PDA

View Full Version : Građenje kuće

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

richardwagner
17.07.2009., 17:43
MORE U BAZEN

Da, Zakon nažalost izričito brani:
e sad postoje naravno rupe, tipa hotel, toplice i sl. Takvi objekti trebali bi biti registrirani kao zdravstveno-rehabitilni objekti, kako naravno svaki treci hotel na obali ima morsku vodu zaključi sama kako to...
Za osobne potrebe sumnjam da je moguce igrati na tu kartu iz razloga sto i Zakon o očuvanju prirodnih resursa (ili sl.) isto zabranjuje.

Ovo je situacija iz 2006.g., konkretno radio sam na papirima za jedan hotel u Istri (ruski investitor) i došli smo na taj problem, dali se šta mjanjalo neznam.
Znam da nas je i sanitarna inspektorica ispitivala o vodi, zašto je to nju zanimalo neznam.
Doduše ona je ušućena s 3000 KN... (wc-i, privremena kuhinja iskladište nije bilo po zakonima republike Maršalski otoci

mbubnjar
17.07.2009., 18:07
Pripremam se kopati temelje za kuću. Bez podruma, trakasti temelji.
Projektant je u detaljnom projektu napisao da trakasti temelji budu širine 50 cm a izvođač mi kaže da je dovoljno i 30 cm. Da li stvarno treba kopati 50 ili će za prizemnicu biti dovoljno i 30. Zidam ciglom, krov klasični glineni ili betonski.
Isto tako, kaže izvođač da nije potrebno toliko betona mb 30 već je i mb 20 isto zadovoljavajući. Kao, mb 30 ide na gornju deku.
Da napomenem, beton nabavljam sam, tako da izvođač nema nikakvih posebnih interesa.

byloeb
18.07.2009., 09:27
i mi smo u gradnji prizemnice . temelji su nam bili oko 60 cm širine, nadtemelji 40 cm a zidamo porothermom od 25. nadzorni je rekao da smo mogli nadtemelje napraviti i od 30 cm. pošto smo s temeljima išli u dubinu nekih 50/60 cm jer je ispod kamen stavili smo dobru željeznu konstrukciju i sad kako on kaže možemo nadozidati još 2 kata na tu našu prizemnicu. moj savjet je da ne štediš na temeljim jer se nikad ne zna da li će ti trebati još koji kat (mi imamo 2 sina...:top:)..

Sandra October
18.07.2009., 16:36
dobar dan, uskoro cu i ja biti aktivnija na ovom topicu :cerek: koliko je trajalo vremenski kod vas od temelja do unutarnjeg uredenja? koliko ste po kvadratu prosjecno ulupali love? mislim na netto kvadraturu? hvala :)

byloeb
18.07.2009., 20:11
mi smo gradnju započeli sredinom veljače, a sada smo u fazi unutarnjeg (ručnog) žbukanja. napominjem da radimo sami nakon posla i vikendom.

Sandra October
18.07.2009., 20:37
mi smo gradnju započeli sredinom veljače, a sada smo u fazi unutarnjeg (ručnog) žbukanja. napominjem da radimo sami nakon posla i vikendom.

kapa dolje sto sami radite:) i mislila sam si tako nekako ako krenemo u rujnu da smo u runu sijedece godine unutra. ok mi cemo imati izvodace ..

byloeb
18.07.2009., 21:05
i mi smo mislili početi u rujnu 2008 ali su onda počele kiše i blat do koljena pa smo odgađali sve do veljače..

antetg
19.07.2009., 10:11
sve što možete sami to treba ali neke stvari je bolje dat ljudima koji se bave tim nego sam jer usereš sam i onda boli glava

tonino2008
19.07.2009., 10:31
Sve al bas sve mozete sami ako se nebojite dobro uznojiti(fizicki), za sve nejasnoce ce vam mnogi ovdje pomoci sa savjetima same izrade i u odabiru materijala.
Osobno sam SAM(uz pomoc prijatelja)od temelja do ploce(i krov cu sam ali gradim iz gotovine pa sam trenutno prekratak),vodovodne-odvodne i elaktricne instalacije su gotove, moram reci da je to prejednostavno da bi nekoga platio za to

Agnić
19.07.2009., 11:23
Sve al bas sve mozete sami ako se nebojite ...

U životu se ne treba nicega bojati. Treba samo razumjeti.
Marie Curie

nowitz
19.07.2009., 14:05
Alen, mi smo dogovorili kuću brp 190m2 visoki roh bau za 410€/m2 brp s pdv. Uključeno: projekti, rušenje stare kuće, novi temelji, itd...do: izvana sva gotova, fasada, stolarija, unutra osnovni razvod struje, vode, pogletani svi zidovi, treba ih samo krečiti. kuća ima oba stropa u mont gredicama s styrostone ulošcima, pokrov je jungmeier. Mogli smo i sami graditi, nije komplicirano, kupnjom styrostone elemenata oni dođu besplatno i pomoći par dana, ali ja ne mogu od posla a žena čuva djecu. Računamo da ćemo nekako unutra sve završiti do useljenja s jedno 20-tak tisuća eura, koje u ovom trenutku i nemamo, dok ne prodamo nešto na moru...

McGrubi
19.07.2009., 15:21
Da li mi netko zna reći ako ovo još vrijedi??

KADA INVESTITOR MOŽE BITI IZVOĐAČ?
Investitor fizička osoba može sam graditi:

- obiteljsku kuću (građevina isključivo stambene namjene na zasebnoj građevnoj čestici, razvijene građevinske (bruto) površine do 400 m2, s najviše podrumom i dvije nadzemne etaže, s ne više od dva stana, a u koju površinu se uračunava i površina pomoćnih građevina (garaža, kotlovnica, drvarnica, spremišta i sl.) ako se grade na istoj građevnoj čestici) - dopušteno samo na područjima od posebne državne skrbi. ,
- pomoćnu građevinu (pomoćna građevina je građevina razvijene građevinske (bruto) površine do 50 m2 i visine sljemena do 4 m, koje se grade na građevnoj čestici stambene zgrade ili obiteljske kuće za koju je izdana građevna dozvola),
-gospodarsku građevinu (gospodarska građevina je građevina razvijene građevinske (bruto) površine do 100 m2 , širine 6 m i visine vijenca do 4 m, namijenjena isključivo za poljoprivrednu djelatnost),
- ogradu i vrtnu sjenicu ako gradi isključivo za svoje potrebe, i kao pravna osoba ako je registriran za poslove gradnje.

ne vridi više, to ti je stari zakon, po novome:

Izvođač

Članak 181.

(1) Izvođač je osoba koja gradi ili izvodi pojedine radove na građevini.

(2) Graditi ili izvoditi pojedine radove na građevini može osoba koja ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti građenja prema posebnom zakonu

i da nadodam: na gradilištu mora imati uza sebe svoju obrtnicu

ALEN111
19.07.2009., 17:17
Alen, mi smo dogovorili kuću brp 190m2 visoki roh bau za 410€/m2 brp s pdv. Uključeno: projekti, rušenje stare kuće, novi temelji, itd...do: izvana sva gotova, fasada, stolarija, unutra osnovni razvod struje, vode, pogletani svi zidovi, treba ih samo krečiti. kuća ima oba stropa u mont gredicama s styrostone ulošcima, pokrov je jungmeier. Mogli smo i sami graditi, nije komplicirano, kupnjom styrostone elemenata oni dođu besplatno i pomoći par dana, ali ja ne mogu od posla a žena čuva djecu. Računamo da ćemo nekako unutra sve završiti do useljenja s jedno 20-tak tisuća eura, koje u ovom trenutku i nemamo, dok ne prodamo nešto na moru...

Takva kuća u rangu niskoenergetske kuće prema mojem proračunu kljuć u ruke tj.sve što trebate u kući je namještaj i vaša garderoba stoji 111.500,00 eura ,cijena je sa pdv-om.Ukljućeni svi papiri,zemljani radovi,temelji,deka arm.,zidovi poroterm blok ili YTONG blok,fasada 14 cm vune ili stiropora,bramak pokrov,unutarnje strojno žbukanje,glazure,parketi keramika,PVC ili drvena stolarija sa roletama,grijanje Vailant ,radijatori i podno grijanje,unutarnja boja,WC i kupaonica komplet uređena sa sanitarijama, unutarnja vrata......:top:

ALEN111
19.07.2009., 17:20
Zaboravih reći :useljenje u roku od 200 dana.GARANTIRANO

bonaca55
19.07.2009., 18:09
imas Privatnu Poruku:D

ALEN111
19.07.2009., 22:39
:top:imas Privatnu Poruku:D

mbubnjar
20.07.2009., 06:42
Da preselim s Sam svoj majstor podforuma. Možda bude ovdje koji odgovor...

Da li je netko upoznat sa betonskim crijepom Veneto od Leier-Leitl ciglane (Turčin). http://www.leier.com.hr/home/baustof...crijep-veneto2

Kažu oni da ima dvostruki završni premaz (u nekoliko boja) koji štiti od vanjskih utjecaja i sl.
S obzirom da svi vele da je betonski crijep puno teži od glinenog, napravio sam malu usporedbu.
Veneto betonski - 10 kom/m2; 4.1 kg; 41 kg/m2; 5.14 kn/kom.
Tondach Jupiter glineni - 9.5 kom/m2; 4.35 kg; 41.3 kg/m2; 7,5 kn/kom.

I kako sad to da glineni crijep izađe teži?
A da ne kažem da je ovaj Veneto crijep dosta jeftiniji od Tondacha. I ne samo što je crijep jeftiniji već su i svi oni dodaci (sljemeni, rubni, razdjelni i sl.) puno jeftiniji. A ti dodaci u biti uzmu skoro pa pola ukupnog iznosa.
Naprimjer:
Veneto sljemeni - 17.68 kn/kom.
Tondach Jupiter sljemeni - 40 kn/kom.

Na kraju me betonski crijep i dodaci od Leier-Leitla dođu 15.000,00 kn u odnosu na 30.000,00 kn od Tondacha.
Znam da Tondach nema premca u kvaliteti (uz isto skupi Creaton) ali ipak razlika je poprilična. Inače, meni osobno ovaj Veneto betonski crijep (smeđi) izgleda sasvim OK. Vele da betonski crijep upija vlagu, pa mahovina i sl...
Ima li ova dvostruka zaštita ikakvog utjecaja na to?

ALEN111
20.07.2009., 11:13
Da preselim s Sam svoj majstor podforuma. Možda bude ovdje koji odgovor...

Da li je netko upoznat sa betonskim crijepom Veneto od Leier-Leitl ciglane (Turčin). http://www.leier.com.hr/home/baustof...crijep-veneto2

Kažu oni da ima dvostruki završni premaz (u nekoliko boja) koji štiti od vanjskih utjecaja i sl.
S obzirom da svi vele da je betonski crijep puno teži od glinenog, napravio sam malu usporedbu.
Veneto betonski - 10 kom/m2; 4.1 kg; 41 kg/m2; 5.14 kn/kom.
Tondach Jupiter glineni - 9.5 kom/m2; 4.35 kg; 41.3 kg/m2; 7,5 kn/kom.

I kako sad to da glineni crijep izađe teži?
A da ne kažem da je ovaj Veneto crijep dosta jeftiniji od Tondacha. I ne samo što je crijep jeftiniji već su i svi oni dodaci (sljemeni, rubni, razdjelni i sl.) puno jeftiniji. A ti dodaci u biti uzmu skoro pa pola ukupnog iznosa.
Naprimjer:
Veneto sljemeni - 17.68 kn/kom.
Tondach Jupiter sljemeni - 40 kn/kom.

Na kraju me betonski crijep i dodaci od Leier-Leitla dođu 15.000,00 kn u odnosu na 30.000,00 kn od Tondacha.
Znam da Tondach nema premca u kvaliteti (uz isto skupi Creaton) ali ipak razlika je poprilična. Inače, meni osobno ovaj Veneto betonski crijep (smeđi) izgleda sasvim OK. Vele da betonski crijep upija vlagu, pa mahovina i sl...
Ima li ova dvostruka zaštita ikakvog utjecaja na to?

IMATE PRIVATNU PORUKU

nowitz
20.07.2009., 13:16
kuća po našim nacrtima je bila na ponudi kod dva izvođača koji bi radili u ytongu i dva koji bi radili klasično, porothermom. Jeftiniji za ytong nam je rekao 650€ po m2 brp, a jeftiniji u cigli nam je rekao 625, s tim da je tražio 60% unaprijed, u tom trenu i da smo htjeli, nismo imali toliko za dati odmah.

ALEN111
20.07.2009., 18:32
imas Privatnu Poruku:D

Nadam se da ste zadovoljni mojom ponudom

bonaca55
20.07.2009., 18:42
Nadam se da ste zadovoljni mojom ponudom

Hvala na ponudi.....iako nisan tija kljuc u ruke.
Siguro radite samo po tom sistemu?
za nacrt koji ste dobili imam vec vazecu dozvolu za gradnju po novom zakonu i naravno dokumentaciju od Arht.
i neke stvari kao centralno grijanje odpadaju.....

Pozdrav

marina3
22.07.2009., 07:02
alen je mogu na neki fax ti poslat nacrt kuće da mi kažeš cca cijenu bez grijanja i još nekih stvari koje si mi naveo

afra
22.07.2009., 13:58
Takva kuća u rangu niskoenergetske kuće prema mojem proračunu kljuć u ruke tj.sve što trebate u kući je namještaj i vaša garderoba stoji 111.500,00 eura ,cijena je sa pdv-om.Ukljućeni svi papiri,zemljani radovi,temelji,deka arm.,zidovi poroterm blok ili YTONG blok,fasada 14 cm vune ili stiropora,bramak pokrov,unutarnje strojno žbukanje,glazure,parketi keramika,PVC ili drvena stolarija sa roletama,grijanje Vailant ,radijatori i podno grijanje,unutarnja boja,WC i kupaonica komplet uređena sa sanitarijama, unutarnja vrata......:top:
Ako sam dobro izračunala to izlazi za kuću pod krov sa svime(uključene i instalacije?) oko 580 eura kvadrat?
Čisto se raspitujem, imam već neko vrijeme pravomoćno rješenje o uvjetima građenja za kuću od 130 BRP, ali nisam krenula u gradnju jer su mi masa izvođača davali ponude za nebuloznih 900 i više eura po kvadratu, što smatram da je u doba recesije kad debelo padaju cijene stanova i kuća puno i previše.
Trenutno čak razmišljam preraditi projekt pa povećati stambeni prostor, možda bi išla na tom istom zemljištu na kuću sa dva stana(ima mogućnost do 400 BRP, ja bi možda povećala samo do 200 i nešto BRP-a, da mogu živjeti dvije osobe svaka u svom stanu)
Imam pitanje, realno u današnje vrijeme, koja bi bila okvirna cijena za kuću za koju imam dozvolu a koja za onu veću, ako bi išla u to?
Plus što sam napravila ogromnu grešku, pošto zemljište nije ravno nitko mi to nije tad rekao, napravila sam ukopanu garažu i kotlovnicu, to mi jako poskupljuje gradnju.
Imam znači još samo jedno pitanje od ljudi koji se ovdje razumiju u gradnju,
koliko bi mi pojeftinilo gradnju da idem graditi bez podruma i garaže, to je moja odluka, nitko me ne tjera da imam podrum i garažu ako ne želim.
Oprostite na zbrkanom postu, ali nadam se nekim odgovorima.
Lijepi pozdrav.

ALEN111
22.07.2009., 15:38
"afra" nemojte nikud brzat jer u toj kući će te vi živjet a ne izvođači ili susjed.Prvo isprobajte kod više ponuđača pa tek onda prosudite što je za vas najprihvatljivije.

mbubnjar
22.07.2009., 17:52
I ja sam odustao od podruma. Za novce koje bih ulijao u podrum, riješit ću si cijelo prizemlje. Rađe ću si kasnije napraviti neku malu pelnicu van kuće. Čisto za koju bačvicu, zimnicu i sl. :-)

bonaca55
22.07.2009., 17:59
da ne trazim puno....
je li Troskovnik potreban?
Arhica trazi 1450 Kn

marina3
23.07.2009., 16:15
I ja sam odustao od podruma. Za novce koje bih ulijao u podrum, riješit ću si cijelo prizemlje. Rađe ću si kasnije napraviti neku malu pelnicu van kuće. Čisto za koju bačvicu, zimnicu i sl. :-)

nije vam jeftinija garaža kao dodatni prostor

mbubnjar
23.07.2009., 18:04
Garaža je ok, ali za čuvanje namirnica, zimnice i sl. podrum je praktičniji.
A umjesto garaže će za početak biti dobra i nadstrešnica. Meni je bitno da se čim prije uselim, pa se neću trošiti na dodatne sadržaje. To ću riješiti s vremenom po sistemu sam svoj majstor.

marina3
23.07.2009., 19:13
u unutrašnjosti ljudi teže gradnji podruma na moru ne sve se složi u garažu

afra
23.07.2009., 19:19
Meni su projektanti i neki izvođači rekli više puta da je ukopavanje garaže i podruma(ja imam kosi teren) skupo jednako kao jedna etaža.
Zbog toga sam unatoč što imam rješenje o uvjetima građenja odlučila promijeniti projekt i izbaciti podrum i garažu i napraviti prizemnicu bez velikog ukopavanja. Za auto mi je trenutno dovoljan samo prilaz, jer će ionako kuća biti udaljena od ceste kojih 15 metara.
Ima li netko još koji savjet kako uštediti kod gradnje, kakva su iskustva vas koji pazite na svaku kunu?
Pokušat ću napraviti izvedbeni u dogovoru s jednom statičarkom, pa probati vidjeti sama koliko dođe materijal. Nadam se da bi me tako izašlo jeftinije ako bi s majstorima pogodila onda samo ruke.
Ovako su mi davali ponude sa nekim cijenama gdje se nije točno vidjelo koja je cijena materijala a koliko ruke, to mi uopće nije bilo isplativo.

afra
23.07.2009., 19:35
Eh, da mi je keša, danas tko ga ima može dogovoriti zbilja povoljne aranžmane. Građevinci su u velikim problemima, a najveći je neplaćanje napravljenih radova, tako da će za keš, da bi preživjeli, podosta spustiti cijene - do 50 % od one koje su tražili potkraj prošle godine. To samo znači da su imali ohoho lufta dosada, a ponavljam, ako imaš keš - sada to ide dosta povoljno.

Kasnije sam vidjela tvoj post, pa zato pišem jedan za drugim.
I ja se iskreno nadam u ovim teškim vremenima da će ljudi biti za dogovor.
U svakom slučaju pišite svoja iskustva da mi bude malo lakše... na jesen idem na izmjenu projekta jer je ovaj trenutni jako skup za izvesti, nisam imala nikog da mi kaže na vrijeme, a projektanti su se malo zaletili sa hrpom betona, ukopavanjem i raznoraznim kombinacijama...

marina3
23.07.2009., 19:49
imamkeš pa molim povoljne ponude

mbubnjar
24.07.2009., 07:10
Kasnije sam vidjela tvoj post, pa zato pišem jedan za drugim.
I ja se iskreno nadam u ovim teškim vremenima da će ljudi biti za dogovor.
U svakom slučaju pišite svoja iskustva da mi bude malo lakše... na jesen idem na izmjenu projekta jer je ovaj trenutni jako skup za izvesti, nisam imala nikog da mi kaže na vrijeme, a projektanti su se malo zaletili sa hrpom betona, ukopavanjem i raznoraznim kombinacijama...

Eto mojih friških iskustava. U 9. mjesecu se spremam u gradnju kuće.
Nekoliko mjeseci sam skupljao ponude po troškovniku i čuo sam i vidio sve i svašta.
Gotovo nitko mi nije htio dati ponudu samo za posao a materijal da si sam nabavim. Svi su komplicirali, pa teško je s prijevozom, pa mi tak ne radimo, pa kaj ako nestane nečega, tko bude to nabavil i sl...
Po preporuci zadovoljnih vlasnika jedne kuće došao sam do jednog izvođača koji je odmah rekao da će dati ponudu samo za posao a materijal će mi ili on pomoći nabaviti ili ću ga sam nabaviti.
I još k tome, detaljno mi je specificirao kaj sve trebam i u kojoj količini.
Kad sam na kraju usporedio ponude izvođača sa materijalom i ovog kojeg sam odabrao (plus moj materijal) izađe me oko 90.000 kn jeftinije. Pa tko voli nek izvoli... :)
Naravno, ja sad imam više posla oko nabavke, traženja materijala i sl. Ali se definitivno isplati. Tim više, što svako malo negdje ima neka akcija pa se da ušičariti koja tisučica na popust. A kako je kriza uzela zamah, svi su spremni na popuste. I da, kaže meni moj izvođač da prijevoz materijala nije problem, samo nek kažem gdje sam kaj kupil, on će to dovesti sa svojim kamionom.
Jedino sad trebam nabaviti nekakav dobar ugovor da ga potpišemo zajedno.
Ima netko nekakvu dobru "šprancu"? :)

marina3
24.07.2009., 07:36
meni se još nitko nije javio osim alena

Siena
24.07.2009., 08:43
Pozz! Dal netko moze reci kolika je cijena gradnje po kvadratnom metru kuće od oko 200 kvadrata? Zemljište imamo, nalazi se u Virovitici, ako netko zna barem otprilike kolika je cjena gradnje kuće po kvadratu ako vec imamo zemljiste.... plin i voda su uvedeni kroz to zemljiste ali neznam dali su potrebne nekakve dozvole ako se spaja na kucu e da kuca bi trebala biti prizemnica sa potkrovljem.

