PDA

View Full Version : Multipla skleroza, koliko nas ima?

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Liba
06.06.2009., 17:22
Hvala Koka 36 na odgovoru. Lakše mi je kad saznam da se svi borimo sa sličnim (odnosno da se ne osjećam samo ja zbunjena i nesposobna da sve to pratim).
Svima želim dobar vikend!:)

zmajček zagi
07.06.2009., 21:26
HFALA FEMMM

neda mi se sad tražiti nalaze ali znam da je na magnetu bilo lezija i da su na vep-u bile smetnje provođenja
toga sa sječam
o daljnjim lezijama nemam pojma jer otada nisam bila na magnetu niti posječujem neurologa doduše nema niti potrebe za tim hvala Bogu
od simptoma me prate užasne glavobolje i vrtoglavice s kojima se dobro nosim
jednostavno imam bolesno dijete o kome se moram brinuti i vjerujte mi nemam volje više za hodanje po doktorima
znam da mi to baš nije dobro ali ako se nešto desi pokrenut ću se i ja
za sada se dobro držim s obzirom da mi se vid na tom oku nikada nije vratio
vidim sve mutno i samo obrise :((
bitno da je drugo oko dobro
zbog njega i pijem neurobion , matični mlijeć i povremeno omegu 3 da ga očuvam koliko je moguće jer još nigdje nisam naišla na slučaj da se nekom vid povratio nakon dvije i više godine
sorry ako sam vam dosadna

veliki pozdrav

...draga bfilif65,

isto tako ti je i kod mene. Proslo je gotovo godinu i pol, a vid se nikad nije povratio. I nis dosadna, jer svi mi pobjegnemo ovdje, malo procakulamo i nadjemo nesto za sebe i druge....

pozdrav

mblaž
08.06.2009., 09:18
Ancola podrav. Idem sutra na magnet u Sv.Duh. Naravno da pijem "čarobni napitak -no name". Bitno je to da se meni pokazao odlično, što iskreno želim i svima nama ostalima.
Jedino još znam da koncem mjeseca ponovno idem zbog studije na Sv.Duh.
Možda se i vidimo!

ancola
09.06.2009., 01:26
Ancola podrav. Idem sutra na magnet u Sv.Duh. Naravno da pijem "čarobni napitak -no name". Bitno je to da se meni pokazao odlično, što iskreno želim i svima nama ostalima.
Jedino još znam da koncem mjeseca ponovno idem zbog studije na Sv.Duh.
Možda se i vidimo!

ja san ti naručen 23.06. u 9 h kod Vladića ,nakon toga vadim krv i onda ona matematićka testiranja kod dr.Baćić .Pozdravi svoje i ne zaboravi kapelicu na sv.Duhu ,vidimo se ako Bog da

ombia
09.06.2009., 14:29
Jel se kome javila Noemi, sorry sto upadam ali brine me sto se nije dugo javila :(

PASKVAL
15.06.2009., 06:09
Puno ljudi se nije odavno javilo. Di su one mlade cure koje su bile na faxu, neznam sad imena?

koka36
16.06.2009., 14:50
Supruga je danas bila na velikoj viziti nakon 6 mjeseci uzimanja Laqinimoda (test ljek). Svi koji su je pregledavali su jako zadovoljni njenim trenutnim stanjem. I ja osobno vidim da je stanje kudikamo bolje (daleko još od super ali polako).
I da jedna informacija koja je ostala nedefinirana prije...
Imate pravo na putne troškove, ne plača ih HZZO nego nositelji istraživanja (tvrtka čiji je ljek), supruzi su danas isplačeni tako da je i to bilo ugodno iznenađenje (neplanirani regres).

ancola
17.06.2009., 01:17
meni plate svaki mijesec kad dođem na sv.Duh 500 kn Splt-Zagreb ,taman toliko potrošim na gorivo a pošto smo dobili smart karticu i auto-put ne plaćamo,živila studija!

green5282
17.06.2009., 03:01
Imam jedno pitanje, da li je neko imao iskustvo da zbog MS dobije nesto kao epilepticni napad?
Zena za koju radim boluje od multipla skleroze imala je ili je bar meni tako izgledalo mada doktori tvrde da nije i svi nalazi su dosli u granicama normale.

Bila sam svjedok takve situacije i jos uvijek sam potresena pa me interesuje ima li ko kakav savjet :s

femmelatin
17.06.2009., 10:00
Savjet za koga? Tebe ili nju?

Ako nekom pozli, zove se hitna. Ako si potresena, uzmi nešto za smirenje. Ako si doživjela nepremostivu traumu, obrati se psihoterapeutu.
A što se tiče njene bolesti, vjerujem da je odrasla, punoljetna i poslovno sposobna i da je njena bolest u tom slučaju, samo i jedino njen problem.

dm41
17.06.2009., 11:46
Imam jedno pitanje, da li je neko imao iskustvo da zbog MS dobije nesto kao epilepticni napad?
Zena za koju radim boluje od multipla skleroze imala je ili je bar meni tako izgledalo mada doktori tvrde da nije i svi nalazi su dosli u granicama normale.

Bila sam svjedok takve situacije i jos uvijek sam potresena pa me interesuje ima li ko kakav savjet :s

Multipla skleroza nema veze s tim napadom koji je imala ta osoba, to je neki drugi problem, možda i je epileptični napad ali ako ona ne želi o tome pričati najbolje je da je pustiš. Dakle, nije uzrok toga MS, ona ne uzrokuje napade takvog tipa koji liče na epilepsiju. Vjerojatno je i sama prepadnuta pa bi bilo dobro da pred njom svoj strah i neugodu sakriješ da joj ne bude gore i da se ponašaš kao da je sve OK i da to što se sdesilo nije ništa strašno.

zejak
17.06.2009., 13:29

:top:To nije epileptički napad, nego spazam. I ja sam imao takve napade koji bi počeli sa kočenjem iz noge, preko cijelog tijela, kočenje ruke i završili bi u glavi. Trajalo bi nekih 20-30 sek. Bogu hzvala nakon pulsne terapije i terapije interferonom više se nije javljalo. Prošao sam nekih 20-tak napada. Sve je to za žive ljude, ali tu je liječnik mjerodavan. :ne zna:

green5282
17.06.2009., 19:24
Da, naravno da sam zvala hitnu i treba mi savjet za nju jer odkada boluje od MS ne izgleda da je sposobna da se brine o sebi i do sada nisam shvatila da nema podrsku od supruga koji je se smijao kada sam ga nazvala da kazem sta se desilo zato trazim savjet.

Ali to nije trajalo 20-30 sekundi vec 7-8 minuta, tresla je se i grcila, boja lica joj je mijenjala se iz pepeljaste do plave. Zadrzali su je dva dana u bolnici i svi nalazi su dosli u granicama normale ali su joj zabranili da vozi tako da je jos vise depresivna tako po citav dan u kuci.

Da li iko od vas ide na razovore sa ljudima koji boluju od iste bolesti i da li je to od pomoci?

koka36
17.06.2009., 23:20
Da, naravno da sam zvala hitnu i treba mi savjet za nju jer odkada boluje od MS ne izgleda da je sposobna da se brine o sebi i do sada nisam shvatila da nema podrsku od supruga koji je se smijao kada sam ga nazvala da kazem sta se desilo zato trazim savjet.

Ali to nije trajalo 20-30 sekundi vec 7-8 minuta, tresla je se i grcila, boja lica joj je mijenjala se iz pepeljaste do plave. Zadrzali su je dva dana u bolnici i svi nalazi su dosli u granicama normale ali su joj zabranili da vozi tako da je jos vise depresivna tako po citav dan u kuci.

Da li iko od vas ide na razovore sa ljudima koji boluju od iste bolesti i da li je to od pomoci?

kod MS-a su moguči kojekakvi napadi, moja supruga zadnje napade koje je imala imaju recimo sve simtome moždanog udara (deformacije lica, otežan govor i slično). Što se tiče vožnje ja sam osobno imao iskustvo da sam čovjeka koji se ujutro normalno otpeljao na posao sa svojim automobilom vozio doma nepokretnog. Sad zamisli šta bi se dogodilo da je sjedio za volanom kad su mu otkazale noge.
Neznam šta misliš pod tim dal neko ide na razgovore, uglavnom postoje društva oboljelih gdje se isti druže, imaju kojekakve radionice. Sutra recimo imamo veliku roštiljadu na bundeku gdje očekujemo cjeli autobus iz rijeke da nam se pridruži. Prije 2-3 tjedna se išlo u osijek isto tako na sportske susrete. Oboljeli žive sasvim solidni društveni život naravno ako se imaju i volje i želje uključiti u njega. Postoje i volonteri koji obilaze nepokretne i slabo pokretne članove, postoji SOS telefon za savjete i slično.
Sad da to kome pomaže ili ne to je ipak stvar pojedinca i njegovog odnosa prema sebi i bolesti.......

U prvom licu
18.06.2009., 11:22
Sve same DUSEBRIZNICI, posebno green 528..

polly
18.06.2009., 12:57
ja baš nis jako dobra osoba, gledam svoja posla i ne volim turat nos u tuđa
ali da netko u mojoj blizini, pogotovo netko s kojim sam koliko toliko bliska (a to su sve kolege na psolu) dobije nekakav napad, zabrinula bi se i na neki način zainteresirala kako toj osobi pomoć ako se to opet desi :ne zna:
čisto da se sprijeće moguće ozljede i dodatne štete po tu osobu
ne mora takav stav biti nužno i lažno dušebrižništvo i znatiželja

femmelatin
18.06.2009., 14:43

Ne. I ovo na forumu mi je previše i nastojim što manje čitati. S obzirom na moju životnu filozofiju da fokus na neku stvar dovodi još više te stvari u moje iskustvo (po principu slično privlači slično) - nastojim provoditi što manje vremena razgovarajući o bolesti i razmišljajući o bolesti. Ako imam sat vremena slobodno, radije ću pročitati nešto zabavno, pogledati nešto smiješno ili razgovarati o nečemu lijepom. Ni zrna žita neprijatelju - u prijevodu, ni sekunde više MS-u nego što je potrebno da odradim terapiju.

cici mici
18.06.2009., 15:42
Ne. I ovo na forumu mi je previše i nastojim što manje čitati. S obzirom na moju životnu filozofiju da fokus na neku stvar dovodi još više te stvari u moje iskustvo (po principu slično privlači slično) - nastojim provoditi što manje vremena razgovarajući o bolesti i razmišljajući o bolesti. Ako imam sat vremena slobodno, radije ću pročitati nešto zabavno, pogledati nešto smiješno ili razgovarati o nečemu lijepom. Ni zrna žita neprijatelju - u prijevodu, ni sekunde više MS-u nego što je potrebno da odradim terapiju.

ovo potpisujem. lijepo je baviti se svime ali ne pod nazivnikom oboljenja.

totalna steta
19.06.2009., 08:47
vanja, koliko tableta dnevno uzimas?
liba, ne vjerujem kak su se ponasali prema tebi, uzas! meni je moj dr sve objasnio, pokazao slike MR i lezije na njima. :flop: za tvog doktora!

GVHGFUHJFGCUJHFZFRD

totalna steta
19.06.2009., 08:57
DOBAR DAN SVIMA!!!
NOVA SAM NA FORUMU, I ISKRENO,NITI NE ZNAM KAKO SE UOPCE PRISTUPA, DA LI CE OVO MOJE PISKARANJE DOCI DO VAS ILI NE. HAJDE OVAKO, PROBAT CU POSLATI OVIH PAR SLOVA,PA AKO PRODJE, ZNACI DA SAM NA DOBROM PUTU, AKO NE....AJOJ..TRAZIT CU POMOC OD NEKOGATKO JE INFORMATICKI PISMENIJI OD MENE..INACE, U KLUBU OBOLJELIH SAM OD 2006.GODINE,SRECOM,CVRSTO STOJIM NA NOGAMA, I PSIHICKI I FIZICKI...NADAM SE DA SE CUJEMO...POZDRAV!!

totalna steta
19.06.2009., 09:01
JUHUUUU. USPJELO JE!!!
P.S. TYNAZ, ISPRICAVAM SE ZBOG OVIH NEARTIKULIRANIH, NEPOVEZANIH, NICIM IZAZVANIH SLOVA, KOLEGA S POSLA MI POMAZE UBACITI SE NA FORUM, PA JE IMAO INSPIRACIJU :-)

ancola
19.06.2009., 11:44
maloooo nas je al nas imaaa,pozdrav novoj članici i nadam se da se ne osiječaš kao šta ti ime govori

totalna steta
19.06.2009., 11:47
DRAGI MOJI...
NE ZELIM BITI DOSADNA, ALI MOZDA NEKOME MOZE POMOCI...MOJA DUGOGODISNJA PRIJATELJICA, CIJI JE SUPRUG BIO TAKODJER NAS SUPATNIK, ZAMOLILA ME DA NAPISEM DA,AKO NEKOME TREBA, PRODAJE 4 KUTIJE BETAFERONA 1-b (1 KUTIJA=15 INJEKCIJA), 3500 KN KUTIJA. NJEZINOM SUPRUGU NAZALOST VISE NECE TREBATI (NEMA VEZE S MS-OM, DA SE NE PREPLASITE!!!), PA AKO MOZDA ZNATE DA NETKO TREBA, TRAZI, KUPUJE, MOLIM VAS DA JAVITE..KOLIKO MI JE POZNATO, U LJEKARNI JE CIJENA 1 KUTIJE 6900 KN..OSTALA JE SAMA S DJETETOM,SITUACIJA JE TESKA,I KOLIKO GOD OSJECA SRAM ZBOG TOGA,NAZALOST NEMA IZBORA..JA SAM UZ NJU I DUSOM I TIJELOM,ALI NAZALOST NE MOGU JOJ NOVCANO POMOCI,A ONA NEMA OD KOGA TRAZITI POMOC..ZNAM DA CETE RAZUMIJETI...POMOCI CE AKO USPIJEMO RIJESITI I MAKAR JEDNU KUTIJU...BROJ MOB-A JE 095 - 5389 -586 (BRUNO-NJEZIN BRAT)...NADAM SE DA SE NITKO NECE UVRIJEDITI ZBOG OVOGA..AKO ZNATE NEKOGA,MOLIM JAVITE...HVALA PUNO SVIMA....

totalna steta
19.06.2009., 11:54
DRAGI ANCOLA, OD SRCA TI HVALA NA DOBRODOSLICI,TREBA MI DANAS NEKA DOBRA VIJEST....KAKO JE U SPLITU DANAS? NE VJERUJEM U NE-LJUBAV SJEVERA I JUGA I STOGA TI SALJEM VEEEELIKI POZDRAV IZ SUNCANOG ZAGREBA...KOLEGA DO MENE JE VEC JEDNOM NOGOM NA MORU, NA PRODUZENOM VIKENDU,PA CILI DAN SLUSAMO KLAPE I UZIVAMO... A KAD CUJEM KLAPU INTRADE I "ANE MOJA" GOTOVA SAM, TRANS TOTALNI.....

femmelatin
19.06.2009., 11:56
Draga totalna šteta, ajde probaj pisati malim slovima, jer su velika nečitljiva i u internetskoj komunikaciji se smatraju vikanjem.

totalna steta
19.06.2009., 12:11
Draga totalna šteta, ajde probaj pisati malim slovima, jer su velika nečitljiva i u internetskoj komunikaciji se smatraju vikanjem.

dear femmelatin, hvala na sugestiji, znas, nova sam, danasnja, ma novorodence, nisam znala ovo za velika i mala slova, cijenim savjet !:mig: absolute beginner:)

minjamat
20.06.2009., 10:34
Oj supatnici...evo samo da vas pozdravim, nisam se duuugo javljala,
gazim 7.godinu dijagnoze :eek:, fizički sam više nego dobro :s, (ne obazirem se na dugogodišnje manje smetnje, nadam se da će tako i ostati, iako najavljuju pakleno ljeto:flop:
Od poroda me jedino malo muči artikulacija govora
(gutam gdje-god-koji slog pa me ljudi ne razumiju ako brzo pričam:rofl:, a i pjevanje je upitno, ah:rolleyes:)
al sam inače sasvim ok, a obzirom da od mog zakonitog ama baš nikakve pomoći:mig: u kući i oko nje, sve je na meni, zasad više nego uspješno...
Jan ima već 19 mjeseci nas dvoje idemo dalje, u nove pobjede!
Želim vam svima ugodno i, po lijepom pamćeno, ljeto! :top:

ancola
20.06.2009., 15:32
DRAGI ANCOLA, OD SRCA TI HVALA NA DOBRODOSLICI,TREBA MI DANAS NEKA DOBRA VIJEST....KAKO JE U SPLITU DANAS? NE VJERUJEM U NE-LJUBAV SJEVERA I JUGA I STOGA TI SALJEM VEEEELIKI POZDRAV IZ SUNCANOG ZAGREBA...KOLEGA DO MENE JE VEC JEDNOM NOGOM NA MORU, NA PRODUZENOM VIKENDU,PA CILI DAN SLUSAMO KLAPE I UZIVAMO... A KAD CUJEM KLAPU INTRADE I "ANE MOJA" GOTOVA SAM, TRANS TOTALNI.....

Ne moš virovat,upravo sam sinoć bija na koncertu Intrada u Vannila baru u Splitu,bilo je pre dobro,opili se ko lučki radnici.A šta se tiće onog interferona meni ne triba.Ja sam ti na CAMPATHU,a AKO TRIBA ONOJ TVOJOJ NEKA POMOČ NAPIŠI BROJ NJENOGA žiro-računa.pa čemo nešto uplatit.ps.dobija san šesticu prošlo kolo .Moš u utorak svratit na sv.Duh u zagrebu ja san ti oko 10 h na kontroli,pa možemo i kavu popit.Ne znam ko te lijeći al ako želiš preporučit ću te mom dr.Vladiću,skompa sam se sa njim i dosta je mojih iz Dalmacije ubacija na studiju novih lijekova ,pa moš popričat sa njim,ništa te ne košta.Javi se slobodno ,posla sam ti broj na PM

tynaz
21.06.2009., 00:16
minjamat, sretno s Janom! ja imam 2 klinca i pomoc oko njih kao ti :) zato ili ne(a tko bi to znao??)sam nakon drugog poroda imala 2 relapsa u relativno kratkom vremenu, al se drzim nekak. nakon drugog relapsa sam se promijenila sto na sat, mozda se i previse opustila oko nekih stvari, al muz je vise oko klinaca nego prije. jeee! sam, tko zna do kad ce ga to drzat..
ancola, cestitke za sesticu!

