PDA

View Full Version : Multipla skleroza, koliko nas ima?

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

polly
25.11.2006., 20:26
Polly,. curke sinoć zavirile,reko'-ona je u dubokom snu.Jesam pogodila?
nisi
polly je u to doba vozila djecu kući
svoje i tuđe :zubo:

Jel' netko maknuo postove od one čudne osobe,ako nije ,Polly urgiraj, to je čista provokacija,osoba koja mrzi sebe i druge.Nisam niti gledala,previše mi je stresno..

ma nek ostanu
to najviše govori o njoj samoj

polly
25.11.2006., 20:33
i za nas je jednia kvalitetna traka za hodanje,
bolje šetnje po vani
ako kome treba ja mu iznajmim psa za društvo :zubo:

ništa drugo, zaboravite pilates, fitnees, bedastoće itd.Ljudima se pogoršalo,a povrh svega,nema povratka.
stručna nisam, ali mislim da bi kvalitetan pilates bio od koristi
yoga isto tako, nekad davno (postajem kak broj 1. :rofl: ) sam dosta vježbala i to sama doma i stvarno sam se bolej osjećala
viš tek mi je sad palo na pamet snape ja sam počela yogu vježbat zbog bolova u kičmi, pa raspitajte se možda bi i tvojoj ženi pomoglo, meni je fakat bilo puno bolje
samo kaj sad trenutno nemam volje za niš
život mi se svodi na posel-spavanje-klopu-veš, fala Bogu da su djeca već odrasal i samostalna

pilates i yoga
no problem je kod njih što su u zadnje vrijeme postali popularni i svaka blesa se prihvaća vođenja tečaja zbog zgrtanja novca

bilo kakve vježbe kojima se jačaju mišići nisu za nas
bez obzira koliko to nesuvislo zvučalo takvim vježbama si dodatno slabimo mišiće

annerri
25.11.2006., 20:39
A jesi jesi,ono je čista provokacija i mržnja,čak mogu i nanjušiti od koga.Zdravi ne mogu shvatiti da ovdje ne postoje rase ,spolovi, religije, nacije... Mi smo svoji..Daj obriši,gadi mi se, a i ta osoba je bila u 1h ovdje ,znači netko poznat... Ostaće ne samo bez ovog i onog,nego bez svega,Ukloni to ,širi mržnju,a znam da nije daleko odavde.:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: ;)

agnessa
25.11.2006., 20:42
Dragi moji, došla sam se samo pozdraviti. Nije mi ovdje više mjesto.
Budite dobri i simpa kao i uvijek.....Pozdrav svima.:w

polly
25.11.2006., 20:44
zašto agnessa?

pa nismo tako loše društvo
malo smo svoji :zubo: ali smo uglavnom pitomi
reci tko te naljutio, bu ga polly :azdaja:

annerri
25.11.2006., 20:48
Polly, briši ovo ,zadavit' ću nekog.Kakav pilates,ja si lani sjela na lopturinu kod Petrove,jedva su me ulovili,bal na suho.Imamo mi toliko toga za raditi, bez brige,Zahebi kuhinju, uvijek sam htjela imati svoj restoran,e, tada su moji smatrali da je pravo za mene idealno,kakva kuhinja,nije bilo im drago .Idem ja zvati svoje dečke,opet sam ogladnila. Kad izlazim,samo kava pod zub,kad se vratim, satima ne mogu zinuti na ništa,ni da mi je Mel Gibson za stolom,ne bih ga niti pogledala.A sad-glad.Daj nešto,ali ipak dobro....

annerri
25.11.2006., 20:53
Dragi moji, došla sam se samo pozdraviti. Nije mi ovdje više mjesto.
Budite dobri i simpa kao i uvijek.....Pozdrav svima.:w
Aggy, pa ako ti smatraš tvoja odluka. Nemoj samo nikada požaliti... Uvijek kažem-Što te ne ubije,ojača te. Ali s obzirom koliko smo zajedno, ipak si dužna barem Polly,pa i meni ,reći -zašto? Razlog moraš imati,ne moraš ti uvijek biti ovdje,samo se javi.I to je nešto :kiss:

annerri
25.11.2006., 21:14
Eee, Agggy ,Agyy...:tuzni: :tuzni: :cry:

Sklerozica
25.11.2006., 23:31
Dobro, znači puštam leptiriće da odlepršaju. :) :)

Sklerozica
25.11.2006., 23:47
Laku noć .

annerri
26.11.2006., 19:07
Objavljeno: 10.01.2006.
Azatioprin može smanjiti akumulaciju novih moždanih lezija kod multiple skleroze

Nova studija objavljena u časopisu Archives of Neurology pokazuje da bi učinak dobrog starog azatioprina na smanjenje moždanih lezija kod multiple skleroze (MS) mogao biti jednak učinku interferona.

Mnoga klinička istraživanja pokazala su učinkovitost novih lijekova kao što je IFN-beta u modificiranju kliničkog tijeka i akumulaciji novih moždanih lezija u pacijenata s MS, ali i dalje u velikog broja pacijenata ti lijekovi pokazuju slabu ili nikakvu učinkovitost i teško se podnose. Azatioprin je imunosupresiv koji smanjuje stopu relapsa u pacijenata s MS, ali njegova učinkovitost u smislu supresije nastanka novih lezije nikada nije ispitana.

Talijanski znanstvenici u centru za MS pratili su 14 pacijenata s relapsno-remitirajućim oblikom MS koja je kratkog trajanja i sa barem 3 gadolinijem imbibirane (Gd+) lezije mozga koje su nađene unutar 6 mjeseci prije početka terapije azatioprinom. Dnevna doza azatioprina je bila do 3mg/kg/dan uz podešenja doze prema broju limfocita i nuspojavama. Ključne za praćenje su bile razlike u Gd+ lezijama 6 mjeseci prije početka uzimanja i nakon 6 mjeseci uzimanja azatioprina te nove T2 lezije u istom periodu produženom za dodatnih 6 mjeseci.

Pokazalo se da je nakon terapije prosječan broj Gd+ lezija i volumen per MRI bio nula (P < .001 za oboje), što je rezultiralo smanjenjem broja lezija za 50% ili više u 12 (86%) od 14 ispitanika. Također je došlo do ekvivalentnog smanjenje broja novih T2 lezija (P < .02), koje je zadržano tijekom dodatnog perioda terapije (P < .01).

Srednja doza azatioprina primijenjena u studij je bila od 2.6 do 2.8 mg/kg/dan, što je uzrokovalo prosječno smanjenje broja limfocita za 57% od početne vrijednosti. Zabilježene nuspojave su bile prolazne ili reverzibilne u ovisnosti o primijenjenoj dozi.

Ova studija pokazuje da pacijenata s MS azatioprin primijenjen u po prvi puta u dozama koje suprimiraju limfocite djeluje učinkovito na smanjenje novih upalnih lezija kod MS te da se dobro tolerira. Dimenzije supresije novih moždanih lezija opažene u studiji slične su onima opaženima u studijama istog dizajna s interferonima što ukazuje da to da je učinak azatioprina na akumulaciju lezija mozga kod MS najvjerojatnije usporediv s učinkom interferona. To znači da bi trećoj fazi kliničkih ispitivanja interferona isplatilo isplanirati ispitivanja koja će izravno usporediti učinke azatioprina i interferona .

Ovo sam skinula s PLIVAmed neta,moguće da postoje puno jeftinija i jednostavnija rješenja za MS,samo su očito nekomu neisplatljiva. Imuran(azatioprin),koji postoji na HZZO-ovoj listi lijekova košta oko 250 kn za mjesečnu terapiju!!!

ryan5
26.11.2006., 20:02
Ne znam zašto se agi oprašta,ali moram priznati da pojedinci znaju udaviti.
Baš sam joj htjela napisati svoja iskustva s orbitrekom.Dakle,kupila ja orbitrek par mjeseci prije vrhunca relapsa.Ja htjela bolje,a ono izgleda ispalo još gore.Kad sam se još forsirala na spravici nasam znala za svoju bolest.Zapravo ja nisam mogla vjerovati da sam toliko mlohava,a česta mi je izjava bila:"Ja nemam mišića!".I tako ja htjela poraditi na sebi,a ono skroz kontra-izgleda da sam baš "poradila".
Uglavnom nisam htjela reći da trebaš bježati od sprave kao vrag od tamjana,ali nikako se nemoj znojiti.Ja ću ga vjerojatno koristiti u nekim minimalnim količinam kad padne snijeg,jer mi tad šetnjice nisu baš lagane.
A što se pilatesa tiče mislim da ima masu toga što i mi možemo raditi,a o yogi da ne pričam...stajališta sam da sve možemo lagano i umjereno,bez nekakvih velikih akrobacija...pa ko voli nek izvoli...Zanima me i ta knjiga o kojoj anneri priča...!

annerri
Ryan,pozdrav,bar netko danas. Izgleda da dmo svi lagano u bedu...Odoh i ja polako.noćas sam opet pretjerala( s nespavanjem naravno).Pozdrav:) :top:

ryan5
Ne znam zašto se agi oprašta,ali moram priznati da pojedinci znaju udaviti.
Baš sam joj htjela napisati svoja iskustva s orbitrekom.Dakle,kupila ja orbitrek par mjeseci prije vrhunca relapsa.Ja htjela bolje,a ono izgleda ispalo još gore.Kad sam se još forsirala na spravici nasam znala za svoju bolest.Zapravo ja nisam mogla vjerovati da sam toliko mlohava,a česta mi je izjava bila:"Ja nemam mišića!".I tako ja htjela poraditi na sebi,a ono skroz kontra-izgleda da sam baš "poradila".
Uglavnom nisam htjela reći da trebaš bježati od sprave kao vrag od tamjana,ali nikako se nemoj znojiti.Ja ću ga vjerojatno koristiti u nekim minimalnim količinam kad padne snijeg,jer mi tad šetnjice nisu baš lagane.
A što se pilatesa tiče mislim da ima masu toga što i mi možemo raditi,a o yogi da ne pričam...stajališta sam da sve možemo lagano i umjereno,bez nekakvih velikih akrobacija...pako voli nek izvoli...Zanima me i ta knjiga o kojoj anneri priča...!

ryan5
26.11.2006., 20:06
Ups..kako se ovo desilo?A valjda će netko srediti.Pozdrav...

polly
26.11.2006., 20:06
...Zanima me i ta knjiga o kojoj anneri priča...!

mene isto

anneri, posudiš ju
pa ju skopiram za sve zainteresirane
pa me zatvore zbog povrede autorskih prava :rofl:

Malden
26.11.2006., 20:35
anneri, posudiš ju

...pa te mi posjećujemo u zatvoru i nosimo ti kolače ;)

Mladen.

Mabel
26.11.2006., 21:02
Nadam se da smo svi danas bili zauzeti lijepim stvarima i događajima i zaboravili koliko toliko na naše probleme, jer cijeli dan nitko nije bio na forumu. budite mi svi dobro, šaljem vam pozdrave :w

Aditi
26.11.2006., 21:06
koja je razlika između sistemske skleroze i multiple skleroze? ima li uopće veze jedna sa drugom?

annerri
26.11.2006., 23:15
koja je razlika između sistemske skleroze i multiple skleroze? ima li uopće veze jedna sa drugom?

Velika . Sistemska skleroza ili sklerodermija. Uguglaj si to pod nazivom sistemska skleroza ( na hr. stranicama),naći ćeš puno o njoj. Neću o tom, mi ovdje smo ionako dosta splašeni i MS-om. Netko više,netko manje,sve u svemu dovoljno za jedan život.Pozdrav

annerri
26.11.2006., 23:32
mene isto

anneri, posudiš ju

Osim kolača dobiješ i ćevape, trostruku porciju,prije ćeš van.:rofl:

Nemam pojma zašto to nigdje nema na netu, izišla su
nekolika izdanja, ovo je od prije 10-ak g., kako to nitko nije stavio isto mi nije jasno. A fino sam te pitala kako skeniram neke stvari,lupim link pa skidajte,dok ga netko ne makne.Ako net funkcionira na taj način,a prava su zaštićena,pa možemo završiti u bajboku. Malo odmora bi i meni dobro došlo.

Za kopiranje nam ne mogu ništa,nigdje nije naglašeno da je zabranjeno.Kao niti objavljivanje dijelova.Sad sam se sjetila, to je izdalo Društvo MS Hrvatske 1977.god. i bojim se da toga više nema nego se prihvatiti posla,tj.kopiranja. Nije vrag da ja to jedina imam od svih, koji se ovdje javljaju? Moramo se dogovoriti Polly, trenutno nije kod mene,množi se. Imaš kakvu vezu,bit' će dosta zainteresiranih,još bolje ako je fotokopiraona tvoja.:cerek: :top:

CASSIE
27.11.2006., 07:59
malo mi je to sumnjivo, najblaže rečeno :zubo:
pa nemreš nekaj naručit i platit i tek onda vidjet kaj je to
kaj ak' si npr. alergična na to neko biljno čudo

lijepo se odmori preko vikenda :w

Evo i mene jer sam stigla na posao. Odmorila sam se, malo proslavila imendan, dobila poklone, koji me naravno uvijek vesele.

Taj ayurveda centar se nalazi u Zvonimirovoj 2, možda mi nisu ni objašnjavali kaj je to jer sam odmah rekla da nisam pri lovi i da za sada nemam namjeru to kupovati, jer trošim pare na masaže, neurobion, kalcij i ulje noćurka, a i to mi je previše.

Ali sam napisala da je sestrična naručila , pa kad ona to dobije javim vam.

Oni su baš upotrijebili riječ lijekovi, a ne pripravci. Pusa svima.

polly
27.11.2006., 08:31
Evo i mene jer sam stigla na posao. Odmorila sam se, malo proslavila imendan, dobila poklone, koji me naravno uvijek vesele..
sve najbolje :kiss:

Oni su baš upotrijebili riječ lijekovi, a ne pripravci. Pusa svima.

ma daj :rolleyes:
zvuči mi kao herbalife
ja sam jako nepovjerljiva

polly
27.11.2006., 08:34
Osim kolača dobiješ i ćevape, trostruku porciju,prije ćeš van.:rofl:

ćevape i pivu na praznike i svetke
banane i naranče redovnim fanima :zubo:

bumo nekaj skemijali za tu knjigu
skenirat mi se ne bi dalo, ali znam kak ju bez skena slat meilom
sva sam vražja :E

fossil
27.11.2006., 09:00
Ako pričamo o knjizi "Kako živjeti s...",ja svoju orginalnu dobila od udruge,a prije toga skinula s neta. Bila je na službenoj stranici zagrebačke udruge. I kad idem prek googla izbaci mi par stranica s kojih se može skinut knjiga.

polly
27.11.2006., 09:07
tu imam na desktopu :rofl:

po opisu sadržaja, mislim da se radi o drugoj

Ivan-zg
27.11.2006., 09:14
Eto, da se javim...
Dakle postavilo se pitanje zašto sam skinut s interferona (rebif).... Naime organizan ga nije prihvatio, jetrena i krvna slika u qurcu :flop:
Prošli tjedan bio na kontroli ....
Dottore me nije niti pregledao, samo je deset minuta samnom razgovarao:s ... Otvoreno mi je preporučio da odem nekom drugom neurologu, jer da oni (Bolnica Dubrava) ne prakticiraju nikakvu terapiju osim interferona koje ja ne podnosim... Nadalje mi je rekao da mu je jako žao što ne može pomoći, a ako dođe kod mene do naglog pogoršanja da mu se javim kako bi me stavili na pulsnu terapiju:s ....
Još uvijek mi je žao otići nekom drugom jer su mi svi nekako prirasli srcu, i bili su stvarno korektni prema meni... ali moram dalje...
Dakle sada sam u potrazi za drugim liječnikom, pa vas SVE MOLIM za savjete i preporuke. Zanima me liječnik koji je pristupačan, dostupan, netko ko se ne drži višlje nego je potrebno... tko se ne boji probati nešto novo, prati svjetske trendove i obilazi seminare...
Ako netko od Vas može nekoga preporučiti PROSIL BI LIJEPO.:s

myrnna
27.11.2006., 13:31
dobro jutarce svima,

vidim da se netko raspisao o jogi. 15.12. izlazi na trziste knjiga-prirucnik joge za oboljele od MS. ja sam ju vec narucila za sestru, pa se javim kada dobijemo primjerak. u svakom slucaju svima preporucujem jogu!!! :top:

annerri
27.11.2006., 13:40
Ako pričamo o knjizi "Kako živjeti s...",ja svoju orginalnu dobila od udruge,a prije toga skinula s neta. Bila je na službenoj stranici zagrebačke udruge. I kad idem prek googla izbaci mi par stranica s kojih se može skinut knjiga.

Pa zar nisam rekla da se radi o knjizi Ursule Kunzle ( stavite si sami dvije točke na u ), MS samostalno vježbanje ? " Kako živjeti sa MS?" svi možete skinuti svi na stranicama www.dmszg-zup.hr
Pozdrav svima :kiss: :top: (ovaj zadnji je Flokky :).

Foss, i ovu si trebala dobiti preko udruge,ali je očito nestalo,ovu sam dobila prije 4.g.

annerri
27.11.2006., 13:59
Ivane,ja ti ne mogu nikog preporučiti jer neurologinja skojom uopće komuniciram ( Mihanovićeva ),koliko znam, ne može prepisivati nama nikakve terapije,jer to nije stacionarna ustanova,tj. bolnica tog tipa. Može staviti prijedlog,ali opet moramo dalje. Preporučila mi je jednu liječnicu na Rebru, zove se Svjetlana Šupe pa probaj do nje. Ja ju nisam zatekla,baš kada sam imala volju za nešto poduzeti,nego sam naišla na individue, potpuno nezainteresirane i u određenim godinama,pa sam odustala, bar za sad.
A u Vinogradskoj bi sve one dr-ice koje su potpisale knjigu "Kako živjeti s MS?" bi trebale biti u trendu. Probaj nekog od njih uloviti, samo ovi koji putuju, pišu,itd. sumnjam da imaju vremena za običnog pacijenta. Treba napisati 300 znanstvenih radova, jel' tako ?

Snape
27.11.2006., 14:11
Anneri, hvala ti na savjetima.
Ja vise ne znam sta da mislim, Zena je radila magnet prosle sedmice, prvo su joj rekli da ima jednu novu leziju (radiolog) a onda da je ta lezija bila i prije i da je sada manja (neurolog). E koga slusati???
I dalje ostavljaju opciju da je ADEM, jer su neke stvari netipicne za MS kod nje postale uobicajene. Navodno MS-ovci pate od problema hladnih ruku, a njoj su bile hladne dok se nije razboljela a sada su tople, nema problema sa vidom, boli je dio kicme koji nisu ni snimali jer po njima taj dio nije problematican kod MS-a (sredina kicme) Lezije nisu na karakteristicnom mjestima u mozgu i hrpa drugih razloga zasto bi po njima mogao biti ADEM.
Problem je sto svaki doktor ima svoju teoriju, a mi ne znamo sta je tacno. Stariji neurolozi ne znaju citati snimak MRI ali nece to da priznaju, a oni mladji vide lezije i gdje ih nema.

Ivan-zg
27.11.2006., 14:22
Ivane,ja ti ne mogu nikog preporučiti jer neurologinja skojom uopće komuniciram ( Mihanovićeva ),koliko znam, ne može prepisivati nama nikakve terapije,jer to nije stacionarna ustanova,tj. bolnica tog tipa. Može staviti prijedlog,ali opet moramo dalje. Preporučila mi je jednu liječnicu na Rebru, zove se Svjetlana Šupe pa probaj do nje. Ja ju nisam zatekla,baš kada sam imala volju za nešto poduzeti,nego sam naišla na individue, potpuno nezainteresirane i u određenim godinama,pa sam odustala, bar za sad.
A u Vinogradskoj bi sve one dr-ice koje su potpisale knjigu "Kako živjeti s MS?" bi trebale biti u trendu. Probaj nekog od njih uloviti, samo ovi koji putuju, pišu,itd. sumnjam da imaju vremena za običnog pacijenta. Treba napisati 300 znanstvenih radova, jel' tako ?

Čini mi se da ču probati sreču na Svetom Duhu:s .... Tamo sam iskopao nekakvu vezicu:top: .... Pa se oslanjam na to da če se barem ljudski ponašati:cerek: ... A što se tiče ovoga (300 radova) si isto tako u pravu:) .... Hvala na savjetu... :kiss:

polly
27.11.2006., 14:24

u vinogradskoj je za MS jedna zgodna, mlađahna doktorica ;)
jako je simpatična i pristupačna
predstojnica je fest u trendu i stalno putuje, samo teško vremena nađezamjenica je dosta ostarjela, a i streso je život ove godine par puta
no u svakom slučaju niš ne gubiš ako odeš do ove mlade i zgodne
privatne ordinacije (u sklopu bolnice, naravno) imaju samo gazdarica i zamjenica pa je onda i lakše do njih, cijena pregleda je 300 kn
kad se uđe u "postupak" dalje je lako sa svime i pregledima i terapijama i lijekovima

ako meni proradi pamet pa se sjetim kak se ova zgođušna zove, šaljem PM

Mabel
27.11.2006., 14:29
Eto, da se javim...
Dakle postavilo se pitanje zašto sam skinut s interferona (rebif).... Naime organizan ga nije prihvatio, jetrena i krvna slika u qurcu :flop:
Dottore me nije niti pregledao, samo je deset minuta samnom razgovarao:s ... Otvoreno mi je preporučio da odem nekom drugom neurologu, jer da oni (Bolnica Dubrava) ne prakticiraju nikakvu terapiju osim interferona koje ja ne podnosim... Nadalje mi je rekao da mu je jako žao što ne može pomoći, a ako dođe kod mene do naglog pogoršanja da mu se javim kako bi me stavili na pulsnu terapiju:s ....
Još uvijek mi je žao otići nekom drugom jer su mi svi nekako prirasli srcu, i bili su stvarno korektni prema meni... ali moram dalje...
Dakle sada sam u potrazi za drugim liječnikom, pa vas SVE MOLIM za savjete i preporuke. Zanima me liječnik koji je pristupačan, dostupan, netko ko se ne drži višlje nego je potrebno... tko se ne boji probati nešto novo, prati svjetske trendove i obilazi seminare...

Za doktoricu Brinar na Rebru kažu da je br. 1 što se tiče MS, za nju sam čula sve najbolje, bilo bi dobro nazvati neurologiju i informirati se o prijamu pacijenata kod nje.Želim ti puno sreće.:)

fossil
27.11.2006., 14:36
u vinogradskoj je za MS jedna zgodna, mlađahna doktorica ;)
jako je simpatična i pristupačna
predstojnica je fest u trendu i stalno putuje, samo teško vremena nađezamjenica je dosta ostarjela, a i streso je život ove godine par puta
no u svakom slučaju niš ne gubiš ako odeš do ove mlade i zgodne
privatne ordinacije (u sklopu bolnice, naravno) imaju samo gazdarica i zamjenica pa je onda i lakše do njih, cijena pregleda je 300 kn
kad se uđe u "postupak" dalje je lako sa svime i pregledima i terapijama i lijekovima

ako meni proradi pamet pa se sjetim kak se ova zgođušna zove, šaljem PM
Ja sam kod jedne mlađahne,zgođušne u Vinogradskoj. Ona jedina radi u ambulanti za demijelinizacijske bolesti. Iskreno,nisan previše zadovoljna,mada nemam visoke kriterije. Malo je nezainteresirana.

polly
27.11.2006., 14:40
Malo je nezainteresirana.

kako ni ja nisam previše zainteresirana, to se fino uklapamo :rofl:
ne znam, meni je bila OK

a na onu crnu specijalizanticu (takaj zgođušnu) sam popi... :no:
bilo me gadno slušat

fossil
27.11.2006., 14:56
Na onu nisku,sto samo nešto priča? Ta mi nije bila niš skrivila.