ALEN111
24.07.2009., 08:51
Pozz! Dal netko moze reci kolika je cijena gradnje po kvadratnom metru kuće od oko 200 kvadrata? Zemljište imamo, nalazi se u Virovitici, ako netko zna barem otprilike kolika je cjena gradnje kuće po kvadratu ako vec imamo zemljiste.... plin i voda su uvedeni kroz to zemljiste ali neznam dali su potrebne nekakve dozvole ako se spaja na kucu e da kuca bi trebala biti prizemnica sa potkrovljem.

pogledaj u pp

afra
24.07.2009., 09:35
mbubnjar drago mi je da si podijelio to iskustvo sa nama. Meni je puno pomoglo.
Tako ću i ja kad dođe do toga, čim na jesen dogovorim izmjenu projekta.
Osobno gradim malu kuću samo za sebe i bit ću presretna ako ću ovim putem moći dosta uštediti(tj.moram uštediti).
Pošto će gradnja biti izgleda tek slijedeće proljeće zbog tih nekih izmjena u dozvoli, a ti ćeš do tada izgraditi, ako hoćeš pošalji mi preporuku izvođača s kojim si se dogovorio na privatnu poruku(ja gradim u Zagrebu).

mbubnjar
24.07.2009., 10:00
afra, imaš PP.

djoomla
24.07.2009., 22:35

oko 400 eura mislim

ALEN111
25.07.2009., 09:37
"djoomla" znaš ili misliš??? Što dobivaš za 400 eura?

djoomla
25.07.2009., 10:46
"djoomla" znaš ili misliš??? Što dobivaš za 400 eura?

nisam mislio na sistem kljuc u ruke !

:-)

tonino2008
25.07.2009., 14:16
To je malo previse

ALEN111
25.07.2009., 14:27
Što znaći prema vašim predpostavkama kljuć u ruke kod gradnje obiteljske kuće? PITANJE ZA SVE FORUMAŠE.

djoomla
25.07.2009., 14:28
To je malo previse

sta je previse ?

tonino2008
25.07.2009., 16:19
400€ za sistem nekljuc u ruke(meni zvuci puno)

To je tesko pitanje (100-5000),sa ili bez materijala,podrum ili ne, koji mat. ,za zidove, koja izolacija, kakvo grijanje/instalacije,kakvo i mat. za krov i jos x stvari, bubanje bilo kakvih cifri bez nacrta i zelja izvođaca je besmisleno
Primjetio sam da se bavis tim poslom pa se nadam da razumijes sta pisem i kakvi se sve materijali koriste za gradnju onih koji grade za 100,000€ i oni za 1,000,000€
Bavio sam se stim poslom 5g i svasta sam vidio od materijala (sto se tice same cijene), a i zahtjevi izvođaca (kakve "prverzije" traze i koliko placaju za njih)

tonino2008
25.07.2009., 16:23
Za forumase koji TRAZE ponude/izvođace za gradnju se nerazumiju u cijene radova/materijala zato su tu da ih upute oni koji znaju

marina3
25.07.2009., 16:32
pa uputite nas koje su realne cijene,a ne da si dozvolimo da nas se potkrada

ALEN111
25.07.2009., 16:38
Za forumase koji TRAZE ponude/izvođace za gradnju se nerazumiju u cijene radova/materijala zato su tu da ih upute oni koji znaju

zato sam postavio pitanje šta znaći kljuć u ruke

fulcrum
25.07.2009., 16:50
Imam jedno pitanje. Okvirna cijena temelja po kvadratu. Znači, temelji su na ravnoj podlozi, bez podruma, u okolici V. Gorice. Na njih će ići montažna kuća.
Hvala na odgovoru.

tonino2008
25.07.2009., 16:57
pa uputite nas koje su realne cijene,a ne da si dozvolimo da nas se potkrada

Za to postoji tema Potraznja za majstorima gdje mozete stavljati slike projekata koje zelite, zainteresirani ce Vam slati svoje ponude

tonino2008
25.07.2009., 17:01
zato sam postavio pitanje šta znaći kljuć u ruke

Kljuc u ruke znaci cjelokupna gradnja sa svojim materijalom koji se prije radova dogovara

ALEN111
25.07.2009., 17:08
Bas sam mislio da ću dobiti takav odgovor.Nemogu vam reći kako ste mi puno pomogli!?

ALEN111
25.07.2009., 18:47
Sistem Kljuć u ruke

Ako imam na prvom mjestu sredstava ili sam kreditno sposoban i želim izgraditi kuću po tom sistemu predpostavljam da moram imati vlastito gradilište i napraviti sve potrebne priključke za kuću te platiti naknade (komunalna,vodoprivreda).To bi vjerojatno trebalo biti sve što mora investitor pripremiti.
Što se tiće izvođača mislim da je njegovo što se tiće sistema kljuć u ruke najprije dobra prezentacija objekta koji će se graditi,izraditi svu potrebnu projektnu dokumentaciju koja je potrbna za dobivanje uvjeta gradnje,pomoći oko hipotekarnog financiranja jer izvođač ima sigurno više informacija o tome nego investitor.Nakon što se dobije građevna dozvola izvođač bi morao investitoru predočiti terminski plan gradnje (kad će koji zahvati biti izvedeni na objektu) i sklopiti ugovor o građenju iza kojeg će obje strane stajati,napraviti pripremne radove na gradilištu i osigurati ga,napraviti sve zemljane radove,izraditi temelje i podnu ar. bet. ploču,izraditi zidove i fasadu,tesarske i krovopokrivačke radove,limarske radove,ugraditi stolariju i unutarnja vrata,postaviti grijanje i grijaća tijela,izraditi sanitarne instalacije i postaviti sanitarne elemente,izraditi elektroinstalacije te postaviti elektro i sigurnosnu opremu,izraditi estrihe i izolacije (hidro i termo),ugraditi keramičke pločice i postaviti parket te obojati zidove i sve to prema danas potrebnim normama(npr.niskoenergetska kuća) koje su prije izvođenja radova dogovoreni i podpisani od strane investitora,dati za sve sve ugrađene materijale njihove certifikate,dati minimalno zakonske garancije za izvedene radove (3 godine) plus garancije od strane proizvođača materijala (npr.Bramac pokrov 30 godina),osigurati barem dvostruki nadzor sve to ljepo izgraditi,sve iza sebe ostaviti očišćeno,napraviti sve papire da investitor može predati ih za uporabnu dozvolu i upis vlasništva na toj nekretnini I NA KRAJU INVESTITORU PREDATI ""KLJUĆ"" U RUKE i tek kad je on zadovoljan od njega to naplatiti 700-1000 eura (normalno sa PDV-om) po netto metru kvadratnom kuće.

McGrubi
25.07.2009., 20:54
jedini opis "ključ u ruke" kojeg ja znam obuhvaća samo gradnju: od temelja do pločica i bojanja (uključena je kupaonska galanterija tj. wc, tuš itd...)

i još jedna sitnica:
nadzor ne smije biti povezan sa izvođačem, a pogotovo ga on ne smije plaćati
ndzor je tu da kontrolira izvođača

ovo o čemu pišeš mi je nepoznato, znam za kupnju u toku gradnje tj. da kupac ulazi u kupnju prije elaborata etažiranja i završetka zgrade
tako su neki kupili stanove u novim zgradama u šibeniku po nižoj cijeni (1300€) , jedina moguća bakna za kredit je banka investitora tj. prodavatelja
kasnije ti stanovi su prodavani po 1650€/m2

za 700-1000€ ti se nitko neće malteltirati sa dozvolama, tolika je cijena same kuće , tj. čista gradnja "ključ u ruke"

znam ljude koji se bave izgradnjom malih vila (do 200m2) i koje prodaju po komadu, ukoliko se kupac pojavi prije početka gradnje onda su moguće prilagodbe u nacrtima
ali njihova cijena nije vezana za m2 kuće, nego je bitan ukupan dojam i opremljenost

ALEN111
25.07.2009., 21:32
jedini opis "ključ u ruke" kojeg ja znam obuhvaća samo gradnju: od temelja do pločica i bojanja (uključena je kupaonska galanterija tj. wc, tuš itd...)

i još jedna sitnica:
nadzor ne smije biti povezan sa izvođačem, a pogotovo ga on ne smije plaćati
ndzor je tu da kontrolira izvođača

ovo o čemu pišeš mi je nepoznato, znam za kupnju u toku gradnje tj. da kupac ulazi u kupnju prije elaborata etažiranja i završetka zgrade
tako su neki kupili stanove u novim zgradama u šibeniku po nižoj cijeni (1300€) , jedina moguća bakna za kredit je banka investitora tj. prodavatelja
kasnije ti stanovi su prodavani po 1650€/m2

za 700-1000€ ti se nitko neće malteltirati sa dozvolama, tolika je cijena same kuće , tj. čista gradnja "ključ u ruke"

znam ljude koji se bave izgradnjom malih vila (do 200m2) i koje prodaju po komadu, ukoliko se kupac pojavi prije početka gradnje onda su moguće prilagodbe u nacrtima
ali njihova cijena nije vezana za m2 kuće, nego je bitan ukupan dojam i opremljenost

prihvaćam ono u vezi sa nadzorom,ali ima tvrtka koja nudi sve ovo što sam nabroio i to uz garantiranu cijenu(ukljućen pdv)

biticebolje
25.07.2009., 21:42
prihvaćam ono u vezi sa nadzorom,ali ima tvrtka koja nudi sve ovo što sam nabroio i to uz garantiranu cijenu(ukljućen pdv)

jel tebe placaju da po forumu vrebas klijente?

ALEN111
25.07.2009., 22:18
ne vrebam nikog.Kod kuće sam pa nemam što radit a teme su zanimljive.

McGrubi
26.07.2009., 08:56
Što se tiće izvođača mislim da je njegovo što se tiće sistema kljuć u ruke najprije dobra prezentacija objekta koji će se graditi,izraditi svu potrebnu projektnu dokumentaciju koja je potrbna za dobivanje uvjeta gradnje,pomoći oko hipotekarnog financiranja jer izvođač ima sigurno više informacija o tome nego investitor.Nakon što se dobije građevna dozvola izvođač bi morao investitoru predočiti terminski plan gradnje (kad će koji zahvati biti izvedeni na objektu) i sklopiti ugovor o građenju iza kojeg će obje strane stajati,napraviti pripremne radove na gradilištu i osigurati ga,napraviti sve zemljane radove,izraditi temelje i podnu ar. bet. ploču,izraditi zidove i fasadu,tesarske i krovopokrivačke radove,limarske radove,ugraditi stolariju i unutarnja vrata,postaviti grijanje i grijaća tijela,izraditi sanitarne instalacije i postaviti sanitarne elemente,izraditi elektroinstalacije te postaviti elektro i sigurnosnu opremu,izraditi estrihe i izolacije (hidro i termo),ugraditi keramičke pločice i postaviti parket te obojati zidove i sve to prema danas potrebnim normama(npr.niskoenergetska kuća) koje su prije izvođenja radova dogovoreni i podpisani od strane investitora,dati za sve sve ugrađene materijale njihove certifikate,dati minimalno zakonske garancije za izvedene radove (3 godine) plus garancije od strane proizvođača materijala (npr.Bramac pokrov 30 godina),osigurati barem dvostruki nadzor sve to ljepo izgraditi,sve iza sebe ostaviti očišćeno,napraviti sve papire da investitor može predati ih za uporabnu dozvolu i upis vlasništva na toj nekretnini I NA KRAJU INVESTITORU PREDATI ""KLJUĆ"" U RUKE i tek kad je on zadovoljan od njega to naplatiti 700-1000 eura (normalno sa PDV-om) po netto metru kvadratnom kuće.

to može samo velika firma koja ima i ahitekte, geodete i pravnike , uz građevinsku ekipu

prema ovome (malo mi je pre-amaerički) vlasnik terena (investitor) dođe do Izvođača, ovaj mu napravi potrebne projekte (koji se naplaćuju prije izgradnje i Ugovora o građenju) , napraviti konzalting (ganjanje dozvole, min 1000€) , a ganjanje dozvole može potrajati i 5 god
i onda kad se napokon dobije dozvola , e onda možemo pričati o gradnji i nezavisnom nadzoru

nije loša ideja,
samo takva firma puno košta u "stanju mirovanja" tj. u toj pauzi dok se izganjaju dozvole
npr. 3 kuće su čekale parcelaciju da se sprovede kroz katastar ni manje ni više nego godinu dana
ili se ide na principu međusobnih ugovora kroz niz kooperanata
kao što večina i radi... a onda ne vidim neku razliku između sadašnjeg načina (investitor dogovara sve sam) i ovog

to je odlično za nekog tko nije blizu gradilišta tj. to mu je vikendica ili radi van zemlje

ALEN111
26.07.2009., 09:04
Dozvolu ishodi investitor sam jer dobro znaš našu administraciju a još bolje susjede oko tebe( kojih ima barem 10 i daj bože da su svi živi i zdravi) jer oni na kraju moraju blagoslovit ono što ćeš ti platit.

McGrubi
26.07.2009., 12:17
preciznije, ja ih imam 18 susjeda, no kako su u pitanju samo 2 parcele (preko 15 000 m2) referent mi neće uzeti u obzir javni oglas (poziv preko novina) jer se on radi kad imaš više od 10 susjednih parcela

skupila sam 4 suglasnosti
18 susjeda pod pretpostavkom da od upisanih 11 na trećoj parceli (cca 150m2) je samo 1 pravi nasljednik - to još moram dokazati
čeka me dug put

bonaca55
26.07.2009., 12:27
McGrubi......zelim ti puno uspjeha na tvojem "dugome" putu...
i sta je vazno da svi susjedi dugo zive.....jer ako koji umre....stvar se zakomplicira i jos vise oduzi

afra
26.07.2009., 13:58
Vidjela sam na netu par blogova o gradnji kuća(dovoljno je ukucati na google). Neću stavljati linkove jer mislim da je zabranjeno takvo reklamiranje.
Ali ono što mi je upalo u oči je da su neki od tih ljudi uspjeli doći do izuzetno niske cijene gradnje, jer nisu išli odmah sistemom ključ u ruke, nego dio po dio.
Iznenadilo me i ujedno razveselilo da se može sagraditi kuća vrlo povoljno, ali se mora paziti baš na sve. Od toga da se ne žurite na brzaka, nekome dati da vam sagradi sve komplet, jer se takva usluga naravno i plaća(što je čisto u redu), da sami saznate cijene materijala koji ide u vašu kuću(počevši od samih temelja pa do krova, za unutarnje uređenje je pak najlakše, bar pločica i parketa ima svuda i možemo birati cijene od...do). Plus imati sreću naći takve majstore koji neće htjeti na vama zaraditi više nego je recimo pošteno.
Ne kažem da cijene ključ u ruke nisu kakve jesu, i ja sam dobila više od 15 ponuda koje su bile vrlo visoke, drugo je što ja to nisam htjela prihvatiti.
Plus ako imate keš(što je meni isto prednost), mislim tu onda ima puno mjesta za pregovaranje.
Samo sam htjela ovo podijeliti s onima koji ulaze u gradnju ili planiraju kao i ja, da ne mora biti gradnja preskupa ako se dobro pazi i malo potrudi(nemam razloga sumnjati da su ti ljudi na blogovima lagali koliko su potrošili).

djoomla
26.07.2009., 14:41
Vidjela sam na netu par blogova o gradnji kuća(dovoljno je ukucati na google). Neću stavljati linkove jer mislim da je zabranjeno takvo reklamiranje.
Ali ono što mi je upalo u oči je da su neki od tih ljudi uspjeli doći do izuzetno niske cijene gradnje, jer nisu išli odmah sistemom ključ u ruke, nego dio po dio.
Iznenadilo me i ujedno razveselilo da se može sagraditi kuća vrlo povoljno, ali se mora paziti baš na sve. Od toga da se ne žurite na brzaka, nekome dati da vam sagradi sve komplet, jer se takva usluga naravno i plaća(što je čisto u redu), da sami saznate cijene materijala koji ide u vašu kuću(počevši od samih temelja pa do krova, za unutarnje uređenje je pak najlakše, bar pločica i parketa ima svuda i možemo birati cijene od...do). Plus imati sreću naći takve majstore koji neće htjeti na vama zaraditi više nego je recimo pošteno.
Ne kažem da cijene ključ u ruke nisu kakve jesu, i ja sam dobila više od 15 ponuda koje su bile vrlo visoke, drugo je što ja to nisam htjela prihvatiti.
Plus ako imate keš(što je meni isto prednost), mislim tu onda ima puno mjesta za pregovaranje.
Samo sam htjela ovo podijeliti s onima koji ulaze u gradnju ili planiraju kao i ja, da ne mora biti gradnja preskupa ako se dobro pazi i malo potrudi(nemam razloga sumnjati da su ti ljudi na blogovima lagali koliko su potrošili).

najbolja solucija ti je uzet firmu da ti napravi kucu pod krov, a kasnije si sama nalazis majstore za unutarnje uredjenje

strma
26.07.2009., 14:53

Nemaju svi takvo radno mjesto (niti radno vrijeme) da mogu "živjeti" na gradilištu. Cijenim da se svatko zauzme stav prema gradnji kakav mu odgovara, ali (zasad) mene najviše zanima ova razvijena diskusija oko sistema "ključ u ruke". Ako ću se ikada odlučiti za gradnju, to će biti kad takva usluga bude moguća i kad ću sa 100% sigurnosti moći naći nekoga tko će mi obaviti posao u paketu.
Inače, pratim vas pažljivo neko vrijeme i sviđa mi se da je tema prilično živa!
Pozdrav svima! :top:

djoomla
26.07.2009., 14:59
Nemaju svi takvo radno mjesto (niti radno vrijeme) da mogu "živjeti" na gradilištu. Cijenim da se svatko zauzme stav prema gradnji kakav mu odgovara, ali (zasad) mene najviše zanima ova razvijena diskusija oko sistema "ključ u ruke". Ako ću se ikada odlučiti za gradnju, to će biti kad takva usluga bude moguća i kad ću sa 100% sigurnosti moći naći nekoga tko će mi obaviti posao u paketu.
Inače, pratim vas pažljivo neko vrijeme i sviđa mi se da je tema prilično živa!
Pozdrav svima! :top:

gle, svatko ti moze napraviti u paketu, sistem kljuc u ruke.
samo ti je problem cijena.

ALEN111
26.07.2009., 15:38
Slažem se sa vašim mišljenjima ali se ne slažem da je problem cijena nego dogovor oko toga šta će se raditi i kako će se raditi i to sve na pismeno odobreno od strane investitora i izvođača a ne npr. da izvođač ima jeftina sobna vrata sa ugradnjom a nije definirao kakva će biti brava ,kakva kvaka,joj pa lajsne oko vratiju su posebno i slične detalje koje kod gradnje ima milijun,a takvi ponuđači su na tržištu u početku najjeftiniji dobe posao a onda je investitor razočaran,stoga mislim da cijena ne igra toliko veliku ulogu koliko ono što izvođač nudi bude izvršeno a investitor zadovoljan.

djoomla
26.07.2009., 15:40
e i ovo:

tko planira nesto gradit, najbolje mu je poslovat sa manjim obrtima - firmama, oni ce ici dosta ispod cijene :D

McGrubi
26.07.2009., 21:46
a ne npr. da izvođač ima jeftina sobna vrata sa ugradnjom a nije definirao kakva će biti brava ,kakva kvaka,joj pa lajsne oko vratiju su posebno i slične detalje koje kod gradnje ima milijun,

zez je u tome što u troškovniku ne smijemo pisati proizvod određenog proizvođača, možemo pisati "kao Tondach" i sl. ... no mislim da u troškovniku koji ide na ponude može sve to biti definirano
ali takav detaljan troškovnik stoji više od običnog "grubog" troškovnika

kako se ono kaže: kol'ko para tol'ko muzike

Siena
27.07.2009., 11:48
ok vidim da sam dala premalo podataka pa evo zemljiste je ravno, zanima me koliko kosta kvadrat ako kuca ima i podrum i tavanske prostorije tj prizemnica s potkrovljem, za unutarnje radove imamo dosta prijatelja koji se bave time pa ce to oni raditi ali mene je zanimalo koliko kosta samo kostur kuce sa krovom naravno, dakle bez podova bojanja i sl. a od materijala bi koristili opeku e da nekih 180-200 kvadrata bi bila kuca, znam da ima jos puno stvari koje ulaze u cjenu ali zanima me samo koliko to kosta otprilike. Hvala!!!

