PDA

View Full Version : Građenje kuće

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

plimpi
02.02.2006., 07:32
Da, parkete i laminate ne stavljat ni u kojem slučaju.

Ako se baš mora uselit što prije, zgodno rješenje za takvu nuždu su tepisoni/tisoni (or whatever, što jeftinije jer će se poslije bacit) koji omogućavaju daljnje sušenje...

Inače, ovisno o veličini građevine, ona pod krovom može bit već za 1-2 mjeseca. No, nakon toga ne bi trebalo previše žurit s nastavkom radova na samoj građevini, ali uvijek ima posla na sređivanju okućnice, prilaza...
Međutim, poznajem ljude koji su odmah išli na unutarnje žbukanje, podove i postavljanje pločica. I nije bilo nikakvih problema niti nuspojava. Možda su se poklopili vremenski uvjeti, a ipak mi imamo i buru :D

ZUJAN_BJ
02.02.2006., 07:40
Ja sam od nekoliko poduzetnika došao do cijene 600-650 EUR/m2 za sve - ključ u ruke/ od temelja do krova i unutrašnje/ s svim materijalima.
Cijena u mnogome zavisi o materijalu ali je ovo uz upotrebu materijala optimalne kvalitete i cijene. Rokovi su za kuću 10x12 (3 etaže - pod, pr, pot) bili od 3 mjeseca do 6 mjeseci plus nagodinu fasada
Fala,a jel netko zna cijene pojedinih radova;napr m2 zida od opeke ili slično,obična fasada,krovište po m2,betonska ploča i kopanje podruma isto po m2,instalacije,prozori................

plimpi
02.02.2006., 07:51
Teško je to ovako reći. Ovisi o jako puno faktora. Potraži malo po forumu i ovom topicu, bilo je dosta govora o tome.

Najbolje je raspitat se izravno kod potencijalnih izvođača. No, potpuno te razumijem. Nemaš projekt, čak ni idejno rješenje - kako uopće tražit ponudu? Osim toga, u inozemstvu si...

prle69
02.02.2006., 08:25
Fala,a jel netko zna cijene pojedinih radova;napr m2 zida od opeke ili slično,obična fasada,krovište po m2,betonska ploča i kopanje podruma isto po m2,instalacije,prozori................

najjednostavnije je da negdje kupiš prazan troškovnik (ili prepišeš/posudiš/napišeš) pa zatražiš ponude od nekoliko građevinskih firmi - po preporuci, oglasnik,....
Investiraš malo vremena pa imaš sve podatke

doc_1
02.02.2006., 21:05
a kakva je situacija ako kupiš staru kuću na gradilištu. Znam da se u tom slučaju ne plaćaju priključci. Šta je tada sa građevinskom dozvolom, a napose ako je kuća građena prije 1967 (ili koja je cut-off godina za te neke legalizacije ...)

ZUJAN_BJ
03.02.2006., 04:16
a kakva je situacija ako kupiš staru kuću na gradilištu. Znam da se u tom slučaju ne plaćaju priključci. Šta je tada sa građevinskom dozvolom, a napose ako je kuća građena prije 1967 (ili koja je cut-off godina za te neke legalizacije ...)
Moja kuča je građena još prije 140g. Da li ja plačam priključke??Ima struja,telefon,gradski vodovod............

plimpi
03.02.2006., 07:11
Da, priključci se ne plaćaju ako su već uvedeni, postojeći.

Ovo za godinu, ne znam, ali nešto sam negdje načuo o tome, a ti s 1967., mislim da si siguran, ali nemoj se u to pouzdat, jer doista ne znam. Nadam se da će se javit netko tko zna... Ako zapravo to pitaš, jer nisam baš shvatio. Da li ti želiš samo kupit tu kuću, ili srušit pa pravit novu?

doc_1
03.02.2006., 07:28
Ja bi je rušio i radio novu. Ta me procedura zanima

plimpi
03.02.2006., 07:31
Procedura ti je takva kao da ideš od nule. Samo ćeš znatno uštedit na komunalnim doprinosima.

Codegun
03.02.2006., 07:35
Procedura ti je takva kao da ideš od nule. Samo ćeš znatno uštedit na komunalnim doprinosima.

ja mislim da i nije baš. Kad imaš neki objekt tada zapravo radiš "adaptaciju" koja se u suštini samo tako zove a zapravo sve rušiš i gradiš iznova. Vjerojatno postoji caka da platiš samo volumen koji nadodaješ.

plimpi
03.02.2006., 07:47
To ne može biti adaptacija. RUši se kompletna građevina, uključujući i nosivu konstrukciju, i za to je potreban glavni projekt i naravno građevinska dozvola.

doc_1
03.02.2006., 07:54
E pa to sam i ja načuo...samo me zanima ak netko zna detalje...jel moraju biti isti temelji, što je sa dozvolom i sl.

plimpi
03.02.2006., 07:59
Ne moraju biti isti temelji. Ne mora biti ništa isto. Vrijede ti uvjeti iz prostornog plana i u skladu s tim uvjetima radi se projekt. Ako izlaziš izvan gabarita postojeće građevine, trebat će ti i lokacijska dozvola.

ZUJAN_BJ
03.02.2006., 09:05
To ne može biti adaptacija. RUši se kompletna građevina, uključujući i nosivu konstrukciju, i za to je potreban glavni projekt i naravno građevinska dozvola.
Meni je arhitekt rekao da u mom slučaju,dakle gdje totalno moram rušiti postojeći objekat ,konzervatorijska i urbana dokumentacija dozvoljava samo rekonstrukciju postoječeg objekta ili gradnju zamjenskog uz neke uvjete(???)
Zahtjev za gradnju ganc novog objekta,on kaže, če mi biti glatko odbijena i na toj parceli neču smijeti niš graditi.
BTW što se misli pod 'izradom arhitektonske snimke postoječeg stanja građevine'?

plimpi
03.02.2006., 11:49
Meni je arhitekt rekao da u mom slučaju,dakle gdje totalno moram rušiti postojeći objekat ,konzervatorijska i urbana dokumentacija dozvoljava samo rekonstrukciju postoječeg objekta ili gradnju zamjenskog uz neke uvjete(???)
Zahtjev za gradnju ganc novog objekta,on kaže, če mi biti glatko odbijena i na toj parceli neču smijeti niš graditi.
BTW što se misli pod 'izradom arhitektonske snimke postoječeg stanja građevine'?

Eh, da, nemaš sreće. Parcela ti je na takvom mjestu gdje su doneseni ti konzervatorijski uvjeti, itd. Tu nemaš baš opcija. Zanemari više-manje sve što sam ti rekao po pitanju izgradnje. To je skroz druga stvar.

Tako sam ja prilikom kupnje stana pogledao jedan predobar stan na još boljoj lokaciji, no zgrada je starija i na isti način zaštićena, pa se tako nije smjelo ništa mijenjati, uključujući i drveno, gotovo ruševno stepenište :eek:

ZUJAN_BJ
04.02.2006., 06:32
Eh, da, nemaš sreće. Parcela ti je na takvom mjestu gdje su doneseni ti konzervatorijski uvjeti, itd. Tu nemaš baš opcija. Zanemari više-manje sve što sam ti rekao po pitanju izgradnje. To je skroz druga stvar.
A što misliš pod ovim??? Bemti hvata me frka sada.................
I još jednom, što bi znači; 'izradom arhitektonske snimke postoječeg stanja građevine'? to naime stoji u ponudi za izradu lokacijske dozvole..........

plimpi
04.02.2006., 08:29
A što misliš pod ovim??? Bemti hvata me frka sada.................
I još jednom, što bi znači; 'izradom arhitektonske snimke postoječeg stanja građevine'? to naime stoji u ponudi za izradu lokacijske dozvole..........

Pa upravo to, očito ne smiješ gradit ono i onako kako ti želiš, već si ograničen postojećim stanjem, odnosno građevinom na parceli, pa ćeš morat svoje planove nekako u to uklopit, ako je moguće.
Arhitektonska snimka postojećeg stanja je arhitektu potrebna jer mu nije dopušteno projektirat novu građevinu, nego mora koristiti tu postojeću.

ZUJAN_BJ
04.02.2006., 09:59
Arhitektonska snimka postojećeg stanja je arhitektu potrebna jer mu nije dopušteno projektirat novu građevinu, nego mora koristiti tu postojeću.
Jel to znači izlazak geodeta da snimi postoječe stanje (između ostaloga i onaj zid koji mi je susjed uvalio na moju parcelu :rolleyes: ) ili samo snimanje postoječeg objekta koji nekako (kako?) vrši sam arhitekt?
Sorry na davežu plimpi!

goga
04.02.2006., 17:29
Jel to znači izlazak geodeta da snimi postoječe stanje (između ostaloga i onaj zid koji mi je susjed uvalio na moju parcelu :rolleyes: ) ili samo snimanje postoječeg objekta koji nekako (kako?) vrši sam arhitekt?
Sorry na davežu plimpi!

pitaj u opcini- mislim da ne mora biti arhitekt, moze i tehnicar, ali nisam sigurna
kako?
skicira, izmjeri, iscrta u mjerilu
trebalo bi prikazati (izmjeriti i nacrtati) sve sto je na parceli
iskotirati i oznaciti

tdr
05.02.2006., 12:34
[QUOTE=moja-kucica]ti rokovi mi izgledaju vrlo nategnuto...ako hoces kljuc u ruke pogotovo...moralo bi se sve idealno poklopit. i vremenski uvjeti i da oni rade kak se spada. al ja to nevolim...bolje da se to sve posusi kak se spada pa da napravis poso kak bog zapovjeda...ja sam stavio estrih 5.8.2005 a u 11 mjesecu podloga jos uvjek nije bila idealne suhoce..makar sam luftao i sve..jednostavno nije bilo puno suncanih i suhih dana i to e to...znaci 3 mjeseca nisam mogao staviti ni parket, a to znaci do moraju cekati i nutarnja vrata, zadnja ruka krecenja i sl....
[QUOTE]

Kako vidjeti da li je podloga idealne suhoće - da li treba imati dobro oko ili postoje neki drugi pokazatelji.
Realni rok za stavljanje unutarnje žbuke i estriha mi je 01.07. pa se nadam da će se sve ovo uspjeti posušiti do kraja 9. mjeseca, pa da se onda stavi parket, laminati i pločice.

moja-kucica
05.02.2006., 15:01
Kako vidjeti da li je podloga idealne suhoće - da li treba imati dobro oko ili postoje neki drugi pokazatelji.
Realni rok za stavljanje unutarnje žbuke i estriha mi je 01.07. pa se nadam da će se sve ovo uspjeti posušiti do kraja 9. mjeseca, pa da se onda stavi parket, laminati i pločice.

imas vlagomjer..bez njega nema sansi da bi ja radio..morala bi biti podloga ispod 2 ili 3% vlaznosti...parket ispod 12...barem su meni tako rekli...plus, vrlo je pozeljno podlogu premazati impregnacijom za koju se bolje ljepi parket a mislim da cak i sprecava prodor vlage iz podloge...
inace 3 mjeseca preko ljeta bi trebalo biti dosta ako nije sad estrih debeo 10cm ili vise i ako luftas redovito...a kod mene je na nekim mjestima i 7-8 cm...

chani
05.02.2006., 15:22
nek ti parketar zmjeri prije postavke...
kad bi bilo 2% barem i to zmjereno na vise mjesta, super
sto se tice tih impregnacija, one su ok i preporucljive za stavit, ali bas da sprecavaju prodor vlage,
ne znam bas, radije pitajte par parketara za feedback...
zar nije nekakav omjer susenja 1cm glazure=1mjesec il je 5cm=2 mjeseca u idealnim uvjetima?
vise se ne sjecam....

plimpi
05.02.2006., 15:58
Ja sam više puta čuo za ovo 1cm=1mjesec. Ali siguran sam da je onda to stvarno dovoljno, i da onda nema straha.

ZUJAN_BJ
09.02.2006., 08:23
Ej Plimpi, imaš ideju koliko bi koštao geodet da snimi postoječe stanje na parceli od 220m2?

plimpi
09.02.2006., 08:42
Ne znam koliko bi točno došlo što tebi treba, ali ima nešto slično.
Uris kuće, dakle postupak unošenja novosagrađene kuće u katastar i zemljišne, koji je u svakakom slučaju ujedno i snimanje stanja, košta od 4000kn pa naviše, ali ne više od 5000kn.
Također, iskolčenje temelja, što uključuje elaborat i 2-3 izlaska na teren, košta oko 4000kn.

ZUJAN_BJ
09.02.2006., 08:50
Da snimi postoječe stanje lik hoče nekih 1500kn-2000kn? Puno?

plimpi
09.02.2006., 08:56
Meni zvuči jako prihvatljivo!

ZUJAN_BJ
09.02.2006., 09:01
Fala !

ninne
09.02.2006., 18:10
evo moje muke....
dobijem punomoć od tetke koja nije u HR da ishodujem građevinsku za već postojeću kućicu na našem lipom otoku (jednom).

naime ona je sagradila kuću na osnovu lokacijske od 1989 god. platila kaznu šta je gradila bez građevinske. platila geodeta, i sve doprinose, struju, vodu, i tako.
čestica je parcelirana i ucratana u katastru, na sudu je još cijela (12vlasnika), u katastru je parcelacija poništena.
za lokacijsku mi traže ponovno predat zahtjev.
o.k.
zanima me samo, geodet koji je to radio u biti nije to radio već je udario pečat :mad: na tuđi rad a tog koji je navodno napravio elaborat ne mogu uhvatit.
sad ja želim tamo ljetovat, imam kuću, nemam struju.... i hoću do svega legalno doć, al ne znam odakle da krenem, a da ne platim sve ponovno.

konkretno od početka...
za IDEJNI PROJEKT:
tko ga ovjerava, može li arhitektonski tehničar to potpisat s 2 godine iskustva, ili inž. građevine. bez ovlaštenja, ili mora biti ovlašteni arhitekt?
GEODET:
pošto je matična parcela podijeljena, ucrtan pristupni put, koji i postoji u naravi, pa poništena, mislim zbog neodaziva tužitelja (moje tetke) na ročište 1991, postoje li ti spisi negdi, mislim parcelacijski elaborat, ona ga nema a ja imam samo situaciju 1:200 podijeljene čestice s ucrtanim tlocrtom kuće koja je bila priložena zahtjevu za lokacijsku dozvolu.
LOKACIJSKA DOZVOLA:
jesam li ja krivo čula ili mi trebaju i potpisi susjeda, odnosno suvlasnika matične parcele, što je nemoguća misija

plimpi
09.02.2006., 18:51
uh, jako kompliciranio, ili ja nisam dobro sve shvatio...
najbolje da se posavjetuješ u nekom projekt-birou iliti arhitektonskom uredu. to ti je, ako ništa, besplatno.

alfred stokes
10.02.2006., 11:24
evo moje muke....
dobijem punomoć od tetke koja nije u HR da ishodujem građevinsku za već postojeću kućicu na našem lipom otoku (jednom).

naime ona je sagradila kuću na osnovu lokacijske od 1989 god. platila kaznu šta je gradila bez građevinske. platila geodeta, i sve doprinose, struju, vodu, i tako.
čestica je parcelirana i ucratana u katastru, na sudu je još cijela (12vlasnika), u katastru je parcelacija poništena.
Dakle nije pacelirana, a vlasništvo nije riješeno
Ne sluti na dobro :misli:

za lokacijsku mi traže ponovno predat zahtjev.
o.k.
Naravno. Lokacijska dozvola traje 2 godine, nakon toga kao da je nikad nije ni bilo ;)

zanima me samo, geodet koji je to radio u biti nije to radio već je udario pečat :mad: na tuđi rad a tog koji je navodno napravio elaborat ne mogu uhvatit.
sad ja želim tamo ljetovat, imam kuću, nemam struju.... i hoću do svega legalno doć, al ne znam odakle da krenem, a da ne platim sve ponovno.
Ako ćeš sve legalno prvo moraš riješit vlasništvo. Poslije toga zahtjev za lokacijsku dozvolu, pa građevinsku,...

konkretno od početka...
za IDEJNI PROJEKT:
tko ga ovjerava, može li arhitektonski tehničar to potpisat s 2 godine iskustva, ili inž. građevine. bez ovlaštenja, ili mora biti ovlašteni arhitekt?

Odi u neki proj. biro kako ti je i Plimpi savjetovao. Osoba treba imat ovlaštenje

GEODET:
pošto je matična parcela podijeljena, ucrtan pristupni put, koji i postoji u naravi, pa poništena, mislim zbog neodaziva tužitelja (moje tetke) na ročište 1991, postoje li ti spisi negdi, mislim parcelacijski elaborat, ona ga nema a ja imam samo situaciju 1:200 podijeljene čestice s ucrtanim tlocrtom kuće koja je bila priložena zahtjevu za lokacijsku dozvolu.
Ako nije provedena parcelacija to sve moraš napravit iznova, ali prvo moraš riješit vlasništvo da se upustiš u daljnje rješavanje stvari
U svakom slučaju dug put te čeka ako imaš 12 vlasnika parcele,a aradnja se odvija na nekom od otoka. Svi će poželit dio kolača. A pošto ih je puno - eto cijene u nebesima.

LOKACIJSKA DOZVOLA:
jesam li ja krivo čula ili mi trebaju i potpisi susjeda, odnosno suvlasnika matične parcele, što je nemoguća misija
Ili trebaš riješit vlasništvo u svoju korist ili ćete svi skupa bit investitori
Nemožeš gradit na tuđemu ;)

ninne
10.02.2006., 12:27
e baš
u tom i je problem

u dijelu kolača

zemlja i nekretnina je vrijedna, al kako je nitko ne koristi, naravno da je stvar, kako obrlatiti tetku da proda za šta manje novca :rolleyes: , a ona neupućena zamalo da je pristala....

otok, svak savakog zna, 1 geodet, 2 odvjetnika, svi se znaju, svi traže ogromne novce, a s kopna izlazak na teren jednako skup i problematičan, al ja se nedam.....

javim rezultate

hvala

HrVOjE_T
12.02.2006., 19:08
Bok svima!

bio bih zahvalan na pomoci, a interesiralo bi me slijedece:

Planiram kupiti gradiliste (okolica Velike Gorice).
Prodavatelj ima parcelu cca 2500 m2, no zeli prodati polovicu. Kaze da je dozvoljena gradnja, no jos nisam provjerio... nadam se da zemljiste nije zavedeno kao livada, oranica ili sl...

Citajuci malo prthodne postove, dosao sam do slijedeceg zakljucka:
- prodavatelj bi, kada definiramo tocan komad koji bi ja kupio,trebao naciniti parcelizaciju. Da bi nacinio parcelizaciju, treba imati lokacijsku dozvolu. To znaci da je izasao geodet koji je fino premjerio taj komad, sve iskolcio, napravio novi nacrt cestice koja je unda upisana u zemljisne knjige pod nekim novim brojem. Produkt svega je vlasnicki list gdje je jasno vidljiva cestica i gdje je naznaceno da je to gradjevno zemljiste.

Molim vas da me ispravite ako grijesim, meni ovo zvuci nekako logicno, no mozda sam potpuno u krivu. Ne bih zelio kupiti nesto na cemu u stvari uopce necu moci graditi.

HVALA SVIMA !!!

plimpi
12.02.2006., 19:57
U katastru će sigurno pisati šuma, livada i sl., ali to je samo katastarska kultura čestice. To nema veze s tim da li je građevno zamljište ili ne. To ćeš morat provjerit u urbanizmu (odjel za urbanizam, prostorno planiranje, blabla...)

Parcelacija je dio postupka za ishođenje lokacijske dozvole. Znači, prvo geodet izlazi na teren i radi elaborat o parcelaciji, onda se to predaje zajedno sa zahtjevom za lokacijsku dozvolu, a konačan su rezultat dvije važeće lokacijske dozvole (ili koliko već), isparcelizirano zemljište u katastru, nakon čega knjiženje u gruntovnici.