Mabel
27.11.2006., 14:58
Bok svima, trenutno primam interferon, još nisam dobila puno dozu, svaki puta dobijem temp. i imam bolove u mišićima, nije to tako strašno. ali je već dosadno i zamara imati takve probleme, ima li netko iskustava u vezi toga, do kada se simptomi pojavljuju, znam kažu da se tijelo treba priviknuti i da je sve individualno, ali okvirno koliko to traje i je li Vam terapija dobro činila? Ja ću ineterf. primati 2 godine ako sve bude dobro.Puno hvala svima koji će mi iskreno odgovoriti:ceka:

polly
27.11.2006., 15:07
Na onu nisku,sto samo nešto priča? Ta mi nije bila niš skrivila.

niska je
pa i radi nešto, nije da samo priča
za mene je imala svaki dan neki štosni komentar
s izjavama "pa kaj vam fali, izgledate mlađe od mene a stariji ste više od 10 god" te "bar možete bit na bolovanju koliko hoćete, koliko bi ljudi bilo sretno da može ić na bolovanje" je prekrdašila taj dan
ja sam ti pitoma zvjerka, dobra kak kruh, ali kad se pretjera postanem :2up: pa znaju bit ljudi iznenađeni

fossil
27.11.2006., 15:28
niska je
s izjavama "pa kaj vam fali, izgledate mlađe od mene a stariji ste više od 10 god" te "bar možete bit na bolovanju koliko hoćete, koliko bi ljudi bilo sretno da može ić na bolovanje" je prekrdašila taj dan
ja sam ti pitoma zvjerka, dobra kak kruh, ali kad se pretjera postanem :2up: pa znaju bit ljudi iznenađeni
To je ta. Mojoj mami je ovako objavila:"Mi sumnjamo na najbolje,na multiplu sklerozu" i nastavila dalje pričati tako da mama nije uspjela ništa pitat.

fossil
27.11.2006., 15:35
Bok svima, trenutno primam interferon, još nisam dobila puno dozu, svaki puta dobijem temp. i imam bolove u mišićima, nije to tako strašno. ali je već dosadno i zamara imati takve probleme, ima li netko iskustava u vezi toga, do kada se simptomi pojavljuju, znam kažu da se tijelo treba priviknuti i da je sve individualno, ali okvirno koliko to traje i je li Vam terapija dobro činila? Ja ću ineterf. primati 2 godine ako sve bude dobro.Puno hvala svima koji će mi iskreno odgovoriti:ceka:
Ja uzimam betaferon,ima jače nuspojave od rebifa. Mislila sam da neću izdržati. Odmah smo dobili punu dozu,tako da je to učinilo svoje. svaki put temperatura 38,bole leđa,kosti,toliko sam se tresla da nisam uspijevala popit čašu vode,glava rastura. I to sve uz 3 lupoceta i voltaren za glavu. To je bilo prvi mjesec,dalje se to sve pomalo smirivalo i došlo na svoje,ali ništa odjedanput. Sad uzimam šest mjeseci,i dobila sam rješenje za daljnjih šest. Što je terapija učinila,nemam pojma,ali prvo te slama.

annerri
27.11.2006., 16:52
niska je

Tako treba,ne kuverte nego -Soprano sistem-. Znaju pojedini brzo začepiti,kad tako reagiraš. Ja sam čak i čula,kad sam upitala nakon što sam dobila potvrdu svega : "Da li sam mogla izvući nešto gore od ove šuge?" , ova moja liječnica perfektna osoba,koja me uvijek nasmije i oraspoloži odgovori :" Što se tiče neuroloških teško,ovo može potrajati,a i završiti sutra. A od ostalog- neoperabilan tumor na mozgu". :rofl: :rofl: Smijala sam se još pola sata,ima žena dobar smisao za humor-ovo zaista mislim.Vjerojatno ne kaže svakom tako, neke treba i tješiti,skrivati ponešto. Ali s obzirom da sam ju ja prva pitala i prije MR-a, da li bi to moglo biti to,potvrdila mi je da jest. A poslije se sve ispostavilo točno.
Snape,dobar radiolog je važniji,taj i ekrane prati za vrijeme snimanja, a da bi netko mogao gledati onih stotine sličica i na osnovu njih zaključiti,ne ide. osim toga imaš i nalaz od radiologa,u njemu sve piše-od mjesta, veličine,rasprostranjenosti, pa usporedi. I uvijek kod istog radiologa, njih ne mijenjati. Pozdrav svima ;) :)

Mabel
27.11.2006., 20:23
Ja uzimam betaferon,ima jače nuspojave od rebifa. Mislila sam da neću izdržati. Odmah smo dobili punu dozu,tako da je to učinilo svoje. svaki put temperatura 38,bole leđa,kosti,toliko sam se tresla da nisam uspijevala popit čašu vode,glava rastura. I to sve uz 3 lupoceta i voltaren za glavu. To je bilo prvi mjesec,dalje se to sve pomalo smirivalo i došlo na svoje,ali ništa odjedanput. Sad uzimam šest mjeseci,i dobila sam rješenje za daljnjih šest. Što je terapija učinila,nemam pojma,ali prvo te slama.

Hvala ti na odgovoru.Čudi me jako što su ti dali odmah punu dozu, to je baš nehumano. osim ako je indikacija za to bila takva, u što sumnjam. Još uvijek mi nije jasno tko dobiva betaferon, a tko rebif? Prvi tjedan sam tri puta dobivala po 1/4, drugi tri puta po 2/4, sada tri puta po 3/4, a četvrti tjedan 4/4, štoje puno lakše. Kako si daješ injekcije, imaš li injektor? U koje vrijeme ti je najbolje ujutro ili navečer? :s

fossil
27.11.2006., 20:32
Hvala ti na odgovoru.Čudi me jako što su ti dali odmah punu dozu, to je baš nehumano. osim ako je indikacija za to bila takva, u što sumnjam. Još uvijek mi nije jasno tko dobiva betaferon, a tko rebif? Prvi tjedan sam tri puta dobivala po 1/4, drugi tri puta po 2/4, sada tri puta po 3/4, a četvrti tjedan 4/4, štoje puno lakše. Kako si daješ injekcije, imaš li injektor? U koje vrijeme ti je najbolje ujutro ili navečer? :s
Plan je bio krenuti s 1/4,ali se predomoslili,vjerojatno im se nije dalo. Ja otišla dva puta u bolnicu i naučila sve što mi treba. Prva injekcija je bila u podne,tako da sam čitav dan bila u komi. Sljedeće sam pomicala za pola sata,sve dok nisam došla do 21 sat. To je moje vrijeme za injekcije. Nema šanse ujutro si davat,trebaš prespavat lijek,bez obzira imaš li nuspojave. Nije pametno dat si lijek pa ići radit. Imam injektor,baš sam si dala jednu injekcijicu:)

Mabel
27.11.2006., 21:02
fossil, hvala ti na odgovoru, ja se još ne usudim sama si davati injekciju,pitanje je dana kada ću morati.kako se osjećaš sada kada primaš betaferon, da li su ti se simptomi povukli? meni je utrnuta cijela lijeva noga već godinu dana, ni nakon pulsne terapije nije se ništa promijenilo, osim što mi je vid bistriji.pozdrav :w

Snape
28.11.2006., 06:48
Tako treba,ne kuverte nego -Soprano sistem-. Znaju pojedini brzo začepiti,kad tako reagiraš. Ja sam čak i čula,kad sam upitala nakon što sam dobila potvrdu svega : "Da li sam mogla izvući nešto gore od ove šuge?" , ova moja liječnica perfektna osoba,koja me uvijek nasmije i oraspoloži odgovori :" Što se tiče neuroloških teško,ovo može potrajati,a i završiti sutra. A od ostalog- neoperabilan tumor na mozgu". :rofl: :rofl: Smijala sam se još pola sata,ima žena dobar smisao za humor-ovo zaista mislim.Vjerojatno ne kaže svakom tako, neke treba i tješiti,skrivati ponešto. Ali s obzirom da sam ju ja prva pitala i prije MR-a, da li bi to moglo biti to,potvrdila mi je da jest. A poslije se sve ispostavilo točno.
Snape,dobar radiolog je važniji,taj i ekrane prati za vrijeme snimanja, a da bi netko mogao gledati onih stotine sličica i na osnovu njih zaključiti,ne ide. osim toga imaš i nalaz od radiologa,u njemu sve piše-od mjesta, veličine,rasprostranjenosti, pa usporedi. I uvijek kod istog radiologa, njih ne mijenjati. Pozdrav svima ;) :)

Problem je sto je ovaj radiolog promjenjivog raspolozenja, nekad je optimistican a nekad crnjak. Ne znam za vas, ali u Sarajevu je poslije rata toliko neuroloskih oboljenja a narocito MS-a da svako u svom okruzenju zna najmanje jednu osobu sa MS-om. Oni koji misle da nije tako samo nisu svjesni da vecina ljudi krije da su oboljeli. Posljedica toga je da se termin za magnet ceka 3 mjeseca i onda kada te snimaju radiolog nema vremena da gleda na monitor, a i ako gleda zaboravi sta je vidio jer ima 100 pacijenata dnevno. Prati te tehnicar, a radiolog kasnije cita snimke. Pozitivno je jedino sto su sada dobili novu masinu od 3 Tesle koja ce navodno omogucavati toliko jasne snimke da nece biti potrebno pratiti na monitoru.

Ivan-zg
28.11.2006., 11:28
Hvala svima na savjetima, preporukama i iskustvima:kiss: :top: ;)
ako sam kome zaboravio odgovoriti ....

myrnna
28.11.2006., 17:30
Za doktoricu Brinar na Rebru kažu da je br. 1 što se tiče MS, za nju sam čula sve najbolje, bilo bi dobro nazvati neurologiju i informirati se o prijamu pacijenata kod nje.Želim ti puno sreće.:)

draga moja mabel,
ako zelis slobodno pitaj moju sestru sto misli o doktorici B. naime doticna ne prisustvuje sastancima MS udruzenja jer ne podnosi pogled na ljude u invalidskim kolicima. a plus to je poznata kao izuzetno neugodna osoba.

annerri
28.11.2006., 18:21
Pozdrav svima. Za sada, dok knjiga s vježbama ne krene dalje,budite dobri i poskidajte si ove vježbe,koje sam uspjela skinuti u kompletu iz dvomjesečnika "Vaše zdravlje" iz zadnjih 25 brojeva, prijašnjih nema,nestali. Uglavnom vježbe za kralježnicu,trbušne mišiće, jednostavnije vježbe s malom loptom i isto tako s rastezljivom trakom.Uglavnom su ostale-vježbe snage, što isto možete,ali bez forsiranja,probat' ću staviti link, da vidimo kako će to uspjeti Ovo bi trebala biti 1.stranica,ali na dnu možete otvoriti i 2.

http://www.vasezdravlje.com/izdanja/teme/61/0/

Nadam se da je uspjelo.

Jest!!! Ako se nešto ne dogodi u međuvremenu.Ovo im je 50. broj, prvih 25 više nema, sad je izgleda vrijeme za idućih toliko. Skidajte to dok nije sve nestalo.Pod izdanja, možete otvarati svih 25 zadnjih brojeva, a ako trebate određenu temu, upišite to u njihovu tražilicu, dobijete lijevo sve objavljeno u vezi toga što vas zanima na kupu. Otvarati odmah lijevo-dobijete samo zadnji ,50.br.
Sad na posao,pozdrav i naravno :kiss: svima.

annerri
28.11.2006., 18:35
draga moja mabel,
ako zelis slobodno pitaj moju sestru sto misli o doktorici B. naime doticna ne prisustvuje sastancima MS udruzenja jer ne podnosi pogled na ljude u invalidskim kolicima. a plus to je poznata kao izuzetno neugodna osoba.

Nisam ju do sada spomenula? Da ,Rebro tek moram obraditi, ta više misli o injekcijama botoxa, nego o interferonu :zubo:

myrnna
28.11.2006., 18:57
Nisam ju do sada spomenula? Da ,Rebro tek moram obraditi, ta više misli o injekcijama botoxa, nego o interferonu :zubo:

da, to o botoxima sam isto cula. nadam se da ce si uspjeti "greskom" ustrcati preveliku dozu kao sto je "greskom" punktirala moju jadnu sestru. inace doticna dr. B. je poznata i po tome da pacijentima ne kaze da je interferon na listi HZZO-a, pa jadnici dizu kredite i placaju terapiju a novci idu bogzna kome u dzep.
ne smijem vise o tome niti razmisljati jer se uzasno naljutim i izivciram. :mad: :mad: :mad:

ryan5
28.11.2006., 19:39
Hvala svima na savjetima, preporukama i iskustvima:kiss: :top: ;)
ako sam kome zaboravio odgovoriti ....
Ja ne kužim kako je on tebe mogao tako odj..pa što ako ti tijelo ne prihvaća interferon?!Nije mi jasno,pa ne može ti niti jedan drugi dr.pomoći.Znam o kojem se doktoru radi,bio je dežuran tu noć kad sam kao hitan slučaj došla u bolnicu.Nije mi ostao baš u liepom sjećanju,iako ga ti zapravo hvališ.On nije moj dr.,ali me je malo strah jer on vodi brigu o tim interferonima.

annerri
28.11.2006., 22:25
Neurorehabilitacija
Autori:
prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med., spec. neurolog
mr. sc. Marina Roje-Bedeković, spec. neurolog

Multipla skleroza

Simptomi multiple skleroze, bolesti središnjega živčanog sustava, čiji simptomi ovise o mjestu zahvaćanja i jakosti upale mijelinske ovojnice i aksona, sastavnih dijelova živčane stanice, različiti su i nepredvidljivi. Neurorehabilitacija je strogo individualna i zahtijeva usku suradnju bolesnika, liječnika, medicinske sestre, fizioterapeuta i članova obitelji.
Kod liječenja spasticiteta, jednog od češćih simptoma karakteriziranog ukočenošću udova i napetošću mišića, lošom koordinacijom pokreta i nespretnošću te pojavom mišićnih spazama s osjećajem neugode i bola, dobar program neurorehabilitacije zajedno s uzimanjem potrebnih lijekova smanjit će spasticitet u većini slučajeva i spriječiti razvoj komplikacija.
Fizikalnu terapiju treba provoditi iskusni fizioterapeut. Najlakši i često najuspješniji oblik fizikalne terapije za spasticitet je pasivno istezanje. Većinu vježbi mogu naučiti i članovi obitelji te bi se pasivno istezanje trebalo provoditi svakodnevno kod kuće. Vježbanje u bazenu (hidroterapija) je zabavno, ali i vrlo korisno, jer omogućuje relaksaciju spastičnih udova, osobito ako se kombinira s lakšim vježbama istezanja. Učenje novih načina izvođenja svakodnevnih aktivnosti može osobi pokazati kako u sklopu vlastitih ograničenja riješiti probleme u svakodnevnom životu. Metode relaksacije, kojima se zatežu i opuštaju različite mišićne skupine, vježbe disanja i različite vizualizacijske tehnike također mogu biti korisne u smanjivanju spasticiteta.
Slabost udova očituje se gubitkom snage i lošom koordinacijom. Obično se preporučuju aerobne vježbe na spravama (vožnja sobnog bicikla, trčanje na steperu ili pokretnoj traci), jer jačaju mišiće bez dodatnog iscrpljivanja. U postizanju gipkosti dobre rezultate pokazala je hidroterapija - neutralizacijom sile teže, u vodi je bolesnik u stanju vježbati s većim opsegom pokreta i manjim utroškom energije. Uz to, voda prenosi u okolinu toplinu s površine tijela te smanjuje slabost mišića uzrokovanu vježbanjem.
Vrlo je važno provođenje individualne fizikalne terapije pod kontrolom specijalista. Na žalost, prečesto bolesnici sami sebi određuju program vježbi, što redovito dovodi do razvijanja jakih i daljnjeg slabljenja slabih mišića. Rezultat toga je uspostavljanje neravnoteže između jakih i slabih mišića udova što dovodi do daljnjeg pogoršanja ravnoteže i držanja tijela, smanjivanja opsega pokreta i jačanja spastičkih reakcija. Važan zadatak neurorehabilitacije je naučiti osobu pravilnom držanju tijela kod stajanja, hodanja i sjedenja.
Cilj neurorehabilitacije kod bolesnika s neuromuskularnim bolestima je postizanje što veće razine funkcionalne osposobljenosti, održavanje i produljenje funkcionalne neovisnosti i samostalnosti pokretanja, sprječavanje nastanka deformiteta i provođenje potpune integracije bolesnika u društvo uz visoku kvalitetu života. Multidisciplinarni pristup je i ovdje ključ uspješnosti jer integrira znanja stručnjaka iz različitih područja.

Postaviti realne ciljeve

Kod neurorehabilitacije je izuzetno važno postaviti realne ciljeve, bez obzira na to u sklopu koje se neurološke bolesti provodi. Previsoki ciljevi rezultirat će daljnjim pogoršanjem fizičkog i psihičkog stanja. Ako se program ne podudara s interesima bolesnika, bolesnik možda neće htjeti aktivno sudjelovati u planiranim aktivnostima; ili, ako su ciljevi preniski, bolesnik neće od njih imati maksimalnu korist.
U realne ciljeve neurorehabilitacije ubrajamo stjecanje sposobnosti hodanja, makar i uz pomoć pomagala, i stjecanje ponovne samostalnosti, barem za osnovne svakodnevne aktivnosti i uz pomoć specijalne opreme. Postizanje ciljeva ne znači i kraj oporavka nego spremnost bolesnika i njegove obitelji za samostalni nastavak oporavka.
Za većinu bolesnika rehabilitacija je težak posao. Trebaju u isto vrijeme sačuvati stare i steći izgubljene sposobnosti. U rehabilitacijskom timu najvažnija je osoba upravo bolesnik, koji u cijelom procesu treba aktivno sudjelovati.
Iako je u našem sustavu zdravstvene skrbi krajnje nepravedno zanemarena, neurorehabilitacija predstavlja ključ postizanja bolesnikovih funkcionalnih, psihičkih i radnih sposobnosti u skladu s fiziološkim i ograničenjima okoline. O kojim je razmjerima koristi i uštede u zdravstvu riječ, očito još nismo svjesni.

I pridržavajte se ovoga- provjereno je. 'Ko misli zabušavati,neka se ne muči uzalud. :top: :)

Mabel
29.11.2006., 20:49
Dobra večer svima, o dr.B. sam doista do sada čula sve dobro, ali moram priznati da sam sa malo ljudi, njih par razgovarala uživo o MS, najviše sam saznala družeći se sa svima Vama na forumu, nisam se učlanila u MS udrugu jer djetinjasto mislim da to što se desilo meni će proći, iako sam svjesna o kakvoj se bolesti radi,do sada nisam bila vezana uz krevet (osim nakon punkcije), ali svaki drugi dan me pikica interferona (i poteškoće vezane uz utrnuće) obavijeste da je to nešto što se nemože ignorirati. Želim Vam svima laku noć! Annerri, ti si jako vrijedna i dalje nas obavještavaš o svemu do čega dođeš i na tome ti veliko H V A L A!:kiss:

annerri
30.11.2006., 13:42
Mabel, ovo su sitnice koje ja mogu napraviti, skoro pa ništa. Ali znam da vas ima koji mogu ovo svladati i prevladati. I znam da će se puno njih predati, a to je najlakše i najjednostavnije. Ali i znam tko neće. Iskustvo i dobra volja mogu čuda napraviti ( makar ja volim reći da se čuda događaju uvijek negdje drugdje). Pozdrav svima :kiss:

annerri
30.11.2006., 14:10
Foss,još si tu? I ti se nećeš predati, i nemoj. Ovo se da izdržati. Samo rad na sebi i ponešto medicine.:top: Nije važno stići prvi ili zadnji,važno je izdržati utrku do kraja, a ovo nije 11o sa preponama, ovo je maraton sa 1000 različitih prepreka. Ali svaki dan je novi i svaka prepreka je drugačija. Zato-jer znam da možete, kako: veli Polly : " Flokky,glavu gore i rep i vuha u zrak". :kiss: ( a kad smo već kod Polly,.sad će se javiti i reći-Danas sam tup nešto (i kod mene je magla-3.dan,sad neka potraje, za 3 dana ću reći da je stabilno vrijeme :cerek: ).

:kiss: :top:

annerri
30.11.2006., 14:17
Mirnica, dobro jutro.Kako si mi? Dolaziš li ove godine?:kiss:

myrnna
01.12.2006., 14:11
Mirnica, dobro jutro.Kako si mi? Dolaziš li ove godine?:kiss:

dolazim. evo bas se namjeravam skinut s kompjutera i poceti pakirati stvari. nocas letim i jedva cekam da me iskrcaju na pleso, to je naime najvjerojatnije jedini aerodrom u svijetu na kojem se moze zapaliti cigareta. :zubo:

annerri
01.12.2006., 16:37
dolazim. evo bas se namjeravam skinut s kompjutera i poceti pakirati stvari. nocas letim i jedva cekam da me iskrcaju na pleso, to je naime najvjerojatnije jedini aerodrom u svijetu na kojem se moze zapaliti cigareta. zubo:

Ma daj, nije ovo niti Europa, a kamo li Canadić .Ako si dobra s pilotom,možeš i u kabinu( samo mu reci dok nije zbunjen,da ukopča aut.pilota). Javi se kad stigneš,obvezno,ne možeš izbjeći! (čuvaj noge do aera....):kiss: :kiss: :top:

vino58
03.12.2006., 10:21
SRECAN NAM PRAZNIK
Kome nije dobro, DA-BOG-DA-OZDRAVIO
Kome je stabilno, dobro. DA-BOG-DA-MU BILO JOS BOLJE

AnnaOxa
03.12.2006., 14:44

Svima veliki pozdrav.
Mabel čilatala sam tvoj postić pa sam odlučila da se javim. naime, ja sam uzimala betaferon dvije godine. Prvih mjesec dana je bilo kobno, kao u nekom transu. Nakon toga je bilo OK iako sam svaki put trebala uzeti dva paracetamola, kako bi spriječila moguću temperaturu. Važno je betaferon uzeti prije spavanja. Odmah sam od početka počela uzimati punu dozu. Tijekom terapije (nakon godinu dana) umro mi je tata tako da sam imala veliki stres. Malo mi se pogoršalo ali rekli su da bi bilo puno gore da nije bilo betaferona. Nakon pune dvije godine terapije išla sam na MR i postojeće lezije bile su puno manje intezivnije (kao u nekoj magli), a ono što je najvažnije nove se nisu pojavile.
Ako želiš čim bolje djelovanje betaferona nije ti dovoljno uzeti inekciju i to je to kao da si rješila sve probleme. Trebaš cijeli svoj život usmjeriti prema tome. Od načina života, prehrane, okoline, a najvažnije je psihičko zadovoljstvo i zdrava situacija u obitelji. Samo veselo i sve će biti OK.

