PDA

View Full Version : Med

stranice : [1] 2

Shtefitza
13.12.2002., 23:05
Eowyn me podsjetio (la?)...

Koji med volite? Kako ga koristite? Gdje ga nabavljate? ...

shef Sale
13.12.2002., 23:18
Med je jako dobra stvar...al ga konzumiram samo u caju kad sam bolestan :D

kakav?
Heh...obicno su to "domaci", koji se dobiju raznim familijarnim putevima.
Oni "plain livadni" su mi najbolji, a trenutno se trosi (:D) jedan od kestena....JAKO zanimljiva i egzoticna aroma, iako je previse (u pozitivnom smislu) "svoja".....gotovo da bi se trebao koristiti sâm :D

Shtefitza
13.12.2002., 23:23
Originally posted by shef Sale
JAKO zanimljiva i egzoticna aroma, iako je previse (u pozitivnom smislu) "svoja".....gotovo da bi se trebao koristiti sâm :D

:D :D :D

Da, onako se samo pokvari okus...

ankada
14.12.2002., 06:59
Koristim livadni, a sada je muz kupio od nekoga dalmosa kombinaciju njihovih trava, meni osobno nije ukusan , ali klinci ga hoce pa je dobro, inace u svaku litru koju trosimo stavimo i bocicu propolisa , dobro promijesamo i onda u mlijeko ili caj. Kazu da su propolis kapi jako zdrave, pa ako vam drugacije ne idu probajte kao i mi s medom.

magic
14.12.2002., 10:51
Med nabavljam s Malog Loshinja, odlichan je. Koristim livadni i od akacije.

Od kestena mi je krep'o u hladnjaku jer se nikome nije svidio :(

Pokushajte u med neutralnog okusa (recimo od akacije-bagrema( dodati nekoliko kapi eterichnog ulja omiljenog mirisa - naravno ne onaj od lampice.

U DM-u prodaju one jestive. Ja sam pokushala s metvicom, pravi pogodak za chaj :) Razdijelite med u manje teglice i svaku aromatizirajte drugim uljem.

Samantha
14.12.2002., 17:28
I ja uzimam livadni med od seljaka.Stavljam ga samo u caj,jer mi je na svaki drugi nacin presladak.Hm,nisam ni u mlijeko nikad probala,morat cu.A toplo preporucujem uzimanje propolis kapi,osim sto jacaju organizam,smiruju napetost.:top:

Samantha
14.12.2002., 17:31
Za svaki kilogram meda potrebno je 70 tisuća pčela koje su posjetile oko 7.000.000 cvjetova

BAGREMOV MED pomaže kod tegoba dišnih organa ima umirujuće djelovanje kod nervoza, neuroza i nesanice vrlo pogodan za dojenčad i malu djecu, lagan i blag

KESTENOV MED - pomaže kod smetnji probavnih organa (želuca, jetre, žuč i slabokrvnosti) - pospješuje cirkulaciju krvi - širi periferne krvne žile

LIVADNI MED - od različitih vrsta cvjetova (poliflorni med) - blag je, pa se preporučuje srčanim bolesnicima, starijim osobama i bolesnicima sa niskim tlakom

LIPOV MED - ima antiseptičko i umirujuće djelovanje - koristi se kod bronhitisa, prehlada, hunjavica s kašljem. Pomaže iskašljavanje i izbacivanje sluzi iz grla i nosa. Potiče djelotvorno znojenje kod viroznih stanja. Nesmije se davati osobama kole pate od bolesti srca i krvnih žila

KADULJIN MED (ŽALFIJA, KUŠ) - snažno antiseptičko i umirujuće djelovanje. Izvanredno djelovanje protiv suhog kašlja jer omogućuje izbacivanje sluzi iz dušnika i bronhija. Nezamjenjiv u terapiji dišnih organa

ŠUMSKI MED - koristan slabokrvnima (sadrži veće količine željeza), trudnicama tokom cijele trudnoće, rekonvalescentrma, te općenito iscrpljenim organizmima

AMORFIN MED (BAGREMAC) - blag i ukusan, po svojstvima sličan bagremovom medu.

DALMATINSKO-PRIMORSKI MED (VIŠECVJETNI) - med od aromatičnog i ostalog raslinja primorskog pojasa i otoka. Snažno antiseptičko djelovanje, baktericidna svojstva, blagotvorni elekti na probavne i dišne organe

MED U SAĆU: Žvakanjem saća kao žvakaće gume 10-15 minuta, 4-6 puta na dan, djeluje protiv upale grla, gornjih dišnih puteva, sinusa i zubnog mesa. Također blagotvorno utječe na bolji rad organizma, te pojačavamo imunitet.

magic
14.12.2002., 17:38
Originally posted by Samantha Jones
.Hm,nisam ni u mlijeko nikad probala,morat cu.

Vruce mlijeko i zhlica meda...moja sretna slichica i sjecannje :rolleyes:

Probaj, Sam, opushta prekrasno!

Shtefitza
14.12.2002., 17:46
Med i mlijeko!! :) :)

I kruh, putar, med! Moja slicica iz djetinjstva. :)

Nekad smo nabavljali med od kadulje, bio mi je jako fini. Sad vise ne znam gdje bih ga nasla.
Koristim neki mijesani. Najcesce za kavu, biljne cajeve ili za na kruh i putar.

Ruda
14.12.2002., 17:54
Livada i kesten.......nabavim ga od susjeda
Dobar je i u lozovači........ne zezam

Zlatokosa
14.12.2002., 19:44
Kad imam baš onu tešku tešku upalu grla, onda u ljekarni kupim med Laringo Forte...i mogu reći da liječi..:)

shef Sale
14.12.2002., 20:04
Originally posted by Shtefitza

I kruh, putar, med! Moja slicica iz djetinjstva. :)

Eh, da...ja to jedem samo za dorucak u hotelu ;) :D :D

magic
14.12.2002., 20:06
Ja ne. Jedem to vrlo chesto, narochito nedjeljom ujutro.

Junior i ja smo usavrshili posebnu tehniku koja osigurava neklizanje meda s kruha i putra - pomijesham u shalici putric i par zhlica meda i onda tako namazhem na kruh :rolleyes: :p :)

T.C.
14.12.2002., 20:10
Ja sada obozavam kruha putra i meda :D U djetinjstvu nisam voljela mijesati med i maslac. No, nema nista bolje od oraha s medom, Magic, zna sta valja :D

Zlatokosa
14.12.2002., 20:10
Ja se bojim to doručkovati...;)
Meni je doručak čaša soka od dvije iscijeđene naranče.
Magic, ja kad bih jela što i ti, imala bih 100 kila.

magic
14.12.2002., 20:18
Originally posted by Zlatokosa
Magic, ja kad bih jela što i ti, imala bih 100 kila.

Yebiga, meni ni otac nema 60 kila...;) :rolleyes: :) jest da je k'o vrtni patuljak...ali sami kostur trebao bi mu toliko tezhiti.

Gospon Pes
14.12.2002., 20:37
Originally posted by magic
Vruce mlijeko i zhlica meda...
Jedna? Bar tri! :D
A posto radije jedem margarin, med na kruhu pomijesam s margarinom... Imam se cime igrati izmedju dva zalogaja. :D

GothicA
14.12.2002., 20:40
Originally posted by T.C.
Ja sada obozavam kruha putra i meda :D U djetinjstvu nisam voljela mijesati med i maslac. No, nema nista bolje od oraha s medom, Magic, zna sta valja :D

Joj, to mi je jedan od najdražih doručaka. Mmmm, 2 šnitice (čitaj šniturine) kruheka, putreka i medeka uz čašu kakaoa ili čaja.:D

Shtefitza
14.12.2002., 21:42
Originally posted by magic
Junior i ja smo usavrshili posebnu tehniku koja osigurava neklizanje meda s kruha i putra - pomijesham u shalici putric i par zhlica meda i onda tako namazhem na kruh :rolleyes: :p :)

Magic, predajem ti zlatni orden Shtefizjeg reda! :eek: :eek: :eek:

Genijalko, tako jednostavno a savrseno!! :eek: :eek: :D

magic
14.12.2002., 21:43
Originally posted by Shtefitza
jednostavno a savrseno!! :eek: :eek: :D :D :cool:

:top:

el_mariachi
14.12.2002., 21:58
Negdje sam procitao da se ne be trebalo pretjerati s upotrebom meda...
Jel zna to neko docarati u gramima ili sl ?

magic
14.12.2002., 22:05
Mene su uchili da je maximum tri zhlichice dnevno za odraslu osobu, 1 za djecu, bebe nishta, zbog alergije.

Nemam poima da li je to tochno, ali sam se pridrzhavala.

Princeza
14.12.2002., 22:31
Moj tata je hobi-pcelar (i inace zaljubljenik u prirodu) pa su se neka njegova znanja u hodu prilijepila za mene.

Ono sto magic veli za kolicinu ~ stoji.

Jos nesto: u medu ne smije biti dodano secera. Cim se nesto mucka i muti, to vise nije pravi pcelinji proizvod i vrtoglavo gubi na kvaliteti.

Pravi, prirodni med prepoznat cete po tome sto se kristalizira. Ako se ne kristalizira, znaci da mu je dodan secer. A ako vas kristaliziranje smeta, tj. ako vam se kristalizirani med ne svidja, stavite cijelu staklenku u posudu s toplom vodom i sve skupa na radijator i drzite par sati (ili jedan dan) dok se med posve ne otopi. Tako otpljen, on se vise nikad nece kristalizirati, a nije izgubio nijedno od svojih dobrih svojstava.

Zatim, nikad, nikad, nikad ne kupujte sumnjive pripravke koje mozete naci na placu i koji se zovu 'med od maslacka'. To je bezvrijedna masa kuhanih cvjetova ili cega vec od maslacka s uzasno puno secera :eek: , otrov zivi.

Ako nije napravila pcela ~ nije med!

Samantha
14.12.2002., 23:00
Zasto se kristalizira med,i koji uvjeti trebaju,da stavim ove moje tegle na test,nesto su mi sumnjive,sve su bistre.

bigblue2010
14.12.2002., 23:17
BAGREMOV MED pomaže kod tegoba dišnih organa ima umirujuće djelovanje kod nervoza, neuroza i nesanice vrlo pogodan za dojenčad i malu djecu, lagan i blag

Na svakoj bocici meda, ako ju se kupi u ducanu pise da se med ne smije davati djeci mladjoj od godinu dana, jer postoji velika mogucnost alergije, tako da mislim da ovo da je pogodan za dojencad ne stoji za vecinu dojencadi.

Obozavam med u svim kombinacijama - u caju, s kruhom i putrom, u kolacima, pa cak i iz teglice sa zlicom.
Najdrazi su mi kadulja, akacija i kesten. Cak ga svercam sa sobom kada se vracam iz Hrvatske.

Princeza
14.12.2002., 23:39
Zasto se kristalizira med,i koji uvjeti trebaju,da stavim ove moje tegle na test,nesto su mi sumnjive,sve su bistre.

U medu se kristalizira njegov prirodni secer. Ne mozes ga umjetno kristalizirati niti potaknuti njegovu kristalizaciju, on se kristalizira spontano, vremenom.

Najbolje je da kupis jednu teglu svog proizvodjaca pa ju ostavis da stoji u smocnici par mjeseci. Ako se med kristalizirao, slobodno kupuj i dalje od iste firme.

Kristaliziranje pocinje na stijenkama, sa strane, i na dnu. Ako vidis da se dno pocelo kristalizirati, samo je pitanje vremena kad ce i ostatak. :)

Samantha
14.12.2002., 23:46
A tako znaci.Onda o.k mislila sam da treba puno manji vremenski period da se med kristalizira,a kod mene ne docekaju tegle vise mjeseci.A ova baka se kune da je domaci,aj da joj vjerujem.

Shtefitza
15.12.2002., 03:44
Djeci do 1 god starosti se ne smije davati med, jer prirodni med moze imati bakterije klostridije, sto odraslima i djeci nece naskoditi, ali djeci do jedne godine bi moglo.

U medu ima fruktoze, pa je bolji za dijabeticare nego secer, ali s fruktozom (koje inace ima u vecini sokova tipa Sprite, fanta...) je neki stos s opterecenjem jetre... bla, bla, u stvari nije dobro pretjerivati. Ali zlicica meda u caju, nece nikome skoditi. Dapace, med ima antibakterijskih i antivirusnih svojstava... :)

U rijetkim studijama (nema ih tko financirati, jer se na med ne moze staviti patent, pa niti jedna farmaceustksa industrija nema interesa razvijati ga, kao niti npr marihuanu u svrhu lijecenja) dokazalo se da sterilizirani med ima puno bolje rezultate u lijecenju opekotina i nekih infekcija koze nego standardna terapija.

E jesam zabrazdila... htjela sam samo cuti savjet gdje se kupi med, sad kad vise ne postoji Pcelarska centrala (niti moj djed pcelar)

pip the mute
15.12.2002., 17:30
ne mogu vjerovati da je max. tri zlicice dnevno po osobi, ma znala san da pretjerujem, ali toliko...
med je jedna od mojih ovisnosti; pa ja i decko slistimo oko pola litre tjedno (zimi).
najbolji su mi:
kadulja s velebita
zlatiborski (to je nekakva mjesavina ne znam cega, ali je fino)
med s kornata (izuzetno rijetko ga mogu nabaviti, pa njega trosim, hm na kapaljku.) )
to su mi najdrazi: mada u trenucima krize kad nema domacih dobri su oni ih ducana.

Princeza
15.12.2002., 20:51
Originally posted by pip the mute
med je jedna od mojih ovisnosti; pa ja i decko slistimo oko pola litre tjedno (zimi).

O Boze... Sad se ljutim na sebe. Ja imam domaci, od tate, za kojeg znam da je super i mjesecima ga zaboravljam... :( :mad:

Da ne velim da sam zadnji put jela med prosli tjedan kad sam ga vidjela na svedskom stolu u jednom hotelu. :eek: :rolleyes:

GothicA
15.12.2002., 21:12
Joj, jutros sam doručkovala honey i mislim da bum ga sad skoro išla opet večerat :)

FRAJER
16.12.2002., 06:37
Ja imam jedan veliki problem sa medom i to me jako živcira.
Naime, vjerovali vi to ili ne , ja kad stavim žlicu meda u usta isti trenutak me počnu boljeti svi zubi(ali baš svi do jednoga).
Bio sam kod zubara i rekao mi je da imam sve zube zdrave i da mi to nemože nikako objasniti.
Zato ja ne volim med i jako mi je žao zbog toga.

Shtefitza
16.12.2002., 07:05
Originally posted by FRAJER
Zato ja ne volim med i jako mi je žao zbog toga.

Ovo je valjda tipfeler. :D

A mozda da probas, kad stavis zlicu meda u usta, malo micati vilicom (celjust ;) ) zagrizi, otvori, zagrizi otvori... mozda ti se malo zaglave slinovnice, pa ih ovako odcepis. :D

(Med stavis u usta, slinovnice pocnu raditi, slina nahrupi, topis med u ustima, ne zvaces da bi zvakanjem pomogao izbaciti slinu iz zlijezde u usta)

Mozda ti se bol od slinovnica ucini kao bol u zubima. :confused:

zucchera
16.12.2002., 07:50
Uhh ne podnosim med, volim slatko ali med nikako. Probala san med od Akacije, taj je jedini sta mogu da stavin u caj bez da :rigo: kad osjetim miris ili ukus :rolleyes:

FRAJER
16.12.2002., 09:30
Samo se vi meni smijte,,,,,,,
Nije baš drago što mi se to događa.
Da nemam te probleme sigurno bi uživao u medu kao i vi ostali.:mad:

FannyB
16.12.2002., 12:46
Meni je jako fini neki med kojeg nabavljamo od nekih ljudi sa Biokova. Kad nema toga koristim neki hvarski (isto jako fini).

Apropos onog "nazovimeda" od maslačka kojeg je spominjala Princeza, istina je da je onaj s placa blago rečeno sumnjiv. Ali, moja teta je farmaceut i sama doma spravlja tu "šećerlemu" (ali s fruktozom) i tvrdi da je to izvrsna stvar kod kašlja (ali samo u malim količinama).;)

Pollux
17.12.2002., 07:46
bagrem, lipa...zakon...

hellie
03.05.2003., 17:19
čitala sam da se od glavica maslačka, vode šećera i limuna može napraviti tzv. maslačkov med. da li netko zna kako.

magic
03.05.2003., 18:52
Med od maslachka

uzmemo 4 pune shake cvjetova i dobro ih prokuhamo u dvije litre vode. Procijedimo ih i vrucem soku dodajmo 1,5 kg shecera (najbolje smedjeg, nerafiniranog) i sok dva limuna.

Smjesu kuhati neprestano mijeshajuci je dok ne postane gusta. Spremiti u staklenke i chuvati na tamnom mjestu.

slavkec
03.05.2003., 20:32
Opet se javljam nakon magic, pa te molim da ne mislis da te pratim po forumu. ;) Ovo je slucajno. :)

Samo sam htio reci jedno - iako je magicin recept tocan, hellie, nadam se da ne namjeravas jesti to njesra od "meda".

Svaki pcelar ce ti reci sljedece: med mogu "proizvesti" samo pcele. Ono sto ljudi rade su samo pripravci, nekakvi surogati koji okusom podsjecaju na med i nista vise.

"Med" od maslacka nema nikakvu zdravstvenu funkciju, dapace suprotno! Sami cvjetovi od maslacka nemaju apsolutno nikakvu korisnu funkciju, C vitamin iz limuna se inaktivira kuhanjem, a od silnog secera mozes samo povisiti secer u krvi, udebljati se i pokvariti zube. Tu smjesu mozes eventualno koristiti protiv grlobolje (iako i za nju ima boljih lijekova). Moja doktorica se jezi kad joj netko spomene taj pripravak od maslacka, a moj pcelar se jezi od ljutnje kad se za taj sirup koristi nazi "med".

Jos nesto: svatko tko u med dodaje secer ga jednostavno - unistava. Ako hocete prepoznati "pravi" (netaknuti) med od onog u kojeg je netko intervenirao ovo je nacin: ako se med nakon nekog vremena kristalizira, onda mu nije dodan secer, a ako je i nakon par mjeseci jos uvijek onako lijepo "gladak", tj. tekuci, onda mu je dodan secer. Med u kojem ima secera se ne moze kristalizirati.

Poznajem jednog pcelara koji me je dobro uputio u mnoge tajne meda. :) Ako vas jos nesot zanima, pitajte.

magic
03.05.2003., 20:36
Mozhda sam trebala ispraviti hellie, ali mi se nije chinilo potrebno.

Ovo je SIRUP od maslachka, no neki ga zbog izgleda nazivaju medom :)

Naravno da MED proizvode iskljuchivo pchele.

Ali ovo nije sranje, kao niti jedan pripravak od ljekovitih biljaka, bez obzira kako ga zvali.

A o korisnosti maslachka, pa i "meda" - sirupa od maslachka, moglo bi se puno pisati.

slavkec
03.05.2003., 20:40
magic kaže:
Ali ovo nije sranje, kao niti jedan pripravak od ljekovitih biljaka, bez obzira kako ga zvali.

1. cvjetovi od maslacka nisu ljekoviti, pogotovo ne prokuhani (voda koja vrije ubije u njima cak i ono malo ljekovitog koje je prije kuhanja mozda postojalo)

2. isto se dogada sa korisnim sastojcima limuna (prvenstveno vitamin c)

3. i sav taj silni secer... :rolleyes:

U zadnje vrijeme (ovaj "med od maslacka je aktualan jedno deset godina, prije toga nisam cuo za njega) su popularni takvi "pucki" pripravci koji nemaju veze s pravom narodnom medicinom.

"Narodna medicina" je temeljena na stoljetnim znanjima naroda o biljkama i njihovoj upotrebi i protiv nje nemam nista, dapace. :) Ali ovo je samo surogat, ovo je vise otrovno nego korisno. Dapace, korisno nije uopce. I temelji se na pseudoznanjima.

I nije samo stvar u imenu. ;)

magic
03.05.2003., 21:06
Hvala shto si objasnio nekorisnost maslachkova sirupa, vjerovatno ce to odvratiti hellie od namjere da ga spremi :)

Ja sam odgovorila na postavljeno pitanje.

Blaise
03.05.2003., 21:13
Pa meni je to mama spremala i pila sam kad sam bila prehladjena. Zasto to ne bi bilo dobro?
Da, i bilo je to dok sam bila mala (puuuuno vise od deset godina je proslo). A recept smo dobili na selu.
Ne sjecam se vise je li pomagalo i koliko, ali sigurno nije stetilo.

FFE
04.05.2003., 06:49
slavkec kaže:

"Narodna medicina" je temeljena na stoljetnim znanjima naroda o biljkama i njihovoj upotrebi i protiv nje nemam nista, dapace. :) Ali ovo je samo surogat, ovo je vise otrovno nego korisno. Dapace, korisno nije uopce. I temelji se na pseudoznanjima.

Ovak, aj' ti lijepo napisi, da bude crno na bijelo, zasto je ovaj sirup po tebi "njesra"? Nemoj filozofirati. Molim da das nekakav link ili napises knjigu gdje si to procitao. Ovakvo lupetanje bez veze o "nekorisnosti" nicemu ne koristi. Te, zasto je "otrovan", koje su to otrovne supstancije, te ostalo, da ne nabrajam...

slavkec
04.05.2003., 18:53
FFE kaže:
Ovak, aj' ti lijepo napisi, da bude crno na bijelo, zasto je ovaj sirup po tebi "njesra"? Nemoj filozofirati. Molim da das nekakav link ili napises knjigu gdje si to procitao. Ovakvo lupetanje bez veze o "nekorisnosti" nicemu ne koristi. Te, zasto je "otrovan", koje su to otrovne supstancije, te ostalo, da ne nabrajam...

Sve ti je napisano gore. Ako treba ponoviti, ponovit cu: imam svog pcelara i imam svoju lijecnicu (specijalisticu medicine opce prakse). Njih dvoje su mi rekli da je takav pripravak vise stetan za organizam nego koristan. Za detaljni opis stete vidi moje gornje postove, a za vise detalja pitaj svog lijecnika (nakon sto mu nabrojis sve sastojke i nacin pripreme). :)

I hvala na "lupetanju". :) Very nice. :)

P.S. Pri upotrebi rijeci "otrovan" nisam mislio daces se srusiti i umrijeti nakon sto pojedes malo tog sirupa, nego u metaforickom smislu. Pretpostavljam da znas sto je metafora, right? :D Ako ne, napisat cu ti u kojoj knjizi to mozes naci ili staviti link. :)

slavkec
04.05.2003., 18:59
Blaise kaže:
Pa meni je to mama spremala i pila sam kad sam bila prehladjena. Zasto to ne bi bilo dobro?
Da, i bilo je to dok sam bila mala (puuuuno vise od deset godina je proslo). A recept smo dobili na selu.
Ne sjecam se vise je li pomagalo i koliko, ali sigurno nije stetilo.

Pa vjerojatno je pomoglo, za grlobolju (to sam gore napisao). Uostalom, narodni lijek za grlobolju je karamelizirani secer koji se pripravlja kod kuce: obicni kristal secer koji se skuha s malo vode i dobije se "karamela". Kad to cuclas, grlobolja ce ti prije proci. "Med" od maslacka je ista stvar, samo sto tu jos ima cvjetova od maslacka i sok od jednog-dva limuna, no buduci da je to sve prekuhano, visoka temperatura (100 stupnjeva C) unisti c vitamin iz limuna i sve sto je mozda bilo korisno i ljekovito. Taj maslacak i limun samo daju odredenu aromu, to je sve. Ponavljam: taj silni secer je (ovako otopljen) dobar samo protiv grlobolje (iako je pravi med nebrojeno puta kvalitetnije rjesenje) , no kvari zube, deblja, dize razinu secera u krvi, itd.

Bolje bi bilo napraviti "obicnu" karamelu, a sok od dva limuna koji potrosis za taj sirup potrositi za limunadu. Ima vise koristi za organizam. :)

slavkec
04.05.2003., 19:00
magic kaže:
Hvala shto si objasnio nekorisnost maslachkova sirupa, vjerovatno ce to odvratiti hellie od namjere da ga spremi :)

Ja sam odgovorila na postavljeno pitanje.

Nemas beda, nadam se da moj post nisi krivo shvatila. :)

I ja se nadam da hellie to bas nece precesto koristiti, ako vec pripremi. :)

hellie
05.05.2003., 06:01
baš i nemam namjeru praviti taj med/sirup. jednostavno me zanimalo kako se pravi, jer sam posijala malo maslačka pa da ga iskoristim za nešto zanimljivo. najvjerojatnije, ako uopće izraste, ću ga ili u sok ili nešto slično.
btw. 50% vitamina C propadne čim prerežeš limun, onda možete zamisliti koliko ga puno ima dok iscjediš sok, pa ako ga čak i kuhaš više nema vitamina C da ga uništiš.
hvala puno na svajetima.

Hladetina
11.11.2003., 08:10
trazio med od tresnje, breske jabuke nigde pronasao.. gde bi covek
to mogel nabaviti , jel zna neko

magic
11.11.2003., 10:11
Za sve koji trazhe pravi med,preporuka: nadjite razlog da odete u Razloge :)

To je selo u Gorskom kotaru, blizu izvora Kupe.

Shumskim putem, oko pola sata od mjesta, mozhete kupiti med od divljih krushaka i jabuka te shumskog cvijeca, kao i domacu rakiju. Ako se svidite gospodji koja tamo STALNO ZHIVI, bez struje!!!, prodat ce vam ili pokloniti i sirup od borovica.

Cijene po kojima to prodaju stvarno su preniske, a dozhivljaj koji cete tamo imati neusporediv s ichim drugim :)

A ako "shumsku tetu" dovoljno dugo sharmirate, odvest ce vas na svoje "ljekovito mjesto" - balvan pod kroshnjom ogromnog oraha gdje do vas dopire zrak direktno s izvora...

I odvest ce vas na izvor Kupe putem koji nitko osim nje ne poznaje :grli:

traxdata
11.11.2003., 10:12
Princeza kaže:
U medu se kristalizira njegov prirodni secer. Ne mozes ga umjetno kristalizirati niti potaknuti njegovu kristalizaciju, on se kristalizira spontano, vremenom.

Najbolje je da kupis jednu teglu svog proizvodjaca pa ju ostavis da stoji u smocnici par mjeseci. Ako se med kristalizirao, slobodno kupuj i dalje od iste firme.

Kristaliziranje pocinje na stijenkama, sa strane, i na dnu. Ako vidis da se dno pocelo kristalizirati, samo je pitanje vremena kad ce i ostatak. :)

tako je.. i el ti poznato da se med treba jesti drvenom zlicom, a ne metalnom?

MilkyWay
11.11.2003., 10:23
Shtefitza kaže:
U medu ima fruktoze, pa je bolji za dijabeticare nego secer, ali s fruktozom (koje inace ima u vecini sokova tipa Sprite, fanta...) je neki stos s opterecenjem jetre... bla, bla, u stvari nije dobro pretjerivati. Ali zlicica meda u caju, nece nikome skoditi. Dapace, med ima antibakterijskih i antivirusnih svojstava... :)

Navodno, koliko se sjećam, naše tijelo baš ne "žvače" druge šećere osim glukoze. Pa treba transformacija šećera u glukozu.

Inače med u čaju. No, navodno da prevelika toplina srozava kvalitetu meda!

monique
11.11.2003., 11:01
Ma htjedoh dopuniti samo još ponešto o medu sa kraja sjećanja iz znanosti o prehrani....

Dakle med je prirodni invertni šećer, dakle otprilike jednaka količina glukoze i fruktoze su zastupljene. Fruktoza prelazi u glukozu, te se kao takva iskorištava u organizmu.

Vitamini u medu potiču iz sitnih čestica cvjetnog praha, pa prema tome nikada ne kupujte FILTRIRANI med, jer su takvom medu uklonjeni vitamini.

I da jedna preporuka... netko je već napisao da se za med koriste drvene žlice, a ne metalne. U pravu je, drvena ili plastična žlica, jer u dodiru s metalom nešto reagira u medu. Ne sjećam se točno ali ako želite budem prekapala po bilješkama s predavanja ;)

I nije dobro jesti med žlicom... Vjerujem da će većina sad graknuti, da da... I ja obožavam uzeti tu i tamo žličicu meda i pojesti, isto kao i mazati ga na kruh. Još kod odraslih ljudi i nije tako strašno, ali kod djece dolazi do šoka stanica u takvim slučajevima. Prevelika koncentracija šećera u medu jednostavno povlači vodu iz stanica s namjerom da ga razrijedi i to je za organizam stres. Radi toga djeci nije dobro davati med žličicom, nego otopljen u čaju ili mlijeku. Upravo djeca koju su roditelji "radi zdravlja" tjerali da uzimaju med žlicom, ne vole med kad odrastu a to je zaista šteta ;)

traxdata
11.11.2003., 11:05
daj pliz vidi ak ti se da, zbog cega se treba jesti sa drvenom zlicom!?!?
nama su isti rekli na predavanjima,ali je to bilo davno i vise se ne sjecam sto se desava!
da,glukoza na sebe veze vodu....

magic
11.11.2003., 11:17
magic kaže:

Shumskim putem, oko pola sata od mjesta, mozhete kupiti med od divljih krushaka i jabuka te shumskog cvijeca, kao i domacu rakiju. Ako se svidite gospodji koja tamo STALNO ZHIVI, bez struje!!!, prodat ce vam ili pokloniti i sirup od borovica.

Cijene po kojima to prodaju stvarno su preniske, a dozhivljaj koji cete tamo imati neusporediv s ichim drugim :)

A ako "shumsku tetu" dovoljno dugo sharmirate, odvest ce vas na svoje "ljekovito mjesto" - balvan pod kroshnjom ogromnog oraha gdje do vas dopire zrak direktno s izvora...

moram se opetovati ;)

Clea
11.11.2003., 11:39
kao zamjena za secer, moze se uzeti i ječmeni slad...to je isto dobro;)

magic
11.11.2003., 11:42
Samo ima malko neobichan okus...treba se priviknut. Meni je fini na pancakeima kao zamjena za javor sirup kojeg nigdje neeemaaaa buaaaa:(

Clea
11.11.2003., 11:47
jao, a znate sto je jos fino...sirup od rogaca...meni je to tako fino...a moze se jesti i s palacinkama:)

verica
11.11.2003., 11:50
U Zagrebu ima javorovog sirupa u dućanima zdrave hrane - a nekako mi se čini da ga je bilo i u Mercatoru.

Indi
11.11.2003., 15:13
Obozavam med od lavande i kupujem u Francuskoj u susjedstvu med koji dolazi iz Province. Mljac.

Flemming
11.11.2003., 15:30
Najviše volim šumski i livadski.
Je da on gubi svoje sastojke u toploj kavi, ali ionak tu ima tako malo tih sastojaka da bi čovjek imao koristi od meda samo u specijalnoj dijeti, gdje bi papap pol kile meda dnevno, raspodijeljeno na nekoliko obroka... To bi bila neka vrst dijete.
Osim toga ako imate višak kiseline, ne smijete jesti med na prazan stomak i sa hladnom vodom jer će vam se smučit. Nego sa mlakom.
I obratno, ako imate manjak kiseline, onda koristite hladnu vodu...
Zapravo je med jednako opasan kao i šećer, i stvar je samo u okusu; kao i javorov sirup, ne možemo mu odoljeti...
;) :D

maristella69
12.11.2003., 14:37
magic kaže:

Eh, puste slike iz djetinjstva...doživljaj zvjezdane noći u staroj drvenoj kući u Razlogama i pravi miris sela, okus pravog krumpira tek iskopanog iz zemlje i jaja žutih ko cekin na dimljenom špeku..
Pa Kupa...šuma...mirisi...djetinji strah u olujnoj noći...i priča strine da je tijekom noći medo obilazio....

Gdje je sve to nestalo?!

Ah, da, med...obožavam ga...bagremov najviše, nije mi težak, šmrc..

magic
12.11.2003., 14:41
A mogla sam si mislit da si Goranka :E ;)

maristella69
12.11.2003., 14:46
Primorsko-goranski koktel.;)

šizika
13.11.2003., 11:59
E, sad, nesto mi nije jasno. Tice se meda i obaveznog koriscenja necega od drveta ili plastike. Kada se vrca med on skoro pod obavezno dolazi u dodir sa metalom. Gresim li? I nije takva retkost videti tegle sa medom koje imaju metalne poklopce. Cula sam da je propolis izuzetno osetljiv na metal i da se tako automaticno gube dobra svojstva. Mozda se za med takvo misljenje prenelo, a da nije u potpunosti tacno (ili bar ne tako striktno). Moze li neko malo bolje da mi pojasni...

Minna
05.10.2005., 21:43
sad dolazi vrijeme češće upotrebe finog medeka pa da li netko od vas možda zna gdje bi bilo za kupiti ona manja pakiranja meda, kao u vrećicama? ...hvala! :D

g2sl
05.10.2005., 21:53
najbolje ti uzeti nekog našeg medara, a ne po trgovinama, bilo je članaka kako je to neki umjetni ili zamjenski

a koliko poznam naše zakonodavce i inspektore, izgleda da su malo galamili da im tušnu koju kunu u džep

g2sl
06.10.2005., 04:18
možda ti luigi19 može pomoći

luigi19
07.10.2005., 09:10
Evo me, tu sam, stizem, jel me netko zvao? :D

Minna
09.10.2005., 08:47
ma zanima me odgovor na ovo prethodno pitanje, tj, jel ima negdje za kupit med onak fino raspoređen u male vrećke? jel, a veličina vrećke je u prosijeku dovoljna za posladit se jednokratno.. ma znaš na koje pakiranje mislim....i.. jel ima to negdje.. ko što vani imaju?

g2sl
09.10.2005., 10:31
ja zam da je podravka pakirala u one male ciglice kakve se dobiju u hotelima za doručak, onda najvjerojatnije ima i po trgovinama

magic
09.10.2005., 10:33
vrecke (vrecice valjda???) nikad vidjela.

one male kutijice, kao i marmeladice, ima za kupit ama bash u svakom vecem marketu.

Minna
09.10.2005., 11:05
e da.. te male ciglice me zanimaju... valjda ću nać na nekom skrovitom mjestašcu.... hvala :D

luigi19
09.10.2005., 14:02
imas PIPov med u malim vrecicama, ali to ti bas i nema veze s medom, bilo ti je prije par mjeseci cak i na dnevnicima o tome. Med bez peludi, pih :flop:

Minna
09.10.2005., 14:29
... sjećam se da je bilo nešto vezano za te...skužila sam naknadno da ima i onih u ciglicama...ma kužiš, stvarno volim med, al se sva uvijek totalno zakeljim... a nemrem nikak podnest ljepljive prste.:mad: :mad:

luigi19
09.10.2005., 18:19
pa cuclaj malo jace ;)

sad ozbiljno, pa za kaj ga ti mislis koristiti ako ti treba bas u tim vrecicama?

Minna
09.10.2005., 18:31
treba mi za fine čajanke :D pa mi se čini nekak praktičnije kad je pakiran u te slatke male oblike. ;)

Zla patka
09.10.2005., 21:05
Minna kaže:
treba mi za fine čajanke :D pa mi se čini nekak praktičnije kad je pakiran u te slatke male oblike. ;)
onda reci da ti treba sminka sranje...a ne "fini medek"...odi u birc...ukradi par komada...i problem nestao

Minna
09.10.2005., 21:32
da..da...... prije nekoliko redaka smo zaključili da taj med ne valja :rolleyes:

Minna
09.10.2005., 21:33
ah da.. kad smo već kod meda.. koje vrste su vam najbolje... ? ajd učite me o medu :D

emili
10.10.2005., 11:03
ja volim livadu

kesten mi je gorak

Pink Lemon
11.10.2005., 08:59
luigi19 kaže:
imas PIPov med u malim vrecicama, ali to ti bas i nema veze s medom, bilo ti je prije par mjeseci cak i na dnevnicima o tome. Med bez peludi, pih :flop:

koliko se je sjecam PIPov med nije bio na listi "nevaljalih" medova. :confused:

u to sam vrijeme svakodnevno prolazila kraj njihovog ducana, pa su imali na vratima izvjesen nalaz inspekcije da su samo PIP i jos neki ok.
uglavnom, oni imaju te vrecice, ducan je na placu u trnju.

osobno, koristi domaci med s hvara.

magriz
11.10.2005., 11:37
Pink Lemon kaže:
koliko se je sjecam PIPov med nije bio na listi "nevaljalih" medova. :confused:

u to sam vrijeme svakodnevno prolazila kraj njihovog ducana, pa su imali na vratima izvjesen nalaz inspekcije da su samo PIP i jos neki ok.
uglavnom, oni imaju te vrecice, ducan je na placu u trnju.

osobno, koristi domaci med s hvara.

PIPov i KRALJev med su bili prvi na listi nevaljalih medova

Ona007
08.03.2006., 11:22
Imam oko 1.5 kg meda koji nitko ne voli tj maleni medoljubac ali je navikao na hrvatski med a ovaj je azijski.. pa ima malo drugaciji miris..

Moze li se taj med ikako iskoristit? Kolaci i slastice?

dobardan
08.03.2006., 11:43
medena pita, medenjaci...?

Crni Bombarder
08.03.2006., 17:06
Paaaaaaa ovaj, duga je lista pozeljnih stvari :D

Shtefitza
08.03.2006., 17:23
Pomijesas med i kokosov brasno. I pravis kuglice. Mozes ih uvaljati u jos malo kokosovog brasna, da budu manje ljepljive.
:klopa:

Ljelja
09.03.2006., 07:28
ja ne znam, ali moram to reći. kažu da med nije dobro termički obrađivati. mislim, ne samo zato što se degradiraju korisne tvari, već stoga što navodno pod utjecajem visoke temperature dolazi do stvaranja nekih štetnih spojeva.

ovo je "mudrost" istoka (ayurveda) i još nekih starih babljih priča, ali takve su se gotovo u pravilu do sada pokazivale kao istinite. naravno, ne znam da li je moderna znanost ikada išta takovo dokazala, no svejedno, meni je već dugo mlaki čaj najvrućiji medij u koji stavljam med.

ako netko ima sličnu informaciju po tom pitanju, bilo bi mi drago čuti...

enigma
09.03.2006., 08:38
ako ga i iskoristis u kakvim kolacima jos uvijek ces osjetit taj miris. ali probaj pa vidi hoce li malac jest takvo sta.

cheff
09.03.2006., 19:31
Imam oko 1.5 kg meda koji nitko ne voli tj maleni medoljubac ali je navikao na hrvatski med a ovaj je azijski.. pa ima malo drugaciji miris..

posalji ga meni..nikad nisam jeo azijski med :D

gandalf
10.03.2006., 16:47
Najjednostavnije- ispeci brdo palacinki, napuni medom i preslozi na cetvrtine. Pozovi ekipu pa ako im se svodi...

Shoki
12.03.2006., 16:53
ja ne znam, ali moram to reći. kažu da med nije dobro termički obrađivati. mislim, ne samo zato što se degradiraju korisne tvari, već stoga što navodno pod utjecajem visoke temperature dolazi do stvaranja nekih štetnih spojeva.

ovo je "mudrost" istoka (ayurveda) i još nekih starih babljih priča, ali takve su se gotovo u pravilu do sada pokazivale kao istinite. naravno, ne znam da li je moderna znanost ikada išta takovo dokazala, no svejedno, meni je već dugo mlaki čaj najvrućiji medij u koji stavljam med.

ako netko ima sličnu informaciju po tom pitanju, bilo bi mi drago čuti...
meni je jedan pčelar rekao da med gubi svoja svojstva na 40 stupnjeva.
Eh sad koja to svojstva gubi, to ne znam.

foodiezilla
22.03.2006., 20:40
znači ni med u čaj stavit? to mi je važno znat jer gutam med sa svakom vrstom čajeva

maglica0624
22.03.2006., 20:42
U čaj da, ali ne u vruć.

foodiezilla
22.03.2006., 20:46
e sad, tu će trebat onda toplomjer... kako odredit što nije prevruće?

PrittPen
22.03.2006., 21:40
ali kako ce mi se onda lijepo rastopit u caju :(

pomjesaj med sa senfom.

mujsapujsa
23.03.2006., 00:24
Napravi si malo maske za lice i tijelo i uživaj.
Možeš se malo i lizuckati dok ti stoji na tebi (a može i nako drugi).

spy
23.03.2006., 07:21

Pretoči u drugu flašu i reci da je hrvatski.... neće skužit razliku:zubo: :top:

sretnodijete
23.03.2006., 09:07
Kak se zove ono kad pomješaju vino i med?Jel medovina?Čula sam da negdje zovu gverc?
Uglavnom fino je.

Shoki
23.03.2006., 13:51
stari su Rimljani pili piće od meda, vina i vode (u jednakim omjerima). Navodno je to piće (pilo se vruće) neutraliziralo sve (tada) poznate otrove.

muney13
13.01.2007., 05:23
evo ako nekog zanima mi kupujemo kod ovog poznanika(domaći med naravno):
bonton/pristojnost/moral i neke druge sitnice nalažu da se tuđa imena, brojevi telefona i adrese ne kače po javnim mjestima ;)
zafaljivam, polly :Dnajdraži med mi je kestenov, malo je gorkastog okusa, nešto savršeno.....

KAELA
13.01.2007., 15:10
meni je med isključivo lijek i u njemu ne uživam niti malo. pijem ga svako jutro s čajem ali zato jer imam osjećaj da je to prirodni način da svakodnevno unesem u sebe žlicu zdravlja.

Madame Hooch
13.01.2007., 15:18

nema tog meda (prirodnog, of course) a da nije dobar i da nije ukusan ... no, najvolim med od kestena, pa šumski, pa livadni, pa na kraju tek bagremov

a kako ?
- palaćinke, vruče, poškropljene limunom i premazane medom ....mmmm
- šumske jagode uložene u šumskom medu ... na tost sa maslacem ili na šmarn:cerek:

-ana-
13.01.2007., 15:27
nama doma najvise odgovara med KAMIVA :s :s

Špranja
14.01.2007., 00:19
Svako jutro: žličicu meda smutim s 3/4 LGG-a, u to dodam po žličicu: oraha, badema, lješnjaka, suncokretovih sjemenki, bučinih sjem.,sjem. lana, sjem. sezama, narežem na komadiće 1/2 jabuke, 1/2 naranče, 1/2 banane. Savršenstvo okusa (izdraaavo!)...
Med kupujem od pčelara iz Zabiokovlja (razne aromatične biljke...njegove pčele "pasu" i lavandu, ruzmarin, vrisak, kadulju iz mojih vrtova...pa imam popust ;) )
Netko je pitao gdje kupiti med od kadulje...ako nemate neki "siguran" domaći izvor, ima ga u DM-u - oko 35kn mala teglica.

MicaMaca
14.01.2007., 10:49

bas sam ga doruckovala jutros:cerek:
obozavam ga inace, skoro sve vrste, najvise kesten i cvjetni.
a nabavljam ga iskljucivo od susjeda pcelara koji se time bavi vec skoro 30 godina i drzi full kvalitetu, ma reklamirat cu ga, bas me briga-pcelarstvo Kozul-liganj:D

inace volim ga na kruhu s putrom, nikako u vrucim napitcima jer onda nema smisla.

Donata
14.01.2007., 14:49
Najvise volim med od narance, ali ni ostale vrste mi nisu mrske, osim kadulje. uglavnom ga koristim za dorucak uz maslac na kruhu.

jez
14.01.2007., 19:57
gdje se moze kupiti med mislim zivim u dijelu drzave gdje pcelarstvo i nije nak strana, ja sam do sad probao livadni i kestenom i (ili bagremov sad neznam ) i livadni mi je bolji iako sam pojeo i onaj cijelu teglu;)!
uglavnom ga topim u mlijeku (kako se to radi a da ne izgubi svojstva, ja stavim žlicu meda i malo mlijeka na vatru pa dok se ne istopi...) i u tu otopinu stavim žitarice, ili u čaj...

Špranja
14.01.2007., 22:10
Medu nije dobro podizati temperaturu do vrućeg, jer gubi svoja "dobra" svojstva. Iskreno, ne znam detaljnije objašnjenje, ali budem se informirala :) . Samo sam već na nekoliko mjesta to pročitala. Zato ga ja i u čaj stavljam tek na kraju, kad se ohladi do pitkosti.
Med u hladnom mlijeku ili LGG-u "otapam" tako da medu najprije dodam vrlo malu količinu mlijeka (LGG-a), pa žličicom to "muljam" i dobijem rijetku masu koju onda bez problema pomiješam s ostatkom mlijeka, postepeno ga dodajući...

kumek
15.01.2007., 12:55
Samo kratko, med je smjesa glukoze i fruktoze s nešto malo ostalih šečera i s vodom. Blago antiseptički djeluje jer glukoza, voda i kisik vrlo sporo stvaraju male količine vodikov peroksid koji ima antiseptičko djelovanje uz to kaj je kiseo pa i to pridonosi antiseptičnosti.
Ako vas zanimaju detalji ovdje je zgodan site. http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e00.htm
Ne mogu da ne istaknem ovaj dio iz navedenog teksta:;) Špranja će znati zašto. :zubo:
"For thousands of years honey was the only source of concentrated sugar. uniqueness, scarcity and desirability connected it to divinity very early in human history thus ascribing to it symbolic, magic and therapeutic significance. Much of the myth many of the traditional medicinal uses have continued until today.

Few of these medicinal benefits have seen scientific confirmation and they are not always exclusive to honey. The majority are due to the high sugar content and therefore can also be found in other sweet substances with high sugar contents. It was not by accident that sugar, when first introduced to Europe, was considered a medicine for many diseases and was used with caution.";) :)

Špranja
16.01.2007., 09:36
kumek, ne opet...bum te :tuctuc:
Za one koji (zbog nepoznatih razloga) vole med: na par mjesta sam pročitala
1. da ga nije dobro zagrijavati preko max 40-45 C (gubi ..... svojstva)
2. da nije dobro da je u doticaju s metalom (ako mora, isključivo inox), nego se preporučuje drvo, porculan, plastika...

kumek
16.01.2007., 11:33
kumek, ne opet...bum te :tuctuc:
Za one koji (zbog nepoznatih razloga) vole med: na par mjesta sam pročitala
1. da ga nije dobro zagrijavati preko max 40-45 C (gubi ..... svojstva)
2. da nije dobro da je u doticaju s metalom (ako mora, isključivo inox), nego se preporučuje drvo, porculan, plastika...
Nisam izdržao, morao sam... ali evo od sada :no: :no:
Ovo s metalom i grijanjem ima neke logike. Grijanje možda potuče ono malo proteina kaj ima (iz polena, enzimi probavnog trakta pčele, mliječ etc). Med ima zapravo kiseli pH pa možda polako "topi" metal, ali za to kratko kaj zagrabiš mislim da se ništ ne bi trebalo desiti. Možda i metal može biti katalizator onog procesa stvaranja peroksida pa da ga previše nastane.

Špranja
16.01.2007., 23:55
kumek, :zivili: !
Još jedno pitanjce tebi: ak može inox, zakaj ne bi mogla rost-frei žličica? Pa nema danas valjda niko beštek od golog železa il aluminija...?

kumek
17.01.2007., 10:15
kumek, :zivili: !
Još jedno pitanjce tebi: ak može inox, zakaj ne bi mogla rost-frei žličica? Pa nema danas valjda niko beštek od golog železa il aluminija...?

Nemam pojma, samo nagađam mogućnosti. Inox posuda je obično dobro uglačana, neravnine pogoduju katalizi zbog povečanja površine, beštek nije tako dobro uglačan, iako mislim da ak samo uzimaš med sa žlicom ne desi se bog zna kaj. Kada bi unutra stajala možda onda da. Moram priznati da mi je to s metalom ipak malo nategnuto.

magda59
17.01.2007., 17:13
nedavno sam procitala da se od meda mrsavi :eek: :eek: :eek: navodno prije spavanja treba pojesti jednu žlicu i mršavi se na prirodan način, čak je pisalo i obješnjenje koje nisam skužila :s al kažu da je istina pa cu probat :zubo: nije da mi takva dijeta tasko pada, javim kad smrsavim koju kilu :rolleyes:

paty
17.01.2007., 19:16
Ciao!
kad sam vidjela temu morala sam se javit,naime tata je pčelar 40 godina,i o medu bi vam mogla svašta ispričati,nismo neki strašni proizvođači čisto za naše potrebe te za dobre prijatelje itd. nešto i prodamo kada bude dobra paša npr.lani je bilo 300kg pa je to bilo stvarno puno za naše potrebe,a radimo i svoj propolis.

Čitam ovdje da med nije za malu djecu i donekle se slažem ali zbog toga jer se danas javlja toliko alergija na sve i svašta pa tako i na med, a dali ste znali da med kod male djece liječi afte,stavi se samo malo meda na vrh dude i nakon par puta nestanu(isprobano).
Med je lijek!!!!!
Ali pazite gdje i od koga kupujete med,ja ga nikad nebi kupila u trgovini,zašto?
Dali ste ovo znali - kad se med otkupljuje od pčelara on vam onda ne ide na testiranje i pakiranje,nego ga se obire čak 2 puta(tj.oduzima mu se najbolje u njemu) to vam znači da sa njim rade šta i sa mlijekom(radi se od oberenog maslac),
prvi put ga obiru za lijekove a drugi za kozmetiku i tek onda ga pakiraju i prodaju a mi nažalost onda to masno plaćamo.

Znam lako meni govorit kad ga imam doma,ali ja bi stvarno prije riskirala sa nekom tetom na placu nego u trgovini,naravno čast iznimkama.
No sjetite se PIP-a,to je bila naša najača marka za med i onda pred 2 g
skandal njihove teglice meda iz trgovine poslane su na analizu i rezultat je bio da med ima manje od 0.01% peluda,šta je bila nebuloza, jel tko vidio pravi med u kojem gotovo da nema peluda.
E to vam je bio "med" od šećera odnosno smeće.

kumek
17.01.2007., 20:30
nedavno sam procitala da se od meda mrsavi :eek: :eek: :eek: navodno prije spavanja treba pojesti jednu žlicu i mršavi se na prirodan način, čak je pisalo i obješnjenje koje nisam skužila :s al kažu da je istina pa cu probat :zubo: nije da mi takva dijeta tasko pada, javim kad smrsavim koju kilu :rolleyes:
Pa da, općenito je poznato da je glavni sastojak svih dijeta uzimati velike količine ugljikohidrata kao glukoza i fruktoza (tj saharoze kad su skupa u molekuli) od kojih se med sastoji, zato se u dijetama jako preporučuje jesti što više kolača. Med je kalorijska bomba. Kaj se meda kao lijeka dotikavle....pročitati gore navedeni link. Nisam siguran da je pelud lijek...prije će biti alergen. Pelud ako i je u punom postotku teško da prelazi 0.1 % a to je zanemarivo u odnosu na cukar.

x-type
17.01.2007., 20:44
Ali pazite gdje i od koga kupujete med,ja ga nikad nebi kupila u trgovini,zašto?

pa med u trgovini je skuplji od ovog iz domaće proizvodnje i zato ja uvijek domaći kupujem! moji favoriti su bagrem i kesten

paty
17.01.2007., 23:34
Pa da, općenito je poznato da je glavni sastojak svih dijeta uzimati velike količine ugljikohidrata kao glukoza i fruktoza (tj saharoze kad su skupa u molekuli) od kojih se med sastoji, zato se u dijetama jako preporučuje jesti što više kolača. Med je kalorijska bomba. Kaj se meda kao lijeka dotikavle....pročitati gore navedeni link. Nisam siguran da je pelud lijek...prije će biti alergen. Pelud ako i je u punom postotku teško da prelazi 0.1 % a to je zanemarivo u odnosu na cukar.

Ma gle ja nisam napisala da je pelud lijek,nego med!
a postotak peludi sam možda i krivo napisala jer je bit bila u tome da u teglicama meda od PIP-a gotovo da nije bilo peluda šta je NEMOGUĆE!!!(ako se radi o medu)
Budući da do danas nije utvrđen kompletan kemijski sastav meda jer jednostavno znanstvenici ne mogu u potpunosti rastaviti med na elemente.

Zašto? zbog matične mliječi koja ima fantastične medicinske odlike,samo šta 1l matične mliječi košta cca 10 000eura jer ju je gotovo nemoguće prikupit,a prilikom vrcanja meda neizbježno je da mikro količina mliječi završi u medu
I zato smatram da je med lijek.
Još uvijek ne možemo proizvest sve ono šta je priroda stvorila,i dobro da je tako.:s

paty
17.01.2007., 23:37

a postotak peludi sam možda i krivo napisala jer je bit bila u tome da u teglicama meda od PIP-a gotovo da nije bilo peluda šta je NEMOGUĆE!!!(ako se radi o medu)
Znate li da do danas nije utvrđen kompletan kemijski sastav meda jer jednostavno znanstvenici ne mogu u potpunosti rastaviti med na kemijske elemente.

Zašto? zbog matične mliječi koja ima fantastične medicinske odlike,samo šta 1l matične mliječi košta cca 10 000eura jer ju je gotovo nemoguće prikupit,a prilikom vrcanja meda neizbježno je da mikro količina mliječi završi u medu
Još uvijek ne možemo proizvest sve ono šta je priroda stvorila,i dobro da je tako.:s

kumek
18.01.2007., 10:27
Budući da do danas nije utvrđen kompletan kemijski sastav meda jer jednostavno znanstvenici ne mogu u potpunosti rastaviti med na elemente.

Hm može biti, a jel imaš nekakve podatke o mlijeći? Naime za istraživanja je 10 000 ojra po litri smiješno malen novac. Primjerice neki enzim ako ga trebaš recimo 100 miligrama može koštati taj novac i ljudi daju taj novac. Za znanost je to smiješno malen novac.

paty
18.01.2007., 10:58
Hm može biti, a jel imaš nekakve podatke o mlijeći? Naime za istraživanja je 10 000 ojra po litri smiješno malen novac. Primjerice neki enzim ako ga trebaš recimo 100 miligrama može koštati taj novac i ljudi daju taj novac. Za znanost je to smiješno malen novac.

Može biti??? to je dokazano.to nisam ja sad izmislila
m.m se pretpostavlja da djeluje preko imunološkog sustava,nema bolesti u kojoj nisu podaci o djelovanju bili više nego sjajni,ali ponavljam problem je u prikupljanju i u tome šta znanstvenici ne mogu razbit njezin kemijski sastav
pa ne mogu dokučiti šta je u njoj toliko ljekovito,i zašto to djeluje tako na bolesti

Ja sam mislila reć da je za mene to velik novac, a ne za znanost njima nije problem novac već to šta je ne mogu rasčlanit na proste dijelove(neda majka priroda:rofl:)

Šta se tiče peluda? nemojmo ga tako banalizirat da kažemo samo "to je alergen"
mi doma prikupljamo pelud i onda ga miješamo sa medom,on je izvrstan za jačanje imunološkog sustava(naravno ako niste alergični:zubo: )

Još samo nešto-u vezi dijete: nemojte se zavaravat med je vrlo kaloričan, a dijeta sa medom ide tako da se dnevno jedan obrok preskače i umijesto njega uzima se žlica meda rastopljena u čaši mlake vode, znači prvi dan preskačete doručak,drugi ručak,treći večeru...pa opet ispočetka...ljudi kažu da funkcionira
meni je frendica probala i kaže djeluje!

magda59
18.01.2007., 11:16
Još samo nešto-u vezi dijete: nemojte se zavaravat med je vrlo kaloričan, a dijeta sa medom ide tako da se dnevno jedan obrok preskače i umijesto njega uzima se žlica meda rastopljena u čaši mlake vode, znači prvi dan preskačete doručak,drugi ručak,treći večeru...pa opet ispočetka...ljudi kažu da funkcionira

da u tom clanku je i pisalo da je jedna žlica dovoljno i da pretjerivanje ne valja al mi nije jasno ovo s preskakanjem obroka, mora bas bit po tom redosljedu? ja uvijek praskacem veceru, tak mi najbolje odgovara :cool:

paty
18.01.2007., 11:20
da u tom clanku je i pisalo da je jedna žlica dovoljno i da pretjerivanje ne valja al mi nije jasno ovo s preskakanjem obroka, mora bas bit po tom redosljedu? ja uvijek praskacem veceru, tak mi najbolje odgovara :cool:

Joj stvarno nemam poima,nekad je u tim dijetama baš redosljed ono šta je najbitnije:confused:

kumek
18.01.2007., 15:28
Može biti??? to je dokazano.to nisam ja sad izmislila
m.m se pretpostavlja da djeluje preko imunološkog sustava,nema bolesti u kojoj nisu podaci o djelovanju bili više nego sjajni,ali ponavljam problem je u prikupljanju i u tome šta znanstvenici ne mogu razbit njezin kemijski sastav
pa ne mogu dokučiti šta je u njoj toliko ljekovito,i zašto to djeluje tako na bolesti

Ja sam mislila reć da je za mene to velik novac, a ne za znanost njima nije problem novac već to šta je ne mogu rasčlanit na proste dijelove(neda majka priroda:rofl:)

Šta se tiče peluda? nemojmo ga tako banalizirat da kažemo samo "to je alergen"
mi doma prikupljamo pelud i onda ga miješamo sa medom,on je izvrstan za jačanje imunološkog sustava(naravno ako niste alergični:zubo: )

Halo paty!!!! Pa gdje su ti rezultati? Pa nije mliječ jedna supstanca a vjeruj mi sve se dade razdvojiti i to bez večih problema. Strukturu naći, također nije preveliki problem. Kaj misliš na čemu se temelji onaj csi. Pa znaju DNA čovjeka prema tragovima disanja na volanu koji je taj vozio.
Ti sigurno nisi iz znanstvenih voda jel ti inače ne bi ovak nekaj palo na pamet.
Najmanji problem je mliječ razdvojiti na sastojke, pa ne radiš to ti nego ljudi koji se bave razdvajanjem tvari. Takvih svaka farmaceutska firma koja išta proizvodi ima barem 10 a velike i cijele timove ljudi. Provjeriti svaki sastojak je li takav kakav tvrdiš ili ne nije neki problem, ako sastojak obečava. Nekak se ne sječam lijeka na bazi mliječi u farmaciji. Bojim se da to nije slučaj, nego klasično bla-bla kakti povijesno utemeljeno kao na onom linku FAO-a koji sam dao.

paty
18.01.2007., 16:32
Halo paty!!!! Pa gdje su ti rezultati? Pa nije mliječ jedna supstanca a vjeruj mi sve se dade razdvojiti i to bez večih problema. Strukturu naći, također nije preveliki problem. Kaj misliš na čemu se temelji onaj csi. Pa znaju DNA čovjeka prema tragovima disanja na volanu koji je taj vozio.
Ti sigurno nisi iz znanstvenih voda jel ti inače ne bi ovak nekaj palo na pamet.
Najmanji problem je mliječ razdvojiti na sastojke, pa ne radiš to ti nego ljudi koji se bave razdvajanjem tvari. Takvih svaka farmaceutska firma koja išta proizvodi ima barem 10 a velike i cijele timove ljudi. Provjeriti svaki sastojak je li takav kakav tvrdiš ili ne nije neki problem, ako sastojak obečava. Nekak se ne sječam lijeka na bazi mliječi u farmaciji. Bojim se da to nije slučaj, nego klasično bla-bla kakti povijesno utemeljeno kao na onom linku FAO-a koji sam dao.

Ma slušaj,stvarno se "duboko izvinjavam":mad:
sta nisam navela svoje znanstvene studije:rolleyes: o tome zašto je med dobra i zdrava namirnica, mislila sam da se ovdje govori o medu kao namirnici i navela sam stvari zbog kojih smatram da je vrlo dobro da se ga bilo kako ukomponira u prehranu.

I budući si ti iz "znanstvenih voda" sigurna sam da ćeš nam svima TI objasnit šta je matična mliječ i kako djeluje! ili si ti samo jedan od onih koji znaju da nije dobro ali poima nemaju zašto?

I DA, KEMIJSKI SASTAV M.MLIJEČI NIJE POZNAT !!!

kumek
18.01.2007., 16:49
Ma slušaj,stvarno se "duboko izvinjavam":mad:
sta nisam navela svoje znanstvene studije:rolleyes: o tome zašto je med dobra i zdrava namirnica, mislila sam da se ovdje govori o medu kao namirnici i navela sam stvari zbog kojih smatram da je vrlo dobro da se ga bilo kako ukomponira u prehranu.

I budući si ti iz "znanstvenih voda" sigurna sam da ćeš nam svima TI objasnit šta je matična mliječ i kako djeluje! ili si ti samo jedan od onih koji znaju da nije dobro ali poima nemaju zašto?

Ma jel ti uopće razumiješ kaj pišeš? Ne znam kako djeluje matična mliječ niti znam da djeluje, ti me još nisi uvjerila da djeluje, ipak treba više od rečenice nekoga osobno zainteresiranog da djeluje. Ne znam kaj je po sastavu, podatke o tome od tebe očekujem kad već znaš da djeluje. Otkud ti podaci da djeluje? Nisam ja tvrdio da djeluje nego ti. Navedi mi jedan jedini znanstveni podatak koji pokazuje da mlijeć djeluje preko imunog sustava! I to na sve bolesti! Ma daj kaj si ti malo dijete? Kaj to djeluje na sve bolesti za ime boga? Da, tema je med kao prehrana ali ti si prva spomenula medicinski aspekt, e pa oprosti daj onda malo podataka. Sastav mlijeći nije poznat, to sam si i mislio, da je išta obećavao bio bi poznat, barem osnovni sastojci (koliko i kakvih proteina, ugljikohidrata ili masti). Vidim da ne kužiš, mlijeć nije jedan spoj! To je skup spojeva. Nije cijela mlijeć djelatna (ako je djelatna), ti dijelovi koji jesu se izdvoje (ako jesu). To se radi bez većih problema po stoti puta. Pa kaj misliš kako iz biljaka izoliraju aktivne supstance? Ili misliš da je sadržaj u biljkama manje kompliciran od sastava mlijeći. Takve stvari laboratoriji farmaceutskih firmi i sveučilišta rade skoro pa rutinski. Ja nemam pojma kaj je matična mlijeć ali da u njoj ima nešto tako jako već bi farmaceutska industrija izolirala i prodavala, bez brige. Na to dosta paze. Evo našao nešto http://hedera.hr/ Kakva hrpa manipulacije pa to je strašno, onaj znanstveni rad koji navode ima zaključak...antioksidativan. Krasno, to isto je i sok limuna. A liječi tako da je jedan tip uzimao propolis zajedno s kemoterapijom pa mu se izlječio rak, divota jedna.
Ipak mi se čini da je to urbana (ili bolje ruralna) legenda.;) No hard feelings, pa samo pričamo. Ja volim med pa bio s mlijeći ili bez nje i rado ću kušati onaj od tvoje familije.:D Evo obečajem, neću više.

paty
18.01.2007., 17:19
Znači tebi je nepojmljivo da znanost,znanstvenici,farmaceuti...ne mogu nešto na ovom svijetu rastavit na proste dijelove odnosno skužit kako djeluje!
Krasno!
Inače opće je poznata stvar da su znanstvenici svemogući.
Nemam više komentara.
I stvarno prestanimo,jer ovo nema smisla.

Špranja
18.01.2007., 17:33
:raspa:

paty
18.01.2007., 17:45
:rofl:

kumek
19.01.2007., 09:36
Znači tebi je nepojmljivo da znanost,znanstvenici,farmaceuti...ne mogu nešto na ovom svijetu rastavit na proste dijelove odnosno skužit kako djeluje!
Krasno!
Inače opće je poznata stvar da su znanstvenici svemogući.
Nemam više komentara.
I stvarno prestanimo,jer ovo nema smisla.

Mlijeć mogu....i jesu. Sve se dade rastaviti. Ti nit o znanosti nit o znanstvenicima ništ ne znaš pa si nekompetentna tvrditi što oni mogu a što ne mogu. Jedno je rastaviti a drugo skužiti kako djeluje u organizmu. To je usporedba šeširđije i boga. Sad si nadam se nešto naučila.:zubo: Nije čak niti s tvog aspekta bitno kako djeluje koliko da li djeluje. A prema dostupnim saznanjima o mlijeći..... ne djeluje bog zna kako. :cool: :kiss:

ljubimteucelo
24.08.2007., 18:18
Inace ne volim med, inace ga ne kupujem, ali ubrzo ce mi jako trebati. Ne zelim kupovati onaj iz ducana. Kako ga vi nabavljate? Zna li tko kako u Splitu doci do sto boljeg meda? Ispricavam se ako je bila tema.

marijan_e
24.08.2007., 20:59
Inace ne volim med, inace ga ne kupujem, ali ubrzo ce mi jako trebati. Ne zelim kupovati onaj iz ducana. Kako ga vi nabavljate? Zna li tko kako u Splitu doci do sto boljeg meda? Ispricavam se ako je bila tema.

pa oni na pazaru su u redu,kupi u neke babe nemoš falit

Špranja
28.08.2007., 22:36
Da ne moš falit :rofl: :rofl: :rofl: !!!
Događaj s pazara: muž otišao kupit ribe i rukole za ručak. Prolazi kraj štanda s medom, vidi hrpu teglica, raznježi se i raspomami nad svim tim nijansama zlaćano-žuto-smeđim, zapne mu za oko jedan tamno smeđi i pita babu od čega je, da je tako krasno taman. Veli ona:"Od kadulje. Jako dobar i zdrav." Kupi on. I s vrata mi se pohvali kak je dobro pazario. Otvorim flašicu da pomirišem kadulju, kad ono :eek: čisti karamel-šećer, al ne onak diskretno da miriši, nego osjetiš s 2 metra!!! Popi.dila ja, on još više. Sljedeći tjedan "u ribama" ode on do babe i izviče ju, a ona glumi siroticu, da otkud ona zna, da nije ga ona radila, nego samo prodaje.....To ti je pazar i "čisti med" na pazaru :p
Ja imam sreću i kupujem od prvih susjeda (u vikendici), a kad mi slučajno ponestane, odem do nekog dućana zdrave hrane...i probam kupit neki EU-med. Ni u što nisam nimalo sigurna (čak ni za susjede), ali šanse da prodaju šećar su manje nego u nekom običnom dućanu, bar mislim.
Sjećam se da je neka državna institucija inspekcije pred 2-3 god uzela iz dućana uzorke i napravila analizu. Rezultati su bili katastrofalni. Ne sjećam se točno, ali otprilike: na 10 uzoraka - 7 lažnih, tj. "asistiranih" proizvoda. Čak su i uzorci nekih godinu dana ranije nagrađivanih proizvoda bili lažnjaci. Čim su nagrađeni i dobili naljepnicu kvalitete i 1.nagrade za najbolji med, počeli su pod tom etiketom prodavat lažnjak...:flop: Kod nas je kontrola proizvoda općenito, a meda posebno (na to se jako žale udruge profesionalnih proizvođača meda) - nikakva. Za razliku od EU, npr. Pa onda imamo to što imamo...
U razgovorima s proizvođačima meda uvijek od jednog čuješ da svi drugi "prave" med, samo je njegov "čisti". A onda ti drugi to isto kažu za njega...:rofl:

diki
28.08.2007., 23:00
zašto ne iz dućana?
kupovala sam i ja domaći i nije bio ekstra loš, ali ni ekstra dobar :zubo: i onda mi je mama donijela teglicu goranskog meduna. med je :s :s :s
našla ga je u dm-u, na dijelu gdje se prodaju proizvodi za mb, vegetarijance i sl.
izuzetno je kvalitetan, a u osnovi tog meda je jela.
taj med je zaista nenadmašan i sigurna sam 100% da bi ti on bio pravi izbor :top:

edit: u slučaju da želiš kupiti taj med, postat ću ti i sliku teglice

marijan_e
28.08.2007., 23:02
neznan ili ja iman sriće ili neman osjetilo okusa,u biti u zadnje vrime kupujen u tih neprovjerenih,prije san isto na pazaru kupova u susida(znan da je pravi med jer san in čak pomaga vrcat med i ostalo) al šta san kupija tako na pazaru uvik mi je bilo ok

Špranja
28.08.2007., 23:13
...
Sjećam se da je neka državna institucija inspekcije pred 2-3 god uzela iz dućana uzorke i napravila analizu. Rezultati su bili katastrofalni. Ne sjećam se točno, ali otprilike: na 10 uzoraka - 7 lažnih, tj. "asistiranih" proizvoda. Čak su i uzorci nekih godinu dana ranije nagrađivanih proizvoda bili lažnjaci. Čim su nagrađeni i dobili naljepnicu kvalitete i 1.nagrade za najbolji med, počeli su pod tom etiketom prodavat lažnjak...:flop: Kod nas je kontrola proizvoda općenito, a meda posebno (na to se jako žale udruge profesionalnih proizvođača meda) - nikakva.
Možda zbog ovog?
Kad kažem "iz dućana", mislila sam na prvo samoposluživanje kraj kuće ili sl. dućan.
Inače, i ja znam ponekad kupit u dm-u - malu teglicu meda od kadulje. Morat ću probat i "tvoj" goranski medun :D !

Špranja
28.08.2007., 23:20
....
Ma nije to uopće moguće otkrit normalnim osjetom okusa, zato se i prave kemijske i laboratorijske analize...(osim kad pretjeraju ili su toliko bezobrazni da ti idu uvalit čisti karamel u kojem nema ni m od meda...)

diki
28.08.2007., 23:39
Možda zbog ovog?
Kad kažem "iz dućana", mislila sam na prvo samoposluživanje kraj kuće ili sl. dućan.
Inače, i ja znam ponekad kupit u dm-u - malu teglicu meda od kadulje. Morat ću probat i "tvoj" goranski medun :D !

ja ga više ne bih mijenjala ni za kakav drugi med.
zapravo, prije njega, već mi se med počeo lagano gaditi. nabavljala sam domaći od jedne osobe koja se klela da je "pravi", no....nakon kratkog vremena, nije više bio jestiv, onako...imao je okus po užeglosti, ma prestrašno nešto. mislila sam da je pokvaren, ali kažu da se med ne može pokvariti, pa više nisam bila sigurna 'ko tu koga znaš već šta, ali tada je došao medun :cerek: i ostatak je povijest:zubo:

Dorée
29.08.2007., 01:34
A pip med,ja taj uvijek kupujem u dućanu

marijan_e
29.08.2007., 09:55
bilo je prije par godina baš da pip da ništa nevalja

spy
29.08.2007., 12:49
Ma nije to uopće moguće otkrit normalnim osjetom okusa, zato se i prave kemijske i laboratorijske analize...(osim kad pretjeraju ili su toliko bezobrazni da ti idu uvalit čisti karamel u kojem nema ni m od meda...)

pravi med se na hladnom skruti a sirup od šećera ne

Dorée
29.08.2007., 18:07
Onda ću napravit test s pip medom:D

Joules
30.08.2007., 07:49
hm a ima li netko domaci?

prijateljica je imala pcele davno, pa sam katkad od nje dobila domaci ali sad sam osudjena na onaj iz ducana...

extreme
30.08.2007., 16:04
hm a ima li netko domaci?

prijateljica je imala pcele davno, pa sam katkad od nje dobila domaci ali sad sam osudjena na onaj iz ducana...

mamina prijateljica ima taj domaći med... dosta brzo se kristalizira.. (jel se tako kaže)
sad mi poslala kantu od 5 kg.. :klopa:

brnja
09.11.2007., 07:30
Hej, forumaši!!!
Ako vas zanima pravi domaći med obratite mi se na pp. Imam svoj pčelinjak u lici i stvarno domaći med. Patvoreni med možete provjeriti ako ga ulivate u vodu on se razrijeđiva ko sok, dok pravi nema to svojstvo, treba mu duže vremena da se otopi.

kikibela
09.11.2007., 08:36
Sorry ali u krivu si, u dučanim je med vrlo kvalitetan i u slučaju da nisi zadovoljan konačno tu je i nekakav proizvođač, adresa, firma itd....Na tržnicama obično spušiš, ja lani u jesen kašljala, i na Dolcu kupujem jaja i vidim med, kao bagremov kaže kumica ma divan, krasan, domaći bla bla.... kupim, teglu platim nešto mrvicu jeftinije nego u dućanu (ne sjećam se više točno),dođem doma, med nit je bagremovog vidio, neki cvjetni je bio, ma i to još ne bi bila takva katastrofa ali boca je očito bila od kiselih paprika i loše oprana tako da je to sve skupa smrdilo po paprikama i nisam jednostavno mogla jesti i pogađate gdje je završila moja akvizicija s placa.Mogla sam ići kod kumice naravno i reklamirati ,ma soli na rep......
DM ima vrlo kvalitetnu ponudu zdrave hrane pa tako i meda, ali mene je lani oduševio med u Lidlu,to su njihove robne marke ali treba pročitati koji je proizvođač, bio je neki čovjek iz Zaprešića, adresa, telefon sve navedeno, ja sam kupila i bagremov i cvjetni i bili su prekrasno dobri, još ako se uhvati nekakava akcija kad ga snize to je pun pogodak
U zagrebu inače ima jedan dučančić specijaliziran za med i sav pribor za pčelare, zove se Košnica i nalazi se na Sigečici, dvije stanice iza križanja Vukovarske i Držićeve, korčulanska ulica u jednoj zgradi u pasažu, imaju vrlo kvalitetan med i još koješta od meda (sirupi, propolis, tinkture itd itd itd)

misiz S
09.11.2007., 09:50
kikibela jesi li znala da med od kadulje koji kupiš u dućanu je zapravo med od amorfe s aromom kadulje - u najboljem slučaj miješan 1:3.
Recimo...
Ima primjera koliko želiš.
Familija od mm ima pčele i dobro znamo situaciju. Oni za svaki svoj med imaju analizu napravljenu na zavodu za javno zdravstvo - a veliki proizvođač kupi od malih i onda pomiješa sav med iste vrste i na kraju dobiješ šrot a ne vrsni med.
Ja preporučam od proizvođača a ne iz dućana.
Jeste li znali da je kila meda na veliko 10-12 kn a oni ga vama u dućanu prodaju po 30 i više...
Ako nekom treba može mi se javiti. Ako ne barem znajte neke činjenice o stvarnoj situaciji meda na tržištu.

electric_barbarella
09.11.2007., 11:16
ja nabavljam domaci ali sam iz Zagreba,domaci mi je najbolji onaj bagremov i livadin!
koristim ga uglavnom samo za caj ali med je fakat njam :)

Chome
13.11.2007., 11:41
Ja volim od lipe. Kupim ga u Kauflandu. Mislim da je domaci i pise na teglici Kraljevski med.

castanea
13.11.2007., 18:01
kupujem od provjerenoga proizvođača (koji je nagrađivan preko nekoliko puta) domaći med.

netko je gore spomenuo pokvareni med. koliko mi je poznato pravi med se ne može pokvariti. neka me netko ispravi ako sam u krivu. jedino se kristalizira. ali ako se stavi na toplo opet poprimi normalni oblik.

Gastrolovka
13.11.2007., 22:09
Castanea, točno, med se ne može pokvariti. A samo kvalitetan med kristalizira.

Ne razumijem ove gore spomenute dvojbe oko kvalitete meda. Med se još uvijek ne može proizvesti industrijski i svaki pravi jest - pravi. Čitajte etikete kad kupujete pa nećete dolaziti u situaciju da kupujete nadomjestke.

A ako ste sigurni da ste prevareni i da sadržaj ne odgovara deklaraciji, javite inspekciji. S medom nije za igrati se, pogotovo zbog silnih alergija...

misiz S
14.11.2007., 06:55
Med se može pokvariti ao nije dobre kvalitete, ako ima previše vode u sebi, ako su pčele bile na šećeru....

Na etiketi će oni napisati štogod im pomogne da prodaju med. A ti zapravo kupuješ neku mješavinu koju previše platiš.
Zato je bolje od domaćih - naravno i kod njih treba provjeriti. Recimo sad na onom sajmu hrane u Boćarskom što je bio morale su se donijeti analize meda i veterinarska odobrenja za prodaju. Istina veterinarska se još i može smuljati, ali analiza meda gore na Mirogojskoj će se teško lažirati.
To su recimo mjesta gdje čovjek može probati med domaćeg proizvođača i pitati za papire i sve.
A ono što kupiš u trgovini zna biti i mješavina s kineskim i hrpa bedastoće s naljepnicom med.

FKIT
14.11.2007., 07:31
samo cu jedno napisat,u hrvatskoj se svaka 3mj uveze trajektom 19000t meda iz kine i taj med se dalje sortira u razne ambalaze i salje u trgovine.ja kupujem od covjeka iz zgb po 30kn teglu i med je vrhunski,takvog necete nac na policama ducana

misiz S
14.11.2007., 07:36
samo cu jedno napisat,u hrvatskoj se svaka 3mj uveze trajektom 19000t meda iz kine i taj med se dalje sortira u razne ambalaze i salje u trgovine.ja kupujem od covjeka iz zgb po 30kn teglu i med je vrhunski,takvog necete nac na policama ducana

Apsolutno potvrđujem.
Hvala bogu obitelj mog muža se bavi pčelarstvom i ne koriste ni antibiotike ni ništa, košnice premazane lanenim uljem... "ekološko pčelarstvo"
Analize pokazivale najbolje, nagrade... Sele pčele u zabiti bez prometa na paše.

Znam što jedem - da nema toga - ne bi u trgovini kupovala med, našla bi nekog tko prodaje kvalitetan domaći med.
Iako ima i tu prevaranata. Nismo mogli odmah donijeti jednoj gospođi (kupac) u Zg i ona je kupila 2 kg meda od nekog drugog. Osjetila da je sranje, odnijela na analizu (platila skoro 200 kn) i ustanovila da je podvala nad podvalama. Zvala nas da nema veze koliko treba čekati ali hoće naš med.

Tko zna osjeti razliku.

kikibela
14.11.2007., 08:30
Apsolutno potvrđujem.
Hvala bogu obitelj mog muža se bavi pčelarstvom i ne koriste ni antibiotike ni ništa, košnice premazane lanenim uljem... "ekološko pčelarstvo"
Analize pokazivale najbolje, nagrade... Sele pčele u zabiti bez prometa na paše.

Znam što jedem - da nema toga - ne bi u trgovini kupovala med, našla bi nekog tko prodaje kvalitetan domaći med.
Iako ima i tu prevaranata. Nismo mogli odmah donijeti jednoj gospođi (kupac) u Zg i ona je kupila 2 kg meda od nekog drugog. Osjetila da je sranje, odnijela na analizu (platila skoro 200 kn) i ustanovila da je podvala nad podvalama. Zvala nas da nema veze koliko treba čekati ali hoće naš med.

Tko zna osjeti razliku.

Daj mi pliz na PM ako ti nije problem savjet koji med bi bio za stariju osobu sklonu čestim infekcijama dišnih puteva sa dosta osjetljivim želucem (znači oni teški kestenovi i sl.medovi ne bi došli u obzir) i koja je cijena, plus neki recimo standardno dobar za cijelu obitelj, cijenu i naravno kako da dođemo do meda ( ja sam u Zgb a čini mi se da si i ti)!

anushka
14.11.2007., 10:37
i meni bi ove informacije trebale kao i kikibeli ako moze na pm

FKIT
14.11.2007., 13:42
taj covjek od kojeg ja kupujem med prodaje med na veliko po starackim domovima i nevjerovatno je kolko starijih ljudi ga uzima od njega.jednom mi je rekao da je jednom covjeku pomogao oko nekoj teskoj bolesti pluca,nesto kao zadnja faza prije raka,ima sve vrste meda ali ih je vecinom prodao bar jucer kad sam ja uzimao,ostao mu je samo livadni i to nekih 200kg a jos sezona bolesti i prehlada nije ni pocela.mislim da ima i dostavu ako se uzima na veliko njegov sin dostavlja

kikibela
20.11.2007., 21:30
Apsolutno potvrđujem.

Tko zna osjeti razliku.

Danas sam od misz S kupila med. Ljudi moji u životu nisam jela tako fini med. Večeras smo se svi doma izmusali i ulijepili sa medom a mlađa kćer koja je užasno izbirljiva uzela je teglu sebi i jela sa jušnom žlicom. Mislila sam da nešto krivo vidim!!!!!Svaka čast, razlika između ovog i onog iz dućana je nebo-zemlja a cijena je gotovo identična ( u neki dučanima je med i još skuplji)

anushka
23.11.2007., 07:24
evo i ja se pridružujem pohvalama, med je fantastičan. Misiz S puno hvala.

misiz S
23.11.2007., 07:55
Drago mi je :)

koko73
23.11.2007., 13:59
ljudi ima vam više fora kako zeznut ljude s medom - no to su metode kako odbiti kupca
jedna od fora vam je kupiti kukuruzni škrob - koristi se ko baza za proizvodnju sokova - jako je slatki, bez mirisa i okusa, boja baš ko bagrem, upravo idealan za dodavanje pravom medu - lagano majstori umješaju i prodaju pod med i rulja to teško može skužiti (neki isto rade i sa šečerom)...na to velike pčelare tjeraju niske otkupne cijene kod otkupljivača te želja za brzom zaradom
ono kaj je isto loše je i tretiranje košnica protiv bolesti onda kad se ne smije (u vrijeme unosa nektara) i nedozvoljenim sredstvima....mislim, tretirati se mora, ali treba znati kad i s čim
ja se pčelarstvom bavim iz hobija, razonoda poslije posla, i ne živim od toga....nemam puno meda i sav ide u jednu bačvu - isti je i za gazdu i za kupce.....a nisam lud da sebe 'trujem'.....rezultat svega je da mi je ostalo još doslovce par kila kestena i malo više od par kila bagrema, drugog više nema
ak netko možda želi, nek javi na PM.....nisam iz zg, ali često naiđem

koko73
29.11.2007., 07:34
da se malo pohvalim.....moj med od bagrema dobio prvu nagradu kao najbolje ocijenjeni med na ocjenjivanju medova vž županije.....jučer dobio rezultate:)

misiz S
29.11.2007., 08:54
Pa čestitam :D:D:D

mauna
29.11.2007., 09:17
Sutra u Zagrebu na Jelačić placu počinju dani meda, trajat će do nedjelje. Zadnji puta je bilo puno malih proizvođača s prodajom vlastitih proizvoda, cijene su bile normalne, a ja sam jako zadovoljna kvalitetom tako da sutra opet idem.

misiz S
29.11.2007., 09:21
Da, da i mi ćemo biti :D:D:D
Tamo imaš često i za probati i tako :D:D

kikibela
29.11.2007., 14:44
kako će se zvati štand, kako da vas nađem???? Uzela bi još amorfe prekrasna je, skoro sve smo pojeli!

misiz S
29.11.2007., 16:30
kako će se zvati štand, kako da vas nađem???? Uzela bi još amorfe prekrasna je, skoro sve smo pojeli!

Baš mi je drago :D

Onako kako ti piše na etiketi - prezime :)

Na štandu će biti moj svekar i svekrva.

kikibela
29.11.2007., 17:08
Super, navratiti ću sutra prije posla!!!:)

koko73
30.11.2007., 06:33
Pa čestitam :D:D:D

hvala misi
znate kaj je najveći dobitak ovih postova......kika se prosvijetlila, otkrila je med, otkrila je da ono kaj kupuje u doćanu i nije baš naj
a nakon epizode s 'kiselom paprikom' nije se baš lako opet odlučiti od nekog 'no name'......ipak si čovjek misli - možda se opet zeznem, bolje da uzmem u dućanu
zato si i ti misi zaslužila čestitke:top:

misiz S
30.11.2007., 06:59
Hvala koko.
Nisam znala za tu epizodu - ajde baš mi je drago :)

Ovdja sam pomalo nova, al s obzirom na moje stanje - mislim da će me biti sve više na gastronomiji :zubo:

Skviki
30.11.2007., 08:12
jedna od fora vam je kupiti kukuruzni škrob - koristi se ko baza za proizvodnju sokova - jako je slatki, bez mirisa i okusa, boja baš ko bagrem, upravo idealan za dodavanje pravom medu - lagano majstori umješaju i prodaju pod med i rulja to teško može skužiti (neki isto rade i sa šečerom)...

moji roditelji troše dosta meda i kupuju ga od nekih svojih poznanika na selu i kad mi ga pošalju skoro svaki put je drukčiji... :confused:
ja med jedem samo u čaju i to kad se baš osjećam prehlađeno ili nešto, meni je med samo sladak, iako vidim da je ovaj "sortirani" po dućanima drukčijeg okusa (npr. od kestena mi je gorak i ne kupujem ga nikad)

ovo gore sam quotala jer me zanima kako skužit što je dobar, a što loš med?
jel postoji neki način kak saznat je li u med dodavano nešto?

misiz S
30.11.2007., 09:06
Možeš poslati na analizu u zavod za javno zdravstvo i platit skoro 200 kn.
Ostalo - teško.
A što se meda od kestena tiče - on mora biti gorak - takav je (samo za činjenicu-naš je kestenov med ostavljen na zavodu za javno zdravstvo kao referentni uzorak s 97% peludnih zrnaca kestena).

A da je drukčiji med - to ti ovisi i od godine do godine - kako su medile biljke, kakvo je bilo vrijeme, kako su pčele izventilirale med.....puno faktora...

koko73
30.11.2007., 11:23
ovo gore sam quotala jer me zanima kako skužit što je dobar, a što loš med?
jel postoji neki način kak saznat je li u med dodavano nešto?
evo mis zna pa je objasnila - da sad ja ne ponavljam......a i kikibela je naučila - kupovala je u dućanu i preporučivala taj jer se na placu opekla.....kad je probala dobar - po okusu je skužila da je to to
no kukuruzni škrob stvarno teško možeš skužiti.....također rezidue u medu isto ne možeš skužiti....analize za rezidue su jako skupe (cca tisućica kuna mislim)

teško je dati neki generalni recept za ocijeniti jel med dobar ili ne...imaš više faktora - neki od njih su okus, miris, povjerenje u dobavljača.....ja recimo mogu vino lako razlikovati jel ok ili nije dok za npr maslinovo ulje to ne mogu reći

kikibela
30.11.2007., 13:46
Istina, ja sam živi primjer "preobraćenog potrošača meda". Nismo mi baš nikad jeli nešto previše meda, onako kao i većina ljudi uglavnom kad počenš kašljati ili biti šmrcav. Nakon one epizode sa kumicom i medom u tegli od kiselih paprika (ali koji je to odvratan okus bio to se neda opisati) počela sam kupovati med u dućanima, najviše u Lidlu, neki čovjek iz Zprešića bio je na etiketi, mislim ja neću reći da je taj med bio loš, dapače, meni kao zapravo neznalici bio je ok, med ko med.Onda sam kupila bagrem i amorfu od misiz z i ostala paf. amorfa je otišla u rekordnom roku od par dana i tako nešto fino nisam jela zaista nikad. zapravo kao što sam napisala još bolji tester od mene bila je moja mlađa kćer koja je u jelu katastrofa izbirljiva, istu večer je sama smlatila skoro četvrtinu tegle amorfe. Ono što je najsmješnije, čjem ja jedno jutro ona nešto priča našem psu i petlja sa njegovom zdjelicom. Kad vidim da mu daje med u zdjelicu i kaže mu jedi jedi med to ti je zdravo pa ne buš kašljal kad se vratiš iz šetnje!A pas je naravno sve polizao. taj dan je trčao vani ko mutav, valjda je bio prepun energije hahah!!! No šalu na stranu, misiz z ja danas bila na Trgu i opskrbila se amorfom, svekar i svekrva su ti jako simpa, uvalili su mi još i darova sve mi bilo neugodno, havla još jednom!

Purgerland
12.01.2008., 14:10
Bio sam slučajno na www.pcelinjak.com jer mi je frend poslao adresu to sajta o uzgoju pcela i tamo ima hrpa ali hpra starih recepata jela s medom kao ljekovitom supstancom..zanima me, ali ne usudim se raditi ništa od toga..jel netko probao sto od toga napraviti pa da zna?:kava:

kljova333
23.01.2008., 00:18
..jel netko probao sto od toga napraviti pa da zna?:kava:

Paprenjaci.
Mljac, mljac :kava:

koko73
07.10.2008., 06:40
predstoje nam šmrcavi zimski dani......opskrbite se na vrijeme prirodnim lijekovima

koira
08.10.2008., 18:02
ja ne volim med ali nekad mi zaista zna zatrebat.:)

tibika99
08.10.2008., 22:37
što se tiče meda ja osobno ga baš i nisam neki ljubitelj,ali tjeram djecu da ga jedu,odnosno piju u čaju!
negdje sam pročitala da je med od kadulje jako dobar za bronhitis,kojeg moj sin ima jako često, kupujem ga u konzumu i dosta je skup (oko 60-ak kn za teglicu )!
tražila sam od ljudi na selu i nitko ga nema!
gdje nabaviti kvalitetan med od kadulje?

emili
13.10.2008., 12:45
što se tiče meda ja osobno ga baš i nisam neki ljubitelj,ali tjeram djecu da ga jedu,odnosno piju u čaju!
negdje sam pročitala da je med od kadulje jako dobar za bronhitis,kojeg moj sin ima jako često, kupujem ga u konzumu i dosta je skup (oko 60-ak kn za teglicu )!
tražila sam od ljudi na selu i nitko ga nema!
gdje nabaviti kvalitetan med od kadulje?

to med je skup i cijena mu se kreče oko 6o kuna, probaj pitati na tržnici kod ljudi iz Dalmacije, oni bi prvi imali taj med u ponudi

tibika99
13.10.2008., 22:28
to med je skup i cijena mu se kreče oko 6o kuna, probaj pitati na tržnici kod ljudi iz Dalmacije, oni bi prvi imali taj med u ponudi

hvala!
morat ću se opskrbiti s njim kad budem sljedeći put išla tamo....

Špranja
16.10.2008., 01:17
Jesu li ti "Dani meda" u Zg stalna manifestacija i u isto doba svake godine, ili...?

djemba
17.10.2008., 07:58
Jesu li ti "Dani meda" u Zg stalna manifestacija i u isto doba svake godine, ili...?

Mene isto zanima ( google ne kaže ništa za ovu godinu) malo sam se napalio na med misiz Z ili koko73....

mauna
17.10.2008., 10:07

Kažu da će se 7. dani meda u Zagrebu održati od 27.-30.11.2008. na Trgu.

koko73
17.10.2008., 12:50
kadulja - ja sam kontinentalac i ne znam nikoga ko bi imao kadulju.....inače je prava kadulja dobra za dišne puteve....ja sam primjerice kupio ove godine jednu flašicu na pagu za 70kn....dani meda su svake godine u zg....no ja ne sudjelujem jer se pčelarstvom ne bavim profesionalno nego mi je to hobi
ako je netko zainteresiran za med nek pošalje pm pa se dogovorimo - u slijedećih desetak dana ću najvjerojatnije ići u zg pa mogu dofurati

klopotec8
17.10.2008., 17:39
med trosim svaki dan umjesto secera , najcesce ga jedem ujutro s pecivom i maslacem, a jedanpu tjedno si pristim i palacinke s medom od zlatosipke ili s sacem:mljacko:

anaiva
18.10.2008., 19:32
Zanima me vaše misljenje... da li je med biljnog ili životinjskog porijekla? Po definiciji med jest sladak, gust, viskozni, tekući ili kristaliziran proizvod što ga medonosne pčele proizvode od nektara cvjetova medonosnih biljaka ili od medne rose, koje pčele skupljaju, dodaju mu vlastite specifične tvari i odlažu u stanice saća da sazrije. Pošto nastaje od cvijetnog nektara smatra se biljnim, a pošto ga pčele prerađuju, životinjskog porijekla.... Kaj vi mislite? ja ga smatram biljnim porijeklom, jer iz bilja se skuplja, kak i biljna ulja, vino itd.

Špranja
19.10.2008., 00:29
Hvala, mauna.
Provjereno: http://www.pdz.hr/viewtopic.php?p=1344&sid=28084be65b53529d883256a8d6733654

koko73
22.10.2008., 06:44
malo sam se pointeresiral i našao jednog varaždinca koji ima kaduljin med.....bio sam kod jednog poznanika koji je kod njega kupio, probao ga i čini mi se ok, čak bolji nego sam ja na pagu kupio.....taj tip ima negdje vikendicu na moru pa tamo drži pčele....nisam pitao kolika je cijena

Charla
31.10.2008., 15:34
Bio sam slučajno na www.pcelinjak.com jer mi je frend poslao adresu to sajta o uzgoju pcela i tamo ima hrpa ali hpra starih recepata jela s medom kao ljekovitom supstancom..zanima me, ali ne usudim se raditi ništa od toga..jel netko probao sto od toga napraviti pa da zna?:kava:

Isprobani recept za medenjake koje možeš odmah jesti jer nisu tvrdi da polomiš zubeke:

Medenjaci::s

4 žutanjka
1 cijelo jaje
2 čaše od jogurta meda (kesten:cerek:, bagrem, livada...)
1 čaša -"- šećera
1 čaša -"- ulja
1/2 čaše -"- mlijeka
2 vanilin šećera
2 velike žlice cimeta

- sve ovo izmiksaš u jednoj velikoj posudi u kojoj ćeš kasnije mijesiti tijesto

1 kg glatkog brašna
40g sode bikarbone (pakovanje u okrugloj kutijici)

-Na tekuću smjesu zasipaš brašno prosijano sa sodom bikarbonom i zamijesiš tijesto, trebati ćeš još jedno 2 šalice brašna kako e ne bi ljepilo.
- Podijeliš u tri kugle razvaljaš 1/2 cm debelo i vadiš oblike, slažeš u pleh i pećeš na 175C tek toliko da lagano dobiju boju, ne smiju se prepeći.

Ako ih želiš glazirati napravi glazuru od jednog bjelanjca i toliko štaub šećera da dobiješ gustu masu koju možeš kistom mazati po pečenim medenjacima, u nju dodaj 5-6 kapi alkoholnog octa da se bolje suši. Premažeš pečene kolačiće i pustiš da se osuše:top:

Charla
31.10.2008., 15:38
P.S. obavezno valjaj tiijesto na papiru zapečenje i na takvom peci u plehu

_PSIHONAUT_
15.11.2008., 22:32
Najbolji med je kad u teglu od pola kila staviš 20 grama masnih hedova marihuane ali onih pravih sa preko 15% thc-a.:mig:Što duže stoje u medu to bolje. Žličica takvog meda dnevno i nitko zdraviji od tebe i cijeli dan si:D

xanti
24.11.2008., 09:25
Zna li netko možda gdje se u Zagrebu može kupiti posuda za med, za serviranje...onakva kao mali vrčić sa poklopcem? Staklena ili plastična, svejedno...

_Mazilica_
27.11.2008., 10:14
Da li ima neko ko prodaje med na veliko?
iako...meni bi samo tribalo ekih 5 l.:mig:

mauna
28.11.2008., 07:29
7. DANI MEDA U ZAGREBU
Zagreb, Trg kralja Tomislava - 27.-30.studeni 2008.

Svaki dan 8,00 – 19,00 prodajni festival DANI MEDA na Trgu kralja Tomislava

Grad Zagreb je radi novogodišnjih priprema na glavnom gradskom trgu ovogodišnje 7. DANE MEDA U ZAGREBU premjestio na Trg kralja Tomislava.

Na ovom festivalu - meda, propolisa, cvjetnog praha, voska i pripravaka na bazi pčelinjih proizvoda - prodavati će 53 pčelara većinom i Zagreba i Zagrebačke županije, ali i gosti pčelari iz Ličko-senjska županije, Koprivničko-križevačke županije, Karlovačke županije, Bjelovarsko-bilogorske županije, Sisačko-moslavačke županije i Primorsko-goranske županije. Nastupit će i pet zagrebačkih pčelarskih tvrtki te dva obrtnika pčelara, a moći će se vidjeti i kupiti proizvodi i dvije škole – Poljoprivredne iz Zagreba i Osnovne škole Samobor.
Svoje proizvode nudit će medičari i proizvođači čajeva, a zagrebački pčelari ugostili su i Udrugu šumoposjednika.

Ja se danas popodne idem opskrbiti za dugu i hladnu zimu. Njami!!!

_Mazilica_
28.11.2008., 07:47
Ali ja nisam iz Zg-a :((( za to mi triba neka druga opcija :)

koko73
28.11.2008., 08:28
osim kaj smo malo daleko (vž-st) nema problema....ak dolaziš kaj u zg ili vž nema problema, a ako ne onda eventualno dolazi u obzir slanje paketa poštom ili busom....ako želiš javi se na PP:top:

pic
28.11.2008., 14:20
ehmm.. kaj bi bilo ako bi se slucajno cijela staklenka meda prolijala po 2 knjige i cijeloj torbi, + nebitno kuhinja i hodnik..?:o
kak to srnje sad scistit.... :ne zna:

Matica4
28.11.2008., 20:10
Med se lako čisti. Dovoljna je samo voda. Na knjigama i ostalim stvarima koje se ne smiju prati je problem. Treba pobrisati suhom krpom a na kraju još lagano navlaženom.

Matica4
28.11.2008., 20:33
Što se tiče hibernacijske dijete odnosno mršavljenja uz pomoć meda, autori tog koncepta su Mike McInnes i Stuart McInnes koji su napisali knjigu The Hibernation Diet. Radili su na ishrani sportaša i otkrili da jušna žlica meda prije spavanja utiče na mršavljenje. Detaljnije objašnjenje bi bilo preopširno.
Moram demantirati i tvrdnju da tijekom vrcanja meda u njega dospije i matična mliječ. Teoretski postoji takva mogućnost ali u slučaju tehnološke pogreške (vrcanje okvira u kome se nalazi i leglo). Zainteresirane za matičnu mliječ upućujem na tu temu iz koje se mogu dobiti dosta točne informacije.

mrkvica22
25.12.2008., 19:05

Sastav MM je poznat 97%. Samo 3% sastava nije poznato.

mrkvica22
25.12.2008., 19:10
Zašto? zbog matične mliječi koja ima fantastične medicinske odlike,samo šta 1l matične mliječi košta cca 10 000eura jer ju je gotovo nemoguće prikupit,:s

Kineska MM u Italiji kosta 300 eura/kg.
U Sloveniji (slovenski proizvod) 500 eura/kg.
U Hrvatskoj i Bosni 2000 eura/kg.

mrkvica22
26.12.2008., 18:59
u teglicama meda od PIP-a gotovo da nije bilo peluda šta je NEMOGUĆE!!!(ako se radi o medu)

Nazalost, moguce je. Najcesce je u pitanju kineski ili argentinski med koji se filtrira kroz mikrosita da bi se uklonila pelud. Pelud se uklanja zato da se sprijeci analiza meda koja bi potvrdila njegovo podrijetlo. Naime, analizom peludi se moze ustanoviti iz koje sume potice med, a pogotovo iz koje drzave mu je podrijetlo.
U med kojem je uklonjena pelud dodaje se nas domaci med i tako mu se "mijenja podrijetlo".
Iz navedenog je posve jasno zasto u tim medovima ima veoma mali postotak peludi.

Matica4
27.12.2008., 10:03
Kada pogledate navedene cijene matične mliječi što inače ne ide u ovu temu, ali kako je spomenuto moram odgovoriti, možete izvući zanimljive zaključke. Kada bi navedene cijene bile točne, a nisu, ima i nižih i viših, postavlja se pitanje što se tu prodaje i kojeg porijekla. Kako to da hrvatski a pogotovo bosanski pčelari nisu konkurentni slovenskima? Možda zato što oni prodaju pravu matičnu mliječ vlastite proizvodnje.
Što se tiče filtriranja meda kojim bi se izdvojila peludna zrnca prema mojim spoznajama to se u Hrvatskoj ne radi. Ukoliko nađete proizvod sličan medu a nema peludnih zrnaca radi se o patvorenju i to nije med.
Glede uvoza meda također se šire dezinformacije od neinformiranih i nedobronamjernih osoba. Jednom sam naišao na tvrdnju da je u Hrvatsku uveženo 17000 tona meda što je potpuna besmislica. Navedena količina bi se uz trenutnu prodaju tvrtki koje se time bave prodala za oko 7 godina. O čemu se radi? Vjerojatno o uvozu visokofruktoznog sirupa koji se koristi u industriji pića i slatkiša.

mrkvica22
27.12.2008., 16:05
Ukoliko nađete proizvod sličan medu a nema peludnih zrnaca radi se o patvorenju i to nije med.
.
Ima kod nas i jednog i drugog. Bez peludi je "med" od maslacka kojeg babe prodaju na placu.
Med koji sadrzi minimalne kolicine peludi je uvezeni med filtriran kroz mikro sita sa dodatkom malih kolicina naseg meda. Zato i jesu minimalne kolicine peludi u njemu.

Matica4
27.12.2008., 19:27
Očito je da vi ne želite razumjeti ono što pišem ili s razlogom pokušavate narušiti povjerenje kupaca meda u trgovinama.

Kako sam već naveo na temi rakija i med prekidam polemiku sa vama jer vas smatram nekompetentnim i nedobronamjernim.

mrkvica22
27.12.2008., 21:47
O jer vas smatram nekompetentnim i nedobronamjernim.

Zato sto govorim istinu. Oh, kako je istina bolna :-(

boGhi
08.01.2009., 00:17
Pa drago ljudstvo foruma!
koji su vasi favoriti
.. bagrem, kadulja, kesten, livada, od borovih iglica, lipa, ..
Recite, volite li taj dar sunca? Gdje nabavljate med?

Sjecam se kako sam u djetinjstvu trpala komadice saca pune meda u usta i gushtala u svakoj sekundi.
Fascinantan mi je i podatak/cinjenica da je pronaden u egipatskim piramidama u zadovoljavajucem stanju nakon tisuca godina.

Razmisljam o tome svake zime kada mi pocne nedostajati sunca.
Zimi ga trosim nemilice. Pocne sezona toplih napitaka, cajeva sto sve radim sa tonom meda i limunovog ili narancinog soka.
A koristim ga i u marinadama i sl.

Ono sto mi je postalo problem je, nabaviti dobar domaci med!
Med je namirnica koja je prirodna i koja se još uvijek nikakvim industrijskim putem ne može stvoriti niti dotjerivati
jer svako i najmanje dodavanje nekog sredstva čini da med nije med.

Nasla sam neku divnu domacu eko kadulju, sto sam primjetila, fali ovdje u Zegeu.
Kako se vi snalazite/opskrbljavate? Koliko placate?
Date mi broj svog dilera? :)

Patkica_ST
08.01.2009., 14:22
Kupujem kod susjeda (sa saćama :cerek:). I okusom i mirisom se razlikuje od onih iz dućana. Volim med! :D

boGhi
08.01.2009., 14:44
ame :cerek: ..,a koju vrstu ona prodaje. I ima li shanse da salje za Zagreb?
Ti si iz Splita, ili?

castanea
08.01.2009., 15:36
Date mi broj svog dilera? :)

može web? :D link (http://med-knezevic.com/content/view/13/29/)

godinama med uzimam od njih. nisu iz ZG-a, ali su jako često tamo na raznim sajmovima (na velesajmu, nedavno na božićnom kod kolodvora, redovno na eko-etno, na onom sajmu što bude dva puta godišnje u boćarskom domu, bili su na bundeku jesenas...).

med odličan :cerek:

boGhi
08.01.2009., 17:21
može web? :D link (http://med-knezevic.com/content/view/13/29/)

godinama med uzimam od njih. nisu iz ZG-a, ali su jako često tamo na raznim sajmovima (na velesajmu, nedavno na božićnom kod kolodvora, redovno na eko-etno, na onom sajmu što bude dva puta godišnje u boćarskom domu, bili su na bundeku jesenas...).

med odličan :cerek:

hvala :cerek:

kontaktirati cu ih da vidim jel bi slali.
ali podsjetila me stranica na propolis, maticnu i pelud mmmmmmmmm
koliko dobroga od tako sicusnih bica. jel! kazu, ako nestane pcela, nestati ce i nas.. :misli:
:D

Patkica_ST
10.01.2009., 14:05
ame :cerek: ..,a koju vrstu ona prodaje. I ima li shanse da salje za Zagreb?
Ti si iz Splita, ili?

Iz Splita sam! :cerek: A u te vrste se ne razumin (vjerovatno neki cvjetni), to mi muž kupuje. Mogu mu reć da pita kad ga vidi.

boGhi
11.01.2009., 16:36
ajde, molim te! :moli: :)

alessia
12.01.2009., 20:40
Najdraži mi je kestenov, :cerek: (uglavnom ga kupim na tržnici), konzumiram ga tokom cijele godine. Sa čajom, mlijekom, žitaricama, jogurtom, u marinadama... A najbolji koji sam do sad probala bio je onaj u grčkoj, nažalost ovdje ni jedan približno sličnog okusa nisam našla, :tuzni:

njasa
12.01.2009., 21:28
kraj gospe stomorije (kozjak, kastela) ima pcelar koji prodaje svoj med. mislim da je livadni ili cvjetnii med (neznam kako se to strucno zove). sve u svemu med je super!!! ove godine ga jos nismo kupovali pa neznam cjenu. ima u splitu na vrhu pazara zena koja prodaje med i proizvode od meda. moze se kupit i med sa komadima sace- ajme koji je to gust zvakat :cerek:

mrvicak
27.01.2009., 12:14
Možeš poslati na analizu u zavod za javno zdravstvo i platit skoro 200 kn.
Ostalo - teško.
A što se meda od kestena tiče - on mora biti gorak - takav je (samo za činjenicu-naš je kestenov med ostavljen na zavodu za javno zdravstvo kao referentni uzorak s 97% peludnih zrnaca kestena).

A da je drukčiji med - to ti ovisi i od godine do godine - kako su medile biljke, kakvo je bilo vrijeme, kako su pčele izventilirale med.....puno faktora...

Može na pm neki kontakt (mail, web stranica....), odnosno kako doći do tvog meda. Tražim pravi, kvalitetni domaći med!
Thks

Matica4
30.01.2009., 19:58
Nije problem pronaći pravi i kvalitetan med. Imate ga na svakom koraku. Unatoč čestim sumnjama potrošača siguran sam da za to najčeće nema opravdanih razloga te da s povjerenjem možete konzumirati hrvatski med.

Matica4
01.02.2009., 14:57
Ima kod nas u Hrvatskoj odličnog meda različitih vrsta. Nažalost prečesto nema povjerenja od strane potošača. Mislim da opravdanih razloga za sumnju u kvalitet meda ima vrlo rijetko. Najčešće se radi o nepoznavanju meda i njegovih svojstava. Kristalizacija je prirodno svojstvo meda (ne i dokaz da se radi o pravom medu) a ima još puno potrošača koji za takav med misle da je patvoren.
Ono što je moguće je da se med krivo deklarira za neku sortu. Ukoliko nije obavljena peludna analiza organoleptičkom ocjenom se može pogriješiti. U tom slučaju za potošače nema nikakve štete ako su zadovljni okusom jedino u slučaju da se prodaje pod neku skuplju sortu kao što je to čest slučaj kod kadulje.
Na osnovu mojih spoznaja pozivam vas da s povjerenjem konzumirate med ali izbjegavajte onaj koji se prodaje jeftinije od prosječne cijene.

agent
01.02.2009., 16:54
na konzumovu medu piše cvjetni med - od kojeg je to cvijeća?

Martinn
01.02.2009., 18:18
Ima kod nas u Hrvatskoj odličnog meda različitih vrsta. Nažalost prečesto nema povjerenja od strane potošača. Mislim da opravdanih razloga za sumnju u kvalitet meda ima vrlo rijetko. Najčešće se radi o nepoznavanju meda i njegovih svojstava. Kristalizacija je prirodno svojstvo meda (ne i dokaz da se radi o pravom medu) a ima još puno potrošača koji za takav med misle da je patvoren.
Ono što je moguće je da se med krivo deklarira za neku sortu. Ukoliko nije obavljena peludna analiza organoleptičkom ocjenom se može pogriješiti. U tom slučaju za potošače nema nikakve štete ako su zadovljni okusom jedino u slučaju da se prodaje pod neku skuplju sortu kao što je to čest slučaj kod kadulje.
Na osnovu mojih spoznaja pozivam vas da s povjerenjem konzumirate med ali izbjegavajte onaj koji se prodaje jeftinije od prosječne cijene.

Normalno da nema povjerenja od potrošača, jer se pčele doslovno šopaju sa šećerom!

agent
01.02.2009., 20:12
Normalno da nema povjerenja od potrošača, jer se pčele doslovno šopaju sa šećerom!

i antibioticima

grogo bolger
01.02.2009., 20:14
a zato ono kažu da je med prirodni antibijotik :zubo:
a šta meću sumamed,cefaleksin,klavocin :D

šta znači industrijski pravit med? :ne zna:

JPK
01.02.2009., 20:22

Ajd' ne seri, molim te. Med od pčele šopane šećerom je prepoznatljiv iz aviona po količini peluda i fruktoze, koja ne odgovara prirodnoj i to se testira pri otkupu u pčelarskoj centrali.

Zar nije dosta da cijeli podforum prosvjetljuješ svojim baljezgarijama o Vegeti i emulgatorima, proširio si područje ekspertize i na med?

Matica4
01.02.2009., 20:34
Za vrste meda pogledajte našu stranicu www.med-babic.hr
Hranjenje pčela šećernim sirupom ili pogačama provodi se u situacijama kada ih treba spašavati da ne propadnu od gladi. Ne tvrdim da nema nesavjesnih pčelara koji ne poštuju pravila ali siguran sam da su rijetki. Naveo sam kada treba biti oprezan. Inače ako med prodajete na veliko to nemožete raditi jer otkupljivači provode analize kojima to mogu utvrditi a nije niti isplativo uz otkupne cijene meda.
Što se tiče antibiotika oni su zabranjeni u liječenju pčela. Naš hrvatski med po svojim svojstvima je u rangu sa ekološki proizvedenim medom što je potvrđeno na analizama u inozemstvu.
Med ima antibakterijsko djelovanje ali naravno ne zbog toga što bi se u njega dodavali antibiotici.
Industrijski se med ne može proizvoditi. Med je proizvod pčela. Sve drugo je patvorina i ne može se zvati medom.
Za svoje proizvode jamčim i nikada se nisam bojao nikakvih analiza.

marko356
01.02.2009., 23:00
obozavan med:klopa:, stavljan ga u caj redovito, a znan ga prozdrljivo sopat kasikom, ja kupujen neki u studencu, bagrem i livada kako kad, meni dobar, oko 55Kn tegla:ne zna:

BVitoB
02.02.2009., 09:18
Med proizbvodi pčela i još nije nikom na svijetu uspjelo napraviti umjetni med, uz svu postojeću tehnologiju. bitno je kako se med skladišti po trgovinama, jer gubi neka svojstva u pretoplim prostorijama. A to je sigurno iznad 42°C. Na toj se temperaturi lakše pretače u staklenke i ostale predmete. Je li med iz Kine ili Argentine bitno je prodavačima i preprodavačima. Ako im je jeftinije plaćati prijevoz iz tako udaljenih zemalja, onda nešto ne štima kod nas sa samom udrugom medara i cijenama meda. No, tu se onda radi o tržišnom poslovanju.... Za građane je bitno da med nebude pregrijan prilikom pretakanja iz vrcalice, da nebude pregrijan prilikom skladištenja i naravno da bude jeftin, znači dostupan svima. Prepucavanje o tome što med u sebi mora imati ili nemati je smiješno i djetinjasto. Jednom kad kupite kvalitetan med znat će te raspoznati loše skladišten med.

BVitoB
02.02.2009., 09:22
Evo malo o vrstama meda i koje vrske mogu koristiti kome: Uporaba meda i njegovih aktivnih supstanci u prevenciji i lječenju bolesti, temelji se na tradicji iskustvu sticanom kroz stoljeća.
Suvremena medicinska znanost koja pridaje sve veće značenje uporabi pčelinjih proizvoda u svrhu Iječenja takve tretmane naziva apiterapijom. Med čisti otrove iz tijela, učinkovit je u borbi protiv akni i alergija, štiti kožu od UV zraka, bogat je vitaminima i mineralima te vlaži kožu.
Interes čovjeka naročito je vezan uz ljekovita svojstva sljedećih pčelinjih proizvoda: meda, pčelinjeg voska, propolisa, peluda, matične mliječi i pčelinjeg otrova.
Bitno je napomenuti kako med "upija vodu" pa ga se ne smije korititi pretjerano, jer bi moglo doći do dehidracije. Naročito kod djece.

BVitoB
02.02.2009., 09:23
BAGREMOV MED

Obično je svjetao, blagoga mirisa.
Bagremov med se naročito preporučuje sa čajem od Kamilice, jer se tako pojačava djelovanje tvari iz čaja, a i onih koje sadrži med.
Med od bagrama preporučuje se kod nesanice, za umirenje prenadraženog živčanog sustava (vrtoglavice. loš san, klimakterične smetnje itd.).

prije spavanja jušnja žlica meda i mlako mliieko

BVitoB
02.02.2009., 09:24
LlPOV MED

U nektaru lipova cvijeta ima izvanredno djelotvornih tvari koje prelaze i u med. Lipov med je proziran i bistar, ugodna mirisa.
Med od lipe preporučuje se u lipovom čaju protiv raznih prehlada, kada su prisutni kašalj i hunjavica.
Med od lipe ne smije se davati osobama koje pate od bolesti srca.

BVitoB
02.02.2009., 09:25
LlVADNI MED

Livadni med je obično tamne do svijetle boje, blagoga mirisa. Med raznog Iivadnog cvijeća smatra se blagim pa se preporuča u dnevnoj prehrani male djece, kao i u prehrani starijih osoba.
Isto tako, ta se vrsta meda preporučuje i onima koji pate od niskog tlaka i od srčanih oboljenja.

BVitoB
02.02.2009., 09:26
KESTENOV MED

Obično je taman i karakteristična mirisa te gorkastog okusa. Sve veća pozornost pridaje se medu od kestena te se preporućuje u čajnim smjesama kod bolesti probavnih organa: želuca, crijeva, žuči i jetre,
Med od kestena pokazao je izvanredno dobro djelovanje u rekonvalescenciji poslije preboljele zarazne žutice.

BVitoB
02.02.2009., 09:27
KADULJIN MED

Svjetlije je žutosmeđe boje i karakterističnog mirisa. Taj med povoljno djaluje protiv bolesti
Koje su praćene suhim kašljem, kod prehlada, jer omogučava lakše izbacivanje sluzi iz dušnika i bronhija pa i iz želuca i jednjaka.
Med od kadulje preporučuje se i u čajnim smjesama, djeluje smirujuće.

BVitoB
02.02.2009., 09:28
MEDLJIKOVAC

Šumski med je tamne boje i često gorkog okusa. Izuzetno je bogat mineralima.
Posebno se preporuča slabokrvnim osobama i za poboljšanje krvne slike. Šumski med se najčešče kristalizira u obliku sitnih zrnaca.
Od čajeva u kojima se daje šumski med preporučuje se šipkov čaj.

BVitoB
02.02.2009., 09:28
VOĆNI MED

Od voćaka najranije cvjetaju marelice, a zatim šljive, trešnje, višnje, jabuke, kruške, mušmule i dunje.
Voćni med je svijete boje, ugodnog je okusa i mirisa i brzo kristalizira. Uspostavlja ravnotežu u organizmu i osobito se preporuča trudnicama umjesto šećera. Blagotvorno djeluje kod raznih infekcija i kažnih bolesti.

BVitoB
02.02.2009., 09:29
VRIJESKOV MED

Med od vrijeska je svijetao i ugodnog blagog mirisa.
Preporučuje ga se uzimati kod reumatičnih oboljenja, bolesti mokračnih putova i bubrega, posebno u čajnim smjesama npr. kamilica, šipak itd.

BVitoB
02.02.2009., 09:32
Brojne su primjene meda i mednih pripravaka u lječenju ljudi. Med se pokazao učinkovit u lječenju rana, opekotina, smanjuje bol, djeluje antibakterijski, uklanja slobodne radikale i ubrzava zacjeljivanje. Može ga se konstiti i za ublažavanje upalnih procesa.

PROPOLIS je vrlo vrijedan zbog svojeg anlivirusnog djelovanja, stoga ga koristimo za ublažavanje tegoba kod viroza, gripe, bronhitisa, astme, upalnih procesa ždrijela i dišnih puteva. Otapa se u alkoholu i može se kombinirati s biljnim ekstraktima.
- dezinfekcija usne šupljine, zacjeljivanje, rana, ubodi insekata

PELUD pomaže kod anemije, bolesti jetre i prostate, arterioskleroze i slabog apetita. Jača imunitet

Matična mliječ je izlučevina pčelinjih žlijezda i najcjenjeniji je pčelinji proizvod. Kemijski sastav joj je vrlo složen i sadrži proteine, lipide, šečere, vitamine (naročito B kompleks), mnogobrojne kemijske elemente, kiseline i enzime. Dokazana su joj baktericidna svojstva, protutumorski učinak, a ubija i neke viruse. Ubrzava razmjenu tvari u organizmu i povečava otpornost na stres.

BVitoB
02.02.2009., 09:36
CVJETNI PRAH ILI PELUD

Cvjetni prah ili pelud ima visoku hranjivu i ljekovitu vrijednost za ljudsko zdravlje. Niti jedna namirnica u prirodi ne sadrži toliku količinu vitamina koliko ih ima u peludi. Cvjetni prah nadalje sadži važne fermente , aminokiseline i mineralne soli koje imaju ogromnu važnost za normalnu životnu aktivnost organa i sustava ljudskog tijela.
Svoje ljekovito djelovanje pokazao je kod sljedećih bolesti :
visoki krvni tlak, bolesti živaca, slabokrvnost-anemija, poremćene funkcije crijeva (upale debelog crijeva, čestih proljeva i kroničnih zatvora), upale prostate, bronhitisa, a jako dobre rezultate pokazuje kod problema vezanih uz jetru.

UPOTREBA:
(1.) Jedna čajna žlićica sa tekućinom prije svakog obroka
(2.) Dvije do tri žlićice rastopiti u mlakoj tekućini 1 puta dnevno
(3.) 250 gr tekućeg meda i 50 gr cvjetnog praha dobro izmješati i uzimati 3 puta dnevno po jednu žličicu

BVitoB
02.02.2009., 09:38
Iz jednih novina, ne sjećam se iz kojih i kad sam prepisao, ali je dobro znati i to: Pelud pomaže pri mršavljenju
Pelud je izvor vitamina (osobito E i grupe B), minerala; lipida i bje¬lančevina, a sadrži još enzime i koenzime, polifenole, nukleinske kiseline te hormone. On normalizira tjelesnu težinu jer aminokiselina fenilalanin djeluje na centar koji regulira osjećaj gladi i sitosti. Tako, u slučaju prekomjerne težine, smanjuje potrebu za hranom.

Matica4
02.02.2009., 09:56
Pčelarstvom se bavim dvadesetak godina, seleći sam pčelar, dobro poznajem med, sudjelovao sam i u ocjenjivanju meda kao član povjerenstva i tvrdim da samo organoleptički NIJE MOGUĆE sa sigurnošću prepoznati nepatvoren med.
Što se tiče peluda za one koji neće pročitati na toj temi ponoviti ću ovdje da je pelud potrebno namočiti 8 sati prije konzumacije u vodi ili čaju zbog toga što ima vrlo tvrdu opnu koji organizam teško razgrađuje, a namakanjem postižemo to da upija tekućinu, bubri i opna puca te se tao bolje iskorištava.

Matica4
02.02.2009., 10:02
Kod nas u kontinentalnom dijelu cijena meda je od 30 do 35 kuna za bagrem i livadu. Na tržnicama je 35 a kod pčelara doma 30 kuna. Po mome mišljenju med jeftiniji od 30 kuna može biti sumnjiv.

BVitoB
02.02.2009., 13:41
Zanboravio sam dodati uz pelud - NETKO MOŽE BITI ALERGIČAN NA PELUD pa stoga prije korištenja provjerite jeste li možda baš vi alergični

BVitoB
05.02.2009., 10:42
Iz iskustva znam da stranci, kad vide poznata imena, pozitivno reagiraju i kupe proizvod određenog sadržaja, već prema opisu čemu služi.
Proizvodi od meda koji su ovdje navedni prošli su stroge kontrole i sigurno su iz domaće kontorlirane proizvodnje, a neke vrste su i međunarodno nagrađivane.
Ekološki proizvod - oznaku metati na med, mislim da je demagoški budući da jedino pčele mogu proizvesti med.
Do danas nikakva kemija ili biologija nije u stanju napraviti med, iako ima pokušaja.
Ne znam kako složiti tablice ovdje pa ću samo prepisati po redovima, a vi si uvrstite u tablice.
Deutschland - med: der Honig// SAĆE - žvakanjem se otvaraju sinusi - die Binenwabe, die Naturwabe// BAGREM - za smirenje, protiv nesanice, prehlade,
prije spavanja jušnja žlica meda i mlako mliieko - die Akazie, die Robinie// KESTEN - srce, želudac, žuć, jetra i cirkulacija - die Kastanienbaum// LIPA - bronhitis, nije za srčane bolesnke// die Linde //LIVADA - CVIJETNI - Grasweide, Wiesenblumen // VOCNI - Obsthonig // ŠUMA - MEDLJIKOVAC
slabokrvnost, pomanjkanje željeza, cirkulacija - der Forst, die Wald -
Anäme, bessere Blutt zikulation // VRIJESAK- bubrezi i srce, protiv upale mokračovoda - das Heidekraut, die Erika, Besenheide // PELUD - jača munitet - Blütenstaub, Pollen // PROPOLIS - dezinfekcija usne šupljine, zacjeljivanje
rana, ubodi insekata - Pollendropfen //
Ostalo ću samo srana imena i prijevode. Za njemački prijevod nisam našao dobrog prevoditelja pa to morate sami urediti.
naravno, i drugo možete sami urediti. Ovo je samo primjerak kako poboljšati prodaju vlastitih prizvoda kad stranci dođu kupovati u vaš kraj.

BVitoB
05.02.2009., 10:47
honey // strained honey // honycomb // hony in the comb // false acacia, locust tree - for appease, against sleeplessnees, cold, for expectoration for
childem and adults // Sage - for respiratory system, bronchite // lime tree, linden tree - bronchite, not for thos with heart problems // grasland, Meadow Flowers // fruit-hony // Forest - for better bood count, better circuation //
heather, heath, ling, bell - kidneys, prostate, // pollen // Propolis drops - to disinfect mouth cavity, to heal injury, insect sting //

BVitoB
05.02.2009., 10:52
miele // Mele smelato // - // Favi di miele // Rabinia acacia - calma
nevoso, contro raffreddore, per espettorare per bambini ed adulti // Salvia - per sistema respiratiorio // Castagna - cuore, fiele, fegato, per circulazione // Tiglio - contro raffreddore, sudare, non per quelli con problemi di coure // Prato - di fiori // Di frutta // Foresa, Bosco - contro anemia, per magilare sangue, peferibile circolazione // Erica, brentolo - rene, prostate // Polline // Pappa reale, Goccie di propolis //

BVitoB
05.02.2009., 10:57
miel // miel centrifugé // rayon de miel - le mâicher ouvre les sinus // rayon dans le miel-le mâicher ouvre les sinus // robinier - calme les nerfs, contre I 'insomnie; 1 c. à. s. de miel avec du lait tiède avant de dormir // sauge - pour les poumons, contre la bronchite // chataignier - cœsur, pour I 'estomac, la bile, le foie et la circulation // tilleul- contre la bronchite; n 'est pas pour les malades cardiaques // champêtre, floral // fruitier // forestier - contre I 'anémie et le manque de fer, pour la circulation // bruyére - pour les reins et le coeur // pollen - renforce I 'immunité // propolis - desinfecte la cavité buccale, cicatrice les blessures //

BVitoB
05.02.2009., 11:17
MED - דבש

SAĆE - žvakanjem se otvaraju sinusi
חלת דבש -
פותח סינוסים כשלועסים

SAĆE U MEDU - žvakanjem se otvaraju sinusi
חלת דבש בדבש
פותח סינוסים כשלועסים

BAGREM - za smirenje, protiv nesanice, prehlade, prije spavanja jušna žlica meda i mlako mlijeko
שיטה
להרגעה, נגד נדודי שינה, נזלת
לפני שינה כף דבש בחלב פושר

KADULJA - pluća, bronhitis
מרווה
טוב למערכת הנשימה

KESTEN - srce, želudac, žuč, jetra i cirkulacija
ערמון
לב, קיבה, מרה, כבד ומחזור
הדם

LIPA - bronhitis, nije za srčane bolesnike
טיליה
סימפונות, לא לחולי לב

LIVADA - CVIJETNI שדה - פרחים

VOĆNI פירות

ŠUMA - MEDLJIKOVAC Slabokrvnost, pomanjkanje željeza, cirkulacija
יער
אנמיה, חוסר ברזל, מחזור דם

VRIJESAK- bubrezi i srce, protiv upale mokraćovoda
אברש
כלייות, לב, נגד דלקת ערמונית

PELUD - jača imunitet
אבקה
– מגביר חסינות

PROPOLIS - dezinfekcija usne šupljine, zacjeljivanje rana, ubodi insekata
חומץ תפוחי-עץ
חיטוי חלל הפה, הגלדת
פצעים, עקיצות

kumek
05.02.2009., 16:59
Malo ću morati reagirati iako možda nije primjeren podforum ali nakon ovakve količine upisa od jednog prodavača meda neka mi bude dopušteno obratiti pažnju na stranice koje su pouzdaniji pokazatelj: primjerice www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e00.htm
Iz te stranice primjerice za propolis kao "najaktivniji" dio uz popis znanstvenih radova piše:

"Though there is a large variety of effects attributed to propolis, many of the reports are based on preliminary studies. If clinical trials were conducted, they were rarely based on large numbers of patients or rigorous test designs such as the double-blind placebo test (Table 5.3). The majority of the studies were conducted in East European countries. Much practical work and research is also being done in China, but information is difficult to obtain, not least because of the language barrier. Western European and North American medical research has largely ignored this source of milder and widely beneficial material. More detailed studies are warranted to determine the potential benefits from the medicinal use of propolis, particularly for intestinal, dermatological and dental applications.

A za med općenito:

For thousands of years honey was the only source of concentrated sugar. uniqueness, scarcity and desirability connected it to divinity very early in human history thus ascribing to it symbolic, magic and therapeutic significance. Much of the myth many of the traditional medicinal uses have continued until today.
Few of these medicinal benefits have seen scientific confirmation and they are not always exclusive to honey. The majority are due to the high sugar content and therefore can also be found in other sweet substances with high sugar contents. It was not by accident that sugar, when first introduced to Europe, was considered a medicine for many diseases and was used with caution.

To s medom i njegovim proizvodima je jedna napuhana priča, naravno on ima aktivnost pogotovo korištenjem izvana ili kao konzervans ali imajte na umu da proteini i složene molekule uglavnom ne ulaze u ljudski organizam jer ih probava rastavlja. Propolisa, mlječi i dr. u medu ima jako malo a i sami za sebe nisu nešto posebno aktivni kao što se može vidjeti iz navedenog linka.

Ono je link od FAO (food and agriculture organisation) na kojem imate sve potrebne reference koje su dovele autore do navedenog zaključka