku posudicu, npr. čašu od jogurta. Potom zatvoriš ventil i potom zatvoriš slavinu za punjenje radijatora.

Otvoriš prigušnicu i ventil

... dalje slijediš postupak b.

Postupak B - odzračivanje kompletne instalacije.

Ako imaš automatske lončiće upališ cirkulacionu pumpu i čekaš da se smai odzrače. Dodatno obiđeš sve radijatore s ključićem br. 8 do 10 ili šarafcigerom i na svakom odzračnom ventilu ispustiš nakupljeni zrak.
Naravno, pri svakom odzračivanju će ti pasti tlak u instalaciji i instalacija se mora dopunjavati vodom ili glikolom do "hladnog" radnog tlaka (visoka prizemnica je obično cca. 1bar).
Ako nema glanih automatskih lončića tada imaš odzračne posude sa slavinama ili ventilima. Postavljeni su na najvišoj točki instalacije. Popneš se nekako do njih, otvoriš nekakvu slavinu na njima i ispuštaš zrak dok ne poteče voda. naravno, ponovno nadopuniš vodu.

Prilikom punjenja vode u instalaciju ne zaboravi prvo crijevo prije spajanja na instalaciju napuniti vodom jer ćeš inaće u instalaciju utisnuti možda više zraka nego ga je bilo!

Nakon dvije sezone grijanja radit ćeš to kao profić :top:

grogo bolger
30.08.2005., 14:01
Veky je super objasnio :top:

samo da dodam, zrak koji izlazi iz radijatora odvratno smrdi te postoji opasnost da se izrigaš ako si slaba želudca. također i ako malo vode iziđe dotična jednako odvratno smrdi tako da ti savjetujem da akciji odzračivanja pristupiš u nekoj radnoj odjeći, da ne usmrdiš nešto

pozdrav i uživaj :zubo:

undercover
30.08.2005., 15:06
grogo bolger kaže:
Veky je super objasnio :top:

samo da dodam, zrak koji izlazi iz radijatora odvratno smrdi te postoji opasnost da se izrigaš ako si slaba želudca. također i ako malo vode iziđe dotična jednako odvratno smrdi tako da ti savjetujem da akciji odzračivanja pristupiš u nekoj radnoj odjeći, da ne usmrdiš nešto

pozdrav i uživaj :zubo:

jel tebi nesto krepalo u radijatoru kad ti tako smrdi?!!!
tako nesto nikad ni cula ni vidjela nisam, a zivjela sam na nekoliko mjesta
voda je uvijek bila bezmirisna, ponekad zamućena, vecinom prozirna, ali nikad smrdljiva ni malo a kamoli u ovim razmjerima kako ti opisujes

Veky
30.08.2005., 21:50
Da, ta voda doista malo smrdi. Uglavnom je mutna i podsjeća na neki čaj. Smrad je smrad ustajale vode koja se mjesecima i godinama zagrijava i hladi i prolazi bakrenim, i čeličnim cijevima i aluminijskim dijelovima radijatora i izmjenjivača. Osim ako imaš destiliranu vodu?

okicizepa
30.01.2006., 18:56
Pozdrav!
Zanima me ispravan način odzračivanja radjatora. U zadnje vrijeme me nekaj zeza. Imam Vailantov bojler, sistem je star 2 god i do sada sam odzračivao, ali stalno imam osjećaj da nešto ne radim u redu...
Ostavim bojler uključen, idem od radijatora do radijatora i otvaram ventile. Krenem od najvišeg (lojtre u kupaonici). Ostavim otvorenog sve dok ne dobijem konstantan mlaz vode. Ponekad mi se desi da pritisak u bojleru padne na nulu (ili oko nje). Onda napustim opet vode i nastavim dalje odzračivati. Kada sve to obavim i kada se sistem uključi, ja čujem klokotanje vode u radijatorima...
Što radim pogrešno???
Da li nakon puštanja vode u bojler pustim i zrak - da li onda morem opet sve radijatore ispočetka odzračivati? Ako se sjećam i to sam radio, ali mi opet ostane zraka unutra...
Mislim da mi nigdje nije sistem otvoren, odn da mi nigdje ne ulazi zrak - mislim da bi mi onda curila voda van, a to mi se ne dešava...

što radim pogrešno??? :confused:

toroHR
31.01.2006., 06:46
Obično se kod centralnog stavljaju i odzračni lončići na najvišljoj točci sistema ukoliko to nije sam bojler koji ih ima u sebi (barem svi Vailantovi noviji). Da ti nisu oni zaštopani ?

champ
31.01.2006., 07:44
Klokotanje vode najviše se čuje kod manjeg tlaka vode u sistemu, pa zato je najbolje napuniti sistem do tlaka 1,5 bar na hladno. Dio zraka (kisika) oslobađa se i iz svježe vode, pa je nakon dopunjavanja poželjno još jednom odzračiti sistem.

okicizepa
31.01.2006., 18:48
Obično se kod centralnog stavljaju i odzračni lončići na najvišljoj točci sistema ukoliko to nije sam bojler koji ih ima u sebi (barem svi Vailantovi noviji). Da ti nisu oni zaštopani ?

ja imam samo odzračne ventile, nemam lončiće, pa pretpostavljam da su u bojleru... kako otkriti da li su zaštopani?

okicizepa
31.01.2006., 18:50
Klokotanje vode najviše se čuje kod manjeg tlaka vode u sistemu, pa zato je najbolje napuniti sistem do tlaka 1,5 bar na hladno. Dio zraka (kisika) oslobađa se i iz svježe vode, pa je nakon dopunjavanja poželjno još jednom odzračiti sistem.

"na hladno"? - to znači da isključim bojler?
klokotanje znači da mi je premali tlak u sistemu?

champ
01.02.2006., 05:56
Da. žuborenje vode je puno više izraženo kod niskog tlaka vode. Ja obično prije početka sezone grijanja odzračim sistem i dopunim ga vodom do tlaka od 1,5 - 1,6 bara (hladna voda). Ako ti je bojler najviša točka, njega obavezno treba odzračiti, još dok sustav miruje. On sigurno ima odzračnike, ili lončiće ili ventile....

prle69
01.02.2006., 07:01
Sustav trebaš odzračiti u mirovanju (da ne radi pumpa)... dapače pusti par sati da odstoji... tada ti zrak dođe do najviših točaka.
Kada nadopunjavaš sustav pazi da ti je cijev kojo to činiš bez zraka.

Ja na jesen napunim sustav do donje granice zelene zone na tlakomjeru pa ga još par puta odzračim prije sezone grijanja - i to je OK.

Svakako ne zaboravi jednom godišnje (u najgorem slučaju svake dvije godie) servisirati i očistiti bojler (cca 500 kn za veliko čišćenje)

okicizepa
01.02.2006., 14:36
On sigurno ima odzračnike, ili lončiće ili ventile....

da li se oni vide ili su unutar bojlera, odn. da li treba skidati nekaj sa bojlera da se dođe do njih?

obersoldat
17.12.2010., 14:55
Gdje ima blizu centra Zagreba kupiti ključ za odzračivanje radijatora?Ne mogu na internetu nikako nać.

Alfa KT
17.12.2010., 17:34
u svakoj trgovini sa radjatorima,cijevima i ostalim za centralno

slavisa
20.12.2010., 15:00
ja kupio u Bauhausu...

Bozy
17.02.2011., 10:17
E ovako trebao bi nadopunit sistem vodom jer mi na najgornjim radijatorima (dva na zadnjem katu) ima dosta zraka tj. čuje se kako kaplje u samom radijatoru. Kuča ima 3 kata i na najdonjem (podrumu) imam sistem (centralno na drva) tj. peč na drva. Sistem se nadopunjuje vodom tako što se prikopča člauf i tako se puni vodom...

Ono kaj me sad interesira dali moram otvorit samo najgornja dva radijatora kako bi se napunili ili moram otvorit sve i onda zatvarat redom od najdonjeg do najgornjeg mislim da bi u tom slučaju najbolje bilo onda ispraznit cijeli sistem kako mi nebi tekla voda na svim radijatorima..??

Jesam ga zbrljal s opisom:D znam da je najbolji način:
1. ispraznit cijeli sistem i otvorit radijatore
2. prikopčat šlauf i puniti sistem
3. redom zatvarat radijatore od najdonjeg kad voda počne teći s mlazom bez zraka

majstor52
17.02.2011., 10:37
E ovako trebao bi nadopunit sistem vodom jer mi na najgornjim radijatorima (dva na zadnjem katu) ima dosta zraka tj. čuje se kako kaplje u samom radijatoru. Kuča ima 3 kata i na najdonjem (podrumu) imam sistem (centralno na drva) tj. peč na drva. Sistem se nadopunjuje vodom tako što se prikopča člauf i tako se puni vodom...

Ono kaj me sad interesira dali moram otvorit samo najgornja dva radijatora kako bi se napunili ili moram otvorit sve i onda zatvarat redom od najdonjeg do najgornjeg mislim da bi u tom slučaju najbolje bilo onda ispraznit cijeli sistem kako mi nebi tekla voda na svim radijatorima..??

