PDA

View Full Version : Književni 5W (lektire, seminari, opća pitanja i informacije o književnosti)

stranice : [1] 2 3 4

zuki_3
19.09.2005., 17:07
Pošto mi lektire baš ne idu molim ljude dobre volje da mi pomognu,dakle trebam obradit drugu scenu prvog čina(likovi i sadržaj),ovo ostalo se valjda odnosi na čitavu knjigu a to je:odnos sličnosti i razlika između Hamleta i duha hamletovog oca,hamletov odnos prema majci i djevojci Ofeliji,karakteristike hamletovih prijatelja Rosencrantza i Guiledensterna,treba obratit pažnju na tzv predstavu u predstavi(scena mišolovke kada Hamlet poziva glumce na dvor,i na kraju po čemu je Hamlet čovjek renesanse?Unaprijed hvala

ezra
19.09.2005., 17:54
moooraš pročitati hamleta, štatije. pa to je...to je.....moraš! :)

jebiga, hamleta nisam čitala, gledala sam ga. i, mogu ti reći, da za to nema riječi, samo osjećaji :D

:rigo:

jebiga

zuki_3
19.09.2005., 19:05
ah jebi ga :D

darin
19.09.2005., 19:07
www.sparknotes.com
:D

Drenowski
19.09.2005., 22:43
E, a za 5+ objasni razredu zasto je Grobar covjek manirizma.

Potala
20.09.2005., 01:19
Evo stvarno sam ti imala najbolju namjeru pomoći, ali kad sam pročitala sva pitanja...pa zaboga, tko će ti na sve to odgovarati :D

Nadam se da ti engleski ide dobro -
http://www.sparknotes.com/shakespeare/hamlet/
http://search.sparknotes.com/?query=hamlet&x=0&y=0

I stvarno ti nisam htjela soliti pamet o tome da trebaš pročitati Hamleta, ali daj pročitaj Hamleta :D

Nije dosadno (dapače), nije dugo (tako da ti to nije isprika), značajno je djelo i...znat ćeš otkud su neki od slavnih citata kao što je "Nešto je trulo (u državi Danskoj)" pa ti se neće dešavati npr ovo -

"Većina slabije obrazovanih Amerikanaca (oba spola) koji se dobrovoljno prijavljuju u vojnu službu u pristupnim upitnicima...Istodobno obvezno testiranje općeg znanja pokazalo je sljedeće: na upit tko je Hamlet, ispitanici misle da je to »onaj praščić iz crtanog filma«, a William Shakespeare je prepoznat kao »prodavač hot-doga« ili kao »netko iz povijesti koji je ubijen prije 400 godina«.
Na upit jeste li čuli za izraz »nešto je trulo u državi Danskoj« gotovo nitko od budućih profesionalnih vojnika ne odgovara ništa.
Jedan se, ipak, dosjetio: »To je kada moja susjeda u stranu 3C (ona je iz Danske ili Njemačke) kuha meso i kupus«" :lol:

http://www.vjesnik.hr/html/2005/01/13/Clanak.asp?r=kom&c=1

Ili daj bar pogledaj film. Evo ovo je dobra ekranizacija - http://www.imdb.com/title/tt0116477/

stitch
20.09.2005., 03:24
Moram ovo prepričati, a nemam gdje. Glavni su likovi jedan mladi novinar (JMN) i urednik (U). Ne, ne bave se kulturom. :D

U: Jesi kad čitao Shakespearea?
JMN: Ne, boli me ona stvar što je Shakespeare najznačajniji pisac 20. stoljeća.
U: Molim?!
JMN: Dobro, dvadeset prvog.

:D

stitch
20.09.2005., 03:31
zuki_3 kaže:
i na kraju po čemu je Hamlet čovjek renesanse?

Na stranu ostalo, ali ovo je teška zvizdarija. Hamlet nije renesansni čovjek. Osim ako ideal nije metiljavi hoću-neću slabić koji se premišlja bi li osvetio očevu smrt ili ne bi. :rolleyes:

Takvo je pitanje mogao postaviti samo idiot koji nikad nije zavirio u, recimo, Machiavellijeva Vladara. Gdje je tu snaga? Gdje je hrabrost? Gdje su nove spoznaje i novo shvaćanje svijeta? Gdje je vrlina? I, ponajprije, gdje je individualnost?

Čitanke i dalje, vidim, pišu najobičniji tikvani. :cool:

Natch
20.09.2005., 16:59
hamlet je, kao i njegova sustinska dilema, vrlo suvremen covjek...svevremensko i vrlo aktualno stivo, koje nam puno moze reci i o nama samima..:top:

stitch
20.09.2005., 18:10
Aha, ali to ne znači i da je renesansni. ;)

Pogledaj ondašnje ljude i koncept univerzalnog čovjeka, nastao u firentinskim glavama: čime se god netko bavio, bio trgovac, kondotijer ili stočar, znao je - ili pokušavao znati - sve o umjetnosti, znanosti, arhitekturi... Bio je slobodan i neovisan o crkvenim i srednjovjekovnim dogmama. Bio je netko tko uvijek iznova propitkuje sebe i svijet oko sebe.

Ono je bio ideal čovjeka za koji se isplati boriti. Nasuprot njemu, suvremeni je čovjek bijedan, ugodno zavaljen u naslonjač, ispred televizora. Potpuno nezainteresiran za sve oko sebe. I prestrašen, ponajviše. :cool:

Natch
20.09.2005., 18:13
stitch kaže:
Ono je bio ideal čovjeka za koji se isplati boriti. Nasuprot njemu, suvremeni je čovjek bijedan, ugodno zavaljen u naslonjač, ispred televizora. Potpuno nezainteresiran za sve oko sebe. I prestrašen, ponajviše. :cool: svako od nas moze govoriti samo o sebi. ja sebe recimo vidim kao renesansnog covjeka:top:

stitch
20.09.2005., 18:16
Aha, kako da ne. Zato toliko radiš na sebi, po nekoliko sati dnevno. Na IMF-u. :p

Natch
20.09.2005., 18:21
evo, da pojasnim zasto smatram da je hamlet vrlo suvremen, dajem citat sa stranica kazalista ulysses, koje je ovog ljeta postavilo hamleta na brionima:

Uprizorenjem Shakespeareovog "Hamleta" Kazalište Ulysses propituje pitanja pravde i krivnje, života i smrti, osvete i praštanja, vjernosti i izdaje, ljubavi i mržnje, istine i laži, ukratko – životnu i umjetničku zbilju koja progovara kroz sudbinu danskog kraljevića. Tragičnost ovog lika je u preosjetljivosti i sumnji u smisao života i moralnu okomicu čovjeka. U stanju bogatih misaonih i osjećajnih poticaja on jasno izgovara svoje dvojbe koje njegov problem izdižu na općeljudsku i svevremensku razinu. Njegova sumnja u moralne i sve druge vrijednosti čini ga likom koji spada u svaku, pa i našu suvremenost. Hamletova osobna osveta tako prestaje biti čin osobne časti i postaje razotkrivanje općeg zločina i truleži društva u kojem se humanistički duh sukobljuje s materijalnom stvarnošcu.

Hamletovo pitanje o smislu postojanja, iskazano u znamenitoj sintagmi "biti ili ne biti", redateljica Lenka Udovički propituje smještajuci njegovu sudbinu u zakonitosti našeg vremena, suočavajuci ga s društvenim kodeksima koji su, jednako kao i u šekspirijansko doba, težak i neprihvatljiv teret za svaki slobodan duh.

http://www.ulysses.hr/html/index.php?a=hamlet&s=1

to je, naravno, samo jedno vidjenje hamleta:top:

Cyn
20.09.2005., 18:26
stitch kaže:
Aha, ali to ne znači i da je renesansni. ;)

Pogledaj ondašnje ljude i koncept univerzalnog čovjeka, nastao u firentinskim glavama: čime se god netko bavio, bio trgovac, kondotijer ili stočar, znao je - ili pokušavao znati - sve o umjetnosti, znanosti, arhitekturi... Bio je slobodan i neovisan o crkvenim i srednjovjekovnim dogmama. Bio je netko tko uvijek iznova propitkuje sebe i svijet oko sebe.

Ono je bio ideal čovjeka za koji se isplati boriti. Nasuprot njemu, suvremeni je čovjek bijedan, ugodno zavaljen u naslonjač, ispred televizora. Potpuno nezainteresiran za sve oko sebe. I prestrašen, ponajviše. :cool:

Da, to je bio ideal kojemu se težilo u doba renesanse i takvo je što svakako bolje od sklonosti suvremenog čovjeka da se ponosi svojom izolacijom (zove je "privatnošću") i neznanjem (zove je "jednostavnošću").

S druge strane, nisam baš sigurna da su ljudi u doba renesanse doista i živjeli taj renesansni ideal. Shakespeare je, pak, kao svaki veliki umjetnik opisao ljudsko stanje kakvo jest, bez obzira na trenutačnu zanesenost idealima i sliku koju pojedinac nastoji projicirati o sebi.

No kako god okreneš, nisam nikad mislila da je Hamlet "renesansni čovjek", bilo da je riječ o utjelovljenju renesansnih ideala, bilo da je "tamna strana medalje" renesansne zanesenosti. Prije bih rekla da je Hamlet utjelovljenje Shakespeareove vizije čovjeka, bez obzira na doba u kojem živi.

stitch
20.09.2005., 18:30
Cyn kaže:

No kako god okreneš, nisam nikad mislila da je Hamlet "renesansni čovjek", bilo da je riječ o utjelovljenju renesansnih ideala, bilo da je "tamna strana medalje" renesansne zanesenosti. Prije bih rekla da je Hamlet utjelovljenje Shakespeareove vizije čovjeka, bez obzira na doba u kojem živi.

Aha, slažem se. No, kako god okreneš, stari nas William nije osobito dobroćudno oslikao. Katkad sam sklon prozvati ga cinikom. ;)

Cyn
22.09.2005., 02:40
stitch kaže:
Aha, slažem se. No, kako god okreneš, stari nas William nije osobito dobroćudno oslikao. Katkad sam sklon prozvati ga cinikom. ;)

Ah, ali što ti je cinik nego razočarani, stari romantičar?! :D

lulalo
08.01.2007., 18:54
radim rad o kamovu..na faxu sam u becu i bas i nema literature..bar ne novije..zanimaju me pojedinosti vezane o tzv. "cudnim i intrigantnim" stvarima vezanim uz njega i uz njega...dora maar i sl.
hvala

crvenooka
09.01.2007., 02:30
moja sestra ima neki seminar o njemu pa cu ju obavijestit...javim se jos :)

Nothing_But_You
09.01.2007., 11:39
Pišem seminar na temu usporedbe njegove i Sofoklove Antigone, ali užasno je teško nać njegovu verziju, a ja nemam pojma o čemu da pišem. Ako neko zna neki link ili bar osnovne informacije o razlikama između ta dva djela, please napišite jer ne znam na čemu da se baziram. Hvala :kiss:

Shipyard
10.01.2007., 19:23
imaš na internetu...dora maar je kaže bila njegova sestra,,,da je njegov otac napravio dijete pralji jednoj..šta ja znam..ima na netu o tome..imaš na
http://free-sb.htnet.hr/tkdBROD/

lulalo
12.01.2007., 01:08
hvala svima koji su se javili
:s

lulalo
12.01.2007., 01:11
jos cekam:)

Mavis
13.01.2007., 19:01
Dakle...
Do ponedjeljka se trebam odlučiti za temu seminarskog rada iz jednog divnog predmeta koji slušam kao izborni na komparativnoj.
Problem je u tome što mi na pamet ne pada ništa dovoljno zanimljivo za obradit.

Ikakve ideje?

g2sl
13.01.2007., 20:18
Eshil, Sofoklo, Euripid
nemreš promašiti

Cyn
13.01.2007., 21:08
Ovo je tema za sva pitanja vezana uz seminarske radove, referate i knjige s popisa lektire. Please, nemojte za svako pitanje otvarati posebnu temu nego svoja pitanja ostavljajte ovdje.

gazd@miro
15.01.2007., 22:19
Pozdrav svima!
Ima li netko kakav kratak sadržaj ili esej o slijedećem: S.Y.Gould - Čovjek po mjeri? Ako ima može li neki link ili nesto?
Nekako je hitno :)
Fala

zmotana
16.01.2007., 08:01
Možda je teško pronać Anouilha, ali ne kužim kak ih možeš usporedit a da ne pročitaš oba djela?:confused:
Probaj u NSB-u ili u Teatrološkom institutu u Opatičkoj na Gornjem gradu.
Za prvu pomoć pogledaj ovaj link: http://www.alalettre.com
pronaći ćeš dosta toga o Anouilhu, pa i usporedbu sa Sofoklom.

DadoM
23.01.2007., 20:18
Ima li tko kakve dobre linkove (eng ili hr) o Proustu, po mogucnosti sa
javno dostupnim esejima/seminarima/necim?

