PDA

View Full Version : Rangiranje fakulteta po 'težini'

misery-
02.09.2005., 20:00
Neki dan pričam s frendom koji je upisao strojarstvo i on tvrdi da se na strojarstvo ni ne prijavljuje puno ljudi jer je težak fakultet. Ja se sva začudila jer je u mojoj glavici Strojarski ležao negdje u rangu sa Prometnim. nemojte me napadat, svatko ima svoje glavice i ne dobivamo svi iste informacije.

Za medicinu svi kažu da je teška.

Tu po forumu pišu kako se na arhitekturi ne stigne ni spavat.

Meni pričali da ću imat pune ruke posla sa psihologijom.

I tako dalje u nedogled.

Zanima me za koji se fakultet netko od vas usudi reć da je lak i Zašto, a zanimljivo bi bilo i vidjet neke vaše osobne ljestvice faksova po toj groznoj 'težini', naravno uz komentare i argumente.

:raspa:

H3MAT0M
02.09.2005., 20:04
A gle, ak se ne primiš posla odmah na početku, onda će ti svaki bit težak.

misery-
02.09.2005., 20:10
Zapravo me na topic potaknuo neki post na Ženskom kutku u kojem je neka napisala da završava jedan od težih fakulteta. i gdje je sad težina u takve izjave ako to može bit i medicina i pravo i dif (stvarno ne znam kak se to sad službeno zove). jer, nije čak ni dif lak svakom od nas:confused:

pa ajmo onda kroz raspravu rangirat te fakultete, nema nam druge.

Lindelia
02.09.2005., 20:15
ja sam uvijek mislila da je strojarstvo težak faks... :)

frendica koja studira psihologiju mi je pričala da joj je na psihologiji lakše nego u srednjoj :D

*_spike
02.09.2005., 20:19
Težinu možeš definirati gledajući prosječnog pripadnika nekog skupa. Meni bi, recimo, Matematika bila iznimno teška, a Psihologija pljuga, dok bi neki Matematičar samo odmahnuo kada bih mu spomenuo Psihologiju i štrebanje. Ovisi o afinitetima, pa zato moraš napraviti neki eksperimentalni prosjek i tek onda možemo raspravljati o težini. A nije da mi se anketira 50 000 mladih hrvata i hrvatica.

Isto tako, težinu možeš gledati po opterećenju kojeg faks stvara na tvoje vrijeme. Kolika je satnica, jesu li obavezna predavanja, seminari...

Ne mislim da je Medicina toliko teška, samo na nju idu elitni tatini sineki i kćerkice koje to uopće ne zanima, pa naravno da im je teško. Onaj koga to zanima će savladati. Uz opterećenje štrebanja, ali savladati.

Po tuđim iskustvima, mislim da su Arhitektura, FER, PMF-math, PMF-phy i PMF-chem najteži.

H3MAT0M
02.09.2005., 20:25
Pa evo, moje mišljenje je da u teže fakultete spadaju:
- medicina
- tehnički faksevi (fer, strojarstvo, građevina, arhitektura...)
- teologija (tako sam čuo)
- dif
- veterina

Medicina zato jer je fakat opširna, najduže traje, pa još specijalizacija...
Tehnički faksevi zato jer imaš hrpu vježbi, programa, projekata za napraviti i fakat imaš posla za drugi potpis. A uz to masu toga ne možeš samo biflati napamet, jer moraš i kužiti stvari. Imaš puno fizike i matematike.

Ono kaj čujem od svih je to da je ekonomija najlakši faks i to zato jer uz njega možeš imati još hrpu drugih aktivnosti i sve stogneš. Navodno ti nije ništa obavezno, osim kaj moraš napraviti par seminara. :)

Za ostale fakseve nemam informacije, pa to prepuštam drugima. :)

Lindelia
02.09.2005., 20:32
slažem se s tobom, H3MAT0M

dodala bih još farmaciju na popis... stomatologiju...

i pravo mi se ne čini lagano jer se baš mora biflati skoro napamet. nakon nekog vremena se umoriš...

Lindelia
02.09.2005., 20:34
možda i neki jezici nisu laki... npr. njemački na filozofskom. o tome čujem horor priče.:D

52X32X52
02.09.2005., 20:35
H3MAT0M kaže:
Pa evo, moje mišljenje je da u teže fakultete spadaju:
- medicina
- tehnički faksevi (fer, strojarstvo, građevina, arhitektura...)
- teologija (tako sam čuo)
- dif
- veterina

slažem se sa prva dva, ali teologija je smijesna - frend mi studira i bez problema navuce prosjek 4,8

*_spike
02.09.2005., 20:36
Lindelia kaže:
slažem se s tobom, H3MAT0M

dodala bih još farmaciju na popis... stomatologiju...

i pravo mi se ne čini lagano jer se baš mora biflati skoro napamet. nakon nekog vremena se umoriš...
Mislim da farmacija nije toliko teška. :o

A, ako već spominjete tehničke fakultete, mogli ste spomenuti i PMF/PBF/Biokemiju.

H3MAT0M
02.09.2005., 20:38
*_spike kaže:
A, ako već spominjete tehničke fakultete, mogli ste spomenuti i PMF/PBF/Biokemiju.
Stavih 3 točkice, nisam se sjetio PMF-a :o

Lindelia
02.09.2005., 21:30
ni ja:p

nesho
02.09.2005., 22:21
Koliko znam PMF ne spada u grupaciju tehničkih fakulteta. Ali da je težak, je. Pogotovo matematika i fizika. Mislim da odjeli tipa geografije možda i nisu toliko. Iako to sve ovisi o studentu. Meni bi ekonomija vjerojatno bila koma. Ne vjerujem da bi mi se dalo biflati sve te podatke. A na prepisivanju nikad nisam bio jak :) .

Lindelia
02.09.2005., 23:11
52X32X52 kaže:
slažem se sa prva dva, ali teologija je smijesna - frend mi studira i bez problema navuce prosjek 4,8

ne znači da nije teška ;)

učiti grčki, hebrejski, sistematsku teologiju, povijest crkve, filozofiju, patrologiju, i još milijun toga ne zvuči baš lako ;)

ivan_maks
02.09.2005., 23:14
Lindelia kaže:
možda i neki jezici nisu laki... npr. njemački na filozofskom. o tome čujem horor priče.:D
to bi mi bio uzitak :D

s.a.y
03.09.2005., 06:00
wao, FOIa nigdje, znači da je moj budući fax lagan?

imam jednu knjigu doma, jedan predmet, jedan semestar, i ima 700 stranica...

ako je to lagano, kakva je onda kvragu arhitektura/psihologija/pmf/medicina?

ivan_maks
03.09.2005., 09:21
s.a.y kaže:
wao, FOIa nigdje, znači da je moj budući fax lagan?

nemoj se zavaravat...nijedan faks nije "lagan" :) ima boljih (kvalitetnijih) fakseva i gorih...al ak ne radis apsolutno nista, onda ti je sve tesko :D

Azaleja
03.09.2005., 11:51
Ovako : slažem se sa H3atom-om da je svaki fax težak na svoj način, ali po meni ako treba rang težih fakulteta, bilo bi ovako:

1) Tehnički faxxevi (FER, strojarstvo)
2) PMF-svi smjerovi, osim možda geografije, makar i ona bi mogla biti teška
3) Ne smatram da je medicina baš teška, jer stvarno se može svladati u roku bez problema, ali na 3, 4,5 i 6 godini imaju više prakse i uče kroz praksu teoriju-tako sam čula.

Za novinarstvo sam čula da je jako lagano, bez problema se može navući prosjek više od 3, 5

QUOTE]H3ATOM kaže: Ono kaj čujem od svih je to da je ekonomija najlakši faks i to zato jer uz njega možeš imati još hrpu drugih aktivnosti i sve stogneš. Navodno ti nije ništa obavezno, osim kaj moraš napraviti par seminara. [/QUOTE]

Ovisi koji si smjer, a nekome je ekonomija teža od medicine;) , takvu sam čula usporedbu, da je ekonomija teža od prava i medicine, jer na medicini nema matematike, statistike i itd, a da ima profesora koji ćete zagorčavati život ima na svakom faxu.

Za FOI ne znam kakav je

Inače, svaki fax je na svoj način težak. :w

Hedonism_Girl
03.09.2005., 13:40
1. tehnichki apsolutno (mislim da je strojarstvo fakin' teshko, FER, gradjevina,arhitektura :D )
2. medicinski (medicina, stomatologija-iako san cula od cure koja ju studira da su prve tri godine koma al da te zato na 4. i 5. uce kako zgrtat lovu i da malo gubi smisao svaki trud dotad :rolleyes:farmacija-nije teshka samo je uzasno teshko upast jer se pishe prijemni mekom olovkom ;) )
3. PMF (matematika, fizika:mad: , molekularna isto-valjda zbog teze fizike kako spajk kaze;) )

al ja mislim da s dobrom organizacijom i nekakvim koliko toliko redovitim uchenjem sve ispadne onak ne lagano nego uskladjeno s ostalim aktivnostima :D )

Lindelia
03.09.2005., 14:05
Azaleja kaže:
, jer na medicini nema matematike, statistike i itd, a da ima profesora koji ćete zagorčavati život ima na svakom faxu.

heh... al ima fizike (na prvoj godini). mislim da na zadnjoj ima i statistike.

medicina je teška, kak ne bi bila? ali mislim da je na drukčiji način teška od FER-a, npr. puno štrebanja. jako puno. mislim, ne možeš ni na koji drukčiji način naučiti anatomiju. biflaš, biflaš latinske nazive. ali čula sam da nije anatomija najteža na prvoj godini nego - kemija! :eek: zbog nje se pada godina. (na zagrebačkom medicinskom faksu.)

a i pravo je štrebanje totalno.

pretpostavljam da i predmeti poput povijesti i tako to...

:kava:

raliSHA
03.09.2005., 14:32
Slažem se s većinom izrečenog, samo još moram dodati jedan od onih najlakših...hoteljersko turistički u tome prednjači definitivno.

DarthFlake
03.09.2005., 15:16
opce nema veze sa faksom nego sa osobom.

na jednoj te istoj psihologiji jedna osoba ima 5.0 prosjek kroz sve 4 godine dok je druga 2 puta padala prvu godinu (dakle isla 3 puta na prvu godinu)

Meni osobno bi bilo ultra tesko studirati recimo kemiju fiziku matematiku ili bilo kaj na FERu jer bi kamiju fiziku i matematiku morala uciti od pocetka..prakticki od tablice mnozenja.
Sto ne znaci da ce taj fakultet biti tezak nekom malom Einstainu koji je isao na sva moguca natjecanja iz matematike/fizike/kemije tijekom cijelog skolovanja.

Onda jos je tu i aspekt toga sto netko podrazumjeva pod tesko.
Kolegici je psihologija garant teska jer nema pojma o engleskom - a vecina nase literature je na eng.
Ako mislis imati puno vremena i neobaveznih predavanja - vjerojatno ce ti svaki faks koji ima obavezne dolaske na neka predavanja i vjezbe, biti tezak.
Ako mislis pustiti mozak na pasu tokom cijele godine i jedino se ukljuciti mjesec dana prije ispita, a od tebe se zahtjeva da svaka 2 tjedna pises kolokvij - biti ce ti tesko.
Meni osobno psihologija nije bila teska. Jer mi nije bio problem se ustati ujutro preci pola grada (relacija Jarun-Dubrava) i sjediti na ultra dosadni predavanjima samodopadne profeosrice.
E al to sto se meni opce neda uciti i 40% gradiva obicno izignoriram, je druga stvar, a nikako nije znak tezine faksa.

Hedonism_Girl
03.09.2005., 15:26
shto se tiche "tezine" ekonomskog, mislim da je ljudima iz gimnazije neshto teze nego onima koji su zavrshili ekonomsku jer gimnazijalci doslovno iz pocetka sve struchne moraju ucit, al isto mislim da je to zanemarivo u potpunosti u usporedbi sa bilo kojim iole tezim faksom.

*_spike
03.09.2005., 16:38
Hedonism_Girl kaže:
3. PMF (matematika, fizika:mad: , molekularna isto-valjda zbog teze fizike kako spajk kaze;) )
Cijela biologija na PMF-u ne spada u teže faksove. A molekularna je, statistički, najlakši smjer. Mislim da je prosjek ocjena molekularaca oko 4.8. Sad, ili sami geniji idu na faks ili nije baš teško.* :)

*iz ovoga se isključuje smjer biologije i kemije, jer se kemijski dio odrađuje na PMF chem (svrstavam u teže faksove)

dosta mi je svega
03.09.2005., 16:51
Ili im profersori gledaju kroz prste, i to toliko da se to svim ostalim malim biolozima gadi:hebemu:

*_spike
03.09.2005., 16:54
dosta mi je svega kaže:
Ili im profersori gledaju kroz prste, i to toliko da se to svim ostalim malim biolozima gadi:hebemu:
Možda. No za PMF[biol]-MB postoji poseban topic, pa bih diskusiju o tome ovdje završio. :)

Elektra
03.09.2005., 18:12
U principu, ne bavim se rangiranjem fakulteta ali znam da bi meni osobno bili teški fakulteti tipa FER, PMF (svi smjerovi) te medicina, stomatologija, farmacija i tome sl.

Ne volim matematiku, biologiju te fiziku koji čine većinski sastav predmeta navedenih fakulteta. Jednostavno, nisam ja za to :)
No, osim toga, smatram kako ti fakulteti zahtijevaju mnogo truda ako se želi uspijeti, a ja nisam spremna žrtvovati se toliko. Radije odabirem lakši put. A možda je i caka u tome da me takve stvari ne zanimaju. :)

Lakšim fakulteti smatram sve one fakultete koji imaju u sebi izraz 'ekonomski nešto' :D

Bonnie C.
03.09.2005., 18:25
DarthFlake kaže:
opce nema veze sa faksom nego sa osobom.

Ovo i ja mislim.

Ali, ako vec ne mogu davati misljenje iz svog iskustva o drugim faksevima, orjentirati cu se na svoje frendove i njihova iskustva.

Imam puno frendova na ekonomiji i svatko od njih je zavrsio faks u otprilike 5 godina sto je odlicno. Ucili su samo pred rokove, po najvise 3 tjedna, a ostatak godine su se zajebavali. Ne mogu reci da je faks generalno lagan - ali njima nije bio problem.

Znala sam i par ljudi sa pedagoske i prometa i njima takodjer faks nije bio nikakav problem, nisu se naprezali i veci dio godine su se zajebavali.

Sudeci po frendovima i poznanicima, faksevi s kojim imaju problema ili im teze ide su PMF i stomatologija.

Pravo je dosta tezak faks ako se brzo ne prilagodis onome sto taj faks trazi od tebe. A to je organizirano i disciplinirano sjedenje za knjigom tijekom cijele godine. To je dosta tesko, a ne samo gradivo. Ljudi izgube godine i godine dok se ne prisile na to. Ili odustanu. Samo gradivo je zanimljivo i dobro objasnjeno. Problem je sto se trazi reprodukcija, znaci nema svojim rijecima, nema pojasnjavanja, drilaju te definicijama i podjelama i nema niceg izvan onoga sto te se pita. Dobra je stvar sto ako si uporan i ne odustanes dodjes do stupnja kad ti je literatura od 1000 strana srednje tezak ispit i memorija ti je izvrsna.

smješka
03.09.2005., 18:35
Hedonism_Girl kaže:
shto se tiche "tezine" ekonomskog, mislim da je ljudima iz gimnazije neshto teze nego onima koji su zavrshili ekonomsku jer gimnazijalci doslovno iz pocetka sve struchne moraju ucit, al isto mislim da je to zanemarivo u potpunosti u usporedbi sa bilo kojim iole tezim faksom.
šta se tiče ekonomske i gimnazije u šibeniku...
velika većina ekonomista ima gore radne navike od najgorih gimnazijalaca, tako da kad dođu na faks njima je to abnormalna količina gradiva kou nemogu svladat

Azaleja
03.09.2005., 19:06
Lindelia kaže:
heh... al ima fizike (na prvoj godini). mislim da na zadnjoj ima i statistike.

Da, ima fizike, ali dobro je raditi i u paru strujni krug, zar ne;) I tako biologiju i kemiju rade u paru i dosta toga, jedino što su na medicini obavezne vježbe i predavanja, i slušaju 1 predmet i nakon toga na ispit, što je po meni bolje. I da, ne govorim o zagrebačkom faksu.

A što se tiče statistike na medicini pouzdano znam da je nema, jer zadnju godinu provodiš više vremena na praksi i u bolnici što je pozitivno, ali kada završiš medicinu u roku, a sa tobom idu ''tatini sinovi i tatine kćerke, a isto tako mamini'', onda lijepo dobiš staž u bolnici, i neće ti platiti godinu dana, nego ćeš lijepo volontirati, a na plaćeno mjesto sjedne netko tko ima vezu,ili čiji je tata liječnik dobi lijepo planeo mjest ali ovo je već druga tema. Kada vidiš ovakve stvari, odmah ti je dosta medicine. Dođe ti da nekoga pošalješ u t.p.m. :mad: I onda se čudimo, zašto nam je manjak doktora u Hrvatskoj, ali kao što sam rekla ovo je već druga tema. :)

Hedonism_Girl
03.09.2005., 19:12
smješka kaže:
šta se tiče ekonomske i gimnazije u šibeniku...
velika većina ekonomista ima gore radne navike od najgorih gimnazijalaca, tako da kad dođu na faks njima je to abnormalna količina gradiva kou nemogu svladat

ne petljam u ekonomiste i njhove navike, samo kazem da u startu su gimnazijalci loshiji shto se tiche struchnih predmeta, a sad o njihovom prilagodjavanju (koje vrlo vjerojatno ide brze nago kod ekonomista sa najgorim navikama) sve ovisi.

