PDA

View Full Version : Ptičja gripa

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

pivka
14.09.2005., 09:52
jako sam ljuta!
kao što se vidi i iz naziva teme:"zašto nas zastrašuju?"
mediji na sva usta obavljuju kako se pojedine zemlje opskrbljuju sa cjepivom,predviđanja koliko će se ljudi zaraziti,koliko će ih umrijeti.a zašto?
ok.shvaćam i jasno mi je da se javnost mora obavijestiti o mogućnosti dolaska i zaraze sa ovom bolešću,ali dali je stvarno tako crno.
neznam točno u postotcima,ali koliko je ljudi u Aziji umrlo od virusa ptičije gripe u zadnje 2 godine.Srećom samo desetak ljudi.na milijune zaražene peradi.
dali netko iz svjetske zdravstvene organizacije misli da bi se mogla ponoviti Španjolska gripa,ili oni stvarno znaju da će se desiti katastrofa pa nam samo daju mrvice,da ne zapaničarimo još više.
Ja sam počela čekati kada će se nešto desiti i osjećam strah kada nas svako malo mediji informiraju o svemu mogućem i nemogućem što se može desiti.
paranoja :horor:!

Smart_bitch
14.09.2005., 10:24
Mene ta vijest (kao i sve "bombastične" vijesti koje su najednom jako aktualne danima) asociraju na jednu pjesmu.

Good old shue,
Good old shue...

vrabac
14.09.2005., 10:45
Zabavljaju narod da ne misli o stvarnim problemima.

_Altanta_
14.09.2005., 11:28
Ne brini se, ne bu ništa kod nas bilo ;)

MaxB
14.09.2005., 12:24
pivka kaže:
jako sam ljuta!
kao što se vidi i iz naziva teme:"zašto nas zastrašuju?"
mediji na sva usta obavljuju kako se pojedine zemlje opskrbljuju sa cjepivom,predviđanja koliko će se ljudi zaraziti,koliko će ih umrijeti.a zašto?
ok.shvaćam i jasno mi je da se javnost mora obavijestiti o mogućnosti dolaska i zaraze sa ovom bolešću,ali dali je stvarno tako crno.
neznam točno u postotcima,ali koliko je ljudi u Aziji umrlo od virusa ptičije gripe u zadnje 2 godine.Srećom samo desetak ljudi.na milijune zaražene peradi.
dali netko iz svjetske zdravstvene organizacije misli da bi se mogla ponoviti Španjolska gripa,ili oni stvarno znaju da će se desiti katastrofa pa nam samo daju mrvice,da ne zapaničarimo još više.
Ja sam počela čekati kada će se nešto desiti i osjećam strah kada nas svako malo mediji informiraju o svemu mogućem i nemogućem što se može desiti.
paranoja :horor:!
A zasto uopce gledas vijesti na televiziji ili citas novine? Iskreno se zapitaj - ako godinu dana neces pratiti vijesti, hoces li propustiti bilo sto bitno? ;) Vec godinu dana ne gledam ikakve "informativne" emisije, ne citam novine jer sam se odselio od staraca koji ih jos i danas kupuju svaki dan, a vijesti ne pratim ni na Webu (naravno, osim onog sto mi je od interesa - informatika, zdravlje - ali sve to pratim iz medija koji ne teze senzacionalizmu i kojima je stvarno najbitnije samo da prenesu informaciju) i zbilja mi nista ne fali. Sto, ubili su nekog? Ljudi pomrli od te i te bolesti? Negdje je bio potres? Ukrali su to i to? Je li nam bilo sto od toga bitno u zivotu? ;) BTW ako zelis kvalitetne informacije iz podrucja zdravlja, posjeti www.mercola.com (http://www.mercola.com).

Billi
14.09.2005., 12:47
ja se virusa bojim. i nicega drugoga...

pivka
14.09.2005., 12:59
MaxB kaže:
A zasto uopce gledas vijesti na televiziji ili citas novine?

a gle pitanje ti nije baš na mjestu.zato što ti ne pratiš informativne vjesti nije mjerilo da ih i drugi ljudi ne gledaju.ja si baš volim pogledati dnevnik.čitati novine isto tako ujutro.nekakva navika.
ali me živcira kada takve stvari guraju pod nos.imam filing kao da nas spremaju na nešto,ali nam bacaju kosti da se zadovoljimo.i što više naprave bombastičniju vjest to je više ljudi u panici,a možda je sasvim nešto drugo u pitanju.
tako je bilo i prije 2-3gd.kada se u Egiptu pojavila u nekakvom zabitom selu par slučajeva klasične kuge.pa je to bila takva vijest kao da ćemo svi završiti kao u 12-13st.
čuj nije ti baš svejedno kad takvo nešto pročitaš.
od sad se baziram samo na tračeve po Gloriji :D

Taroth
14.09.2005., 13:41
ja gledam 24 sata na novoj TV... i to samo radi Hrge (hebeni komad), ali si sve vise mislim da bi mogao ugasiti ton dok gledam vijesti (oliti nju ;) )

u principu... imam par frendova koji su visokoobrazovani i uopce ne gledaju tv... ono.. u-o-p-ć-e
citaju knjige... u puno su nacitaniji, imaju stvari o kojima razmisljaju u zivotu i cime se bave... i ne tepu ih neke takve vijesti

mobyXXL
19.09.2005., 21:07
A kaj nisu rekli da ak se spare virus obične i ptičje gripe da bu sranja? :( Pandemija :eek:

Kesten
03.10.2005., 13:59
AAAA SVI ĆEMO UMRIJETI!!!!
(ranije nego očekivano)
(ako virus prijeđe u formu koja prelazi s čovjeka na čovjeka)

Netko negdje nešto priča o nekakvim cjepivima (za 10.000 građana) (ili možda 2.000), što bi tu teoretski mogla biti istina?

just Sandy
03.10.2005., 14:36
Kesten kaže: AAAA SVI ĆEMO UMRIJETI!!!! :rofl: :rofl: :rofl:Kesten kaže:
Netko negdje nešto priča o nekakvim cjepivima (za 10.000 građana) (ili možda 2.000), što bi tu teoretski mogla biti istina? :rofl: :rofl: :rofl:
e nasmijao si me, simpatično, hvala :)

Kesten
03.10.2005., 17:40
Da razjasnim, ja stvarno želim saznati podatke o ptičjoj gripi :o

Ima li to ikakve veze s običnom gripom? Na tu sam više-manje imun.

Na koje se načine ptičja gripa prenosi na ljude?

magic
03.10.2005., 17:47
Kesten kaže:

mora te snazhno iskljucati jato djetlica ili silovati pijetao.

Kesten
03.10.2005., 18:17
magic kaže:
mora te snazhno iskljucati jato djetlica ili silovati pijetao.

Zvuči bolno. Au. :(

dehaer
03.10.2005., 18:27
Kesten kaže:AAAA SVI ĆEMO UMRIJETI!!!!
((ako virus prijeđe u formu koja prelazi s čovjeka na čovjeka)
Vjerojatno ćeš se pokušati "skriti" od virusa - izbjegavanjem mjestâ s puno ljudi, neizlaženjem iz kuće i izbjegavanjem bilo kakvih socijalnih kontakata uopće.

Ne vidim problem :confused: - stil života će ti ostati posve isti. :top:

:(

Ona007
10.10.2005., 20:13
Cujem da u HR nema vakcina jos najmanje 6 mjeseci..
Izjava prof.dr. Ire Margan Gjenero (http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=966)

cerberus
10.10.2005., 20:37
Ona007 kaže:
Izjava prof.dr. Ire Margan Gjenero (http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=966)

AAAAAAAAA!!!!!!!!+ želim umrijeti!!! :rolleyes:

Vilko
11.10.2005., 16:53
Virus H5N (http://www.cnn.com/2005/HEALTH/conditions/10/07/1918.flu.witness/)

Naucnici vjeruju da je virus od 1918 godine koji je unistio po cijelom svijetu u roku 24 mjeseca 20-100 miliona osoba, isti virus koji nam sada prijeti.

Znade se dosada po WHO ,da je 112 osoba bilo zarazeno i 60 umrlo od pticjeg virusa.

Australija vjeruje se vodi u kolicini preventivnih injekcija, ali koliko se znade nema dosta za sve stanovnistvo, prvo ce dobivati politicari ,zdravstveni radnici i oni koji su potrebni u odrzavanja reda i brige o ostalima ...iako se povecavaju zalihe novih injekcija sa svakim danom.

Ako su naucnici u pravu ...a izgleda da jesu...ponoviti ce se veliki broj smrtnosti.

Zalosno sa obzirom koliko se trosi na rat i naoruzavanje kao i svemirsko istrazivanje da se ne stave i ne trose vise novaca za medikalne potrebe.

Indigo Girl
11.10.2005., 21:54
Nije istina. Taj virus o kojem pričaš, 1918, spanish flu, nikako ne može biti isti virus kao i ova ptičja gripa. Mislim, virus je tada odmutirao i izgubio se. Kolika je šansa da se ista mutacija ponovo dogodi i isti virus se rodi? Ne znam točan odgovor, ali vjerujem da je ta šansa zanemariva. Ali postoje neke sličnosti između ta dva virusa pa vrše istraživanja na onome iz 1918.

Principessa
11.10.2005., 22:07
"Dođe li do pandemije ptičje gripe, cjepivo će među prvima dobiti u službama vitalnim za normalno funkcioniranje države. Nakon toga, prioritete će određivati razvoj situacije...U pandemiji od španjolske gripe 1918. godine umrlo je najviše mladih i zdravih.
Bude li pandemije ptičje gripe, zatvarat će se i škole, a na temelju nacionalne strategije iscrpne planove morat će donijeti i svaka županija..."

:eek: :eek:
izvor:
http://www.iskon.hr/vijesti/page/2005/10/11/0385006.html

Ona007
12.10.2005., 16:54
Evo jedan globalni forum koji je usko specijaliziran samo za ovo:
http://www.curevents.com/vb/forumdisplay.php?f=40

a evo i grcka javlja da su nasli 30 mrtvih peradi

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100014_12/10/2005_61788

Pollux
12.10.2005., 17:18
Ja sam antivirusni serum nabavio (5 doza)...

magic
12.10.2005., 17:49
uopce ne razmishljam o tome :)

kao ni o sarsu, antraxu, kravljem ludilu i svachemu nechemu chime nas svakih par godina bombardiraju.

allegra
12.10.2005., 18:13
Ona007 kaže:

pa koliko znam, nema ga još nigdje

naime, sve dosadašnje transmisije virusa ptičje gripe su išle s peradi na čovjeka ... a još nije zabilježen prijenos s čovjeka na čovjeka, što je uvjet za nastanak pandemije

za prijenos s čovjeka na čovjeka virus mora mutirati ... a kako ćeš raditi cjepivo, kad još ne znaš kakva će biti mutirana varijanta?

Ona007
12.10.2005., 18:19
Izgleda da se moze prenijet s covjeka na covjeka

Q: Can avian flu be passed from person to person?

There are indications that it can, although so far not in the feared mutated form which could fuel a pandemic.

A case in Thailand indicated the probable transmission of the virus from a girl who had the disease to her mother, who also died.

The girl's aunt, who was also infected, survived the virus.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3422839.stm

allegra
12.10.2005., 18:34
Ona007 kaže:Izgleda da se moze prenijet s covjeka na covjeka

Q: Can avian flu be passed from person to person?

There are indications that it can, although so far not in the feared mutated form which could fuel a pandemic. ....

A case in Thailand indicated the probable transmission of the virus from a girl who had the disease to her mother, who also died.

The girl's aunt, who was also infected, survived the virus.[/b]

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3422839.stm [/B]

postoje indicije zasad, a ništa drugo (btw, naglašavam indicije, jer se i kod nas, a i vani u novinama krivo rabi riječ indikacija u tu svrhu)

ovaj primjer koji su naveli nikako ne govori tome u prilog, jer su to osobe iz iistog kućanstva, što znači da je vjerojatnije da su se sve tri zarazile od iste kokoši, patke, ili što već.

postoje projekcije da se prave pandemije javljaju svakih 100 godina (mada su i te projekcije na relativno klimavim nogama, jer koliko-toliko sigurne podatke imamo samo za zadnje stoljeće). Budući da je zadnja pandemija bila 1918-1920. (tzv. španjolica ili šanjolska gripa), postoji bojazan da bi nas pandemija mogla lupiti u sljedećih nekoliko godina, pa se puše i na hladno (sjeti se one velike medijske frke oko SARS-a, a ispala je manja smrtnost nego od obične gripe u malo većem gradu).
Novinari takve bojazni jedva dočekaju, pa naprave katastrofične naslove, jer je prodaja bolja.

Ne zaboravi da su i dvije velike i moćne multinacionalne farmaceutske kompanije u zadnjih par godina pustile u opticaj antivirusne lijekove (baš za gripu) od kojih očekuju veliki prihod, pa je i njima u interesu da se šire katastrofična predviđanja ... a nije da nemaju baš nikakav utjecaj na preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, jelte ;)

allegra
12.10.2005., 18:45
a problem je u tome što je do sada zabilježena samo jedna prava pandemija gripe (1918) pa se sve projekcije prave na temelju toga.

Istina je da su od španjolice, za razliku od kasnijih običnih gripa, najviše umirali mladi ljudi između 20..-30.-te godine života. Međutim, ne uzima se u obzir da je u to vrijeme još masovno harala tuberkuloza i da je vjerojatno dosta tih mladi ljudi imalo istovremeno i neprepoznatu tuberkulozu.

Ona007
12.10.2005., 18:47
allegra kaže:
postoje indicije zasad, a ništa drugo (btw, naglašavam indicije, jer se i kod nas, a i vani u novinama krivo rabi riječ indikacija u tu svrhu)

ovaj primjer koji su naveli nikako ne govori tome u prilog, jer su to osobe iz iistog kućanstva, što znači da je vjerojatnije da su se sve tri zarazile od iste kokoši, patke, ili što već.

postoje projekcije da se prave pandemije javljaju svakih 100 godina (mada su i te projekcije na relativno klimavim nogama, jer koliko-toliko sigurne podatke imamo samo za zadnje stoljeće). Budući da je zadnja pandemija bila 1918-1920. (tzv. španjolica ili šanjolska gripa), postoji bojazan da bi nas pandemija mogla lupiti u sljedećih nekoliko godina, pa se puše i na hladno (sjeti se one velike medijske frke oko SARS-a, a ispala je manja smrtnost nego od obične gripe u malo većem gradu).
Novinari takve bojazni jedva dočekaju, pa naprave katastrofične naslove, jer je prodaja bolja.

Ne zaboravi da su i dvije velike i moćne multinacionalne farmaceutske kompanije u zadnjih par godina pustile u opticaj antivirusne lijekove (baš za gripu) od kojih očekuju veliki prihod, pa je i njima u interesu da se šire katastrofična predviđanja ... a nije da nemaju baš nikakav utjecaj na preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, jelte ;)

ma nisam ja uplasena.. samo zainteresirana :) jer sam bas nedavno gledala filmove i citala na temu spanjolske gripe iz 1918..

sto se tice ovoga o istom kucanstvu..to nije istina.. majka djeteta je zivjela daleko od djeteta a dijete sa tetkom.
kad se dijete razboljelo majka je doputovala jer je dijete bilo u bolnici i bila je s bolesnim djetetom non stop i onda se i ona razboljela i umrla.. a tetka ( s kojom je dijete zivjelo) se rabojela ali nije umrla nego prezivjela..
ovo sam procitala na bbc site-u prije nekoiko dana.. neda mi se sad trazit..

mi sad ( za 20 min) imamo specijalne vjesti na ovu temu.. pa cemo vidjet sto kazu..

magic
12.10.2005., 18:50
Ona007 kaže:
majka djeteta je zivjela daleko od djeteta a dijete sa tetkom.
kad se dijete razboljelo majka je doputovala jer je dijete bilo u bolnici i bila je s bolesnim djetetom non stop i onda se i ona razboljela i umrla..

to ju je Bog kaznio shto je pustila dijete tetki.

Ona007
12.10.2005., 18:52
magic kaže:
to ju je Bog kaznio shto je pustila dijete tetki.

to sam i ja pomislila

just Sandy
12.10.2005., 18:52
A ovo još nije Top tema? :D

magic
12.10.2005., 18:58
Pollux kaže:
Ja sam antivirusni serum nabavio (5 doza)...

ne smijem ni pomisliti shto bi s ovom planetom bilo da se ti razbolish :horor:

srecom, pobrinuo si se na vrijeme : otireznojschela:

zajebanciju na stranu, vi se uistinu bojite?

lahor
12.10.2005., 19:52
Ja se baš i ne zamaram...

A s obzirom da radim u bolnici baš me zanima kakve bi posljedice imala gripa na moje stažiranje (da me bar pošalju doma :D , dosta mi je već besplatnog crnčenja).

Ona007
12.10.2005., 20:14
Dakle.. imali smo i te specijalne vjesti o pticjoj gripi..
Dvojica najvecih strucnjaka na ovim podrucjima iz V Britanije su potvrdili da misle da je epidemija neizbjezna tj neminovna .. oni ne govore ako bude nego kad bude ( ovo me je malo uplasilo, moram priznat ali jos uvijek sam skepticna).
To 'kad bude' a ne 'ako bude' ponovili su svi strucnjaci..
No kad ce biti nitko ne zna.. mozda za deset dana a mozda za deset godina..
Isto je potvrdjeno da vakcine nema.. vakcine za tu mutaciju virusa.. oni imaju neke rezerve vakcina za slucaj iz Vjetnama (cini mi se) ali da li je ta vakcina dovoljno dobra nitko ne zna rec..

Drugo su neki zastitni ljekovi koje imaju ali nije sigurno da li ce ti ljekovi djelovat..

Kome ce se vakcine davat ( jer ih ima u malim kolicinama i dok se velike kolicine proizvedui treba 7 mjeseci a do tada ce puno ljudi vec umrijet) odlucit ce vladini sluzbenici.. vjerojatno medicinskom osoblji i stubovima privrede i ekonomije da ne bi privreda i ekonomija propala ..

Nagadjaju da ce najveci udar gripe trajati 12 tjedana i tada tko prezivi prezivio je..

Moram priznat da se poslije ovog programa malo bojim.. no ako je neminovno onda se nadam da ce neimovnost doci sto kasnije ..tj za jedno tridesetak ili pedeset godina :D

Jos su rekli da ako epidemija bude u nekim zemljama prvo onda da ce druge zemlje morat dat svoje vakcine tim prvim zemljama da bi se pandemija sprijecila.. tj zaustavila da ne bi dosla do njih

Evo diskusije: (watch the discussion)
http://www.channel4.com/news/special-reports/special-reports-storypage.jsp?id=922

magic
12.10.2005., 20:16
za svaki sluchaj, pokajte se za svoje grijehe :D

allegra
12.10.2005., 20:20
Ona007 kaže:
...Kome ce se vakcine davat ( jer ih ima u malim kolicinama i dok se velike kolicine proizvedui treba 7 mjeseci a do tada ce puno ljudi vec umrijet) odlucit ce vladini sluzbenici.. vjerojatno medicinskom osoblji i stubovima privrede i ekonomije da ne bi privreda i ekonomija propala ..

eee bas me zanima koga smatraju za stupove privrede ... sigurno velike menagere koji ni ne znaju cime im se radnici bave :zubo: ... s njima ce se sigurno privreda odrzati

allegra
12.10.2005., 20:25
Ona007 kaže:

Moram priznat da se poslije ovog programa malo bojim.. no ako je neminovno onda se nadam da ce neimovnost doci sto kasnije ..tj za jedno tridesetak ili pedeset godina :D
http://www.channel4.com/news/special-reports/special-reports-storypage.jsp?id=922

ajd, malo ti je prerano da se bojis

inace pandemija gripe ti ima tri udara i najsmrtonosniji je drugi udar
bez obzira kad ce se javiti, prvi udar ce biti u proljece (negdje oko ozujka) ili pocetkom jeseni u rujnu (znaci ovaj rujan smo vec pregrmjeli). Drugi udar se javlja 6 mjeseci nakon prvog

dakle, nema straha, ako se ne razbolis u prvom udaru, do drugog ces se stici cijepiti :D

Ona007
12.10.2005., 20:34
ma prepalo me je to 'kad se pojavi' umjesto 'ako se pojavi'
moje je shvacanje bilo da je situacija 'ako'

i nije mi se svidjelo oni 'tko ce dobit vakcinu je diskutabilna i teska odluka' i '50.000 ljudi bi moglo u v britaniji umrijet ove zime'

i nije mi se svidjelo da u ovom trenutku britanska drzava vise vremena, snage i sredstava polaze na pripremljenost u slucaju epidemije nego na terorizam.. znaci da je rizik da se ipak desi vrlo vrlo velik

Noemi
12.10.2005., 20:54
PA da bi mogli napraviti cjepivo moraju prvo odrediti tocan tip virusa.

Koliko ljudi u V.Britaniji umre svake zime od hladnoce,obicne gripe,AIDS-a i ne znam cega:misli:

Osim toga,mogli bi je razlicito od hoce ili budu...Rad se pretpostavke,analize,najgori scenariji.

I o SARS-u je bila panika,imas sada i nepoznat uzrocnik u Kanadi od kojeg je umrlo dosta ljudi u starackom domu.A tu je i ebola i svasta drugo....

A do tada,jacaj imunitet,papaj povrce,dosta spavaj,smanji stres i misli ruzicaste misli;)

Jer i ako se desi,u krajnjoj liniji,ti tu nista ne mozes,kao ni bilo tko od nas.Pa cemu onda panika:D

ja i bash ja
12.10.2005., 21:17
Noemi kaže:

Jer i ako se desi,u krajnjoj liniji,ti tu nista ne mozes,kao ni bilo tko od nas.Pa cemu onda panika:D

pa možeš u krajnju ruku nositi one maske za usta i nos ko što su u HongKong-u za vrijeme SARS-a

Ona007
12.10.2005., 22:10
ma kako svima tako i nama..:D

just Sandy
13.10.2005., 10:13
Nemrem vjerovat, fakat ste je stavili ko top temu! :rofl:

Arslan
13.10.2005., 18:31
Pa naravno da je top tema, ako se shit desi bit ce po svijetu milioni mrtvih, a sve pametne vlade ljepo trose sredstva na vojske i gluparije, no nekih pametnih poteza ima malo. Naravno, rezervirat ce politicari za sebe i svoje pajdase antiviralne lijekove, jer bez njih, je li, naravno, ne ide. Stara prica: uvijek sve odnesu.

Sto se tice virusa, koliko ja kuzim za sada tesko prelazi s ptice na covijeka, a s covjeka na covijeka skoro nikada. Opasno je ako mutira ili se kombinira s obicnim virusom gripe, koji je jako zarazan. Koliko vidim na netu obicna gripa ima smrtnost oko 0.1% (1 od 1000), dok je pticja 20-ak puta gora (ako je suditi po spanjolskoj koja je nesto slicno gadnoj mutaciji ptivcje). Dakle pticja gripa, mutirana bi imala 2% smrtnost (umre 2 od 100 zarazenih).

Cjepljenje protiv gripe mozda pomaze, mozda ne, sigurno ne skodi (a i obicna gripa nije fora, pa se je pametno cijepiti).

Tamiflu (Oseltamvir) i Relenza (Zanamvir) su antiviralni ljekovi razvijeni za zastitu od obicne gripe. Djeluju tako da sprecavaju razmnozavanje virusa. Moze ih se uzimati profilakticki (unaprijed, da niti ne dodje do zaraze), odnosno u prvim trenutcima izbijanja simptoma (tesko skuziti da je fakat gripa a ne nesto minorno). U slucaju uzimanja nakon zaraze trebali bi smanjiti probleme (jer smanje / zaustave sirenje virusa). Dakle, antivirusni ljekovi slabo pomazu, ali trenutno nema niceg boljeg.

Dostupnost antivirusnih ljekova je niska, ima ih tek za 10-20% populacije (valjda racunato za 5 dana = 5 tableta) u zemljama poput UK, Francuske. U Hrvatskoj ne znam koliko ih ima ali sam vidio clanak gdje neka baba pametuje kako ce ustediti par miliona kuna ako ih ne kupi.

Cijena za Tamiflu na veliko je 23 eura, u maloprodaji ja sam vidio 33 eura. Trenutno se u mom gradu po rijecima apotekara puno kupuje u strahu od pticje gripe. Tamiflu se izdaje na recept.

Iako je Tamiflu (najbolje sto trenutno postoji) relativno neucinkovit, a za nadati se je da ove godine do pandemije nece doci ja sam nabavio par paketica, zlu ne trebalo. Racunica je jendnostavna: citam vijesti na netu, svako malo pa mi dignu tlak s pticjom gripom, cijepim se svake godine tako i tako, a sad bolje spavam kad znam da mi Tamiflu stoji u ormaru. Cijena lijeka je tako i tako minorna kad je covijek usporedi s cijenom spokojnog sna ili, ne daj Boze da zatreba, vlastitog zivota.

allegra
13.10.2005., 20:25
usmena predaja kaže da su 1919. u Požegi od španjolske gripe oboljeli svi stanovnici osim jedne žene i njene najmlađe kćeri ... te dvije otporne ženskice su bile moje baka i prabaka :) :cerek:

toplo se nadam da su svoje moćne gene u potpunosti prenijele na svoje potomstvo :D

dehaer
13.10.2005., 21:24
Stajaću u kući. :)
Zatvoriću se negdje gdje nema ljudi i ptica. :)
Biću na forumu 0-42. :)

Ona007
13.10.2005., 22:06
Arslan kaže:
mutirana bi imala 2% smrtnost (umre 2 od 100 zarazenih).

koliko znam slucaj je bio da je umrlo 69 od zarazenih 111 ili tako nesto
danas je potvrdjeno da je u turskoj ista vrsta( jacina) kao ta od koje su ti poumirali.
za rumunjsku se jos ne zna, znat ce se sutra a ispitivanja se vrse i u grckoj i bugarskoj.. u beogradu je prodato 25 000 antivirusnih ljekova u jedan dan

problem ( jos jedan) je u tome sto taj lijek proizvodi samo jedna tvornica na svojetu - roche svicarska i ne da drugima da patent bez da plate .. a nema teorije da roche u tako kratkom vremenu moze proizvest toliku kolicinu lijekova koliko zemljama svijeta trweba i ne zna se je li taj lijek uopce pomaze za taj strain virusa

energy-x
14.10.2005., 07:17
znala sam ja da ce me pticurine iz kopackog rita doci glave. :mad:

Billi
14.10.2005., 08:52
a di se moze nabavit lijek?

collector
14.10.2005., 11:12
treba nabaviti zračnjaru i gađat golubove koji se približe na 100m

:angel: :Snajper:

lahor
14.10.2005., 14:59
Ma kakav Tamiflu - češnjak je prava stvar!