Liba
21.06.2009., 18:47
Pozdrav totalnoj steti. Bas mi je simpaticno tvoje pisanje. I ja ti se mučim s računalom. Ono što jedan dan znam, slijedeći dan , (naročito ako je teška južina), nikako iz ljepljivih misli da se sjetim kako je išlo, pa nabadam... S jedne strane razumijem preopterećenost liječnika, ali nije lako ni nama panično tražiti informacije. Sva sreća na računalu i ovom forumu. Više sam ovdje saznala (a pročitala sam sve objavljeno) nego u pola godine obilaska liječnika. Em ne znaju, em im je sve idiopatsko, hoće reći nepoznato, Ah da, česta im je riječ i atipično. Vrlo utješno!:)

totalna steta
22.06.2009., 19:19
pozdrav svima,koliko vas ima...Tynaz,Liba,Ancola..a da ti,Ancola,samo znaš koliki mi je upitnik bio u očima i iznad glave kad pročitah tvoj post-posla san ti poruku na PM... PM?!..mislim si, jel on to bio bezobrazan pa ćemo se častit s PM na samom početku...ajoj..što ćeš,blonde forever :rofl:..hvala svima na dobrodošlici,veseli me vidjeti svako vaše slovo..a di san ja dok Intrade žare i pale po Splitu..nikako ih čut uživo,neće oni potegnut do Zagreba,a već mi i radio u autu drhti kada ga uključim jer zna da Intrade,Cambi,Kampanel i ekipa mogu izličit dušu ka ništa drugo.. :-)..a znam čak i što su "koltrine suprešane"..znatiželja je bila jača od svega..:cerek:..i da ne zaboravim, ne,ne osjećam se kao totalna šteta,nema srećom nikakvih događanja po pitanju MS-a već 2,5 god...red,rad i disciplina,što mog šefa izrazito veseli.. :-) kažu "prodivljaj dane, prokockaj noći, jer jednom se ni to neće moći", mnogi MS-ovci se sigurno slažu s time otkad su saznali što nose u sebi..nisam čula za dr.Vladića sa Sv.duha,ali moram priznat da me zanima ta studija o novim lijekovima..ja sam inače kod dr.Marije Bošnjak u Vinogradskoj, imam dobrih iskustava s njom,baš čekam da mi jave ovih dana termin za kontrolu da podnesem molbu za produženje interferona...a kava je uvijek dobrodošla,samo što ,nažalost,u 10 h ujutro čvrsto držim poziciju na svom radnom mjestu, ako si u Zgb.nekad u neko drugo vrijeme,radujem se kavici..sve vas puno pozdravljam,budite mi dobro..p.s. a Cambi mi upravo piva "otvori mi svoje dvore..."..:)

ancola
23.06.2009., 21:06
pozdrav svima,koliko vas ima...Tynaz,Liba,Ancola..a da ti,Ancola,samo znaš koliki mi je upitnik bio u očima i iznad glave kad pročitah tvoj post-posla san ti poruku na PM... PM?!..mislim si, jel on to bio bezobrazan pa ćemo se častit s PM na samom početku...ajoj..što ćeš,blonde forever :rofl:..hvala svima na dobrodošlici,veseli me vidjeti svako vaše slovo..a di san ja dok Intrade žare i pale po Splitu..nikako ih čut uživo,neće oni potegnut do Zagreba,a već mi i radio u autu drhti kada ga uključim jer zna da Intrade,Cambi,Kampanel i ekipa mogu izličit dušu ka ništa drugo.. :-)..a znam čak i što su "koltrine suprešane"..znatiželja je bila jača od svega..:cerek:..i da ne zaboravim, ne,ne osjećam se kao totalna šteta,nema srećom nikakvih događanja po pitanju MS-a već 2,5 god...red,rad i disciplina,što mog šefa izrazito veseli.. :-) kažu "prodivljaj dane, prokockaj noći, jer jednom se ni to neće moći", mnogi MS-ovci se sigurno slažu s time otkad su saznali što nose u sebi..nisam čula za dr.Vladića sa Sv.duha,ali moram priznat da me zanima ta studija o novim lijekovima..ja sam inače kod dr.Marije Bošnjak u Vinogradskoj, imam dobrih iskustava s njom,baš čekam da mi jave ovih dana termin za kontrolu da podnesem molbu za produženje interferona...a kava je uvijek dobrodošla,samo što ,nažalost,u 10 h ujutro čvrsto držim poziciju na svom radnom mjestu, ako si u Zgb.nekad u neko drugo vrijeme,radujem se kavici..sve vas puno pozdravljam,budite mi dobro..p.s. a Cambi mi upravo piva "otvori mi svoje dvore..."..:)

a dobra ona kavica danas,samo šta puše gori u vas ,zmrza san se ,a vidila si i sama.Cilim putem do Splita Dragica prića o tebi.Stvarno si ostavila dojam na nju a i na mene.Non-stop ponavlja:ona cura nema MS to su joj krivo dijagnosticirali,super izgleda,ne bi nikad reka na njoj.E da zva san ti posli Vladića i spomenija tebe,reka je da mu se javiš iza 01.07. slobodno,sad je na godišnjem.Sutra otiđi u Horvaćansku! Ispod tvoje boloture,pivam tebi serenade......znaš tu prevest?

totalna steta
24.06.2009., 13:30
stručno objašnjenje kaže ovako:
bolotura

stube (kamene) izgrađene izvana uz kuću do visine prvog kata, navrh njih je prostor s ogradom, koji se zove bolotura".:mig:

...moram priznat,mislila sam da je bolotura balkon,ali dobro,nisam bila daleko...žao mi je da ste se smrzli jučer u Zagrebu, ali jako mi je drago da smo se upoznali,iako je bilo neplanirano i na brzinu,stvarno je bilo dobro vidit vas...slažem se da nitko od nas ne izgleda kao da ima MS, a to je vjerujem rezultat naše volje,želje za ić' dalje, ne predat se ni u jednom trenu...Dragica je avion, i reci joj da će joj jedno malo stvorenjce u budućnosti još više dati krila:zvrko:...ne da mi mira sve ono što ste mi pričali o Reviti,u petak idem po nju, i nadam se da će se i onaj „nevjerni Tomo“ u meni uvjerit u suprotno...ako je suditi po tebi i Dragici, nadam se da ću i ja uskoro biti u vašoj avio-eskadrili:moli:...danas moje mladunče i ja imamo popodne samo za sebe,idemo do Jaruna na igranje (e, da me vidite kako znam igrat nogomet !), poslije na sladoled i kavu, jedva čekam...brojim zadnje minute na poslu pa trk po njega... a što se tiče dr.Vladića, mislim da ću mu se javiti kada se vrati s godišnjeg,nadam se da će naći koju minuticu za mene...

ancola
24.06.2009., 15:35
stručno objašnjenje kaže ovako:
bolotura

stube (kamene) izgrađene izvana uz kuću do visine prvog kata, navrh njih je prostor s ogradom, koji se zove bolotura".:mig:

...moram priznat,mislila sam da je bolotura balkon,ali dobro,nisam bila daleko...žao mi je da ste se smrzli jučer u Zagrebu, ali jako mi je drago da smo se upoznali,iako je bilo neplanirano i na brzinu,stvarno je bilo dobro vidit vas...slažem se da nitko od nas ne izgleda kao da ima MS, a to je vjerujem rezultat naše volje,želje za ić' dalje, ne predat se ni u jednom trenu...Dragica je avion, i reci joj da će joj jedno malo stvorenjce u budućnosti još više dati krila:zvrko:...ne da mi mira sve ono što ste mi pričali o Reviti,u petak idem po nju, i nadam se da će se i onaj „nevjerni Tomo“ u meni uvjerit u suprotno...ako je suditi po tebi i Dragici, nadam se da ću i ja uskoro biti u vašoj avio-eskadrili:moli:...danas moje mladunče i ja imamo popodne samo za sebe,idemo do Jaruna na igranje (e, da me vidite kako znam igrat nogomet !), poslije na sladoled i kavu, jedva čekam...brojim zadnje minute na poslu pa trk po njega... a što se tiče dr.Vladića, mislim da ću mu se javiti kada se vrati s godišnjeg,nadam se da će naći koju minuticu za mene...

Naće sigurno i koju uricu ne boj se ,šta se tiće nogometa dođi na Poljud i tako nam fali klasnih napadaća.Pozdravi mladunće i dodjite na more ovo ljeto kad bude godišnji pa ću vam pokazat boloture iz prve ruke.

totalna steta
24.06.2009., 19:45
ajme meni...bole noge,bole ruke...ubi me i nogomet i košarka i trčanje, a i onaj sladoled na kraju...vratili se doma maloprije, a mali nastavlja vani s ekipom ko da nismo prethodna 3 sata iskušavali moje granice izdržljivosti i otpornost na udarce loptom...da mi je trećina te njegove snage...a sutra ne da ću:zzz: nego ću:zzz:, ručak će biti lovački tj.tko šta ulovi u frižideru, jedino ću si dat truda i skuhat 2-3 kave, ispijat ih na terasi i odmarat..:kava: u petak se,naravno,radi,firma bi vjerojatno propala da su nam dali da spojimo vikend,morat ćemo izgleda onako "ne mogu oni mene tako malo platit' koliko ja mogu malo radit'":)...a na poslu mi je jedan idiot tako digao živac..pun sebe,ega veličine kuće,kroničan nedostatak bontona,i sve bih to još nekako progutala,po principu "magistrala između ušiju", da mi na kraju balade nije zamahnuo pred nosom policijskom značkom,nek se zna-ja sam policajac,neš ti meni...to mu je bio pogrešan korak,jer za takve ne da mi je fitilj kratak, nego ga nema, paljenje je direktno !:azdaja:...izašao je iz ureda obojan svim duginim bojama,manji od miša..e neš ni ti mene ! :clint: Laku noć svima,ja ću sad stvarno na spavanje,za danas-i pametnome dosta...pozdrav!

tynaz
24.06.2009., 23:24
totalna steta, luda si, bas si me nasmijala :rofl:
pozdrav!

Liba
25.06.2009., 22:13
I kod mene super prošao dan, kupajući se s prijateljima u Ražnju. Gušt je bio još veći kad se javila ekipa iz Splita da im pada kiša, a kod nas sunce i toplo more.
Nedaj se Totalna šteto, ne daj se godinama... kako ono Šerbeđija romantično šapče. Zatuci svu tu živad oko sebe što te nervira, emocionalne i ine vampire.
U skladu s energetskom politikom vlade, trošimo svoju dragocjenu energiju samo na ljude i događaje koji to zaslužuju! Primi moju punu podršku!:top:

ancola
26.06.2009., 01:21
I kod mene super prošao dan, kupajući se s prijateljima u Ražnju. Gušt je bio još veći kad se javila ekipa iz Splita da im pada kiša, a kod nas sunce i toplo more.
Nedaj se Totalna šteto, ne daj se godinama... kako ono Šerbeđija romantično šapče. Zatuci svu tu živad oko sebe što te nervira, emocionalne i ine vampire.
U skladu s energetskom politikom vlade, trošimo svoju dragocjenu energiju samo na ljude i događaje koji to zaslužuju! Primi moju punu podršku!:top:

Liba vi u Ražnju ja u Rogoznici,a susidi onda bili.Slabo nas ima na forumu u zadnje vrime a biće ljudi na GO-u.Ima li ko na facee booku da pošalje koju sliku iz rodnog kraja.Ja san stavija sad slike sa izleta naše udruge MS-a.Bilo nam je super,išli smo prošli tijedan na izlet na terapijsko jahanje,peka,gradele ,balote,druženje .Bilo nas je tridesetak od 20-50 god.Išli smo na neki ranč u Glavice kod Sinja,45 min.od Splita. Idemo ponovno sad 02.07. pa ko je zainteresiran iz ovih krajeva neka se javi radi prevoza.Kreće se ispred naše udruge u Papandopulovoj.Nakon toga mislim u deveti idemo u Međugorje na cijelodnevni izlet.Neki ljudi ne znaju a neki i izbijegavaju postat ćlan naše udruge,neznam zašto i ja sam se nećkao godinu dana.Al stvarno ekipa je super.Imamo pravnu službu koja nam riješava svu papirologiju i povlastice na koje imamo pravo,imamo ustrojen klub mladih gdje se skupljamo ćetvrtkom,razne radionice,izleti,caraoke,tombole itd.Imamo prof.psihološku pomoć,pedagoga,volontere koji obilaze naše nepokretne,asistente koje plaća ministarstvo da provode 4 sata dnevno sa teže oboljelim.Isto tako imamo super organiziranu fizikalnu terapiju,bobatov stol za masažu,vrhunskog fizioterapeuta svaki dan od 08-15 h,ultrazvuk po selceru,fitb-Wail aparat za jačanje mišića na nogama,teretanu,razne sprave,umjetnu plažu.Također smo ugradili traper-lift za naše u kolicima da se mogu spuštat na donji kat gdje je terapija.Dva puta mijesečno nam dolazi dr.Matijaca ili fizijatar dr.Marinović da obavi preglede i to sve bez ikakve uputnice .Imamo i neke terapije bubnjevima uglavnom žao mi je šta se nisam učlanija već 2006.kad sam dobija dijagnozu,a ćlanstvo se plaća 100 kn godišnje .Javite se našoj tajnici ko je iz Dalmacije a i ko nije ,može nam se priklućit bar za izlete. 021 468-225 Zdravka

mblaž
26.06.2009., 08:32
Ljudi svaka vam čast na optimizmu i vedrini koja liječi u ovaj kišni i tmuran dan. Totalna šteto svaka čast, treba takvim dupeglavcima koji se "diče" značkom obrisati nos, jer im je ta značka vjerovatno sve što imaju u životu. Dalmatinci mi na istoku se za sada samo možemo kupati u kadi:D jer je vrijeme koma ali nakon kiše dođe i sunce.
Ancola nisam ni znao da imate tako organiziranu Udrugu. Nisam ni razmišljao o uključenju kod nas, ali čitajući ovo odlučno se želim uključiti u potrazi za vedrinom i sadržajima.
Pozdrav svima!

totalna steta
26.06.2009., 12:52
A gdje je to danas kišni i tmuran dan? iako, i u Zagrebu je mjestimično s djelomičnim, :)ali sunašce se bori svim snagama da zasja....ove zime, slušam na radiju prognozu, i kaže spiker-"bit će oblačno,hladno,bla,bla...a ponegdje će biti i snijega..pa AKO STE PONEGDJE, eto,čisto da znate ":rofl:..toliko o prognozama, negdje ovako,negdje onako, a nešto od toga će sigurno biti...ispričalo mi jučer moje djetešce,sav ponosan na sebe,vic o plavušama..kaže on-mama,mama, što je friško okupana plavuša ! ČISTA GLUPAČA !!!:lol: ....ljubljeno moje,objasnit će tebi tvoja mama plavuša neke stvari,da znaš...sjećate se one stvari od A.Vitasovića- "niš' mi se ne da, niš' mi se ne da, samo bi leža...i niš' mi volja ni, samo mi se spi..." ....evo jednog slatkog da se malo nasmijete:

Hobotnica na zagorski način:

Sastojci:
- 1 malo prase (do 15 kg )
- 1 veća hobotnica (cca 2 kg )
- krumpir.

Priprema:
Dok se odojak vrti na ražnju, hobotnica se kuha s krumpirima u puno vode i
posoljeno.
Kad je hobotnica gotova, a odojak pečen, izvade se krumpiri, voda prolije,
a hobotnica baci mačkama i pesima, da ne zajebavaju dok se jede odojak.
Uz odojak servirati hladnu pivu ili gemišt.

:rofl::rofl: pozdrav svima !

mblaž
26.06.2009., 13:18
Kišni dan je bio u Našicama, sve do negdje 10 sati, a sada se sunce bori svim snagama ali ga oblaci zaj...:s
Ali "sinovi od optičara" kažu da će tek u srijedu početi pravo ljeto, a do tada u kući igramo čovječe, belu i ostale kućne zafrkancije.:kava:
Svima ugodan ostatak dana i predstojeći vikend :)

Malden
29.06.2009., 20:35
Na Sv. Ivana, 24. o.m. sam s prijateljima veslao na regati:

Ragata Sv. Ivana - Vela Luka.

Osposobili smo stari (70g.) rozinjavi brod ("LakoĆemo") i preveslali od Gradine do Vela Luke (cca. 3,6 km. ili 2 nm)

Četiri galiota i kormilar. Ja sam veslao na pramcu. Stigli smo za 35 minuta. 5 minuta iza prvoga. Prvi smo u našoj kategoriji i dobili smo 'zlatne' medalje.

Slikice možete pogledati ovdje:

http://www.flickr.com/photos/malden_dj/sets/72157620715299826/show/

Liba
30.06.2009., 14:21
Ma suuupeeer!
Vikend prije kupala sam se u Tri Porta (sorry, sada su čini mi se Luke), i da sam znala za ovaj senzacionalni događaj, bila bi ostala. Pozdrav ekipi!:top:

ancola
30.06.2009., 22:39
idemo u ćetvrtak 02.07. opet na ranč kod Sinja na terapijsko jahanje,izlet,balote.Ko bi još želio ić neka se javi našoj tajnici u društvo MS-aSplit na tel.021-468 225

CASSIE
01.07.2009., 06:13
Zavidim vam. Vama je zabavnije. Uživajte.

biba01
01.07.2009., 08:33
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/dzikicevo-otkrice-o-faktoru-koji-stvara-nove-neurone-u-mozgu.html

rossoneri83
03.07.2009., 13:49
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/dzikicevo-otkrice-o-faktoru-koji-stvara-nove-neurone-u-mozgu.html

nemogu da vjerujem da ovo niko nije komentirao,ovo nam je lijek ljudi ako Bog da USKORO!!!!!!!!!!!!

Bozica Kovacic
03.07.2009., 16:16
Narode, pozdrav.
Zna li netko iz kojeg razloga sada moram na pregled kod dr. Bosnjak u Vinogradskoj cekati gotovo 3 mjeseca. Dali svi toliko cekaju i oni iz Zg i oni koji su poprilicno udaljeni od Zagreba? Do sad sam uvijek relativno brzo dobila termin, cekala sam najduze 16 dana, a sad sam uputnicu faksirala 01.06. a termin sam dobila 25.08. Nije mi bas jasno, sta se desava!

Kvazar1
04.07.2009., 11:49
Narode, pozdrav.
Zna li netko iz kojeg razloga sada moram na pregled kod dr. Bosnjak u Vinogradskoj cekati gotovo 3 mjeseca. Dali svi toliko cekaju i oni iz Zg i oni koji su poprilicno udaljeni od Zagreba? Do sad sam uvijek relativno brzo dobila termin, cekala sam najduze 16 dana, a sad sam uputnicu faksirala 01.06. a termin sam dobila 25.08. Nije mi bas jasno, sta se desava!

Zna li netko i ima li negdje odgovor na sve veći broj pitanja vezanih za virus H1N1, najavu ubrzanog širenja ovog virusa i oboljelih od svinjske gripe, na jesen i zimu?
Poznato je da povećani imunitet, predstavlja jedinu obrambenu zonu ovom virusu i lijek Tamiflu.
-Citostatici, (smanjuju imunitet),
-Lijekovi za smanjenje imunog odgovora kod transplatiranja organa u cilju sprječavanja rizika odbacivanja organa,
-Terapije koje općenito smanjuju imunitet , odnosno vrše suprimiranje i smanjivanje imunog odgovora u liječenju autoimunih oboljenja a tu su (citostatici, interferoni, monoklonska antitijela, i niz drugih). Ogromna većina lijekova u trenutnim istraživanjima je na osnovi smanjenog imunog odgovora. Mnogi, oboljeli od MS, koriste upravo ove terapije ili lijekove.

Da li je itko od naših doktora, upozorio pacijente na potencijalne opasnosti od pada imuniteta,uporabom neke terapije, potrebe za specijalnim mjerama i što učiniti sada kada je virus H1N1 (svinjska gripa) postao dio i naše stvarnosti ali eto još prisutna (ali pomalo zaboravljena) i ptičija gripa? Je li rizik time doista povećan ???

Pitanje je u kojoj mjeri pacijenti od MS, na ovim terapijama postaju ponaosob i kao skupina rizična grupa za obolijevanje od svinjske gripe (po toj logici i ptičije gripe) i kakve su im šanse sa imunitetom koji je značajno oboren.
Drugo pitanje je što poduzeti da se ti RIZICI, koliko-toliko smanje ????

polly
04.07.2009., 11:56
Na Sv. Ivana, 24. o.m. sam s prijateljima veslao na regati:

Ragata Sv. Ivana - Vela Luka.

Osposobili smo stari (70g.) rozinjavi brod ("LakoĆemo") i preveslali od Gradine do Vela Luke (cca. 3,6 km. ili 2 nm)

Četiri galiota i kormilar. Ja sam veslao na pramcu. Stigli smo za 35 minuta. 5 minuta iza prvoga. Prvi smo u našoj kategoriji i dobili smo 'zlatne' medalje.