Hedonism_Girl
03.09.2005., 19:20
*_spike kaže:
Cijela biologija na PMF-u ne spada u teže faksove. A molekularna je, statistički, najlakši smjer. Mislim da je prosjek ocjena molekularaca oko 4.8. Sad, ili sami geniji idu na faks ili nije baš teško.* :)

*iz ovoga se isključuje smjer biologije i kemije, jer se kemijski dio odrađuje na PMF chem (svrstavam u teže faksove)

ja uzimam studente MB-e kao elitu soon-to-be-znanstvenika* koja jako voli to shto je upisala, a i s obzirom na malen broj brucosha koje primaju svake godine na PMF-u mislim da jako jako morash bit zagrijan za taj smjer da bi upa, pa i samim tim nije cudno shto su im takvi prosjeci, tak da imaju i najtezu fiziku** njima bi taj prosjek osta isti. :s

*citaj:genija,prepametnih judi

**spajk je sam reka da je ove godine doshlo do promjena shto se tiche težine fizike, postala je naime jako jako teshka

Attack
03.09.2005., 19:38
dosta zanimljiva tema zeto što i mene dosta zanima kako ljudi to rangiraju

prije svega valja naglasit da svaki student misli kako je onom drugom "puno" lakše, i uvjek postoji "a lako njemu on nema ovo nema ono a ja moram,...."

inače ja sam na strojarstvu i mogu reć da i nije baš lagano - vježbe po cjele dane, crtanja na tone, proračuni da ti kosa odpadne, a matematiku da nespominjem - slobodnog vremena jedva da se nađe tako da neke dodatne aktivnosti nedoalze u obzir

ali vjerujem da ni dalje nije puno lakše - ja ću ipak 100 puta lakše savladat sve moguće načine integracije nego nabubat jednu knjigu napamet kao npr na pravu

Lindelia
03.09.2005., 21:29
Azaleja kaže:
A što se tiče statistike na medicini pouzdano znam da je nema,

mozda je više nema, ali... http://www.mef.hr/katedre/medstat/pdf/MS_popis_tema.pdf

http://www.mef.hr/nastava/dodiplom/2002_03/nast_plan/stat_informat.htm

The_Equilibrist
03.09.2005., 22:44
Razlicitim ljudima leze razlicite stvari. Meni bi recimo apsolutno najtezi fax, jedini za kojeg mislim da ga nisam u stanju zavrsiti, bio dif (ekskjuzmi, Kinezioloski fakultet). Zatim ovi faxovi di treba bubati ko lud, tipa pravo.

Medicina je ultragadna jednostavno jer u najboljem slucaju traje sest godina nakon kojih si nitko. Treba ti jos godina staza, dvi specijalizacije i jos onaj drzavni ispit valjda da postanes netko.

A svi ovi tehnicki, gdje mogu uzeti knjigu, procitati nesto, reci "aha" i znati to nesto cijeli zivot mi se cine manje vise lagani.

Ali to je od covjeka do covjeka.

ja sam lane
04.09.2005., 10:40
nekako su mi malo hm :flop: ove liste koje uvrstavaju dif pod teske fakultete, a nekako npr. defektologiju, gradevinu, pravo izostavljaju...
ali uostalom, tko je od nas studirao na svim tim fakultetima da bi stvarno mogao procjeniti koji je zaista i objektivno najtezi???

pokusavam se suzdrzavati od tih nadmetanja, ali kad mi netko kaze da je pravo cisti streberaj, samo bubanje (a to zvuci tako lako), :eek: :eek: :eek: , oh da :W

Katrin
04.09.2005., 10:52
vidim da ovdje pravo svi smatraju faxom na kojem se samo buba napamet. nije to bas tako. mozda je pravo na tom glasu zato sto ga godisnje upise 10% ljudi koje pravo ZANIMA i time se zele baviti jednog dana, ostali ga upisu bezveze, jer ne znaju sta bi ili zato sto ostatak ekipe ide na pravo. za takve je to samo strebanje knjiga od 500-1000 str. i zakonskih clanak koje ni ne razumiju.

dakle, kao i na svakom faxu, ima predmeta koji su super zanimljivi i onih koji dosadni i teski. al s cistim bubanjem se ne postize nista osim mozda dobre ocjene na ispitu i zaboravljanja cijele materije za mjesec dana :flop:

meni pravo nije tesko, al tesko bi mi bilo studirat fiziku, kemiju ili farmaciju kad za to nemam interesa.

Azaleja
04.09.2005., 12:01
Lindelia kaže:
mozda je više nema, ali... http://www.mef.hr/katedre/medstat/pdf/MS_popis_tema.pdf

http://www.mef.hr/nastava/dodiplom/2002_03/nast_plan/stat_informat.htm

Ako sam ja dobro shvatila, medicinska statistika i medicinska informatika pripada predmetu Uvod u znanstveni rad, ali rekla sam gore da ne govorim o zagrebačkom faxu medicine, a znam kolegicu koja je studirala medicinu, da nije imala statistiku, ali ju je ona upisala davne godine-tamo u prošlom stoljeću. A kako je po novome programu-ne znam...
Ima više vrsta statistike, pa tako Lindelia vidim da ćeš studirati psihologiju i sretno sa statistikom na 1. godini.;) , jedino ako sada po bolonjskoj deklaraciji nisu nešto mijenjali.

Bonnie C.
04.09.2005., 12:12
katrin kaže:
dakle, kao i na svakom faxu, ima predmeta koji su super zanimljivi i onih koji dosadni i teski. al s cistim bubanjem se ne postize nista osim mozda dobre ocjene na ispitu i zaboravljanja cijele materije za mjesec dana :flop:

Koja je alternativa bubanju na pravu?

Mislim, nemoj me krivo shvatiti - ja pritom ne mislim na bubanje napamet cinjenica koje se ne razumiju. Ja sam pri kraju faksa i naisla sam na ukupno nijedan ispit u kojem bi mi ista bilo nejasno, u kojem mi je povezivati stvari bilo tesko ili imala ikakvih problema sa shvacanjem. Uz sve to na ispitu neces proci ako ne znas tocne definicije i podjele i slicne stvari, onako kako pise u knjizi jer se to od tebe zahtijeva. Ja ih mogu spoznavati po 3 mjeseca, ali zelim li proci ispit u nesto kracem roku - moram ih nauciti kako pise u knjizi. To ne znaci da ne kuzim kurca i da cu zaboraviti materiju u mjesec dana. Od svih ispita jedini kojeg sam u kratkom roku zaboravila je upravna znanost. I to je bilo sasvim namjerno :D

EDIT: ovo sve naravno vrijedi za Zagreb

Ariston
04.09.2005., 12:15
Sto ljudi, 99 razlicitih faksova ( ovaj jedan nije upao. čeka jesenski rok ) i 99 razlicitih postavljanja o tome koji je faks teži.

Kao što je nekoliko puta prožvakano, sve ovisi o afinitetima, ambiciji i sposobnosti osobe itself.

Recimo, meni bi engleski vjerojatno bio ultralagan, dok o nekoj matematici ne želim niti pomišljati. Oh, kako objektivno.

Nego, ja MISLIM da je NOVINARSTVO (aka moj faks) najtezi faks.
:rolleyes:

Sram me je reci koje predmete sve imam.. :D

ja sam lane
04.09.2005., 13:11
katrin kaže:
vidim da ovdje pravo svi smatraju faxom na kojem se samo buba napamet. nije to bas tako.
al s cistim bubanjem se ne postize nista osim mozda dobre ocjene na ispitu i zaboravljanja cijele materije za mjesec dana :flop:

ali da je to -bubanje napamet- tako lagano kako zvuci, ne bi bilo toliko neuspjesnih studenata prava, i od 1200 upisanih svake godine, svega stotinjak redovito upise 2.god. ...

treba moc to sve upamtit, i vraska disciplina...:)

Lindelia
04.09.2005., 14:42
Azaleja kaže:
Ako sam ja dobro shvatila, medicinska statistika i medicinska informatika pripada predmetu Uvod u znanstveni rad, ali rekla sam gore da ne govorim o zagrebačkom faxu medicine, a znam kolegicu koja je studirala medicinu, da nije imala statistiku, ali ju je ona upisala davne godine-tamo u prošlom stoljeću. A kako je po novome programu-ne znam...
Ima više vrsta statistike, pa tako Lindelia vidim da ćeš studirati psihologiju i sretno sa statistikom na 1. godini.;) , jedino ako sada po bolonjskoj deklaraciji nisu nešto mijenjali.

to sam ja htjela psihologiju :D, ali nisam uspjela. upisala sam nešto drugo. pokušat ću sljedeće godine opet. :D Luđakinja je upisala psihologiju

Tinchi
04.09.2005., 15:08
Nego, ja MISLIM da je NOVINARSTVO (aka moj faks) najtezi faks. Frendica mi je studirala kemiju... Svojedobno je prelistala neke skripte s novinarstva/politologije i iskreno rekla da bi njoj to bilo poprilično teško.. :)

Nema laganog ni teškog faksa ako te zanima ono što studiraš i spreman si uložiti vremena u to.

Tinach
04.09.2005., 15:11
Azaleja kaže:
QUOTE]H3ATOM kaže: Ono kaj čujem od svih je to da je ekonomija najlakši faks i to zato jer uz njega možeš imati još hrpu drugih aktivnosti i sve stogneš. Navodno ti nije ništa obavezno, osim kaj moraš napraviti par seminara.

Ovisi koji si smjer, a nekome je ekonomija teža od medicine;) , takvu sam čula usporedbu, da je ekonomija teža od prava i medicine, jer na medicini nema matematike, statistike i itd, a da ima profesora koji ćete zagorčavati život ima na svakom faxu.

[/QUOTE]

svaki cigo svoga konja hvali :D

mene strašno ljuti kad neko odma po difoltu zaključi da je ekonomija malo opširniji tečaj. I to većinom oni koji ekonomiju, naravno kao faks, osim na televiziji vidjeli nisu. Nije lako. Nijedan faks nije. :nono:
Da je recimo FER teži od EF-a, je,slažem se..ali svaki faks ima svoje cake...mislim, imam frenda ferovca koji polaže ispite ko od šale i njemu je njegov faks smiješno lagan, ali kad vidi moje knjige, nije mu više smiješno jer je jednostavno drukčiji mentalni sklop. Razmišlja kroz formule i sklopiti složenu rečenicu mu je malo teže. Ali zato bude on radio sa formulama i kaj ja znam čim, a ja kao ekonomist sa ljudima :D

kLošar
04.09.2005., 15:20
moj frend na feru i ekonomiji....sad apsolvent...dao sve u roku...sa prosjekom 4.8 ....shmrche duva jede razlichite tablete i sve....
ii ipak rasturaaa na tim faxevima, a ne bih rekao da je taaaaaaako veliki genije..jednostavno je lik :)

Azaleja
04.09.2005., 16:19
Tinach kaže:

:QUOTE]

Ako misliš da studiram medicinu, ne studiram-.

;) kažem što sam čula, a inače raspravu koji je fax teži, a koji je lakši, uvijek će prevagnuti da su tehnički faxevi teži i to priznajem tipa: FER, strojarstvo i itd, a da su najlakši društveni faxevi, ako se ide po grupaciji, a između se biomedicinski, biokemijski, humanistički i ne znam što još.

Attack
04.09.2005., 16:30
kLošar kaže:
moj frend na feru i ekonomiji....sad apsolvent...dao sve u roku...sa prosjekom 4.8 ....shmrche duva jede razlichite tablete i sve....
ii ipak rasturaaa na tim faxevima, a ne bih rekao da je taaaaaaako veliki genije..jednostavno je lik :)

baš je lik ako sve to konzumira :s :s

Ali G
04.09.2005., 17:35
Ekonomija je JAKO teška. Ne zajebavam se. Imam još 2 do uvjeta.:( :( :(

Tinach
05.09.2005., 09:25
Azaleja kaže:
:QUOTE]

Ako misliš da studiram medicinu, ne studiram-.

;)

ne,mislila sam ekonomiju :o

husky
05.09.2005., 11:19
Svatko moze nauciti sve ako se tome posveti. Zato ne mozemo dijeliti fakultete po ucenju na teske i lake. No....

Ne moze faks biti tezak ako pomislis izaci na ispit nakon <=1 dana ucenja (slucajevi sa ekonomije, prometa, filozofije....).

Ne moze faks biti lagan ako odlazis na ispit i profesor ispituje ono sto mora i objektivno. Lagan je ako na ispit dodjes sa original novom knjigom profesora i odmah imas 2 (Koncar, promet), ako profesor svako malo pusti sve jer je dan lijep. Toga ima svugdje (i na FERu), ali kako u kojoj mjeri.

Ne moze se faks smatrati faksom ni teskim ni lakim ako postoji mogucnost kupnje ispita. Time su svi studenti diskreditirani. Frend na prometu sto polozi do 9. polozi, a ostalo kupi. A uci ne. Drugi je upisan na ekonomiju, radi i placa ispite.

Lagan je faks ako mozes nakon prijavljenog ispita vratiti prijavnicu i ponisti ti se izlazak (Uciteljska, Koncar), i tako limes(n -> oo) puta.

I nesto najgore, sto se, cini mi se, svi susrecemo, a po cemu mnogi misle da je bas njima najteze - kada naletis na nekog diletanta (uglavnom fosila) od profesora koji nikog ne pusta, gdje je prolaznost <10% na pismenom, pa jos tolko na usmenom - dakle prodje 1-2.... Ako njega ne mozes zaobici, ako se nemas kome zaliti - to je po meni syeban fax. Takvog imam ja, iz 3 matematike (FER), i potratio sam cijelu godinu 2004/2005 prolazeci pismene padajuci usmene. Isfrustriran sam i demoraliziran, ali to ne znaci da je moj faks najtezi, jednostavno je syebano. :rolleyes:

LostCase
05.09.2005., 20:49
husky kaže:
Svatko moze nauciti sve ako se tome posveti. Zato ne mozemo dijeliti fakultete po ucenju na teske i lake. No....

Ne moze faks biti tezak ako pomislis izaci na ispit nakon <=1 dana ucenja (slucajevi sa ekonomije, prometa, filozofije....).

Ne moze faks biti lagan ako odlazis na ispit i profesor ispituje ono sto mora i objektivno. Lagan je ako na ispit dodjes sa original novom knjigom profesora i odmah imas 2 (Koncar, promet), ako profesor svako malo pusti sve jer je dan lijep. Toga ima svugdje (i na FERu), ali kako u kojoj mjeri.

Ne moze se faks smatrati faksom ni teskim ni lakim ako postoji mogucnost kupnje ispita. Time su svi studenti diskreditirani. Frend na prometu sto polozi do 9. polozi, a ostalo kupi. A uci ne. Drugi je upisan na ekonomiju, radi i placa ispite.

Lagan je faks ako mozes nakon prijavljenog ispita vratiti prijavnicu i ponisti ti se izlazak (Uciteljska, Koncar), i tako limes(n -> oo) puta.

I nesto najgore, sto se, cini mi se, svi susrecemo, a po cemu mnogi misle da je bas njima najteze - kada naletis na nekog diletanta (uglavnom fosila) od profesora koji nikog ne pusta, gdje je prolaznost <10% na pismenom, pa jos tolko na usmenom - dakle prodje 1-2.... Ako njega ne mozes zaobici, ako se nemas kome zaliti - to je po meni syeban fax. Takvog imam ja, iz 3 matematike (FER), i potratio sam cijelu godinu 2004/2005 prolazeci pismene padajuci usmene. Isfrustriran sam i demoraliziran, ali to ne znaci da je moj faks najtezi, jednostavno je syebano. :rolleyes:

koji profa ti je to?? pa su svi su prolazni manje vise...

dobro Pasic je malo zajeban....

ivan_maks
05.09.2005., 21:18
LostCase kaže:

ti se salis :D :D :D dobro kad je meni predavo matana 1 bio je ful ok, jedino na usmenom je znao imati koji ispad pa porusi 10 ljudi od 11 (ja sam bio npr. 11. koji je proso...)

Attack
05.09.2005., 21:44
husky kaže:

toga ima svugdje i baš to je ono što daje pravu čar studiranju :D

LostCase
05.09.2005., 22:18
ivan_maks kaže:
ti se salis :D :D :D dobro kad je meni predavo matana 1 bio je ful ok, jedino na usmenom je znao imati koji ispad pa porusi 10 ljudi od 11 (ja sam bio npr. 11. koji je proso...)

dobro jutro da se salim :D

kod njega je teze past sa stolca nego usmeni :D

ivan_maks
05.09.2005., 22:52
LostCase kaže:
dobro jutro da se salim :D

kod njega je teze past sa stolca nego usmeni :D

a dobro onda, vec sam pomislio.... :D :D :D

wuk
06.09.2005., 00:06
Jebote kako svaki jebeni topic nakon 20 postova ode u chat ma koliko dobra tema bila, a ova je dobra.

Zapravo... relativno dobra s obzirom da je spike sve rekao već negdje u trećem postu.

Smatram kako ne možemo fakultete rangirati po težini. Jer meni, recimo, uopće nije problem osam sati biti na fakultetu koji me zanima, dok bi me udavila dva školska sata dnevno neke pilane koja me ne zanima.

Lakše mi je naučiti 500 stranica predmeta koji me zanima, nego 100 neke pilane.

Stvar je u afinitetima. Totalno.

Pokušajmo ustanoviti prvo neke kriterije, pa ćemo na temelju njih eventualno napraviti rang listu.
Ali uvjeravam vas da će biti lako odbiti te kriterije zbog afiniteta (objašnjeno primjerom u protekla 2 odlomka).

husky
06.09.2005., 14:33
LostCase kaže:

Mene iz linearne bilo sram sto nisam znao nesto najtrivijalnije, a on me pustio....

Ali navedeni je prof. Korkut. Njegov usmeni nema nikakve veze sa pismenim. Imas njegova predavanja i moras cijela nastrebat. To je to. Kriterij je uzasan, tj. dosljednost. A ja nikako matematiku nastrebat - definicije u slovo tocno napisat. :rolleyes: Bio sam zalit se kod Mornara, i nis. Nisam jedini kojeg rusi. Stohu me zroko 3 puta, jednom nisam proso pismeni jer me dan prije srusio numat na usmenom, mada sam mu sve napiso. Svima nam je rusio ocjene zato jer smo odgovorili na njegovo pitanje po knjizi, a ne kako je on to isprico. :( Nisam znao za sebe i ode (i) stoha. Sad mi ostao jos samo 1 izlazak iz numat, to sazivam komisijski ak me opet srusi. Ispit je pljugerija, a on napravio streberiju. :mad:

ivan_maks
06.09.2005., 15:14
husky kaže:
Mene iz linearne...

joj kad se sjetim te jebene linearne... :bonk:

chrissy
06.09.2005., 15:21
wuk kaže:
Smatram kako ne možemo fakultete rangirati po težini. Jer meni, recimo, uopće nije problem osam sati biti na fakultetu koji me zanima, dok bi me udavila dva školska sata dnevno neke pilane koja me ne zanima.