Svaki dan par češnjeva i bježat će svi od mene (i ljudi i virusi) :D

Ja se ne bum cijepila, ako bude pandemija odoh u brda :)

nepta
14.10.2005., 18:06
iako svake godine pokupim gripu među prvima neću se unaprijed nervirat. nisam paničar a treba i mislit pozitivno.
sjetite se Černobila: oblaci su svima donijeli po malo samo su nas u bivšoj Jugi preskočili ;) :D

Principessa
14.10.2005., 20:18
evo u Turskoj preporučuju ljudima da se cijepe protiv obične gripe, kao neke prevencija.
ne virujem da će to ikome pomoći, ali evo ja ću se ove godine prvi put cijepiti protiv gripe...
nekako mi se baš ne umire ove godine :zubo:

Ona007
15.10.2005., 00:54
Evo bas citam
..vakcina ne postoji..
http://news.independent.co.uk/world/science_technology/article319739.ece

jedini lijek ( tamiflu) pokazao se rezistentnim ali i dosegao cijenu od £9 po tableti ( na internetu)

u beogradu je jucer prodano 25000 tamiflun-a

tamiflu se proizvodi samo u jednoj tvornici na svijetu ito vrlo specijalnim procesom koji moze izazvat eksploziju i za gradnju druge ovakve tvornice trebalo bi dugo

jedini potencijalni lijek pravi se od biljke star anis koja raste samo u nekoliko kineskih pokrajina
http://news.independent.co.uk/uk/health_medical/article319716.ece

ali ipak mislim se.. samo je 69 ljudi umrlo ( 0d 100 bolesnih) ..cemu tolika frka?

No Europska se zajednica vidim dobro uspanicila ... zasto ako u Europi jos nema oboljelih? :confused: i smo je jedan slucaj moguce da se ovaj virus prenio sa covjeka na covjeka..

No vidim da prijatelji okolo pune frizidere i kuce hranom.. i nabavljaju prirodne lijekove za jacanje imuniteta.. prilicna panika oko mene.. cujem da se NPR u Pragu vec nosaju maske i rukavice..

Hmmm.. meni je sve ovo 50:50 .. ne znam sto rec.. sto vi kazete..ima li panike kod vas, u vasim zemljama?

AFRODITA69
15.10.2005., 02:08
Ona007 kaže:
Evo bas citam
..vakcina ne postoji..

jedini lijek ( tamiflu) pokazao se rezistentnim ali i dosegao cijenu od £9 po tableti ( na internetu)

tamiflu se proizvodi samo u jednoj tvornici na svijetu ito vrlo specijalnim procesom koji moze izazvat eksploziju i za gradnju druge ovakve tvornice trebalo bi dugo

jedini potencijalni lijek pravi se od biljke star anis koja raste samo u nekoliko kineskih pokrajina

ali ipak mislim se.. samo je 69 ljudi umrlo ( 0d 100 bolesnih) ..cemu tolika frka?

No Europska se zajednica vidim dobro uspanicila ... zasto ako u Europi jos nema oboljelih? :confused: i smo je jedan slucaj moguce da se ovaj virus prenio sa covjeka na covjeka..

No vidim da prijatelji okolo pune frizidere i kuce hranom.. i nabavljaju prirodne lijekove za jacanje imuniteta.. prilicna panika oko mene.. cujem da se NPR u Pragu vec nosaju maske i rukavice..

Hmmm.. meni je sve ovo 50:50 .. ne znam sto rec.. sto vi kazete..ima li panike kod vas, u vasim zemljama?

bas i ne,mada ima puno slucajeva u susjednoj canadi!

Vilko
15.10.2005., 05:39
Paznja moderatori !
Ista tema je otvorena na ZDRAVLJU!;)

KokuZ
15.10.2005., 07:19
Ona007 kaže:

Ona007 kaže:

Ona007 kaže:
... sto vi kazete..

"A kad cujete za ratove i bune, ne plasite se; jer to sve treba da najprije da bude, ali jos nije kraj. Ustace narod na narod i carstvo na carstvo; i zemlja ce se tresti vrlo po svijetu, i bice gladi i pomori i strahote i veliki znaci bice na nebu. ... I bice znaci u suncu i u mjesecu i u zvijezdama; i ljudima na zemlji tuga od smetnje i od huke morskih valova. Ljudi ce umirati od straha i od cekanja onog sto ide na zemlju; jer ce se i sile nebeske pokrenuti.
I tada ce te ugledati Sina covjecijega gdje ide na oblacima sa silom i slavom velikom. ... Tako i vi kad vidite ovo da se zbiva, znajte da je blizu carstvo Bozije." ( Luka, 21, 9 - 31.)

:W

Sumo
15.10.2005., 17:18
AFRODITA69 kaže:
bas i ne,mada ima puno slucajeva u susjednoj canadi!
A koji su to slucajevi? :confused:

U Kanadi i je bilo pticje gripe prije godinu dana (ali blazi oblik, taj valjda ne preskace na ljude). Pobili su nekoliko tisuca peradi i to je to. Negdje u to vrijeme je isti tip virusa bio i na jednoj farmi u NY. Isto pobili zivinu i to je to.
Kanada vec duze vrijeme tvrdi da ima plan u slucaju pandemije. Kazu da imaju proracun koliko bi im trebalo antiviral lijekova da zemlja nastavi funkcionirati i to imaju u rezervi. Odredjeni dio populacije ce umrijeti i dok je to u okviru njihovih ocekivanja sve je OK. Ionako ce rikavati vecinom sirotnja.
Kaze u Kanadi nije kapitalizam :rolleyes:
Inace ovdje se bas i ne prica oo tome. Kanadjani vijesti ionako ne gledaju.

vinlovci
15.10.2005., 18:01
F meat, prestanite jesti meso i unisticete mesnu industiju :zubo:

jedan od najvecih gubitaka energije u svijetu jeste mesna prehrana

covjek ce napraviti najvecu evoluciju kad predje na vegetarijansku prehranu

albert a. i mnogi drugi

prekrasna je prica o Leonardu da Vinciju(vegetarijanac)

kazu dobri stari leonardo bi otisao na pijacu(trznicu)i kupovao zivotinje u kavezima , samo da bi otvorio kavez i pustio ih na slobodu :love:

talia
15.10.2005., 18:52
Svake godine imaju novog bauka, kojim plase narod :rolleyes:

Tvrtko1995
16.10.2005., 02:39
Cesnjak, slanina i STOCK 84.

Pripreme zavrsene.

Ona007
16.10.2005., 11:55
BBC jutros javlja da je vladin govornik za zdravstvo izjavio da ce pticja gripa stici u V Britaniju, najranije ove zime.. i da ce usmrtiti najmanje 50 000 ljudi te da je to neminovno..

Meni nije jasno na osnovu cega se ovakvo nesto moze tvrdit ako se zna da je od pticje gripe umrlo samo 60 tak ljudi dosad..
i pomalo se slazem sa talijom da je ovo neki novi nacin 'drzanja stanovnistva u strahu'

http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4346624.stm

Mama, gdje su kolace
16.10.2005., 14:59
bilo je i druga vrsta droge (osim Tamiflu), sto su drzave pocele kupovati.....zove se Relenza, ali to je vise za pluca, i kaze se da mozda ovaj bird flu ce stetit vise od to.......ali kao sto mozete sami u svake novine procitati - nezna se, jer taj se bird flu moze stalno mjenjat.....

- prije 2 mjeseca, ja sam si kupio neke dionice u Biota na ASX=Australian Stock Exchange, (to jest firma sto je nam dala Relenza - ali GlaxoSmithKline to proizvodi)......eto tako da sa ovim bird flu-om po dnevne novine - dionice su mi se digle od $aus0.75 do danasnji $aus2.22

Tako da sada mozem otic u trgovine, i pokupovat jednu tonu kolace, i par smrzavaca, tako da kad do mene taj bird flu stigne; imat cu i veselje.......i necu morat mamu pitat; "Mama, gdje su kolace ???"

georgeWtheNuclear
16.10.2005., 16:02
Ona007 kaže:

Pa Ona, majkumustaru to je smrtnost od 69%!!! Sad to lijepo malo pojacaj pa bi od 10 000 000 zarazenih ljudi umrlo 6 900 000 ljudi. Dobro, vjerojatno smrtnost nije bas tolika, ali ako je blizu....

Ja se pocinjem malo brinuti. Ono, nije me strah ovih gluposti kaj nam serviraju u medijima, ali polako i ja nasjedam na to.

Jeza me obuzme kada pomislim da bi moglo doci do pandemije i da bi mi se djeca mogla mozda razboljeti...I fakat me je strah.

Sto cu uciniti? Ne znam.
Svakako idem detaljno prouciti o cemu se to zapravo radi.

Petar_1
16.10.2005., 18:38
Pozdrav!
Znam da moja baka (ima 80.god) ni jedne se godine ne cijepi protiv gripe pokusali smo ju nagovoriti ali ne zeli.
A to sto je zanimljivo je da ni jedne godine nije imala gripu pod stare dane jedino prije jedno 10 godina.
Znam da stalno jede bijeli luk,razna variva,te si pravi neke paprikasice itd...znate seljacka hrana.
E da i rodjena je na planini.

A iz svog iskustva mogu reci da sam bio impresioniran jedne godine kada sam pojeo oko teglu (onu vecu) ljutih feferonki plus povrce iz tursije preko zime i nisam imao nikakvu gripu,ni nos nije curio itd...dok su moji oko mene imali blagu gripu.

Pozdrav!

ADEX
17.10.2005., 01:54
Ona007 kaže:
BBC jutros javlja da je vladin govornik za zdravstvo izjavio da ce pticja gripa stici u V Britaniju, najranije ove zime.. i da ce usmrtiti najmanje 50 000 ljudi te da je to neminovno.. Ovo je glupost, treba onda prvo da pobije po toliko ljudi u Vijetnamu, Indoneziji, Kini, Tajlandu, Rumuniji i Turskoj.

Sve zemlje koje imaju problema sa pticjom gripom imaju jako izrazenu kulturu drzenja pernatih zivotinja vani i u neposrednoj blizini ljudi.

ADEX
17.10.2005., 02:01
Nista onda, ako se bojimo ptica i piletine onda udri po krmetini.

:D

ADEX
17.10.2005., 02:02
vinlovci kaže:
kazu dobri stari leonardo bi otisao na pijacu(trznicu)i kupovao zivotinje u kavezima , samo da bi otvorio kavez i pustio ih na slobodu :love: Koje bi onda neki drugi jadnik uhvatio i skratio za ovaj ovozemaljski zivot i prehranio svoju porodicu.

vinlovci
17.10.2005., 02:44
Koje bi onda neki drugi jadnik uhvatio i skratio za ovaj ovozemaljski zivot i prehranio svoju porodicu.

barem se slazemo u necemu :zubo: kazes.... jadnik

"Auschwitz begins whenever someone looks at a slaughterhouse and thinks: they're only animals."

Theodore Adorno
(1903-1969), German Jewish philosopher forced into exile by the Nazis

ADEX
17.10.2005., 02:48
Nisi fer. Poredis kmetski zivot rane renesanse sa logorasima.

vinlovci
17.10.2005., 02:53
se bake Mandice u Lici.......samo vukovi jedu meso svaki dan, vise kasikom, vise kasikom :)

ADEX
17.10.2005., 03:03
vinlovci kaže:
se bake Mandice u Lici.......samo vukovi jedu meso svaki dan, vise kasikom, vise kasikom :) Kad u stvarnosti vukovi ne jedu meso svaki dan. ;)

kaneshiro
17.10.2005., 06:38
Ona007 kaže:
cujem da se NPR u Pragu vec nosaju maske i rukavice..

:lol: :lol: :rofl: :lol:
a gdje si ti to cula? :zvrko:

Ona007
17.10.2005., 09:08
kaneshiro kaže:
:lol: :lol: :rofl: :lol:
a gdje si ti to cula? :zvrko:

to sam cula od jednog britanca iz praga.. da tesco u pragu nudi rukavice i maske

luca
17.10.2005., 11:25
Ona007 kaže:
sto vi kazete..ima li panike kod vas, u vasim zemljama?

ja ne kazem nista. ne cujem da itko prica o tome, da se ponasa drugacije. na TV povremeno vidim kako netko negdje ubija perad...
osobno, ne bojim se. ako pocnem misliti od cega u svakom trenu mogu odapeti, ima drugih stvari koje bih stavila na vise mjesto na popisu ;)

Ona007
17.10.2005., 14:18
ADEX kaže:
Nista onda, ako se bojimo ptica i piletine onda udri po krmetini.

:D

jesi siguran?:D
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/3601798.stm

Santana
17.10.2005., 14:24
OK, eto sto sam ja uspio iskopati do sad o pticama i gripi...

Trenutno je najopasniji H5N1 virus, neke vrste divljih pataka su nazalost postale inkubator (ne razboljevaju se), a medju pticama se siri ko blesav, dosao je do Evrope (Rumunjska, Turska, Bugarska) a ovih dana postoji mogucnost da se objavi i u Hrvatskoj (prije par minuta je objavljeno iznimno cudno upozorenje EU za Hrvatsku, trenutno nazalost neznam nista vise, vjerovatno je veznano uz ona 4 mrtva cvorka koje je tip nasao u Sesvetskim selima u svom dvoristu). Taj je tip virusa i njegove podvrste izuzetno patogen, svladao je prelazak s ptica na ljude, i po nekim izvjesajima doneke s ljudi na ljude. Trenutne brojke su zastrasujuce, od njega umire preko 50 % inficiranih, i to uz bolnicku njegu. Izbjegavanje bolesnih ptica i njihovog izmeta je vrlo ucinkovito protiv ovog tipa virusa, dakle od njega takvog kakav je nema neke velike panike osim ak ne drzite kokosi vani i ne druzite s njima po cijele dane, a probajte definitivno zaobilaziti i ostale pticice, tipa glubovi, cvorci, laste i slicno). Problem s tim virusum je da se vrlo agresivno siri medju pticama i na raznim lokacijama, pa tako dobiva sve vise prostora i sansi da "uvjezba" prelazak na ljude a i lagan prelazak s ljudi na ljude i da se pretvori u nesto stvarno zastrasujuce. S ovom stopom smrtnosti, Spanjolka (2.5-5%) i Sars (5%) su male bebe.

Ono kaj je frka, i kaj ce se dogoditi bilo kad u slijedece najkasnije tri godine (a moze i sutra), je mutacija virusa u podvrstu koja ce se lako siriti s ljudi na ljude i izazvati pandemiju. Tu je onda moguce ponavljanje scenarija nekoliko zadnjih pandemija (u proslom su stoljecu bile tri, s najpoznatijom i najsmrtonosnijom 1918, ostale dvije u 50tim i 60tim nisu bile tako strasne).

Zastita od toga trenutno ne postoji. Koja god vlada trabujna o skladistenju cjepiva laze, jer cjepiva nemoze biti iz jednostavnog razloga jer specificnog tipa virusa jos nema. A kad ga i bude, pa se cjepivo pocne proizvodit, problem je da su svi skupa usr.ali i da nema dovoljno pogona za proizvodnju cjepiva, a mrcina je jos i toliko zeznuta da treba veliku dozu cjepiva i to minimalno dva puta (prema testiranjima provedenim na onom podtipu koji je zarazio cini mi se tajlandjane). Drugim rjecima, za 6 mjeseci nece se moci napraviti cjepiva nego za 20 mil. ljudi. Kaj je smijesno. Postoje neka panicna istrazivanja kojima se pokusava podici ucinkovitost cjepiva i drasticno smanjiti potrebna doza, pa bi se za 6 mjeseci moglo istom kolicinom zastititi 3.5 milijardi ljudi, ali s tim su poceli tek nedavno i jos nema nekih rezultata. Proizvodnju cjepiva dodatno komplicira i to kaj su potjebna kokosja jaja, a s ovim temprom istrebljenja peradi i to moze doc u pitanje.

Tamiflu i Relenza (antiviralni ljekovi) defacto bas i ne sluze nicemu osim da se malo umiri javnost u stilu "eto, mi nesto poduzimamo". Oba se moraju uzeti idealno prije infekcije (nes ti lijeka), a donekle pomazu ako se uzmu unutar 24 sata od infekcije (an ne 48 kako vam pricaju). To "donekle pomazu" znaci da zapravo bas i ne funkcioniraju, tocnije minimalno mogu smanjiti simptome, i eventualno nakratko sprijeciti razmnozavanje virusa. Podvrsta H5N1 koju je imala mala (14. god.) tajlandjanka je u par dana razvila otpornost na Tamiflu (tajlandjanka je umrla), a jos nije otporna na Relenzu. Tamiflu slovi kao ucinkovitiji kad djeluje, ali na Relenzu virus teze stvara otpornost. A oba su defacto zak.urac, i trenutni scenarij upotrebe je prepun rupa i "mozda", "ako", "kad bi", kao, ako rade antiviralni bar malo i neko vrijeme na tom hipotetskom novom virusu, onda cemo mozda stic napravit cjepivo.

Kaj se tice cesnjaka, rakije i ostalih narodnih lijekova, a i specijalno razmisljanja o jacanju imuniteta, postoji jedan problemcic; virus Spanjolske gripe je pobio ponajvise ljudi u rasponu od 18-40 godina, najzdravijih i najimunitetnijih mogucih. Radi se o tzv. Cytokine Storm sindromu, ukratko, imuno sustav zavrsi u petlji slanja sve vise i vise bijelih krvnih zrnaca u ono sto smatra zaristem infekcije (u ovom slucaju pluca), i ugusi vlasnika. Nazalost ne vidim nacina kako se iz toga izvuc. Virus je prenov da bi ga imunosustav shvatio kod ulaska (dok je jos u relativno malom broju), a kad ga imuno sustav prokljuvi, onda ako je preslab odes jer te izjede virus, ili sekundarna bakt. infekcija, a ako je imunosustav prejak, sam izjede pluca u potrazi za virusom.

Postoji i par dobrih vijesti (na srecu). Cini se da virus H5N1 ima namjeru mutirati u dva za covjeka opasna smjera, jedan ovaj prek 50% ubojica, a drugi ipak puno slabiji. Cinjenica je da je i za virus bolje da ne bude toliko i tako brzo smrtonosan, pa postoji nada da ce se gro sranja desavati s ovim blazim. A cak i ako ne, blazi tip bi mogao posluziti za neku vrsti prirodnog cijepljenja. Vecina dosadasnjih pandemija je bila s blazim oblicima, osim Spanjolske, koja je imala specificne uvjete razvijanja i sirenja (uglavnom preko vojske, masa ljudi nagurana na mali prostor). Mozemo se nadati da ce ako pukne ovaj turbo ubojica, zarista biti panicno stavljena u najjacu mogucu karantenu, a on brzo obaviti posao, nesto kao kad grune ebola po Africi, zrtava je relativno malo, jer je toliko ucinkovit da se ne stigne prosiriti.

Druga je nada nova serija lijekova, jedna mala americka firma ima naznake superlijeka, koji lijeci sve "enveloped" viruse, ukljucujuci gadarije tipa ebole, HIVa, hepatitisa C, Lasse, i raznih tipova influenci. Lijek NE OVISI o genetskom "raspolozenju" virusa, i virus NEMOZE mutirati da ga zaobidje i stekne otpornost. Lijek je u testnoj fazi na ljudima za tumore (da, lijeci i tumore, moram nabavitri par dionica te firme), a dokopala ga se americka vojska koja ga zeli iskoristiti za biodefence kod napada virusima. Na virusima je s fascinantnim rezultatima testiran na primatima, misevima i ostalim standardnim prototestiranjima, a tek je pocelo testiranje na ljudima sa hepatitisom (navodno lijeci 50 % uznapredovalog hepatitisa, kod ljudi koji su imuni na sve ostale zive i mrtve ljekove). Ako daj boze radi bez nekih vecih popratnih pojava, amerikanci imaju hitan postupak za odobravanje lijeka u slucaju velikih opasnosti. Nemogu jedino naci koliko ga je tesko proizvesti u dovoljnim kolicinama, navodno nije problem, ali je pozitivno da (za razliku od tamiflua) lijeci i kad je bolest uznapredovala a izgleda da se uzima samo jedanput i da ostavlja imunitet (tamiflu morate pit uredno jednu dnevno, pa 18 mjeseci dok traje opasnost od gripe, jos jednom, nes lijeka). Malo me frka kaj se o tom lijeku i ispitivanjima nekako zasutilo bas nakon objave da ga testira americka vojska.

Eto, toliko od mene, kad doznam vise bit ce i vise od mene. Ova stvar je izuzetno ozbiljna i bilo bi dobro da se tako i shvati i da se vise ljudi ukljuci u rasprave.

Ona007
17.10.2005., 14:25
Turska kaže:
U marketima sve slabije ima piletine. No ipak nema panike.

Ne brini.. bit ce uskoro piletine za cijelu Europu.. one porjeklom iz US i UK..:D

Vilko
17.10.2005., 14:54
EUROPSKA KOMISIJA ZATRAŽILA HITNO TESTIRANJE PTICA U HRVATSKOJ

17. listopada - Hrvatska mora što prije provesti testove na pronađenim mrtvim pticama kako bi se utvrdilo je li riječ o pojavi ptičje gripe, izjavio je na dnevnom briefingu glasnogovornik povjerenika EU za zdravstvo Philip Tod.

Prema pisanju Jutarnjeg lista, četiri mrtve ptice pronađene su u subotu ujutro u jednom dvorištu u Sesvetskim Selima. Zbog sumnje da je riječ o ptičjoj gripi uginule ptice će, piše list, danas biti poslane na testiranje u laboratorij Centra za peradarstvo Veterinarskog instituta, a prvi rezultati testiranja trebali bi biti poznati za pet dana.

:eek:

lahor
17.10.2005., 14:55
Lijepo od tebe što si si dao truda!

Ona007
17.10.2005., 15:26
Vrlo kvalitetan post Santana!

Santana
17.10.2005., 16:35
OK, nesto malo ljudi se interesira oko ove teme, ali vjerujem da ce u slijedecih par dana biti puuuuuno vise interesenata.

Stvari se ne razvijaju bas dobro, eto upravo je Grcka objavila prve slucajeve pticje gripe kod divljih pataka, a na thailandu su pronasli i zarazene lastavice. Ako tu gadariju prenose i cvorci i laste (a cini se da prenose), onda je kompletna Evropa u deep shit.

Btw. nasih sumnjivih cvoraka iz Sesveta, pronadjeni su jos u Subotu, a shodno nasem tipicnom nacinu reagiranja na turbo bitne stvari, bit ce ispitani tek danas (Ponedjeljak) jer se valjda godpodi sa vet. faxa nije dalo preko vikenda zamarat.

Kaj se tice cjepiva, trenutno se ipak pokusava uskladistiti nesto cjepiva napravljenog na uzorku virusa koji je na Thailandu preskocio na ljude. Nema nikakvih sigurnih pokazatelja hoce li to cjepivo funkcionirati ili ne na hipotetskom mutiranom virusu koji ce izazvati pandemiju. Mozda super, najvrerovatije djelomicno, a mozda i nikako. Ak nist drugo, cjepivo bi trebao stititi od ovog oblika koji prelazi s ptica na ljude.

I jos kaj se tice cjepiva, ak sve ovo ode u katastrofu kakvom se trenutno cini da ce ispasti, just for the record, za problem pticje gripe se zna desetljecima (postoji i knjiga/film horror Stephena Kinga), a WHO urla vec brat bratu od 97 kad se pojavio H5N1. A u svijetu i dalje postoji samo 9 tvornica cjepiva, od kojih nijedna nema resurse za odmah pocet s masovnom proizvodnjim cjepiva, jer im je to dosad bilo neisplativo. Pa si vi mislite. Nadam se da ce ova panika koja ce u slijedecih par dana zavladat evropom pomaknut stvari s mrtve tocke i metnut interes kapitala nastranu. Nadam se da ce ljudima postat kristalno cisto da postoji nemala mogucnost zvijeri koja se prenosi zrakom a ubija s preko 60 %. Worst case scenario za H5N1 se nitko od virologa ne usudi ni izustit, zato jer se radi o milijardama a ne milonima.

kaneshiro
17.10.2005., 17:17
Ona007 kaže:
to sam cula od jednog britanca iz praga.. da tesco u pragu nudi rukavice i maske
Ako je samo to rekao, onda mozda i nije lagao...iako ja to u Tescu nisam vidio. No to sto to Tesco prodaje, ne znaci da se po Pragu nose maske. Kratko i jasno, ne nose se :W

Ona007
17.10.2005., 18:06
Kod nas u UK samo se o tome govori.. evo upravo jos jedan program na tu temu .. koji je potvrdio isto sto je Santana napisao..

Sto meni nije jasno je : ako je vec moguce da ce pticja gripa mutirati u oblik opasan po covjecanstvo ..zasto se to nije vec dogodilo u Aziji???
S obzirom na higijenske uvjete izmedju Azije i Europe bilo bi logicno da ako je opasnost vec tolika da ce u Aziji biti puno vise oboljelih ljudi??

Pollux
17.10.2005., 18:14
energy-x kaže:
znala sam ja da ce me pticurine iz kopackog rita doci glave. :mad:

Kontam da ce slavonci prvi najebat.... i to radi Kopačkog Rita... :(

IQ500
17.10.2005., 21:23
kažete 60%???

ma ko zna kolko se njih zarazilo pa ostalo živo, nekim blažim oblikom. baš će oni tamo u africi svaki slučaj prijavljivat

Santana
17.10.2005., 22:59
Ona007 kaže:
Kod nas u UK samo se o tome govori.. evo upravo jos jedan program na tu temu .. koji je potvrdio isto sto je Santana napisao..

Sto meni nije jasno je : ako je vec moguce da ce pticja gripa mutirati u oblik opasan po covjecanstvo ..zasto se to nije vec dogodilo u Aziji???
S obzirom na higijenske uvjete izmedju Azije i Europe bilo bi logicno da ako je opasnost vec tolika da ce u Aziji biti puno vise oboljelih ljudi??

Ko kaze da nije? Spanjolska gripa (koja se tak zove jer su spanjolci najmanje skrivali razmjer epidemije, pa se stekao dojam da samo tamo ljudi umiru), je bila pticja gripa, koja je, prema najnovijim istrazivanjima, skocila ravno s ptica na covjeka. Slijedece dvije pandemije, u 50ti i 60tim su takodjer pticje gripe, a za sve tri se vjeruje da su "preskocile" na covjeka i krenule iz Azije. Ovaj najnoviji opasni lanac (H5N1) je vec pronasao nacin da prijedje s ptice na covjeka, a i s covjeka na covjeka (mada jos ne lagan nacin) takodjer u Aziji. Vjerovatno ce u Aziji uspjeti i savladati tu zadnju prepreku da postane stvarno zaheban.

Ono kaj je bitno naglasit je da gripa brzo ali i kaoticno mutira, tako se ama bas nista ne moze predvidjeti. Ono kaj je problematicno je da virus brzim sirenjem preko ptica selica, dobiva zapravo sve veci playground, sve vece mogucnosti susretanja s ljudima, a samim tim i sve brzu mogucnost kombinatorike da "pogodi" mutaciju koja mu omogucava laki prelazak s covjeka na covjeka. Moram naglasit da se vec par mjeseci pojavljuju glasine da Kina (po obicaju) nekog vraga krije, pa se cak ne iskljucuje mogucnost da se tamo vec debelo bore protiv h2h virusa.