Slikice možete pogledati ovdje:

http://www.flickr.com/photos/malden_dj/sets/72157620715299826/show/

ček,
ti si sada dole?
ja sam u vela luci i uživam kak pravo morsko prase :cerek:

pozdrav svima :w

što se BOšnjakice tiče, doba je godišnjih, i doktori se odmaraju
a i sad je zamjenica ravnatelja te ima hrpu drugih dužnosti te joj ostaje manje vremena za rad sa pacijentima

Malden
04.07.2009., 21:21
ček,
ti si sada dole?
ja sam u vela luci i uživam kak pravo morsko prase :cerek:
...

Nisam više.... dođoh, vidjeh, pobijedih ;)

....al ću se vratiti i onda i tebe potražiti!

Pozz,

Mladen.

P.S.....nove fotke s ragate na
http://www.flickr.com/photos/malden_dj/sets/72157620715299826/detail/

"Ragata Sv. Ivana Vel Luka"

Malden
04.07.2009., 21:23
nemogu da vjerujem da ovo niko nije komentirao,ovo nam je lijek ljudi ako Bog da USKORO!!!!!!!!!!!!

Dat će Bog, Bog je milostiv.

M.

naoblaka
05.07.2009., 08:15
Nova sam na forumu!
Ali vidim da neki uživaju u Veloj Luci pa neka se jave da skupa popijemo kavu.
Sad je lijepo vrijeme u uživajmo (ko može) a teške teme ostavimo za jesen.

sara.p.
05.07.2009., 09:00
Zdravo svima!
Pishem iz Makedonije (oprostite zbog nekih buducih jezicnih gresaka). Ima li neko ko je koristio copaxone? Kakvo deluje i sl...?
Pozdrav

haligali
05.07.2009., 10:48
EU odobrila Tysabri, lijek za borbu protiv multiple skleroze

AMERIČKI i irski proizvođači Tysabrija, lijeka za suzbijanje učinaka multiple skleroze u četvrtak su priopćili da su vlasti Europske unije pristale na prodaju toga preparata u 25 država Unije.

"Ta odluka znači da odsad i u Europi bolesnici koji trpe zbog te kronične i teške bolesti imaju djelotvornu novu alternativu u liječenju", akže Kelly Martin, predsjednica i izvršna direktorica irske tvrtke Elan Corp.

"Danas je ostvaren važan korak naprijed za europske bolesnike od multiple skleroze", rekao je James Mullen, izvršni direktor američke tvrtke Biogen Idec iz Cambridgea u Massachusettsu.

Te dvije tvrtke u priopćenju kažu da je EU odlučio dopustiti upotrebu Tysabrija samo za pacijente kod kojih ne djeluju drugi lijekovi za MS, interferon "ili kod pacijenata kod kojih se MS rapidno razvija i vraća".

EU je odluku donio nakon što je američka Uprava za lijekove 5. lipnja odlučila odobriti nastavak prodaje Tysabrija u Sjedinjenim Državama.

__________________________________________________ ______________
Da li netko zna da li je netko u HRV od udruga pokušao staviti ovaj lijek na listu HZZO i da li je uopće u Hrvatskoj moguće do njega doći, izgleda da je jako učinkovit!!! Molim ako netko ima neku informaciju da se javi.Hvala!

Kvazar1
05.07.2009., 22:08
Zdravo svima!
Pishem iz Makedonije (oprostite zbog nekih buducih jezicnih gresaka). Ima li neko ko je koristio copaxone? Kakvo deluje i sl...?
Pozdrav
Nemam osobna iskustva, ali je peptidni lijek istina na potpuno drugoj osnovi od takođe peptidnog lijeka koji ja koristim.
Iz razgovora sa dvoje korisnika terapije, Copaxone se dobro podnosi i nema izražene nus pojave ili neočekivane učinke.
Učinkovitost liječenja je individualna a po meni mu je jedina mana šta se mora aplicirati sc (subcutano), pod kožu SVAKI DAN.
Dobra mu je strana šta nije imunosupresivni lijek i ne smanjuje imunitet pacijenta. To je posebice bitna i dobra odlika, sada u eri pojave svinjske i ptičije gripe, gdje je imunitet najvažnija poluga obrane.
Da nisam na terapiji Enkortenom, Copaxone bi bio moj lijek drugog izbora.
U svakom slučaju pitajte vaše neurologe, oni bi morali imati saznanja od pacijenata koji ga koriste u Makedoniji.
Puno uspjeha !

sara.p.
06.07.2009., 10:36
Kvazar1 zajvaljujem puno na odgovoru. Radi se o tome da copaxone se prvi put sada aplicira kod nas kao deo studije u kojoj se ispituje BG00012 dimethylfumarate fumarate pa pacijenat (moja sestra) je dobila varijantu da prima copaxone kako bi uporedili delovanje sa onim pacijentima koji primaju BG00012 ili placebo.
Hvala Vam jos jednom i bicu jos tu na forumu.

Pozdrav

polly
06.07.2009., 12:22
....al ću se vratiti i onda i tebe potražiti!

do tad ću ja otić :zubo:
u četvrtak se pakiraju koferi i vraća u sadašnjost :tuzni:

čestitam na pobjedi :)

myrnna
06.07.2009., 15:52
Osobe koje boluju od multiple skleroze često se susreću s brojnim kliničkim simptomima koji smanjuju kvalitetan i normalan život oboljelih, kao što su pareza, plegija, spastičnost, trnci, ataksija, intencijski tremor, urgentna inkontinencija, konstipacija, retencija mokrenja, oštećenje seksualnih funkcija itd. - Dajte mi molim vas pojasnite ovo, pogotovo ovo zadnje navedeno? Mislim, ovo zadnje me najviše interesira....WTF??? Ispričavam se na izrazu? Upravo sam to pročitala na onom linku što ga je preporučio ryan ako se ne varam

aleks, izvini na ovako kasnom odgovoru. proseci forumima na britanskoj stranici MS, www.mssociety.org.uk, osobito na forumu Caring for Someone With MS, tamo se stalno vode diskusije o MS i seksualnosti. Evo, saljem link: http://www.mssociety.org.uk/applications/discussion/

cini se da je ova tema kod nas jos uvijek tabu, ali je itekako prisutna.

cheers,
m

myrnna
06.07.2009., 16:13
zaboravih reci da je isto udruzenje izdalo i knjizicu na temu multiple skleroze i seksualnosti, intimnih veza i partnerstva. ako ikoga zanima, moze se od njih direktno naruciti i to besplatno

ancola
07.07.2009., 00:42
evo selim se ovih dana tako da me neče bit na forumu neko vrijeme,hura neću više bit podstanar,sredili smo ja i žena jedan mali stančić u obiteljskoj kući.E da da se pohvalim,počea sam ponovno radit u jednom restoranu na splitskoj rivi,ne mogu vijerovat da sve stižem i da mi ništa ne ispada iz ruke.Radim kao svi ostali,ipak bit na nogama 8 sati tim tempom nije lako ni zdravom čovijeku.Hvala dragom Bogu i Robertu šta me nagovorija na Revitu prije 6 mijeseci.Bio sam uvijeren da nikad više neću moć radit u ugostiteljstvu i bit sa starom klapom sa poslu.Ćut će mo se za jedno mijesec dana kad mi spoje internet u kući,pozdrav Blažu iz Našica,Sandri iz Samobora,Terezi iz Zagreba,Tonku izPoreča i nek se ne ljuti ako sam koga zaboravija.Na SV.duhu sam 22.07. kod dr.Vladića i ostajem par dana u Zagrebu pa idemo na Bundek,nisan nikad bija

myrnna
07.07.2009., 11:31
evo selim se ovih dana tako da me neče bit na forumu neko vrijeme,hura neću više bit podstanar,sredili smo ja i žena jedan mali stančić u obiteljskoj kući.E da da se pohvalim,počea sam ponovno radit u jednom restoranu na splitskoj rivi,ne mogu vijerovat da sve stižem i da mi ništa ne ispada iz ruke.Radim kao svi ostali,ipak bit na nogama 8 sati tim tempom nije lako ni zdravom čovijeku.Hvala dragom Bogu i Robertu šta me nagovorija na Revitu prije 6 mijeseci.Bio sam uvijeren da nikad više neću moć radit u ugostiteljstvu i bit sa starom klapom sa poslu.Ćut će mo se za jedno mijesec dana kad mi spoje internet u kući,pozdrav Blažu iz Našica,Sandri iz Samobora,Terezi iz Zagreba,Tonku izPoreča i nek se ne ljuti ako sam koga zaboravija.Na SV.duhu sam 22.07. kod dr.Vladića i ostajem par dana u Zagrebu pa idemo na Bundek,nisan nikad bija

bravo, ancola, samo tako!!!! svaka cast i lijep provod na bundeku :)

mblaž
07.07.2009., 11:43
Ante Bog te blagoslovio i pomogao kao što ti pomažeš ljudima.

No_stress
08.07.2009., 12:50
Evo, htjedoh sa vama podijeliti informacije koje sam skupila, a vezano za moju potragu za matičnom mliječi. Obzirom da nisam pobornik razno raznih prerađevina jer se samom preradom gube znatna pozitivna svojstva primarne tvari, saznala sam da se čista matična mliječ može nabaviti direktno od pčelara, reklo bi se ništa čudno i neobično :)
Najviše od svega me iznenadila cijena, 100-150 kn ovisno o tome da li se radi o mješavini s određenim medom ili o čistoj matičnoj mliječi, za mjesečnu primjenu!
... i obzirom da se radi o potpuno prirodnom i neprerađenom proizvodu pozitivni rezultati se mogu očekivati već nakon mjesec dana primjene.
Sama sam se bacila u svojevrsno malo istraživanje, te sam navedene informacije dobila od nekoliko pčelara.
U tijeku je instalacija, kako bi se reklo, faza nabave :), pa se javim sa nadam se pozitivnim i brzim rezultatima ....

Pozdrav svima!

femmelatin
08.07.2009., 14:39
Pa mene iznenađuje da je cijena tako niska. Prirodna čista matična mliječ je jako rijetka, dobivaju se jako male količine i mora biti skuplja, a za ovako jeftinu iskreno sumnjam da je prava stvar. Ja sam svojedobno zvala jednog pčelara u Sloveniju i zapisala sam si cijene i količine, i naravno - nema baš neograničeni rok trajanja. E sad ne mogu naći papirić, ali mislim da je to bilo puno puno skuplje. A za HR sam dobila informaciju da samo 1 (slovima: jedan) pčelar radi pravu, prirodnu, čistu mm. Ali taj naš mi je bio po kilometraži dalje od Slovenca koji je negdje blizu granice.

Malden
08.07.2009., 15:03
Pa mene iznenađuje da je cijena tako niska. Prirodna čista matična mliječ je jako rijetka, dobivaju se jako male količine i mora biti skuplja, a za ovako jeftinu iskreno sumnjam da je prava stvar. Ja sam svojedobno zvala jednog pčelara u Sloveniju i zapisala sam si cijene i količine, i naravno - nema baš neograničeni rok trajanja. E sad ne mogu naći papirić, ali mislim da je to bilo puno puno skuplje. A za HR sam dobila informaciju da samo 1 (slovima: jedan) pčelar radi pravu, prirodnu, čistu mm. Ali taj naš mi je bio po kilometraži dalje od Slovenca koji je negdje blizu granice.

Ja već neko vrijeme redovito uzimam Hipokratov med (mješavina meda, peluda, propolisa i mat. mliječi) od pčelara iz Vrbovca:

http://www.med-babic.hr/index.htm
odnosno
http://www.med-babic.hr/maticnamlijec.htm

Vrlo sam zadovoljan kako sa proizvodom tako i sa uslugom.

Pozz,

Mladen.

No_stress
08.07.2009., 17:39
A tko nam garantira da u svim tim pripravcima i prerađevinama na bazi matične mliječi se nalazi prava čista matična mliječ sa svim njenim svojstvima, zapravo ne znamo ni gdje je to uopće proizvedeno.... i kao užasno je rijetka, a ima je i u ruževima za usne i šamponima za kosu!?

Iskreno, nekako više vjerujem dok vidim košnice i prave pčele, a ne neki zapakirani proizvod...

Malden
08.07.2009., 19:00
...Iskreno, nekako više vjerujem dok vidim košnice i prave pčele, a ne neki zapakirani proizvod...

Time sam se i ja povodio i odabrao Hipokratov med. Ne kažem da su drugi pripravci lošiji ili bolji, nisam ih probao (lifizirana mat. mliječ ala Revita ili mnogi drugi, američki, kineski....), ali psihički sam bliži s ovim a to ponekad i više znači od same kemije. Osim toga, i fino mi je, slatko ;)

Pozz,

Mladen.

ex-ESCORT
09.07.2009., 10:16
Time sam se i ja povodio i odabrao Hipokratov med. Ne kažem da su drugi pripravci lošiji ili bolji, nisam ih probao (lifizirana mat. mliječ ala Revita ili mnogi drugi, američki, kineski....), ali psihički sam bliži s ovim a to ponekad i više znači od same kemije. Osim toga, i fino mi je, slatko ;)

Pozz,

Mladen.

A tko nam garantira da u svim tim pripravcima i prerađevinama na bazi matične mliječi se nalazi prava čista matična mliječ sa svim njenim svojstvima, zapravo ne znamo ni gdje je to uopće proizvedeno.... i kao užasno je rijetka, a ima je i u ruževima za usne i šamponima za kosu!?

Iskreno, nekako više vjerujem dok vidim košnice i prave pčele, a ne neki zapakirani proizvod...

Nisam želeo da nekome pravim reklamu ili anti-reklamu, ali mislim da velika delotvornost nekih navedenih "industrijskih" proizvoda podleže, barem, sumnji. Ne kažem da su štetni (barem, mislim da nisu), ali ni njihova čudotvornost nije baš dokazana. Pogotovo, kad je reč o nekim multi-level i sličnim načinima prodaje..., to kod mene izaziva sumnju.

Neki od navedenih proizvodjača se nalaze u Beogradu ili na ovoj teritoriji i kada bi sve to bilo tako sjajno, ja bih prvi slušao hvalospeve o njima. Zato savetujem oprez prilikom odlučivanja ( čisto, da se ne daju đžabe pare ), a dotle..., možda je ipak najbolje kad se lično vidi košnica.

Malden
09.07.2009., 12:42
...lifizirana mat. mliječ....

Ispravak: ...Liofilizirana matična mliječ (Royal Jelly Powder i sl...

P.S. Pogledajte postove od Matica4:

http://www.forum.hr/member.php?u=193975

- on proizvodi Hipokratov med koji ja koristim.

M.

ancola
09.07.2009., 14:44

ruska akademija znanosti proizvodi ovu matičnu mlijeć,u jednom pakiranju od kilograma napitka ima oko 2 grama liofilizirane mat.mlijeći,šta znaći oko 4 g.sviježe,a košnice se nalaze u južnom Sibiru gdje je pogodna klima u pokrajini Altay na površini od oko 2.4 milijona kvadratnih kilometara,sve jedna do druge,radi usporedbe to je kao pola Europe.Inaće kilogram ćiste matične mlijeći košta oko 40 000 eura,otprilike kao kilogram zlata.E sad rusi tu liofiliziranu mat.mlijeć u suradnji sa tvrtkom Altamed iz Bg miješaju sa liofiliziranom narančom sa španjolskih eko.plantaža,pakiraju,distribuiraju na tržište i osvajaju brojna priznanja i nagrade po svijetskim sajmovima prehrane,pogledajte na gogle CONFIDO-ADRIA.Najbolja je ona direktno uzeta iz košnice ali šta vrijedi kad nakon 48 sati gubi sva svoja biološka svojstva .Jedino rusi i kinezi rade pravu liofil.mat.mlijeć,s tim da je ruska ćišća jer je kinezi skupljaju skupa sa larvama.Jedna zdrava košnica godišnje može dati svega 20 g mlijeći al ne smijete uzet više od 10 g jer bi se pćelinja zajednica raspustila.Inaće Hrvatska NEMA STROJ ZA LIOFILIZACIJU,(isušivanje vode na niskim temperaturama pod vakumom)a samo jedan je postojao u bivšoj Jugi na institutu mislim Ruđer Bošković ali on ima dvadeset godina nije u funkciji.Nadam se da mi neće izbrisat ovi post kao prethodnih 4-5 ,vi koristite ono što vam najviše paše ,MS je invididualna bolest i ono šta pomaže nekima ne znaći da će svima.

No_stress
09.07.2009., 17:52
Pravilnim skladištenjem, matična mliječ može stajati u prirodnom obliku puno dulje od 48 sati (info dobiven od više pčelara, ja nisam u toj branši pa ne mogu tvrditi), a bilo kakvom preradom, odnosno, liofilizacijom gubi se većina ljekovitih svojstava iste...
Po meni nije bitno jel 4 ili 2 grama matične mliječi, bitno je koliko je zdrava i prirodna...
i istina, svatko bira za sebe što mu najbolje odgovara, ja sam se odlučila za
za prirodno...

Poz

magy
10.07.2009., 13:28
Pozdrav svima,
ja sam nova ovdje(neki me znaju, javljala sam se preko p.p), dijagnosticiran mi je CIS-klinički izolirani sindrom, istrazivajuci o MS i citajuci vase postove primjenila sam neke savjete. Vidjela sam da spominjete matičnu mlječ. Kontaktirala sam tvrtku PIP i predlozili su mi sljedeće
http://www.pip.hr/5_api22_pelud.asp
http://www.pip.hr/5_api07_gelee_royale.asp
eto tako da sam odlucila to pokusat ako ima tko iskustva ili komentara na ovo svakako mi javite...
Za sad konzumiram svako jutro laneno ulje, D vitamin 1000jed, Plibex...izbjegavanje zasicenih masti
Ljecnici su mi predlozili terapiju interferonom, to je sve u stadiju mirovanja za sada....
Kao sto sam napomenula sa svojim prijedlozima i komentarima, iskustvima svakako se javite...hvala

Bozica Kovacic
10.07.2009., 19:16
Bok magy!
Ja ti vec duze vrijeme uzimam od pip-a maticnu mlijec. I kapi i pastile i med. Ja sam jako zadovoljna s njom. Mislim da mi najbolje djeluje na psihu. Boljeg sam raspolozenja, vidim da me ne nerviraju vise neke stvari koje su me prije nerviale. Uglavnom, opcenito se bolje osjecam. Probaj, stetiti ti nece.
Neko vrijeme sam pila Revitu, al me od nje stalno bolila glava pa sam prestala.
Nije bas finog okusa, al naviknes se s vremenom.

Pozdrav.

magy
10.07.2009., 21:12
Bok magy!
Ja ti vec duze vrijeme uzimam od pip-a maticnu mlijec. I kapi i pastile i med. Ja sam jako zadovoljna s njom. Mislim da mi najbolje djeluje na psihu. Boljeg sam raspolozenja, vidim da me ne nerviraju vise neke stvari koje su me prije nerviale. Uglavnom, opcenito se bolje osjecam. Probaj, stetiti ti nece.
Neko vrijeme sam pila Revitu, al me od nje stalno bolila glava pa sam prestala.
Nije bas finog okusa, al naviknes se s vremenom.

Pozdrav.

Hvala na odgovoru :)
Svakako cu pokusat
Pozdrav
:):)

sara.p.
15.07.2009., 15:07
Zdravo svima,

Treba mi brza konsultacija: vasa iskustva sa Tysabri, Campath i Mitoxantrone, stanje bolesti je sekundarno-progresivna MS?

koka36
15.07.2009., 20:58
Zdravo svima,

Treba mi brza konsultacija: vasa iskustva sa Tysabri, Campath i Mitoxantrone, stanje bolesti je sekundarno-progresivna MS?