ALEN111
02.08.2009., 20:23
izgleda da je stigla kriza ili možda nesto drugo jer nitko nista ne piše već 7 dana ili smo na godišnjem pa se ne radi mnogo

mRaDjE
02.08.2009., 21:08
ako neko zna mene bi zanimalo otprilike cijena m2 u gradnji, kuća bi bila oko 240m2 brutto površine, trebalo bi srušiti staru kuću prizemnicu od 80m2 prije gradnje znači zemljište imamo i svu infrastrukturu, grad rovinj

zove se nebo
04.08.2009., 12:07
Halo!
Dogovorim sa izvođačem radova cijenu gradnje!
Njegovi ljudi su zauzeti pa je dao neke kooperante!
Pardon....nisu kooperanti nego OBIČNI ŠUSTERI!!
Grašaka su napravili,neke greške smi ispravili na licu mjesta....
Ja i stari moj smo dobili slom živaca...pogotovo on...
Stup ukoso,neravna deka,grede...da ne nabrajam....
Na osnovu šugavih radova i izgubljenih živaca mogu mu skinut dogovorenu cijenu...jel tako?

ALEN111
04.08.2009., 14:01
Halo!
Dogovorim sa izvođačem radova cijenu gradnje!
Njegovi ljudi su zauzeti pa je dao neke kooperante!
Pardon....nisu kooperanti nego OBIČNI ŠUSTERI!!
Grašaka su napravili,neke greške smi ispravili na licu mjesta....
Ja i stari moj smo dobili slom živaca...pogotovo on...
Stup ukoso,neravna deka,grede...da ne nabrajam....
Na osnovu šugavih radova i izgubljenih živaca mogu mu skinut dogovorenu cijenu...jel tako?

normalno da možeš samo nemoj dugo čekati nego odmah reagiraj

zove se nebo
04.08.2009., 18:22
čekam da stave pod krov, završe radove a onda....payday...da nebi se pokupili prije reda...

marion56
05.08.2009., 18:56
čekam da stave pod krov, završe radove a onda....payday...da nebi se pokupili prije reda...

ako si platio unaprijed onda čekaj dogovoreno, samo ih nadgledaj i budi uz njih da ne griješe previše, a ako nisi platio unaprijed reci da nemaš više para da sada prekidaš i da očeš ovo riješit s njima do sada napravljeno

zove se nebo
06.08.2009., 09:31
platio sam 2/3 radova.
Ostao je još treći dio od kojeg ću mu skinut par tisuća jer nisam zadovoljan...i nek idu u tri PM!

afra
06.08.2009., 13:50
Baš mi je žao kaj vam se to desilo. Nažalost mi investitori moramo imati baš sve po propisu, paziti na svaku sitnicu u projektima, bojati se inspekcija na terenu da li će sve biti baš kako treba, dok kod nas još uvijek izvođači vrlo rijetko, ako uopće, odgovaraju za greške u gradnji.
Možete se vi pokriti ugovorom, ali tko će ga poštivati? Date nekog na sud, gradnja stane, a vi se u našem brzom pravosuđu sudite godinama... i opet ste vi kao investitor prošli loše.
Zato sam si ja razmišljala da kad ću ići u gradnju čim prepravim papire, idem po fazama, i plaćam kad bude gotovo, ništa unaprijed.
Neki su mi rekli da su tako radili i da treba naći izvođača kojem će biti ok takav način rada. Unaprijed kad se plati... piši kući propalo kako bi se reklo.
Tužno i jadno, za nas investitore naravno. Mi smo najmanje zaštićeni u cijeloj priči oko gradnje...

enterprais
06.08.2009., 18:16
može li mi neko reći nešto o uvjetima gradnje kuće, odnosno da li je susjed koji je odlučio graditi novu kuću na kupljenoj parceli dužan tražiti suglasnost susjeda o izvodđenju gradnje svog objekta ili koja su prava susjednih objekata uz parcelu na kojoj bi se gradila kuća?

byloeb
06.08.2009., 21:18
Mi kad smo predali idejni projekt iz nadležnog ureda zvali su sve susjede da dođu na uvid projekta i izlaganje eventualnih reklamiranja

tonino2008
06.08.2009., 22:06
Oko mene je bila opcina ali sam morao imati i od nje suglasnost (2008), do mene se vec gradi kuca i nije me nitko nista trazio, polozaj te kuce uopce se ne uklapa sa ostalim u nizu te ulice, poznam vlasnika, a njegov tata je poprilicno imucan, mozda i tvoj novi susjed ima veza pa ide prek reda

Takav rad u opcini nepostivam ni malo

Agnić
07.08.2009., 14:21
može li mi neko reći nešto o uvjetima gradnje kuće, odnosno da li je susjed koji je odlučio graditi novu kuću na kupljenoj parceli dužan tražiti suglasnost susjeda o izvodđenju gradnje svog objekta ili koja su prava susjednih objekata uz parcelu na kojoj bi se gradila kuća?

Članak 216.

(1) Prije izdavanja rješenja o uvjetima građenja, nadležno upravno tijelo dužno je stranci pružiti mogućnost uvida u idejni projekt radi izjašnjenja (u daljnjem tekstu: uvid).

(2) Stranka u smislu stavka 1. ovoga članka je investitor, vlasnik nekretnine za koju se izdaje rješenje o uvjetima građenja i nositelj drugih stvarnih prava na toj nekretnini, vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na nekretnini koja neposredno graniči s nekretninom za koju se izdaje rješenje te javna ustanova za upravljanje nacionalnim parkom i parkom prirode i jedinica lokalne samouprave na čijem se području nalazi nekretnina.

Članak 217.

(1) Ako u postupku izdavanja rješenja o uvjetima građenja sudjeluje više od deset stranaka koje su vlasnici ili nositelji drugih stvarnih prava na istoj nekretnini, a koje nemaju zajedničkog predstavnika ili punomoćnika, nadležno upravno tijelo može zaključkom putem jedne od stranaka, narediti da u roku od deset dana odrede tko će ih predstavljati ili da postave zajedničkog punomoćnika. Ako stranke ne postupe po zaključku, zajedničkog predstavnika odredit će nadležno upravno tijelo.

(2) Ako se rješenje o uvjetima građenja izdaje za građevinu koja neposredno graniči s više od deset nekretnina nadležno upravno tijelo može pozvati stranke radi uvida i putem javnog poziva, koji se objavljuje u dnevnom tisku i/ili na lokalno uobičajeni način javnog priopćavanja, te na oglasnoj ploči, a nadležno upravno tijelo poziv izlaže i na građevnoj čestici ili građevini na koju se odnosi zahvat u prostoru.

(3) Javni poziv iz stavka 2. ovoga članka:

– obvezno sadrži naziv nadležnog upravnog tijela, ime, odnosno tvrtku investitora, naziv, vrstu i lokaciju građevine, mjesto i vrijeme na kojemu stranka može izvršiti uvid i dati izjašnjenje te obavijest da se pozivu ne mora odazvati osobno već putem svojeg opunomoćenika i da se rješenje o uvjetima građenja može izdati iako se stranka ne odazove pozivu.

– izlaže se, odnosno objavljuje, najmanje osam dana prije dana koji je u pozivu određen za izvršenje uvida,

– izlaže se na zemljištu od kojeg će se formirati građevna čestica, odnosno građevini na vidljivom i dostupnom mjestu te na način da bude zaštićen od vremenskih prilika, o čemu službenik nadležnog upravnog tijela u spisu predmeta sastavlja službenu zabilješku,

– smatra se dostavljen danom objave u dnevnom tisku i/ili na drugi lokalno uobičajeni način javnog priopćavanja, čime je ispunjena dužnost nadležnoga upravnog tijela iz članka 216. stavka 1. ovoga Zakona.

Članak 218.

(1) Osoba koja se odazove pozivu nadležnoga upravnog tijela za uvid dužna je dokazati da ima svojstvo stranke.

(2) Stranci koja se odazvala pozivu za uvid nadležno upravno tijelo može na njezin zahtjev odrediti rok od najviše osam dana u kojemu se stranka dužna izjasniti o idejnom projektu.

(3) Ako se stranka ne izjasni o idejnom projektu u roku iz stavka 2. ovoga članka, smatra se da je stranci pružena mogućnost uvida.

(4) Ako se stranka ne može odazvati pozivu za uvid iz opravdanih razloga, uvid se može izvršiti i naknadno, ali najkasnije u roku od osam dana od zadnjeg dana određenog pozivom za uvid, u kojem je slučaju stranka dužna dokazati opravdanost razloga zbog kojih se nije mogla odazvati pozivu.

(5) Osobi koja ne dokaže svojstvo stranke nadležno upravno tijelo uskratit će mogućnost uvida o čemu će donijeti zaključak.

bonaca55
09.08.2009., 11:44
kod mene se jedna protivila:cerek:
ali je njena "nesuglasnost" odmah odbijena jer sa mojom gradnjom nisu ugrozeni njezina prava i interesi . To sve pise u rjesenju kojeg je i moja dobra susida dobila:cerek:......jednostavno je mislila izvuc koji kunu:lol:

nikola83
10.08.2009., 19:40
znam da ovo nije tema koja me zanima, ali nisam uspio naci temu o izolaciji toplovoda........naime radim centralno u kuci a pec ce biti u šupi nekih 15 metara od kuće, iskopan je kanal dubine 2 metra...pa me zanima kako izolirati bakrene cijevi.....kupili smo kanalizacijske cijevi u koje ce ici cijev....da li koristiti i kamenu vunu ili nesto drugo???da li se oko cijevi mora navesti pijeska ili obzidati???
pozdrav
hvala

mbubnjar
13.08.2009., 14:39
Molim savjet onih koji imaju iskustva s drvenom građom.
Trenutno skupljam ponude za drvenu građu. Da li se isplati uzeti drvenu građu direktno na pilani? Stvar sa sušenjem materijala, porijeklom i sl...
Da li je građa u trgovinama građ. materijala bolje suha od one koja se pili direktno na pilani. Naime, vele svi da je bitno da građa bude čin bolje suha...

marion56
14.08.2009., 10:18
Bolje, novije pilane koje se bave nekok proizvodnjom imaju svoje sušilice....tako da...
sve je stvar dogovora, ali u pravilu su jeftiniji od trgovina, i trebali bi ti prodati građu

afra
14.08.2009., 13:03
Možda malo glupo pitanje s moje strane, ali pošto ću tražiti da mi se napravi izvedbeni tako da mogu sama tražiti materijal za gradnju(da znam točno koliko treba betona,armature, cigle...), da li u taj izvedbeni može ući i krov?
Da znam kao što piše mbubnjar točno koliko drvene građe i kakve treba, izolacije i svega što ide u to?
I još samo kratko... da li netko zna koje su cijene izvedbenih(otprilike)? Imam sve pravomoćne dozvole, samo ću mijenjati glavni projekt i to dio statike jer izbacujem podrum i kotlovnicu da pojeftinim gradnju, pa ne znam koliko bi mi mogli tražiti za tu izmjenu i sam izvedbeni za manju kuću.

marion56
14.08.2009., 15:46
afra.........mislim da si malo pobrkao(la) izvedbeni i troškovnik...

izvedbeni se radi za gradilište, ali samo malo detaljnije od glavnog projekta, znači sa više kota, razrađemnim dtaljima, da na gradilištu nema pitanja za onoga tko izvodi, da sve bude jasno iz tog izvedbenog.

Troškovnik-tu ti sve piše, koliko cigle, betona, građe bla bla bla, sve je tu

statika?
hm...neznam, moraš pitati svoga projektanta a onda će on vidjeti sa svojim statičarem šta se mjenja i koliko bi to koštalo, ovdje ti nitko nemože dati odg na to pitanje

afra
14.08.2009., 16:53
Ma, dosta toga mi nije bilo objašnjeno iako sam puno pitala. Zato mi je i ispao projekt vrlo skup, nije moglo ispati skuplje za ovako malu kućicu.
Zato sad pokušavam napraviti izmjenu glavnog projekta, napraviti izvedbeni i novi troškovnik da se pokušam spasiti i da me gradnja ne dođe preskupo.
Hvala na odgovoru!

zove se nebo
15.08.2009., 08:08
Evo jedan savjet za građu:
Kad sam ja išao kupovat građu sa sobom sam pozvao stolara i išli smo sami izbirati!!
Znači...traži trgovinu u kojoj možeš izabrati!!
Tj. traži građu koja u sredini nama srce,
traži građu koja na sebi nema kvrga tj. onih godova od grančica
traži građu koja nije ufrkana,a nema veze što je savijena kao kifla!"!!!Kužiš?
Ja sam čak izabrao građu koja je bila malo tamnija što znači da nije došla nedavno iz pilane nego je stajala i izbacila se koliko se morala izbacit
BITNO JE DA NIJE UFRKANA

byloeb
20.08.2009., 19:37
Pozdrav! Imam pitanje: da li za glazuru postoji neka gotova smjesa kojoj se samo doda voda kao za unutarnju žbuku ili se to još uvijek ručno mješa??? Kako ste vi to raditi? Hvala!

davor_sk
21.08.2009., 10:48
Pozdrav! Imam pitanje: da li za glazuru postoji neka gotova smjesa kojoj se samo doda voda kao za unutarnju žbuku ili se to još uvijek ručno mješa??? Kako ste vi to raditi? Hvala!

Vidio sam po trgovačkim lancima da imaju gotovi estrih u vrećama, ali meni su radili ručno - u stroj ubace pijesak, cement i vlakna i kad se sve to dobro izmješa onda taj materijal drukaju kroz crijevo i gotov materijal ispada u prostoriji. Nema tačkanja, transporta u kantama i sl.

zove se nebo
30.08.2009., 12:28
Tu sam samo da malo osvježim temu...hehe

NarogoraN
31.08.2009., 09:39
Može li mi tko preporučiti geodetu na području Osječko-baranjske županije?

Unaprijed hvala.

Agnić
31.08.2009., 14:12
Može li mi tko preporučiti geodetu na području Osječko-baranjske županije?

Unaprijed hvala.

Prije 10-ak dana bio sam u katastru po neki katastarski plan. Kako je bila pauza kratio sam vrijeme na hodniku čitajući oglasnu ploču. Između inih obavijesti bio je izvješen i popis ovlaštenih geodeta u Prim. gor. županiji. Pokušaj nabaviti popis za svoju županiju pa onda selektiraj.

FreeFlyer
31.08.2009., 14:43
400€ za sistem nekljuc u ruke(meni zvuci puno)

To je tesko pitanje (100-5000),sa ili bez materijala,podrum ili ne, koji mat. ,za zidove, koja izolacija, kakvo grijanje/instalacije,kakvo i mat. za krov i jos x stvari, bubanje bilo kakvih cifri bez nacrta i zelja izvođaca je besmisleno
Primjetio sam da se bavis tim poslom pa se nadam da razumijes sta pisem i kakvi se sve materijali koriste za gradnju onih koji grade za 100,000€ i oni za 1,000,000€
Bavio sam se stim poslom 5g i svasta sam vidio od materijala (sto se tice same cijene), a i zahtjevi izvođaca (kakve "prverzije" traze i koliko placaju za njih)

Neznam da li sam dobro shvatio ?!

400 eur/m2 brutto je previše za izgradnju po sistemu "ključ u ruke" ?

Ja sam čuo da je cijena cca 700 eur/m2 bruto "ključ u ruke".

Ključ u ruke je sistem faza izvedenosti: "useljivo". Pod uvjetom da građevinar ima sve: lokaciju, dozvolu i priključke na gradilištu. On znači kopa, gradi i zida, a u troškovniku se što preciznije definiraju materijali (cigla, beton, izolacija, debljine, visine, površine za poločice, parkete, itd itd.. ).

E sada, vi tvrdite da se za 400 eur može izgraditi po m2 brutto po sistemu ključ u ruke u Zagrebu (okolica, bliža). ?

to me zanima jer ja imam sve samo ne izvođača !

FF

FreeFlyer
31.08.2009., 14:51

I ja sam čuo da je bolje dio po dio, onako po fazama, podrum, prizemlje, potkrovlje, instalacije itd.

No meni je problem naći majstora koji nebu stavio kretensko visoke jedinične cijene, jer npr, željezo za podrum, stavio mi ponudu po kg 11 kn, a ja dobio ponudu 5,4 kn/kg.

Ne kužim koja im je to fora sa nabijanjem cijena, da li je shema APP (ak prođe prođe - super zarada) ili tjeraju posao od sebe jer ga imaju (a kriza navodno najjače pogodila građevinarstvo).

Tako da sam sada stao , a sve imam i samo treba počet (čak sam i grabu skopal za podrum).

FF

afra
31.08.2009., 16:14
Bila sam kod projektanata u međuvremenu i saznala da za izmjenu projekta, u mom slučaju kuća bi ostala u istim gabaritima, samo bi smanjila kvadraturu za podrum, moram ići skorz ispočetka. Sve projekte platiti... samo za tu izmjenu. Uopće mi to nije nimalo isplativo nakon svega što sam se naplaćala, plus što ne bi dobila niti povrat za kom. i vodni doprinos koji je plaćen. Ne isplati mi se dati ponovno duplo novce za istu stvar, samo bez podruma... tako da sam odustala definitivno od gradnje. Tražit ću kuću u okolici Zagreba kad prodam zemljište.

FreeFlyer definitivno se isplati imati izvedbeni projekt ili bar jako kvalitetan troškovnik, bitno je da se vidi točno koliko trebaš i kakvog materijala za kuću(za izvedbeni sam rekla samo zato jer u glavnom projektu nema razrađeno recimo kako se savija armatura, pa ne znaš kakvu točno kupiti kad ideš sam). Kad saznaš cijene(ima dućana sa materijalom na sve strane) onda jednostavno usporedi cijene toga i onoga što su ti dali izvođači za jednu te istu kuću. Kad odbiješ cijenu materijala, ostane ti koliko su ti zaračunali u svemu tome za ruke. Po tome se najbolje vidi da li te varaju, jer postoji neka realna cijena za ruke izvođača, pa se po tome sve vidi.
Da, napuhuju većinom cijene jer mogu, posebno kad ljudi nemaju vremena niti živaca ići sami tražiti materijal od temelja do krova, pa onda oni upisuju ponekad cijene puno veće nego su realne.
Ja sam to saznala i po svom primjeru i od nekih investitora koji grade velike projekte pa su se s vremenom naučili kako dogovarati s izvođačima, jer su masu puta dobivali ponude puno veće nego je realna cijena.
Npr. primjer, do nedavno se uzimala cijena gradnje kuće oko 700 eura po kvadratu ali u tu cijenu je bila uračunata i cijena zemljišta i doprinosa. Od relativno nedavno su izvođači jednostavno počeli tražiti tu istu cijenu samo za gradnju, znači kad odbijete cijenu zemljišta, svih doprinosa... i onda na to sve još čiste gradnje 700 i više eura po kvadratu.
Što nije realna cijena za samu gradnju, ona je puno niža, to je cijena sa zemljištem i doprinosima... rekli su mi mnogi investitori to u međuvremenu. No, kažem, ljudi nemaju vremena gledati, tražiti, mnogi rade i imaju malo vremena pa to plate...
Sretno svima s gradnjom kuće.

ALEN111
31.08.2009., 20:44
[QUOTE=FreeFlyer;22307322]Neznam da li sam dobro shvatio ?!

400 eur/m2 brutto je previše za izgradnju po sistemu "ključ u ruke" ?

Ja sam čuo da je cijena cca 700 eur/m2 bruto "ključ u ruke".

Ključ u ruke je sistem faza izvedenosti: "useljivo". Pod uvjetom da građevinar ima sve: lokaciju, dozvolu i priključke na gradilištu. On znači kopa, gradi i zida, a u troškovniku se što preciznije definiraju materijali (cigla, beton, izolacija, debljine, visine, površine za poločice, parkete, itd itd.. ).

E sada, vi tvrdite da se za 400 eur može izgraditi po m2 brutto po sistemu ključ u ruke u Zagrebu (okolica, bliža). ?

cijena za kljuć u ruke za koju ja pouzdano znam je 615 eura po m2 netto površine +pdv

proart
31.08.2009., 21:15
Ma, dosta toga mi nije bilo objašnjeno iako sam puno pitala. Zato mi je i ispao projekt vrlo skup, nije moglo ispati skuplje za ovako malu kućicu.
Zato sad pokušavam napraviti izmjenu glavnog projekta, napraviti izvedbeni i novi troškovnik da se pokušam spasiti i da me gradnja ne dođe preskupo.
Hvala na odgovoru!

koliko te došao projekt i koja je kvadratura kuće?

brgi
31.08.2009., 21:22
Pozdrav svima.
Već duže vrijeme pratim teme vezane uz problematiku građenja kuće jer se i sami spremamo u takav pothvat. Borba sa birokracijom trajala je otprilike godinu dana ali je bitka dobivena :-). Puno korisnih savjeta sam pročitao na ovim stranicama što nam je poprilično skratilo muke u dobivanju dozvole, a i psihički nas je pripremilo na zapreke sa kojima ste svi vi, a onda i mi susretali, te vam stoga od srca svima zahvaljujem na savjetima i iskustvu kojeg ste podijelili sa svima koji čitaju ove stranice.
Obzirom da smo dobili rješenje o uvjetima građenja krenuli smo sa prikupljanjem priključaka.
Problem je nastao kod priključka struje. Naime situacija je slijedeća: imamo gradilište u novoj građevinskoj zoni (recimo da se radi novi kvart) gdje je HEP izgradio novu trafostanicu za isti. Priključak struje možemo dobiti ali oni traže da kupimo trofazni priključak / cca 18 000 kn / (od svih koji namjeravaju graditi u tom kvartu) da bi si oni isplatili troškove izgradnje nove trafostanice. U projektu je planiran jednofazni priključak od 7.5 kW.
Zanima me da li oni imaju pravo i mogućnost od nas zahtjevati da plaćamo više nek nam treba?
Da li je možda netko imao sličan slučaj i kako ga je riješio?

xls
31.08.2009., 21:46
FF

bas bi htio vidjeti sto se "kljuc u ruke" moze dobiti za 400e/m2 i kako to izgleda...
:lol::lol::lol:

svašta
01.09.2009., 08:26
brgi,
imam sličnu priču, trebali bismo platiti trofazni priključak da se HEP-u isplate troškovi održavanja mreže. prouči Pravilnik o naknadi za priključenje na elektroenergetsku mrežu i za povećanje priključne snage (http://ops.hep.hr/ops/dokument/akti/pravilink_o_naknadi.pdf), vidjet ćeš da nemaš puno mogućnosti.