Kaj se tice higijenskih uvjeta etc, Azijci se bore s tom posasti od '97, i tamo je senzibilitet i oprez na puno vecem nivou nego kod nas. Mene je vise frka nasih (a i Srpskih, BiH, Turskih, Makedonskih) malih poljoprivrednika koji jos nemaju pojma kaj se moze desiti s njihovim kokicama koje mirno pasu po dvoristu. Danas je na TV jedan veterinar mrtav-hladan rekao da mu patke u Kopackom ritu izgledaju zdravo, a neke vrste divljih pataka su poznate kao vektori, tj. nosioci virusa koji ne obolijevaju.

Sto se tice smrtnosti, vjerovatno je da nece biti na 60 % nivou kad prijedje na ljude, jer je mutiranje gripe obicno tako kaoticno da kad uspije pogodit formulu za h2h transmisiju, obicno si uspije shebat i patogenost, tako da su najcesce manje smrtonosni kad konacno prijedju na ljude. No stoji da je od PRIJAVLJENIH slucajeva, koji su se u bolnicu javljali u rasponu od 3-7 dana od pocetka tegoba, gotovo 70 % umrlo (bilo lijeceni ili nelijeceni antiviralnim lijekovima, prakticno bez razlike). Koliko je ljudi imalo teskoce pa ih prebolilo doma, nemam pojma ni ja a bome ni WHO.

Od dobrih vijesti, digla se hebacka prasina u EU i US i sve prsti od subvencija i istrazivanja i novih cjepiva i novih lijekova. Peramivir, jos u testiranju, radi na slicnom principu kao Tamiflu (sto me ne odusevljava previse), a dobiva se injekcijom. Tvrde da je znatno (12 puta) jeftiniji, i da mogu godisnje napraviti 120 mil. doza. Vidjet cemo.

Natch
17.10.2005., 23:07
Kesten kaže:

Na koje se načine ptičja gripa prenosi na ljude? ja cu ti objasniti: pticja gripa opasna je za ljude SAMO ako se njen virus spoji s virusom OBICNE gripe i onda zajedno mutiraju u novi, dosad nepoznati smrtonosni virus, za koji se nadamo da nije vec, greskom, naravno, proizveden u nekom od svjetskih laboratorija...dakle, nema nikakve realne opasnosti i stvara se umjetna panika, vjerojatno kako bi se poklalo sto vise peradi i tako digla cijena istoj u zapadnim zemljama...inace, lijecnici kazu da se isplati cijepiti protiv obicne gripe, jer da ce ti onda teze mutirati ako te napadne pticja:top:

Ona007
17.10.2005., 23:32
Santana kaže:
Ko kaze da nije? Spanjolska gripa (koja se tak zove jer su spanjolci najmanje skrivali razmjer epidemije, pa se stekao dojam da samo tamo ljudi umiru), je bila pticja gripa, koja je, prema najnovijim istrazivanjima, skocila ravno s ptica na covjeka. Slijedece dvije pandemije, u 50ti i 60tim su takodjer pticje gripe, a za sve tri se vjeruje da su "preskocile" na covjeka i krenule iz Azije. Ovaj najnoviji opasni lanac (H5N1) je vec pronasao nacin da prijedje s ptice na covjeka, a i s covjeka na covjeka (mada jos ne lagan nacin) takodjer u Aziji. Vjerovatno ce u Aziji uspjeti i savladati tu zadnju prepreku da postane stvarno zaheban.

Ono kaj je bitno naglasit je da gripa brzo ali i kaoticno mutira, tako se ama bas nista ne moze predvidjeti. Ono kaj je problematicno je da virus brzim sirenjem preko ptica selica, dobiva zapravo sve veci playground, sve vece mogucnosti susretanja s ljudima, a samim tim i sve brzu mogucnost kombinatorike da "pogodi" mutaciju koja mu omogucava laki prelazak s covjeka na covjeka. Moram naglasit da se vec par mjeseci pojavljuju glasine da Kina (po obicaju) nekog vraga krije, pa se cak ne iskljucuje mogucnost da se tamo vec debelo bore protiv h2h virusa.

Kaj se tice higijenskih uvjeta etc, Azijci se bore s tom posasti od '97, i tamo je senzibilitet i oprez na puno vecem nivou nego kod nas. Mene je vise frka nasih (a i Srpskih, BiH, Turskih, Makedonskih) malih poljoprivrednika koji jos nemaju pojma kaj se moze desiti s njihovim kokicama koje mirno pasu po dvoristu. Danas je na TV jedan veterinar mrtav-hladan rekao da mu patke u Kopackom ritu izgledaju zdravo, a neke vrste divljih pataka su poznate kao vektori, tj. nosioci virusa koji ne obolijevaju.

Sto se tice smrtnosti, vjerovatno je da nece biti na 60 % nivou kad prijedje na ljude, jer je mutiranje gripe obicno tako kaoticno da kad uspije pogodit formulu za h2h transmisiju, obicno si uspije shebat i patogenost, tako da su najcesce manje smrtonosni kad konacno prijedju na ljude. No stoji da je od PRIJAVLJENIH slucajeva, koji su se u bolnicu javljali u rasponu od 3-7 dana od pocetka tegoba, gotovo 70 % umrlo (bilo lijeceni ili nelijeceni antiviralnim lijekovima, prakticno bez razlike). Koliko je ljudi imalo teskoce pa ih prebolilo doma, nemam pojma ni ja a bome ni WHO.

Od dobrih vijesti, digla se hebacka prasina u EU i US i sve prsti od subvencija i istrazivanja i novih cjepiva i novih lijekova. Peramivir, jos u testiranju, radi na slicnom principu kao Tamiflu (sto me ne odusevljava previse), a dobiva se injekcijom. Tvrde da je znatno (12 puta) jeftiniji, i da mogu godisnje napraviti 120 mil. doza. Vidjet cemo.

Kazu da Turci kriju kokosi i ne daju ih ubit..
U Grka je bio samo jedan slucaj..
Ja cu se osjecat uplaseno jedino kad ( i ako) pocne brzo prelazit s covjeka na covjeka.
Ovako jos smo u fazi majke koja place nad sudbionm nerodjenog djeteta.. osim ako se od nas nesto krije.. naravno i to je moguce..
Nego nije li kod nas bio i outbrake variole vere negdje 70tih ( koji stvarno prelazi s cojeka na covjeka) pa se i to brzo ugushilo?

Ona007
17.10.2005., 23:36
Natch kaže:
onda zajedno mutiraju u novi, dosad nepoznati smrtonosni virus, za koji se nadamo da nije vec, greskom, naravno, proizveden u nekom od svjetskih laboratorija...

na ovome se radlio u kanadi proslo ljeto i testirano je na zivotinjama..neda mi se sad trazit link..
ja kad sam to citala pomislila sam odmah da im je virus 'pobjegao' i mutirao u nesto drugo..

Natch kaže:vjerojatno kako bi se poklalo sto vise peradi i tako digla cijena istoj u zapadnim zemljama...

natch ..pticja gripa nadjena je i kod macaka i kod svinja..a sumnja se i na pse..
pogledaj plivinu web stranicu na ovu temu

evo ovo iz kanade (http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/1104186283991_7/?hub=Health)

datum: 12/2004

The researchers, from the influenza branch of the Centers for Disease Control in Atlanta, will mate H5N1 and human flu viruses in a process known as reassortment. Viable offspring will be tested in animals thought to be good surrogates for humans, to see if the viruses can infect, can be transmitted easily from infected animals to healthy ones and to note the severity of disease each provokes. In other words, the CDC researchers will be deliberately engineering viruses of pandemic potential. It's high-risk but crucial work, the influenza community insists

Santana
18.10.2005., 00:03
U jugi smo kolko se sjecam imali Variolu major, koja je uspjesno ugusena karantenom u bolnici u kojoj se pojavila. Srecom. Variola je zarazna i zrakom, ali nesto manje od gripe. Dodatni problem s pticjom gripom je da po indikacijama slici i na obicnu prehladu i na obicnu gripu, sto joj omogucava potencijalno veliko i neprimjeceno sirenje za vrijeme inkubacijskog perioda i prvog stadija bolesti. Kazem, sve je puno jasnije ako se procita ponesto o 1918toj, zadnjoj dokumentiranoj original pticja gripa->ljudi pandemiji. Kad se i ako H5N1 pocne lagano prenositi s ljudi na ljude, bit ce debelo prekasno. Trenutno uspijeva prijeci, cak imaju dokumentirane i clustere (vise ljudi zarazeno od jednog bolesnika), no trenutno nema dokumetiran niz do treceg (prvi bolesnik zarazio drugog, a onda drugi bolesnik zarazio treceg; izgleda da prestane biti zarazan kod drugog covjeka u lancu). Uglavnom, mrcina je vrlo blizu, a koliko ce mu trebati, ne zna se (jer se nezna tocno stanje i tocni periodi "zrenja" bolesti kod zadnje epidemije).

I, ovaj put, nema mjesta za teorije zavjere; pticja gripa nije proizvod laboratorija, vec pi.zdarija koja je latentno cijelo vrijeme medju nama, koja udari cca 3 puta po stoljecu, a koja je katastroficna cca 1 u sto godina. Sve fino dokumentirano, svi relevantni znaju za to, i svi lijepo pustaju da pocne sra.nje pa je onda ziva panika. Danas se uz dovoljno ulaganja moze od pticje gripe (a i vecine ostalih virusnih gadarija) napraviti isto kaj se napravilo s Variolom; istrijebiti ih. Jedino kaj sve do sad to ocito nije bilo dovoljno isplativo.

deatwin
18.10.2005., 07:57
Santana, a što po tebi može napraviti običan čovjek, na našim prostorima, da se koliko-toliko zaštiti?

Kloniti se prostora gdje obitava perad, ptice....
Smanjiti na što manju mjeru muvanje po napučeni prostorima...
Cijepiti se od gripe....
Jesti zdravo....
Nositi maske preko usta i nosa....jerbo ne širi se kapljično-nego aerobno...
Imati upaljene aroma lampice u stanovima....
Moliti Boga da bude što jača zima...

Kaj se tiče što manjeg kontakta sa svime što leti ili pokušava letjeti - a kaj bumo s golubovima, s pokenjanim balkonima....(kaj recimo mene ono ful jebe :D jerbo imam dva predivna balkona, ali kako sam zadnji kat-pod strehom, moš misliti koliko beštija kenja po mojim balkonima). Kako NE udahnuti? Ne otvarati prozore????? Staviti plahte na prozore?????? Kaj??

Nego, svi bumo lijepo hodali s posla i na posao, jerbo u tramvaj-niti mrtav. Odnosno, ak uđeš u tramvaj-ondak si mrtav, s malom zadrškom.
A o prigradskim vlakovima (gdje sam ja opet glavni lik priče :D ) da i ne govorim. Svakog jutra krene seoba naroda od Safskog Marofa prema Zagrebu...a od ljudi prisutnih u vlaku 90% ima mala gospodarska domaćinstva sa picekima, kokama, patkicama, purekima...... Kaj s time????
Ja bum morala biti jako, jako, JAAAAAAAKOOOOO dobra i nagovoriti dragoga da prvo mene vozi na posao, pa onda sebe...recimo.....JOJ, NADAM SE DA ČITA OVO :cool:

Mnda.....cjepiti se od gripe. jebiga, i mene je laganini (lažem) ulovila frka...i ja bum ove godine, po prvi puta, cijepila i sineka i sebe.
Bemu, a kaj da radim s Micekom??????? Kažu-pronašli beštiju i na mačkama, pesima, pajcekima.....

Dobru stranu priče vidim u povećanoj konzumaciji češnjaka...ljudi dragi, ja ga tak volim da bi ga i u kolače stavljala :D
Daklem ojačati imunitet s već dobro poznatim namirnicama, vitaminima....a smanjiti unos onoga što nam oslabljuje imunitet (šećer, mlijeko i mliječni proizvodi, brašnasti proizvodi, alkohol...)
Navaliti na špek i češnjak...

Pošto se širi aerobno - maske preko nosa i ustiju fakat bi mogle pomoći....
A i eterična ulja, koja lagano hlape u aromalampicama, mogla bi biti od pomoći jerbo kokaju beštije po zraku...
U klimatiziranim prostorima a) gasiti klimu/grijanje b)čistiti i čistiti i čistiti filtere...

Još bumo sretni kaj nema dosta plina i kaj bu restrikcije ak krene žešća zima - naime virus je osjetljiv na visoke temperature-koknu ga, a na niskima mu baš nije do vrludanja..

Iz svega ovoga zaključujem: najbolje je ostati doma, ugasiti grijanje, jesti špek i luk, što manje luftati i što više se jebavati...
Ovo s jebavanjem - baš i nemam nekaj kaj bi u svrhe preventive potvrdilo pojačanu količinu jebavanja....ali miša mu, kaj drugo raditi u takvim situacijama nego...jelte...pronaći nekaj kaj te veseli unutar tvoja četiri zida :cool:

Santana
18.10.2005., 08:52
Trenutno nema neke velike realne opasnosti za siru populaciju, statisticki gledano, sanse da je poberes od ptica su tu negdje ko i sanse da dobijes na lotu. Mozda cak i manje. No to je trenutno, zato kaj zasad virus zapravo poprilicno tesko prelazi s ptica na covjeka, a onda jos nesto teze s covjeka na covjeka. Izmet ptica je opasan jer se spekulira da se virus moze siriti aerobno (udahnuti) iz osusenog izmeta.

To je, dakle, trenutno stanje. Virus jos uvijek ima dosta problema s prelaskom s ptica na ljude, a jos vise s ljudi na ljude.

Kad virus mutira, e onda je sasma druga prica, i nema bas previse recepata za zastitu (kao i kod obicne gripe).

Maske sluze vise manje kao ukras i psiholoska pomoc, naime, ne sprecavaju udisanje virusa, jer je tak mali da prakticno nebi mogli disat da maska ima tako gust filter. Maske su dobra zastita ak ih nose oni koji vec imaju bolestinu, jer onda sprjecavaju da pljuju po ostalima dok kaslju.

Bilo bi dobro imat zalihicu lijekova, zlu ne trebalo. Antibiotici, painkilleri, Tamiflu i Relenza i Vira 38 vjerovatno ne pomazu previse, ali i ne odmazu, pa nije na odmet ni njih imat.

Kaj se tice cesnjaka i inog imunitetskog pojacavanja, situacija je li-la. Naime, rekoh vec da od takvih virusa koje nas imunosustav uopce ne pozna (tipa 1918ta i Spanjolka) umiru zacudjujuce zdravi i jaki ljudi (20-40 god) kod kojih je imunosustav prejak, pa podivlja i cak ubrza probleme. Znaci, obicna gripa, jak imunitet je veliki plus, ovaj novi virus (koji imunosustav ne prepozna na vrijeme) jak imunitet je vjerovatno cak veliki minus.

Trebalo bi se cjepnut protiv obicne gripe. Trenutno se nezna previse, al postoje neka istrazivanja koja pokazuju da bi cijepljenje protiv obicne gripe (ovo standardno na tri pretpostavljena moguca tipa obicne gripe koji bi trebali harat kod nas) moglo imunosusavu pomoc u ranon prepoznavanju ovog hipotetskog novog virusa. Od njega u Aziju uglavnom umiru djeca i mladi, kod starijih nesto pomaze, al se nezna tocno sto, vjeruje se da su stariji prelezali neku gripu koja ostavlja bar malu pocetnu prednost imunosustavu prilikom ulaska ovog novog virusa.

Ostajanje doma u zatvorenom prostoru zapravo ne dolazi u obzir; gripa nije jednokratna posast koje ce biti tjedan ili dva, obicno dolazi u nekoliko valova (prvi relativno slab, drugi je obicno killer, jer virus do tad dodatno mutira u jaci oblik, i treci nesto slabiji), cijela prica najcesce traje izmedju godinu, godinu i pol (Spanjoljka je netragom nestala kroz 18 mjeseci). Tesko da ce itko moc biti izoliran godinu i pol.

Najveca sansa je u tome da se pronadje cjepivo i da se pojacaju proizvodni kapaciteti. Ili da se pronadje neki ucinkovit lijek. Sto ce se s ovom medijskom pompom i dogoditi, ak nas virus postedi jos malo i ne mutira u nekaj zahebanu u slijedecih 5-6 mjeseci.

Kristina19
18.10.2005., 09:44
Uh, ja se definitivno cijepim ove godine, makar nisam imala gripu sigurno 7-8god i nisam se cijepila...
A strah me jer mi doma imamo dosta peradi... Za koji tjedan počinjem nositi one maske, boli me briga. Oću zaradit prvu plaću pa mogu u miru umrijeti:D

Posjetioc
18.10.2005., 09:50
deatwin kaže:
A i eterična ulja, koja lagano hlape u aromalampicama, mogla bi biti od pomoći jerbo kokaju beštije po zraku...
Sta su to aromalampice i gdje se to moze nabaviti?

Inace, izgleda da se pticija gripa pojavila i kod nas u BiH! U kasarni Grmec u Bihacu je nadjen veci broj uginulih ptica. Zdravstveno osoblje jos nije izaslo na teren iz nekih nebuloznih razloga, nesto u vezi toga sto je rijec o vojnom objektu.

kemik
18.10.2005., 09:57
Santana kaže:
Antibiotici, painkilleri, Tamiflu i Relenza i Vira 38 vjerovatno ne pomazu previse

Kakve veze imaju antibiotici sa virusom gripe? ili bilo kojim virusom, for that matter?

Ne pisati ovakve bedastoce, jerbo su ljudi skloni svasta vjerovati, pa ce poceti piti antibiotike koji im stoje u ladicama od kad su imali anginu u 8. mjesecu 2001. A to ne da nije korisno, nego je izrazito stetno!!!

Nikome nije potreno ni u kojem slucaju raditi zalihu antibiotika!!!

Ona007
18.10.2005., 10:06
kemik kaže:
Kakve veze imaju antibiotici sa virusom gripe? ili bilo kojim virusom, for that matter?

Ne pisati ovakve bedastoce, jerbo su ljudi skloni svasta vjerovati, pa ce poceti piti antibiotike koji im stoje u ladicama od kad su imali anginu u 8. mjesecu 2001. A to ne da nije korisno, nego je izrazito stetno!!!

Slazem se s ovim..ali cesto se dogodi da se neka gripa pojavi kao virusna a zatim razvije u kombinaciju virusne i bakterijske.. sto izaziva opcu slabost organizma koji se u isto vrijeme bori i sa virusom i sa bakterijom..
antibiotici bi trebali biti uzimani samo za ovaj slucaj.. tj ako se zbog slabosti organizma napadnutog virusom u cijelu pricu uvuce i bakterija..
naravno, antibiotici se ne bi trebali uzimati bez odobrenja lijecnika..

Santana
18.10.2005., 11:54
kemik kaže:

Antibiotici nemaju ama bas nikakve veze s virusima kao takvima, no ono kako obicna gripa ubija jako mladu i jako staru populaciju je preko sekundarne bakterijske infekcije koja napadne pluca (umru od pneumonije) a koja se razvije kad je imunosustav oslabljen gripom. Kod takvih se osoba najcesce preventivno daju antibiotici u ranoj fazi bolesti, da bi se izbjegle moguce komplikacije.

Antibiotike (a ni antivirusne lijekove, a ni ostale lijekove) NIKAD netreba uzimati po vlastitom nahodjenju, nego u savjetu s lijecnikom, zato sto osim kaj imaju i nezeljenih posljedica, nestrucno uzimanje moze stvoriti bakterije i/ili viruse imune na lijek. Dakle NE SAMI UZIMATI LIJEKOVE! Osim u extremnim slucajevima. O kojima i govorim. Sve ovo kaj govorim o opasnosti se odnosi ISKLJUCIVO na potencijalni i hipotetski lako prenosivi ljudski virus nastao iz H5N1 lanca pticje gripe. Kao sto je bio onaj 1918, o cemu vas sve ponovo molim da malo istrazite, cisto da steknete dojam o cemu se tocno radi. Ako (ili kada, kako voli u zadnje vrijeme govoriti ekipa iz WHO-a) takav slican ono pravo pukne, realno je za ocekivati da ce zdravstveni sustav biti pretrpan, i da bas nece svatko moci dobiti adekvatnu zdravstvenu njegu i podrsku. Dakle, ako nakon vlastitog istrazivanja (a nikako ne nakon necijeg nagovora) smatrate da postoji opasnost od takve pandemije, sami odlucite kakve cete mjere poduzeti i dali cete ista imati pri ruci. Ja sam samo naveo dio stvari koji bi eventualno mogao biti koristan, your mileage may vary. Stvari se mijenjaju iz dana u dan, postoji velika mogucnost da ce sve ovo skupa izgledati smijesno za koji mjesec, ako izadje neki novi lijek, ili ako virus krene u smjeru onog blagog oblika koji je prisutan u Vijetnamu.

Trenutno, u ovom trenutku i s ovim stadijem virusa, nema nikakvog razloga za paniku, jer nema prakticno ama bas nikakve sanse da ga dobijete, osim ako imate nevjerovatno losu karmu. A onda cete biti jedan od dva-tri izolirana slucaja, i dobit bolnicku njegu o kakvoj niste mogli ni sanjati. No ima razloga za oprez i dobro informiranje o svemu.

kemik
18.10.2005., 12:41
gle, santana, ti si napisao nekoliko nevjerojatno kompetentnih i opseznih postova o pticjoj gripi. time si zauzeo poziciju autoriteta na ovom forumu, jer si ozbiljno napisao nesto, dao si si truda i ljudi te (ukljucujuci i mene) ozbiljno shvacaju, prihvacajuci tvoje savjete.
Jedan od tih savjeta je da treba imati "zalihicu lijekova, ukljucujuci antibiotike". Ono sto ja hocu reci je da za normalnu osobu u Hrvatskoj apsolutno nije potrebno da kod kuce ima zalihicu antibiotika, cak stovise, smatram to stetnim kako za pojedinca tako i za zdravstveni sustav (koji je ionako na klimavim nogama). Naravno da je opasnost od sekundarnih infekata kod organizama zarazenih gripom povecana, ali je isto tako opasnost do koje dolazi zbog nekontroliranog i nepotrebnog uzimanja antibiotika stvarna...

Santana
18.10.2005., 13:06
kemik kaže:
gle, santana, ti si napisao nekoliko nevjerojatno kompetentnih i opseznih postova o pticjoj gripi. time si zauzeo poziciju autoriteta na ovom forumu, jer si ozbiljno napisao nesto, dao si si truda i ljudi te (ukljucujuci i mene) ozbiljno shvacaju, prihvacajuci tvoje savjete.
Jedan od tih savjeta je da treba imati "zalihicu lijekova, ukljucujuci antibiotike". Ono sto ja hocu reci je da za normalnu osobu u Hrvatskoj apsolutno nije potrebno da kod kuce ima zalihicu antibiotika, cak stovise, smatram to stetnim kako za pojedinca tako i za zdravstveni sustav (koji je ionako na klimavim nogama). Naravno da je opasnost od sekundarnih infekata kod organizama zarazenih gripom povecana, ali je isto tako opasnost do koje dolazi zbog nekontroliranog i nepotrebnog uzimanja antibiotika stvarna...

Disclaimer.
Ja nisam nikakav stvarni autoritet sto se tice gripe, pticje ili bilo koje druge, a ni sto se tice drugih bolesti. Sve informacije koje sam dao ovdje su dostupne na netu za bilo koga kog to zanima. Kao sto sam rekao u proslom postu, nemojte ko ovce slusati nikoga, danas stvarno postoji mogucnost da se covjek kvalitetno informira i za bar neke stvari sam odluci. Nemojte biti lijeni pa ne potrosit par sati informirajuci se iz raznih izvora, da bi znali vagnut svoje opcije.

O antibioticima (a i drugim ljekovima). Stvar je prilicno komplicirana, jer treba tocno znati koji su efikasni za kaj, i koje necije tijelo podnosi ili ne. Naglasavam, ukoliko znate sto radite (a vecina ljudi nezna, vidi gore "informiranje") i ukoliko ih odlucite imati pri ruci, imajte u vidu da ih AMA BAS NIKAD ne uzimate sami, osim i isklucivo u situaciji turbo katastrofe, tipa potresa, udara meteora, ili epidemije biblijskih razmjera, gdje su svi drugi nacini dobivanja lijecnicke pomoci ili nabave lijekova iskljuceni. Trenutno ni blizu nije takva situacija. Ni blizu. Ako ih ikad osjetite potrebu da ih imate, tretirajte ih kao, neznam, komad oruzja koji drzite u kuci samo za koristenje u izuzetno extremnim prilikama, zato kaj nestrucno baratanje antibioticima moze biti slicno kobno.

Kaj se tice informiranja, pocnite eventualno s ovim
http://www.foreignaffairs.org/20050701faessay84402-p0/michael-t-osterholm/preparing-for-the-next-pandemic.html

a ako vas zainteresire, ostatak potrazite sami, ili cu postat ja ako diskusija krene i bude interesa. Rekoh, trenutno nema mjesta za paniku, ali ne skodi znati koje su covjeku opcije.

kemik
18.10.2005., 13:08
rijetko pametan forumas, ovaj santana...

Ona007
18.10.2005., 13:54
kemik kaže:
rijetko pametan forumas, ovaj santana...

a tek koliko human:top:
ja sam odmah pomislila da se radi o nekom kvalitetnom doktoru ali mozda se varam
u svakom slucaju..svaka cast na informiranosti santani i ne moze bas svatko interpretirat informaciju na taj nacin:top:

Pollux
18.10.2005., 16:14
da, nije problem naci informaciju niti je procitati...ovakav sazetak najbitnijih stvari te prakticno pojasnjenje svega je zaista hvale vrijedno.

Svaka cast! :top:

Natch
18.10.2005., 16:26
Santana kaže:
Najveca sansa je u tome da se pronadje cjepivo i da se pojacaju proizvodni kapaciteti. Ili da se pronadje neki ucinkovit lijek. Sto ce se s ovom medijskom pompom i dogoditi, ak nas virus postedi jos malo i ne mutira u nekaj zahebanu u slijedecih 5-6 mjeseci. cjepivo je nemoguce proizvesti dok ne nastane odredjena mutacija virusa obicne i pticje gripe, koja je, kako smo rekli, potencijalno smrtonosna za ljude. a od vremena dok se ne snimi njegova DNK i ne proizvede cjepivo moze proci i do pola godine, razdoblje, koje bi, eto, moglo biti potencijalno dramaticno za one koji bi eventualno preminuli od virusa. naravno, u slucaju da se u medjuvremenu mediji ne zainteresiraju za neku ozbiljniju temu:top:

i, u svakom slucaju, cijepite se sto prije protiv gripe (vulgaris), i time pomognite sirotu farmaceutsku industriju, koja je na rubu gladi:D
a ne bi bilo lose ni da u seksu koristite zastitu:top:

Ona007
18.10.2005., 22:27
Natch kaže:
cjepivo je nemoguce proizvesti dok ne nastane odredjena mutacija virusa obicne i pticje gripe, koja je, kako smo rekli, potencijalno smrtonosna za ljude. a od vremena dok se ne snimi njegova DNK i ne proizvede cjepivo moze proci i do pola godine, razdoblje, koje bi, eto, moglo biti potencijalno dramaticno za one koji bi eventualno preminuli od virusa. naravno, u slucaju da se u medjuvremenu mediji ne zainteresiraju za neku ozbiljniju temu:top:

i, u svakom slucaju, cijepite se sto prije protiv gripe (vulgaris), i time pomognite sirotu farmaceutsku industriju, koja je na rubu gladi:D
a ne bi bilo lose ni da u seksu koristite zastitu:top:

natch.. ne treba ti ironija..
pitam se kako ces reagirat kad za 10 dana situacija u HRvatskoj bude identicna danasnjoj situaciji u Rumuniji.