Jesam ga zbrljal s opisom:D znam da je najbolji način:
1. ispraznit cijeli sistem i otvorit radijatore
2. prikopčat šlauf i puniti sistem
3. redom zatvarat radijatore od najdonjeg kad voda počne teći s mlazom bez zraka

Prikopčaj šlauf, otvori prvo radijatore u prizemlju, jedan po jedan . Kada poteće voda, zatvori taj i idi na idući. Vodu u sistemu napuni samo da 2 bara, a kad pritisak padne opet dopuni. Ispuštaj redom zrak iz radijatora jedan po jedan sve do zadnjeg gornjeg radijatora.
Kada si prošao sve radijatore, napuni sistem do 2 bara i provjeri sve od prizemlja do kata po redu.
Kada si sve provjerio i ispustio zrak iz radijatora , provjeri pritisak u sistemu (2 bara) možeš malo sve ostaviti na miru, zatim ukljući pumpu, Nakon nekog vremena zrak se nataloži u najgornjem radijatoru, što ovisi o samoj mreži. Odzraći opet i grij vodu u radijatorima- sistemu.
Kada se za dan dva negdje pojavi zrak ispusti van , dopuni sistem i to je to.
Kako znamo da u radijatoru ima zraka?
Kada je sistem u pogonu, radijatori moraju biti topli po cijeloj dužini, ako prođeš rukom po njima sa gornje strane.
Ako su pri kraju radijatorski članci hladni (suprotno od ventila ) znaći da je u tom dijelu nakupljen zrak i zato taj dio ne grije.

wes craven
10.10.2011., 05:30
zna li netko kako odzračiti stare radijatore? one željezne što su spojeni na npr gradsku toplanu?

majstor52
10.10.2011., 06:41
zna li netko kako odzračiti stare radijatore? one željezne što su spojeni na npr gradsku toplanu?

Tu bi trebali biti postavljeni automatski odzračni lonci na samoj instalaciji.

Na njima se sve samo treba odzračiti ?!

Ako toga nema tada se može na samim hspojnim holenderima, ali to je samo za iskusne, nije se za igrati jer evo poplave za čas!!

d2267
10.10.2011., 17:12
Svima koji pokušavaju odzračiti radijatore bez odzračnog pipca,savijet je da to rade kad zatvore radijatorski ventil,dakle zatvoriti ventil na radijatoru i ključem uglavnom 30 (rijeđe 32)popustiti malo holender na ventilu tek toliko da počne izlaziti zrak.Kada krene voda pritegnuti holender i otvoriti ventil na radijatoru.

wes craven
10.10.2011., 20:32
hvala majstori:)

biancaa
14.10.2011., 19:45
e sad ovako, trebam pomoć.danas sam išla ispostiti zrak iz kupaonskog radijatora, koji ima svoj ventil gore. i sve je bilo ok, zrak izašao, čak i voda počela i počeo se i on grijati. međutim kad sam prestala tako je polako i on opet prestao grijati. šta sad??? hellllpppppppp:504:

kajperinja
14.10.2011., 19:57
e sad ovako, trebam pomoć.danas sam išla ispostiti zrak iz kupaonskog radijatora, koji ima svoj ventil gore. i sve je bilo ok, zrak izašao, čak i voda počela i počeo se i on grijati. međutim kad sam prestala tako je polako i on opet prestao grijati. šta sad??? hellllpppppppp:504:
Ako si puno zraka/vode ispustila onda je moguce da ti je pao tlak u sistemu.
U tom slucaju trebas nadopuniti sistem.
Trebao bi biti na cca 1,5 (kad je sistem hladan).

biancaa
14.10.2011., 20:17
zaboravila sam napisati da je grijanje na toplanu..

biancaa
14.10.2011., 20:18
ali nisam zatvorila radijator, da li mi je to bila greška???

Johnny B.
14.10.2011., 20:22
Nisi nigdje pogriješila. Možda je u sustavu ostao još kakav mjehurić zraka pa ponovi postupak sa odzračivanjem...

biancaa
14.10.2011., 20:28
znači radijator ne mora biti zatvoren?? a koliko vode treba izaći,jer meni je zrak izašao i nakon toga išao je mlaz vode još par minuta kroz tu rupicu pa zato ne kužim zašto ne grije ..

Johnny B.
14.10.2011., 20:39
Poželjno je da prilikom odzračivanja radijator bude otvoren.

Pogledaj da li je prigušnica (http://www.imi-internationalcee.com/hr/products_catalog/all,c,517,p,316,Regulux.html) otvorena. To je onaj ventil koji se nalazi na donjoj strani radijatora.

biancaa
14.10.2011., 20:44
Poželjno je da prilikom odzračivanja radijator bude otvoren.

Pogledaj da li je prigušnica (http://www.imi-internationalcee.com/hr/products_catalog/all,c,517,p,316,Regulux.html) otvorena. To je onaj ventil koji se nalazi na donjoj strani radijatora.

hmm, na donjoj strani imam nekaj ali to se ne da otvoriti, ali kad sam to sve radila radijator se počeo grijati.. znači da je otvoreno sve jer ga ja nisam ni zatvarala od lani , kad je grijao mrak. :ne zna:

Johnny B.
14.10.2011., 20:49
Uh gadno...
Na pamet mi još jedino pada da je nešto (kamenac, hrđa, prljavština...) začepilo radijator i da zato nema protoka vode kroz njega :ne zna:
Valjda će naletjeti na temu netko pametniji od mene i pomoći ti...

biancaa
14.10.2011., 20:56
Uh gadno...
Na pamet mi još jedino pada da je nešto (kamenac, hrđa, prljavština...) začepilo radijator i da zato nema protoka vode kroz njega :ne zna:
Valjda će naletjeti na temu netko pametniji od mene i pomoći ti...

a hvala svejedno, i ja se nadam da če mi netko pomoći.. :raspa::raspa:

d2267
15.10.2011., 05:57
dali je radijatorski ventil otvoren?jeli možda na njemu termostatska glava?ako je,možda je ostao zaglavljen u zatvorenom položaju

goldyhr
15.10.2011., 06:45
Moja preporuka ti je ,ako imas termostatsku glavu ili obicni ventil ,da ti je sigurno zablokiral. Imas jednu veliku maticu na glavi koju odvrnes da dodjes do iglice koja je ostala i ventilu .Uzmi drveni cekic za meso i kuckaj po ventilu da ti iz sredine izadje sjajna metalna iglica i ako je mozes uhvatiti sa nekim klijestima izvuci je prema sebi tada bi radijator trebao proraditi. Ako bi sama odvtala prigusnicu na donjem dijelu rad. nemojda je odvrnes previse jer bi ti mogla izletjeti vani i napraviti poplavu.

biancaa
15.10.2011., 15:18
dali je radijatorski ventil otvoren?jeli možda na njemu termostatska glava?ako je,možda je ostao zaglavljen u zatvorenom položaju

ventil je otvoren,nisam ga ni zatvarala a radijator je star godinu dana znači prošle godine mu je bilo prvo grijanje, i kad sam ja ispuštala zrak i vodu on se počeo grijati . ali sam stala i on se ohladio.

biancaa
15.10.2011., 15:22
Moja preporuka ti je ,ako imas termostatsku glavu ili obicni ventil ,da ti je sigurno zablokiral. Imas jednu veliku maticu na glavi koju odvrnes da dodjes do iglice koja je ostala i ventilu .Uzmi drveni cekic za meso i kuckaj po ventilu da ti iz sredine izadje sjajna metalna iglica i ako je mozes uhvatiti sa nekim klijestima izvuci je prema sebi tada bi radijator trebao proraditi. Ako bi sama odvtala prigusnicu na donjem dijelu rad. nemojda je odvrnes previse jer bi ti mogla izletjeti vani i napraviti poplavu.

ma neću sama otvarati prigušnicu, a kažem da mislim da nije ništa zaštopano jer se počeo grijati, a ja sam mislila ovako napraviti. pošto su meni sad i cijevi koje idu iz zida hladne, ja kad sam počela puštati one su se zagrijale, ono full. i ja sam mislila da kad se zagriju zatvorim radijator i onda ispustim opet zrak i vodu iz radijatora, zatvorim gore i otvorim da uđe voda. jel bi to mogla šta pomoći. jer je moje mišljenje da nisam dovoljno ispustila a kad ne znam koliko treba toga izaći.. :503:

majstor52
15.10.2011., 15:50
ma neću sama otvarati prigušnicu, a kažem da mislim da nije ništa zaštopano jer se počeo grijati, a ja sam mislila ovako napraviti. pošto su meni sad i cijevi koje idu iz zida hladne, ja kad sam počela puštati one su se zagrijale, ono full. i ja sam mislila da kad se zagriju zatvorim radijator i onda ispustim opet zrak i vodu iz radijatora, zatvorim gore i otvorim da uđe voda. jel bi to mogla šta pomoći. jer je moje mišljenje da nisam dovoljno ispustila a kad ne znam koliko treba toga izaći.. :503:

Daj to poslikaj i stavi sliku da vidimo kak izgleda pa probamo dati savjet.

biancaa
15.10.2011., 18:02
evo nadam se da če se vidjeti, to su svi dijelovi radijatora.. :hekla:
http://s1177.photobucket.com/albums/x351/laramarlen/

biancaa
16.10.2011., 14:59
pleaseeeee.. ako ima nekoga da mi napiše, ja bi sad išla opet probati.. :confused::confused::confused:

farfan
16.10.2011., 15:10
evo nadam se da če se vidjeti, to su svi dijelovi radijatora.. :hekla:
http://s1177.photobucket.com/albums/x351/laramarlen/

Neće :D.
This is a Private Album

Please enter the password from album laramarlen to view this private album.

biancaa
16.10.2011., 15:55
Neće :D.
This is a Private Album

Please enter the password from album laramarlen to view this private album.

