PDA

View Full Version : Einsteinov test inteligencije (koji navodno može riješiti samo 2% čovječanstva)

Nastassja
02.05.2003., 23:53
Za ovaj zadatak, Einstein je izjavio da ga 98% ljudi na svijetu ne bi znalo riješiti.
ZADATAK TREBA RIJEŠITI ZA 15 MINUTA.

(Btw. ja ga nisam uspjela riješiti za 15 minuta. Izgleda da ne spadam u onih 2%. Ali riješila ga jesam. Treba imati i sreće da bi ga se riješilo za 15 min.)

Zadatak:

Pet kuća je obojeno u pet različitih boja. U svakoj kući živi osoba druge nacionalnosti; tih pet vlasnika piju određeno piće, sviraju određeni instrument i drže određene kućne ljubimce; nijedan vlasnik nema istog ljubimca, instrument ili piće.

Na osnovu navedenih podataka odgovorite: Tko drži ribice?

Poznati podaci:

Britanac živi u crvenoj kući,
Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Zelena kuća je lijevo od bijele kuće,
Vlasnik zelene kuće pije kavu,
Osoba koja svira violinu uzgaja ptice,
Vlasnik žute kuće svira klavir,
Vlasnik srednje kuće pije mlijeko,
Norvežanin živi u prvoj kući,
Čovjek koji svira trubu živi pored onog koji drži mačke,
Čovjek koji drži konje živi pored onog koji svira klavir,
Vlasnik koji svira harmoniku pije pivo,
Nijemac svira gitaru,
Norvežanin živi pored plave kuće,
Čovjek koji svira trubu ima susjeda koji pije vodu.

Eto na šta gubim vrijeme...eee... ;)

Blackadder
03.05.2003., 00:19
E, a ja sam se za 2 sekunde sjetio frenda koji mi je za deset minuta poslao rješenje. Jel se to računa? :D

Septembar
03.05.2003., 00:21
Nastassja kaže:
Za ovaj zadatak, Einstein je izjavio da ga 98% ljudi na svijetu ne bi znalo riješiti.

(Btw. ja ga nisam uspjela riješiti za 15 minuta. Izgleda da ne spadam u onih 2%. Ali riješila ga jesam. Treba imati i sreće da bi ga se riješilo za 15 min.)
seti je imao tu verziju sa imenama forumasica, njihovih ljubavnika, omiljene erotske igracke i sexualne poze :D

rjesila sam ga ;)

Nastassja
03.05.2003., 00:23
Blackadder kaže:
E, a ja sam se za 2 sekunde sjetio frenda koji mi je za deset minuta poslao rješenje. Jel se to računa? :D
A jel ga on riješio ili znao rješenje od prije?

Nastassja
03.05.2003., 00:24
Septembar kaže:
seti je imao tu verziju sa imenama forumasica, njihovih ljubavnika, omiljene erotske igracke i sexualne poze :D

rjesila sam ga ;)

E da mi je bar bila ta verzija... vjerojatno bih imala viže žara za rješavanje.:D ;)

AxMi-24
03.05.2003., 03:52
Preseljeno di spada

Issa
03.05.2003., 04:49
kako to rijesiti uci se na fakultetima prirodnih znanosti.
Mislim da se to zove matrica.

Nastassja
05.05.2003., 10:01
Mislim, ovdje je zbilja bilo totalno glupo prebaciti ovaj test jer je posjeta izjednačena s beskonačnom (nulom).

Bolje da sam ovo postavila na Baš razno, bilo bi više pokušaja rješavanja.

Not now, John!
05.05.2003., 13:46
Ja mislim da Nijemac drži ribice...

Tufir II
05.05.2003., 14:06
Neš ti testa inteligencije. Ovo je uobičajena enigmatska forma, zove se integram (ili tako nekako), a svojedobno sam ih se u Kvizu narješavao na desetine :rolleyes: Inače, postupak rješavanja je vrlo jednostavan, ali mislim da bi ipak trebalo više od 15 minuta.

tuk'bah
06.05.2003., 07:44
Tufir II kaže:
Neš ti testa inteligencije. Ovo je uobičajena enigmatska forma, zove se integram (ili tako nekako), a svojedobno sam ih se u Kvizu narješavao na desetine :rolleyes: Inače, postupak rješavanja je vrlo jednostavan, ali mislim da bi ipak trebalo više od 15 minuta.

Ako se rjesava po nekom algoritmu, mozda je i potrebno vise od 15 min., no ako se rjesava logikom... I ako ta logika sljaka bolje nego kod vecine ljudi... 15 min. je i previse.

_wes_
05.06.2003., 17:07
E ak je to test inteligencije onda sam ja ajnstajn...

Vidio sam ga prije nekih 2 mjeseca kad mi ga je kum pokazao i rekao kako ga je on rijesio (btw za kuma smatram da je prilicno priprost covjek)...

I tako sav uzbudjen jer volim takve mozgalice bacim se na posao i rijesim za manje od 15 min...

Naravno da sam se osjecao prilicno razocarano...

Nes ti testa...:flop:

Amater
15.06.2003., 21:45
Nijemac

cp.tar
21.06.2003., 22:14
Tufir II kaže:
Neš ti testa inteligencije. Ovo je uobičajena enigmatska forma, zove se integram (ili tako nekako), a svojedobno sam ih se u Kvizu narješavao na desetine :rolleyes: Inače, postupak rješavanja je vrlo jednostavan, ali mislim da bi ipak trebalo više od 15 minuta. yup. integram.

trebalo mi je više vremena da nacrtam tablicu nego da ga riješim.

bilo je to, doduše, pred cca. 2 god, ali mislim da je nijemac imao ribicu.

(dapače, ovaj je zadatak lagan. neki dan sam rješavao jedan koji mi sam po sebi nije dao niti jedan kružić, tj. poznati podaci nisu sadržavali niti jednu pozitivnu rečenicu i sve mi se čini da je nešto falilo)

goredolje
27.06.2003., 20:02
Tufir II kaže:
Ovo je uobičajena enigmatska forma, zove se integram (ili tako nekako), a svojedobno sam ih se u Kvizu narješavao na desetine :rolleyes: Inače, postupak rješavanja je vrlo jednostavan, ali mislim da bi ipak trebalo više od 15 minuta.
Svojevremeno sam i ja rjesavao te integrame bas u Kvizu. Kaj se tice postupka prvo se malo koristi logika, a onda... a onda sam ja htio do kraja logicki i nije mi islo. Potom ukljucih metodu pogadjanja. Pogodio sam iz prve :|
Sveukupno mi je trebalo vise od sat vremena...
Mislim da sam negdje citao ili od kakvog autoriteta cuo da se to rijesava bas metodom pogadjanja...

Belinski
28.06.2003., 12:04
Niko. Ja sam znao poslije pet sekundi.

Christina
28.06.2003., 15:46
Nastassja kaže:

Zadatak:

Pet kuća je obojeno u pet različitih boja. U svakoj kući živi osoba druge nacionalnosti; tih pet vlasnika piju određeno piće, sviraju određeni instrument i drže određene kućne ljubimce; nijedan vlasnik nema istog ljubimca, instrument ili piće.

Poznati podaci:

Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Nijemac svira gitaru,

nijemac drzi ribice

Christina
28.06.2003., 15:47
aj nisam citala topic citav pa sam samo odgovorila

Belinski
28.06.2003., 16:36
Ako svaki Ima i po jedno omiljeno pice i po jednu omiljenu zivotinju(za kuce me boli), onda nemozes znati ko ima ribice, jer mogu biti dvojica. Izmedju njih dvojice, nemozes nikad znati.
Ti znas za macke, pse i ptice. Tu cetvrtu vrstu mozes samo kod te trojice iskljuciti.

2 SEc mi je trebalo za to.
Pobjedio sam.

Marx
08.07.2003., 19:53
Ma zadatak se može bez problema riješiti za manje od 15 minuta. Samo treba uzeti papir i organizirati podatke (ja osobno sam si nacrtao kućice:)).

finalnifantazista
12.08.2003., 22:55
Ja sam to rješavao u 4. razredu (osnovne) i svađao se sa profom, ona je rekla 1 rješenje: Norvežanin a ja 2: Norvežanin i još neki al sam zaboravio to... mislim da je greška u razmišljanju lijevo i desno (tj. 90% ljudi je to shvatilo kao prva lijeva/desno a ja ne).

finalnifantazista
12.08.2003., 22:56
e da mislim da je onaj 2. bio Njemac

skeptik
13.08.2003., 12:18
OK, slazemo se da je naci rjesenje relativno jednostavno.

No je li netko pokusao dokazati da je rjesenje jednoznacno?

Marx
18.08.2003., 17:25
skeptik kaže:
OK, slazemo se da je naci rjesenje relativno jednostavno.

No je li netko pokusao dokazati da je rjesenje jednoznacno?

Hmm, sigurno je zamišljeno kao jednoznačno, jer smisao zadatka leži u pažljivom deduktivnom zaključivanju koje vodi do konačnog i definitivnog rješenja.