Mislim da Tysabri još niko nije koristio ovdje. U svjetu ga hvale mada je jedna od čestih nuspojava Meningitis(bilo je smrtnih slučajeva pa je jedno vrijeme bio zabranjen)....
Campath znam više njih koji su ga koristili i reakcije su podjeljene neki ga hvale neki su vrlo skeptični, za sad nema nekog univerzalnog mišljenja
Za ovo treče nemam poima

studentica19
15.07.2009., 22:27
Pozdrav svima!
Ja sam nova na forumu i imam jedno pitanje ima li ikakve veze stanje stitnjace s MSom?
Inace moja mama je u bolnici i danas su joj vadili likvor iz kralježničke moždine da bi postavili dijagnozu jer MR pokazuje demijelinizaciju u središnjem ŽS.... unaprijed puuuuno zahvaljujem

koka36
15.07.2009., 22:32
Pozdrav svima!
Ja sam nova na forumu i imam jedno pitanje ima li ikakve veze stanje stitnjace s MSom?
Inace moja mama je u bolnici i danas su joj vadili likvor iz kralježničke moždine da bi postavili dijagnozu jer MR pokazuje demijelinizaciju u središnjem ŽS.... unaprijed puuuuno zahvaljujem

ne pretjerane ali zna biti problema s njom radi intezivnih terapija kortikosteroidima.

studentica19
15.07.2009., 23:22
hvala:):):)

sara.p.
16.07.2009., 08:17
Mislim da Tysabri još niko nije koristio ovdje. U svjetu ga hvale mada je jedna od čestih nuspojava Meningitis(bilo je smrtnih slučajeva pa je jedno vrijeme bio zabranjen)....
Campath znam više njih koji su ga koristili i reakcije su podjeljene neki ga hvale neki su vrlo skeptični, za sad nema nekog univerzalnog mišljenja
Za ovo treče nemam poima

Hvala vam. Mitoxantrone je citostatik.

Pozdrav

No_stress
16.07.2009., 11:56
I Campath je, mislim, citostatik

koka36
16.07.2009., 13:46
I Campath je, mislim, citostatik

da to je inače ljek za leukemiju

dragona1
16.07.2009., 14:47
Pozdrav svima!

nemaju veze štitnjača i MS, ali autoimuna bolest štitnjače je ponekad prisutna kod ljudi koji boluju od MS-a, a koja je također autoimuna bolest
(pišem iz vlastitog iiskustva imam i jedno i drugo)

polly
16.07.2009., 14:49
(pišem iz vlastitog iiskustva imam i jedno i drugo)

+1 :D

Kvazar1
17.07.2009., 00:23
Zdravo svima,

Riječ je o lijekovima na osnovi monoklonalnih antitijela, koji imaju za cilj, snažno smanjiti imuni odgovor (znači djeluju kao citostatici), na osnovi suprimiranja imunog odgovora.
Tu su različiti komercijalni nazivi u biti za istu/sličnu stvar, tu je osim ovoga što ste pobrojili i Alemtuzumab i Natalizumab (Tysabri).

Alemtuzumab (marketed as Campath, MabCampath or Campath-1H) is a monoclonal antibody used in the treatment of chronic lymphocytic leukemia…..

Pitate za iskustva: Evo jednoga sa foruma hendidruštva u Srbiji :

www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,1496.135.html

(ovdje ima dosta postova i odgovora te iskustava za ove lijekove i terapije , kao i opisa niz teških nus učinaka ovih lijekova). Evo jednog citata:
„Bila sam na magnetu,vadila krv i u petak mi javljaju kad tačno dolazim u ponedeljak ili utorak da počnem sa Campathom.
Dr.je rekao još da zbog pada imuniteta koji će izazvati lek,moraću da imam masku radi zaštite od prehlade i gripa.Moji ukućani takođe kad uđu s napolja moraju stavljati masku.
Još tačno sve kako i šta,znaću od nedelje.“
-----------------------------------------------
Zbog jakog pada imuniteta, o tome se već piše- ove skupine pacijenata na lijekovima koji značajnije obaraju imunitet- postaju rizična skupina za sve vrste gripe ali općenito pad imuniteta otvara vrata za sve ostale bolesti.

Izgleda da ovi lijekovi znatno snažnije smanjuju imunitet od npr. interferona, pa se ne javlja samo osjećaj gripe kao kod interferona, nego i očite opasnosti od gripe ( mene istinski tada plaši Svinjska i Ptičija gripa).
Izgleda da naši doktori malo vode računa o tome.

sara.p.
17.07.2009., 15:05
Riječ je o lijekovima na osnovi monoklonalnih antitijela, koji imaju za cilj, snažno smanjiti imuni odgovor (znači djeluju kao citostatici), na osnovi suprimiranja imunog odgovora.
Tu su različiti komercijalni nazivi u biti za istu/sličnu stvar, tu je osim ovoga što ste pobrojili i Alemtuzumab i Natalizumab (Tysabri)....

Hvala na informacijama :-)

Dobro zdravlje svima.

lemp
17.07.2009., 16:23
Aloha svim fajterima...dugo se nisam javljala...u međuvremenu sam postala majka i imam prekrasnog malog klinca koji je živahan kao na navijanje....moram priznati da mi je terapija imunoglobulinima užasno pomogla nakon poroda, tako da nisam imala nikakvog relapsa...zapravo nikakve simptome u poprilično napornoj situaciji....Ništa ne uzimam...doduše dobila sam odobronje za Avonex, pa ne zna što da radim jer su mišljenja poprilično podijeljenja...no, zanima me kakva iskustva imate s promjenama raspoloženja. Naime, to mi se često događa u posljednje vrijeme i osjećam se kao dr. Jakyl i Mr. Hyde...od histerije koja prođe ,do totalne normale...ima li to veze sa MS-om ( ja mislim da ima)...te kakva su iskustva sa stezanjem u području trupa....Za kraj užasno me veseli Đikićevo otkriče...Pusa svima:)

Liba
18.07.2009., 17:07
Draga Lemp,
ja mislim da promjene raspoloženje nemaju neposrednu vezu s MS, već su normalne popratne pojave majčinstva: od potpune promjene načina života gdje se posvećuješ podmlatku preko granice svojih fizičkih mogućnosti pa do stalnog preispitivanja sebe da li to što radiš, radiš dobro...
Davno sam rodila ali još se živo sjećam kako bi me iznervirali i neki komentari ukućna ili posjetitelja i budili u meni osjećaj da nisam dobra majka: ispadalo je da su svačija djeca (osim naravno moje)odmah redovito i dovoljno jela, spavala po cijele noći, na vrijeme se ostavili duda i pelena, bez pobune sama spavala, nikada imala temperaturu ni povraćala... ma samo si pokušaj osigurati mir da možeš pratiti i osjetiti potrebe svoje bebe,jer samo tako ćeš na njih pravilno reagirati. Naravno, koliko možeš, odmaraj se i pazi na prehranu.
.I uživaj u svakom pogledu, pokretu i osmijehu, jer tako brzo narastu i odu...:)

femmelatin
18.07.2009., 21:55
Promjene raspoloženja su opisane kao jedan od pratećih simptoma MS-a. Naravno da nisu ekskluziva na MS - ima i mnogo drugih mogućih razloga, ali recimo, prvo što su doktori mom ocu rekli kad mi je majka prije 36 godina oboljela od MS je da bude spreman na te nagle promjene raspoloženja. A vjerujte mi da sam ih ja osjetila na svojoj koži. Srećom pa ih sama nemam, još, a radim na tome da ih i ne bude. Ukoliko te to iscrpljuje, ne ustručavaj se potražiti pomoć psihijatra.

studentica19
19.07.2009., 09:56
Pozdrav svima!:D
Imam još koje pitanje... nadam se da ćete mi moći pomoći... :):)čitajući vaše postove naišla sam na prevod Swankove djete, a sada ga nikako ne mogu pronaći , pa ako netko zna slučajno stranicu foruma na kojoj se nalazi?
I... je li istina da su varaždinske toplice najbolje za MS, ili je program fizikalnih terapija u svim toplicama jednak?.... i može mi tko reći nešto više o pulsnoj terapiji, moja mama trenutno prima infuziju s kortikosteroidima, a doktor ne priča previše pa ste mi vi jedini izvor informacija.... i zbilja ste svi pozitivni, optimistični i divni ...pusaaaa:s:)

koka36
19.07.2009., 21:42
Pozdrav svima!:D
Imam još koje pitanje... nadam se da ćete mi moći pomoći... :):)čitajući vaše postove naišla sam na prevod Swankove djete, a sada ga nikako ne mogu pronaći , pa ako netko zna slučajno stranicu foruma na kojoj se nalazi?
I... je li istina da su varaždinske toplice najbolje za MS, ili je program fizikalnih terapija u svim toplicama jednak?.... i može mi tko reći nešto više o pulsnoj terapiji, moja mama trenutno prima infuziju s kortikosteroidima, a doktor ne priča previše pa ste mi vi jedini izvor informacija.... i zbilja ste svi pozitivni, optimistični i divni ...pusaaaa:s:)

za djetu ti neznam, ne vjerujem u to pa se time ne opterečujem...
Pa puno ljudi s MS-om ide u varaždinske ali terapija se dobije u svakim tako da je bolje gledati gdje če se prije doći na red jer su ćekanja dosta duga u pojedinim toplicama......
Pulsna terapija ili kortikosteroidi su ti hormoni nadbubrežne žljezde i koriste se kod velikog broja bolesti ali u puno manjim koncetracijama nego kod MS-a. To je dosta agresivna terapija pa se ne preporuča više od 1. godišnje. Ona se prvenstveno daje kako bi se umirila upala koja napada živce i oštečuje ih prilikom relapsa. Pretežno pomaže u saniranju napada ali ima dosta gadne nuspojave pa se to treba vrlo oprezno koristiti. Nuspojave se pojavljuju tek nakon intezivnog i dugogodišnjeg korištenja kortiča tako da se nemorate odmah prepasti. Neke manje nuspojave se pojave nakon uzimanja i za vrijeme skidanja (smanjenje doze hormona tabletama) pa se nemorate ni toga prepasti jer to sve brzo prođe u roku tjedan dva(nadutost, pojačano znojenje i slično, ništa zabrinjavajuče)...

lemp
20.07.2009., 06:18
Zanima me utječe li MS na sluh...vjerojatno da ( budući da djeluje na svaki živac u organizmu). naime, u posljednje vrijeme slabije čujem, te ne znam jeli to posljedica MSa ili nešto drugo....hvala na odgovorima

Bozica Kovacic
20.07.2009., 14:01
Zanima me utječe li MS na sluh...vjerojatno da ( budući da djeluje na svaki živac u organizmu). naime, u posljednje vrijeme slabije čujem, te ne znam jeli to posljedica MSa ili nešto drugo....hvala na odgovorima

E i ja imam problem sa sluhom, imam osjecaj da je problem samo u desnom uhu. Mislila sam da to nema veze sa multiplom, ali sad vise nisam sigurna
Ah, bit ce bolje.
Pozdrav

ancola
22.07.2009., 14:51
evo doša sam iz Zagreba sa kontrole ,reka mi je dr.Vladić da još ovi tijedan prima u studiju osobe koje su bile minim.6 mij.na interferonu a htijeli bi campath,koji ja isto primam .Ko želi nek mi se javi na moj 091 783 77 49 ,

Matica4
23.07.2009., 09:34
ruska akademija znanosti proizvodi ovu matičnu mlijeć,u jednom pakiranju od kilograma napitka ima oko 2 grama liofilizirane mat.mlijeći,šta znaći oko 4 g.sviježe,a košnice se nalaze u južnom Sibiru gdje je pogodna klima u pokrajini Altay na površini od oko 2.4 milijona kvadratnih kilometara,sve jedna do druge,radi usporedbe to je kao pola Europe.Inaće kilogram ćiste matične mlijeći košta oko 40 000 eura,otprilike kao kilogram zlata.E sad rusi tu liofiliziranu mat.mlijeć u suradnji sa tvrtkom Altamed iz Bg miješaju sa liofiliziranom narančom sa španjolskih eko.plantaža,pakiraju,distribuiraju na tržište i osvajaju brojna priznanja i nagrade po svijetskim sajmovima prehrane,pogledajte na gogle CONFIDO-ADRIA.Najbolja je ona direktno uzeta iz košnice ali šta vrijedi kad nakon 48 sati gubi sva svoja biološka svojstva .Jedino rusi i kinezi rade pravu liofil.mat.mlijeć,s tim da je ruska ćišća jer je kinezi skupljaju skupa sa larvama.Jedna zdrava košnica godišnje može dati svega 20 g mlijeći al ne smijete uzet više od 10 g jer bi se pćelinja zajednica raspustila.Inaće Hrvatska NEMA STROJ ZA LIOFILIZACIJU,(isušivanje vode na niskim temperaturama pod vakumom)a samo jedan je postojao u bivšoj Jugi na institutu mislim Ruđer Bošković ali on ima dvadeset godina nije u funkciji.Nadam se da mi neće izbrisat ovi post kao prethodnih 4-5 ,vi koristite ono što vam najviše paše ,MS je invididualna bolest i ono šta pomaže nekima ne znaći da će svima.

Žo mi je, ali moram ukazati na neke nelogičnosti i netočne tvrdnje.

Nije točno da se svježa matična mliječ ne može očuvati na duže vrijeme. Jednostavan i većini dostupan način je čuvanjem u zamrzivaču. Ne gubi svoja svojstva niti nakon više godina što je provjereno biloškom metodom (hranjenjem ličinke takvom mliječi dobivena je matica, a da je izgubila svojstva dobili bi pčelu ili ništa).

Također je netočan podatak o količini mliječi koja se može dobiti od jedne zajednice. Za informaciju u Kini su selekcijom dobili pčelinje zajednice koje godišnje mogu dati desetak kilograma matične mliječi. Mene kao proizvođača prirodne matične mliječi šokirao je taj podatak pogotovo kada to usporedim sa prosječnom proizvodnjom meda po košnici u Hrvatskoj. Ipak i mi u Hrvatskoj možemo proizvesti više od 20 g.

Kinezi i rusi nisu jedini proizvođači liofilizirane matične mliječi. Istina je da Kina proizvodi 90% svjetske proizvodnje matične mliječi. Cijenom su vrlo konkurentni te su praktički uništili proizvodnju u drugim zemljama.

I na kraju o cijeni "ruske" liofilizirane mliječi. Kada bi ona koštala 40.000 eura,
a u spominjani prozvod se stavljalo 2 g računica bi izgledala ovako 40.000:500=80x7,35=588, dakle samo matična mliječ bi koštala 588 kuna.

moždana
23.07.2009., 12:40
Hej! Nova sam na vašem forumu. Multiplu imam oko jedanaest godina, RR forma. Ja sam u zlatnim 30-im, pokretna sam i radim. U toku tih jedanaest godina nekoliko puta sam primala steroide, oko godinu i po sam primala betaferon, a sada sam na copaxonu.
Kakva su vaša saznanja ili iskustva s ovim lijekom?

moždana
23.07.2009., 12:45
Usput, i ja sam imala problem sa sluhom ali se ispostavilo da nije bilo povezano sa MS-om. Otišla sam kod otorinca i dobro isprala uvo. Jednom sam takođe imala problem sa užasnim tutnjanjem u ušima, ali tada sam imala i relaps. Čim se relaps smirio i sluh mi se vratio u normalu.

Malden
23.07.2009., 15:13
Usput, i ja sam imala problem sa sluhom ali se ispostavilo da nije bilo povezano sa MS-om. Otišla sam kod otorinca i dobro isprala uvo. Jednom sam takođe imala problem sa užasnim tutnjanjem u ušima, ali tada sam imala i relaps. Čim se relaps smirio i sluh mi se vratio u normalu.

Obzirom da je MS prvenstveno demijelizacija živaca (živci gube mijelinsku ovojnicu - izolator) te im se smanjuje provodljivost i pada razina signala, pa je tako i upravljačka uloga živaca nad mišićima kompromitirana (kako sam to fino složio - divim se sam sebi ;) ), dakle, da nastavim, očni živac (jedini direktno spojen na mozak) te slušni živac među prvima "osjete" taj poremećaj provodljivost.

Tako su kod mene prvi simptomi bile dvoslike (diplopija), a kasnije i zujanje u ušima (tinitus) ....a sve to kao posljedica promjene u vodljivosti očnog i slušnog živca. Kasnije se to proširilo povremeno i na druge živce, zasad, hvala svevišnjemu, samo na periferiji (trnci, pikanje po koži, povremena obamrlost), ali su glavni vodovi još prohodni :)

Pozdrav,

Mladen

polly
23.07.2009., 15:18
mene iritiraju visoki zvukovi i basevi
ima dana kad me izluđuju baš, kad iritacija prelazi u bol
moji doma me zovu "naš vampir" :D

nisam sigurna da sam dobro zapamtila, ali čini mi se da je lemp ponešto starija od mene (ja 45)
žene u klimakteriju znaju imati podosta problema sa ušima, sluhom, centrom za ravnotežu pa možda je razlog i u tome

Malden
23.07.2009., 16:09
... (ja 45)

Isuse, kak si ti još mlada :)

M.

femmelatin
23.07.2009., 16:53
Malden, koliko imaš godina a koliko dugo MS? Zvuči kao da nemaš neke jake simptome, slično meni.

Malden
23.07.2009., 19:12
Malden, koliko imaš godina a koliko dugo MS? Zvuči kao da nemaš neke jake simptome, slično meni.

Ja sam u 53-oj, a ms mi je dijag. prije 10 god. Sreća u nesreći je da kod nas starih sporije napreduje.... previše zakrečeno za napredovanje ;)

M.

polly
23.07.2009., 21:25
Isuse, kak si ti još mlada :)

M.

kak rosa u podne :cerek:

trne mi cijela faca
do sad su trnuli obrazi i brada, a sad mi sve trne
non-stop
vanredni osjećaj :mad:

Mimi
24.07.2009., 00:24
Pozdravi iz Danske!
Nije me bilo dugo ovdje, ali moram priznati da sam povremeno navracala da vidim sta se desava novo. Bila sam u nekakvoj fazi kad mi se jednostavno
nije dalo pisati, i bila sam sva kao "usporeni" film. Ali kako je ljeto doslo ja sam odmah zivnula. Interesantno kako sunce i toplota super uticu na mene.
I sad se radujem mojem feriju koje cu opet kao i svake godine provesti u Puli. Stvari su vec spakovane i ja letim sad u subotu - pravac na jug - lijepa Istra!
Mali odgovor za saru.p i malo pojasnjene za Koku36 - a sto se tice Tysabrija.
Ovdje u Danskoj Tysabri je lijek br.1 - medju oboljelima od MS. Imam nekoliko prijatelja koji su vec skoro 2 godine ( otkako je krenulo lijecenje sa Tysabrijem u Danskoj) primaju Tysabri - i jako su zadovoljni, cak sta vise prezadovoljni. Nisam cula jos da je iko od njih u tom periodu dozivio attak, cak sta vise stanje im se jako popravilo.
Tacno je da bilo slucajeva meningitisa - to je i jedna negativna strana Tysabrija - ali interesantno svi ovi koje ja poznajem ne razmisljaju puno o tome - naprotiv jako su sretni jer se sad osjecaju jako dobro. Tacno je i da je blo smrtnih slucajeva - koliko sam cula bilo ih 2 - ali to se desilo usljed toga jer se nije bila napravila pauza poslije koristenja Avonexa ili se istovremeno uzimao Avonex.
Medju tim mojim prijateljima koji danas uzimaju Tysabri neki su od njih koristili i Mitoxantrone i Campath - to im je isto pomoglo u zaustavljanju toka bolesti - ali danas su iskljucivo na Tysabriju. Tysabri ne daje nuspojave kao ovi citostatici ili kao interferoni - a uzimaju se jedan put mjesecno.
Uglavnom znam da su svi jako zadovoljni sa Tysabrijem, ali naravno lejkari su takvog stanovista da se prvo treba krenuti - probati sa interferonima - pa ukoliko interferoni ne daju zeljeni ucinak onda se ukljucuje Tysabri.
Vazno je jos napomenuti da Tysabri nema ucinka na sekundarnu ili progresivnu MS. Zadnja novost koju sam procitala na stranicama naseg udruzenja - je ta da Avonex moze imati dobar ucinak na ove tipove skleroze - sekundarnu i progresivnu MS.
Toliko o Tysabriju iz Danske!
Mnogo lijepih i toplih pozdrava svima od mene!
Mimi :)

moždana
24.07.2009., 08:39
[QUOTE=Malden;21703090]Obzirom da je MS prvenstveno demijelizacija živaca (živci gube mijelinsku ovojnicu - izolator) te im se smanjuje provodljivost i pada razina signala, pa je tako i upravljačka uloga živaca nad mišićima kompromitirana (kako sam to fino složio - divim se sam sebi ;) ), dakle, da nastavim, očni živac (jedini direktno spojen na mozak) te slušni živac među prvima "osjete" taj poremećaj provodljivost.