ZUJAN_BJ
16.02.2006., 09:44
Ej Plimpi ili bilo tko drugi tko zna...........
Koliko košta dobivanje lokacijske............ovako, izrada idejnog rješenja i snimanje postojećeg stanja je u arhitektovoj cijeni...........,a koliko košta zahtjev za izdavanja same dozvole i sve one suglasnost od elektre, vodovoda, kanalizacije, plinare, MUP-a, prometa, sanitarne inspekcije... mislim da ih je 12,da ne govorim o pismenoj izjavi susjeda koji graniče sa datom parcelom - njihova dozvola da nemaju nikakvih primjedbi na buduću građevinu.
Tko zganja sve te potvrde...............kaže mi arhitekt da to sve obavlja gradska uprava,da ja tu apsolutno mogu mirno spavati....jel je ili me valja....?????Dakle cijena dozvole minus arhitektov posao??

Codegun
16.02.2006., 09:52
Koliko košta dobivanje lokacijske............ovako, izrada idejnog rješenja i snimanje postojećeg stanja je u arhitektovoj cijeni...........,a koliko košta zahtjev za izdavanja same dozvole i sve one suglasnost od elektre, vodovoda, kanalizacije, plinare, MUP-a, prometa, sanitarne inspekcije... mislim da ih je 12,da ne govorim o pismenoj izjavi susjeda koji graniče sa datom parcelom - njihova dozvola da nemaju nikakvih primjedbi na buduću građevinu.
Tko zganja sve te potvrde...............kaže mi arhitekt da to sve obavlja gradska uprava,da ja tu apsolutno mogu mirno spavati....jel je ili me valja....?????Dakle cijena dozvole minus arhitektov posao??

puno si toga naveo, daj malo preciziraj, ja sam prošle godine dobio lokacijsku i građevinsku pa sam relativno svjež ...

ZUJAN_BJ
16.02.2006., 10:02
Pa koliko košta lokacijska dozvola (molba),mislim da je kod mene nekih 700 kunića,al što je sa svim onim potrebnim suglasnostima koje treba priložiti sa idejnim rješenjem,pa tko hvata susjede da potvrde da nemaju ništ protiv gradnje...ukratko koliko sveukupno košta lokacijska dozvola,cijeli proces(bez arhitektovog idejnog rješenja)?Fala!

plimpi
16.02.2006., 10:04

Zahtjev za lokacijsku i sve te suglasnosti (kod mene je bilo za struju, vodu, kanalizaciju, sanitarna) koštaju 50kn. Ti ništa ne radiš, samo čekaš. Dakle, 50kn plus arhitektova cijena za idejno rješenje. Pismene izjave susjeda su ukinute novim zakonom, tako da se sada samo stavlja poziv na očitovanje prigovora (obično se nitko ne javi :top: )

Onda ide građevinska, koja košta 900kn plus arhitektova cijena za glavni projekt.

To je sve.

ZUJAN_BJ
16.02.2006., 10:16
Zahtjev za lokacijsku i sve te suglasnosti (kod mene je bilo za struju, vodu, kanalizaciju, sanitarna) koštaju 50kn.
Mani je rečeno ovak; zahtjev za lokacijsku je 700 kn:eek: , suglasnost elektra 200kn:eek: ,suglasnost plin 250kn:eek: ,a ukupno ih trebam 12.
Kaže mi lik,ma što se brineš,budu ti poslali uplatnice pa budeš sve vidio tada............ma što tada,ja hoču znati sada.........:mad:

plimpi
16.02.2006., 10:27
Mani je rečeno ovak; zahtjev za lokacijsku je 700 kn:eek: , suglasnost elektra 200kn:eek: ,suglasnost plin 250kn:eek: ,a ukupno ih trebam 12.
Kaže mi lik,ma što se brineš,budu ti poslali uplatnice pa budeš sve vidio tada............ma što tada,ja hoču znati sada.........:mad:

zapravo, moguće je. sorry, ja sam kupio zemljište s lokacijskom. ali baš 12 suglasnosti, ne znam baš. kod mene ih je bilo 5 u dozvoli.

ZUJAN_BJ
16.02.2006., 10:34
zapravo, moguće je. sorry, ja sam kupio zemljište s lokacijskom. ali baš 12 suglasnosti, ne znam baš. kod mene ih je bilo 5 u dozvoli.
Bronhi!......lakše se diše!
ha,znaš kod mene ti parcela spada pod konzervatorijsku nadležnost,trebam i od napr. sanitarne i od vatrogasaca (protupožarne mjere)...........Thanks Plimpi!

HrVOjE_T
16.02.2006., 10:36

Pa gdje to???
Ja se upustam u kupovinu zemlje u okolici V. Gorice.
Tip ima zemlju cca 5000m2, koja nije parcelirana.
E sad, tip je rekao da ce geodeta pozvati i isfinancirati taj dio; ja sam rekao da cu pripremiti idejni projekt za svoju buducu parcelu.

Interesira me sto sa ovim ostalim, npr. za preostale parcele bude tip radio idejne projekte valjda? Pretpostavljam da se ne mogu sloziti papiri samo za jedan dio te parcele?

A ove ostale suglasnosti, koliko to stvarno kosta i tko to placa? Molim iskustva! Predkupovni ugovori i sl... Hvala!

Codegun
16.02.2006., 11:11
Pa gdje to???
Ja se upustam u kupovinu zemlje u okolici V. Gorice.
Tip ima zemlju cca 5000m2, koja nije parcelirana.
E sad, tip je rekao da ce geodeta pozvati i isfinancirati taj dio; ja sam rekao da cu pripremiti idejni projekt za svoju buducu parcelu.

Interesira me sto sa ovim ostalim, npr. za preostale parcele bude tip radio idejne projekte valjda? Pretpostavljam da se ne mogu sloziti papiri samo za jedan dio te parcele?

A ove ostale suglasnosti, koliko to stvarno kosta i tko to placa? Molim iskustva! Predkupovni ugovori i sl... Hvala!

ne trebaju ti sve suglasnosti ako nečeš. Zapravo (vjerojatno) ti ne treba nikakava!? Kažeš da se ne pereš i ne piješ vodu - pa ti ne treba voda, ne kuhaš doma nego ideš u restoran - pa ti ne treba plin, ideš rano spavati pa ti ne treba struja ... ne griješ se jer ti je ovako dobro - i uzimaš lake droge.

Ne bez zajebancije, ja sam SAMO naveo da ću imati struju i dobio el.eng. suglasnost. Za vodu sam napisao bunar, za grijanje na struju, plin nemam itd.
Ako tako napišeš dobiti češ građ. bez ikakve gnjavaže. Ako napišeš da imaš plin, onda ti još treba suglasnost od vatrogasaca (mislim). Ako se u tvojoj ulici ne može okrenuti vatrogasni auto - onda se građevinska odbija.

SINKRONET
16.02.2006., 12:45
-Vlasnik mora napraviti parcelaciju.

Na jednom drugom postu sam napisao...

- prvo stvarno stanje
- onda idejni projekt
- pa zatim lokacijska dozvola
- tek onda parcelacijski elaborat
Zašto?
Zato jer parcelacijski elaborat mora biti suglasan sa lokacijskom dozvolom, a nemreš ga napraviti dok ne dobiješ lokacijsku.
- onda upis u katastar pa onda u gruntovnu
- nakon svega toga čekaš rješenje opčinskog suda o preknjiženju čestice na dvije ili više čestica.

I još nešto.
Nitko te ne pita što ti hočeš, nego si obavezan dobiti sve suglasnosti.

Codegun
16.02.2006., 12:55
I još nešto.

Samo za ono što navedeš da ćeš koristiti. Ja sam prošle godine dobio građevinsku dozv. i imam samo elektroenergetsku suglasnost. Za vodu imam bunar, za kanalizaciju - septičku, plina ionako tamo nema i to bi bilo to.

HrVOjE_T
16.02.2006., 19:23
-Vlasnik mora napraviti parcelaciju.

Na jednom drugom postu sam napisao...

- prvo stvarno stanje
- onda idejni projekt
- pa zatim lokacijska dozvola
- tek onda parcelacijski elaborat
Zašto?
Zato jer parcelacijski elaborat mora biti suglasan sa lokacijskom dozvolom, a nemreš ga napraviti dok ne dobiješ lokacijsku.
- onda upis u katastar pa onda u gruntovnu
- nakon svega toga čekaš rješenje opčinskog suda o preknjiženju čestice na dvije ili više čestica.

I još nešto.

Mene jedna stvar interesira.
Geodet odradi svoje. Napravi se i idejni projekt.
Zar je za sve potrebne suglasnosti i ostale papire potrebne za ishođenje lokacijske potrebno hodocastiti po opcini ili postoji mjesto gdje se preda ovo dvoje, a ostalo se nekom automatikom stavi na kup??? Npr. projektantu?

SINKRONET
17.02.2006., 14:58
Zar je za sve potrebne suglasnosti i ostale papire potrebne za ishođenje lokacijske potrebno hodocastiti po opcini ili postoji mjesto gdje se preda ovo dvoje, a ostalo se nekom automatikom stavi na kup??? Npr. projektantu?

Ma naravno.
Imaš projektne biro-e ili geodete kod kojih dođeš i kažeš im da želiš parcelirati neko građevinsko zemljište i to je to. Samo im moraš reći što želiš ili im daješ na slobodnu volju da sami isparceliraju.

SINKRONET
17.02.2006., 15:04
Samo za ono što navedeš da ćeš koristiti. Ja sam prošle godine dobio građevinsku dozv. i imam samo elektroenergetsku suglasnost. Za vodu imam bunar, za kanalizaciju - septičku, plina ionako tamo nema i to bi bilo to.

Mislim da dosta toga ovisi i o lokalnoj samoupravi.
Npr. kod nas u Dugom Selu ako je u ulici kanalizacija, ti si obavezan se priključiti na nju htio to ili ne htio. A ja kad sam išao parcelirati zemljište nisam mogao ništa birati, jednostavno to su bila njihova pravila po kojima moraš igrati. Znaći tražili su prvo suglasnosti HEP-a i komunalne firme, a onda tek idu zvat susjede. Probao sam ja sam to srediti, ali HEP i komunalac ne žele davati nikakve suglasnosti bez žiga grada, a susjede nemreš pitat jer to samo ovi u uredu države uprave mogu. Zašto? Nemam pojma, jer u nekim drugim općinama i gradovima to sve možeš sam rješiti.

HrVOjE_T
18.02.2006., 05:21
Je li moguce pokrenuti postupak parcelizacije i ishodjenja lokacijske dozvole na mjestu gdje nije dozvoljena gradnja?

ZUJAN_BJ
18.02.2006., 07:02
Arhitekt mi je rekao da je sve automatizirano.Gradska uprava skuplja sama sve te suglasnosti, tebi samo pošalju uplatnice...........

HrVOjE_T
18.02.2006., 09:51
Moze li mi tko reci u kojoj se mjeri moze idejni projekt razlikovati od glavnog projekta?

Npr. prilikom postupka ishođenja građevinske dozvole dodje do nekih promjena i onda u glavnom projektu vise nije objekt 100m2 kao u idejnom nego 150m2, prostorije imaju drugaciji raspored, ali nacelno to i dalje ostaje npr. prizemnica, sa x soba, fasadom kao u idejnom i sl.?

Tnx!

ZUJAN_BJ
18.02.2006., 11:20
Koliko ja znam, ono što ti se odobri u lokacijskoj nemreš više mjenjati,samo možeš nadodati podrum ak želiš al i onda treba u lokacijskoj treba podnesti zahtjev 'sa mogućom izgradnjom podruma'. Ak želiš nešt mjenjati sve treba ispočetka............makar ja mislim tak

SINKRONET
18.02.2006., 12:51
Moze li mi tko reci u kojoj se mjeri moze idejni projekt razlikovati od glavnog projekta?

Npr. prilikom postupka ishođenja građevinske dozvole dodje do nekih promjena i onda u glavnom projektu vise nije objekt 100m2 kao u idejnom nego 150m2, prostorije imaju drugaciji raspored, ali nacelno to i dalje ostaje npr. prizemnica, sa x soba, fasadom kao u idejnom i sl.?

Tnx!

Odgovor ti je na "parcelaciji zemljišta".

ZUJAN_BJ
06.03.2006., 06:54
Hej dečki (Plimpi,Codegun),tj. oni koji namjeravaju poćeti graditi uskoro,koliko vam je vremenski uzelo da sakupite ponude za pojedine radove.......i di ste našli izvođače ;oglasnik,prek prijatelja (familje) ili nekak drugačije?

plimpi
06.03.2006., 06:59
Hej dečki (Plimpi,Codegun),tj. oni koji namjeravaju poćeti graditi uskoro,koliko vam je vremenski uzelo da sakupite ponude za pojedine radove.......i di ste našli izvođače ;oglasnik,prek prijatelja (familje) ili nekak drugačije?

Codegun ti je tu mjerodavniji, on već ima izvođača, ja sam tek u procesu. Počeo sam kontaktirat ljude prošli tjedan. Zasad samo na preporuku. Ma i nisu neke preporuke, nego više rekla-kazala, 'susjed od onog tamo je nedavno gradio' i slično...

Ja idem na varijantu da tražim ponude po izdvojenim stavkama (temeljenje, ploče, krov). Za sad tražim samo ponude za izradu temelja.

Codegun
06.03.2006., 07:00

ja sam na neki način već počeo graditi (posjeti moj blog, piše dolje) samo me zeza vrijeme jer da nije ovako već bi bio iskop.
Ponude sam skupljao od Nove godine do recimo 20.2. u tom periodu sam ih prikupio oko petnaestak. Najviše sam kontakata napravio na stranicama manjih izvođača i tamo ostavio poruku "Jeste li zainteresirani za gradnju ..." Mailom sam im poslao troškovnik i inzistirao da mi ga na isti način vrate ispunjenog. Bilo je dobrih (realnih) ponuda a bilo je i onih koje su se razlikovale i do 100% od tih realnih.
Kod mene je presudila ponuda izvođača kojeg sam upoznao preko dobrog prijatelja. Taj mi je dao ponudu malo nižu od one najbolje koju sam ja našao a čuo sam i dobro o njemu...

Codegun
06.03.2006., 07:05
i zaboravio sam reći jako važnu stvar - ako imaš keš onda radi tako. Možeš postići puno niže cijene od onih preko računa. Recimo i do 30%

plimpi
06.03.2006., 07:08
Mene zanima kakav utjecaj ima takva gradnja bez računa na eventualno ishodovanje uporabne. Da se razumijemo, i ja ću ići na varijantu keša, uporabnom se i ne zamaram previše, ali bilo bi dobro znati...

Codegun
06.03.2006., 07:09
Mene zanima kakav utjecaj ima takva gradnja bez računa na eventualno ishodovanje uporabne. Da se razumijemo, i ja ću ići na varijantu keša, uporabnom se i ne zamaram previše, ali bilo bi dobro znati...

ja isto ne znam i isto se time sad ne zamaram. Kako je sve u hrvatskoj pa i uporabnu ću srediti "bez računa" ...

plimpi
06.03.2006., 07:13
Zapravo kad malo bolje razmislim, u teoriji, bez računa nema uporabne. Ako ti građevinska firma mora izdati određenu dokumentaciju (atesti i sl.) s pečatima, onda moraš bit evidentiran u njihovim knjigama, dakle računima... To je logično.

A kako to ide u praksi?... bilo bi jako dobro kad bi se javio netko s iskustvom iz prve ruke...

Codegun
06.03.2006., 07:17
Zapravo kad malo bolje razmislim, u teoriji, bez računa nema uporabne. Ako ti građevinska firma mora izdati određenu dokumentaciju (atesti i sl.) s pečatima, onda moraš bit evidentiran u njihovim knjigama, dakle računima... To je logično.

A kako to ide u praksi?... bilo bi jako dobro kad bi se javio netko s iskustvom iz prve ruke...

ne moraš biti evidentiran u njihovim knjigama - to je problem izvodađa. Kaj ti misliš da će moj izvođač raditi full na crno? On je meni rekao, "u knjigama ću ja napisati da tvoju kuću radim za 10000 kn, a da si ti kupio materijal".
Opće je poznata stvar da se npr. atest struje dobije za 500kn. Struju si složiš sam i platiš nekom tko ima pečat 500kn da ti lupi žig da je to on radio.

plimpi
06.03.2006., 07:21
To ne zvuči loše.
Samo da će uknjižit samo 10.000kn, to je previše sumnjivo... ali imaš pravo, to je njegov problem.

ZUJAN_BJ
06.03.2006., 08:10
Ja mene to jako zabrinjava,ta uporabna dozvola jer objekt koji je trenutno u fazi finalizacije idejnog rješenja (prva zona pod nadležnosti konzervatorija,ruši se staro i gradi novo u nešto većim gabaritima)bude objekt poslovno/stambene namjene (ništa velikog sve ukupno oko 200m2 bez podruma jer navodno bi me koštao strahovite nofce, visina kanalizacije,plina i ostalo) i kao takav treba uporabnu dozvolu..........i da budem gradio gotovinom (duga priča).............
Je Codegun, vido sam tvoj Blog davno,imaš lijep pogled na grad, nadam se da ti se vrijeme bude nasmiješilo.............

Opus
07.03.2006., 06:37
Pitanje:
Ovaj novi namet kod vadjenja gradjevinske dozvole "Vodni doprinos" jeli to isto sto i komulalni doprinos ili se to placa i jedno i drugo.Komunalni doprinos je bio 38 kn/m3 a ovaj novi je sada 40 kn/m3?

alfred stokes
07.03.2006., 21:52
Pitanje:
Ovaj novi namet kod vadjenja gradjevinske dozvole "Vodni doprinos" jeli to isto sto i komulalni doprinos ili se to placa i jedno i drugo.Komunalni doprinos je bio 38 kn/m3 a ovaj novi je sada 40 kn/m3?

Jedno + drugo :mad:

38 kn je komunalni u npr. tvojoj općini - (ali nije svugdje isti)
Isto tako ni novi namet nije svugdje 40 kn ;)

alfred stokes
07.03.2006., 21:53
Ja mene to jako zabrinjava,ta uporabna dozvola jer objekt koji je trenutno u fazi finalizacije idejnog rješenja (prva zona pod nadležnosti konzervatorija,ruši se staro i gradi novo u nešto većim gabaritima)bude objekt poslovno/stambene namjene (ništa velikog sve ukupno oko 200m2 bez podruma jer navodno bi me koštao strahovite nofce, visina kanalizacije,plina i ostalo) i kao takav treba uporabnu dozvolu..........i da budem gradio gotovinom (duga priča).............
Je Codegun, vido sam tvoj Blog davno,imaš lijep pogled na grad, nadam se da ti se vrijeme bude nasmiješilo.............

Ja sam se trudio shvatit prvi dio ovog posta ali ne ide :D

Opus
08.03.2006., 04:25
Jedno + drugo :mad:

38 kn je komunalni u npr. tvojoj općini - (ali nije svugdje isti)
Isto tako ni novi namet nije svugdje 40 kn ;)
Pa to je strasno.Sta ce jos izmislit :confused:
Da su Turci koristili rijec Doprinos umjesto Harac jos bi vladali

plimpi
08.03.2006., 06:51
Pa to je strasno.Sta ce jos izmislit :confused:
Da su Turci koristili rijec Doprinos umjesto Harac jos bi vladali

Ajde, nemoj se previše žalit, meni su komunalni doprinosi bili 70kn/m3.
Valja zasukat rukave i na posao :top:

bellinni
08.03.2006., 22:19
a daj mi recite kaj velite na drvene kuće.....tipa Honka??.....i jel ima tu kakve olakšice na gradjevinskoj dozvoli..

bellinni
08.03.2006., 22:21
a daj mi recite kaj velite na drvene kuće.....tipa Honka??.....i jel ima tu kakve olakšice na gradjevinskoj dozvoli..