Svaki dobar integram mora imati samo jedno (i nužno) rješenje, inače je nedovoljno preciziran (to jest nije nam dano dovoljno bitnih parametara).

sunčica
06.09.2003., 22:57
u petak mi je bilo malo dosadno na poslu :D i tako sam fino otišla na stranicu mense i rješavala njihov test - ispalo je da sam natprosječno enteligentna, tako da mi je taj podatak zasad potpuno dovoljan :p

inače, jeste li išli na testove inteligencije? ja nikad, neki dan sam skontala da neznam svoj IQ! Jednostavno ga nikad nisam mjerila! Strašno!

Marx
07.09.2003., 20:37
Američki podaci:

Prosječni IQ ljudi koji uspiju završiti srednju školu je 111, fakultet 121, a doktorat 132. Odstupanja prema dolje su mala.

("Greatness", D.K. Simonton)

S time da se IQ kod odraslih, naravno, ne mjeri kroz odnos mentalne i stvarne dobi, već kroz sposobnost rješavanja zadatka u odnosu na istu takvu prosječnu sposobnost populacije.

No, dakle, ako si završila faks vjerojatno imaš oko 120, a gotovo sigurno nemaš 100.

BananaSkin
07.09.2003., 21:24
sunčica kaže:
u petak mi je bilo malo dosadno na poslu :D i tako sam fino otišla na stranicu mense i rješavala njihov test - ispalo je da sam natprosječno enteligentna, tako da mi je taj podatak zasad potpuno dovoljan :p

inače, jeste li išli na testove inteligencije? ja nikad, neki dan sam skontala da neznam svoj IQ! Jednostavno ga nikad nisam mjerila! Strašno!

Taj test na net-u je površan i neprecizan.. skoro pa netocan!
Ako stvarno zalite znati svoji IQ odite na mensino testiranje, pljunite 70 kn i rijesite ga..

sunčica
08.09.2003., 22:06
Marx kaže:
Američki podaci:

Prosječni IQ ljudi koji uspiju završiti srednju školu je 111, fakultet 121, a doktorat 132. Odstupanja prema dolje su mala.

("Greatness", D.K. Simonton)
............
No, dakle, ako si završila faks vjerojatno imaš oko 120, a gotovo sigurno nemaš 100.

trenutno pišem doktorsku disertaciju, pa sam valjda negdje između 121 i 132 - evoluiram, u fazi sam prijelaza iz jednog stadija u drugi, napredniji :D

---------------------
Ako stvarno zalite znati svoji IQ odite na mensino testiranje, pljunite 70 kn i rijesite ga..
-----------------------

smrtz! a ja sam svima sretno poslala poruke o dokazu svoje pameti! smrtttttttttttttttz!

enivej, znam da se takvi testovi trebaju raditi u kontroliranim uvjetima, izolirani, mjerit vrijeme, bla, bla, bla, ... ovo je bila samo moja mala igrica, nisam se baš ufurala u to

za sad sam u životu imala pameti koliko mi je trebalo - ionako ti treba puno rada i učenja da bi postigao bilo šta značajnije
a i da me se pita, htjela bih imati viiiiiiiisok koef. emocionalne inteligencije

BananaSkin
09.09.2003., 21:35
sunčica kaže:
trenutno pišem doktorsku disertaciju, pa sam valjda negdje između 121 i 132 - evoluiram, u fazi sam prijelaza iz jednog stadija u drugi, napredniji :D

---------------------
-----------------------

smrtz! a ja sam svima sretno poslala poruke o dokazu svoje pameti! smrtttttttttttttttz!

enivej, znam da se takvi testovi trebaju raditi u kontroliranim uvjetima, izolirani, mjerit vrijeme, bla, bla, bla, ... ovo je bila samo moja mala igrica, nisam se baš ufurala u to

za sad sam u životu imala pameti koliko mi je trebalo - ionako ti treba puno rada i učenja da bi postigao bilo šta značajnije
a i da me se pita, htjela bih imati viiiiiiiisok koef. emocionalne inteligencije

Svaka cast, zelim ti uspjeh sa doktoratom ! :top:

Imhotep
19.09.2003., 12:33
Pa ja sam ga rijesio za nesto manje od 8 minuta

tuk'bah
19.09.2003., 14:45
Imhotep kaže:
Bravo. Ti si genije.

BananaSkin
05.10.2003., 15:23
Imhotep kaže:

taj test mogu rijesiti svi... :mig:

BLACK RIDER
14.03.2004., 21:06
ma to sam ja na moru rjesavo.. tu doma mi se fakat neda...:zubo:
inace, dokazo sam si da sam 2 od 100..:D
nije opce tesko, nacrtas si i samo pises i pogadjas...

bariole
19.03.2004., 01:35
Prvo sam pokušao riješti sve iz glave. Nako tri sata sam odustao. O previše stvari moraš voditi brigu te se izgubiš.

Oda sam iscjepkao 25 komadića papira i na svaki napisao Nijemac, Norvežanin, Pas itd. i nakon cca. 60 sec riješio sam zadatak. Dakle dobio sam odgovor Norvežanin ima ribice i sve se poklapa u kako zadatak to traži. Bijela i zelena kuća nisu jedan pokraj druge, ali zelena je lijevo od bijele.

IQ mi je ~150 i loš sam student (svak godina dvaput).

justapixel
19.03.2004., 10:13
bariole kaže:
Prvo sam pokušao riješti sve iz glave. Nako tri sata sam odustao. O previše stvari moraš voditi brigu te se izgubiš.

Oda sam iscjepkao 25 komadića papira i na svaki napisao Nijemac, Norvežanin, Pas itd. i nakon cca. 60 sec riješio sam zadatak. Dakle dobio sam odgovor Norvežanin ima ribice i sve se poklapa u kako zadatak to traži. Bijela i zelena kuća nisu jedan pokraj druge, ali zelena je lijevo od bijele.

Pa nije ni čudo da si loš student kad sve ideš rješavati iz glave. ;)

.

Zarathustra
20.03.2004., 21:42
bariole kaže:

Sve je to uredu ali tacan odgovor na zadati test je "Njemac"
Ja sam test vidio prije nekih 6 mjeseci i rijesio sam ga za svega 7 sekundi. Na pitanje ko drzi ribice odma mi je sinula ideja Njemac jer je Albert bio njemac i ako je on smislio i rijesio test sto je brze mogo prvo bi posao od Njemca...
Nakon nekih sat vremena crtanja sablona i brainstorminga dosao sam na zakljucak da je tacan otgovor "Njemac" i da sam ustvari odgovor vec dobio u prvih 7 sekundi :)

bariole
21.03.2004., 02:15
7 sek. Vauu...

Nizozemac je točan odgovor. Za Nijemaca ne znam. Nisam isprobavao. Imam zapisanu kompletnu shemu, sto je čije i stvar odgovara postavljenim pravilima. Provjerio sam dva, tri puta. Definitvno se može složiti rješenje u kojemu Nizozemac ima ribice.

Zarathustra
01.04.2004., 22:04
bariole kaže:
7 sek. Vauu...

Nizozemac je točan odgovor. Za Nijemaca ne znam. Nisam isprobavao. Imam zapisanu kompletnu shemu, sto je čije i stvar odgovara postavljenim pravilima. Provjerio sam dva, tri puta. Definitvno se može složiti rješenje u kojemu Nizozemac ima ribice.

Ma kakav Nizozemav heheeh Imas rjesenja za taj odgovor suva po internetu evo npr jedan je na Nostalgija.com ima taj isti test i na rijesenju pise Njemac.

bariole
02.04.2004., 00:42
Ovaj Norvežanin ne Nizozemac :D
Evo ti rješenje pa provjeri.

1. kuća = Norvežanin, zelena, kava, truba, ribice
2. kuća = Nijemac, plava, voda, gitara, mačka
3. kuća = Šveđanin, žuta, mlijeko, klavir, pas
4. kuća = Britanac, crvena, pivo, harmonika, konj
5. kuća = Danac, bijela, čaj, violina, ptice

Zarathustra
02.04.2004., 20:01
bariole kaže:

Propustio si negdje nesto i nije tacno
Reko sam njemac u prvih 7 sekundi testa i Njemac je tacan odgovor
Uvjeri se tako sto ces na internetu nac tacan odgovor sa pravilno postavljenim sablonima.
Evo ovo je samo jedan od linkova na kojem je pravo rjesenje tj. Njemac Einstein's test (http://www.tortillaboy.com/einstein2.html)
evo jos jedan link sa tacnim rjesenjem Link (http://www.evillama.com/whatsgoingon/games/einstein.htm)

matematicar
08.04.2004., 07:29
bariole kaže:

Pod "Zelena kuća je lijevo od bijele kuće," se vjerovatno mislilo da je zelena kuca pored bijele, ali s lijeve strane.
Ako pak dopustimo da ne moraju biti susjedne onda si 100% u pravu :top: .