Tako su kod mene prvi simptomi bile dvoslike (diplopija), a kasnije i zujanje u ušima (tinitus) ....a sve to kao posljedica promjene u vodljivosti očnog i slušnog živca. Kasnije se to proširilo povremeno i na druge živce, zasad, hvala svevišnjemu, samo na periferiji (trnci, pikanje po koži, povremena obamrlost), ali su glavni vodovi još prohodni :)

Pozdrav,

Mladen[/QUOT

Slična situacija je i kod mene. S tim da sam svojevremeno bila izgubila vid
na lijevom oku, ali Bogu hvala, vratilo se! Trnavci su neprijatni, obamrlost još i gora, ali, kao što reče: bitno da su "glavni vodovi prohodni".

Liba
24.07.2009., 19:01
Ma zašto naši liječnici ne čitaju ova naša iskuatva? Moja kaže da ne smijem govoriti da mi nakon nerviranja "padnu žunte", javlja se trnjenje, grčenje mišića i drugo jer da onda to nije MS, isto tako joj je "sumnjivo" što se ja općenito bolje osjećam ljeti nego zimi, jer "se zna da oboljelima od MS odgovara hladno"?

tynaz
24.07.2009., 22:27
pozdrav! dugo me nije bilo..
e, jel vama ovo vrijeme koma? ja sam so far bila ok, al ovih zadnjih par dana sam koma - stalno mi se spava. ne znam jel to vezano uz MS il sam zbog vremena, povratka na posao i ranijeg budenja.. ja nikad nisam voljela zimu i volim kad je toplo, al ovo mi je too much.
jel ima netko da prima rebif?

koka36
24.07.2009., 23:40
Ma zašto naši liječnici ne čitaju ova naša iskuatva? Moja kaže da ne smijem govoriti da mi nakon nerviranja "padnu žunte", javlja se trnjenje, grčenje mišića i drugo jer da onda to nije MS, isto tako joj je "sumnjivo" što se ja općenito bolje osjećam ljeti nego zimi, jer "se zna da oboljelima od MS odgovara hladno"?

Neka jako stručna doktorica, nego pitaj ti svoju doktoricu ako MS-u paše hladno zašto je učestalost MS-a u populaciji veči što se više približuješ polovima (skandinavija recimo), dok MS-a nema u ekvatorskim zemljama gdje je recimo toplo...

Malden
25.07.2009., 08:11
...ako MS-u paše hladno...

Da, oboljelima od MS-a prija hladnije okruženje jer je tada provodljivost živaca (kao i drugih vodiča elektriciteta) VEĆA nego kada je toplo. Fizički mjerljivo i dokazano.

...zašto je učestalost MS-a u populaciji veči što se više približuješ polovima (skandinavija recimo), dok MS-a nema u ekvatorskim zemljama gdje je recimo toplo...

Iako je to nešto sasvim drugo (statistika pojave bolesti) i tu vjerojatno postoji logičko objašnjenje, za mene bi to bilo nerazvijenost ekvatorskih zemalja u odnosu na sjeverne, pa time i puuuno slabija dijagnostika. Tamo sigurno ne šalju na MR svakoga tko se žali doktoru na opću slabost, dvoslike, trnce i obamrlost udova. Tamo gdje djeca umiru od neishranjenosti, a prosječni život traje 30 godina, MS sigurno nije glavni problem. Vjerojatno je je da je i tamo ima, samo se ne otkriva i evidentira.

Pozz.

Mladen.

koka36
25.07.2009., 11:15
Da, oboljelima od MS-a prija hladnije okruženje jer je tada provodljivost živaca (kao i drugih vodiča elektriciteta) VEĆA nego kada je toplo. Fizički mjerljivo i dokazano.

Iako je to nešto sasvim drugo (statistika pojave bolesti) i tu vjerojatno postoji logičko objašnjenje, za mene bi to bilo nerazvijenost ekvatorskih zemalja u odnosu na sjeverne, pa time i puuuno slabija dijagnostika. Tamo sigurno ne šalju na MR svakoga tko se žali doktoru na opću slabost, dvoslike, trnce i obamrlost udova. Tamo gdje djeca umiru od neishranjenosti, a prosječni život traje 30 godina, MS sigurno nije glavni problem. Vjerojatno je je da je i tamo ima, samo se ne otkriva i evidentira.

Pozz.

Mladen.

Sori ali danas je ipak 21 stolječe

moždana
25.07.2009., 11:27
Da li je neko od vas dobio infomaciju šta da, u našem slučaju, radimo po pitanju zaštite od gripe? Moja doktorica još otprije mi nije dala zeleno svjetlo po pitanju vakcinisanja protiv gripe. :flop:

Aleks 2
25.07.2009., 12:38
ja sam naišla na internetu na neku studiju, ne znam sad reći čiju, ali navodi se da je D vitamin najvažniji što se tiče MS. Čak govore o tome da će djeca koja ne dobivaju dovoljno tog vitamina ili se malo izlažu suncu, imati veći rizik od oboljenja od MS. Čim se više izlažeš sunčevim zrakama tim više D vit

ex-ESCORT
25.07.2009., 13:28
Da li je neko od vas dobio infomaciju šta da, u našem slučaju, radimo po pitanju zaštite od gripe? Moja doktorica još otprije mi nije dala zeleno svjetlo po pitanju vakcinisanja protiv gripe. :flop:

Kod mene je obrnuto. Lekari čak insistiraju na vakcinaciji protiv gripa.

biba01
25.07.2009., 14:55

Pozz.

Mladen.
apsolutno se slažem...
na upit liječnika prilikom postavljanja dijagnoze/uzimanja povijesti bolesti da li je netko u prošlim generacijama imao sličnih dijagnoza moj je odgovor bio tko bi to mogao i znati....Iako je to bilo 20. a ne 21. stoljeće!

biba01
25.07.2009., 14:57
Neka jako stručna doktorica, nego pitaj ti svoju doktoricu ako MS-u paše hladno zašto je učestalost MS-a u populaciji veči što se više približuješ polovima (skandinavija recimo), dok MS-a nema u ekvatorskim zemljama gdje je recimo toplo...

možda se varam, ali što nisi ti u prijašnjim postovima gorljivo zagovarao hladnoću....pod time mislim prohladne bazene...ne izlagati se suncu i slično...

Malden
25.07.2009., 15:43
Sori ali danas je ipak 21 stolječe

Da, pa šta? I nekad je bilo "Danas je ipak 15 stoljeće...." pa što su znali? Palili žene da bi ozdravili...

M.

Liba
26.07.2009., 19:24
Da, pa šta? I nekad je bilo "Danas je ipak 15 stoljeće...." pa što su znali? Palili žene da bi ozdravili...

M.
Ma moram se složiti s tobom da ako nije istraženo i objavljeno, ne znači da u tim prostorima nema MS, mada da nisam "krepana" od noćašnjeg pira imala bi ti ponešto reći o pitoresknom primjeru paljenja žena! Ima vremena!

Kvazar1
26.07.2009., 23:13
Ma moram se složiti s tobom da ako nije istraženo i objavljeno, ne znači da u tim prostorima nema MS, mada da nisam "krepana" od noćašnjeg pira imala bi ti ponešto reći o pitoresknom primjeru paljenja žena! Ima vremena!

Hm, pa ne pale se samo žene, pale se i muškarci i to češće.
Vjerojatno i prije 15-tog stoljeća.
Ma u biti čini se da je najbolje kada su oboje zapaljeni ili bar malo "napaljeni".
MS je tada irelevantna!:lol:
Odoh na more, umjesto brzog hodanja, slijedi plivanje, da se rashladim ako se pitoreskno zapalim ili napalim ili oboje zajedno.
Sretno u tople dane!:)

moždana
27.07.2009., 09:19
Kod mene je obrnuto. Lekari čak insistiraju na vakcinaciji protiv gripa.

I meni je logično da se vakcinišemo, ali eto...moja doktorica mi to nije dozvoljavala, a, iskreno, nisam baš dobila objašnjenje zašto.
:ne zna:

moždana
27.07.2009., 09:29
Usput, meni vrućina jako smeta i nebrojeno puta su me spasile hladne obloge. Ali, mislim da ne treba stvarati paniku kad je vrućina u pitanju. Za ovih jedanaest godina, koliko dugo imam MS, dobro sam upoznala sebe i vidjela gdje su mi granice. Jednostavno, budem na suncu onoliko koliko mi prija, ne preko toga. Prihvatam i to da je svima vruće pa je vruće i meni! Kada se baš pregrijem hladan tuš, obloge i uranjanje u kadu prohladne vode zaista pomaže. A more? Eh, na moru mi ništa ne smeta....

polly
27.07.2009., 10:53
I meni je logično da se vakcinišemo, ali eto...moja doktorica mi to nije dozvoljavala, a, iskreno, nisam baš dobila objašnjenje zašto.
:ne zna:

cijepivo može otkačit relaps, a kako nikada ne možeš biti 100% sigurna da će pogoditi pravi tip gripe navodno je veći rizik nego što je korist od cijepljenja :ne zna:
ja se nisam nikad cijepila, a gripu sam po prvi put ubrala prije koju godinu, iskustvo je bilo nezaboravno i ne ponovilo se

biba01
27.07.2009., 12:24
meni su isto tako "zabranili" cijepljenje...

moždana
27.07.2009., 13:55
Mene nije zaobišla nijedna gripa! Ponekad mi se čini da imuniteta i nemam! MS mi se i pojavila poslije preležane gripe.
Zato sam pomalo i zabrinuta, budući da kažu da je ovaj "svinjski" grip opasan.:rofl:
Ali, preživjećemo !!!

Liba
27.07.2009., 15:47
Hm, pa ne pale se samo žene, pale se i muškarci i to češće.
Vjerojatno i prije 15-tog stoljeća.
Ma u biti čini se da je najbolje kada su oboje zapaljeni ili bar malo "napaljeni".
MS je tada irelevantna!:lol:
Odoh na more, umjesto brzog hodanja, slijedi plivanje, da se rashladim ako se pitoreskno zapalim ili napalim ili oboje zajedno.
Sretno u tople dane!:)

Zanimljivo,
iako baš ne pamtim,čini mi se da se na nekoj od prethodnih stranica foruma ekipa žalila na probleme po tim pitanjima, a sada se sve "pali i žari". Živilo lito!:top:

sneza
31.07.2009., 11:51
pozdrav! dugo me nije bilo..
e, jel vama ovo vrijeme koma? ja sam so far bila ok, al ovih zadnjih par dana sam koma - stalno mi se spava. ne znam jel to vezano uz MS il sam zbog vremena, povratka na posao i ranijeg budenja.. ja nikad nisam voljela zimu i volim kad je toplo, al ovo mi je too much.
jel ima netko da prima rebif?

malo kasno palim
uzimam rebif 5 god.
pitaj

sneza
31.07.2009., 12:00
da li će neko skoro u Varažinske toplice?

marijana_vu
31.07.2009., 13:14
Nažalost ima nas još :( meni je dijagnosticirana 2000. g. i nosim se s njom kako znam i umijem (nekad bolje nekad lošije). Vježbam, pijem Omegu i pazim na prehranu... prije par mjeseci stanje mi se pogoršalo i završila sam u bolnici, napravila sam opet brdo pretraga (nisam dala da mi punktiraju kralježnicu) i sada sam opet bolje i ponovno sam doma :)

da ima nas još .kada su m9i rekli da imam MS mislila sam da sam sama na svijetu,ali nažalost ne.molim da mi se javite o informacijama o toj blaženoij bolesti

femmelatin
31.07.2009., 14:13
Meni je dr. Brinar rekla da se obavezno cijepim protiv gripe. Kako uz MS imam i astmu, rizična sam skupina. Inače se prije nisam cijepila, a dva-tri puta što sam dobila gripu, ona bi mi isprovocirala i astmatični napad pa sam skoro odapela od gušenja i završila na intenzivnoj. Tako da...
Cijepila sam se.

moždana
31.07.2009., 14:29
Meni je dr. Brinar rekla da se obavezno cijepim protiv gripe. Kako uz MS imam i astmu, rizična sam skupina. Inače se prije nisam cijepila, a dva-tri puta što sam dobila gripu, ona bi mi isprovocirala i astmatični napad pa sam skoro odapela od gušenja i završila na intenzivnoj. Tako da...
Cijepila sam se.

Ja za koji dan idem na kontrolu, pa ću postaviti ozbiljno pitanje o vakcinaciji protiv gripa. Ruku na srce, pomalo i paničim.......:eek: S vremenom sam postala alergična na sve i svašta, pa neki dan kad sam počela kihati, pomislih: Evo je gripa!!! Takvo mi je radno mjesto da u dolazim u kontakt s mnogo ljudi, i voljela bih da postoji mogućnost da se kako-tako zaštitim.

marijana_vu
31.07.2009., 15:22
nova sam stoga molim da me malo informirate o MS.Ja izgleda imam MS samo trebam još pretraga obaviti da se stavi točka na I.Upućena sam kod prof.Brinar

ryan5
31.07.2009., 21:07
nova sam stoga molim da me malo informirate o MS.Ja izgleda imam MS samo trebam još pretraga obaviti da se stavi točka na I.Upućena sam kod prof.Brinar

auuu...otkud krenuti?pitaj...

marijana_vu
01.08.2009., 09:32
auuu...otkud krenuti?pitaj...

pa i mene zanima.za sada imam oštečenje lijevog vidnog živca.moram na pretrage,a preporučuju mi prof.Brinar

Bozica Kovacic
01.08.2009., 14:33
pa i mene zanima.za sada imam oštečenje lijevog vidnog živca.moram na pretrage,a preporučuju mi prof.Brinar

Ne razumijem kaj sad ti ocekujes od nas od bilo koga. Napravi pretrage, razgovaraj sa prof. Brinar.
Pitaj ono kaj te zanima uostalom o svemu je ovdje vec pisano pa se baci na citanje.
Znam da ovo vjerojatno sad zvuci hladno i sve to kaj ti se desava ti je sok i novo, nije mi namjera povrijedit te, al ne shvacam kaj ti konkretno hoces?

polly
01.08.2009., 19:02

oštećenje vidnog živca ima masa ljudi pa nisu ubrali ms :ne zna:
lijepo stavi živčeke na tregere i pričekaj kaj bu dijagnostika rekla
naručit se možeš u masu bolnica (vinogradska, sv. duh, dubrava,...van zagreba), Brinarica nije bogom dana
a ako na nesreću dobiješ i dijagnozu ms, onda se opterećuj bolešću i svime u vezi toga
ovo je čisto prijateljski savjet

polly
01.08.2009., 19:03
Zanimljivo,
iako baš ne pamtim,čini mi se da se na nekoj od prethodnih stranica foruma ekipa žalila na probleme po tim pitanjima, a sada se sve "pali i žari". Živilo lito!:top:

paljenje i žarenje je vezano i uz vanjske uzroke i poicaje :mig: :rofl:
ono, nije sve samo u nama :zubo:

lottys
01.08.2009., 23:02
da li će neko skoro u Varažinske toplice?

Bok,ja ću,možda nije baš tako uskoro,1.10.,ako Bog da...ti?

Liba
02.08.2009., 18:37
paljenje i žarenje je vezano i uz vanjske uzroke i poicaje :mig: :rofl:
ono, nije sve samo u nama :zubo:

Ma draga, u pravu si. Ali kako ja živim na moru, sada je sve puno šušura i događanja. Iako radim, na plaži i na rivi je ozračje godišnjih odmora, pa je onda i atmosfera opuštenija i obećavajuća. A ne treba potcijeniti maštu!

polly
02.08.2009., 20:24
more :tuzni:
zavidim

Kvazar1
03.08.2009., 00:29
Cijepila sam se.

Interesantno ? Činjenica je da gospodja Brinar uglavnom preporuča interferon, koji poznato je smanjuje imuni odgovor (imunitet), odatle čest osjećaj gripe kod pacijenta ili preporuča učešće u studiji za Campath, koji pogotovo veoma snažno obara imunitet.
E sada odjednom doktorica predlaže cijepljenje protiv gripe. Sada je odjedanput zagovornik podizanja imuniteta u cilju obrane od gripe ( vjerojatno pri tome ima na umu pojavu svinjske gripe).
Kako to sada odjednom treba povećati imuni odgovor a do juče ga u terapijama koje je propisivala uporno obarala.

Želi li doktorica pobjeći od odgovornosti za cijelu populaciju pacijenata kojoj je svojim terapijama oborila imunitet a na jesen svinjska ali i ostale gripe neminovno dolaze ??
Tu odgovornost imaju i mnogi doktori koji su do juče propisivali čak citostatike oboljelim od MS i time im imunitet srozali na nultu razinu.
Jesen će pokazati sve, pa bumo vidjeli, samo dobro čuvati treba propisane terapije, ne može se vječito plesati u ritmu naputka i masla stranih kompanija a etiku prepustiti patnji pacijenata...

polly
03.08.2009., 08:28
( vjerojatno pri tome ima na umu pojavu svinjske gripe).

koliko znam, preporučivala je cijepljenje daleko prije nego što je nešto poput svinjske gripe ikome padalo na pamet

sneza
03.08.2009., 09:36
Bok,ja ću,možda nije baš tako uskoro,1.10.,ako Bog da...ti?

idem za tjedan dana:w

studentica19
04.08.2009., 18:21
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje, moja mama je prije 15 dana primila pulsnu terapiju, no slabost u nozi je samo malo popustila od tada , zanima me vi sto ste imali iste simptome , je li vam se motorika ikada u potpunosti vratila do slijedećeg relapsa?
Hvala puno!

tynaz
04.08.2009., 21:47
ja mislim da je to ovisno od covjeka do covjeka i stupnja ostecenja. meni se prva dva puta sve oporavilo pred kraj pulsne, a zadnji put su mi trnci ostali jos neko vrijeme (tjedan, dva? nemam vise pojma..).

sneza
05.08.2009., 19:07
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje, moja mama je prije 15 dana primila pulsnu terapiju, no slabost u nozi je samo malo popustila od tada , zanima me vi sto ste imali iste simptome , je li vam se motorika ikada u potpunosti vratila do slijedećeg relapsa?
Hvala puno!

meni se u ruci vratila, ali u nozi nije od tada je prošlo 9 god.ali sve je individualno
i mislim da je 15 dana malo da se nešto vidi, čekaj bar još 1 mj.

ancola
06.08.2009., 00:20
spojilo mi inteeeerneeet,pozdrav svima

Aleks 2
06.08.2009., 08:39
spojilo mi inteeeerneeet,pozdrav svima

Bok ancola

studentica19
06.08.2009., 12:14
meni se u ruci vratila, ali u nozi nije od tada je prošlo 9 god.ali sve je individualno
i mislim da je 15 dana malo da se nešto vidi, čekaj bar još 1 mj.