Slažem se...
Već u uvodnom postu govori se da je arhitektura teška... je, naporno je, al ako te zanima nije problem...
S druge strane, meni bi najteže bilo pravo; mislim da ne bi bila sposobna učiti iz knjige od 1000 strana apsolutno nezanimljivog štiva i još k tome bez slika... :D

hana
06.09.2005., 15:33
zanimjiv topic...

slazem se sa onim da ovisi sve o afinititeima koje neko ima kao i o ulozenom medjutim ono sta najvise (po mom misljenju) odreduje tezinu fakulteta su profesori jer na kraju opet sve ispada da koliko profesor trazi toliko moras znat, pr na pravu u rijeci je nacija predmet od 400 tematskih pitanja za koji ja ne znam nikoga da je ucio manje od mjesec/dva dok je u zg nacija pljuga a teska je npr sociologija... a osim toga ovisi i o nacinu rada, recimo rim na pravu u ri imas kolokvije ali nemozes kolokvirat pa si se rjesio nego na ispitu odgovaras sve dok na uciteljskoj vecinu stvari rjesavas malo po malo... isto tako nije mala stvar dal ti nakon treceg puta vracaju prijavnice ili ne
e pa sad ti vidi koliko zajebanih profesora ima na odredjenom faxu i to je to.

jos jedan primjer - poslovna informatika u ri - znam za tipa koji tamo studira i ne ide mu neki predmet pa umjesto njega na ispit ode sasvim drugi tip (ne, nije mu blizanac) i za njega polozi sta na nekim drugim faxevima ne bi proslo NIKAD.

po onome sta slusam od poznanika i prijatelja medu najteze spadaju (spominjem gradove jer kako je isti fax u drugima neznam)
- arhitektura (zg)
- strojarstvo (ri)
- pravo (ri)
- medicina (ri)
- pmf neki odjeli sigurno samo ne znam koji vjerovatno kemija/fizika ali necu nis govorit jer ne znam puno ljudi koji tamo studiraju

medju najlakse defitinitivno se mora spomenut
- hoteljersko turisticki (ika) jer je to stvarno smjesno
price kako se prepisuje, kako se dobiva ocjene na ljepe oci, kako mi se poznanice zale kad imaju "puno" za ucit a to puno je knjiga od 150 str ali ajde na svu srecu ima skripta od 20 str i slicno je meni naprosto smjesno
isto tako mislim da i onaj predskolski, odgajatelj ili kako se to vec zove i uciteljska (1-4 razr) nisu teski jer frendica to studira i to je kao da je u srednjoj, svako malo imaju kolokvije i onda sve rjesava preko kolokvija, zadaca, referata i raznoraznih zadataka, sam ispit joj nikad nije nesto strasno obilan

Bonnie C.
06.09.2005., 18:34
hana kaže:
po onome sta slusam od poznanika i prijatelja medu najteze spadaju (spominjem gradove jer kako je isti fax u drugima neznam)
- pravo (ri)

Cudno s obzirom da se masa ljudi (koje ja znam) prepisuje iz Zagreba u Rijeku i tamo im ide puno bolje. :confused:

Night.Elf.
06.09.2005., 19:49
*_spike kaže:

Ne mislim da je Medicina toliko teška, samo na nju idu elitni tatini sineki i kćerkice koje to uopće ne zanima, pa naravno da im je teško. Onaj koga to zanima će savladati. Uz opterećenje štrebanja, ali savladati.

e ovako.. ja sam upisala medicinu i moram reci da ovo nije istina.. ima ih takvih maminih i tatinih sineka.. ali chuj.. medicina je najtezhi fakultet, kroz cijeli zhivot uchish, idesh na seminare, kongrese, pishes radove samo da bi mogao i dalje imati posao, nemash pojma kolko je to doslovno krvav fakultet i shto morash znat svaki jebeni lat. naziv, svake kosti, svakog prsta, svakog shava na mozgu, svakog shugavog ogranka arterije i zhila koji se vide pod jebenim mikroskopom.... neznam jel studirash ili ne, ali ako studirash, zhasto nisi upisao eto npr. medicinu da vidish kako je tamo i koliko se mora uchiti i znati, prema tome nemojte govorit da nije toliko teshka.. ( to sam rekla na ovo da medicina nije toliko teshka).. i da.. individualno je, od osobe do osobe.. svi kazhu drugachije....svaki fax je tezhak na svoj nachin, ali ako imash petlju za neshto onda se mozhe izdurat..

hana
06.09.2005., 19:54
Bonnie C. kaže:
Cudno s obzirom da se masa ljudi (koje ja znam) prepisuje iz Zagreba u Rijeku i tamo im ide puno bolje. :confused:

neznam kolika je ta tvoja masa, ne podcjenjujem zagrebacko pravo - dapace ali isto tako znam dosta njih koji su se iz ri prebacili u zg i tamo ili ostali ili tamo polozili neke predmete pa se prebacili nazad u ri (sta je dosta tesko za izvest ali...)

hana
06.09.2005., 19:56
Night.Elf. kaže:
kroz cijeli zhivot uchish, idesh na seminare, kongrese, pishes radove samo da bi mogao i dalje imati posao, ..

s vecinom fakulteta ucis cijeli zivot

primjer koji znam:
gradjevina, njihova komora propisuje odredene seminare, tecajeve, kongrese na koje moras ic ili te izbace iz komore

raliSHA
06.09.2005., 21:45
Bonnie C. kaže:

Znam i za te primjere, ali isto tako i za suprotne...susjeda mi se prebacila s prava iz Ri u Zg.

A i to ovisi dosta od profesora do profesora. Moj je kolega jedan došao s PMF-a u Rijeku jer je 8 puta pao matematičku analizu 3. U Ri ju je dao iz prve, ali je zato Teorijsku mehaniku 2 dao iz 6te pa ti dođe na isto.

LostCase
06.09.2005., 22:52
husky kaže:
Mene iz linearne bilo sram sto nisam znao nesto najtrivijalnije, a on me pustio....

Ali navedeni je prof. Korkut. Njegov usmeni nema nikakve veze sa pismenim. Imas njegova predavanja i moras cijela nastrebat. To je to. Kriterij je uzasan, tj. dosljednost. A ja nikako matematiku nastrebat - definicije u slovo tocno napisat. :rolleyes: Bio sam zalit se kod Mornara, i nis. Nisam jedini kojeg rusi. Stohu me zroko 3 puta, jednom nisam proso pismeni jer me dan prije srusio numat na usmenom, mada sam mu sve napiso. Svima nam je rusio ocjene zato jer smo odgovorili na njegovo pitanje po knjizi, a ne kako je on to isprico. :( Nisam znao za sebe i ode (i) stoha. Sad mi ostao jos samo 1 izlazak iz numat, to sazivam komisijski ak me opet srusi. Ispit je pljugerija, a on napravio streberiju. :mad:

uuu....zajeban je on lik.......nasrecu imo sam ga na matanu 3 samo i dao sam na komisiji to.....a jebga moras sve te definicije nastrebat na pamet....( ili ih napisat na jedan papir i njega stavit ispod onih na koji pises usmeni :D )

Belfast
06.09.2005., 23:03
Potpisujem sve kaj je napisao wuk i samo ću nadodat...
Sva ta rangiranja padaju u vodu kad većina nas ionako nije bila na više od jednom faxu.Jedno su priče a druga je stvar kad si ti stvarno upisan na neki fax pa to sam okusiš.
I normalno da je to stvar afiniteta.Ono što zanima jednu osobu nemora zanimat i drugu.Možda bi najbolji student fera imao hebenih problema na pravu ako ga jednostavno ne zanima takav tip faxa,ta literatura,svo to štrebanje,nabrajanje,količina podataka itd.I naravno sve to u obrnutom smjeru.
Jest da se možda i može okvirno reć koji spadaju u teže a koji ne,ili koji su možda teži a koji lakši,al opet najveći dio tog pitanja ovisi o samoj osobi i njegovim afinitetima,području koje ga zanima itd.
Ja sam osobno na ekonomiji,i makar će sad u 10 mjesecu biti već 7 godina da je studiram :D ,mogu reć da taj fax i nije toliko težak.Da sam se manje zajebavao,više učio,završio bi ga već odavno.
O ostalim faxevima mogu samo reći ono što sam čuo od ekipe,makar i tamo zna biti proturječnih priča da je nekome neki fax lagan a drugom isti taj fax težak...

Alia
07.09.2005., 00:23
Belfast kaže:

Jest da se možda i može okvirno reć koji spadaju u teže a koji ne,ili koji su možda teži a koji lakši,al opet najveći dio tog pitanja ovisi o samoj osobi i njegovim afinitetima,području koje ga zanima...
...ali isto tako i o njegovim mogućnostima. Intelektualnim.
Tako da mi se čini da to rangiranje fakulteta po težini polazi od intelektualnih mogućnosti, budući da je puno manje ljudi kojima matematika ili fizika idu od ruke, a puno više onih koji se recimo vole baviti jezicima ili učenjem teorije.
Dakle, pošto nas je više, nas, kojima matematika ne leži, mi ćemo vikat da je PMF/FER/FSB težak, i tako će PMF/FER/FSB postati teški fakulteti.

Dustflower
08.09.2005., 11:00
Lindelia kaže:
ne znači da nije teška ;)

učiti grčki, hebrejski, sistematsku teologiju, povijest crkve, filozofiju, patrologiju, i još milijun toga ne zvuči baš lako ;)

ako im je znanje na onom nivou kakvog je imala moja cimerica prije par godina (tad je ona bila apsolventica s visokim prosjekom) onda se definitvno ne trba pretrgat :D

Bonnie C.
08.09.2005., 16:24
hana kaže:
neznam kolika je ta tvoja masa, ne podcjenjujem zagrebacko pravo - dapace ali isto tako znam dosta njih koji su se iz ri prebacili u zg i tamo ili ostali ili tamo polozili neke predmete pa se prebacili nazad u ri (sta je dosta tesko za izvest ali...)

Moja masa :D je mojih desetak poznanika. Izbrojala sam ih maloprije i ajd, priznajem da ih je 9. Apsolutno svi su prezadovoljni, kazu da su se preporodili i da im je to najbolja odluka koju su napravili. Da se razumijemo - radi se o ljudima koji su zapeli na trecoj po par godina u Zagrebu i ni makac. Otprilike isto toliko ljudi se prebacivalo u Osijek, a cujem da je i tamo super.

Nije to podcjenjivanje prava u drugim gradovima, to je sramota za Zagreb jer tezina zagrebackog prava nije u previsokim kriterijima (iako naravno ima i toga) nego u nikakvoj organizaciji i motu - prezivljavanje najupornijih :D

Dijete Cvijeća
10.09.2005., 09:50
hana kaže:

jos jedan primjer - poslovna informatika u ri - znam za tipa koji tamo studira i ne ide mu neki predmet pa umjesto njega na ispit ode sasvim drugi tip (ne, nije mu blizanac) i za njega polozi sta na nekim drugim faxevima ne bi proslo NIKAD.

Toga ti ima i na tzv. teškim faksovima - znam ljude s FER-a koji uredno na FSB-u (strojarstvu) polažu neke ispite umjesto svojih frendova, i nisu blizanci, naprotiv, ovi s FER-a su "plavuše", a ovi s FSB-a "crnke".

Ken
10.09.2005., 12:28
Promet najlakši definitivno.

Strojarstvo, FER, medicina.... Teški, da teži en mogu biti. Možda ne tim redom, ali nema neke razlike između njih.

Valjda. :confused: :D

Bat Kol
11.09.2005., 10:20
Night.Elf. kaže:
e ovako.. ja sam upisala medicinu i moram reci da ovo nije istina.. ima ih takvih maminih i tatinih sineka.. ali chuj.. medicina je najtezhi fakultet, kroz cijeli zhivot uchish, idesh na seminare, kongrese, pishes radove samo da bi mogao i dalje imati posao, nemash pojma kolko je to doslovno krvav fakultet i shto morash znat svaki jebeni lat. naziv, svake kosti, svakog prsta, svakog shava na mozgu, svakog shugavog ogranka arterije i zhila koji se vide pod jebenim mikroskopom.... neznam jel studirash ili ne, ali ako studirash, zhasto nisi upisao eto npr. medicinu da vidish kako je tamo i koliko se mora uchiti i znati, prema tome nemojte govorit da nije toliko teshka.. ( to sam rekla na ovo da medicina nije toliko teshka).. i da.. individualno je, od osobe do osobe.. svi kazhu drugachije....svaki fax je tezhak na svoj nachin, ali ako imash petlju za neshto onda se mozhe izdurat..

ja ne bih rekao da je teska koliko zahtjevna.. cisto zbog kolicine informacija koje moras nabubetat.. uostalom, sama si rekla - ako imas petlju nije bed..

Studentica
11.09.2005., 18:43
evo mog popisa:
1. tehnicki (arhitektura, gradjevina, strojarstvo, FER)
2. medicina (jer moras konastatno uciti i dugo traje), veterina, stomatologija
3. pravo (tesko je nabubat sve to misa mu)
4. PMF (kemija, matematika)

eto.

ali mislim da sposoban covjek i s laksim faxom moze puno toga uciniti. ovo je sada generalizacija. kao sto je generalizacija da svi doktori dobro zaradjuju. svi imaju oke place...ali kada dodje menadjer s placom od 30 000 kn mislim da ga ni jedan doktor ne moze nadmasiti.

ali opet postoje privatnici i svasta drugo u sta ne bih sada ulazila

Night.Elf.
12.09.2005., 15:22
Bat Kol kaže:
ja ne bih rekao da je teska koliko zahtjevna.. cisto zbog kolicine informacija koje moras nabubetat.. uostalom, sama si rekla - ako imas petlju nije bed..

e hvala shto si me ispravio, to sam htjela rechi.. al opet netko kome je to strano i prisiljen je ichi na neshto shto neche naravno da che mu biti teshko.. medicina je uzhasno zahtjevna, cijeli zhivot joj podredish i bash morash bit glup i volit ljude beskrajno ako mislish to zavrshit i bit dobar doktor..a neki misle da che tak pare namlatit.. u medicini nema nekih para.. jako zhalosno.. i ljudi ih uopce necijene... i definitivno su im plache premale.. 7000kn.. (to bi neki prosjek bio) to je sranje.. vani dobivaju puno vishe, npr shvicarska 20 000 franaka..pa ti misli..

Bat Kol
12.09.2005., 20:09
Night.Elf. kaže:
e hvala shto si me ispravio, to sam htjela rechi.. al opet netko kome je to strano i prisiljen je ichi na neshto shto neche naravno da che mu biti teshko.. medicina je uzhasno zahtjevna, cijeli zhivot joj podredish i bash morash bit glup i volit ljude beskrajno ako mislish to zavrshit i bit dobar doktor..a neki misle da che tak pare namlatit.. u medicini nema nekih para.. jako zhalosno.. i ljudi ih uopce necijene... i definitivno su im plache premale.. 7000kn.. (to bi neki prosjek bio) to je sranje.. vani dobivaju puno vishe, npr shvicarska 20 000 franaka..pa ti misli..

to sigurno - ono sto je nama u kunama, vani placaju u eurima.. meni osobno nije do nekih velikih para, jer da je, sigurno se ne bih jebao s medicinom... :) :)

Studentica
12.09.2005., 20:23
dobro. medicina nije placena dovoljno, sto mene ponekad pogodi, ali tako je kako je. usporedno s drugim placama u hrv je oke.
ja jako volim to podrucje, izrazito je kreativna kada pocnes raditi, mozes puno toga napraviti ako to zbilja zelis, pomoci ljudima, a ipak si nesto napravio i od svoga zivota (korisno). super je sto se mozes usavrsavati i razmjenjivati znanja na kongresima i tako evaluirati i svoj rad i biti bolji. a na taj nacin pomazes i pacijentima.
nikada nisam pozalila sto sam to upisala i sada zavrsavam. a sto se tice para, nek ih muz buduci zaradi hahahha :zubo:

mislim da je ipak bitno da posao koji radis bude zanimljiv i kreativan. nikada se ne bih mijenjala s nekim jednolicnim poslom. recimo da lijepim etikete na ambalazu cijeli zivot..pa nema tih para... :)

a osim para treba valjda imati i lijep socijalni zivot. evo moja frendica je dobila specku u jednoj uglednoj klinici u njemackoj i radi od 8 do 8 svaki dan. plus dezurstva...ali to radi ko mali konj. placa joj je oke 3000 eura sada dok specijalizira....ali ja se ne bih mijenjala jer joj je zivot sranje.
toliko od mene.

kako rece septembar nismo mi hrvati ni svjesni koliko smo sretni...ali mislim da bismo se ipak trebali jos puno truditi da budemo bolji jer to mozemo.
:)

Night.Elf.
13.09.2005., 11:46
Bat Kol kaže:
to sigurno - ono sto je nama u kunama, vani placaju u eurima.. meni osobno nije do nekih velikih para, jer da je, sigurno se ne bih jebao s medicinom... :) :)
ma nije ni meni do para.. ali opchenito shta ti ljudi prozhivljavaju.. nekako imam osjechaj da nijedan posao nije toliko stresan jer ipak se tu radi o ljudima..

Bat Kol
13.09.2005., 13:04
Studentica kaže:
dobro. medicina nije placena dovoljno, sto mene ponekad pogodi, ali tako je kako je. usporedno s drugim placama u hrv je oke.

pa ajde, to je.. al za ono sto moras radit i sto te sve ceka.. ma, dobro.. to je vec predmet za neku drugu raspravu. :) :cool:

pumpkin pie
14.09.2005., 18:20
Luđakinja kaže:
Zapravo me na topic potaknuo neki post na Ženskom kutku u kojem je neka napisala da završava jedan od težih fakulteta.

Mislim da se ovo odnosi na moj post.;)
Ja završavam veterinu.
Od dana kad sam upisala, kad ljudi čuju šta studiram,pitaju 2 stvari: jel voliš životinje?:rolleyes: Jel teško?
Ja nisam mislila da je teško (neko vrijeme),pošto ništa drugo niasm studirala.Al pošto ja spremam ispite 2-3 mjeseca,sjedim (i stojim!) na faxu od 8am do 3-4-5 pm,pišem seminare,zadaće,idem na kolokvije,nema vraćanja prijavnica,nema dekanskog.Ispitni rokovi su do 30.9. i ni minute duže. Na faxu te nitko ne pita DA LI šta učiš,nego ŠTA učiš.

Na mnogim fakultetima nije ni približno ovoliko.Moja prijateljica sa ekonomije se hvata za glavu nad skripticom od 5o strana. I upiše godinu 1.11. (tako sam skopčala da je moj fax težak)

Ali naravno da ovisi o osobi. Ja neznam zbrojiti dva broja pa bi na bilo kojem faxu koji ima mat. pišala krv. Npr moj dečko koji je na građevini pol dana mozga nad jednom formulom (i to mu je gušt!:eek: ),dok bi ja to sve bacila u smeće.Ali zato on bljuje nad 3 strane texta...