Treba mi za skolu... :zubo:

Vera Pavladoljska
24.01.2007., 19:29
Sjećam se svog seminarskog o Kamovu:). Meni je osobno bio jako drag, a i rad sam napravila s priličnom količinom "strasti". Mislim da su ga zvali - pjesnik prokletnik, pjesnik psovač. Njegov je svijet bio sazdan od neke, naizgled, vrlo krhke senzibilnosti i senzualnosti, iza koje se skrila velika i prilično intrigantna pokretačka snaga, koja se "kupala" u tami, suočavanju sa smrću i svim onim motivima od kojih ljudi nemilice bježe - čega se u biti u samima sebi duboko pribojavaju.

Evo ti dio iz njegovog Ledenog bluda

LEDENI BLUD

Čuješ li riječi moje, zabludjela plahosti?
one su bezglasni blud i ledeno srću k tebi;
ruke te moje bujme, oh, daj mi šapat krvi.
Gle, pomrčalo sunce i bljednuli mu traci;
sami smo u strahoti zimnih usta i crni se ždrijelo sablasti;
zove nas i pohotan je njezin pijev;
mahniti su zubi njezini i samljet će kosti naše.
....
Zbunila se majka priroda i pijana bješe kod poroda -
tijesan mi bijaše vijek, a velebna bješe mi duša".

Ovi posljednji stihovi prešli su u neku vrstu "poetskog aforizma". :)

beryozinka
24.01.2007., 21:49
:cerek: :cerek:
Kaaamov!

:cerek: :cerek:
Kaaamov, volim te!!

Bednaya Nastya
25.01.2007., 19:59
Čitam Antigonu, pa u kompoziciji djela imam par nepoznatih riječi koje ne mogu naći ni na Googleu...zbilja molim pomoć ljudi :s :s :s ;

stasimona
anapestička stopa
anapest
trohej

Hvala!

kamovic
25.01.2007., 20:37
ooooooooo_____________KAMOV!!!!!

http://kamovic.blog.hr

AnitaMuki
25.01.2007., 20:41
Treba mi nešto o intelektualcima u Krležinim romanima...Anybody?

vilinska musica
25.01.2007., 20:45
trohej i anapest - vrste stiha.
anapesticka stopa - vrsta stope.
stasimona - ako se dobro sjecam, stajaca pjesma kora.
provjeri u opcoj enciklopediji, ili rjecniku stranih rijeci.

*RE*
28.01.2007., 22:01
valjda nisam zakasnila, a vjerojatno si i nabasala na ovaj link
http://www.matica.hr/Vijenac/Vij175.nsf/AllWebDocs/JankoPoliKamoviDoraMaar
kamovljev život je pun zanimljivosti
:cerek:

lulalo
28.01.2007., 22:53
ljudi hvala svima koji su se javljali..rad je prosao odlicno..iako je prezentacija bila jos 23.01. ...:) profesor takodjer ocjenio da je rad pisan sa puno strasti i ljubavi.. :) tip stvarno bijase jedan..jedinstven. ...pa kako i ne bih..
..mozda cak i previse mojih impresija a premalo analitickog duha...:)
u svakom slucaju, veliko hvala i veliki pozdrav

beryozinka
30.01.2007., 11:19
Čestitam!! :)

malady
04.02.2007., 16:58
Zna li neko di mogu naći karakterizaciju likova. Sad su ispiti i neda mi se gubiti vrime sa seminarom. Tnx

waho
06.02.2007., 08:14
Pozdrav svima,

pomozite mi molim i recite, koja su DVA najvažnija djela A. Šenoe???
:kiss:
Hvala, hvala

HappyBirthday
06.02.2007., 14:14
Sad sam saznala da moram predat jedno 3-4 stranice, ne vise, na temu "O purizmu"... Sutra!...
ako itko ima neki materijal, esej, link (dobar!) i slicno, pomoc je dobrodosla....
ne trazim ja sad da mi neko pise to.... samo malo materijala trebam, nista vise... plis, jako je hitno:confused: :confused: :confused:
ajoj.....

OkatoZlo
06.02.2007., 14:20
A nema Mise da ti pomogne. :(

HappyBirthday
06.02.2007., 15:15
A nema Mise da ti pomogne. :(

koda bi mogel.
mislim, komentar ti je zbilja na mestu, imas tam topic o tome....

g2sl
06.02.2007., 15:18
Sad sam saznala da moram predat jedno 3-4 stranice, ne vise, na temu "O purizmu"... Sutra!...
ako itko ima neki materijal, esej, link (dobar!) i slicno, pomoc je dobrodosla....
ne trazim ja sad da mi neko pise to.... samo malo materijala trebam, nista vise... plis, jako je hitno:confused: :confused: :confused:
ajoj.....

nemoj Laszla zaboraviti spomenuti na toj temi

lulalo
06.02.2007., 18:23
ajoj.....

imam rad o purizmu..studiram u becu, pa mislim da ce posluziti svrsi..tj. nije problem i da ga cijelog preuzmes...moram ti reci da se i nisam na tu temu previse trudila i da je dosta informacija sa interneta..najbolje od literature koju sam koristila je knjiga M.Samardzije "Purizam u NDH"...ako zelis javi adresu da ti posaljem. nadam se da cu biti od pomoci,p:)

bistra
07.02.2007., 01:12
trohej i anapest - vrste stiha.
anapesticka stopa - vrsta stope.
stasimona - ako se dobro sjecam, stajaca pjesma kora.
provjeri u opcoj enciklopediji, ili rjecniku stranih rijeci.
moram ispravit;
anapest i trohej su vrste stopa, ne stiha. stope su bile osnovne ritmičko - melodijske jedinice u kvantitativnoj versifikaciji, tj.onoj koja je bila zastupljena u starogrčkoj i latinskoj poeziji (postoje još i silabička i akcenatska versifikacija)
naš naziv za stajaću pjesmu kora u starogrč.tragediji bio bi ipak stasim,mada vjerojatno prolazi i ova grčko-hrvatska varijanta.
(možeš pogledat i provjerit u prekorisnom slolaru, "teorija književnosti")

bistra
07.02.2007., 01:16
anapestička stopa

e,a ovo bi valjda bila ista stvar što i anapest:confused:

naFRljen
07.02.2007., 11:01
trebam hitno seminar na temu ideologija, i to iz Blackwellove enciklopedije političkih znanosti.
molim vas, ako netko ima, neka salje na airupthere1@gmail.com
jako je hitno...

Vekki
07.02.2007., 18:41
Pozdrav svima,

pomozite mi molim i recite, koja su DVA najvažnija djela A. Šenoe???
Hvala, hvala

Zlatarovo zlato i Seljačka buna, ovako iz glave.

finalnifantazista
22.02.2007., 00:30
Bila je neka druga tema, čini mi se, i ljudi nešto preskaču top-teme, al ajde..

U petak (i ponedjeljak vjerojatno) moram držati sat hrvatskog o Strancu. Imam dosta toga, imam osjećaj kao da bih sam mogao pričati cijeli sat :zubo: , ali ideja je naravno voditi raspravu, pričati s ostalim učenicima. I ne znam kamo da ih vodim. :D Odlučio sam da moram pustiti pjesmu "Killing an Arab" (pjesma Curea koja opisuje samo ubojstvo iz Stranca, vrlo kontroverzna pjesma, bila rabljena kao rasistička himna), iako neće puno pomoći u analizi, ali je vrlo zanimljivo. :)

Dalje bih mogao govoriti o naslovu stranac i o simbolici imena u djelu, povezati ponašanje glavnog lika s mitom o Sizifu (s tim da ću ih prvo pitati kakvi su mu motivi/želje/potrebe/osjećaji a onda ću objasniti zašto Camus izabire takvog lika - čini mi se nemogućim izvoditi cijelu tu njegovu filozofiju apsurda na satu), kao i s biografijom Camusa.
Zanimljivo je i to poglavlje u kojem se događa samo ubojstvo, gotovo da ima onaj klasični oblik uvod-zaplet-vrhunac-preokret-rasplet ili kako već, iako cijeli roman nema uobičajenu strukturu.

I tak imam još masu tog za što nemam dobar osjećaj koliko je bitno. A ne mogu držati kolko poželim, imamo malo vremena za još 15ak (ako ne i više) lektira. Pa ako netko od vas ima dojam što bi bilo najbolje za analizu i razgovor u razredu, bio bih zahvalan.
Ako ne, nema veze, snaći ću se već...

pozer
22.02.2007., 09:19
iman referat o ovome, a nisan uspia nista nac, jel mi moze ko pomoc plizzz? hitno je! unaprid vam hvala...

kemik
22.02.2007., 09:21
http://www.google.com/search?hl=en&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=%22commedia+erudita%22&spell=1

pozer
22.02.2007., 09:23
gleda san u google, al nisan nasa nista sa vise od 2 korisne recenice :(

Rocky_Balboa
27.02.2007., 19:40
August Šenoa-Zlatarevo zlato;
više mi ne može naumpasti, ali mu je to glavno, tim djelom se proslavio...

Mish mali.
12.03.2007., 18:26
Trebala bi hitno kratki sadržaj ili neki osvrt...ako je moguće.

Unaprijed hvala.

Mish mali.
12.03.2007., 20:45
a hitno mi je...:( :(

Kakadu
12.03.2007., 22:04
Tip na humorističan način opisuje svoje odrastanje u komunističkoj Čehoslovačkoj. Priča započinje negdje prije njegova rođenja, kad su mu se roditelji upoznali i završava negdje, čini mi se, kad je on počeo izlaziti s djevojkama. Glavni su likovi pripovjedač, njegovi roditelji, bake i djedovi (jedna baka - kožarica, a druga - turistica koja stalno putuje) te pripovjedačev mlađi brat.
Ne sjećam se, nažalost, puno toga. Nadam se da će ti pomoći netko tko je svježe čitao.

gray_fox
22.03.2007., 09:12
meni treba lektira: sanja pilic mrvice iz dnevnog boravkajel itko zna koji link da mogu skinut tu lektiru gdje pise mjesto radnje,vrijeme radnje,tema....
ili da se to procita gdje na internetu.ja sam trazio al nisam nasao

hvala!!!

aila
02.04.2007., 21:34
August Šenoa-Zlatarevo zlato;
više mi ne može naumpasti, ali mu je to glavno, tim djelom se proslavio...

i ne samo to nego je zlat. zlato i prvi hrv povijesni roman..bar koliko se sjećam iz srednje. ma je :zubo:

amiee
05.04.2007., 10:35
okei :zubo:

pishem maturalnu radnju iz latinskog, konkretno, o pompejima, gradu koje je zatrpao vezuv 79 pr.kr. sve je to divno i krasno, latinski obozavam, pomepji su mi fantastichni, super, zanimljvi, ali literature ni od kud. jedini i glavni izvor mi ne smije biti internet, u mojoj gradskoj knjiznici o pompejima nema nishta, osim jedne knjige koja se ne smije kopirati, a ni ta nije bog zna shto. imate li kakve preporuke, jeste li chitali igdje ishta o pompejima? trebala bih obradtiti sve, od kulture, preko arhitekture do stanovnishtva. ima li tko da je pisao maturalni rad na ovu temu? da stvar bude josh bolja, nemam ni mentoricu, otishla je na porodiljni, a da mi nije ni javila, a osim toga, jedina sam u shkoli koja ima maturalnu iz latinskog... dakle, molim za pomoch :D

amiee
06.04.2007., 09:17
anyone? :D

M3NT4L
08.04.2007., 00:05
Dobio sam ovu pjesmu za lektiru i moram je objasniti i protumačiti...
Prvo sam ovo shvatio kao neku normalnu ljubavnu pjesam,medjutim stih "Slobodan je Hrvat sve to teže biti" me malo zbunilo pa mi nije jasno jel se ovdje radi o domoljubnoj pjesmi ili...?

Ko Petrarca Loru jutros sam te snio
U okviru drevnom pobožnog portala,
Zastava ti dačka iznad glave sjala,
O, to nije, sanak, ludi sanak bio!
Prognanik u pučkoj rulji sam se skrio,
Suza mi je krišom na rukave pala,
Kad su grička zvona od sreće zaplakala
I studentski barjak s kalpakom se vio.
Ti u crkvu, ja—ko prosjak kunjah vani,
Jer me svaki pandur mogo uhvatiti….
Ko četrdeset osme grozni su nam dani!
Slobodan je Hrvat sve to teže biti,
Zato tužan lunja tuđim tlom bez puta,
Kao zvuk od zvona kad kroz šumu luta.

M3NT4L
14.04.2007., 23:56
Sto?azar nitko ne moze pomoc?

Mrs. T
20.04.2007., 21:22
pojam i funkcije informacijsko logističkog sustava - ne mogu na netu nać :tuzni:

PARAĐOKA
21.04.2007., 14:50
Nešto sam čitao na engleskome,ali nemogu shvatiti , pa ako itko ima živaca može li mi opisati radnju?:top:

capriciossa
21.04.2007., 16:37
Bok svima!