:jumping::jumping::azdaja: hehhe, idemo ponovo http://s1177.photobucket.com/albums/x351/laramarlen/

majstor52
16.10.2011., 21:15
Krivo spojen radijator. Ulaz je trebao biti spojen na desnoj strani ali dolje. Voda ulazi puni cijeli radijator i na prigušnici se priguši da popuni sav prostor. Tada se gore odzraći na odzračniku i radujator sigurno grije.
Još su u sam radijator stavlja jedna plastična cijev na dsenoj strani , prije spojnog holendera od ventila. Po toj cijevi vruča voda ide u gornje dijelove radijatora da ga bolje zagrije.

d2267
17.10.2011., 05:56
Radijator ovako kako je spojen (križno) trebao bi raditi.Nije mi ni dalje jasno je li to etažno grijanje ili zajednička kotlovnica?A vidim toplana je :).Problem nastaje zbog toga što je stavljen ravni ventil na polaz te se onda cijev s dva koljena vraća prema dolje.U ta dva koljena stvara se zračni ćep kojeg je jako teško odzračiti.Ukoliko se radi o etažnom grijanju moguće je zatvoriti sve ostale radijatore te na taj naćin pokušati potjerati zrak u radijator i onda ga odzračiti.S obzirom da se radi o kotlovnici-toplani,jedino se može poduzeti radikalna mjera,a ta je da se zatvore radijatorski ventil i prigušnica,te da se odšerafi ćep na dnu radijatora i ispusti se nešto vode,a zati se naglo otvori ventil tako da pritisak iz sistema potisne zrak u radijator.Nakon ispuštanja zraka u radijator vratiti ćep i otvoriti prigušnicu i ventil.Uz puno sreće i manju poplavu radijator će grijati.Ovu proceduru bi trebao napraviti netko ko se bar malo razumije u centralna grijanja :)

majstor52
17.10.2011., 06:37
Radijator ovako kako je spojen (križno) trebao bi raditi.Nije mi ni dalje jasno je li to etažno grijanje ili zajednička kotlovnica?A vidim toplana je :).Problem nastaje zbog toga što je stavljen ravni ventil na polaz te se onda cijev s dva koljena vraća prema dolje.U ta dva koljena stvara se zračni ćep kojeg je jako teško odzračiti.Ukoliko se radi o etažnom grijanju moguće je zatvoriti sve ostale radijatore te na taj naćin pokušati potjerati zrak u radijator i onda ga odzračiti.S obzirom da se radi o kotlovnici-toplani,jedino se može poduzeti radikalna mjera,a ta je da se zatvore radijatorski ventil i prigušnica,te da se odšerafi ćep na dnu radijatora i ispusti se nešto vode,a zati se naglo otvori ventil tako da pritisak iz sistema potisne zrak u radijator.Nakon ispuštanja zraka u radijator vratiti ćep i otvoriti prigušnicu i ventil.Uz puno sreće i manju poplavu radijator će grijati.Ovu proceduru bi trebao napraviti netko ko se bar malo razumije u centralna grijanja :)

Kad probaš pogledati malo bolje slike, mislim da se primjeti - ali nisam siguran - da polazni i povratni vod ide u zidu po sredini radijatora i zatim se vodi prena gore i dole. I tu je problem krivog spajanja.Naravno osoba koja je slikala ne zna na koje detalje treba obratiti pažnju, a te se stvari iz slika slabo vide.

biancaa
17.10.2011., 16:28
Ajme ovo se sve zakompliciralo.. uff.. :confused::confused: vidim da je bolje pustiti stručnim ljudima pa sam zvala dečka kaj mi je to radio da on vidi, jer mislim da če on najbolje znati šta je gdje spojeno.. hvala vam svima na savjetima.. i nadam se da ču se ubrzo grijatii.. pozzzzzzzzzzzz..:raspa::raspa:

Johnny B.
17.10.2011., 17:44
Nemoj zaboraviti javiti nam u čemu je bio problem i kako je kvar otklonjen :top:

biancaa
19.10.2011., 19:17
Nakon tolike strke i zbrke, sutra mi je trebao doći vodoinstalater da konačno pogleda taj radijator.. A danas , nije cijeli dan bilo grijanja i tople vode jer su nekaj popravljali u N.Zgb.. i ja se vratim s posla .. radijator grije ko lud, opet..hehheh , znači da je vjerovatno nekaj bilo zaštopano pa sad kad su opet pustili grijanje proradilo je... juupppiii.. hvala svima na pomoćććii:mig: nisam ni zamišljala da če ovako ispasti..:rock::rock::rock:

jura101
04.11.2011., 13:54
Ima li neko ideju zašto mi stalno ulazi zrak u centralno, naime odzračim radijatore povećam pritisak i tad je sve uredu nekoliko dana, onda opet se nakupi zraka i tako unedogled. Inače u bojer se voda direktno puni iz vodovoda, znači ne preko šlaufa da bi u njemu moglo ostati zraka. Imam vaillant kombinirani bojler aquablock sa spremnikom od 20l.
Moja pretpostavka je da to ulazi preko troputnog ventila iz gradskog vodovoda jer ne vidim kako drukčije može, ali to je samo nagađanje jer nisam siguran što toćno radi troputni ventil. Ima i još jedan problem, a to je da se nekad pusti topla voda, iscuri ovih 20l iz spremnika tople vode i bojler se ne upali tj. dalje ide hladna voda, a nekad radi normalno. Bojler je servisiran prije 3 mjeseca.

d2267
04.11.2011., 18:45
@jura101 nema šanse da ulazi na troputom ventilu zrak iz vodovoda :D
no sigurno je da negdje na instalaciji postoje slabo vidljiva propuštanja

Lee Champa
05.11.2011., 18:41
@jura101 nema šanse da ulazi na troputom ventilu zrak iz vodovoda :D
no sigurno je da negdje na instalaciji postoje slabo vidljiva propuštanja

Ajd malo objasni kak zrak ulazi u instalaciju pod tlakom:ne zna:

AKAjet
05.11.2011., 19:31
Ajd malo objasni kak zrak ulazi u instalaciju pod tlakom:ne zna:

:ne zna: Pomoću trikova, vjerovatno! :zubo:

jura101
06.11.2011., 12:03
Da ima neka propuštanja tlak bi pao, ovo je kao da nešto pumpa zrak u instalacije!
Ikakava ideja?

nike321
06.11.2011., 13:45
Da ima neka propuštanja tlak bi pao, ovo je kao da nešto pumpa zrak u instalacije!
Ikakava ideja?

Pada li tlak ljeti kad bojler miruje?

jura101
06.11.2011., 15:32
Pada li tlak ljeti kad bojler miruje?

ne, nikada!

nike321
06.11.2011., 16:57
Prvi izvor zraka može biti ekspanzijska posuda. Provjeri njen tlak zraka ali tek kada je tlak vode 0 (ispusti vode dok ne bude 0). Treba biti onoliko koliko je na njoj napisano. Ako je manje, možda ona pušta zrak u instalaciju.

Lee Champa
06.11.2011., 16:59
Ako je manje, možda ona pušta zrak u instalaciju.

Pa već bi sav ušao u instalaciju koliko to traje:kava:

mbubnjar
09.11.2011., 10:59
Postupak B - odzračivanje kompletne instalacije.

Ako imaš automatske lončiće upališ cirkulacionu pumpu i čekaš da se smai odzrače.

Zanima me ovaj dio...
Naime, zeznuo sam s ugradnjom jednog malog radijatora u wc-u. Ugradio sam radijator preblizu vratima. Kako se naknadno ugrađivala unutarnja stolarija, dogodilo se da je štok od vratiju došao tik do šarafića za odzračivanje i sada, naravno, ne mogu doći do njega. Ne bih htio rezati štok, a niti dodatno štemati da bih premjestio radijator (radson radijatori sa integra spojevima, izvod iz zida).
S obzirom da mi je bojler na tavanu, vjerojatno tamo ima i odzračni lonac, da li je potrebno da radim ove kerefeke sa radijatorom ili štokom? Odnosno, ima li potrebe da uopće ispuštam eventualni zrak ili će uključivanje cirko pumpe istjerati taj zrak? Doduše cirko pumpa je za sistem kumunalne vode, pa ne vidim kakve veze ima ona sa radijatorom.
Isto tako, odzračni ločnić se nalazi i u razvodnom ormariću centralnog grijanja pa bi i on moga pridonijeti tome da ne treba odzračivanje.

JackCarter
14.11.2011., 11:53
Izgleda da je opet došla sezona problema sa zrakom u radijatorima :(

imam problem sa grijanjem u stanu koje je spojeno na toplanu ( zapravo, voda je preko nje, pa podrazumijevam da je i grijanje )...
radijatori su aluminijski, i problem je u zraku koji blokira rad polovice rebara...
ulaz je s lijeve gornje strane, gdje je i ventil...
dolje lijevo je prigušnica ( pretpostavljam ) - metalna matica ispod koje je imbus šaraf... i tamo je izlazna cijev...
i nemam pojma gdje odzračiti...
radijator na desnom kraju ima dva šarafa ( fi 32 ili tu negdje ) - šarafi bočno ulaze u radijator, jedan dolje, drugi na vrhu... na njima piše Utenzilija - potpuno beskorisna informacija :rolleyes:
gornji sam probao odšarafiti papagajkama, i nema šanse - pa sam pomislio da je tvornički njime zarvoreno zadnje rebro i da predviđeno njegovo skidanje...
cura kaže da je kod prošlog odzračivanja kućni mastor napravio katastrofalnu poplavu :rolleyes:

jel netko ima ideju kako to čudo odzračiti...
možda ipak desni gornji šaraf ide van, nakon tretmana WD-om

bond007
15.11.2011., 16:39
Zanima me ovaj dio...
Naime, zeznuo sam s ugradnjom jednog malog radijatora u wc-u. Ugradio sam radijator preblizu vratima. Kako se naknadno ugrađivala unutarnja stolarija, dogodilo se da je štok od vratiju došao tik do šarafića za odzračivanje i sada, naravno, ne mogu doći do njega. Ne bih htio rezati štok, a niti dodatno štemati da bih premjestio radijator (radson radijatori sa integra spojevima, izvod iz zida).
S obzirom da mi je bojler na tavanu, vjerojatno tamo ima i odzračni lonac, da li je potrebno da radim ove kerefeke sa radijatorom ili štokom? Odnosno, ima li potrebe da uopće ispuštam eventualni zrak ili će uključivanje cirko pumpe istjerati taj zrak? Doduše cirko pumpa je za sistem kumunalne vode, pa ne vidim kakve veze ima ona sa radijatorom.
Isto tako, odzračni ločnić se nalazi i u razvodnom ormariću centralnog grijanja pa bi i on moga pridonijeti tome da ne treba odzračivanje.