Codegun
09.03.2006., 06:52

a zašto misliš da bi trebalo biti olakšica? Pa ne tiče se njih od kojeg su materijala zidovi. Po meni, dapače, za honka kuću bi trebala biti samo viša cijena komunalnih doprinosa jer je uništeno puno šume za gradnju takve kuće.

ZUJAN_BJ
09.03.2006., 07:04
Ja sam se trudio shvatit prvi dio ovog posta ali ne ide :D
Koji dio nije jasan?

Opus
10.03.2006., 08:19
Citajuci ove vase postove dodje mi da odustanem od gradnje kuce i da kupim stan. Da napravis kucu skoro pa moras biti atomski fizicar.

plimpi
10.03.2006., 08:22
Nije, prijatelju, nemoj tako. Ne daj se!

Ali bolje je odmah biti pripremljen i znati kako stvari stvoje. I sam sam nekoliko puta ozbiljno razmišljao da sve pošaljem kvragu, ali to je bilo u fazi papirologije. To je neizbježno. Ali ima svjetla na kraju tunela... hehehe

Codegun
10.03.2006., 08:30
Citajuci ove vase postove dodje mi da odustanem od gradnje kuce i da kupim stan. Da napravis kucu skoro pa moras biti atomski fizicar.

Kuća više traži ali i više daje od stana. Tako je valjda i u gradnji. Ako želiš svoju kuću moraš se više pomučiti.

moja-kucica
10.03.2006., 08:34

glavu dole..bit ce jos gore :)

ma nije tako strasno kako se ovdje pise..odnoso ne pise se nista strasno al se 99% paznje posvecuje stvarima za koje treba otici u opcinu i pitati i tamo ce ti dati popis stvari koje ti trebaju i kolko kostaju....ovdje raspravljati o tome mi se cini deplasirano...

ZUJAN_BJ
10.03.2006., 09:03
Ma nije baš tak guba, malo truda i sve bude kak treba i puno posao olakšava ak imaš dobrog (sa vezicama) arhitekta...........makar u mom slučaju.........makar ja mislim tak.....hihihi
BTW, ja sam zadovoljan sa idejnim rješenjem za moju zgradicu i poslije nekih malih prepravki , idejno rješenje je otišlo na konzervatorij na njihovo mišljenje i ak tu prođe onda se bude podnosio zahtjev za lokacijsku kod lokalne gradske uprave
Ja sam tek na početku moje odiseje i nadam se da budem isposlovao građevinsku do 10 mjeseca......
Je,i Forum (neki forumaši) mi puno pomaže/u da dobijem sliku ideju što me očekuje u ovom cijelom postupku........mislim da ova rasprava nije deplasirana

plimpi
10.03.2006., 09:09
Naravno da nije deplasirana!

No, stvari izgledaju malo "crnje" zato što tu svi iznosimo različite i neke specifične probleme, a ne mora se svaki novi graditelj susresti s baš svim tim problemima...

moja-kućica, malo prije sam slučajno završio na prvoj stranici ove teme, i naleti na tvoj obeshrabrujući post hehehe ipak je tema preživjela ...

moja-kucica
10.03.2006., 11:25
Naravno da nije deplasirana!

No, stvari izgledaju malo "crnje" zato što tu svi iznosimo različite i neke specifične probleme, a ne mora se svaki novi graditelj susresti s baš svim tim problemima...

moja-kućica, malo prije sam slučajno završio na prvoj stranici ove teme, i naleti na tvoj obeshrabrujući post hehehe ipak je tema preživjela ...

hehe, ma nisam ja navijao da ne uspije nego sam to bas namjerno rekao kako bi pobudio inat u nekima, jer vecinom se tema zavrsi na nekolko postova..

meni osobno je puno zanimljivija sama gradnja...
meni se ne cini deplasirana rasprava o gradnjenju nego ta papirologija..ja kad sam to radio sjeo sam za telefon (odnosno stari je rjesavao taj dio problema) nazvao gdje treba i "teta" mi da info iz prve ruke..cini mi se glupo takve stvari postavit na forum i onda cekati odgovor od nekoga koji pitaj boga jeli tocan ili nije..pa jos je za svaku zupaniju razlicit, pa jos to netko krivo shvati i nastane djumbus a tocan odgovor dobijes prek telefona za minutu...pogotovo jer i nesto sta pise na papiru nemora se provoditu u djelo..sve ce ti to reci odgovorne osobe..
ima poslje puno drugih stvari o kojima se moze razgovarati (koja cigla, kakva zbuka, pogotovo cijene i preporuke dobrih majstora, kak se koji materijal ponasa i razna iskustva s te strane, izolacija i grijanje (moja omiljena :)) itd..)

plimpi
10.03.2006., 11:29
Ma, naravno... ipak nadam se da je mnogima pomoglo, ako ništa kao nekakav početak u borbi s papirologijom, te upućivanje na pravo mjesto...

A što se tiče izolacije i grijanja ... hehehe... znamo da ti je to omiljena tema, a bilo je i toga dosta na ovoj temi... :)

Renata
10.03.2006., 19:29
Bok, kako je ovdje tema o gradnji, molim vas da mi kažete kolika je prosječna cijena po m2 za uređenje kuće kad je ona već dignuta pod krov, od roh-bau do ključ u ruke. Kako vi ovdje gradite kuću ili spremate graditi, vjerojatno imate i te iznose iskalkulirane. Instalacije, fasada malo bolja, prozori, žbuka i sl. Please help!

gonesail
13.03.2006., 14:29
o veliki mestri!!!!!

citam pocetni post:

...Da li je samostalno građenje legalno (kad kažem samostalno, mislim na gradnju bez ugovora o građenju sklopljenog s firmom). Ako nije, koje su posljedice? Ima li to posljedice na dobivanje uporabne dozvole?....

i postavljam pitanje. naime imam kucu i moji roditelji su izgradili pomocni objekt uz nju. u vlasnickom listu mi pise doslovno

"
= POM.OBJ. 31m cetvornih

Ovaj pom. objekat predano je za uknjizbu 03.10.2003 g pod Z-1798/03 i zabiljezeno je da se vodi na istoj cestici 474/2 te da je kao takvo,izvrseno u zabiljezbu -bez prilozene uporabne dozvole(cl.51 a.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gradenju.)(N.N.33/95)"

objekt je gradjen 1999 do 2000. i to sa urednim papirima.

dodatni podatak vama je otvoreni sudski postupak u kojem je susjed osporio gradjenje pomocnog objekta, ali je mjernik vjestacenjem utvrdio da nema osnove za isti. prijava susjeda je nastupila nakon sto je odobrena gradnja od strane mjerodavnih u mjestu

sad me zanima kako doci do uporabne dozvole i sto bi moglo prijeciti njezino dobivanje? cime bi ja to mogao ubrzati i koliko taj objekt smije biti tamo bez iste bez posljedica? koje su najgore posljedice koje nam se mogu dogoditi?

hvala za bilo kakvu pomoc

plimpi
22.03.2006., 09:20
objekt je gradjen 1999 do 2000. i to sa urednim papirima.

dodatni podatak vama je otvoreni sudski postupak u kojem je susjed osporio gradjenje pomocnog objekta, ali je mjernik vjestacenjem utvrdio da nema osnove za isti. prijava susjeda je nastupila nakon sto je odobrena gradnja od strane mjerodavnih u mjestu

sad me zanima kako doci do uporabne dozvole i sto bi moglo prijeciti njezino dobivanje? cime bi ja to mogao ubrzati i koliko taj objekt smije biti tamo bez iste bez posljedica? koje su najgore posljedice koje nam se mogu dogoditi?

hvala za bilo kakvu pomoc

Vrlo konkretan problem, a jedino mogu reći, da kao što je vidljivo u praksi, ali i u nadležnim zakonima, nepostojanje uporabne dozvole se ne sankcionira niti na koji način.

plimpi
22.03.2006., 09:26
Informacija za sve koji rade izmjenu građevinske dozvole ili grade na parceli gdje je već postojala građevina, a vezano za plaćanje vodnog doprinosa.

U takvom slučaju, vodni doprinos ćemo platiti samo za razliku u volumenu građevine u odnosu na prijašnje stanje.

Na primjer, ja imam građevinu za koju sam građevinsku dozvolu dobio u veljači, prije uredbe o vodnom doprinosu. Sada idem na izmjenu građevinske, i kuća će biti veća za nekih 30-40m3. Dakle, vodni doprinos ću platiti samo za tih 30-40m3.

plimpi
22.03.2006., 09:29
I još jedna servisna informacija:

-priključak vode ukupno 1900kn, vodovod Rijeka; vrijeme - mjesec i pol od predaje zahtjeva

ZUJAN_BJ
23.03.2006., 08:29
Informacija za sve koji rade izmjenu građevinske dozvole ili grade na parceli gdje je već postojala građevina, a vezano za plaćanje vodnog doprinosa.

U takvom slučaju, vodni doprinos ćemo platiti samo za razliku u volumenu građevine u odnosu na prijašnje stanje.

Na primjer, ja imam građevinu za koju sam građevinsku dozvolu dobio u veljači, prije uredbe o vodnom doprinosu. Sada idem na izmjenu građevinske, i kuća će biti veća za nekih 30-40m3. Dakle, vodni doprinos ću platiti samo za tih 30-40m3.
Plimpi makar si mi ti uljepšao dan,koliko toliko, je,ja rušim staru kuću pa gradim,znači samo plačam razliku kao i kod svih doprinosa............

plimpi
23.03.2006., 08:50
Plimpi makar si mi ti uljepšao dan,koliko toliko, je,ja rušim staru kuću pa gradim,znači samo plačam razliku kao i kod svih doprinosa............

Točno tako! Ti ćeš zapravo jako dobro proći i kod komunlanih i kod vodnih doprinosa. Sad su vodni još i prepolovili...

Nego, "uljepšao sam ti dan", a što je, jesu problemi već počeli? :)

ZUJAN_BJ
23.03.2006., 09:26
Pa poslali smo idejno rješenje na konverzatorij u Zareb (jel netko uopće zna što i tko je taj famozni konverzatorij za urbanizam????) i sada čekamo mišljenje,mislim da bi to trebao rješiti do kraja ovog tjedna.....I jedna dobra vijest,po urbanistiškom planu totalna iskoristivost parcele ne smije biti veča od 60%,izgleda da će proći i 62% pošto je uglovnica........tak mi makar arhitekt veli............sada budemo vidjeli što gradska uprava veli kod podizanja zahtjeva za lokacijsku..........

s-irena
06.04.2006., 07:12
7. OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA NAKNADE ZA PRENAMJENU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Članak 41.
(1) Članovi obitelji poginuloga hrvatskog branitelja, HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji oslobođeni su od plaćanja naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta za izgradnju stambenoga, gospodarskoga, poslovnog ili javnoga objekta pri dobivanju lokacijske dozvole, sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu.
(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može se ostvariti samo jednokratno.

Ako netko zna..što bi podrazumijevalo ovo "naknade za prenamjenu....."?Da li su to samo pristojbe ili se financira i svaki korak do lokacijske??

Codegun
06.04.2006., 07:41
7. OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA NAKNADE ZA PRENAMJENU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Članak 41.
(1) Članovi obitelji poginuloga hrvatskog branitelja, HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji oslobođeni su od plaćanja naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta za izgradnju stambenoga, gospodarskoga, poslovnog ili javnoga objekta pri dobivanju lokacijske dozvole, sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu.
(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može se ostvariti samo jednokratno.

Ako netko zna..što bi podrazumijevalo ovo "naknade za prenamjenu....."?Da li su to samo pristojbe ili se financira i svaki korak do lokacijske??

pred nekoliko mjeseci mene je prenamjena za 1357 m2 u ZG trebala koštati oko 10000 kn ali sam ja branitelj (a žena koja je isto investitor, nije) pa smo platitili 5000 kn. I to je to...

plimpi
06.04.2006., 08:37
pred nekoliko mjeseci mene je prenamjena za 1357 m2 u ZG trebala koštati oko 10000 kn ali sam ja branitelj (a žena koja je isto investitor, nije) pa smo platitili 5000 kn. I to je to...

Hm... ja sam mislio da to manje dođe...
Zar ne ide kao 5% od tržišne vrijednosti zemljišta, ali kao poljoprivrednog zemljišta (koje je jeftino)... ne znam... nisam se o ovome raspitivao, čuo sam da je to nešto sitno, a ipak nije, čini se...

Codegun
06.04.2006., 08:41
Hm... ja sam mislio da to manje dođe...
Zar ne ide kao 5% od tržišne vrijednosti zemljišta, ali kao poljoprivrednog zemljišta (koje je jeftino)... ne znam... nisam se o ovome raspitivao, čuo sam da je to nešto sitno, a ipak nije, čini se...

iznos ovisi naravno o procjeni koliko košta kvadrat poljoprivrednog zemljišta u nekoj regiji. Valjda je u Zagrebu poljoprivredno zemljište skupo...

plimpi
06.04.2006., 08:51
iznos ovisi naravno o procjeni koliko košta kvadrat poljoprivrednog zemljišta u nekoj regiji. Valjda je u Zagrebu poljoprivredno zemljište skupo...

E to ima smisla. Moje zemljište je više-manje kamenjar...

s-irena
09.04.2006., 21:17
Dakle,prije svega ja sam apsolutni dummie za ovu temu,pa pokušajte razumjeti vjerojatne nebuloze u postu.
Mi imamo zemljište koje u mješovitoj stambeno-poslovnoj zoni.Suprug je branitelj i invalid d.rata.Da li trebamo raditi prenamjenu,ili ne?I da li imamo pravo na još kakve popuste i sl. kod gradnje?
I još nešto, šta mislite da li se za 45.000 Eura može izgraditi kuća prizemlje 120m2, kat i visoko potkrovlje od oko 100m2, s tim da se samo potkrovlje do kraja uredi za stanovanje, a ostalo samo zatvori? S tim da je zemljište,kako sam već rekla riješeno i ne ulazi u iznos.Šta mislite?S dozvolom i svim davanjima, i eventualnim popustima ako netko za njih zna?

To zapravo pitam jer mogu kupiti i stan u novogradnji, 600 Eura po m2,bez PDV a,ROH BAU, cca 68m2.To bi me izašlo 40.800 E (ako sam dobro sračunala)+pdv+unutarnje uređenje.Iako u odnosu na kuću, stan je naravno mizeran..

plimpi
10.04.2006., 06:31
I još nešto, šta mislite da li se za 45.000 Eura može izgraditi kuća prizemlje 120m2, kat i visoko potkrovlje od oko 100m2, s tim da se samo potkrovlje do kraja uredi za stanovanje, a ostalo samo zatvori? S tim da je zemljište,kako sam već rekla riješeno i ne ulazi u iznos.Šta mislite?S dozvolom i svim davanjima, i eventualnim popustima ako netko za njih zna?

Može.

BUFFET
10.04.2006., 11:19
Nemoguće ako se materijal kupuje,i radi po svim zakonima i propisima to ti je 204 eur/m2. U vlastitom aranžmanu tj sve na crno nemoguće ti je ispod 400 eur/m2. Sa materijalima II ili III klase.

ZEGA
10.04.2006., 11:27
Nemoguće ako se materijal kupuje,i radi po svim zakonima i propisima to ti je 204 eur/m2. U vlastitom aranžmanu tj sve na crno nemoguće ti je ispod 400 eur/m2. Sa materijalima II ili III klase.

Na koju foru je jeftinije platit da ti rade nego u vlastitom aranzmanu?
Moj frend ciju gradnju pratim pozorno je u vlastitom aranzmanu stavio kucu 120m pod krov (tlocrtna 80m), prozori, zbuka vani za manje od 15000 eura...
Z

Codegun
10.04.2006., 11:37
Na koju foru je jeftinije platit da ti rade nego u vlastitom aranzmanu?
Moj frend ciju gradnju pratim pozorno je u vlastitom aranzmanu stavio kucu 120m pod krov (tlocrtna 80m), prozori, zbuka vani za manje od 15000 eura...
Z

ja sam na svom blogu (vidi dolje) iznio neke cijene, treba pregledati arhivu...

BUFFET
10.04.2006., 11:49
Evo pogledao blog ako radite kao što je na blogu opisano a lijepo je sve objašnjeno svaka čast.

minja
11.04.2006., 16:19
Živim vani i teško mi je doći do informacija pa rekoh da se obratim ovdje.
Zna li netko neki link ili jos bolje informaciju koliko dodje komunalni doprinos za Štinjan. Spada pod općinu Pula.
Hvala unaprijed.

canis_lupus
11.04.2006., 20:00
Dakle,prije svega ja sam apsolutni dummie za ovu temu,pa pokušajte razumjeti vjerojatne nebuloze u postu.
Mi imamo zemljište koje u mješovitoj stambeno-poslovnoj zoni.Suprug je branitelj i invalid d.rata.Da li trebamo raditi prenamjenu,ili ne?I da li imamo pravo na još kakve popuste i sl. kod gradnje?

To zapravo pitam jer mogu kupiti i stan u novogradnji, 600 Eura po m2,bez PDV a,ROH BAU, cca 68m2.To bi me izašlo 40.800 E (ako sam dobro sračunala)+pdv+unutarnje uređenje.Iako u odnosu na kuću, stan je naravno mizeran..

ne znam gdje je lokacija na kojoj misliš gradit, ali nije toliko bitno
druga bitna stvar je dali imate vremena i znanja barem nekog osnovnog sa svim time se hrvati, jer ako o građevini neznate puno ili nemate nekog frenda ili nekog svog onda će vas vozati i zavlačiti kao malu djecu.
Ipak, savjetovao bih vam kuću a ne stan. Potrošite malo više živaca i vremena a i novaca sada, pa uživajte poslije
Ja sam bio proteklih tjedana u prikupljanju ponuda za izgradnju obiteljske kuće cca. 150 kvadrata, i prosječna cijena roh-bau znači iskopi, temelji, ab radovi, i zidanja, gore kosa ab ploča bez crijepa i otvora, bila je oko 170 eura/kvadrat i ruke i materijal.
Pa mi se čini da se za tih 45000 eura to može napraviti, ali što više toga budete radili sami, potrošiti ćete puno manje love.
A i bit ćete u kondiciji :D

s-irena
14.04.2006., 21:14
Da, i mi smo najbliži varijanti-kuća.MM-ov zet ima građ.firmu koja radi grube građ.radove, al bi se ipak htjela informirati, prije nego što njega eventualno angažiramo.Ipak se radi o kući :) !
Ako je cijena 170 E /m2 onda ipak moramo skratiti kat, jer bi MM ipak prizemlje,kat pa visoko potkrovlje za urediti.Po ovoj računici to ne bi bilo moguće,čak niti ugrubo.
Inače, čekamo tu nesretnu izjenu GUP-a koja nam ide u prilog, negdje u lipnju, pa čim budemo sigurni krećemo u papirologiju.Neke stvari ćemo ipak morati rješavati u hodu.
Inače ove prethodne postove čitam kao Sveto pismo,jer ima zbilja pravih znalaca,i onih koji tome posvećuju očito dosta vremena.
MM kaže da bi bilo najbolje da stvar preuzmem ja:eek: , jer što se njega tiče, platio bi zetu koliko zatraži pa nek ovaj radi po svom...
zato vas pratim,i onaj zanimljivi blog...od pomoći ste :s !

gonesail
22.04.2006., 12:16
ja sam na svom blogu (vidi dolje) iznio neke cijene, treba pregledati arhivu...

svaka cast!!!! jos jednom svaka cast i hvala za blog :)

Codegun
24.04.2006., 07:48
svaka cast!!!! jos jednom svaka cast i hvala za blog :)

baš mi je drago da vam koristi i sviđa se... :D

Mika
25.04.2006., 12:38
Unaprijed se ispricavam ako postavljam pitanja vec odgovorena. Topik je velik a i zeleo bih neke potvrde.