Mabel
03.12.2006., 20:11
Svima veliki pozdrav.
Mabel čilatala sam tvoj postić pa sam odlučila da se javim. naime, ja sam uzimala betaferon dvije godine. Prvih mjesec dana je bilo kobno, kao u nekom transu. Nakon toga je bilo OK iako sam svaki put trebala uzeti dva paracetamola, kako bi spriječila moguću temperaturu. Važno je betaferon uzeti prije spavanja. Odmah sam od početka počela uzimati punu dozu. Tijekom terapije (nakon godinu dana) umro mi je tata tako da sam imala veliki stres. Malo mi se pogoršalo ali rekli su da bi bilo puno gore da nije bilo betaferona. Nakon pune dvije godine terapije išla sam na MR i postojeće lezije bile su puno manje intezivnije (kao u nekoj magli), a ono što je najvažnije nove se nisu pojavile.
Ako želiš čim bolje djelovanje betaferona nije ti dovoljno uzeti inekciju i to je to kao da si rješila sve probleme. Trebaš cijeli svoj život usmjeriti prema tome. Od načina života, prehrane, okoline, a najvažnije je psihičko zadovoljstvo i zdrava situacija u obitelji. Samo veselo i sve će biti OK.

Hvala ti na odgovoru, drago mi je što si se javila jer kroz iskustva drugih osoba puno se nauči pogotovo ako se živi sa MS-om o kojoj medicina ne zna baš previše.Zbog kojih simptoma su liječnici posumnjali kod tebe na MS? Koliko ti je sada prošlo nakon terapije i kako se osjećaš?Pozdrav svima!:)

Ivan-zg
04.12.2006., 08:28
Ja ne kužim kako je on tebe mogao tako odj..pa što ako ti tijelo ne prihvaća interferon?!Nije mi jasno,pa ne može ti niti jedan drugi dr.pomoći.Znam o kojem se doktoru radi,bio je dežuran tu noć kad sam kao hitan slučaj došla u bolnicu.Nije mi ostao baš u liepom sjećanju,iako ga ti zapravo hvališ.On nije moj dr.,ali me je malo strah jer on vodi brigu o tim interferonima.

Ovako ja sam kod primariusa Vrce i njega hvalim jer je vrlo otvoren i iskren... A o interferonima brine dr. Radić,kada sam bio na terapiji on mi je bio dottore... on me se nije dojmio mada kruže priče da je vrhunski liječnik po pitanju MS-a:eek: .... a o Vrci se ne priča baš lijepo navodno da je većinu staža odradio u laboratoriju i da ne zna s pacijentima... A mene je najviše impresionirao odnos prema meni, ostalim bolesnicima, pripravnicima i sestrama... rekao bi da je čovjek na zemlji, ne drži se visoko...:top: :s

AnnaOxa
04.12.2006., 10:16
Hvala ti na odgovoru, drago mi je što si se javila jer kroz iskustva drugih osoba puno se nauči pogotovo ako se živi sa MS-om o kojoj medicina ne zna baš previše.Zbog kojih simptoma su liječnici posumnjali kod tebe na MS? Koliko ti je sada prošlo nakon terapije i kako se osjećaš?Pozdrav svima!:)

Pa zato smo tu da si pomognemo. Dijagnosticirali su mi MS prije sedam godina zbog slabosti u desnoj ruci i nozi. To je prošlo nakon 15 dana i više se nikada nije pojavilo u takvoj mjeri (bar za sad). Od terapije mi je prošlo dvije godine i savršeno se osjećam, idem na aerobik, skijam a čak sam se odlučila i na trudnoću. Na svaki i najmanji mogući znak pogoršanja odmah reagiram (umor, stres...) i idem na bolovanje bar deset dana da si napunim baterije. Pokušavam čim više održavat ovakvo stanje. Pozdrav.

Mabel
04.12.2006., 11:44
Pa zato smo tu da si pomognemo. Dijagnosticirali su mi MS prije sedam godina zbog slabosti u desnoj ruci i nozi. To je prošlo nakon 15 dana i više se nikada nije pojavilo u takvoj mjeri (bar za sad). Od terapije mi je prošlo dvije godine i savršeno se osjećam, idem na aerobik, skijam a čak sam se odlučila i na trudnoću. Na svaki i najmanji mogući znak pogoršanja odmah reagiram (umor, stres...) i idem na bolovanje bar deset dana da si napunim baterije. Pokušavam čim više održavat ovakvo stanje. Pozdrav.

Može još nekoliko pitanja, što ti znači '' na svaki i najmanji mogući znak pogoršanja odmah reagiram...'', je li u pitanju običan umor ili nešto specifično? Koristiš li sada bilo kakvu terapiju? Uz interferon, ja svaki dan koristim 2x1 neurontin, ali stanje mi je nepromijenjeno. Meni slabost i utrnulost, u kombinaciji sa ukočenošću u nozi traje već mjesecima neprekidno. Kako su liječnici došli do dijagnoze MS, jesi li išla na MRI i punkciju, osjetiš li bilo kakve promjene u ruci i nozi? Malo sam naporna, ali jako zabrinuta, jer nailazim na niz nepoznanica.Veliki pozdrav! :s

AnnaOxa
04.12.2006., 14:01
Može još nekoliko pitanja, što ti znači '' na svaki i najmanji mogući znak pogoršanja odmah reagiram...'', je li u pitanju običan umor ili nešto specifično? Koristiš li sada bilo kakvu terapiju? Uz interferon, ja svaki dan koristim 2x1 neurontin, ali stanje mi je nepromijenjeno. Meni slabost i utrnulost, u kombinaciji sa ukočenošću u nozi traje već mjesecima neprekidno. Kako su liječnici došli do dijagnoze MS, jesi li išla na MRI i punkciju, osjetiš li bilo kakve promjene u ruci i nozi? Malo sam naporna, ali jako zabrinuta, jer nailazim na niz nepoznanica.Veliki pozdrav! :s

Mabel nisi niti malo naporna i nemoj se ustručavat da biš došla do informacije. Kada se osjećam iscrpljeno i umorno, prije nego uopće dođe do bilo kakvog pogoršanja, idem na bolovanje. Jer svako trnjenje i ukočenost itd. posljedica je umora i pada imuniteta. Tako zahvaljujući mom poslu mogu si priuštiti bolovanje, a i oko sebe sam napravila takvu okolinu da svi jako dobro znaju što mi je i svi imaju obzira, iako se na meni ne vide nikakvi problemi. Malo me zanese tu i tamo, ali to je neprimjetno. Trebaš znat prepoznat kada bi moglo doći do pogoršanja i odmah to spriječiti jer poslije je puno teže. Što se tiče terapije nisam na ničem posebno. Uzimam multivitamine Supradyn, C vitamin 1000 mg, ulje noćurka, a povremeno uzmem Neurobion Forte i ponekad matičnu mlječ. To ti je sve najviše za jačanje imuniteta.

ryan5
04.12.2006., 19:50
Ovako ja sam kod primariusa Vrce i njega hvalim jer je vrlo otvoren i iskren... A o interferonima brine dr. Radić,kada sam bio na terapiji on mi je bio dottore... on me se nije dojmio mada kruže priče da je vrhunski liječnik po pitanju MS-a:eek: .... a o Vrci se ne priča baš lijepo navodno da je većinu staža odradio u laboratoriju i da ne zna s pacijentima... A mene je najviše impresionirao odnos prema meni, ostalim bolesnicima, pripravnicima i sestrama... rekao bi da je čovjek na zemlji, ne drži se visoko...:top: :s
ja sam mislila da je tvoj Radić,a ne primarijus....whatever,dijelimo mišljenje o dojmovima....

annerri
05.12.2006., 13:45
Echinaceae purpureae herba (herba ehinacee)
Echinacea purpurea Moench., Asteraceae (ehinacea, crvena rudbekija)

Botanički opis. Višegodišnja zeljasta biljka visine 50-150 cm sa jakim vretenastim korenom. Listovi su plitko nazubljeni, jajastog su oblika i naglo se sužavaju u kratku peteljku. Cvasti su krupne, glavičaste i uglavnom pojedinačne. Cvetovi su jezičasti, tamno ili svetlo purpurni dužine 2,5-5cm. Biljka vodi poreklo sa severnoameričkog kontinenta.

Droga. Drogu čini svež nadzemni deo biljke u cvetu samonikle ili gajene crvene rudbekije.

Sastojci. Glavni sastojci droge su heterozidi fenolkarbonskih kiselina (ehinakozidi), alkilamidi, polienske kiseline, polisaharidi i derivati kafene kiseline.

Delovanje i primena. Delovanje sastojaka droge je imunomodulatorno pri čemu se pojačava snaga imunog odgovora organizma na infekcije mokraćnih kanala i disajnih puteva. Površinske rane brže zarastaju a takođe dolazi i do bržeg povlačenja infekcija kože.
Preparati na bazi ove droge se koriste u slučajevima kada treba pojačati odbrambene sposobnosti organizma, posebno u slučajevima infekcija. Eksterna primena je efikasna u slučajevima ulceracija kože i rana koje teško zarastaju. Identično delovanje pokazuju Echinacea pallida Nutt. i Echinacea angustifolia DC. Ove vrste se kultivisano gaje radi dobijanja droge a kao droga se može koristiti herba ili koren, sveži ili osušeni.
Droga se upotrebljava u obliku svežeg soka ili tinkture za unutrašnju upotrebu. Mast ili gel sa 15% ekstrakta sveže biljke se koriste za spoljašnju upotrebu. Nakon 8 nedelja terapije bilo kojim lekovitim oblikom treba napraviti pauzu od 12 nedelja.

Kontraindikacije. Preparati na bazi crvene rudbekije se ne smeju upotrebljavati u stanjima težih sistemskih oboljenja (tuberkuloza, multipleks skleroza itd.), nakon operacija transplantacije organa kao i u trudnoći.

Napomena. U toku peroralne primene primene preparata Echinaceae može se javiti prolazno i bezopasno peckanje i blaga utrnutost jezika i nepca.

Istorijat. Crvenu rudbekiju su Indijanci od davnina koristili u obliku kaše od sveže biljke za previjanje teško zarastajućih rana.

Izvor:http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=857741

Još jedan tekst
Citira:
Imunološka Odbrana

Sredstva koja pospešuju imunološke mehanizme

Preparati na bazi ehinacee ( Echunacea purpurea L., Asteraceae ) su najpoznatuji prirodni imunostimulatori.

Dejstvo

Ehinacea purpurea sadrži aktivne principe koji kao nespocifični imunostimulatori, pojačavaju odbrambenu moć organizma. Oni povećavaju broj leukocita (granulocita)

I stimulišu njihovu sposobnost fagolitoze. Na taj način sprečavaju prodiranje mikroorganizama u telo i olakšavaju njihovo uništenje. Eksperimentalno i klinički je dokazanoantivirusno dejstvo ehinacee protiv virusa gripa i herpesa.

Indikacije

- prevencija prehlade i gripa

- stimulacija nespecifične odbrane organizma kod blažih infekcija i učestalih prehlada

- prevencija stanja koja izazivaju pad imuniteta.

Neželjena dejstva

Retko se može javiti osip, svrab, otok lica, vrtoglavica, pad krvnog pritiska

Kontraindikacije

- preosetljivost na ehinaceu i druge članove porodice Asteracae

- invazivne sistemske bolesti: tuberkuloza, leukoza, kolagenoza, multipla skleroza, AIDS, autoimune bolesti

Interakcije

Nisu poznate. Teoretski preparati ehinacee zbog imunostimulirajućeg dejstva, mogli bi umanjiti efikasnost imunosupresivnih lekova.

U daljem tekstu dat je pregled preparata koji sadrže ehinaceu, ime proizvodjača, doziranje, kao i neke druge napomene specifične za dati preparat.

ECHINACEA KAPI, Institut „ Dr. Josif Pancic“
Category: Imunološka Odbrana

Mere opreza

Tokom trudnoće i dojenja Echinacea kapi treba koristiti samo uz konsultaciju sa lekarom.

Zbog nedovoljnog iskustva sa primenom Echinacea kapi kod dece mladje od 2 godine , ne preporučuje se njihova upotreba u tom uzrastu.

Napomena za dijabetičare: Preparat sadrži alkohol!

Izvor: http://www.lekoteka.com/Products-Imunolo_ka_Odbrana-.html

Sjetila sam se gdje sam pročitala nešto izrazito važno u vezi ehinacee. (sklerozica,uredno prepisujem od tebe...ali barem mogu reći da imam od koga). Biljka je vrlo čudna,pomaže kod tisuću boljki, stvara imunitet kod upala,ali kod autoimunih bolesti očito ne. Zato-oprez. Svugdje ćete na netu naći o ehinacei, manje više-sve najbolje,ali to su samo reklamice. Izbjegnite ovo,ništa izgubljeno.:kiss: :top:

annerri
05.12.2006., 14:22
Aspartam - najkontroverzniji dodatak hrani u povijesti ASPARTAME(ASPARTAM)
Nekoć davno, Pentagon je uvrstio Aspartam na listu biokemijskih ratnih sredstava. Danas je sastavni dio suvremene dijete. Prodavan pod imenima kao što su NutraSweet i Canderel, Aspartam se može pronaći u više od 5 000 vrsta proizvoda, uključujući gazirana pića, žvakaće gume, zaslađivače u obliku tableta, dijetne i dijabetičke proizvode, žitarice, pekmez, slatkiše, vitamine te lijekove dostupne sa ili bez recepta. To znači da postoji velika vjerojatnost da vi i vaša obitelj pripadate dvotrećinskoj većini odrasle populacije i 40% djece koja redovito konzumiraju ovaj umjetni zaslađivač.

Budući da ne sadržava kalorije, na Aspartam se gleda kao na blagodat za sve zdravstveno svjesne pojedince; i većina nas, ako malo razmisli o tome, ga smatra sigurnim. Ipak, neovisni znanstvenici smatraju da Aspartam može proizvesti niz negativnih posljedica na ljude, uključujući glavobolju, gubitak memorije, promjene raspoloženja, napade, multiplu sklerozu, simptome Parkinsonove bolesti, tumore pa čak i smrt.

Zabrinutost zbog lošeg utjecaja je uvjetovala osam godina zabrane upotrebe strane FDA (US Food and Drug Administration – „Američki odbor za hranu i lijekove“) učinkovito sprječavajući da se plasira na svjetsko tržište. Ovaj oprez je bio baziran na snažnim dokazima prezentiranih brojnim eminentnim znanstvenicima, odvjetnicima i konzumentskim grupama koji su Aspartam povezali sa teškim oštećenjima centralnog živčanog sustava, te nastankom raka kod životinja. Ipak, jak utjecaj politike je pobijedio znanstvenu nepopustljivost te je Aspartam 1981. odobren za upotrebu.

FDA-ova promjena mišljenja je otvorila vrata naglom odobrenju Aspartama od strane preko 70 nadležnih organa diljem svijeta. Ali kao što priča sa zaslađivačem pokazuje, transparentno i objektivno poslovanje, kakvo se očekuje od FDA, jednostavno ne postoji.

REAKCIJA NA ASPARTAM: SKRIVENA EPIDEMIJA
Aspartam se povezuje sa razarajućim poremećajima središnjeg živčanog sustava.

Dr. HJ. Roberts (ravnatelj Instituta za medicinska istraživanja u Palm Beachu) nije imao razloga sumnjati u odluku FDA nakon što su odobrili aspartam za upotrebu. «Ali moj stav se promijenio nakon neprestanih susreta sa ozbiljnim reakcijama mojih pacijenata koji su bili povezani sa Aspartamom.», kaže on. Tokom 20 godina Roberts je skovao termin 'aspartamska bolest', kako bi opisao niz štetnih utjecaja koje je uočio kod pacijenata koji redovito konzumiraju aspartam.

«Stotine tisuća konzumenata, pa čak i milijuni njih, trenutno trpe reakcije na produkte koji sadržavaju aspartam. Danas, vjerojatno se svaki liječnik svakodnevno susreće s ovom bolešću, osobito kod pacijenata kojima nije postavljena dijagnoza te onih s poteškoćama u liječenju.», procjenjuje on.

Dr. Roberts, kao priznat stručnjak za teške dijagnoze, je objavio podužu seriju istraživanja pod nazivom 'Aspartamska bolest: epidemija koja se ignorira' (Sunshine Sentinel Press), da posluži kao vodič za ostale doktore. U njima podrobno opisuje liječenje preko 1 200 pojedinaca osjetljivih na aspartam koje je susreo u vlastitoj praksi. Slijedeći prihvaćenu medicinsku proceduru za otkrivanje osjetljivosti na proizvod, Roberts je naložio svojim pacijentima da tri mjeseca ne konzumiraju aspartam, i poboljšanja su se očuvala sve dok ovaj proizvod nije bio sastavni dio dijete.

Istraživanja dr. Robertsa u mnogome sliče onima objavljenim u izvještaju FDA o štetnima posljedicama aspartama - odnosno, da se štetnost najčešće prikazuje preko poremećaja središnjeg živčanog sustava te ugroženog imuniteta. Njegovi slučajevi pokazuju da štetnost aspartama sliči simptomima nekoliko teških bolesti koje spadaju u ove široke kategorije:

*
Multipla skleroza
*
Parkinsonova bolest
*
Alzheimerova bolest
*
Fibromilagija
*
Artritis
*
sindrom kroničnog umora
*
poremećaj nedostatka pažnje
*
napad panike
*
depresija i ostali psihički poremećaji
*
Lupus
*
Šećerna bolest
*
mane kod rođenja
*
Limfom
*
Lymova bolest
*
Hipotiroza

Istraživanja prikazuju neke od problema u stvarnom svijetu na način koji istraživanja u laboratoriju to ne mogu; a zaključci koji se mogu izvući iz takvih promatranja ne samo da zapanjuju već su i potencijalno vrlo značajni. Dr. Roberts vjeruje da je jedan od većih problema naglasak na laboratorijskom istraživanju. Ovo znači da je doprinos zabrinutih liječnika i drugih osoba, osobito konzumenata, refleksivno odbačen kao 'anegdota'.

Mnoge bolesti koje navodi dr. Roberts, se ubrajaju u kategoriju 'tajanstvenih bolesti'- stanja koja još nisu potpuno istražena i za koje ne postoji učinkoviti lijek. Nitko ne tvrdi da je aspartam jedini uzrok takvih bolesti, ali Robertsova istraživanja sugeriraju da kod nekih ljudi kojima je dijagnosticirana npr. multipla skleroza ili Parkinsonova bolest, mogu biti na režimu korištenja potencijalno štetnih lijekova, koji se mogao izbjeći jednostavnim izbjegavanjem proizvoda koji sadrže aspartam.

Pat Thomas, 5.8.2005.

Preuzeto sa:
ecologist.cognita.info

Više informacija o Aspartamu kao korisnom atriklu:

dijabetes.plivazdravlje

Prevela i prilagodila:
Gordana Buklijaš

Copyright © 2005-2006 Diabetes.hr Sva prava pridržana.

Ne znači da je ovo sve 100% istinito i točno,ali nepotrebni dodaci se mogu izbjeći.

Ivan-zg
05.12.2006., 14:38
Aspartam - najkontroverzniji dodatak hrani u povijesti ASPARTAME(ASPARTAM)
Nekoć davno, Pentagon je uvrstio Aspartam na listu biokemijskih ratnih sredstava.

Ne znači da je ovo sve 100% istinito i točno,ali nepotrebni dodaci se mogu izbjeći.

Jako zanimljivo i važno!!!
Naime u kolovozu sam krenuo na neku dijetu.... izbacio sam šečer i koristio natren... krajem rujna me uhvatio šub koji me još drži .... naime naviko sam na kavicu s natrenom, tako da sam to zadržo i nakon djete .... sada se definitivno vračam na stari dobri šečer.... :s
annerri hvala ti, divna si, :s
ne znam odakle ti snage za prikupljanje svih tih informacija :kiss: :top:

annerri
05.12.2006., 14:47
Naime u kolovozu sam krenuo na neku dijetu.... izbacio sam šečer i koristio natren... krajem rujna me uhvatio šub koji me još drži .... naime naviko sam na kavicu s natrenom, tako da sam to zadržo i nakon djete .... sada se definitivno vračam na stari dobri šečer.... :s

:rofl: :kiss: Lutam,lutam... A kad tražiš i nađeš (šalim se,promašim ja često), ali to nije razlog za odustati. I kad već ne možeš gorku,uzmi smeđi šećer(nerafinirani).Sladila umjetna ne bi sva trebala biti štetna,ali aspartam izgleda opako bed, probaj ciklamat...zapravo ono od prije,između nekoliko zla,ovo je najmanje. A u čajeve prirodan med.:kiss: :top:

Mabel
05.12.2006., 17:01

Pratim Vaš razgovor, pa me zanima u kojem obliku se manifestira šub kod tebe, a koji još uvijek traje, a za koji pretpostavljaš da se javio nakon izbacivanja šećera. Možda to ima neke veze i sa stanjem kod mene, pa dostupnim informacijama popunjavam rupe u svom neznanju. Unaprijed hvala na odgovoru! :s

Sklerozica
05.12.2006., 17:18
annerri, :top: :) Samo ti prepisuj, pa i ja sam to radio.

annerri
05.12.2006., 17:47
annerri, :top: :) Samo ti prepisuj, pa i ja sam to radio.

Ja sam se sama prijavila,to mi je odmah 50% oprosta? A znam da je bilo i riječi o aspartamu, a to je otrov savršeni. Uglavnom dokazan,ali vidiš ti ovu biljčicu,te protiv ovog,te onog,a ono... bacit' i zakopat' duboko. (pozdrav svima, jesi li išta aktivan? Nemoj se zavući u kutiju, iz toga je izlaz jako težak).Sve sam poslala,koliko to traje-nema ovdje nitko pojma. Bude. Pozdravi Vanjinu mamu. Ili Ivaninu? Sve sam zbrčkala. Ako se javlja. Pozdrav :kiss: :top:

Sklerozica
05.12.2006., 17:51
Pričalo se ovde o terapijskom jahanju. Našao sam klub kod Vas u HR koji radi te usluge, pa ako nije protiv pravilnika ....

Konjički klub Vrbovec

Konjički klub Vrbovec djeluje u Vrbovcu, registriran je kao udruga, a bavi se popularizacijom konjičkog sporta.