Nemaš bar ni par cm razmaknuto? Meni je isto tak u wc-u ,pa ja sam kliještima držim ključić za odzračivanje i uspijem odzračiti.
Ali ipak ima mrvicu razmaka od štoka

bond007
15.11.2011., 16:46

imam problem sa grijanjem u stanu koje je spojeno na toplanu ( zapravo, voda je preko nje, pa podrazumijevam da je i grijanje )...
radijatori su aluminijski, i problem je u zraku koji blokira rad polovice rebara...
dolje lijevo je prigušnica ( pretpostavljam ) - metalna matica ispod koje je imbus šaraf... i tamo je izlazna cijev...
radijator na desnom kraju ima dva šarafa ( fi 32 ili tu negdje ) - šarafi bočno ulaze u radijator, jedan dolje, drugi na vrhu... na njima piše Utenzilija - potpuno beskorisna informacija :rolleyes:
gornji sam probao odšarafiti papagajkama, i nema šanse - pa sam pomislio da je tvornički njime zarvoreno zadnje rebro i da predviđeno njegovo skidanje...
cura kaže da je kod prošlog odzračivanja kućni mastor napravio katastrofalnu poplavu :rolleyes:

Za odzračivanje je gornji šaraf na kraju radijatora.
A imaš posebni ključić za to odzračivanje. mislim da ne košta ni 5 kn u željezari.

A kaj se tiče toga što ti pola rebara ne radi može bit da nije problem u zraku nego u pipcu na termostatskom ventilu.
Skini termostatski ventil sa radijatora, i lagano sa čekićem po onom pipcu na njemu koji bi trebao ići bez problema van-unutra, možda je on zaštekao.

koka36
16.11.2011., 16:26

Ukoliko na gornjem kraju radijatora (kontra od ventila) na završnom poklopcu nema nikakav pipac onda taj poklopac (maticu) treba otpustiti ključem ili papagajkama ali tek tolko da počme izlaziti zrak da nebi došlo do poplave...
WD može pomoči ali više je stvar snage...

I naravno savjet, sljedeče ljeto kad toplana isprazni sistem kupite tu završnu maticu s pipcem za odzračivanje i zamjenite ovu koja to nema. Odzraćivanje tada traje 10 sekundi a cjeli posao vrijedi nekih pedesetak kuna...

nike321
16.11.2011., 18:10
Desna matica na radijatoru se odvija u lijevo a lijeva matica u desno!
Svaki radijator treba imati odzraku ako nije potopljena instalacija (cijevi iznad radijatora). Ako je potopljena instalacija onda ne treba odzraka na radijatoru već na najvišim mjestima instalacije.

Automatske odzrake ne mogu riješiti sve probleme sa plinovima u instalaciji.

little_kitten
28.11.2011., 07:29
Društvo, kod "lojtrice" je OVO (http://s1177.photobucket.com/albums/x351/laramarlen/?action=view&current=DSC02803.jpg) ventil za odzračivanje? :ne zna:

Nisam se do sada grijao na centralno pa nemam pojma. :D

majstor52
28.11.2011., 09:03
Društvo, kod "lojtrice" je OVO (http://s1177.photobucket.com/albums/x351/laramarlen/?action=view&current=DSC02803.jpg) ventil za odzračivanje? :ne zna:

Nisam se do sada grijao na centralno pa nemam pojma. :D

Da.

frANZi50
20.12.2011., 17:15
Jel zna neko koji bi razlog mogao biti da svako malo moram odzračivat svoj radijator u sobi, cirka svakih 10 dana?

danpoz
24.12.2011., 10:53
Evo jučer mi se pojavio preoblem sa jednim radijatorom. Donja polovica radijatora je hladna. Gornji dio rebara je topli, a od donji hladan?!
Probao sam odzračit, ali ide samo voda. Ventil i prigušnica nisu dirani (ventil je otvoren napola, nije termostatski). Ima netko rješenje?

nike321
24.12.2011., 16:23
Evo jučer mi se pojavio preoblem sa jednim radijatorom. Donja polovica radijatora je hladna. Gornji dio rebara je topli, a od donji hladan?!
Probao sam odzračit, ali ide samo voda. Ventil i prigušnica nisu dirani (ventil je otvoren napola, nije termostatski). Ima netko rješenje?
Ili je malen protok kroz radijator ili je talog u radijatoru!

danpoz
24.12.2011., 18:05
Ak je talog trebalo bi skinut radijator i isprat ga, jel tak?!
Al taj je radijator prošle godine ispran (farbali smo sve radijatore na katu)!
A ovo s protokom mi nije jasno. Uvijek je tak otvoren do pola i cijeli bi se zagrijao, a sad odjednom više ne?!

nike321
24.12.2011., 21:36
Ak je talog trebalo bi skinut radijator i isprat ga, jel tak?!
Tak je!
Al taj je radijator prošle godine ispran (farbali smo sve radijatore na katu)!
A ovo s protokom mi nije jasno. Uvijek je tak otvoren do pola i cijeli bi se zagrijao, a sad odjednom više ne?!

To ništa ne znači osim da je prošle godine bio OK a sad nije.
Isperite ga! Ako ništa drugo nije dirano onda je to to. Ako je negdje drugo diran neki ventil, onda je taj radijator sada van balansa i treba cijeli sistem nanovo balansirati.

brazilac 5
11.02.2012., 21:07
Pozdrav!
Imam plinsko etažno grijanje sa Junkers plinskim bojlerom (točnije zidni plinski kotao Junkers ZS 18 AE 23, star 4 g. i redovito servisiran) u stanu, jednocijevni sistem grijanja (http://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=240) i par komada starih radijatora Lipovica Ekonomik 690 (starih 20g). Radi se o tome da mi je bojler poštelan OK ali mi radijatori i ove zime slabo griju skroz...vidi sliku radijatora
http://img703.imageshack.us/img703/4118/radijatori.jpg

Nedavno sam i povećao broj rebara na jednom od radijatora međutim - bez pomoći. Ne znam odakle da počnem i riješim problem, da li balans svih radijatora i provjera cjevčica unutar radijatora i ventila ili provjera bojlera ili što... treba mi pravi majstor koji zna što radi i koji može efikasno a jeftino riješiti problem od prve (npr. promjena svih ventila i prelazak na dvocijevni sistem su preskupi). Jel ima uopće smisla zvati servisera za Junkers bojler?

Jel zna netko nekog pravog majstora koji mi može pomoći, može info i na PM. Inače, kupio sam i dodatan uljni strujni radijator da se dobro stan ugrije ove zime jer jednostavno, ako i okrenem regulator temperature grijanja na max-u je cjelo vrijeme i namjestim npr. temperaturu na 30C, radijatori su ovih dana mlaki a u stanu je oko 17-18C, pa sa uljnim nafiljimo do 25C. Ili mi nema pomoći i najbolje se ovako krpati sa uljnim radijatorom dodatno?
A sad mi vele i da treba uzeti neke H ventile na radijatorima i prozračiti cijeli sistem :ne zna:

Hvala puno

eeameba
16.10.2012., 09:45
Odzračni ventil na aluminijskom radijatoru:
Jedan radijator slabo grije, kao da radi samo prvih par rebara. Na svim radijatorima osim na tom su odzračni ventili. Može li se odzr. ventil staviti bez zatvaranja grijanja cijelom stubištu?
Može li to napraviti uradi-sam 'majstor' s velikim kliještima? :)
Hvala!

bajadojaja
16.10.2012., 09:55
Ukoliko možeš zatvoriti ventil i prigušnicu do kraja na tom radijatoru (da "drže vodu"), onda možeš i sam, u protivnom bi moglo doći do poplave u stanu, kod susjeda...

No_smoke
16.10.2012., 10:32
Odzračni ventil na aluminijskom radijatoru:
Jedan radijator slabo grije, kao da radi samo prvih par rebara. Na svim radijatorima osim na tom su odzračni ventili. Može li se odzr. ventil staviti bez zatvaranja grijanja cijelom stubištu?
Može li to napraviti uradi-sam 'majstor' s velikim kliještima? :)
Hvala!Ako ima gdje otići zrak iznad radijatora: Zatvori prigušnicu, zrak će otići cijevima u prvi koji je iznad njega i tamo ga ispusti, da ne moraš ugrađivati odzraku. Zrak ne može otići dok je prisutan protok, jer je ventil usko grlo.

eeameba
16.10.2012., 11:55
Hi bajadojaja,
> Ukoliko možeš zatvoriti ventil i prigušnicu
Ne znam što je Prigušnica, ima ventil, kojim se može smanjiti grijanje, tj zaustaviti cirkulacija.
Ne mogu pogledati, u stanu gdje sam sada, su gusani radijatori (imaju samo jednu stvar, ventil).

