PDA

View Full Version : Nadogradnja

Slonić Tonić
14.09.2005., 13:29
Naime dogradio bi još cca 20-tak kvadrata na sadašnju kuću. Znači napravio bi još jednu prostoriju koja bi bila " priljepljena " sa strane na sadašnju kuću.

Moram li tražiti građevinsku dozvolu ili je dovoljno tražiti suglasnost susjeda.

Ako neko zna proceduru tj. koje sve dokumente moram skupiti i koliko bi me to koštalo, bio bi mu zahvalan.

P.S. Koliko je pametno samo nadograditi bez ikakvog pitanja i traženja dozvola i dali je takvo što netko od vas već uradio

nn-st1
14.09.2005., 13:49
treba građevna.
koliko je pametno bez građevne? to pitanje podrazumijeva procjenu rizika prijave građ. inpspekc..

korisnik
14.09.2005., 13:49
Nekad su svi to radili bez dozvola. Velika vecina kuca je takva. No danas je to ipak opasnije i nebi ti to preporucio. Osim ako nisi u nekoj zabiti. Cim ti nesto pocnes graditi, moze ti odmah doci inspekcija i naplatiti masnu kaznu ili trazit da rusis. Ako ides legalno, trebati novi projekt i novu gradjevinsku, a komunalnu pristojbu ces platiti samo na tih dodatnih par kvadrata. Naravno ako je prosirenje moguce, ako nisi preblizu susjedne ograde i ako ti gradjevina ne prelazi gabarite.

Slonić Tonić
14.09.2005., 13:55
korisnik kaže:
Nekad su svi to radili bez dozvola. Velika vecina kuca je takva. No danas je to ipak opasnije i nebi ti to preporucio. Osim ako nisi u nekoj zabiti. Cim ti nesto pocnes graditi, moze ti odmah doci inspekcija i naplatiti masnu kaznu ili trazit da rusis. Ako ides legalno, trebati novi projekt i novu gradjevinsku, a komunalnu pristojbu ces platiti samo na tih dodatnih par kvadrata. Naravno ako je prosirenje moguce, ako nisi preblizu susjedne ograde i ako ti gradjevina ne prelazi gabarite.

Mislim da sam preblizu ograde ali sam u odličnim odnosima sa susjedima i već sam im nagovjestio radove. Oni nemaju ništa protiv da se približim ogradi. Inače u gradu živim pa se bojim da neće biti ilegalne gradnje.

Zna li netko koliko će me to sve koštati. Građevinska dozvola,komunalije i sl.

korisnik
14.09.2005., 13:58
Nema veze sto si ti super sa susjedima, ako ides legalno, grad ce ti zabranit nadogradnju ako si recimo (ovisi o gradu) na manje od 3 metra od susjeda ili iznimno 1 metar ako na toj strani nemas prozore (osim onih minijaturnih ili od staklene opeke)

korisnik
14.09.2005., 13:59
A ako prodje najvise ce te kostati arhitekt, mislim da je ostalo malo za tih 20 kvadrata. Mozda par tisuca kuna.

Slonić Tonić
14.09.2005., 14:06
Bit ću na 3 metra od susjedove kuće i neću radit prozore prema toj strani. Dali je onda izvedivo.

Još nešto. Arhitekta daju oni koje tražim građ.dozvolu ili ga sam moram dovesti.

korisnik
14.09.2005., 14:13
Da li ce ti dopustiti, osisi o urbanistickim pravilima grada. Ak si tri metra od susjeda vjerojatno hoce, al to ionako arhitekt mora znat prije nego ti radi projekt. Arhitekta si sam nalazis, njemu platis izradu projekta. On ce znat dalje proceduru oko gradjevinske. Ti ces nakraju platiti gradu komunalnu naknadu za novo nadogradjeni dio i tada mozes poces gradit. Mozda ce te jos nekaj trazit. U zadnjim par godina se par puta mjenjao zakon pa sad vise nitko ne zna sto treba, a sto ne. Po pravilu bi ti trebala i ovlasteni izvodac radova. Samogadnja vise nije legalna, ali to se da sredit. Neko ti potpise, a ti radis sam. Mislim da to jos uvijek bas ne kontorliraju.