Kako i kome pomaže
Provodimo terapijsko jahanje za razne udruge čiji su korisnici djeca s posebnim potrebama, raznih dijagnoza(multiplaskleroza, dowenov sindrom, autizam i dr.
Adresa - Konak 26 , Vrbovec

Fixni telefon
01/2796130

Mobilni telefon
0915736452

Sklerozica
05.12.2006., 17:54
Ja sam se sama prijavila,to mi je odmah 50% oprosta? A znam da je bilo i riječi o aspartamu, a to je otrov savršeni. Uglavnom dokazan,ali vidiš ti ovu biljčicu,te protiv ovog,te onog,a ono... bacit' i zakopat' duboko. (pozdrav svima, jesi li išta aktivan? Nemoj se zavući u kutiju, iz toga je izlaz jako težak).Sve sam poslala,koliko to traje-nema ovdje nitko pojma. Bude. Pozdravi Vanjinu mamu. Ili Ivaninu? Sve sam zbrčkala. Ako se javlja. Pozdrav :kiss: :top:
:)
Aktivan u kom smislu? Ako je po pitanju skupljanja materijala, nisam. Onaj forum samo što nije umro, još par dana i ako ne bude promene, krećem ono o čemu sam ti pričao. Nisam ni ovako aktivan, napao me neki virus pa sada sedim kući i pijem čajeve i vitamin C.

annerri
05.12.2006., 18:06
Daj, nemoj se šaliti. Pa i ovdje je masa ljudi šmrkavo i balavo. Ne izlazi,zrak si lovi samo s balkona, nikakva društva, promet smanji na minimalu. Ma,kad meni poštar pozvoni,ja samo odškrinem vrata. U trgovine,lokale,tramvaj-nigdje gdje tko kihne u blizini. Ne mogu ti ništa preporučiti,samo znam što treba izbjegavati.
(Jednom sam se šokirala,kad mi je osoba, koja me zna godinama pitala da li je ovo prelazno.Naravno da sam rekla da jest,samo mora ravnomjerno disati i ne se uzrujavati.Znaš da sam se poslije družila s dotičnom!).:rofl: :kiss:

Sklerozica
05.12.2006., 18:12
Daj, nemoj se šaliti. Pa i ovdje je masa ljudi šmrkavo i balavo. Ne izlazi,zrak si lovi samo s balkona, nikakva društva, promet smanji na minimalu.
Znam, znam, otvorio sam bolovanje. :)

(Jednom sam se šokirala,kad mi je osoba, koja me zna godinama pitala da li je ovo prelazno.Naravno da sam rekla da jest,samo mora ravnomjerno disati i ne se uzrujavati.Znaš da sam se poslije družila s dotičnom!).:rofl: :kiss:
Hahaha, imao sam sličan događaj ali je moj odgovor bio "nije prelazno ali možda i jeste pošto pojma nemaju kako dolazi do MS-a". Kakvog li lica posle toga.:rofl:

annerri
05.12.2006., 18:32
Ne da sam se nasmijala, nego...:rofl: :rofl: :rofl: Samo se izvrnem. Ma kakvih ima, ja sam već počela primjenjivati frazicu :" Kakva li će vam tek djeca biti?".
Mislila sam da si otišao,pa sam se prebacila na zabavu ,rok i porok.:top: :rofl:

Sklerozica
05.12.2006., 18:34
Tu sam, tu sam.
edit: tek sada videh "porok". idem da vidim šta ima tamo :)

annerri
05.12.2006., 19:03
Vraaaaaaaati se ! Još bu mi te maznuli,korektna ekipa.Vraćaj se odmah!!! Sad ću cure zvati,ima ovdje i anđela,tak'...

polly
05.12.2006., 20:26
Ne izlazi,zrak si lovi samo s balkona, nikakva društva, promet smanji na minimalu.

paaaaa savjet ti baš nije primjenjiv
treba radit

ovo je baš zgodno :rofl:

annerri
05.12.2006., 22:08
paaaaa savjet ti baš nije primjenjiv
treba radit

ovo je baš zgodno :rofl:

Em ti savjet,pa treba, da...pa nisam spominjala Zrinjevac i vrtlare po Mirogoju.Evo,sjediš na motorinu i dostaviš mi ćevape (od onog tvoga s Rudeša),koštala bu me dostava , St.Peter i kajgana. I masline punjene crvenom paprikom. Imam šamse to vidit u životu?:rofl: :rofl:

sabre
06.12.2006., 02:53
Molim za malo razumijevanja s obzirom na činjenicu da ovaj topic ima 60 strana i nisam imala vremena proći baš svaku pa odgovor na moje pitanje možda i postoji. Uglavnom, često čujem da je jedan od prvih prvih simptoma MS-a problem s vidom. Kako se konkretno taj problem s vidom očituje? Izgubi se privremeno, vide se 'zvjezdice' pred očima ili nešto petnaesto?
Unaprijed zahvaljujem

fossil
06.12.2006., 09:11
Molim za malo razumijevanja s obzirom na činjenicu da ovaj topic ima 60 strana i nisam imala vremena proći baš svaku pa odgovor na moje pitanje možda i postoji. Uglavnom, često čujem da je jedan od prvih prvih simptoma MS-a problem s vidom. Kako se konkretno taj problem s vidom očituje? Izgubi se privremeno, vide se 'zvjezdice' pred očima ili nešto petnaesto?
Unaprijed zahvaljujem

Postoje razne varijante. Netko privremeno izgubi vid na jedno oko,nekom se vid zamuti,nekom se pojavi pjega kad gleda,netko ima duple slike..... Manje više svaka smetnja koja može postojati s vidom.

agnessa
06.12.2006., 12:45
Unaprijed zahvaljujem

Dobro ti je rekla "foss".....iz osobnog iskustva mogu reći da je počelo glavoboljom, pa onda bole oči onako duboko u šupljinama i počinješ vidjeti duplo kad pokušavaš gledati u kut očiju....onda više ne možeš ni podignuti pogled a primjetiš i sam kad se gledaš u ogledalo da ti jednostavno zjenica zaostaje u kretanju pogleda.....ono efekt kao da ti "kasni" slika.....vrlo neugodno. Eto....toliko.

polly
06.12.2006., 12:56
kaj se očiju tiče
meni je počela slika s lijeva padat, rušit se dijagonalno (ak' s shvaća kaj oću reč :zubo:)
vidim i taj desni kraj, ali mi se slika ne spaja u mozgu, ma ludo :zvrko:
kad me zveknulo prije 15 god prva dijagnoza je bila astigmatizam
kako sam ja čoravac od 7. godine i hodala sam redovito po kontrolama malo je nevjerojatno da mi se astigmatizam pojavil s 27
ove godine kad me zveknulo nisam se usudila neka 2-3 mjeseca vozit, čak sam se kao suvozač vozila zatvorenih očiju jer je osjećaj bio prestrašan
no vid se nije 100% oporavio ni tad prije 15 god, niti sada

annerri
06.12.2006., 14:58
[QUOTE=agnessa]Dobro ti je rekla "foss".....iz osobnog iskustva mogu reći da je počelo glavoboljom, pa onda bole oči onako duboko u šupljinama i počinješ vidjeti duplo kad pokušavaš gledati u kut očiju....onda više ne možeš ni podignuti pogled a primjetiš i sam kad se gledaš u ogledalo da ti jednostavno zjenica zaostaje u kretanju pogleda.....ono efekt kao da ti "kasni" slika.....vrlo neugodno. Eto....toliko.[/QUOTE

Aggy ,:trio: pozdrav a poslije ovoga ide...znaš i sama:grli: sve zbog bezvoljosti, pazi se, Lika ima svoje čari... :tuctuc: ( ovo ti je zbog odustajanja,tako!. A sad imaš dvostruke bodove, i nagradne si dobila! ).:kiss: :top:

polly
06.12.2006., 16:16
........

agnessa :cerek:
baš sam mislila danas na tebe dok sam se peljala na posel
rekoh si, baš bum ti PM poslala pa nek si misliš da sam dosadna kolko oćeš

budi mi dobro :kiss:

annerri
06.12.2006., 16:28
agnessa :cerek:
baš sam mislila danas na tebe dok sam se peljala na posel
rekoh si, baš bum ti PM poslala pa nek si misliš da sam dosadna kolko oćeš

budi mi dobro :kiss:

Volim vas sve puno,majko...kasnim k'o i obično :kiss: :kiss: :kiss: :cheer: :trio:

milun
06.12.2006., 18:28
Dobro večer svima koliko vas ima!Evo ja sam dobre volje jer se svaki dan osječam sve bolje i bolje.Svaki dan izlazim na teracu i dižem se uspravno na noge i tako stojim po 4-5 puta po pola minute a sad mogu sam i u wc-e uglavnom ide sve nabolje a i dalje imam jaku volju za ponovno dizanje na noge i sposobnost hodanja.Šta se tiće prvih znakova MS mogu biti problemi s vidom a mogu i trnci u nogama uglavnom sve je to indivdualno eto toliko za sada puno pozdrava svima:cool:

fossil
06.12.2006., 18:42
Dobro večer svima koliko vas ima!Evo ja sam dobre volje jer se svaki dan osječam sve bolje i bolje.Svaki dan izlazim na teracu i dižem se uspravno na noge i tako stojim po 4-5 puta po pola minute a sad mogu sam i u wc-e uglavnom ide sve nabolje a i dalje imam jaku volju za ponovno dizanje na noge i sposobnost hodanja.Šta se tiće prvih znakova MS mogu biti problemi s vidom a mogu i trnci u nogama uglavnom sve je to indivdualno eto toliko za sada puno pozdrava svima:cool:

Bravo,samo naprijed:top:

ryan5
06.12.2006., 18:46
Baš ste se raspričali o očima u trenucima kad me grdno zezaju.Već treći dan gledam na tv-u "slikom na sliku",čim zadržim pogled par sekundi počne se mutiti,duplati.Bljak!E sad mene, pošto mi je to friška spoznaja s dvoslikama i ostalim čarima ovog simptoma zanima, kako je to gledano?Drugim riječima,da li je to relaps ili samo usputna smetnjica?Danas mi je drugi dan da muku mučim! Da li i ovo može duže trajati?Moram li se javiti liječniku?

fossil
06.12.2006., 18:59
Baš ste se raspričali o očima u trenucima kad me grdno zezaju.Već treći dan gledam na tv-u "slikom na sliku",čim zadržim pogled par sekundi počne se mutiti,duplati.Bljak!E sad mene, pošto mi je to friška spoznaja s dvoslikama i ostalim čarima ovog simptoma zanima, kako je to gledano?Drugim riječima,da li je to relaps ili samo usputna smetnjica?Danas mi je drugi dan da muku mučim! Da li i ovo može duže trajati?Moram li se javiti liječniku?
Ovisi,osobno mislim da to nije "strašno" velika smetnja. Kad su mene uhvatile dvoslike svi ljudi su imali svoje blizance,s tim da je jedan stajao na jednoj strani,a drugi na drugoj. I doslovno je svaki sat sve bilo gore i gore. Tako bi ovo tvoje bila usputna smetnjica.;)

aanny
06.12.2006., 19:06
tu sam nova, baš me raduje da mogu nešto nova ćuti
Od onih jadnih doktora nikad ništa. Ovo kao da ste se danas dogovorili pa o očima, meni je isto loše zadnjih desetak dana, nisam htjela ostajat u bolnici. Nisam ni znala da može bolit glava od toga, ovako mi je prvi put. Svaki put mi je nešto drugačije. Imam MS već petnaest godina, išla je na gore, pa mi je za divno čudo mirovala zadnje četri. Sad opet...
Pozdrav svima

aanny
06.12.2006., 19:11
Javi se doktoru, dati će ti kapi dexa ili tablete,brže će ti proći i imati češ manje oštečenje

ryan5
06.12.2006., 19:14
Thanx,foss!Dakle,mogu zapravo samo čekati da prođe!Nadam se da će to biti već sutra!Više me iritira nego nekakav spazam!Dobro,možda i ne,ali je užasno!Imala sam ja nekakvih sitnijih problemčića s očima,alli već sam i zaboravila.Sad me valjda više mučilo da li da to svrstam pod novi šub ili w h a t?!!sad moram prestati jer mi se neda više ni škiljiti na jedno oko da vidim što pišem.

ryan5
06.12.2006., 19:17
Evo i aany!Imam doma dexa...a kakve tablete?Ako izostavimo kapi i tablete da li svejedno dr. mora znati da se to meni sad događa?

Mabel
06.12.2006., 20:05
Evo i aany!Imam doma dexa...a kakve tablete?Ako izostavimo kapi i tablete da li svejedno dr. mora znati da se to meni sad događa?

Liječnika moraš obavijestiti o svakoj promjeni, jer će on procijeniti treba li reagirati nekom terapijom iz razloga kako se stanje ne bi pogoršalo, a moglo se nešto učiniti... Inače iz osobnog iskustva znam da mi se problem sa vidom pojavio u obliku maglice i nekakvih niti pred očima, kao koprena, to je trajalo nekih mjesec dana, a nakon pulsne terapije sve mi se je razbistrilo,što se tiče vida,a ostalo (utrnulost i ukočenost je istog intenziteta).:)

Mabel
06.12.2006., 20:09

Drago mi je čuti da si dobre volje i da ti zdravlje ide na bolje, ispalo je kao rima, veliki pozdrav tebi i svima! :)

polly
06.12.2006., 20:11
Liječnika moraš obavijestiti o svakoj promjeni,

tak je
sutra doktoru
i niš samoinicijativno stavljat u okeca

polly
06.12.2006., 20:13
Dobro večer svima koliko vas ima!Evo ja sam dobre volje jer se svaki dan osječam sve bolje i bolje.

super
baš mi je drago :)

aanny
06.12.2006., 22:04
svaki put kada imaš napad dođe do oštečenja koje se ne može više popraviti, i stoga je pametno učiniti trenutno sve ono što će zaustaviti daljnji progres napada. Meni su doktori isto bljak ali pametno ih je upotrijebiti kad zatreba. Pulsna mi ne pomaže, dapaće, od nje sam još gore, zato i kažem za dexa ili tablete ili kapi, ali ne samoinicijetivno,ako meni paše ne znaći da bi i tebi.Ipak doktor treba odrediti terapiju i dozirat.

annerri
06.12.2006., 22:35
super
baš mi je drago :)

I meni. Svi mi znamo da je ovo "to be or not to be". Znaš da moraš sam, i sve što napraviš,sam si napravio. Podršku imaš ( kad meni Polly nešto kaže,to je zakon. Zato se moraš ustati, znaš da moraš:top: :top: :top: :kiss:). Htjela sam nešto važno i pametno reć' ,a sjetila sam se da je to ništa prema oho-ho,čega pročitam, ništavno prema mojim željama upućema tebi.) Svima ,svijet je mali :kiss: :top:

sabre
07.12.2006., 00:55
Dakle, sve je individualno. Hvala na odgovorima.

samalis
07.12.2006., 19:49
Dakle, sve je individualno. Hvala na odgovorima.
Sve dok su dvoslike jedna pored druge dobro je (koliko može biti dobro). Veliki problemi nastaju kada su dvoslike jedna iznad druge!

White lady
07.12.2006., 20:12
Pozdrav!

Malo sam kasnila sa čitanjem postova pa tek sad reagiram. Annerri je u pravu što se tiče mrskog Aspartama. Izgleda da izaziva čitav niz neuroloških problema, a sumnja se (opravdano) da izaziva Multiplex Sklerozu (imam još članak iz novina). Ne samo da ga ima u natrenu ko' što neko reče, već i u običnim žvakama (Orbit), u Light Coli i ko zna gdje sve ne. Navodno ne škodi ako se samo žvače ali hvala im lijepa...
Zato već odavno u supermarketu čitam sve što stavljam u korpu a naročito ono pozadi sitnim slovima, pa na kraju ostane vrlo malo toga što smijem. Bila sam prije ovisnik i o čokoladi, slanim grickalicama i gaziranim napitcima a sad je to sve out. Sve ono što je za nas otrov i što treba tražiti na pakovanjima i izbjegavati :

-hidrogenizirano biljno ulje

-bilo koje ulje koje nije tečno na niskim temperaturama (palmino ulje)

-soju

-sve čvrste masti

-pudinzi i sve kupovne smjese za kolače

-krem juhe

Što se tiče zaslađivača, smeđi šećer je sasvim O.K. bolje nego nešto umjetno.
Vjerojatno je ovo sve više-manje poznato, ali možda je nekom i novo pa reko' neće škoditi, a ne zamjerite ako je ponavljanje. Znam da je meni trebalo neko vrijeme dok se ne utreniram za potpuno promijenjen režim ishrane.

Sve najbolje!:)

ryan5
07.12.2006., 20:30
Sve dok su dvoslike jedna pored druge dobro je (koliko može biti dobro). Veliki problemi nastaju kada su dvoslike jedna iznad druge!
Zašto kažeš da veliki problemi nastaju s dvoslikama "jedna iznad druge"?
Inače,čula sam se telefonski s dr.Ona mi je rekla da joj se javim ako se stanje pogorša...što god to značilo!Ne mogu na pulsnu,a ne bih ni pristala jer nije prošla godina od kad sam je primila.Tako da mi preostaje da čekam...i naravno da se nadam...Nekako mi je više zamućen vid nego problem s dvoslikama.Kao da treba izoštriti sliku na dvogledu.
A ovo s hranom,što kaže W.L. je koma.Ja nastojim pametno,ali ne možeš uvijek!!!Ovo s uljem je pogotovo zbunjujuće.Ja koristim maslinovo i suncokretovo od zvijezde.To prolaz?Suncokretovo?

polly
07.12.2006., 20:39
suncokretovo prolazi
prolazilo bi i biljno da je kao nekad samo od repice, no sad ga miješaju sa sojinim a soja nikako ne prolazi
prolazi i bučino

aanny
07.12.2006., 20:44
Inače,čula sam se telefonski s dr.Ona mi je rekla da joj se javim ako se stanje pogorša...što god to značilo!Ne mogu na pulsnu,a ne bih ni pristala jer nije prošla godina od kad sam je primila.Tako da mi preostaje da čekam...i naravno da se nadam...Nekako mi je više zamućen vid nego problem s dvoslikama.Kao da treba izoštriti sliku na dvogledu.
A ovo s hranom,što kaže W.L. je koma.Ja nastojim pametno,ali ne možeš uvijek!!!Ovo s uljem je pogotovo zbunjujuće.Ja koristim maslinovo i suncokretovo od zvijezde.To prolaz?Suncokretovo?
Maslinovo je super. to su omega 6 masne kiseline, i to je ok, pojačaj plavu ribu ili uzimaj omega 3 (ima u tabletama ali je puno bolje iskoristivo ono u ribi), žitarica,multibiontaN (to su b vitamini, oko 60 kuna u apoteci) - tako ja radim kad moram "izoštrit sliku. Meni pomgne.Sretno

aanny
07.12.2006., 20:44
Maslinovo je super. to su omega 6 masne kiseline, i to je ok, pojačaj plavu ribu ili uzimaj omega 3 (ima u tabletama ali je puno bolje iskoristivo ono u ribi), žitarica,multibiontaN (to su b vitamini, oko 60 kuna u apoteci) - tako ja radim kad moram "izoštrit sliku. Meni pomgne.Sretno

aanny
07.12.2006., 21:09
M U L T I P L A S K L E R O Z A - PREPORUKE ZA PREHRANU I NADOPUNU PREHRANE

Multipla skleroza je naziv za bolest u kojoj imuni sistem napada živce, uzrokujući razgradnju masnih ovojnica koje okružuju živčana vlakna. Razgradnja najviše napada živčana vlakna mozga i leđne moždine. Kako su mijelinske ovojnice velikim dijelom izgrađene od masti (čak 79% masti u staničnim membranama mijelina) tako su izgleda za njihov integritet od presudne važnosti masnoće koje konzumiramo.

Oboljeli od multiple skleroze trebali bi jesti samo organski uzgojenu, svježu hranu bez aditiva. Treba jesti mnogo svježega voća i povrća, začinjenih sa visokokvalitetnim hladno prešanim uljima. Iz hrane treba izbaciti zasićene masti što najviše znači masno meso, punomasno mlijeko i sireve, majonezu i sve namirnice koje sadrže trans masti .

Pionir liječenja multiple skleroze hranom i vitaminima dr. Swank (Swank Multiple Sclerosis Center in Beaverton, Oregon) uspio je dokazati da ovakav način prehrane pokazuje izvrsne rezultate u usporedbi sa uobičajenim klasičnim načinom prehrane i da je stopa preživljavanja daleko veća.
Hladno prešana biljna ulja kao i riblja ulja hladnih mora su vrlo važna za kvalitetnu izgradnju nervnog tkiva i hormonalnu ravnotežu.

Dnevno je potrebno popiti barem dvije litre kvalitetne pročišćene vode.

Nije potrebno niti poželjno konzumirati alkohol, čokoladu, kavu i mliječne proizvode, prženu hranu, jako začinjenu hranu, meso, ječam, raž, zob, pšenicu, bijeli šećer, te prerađenu, zamrznutu ili konzerviranu hranu. Treba jesti hranu bogatu biljnim vlaknima, npr. voće i povrće, jer dobra i brza probava osigurava da se što manje štetnih tvari apsorbira iz probavnog trakta.

POTREBNI DODACI PREHRANI

Koenzim Q10 - Poboljšava opskrbu tkiva kisikom i poboljšava cirkulaciju, ima i antioksidativno djelovanje
90 mg dnevno
Gama linolenska kiselina (GLA)
300 mg dnevno
Omega-3 masne kiseline
pet do šest kapsula dnevno
B-kompleks
100 mg tri puta dnevno
B-6 vitamin
50 mg tri puta dnevno
B-12 vitamin
1 mg dva puta dnevno
Kolin i inozitol
2 kapsule dnevno - stimulira centralni živčani sistem
Dualtabs - multivitaminsko mineralna formula sa enzimima
prema preporuci 1-2 tablete dnevno
Askorbat C sa bioflavonoidima Ili C + SUPERPOLIFLAVONOIDI
3000 - 5000 mg/
3 kapsule dnevno
Vitamin E - antioksidativno djelovanje, poboljšava cirkulaciju
400 IU dnevno povisivati postepeno do 1800 IU dnevn

White lady
07.12.2006., 21:13
Suncokretovo je O.K. kao i većina biljnih i ribljih ulja, maslinovo, kukuruzno itd. Ona koja su zabranjena su procesirana (hidrogenizirana) biljna ulja, ulja životinjskog podrijetla, palmino ulje i kokosovo ulje (sva koja očvrsnu u hladnjaku). Ryan, ne brini, to sam rekla jer sam primijetila da su ova ulja česta u kupovnim proizvodima (slatkiši) pa reko' da nam ne promakne a da ne znamo.
Također potpuno izbjegavati maslac, margarin, punomasno mlijeko, kajmak, namaze sa palminim, kokosovim i bilo kojim hidrogeniziranim uljem, kakao maslac (u svim je čokoladama). Čokolada sadrži masne kiseline koje su visoko zasićene kao i maslac pa je zato zabranjena u low-fat diet po Swanku (najteže mi je pala this one).
Ali zato ima i stvari koje smijemo: mlijeko do 0,1% m.m., mladi sir, obrano mlijeko, a kolače najbolje da pravimo sami od ovog što je O.K. (znamo šta stavimo unutra! Malo voća i ostalo klasika)
Ja još uzimam ćurekotovo ulje (noćurak) i ulje bakalara koje se također preporučuje (ustvari oni kažu od jetre bakalara al' to još nisam našla, a ovo sam našla samo u kapsulama).
Eto nadam se da je malo pomoglo, Ryan.:)
Pozdrav svima

polly
07.12.2006., 22:12
Ja još uzimam ćurekotovo ulje (noćurak)

to ti nije isto
za ćurekotovo ulje kažu da je izuzetno zdravo, to je crni kiml
a noćurak je noćna frajla, za kojeg kažu da je isto jako zdrav
samo se ne radi o istoj stvari

annerri
08.12.2006., 13:08
to ti nije isto
za ćurekotovo ulje kažu da je izuzetno zdravo, to je crni kiml
a noćurak je noćna frajla, za kojeg kažu da je isto jako zdrav
samo se ne radi o istoj stvari

Taj crni kiml-black seed oil ili Egyptian black cumin,sadrži oko 3x više nezasićenih masnih kiselina od noćurka (evening oil) ili žutog noćurka (Oenothera biennis). Ali u biti i jedno i drugo imaju antidepresivno djelovanje i sadrže vitamine B3, B6 i nešto cinka. Sve u svemu, ništa značajno u odnosu na neke druge multivitaminske dodatke. Daj Polly opet onaj link o crnom kimlu,ne da je zanimljivo, nego i više od toga (mogla bih se okladiti da su njime balzamirali faraone ;) ). Pozdrav svima, slabo mi stara garda sudjeluje,da nije predblagdanska euforija ulovila većinu? :kiss:

polly
08.12.2006., 13:10
Daj Polly opet onaj link o crnom kimlu,ne da je zanimljivo, nego i više od toga (mogla bih se okladiti da su njime balzamirali faraone ;) ).

ne bih znala za faraone
ali, kao muhamed pričao da to ulje i mrtve ozdravlja
pa si ti misli :zubo:

kakvo predblagdansko raspoloženje, nema se vremena za to

annerri
08.12.2006., 13:28
ne bih znala za faraone
ali, kao muhamed pričao da to ulje i mrtve ozdravlja
pa si ti misli :zubo:

kakvo predblagdansko raspoloženje, nema se vremena za to

Predblagdansko- malo gore,malo dolje.Kolače ne pečem ove godine,samo voće od slatkog. ( a ne zove se bez veze egyptian black kumin,mogli bi ga posipati po pecivu? ). :cerek:

Mabel
08.12.2006., 18:37

Što se tiče problema sa očima, iz osobnog iskustva mogu ti reči kako je meni vid bio zamučen oko mjesec dana, već sam pomislila da mi sa samim očima nešto nije uredu, ali to je kod mene bio relaps (uz ostale tegobe:utrnuće noge, glavobolje i dr.), koji je bio dokazan i punkcijom čiji nalaz nije bio najbolji, pa sam morala na pulsnu terapiju. Vid mi se nakon kortikosteroida popravio i sada je ok.Ja sam nova u svemu ovome, pa ti velim o svojim iskustvima koja su bila temelj za postavljanje dijagnoze.Svakako se javi liječniku, ako ništa drugo bar da čuješ njegovo mišljenje.Puno pozdrava i svako dobro ti želim!:w

Mabel
08.12.2006., 19:00
Pozdrav svima na forumu! Zanima me da li je točno da ukoliko se ostvari pravo na beneficirani radni staž i invaliditet da u tom slučaju stupa na snagu zabrana upravljanja motornim vozilima, tj. oduzima se vozačka dozvola? Bila sam prisutna jednom razgovoru u kojem je osoba tvrdila da je to točno.Meni bi to bio bed, jer još uvijek sam sposobna voziti.