Hi No_smoke,
> Ako ima gdje otići zrak iznad radijatora ...
Postoji jedan kat, tj. stan iznad, do kojeg vodi vertikala.
Bilo bi lijepo samo zatvoriti ventil, bez kupovine i ugradnje odzračnog ventila :)

bajadojaja
16.10.2012., 12:43
Ventil je na takvim radijatorima gore (dolaz vruće vode u radijator), a prigušnica dolje (na izlaznoj cijevi iz radijatora). Ako ne možeš zatvoriti vodu na obje cijevi, mislim da ti ne preostaje ništa drugo nego ispuštanje sistema i ugradnja odzračnika.

eeameba
16.10.2012., 13:10
bajadojaja,
> Ventil je na takvim radijatorima gore (dolaz vruće vode u radijator), a prigušnica dolje (na izlaznoj cijevi iz radijatora).

Hvala, pogledaću dole ;)

baja01
19.10.2012., 06:33
sigurnosni ventil mi proradi na 1,5 - 1,6 bara .... može li se regulirati na više i kako
sigurno sam nešto krivo zašrafio pa smanjio granični pritisak ....
molim savjet ..

d2267
19.10.2012., 19:41
Pozdrav!
Imam plinsko etažno grijanje sa Junkers plinskim bojlerom (točnije zidni plinski kotao Junkers ZS 18 AE 23, star 4 g. i redovito servisiran) u stanu, jednocijevni sistem grijanja (http://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=240) i par komada starih radijatora Lipovica Ekonomik 690 (starih 20g). Radi se o tome da mi je bojler poštelan OK ali mi radijatori i ove zime slabo griju skroz...vidi sliku radijatora
http://img703.imageshack.us/img703/4118/radijatori.jpg

Nedavno sam i povećao broj rebara na jednom od radijatora međutim - bez pomoći. Ne znam odakle da počnem i riješim problem, da li balans svih radijatora i provjera cjevčica unutar radijatora i ventila ili provjera bojlera ili što... treba mi pravi majstor koji zna što radi i koji može efikasno a jeftino riješiti problem od prve (npr. promjena svih ventila i prelazak na dvocijevni sistem su preskupi). Jel ima uopće smisla zvati servisera za Junkers bojler?

Jel zna netko nekog pravog majstora koji mi može pomoći, može info i na PM. Inače, kupio sam i dodatan uljni strujni radijator da se dobro stan ugrije ove zime jer jednostavno, ako i okrenem regulator temperature grijanja na max-u je cjelo vrijeme i namjestim npr. temperaturu na 30C, radijatori su ovih dana mlaki a u stanu je oko 17-18C, pa sa uljnim nafiljimo do 25C. Ili mi nema pomoći i najbolje se ovako krpati sa uljnim radijatorom dodatno?
A sad mi vele i da treba uzeti neke H ventile na radijatorima i prozračiti cijeli sistem :ne zna:

Hvala puno

Majstore jednocijevni sistem je da prostiš na izrazu sra*je.Nema tu pomoći.Jedino smanjiti bojler na minimalni učinak (tako da lagano grije a ne isključuje se zbog pregrijavanja).Moj savjet ti je da manje pušiš i telefoniraš :lol:,pa ćeš skupiti za zamjenu cijevi.P.S.e da,ako manje koristiš uljni radijator
uštedjeti ćeš i na računima za struju.

eeameba
23.10.2012., 13:54
ja,
>Na svim radijatorima osim na tom su odzračni ventili.
ja,
>bajadojaja,
>> Ventil je na takvim radijatorima gore (dolaz vruće vode u radijator), a prigušnica dolje (na izlaznoj cijevi iz radijatora).
>Hvala, pogledaću dole

Javljeno mi je da je mjehur otišao sam od sebe. Nije rekao kamo ide ;)
Hvala još jednom No_smoke & bajadojaja! :)

Thermaltake868
30.10.2012., 15:09
Di se može nabavit ključić za radijator danas mi je puko ovaj šta sam dobio još dok su mi stavljali radijatore neki lagani mali slabi je bio.

Našo sam 3kn košta, nije mi baš blizu dučan, neću više uzimat one nekvalitetne neke tipa ovakav http://www.veldic-promet.hr/img_webshop/kljuc%20za%20odzrac.jpg jer mi je puko danas nego mislim uzet neki čvršći recimo ovakav http://www.svezakucuidom.com/upload/2120000606007.jpg čini mi se kvalitetniji.

bajadojaja
31.10.2012., 04:31
Ima ga u svakom dućanu koji drži opremu za grijanje.

DadCav
01.11.2012., 12:44
Pozdrav,

Preselili smo iz ZG u V.Goricu... u zg je bilo odlično u stanu, čak i prevruće.

Sad u Gorici, duplo veći stan, manje rebara radijatora i još k tome dva od tri su dole mlaki a gore topli, ali tako topli da mala beba može držati ruku na njima...ni upola topli kao u zg gdje su bili vrući.

Da li u toplani još nisu počeli maksimalno grijati ili je ipak do naših radijatora?
Ne kužim se u ovu temu pa ne zamjerite na glupim pitanjima.

Radi se o stambenoj zgradi, nismo još pitali susjede kako je njima no budemo već.

Ako je do radijatora što mogu sam probati napraviti...ozračivanje, prigušnica!? :ne zna:

http://i49.tinypic.com/10idllh.jpg
http://i49.tinypic.com/24zc7rm.jpg

Pretpostavljam da je ovo okruglo na drugoj slici prigušnica. Ako je otvorim voda neće curiti? ...tako bar mislim ali pitam za svaki slučaj.

I kako ozračiti ovakav radijator?

Hvala unaprijed

tominjo
01.11.2012., 13:16
radijator ti se odzracuje na gornjem desnom ventilu, ako ga ima

jationmivioni
01.11.2012., 13:18
Ako topla voda ide u stan iznad ( po tzv. vertikalama ) onda je sigurno odzračen ...inače da drugoj strani radijatora (navrhu) ima ventil kojim se odzrači radijator pomoču ključa koji je par postova iznad na slici .
Voda na pigušnici neće curiti ako skineš zaštitinu kapicu .

DadCav
01.11.2012., 14:06
Hvala na odgovorima.
Tog ventila za odzračivanje nema, ovo je gornji desni dio radijatora

http://i47.tinypic.com/1tr1hg.jpg

Da topla voda ide u stan po vertikalama, znači odzračeni su....ako je tako što da onda radim? Zovem toplanu ili majstore?

Ide zima a mi već sad moramo nadogrijavati, kako će tek biti kasnije...a da ne spominjem poskupljenje od 37% a grijanje iz toplane nije dovoljno :503:

Shwake
01.11.2012., 18:53
Preselili smo iz ZG u V.Goricu... u zg je bilo odlično u stanu, čak i prevruće.
Sad u Gorici, duplo veći stan, manje rebara radijatora i još k tome dva od tri su dole mlaki a gore topli, ali tako topli da mala beba može držati ruku na njima...ni upola topli kao u zg gdje su bili vrući.
Da li u toplani još nisu počeli maksimalno grijati ili je ipak do naših radijatora?
Radi se o stambenoj zgradi, nismo još pitali susjede kako je njima no budemo već.
Ako je do radijatora što mogu sam probati napraviti...ozračivanje, prigušnica!?
Pretpostavljam da je ovo okruglo na drugoj slici prigušnica. Ako je otvorim voda neće curiti? ...tako bar mislim ali pitam za svaki slučaj. I kako ozračiti ovakav radijator?Ako ne čujete u radijatoru vodu kako "klokoće" ili kako "žubori", onda je radijator ispravno odzračen, odn. "potopljen", a tako i treba biti. Međutim, nedovoljnja ugrijanost radijatora (na dodir mlak a ne vreo), može biti velik problem.

Prema priključcima radijatora (na slici, izvedenih iz čeličnih cijevi) pretpostavljam da nemate vlastito etažno grijanje u stanu, nego zajedničko centralno grijanje pogonjeno iz toplinske stanice zgrade.
U zgradama se često zna zateći opća nereguliranost tokova ogrijevne tople vode prema potrošačima topline (stanovima), posebice u prostranijim zgradama gdje ima više horizontalnih grananja glavnog razvoda i na njih onda priključenih razvodnih vertikala.

Rezultat nepodešenosti tokova i opskrbe dovoljne količine ogrjevne tople vode po granama i vertikalama (na koje se na kraju spajaju radijatori preko njihovih priključaka, kao na slici), ima posljedicu da su stanovi koji su najbliži topliskoj stanici pregrijani, a stanovi najdalje udaljeni od toplinske stanice da su podgrijani (odn. podhlađeni).
Razlog ovome je obično nedostatak regulacijske armature (regul. ventila) za raspodjelu tokova ogrijevne vode koliki su potrebni za neku vertikalu u zgradi. Ali, ako ti regulacijski ventili ipak postoje na grananjima glavnih razvoda, i to tako da se preko njih može izregulirati sustav, onda je problem u njihovoj nepravilnoj podešenosti zbog čega onda sustav radi neregulirano.

Trebate se raspitati, jer na žalost, možete imati oba problema:
1. - nema regulacijskih ventila, pa nema regulacije tokova ogrijevne vode
2. - nedovoljan broj članaka na radijatorima (možda i do 30% manje)

"Pretpostavljam da je ovo okruglo na drugoj slici prigušnica. Ako je otvorim voda neće curiti?"
To okruglo je čep na tijelu radijatorske prigušnice, koji samo štiti okretni dio prigušnice da se ona ne ošteti. Na tom mjestu vam neće procuriti voda ako taj čep otvorite i vidite kako izgleda gornji dio okretnog tijela ("vratila" prigušnice. Voda se ispušta na ispustnim slavinama, koje se postavljaju na donjem dijelu radijatora, ali na suprotnoj strani nego se nalazi priključak s tom vašom prigušnicom.