čitam kako mnogi savjetuju da investitor sam kupi materijal, a izvođaču plaća samo rad, ali treba imati na umu da izvođači prilikom uzimanja većih količina materijala dobivaju razne popuste, rabate i sl. pa ne treba odbaciti ni tu mogućnost.

davor_sk
01.09.2009., 08:53
...No meni je problem naći majstora koji nebu stavio kretensko visoke jedinične cijene, jer npr, željezo za podrum, stavio mi ponudu po kg 11 kn, a ja dobio ponudu 5,4 kn/kg.

...FF

Provjeri samo da ti nije stavio u troškovnik cijenu željeza sa ugradnjom. U vrijeme kada sam ja gradio željezo je bilo oko 5.2kn/kg, a majstor mi je u troškovnik stavio 8.5kn/kg u što je bila uračunata usluga savijanja armaturnih koševa i slično.
Ako ti je razlika u cijeni samog materijala dupla onda je to definitivno previše jer će ti negdje još zaračunati i rad sa tim željezom.

svašta
01.09.2009., 09:09
za orijentaciju,
dobili smo cijenu od 7 kn/kg za armaturu s ugradnjom
(ostale ponude 6.5 - 9.5 kn/kg)

xls
01.09.2009., 09:13
[QUOTE=svašta;22319194čitam kako mnogi savjetuju da investitor sam kupi materijal, a izvođaču plaća samo rad, ali treba imati na umu da izvođači prilikom uzimanja većih količina materijala dobivaju razne popuste, rabate i sl. pa ne treba odbaciti ni tu mogućnost.[/QUOTE]

investitori se cesto "kace" za cijene zeljeza, betona, cigle... i "mudar" majstor u ponudi za to stavi pristojnu cijenu, pa se naplati ekstra na VTR-u.

ne treba smetnuti s uma da je bitna dinamika dopreme materijala, sto je u slucaju da investitor nabavlja materijal njegov problem (a ne izvodjacev) - ako materijal kasni izvodjac moze obracunati investitoru rezijski sat. takodjer zna biti sporan utovar/istovar, prijevoz...

osobno radim drugacije za vecinu radova (za "grube" uvijek): dogovorim cijenu s materijalom, a ja nabavim materijal koji je skuplji i/ili se trosi u vecim kolicinama (cigla, zeljezo, cement, stirpor, zbuka, fasada, keramika, parketi, prekidaci...) i to odbijemo kod obracuna.

i nikada ne ugovaram moj beton jer je to idealno za "zakaciti" se s izvodjacem - ili je prerano ili prekasno.
:)

FreeFlyer
01.09.2009., 09:38
(za izvedbeni sam rekla samo zato jer u glavnom projektu nema razrađeno recimo kako se savija armatura, pa ne znaš kakvu točno kupiti kad ideš sam). .

Za to postoji Plan oplate i armature, i u tom planu je točna specifikacija vrsta količina i načina vijanja armatura i vrsta i količina oplate.

Te cijene su divlje, ja bi rado dao nekom gradnju po principu ključ u ruke, no bubaju cijene ko da je zlatna era građevinarstva u Hr, a ne dno dna krize !

FF

svašta
01.09.2009., 09:40
cijena betona = beton, prijevoz, rad mješalice i pumpe (utovar, istovar), ugradnja, po potrebi aditivi...
pri armiranobetonskim radovima ne treba zaboraviti ni oplate (šalunge) jer 80-100 kn/m2 nije mala stavka, osobito za ab ploče i ab stijene

FreeFlyer
01.09.2009., 09:41
Provjeri samo da ti nije stavio u troškovnik cijenu željeza sa ugradnjom. U vrijeme kada sam ja gradio željezo je bilo oko 5.2kn/kg, a majstor mi je u troškovnik stavio 8.5kn/kg u što je bila uračunata usluga savijanja armaturnih koševa i slično.
Ako ti je razlika u cijeni samog materijala dupla onda je to definitivno previše jer će ti negdje još zaračunati i rad sa tim željezom.

Kod armature je cijena ugradnje cca 1 kn/kg. Tako da ako je cijena armature cca 5 kn, ( tu je uključeno i savijanje) nemre mi stavit u ponudu 11 kn/kg jer ju on samo stavi u oplatu a netreba ju savijat.

FF

aranea
01.09.2009., 13:24
mislim da sam napisala... stepenice, mjenjanje krovišta, izrade kućice, prezidi i knauf na strop umjesto deke i na prezide...nemam djece, ali imat ću ih...nadam se! :mig:

evo u međuvremenu smo mi napravili neke promjene... počeli smo s gradnjom...
za sada smo napravili vanjsko stepenište, promijenili kroviše i napravili kućice kakve smo htjeli, promijenili komplet limariju i ugradili 3 prozora...
do sada nas je to koštalo... cca 10000 €... sve...ruke i materijal...
Još uvijek nam ostaju prezidi, zatim struja, voda, plin, a nakon toga glazura pa žbukanje i gletanje jer su prezidi od cigle debljine 12cm...ja mislim da smo do sada dobro prošli...čak štoviše, super... krovište je 160m2...prozori su 140x120, a vanjsko stepenište, ne znam...

mcquinn
03.09.2009., 12:03
Bok,

molim za jednu "od oka" procjenu: imam malu kućicu, od cca 12 m2 (klet), ima dobre temelje, drvena je i u lošem stanju.

Maknuo bi postojeću kućicu i dao sazidati novu-dakle kućica, unutra samo struja, nema kupaone i slično.

Koliko bi to koštalo u roh-bau varijanti i koje su mi opcije?

Dakle, može cigla, može Ytong blok...tražim najpovoljnije rješenje.

Hvala i pozdrav!

tonino2008
03.09.2009., 21:39

FF

Procitaj malo bolje

FreeFlyer
04.09.2009., 08:58
Procitaj malo bolje

Sorry,

ne kužim. Ljudi tu tvrde da mogu izgraditi kuću za 400 eur/m2 brutto.

Meni to se čini malo premalo ! Nisam skužio kaj si želio reći !

Ako može pojašnjenje, super.

FF

tonino2008
08.09.2009., 19:54
bila je rijec, kostur kuce s krovistem bez materijala

demosten
09.09.2009., 11:27
Bok,

molim za jednu "od oka" procjenu: imam malu kućicu, od cca 12 m2 (klet), ima dobre temelje, drvena je i u lošem stanju.

Maknuo bi postojeću kućicu i dao sazidati novu-dakle kućica, unutra samo struja, nema kupaone i slično.

Koliko bi to koštalo u roh-bau varijanti i koje su mi opcije?

Dakle, može cigla, može Ytong blok...tražim najpovoljnije rješenje.

Hvala i pozdrav!
Kada govoriš o 12 m2 ne možeš gotoviti o cijenu po metru kvadratnom nego ti to ipak više ispada individualno.
BTW a zakaj ne probaš s nečim montažnim?

FreeFlyer
10.09.2009., 08:15
bila je rijec, kostur kuce s krovistem bez materijala

400 eur/m2 su ruke ?
kaj je to po tebi kostur ? zidovi, deke, krov ?

josipa83
10.09.2009., 12:18
Imam jedno pitanje pošto sam laik a čeka me sav taj posao...radi se o preuređenju kućice u kojoj živim...zanima me slijedeće ...kućica je prizemna i planiramo raditi deku i kat tj potkrovlje...e sad mene nešto muči...kad će se raditi ta deka što će se desiti sa prostorom u kojem živimo tj dali ja moram sav namještaj vaditi van i laminati oće se to uništiti ili kako!!??? Hvala unaprijed naodgovoru!!!!

ALEN111
10.09.2009., 13:01
Imam jedno pitanje pošto sam laik a čeka me sav taj posao...radi se o preuređenju kućice u kojoj živim...zanima me slijedeće ...kućica je prizemna i planiramo raditi deku i kat tj potkrovlje...e sad mene nešto muči...kad će se raditi ta deka što će se desiti sa prostorom u kojem živimo tj dali ja moram sav namještaj vaditi van i laminati oće se to uništiti ili kako!!??? Hvala unaprijed naodgovoru!!!!

ako unutra živite ona mora sve VAN.N ajbolje je tako jer će se inaće 90% toga uništiti :(:(

McGrubi
10.09.2009., 16:18
pkod jedne adaptacije stare kuće sa drvenim gredama u plafonu, naš statičar je predvidio nalijevanje ab ploče na postojeći plafon, koji je poslužio kao izgubljena oplata
stan ispod nije imao štete

kakav vam je sad plafon?

ALEN111
10.09.2009., 17:01
pkod jedne adaptacije stare kuće sa drvenim gredama u plafonu, naš statičar je predvidio nalijevanje ab ploče na postojeći plafon, koji je poslužio kao izgubljena oplata
stan ispod nije imao štete

kakav vam je sad plafon?

a šta je sa vodom iz betona i kod kasnijeg zaljevanja deke vodom?

josipa83
10.09.2009., 17:11
plafon je od dasakai šiba a ja samrazmišljala idizatijoš koji cm jer je relativno nizak trenutni plafon....a niš...onda sve van...

McGrubi
10.09.2009., 17:31
a šta je sa vodom iz betona i kod kasnijeg zaljevanja deke vodom?

na daske se stavi građevinska foija i beton se češće vlaži po malo

tonino2008
10.09.2009., 19:08
400 eur/m2 su ruke ?

Zidovi, deke i krov, bas to

Kaiross
10.09.2009., 20:04
Zemljište mi je u građevinskoj zoni po prostornom planu(smiju se graditi obiteljske kuće), ali 15.09.09.dolazi novi urbanistički plan na snagu. Po tom planu mi je zemljište u zelenoj zoni.
Zahtjev je predan, ali su me u međuvremenu odbili iz konzervatorskog odjela. Oni su mi trebali izdati konzervatorske posebne uvjete, a oni su dali mišljenje da bi građenje na navedenoj parceli "narušilo vizuru".
Ja sam se žalio Ministarstvu kulture, ali je nemoguće da rješenje dobijem prije 15.09.09. Pitanje glasi da li se radi po starom planu ili po novom ako pređem rok. Ovi u uredu su mi rekli da po novom.

ALEN111
11.09.2009., 08:30
na daske se stavi građevinska foija i beton se češće vlaži po malo

Koliko puta ste Vi baš osobno to izveli da možete biti tako sigurni u foliju ili je to ko kod većine građevinaraca ako prođe dobro ako ne j.... ga nije namjerno.

McGrubi
11.09.2009., 20:12
ja osobno sam izbetonirala kamin i zidala ga sa kamenom

čovjek koji to radi, radi sam sebi, u projektu je bilo ,u početku , predviđeno uklanjanje starog drvenog stropa i kompletna rekonstrukcija prizemlja, onda je statičar/nadzor dobio ovu ideju.

Aldebaran
14.09.2009., 07:07
Zidovi, deke i krov, bas to

400 eur/m2 su ruke ?

Ma kakvi. Ruke za roh bau (a to je cini mi se to o cemu ti govoris) su oko 80 eur/m2 bruto. Nadje se i jeftinije, ali je onda kvaliteta izvedbe upitna. Iskop nije u toj cijeni.

FreeFlyer
14.09.2009., 12:32
Ma kakvi. Ruke za roh bau (a to je cini mi se to o cemu ti govoris) su oko 80 eur/m2 bruto. Nadje se i jeftinije, ali je onda kvaliteta izvedbe upitna. Iskop nije u toj cijeni.

Tako sam i ja nešto čuo (i računao).
No kod majstora je problem kaj oni vole uvaliti i svoju nabavu materijala, jer im je tu zarada ! jer imaju stalne dobavljače (trg. građ. mate) gdje imaju popuste na količinu i na materijalu isto tako zarade (da čak i stave cijenu koja je nabavna za širok narod, on ima tu 10%,20% 30% popusta jer uzima stalno, pajdaši , količine, keš itd, pa je i na nabavnu cijnenu on 20% u zaradi).

E sada treba najti poštenog, jer ja bi pristao i na nabavnu cijenu, neka si on uzme 20% na materijalu (od nabavne), no to je teško, većina njih na nabavnu ubaci od 10 do 30 %, pa mu se dobit povećava umjesto sa 20% na 40%, e to mi se baš i ne sviđa !

No bumo vidli, krenulo se sa slanjem troškovnika pa bumo vidli kada dojdu ponude (da li bum opal na guzicu ili bu ok).

FF

Aldebaran
14.09.2009., 14:43
Tako sam i ja nešto čuo (i računao).
No kod majstora je problem kaj oni vole uvaliti i svoju nabavu materijala, jer im je tu zarada ! jer imaju stalne dobavljače (trg. građ. mate) gdje imaju popuste na količinu i na materijalu isto tako zarade (da čak i stave cijenu koja je nabavna za širok narod, on ima tu 10%,20% 30% popusta jer uzima stalno, pajdaši , količine, keš itd, pa je i na nabavnu cijnenu on 20% u zaradi).

E sada treba najti poštenog, jer ja bi pristao i na nabavnu cijenu, neka si on uzme 20% na materijalu (od nabavne), no to je teško, većina njih na nabavnu ubaci od 10 do 30 %, pa mu se dobit povećava umjesto sa 20% na 40%, e to mi se baš i ne sviđa !

No bumo vidli, krenulo se sa slanjem troškovnika pa bumo vidli kada dojdu ponude (da li bum opal na guzicu ili bu ok).

FF

Ima svakakvih izvodjaca. Oko pola njih cak i preferira naplacivati samo rad jer im je tako lakse. Skupi barem 10ak ponuda pa vidi. Pazi jer ima hrpetina bezveznjaka koji bi se zeljeli uciti gradeci tvoju kucu, a to jos i masno naplatiti.

grintava koza
14.09.2009., 14:49
evo mog (našeg) iskustva:

kuća (bez podruma):
prizemlje + kat (kosi krov), svaki po 125m2 = 12.000 E(ruke, tj. meštri)
materijal još oko 15.000 E
- dakle grubi radovi, goli zidovi i ploče.

frizer
14.09.2009., 21:32

kuća (bez podruma):

to je za svaki kat 27.000 ili ja se nadam sve znači 250m2(bruto)?

FreeFlyer
15.09.2009., 08:14

kuća (bez podruma):

To znači, temelji, deka, prizemlje, deka, kat, kosi krov (beton ili drvo ?) sa crijepom ?

I to sve 27000 eur ? kvadratura je neto ili bruto ?

Kod mene je caka kaj ide još i podrum 4x8,6m + trakasti temelji ostalo ! Vele da je podrum ko ostatak kuće, cjenovno :(

no bumo vidli, da, skupljam ponude, ali sve nekako sporo ide, i sa puno pitanja (ili neznaju ili se prave važni :mig:)

FF

grintava koza
15.09.2009., 15:30
To znači, temelji, deka, prizemlje, deka, kat, kosi krov (beton ili drvo ?) sa crijepom ?
I to sve 27000 eur ? kvadratura je neto ili bruto ?
Kod mene je caka kaj ide još i podrum 4x8,6m + trakasti temelji ostalo ! Vele da je podrum ko ostatak kuće, cjenovno :(

no bumo vidli, da, skupljam ponude, ali sve nekako sporo ide, i sa puno pitanja (ili neznaju ili se prave važni :mig:)
FF

o da, nas bi ista kuća sa podrumom koštala točno duplo više :eek: pa smo odustali :(

tlocrtno je kuća 10x13m, plus dva balkona 6m x 3m i jedan mali 1,5m x 1,5m.

u cijeni su: temelji, deka, prizemlje, deka, kat, kosi krov (beton), bez crijepa.

zove se nebo
16.09.2009., 08:05
Eh, dobro jutro...da pitam nešto...izolacija je u pitanju...
Što se tiče ovog pitanja imao sam raznoraznih savjeta i raznoraznih odgovora pa ću ga postaviti i ovdje:
Gdje, koliko i kakve izolacije treba postaviti?
-10cm između rogova (tavanski prostor), pa još 10cm na plafon iznad knaufa?
-ili 20 cm samo iznad knaufa...
-trebala bi i parna brana?

FreeFlyer
16.09.2009., 09:03
o da, nas bi ista kuća sa podrumom koštala točno duplo više :eek: pa smo odustali :(

tlocrtno je kuća 10x13m, plus dva balkona 6m x 3m i jedan mali 1,5m x 1,5m.

u cijeni su: temelji, deka, prizemlje, deka, kat, kosi krov (beton), bez crijepa.

Moja je sličnih dimenzija 13,6x8,6 sa dva balkona, kosi krov (beton), ali imam i taj prokleti podrum od 4,4x8,6 !

No sada se skupljaju ponude pa bumo vidli.

No najjači su mi majsori, jučer jedan došo pogledat gradlište i kako sam ja već iskopal rupu za podrum (pravo atomsko sklonište) mam je počel prigovarat, da je loše skopano, pa primjedbe na projekt.

ak bu tako sa svakim majstorom (za svaku vrstu pojedinačnih radova) onda bu veselo !

FF

FreeFlyer
16.09.2009., 09:05

kuća (bez podruma):

E, a di je lokacija gradilišta ?
Jer očito majstori okolica Zg imaju druge cijene od majstora "ne iz Zg".

FF

dUbO
17.09.2009., 04:44
ja osobno sam izbetonirala kamin i zidala ga sa kamenom

hajde ostavi se manuale, pogrubit će ti ruke! Uzmi lapis i napiši mi na pp što da stavim kao krov, bijeli strop preskup, dakle grede... ali kakav "sendvič", dali obvezno podaskati ili ne? Imaš li što pisano na temu?

Poz!

McGrubi
17.09.2009., 16:37
radiš drveno krovište?

Obitelj-M-
18.09.2009., 00:53
Evo da se i mi malo javimo i kažemo da je kućica pokrivena 17.08.2009....
U toku su radovi struje i vode,pa onda ubrzo će i žbukanje...Pozz svima

http://img42.imageshack.us/img42/2782/496p.jpg (http://img42.imageshack.us/i/496p.jpg/)

demosten
18.09.2009., 09:34
Eh, dobro jutro...da pitam nešto...izolacija je u pitanju...
Što se tiče ovog pitanja imao sam raznoraznih savjeta i raznoraznih odgovora pa ću ga postaviti i ovdje:
Gdje, koliko i kakve izolacije treba postaviti?
-10cm između rogova (tavanski prostor), pa još 10cm na plafon iznad knaufa?
-ili 20 cm samo iznad knaufa...
-trebala bi i parna brana?

Ja sam ovako stavljao.
crijep,
letve
kontraletve
paroporopusna brana
podaskano
grede su od 16 cm.
14 cm vune između rogova + 2 cm lufta od dasaka do vune
8 cm vune postavljene u kontra smijeru (vodoravno) tako da prijeđu preko drvenih greda.
pa knauf vodilice
parna brana
knauf.

zove se nebo
18.09.2009., 11:02
Da, to je to ALI ZA POTKROVLJE!
Jel tako?

demosten
18.09.2009., 11:27
Da to mi je visoko potkrovlje?

Jesam ja nekaj krivo pokopčao kaj ti želiš?

zove se nebo
18.09.2009., 13:44
Ja imam tavan koji ne želim grijat!
Ti imaš stambeni prostor

FreeFlyer
18.09.2009., 15:19

Pozdrav,
vidim imate podrum, betonirali ste ga ? Koja mu je površina (ispod cijele kuće?) ? Koliko vas je došao (ako nije tajna) u odnosu na ostatak kuće (do pod krov).
Mene čeka isto pa da se pripremim !
Inaće super izgleda kuća !
Lp
FF

FreeFlyer
18.09.2009., 15:20

Zaboravio sam pitati, koliko dugo ste ovo gradili, znači od dana početka radova pa do pokrivanja 17.08.09. ? Sveukupno dana radova (bez praznog hoda).
FF

demosten
18.09.2009., 17:56
Ja imam tavan koji ne želim grijat!
Ti imaš stambeni prostor

Onda samo stavi vunu između rogova i onda stavi neki najlon da ti drži da ne padne.

Ja sam bio prije dok nije bilo sređeno potkrovlje stavio 2 cm stiropola na pod i to je to. Nije savršena izolacija bila ali bolja nego nikakva. a i po stiropolu sam mogao hodati.