Uglavnom,mislim da su teži fakulteti tehnički i biomedicinski,a lakši ekonomija,promet,predškloski odgoj i to...

vedran72
16.09.2005., 01:47
heh... prije jedno pet godina moja rang lista po tezini je bila: fer (tehnicki fakulteti), ekonimija ("drustveni") i najlaksi promet... naravno, uzmite u obzir da nikad nisam niti pomislio da postoji nesto kao medicina ili molekularna biologija...

ne zelim se upustati u raspravi koji je najtezi, ali poucen iskustvom mogu reci koji je najlaksi... naime, od kad studiram na tehnickom veleucilistu informatickom odjelu (nikad culi za to ha ?? :D) mogu reci da je to lakse od bilo cega...

btw. sjedemo nas 3 na kavi i zajedno imamo 5 razlicitih fakulteta... al svi se slazemo da je ovo smijeh... vjerujte, ima ispita koji se daju poloziti sa 5 ako ucite 30 minuta prije ispita...

iako opet to je samo visa... nije fakultet... al zbilja je najlakse nesto sto postoji... BEZ obzira na afinitete, ucenje/ne-ucenje, dolazak/ne-dolazak na predavanja, ma baz obzira na sve... hmm, trebali bi promovirat to kao: ako ste izgubljeni i nis nemrete polozit, dodite k nama i prolazite bez beda....

ssnjoff
16.09.2005., 07:04
ne može se ocijeniti "težina" fakulteta. ograničavajući čimbenik su sposobnosti i karakteristike pojedinace. ako ti neko područje ne leži, ne moreš ga završit' da se na trepavice postaviš.
s druge strane, postoji problem kvalitete samih institucija... fakultet na kojem caruju mediokriteti koji su zasjeli u svoje klupice i daju blizu samo još lošijima od sebe vremenom postaju otužni fakulteti i pružaju sukladno tome otužnu razinu neuporabljivog "znanja" i moguććnost financijski potpomognutog polaganja... dakle, iz te perspektive postoje "laki" fakulteti... kao i "lake" žene...

BootBoy
16.09.2005., 08:57
afiniteti su tu glavna stvar.
studiram pravo u os... dao sam 4 ispita na predroku(5mj, jel) i ostane mi ekonomska politika za uvjet - i ne uspijem ju dat CITAV sesti mjesec, i danas tek izadjem opet... i opet ne znam sto ce biti.
inace, ekonomska politika slovi za najlaksi ispit na godini poslije engleskog.
u isto vrijeme, prijatelj iz srednje studira ekonomiju i postoji opasnost da ce pasti godinu jer nikako ne uspijeva dati trgovacko pravo s prve godine...

osobno mislim da je pravo uzasno lagan fax, samo ako se dobro organiziras - a ni za tu organizaciju nije potrebno umijece, buduci da predavanja nisu obvezna

Mon O Ton
23.09.2005., 21:41
najteži su oni fakulteti koje su vam odabrali roditelji ili trendovska situacija, studiraj ono što voliš i ne može biti teško, pa da ga jebeš.

Rajčica
03.11.2005., 22:59
*_spike kaže:

joj spike ma ti si cudo :)

Naravno da ima ""elite"", ali jaako malo, i vjeruj nece daleko dogurat ako ih ne zanima. Mene npr.zanima, sad sam na 2.godini i od predmeta koje sam do sad imala mozda mi je 1 ili 2 naporan jer me ne zanima toliko a puno traze (kemija i biokemija), ostali su mi super. Al opet, kad se moras spremat za 5 seminara tjedno po 15-50 str.za svaki da te ne znam kako jako zanima nije lako pripremit se, jer je jednostavno luksuz priustit si dan tjedno da ne ucis.
Naravno, daleko od toga da je nesavladivo.

Toliko o tome koliko je pametno komentirat faksove o kojima nemas pojma.

A sta se tice afiniteta, sigurno da se ne vrednuje jednako misljenje nekoga tko je upisao pravo zbog ekipe vs. nekoga koga stvarno zanima i veseli.

Ali fakat je da ekonomija i slicni ostavljaju masu slobodnog vremena i da je dosta pocet ucit max.par tjedana prije roka+dosta toga se rjesi preko kolokvija a na medicini jednostavno ucis od prvog do zadnjeg tjedna ak.godine, filozofski je negjde u sredini a tehnicke ce zavrsit oni kojima matematika i sl. nije bed.

*_spike
03.11.2005., 23:14
Rajčica kaže:
Ali fakat je da ekonomija i slicni ostavljaju masu slobodnog vremena i da je dosta pocet ucit max.par tjedana prije roka+dosta toga se rjesi preko kolokvija a na medicini jednostavno ucis od prvog do zadnjeg tjedna ak.godine, filozofski je negjde u sredini a tehnicke ce zavrsit oni kojima matematika i sl. nije bed.
Mdaj, ja nemam svaki tjedan 500 vježbi i referata i ne znam čega ne, tako da ne znam o čem pričam ;)

Na medicini je turnusno. Slušaš neki predmet par tjedana i odmah ga daješ, daš, i nastavljaš s drugim, zar ne?

To je 10 puta lakše, nego imati za dati 8 ispita u jednom roku koji traje mjesec dana (meni ove godine npr.). Čisto metodološki, bez obzira na težinu gradiva.

wuk
03.11.2005., 23:28
Koj se kurac nadjebavate...
Moj fakultet je najtežiji.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Bat Kol
03.11.2005., 23:30
*_spike kaže:
Mdaj, ja nemam svaki tjedan 500 vježbi i referata i ne znam čega ne, tako da ne znam o čem pričam ;)

Na medicini je turnusno. Slušaš neki predmet par tjedana i odmah ga daješ, daš, i nastavljaš s drugim, zar ne?

To je 10 puta lakše, nego imati za dati 8 ispita u jednom roku koji traje mjesec dana (meni ove godine npr.). Čisto metodološki, bez obzira na težinu gradiva.

to ti mislis, ali vjeruj da bi se vrlo brzo uvjerio u suprotno.;)
naravno, ne u svim slucajevima.

npr. neki predmeti su "rascjepkani" (poput anatomije koju slusamo i u drugom semestru), zatim neki rokovi se poklapaju sa turnusom nekog drugog predmeta, tako da ti ucenje za onaj prethodni oduzima vrijeme za tekuci, na kojeg onda izadjes tek u nekom drugom roku..

mislim, zavisi kako si isplaniras vrijeme, kako postavljas prioritete i na kraju krajeva kako uopce ucis i koristis vlastiti mozak. :) :cool:

a da ne spominjem los nacin organizacije nastave.. bah... :rolleyes:

=StormRider=
03.11.2005., 23:38
FER... bez komentara, upravo sam napisao pripremu za jedan predmet i počeo sam polako halucinirati... kome treba droga... :bljak:

wuk
03.11.2005., 23:41
najteži je moj moj ma ne moj ne moj, nego tvoj, moj, ma ne moj moj a ne moj

moj
ma nemoj ne moj nemoj
moj

cp.tar
03.11.2005., 23:59
Nekad na FER-u, danas na Filozofskom... i moram reći da zapravo nema razlike u težini.

Razlika je u meni - matematike i elektrotehnike me nisu zanimale, dok mi je istom programiranje i na FER-u bilo smiješno lagano, a manje-više sve na Filozofskom me zanima dovoljno za barem pristojan prosjek.

S druge strane, poredbenopovijesna indoeuropska lingvistika radi veće pokolje nego bilo koji predmet na FER-u... samo što je atmosfera faksa takva da ti profesori malo više idu u susret.

I opet: oni koje dotična ie-istika zanima dosta lako prođu i to. Ti ljudi bi jednako pali neku matematiku kao što bi neki matematičar pao anatomiju, neki medicinar ispit na pravu ili neki pravnik ispit iz lingvistike.

Ja bih mogao studirati kemiju, ali ne i fiziku - jedan način razmišljanja mi je blizak, dok drugi nije.
Mogu studirati jezike, ali ne bih mogao ekonomiju. Itd. itb.

Nema teških fakulteta; postoje samo loše odabrani.

Rajčica
04.11.2005., 17:56
*_spike kaže:

Ne, nisam u zg negu u ri i nema turnusa, slusam stalno sve i polaze se u ispitnim rokovima (naravno iznimka predrok ako se s necim zavrsi koji tjedan ranije, ali vjerujem da je tako svugdje)

A ti turnusi mi se bas i ne cine jako povoljni - previse informacija iz jednog podrucja u premalo vremena, mogu mislit kako je kad anatomiju ili nesto drugo sta smo mi radili cjelu godinu moras savladat kroz mjesec-dva ili koliko vec. I opet, kako god da je nastava organizirana ne vjerujem da ista olaksava na stvari. Kolicina gradiva ipak uvijek ostaje ista, ne?

Nije mi cilj naglasavanje tezine ili ne znam cega, ali nije mi jasno kako mozes sa svojim studijem bit tako siguran kako je drugima. Vjerujem da tvoj faks nije jednostavan, i frendica mi je tamo, ali opet ne iznosim neke svemirske zakljucke na osnovu nagadjanja ili "metodoloskih" procjena.

Azaleja
05.11.2005., 09:23
pumpkin pie kaže:
Mislim da se ovo odnosi na moj post.;)
Ja završavam veterinu.
Od dana kad sam upisala, kad ljudi čuju šta studiram,pitaju 2 stvari: jel voliš životinje?:rolleyes: Jel teško?
Ja nisam mislila da je teško (neko vrijeme),pošto ništa drugo niasm studirala.Al pošto ja spremam ispite 2-3 mjeseca,sjedim (i stojim!) na faxu od 8am do 3-4-5 pm,pišem seminare,zadaće,idem na kolokvije,nema vraćanja prijavnica,nema dekanskog.Ispitni rokovi su do 30.9. i ni minute duže. Na faxu te nitko ne pita DA LI šta učiš,nego ŠTA učiš.

Na mnogim fakultetima nije ni približno ovoliko.Moja prijateljica sa ekonomije se hvata za glavu nad skripticom od 5o strana. I upiše godinu 1.11. (tako sam skopčala da je moj fax težak)

Iako je ovo već stara rasprava, a napisala sam već negdje što smatram teže, a što lakšem, mislim da imaš jednu krivu predodžbu o ekonomiji.
Vidi na ekonomiji također nema vraćanja prijavnica, nema dekanskog roka, ispitni rokovi za upis redovnih studenata su do 30. rujna-odnosno ispitni rok, a upis studenata je do 15. listopada, dok za izvanredne do 15. prosinca iako će to mislim uskoro i ukinuti. Također postoje teži predmeti koje se treba pretesti kroz knjigu-jedan od tih predmeta su javne financije i marketing (nekada davno se marketing učio iz skripte od 50 stranica-danas se mora naučiti iz knjige. Na 3. godini ako se Upravljanje financijama ne da kroz kolokvij ili na ispit- većina studenata to ostavlja pred diplomu i muči se sa time po pola godine do godinu.
Recimo, meni bi veterina bila teška, jer nemam interesa za to.
I cp. tar je u pravu.

Također, jedna napomena Rajčici, znam da su kolegiji turnusno organizirani u Zagrebu i Osijeku, za Rijeku i ako postoji medicina u Splitu ne znam.

Bat Kol
05.11.2005., 10:39
Rajčica kaže:
Ne, nisam u zg negu u ri i nema turnusa, slusam stalno sve i polaze se u ispitnim rokovima (naravno iznimka predrok ako se s necim zavrsi koji tjedan ranije, ali vjerujem da je tako svugdje)

A ti turnusi mi se bas i ne cine jako povoljni - previse informacija iz jednog podrucja u premalo vremena, mogu mislit kako je kad anatomiju ili nesto drugo sta smo mi radili cjelu godinu moras savladat kroz mjesec-dva ili koliko vec. I opet, kako god da je nastava organizirana ne vjerujem da ista olaksava na stvari. Kolicina gradiva ipak uvijek ostaje ista, ne?

Nije mi cilj naglasavanje tezine ili ne znam cega, ali nije mi jasno kako mozes sa svojim studijem bit tako siguran kako je drugima. Vjerujem da tvoj faks nije jednostavan, i frendica mi je tamo, ali opet ne iznosim neke svemirske zakljucke na osnovu nagadjanja ili "metodoloskih" procjena.

znam kako je u rijeci, jer sam i sam proveo jednu godinu tamo..

kod turnusa si dobro rekla, barem dijelom, a to je slucaj preopseznog gradiva.. sam sto se javlja i problem organiziranosti nastave, sto ne spada u ovu temu..:cool:
dobro je utoliko sto si, ajmo rec, skoncenentriran samo na taj jedan predmet, pa ne moras razmisljat da li ces stic naucit za vjezbu iz anatomije, a recimo imas i seminar iz npr. fizike koji moras pripremit.

H5N1
05.11.2005., 19:39
ekonomija je najteza :mig:

LaraFabian
05.11.2005., 22:07
Lindelia kaže:
ja sam uvijek mislila da je strojarstvo težak faks... :)

frendica koja studira psihologiju mi je pričala da joj je na psihologiji lakše nego u srednjoj :D

ta psihologija sigurno nije na FFZG...

Ja potvrđujem da radimo dan i noć i da još nisam stigla uraditi zadaću za koju sam imala 2 tj. zapravo, ni pocela još nisam... a ni na kavi nisam bila u ta 2 tj.!!

bukvalno znamo biti od 8 do 8 na faksu

obicno je za prolaz potrebno 80%

ispiti su po broju stranica obavezne literature zasigurno nadmašili sve ostale fakultete... ako je medicina najteža, a živim od početka faksa sa studentima medicine, šta li je dragi bože onda psihologija...
oni će cijeli život slaviti Guytonovu fiziologiju jer je imala 1300 str... pih.
Ja ne bih nikad upisala medicinu jer mi je to KASNIJE prevelika odgovornost... ono - ne znaš neku sitnicu ili ne reagiraš odmah i gotovo...
istina, ni ja ne mogu reći klijentu koji se želi ubiti - pričekaj da ja pročitam neku literaturu o tome i odem na neke edukacije, pa ćemo onda razgovarati, moraš biti uvijek spreman na sve moguće situacije i probleme, ali ono... mislim... medicina mi je prevelika odgovornost, ali da je najteži faks... ma daj...

neki studenti medicine su odustali na 4. god.(ne sviđa im se to što su medicinari karijeristi) i došli nama i rekli da im je bilo teže napisati jedan naš praktikum (1.god.) nego dati bilo koji ispit na medicini.
ima jedna divna cura koja je s 5,0 prosjekom završila fer... pametna cura, stvarno, radi i studira još i psihologiju... ne redovno, ali cura radi... prije par mjeseci mi je rekla - na feru moraš samo skužit kako što ide i onda to vježbati, a ovdje.......

ja sam mislila da su tehnički fakulteti najteži... al' eto, oni se pokazaše kao da sve prolaze prepisivajući...
mislim da, unatoč tome, arhitektura i građevina bi trebali sloviti i biti najteži fakulteti jer to moraš bit pametan, talentiran i učit puno...

LaraFabian
05.11.2005., 22:11
i nemoj da mi slucajno ovo komentiraju oni koji uce za ispite iz "skripti"!!!!!!! i oni koji imaju ispod 1000 str. po ispitu!!!!

LaraFabian
05.11.2005., 22:14
A PROMET MI DJELUJE KAO TEČAJ, DA... TO DA NE ZABORAVIM...
Znam, jer super studentica s prometa nije tijekom cijele god. ni vidjela knjigu, od 9 ujutro do 3 sljedeće jutro je imala društvo i po cijeli dan su se zajebavali - cijelu godinu, svaki dan....
a mene i moju najdrazu studenticu medicine je nervirala strasno!!!!!
i onda moja cima ne dobije dom, a ova da ne kazem sta, dobije...

Bonnie C.
06.11.2005., 08:11
LaraFabian kaže:
ispiti su po broju stranica obavezne literature zasigurno nadmašili sve ostale fakultete...

Ajmo se kladit - ja pravo, ti psihologija. Pa da vidimo ciji je tata jaci :D :mig:

Dustflower
06.11.2005., 15:56
LaraFabian, citam i ne vjerujem. Da je meni tesko ko tebi, ja bih se zapitala jesam li upisala pravi fax.
Moj dragi je na psihologiji i par jako dobrih prijatelja. Od čitavog tog faxa jedino ti praktikumi su im zadavali probleme, ali ne nerjesive, jer je za praktikume dovoljno bilo procitati literaturu i proci par proslogodisnjih da vidis o cemu se radi. Kad ti to jos malo postane rutina vidjet ces i sama. Nikako se ne mogu slozit da je psihologija tezak studij. Zahtijeva rad, ali ne bas toliko dramaticno kako ti opisujes. Bas smo nekidan usporedjivali popise literature i na psihologiji se oni uglavnom sastoje od 2-3 knjige, a u dosta slucajeva se radi samo o izabranim poglavljima doticnih.
Ima ih dosta i di je samo jedna knjiga. Kod mene na povijesti dobis popis od 30-40 knjiga pa se ti misli :D, a na svim ispitima na moja dva smjera, a pretpostavljam i ostalima na FFZG minimum je 80%.

Ajde Lara, bas napisi za koji ispit na psihologiji trebas naucit vise od 1300 stranice bez slika i dodataka, dakle cisti tekst? To je na pravu, npr. minimum.

+ Lara, ne rade svi psiholozi kao terapueti, za to ti cak u vecini slucajeva treba postdiplomski studij i specijalizacija iz klinicke psihologije, a te stvari koje ces morat koristit, kao i vlastitu uravnotezenost koju kao savjetnik moras imati nijedan te faks nece nauciti.

chucha1
08.11.2005., 16:04
glupo je rangirati po "težini", jer je to prilično subjektivan pojam. Ali postoje neki objektivni pokazatalji kao napr. količina vremena kojeg ti studiranje na odredjenom faksu oduzima...
Arhitektura npr. traje 5godina, s tim da prosječnom studentu ispitni rokovi često dodju kao odmor od nebrojenih neprospavanih noći da bi se predali svi programi, pa ne stigneš učiti i studiranje se iz objektivnih razloga produžuje redovito na 7 godina.
Iz osobnog iskustva znam da ti taj faks ne ostavlja ama baš nikakvo slobodno vrijeme, a frustracije zbog loše organiziranosti da ni ne spominjem. Neću tvrditi da je težak, ali da je jedan od najnapornijih to sigurno...
Mislim da medicina, gradjevina i pravo takodjer zahtjevaju prilično truda...
Prozovite me snobom, ali ekonomija i novinarstvo su mi smješni, ai to govorim jer sam uglavnom s ljudima koji to studiraju pa sam relativno dobro upoznata s njihovim obavezama.

foob12
08.11.2005., 19:25
slažem se da nema smisla rangirat fakultete po težini, al bi htio podijeliti moje doživljaje na faksu s vama =)

vako, studiram medicinu u tuzli, inache sam iz vk(hr), 2. sam god i ovaj faks za mene nije nist drugo nego pishanje krvi, zamalo doslovce =) prva god ima 6 laganih i 5 teskih- fizika, biologija, humana genetika, kem 1 i 2.