Hvala:confused:

studentica19
06.08.2009., 15:43
Pozz svima!!
Imam još jedno pitanje, znam da sam dosadna ali je li možda tko od vas išao u Split na pregled vidnih, slušnih i somatosenzoričkih potencijala u KBC Križine ( ili tako nesto:confused) kod doktorice Titlić, uglavnom zanima me je li vađenje tog nalaza nešto bezazleno ili naporno?
Hvala :Dsry

bfilip65
07.08.2009., 13:25
pozdrav svima

javio mi se problem zadebljanog jezika
imam osječaj kao da je natečen i to mi stvara probleme dok govorim kao da mi smeta (jezik)
ima li netko kakvih iskustava
hvala svima i veliki pozdrav još jednom

polly
07.08.2009., 14:29

ja, ja
ali nemam nikakvog pametnog savjeta :(

Aleks 2
07.08.2009., 18:20
pozdrav svima

javio mi se problem zadebljanog jezika
imam osječaj kao da je natečen i to mi stvara probleme dok govorim kao da mi smeta (jezik)
hvala svima i veliki pozdrav još jednom

I meni se to više puta zna dogoditi i nekako prođe kako i dođe.:ne zna:

ancola
07.08.2009., 19:06
Pozz svima!!
Imam još jedno pitanje, znam da sam dosadna ali je li možda tko od vas išao u Split na pregled vidnih, slušnih i somatosenzoričkih potencijala u KBC Križine ( ili tako nesto:confused) kod doktorice Titlić, uglavnom zanima me je li vađenje tog nalaza nešto bezazleno ili naporno?
Hvala :Dsry

BIJA SAN JA U 3. MIJ.TRAJE TI SVE SKUPA OKO DVA SATA ,TREBAŠ SE NARUČIT DOSTA PRIJE AL AKO TI ŠTA ZAPNE ZNAM TI GORI GLAVNU SESTRU MOJA IMOČANKA.PRETRAGE SU BEZAZLENE STOJIŠ U NEKOJ ZVUČNO IZOLIRANOJ KABINI SA SLUŠALICAMA KO DA SI U HAGU I SLUŠAŠ ZVUKOVE,ONDA LEŽIŠ SA NEKOM MASKOM I BULJIŠ U NEKU TOČKICU MA BEZ VEZE SAMO ŠTA DUGO TRAJE.MOŽEŠ SE GORI POZVAT NA MENE KOD DR.MARKOVIĆ ONA TI PRATI MOJE NALAZE SVAKI MIJESEC MAGNET,VID SVAŠTA I NE MOŽE VIJEROVAT KOJE POBOLJŠANJE IMAM OVA ZADNJA DVA MIJESECA A JOŠ KAD SAM JOJ REKA DA IMA MIJESEC DANA RADIM NA RIVI U RESTORANU NA + 37 I TAKO 8 SATI DNEVNO NIJE MOGLA VIROVAT PA JE DOŠLA NA KAVU.

studentica19
08.08.2009., 09:08
BIJA SAN JA U 3. MIJ.TRAJE TI SVE SKUPA OKO DVA SATA ,TREBAŠ SE NARUČIT DOSTA PRIJE AL AKO TI ŠTA ZAPNE ZNAM TI GORI GLAVNU SESTRU MOJA IMOČANKA.PRETRAGE SU BEZAZLENE STOJIŠ U NEKOJ ZVUČNO IZOLIRANOJ KABINI SA SLUŠALICAMA KO DA SI U HAGU I SLUŠAŠ ZVUKOVE,ONDA LEŽIŠ SA NEKOM MASKOM I BULJIŠ U NEKU TOČKICU MA BEZ VEZE SAMO ŠTA DUGO TRAJE.MOŽEŠ SE GORI POZVAT NA MENE KOD DR.MARKOVIĆ ONA TI PRATI MOJE NALAZE SVAKI MIJESEC MAGNET,VID SVAŠTA I NE MOŽE VIJEROVAT KOJE POBOLJŠANJE IMAM OVA ZADNJA DVA MIJESECA A JOŠ KAD SAM JOJ REKA DA IMA MIJESEC DANA RADIM NA RIVI U RESTORANU NA + 37 I TAKO 8 SATI DNEVNO NIJE MOGLA VIROVAT PA JE DOŠLA NA KAVU.
hehe:D čudo si! svaka čast! i hvala na odgovoru, to pitam za mamu ona je već mislila da će joj bockati neke iglice u mozak :D:D:cerek:pozzz i samo tako nastavi

peta25
08.08.2009., 12:11
kakvih iskustva imate sa dr Brinar te da li znate može li se kod nje privatno doći???' stvarno mi treba dobar neurolog imam glavbolje uzasne i 3 god cudne vrtnje a nitko nezna točan uzrok a ja ovako više nemoguu
hvala

ancola
08.08.2009., 18:55
kakvih iskustva imate sa dr Brinar te da li znate može li se kod nje privatno doći???' stvarno mi treba dobar neurolog imam glavbolje uzasne i 3 god cudne vrtnje a nitko nezna točan uzrok a ja ovako više nemoguu
hvala

AKO DOĐEŠ PRIVATNO I PLATIŠ ONDA JE OK A AKO DOĐEŠ NA REBRO DIREKTNO NE ZNAM BAŠ.OTIĐI U DR.VLADIĆA NA SV.DUH MENI JE SUPER

peta25
09.08.2009., 11:08
a jel zans mozda broj gdje se mogu kod nje privatno naručiti?

a ovaj drugi dr je privatni ili koliko se ceka?

No_stress
09.08.2009., 14:37
Ancola, pa šta svaki mjesec radiš magnet???? jel to na Sv. Duhu ili u Splitu, jer ako se ne varam rekao si da svaki mjesec ideš u Zagreb na kontrole, pa da li onda usporedno radiš kontrole u Zg i ST ili kako?

MultiPraktik
09.08.2009., 14:48
pozdrav

Beautiful Day/ 1000 faces of Multiple Sclerosis

http://www.worldmsday.org/

bfilip65
09.08.2009., 16:42
pozzzz

molila bih nekog tko je imao probleme s govorom da mi kaže kako to izgleda
već desetak dana muku mučim s čudnim osječajem knedle u grlu koja mi otežava izgovaranje riječi pogotovo slova kao s., š , č.....
hvala svima

Bozica Kovacic
09.08.2009., 18:27
pozzzz

već desetak dana muku mučim s čudnim osječajem knedle u grlu koja mi otežava izgovaranje riječi pogotovo slova kao s., š , č.....
hvala svima

Hej.
Meni ti je tako pocelo. Digla sam se ujutro i iz cista mira nisam mogla izgovarati rijeci.
Smijesno mi je to bilo.
Bilo je to prije puno godina, pa se sad vise i ne sjecam kako mi je bilo.
Bila sam nekih 4 tjedna na bolovanju, vjerojatno se povuklo prije. Uglavnom nije mi to bilo tak strasno.
Drzi se.
Proci ce.

biba01
09.08.2009., 20:50
pozdrav

MRAK!!!!

ancola
10.08.2009., 00:50
a jel zans mozda broj gdje se mogu kod nje privatno naručiti?

a ovaj drugi dr je privatni ili koliko se ceka?

ne znam ti njen broj al ti ga mogu saznat a od ovog drugog sam ti poslao broj mob.na pm ,pozovi se na mene slobodno pa bar čuj što će ti reć,zovi ga iza vizite temo oko 10h al .Inače ne radi ti privatno najvjerojatnije će ti reć samo da poneseš uputnicu ,a još ovi tijedan ti je mislim na godišnjem.Pozdrav

ancola
10.08.2009., 01:12
Ancola, pa šta svaki mjesec radiš magnet???? jel to na Sv. Duhu ili u Splitu, jer ako se ne varam rekao si da svaki mjesec ideš u Zagreb na kontrole, pa da li onda usporedno radiš kontrole u Zg i ST ili kako?

JA SE VIŠE NE LIJEĆIM U SPLITU GDJE ME JE DVI GODINE VODILA DR.MERI MATIJACA .ŽENSKA JE STVARNO SUPER AL OSIM BETAFERONA KOJEG UOPČE NISAM MOGAO DOBIT O TROŠKU HZZOA ONA NIŠTA DRUGO NIJE IMALA ZA PONUDIT ,JEDINO VARAŽDINSKE TOPLICE,TIJELOVIJEŽBA,IZBJEGAVAJTE STRESOVE,SPROVODE,PROMIJENITE MALO STIL,ŽIVOTA,BLA,BLA-STANDARDNA PRIĆA.NISAM MOGAO NORMALNO HODAT,VOZIT,RADIT,JEDNOM RIJEČJU ŽIVIJETI.....SAD ME VODI DR.ANTON VLADIĆ I STVARNO NEMAM RIJEĆI KOJOM BI OPISAO NJEGOVU DOBROTU I PROFESIONALNI PRISTUP .DOBIJO SAM CAMPATH(ALEMTUZAMAB)ZA KOJI MI JE DR.MATIJACA U SPLITU REKLA DA JE KAO U EX.FAZ.I I DA NE ZNA PUNO O TOME.SVAKO TRI MIJESECA RADIM MAGNET ,SVAKI MIJESEC VADIM KRV I MOGRAĆU KOJU ONI ŠALJU NA CAMBRIGE U SAD,SVAKO 70 DANA IDEM NA VRAPČE KOD NEOVISNOG DR.BOŠNJAKA KOJI KONTROLIRA OVU STUDIJU I LIJEK BI PREMA STATISTICI TREBAO POČET DIJELOVAT ZA NEKIH DESET MIJESECI.MEĐUTIM ČINJENICA JE DA JA PONOVNO RADIM OSAM SATI NA NOGAMA,IGRAM MALI NOGOMET VAĆ 4 MIJESECA NAKON POČETKA TERAPIJE ,A NIŠTA NE KORISTIM OSIM ORIBLETA OD REVITE ZA KOJE MI JE I VLADIĆ PROŠLI MIJESEC REKAO DA JE ČUO DA SU ODLIČNE.I U PETAK NAVEČER ĆU POKUŠAT KRENIT U SINJ PIJEŠKE NAKON 2004.KAD SAM ZADNJI PUT BIO NA BLAGDAN VELIKE GOSPE 15.08.TRIDESET KILOMETARA PA KOLIKO USPIJEM

ancola
10.08.2009., 01:31
pozdrav

SPOT JE PRE DOBAR

sara.p.
10.08.2009., 13:27
...Mali odgovor za saru.p i malo pojasnjene za Koku36 - a sto se tice Tysabrija.
...
Mimi :)

Hvala Vam puno (sa zakashnjenjem:)... nisam bila tu)

Pozdrav:)

polly
10.08.2009., 13:47
pozzzz

hvala svima

osjećaj natečenog jezika (provjereno u špiglu + konzulacije sa svima kaj su htjeli jezik gledat, nije bio natečen)
petljanje sa dotičnom lopatom u ustima
otežano izgovaranje ponekih slova
mu-mu-mu-c-c-anj-nje
nešto u stilu "riječ mi je na vrhu jezika, samo nikak da ju izgovorim", znam kaj oću reć, mogu napisat, ali izricanje baš i ne ide
komentari okoline "kaj ona pije? :eek:" :rofl:

e da,
meni jezik trne
već dulje vrijeme

ancola,
kužim ja euforiju, al' daj se pliz ne deri

polly
10.08.2009., 13:51
hvala

valjda je to, to (http://www.zdravljeizivot.com/hrv/index.php?k=vodic&s=vise&id=125)

kod kojeg si neurologa već išla?

peta25
10.08.2009., 14:00
valjda je to, to (http://www.zdravljeizivot.com/hrv/index.php?k=vodic&s=vise&id=125)

kod kojeg si neurologa već išla?

hvala zvala sam ali je do kraja 8 na go
išla sam kod dr.petelin i dr podobnik i nemaju rješenja a ja sam luda s ovakvim životom:mad:

polly
10.08.2009., 14:23
tko je petelin pojma nemam
podobnikica je meni super, ali nitko ne može imati rješenja za sve :ne zna:

sad mi palo na pamet
jedno pitanjce
kontracepcija? što koristiš?

Liba
10.08.2009., 16:32

Ma guštam te čitat! Tako mi je drago zbog svih lijepih događanja u tvom životu. Samo naprijed!

No_stress
10.08.2009., 16:58

Pitam zato što si prethodno naveo Dr.Marković da ti svaki mjesec prati nalaze a istovremeno i dr. Vladić pa zato pitam...
I kakvi su ti sada nalazi magneta?

peta25
10.08.2009., 17:28
tko je petelin pojma nemam
podobnikica je meni super, ali nitko ne može imati rješenja za sve :ne zna:

sad mi palo na pamet
jedno pitanjce
kontracepcija? što koristiš?

ne pijem pilule....
pijem medrol zbog autoimune bolesti bechtera ali to sa glavom je počelo prije još nego sam počela piti medrol

peta25
10.08.2009., 19:28
da li je netko od vas čuo ili bio na pretragi SPECT glave? to mi je jedan dr preporučio al to je opet rengen a na njima sam bila ohoho puta

ancola
11.08.2009., 02:04
Pitam zato što si prethodno naveo Dr.Marković da ti svaki mjesec prati nalaze a istovremeno i dr. Vladić pa zato pitam...
I kakvi su ti sada nalazi magneta?

zato šta me doktorica zamolila da prati sve moje nalaze jer piše neki magisterij sebi ili nekom na temu MS i alemtuzamaba,to je više nako prijateljski ja njoj kopiram nalaze svoje a one meni i mojima sredi pretrage preko reda,ma sve je korumpirano ha,ha,ha zezam se ,a dr.Vladić je moj doktor koji me službeno vodi ,neće ti taj uzet novce ,bocu piča ma ništa.Zadnji put se naljutija kad sam mu donija jedan domaći pršutić.A ko kome treba poslat ću mu njegov broj na pm pa neka ga nazove dobija je opet neke lijekove a prošli tijedan je ubacija u studiju neke moje poznanike,a i kuma mi izgleda ima MS pa je šaljem gori na SV.Duh,ode u Splitu je ajme majko ta neurologija ,što južnije to tužnije,držite se i vidimo se na Zrču ovi vikend ako me žena pusti

No_stress
11.08.2009., 10:48
ja sam čula malo drugačije priče o dr. Vladić, al izgleda da je sve to individualno....
A i u tim studijama, budimo realni, okreću se ogromni novci, a izravne koristi od njih imaju kako doktori koji ih vode tako i bolnice, ali s druge strane i mi pacijenti...
Ali najviše što me smeta je način na koji oni to sve izprezentiraju maltene da moraš biti sretan što si uopće upao u studiu, kako je to sve strogo regulirano, a na kraju ispada da zapravo možeš i lijek birati....

Poanta svega je da oni trebaju nas, ali nažalost i mi njih...

Poz

ancola
11.08.2009., 15:29
ja sam čula malo drugačije priče o dr. Vladić, al izgleda da je sve to individualno....
A i u tim studijama, budimo realni, okreću se ogromni novci, a izravne koristi od njih imaju kako doktori koji ih vode tako i bolnice, ali s druge strane i mi pacijenti...
Ali najviše što me smeta je način na koji oni to sve izprezentiraju maltene da moraš biti sretan što si uopće upao u studiu, kako je to sve strogo regulirano, a na kraju ispada da zapravo možeš i lijek birati....

Poanta svega je da oni trebaju nas, ali nažalost i mi njih...

Poz

u pravu si vanka na zapadu pacijenti dobivaju lovu i to ne baš malu,jer mi smo faktički pokusni kunići ,ja dobijem sveki put 500 kn za putne troškove al bolje i to nego ništa.Neka i oni zarade briga me samo da nama pomogne,šta ima u Samoboru radiš li?

travarica10
11.08.2009., 20:21
Ljudi, evo vam provjereni recept koji je mene ozdravio!!!!!!
Nabavite 20dag korijena biljke lincure, 20 dag korijena mrtve koprive ( prethodno oprano i izrezano) - to staviti da stoji u 1l ciste rakije 21 dan (iskljucivo znaci rakija bez secera!!)... Nakon 21 dana procijediti i dodati 1kg cistoga, domaceg, prirodnog meda.
Piti ujutro na prazan zeludac 0,25ml (ili pola male casice za rakiju), prije pranja zubi, nikako nakon pranja zubi!
Piti 6 mjeseci bez prekida i uvidjet cete promjene-poboljsanja...
za potpuno izljecenje, piti GODINU DANA bez prekida, svako jutro!
Da vas upozorim, okus je grozan, tjera na povracanje, meni je bilo jako tesko i mucno prvih mjesec dana...ali sam izdrzala...evo moj savjet: popijte iz jednog maha, znaci ne u vise gutljaja...naviknut cete se... Pomaze kod multiple s. i svih drugih neuroloskih oboljenja... mene je ozdravio ovaj napitak... Dobila sam ga od jedne casne sestre iz Njemacke, koja mi je prethodno rekla da je pomocu tog napitka ozdravila njih vise od MS-a, a zadnji je slucaj imala covjeka kojeg je pomocu tog napitka podigla iz invalidskih kolica! :) :) :) :) :)

polly
11.08.2009., 20:26
Ljudi, evo vam provjereni recept koji je mene ozdravio!!!!!!
Nabavite 20dag korijena biljke lincure, 20 dag korijena mrtve koprive ( prethodno oprano i izrezano) - to staviti da stoji u 1l ciste rakije 21 dan (iskljucivo znaci rakija bez secera!!)... Nakon 21 dana procijediti i dodati 1kg cistoga, domaceg, prirodnog meda.
Piti ujutro na prazan zeludac 0,25ml (ili pola male casice za rakiju), prije pranja zubi, nikako nakon pranja zubi!
Piti 6 mjeseci bez prekida i uvidjet cete promjene-poboljsanja...
za potpuno izljecenje, piti GODINU DANA bez prekida, svako jutro!
Da vas upozorim, okus je grozan, tjera na povracanje, meni je bilo jako tesko i mucno prvih mjesec dana...ali sam izdrzala...evo moj savjet: popijte iz jednog maha, znaci ne u vise gutljaja...naviknut cete se... Pomaze kod multiple s. i svih drugih neuroloskih oboljenja... mene je ozdravio ovaj napitak... Dobila sam ga od jedne casne sestre iz Njemacke, koja mi je prethodno rekla da je pomocu tog napitka ozdravila njih vise od MS-a, a zadnji je slucaj imala covjeka kojeg je pomocu tog napitka podigla iz invalidskih kolica! :) :) :) :) :)

:rofl:
veliš, ozdravila? iz kolica digla?
ja bum si lasi vužgala, fakat bum :lol:
daj ju prijavi za nobelovu, dobiva 1000%

fala ti na postu, baš me fino nasmijao :D

travarica10
11.08.2009., 20:44
:)) znam da je tesko za povjerovati i mozda ne upali kod svakoga, kod mene je, vjeruj mi, prosla sam sve zivo i nezivo, moras samo biti ustrajan u tome...
ja sam imala progresivan oblik, tako mi je dijagnosticirano bilo, probala sam SVEEEE, neprestano sam bila na pulsnoj terapiji i postajalo je sve gore i gore i nisam to htjela piti, isto sam tako reagirala ko i ti i moji su me nekako natjerali i sad mi je sve ok, sve se dovelo u normalu, nemam razloga lagati, stavila sam ovo da pomognem svima

ancola
12.08.2009., 01:30
ja ti vijerujem ,nije bitno šta ti je pomoglo,ta travarica,meni ovo šta ja pijem al vijeruj mi da je molitva i vijera 99%izlijećenja

polly
12.08.2009., 08:13
@travarica,
ma super da ti je pomoglo, meni drago
ali mi je fakat smiješno