Obitelj-M-
19.09.2009., 00:52
Pozdrav,
vidim imate podrum, betonirali ste ga ? Koja mu je površina (ispod cijele kuće?) ? Koliko vas je došao (ako nije tajna) u odnosu na ostatak kuće (do pod krov).
Mene čeka isto pa da se pripremim !
Inaće super izgleda kuća !
Lp
FF

Lijep pozdrav i vama.
Podrum nije betoniran,nego je zidan betonskim blokom.Da,ispod cijele kuće je,110 kvadrata.Koštao nas je 22 tisuća eura,znači materijal,ruke i dupla izolacija.A zidanje prizemlja,tj do pod krov,to nas je koštalo pa recimo 10 tisuća eura! Što se tiče gradnje ovako je nekako išlo: 16.04-Iskop za podrum 22.04.-donja mrtva ploča, 27.04-izolacija na ploču, 30.04.-prva ploča, 04.05.-zidanje podruma, 17.05.-šalovanje za drugu ploču(par dana), 25.05.-druga ploča, 14.06.-zidanje prizemlja, 14.07.-saljevanje gornje ploče, 28.07.pripreme za krov, 30.07-postavljanje gradje, 08.08.-postavljanje crijepa...Konstantno se radilo,s tim eventualno ako je kiša padala tad je bio odmor...Uglavnom otprilike je tako po slikama...
Lp
Obitelj-M-

vanished
19.09.2009., 10:00
Molio bih nekoga tko je informiran oko cijene gradnje obiteljske kuće na području Zagreba. Konkretno, zanima me samo cijena rada (ruku) po kvadratu i to za izgradnju:
1. temeljne ploče (cca 40 cm debljine)
2. podruma s betonskim zidovima debljine 25 cm i betonskom pločom od 15 cm, uključujući pregradne zidove i dimnjak prema projektu
3. prizemlja s nosivim zidanim zidovima i betonskom pločom od 15 cm, uključujući pregradne zidove i dimnjak prema projektu
4. visokog potkrovlja s nosivim zidanim zidovima i betonskom kosom pločom od 15 cm, uključujući pregradne zidove i dimnjak prema projektu
5. izrada konstrukcije krovišta i pokrivanje istoga sa crijepom
S obzirom kako već imam ponudu za posao ove informacije bi mi dobro došle kod donošenja konačne odluke. Unaprijed hvala!

MarkerInTheSand
19.09.2009., 10:13
Molio bih nekoga tko je informiran oko cijene gradnje obiteljske kuće na području Zagreba. Konkretno, zanima me samo cijena rada (ruku) po kvadratu i to za izgradnju:
1. temeljne ploče (cca 40 cm debljine)
2. podruma s betonskim zidovima debljine 25 cm i betonskom pločom od 15 cm, uključujući pregradne zidove i dimnjak prema projektu
3. prizemlja s nosivim zidanim zidovima i betonskom pločom od 15 cm, uključujući pregradne zidove i dimnjak prema projektu
4. visokog potkrovlja s nosivim zidanim zidovima i betonskom kosom pločom od 15 cm, uključujući pregradne zidove i dimnjak prema projektu
5. izrada konstrukcije krovišta i pokrivanje istoga sa crijepom
S obzirom kako već imam ponudu za posao ove informacije bi mi dobro došle kod donošenja konačne odluke. Unaprijed hvala!

a.) temeljna ploca - ruke = 20EUR/m2. sam placas bager, pumpu, zeljezo, beton i potrosni materijal
b.) - ne znam, nisam radio
c.) etaza = 40 EUR/m2 u sto spada sve navedeno + hidroizolacija + eventualne stepenice i po zelji betonski banger (zub) koji pokriva kutiju za rolete sto ti preporucam.
d.) - e.) preopcenit si. Betonska kosa ploca je cijelom povesinom krovista? Krovista imas razlicitih tipova kao i crijepova. Gradevinska limarija?

btw, tko god da ti to radi mora ti pozvati vodoinstalatera da ti napravi temeljnu kanalizaciju. Pozeljno je pozvati i elektricara da ti sredi uzemljenje.

phlegm
19.09.2009., 11:08
Imam jednu dilemu pa molim pomoć:
Ukratko, na pod ide 5 cm stiropora i glazura s podnim grijanje, s time da je ispod polovice prizemlja podrum, a ispod drugog dijela je nasipano batudom.
1. je li nužno ispod stiropora postavljati ljepenku na dijelu ispod kojeg je podrum, ili je dovoljno to napraviti samo na dijelu ispod kojeg podruma nema (podrum je potpuno suh, izoliran i izgrađen od vodonepropusnog betona)?
2. da li bi možda bilo dovoljno samo dobro premazati bitumenom?
3. koja je minimalna prihvatljiva debljina estriha - pitam to zbog toga jer smo već naručili stolariju i visina ulaznih vrata ne dozvoljava deblji estrih (osim ako idem zaštemati banger iznad ulaza)

Treba imati na umu da je djelomično po podu postavljen razvod vode i struje što podosta otežava postavljanje ljepenke pa to ne ne bih radio ako stvarno nije nužno...
Unaprijed zahvaljujem!

McGrubi
19.09.2009., 18:18
hidroizolacija zida podruma i izolacija poda prizemlja (dio koji je na tlu) se moraju spojiti
inače imaš linijski slab potez koji , sa vremenom, može postati izvor vlage

dUbO
20.09.2009., 04:17
radiš drveno krovište?

Dosta jeftinije - kažu??

herx
20.09.2009., 16:31
Postovani,

Supruga i ja smo kupili kucu staru oko 25 godina :). Nije losa gradnja, ali planiramo sve adaptirati. Znaci sve srusiti osim vanjskih zidova. napraviti nove podove (s grijanjem), zidove, prozore, fasadu, krov, raspored prostorija itd. Drugim rijecima; totalna adaptacija.
Trebao bih savijet :confused:
Dali srusiti sve i ponovno izgraditi sa novim materijalima ili ostaviti vanjske zidove :ne zna:. Inace zidovi su od cigle debljine 30 cm.

zahvaljujem :s

Agnić
20.09.2009., 17:49
Postovani,

Supruga i ja smo kupili kucu staru oko 25 godina .

zahvaljujem :s

Ako je ispod zidova hidroizolacija i u uglovima vertikalni serklaž, a raspored prozora i vrata odgovara... zašto rušiti? A ako rušiš pa ponovo gradiš tebaju ti i dozvole. Naročito ako su susjedi :flop:(takav je zakon). Bez rušenja bi možda moglo proći pod adaptaciju bez dozvola.

dUbO
21.09.2009., 01:44
Mc... možeš li me uputiti na neke slike ventiliranog krova, osim na one iz reklame Tondacha iz kojih ne vidim puno? Još mi svi ti slojevi nisu točno sjeli, pa ako ima nešto slikovito, a teroriju sam savladao. Razlika grede-bijeli strop je prevelika... prevagnula je dubina džepa!

demosten
21.09.2009., 08:08
Mc... možeš li me uputiti na neke slike ventiliranog krova, osim na one iz reklame Tondacha iz kojih ne vidim puno? Još mi svi ti slojevi nisu točno sjeli, pa ako ima nešto slikovito, a teroriju sam savladao. Razlika grede-bijeli strop je prevelika... prevagnula je dubina džepa!

imaš na netu dost slika
Samo ubaci ventilirani krov i da google traži slike.

Evo npr majstor http://www.majstor.hr/teme/2004/03/halo/kroviste.shtml

herx
21.09.2009., 10:08
Ako je ispod zidova hidroizolacija i u uglovima vertikalni serklaž, a raspored prozora i vrata odgovara... zašto rušiti? A

zahvaljujem na savjetu. zapravo jos neznam kakva je izolacija. u kuci se cuje malo vlaga, ali kaze prijatelj "strucnjak" da je to od lose sep fasade, koja ce ici svakako nova. uglavmom. treba netko malo bolje pogledati kucu pa odluciti.

herx

FreeFlyer
21.09.2009., 11:25
a.) temeljna ploca - ruke = 20EUR/m2. sam placas bager, pumpu, zeljezo, beton i potrosni materijal
b.) - ne znam, nisam radio
c.) etaza = 40 EUR/m2 u sto spada sve navedeno + hidroizolacija + eventualne stepenice i po zelji betonski banger (zub) koji pokriva kutiju za rolete sto ti preporucam.
d.) - e.) preopcenit si. Betonska kosa ploca je cijelom povesinom krovista? Krovista imas razlicitih tipova kao i crijepova. Gradevinska limarija?

btw, tko god da ti to radi mora ti pozvati vodoinstalatera da ti napravi temeljnu kanalizaciju. Pozeljno je pozvati i elektricara da ti sredi uzemljenje.

a ti si majstor Marker ?

FF

MarkerInTheSand
21.09.2009., 20:39
Nisam :)

cagar
22.09.2009., 08:21
Ako je ispod zidova hidroizolacija i u uglovima vertikalni serklaž, a raspored prozora i vrata odgovara... zašto rušiti? A

zahvaljujem na savjetu. zapravo jos neznam kakva je izolacija. u kuci se cuje malo vlaga, ali kaze prijatelj "strucnjak" da je to od lose sep fasade, koja ce ici svakako nova. uglavmom. treba netko malo bolje pogledati kucu pa odluciti.

herx

Nisam stručnjak, ali i mi smo imali sličnu situaciju (kupili kuću staru kao i Vaša) pa se osjetila vlaga u njoj, iako ima izolaciju, ali je na mjestima popustila pa smo je morali sanirati. Nosive zidove nismo rušili ali smo nadogradili dio kuće i mjenjali smo krov. Moj savjet da dobro sve pregledaš jer kasnije je problem kad se polovično napravi i useli. Pozdrav i sretno

Bedy
22.09.2009., 14:17
Ja imam pitanje pa ako netko zna neka mi odgovori.
Radim stan u potkrovlju,koristio bih knauf i stropne obloge,pa me zanima dali prvo ide knauf na zidove pa onda stropne obloge ili obrnuto,i dali se prvo stavlkja glazura,a tek onda knauf.

hvala

demosten
22.09.2009., 18:37
Radim stan u potkrovlju,koristio bih knauf i stropne obloge,pa me zanima dali prvo ide knauf na zidove pa onda stropne obloge ili obrnuto,i dali se prvo stavlkja glazura,a tek onda knauf.

???
mislim da je svejedno zid ili strop prvo. Ja sam mislio da se to istovremeno radi a spoji onda samo sa gumenom letvicom za kuteve.

Za glazuru mislim da bi prvo išla glazura- prije će ti se osušiti ako nemaš knauf.
dodatno lakše ti je kasnije staviti knauf na ravni pod. Meni su prvo radili pod pa onda knauf (doduše ja imam knauf samo na zidu kupaonice i koji je prekriven pločicama)

bonaca55
24.09.2009., 15:11
poceja san se mislit = potreban li je Nadzorni

400€ akontacija pri potpisivanju ugovora
400€ nakon nalivanja temelja i podne ploče
400€ nakon nalivanja krovne ploče
300€ kod predaje završnog izvješća

znaci za dva izlaska 1500€ + PDV:mad:

jel to normalna tarifa??

davor_sk
24.09.2009., 19:59
poceja san se mislit = potreban li je Nadzorni

400€ akontacija pri potpisivanju ugovora
400€ nakon nalivanja temelja i podne ploče
400€ nakon nalivanja krovne ploče
300€ kod predaje završnog izvješća

znaci za dva izlaska 1500€ + PDV:mad:

jel to normalna tarifa??

Ja sam takav parcijalni nadzor najvažnijih faza gradnje platio 5000kn (sa PDV-om) prije 2 godine (područje Siska) pa mi se ovo čini dosta love osim ako se nisu mijenjale cijene zadnjih godina.

Za 11.000kn su mi nudili gotovo svakodnevni nadzor.

FreeFlyer
25.09.2009., 08:22
Ja sam ovako stavljao.
crijep,
letve
kontraletve
paroporopusna brana
podaskano
grede su od 16 cm.
14 cm vune između rogova + 2 cm lufta od dasaka do vune
8 cm vune postavljene u kontra smijeru (vodoravno) tako da prijeđu preko drvenih greda.
pa knauf vodilice
parna brana
knauf.

Bok,

i koliko te ovo koštalo ? Prvo kolika je razvijena površina krova ?

FF

FreeFlyer
25.09.2009., 08:38

Meni jedan nudi 70 eur/m2 za ruke, a ako radi sa svojim alatom (oplata, podupirači, grede i ostalo) onda traži 100 eur/m2 !

To mi je bilo smješno ali se nisam smijal da ga ne uvredim pa sam ga pital kak on to misli, da mu ja nabavim i čekić i žlicu i fandlu i da on radi sa njima ?

U tih tvojih 80 eur, su samo ruke ili ruke i alat.

MOram priznat da mi je to malo glupo. Po meni je logično da majstor kada dojde delat donese svoj alat, pa on mu je na neki način i "amortiziran" u cijeni njegovih "ruku".

Moral bum ovog pritisnut !

FF

demosten
25.09.2009., 09:43
Meni jedan nudi 70 eur/m2 za ruke, a ako radi sa svojim alatom (oplata, podupirači, grede i ostalo) onda traži 100 eur/m2 !

Krov 460kn m2 bez limarije (krovne prozore posebno sam plačao)
160 knauf i ostale igrarije sa knaufom.

FreeFlyer
25.09.2009., 12:42
Krov 460kn m2 bez limarije (krovne prozore posebno sam plačao)
160 knauf i ostale igrarije sa knaufom.

160 kn/m2 postavljanja i dobava knaufa ? samo pod krov ili još neke igrarije, tipa kupaona i sl ?

460 kn je nekako ok cijena, tu su uključeni svi troškovi dobave greda (rogova, letvi, crijepa, dasaka, folija, vune + ruke za sve ovo na krovu ??

FF

demosten
25.09.2009., 13:00
160 kn/m2 postavljanja i dobava knaufa ? samo pod krov ili još neke igrarije, tipa kupaona i sl ?

460 kn je nekako ok cijena, tu su uključeni svi troškovi dobave greda (rogova, letvi, crijepa, dasaka, folija, vune + ruke za sve ovo na krovu ??

460 kuna je rog letva crijep daska folija ruke bez vune.

Vuna je bila u 160 kuna. Tu je bila i igrarija još samo staviti knauf na jedan zid od WC-a koji je sakrio ugradbeni vodokotlić.
S tim da je to bio ravan zid.

Aldebaran
25.09.2009., 14:21
U tih tvojih 80 eur, su samo ruke ili ruke i alat.

FF

Svi ti racuni "po kvadratu" su u biti dosta nezahvalni jer je svaki objekt prica za sebe, a i svaki izvodjac je prica za sebe, no pokusat cu to malo preciznije prikazati. Sto se oplate i alata tice, oplata je moja (gredice, daske, glatke sipke za povezivanje, razmaknice za mrezu, cavli), a ostali alat ukljucujuci podupirace je izvodjacev. Navodno ce se dio oplate moc iskoristit za daskanje krova i za gredice izmedju kojih ide izolacija (krov je od ytonga, a na njega jos idu gredice izmedju kojih ide izolacija pa na to jos idu daske, letve i kontraletve i onda crijep). Iskreno, ne znam bas koliko ce te gradje prezivjeti do krova, no vidjet cemo. Evo i cijene rada za roh bau (klasicna gradnja, pune betonske ploce, trakasti temelji, podrum, prizemlje, kat i iskoristeno visoko potkrovlje, ytong kosi krov, iskop nije u cijeni):

ako ne racunamo povrsine terasa i balkona vec samo zatvoreni prostor:
76 eur/m2 brutto povrsine
109 eur/m2 netto povrsine

ako racunamo i zatvoreni prostor i terase i balkone:
65 eur/m2 brutto povrsine
87 eur/m2 netto povrsine

Inace postojale su ponude i do 30% jeftinije, no kad malo duze popricate uzivo sa tim ponudjacima uvidjate 101 problem i dodatni trosak koji se tu krije. Naravno, ovisi i gdje se gradi. U Slavoniji je navodno sve to puno jeftinije pa se gradjevinari od tamo sele u bolje placena podrucja.

Evo da ti bude lakse sad sam u racun ubacio i troskove oplate, dakle ovako bi bilo da je i oplatu i sav alat dao izvodjac:

ako ne racunamo povrsine terasa i balkona vec samo zatvoreni prostor:
82 eur/m2 brutto povrsine
118 eur/m2 netto povrsine

ako racunamo i zatvoreni prostor i terase i balkone:
70 eur/m2 brutto povrsine
95 eur/m2 netto povrsine

sretno

bonaca55
26.09.2009., 19:40
gledam cijene Betona Troskovnika(ponude):ne zna:
1200kn-1600kn po m³ , a kosu krovnu AB plocu mi je izracuna po m² (143m²) po 190kn m²
7000kg zeljeza po 9 kn /kg:ne zna:

Igor1711
28.09.2009., 06:26
1200kn-1600kn po m³ , a kosu krovnu AB plocu mi je izracuna po m² (143m²) po 190kn m²

da to nije ipak malo previše?

demosten
28.09.2009., 09:08

jel to samo beton ili je to i sa dizalicom?

FreeFlyer
28.09.2009., 15:03
Danas razgovaram sa ljudima i hvale se kako su uspjeli cijenu gradnje (ruke i materijali) smanjiti za 30%, jer građevinari kukaju da nemaju posla i da će raditi bez dobiti samo da rade da imaju ljude zaposlene da ih ne otpuštaju i da im ne stoje nezaposleni. Mada zna se da građevinari imaju rabate i pospuste na materijal, pa da ga i daju Investitorima za maloprodajnu cijenu oni ne plaćaju maloprodajnu cijenu, nego umanjenu za rabate i popuste pa im je tu zarada.

Očito veći građevinci su pritisnuti krizom, dok obrtnici ipak mogu se stisnut i čekat "bolje dane" i nije im sila raditi sa "nulom", već gledaju da ipak zarade. E sada je pitanje do kada će imati tu "komociju" da ne rade sa nulom.

FF

bonaca55
28.09.2009., 15:22
to je s dizalicom....tako pise u ponudi

tonino2008
28.09.2009., 21:07
Beton "Kukec" 560kn m3 sa pumpom, dostavljaju preko 150km, Ivanić

afra
29.09.2009., 12:11
Danas razgovaram sa ljudima i hvale se kako su uspjeli cijenu gradnje (ruke i materijali) smanjiti za 30%, jer građevinari kukaju da nemaju posla i da će raditi bez dobiti samo da rade da imaju ljude zaposlene da ih ne otpuštaju i da im ne stoje nezaposleni. Mada zna se da građevinari imaju rabate i pospuste na materijal, pa da ga i daju Investitorima za maloprodajnu cijenu oni ne plaćaju maloprodajnu cijenu, nego umanjenu za rabate i popuste pa im je tu zarada.

Očito veći građevinci su pritisnuti krizom, dok obrtnici ipak mogu se stisnut i čekat "bolje dane" i nije im sila raditi sa "nulom", već gledaju da ipak zarade. E sada je pitanje do kada će imati tu "komociju" da ne rade sa nulom.

FF

I kako napreduje, jeste izračunali koliko će vas doći materijal i koliko bi mogle biti ruke za vašu kuću?
Ja sam odustala od gradnje, ali čisto razmišljam da možda ipak na proljeće izgradim kuću. Imam dozvole, mogu ih produžiti na još dvije godine, pa ostavljam sve opcije otvorene...

FreeFlyer
29.09.2009., 12:22
Jučer sam razgovarao sa jedim koji je imao relativno ok ponudu, no sada će ju doraditi jer će umjesto betonskih zidova podruma, staviti betonske blokove, umjesto porotherm opeke (12 kn/kom) staviti običnu (4 kn/kom), i umjesto betonske krovne deke, staviti klasični krov, pa ćemo vidjeti koliko će to izaći !

Nekako se rukovodim sa napisima ljudi ovdje koji govore da su uspjeli izgraditi kuću za ovoliko, za onoliko kn, a kada ja tako nekaj tražim, dobivam dosta veće iznose.

No jedna je stvar bitna, kada sam mu na upit kakvo je plaćanje, rekao da je chash, oći su mu se zaiskrile, tako da ćemo morati još pregovarati oko cijene obzirom na gotovinu, jer znam ja da oni kod građevinskih skladišta dobivaju popuste i rabate na maloprodajnu cijenu a naročito ako plaćaju kešom (ili ako uopće plate) !

Očito je to jako mukotrpan i dugotrajan put, od ideje do useljenja !

Blago si ga onima koji su to završili !

afra a od kuda si ? zato jer sam skužio da gradnja okolica Zg i okolica bilo kojeg drugog mjesta u RH je totalno različita u pristupu ali i u cijenama pogotovo.