1. god - fizika(1 semestar) se minimum sprema 2.5-3 mjeseca bez ponavljanja, jer se najmanji detalji traže. mislim bolest, skripta od 300+ strana, te dvije knjige, jedna je 400. druga malo manje, et, položio sam to nekako, išao sam na pmf, na instrukcije, dab mogo sam vježbe položit glupe, a kamoli pismeni il usmeni...

biologija i genetika(1 semestar svaka) nisu toliko teški predmeti, koliko je profesor glupi seljak, smješan lik, al mutav. sprema se po 3-4 tjedna svaka otprilike + vrijeme za položit vježbe(praktični), ispit je koma, i uopche se uglavnom negleda znanje. npr. frendica odgovara 2 sata i kombinira minimum će 9 dobit (u bih su ocjene od 6-10), postavi joj lik pitanje zašt su watson i creek dobili nobelovu nagradu, krene frendica pričat, ovaj ju nakon 25 minuta prekine i kaže "niste mi rekli proteine destabilizacije lanca DNK", žao mi je...

kemija 1 i 2(1 semestar svaka)... hm, to je u banani generalno,
profesorica je stara glupa baba, od koje je nastao izraz "cinik", sprema se oko 3 mjeseca skupa, pismeni je u banani, vježbe da nepričam, usmeni, tu su samo extremno znanje i još veća sreća siguran prolaz + jedina na cijelom faksu koja traži pare =)

ovi laganini se spremaju oko tjedan svaki, i tu nema frke, a za tatine i mamine sinove i kćeri doktore nema nikakih problema sa bilo kojim ispitom, osim ak su glupi, ima i tih...

Anatomija - e tu je zajeb, sluša se 3 semestra, tako da se polaže zajedno sa cns-om( centralni nervni sistem) nakon 3. semestra, sprema se - kako ko :) prvo se polaže praktični, gdje se dobije 1 regija, to i nije toliko teško, al ima miljon regija jebemu :( a usmeni... 15 pitanja se izvlači, te kad se svih 15 odgovori gledaju se nijanse za ocijenu, znači nesmije se ni jedno pogriješiti, u 9. mj sam bio na ispitu(gledao) i lik je pao jer nije znao(mogao) nabrojati sve mišiće glave i vrata, imaju 3 profesora/ispitivača i svi su zakon, al je kriterij jednostavno užas. e da, literatura - 2 - 3 atlasa od po 600 strana, perović iz 65-e od 600 strana + nadopune jedno 8 knjiga po 50-100 strana =)

2. god. predmeti - nema laganini više, imamo fiziologiju, anatomiju, histologiju i embriologiju, biokemiju 1 i 2 i mikrobiologiju.

fiziologija(2 semestra) je zakon i obično ko položi anatomiju riješi i ovo jer su profe zakon, literatura je guyton od 1300 strana( neko je reko da medicinari uzdižu ovu knjigu, ima i većih i težih, interna 1800, kirurgija 1900 str...)p.s. vježbe su kewl, vađenje krvi, mjerenje tlaka, zakon...

histologija(2 semestra), uz biokemiju vjerovatno najdosadniji predmet na med. kriterij je koma, slično ko kod anatomije, al mi nije jasno zašt :confused: lit. nije baš jebena, al mutavo napisana =(

biokemija(2 sem) - no comment, men užas, koma, jad, neznam =( kriterij užas, predaju 4 babe kojima se moraš ulizivat da ti sam potpis daju, jebote, na vježbama nas laborantice vrijeđaju ak slučajno pogriješiš, a profe... :bljak:

mikrobiologija - u 4. semestru dobijam, al kažu da je kul. =)

eto to je o predmetima, o uvjetima rada nebi sad, nemam negativnih riječi dovoljno za to, et sam jedan primjer - anatomiju imamo sve što se tiče preparata - kadavere, kosti, ma sve, al je sala bila bivša automehaničarska radionica, sad je doduše sređena ofkors, al je grijanje u qurcu =) rasvjeta također =)

p.s. nema kolokvija, zajebancija, samo rokovi, 27.9. završavaju, nema više ništa kasnije , i svaki ispit se polaže prvo pismeno(ili praktično) pa usmeno, osim 2 lagana sa prve.

to bi bilo to zasad, još sam da napomenem kako vamo kad daš prve dvije god dobiš slovo d, a kad očistiš treću stave ti .(točkicu) na r =))) konklužn, daš prve 2, navikneš se na 4-5 sati učenja u prosjeku svaki dan, na klinici si kasnije i boli te briga.

p.s.s. specijalizacije u tuzli traju od 4-6 god, a plaće su - KOMA, kiruzi imaju oko 1700 maraka plaću( šef kirurgije malo veću), liječnici opće prakse oko 700, to je najniže, ako želite to u kunama pomnožite sa 3.8 =)

ovak ja doživljavam svoj faks, bilo bi kul, kad bi neko sa nekog drugog faksa napisao nešt, zanima me pmf skroz, fizika pogotovo, to mi poslje medicine druga ljubav =)

kastor Troi
08.11.2005., 22:14
BootBoy kaže:

osobno mislim da je pravo uzasno lagan fax, samo ako se dobro organiziras - a ni za tu organizaciju nije potrebno umijece, buduci da predavanja nisu obvezna

istina,ja sam mislio da je pravo tesko ali u usporedbi s medicinom koju studira moj cimer pravo je pickin dim

osobno ne bih mogao studirati nista gdje postoji mogucnost da mi se pojavi rijec tangens

Bat Kol
09.11.2005., 11:13
foob12 kaže:
slažem se da nema smisla rangirat fakultete po težini, al bi htio podijeliti moje doživljaje na faksu s vama =)

vako, studiram medicinu u tuzli, inache sam iz vk(hr), 2. sam god i ovaj faks za mene nije nist drugo nego pishanje krvi, zamalo doslovce =) prva god ima 6 laganih i 5 teskih- fizika, biologija, humana genetika, kem 1 i 2.

1. god - fizika(1 semestar) se minimum sprema 2.5-3 mjeseca bez ponavljanja, jer se najmanji detalji traže. mislim bolest, skripta od 300+ strana, te dvije knjige, jedna je 400. druga malo manje, et, položio sam to nekako, išao sam na pmf, na instrukcije, dab mogo sam vježbe položit glupe, a kamoli pismeni il usmeni...

biologija i genetika(1 semestar svaka) nisu toliko teški predmeti, koliko je profesor glupi seljak, smješan lik, al mutav. sprema se po 3-4 tjedna svaka otprilike + vrijeme za položit vježbe(praktični), ispit je koma, i uopche se uglavnom negleda znanje. npr. frendica odgovara 2 sata i kombinira minimum će 9 dobit (u bih su ocjene od 6-10), postavi joj lik pitanje zašt su watson i creek dobili nobelovu nagradu, krene frendica pričat, ovaj ju nakon 25 minuta prekine i kaže "niste mi rekli proteine destabilizacije lanca DNK", žao mi je...

kemija 1 i 2(1 semestar svaka)... hm, to je u banani generalno,
profesorica je stara glupa baba, od koje je nastao izraz "cinik", sprema se oko 3 mjeseca skupa, pismeni je u banani, vježbe da nepričam, usmeni, tu su samo extremno znanje i još veća sreća siguran prolaz + jedina na cijelom faksu koja traži pare =)

ovi laganini se spremaju oko tjedan svaki, i tu nema frke, a za tatine i mamine sinove i kćeri doktore nema nikakih problema sa bilo kojim ispitom, osim ak su glupi, ima i tih...

Anatomija - e tu je zajeb, sluša se 3 semestra, tako da se polaže zajedno sa cns-om( centralni nervni sistem) nakon 3. semestra, sprema se - kako ko :) prvo se polaže praktični, gdje se dobije 1 regija, to i nije toliko teško, al ima miljon regija jebemu :( a usmeni... 15 pitanja se izvlači, te kad se svih 15 odgovori gledaju se nijanse za ocijenu, znači nesmije se ni jedno pogriješiti, u 9. mj sam bio na ispitu(gledao) i lik je pao jer nije znao(mogao) nabrojati sve mišiće glave i vrata, imaju 3 profesora/ispitivača i svi su zakon, al je kriterij jednostavno užas. e da, literatura - 2 - 3 atlasa od po 600 strana, perović iz 65-e od 600 strana + nadopune jedno 8 knjiga po 50-100 strana =)

2. god. predmeti - nema laganini više, imamo fiziologiju, anatomiju, histologiju i embriologiju, biokemiju 1 i 2 i mikrobiologiju.

fiziologija(2 semestra) je zakon i obično ko položi anatomiju riješi i ovo jer su profe zakon, literatura je guyton od 1300 strana( neko je reko da medicinari uzdižu ovu knjigu, ima i većih i težih, interna 1800, kirurgija 1900 str...)p.s. vježbe su kewl, vađenje krvi, mjerenje tlaka, zakon...

histologija(2 semestra), uz biokemiju vjerovatno najdosadniji predmet na med. kriterij je koma, slično ko kod anatomije, al mi nije jasno zašt :confused: lit. nije baš jebena, al mutavo napisana =(

biokemija(2 sem) - no comment, men užas, koma, jad, neznam =( kriterij užas, predaju 4 babe kojima se moraš ulizivat da ti sam potpis daju, jebote, na vježbama nas laborantice vrijeđaju ak slučajno pogriješiš, a profe... :bljak:

mikrobiologija - u 4. semestru dobijam, al kažu da je kul. =)

eto to je o predmetima, o uvjetima rada nebi sad, nemam negativnih riječi dovoljno za to, et sam jedan primjer - anatomiju imamo sve što se tiče preparata - kadavere, kosti, ma sve, al je sala bila bivša automehaničarska radionica, sad je doduše sređena ofkors, al je grijanje u qurcu =) rasvjeta također =)

p.s. nema kolokvija, zajebancija, samo rokovi, 27.9. završavaju, nema više ništa kasnije , i svaki ispit se polaže prvo pismeno(ili praktično) pa usmeno, osim 2 lagana sa prve.

to bi bilo to zasad, još sam da napomenem kako vamo kad daš prve dvije god dobiš slovo d, a kad očistiš treću stave ti .(točkicu) na r =))) konklužn, daš prve 2, navikneš se na 4-5 sati učenja u prosjeku svaki dan, na klinici si kasnije i boli te briga.

p.s.s. specijalizacije u tuzli traju od 4-6 god, a plaće su - KOMA, kiruzi imaju oko 1700 maraka plaću( šef kirurgije malo veću), liječnici opće prakse oko 700, to je najniže, ako želite to u kunama pomnožite sa 3.8 =)

ovak ja doživljavam svoj faks, bilo bi kul, kad bi neko sa nekog drugog faksa napisao nešt, zanima me pmf skroz, fizika pogotovo, to mi poslje medicine druga ljubav =)

isssssss..... kako si ti ovo napisao, zvuci kao da si pod prijetnjom inkvizicije.. :eek: :D

prebaci se u zg! :top:

foob12
09.11.2005., 19:05
ma joj e, pizdim lagano vech, nisu normalni, trenutno spremam anatomiju, pa ka to rijesim vamo, odoh u osijek, blizu mi kuchi :)

hana
09.11.2005., 19:24
kastor Troi kaže:
pravo je pickin dim

da recimo u zadru (splitu di li je vec...)

Trijezni Pijanac
09.11.2005., 23:25
LaraFabian kaže:
ima jedna divna cura koja je s 5,0 prosjekom završila fer... pametna cura, stvarno, radi i studira još i psihologiju... ne redovno, ali cura radi... prije par mjeseci mi je rekla - na feru moraš samo skužit kako što ide i onda to vježbati, a ovdje.......

na feru se inzistira na razumijevanju, teško češ završiti fakultet ako učiš napamet ili prepisujes. iako, postoje iznimke.. no, jednom kada to shvatis, mislim da dalje i neces imati nekih problema :)

Quingohtar
11.11.2005., 12:28
"1. tehnicki (arhitektura, gradjevina, strojarstvo, FER)
2. medicina (jer moras konastatno uciti i dugo traje), veterina, stomatologija
3. pravo (tesko je nabubat sve to misa mu)
4. PMF (kemija, matematika)"

ovo je oke lista, ako vec radimo rang liste, s time da bi medicinu mozda stavio iznad svega, cisto zbog trajanja cijelog studija.
o afinitetima ovdje nebi raspravljao, naravno da ce netko kome je draza matematika bolje funkcionirat na PMF-u nego na medicini. Kod ovog "rangiranja" treba u biti zamisliti/pretpostaviti sto bi bilo najteze jednom (idealiziranom) prosjecnom covjeku, bez nekih extremnih afiniteta, kojemu je svaki fax jednako prihvatljiv.

MR. Nickname
11.11.2005., 18:06
:kava:

Sesshoumaru
16.11.2005., 12:12
Koliko sam čula smatram da je promet najlakši faks, usto i agronomija. Mislim da su medicina i tehnički fakulteti najteži (među njima i moj šumarski faks- ali ne šumarski odsjek jer je to biološki smjer već moj drvnotehnološki koji je u biti biološkotehnički smjer) A ja mislila neš ti faksa, lako ću ja to...moš si mislit :(

Kristina19
16.11.2005., 14:42
Ne znam zasto vecina vas stavlja Fer ispred PMF-a (mat, fiz) po tezini?
Znam puno ljudi koji su na feru i lakse im je nego npr. meni na pmf-u jer im je usmeni samo formalnost (za vecinu toga bar na 1.god) dok se ja moram dobro pomucit za pozitivnu ocjenu...

Meni osobno bi bilo koma npr pravo (ili tak neki "streberski" faks jer ne znam učit napamet).

Osobno, mi

*_spike
16.11.2005., 16:23
Nemam ni ja pojma. Ja baš mislim da su PMF phy i math puno teži od FER-a.

A ja povlačim svoje pljuvanje po svom faksu, sad je postalo ozbiljnije. Knjige na engleskom od soma stranica za ispit, stalni kolokviji i referati te praktikumi, tako da se nikako ne može "šetati" na faks i misliti si "ovaj dan idem, ovaj ne" jer, iako nismo po Bologni, ne idenje na faks rezultira - loše. A kad se ide na faks, onda je to nerijetko 08-20h ili 08-18h.

Ovo sam tek uspio primijetiti par dana nakon komparativne analize s prijateljima i njihovog opterećenja.

A, na nekoj subjektivnoj procjeni, PMF - phy i chem (zajedno) je ono, The smjer. :)

Zapravo, ovo je super topic kao pobuda za neko sociološko istraživanje, jer se prosjekom svih naših odgovora da izračunati prosječno mišljenje o nekom fakultetu, pa tako i generalna slika o tome što ljudi misle koji je najteži. Jedino tad možemo, u pravom smislu riječi, govoriti o "težini" fakulteta. ;)

lianne
18.11.2005., 23:42
nas 3 cure sa 3 faxa-medicina,stomatologija i veterina...
po obujmu gradiva i tezini veterina je najgora(medicinari uce jednu anatomiju,veterinari svih dom.zivotinja-pas,macka,konj,krava,kokos,koza itd.medicinari uce bol.vezane uz covjeka dok svaka dom.zivotinja ima svoje specificne bolesti itd.)predmeti na medicini i veterini su vise-manje slicni,a nna stomatologiji opcenite medicinske znanosti(anatomija,fiziologija,patologija itd)se uce u dosta skracenom obliku...nadalje od ta 3 faxa veterina ima najduzi prosjek studiranja i izlazi se sa puno ispita i to najgorih na apsolventsko,dok na medicini zbog dodoatne 6 god.je to nesto olaksano...a i sama cinjenica da je medicinar bez specijalizacije samo doktor opce prakse,a veterinar po zakonu moze i operirati,osjemenjivati ziv.itd(tj.daju mu se vece ovlasti samo sa zavrsenim faxom)odgovornost je veca.dakako u medicini su specijalizacije i moralna odgovornost puno vece i teze jer se radi o ljudima,ali samo studiranje na veterini je puno teze.
sto se tice ostalih fakulteta(imam dosta prijatelja bas po raznilikim)rekla bi da je fizika teska,strojarstvo,fer,matematika,pravo,a u lakse bi mogla ubrojiti ekonomiju,promet,agronomiju,sumarstvo,filozofiju-za ostale nemam pojma pa necu komparirati,a ovo sam komparirala u odnosu naspram mog fakulteta(vidla sam obujam gradiva za ispite,te vrijeme koje prijatelj provede za knjigom dok ne polozi ispit):)

boaa
21.11.2005., 00:43
gle, ja studiram šumarstvo - šumarski odsjek. I ne znam po čemu zaključuješ da je lagan. Moraš svaki dan visit na faksu, iz svakog kolegija imaš uvjete z apotpis (iz entomologije zbirka kukaca iz dendrologije herbar...).

Npr. na pravu se opće ne moraš pojavit na faksu. Samo dođeš u referadu i pokupiš potpise. Tvrdim ovo: koliko ja vremena provedem na faksu, ovi s prava da toliko uče proći će ga bez problema!!!!!

po čemu je šumarstvo lagan faks???

Katrin
21.11.2005., 14:21
boaa kaže:
Npr. na pravu se opće ne moraš pojavit na faksu. Samo dođeš u referadu i pokupiš potpise. Tvrdim ovo: koliko ja vremena provedem na faksu, ovi s prava da toliko uče proći će ga bez problema!!!!!

:nono:
kod nas se potpisi daju na predavanjima, nikako drugacije. a drugu recenicu ne zelim ni komentirati.

*_spike
21.11.2005., 18:53
Alo, jedno pitanje za Medicinare ;). Koja ste godina i koliko imate sati tjedno? Zanima me.

Nioba
21.11.2005., 21:20
boaa kaže:
Npr. na pravu se opće ne moraš pojavit na faksu. Samo dođeš u referadu i pokupiš potpise. Tvrdim ovo: koliko ja vremena provedem na faksu, ovi s prava da toliko uče proći će ga bez problema!!!!! [/B]

po toj logici bi ti kolko buljis u biljke trebala diplomirat bez otvorene knjige. daj molim te.
na pravu sam triput tjedno po 2 sata na seminarima,ostatak dana u nsbu bubam ono sto mi nece niko pokazat a ocekuje se da znam sljedeci tjedan.
sad stvarno ne znam jel lakse tebi kojoj crtaju svaku biljku i "matretiraju" te prakticnom nastavom ili nama koji sami ucimo i ne znamo ni sto je sporni pojam?