Sklerozica
08.12.2006., 19:48
Mislim da to nije tačno, tako su i meni pojedinci pričali da ne mogu više voziti ako imam MS. :mad: Čemu onda vozila prilagođena invalidima?

polly
08.12.2006., 20:37
iz osobnog iskustva bi rekla da baš nije pametno voziti u relapsu
koliko će tko od nas biti u stanju to sam sebi priznati, druga je stvar
ja ovo ljeto nisam, mogla sam ali sam ocijenila da bi mogla nekog ubit na cesti
nije baš lako kad ne vidiš i kad ti je ruka utrnuta tak da ne znaš jel držiš u ruci mjenjač ili koljeno od suvozača :zubo:

općenito sam mišljenja da bi trebali svi vozači na kompletan zdravstveni svake 5. god, iza 40 svake 3., iza 60 svake

Sklerozica
08.12.2006., 20:42
U relapsu nikako za volan, ipak nemam ni ubilačkog a ni samoubilačkog nagona. Oko toga nema dileme. Valjda ima ko će nas voziti u takvim situacijama.

edit: ovo za menjač i koleno je dobro. :)

polly
08.12.2006., 20:44
mene kćeri :zubo:
što ponekad baš ni utješno :rofl: (da ovo vide, ubile bi me)

Sklerozica
08.12.2006., 20:52
Taman da odem ali moram da reagujem na ovo. :) :)
Mene je jednom u relapsu vozio otac i zamalo da nastradamo. Pomislio sam da je bolje ja da vozim jednom rukom. :)

annerri
08.12.2006., 21:02
Taman da odem ali moram da reagujem na ovo. :) :)
Mene je jednom u relapsu vozio otac i zamalo da nastradamo. Pomislio sam da je bolje ja da vozim jednom rukom. :)

I još namiguješ usput, kad iskrsne nešto zanimljivo? :rofl:

Sklerozica
08.12.2006., 21:41
Ne, nisam mogao da namigujem, ali sam mogao da vidim trotoare sa obe strane bez pomeranja očiju ili glave. :rofl: Još dvoslike ili duple.

annerri
08.12.2006., 22:06
Ne, nisam mogao da namigujem, ali sam mogao da vidim trotoare sa obe strane bez pomeranja očiju ili glave. :rofl: Još dvoslike ili duple.

To si ti bio na auto-putu.Još ako ste se vozili u pravom smjeru k'o Bog. Ili ih je puno dolazilo u susret? :lol: :lol:

Malden
09.12.2006., 09:53
Meni je problem bio (u vožnji) što mi se cesta razilazila na dvije ceste pa sam morao DOBRO paziti kojom cestom vozim.

Kasnije sam to rješavao kao Kapetan Jack Sparrow (povez na jedno oko - jednostavno i praktično!).

Nakon terapije su mi se dvoslike polako povukle, a sada, kada me počne "žuljati" u dnu očne duplje to mi je dobar znak da sam pretjerao sa aktivnostima i da trebam malo ohladiti i stati na loptu.

Toliko o mojim diplopijama.

Pozdrav,

Mladen.

Malden
09.12.2006., 10:06
...i kad ti je ruka utrnuta tak da ne znaš jel držiš u ruci mjenjač ili koljeno od suvozača...

....a zato je mene kolega s posla "onako" :rolleyes: gledao nakon što sam ja vozio :driver: na službeni put :eek: :o !!!

;) Poz,

Mladen.

vino58
09.12.2006., 11:18
B92 Info Vesti Društvo

Lečenje multiple skleroze u Srbiji
9. decembar 2006. | 10:30 | Izvor: B92
Beograd -- Od multiple skleroze u Srbiji boluje oko 6.000 ljudi, a za 300 pacijenata omogućena terapija lekovima „Rebif“ i „Betaferon“.

Ta terapija usporava napredovanje bolesti. Iako su neki bolesnici načuli da terapija neće biti obezbeđena i sledeće godine, u Fondu za zdravstveno osiguranje kažu da to nije tačno. Terapija, koja po osobi košta oko 11 hiljada evra godišnje, biće obezbeđena i dalje, a ulažu se i veliki napori da je dobije i veći broj pacijenata.

Od multiple skleroze najčešće oboljevaju ljudi kada su u najproduktivnijoj životnoj fazi, od dvadesete do četrdesete godine. Tok bolesti je nepredvidiv, a svi simptomi, kao što su gubitak vida ili oduzetost nogu, vezuju se za neurologiju. Teške forme dovode i do invalidskih kolica.

Ne postoje lekovi koji bolest mogu da izleče, već samo oni koji usporavaju progresiju, kao što su "betaferon“ i "rebif“, kaže doktorka Jelena Drulović, predsednica Komisije za multiplu sklerozu.

"Lek pokazuje jednu umerenu efikasnost, što znači da se učestalost pogoršanja bolesti smanjuje za 30 odsto, da se na sličan način usporava progresija bolesti, ali je to ipak ogroman napredak u odnosu na onda kad nismo imali ikakav lek. I ono što je sasvim izvesno je da bi više od 300 bolesnika lek trebalo da prima. Kod nas je na listi čekanja negde oko 80 bolesnika i mi se nadamo da će se taj broj terapija povećavati i da će svi koji treba da dobiju lek, moći i da ga dobiju“, kaže Drulovićeva.

Direktor Instituta za neurologiju i član centralne stručne Komisije za lekove Vladimir Kostić kaže da komisija prati koje su najbolje terapijske opcije za obolele od multiple skleroze i na koji način da povećaju broj terapija, u skladu sa finansijskim mogućnostima. Jer, u Srbiji se deset puta manje izdvaja za lekove nego u prosečnim zemljama Evropske unije.

"Svaki građanin Srbije dobije nešto više od 30 evra godišnje da kupi svoje lekove. Šta da govorimo o lekovima koji koštaju oko 10.000-20.000 evra? Ukoliko nekome damo više, od nekoga to moramo da uzmemo. Moram da kažem da je u susretima sa međunarodnim faktorima nama predočeno da liste koje pravimo nisu realne. I kada smo mi tada izgovarali, gotovo ljutitio, da mi nismo nekakva afrička zemlja, gledali su nas pomalo čudno i rekli – 'nego šta ste, sa ovim nacionalnim dohotkom'. Naravno, to je sada sve bolje i bolje, pošto raste dohodak nacionalni, mi optimistički očekujemo da ćemo to moći da širimo. Dakle, ono što radi komisija, to je ozbiljan napor, gotovo biblijski – sa onih nekoliko hlebova da nahranimo jedan ogroman broj ljudi", objašnjava Kostić.

U poslednjih deset godina je povećan broj bolesnika od multiple skleroze, kako u svetu, tako i u Srbiji. Zdravstveni stručnjaci ne znaju da li je to zbog boljih kriterijuma za otkrivanje bolesti ili zbog većeg stresa, kome su svi izloženi.

Terapija lekovima interferon beta koristi se za pacijente koji su u početnoj fazi bolesti. U svetu je to oko 15 odsto, a kod nas pet, jer u Srbiji ima oko 6.000 ljudi sa multiplom sklerozom, a trenutno je pod terapijom 300.

agnessa
09.12.2006., 11:32
Kad je počeo problem s diplopijom nisam bila u stanju ni pošteno hodati a kamoli voziti....tada sam odjurila u svoj Varaždin nagibnim vlakom i onda je počelo sve ono što sam već opisala pa neću ponavljati.
Ne kužim kako je netko s diplopijom sposoban uopće sjesti u auto a kamoli voziti.
Ja tada nisam mogla ni podignuti pogled, vjerojatno su u vlaku ljudi mislili da sam "na nečemu"..slika je kasnila....horor ukratko.
Da sam vozila u tom stanju vjerojatno bi imala osjećaj kako ja sve pretičem a ne oni mene:zubo:

acquarius
09.12.2006., 16:18
Pozdrav svima!
Dospela sam na forum trazeci informacije o MS -u. Iscitala sam dobar deo ove teme i moram vam reci da su me zadivili vas duh i snaga.Meni draga osoba boluje od ove bolesti. Nedavno se porodila i ima bebu od 3 meseca. Zanima me da li je neka od vas uzimala u trudnoci i za vreme dojenja kapsule nocurka i omege?Ili mozda nesto drugo?
Nadam se da ce mi neko moci odgovoriti na pitanje.
Unapred hvala!

agnessa
09.12.2006., 16:42
Pozdrav svima!
Dospela sam na forum trazeci informacije o MS -u. Iscitala sam dobar deo ove teme i moram vam reci da su me zadivili vas duh i snaga.Meni draga osoba boluje od ove bolesti. Nedavno se porodila i ima bebu od 3 meseca. Zanima me da li je neka od vas uzimala u trudnoci i za vreme dojenja kapsule nocurka i omege?Ili mozda nesto drugo?
Nadam se da ce mi neko moci odgovoriti na pitanje.
Unapred hvala!
Rado bi ti rekla što i kako ali nemam još bebu a niti valjda hoću.
Ima ovdje mama pa vjerujem da će ti rado odgovoriti....

Mabel
09.12.2006., 20:05
Dobra večer svima, vidim da ima različitih odgovora u vezi vožnje i MS-a,ja nisam učlanjena u udrugu MS-a,pa me zanima ukoliko je netko član udruge ima li saznanja u vezi vozačke dozvole i invaliditeta osoba sa MS.Jasno mi je itekako da u fazi relapsa netko nemože, a netko može, ali se ne usudi sjesti za upravljač.Brine me to ukoliko bi se odlučila pokrenuti sve za beneficirani radni staž i invaliditet da u tom slučaju ne bih izgubila vozačku dozvolu, jer kako sam rekla MS hvala Bogu kod mene još uvijek nije zavladala u toj mjeri da me onemogučava da vozim auto koji mi je od velike koristi.Hvala Vam svima koji se uključujete u svezi ove teme, sve Vas puno, puno pozdravljam i :kiss:

Mabel
09.12.2006., 20:41
Gdje ste svi večeras? (otišli ste u život ili gledate film):tuzni:

agnessa
10.12.2006., 10:27
Ja gledala "Ples sa zvijezdama" na HTV1...začudo konačno nešto što mi se na HTV-u dopalo. Veseli ljudi, naučili dobro plesati (kako koji), D. Bogdanića izrazito cijenim još od kada sam gledala njegove baletne postave u HNK-tip je strog i neka je. Eto...sinoć uživala u tv programu.:)

Mabel
10.12.2006., 17:17
Ja sam gledala Di Capria, i htjela sa nekim od Vas komunicirati, ali svi ste imali pametnijeg posla. Balet u HNK je izvrstan, zadnje sam gledala operu Čarobna frula prije oko tjedan dana i bila je super, a pripremam se za Trnoružicu. Veliki pozdrav svima!:)

annerri
11.12.2006., 13:14

Ovdje je sistem da dođeš i odeš kad se sjetiš. A reda mora biti,jer ako si ga sami ne stvorimo, nitko drugi neće. Ja sam za sad uvijek na straži... I ne želim da itko odustane, najlakše je nizvodno,pa kud voda odnese. Ali ako netko svjesno unosi neurozu,a svi smo i previše senzitivni...?
Možemo ispočetka ili da proširujemo naučeno? Pozdrav svima :kiss:

fossil
11.12.2006., 14:27
Hello ljudi,

dobila sam poziv iz udruge (Zagreb),božićni domjenak u petak. Je li ide tko?

Mabel
11.12.2006., 14:56
Ovdje je sistem da dođeš i odeš kad se sjetiš. A reda mora biti,jer ako si ga sami ne stvorimo, nitko drugi neće. Ja sam za sad uvijek na straži... I ne želim da itko odustane, najlakše je nizvodno,pa kud voda odnese. Ali ako netko svjesno unosi neurozu,a svi smo i previše senzitivni...?
Možemo ispočetka ili da proširujemo naučeno? Pozdrav svima :kiss:

Annerri, malo si me nepravedno oprala, nisam željela "svjesno unositi nervozu", samo sam očekivala kako ću nešto prokomentirati sa Vama, a bilo mi je ustvari drago što niste na forumu jer ste sigurno zaokupljeni bili nečim drugim i niste taj tren mislili na MS.(nisam ništa loše mislila)Pozdrav svima!:confused:

annerri
11.12.2006., 15:04
Annerri, malo si me nepravedno oprala, nisam željela "svjesno unositi nervozu", samo sam očekivala kako ću nešto prokomentirati sa Vama, a bilo mi je ustvari drago što niste na forumu jer ste sigurno zaokupljeni bili nečim drugim i niste taj tren mislili na MS.(nisam ništa loše mislila)Pozdrav svima!:confused:

A tko je sad zbunjola? Nisi ti bila prozvana, niti odgovorna.

Foss,javi mi se na PM, dogovorimo se ,važi. To zna biti i predugo tamo, ja se nekad pojavim,a nekad i budem dulje. Ima tamo par dobrih osoba, uostalom, sama ćeš vidjeti. Pusa svima :kiss:

Ivan-zg
12.12.2006., 13:12
Hello ljudi,

dobila sam poziv iz udruge (Zagreb),božićni domjenak u petak. Je li ide tko?

Dobio i ja pozivnicu zajedno s uplatnicom :) baš su mi simpa:)
Jesi li vidjela kako se sa malo para napravi OK pozivnica;)
Nego ja bi išao kada bi znao da bum imal neko društvo:eek:
Idemo???

shafali
12.12.2006., 23:18
pozdrav svima,
s obzirom na broj stranica, ispričavam se ako je o tome već bilo riječi.
Dijagnoza mi je postavljena u 7 mjesecu 05, od 7 mjeseca ove godine sam na betaferonu.
Osim uobičajenih nuspojava (temperatura...) u početku primjene imam problema sa kožnim reakcijama na mjestima uboda pa me zanima jel
netko ima sličnih iskustava i kako ih rješavate.
unaprijed hvala

milun
13.12.2006., 11:53
Dobar dan svima i evo da podilim nešto iz svog 9-god.iskustva.Prvo možete voziti znam ih dosta koji vozu godinama a kad im dođe do relapa znaći da se moraju odmoriti i tada je bolje da daju volan drugome znam iz svog iskustva.Šta se tiće prehrane ja sam tu dosta jak šta se količine jela jer ja neču dozvolit sam sebi da budem težak da nemogu sam sebe dignit a kamoli tko drugi a jedna informacija da od iduče godine imamo sam tri toplice u koje možemo odlaziti a to Varaždinske,Lipik a za trče se još nezna eto toliko pozdrav svima:top:

Ivan-zg
13.12.2006., 12:13
pozdrav svima,
Dijagnoza mi je postavljena u 7 mjesecu 05, od 7 mjeseca ove godine sam na betaferonu.
Osim uobičajenih nuspojava (temperatura...) u početku primjene imam problema sa kožnim reakcijama na mjestima uboda pa me zanima jel
unaprijed hvala

Postupak: očisti alkoholom mjesto uboda (obriši mjesto suhom vatom, da ne peče), nakon pikice uzmeš onu vatu koja je natopljena alkoholom i masiraš mjesto uboda 30-ak sekundi...
Ja sam tako radio i nikada se mjesto uboda nije vidjelo...
Drži se...:top:

E, toplo ti preporučujem da uzmeš vremena i pročitaš sve stranice... nači češ puno toga zanimljivog. A ako se brzo umaraš, zamoli nekoga iz obitelji da pročita kako bi se malo bolje informirali...

shafali
13.12.2006., 20:40
Postupak: očisti alkoholom mjesto uboda (obriši mjesto suhom vatom, da ne peče), nakon pikice uzmeš onu vatu koja je natopljena alkoholom i masiraš mjesto uboda 30-ak sekundi...
Ja sam tako radio i nikada se mjesto uboda nije vidjelo...
Drži se...:top:

E, toplo ti preporučujem da uzmeš vremena i pročitaš sve stranice... nači češ puno toga zanimljivog. A ako se brzo umaraš, zamoli nekoga iz obitelji da pročita kako bi se malo bolje informirali...

Ivane, thanx na odgovoru.
Držim se uputa koje sam dobila u bolnici, a koje si i ti naveo...
Koristim autoinjektor, hladne obloge poslije injekcije, probala sam i sa skraćivanjem igle, masiranjem, nemasiranjem... i nisam primjetila neko pravilo oko pojavljivanja reakcija...
Osim što mi noge jače reagiraju, a u zadnje vrijeme i ruke, ali ni tu nema pravila jer reakcije povremeno izostanu ili su jako blage

aanny
13.12.2006., 22:07
je li itko ovdje čuo za lupex?

Ivan-zg
14.12.2006., 08:33
Ivane, thanx na odgovoru.
Držim se uputa koje sam dobila u bolnici, a koje si i ti naveo...
Koristim autoinjektor, hladne obloge poslije injekcije, probala sam i sa skraćivanjem igle, masiranjem, nemasiranjem... i nisam primjetila neko pravilo oko pojavljivanja reakcija...
Osim što mi noge jače reagiraju, a u zadnje vrijeme i ruke, ali ni tu nema pravila jer reakcije povremeno izostanu ili su jako blage

Mene su isto upozorili da se zna desiti da izbije osip... mene to nije kačilo:eek: ...
Probaj otići do apoteke objasni što i kada se dešava, možda ti oni imaju neki savjet. Ja mislim da sam ja dobio broj moba od zastupnice Rebifa, pa ako želiš budem ga potražio... možda bi i ona imala neki savjet:p ...

fossil
14.12.2006., 09:20
Mene su isto upozorili da se zna desiti da izbije osip... mene to nije kačilo:eek: ...
Probaj otići do apoteke objasni što i kada se dešava, možda ti oni imaju neki savjet. Ja mislim da sam ja dobio broj moba od zastupnice Rebifa, pa ako želiš budem ga potražio... možda bi i ona imala neki savjet:p ...

To je sve individualno. Znam curu kojoj jednostavno koža loše reagira, a radi sve po uputama. Kad se vrati na prvotno mjesto,ubodi su još vidljivi,na nogama joj je najgore. Kod mene to nije slučaj,a samo se ubodem i stavim oblog.

fossil
14.12.2006., 09:22
je li itko ovdje čuo za lupex?

Nedavno smo raspravljali na forumu,lupex ili peptid M,pa možeš pogledat ima li što zanimljivo.

shafali
14.12.2006., 09:24
razgovarala ja s neurologicom, sestrom zaduženom za interferon, liječnikom iz Scheringa, bila kod dermatologa, i nisam puno pametnija... a to je jedna od mogućih navedenih reakcija...
neurologica i sestra su mišljenja da su reakcije jače zbog i inače osjetljive kože, što mi se čini dosta logično. Dobila sam neku kremu za osjetljivu kožu od dermatologice, al moram priznat da ne vidim razliku u jačini reakcija niti brzini njihovog povlačenja kad je koristim odnosno na koristim...

polly
14.12.2006., 09:27
Nedavno smo raspravljali na forumu,lupex ili peptid M,pa možeš pogledat ima li što zanimljivo.

strana 15 i 49
kad se ugugla, forum je prvi rezultat :cerek:

vjerujem da može biti dosadno isčitat svih 60 i nešto stranica, ali vrijede svake sekunde potrošene na to

fossil
14.12.2006., 09:27
Dobio i ja pozivnicu zajedno s uplatnicom :) baš su mi simpa:)
Jesi li vidjela kako se sa malo para napravi OK pozivnica;)
Nego ja bi išao kada bi znao da bum imal neko društvo:eek:
Idemo???

Ja se još premišljam,znam da je to sutra... Nisam još nikik bila u udruzi,par puta su me zvali na druženje mladih,ali nisam skupila dovoljno snage da odem. Još imam par sati za odluku,izgleda nema previše zainteresiranih.

Mabel
14.12.2006., 10:04
pozdrav svima,
unaprijed hvala
Evo da ti i ja prenesem svoja iskustva, koristim Rebif (više od mjesec dana) i isto kao i ti imam reakcije na mjestu uboda bilo da dajem sa ili bez injektora. Crvenilo i bol koja se javlja ublažavam sa hladnim oblozima i ponekad ledom, ali ipak crvenilo i bol ostaju, ali mi je trenutno lakše. Nisam si još davala u trbuh jer me je strah, pa si dajem naizmjenično u ruke, ali nadam se kada se organizam privikne da će i rekacije prestati ili biti puno blaže.Kažeš da koristiš betaferon od 7.mj.ove godine, reakcije su ti već trebale biti puno blaže, ali naravno sve je to individualno. Šaljem ti pozdrav i drži se!:)

CASSIE
14.12.2006., 10:17
Ja se još premišljam,znam da je to sutra... Nisam još nikik bila u udruzi,par puta su me zvali na druženje mladih,ali nisam skupila dovoljno snage da odem. Još imam par sati za odluku,izgleda nema previše zainteresiranih.