Bumo vidli

FF

afra
30.09.2009., 09:42
FF hvala ti na odgovoru, vrlo korisne informacije kako se može dosta uštediti.
Istina, uz mukotrpno traženje, snalaženje... ali ako se na kraju isplati to je najvažnije.
Ja ti imam zemljište u Zagrebu, u podsljemenskoj zoni, ali ne u onom dijelu koji je popularan. Skroz iznad i Gračana, i Markuševačke crkve, praktički jedno selo, iznad ima samo još jedno malo selo i onda više nema ničeg, samo šuma.
Znam da nije extra atraktivno jer kad sam rekla nekim investitorima da bi prodala, rekli su da im taj dio ne bi donio neki profit niti je takva lokacija kao recimo Gračani, plus kaj se gore niti ne smiju raditi zgrade. Samo su obiteljske kuće. Tako da mi tu lupaju neke cijene iz trbuha, nema veze s pameću. Niti gradim veliku kuću ali svejedno izmišljaju tisuće eura ibera.
E sad, u takvom dijelu, na svega 500 kvadrata zemljišta, 100 kvadrata kuće(70 životnog prostora) - za gradnju ne dam sto tisuća eura. Jednostavno se ne isplati i uvjerena sam da može jeftinije.
Plaćeno je zemljište, plaćeni su kom i vodni doprinosi, plaćena je parcelacija, imam suglasnosti za priključke(bez svega toga ne bi mogla niti imati pravomoćnu dozvolu). I sve je to koštalo puno... tako da samo za kuću ako ću graditi mislim proći puno jeftinije nego sam dobila neke ponude, jer se tu radi o svega 70 kvadrata životnog netto prostora.
Samo, imat ću probleme kao i ti, kad saznam cijene materijala, pa nekih zamjenskih da me dođe nešto jeftinije, ne znam da li ću naći ikoga tko će raditi za ruke na manjem objektu. :ne zna:
Da ne kažem, čitam na forumu u temi ugovor o gradnji kako su ljudi sagradili grubi roh bau od cca. 180 eur po kvadratu, čitam na nekim int.blogovima ljudi koji se snalaze dio po dio da su platili isto sličnu cijenu(i to sa ukopavanjem podruma) i onda se nađe meni hrpa izvođača koja ispod 400 neće razgovarati.
Zato jer nemaju veliku zaradu na tako maloj kući.

Samo da pitam nešto, kako i s kim vidjeti da li treba točno toliko armature i betona kako je projektant stavio u troškovnik? Svi dosad su mi rekli da je jako puno stavljeno, kao da radim bunker, kuću od 300 a ne 100 kvadrata.
Kako da onda tražim sama materijal kad ne znam koliko bi mogla smanjiti u toj količini, izgleda da su se projektanti malo zaigrali pa stavili puno i previše svega(i najskuplje, od najskuplje cigle do najskuplje fasade).
Dajte molim vas dobronamjerne savjete tko ima vremena...

Lijepi pozdrav svima.

Aldebaran
30.09.2009., 12:03
Samo da pitam nešto, kako i s kim vidjeti da li treba točno toliko armature i betona kako je projektant stavio u troškovnik? Svi dosad su mi rekli da je jako puno stavljeno, kao da radim bunker, kuću od 300 a ne 100 kvadrata.
Kako da onda tražim sama materijal kad ne znam koliko bi mogla smanjiti u toj količini, izgleda da su se projektanti malo zaigrali pa stavili puno i previše svega(i najskuplje, od najskuplje cigle do najskuplje fasade).
Dajte molim vas dobronamjerne savjete tko ima vremena...

Lijepi pozdrav svima.

Nemoj stediti na konstruktivnim nosivim elementima (armatura, beton, kvaliteta cigle) i na izolaciji (termo i hidro). Ako smatras da je projekt korektno izveden drzi se njega i nemoj smanjivati na svoju ruku. Pusti to sta ti pricaju za bunker i slicno. Sto se cijena tice, na ovom topiku sam malo ranije napisao svoja iskustva sa cijenom rada za roh bau. Sto se materijala tice, odi sa projektom i troskovnikom u nekoliko vecih trgovina gradjevinskim materijalom i zamoli ih da ti daju ponudu za materijal za cijelu roh bau izgradnju (ili i za cijelu kucu ako ti tako vise odgovara). Ostavi im kopije djela projekta sa glavnim tlocrtima i troskovnik. Njihovi inzinjeri ce to prouciti i za par dana ti dati ponudu po stavkama. Ako imas projekt armature daj im i njega. Nakon par tih ponuda izdvoji najjeftinije stavke iz svake od njih i sastavi svoju ponudu sa najpovoljnijim cijenama iz svake od ponuda, spusti te cijene jos kojih 10ak % i kreni opet u trgovine sa tim svojim prijedlogom. :) Sretno

FreeFlyer
30.09.2009., 15:31
Afra,
glede projekta i troškovnika, kome god sam dao rekao mi je isto kao i tebi (da radim atomsko sklonište na 77m2 podruma i zidova podruma 18 tona željeza !!
E sada, po meni, sa projektom treba ići kod nekog inženjera iskusnog (prijatelj) da on to vidi da li je to previše ili premalo.
Mada najidealnije bi bilo ići prije izrade projekta sa inženjerom kod projektanta, da on dade sugestije, da se greške ne dese u projektu.
Naravno, da projektanti rade sve idealno, sve kako bi bilo u idealnom svijetu i da su investitori svugdje milijunaši pa ih boli briga za uštede.
Recimo, moj meni nije niti rekao da se podrum može raditi od blokova (znao sam ja, no vjerovao sam da će mi projektant sugerirati 1, 2 ili 3 opcije, pojasniti svaku pa da ja odlučim), isto tako glede zidova, stavio mi je 30 cm Porotherm + 8 cm stiropora, a svi mi vele da se stavlja ili / ili ( to je čak i codegun tu na forumu konstatirao, nakon kaj je sagradio kuću po istom principu).
Ja imam 40 cm debelu temeljnu ploću , prvo je bila 37, pa je povećano na 40, a ljudi mi vele da tu debljinu stavljaju za višekatnice, e sada, drugi inženjeri su mi rekli isto što kaže i Aldebaran, da ne štedim, no tako mi je jedan rekao isto i za temelje, podrum, zidove, izolaciju, krov, instalaciju, stolariju, pločice, okove, pipe, parkete... onda se ja pitam, a na čemu mogu uštedjeti !

Ovo što Aldebaran govori o trgovine sa građevinskim materijalom (to misli na one kaj imaju iza žice ili i na Bauhaus), ali za te treba imati točne količine, ili točan br. cigli ili m2, točna kilaža željeza, jer teško je iz troškovnika (tamo su m3, mada znaju oni koliko ide cigli u m3, no da li im se da računat.. to je drugo), no to je jedan od načina ako ćeš sama tražiti materijal.

Recimo, ja sada moram do jednog majstora, da on meni da neku ponudu, jer se njemu ne ispunjava troškovnik ?! Kužim ja njih, to im je dan dva posla, a nije siguran da li će dobiti posao !? Baš me zanima kako će on to odrediti cijenu !

Očito još dugi put do odabira, a još duži do gradnje i useljenja !

Bumo vidli

cmilan1
30.09.2009., 19:53
Bok ljudi !!!!!!!!!
Molim za jedan odgovor u vezi drenaze podruma!!!!!!!!!!!
Kuca je novogradnja, sa podrumom.
Prilikom kopanja za podrum 3.30m u dubinu, nije bilo vode.
Inace je teren ravan.
Zidovi podruma su kompletno od betona,te premazani recitolom,naljepljena je bitumenska traka,termo izolacija te cepasta folija na kraju,pa je to sve zasuto batudom. SAD ME ZANIMA DALI JE TU TREBALO JOS UBACITI I DRENAZNU CIJEV????????
Jos moram napomenuti da je dubina podrumske donje deke ispod razine ulicne kanalizacije!!!!!!
Molim za strucni odgovor!!!!!

FreeFlyer
01.10.2009., 08:19
Bok ljudi !!!!!!!!!
Molim za jedan odgovor u vezi drenaze podruma!!!!!!!!!!!
Kuca je novogradnja, sa podrumom.
Prilikom kopanja za podrum 3.30m u dubinu, nije bilo vode.
Inace je teren ravan.
Zidovi podruma su kompletno od betona,te premazani recitolom,naljepljena je bitumenska traka,termo izolacija te cepasta folija na kraju,pa je to sve zasuto batudom. SAD ME ZANIMA DALI JE TU TREBALO JOS UBACITI I DRENAZNU CIJEV????????
Jos moram napomenuti da je dubina podrumske donje deke ispod razine ulicne kanalizacije!!!!!!
Molim za strucni odgovor!!!!!

Ja imam istu situaciju ! Čaki iste dubine ! i meni je dubina kanalizacije iznad dubine temeljne ploće.
E sada, jedni inženjeri vele da treba drenažna cijev, a drugi da netreba.
Ovi koji su ZA, tvrde da će biti vode u zemlji i da se smanji pritisak vode prema zidu da treba drenažna cijev, dok ovi koji su PROTIV kažu da ako dno podruma nije u vodi, tj. u razini podzemnih voda, da tada netreba, jer u pravilu, ako nema vode podzemne, ova oborinska neće ići uz zid podruma i sljevati se dolje, jer ipak krov štrći izvan gabarita kuće i na taj način štiti padanje kiše uz zid i sljevanje uz zid u zemlju, u pravilu oko kuće stavljamo neke betonske "pločnike" pa i na taj način sprečavamo dolazak oborinske vode do zidova podruma, već od zidova, ako si stavio drenažu oko zidova, tada će prpusnost tog sloja omogućiti brzo sljevanje oborinske vode prema dolje ravno, a ne prema kući.

Ja sam isto razmišljao napraviti na čošku kuće "bunar" od betonskih cijevi i u njega postaviti potopnu pumpu pa da voda koja bi se drenažnom cijevi skupila da uđe u taj bunar i da ako ne ode sva kroz drenažu u tom bunaru dolje, da ako se skupi više da pumpa prebaci u kanalizaciju (mini prepumpna stanica), ali sada sam čuo novu foru, a koja se zove "astečki bunar", a to je doslovno u čošku iskopana rupa , cca 2 m dubine i zasuta batudom i tu se "ugura" drenažna cijev i sva eventualna voda (koja se ipak usprkost štršećem krovu, drenaži i "pločniku" nekim slučajem dođe do zida pa se uz čepastu slije do drenažne cjevi, otići u taj "astečki bunar" i kroz drenažu dolje duboko u zemlju. Na moj upit a jel bu to dosta, tj. da li će taj bunar apsorbirati svu vodu i da li će se ona sakupljati "na površini, tj. na nivou temeljne ploće", rečeno mi je da nema problema, da će drenaža u bunaru sve to povući dolje !

Eto, vjerujem da sam pitao još par inženjera, da bi dobio još par različitih mišljenja, no ovo zadnje me zadovoljava i to će (ako ću uopće krenuti sa gradnjom) biti moje rješenje !
FF

McGrubi
01.10.2009., 15:58
krov ima žljebove, i tako voda sa krova kontrolirano ide prema ispustu, koji može biti u upojni bunar dalje od kuće ili uz temeljni zid (kao što obično viđam)

kod podzemnih voda ti drenažna cijev neće pomoći, jer će biti potopljena, pod vodom
ona služi za isušivanje vode od kiša, koje se slijevaju po samom terenu i od površine, kroz zemlju idu na podrumski zid
nju drenažna cijev upija i odvodi do upojnog mjesta

ako je podrum na kosom terenu , tada će sve kišne vode sa višeg dijela terena se spustiti na zid podruma

McGrubi
01.10.2009., 16:03
Afra,
glede projekta i troškovnika, kome god sam dao rekao mi je isto kao i tebi (da radim atomsko sklonište na 77m2 podruma i zidova podruma 18 tona željeza !!
E sada, po meni, sa projektom treba ići kod nekog inženjera iskusnog (prijatelj) da on to vidi da li je to previše ili premalo.
Mada najidealnije bi bilo ići prije izrade projekta sa inženjerom kod projektanta, da on dade sugestije, da se greške ne dese u projektu.
Naravno, da projektanti rade sve idealno, sve kako bi bilo u idealnom svijetu i da su investitori svugdje milijunaši pa ih boli briga za uštede.
Recimo, moj meni nije niti rekao da se podrum može raditi od blokova (znao sam ja, no vjerovao sam da će mi projektant sugerirati 1, 2 ili 3 opcije, pojasniti svaku pa da ja odlučim), isto tako glede zidova, stavio mi je 30 cm Porotherm + 8 cm stiropora, a svi mi vele da se stavlja ili / ili ( to je čak i codegun tu na forumu konstatirao, nakon kaj je sagradio kuću po istom principu).
Ja imam 40 cm debelu temeljnu ploću , prvo je bila 37, pa je povećano na 40, a ljudi mi vele da tu debljinu stavljaju za višekatnice, e sada, drugi inženjeri su mi rekli isto što kaže i Aldebaran, da ne štedim, no tako mi je jedan rekao isto i za temelje, podrum, zidove, izolaciju, krov, instalaciju, stolariju, pločice, okove, pipe, parkete... onda se ja pitam, a na čemu mogu uštedjeti !

ostavi 40cm temeljne ploče
nikad ne znaš, možda ti jednog dana zatreba još 2 kata kuće
a temelje naknadno je preskupo ojačavati

nemoj kupiti Porotherm, kupi neku jeftiniju, više ti vrijedi 1cm stiropora nego 1cm cigle
ne znam koliko katova imaš, ali mogao bi spustiti ciglu na 25cm (provjeriti sa statičarem), i staviti 12cm stiropora, toplinska izolacija je bolja u tom slučaju

McGrubi
01.10.2009., 16:03
bolja

baustelac99
01.10.2009., 16:28

18tona samo za 77m2 podruma?
To ti je puno previše.
a debljina temlejne ploče ovisi i o visini kuće i o temeljnom tlu.
ali 40cm mi je puno za obiteljsku kuću, na lošem tlu ti je to dovoljno za 4-5katova.
inače, što je temljena ploča deblja treba manje armature i obrnuto, tako da pogledaj kakva ti je armatura u toj ploči.
bitan je i raspored zidova, ako su manji raponi, može biti i tanja ploća.
Podrum se može raditi od blokova ili od punog betona, ali ja sebi nikada vanjske podrumske zidove nebi radio od blokova, samo puni armirani beton (dovoljno je 20cm debeli zidovi).

što se tiče cigle, Porotherm je najskuplji, ali osim bolje toplinske izolacije ima i puno veću čvrstoču na lom (više puta sam čuo priče, nisam to sam vidio, da je iz kamiona slučajno pala paleta porotherma i obične opeke (ciglane zagreb npr), od cjele palete porotherma bi se razbile 3-4 opeke, aod obične bi barem polovica bila za smeće.
toliko o njihovoj čvrstoći i čvrstoći u slučaju potresa.
Ako već birate jefriniju opeku, treba birati onu sa manjim rupama, a ne onu sa 2 jako velike rupe u sredini u koje upada mort. i kod zidanja je bitno da zidari stavljaju mort po cijeloj cigli a ne samo 2 trake morta uz rubove, a sredina ostane bez morta. obično tako rade jer im je brže i jeftinije ali zid ima manju potresnu nosivost.

Agnić
01.10.2009., 18:39
Armatura je bitna, a najbitinije je kamo se postavi. Primjer je propali balkon prije nekoliko tjedana u Zg. Balkon je ostao visti na armaturi, a nije propao skroz. Po tome se da zaključiti da armatura postoji samo je stavljena na krivo mjesto.Postavljena je vjerojatno u donju trećinu (donju zonu) ploče balkona, a ne u gornju trećinu ploče balkona (gonju zonu) i težina betona je savila željezo. Ni puno jača armatura na taj način ne bi izdržala težinu betona. Možda je trebalo ispod armature postavit plastične podmetače da se armatura podige do gornje zone, ali kako je sve uvjetovano rokovima...
Meni je septička projektirana kao trodjelna septička taložnica sa upojnim bunarom. Septička je dimenzija 5x2x3. Dno i ploča :beton 10 cm mreža Q785 (fi 10 x 10 oka 15cm), zidovi: beton 20 cm sa po dvije mreže Q 335 (fi 8 x 8 oka 15 cm). Iznad septičke ide 40 cm zemlje. Kad sam pitao nadzornog (satičar u čijem se uredu radio glavni projekt) da li je uistinu u zidove potrebno staviti po dvije mreže Q 335 kaže on : ma ne,to je djevojka u uredu samo napravila copy - paste iz nekog drugog projekta. Tako i za temelje koji su na živoj stijeni. Dimenzije 60 x 60 sa po osam šipki fi 12. Čemu toliko kad je stijena sama po sebi temeljna ploča. Očito se projekti za armaturu rade bez izvida terena, napamet kao za najgore uvjete, sistemom copy - paste. Najsigurnije bi bilo napravit sondiranje terena i sa argumentima, od statičara, zatražit da se izračuna potrebna armatura. Za nepoznat teren normalno da se uzima varijanta :100% sigurno u svim uvjetima. Statičari su najmjerodavniji.

McGrubi
01.10.2009., 19:18
a slušaj, temelji se rade na osnovu odokativne procjene
kopati smiješ tek nakon Glavnog projekta

želiš li točnije podatke o nosivosti tla trebaš napraviti geomehanički istraživanje tla
a to košta

tonino2008
01.10.2009., 22:11
Zar nije zeljezo jace u donjoj zoni??

FreeFlyer
02.10.2009., 08:40
ostavi 40cm temeljne ploče
nikad ne znaš, možda ti jednog dana zatreba još 2 kata kuće
a temelje naknadno je preskupo ojačavati

nemoj kupiti Porotherm, kupi neku jeftiniju, više ti vrijedi 1cm stiropora nego 1cm cigle
ne znam koliko katova imaš, ali mogao bi spustiti ciglu na 25cm (provjeriti sa statičarem), i staviti 12cm stiropora, toplinska izolacija je bolja u tom slučaju

Imam prizemlje i potkrovlje (i podrum).
Nekako će izgleda ipak biti obična blok cigla debljine 25 cm, i ako će trebati (i biti dosta para) možda umjesto 8cm stavim 10 cm stiropora. I to bi trebalo biti to !

FF

FreeFlyer
02.10.2009., 08:50

18tona samo za 77m2 podruma?
To ti je puno previše.
a debljina temlejne ploče ovisi i o visini kuće i o temeljnom tlu.
ali 40cm mi je puno za obiteljsku kuću, na lošem tlu ti je to dovoljno za 4-5katova.
inače, što je temljena ploča deblja treba manje armature i obrnuto, tako da pogledaj kakva ti je armatura u toj ploči.
bitan je i raspored zidova, ako su manji raponi, može biti i tanja ploća.
Podrum se može raditi od blokova ili od punog betona, ali ja sebi nikada vanjske podrumske zidove nebi radio od blokova, samo puni armirani beton (dovoljno je 20cm debeli zidovi).

što se tiče cigle, Porotherm je najskuplji, ali osim bolje toplinske izolacije ima i puno veću čvrstoču na lom (više puta sam čuo priče, nisam to sam vidio, da je iz kamiona slučajno pala paleta porotherma i obične opeke (ciglane zagreb npr), od cjele palete porotherma bi se razbile 3-4 opeke, aod obične bi barem polovica bila za smeće.
toliko o njihovoj čvrstoći i čvrstoći u slučaju potresa.
Ako već birate jefriniju opeku, treba birati onu sa manjim rupama, a ne onu sa 2 jako velike rupe u sredini u koje upada mort. i kod zidanja je bitno da zidari stavljaju mort po cijeloj cigli a ne samo 2 trake morta uz rubove, a sredina ostane bez morta. obično tako rade jer im je brže i jeftinije ali zid ima manju potresnu nosivost.

Tih 18 t je bilo za temeljnu i zidove podruma (8,6x8,4 x 2.8 visine zidova). SAda neki kađžu da je to ok i da je to u redu, a neki da je previše.
No mislim da je u izračuni (statike) to bilo ok, jer je bila predviđena betonska kosa deka potrkovlja (krov), pa tada treba armatrure da drži cca 50 t betona i željeza na krovu. A pošto ću odustati od toga, nego će samo ostati krov od greda, možda i je previše, mada....

Ne mislim dizat još 2 kata (mada nikada se nezna) :lol:

Hvala za ovo o cigli, mada, za to bi trebalo stajat cijeli dan uz majstore i govoriti im, a siguran sam da im to baš i nebu drago za čut da im neko prigovara stalno ! :eek:
FF

FreeFlyer
02.10.2009., 08:54
Armatura je bitna, a najbitinije je kamo se postavi. Primjer je propali balkon prije nekoliko tjedana u Zg. Balkon je ostao visti na armaturi, a nije propao skroz. Po tome se da zaključiti da armatura postoji samo je stavljena na krivo mjesto.Postavljena je vjerojatno u donju trećinu (donju zonu) ploče balkona, a ne u gornju trećinu ploče balkona (gonju zonu) i težina betona je savila željezo. Ni puno jača armatura na taj način ne bi izdržala težinu betona. Možda je trebalo ispod armature postavit plastične podmetače da se armatura podige do gornje zone, ali kako je sve uvjetovano rokovima...
Meni je septička projektirana kao trodjelna septička taložnica sa upojnim bunarom. Septička je dimenzija 5x2x3. Dno i ploča :beton 10 cm mreža Q785 (fi 10 x 10 oka 15cm), zidovi: beton 20 cm sa po dvije mreže Q 335 (fi 8 x 8 oka 15 cm). Iznad septičke ide 40 cm zemlje. Kad sam pitao nadzornog (satičar u čijem se uredu radio glavni projekt) da li je uistinu u zidove potrebno staviti po dvije mreže Q 335 kaže on : ma ne,to je djevojka u uredu samo napravila copy - paste iz nekog drugog projekta. Tako i za temelje koji su na živoj stijeni. Dimenzije 60 x 60 sa po osam šipki fi 12. Čemu toliko kad je stijena sama po sebi temeljna ploča. Očito se projekti za armaturu rade bez izvida terena, napamet kao za najgore uvjete, sistemom copy - paste. Najsigurnije bi bilo napravit sondiranje terena i sa argumentima, od statičara, zatražit da se izračuna potrebna armatura. Za nepoznat teren normalno da se uzima varijanta :100% sigurno u svim uvjetima. Statičari su najmjerodavniji.