Nikada nisam imao iskustva sa gradnjom kuce a sada mi se ukazala prilika da sagradim manju vikendicu u Istri.

Koliki su troskovi dozvola za ovaku vrstu granje?
Koliko bi stajalo izgradnja temelja za kucu osnove 70m2 a koliko za 40m2?
Marles kuce su oko 800€ m2 koliko su zidane kuce?

Jos jednom se ispricavam na pomalo amaterskim pitanjima ali kao sto rekoh nikada nisam imao iskustva sa gradnjim.

Hvala u naprijed

Codegun
25.04.2006., 12:50
Unaprijed se ispricavam ako postavljam pitanja vec odgovorena. Topik je velik a i zeleo bih neke potvrde.

Nikada nisam imao iskustva sa gradnjom kuce a sada mi se ukazala prilika da sagradim manju vikendicu u Istri.

Koliki su troskovi dozvola za ovaku vrstu granje?
Koliko bi stajalo izgradnja temelja za kucu osnove 70m2 a koliko za 40m2?
Marles kuce su oko 800€ m2 koliko su zidane kuce?

Jos jednom se ispricavam na pomalo amaterskim pitanjima ali kao sto rekoh nikada nisam imao iskustva sa gradnjim.

Hvala u naprijed

prije bilo kakvih odgovora moraš znati (približno) točno što češ i gdje graditi. I mala kuća može biti zahtjevna i skupa a svako područje ima svoje tarife u gradnji. Zato za početak, odgovori prvo na ta pitanja samom sebi.

s-irena
01.05.2006., 22:00
Codegun-pratim tvoj blog redovito, i mislim kako se moraš osjećati ponosno kad tako iz ničega niče nešto po tvojoj zamisli i željama..naravno ako sve ide po planu.Dakle, prije svega čestitam!
Imam jedno pitanje-taj program archicad kojeg si u par navrata spominjao, da li se može skinuti s neta, i ako može, da li ja kao građevinski i informatički laik (i k tome i kao žena bez tehničke "crte" u genima ;) ) mogu uz pomoć njega smjestiti svoju kućicu s papira u tri dimenzije?Znači dosupnost i kompliciranost za laika (prije nego bi se bacila na posao)??

Codegun
02.05.2006., 07:50
Codegun-pratim tvoj blog redovito, i mislim kako se moraš osjećati ponosno kad tako iz ničega niče nešto po tvojoj zamisli i željama..naravno ako sve ide po planu.Dakle, prije svega čestitam!
Imam jedno pitanje-taj program archicad kojeg si u par navrata spominjao, da li se može skinuti s neta, i ako može, da li ja kao građevinski i informatički laik (i k tome i kao žena bez tehničke "crte" u genima ;) ) mogu uz pomoć njega smjestiti svoju kućicu s papira u tri dimenzije?Znači dosupnost i kompliciranost za laika (prije nego bi se bacila na posao)??

hvala na čestitkama, baš mi je drago...
Archicad je monstrum. Ja sam informatičar a nikad nisam koristio program s toliko mogućnosti. Nije za početnike. Još i danas otvorim neki izbornik koji još nisam vidio. To je komercijalni proizvod i ne možeš ga skinuti legalno. Ipak savjetovao bih ti da skupiš hrabrosti i pokušaš (bez hrabrosti se ni kuća ne gradi). Ako se uspiješ sprijateljiti s njim dobra strana je što možeš razmjenjivati planove s arhitektom (koji će najvjerojatnije koristiti Autocad). AKo ti je to presloženo ima i dosta lakših programa baš za tvoje potrebe samo ja nisam takve koristio tako da ti ne mogu neki preporučiti.

vidi na www.graphisoft.com

zlocko2002
02.05.2006., 10:14
probaj s AllyCad, besplatno se moze skinut s neta ,jedino što traže je da se registriraš.
ja sam malo radio s ArCon ali budući da je bio piratski izbrisao sam ga s kompa.
ZIVIO FREEWARE

zlocko2002
02.05.2006., 12:28
napravio sam idejni projekt kuće i sad čekam lokacijsku dozvolu, sto u trogiru traje skoro godinu dana :flop:

kuća je dimenzija 7.7x10m podrum, prizemlje i kat. orijentirana je sjever-jug užim dijelom, u prizemlju db+blagovaona okrenuti prema jugu +kuhinja sa šankom( 37m2), radana soba 8m2, mali wc 3m2, na katu 3 spavaće sobe i veliko kupatilo, u prizemlju su na jugu predviđene dvije klizne stjene, na katu 2 balkonska vratakako bi zimi dobilo se sto više sunca, za ljetni hlad predviđena je pergola s divljom lozom

kuća bi trebala imati podrum koji sam mislio radit od armiranog betona. zemlja je slična kao kod Codogena, do dubine 1.5m je mekana nakon toga je jako tvrda (tako susjed kaže, a ja vidim da je njemu na kući mala pukotina koja se spušta od vrha prema dnu) i ima dosta vode...
razmišljao sam o mnogim načinima gadnje i nastojao se informirat o svemu, trenutne spoznaje:

- podrum bih napravio kao kod Codogena, znači nasuo šljunak, ab ploča, ab zidovi, sve to bih izolirao sistemom bijele kade ( KIM Kryton ili neki slični aditiv koji spriječava prodor vode u beton www.velin.hr) oko toga postavio drenazne cijevi s geotekstilom i nasuo šljunak.
interesira me okvirno koliko se naplaćuje m3 ugrađenog armiranog betona?

- vanjski zidove bi trebali biti od isospana ( www.prudens.hr ) debljine 30cm koji u sebi imaju 9 cm stiropora, ukupno 0.32w/m2k, Plimpi radi slične, pa će mi njegova iskustva biti od velike pomoći :)

- međukatnu konstrukciju sam htio raditi od bijelog stropa ali izgleda da je malo preskupo. u www.bijelidom.hr su mi dali okvirnu cijenu za materijal od 250kn/m2 na više. :mad:
koliko majstori naplaćuju ab ploče? jeli i njih naplaćuju po m3 ugrađenog betona?

- kat bih radio opet od isospan blokova.
budući da je krov jednostavan, dvostrešni i orijentiran sjever-jug mislim da bi radije radio puni kat a ne potkrovlje, jer ne dobivam nikakvu uštedu na visini ( najmanja visina zida kata bi mogla biti 240cm na jugu i sjeveru, pa bi mi na sredini visina bila preko 4m) a i čini mi se da su kose ploče precjenjene, teže ih je izoliirat i osjetljive su na ljudsku glupost.
ploču bih isto volio radit od bijelog stropa, ali ta cijena... na ploču bih volio stavit 20 cm kamene vune...

- na sve to bih stavio klasično drveno krovište s crijepom (koliko se okvirno naplaćuje krovište negdje sam čuo 40E/m2)

- prozori? drveni mi se najviše sviđaju

- neznam kakvo bih grijanje stavio, podno ili stropno električno mi se čini najelegantnijim riješenjem no koliko to košta? a nekako mi se sviđjaju moderne kaminske peći...

sve sugestije i informacije su dobrodošle

plimpi
02.05.2006., 19:35
Zlocko, zašto si se toliko zapalio za bijeli strop? Ja ne vidim baš neke prednosti toga...

zlocko2002
02.05.2006., 20:27
bijeli strop ima težinu od 130-150kg/m2 debljina mu je 16 cm,sliči fert gredicama ali se beton uljeva samu u prostor iznad gredica pa se prije osuši i teže može puknut.
težina bijelog stropa 130, fert sustav 270, ab ploča 16cm oko 400 kg
to ti je ogrpomno opterećenje za nosive zidove. nisam mogao vjerovat što znači težina kad sam vidio snimke na nekom dokumentarcu simulacije potresa

plimpi
02.05.2006., 20:48
Znači ne ide još sloj betona na cijelu površinu kao kod ferta? Jesi siguran?
Malo mi je čudno to... mislim, ono, hodaš gore samo po siporeksu...

zlocko2002
02.05.2006., 22:45
betonom, da budem precizan ytongovci kažu mikrobetonom, se ispume samo prostori gredica, nakon toga s gornje strane se sve premaže mješavinom cementa i ytong ljepila u debljini od 3mm...
bože moj, ne hodaš po siporeksu, sad na sve to ide kao na običnu ploču svi slojevi... ovisno kako radiš, stiropor, estrih i ako to
budućoi da je taj sustav toliko lakši nema mreže preko gredica i ispuna niti sloja betona koji sve to mora držat

plimpi
03.05.2006., 06:50
Ma jasno da se stavlja pod i da poslije po njemu hodaš. Ali duuugo ćeš to hodat po njemu i bez podova. Prije nego staviš pod, dakle, dok gradiš, itekako hodaš po siporeksu. A ja sam i po ispunama hodao kao po jajima. Ne znam, jednostavno imaš osećaj da će puknut...
Drugo što me tu muči jest zvučna izolacija. Starci mi imaju strop - 16cm fert gredice + ispune, 5 cm beton, plivajući pod 10cm (4 + 6), i zvučna izolacija nije dobra, odnosno ja nisam zadovoljan s tim. Pitam se kako je tek sa siporeksom.
Mislim da bi to trebalo dobro ispitati, dakle, otići u kuću koja ima bijeli strop, pa malo vidjeti iz prve ruke. Kad jednom staviš bijeli strop, ili bilo koji drugi, gotovo je.

zlocko2002
03.05.2006., 10:11
neznam za zvučnu izolaciju...
mislim da za zvučnu izolaciju je ipak najbitnije dobro riješen pod. koliko sam do sad vidio za kat ću koristit kamenu vunu, a ne stiropor, na www.termika.hr je dobro opisano kako je treba izvest.
vjerojatno ti kod roditelja nije dobro izvedenplivajući estrih, on mora biti postavljen tako nema nigdje kontakt sa zidovima i pločom

s-irena
12.05.2006., 14:49
Dakle,ja sam pokušala s allycad-om, al ne ide..Jednostavno nemam dovoljno vremena, a ni šliha da bih taj programčić "pohvatala".
Postoji li možda nešto, da ja npr.nacrtam tlocrt odoka, a da mi se na temelju toga izbaci 3d varijanta?Inzistiram na 3d jer bih naravno htjela da mi i izvana kuća bude dopadljiva.A kad dođem u projekt biro, bojim se da to sve ide prebrzo po inerciji, pa da me ne bi "smotali" nabrzinu.

Lucky
15.05.2006., 14:31
Par pitanja:
Da li je moguc slucaj da imas gradevinsko zemljiste ( znaci na zemljistu mogucnost gradnje) pa da se promijeni prostorni plan i da potom na tom istom zemljistu ne mozes vise graditi ?
Da li je moguce da gradevinsko zemljiste ( znaci na zemljistu mogucnost gradnje) ako duze godina ne zatrazis lokacijsku i gradevinsku s namjerom da gradis ispadne van plana i da se na njoj vise na moze graditi ?
Da li je tocno da ako nemas prilazni put do svog zemljista ne mozes dobiti gradevinsku dozvolu?

Hvala na odgovorima :)

Codegun
15.05.2006., 14:50
Par pitanja:
Da li je moguc slucaj da imas gradevinsko zemljiste ( znaci na zemljistu mogucnost gradnje) pa da se promijeni prostorni plan i da potom na tom istom zemljistu ne mozes vise graditi ?
Da li je moguce da gradevinsko zemljiste ( znaci na zemljistu mogucnost gradnje) ako duze godina ne zatrazis lokacijsku i gradevinsku s namjerom da gradis ispadne van plana i da se na njoj vise na moze graditi ?
Da li je tocno da ako nemas prilazni put do svog zemljista ne mozes dobiti gradevinsku dozvolu?

Hvala na odgovorima :)

sumnjam da se u praksi dešava da budući prostorni plan isključi iz zone gradnje ono što je sad u zoni gradnje. Češće se dešava da ono što je prije bila zelena zona postane građevinska.
Ne - odgovor na drugo pitanje.
Što se puta tiče, mislim da je to točno, ako nemaš pristupni put ne možeš dobiti građevinsku.

Lucky
15.05.2006., 15:29
Hvala codegun na odgovoru :)

p.s. pohvale za blog... odlicna stvar..

ZUJAN_BJ
20.05.2006., 09:35
Ej ekipa,(Plimpi,Codegun) jel ste več u glavnom projektu morali navesti koju ciglu bute koristili za noseće zidove (statika)?

kasho
20.05.2006., 12:16
Bok svima! I sam sam bio nabrijan na izgradnju vlastite kuće na vlastitom komadu zemljišta, sve dok nisam saznao da bi za dio grada koji mi je jedini bio prihvatljiv za kupnju zemljišta, morao čekati još 5-6 godina dok ne bude gotov detaljni GUP, provedbeni plan, infrastruktura itd. Zato sam počeo razmišljati o alternativi: kupiti staru kuću na nekom lijepom komadu zemljišta, srušiti je i tu izgraditi novu.
Jel netko napravio ikada neku računicu: kupnja zemljišta, uvođenje infrastrukture i komunalija, komunalna naknada itd. vs. kupnja stare kuće i rušenje iste, te je u tom slučaju zemlja plaćena, komunalije već uvedene itd.
Jel može neki komentar u tom smislu?

plimpi
20.05.2006., 19:59
Ej ekipa,(Plimpi,Codegun) jel ste več u glavnom projektu morali navesti koju ciglu bute koristili za noseće zidove (statika)?

Da, naravno, to je sve specificirano u glavnom projektu. No, to nije "božje slovo", ti možeš gradit i drugim materijalom...

plimpi
20.05.2006., 20:03
Bok svima! I sam sam bio nabrijan na izgradnju vlastite kuće na vlastitom komadu zemljišta, sve dok nisam saznao da bi za dio grada koji mi je jedini bio prihvatljiv za kupnju zemljišta, morao čekati još 5-6 godina dok ne bude gotov detaljni GUP, provedbeni plan, infrastruktura itd. Zato sam počeo razmišljati o alternativi: kupiti staru kuću na nekom lijepom komadu zemljišta, srušiti je i tu izgraditi novu.
Jel netko napravio ikada neku računicu: kupnja zemljišta, uvođenje infrastrukture i komunalija, komunalna naknada itd. vs. kupnja stare kuće i rušenje iste, te je u tom slučaju zemlja plaćena, komunalije već uvedene itd.
Jel može neki komentar u tom smislu?

Pa, nije loša ideja, zapravo jako dobra, ako uspiješ naći po odgovarajućoj cijeni. Ipak, znaj da prodavatelji znaju da takve nekretnine imaju svojih prednosti, pa to ugrade u cijenu...

ZUJAN_BJ
21.05.2006., 09:19
Opet da ja malo dosađujem ekipi koja sve zna........naime kak izvođači izračunavaju potkrovlje koje bude služilo kao stambeni prostor?
Naime ak je gruba izgradnja etaže recimo 300 orja po kvadratu,i onda temelji i krov još zasebna stavka (jel je?),da li nastoje da te oderu i na potkrovlju,a što je u biti samo možda malo zahebane krovne plohe i krovni prozori plus betonske stepenice i i zid oko istih sve do krova...... ma kak računaju krov ili to potkrovlje???

vaca
22.05.2006., 11:03
Pozdrav svima! Tražeći po internetu nekakvu informaciju ili tekst u vezi prijave početka gradnje, odnosno eventualnih posljedica ukoliko se to ne učini, naišla sam na ovaj forum i odlučila priključiti se. Nadam se da će možda netko od vas imati kakvu informaciju, možda osobno iskustvo koje bi mi pomoglo u mojoj muci. Naime, previdjeli smo taj detaljčić, gradnja je već pri kraju, trebati ćemo ishodovati uporabnu dozvolu, a fali mi nešto što je trebalo biti na samom početku. Pomagajte....

Codegun
22.05.2006., 12:23
Pozdrav svima! Tražeći po internetu nekakvu informaciju ili tekst u vezi prijave početka gradnje, odnosno eventualnih posljedica ukoliko se to ne učini, naišla sam na ovaj forum i odlučila priključiti se. Nadam se da će možda netko od vas imati kakvu informaciju, možda osobno iskustvo koje bi mi pomoglo u mojoj muci. Naime, previdjeli smo taj detaljčić, gradnja je već pri kraju, trebati ćemo ishodovati uporabnu dozvolu, a fali mi nešto što je trebalo biti na samom početku. Pomagajte....

ako ti to pomaže ja se uopće ne nerviram oko istog "problema"

vaca
22.05.2006., 15:05
Pomoglo bi kad bih znala da li si ti to riješio naknadno i kako. Ali ako još nisi, sorry, ja to trebam saznati što prije. Naime, imam jedam "mali problemčić" sa izvođačem, pa će vjerojatno doći do nabacivanja papirima i sličnim...

plimpi
22.05.2006., 15:06

Ajde nam se smiluj i reci što sve moraš priložit za uporabnu. Pretpostavljam da znaš budući da ćeš je uskoro tražiti, i navedi što gradiš.

vaca
22.05.2006., 15:41
Pojma nemam što konkretno moram priložiti za uporabnu, još to istražujem (imaš tu na forumu jednu temu gdje to obrađuju), u ovom trenutku me more druge brige. Dograđujemo obiteljsku kuću u skoro istoj kvadraturi kao stari objekt, upravo smo zapeli na izradi fasade.

plimpi
22.05.2006., 15:51
Pojma nemam što konkretno moram priložiti za uporabnu, još to istražujem (imaš tu na forumu jednu temu gdje to obrađuju), u ovom trenutku me more druge brige. Dograđujemo obiteljsku kuću u skoro istoj kvadraturi kao stari objekt, upravo smo zapeli na izradi fasade.

Ma nitko ne obrađuje tu temu! Ja sam započeo thread, ali nitko ništa ne zna...

A gdje je zapelo na fasadi?

vaca
22.05.2006., 20:20
Duga je to priča, problemi sa izvođačem su krenuli već puno prije ali su pukli na izradi fasade, konkretno na demit fasadi na novom dograđenom objektu i na termožbuki na starom dijelu kuće. Stvar je u nestručnosti i aljkavosti izvođača koja se malo po malo pokazivala a sad je isplivala na površinu. Tako smo sad pred građevinskim vještačenjem,a ja pokušavam vidjeti što mi još od papirologije fali.

bosut
24.05.2006., 18:54
Da li netko na ovom forumu može konkretno (imenom, brojem telefona itd.) preporučiti slijedeće:
1 .dobrog arhitektu
2. dobrog geodetu
3. dobrog izvođača

Pod dobrim smatram kvalitetnog čovjeka uz umjerenu cijenu ... Nekoga tko je imao iskustvo u praksi ...