Ovaj virus nije nikakva izmisljotina.. da li ce mutirati jaki 'human to human' oblik ne znamo i svi bismo voljeli da ne mutira.. no sama cinjenica da je moguce da gotovo sva perad nosi ovaj virus je zabrinjavajuca.. jer sve ptice svijeta ne mogu se unstit ..oni imaju svoju vrijednost u prirodnoj ravnotezi..

No zamisli se samo za koji mjesec kako setas gradom punim golubova ili plazom punom galebova

Santana
18.10.2005., 23:37
Gledah "Otvoreno" na HTV-u na ovu temu. Naprosto je nevjerovatno kako neki ljudi neznaju cinjenicama o trenutnom stanju i objasnjenjem potencijalnih rizika umiriti i pripremiti narod. Onaj smijesni covjeculjak iz Zavoda za javno zdravstvo (cini mi se), upro s pricom o "crvenim vojskama s Istoka", "Bogu" i "C vitaminu te lezanju". Taj nema sto raditi na tako viskoj i odgovornoj poziciji.

Malo me brine to kaj djeluju poprilicno neinformirano (u 5 minuta naci cu im bar 5 znanstvenih radova o ljudi na ljude trensmisiji na Thailandu i Vijetnamu, za koje oni tvrde da se jos nisu dogodili) i samim time nesigurno u ono sto rade i pricaju. Nitko nije do kraja razlucio trenutno bezopasno stanje, od latentne opasnosti da se ponovi 1918ta (koja nije ni spomenuta) s potencijalno katastrofalnijim posljedicama. Nitko nije objasnio da latentna opasnost postoji oduvijek, da se vec dogodila par puta, a da se za nju sa sigurnoscu zna od 1957me, kad je prvi virolog pronasao virus u pticama. Nitko nije objasnio da je Hrvatska trenutno super sigurna, da kad nadju 5 pataka zarazenih ce i dalje bit super sigurna, a kad nadju svakog drugog goluba zarazenog, ce i dalje biti super sigurna, jer ce vas prije puknut meteor u glavu nego kaj cete se zarazit osim ak bas ne izazivate vraga i ne gurate prste golubu tam di netreba. Nitko nije objasnio temeljne razlike izmedju obicne vulgaris gripe i pticje gripe kod ljudi, kao npr. cinjenicu da od pticje gripe puno vise umire sasma druga skupina ljudi, od 18-40 godina.

Ono kaj me malo razveselilo, je da je gospodja koja je gostovala spomenula mogucnost da se obnovi proizvodnja cjepiva u Institutu za imunologiju, koji je nekad (blazena Juga) radio na proizvodnji cjepiva. Situacija je otprilike ovakva; ako se sutra pocnu po svijetu gradit pogoni, e onda ce covjecanstvo za cca 2 godine mozda biti spremno proizvesti dovoljno cjepiva za sve. Ako mutira prije, well, tough luck, nismo pazili. E sad, hebes drzavu koja u ovakvoj gadariji ovisi o 9 tvornica po svijetu, za koje se sa 99% sigurnoscu zna da nema sanse da za 6 mjeseci naprave vise od 100 miliona doza cjepiva. Za bolest kojoj ravno 6 mjeseci treba da obidje cijeli planet. Ko garantira da ce tvornice iz Amerike, Engleske, Kanade ili Svicarske poslati iole malo cjepiva prema nama, ukoliko shit starts hiting the fan? Nas je relativno malo, samo 4.5 miliona, i ako postoji ikakva sansa da sami proizvedemo ikakvu kolicinu cjepiva, to treba postati strateski cilj.

Natch
18.10.2005., 23:40
ponekad mi je stvarno drago sto ne gledam televiziju i ne citam novine...

Ona007
18.10.2005., 23:56
Santana kaže:
Nitko nije objasnio da je Hrvatska trenutno super sigurna, da kad nadju 5 pataka zarazenih ce i dalje bit super sigurna, a kad nadju svakog drugog goluba zarazenog, ce i dalje biti super sigurna, jer ce vas prije puknut meteor u glavu nego kaj cete se zarazit osim ak bas ne izazivate vraga i ne gurate prste golubu tam di netreba.

stani malo ... zar nije zadnji slucaj u tajlandu dobio avion gripu od kokosi koju je priperemao za jeo ( klao???) - neda mi se sad trazit link

i kako vidim nasli su mrtve ptice i u makedoniji ( dva geografski udaljena mjesta- granica s grckom i granica s kosovom) i na kosovu ( 80 kokosi na farmi crklo) ..ako nastavi ovom brzinom .. predvidjam da ce hrvatska biti isto sto i ruminjska najkasnije za 2 tjedna..

u pravu si sto se tice neinformiranosti.. citam komentare na clanke u vjesniku .. ljudi kao prkose i tvrde ..evo upravo pravim kokos za rucak.. mislim se jesu li ludi.. hoce tako isto govorit za desetak dana kad se dogodi outbrake .. hoce li namjerno jest tada vec moguce zarazene zivotinje samo zato da bi prkosili??? i kome prkose i cine stetu??

nego ..pretpostavljam da ce se ( ako se razvije) avian siriti prvo na zivotinje pa onda na ljude.. citala sam neka istrazivanaj da svinje vecinom prezive.. i da .. tvornica cjepiva u HR je jako dobra ideja..

ja sam se danas probala cijepit za obicnu gripu jer imam ashtmu ali nisu mi dozvolili zbog kaslja.. a kasalj traje vec mjesecima ...buu ..

El Tomo
19.10.2005., 00:32
Izgleda da se posast priblizava sa svih strana. I Rusi su izvjestili da je pticja gripa otkrivena u evropskom dijelu rusije, iako su se nadali kako nece preci ural prije proljeca. Sreca je nasa sto se gripa nalazi istocno od nas pa nije na migracijskim putevima ptica selica. No, ako gripa dode u makedoniju i grcku, mozemo ocekivati da ce i nad nasim podrucjem letjeti zarazene zivotinje. No opet s druge strane, migracijski period za mnoge ptice je vec prosao.

Ona007
19.10.2005., 00:54
El Tomo kaže:
Izgleda da se posast priblizava sa svih strana. I Rusi su izvjestili da je pticja gripa otkrivena u evropskom dijelu rusije, iako su se nadali kako nece preci ural prije proljeca. Sreca je nasa sto se gripa nalazi istocno od nas pa nije na migracijskim putevima ptica selica. No, ako gripa dode u makedoniju i grcku, mozemo ocekivati da ce i nad nasim podrucjem letjeti zarazene zivotinje. No opet s druge strane, migracijski period za mnoge ptice je vec prosao.

U Makedoniji vec ispituju mrtve ptice
http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/L18289543.htm

no interesantna je i cinjenica da je 1918 vecina ljudi umrla od sekundarnih uzroka virusa tj bakterijske upale pluca.. ( pneumonija) a isto se ponovilo i u outbrake-ima tokom 20tog stoljeca i vjeruje se i sada ..
stoga je vrlo vazno biti pripremljen na mogucu pneumoniju..cijepljen .. zaliha potrebnih antibiotika ( ne djeluju svi antibiotici na sve bakterije) tj da drzavna zdravstvena sluzba bude pripremljena na ovo..

Santana
19.10.2005., 01:09
Ona007 kaže:
stani malo ... zar nije zadnji slucaj u tajlandu dobio avion gripu od kokosi koju je priperemao za jeo ( klao???) - neda mi se sad trazit link

i kako vidim nasli su mrtve ptice i u makedoniji ( dva geografski udaljena mjesta- granica s grckom i granica s kosovom) i na kosovu ( 80 kokosi na farmi crklo) ..ako nastavi ovom brzinom .. predvidjam da ce hrvatska biti isto sto i ruminjska najkasnije za 2 tjedna..

u pravu si sto se tice neinformiranosti.. citam komentare na clanke u vjesniku .. ljudi kao prkose i tvrde ..evo upravo pravim kokos za rucak.. mislim se jesu li ludi.. hoce tako isto govorit za desetak dana kad se dogodi outbrake .. hoce li namjerno jest tada vec moguce zarazene zivotinje samo zato da bi prkosili??? i kome prkose i cine stetu??

nego ..pretpostavljam da ce se ( ako se razvije) avian siriti prvo na zivotinje pa onda na ljude.. citala sam neka istrazivanaj da svinje vecinom prezive.. i da .. tvornica cjepiva u HR je jako dobra ideja..

ja sam se danas probala cijepit za obicnu gripu jer imam ashtmu ali nisu mi dozvolili zbog kaslja.. a kasalj traje vec mjesecima ...buu ..

Zadnji slucaj na tajlandu je testiran negativno, i otac i sin, mada su im simptomi defacto pticja gripa. Cudni rezultati testova nisu nista neobicno, za Vijetnam su u 6. mjesecu dva razlicita laboratorija, Vijetnamski i cini mi se Londonski, nasli u nekoliko puta ponavljanim testovima, da prakticno svi Vijetnamci imaju pticju gripu. Mozete mislit panike u WTOu. Srecom, nije bilo istina. Ovaj vijetnamac je, malo nespretno preneseno, kuhao i pojeo kokos pa se razbolio (jos nije potvrdjeno od cega, slicno pticjoj gripi, no test zasad negativan), no vidi se iz daljnjeg texta da je klao sa susjedima kokice sve u sesnaest. Rekoh, klonite se pticica, i PERITE RUKE, i sve ce bit OK (dok ostane ovakvo kako je).

Kaj se tice prelaska na ostale sisavce, neznam previse osim da je moguce, neznam koliko tesko ili lako, al znam da su u nekim zemljama poceli upozoravat da se sprijeci dodir ptica s uzgajanom stokom.

Kaj se tice dobrih vijesti, da malo dignemo moral, slicna se kataklizma najavljivala i, cini mi se, 1976, tada sa svinjskom gripom. I nista. Mozda ce opet bit srece.

I mali word of warning, u slijedecih tjedan-dva (a mozda i manje, sumnjive su mi one Liske oko Vranskog jezera, rezultati su cini mi se preksutra) definitivno ce se pojaviti prvi slucajevi kod ptica u Hrvata (nije da mi imamo nekakav koridor zabrane letenja za divlje ptice selice), i nastat ce kratkotrajna nevidjena panika. Pokusajte ne podlijec histeriji i ostat mirni, jer od panike nema vajde, i pokusajte cinjenicama umiriti i ljude oko sebe. Histericni ispadi ce vjerovatno trajat cca 5-10 dana, progresivno rasti pronalaskom novih slucajeva, a progresivno kopniti kad se ljudi uvjere da nema ljudskih zrtava. Za to vrijeme ce gomile ljudi histericno kupovat i sto treba i sto netreba, pa ukoliko vam je nesto esencijalno, a neda vam se utrkivat i guzvat sa preplasenom masom, nabavite to sutra ili prekosutra, u MALIM rezervnim kolicinama, dok se ne slegne shock.

I jos jedna, po meni bitna stvar, povijest je uciteljica zivota, ko smatra da ima razloga za brigu, nek dobro prouci 1918tu. Taman se i nista ne dogodilo, jako je zanimljiva s aspekta zivota nasih predaka, kako su zivjeli, sto su sve prozivjeli, i kako su (ocito, jer nas ne bi bilo) prezivjeli. Standard kvari ljude, malo smo pozaboravljali kroz kakva se sve govna covjek moze provuc. Ak nist drugo, podsjetit ce vas kolko nam je zapravo zivot trenutno lijep, i da u tome treba uzivati sve dok se situacija eventualno ne promjeni. A ostat ce nesto i iza nas, nece nas jedna mikroskopska buba istrijebit.

I za kraj, malo o vjerojatnostima (kod nestabilno mutirajucih virusa poput ovog, o drugome se nemoze ni pricat).

Najvjerojatnije je da necete dobit gripu od ptice s ovim tipom virusa. To je gotovo matematicki nemoguce.

Ako ste u kategoriji pehista koji ruse statisticke zakone, i zarazi vas pticica, najvjerovatnije je da cete dobit takvu bolnicku njegu i paznju kakvu ni pokojni Franjo nije imao. A i svojih 15 minuta slave. Garantiram da cete biti planetarno poznati.

Najvjerojatnije je da ce se opasni skok virusa na covjeka, ako se desi, desiti u Aziji (cista matematika, najvise ptica mnozis s najvise ljudi izlozenih=najveci broj pokusaja za virus)

Najvjerojatnije je da ce putovati do nas preko mjesec dana (sreca da smo relativno izolirana zemljica gdje bi karantena prvi udar mogla malo prolongirati, osim ako ne prasne usred turisticke sezone, sreca pa je nasa kratka, lijeni dalmosi ponekad mogu i koristiti).

Najvjerojatnije je da nece zadrzati istu
letalnost (smrtnost).

Najvjerojatnije je da ce biti vise valova (tri), od kojih prvi i nece biti tako strasan.

Najvjerojatnije je da ce drugi biti kritican, a taj ce uslijediti 3-6 mjeseci poslije prvog.

Najvjerojatnije je da ce dotad netko nagovoriti Sanadera i co. da napravi domace cjepivo za nas bijednih par miliona.

Imate 50tak (a po nekim statistikama i 70tak) posto sanse da uopce ne dobijete gripu u godinu i pol, tri vala po mjesec dana koliko ce harati.

Nazalost, ukoliko se nedaj boze ikad desi u takvom obliku za nasih zivota, vjerojatno je da cete izgubiti nekog bliskog. I da zivot opcenito neko vrijeme nece biti kakav je danas. Stoga, pamet u glavu, uzivajte i cijenite ono i one sto trenutno imate. Bez neke velike brige i panike, za to ce biti i previse prilike kada i ako krene. Oprez i informiranost, dobra informiranost lijeci od straha, jer covjek zna koje su mu opcije i realne sanse pa se pomiri s tim i bori se koliko moze, a bez straha se definitivno puno kvalitetnije zivi.

kemik
19.10.2005., 07:41
jedenje piletine NIJE prkosenje, i ja ju redovito jedem i nemam nikakvu namjeru prestati. termicki obradjeno meso nije i ne moze biti prenositelj ikakvog virusa, pa tako ni virusa pticje gripe, te nema nikakvog razloga da se prestane jest piletina ili puretina (posebno ne od velikih kompanija, koje provode stroga zdravstvena testiranja i cije meso je sigurno cisto od virusa).
prestankom konzumacije pileceg i pureceg mesa (kazu, procitala negdje) se mogucnost prenosenja gripe medju populacijom farmske peradi povecava, jer nema uobicajenog "prometa" ptica koji je inace potaknut trgovinom.

Ona007
19.10.2005., 09:11
kemik kaže:
jedenje piletine NIJE prkosenje, i ja ju redovito jedem i nemam nikakvu namjeru prestati. termicki obradjeno meso nije i ne moze biti prenositelj ikakvog virusa, pa tako ni virusa pticje gripe, te nema nikakvog razloga da se prestane jest piletina ili puretina (posebno ne od velikih kompanija, koje provode stroga zdravstvena testiranja i cije meso je sigurno cisto od virusa).
prestankom konzumacije pileceg i pureceg mesa (kazu, procitala negdje) se mogucnost prenosenja gripe medju populacijom farmske peradi povecava, jer nema uobicajenog "prometa" ptica koji je inace potaknut trgovinom.

pogresno si me shvatila. nisam rekla da se ne treba jest piletinu nego me takva reakcija ljudi malo zacudila..
ajd da su rekli, ok malo cu proucit situaciju, ili ljudi dobro perite ruke ili dobro kuhajte svoju piletinu nego.. bas me briga ja cu jest pa sto bude bude.. razlika je u tonu.. a u ovom slucaju 'sto bude da bude' ton je pomalo glupast..

i da.. ta ideja da bih mogla jesti prethodno zarazeno meso ..taman i dobro skuhano i 100% sigurno cini me malo nervoznom..mislim da bi cinilo svakog covjeka.. u ovakvoj situaciji meni je to kao igranje sa zigicama.. no svatko ima svoj izbor..i niti jedna vlada do sada nije savjetovala da se ne jede piletina

no svakako ..to sto nema ljudskih slucajeva u europi i to sto su bugari testirani negativno su dobre vijesti.. nadajmo se da ce tako ostat i slijedecih 50 godina ..

no jedno pitanje se postavlja i logika koja pri tome vodi: ako je HR vlada i EU zabranila uvoz piletine iz afektiranih zemalja, ako se na aerodromima vrse rigorozne kontrole na meso peradi i perje iz tih zemalja .. zasto bi bilo perfektno sigurno konzumirati piletinu iz HR u slucaju da HR postane afektirana?

Ona007
19.10.2005., 09:27
Santana kaže:
lijeni dalmosi ponekad mogu i koristiti.

hmmm .. :rolleyes:

kemik
19.10.2005., 09:32
Ona007 kaže:
no jedno pitanje se postavlja i logika koja pri tome vodi: ako je HR vlada i EU zabranila uvoz piletine iz afektiranih zemalja, ako se na aerodromima vrse rigorozne kontrole na meso peradi i perje iz tih zemalja .. zasto bi bilo perfektno sigurno konzumirati piletinu iz HR u slucaju da HR postane afektirana?

zato sto virus pticje gripe (kao i svaki drugi virus) prestaje biti infektivan i opasan nakon termicke obrade. nemam pojma (a pretpostavljam da nemaju niti epidemiolozi) kakva je opasnost od zaraze kad se jede nedovoljno skuhano ili speceno meso (mozda je bitno napomenuti da situacija nije identicna kao kod salmonele, gdje je zarazeno nedovoljno peceno meso u principu uvijek zarazno...)

Santana
19.10.2005., 09:45
Mislim da promasujete problem. Jedenje dobro termicki obradjenog mesa (preko 70 celzijusa), prema svim trenutno dostupnim testovima i analizama, nece covjeku uciniti ama bas nista.

Problem je kako kokice dovesti u to fino res peceno stanje. Trenutno nemogu pronaci koliko dugo virus zivi u mrtvom domacinu, i kako na njega utjecu druge vrste termicke obrade (smrzavanje).

"However, WHO said processed poultry meat poses no risk to consumers as long as precautions are taken during preparation, such as frequently washing hands and countertops and making sure all meat is thoroughly cooked and no blood remains."

Ona007
19.10.2005., 09:47
Santana kaže:
Kaj se tice prelaska na ostale sisavce, neznam previse osim da je moguce, neznam koliko tesko ili lako, al znam da su u nekim zemljama poceli upozoravat da se sprijeci dodir ptica s uzgajanom stokom.

vjerojatno nije lako ali evo linka istrazivanja za macke (naravno jele su neskuhanu piletinu):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=15345779

sto se tice svinja..WHO je potvrdio slucajeve u svinja mada ne i siroku rasprostranjenost ( sto je dobro) ali ako se razvije onda su svinje takozvani "cocktail shaker":D tj mogu nositi i pticji i ljudski virus..

Potvrdjeno je da je 1918 virus bio pticjeg porjekal ali se jos istrazuje nacin kako je presao na covjeka i jedna od teorija je da se to dogodilo kroz svinje

Santana
19.10.2005., 09:59
Ona007 kaže:
vjerojatno nije lako ali evo linka istrazivanja za macke (naravno jele su neskuhanu piletinu):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=15345779

Hmmmm, nije dobro. Inace, vrlo je cudan ovaj lanac H5N1 koji trenutno baulja okolo. Svladava sve standarde prepreke jednom virusu ko od sale (ja se trenutno nemogu sjetiti nijednog primjera virusa koji se moze zakaciti na toliko raznih razlicitih vrsta, i ostati visoko smrtonosan). S obzirom na brzinu kojom ubija ptice, i ovo explozivno sirenje mi je malo cudno; neka je ptica selica definitivno postala imuni nosioc (jer mrtve ptice ne lete okolo).

Ona007
19.10.2005., 10:27
Upravo sam sada prosla kraj mesare..velike patke i corn fed kokosi nude se u protuvrijednosti za manje od 30kn tj skoro pa pola cijene..
jest ili ne jest.. ja bih to ostavila pojedincu da odluci .. u svakom slucaju uvijek ima dovoljno cokolade:D

No kako vidim virus je poceo utjecat i na svjetku burzu.. sto bi moglo znacit porast cijene benzina ..

Ona007
19.10.2005., 10:54
Santana kaže:
Trenutno nemogu pronaci koliko dugo virus zivi u mrtvom domacinu, i kako na njega utjecu druge vrste termicke obrade (smrzavanje).

"However, WHO said processed poultry meat poses no risk to consumers as long as precautions are taken during preparation, such as frequently washing hands and countertops and making sure all meat is thoroughly cooked and no blood remains."

pronadjen je u ( procesiranom) smrznutom pacjem mesu
https://www.mmrs.fema.gov/news/zoonotic/2005/jul/nzoo2005-07-20.aspx

transportiranom za ljudsku konzumaciju iz Kine u Japan

Santana
19.10.2005., 11:00
Ona007 kaže:
pronadjen je u ( procesiranom) smrznutom pacjem mesu
https://www.mmrs.fema.gov/news/zoonotic/2005/jul/nzoo2005-07-20.aspx

transportiranom za ljudsku konzumaciju iz Kine u Japan

Da, za to znam, i takve stvari me malo brinu, specijalno to kaj je patka poslana jos 2003. Ono kaj neznam jel virus bio opasan nakon odmrzavanja.

Ona007
19.10.2005., 11:21
Santana kaže:
Da, za to znam, i takve stvari me malo brinu, specijalno to kaj je patka poslana jos 2003. Ono kaj neznam jel virus bio opasan nakon odmrzavanja.

tih podataka nema ali dovoljno je upozorenje WHO da se s nekuhanim mesom bilo zamrznutim ili svjezim treba pazljivo rukovati..

isto tako treba se prat jaja i njih dobro kuhati i ne dodirivati bjelance i zumanjce.. zatim biti pazljiv sa konzumacijom proizvoda napravljenih od nekuhanih jaja ( majoneza, kolaci :( i sl)

usput ova tabela ( svjetska organizacija za zastitu zivotinja)
je vrlo korisna

http://www.oie.int/downld/AVIAN%20INFLUENZA/A_AI-Asia.htm

jer linkovi pokazuju na konkretne slucajeve ( ima i graf o broju outbrake-a) i koje su konkretne mjere drzave poduzimale

Santana
19.10.2005., 11:47
Ona007 kaže:
tih podataka nema ali dovoljno je upozorenje WHO da se s nekuhanim mesom bilo zamrznutim ili svjezim treba pazljivo rukovati..

isto tako treba se prat jaja i njih dobro kuhati i ne dodirivati bjelance i zumanjce.. zatim biti pazljiv sa konzumacijom proizvoda napravljenih od nekuhanih jaja ( majoneza, kolaci :( i sl)

Hmm, to odudara od sluzbenih kanala koji tvrde da nema nikakve opasnosti. Mada su i ti zapravo u pravu, s ovakvim trenutno malim outbreakovima, opasnost je mizerno mala, puno puno puno manja neg da poberete salmonelu ili neku slicnu drugu gadariju. Dalo bi se izracunat, ali gotovo sam 100% siguran da je manja cak i od mogucnosti da se ugusite komadom pileta. Ponavljam, od milijardi ljudi koje se susrecu s tom bolescu u Aziji, koja je imala mogucnost pojaviti se na milijardama piceka kroz cini mi se 8 godina otkad je otkriven prvi slucaj, zarazilo iz se dokumentiranih cca 120. Ako cak uzmemo u obzir da je brojka stvarnih zaraza stostruko veca, jos je uvijek mizerna.

Uostalom, svakom po volji. Ja zapravo cak i nemam tih problema s odlukom bi li/nebili konzumirao piletinu, jer ionak je nemrem smislit.

Ona007
19.10.2005., 12:00
Santana kaže:
Hmm, to odudara od sluzbenih kanala koji tvrde da nema nikakve opasnosti. Mada su i ti zapravo u pravu, s ovakvim trenutno malim outbreakovima, opasnost je mizerno mala, puno puno puno manja neg da poberete salmonelu ili neku slicnu drugu gadariju. Dalo bi se izracunat, ali gotovo sam 100% siguran da je manja cak i od mogucnosti da se ugusite komadom pileta. Ponavljam, od milijardi ljudi koje se susrecu s tom bolescu u Aziji, koja je imala mogucnost pojaviti se na milijardama piceka kroz cini mi se 8 godina otkad je otkriven prvi slucaj, zarazilo iz se dokumentiranih cca 120. Ako cak uzmemo u obzir da je brojka stvarnih zaraza stostruko veca, jos je uvijek mizerna.

Uostalom, svakom po volji. Ja zapravo cak i nemam tih problema s odlukom bi li/nebili konzumirao piletinu, jer ionak je nemrem smislit.

slazem se s tim da su SADA sanse mizerno male.. no kao sto si i sam rekao bitno je da je covjek informiran u slucaju da se stvari promijene..

ovo o jajima nasla sam na stranicama australskog ministarstva zdravstva ( preventivne mjere koje oni preporucuju)
:
Q. Is it safe to eat cooked chicken meat?
Answer: Yes. Chicken meat should be cooked properly. If the virus was present in chicken meat it would be killed in the cooking process. All uncooked chicken meat, including frozen meat should always be handled hygienically. Wash hands and surfaces after contact with raw meat and separate raw meat from other raw foods.

Q. Is it safe to eat eggs?
Answer: Yes. Egg shells may have been contaminated with bird faeces. All eggs should be washed before sale but it is prudent to apply careful hygiene when handling an egg such as: washing the outside of eggs or washing hands after handling an egg. Eggs should not be separated into yolk and white by bare hands. Proper cooking of eggs is recommended. Particular care needs to be taken with foods that contain eggs that are not cooked such as mayonnaise and mousse.

Q. How can the virus be killed?
Answer: Heat over 70 degrees celsius for 30 minutes will kill the virus. At 80 degrees the virus is killed in 1 minute. Good hygiene by hand washing and cleaning of surfaces will remove the virus.

http://www.health.gov.au/internet/wcms/Publishing.nsf/Content/health-avian_influenza-faq.htm

Santana
19.10.2005., 12:07
Odlicno, sad vec napredujemo na forumu sa poprilicno korisnim informacijama.

Ona007
19.10.2005., 12:23
Dobro je odrzavati informacije.. i sto je vise covjek informiran to je potencijalna panika manja

Evo BBC je dokumentirao svjedocenje jednog prezivjelog ciji je brat umro ( a moguce je da je u ovom slucaju gripa prenesena sa covjeka na covjeka tvrdi BBC)

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/4226459.stm

Isto tako javio se novi i dosta veliki outbrake u Kini ( 2600 ptica :eek: je nadjeno mrtvih u ovom najnovijem slucaju)

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/4356392.stm

Santana
19.10.2005., 18:23
Jos zeru dobrih vijesti; Madjari su objavili da su uspojesno testirali svoje domace original cjepivo protiv pticje gripe. Koje navodno radi, i stiti ljude i ptice od H5N1 (dakle ovog vraga trenutno prisutnog upticama blizu nas).