Nije loše otići u udrugu, ljudi su beskrajno dragi, a čuje se i dosta zanimljivih stvari, ali najvažnije družimo se, kaj je meni osobno jako drago.

aanny
14.12.2006., 21:05
strana 15 i 49
kad se ugugla, forum je prvi rezultat :cerek:

vjerujem da može biti dosadno isčitat svih 60 i nešto stranica, ali vrijede svake sekunde potrošene na to
hvala vam puno na informacijama, znam da se ne čini puno, i podosta sam uspjela iščitat ali oliko je toga...
ja sam na lupexu pet godina, i cijelo vrijeme sam osiječala da sam na granici, a već pola godine mi je lošije
sad valjda imam i nekekav napad,
prijatejica me zapisala kod dr.Bošnjak u Vinogradskoj, zna li tko kakva je ? Ima li ona kakva znanja o lupexu?

polly
14.12.2006., 21:30
prijatejica me zapisala kod dr.Bošnjak u Vinogradskoj, zna li tko kakva je ?

slatka, zgođušna i simpatična

nama valjda nitko nije dovoljno dobar :rofl:

ryan5
14.12.2006., 21:31
Plače mi se!napišem text,ful se trudim i nešto krivo stisnem i sve ode u p.m.!!!Skraćena verzija:Oči su bolje,rastura vrat!!!bla,bla,bla!!!vitamini,omege,bla,bla...!nad am se sutra "čestitci"od HZZO-a,pa ću i ja skoro u te džankijevske sfere,etc.Pitanje:Udruga?Trnsko ili Zaprešić,ili Tr i Zap?Imam letak s T,a na web str.je adresa iz Zap?

mala-vz
15.12.2006., 09:26
pozdrav svima!
ja vam se javljam zato sto sam jako lose volje otkad mi je jucer decko reko da mu se stanje njegove mame sve vise pogorsava...naime, jucer mi je reko da su joj otkazali misici za gutanje sto je dovodi do gusenja jer ne moze progutat slinu..:(
na mene je to jako djelovalo i zanima me sta ce se dalje zbivati....jer ako ne moze gutati..kako ce jesti,prezivjeti..? dal ce jest samo tekucu hranu? ili je to pocetak kraja?
jako me rastuzilo kad sam to cula,inace sam jako osjecajna osoba....tu zenu sam vidjela dva puta (inace je u domu za nemocne) i ucinila mi se jako simpaticnom,a i tesko mi je zbog tog jer je njemu tesko i zamisljam si kako bi bilo da se to dogodi mojoj mami...

samalis
15.12.2006., 09:42
Samo naprijed! Ne daj se. I znaj da uvijek ima gorih i od tebe. A volja ti je pola uspjeha, što znači da si blizu uspjeha.
Ne daj Bože što čovjek trpit' može!

CASSIE
15.12.2006., 09:55
pozdrav svima!
ja vam se javljam zato sto sam jako lose volje otkad mi je jucer decko reko da mu se stanje njegove mame sve vise pogorsava...naime, jucer mi je reko da su joj otkazali misici za gutanje sto je dovodi do gusenja jer ne moze progutat slinu..:(
na mene je to jako djelovalo i zanima me sta ce se dalje zbivati....jer ako ne moze gutati..kako ce jesti,prezivjeti..? dal ce jest samo tekucu hranu? ili je to pocetak kraja?
jako me rastuzilo kad sam to cula,inace sam jako osjecajna osoba....tu zenu sam vidjela dva puta (inace je u domu za nemocne) i ucinila mi se jako simpaticnom,a i tesko mi je zbog tog jer je njemu tesko i zamisljam si kako bi bilo da se to dogodi mojoj mami...

Nažalost takva je multipla, nikad ne znaš gdje će te strefiti, ali još uvijek postoji nada da će se nakon kortića to popraviti, još uvijek ne treba misliti na najgore. DRŽITE SE

polly
15.12.2006., 09:57
još uvijek ne treba misliti na najgore.

ma kakvo najgore
ja planiram kak da ću doživjet 150. godinu i to savršeno zdrava :rofl:
uvjerila sam sebe da je veća šansa da me autobus na cesti pobere nego da me bolest slomi

mala-vz
15.12.2006., 10:01
sta je kortić?

CASSIE
15.12.2006., 10:06
ma kakvo najgore
ja planiram kak da ću doživjet 150. godinu i to savršeno zdrava :rofl:
uvjerila sam sebe da je veća šansa da me autobus na cesti pobere nego da me bolest slomi

Pa i ja sam tu negdje jer mislim da ću do 100, samo kaj ne planiram previše, nego iz dana u dan i tak ispadne najbolje za mene.

mala-vz
15.12.2006., 10:11
šta je to kortić??:confused:

fossil
15.12.2006., 10:14
šta je to kortić??:confused:
Kortikosteroidi, lijekovi koji se daju kad dodje do pogoršanja.

mala-vz
15.12.2006., 10:16
aha,hvala..
to znaci da bi nakon davanja tog lijeka ponovno mogla poceti gutati?

CASSIE
15.12.2006., 10:22
aha,hvala..
to znaci da bi nakon davanja tog lijeka ponovno mogla poceti gutati?

Ja sam u bolnici ležala sa ženom koja je već 10 godina nepokretna i sa zadnjim šubom su joj počele slabiti ruke, nakon 6 dana terapije stanje joj se popravilo. Tak da se ja samo nje sjetim i uvijek se nadam najboljem.

maja.1982
15.12.2006., 13:46
[QUOTE=samalis]

Jao Samalis oprosti, nisam znala da ima osoba koje imaju poteškoća s čitanjem pa im ovi smajlići samo smetaju. Uffff. Meni je MS dijagnosticirana u ožujku ove godine i samo tada mi je rađena Magnetska rezonanca. Rekli su da dolazim na kontrole po potrebi i nitko mi nije spomenuo nikakvu MRI dva puta godišnje. Imam vrlo sitne lezije samo na mozgu, liquor mi je čist i kažu da je vrlo rani stadij MS-a. Zato me je i zanimalo sve ovo o lijekovima o kojima pričate jer ja ne dobivam ništa.

bok agnessa.ja sam nova ovdje. zanima me par stvarcica :)) prije pola mjeseca sam zavrsila na rebru zbog lezije na mozgu i jos nekih tehnickih problema. punktirali su me ali je likvor cist i poslali su me doma, jos cekaju zadnji (treci) nalaz likvora. rekli su da je sve ok, iskljucili multiplu a meni se i dalje koci lijeva ruka i hodam uz pomoc stapa,imam dvoslike i "nijema stopala", hemihipesteziju i hemiparezu lijeve strane i lezije trbusnih misica i bla bla. nemam pojma sto ista od toga znaci ali znam da meni i nije bas najbolje. zaintrigirala me je tvoja recenica "likvor mi je cist i kazu da je vrlo rani stadij MS". sad se ja pitam koji je meni vrag i moze li biti da je meni jos raniji stadij? narucena sam na MRI glave i vratnih kraljezaka za tri mjeseca radi kontrole. ako imas ista pametno (ili glupo) za reci, molim te za bilo kakav odgovor. tnx puno!
eeee jesam se raspisala...ajde "cujemo se".. bok!

agnessa
15.12.2006., 14:25
[QUOTE=agnessa]

bok agnessa.ja sam nova ovdje. zanima me par stvarcica :)) prije pola mjeseca sam zavrsila na rebru zbog lezije na mozgu i jos nekih tehnickih problema. punktirali su me ali je likvor cist i poslali su me doma, jos cekaju zadnji (treci) nalaz likvora. rekli su da je sve ok, iskljucili multiplu a meni se i dalje koci lijeva ruka i hodam uz pomoc stapa,imam dvoslike i "nijema stopala", hemihipesteziju i hemiparezu lijeve strane i lezije trbusnih misica i bla bla. nemam pojma sto ista od toga znaci ali znam da meni i nije bas najbolje. zaintrigirala me je tvoja recenica "likvor mi je cist i kazu da je vrlo rani stadij MS". sad se ja pitam koji je meni vrag i moze li biti da je meni jos raniji stadij? narucena sam na MRI glave i vratnih kraljezaka za tri mjeseca radi kontrole. ako imas ista pametno (ili glupo) za reci, molim te za bilo kakav odgovor. tnx puno!
Joj...draga Majo....
Ja bi bila najsretnija kada bi ti mogla reći što ti se događa ali nažalost ne znam, kao što ne znam ni sebi svoje stanje objasniti.Mogu ti jedino opisati svoje stanje stvari....(naravno ako te zanima). Mnogi su ovdje s MS-om u daleko dužem periodu i iskusniji pa bi oni sigurno imali puno toga više za reći. Također, moram priznati da je to u jednu ruku i nemoguće jer je kod svakoga to individualno. Vidim da si u gorem stanju nego što sam bila ja kad sam završila u bolnici na kortikosteroidima. I meni je nalaz liquora čist i nakon što sam u bolnici odležala točno 24 dana stanje se vratilo u normalu i puštena sam kući ali sa napomenom da budem na mirovanju još narednih mjesec dana. Prva je Multiplu potvrdila radiologinja u Medikolu a onda i liječnici koji su me vodili u Varaždinu. Prije nego su me pustili doma pozvali su me k sebi na razgovor i dali mi par uputa po pitanju promjene načina života. Morala sam smanjiti stres na poslu i zabranili mi da nosim posao kući i radim do 1-2 ujutro što mi je do tada bilo sasvim normalno, rekli su mi da ne slušam kojekakva "iskustva" i "savjete" i ne "padam" na kojekakve "nadri-lijekove". Po MR slici su zaključili da je jako rana faza MS-a i rekli su da najviše o razvoju svega toga ovisi o meni samoj i životnom stavu kojeg moram promijeniti. Bili su super....zadnjih par dana kad sam se osjećala sasvim normalno nosili mi kavu :kava:.Istina, ja sam se još par mjeseci poslije osjećala nekako čudno ali nakon toga je sve došlo u normalu, pokušavam i dalje provoditi njihove savjete i relapsa još nikakvoga (Hvala Bogu) nije bilo. Ne primam nikakve lijekove, osjećam se dobro, kad pretjeram osjetim po očima najviše da moram stati i tako "osluškujem" svoj organizam i nastojim biti s njim u nekakvoj harmoniji.(Bože, zvučim sada kao neki sljedbenik nekog Bude...hihihih). Ja mislim ipak da će se to kod tebe stabilizirati a jedno što sam u svemu tome naučila je da oporavak jaaako dugo traje. I primarijus mi je rekao da su neurološke boljke u tome specifične. Naravno da kad sam došla doma da sam počela "iskapati" sve moguće o MS-u, dijetama (što su mi liječnici zabranili, ali daj...znatiželja je bila jača) no, sada nakon skoro godinu dana (u veljači) vidim da su bili u pravu. Tijekom ovih dana uzimam godišnji pa ću na rutinsku kontrolu (i popit kavu s njima) i nadam se dobro odmoriti moždane vijuge.
Oprosti ako sam te samo još više opteretila svojom pričom a nisam ti pomogla...ja nekako vjerujem da će se to kod tebe smiriti kad tad samo si daj vremena i radi ono što ti najviše odmara duh....
Mene jednostavno neke priče i podaci strašno zamaraju pa se odmaknem...a i ti tako sama prosudi što ti odgovara a što te zamara i jača onaj unutarnji nemir.....
Što se tiče Udruga, nisam taj tip i ne volim takva okupljanja ni druženja. Jako me smetaju velika društva i radije provodim vrijeme s malo osoba, bez da me se podsjeća na ovo što imam i s čime se nosim.Sama profesija mi je takva da sam okružena raznim ljudima pa ne volim da tu istu gužvu imam i u slobodno vrijeme.
Eto...više ti ne uspijevam reći......:kiss:
Isprika svima kojima bude smetalo ovo moje poveće piskaranje.....

maja.1982
15.12.2006., 15:01
wow, koji brzi odgovor! eto,stanje je takvo kakvo je, ja pripisujem sve kronicnom umoru, valja malo stati na loptu. jedino moj neurolog (iz Du) spominje kortikostr.ako se ovakvo stanje nastavi. ma meni nije to grezo, nemam kompleks hodati sa stapom. samo me zivcira sto sam ogranicena, ne mogu na planinu, penjati se i ici vani plesati cijelu noc..i tako vec dva mjeseca.
ali bit ce sve ok, ne dam se ja!
hvala na odgovoru, cujemo se mi jos, vjerujem da cu vas od sada cesce posjecivati!
pozdrav i veeeeliki poljubac:kiss:

Mabel
15.12.2006., 15:33
Pozdrav svima sa foruma, mala-vz jako je lijepo pročitati da ne samo što se brineš što se dešava mami tvoga dečka, već ti nije teško uključiti se na forum o MS i tražiti odgovore na neka pitanja o MS na koja ne znaš odgovor. Tvom dečku je jako teško, a najteže je njegovoj mami koja si ne može pomoći, budi i dalje brižna i pažljiva prema svom dečki, jer ako je pravi to će znati cijeniti.:top:

Sklerozica
15.12.2006., 17:11
...osjećam se dobro, kad pretjeram osjetim po očima najviše da moram stati i tako "osluškujem" svoj organizam i nastojim biti s njim u nekakvoj harmoniji.(Bože, zvučim sada kao neki sljedbenik nekog Bude...hihihih).
Mislim da si napisala suštinu. Telo nam kaže kada je dosta. I ranije je govorilo ali sam bio gluv, a ja terao stalno napred, dok nije puklo.

izzz
15.12.2006., 18:54
trebaju mi neki podaci o ovoj bolesti pa da ne otvaram temu pitat cu tu...
Zanima me jeli to neurodegenerativna bolest i u cemu je razlika onda između MS i demencija (senilnih, presenilnih)?? Etiologija? Genetsko nasljeđivanje? Liječenje? Uglavnom, trebam neke osnovne podatke, mozda malo sire.
Hvala!
P.S. Molim bez linkova!!

lahor
15.12.2006., 20:59
Ako hoćeš, pošaljem ti svoj seminar na temu fizioterapija kod MS gdje imaš opisanu etiologiju, simptome, liječenje, sve živo do čega sam došla na trećoj godini faxa. To vrijedi i za sve ostale koji žele. Ne znam jel bi sad napisala isti seminar, to je bilo 2003 i možda ima novih spoznaja. Tko hoće, nek pukne mail meni na PM.

samalis
16.12.2006., 08:44
[QUOTE=agnessa]

To možeš posmatrati s dvije točke gledišta. Trebala bi da vjeruješ da stvarno nije MS, a to bi bilo prvo stanovište. Što ti i ja savjetujem.
S druge strane, a isključivo iz ličnog iskustva, mogu ti prenijeti moje iskustvo (ili neiskustvo, tj. volio bih da sam ostao neiskusan s punkcijom). Meni je liquor bio čist (na reagense koji su se radili) dok MR u početku pokazivao ogroman broj lezija na glavi, a godinu kasnije i na kičmi. A nakon urađene punkcije sam imao najteži relaps (što je jedan od rizika punkcije za oboljele od MS-a). Negdje na ovom sajtu ćeš pronaći dva standarda po kojima se dijagnosticira MS a liquor je samo jedna od referentnih dijagnostičkih alata.
Ali opet, u sebi treba čvrsto da vjeruješ da sve tvoje poteškoće nemaju veze sa MS-om.

PASKVAL
16.12.2006., 21:00
Cao,pozdrav svima koji čitaju. Novo prijavljena sam od danas i ja nažalost imam MS. Nisam stigla pročitati svih 64 strana ali imam komentar na one 2-3 koje sam pročitala a koje su u vozi vožnje auta. Osobno sam se uvjerila da postoji neki pravilnik od prije možda godinu dana sa popisom bolesti od kojih si nesposoban za vožnju, a među njima je i MS. Doktorica medicine rada mi nije htjela dati lječničku potvrdu i tek nakon što mi je neurologinja napisala (jedva) da sam ok dobila sam lječničku potvrdu na 2 god. i neznam što će biti za 2 god. U udruzi mi nisu puno pomogli. Inače, imam 27 godina a MS 8 i po godina.
Slijedeći tjedan počinjem terapiju Rebifom pa me malo trta. Ima li netko savjet, puno bi mi pomoglo:)

Mabel
16.12.2006., 21:30
[QUOTE=PASKVAL]Cao,pozdrav svima koji čitaju. Novo prijavljena sam od danas i ja nažalost imam MS. Nisam stigla pročitati svih 64 strana ali imam komentar na one 2-3 koje sam pročitala a koje su u vozi vožnje auta. Osobno sam se uvjerila da postoji neki pravilnik od prije možda godinu dana sa popisom bolesti od kojih si nesposoban za vožnju, a među njima je i MS. Doktorica medicine rada mi nije htjela dati lječničku potvrdu i tek nakon što mi je neurologinja napisala (jedva) da sam ok dobila sam lječničku potvrdu na 2 god. i neznam što će biti za 2 god. U udruzi mi nisu puno pomogli. Inače, imam 27 godina a MS 8 i po godina.
Slijedeći tjedan počinjem terapiju Rebifom pa me malo trta. Ima li netko savjet, puno bi mi pomoglo:)[/QU

Evo da ti kažem nešto iz mog isukustva.Primam Rebif nešto više od mjesec dana.U početku su mi davali injekcijom, a sada injektorom, to ti je spravica slična penkalu, u koju umetneš injekciju i samo pritisneš gumb i iglica sama izleti i sadržaj se isprazi, vrlo jednostavno.Ako ti ga ne daju, obavezno traži jer ga u bolnicama imaju samo nekada ti ga zaborave dati pa ih moraš podsijetiti. Nuspojave su temperatura,malaksalost i bolovi u mišićima koje ćeš ublažiti tako da popiješ jedan lupocet prije uzimanja Rebifa i još nekoliko u toku dana koji će ti sve olakšati. Mjesta uboda masiraj ledom ukoliko ti budu crvena i bolna.Ove nuspojave traju mjesec ili dva što je individulano, kod mene su još uvijek prisutne, ali sve je podnošljivo i nije strašno. Ukoliko imaš još pitanja, samo pitaj. Pozdrav tebi i svima na forumu!:top:

Sklerozica
16.12.2006., 22:09
Pozdrav PASKVAL.
Na žalost, izgleda da ćeš ti biti u pravu. Našao sam izvod iz službenog lista SFRJ broj 5/82 gde piše:

Član 3
Kandidati za vozače i vozači motornih vozila iz prve grupe smatraju se sposobnim za upravljanje motornim vozilom u saobraćaju na putu, ako ne boluju od neke od sledećih bolesti i ako nemaju neku od sledećih povreda ili mana:

tačka 9) stanja i oboljenja koja se manifestuju poremećajima koordinacije, rigorom, tremorom, horeatičnim i atetotičnim pokretima (multipla skleroza, M. Wilson, M. Parkinson, itd.)

Još tada smo bili na crnoj listi. Sada tražim nešto novije ali više nisam optimista. :(

edit: Konkretan zakon nisam našao da bih mogao da citiram. Izgleda da kod nas u Srbiji još važi upravo ovaj gore pomenut zakon iz 82, stim što sam na nekoliko mesta našao izvode iz nekog novog predloga zakona koji treba uskladiti sa onim prethodnim. Da li je to urađeno ili ne, pojma nemam. Puna mi glava članova i tačaka. Hajde nek neko od vas proveri za Hrvatsku, šta tačno piše u zakonu i koji je, propisi su nam slični kad se bave ovom našom temom.

maja.1982
17.12.2006., 11:27
dobar dan dobri ljudi! kako ste danas? ja sam ok, malo bruji u stopalima, malo bole, malo se koci lijeva ruka..pokusavam to zanemarit.
nego, imam jednu prijateljicu koja ima MS i namjerava ubrzo zasnovat obitelj,rekli su joj da treba prestat uzimat beta-interferon 6 mjeseci prije planiranja trudnoce! zar stvarno toliko puno vremena treba? negdje sam na stranici procitala da je dovoljno 3 mjeseca?
pozdrav!

PASKVAL
17.12.2006., 13:36
Ono za vozački je u narodnim novinama broj 92 iz 2005. godine članak 13. može se jednostavno pronaći na http://www.nn.hr, pa SLUŽBENI DIO. Mogu li ja normalno ići na posao a da nitko ne primjeti da uzimam Rebif?

Sklerozica
17.12.2006., 14:07
Da, to je to. :( Samo bih dodao, reč je o 16-oj stavki u tom broju službenog lista pod imenom:
"PRAVILNIK O UVJETIMA ZA OBAVLJANJE ZDRAVSTVENIH PREGLEDA, VRSTI I OPSEGU PREGLEDA, NAČINU VOĐENJA EVIDENCIJE I MEDICINSKE DOKUMENTACIJE VOZAČA IKANDIDATA ZA VOZAČE"

članak 13, tačka 11) poremećaji koordinacije, rigor, tremor, koreotični i atetotični pokreti, Sclerosis multiplex, M. Wilson, M. Parkinsoni; piramidne i ekstrapiramidne bolesti, paralize i paralitički sindromi koji bitno utječu na sigurno upravljanje vozilom

Ali ima jedna stavka u uvodu koja ipak ostavlja tračak nade za pravnog laika kakav sam ja, a to je:"Vozači i kandidati za vozače kojima upravljanje vozilom nije osnovno zanimanje uvijek se ocjenjuju nesposobnima ili privremeno nesposobnima kada boluju od sljedećih bolesti ili stanja"

Ovo bi ipak trebao da nam dešifruje neko ko se bavi zakonima.

PASKVAL
17.12.2006., 14:09
Pozdrav svima, opet ja. Zaboravila sam reći nešto vrlo važno a to je da se prije moglo lagati da ne boluješ od ničega i vjerovali bi ti na riječ, a sad trebaš donijeti izvadak iz kartona od doktora opće medicine. Dolazim u napast da nabavim falsifikat, odem u kriminalce:top:

Mabel
17.12.2006., 14:16
Ono za vozački je u narodnim novinama broj 92 iz 2005. godine članak 13. može se jednostavno pronaći na http://www.nn.hr, pa SLUŽBENI DIO. Mogu li ja normalno ići na posao a da nitko ne primjeti da uzimam Rebif?