Radi se o Zagrebu

Hvala

dk_
25.05.2006., 05:57

evo ovdje ima puno toga o gradnji:

http://www.zagreb.hr/DOKUMENT.nsf/VPD/5996575CF64EE60FC1256A16003EAD64?OpenDocument&15

Danijel
www.urban.hr

vaca
25.05.2006., 18:26
Imaš pravo dk, na
http://www.zagreb.hr/DOKUMENT.nsf/VP...penDocument&15
je zahtjev za izdavanje uporabne dozvole sa navedenim obaveznim prilozima, a dodatno treba priložiti i ateste za dimnjak, plinske i električne instalacije. Što još treba priložiti ovisi o tome koje ste sve suglasnosti trebali ishoditi pri vađenju građevinske dozvole (tako su mi jučer reklu na mojoj općini u Zaprešiću, u Službi za graditeljstvo),a to koliko sam skužila oni traže nakon predavanja zahtjeva, jer je to različito od objekta do objekta, zavisno o namjeni i veličini.

kimba
26.05.2006., 13:54
Napokon da se i ja pridružim ovom forumu jer ga svakodnevno pratim već unazad dva mjeseca.Ja i suprug se također upuštamo u gradnju,ali smo za sada još na početku (tek u fazi papira).Svi podaci su mi za sada puno pomogli i puno sam pametnija sada nego na početku.Ono što me sada najviše interesira su cijene gradnje (sve što znate je dobro došlo).Za sada sam prikupila podatke da se cijene za roh-bau kreču između 120(veza)-160eura po m2 do pod krov.Dali netko ima iskustva i za preporučiti neki uhodani tim građevinaca i kako se kreču njihove cijene ?Kako stoje stvari sa građevinski inspekcijama? Mi smo kupili zemlju u Samoboru,pa sam načula da je tamo s papirima ipak brže nego u Zagrebu. Sva iskustva su dobro došla pa pišite

kimba
02.06.2006., 13:20
Molilm nekog da mi odgovori.Kupili smo zemlju i sada krečemo u fazu papirologije(idejni,glavni...),zanima da li je obavezno da sada izađe geodeta ,kasnije ili možda može i bez toga.Napominjem da je zemlja gruntovno i katastarski "čista" i usklađena.

Codegun
02.06.2006., 13:28
Molilm nekog da mi odgovori.Kupili smo zemlju i sada krečemo u fazu papirologije(idejni,glavni...),zanima da li je obavezno da sada izađe geodeta ,kasnije ili možda može i bez toga.Napominjem da je zemlja gruntovno i katastarski "čista" i usklađena.

a zašto ti misliš da bi ti sad trebao geodeta? Što bi on sad radio?

kimba
05.06.2006., 07:43
Ma jednostavno neznam.Stalno nešto razmišljam jel stvarno sve u redu(jednom smo bili prevareni u kupnji stana).Ja zemljište nisam mjerila pa se stalno bojim dali stvarno odgovara stvarno stanje ,stanju u katastru.

Dasha
05.06.2006., 07:58
Napokon da se i ja pridružim ovom forumu jer ga svakodnevno pratim već unazad dva mjeseca.Ja i suprug se također upuštamo u gradnju,ali smo za sada još na početku (tek u fazi papira).Svi podaci su mi za sada puno pomogli i puno sam pametnija sada nego na početku.Ono što me sada najviše interesira su cijene gradnje (sve što znate je dobro došlo).Za sada sam prikupila podatke da se cijene za roh-bau kreču između 120(veza)-160eura po m2 do pod krov.Dali netko ima iskustva i za preporučiti neki uhodani tim građevinaca i kako se kreču njihove cijene ?Kako stoje stvari sa građevinski inspekcijama? Mi smo kupili zemlju u Samoboru,pa sam načula da je tamo s papirima ipak brže nego u Zagrebu. Sva iskustva su dobro došla pa pišite

Trazi ponude ..tko ti bude najpovoljniji ..njega uzmes..i to je to :) !
Kod nas ima ponuda od 100 do 200€ po kvadratu za roh bau . Ovisi o materijalu ..firmi ... najbolje je uzet vise ponuda pa izabrat sto ti je najpovoljnije.

kimba
05.06.2006., 09:06
A di to kod vas.Za sada još nisam slala nikakve upite za troškovnik iako imamo nacrt za idejno riješenje,ali ono što me ipak tješi je da se ipak može naći cijena od oko 120 eura po m2 jer mi to odgovara.

ZUJAN_BJ
05.06.2006., 09:10
može naći cijena od oko 120 eura po m2 jer mi to odgovara.
a meni odgovara 20 orja po kvadratu sam što to nikoga nije briga,a posebno ne izvođače.................sretno sa ponudama.........

Codegun
05.06.2006., 09:12
a meni odgovara 20 orja po kvadratu sam što to nikoga nije briga,a posebno ne izvođače.................sretno sa ponudama.........

ja bih ako može po 18,80€ ?

G0RAN
05.06.2006., 10:45
Zna li itko koliko dodje YTONG ispuna za bijeli strop i gdje bi mogao naci cjenik.
Gledao sam na stranicama XELLA-e ali nepise nista o cijeni ispuna.

ZUJAN_BJ
05.06.2006., 11:03
ja bih ako može po 18,80€ ?
Pa Kimba veli da njoj odgovara 120 orja po kvadratu...........bože dragi pa svima nama odgovara što jeftinije,ne?Baš ikoga briga koliko odgovara investitoru,pitaju se izvođači.......ne?
BTW Codegun,nema ništ na Blogu,jel budeš montiro krov uskoro?

Codegun
05.06.2006., 11:34
Pa Kimba veli da njoj odgovara 120 orja po kvadratu...........bože dragi pa svima nama odgovara što jeftinije,ne?Baš ikoga briga koliko odgovara investitoru,pitaju se izvođači.......ne?
BTW Codegun,nema ništ na Blogu,jel budeš montiro krov uskoro?

i ja sam se zafrkavao... zidaju kat, budem valjda malo kasnije nekaj stavio...

Dasha
05.06.2006., 15:56
A di to kod vas.Za sada još nisam slala nikakve upite za troškovnik iako imamo nacrt za idejno riješenje,ali ono što me ipak tješi je da se ipak može naći cijena od oko 120 eura po m2 jer mi to odgovara.

Dalmacija...ali pretpostavljam da je ovdje i skluplje malo..ma nemoj nagadjat..racunat na pamet... ZATRAZI ponude ..tad sjedni i stavi sve papir i odluka pada ! :)

jelen
05.06.2006., 18:37
Ma jednostavno neznam.Stalno nešto razmišljam jel stvarno sve u redu(jednom smo bili prevareni u kupnji stana).Ja zemljište nisam mjerila pa se stalno bojim dali stvarno odgovara stvarno stanje ,stanju u katastru.

Bok,

po mojem saznanju - geodet je obavezan:

geodet ti radi 'snimak' zemljišta tako da se definira kako kuća treba postavljena u prostoru.
Primjer 1. - planiraš graditi podrum i imati sanitarije u njemu - geodet ti odredi najnižu točku s koje možeš povući kanalizaciju
Primjer 2. Želiš izgraditi kuću pr. 300m2 - geodet ti definira maksimalne vanjske gabarite tvoje kuće te tako saznaš da li trebaš raditi 3 kata ili dva...

Također, snimak zemljišta je i snimak stvarnog stanja na čestici - tada se vidi da li susjedova šljiva raste na tvom ili njegovom zemljištu...

Ono što neznam je: tko radi procjenu statike zemljišta ?

toni2000
07.06.2006., 17:51
Eto me nakon duzeg vremena.

Daklem..ako nekog zanima...

rijesio sam lokacijsku i predao papire za gradjevinsku...

I sad..naravno..novost za mene...NAKNADEEEE

Komunalna naknada je kod mene oko 17Kn/m3
A ovo novo Vodna naknada...cca.30Kn/m3--prema zadnjim informacijama.
Idejni i glavni projekt me kostaju 10€/m2 Brutto povrsine.

pa sad si racunaj koiko me kostaju sva sranja da bih uopce poceo graditi.

Objekt je zapremine 1630 m3 i 462m2 povrsine.

Ovo je gore nego kad si u komunizmu morao jedan auto kupit sebi i 2 drzavi.

Da ne pricam da su mi za zemljiste oderali porez po 50% vecoj cijeni nego sam ga zaista platio.....

kimba
08.06.2006., 13:38
Toni,u kojem djelu grada gradiš (interesira me radi nakanada)? Da li znate kako se kreću cijene naknade i kom. doprinosa u Samoboru(Domaslovec)?

ightul
15.06.2006., 09:22
Pozdrav,

Napravio sam stranicu http://nekretnine.online.hr na kojoj je zamisljena
baza podataka o nekretninama. Stranica je zamisljena kao wiki sto bi
znacilo da svatko moze editirati bilo sto na stranici i kreirati nove grupe
informacija.
S vremenom ce se na stranici skupiti kvalitetni podaci o
zakonima, tipovima kuca, izvodjacima, agencijama koje treba izbjegavati i
slicno. Stranica je zamisljena tako da se na njoj vecinom nalaze informacije
a ne oglasi, no ako nekoga veseli neka napravi kategoriju za to pa neka dodaje
oglase.
Projekt je u izradi, slobodno se prikljucite i pridonesite svojim znanjem!
Ovo je napravljeno u najboljoj namjeri da se pomogne ljudima, bez ikakve potrebe za reklamiranjem ikoga ili slicno, pa nemojte zamjeriti! :)

toni2000
19.06.2006., 09:24
Toni,u kojem djelu grada gradiš (interesira me radi nakanada)? Da li znate kako se kreću cijene naknade i kom. doprinosa u Samoboru(Domaslovec)?

Hi..
Mislim da je Domaslovec u Zoni B..pa ce ti kubatura bit po istoj cijeni kao i meni...ja sam na potezu prema Jaski na Staroj Karlovackoj...

P.S.
Sorry, sad sam vidio da prije nisam napisao cifre korektno..

Dakle...
Zona B...
Stambeni Prostor 20Kn/m3
Poslovni 42Kn/m3
Spremista i dr.prostorije (Shupa, garaza i sl) ti racunaju pod stambeni.
Septicka..ako drugacije nije navedeno se racuna minimalno 15m3..cijena je mislim oko 2Kn/m3
Isto tako ako imas predvidjeno parking mjesto...njega ti isto deru kao Javnu povrsinu sa mislim 1,4Kn/m2..Prometnica-->ha ha ha...:D

maksica6
01.09.2006., 12:41
Postavljanje toplinske pumpe sve informacije na maksica6@arcor.de

Stari Zeke
17.09.2006., 11:48
Pozdrav svima!

Planiram kupiti gradilište sa ishođenom lokacijskom dozvolom.
Lokacijska je izdana za obiteljsku kuću, no ne za onakvu kakvu ja želim - ja imam slični, ali opet drugačiji projekt.
Također, položaj stvarne kuće na parceli bio bi drugačiji nego što je na postoječoj lokacijskoj.

Što mi je činiti? Da li mogu odmah na glavni projekt sa svojom idejom i predat zahtjev za građevinsku dozvolu, ili moram prethodno raditi preinaku lokacijske? Ako trebam mijenjati lokacijsku, što u stvari točno trebam odraditi (pretpostavljam da ne trebam sve korake kao da nemam ništa)???

Hvala!!!!

plimpi
17.09.2006., 11:55
Pozdrav svima!

Planiram kupiti gradilište sa ishođenom lokacijskom dozvolom.
Lokacijska je izdana za obiteljsku kuću, no ne za onakvu kakvu ja želim - ja imam slični, ali opet drugačiji projekt.
Također, položaj stvarne kuće na parceli bio bi drugačiji nego što je na postoječoj lokacijskoj.

Što mi je činiti? Da li mogu odmah na glavni projekt sa svojom idejom i predat zahtjev za građevinsku dozvolu, ili moram prethodno raditi preinaku lokacijske? Ako trebam mijenjati lokacijsku, što u stvari točno trebam odraditi (pretpostavljam da ne trebam sve korake kao da nemam ništa)???

Hvala!!!!

Nažalost, pogrešno pretpostavljaš.
Lokacijsku tražiš novu, kao da ova ni ne postoji. Moraš sve od nule :(
Ostaje mi samo nada da nećeš novu lokacijsku čekat 12 mjeseci, kao mi u PGŽ.

Stari Zeke
17.09.2006., 16:06
Nažalost, pogrešno pretpostavljaš.
Lokacijsku tražiš novu, kao da ova ni ne postoji. Moraš sve od nule :(
Ostaje mi samo nada da nećeš novu lokacijsku čekat 12 mjeseci, kao mi u PGŽ.

Ozbiljno? Potpuno iz nule?
Ocekivao sam da nece biti potrebno klati se sa svim tim suglasnostima i potvrdama, jedino da ce trebati novi idejni projekt :confused:

plimpi
17.09.2006., 19:35
Ozbiljno? Potpuno iz nule?
Ocekivao sam da nece biti potrebno klati se sa svim tim suglasnostima i potvrdama, jedino da ce trebati novi idejni projekt :confused:

Ne, sve od nule.

spoki007
20.10.2006., 13:25
moja kuca je gotovo pod krovom,trenutno daskam krov i nadam se iduce nedjelje postaviti crijep,ako ne bude padala kiša....

gradim kuću u Bilju kod Osijeka i uz pomoc ministarstva obnove koje mi je doniralo KOMPLETAN materijal za kucu....

posto smo na podrucju od posebne drzavne skrbi,kompletna davanja su jako umanjena i najvaznije mogao sam si zidati kucu sam(tj.tata i ja),jest da je trajalo od iskopavanja temelja(30.04.06) do krova(danas 19.10.2006) pet mjeseci nimalo ne zalim....

nagodinu unutarnje uređenje i nadam se useljenje na jesen....

ps.papirologija za kucu od 80m2 cca 40000kn :)

http://img82.imageshack.us/img82/3664/dscf0310up9.th.jpg (http://img82.imageshack.us/my.php?image=dscf0310up9.jpg)

marijaki
31.10.2006., 22:57
mislimm da nema smisla oblaciti zidanu kucu u drvo,netko je pitao za cijenu preseljenja stare drvene "posavske"kuce ,50 000 kn sa novim crijepom i transportom dimenzije 13x6 ali na kat

plimpi
31.10.2006., 23:26
moja kuca je gotovo pod krovom,trenutno daskam krov i nadam se iduce nedjelje postaviti crijep,ako ne bude padala kiša....

gradim kuću u Bilju kod Osijeka i uz pomoc ministarstva obnove koje mi je doniralo KOMPLETAN materijal za kucu....

posto smo na podrucju od posebne drzavne skrbi,kompletna davanja su jako umanjena i najvaznije mogao sam si zidati kucu sam(tj.tata i ja),jest da je trajalo od iskopavanja temelja(30.04.06) do krova(danas 19.10.2006) pet mjeseci nimalo ne zalim....

nagodinu unutarnje uređenje i nadam se useljenje na jesen....

ps.papirologija za kucu od 80m2 cca 40000kn :)

http://img82.imageshack.us/img82/3664/dscf0310up9.th.jpg (http://img82.imageshack.us/my.php?image=dscf0310up9.jpg)

Fino, fino... :top:
uskoro ću i ja pod krov, jedva čekam!!!!!

Panchica
01.11.2006., 15:43
Pozdrav svima!

Prije svega, bez zamjere ako duplo postavljam pitanje ili se odgovor na moje pitanje koje slijedi već nalazi negdje među ovim silnim stranicama... Nemam vremena sve ići pregledavati.... :confused:
Ljudi moji, pomoć! :eek:
Moj dragi i ja gradili budemo kuću. Da li netko ima troškovnik izgradnje kuće, tj. otprilike koliko što košta: Znači, redom: nacrt, dozvole i ostala papirologija, sama izgradnja kuće, instalacije.... MOLIM VAS, ako netko ima tako nešto da mi pošalje, treba nam da imamo neki orjentir koliko bi to sve moglo koštati....
Google mi baš i nije bio od pomoći. :flop:

Hvala unaprijed! :s :)

moja-kucica
01.11.2006., 16:30
Pozdrav svima!

Prije svega, bez zamjere ako duplo postavljam pitanje

duplo???
ne brini mislim da nije jos uslo u klub 100.
isto tako jos nitko na njega nije odgovorio jer je preopsirno i svaki odgovor drukciji od "mozes je napraviti za 350-900 E/m2" bi bilo samo pogadjanje sta ti konkretno zelis. a varijacija je milijon.
malo procitaj stare postove jer to je lakse nego da ti sad neko pise plahte o onome sta je vec napisano.

Renata
02.11.2006., 20:07
Pozdrav svima!
Moj dragi i ja gradili budemo kuću. Da li netko ima troškovnik izgradnje kuće, tj. otprilike koliko što košta: Znači, redom: nacrt, dozvole i ostala papirologija, sama izgradnja kuće, instalacije.... Hvala unaprijed! :s :)
nacrt: 10-20 Eur/m2 bruto površine kuće
geodet: 3-5000 kuna
dozvole: sama dozvola košta par stotina kuna, ali prije nego je dobiš moraš platiti vodni doprinos državi (20kn/m3) i komunalni doprinos općini (to se raspitaj u mjestu gdje živiš), ali potrošit ćeš za doprinose oko 5-6000 Eur sigurno.
Priključci: struja, voda, plin - cc. 5000 Eur ukupno
I sada, izgradnja kuće recimo 400 Eur/m2 bruto površine (opet zavisi gdje živiš, kakve majstore nađeš, kako se pogodiš, može biti jeftinije)

Npr. kuća od 150m2 neto ima 190m2 bruto i oko 700m3.
projekt (minimalna cijena 10Eur/m2 bruto): 1900 Eur
geodet: 500 Eur
vodni doprinos: 20kn/m3*700m3=2000 Eur
komunalni doprinos (npr. 50kn/m3)=5000 Eur
priključci: 5000 Eur
izgradnja (minimalno 350 Eur/m2 bruto)=350*190m2=66500 Eur
sve skupa:80900 Eur
+ cijena gradilišta

Nadam se da sam bila dosta iscrpna....

-:| 007 |:-
02.11.2006., 22:21
bravo renata!
bila si prilicno konkretna a to je ,vjerujem, ono sto svi ocekuju od ove teme.
vidim da brijes slicno kao i ja. dosta postas. gradila bi, zanima te ovo i ono.
kemijas oko razlicitih varijanti. imas dosta ideja i trazis ono najbolje.
u cijeloj prici skupila si dosta informacija i konkretno ih iznjela. tako treba.
osim cijene zemljista najznacajniji faktor je komunalni doprinos a on ovisi
o lokaciji. ostalo je vise-manje slicno. samo je trebao netko ko ce reci
koliko to iznosi. nedostaje jos malo finija podjela, pa predlazem ako netko ima
volje, znanja i iskustva da predlozi kategorije (korak po korak), jedinicu mjere
i iznos kako bi mi ostali laici znali zbrojiti 2 i 2.
inace, ja brijem na pasivnu kucu pa cu otvoriti 2 teme. jednu opcenitu a jednu
koja bi meni mogla pomoci u tom smijeru pa koga zanima nek se ukljuci.

babolatpro
02.11.2006., 23:12
gradim kucu na proljece, imam vec neke kontakte i cijene pa ako netko zeli izmjenit info. nek se javi na pm

Renata
03.11.2006., 07:11
bravo renata!
bila si prilicno konkretna a to je ,vjerujem, ono sto svi ocekuju od ove teme.
vidim da brijes slicno kao i ja. dosta postas. gradila bi, zanima te ovo i ono.
kemijas oko razlicitih varijanti. imas dosta ideja i trazis ono najbolje.
u cijeloj prici skupila si dosta informacija i konkretno ih iznjela. tako treba.
osim cijene zemljista najznacajniji faktor je komunalni doprinos a on ovisi
o lokaciji. ostalo je vise-manje slicno. samo je trebao netko ko ce reci
koliko to iznosi. nedostaje jos malo finija podjela, pa predlazem ako netko ima
volje, znanja i iskustva da predlozi kategorije (korak po korak), jedinicu mjere
i iznos kako bi mi ostali laici znali zbrojiti 2 i 2.
inace, ja brijem na pasivnu kucu pa cu otvoriti 2 teme. jednu opcenitu a jednu
koja bi meni mogla pomoci u tom smijeru pa koga zanima nek se ukljuci.
Hvala na pohvalama.
Samo otvori temu o pasivnim kućama, bit će zanimljivo. Privlače me veliki prozori na jug i solarne ćelije na krovu. Samo ne znam koliko to poskupljuje izgradnju.