Molim vas, recite mi jedan link na HRVATSKOM JEZIKU gdje mogu naci nesto o njezinoj zivotu i radu (DUBRAVKA UGRESIC).
Hitno mi treba nesto o njoj zato sto MORAM napisati jedan referat.
Sve sto nadjem na internetu su samo stranice na engleski, njemacki, poljski i ceski. Ja znam samo engleski i hrvatski i referat mi treba na hrvatski i trebala bih sve prevesti iz engleskog na hrvatskom, ali jako mi je tesko zato sto rumunjski mi je materinji jezik. (ja sam iz Rumunjske, iz Bukuresta, i studiram hrvatski jezik na faksu).

Molim vas jos jendom, hitno mi treba nesto o tome...trebam napisati barem jednu stranicu o njezinoj zivotu i radu. :confused:
Ako imate knjige o njoj ,molim vas...mozda mi mozete napisati na forumu nekoliko stvari....jer...meni mi je jako tesko da nadjem nesto (materijal) tu, u Bukurestu.

Cekam vas odgovor. :s

Unaprijed hvala!

Pozdrav iz Bukuresta!

joujou
21.04.2007., 16:43
google sa hrvatskim rezultatima? :(

http://www.radio101.hr/?section=1&page=2&item=10451

http://www.knjiga.hr/05.asp?param=u&ID=4809

http://www.zarez.hr/94-95/ugresic4.htm

susssu
22.04.2007., 08:24
i am sorry to ask but i really need a paper about slavenka drakulic. i have to write 3 or 4 pages about her life and her work in croatian and i cannot find enough material. please help me it is for my final grade. my croatian is not so good qin order for me to translate from english. i need help it is my final school year. please preetty please

Mrs. T
23.04.2007., 11:06
i am sorry to ask but i really need a paper about slavenka drakulic. i have to write 3 or 4 pages about her life and her work in croatian and i cannot find enough material. please help me it is for my final grade. my croatian is not so good qin order for me to translate from english. i need help it is my final school year. please preetty please

slavenka drakulić hrv (http://bs.wikipedia.org/wiki/Slavenka_Drakuli%C4%87)

slavenka drakulić eng (http://en.wikipedia.org/wiki/Slavenka_Drakulic)

google?! :cool:

Fadolf
23.04.2007., 20:51
Evo, dobio sam referat iz hrvatskog; trebam napraviti nešto sažeto o Ernestu Hemingwayu. Trebam napisati njegove karakteristike pisanja, stil i takve stvari...

Djelo na kojem bi to sve trebao pokazati je "Kome zvono zvoni".

E, pa, pošto nisam baš vičan hrvatskom jeziku molim vas, dobre duše, da mi pomognete u tome... Kažite mi koju karakteristiku... ;)

g2slep
24.04.2007., 07:05
a kojem si jeziku vičan?

Fadolf
24.04.2007., 16:23
Jao... Mislio sam na stilske karakteristike... Gle, ako ne znaš pomoći radije šuti... PSSST!!!

sofke
25.04.2007., 21:01
Ispričavam se ako sam prekršila neko forumsko pravilo, tek sad sam se registrirala, ali stvarno mi je hitno...

Postoji li neka dobra stranica sa bosanskim autorima i djelima. konkretno, trebaju mi Nenad Ešpek: Miholjsko ljeto, Dizdarević: 4:0 za nas i Daragoslav Derović: Evakuacija- izbor suvremene priče autora iz BIH.

cerigradska mačka
26.04.2007., 09:38
Postoji bosanski on-line časopis, mislim da se zove Omnibus, potraži ga, možda ćeš tamo nešto pronaći.

Jura-zg
01.05.2007., 10:48
Zamolio bih sve koji su pogledali film i pročitali knjigu da mi kažu neke različitosti knjige i filma "Breza" autora S.Kolara. U mogućnosti sam pročitati samo knjigu, a zadatak mi je usporedba.

Molio bih sve koji znaju nešto više da mi kažu sličnosti, razlike i sve vezano uz usporedbu tog djela u obliku filma i knjige.

HVALA!:s

khri
14.05.2007., 21:08
ekipa... ako netko ima nesto o Karlu Marxu i njegovom utjecaju na danasnju ekonomiju...

bio bih veoma zahvalan

moj mail: prot11@yahoo.co.uk

Mrs. T
21.05.2007., 19:43
ekipa... ako netko ima nesto o Karlu Marxu i njegovom utjecaju na danasnju ekonomiju...

bio bih veoma zahvalan

moj mail: prot11@yahoo.co.uk

karl marx općenito - wikipedija (http://hr.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx)
marksističko shvaćanje ideologije - wikipedija (http://sh.wikipedia.org/wiki/Marksisti%C4%8Dko_shva%C4%87anje_ideologije)

googlaj naći ćeš dosta o njemu

Dolf
03.06.2007., 11:19
Molio bih vas da mi pomognete reći kaj bi mogao napisati na temu: Bol kao svjedočanstvo života, necjeloviti Osman kao svjedočanstvo hrvatske književnosti

To bi trebala biti kao neka interpretacija romana Koraljna vrata od P. Pavličića...

maam
03.06.2007., 15:14
E bok, trebao bi pomoć u vezi ove knjige, jedno malo pitanjce.

Zanima me kako je i gdje točno Werther prvi put susreo i upoznao Alberta.
Znam da je prvi puta za njega čuo na balu, ali ga tada nije upoznao.

Molim pomoć!

hvala

Moros
08.06.2007., 22:54
procitao sam novelu, al nisam bas skuzio radnju?? moze netko ukratko????? kraj nis ne kuzim. tko je ostao ziv? o kojoj problematici govori pripovjetka??? molim vas helpajte... puno puno hvala:)

Moros
08.06.2007., 23:22
hitno je.. NETKO???

Fadolf
08.06.2007., 23:51
Možda ti ovo kaj pomogne...

Camao

- drugi krug- novele s kozmopolitanskim sadržajem
- Alfred Kamenski:
o nekonvencionalan (odlazi iz grada u grad)
o provincijskog porijekla
o ključna je njegova nemogućnost da bude na jednom mjestu, lutanje, dosada
o uz motiv potpune otuđenosti od svijeta nalazimo i motiv lutanja (Pariz, Ženeva, Beč, London)
o svira po klubovima da bi preživio
o studiranje ga nije ispunilo srećom i zadovoljstvom pa nije redovito učio
o umjetnik, glazbenik
o glazbenik- glazba je najjača, najapstraktnija- nema oponašanja stvarnosti
o teži nečemu, a ne zna čemu- lutalica
o sviranje- iz krajnosti u krajnost- jedan dan svira pijancima, a drugi dan svira u orkestru
o ne bori se protiv konvencija jer ne zna što želi, inertan je
- što o njemu konkretno doznajemo:
o ništa konkretno- puno podataka o njemu, ali ne doznajemo ništa konkretno o njemu (svukud se premješta, brzo se premješta u prostoru)
o ostaje plošan, apstraktan lik- odvojen od svog prostora i vremena
- susret s Fanny:
o nije logičan- prvi put se vide i znaju si imena (ona Poljakinja, a on Hrvat)- govore mješavinom jezika- sve okolnosti susreta su bajkovite, mješovite, irealne
o oboje su zaljubljenici u glazbu, svatko od njih predstavlja drugi pol
o uz glazbu, sjedinjuje ih i motiv ljubavi
- osnovni simbol: Camao (kao simbol zla)
- svjesno se odriče svojih ideala: ako ga ostvarimo, on više nije ideal
- simboli koji mogu nagovijestiti Fannynu prisutnost:
o miris dok Kamenski svira
o rukavica na klaviru
o kod klavira
- novela je ispunjena atmosferom, slutnjom, slutnja tajanstvenog- glas papige (simbol smrti), lavež pasa
- tragičan, neočekivan kraj, na kraju caruje smrt
- kraj je u svojoj tragičnosti šokantan jer se više niša ne može dogoditi- svi sudionici su mrtvi
- sličnosti Alfreda i Đure Matića: bježe od realnog – miješaju se san i java: pasivni likovi, uživaju u glazbi, poniru u vlastiti svijet, vlastito biće, tragičan kraj

cesnjak
11.06.2007., 10:24
Dobar dan.

O ovom mi ovisi ocjena za prolaz pa pliz pomozite:s :s

Trebam naći u koja 3 djela se pojavaljuje lik koji se zove Cicvarić.

Do sada sam našao da se nalazi u "Moć savjesti" od A. G. Matoša i u djelu čije sam ime zaboravio od D. Šimunović ali nemogu nikako naći treće djelo.

Jel možda znate ime ili kako da pronađem??:confused:

Ako nađe netko častim ga pićem

ararita57
12.06.2007., 00:08
Kao sto je vec ocigledno, imam diplomski na temu Basna i njeni predstavnici. Molim svakoga tko ima ikakav link, naslov knjige, clanka, ili jednostavno zna nesto o tome da potpomogne moj posljednji studentski podvig:zubo: ...
Takoder, ukoliko tema vec postoji, pardoncek sto mi je ta cinjenica promakla:brukica:

tanchy17
14.06.2007., 17:34
Jel mi može neko nešto reći o ovoj knjizi??? Moram napisati esej do sutra,a neću stić pročitat cijelu knjigu.. Molim vas!!! :) :)

panta
14.06.2007., 21:17
a da prosvrljas netom il kojom kritikom. ajme da i to se mora citat pa ne mozes. al i ovo moras procitat pa je ope zajeb
suvisni lik putuje jer ga nista ne ispunjava i biva ukurcu al manje iritantno od vertera.
:cool:
sala, donekle.

gala23
17.06.2007., 17:46
Danas sam saznala da sutra trebam predati seminarski - napisani govor...
Tema je otvorena... tražim po netu nekakve podatke da sastavim taj svoj govor
koji niti ne će biti održan. Kompić me zeza... Više mi se ništa ne da.
Posve bez morala molim dobre duše ako tko čudom ima kakav govor sročen...
ili kakav zanimljiv prijedlog teme... kakav korisan link??
B-i-l-o šta.
Namjeravala sam pisati o splitskoj rivi al je br'te već prežvakano... A tko zna do kraja...
Unaprijed hvala!

lulalo
22.06.2007., 10:04
bog! da li netko zna gdje bih na netu pronasla cijelokupno djelo za procitat..ispit mi je u srijedu:) ..moze i na njemackom ili engleskom...hvala

salmo hucho
24.06.2007., 23:12
malo preciznije molim.Sigurno studiras germanistiku....

majolina70
03.07.2007., 18:28
Imam diplomski rad,tema:Sudbina knjizevnog djela po Miroslavu Bekeru. Nemam literature. ako netko zna gdje je mogu pronaci,bila bi mu vjecno zahvalna.

majolina70
03.07.2007., 18:33
Diplomski rad: Sudbina knjizevnog djela po Miroslavu Bekeru. Ako netko ima nesto o tome ili bar gdje da nadjem literaturu o ovome,zahvaljujem

Kakadu
03.07.2007., 23:13
Kakvo pitanje, zaboga! Pa u knjižnici posudi Beckerove knjige pa pročitaj. Kreni s onom o književnim teorijama.

Matilda Mother
04.07.2007., 08:11
trebam pomoć oko tumačenja naslova te pjesme. hvala

Ure od smole cure besmisleno,
sumorni čovjek snatri bestjelesno,
sutonska strast se boji bezimeno,
a ljubav jeca, jeca bespredmetno;

i sve je tako prazno beskonačno,
a vjetar puše, puše bezutješno
na gole duše koje neprestano
ištu i grle beznadno, beskrajno.

kisha
05.07.2007., 18:14
Vrlo jednostavno, pjesmu posvećuje sebi kojeg doživljava praznim, ništavnim toliko da osjeća kao da mu je egzistencija poništena kao i njegovo biće i bivanje, recimo to tako, naravno, gledajući kontekst pjesme.

Bednaya Nastya
08.07.2007., 11:51
E ovako, ovo imam za lektiru (između ostalog). Pročitala sam je, ali molim malu pomoć, budući da mi je jako teško analizirati knjigu, simboliku i sl. Ako ima neko mišljenja, kritike, savjete, welcome!:s :top:

opti
08.07.2007., 15:02
Pozdrav!

Trebao bi neku ljubavnu knjigu o 2 hetero para, problemima, prekidom , pomirenjem i happy endingom. Nesto sta bi osnazilo i ostavilo jak dojam da je uz pomoc ljubavi i volje sve moguce.

Ima li sta tako?

Hroboatos
08.07.2007., 15:08
Pozdrav!

Trebao bi neku ljubavnu knjigu o 2 hetero para, problemima, prekidom , pomirenjem i happy endingom. Nesto sta bi osnazilo i ostavilo jak dojam da je uz pomoc ljubavi i volje sve moguce.

Ima li sta tako?