MiroslavB
10.05.2004., 01:27
Napraviš lijepo matricu i rješiš dok kažeš keks.

gabal
14.05.2004., 23:22
Ovo sam baš rješavao negdje prošli tjedan, ne znam koliko mi je trebalo ali sam isto na kraju došao na Nijemca.

Izgleda da je tih 2% koncentrirano u Hrvatskoj.

gocat
28.07.2004., 00:18
bariole kaže:

ja sam isto rjesavao verziju u kojoj je pod 3. zelena kuca pored bijele.

izgleda da na taj nacin postoji vise rjesenja, a nasa se dosta razlikuju::confused:

1 kuca, norvezanin, zuta, vodu, violina, ptice
2 kuca, danac, plava, caj, truba, konj
3 kuca, britanac, crvena, mlijeko, klavir, macka
4 kuca, svedanin, bijela, pivo, harmonika, pas
5 kuca, nijemac, zelena, kavu, gitara, ribe

sto je najbolje u orginalu su umjesto instrumenata cigarete, a nijemac zivi u cetvrtoj kuci a ne u petoj kao u mom rjesenju, ali sve odgovara u ovih 15 koraka. :)

gocat
29.07.2004., 00:48
bariole kaže:

ustvari tu ima pogreska
- Zelena kuća je lijevo od bijele kuće

u ovom primjeru zelena nije ni lijevo ni pored bijele. :top:

mima_0022
01.08.2004., 23:57
jel njemac?
ako je tocno,onda mi je trebalo 7 minuta...:)

finalnifantazista
02.08.2004., 23:27
gocat kaže:
ustvari tu ima pogreska

:rolleyes:

Pa je lijevo, samo ne prva lijevo nego četvrta lijevo.

bariole
04.08.2004., 00:02
gocat kaže:
ustvari tu ima pogreska

Kuća u mom rješenju označena kao prva je krajnje lijeva u nizu kuća, sve druge su desno od nje uključujući i bijelu.

U zadatku se pak nigdje ne traži da zelena kuća mora biti pored bijele. To ljudi obično podrazumijevaju, ali ovako kako je zadatak zadan zelena kuća ne mora biti pored bijele već samo lijevo od bijele i takvo je moje rješenje. I koliko vidim i ovakvo rješenje se dosljedno pridržava svih pravila zadana u zadatku.

Dakle norvežanin je jedan od točnih odgovora na postavljeni zadatak.

gocat
12.08.2004., 00:22
bariole kaže:
Kuća u mom rješenju označena kao prva je krajnje lijeva u nizu kuća, sve druge su desno od nje uključujući i bijelu.

U zadatku se pak nigdje ne traži da zelena kuća mora biti pored bijele. To ljudi obično podrazumijevaju, ali ovako kako je zadatak zadan zelena kuća ne mora biti pored bijele već samo lijevo od bijele i takvo je moje rješenje. I koliko vidim i ovakvo rješenje se dosljedno pridržava svih pravila zadana u zadatku.

imas pravo :) znaci ipak su moguca 2 rjesenja:

Poznati podaci:

Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Nijemac svira gitaru,
--

rjesenje:

1. kuća = Norvežanin, zelena, kava, truba, ribe

rjesenje 2:

5 kuca, nijemac, zelena, kavu, gitara, ribe

a na linku koji objasnjava rjesenje zagonetke su postavljene cigarete umjesto glazbala, rjesenje je jos razlicitije:
http://www.evillama.com/whatsgoingon/games/einstein.htm

ko je sad tu u pravu :confused: :confused: :s :s :D

ROYAL
12.08.2004., 15:42
ja ipak mislim da je njemac taj koji ima ribice. Ali koje je ustvari konacno rjesenje?

Pseudokod
20.10.2004., 22:23
Kad bi se zadatak mogao riješiti čistom logikom kao što neki tvrde, onda bi ga moglo riješiti više od 2% ljudi. Treba ga čisto matematički riješiti. Kolko znam matrice su u pitanju. Makar sam i u telematici susreo jednu metodu koja bi se mogla primijeniti.

BettyBoop
23.11.2004., 10:47
1. kuća = Norvežanin, žuta, mačke, voda, klavir
2. kuća = Danac, plava, konji, čaj, truba
3. kuća = Britanac, crvena, ptice, mlijeko, violina
4. kuća = Nijemac, zelena, ribice, kava, gitara
5. kuća = Šveđanin, bijela, psi, pivo, harmonika

Opet Nijemac, ali drugaciji raspored... Mislim da je poanta u tome da ako se uzme u obzir da je zelena kuca lijevo pored bijele, da ima vise rasporeda, ali da svaki rezultira da Nijemac drzi ribice...

skeptik
23.11.2004., 11:51
Pseudokod kaže:
Kad bi se zadatak mogao riješiti čistom logikom kao što neki tvrde, onda bi ga moglo riješiti više od 2% ljudi. Treba ga čisto matematički riješiti. Kolko znam matrice su u pitanju. Makar sam i u telematici susreo jednu metodu koja bi se mogla primijeniti.
Bilo bi jako lijepo kad bi netko napisao (ili dao link) kako se takvi problemi rjesavaju ELEGANTNO pomocu matrica ili neceg drugog. :s

provincijalac
05.12.2004., 02:00
Evo i ja sam riješio zadatak. Ispalo je da je rješenje Nijemac. Naravno, ja mislim da se podrazumjeva da tvrdnja:
"Zelena kuća je lijevo od bijele kuće"
znači da se zelena kuća nalazi odmah uz bijelu kuću, a ne negdje u nizi kuća lijevo od bijele. Ovakav zadatak zaista nebi imao smisla kad bi postojala dva različita rješenja.
Inače, meni je trebalo 1h 40min. da riješim zadatak. Više od sat vremena mi je trebalo da shvatim sistem rješavanja ovakve vrste zadatka, a poslije toga je išlo zaista lagano. Svoju "sporost" u odnosu na neke koji su ovdje tvrdili da su zadatak riješili za višestruko manje vremena, mogu objasniti time da nisam išao na fakultet, a srednju školu sam završio prije 16 godina. Od tad se baš i nisam bavio rješavanjem ovakvih i sličnih matematičkih (logičkih) zadataka, pa nije čudno da mi mozak više ne šljaka kao u školskim danima. Drugi razlog moje sporosti je vjerojatno i činjenica da moja inteligencija nije ni blizu one koja je potrebna da bih pripadao populaciji od onih 2% nadprosječno inteligentnih. Ali ipak mislim da sam, u skupini ostalih 98% barem malo iznad prosjeka.

iwchy
29.12.2004., 03:04
gocat kaže:
Vlasnik žute kuće svira klavir

rjesenje 2:

5 kuca, nijemac, zelena, kavu, gitara, ribe[/B]

e ovo ti ne stima :)

cini mi se da je ipak samo jedno rjesenje..
ako uzmemo da je zelena odmah pored bijele..

bumbar
01.03.2005., 16:56
meni je ispalo ovako:

1. žuta, Norvežanin, voda, klavir, mačka
2. plava, Danac, čaj, truba, konji

3. crvena, Britanac, mlijeko, violina, ptice
4. zelena, Njemac, kava, gitara, ribice
5. bijela, Šveđanin, pivo, harmonika, pas

cca 17 min sa crtanjem, i pisanjem (sporo pišem)

*jednako je moje sa Bettyboopom

Arrakeen
18.05.2005., 06:15
Riješio za 7 min. :w

Marekica
19.06.2005., 20:32
ovo je moje rijesenje...

prva kuca :
zuta, norvezanin, voda, klavir, macka

druga kuca :
plava, danac, caj, truba, konj

treca kuca :
crvena, britanac, mlijeko, violina, ptice

cetvrta kuca :
zelena, njemac, kava, gitara, ribice

peta kuca :
bijela, svedanin, pivo, harmonika, psi

Marekica
19.06.2005., 20:35
BananaSkin kaže:

ja pljunula 70 kn...ispalo da sam visokointeligentna...iako ja sam to uvijek govorila...sad imam na papiru...hehe...
IQ 148 :D

matematicar
19.06.2005., 21:07
Marekica kaže:
ja pljunula 70 kn...ispalo da sam visokointeligentna...iako ja sam to uvijek govorila...sad imam na papiru...hehe...
IQ 148 :D

jako si inteligentna ako si pukla 70 kuna za to. ;) Ili je pak nedostatak samopouzdanja u pitanju (ili mozda visak novca)? :D

heheh
20.06.2005., 02:15
ovaj test san stvarno vidio masu puta na netu, i uvik me iznenadi kako to da se u 2% ljudi ugura bar jedno njih 30%. Ma ako u svitu ovaj test moze riješit samo 2% ljudi, od njih je bar pola u hrvatskoj :D