Stari Zeke
19.11.2006., 10:29
Mene bi zanimalo slijedece: planiram koristiti hidrofor, a ne gradski vodovod. Također, u mjestu gdje planiram graditi nema plinske mreze, pa planiram nesto tipa spremnik za plin. Kanalizacija ce biti izvedena preko septicke jame, jer nema javne kanalizacije. Preostaje samo struja, za koju moram platiti nesto.

Koliko onda (cca) u takvom slucaju kostaju doprinosi (vodni, komunalni i sl.?) prilikom ishođenja građevne dozvole? Koliko bi ugrubo kostala takva dozvola?

green_cat
21.11.2006., 18:50
Vadimo uporabnu dozvolu za vikend-kuću staru 31 godinu. Građevinska dozvola postoji, izvađene su potvrde o ispravnosti vode, struje itd., ali traže još i potvrdu ovlaštenog inženjera da kuća zadovoljava u pogledu mehaničke otpornosti, stabilnosti i toplinske zaštite.
Je li to zaista potrebno? I koliko bi to koštalo?
Zna li netko???

plimpi
21.11.2006., 20:52
Mene bi zanimalo slijedece: planiram koristiti hidrofor, a ne gradski vodovod. Također, u mjestu gdje planiram graditi nema plinske mreze, pa planiram nesto tipa spremnik za plin. Kanalizacija ce biti izvedena preko septicke jame, jer nema javne kanalizacije. Preostaje samo struja, za koju moram platiti nesto.

Koliko onda (cca) u takvom slucaju kostaju doprinosi (vodni, komunalni i sl.?) prilikom ishođenja građevne dozvole? Koliko bi ugrubo kostala takva dozvola?

Vodni i komunalni dopinosi nemaju veze s piključcima. Te dopinose ubire hrvatska vodoprivreda, odnosno lokalna vlast.

plimpi
21.11.2006., 21:16
Vadimo uporabnu dozvolu za vikend-kuću staru 31 godinu. Građevinska dozvola postoji, izvađene su potvrde o ispravnosti vode, struje itd., ali traže još i potvrdu ovlaštenog inženjera da kuća zadovoljava u pogledu mehaničke otpornosti, stabilnosti i toplinske zaštite.
Zna li netko???

A zar ne treba i izjava izvođača radova, s atestima ugađenih materijala?

green_cat
21.11.2006., 22:23
A zar ne treba i izjava izvođača radova, s atestima ugađenih materijala?
To je valjda priloženo s projektom (nisam ja skupljala te papire, nego sestra), rečeno je da nedostaje samo još ovo što sam navela. Ipak je kuća davno građena, dok su bili na snazi drugi zakoni. Građeno je po propisima i projektu, od gabarita do armature itd.
Što sad trebamo? Nazvati bilo kojeg ovlaštenog građevinara? Kolika bi otprilike bila cijena toga?

Renata
22.11.2006., 07:59

ako nisi sa podrečja posebne državne skrbi, ili iz zagreba, vodni dopr. je 20 kn/m3 kuće i računaju se i vodovi za kanalizaciju (u tvom slučaju septičke jame), telekomunikacije i sl.
za komunalni moraš pitati u svojoj općini, za to nema državnog pravila. pretpostavljam daa je komunalni jako nizak jer nemate nikakvu infrastrukturu u mjestu osim struje.

Renata
22.11.2006., 08:00
Zna li netko???
a ja baš ne znam mnogo o uporabnoj a zanima me. daj mi reci koja ti sve dokumentacija treba za dobivanje uporabne, tko sve izlazi na teren da pregleda kuću?

green_cat
22.11.2006., 11:51
a ja baš ne znam mnogo o uporabnoj a zanima me. daj mi reci koja ti sve dokumentacija treba za dobivanje uporabne, tko sve izlazi na teren da pregleda kuću?

Problem je uvijek što ti ne kažu sve iz prve, nego stalno nešto novo izmišljaju.
Treba ti projekt, građevinska dozvola, potvrda o ispravnosti kanalizacije (ili septičke jame, ako nema kanalizacije - ta se potvrda dobije prije nego što je puštena u upotrebu), zoveš ovlaštenog električara koji pregleda struju i izda ti potvrdu, zavod za javno zdravstvo izađe na teren, uzme vodu, analizira je i također izda potvrdu.
E sad dalje izmišljaju jer traže ovo što sam gore navela, a to je po novim standardima i ljudi uglavnom ništa ne znaju o tome. To bi sve trebalo priložiti da bi komisija pregledala kuću i utvrdila je li se gradilo po gabaritima itd.

Renata
22.11.2006., 12:27
E sad dalje izmišljaju jer traže ovo što sam gore navela, a to je po novim standardima i ljudi uglavnom ništa ne znaju o tome. To bi sve trebalo priložiti da bi komisija pregledala kuću i utvrdila je li se gradilo po gabaritima itd.
Zanima me tko izlazi na teren da utvrdi da li su mjere kuće identične sa projektom.
Iako nije zakonski u redu, planiram kuću napraviti malo veću nego će biti u projektu. Sa susjedima neću imati problema, ali ne želim plaćati zbog toga jako skup komunalni i vodni doprinos, pa mislim tu nešto izmuljati. Je li to uopće moguće?

green_cat
22.11.2006., 12:39
Zanima me tko izlazi na teren da utvrdi da li su mjere kuće identične sa projektom.
Iako nije zakonski u redu, planiram kuću napraviti malo veću nego će biti u projektu. Sa susjedima neću imati problema, ali ne želim plaćati zbog toga jako skup komunalni i vodni doprinos, pa mislim tu nešto izmuljati. Je li to uopće moguće?
Ja se s tim ne bih zezala. Komisija županijskog ureda za graditeljstvo provjerava gabarite kad se izdaje uporabna dozvola, i možda mogu tolerirati neka manja odstupanja, ali ovo bi bio veći prekršaj. Posljedice ne znam, možda netko drugi zna.

plimpi
22.11.2006., 12:45

Ako ikad budeš tražila uporabnu, za utvrđeni višak kubika prostora (bruto) platit ćeš kaznu od 150% komunalnog doprinosa, ali i komunalni doprinos za te kubike u procesu ishođenja nove građevinske dozvole. A da bi uopće sve to i mogla napraviti, morat ćeš raditi novi idejni projekt, novu lokacisku, te novi glavni projekt. Dakle, vrlo skupo.
Pa ti vidi.

"Sa susjedima neću imati problema" je vrlo upitna izjava... Toliko se toga može dogoditi... a dovoljna je jedna prijava građevinskoj inspekciji i morat ćeš platit i obavit sve ovo gore što sam naveo. To što ćeš i ti njega prijaviti (jer i on je naravno gradio "malo" mimo dozvole) bit će ti slaba utjeha...

Renata
22.11.2006., 14:27
ok. shvatila sam pouku. trebat će mi uporabna jer po novom zakonu kuća se neće moći upisati ako nema uporabnu. samo još nisam proučila kako onda dobiti hipoteku na kuću koja je roh-bau do krova ako neće moći biti upisana u zemljišne knjige?

plimpi
22.11.2006., 19:55
ok. shvatila sam pouku. trebat će mi uporabna jer po novom zakonu kuća se neće moći upisati ako nema uporabnu. samo još nisam proučila kako onda dobiti hipoteku na kuću koja je roh-bau do krova ako neće moći biti upisana u zemljišne knjige?

Vrlo zanimljivo! O tome nisam još razmišljao...
I inače, moje je osobno mišljenje da ova odredba neće zaživjeti, i to zbog nesagledivih posljedica po promet nekretnina, a mislim da si to nijedna vlada ne može dopustiti...

No, ostaje nam da vidimo...

Renata
22.11.2006., 20:01
znam da se mnoge kuće prodaju u nedovršenom stanju. upisane su u zemljišne knjige uz napomenu da nemaju uporabnu dozvolu. a što će biti sada? kako će ljudi uzeti hipoteku za kupnju takve kuće ako neće biti kuća upisana?
ili npr. ja sam planirala sagradit kuću pod krov, toliko novaca imam, a za dalje dići hipoteku na izgrađeno. imam stan, ali ne želim ga prodavati do zadnjega. no, zar će zaista biti tako sa uporabnom?

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,11,18,forum_nekretnina,50850.jl

u biti, dali su mi odgovor, morat ću prodati stan...
"...zgrade koje su trenutno u gradnji, kao i one koje će se tek graditi - odnosno, one koje nisu upisane u katastar - morat će imati sve dozvole, uključujući i uporabnu, ako žele upis u zemljišne knjige, bez kojeg je nemoguće ponuditi nekretninu u zalog za kredit."

sky cruiser
22.11.2006., 20:23
ti ne dobivaš stambeni kredit za izgradnju/dogradnju/završetak kuće na temelju uporabne dozvole za kuću (jer, naravno to je nemoguće). tebi banka daje kredit na temelju procjene vrijednosti građ. zemljišta, i to u omjeru 1:3 ( npr. tržišna vrij. zemljišta 25 000 eur, možeš dobit 75 000 eur maksimalno).
Ako na sve to imaš gradjevnu dozvolu, legalno izgradjeni objekt gore, onda ti se procjena povećava, kao i iznos kredita!
naravno, hipoteka ide samo na zemlju, i kako gradiš, ne sve to što si sagradio!

sky cruiser
22.11.2006., 20:26
Zato je obvezan i ovlašteni nadzor, da bi to što je sagradjeno bilo pod kontrolom, i imalo pravu vrijednost kad se izgradi, i da to banka može dobro unovčit ako ne vraćaš rate!

Renata
22.11.2006., 20:38
ti ne dobivaš stambeni kredit za izgradnju/dogradnju/završetak kuće na temelju uporabne dozvole za kuću (jer, naravno to je nemoguće). tebi banka daje kredit na temelju procjene vrijednosti građ. zemljišta, i to u omjeru 1:3 ( npr. tržišna vrij. zemljišta 25 000 eur, možeš dobit 75 000 eur maksimalno).
Ako na sve to imaš gradjevnu dozvolu, legalno izgradjeni objekt gore, onda ti se procjena povećava, kao i iznos kredita!

nisam još čula da ti banka na temelju zemljišta daje 3 puta veći iznos!!! znam da se banke za sve dobro osiguraju, što im onda znači moje gradilište koje vrijedi 3 puta manje od davanog kredita!
znam da daju kredite na temelju troškovnika. pričam o upisu kuće u zemljišne knjige jer sa čime se drugo potvrđuje da je na zemljištu nešto sagrađeno? jesi li ti uopće pročitao članak iz jutarnjeg lista? piše: nema založnog prava bez uporabne! daj reci ime banke koja daje kredit 1:3! odmah idem tamo!

plimpi
22.11.2006., 22:03
naravno, hipoteka ide samo na zemlju, i kako gradiš, ne sve to što si sagradio!

Ovo jednostavno i nažalost nije točno.
Banke su do sad odobravale hipoteku na započete/nedovršene građevine, isključivo pod uvjetom da su urisane. A urisati možeš građevinu i u nedovršenom stupnju izgrađenosti (npr., pod prvom pločom, i sl.).

Mene opet iznova čudi površnost novinara. Nije ovo prvi puta da se pojavi čnakak s ovakvom temom i sadržajem, ali opet nema nekih konkretnih podataka, primjerice, od kojeg datuma važi sporna odredba...

Renata
23.11.2006., 06:40
na stranicama ministarstva zaštine okoliša itd...., tamo gdje bi mi, uzorni građani, trebali naći sve podatke koji su nam bitni, još uvijke stoji "stara stvar":

"GDJE I POD KOJIM UVJETIMA SE GRAĐEVINA MOŽE UPISATI U ZEMLJIŠNE KNJIGE?

Nadležni sud će izgrađenu građevinu upisati u zemljišne knjige ako je za tu građevinu izdana uporabna dozvola.

Nadležni sud će izgrađenu građevinu upisati u zemljišne knjige i bez uporabne dozvole ako je za tu građevinu izdana građevna, odnosno lokacijska dozvola, i po službenoj dužnosti će u posjedovnici zemljišne knjige zabilježiti da dozvola nije priložena.

Iznimno, nadležni sud će izgrađenu građevinu upisati u zemljišne knjige i bez dozvola i po službenoj dužnosti će u posjedovnici zemljišne knjige zabilježiti da te dozvole nisu priložene. U tom slučaju nadležni sud rješenje o upisu dostavit će građevnoj inspekciji."

Eto, sad molim da nam se oglasni netko iz ministarstva sa konkretnim informacijama, jer se u ovoj državi ništa ne zna.

Renata
23.11.2006., 07:23
Imala sam pravo. Ništa se ne zna u ovoj državi!
Zvala sam na katastar i rekli su mi da se do kraja godine može još upisati kuća bez uporabne, ali od slijedeće godine bi trebao biti upis samo sa uporabnom. Iznijela sam čovjeku primjer - znači, izgradnja do krova, upis u zemljišne knjige, pa hipoteka na izgrađeno. Rekao je da se i oni to pitaju i baš mu je bilo neugodno što mi ne može točno reći. Rekao je da vjerojatno taj zakon (odredba) neće zaživjeti jer će onda jako puno ljudi imati problema.
Eto, sve pohvale za državne službenike, u ovom slučaju, jer je čovjek zaista bio ljubazan. A što se tiče konkretnog problema - navikli smo na čudne zakone koji se povlače u kraćem periodu.

Codegun
23.11.2006., 07:28
ja ću vam uskoro moći nešto reći o upisu u knjige. Papirologija je u toku, bio je geodet izmjerio i napravio zahtjeve za katastar, gruntovnicu (ide automatski preko katastra) i zahtjev za kućni broj.
Što se tiče kredita koji tu gore spominjete, ja imam pod hipotekom parcelu i objekt u izgradnji i dobio sam kredit.

Renata
23.11.2006., 09:44
ja ću vam uskoro moći nešto reći o upisu u knjige. Papirologija je u toku, bio je geodet izmjerio i napravio zahtjeve za katastar, gruntovnicu (ide automatski preko katastra) i zahtjev za kućni broj.
Što se tiče kredita koji tu gore spominjete, ja imam pod hipotekom parcelu i objekt u izgradnji i dobio sam kredit.Da, ali kod tebe neće biti ništa neobično jer, kako i sam kažeš, sada rješavaš papirologiju. ja ću s izgradnjom krenuti tek slijedeće godine, nadam se ne kasnije. za mene više neće vrijediti pravila iz ove godine, osim ako državni vrh koji je donio tako glupi zakon ne shvati svoju glupost. razumijem da su htjeli nešto regulirati što se tiče ilegalne izgradnje i sl., ali sada su stvarno pretjerali. predizborna je godina, ne znam da li je to pozitivno ili negativno, da li se možemo nadati promjenama.
što se tiče hipoteke, do koje faze ti je bila izgrađena kuća kada si zatražio kredit?

petrunjela1
23.11.2006., 09:53
Dobar dan,
Čitajući vaše komentare i odgovore vidim da je već sve rečeno, ali nema na jednom mjestu konkretnih odgovora za svakoga, pa bih ja postavila par pitanja koja mene zanimaju, i molila bih nekoga kome nije teško da mi odgovori.
Mi bismo gradili kuću (zemljište već imamo), koja bi po planovima trebala u završnici imati u prizemlju dvije garaže (110 m2), 1 sprat i visoko potkrovlje (za možda daleku budućnost). Pošto cijene svaki dan rastu, a novci ispadaju zanimalo bi me:
1. da li dati arhitektu da odmah napravi nacrt za cijelu kuću ili napraviti nacrt samo za garaže i prvi sprat? Logično mi je odmah sve.
2. ako napravim samo garaže i jedan sprat, (a ima nacrt za sve) da li se plaćaju sve naknade i doprinosi za sve po nacrtu ili samo za ono što je izgrađeno.
3. da li se građevinska vadi odmah za sve ili i ona može postupno kako se što gradi?
4. da li je cijena gradnje po kvadratu ista za garaže i sprat, pa pošto sam ja za matematiku tele (a ne kopčam ni ono o m3*x?? itd.) možete li mi otprilike reći koliko bih novaca morali potrošiti za garaže i sprat uključivši geo., lok., građ.,, dozv., dopr., arh., i samu gradnju. – Južna Dalmacija
5. što je bolje napraviti te garaže i sprat, pa staviti ploču i stati sa radovima ili odmah dignuti i visoko potkrovlje tj. staviti krov, pa ga ostaviti otvorenim.
Unaprijed hvala

Codegun
23.11.2006., 09:53
što se tiče hipoteke, do koje faze ti je bila izgrađena kuća kada si zatražio kredit?

mi smo imali otprije jedan stambeni kredit i kredit iz PSŠ za parcelu. U toku gradnje smo to objedinili u novi kredit i digli još oko 20000€. Kad smo to tražili slagali su oplatu za betoniranje krovne deke.
Morali smo raditi novu procjenu parcele jer smo htjeli samo staviti parcelu pod hipoteku (zapravo već je i bila, no računali smo da sad vrijedi duplo). No kad su skužili da se radi kuća, rekli su da moraju raditi i procjenu kuće i izračunali neku smješnu vrijednost (da ne govorimo da su "procjenitelji" imali jezik do poda kad su vidli kuću, parcelu i nas relativno mlade). Uglavnom njihova procjenjena vrijednost u tom trenutku je bila nevjerojatno smješna. Parcela danas tržišno vrijedi duplo više od procjene a za kuću su rekli da vrijedi 30000€. Ja sam po niskim cijenama na crno već bio potrošio 50000€
Procjenu su radili lopovi iz ZANE. No i tako nama je bilo dovoljno za hipoteku koju smo trebali.

Codegun
23.11.2006., 09:57
1. da li dati arhitektu da odmah napravi nacrt za cijelu kuću ili napraviti nacrt samo za garaže i prvi sprat? Logično mi je odmah sve.
2. ako napravim samo garaže i jedan sprat, (a ima nacrt za sve) da li se plaćaju sve naknade i doprinosi za sve po nacrtu ili samo za ono što je izgrađeno.
3. da li se građevinska vadi odmah za sve ili i ona može postupno kako se što gradi?
4. da li je cijena gradnje po kvadratu ista za garaže i sprat, pa pošto sam ja za matematiku tele (a ne kopčam ni ono o m3*x?? itd.) možete li mi otprilike reći koliko bih novaca morali potrošiti za garaže i sprat uključivši geo., lok., građ.,, dozv., dopr., arh., i samu gradnju. – Južna Dalmacija
5. što je bolje napraviti te garaže i sprat, pa staviti ploču i stati sa radovima ili odmah dignuti i visoko potkrovlje tj. staviti krov, pa ga ostaviti otvorenim.
Unaprijed hvala

1. odmah sve
2. plačaš za ono što si tražila u građ. dozvoli. Ono što nisi ne možeš ni graditi ili moraš tražiti novu građ.dozvl. i sve ponovno platiti (i za ono otprije).
3. odmah za sve.
4. to je teško pitanje, odgovore znaju izvođači
5. najbolje je imati novaca i napraviti sve

finta
23.11.2006., 10:29
To je valjda priloženo s projektom (nisam ja skupljala te papire, nego sestra), rečeno je da nedostaje samo još ovo što sam navela. Ipak je kuća davno građena, dok su bili na snazi drugi zakoni. Građeno je po propisima i projektu, od gabarita do armature itd.
Što sad trebamo? Nazvati bilo kojeg ovlaštenog građevinara? Kolika bi otprilike bila cijena toga?