1. Shakespeare: "Otelo"
2. Tolstoj: "Ana Karenjina"
:lol: :lol:

Bednaya Nastya
08.07.2007., 20:19
Evo ovako, molim pomoć. Imam Byrona između ostalog za lektiru, pročitah ga, ali mi treba pomoć oko simbolike i sl. AKo neko ima komentare, preporuke savjete i sl. welcome...tnx.:s :top:

tonim
09.07.2007., 17:00
E ovako, ovo imam za lektiru (između ostalog). Pročitala sam je, ali molim malu pomoć, budući da mi je jako teško analizirati knjigu, simboliku i sl. Ako ima neko mišljenja, kritike, savjete, welcome!:s :top:

O DJELU: Putni dnevnik «Hodočašće Childea Harolda» lirsko-epski je ep u 4 pjevanja nastala u razmaku od 11 godina, i u njemu se prvi put pojavljuje tzv. bajronski junak. Byron ga je počeo pisati 1809. godine. Naime, putnik Harold, kojemu Byron pridaje starinski naslov vitez («childe») melankolični je i razočarani usamljenik. Zasićen je životom i gomilom užitaka; prkosno luta iz zemlje u zemlju; bježi od samoga sebe, ne našavši nigdje mira. Suvremenicima je bilo lako poistovjetiti taj romantični lik sa njegovim tvorcem. Spjev nema čvrsto povezanu radnju, nego se temelji na Haroldovim doživljajima na putovanju po Portugalu, Španjolskoj (1. pjevanje), Grčkoj ( pjevanje Grčkoj izrazito je elegijskog karaktera) i Albaniji (2. pjevanje), pa zatim kroz Belgiju niz Rajnu i Švicarsku (3. pjevanje) do Italije i Rima (4. pjevanje). Putovanje ujedno prati sazrijevanje i promjene koje se događaju junaku; Haroldovo je putovanje neka vrsta naukovanja. Zbog «dugoga hodnika grijeha» koji čitatelju ostaju nepoznati, Harold se uputio u dobrovoljno izgnanstvo iz domovine i besciljno luta europskim predjelima da bi u samoći i dodiru s prirodom pronašao unutarnji mir i prostor vlastite slobode. Najveći dio narativnog tkiva zauzimaju junakova i pripovjedačeva zapažanja o krajolicima kojima prolazi, ljude i kulturološke reminiscencije. Ne nedostaje ni satiričkih žalaca na autorovu suvremenost i vladajuće društvene norme. Putovanje završava apoteozom mora kao simbolom vječnosti i želje za utapanjem u beskraju.

*Adriatic*
24.07.2007., 18:12
Bok!

Trebam napisati lektiru za srednju šk. Dobio sam na izbor sljedeće knjige: M. Držić- Dundo Maroje, I. Gundulić- Suze sina razmetnoga, Moliere- Škrtac, M. A. Reljković- Satir iliti divlji čovik, J.W. Goethe- Patnja mladoga werthera, F. Schiller- Razbojnici, G.G. Byron- Putovanje Childea Harolda, E.A. Poe- Gavran, Mažuranić- Smrt Smail- age Čengiča.
Pa što biste mi vi preporučili? Što je najjednostavnije?

anna_maria
24.07.2007., 19:31
Bok!

Trebam napisati lektiru za srednju šk. Dobio sam na izbor sljedeće knjige: M. Držić- Dundo Maroje, I. Gundulić- Suze sina razmetnoga, Moliere- Škrtac, M. A. Reljković- Satir iliti divlji čovik, J.W. Goethe- Patnja mladoga werthera, F. Schiller- Razbojnici, G.G. Byron- Putovanje Childea Harolda, E.A. Poe- Gavran, Mažuranić- Smrt Smail- age Čengiča.

od ovog mi se skrtac cini najlaksi,jer je jednostavna fabula,dobro okarakterizirani likovi,i cini mi se,dosta obradivana lektira:)

pojma nemam
25.07.2007., 11:24
Pozdrav svima!

Zna li netko na kojem je jeziku u originalu napisana knjiga Ericha Fromm-a "Umijeće ljubavi"?

Tražim po netu, al' ne pomaže

Hvala!

kisha
27.07.2007., 01:05
Mislim na engleskom jer koliko se sjećam on je tad kad je napisao već bio u Americi i tamo je izdao po prvi put. U svakom slučaju engleski ili njemački.

kiro
30.07.2007., 14:23
Čovjek radi u osiguravaječem društvu kao inspektor, odlazi na utvrđivanje isplate premije osiguranja i tada se zaljubi. Mislim da nije imao jednu nogu !
:confused:

get.a.lajf
02.08.2007., 11:38
1. Shakespeare: "Otelo"
2. Tolstoj: "Ana Karenjina"
:lol: :lol:

nekako mi je poznat citat u tvom potpisu.. shakespeare maybe? ili isto razdoblje..? :W

get.a.lajf
02.08.2007., 11:51
Bok!

za strane lektire možeš naći na netu dosta info, osobito na engleskome. gavran prednjači.

od domaćica: gundulić. za info o djelu posudi zorana kravara ili dunju fališevac, oni su pisali dosta o tome. sretno!:top:

MaLa_VeLiKa
06.08.2007., 12:19
eto dakle ja imam jedan problem.
otkad pišem lektire neznam šta tream napisat u lektiri.
o čemu pisat više, o čemu manje, što izbaciti...
neznam ni šta se sve inače treba pisat (bilješka o piscu, tema, motiv, likovi...)
pa ono ak je moguće pomagajte prije neg počne škola
hvala

him-girl
06.08.2007., 12:55
Pa, vjerojatno će ti profesor objasnit sto on traži u lektiri, jer svaki profesor drugačije ocjenjuje i dat će ti pitanja. A ako želis mogu ti napisati kako smo mi u osnovnoj pisali, ali bilo je onako skroz tesko i nije bilo sanse za prepisivanje( barem je ona tako mislila).

Javi brzo dok su mi knjige jos pri ruci!:)

MaLa_VeLiKa
06.08.2007., 13:25
ma daj primjere, bilokakve

MaLa_VeLiKa
06.08.2007., 16:06
aj ljudi pliz pomažite hehe

što više to bolje...a zasad niko nije niš napiso...

kao vi ne pišete lektiru

him-girl
06.08.2007., 18:29
1. stranica
Na sredini naslov djela i pisac. I neki crtež vezan za knjigu uglavnom moras je ukrasiti.

2. stranica

1.Bilješka o piscu - velika i opširna
2.Književna vrsta
3.Billješka tijekom čitanja
- opiši kako je napisana knjiga, jel su rečenice duge, kratke, opširne, jednostavne ili proširene. Kako ti knjiga izgleda na prvi pogled.
- tema
- kratko, u nekoliko natuknica o čemu se radi u knjizi
- razvoj fabule: uvod, zaplet, vrhunac, rasplet i epilog
- razvoj lika kroz djelo
4. Stilska izražajna sredstva
5. Jezične osobitosti: kakav je jezik, u kom vremenu je pisano, vrste riječi koje prevladavaju i oblici
6. Vrijeme i mjesto radnje
7. Karakterizacija likova: tri glavna i jedan sporedan minimalno
8. Kreativan završetak: promjeniš dio u knjizi koji ti se nesviđa i promjeniš završetak
9. Mišljenje o djelu

I hope it helps!

MaLa_VeLiKa
06.08.2007., 19:12
lijepo, lijepo, hvala ti puno :)

nadam se da ovo neće bit jedini prijedlog :)

MaLa_VeLiKa
08.08.2007., 14:06
evo našla sam ja još nešto:

"Struktura književnog djela"

1. TEMA
2. MOTIVI
- osnovni
- sporedni
- statični (usporavaju radnju)
- dinamični (ubrzavaju radnju)
- lajt motiv (motiv koji se nekoliko puta spominje u djelu)
3. FABULA
- kronološki prirodni slijed događanja
- postoje i nefabularna djela – motivi poredani po načelu asocijacije ili logičkog mišljenja
- vrste:
- lančana (poglavlja se nadovezuju jedan za drugim)
- prstenasta (kako radnja započinje tako i završava)
- paralelna (paralelno se odvija nekoliko fabularnih nizova)
4. SIŽE
- vrijeme proznog djela
- slijed vremena u djelu kojeg je pisac odabrao
- fabula i siže ne moraju se uvijek podudarati
5. LIK
- djelovanje lika, njegov odnos s drugim likovima u djelu, njegov unutarnji život, psihičke karakteristike
- karakterizacija govorom (žargonizmi, vulgarizmi, barbarizmi, dijalekti)
- karakterološki paralelizmi (dva suprotna karaktera se opisuju i pritom se međusobno ističu njihove osobine)
6. PRIPOVJEDAČ
- pouzdani – objektivan
- nepouzdani – subjektivan
- pripovjedačke tehnike – ICH FORM (1.l.jd.), ER FORM (3.l.jd)
7. KOMPOZICIJA
- poglavlja, odlomci, podnaslovi
8. PROSTOR
- geografski (realan [Pariz], irealan [svijet mašte])
9. VRIJEME
10. NAČIN IZRAŽAVANJA
- dijalog, monolog, opisi, pripovijedanje, rasprave...
- ne književni elementi
11. GRAĐA
- bitna za sam nastanak djela (legende, povijesni izvori)
12. MIŠLJENJE O DJELU

Nya
16.08.2007., 21:59
help!
pišem seminar na temu autobiografija u hrvatskoj (trebala bi se bavit više teorijskim pitanjima):eek: !jel ima ko nekakav koristan link ili nešto što bi mi moglo pomoći?tenks:)

claudine
17.08.2007., 15:17
ovako. na mom faksu je ''genijalno'' to što ako biramo temu iz nehrvatske književnosti, možemo je obraditi jedino pod uvjetom da se komparira sa djelom/ima iz hrvatske knjiž. mislila sam se baviti prevertom, no s kim njega uspoređivati? pao mi je dedić na pamet. tu zapinjem. pomoć! s kim je jacques usporediv u hrvatskoj? što više njih, to meni bolje :) . za linkove sam extra zahvalna. i za savjete diplomiranih, magistriranih, doktoriranih komparatista, kroatista... frankofonista... načitanih stvorova diljem ove provenijencije...etc.

hvala hvala hvala

moj naklon

kitana_0000
21.08.2007., 12:37
Ovo je katastrofa!!!! Moja Gradska knjižnica raspolaže s 10 % meni potrebnih knjiga za ispit, a na faxu ne radi!!!
Ako netko zna gdje mogu nabavit originale ili sažetke Marulića, Ranjine, Pribojevića, Nalješkovića, Držića i sl. pliz pliz pliz pliz pliz da mi javi....:s :s :s :s

Ava Adore
21.08.2007., 12:37
Jel nema u nacionalnoj?

kitana_0000
21.08.2007., 12:38
Jel nema u nacionalnoj?

ja sam ti jaaaako daleko od nacionalne... :mad:

Maisie
22.08.2007., 18:43
ja sam ti jaaaako daleko od nacionalne... :mad:
Znam da se u mojoj gradskoj knjižnici mogu naručiti knjige iz drugih knjižnica po RH, i mislim da se to plaća dodatnih 20 kn. Pitaj rade li to tvoji ;)

demarkis
24.08.2007., 13:03
evo našla sam ja još nešto:

"Struktura književnog djela"

1. TEMA
2. MOTIVI
- osnovni
- sporedni
- statični (usporavaju radnju)
- dinamični (ubrzavaju radnju)
- lajt motiv (motiv koji se nekoliko puta spominje u djelu)
3. FABULA
- kronološki prirodni slijed događanja
- postoje i nefabularna djela – motivi poredani po načelu asocijacije ili logičkog mišljenja
- vrste:
- lančana (poglavlja se nadovezuju jedan za drugim)
- prstenasta (kako radnja započinje tako i završava)
- paralelna (paralelno se odvija nekoliko fabularnih nizova)
4. SIŽE
- vrijeme proznog djela
- slijed vremena u djelu kojeg je pisac odabrao
- fabula i siže ne moraju se uvijek podudarati
5. LIK
- djelovanje lika, njegov odnos s drugim likovima u djelu, njegov unutarnji život, psihičke karakteristike
- karakterizacija govorom (žargonizmi, vulgarizmi, barbarizmi, dijalekti)
- karakterološki paralelizmi (dva suprotna karaktera se opisuju i pritom se međusobno ističu njihove osobine)
6. PRIPOVJEDAČ
- pouzdani – objektivan
- nepouzdani – subjektivan
- pripovjedačke tehnike – ICH FORM (1.l.jd.), ER FORM (3.l.jd)
7. KOMPOZICIJA
- poglavlja, odlomci, podnaslovi
8. PROSTOR
- geografski (realan [Pariz], irealan [svijet mašte])
9. VRIJEME
10. NAČIN IZRAŽAVANJA
- dijalog, monolog, opisi, pripovijedanje, rasprave...
- ne književni elementi
11. GRAĐA
- bitna za sam nastanak djela (legende, povijesni izvori)
12. MIŠLJENJE O DJELU

Isuse Bože!!! Vi stvarno to sve pišete i bilježite???? Iako idem u gimnaziju, nama prof. olakšava posao. Dužni smo djelo samo pročitati(ako stignemo). sve to obradimo na satu, sažetak fabule nam izdiktira i sve ostalo zajednički iskomentiramo i takav način se kod nas pokazao efikasniji nego da sami sve to obrađujemo. I lektiru nam uopće ne provjerava i ne ocjenjuje. Blago nama. :cerek: :rofl:

sandokan no.1
25.08.2007., 22:17
pozzz..