Marekica
22.06.2005., 15:48
matematicar kaže:
jako si inteligentna ako si pukla 70 kuna za to. ;) Ili je pak nedostatak samopouzdanja u pitanju (ili mozda visak novca)? :D

ko ima, ima...:B

a sto se tice onog da tu pizdariju moze rijesiti samo 2 % populacije...ne vjerujem u to...ja mislim da to mogu rijesiti svi koji malo koriste mozak i vide logiku u svemu tome...:)

Zarathustra
12.09.2005., 06:57
Ima logike..Albert je Njemac..I kad bi morao rjesit zadatak u roku od 2 sekunde ,reko bi da je tacan odgovor Njemac..To sam i uradio a onda otiso na google da procitam tacan odgovor i bio sam u pravu ..Njemac ima Ribice :) A ja sam doso do tacnog rezultata za 2 sekunde.

bigor
26.08.2006., 13:07
meni je ispalo ovako:

1. žuta, Norvežanin, voda, klavir, mačka
2. plava, Danac, čaj, truba, konji

3. crvena, Britanac, mlijeko, violina, ptice
4. zelena, Njemac, kava, gitara, ribice
5. bijela, Šveđanin, pivo, harmonika, pas

cca 17 min sa crtanjem, i pisanjem (sporo pišem)

*jednako je moje sa Bettyboopom

Da, to je točno rješenje.
POanta je da se do rješenja dođe čistom logikom, a ne pogađanjem. Tj. nije potrebno niti jednom pretposaviti gdje što ide. Cijeli problem se može rješiti čistom dedukcijom na osnovu zadanih parametara, te iz njih deduciranih činjenica. Zelena kuća je lijevo od bijele znači da je zelena upravo prva do bijele i lijevo od nje. U tom slučaju zadatak ima samo jedno točno rješenje. inače nema smisla.

skeptik
04.09.2006., 16:16
a sto se tice onog da tu pizdariju moze rijesiti samo 2 % populacije...ne vjerujem u to...ja mislim da to mogu rijesiti svi koji malo koriste mozak i vide logiku u svemu tome...:)
Dobro mislis, ali poanta je da je takvih samo 2%. :zubo:

Ris
04.09.2006., 17:37
kako to rijesiti uci se na fakultetima prirodnih znanosti.
Mislim da se to zove matrica.

pa naravno.
svi IQ testo su bazirani na stvarima koje su uče i koje se daju izvježbati.
zato i nemaju smisla jer najviše pokazuju nečije znanje, a ne inteligenciju (urođenu)

skeptik
05.09.2006., 11:25
ovaj test san stvarno vidio masu puta na netu, i uvik me iznenadi kako to da se u 2% ljudi ugura bar jedno njih 30%. Ma ako u svitu ovaj test moze riješit samo 2% ljudi, od njih je bar pola u hrvatskoj :D
A cuj, s obzirom kakve rezultate postizu nasi ucenici informatickih skola na medjunarodnim natjecanjima, ne bi me cudilo da si u pravu. :D

skeptik
05.09.2006., 11:28
pa naravno.
svi IQ testo su bazirani na stvarima koje su uče i koje se daju izvježbati.
zato i nemaju smisla jer najviše pokazuju nečije znanje, a ne inteligenciju (urođenu)
Ovdje nitko nije rijesio taj zadatak naucenom metodom, nego je svatko smislio neki svoj nacin. Cak i ja koji sam zavrsio fakultet prirodnih znanosti. :zubo:

nineteen_86
07.09.2006., 00:31
Ja sam čula da zadatak može riješiti samo 2% ljudi ali samo ispod određenog broja minuta. Kada sam informaciju tražila na internetu, odnosno koliko je minuta točno bilo u pitanju, nisam mogla nigdje pronaći. (Mislim da se radilo o 10 ili 15 minuta.)

Naišla sam zato na jednu stranicu (mislim američku), na kojoj su ljudi raspravljali o Einsteinovoj zagonetki i napisali koliko im je vremena trebalo da ju riješe. Otprilike svi su se hvalili da su je riješili za tipa 40-45 minuta, s tim da su 'najbolji' rezultati na stranici od oko 30 minuta koliko sam uspjela vidjeti.:)

Osobno mi to sa ograničenim vremenom ima smisla, jer mi se čini da ju čistom logikom može gotovo svatko riješiti, (svaki iskorišteni podatak vodi na točno onoliko informacija koliko je potrebno da se igra nastavi i nigdje nema potrebe za pretpostavkama) a i 'rekordi' od oko 30 minuta se zaista ne čine previše impresivnima. :)

Shanu
07.09.2006., 00:39
da bi se ubrojao u tih 2 % populacije, moraš ga riješit za maksimalno 15 minuta.

explorer-1
16.09.2006., 19:35
da bi se ubrojao u tih 2 % populacije, moraš ga riješit za maksimalno 15 minuta.

Ono na kaj Einstein nije računao je Flynnov efekt, a to naravno najnoviji testovi inteligencije podržavaju... ( updateani su :rofl: )

seco_almighty
08.10.2006., 17:14
Sve je relativno :)

byrdie
09.10.2006., 20:33
u stvari su sad ljudi dosta bistriji nego u doba barba einsteina, tako da bismo mogli reci da samo 2% populacije ne može rijesiti taj test:cerek:
osim toga, kad nekom kažeš da samo dvojica od sto to znaju, ljudi prilično zapnu i gotovo uvijek riješe (osim te dvojice koja ipak ne mogu)
onda opet, kad bi stvar prezentirali na taj nacin, nitko se niti ne bi trudio jer bi pretpostavio da zna riješiti, odnosno, pomislio bi, k vragu, ako i jesam jedan od te dvojice, bolje mi je to ne znati...
i eto nas u začaranom krugu, biti ili ne biti, cogito ergo ovo ono bla bla truć truć

skeptik
10.10.2006., 09:23
u stvari su sad ljudi dosta bistriji nego u doba barba einsteina, tako da bismo mogli reci da samo 2% populacije ne može rijesiti taj test:cerek:

U doba mladog Einsteina se govorilo da samo nekoliko ljudi na svijetu razumije teoriju relativnosti.
Danas ju razumije svaki bolji student fizike.

kvazar33
12.10.2006., 21:34
U doba mladog Einsteina se govorilo da samo nekoliko ljudi na svijetu razumije teoriju relativnosti.
Danas ju razumije svaki bolji student fizike.
govorilo se da je razumiju samo trojica ljudi na sto je jedan fizicar (ne mogu se sjetiti imena) rekao: "pokusavam da se sjetim ko bi mogao biti taj treci":)

x-type
13.10.2006., 18:16
Da, to je točno rješenje.
POanta je da se do rješenja dođe čistom logikom, a ne pogađanjem.
nekoć davno sam to rješavao (i, pogađate, riješio u 15tak minuta) i koliko se sjećam, na jednom mjestu treba blefirati, imaš dvije opcije (ja sam, naravno, prvo izabrao krivu, ali se metodom labirinta vratiš na mjesto račvanja i odabereš drugu). meni se čini da je ovih 2% netko kome je to urnebesno zadivljujuće i teško izmislio. jes da izaziva manji napor, ali meni ima gro težih stvari za riješiti

Enigma Brain
03.11.2006., 16:41
Savrsenstvo čovjekovog uma??? To ce biti onoga dana kada me netko ubije pistoljem a ja samo odmahnem rukom i krenem dalje!!!

Enigma Brain
03.11.2006., 16:48
Usput... Kad smo vec svi tako pametni molim vas da mi date odgovor na ovu zagonetku :

Covijek okopava krumpir, 12 sati popodne,, kopao je dva sata i umorio se. Otisao je doma,i otusirao se..Nakon nekog vremena otisao je u crkvu. I kako je bio umoran u crkvi zaspe.. Sanja da je u crkvu dosao vrag,te da ga je pokusao obuzeti kao svog slijedbenika. U to vrijeme dolazi pop do njega da ga probudi, no cim ga je dotaknuo covijek se probudio,i od straha mu otkaze srce. STA JE U OVOJ PRICI NEMOGUCE ??

b0xx
03.11.2006., 18:06
Zar nije fora u tome da se sve treba rijeshiti bez papira i olovke (opchenito, bez ikakvih pomagala)?:confused:

Ovako je daleko prejednostavno.

azzie_elbub
03.11.2006., 18:08
i ja sam riješila test, ali iz trećeg pokušaja jer mi je u prva dva stalno netko smetao. :zubo: Onda sam sjela, iscrtala... i nije tako komplicirano.

salvador2
03.11.2006., 18:19
Usput... Kad smo vec svi tako pametni molim vas da mi date odgovor na ovu zagonetku :

Covijek okopava krumpir, 12 sati popodne,, kopao je dva sata i umorio se. Otisao je doma,i otusirao se..Nakon nekog vremena otisao je u crkvu. I kako je bio umoran u crkvi zaspe.. Sanja da je u crkvu dosao vrag,te da ga je pokusao obuzeti kao svog slijedbenika. U to vrijeme dolazi pop do njega da ga probudi, no cim ga je dotaknuo covijek se probudio,i od straha mu otkaze srce. STA JE U OVOJ PRICI NEMOGUCE ??
Nemoguće je znati što je pokojnik sanjao. :kokice:

whisky
03.11.2006., 19:52

Covijek okopava krumpir, 12 sati popodne,, kopao je dva sata i umorio se. Otisao je doma,i otusirao se..Nakon nekog vremena otisao je u crkvu. I kako je bio umoran u crkvi zaspe.. Sanja da je u crkvu dosao vrag,te da ga je pokusao obuzeti kao svog slijedbenika. U to vrijeme dolazi pop do njega da ga probudi, no cim ga je dotaknuo covijek se probudio,i od straha mu otkaze srce. STA JE U OVOJ PRICI NEMOGUCE ??vrag dosao u crkvu?????

