PDA

View Full Version : gitara

ozzy osbourne
01.10.2005., 09:57
koja je razlika od kalsicne i akusticne gitare? posto sam tek tek poceo na svojoj sam polomio 2 zice zatezajuci a posto su stare pukle su pa sad enznam sto da kupim.
evo je moja pocetnicka vec rasturena ljepotica
gitara

ozzy osbourne
01.10.2005., 09:57
hm ..kako bacit sliku
g

no idea
01.10.2005., 10:00
sliku uplodaj na www.imageshack.us
a razlika između akusticne i klasicne.............klasicna ti ima plasticne zice i sirok vrat, a akusticna metalne zice i nesto uzi vrat. to je sve sto ja znam :D

parliament
01.10.2005., 12:50
pa evo za pocetnike najaktualnija podjela gitara bi izgledala ovako:
-klasicna gitara (negdje je zovu jos i spanjolska, koncertna ili gitara sa plasticnim zicama) konstruktor moderne klasicne gitare je Antonio de Torres negdje oko 1860. godine

-akusticna gitara (western ili gitara sa metalnim zicama) ne znam tko ju je tocno konstruirao, ali "Martin" kao najpoznatiji proizvodjac razlikuje 6 osnovnih modela:1,2,0,00,000,D, gdje je 1 najkraca i s najuzim rezonatorom, a D najduza i najsira. Dreadnought je najrasprostranjeniji model akusticne gitare i odgovara martinovom D (ima 14 polja do rezonatora). Jumbo akusticna gitara je jos veceg i zaobljenijeg rezonatora, cutaway ima onaj izrez za ruku koji omogucava lakse sviranje ispod 14 polja, a akusticna gitara sa 12 zica ima duple zice gdje se prve dva para stimaju identicno, a kod 3,4,5 i 6-og para druga zica se stima za oktavu vise.

-rezonator gitara (Dobro ili National guitar su najpoznatiji proizvodjaci), ova gitara ima metalni rezonator, a zice preko stega leze na rezonatoru, tako de je efekat prenosenja vibracija slican kao kod membranskog mikrofona.

-jazz gitara se dijeli na tri osnovne grupe: akusticna (koju je svirao django reinhardt), poluakusticna sa pickupom (wes montgomery), i Archtop za koju se najcesce i koristi naziv jazz gitara kod koje je poklopac izrezbaren kao kod gudackih istrumenata i ima dvije f zvucne rupe i uglavnom se svira preko pojacala.

-elektricna gitara je gitara kod koje se titranje zica prenosi preko pickupa, a elektricni signal preko kabla prebacuje u pojacalo, gdje se, jel, pojacava. ovdje je podjela izvrsena na: single-coil (pickup sa jednom spiralom) koje koristi fender na stratocasteru i telecasteru, humbucker (dvospiralni pickup) koji je karakteristican za gibson les paul i solidbody gitare koje imaju dva single coila i humbucker, te, obicno, floyd-rose vibrato sistem.

-kontrabas gitara sa 4 zice koje se stimaju kao 6,5,4 i 3 zica na akusticnoj samo oktavu nize.

-oktavska gitara koja je velicine mandoline i stima se kao i klasicna samo oktavu vise (postoji i sa metalnim i sa plasticnim zicama)

-dalje postoje postoje razne nacionalne varijacije na gitaru, gdje spada i flamenko gitara, ukulele, bendjo i sl. i razne povijesne gitare medju kojima su najpoznatije lutnje i barokne gitare.

paučko
01.10.2005., 13:57
parliament kaže:
pa evo za pocetnike najaktualnija podjela gitara bi izgledala ovako:
-klasicna gitara (negdje je zovu jos i spanjolska, koncertna ili gitara sa plasticnim zicama) konstruktor moderne klasicne gitare je Antonio de Torres negdje oko 1860. godine

-akusticna gitara (western ili gitara sa metalnim zicama) ne znam tko ju je tocno konstruirao, ali "Martin" kao najpoznatiji proizvodjac razlikuje 6 osnovnih modela:1,2,0,00,000,D, gdje je 1 najkraca i s najuzim rezonatorom, a D najduza i najsira. Dreadnought je najrasprostranjeniji model akusticne gitare i odgovara martinovom D (ima 14 polja do rezonatora). Jumbo akusticna gitara je jos veceg i zaobljenijeg rezonatora, cutaway ima onaj izrez za ruku koji omogucava lakse sviranje ispod 14 polja, a akusticna gitara sa 12 zica ima duple zice gdje se prve dva para stimaju identicno, a kod 3,4,5 i 6-og para druga zica se stima za oktavu vise.