sunshine
14.09.2005., 14:14
imam i ja pitanje

dal treba dozvola ako se radi potkrovlje na trenutnom tavanu, ali se mijenja krov i okrece na drugu stranu (do sada sjever-jug sada istok-zapad)
i ako se nad garazom isto dize potkrovlje

Slonić Tonić
14.09.2005., 14:20
sunshine kaže:
imam i ja pitanje

dal treba dozvola ako se radi potkrovlje na trenutnom tavanu, ali se mijenja krov i okrece na drugu stranu (do sada sjever-jug sada istok-zapad)
i ako se nad garazom isto dize potkrovlje

Sunašsce odvedeš li mi topic u krive vode gotova si :D
Imaš negdje tu temu na stanovanju samo malo potraži.To sam baš gledao danas dok sam pretraživao teme. DAmti link ako najdem

Slonić Tonić
14.09.2005., 14:21
Evo ti link http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=94531&highlight=nadogradnja

Slonić Tonić
14.09.2005., 14:23
Arhitekt neće biti iz istoga grada. Dali je to problem ?

korisnik
14.09.2005., 14:29
Zakonski naravno nije, jedino sto bi trebao biti upoznat za urbanistickim planom grada kako nebi nesto zeznuo. Iako su pravila vise manje svugdje ista postoje odredene razlike. No to bi trebao biti njegov problem da se raspita.

Slonić Tonić
14.09.2005., 14:32
Hvala korisniče sad gibam sa posla pa nastavljamo sutra sa savjetovanjem :W

nosorog
14.09.2005., 15:02
Slonić Tonić kaže:
Naime dogradio bi još cca 20-tak kvadrata na sadašnju kuću. Znači napravio bi još jednu prostoriju koja bi bila " priljepljena " sa strane na sadašnju kuću.

Moram li tražiti građevinsku dozvolu ili je dovoljno tražiti suglasnost susjeda.

Ako neko zna proceduru tj. koje sve dokumente moram skupiti i koliko bi me to koštalo, bio bi mu zahvalan.

P.S. Koliko je pametno samo nadograditi bez ikakvog pitanja i traženja dozvola i dali je takvo što netko od vas već uradio

otidjes na Graditeljstvo, tam ona velika zgrada kod vukovarske blizu Lisinskog, nemogui se sjetit adrese (nisam sigurna jer to isto Paromlinska, tam di je zargebacka banka), al tam saznas sve kaj te zanima i kaj ce ti trebat. al mislim da mozes pitat i na opcini na kojoj spada ta kuca, na odjelu za graditeljstvo.
gradjevinska se racuna po m3 ovisno o lokaciji u gradu...
nemoj bez gradjevinske, to malo kaj bi ustedio mislim da se ne isplati riskirat...e, da...mislim da ti za gradjevinsku daju neki popust ak platis u kesu (i da taj popust nije malen).

Slonić Tonić
21.09.2005., 13:41
Hvala svima na odgovorima. Nisam se stigao prije javit jer me dopao poslovni put pa sam se tek danas vratio.
Inače živim u Rijeci,a ne u Zg ali ću svejedno otići na obalu u onu famoznu žutu zgradu po svu dokumentaciju.
Uspio sam naći arhitekta u Ri inače frend iz srednjoškolskih dana, ali još nismo o lovi raspravljali. Čim saznam nešto više ostavim tu podatke.

Sviba
17.03.2007., 07:00
Evo ja bi pitao nekoliko pitanja pošto su vjerojatno raštrkana po forumu.

1. Prilikom nadogradnje kuće, da li je potrebno plaćati priključke ili se mogu koristiti postojeći (nadograđeni dio bi imao poseban ulaz)?

2. Ako je kuća građena od cigle, da li se nadogradnja može vršiti ytongom ili nekim drugim materijalom (zakonski)? Gradnja je u smislu proširivanja u stranu.

3. Koliko je uopće cijena svih priključaka?

4. Može li mi netko pojasniti onaj zakon o približavanju međi. Razumijem da ukoliko se želim približiti međi manje od 4 m, da moram tražiti suglasnost susjeda. Što je sa staklenim površinama u tom slučaju? Napominjem da parcela s kojom graničim nema nikakav objekt.