trebao bih knjigu "Moja prva velika kuharica"-Angela Wilkes..

problem je što je izdanje '94..

hvala na pomoći:)

Knjižničarka
27.08.2007., 16:05
knjigu možeš posuditi na dječjem odjelu knjižnice Medveščak, Zg.

sandokan no.1
27.08.2007., 20:41
uh,ja bih je trebao kupiti ako negdje ima..obećani poklon:o

EmeraldSoul
31.08.2007., 22:05
radnja knjige se zbiva na karipskim otocima. glavni lik je pisac (ili novinar) koji je ujedno i staratelj mlađoj braći i sestrama. nema telku u kući jer smatra da to zatupljuje klince, već djeci prije spavanja netko (stari ujak?) priča najnevjerojatnije priče. čini mi se da je napisano nekoliko knjiga s tim likovima i mogla bi se svrstati po detektivski žanr. mislim. kroz knjigu se provlači cijela galerija živopisnih likova (kao npr. šefica glavnog lika - sitna kao lutka s velikim šakama, britka i hladna prema van).

knjige se sjećam kao šarmante i ugodne. al bilo je davno, pa moguće i da se varam

ako itko prepozna o kojoj se knjizi(knjigama) radi ili tko je autor, nek napiše. hvala! :mig:

dane18
04.09.2007., 09:46
želio bih kupiti 2 serijala knjiga, u biti nisam siguran da li bi to trebao pitat ovdje ili na topicu fantasy, pa ako neko zna gdi to mogu kupiti, super

zanima me serijal Njegove tamne tvari, na engleskom, ali neznam gdje se može kupiti
drugi serijal koji me zanima je Frank Herbertova Dina, ali s obzirom da je on napisao mnogo knjiga na tu tematiku, neznam od kud da počnem, pa ako netko zna točan poredak. za taj serijal znam da se može kupiti u algoritmu

unaprijed zahvaljujem

s_a_n_d_r_a
07.09.2007., 08:31
Please pomozite mi...recite mi koji je osnovni motiv, pjesnicke slike, rima,..... Help me!!!!!!!!:)

kem
08.09.2007., 11:47
Jesil' ziva staricice moja
sin tvoj zivi i pozdrav ti salje
dal' uvecer nad kolibom tvojom
ona cudna svjetlost sja i dalje... :cerek:

A sta bi bio motiv pisma majci? :rolleyes:

VampireZeth
10.09.2007., 14:15
jeli covjek morao biti obrazovan u 18.stoljece da bi bio slobodan?:confused:

Vera Pavladoljska
10.09.2007., 14:35
I što misliš, je li morao biti obrazovan da bi bio slobodan?
Reci ti nama.

P.S. Za svoju školsku zadaću moraš učiniti samo dvije stvari - pod jedan prestati tražiti da netko drugi misli umjesto tebe i pod dva - početi misliti sam. Priznaj da to nije puno posla. :)

Isidora Duncan
13.09.2007., 21:27
Please pomozite mi...recite mi koji je osnovni motiv, pjesnicke slike, rima,..... Help me!!!!!!!!:)
daj curo snađi se, nikome se ne da rješavati tvoj domaći rad, a pjesma ne može biti jednostavnija nego što je :E

kisha
14.09.2007., 15:51
jeli covjek morao biti obrazovan u 18.stoljece da bi bio slobodan?:confused:

Pripazi i na pravopis jer se " je li " piše odvojeno.

Stavi ovo pitanje u kontekst prosvjetiteljstva, tadašnjih revolucija i otpora aristokracije građanstvu i samom prosvjetiteljstvu, pa ćeš sam doći do odgovora.

tough girl
17.09.2007., 16:58
ovako... sutra mi je lektira smrt smail age čengića... i ja sam ju pročitala... ali nije mi bas jasno zadnje pjevanja-kob?
znam da ima alegorijsko značenje... ali procitala sam na netu kako je neki mladi turčin obukao njegovu odoru i sl., a u jednoj knjizi sam proctala kako je on sad zapravo neka lutka (?!)...? mozda to i ima smisla, jer pise nesto tipa 'cija je ovo glava? smail-agina!' :rolleyes:
pls help :o

super_sonic
22.09.2007., 08:32
ovako... sutra mi je lektira smrt smail age čengića... i ja sam ju pročitala... ali nije mi bas jasno zadnje pjevanja-kob?
znam da ima alegorijsko značenje... ali procitala sam na netu kako je neki mladi turčin obukao njegovu odoru i sl., a u jednoj knjizi sam proctala kako je on sad zapravo neka lutka (?!)...? mozda to i ima smisla, jer pise nesto tipa 'cija je ovo glava? smail-agina!' :rolleyes:
pls help :o

pa da,smail-aga je lutka,tj marioneta-a znaš da njima možeš upravljati kako želiš .. dakle,aga je poražen..

Garak
22.09.2007., 15:28
Evo da i ovdje pitam: potreban mi je neki link za download knjiga Julesa Vernea na engleskom jeziku. Ako netko zna, bio bih jako zahvalan :top:

tough girl
22.09.2007., 15:44
pa da,smail-aga je lutka,tj marioneta-a znaš da njima možeš upravljati kako želiš .. dakle,aga je poražen..

zbunilo me je to na netu...

hvala! :kiss:

super_sonic
22.09.2007., 15:49
Evo da i ovdje pitam: potreban mi je neki link za download knjiga Julesa Vernea na engleskom jeziku. Ako netko zna, bio bih jako zahvalan :top:

http://etext.library.adelaide.edu.au/v/verne/jules/

gugl ;)

Garak
22.09.2007., 18:30
http://etext.library.adelaide.edu.au/v/verne/jules/

gugl ;)

Očito bolje guglaš od mene :zubo:

Zahvaljujem kralju :top:

suncokretka
23.09.2007., 11:28
ovako
treba mi jedna rečenica koja će najbolje predstaviti rusiju.
pa ako netko zna..

Desdemona
24.09.2007., 20:54
Trebala bih napisati autobiografski esej, a ne znam kako početi...ako netko ima bilo kakvu ideju, neka kaže....
ne bih htjela onako nešto zovem se..., imam....godina...nešto malo domišljatije....
hvala :kiss:

p.s. ne znam jesam li na pravom pdf-u, ali ovaj mi je bio najprikladniji...

walter
24.09.2007., 20:55
Pa, bilo bi dobro da ga počneš nekom rečenicom o sebi...

Desdemona
24.09.2007., 22:02
Pa, bilo bi dobro da ga počneš nekom rečenicom o sebi...

da, to i ja znam...ali kojom???imam literarnu blokadu...

Badzo
25.09.2007., 09:17
"E ovako:"

doggystyler
25.09.2007., 10:23
Jeli mi neko možemo objasniti alegoriju pakla u Danteovom djelu "Božanstvena komedija". Hvala na pomoći unaprijed.Hitno je.:eek:

Atena Nike
25.09.2007., 14:16
U Božanstvenoj komediji je opisan Danteov put kroz Pakao, Čistilište i Raj koji u prenesenom značenju označava Danteov put (ali i put svakog čovjeka) kroz mračni put grijeha (Pakao), dolaženja k svijesti (Čistilište) i ponovnog pronalaska vjere (Raj).
Dante je izgubio vjeru kada je umrla njegova voljena Beatrice, te je krenuo na put da ju ponovno pronađe.
Pakao je sastavljen od 9 krugova. U prvom krugu koji se zove Limb nalaze se ljudi rođeni prije Krista i djeca koja su umrla prije krštenja. Oni nisu kažnjeni, ali ne mogu biti niti nagrađeni pa su smješteni u Limbu.
Svako sljedeći krug je simbol većeg grijeha od onog priješnjeg, a kazna je sa svakim krugom sve gora.

anna_maria
25.09.2007., 20:52
želio bih kupiti 2 serijala knjiga, u biti nisam siguran da li bi to trebao pitat ovdje ili na topicu fantasy, pa ako neko zna gdi to mogu kupiti, super

zanima me serijal Njegove tamne tvari, na engleskom, ali neznam gdje se može kupiti
drugi serijal koji me zanima je Frank Herbertova Dina, ali s obzirom da je on napisao mnogo knjiga na tu tematiku, neznam od kud da počnem, pa ako netko zna točan poredak. za taj serijal znam da se može kupiti u algoritmu

unaprijed zahvaljujem

i njegove tamne tvari na eng ima 100% u algoritmu.mislim da je frendica bas tamo kupila,a mogu ju i pitati da provjerim.al ipak sam sigurna:zubo:

njusa
29.09.2007., 12:35
nasla sam natuknicu da su price iz davnine (ivana brlic mazuranic) prevedene na 15ak jezika, ali nigdje ne mogu naci niti jednu informaciju gdje bih mogla naci izdanje na engleskom ili francuskom. netko?
ako ne ona, ima li tko kakav prijedlog (ponovno engleski i/ili francuski), djecja literatura, fantastika.

caly1212
01.10.2007., 15:58
Ljudi, HIIITNOOO bi trebala sažetke ili originale Držićevih djela (Tirena, Tripče de utolče, Džuho Kerpeta, Skup, Hekuba, Arkulin, Pjerin...)! Moooooolim vas, ako bi mi netko mogao poslati ili dati link da mi se javi na caly_paly@hotmail.com!
Vječno zahvalna

doggystyler
07.10.2007., 14:04
Evo dala nam profesorica da protumacim ovaj sonet :( a ja nemam pojma..

Polazi starčić sjedokosi,bijeli
iz draga mjesta mu mladost cvala .
Sa strahom motri obitelj mu mala
gdje jur se od nje mili otac dijeli;

on jedva vuče korak ostarjeli,
dok mu se svrha žića primicala,
a dobra volja snagu mu dala
da nemoć dobi i put svlada veli.

Istiže u Rim,gdje ga žudnja vodi
da onog lica vidi otisnuće,
kog ufa gledat Nebeskoj u slavi.

ah, i ja tako ponekad hodim
u drugih tražeć,koli je moguće,
vaš oblik,gospo.žuđeni i pravi.

Evo sada trebam :vrstu,temu,odnos prema temi,formu,stih,ritam,sadržajno-estetsku analizu. Ajmo ljudi spasavajte :s :s :s

caly1212
07.10.2007., 14:21
Evo dala nam profesorica da protumacim ovaj sonet :( a ja nemam pojma..

Polazi starčić sjedokosi,bijeli
iz draga mjesta mu mladost cvala .
Sa strahom motri obitelj mu mala
gdje jur se od nje mili otac dijeli;

on jedva vuče korak ostarjeli,
dok mu se svrha žića primicala,
a dobra volja snagu mu dala
da nemoć dobi i put svlada veli.

Istiže u Rim,gdje ga žudnja vodi
da onog lica vidi otisnuće,
kog ufa gledat Nebeskoj u slavi.

ah, i ja tako ponekad hodim
u drugih tražeć,koli je moguće,
vaš oblik,gospo.žuđeni i pravi.

Evo sada trebam :vrstu,temu,odnos prema temi,formu,stih,ritam,sadržajno-estetsku analizu. Ajmo ljudi spasavajte :s :s :s

Inače, iako je općepoznato da je tema Petrarcinih pjesama bila Laura, to nije točno. On ti je bio iznimno lijep, te je živio na dvorovima pod pokroviteljstvom mecena tako da nikada nije ništa u životu radio. U tom besposličarenju skonto je da je naj*** kada ostari i poružni se tako da je počeo pisati raznorazne sonete u kojima opjevava svoju ljepotu, nadajući se da će bar na papiru ona biti vječna. Prolaznost života njegova je glavna tema, pa tako pokušaj i ovu pjesmu doživjeti na taj način.
Sretno!:mig:

tough girl
07.10.2007., 15:18
forumaši... trebam napisati svoj osvrt na pjesmu Pjesnik, Petra Preradovica... :( nesto kratko imam... pa pls pomozite...? :ne zna:

doggystyler
08.10.2007., 14:32
da imas pravo ali kako cu to protumačiti sa hodoćašćem? hodoćašće =životni put?

Badzo
08.10.2007., 15:31
Napishi profki da odbijash tumachenje soneta jer 1. nije na originalnom jeziku, a kao shto je poznato u prevodu se gubi masa nijansi, i 2. jer je jedna od vrhunskih gluposti pisati o znachenju rijechi nekog tamo pjesnika od prije nekih 700 godina kojem svijet nije bio ni blizu slichan danashnjem, a da tek ne pochinjem o objektivnom prilazu subjektivnom izrazaju misli. Dajte molim vas...

doggystyler
09.10.2007., 11:40
koliko si imao(imas) hrv.? :D

mackic@
10.10.2007., 18:25
Pozdrav!
Ne znam da li sam dosla na pravo mjesto,ali meni bi trebao link od knjige Gospoda Glembajevi-Miroslav Krleza.Ne trebaju mi skraceni sastavi kao za lektiru,vec mi treba iskljucivo knjiga.