-rezonator gitara (Dobro ili National guitar su najpoznatiji proizvodjaci), ova gitara ima metalni rezonator, a zice preko stega leze na rezonatoru, tako de je efekat prenosenja vibracija slican kao kod membranskog mikrofona.

-jazz gitara se dijeli na tri osnovne grupe: akusticna (koju je svirao django reinhardt), poluakusticna sa pickupom (wes montgomery), i Archtop za koju se najcesce i koristi naziv jazz gitara kod koje je poklopac izrezbaren kao kod gudackih istrumenata i ima dvije f zvucne rupe i uglavnom se svira preko pojacala.

-elektricna gitara je gitara kod koje se titranje zica prenosi preko pickupa, a elektricni signal preko kabla prebacuje u pojacalo, gdje se, jel, pojacava. ovdje je podjela izvrsena na: single-coil (pickup sa jednom spiralom) koje koristi fender na stratocasteru i telecasteru, humbucker (dvospiralni pickup) koji je karakteristican za gibson les paul i solidbody gitare koje imaju dva single coila i humbucker, te, obicno, floyd-rose vibrato sistem.

-kontrabas gitara sa 4 zice koje se stimaju kao 6,5,4 i 3 zica na akusticnoj samo oktavu nize.

-oktavska gitara koja je velicine mandoline i stima se kao i klasicna samo oktavu vise (postoji i sa metalnim i sa plasticnim zicama)

-dalje postoje postoje razne nacionalne varijacije na gitaru, gdje spada i flamenko gitara, ukulele, bendjo i sl. i razne povijesne gitare medju kojima su najpoznatije lutnje i barokne gitare.

:s :s :s

lukazzz
03.10.2005., 19:31
jao mudar i smiren kao spock!!!! the master!!!:s :s :s :s :s :s :s

Kex Doomlich
03.10.2005., 20:02
ozzy osbourne kaže:
koja je razlika od kalsicne i akusticne gitare? posto sam tek tek poceo na svojoj sam polomio 2 zice zatezajuci a posto su stare pukle su pa sad enznam sto da kupim.
evo je moja pocetnicka vec rasturena ljepotica
gitara

Klasična je mala, a akustična velika... :D

hammond
03.10.2005., 20:30
Ako misliš natezat te žice,opredjeli se za akustičnu(metalne žice);)

ozzy osbourne
03.10.2005., 20:30
ma kako da ja bacim sliku pa mi recite moram kupit nove zice pa da se ne zajabem
ful bi svirao iako sma teeek poceo jos sam na notama hehe.
volio bi svirat solaze danas sutra ozijevih pjesama solo karijeru ako netko slusa

parliament
03.10.2005., 23:11
ozzy osbourne kaže:
ma kako da ja bacim sliku pa mi recite moram kupit nove zice pa da se ne zajabem
ful bi svirao iako sma teeek poceo jos sam na notama hehe.
volio bi svirat solaze danas sutra ozijevih pjesama solo karijeru ako netko slusa
evo ovako, ako su ti navojnice (oni vijci na koje se navijaju zice) od plastike - kupi si plasticne zice, a ako su od metala - metalne. i nemoj uciti note, uci svirati.

d@d@
03.10.2005., 23:16
Vidim ima vas koji imate znanje.

Koji program za crtanje nota?

Gdje naći pjesmice za početnike (uči po notama)?

Kada u školi počinju akordi?

Ja sam samo sponzor, junior uči u školi gitare, druga godina sve ide po notama - ne bunim se, mlad je i njemu to znanje neće škodit, ali volila bi komentare.

ozzy osbourne
04.10.2005., 11:01
metalne su dakle metalne zice. ej puno hvala. sutra cu ici to pogledatia ai vijke moram nove uzet..mislim zelis. ok znaci da se ne mucik oko nota. super. jedva cekam da naucim nesto konkretno hehe. bas slusam back in black od acdc a
jeee

little wonder
05.10.2005., 08:53
Jesu za početnika bolje plastične ili metalne žice? :misli: :D

ozzy osbourne
05.10.2005., 10:35
meni je zenska rekla da su ako vec uzimam metalne da uzmem debljinu 10 jer da manje urezuju prste i kupio sam ih 60kn fender. zlatne. sad moram promjenit vide jer su stare to cu nadams e danas kupit

no idea
05.10.2005., 10:39
little wonder kaže:
rekao bi plasticne, jer ih je lakse pritisnuti i manje bole za prste ;)

THE SMRT
05.10.2005., 17:21
parliament kaže:
nemoj uciti note.