Dobar ti dan Paskval, Nitko neće primijetiti da primaš Rebif, ne znam koje ti je radno vrijeme, jedino ćeš morati odlučiti u koje vrijeme ćeš primati Rebif jer u početku moraš ići u bolnicu u kojoj ti ordinira liječnica (što je najbolje) jer ćeš na taj način kontrolirati nuspojave i na licu mjesta će ti glavna sestra moći dati odgovore na tvoja pitanja, a i lakše je na taj način započeti primanje interferona jer se naučiš davati ga na najpravilniji način. Nuspojave ja osobno najviše osjetim predvećer, ali se to ublaži lupocetom. Moraš se odlučiti u koje vrijeme ćeš davati Rebif bar u početu kada ćeš ga primati u bolnici, a kasnije ga možeš davati ujutro ili navećer kako tebi više odgovara. Nekome odgovara jutro, nekome većer, iako liječnici savjetuju navećer, ali ipak je to sve individualno. Želim ti svako dobro, javi se da te čujemo kako ti je prošao prvi dan sa Rebifom. Pozdrav i :kiss:

fossil
17.12.2006., 14:22

U početku ćeš morati uzeti bolovanje dok se tijelo ne privikne,a sam time izbjegavaš jače nuspojave. I uzimaj obavezno navečer,tako će ti vjerojatno i sestra savjetovati,nije preporučljivo ništa raaditi nakon što se uzme injekcija.

shafali
17.12.2006., 19:45
Mogu li ja normalno ići na posao a da nitko ne primjeti da uzimam Rebif?
Mišljenja sam da je bolje ne ići na posao, dok ti se tijelo ne privikne. Osim toga trebat ćeš odlaziti u bolnicu dok se ne uhodaš sa davanjem injekcija (prvih par puta) pa će ti biti lakše.
Meni se pokazalo bolje uzimati navečer jer se eventualne temperature, groznice...prespavaju pa na poslu mogu normalno funkcionirati. Problemi sa pojavom temperature se mogu rješiti uzimanjem lupoceta. Al to će ti sve objasniti u bolnici.
Nadam se da neće biti nuspojava, a ako se i pojave da će biti minimalne.
Drži se

biba01
18.12.2006., 14:34
Eto, da se javim...
Pozdrav svima! Ja sam nova, pa još nisam stigla sve pročitat... Daj mi reci jesi li imao kakve simptome tijekom uzimanja interferona koji bi mogli ukazati na tako lošu krvnu sliku? ja ga uzimam tri mjeseca i vadila sam krv na početku i sad bi trebala za tri mjeseca, pa me čisto zanima....

Mabel
18.12.2006., 14:50
Pozdrav svima! Ja sam nova, pa još nisam stigla sve pročitat... Daj mi reci jesi li imao kakve simptome tijekom uzimanja interferona koji bi mogli ukazati na tako lošu krvnu sliku? ja ga uzimam tri mjeseca i vadila sam krv na početku i sad bi trebala za tri mjeseca, pa me čisto zanima....

Pozdravljam te i imam pitanjce, da li se krv radi kontrole vadi samoinicijativno ili po savjetu liječnika, meni nitko ništa nije rekao glede kontrole? Kontrola krvi je svakih 6 mjeseci ili kako?

fossil
18.12.2006., 15:49
Pozdravljam te i imam pitanjce, da li se krv radi kontrole vadi samoinicijativno ili po savjetu liječnika, meni nitko ništa nije rekao glede kontrole? Kontrola krvi je svakih 6 mjeseci ili kako?

Ja sam vadila krv nakon tri mjeseca,samoinicijativno. Za sljedeći put čekam da prođe 6 mjeseci.

biba01
18.12.2006., 18:36
Čuj, ja sam kada su mi odobrili betaferon, kopala po svemu što mogu pročitati i uglavnom vidjela sam da se krv treba kontrolirati svakih 6 mj., a ako si na piluli 3.

CASSIE
19.12.2006., 08:04
Čuj, ja sam kada su mi odobrili betaferon, kopala po svemu što mogu pročitati i uglavnom vidjela sam da se krv treba kontrolirati svakih 6 mj., a ako si na piluli 3.

I mene su počeli bosti betaferonom prije tjedan dana i ništa mi nije rečeno da moram kontrolirati, a o kakvoj piluli ti pričaš

biba01
19.12.2006., 08:49
I mene su počeli bosti betaferonom prije tjedan dana i ništa mi nije rečeno da moram kontrolirati, a o kakvoj piluli ti pričaš
Moraš jetrene probe radit obavezno. A ako si na antibebi onda svaka tri mjeseca. tako mi je rekla med. sestra koja radi za Schering a i moja doktorica.

samalis
19.12.2006., 10:10
Moraš jetrene probe radit obavezno. A ako si na antibebi onda svaka tri mjeseca. tako mi je rekla med. sestra koja radi za Schering a i moja doktorica.
Počeo sam primati betaferon prije 10-ak dana. Kontrole urina i krvi su svako mjesec dana. I stvarno se moraju kontrolirati transaminaze za jetru.
Ali ne smijem sam da si dajem betaferon!!! Mada i kada mi oni daju imam problema sa kožom.
Ja mislim, a bez obzira što liječnici kažu, da krv treba kontrolirati mjesečmo. Mi smo za njih svakako otpisani i na teretu. A i ako se radi privatno nije skupo. Preporučeno mi je korištenje nekog pripravka na bazi meda koji proizvodi neki čovjek u Rijeci, a za oporavak jetre. Da li neko zna što je to i gdje se može nabaviti?

biba01
19.12.2006., 10:16
Počeo sam primati betaferon prije 10-ak dana. Kontrole urina i krvi su svako mjesec dana. I stvarno se moraju kontrolirati transaminaze za jetru.
Ali ne smijem sam da si dajem betaferon!!! Mada i kada mi oni daju imam problema sa kožom.
Ja mislim, a bez obzira što liječnici kažu, da krv treba kontrolirati mjesečmo. Mi smo za njih svakako otpisani i na teretu. A i ako se radi privatno nije skupo. Preporučeno mi je korištenje nekog pripravka na bazi meda koji proizvodi neki čovjek u Rijeci, a za oporavak jetre. Da li neko zna što je to i gdje se može nabaviti?
To ti je normalno: meni je sestra dolazila doma prvih mjesec dana i prvih par puta mi je ona dala injekciju, ali sam si onda, pod njenom kontrolom, sama davala. A ja ti nekad imam problema, a nekad ne. Ponekad mi poplavi mjesto uboda, a nekad ne. Ali generalno, nisam imala nikakve nuspojave većeg oblika. Prva dva puta sam imala temp. Pokušaj što prije smanjiti tablete za temp i bolove. A što se tiče tog pripravka, nemam pojma.

Mabel
19.12.2006., 13:41
Kako čitam, krv se mora kontrolirati jednom mjesečno, sutra ću pitati svoju neurologicu, stalno čekam da mi netko kaže nešto pametno, ali definitivno, ništa bez samoinicijative.Veliki pozdrav svima, budite mi vedri i raspoloženi!:top:

P.S. Brine me što se Paskval ne javlja,nadam se da je dobro.

maja.1982
19.12.2006., 18:52
bok svima. hitno mi treba jedan odgovor! tko zna koji je referentni nivo bjelancevina u likvoru? da li je to 0,05-0,37?

samalis
19.12.2006., 20:14
Kako čitam, krv se mora kontrolirati jednom mjesečno, sutra ću pitati svoju neurologicu, stalno čekam da mi netko kaže nešto pametno, ali definitivno, ništa bez samoinicijative.Veliki pozdrav svima, budite mi vedri i raspoloženi!:top:

Ma ne mora mjesečno po uputstvima proizviđača. Međutim, a kako kaže moj neurolog, bar prvih tri do šest mjeseci je neophodno da se to radi jednom mjesečno. U tri mjeseca se svašta može dogoditi!

samalis
19.12.2006., 20:14

Ma ne mora mjesečno po uputstvima proizvođača. Međutim, a kako kaže moj neurolog, bar prvih tri do šest mjeseci je neophodno da se to radi jednom mjesečno. U tri mjeseca se svašta može dogoditi!

agnessa
20.12.2006., 06:30
Eh...sad mene nešto muči!
Raspisali se neki o zabrani posjedovanja vozačke dozvole za osobe s MS-om. Kako ja moram svakih 5 godina produljivati vozačku zbog očiju, znači da me 2009. g. opet čeka ista procedura. Međutim meni je u liječničkom kartonu (po otpusnom pismu ) upisano: Encelophalomyelitis disseminata pa me zanima znači li to da ni ne trebam ići po produženje valjanosti vozačke?
Do sada u Runjaninovoj u Zagrebu (kamo idem po potvrdu) nisu tražili potvrdu liječnika opće prakse. Hm.....baš me to sada jako brine jer se osjećam dobro, nema relapsa nikakvih u tijeku cijele godine a da se ne osjećam dobro nema šanse da bi sjela za volan.
Što da radim?!

Ivan-zg
20.12.2006., 10:00

Gle mene su tražili kompletnu krvnu i jetrenu sliku nakon tri tjedna terapije rebif-om... Tada su vrijednosti bile u normali, nakon mjesec dana su tražili ponovno rekli su da nije dobro ali da nije za zabrinuti se... nakon mjesec dana isto (povišeno ali nastavljamo terapiju) ... mislim nakon 4-5 mjeseci su se zabrinuli za jetru:eek: i skinuli me s rebif-a:s

U svakom slučaju ako te neurolog ne traži nalaze, preporučujem ti da odeš do doktora opče prakse uzmeš uputnicu i kada dobiješ nalaze zamoliš svog doktora da ti ih objasni:rolleyes: ... :o

Mabel
20.12.2006., 13:27
Ma ne mora mjesečno po uputstvima proizvođača. Međutim, a kako kaže moj neurolog, bar prvih tri do šest mjeseci je neophodno da se to radi jednom mjesečno. U tri mjeseca se svašta može dogoditi!

Danas sam došla u bolnicu baš u vrijeme vizite, tako da nisam niti vidjela svoju liječnicu, samo sam dobila pikicu. Slijedeći puta ću je pitati za krv, a nakon blagdana, početkom godine idem obavezno vaditi krv. Veliki pozdrav svima i uživajte u blagdanskim pripremama, svako na svoj način, ja uživam peći kolače i uredovati po kuhinji!:top:

samalis
20.12.2006., 13:38
Eh...sad mene nešto muči!
Raspisali se neki o zabrani posjedovanja vozačke dozvole za osobe s MS-om. Kako ja moram svakih 5 godina produljivati vozačku zbog očiju, znači da me 2009. g. opet čeka ista procedura. Međutim meni je u liječničkom kartonu (po otpusnom pismu ) upisano: Encelophalomyelitis disseminata pa me zanima znači li to da ni ne trebam ići po produženje valjanosti vozačke?
Do sada u Runjaninovoj u Zagrebu (kamo idem po potvrdu) nisu tražili potvrdu liječnika opće prakse. Hm.....baš me to sada jako brine jer se osjećam dobro, nema relapsa nikakvih u tijeku cijele godine a da se ne osjećam dobro nema šanse da bi sjela za volan.
Što da radim?!

Encelophalomyelitis disseminata i Mulipla Sclerosa, a po međunarodnoj klasifikaciji bolesti imaju apsolutno istu oznaku: "G 35". Tako, a sa formalne strane, sve ti je jedno!

biba01
20.12.2006., 13:45
Gle mene su tražili kompletnu krvnu i jetrenu sliku nakon tri tjedna terapije rebif-om... Tada su vrijednosti bile u normali, nakon mjesec dana su tražili ponovno rekli su da nije dobro ali da nije za zabrinuti se... nakon mjesec dana isto (povišeno ali nastavljamo terapiju) ... mislim nakon 4-5 mjeseci su se zabrinuli za jetru:eek: i skinuli me s rebif-a:s

U svakom slučaju ako te neurolog ne traži nalaze, preporučujem ti da odeš do doktora opče prakse uzmeš uputnicu i kada dobiješ nalaze zamoliš svog doktora da ti ih objasni:rolleyes: ... :o
Ma sve pet, ja sam vadila krv na početku i ovaj ću tjedan ponovno, taman je prošlo 3 mjeseca. Mislila sam da si imao nekakve simptome koji su upućivali na to.

biba01
20.12.2006., 13:50
Imam jedno pitanje što se tiče uzimanja vitamina: ja sam od početka uzimala Ultra ABC Plus od Natural wealtha, i sad od ljeta ne uzimam ništa, jer znam da od nekih vitamina, ako tvom tijelu nisu potrebni, možeš imati više štete nego koristi. Mene zanima kako vi svi sebi dozirate što i kada uzimati? Koje vitamine, u kojoj količini?

Mabel
20.12.2006., 14:00
Imam jedno pitanje što se tiče uzimanja vitamina: ja sam od početka uzimala Ultra ABC Plus od Natural wealtha, i sad od ljeta ne uzimam ništa, jer znam da od nekih vitamina, ako tvom tijelu nisu potrebni, možeš imati više štete nego koristi. Mene zanima kako vi svi sebi dozirate što i kada uzimati? Koje vitamine, u kojoj količini?

Meni je neurologica savjetovala sve od Twinlaba - Omegu mega twin epa; - B-stress kompleks i ulje noćurka, to pijem obavezno ujutro i navečer, a poželjno je i konzumiranje što više sezonskog voća i povrća. Netko kaže da oni imaju neki profit od toga savjeta, ali to nije recept, nego dobronamjeran savjet koji čovjek može prihvatiti ili ne. :)

agnessa
20.12.2006., 14:04
Encelophalomyelitis disseminata i Mulipla Sclerosa, a po međunarodnoj klasifikaciji bolesti imaju apsolutno istu oznaku: "G 35". Tako, a sa formalne strane, sve ti je jedno!

Oprosti, znam da zvučim glupo i neuko i sad sigurno misliš "Ovoj izgleda treba sve nacrtati...." ali to znači da se ja trebam 2009.g. pozdraviti sa vozačkom dozvolom?!:confused:

fossil
20.12.2006., 14:58
Oprosti, znam da zvučim glupo i neuko i sad sigurno misliš "Ovoj izgleda treba sve nacrtati...." ali to znači da se ja trebam 2009.g. pozdraviti sa vozačkom dozvolom?!:confused:

Ne vjerujem,samo ćeš dobiti dozvolu na 2 ili 3 godine.

maja.1982
20.12.2006., 17:37
opet ja sa svojim pitanjem.. molim Vas, da li netko zna koliki je referentni interval bjelancevina u likvoru? jaaaako mi je vazno:confused:

agnessa
20.12.2006., 19:14
Ne vjerujem,samo ćeš dobiti dozvolu na 2 ili 3 godine.

Foss....nadam se iskreno tome i malo si mi svojim mišljenjem uljepšala večer. Bila sam tako žalosna čitav dan.....Pet puta sam proučila taj Zakon objavljen u NN-u i nažalost nikako mi nije uspijevalo interpretirati taj zakon-donosi li privremeno ili trajno ograničenje.
Raspitati ću se detaljnije i među kolegama pravnicima a i najbolje na samoj medicini rada jer bezveze mi je da ne smijem voziti ako sam sposobna. Ako nisam sposobna onda ni sama po savjesti ne bi sjedala za volan...ali ovako....uff...bio bi mi bed.
Kako sutra odlazim k roditeljima i na godišnji odmor (dva tjedna ...yeeaah..)od srca Vam svima želim sretne Božićne blagdane i Novu Godinu a najviše naravno zdravlja! Cmoka svima :kiss: :w

samalis
20.12.2006., 20:48
Ma ne! Sviju nas muče ista pitanja. Ali mislim da se može dobiti vozačka dozvola. E sada, pitanje je prijaviti bolest ili ne! Ljekarska komisija koja utvrđuje zdravstvenu sposobnost radi na princiou da je jedino bitno uplatiti pare. Ali, kako sam ima ja rekao za bolest, meni su napisali Sposoban ali treba biti "pod stalnim nadzorom liječnika - neurologa". A vjerojatno su mogli i drugačije postupiti. A kada sam u relapsu, i pored najbolje volje ne mogu voziti. Trebaju nas još pobiti sve! I sve nam oduzeti.

shafali
20.12.2006., 21:35
opet ja sa svojim pitanjem.. molim Vas, da li netko zna koliki je referentni interval bjelancevina u likvoru? jaaaako mi je vazno:confused:

http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/neurokemija.htm

to ti je link na odsjek za neurobiokemiju kb sestara milosrdnica, nadam se da ćeš naći što te zanima

biba01
21.12.2006., 08:47
Meni je neurologica savjetovala sve od Twinlaba - Omegu mega twin epa; - B-stress kompleks i ulje noćurka, to pijem obavezno ujutro i navečer, a poželjno je i konzumiranje što više sezonskog voća i povrća. Netko kaže da oni imaju neki profit od toga savjeta, ali to nije recept, nego dobronamjeran savjet koji čovjek može prihvatiti ili ne. :)
Ma kužim ja sve to, ali mene zanima za multivitamine: doza i to sve. a i ja isto uzimam ulje noćurka, koenzim Q10 i omegu. ali moraš si raditi pauze tijekom uzimanja, znači na svakih par mjeseci uzmi pauzu od mjesec dana. A što se tiče vožnje i vozačkog, ja sam išla na vozački taman par mjeseci nakon izlaska iz bolnice kada mi je i postavljena dijagnoza. Nikome nisam ništa rekla, a hvala bogu njihov je pregled je takav da ne bi skužili pa da im i nacrtaš, tako da sam ja defakto lagala i varala...

Snape
21.12.2006., 11:29
Pozdrav svima,
znam da je bilo price na tu temu vise puta ali evo ja bih opet to aktuelizirao. Pisite kakva su vasa iskustva sa trudnocom i MS-om. Supruga mi je obisla vise neurologa i svi imaju svoju pricu. Do sada smo uglavnom slusali kako se u trudnoci popravi stanje ali nakon poroda moze doci do relapsa a i ne mora. Na posljednjem pregledu novi neurolog je rekao da ne pomislja da ostane trudna jer ce joj se sigurno pogorsati stanje i cak naveo primjer medicinske sestre koja boluje od MS-a i radi kod njih. Nakon poroda je totalno nepokretna.
Please help.

polly
21.12.2006., 11:51
pa mislim da ti nitko ne može dati apsolutnu garanciju što će se desiti
da li taj doktor može garantirati da bi dotična medicinska sestra danas bila sasvim zdrava da nije rodila? ja mislim da ne
koliko samo savršeno zdravih žena zatrudni i pođe nešto po zlu
nikada u ništa ne možeš biti siguran

ja imam dvije kćeri i uvijek kažem da su one najbolje i jedino bitno u mom životu
sve ostalo je nemjerljivo ništavno

što se tiče trudnoća i stanja poslije, meni se nije zdravlje pogoršalo
pogoršava mi se sa godinama, kako vrijeme teče s tim da svakih par godina imam skok prema dole, onda linija lagano pada, pa opet skok,... i tak bu dok valjda ne dođe do nule

iskreno vjerujem da su mi djeca donjela toliko istinske sreće u životu da mi je uz njih bolje
da ih nemam nisam sigurna da bi svaki dan pronalazila razlog zašto ići dalje

imati ili ne imati djete je prvenstveno odluka tvoje žene
a priče neurologa znaju biti tako divne da bi si ponekad čovjek mam po izlasku ordinacije svezal štrik oko vrata kako ti krasnu budućnost prikažu

imamo na forumu trudnicu sa MSom pa ti se možda javi

Snape
21.12.2006., 13:12
pa mislim da ti nitko ne može dati apsolutnu garanciju što će se desiti
da li taj doktor može garantirati da bi dotična medicinska sestra danas bila sasvim zdrava da nije rodila? ja mislim da ne
koliko samo savršeno zdravih žena zatrudni i pođe nešto po zlu
nikada u ništa ne možeš biti siguran

ja imam dvije kćeri i uvijek kažem da su one najbolje i jedino bitno u mom životu
sve ostalo je nemjerljivo ništavno

što se tiče trudnoća i stanja poslije, meni se nije zdravlje pogoršalo
pogoršava mi se sa godinama, kako vrijeme teče s tim da svakih par godina imam skok prema dole, onda linija lagano pada, pa opet skok,... i tak bu dok valjda ne dođe do nule

iskreno vjerujem da su mi djeca donjela toliko istinske sreće u životu da mi je uz njih bolje
da ih nemam nisam sigurna da bi svaki dan pronalazila razlog zašto ići dalje

imati ili ne imati djete je prvenstveno odluka tvoje žene
a priče neurologa znaju biti tako divne da bi si ponekad čovjek mam po izlasku ordinacije svezal štrik oko vrata kako ti krasnu budućnost prikažu

imamo na forumu trudnicu sa MSom pa ti se možda javi

Izvini malo sam pogubio konce pa se ne sjecam svih tekstova, mozes li mi reci da li si znala za MS kada si zatrudnila prvi put? Koliko je godina proslo od tada itd. moze i na private mail.
Hvala

biba01
21.12.2006., 13:20
ja bi se ubacila na ovu temu o trudnoći. Moram priznati da se slažem sa polly, definitivno. Ja sam prije nego što sam počela uzimati betaferon, znači prije tri mjeseca, upitala svog neurologa šta mi savjetuje oko trudnoće. Uglavnom, njegov odgovor je bio da u ovom trenutku ne ali nakon 2 - 3 godine slobodno. I ja sam naravno malo čačkala i došla sam do instittuta u Buffalu koji je centar za naše bolesti (istraživački): tamo su mi rekli da je dobro, ako nisam nikada uzimala interferon, uzimat ga neko vrijeme i onda zatrudnit i odmah poslije poroda opet ga uzimat. Ljudi imaju svakakva iskustva sa trudnoćom i nakon: ima žena koje su se preporodile, kojima je nakon trudnoće čak i bolje. Ja idem za tim šta su mi rekli i ne razbijam si nadu sa nekakvim lošim iskustvima drugih ljudi. Vi svi znate da je naša bolest individualna, kako u koga. Pa bože, ja sam u toplicama vidjela ljude mojih godina koji su u kolicima!!!! ja se samo nadam da će nakon isteka ovih 2-3 g biti sve ok, i da ću definitivno imati djecu, upće ne bih razmišljala da li mi i ako će biti gore! To mi je malo bitnije od svega drugoga. Pa meni sutra može biti gore!!!! U vezi sam 10 g, i ubrzo ću napuniti 28, i po meni ako je relativno sve ok, ne bih ni razmišljala. ja se nadam da nisam udavila, ali oko toga mi je strašno stalo, pa se nemojte ljutiti.....
Pozdrav svima

biba01
21.12.2006., 13:21
ja bi se ubacila na ovu temu o trudnoći. Moram priznati da se slažem sa polly, definitivno. Ja sam prije nego što sam počela uzimati betaferon, znači prije tri mjeseca, upitala svog neurologa šta mi savjetuje oko trudnoće. Uglavnom, njegov odgovor je bio da u ovom trenutku ne ali nakon 2 - 3 godine slobodno. I ja sam naravno malo čačkala i došla sam do instittuta u Buffalu koji je centar za naše bolesti (istraživački): tamo su mi rekli da je dobro, ako nisam nikada uzimala interferon, uzimat ga neko vrijeme i onda zatrudnit i odmah poslije poroda opet ga uzimat. Ljudi imaju svakakva iskustva sa trudnoćom i nakon: ima žena koje su se preporodile, kojima je nakon trudnoće čak i bolje. Ja idem za tim šta su mi rekli i ne razbijam si nadu sa nekakvim lošim iskustvima drugih ljudi. Vi svi znate da je naša bolest individualna, kako u koga. Pa bože, ja sam u toplicama vidjela ljude mojih godina koji su u kolicima!!!! ja se samo nadam da će nakon isteka ovih 2-3 g biti sve ok, i da ću definitivno imati djecu, upće ne bih razmišljala da li mi i ako će biti gore! To mi je malo bitnije od svega drugoga. Pa meni sutra može biti gore!!!! U vezi sam 10 g, i ubrzo ću napuniti 28, i po meni ako je relativno sve ok, ne bih ni razmišljala. ja se nadam da nisam udavila, ali oko toga mi je strašno stalo, pa se nemojte ljutiti.....
Pozdrav svima