To jos nije cjepivo protiv hipotetskog mutiranog virusa koji ce mozda jednom izazvati pandemiju, ali ohrabruje cinjenica da jenda Madjarska moze napraviti ikakvo cjepivo protiv pticje gripe. A ako mogu oni, e onda mozemo i mi. Dakle, ko ce priupitat nase politicare kak to da Madjari vec imaju a mi ne?

Andariel
19.10.2005., 19:56
ja se sad pitam da li da se idem cijepit protiv gripe.. 'obične' :confused:

znam da to ne pomaže protiv ptičje, ali negdje sam čitala da se ipak preporučuje..
:misli:

Ona007
19.10.2005., 19:56
Ameri i Britanci cine se vro skepticni oko ovog madjarskog cjepiva..
Hmm.. sve mi se cini da bi oni HTJELI pandemiju ili paniku.. tj namjerno drzat ljude u strahu.. britanski channel 4 u UK niti jednom rjecju nije spomenuo ovo a i ostali mediji sudosta sutljivi.. kao da se tu sad igra neka tih utakmica..
Ovo je vrlo ohrabrujuce.. 1:0 za Staru Europu :top:

El Tomo
20.10.2005., 02:42
Pliva izjavila kako moze odmah zapoceti s proizvodnjom Tamiflua ako joj Roche posalje polupreradene preparate. Takoder je izjavila kako u kratko vrijeme moze proizvesti dovoljno Tamiflua da zadovolji potrebe Hrvatske.

Osim toga, kazu da su spremni odmah pokrenuti proizvodnju cjepiva cim se otkrije. Ako nista drugo, mozemo ipak biti sretni sto u nasoj zemlji imamo Plivu koja je zasigurno jedna od najvecih farmceutskih kuca u istocnoj evropi, pa mozemo ocekivati da ce oni ipak najprije za nas proizvoditi.

Tamiflua u Hrvatskoj vise nema u slobodnoj prodaji - svih 200 000 doza je rasprodano. No izgleda da ce se jos toga narucivati.

Za sada nema slucajeva pticje gripe u Makedoniji i na grckom kopnu. Mozemo se samo nadati kako su rumunjski i turski slucajevi bili izolirani i brzo eliminirani.

Pogledao sam malo migracijske rute divljih ptica selica. Izgleda kako najveca opasnost prijeti upravo iz Rusije, i toga me najvise strah. Gripa je presla Ural i dosla na podrucje europskog dijela rusije gdje su nastanjene ptice selice koje uglavnom lete dvjema koridorima. Jedan je atlantski koridor (pravac sjeveroistok-jugozapad), pri cemu ptice lete iz sjevernih dijelova rusije preko Velike Britanije i Francuske do Portugala. Drugi je mediteranski koridor u kojemu ptice lete opet iz podrucja rusije i sjevernih zemalja prema Hrvatskoj, Rumunjskoj i Grckoj, te dalje na jug. Za ocekivati je kako su slucajevi dospjeli u Rumunjsku i Tursku upravo preko ovoga koridora. Dakle, i mi smo takoder iznad istog leteceg koridora, sto defiitivno nije dobro.

El Tomo
20.10.2005., 03:03
U svoj toj prici meni jedna stvar nije jasna - vec se 2 godine galami o pandemiji. Vec gotovo 6 mjeseci imamo cjepivo za sadasnji soj pticje gripe. Pa sta se cekalo do danas? I zasto su svi sjedili na usima?

U tih 6 mjeseci mogao je svijet pokrenuti svoju guzicu i cijepiti stanovnistvo diljem svijeta protiv pticje gripe. Time bi se onemogucio prijelaz gripe na covjeka, i sasjekao problem u korijenu. Ovako vise ne ovisimo o samim sebi, i postali smo glineni golubovi na odstrelu, ilitiga sitting duck kako bi lovci rekli... I sta sada? Znanost ne moze puno pomoci sve dok se ne pojavi novi soj gripe koji se prenosi izmedu ljudi, pa tek tada moze krenuti u trazenje cjepiva. Da smo na vrijeme cijepili ljude protiv sadasnjeg soja, do ovoga nije ni trebalo doci. Ovako sada izgleda kako vise nemamo vremena, i nema smisla pristupiti opcem cijepljenju kada je jasno da je samo pitanje vremena kada ce virus mutirati.

Koliko vidim, ako ce zaraznost ostati na razini spanjolske gripe, a morbiditet porasti 10-ak puta, to ce biti ravno kataklizmi. Spanjolska gripa je imala morbiditet 2-3% (ovo nije postotak onih koji su zarazeni pa umrli, vec ukupan postotak umrlog stanovnistva). Zarazeno je oko 20% stanovnistva (broj stanovnika u svijetu je 1918. bio 1800 milijuna), ili 350 milijuna, sto daje smrtnost oko 15% medu onima koji su bili zarazeni gripom.

Ako sada te rezultate projiciramo na 10 puta veci morbiditet (20-30%), to na danasnjih 6000 milijuna stanovnika daje ogromnih milijardu i 500 milijuna zrtava!!!

Cak i ako gledamo s druge strane da smrtnost medu zarazenima sa dosadasnjih oko 50% padne na 25%, a uzmemo da se oko 30% stanovnistva zarazi, to daje opet morbiditet od 15% i gotovo milijardu zrtava!!

Prema worst case scenariju, doista mozemo ocekivati da ce jedna obitelj u prosjeku izgubiti jednog clana! Na zalost, spanjolska gripa se upravo tako cesto i ponasala - u nekim gradovima aljaske gotovo je 85% stanovnika umrlo.

Ne znam sto bi rekao, ali prema ovim brojkama nuklearni rat, bubonska kuga i SIDA su igra za malu djecu...

kemik
20.10.2005., 07:23
El Tomo kaže:
Pliva izjavila kako moze odmah zapoceti s proizvodnjom Tamiflua ako joj Roche posalje polupreradene preparate. Takoder je izjavila kako u kratko vrijeme moze proizvesti dovoljno Tamiflua da zadovolji potrebe Hrvatske.

Ozbiljno? to nisam vidjela, a bas sam se pitala zasto se oni odmah nisu javili da ga oni sublicenciraju od Roche-a za cijelu istocnu Europu...

Ona007
20.10.2005., 08:34
El Tomo kaže:
Vec gotovo 6 mjeseci imamo cjepivo za sadasnji soj pticje gripe. Pa sta se cekalo do danas? I zasto su svi sjedili na usima?

Ne bih se slozila s ovim.
Molim te mozes li pojasnit odakle je dosla ova informacija?

Vakcina za pandemicni tip pricje gripe ne moze se stvorit dok se i sam pandemicni oblik gripe ne pojavi.

Trenutno ( koliko znam) svi oni koji su umrli od pticje gripe nisu umrli od istog tipa virusa, madjari su stvorili vakcinu za vjetnamski tip ali ne i za tajlandske i indonezijske tipove.

Za stvaranje ovakve vakcine madjarima treba oko tri mjeseca, sto znaci u slucaju nastanka pandemijskog tipa koji se prenosi sa covjeka na covjeka tri mjeseca najmanje bit cemo bez vakcine a i tad ce bitr pitanje da li ce za tri mjeseca virus biti ispred nas mutiran u neki novi oblik.
U ovome i je cijeli problem, grane razvijanja podvrsta virusa su ispred nas tehnoloski.

happygoose
20.10.2005., 08:35
jedno konkretno pitanje...sto uciniti sa peradi u domacinstvima?

Ona007
20.10.2005., 09:00
Njkemacka je jucer zatrazila da se sva ziva perad drzi zatvorenom do daljnjeg.
U slucaju outbrake-a u toj regiji ( hm.. koja je za to rijec na HR?) neminovno je da se perad mora unistit

Ona007
20.10.2005., 09:18
Nesto me jos ovdje jako zanima...

Ako npr stvorimo vakcinu za sadasnji obilk virusa ( koji se ne bas tako lako prenosi sa ptica na covjeka i vrlo vrlo rijetko sa covjeka na covjeka) i ako imuniziramo stanovnistvo ovom vakcinom.
E onda se virus razvije u novi oblik, da li bi ovo imuniziranje na 1 stupnju bilo neutralno prema novom virusu, tj posve beskorisno ili bi npr 50% slucajeva koji su razvili imunitet na prvu vakcinu bili imuni i na novi oblik??
Probat cu pitat ovo i na prirodnim naukama:confused:

Santana
20.10.2005., 09:23
Ah, sto se cekalo do danas......

Svima se vise manje zivo hebalo, jer je to nesto kaj se dogadja tamo negdje u Aziji. Vlade su opcenito nesklone rjesavati stvari koje bi se "jednom mozda" mogle dogodit. Sad kad je puklo na pragu Evrope, je naglo svima postalo frka, i sad se naglo vade planovi koji od 70-tih stoje po ladicama, a usput se i stvara privid brige za gradjane gomilanjem antivirusnih lijekova (koji u principu, po svim dostupnim informacijama, nece sprijeciti dobivanje bolesti, a zapravo se uopce nezna hoce li i smanjiti simptome; daj boze da smanje, no nije da ih nisu davali ljudima koji su je pobrali u Aziji)

No sad se bar radi na cjepivima, specijalno na ubrzavanju otkrivanja i proizvodnje cjepiva, s osobitim naglaskom da se meni iznimno svidja kaj su Madjari pokazali da se moze napraviti homemade cjepivo u relativno kratkom roku. Problem je da gro virusologa tvrdi da ako pandemija krene u slijedece dvije godine, zbog proizvodnih kapaciteta i nacina otkrivanja cjepiva, trenutno nemamo nikakve sanse napraviti cjepivo za sve. Dapace, danasnja tehnologija s ovakvim virusom, fizicki moze napraviti 20 mil doza u 6 mjeseci. Kazem, danasnja, jer se u zadnjih tjedan dana javilo 6-7 tehnika kojima bi se stanje moglo znatno popraviti.

Cjepiva (i virusi) su cudne biljke, u principu, ako virus ostane u H5 grupi nakon potencijalnog skoka na ljude, onda bi cak i ovo sadasnje madjarsko cjepivo moglo imati nekakvog ucinka. Jos jednom bi ponovio da ako moze Madjarska, e onda mozemo i mi, cjepiva su se nekad proizvodila kod nas, a bitno bi bilo i zbog psiholoskog ucinka i zbog relativno malog broja stanovnika da se Hrvatska ne oslanja iskljucivo na nabavu
cjepiva izvana.

happygoose
20.10.2005., 09:43
Mene zanima da li ja moram nazvati svoje roditelje i reci im smaknite sve kokosi i pure..sa dvorishta..tim vishe sto zive u podruchju nekoliko rijeka koje vrve divljim zivotom te u blizini jednog parka prirode bogatim ornitolshkim primjercima.....?

Ili ne...?

Ona007
20.10.2005., 09:49
happygoose kaže:
Mene zanima da li ja moram nazvati svoje roditelje i reci im smaknite sve kokosi i pure..sa dvorishta..tim vishe sto zive u podruchju nekoliko rijeka koje vrve divljim zivotom te u blizini jednog parka prirode bogatim ornitolshkim primjercima.....?

Ili ne...?

ma kakvo smaknuce.. virus joj nije potvrdjen u HR.. a ispitivanja se svakodnevno vrse.. ako se primjeti da virus postoji u toj regiji onda tek slijedi smaknuce ..ali od strane strucnih timova.

ja bih samo slijedila njemacki pristup i drzala perad zatvorenu tako da ne mogu doci u dodir sa pticama.
isto tako pazljivo bih rukovala s peradi, izmetom i jajima - pranje ruku je u ovom slucaju najvaznije..cini se da na viruse najbolje djeluju starinski prasci za pranje..

ima clanak u jucerasnjoj Slobodnoj Dalmaciji gdje neki biolog tvrdi da je opasnost za hrvatsku tek u proljece kad se ptice selice vrate u nase krajeve

Santana
20.10.2005., 09:53
happygoose kaže:

Ili ne...?

Hmm, nitko ovdje nemoze dati savjet tog tipa, jer nitko ovdje nije strucnjak. Ja osobno mogu samo ponoviti da:

a) Uzgajanje peradi na otvorenom ocito predstavlja odredjen rizik, jer se inace ne bi davale preporuke da se perad drzi zatvorena.

b) Ovaj val zaraza po Evropi po svemu sudeci pronose ptice selice, s naglaskom da se bas i nisu proslavili dokazivanjem mehanizma. Naime, ptice su trebale poumirati prije no sto su dosle do Rumunjske. Sto vjerovatno znaci da je neka vrsta asimptomaticna, nosi virus a ne oboljeva.

Presa dosadasnjem izvjestavanju, kod nas jos nema niti jednog slucaja, ni u divljih, ni u domacih ptica. No, ptice ko ptice, zeznuto je kaj lete, jel. Da sam ja ti, ja bi provjerio kod nadleznih veterinarskih tijela koje su njihove preporuke, a roditelje u svakom slucaju uopzorio da malo pripaze na izgled i ponasanje kokica, te budu malo obazriviji (peru ruke cesce, paze dok kolju, paze prilikom pripreme hrane i slicno)

Trenutno nema nikakvog razloga da se panicari, ali odredjeni malo pjacani oprez nije naodmet.

Santana
20.10.2005., 10:49
Hura, ovo je bilo brzo!

http://www.focus-fen.net/index.php?catid=129&newsid=74696&ch=0&datte=2005-10-20

"Zagreb. The Croatian institute for Immunology prepares to produce a vaccine to fight the bird flu disease in cooperation with World manufacturers, Tatyana Sindik-Milosevic, Director of the Institute said, cited by the Croatian daily Vjesnik. Sindik-Milosevic said that at least six months would be needed for the development of the vaccine, but there is enough time as the virus has not mutated yet."

Tatyana, ljubim te u chelo!

Vijest iz Vjesnika.

"Imunološki zavod priprema cjepivo
ZAGREB - Imunološki zavod se sprema na proizvodnju cjepiva protiv ptičje gripe u suradnji sa svjetskim proizvođačima, izjavila je ravnateljica Zavoda Tatjana Sindik-Milošević. Istakla je da za početak proizvodnje treba najmanje šest mjeseci, ali za pripreme ima vremena, jer mutirani virus još nigdje nije registriran."

Jes da nije original nase domace, ali i ovako veseli, svako podizanje proizvodnih kapaciteta podize i nadu da ce cjepiva biti na vrijeme i dovoljno.

Ona007
20.10.2005., 11:02
Santana kaže:
Hura, ovo je bilo brzo!

http://www.focus-fen.net/index.php?catid=129&newsid=74696&ch=0&datte=2005-10-20

"Zagreb. The Croatian institute for Immunology prepares to produce a vaccine to fight the bird flu disease in cooperation with World manufacturers, Tatyana Sindik-Milosevic, Director of the Institute said, cited by the Croatian daily Vjesnik. Sindik-Milosevic said that at least six months would be needed for the development of the vaccine, but there is enough time as the virus has not mutated yet."

Tatyana, ljubim te u chelo!

Vijest iz Vjesnika.

"Imunološki zavod priprema cjepivo
ZAGREB - Imunološki zavod se sprema na proizvodnju cjepiva protiv ptičje gripe u suradnji sa svjetskim proizvođačima, izjavila je ravnateljica Zavoda Tatjana Sindik-Milošević. Istakla je da za početak proizvodnje treba najmanje šest mjeseci, ali za pripreme ima vremena, jer mutirani virus još nigdje nije registriran."

Jes da nije original nase domace, ali i ovako veseli, svako podizanje proizvodnih kapaciteta podize i nadu da ce cjepiva biti na vrijeme i dovoljno.

:D :D
pretpostavljam da se radi o 'Qinghai jezero' obliku..

Evo malo interesantnih linkova na tu temu:
http://www.recombinomics.com/News/08140501/H5N1_Wild_Bird_Vaccine.html

http://www.rense.com/general67/cnmc.htm

happygoose
20.10.2005., 11:14
Santana kaže:
Hmm, nitko ovdje nemoze dati savjet tog tipa, jer nitko ovdje nije strucnjak. Ja osobno mogu samo ponoviti da:

a) Uzgajanje peradi na otvorenom ocito predstavlja odredjen rizik, jer se inace ne bi davale preporuke da se perad drzi zatvorena.

b) Ovaj val zaraza po Evropi po svemu sudeci pronose ptice selice, s naglaskom da se bas i nisu proslavili dokazivanjem mehanizma. Naime, ptice su trebale poumirati prije no sto su dosle do Rumunjske. Sto vjerovatno znaci da je neka vrsta asimptomaticna, nosi virus a ne oboljeva.

Presa dosadasnjem izvjestavanju, kod nas jos nema niti jednog slucaja, ni u divljih, ni u domacih ptica. No, ptice ko ptice, zeznuto je kaj lete, jel. Da sam ja ti, ja bi provjerio kod nadleznih veterinarskih tijela koje su njihove preporuke, a roditelje u svakom slucaju uopzorio da malo pripaze na izgled i ponasanje kokica, te budu malo obazriviji (peru ruke cesce, paze dok kolju, paze prilikom pripreme hrane i slicno)

Trenutno nema nikakvog razloga da se panicari, ali odredjeni malo pjacani oprez nije naodmet.

No dobro, pitanje sam ja postavila malo pretenciozno....vishe me u stvari zanima tudje mishljenje , nego da mi netko kaze sto da se napravi..uostalom to je odluka koju ce oni sami morati donjeti i odraditi...osim ako neke vishe istance tako i same ne odrede....recimo vlada...

Santana
20.10.2005., 12:48
OK, jos jedan razlog vishe da se nasi sami pobrinu za cjepivo u slucaju eventualne pandemije. Cak stovise, naprave od toga nacionalni prioritet.

Izgleda da Busheva administracija nema namjeru narediti niti traziti od farmaceutskih kompanijama povecanje kapaciteta, nego ce se i dalje oslanjati na staru dobru kapitalisticko/republikansku maksimu "slobodnog trzista" i tretirati cjepivo kao proizvod. Dakle, sve ovisi o firmama i trzistu, a cemu da farmaceutske kompanije prave pogone za proizvod za koji ce mozda biti a mozda i nece potraznje. Odnosno, jes da je u slucaju piz.darije hitno potrebno 6-7 milijardi doza cjepiva, al ko farmaceutima garantira da ce do potrebe doci? I sto ako potrebe bude samo kratkorocno? U napadu kapitalistickog ludila, Bushevci pregovaraju (sve se ovo dogadjalo 7.10) s farmaceutima o "certainty"ju, najkrace receno, garanciji da ce farmaceutima ulaganja u pogone dugorocno donositi profit. Jedan od nacina je da vlade propisu obavezu cijepljenja i protiv obicne gripe sa kompletno (ili veci dio) pucanstva a ne samo da ko do sad, predloze za rizicne skupine, da bi se farmaceutima garantirala dugorocna prodaja cjepiva i zaposlenost pogona. Isto tako, Bushevci su i veliki protivnih plana UN-a da u slucaju sran.ja suspendira patentna prava i dopusti proizvodnju generickih lijekova. Meni vec lagano kljuca krv na sve to, i samo ponavljam, go Tatyana, go, nas je samo 4.5 miliona, jedan mali pogoncic na stand by-u nemre kostat basnoslovne novce, i nek lijepo cubi besposlen pa ak treba i po sto godina, al da je spreman napravit 10 dkg cjepiva kad nam bas ono pravo treba, a u kratkom roku. Ova drzava je poznata po ulupavanju para i u puno vece i nepotrebnije gluposti.

El Tomo
20.10.2005., 13:24
Santana kaže:
Izgleda da Busheva administracija nema namjeru narediti niti traziti od farmaceutskih kompanijama povecanje kapaciteta, nego ce se i dalje oslanjati na staru dobru kapitalisticko/republikansku maksimu "slobodnog trzista" i tretirati cjepivo kao proizvod.

Jos jedna ljudska glupost. Kakva prava na slobodno trziste u krizna vremena? Kome oni to misle prodavati ikakav proizvod nakon katastrofe? Zamisli sto bi se dogodilo s 2. svjetskim ratom da je u americi zadrzano pravo na slobodno trziste....

Vlada ti naredi sto moras proizvoditi. I tocka.

Isto tako, Bushevci su i veliki protivnih plana UN-a da u slucaju sran.ja suspendira patentna prava i dopusti proizvodnju generickih lijekova.

Suspenzija patentnih prava? To se vec dogodilo - pitaj Brazilce. Kada su Brazilci shvatili da njihovo zdravstvo i stanovnistvo ne moze placati lijekove za AIDS, suspendirali su sami sebi ikakva patentna prava i poceli sami proizoditi lijekove koje su masno placali. Naravno, uslijedile su tuzbe kompanija koji su vlasnici prava, ali Brazilci niti su prestali s proizvodnjom tih lijekova, niti su ima ista platili.

Meni vec lagano kljuca krv na sve to, i samo ponavljam, go Tatyana, go, nas je samo 4.5 miliona, jedan mali pogoncic na stand by-u nemre kostat basnoslovne novce, i nek lijepo cubi besposlen pa ak treba i po sto godina, al da je spreman napravit 10 dkg cjepiva kad nam bas ono pravo treba, a u kratkom roku. Ova drzava je poznata po ulupavanju para i u puno vece i nepotrebnije gluposti.

Neka taj pogon kosta i milijardu dolara (a ne kosta). To je 2000 dolara po glavi stanovnika. Nista u usporedbi s 'cijenom' zivota.

Ona007
20.10.2005., 13:30
Sve se na kraju svodi na politiku :(
Izgleda da US i UK vlade ne vole bas cinjenicu da je Madjarska stvorila neko kakvo takvo cjepivo i da bi druge zemlje mogle slijedit te da oni nisu pioniri u ovome.

BBC tek stidljivo javlja o madjarskom cjepivu s istom primjesom gorcine s kojim su javili da je Hrvatska ipak stekla uvjete za pregovore za EU.

Sest mjeseci je dug period, ako do krize dodje neki ce prije tog ai otic ali svakako to je pozitivan pomak.

BBC:
Hungary's health minister says a bird flu vaccine appears to be effective in early tests.
The trial jab appears to protect humans and animals against the lethal H5N1 virus, preliminary results show.

Testing of H5N1 vaccines are also is under way in other countries, including Britain and the US.

kemik
20.10.2005., 13:32
osobno ne vjerujem u ucinkovitost i sigurnost madjarskog cjepiva, a o mogucnostima proizvodnje da i ne govorimo. to mi je otprilike na razini "hrvatskih izumitelja" koji svako malo izmisljalju perpetuum mobile, zato se ovoj madjarskoj vjestici i pridaje toliko paznje

Ona007
20.10.2005., 13:36
kemik kaže:
osobno ne vjerujem u ucinkovitost i sigurnost madjarskog cjepiva, a o mogucnostima proizvodnje da i ne govorimo. to mi je otprilike na razini "hrvatskih izumitelja" koji svako malo izmisljalju perpetuum mobile, zato se ovoj madjarskoj vjestici i pridaje toliko paznje

Madjarska je u biotehnologiji bila jedna od vodecih zemalja istocnog bloka, cisto sumnjam da bi neki premijer rekao da pogon za proizvodnju postoji ako ne postoji

kemik
20.10.2005., 13:41
Ona007 kaže:
Madjarska je u biotehnologiji bila jedna od vodecih zemalja istocnog bloka, cisto sumnjam da bi neki premijer rekao da pogon za proizvodnju postoji ako ne postoji

mora da se zajebavas?

stvarno mislis da politicari ne lazu? :eek:

Billi
20.10.2005., 13:42
kaj mislite na spekulacije da nas farmaceutske tvrtke plase vise nego je potrebno
http://www.iskon.hr/vijesti/page/2005/10/20/0001006.html

Santana
20.10.2005., 13:47
kemik kaže:

Well, jedan od ljudskih "pokusnih kunica" kod madjara je (navodno, ko zna kaj su mu stvarno ustrcali) bio i njihov ministar zdravstva. Ako je, covjeku svaka cast za hrabrost.

Proizvodnja cjepiva za viruse gripe je poprilicno dobro poznat i uhodan proces, nema nikakvog razloga da madjarima ne uspije za ovaj specifican virus. Nije stvar u tome da nitko nezna napraviti cjepivo, vec u tome da ga samo 9 tvornica ima infrastrukturu za bilo kakvu masovniju proizvodnju. Drugo je pitanje da je, generalno gledano, ko god proizvodio cjepivo, sigurnost prica za sebe, jer zahtjeva puno testiranja i dosta vremena da bi se ispitale sve moguce nuspojave.

kemik
20.10.2005., 13:47
svi nas plase vise nego je potrebno:

mediji - bombasticnim naslovima prodaju novine

vlade - da se ne prica o pravim temama i da se kasnije mogu opravdavati da ovo ili ono nisu napravile zato kaj su se jako brinuli oko pticje gripe

farm. tvrtke - kolko ja vidim, od pticje gripe direktno moze profitirati samo Roche. stoga, ne nalazim bas smisao u okrivljavanju "zlih farmaceuta". ali, to je sada moderno...

kemik
20.10.2005., 13:49
Santana kaže:
Proizvodnja cjepiva za viruse gripe je poprilicno dobro poznat i uhodan proces, nema nikakvog razloga da madjarima ne uspije za ovaj specifican virus.

mislim da se virus HIV ne bi bas slozio s tobom...

Ona007
20.10.2005., 13:50
kemik kaže:
mora da se zajebavas?

stvarno mislis da politicari ne lazu? :eek:

lagali ili ne lagali cinjenica je da su oni koji su primili vakcinu stvorili antitjela na taj oblik vakcine i da je 99% njih stvorilo antitjela.

nisam mogla naci izvore ( tako da ovo ne mora biti tocno) ali cini se da su Madjari dobili za testiranje vjetnamski tip virusa.. voljela bih znati da li oni imaju cjepivo :D ( ajd da se pravilno izrazim) za oblik koji je ubio vecinu od 60 zrtvava.

Isto tako BBC je javio da su grcki testovi bili negativni da bi onda vjest nestala:confused:

kemik
20.10.2005., 13:52
Ona007 kaže:
lagali ili ne lagali cinjenica je da su oni koji su primili vakcinu stvorili antitjela na taj oblik vakcine i da je 99% njih stvorilo antitjela.
a jesu li si poslije spucali virus, da se vidi kako bi on reagirao na ta antitijela? naravno da nisu...

El Tomo
20.10.2005., 13:57
Ona007 kaže:
Ne bih se slozila s ovim.
Molim te mozes li pojasnit odakle je dosla ova informacija?

Vakcina za pandemicni tip pricje gripe ne moze se stvorit dok se i sam pandemicni oblik gripe ne pojavi.

Trenutno ( koliko znam) svi oni koji su umrli od pticje gripe nisu umrli od istog tipa virusa, madjari su stvorili vakcinu za vjetnamski tip ali ne i za tajlandske i indonezijske tipove.