I prije trideset godina u projektu se morao naći i statički proračun - možda je u međuvremenu izgubljen pa te zbog toga traže mišljenje statičara. Najjednostavnije je s bilo kojim ovlaštenim građevinarom dogovoriti taj posao - to je jedan radni dan, cca 1500 - 1800 kn realna cijena, uz više poziva možeš dobiti i bolju cijenu. A ako postoji statički proračun u projektu, vjerojatno ćeš naći nekog tko će ti to napraviti na lijepe oči.

green_cat
23.11.2006., 11:54
I prije trideset godina u projektu se morao naći i statički proračun - možda je u međuvremenu izgubljen pa te zbog toga traže mišljenje statičara. Najjednostavnije je s bilo kojim ovlaštenim građevinarom dogovoriti taj posao - to je jedan radni dan, cca 1500 - 1800 kn realna cijena, uz više poziva možeš dobiti i bolju cijenu. A ako postoji statički proračun u projektu, vjerojatno ćeš naći nekog tko će ti to napraviti na lijepe oči.

Statički proračun postoji, priložen je, projekt ima pečat općine, ali ipak traže potvrdu o tome, plus o mehaničkoj otpornosti i toplinskoj zaštiti. Kontaktirali smo s nekim građevinarima, a ni njima to sve baš nije jasno, mislili su da nam nedostaju neke uobičajene stvari koje imamo.
Tako je to kad se izmišljaju novi propisi, a sve se napola osmisli.

Renata
23.11.2006., 11:56
mi smo imali otprije jedan stambeni kredit i kredit iz PSŠ za parcelu. U toku gradnje smo to objedinili u novi kredit i digli još oko 20000€. Kad smo to tražili slagali su oplatu za betoniranje krovne deke.
Morali smo raditi novu procjenu parcele jer smo htjeli samo staviti parcelu pod hipoteku (zapravo već je i bila, no računali smo da sad vrijedi duplo).
Hvala što si to podijelio s nama. Bitno mi je jer su meni u banci rekli da kuća mora biti sagrađena 70% da se dobije kredit za nju, a to znači do krova (to su bile njihove riječi).
Deka nije krov, jelda?? Iako očito ZANE nisu baš u redu, imao si sreće. Valjda i sve zavisi o banci u kojoj dižeš kredit.
Da li ti je ta etaža kuće koja je bila sagrađena bila upisana u gruntovnicu kao postojeća? Tu dolazimo sad do onoga zašto me ljuti novi zakon. Ako nije bilo upisano, a dobio si kredit,na što onda stoji kredit? Koju hipoteku? (mnogo pitanja, nadam se, ne previše)

Renata
23.11.2006., 11:59
Dobar dan,

Znam da postoji neka opcija ako gradiš kuću po "dijelovima". E onda ti arhitekt napravi i tako projekt, za gradnju po stanju, kako građevinari kažu, po situaciji.
Onda sve doprinose plaćaš i za taj dio kući ćeš prvo napraviti. Za detalje, pitaj stručnjake.

Codegun
23.11.2006., 13:08
Hvala što si to podijelio s nama. Bitno mi je jer su meni u banci rekli da kuća mora biti sagrađena 70% da se dobije kredit za nju, a to znači do krova (to su bile njihove riječi).
Deka nije krov, jelda?? Iako očito ZANE nisu baš u redu, imao si sreće. Valjda i sve zavisi o banci u kojoj dižeš kredit.
Da li ti je ta etaža kuće koja je bila sagrađena bila upisana u gruntovnicu kao postojeća? Tu dolazimo sad do onoga zašto me ljuti novi zakon. Ako nije bilo upisano, a dobio si kredit,na što onda stoji kredit? Koju hipoteku? (mnogo pitanja, nadam se, ne previše)

ni ovih dana mi još ništa nije upisano u gruntovnicu. Ono što su oni procjenjivali zovu "objekt u izgradnji" i na to rade procjenu. Meni je tada falio samo krov i mislim da se može reći da je objekt izgrađen preko 70%.

Renata
23.11.2006., 13:31
ni ovih dana mi još ništa nije upisano u gruntovnicu. Ono što su oni procjenjivali zovu "objekt u izgradnji" i na to rade procjenu. Meni je tada falio samo krov i mislim da se može reći da je objekt izgrađen preko 70%.
super. znači da i ja neću imati problema sa kreditom, bez obzira na nov zakon.

sky cruiser
24.11.2006., 21:16
nisam još čula da ti banka na temelju zemljišta daje 3 puta veći iznos!!! znam da se banke za sve dobro osiguraju, što im onda znači moje gradilište koje vrijedi 3 puta manje od davanog kredita!
znam da daju kredite na temelju troškovnika. pričam o upisu kuće u zemljišne knjige jer sa čime se drugo potvrđuje da je na zemljištu nešto sagrađeno? jesi li ti uopće pročitao članak iz jutarnjeg lista? piše: nema založnog prava bez uporabne! daj reci ime banke koja daje kredit 1:3! odmah idem tamo!
odeš u ZG Banku i digneš STAMBENI KREDIT ZA IZGRADNJU KUĆE, i to je to, takvi uvjeti su već godinama.1:3.
p.s. tako sam i kupovao zemljište prije 4 godine, tad sam uzeo STAMB. KREDIT ZA KUPNJU GRAĐ.ZEMLJIŠTA. Koštalo je 17 000 eur, a ZANE napravio procjenu na 7.500 eur. Onda sam poludio i napisao im žalbu na 2 strane, je.. im sve po spisku, ženskica se branila da "ništa nije našla u plavom oglasniku za usporedbu", da bi mi digli procjenu sa 7.500 na 17.000 EUR !!!

plimpi
24.11.2006., 21:26
Ja sam ove godine uzeo stambeni u zabi. Hipoteka na zemljište ide do iznosa 1:0,60. Dakle, ako želite kredit od 100000€, zemljište moraju procijenit najmanje 60.000€.
Tako je bilo proljetos. U međuvremenu su mijenjali neke stvari (ono s kamatama i počekom i moratorij za porodiljni dopust...) ali mislim da taj omjer nisu. No, nisam siguran.

sky cruiser
24.11.2006., 21:46
hipoteka 1:0,60 je i meni bila za kupnju te zemlje, jer se ništa ne gradi. Ali ako se radi o kreditu za izgradnju kuće (što je druga vrsta stamb. kredita), može ti biti odobreno 3 puta više love od procjene zemljišta, zato jer ide i hipoteka i na sve to što se gradi (kako se gradi,tako ide pod hipoteku, i na kraju je i kuća skup sa zemljištem pod hipotekom.
Dakle, zemljište 30 000 eura, kredit do 90 000 eura za izgradnju (ZABA). Iz usta moje osobne bankarice, ovamo na forum! Jer to je i logično, jer kuća od 150m2 na zemljištu vrijednom 30 000 eura, poslije vrijedi bar 180 000 eur( a i više), što je duplo od iznosa maksimalnog kredita. I banka ima itekako dobru računicu.

plimpi
24.11.2006., 21:59
Ali ja sam zemljište već imao. Kredit je bio za izgradnju kuće. :confused:
I morao sam dati još jednu nekretninu pod hipoteku.

Bili Piton
24.11.2006., 22:26
Pozdrav svima.
Imam pitanje na koje je vec u par navrata bilo odgovarano, ali nisam bas sve razumio pa ako mi moze ko kratko odgovoriti.
Naime, dogradio bi obiteljsku kucu. Iz te dogradnje bi bila ispala birtija i tri stana(manje bitno). Zanima me sta od gradjevinskih radova mora izvesti registrirana firma, a sta mogu fuseri, a da bi dobio uporabnu? Odnosno, nije li dovoljno da se samo roh bau izvede od firme?
Hvala...

sky cruiser
25.11.2006., 11:29
Ali ja sam zemljište već imao. Kredit je bio za izgradnju kuće. :confused:
I morao sam dati još jednu nekretninu pod hipoteku.
ako ti tako kažeš, onda ok. :s provjerit ću u pon još jednom kod ZABE

Zecky
25.11.2006., 13:56
Več sam postavio ovaj post u jednu temu al mi nitko nije odgovorio, možda ću imat više sreće ovdje

Trabao bih malu pomoč, namjeravam nešto preuređivati kuću, odnosno sebi sređivati kat gdje ću živjeti. Imam neke ideje kako bi to izgledalo al bi htio da mi netko od zanata napravi projektić, nacrt il tako nešto da je to mogu na papiru vidjeti kako bi to izgledalo iz vana, pa da se mogu napraviti neke korekcije i sl.
Znanima me dal ima netko slišna iskustva, kome se obratiti za takav poslić, kako se kreću cijene za za takve projektiće?

sky cruiser
27.11.2006., 21:43
Ima ti kod ljudi zanimanje koje se zove ARHITEKT:eek: , i oni ti se s tim bave s tim "poslićima" ! Školovanje je dugo i iscrpno, traje godinama, mnogi ne dođu do kraja :confused: . A ovi koji dođu često prolupaju na 8, 9-om semestru!:rofl: Znači , obrati im se "s povjerenjem" :top: ali s oprezom! Iznenađenja su moguća ( vjerojatna :flop: ), ako zabriju u svojoj "viziji" koju u praksi ne može provest ni 17 najjačih građ. firmi.
Ili npr znaju napravit sjajnu zgradu i pobrat 4 nagrade u Švedskoj za nju ( "Ementalerica" u Španskom POS ), a da u našem puku izazove šokove i zgražanja.
Ako mu je tata bio građevinac, bit će dobar:s ...ali ako je dijete doktora ili proslavljenih umjetnika na violončalu , bjež od njega ko vrag od tamjana!:lol: :lol:

Zecky
28.11.2006., 06:59
Hvala na iscrpnom odgovoru, no nadao sam se da će se netko takav to javiti...

zed_alive
28.11.2006., 08:54
arhitekt...je osoba koja je premalo hetero da bi bila građevinac, i premalo gay da bi bila dizajner... :rofl:

sky cruiser
28.11.2006., 11:24
:rofl: :rofl: :rofl: arhitekt...je osoba koja je premalo hetero da bi bila građevinac, i premalo gay da bi bila dizajner... :rofl:

s-irena
11.12.2006., 21:10
Kad ste već kod arhitekta, ja sam danas razgovarala s potencijalnim arhitektom, i on mi kaže da je cijena za idejno rj.+gl.projekt-60 kn po kvadratu;s tim da se nakon predaje papira za lokacijsku dozvolu (dakle idejnog p.)plaća 30% od ukupne cijene. To bi u mom slučaju značilo oko 25000kn za 450m2 kuće otprilike, trećina bi bila oko 8000-9000kn.Da li Vam se cijene čine prihvatljivima?Kao i činjenica da bih ga dobro kreditirala prije izrade gl.projekta? Inače on mi je preporuka zeta koji će sa svojom firmom graditi "u grubo", i koji s njim i inače radi.

plimpi
11.12.2006., 23:05
Kad ste već kod arhitekta, ja sam danas razgovarala s potencijalnim arhitektom, i on mi kaže da je cijena za idejno rj.+gl.projekt-60 kn po kvadratu;s tim da se nakon predaje papira za lokacijsku dozvolu (dakle idejnog p.)plaća 30% od ukupne cijene. To bi u mom slučaju značilo oko 25000kn za 450m2 kuće otprilike, trećina bi bila oko 8000-9000kn.Da li Vam se cijene čine prihvatljivima?Kao i činjenica da bih ga dobro kreditirala prije izrade gl.projekta? Inače on mi je preporuka zeta koji će sa svojom firmom graditi "u grubo", i koji s njim i inače radi.

dobro si prošla ako prođeš s 8-9 eura po m2 kuće bruto. sve ispod je senzacionalno dobro! :top:

Renata
12.12.2006., 06:59
to je jako jeftino jer su inače minimalne cijene 10eur (75 kn) m2. uzmi tog arhitekta jer ćeš za tako veliku kuću inače jako puno platiti.

fegi
26.12.2006., 18:30
Joj, super tema, evo danas sam pročitao sve stranice.
Moj zaključak je da se puno pisalo, ali da ima i jako puno političkih odgovora.
Dosta je toga neprecizno i nejasno, kao i sami naši zakoni.Da ne kompliciram....:eek: :eek:

Mene zanima kakva su vaša iskustva sa nadzornom osobom kod gradnje?
Dal je ona obavezna, odnosno kako to najjednostavnije riješiti...
Meni je arhitekta rekao da nadzorni košta 5% od cijene građenja kuće...Znači nije mali iznos. Meni ni ne treba nadzorni pošto mi je kolega vlasnik građevinske firme, a i firma je na doborm glasu.
Što je zadatak tog nadzornog...
POMOĆ

Potter
03.01.2007., 16:30
Da se posebno ne predstavljam, reći ću ukratko da nemam pojma ništa o građevini i da muž i ja namjeravamo kupiti zemljište (općinsko, perverzno jeftino), prodati stan i sagraditi kuću.
Zemlja (građevno zemljište 20 tak min udaljeno od grada) će nas doći 5-10 000 eura (ne pitajte gdje i kako).

Imamo namjeru sagraditi kuću koja bi zadovoljavala naše najosnovnije potrebe - bila bi više nalik dvoetažnom stanu: prizemlje + visoko potkrovlje u kojem smo zamislili sobe + obavezno garaža.

Je li moguće napraviti pristojnu, nekompliciranu, kvalitetno izoliranu kućicu od cigle s centralnim grijanjem po sistemu ključ u ruke za nekih 500-600 eur/m2 ?

moja-kucica
03.01.2007., 17:28
Je li moguće napraviti pristojnu, nekompliciranu, kvalitetno izoliranu kućicu od cigle s centralnim grijanjem po sistemu ključ u ruke za nekih 500-600 eur/m2 ?

moguce je sigurno napraviti za 500-600 al ne skakati na prvu loptu i naravno ako ovo pristojnu ne mislis nesto sto bi neko zvao bezobrazno pristojno...

plimpi
03.01.2007., 20:55
Da se posebno ne predstavljam, reći ću ukratko da nemam pojma ništa o građevini i da muž i ja namjeravamo kupiti zemljište (općinsko, perverzno jeftino), prodati stan i sagraditi kuću.
Zemlja (građevno zemljište 20 tak min udaljeno od grada) će nas doći 5-10 000 eura (ne pitajte gdje i kako).

Imamo namjeru sagraditi kuću koja bi zadovoljavala naše najosnovnije potrebe - bila bi više nalik dvoetažnom stanu: prizemlje + visoko potkrovlje u kojem smo zamislili sobe + obavezno garaža.

I od sad pa nadalje bez "fuša". Firma, ugovor, račun, nadozorni inženjer. Inače nema uknjižbe u gruntovnici.

ehinus
03.01.2007., 21:42
Ako trebate dobro i jeftino idejno rešenje ili pak projekt, javite se, pravi arhitekti će vas oderati a samo će preslikati nacrt iz kataloga i malo ga doraditi.
Projekt ovjerava pravi arh. i sve legalis.

moja-kucica
03.01.2007., 21:53
Ako trebate dobro i jeftino idejno rešenje ili pak projekt, javite se, pravi arhitekti će vas oderati a samo će preslikati nacrt iz kataloga i malo ga doraditi.
Projekt ovjerava pravi arh. i sve legalis.

kad budem radio drugu kucu arhitekt ce mi tako i tako samo sluziti da mi ljepo "uglazbi" ono sto cu sam smisliti odnosno ideje koje bi ukrao iz montaznih kuca koje vec mogu vidjeti gotove da mi doslovno precrta

Potter
04.01.2007., 10:53
Imam na izbor nekoliko arhitekata iz daljeg/užeg kruga obitelji, pa se nadam da me neće baš oderati (mada je to više nego izvjesno za nekog tko ne zna ni koje vrste opeke postoje :zubo: ).

Za sada se uglavnom interesiram naokolo, pričam sa građevinarcima, čitam vaš forum - uistinu ima puno korisnih informacija.
Preostaje mi oslanjanje na zdravu logiku i ništa drugo ...

Ne namjeravam raditi ništa na crno, jer ću ovako bez iskustva samo izvući deblji kraj.

Potter
04.01.2007., 10:55
Imam na izbor nekoliko arhitekata iz daljeg/užeg kruga obitelji, pa se nadam da me neće baš oderati (mada je to više nego izvjesno za nekog tko ne zna ni koje vrste opeke postoje :zubo: ).

Za sada se uglavnom interesiram naokolo, pričam sa građevinarcima, čitam vaš forum - uistinu ima puno korisnih informacija.
Preostaje mi oslanjanje na zdravu logiku i ništa drugo ...

Ne namjeravam raditi ništa na crno, jer ću ovako bez iskustva samo izvući deblji kraj.

sky cruiser
04.01.2007., 15:17

S 500-600 eur/m2 DA, ali bruto kvadrature a ne neto, znači 650-700 neto! To ti je ono što je danas, 04.01.2007. i odnosi se na sistem "ključ u ruke". Tko nije u toku, taj nije svjestan da su se samo u zadnjih 6 mj cijene drastično promjenile, nešto tu pridonose i novi propisi itd...

Možeš izaći jeftinije ako ideš pogadjati u fazama , roh bau, pa nešto odradiš sam, a drugi te pokriju papirima , pečatima i ostalim (novi propisi)....onda ćeš izaći sa 500 neto! I izgubit 2 godine.

U svakom slučaju kreni, jer sutra će biti samo skuplje. A sa ulaskom u EU duplo.

Potter
04.01.2007., 15:41
Hvala na savjetu - prema onome što sam se ja raspitala, nažalost, si u pravu.
Mislim započeti sa gradnjom kroz 2-3 mjeseca. Nadam se da ću do tada imati sređen teren, projekt, papirologiju, priključke.

sky cruiser
04.01.2007., 23:26
Je...eto drago mi je da se slažeš sa mnom.....surova realnost!

fegi
05.01.2007., 13:49
Hvala na savjetu - prema onome što sam se ja raspitala, nažalost, si u pravu.
Mislim započeti sa gradnjom kroz 2-3 mjeseca. Nadam se da ću do tada imati sređen teren, projekt, papirologiju, priključke.

Pa kako to? Ja čekam lokacijsku 2 mjeseca i još mjesec su mi rekli da neće biti gotovo, a ti bez lokacijske misliš raditi za 2-3 mjeseca.

Onda se još čeka na građevinsku dozvolu....

Druga je stvar da to sve imaš...

I da reko netko da bez računa neće biti moguće dobiti uporabnu dozvolu...
Kojih računa? za zidara, krovopokrivača, majstora za prozore, parket, vodu, plin, struju?!??! Mene zanima sa kojim radovima mogu raditi sam sa prijateljima koji se kuže (dal struja, voda itd.) tj. Za koje radove ne trebam račun?

Još mi niste odgovorili na pitanje za nadzornog kod gradnje.
Meni je arhitekta rekao da nadzorni košta 5% od cijene građenja kuće...Znači nije mali iznos. Meni ni ne treba nadzorni pošto mi je kolega vlasnik građevinske firme, a i firma je na doborm glasu.
POMOZITE

plimpi
05.01.2007., 14:19
I da reko netko da bez računa neće biti moguće dobiti uporabnu dozvolu...
Kojih računa? za zidara, krovopokrivača, majstora za prozore, parket, vodu, plin, struju?!??! Mene zanima sa kojim radovima mogu raditi sam sa prijateljima koji se kuže (dal struja, voda itd.) tj. Za koje radove ne trebam račun?

Još mi niste odgovorili na pitanje za nadzornog kod gradnje.
POMOZITE

Dakle, moraš imat ugovor o gradnji sklopljen s ovlaštenom firmom. Ta ti firma na kraju mora dati odgovarajuće potvrde o obavljenim radovim. Za obiteljske kuće nije nužno voditi dnevnik gradnje, a nisu potrebni ni atesti za ugrađene materijale. Od nove godine su propisi postroženi, pa je uveden i minimalan broj radnika koliko firma mora imati. E sad, ne znam jesu li ti novi propisi malo "mekši" za obiteljske kuće ili ne...
I za geodete su propisi postroženi, pa će i njih sada biti manje, što će poskupiti njihove usluge...