5. Plan instalacija radi arhitekt dok radi nacrt kuće? Koja je procedura s dobivanjem uporabne dozvole? Znači, ako objekt nema zaseban priključak, ja povučem instalacije iz starog objekta, da li u tom slučaju izlazi neko od elektre, termoplina ili vodovoda za suglasnost kod izdavanja uporabne dozvole? (ovaj dio mi je i inače prilično nejasan)

6. Zanima me grijanje kod dograđenog objekta...Da li da se povuče centalno iz stare kuće (ukoliko je peć dovoljno jaka) ili se bez novog priključka može povući cijev s plinom i da se dograđeni objekt grije s vlastitom peći?

Zamolio bih one koji su imali slično iskustvo ili se bave građevinom da mi kratko odgovore? Ako sam negdje grunuo glupost slobodno me popljujte:s

Hvala

chrascar
07.08.2007., 15:34
Isčitao sam desetak topica, ali nigdje nisam našao temu nadogradnje kuće. Škicnul sam jednu kuću, moglo bi se reć u centru, al je III zona. Kuća je dvojna, površine cca 80m2+garaža+ulazni trijem na 200m2 terena. Dozvoljena je dogradnja 2kata i potkrovlja. Ispod polovice kuće je podrum. Gradnja je klasična, punom opekom. Plan je dići kat i potkrovlje, bilo da kat leži na garaži ili izgradnjom temelja samaca ili pilota. Želja je cca 100 m2 netto u prvom katu i ev nešto u potkrovlju. Kuća je suha, u okolini se neke adaptiraju a neke su već nadograđene i izgledaju OK. Zanima me kaj me čeka i kakva je okvirna financijska slika za takav zahvat. Pretpostavljam da je jednostavnije sve srušit i sagraditi iznova, ali sam čuo da je danas i rušit komplicirano i da zahtijeva neke dozvole.
Napisao bi mnoge detalje al ne znam od kud krenut pa ak se tema zavrti :)

Zahvaljujem za bilo kakve informacije.

Pištolj doktor
07.08.2007., 15:42
Prvo si provjeri u GUP-u koji ti je koeficijent izgradivosti na tom podrucju te BRP da se nebi preracunao. Narocito, ako je kuca dvojni objekt tj. poluugradjena... onda je i BRP manji.

chrascar
08.08.2007., 09:21
To sam već provjeril. Tlocrt se može povećati do 20% od sadašnjeg, a katnost je pr+2+p. Mnogi su na okolnim, identičnim parcelama i građevinama napravili takve rekonstrukcije, neki pr+1+p, a neki čak i ravni krov. Mene više zanimaju neke praktične stvari: dal rušit sve do temelja, dal zadržat nosive zidove (sigurno ih treba pojačati serklažama i vijencima), razmišljam o katu od siporexa...i tak...volio bih skupit neka iskustva. Kuća je građena krajem tridesetih, od pune cigle i nekakvim sistemom gradnje koji ima i svoj naziv (nešto bau ... -naravno da nisam zapamtio) i začudo je suha. Čak je i podrum di je bil vešeraj - suh. Kuća je i sad, uz uređenje interijera i izmjenu instalacija, ok za živjeti, al treba nam više prostora. Pokušavam iskustvima drugih razmotriti da li se upuštati u takvo nešto ili ne. Imam prijatelja, već vremešnog, koji je ulicu dalje takvu istu kuću uredio prije desetak godina i on je jako zadovoljan (tam je od '56. g.)

neck
24.09.2007., 10:20
znate li možda zakon kojim se reguliraju međususjedski odnosi(nisam uspio pronači u prijedlogu novog zakona)., naime, posjedujem staru obiteljsku kuću(prizemnicu) koju bi renovirao i dignuo jedan kat.
kuća se nalazi u neposrednoj blizini još jedne kuće(susjedova jednokatnica). udaljenost je svega cca. 2 m

smijem li zakonski dignuti kat na kući i je li mi za to potrebna njegova suglasnost?

hvala

McGrubi
24.09.2007., 14:44
i unovom zakonu potrebno je pitati vlasnike svih susjednih čestica koji graniče s tvojom česticom za suglasnost :(
što se tiče udaljenosti , to ti ovisi i o urbanističkom planu za to područje

neck
25.09.2007., 18:45
hvala

Doos
11.02.2008., 12:11
Mislim dizati kuću za jedan kat. E sad nemam pojma niti okvirno koliko bi me sve to koštalo pa molim nekog tko je nedavno imao sličan zahvat da mi kaže neku okvirnu cijenu po kvadratu. Znači trebam arhitekta, radnike i građu.