Kakva glupost! Naravno da je vježba najvažnija,ali znanje nota donosi jako puno. A da ne govorimo o tome da ćeš uz note puno više razumjeti muziku.

parliament
05.10.2005., 22:18
THE SMRT kaže:
Kakva glupost! Naravno da je vježba najvažnija,ali znanje nota donosi jako puno. A da ne govorimo o tome da ćeš uz note puno više razumjeti muziku.
ježim se od muzicara koji sviraju po notama, a i od onih kojima za bolje shvacanje glazbe trebaju note.

C2V3N
05.10.2005., 22:59
parliament lijepo si to sazeo svaka cast :zubo: :top:

Boog
06.10.2005., 00:12
Jednostavno. Klasicna je u principu manja, ima 18 polja i plasticne zice, dok akusticna ima metalne zice, cca 20 ak polja (kako koja) i trebala bi biti veca ( i ljepsa):) Uzmi akusticnu jer je bolja ako mislis prelazit na elektricnu. i malo da ti se prsti stvrdnu...

ozzy osbourne
06.10.2005., 08:51
ma super. ja sam kupio zeljezne zice a ima 18polja. i ni ceni mi se ful malena...

Kex Doomlich
06.10.2005., 09:29
little wonder kaže:

Naravno da su bolje one koje ti se više urezuju u prste...tako će ti se jagodice prije naviknut. :top: :D

parliament
06.10.2005., 10:20
Kex Doomlich kaže:
Naravno da su bolje one koje ti se više urezuju u prste...tako će ti se jagodice prije naviknut. :top: :D
pa da, svirati gitaru, a da ne boli je isto ko i .ebat se, a da ne udje.

ozzy osbourne
06.10.2005., 10:21
nevjerojatno rasturim dvije stare zice i sad NOVU prvu....zatezem pukne i raskrvari me malo. lako za ranu al nemam zicu...jel se moze kupit na komad?

parliament
06.10.2005., 10:29
de ba kupi si nekoliko paketica zica, nisu skupe, a ako intezivno sviras, svakako moras svko malo novi komplet stavljati. prvi put cujem da netko zice na komad kupuje i sto toliko zatezes zice, sjebaces djitru.

Kex Doomlich
06.10.2005., 10:42
ozzy osbourne kaže:
nevjerojatno rasturim dvije stare zice i sad NOVU prvu....zatezem pukne i raskrvari me malo. lako za ranu al nemam zicu...jel se moze kupit na komad?

Bokte ja to ne kužim...ono...imam električnu gitaru već godinu dana...razvaljivao sam ju ja, razvaljivao ju je moj frend (koji zna svirat i koji fakat uništava te žice... :D :eek: ) i nikad mi nijedna nije pukla.

Možda moraš poradit na tehnici... :D

ozzy osbourne
06.10.2005., 11:15
da definitivno moram...ja u mjesec dana i manje 3 rasturio hehe. nadam se da imaju na komad jer ako ne moram dat 60kn opet i imat cu 5 komada viska.....

Kex Doomlich
06.10.2005., 11:20
ozzy osbourne kaže:
da definitivno moram...ja u mjesec dana i manje 3 rasturio hehe. nadam se da imaju na komad jer ako ne moram dat 60kn opet i imat cu 5 komada viska.....

A da si kupiš neke žice od 10000 kuna? :D

P.S. A di ti uglavnom puknu žice?

little wonder
06.10.2005., 12:02
parliament kaže:
pa da, svirati gitaru, a da ne boli je isto ko i .ebat se, a da ne udje.

Dobro, ne morate sad radit sprdnju oko mog pitanja... :D

charolastra
06.10.2005., 12:15
ozzy osbourne kaže:

al zaaaatezes hehe :D

THE SMRT
06.10.2005., 13:07
parliament kaže:
ježim se od muzicara koji sviraju po notama.