Red Dwarf
05.11.2012., 20:24
pozdrav svima,

dakle eto i meni u novom stanu zubori radijator. ovo je fotka ventila pa ako bi netko mogao reci sto ovdje odvrnuti bilo bi odlicno :)

http://www.pohrani.com/t/3n/qJ/3rxf1Iv3/1/img20121105201441.jpg (http://www.pohrani.com/?3n/qJ/3rxf1Iv3/1/img20121105201441.jpg)

inace na bojleru trenutno dok se grije pritisak je 2 bara

bajadojaja
06.11.2012., 05:57
Trebaš odvrnuti četvrtasti vijak u sredini odzračnika, a pod onu malu rupu u plastici staviti posudicu i čekati dok ne izađe zrak. Kad počne izlaziti voda bez zraka odzračivanje je gotovo.

outlaw9
03.12.2012., 11:58
Radijator u jednoj sobi je gore vruc a dolje otpuno hladan. Primjetili smo da nesto ne stima zato sto je ovih dana ta soba poprilicno hladna.

Probao sam ga odzracivati na gornjem ventilu, ali odmah je potekao konstantan tok vode pa valjda nema potrebe za time.

U zgradi smo, topla voda ide po vertikalama. Radijator je relativno nov, cca 2-3 godine star.

Sto uciniti?

Edit: Ona donja cijev je isto potpuno hladna, kao da voda u radijatoru uopce ne cirkulira.

kajperinja
03.12.2012., 12:00
Radijator u jednoj sobi je gore vruc a dolje otpuno hladan. Primjetili smo da nesto ne stima zato sto je ovih dana ta soba poprilicno hladna.
godine star.
Sto uciniti?
Probaj zatvoriti sve radijatore osim tog jednog, pa pustiti da radi...pa onda sve otvoriti i mozda probati ponovo odzraciti.

baja01
03.12.2012., 12:12
prigušnicu reguliraj- to ti je kao ventil na donjoj - izlaznoj cijevi

outlaw9
03.12.2012., 13:10
Probaj zatvoriti sve radijatore osim tog jednog, pa pustiti da radi...pa onda sve otvoriti i mozda probati ponovo odzraciti.

Nije pomoglo. Niti u jednom radijatoru nije bilo zraka.

prigušnicu reguliraj- to ti je kao ventil na donjoj - izlaznoj cijevi

Prigusnicu sam otvorio do kraja i sve je isto. Radijator je dolje hladan, izlazna cijev je hladna. :ne zna:

Na onoj strani gdje se nalazi ventil za odzracivanje postoji (na donjem dijelu) jos jedan ventil. Slican je kao i gornji. Cemu on sluzi i moze li kako pomoci?

bajadojaja
03.12.2012., 13:17
To bi mogao biti ventil za ispuštanje vode iz radijatora, ne diraj :D. Pozatvaraj sve ostale radijatore, a ovog otvori do kraja i na ventilu i na prigušnici.

kajperinja
03.12.2012., 13:18
To bi mogao biti ventil za ispuštanje vode iz radijatora, ne diraj :D. Pozatvaraj sve ostale radijatore, a ovog otvori do kraja i na ventilu i na prigušnici.
Pa to je vec napravio ..i nije pomoglo. :D

baja01
03.12.2012., 13:31
možda se nakupilo nekoga smeča u prigušnici a to je veliki problem.... mora se sva voda ispustiti iz radijatora i skinuti i počistiti prigušnica ... provjeri još jednom prigušnicu, odvrni na pola, nemoj do kraja, možda si je zatvorio umjesto da otvoriš ..

majstor52
04.12.2012., 10:21

Probao sam ga odzracivati na gornjem ventilu, ali odmah je potekao konstantan tok vode pa valjda nema potrebe za time.

U zgradi smo, topla voda ide po vertikalama. Radijator je relativno nov, cca 2-3 godine star.

Sto uciniti?

Edit: Ona donja cijev je isto potpuno hladna, kao da voda u radijatoru uopce ne cirkulira.

Zatvori sve ventile na radijatoru.
Otvori odzraćni ventil i ispusti sav pritisak iz radijatora. Kad prestane izlaziti voda, znači da je tlak u radijatoru na nuli.
Sada netko nek drži i dalje posudu na odzračnom ventilu, otvori donji ventil – prigušnicu.
U radijator bi preko povratnog voda trebala ulaziti nova voda , a kad kroz odzraćni ventil poteče voda , istoga zatvori.
Sada se može otvoriti i gornji ventil na radijatoru.
Na ovaj način se može provjeriti dali voda odlazi (dolazi ) kroz povratni vod. Ako nakon ovoga sve opet ne radi, tada treba to pogledati netko tko se razumije u instalacije, da vidi mogući uzrok kvara.

baja01
04.12.2012., 11:45
jako dobro, majstor52, pravi si majstor ...

ena0002
05.12.2012., 17:56
Kod mene u radijatorima zubori voda i nakon odzracivanja. Je li to znaci da nisu dobro odzraceni? Treba li ih opet probati odzraciti i je li uopste normalno to zuborenje vode u radijatorima

majstor52
05.12.2012., 21:13
Kod mene u radijatorima zubori voda i nakon odzracivanja. Je li to znaci da nisu dobro odzraceni? Treba li ih opet probati odzraciti i je li uopste normalno to zuborenje vode u radijatorima

Nakon odzračivanja treba dopuniti sistem sa vodom, ovisno o vrsti instalacije i grijaćeg kotla ili bojlera.
Za jedan i drugi sistem treba vodu dopuniti do 2 bara i tada opet odzraćiti. To ponavljati tako dugo dok se ne ispusti sav zrak iz sistema.

Možda je kod tebe problem u lošoj izvedbi instalacije. Jer je često problem da se svi radijatori koji su možda "najviši" ne mogu odzračiti, jer nema odzračnika. Tada se zna pojaviti takav problem koji opisuješ.

Važno je shvatiti osnovnu stvar, teško je , bez obzira na dobru volju,temeljem kratko amaterskog opisa odmah detektirati kvar. jer rješenja nikad nisu jednostavno, dok ih se ne vidi. zato ponavljam , slika uvijek dobro dođe.

ena0002
06.12.2012., 13:30
Sorry ja mozda nisam bas to lijepo ni objasnila pa je narvno tesko i dati adekvatan odgovor. Mi smo grijanje poceli koristiti tek sad prije par mjeseci....znaci sve je novo uradjeno pa i instalacije. Kad sam pocela paliti grijanje u jednom radijatoru u kuhinji sam cula to zuborenje...tek poslije sam skontala da je pola tog radijatora hladan. Zuborenje se culo i u spavacoj i on je bio od pola mlakast. Cekali majstora par dana da nam dodje i njega nigdje :D pa smo onda skontali da bi sami mogli to odzraciti, tj. ta dva radijatora. Nakon toga smo dopunili sistem sa vodom jer je na bojleru bila greska F22. I nakon toga radijatori su koliko se meni cini OK, topli su ali zuborenje se sad cuje u radijatoru u spavacoj i ponekad u dnevnoj (njega nismo dirali nikako). A to zuborenje se cuje samo kad se upali i kad se gasi grijanje. Eto nadam se da sam malo bolje objasnila situaciju. Je li normalno da se cuje to zuborenje kada se grijanje pali i gasi

tominjo
06.12.2012., 14:18
odzracivanje napravita kada je sistem hladan, kada sve odzracite provjerite pritisak u hladnom sisitemu, mora biti 1.3 , 1.4.
upalite grijanje i to je to.
kada sistem grije tlak ne smije biti preko 2.0

outlaw9
06.12.2012., 14:56
Napravio sam ovo: 3 puta zatvorio i otvorio prigusnicu do kraja. Nakon toga radijator je proradio normalno.

Nemam pojma u cemu je bio problem, ali sada radijator radi normalno.

Hvala svima na savjetima.

majstor52
06.12.2012., 20:02
Napravio sam ovo: 3 puta zatvorio i otvorio prigusnicu do kraja. Nakon toga radijator je proradio normalno.

Nemam pojma u cemu je bio problem, ali sada radijator radi normalno.

Hvala svima na savjetima.

Nakupilo se smeća u prigušnici,jer je vjerojatno bila dosta prigušena.

magjar07
29.01.2013., 16:22
baš sam išao prčkati po odzračivanju i na lojtri u kupaoni je izašla masa zraka van.. onako nekih cca 30 sek je išao zrak.. na drugim radijatorima ništa.. tlak je pao skorz dole i sad se polako diže/ne diže...... ne kužim na kaj bi trebal nadopuniti sustav u bojleru vaillant turbotec pro.......grijanje i topla voda rade..

moram napomenti da je tlak bio prije ovog bio u gornji granicama skale

rešio

kajperinja
29.01.2013., 17:05
baš sam išao prčkati po odzračivanju i na lojtri u kupaoni je izašla masa zraka van.. onako nekih cca 30 sek je išao zrak.. na drugim radijatorima ništa.. tlak je pao skorz dole i sad se polako diže/ne diže...... ne kužim na kaj bi trebal nadopuniti sustav u bojleru vaillant turbotec pro.......grijanje i topla voda rade..

moram napomenti da je tlak bio prije ovog bio u gornji granicama skale
Pise ti u uputstvima (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/a8/30/01/Upute_za_rukovanje_atmoTEC_turboTEC_pro.pdf) str.14 poglavlje 4.7.4
Okrenes ventil, napunis na 1,2 (na hladno), zatvoris ventil i to je to. :D

magjar07
29.01.2013., 20:28
Pise ti u uputstvima (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/a8/30/01/Upute_za_rukovanje_atmoTEC_turboTEC_pro.pdf) str.14 poglavlje 4.7.4
Okrenes ventil, napunis na 1,2 (na hladno), zatvoris ventil i to je to. :D

kaj znači na hladno.....s
sad kad grije na nekih je 2,5 tlak

tominjo
29.01.2013., 20:39
na hladno znaci, da ti voda u radijatorima mora biti hladna.
to je najlakse izvesti ujutro prije paljenja grijanja.