I još nešto, da li je bolje uzeti neku firmu koja sve radi ili majstora po majstora za specifične radove. Hvala.

ravnalo
11.02.2008., 18:30
pa prijatelju, ovako odokativno po ovim vrijednim informacijam koje si nam dao, sigurno preko sto novaca....
... daj prvo neku bitnu informaciju, poput, dimenzije objekta ili misliš li vraćati stari krov na taj objekt....:ne zna:
opusti se malo i napiši kako si ti to zamislio pa ti možda mogu pomoći:top:

Doos
12.02.2008., 08:44
Evo ovak, kuća je sad prizemlje sa potkrovljem a svaki stan ima oko 80 kvadrata. Htio bi sad skinuti krov, staviti deku, podignuti za još jedan kat( znači novi stan od 80 kvadrata koji bi onda bio podkrovni) i staviti novi krov ( mislim da su grede OK ali treba mijenjati crijep).
Znači kuća ima sve priključke (plin, voda, struja), samo ih treba nadoštukati u novi stan.

Evo to je idejni projekt!:mig:

amater_total
12.02.2008., 09:41
30.000 € sve komplet ako nećeš pretjerivati sa skupim uređenjem, nego onak solidno...
I ak ne treba podebljavat i sanirat temelje....

sherry lady
30.04.2008., 17:49
Evo ovako imam ideju dignuti još jedan kat na obiteljskoj kući, pa bi molila sve koji su taj put prošli ili su znalci za savjete.

Zanima me od kud krenuti što se papirologije tiće, kojim redosljedom to ishoditi (neki okvirni troškovi) kome se i sa kojim papirima obratiti da li znala da li mi je uopće i dozvoljeno na kuću nadograditi još jedan kat i da li za to treba posebna građevinska dozvola...nadalje ukoliko se utvrdi da je moguće nadograditi kako znati da su temelji dovoljno jaki i ukoliko se pokaže da nisu dovoljno jaki da li je nekim građevinskim metodama moguće pojačati postojeće temelje...svaki drugi savjet koji vam padne na pamet a mogao bi pomoći a nisam priupitala dobrodošli se podijeliti...

McGrubi
30.04.2008., 21:31
1. prikupiti papire od stare kuće (građevinska dozvola, Glavni projekt)
2. vlasnički list i precrt sa katastra
3. geodetski snimak
4. Idejni projekt

u Uredu za graditeljstvo se raspitajte da li možete dignuti kat na kuću (oni tamo znaju prostorne planove za to područje)
ovisno o veličini kuće ići ćete na:
1. Riješenje o uvjetima gradnje (novo+staro < 400m2)
ili na
2. lokacijska + Potvrda glavnog projekta (novo +staro >400m2)

ekstrem
30.04.2008., 22:04
kreni od crijepa

CottonEyeJoe
25.07.2008., 07:12
Dakle, kuća je 11x8, izgrađena prije 1968. godine..

Prvo sam mislio ici u tavanske prostorije, no odustao sam, zbog puno problema..

išao bih u produljenje cca 3x8 m, dakle kuća bi bila 14x8 po novome...

to trebam raditi radi 2 manje sobe...

zanima me koliko košta nadogradnja takvog objekta? to se računa po m3 ili?
što se sve plača?

_zidar_
26.07.2008., 09:49
kod nadogradnje kuće prvo moraš napraviti temelje i deku,onda kuću,onda krov.sve plaćaš posebno po m2.prosto ko pekmez.

CottonEyeJoe
28.07.2008., 06:10
ups, mozda nisam bio dovoljno jasan...

nisam mislio na cijenu materijala,hehe,nego sam mislio koliko košta u opčini kad se ide na produljenje objekta?

zanima me koje sve pristojbe računaju,itd...