Bat Kol
22.11.2005., 10:26
*_spike kaže:
Alo, jedno pitanje za Medicinare ;). Koja ste godina i koliko imate sati tjedno? Zanima me.

racunajuci sva predavanja, seminare i vjezbe, a i boravak po bolnicama na visim godinama?

hana
22.11.2005., 20:29
boaa kaže:

po čemu je šumarstvo lagan faks???

potpis nemozes dobit u referadi valjda ni na jednom faxu jer potpis daje profesor koji drzi katedru a ne teta u referadi :rolleyes:
na pravu je istina da nisu svi predmeti obavezni ali oni koji jesu nema sanse da dobijes potpis ikako drugacije osim da budes tamo.
na 3 i 4 isto ima praxe i visenja po sudu a cak i na 2 vec za neke. i onda isto tako dolazis 200 puta na sud jer se rasprave odgadjaju, razvlace ili se ne zna kad ce pocet ni zavrsit, da ni govorim koliko ima seminara i vjezbi koje moras napisat pa ti ih vracaju x puta jer ti je vjecno nes krivo.
a sta bi trebalo znaci ovo da ovi s prava uce koliko si ti na faxu? sta bit na faxu i sjedit manje vise ko torba, eventualno neku praxu imat je ekvivalentno strebanju stvari koju su em nerazumljive em nerijetko nepotrebne? zanimljivo.
i oprosti ali ja na pravu provedem itekako puno vremena, ako ne na predavanjima onda na vjezbama i seminirami a definitivno na ispitima, svaki ispit je i pismeni i usmeni a iz pojedinih predmeta usmeni se zna razvlacit na mjesec dana, prof nikako da dodje ili cekam usmeni od 9 ujutro do 9 navecer (i nemogu nigdje otic jer se prof pojavi svakih pol ure i kaze "evo za 15tak minuta cemo pocet ili samo jos da obavim nesto) i slicno. a to vrijeme znaci gubim bez veze i nemogu nit ucit nit imat free time.
da pravo je pickin dim :rolleyes: zbilja je. ako ga studiras slobodno mi to reci i necu ti ni "a" rec a ako ne onda nemoj ni pricat o necemu sta neznas.
i jos nesto da te preduhitrim nemoj mi ni rec "vi imate samo 7 tj 9 kolegija po godini" jer taj jedan moj kolegij je ko 10 kolegija na npr razrednoj.

------------
malo sam nabrijana jer sam jucer cekala ispit pola dana da bi mi onda reko da dodjem danas ujutro i onda opet danas cekala do skoro popodne

*_spike
22.11.2005., 21:24
Bat Kol kaže:
racunajuci sva predavanja, seminare i vjezbe, a i boravak po bolnicama na visim godinama?
Bez filozofiranja, koliko im piše da su po rasporedu tjedno zauzeti.

pumpkin pie
23.11.2005., 18:32
lianne kaže:
nas 3 cure sa 3 faxa-medicina,stomatologija i veterina...
po obujmu gradiva i tezini veterina je najgora(medicinari uce jednu anatomiju,veterinari svih dom.zivotinja-pas,macka,konj,krava,kokos,koza itd.medicinari uce bol.vezane uz covjeka dok svaka dom.zivotinja ima svoje specificne bolesti itd.)
.
.
nadalje od ta 3 faxa veterina ima najduzi prosjek studiranja i izlazi se sa puno ispita i to najgorih na apsolventsko,
.
.
ali samo studiranje na veterini je puno teze.

:top: :)

Attack
23.11.2005., 19:01
svaki cigo svoga konja hvali :frajer:

Bat Kol
23.11.2005., 19:10
*_spike kaže:
Bez filozofiranja, koliko im piše da su po rasporedu tjedno zauzeti.

hmm.. za vise godine ne znam, ali za prvu u prosjeku 25-30 sati.. ovisi o predmetu.

lanana
24.11.2005., 18:07
po mom misljenju, najtezi su tehnicki i svi medicinski..3. sam godina veterine i mogu vam rec da nije nimalo lako...po meni je svaki faks tezak ak nemas volje za to ili ak to nije ono kaj si htio...super mi je kaj nema matematike...bilo je fizike,kemije,biokemija cak i statistike koja mi je osobno grozna ali je bitna...latinski nazivi u anatomiji, patologiji...fizologija svih zivotinja..tereni po cijele dane...stajanje i zima u stalama...ali ak je to ono kaj volis i ak ti je ekipa mrak..lako ti je i dajes sve od sebe...

Kruska
24.11.2005., 18:26
rangiranje po težini:
1.prirodni,tehnički i svi ini fakuleti:
bez zadrške, oni svi stvarno imaju jako puno radnih sati tjedno, obavezna dolaženja su must ako kaniš išta napraviti, a da o praktikumima, seminarima, vježbama etc. i ne govorimo

za ostale fakulete zasigurno znam da su hr.studiji, novinarstvo, pravo, i ekonomija mila majka

što se filozofskog tiče, to naravno ovisi o smjeru koji si upisao.
jer ako napr. studiraš dva jezika raspored ti je komotno kao nekom s pbfa

edit: medicinari 1. godine imaju 30 radnih sati tjedno.
ako imaju ekstra vježbi ili semniara penje se na 35

:D

Kruska
24.11.2005., 18:31
*_spike kaže:
Nemam ni ja pojma. Ja baš mislim da su PMF phy i math puno teži od FER-a.

nisu.
do 4 godine ne možeš ni mrdnuti koliko posla imaš.
znam iz prve ruke..
katastrofa.
:eek: :eek:

*_spike
24.11.2005., 20:29
Kruska kaže:
nisu.
do 4 godine ne možeš ni mrdnuti koliko posla imaš.
znam iz prve ruke..
katastrofa.
:eek: :eek:
Brat mi je završio FER.

Phy/Math su dio moje svakodnevice budući da sam dosta na Brdu. Mislim da ipak mogu procijeniti. ;)

Mrtva mrkva
24.11.2005., 21:42
hana kaže:
potpis nemozes dobit u referadi valjda ni na jednom faxu jer potpis daje profesor koji drzi katedru a ne teta u referadi :rolleyes: Krivo ;)

Na arhitekturi pred kraj semestra odneses indeks u referadu i onda strepis hoces li dobiti sve druge potpise. Tome prethodi sjednica na kojoj se vijeca o svakoj godini i, medju ostalim, iznose uskrate potpisa i pohvale pojedinim studentima.

@Spajk - znam dosta ljudi koji su zavrsili matematiku i fiziku i dosta ljudi koji su na FER-u.. ne bih bas isla tako daleko da govorim da je phy/math puno tezi. Osim toga, ovisi i koji smjer na FER-u uzmes ;)

hana
24.11.2005., 22:38
Mrtva_mrkva kaže:
Krivo ;)

Na arhitekturi pred kraj semestra odneses indeks u referadu i onda strepis hoces li dobiti sve druge potpise. Tome prethodi sjednica na kojoj se vijeca o svakoj godini i, medju ostalim, iznose uskrate potpisa i pohvale pojedinim studentima.

ah kvragu... u arh nisam upucena jer je nema u ri :D

Mrtva mrkva
24.11.2005., 22:42
Ma to je do uprave fakulteta; nisam sigurna da je na arhitekturi u Splitu ista stvar.
Mene je, recimo, iznenadilo sto na FF nema prijavljivanja bolesti u referadi. Dodjem tamo, pitam referenticu sto ako sam bolesna, a ona kaze da nista, neka idem s ispricnicom svojim profesorima... a onda poslije mislim, pa da, ako nema sjednica i ako evidencija o (ne)dolascima i (ne)izvrsavanju obveza lezi na profesorima i ne provodi se na visoj razini, cemu onda prijava bolesti u referadi :D

hana
24.11.2005., 23:01
Mrtva_mrkva kaže:
Ma to je do uprave fakulteta; nisam sigurna da je na arhitekturi u Splitu ista stvar.
Mene je, recimo, iznenadilo sto na FF nema prijavljivanja bolesti u referadi. Dodjem tamo, pitam referenticu sto ako sam bolesna, a ona kaze da nista, neka idem s ispricnicom svojim profesorima... a onda poslije mislim, pa da, ako nema sjednica i ako evidencija o (ne)dolascima i (ne)izvrsavanju obveza lezi na profesorima i ne provodi se na visoj razini, cemu onda prijava bolesti u referadi :D

prijava bolesti u referadi?? :eek:
kod nas (pravo u ri) te niko ne pita jesi bolestan ili nisi... a ako bas izostanes x mjeseci onda (koliko ja znam) se pokusas dogovorit s doticnim profesorom koji ti stvara probleme

Mrtva mrkva
24.11.2005., 23:06
hana kaže:
prijava bolesti u referadi?? :eek: Da. I dozvoljena su ti tri izostanka s vjezbi (i ponekih predavanja), u suprotnom gubis potpis. S time posebno gnjave ovi s urbanizma.

Al na 8. i 9. semestru ti malo gledaju kroz prste. :zubo: Osim onih s urbanizma :rolleyes:

Kruska
24.11.2005., 23:57
*_spike kaže:
Brat mi je završio FER.

Phy/Math su dio moje svakodnevice budući da sam dosta na Brdu. Mislim da ipak mogu procijeniti. ;)

zaboravila sam tu sitnu činjenicu:o

wuk
25.11.2005., 10:47
*_spike kaže:
Brat mi je završio FER.

Phy/Math su dio moje svakodnevice budući da sam dosta na Brdu. Mislim da ipak mogu procijeniti. ;) Nisam studirao ni FER ni pmf fiz i mat, ali znam mnogo ljudi koji jesu ili i dalje studiraju i definitivno je pmf fiz i mat teži faks od FERa

a možda su čak i najteži studiji na našem Sveučilištu.

pored mog, naravno :rolleyes:

Mrtva mrkva
25.11.2005., 10:51
wuk kaže:
pored mog, naravno :rolleyes: Bojim se da ljudi nece shvatiti da se salis :E

boaa
25.11.2005., 14:45
kao prvo, ja na šumarstvu ne učim samo o biljkama, nego i o tlu, o kukcima itd. šumarstvo je Tehničko-biološki faks, što znači da je pola predmeta bioloških, a pola tehničkih.
I, nemamo po godini 8-9 ispita, nego 12. A vi na pravu morate dati 5 s prve da biste upisali 2. godinu. Ako oduzmeš strani jezik i sociologiju ostane ti 3 ispita!!!

A ak ne možete dat 3 ispita u godinu dana, onda stvarno...A, možete si još rasporediti kroz cijelu godinu ispite, dok mi isključivo nakon što odslušamo predavanja!!!

I, još jedna stvar: imate i parcijalu!!!

A što se tiče potpisa na pravu, ne kenjajte ljudi, ne znam AMA BAŠ NIKOG tko je imao problema s bilo kolim potpisom na pravu, dok na drugim faksevima ljudi padaju godine zbog potpisa.

Katrin
25.11.2005., 15:29
boaa kaže:
A ak ne možete dat 3 ispita u godinu dana, onda stvarno...A, možete si još rasporediti kroz cijelu godinu ispite, dok mi isključivo nakon što odslušamo predavanja!!!

nije mi jasno zasto si se toliko okomio/la na pravo?
ak ti je fax toliko tezak, odi studirati nesto drugo.

a sto se ovih ispita tice, mozda nam i ostanu 3 za uvjet, al to je samo na 1. godini. sve su veliki ispiti i teski. samo ispite s prethodne godine mozes polagati kroz cijelu godinu, ispite s one godine koju si upisao polazes nakon odslusanih predavanja. osim ako su jednosemestralni, al to budu samo izborni. dakle za svaku visu godinu moras poloziti 7 ispita.
ne znam kako je na sumarstvu, niti me zanima, al svakako ga necu omalovazavati kako bi moj fax dobio na vrijednosti :flop:

pumpkin pie
25.11.2005., 18:18
hana kaže:
prijava bolesti u referadi?? :eek:
kod nas (pravo u ri) te niko ne pita jesi bolestan ili nisi... a ako bas izostanes x mjeseci onda (koliko ja znam) se pokusas dogovorit s doticnim profesorom koji ti stvara probleme

Mjesececi??:eek: :eek:
Ne sati,ne tjedana,nego mjeseci?!:eek:

Katrin
25.11.2005., 18:30
pumpkin pie kaže:
nisu ljudi krivi ak zavrse u bolnici na 2 mjeseca.

Bonnie C.
25.11.2005., 19:18
boaa kaže:
A vi na pravu morate dati 5 s prve da biste upisali 2. godinu. Ako oduzmeš strani jezik i sociologiju ostane ti 3 ispita!!!

Trebas dati 6 da bi upisao drugu. Engleski si mozes oduzet, al ne vidim zakaj bi oduzimao jedan od tezih ispita na prvoj kao sto je sociologija. Prva godina je inace pljuga, tak da to nije relevantno za to dal je pravo teski faks nego ak hoces mozemo popricati o trecoj.

Druga stvar, na predavanja se ne ide, potpisi nisu problem i zgrada faksa se vidja uglavnom na ispitima.
Sve to je super jer ja ne znam kak bi uopce uspjela nauciti tu tonu gradiva da sam jos morala i na predavanja. Al ja bi rado da sam mogla imati opciju da visim na faksu cijeli dan nego kaj sam visila doma sama za knjigom. Tu je tezina tog faksa - imas knjigu od 1000str, imas par mjeseci ucenja da to svladas, imas profesora koji trazi da reproduciras kaj pise na tih 1000str i imas - problem. Problem jer se tesko natjerati na disciplinirano i sustavno ucenje za rok od sada pa do 2. mj. na primjer. Ja bi vrlo rado da sam imala kolokvije, seminare koji bi mi olaksali ucenje (a ne da samo zadovoljavaju formu) i da sam opcenito trebala biti na faksu non stop. Al jebi ga, covjek se na sve navikne, pa i na to i na kraju zavrsi pravo :D Samo mi nemoj prodavati spike kak si ti cuo da na prvoj trebas naucit tri ispita i kaj si mi onda zabrijavamo jer ne znas o cem pricas :p

hana
25.11.2005., 22:02
pumpkin pie kaže:

pa ako izostanes tjedan ili dva niko te nis ne pita zato i imas obvezu bit 75% ili 80% ili koliko vec posto na pojedinom kolegiju od ukupnih sati tako da nije pametno eskivirat fore radi jer treba "cuvat" te extra sate za slucaj da poberes neku anginu, odes negdje na put i slicno... a ako zavrsis u bolnici ili tako nes onda si u problemu pa pokusavas rijesit to.

boaa kaže:

I, nemamo po godini 8-9 ispita, nego 12. A vi na pravu morate dati 5 s prve da biste upisali 2. godinu. Ako oduzmeš strani jezik i sociologiju ostane ti 3 ispita!!!

mi imamo 7 na prve dve god i devet na druge dve (bez seminara) a vi kazes imate 12 ok super, a na filozofskom recimo mozes imat i po 16-17. Mislim da i na razrednoj ih ima preko 10, a ispit na razrednoj je 20tak strana biljeska iz biljeznice ili pjevanje djecjih pjesmica i sviranje klavira. Koliko takvih ispita cini jedan u kojem moras znat povijesne cinjenice i datume i izborne rezultate? Ja se samo to pitam...nista drugo...

btw soc je jedan od tezih ispita s prve.

na prvoj sam ja mogla polagat samo 1 ispit u 2 mjesecu a sve ostale tek u sestom a isto tako i na drugoj godini. S tim da jedino ispite koje preneses s nize godine mozes polagat kad god hoces.

A što se tiče potpisa na pravu, ne kenjajte ljudi, ne znam AMA BAŠ NIKOG tko je imao problema s bilo kolim potpisom na pravu, dok na drugim faksevima ljudi padaju godine zbog potpisa.
ja znam tipa koji je je imao ozbiljnih problema a upisom vise godine jer nije imao potpis iz TJELESNOG pa ti vidi...

i za kraj
-svaka cast katrin na svim njenim postovima koje sam uspjela vidjet, inteligentno i odraslo ponajvise ovaj zadnji :s

jos nes:
postoji neko uvrijezeno misljenje u narodu da je pravo macji kasalj, da su pravnici razmazena derista kojima je tlaka naucit 5 predmetica i polozit to i zakljucih da je tesko i nepotrebno raspravljat s ljudima o tome jer se nikad nece slozit samnom niti razumijet onako kako me moze razumijet onaj ko treci put izlazi na ispit na kojem prof pita i najmanji detalj a svaki put salje na parcijalu i onda te rusi jer neznas nesto sporedno a taj isti ispit cekas vec 6 sati dok ti frendovi s drugih fakulteta javljaju da su polozili ovo ili ono ili se cude za koji k jos uvijek cekas a vec je recimo 16 a na ispit si krenuo u 8 ujutro... :kava:

Azaleja
26.11.2005., 10:23
hana kaže:
pa ako izostanes tjedan ili dva niko te nis ne pita zato i imas obvezu
btw
jos nes:
postoji neko uvrijezeno misljenje u narodu da je pravo macji kasalj, da su pravnici razmazena derista kojima je tlaka naucit 5 predmetica i polozit to i zakljucih da je tesko i nepotrebno raspravljat s ljudima o tome jer se nikad nece slozit samnom niti razumijet onako kako me moze razumijet onaj ko treci put izlazi na ispit na kojem prof pita i najmanji detalj a svaki put salje na parcijalu i onda te rusi jer neznas nesto sporedno a taj isti ispit cekas vec 6 sati dok ti frendovi s drugih fakulteta javljaju da su polozili ovo ili ono ili se cude za koji k jos uvijek cekas a vec je recimo 16 a na ispit si krenuo u 8 ujutro... :kava:

Evo ti jedna informacija, svi fakulteti koji nakon 3. puta drže pravi komisijski ispit-krše zakon, koji je donesen cca 2. godine, je da se komisijski ispit ne drži pred komisijom, nego pred predmetnim profesorom.
A ovo što se tiče čekanja profesora, znam doživjela sam to na jednom drugom faxu, a posljedica je bila to da su tog profesora maknuli sa faxa. Imali su ti ispit kao u 8 h, profesor je došao u 16 h, bez riječi isprike. I još jedna stvar, mislim da svaki fakultet ima propisano u statutu koliko dugo traje usmeni i te stvari, samo što studenti to ne pročitaju:) A poslije ću se ja nadovezati na još toga.
Ne studiram pravo, bio mi je jedan od izbora da ga upišem, ali zamisli naučiš za ispit, ne prođeš, iziđeš na 2. rok, ali u međuvremenu je izišla nova hrpa zakona. I ti sve te zakone moraš znati po novome, jer izišli su novi zakoni. Zbog ovoga sam odustala od prava.

I pitanje boaa? Da li imaš eventualno statistiku,matematiku, fiziku, kemiju, biologiju na faxu? Je l koliko znam pravnici imaju statistiku na 1. godini.