Nadzorni organ je osoba ovlaštena za obavljanje nadzora gradnje. Ne znam kakvi su sada propisi, ali kod obiteljskih kuća nadzor može vršiti projektant koji je izradio glavni projekt. Za uporabnu dozvolu potrebna je i njegova izjava/potvrda.

Instalacije također moraju raditi ovlaštene osobe, čije su potvrde uvjet za priključenje na dotične usluge. Tu ima dosta kreativnosti u praksi :D
a za ovo gore ne znam kako će zaživjeti u praksi, to nam tek ostaje za vidjeti.

sky cruiser
05.01.2007., 18:25
To kreće , ali još je to fleksibilno ,barem kod obiteljskih kuća (mislim na uporabnu )..zasad se svodi na kontrolu gabarita kuće itd...više se pazi na zgrade! Inače. trebalo bi se kontrolirati sve...materijali,izolacija, atesti svih instalacija...
A nadzor ti je sad obvezan, obično što ja znam sad, ako kod tog arhitekte uzmeš projekt za 1500-2000 eur, onda ti on radi nadzor za 1 ili 2 % investicije (npr 700 eur za kuću od 70 000 e). A može ti dati i jeftinije. Ako imaš frenda s jakom firmom, i ak ti radi kuću, neka ti riješi i nadzor , nekog tko će ti poštambiljati troškovnike, potvrdit netto/bruto kvadraturu, ovjeriti da je u svim fazama gradnje (koje su navedene u obveznom Ugovoru o gradnji) izlazio na teren i kontrolirao, nadzirao....što je i smisao i zadatak nadzora.
Inače, nadzor može biti osoba koja je dipl arhitekt ili dipl ing gradj (čini mi se) , koja ima odredjen broj godina staza u struci, položen drzavni ispit (znači mora biti ovlašten od strane drzave za to, da se izrazim laički)...
On bi trebao nadzirati rad "Ovlaštenog izvodjača", zato ga ti i plaćaš, jer je on tebi odredjena garancija kvalitete radova..ti si laik i ti ne mozeš procjenjivati kvalitetu radova. No kod nas se to još (kao i sve ostalo) uzima reda radi, ljudi na to gledaju (a jebiga i ja), "nadji nekog da ti to poštambilja", jer svima nam se samo vrte euri ispred nosa, i kontaš koliko će te još i to koštat, a nisi opće ni znao za to, od kud sad još i taj trošak itd...

s-irena
07.01.2007., 11:24
Kad smo već kod računa, ja sam angažirala ovog ing.građevine koji radi s arhitekticom, i koji će mi uzeti 60kn po m2 za projekt. Da li moram i za projekt imati račun ili se mogu provuć i bez toga (uporabna??gruntovnica??)?

fegi
07.01.2007., 13:00
To kreće , ali još je to fleksibilno ,barem kod obiteljskih kuća (mislim na uporabnu )..zasad se svodi na kontrolu gabarita kuće itd...više se pazi na zgrade! Inače. trebalo bi se kontrolirati sve...materijali,izolacija, atesti svih instalacija...
A nadzor ti je sad obvezan, obično što ja znam sad, ako kod tog arhitekte uzmeš projekt za 1500-2000 eur, onda ti on radi nadzor za 1 ili 2 % investicije (npr 700 eur za kuću od 70 000 e). A može ti dati i jeftinije. Ako imaš frenda s jakom firmom, i ak ti radi kuću, neka ti riješi i nadzor , nekog tko će ti poštambiljati troškovnike, potvrdit netto/bruto kvadraturu, ovjeriti da je u svim fazama gradnje (koje su navedene u obveznom Ugovoru o gradnji) izlazio na teren i kontrolirao, nadzirao....što je i smisao i zadatak nadzora.
Inače, nadzor može biti osoba koja je dipl arhitekt ili dipl ing gradj (čini mi se) , koja ima odredjen broj godina staza u struci, položen drzavni ispit (znači mora biti ovlašten od strane drzave za to, da se izrazim laički)...
On bi trebao nadzirati rad "Ovlaštenog izvodjača", zato ga ti i plaćaš, jer je on tebi odredjena garancija kvalitete radova..ti si laik i ti ne mozeš procjenjivati kvalitetu radova. No kod nas se to još (kao i sve ostalo) uzima reda radi, ljudi na to gledaju (a jebiga i ja), "nadji nekog da ti to poštambilja", jer svima nam se samo vrte euri ispred nosa, i kontaš koliko će te još i to koštat, a nisi opće ni znao za to, od kud sad još i taj trošak itd...
Znači sad po novome nadzorni je obavezan.
Rekao si da im je cijena 2% od vrijednosti investicije. Koje cijele kuće, ključ u ruke ili samo na grubo, odnosno kako računaju iznos investicije...
Dal nadzorni treba biti onaj koji je radio projekat ili se i tu može birati, ko jeftinije, posao njemu...

plimpi
07.01.2007., 14:25

Ne znam iz kakvih saznanja ovo govoriš, ali nije točno.
Kad sa radi o uporabnoj dozvoli, ništa nije fleksibilno. Komisija koja izađe na tehnički pregled gleda svaki detalj i nema odstupanja. Sve mora biti u skladu s glavnim projektom, uključujući i broj, smještaj i veličinu prozora, broj soba...

plimpi
07.01.2007., 14:38
Znači sad po novome nadzorni je obavezan.
Rekao si da im je cijena 2% od vrijednosti investicije. Koje cijele kuće, ključ u ruke ili samo na grubo, odnosno kako računaju iznos investicije...
Dal nadzorni treba biti onaj koji je radio projekat ili se i tu može birati, ko jeftinije, posao njemu...

Gle, propis je novi... ovdje nećeš naći nikoga tko je imao nadzornog i tko je ishodio uporabnu, pogotovo ne po novim propisima. Raspitaj se kod svog arhitekta/projektanta...

plimpi
07.01.2007., 14:43
Kad smo već kod računa, ja sam angažirala ovog ing.građevine koji radi s arhitekticom, i koji će mi uzeti 60kn po m2 za projekt. Da li moram i za projekt imati račun ili se mogu provuć i bez toga (uporabna??gruntovnica??)?

Što se tiče uporabne i gruntovnice, možeš bez računa za projekt, jer ti ga tamo neće nitko tražiti.
Za 60kn si super prošla, pogotovo ako je za neto površinu. Ako je za bruto, onda bi moglo i malo jeftinije (ali ne puno), pogotovo ako je bez računa.

dUbO
08.01.2007., 05:05
Čudan čovjek ovaj PLIMPI?!? Pokrene temu i drži vrlo aktivno godinama, a zna posao! Svaka čast!

I, evo trebam pomoć, koliko god je možda "nezgodno" pitanje, tražim nekoga za izradu idejnog (pa onda glavnog) projekta, a da su cijene "normalne", jer me stid reći da u Dubrovniku traže 2-2,5 puta više od onoga što čujem da košta u Zagrebu! Zapravo, idejni sam već i napravio u Acadu, ali... trebam "kontrolora", "cvrčak" i "muhur". Uz dobru cijenu i glavni projekt, prizemlje i visoko potkrovlje, brutto oko 200m2.
Hvala...

sky cruiser
08.01.2007., 18:06
Ovu temu treba drzati stalno otvorenu, jer je odlična. Dobro štivo za svakog tko kreće s gradnjom kuće.

plimpi
08.01.2007., 18:47
Davno sam predložio moderatorima da je stave u top temu, pa nisu.
A sad više ni nema top tema...

A da su je stavili na top temu, ne bismo danas imali 237 tema o cigli, ytongu, stiroporu....

sky cruiser
09.01.2007., 10:57
Davno sam predložio moderatorima da je stave u top temu, pa nisu.
A sad više ni nema top tema...

A da su je stavili na top temu, ne bismo danas imali 237 tema o cigli, ytongu, stiroporu....
Gle, opet su uveli top-teme, a ovu temu zanemarili!!! predlažem da pošaljemo zamolbu moderatoru da i ovu temu uvrsti u top teme ( jer neke teme određene kao TOP , po meni ne zaslužuju taj status..npr časopisi ?!, kvartovi?!...starogradnja, novogradnja...) Više su odredjene po ukusu neke "Agencije za nekretnine". Nemam ništa protiv, ali neka mi to netko onda kaže, pa neću ni slati zamolbe. Znat ću na čemu sam.

plimpi
09.01.2007., 13:45
Gle, opet su uveli top-teme, a ovu temu zanemarili!!! predlažem da pošaljemo zamolbu moderatoru da i ovu temu uvrsti u top teme ( jer neke teme određene kao TOP , po meni ne zaslužuju taj status..npr časopisi ?!, kvartovi?!...starogradnja, novogradnja...) Više su odredjene po ukusu neke "Agencije za nekretnine". Nemam ništa protiv, ali neka mi to netko onda kaže, pa neću ni slati zamolbe. Znat ću na čemu sam.

Po defaultu, moderatori bi trebali pročitati ove postove, pa ako se smiluju, stavit će je kao top temu. I sam se čudim kako je dosad preživjela a nije top tema... Inače, čini mi se da ja upravo gradnja vlastitog doma danas najaktualnija i najzanimljivija, kada su cijene stanova rekordno visoke, i čak i dalje rastu...

Potter
09.01.2007., 16:09
Pa kako to? Ja čekam lokacijsku 2 mjeseca i još mjesec su mi rekli da neće biti gotovo, a ti bez lokacijske misliš raditi za 2-3 mjeseca.

nemoj me shvaćati bukvalno, ja se nadam da bih za 2-3 mjeseca mogla imati sređenu papirologiju i teren

... u nadi je spas :rofl:

fegi
09.01.2007., 16:32
nemoj me shvaćati bukvalno, ja se nadam da bih za 2-3 mjeseca mogla imati sređenu papirologiju i teren

... u nadi je spas :rofl:
Pa svaka čast.
DAj reci meni kako da ubrzam stvar. Evo lokacijska mi gotova za koji tjedan, navodno da čekaju još suglasnost T-coma.
Onda imam rok od 2 godina da podnesem zahtjev za građevinsku...
Dakako da ću to odmah učiniti, no još neznam kako brže od toga...

sky cruiser
09.01.2007., 17:30
Po defaultu, moderatori bi trebali pročitati ove postove, pa ako se smiluju, stavit će je kao top temu. I sam se čudim kako je dosad preživjela a nije top tema... Inače, čini mi se da ja upravo gradnja vlastitog doma danas najaktualnija i najzanimljivija, kada su cijene stanova rekordno visoke, i čak i dalje rastu...
A evo, nadamo se da će uvažiti zamolbe.
Jer ovo što sam ovdje pročitao na 20 stranica, rijetko gdje možeš na jednoj hrpi pročitati.
Baš mi je jedan arhitekt pričao (koji projektira kuće), da do pred 4 godine nitko živ nije gradio kuću u Zagrebu i okolici, 90 % ljudi je kupovalo stanove. A onda se dogodio bum, i svake godine rapidno raste broj ljudi koji okolo ZG kupuju placeve i grade kuće. I to se grade manje kuće , ne kao naši starci 10x12m na 2 etaže s podrumom i tavanom (pa imaš 300m2), nego 90,100, 120, 150m2 neto.
Naravno, razlog tome je taj što je 2002 godine stan u zgradi iz 83. u Španskom koštao 1800 DEM, i pazi sad, danas je 4 godine starija zgrada i on košta blizu 1800 EUR-a.:bonk:

Codegun
10.01.2007., 08:13
Pa svaka čast.
DAj reci meni kako da ubrzam stvar. Evo lokacijska mi gotova za koji tjedan, navodno da čekaju još suglasnost T-coma.
Onda imam rok od 2 godina da podnesem zahtjev za građevinsku...
Dakako da ću to odmah učiniti, no još neznam kako brže od toga...

ma kakvog jebenog tekoma? Da oprostiš! Kaj sad treba suglasnost i od Jutarnjeg lista za lokacijsku?

plimpi
10.01.2007., 08:58
ma kakvog jebenog tekoma? Da oprostiš! Kaj sad treba suglasnost i od Jutarnjeg lista za lokacijsku?

meni isto nije bilo jasno to s T-comom...
ili fegi nas zajebava, ili netko fegija...

fegi
10.01.2007., 09:50
meni isto nije bilo jasno to s T-comom...
ili fegi nas zajebava, ili netko fegija...
Pa neznam kako je kod vas ali u međimurju nemožeš dobiti lokacijsku dozvolu bez pismene suglasnosti Elektre, plina, vode, T-Coma (mislim za telefon), i nisam siguram kome sve šalju moje idejno rješenje. Dao sam im original i 5 kopija. Tako su me i tražili.
Prije nego šalju zahtjeve za suglasnost, na teren izlazi netko iz urbanizma, koji susjetima sa obije strane prikazuje idejni nacrt te ih je pita dal imaju što protiv da si na tome mjestu radim kuću kakva je u nacrtu... Tek pošto su mi susjedi potpisali, slali su zahtjeve za suglasnost navedenim poduzećima.
Rekla mi je da se sve brzo dobiva osim T Coma, jer se kod njih zahtjev šalje u Zg pa malo sve to duže traje....
I ne šalim se... i da bez obzira dali ću koristiti pojedine usluge ili ne za lokacijsku trebaju sve te suglasnosti... Tako je kod mene, mog šogora i svih koje znam, a koji su zadnji 5 godina gradili kuću.
Ako neko nekog hebe, onda smo svi u međimurju hebani...:)

I još nešto ista stvar je i sa elektrom. Rekli su mi da samo u međimurju i varaždinu striktno poštuju zakon u svszi limitatora i neznam čime sve ne, dok je u ostatku zemlje sasvim drugačije... Opet smo hebani, ali kako si pomoći

Codegun
10.01.2007., 09:56
Pa neznam kako je kod vas ali u međimurju nemožeš dobiti lokacijsku dozvolu bez pismene suglasnosti Elektre, plina, vode, T-Coma (mislim za telefon), i nisam siguram kome sve šalju moje idejno rješenje. Dao sam im original i 5 kopija. Tako su me i tražili.
Prije nego šalju zahtjeve za suglasnost, na teren izlazi netko iz urbanizma, koji susjetima sa obije strane prikazuje idejni nacrt te ih je pita dal imaju što protiv da si na tome mjestu radim kuću kakva je u nacrtu... Tek pošto su mi susjedi potpisali, slali su zahtjeve za suglasnost navedenim poduzećima.
Rekla mi je da se sve brzo dobiva osim T Coma, jer se kod njih zahtjev šalje u Zg pa malo sve to duže traje....
I ne šalim se...

a što ako ne želiš koristiti telefon nego npr. samo GSM preko Vipneta?

fegi
10.01.2007., 10:04
Pa ja 100% neću imati fiksni telefon. Ali kažu da bez obzira na to, suglasnost mi je potrebna...I šta ćeš... Sreća sva da mi nije nikud hitno sa tim dozvolama. Ovako bi već zvao svako malo i bio dosadan.

Codegun
10.01.2007., 10:06
Pa ja 100% neću imati fiksni telefon. Ali kažu da bez obzira na to, suglasnost mi je potrebna...I šta ćeš... Sreća sva da mi nije nikud hitno sa tim dozvolama. Ovako bi već zvao svako malo i bio dosadan.

to sa suglasnosti tekoma prvi put čujem i mislim da je totalna glupost. Zašto onda ne traže i suglasnost od HRT-a?

fegi
10.01.2007., 10:22
to sa suglasnosti tekoma prvi put čujem i mislim da je totalna glupost. Zašto onda ne traže i suglasnost od HRT-a?
Ili od pošte :)
Ma nije to neki problem, osim ako je hitno... e onda se ljudi snalaze, pa zovu svako malo u Zagreb, dosadni su tako dugo dok ne stigne suglasnost. Iz urbanizma su mi otvoreno rekli da ako mi je hitno, da preporučuju da sami zovemo i budemo dosadni, onda se lokacijska uspije riješiti za neka 2 mjeseca.

ZUJAN_BJ
10.01.2007., 11:17
Bok ekipa,evo mene ponovo ovdije..........sa problemom!
Naime i ja gradim i trenutno izrađujem dokumentaciju a problem je slijedeći.Moja čestica (koju sam naslijedio) je u malom krcu.Naime prije godina 'x' moj pokojni stari je 'valjda' dao usmeno odobrenje susjedu (isto tako pokojnom) da uđe sa svojim zidom kafića oko metar u našu česticu.Zid je dugačak oko 15m.Znači on je sagradio svoj kafić 15m2 na mojoj čestici.Znači moja čestica više nije onoliko koliko piše u grunotvici nego 15m2 manja.Napominjem da je čestica u prvoj zoni, u samom centru pod zaštitom ministarstva.........
Kako ja sada radim na sređivanju dokumentacije i pripremam za gradnju,
jučer me 'novi' vlasnik (sin,tj naslijednik onoga tko je gradio prije godina 'x') nazvao i pitao što mislim poduzeti u vezi zida?Čovjek je svjestan da smo svi sada u dreku zbog tada neodgovrnih njegovih i mojih roditelja ............
Kako da riješim ovu situaciju bez konflikta, a da svi budu zadovoljni???Ja želim čiste papire,a arhitekt mi veli da se novo stanje na čestici nemre tak upisati jel je to nešt zbilja nakaradno,da to ne bu nigdje prošlo.......

Codegun
10.01.2007., 13:23
Bok ekipa,evo mene ponovo ovdije..........sa problemom!
Naime i ja gradim i trenutno izrađujem dokumentaciju a problem je slijedeći.Moja čestica (koju sam naslijedio) je u malom krcu.Naime prije godina 'x' moj pokojni stari je 'valjda' dao usmeno odobrenje susjedu (isto tako pokojnom) da uđe sa svojim zidom kafića oko metar u našu česticu.Zid je dugačak oko 15m.Znači on je sagradio svoj kafić 15m2 na mojoj čestici.Znači moja čestica više nije onoliko koliko piše u grunotvici nego 15m2 manja.Napominjem da je čestica u prvoj zoni, u samom centru pod zaštitom ministarstva.........
Kako ja sada radim na sređivanju dokumentacije i pripremam za gradnju,
jučer me 'novi' vlasnik (sin,tj naslijednik onoga tko je gradio prije godina 'x') nazvao i pitao što mislim poduzeti u vezi zida?Čovjek je svjestan da smo svi sada u dreku zbog tada neodgovrnih njegovih i mojih roditelja ............
Kako da riješim ovu situaciju bez konflikta, a da svi budu zadovoljni???Ja želim čiste papire,a arhitekt mi veli da se novo stanje na čestici nemre tak upisati jel je to nešt zbilja nakaradno,da to ne bu nigdje prošlo.......

čestica je u katastru ostala ista (pretpostavljam) to što je nešto izgrađeno na njoj se nigdje službeno ne vidi.

ZUJAN_BJ
10.01.2007., 13:41
čestica je u katastru ostala ista (pretpostavljam) to što je nešto izgrađeno na njoj se nigdje službeno ne vidi.
Je ,a što ako želim prodati pa nemrem čovjeku pokazati gruntovnicu na kojoj piše da čestica ima kvadrata X,a ona u realnom stanju ima 15m2 manje!?

sky cruiser
10.01.2007., 15:49
Je ,a što ako želim prodati pa nemrem čovjeku pokazati gruntovnicu na kojoj piše da čestica ima kvadrata X,a ona u realnom stanju ima 15m2 manje!?
A ili nek otkupi od tebe taj dio ili mu sruši to (šta nije to bespravna gradnja?)

ZUJAN_BJ
11.01.2007., 05:37
A ili nek otkupi od tebe taj dio ili mu sruši to (šta nije to bespravna gradnja?)
da bespravna...............hiper bespravna...........al ne da mi se svađati sa čovjekom.......budem vidio što ću nakon što razgovaram sa arhitektom.........