Snape
21.12.2006., 13:26
Pozdrav svima
ne znam za ostale ali mene ne davis- naprotiv i meni su ovo jako bitne informacije. Znaci trebalo bi primati interferon 2-3 godine pa onda... mojoj zeni je takodjer 28 godina ali trenutno nema sanse da dobije interferon. Sta u takvoj situaciji? kako si kontaktirala taj institut u Buffalu?

polly
21.12.2006., 13:27
Izvini malo sam pogubio konce pa se ne sjecam svih tekstova, mozes li mi reci da li si znala za MS kada si zatrudnila prvi put? Koliko je godina proslo od tada itd. moze i na private mail.
Hvala

imam 42
cure 20 i 18
prije 20 god nisam imala dijagnozu napismeno, ali se znalo s 90% sigurnosti o čemu se radi

Snape
21.12.2006., 14:01
Polly hvala na informacijama. Zvuci optimisticno.

annerri
21.12.2006., 17:02
imam 42
cure 20 i 18
prije 20 god nisam imala dijagnozu napismeno, ali se znalo s 90% sigurnosti o čemu se radi

:top: Zbog tog još uvijek stojimo i nema predaje. :kiss:

Ne daj se Ines

* Rade Šerbedžija (Nedaj se Ines, 1985)
* Marijan Ban (Staro zlato, 2003)

Članak na hrvatskoj Wikipediji
Slika
[[Slika:|180px]]

Ne daj se Ines
Ne daj se godinama moja Ines
Drukčijim pokretima i navikama
Jer još ti je soba topla
Prijatan raspored i rijetki predmeti
Imala si više ukusa od mene
Tvoja soba divota
Gazdarica ti je u bolnici
Uvijek si se razlikovala
Po boji papira svojih pisama, po poklonima
Pratila me sljedećeg jutra oko devet do stanice
I ruši se zeleni autobus tjeran jesenjim vjetrom
Kao list niz jednu beogradsku padinu
u večernjem sam odijelu i opkoljen pogledima

Ne daj se mladosti moja, ne daj se Ines

Dugo je pripremano naše poznanstvo
I onda slučajno uz vruću rakiju
I sa svega nekoliko rečenica, lose prikrivena želja
Tvoj je način gospodje i obrazi seljanke
Prostakušo i plemkinjo moja
Pa tvoje grudi, krevet
I moja soba obješena u zraku kao naranča
Kao narančasta svjetiljka nad zelenom i modrom vodom Zagreba
Proleterskih brigada 39 kod Prkovič
Pokisla ulica od prozora dalje i šum predvečernjih tramvaja
Lijepi trenuci nostalgije, ljubavi i siromaštva
Upotreba zajedničke kupaonice
I "Molim Vas, ako netko traži"

Ne daj se Ines

Evo me ustajem tek da okrenem ploču
Da li je to nepristojno u ovakvom času
Mozart, Requiem - Agnus Dei
Meni je ipak najdraži početak
Raspolažem s još milion njeznih
I bezobraznih podataka naše mladosti
Koja nas pred vlastitim očima vara, i krade, i napušta

Ne daj se Ines

Poderi pozivnicu, otkazi večeru, prevari muža
Odlazeći da se počesljaš u nekom boljem hotelu
Dodirni me ispod stola koljenom
Generacijo moja, ljubavnice

Znam da će još biti mladosti,
Ali ne više ovakve - u prosjeku 1938.
Ja neću imati s kim ostati mlad ako svi ostarite
I ta će mi mladost teško pasti
A bit će ipak da ste vi u pravu
Jer sam sam na ovoj obali
Koju ste napustili i predali bezvoljno

A ponovo počinje kiša,
Kao što već kiši u listopadu na otocima
More od olova i nebo od borova
Udaljeni glasovi koji se miješaju
Glas majke prijatelja, kćeri, ljubavnice, broda, brata
Na brzinu pokupljeno rublje pred kišu
I nestalo je svjetla s tom bjelinom
Još malo šetnje uz more i gotovo

Ne daj se Ines :kiss:

Dobavljeno iz "http://hr.wikisource.org/wiki/Ne_daj_se_Ines"

Kategorije: Arsen Dedić | Skladbe

biba01
21.12.2006., 17:22
ne znam za ostale ali mene ne davis- naprotiv i meni su ovo jako bitne informacije. Znaci trebalo bi primati interferon 2-3 godine pa onda... mojoj zeni je takodjer 28 godina ali trenutno nema sanse da dobije interferon. Sta u takvoj situaciji? kako si kontaktirala taj institut u Buffalu?
Pa ovako, oni su meni rekli da je bitno da ti tijelo stekne nekakvu naviku na interferon, za što je potrebno 2 do 3 g. A zašto nema šanse da dobije interferon? Ovo ti je adresa pa probaj...
Department of Neurology
School of Medicine and Biomedical Sciences
The Jacobs Neurological Institute
100 High St., Buffalo, NY 14203

Snape
22.12.2006., 06:25
A zašto nema šanse da dobije interferon?
Zato smo smo iz BiH a ovdje se interferon jos uvijek placa.

cocker
22.12.2006., 17:03
Pozdrav svima, ja sam na forumu novi ali čini mi se po godinama ali i po dijagnozi najstariji.Imam 47god, dijagnozu sam dobio 92g, oženjen sam i imam sina od 19god.Sve do 2003. sam bio zaposlen ali više nije išlo.''Staklene'' su noge ali što ću.U inv. sam mirovini i primam dodatak za tuđu njegu i pomoć.Nikada nisam bio na interferonima a samo dva put od 92-ge na kortikosteroidima.Trošim samo vitamine.Probao sam ''kolostrum plus'' i čini mi se da mi nije previše koristio a skupo je, kao i ''enada''.Svake godine odlazim na rehabilitaciju u Varaždinske toplice.Drž te se i pozdrav svima.Bok!

Mabel
23.12.2006., 09:32
Dobar Vam dan svima, nadam se da ste mi dobro i svako na svoj način zauzeti pripremama za blagdane. Što se tiče naših dijagnoza, mišljenja sam da smo u mnogoćemu prepušteni sami sebi što se tiće terapije, zato je jako bitna informiranost, puno puta sam dovedena u zabludu i sumnju i moram istraživati, pa i onda nisam sigurna činim li dovoljno i u pravoj mjeri, ali mislim da korištenje vitamina, raznovrsno sezonsko voće i povrće i okruženje koje zrači optimizmom i zadovoljstvom je osnova na kojoj moramo graditi svoju borbu. . .Sve je lako na riječima, ali moramo se tako truditi živjeti.Svima veliki veliki podrav i budite mi dobro!:top:

Malden
23.12.2006., 10:07
Pozdrav svima, ja sam na forumu novi ali čini mi se po godinama ali i po dijagnozi najstariji.Imam 47god, dijagnozu sam dobio 92g, oženjen sam i imam sina od 19god.Sve do 2003. sam bio zaposlen ali više nije išlo.''Staklene'' su noge ali što ću.U inv. sam mirovini i primam dodatak za tuđu njegu i pomoć.Nikada nisam bio na interferonima a samo dva put od 92-ge na kortikosteroidima.Trošim samo vitamine.Probao sam ''kolostrum plus'' i čini mi se da mi nije previše koristio a skupo je, kao i ''enada''.Svake godine odlazim na rehabilitaciju u Varaždinske toplice.Drž te se i pozdrav svima.Bok!

Ja sam još jedan od starijih ovdje (50 ove jeseni) sa ne tako davnom dijagnozom MS-a. Žao mi je što te je bolest oborila s nogu. Ja se još držim na nogama uz druge standardne prateće simptome ove bolesti. Još radim, ali ne više "sto na sat" usporio sam na 50-60%. Možeš li mi kronološkim redom ukratko opisati značajna pogoršanja koja su evo dovela do "staklenih" nogu, kako ti kažeš, i do toga da nemožeš više raditi. I ja sam oženjen, djeca su već velika, pa mi je psihički lakše suočiti se s nadolazećim.

Pozdrav,

Mladen.

maja.1982
23.12.2006., 10:28
pozdrav svima! evo jedna izvrsna literatura za one koji se zele u potpunosti informirati. knjigu je malo teze nabaviti u Hrvatskoj.. "Multipla skleroza" - autorica Azra Kurtović-Alajbegović. Savjetujem svima da je procitaju. Cijela povijest bolesti je opisana u njoj. Od začetka bolesti, preko tijeka..sve objašnjeno tako da i mi mali laici mozemo pohvatati. Drzite se! I unaprijed zelim sretan Bozic

cocker
23.12.2006., 11:06
Malden,hvala bogu nije me oborila snogu,samo je slabost u nogama.ja sam na nogama.nije ona jača od mene.ALI.....
kronologija-- od 92-ge kod mene postoji boljih i lošijih zdravstvenih situacija.Nema smisla da ti pišem povijest ali reci cu ti to da je meni u ovim zimskim mjesecima lošije nego ostali dio godine.Ako možeš bolje radi što duže, jer ja otkako sam u mirovini osjećam se lošije.Međutim trudim se da ''ona'' NE pobjeđuje.Moramo biti optimisti i vjerovati u sutra.Vježbanje, prehrana, odlazak na rehabilitaciju su naše terapije.Dakako razumijevanje obitelji i okoline.I ovo što sad radim je neki oblik terapije.

PASKVAL
23.12.2006., 21:48
Pozdrav svima! Jučer sam primila prvu dozu Rebifa i prošlo je super, kao da ništa nije ni bilo. Nadam se da će tako biti i ubuduće.

cocker
24.12.2006., 16:40
Pozdrav svima.Dali ste okitili jelku i svoj stamb.prostor.Ide li neko možda na polnoćku?

Mabel
24.12.2006., 17:55
Dobra večer svima, Paskval drago mi je što si se javila i što ti je sve prošlo ok. Inače jelka je upravo okićena, što se tiće polnoćke, rado bih išla ali kako sigurno neću naći mjesta za sjediti, a dugo mi je za stajati, čekati ću je doma sa suprugom, a naša dva sina će ići sa društvom i pomoliti se za nas sve.Uživajte u miru doma svoga ili gdje već jeste i čujemo se!:)

Sklerozica
25.12.2006., 19:57
Želim Vam Srećan Božić.

senseina
26.12.2006., 19:39
Moja jako draga prijateljica ima dijagnosticiranu MS i na inekcijama je, ali bi moda probala i nesto biljno. Čula sam da psotoji samostan u Švicarskoj u mjestu Einsiedel gdje se svećenici bave i sušenjem trava te spravljanjem čajeva, između ostalog i za MS. Tražila sam po In ternetu, ali ništa. ima li itko kakvih saznanja o tome? Puno hvala jer bih joj jako željela pomoći.

Mabel
27.12.2006., 10:37
Pozdrav svima, a posebno Ivanama i Ivanima kojima je danas imendan, pa čestitam! Što se tiće biljnih pripravaka, i mene to jako zanima, ali osim čajeva kupljenih u trgovini sa deklaracijama nisam se još usudila piti nešto od travara i sl. jer nisam sigurna u njihovo pravo djelovanje, a ono rekla kazala mi izaziva sumnju.Ukoliko netko ima nešto osobno provjereno, bilo bi dobro da sa nama podijeli to iskustvo::kava:

fossil
27.12.2006., 12:53
Pozdrav svima, a posebno Ivanama i Ivanima kojima je danas imendan, pa čestitam! Što se tiće biljnih pripravaka, i mene to jako zanima, ali osim čajeva kupljenih u trgovini sa deklaracijama nisam se još usudila piti nešto od travara i sl. jer nisam sigurna u njihovo pravo djelovanje, a ono rekla kazala mi izaziva sumnju.Ukoliko netko ima nešto osobno provjereno, bilo bi dobro da sa nama podijeli to iskustvo::kava:

Mama je bila kod travara Čelakovića ili tako nešto,kao poznatiji tip. Negdje u Gračanima ordinira. Uglavnom je rekao da za mene nema ništa,pošten neki tip. Svi smo različiti,svakom nešto drugo paše,pa možda nekom nešto pomogne.

cocker
27.12.2006., 13:21
Pozdrav,mislim Mabel da ne bi smjeli zaboraviti Janka jer i njemu je imendan.Inače se slažem s tobom da se NE uzima nešto sumnjiva porijekla i namjene.Moje mišljenje je da je dosta toga na bazi ''rekla-kazala'',mada je dobro sve to znati,ali primjeniti na sebi je nešto drugo.Ne Senseina nisam to čuo,ali možda netko je,pa neka se javi.Bok.

aanny
27.12.2006., 19:43
Čujem da se zanimate za trave i slične pripravke.
Ja sam probala svašta, i vitamne, i papaje, i trave...
Bila sam u Marušića u Mostaru, to je nekada , a valjda i sad bio jako popularan travar, dao mi je cijeli niz pravila, mješavinu čajeva...ne znam koliko mi je pomoglo, vjerujem da je imalo učinka.
Pa sam bila u Kolića u splitu, on je u Kanadi završio za travara (to ja kod njih nešto poput faksa), i to sam pila, pojelo mi želudac..
A šta ja sad znam, nekome je dobri što drugome škodi, treba prpat i bit dosadan
Kad malo bolje razmislim, najvjedniji je osječaj da se nešto radi, skoči snaga!
Svima svaku sreću u Novoj godini!

polly
27.12.2006., 21:14
Kad malo bolje razmislim, najvjedniji je osječaj da se nešto radi, skoči snaga!

ja bi rekla da u takve stvari treba i vjerovat

zalud meni nakuhavanje trava kad ja sve to proglašavam čajevima koje djelim na ukusne i neukusne
iskreno sumnjam da nam ikakva travka može pomoć
vitamini, minerali, prehrana da, ali ovako nešto baš i ne

Mabel
29.12.2006., 10:03
Slažem se da u ono što odlučiš činiti za sebe moraš i vjerovati, ali ako ne daje rezultate moram to napustiti i probati nešto novo, a od novoga me već boli glava, definitivno vjerujem samo u medicinu, koja ako ništa drugo stalno pokazuje tendencije napretka, doduše sporoga ali ipak...Ukoliko netko ipak ima neku recepturu da dobar čaj, a osijetio je neko poboljšanje, neka sa nama podijeli to iskustvo.:ceka:

aanny
29.12.2006., 20:10
Ja sam bila jako zadovoljna sa papajom. Taj koncentrat (mislim da je od litre) danas se može kupiti u apoteci, košta oko tristo kuna ali traje dugo, skoro mjesec dana. Bio mi je super i koenzim Q, daje jako puno energije. probala sam alou ali ništa, kolostrum-alergija, noni-ne znam da mi je baš bio efikasan...
Sve je to poprilično sukpo pa sam ostala samo na vitaminima (oni jadni abc za široke mase), uzimam sojin lecitin (izvor b vit.), omega 3 i 6 jer ih je dobro pratiti u podjednakim koncentracijama.
čaj od ružmarina ima antiupalno djelovanje, pa možda njega?
Kad sam bila u Marušića dao mi je sam mješavinu koja se bazirala na hajdučkoj travi i vrisku.
Doduše, to mi je on sam zamiješao pa ne znam koliko je čega joštočno bilo, ali sam morala dugo piti i juhu od goveđe koljenice, i to siječam se, da zakuha sa deset na dvije litre, tri puta tjedno. Sve u svemu, nisam se drugačije lječila nego tako malo čiribu-čiriba punih deset godina, i funkcionirala sam super iako mi je glava poprilično izrešetana. Nije zgorega probat. Ako nekoga zanima ja ću pokušat naći pravi popis pa ću ga ispisat, ovako mi se čini da sam dosadna.
Eh da, najvažnije, i vjerujem najljekovitije od svega, matična mliječ.Ako je ikako možete sebi priuštiti bilo bi super. Našla sam u jednoj staroj recepturi u vrijeme kad ne bih ni mislila da su poznavali multiplu, da je žlićica dnevno lijek za multiplu. Danas se može nabaviti samo u koncentracijama za široke mase sa pms-om, a ne ms-om od 1%, ali ako itko zna kojeg pčelara neka obavezno uzme, ja sam imala sreću jednom dobiti cijelu teglu meda sa mlijeći i bila sam kao avion!
Sretno!

Mabel
29.12.2006., 20:24
aanny, sve mi je jasno, jedino za kaj je dobra juha od goveđe koljenice, znam da je zdrava inaće u običnoj prehrani, ali ima li nekakvu određenu ulogu u svezi MS?

ryan5
29.12.2006., 21:03
Hellou!Dobila sam rebif.Idući tjedan idem na prvu pikicu.
Ja se kljukam svačim,ali još nemam pojma što mi pomaže.Matična mliječ-prvo sam je imala u medu,a sad imam nekakvu u koncentratu,kinesku.Staviš je pod jezik,gadno,ali navikneš se.Smućkali su mi u kući nekakav sirup s aloa verom,.-ne koristim ga dugo.Kolostrum,lecitin,omege,noćurke,e vitamin,neurobion,c vitamin...ma show!!Bilo je tu i koenzima i željeza i ne znam ni ja što više...he,he, od čajeva imam "napitak sreće".Tako se zove,ne zezam se-to je mješavina kamilice,metvice i ne znam čega.Jako mi je fin,a inače uopće ne volim čajeve.Ako ništa drugo nadam se da će mi ove mat.mliječi i ino pomoći barem da se ne prehladim,pa da mi svi vojnici u obrani od pada imuniteta budu na jednom mjestu.

aanny
30.12.2006., 01:21
Ne ih znala 100%, ja sam to sebi protumačila time što ima dosta moždane srži i da ona ima u sebi neki sastojak, uputu, koji pravilno usmjerava. U srži su matične stanice svih krvnih stanica, pa tako i antitijela, možda je naša šifra nekako pobrkana pa je ovo usmjerava? Nemam pojma, sama sebi zvučim glupo, ali mi je lakše tako prtljat nego se prepustit. A i čovjek je tražio isključiv način pripreme tri puta tjedno, pa sad...
Ja imam poprilično bogatu literaturu što s tiće tih vrsta pripavaka, a to mi je i blisko faksu, pa ako koga zanima vrlo rado.

cocker
30.12.2006., 12:07
Pozdrav svima,kolko vas (nas) ima.Matična mlječ je izlučevina pčelasa kojom pčele hrane ličinke pčela i trutova u početnoj fazi razvoja,aličinke maticakroz svo vrijeme razvoja i života matice.osnovni sastojci su voda, bjelančevine,šećer,masti i mineralne soli,te vitamini.Na tržište dolazi rastopljena u alkoholu,ali najbolje je kupiti pomješanu sa medom,propolisom i peludom,te se u ovom obliku i troši,kao sredstvo pripomoći za ZDRAVLJE organizma.Ekološko pčelarstvo KRNIĆ.Prilaz V. Holjevca 8 - 47000 Karlovac.Ili prod. Tera vita,Tržnica Dolac Zagreb.Ili još prod.Eko-tržnica-Bioprodukt Osijek.Uh,al sam se umorio.Ne nisam dobio lovu od obitelji Krnić.Isto sam probao svašta ,ali matičnu mlječ nisam.Da,probati ću.Bok.

Mabel
30.12.2006., 18:22
Dobra većer svima, juhicu goveđu(često od koljenice) redovito kuham i svi je doma jedemo, a sada ću je osim nedjeljom kuhati i preko tjedna, pa ćemo vidjeti bude li pozitivnih rezultata,iako mi nije jasna uloga srži jer se ona dobrano skuha i nije više aktivna, a što se tiće matične mlijeći, idući tjedan ću ići na Dolac i tamo je potražiti(znaći dućan Tera vita). Veliki pozdrav svima!

aanny
30.12.2006., 18:32
Sad ću si dati malo truda, možda nekome i pomogne. Ovo je samo jedna od informacija o mlječi, i neču baš sve prepisat jer je toga masu, samo onoliko koiko je mene radovalo.
Matična mliječ postala je omiljeno sredstvo za pojačavanje tjelesne energije, bolji rad nadbubrežnih žljezzda, te podršku imunološkom sustavu. Od mnogih koristi po zdravlje, možda je najvažnija povečavanje sposobnosti apsorpcije hranjiva, tako da tijelo bolje iskorisi hranu.Matična mijećč također je i koncentrirani izvor hranjiva, uključujući minerale,b vitamine i spojeve koji se ne mogu naći igdje drugdje. Npr., znanstvenici s u njoj pronašli dvije jedinstvene tvari sa antibakterijskim svojstvima, bjelančevinu nazvanu rojalisin i masnu kiselnu 10-HDA. Možda u njoj ima još drgih neotkivenih spojeva jer matična mliječ pokazuje 10 puta jača antibakterijska svojstva od bilo koje od spomenutih tvari.
Među sastojcima matične mlječi su i preteće ljdskih hormona što opravdava dugogodišnju prasu u primjenu liječenja nepodnosti.U tijelu se tvar pobnaša donekle slično inzulinu. Druga su istraživanja pronašla da snižava ukupnu koičiu kolesterola u krvi, poboljšava omjer između LDL i HDL kolesterola.
Dana injekcijom, kako pokazuju poksi na životinama, matična mlječ zaustavlja širenje raka. Tako liječeni laboratorijski miševi ostali su živi dok su drugi uginuli za samo dvadeset dana.
Priliom kupnje obratite pažnju da bude što manje prerađena i ne smrzavanjem osušena. Tako bjelančevine i osjetljive masne kiseline ostaju netaknute. četvrtina žlićice na prazan želudac, rezultate čekati do dva mjeseca.Još, ovako van knjige, a po siječanju,regulira rad hipofize, a tako i rad svih žlijezda sa unutrašnjim izlučivanjem.
Nadam se da nisam ucijepila!
Pardončić za č i ć, to me baš i ne ide.

PASKVAL
30.12.2006., 19:31
Pozdrav svima. Može li se matična mliječ kupiti u ljekarni ili samo kod pčelara ili slično? Koliko košta? Ako netko zna bilo bi super da napiše. Inače s Rebifom je za sada sve ok osim blage kostobolje. Injektor za Rebif je izum stoljeća.

cocker
30.12.2006., 20:00
Pozdrav everyone where you are(in front of your computers)Ništa,probat ću tu mat.mlječ,pa ću vidjeti kako mi djeluje.djeluje.Dali ću biti kao papirnati avionček ili kao BOING 737(kao što kaže Aanny)Što kažete na ovu usporedbu.Kolostrum(plus)je ono prvo kravlje mlijeko (posle telenja)a i mat.mlječ je izlučevina pčela kojom se hrane ličinke pčela (tele) u početnoj fazi razvoja.Ha,ha,mislim da ima poveznice.(logike)I jedno i drugo pomaže rast i razvoj.Bok.

cocker
30.12.2006., 20:22
Paskval izvini nisam vidio tvoj post.Mislim da se u apoteci može kupiti samo propolis u stvari neznam.Mislim da je pčelar sigurniji(ekološki)Prod.Tera vita tržnica Dolac u Zagrebu.Koliko košta neznam i mene zanima.Bok

polly
30.12.2006., 21:35
Dali ću biti kao papirnati avionček ili kao BOING 737

pila ja 3 mjeseca
avion bi možda postala da sam zalijevala s po pol litre crnog vina :zvrko:
jest da nije koristila, ali nije ni štetila :zubo:

uguglajte za matičnu mliiječ, ima po apotekama raznih proizvođača raznih koncentracija
domaće, balkanske, kineske,.. razne
meni to ipak izgleda sigurnije nego od nepoznatih pčelara, ja nekak ne vjerujem previše "prirodnim" stvarima spravljenim u bog te pitaj kakvim uvjetima