Enigma Brain
03.11.2006., 20:07
Sanjao je da je vrag u crkvi,,,btw..salvador je tocno odgovorio,,ali vjerujem da je vec znao odgovor od prije ,,jel ovo sam ispricao vec stotinama ljudi i nitko nije bio ni blizu,,tako da je tesko povjerovati da si ti prvi od njih,,,

salvador2
04.11.2006., 01:00
A je li!? Ti nešto pretpostavljaš, kao!? I što sad!? Da mi ne bi možda ustegnuo mojih pošteno zarađenih milijun kuna!? :zubo:

LIQ
04.11.2006., 18:30

Covijek okopava krumpir, STA JE U OVOJ PRICI NEMOGUCE ??
U ovoj priči je nemoguće da čovijek okopava krumpir.
Čovijek je ustvari čovjek u Crnoj Gori, a o "radišnosti" u Crnogoraca zna se
da ne postoji.

Enigma Brain
05.11.2006., 13:40
da ne postoji.Tocan odgovor

mya_7920
05.11.2006., 22:05
da ne postoji.
:jumping:

tomy108
14.11.2006., 16:26
Ako gledaš kada je Einstein napravio taj zadatak, 2% ljudi je bila populacija koja je završila srednju školu. Zadatak nije težak, jednostavno sve to nacrtaš i metodom eliminacije dođeš do rješenja, bilo je to prije par godina u novinama.

Core2Duo2
01.11.2007., 20:19
ALI zadatak je sve u svemu CARSKI;ODLIČAN. Najvjerojatnije rješenje je NIJEMAC a mi sad možemo dalje nagađati... Ja mislim da baš zbog tih mogućih varijacija zadatak je i postavljen!

Dobro za razmišljanje
!!!!

Core2Duo2
01.11.2007., 20:20
ALI zadatak je sve u svemu CARSKI;ODLIČAN. Najvjerojatnije rješenje je NIJEMAC a mi sad možemo dalje nagađati... Ja mislim da baš zbog tih mogućih varijacija zadatak je i postavljen!

Dobro za razmišljanje!!!!

Downtown
01.11.2007., 22:04

ima jos nesto nemoguce, a to je 12h popodne, 12h moze biti samo podne (ili ponoc) :kava:

printscreen
01.11.2007., 22:17
a ko pije vodu?

Core2Duo2
10.11.2007., 13:22
ima jos nesto nemoguce, a to je 12h popodne, 12h moze biti samo podne (ili ponoc) :kava:

Ma to je vjerojatno tiskarska greška. Al između ostalog istina.

mohican321
10.11.2007., 14:26
Evo rijesio! Trebalo mi 40 minuta, bez pogadjanja, sve se max poklapa.

Rjesenje: Nijemac

prva kuca :

druga kuca :

treca kuca :

cetvrta kuca :

peta kuca :

Mislim da je to jedini moguci raspored po podacima koji su na raspolaganju.

Core2Duo2
18.11.2007., 13:29
Evo rijesio! Trebalo mi 40 minuta, bez pogadjanja, sve se max poklapa.

Rjesenje: Nijemac

prva kuca :

druga kuca :

treca kuca :

cetvrta kuca :

peta kuca :

Mislim da je to jedini moguci raspored po podacima koji su na raspolaganju.

:top: bravo!:)

almaS
25.11.2007., 01:43
prvo mi je zadalo problem to sto raspored nije eksplicitno naveden, tj. da se radi o redu pet kuca, iz teksta se da zakljuciti da bi raspored mogao biti i ovakav:
:) :)
:)
:) :)
u ovom slucaju zadatak je ludilo, vjerovatno nerjesiv
kad sam se sjetila da posmatram red kuca, onda sam lahko rijesila

almaS
25.11.2007., 01:44
ovaj treci ide u sredinu, lol

Marin_aka_Broken
02.12.2007., 16:29
vrag dosao u crkvu?????

vrag nemoze u crkvu,samo da to kazem...to je nemoguce,barem tako mislim :D

Cool Zero
07.12.2007., 01:01

Zadatak:

Poznati podaci:

Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Nijemac svira gitaru,

trebalo mi je duze od 15 min!
ali to ne znaci da sam glup(tjesim se)...:D...kad znam matematiku najbolje u razredu :D:D:D

Euronymous
07.12.2007., 16:35
trebalo mi je duze od 15 min!
ali to ne znaci da sam glup(tjesim se)...:D...kad znam matematiku najbolje u razredu :D:D:D

dobro je znati..

Cool Zero
08.12.2007., 01:19
dobro je znati..

je, dobro je...

Osamuru
31.01.2008., 09:14
Zadatak o kojem pricat izvorno je malo drukciji ali u biti to je to. ne znam koliko znate o tome ali on je rekao da je 2% ljudi u stanju rijesiti matematicki taj zadatak ali ne nikako principom pogadjanja!1:top:

VKmestar
25.02.2008., 10:00

ma daj, obrnuto je, da se moze rjesiti matematicki bio bi veci postotak, jer ima dosta ljudi u svijetu koji su zavrsili prirodoslovne fakultete, ne puno ali svakako vise od 2% ljudi u svijetu znaju koristiti matrice

meni je trebalo da dodem do njemca sa ribicama 6 min,
i nisam se koristio nikakvom matematikom cisto logicki, citajuci uvijete redom eliminiras si mogucnosti, i nije istina kao sto neki kazu da dodes do djela gdje moras pogadati, sve ti se savrseno poklapa do samog kraja

i ovo o 2% mislim da nije bas istina, moralo bi biti bar malo veci postotak

raimunda
05.05.2008., 13:03
Mozda su nam mozgovi evoluirali od Einstenova doba ;)

MathUniverse
05.05.2008., 19:27
Gledajte, Einstein nije išao svakog posebno ispitivati zna li riješiti taj zadatak... On je predpostavio da to zna riješiti samo 2% čovječanstva. Svatko tko završi prirodoslovni fakultet bi to trebao znati riješiti, a nisu ni oni jedini...

ima dosta ljudi u svijetu koji su zavrsili prirodoslovne fakultete

Slažem se u potpunosti.

Jale13
06.05.2008., 07:28
u njegovo vrijeme ljudi nisu završavali PMF tek tako

zagi07
10.05.2008., 05:34

OVO:
12 sati popodne

MOLOKAI
10.05.2008., 10:41
Ja sam to rješavao u 4. razredu (osnovne) i svađao se sa profom, ona je rekla 1 rješenje: Norvežanin a ja 2: Norvežanin i još neki al sam zaboravio to... mislim da je greška u razmišljanju lijevo i desno (tj. 90% ljudi je to shvatilo kao prva lijeva/desno a ja ne).

Meni je za 13 minuta doslo rjesenje: Norvezanin.

U zadatku ima ''zamka'' (lijevo ne znaci odmah do)

meni kuce idu ovako, ako gledamo jedan dio ulice i ulicne brojeve:

1. norveska je na broju 1 (kava, truba, ribe) zelena
2. njemacka na broju 3 (voda, gitara, macka) plava
3. svedska na broju 5 (mlijeko, violina, ptice) bijela
4. njemacka na broju 7 (caj, klavir, pas) zuta
5. uk na broju 9 (pivo, harmonika, konj) crvena

Krivo ce rijesiti oni koji nisu navikli na zamke u testovima.

MOLOKAI
10.05.2008., 10:45
Pod "Zelena kuća je lijevo od bijele kuće," se vjerovatno mislilo da je zelena kuca pored bijele, ali s lijeve strane.
Ako pak dopustimo da ne moraju biti susjedne onda si 100% u pravu :top: .

Lijevo od ne znaci uz. :mig:
Isto kad kazemo Francuska je zapadno od Hrvatske, ne misli se da imamo Francusku na zapadnoj granici. :mig:

Dakle, samo pitanje se da dobro utuzhiti na sudu i izvuci lova, da je neki kviz u pitanju. Jer dvojbenost ne smije biti u testovima inteligencije.

MOLOKAI
10.05.2008., 10:50

Tocno, i meni je odgovor bio Norvezanin.
A imam natprosjecno visoku inteligenciju na zadnjem psihotestu. :)

---
Opcenito se na testovima inteligencije ne daju mozgalice ili matematicki zadaci (jer dijelom testiraju i znanje a ne inteligenciju).