McGrubi
28.07.2008., 16:56
plaćati ćeš komunalni i vodoslivni doprinos za razliku volumena stare kuće i planirane proširene kuće
za vodu ne znam, no kod struje kupuješ dodatne kW ako hoćeš, pošto ne radiš još 1 stane nego samo širiš postojeće

Beshla
03.03.2009., 11:52
Planiram uz postojecu kucu nadozidati jednu sobu. Temelj za nju vec postoji ali je on kasnije dodat i nije u vezi sa temeljom kuce. Postoji manji zazor od 2-3 cm i mislim da se vec godinama ne mjenja! Kako prakticno da povezem stubove od nove sobe sa stubovima na kuci. Novu sobu bi zidao Ytong blokovima zbog tereta.

Prazina
03.03.2009., 12:10
Mozes li poslati neku skicu i opis postojecih zidova?

Beshla
03.03.2009., 12:42
OK. Postavit cu fotografiju.

Lee Champa
04.03.2009., 11:28
Novu sobu nemoj vezati za stari dio kuće! Uvijek postoji dilatacija!

baustelac99
06.03.2009., 19:22
novi dio odvoji i to tako da na spoju starog i novog zida staviš sloj stiropora od 5cm. izvana ga zatvoriš limom, a iznutra nekakvom lajsnom. isto trebaš odvojiti novi krov od staroga da se novi dio kuće može slobodno slijegati.

algebra21
11.03.2009., 14:16
Što je sve potrebno od papira da bi se napravila nadogradnja kuće?
Naime, ja bih htio uz kuću sagraditi jednu ostavu (za bicikle i sl.).

Unaprijed zahvaljujem.

marijana.k
12.03.2009., 09:52
Evo ja bi pitao nekoliko pitanja pošto su vjerojatno raštrkana po forumu.

1. Prilikom nadogradnje kuće, da li je potrebno plaćati priključke ili se mogu koristiti postojeći (nadograđeni dio bi imao poseban ulaz)?

2. Ako je kuća građena od cigle, da li se nadogradnja može vršiti ytongom ili nekim drugim materijalom (zakonski)? Gradnja je u smislu proširivanja u stranu.

3. Koliko je uopće cijena svih priključaka?

4. Može li mi netko pojasniti onaj zakon o približavanju međi. Razumijem da ukoliko se želim približiti međi manje od 4 m, da moram tražiti suglasnost susjeda. Što je sa staklenim površinama u tom slučaju? Napominjem da parcela s kojom graničim nema nikakav objekt.

5. Plan instalacija radi arhitekt dok radi nacrt kuće? Koja je procedura s dobivanjem uporabne dozvole? Znači, ako objekt nema zaseban priključak, ja povučem instalacije iz starog objekta, da li u tom slučaju izlazi neko od elektre, termoplina ili vodovoda za suglasnost kod izdavanja uporabne dozvole? (ovaj dio mi je i inače prilično nejasan)

6. Zanima me grijanje kod dograđenog objekta...Da li da se povuče centalno iz stare kuće (ukoliko je peć dovoljno jaka) ili se bez novog priključka može povući cijev s plinom i da se dograđeni objekt grije s vlastitom peći?

Zamolio bih one koji su imali slično iskustvo ili se bave građevinom da mi kratko odgovore? Ako sam negdje grunuo glupost slobodno me popljujte:s

Hvala

Evo mi nadograđujemo odnosno u fazi smo dobivanja dozvola.

1. Sada je definirano da kolko stambenih jedinica toliko priključaka. Mi nadograđujemo cca 40 m2, ali budući da će postojati dvije stambene jedinice, moramo imati i duple priključke. Budući da imamo trofaznu struju jačine cca 14 kw umijesto novog priključka tražili smo razdvajanje postojećeg (znatno jeftinija solucija). Priključak vode uzeli novi.

2. Što se tiče odabira materijala mislim da nije važno. Bitno je ono što je definirano projektom.

3. Cijenu vodovodnog priključka platili cca 2000 kn. Razdvajanje struje nismo još proveli do kraja ali bi trebalo doći do 1000kn (možda malo skuplje budući da po novom zakonu kutija mora biti izvan stana, a nama je u stanu).

4.Nama su objasnili da nema veze što je na susjednim parcelama i o kakvom se objektu radi. Sve u svemu ne možeš se približiti više od minimalne udaljenosti niti s jednim dijelom građevine tako ni sa staklenim površinama. Nama nisu dozvolili stepenice za u vrt (budući da je teren kaskadan).