kajperinja
29.01.2013., 20:53
kaj znači na hladno.....s
sad kad grije na nekih je 2,5 tlak
Mislim da onda i nemas razloga nadopunjavati.
Ali...provjeri koliko ti je "na hladno".

magjar07
29.01.2013., 20:56
Mislim da onda i nemas razloga nadopunjavati.
Ali...provjeri koliko ti je "na hladno".

mislim nadopunio sam već sad prije koji sat.. jer sam išel odzračiti lojtru u kupaoni koja je do pol sam grijala...... e tu je pal tlak na 0.8.... onda sam nadopuni sistem na 1.3 i to je to... s tme da bojler nije bacao nikakvu grešku na displeju

kajperinja
29.01.2013., 21:22
mislim nadopunio sam već sad prije koji sat.. jer sam išel odzračiti lojtru u kupaoni koja je do pol sam grijala...... e tu je pal tlak na 0.8.... onda sam nadopuni sistem na 1.3 i to je to... s tme da bojler nije bacao nikakvu grešku na displeju
:misli: A kaj je onda tebe ustvari mucilo...?

magjar07
29.01.2013., 21:39
:misli: A kaj je onda tebe ustvari mucilo...?

a puno toga... stanje u svijet u i hr, pa odrešeni psihički problemi :)))))))))))

ma sad sam se počel igrat isa tim svim postavkama plina (cijeli život sam na toplani u stanu a sad u kući sa plinom....)... počelo je sa ujednačavanjem temp u cijeloj kući.. pa ekonomičnija potrošnja.. itd itd....učim .... a i picajzla sam po prirodi....

zapravo srž problema leži u tome kaj ja nisam bil u rh kad se sustav radio... majstor je sve mom starom objasnio al je očigledno moj stari meni prenio to polovično (primjer.. odzrači radijatore a ni riječi o padu tlaku i nadopuni; pa smanjivanje jačine bojlera, it itd....ima toga)....

kajperinja
29.01.2013., 21:51
a puno toga... stanje u svijet u i hr, pa odrešeni psihički problemi :)))))))))))

ma sad sam se počel igrat isa tim svim postavkama plina (cijeli život sam na toplani u stanu a sad u kući sa plinom....)... počelo je sa ujednačavanjem temp u cijeloj kući.. pa ekonomičnija potrošnja.. itd itd....učim .... a i picajzla sam po prirodi....

zapravo srž problema leži u tome kaj ja nisam bil u rh kad se sustav radio... majstor je sve mom starom objasnio al je očigledno moj stari meni prenio to polovično (primjer.. odzrači radijatore a ni riječi o padu tlaku i nadopuni; pa smanjivanje jačine bojlera, it itd....ima toga)....
Dobro, dobro...polako...stani malo...ja sam pitala samo za post br. 106 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=43372182&postcount=106) tj. za: "ne kužim na kaj bi trebal nadopuniti sustav u bojleru". :D

magjar07
29.01.2013., 21:57
Dobro, dobro...polako...stani malo...ja sam pitala samo za post br. 106 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=43372182&postcount=106) tj. za: "ne kužim na kaj bi trebal nadopuniti sustav u bojleru". :D

a tooo... pa piše ekipa tu spoji neko crevo pa ovo pa ono.. a ja trebo samo odvć i zavrć

kajperinja
29.01.2013., 22:04
a tooo... pa piše ekipa tu spoji neko crevo pa ovo pa ono.. a ja trebo samo odvć i zavrć
Onda sam te ipak dobro shvatila...pa ti dala link na uputstvo.
Poslje sam mislila da si mozda samo pitao na koliko treba napuniti.
Glavno da si napunio i da je sve ok. :mig:
Ako nisi bas skroz upoznat sto i kako ...najbolje je da si pronadjes dobrog majstora koji ce ti podesiti bojler i objasniti detalje koji te zanimaju.
Mozda ce ti dobro doci - popis ovlastenih servisa (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/c1/30/01/Popis_ovlastenih_servisa_VSS_102012.pdf)

vukovar1977
18.11.2013., 12:12
Ajd da ne otvaram novu temu nego da pitam ovdje.
U kući na dva radijatora mi kaplje voda kod termostata:
http://www.pohrani.com/f/23/5e/SDp2gYp/fotografija-0001.jpg
http://www.pohrani.com/f/28/GI/DlEwgKu/fotografija-0002.jpg (vidi se kapljica vode)

Većinom kaplje kad radijatori ne rade ili ako zavrnem termostat do kraja da radijator ne grije.

Kako se to riješava? Da li trebam promjeniti te termostate i ako da, da li to mogu sam ili je to posao za majstora?

Hvala

baja01
18.11.2013., 12:27
ključ u ruke pa malo pritegni,
ako curi dalje, majstor nije dobro stavio kudjelju ili brtvenu traku

bajadojaja
18.11.2013., 13:11
Koliko vidim na slici, nije do kudelje, curi na osovini.
Po meni je potrebna zamjena ventila, ovaj je dao svoje.

vukovar1977
18.11.2013., 13:47
Koliko je komplicirana zamjena ventila i kako se radi?
Ili da to prepustim stručnjaku?

ključ u ruke pa malo pritegni,
ako curi dalje, majstor nije dobro stavio kudjelju ili brtvenu traku
Nemam šta pritezat, barem ja ne vidim, curi kod ovog plastičnog dijela, vidi se na slici.

bajadojaja
18.11.2013., 14:10
Pozvati majstora, trebati će ispustiti vodu iz sistema i zamijeniti ventil. Cijena ventila 30-50 kuna, a majstor ne bih znao, vjerojatno višestruko više od cijene ventila.

koka36
18.11.2013., 14:44
Skini kapu, plastičnu i onda pogledaj da li curi uz osovinicu ventila. Ako tamo curi pritegneš maticu koja je uz tu osovinicu ali ne prejako, jedan krug ili pola bolje...

majstor52
20.11.2013., 09:32
Skini kapu, plastičnu i onda pogledaj da li curi uz osovinicu ventila. Ako tamo curi pritegneš maticu koja je uz tu osovinicu ali ne prejako, jedan krug ili pola bolje...

Ako postiji ta matica ("štop piksla"), ako ne tada je najbolje zamijeniti cijeli ventil.

koka36
20.11.2013., 15:45
Ako postiji ta matica ("štop piksla"), ako ne tada je najbolje zamijeniti cijeli ventil.

Naravno, ali u sezoni grijanja ipak je lakše provjeriti dal se može ovako riješiti problem..

Ivan-VU
02.12.2013., 18:30
Pozdrav svima.

Molio bih info , u radijatorima mi se čuje voda prilikom rada pumpe , čuje se stalno bućkanje odnosno zvuk vode kao da nisu odzračeni.

Odzračivao sam na hladno , tlak u sistemu je 1,5bar , odvrnem maticu na kraju radijatora i ide ravnomjeran mlaz voze bez zraka.
Serviser kaže da je to normalno ali meni nije normalno da se čuje voda kako teče dok radi grijanje.
Radi se o obiteljskoj kući , kotao je Vaillant atmovit 254-1/5 , radijatori su oni pločasti moderni. :D Ne znam proizvođača.

Kažu mi da ima neka kuglica u kojoj se uvijek zadržava zrak i da je nemoguće odzračiti. Sa libelom sam provjerio radijatore , svi su 100% ravni.
Voda se čuje u 2 od ukupno 7 radijatora u kući.

Prilikom odzračivanja sam malo i podignuo radijator na kraju da zrak ode gore prema ventilu za odzračivanje ali ne pomaže...

Ima li još tko ideju?

koka36
02.12.2013., 19:09
Pozdrav svima.

Molio bih info , u radijatorima mi se čuje voda prilikom rada pumpe , čuje se stalno bućkanje odnosno zvuk vode kao da nisu odzračeni.

Odzračivao sam na hladno , tlak u sistemu je 1,5bar , odvrnem maticu na kraju radijatora i ide ravnomjeran mlaz voze bez zraka.
Serviser kaže da je to normalno ali meni nije normalno da se čuje voda kako teče dok radi grijanje.
Radi se o obiteljskoj kući , kotao je Vaillant atmovit 254-1/5 , radijatori su oni pločasti moderni. :D Ne znam proizvođača.

Kažu mi da ima neka kuglica u kojoj se uvijek zadržava zrak i da je nemoguće odzračiti. Sa libelom sam provjerio radijatore , svi su 100% ravni.
Voda se čuje u 2 od ukupno 7 radijatora u kući.

Prilikom odzračivanja sam malo i podignuo radijator na kraju da zrak ode gore prema ventilu za odzračivanje ali ne pomaže...

Ima li još tko ideju?

Pa tu je problem radijatori nesmiju biti ravni....
Probaj jedan od ta dva radijatora u kojima se čuje voda zatvoriti pa vidi onda dal se čuje.. Kod mene je tako kad otvorim jedan radijator onda se čije kad je zatvoren ne....

majstor52
03.12.2013., 19:47
Svaki radijator mora biti podignut na onom dijelu gdje se nalazi odzraćna slavina, jer se na taj način upravo na tom povišenom mjestu sakupi zrak.
Odzračni ventil treba se nalaziti i iznad samog kotla, na kojem se također vrši automatsko odzračivanje, preko tih lončića. Pretakanje vode je siguran znak da u sistemu ima zraka.