Npr. nadjite rjesenje jednadzbe: (x-1)(x-2)(x-3)(x-4) = 50.2656
Neinteligentna osoba bi sve isla mnoziti, a inteligentna bi odmah uvela supstituciju (1+2+3+4 / 4 = 2.5 --> x - 2.5 = a )

Starly15
06.06.2008., 12:36
ja sam to probala riješit ali sam stala na pola jer sam otkrila da mi je nešto krivo:mad::mad:,a ostalo mi je bilo samo 1 i po min.Tako da izgleda da ne spadam u ta 2 posto::eek::(.:s:s:s:s:s:s se onima koji su uspjeli

Starly15
06.06.2008., 12:42
Ako svaki Ima i po jedno omiljeno pice i po jednu omiljenu zivotinju(za kuce me boli), onda nemozes znati ko ima ribice, jer mogu biti dvojica. Izmedju njih dvojice, nemozes nikad znati.
Ti znas za macke, pse i ptice. Tu cetvrtu vrstu mozes samo kod te trojice iskljuciti.

2 SEc mi je trebalo za to.
Pobjedio sam.

zna se još i za konje ali moraš mozgat ko ih ima i onda pogodiš

Starly15
06.06.2008., 12:42
Ma zadatak se može bez problema riješiti za manje od 15 minuta. Samo treba uzeti papir i organizirati podatke (ja osobno sam si nacrtao kućice:)).

ja sam si isto crtala kućice al svejedno nije uspjelo.:confused:

Articles of Faith
06.06.2008., 12:53
Bilo je neko istraživanje o inteligenciji stanovnika europskih zemalja.......hrvati su ispali užasno glupi. A kad gledam po forumima ispada da su svi zapravo neki neshvaćeni genijalci.

Starly15
06.06.2008., 12:56
meni se čini da nitko to stvarno(osim nagađanjem)nije mogo riješit za manje od 10min. i da neki tu malo preuveličavaju istinu.A za riješenje ja mislim da bi samo einstain znao odgovor i KAKO SE DO NJEGA DOĐE.

Starly15
06.06.2008., 13:14
ono za IQ da je za one koji su završili fakultet 121...e pa ja sam išla na mensa test inteligencije i dobila 120 IQ,a neću otkrit kolko imam godina,ali nisam niti srednju završila.Tako da sam po tome super.Znam da taj test ne govori istinu,ali pustite me da uživam.Evo sad sam išla na još jedan test rtl-ov i došlo mi je da imam od 89-100 IQ i sad sam ponovo u bedu.

Zbunjevita :)
10.06.2008., 11:52
Evo riješila !!:lux:..Trebalo mi je negdje oko pola sata..(nisam željela žuriti jer bi sigurno negdje fulala..Znam da ne spadam u tih 2% populacije) Možda bi i kraće da sam se skoncentrirala i ne gubila vrijeme na neke bespotrebne stvari.
Riješila sam tako da sam sve živo ispisivala. Nacrtala sam si kućice i ispod njih pisala najprije ono što sigurno je (to sam zaokruživala) i ono što sigurno nije (to sam križala)..I jednostavno mi se sve polako počelo povezivati..

10.06.2008., 12:12

Eto, meni dođe malo drugačije, ali po uputstvima, čini mi se dobro :ne zna:
Nijemac, po mom rješenju, drži ribice.. Bijela kuća mi je 5. po redu, a zelena 4.

Mislim da zadatak ima 2 moguća rješenja..Ovisno kako gledaš na zelenu i bijelu kuću

10.06.2008., 12:13
Lijevo od ne znaci uz. :mig:

Naravno da ne znači..Ali isto tako može značiti..Sve je to relativno. :D

Evo moje filozofije:

1. Norvežanin - klavir, mačke, voda - žuta
2. Danac - truba, konji, čaj - plava
3. Britanac - violina, ptice, mlijeko - crvena
4. Nijemac - gitara, ribice, kava - zelena
5. Šveđanin - harmonika, psi, pivo - bijela

11.06.2008., 19:25
Što nikog nema da mi kaže jel moja logika točna? :mama:

Jale13
11.06.2008., 19:42
Što nikog nema da mi kaže jel moja logika točna? :mama:

Točno je, mogla si i pogledati na predhodnim stranicama; naime, svi rješavaju na sličan princip, a ja sam npr. složio algoritam.

divlja patka
12.06.2008., 13:20
jako mi je dosadno na poslu ovih dana pa sam se bacila malo na riješavanje. :D
Složila sam si integram kakav sam viđala po raznim križaljkama i ispalo mi je isto ovako

1. Norvežanin - klavir, mačke, voda - žuta
2. Danac - truba, konji, čaj - plava
3. Britanac - violina, ptice, mlijeko - crvena
4. Nijemac - gitara, ribice, kava - zelena
5. Šveđanin - harmonika, psi, pivo - bijela

:D

12.06.2008., 21:27
jako mi je dosadno na poslu ovih dana pa sam se bacila malo na riješavanje. :D
Složila sam si integram kakav sam viđala po raznim križaljkama i ispalo mi je isto ovako

Pametni smo, pametni!! :lux::lux:

stylish_malla
22.06.2008., 18:23
ja mislim da je nacin rjesavanja toliko jednostavan... ja sam ga prvi put rjesila u 13 minuta kad sam imala 12 godina!!

M-@-R-Y-O
02.07.2008., 11:29

Zadatak:

Poznati podaci:

Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Nijemac svira gitaru,

Moje mišljenje je da Njemac drži ribice

covik
02.07.2008., 11:39
ja mislim nijemac..trebalo mi je 20 min..heheh...ali zanimljiv zadatak

=Nadimak
03.07.2008., 18:15
iz treceg pokusaja, njemac ima ribe

Meni je za 13 minuta doslo rjesenje: Norvezanin.

U zadatku ima ''zamka'' (lijevo ne znaci odmah do)

meni kuce idu ovako, ako gledamo jedan dio ulice i ulicne brojeve:

1. norveska je na broju 1 (kava, truba, ribe) zelena
2. njemacka na broju 3 (voda, gitara, macka) plava
3. svedska na broju 5 (mlijeko, violina, ptice) bijela
4. njemacka na broju 7 (caj, klavir, pas) zuta
5. uk na broju 9 (pivo, harmonika, konj) crvena

Krivo ce rijesiti oni koji nisu navikli na zamke u testovima.

svedanin ti drzi ptice, a trebao bi pse.

slash2510
29.07.2008., 12:19
Bok!
Evo baš sam jučer krenuo sa rješavanjem einsteinovog testa inteligencije i rješio sam ga za 45 minuta, što će reći da uapdam u onih 2%. Zanimam me dali se mogu sad učlaniti u neki udrugu u kojoj su tih 2% ljudi koji mogu rješiti taj test?:)

skeptik
29.07.2008., 12:24
http://www.forum.hr/showthread.php?t=11143 :kava:

luiz
29.07.2008., 13:28
Bok!
Zanimam me dali se mogu sad učlaniti u neki udrugu u kojoj su tih 2% ljudi koji mogu rješiti taj test?:)

ah, kak nas jebe ta pripadnost (nist osobnog :zubo:)

luiz
29.07.2008., 13:34
o pripadnosti?
da, mozda mensa na pdf psihologija

Mišo
04.08.2008., 00:19
e da, jel zna ko neki link da mi da za one labirinte što ima za rješavat? Tražio sam na mensi, al tam tog nisam našo. Hvala unaprijed

amko94
07.11.2008., 23:18
:mad::mad::mad::mad:ja sam ga rijesio za 16min i 45sec:mad::mad:
ma uredu ja sam samo maturant osnovne

ŠućMućPaProlij
09.11.2008., 11:20
Ja sam zadatak riješio za minutu - pročitao sam rješenje ovdje na forumu.
Kad odrastem bit ću manager.

macondo
09.11.2008., 11:46
Joj ... ovo je stari test i imam ga u verziji za cigaretama (ah..."dobra" stara vremena).
Rerzultat(i): Nijemac, ali ako me sjećanje dobro služi, mislim da u jednoj verziji može biti i Danac:D

ŠućMućPaProlij
11.11.2008., 11:50
Jel mi može netko reč u koju domenu spadaju te matematičke metode za rješavanje ovakvih zadataka (netko je spomenuo da se to uči na PMF-u)? Na internetu sam pretraživao po pojmu integram, ali nisam dobio ništa pametno.