O kakvoj ti pandemiji govoris? Treba razlikovati dvije pandemije - onu medu ljudima (koja se jos uvijek, srecom, nije dogodila) i onu medu pticama koja je sada na pocetku. Za ovu sadasnju pandemiju medu pticama postoji cjepivo jos od 8. mjeseca ove godine. Istina, virus ce sigurno mutirati, ali bi i mi u tom slucaju morali prilagodavati cjepivo. Zar mislis da pandemicni virus nece takoder mutirati? Vrlo cesto se i cjepivo protiv obicne gripe iz godine u godinu mijenja, u ovisnosti o soju za koji se ocekuje da ce biti dominantan.

Danas imamo cjepivo koje je uspjesno testirano za sojeve u Tajlandu i Vijetnamu. Naravno, tu se radi o zastiti od zaraze sa ptice na covjeka (a ne od covjeka na covjeka). Evo pogledaj:

http://www.iht.com/articles/2005/08/07/news/vaccine.php
http://www.hhs.gov/news/press/2004pres/20040921a.html

El Tomo
20.10.2005., 14:01
Ima otga jos. Prvi testovi cjepiva protiv pticje gripe zapoceli su jos u 3. mjesecu:
http://www.sciencedaily.com/releases/2005/03/050325100848.htm
http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=20650

Ona007
20.10.2005., 14:05
kemik kaže:
a jesu li si poslije spucali virus, da se vidi kako bi on reagirao na ta antitijela? naravno da nisu...

ne znam sto zelis dokazat:confused: ali cini mi se da sam procitala da je ovo prije primjene na ljudima testirano na drugim sisavcima, vjerojatno po istom principu na koji se testiraju i druga cjepiva.

ne salju te ni poslije bcg vakcine medju turbekulante

Ona007
20.10.2005., 14:09
El Tomo kaže:
Ima otga jos. Prvi testovi cjepiva protiv pticje gripe zapoceli su jos u 3. mjesecu:
http://www.sciencedaily.com/releases/2005/03/050325100848.htm
http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=20650

kuzim sto hoces rec i vjerojatno jesi u pravu ali trebas imat na umu da je trenutno najopasniji oblik ovog virusa onaj sa Qinghai jezera kojeg nose ptice selice, sad ne znam koliko je moguce cijepit ptice selice i stalno obnavljat cjepivo ili ih cjepit ako ga vec imaju.
ne znam ni kako je cijepit perad i je li je jeftinije poubijat.. i da li ce ova prijetnja od ptica selica uvijek biti tu .. svakakvih pitanja tu ima

kemik
20.10.2005., 14:14
Ona007 kaže:
ne znam sto zelis dokazat:confused: ali cini mi se da sam procitala da je ovo prije primjene na ljudima testirano na drugim sisavcima, vjerojatno po istom principu na koji se testiraju i druga cjepiva.

ne salju te ni poslije bcg vakcine medju turbekulante

zelim dokazati (odnosno, ukazati na to) da proizvodnja cjepiva za bilo koji virus nije jednostavna, brza niti jeftina procedura. naravno da je testirano na drugim sisavcima, ali isto tako, nije proslo sustav predklinickih i klinickih ispitivanja, ne znaju se tocno njegove nuspojave i safety profil, to je jednostavno poluproizvod.
kad bi znala koliko u farma industriji postoji "cudesnih" lijekova koji u ranoj fazi djeluju savrseno, ali se kasnije pokaze da imaju neki nepremostivi problem, znala bi o cemu pricam.
na osnovu cijepljenja sacice dobrovoljaca i cinjenice da su se u njima pojavila antitijela ne mogu se donositi nikakvi ozbiljni zakljucci. Iz linkova koje ti je TOmo postao vidis da ima i ozbiljnih firmi koje vec godinu-dvije traze cjepivo, pa ga jos uvijek nema na trzistu! A ne zato sto ga one ne zele dati, svatko bi volio izbit roche-u koju kunu iz dzepa, nego zato sto NIJE DOVOLJNO PROVJERENO

edit: ispravila sam svoju pogresku da je virus gripe retrovirus, sto on naravno, nije. zahvaljujem se santani sto me u svom postu na to upozorio!

El Tomo
20.10.2005., 14:17
Mene zanima jedna stvar - kako je uopce Spanjolska gripa zaustavljena? Jednostavno je u jednom trenutku nestala a da nitko pojma nema zasto.

Sa druge strane, mnogi ljudi su dosli u kontakt sa spanjolskom gripom, posebno lijecnici, a ipak nisu ni obolili ni imali ikakve simptome. Zasto?

Ako je pticja gripa toliko smrtonosna za ptice, po toj logici u kratkom vremenu istrijebila bi sve ptice. No, to se ipak ne dogada, a epidemija se na neki nacin zaustavlja. Izgleda kao da ptice ipak razviju imunitet. I tu nema govora o nekakvom naslijedenom imunitetu i genskoj selekciji, jer je to sve jako jako presporo.

Nekako mi se cini kako mi o nekim stvarima uzasno malo znamo, iako su pred nasim nosom vec desetljecima.

El Tomo
20.10.2005., 14:23
kemik kaže:
zelim dokazati (odnosno, ukazati na to) da proizvodnja cjepiva za bilo koji virus nije jednostavna, brza niti jeftina procedura, a posebno ne za retroviruse kakvi su virus gripe i hiv. naravno da je testirano na drugim sisavcima, ali isto tako, nije proslo sustav predklinickih i klinickih ispitivanja, ne znaju se tocno njegove nuspojave i safety profil, to je jednostavno poluproizvod.

Ali gledaj to s druge strane - ako bi se nezeljene nuspojave nedovoljno testiranog cjepiva javljale u 10% slucajeva, a da je morbiditet gripe 20%, uzimanje i takvog cjepiva daje ti dvostruko vecu sansu za prezivljavanje.

Kada bi mi netko ponudio takve odnose snaga, definitivno bi uzeo cjepivo.

Santana
20.10.2005., 14:28
Billi kaže:
kaj mislite na spekulacije da nas farmaceutske tvrtke plase vise nego je potrebno
http://www.iskon.hr/vijesti/page/2005/10/20/0001006.html

I da i ne. Naime, Roche razvaljuje s prodajom Tamiflua, i tam neko jako trlja ruke, to je definitivno.

No pticja gripa, dal ova vrlo patogena varijacija H5N1 virusa (koja je po nekim istrazivacima vrlo blizu skoku) ili neka druga varijacija, ce SIGURNO skociti na ljude prije ili kasnije. To joj je u prirodi, mutira i prilagodjava se stravicno brzo, a
dokumentirano se dogodilo bar 3 puta u proslom stoljecu. Problem s gripom, za razliku od nekih drugih virusnih bolesti, je da kad skoci, onda se iznimno lako siri medju ljudima, pa eto ti pandemije. A onda je sve stvar srece, 1918 vrlo smrtonosan virus=masa zrtava, 1957 i 1968 manje patogeni virusi=cca 2X vise zrtava nego obicna gripa (pod obicnu gripu smatram varijacije virusa na koje su ljudi vec djelomicno imuni, ona nasa standardna sezonska).

Daklen, iako big pharma definitivno ima koristi od trenutnog napuhanog stanja, bitno je shvatiti da cak daj boze ovo bude lazni alarm s ovim H5N1 ubojicom, nema nekog suvislog razloga da se ne pojavi drugi, u dogledno vrijeme. Zato mene veseli da se pripremama za ovaj, mogu sprijeciti i eventualni drugi prodori opasnih virusa gripe. Dakle, ovo je zapravo dobrodosao kick in the ass politicarima da opasnost od gripe shvate ozbiljno i pocnu se pripremat.

Inace, dr. Mladen Smoljanović nije covjek kojeg bi ja uzeo kao dobar primjer informiranog i objektivnog. To je onaj tip koji je u "Otvorenom" na HTV-u imao izlaganje od cca 10 minuta, a koje je bilo prepuno Hrvatstva, zlih hordi s Istoka, Bozje pomoci, i vitamina C. Ako vec zeli covjek umiriti javnost, radi to na potpuno pogresan nacin. Gripa nisu Avari ni Komunisti, kao ravnatelj takve institucije bi ipak trebao staviti medicinu iznad Bozje volje, a Vitamin C kod mladih i zdravih ljudi i kod ovakvog virusa bi cak mogao biti kontraproduktivan.

Andariel
20.10.2005., 14:30
kad moram samu sebe kvotat :rolleyes:

Andariel kaže:
ja se sad pitam da li da se idem cijepit protiv gripe.. 'obične' :confused:

znam da to ne pomaže protiv ptičje, ali negdje sam čitala da se ipak preporučuje..
:misli:

kemik
20.10.2005., 14:36
El Tomo kaže:
Kada bi mi netko ponudio takve odnose snaga, definitivno bi uzeo cjepivo.

ja sasvim sigurno ne bih. cjepivo protiv ovog virusa (znaci, ptica/covjek) ni na koji nacin nece stititi od "opasnog" virusa covjek/covjek.

kad jednog dana taj virus krene harati, a neka ozbiljna firma napravi cjepivo, onda cu se mozda dati cijepiti. a za sad, aut of d kvescn. (osim, mozda, kao healthy volunteer za dobru lovu!)

osim toga, neces niti dobiti izbor. svaki proizvodjac ce biti vrlo oprezan prilikom stavljanja bilo kakvog cjepiva na trziste

Santana
20.10.2005., 14:40
kemik kaže:
mislim da se virus HIV ne bi bas slozio s tobom...

Virus HIV-a nije virus gripe. Virus gripe nije retrovirus. Proizvodnja cjepiva protiv gripe je poprilicno uhodan proces (od identificiranja viruse, preko proizvodnje cjepiva, preko testiranja itd), svake godine se mozes cijepiti. Cjepiva cak sadrze mix nekoliko podtipova za koje se smatra da ce se dovuc do nas u odredjenoj godini.

Naravno da se sad nemoze napraviti cjepivo za hipotetski mutirani oblik koji jos i ne postoji. Naravno da kad mutira ce trebat neko vrijeme da ga se identificira i napravi testna verzija cjepiva. Naravno da postoje u farmaceutici strogo propisani modeli i vremenski rokovi za testiranje. Naravno da virus u medjuvremenu moze malo mutirati, i zaraziti ljude, koji onda nebi imali potpunu nego djelomicnu imunost. Naravno da moze i puno mutirati, pa onda ljudi nebi ni s cjepivom imali nikakvu imunost.

No, kljucno je da se cjepivo moze napraviti, da ako vrag odnese salu i virus je ultra smrtonosan, stajat cemo i ti i ja prvi u redu bilo ono dokraja ispitano ili ne, a kljucni problematicni faktor je kako na najmanju mjeru smanjiti vrijeme od identifikacije virusa do proizvodnje dovoljne kolicine cjepiva za vecinu populacije. Kakvo je danas stanje u farmaceutici, moglo bi nam se desiti da cjepivo radi, potpuno je ucinkovito i sigurno, al da ga mogu nastancati samo 20 miliona doza za 6 mjeseci. Zato ja ocu da ima i u Hrvata pogon. I zato me veseli da ga Madjari imaju.

Santana
20.10.2005., 14:50
Andariel kaže:
kad moram samu sebe kvotat :rolleyes:

Sorry, promaklo mi.

Cijepljenje protiv obicne gripe se (ili ce se) u Hrvatskoj zasad, koliko je meni poznato, provoditi kao i do sada, preporuka cijepljenja za rizicne skupine (kak vec ide, jako mladi, jako stari, kronicni bolesnici, jada jada), dakle ona grupa ljudi koja i sa gripom vulgaris moze imati problema i komplikacija.

Mislim da neke zemlje u kojima se pojavila pticja gripa, malo vise preporucaju cijepljenje stanovnistva na obicnu, vjerovatno da bi se smanjila mogucnost mixa izmedju pticje i obicne gripe (ono, imas obicnu, dobis pticju, virusi razmjene genetski materijal i eto lako prenosivog virusa pticje gripe).

Dali cijepljenje na obicnu gripu koristi kao zastita od hipotetske pticje? Najvjerovatnije ne. No nemora znaciti, cudni su putevi imuniteta, vidi gore pitanje od El Tome zakaj neki ljudi nisu dobijali Spanjolku a neki jesu, nitko zapravo nema pojma a teorija je kolko oces. Od genetike, do izlozenosti slicnim blazim oblicima u proslosti (a cijepljenje to zapravo i je, izlaganje blazem obliku).

Inace, neznam kako je kod nas, vani se uz cijepljenje protiv gripe obicno cijepi i protiv pneumonije.

Ona007
20.10.2005., 14:59
kemik, da mene netko ( u toku izvjesca da je vec 13 000 ljudi umrlo od pticje gripe) pita dal bih ja da umrem ili da uzmem vakcinu i dozivotno imam artritis ili ekcem ili psorijazu ja bih uzela
vakcinu.
zato jer je vrlo vjerojatno da cu kao asmatik i netko sa losim imunitetom zaradit pticju gripu. i zato jer mi je preporuceno da se cijepim i od obicne gripe.

s druge strane kad je trebalo moje dijete cijepit protiv MMR u UK, postijale su velike indikacije da se od MMR cjepiva moze dobit autizam i menengitis ja sam ga odbila cijepit. zato jer mislim da se od MMR ne umire i da je autizam puno gori od zaushki. i zato sto nije bilo indikacija o potenciajlnoj epidemiji

vezano za spanjolsku gripu, mislim da je vrlo jednostvan test da se otkrije da li je netko od tvojih blizih predaka prezivio spanjolsku gripu, bar u mojoj blizoj obitelji se pokazalo da je:D

kemik
20.10.2005., 15:02
Ona007 kaže:
kemik, da mene netko ( u toku izvjesca da je vec 13 000 ljudi umrlo od pticje gripe) pita dal bih ja da umrem ili da uzmem vakcinu i dozivotno imam artritis ili ekcem ili psorijazu ja bih uzela vakcinu.

to je tvoj osobni izbor. na svu srecu, nece te se u tu situaciju dovesti, sigurno nece biti stavljeno ljudima na izbor hoce li uzeti neprovjereni lijek ili nece.

ja recimo, ne bih uzela takvo cjepivo. sto je, opet, moj osobni izbor

Ona007
20.10.2005., 15:15
kemik kaže:
to je tvoj osobni izbor. na svu srecu, nece te se u tu situaciju dovesti, sigurno nece biti stavljeno ljudima na izbor hoce li uzeti neprovjereni lijek ili nece.

ja recimo, ne bih uzela takvo cjepivo. sto je, opet, moj osobni izbor

ja razumijem tvoj stav.

no mislim da je ispred svake bolesti pa i ove stva pojedinca prema toj bolesti ( mozda se varam ali to je moje misljenje)

ako ti mislis da ces umrijet i uvjeren si od ove ili one gripe onda ces zasigurno i umrijet, no ako si siguran da ces prezivjet i spreman si se borit onda su velike sanse da ces i prezivjet. Podsvjest je vrlo mocna stvar.:D

Pozitivne vijesti poput ove utjecu na podsvjest covjeka, npr Madjarski premijer je uvjeren da ce mu vakcina pomoc i vjerojatno ce mu i pomoc jer ovakav stav ojacava duh covjeka.

Sad vam se vjerojatno cini da filozofiram no na ovo me navela ideja moga oca koji je bio lijecnik .. kad bi mu ljudi u bolnici trazili sredstva za umirenje umjesto da ih truje nekim jakim sedativima on bi im dao vitamin B .. i ljudi bi se posve umirili vjerujuci da su dobili sedativ.:D

Ona007
20.10.2005., 16:17
Jos jedan kuriozitet koji ne mogu bas potvrdit ali izgleda da je suprotno onome sto sam ranije rekla i da ovaj strain koji je jak kod ptica selica nije jos uvijek usmrtio niti jednog covjeka te da su ljudi umrli od razlicitog strain-a

Ona007
20.10.2005., 19:50
1. H5N1

Obicno H5N1 napada perad, specijalno kokosi i patke, ne prenosi se na covjeka i nije opasan po covjeka

2. H5N1 7B

Otkriven u srpnju 2004 u Hunanu, napada perad ali se ne vide simptomi, zarazan je.
Zarazena perad postaju nositelji, a ljudi i zivotinje infektirani ovim virusom preko hrane razviju alergijske reakcije, smanji im se imunitet, osjecaju se slabo itd..

3. H5N1 9A

Ovo je virus iz Shantou-a, nadjen studenom 2004.
Preneen je na ribe ( u barama) i opasna za ovu riblju vrstu.
Lica peradi su drugacija.
Neistrazen dovoljno.

4. H5N1 L33
Mutacija otkrivena u 2004, nit jedan od poznatih ljekova ne pomaze kod domace peradi. Na odredjenim temperaturama
je snazan i moze biti prenesen od strane insekata, dosad nije bilo ljudskih slucajeva
.
5. H5N1 R12

Nadjen u xinjiang-u i guangdong-u ... napada perad i moze afektirati covjeka ali nije fatalan niti za perad nit za covjeka
This is found in xinjiang and guangdong areas. It is spread among poultry and can infect human (blaza gripa)
R znaci da moze afektirat covjeka

6. H5N1 RW4
otkriven 2004 i 2005..moze biti fatalan za covjeka.. i 100% fatalan za perad, inkubacija 2 do 60 dana..jaja mogu cak imati i drugi podtip..razvijen od ovoga
H2H JE MOGUCA!!! (PANDEMIJA: S COVJEKA NA COVJEKA)
Veterinarska medikacija ne daje nikakve rezultate.. no medikacija na ljude moze pomoc

7. H5N1 RK7
Ovo je do sada najjaci virus nadjen u Qingai-u, moze se prenijeti sa peradi nacovjeka i sa covjeka na covjeka. Diajgnoza je dosta komplicirana.period inkubacije jako kratak
There are still 3 strains of H5N1 under research; they are named as the X series.

postoje jos tri virus koji su jos u ispitivanju:
8. H5N1 X1
Orginalno potjece od ljudske gripe, moze afektirati perad
9. H5N1 X2
nadhen u in qinghai-u, stalno mutira, derivat je H5N1 RW4, trenutni ljekovi nemaju ucinka.
10. H5N1 X3
nadjen u in qinghai-u, hunan-u and ningxia-i, recombinacija se pojavilanakon sto su pacijenti infectirani by H5N1 RK7 pored drugih infektivnih bolesti . Moze se prenijeti s peradi na ljude i s ljudi na perad

ovo je takozvani boxun report zbog kojeg mislim da je kina svijetu ogranicila uvid u svoja istrazvanja ovih virusa a ovi virusi su oni za koje se znalo do proslog ljeta

El Tomo
20.10.2005., 20:48
Ona007 kaže:
6. H5N1 RW4
otkriven 2004 i 2005..moze biti fatalan za covjeka.. i 100% fatalan za perad, inkubacija 2 do 60 dana..jaja mogu cak imati i drugi podtip..razvijen od ovoga
H2H JE MOGUCA!!! (PANDEMIJA: S COVJEKA NA COVJEKA)
Veterinarska medikacija ne daje nikakve rezultate.. no medikacija na ljude moze pomoc

Odakle ti to da je moguca zaraza s covjeka na covjeka???

Koliko je meni poznato, samo su podvrste iz JI Azije pokazale mogucnost prenosenja s covjeka na covjeka (po jedan slucaj u Hong kongu, Vijetnamu i Tajlandu). Ja ne znam za niti jedan slucaj H2H infekcije u Kini!

7. H5N1 RK7
Ovo je do sada najjaci virus nadjen u Qingai-u, moze se prenijeti sa peradi nacovjeka i sa covjeka na covjeka. Diajgnoza je dosta komplicirana.period inkubacije jako kratak

Opet isto pitanje - odakle ti podaci da se ovaj tip prenosi s covjeka na covjeka? Jedno je teorijski nesto tvrditi, dok je realnost sasvim nesto drugo.

Cisto me zanimaju ovakve informacije, i koji je njihov izvor - je li mozes dati link?

Sa druge strane, ne bi se zacudio da kina nesto skriva i da vec ima na stotine smrtnih slucajeva (jezik pregrizao...)

BTW je li netko zna sto znace te oznake RK, RW.... i po cemu se isti sojevi medusobno razlikuju. Virusi su toliko jednostavni da ne mogu vjerovati kako se mogu pojavljivati u toliko oblika.

Svejedno, virus djeluje po principu genske selekcije, sto znaci da ako mu se onemoguci pristup domacinu, on niti nece moci mutirati. Sto vise domacina zarazi, to vise raste vjerojatnost uspjesne mutacije.

Ona007
20.10.2005., 21:33
to je iz takozvanog boxun reporta zbog kojeg se digla velika frka u srpnju cini se .. to su prevedeni kineski rezultati .. zbog cega je kina ogranicila svaku novu vrstu informacije koja nije orkestrirana od strane njihove vlade

http://www.recombinomics.com/News/07170502/H5N1_Catastrophic_Pandemic.html

Znak R znaci da s emoze prenijet na covjeka..
zabrinjavajuci su podaci o ribama i insektima

boxun report koji je procurio iz kine nije priznat od strane WHO ali se vrse pritisci na Kinu..narocito od strane taiwan-a bas u ovom trenutku:

http://www.chinapost.com.tw/i_latestdetail.asp?id=31799

zato sam i isla njuskat:D

El Tomo
20.10.2005., 21:50
Ona007 kaže:
to je iz takozvanog boxun reporta zbog kojeg se digla velika frka u srpnju cini se .. to su prevedeni kineski rezultati .. zbog cega je kina ogranicila svaku novu vrstu informacije koja nije orkestrirana od strane njihove vlade

Sada bas gledam - kinezi kazu da kod njih nije obolio niti jedan covjek. Zato mi doista nije jasno od kuda taj podatak da se pojedina podvrsta moze prenositi s covjeka na covjeka???

Pretpostavljam da se tu radi ipak samo o teorijskoj mogucnosti, a ne stvarnoj cinjenici.

http://www.recombinomics.com/News/07170502/H5N1_Catastrophic_Pandemic.html

Znak R znaci da s emoze prenijet na covjeka..
zabrinjavajuci su podaci o ribama i insektima

Mene ne brinu toliko barske ribe, jer su one ipak jako ogranicene i ne stupaju u kontakt s morskim ribama. Eventualno moze biti problem pitke vode ako se koriste te bare.

A sto se tice insekata - pa to se i moglo ocekivati da ce oni pomoci u prijenosu virusa. Svaka muha koja ceprka po izmetu ptice ga vrlo vjerojatno moze prenijeti.

Santana
20.10.2005., 21:57
Boxun.com je nezavisni underground kineski news site, naravno lociran van kine, koji je zvjezdane trenutke dozivio kad je svojevremeno prokljuvio razmjere SARS-a u Kini. No, na siteu se prakticno bez provjere, primaju anonimne dojave o kojecemu vezanom uz Kinu, pa tako se pojavilo i ovo o pticjoj gripi.

Makar je Kina poznata po svojoj neotvorenosti kad se radi o zaraznim bolestima, ovaj izvjestaj (postan cini mi se u 6. ili 7. mjesecu) je vrlo upitan, i na njega se mozda i nebi trebalo previse oslanjati. Kina ga je, naravno i ocekivano, sluzbeno opovrgla. U izvjestaju se pojavljuju i slike jezera, s mnostvom uginulih ptica, no dokazano je da su photoshopirane, pa otud sumnja u autenticnost ostalog.

Drzimo se zasad provjerljivih cinjenica, i one su dovoljno zahebane :)

Ona007
20.10.2005., 22:07
Citala sam i neki clanak u The Economist-u na istu temu , kako kinezi nisu htjeli dat samples i kako nisu htjeli pustit WHO na uvid na quingai no kako se pretpostavlja da je europski virus potjece od ptica selica sa quingai-a a zasad nema ljudskih zrtava u europi ..mozda je boxun lazan. tko ce ga znat..

na google-u nema nista na ovu temu..velikim silama odgovara situacija u kini kakva je jer ako se ista drugo potvrdi.. odose biznisi kvragu

mozemo se samo nadat da ako kinezi imaju ikakvu vrstu h2h da su dovoljno mocni da je i suzbiju..

El Tomo
20.10.2005., 22:16
Nemojmo potcjenjivati sposobnost Kine. Oni su danas mozda 3. ili 4. znanstvena sila u svijetu. Sto se tice logistike i organiziranosti, njihov rigidni rezim, njegova surovost i poslusni mentalitet naroda moze uvelike pomoci suzbijanju gripe i karantenskim uvjetima. Njima je sasvim 'normalno' pobiti i nekoliko desetaka tisuca stanovnika da bi se stanje kontroliralo, a da pri tome nitko ne odgovara i nitko apsolutno nista ne pita. Za razliku od Evrope i SAD-a.

Santana
20.10.2005., 22:28
Ona007 kaže:
Citala sam i neki clanak u The Economist-u na istu temu , kako kinezi nisu htjeli dat samples i kako nisu htjeli pustit WHO na uvid na quingai no kako se pretpostavlja da je europski virus potjece od ptica selica sa quingai-a a zasad nema ljudskih zrtava u europi ..mozda je boxun lazan. tko ce ga znat..

na google-u nema nista na ovu temu..velikim silama odgovara situacija u kini kakva je jer ako se ista drugo potvrdi.. odose biznisi kvragu

mozemo se samo nadat da ako kinezi imaju ikakvu vrstu h2h da su dovoljno mocni da je i suzbiju..

Otprilike je ovako, najkrace receno; h2h kod gripe se neda suzbiti. A jos najmanje u Kini.

Nedostatak ljudskih zrtava u Evropi nemora znaciti da ovaj H5N1 strain nadjen u Rumunjskoj nije zarazan za ljude, u Evropi je bolest tek par dana i na vrlo malom broju ptica, u Aziji par godina i na valjda milionima ptica, pa imaju tek 100tinjak prijavljenih zaraza. Virus jednostavno trenutno vrlo tesko prelazi na covjeka.

Kina vjerovatno ima ljudskih zrtava, bilo bi iznimno cudno da nema, no sumnjam da vec imaju stabilan h2h, tako nesto je vrlo tesko ucinkovito sakrit. 1918me u DRUGOM danu pocetne epidemije u USA u jednoj vojnoj bazi vec 522 oboljela. Bolest je udarala po 3-4 grada ISTOVREMENO, a u prvom tjednu je bilo vec po par tisuca mrtvih. Neke stvari se jednostavno nemogu sakriti. Od 6. mjeseca (kad je pisan Boxun) do danas, pol Azije bi trebalo vec otrpit udar prvog vala.

Ono sto dolje mozda ima (daj boze da ne) je nesto sto se pojavljuje u pojedinim izvjestajima o posasti iz 1918, a to je da se bolest nakratko pojavila 1916 u jednoj vojnoj bazi, zatim nestala, pa se opet pojavila pocetkom 1918 kao lagana prehlada, pa nestala, pa onda pukla pravo. Ali tesko je s ove distance rekonstruirati tijek bolesti iz 1918, zato kaj je onda bjesnio rat ogromnih razmjera, i bolest u pocetnim stadijima nije bas nesto previse pracena.