5. Za građevine do 400 m2 potrebno je rješenje o uvjetima građenja. Za dobivanje tog rješenja potreban je idejni projekt koji ne sadrži projekt instalacija. Ne bi trebao dolaziti nitko iz elektre na uviđaj već se potrebne suglasnosti dobivaju nakon predaje zahtjeva. Nama se nakon predaje zahtjeva oformila konferencija gdje su bili svi prisutni potrebni za davanje suglasnosti. Tamo pregledaju projekt, vide je li sve po zakonu te daju suglasnosti. Navodno za građevine do 400m2 se ne izdaje uporabna dozvola. To još nisam sigurna, ali nam je tako rečeno. Moram provjeriti.

6. Što se tiče grijanja nisam baš upućena. Mi imamo centralno - kombinaciju drva i nafte. Odvojiti ćemo tako da se manji stan grije na naftu, a veći na drva. Plina nemamo pa o tome ništa i ne znam.

Najveći problem je definirati što ti sve treba. Mislim da ni sami referenti ne znaju kako koji članak zakona tumačiti. Mi smo se nahodali za dobiti bilo kakvu informaciju i vjeruj mi svaki referent je imao neko svoje tumačenje. Zato je najbolje nabaviti sve što piše da treba, predati zahtjev i čekati da to dođe kod određenog referenta. Onda dodavati sve što on kaže da misli da treba. Bolje slušati jednoga nego sto.

Sretno

gaultier
13.03.2009., 09:08
A jos k tome ako vam je to prva nekretnina imate preko apn-a, povoljnije dobiti gradjevinski materijal

zove se nebo
13.03.2009., 16:51
Znači šta...?Moram imati dva priključka ako etažiram?
Tko to kaže?Za komunalije znam da plaćam razliku volumena,ali zašto voda?
Jedan drumom drugi šumom.
Ja mislim za cca 25000eura nadograditi potkrovlje,sa papirima naravno...i točka!

Sm3Sh3r
14.03.2009., 15:24
Trebao bi mi savjet oko nadogradnje kuce.
Zivim u etaziranoj kuci.Etaza koju ja posjedujem je u vlasnistvu velikoga vrta uz lijevu stranu kuce.Kuca ima 4 etaze,ja sam u drugoj odozdola.Sa prednje strane kuce sam u prizemlju,a sa straznje na prvom katu.Taj veliki vrt sa lijeve strane je u razini prizemlja,znaci 3m ispod mene.Vrt se prostire uz kucu,i uz moje dvoriste ispred kuce.Ako bi ja isao prosirivat dvoriste,i ispod napravio prostoriju koja bi bila oko 40m2,da li mi treba rjesenje o uvjetima gradnje?U katastru je vec upisano kao dvoriste,ne kao vrt.Ta prostorije bi znaci bila u zemlji sa 3 strane,prednja koja je ispod ceste,uz moje dvoriste,i sa suprotne od mog dvorista je opcinska zemlja takodjer visa od vrta 3 m.Samo sa strane koja gleda prema mom vrtubi prostorija bila otvorena i imala ulaz.Znaci da li mi treba rjesenje o uvjetima gradnje,i dali susjedi iznad mene mogu prigovarat, mislim da li mi treba njihova suglasnost za to radit??
Unaprijed se zavljajuem svima na odgovorima!!

f@ye
15.03.2009., 10:53
Da, treba ti dozvola i suglasnost svih suvlasnika.

panterica1
01.09.2009., 09:09
Pozdrav svima.
Evo imam pitanje pa ako mi moze ko pomoc.Htio bi nadogradit nekih 25m2.Posto imam veliku garazu u sklopu kuce (prizemlje i kat), na njoj mi je terasa koja ima tih 25 m2..e sad bi ja na toj terasi napravio sobu koja bi se nadovezala na postojecu sobu koja je koristila tu terasu.Sad je pitanje sto mi treba i dali mi uopce treba dozvola.negdje sam procitao da do 50 m2 ne treba gradjevna nego samo lokacijska dozvola,pa ako mi moze ko malo to pojasnit.i na kraju koliko bi kostala lokacijska? Ta soba nikome ne smeta jer gleda na ulicu tako da sa susjedima nebi bilo problema.
Da napomenem da sam vlasnik kuce i imam sve sto je bilo potrebno za izgradnju kuce,izgradjena je 90-ih godina.uglavnom sve je po zakonu.