I pitanje za buduće pravnike? Da li imate javne financije na 1 ili 2 godini?
Jer evo, ispit iz javnih financija je jedan od težih ispita na ekonomiji, isto kao i marketing (osim ako ga nije netko prije 2 godine dao-pa je bio jednostavno lagan). I sama kažem da ekonomija nije baš teška, osim što je prva godina selektivna kao i na svim ostalim fakultetima. Dok se na 2. godini mogu pokupiti izuzetno dobre ocjene a za 3 i 4 znam nešto općenito. Recimo, na ekonomiji na 1. godini imaš 8 predmeta, 2 su za uvjet, na 2. godini imaš 8 predmeta za uvjet, (ja sam osobno imala 11 ispita, na 2 godin jer sam se prebacivala sa više na visoku i mogla sam prenijeti samo 2), na 3. godini moj smjer ima 11 ispita, a na 4. godini imam 13 ispita. To je samo moj nenormalan smjer. I na obadvije godine imam zajedničke predmete koji nisu baš jednostavni, 2 izborna i ostatak je sa smjera. I također, izvanredni studenti mogu izići prije na rokove, dok redovni moraju odslušati predavanje i tek onda izići na ispit. A što se tiče potpisa, dobivaju se isključivo od profesora, a ne u referadi bar koliko ja znam? Samo na ekonomiji se može sa dobrom organizacijom počistiti sve do 15. lipnja-naravno preko kolokvija. I ne znam sada kako je po bolonjskoj na pravu, ali znam da na ekonomiji sada imaju 10 predmeta i nijedan se po bolonjskoj ne smije prebaciti na višu godinu.

I još jedna stvar mi svi omalovažavamo bilo koje druge fakultete koje nisu u našoj domeni, ali zato profesori koj su završili na pravu rade na ekonomiji, oni koji su na ekonomiji rade na feru, i tako nama nešto nepojmljivo, i recimo sa ekonomije netko radi na fakultetu kemijskog inžinjerstva i tehnologije. Ili profesori sa pmf-a predaju matematiku ili statistiku na ekonomij. Ovo su provjerene informacije i oni svi lijepo surađuju, dok se mi tu pravdamo čiji je fax težak. Ok, priznajem tehnički fakulteti su za mene bauk, jer nemam pojma o crtanju i nemam oko za to, dok netko drugi voli crtati i uživati u tome.

Zar ne bi bilo bolje za nas da cijeni svakoga i u budućnosti ćemo možda biti kolege/ice.

:w

Stalo mi se u obranu prava danas.

hana
26.11.2005., 12:00
Azaleja kaže:
Evo ti jedna informacija, svi fakulteti koji nakon 3. puta drže pravi komisijski ispit-krše zakon, koji je donesen cca 2. godine, je da se komisijski ispit ne drži pred komisijom, nego pred predmetnim profesorom.

hmm ne znam sta pise u zakonu jer ga nisam citala ali nama se na onim kolegijima di se nemozes dogovorit da ti vrati prijavnicu treci put (a to su svi tezi, na laksima ce ti mozda vratit ali na laksima niko ni ne dolazi treci put) odrzava komisijski ispit pred "komisijom" a komisija se sastoji od predmetnog profesora koji vodi glavu rijec i jos dva profesora s faxa. problem ili glupost je sta tadva profesora nemaju bas puno znanja o predmetu na cijem su komisijskom ispitu jer to nije njihov predmet a i ne zele se mjesat. nisam nikad bila osobno na komisiji ali pricali mi da samo predmetni prof ispituje i odlucuje a ovi dva sjede pro forme, ponekad ako su dobri se zalazu da te se pusti, nista drugo.

A ovo što se tiče čekanja profesora, znam doživjela sam to na jednom drugom faxu, a posljedica je bila to da su tog profesora maknuli sa faxa. Imali su ti ispit kao u 8 h, profesor je došao u 16 h, bez riječi isprike.

kod nas je malo specificna situacija s tim profesorom pa ne bi o tome :)

Je l koliko znam pravnici imaju statistiku na 1. godini.

statistike nema na prvoj nego je izborni na trecoj ili cetvrtoj
a javne financije mislim da nemamo, mi ti imamo financijsko pravo i financijska znanost na drugoj i ima toga punoo :mad:

*_spike
26.11.2005., 12:09
Azaleja kaže:
Da li imaš eventualno statistiku,matematiku, fiziku, kemiju, biologiju na faxu?
Iman ja. I psihologiju san ima. :eek:

Šta postoji još neki faks koji ima sve to? :D

simba
26.11.2005., 12:29
imam i ja sve to...pbf:W

Azaleja
26.11.2005., 13:17
hana kaže:
[B]hmm ne znam sta pise u zakonu jer ga nisam citala ali nama se na onim kolegijima di se nemozes dogovorit da ti vrati prijavnicu treci put (a to su svi tezi, na laksima ce ti mozda vratit ali na laksima niko ni ne dolazi treci put) odrzava komisijski ispit pred "komisijom" a komisija se sastoji od predmetnog profesora koji vodi glavu rijec i jos dva profesora s faxa. problem ili glupost je sta tadva profesora nemaju bas puno znanja o predmetu na cijem su komisijskom ispitu jer to nije njihov predmet a i ne zele se mjesat. nisam nikad bila osobno na komisiji ali pricali mi da samo predmetni prof ispituje i odlucuje a ovi dva sjede pro forme, ponekad ako su dobri se zalazu da te se pusti, nista drugo.

Prije 2 ili 3 godine je pisalo da se na društvenim fakultetima i na svima fakultetima mora ukinuti komisijski ispit, konkretno znam za ekonomiju i da tko provodi komisijski ispit bilo pro forma ili neproforma, nije u redu, i nema vraćanja prijavnica, nego lijepo uzmeš prijavnicu za ispit za polaganje 4. put, normalno polažeš pismeni/usmeni sa svim ostalim studentima-budem iskopala taj pravilnik. Jer upravo su i zato ukinuli jer sjede 2 profesora koja nemaju pojma o tom predmetu. I prije je recimo bilo ako padneš 4. put ne možeš godinu dana izići na ispit, dok sada samo ponovno upisuješ taj predmet i možeš opet izići na taj ispit na idućem roku. Naravno, to ne vrijedi za 8. puta kada ti je mogućnost vraćanja nikakva nego gubiš pravo studiranja na tom faxu. Kada iskopam taj pravilnik c/p

hana kaže: statistike nema na prvoj nego je izborni na trecoj ili cetvrtoj

Nisam znala da je izborni, zar to nije bilo obavezno na prvoj godini? Ok-bolonjska-mijenja puno toga.
Pitam za javne, jer je rečeno da je to jedan od lakših predmeta na pravu, a sada fin. znanost i pravo -nemam pojma. Ne zuvči mi zanimljivo ni malo.

spike kaže. Iman ja. I psihologiju san ima.
Spike, ak me misliš prevariti da si Dalmatinac, teško. Svi znamo da si bio najveći štreber lani da se prebaciš na molekularnu biologiju.

I vidi čuda, postoji fax koji to sve ima, imala sam i ja psihologiju, statistiku, matematiku, sociologiju i itd i poznajem puno manje umišljenih ljudi sa pmf-a od tebe. :B :W

@simba: za pbf ne znam, ali pitala sam za šumarstvo, a sada hani idem naći taj pravilnik.

Azaleja
26.11.2005., 13:24
.

Zagreb, 26.11.2003.

O B A V I J E S T

o polaganju ispita pred Povjerenstvom

Odlukom Fakultetskog vijeća od 25. 11. 2003. godine ukinuto je četvrto polaganje ispita pred Povjerenstvom.

Prijavljeni ispiti za četvrto polaganje pred Povjerenstvom u prosincu održat će se pred predmetnim nastavnikom, kao i redovito polaganje ispita.

Ispite za četvrto polaganje studenti će prijavljivati na običnoj prijavnici kod referenta na Katedri
Student koji četvrti puta ne položi ispit dužan je kao i do sada, ponovo upisati predmet u narednoj akademskoj godini.

Pred Povjerenstvom ispit se polaže osmi put i ako se ne položi student gubi pravo daljnjeg studija .

Probaj to pronaći i za pravo, jer je o tome pisalo i u novinama i itd. Sretno.

Mrtva mrkva
26.11.2005., 14:17
Azaleja, o kakvom krsenju zakona ti pricas? Ako je Fakultetsko vijece nekog (tvog) fakulteta odlucilo ukinuti komisiju, onda je to samo do njih i ne tice se ostalih fakulteta. Nemoj siriti dezinformacije.

Iz Statuta Sveucilista u Zagrebu donesenog 25. veljace 2005:

Ispiti i druge provjere znanja
Članak 71.

(4) Ispit se iz istog predmeta može polagati najviše četiri puta. Četvrti put ispit se polaže pred ispitnim povjerenstvom. Student koji četvrti put nije položio ispit iz istog predmeta obvezan je u idućoj akademskoj godini ponovno upisati taj predmet. Ako student i nakon ponovljenoga upisa predmeta ne položi ispit na način utvrđen u stavku 1. ovoga članka, gubi pravo studiranja na tom studiju.

Azaleja
26.11.2005., 14:53
Mrtva_mrkva kaže:
Azaleja, o kakvom krsenju zakona ti pricas? Ako je Fakultetsko vijece nekog (tvog) fakulteta odlucilo ukinuti komisiju, onda je to samo do njih i ne tice se ostalih fakulteta. Nemoj siriti dezinformacije.

Sorry, nisam vidjela da je fakultetsko vijeće, nego ovo o sveučilištu nisam vidjela, a vidim da je novi datum, što znači da su ga prepravljali jer je od veljače 2005. godine. Ajmo pronaći zakon koji je vrijedio za 2004 i 2003 god. bez zamjerke da je ovo ispravljeno. :)

hana
26.11.2005., 15:25
Azaleja kaže:
Nisam znala da je izborni, zar to nije bilo obavezno na prvoj godini? Ok-bolonjska-mijenja puno toga.
Pitam za javne, jer je rečeno da je to jedan od lakših predmeta na pravu, a sada fin. znanost i pravo -nemam pojma. Ne zuvči mi zanimljivo ni malo.

prije je bio obvezan a neznam kad je postao izborni ali postao je izborni i prije bologne (ja nisam upisana po bolonji)
koliko sam ja pregledala ispite koje cu tek imat javne ne nadjoh, valjda su mislili na ovu fin znanost i pravo - nimalo zanimljivo a velika knjiga :)

"fizičarka"(haha)
26.11.2005., 15:39
o pravu se priča?
ja sam tek 3. razred, od valjda 5.godine mi govore da bih trebala pravnica biti, al nekako sumnjam da je to faks za mene...
daj mi vi recite,
tip sam koji voli predmete bez štrebanja, idu mi informatika, fizika i matematika :cool: ... NE volim štrebanje,
i nisam baš za povijest, geografiju i to... mislim, imam 5, al ja imam 5 iz gotovo svega...to ne znači da mi baš ide...
bojim se da je pravo puno štrebanja i učenja na pamet i povijesti i toga, je li to istina??? :(
jedini razlog zašto sam za pravo je to što obožavam rasprave i argumentiranja, i svi moraju čuti što ja mislim o nečemu, i koji je moj stav... :rolleyes:

hana
26.11.2005., 16:05
@ "fizičarka"(haha)

koda si mene opisala, ja volila mat i info, cak i hrv a povijest :rigo:
samo sta su meni svi govorili da ne upisem pravo jer mi tehnicki predmeti bolje leze ali nijesam slusala i eto me na pravu.
ima puno strebanja i zivciranja, iako nije sve bez logike, recimo logicko strebanje :lol:
a ne znan, pmaj ak te nesto posebno zanima, rado cu ti odgovorit :w

*_spike
26.11.2005., 16:20
Azaleja kaže:
Spike, ak me misliš prevariti da si Dalmatinac, teško.
:rofl: :rofl: Aaaaa :lol:

Azaleja kaže:
Svi znamo da si bio najveći štreber lani da se prebaciš na molekularnu biologiju.

I vidi čuda, postoji fax koji to sve ima, imala sam i ja psihologiju, statistiku, matematiku, sociologiju i itd i poznajem puno manje umišljenih ljudi sa pmf-a od tebe. :B :W
Po čemu ti sudiš da sam ja umišljen? Samo kažem koje sam predmete imao i čudi me da postoji još neki faks koji ima pokrivena sva ta područja. Ono, smiri malo, popij vode. ;)

A što se tiče štrebanja i MB... tako je, skroz si pogodila, debel sam i imam naočale te se jedino mogu ispoljiti kroz učenje nevjerojatne količine podataka kako bih drugima mogao nametnuti komplekse manje vrijednosti. Kažem - popij vode. ;)

"fizičarka"(haha)
26.11.2005., 16:34
hvala hana!

Bonnie C.
26.11.2005., 16:38
Azaleja kaže:
Ne studiram pravo, bio mi je jedan od izbora da ga upišem, ali zamisli naučiš za ispit, ne prođeš, iziđeš na 2. rok, ali u međuvremenu je izišla nova hrpa zakona. I ti sve te zakone moraš znati po novome, jer izišli su novi zakoni. Zbog ovoga sam odustala od prava.

Nije ti toliko velik problem kao ove druge stvari jer kad izadje novi zakon skoncentriras se na promjene jer prvih par rokova drilaju samo po promjenama. A i zakoni se ne mijenjaju bas tak cesto da te to uhvati na svakom ispitu, evo mene je zateklo mozda na dva ispita.

I pitanje boaa? Da li imaš eventualno statistiku,matematiku, fiziku, kemiju, biologiju na faxu? Je l koliko znam pravnici imaju statistiku na 1. godini

Nemamo vise statistiku, sad je samo informatika.

Ne, imamo Financijsko pravo i financijska znanost koja je ekvivalent tome. Ja sam vidjela te Javne jer sam imala hrpu frendova na ekonomiji i ta dva predmeta (Javne i Financije na pravu) su tu negdje po tezini. Samo kaj je nama to (uz neki bezvezni izborni) najlaksi ispit na trecoj :D

EDIT: ovo vrijedi za pravo u Zagrebu.

raliSHA
26.11.2005., 16:47
Samo da priupitam, dakle po čemu vi mislite da ima bilo čega dobrog za studente u takvoj odluci da se 4. put ne ide na komisiju???? Meni se to čini velikim sranjem jer te tako profesor može i dalje zajebavati bez svjedoka, a i komisije su općenito lakše od običnih rokova, nemora se proći pismeni itd itd.

Bonnie C.
26.11.2005., 16:48
"fizičarka"(haha) kaže:
o pravu se priča?
ja sam tek 3. razred, od valjda 5.godine mi govore da bih trebala pravnica biti, al nekako sumnjam da je to faks za mene...
daj mi vi recite,
tip sam koji voli predmete bez štrebanja, idu mi informatika, fizika i matematika :cool: ... NE volim štrebanje...

Na pravu se streba. Big time :D Tak da ako nisi spremna na to, mozda da razmislis o necem drugom. S druge strane - nisam ni ja bila spremna na strebanje, bila sam teeeeski kampanjac kojeg nikad nista nije natjeralo na ozbiljniji rad jer sam bez problema prolazila s pet. Vjeruj mi, ak te ista natjera na svakodnevni rad to je pravo. Naravno, ako ne odustanes, a to se ne radi :nono:

Uglavnom, tesko je, ali ipak nedaj da te obeshrabre kukanja starijih studenata - to se sve moze. Bitno je da si organizirana, disciplinirana i uporna. Ili da to mozes postati.

Samo gradivo je zanimljivo, ali cista sklonost drustvenim znanostima, zainteresiranost za pravo i pravdu i slicno ti nece bas pomoci oko zavrsavanja faksa koliko ove prije nabrojane osobine.

hana
26.11.2005., 16:48
da ne bi bilo zabuna i nejasnoca spomenut cu da pravo u ri i u zg nema jednaku satnicu dakle ono sta je u ri na drugoj na zg je mozda na trecoj ili prvoj godini i slicno.

"fizičarka"(haha)
26.11.2005., 16:58
zanimljivo...
nekako ja sve više naginjem studiju psihologije..ili informatike..hmmm... ne znam,
još imam vremena..valjda

Nioba
26.11.2005., 20:56
boaa kaže:
kao prvo, ja na šumarstvu ne učim samo o biljkama, nego i o tlu, o kukcima itd. šumarstvo je Tehničko-biološki faks, što znači da je pola predmeta bioloških, a pola tehničkih.

I, još jedna stvar: imate i parcijalu!!!

super. imas 12 ispita. jel svaki ima po 700 strana literature? ima ziher jel da? mwhahahahaha :trio:
dakle, ja pricam o pravu u zgu. uvjet je 6 a ne 5 ispita. engleski eliminirat je ko da ja tebi maknem jednu od tvojih slikovnica koje ucis 3 dana i prodes ispit.
a pljuvat sociologiju? hahahahaha... mda... volim raspravljat s upucenim ljudima... prolaznost na katedri iz sociologije je oko 30% po roku. preporucam ti da uzmes bilo koju od dvije knjige, procitas 10 strana i probas mi ih prepricat nakon prvog citanja. ne u biti, samo mi moras reci o cemu je tekst hihihihi:top:

je, imamo parcijalu. s razlogom. ko ju tvoj faks sa svojih teskih 12 ispita nema, onda to puno govori o vama.
mi skupljamo potpise i za predavanja i za seminare i ruse nas radi nedostatka potpisa iz smeinara. razlog su dva nedolaska u 6 mjeseci. ja ih znam par koji su tako pali. jel ti lakse?

pumpkin pie
27.11.2005., 11:12
Da još dodam:
na veterini nema:

dekanskih
parcijale
vraćanja prijavnica

Katrin
27.11.2005., 18:38
hana kaže:
-svaka cast katrin na svim njenim postovima koje sam uspjela vidjet, inteligentno i odraslo ponajvise ovaj zadnji :s

kolegice :five: :Pivo:

pcmvr
27.11.2005., 22:16
Ajde pustite ovog šumara Isusa vam više. Lik je sav zbediran jer će završiti kao onaj lugar u švapskoj seriji sa smiješnim šeširom na glavi dok će sve lijenčine s prava zauzet pozicije u politici, upravi, diplomaciji... Teška je sudbina šetati Papukom i čekati da nalete pijani (krivo)lovci i napljuskaju te, a može pasti i kakav gangbang. Čovjek se upita zašto je trošio vrijeme na svojih 18 predmeta, 41 seminar i 29 vježbi godišnje kad ga život dovede u takvu situaciju.

pcmvr
27.11.2005., 22:36
"fizičarka"(haha) kaže:
o pravu se priča?
daj mi vi recite,
tip sam koji voli predmete bez štrebanja, idu mi informatika, fizika i matematika :cool: ... NE volim štrebanje,
i nisam baš za povijest, geografiju i to... mislim, imam 5, al ja imam 5 iz gotovo svega...to ne znači da mi baš ide...
bojim se da je pravo puno štrebanja i učenja na pamet i povijesti i toga, je li to istina??? :(
jedini razlog zašto sam za pravo je to što obožavam rasprave i argumentiranja, i svi moraju čuti što ja mislim o nečemu, i koji je moj stav... :rolleyes:
Osnovna stvar je da ne obraćaš pozornost na želje okoline pri izboru faksa. Ako nisi baš za povijest prva godina prava ti je pakao... Ali poslije više ne. A što se tiče rasprava i argumentiranja možeš biti i istovremeno i inžinjer i alapača ne moraš biti pravnica...

boaa
27.11.2005., 23:06
naravno da imam!!!!

na 1. godini imam matematiku 1, koja je identična kao matematika 1 na FER-u ili matematika 1 na strojarstvu ili na bilo kojem tehničkom fakultetu.

ima i kemija (i organska i anorganska).

a pitanje da li na šumarstvu ima biologije..:bonk: neću ni odgovarat.