Ovo o copy/paste sam nažalost i ja čuo da im se jako često provuče i onda ti imaš projekt za obićnu kuću kao za višekatnicu, a svi se boje prigovoriti jer ono , autoritet i slično, pa razmišljaju "neka bude od viška glava ne boli", no očito može novčanik trpjet !!

FF

FreeFlyer
02.10.2009., 08:59
krov ima žljebove, i tako voda sa krova kontrolirano ide prema ispustu, koji može biti u upojni bunar dalje od kuće ili uz temeljni zid (kao što obično viđam)

kod podzemnih voda ti drenažna cijev neće pomoći, jer će biti potopljena, pod vodom
ona služi za isušivanje vode od kiša, koje se slijevaju po samom terenu i od površine, kroz zemlju idu na podrumski zid
nju drenažna cijev upija i odvodi do upojnog mjesta

ako je podrum na kosom terenu , tada će sve kišne vode sa višeg dijela terena se spustiti na zid podruma

Jučer sam bio sa još jedinm majstorom i glede drenađne ciijevi reko mi je isto kao i to vezano uz podzemne vode : ako se dignu , nema pomoći, tada hidroizolacija nastupa.

No dao mi je super ideju kaj još se može napraviti sa drenažnom cijevi, osim sa tim astečkim (upojnim) bunarom - cijevi dignuti van do površine zemlje na dva izlaza (radi propuha), i na taj će se način batuda iznad drenažne isušivati
u slučaju doslaska oborinske voda i nakon povlaćenja podzemnih voda (ako podzemne se dignu tako visoko (do 3 m od zemlje).

Eto, čovjek što više prića, više nauči !
FF

Aldebaran
02.10.2009., 09:02

Zeljezo treba biti jace u dijelu koji ima vlacna opterecenja jer beton ne moze izdrzati veca vlacna naprezanja. Kod greda je to u donjoj zoni, a kod konzola u gornjoj osobito u blizini hvatista. Betonske ploce (izmedju etaza) imaju ojacanu gornju zonu u rubovima jer se tamo takodjer javljaju vlacna naprezanja. Ostali dio ploce ima vlacna naprezanja u donjem dijelu pa su tamo i armature.

FreeFlyer
02.10.2009., 09:12
Zeljezo treba biti jace u dijelu koji ima vlacna opterecenja jer beton ne moze izdrzati veca vlacna naprezanja. Kod greda je to u donjoj zoni, a kod konzola u gornjoj osobito u blizini hvatista. Betonske ploce (izmedju etaza) imaju ojacanu gornju zonu u rubovima jer se tamo takodjer javljaju vlacna naprezanja. Ostali dio ploce ima vlacna naprezanja u donjem dijelu pa su tamo i armature.

Hvatište dojde gdje ?

Jučer sam isto pitao majstora, jer mi je na balkonu predivđeno stalko kao ograda (fensi šmensi) , a ja bi stavio Ytong (ziher je ziher, moš se naslonit, a i klinici nebudu razbili nikaj), pa sam pitao da li će moj balkon od 140 cm širine (od zida prema van) izdržati Ytong blokove kao ogradu, pa mi je isto rekao da može da se ojača (mada i bez ojačanja posebnog) gornja zona i da je to ok.
FF

Aldebaran
02.10.2009., 10:41
Hvatište dojde gdje ?

Tamo gdje je puknuo onaj balkon u zg. :D Tamo gdje se balkon spaja sa ostatkom konstrukcije. U tom prvom dijelu gornja armatura moze biti samo jos dodatno pojacana ovisno o predvidjenim opterecenjima i dimenzijama balkona ali armatura treba biti u cijelom balkonu jer su vlacna naprezanja u cijelom gornjem dijelu balkona iako padaju prema prednjem rubu.

Jučer sam isto pitao majstora, jer mi je na balkonu predivđeno stalko kao ograda (fensi šmensi) , a ja bi stavio Ytong (ziher je ziher, moš se naslonit, a i klinici nebudu razbili nikaj), pa sam pitao da li će moj balkon od 140 cm širine (od zida prema van) izdržati Ytong blokove kao ogradu, pa mi je isto rekao da može da se ojača (mada i bez ojačanja posebnog) gornja zona i da je to ok.
FF

Da, to bi trebalo biti ok, ali neka ti to ipak staticar izracuna. Znaci koje tocno pojacanje i gdje s obzirom na povecanu masu ograde.

McGrubi
02.10.2009., 12:57

željezo, armatura , preuzima vlačna naprezanja , rastezanje
a beton preuzima tlačna naprezanja, stiskanje

pozicija željeza ovisi o zonama naprezanja
kod konzolnih balkona (iz zida, bez stupova) vlačna naprezanja su u gornjoj zoni, zato tamo onda mora biti armatura
kod običnih ploča (oslonjene na zidove ili grede) armatura je u donjoj zoni, jer je tamo rastezanje

Agnić
02.10.2009., 15:46
Ajmo se igrati. Uzmite dva komada konopca debljine 2mm (nije bitno). Postavite ih paralelno i na njih zalijepite recimo obične parkete koje možete lijepiti međusobno. Konopci igraju ulogu željeza, a parketi betona. Kada se ljipilo stvrdne položite tu konstrukciju između dvije stolice (nosivi zidovi). Ukoliko je konopac ispod parketa (donja zona) konstrukcija ima veliku nosivost jer konopac izdrži naprezanje. Ukoliko je konopac iznad parketa (gornja zona) ljepilo ne drži parkete konopac ne može izdržat savijanje i sve se ruši. To je ugrubo konstrukcija AB ploče (mada prava AB ploča mora imati pojačanje i na rubovima na nosivim zidovima i u gornjoj zoni jer su i tamo naprezanja). Ukoliko se ukloni jednu stolicu konstrukcija izgleda kao balkon. U tom slučaju jednu stranu konopaca konstrukcije treba vezati za naslon stolice. To se zove sidrenje. Druga strana konstrukcije strši preko stolice van. Da bi konstrukcija imala nosivost sada konopci trebaju bit sa gornje strane parketa, jer je zona naprezanja u gornjoj zoni. Ukoliko su konopci ispod parketa dobivate balkone u ZG.

baustelac99
02.10.2009., 16:37
Tih 18 t je bilo za temeljnu i zidove podruma (8,6x8,4 x 2.8 visine zidova). SAda neki kađžu da je to ok i da je to u redu, a neki da je previše.
No mislim da je u izračuni (statike) to bilo ok, jer je bila predviđena betonska kosa deka potrkovlja (krov), pa tada treba armatrure da drži cca 50 t betona i željeza na krovu. A pošto ću odustati od toga, nego će samo ostati krov od greda, možda i je previše, mada....

Ne mislim dizat još 2 kata (mada nikada se nezna) :lol:

Hvala za ovo o cigli, mada, za to bi trebalo stajat cijeli dan uz majstore i govoriti im, a siguran sam da im to baš i nebu drago za čut da im neko prigovara stalno ! :eek:
FF

Za toliki podrum ti treba max 5-6 tona armature, i to za temeljnu ploču, vanjske zidove i ploču iznad podruma.
Imaš li plan armature, odakle ti taj podatak oko 18tona? meni je to stvarno previše, bez obzira na vrstu krova

baustelac99
02.10.2009., 16:42
Hvatište dojde gdje ?

FF

Nadam se da planiraš na vrh te ograde i u kutove balkona staviti mini serklaž, inače če ograda od ytonga biti čvrsta kao i ona od običnog stakla.

neznam kolika ti je mreža po proračunu, al Q 424 bi trebal bit dovoljno.

inače bi kod balkona trebalo stvljati tanju mrežu (koja se ne proračunava) u donju zonu, za zaštitu pri potresu, a u gornju zonu mrežu po proračunu. obavezno staviti jahače, da gornja mreža ne padne, te U-vilice na kraj balkona (U-vilice izgledaju kao ukosnica, spajaju gornu i donju mrežu)

Amy 23
02.10.2009., 20:58

hvala

Haj!
To ti ovisi od majstora što če ti prvo početi raditi zidove ili strop,ali u biti nema veze,tako i za glazuru isto nema veze kada će ju staviti ali bolje na kraju.Moja preporuka glzuru treba zatvoriti sa najlonom dok se ne osuši.(naravno ako češ raditi mokru glazuru)

baustelac99
03.10.2009., 18:18
Haj!
To ti ovisi od majstora što če ti prvo početi raditi zidove ili strop,ali u biti nema veze,tako i za glazuru isto nema veze kada će ju staviti ali bolje na kraju.Moja preporuka glzuru treba zatvoriti sa najlonom dok se ne osuši.(naravno ako češ raditi mokru glazuru)

Ako radiš pregradne zidove od knaufa glazura ide nakon zidova, da bude prekinuta između 2 prostorije, da se ne prenosi buka.

bonaca55
04.10.2009., 08:08
meni je temeljna kanalizacija projektirana da mi prolazi po sredini hodnika prema vanka u duzini od 12 m. sad mi je izvodac reka da to nije dobro(bla,bla) nego da je bolje da kanalizacija ide oko kuce do septicke

pozdrav

Agnić
04.10.2009., 13:30
meni je temeljna kanalizacija projektirana da mi prolazi po sredini hodnika prema vanka u duzini od 12 m. sad mi je izvodac reka da to nije dobro(bla,bla) nego da je bolje da kanalizacija ide oko kuce do septicke

pozdrav

Nekad je glasilo pravilo: najkraćim mogućim putem van iz kuće. Svi se stari majstori toga drže. Ako evv. procuri onda nastaju problemi (kopanje itd.).

otom_potom
04.10.2009., 20:58
Bok svima!
Prije nekih 5-6 godina dizali smo krovište (tj. moji roditelji), i sada imamo tavanski prostor od 140 kvadrata. Kuća ima jako dobru vanjsku izolaciju i fasadu. e sad buduci da sam dobila želju napraviti sebi stan u tom prostoru,a s obzirom da je tu iznutra sama cigla, zanima me za početak kolika je neka prosječna cijena po kvadratu koja bi mi trebala da to opremim do useljivosti? nikakve posebne kerefeke, zidovi od zlata i slično:D

FreeFlyer
05.10.2009., 08:50
Za toliki podrum ti treba max 5-6 tona armature, i to za temeljnu ploču, vanjske zidove i ploču iznad podruma.
Imaš li plan armature, odakle ti taj podatak oko 18tona? meni je to stvarno previše, bez obzira na vrstu krova

Tako nekako i ispada 6,2 t (kada piše 985.569 kg , to je 985 i pol kila ? muče me te točke i zarezi i tri decimale).

Podatak je iz troškovnika, to je valjda ukupno željezo u cijeloj kući uključujući i betonsku deku krova !!

FreeFlyer
05.10.2009., 08:53
Nadam se da planiraš na vrh te ograde i u kutove balkona staviti mini serklaž, inače če ograda od ytonga biti čvrsta kao i ona od običnog stakla.

neznam kolika ti je mreža po proračunu, al Q 424 bi trebal bit dovoljno.

inače bi kod balkona trebalo stvljati tanju mrežu (koja se ne proračunava) u donju zonu, za zaštitu pri potresu, a u gornju zonu mrežu po proračunu. obavezno staviti jahače, da gornja mreža ne padne, te U-vilice na kraj balkona (U-vilice izgledaju kao ukosnica, spajaju gornu i donju mrežu)

je, planiram tako napraviti i to sve fino na vrku povezati sa armaturom sa zidom (uštemati u zid armatru koja će ićio okolo po vrhu ytonga i spojiti se sa onima koje vire iz kutova).

Kužim ovo za mreže i jahaće i U vilice (te su mi najdraže :mig:).
Zakaj tanju dolje, zakaj ne istu kao i gore ?

McGrubi
05.10.2009., 12:17
Tako nekako i ispada 6,2 t (kada piše 985.569 kg , to je 985 i pol kila ? muče me te točke i zarezi i tri decimale).

Podatak je iz troškovnika, to je valjda ukupno željezo u cijeloj kući uključujući i betonsku deku krova !!

točka ide iza tisućice, zarez prije decimale

npr

1.256,00
meni to izgleda ko 986 t

FreeFlyer
05.10.2009., 12:22
točka ide iza tisućice, zarez prije decimale

npr

1.256,00
meni to izgleda ko 986 t

Ma i meni, zato me muči.

Mada u financijama zarez je iza tisuću a točka prije lipa
(123,989.98 = stodvadesettritisuće devestoosamdesetdevet kuna i 98 lipa).

No po usporedbama iz troškovnika i plana armature to ispada 986 kg, jer ima 1.300 kg mreža u temeljnu poloću a ovih 986 kg je željezo (šipke)...

FF

demosten
05.10.2009., 12:58
englezi i hrvati imaju različite točke i zareze.
pazite na to.

mbubnjar
05.10.2009., 13:33
Imam pitanje oko vertikalnih serklaža.
Za njih ću koristiti betonske protupotresne blokove (one crvene, vele da su "termo", kaj god to značilo...).
Polovica ljudi koje sam pitao veli mi da je na kraju, prije zalijevanja sa betonom, potrebno "zaštemati" najdonji blok kako bi se očistio od napadalog morta, tj. kako bi beton koji se nalijeva bio povezan sa dekom. Drugi vele da to nije potrebno da je i mort koji je napadao na dno isto tako vezivo i da ga nema potrebe vaditi van.
Isto tako, pola kuća koje sam pogledao imaju te najdonje blokove zaštemane dok na drugim kućama toga nema.
I kaj je sad bolje od te dvije opcije? Meni osobno se nekako ne sviđa lomiti te donje blokove.
Pitah dva arhitekta (koji ujedno vrše i nadzorničke poslove) i oba imaju suprotna mišljenja oko toga.
I sad ti budi pametan... :)

FreeFlyer
05.10.2009., 13:59
Ne kužim kak zaštemat ?
Ti kad si napravio te blokove, tj. nazidao ih jednog na drugog do vrha ti imaš cca 2,5 m visine. kak sada odštemati onog dolje prvog na dnu, tj uz deku ?
Totalno ga razbit ili djelom, pa počisiti i onda "zaljepiti" tu neku oplatu pa nasipati beton ?
Teoretski ako si ti zidao te blokove danas, pa kada sve to pozidar, pa zaliješ beton, ima dan dva, tada se taj otpali mort zasuši.
E da li on stvara kakve probleme u "spajanju" deke i novog betona, zasigurno, no i sama deka je "suha" i njezina veza sa ulitim betonom je tako tako,
Mada vele da ti protupotresni blokovi nisu baš najbolje rješenje, da je bolje čisti serklaž i gotovo !
FF

svašta
06.10.2009., 06:57
donji blok se malo ''zaštema'' da se provjeri je li beton u potpunosti popunio unutrašnjost blokova, je li došao do dna serklaža. armiranobetonski serklaži su bolji, jer čvrstoća serklaža od protupotresnih blokova najviše ovisi o tankim stijenkama blokova - a onda se nađe neki električar koji ''zaštema'' te stijenke radi struje ili gromobrana pa umjesto serklaža ostane stup u uglu...

mbubnjar
06.10.2009., 07:16
Da FreeFlyer, zaštema se samo donji blok i to samo da se vidi da li je dobro nalijan beton. BTW, čul sam od frenda da je bilo situacija da su neki izvođači te blokove ostavili šupljima. Šparalo se na betonu, kaj buš...
Nego, čvrstina tih blokova ovisi o tankim stijenkama blokova? A što je onda sa nalijanim betonom i armaturom unutar bloka? Za moj zid, 30 cm, debljina betonskog stupa u takvom bloku bit će 25 cm, a 5 cm otpada na stijenke bloka. Nije li to dovoljno? Tim više što mi one heraklit ploče, kojima se izoliraju i šalaju ti vertikalni serklaži, izgledaju ko da će se raspasti.
No, možda sam ja samo subjektivan, jer koristim protupotresne blokove. :)
A osobno mi se i sviđa činjenica da se ti blokovi i sam zid "utoruju" jedan u drugoga dok kod klasičnih betonskih stupova cigleni zid cijelom svojom visinom "naliježe" na beton? Ne znam, sad možda baljezgam... :)

McGrubi
06.10.2009., 07:51
šta nije bolje onda ne staviti prvi blok, nego šalovat sa daksama i kasnije ih samo skineš: bez razbijanja skupog bloka?

meni je statičar rekao da je minimalni presjek vertikalnog serklaža 25cm/25cm
heraklit služi za toplinsku izolaciju, samo za to

FreeFlyer
06.10.2009., 08:04
Gledajte,
iz dosadašnjeg iskustva skupljanja ponuda, konzultacija sa inženjerima, svaki inženjer i projektant ima svoje "favorite". Jedni vole samo beton i njega stavljaju gdje god mogu, drugi cigle/blokove a izbjegavaju beton, treći pretjeruju u svemu, četvrti šparaju na svemu !

Očito je sada najvažnije naći neku sredinu, ali da ta sredina zadovoljava tehničke i sigurnosne standarde.

Meni je projektiran zid od 30 cm porotherm + 8 cm stirodura ??!!

E sad, to će vjerovatno biti blok od 25 cm + 8 cm (ili 10) stiropora. (svi ovdje na Forumu su mi tako predlagali, a i inženjeri se slažu da je to jako dobro i dovoljno).

Jedan mi je majstor predložio te blokove na čošku, no ja bi radije sve u 25 cm i zid i betonski serklaž.

Sada pak imam dilemu da li na taj vertikalni (ali i na horizontalne) betonski serklaž stavljati kombi (heraklit) ploću !? Obzirom da će na sve to ići 8 cm stiropora.

Da li će tih 8 cm jednako dobro pokriti i ciglu i beton i da neće biti kondenzacije u čoškovima (toga se najviše bojim jer me to užasava !).

Koliko su te kombi ploće debele?

Tehnički može se on staviti na gotov zid, tako da se cigle malo "izvuku" van i da tada 25cm betonskog serklaža + kombi bude u ravnini sa zidom (ciglom) i tako onda i horizontalni i nadvoji nad prozorima + pokrivanje za kutije za rolete. Uf, sto čuda !

FF

svašta
06.10.2009., 08:44
FF,
na serklaže u zidu od 25 cm ne stavljaj kombi ploče, bilo ako su armiranobetonski, bilo od blokova, jer im se smanjuje nosivost. nosivi zid 25 cm je u praksi i po pravilnicima ok, naravno, ako statički proračun ne kaže drugačije. debljina serlaža od protupotresnih blokova 25 cm je zapravo oko 20 cm, ako se odbiju stijenke blokova, razmaci između armature su maleni, nosivost manja...
ako će kuća dugo (godinama) stajati bez TI fasade, koristi porotherm barem 30 cm i kombi ploče na serklažima.
porotherm 25 + 8 (10) cm TI, s ab serklažima ili potresnim blokovima - sve su rješenja koja zadovoljaju statiku u našim potresnim zonama (opet, ako statički proračun ne kaže drugačije) i toplinsku izolaciju, samo odaberi što ti je najpraktičnije i najekonomičnije za izvedbu.
prilikom odabira debljine toplinske izolacije imaj na umu da je za različite debljine - različita cijena materijala, ali ista cijena rada.

FreeFlyer
06.10.2009., 09:55
FF,
na serklaže u zidu od 25 cm ne stavljaj kombi ploče, bilo ako su armiranobetonski, bilo od blokova, jer im se smanjuje nosivost. nosivi zid 25 cm je u praksi i po pravilnicima ok, naravno, ako statički proračun ne kaže drugačije. debljina serlaža od protupotresnih blokova 25 cm je zapravo oko 20 cm, ako se odbiju stijenke blokova, razmaci između armature su maleni, nosivost manja...
ako će kuća dugo (godinama) stajati bez TI fasade, koristi porotherm barem 30 cm i kombi ploče na serklažima.
porotherm 25 + 8 (10) cm TI, s ab serklažima ili potresnim blokovima - sve su rješenja koja zadovoljaju statiku u našim potresnim zonama (opet, ako statički proračun ne kaže drugačije) i toplinsku izolaciju, samo odaberi što ti je najpraktičnije i najekonomičnije za izvedbu.
prilikom odabira debljine toplinske izolacije imaj na umu da je za različite debljine - različita cijena materijala, ali ista cijena rada.

Ono što sam ja mislio je napraviti vertikalni serklaž od 25 cm, ali ako njega napravim u ravnini sa ciglama, tada će kombi "štrčat" van i neće biti ravnine za stiropor.
Pa sam mislio cigle povuć malo prema van (za debljinu kombi ploće) i onda kombi ploću zašerafit na serklaž vertikalni, a horizontalne tada upasat/poravnat sa stanjem na prvoj etaži.

valjda

FF

McGrubi
06.10.2009., 10:03
ma ne trebaš se sa tim zezat, 8cm na armirani beton je dovoljno
nije toliko velika razlika u temp
ono što ne prolazi je stavljanje termožbuke na armirani beton

FreeFlyer
06.10.2009., 12:52
ma ne trebaš se sa tim zezat, 8cm na armirani beton je dovoljno
nije toliko velika razlika u temp

A za kutije za rolete ? To bi bilo dobro staviti kombi ploču odmah da prekriva horizontalni serklaž i odmah se nastavi na dio gdje će ići kutija od roleta ?!

baustelac99
06.10.2009., 18:11
je, planiram tako napraviti i to sve fino na vrku povezati sa armaturom sa zidom (uštemati u zid armatru koja će ićio okolo po vrhu ytonga i spojiti se sa onima koje vire iz kutova).