@ancola,
ako su vjera i molitva 99% izlijećenja kako to da i vjernici oboljevaju?
ja uvijek imam problema sa logikom :zubo:

Aleks 2
12.08.2009., 08:33
@travarica,
ali mi je fakat smiješno

@ancola,

Zbog čega toliki skepticizam?

polly
12.08.2009., 08:41
Zbog čega toliki skepticizam?

godine, iskustvo i ostale trice

travarica10
12.08.2009., 11:28
vjera definitivno pomaze, molitve i sve ...
ja sam citala knjigu Moc pozitivnog misljenja i stvarno je jako dobra...bitno je da si postavite u glavu da ste zdravi, da vas je Bog ozdravio i neprestano zahvaljujte Njemu na tome!!
morate postici to da svojim razmisljanjem uvjerite mozak da vi nemate tu bolest, a to mozete neprestanim ponavljanjem zahvale Bogu sto vas je ozdravio! izbacite iz glave sve negativne misli o bolesti....znam da je jako tesko...i meni je bilo...najgore je kad se samosazalijevate!!!! to je jako lose, isto tako i kad vas drugi sazalijevaju!! ne dozvolite to ni sebi ni drugima!
nikad nemojte plakati, to je jos 1 korak prema dnu!! postavite se prema tome svemu kao prema neprijatelju, ako placete i sl. ... znaci vi ste se pomirili s cinjenicom da vas je taj neprijatelj pobijedio!!! to su sve misli iz te knjige koje sam ja pratila dok sam pila taj napitak i USPJELO JE !!! BOZE HVALA TI :) :) :)

travarica10
12.08.2009., 11:31
I odite na misu fra Ive Pavića, povjerujte u sve sto se tamo događa, jer to radi Bog, fra Ivo je samo most preko kojega dolazi Duh Bozji

mblaž
12.08.2009., 12:10
Travarice vjerujem u sve što si prošla i hvala Bogu na tome. Knjigu sam i ja pročitao i uz vjeru čovjeka odvrati od sivila.
Malo sam gledao za vrstu trave "lincura" i ne znam gdje bi to našao s obzirom da raste na obroncima planina i sl. a ja sam iz ravne Slavonije.
I još bi te pitao gdje fra Ivo drži misu, pa ako mi možeš odgovoriti bio bi zahvalan.
Samo naprijed i hvala!

travarica10
12.08.2009., 12:20
lincuru mozete nabaviti kod covjeka iz Pitomače, zove se Jan Spajder (033/783 879), on ima svoju tvornicu trava... ja sam narucivala kod njega..
Sto se tice fra I. Pavića, bila sam na misi u Tramošnici, on je inace iz Tolise, ne znam stvarno gdje je sad i kakav mu je raspored misa

travarica10
12.08.2009., 12:23
www.dvasrca.com stranica na kojoj mozes pronaci neke informacije i fra Ivi P.

polly
12.08.2009., 12:54
Malo sam gledao za vrstu trave "lincura" i ne znam gdje bi to našao s obzirom da raste na obroncima planina i sl. a ja sam iz ravne Slavonije.

u svakoj biljnoj apoteci i u skoro svakoj ljekarničkoj
znam da se uglavnom koristi kod želučanih tegoba (ali ne kod aktivnog čira) te da je sastojak svih gorkih likera tipa pelinkovac, vlahov, amaro, encijan (drugo ime biljke), ....
nije da raste baš samo po planinama, ima ga poprilično recimo po stubičkom kraju u nizinama na neobrađivanoj zemlji, pa tko je voljan neka malo pogleda po okolini

ajant
12.08.2009., 13:30
moj stari je kupovao negdje na placu čini mi se kad je pravio travaricu, sjećam se da je bila lincura i još nešto pa to u 5l rakije da stoji, navodno dobra za želudac

mblaž
12.08.2009., 13:47
Nazvao sam kod nas ljekarnu i imaju korijen "lincure"; pakovanje je 50 grama i cijena je 18,25 kn.
E sad samo da li je to taj učinak, jer pretpostavljam da za pravi učinak korijen mora biti svjež, a ovo je po svemu sudeći suho ko barut:confused:

polly
12.08.2009., 14:11
kolko mene pamćenje služi (dok sam bio zelen i mlad zanimale su me biljkice, danas se sve to može izguglat, pa kog zanima nek provjeri) kopriva se mora prokuhat jer može uzrokovat oštećenja bubrega te probavne smetnje
kako je diuretik, treba pripazit na kalij

što se tiče ovog, dal' suho ili svježe, zavisi od toga što se pripravkom želi postić, te o korisnosti/štetnosti
nekad je bolje svježe, nekad čak ne smije biti svježe
također i što se tiče upotrebe različitih djelova biljke, al' korjen, list, cvijet, ...

ancola
12.08.2009., 15:42
@travarica,
ali mi je fakat smiješno

@ancola,

To ti je moja Polly jedan križ kojega svi mi nosimo,neko teže neko lakše to podnosi .Ja sam osobno Ms shvatio kao neki dar od Boga ,jer sam se nakon dijagnoze potpuno promijenio..Izgubile su se sve životne vrijednosti ,ljudi su se počeli,zatvarat u sebe,materijalizam je na prvom mijestu.Svaki dan smo okruženi nekim crnim vijestima,poplavama,požarima,avi.nesrečama,pedofil ijom.Nema više onoga ajmo ja ,ti,tvoj muž,dijeca,na neki izlet,gradele...Došlo je do toga da ti ja pošaljem sms Sretan Božić i Novu godinu,ti meni vratiš-i tebi Ante i tvojima i to je to.Ne samo da nismo poslali svoju poruku nego smo samo tuđu proslijedili.Ja sam bio u vlč.Zlatka Suca ,to se neda ispričat ,to treba doživijet.Isto tako sam bio ove godine u fra.Zvijezdana Linića gdje me je on osobno upoznao sa svojim domarom u Taboru koji boluje od multiple ima 18 g.i kojeg je samo vijera izlječila a vijeruj hodat nije moga .Vijera se ne demonstrira vijera se živi,i nije bitno jesi li petkom jeo meso ili ulio malo mlijeka u kavu,treba pomoč onom koji nema,podijelit sa svima koliko možeš al ne želim vas zamarat sa tim nije ovo glas koncila nego forum Ms-a .

travarica10
12.08.2009., 17:15
korijen lincura, pakiranje od 1kg, suho, da... to je to :)

travarica10
12.08.2009., 17:16
korijen mora biti suh, ne svjež...

polly
12.08.2009., 17:48
Ja sam osobno Ms shvatio kao neki dar od Boga

meni je pomalo teško nedaće shvaćat kao darove :ne zna:
isuviše gadnih stvari vidimo i saznajemo
ne mislim sad tu na sebe, meni je super predivno kakve stvari se dešavaju
da se razumijemo, da sad ne krene izvlaćenje smisla između redova, nisam protiv, ako nekome vjera u bilo što i molitva bilo kome/čemu pomaže, super
štoviše mislim da je život u vjeri puno jednostavniji
ali to jednostavno nije za mene

i moje životne vrijednosti se nisu promijenile oboljenjem i dijagnozom

bfilip65
12.08.2009., 19:36
ljudi moji na sto sam muka
ono moje stanje s petljanjem i pričanjem je grozno neunam ni što da mislim ni što da radim
dva dana mir pa onda opet počne
moje je pitanje što sad jel moram ići doktoru oču li za to dobit kortikosteroide ili??????????
ajme sva sam se uspaničila i izgubila
nisam imala nikakvih problema dvije i pol godine i sad ovo frfljanje a da i nisam u nekom stresu
dajte mi neki savjet
hvala vam svima od srca
p.s i ja sam jedna od onih kojoj vjera pomaže da se bori dan za danom

Bozica Kovacic
12.08.2009., 23:48
izdrzi, ne misli crno. moras vjerovati i uvjeriti samu sebe da ce ti bit dobro, da ce ti bit boje. nije to tako strasno da bi ti trebali kortikosteroidi, al ti moras biti optimisticna.
nemoj panicariti i gubiti se.
ja se i dan danas petljam i frfljam, jest da neki misle da sam pijana, ali neka. to misle oni koji me ne poznaju dobro, za nje me nije ni briga, a oni koji me znaju, znaju zasto bas sad u tom trenutku nemogu izgovorit to sto sam htjela rec
sad cu se posluzit tvojim rijecima "sto te ne slomi, ojaca te"
stisni zube, glavu gore, nedaj se jer proci ce. vjeruj.
puseko

Bozica Kovacic
17.08.2009., 13:53
Pa ja nemrem vjerovati!!!!!!!!
Zvala sam 02.06. u Vinogradsku bolnicu da se narucim na kontrolu, nakon mjesec dana tek dobila termin 25.08. i sad su mi ga opet pomaknuli na 17.09.
Jel je to normalno??? :s:s:s

astrosavjet
18.08.2009., 13:40
Dragi svi,
Molio bih osobe koje su obolile od multiple skleroze da mi pošalju svoje podatke rođenja(vrijeme,sat i mjesto).Želio bih uraditi astrološku analizu bolesti,dali se u natalnoj karti vidi oboljenje.Onaj tko želi može dobiti i savjet kako ublažiti i popraviti svoje zdravstveno stanje.Podatke svakako pošaljite na PM ili mail astrosavjet(a)gmail.com ili bilo kakve upite.
Hvala

femmelatin
18.08.2009., 18:03
Interesantno ? Činjenica je da gospodja Brinar uglavnom preporuča interferon, koji poznato je smanjuje imuni odgovor (imunitet), odatle čest osjećaj gripe kod pacijenta

Želi li doktorica pobjeći od odgovornosti za cijelu populaciju pacijenata kojoj je svojim terapijama oborila imunitet a na jesen svinjska ali i ostale gripe neminovno dolaze ??

Mislim da ćeš to morati nju pitati, ne mene. :mig:

A čisto za informaciju, interferon preporuča i dr. Podobnik (a i mnogi drugi - nije baš da imamo puno lijekova na izbor). Također, interferon ne smanjuje imunitet iako ga modulira. Ako imaš pri ruci knjižicu koja dolazi uz svako pakiranje lijeka, navedene su sve moguće nuspojave i mjere predostrožnosti - od suicidalnih osjećaja do rizika od kravljeg ludila - ali povećana osjetljivost na infekcije nije navedena. Ja sam to pitanje postavila i dr. Brinar i dr. Podobnik i liječnici opće prakse i sve su to potvrdile: interferon ne smanjuje obrambene sposobnosti organizma od infekcija.

Cjepivo protiv gripe mi je preporučila na prvom pregledu, prije nego što smo uopće diskutirali o bilo kakvoj terapiji. Razlog?
To što je povišena temperatura kod bolesnika s MS iznimno štetna, a kao što znamo - gripu prati visoka tjelesna temperatura.

Čest "osjećaj gripe" kod ljudi koji primaju interferon nije gripa, već kao što si i sama rekla - osjećaj. Uključuje blago povišenu temperaturu i bolove u ekstremitetima (ne kašalj, ni kihanje). Ta je nuspojava česta i opisana u priručniku, obično traje prvih nekoliko tjedana nakon svakog uzimanja, po par sati. Tretira se lupocetom.

Svaki lijek ima svoje nuspojave, no treba vidjeti što je gore - nuspojava ili progresija bolesti. Glasam za prvo.

Aleks 2
18.08.2009., 22:27
Dragi svi,
Molio bih osobe koje su obolile od multiple skleroze da mi pošalju svoje podatke rođenja(vrijeme,sat i mjesto).Želio bih uraditi astrološku analizu bolesti,dali se u natalnoj karti vidi oboljenje.Onaj tko želi može dobiti i savjet kako ublažiti i popraviti svoje zdravstveno stanje.Podatke svakako pošaljite na PM ili mail astrosavjet(a)gmail.com ili bilo kakve upite.
Hvala

ne vjerujem u taj astro:rolleyes:

Sorry

polly
19.08.2009., 08:42
Dragi svi,
Hvala

ajmo se malo zabaviti ::D
jel može javno? ma što ne bi moglo :)
02.04.1964. zagreb, maksimir (a što drugo :zubo:) 10.20
željno očekujemo izviješće :D

biba01
19.08.2009., 08:53
a jesam i ja....baš da vidim što mi piše u zvijezdama...

polly
19.08.2009., 08:59
a jesam i ja....baš da vidim što mi piše u zvijezdama...

pa trebaš znat unaprijed
kaj ako ti se smiješi avantura u listopadu
ili ti je izgledan dobitak na talijanskom lotu
a možda ti u zvijezdama piše da ćeš se izliječiti ako svako jutro trgneš gorki pelinkovac
i to sve propustiš zbog neinformiranosti :horor:

biba01
19.08.2009., 09:31
šišam ti ja i avanturu i sve ostalo...

ovo sa talijanskim lotom me zaintrigiralo....

biba01
19.08.2009., 09:35
nego ajmo mi na ozbiljnije teme: da li itko zna kako mogu srediti podnice koje škripe za popizdit! da li ih mogu čime premazati? zvala sam u hespo i kažu mi da je to sa njihovim podnicama nemoguće!!! a kako su prošle 2 g. (znači nisu ni stare ni nove) ne mogu s njima ništa a ne da mi se kupovati nove?

molila bih za pomoć jer svako dizanje partnera ili mijenjanje pozicije u spavanju mene probudi i dovodi me do grešnih misli

biba01
19.08.2009., 09:36
da se ispravim - ne do "onih" grešnih misli! već suprotno

polly
19.08.2009., 09:42
pa pozovi genijalce doma nek slušaju škriputanje kad je to već nemoguće :ne zna:
ne znam stvarno jel' bi premazivanje ičim ikako pomoglo, probaj pitati na "stanovanju"
znam jedino da su im ortopedski madraci smeće :mad: kupili smo ih za vikend kuću prije 2 god (viš, možda je problem u tome "prije 2 god") neki sa zonama super-truper-ultra-turbo-prekoizvrsni
tak' su dobri da me mrzi ić prek vikenda na selo jer znam da bum se potrgala na krevetu (bez grešnih radnji :D)
ošlo par tisućica u vjetar :(

polly
19.08.2009., 09:44
da se ispravim - ne do "onih" grešnih misli! već suprotno

ahaaaaaaaaaaaaaaaaaa
zbog takvih grehota je moj uteko spavat u drugu sobu prije 8 i pol let :D
čim su se preseljenjem stvorili uvjeti

Malden
20.08.2009., 22:02
Kapni jednu kap mašinskog ulja (finog, prozirnog, ne smrdi, 10kn 1dcl bočica sa kapaljkom BauMaus - za šivaće mašine npr. ili sl.) u svaki spoj drva s plastičnim držačem ili drugim drvom i stvar je rješena.

Pozz,

Mladen.

biba01
21.08.2009., 07:56
hvala...probat ću što prije

pozz

bonims
25.08.2009., 19:05
POZDRAV SVIMA NA FORUMU,OVDJE SAM PROČITALA MNOGO TOGA ZANIMLJIVOGA,ALI VJERUJTE IMAM JOŠ OTPRILIKE MILIJUN PITANJA.MS MI JE DIJAGNOSTICIRANA PRIJE GODINU DANA,I NADAM SE DA E MI NETKO SAVJETOM MOĆI POMOĆI U VEZI JEDNE JAKO BOLNE NEURALGIJE TRIGEMINUSA,PLEASE?

Aleks 2
26.08.2009., 18:28
POZDRAV SVIMA NA FORUMU,OVDJE SAM PROČITALA MNOGO TOGA ZANIMLJIVOGA,ALI VJERUJTE IMAM JOŠ OTPRILIKE MILIJUN PITANJA.MS MI JE DIJAGNOSTICIRANA PRIJE GODINU DANA,I NADAM SE DA E MI NETKO SAVJETOM MOĆI POMOĆI U VEZI JEDNE JAKO BOLNE NEURALGIJE TRIGEMINUSA,PLEASE?

Što je to?

bonims
26.08.2009., 19:06
Jedan od simptoma ms,strahovito bolna upala živca na licu.

peta25
27.08.2009., 07:22
da li se može imati MS ako se na MR mozga ne vide nikakve lezije....imam čudne simptome već 3 godine čudne vrtoglavice,povišenu temperaturu, u zadnja 3 mjeseca glavobolju i slabost u rukama i nogama jako sam već uplašena već imam jednu dijanozu autoimune bechter pa kud ću još sa jednom ????

polly
27.08.2009., 07:56
neki nemaju lezije
mora se proći potpuna obrada da bi se dijagnoza potvrdila ili opovrgnula

ima nekih sa po par dijagnoza :zubo:
kaj sad :ne zna: imaš, pomiriš se sa tim više ili manje uspješno i živiš dalje
nekima je i gore

peta25
27.08.2009., 08:17
a koliko ljudi sa MS završe u kolicima?

polly
27.08.2009., 08:23
a koliko ljudi sa MS završe u kolicima?

daj se okani blesavih pitanja i odi doktoru
a statistike kažu i da se većina oboljelih nikada niti ne otkrije jer nemaju apsolutno nikakvih problema nego pretrpe naku ozljedu ili pate od neke druge bolesti pa se uz put ustanovi da boluju i od MS

peta,
doktoru odi
ne guglaj i ne razmišljaj o ms

mblaž
27.08.2009., 08:39
Koliko sam upoznat, iznad magneta za dijagnozu MS-a je vađenje "likvora" (mislim da se tako zove) iz leđne moždine. Imao sam slične dvojbe, no kod mene je magnet potvrdio ali su bili spremni i na vađenje likvora.

peta25
27.08.2009., 08:45
meni su predložili vađenje likvora ali ja to jednostavno ne želim jer sam jednom prije 5 god skoro riknula od toga i strah me toga zar se bez toga ne može isključiti dijagnoza mS?

ESC
27.08.2009., 08:52
daj se okani blesavih pitanja i odi doktoru
a statistike kažu i da se većina oboljelih nikada niti ne otkrije jer nemaju apsolutno nikakvih problema nego pretrpe naku ozljedu ili pate od neke druge bolesti pa se uz put ustanovi da boluju i od MS

peta,
doktoru odi
ne guglaj i ne razmišljaj o ms

Dobro ti je rekla!

polly
27.08.2009., 09:01
meni su predložili vađenje likvora ali ja to jednostavno ne želim jer sam jednom prije 5 god skoro riknula od toga i strah me toga zar se bez toga ne može isključiti dijagnoza mS?

onda imaš nalaz
u čem je problem :confused:

peta25
27.08.2009., 09:10
pa tad prije 4 god kad su mi radili punkciju kičme nisam imala probleme i simptome ko sada
zar je taj nalaz i za sada važeći??

mblaž
27.08.2009., 09:22
Kada sam dobio dijagnozu, prvo što sam radio je odlazak u "internet carstvo" i kopanje svega što se može naći o MS-u. Upijao sam svaki zarez.
I što se može čovjeku drugo dogoditi, nego bed do kraja, sa svim crnim primislima i ostalim negativnostima.
Onda vidiš da tim stavom samo štetiš sebi, svojoj obitelji i okolini jer postaješ netko totalno drugi i bez dijagnoze.
Onda zbrojiš pozitivne stvari; živ sam, mogu komunicirati, imam razum, moji su zdravi i niz stvarnih pozitivnih činjenica koje su stvarne i takve.
Uz molitvu dragom Bogu za snagu i volju prestaneš misliti crno, komuniciraš sa okolinom i niti ne pomišljaš na MS kao nešto, u nekom crnom plaštu, nego vidiš da ima i more drugih crnjih sudbina.
Ne daj se i misli samo na dobro!

ancola
27.08.2009., 14:14
Kada sam dobio dijagnozu, prvo što sam radio je odlazak u "internet carstvo" i kopanje svega što se može naći o MS-u. Upijao sam svaki zarez.
I što se može čovjeku drugo dogoditi, nego bed do kraja, sa svim crnim primislima i ostalim negativnostima.
Onda vidiš da tim stavom samo štetiš sebi, svojoj obitelji i okolini jer postaješ netko totalno drugi i bez dijagnoze.
Onda zbrojiš pozitivne stvari; živ sam, mogu komunicirati, imam razum, moji su zdravi i niz stvarnih pozitivnih činjenica koje su stvarne i takve.
Uz molitvu dragom Bogu za snagu i volju prestaneš misliti crno, komuniciraš sa okolinom i niti ne pomišljaš na MS kao nešto, u nekom crnom plaštu, nego vidiš da ima i more drugih crnjih sudbina.
Ne daj se i misli samo na dobro!