Hvala

..t:essence..
11.10.2007., 13:20
Ljudi hitno molim ako tko ima slucajno za prodat knjigu za talijanski jezik STIAMO INSIEME 1 radna biljeznica...
Moze odgovor na PM ili na juspolja@inet.hr
Hvala svima !! :) :)

get.a.lajf
11.10.2007., 20:25
forumaši... trebam napisati svoj osvrt na pjesmu Pjesnik, Petra Preradovica... :( nesto kratko imam... pa pls pomozite...? :ne zna:

de napiši, podsjeti kako ide. uguglala sam tu pismu, ali nisam dobila konkretne rezultate, tj. nema teksta na netu

mimi5
11.10.2007., 20:40
Pročitala sam negdje jedan citat koji mi se stvarno svidio, ali sam ga zapamtila samo djelomično pa me zanima je li netko zna kako ide cijeli i tko ga je izrekao. Evo pa ide ovako:
Onaj tko teži nemogućem ostvari najviše što može...
pa dalje ne znam točno kako ide
Moderatori, nadam se da sam stavila ovu temu u ispravan forum jer nisam bila sigurna gdje ovo ide.

funkster
12.10.2007., 00:44
P
Onaj tko teži nemogućem ...

Ovaj drugi dio si sigurno loše čula tako da se rađe baziraj na prvom dijelu citata :D

GoAt
12.10.2007., 15:21
Caly da li si se snasla,posto ja imam textove,ali i nekog razloga ne mogu poslat na tu adresu!!!!:ne zna:

Rafa Estranged
13.10.2007., 13:42
Koja si skola?

grlja
14.10.2007., 17:14
treba mi interpretacija i analiza pisama- 'u suton'- Dobriša Cesarić i 'bezimenoj'- Gustav Krklec'. To mi triba za četvrtak, pliz pomozite
:s :s :s :s :s :s :s :s :s

ellaartemis
18.10.2007., 23:55
tek sam na ovaj forum dosla, tak da mi je ovo prva izjava ovdje. a sad jedno malo pitanje za one koje se razumiju. imam seminarski iz ranog razvijenog srednjeg vjeka, i tema mi je (na zalost sama sam je odabrala) :bonk:INKVIZICIJA. malo imam literature za to, pa tako ako netko zna za neke knjige bilo bi dobro da mi napise.
hvala na svakom pokusaju :s

el_mariachi
19.10.2007., 12:16
jel neko slucajno zna ko je ovu gore pjesmu otpjevao na hrvatskom... negdje 70-tih...tekst je malo promijenjen bio...
ne mislim na bolera
ID:
zasto si se ti zapalila ... da ti nije sal oko vrata :zubo:

contra rationem
19.10.2007., 12:34
Kod negdašnjeg kina "Jadran" održavale su se prije rata monodrame. Bilo je to malo intimno mjesto, stolovi, bez podija... Frajer je recitirao Jesenjinovu "Do viđenja dragi...", pa na to parafrazu, iliti ironiju Majakovskog na istu temu "živjeti na ovom svijetu nije ništa novo, al ni umirati nije novije". Frajeru se se vidle žile na čelu kolko se bio uživio.

Al vi nekaj trokeljate o Isadori Duncan i šalu od svile?

Il o onim glupim psićima koji plove rijekom, tako nekakao ili bla.

Jeanny
20.10.2007., 10:58
treba mi vasa pomoc-prijevod texta

--------------------------------------------------------------------------------

trebam do srijede prevesti najmanje 5 stranica nekog teksta sa engleskog na hrvatski.moze biti bilo koji zanr -samo da ne bude uputa za koristenje ves masine
ima li tu netko ko mozda iz hobija prevodi tako????
can sombody help??
e da i uz to jos i analiza pjesme BARBARA ALLEN (STILSKE FIGURE,TEMA...) i ako netko ima bookreview romana the fifth child od doris lessing(osobni dozivljaj djela na najmanje 2 stranice)e spasili bi me!!!

M3NT4L
20.10.2007., 11:14
Ti bi da ti netko prevede 5 stranica???? o majko božja....:rofl: :rofl:

Jeanny
20.10.2007., 11:40
Ti bi da ti netko prevede 5 stranica???? o majko božja....:rofl: :rofl:
da znam koma je,ali eto mozda netko ima pun komp toga...ja se nadam...

nataly000mcr
20.10.2007., 16:32
može li mi neko objasniti značenje pojma lihvar, ali malo opsežnije.
ili mi dajte link di to ima, ak ima. ja nisam našla.
trebam za referat.:cerek:
hvala!

Darkstone_33
20.10.2007., 16:42
Money Lender (http://en.wikipedia.org/wiki/Money_lender#Contemporary_meaning)

Pa prevodi... :)

go2
20.10.2007., 16:47
to su ti ljudi koji uzimaju velike kamate na posuđeni novac
Primjer kod nas ti je kad je HDZ došao na vlast na čelu s vrhovnikom čiji otac je to izučio prije Drugog svjetskog rata, odmah je ozakonio kamate na kamate, mjesečni obračun kamata i slične stvari
takvo što si ni mafija u drugim zemljama ne može poželiti, ali mi smo to imali više od desetljeća
Nadam se da sam bio dovoljno opširan

branimir7
21.10.2007., 13:40
Tražim ime jedne knjige. Mislim da se zove materski krug ili sl. Znam da je to triler.

Ne znam kako se pisac zove. Ako netko zna neka napiše. Hvala unaprijed na pomoći.

faca88
21.10.2007., 16:21
ima neko str. di je lektira mrvice iz dnevnog boravka pisac je sanja pilić

Bednaya Nastya
28.10.2007., 10:12
E dakle, imam ovakvu temu+razlike. Razlike sam uspjela naći, ali za sličnosti bash i nisam sigurna. Može pomoć plsss!!!!

colibri
28.10.2007., 10:15
U kojem smislu mislis?:) Posto ga je napisao vjerovatno da su slicni.:rofl:

Bednaya Nastya
28.10.2007., 10:33
HAHAHA, zbilja duhovito
U smislu sličnosti pogleda na svijet i život vremena u kojem su živjeli...

Bednaya Nastya
28.10.2007., 11:21
AJDE LJUDI PLSSS
Sutra mi je Armagedon bez toga
:cry:

NoWa
28.10.2007., 12:00
E dakle, imam ovakvu temu+razlike. Razlike sam uspjela naći, ali za sličnosti bash i nisam sigurna. Može pomoć plsss!!!!
nadam se da si medju razliku stavila kako ti autori gledaju na ženu: jednom je ona anđeo, dok je drugom jednostavno samo ljudsko biće.

zak fatalist
28.10.2007., 12:10
Kako nema sličnosti, zaboga miloga?! :eek:

Počnimo od toga da su jedan i drugi bili suvremenici (makar nakratko i očito da se nisu stigli upoznati), i jedan i drugi unijeli su nešto novo u talijansku književnost, obadvojica su dio "tri krune" uz Petrarcu i još su se poznavali. Uzgred, znaš li tko je napisao Danteovu biografiju? A kladim se da malo tko zna da je ista odavno prevedena na hrvatski. :cool:

Kao što rekoh, Dante, Boccaccio i neizostavno Petrarca bili su prekretnice u talijanskoj književnosti. Da, i prije njih su već pisali o paklu i raju (Giacomino Da Verona), slagali priče u zajednički okvir (mislim Francesco Sachetti) i pisali nadahnute ljubavne pjesme (stilnovizam i ostalo), no što je bitno kod Dantea i Boccaccia? Idemo redom:

1. "Decameron" i "Božanska komedija" su više od običnih priča za laku noć. To su povijesni dokumenti, alegorije i pokušaj da se izrazi nešto što baš i nije bilo pristojno reći naglas.
2. Dante je imao Beatrice, Boccaccio mislim Filostratu ili nekog drugog. Razlika je kako na nju gledaju, ali i jedan i drugi imaju svoju muzu.
3. I kod jednog i drugog ljubav je jedan od glavnih pokretača, iako to na prvi pogled ne izgleda.
4. I jedan i drugi su do majstorstva razvili pripovijedanje, kompleksne priče stavili su u zajednički okvir. Pogledaj malo bolje "Božansku komediju", ista je sa kao "Decameron" jer u jednom i u drugome imaš okvir koji je tek podloga za mnoštvo manjih priča, kao što je Boccaccio kuga izgovor za pričanje priča, tako je i Danteu ulazak u zagrobni svijet.
5. I jedan i drugi iznose svoje stavove, što misle o nekim povijesnim ličnostima.
6. Jezik je sličan iako mislim da nije potpuno isti, Danteov je nešto profinjeniji, a i on se sam bavio jezičnim pitanjima ("De volgari eloquentia"). Ako bih bio malo precizniji, sličnosti im postoje u jeziku, ali se, normalno, razilaze u stilu.

... I znam da ima još, ali ovako iz rukava i uz činjenicu da je već prošlo neko vrijeme otkada sam ih čitao, to ti je za prvu ruku.

Bednaya Nastya
28.10.2007., 13:27
nadam se da si medju razliku stavila kako ti autori gledaju na ženu: jednom je ona anđeo, dok je drugom jednostavno samo ljudsko biće.

:rofl:
vJERUJ MI, TO SAM izdvojila pod br. 1.

zak fatalist
28.10.2007., 13:48
Malo matematičko-književne trivijalnosti: koliko pjevanja ima "Božanska komedija"? A koliko priča ima "Decameron"? Da... :D

Btw, malo bih se ispravio kada sam napisao da je ljubav pokretač u jednom i u drugom djelu. Bolje je reći životni optimizam. I Dante i Boccaccio smatraju se zbog toga pretečama humanizma i renesanse.

Bednaya Nastya
28.10.2007., 19:58
Da, plus što je za pojavu ljubav u književnim djelima ren. odnosno predrenes.
zaslužan prvenstveno Petrarca

anna_maria
28.10.2007., 20:49
Uzgred, znaš li tko je napisao Danteovu biografiju? A kladim se da malo tko zna da je ista odavno prevedena na hrvatski. :cool:.

jel boccaccio?znam da je boccaccio tumacio danteovu komediju i pripisao joj pridjev bozanstvena,koji je onda dodan u naslov
tko je preveo?:cool:

zak fatalist
28.10.2007., 23:33
Da, plus što je za pojavu ljubav u književnim djelima ren. odnosno predrenes. zaslužan prvenstveno Petrarca

Upravo tako. I više od toga. Petrarkin opus neki opisuju da je "na pragu romantizma" tj. da je on prvi začeo romantičarske teme kasnije karakterstične za tzv. prvo razdoblje romantizma (Primo romanticismo). S punim pravom, ako se mene pita, pogledaj samo Leopardijeve pjesme.

jel boccaccio?znam da je boccaccio tumacio danteovu komediju i pripisao joj pridjev bozanstvena,koji je onda dodan u naslov
tko je preveo?

Da, Boccaccio, naravno i ispravno si napomenula taj bitan detalj da je zbog njega "Commedia" postala "Divina" jer mu se tako dopadala. Kao što i jedna i druga dobro znate, pojam komedija tada se odnosilo na priču s puno preokreta (ili tako nešto, zaboravio sam :D ) Tko je preveo na hrvatski, ako pitaš za Danteovu biografiju, ne znam, ali znam da je riječ o dosta starom i ofucanom izdanju kojeg sam imao prilike pročitati. Usto je i dosta kratka knjigica, ali ne sjećam se izdavača ni prevodioca.

Bednaya Nastya
01.11.2007., 20:53
Sličnosti i razlike u formi *vanjski oblik*, unutrašnji oblik *smisao*??
DO sada sam skužila:
P: 2 katrena & 2 tercine, rima čvrsta
S: 3 katrena i distih
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

anna_maria
02.11.2007., 23:23
Upravo tako. I više od toga. Petrarkin opus neki opisuju da je "na pragu romantizma" tj. da je on prvi začeo romantičarske teme kasnije karakterstične za tzv. prvo razdoblje romantizma (Primo romanticismo). S punim pravom, ako se mene pita, pogledaj samo Leopardijeve pjesme.