što se tiče statistike..da, imamo je, na 1. godini..

a pazi ovo: mi za upis u slijedeću god. imamo 2 obavezna ispita (to sui naravno uvijek 2 najteža), i još ostale po izboru, s tim da možemo prenijet bilo koja 2 od ovih ostalih!!!
a vi na pravu možete si izabrat koje ćete dat. pa dakle od 7 date 5 najlakših..

al ne da mi se više s vama svađat,imam pametnijeg posla.
a vi jadni na pravu toliko morate učit, da 80% studenata na ovom forumu su - studenti prava!!! samo visite po forumima i hvalisate se!!!

hana
27.11.2005., 23:09
boaa kaže:

al ne da mi se više s vama svađat,imam pametnijeg posla.
a vi jadni na pravu toliko morate učit, da 80% studenata na ovom forumu su - studenti prava!!! samo visite po forumima i hvalisate se!!!

ja cu odvalit od smijeha :rofl: :lol: :rofl:

Mrtva mrkva
28.11.2005., 05:56
"fizičarka"(haha) kaže:
jedini razlog zašto sam za pravo je to što obožavam rasprave i argumentiranja, i svi moraju čuti što ja mislim o nečemu, i koji je moj stav... :rolleyes: Uclani se u debatni klub.

GnothiSeauton
28.11.2005., 07:22
Koje nabacivanje govnima, a svi su čokolino kaj se tiče iskustva u akademskoj zajednici :kava:

Azaleja
28.11.2005., 07:53
Bonnie C. kaže:
Nije ti toliko velik problem kao ove druge stvari jer kad izadje novi zakon skoncentriras se na promjene jer prvih par rokova drilaju samo po promjenama. A i zakoni se ne mijenjaju bas tak cesto da te to uhvati na svakom ispitu, evo mene je zateklo mozda na dva ispita.
Ne, imamo Financijsko pravo i financijska znanost koja je ekvivalent tome. Ja sam vidjela te Javne jer sam imala hrpu frendova na ekonomiji i ta dva predmeta (Javne i Financije na pravu) su tu negdje po tezini. Samo kaj je nama to (uz neki bezvezni izborni) najlaksi ispit na trecoj :D

EDIT: ovo vrijedi za pravo u Zagrebu.

Evo nisam znala to ali bilo je to davno kada se trebalo odlučiti za fax, a slušala sam 2 studentice prava u tramvaju, pa mi nije baš bilo zanimljivo.
Izgleda da je Fin. pravo i fin. znanost ekvivalent javnima, što je najteže na ekonomiji uz Marketing, pogotovo što drže profesori koji su studirali na pravu, i traže svaku sitnicu, i sami profesori su rekli da su te javne na pravu najlakše.

@boaa: ja te lijepo pitam a ona kaže da sam ja studentica prava:s :rofl: :rofl:
A sama se pravdaš kako ti je fax težak. A kada te netko pita što imaš sve od predmeta -nađeš se uvrijeđena. :mad:
Tako ja isto mogu reći da je matematika na mom faxu jednaka matematici sa pmf-a i fer-a, o statistici i onim svim silnim vjerojatnostima,hipotezama, regresijama i indexima da ne pričam, pitam za kemiju, biologiju i fiziku, i nađe se uvrijeđena.

I sada da te pitam jedno općenito pitanje: što će vam kolegij Marketing na jednoj od godina?
I da, imamo parcijalu jer su neki predmeti dvosemestralni i veliki-imaju više od 600 str.

Evo ti primjer na ekonomiji (govorim o Zagrebu) -ne možeš ništa polagati sa smjera Financije na 3. godini dok ne položiš Javne, a zbog Javnih se gubi godina, parcijala i itd. Isto kao i zbog matematike, statistike i počela ekonomije..

@pcmvr: Lugar iz Lugarnice je bar znao i nešto o životu,i učio svoju djecu prirodnim ljepotama i u neobičnim situacijama, i bar se trudio, a njoj se ne da dokazati razlike u težini/lakoći fakulteta.

I da, osobno: ekonomiju svrstavam u lakše fakultete:D

@ralisha: zašto mislim da je bolje bez profesora u komisiji, mislim da je katrin ili hana već objasnila.

I ja sada odustajem od ove rasprave. Odoh učiti. :w

keezo007
28.11.2005., 08:01
Vidim da su mnogi ovdje napisal Promet kao jedan od lakših fakulteta.

I sam sam studirao promet i ovo moram reći

1. Promet se sastoji od nekolicine smjerova (u moje doba)

Cestovni
Vodeni
Zračni - Aeropromet
Poštansko - telekomunikacijski
Željeznički
Aeronautika - Vojni piloti
Kontrola leta

Pričamo dakako o VII stupnju koji traje IX semestara.
Lakši smjerovi su IMHO Vodeni Cestovni i Željeznički, dok su teži smjerovi PT, Zračni I Vojni piloti. osobno sam studirao PT smjer i
znam što govorim. Imam 52 predmeta u IX semestara i vjerujte mi na riječ to nije nimalo lagano.

I promet je tehnički (tehnološki) fakultet i nemože se mjeriti sa
fakultetima tipa Akademije, Nastavničke, Filozofije pa i Ekonomije.
Jednostavno ne možete miješati kruške i krokodile. :-)

Sigurno da promet ne spada u top 5 najtežih tehničkih fakluteta, no imao sam primjera kolega koji su došli sa FER-a i Strojarstva na promet i imali su velikuh problema, a osobno znam da su bili odlični učenici u zahtjevnim srednjim školama (MIOC, Tesla i sl...).
Promet je zasigurno teži od TTF-a, Končara, Ekonomije, bilo koje više škole, Hotelijerskih fakulteta, Filozofije (smjerovi, novinarstava, informatologije i sl. pizdarija)...

Nisam previše siguran da bi danas netko tko dodje iz neke slabije srednje škole uspio završiti promet bez problema.

Po meni najteži fakulteti (sveučilišta u ZG)

Arhitektura
PMF phy + chem+mat
FER

Medicina se bazira na 6 glavnih ispita u 6 godina studiranja od kojih su zadnje tri a pagotovo 5 i 6 isključivo u bolnicama - Klinikama gdje studenti isključivo uče radom i praksom. Formula kakova bi se trebala primjeniti za većinu fakulteta u HR. Nemislim
da je medicina lagana ali onaj tko je želi studirati, tko nalazi sebe u tome sigurno će ju savladati bez nekih problema.

pozdrav

foob12
28.11.2005., 12:45
@ spike - u vezi rasporeda na medicini, ja sam 2.god, 4 dana u tjednu smo na faksu od 8:00-15:00 h jedan dan od tih do 16:00h,a 5. dan od 8:00-12:00 (ona grupa koja nema vježbe).

@ kizo - nije baš 6 predmeta, al skoro( i to kakvih) :) + nije sve tak idealno ko što kažeš - "ak se neko nalazi u tome lako će ju završit" , ja osobno obožavam medicinu i sve vezano za nju, ali kad pogledam koliko gradiva ima, dođe mi da se iste sekunde ispišem, pogotovo kad pogledam centralni nervni sistem iz anatomije, neznam jel ima išta teže od tog jebemu :( , ubije ti svaku volju to vjeruj mi, a da ne pričam o tome koliko se gledaju sinovi i kćeri doktora, a nas ko šmirgla znash...

osobno mislim da bi meni bilo 6 puta teže završiti pmf- fiz i mat il arhitekturu, jer ne volim to kontanje jebemu, dosadno... , al gledajući obim gradiva i sve rizike budućeg posla , medicina je ipak po meni no.1, neka govore ljudi drukčije, al ovo je moje mišljenje, s kojim se slaže, reko bi jedno 95% starijeg pučanstva (30+ god) :)

Mrtva mrkva
28.11.2005., 14:45
GnothiSeauton kaže:
Koje nabacivanje govnima, a svi su čokolino kaj se tiče iskustva u akademskoj zajednici :kava: Ovo je topic za studente, a ne za nadobudne asistente. Mrs na posao i karijeru (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?s=&forumid=120) :p

Bonnie C.
28.11.2005., 19:04
GnothiSeauton kaže:
Koje nabacivanje govnima, a svi su čokolino kaj se tiče iskustva u akademskoj zajednici :kava:

Ja sam Cokolesnik :p

*_spike
28.11.2005., 20:19
keezo007 kaže:
Sigurno da promet ne spada u top 5 najtežih tehničkih fakluteta, no imao sam primjera kolega koji su došli sa FER-a i Strojarstva na promet i imali su velikuh problema, a osobno znam da su bili odlični učenici u zahtjevnim srednjim školama (MIOC, Tesla i sl...).
O da... Tesla je The Teška škola... :rofl:
Enivej, uspjeh na drugom faksu ili u srednjoj nema nikakve veze s uspjehom na faksu. Ja sam u srednjoj prolazio s intervalom ocjena 3.43-3.7, a sad imam prosjek 5.0 (nije hvalisanje, nego samo činjenica da vidiš kako nema nikakve veze).
keezo007 kaže:
Po meni najteži fakulteti (sveučilišta u ZG)

Arhitektura
PMF phy + chem+mat
FER
Za razliku od prošlog citata, ovaj ima smisla :top:
foob12 kaže:
osobno mislim da bi meni bilo 6 puta teže završiti pmf- fiz i mat il arhitekturu, jer ne volim to kontanje jebemu, dosadno... , al gledajući obim gradiva i sve rizike budućeg posla , medicina je ipak po meni no.1, neka govore ljudi drukčije, al ovo je moje mišljenje, s kojim se slaže, reko bi jedno 95% starijeg pučanstva (30+ god) :)
95% ljudi preko 30 pate od stereotipizacija i mistificiranja medicine i snobovskog pogleda na "gosn doktora". Nisu studirali medicinu, nemaju pojma koliko se gradiva tamo radi, samo zaključke temelje na stereotipima. A je li zbilja tako, ne znam, ne studiram MEF.

Meni je recimo groznije kada je sva literatura na engleskom.

Night.Elf.
29.11.2005., 10:48
foob12 kaže:
@ spike - u vezi rasporeda na medicini, ja sam 2.god, 4 dana u tjednu smo na faksu od 8:00-15:00 h jedan dan od tih do 16:00h,a 5. dan od 8:00-12:00 (ona grupa koja nema vježbe).

@ kizo - nije baš 6 predmeta, al skoro( i to kakvih) :) + nije sve tak idealno ko što kažeš - "ak se neko nalazi u tome lako će ju završit" , ja osobno obožavam medicinu i sve vezano za nju, ali kad pogledam koliko gradiva ima, dođe mi da se iste sekunde ispišem, pogotovo kad pogledam centralni nervni sistem iz anatomije, neznam jel ima išta teže od tog jebemu :( , ubije ti svaku volju to vjeruj mi, a da ne pričam o tome koliko se gledaju sinovi i kćeri doktora, a nas ko šmirgla znash...

ja se slazem, prva sam godina, i vjeruj mi jos smo vise naje*ali neg vi proslih godina.. ostajem na faxu od 8 do 19.. sve zivo rascjepkano..i opet moram rec nezalim sto to studiram jer obozavam medicinu i sve vezano za nju, a da bi sta drugo mogla studirat nebi.. zato svaka cast svakome, svaki fax je tezak onoliko koliko si napravis da bude tesko.. btw htjela sam rec..mi sad po bolonji moramo znat u prvom semestru "uvod" u sve sustave citaj 50% gradiva iz svakog u 3 tjedna za prvi kolokvij..

H5N1
29.11.2005., 13:32
*_spike kaže:

Meni je recimo groznije kada je sva literatura na engleskom.

meni je najgroznije kad je literatura na hrvatskom :mig:

ono prosjek starosti literature 30-40 godina , ipak mi je lakse citati engleski nego to :zubo:

Dijete Cvijeća
30.11.2005., 00:53
Azaleja kaže:
.

I još jedna stvar mi svi omalovažavamo bilo koje druge fakultete koje nisu u našoj domeni, ali zato profesori koj su završili na pravu rade na ekonomiji, oni koji su na ekonomiji rade na feru, i tako nama nešto nepojmljivo, i recimo sa ekonomije netko radi na fakultetu kemijskog inžinjerstva i tehnologije. Ili profesori sa pmf-a predaju matematiku ili statistiku na ekonomij. Ovo su provjerene informacije i oni svi lijepo surađuju, dok se mi tu pravdamo čiji je fax težak. Ok, priznajem tehnički fakulteti su za mene bauk, jer nemam pojma o crtanju i nemam oko za to, dok netko drugi voli crtati i uživati u tome.

Zakaj bi bilo nepojmljivo da npr. profesor s PMF-a predaje matematiku na EF-u, pa nebu ju valjda predaval neko ko je završil ekonomiju?! :rolleyes: Ili da sociologiju na PMF-u predaje neko ko je završil FF?! Pa nebu valjda profesor fizike. :rolleyes: I tak dalje, da ne nabrajam.:rolleyes: I to s težinom nekog faksa nema nikakve veze. ;)

Nego, zanima me kaj ima tak teško u statistici, kad ju posebno naglašavaš?!:confused: :misli:

Mrtva mrkva
30.11.2005., 18:16
*_spike kaže:
95% ljudi preko 30 pate od stereotipizacija i mistificiranja medicine i snobovskog pogleda na "gosn doktora". Nisu studirali medicinu, nemaju pojma koliko se gradiva tamo radi, samo zaključke temelje na stereotipima. A je li zbilja tako, ne znam, ne studiram MEF.

Meni je recimo groznije kada je sva literatura na engleskom. Ne budi grozan. Faks im je tezak i zahtjevan, a privatni zivot ti se svede na povremene izlaske petkom i druzenje s knjigama. Sto mislis, zasto 95% ljudi vjeruje pricama da je medicina teska? Tek tako?

Znam puno ljudi koji su zavrsili medicinu, a medju njima je i moja najbolja prijateljica. Mistificiranje doktorskog zanimanja je jedno, a tezina fakulteta je sasvim nesto drugo.

I vecina literature im je na engleskom. Knjige prevedene na hrvatski su rijetke ili zastarjele.

*_spike
30.11.2005., 18:44
Mrtva_mrkva kaže:
Ne budi grozan. Faks im je tezak i zahtjevan, a privatni zivot ti se svede na povremene izlaske petkom i druzenje s knjigama. Sto mislis, zasto 95% ljudi vjeruje pricama da je medicina teska? Tek tako?
Zato jer je to najuzvišenije i najhumanije zanimanje, pa se sociološki određenim mehanizmima (to bi ti bolje trebala znati od mene) formiralo to mišljenje kako bi se održao broj lječnika. Misliš da svi koji završe medicinu žele pomagati ljudima i da im je to jedini motiv pri upisu faksa? Ja znam barem petoro koji su tamo samo zbog titule i kojima bih radije u ruke dao detonator atomskih bombi, nego skalpel. Možda loša skupina, možda stvarno slučajnost. U svakom slučaju, ne vjerujem da je većina takva. Međutim, primijeti kako se "demistificiranjem" medicinskog zanimanja i slabim plaćama u struci odjednom smanjuje broj prijavljenih na prijemni za nekoliko desetaka postotaka. Ove godine je na MEF-u u Zg čak ostalo mjesta na jesenskog roku, što se do sad nikad nije dogodilo. Ne'š ti ljubavi spram čovjeku kad ti je mala plaća...
Mrtva_mrkva kaže:
I vecina literature im je na engleskom. Knjige prevedene na hrvatski su rijetke ili zastarjele.
Većina? Ovo bi trebalo provjeriti. Ne znam baš koliko je npr. anatomija napredovala u zadnjih 50 godina. Nije baš da nisu mogli naći neki zglob prije isto toliko godina zbog tehnoloških ograničenja.

Kruska
30.11.2005., 21:05
Okej, odustajem od rasprave, ti ipak najbolje znaš. PMF je najtezi faks, a sve ostalo su bapske price. :rolleyes:

Mrkva (nije mi se dalo ponovo logirat)

misery-
30.11.2005., 21:12
topic je i više nego ispunio svoju svrhu. hvala vam, divni ste:klap:.

imber2000
01.03.2006., 14:54
ma kakva medicina... i kakva literatura na engleskom na medicini??
hahahaha

evo ovako, oba roditelja i tetka zavrsili medicinu, jako uspješno i brzo, naj prija u njemackoj studira medicinu, jedna od naj prijateljica u zg studira medicinu, par frendova iz srednje studira medicinu u St, Ri i Mostaru, cak mi i cimerica studira medicinu u Zg... Jezim se vise od medicine i TVRDIM da nije tezak fakultet... i NEMA literature koja nije na hrvatskom, a da je obavezna na medicini!
ja sam, jer mi se gadila medicina otkako znam za sebe, upisala psihologiju (a htjela zapravo arhitekturu jer sam vjerovala da je teza od medicine)... i bilo mi krivo jer sam mislila da je to prelagan faks (tako me mama uvjeravala!!) i tako sam se malo zeznula...
na psihologiji su stvarno pune ruke posla, statistika nam je bila uzasno teska, al ja sam je volila, pa sam je redovno ucila i to, tako da nakon sto sam je polozila, smijala sam se ekonomskoj statistici... jer mi jedna, al samo 1 prijateljica studira nesto sto nije medicina... ja joj pokazivala statistiku...

ma ja mislim da su arhitektura i gradjevina najtezi fakulteti, medicina da je medju tezim, ali ne prvih 5, kao ni FER. psihologija mi je medju prvih 5... al to je cisto procjena jer nisam studirala sve fakultete na svijetu..... vec samo jedan jedini...
i mislim da zapravo ekonomija ne bi trebala biti lagana, vec da je to stvar profesora i toga sto je ekonomija u Zg "prodana".
ako se istinski posveti fakultetu i ima zelja da nesto stvarno znas kad zavrsis faks, onda niti jedan fakultet nije lagan...