Hedgie
04.12.2013., 17:20
U stanu, od 5 radijatora, mi samo jedan šumi i to kad je zatvoren. Šumi dok ga ne odvrnem do 4/6, tad je tih neko vrijeme, a onda opet počne šumit pa ga moram odvrnut na jače dok ne ušuti. -.- Grije ravnomjerno po cijeloj površini.

Kako ga ušutkat? Po ovom videu http://www.youtube.com/watch?v=90NwxwaaM1w mi se čini jednostavno, al me brine onaj dio s "repressurize your system" jer mi se baš ne dira sam bojler (veze nemam o radu na njemu), a zaista ne želim davat stotinjak kuna na par minuta rada ako se treba napravit samo ovo iz videa. :/ Nikad nisam odzračivala radijatore nit prčkala po bojleru. :/

Bojler je Vaillant turboTEC pro.

kajperinja
06.12.2013., 13:01
U stanu, od 5 radijatora, mi samo jedan šumi i to kad je zatvoren. Šumi dok ga ne odvrnem do 4/6, tad je tih neko vrijeme, a onda opet počne šumit pa ga moram odvrnut na jače dok ne ušuti. -.- Grije ravnomjerno po cijeloj površini.

Kako ga ušutkat? Po ovom videu http://www.youtube.com/watch?v=90NwxwaaM1w mi se čini jednostavno, al me brine onaj dio s "repressurize your system" jer mi se baš ne dira sam bojler (veze nemam o radu na njemu), a zaista ne želim davat stotinjak kuna na par minuta rada ako se treba napravit samo ovo iz videa. :/ Nikad nisam odzračivala radijatore nit prčkala po bojleru. :/

Bojler je Vaillant turboTEC pro.
Ako ne znas nadopuniti sistem nema smisla ni odzracivati, pogotovo ako ti tlak nije (pre)visok. Ako jako padne, moze se dogoditi da bojelr vise nece raditi.
No, u uputstvima (http://www.vaillant.hr/stepone/data/downloads/a8/30/01/Upute_za_rukovanje_atmoTEC_turboTEC_pro.pdf) ti pise kako se nadopunjujue. (4.7.4. str. 14/15)
Negdje ispod bojlera mora biti ventilcic pomocu kojeg nakon odzracivanja dodas vodu u sistem i podignes tlak.
Iako, po opisanom imo mozda i nije problem u zraku, vec u samom ventilu...ako se radi o termostatskom ventilu.
Ali obzirom da odracivanjem ne mozes nista pokvariti, nista te ne kosta da probas.
Samo moras paziti da nakon dopune tlak ne raste sam od sebe, tj. da bude dobro zatvoren.

Hedgie
07.12.2013., 01:03
Skontala iz uputa, samo trebam nabavit ključ. Hvala!

Meni je samo čudno to što ne pravi nikakav zvuk kad ga odvrnem, tj kad počne grijat. Nema klopotanja vode niti drugog "lupanja", samo iritantni šum kad je isključen.
Bude tih neko vrijeme, a onda odjednom čujem kako se bojler uključio i tad ovaj počne šumiti ako je ispod 4/6.

kajperinja
09.12.2013., 08:38
Skontala iz uputa, samo trebam nabavit ključ. Hvala!

Meni je samo čudno to što ne pravi nikakav zvuk kad ga odvrnem, tj kad počne grijat. Nema klopotanja vode niti drugog "lupanja", samo iritantni šum kad je isključen.
Bude tih neko vrijeme, a onda odjednom čujem kako se bojler uključio i tad ovaj počne šumiti ako je ispod 4/6.
Procitaj si ovo - http://www.forum.hr/showthread.php?t=507553&page=6
Od posta 116 na dalje.
pa recimo ovo http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-grejanja-i-klimatizacije/problem-sa-ventilskim-radijatorima

...i googlaj balansiranje sistema i regulacija diferencijalnog tlaka.

tau
11.12.2013., 13:23
Pozdrav svima,

trebam mali savjet sto tocno uciniti po pitanju svog radijatora. Treba ga odzraciti, i inace znam kako se to radi, mejdutim u stanu u kojem sam sad imam ovakve zeljezne radijatore:

http://www.oldhouseweb.com/imagesvr_ce/stories/bitmaps/15023/cast_iron_radiator.jpg

I umjesto cetvrtastog ventila za odzracivanje imaju nesto sto se jednostavno otvara sarafcigerom. Pretpostavljam da to jednostavno trebam odvrnuti, medjutim, cijela stvar izgleda malo zahrdjano. Radijator je cijeli prefarban, ukljucujuci taj saraf, i kad sam probala olabaviti boju oko sarafa, vidjela sam hrdju ispod. Sad, to vjerojatno znaci da trebam izvaditi saraf i staviti novi? ako se to uopce moze? nemam pojma gdje se kupi takav saraf i kako to radi. Ima li itko iskustva s ovime?

kajperinja
11.12.2013., 22:02
Da nisi mozda nesto na krivoj strani prckala? Za odzracivanje su obicno nekakvi ventilcici, a ne serafi.
Ventil za odzracivanje je na suprotnoj strani od ulaska tople cijevi, na gornjem dijelu radijatora.

tau
13.12.2013., 13:22
Da nisi mozda nesto na krivoj strani prckala? Za odzracivanje su obicno nekakvi ventilcici, a ne serafi.
Ventil za odzracivanje je na suprotnoj strani od ulaska tople cijevi, na gornjem dijelu radijatora.

Nisam sigurno, vjerojatno samo nisam dobro objasnila, mogu postat slike kad dodjem doma, nigdje uopce nema normalnog cetvrtastog ventila, nego samo taj glupi "saraf". Stvar je najslicnija ovome samo sto je taj "saraf" dramaticno manji od cijelog heksagonalnog dijela oko njega:

https://www.castrads.com/image/1/1000/0/images/spares-accessories/bleed-valve-flanged-brass.jpg

E sad zamisli na ovoj slici da je ispod ovog dijela koji izgleda kao glava sarafa hrdja.

No, cini mi se da sam si sama odgovorila na pitanje, ocito treba zamijeniti cijeli ovaj ventil, a ne samo dio koji izgleda kao saraf:)

kajperinja
13.12.2013., 16:49
Taj seraf ne mozes zakrenuti?
Jer, on sluzi za odzracivanje.
Nemaju svi radijatori isti sistem.
Ako ne mozes, onda ces vjerojatno morati zamijeniti.

bluesun2345
02.01.2014., 19:06
Ekipa pozdrav, imam novonastali problem sa radijatorom.
Živim u stambenoj zgradi gdje je grijanje na toplanu, 9. kat sam u zgradi i ovo je prvi put da se desio problem sa grijanjem radijatora, kod susjeda sve normalno grije i nemaju ovakav problem. Naime, grije samo jedna trećina radijatora. Problem je nastao kada je toplana zatvorila dotok tople vode u novom Zagrebu.

http://www.pohrani.com/t/3o/EM/wTNZgdl/img20140102191643.jpg (http://www.pohrani.com/?3o/EM/wTNZgdl/img20140102191643.jpg)

http://www.pohrani.com/t/1L/id/2Ev8fyah/img20140102191701.jpg (http://www.pohrani.com/?1L/id/2Ev8fyah/img20140102191701.jpg)

Kao što se vidi na slikama radijator je starijeg tipa i da li se može po njemu nešto napraviti?

I uz sve to u isto vrijeme se je desilo da jedini ventil koji se moze okretat je poceo kapkat, da li je to povezano sa trenutnim ne grijanjem?

http://www.pohrani.com/t/2n/uy/4WdtTyqS/img20140102192732.jpg (http://www.pohrani.com/?2n/uy/4WdtTyqS/img20140102192732.jpg)

Bilo kakav savjet je dobrodošao, hvala unaprijed.

majstor52
03.01.2014., 14:25
Ekipa pozdrav, imam novonastali problem sa radijatorom.
Živim u stambenoj zgradi gdje je grijanje na toplanu, 9. kat sam u zgradi i ovo je prvi put da se desio problem sa grijanjem radijatora, kod susjeda sve normalno grije i nemaju ovakav problem. Naime, grije samo jedna trećina radijatora. Problem je nastao kada je toplana zatvorila dotok tople vode u novom Zagrebu.

http://www.pohrani.com/t/3o/EM/wTNZgdl/img20140102191643.jpg (http://www.pohrani.com/?3o/EM/wTNZgdl/img20140102191643.jpg)

http://www.pohrani.com/t/1L/id/2Ev8fyah/img20140102191701.jpg (http://www.pohrani.com/?1L/id/2Ev8fyah/img20140102191701.jpg)

Kao što se vidi na slikama radijator je starijeg tipa i da li se može po njemu nešto napraviti?

I uz sve to u isto vrijeme se je desilo da jedini ventil koji se moze okretat je poceo kapkat, da li je to povezano sa trenutnim ne grijanjem?

http://www.pohrani.com/t/2n/uy/4WdtTyqS/img20140102192732.jpg (http://www.pohrani.com/?2n/uy/4WdtTyqS/img20140102192732.jpg)

Bilo kakav savjet je dobrodošao, hvala unaprijed.

U instalaciji se nakupilo zraka koji se treba ispustiti iz sistema. Obično to odrade automatski odzraćni lončići koji se nalaze negdje ispod stropa, iznad svih instalacija, u hodnicima ili na stubištu. Najbolje pozovi ekipu koja održava zgradu, ako je imate, jer onu taj problem jako dobro poznaju.

Kod radova na instalacijama, i ispuštanja vode iz sistema, uvijek se pojave ovakvi problemi.