Da, Boccaccio, naravno i ispravno si napomenula taj bitan detalj da je zbog njega "Commedia" postala "Divina" jer mu se tako dopadala. Kao što i jedna i druga dobro znate, pojam komedija tada se odnosilo na priču s puno preokreta (ili tako nešto, zaboravio sam :D ) Tko je preveo na hrvatski, ako pitaš za Danteovu biografiju, ne znam, ali znam da je riječ o dosta starom i ofucanom izdanju kojeg sam imao prilike pročitati. Usto je i dosta kratka knjigica, ali ne sjećam se izdavača ni prevodioca.

komedija je bilo djelo koje pocinje tuzno a zavrsava sretno,bas kao danteovo djelo,na pocetku su grijesi a na kraju iskupljenje!
potrazit cu mozda tu knjizicu,studiram tal.knjizevnost pa mi je dante alfa i omega:) a i volim ga:D

Angel's devil
03.11.2007., 10:26
Iz lektire imam par nepoznatih riječi: kano, trudne noge, brije, zastrta, stere, teško breme,...ako se nekom da prevest, bit ću jako zahvalna, većina je iz preradovićevog putnika, a kano iz himne

Bl[4]ckOut
04.11.2007., 11:46
Trebam napisat lektiru divlji konj pa ako netko zna
1.Par rečenica o prirodi iz knjige
2.Usporedbe sa životom čovjeka

zak fatalist
04.11.2007., 11:52
Iz lektire imam par nepoznatih riječi: kano, trudne noge, brije, zastrta, stere, teško breme,...ako se nekom da prevest, bit ću jako zahvalna, većina je iz preradovićevog putnika, a kano iz himne

Opet tek nagađam (sorry):
kano = kao, poput (ali di je to u "Putniku"? Te riječi ima u našoj himni ... kano klisurine)
trudne noge = možda otisci stopala ili tragovi, ili čak najjednostavnije objašnjene umorne noge (jer izgleda da tu opisuje svoj umor)
stere = prostire, odnosno u ovom slučaju bolje sprema
Sjever brije s snježnog brda = možda misli na sjeverni vjetar
zastrta (mjesečina) = zakrivena oblacima (nema mjesečine, mrkli je mrak)
teško breme = težina odnosno bol koju osjeća

Ponavljam, nisam ni za jednu od tih riječi 100% siguran kada se radi o ovoj pjesmi.

monter-majstor
04.11.2007., 12:00
Dali netko zna neku stranicu o biljeskama o piscu ?
Treba mi dosta biljezaka za pisca "Pablo Neruda"

farki_
04.11.2007., 12:02
jel vazno da su na hrv. ili mozes i prevodit s engleskog?

monter-majstor
04.11.2007., 12:06
Na Hrvatskom
Jer mi engleski nije jaca strana

farki_
04.11.2007., 12:07
aj pogledat cu ja, pa ti javim... :kava:

papigene!
04.11.2007., 16:30
jeli zna ko di naci biljeske o Mileni Mandić odnosno spisateljici "Pokajnika"
ako imate bilo kakve informacije pliz sto prije odgovorite jer mi je jako hitno, mlada je spisateljica pa nisan nasa nista na netu.. :ne zna:

Pamela
05.11.2007., 17:44
pozdrav! radim seminar na temu društvene vrijednosti. pa me zanima da li mi može netko predložiti neku knjigu koja govori o tome!?! plizzz :tuzni::ne zna:

zak fatalist
05.11.2007., 19:56
pozdrav! radim seminar na temu društvene vrijednosti. pa me zanima da li mi može netko predložiti neku knjigu koja govori o tome!?! plizzz :tuzni::ne zna:

Malo preciznije, molim. Društvene vrijednosti je vrlo, vrlo širok pojam. Društvene vrijednosti gdje? U nekom određenom dijelu svijeta ili ovdje u Europi? Društvene vrijednosti kada? U sadašnjem vremenu ili nekada? Koje društvene vrijednosti? Neke određene ili pišeš o svima pomalo? Ako pišeš o društvenim vrijednostima općenito, onda ti u startu treba i definicija društva, zatim razlika između društva i kulture, razlika između društvenih vrijednosti i vrijednosti pojedinaca.

Ako možeš malo precizirati, imam neke prijedloge, ali da te ne davim sa pet knjiga ako ti je jedna dovoljna.

Didi
05.11.2007., 21:20
Imamo li u hrvatskom kakav drugi prijevod za književnoteorijski termin pathetic fallacy osim personifikacija ili antropomorfizacija?

Pamela
05.11.2007., 21:54
Malo preciznije, molim. Društvene vrijednosti je vrlo, vrlo širok pojam. Društvene vrijednosti gdje? U nekom određenom dijelu svijeta ili ovdje u Europi? Društvene vrijednosti kada? U sadašnjem vremenu ili nekada? Koje društvene vrijednosti? Neke određene ili pišeš o svima pomalo? Ako pišeš o društvenim vrijednostima općenito, onda ti u startu treba i definicija društva, zatim razlika između društva i kulture, razlika između društvenih vrijednosti i vrijednosti pojedinaca.

Ako možeš malo precizirati, imam neke prijedloge, ali da te ne davim sa pet knjiga ako ti je jedna dovoljna.

hm...(literatura za soc.mi je inače Haralambos)...općenito o njima moram pisati, objasniti što je više moguće...znači ja bi rekla o svemu pomalo!
ja se nadam da sam ti bar nešto razjasnila...:tuzni: ako ne, napiši mi svih pet knjiga...i hvala ti u svakom slučaju! :s

zak fatalist
05.11.2007., 23:18
hm...(literatura za soc.mi je inače Haralambos)...općenito o njima moram pisati, objasniti što je više moguće...znači ja bi rekla o svemu pomalo!
ja se nadam da sam ti bar nešto razjasnila...:tuzni: ako ne, napiši mi svih pet knjiga...i hvala ti u svakom slučaju! :s

Ovako za prvu ruku ako se radi baš o društvenim vrijednostima općenito, onda je dobra bilo koja knjiga iz sociologije ili povijesti. Meni je iz sociologije najdraža ona od grupe autora predvođenih Nenadom Fanukom, dok se u knjigama iz povijesti može pročitati stav pojedinog društva o nečemu u određeno vrijeme. Meni je zbog toga u sjećanju ostala "Jesen Srednjeg vijeka" od Huizinge. Isto tako i prije spomenuta "Božanska komedija" i "Dekameron" kao i mnoga druga književna djela sadrže opis društvenih stavova i vrijednosti.

Društvene vrijednosti se ipak mjere kroz etiku, pa su tu zanimljivi klasik Maxa Webera "Protestantska etika i duh kapitalizma" (teško k'o vrag, ali...) te puno suvremenija "Hakerska etika i duh novog doba". Mislim da je autor neki Finac i knjiga se fokusira pretežno na etiku određene grupe, ali je stvarno dobra i nije teška za čitanje.

Tu su još dvije: "Moralni relativizam" (ne znam autore) koja govori o tome da moral i vrijednosti nisu isti za sve, no iz toga se postavljaju drugi problemi. Uvodni dio, recimo prva trećina knjige "Imati ili biti" je meni bila super zbog toga što tamo autor navodi različite poglede na materijalizam kao prevladavajuću vrijednost u modernom svijetu.

Problem je, kao što vidiš, što u nijednoj od tih knjiga nemaš ništa na gotovo, već moraš iščitati i onda sama izvući zaključke te uspoređivati. Uostalom, neke primjere možeš i sama navesti, zaključiti koje su vrijednosti danas dominantne, a koje potisnute ili zaboravljene ili jednostavno anketirati prijateljice. Siguran sam da bi došla do rezultata koji bi bili puno zanimljiviji od onih iz knjiga. Štoviše, čak i ovaj forum ti je dobar teren za takvo istraživanje :D

balvan
06.11.2007., 08:58
Ovako imam za sutra lektiru za napisat a nema je nigdje na netu a ako neko zna dobro pjesme od sergeja jesenjina treba mi bilo koja njegova pjesma za interpretirat pa ako ko zna neka pomogne.

ja nadem na netu nesto njegovo al samo pise pjesme nikakva interpretacija a trebalo bi mi znaci bilo koju interpretirat pjesmu od sergeja jesenjina.
Najkasnije do veceras ako bi ko mogo objavit???

Trazio sam sve po googlu ali stvrano nema nigdje a pisac je jako jeben.

Pamela
06.11.2007., 10:08
zak fatalist puno ti hvala!:top:

zak fatalist
06.11.2007., 20:09
zak fatalist puno ti hvala!:top:

Molim :Pivo: Volio bih da ti mogu pomoći više, ali danas sam u knjižnici usput pretražio ima li kakve knjige s nazivom tvog seminarskog rada, ali izgleda da nema. No, tema koju obrađuješ stvarno je zanimljiva i možeš napisati doista izvanredan esej.

Didi
07.11.2007., 19:37
Imamo li u hrvatskom kakav drugi prijevod za književnoteorijski termin pathetic fallacy osim personifikacija ili antropomorfizacija?Nijednog anglista ovdje? Ni komparatista?

Fan of Belinda Carlisle
08.11.2007., 19:06
Može li mi tko reći ponešto o petrarkizmu i petrarkistima, tj točnije me zanima kakva obilježja moraju imati nečije pjesme da bi se smatrale petrarkističkima?

doggystyler
08.11.2007., 21:27
Evo za one koje znaju malo vise o Cervantesu i Don Quijote.Znan neka pitanja ali neka i ne za help .
1.Koji je odnos 1. i 2. knjige?
2.Pojam donquijotizam?
3.Izreka boriti se sa vjetrenjačama?
Aj ljudi pomažite.
...tnx...

doggystyler
08.11.2007., 21:30
Petrarkizam ti je nasljedovanje Petrarkine poezije u 15. i 16. stoljeću.
Njegove pjesme su ti poznate po :
1. njegovom sonetu
2. vjerni opis svoje ljubavi Laure
3.Shvaćanje ljubavi za vrijeme ljubavi i poslije nje tj. kad je umrla.Kompozicija.Nesto tako ali imas sve u knjizi. :P Sve navedeno pa razmisli

napushena_ofca
11.11.2007., 10:26
evo..da ne otvaram novu temu...
dakle,trebala bih odgovore na sljedeća pitanja. Pročitala sam lektiru,ali...:rolleyes:

1.strast,ljubav i mržnja u Hamletu
2.Prijateljstvo,sreća i zločin u Hamletu
3.Borba za vlast,osveta i smrt
4.Problem prijateljstva
5.Hamlet u odnosu prema umjetnosti
6.Hamletov doživljaj žene
7.Hamletovo poimanje slobode
8.Hamlet i dvorjani
9.hamlet-čovjek novoga doba
10.shakespearov humanizam u Hamletu

trebalo bi na svako pitanje odg. sa najviše dvije do tri rečenice,ne treba opširno.
hvala vam puno

Crooklyn Clan
11.11.2007., 10:42
ima li neko link jer nema u knjižnci knjige..ne triba mi link za lektiru nego za cilu knjigu po mogućnosti na Hr

beautiful_soul
11.11.2007., 19:02
molim vas...hitno mi treba karakterizacija lika matije gubca...
napiste nesto...

Cypress Hill
12.11.2007., 09:14
evo..da ne otvaram novu temu...
dakle,trebala bih odgovore na sljedeća pitanja. Pročitala sam lektiru,ali...:rolleyes:

1.strast,ljubav i mržnja u Hamletu
2.Prijateljstvo,sreća i zločin u Hamletu
3.Borba za vlast,osveta i smrt
4.Problem prijateljstva
5.Hamlet u odnosu prema umjetnosti
6.Hamletov doživljaj žene
7.Hamletovo poimanje slobode
8.Hamlet i dvorjani
9.hamlet-čovjek novoga doba
10.shakespearov humanizam u Hamletu

trebalo bi na svako pitanje odg. sa najviše dvije do tri rečenice,ne treba opširno.
hvala vam puno
ccc, nova profa neće bit zadovoljna ako joj kažem da po netu tražiš odgovore :rofl::rofl::rofl:

mmx-matej
21.11.2007., 15:32
jel ima itko kratki sadržaj za lektiru: Dnevnik maloga Perice od vjekoslava majera...
pls pls treba mi hitno... a ne mogu ju nac na netu... P.S. to je lektira za 7. razred

big_smouker
22.11.2007., 08:47
citam cesriceve pjesme to jest pjesmu krik
i jel mi mozete rec
asocijacije na krik
molim vas

big_smouker
22.11.2007., 08:53
molim vas jer mozete sto prije napist
asocijacije na krik

orange_girl
24.11.2007., 09:59
Ako je netko pročitao i shvatio je dobro, nek pomaže. Dvije me stvari zanimaju. Koji je glavni motiv i tema te kakva je uloga dijaloga i monologa u pjesmi. Googlala sam, ali nema ništa konkretno.

sharon
01.12.2007., 11:33
Otvorila sam već tu temu, ali ipak...

Namjeravam studirati hrvatski jezik i književnost (Zagreb ili Zadar)...ima netko kakav koristan savjet za upis i pripremu? Hvala! :mig:

kisha
02.12.2007., 17:24
Budući je u Zagrebu pismeni iz opće kulture, čitaj što više stvari iz svakodnevice (dnevni tisak....), knjige iz povijesti umjetnosti, filmske itd. za gimnazije ili što slično...nabavi stare pismene i vježbaj.
Poradi na gramatici, ako treba uzmi si kod nekoga instrukcije, te svakako dobro pređi književnost: autori i djela.

kisha
02.12.2007., 17:28
Ako je netko pročitao i shvatio je dobro, nek pomaže. Dvije me stvari zanimaju. Koji je glavni motiv i tema te kakva je uloga dijaloga i monologa u pjesmi. Googlala sam, ali nema ništa konkretno.

Je li ti to ozbiljno? Pa nije Hasanaginica teška.