Syncmaster760
24.11.2008., 10:52
hmm zasto smisljate i rješavate na teske načine i govorite da ima više rješenja
da ste pogledali zadatak zadana na njemačkom jeziku vidjeli bi da svaka grupa(nacionalnost cigare boja ..) daju riječi sa jednakim brojem slova u svakoj kućici i to je to matematički riješeno sa zbrajanjem

Oljica
27.11.2008., 12:50

Zadatak:

Poznati podaci:

Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Nijemac svira gitaru,

Ja mislim:ne zna::confused: da sam ga riješila:p:):mig::D...ispalo mi je da su kod Nijemca ribice...vama???

trathinchica
29.11.2008., 08:49
Ja ga riješila.........nisam sigurna jeli točno.........norvežanin drži ribice...........jeli?

trathinchica
29.11.2008., 08:50
Ja mislim:ne zna::confused: da sam ga riješila:p:):mig::D...ispalo mi je da su kod Nijemca ribice...vama???

njemac ti po meni drži ptice....

plava_gospođa
29.12.2008., 17:59
Meni je ispalo da Norvežanin drži ribice i mislim da je to točno.:ceka:

Navigare
03.01.2009., 03:18
Što se načina rješavanja tiče, koristila sam pravila eliminacije kao za sudoku, da li se slično koristi i u matricama, ne sjećam se više. :ne zna: Tako se riješi dosta brzo, za 20-ak minuta, bitno je samo upisati sve moguće kombinacije u sva polja. Dobila sam rješenje da Norvežanin drži ribice.

Selphie
05.01.2009., 19:50
Nijemac drzi ribe po meni.

sol
22.02.2009., 15:10
Zadatak je interesantan,ali za mene prelagan.Trebalo mi je desetak minuta!A odgovor je
1.Norvežanin,žuta,voda,klavir,mačke
2.Danac,plava,čaj,truba,konji
3.Britanac,crvena,mlijeko,violina,ptice
4.Nijemac,zelena,kava,gitara,.....
5.Šveđanin,bijela,pivo,harmonika,pas

Znači ribice su kod Nijemca! Sa mojim IQ od 162 trebalo mi je desetak minuta,normalno s olovkom u ruci.

MathUniverse
22.02.2009., 16:50
Znači ribice su kod Nijemca! Sa mojim IQ od 162 trebalo mi je desetak minuta,normalno s olovkom u ruci.

I, jesi sad faca što imaš IQ 162? Ja imam više pa se ne hvalim kao ti... :flop:

sol
22.02.2009., 18:10
I, jesi sad faca što imaš IQ 162? Ja imam više pa se ne hvalim kao ti... :flop:

Pa što onda nisi dao točan odgovor???:s

Jale13
28.02.2009., 18:28
to je staro k'o Biblija.
Nego, gdje nestao koko?

N'dugu
28.02.2009., 22:14
Sol ima točan rezultat. Za desetak minuta se riješi bez problema ako se stvar jednostavno nacrta - pet kućica jedna do druge - i ide upisivati podatke ispod (kao tablica), metodom pokušaja i pogreške uz provjeru prema napisanim postavkama. Nije baš matrica, više kao višestruki silogizam (sorit), gdje nije baš jasno definirano šta znači "prva kuća", ali se pretpostavlja da je to prva s lijeva u našem zapadnom sustavu. Ako bi se taj zadatak dao Kinezima, koji čitaju s desna na lijevo, možda bi imali poteškoća.:D

Inače, znam par informatičara koji bi za 7-8 minuta :kava:napisali program koji rješava ovo u 2 sekunde, dok istovremeno čitaju novine. Imaju blago natprosječan IQ. Ustvari, kompjuterski program bi za 3 sekunde zadatak s 300 svjetskih nacija priznatih u UN-u i svim životinjskim vrstama u zoološkim vrtovima diljem svijeta, te svim napicima, uključujući i 7-up i Sprite. Možda je kod ovog problema više problem u tome da se istovremeno radi više stvari, a ljudski mozak uglavnom obrađuje oko 3 informacije odjednom. Oni koji obrađuju 5 informacija odjednom su vrlo inteligentni, a oni sa 7 informacija su supergenijalci. Koliko smo onda mi gluplji od kompjutera...? :lol:

Nego, ne čudi li vas da Norvežanin drži mačke, koje nisu baš česte tamo na sjeveru? A Danac koji trubi i pije čaj? Prije bi se očekivalo da Britanac pije svoj five o'clock tea. Ipak, ostalo mu je mlijeko. Valjda pije čaj s tim mlijekom. Nijemac koji uz kavicu drnda po gitari i gleda ribice u akvariju? Malo morgen. Jedino mi se čini vjerodostojnim taj Šveđanin koji pije Heineken ili Tuborg, razvlačeći pritom harmoniku uz zavijanje vjernog psa. Kao razglednica iz Stockholma.:lol:

freeze
02.03.2009., 19:16
mačke su pojele ribice i točka

freeze
02.03.2009., 19:35
zadatan nije problematičan kaj se tiče matematike nego se radi o igri riječima u tome je caka...

primjer: 4 djevojčice imaju 7 velikih torbi, u svakoj torbi ima po 7 velikih mačaka, svaka velika mačka ima po 7 malih mačića...koliko ima malih mačića??

ovo je igra riječima a ne matematički problem...

skeptik
03.03.2009., 12:49
zadatan nije problematičan kaj se tiče matematike nego se radi o igri riječima u tome je caka...

primjer: 4 djevojčice imaju 7 velikih torbi, u svakoj torbi ima po 7 velikih mačaka, svaka velika mačka ima po 7 malih mačića...koliko ima malih mačića??

ovo je igra riječima a ne matematički problem...
A sto je onda
"Koliko je dva plus tri?",
igra rijeci ili matematicki problem?

freeze
03.03.2009., 16:05
A sto je onda
"Koliko je dva plus tri?",
igra rijeci ili matematicki problem?

pa da...za riješiti test je potrebno poznavati matrice..ke ne????? a crnac iz kalaharija nezna matrice...ke ne???? dakle zadatak je namjenjen rješavanju bez olovke i papira znači u glavi...računalo ga zna rješit jel da....i to vjerovatno znači da računalo ima IQ vauuuuuuuuu....svatko ama baš svatko može riješiti zadatak na papiru...aj budi frajer i rješi ga u glavi...i reci s čime si imo problema matematikom ili ovim rečenicama kojima je zadatak zadan....

skeptik
04.03.2009., 12:09
Freeze, lupetas besmislice! :rolleyes:
Ne radi se o tome da nisi u pravu. Nego jos gore, radi se o tome da ono sto govoris nema nikakvog smisla, tako se ne moze reci ni da jesi ni da nisi u pravu.

freeze
05.03.2009., 19:26
ja ti kažem...2% ljudi kao može riješit za 15 minuta zbog načina na koji je zadatak zadan

nenad1001
05.03.2009., 19:46
pa da...za riješiti test je potrebno poznavati matrice..ke ne????? a crnac iz kalaharija nezna matrice...ke ne???? dakle zadatak je namjenjen rješavanju bez olovke i papira znači u glavi...računalo ga zna rješit jel da....i to vjerovatno znači da računalo ima IQ vauuuuuuuuu....svatko ama baš svatko može riješiti zadatak na papiru...aj budi frajer i rješi ga u glavi...i reci s čime si imo problema matematikom ili ovim rečenicama kojima je zadatak zadan....

da, ali se može i programirati program koji će rješavati matematičke probleme s matricama :mig:

nenad1001
05.03.2009., 19:47
ja ti kažem...2% ljudi kao može riješit za 15 minuta zbog načina na koji je zadatak zadan

slažem se...

skeptik
06.03.2009., 10:38
OK, a kako bi ti zadao taj isti zadatak tako da ga za 15 minuta moze rijesiti vise ljudi?

lilu!
06.03.2009., 11:17
mačke su pojele ribice i točka

:rofl:

ja imam IQ 172 i ovo riješim za 5 minuta..:ne zna: uz kafu za 15:rolleyes::D

IVANAMB
13.03.2009., 22:39
:confused: Kažeš na osnovu navedenih podataka nađi krivca. Ajde da pokušam : Norvežanin a zašto ? Eto on mi se najviše svidio, ali fora ti je ovo za razbiti dosadu!!

Zadatak:

Poznati podaci:

Šveđanin drži pse,
Danac pije čaj,
Nijemac svira gitaru,

cashgap
28.03.2009., 17:13
Tu su svi ekstra pametni ali vi ne znate da to treba riješiti bez papira samo iz glave. U tome slučaju vjerojatno ne bi nitko od vas to uspio riješiti. A vi se bedaci samo naslađujte kako ste pametni i da su ljudi prije bili glupi. To puno govori o vama.
Vrijeme nije ograničeno nego se ne smije koristiti papir u tome je stvar i tako je glasio stvarni test.

blabo
23.04.2009., 22:56
ne da mi se čitati sve postove, ali nek se javi 2% populacije koje je shvatilo da rješenje ovisi o tome kako se postavi zadatak. ne tvrdim da sam jedan od njih, jer mi je prijatelj to odgonetnuo još davno prije nego što sam čuo za tu zagonetku.

koliko površno poznajem teoriju relativnosti (sve je relativno, jelte:D), mislim da je gospon albert imao odličnu logiku u postavljanju ovog zadatka. stvarno ga može riješiti samo 2% populacije izgleda...

freeze
28.04.2009., 20:25
Tu su svi ekstra pametni ali vi ne znate da to treba riješiti bez papira samo iz glave. U tome slučaju vjerojatno ne bi nitko od vas to uspio riješiti. A vi se bedaci samo naslađujte kako ste pametni i da su ljudi prije bili glupi. To puno govori o vama.
Vrijeme nije ograničeno nego se ne smije koristiti papir u tome je stvar i tako je glasio stvarni test.

evo ovo cijelo vrijeme pokušavam reć...bez papira one rečenice kojima je zadatak zadan su toliko zbunjujuće da samo ljudi sa fotografskim pamćenjem to sve mogu posložit u glavi baš kao i računalni softver...dakle fora kod zadavanja zadatka je igra slaganja riječi u rečenici i poredak rečenica itd...