Unapred hvala.

McGrubi
01.09.2009., 15:16
treba ti dozvola, ako planirana kuća (tj. ova sada + dogradnja) ne prelaze 400m2 ukupnu, onda ti je ta dozvola: Riješenje o uvjetima građenja

panterica1
01.09.2009., 17:31
Kuca mi ne prelazi 300m2,to znaci da mogu gradit i bez lokacijske i bez gradjevne ili?

marion56
01.09.2009., 20:15
Kuca mi ne prelazi 300m2,to znaci da mogu gradit i bez lokacijske i bez gradjevne ili?

ni slučajno.
trebaš lokacijsku i po starom dio građevne, tj uvjete o građenju.
Tvoj arhitekt će ti reć više o tome

panterica1
01.09.2009., 20:50
Istina,nemogu bez lokacijske,malo sam prosurfao i nasao ovo:

U KOJIM IZNIMNIM SLUČAJEVIMA SE MOŽE GRADITI BEZ GRAĐEVNE DOZVOLE I NA KOJE SE GRAĐEVINE TA ODREDBA ZAKONA ODNOSI?

III) Bez građevne dozvole, ali uz predhodno ishođenje lokacijske dozvole, mogu se graditi sljedeće građevine:
- pomoćne građevine razvijene građevinske (bruto) površine do 50 m2 i visine sljemena do 4 m, koje se grade na građevnoj čestici stambene zgrade ili obiteljske kuće za koju je izdana građevna dozvola

Ako je riječ o građevini za koju nije potrebno ishoditi građevnu dozvolu, zahtjevu se prilaže:

idejni projekt u smislu posebnog propisa,
- dokaz o pravu vlasništva građevine ili ugovor, odnosno akt nadležnog tijela na temelju kojega je podnositelj zahvata stekao pravo izvođenja zahvata u prostoru
IZVOD IZ KATASTARSKOG PLANA
Ne smije biti stariji od 6 mjeseci.
IZVOD IZ GRUNTOVNICE /ZEMLJIŠNE KNJIGE/ VLASNIČKI LIST
Sva ova dokumentacija se slaže u jedan fascikl i u 5 primjeraka predaje se Područnom Uredu za Prostorno uređenje i graditeljstvo.

Evo i link http://www.gradimo.hr/Content/Article.aspx?Id=1637

...sad ako je to tako i u praksi kako ovde pise onda ne bi trebalo bit neki problem oko toga,sad se jos samo moram raspitat koliko ce kostat lokacijska,al sam nesto nacuo da nije skupa,pogotovo u malim mjestima.jos jedanput hvala na odgovorima,lipo je kad znas da imas koga pitat za savjet.Pozdrav.

McGrubi
01.09.2009., 22:39
to ti je van snage, imamo novi Pravilnik za to :
http://www.monitor.hr/clanci/pravilnik-o-jednostavnim-gradevinama-i-radovima/745

McGrubi
01.09.2009., 22:40

Riješenje o uvjetima građenja (2 u 1 , lokacijska + građevinskaa)

marion56
02.09.2009., 06:19
to ti je van snage, imamo novi Pravilnik za to :
http://www.monitor.hr/clanci/pravilnik-o-jednostavnim-gradevinama-i-radovima/745

a što je sa garažama? do koliko m2 se može graditit? i visina iste?

McGrubi
02.09.2009., 08:14
i za njih treba Riješenje o uvjetima građenja

m2 = ovisi o izgrađenosti i iskoristivosti parcele (prostorni plan)
visina = obično prizemne , visina vijenca 4,5m (prostorni plan)

bobgraditelj007
05.05.2011., 12:50
Pozdrav svima.