Ona007
20.10.2005., 22:56
Ne znam ..nisam uopce strucna na ovom polju ..valjda u ovakvim situacijama treba slusat strucnjake.. ..samo sam dan dva pogledala tu stvar sa svih strana .. WHO izvori pokazuju da ovaj europski strain nije do sada imao niti jednu zrtvu od q jezera do danas.. neki rekla kazala izvori kazuju da je zrtava u kini bilo.. ko ce ga znat.. mozda su kineske moguce zrtve ne iz q jezera podrucja nego negdje drugo..od nekog drugog child strain-a koji se razvio ka vjetamu i tajlandu.. ( ja ove strain-ove zamisljam ko unix child procese :) ) ali opet se mislim dosta je dugo od kad se javilo u rusiji pa human zrtava nema..

Mislim da smo za sada pretresli ovu stvar sa svih strana.,,nekih cudnih vjesti nema osim novih slucajeva u kini i rumunjskoj i cini se rusiji i potencijalno nepalu i tajwanu.. no izgleda da se ovo kod ptica razvija brzinom munje..zao mi je ptica.. neke ce vrste ovim potpuno izumrijet.. ionako ih je glupa civilizacija skoro pa unistila :(

PakShoe
20.10.2005., 22:59
Ma to je jos jedan nacin da se manipulira puk. Naucili od SAD-a (najbolji). Svi sve uspjesnije primjenjuju. Da se puk ne bi interesirao za bitna pitanja i ostalu nepravdu na svijetu. I najgore - puk to obozava! I puk bi jos! I svake godine nekaj novo. Barem nam nikad nije dosadno. Malo komunizam, Hladni rat, terorizam, pa malo antrax, pa kravlje ludilo, SARS, ebola, sad pticja gripa... Pun mi ih je racku. Jos razmisljam ko bi mogao imati koristi od ovoga, svinjarija ili farmaceuti (to je vjerojatnije). Ili mozda govedari pokusavaju comeback.
To je sve samo population control, courtesy of Mother Nature.. Ako sam ja jedan od tih 10 miliona koji mora najebat, so be it. Bring it on! Chicken...

Tvrtko1995
21.10.2005., 00:38
Svetska, bre, ZAVERA!!!!!!

Bolje receno,
priroda se rjesava SKARTA!

Svakih 20-30 godina priroda se rjesava slabih i kilavih.

Tako to funkcionira u realnom svijetu.

Secundo
21.10.2005., 08:33
georgeWtheNuclear kaže:
Ja se pocinjem malo brinuti. Ono, nije me strah ovih gluposti kaj nam serviraju u medijima, ali polako i ja nasjedam na to.

Jeza me obuzme kada pomislim da bi moglo doci do pandemije i da bi mi se djeca mogla mozda razboljeti...I fakat me je strah.

Sto cu uciniti? Ne znam.
Svakako idem detaljno prouciti o cemu se to zapravo radi. Da sam kokoš, bilo bi me fakat strah. Dok virus ne prelazi sa čovjeka na čovjeka, nije toliko opasan.

Ako se gleda statistički, još uvijek je puno veća mogučnost da u nekom slabom trenutku previdim drvo dok jurim autom. Ili da me grom ubije. A pogotovo da mi iznenada srce zakaže. Ili da polako crkavam od nekog raka, recimo crijeva: Ne boli dok ne bude prekasno. Ili tumora na mozgu. A možda već i nosim prione u sebi od silnog tamanjenja govedine. Hebemu, ni ne stignem se bojati svega ovoga, sve da hoću.

Ona007
21.10.2005., 09:04
Tvrtko1995 kaže:
Svetska, bre, ZAVERA!!!!!!

Bolje receno,
priroda se rjesava SKARTA!

Svakih 20-30 godina priroda se rjesava slabih i kilavih.

Tako to funkcionira u realnom svijetu.

Mozda.. samo sto se priroda kod spanjolske gripe 1918 najvise rijesila onih u dobi 20- 40 god starosti

ornella
21.10.2005., 18:29
tamiflu....roche....zar ne mislite da će obrati bostan..navodno su ovih dana stigle neke minimalne količine dostupne samo odabranima...
ljudi su u panici..opsjedaju ljekarne , a roche trlja ruke

Ona007
21.10.2005., 19:17
neki oboljeli su pokazali resistance na tamiflu a koliko znam djelotvoran je samo ako se uzme vrlo brzo nakon dodira s virusom

matematicar
21.10.2005., 20:02
Tvrtko1995 kaže:
Cesnjak, slanina i STOCK 84.

Pripreme zavrsene.

Molim te, imaj pri ruci i cetkicu za zube sa kaladontom.

FFE
21.10.2005., 21:10
Ona007 kaže:
Evo bas citam
..vakcina ne postoji..

vec mi je pun ***** te pticje gripe i panike itd...itd..ne, ne bojim se nikakve pticje gripe, jer:
-uzrocnik je virus pticje gripe koji prvenstveno napada perad, covjek ce se zaraziti tek onda ako dolazi u bliski kontakt sa zarazenim zivotinjama- ja ne spadam u takvu skupinu
- bolest je zoonoza i ne prenosi se s covjeka na covjeka
- ako se jede zarazeno meso, virus se ubija vec adekvatnom pripremom-sigurno ne bum jela sirovu piletinu:rolleyes:

vise se bojim influence i lezanja u krevetui tjedan dana, zato bum se slijedeci tjedan cijepila...

i za kraj-ljudi su fakat biljke:rolleyes:

Santana
21.10.2005., 21:24
OK, kao sto sam i najavio, eto, nazalost, potvrdjena je pticja gripa i u Hrvatskoj. Nisu one Biogradske Liske, ali jesu dvanaest Orahoveckih labudova. Malo iznenadjenje za mene, ocekivao sam (ko i svi) Kopacki rit ili Vransko jezero.

Nadam se da ste poslusali i slozili si zalihice esencijalnih stvari, jer sad ce bit jedan period panike.

Probajte smiriti ljude oko sebe, ali pravim informacijama (jedan doktor na Nova TV tvrdi da se nikako nemoze prenijeti s covjeka na covjeka, kaj nije tocno).

Perite ruke, klonite se ptica, pazite specijalno na izmet, sto vise se klonite i ostalih zivotinja. Opasnost je minimalna ali postoji.

" The feces of infected birds are the most important source of avian influenza virus (AIV). Fecal shedding for 7-14 days after infection is the most common, but shedding has been documented for up to 4 weeks after infection. The virus can survive in the manure for up to 105 days, especially in high moisture and low temperature conditions. Mechanical transmission by anything that can walk, crawl, or fly from farm to farm can and will occur. Vectors are agents of disease spread. Rodents, insects (including flies) and wild birds (like sparrows) can act as vectors for AIV by carrying the virus on their bodies from place to place. AIV can also be found on the outer surfaces and inside of shell eggs. Transfer of eggs is a potential means of AIV transmission. Airborne transmission of virus from farm to farm probably does not occur under usual circumstances. The spread of avian influenza between poultry premises almost always follows the movement of contaminated people and equipment. "

Puno srece svima!

Ona007
21.10.2005., 21:27
Santana kaže:
OK, kao sto sam i najavio, eto, nazalost, potvrdjena je pticja gripa i u Hrvatskoj. Nisu one Biogradske Liske, ali jesu Orahoveckih labudova. Malo iznenadjenje za mene, ocekivao sam (ko i svi) Kopacki rit ili Vransko jezero.

Nadam se da ste poslusali i slozili si zalihice esencijalnih stvari, jer sad ce bit jedan period panike.

Probajte smiriti ljude oko sebe, ali pravim informacijama (jedan doktor na Nova TV tvrdi da se nikako nemoze prenijeti s covjeka na covjeka, kaj nije tocno).

Perite ruke, klonite se ptica, pazite specijalno na izmet, sto vise se klonite i ostalih zivotinja. Opasnost je minimalna ali postoji.

" The feces of infected birds are the most important source of avian influenza virus (AIV). Fecal shedding for 7-14 days after infection is the most common, but shedding has been documented for up to 4 weeks after infection. The virus can survive in the manure for up to 105 days, especially in high moisture and low temperature conditions. Mechanical transmission by anything that can walk, crawl, or fly from farm to farm can and will occur. Vectors are agents of disease spread. Rodents, insects (including flies) and wild birds (like sparrows) can act as vectors for AIV by carrying the virus on their bodies from place to place. AIV can also be found on the outer surfaces and inside of shell eggs. Transfer of eggs is a potential means of AIV transmission. Airborne transmission of virus from farm to farm probably does not occur under usual circumstances. The spread of avian influenza between poultry premises almost always follows the movement of contaminated people and equipment. "

Puno srece svima!

Ne mogu vjerovat!!!!!
A najnovija vijest u V Britaniji je da je u karantini zracne luke uginuo papagaj sa visoko patogenicnim strainom H5

babajuna
21.10.2005., 21:31
Joj dajte ljudi, stvarno...

Nije izoliran virus ptičje gripe! (Zip -Z1) već neki HP5, a uzorci su poslani na analizu u Veliku Britaniju i čeka se rezultat, a kao i u svakom slučaju potencijalne opasnosti od epidemije, a kamo li pandemije, vrijede mjere kao i da se ona desila. Naravno, sve dok se službeno to ne potvrdi.
Stvarno nemogu vjerovati koliku pompu su mediji napravili oko toga. Jučer sam na Vidi.hr čitao da je "u domovima zdravlja započelo cijepljenje protiv PTIČJE GRIPE". Kakva je to bljezgarija (?)
Ma dajte ohladite malo svi skupa... kako ste dosadni, bio bi vam dao i za badava...

Santana
21.10.2005., 21:39
babajuna kaže:

Nije izoliran virus ptičje gripe! (Zip -Z1) već neki HP5, a uzorci su poslani na analizu u Veliku Britaniju i čeka se rezultat, a kao i u svakom slučaju potencijalne opasnosti od epidemije, a kamo li pandemije, vrijede mjere kao i da se ona desila. Naravno, sve dok se službeno to ne potvrdi.
Stvarno nemogu vjerovati koliku pompu su mediji napravili oko toga. Jučer sam na Vidi.hr čitao da je "u domovima zdravlja započelo cijepljenje protiv PTIČJE GRIPE". Kakva je to bljezgarija (?)
Ma dajte ohladite malo svi skupa... kako ste dosadni, bio bi vam dao i za badava...

O cemu ti pricas? Kakav Zip-Z1?

Nasi imaju opramu (zapravo svi imaju takvu opremu) da mogu i moraju dokazati samo prvi dio lanca H5N1, H5 dio. Za detaljniju analizu i konfirmaciju uzorci se MORAJU slati u London koji je jedan od centralnih laboratorija za potvrdjivanje i pracenje. Tam onda do u detalj provjere virus, genetske varijaci i ostalo, a i priljepe mu onaj dio koji fali. Ako je N1 onda je to onaj strain koji se u Kini pojavio na divljim pticama (a prvo na labudovima), i koji je potvrdjen u Rumunjskoj i Turskoj. Moze eventualno bit nesto bezopasniji N2, al za to ima promil promila sanse, jer neznam di bi ga labudi pokupili.

Jesam protiv panike, al sam definitivno i protiv neznanja. Preporucam da se ipak malo raspitas.

El Tomo
21.10.2005., 21:42
babajuna kaže:

Nije izoliran virus ptičje gripe! (Zip -Z1) već neki HP5, a uzorci su poslani na analizu u Veliku Britaniju i čeka se rezultat,

O cemu ti to pricas?!?!?! H5 JEST virus pticje gripe, i to onaj najpatogeniji oblik. Upravo je TAJ virus i pronaden u Orahovackim labudovima. Nema dileme da se radi o pticjoj gripi - razgovarao sam s osobom koja radi na veterinarskom fakultetu.

a kao i u svakom slučaju potencijalne opasnosti od epidemije, a kamo li pandemije, vrijede mjere kao i da se ona desila. Naravno, sve dok se službeno to ne potvrdi.

Pa stvar je potvrdena - ne ide se tek tako u javnost s ovakvim podacima.

Ja sam se doista nadao kako ce nas pticja gripa zaobici barem jos nekoliko mjeseci...

Ona007
21.10.2005., 21:43
babajuna kaže:

a ako je tako bezopasno zbog cega onda:

Do zaprimanja, odnosno potvrde rezultata iz Weybridgea, na području Republike Hrvatske primjenjivat će se mjere kao da je bolest potvrđena, pa se određuju sljedeće mjere:

● Na području cijele Republike Hrvatske vrijedi zabrana stavljanja u promet peradi, osim upućivanje na klanje iz intenzivnih uzgoja u registrirane objekte za klanje pod posebnim uvjetima i pod nadzorom veterinarske inspekcije.

● Obvezno je zatvaranje i držanje sve peradi u zatvorenim nastambama, a zabranjen je i lov pernate divljači.

● Pojačana je dezinfekcija prijevoznih sredstava kojima se prevoze pošiljke životinja, osobito peradi, koja se iz intenzivnih uzgoja upućuje u odobrene objekte za klanje.

● Određena je i mjera osiguravanja i održavanja higijenskih uvjeta i biosigurnosnih mjera na svim objektima za uzgoj i držanje peradi.

● U krugu 20 kilometara od ribnjačarstva Grudnjak, Orahovica, zabranjeno je stavljanje u promet sve domaće peradi i pernate divljači iz uzgoja.

● Zabranjen je i promet proizvoda od peradi (meso peradi, proizvodi od mesa peradi, jaja), zabranjeno je izdavanje svjedodžbi o zdravstvenom stanju za sve vrste životinja, te je zabranjeno klanje peradi za vlastite potrebe.

● Također u krugu 20 kilometara od ribnjačarstva Grudnjak, Orahovica obavezan je popis i registracija svih gospodarstava koja drže perad kao i popis svih objekata za intenzivni uzgoj i držanje peradi.

● Obvezno je i obavješćivanje nadležne veterinarske organizacije o svim promjenama zdravstvenog stanja peradi.

● Također je zabranjeno održavanje stočnih sajmova za sve vrste životinja u krugu 20 kilometara od ribnjačarstva Grudnjak, a što zahvaća područje županija Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske i Osječko-baranjske.

● Ograničava se i kretanje osoba na ribnjačarstvu Grudnjak, Orahovica.

To podrazumijeva zabranu ulaska i kretanja po ribnjačarstvu neovlaštenim osobama, obvezno postavljanje i održavanje dezobarijera na ulazima i izlazima ribnjačarstvo, kao i ubijanje i neškodljivo uništavanje utvrđenog prijenosnika zarazne bolesti - jata labudova koje je sletjelo na ribnjačarstvo Grudnjak, navodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva.

Ministarstvo je priopćenju istaknulo da su odmah po primitku nalaza poduzete sve mjere u ugroženom području kako bi se spriječilo širenje bolesti.

El Tomo
21.10.2005., 21:46
Santana kaže:
OK, kao sto sam i najavio, eto, nazalost, potvrdjena je pticja gripa i u Hrvatskoj. Nisu one Biogradske Liske, ali jesu dvanaest Orahoveckih labudova. Malo iznenadjenje za mene, ocekivao sam (ko i svi) Kopacki rit ili Vransko jezero.

I sto sada nasi cekaju? Kada oni misle pozvati vojsku i uvesti totalnu karantenu? Kada misle zapoceti s eliminacijom ptica na tom podrucju? Kako smo mi kilavili, sacekati cemo jos nekoliko dana da se virus prosiri i na druge ptice. Super!!

Najgore ce biti ako se virus prosiri na golubove. Tada ce to znaciti direktan kontakt ljudi s virusom koji se nece moci izbjeci. Ili oni misle potamaniti sve golubove po gradovima?

mr X
21.10.2005., 21:47
pretjerano bi bilo reci da se bojim ali da mi je svejedno...isto nije...

Ptičja gripa stigla u Hrvatsku!
Analizom 12 uginulih labudova na ribnjaku u Zdencima kod Orahovice utvrđeno je da su uginuli od ptičje gripe, kako je u izvanrednih vijestima u u 22.10 javila Nova TV. Istovremeno s tom objavom, u Ministarstvu poljoprivrede traje izvanredna konferencija za novinare, pa će detalji biti dostupni kasnije. Nema mjesta panici, jer je nemoguće zaraziti se ptičjom gripom ako jedemo meso peradi koje je pripremljeno na temperaturi višoj od 70 stupnjeva Celzijusa, a samo u izuzetnim okolnostima ljudi se mogu zaraziti virusom ptičje gripe. Iz priopćenja Ministarstva poljoprivrede izdvajamo: "Iz organa 6 labudova dostavljenih 19. listopada 2005. godine od Veterinarske stanice Orahovica d.o.o. s ribnjačarstva Grudnjak, izdvojen je virus influence ptica podtipa H5. Prema propisanoj proceduri isti uzorci uputit će se u referalni laboratorij EU za influencu ptica u Weybridgeu, UK. Do zaprimanja odnosno potvrde rezultata iz Weybridgea, na području Republike Hrvatske primjenjivat će se mjere kao da je bolest potvrđena." Određuju se sljedeće mjere na području cijele države: Zabrana stavljanja u promet peradi osim upućivanje na klanje iz intenzivnih uzgoja u registrirane objekte za klanje pod posebnim uvjetima i nadzorom veterinarske inspekcije, obvezno zatvaranje i držanje sve peradi u zatvorenim nastambama, zabrana lova pernate divljači, pojačana dezinfekcija prijevoznih sredstava kojima se prevoze pošiljke životinja, osobito peradi se iz intenzivnih uzgoja upućuje na klanje u odobrene objekte za klanje, te osiguravanje i održavanje higijenskih uvjeta i biosigurnosnih mjera na svim objektima za uzgoj i držanje peradi. Odmah po primitku nalaza poduzete su sve mjere u ugroženom području kako bi se spriječilo širenje bolesti. .

babajuna
21.10.2005., 21:48
El Tomo kaže:

Pa stvar je potvrdena - ne ide se tek tako u javnost s ovakvim podacima.

Zašto je onda na Novoj rečeno da se ne prenosi s čovjeka na čovjeka?

Ma bezveze je uopće razbijat glavu s time sad. Mislim, u zraku vlada takva atmosfera da bi se svi najradije zabarikadirali na slijedećih pol godine negdje u podrume, mislim...
pa netko je i rekao na prošloj stranici da si "polako pripremamo zalihe" :) bezveze stvarno, ne?

*_spike
21.10.2005., 21:48
Mogu li se golubovi zarazit tim H5? Bit će veselo na Trgu ako da. :D

El Tomo
21.10.2005., 21:50
Ne mogu vjerovati - ti su labudovi uginuli jos prije dva dana, a oni tek sada zavrsili analizu! A jesmo nesposobna drzava...

babajuna
21.10.2005., 21:51
Ona007 kaže:
a ako je tako bezopasno zbog cega onda:

Do zaprimanja, odnosno potvrde rezultata iz Weybridgea, na području Republike Hrvatske primjenjivat će se mjere kao da je bolest potvrđena, pa se određuju sljedeće mjere:

● Na području cijele Republike Hrvatske vrijedi zabrana stavljanja u promet peradi, osim upućivanje na klanje iz intenzivnih ...

To su "mjere predostrožnosti" valjda.
Da se kod nas prvi puta pojavio takav virus pretpostavljam da ih ne bi imala od kuda samo tako "cut-paste"-at

El Tomo
21.10.2005., 21:53
*_spike kaže:

Itekako mogu! Ako se moze covjek zaraziti (iako tesko), koji je potpuno druga vrsta, golubovi se mogu vrlo lako.

El Tomo
21.10.2005., 21:56
babajuna kaže:

Zato jer je tip koji je to izjavio neinformirani kreten! I kakve veze ima prijenos s covjeka na covjeka kada virus mozes dobiti od ptice (iako za sada vrlo tesko)?

Ma bezveze je uopće razbijat glavu s time sad. Mislim, u zraku vlada takva atmosfera da bi se svi najradije zabarikadirali na slijedećih pol godine negdje u podrume, mislim...

Najbolje bi bilo otici npr u Ande. Na 3500 metara visine nema nesto jako puno ptica :D :D

*_spike
El Tomo kaže:
Itekako mogu! Ako se moze covjek zaraziti (iako tesko), koji je potpuno druga vrsta, golubovi se mogu vrlo lako.
Što to znači "teško"? Kolika je uopće vjerojatnost da se čovjek zarazi u nekom generalnom slučaju (znam da ovisi o mnogo faktora, zato pitam generalno)?

Trebali bi počet tamanit te golubove. :(

Santana
El Tomo kaže:
I sto sada nasi cekaju? Kada oni misle pozvati vojsku i uvesti totalnu karantenu? Kada misle zapoceti s eliminacijom ptica na tom podrucju? Kako smo mi kilavili, sacekati cemo jos nekoliko dana da se virus prosiri i na druge ptice. Super!!

Najgore ce biti ako se virus prosiri na golubove. Tada ce to znaciti direktan kontakt ljudi s virusom koji se nece moci izbjeci. Ili oni misle potamaniti sve golubove po gradovima?

Nasi ne cekaju, oko Orahovice je vjerovatno sve puno "svemiraca" koji tamane sve sto se mice u krugu od dvajst km.

Golubovi i mene brinu, al je u principu sve to skupa vrlo tesko kontrolirat, procitaj na prosloj strani moj post kako se sve virus prenosi i koliko je dugo aktivan.

Ono kaj mene brine je da nasi doktori il neznaju il kriju da se najvjerovatnije moze dobit i ljudskim kontaktom (zasad uglavnom samo izmedju clanova iste obitelji, pa je vrlo tesko dokazat jel ljudskim kontaktom ili od ptica, no postoje neke jako cvrste indicije, npr, razlicito vrijeme izbijanja bolesti). Takodjer, preradjeno meso nije opasno (kuhano), al ne vidim da itko objasnjava kako ga tocno doma bezopasno preradit (dakle skuhat). Inace, mjere do sad najavljene se cine OK (de facto standard), vidjet cemo kak ce se nasi snac.

Jos malo brige predstavlja kaj u prvom mjesecu pocinje sezona vulgaris gripe, bit ce panike u piz.du mate.rinu jer ljudi nece znat razlikovat simptome. Pit ce Tamiflu ko blesavi po vlastitom nahodjenju, a to moze imat katastrofalne posljedice.

El Tomo
21.10.2005., 21:58
babajuna kaže:
To su "mjere predostrožnosti" valjda.
Da se kod nas prvi puta pojavio takav virus pretpostavljam da ih ne bi imala od kuda samo tako "cut-paste"-at

Pa ipak nismo takva banana-drzava. Postoje procedure u slucaju biolosko-kemijsko-radioloske opasnosti. Kako se radi o bioloskoj opasnosti, procedura se zna. Uostalom, imamo i iskustva drugih zemalja, pa je trebalo samo iskopirati njihove mjere.

El Tomo
21.10.2005., 22:00
*_spike kaže:
Što to znači "teško"? Kolika je uopće vjerojatnost da se čovjek zarazi u nekom generalnom slučaju (znam da ovisi o mnogo faktora, zato pitam generalno)?

Trebali bi počet tamanit te golubove. :(

Golue je vec poodavno trebalo poceti tamaniti i kontrolirati, jer je valjda svima jasno da su se nekontrolirano razmnozili u gradskim centrima. Imam osjecaj da bi oni mogli biti najveci raznosioc virusa...

Principessa
21.10.2005., 22:02
najebali smo... :(

babajuna
21.10.2005., 22:02
El Tomo kaže:
Pa ipak nismo takva banana-drzava. Postoje procedure u slucaju biolosko-kemijsko-radioloske opasnosti. Kako se radi o bioloskoj opasnosti, procedura se zna. Uostalom, imamo i iskustva drugih zemalja, pa je trebalo samo iskopirati njihove mjere.

To sam i rekao

Santana
21.10.2005., 22:03
babajuna kaže:

pa netko je i rekao na prošloj stranici da si "polako pripremamo zalihe" :) bezveze stvarno, ne?

Rekao sam ja, i rekao sam "zalihice esencijalnih stvari" i rekao sam zato kaj je u tom momentu bio vrlo mali interes pa je sudjelovalo i pregledavalo svega par ljudi. S kojima sam to zelio podjeliti BAS ZATO kaj ce se hrpetina neinformiranih i lose informiranih ljudi pohrlit stvarat zalihe kojecega bezveze. Zaliha trenutno NETREBA, nemozete se zabarikadirat, nema ni potrebe, sanse da se zarazite su iznimno male, uz dovoljan oprez.

Ionako zalihe ne pomazu previse, potencijalna pandemija (ne ovo kaj sad imamo, nego hipotetski mutirani sloj koji ce najvjerovatnije krenuti iz Azije) moze potrajati i godinu i pol, pa i vise, kroz nekoliko (vjerovatno tri) vala, medjusobno razdvojena pauzama od po cca 3 mjeseca. Pa da vidim ko bu si tolike zalihe napravio.

Nije vrijeme za paniku, informirajte se o svim rizicima, kojih ima, jako se dobro informirajte, i pokusajte informirati ljude oko sebe.

Kakadu
21.10.2005., 22:03
*_spike kaže:

Ako naiđeš na osušeno ptičje govno, ne miriši ga! :D

Afrodita
21.10.2005., 22:04
Principessa kaže:
najebali smo... :(

je :(

Ona007
21.10.2005., 22:05
babajuna kaže:

Pretpostavljam da je to zato sto postoji vise strain-ova H5.. a ovaj u HR je kineski tj europski koji zasad nije imao nit jednu ljudsku zrtvu sto ne znaci da nece..

Pretpostavljam isto da kad se pojavi prva ljudska zrtva u Europi da ce bit velike panike...

El Tomo
21.10.2005., 22:06
Santana kaže:
Nasi ne cekaju, oko Orahovice je vjerovatno sve puno "svemiraca" koji tamane sve sto se mice u krugu od dvajst km.

Pa ja se nadam da je tako. BTW labudovi su jedna iznimno osjetljiva pticja vrsta koja prva pobere sve moguce bolestine.

Golubovi i mene brinu, al je u principu sve to skupa vrlo tesko kontrolirat, procitaj na prosloj strani moj post kako se sve virus prenosi i koliko je dugo aktivan.

Ha, moze se barem pokusati sprijeciti kontakt sa zarazenim pticama. A tome definitivno ne pridonosi tisuce galebova po zagrebu i drugim gradovima.

Ja stanujem u prizemlju a pod krovom kuce se gnijezde golubovi. Ima ih i sada dok pisem. Krov iznad ulaza je redovno zasran i pun perja. I sto bi ja sada trebao uciniti? Odseliti se? Pozvati neku sluzbu da maknu te golubove?

Cisto informativno - je li i ti Santana imas Tamiflu?

Ona007
21.10.2005., 22:08
no dobre vijesti danas dolaze iz Londona

Bird flu vaccine ready in days

London team claims new breakthrough

British scientists have invented a radical bird flu vaccine.

Once a pandemic strain is identified it could be ready in days, say its makers.
Enough could be ready in three weeks to protect the entire population.

The vaccine is administered by a gas powered canister which is placed on the skin. No needles are involved.

There is a plan to turn supermarkets into mass vaccination centres with staff there giving one shot dose.