...kada bi svaki čovjek u zadatku imao ime kao npr recimo Marko, Pero itd...i svaka kuća umjesto plava itd bila zadana kao recimo neki grad recimo Split, Zagreb, Rijeka itd...i kad nebi bilo toliko ispreplitanja ljevo-desno, pio vodu, pije vodu, njegov susjed ima mačke koji živi u kući lijevo od one desete itd bla bla bla...zadatak bi svatko znao rješit...to je sve igra riječima...

ANILA
29.04.2009., 16:33
Mebi je stvarno žao,ali ja sam ga riješila....od valjda 6 pokušaja.....:confused:

neina
12.05.2009., 22:42
Izgleda da je tih 2% koncentrirano u Hrvatskoj.

Mislim da nas/vas neko zeznuo kad je rekao "2%" populacije. :D
Bit će da 2% ne zna kako riješiti. :p

Taj Štajn, pravi šaljivđžija.

freeze
13.05.2009., 14:41
Mislim da nas/vas neko zeznuo kad je rekao "2%" populacije. :D
Bit će da 2% ne zna kako riješiti. :p

Taj Štajn, pravi šaljivđžija.

ma zadatak je full lagan...samo je štajn došo na ideju da ga postavi tako da je za rješavanje potrebna visoka koncentracija...budući da se zadatak treba rješiti u glavi bez olovke, papira i sličnih pomagala...e 2% ljudi može u kratkom vremenu tako nešto i uspijet...

GNR, ACDC
25.05.2009., 14:50
Ali čini mi se da je nedgje pisalo da to treba riješiti napamet, bez papira i olovke ili sličnih pomagala i da se onda ti računaju u tih 2%. To sam prije uspio riješiti ali s papirom.

Road_Warrior
16.10.2009., 15:51
Mislim da Nijemac drži ribice, ako je to točno, proslo mi je 13 minuta u rijesavanju, dao sam odgovor da ne istekne 15 :D ali sve me navodi da Nijemac drži ribice, siguran 90%... radio sam zabiljeske u notepadu dok sam razmisljao i stavljao atribute pojedincima...

ovo su mi bile zabiljeske, iako moran napomenut da nisam bio skoncentriran najbolje i brzopleto ih pisao lol, instinktivno... :)

"britanac crvena kuca, pije mlijeko - srednja kuća,

danac - čaj

šveđanin - psi

Nijemac - gitara

Norvežanin - prva kuća, pored plave, žuta kuća, klavir, drži mačke

bijela kuća pije pivo, i uzgaja ptice, možda 4-a kuća

plava kuća drži konje, svira trubu "

... :rofl:

Iako jos razmisljam u kojoj boji kuće živi nijemac... mislim da je čak zelena kuća, i trebala bi biti zadnja... jer je lijevo od bijele, koja bi trebala bit četvrta... britanac definitivno bi morao u sredinu... plava kuća druga po redu valjda... norvežanin zivi pored nje a on je prva kuća koja bi trebala bit žuta...

Pa što stavi ovaj zadatak ovdje, u glavi mi čudno sad hahahha, totalno se bija zadubija.

BubbleTrouble
04.11.2009., 16:39
Njemac drži ribice.

1. Norvežanin-žuta kuća-klavir-voda-mačke
2. Danac-plava kuća-truba-čaj-konji
3. Britanac-crvena kuća-violina-mlijeko-ptice
4. Njemac-zelena kuća-gitara-kava-ribice
5. Šveđanin-bijela kuća-harmonika-pivo-psi

Ja sam si slagala one stopostotne podatke i onda ispod dalje dodavala ove druge i uvijek mi je moglo ispat samo njemac. Trebalo mi je, hm...nešto manje od sat vremena :rolleyes:

Road_Warrior
05.11.2009., 20:38
Njemac drži ribice.

Ja sam si slagala one stopostotne podatke i onda ispod dalje dodavala ove druge i uvijek mi je moglo ispat samo njemac. Trebalo mi je, hm...nešto manje od sat vremena :rolleyes:

:top:

oiramf
08.11.2009., 12:51
A možda su u Einsteinovo doba ljudi bili gluplji pa je istina da ga je moglo riješiti 2% populacije:p

Jimmy23
09.11.2009., 19:20
Tad se nije smjelo rješavat!! :=

Bubazg
28.12.2009., 05:31
Btw. ja ga nisam uspjela riješiti za 15 minuta. Izgleda da ne spadam u onih 2%. Ali riješila ga jesam. Treba imati i sreće da bi ga se riješilo za 15 min.

Da treba imati srece da bi ga se rjesilo u 15 minuta...nisi valjda pogadala kombinacije dok nisi pogodila?? :rofl:
Ja sam rjesila u manje od 15 min... jedino je to kaj ne mozes stavljat nis u tablicu ak nisi sigurna...nikakvo pogadanje...

sara18leite
30.01.2010., 18:14
Jedino rjesenje je Nijemac. Meni je prvo isto ispa Norvezanin, ali kad sam provjeravala, nije stimalo. Ne poklapa se sve. I zelena kuca mora biti odma do bile, zato jer se ne mozete pravit da je test napisan na hrvatskom jeziku. Napisan je na njemackom, pa nema smisla trazit tu neke pojedinosti tipa:jeli zelena kuce odma do bile ili samo mora bit livo?
Osim toga, sve je povezano. Ne moze se zakljuciti da zelena ne mora biti odma uz bilu kucu kad sve ovisi o tome. Ajme, ne znam, zaplela sam se cila. Uglavnom, NIJEMAC JE.!

aids3
15.02.2010., 19:58
ovo se triba rjesit iz glave a ne sa papira... mogu se pohvalit da san rjesava na oba nacina i ispadne nijemac :P

SrednjeUho
28.04.2011., 21:06
svatko tko je išao rješavati ovaj zadatak zna da se on ne rješava bez olovke i papira ili bez kompjutera uz cut/copy/paste.

cyanigosa
10.10.2011., 13:11
Samo treba postaviti tablicu i sve posložit u nju ništa strašno :kava:

Shadow807
13.10.2011., 21:34
Mislim da sam riješio, za 18 minuta. :)

Shadow807
13.10.2011., 21:42
Btw, savjet za one koji idu rješavat. Ja sam uspio rješit (bar mislim :zubo:) kad sam napravio ovakvu tablicu:
http://oi51.tinypic.com/71sas3.jpg

Onda jednostavnim sistemom eliminacije rješavaš, prekrižiš. I dođeš do rješenja. :D

Laurax
22.10.2011., 23:36
ova tema je već obrađena na pdfu psihologije. ;)

majsa_st
12.11.2011., 18:45
odkad nisan ovako nesto rjesava...ima 5 godina...moj konačni odgovor: ŠVABO...malo više od po ure, ma zadovoljan san...

Njemac drži ribice.

sve isto i meni ispalo...

charugga
04.01.2012., 07:25
odkad nisan ovako nesto rjesava...ima 5 godina...moj konačni odgovor: ŠVABO...malo više od po ure, ma zadovoljan san...

sve isto i meni ispalo...

nešto kasno sam dospio na ovaj topik, ali vidim da je opet "oživio"

nije da je baš test inteligencije, u nekom enigmatskom žargonu, to je INTEGRAM, kako je već napisano

bez papira i olovke ga ne bih uopće pokušavao rješavati, jer uopće nemam takva svojstva da pamtim mnoštvo podataka, ali s jednom tablicom, to već ide

kako izgleda tablica, može se vidjeti u Kvizorami, primjerice, tamo se pojavjuju ti integrami

no ovo je sve bio usputno komentar, ako nekoga zanima kakve se sve zagonetke pripisuju starom dobrom Albertu, neka lukne na

http://www.mathsisfun.com/puzzles/einstein-puzzles-index.html

ugodna zabava / JSČ

VucinSljedbenik
28.02.2012., 23:30
ja sam ga sa 17 bio riješio u 10-ak minuta,samo napravio tablicu i popunjavo po logici...

sken
29.03.2012., 01:25
o evo i ja za 15-ak min. nijemac drzi ribice al mogu sve redom...