Zašto? Znaju nešto više od tebe ili te kada si bio mali seksualno zlostavljao školovani muzičar?

Boog
06.10.2005., 16:27
Kupi si zice 12ice :) Imate ces dojam basa al ces se malo namucit dok ti puknu....:rozi:

Ne fakat, stvar je u tehnici sviranja, posebice ak trzas po gitari A NEZNAS!

loverman
06.10.2005., 16:47
parliament kaže:
de ba kupi si nekoliko paketica zica, nisu skupe, a ako intezivno sviras, svakako moras svko malo novi komplet stavljati. prvi put cujem da netko zice na komad kupuje i sto toliko zatezes zice, sjebaces djitru.
ja sam jedno 4 puta zas redom kupio samo g žicu.:zubo:

mislim, kupim si prvo cijeli paket žica i onda mi opet pukne ista, pa čemu kupovat još jedan cijeli paket kad možeš samo onu koja ti treba. ekonomičnije je.:)

parliament
07.10.2005., 16:53
THE SMRT kaže:
Zašto? Znaju nešto više od tebe ili te kada si bio mali seksualno zlostavljao školovani muzičar? mislim da je za sviranje gitare puno vaznije steci osjecaj za gitaru i vjezbati skale na svim segmentima vrata gitare. sturo poznavanje nota ne donosi nista, jer ces samo biti ovisnik o notama i nista neces moci prakticno odsvirati bez nota. gitara je prateci instrument, tj. instrument koji se mora prilagoditi glasu. cesto sam bio u prilici da sretnem "gitariste", koji su suvereno vladali nekim gitariskim licksima, ali bez nota nisu mogli transponirati instrument i svirati u drugom tonalitetu. ja govorim iz svog iskustva, jer sam isao u glazbenu skolu i ucio svirati klavir, ali bez nota nisam znao nista odsvirati. tek poslije, kad sam poceo uciti svirati saksofon, jedan profesor mi je pokazao fingering za C dur skalu(tako da sam mogao vjezbati i improvizirati C dur skalu na citavom saksofonu), shvatio sam na koji se nacin u muzici harmonizira, tj. na koji nacin da iz nota jedne skale gradim akorde. to mi je pomoglo da naucim svirati i gitaru, jer sam je, prakticno, prvo poceo svirati i improvizirati na njoj, a sto sam tek kasnije saznao da se, npr., bojenje jednog Fmaj7 akorda u Fmaj7(#11) naziva lidiskim modusom i nije toliko bitno. zar ne?

THE SMRT
07.10.2005., 18:20
parliament kaže:
mislim da je za sviranje gitare puno vaznije steci osjecaj za gitaru i vjezbati skale na svim segmentima vrata gitare. sturo poznavanje nota ne donosi nista, jer ces samo biti ovisnik o notama i nista neces moci prakticno odsvirati bez nota. gitara je prateci instrument, tj. instrument koji se mora prilagoditi glasu. cesto sam bio u prilici da sretnem "gitariste", koji su suvereno vladali nekim gitariskim licksima, ali bez nota nisu mogli transponirati instrument i svirati u drugom tonalitetu. ja govorim iz svog iskustva, jer sam isao u glazbenu skolu i ucio svirati klavir, ali bez nota nisam znao nista odsvirati. tek poslije, kad sam poceo uciti svirati saksofon, jedan profesor mi je pokazao fingering za C dur skalu(tako da sam mogao vjezbati i improvizirati C dur skalu na citavom saksofonu), shvatio sam na koji se nacin u muzici harmonizira, tj. na koji nacin da iz nota jedne skale gradim akorde. to mi je pomoglo da naucim svirati i gitaru, jer sam je, prakticno, prvo poceo svirati i improvizirati na njoj, a sto sam tek kasnije saznao da se, npr., bojenje jednog Fmaj7 akorda u Fmaj7(#11) naziva lidiskim modusom i nije toliko bitno. zar ne?

Slazem se da sturo poznavanje nota ne donosi apsolutno ništa. I da su uho i vještina najvažniji. Ali note su jednostavno ono što se mora znati. Za tebe se vidi da kužiš glazbu ali savjetovati početniku da odustane od učenja nota?!? Mora znati nesto i pročitati neće valjda radit samo po tabovima.

doc10
16.12.2006., 21:28
Molio bih da mi neko napiše stranicu gdje mogu skidati note poznath pjesama:gitara