Pitanje je vezano uz nadogradnju kuće na postojeće prizemlje veličine 110 kvadrata, građeno u 90-ima, pa me zanima kolika bi otprilike bila cijena nadogradnje?

bobgraditelj007
05.05.2011., 12:51
pardon cijena dozvole za nadogradnju?

bioaktiv
09.05.2011., 18:53
cijena projekta, cca 10-15 eura po bruto kvadratu,
plus cijena komunalnog po m3 volumena ( vidiš na internet stranici nadležne općine ili komunalnog poduzeća ),
plus cijena vodnog doprinosa po m3 volumena ( vidiš na internet stranici Hrvatskih voda: Vodni doprinos za zonu u kojoj se kuća nalazi )
plus par ostalih manjih davanja...
i eto... to je više manje to :mig:

bioaktiv
09.05.2011., 18:55
...uz uvjet naravno da postojeća izgradnja ima pravovaljanu građevinsku dozvolu i da je postojeća izgradnja ucrtana u katastar i upisana u gruntovnici :D

roko 21
03.11.2013., 14:40
BOG! IMAN JEDNO PITANJE PA MOLIN I ODGOVOR :)
JELI MOGUCE PREDATI ZAHTJUEV ZA NADOGRADNJU GARAZE KOJA NILE LEGALIZIRANA ALI JE PREDAN ZAHTJEV ?

kockicacroatia
03.11.2013., 20:07
BOG! IMAN JEDNO PITANJE PA MOLIN I ODGOVOR :)
JELI MOGUCE PREDATI ZAHTJUEV ZA NADOGRADNJU GARAZE KOJA NILE LEGALIZIRANA ALI JE PREDAN ZAHTJEV ?

Ne. Tek kad dobijete rješenje, možete tražiti nadogradnju, sve po urbanističkom planu, što morate provjerit u uredu za urbanizam.

hr.torpedo
12.11.2013., 11:03
Imam jednu malu kucu u Zagrebu u vanknjiznom vlasnistvu (papiri u katastru, ali ne i u zemljisnim knjigama). Postupak upisa u ZK ce potrajati sigurno 5+ godina zbog komplicirane situacije (procjena odvjetnika). Kuca je stara (preko 90 godina) i sukladno starosti te nacinu i kvaliteti gradnje (npr. nema postenu kupaonicu, nit kuhinju, nit toplinsku izolaciju itd. itd.) prakticno je zrela za rusenje. Sve ove godine je bila odrzavana (nuzni popravci) po principu drz vodu dok majstori ne odu.

Koliko vidim iz prethodnih postova, bez sredjenih papira u ZK nemam bas veliki izbor mogucnosti? Najradije bih srusio staru i izgradio novu kucu u nesto vecim gabaritima (i pokrovlje), ali to ocito necu moci dok se ne upisem kao vlasnik, a to moze potrajati.

Dakle, koje su mi opcije za ista napravit sa tom nekretninom i napravit je adekvatnom za moderno stanovanje tijekom ovog vremena dok nisu rjeseni papiri u ZK (srusit pa ponovno izgradit u istim gabaritima ili vecim, nadogradit kroviste)?

Unaprijed zahvalan

BlueWhale
12.01.2014., 15:20
Pozdrav, arhitekata/građevinara ali i Vas koji to niste a znate iz iskustva molim da mi odgovorite na pitanje. Naime, radi se o obiteljskoj kući koja ima veliku terasu od cca 27 kvadrata koju bih ja zatvorio te bi se taj zatvoreni prostor nadovezao na dvije već postojeće prostorije i tako bih dobio prostor od ukupno cca 45 kvadrata koji namjeravam iskoristiti kao zaseban stanbeni prostor. E sad, moj arhitekt kaže da je to nova stambena jedinica (što zapravo i jest realno) i da bih trebao tražiti od elektrooperatera i vodovoda novi priključak i odobrenje za moju novu stambenu jedinicu. Kuća već ima priključke odavno i ja sam mislio razvući postojeće priključke.

Pitanje glasi: Dali ja mogu prilikom izrade projekta a onda i gradnje jednostavno tu prostoriju od 27 kvadrata koja se nadovezuje na kuću graditi kao "npr. povećanje mog dnevnog boravka ili sobe, bubam", wc koji ću graditi teoretski može biti drugi wc u postojećem stanu itd... i da to ne bude prijavljeno kao nova stambena jedinica odnosno stan unutar kuće da izbjegnem puste papirologije i plaćanje priključaka. Mora li to biti nužno prijavljeno kao nova stambena jedinica (koja zahtjeva i parking mjesto itd...). Koliko koštaju ti priključci uopće??
Znam da mi moj arhitekt govori kako to ide po ps-u ali bih volio čuti i druga mišljenja. Hvala