Tako je prijatelju

dadana
27.08.2009., 22:02
svaka čast to fakat nije kraj svijeta ima toliko dobrih razloga za pozetivu

Liba
28.08.2009., 17:48
Ma ja razumijem potpuno peta25. I ja imam problema s bolovima u oku, uhu, polovini glave... kao i niz drugih MS simptoma. Naravno, kao i mblaž, na sumnju u MS, nisam se skidala sa svih stranica o MS, ali to me nije bacalo u bed, jer spadam u osobe koje kad imaju problem, traže način da ga riješe (ili u ovom slučaju ublaže posljedice).
Iako sam u kratko vrijeme liječena kod dva liječnika, koji u razgovoru sa mnom nisu postavljali nikakvu sumnju u moju dijagnozu, ja na 3 otpusna pisma iz bolnice imam 5 dijagnoza (razne varijacije dijagnoza bolesti SDŽ). I to me nervira, kao i liječnička konstatacija da treba proći dugo vremena da se postavi "službena dijagnoza MS" (ma što to značilo), a nisu propuštali da mi naglase da postoje pacijenti koji 10-15 godina imaju slične simptome a nemaju dijagnozu. Jesu me utješili...

peta25
28.08.2009., 19:27
Ma ja razumijem potpuno peta25. I ja imam problema s bolovima u oku, uhu, polovini glave... kao i niz drugih MS simptoma. Naravno, kao i mblaž, na sumnju u MS, nisam se skidala sa svih stranica o MS, ali to me nije bacalo u bed, jer spadam u osobe koje kad imaju problem, traže način da ga riješe (ili u ovom slučaju ublaže posljedice).
Iako sam u kratko vrijeme liječena kod dva liječnika, koji u razgovoru sa mnom nisu postavljali nikakvu sumnju u moju dijagnozu, ja na 3 otpusna pisma iz bolnice imam 5 dijagnoza (razne varijacije dijagnoza bolesti SDŽ). I to me nervira, kao i liječnička konstatacija da treba proći dugo vremena da se postavi "službena dijagnoza MS" (ma što to značilo), a nisu propuštali da mi naglase da postoje pacijenti koji 10-15 godina imaju slične simptome a nemaju dijagnozu. Jesu me utješili...

ma ja cjeli dan samo lezim i sad vec i placem skroz mi je lose a vise neznam ni kom ić sve ovo predugo traje ...a oni samo zanju izmučit čovjeka.....i davat tablete koje su mi zeludac razorile u kojim si ti bolnicama bila zasto?

ancola
29.08.2009., 03:40
ma ja cjeli dan samo lezim i sad vec i placem skroz mi je lose a vise neznam ni kom ić sve ovo predugo traje ...a oni samo zanju izmučit čovjeka.....i davat tablete koje su mi zeludac razorile u kojim si ti bolnicama bila zasto?Pitaj MBLAŽA šta pije i kako se osiječa otkad to pije,nema više ni ležanja,ni razorenog želudca,ni velikog umora.....

peta25
29.08.2009., 15:47
dali je moguće da ti dijagnost. MS bez punkcije kičme????

Malden
29.08.2009., 18:32
dali je moguće da ti dijagnost. MS bez punkcije kičme????

...da, moguće je. MR glave i vratne kralj. jasno pokazuje lezije-plakove na mozgu i/ili oštečenje živaca - mijelinske ovojnice. Punkcija samo potvrđuje, kao i evocirani potencijali ili pretraga vidnog polja (oštećenje vidnog živca - jedini živac direktno spojen na mozak, a kojega su simptomi oštečenja često prvi vidljivi - neurološki problemi s vidom npr: dvoslike, privr. sljepoča, "šetanje" oka i sl.) dijagnozu encefalomijelitis dissaminata alias MS.

M.

peta25
29.08.2009., 20:10
...da, moguće je. MR glave i vratne kralj. jasno pokazuje lezije-plakove na mozgu i/ili oštečenje živaca - mijelinske ovojnice. Punkcija samo potvrđuje, kao i evocirani potencijali ili pretraga vidnog polja (oštećenje vidnog živca - jedini živac direktno spojen na mozak, a kojega su simptomi oštečenja često prvi vidljivi - neurološki problemi s vidom npr: dvoslike, privr. sljepoča, "šetanje" oka i sl.) dijagnozu encefalomijelitis dissaminata alias MS.

M.

ja imam užasne simptome kao MS od pretraga sam radila MR MOZGA i piše da nema nikakvih lezija ima neš drugo ali tih lezija ne da li sa sigurnošću mogu biti sigurna da nemam MS ?

Aleks 2
30.08.2009., 07:48
Meni je MR pokazao da imam demijenilizaciju. Pitanje za vas demijenilizscija nije isto što i lezije. Ili je to nekako povezano?
Znam da imam i lezije.

femmelatin
30.08.2009., 11:16
Lezije mogu biti različitih karaktera a tvoje su opisane kao demijelinizirajuće. lezija sama po sebi znači oštećenje, ožiljak - a od mnogih razloga koji mogu dovesti do nastanka oštećenja, jedan je demijelinizacija (nestajanje mijelina iz ovojnica živčanih stanica).

Dakle, najtočnije je reći da imaš lezije demijenizirajućeg karaktera.

peta25
30.08.2009., 11:30
ako nema lezija znači li da nema i MS?

femmelatin
30.08.2009., 11:36
Ne bih znala odgovoriti, ali vjerojatnost je svakako mnogo manja. Nešto kao finalni dokaz je prisustvo ili odsustvo oligoklonalnih traka u likvoru, ali kako je MS komplicirana bolest koja se iskazuje u mnogim simptomima i teško ju je dijagnosticirati... moraš to pitati liječnike. Potrebno je, ako već nisi, otići na par dana u bolnicu i napraviti kompletnu dijagnostičku obradu - ako i tada nije potvrđeno, ne preostaje ništa drugo nego redovito praćenje.

femmelatin
30.08.2009., 11:39
S time da, na kraju dana, imati ili nemati dijagnozu MS stvarno nije pitanje života ili smrti. To kažem ja, koja sam godinu i pol umirala od straha, a kad mi je na kraju potvrđena dijagnoza - ništa strašno se nije dogodilo. Svijet nije propao, živim i dalje i ništa mi ne fali. Bitan je pozitivan stav, redovito kontroliranje, liječenje po preporuci i/ili potrebi i po mogućnosti živjeti što urednije - i ne razmišljati o bolesti.

Kvazar1
30.08.2009., 11:44
Godišnji odmori, ljeto, more: gotovo…….. i sada sve pregledati.....
U svom ranijem postu sam se pitala kako to da neki doktori daju preporuku cijepljenje protiv gripe, pacijentima koji su na terapijama koje obaraju imunitet poput interferona, alemtuzumaba, Tisabry itd…. u kontekstu rizika od oboljevanja od svinjske gripe odjedanput aktualni, to je ovaj post.

Interesantno?...................QUOTE]

femmelatin je odgovorila i dobro je to diskutirati:

[QUOTE=femmelatin;22084392]Mislim da ćeš to morati nju pitati, ne mene. :mig:
A čisto za informaciju, interferon preporuča i dr. Podobnik (a i mnogi drugi - nije baš da imamo puno lijekova na izbor). Također, interferon ne smanjuje imunitet iako ga modulira. Ako imaš pri ruci knjižicu koja dolazi uz svako pakiranje lijeka, navedene su sve moguće nuspojave i mjere predostrožnosti - od suicidalnih osjećaja do rizika od kravljeg ludila - ali povećana osjetljivost na infekcije nije navedena. Ja sam to pitanje postavila i dr. Brinar i dr. Podobnik i liječnici opće prakse i sve su to potvrdile: interferon ne smanjuje obrambene sposobnosti organizma od infekcija. .

Međutim i na žalost nije baš tako……

Naravno, interferonski lobi je osim spomenute doktorice puno širi u Zagrebačkom neurološkom miljeu. Pa pogledajte tko im plaća kongresna putovanja (kotizacije), smještaj u luksuznim hotelima i „džeparac“ za kongresni shopping, honorare za razno-razna „istraživanja“ itd.itd. Moguće je iz tri puta pogoditi da je financijer toga proizvođač npr. interferona.
Za početak, testirajte ih i to što su vam rekle uvažene doktorice da interferon ne smanjuje imunitet, neka vam daju napismeno ili neka sa tom tvrdnjom javno istupe. Vidjet ćete da neće htjeti. A to zašto neće htjeti napisati ili javno reći tvrdnju koju su usmeno vama rekli je na ovom linku: Enciklopedije VikipediA.
http://209.85.129.132/search?q=cache:nMu-GreZufMJ:bs.wikipedia.org/wiki/Interferon+mehanizam+djelovanja+interferona+beta&cd=4&hl=hr&ct=clnk&gl=hr

Čini se da te neurološke doktorske dive ali i ostali dobro „moduliraju“ - ali pacijente, pri tome neuspješno moduliraju i MS, bar ne interferonom beta. A što kaže gornji link (između ostalog), o neželjenim učincima/efektima interferona ?

Neželjeni efekti
Najčešći su tipični za simptome gripe: povišena tjelesna temperatura, slabost, umor, glavobolja, grčevi, vrtoglavica, depresija i sl. Terapija interferonima može prouzrokovati i smanjenje imuniteta te pojavu neobičnih infekcija. Neželjeni efekti nestaju nekoliko dana nakon završetka terapije.

Ponovimo:… Neželjeni efekti nestaju nekoliko dana nakon završetka terapije.

Ali što je kada terapija traje 2 i više godina (kao pri liječenju od MS interferonom Beta). ?????? Kada onda neželjeni učinci prestaju ( ako nestaju nekoliko dana nakon terapije???).
Ako terapija traje 2 godine kontinuirano je prisutan i neželjeni učinak- što znači, uključivo pad imuniteta.

Znači da je rizik smanjenja imuniteta od apliciranja interferona- (kao neželjenog učinka), kontinuiran u trajanju od 2 godine a svinjska i ptičja gripa, neće čekati da uvažene doktorice ipak nešto iskreno kažu ili nađu snage preći preko svoje interesne sfere i pacijentima kažu istinu.

Pogotovu za one doktorice koje za MS, propisuju citostatike... užas i gdje je njihova odgovornost???

To znači da su doktorice, blago rečeno : „zaobišle istinu“. Ajde da pogodimo zašto ???
Ipak to pitanje preko udruga MS, treba postaviti etičkom povjerenstvu pri ministarstvu zdravstva i to javno, da stanu iza svojih tvrdnji i objave da li je rizik oboljevanja od svinjske i ptičije gripe povećan i koliko, kada su u pitanju terapije MS koje obaraju imunitet.

No_stress
30.08.2009., 14:16
Svaki lijek, ali baš svaki počevši od tableta za glavobolju, ima i negativne učinke. E sad kod nas se za liječenje multiple uglavnom koriste interferoni i citostatici (Campath, Mitoxantron...), a tako je i u svijetu mada su ondje puno otvoreniji i prema alternativnim metodama liječenja (npr. Swankova dijeta koju i sama prakticiram). Unatoč brojnim poznatim nuspojavama interferona odlučila sam se i za tu vrstu terapije jer mi je u odnosu na ponuđene citostatike (Campath) ipak djelovalo prihvatljivije (naime, sama pomisao na kemoterapiju i njenu razarajuć učinak na organizam bila mi je totalno bljak).
I sada nakon godinu dana terapije, zaključak je slijedeći; nuspojave koje su se u mome slučaju manifestirale samo kroz povišenu tjelesnu temperaturu nestale su u prvih 6 mjeseci primjene. Nisam primjetila da sam nešto osjetljivija na "vanjske podražaje", zapravo, eto u proteklih godinu dana nisam niti šmrcnula... :), a krvna slika je u potpunosti uredna.

peta25
30.08.2009., 15:42
ja stvarno ne želim pristat na punkciju kičme jer prije 4 god kad su mi ju radili zbog povišenih temperatura sam bila nepokretna 2 tj iza tako da ako je to način za dojagnozu bojim se da ću ostat bez toga '?!

U prvom licu
30.08.2009., 17:39
Meni su samo na osnovu MR dali dg G-35 t.e. MS. Sledeci mesec tacno godina dana od dg. I ja ne zelim pristat na punkciju jer ne vjerujem u strucnosti doticnih. I da je nalaz likvora pozitivan i da je negativan nista ne menja u dijagnozi, lezije kazu sve. A sta bi bilo drugo, simptomi su tu..ja se samo bojim da nije gore od MS, a to je ALS. Dali neko zna kakav je MR nalaz za ALS i koliko su ove dve bolesti slicne?
Inace, ne uzimam nikakvu terapiju..sve je to biznis..posle biznisom sa oruzjem i drogom, pharmacija je treci po dobitku.

ryan5
30.08.2009., 17:55
Ajme,Kvazar1 who cares!;)Smanjuje imunitet,ne smanjuje imunitet,cijepiti,ne cijepiti,uzimati interferone,ne uzimati..svinjska gripa,ptičja gripa!Pun mi je kufer više!Cijelo ljeto radim sa turistima,Španjolcima i inim,ako crknem,javim vam..e da i na interferonu sam i nisam se cijepila...ionako mi je dosta ove muke...

peta25
30.08.2009., 18:02
neki kažu da ima oboljelih kojima je MR mozga uredan pa zar je to moguće??? kako onda izbjeć mukotrpnu pukciju?

peta25
30.08.2009., 19:23
još jedno pitanje za nekog ko zna...koliko je potrebno da se pojavi MS naime ja sam bila na punkciji kičme prije 4 god ali ne zbog smetnji koje imam sad nalik MS te da li je taj nalaz dobar i sada da li bi on pokazao tada MS makar tada nisam imala nikakve smetnje?????

femmelatin
30.08.2009., 19:50
Ajme,Kvazar1 who cares!;)Smanjuje imunitet,ne smanjuje imunitet,cijepiti,ne cijepiti,uzimati interferone,ne uzimati..svinjska gripa,ptičja gripa!Pun mi je kufer više!Cijelo ljeto radim sa turistima,Španjolcima i inim,ako crknem,javim vam..e da i na interferonu sam i nisam se cijepila...ionako mi je dosta ove muke...

Pa da, stvarno.
Kvazar, čemu takva drama, takav bijes? SVAKI lijek ima nuspojave (tj. može ih ali i ne mora uzrokovati), a dužnost proizvođača i liječnika je da na njih upozori. A na pacijentu je da odluči hoće li terapiju uzeti ili neće.

Osobno, ako je dobiti gripu cijena toga da mi se zaustavi ili bitno uspori napredovanje MS-a, to je cijena na koju ja svjesno pristajem. Imam knjižicu s navedenih desetak stranica mogućih nuspojava, među kojima su kravlje ludilo i suicid vjerojatno gori od pokoje hunjavice - zabilježena je svaka, ali baš svaka nuspojava (i djelovanje na imunološki sustav, ali ne u vidu slabljenja istog) čak i ako ju je imao samo jedan jedini pacijent za vrijeme uzimanja lijeka, čak i ako možda nije uzrokovana uzimanjem lijeka.
I sve sam to znala prije uzimanja, sve mi je to rečeno, cijepljenje mi je savjetovano daleko PRIJE diskusije o bilo kakvom liječenju. Nuspojave su mi trajale 4-5 tjedana, uzimam ga 4 mjeseca i nikakvu infekciju nisam imala i nadam se i da neću. A bila sam i na moru i u inozemstvu i na vrućini i na propuhu i pod klima uređajima i u društvu hunjavih i gripoznih itd. Živim kao i dosad i ne opterećujem se ni svinjskim ni nosorogovim gripama.

Ja sam svoje odlučila i zadovoljna sam odlukom, ti se liječi kako najbolje znaš (ako imaš neku alternativu ovim lijekovima koji te toliko uzrujavaju - reci nam) ili se nemoj liječiti, ako misliš da je to bolje.
Činjenica je da savršen lijek koji liječi MS još ne postoji, dotad - uzimamo pod liječničkim nadzorom ono što nam se nudi. Ili ne uzimamo.

p.s. wikipedia nije medicinska enciklopedija, niti je ono što tamo piše sveto pismo :kava:

U prvom licu
30.08.2009., 19:58
neki kažu da ima oboljelih kojima je MR mozga uredan pa zar je to moguće??? kako onda izbjeć mukotrpnu pukciju?
Peta 25, ja mislim da bez lezije, nema dijagnoze. iako praksa tvrdi suprotno. Kada nema ostecenja, lezija, nema ni prekida informacije od mozga do tela.
Sto se tice nalaza likvora ima i takvih koji imaju simptome i lezije a likvor im je cist. Ima podataka da neki ljudi su bolovali od ms a nisu znali, slucajno kada su umrli (od neceg drugog), nasli su im lezije na mozgu. Tako da, sve je u ovoj bolestini kontradiktorno. Samo nagadjanja, u nista nisu sigurni, ni u uzroka ni u dijagnozi a najmanje u tretiranju, lecenju iste. I zato i kazu da je MS kod svakoga razlicna i da ima 1000 lica.

femmelatin
30.08.2009., 20:00
još jedno pitanje za nekog ko zna...koliko je potrebno da se pojavi MS naime ja sam bila na punkciji kičme prije 4 god ali ne zbog smetnji koje imam sad nalik MS te da li je taj nalaz dobar i sada da li bi on pokazao tada MS makar tada nisam imala nikakve smetnje?????

Umjesto što paničariš po forumu i raspituješ se tu među nama od kojih baš nitko nije neurolog, zašto ne odeš svom doktoru i pitaš to isto? Ako ne možeš doći na red kod neurologa u bolnici, iskeširaš 300-400 kuna privatnom i pitaj sve što te zanima. Nitko od nas ovdje ti ne može dati točniji odgovor od liječnika, jer niti je moguće dijagnosticiranje na neviđeno, niti naklapanje što bi bilo kad bi bilo.

Što se tvoje prve punkcije tiče, ako nije testiran likvor na oligoklonalne trake - onda nalaz ne vrijedi, ako jest - onda vrijedi. No mi ne znamo na što je testiran.
A MS je doživotna, progresivna bolest koja se može i ne mora manifestirati i to u onoliko oblika koliko je pacijenata. Postoje 4 vrste bolesti, nekima se javlja dvaput godišnje, nekima jednom i nikad više, neki žive s tim a da i ne znaju, nekima se javi jednom pa su mirni 10 godina, neki odmah padnu u kolica. I liječnicima je jako teško u takvim okolnostima postaviti dijagnozu sa sigurnošću, tako da... obrati se stručnjaku i dotad prestani paničariti, ne znam što drugo bih ti rekla.

peta25
30.08.2009., 20:42
a kako znati jeli likvor na to testiran?šta kada rade punkciju ne testiraju likvor na sve tako i na ms?