Kužim ovo za mreže i jahaće i U vilice (te su mi najdraže :mig:).
Zakaj tanju dolje, zakaj ne istu kao i gore ?

zato šta se gornja mreža poračunava, ona nosi opterećenje balkona.
a donja mreža služi kao osiguranje u slučaju potresa, inače ne nosi.
kada potres zatrese zgradu, balkon titra gore-dolje, pa donja mreža služi da ne pukne s donje strane. dovoljno je 2-3cm2/m armature

baustelac99
06.10.2009., 18:25
Imam pitanje oko vertikalnih serklaža.
Za njih ću koristiti betonske protupotresne blokove (one crvene, vele da su "termo", kaj god to značilo...).
Polovica ljudi koje sam pitao veli mi da je na kraju, prije zalijevanja sa betonom, potrebno "zaštemati" najdonji blok kako bi se očistio od napadalog morta, tj. kako bi beton koji se nalijeva bio povezan sa dekom. Drugi vele da to nije potrebno da je i mort koji je napadao na dno isto tako vezivo i da ga nema potrebe vaditi van.
Isto tako, pola kuća koje sam pogledao imaju te najdonje blokove zaštemane dok na drugim kućama toga nema.
I kaj je sad bolje od te dvije opcije? Meni osobno se nekako ne sviđa lomiti te donje blokove.
Pitah dva arhitekta (koji ujedno vrše i nadzorničke poslove) i oba imaju suprotna mišljenja oko toga.
I sad ti budi pametan... :)

Da, trebalo bi dno rupe očistiti od napadalog morta.Čini mi se da bi najbolje bilo najdonji blok prije ugradnje ispilati brusilicom, tj odmah napraviti rupu da kasnije netreba lupati po bloku.
I cjelu tu rupu treba namočiti vodom prije betoniranja jer su ti kutni blokovi porozni i upijaju vodu iz betona, pa na kraju beton ima manju čvrstoću.
Sada sam baš pogledao na stranici Porotherma, ti blokovi imaju rupu za serklaž 23x23 cm i 19x19cm. po našem pravilniku 19x19 je minimalni presjek serklaža, uvjek je više bolje.
Da ja sebi radim kuću radio bih klasične serklaže u oplati, bez tih blokova, jer se tako dobije veći presjek serklaža koji bolje može nosti potersne sile. pri tome je bitno da veza serklaža i zida bude zupčasta a ne da se zid zida ravno (kao za vrata), tako se bolje poveže zid i serklaž.
Kod serklaža je bitno, a to majstori često zaborave, da nastavak armature za preklop bude dovoljno dugačak (za šipke fi 14 min 50cm)
jer ako je preklop prekratak serklaž nema smisla.

baustelac99
06.10.2009., 18:30
[QUOTE=FreeFlyer;22916715]Gledajte,
iz dosadašnjeg iskustva skupljanja ponuda, konzultacija sa inženjerima, svaki inženjer i projektant ima svoje "favorite". Jedni vole samo beton i njega stavljaju gdje god mogu, drugi cigle/blokove a izbjegavaju beton, treći pretjeruju u svemu, četvrti šparaju na svemu !

Očito je sada najvažnije naći neku sredinu, ali da ta sredina zadovoljava tehničke i sigurnosne standarde.

Meni je projektiran zid od 30 cm porotherm + 8 cm stirodura ??!!

E sad, to će vjerovatno biti blok od 25 cm + 8 cm (ili 10) stiropora. (svi ovdje na Forumu su mi tako predlagali, a i inženjeri se slažu da je to jako dobro i dovoljno).

Jedan mi je majstor predložio te blokove na čošku, no ja bi radije sve u 25 cm i zid i betonski serklaž.

Sada pak imam dilemu da li na taj vertikalni (ali i na horizontalne) betonski serklaž stavljati kombi (heraklit) ploću !? Obzirom da će na sve to ići 8 cm stiropora.

Da li će tih 8 cm jednako dobro pokriti i ciglu i beton i da neće biti kondenzacije u čoškovima (toga se najviše bojim jer me to užasava !).

Koliko su te kombi ploće debele?

Ja bi preko cigle stavio samo 10cm stiropora, a nebi se bavio kompliciranjem sa kombi pločama. 10cm stiropora preko betona je više nego dovoljno.

mbubnjar
07.10.2009., 07:03
Hvala na iscrpnim odgovorima.
E sad, imam još jednu dilemu, pa vas molim za mišljenje...
Planiram ugraditi Schiedelov dimnjak za kamin (Uni plus 20).
Zidar mi kaže da blokovi od dimnjaka mogu ići u pregradni zid, dok neki vele da se to ne prakticira jer kao, dolazi do prekida zida, a ni sami blokovi od dimnjaka nisu nosivi elementi.
Ajd, pripomognite svojim savjetima. :)
Nego, kao što vidite po pitanjima, trenutno sam u fazi gradnje kuće. Vanjski zidovi su već u visini gornje deke, za tjedan-dva bi kuća mogla biti pod krovom, pa ću se i ja pohvaliti sa pokojom fotografijom. :)

svašta
07.10.2009., 07:44
Zidar mi kaže da blokovi od dimnjaka mogu ići u pregradni zid, dok neki vele da se to ne prakticira jer kao, dolazi do prekida zida, a ni sami blokovi od dimnjaka nisu nosivi elementi.

nije zlo jer pregradni zid je samo pregradni.
jedino treba pripaziti na detalj prolaska kroz strop dimnjaka unutar pregradnog zida kod izvedbe stropova fertom. pregradni zid više etaže leži na fert gredicama, a ako dimnjak dolazi iz niže etaže, ne može proći kroz gredice pa ih treba drugačije složiti - zidar se snađe, ali ako je projektant nacrtao takav detalj, trebao bi ga znati i riješiti!

FreeFlyer
07.10.2009., 08:21
nije zlo jer pregradni zid je samo pregradni.
jedino treba pripaziti na detalj prolaska kroz strop dimnjaka unutar pregradnog zida kod izvedbe stropova fertom. pregradni zid više etaže leži na fert gredicama, a ako dimnjak dolazi iz niže etaže, ne može proći kroz gredice pa ih treba drugačije složiti - zidar se snađe, ali ako je projektant nacrtao takav detalj, trebao bi ga znati i riješiti!

Meni su deke od ferta a zidar planira ostaviti rupe za dimnjak (dupli, ventilirajući).
Kak se to onda složi, kod betonske kužim, stavi se oplata i ostavi se rupa, a kod ferta ? Fert se slaže , to valjda se slaže da budu gredice u liniji sa protezanjem dimjaka pa se tu ne stavljaju ulošci nego se oplatom šala i zalije betonom ?? Jel tak ?

FF

FreeFlyer
07.10.2009., 08:23
[/QUOTE] Ja bi preko cigle stavio samo 10cm stiropora, a nebi se bavio kompliciranjem sa kombi pločama. 10cm stiropora preko betona je više nego dovoljno.[/QUOTE]

A na dijelu za kutije od roleta ? Isto samo stiropor 10 ? bez kombi na serklaž iznad ?
FF

FreeFlyer
07.10.2009., 08:25

To je točno, to sam iskusio , negativno, na sadašnjem stanu !!
FF

mbubnjar
07.10.2009., 10:53
Ispričavam se, zid je nosivi!
Jel to utječe na statiku, nosivost i sl.?

baustelac99
07.10.2009., 12:06

Ja nebi prekidao nosivi zid dimnjakom, nego bi ga stavio uza zid.
Inače po pravilima nije dopušteno i pravljenje dubokih kanala u nosivim zidovima ( za instalacije) al na to nitko ne obraća pažnju)

richardwagner
07.10.2009., 21:43
kako kroz koji dan počinjem u vlastitoj režiji s gradnjom obiteljske kuće nakon priličanog gruntanja i skupljanja ponuda odlučio sam solo krenuti s par radnika.
Prva stvar oko koje trebam pomoć je kako što jeftinije nabaviti matrijal.
Prije zime planiram izaći iz zemlje i (po IZVEDBENOM PROJEKTU) za tu podrumsku etažu trebam
beton MB15
i
beton MB30.
Gdje je najeftinije, najbrže i najlakše. Mislim da mi za tu temeljnu ploču neće trebati pumpa, pristup je s jedne strane moguć.
Dalje željezo
RA 400/500
MA500/600
hidroizolacija PLASTIVO 200,
Ljepenka
Na gradilištu imam veliku mogućnost odlaganja,
dali to iskoristiti i cijelo željezo naručiti i ići po etapama kako mi zatreba?
Područje je grad Zagreb, plačanje u kešu.

II. Koliko je "opasno" da nemam ovlaštenu firmu da mi izvodi radove?
Objekt je Obiteljska kuća 260 kvadrata, u biti "zamjenska građevina", ta šta uopće staviti na ploču pod izvođača radova?

richardwagner
08.10.2009., 18:56
Zagreb, plačanje u gotovini:

Najeftinije cijene za: daske
štafle
šljunak

ljepenka
cigla
željezo,
beton, (MB15 MB30)
sve sitne "pizdarije" od čavli do podmetača

tonino2008
08.10.2009., 19:12
Za beton KUKEC d.o.o. S.Radica 71 Klostar Ivanic
Osobno sam si sam napravio kucu bez stavljanja ikakve table, zasad bez posjeta

user0
08.10.2009., 22:49
pozdrav ljudi, mene zanima koliko bi me kostala nova kuca okvirno po kvadratu, na podrucju medjimurja? zemljiste imam,jedan veliki vrt. citao sam malo po ovoj temi, i vidio da se cifre krecu 500-700 €/m2. Sto ta cifra sve ukljucuje? hvala

biticebolje
08.10.2009., 23:34

dimnjak se ne stavlja unutar nosivog zida, nego uz nosivi zid. nema prekidanja nosivog zida.

biticebolje
08.10.2009., 23:37
Ja nebi prekidao nosivi zid dimnjakom, nego bi ga stavio uza zid.
Inače po pravilima nije dopušteno i pravljenje dubokih kanala u nosivim zidovima ( za instalacije) al na to nitko ne obraća pažnju)

amen.
na moje oci su jednom rezali armaturu da udje cijev i ja sam se pokupila da nemam s tim veze. u nosivom zidu nema konstruktivne armature niti konstruktivnog betona. sve je dobro dok jednom ne zatrese.

bobac1
10.10.2009., 15:38
Mi imamo krov na kuci i cekamo vanjsku stolariju. Od temelja do krova, zidarski radovi, tesarski za krov i limeni krov su kostali 403.000 kn, kuća bruto 320 m2. Bez estricha, unutarnje žbuke itd... Prema ponudama slijedi vanjska PVC stolarija s postavljanjem 104.000 kn, unutarnja strojna žbuka i glazure oko 95.000 kn
http://img143.imageshack.us/img143/2403/fotkanet.jpg

[QUOTE=user0;22964138]pozdrav ljudi, mene zanima koliko bi me kostala nova kuca okvirno po kvadratu, na podrucju medjimurja? zemljiste imam,jedan veliki vrt. citao sam malo po ovoj temi, i vidio da se cifre krecu 500-700 €/m2. Sto ta cifra sve ukljucuje? hvala[/QU

ALEN111
10.10.2009., 16:46
Za cijenu od 750 eura(pdv uključen ) po m2 za netto površinu takve kuće kao što je na gornjoj slici možete dobiti:-izradu kompletne dokumentacije,mogućnost financiranja kuće,osiguranje kuće,iskolčenje objekta,nadzor nad gradnjom,pripremu gradilišta,zemljane radove,izradu temelja,izrada ploče,klasično zidanje vanjskih i unutarnjih zidova poroterm opekom ili ytong blokom,izradu krovišta,pokrivanje bramac pokrovom,dobava i montaža žljebova i odvoda,postava kamenih klupćica,dobava i montaža prozora,dobava i montaža roleta ili grilja,sigurnosna ulazna vrata,termoizolacijska fasada debljine stiropora ili kamene vune debljine 14 cm sa završnim slojem,žbukanje unutarnjih zidova,estrihi,bojanje zidova,montaža unutarnje stolarije,kompletna instalacija grijanja(plin ili lož ulje),kompletna instalacija vodovoda i kanalizacije,gromobranska instalacija,elektro instalacija komplet,alarmni sistem,klima uređaj,postavljanje podnih obloga (parket ili laminat),postavljanje keramike,postavljanje sanitarnih elemenata,postava trotoara oko kuće,finalno čišćenje i uređenje gradilišta,primopredaja.Uključen sav potreban materijal.

afra
10.10.2009., 16:54
bobac1 u grubo kad se preračuna dosad vas je došlo cca.175 eura po kvadratu za grube radove pod krov. To je po meni odlična cijena za taj posao.

p.s. ako vam nije problem bila bih zahvalna kad bi mi se javili na privatnu poruku sa nekim podacima o vašem izvođaču. Ja planiram gradnju, ali ne mogu nikako dobiti ovako povoljne izvođače a kuća mi je vrlo jednostavna.
Btw. vidi se da ćete imati jako lijepu kuću, čestitam.

bobac1
10.10.2009., 23:33
Hvala na čestitki, imali smo odličnu arhitekticu - Vesnu Makovec iz Čakovca.

bobac1 u grubo kad se preračuna dosad vas je došlo cca.175 eura po kvadratu za grube radove pod krov. To je po meni odlična cijena za taj posao.

p.s. ako vam nije problem bila bih zahvalna kad bi mi se javili na privatnu poruku sa nekim podacima o vašem izvođaču. Ja planiram gradnju, ali ne mogu nikako dobiti ovako povoljne izvođače a kuća mi je vrlo jednostavna.
Btw. vidi se da ćete imati jako lijepu kuću, čestitam.

Melodie
11.10.2009., 11:51
Pozdrav svima, prvo put sam na ovoj temi ali me jako zanimaju neke stvari. Zato vas molim da nakratko pročitate što imam za pitati, ne razumijem se blago rečeno u gradnju zato molim vas za pomoć.

Ovako, imam posao s kojim bih mogla dignuti nekakav kredit, ali ne prevelik.

Moji imaju kuću, staru skoro 40 godina i u lošem je stanju. Široka oko 9 metara, duga oko 17-18. Ne znam točno. Prizemnica, oblik ključ, ako se to tako kaže.

Koliko bi otprilike koštalo rušenje?

Ja bih im napravila novu kuću, jer o tome stalno razmišljam, da im se nekako odužim za sve.

Nemogu napraviti kućerinu jer nemam baš sredstava.

Dali bih mogla sa 200 000 kn naporaviti 5 soba? 1 kupaonica s WC-om, 2 spavaće sobe, 1 dnevni boravak, i neko manje predsoblje?

Vidjela sam par puta neke kuće koje izgledaju u obliku šesterokuta, prizemnice, ne tako velike ali lijepo izgledaju.

Kako se danas kreću cijene radnika otprilike?

Molim vas za savjet i odgovore za pitanja, stvarno biste mi puno pomogli.

Hvala

juro
13.10.2009., 00:04

I meni se ta cijena čini dosta povoljna.
Cijena izgradnje dosta ovisi i o materijalima koji se koriste, a naravno i o izvođaču radova.
I dobar projekat, a pogotovo troškovnik može dosta utjecati na cijenu izgradnje.
Ja sam tek u početnoj fazi prikupljanja dokumentacije i nadam se da ću na proljeće početi sa gradnjom.

ALEN111
13.10.2009., 10:54
bobac1 zamolio bi vas da mi kažete koliko vaša kuća ima korisne stambene površine.Ako je to cca 250 m2 onda prema mom proračunu kako ste naveli za rohbau izvedbu iznosi oko 90000 do 100000 eura a to je 500 eura za m2 netto površine.
Ispravite me ako sam u krivu.

rossko
13.10.2009., 15:38
[QUOTE=bobac1;22987584]Mi imamo krov na kuci i cekamo vanjsku stolariju. Od temelja do krova, zidarski radovi, tesarski za krov i limeni krov su kostali 403.000 kn, kuća bruto 320 m2. Bez estricha, unutarnje žbuke itd... Prema ponudama slijedi vanjska PVC stolarija s postavljanjem 104.000 kn, unutarnja strojna žbuka i glazure oko 95.000 kn
http://img143.imageshack.us/img143/2403/fotkanet.jpg

[QUOTE=user0;22964138]pozdrav ljudi, mene zanima koliko bi me kostala nova kuca okvirno po kvadratu, na podrucju medjimurja? zemljiste imam,jedan veliki vrt. citao sam malo po ovoj temi, i vidio da se cifre krecu 500-700 €/m2. Sto ta cifra sve ukljucuje? hvala[/QU[/QUOTE

imaš majstore za preporučiti?
općenito tražim preporuku za zidare!

hvala unaprijed!

lovro1978
15.10.2009., 12:59
pozdrav svima ,,,sljedeću godinu startam sa gradnjom kuće pa me zanima dali neko zna provjerene izvođače radova na Karlovačkom području,,unaprijed hvala

PONISTRA
17.10.2009., 17:22
pozdrav...

ne gradin kucu nego zatvaran balkon :) u ytong odnosno to je vec napravljeno danas... uzidano je... zanima me s cim je najbolje sad obradit zidove odnosno koju smjesu stavit na ytong za što bolju izolaciju od vlage (kiše)...

skuzajte ako je pitanje na krivoj temi... ali mozda nekom pomogne ako gradi u ytong...

Purgarijanova
18.10.2009., 09:31
Ima li netko iskustva sa spajanjem struje na gradilište?
Koliko to košta, dakle, privremeni ormarić, kutija, materijal, spajanje, od stuba je udaljen cca 1,5 m. Sve suglasnosti i uplate su odrađene.

Agnić
19.10.2009., 07:35
Ima li netko iskustva sa spajanjem struje na gradilište?
Koliko to košta, dakle, privremeni ormarić, kutija, materijal, spajanje, od stuba je udaljen cca 1,5 m. Sve suglasnosti i uplate su odrađene.

Primarni ormarić, limitator i sat dobiješ u sklopu cijene priključka struje. Tvoje je da kupiš sekundarni ormarić, fidovu sklopku, par osigurača, par utičnica i bravu za ormarić. Dimenzije sekundarnog ormarića su cca 30 x 50 cm. Neka ti električar to posloži (možeš i sam ako znaš) i neka električar (privatnik - koji ima firmu - to ne možeš sam) da prijavu na HEP za privremeni priključak. U mom slučaju iskopao sam rupu za svoj stup (obična greda ili nešto sl.), postavio stup i na njega montirao primarni ormarić od HEP-a. Ukopao 10 m trake za uzemljenje. Sekundarni ormarić bi se trebalo postaviti ispod primarnog, ali sam ga ja stavio u baraku koja je odmah do stupića sa primarnim. Hepovac je zbog toga malo vrtio nosom, ali je ukopčao struju. Primarni ormarić sa satom je vlasništvo HEP-a, zaključan od strane HEP-a i u njega nema pristupa. Sekundarni i sve u njemu (osim limitatora kojeg ti HEP ugradi u sekundarni orm. prilikom ukapčanja i koji je plombiran) je tvoje vlasništvo. Oba ormarića su obavezno plastična. Nemoj da ti u trgovini kao meni pokušaju uvaljivat ormarić po cijeni od 2000,00 kn, sa satom i tra la la, tra la la, jer oni kao znaju. Ovakva je situacija bila prija godinu dana kada su meni ukopčali struju. Ipak za svaki slučaj raspitaj se u HEP-u kod osobe koja je će doći ukopčati struju na teren. U mom slučaju: ormarić, brava za ormarić, 4 automatske sklopke, 4 OG (nadzemne) utičnice, fidova cca 400 - 500 kn. Električar prijatelj - jedna cuga. Čekanje na HEP : 1 dan - sa vezom, godina i više - bez veze.

petras
19.10.2009., 13:46
Krećem sa rekonstrukcijom obiteljske kuće u Zagrebu, projekt mi je gotov i trebam izvođače, prvenstveno za zidarske poslove (mada i ostali su dobrodošli). Radi se o objeku od 4 etaže brutto je oko 600m2. Svaki savjet i prepuruka je dobro došla, pozdrav Petras

Ireland-Ireland
19.10.2009., 15:16
Pozdrav!

Evo nakon godinu i pol čekanja uspjeli smo dobiti riješenje o uvijetima gradnje za kuću površine 120 m2 netto u V. Gorici.

Međutim nešto mi je jako zbunjujuće. Dobili smo poštom dopis da moramo platiti komunalni doprinos 45000 kn, i ništa drugo. Zvali smo u općinu i oni su rekli da je to sve što moramo platiti. Mene zanima što je sa vodnim doprinosom? Tko to šalje i kada? Cijenu vodnog doprinosa okvirno znamo ali sad nas stvarno zbunjuje da li to treba i kada platiti. Inače kuća će se nasloniti na postojeću kuću tako da će tvoriti dvojni objekt.

Unaprijed zahvaljujem