Tema je tužna sudbina H. Uloga dijaloga i monologa (elementri drame u čijoj je osnovi dramski sukob) je stvaranje sukoba među likovima, u ovom slučaju između H. i muža joj, kako bi se još više istakla njezina nesretna sudbina.

babe2
06.12.2007., 21:18

Namjeravam studirati hrvatski jezik i književnost (Zagreb ili Zadar)...ima netko kakav koristan savjet za upis i pripremu? Hvala! :mig:

U knjižnicama postoje zbirke s pitanjima iz hrvatskog jezika i književnosti, a i dobar savjet je čitat sve novine koje ti dođu pod ruku
Sretno:top:

mare74
10.12.2007., 12:12
dragi ljudi...molim vas za savjet i pomoć. naime moj mali koji ide u 5.razred osnovne škole u zadaćnici iz Hrv.jezika upotrijebio je riječi KAIČ I KOČETA...naravno u duhu cijelog teksta. profesorica mu je uredno zadaćnicu ocijenila s nedovoljan (1)...da li je ona u pravu, tj da li je uistinu u školskim zadaćnicama NE SMIJU koristit riječi iz tvog kraja....:)

Isabell
10.12.2007., 18:08

Ne znam kakav je prijemni za kroatistiku na FFZG, ali prijemni za sam faks ti je težak. Ja sam upisala dvopredmetni studij; anglistiku i talijanistiku i na prijemnom za faks sam se gadno namučila.

Uglavnom, opća kultura ti je na prijemnom za FFZG (ako se to može nazvati općom kulturom) i taj dio je težak, a ovo poslije je zapravo prilično lagano. Imaš pitanja na koja bi trebala znati odgovor ako se misliš ozbiljno baviti time što studiraš.

U svakom slučaju, gl s pripremama, trebat će ti. :D

Maisie
10.12.2007., 20:44
Ove godine je jednopredmetne kroatistike na FFZG-u bilo i za one koji su bili oko 1700 i nekog mjesta. I nije tolika trta :D

sharon
10.12.2007., 21:48
Ove godine je jednopredmetne kroatistike na FFZG-u bilo i za one koji su bili oko 1700 i nekog mjesta. I nije tolika trta :D

Razveselila si me sad s ovim! :D

xivan
11.12.2007., 19:17
Evo ovako malo cwe glupo ispast ali trebam deseak natuknica o knjizi Guliverova ptovanja toćnije o epiodi:put u Brobdingnag

vanessa_92
12.12.2007., 10:13
dragi ljudi...molim vas za savjet i pomoć. naime moj mali koji ide u 5.razred osnovne škole u zadaćnici iz Hrv.jezika upotrijebio je riječi KAIČ I KOČETA...naravno u duhu cijelog teksta. profesorica mu je uredno zadaćnicu ocijenila s nedovoljan (1)...da li je ona u pravu, tj da li je uistinu u školskim zadaćnicama NE SMIJU koristit riječi iz tvog kraja....:)

nažalost ne smiju.moraju se koristit isključivo standarni književnim hrvatskim jezikom,osim ako nekoga citiraju.
posebno u zadaćnicima i takvim sastavcima.

tiki66
12.12.2007., 20:47
Trebao sam redovno citati lektiru, ali naravno nisam pa sam sad u zaostatku :rofl:
Trazim po internetu nigdje nema nista o ovoj knjizi.. moze rijec dvije sta je tema i koji su glavni likovi?

hvala

eh da i treba me :tuctuc:

k3_h3
13.12.2007., 19:52
eh raja imam ovu lektiru i ok knjiga je dobra i sve to....
sve sto ima na internetu sam pronasao i procitao.....
samo nema motiva (ljubav, prijateljstvo, vlast i Bosna) ako neko zna ili stranicu ili ako mi nije mrsko da posta nek posta hvala unaprijed.....

KObi
13.12.2007., 22:00
motiv ljubavi:
Ahmed gleda kadijinicu, Hasanovi ukucani, zena i dva muza itd itd

motiv prijateljstva:
Ahmedova razmisljanja o Hasanu, Hasanov govor o zivotu

motiv vlasti:
Ahmedovo ponasanje pri saznanju za brata, Ahmedov postupak kada postaje kadija i kada odlucujeda 'oda' Hasana

motiv Bosne:
Hasanov govor o Bosni, takodjer, Hasanov govor o Bosni pri spominjanju Dzemaila itd itd

U prilog ovim motivima ide i knjiga Kriticari o Mesi Selimovicu, gdje imamo i njegov intervju i gdje Mesa kaze da nije moga umrijeti dok nije napisao Dervisa..
itd itd..
:)

Dobi karton radi Mese, :)!

vanessa_92
22.12.2007., 11:01
ljudi,molim vas,zašto u knjizi LOVAC U ŽITU,Holden sam sebe tako naziva?

Mixal
22.12.2007., 14:54
...od trinaestog Shakespeareovog soneta?Neće radit knjižnica par dana,a treba mi hitno...

aids3
08.01.2008., 10:24
jeli iko ima sastavit optužnicu protiv raskoljnikova u zlocinu i kazni?

wild_rose
08.01.2008., 13:38
Samo da pitam ima li itko ovu lektiru sastavljenu
hitno mi je potrebna a na netu ne mogu nigdje naći
treba mi sad za drugo polugodište
hvala svima koji mi barem malo pomognu
šta god da mi pošaljete ili ovdje postavite bit će mi dovoljno
moj mail je aurora_azul_x@yahoo.com

Danyf5
10.01.2008., 12:12
Ovako radim seminar iz ovoga a nemam puno vremena da li postoji neka obrada analize ovoga ili neka knjiga koja to pruza?
Ako imate koje linkove molio bi da mi nedajete one na kojoj nesto malo pise jer sam to vec pronasao molio ono ako znate nesto o tome ili dati mi neki savjet gdje bi mogao pronaci korisne informacije
Hvala

aiva
12.01.2008., 10:49
pišem lektiru zlatarevo zlato, i između ostalog, zapela sam na pitanju "odnos fabule i sižea". dal zna netko što bi tu mogla napisati? dal se oni poklapaju u zlatarevom zlatu? hvala unaprijed :s

vanessa_92
18.01.2008., 23:11
ajme,i ja iam Zlatarevo zlato i isti problem..

Almost Unreal
20.01.2008., 12:16
Da li neko moze da mi napise spisak lektira za gimnaziju(ili neku strucnu skolu,tipa tehnicku,gradjevinsku,medicinsku) od prvog do cetvrtog razreda,ako nije problem.Zanima me koliko lektrira ucenici u Hrvatskoj imaju u kojoj godinu u odnosu na Srbiju.

Hvala unapred

p.s.
Namerno sam postavio temu u ovoj oblasti,jer ocekujem ozbiljniji odgovor.

:mig:

Vasilisa
21.01.2008., 20:21
http://www.ffos.hr/~jsabljic/files/popisi%20lektire%20za%20srednju%20skolu.pdf

Zaboravljeni pisac
24.01.2008., 17:35
ova tema je samo vezana za knjigu, da li smatrate da je važna ljubav ili novac u knjizi, koje od te dvije stvari je potrebnija u životu čiče goriota a i drugih likova a možete se držati i općenito oko ta dva odabira, ali mene zanima vaše mišljenje za knjigu.. zato ljubav ili novac, ali i naposljetku...zašto?

iva984
26.01.2008., 16:49
Pozdrav svima! Molila bih da mi neko posalje HITNO prepricanu lektiru Mobi Dik od Melvila, bilo sta, referat, bilo sta! Ukoliko mozete danas, jer treba mi za sutra! Unaprijed se zahvaljujem!

electroclash
26.01.2008., 21:33
Znam da te ovo ne interesuje ali cisto da postavim knjige koje se kod nas rade,cisto radi uporedjivanja:

Gilgames
Don Kihot
Ilijada
Deca
Romeo i Julija
Onjegin
Ana Karenjina
Revizor
Ujka Vanja
Cica Gorio
Kostana
Necista Krv
Zona Zamfirova
Starac i More
Kada su cvetale tikve
Tvrdica
Hamlet
Faust
Majstor i Margarita
Prokleta Avlija
Dervis i Smrt
Braca Karamazov
Stranac
Gospoda Glembajevi
Gorski Vijenac
Hazarski Recnik
Zivot i Prikljucenije
Cekajuci Godoa

Ima jos poneka,ali na ovim se najvise insistira...

Pacificist
27.01.2008., 10:13
Pozdrav svima! Molila bih da mi neko posalje HITNO prepricanu lektiru Mobi Dik od Melvila, bilo sta, referat, bilo sta! Ukoliko mozete danas, jer treba mi za sutra! Unaprijed se zahvaljujem!

skini s neta Alan Ford - Priče broja jedan - Moby Dick.

glix
27.01.2008., 16:41
ok, ja nemam pitanje za lektiru nego me zanima dal mi može netko reč mogu li ja u nekoj knjižnici ili nekom mjestu u gradu (blizu centra) raditi nešto za školu iz svojih knjiga i biti tamo bez da posuđujem išta od tamo.
jer , nemam se vremena vračati doma a negdje moram učiti.pa, moda pitanje zvuči glupo, ali nikad nisam probala otiči tako u neku knjinicu osim onu u školi pa fakat molim da mi neko to kaže da ne dođem tamo pa da me pošalju van. :)

Mixal
28.01.2008., 09:03
O, that you were yourself! but, love, you are
No longer yours than you yourself here live:
Against this coming end you should prepare,
And your sweet semblance to some other give.
So should that beauty which you hold in lease
Find no determination: then you were
Yourself again after yourself's decease,
When your sweet issue your sweet form should bear.
Who lets so fair a house fall to decay,
Which husbandry in honour might uphold
Against the stormy gusts of winter's day
And barren rage of death's eternal cold?
O, none but unthrifts! Dear my love, you know
You had a father: let your son say so.

Ovo je sonet 13 od Shakespearea, može li mi netko reći koje su tu vrste rime - muška, ženska, izlomljena ili bilo koja...?:ne zna:

Pacificist
28.01.2008., 12:05
mene zanima ako mi netko može reči dal je Raskoljnikov zaista ubio staricu ili je to tako napisano samo da mi pomislimo?
pliz hitno mi treba ako može večeras.

I objašnjenje Magrittove lule bi dobro došlo.
A ako netko zna koji je smisao života, isto može pomoč

hvala svima

Sudden Sid
28.01.2008., 12:32
mene zanima ako mi netko može reči dal je Raskoljnikov zaista ubio staricu ili je to tako napisano samo da mi pomislimo?

"Kako je bila niska rasta, pogodio ju je u samo tjeme. Vrisnula je, ali vrlo slabo, i odjednom se skljokala na pod, ali je još stigla prinijeti obje ruke glavi. (...) Tada je udari svom snagom još jednom, pa još jednom, sve ušicom i sve po tjemenu. Krv je briznula kao iz prevaljene čaše i tijelo se izvalilo nauznak. On se odmakne, pusti je da padne i odmah se nagne nad njeno lice; bila je već mrtva."

S druge strane, brijem da je Dostojevski izmislio priču i da Raskolnjikov nije za istać postojao i ubio staricu :( :confused: :D

zmotana
28.01.2008., 13:02

I objašnjenje Magrittove lule bi dobro došlo.
A ako netko zna koji je smisao života, isto može pomoč

hvala svima

Magritteova lula ti je, skroz jednostavno, objašnjena ovdije (http://adsoftheworld.com/media/print/allianz_insurances_magritte_pipe?size=_original)

o smislu života najbolje če ti objasnit kolege na LJES-u. ovo ti je podforum Književnost, inaće :rolleyes:

baš dangube ovi moderatori, ćovijeće! :rolleyes::rolleyes:

sretno!

Pacificist
28.01.2008., 21:54
a u kurac

Miss Hyde
29.01.2008., 12:52
koja je simbolika, odnosno preneseno značenje marinkovićeva djela ruke?

scorpioncic15
29.01.2008., 18:05
može li mi neko reč neku stranicu na kojoj mogu skinut lektiru od pere budaka klupko???tražio sam već na nekim stranicama i na google ali nema....pa zato ako neko ima tu lektiru il zna neku stranicu di ima nek mi javi.....thanx

nero1982
05.02.2008., 17:01
Trebam savjet jednog komparatista. Moram usporediti dva pisca 21.stoljeća, jedan pripada eng.književnosti, drugi hrvatskoj, a ne znam odakle početi. Možete mi preporučiti jednu dobru knjigu iz komparatistike koja navodi koje sve elemente treba obuhvaćati komparacija autora i djela iz različitih književnosti. Thanks a lot.:)

alice in wonderland
06.02.2008., 07:33
Bijela se breza pred oknom zavila,u snježni ogrtač srebrom se prekrila.
Bijelim ivicama na granama nježnim,kistovi se šire resicama snježnim.
I stoji ta breza u čekanju zore,i pahulje meke zlatom ognja gore.
A zora polako krade se sa strane,i opet srebrom obasipa grane.

:ne zna:

NekaNovaJa
06.02.2008., 08:45
Sergej Jesenjin

alice in wonderland
06.02.2008., 09:25
thanks, nasla i ja u medjuvremenu...