The breakthrough is a result of work by a team at University College London and Oxford company PowderMed, which has developed the vaccine.
Dr Clive Dix, the head of PowderMed said "this is a huge step forward for vaccines."
Experts say it could be key to preventing an estimated 50 000 deaths in Britain should a epidemic hit.

"This is really our last chance of a vaccine for everyone," said Professor Peter Dunnill of UCL. who has spent the last year developing the manufacturing process.
Prof Dunnill added: "We believe we can convert existing drug factories to produce this new type of vaccine very quickly.
It actually grows on bacteria and is very quick to produce."

However, he warned that because of the speed at which a pandemic would spread, governments need to bypass several of the safety trials normally required for such a widely available drug.

He said:"There is definitely a safety issue here. But we believe that the benefits of the vaccine in large enough quantities to treat the entire global population far outweigh the risks."

A spokesman for the Department of Health said: "We have been in talks with PowerMed and they are keeping us abreast of the latest developments.

The technology is very promising but in very early stages of development."

Traditional flu vaccines contain a harmless amount of the virus to trigger the body's immune system.

However the new type contains a key protein taken from the DNA of the strain of flu being protected against.

This triggers the body's immune system in exactly the same way ad conventional vaccines, but using a far smaller quantity of the vaccine.
Dr Dix added: "Seven days after the pandemic strain of flu is identified, we will be ready to start manufacturing.
The delay is actually building the needless device we use to deliver the vaccine, but we are now ready to begin manufacturing if we can get governments backing."

The National Institute for biological Standards and Control, which tests vaccines for the Government would be in front line of a UK response to a pandemic.

Director Stephen Inglis said DNA vaccines are interesting but are too new to deploy on mass scale needed in a pandemic.

He said: “There is a big gulf between something in the early stages of development on a pandemic situation. It would be a big step in the dark.”

The government said today that football matches and pop concerts will be banned if there is a bird flu pandemic.

Health Secretary Patricia Hewitt said that "mass gatherings" of people would have to be restricted to stop the decease speeding.

Emergency powers to restrict travel, visit the theatre and go to cinema are also likely as ministers invoke the Civil Contingencies act.

El Tomo
21.10.2005., 22:09
Kakadu kaže:
Ako naiđeš na osušeno ptičje govno, ne miriši ga! :D

Jedini je problem sto je virus toliko malen da leti svuda naokolo, i ne treba mirisati pticje govno da ga udahnes. Pitanje je samo kolika je njegova koncentracija. No izgleda da su do danas sve zaraze uzrokovane ili konzumiranjem nedovoljno procesiranog kokosjeg mesa (ukljucujuci i perje) ili doslovnim spavanjem s zarazenim kokosima u istom objektu.

Ona007
21.10.2005., 22:10
El Tomo kaže:

Ja se ne bih puno obazirala na Tamiflu..radije bih uzela madjarsku vakcinu ..ili ovu novu britansku ali to je samo moje skromno misljenje:D :D

*_spike
21.10.2005., 22:14
Kako će tim koji napravi funkcionalno cjepivo dobiti para i neke nagrade. :(

I onda se ne isplati raditi u farmaceutskoj industriji... :D

Ona007
21.10.2005., 22:17
. A tome definitivno ne pridonosi tisuce galebova po zagrebu i drugim gradovima.
[/QUOTE]
golubovi jesu problem.. a pretpostavljam i galebovi.. jos ako je istina ono za ribe u kini ne zelim ni mislit ... :horor:

Santana
21.10.2005., 22:17
Za neinformirane, procedura je sad narodski receno otprilike ovakva:

Nasi dok mi ovo pisemo ubrzano spaljuju sve kaj se u krugu 20 km oko lokacije incidenta. Dobro, ne bas da spaljuju, ali vrlo blizu.

Onda svi skupa cekamo period inkubacije od 10-14 dana, prvenstveno u nadi da nema zarazenih ljudi, a i u nadi da se nece pojaviti neko drugo mjesto izbijanja epidemije kod ptica.

Onda ko Turci proglasimo da je sve OK.

I onda dalje cekamo i budemo oprezni jer je sasvim izvjesno da ce vjerovatno jos negdje buknuti. S ovim se dosta tesko boriti, jer ptice su ptice, i lete. Ne samo interno u HR, nego eto labudovi su pitaj Boga otkud dosli.

U nacelu, trenutno, osim kaj sad to jako ruzno i sokantno zvuci, prakticno ste jednako sigurni ko i jucer i prekjucer. Jer su labudovi to vec neko vrijeme. Bolesne selice su nas preljetale i prije, da prostite, vjerovatno su tu i tamo sra.le.

Postat ce zeznuto kad i ako mutira u lagani h2h (human to human). To najvjerojatnije nece biti kod nas, i najvjerovatnije cemo imati neko vrijeme da se pripremimo. I logisticki a specijalno psihicki.

Eto, i jedna dobra vijest za kraj, DEFINITIVNO je potvrdjeno da ce Zavod za Imunologiju proizvoditi cjepivo. To je super vijest, nas je relativno malo, i bio sam izuzetno nervozan oko mogucnosti da moramo cekati cjepivo iz neke druge zemlje.

El Tomo
21.10.2005., 22:19
Ona007 kaže:
Ja se ne bih puno obazirala na Tamiflu..radije bih uzela madjarsku vakcinu ..ili ovu novu britansku ali to je samo moje skromno misljenje:D :D

Ma nis koristi od Tamiflua. Uostalom, ako se i dobije pticja gripa, nadam se da ova nasa zemlja ima dovoljno rezervi Tamiflua da lijeci bolesnike. Meni nije jasno zasto su to uopce poslali u prodaji i zasto nisu sacuvali rezerve za bolnice?

Ja se samo nadam da su ovi u ministarstvu i na to pazili...

BTW Tamiflu je zaista cudesan lijek sto se tice obicne ljudske gripe. Majka moje djevojke je prosle godine dobila gripu, i nakon jednog dana koristenja Tamiflua gripa je nestala kao rukom odnesena.

El Tomo
21.10.2005., 22:20
Ona007 kaže:
golubovi jesu problem.. a pretpostavljam i galebovi.. jos ako je istina ono za ribe u kini ne zelim ni mislit ... :horor:

ribe su slatkovodne, barske i hladnovodne. Time su vec poprilicno fizicki ogranicene, tako da se ja tu bas i ne bojim pretjerano.

El Tomo
21.10.2005., 22:24
Santana kaže:
Za neinformirane, procedura je sad narodski receno otprilike ovakva:

Nasi dok mi ovo pisemo ubrzano spaljuju sve kaj se u krugu 20 km oko lokacije incidenta. Dobro, ne bas da spaljuju, ali vrlo blizu.

Eh, to je i meni prvo palo na pamet - napalmom sve spaliti! Ja se samo nadam da su nasi doista povukli ovako drakonske mjere o kojima ti pises.

VelmaX
Dajte prestanite paničariti, pa može se umrijeti i od obične gripe a i od vodenih kozica. :rolleyes:

Kad se pogleda broj stanovnika Azije i gustoća naseljenosti te higijenski uvjeti itd. onda 120 zaraženih kroz nekoliko godina meni izgleda zbilja zanemarivo malo.

Kad dođe do pandemije, možda virus izgubi tako oštre zube :D pa ne bude frka, uostalom.

Još uvijek je to bolest ptica prije svega, a šanse za zarazu odraslih ljudi koji paze na higijenu nisu mi nešto zastrašujućeg izgleda.

Nego, golubove već od prije doživljavam kao prenosioce boleština pa... ne znam, možda Bandić ima neku ideju. :zubo:

Ona007
Treba se cjepit i protiv obicne gripe.. u V Britaniji npr umre prosjecno 12 000 ljudi godinje od obicne gripe..

Cjepivo za obicnu gripu ne zasticuje od pticje gripe ali pomaze kod opceg imuniteta.

Najvise ljudi koji jesu umrli od pticje gripe umrli su u stvari od pneumonije uzrokovane virusom pticje gripe koja je u mnog slucajeva bila bakterijska.

No smirujuca je cinjenica da nitko jos nije umor od ovog straina ( ako kina ne laze)

Jedna ljudska zrtva od ovoga strain-a u Europi meni ce znacit osobno crveno svjetlo.. jer ... to je ono sto bi dokazalo da ovaj strain moze preci na covjeka.. a tko zna.. mozda se razvije i u onaj blazi oblik..

El Tomo
21.10.2005., 22:31
Ona007 kaže:
No smirujuca je cinjenica da nitko jos nije umor od ovog straina ( ako kina ne laze)

Samo malo - ako se potvrdi da se radi o H5N1, tada je to isti soj kao i onaj u Hong kongu, Vijetnamu ili Kambodzi. Pretpostavljam da mislis o podvrsti a ne soju (strain).

miss.x
21.10.2005., 22:35
ljudi, izađite. popijte kavu ili sokić ili pivicu sa prijateljima. ionako ne moženitko od nas niti zaustaviti ptičju gripu niti ćemo ovdje naći lijek za nju.
p.s. sad je sigurno
golubovi spavaju :p

ne, šalim se. ni meni nije svejedno kaj će se desiti, kao ni nikome od nas, ali već vas 20 min čitam i mislim da mi nije ništa pomoglo osim kaj ću i ružno sanjati
neke dna rekombinacije i tako to

Ona007
21.10.2005., 22:35
I treba pazit na rukovanje jajima, jaja izvana prat, ne dodirivat bjelance i zumanjce i jaja dobro kuhat.
ovaj virus umire na 1 minutu od 80 stupnjeva ( valjda celzijusa- ovo je savjet kanadske vlade ..nisam sigurna za njihove mjerne jedinice) dakle pretpostavljam da u kajgani i jaju na oko virus moze prezivjet.
isto se treba pazit proizvoda koji sadrzavaju svjeza jaja - majoneza kolaci itd..

Santana
21.10.2005., 22:45
El Tomo kaže:
Pa ja se nadam da je tako. BTW labudovi su jedna iznimno osjetljiva pticja vrsta koja prva pobere sve moguce bolestine.

[B]

Ja stanujem u prizemlju a pod krovom kuce se gnijezde golubovi. Ima ih i sada dok pisem. Krov iznad ulaza je redovno zasran i pun perja. I sto bi ja sada trebao uciniti? Odseliti se? Pozvati neku sluzbu da maknu te golubove?

Ne, nemam Tamiflu. Probao sam ga nabaviti prije par mjeseci, no tete u ljekarnama su prvi put cule za to. Onda sam pokusao na webu, no minimalna cijena za jedno pakiranje je 100 $. A ja imam uzu obitelj od 4 clana. Znaci 400 $. A onda sam isao malo istraziveti koliko je djelotvoran u ovom specificnom slucaju. Well, premalo je zapravo ljudi zarazeno i tretirano (cca 120), tak da bas i nisu imali puno mogucnosti isprobati sve zive i mrtve tretmane, ali Tamiflu jesu, i moram priznat da me nije bas nesto impresionirao. U principu bi trebao funkcionirati, ali ne tako da ne dobijes bolest, vec da je nesto laksa. Prema prvim studijama, ucinkovitost je tak tak, u principu cini se da se doza mora povecati i produziti za H5N1, pa onda nekakve ima. Kad sam sve skupa zbrojio, ispalo je puno vishe od 400$ samo za nas cetvero. Za diskutabilu ucinkovitost. Tak da se uzdam u to da je drzava nabavila, i da cu ak zakacim nesto od ptica, imati ludilo od medicinske njege, ukljucujuci i Tamiflu. Ionak ga se vishe prakticno nemre nabavit, a da sam ja vlada, zabranio bi ga ko i Cesi u slobodnoj prodaji, jer rekoh vec, ljudi ce ga gutat ko bombone kad treba i netreba i kako treba i kako netreba. A virusi imaju nezgodnu naviku da postanu otporni na lijekove koji se ne upotrebljavaju po PS-u.

Dakle, Tamiflu vjerovatno pomaze, ali nije silver bullet. I ne piti ljekove samoinicijativno.

PS, Tomo, rijesi se golubova.

Ona007
21.10.2005., 22:47
El Tomo kaže:
Samo malo - ako se potvrdi da se radi o H5N1, tada je to isti soj kao i onaj u Hong kongu, Vijetnamu ili Kambodzi. Pretpostavljam da mislis o podvrsti a ne soju (strain).

nije isti strain ( podoblik) u vijetnamu i tajlandu kao i onaj u kini.
kako sam shvatila onaj koji potjece iz okoline onog q jezera iz kine je ovaj koji imamo medju pticama selicama u europi i jos uvijek u kini i taj ( opet ponavljam ako kina ne laze) nije do sada donio niti jednu ljudsku zrtvu..

no vidjet ce se to po tome hoce li biti ljudskih slucajeva u europi

Crimson Petal
21.10.2005., 22:56
El Tomo kaže:
Eh, to je i meni prvo palo na pamet - napalmom sve spaliti!

podrzavam prijedlog. :clint: :D

jebemu misa, ja sam dosad jela uglavnom piletinu. nema vise... :(

Principessa
21.10.2005., 22:59
evo navodi se Santana kao informiran i ozbiljan čovjek, pa imam pitanje za njega, ali i za druge koji prate topic!

mene zanima ovo mađarsko cjepivo...
na kome su to Mađari isprobavali? kažu: djelotvorno je! jedan od 100 dobrovoljaca bio je i ministar zdravstva! kako znaju da je djelotvorno ako su ga na zdravim ljudima isprobavali? :confused:

Ona007
21.10.2005., 23:01
po tome sto su im se nakon cjepiva pojavila antitjela tj imunitet na virus..
no postoje i druge stvari.. na koje je i kemik upozorila : sto dovoljno neispitana cjepiva mogu izavat svakojake bolesti.. od lupusa, psorijaze, artitisa do npr autizma i menengitisa

no ako je stani pani i pandemija hara.. svatko ce radije uzet i neispitano cjepivo

El Tomo
21.10.2005., 23:06
Ona007 kaže:
nije isti strain ( podoblik) u vijetnamu i tajlandu kao i onaj u kini.
kako sam shvatila onaj koji potjece iz okoline onog q jezera iz kine je ovaj koji imamo medju pticama selicama u europi i jos uvijek u kini i taj ( opet ponavljam ako kina ne laze) nije do sada donio niti jednu ljudsku zrtvu..

no vidjet ce se to po tome hoce li biti ljudskih slucajeva u europi

Ok, ali izraz strain se upotrebljava za soj, a ovo bi valjda trebao biti 'podsoj'.

Izgleda da se radi o varijanti virusa koja je stigla iz Rusije, sjeverne Kine, Mongolije i Kazahstana. Dobro je za tu vrstu sto vjerojatno nije otporna na amantadine, lijek koji se previse ne spominje (za razliku od oseltamivira aka Tamiflu), a koji je jeftin i dostupan. Zalosno, ali Kina je ovaj lijek izbacila iz igre jer ga je mimo svih regula davala masovno svojim kokosima, pa je virus razvio rezistenciju. Ta varijanta je vec duze vremena prisutna u Kazahstanu i Rusiji (od 7. mjeseca u podrucju Novosibirska) i nije presla na covjeka.

Ono sto me brine je moguca zaraza svinja pticjom gripom, koja se najprije pojavila u Vijetnamu pa u Indoneziji. Sada vidim kako je Kina prijavila neku 'cudnu' bolest svinja u Sichuanu od koje je zarazano gotovo 200 osoba, a 28 ih je umrlo.

Ovo sa svinjama je jako jako zabrinjavajuci uzevsi u obzir da je covjekov organizam, posebno imunosni sustav vrlo slican svinjskom, i da bi mutacija virusa u oblik koji se moze siriti sa svinje na svinju mogao postati pandemican i za covjeka.

Uglavnom, ta zvjer od virusa stvarno pronalazi svakave brze nacine za sirenje. Izgleda kao da sada prolazimo drugu fazu razvoja virusa medu pticama. Samo se nadam da ce ptice prezivjeti i ovu fazu a da virus nece mutirati u h2h tip.

El Tomo
21.10.2005., 23:10
Crimson Petal kaže:
podrzavam prijedlog. :clint: :D

jebemu misa, ja sam dosad jela uglavnom piletinu. nema vise... :(

Kolika je nasa kopnena granica? 2373 km. Znaci, unajmiti ljude da pokrivaju po 100 metara prostora, dati im pusku i angazirati 75000 ljudi da strazare u tri smjene na granicama... i svaku pticu koja pokusava uci u hrvatsku 'skinuti'...

Crimson Petal
21.10.2005., 23:10
Pollux kaže:
Kontam da ce slavonci prvi najebat....

:horor:

a nista... uskoro cemo svi nabaciti michael jackson look. kirursku masku na facu pa onda tek van... :o

http://www.surgical-face-masks.co.uk/medical-face-masks.htm

Ona007
21.10.2005., 23:11
El Tomo kaže:
Kolika je nasa kopnena granica? 2373 km. Znaci, unajmiti ljude da pokrivaju po 100 metara prostora, dati im pusku i angazirati 75000 ljudi da strazare u tri smjene na granicama... i svaku pticu koja pokusava uci u hrvatsku 'skinuti'...

hmm ..a sto je s onima koje su vec u hrvatskoj i koje ne pokazuju znake bolesti a prenose je ( kao one patke - cini mi se u rumunjskoj)???

Principessa
21.10.2005., 23:12
Ona007 kaže:
po tome sto su im se nakon cjepiva pojavila antitjela tj imunitet na virus
kako su se pojavila antitijela ako nitko od njih nije imao virus?
ako virus nije unesen u organizam onda se ne mogu stvarati ni antitijela protiv tog virusa. koliko znam, iz biologije, nijedna virusna bolest nema lijeka. liječe se samo simptomi, a virus ostaje u tijelu. a za viruse je karakteristično da se brzo modificiraju. npr. najbrže se modificira virus hiv-a.
jel' to cjepivo preventiva tj. samo jača imunološki sustav ili se cijepe samo bolesni?
:confused:

Santana
21.10.2005., 23:12
Principessa kaže:
evo navodi se Santana kao informiran i ozbiljan čovjek, pa imam pitanje za njega, ali i za druge koji prate topic!

mene zanima ovo mađarsko cjepivo...
na kome su to Mađari isprobavali? kažu: djelotvorno je! jedan od 100 dobrovoljaca bio je i ministar zdravstva! kako znaju da je djelotvorno ako su ga na zdravim ljudima isprobavali? :confused:

De facto i neznaju. Na vishe nivoa.

Kod tih 100 (hrabrih) ljudi nasli su nakon par dana antitijela na ono kaj su im ustrcali (o tome cu malo kasnije). Andtitijela su ono sto ce u slucaju da virus proba uc u tijelo prva reagirati dok je broj virusa jos jako mali, i potamanit ih prije nego se razvije bolest. Ko ono kad su ti u osnovnjaku dali TBC cjepivo, pa nakon par dana onu jos jednu injekciju u podlakticu, pa ako pocrveni, super je, jer imas antitijela.

E sad, ustrcali su im posebno obradjene, mrtve viruse. Tu postaje zeru komplicirano. Neznam za koji virus su tocno pripremili cjepivo. Naime, mada se svi ovi sad opasni zovu jenim imenom H5N1, genetska struktura svih njih nije ista (otud Ona007 prica o "strainovima"). A antitijela mogu ili nemoraju prepoznati neku kombinaciju H5N1 virusa. Ako je virus kojim se zarazis identican (ili iznimno slican) onom protiv kojeg su de cijepili; super, dva tri puta apciha, 2 dana pood vitaminom C i sve ok. Ali ako je dovoljno razlicit, imuno sustav ce tek djelomicno djelovati. A ako je jako razlicit (sto je moguce, jer ce se ovaj sad iz labudova morati dosta promijeniti da bi mogao lagano s covjeka na covjeka), e onda je to njihovo cjepivo za taj hipotetski virus mozda potpuno promaseno. A mozda i nije. To i je problem, to nitko nezna, i nece znati dok i kad i ako prava piz.darija ne krene.

Ovaj njihov sad stiti ptice od onog kaj je bilo u labudovima, i stiti ljude od onog kaj je bilo u labudovima. Navodno (opet kazem, neznam sto su uzeli za "template" kod proizvodnje cjepiva). Zapravo, ljude navodno na osnovu toga kaj imaju nekakva antitijela (nitko normalan ne bi probao zaraziti covjeka zaistac), a ptice gotovo 100% sigurno, jer su vjerovatno zrtvovali parsto kokosi i pokusali ih zaraziti virusom nakon kaj su cijepljene.

El Tomo
21.10.2005., 23:14
Ona007 kaže:
hmm ..a sto je s onima koje su vec u hrvatskoj i koje ne pokazuju znake bolesti a prenose je ( kao one patke - cini mi se u rumunjskoj)???

Za to unajmiti jos 75000 ljudi s puskama i potamaniti sve ptice :( :(

Ako nista drugo, barem oruzja u nasoj zemlji ima dovoljno...

Kasnije cemo se nekako nositi s narusenom prirodnom ravnotezom.

Crimson Petal
21.10.2005., 23:17
El Tomo kaže:
Znaci, unajmiti ljude da pokrivaju po 100 metara prostora, dati im pusku i angazirati 75000 ljudi da strazare u tri smjene na granicama... i svaku pticu koja pokusava uci u hrvatsku 'skinuti'...

dosad mi nisu bili jasni ljudi koji zracikama napucavaju golubove po susjedstvu, ali sad... rispekt. :cool:

samo kad se sjetim da je i kod mene u ulici do prije nekoliko godina bilo ljudi koji su u dvoristima drzali kokosi [a ono, zivimo u gradu :D pa mi to nikad nije bilo jasno; ja sam dijete asfalta i moja pileca prsa na tanjur stizu iz tvornice :zubo:]... pfuj... ja bih to sve :Snajper:. :mad:

kupujem si skafander, gumene cizme, spremnik kisika... jesam li sto zaboravila? :o

Ona007
21.10.2005., 23:19
lijepo objasnjeno..
plus ja bih dodala da je ovaj madjarski poduhvat ne toliko pozitivan u tome sto su nasli cjepivo za pravu podvrstu nego sto su nasli cjepivo za neku sadasnju podvrstu i imaju mogucnost (bazu) proizvesti cjepivo za eventualnu pandemicnu podvrstu ako se takva pojavi..

Ona007
21.10.2005., 23:20
El Tomo kaže:
Za to unajmiti jos 75000 ljudi s puskama i potamaniti sve ptice :( :(

Ako nista drugo, barem oruzja u nasoj zemlji ima dovoljno...

Kasnije cemo se nekako nositi s narusenom prirodnom ravnotezom.

jadne ptice...:( kod njih je vec pandemija :(

El Tomo
21.10.2005., 23:21
Crimson Petal kaže:
samo kad se sjetim da je i kod mene u ulici do prije nekoliko godina bilo ljudi koji su u dvoristima drzali kokosi [a ono, zivimo u gradu :D pa mi to nikad nije bilo jasno; ja sam dijete asfalta i moja pileca prsa na tanjur stizu iz tvornice :zubo:]... pfuj... ja bih to sve :Snajper:. :mad:

Lako za te kokosi. One ce vrlo tesko pokupiti bolest jer se bas ne 'druze' s drugim pticama ako su u zatvorenom prostoru.

kupujem si skafander, gumene cizme, spremnik kisika... jesam li sto zaboravila? :o

Nista od toga ti ne pomaze. Virus je toliko malen da kroz sve prolazi. Jedino ako nemas skafander koji koriste epidemiolozi.

đoni501
21.10.2005., 23:25
Kesten kaže:

Ovako prenosi se izravnim kontaktom sa zarazenom zivotinjom.

prenosi se i tako sto virusi udju i fekalije zarazene zivotinje koje se izluce van, osuse se i pretvore u prah koji vjetar raznosi a mi ih udisemo.

znaci izbjegavat one golube na trgu bana, i ona govna na trgu

problem nije sama ta gripe nego ako virus udje a trenutno je osoba zarazena obicnim virusom koji se poveze sa pticijim i stvori ubojitu kombinaciju koja se prenosi sa covjeka na covjeka.

Crimson Petal
21.10.2005., 23:26
nist', danas ujutro provaljujem u HZJZ i kradem si jedan. :eek:

đoni501
21.10.2005., 23:27
*_spike kaže:

pa pticija gripa, golubovi su ptice.

El Tomo
21.10.2005., 23:27
Ona007 kaže:
jadne ptice...:( kod njih je vec pandemija :(

Stvarno ne znam sto ce biti s pticama i prirodnom ravnotezom kada se sve ovo zavrsi. Smrtnost je medu pticama gotovo 90-100%, sto bi vrlo lagano moglo totalno unistiti svjetski pticji fond. Neki znanstvenici uvjereni su kako su pomor dinosaurusa izazvali virusi.

Sta ce u tom slucaju biti s ravnotezom? Sa kukcima i insektima? Mozemo ocekivati glad u nerazvijenim zemljama zbog prekomjernog razmnazanja insekata. Ovo nam stvarno nije trebalo.

Ali to je sada najmanje vazna stvar.

Dijete Cvijeća
21.10.2005., 23:28
Principessa kaže:
kako su se pojavila antitijela ako nitko od njih nije imao virus?
ako virus nije unesen u organizam onda se ne mogu stvarati ni antitijela protiv tog virusa.
:confused:

Pa virus je u cjepivu. ;)

đoni501
21.10.2005., 23:30
Sugavi virusi, kad bi ih se moglo istrijebiti.

ne kuzim njihovu svrhu evolucijski.
svi imaju nesto bitno ali virusi..
To i komarci.
Cemu?????

El Tomo
21.10.2005., 23:32
Santana kaže:
Ovaj njihov sad stiti ptice od onog kaj je bilo u labudovima, i stiti ljude od onog kaj je bilo u labudovima. Navodno (opet kazem, neznam sto su uzeli za "template" kod proizvodnje cjepiva). Zapravo, ljude navodno na osnovu toga kaj imaju nekakva antitijela (nitko normalan ne bi probao zaraziti covjeka zaistac), a ptice gotovo 100% sigurno, jer su vjerovatno zrtvovali parsto kokosi i pokusali ih zaraziti virusom nakon kaj su cijepljene.

Eh, jos prije 6 mjeseci sam se zapitao zasto se ne ulaze u razvoj cjepiva protiv tadasnjeg oblika bolesti. Sasjekli bi problem u korijenu jer bi onemogucili prijenos gripe sa ptice na covjeka ako bi se obavilo globalno cijepljenje. Osim toga, i ptice bi se mogle cijepiti cime bi se automatski smanjio bioloski rezervoar za daljnje napredovanje i mutaciju virusa, a onemogucilo bilo kakav kontakt s covjekom.

Ali, izgleda da nas povijest ne uci dovoljno. Ista prica kao i s potencijalnim udarom asteroida. Svi znaju da ce se to dogoditi, nije vise pitanja da li ce do toga doci vec samo kada. No, nitko ni prstom ne mice. Sve dok se ne naide na asteroid koji ce nas lupiti - a onda slijedi panika.

VelmaX
21.10.2005., 23:35
El Tomo kaže:
Sve dok se ne naide na asteroid koji ce nas lupiti - a onda slijedi panika.

Misliš da bi to objavili u medijima?

Možda bi skrenuli ljudima misli na nešto manje strašno... ptičju gripu? :zubo: