PDA

View Full Version : Aleksandar Veliki

stranice : [1] 2

slafko
09.05.2003., 09:46
čitam na iskonu da bu ga glumio leonardo di caprio... :eek:

to nema veze s mozgom. tak je conana moga glumit jim carrey... :rolleyes:
jednog od najvećih vojskovođa u povijesti da glumi mali šminker dječačke face... holivud je stvarnootiša o ku[B][/C]rac*

*dante, sori kaj ti prostačim po forumu, ali adekvatnije riječi u hrvatskom nema

kozz
09.05.2003., 10:05
Ajde Slafko natrag u školu! Otvori udžbenik iz povijesti i pročitaj svima nama na glas koliko godina je Aca Makedonski imao godina kad je osvojio Svijet.

Btw. postoje čak dva projekta o Aci - jedan kojeg Baz Luhrmann radi sa Di Capriom i drugi kojeg radi Oliver Stone sa Colinom Farellom. Najnovije vijesti vele da je Luhrmann je odgodio svojeg do 2005.

slafko
09.05.2003., 10:27
slafko je iz povijesti imal petardu... :)

aco je bio mlad, ali leonardo mi je previše pičkast da bi ga odglumio. lik i djelo aleksandra izazivaju strahopoštovanje, a leonardo je ...pičkast. neuvjerljiv. cry baby. pre bebast je. da mu zavešeš zbljuvček, mali bi mogao glumit nedonošče.

jep, pročital sam o dva projekta. onaj drugi tip izgleda jkao ratnik i vojskovođa...

Aux1
09.05.2003., 11:54
slafko kaže:
slafko je iz povijesti imal petardu... :)

aco je bio mlad, ali leonardo mi je previše pičkast da bi ga odglumio. lik i djelo aleksandra izazivaju strahopoštovanje, a leonardo je ...pičkast. neuvjerljiv. cry baby. pre bebast je. da mu zavešeš zbljuvček, mali bi mogao glumit nedonošče.

jep, pročital sam o dva projekta. onaj drugi tip izgleda jkao ratnik i vojskovođa...

Meni je Leondardo odlično odglumio narkića u Dnevniku košarkaša... ali jedino to, fakat nije lik za takvu ulogu... Kajaznam, možda bi Brad Pitt bio dobar, i njega su u početku isfuravali slično kao DiCaprija ali on je u zadnje vrijeme ipak postao više tough-guy nego pičkasti "ljepotančić" tak da mi je postao i dobar kao glumac :D
A Farrell je isto solidan, baš je bio dobar u Tigerlandu što ga čini pogodnim za Alexandra IMO...

Uglavnom glumac bi morao biti netko mlad ali da je faca...

p.s. jel netko gledao staru verziju sa Richard Burtonom? To mi je bio jedan od naj filmova kad sam bio klinac :D

(ma ne, ja sam siguran da bi Alexandra Ben Affleck najbolje odglumio, ako DiCaprio odustane :D:D)

galjego
09.05.2003., 14:21
Aux1 kaže:
[B
(ma ne, ja sam siguran da bi Alexandra Ben Affleck najbolje odglumio, ako DiCaprio odustane :D:D) [/B]

Joj, meni Ben Affleck sa svojom velikom glavom izgleda nekako govedasto.:(

slafko
09.05.2003., 14:28
ben u ulozi ace velikog:

vojnik: oj, prvi među jednakima, perzijanci ljuti dolaze s boka, što nam je činiti?

ben: MOO? MOOOO?! :confused:

:D :D

galjego
09.05.2003., 14:48
A prvi esalon odgovara:"Beeee, Beeeeeeeee".

slafko
09.05.2003., 14:52
ima li danas mladi glumac dovoljno upečatljiv i karizmatičan za takvu ulogu?
i da nas ne napadnu salve smijeha kad ga vidimo u oklopu kako maše mačem...

ne mogu se sjetiti nijednog...

galjego
09.05.2003., 15:05
slafko kaže:
ima li danas mladi glumac dovoljno upečatljiv i karizmatičan za takvu ulogu?
i da nas ne napadnu salve smijeha kad ga vidimo u oklopu kako maše mačem...

ne mogu se sjetiti nijednog...

Kao kad se Djuro iz Nadrealista pojavio u pozorisnoj predstavi Antigona, od tragedije ne bi ni traga.

Holivud je pun nabildanih sa facom curice.

rambi
09.05.2003., 15:08
Ilustracija za prijedloge...

slafko
09.05.2003., 15:11
rambi :top:

znači, traži se: zulufi, grčki nos i buljave oči :D

galjego
09.05.2003., 15:32
rambi kaže:
Ilustracija za prijedloge...

Eric Roberts ima takav nos.

kozz
09.05.2003., 18:44
Meni Leo baš odgovara u toj ulozi. Aca je bio klinac ( i biseksualac, baj d vej ) pa je možda i to bio razlog njegovog velikog uspjeha. Naime, kad je neprijateljski vođa vidio nekog balavog na čelu suprostavljene mu vojske valjda je postao bahat i neoprezan i, naravno, popušio.:D

Aux1
09.05.2003., 19:05
Ako i Ben Affleck odustane, trebao bi ga glumit David Schwimmer :D :D

Legion
10.05.2003., 00:02
Ja bi stavil Brad Pitta. On mi je onak-totalno luuud i munjen tip. Isto kao i Alex Makedonski.
Ajde, možda je već malo prestar, ali malo šminke čini čuda.
di Caprio:bljak:

Legion
10.05.2003., 00:03
A da ga glumi Mustafa Nadarević:D

gabal
10.05.2003., 12:56
Collin Fareel nije loš za tu ulogu. Od mlađih glumaca možda Edward Norton, on bi vjerojatno to dobro odglumio. Moj jedini komentar na Leonarda Di Capria je:bljak: . U Bandama New Yorka je OČAJAN kao tough guy.

Dado_23
01.06.2004., 13:49
Teaser trailer je pusten u opticaj. Meni film izgleda dobro.

tatiana
01.06.2004., 13:51
Znam da je ova tema vec napola ugasena ali ipak moram pitati:
Kaj nikom nije cudno da Aleksandra Makedonskog poznatog kao izrazito PLAVOKOSOG tipa s PLAVIM ocima glumi Colin Farrel, koji je izrazito TAMNOKOS s TAMNIM ocima i tome pripadajucim tamnim obrvama? Nekako mi to ne ide skupa.

Ja bi glasala za Brad Pitta ali malcice me razocarao u Troji. NIje mi on za vodju takvog tipa. Previse je.... Brad Pitt.:eek:

ljiga
01.06.2004., 14:15
tatiana kaže:
..Aleksandra Makedonskog poznatog kao izrazito PLAVOKOSOG tipa s PLAVIM ocima ..

si baš sigurna ?? Da je baš toliko plav ??

tatiana
01.06.2004., 14:25
Sigurna sam sto posto. Sigurno je bio plavokos. I zato Colin (iako je silno zgodan a i faca) ne pase u njegove cipele.

Kad se uopce predvidja izlazak tog filma?

ljiga
01.06.2004., 15:24
http://www.newgenevacenter.org/portrait/alexander1.jpg

Eto što sam našo (bila je i jedna u postovima iznad, ali je nestala)

Glupinickname
01.06.2004., 16:51
tatiana kaže:
Znam da je ova tema vec napola ugasena ali ipak moram pitati:
Kaj nikom nije cudno da Aleksandra Makedonskog poznatog kao izrazito PLAVOKOSOG tipa s PLAVIM ocima glumi Colin Farrel, koji je izrazito TAMNOKOS s TAMNIM ocima i tome pripadajucim tamnim obrvama? Nekako mi to ne ide skupa.

Da, bas sam neki dan gledao nase fotografije iz srednje skole kadli vidim fotku Aleksandra Makedonskog (on je inace bio izabran za "najvjerojatniji kandidat da stvori najvece svjetsko carstvo u povijesti i umre prije 30 godine). I gledam ja kak Aleksandar zgleda u smokingu i odem na IMDB da potrazim slike Colina Farrela u smokingu i ono: totalno si NE LICE! Svasta! :eek:

tatiana
01.06.2004., 17:21
Cuj ljiga, sad si me pokopao.
Kak je on (Aco) sad najednom crnokos???? Jel to bas njegova slika? Neeeeee!!!!!

Inace sam vidjela sliku sa snimanja A. Makedonskog gdje lijepi Colin jase konja, i sav je onako lijepo zblajhan, al mu malo viri crni korijen kose. Malo nezgodno.

Zna li netko kad ce se film poceti prikazivati?

slafko
01.06.2004., 22:51
tatiana kaže:
Inace sam vidjela sliku sa snimanja A. Makedonskog gdje lijepi Colin jase konja, i sav je onako lijepo zblajhan, al mu malo viri crni korijen kose. Malo nezgodno. meni to više liči na detalj koji nam govori "vidite, u ta davna vremena aleksandar imaše pametnijeg posla i većih briga od FARBANJA JEBENOG IZRASTA PAR DANA PRIJE nego kaj NAPADNE JEBENE PERZIJANCE NA NJIHOVOJ ZEMLJI!!!11 ..stands to reason, it does.

sad je samo pitanje da li ženska logika može prihvatiti tako jednostavno objašnjenje? :D

Musatom
01.06.2004., 22:58
Možda bi bio dobar onaj Bloom, leže mu te geypederske uloge (Legolas) :D

Glupinickname
01.06.2004., 23:40
Musatom kaže:
Možda bi bio dobar onaj Bloom, leže mu te geypederske uloge (Legolas) :D
ti ocito nisi gledao Troju, eh? Trebas ga tek *tamo* vidjeti kad se kao Paris treba ici borit protiv Menelaja. Menelaj totalno razara Parisa, a ovaj, koji je -podsjecam za svaki slucaj - fukken trojanski *princ* i covjek koji je odgovoran za pocetak doticnog rata, se pred citavim gradom i vojskom baci pod noge Hektoru i pocne cviliti da ga ovaj zastiti.

God damn elven pussy od Legolasa. Reko sam ja uvijek da nema kod vilenjaka razlike izmedju muskaraca i zena. fukken bagra se vjerojatno razmnozava pupanjem.

Dragana
02.06.2004., 00:00
Paris je i u Ilijadi predstavljen kao kukavica, nije Orlando kriv što igra ulogu švace,ali ne i borca. Nigde nećeš naći da je Paris bio dobar fighter, čuvao je ovce dok nije maznuo Helenu, nije čovek ni imao gde da nauči da se bije.:D

tatiana
02.06.2004., 09:46
Je, zato je Parisa morao zastititi veliki brat Hektor, i to dosta uspjesno, sve dok ga Brad Pitt nije razvalio....
Jaoooo Eric Bana/Hektor! Glasam za njega za uloge bilo kakvih heroja s bradom, dugom kosom i po mogucnosti u kratkim suknjicama.
Oh, pardon! Nismo na topicu Troje.

Nitko mi dakle ne zna odgovoriti kad izlazi film s Colinom Farrelom?

P.S. Izrast nije seksi. Cak ni na Colinu Farrelu, vjerovali ili ne. U takvim filmovima nema mjesta greskama.

slafko
02.06.2004., 09:52
tatiana kaže:
P.S. Izrast nije seksi. Cak ni na Colinu Farrelu, vjerovali ili ne. U takvim filmovima nema mjesta greskama. da li je itko rekao da je izrast seksi? :s
pliz, daj mjesta činjenici da možda i nije greška. :)

tatiana
02.06.2004., 10:11
OK moguce je da je slika snimljena u probama, izmedju snimanja i farbanja. Dozvoljavam tu mogucnost. Ali ne i da je to tako stvarno na filmu.
Ja bi rekla da ti slafko mene malo zaj.....? A?

slafko
02.06.2004., 10:19
ček malo, ti si uvjerena da su, prije ulaska u nemilosrdnu borbu s još nemilosrdnijim neprijateljem koji ne uzima zarobljenike - GRCI FARBALI IZRAST??!!!

tatiana
02.06.2004., 12:12
Ova rasprava je otisla u krivom smjeru.
Samo sam rekla da mi je glupo sto su uzeli Colina da glumi Aleksandra, i spomenula da sam vidjela fotografiju gdje je lose pofarban na plavo. Necu kalkulirati o izrastima i njihovim uzrocima.
:W
Peace brothers

slafko
02.06.2004., 12:40
oh, you won't get away THAT easily! upravo sam razgovarao sa svojom frizerkom koja šišanjem ljudi plaća studij antičke povijesti. i kaže ona meni da je u vrijeme aleksandra velikog nepofarbani izrast bio modni hit u helenskim državama (osim u sparti - oni su si radili neku vrst pletenica). taj trend je, po jednima, započeo sam aleksandar u sjećanje na svog oca filipa koji je imao svjetlije vrhove kose. po drugima, nefarbanje izrasta je postalo popularno jer je aleksandrov konj bukefal imao grivu koja je pri korijenu bila tamna, a prema vrhovima svjetlija. bilo kako bilo, mislim da ne možemo gledati antičke običaje urešavanja kose kroz prizmu sadašnjih modnih trendova koje nam nameću gejpederski jebivjetri i hohštapleri iz takozvanih centara mode.

tatiana
02.06.2004., 13:10
padam u nesvijest!!!!!!!

pa ti si si stvarno dao truda.
:amen:

slafko
02.06.2004., 13:30
Voices. They speak to me in Times of Great Need.

ljiga
02.06.2004., 14:42
tatiana kaže:
...Kak je on (Aco) sad najednom crnokos???? Jel to bas njegova slika?...
Ne znam, tako se kunu na njenom izvoru.

tatiana
02.06.2004., 19:16
Svi snovi o plavokosom princu mi padaju u vodu. E moj Aleksandar Makedonski!
A kaj vi muski velite na to sto u filmu glumi i Angelina fucking Jolie?
Iako ne znam koju ulogu glumi.:cice:

slafko
02.06.2004., 19:58
angelina je zakon. :s :s :love:

Nephrite
02.06.2004., 20:57
tatiana kaže: Svi snovi o plavokosom princu mi padaju u vodu. E moj Aleksandar Makedonski!
A kaj vi muski velite na to sto u filmu glumi i Angelina fucking Jolie?
Iako ne znam koju ulogu glumi.:cice: Glumi mamu od Alexa. Ali Alexova mama nije imala tako velike sise i zbog takvog blatatntnog negiranja povijesnih činjenica ja iz protesta neću gledat ovaj film.
To će naravno upotpunit moje 4 godine bojkotiranja Hollywooda, još od '98 kada Danny DeVito nije dobio ulogu Froda u Gospodaru Prstenova.
Đubrad.

tatiana
02.06.2004., 21:09
Ali Angelina ne izgleda kao da je Aleksova/Colinova mama. Osim ako je nisu gadno postarali. Vise izgleda kao sestra.... ili ljubavnica.

Nephrite
03.06.2004., 17:23
tatiana kaže: Ali Angelina ne izgleda kao da je Aleksova/Colinova mama. Osim ako je nisu gadno postarali. Vise izgleda kao sestra.... ili ljubavnica. Na IMDb-u piše da se zove Olympias. A to je bila Alexova mama (i Ahilejova praunuka, pa go figure). No kao da je bilo i nekakvog incesta... pa go figure again.

Glupinickname
03.06.2004., 18:47
tatiana kaže:
Ali Angelina ne izgleda kao da je Aleksova/Colinova mama. Osim ako je nisu gadno postarali. Vise izgleda kao sestra.... ili ljubavnica.
You think too much. Ovo je holivudski film. :zubo:

HTH! HAND!

Dado_23
02.10.2004., 15:24
Trailer mozete pogledat na:
http://www.comingsoon.net/news/topnews.php?id=6582

Izgleda puno bolje od King Arthura i Troje. Ekipa glumaca je dojmljiva i Oliver Stone je režiser.:top:

tatiana
02.10.2004., 18:45
Ima već topic o ovom filmu, prije mjesec-dva.

jel može to moderator/ka spojiti?

hvala svejedno :W

pompom
08.10.2004., 04:05
cini se cool film....

Grejp
23.11.2004., 07:09
Oliver Stone je napravio dobar posao, jedino je malo pretjerao s Alexanderovim naricanjem, pa nije bio bas tako plačljiv i tuljiv.
Makedonci/Grci imaju irski naglasak, Angelina Jolie ruski naglasak, svi ostali neke takve tvrde naglaske.
Bitke su odlično snimljene, napokon ima klanja i krvi kak spada, ima par nezaboravnih scena, ali i ima par scena koje smo vidjeli od Bravehearta par puta.
Bolji mi je od Troje i Kralja Arthura definitivno.
Svi oukej glume, a i Rosario Dawson se skine.
Solidan film.
Plus najbolji pad s konja na filmu ikada i zanimljivi koloriti kada Alex padne s konja.
Isplati se pogledati u kinu, makar traje 173 minute, brzo prodje vrijeme.

kozz
23.11.2004., 09:46
Film su pretežno financirale Švabe - zato je Stone film mogao raditi onako kako je htio - sa sisama i klanjem.

tatiana
23.11.2004., 13:15
Čekajte, kaj taj film već igra? Gdje??????

Amidala
23.11.2004., 13:24
Jeste li znali da su Greci tuzili Stonea zbog toga jer je u filmu Aleksandra prikazao kao homoseksualca? Mislim on i nije Grcki heroj makar su ga oni prisvojili...

Glupinickname
23.11.2004., 13:53
Ne znam, ja sam se vec dvaput opekel: prvo na imbecilnoj Troji a onda na djetinjastom Kralju Arthuru. Ajd, barem za ovo drugo nisam dao pare pa je i to vec nesto.

Al u svakom slucaju Alexandar bi morao dobit ful dobre komentare od ljudi kojima vjerujem da ga odem pogledat u kino. Polako gubim volju za plitko-kvazipovjesne filmove o kul vodjama vecim od zivota koji, u ime nekih apstraktnih ideala, salju svoje trupe u smrt. Imam toga vec dosta u stvarnosti, fala na pitanju.

Ko sto mi je neko jednom davno rekao: "Dok god cemo biti tak glupi da velicamo Cezara ili Napoleona, dotle ce nam se dogadjati takvi ljudi."

kozz
23.11.2004., 14:07
Pa ovaj film bi se trebao razlikovati od ostalih plitko-kvazipovjesnih filmova jer glavni junak podjednako trči za dečkima koliko i za curama. :D

Baš me zanima kak' bu rulja to prihvatila.

Glupinickname
23.11.2004., 18:34
kozz kaže:
Pa ovaj film bi se trebao razlikovati od ostalih plitko-kvazipovjesnih filmova jer glavni junak podjednako trči za dečkima koliko i za curama. :D
Znaci, za iste pare dobivam posve jednak film ko i ova druga dva + scene homoseksualnog seksa?! WOW!

...

I'm so not watching this.

Gospon Pes
23.11.2004., 18:54
Ja sam se izvukla od Troje i Arthura i zajebavala frendove na sto su lovu hitili kad su ta sranja isli gledati...
Sad se Alexandra svi boje jer su im ova dva bila i previse zajeba, pa je mozda red da se oduzim i pogledam ga ja da se i oni malo meni mogu smijati. :D
Trailer mi nije neki, ali zanimljivije od Troje ipak djeluje...
Ako bude igrao u kinu sa slanim kokicama, gledam ga. :D
Ove budale svapske jedu slatke. :bljak: Samo u jednom kinu i na mene misle. :(

Nephrite
23.11.2004., 19:40
Grejp kaže: Oliver Stone je napravio dobar posao, jedino je malo pretjerao s Alexanderovim naricanjem, pa nije bio bas tako plačljiv i tuljiv. Ča ga znaš osobno?

tatiana
24.11.2004., 09:22
:( :( :( :( :(
zašto mi nitko nije odgovorio na pitanje? gdje igra taj film?
Baš ga HOĆU pogledati. da vidim Colina sa zblajhanom kosom. A i inače...

Gospon Pes
24.11.2004., 11:42
Jos ne igra, pocinje tek oko Bozica. :D
Autor topica je mozda u Americi kad ga je vec vidio. ;)
Ili su kakvi gusari vec objavili na netu... :rofl:

Grejp
24.11.2004., 12:12
Nephrite kaže:
Ča ga znaš osobno?

Nego.

Nema nijedne scene homoseksualnog seksa.
Al zato ima gola Rosario!1

Grejp
24.11.2004., 12:15
glupinickname kaže:
Ne znam, ja sam se vec dvaput opekel: prvo na imbecilnoj Troji a onda na djetinjastom Kralju Arthuru. Ajd, barem za ovo drugo nisam dao pare pa je i to vec nesto.

Al u svakom slucaju Alexandar bi morao dobit ful dobre komentare od ljudi kojima vjerujem da ga odem pogledat u kino. Polako gubim volju za plitko-kvazipovjesne filmove o kul vodjama vecim od zivota koji, u ime nekih apstraktnih ideala, salju svoje trupe u smrt. Imam toga vec dosta u stvarnosti, fala na pitanju.

Troja mi je bila smiješna, na Kralju Arthuru sam prvi puta zaspao u kinu, a gledao sam Sate u kinu pa nisam zaspao.

Alex je oukej, kažem ima stvarno nekih blesavih stvari, ali je čisto solidno ostvarenje.

U četvrtak počinje redovna distribucija u Hrvatskoj- autor teksta živi u Hrvatskoj Gospon Pes.

lift boy
24.11.2004., 13:38
tatiana kaže:
:( :( :( :( :(
zašto mi nitko nije odgovorio na pitanje? gdje igra taj film?
Baš ga HOĆU pogledati. da vidim Colina sa zblajhanom kosom. A i inače...

od sutra igra svugdje

Amidala
24.11.2004., 14:29
Nema seksa izmedju muskaraca... :(
Koji bed...

kozz
24.11.2004., 15:09
Ja sam jučer gledao novog Almodovara - pa mi je homo-seksa dosta za ovu godinu. :D

Grejp
24.11.2004., 15:14
Iako Alexander ima neke već viđene fore i scene iz Brejvharta i nešto sitno iz Gladijatora, te čudan izbor naglasaka, bitke mi se sviđaju, to i dosta diže ugođaj filma, ima krvi.

Oliver Stone je, bar sudeći po prijašnjim radovima mogao napraviti još bolji film, ali i ovako solidna četvorka.
Koliko je to objektivno, ne znam, jer su mi Stoneovi filmovi opčenito dobri.

p.s.
kozz, onda se Loš odgoj treba zaobići?

Potala
25.11.2004., 01:06
Amidala kaže:
Jeste li znali da su Greci tuzili Stonea zbog toga jer je u filmu Aleksandra prikazao kao homoseksualca?
A kad je Ahilej prikazan kao heteroseksualac nisu se bunili? :D

Hm, gledat il ne gledat pitanje je sad... Ako ne računamo LOTR, holivudski superspektakl nisam u kino išla pogledati godinama. Ali Farell & Jolie + O. Stone (moj prvi najdraži redatelj:D), hmm, zvuči ok.
Pričekat ću još koji komentar prije no što pljunem 20-30 kn.

kozz kaže:
Ja sam jučer gledao novog Almodovara - pa mi je homo-seksa dosta za ovu godinu. :D
Nismo te pitali što si radio poslije filma:D

EDIT (za Grejpa) - ne, odi pogledati.

kozz
25.11.2004., 01:55
Kritičari su poprilično nemilosrdni prema filmu.

Grejp
25.11.2004., 06:36
kozz kaže:
Kritičari su poprilično nemilosrdni prema filmu.

Da?
Nikaj čudnog, navikli su na bolje od Olivera.

Al i kritičari neki puta preseru u svojim 'objektivnim' mišljenjima.
Dobro, ovaj put imaju dosta materijala.

Gospon Pes
25.11.2004., 07:11
Grejp kaže:
U četvrtak počinje redovna distribucija u Hrvatskoj- autor teksta živi u Hrvatskoj Gospon Pes.
:confused:

Kod vas pocne prije igrati nego kod nas? Jebo, idem Svabe tuziti! :rofl:

OK, hvala. :)
Moze i tako. Cak jos bolje... :D

Ipanema
25.11.2004., 11:03
Sad sam procitala recenziju na vip.movies.
Ajme, kako su ga popljuvali, to nije za ljude :eek:
I dali mu ocjenu 1,5 :eek:

banderas
25.11.2004., 11:18
Amidala kaže:
Mislim on i nije Grcki heroj makar su ga oni prisvojili...

Aleksandar Makedonski nije Grk :confused:
A što je, Makedonac možda :zubo:

walter
25.11.2004., 11:22
banderas kaže:
Možda je građanin Bivše Jugoslavenske Države Zvane Makedonija? :confused:

banderas
25.11.2004., 11:25
FYRM :D

Kesten
25.11.2004., 11:38
banderas kaže:

Zapravo, da. Isto kao i njegov otac, Filip.

:B

Vanjushka
25.11.2004., 12:13
A i vi ga lupate, narod koji sebe danas naziva Makedoncima je slavenskog porijekla, kada su ono slaveni dosli na ove prostore?

Vidim povijest vam je jaca strana :B

A i geografija :D Solun je najveca makedonska luka, a kako ako je u Grckoj :D

Glupinickname
25.11.2004., 13:01
Alexandar je najveci sin nasih naroda i narodnosti. Nakon druga Tita, that is.

Dunj@
25.11.2004., 18:33
Amidala kaže:
Jeste li znali da su Greci tuzili Stonea zbog toga jer je u filmu Aleksandra prikazao kao homoseksualca? Mislim on i nije Grcki heroj makar su ga oni prisvojili...

Hm, hm....netko ne zna povijest, a misli da je nasljednik stare Grčke. :D

Mislim, ono homoseksualizam je tada njima bila normalna pojava, da ne spominjem da se i odnosilo na "više" krugove. Dapače, bilo je poželjno imati mlade (muške) ljubavnike. ;) . Statusni simbol! :D

kozz
25.11.2004., 18:47
Žene su tu bile samo zbog reproduktivnih kvaliteta, a muškarci za pravu ljubav. :zubo:

Btw, upravo traje pravi rat između ex-Yu Makedonaca i Grka oko toga čiji je Aleksandar.
Naravno nitko iole pametan nebu Acu proglasio slavenskim junakom, a povijesni spisi pak Makedonce ne tretiraju kao Grke.

...pa sad ti skuži.

Dunj@
25.11.2004., 18:54
Svatko ima svoje mitove iz kojih uzima samo ono što im se čini pozitivno. ;)

Pa i Mussolini se zanosio Rimskim carstvom. :D

Osorkon
25.11.2004., 20:21
kozz kaže:
Žene su tu bile samo zbog reproduktivnih kvaliteta, a muškarci za pravu ljubav. :zubo:

Btw, upravo traje pravi rat između ex-Yu Makedonaca i Grka oko toga čiji je Aleksandar.
Naravno nitko iole pametan nebu Acu proglasio slavenskim junakom, a povijesni spisi pak Makedonce ne tretiraju kao Grke.

...pa sad ti skuži.

Tko zna mozda budemo vidjeli negdje u medijma da je Aco bio zapravo hrvati , ako ne onda barem to da slavni Hrvatski narod potjece od tog velikana...Kuzis ono slucajno je napumpo neku muskobanjastu siroticu jer mu je na prvi pogled licila na muskaca.:D

gabal
26.11.2004., 02:33
Grci ni Tesalce nisu smatrali Grcima - kud će onda Makedonce koji su im bili samo malo bolji od ostalih barbara.

Solun je DANAS u Grčkoj, u antici nije bio.

Pogledao sam film i mogu reći da mi se svidio. Shvaćam zašto je dobio loše kritike - većina ljudi je očekivala film o Aleksandru vojskovođi a dobili su film o Aleksandru - čovjeku. Stone je odlučio razotkriti ličnost iza mita, otkriti što je pokretalo Aleksandra u njegovim pohodima.

Stone je dosta hrabro i bez skurpula odlučio prikazati stvari onakve kakve jesu - Aco je peder i to se uopće ne skriva za razliku od Troje gdje je radi tko zna čega promijenjen odnos Ahil - Patroklo. Bitke (prikazane su dvije - kod Gaugamela i kod Inda) su jako realne, Aleksandra nije nikakav Rambo a i njegov vojni genij je prikazan onakav kakav je bio - u šatoru je to sve lijepo zamislio ali na bojnom polju stvari nisu tako jednostavne. U borbi nije OMA (one men army) već ratnik sa svojim prednostima i manama te mu njegovi vojnici u par navrata moraju spašavati život.

Jako mi se dopala karakterizacija sporednijih likova koji su povijesno bitni jer su njihovi potomci drmali poviješću tih krajeva sve do uspona Rima.

Ono što mi se ne sviđa su tri stvari - muzika, naracija kampanje do Gaugamela i tempo filma.

Muzika je potpuno bledunjava - ni jedanput mi se nije dogodilo da sam sebi kažem wow, kako dobro paše ova stvar ovdje - moram si nabaviti soundtrack. Muziku nisam ni primjetio u filmu - u ovakvom epskom spektaklu to je veliki minus.
Naracija kampanje koju govori Ptolomej (Hopkins) je dosta loša. On stoji kraj karte na kojoj je označena Aleksandrova ruta osvajanja i uopće ne spominje 2 vrlo važne bitke, Gordijski čvor, opsadu Tira već uz minimalni uvod skače na sam Gaugamel. Malo opširnija obrada ovog dijela Aleksandrovog života ne bi bila loša.
Tempo filma je do Acinog ulaska u Babilon odličan, nabrijan, brz a onda sve stane. Iako mi se sviđa što se pokazuje politička pozadina i zakulisne igre nakon frenetičnog početka stvarno loše sjeda razvlačenje radnje.

Ocjenu ne bi davao jer mi se još moraju slegnuti dojmovi ali moram napomenuti da je iznimna pažnja posvećena povijesnim detaljima. Ja sam kao student povijesti velika picajzla što se toga tiče a vidio sam samo jednu ''grešku'' koju su u današnje vrijeme naprosto morali staviti. Naime, na početku filma kada se Aleksandar i njegovi budući suborci hrvaju oni to čine u nekakvom donjem rublju koje poprilično podsjeća na pelene (takve su gače nosili tada). U antici su se te vježbe izvodile bez ikakve krpice na sebi ali sumnjam da bi scena puna golih desetogodišnjaka kako se hrvaju po pijesku prošla čak i najblažu cenzuru.

A što vi mislite o filmu?

gabal
26.11.2004., 02:39
Amidala kaže:
Nema seksa izmedju muskaraca... :(
Koji bed... Ali zato mu Hephaistion u jednoj sceni kaže da ga totalno napali kada nekako zabaci glavu i da ima lijepe oči...

A i zažvali se jednom svjetski sa jednim tipom kojeg je skupio Dariju iz harema i kojeg onda vuče okolo sa sobom do kraja filma.

Jeste li ubrali Briana Blesseda kao učitelja hrvanja? Ja sam se tako počeo smijati kada sam ga vidio da me cijeli red čudno gledao. Ja njega ne mogu gledati ozbiljno, ona njegova faca mi je prekomična.

Grejp
26.11.2004., 06:42
gabal kaže:
Ja njega ne mogu gledati ozbiljno, ona njegova faca mi je prekomična.

Jep, al kada i on izgleda kao da je na rubu smijalice.

Da, onaj tipus kojeg vuče okolo. wTf?
Stone je očito ušmrkao malo preveliku količinu bijeloga kroz uho, čini mi se.

gabal
26.11.2004., 21:48
Grejp kaže:
Da, onaj tipus kojeg vuče okolo. wTf?
Pa zar nije očito da mu je to ljubavnik? Svuče se gol, legne u krevet i pozove njega da mu se pridruži...

nitko i ništa
28.11.2004., 09:53
Zanimljivo, ali Alexandar ipak ispada preobičan kreten. Stone nije uspio/htio pokazati u čemu je bila njegova veličina - u kompleksima i strahovima zacijelo nije, jer svi imaju komplekse i strahove. A samo je jedan bio ovako velik. Ista se stvar dogodila Stoneu i s Morrisonom u The Doors.
Što se tiče dileme mit ili 'istina', tu za vijeke vrijedi Fordov poučak iz Čovjek koji je ubio Libery Valancea: 'print the myth'. Zanimljiviji je.
Dakle, ocjena filma: previše Dioniza a premalo Apolona.

Tuco-il brutto
28.11.2004., 13:49
kozz kaže:

Baš me zanima kak' bu rulja to prihvatila.

Ljudi su se čudili i dobacivali a i bilo je podsmjehivanja, neko je i dobacio pederčina i cijelo kino je odvalilo:)
Film je Ok-ništ posebno, uz sve te bitke ja kad vidim utrku u Ben Huru-vrijeme staje.
Još nešto-baš me zanima, sad kad više nema filma koji ne traje barem 2 sata, a sve ih je više koji traju 3 sata-baš me zanima da li mogu raditi filmove od 4 sata- Pa tko će duže. Guzica mi utrnila.

allegra
28.11.2004., 17:46
stari, dobri Hitch je tvrdio da film ne smije trajati duže od sat i pol ... i imao je potpuno pravo.

ja sam jučer gledala film i nisam baš nešto oduševljena

na stranu što mi je odbojna fascinacija Aleksandrom, kao i ostalim tipovima koji su htjeli "ujediniti svijet" tipa Cezar, Napoleon (i Hitler) ... ali film nit je povijesni (previše bitnih stvari je izostavljeno), niti psihološka drama ... ustvari dobila sam dojam da je film napravljen da se na soft način provuče homoseksualizam u holivudsku filmografiju
vidim da su holivudski filmaši otkrili seksualne navike starih grka, sad će nas zatrpavati sa sličnim "spektaklima"

inače, dobro je napravljena bitka kod Gaugamela ... Angelina je prelijepa, zadovljava estetske kriterije :D ... a ni Farrell nije loš, ako ništa drugo barem liči na Acu (prema kipovima) :D

Freek
28.11.2004., 21:58
Film je katastrofa. prvo popizdim jer sam morao gledat reklame 20 minuta prije početka filma. A film je stvarno dosadan niti pokazuje nešto spektakularne bitke niti neku Alexandrovu osobnost.(osim da je peder). jedino što me držalo budnim su bili komentari kad se njih dvojica počmu žvalit tamo.:flop:

husky
29.11.2004., 06:20
Film je katastrofa. Ljubic za homoseksualce. Par scena bitki i imena glumaca ga spasavaju od totalnog promasaja. Ne vrijedi 3 sata trajanja. Da se izbaci ljubakanje 2 ili vise muskih, stao bi u sat vremena. :flop:

GnothiSeauton
29.11.2004., 08:20
Aleksandar je Stari Makedonac... niti Grk niti Makedonac u smislu FYRM (Slaven - Makedonac). Inače Stara Makedonija se nalazi na razmeđi FYRMa i 'prave' Grčke. Grci ga totalno debilno svojataju a zapravo je njih prve pokorio. Nisam nikad čuo da netko pokorava svoj narod (mislim preko granice). Njegov učitelj je bio Aristotel, koji je, jelte, gle čuda bio Grk. Zato je Alexandar bio u prosjeku obrazovaniji i zabrijao je na neke unikatno helenističke ideje koje su u to doba predstavljale vrhunac civiliziranosti. Inače sami Stari Makedonci su bili prilično 'Braveheart', planinski narod obučen u neštavljene kože koji jedino kaj su znali dobro radit je bilo klat.

Inače Aleksandristička kultura je prvi primjer kulturne sinkretistike u povijesti, i to većinom helenističke i perzijske (nakon Aleksandrove pobjede nad slabim Davaryvushem III -- transliterirano kao Darius III ... :D Darius :D :D :D ... fali nam jedan Aleksandar na blogu očito ;) ). To je uglavnom bio i razlog njegove rane smrti, jer mu bitan dio prekaljenih Makedonskih trupa koje su bile s njim od početka nije oprostio prigrljavanje tuđih običaja i to što nije prakticirao politiku 'spaljene zemlje' i bezumnog iživljavanja i pljačkanja, nego je pokoravao da bi vladao i ujedinjavao, te uvodio prvu povijesnu verziju Pax Romana (Pax Alexandrica).

Aleksandar kao uostalom i svi bitniji ljudi tog razdoblja je bio izraženo biseksualan. Postoje naznake da je njegov najdraži erotomón (mislim da se piše erotomon ili erotomwn) bio perzijski eunuh - konkubin Bagoas kojeg je 'nasljedio' od Davaryvusha. Dapače, postoje naznake (zbog, za stranog osvajača u njegovoj poziciji, čudne nesklonosti prema ženidbi, recimo sa perzijskom princezom... to se na kraju dogodilo ali većina povjesničara se slaže da se iz pera suvremenika i biografa dade iščitati da Aleksandar nije bio baš ono... zagrijan) da je preferirao muškarce.

Meni se svidjela i Troja i Kralj Artur i definitivno ću ići pogledati Aleksandra. Mislim da je dobro da se prikazuju bilo kakvi povjesni ili pseudopovjesni filmovi jer je puno veća šansa da nešto što je povjesno netočno ili djelom točno a ima hipertrofiranu epiku zaokupi pažnju javnosti i mladih generacija. Lako će onaj kojeg interesira povijest kasnije proučiti o čemu se zapravo radilo.

Inače 'epiziranje' nije ništa novo, niti ga je izmislio Hollywood. Primjer (inspiriran jučerašnjom emisijom Discoveryja 'The real Jason & the Argonauts') Apolonijeva priča o trgovačko-pljačkaškoj ekspediciji mladog nadobudnog mikenskog patricija na obale Gruzije koja je postala temelj mita o Zlatnom Runu.

Kesten
29.11.2004., 08:45
Da, profesore :cerek: :eek: :s

dr_jekyll
29.11.2004., 14:06
Pošto film dugo traje, jel u Cinestaru daju pauzu kao što je bila kod Povratka kralja ili je film cijeli u komadu?

gabal
29.11.2004., 14:54
U jednom komadu je.

barnikls
29.11.2004., 16:06
http://www.rottentomatoes.com/m/alexander/

gabal
29.11.2004., 17:07
barnikls kaže:
http://www.rottentomatoes.com/m/alexander/ Bilo je i 12%

Karmela
30.11.2004., 03:54
Buduci sam u skoli na povijesti imala citav jedan chapter o Alexu, ovaj film mi nije bio nista senzacionalno u smislu otkrivanja novih detalja.
Udzbenik mi je bio puno zanimljiviji od filma. :tuzni:
Angelina je promasaj, a Val Kilmer jos i vise (ako je to moguce). Film je (na zalost) predugacak, gluma osrednja.

Vidjet cemo uskoro da li je Luhrman bolje srece od Stonea.

nitko i ništa
30.11.2004., 08:10
allegra kaže:
...na stranu što mi je odbojna fascinacija Aleksandrom, kao i ostalim tipovima koji su htjeli "ujediniti svijet" tipa Cezar, Napoleon (i Hitler) ... Kinezi na tu temu rade puno bolje filmove - vidi Heroj.

cvjetaca
30.11.2004., 11:56
eto, isla jucer vidjeti.. film mi je bio ok.. onak, nebih opet isla jer mi je glavna zamjerka sto je brate predug, a likovi nemogu prestat pricat!
nije bas dinamican niti pregledan ali se vidi da se Stone potrudio docarati to vrijeme i sa povijesne strane bilo je dosta detalja koji su mi se jako svidjeli (npr, cinjenica da su grcki kipovi pofarbani, da vojnici nemaju serijski napravljene sljemove i oklope ko u Troji i da se jasno vide falange itd..)

jedino su mi na zivce isli idiotski komentari ljudi u scenama izmedju Ace i Hephaistiona (ili kak se vec zove). Mislim, da je zena bila u pitanju, nebi niko ni zucnuo.. nisu se bunili na Rosario, thats for sure :rolleyes:

GnothiSeauton
30.11.2004., 14:29
Takvi ljudi (sa izuzetkom luđaka ili onih koji su to postali... power corrupts and absolute power corrupts absolutely) su vizionari, karizmatici i ljudi jasnih i svjetlih ideja (koje ne moraju biti ispravne ali su konzistentne sa njihovim moralnoetičkim sklopom) kako najbrže i najefikasnije promjeniti svijet i učiniti ga smirenim, urednim i sigurnim mjestom.

Glupinickname
30.11.2004., 16:23
GnothiSeauton kaže:
Takvi ljudi (sa izuzetkom luđaka ili onih koji su to postali... power corrupts and absolute power corrupts absolutely) su vizionari, karizmatici i ljudi jasnih i svjetlih ideja (koje ne moraju biti ispravne ali su konzistentne sa njihovim moralnoetičkim sklopom) kako najbrže i najefikasnije promjeniti svijet i učiniti ga smirenim, urednim i sigurnim mjestom. ...za one koji tu promjenu prezive.

tuk'bah
30.11.2004., 19:08
Karmela kaže:

Angelina je promasaj, a Val Kilmer jos i vise (ako je to moguce).

Nemoguće! Kilmer je jedina prava faca u filmu. :D
A film je tipičan Stoneovski, a pošto ja baš i nisam neki njegov ljubitelj... Suzdržat ću se od daljnjih komentara.

GnothiSeauton
01.12.2004., 08:27
glupinickname kaže:
...za one koji tu promjenu prezive.

Da.

I šta je sad tu čudno? Nikad se nisi zapitao koliko ljudi umire u mukama u 'miru'? Treba razlikovati pacifizam (uvjerenje da je rat najlošiji način promjene svijeta oko sebe) i bezmudost (kad te vuna išta poduzet jer ono... nije da je super, al se snalazi 'i ovak').

Glupinickname
01.12.2004., 09:05
GnothiSeauton kaže:
Da.

I šta je sad tu čudno?
Oh, ne, nema niceg cudnog u tome, samo sam mislil da bi bilo lijepo spomenut i drugu stranu medalje "vizionara, karizmatika i ljudi jasnih i svjetlih ideja (koje ne moraju biti ispravne ali su konzistentne sa njihovim moralnoetičkim sklopom) kako najbrže i najefikasnije promjeniti svijet i učiniti ga smirenim, urednim i sigurnim mjestom.", naime cinjenicu da njihove briljantne vizije krvlju placaju obicni soldati i civili dok si briljantni vodje obicno hlade guzice u luksuznim palacama i satorima.

ljiga
01.12.2004., 09:21
glupinickname kaže:
Oh, ne, nema niceg cudnog u tome, samo sam mislil da bi bilo lijepo spomenut i drugu stranu medalje "vizionara, karizmatika i ljudi jasnih i svjetlih ideja (koje ne moraju biti ispravne ali su konzistentne sa njihovim moralnoetičkim sklopom) kako najbrže i najefikasnije promjeniti svijet i učiniti ga smirenim, urednim i sigurnim mjestom.", naime cinjenicu da njihove briljantne vizije krvlju placaju obicni soldati i civili dok si briljantni vodje obicno hlade guzice u luksuznim palacama i satorima. U doba Aleksandra je plačanje krvlju običnih soldata i civila bila najuobičajenija stvar, koja se dešavala bez obzira jel bio veliki vizionar posrijedi ili ne. Da je umjesto Aleksandra kraljevao neki "običan" vladar i dalje bi se ratovalo, i dalje bi se ginulo, samo bi bio drugačiji raspored zaračenih strana, a sigurno nebi dobili napredak koji je donio Aleksandar.

Glupinickname
01.12.2004., 09:34
ljiga kaže:
Da je umjesto Aleksandra kraljevao neki "običan" vladar i dalje bi se ratovalo, i dalje bi se ginulo, samo bi bio drugačiji raspored zaračenih strana, a sigurno nebi dobili napredak koji je donio Aleksandar.
Point. Al nekak sumnjam da je doticnim vojnicima to bila neka velka utjeha dok su rikavali. Ja znam da meni ne bi bila.

Black Revenger
01.12.2004., 10:10
opće mi se film ne sviđa. to mi je najlošije utrošenih 20kn ikad:flop: :flop: :flop:

cvjetaca
01.12.2004., 10:43
glupinickname kaže:
Point. Al nekak sumnjam da je doticnim vojnicima to bila neka velka utjeha dok su rikavali. Ja znam da meni ne bi bila.
uz to, sta jes jes, on je krvario skupa sa vojnicima. nije bas hladio dupe na nekom dvoru

Glupinickname
01.12.2004., 11:31
cvjetaca kaže:
uz to, sta jes jes, on je krvario skupa sa vojnicima. nije bas hladio dupe na nekom dvoru
Al cak i da se povijesni Aleksandar nikad nije borio uz svoje vojnike, kaj mislis da bi to ikad pokazali u *holivudskom* filmu?

cvjetaca
01.12.2004., 11:50
glupinickname kaže:
Al cak i da se povijesni Aleksandar nikad nije borio uz svoje vojnike, kaj mislis da bi to ikad pokazali u *holivudskom* filmu?

:misli: malo skrecemo s teme.. holivudski filmovi nikad ne prikazu povijesnu istinu pa mozemo mozda pricat o tome koji je film blize ili dalje od toga.

sto se Acinih vojnika tice, dok god su pobijedjivali, zgrtali su bogatstvo. ni jedna osvajacka(sic!) vojska ovog svijeta nije ratovala iz ideala nego koristi.

Glupinickname
01.12.2004., 12:06
cvjetaca kaže:
sto se Acinih vojnika tice, dok god su pobijedjivali, zgrtali su bogatstvo. ni jedna osvajacka(sic!) vojska ovog svijeta nije ratovala iz ideala nego koristi.
Naravno! Ja ni ne tvrdim drugacije. Moj post je nastao primamno ko reakcija na Gnothijev post u kojem pise o vizionarskim vodjama, herojima te brzom i efikasnom mijenjanju svijeta kako bi svi ljudi zivjeli u miru. Volim kad mi ljudi tak opisuju povijest i usput zaborave spomenut da takve epske vizije redovno podrazumijevaju pljacku, mucenje, ubijanje i silovanje.
Sa olimpskih visina udobnog stolca, tople sobe i skupog kompjutera u 2004. godini N.E. vrlo je lako zanemariti takve politicki nekorektne dijelove ljudske povijesti ili ih otpisati kao nuzno zlo.

Gorka ironija takvih postova lezi u tome sto se i dan - danas 99% nas nalazi sa donje strane povijesti tak da, u slucaju da opet naidje nekakav takav "vizionar" kao Aleksandar Makedonski, mi smo ti koji ce najebat.

el Duderino
01.12.2004., 12:56
glupinickname kaže:

ionako to nije ni činio. Nije pokorio sve te zemlje jer je on vlastoručno pobio 50% neprijateljske vojske nego je učinkovito zapovijedao svojom. A to baš i ne ide kao si rame uz rame sa vojnicima, ipak je potrebno sagledati situaciju iz šireg (daljeg) kuta. :D

GnothiSeauton
01.12.2004., 13:52
glupinickname kaže:

Gle, obični vojnik si je nekako racionalizirao zašto ide u rat, pogotovo osvajački i živio s tim, i velikom većinom onaj koji nije odbjegao prvom prilikom, a u dugačkoj kampanji ih ima puno, imao neke osobne percipirane dobiti od toga.

Ratovanje, iz perspektive 'kralja' i 'generala' (u Sun Tzuovim terminima) mora imati poantu poboljšanja kvalitete života za sve 'podanike'. Samo 'kralj' i 'general' koji kreću u rat s tom idejom i nakon što su iscrpili sve mogućnosti da narodu i njima samima posredno bude bolje bez ratovanja, će ratovati na ispravan i pobjedonosan način.

allegra
01.12.2004., 15:41
malo kasnim i idem off topic, ali da odgovorim Gnothiju na temu vizionarstva

moram priznati da me veseli tovj romantičarski zanos u povijesnim temama.

za moj ukus vizionar je bio Leonardo da Vinci

a što se tiče Ace, budimo realni ... kao i svakom drugom osvajaču, njegov primarni cilj je bio pokoriti što više teritorija ... to što nije primjenjivao politiku spaljene zemlje nije posljedica nikakvog vizionarstva, nego je bio svjestan činjenice da na drugi način ne bi uspio održati toliki osvojeni teritorij (uostalom i nije se dugo održao, raspao se nakon njegove smrti).
Bio je dovoljno inteligentan da shvati da je babilonska kultura i civilizacija u to vrijeme bila ipak naprednija od grčke i da bi znanja i tekovine Babilona mogao korisnije upotrijebiti, nego da samo ruši ... mada ni tu nije mogao odoljeti rušilačkom nagonu pa je bez problema ubio Kindua, tada najvećeg babilonskog astronoma.

toliko o njegovom "vizionarstvu" :rolleyes:
uostalom, što je konkretno postigao za buduća pokoljenja svojim osvajačkim pohodima?

glupinickname je u pravu ... napredak i blagostanje naroda postiže se malim koracima i mukotrpnim radom, a ne osvajačkim pohodima :)

Ipanema
02.12.2004., 08:17
Eto i mene s "recenzijom".
Nemam nikakvih zamjerki osim na duzinu.
Glumci odlicni, scene odlicne, fotografija filma odlicna, odlican motion, ono, previse je pozitivnog u filmu da bi ja sad tu nesto imala seruckat. I ja sam naucila nekaj iz povijesti (koju ne podnosim) i tak :D

Ali bogati cemu jebena 3 sata??? :visi::visi::visi:
Kad je film NAPOKON zavrsio, ja sam bila totalno izbezumljena i umorna ko da sam kopala, a ne sjedila u kinu :rolleyes:

Dakle, jedna topla preporuka za one koji planiraju gledati taj film:

Idite odmorni i naspavani i po mogucnosti na sto raniju predstavu. Lakse ce te podnijet duzinu, jerbo sam ja popizdila :mad:

crash0
02.12.2004., 09:09
walter kaže:
Možda je građanin Bivše Jugoslavenske Države Zvane Makedonija? :confused:
misli se na grčku pokrajinu makedonija. to je razlog zašto današnja makedonija mora nositi naziv former yugoslavian republic.

nitko i ništa
04.12.2004., 18:31
allegra kaže:

uostalom, što je konkretno postigao za buduća pokoljenja svojim osvajačkim pohodima?
Ni manje ni više nego stvorio jedan svijet.
Iz malog čuda Atene u kojoj je djelovalo nekoliko filozofa Sokrat, Platon, Aristotel,...nekoliko pjesnika, nekoliko državnika,...teško bi nastala civilizacija kakva se kasnije razvila u starom Rimu i čiji smo mi današnji nasljednici da Aleksandar nije otvorio prostor za njeno širenje.
Rimljani su preuzeli gotov svijet, stvoren u Ateni, a prije Rimljana proširili su ga oni luđaci. To što su oni zapravo htjeli samo silovati i pljačkati ne mijenja na stvari. To Hegel naziva "lukavstvo duha".

hallowed
04.12.2004., 19:41
Film je vrlo dobar.

Alexander The Great

"My son ask for thyself another
Kingdom, for that which I leave
is too small for thee"
(King Philip of Macedonia - 339 B.C.)

Near to the east
In a part of ancient Greece
In an ancient land called Macedonia
Was born a son
To Philip of Macedon
The legend his name was Alexander

At the age of nineteen
He became the Macedon King
And he swore to free all of Asia Minor
By the Aegian Sea
In 334 B.C.
He utterly beat the armies of Persia

Alexander the Great
His name struck fear into hearts of men
Alexander the Great
Became a legend 'mongst mortal men

King Darius the third
Defeated fled Persia
The Scythians fell by the river Jaxartes
Then Egypt fell to the Macedon King as well
And he founded the city called Alexandria

By the Tigris river
He met King Darius again
And crushed him again in the battle of Arbela
Entering Babylon
And Susa, treasures he found
Took Persepolis the capital of Persia

Alexander the Great
Alexander the Great
Became a God amongst mortal men

A Phrygian King had bound a chariot yoke
And Alexander cut the 'Gordian knot'
And legend said that who untied the knot
He would become the master of Asia

Helenism he spread far and wide
The Macedonian learned mind
Their culture was a western way of life
He paved the way for Christianity

Marching on, marching on
The battle weary marching side by side
Alexander's army line by line
They wouldn't follow him to India
Tired of the combat, pain and the glory

Alexander the Great
Alexander the Great
He died of fever in Babylon

MaXI
04.12.2004., 20:15
jedva čekam pogledati Alexandra,
k vragu i gripa:mad:

Xerex
04.12.2004., 22:22
Film je glupost.

Sastoji se od gay ljubavne priče, desetak puta putovanja kroz vrijeme (malo se ide 7 godina u budućnost, pa 8 u nazad, pa onda još 8 naprijed, pa nazad...), i nekoliko scena klanja (ne borbi, nego klanja)...

Poslijednjih pola sata filma sam čekao da već jednom završi jer je film dooooossssaaaaadddddaaaaannnn.................. :flop:

piper
05.12.2004., 00:27
by hallowed
Film je vrlo dobar.
Alexander The Great
...
Near to the east
In a part of ancient Greece
In an ancient land called Macedonia
Was born a son
To Philip of Macedon
The legend his name was Alexander
...
Nemoj zezat? Iron Maiden je na soundtrack-u filma?
Danas ga idem gledati!

ljubica zubica
05.12.2004., 01:08
Black Revenger kaže:
opće mi se film ne sviđa. to mi je najlošije utrošenih 20kn ikad:flop: :flop: :flop:

a di se to kino plaća 20 kuna? :confused:
i ja bi tamo :klopa:

piper
05.12.2004., 07:30
Vangelis je napravio muziku, koja savrseno ide uz film. Meni je film fakat tvrd. Scene bitke sa Perzijskim kraljem su kewl. Scene borbi su fakat zakon - borba s Indijancima i njihovim slonovima, pa ubijanja konja, ma savrseno!

Alexander je imao dobru viziju, steta sto nije bio jednako dobar politicar kao sto je bio vojskovodja.

Nije mi bas jasno zasto su ubacili te gay konotacije, i odakle im to (iz kakvih dokumenata). Kao imao je nekog vrlo "sumljivog" roba koji mu je sluzio, pa onda njegov odnos s najbojlim prijateljem... Hmmmmm

Glupinickname
05.12.2004., 10:18
piper kaže:
Meni je film fakat tvrd.
Ne znam kaj taj izraz tocno znaci i plasim se opce pitat. :D
Scene borbi su fakat zakon - borba s Indijancima i njihovim slonovima,
Hmmm, mislim da je tajna Custerova poraza kod Little Big Horna konacno razrijesena!
Alexander je imao dobru viziju, steta sto nije bio jednako dobar politicar kao sto je bio vojskovodja.
Prey, do tell: koja je to vizija uopce bila? Osim osvajanja svega kaj postoji, that is.
Nije mi bas jasno zasto su ubacili te gay konotacije, i odakle im to (iz kakvih dokumenata).
Jeziga, trebas se vise informirat u kulturi anticke Grcke. Sjecam se jedne Platonove rasprave (da me ubijes, nemrem se sjetit kak se zvala) u kojoj raspravljaju o prirodi ljubavi. Jedna od tvrdnji koju prisutni odobravaju jest da je jedina prava ljubav ona izmedju muskarca i djecaka. Naime, zene nisu sposobne za intelektualno poimanje ljubavi a jedino djecaci posjeduju i neophodni intelekt i onu djetinju nevinost potrebnu za razvijanje pravog i cistog osjecaja ljubavi. Sokrat stane protiv toga, al ne zato kaj je to nemoralno nego zato kaj smatra da postoji drugi ideal ciste ljubavi.

Ne zaboravi da su anticki Grci neoptereceni sa dvije tisuce godina krscanstva ko mi tak da u nekim stvarima imaju bitno drugacije poimanje morala.

nitko i ništa
05.12.2004., 11:06
glupinickname kaže:
Jeziga, trebas se vise informirat u kulturi anticke Grcke. Sjecam se jedne Platonove rasprave (da me ubijes, nemrem se sjetit kak se zvala) u kojoj raspravljaju o prirodi ljubavi. Jedna od tvrdnji koju prisutni odobravaju jest da je jedina prava ljubav ona izmedju muskarca i djecaka. Naime, zene nisu sposobne za intelektualno poimanje ljubavi a jedino djecaci posjeduju i neophodni intelekt i onu djetinju nevinost potrebnu za razvijanje pravog i cistog osjecaja ljubavi. Sokrat stane protiv toga, al ne zato kaj je to nemoralno nego zato kaj smatra da postoji drugi ideal ciste ljubavi.

Ne zaboravi da su anticki Grci neoptereceni sa dvije tisuce godina krscanstva ko mi tak da u nekim stvarima imaju bitno drugacije poimanje morala. Platon: Symposion, iliti Gozba. Preporučam svima.

Glupinickname
05.12.2004., 11:12
nitko i ništa kaže:
Platon: Symposion, iliti Gozba. Preporučam svima. Daaaaaaaaa! "Gozba"se zvalo djelce. Thnx for a input. :W

gabal
05.12.2004., 11:58
piper kaže:
Vangelis je napravio muziku, koja savrseno ide uz film.
Muzika mi je u filmu totalno nezamjetljiva - a u ovakvom epskom spektaklu muzika NE SMIJE biti nezamjetljiva.

Pa u biti, on je bio dosta dobar političar, jedino što nije ostavio nasljednika - film jednostavno pokazuje da je politika srazmjer između onoga što želimo i onoga što želimo. Aleksandar je postavio temelje helenističke civilizacije koja je potrajala sve dok je Rimljani nisu srušili a oni se mogu smatrati nasljednicima helenističke ideje i svijeta.

Nije mi bas jasno zasto su ubacili te gay konotacije, i odakle im to (iz kakvih dokumenata). Kao imao je nekog vrlo "sumljivog" roba koji mu je sluzio, pa onda njegov odnos s najbojlim prijateljem... Hmmmmm Film je poprilično točan u svakoj povijesnoj pojedinosti (ja picajzla sam vidio samo dvije manje greške) a tako je i u homoseksualizmu Aleksandra, svi njegovi biografi to spominju a i malo je čudno što mu je toliko trebalo da napravi dijete, zar ne?

GaelGarciaBernal
05.12.2004., 15:21
Gledao sam film i mogu reci da mi je najbolji od svih tih famoznih povijesnih epova kojima smo u posljednje vrijeme zasuti snagom zemljotresa u Skoplju 60-tih. Stone je posao izvrsno odradio, glumci su odlicni - ko bi rekao da ce Colin F. tako dobro glumiti, a Angelina je izvela, po mom hambl misljenju, ulogu zivota; fascinantna je u ulozi Sasine majkokucke. Not bad at all.

piper
05.12.2004., 19:24
Prey, do tell: koja je to vizija uopce bila? Osim osvajanja svega kaj postoji, that is.Pa da objedini sve sto postoji pod svojom upravom. Zar to nije ideal svakog vojskovodje? I dalje mi se cini da nije bas bio najbolji politicar, jednostavno gomilao je previse neprijatelja, koje nije eliminirao. Niti za to kratko vrijeme koje je osvajao "svijet" nije se nesto pretrgao u postavljanju administracije (nije za to bilo vremena). U 8 - 10 godina osvojiti tolike zemlje, treba to i zadrzati, posetupirati administraciju... Najbolje bi bilo da je poslao majku u Babilon, steta sto nije.

Je*ga, ja ih i dalje zovem Indijancima (originalno, po Columbusu).
Jeziga, trebas se vise informirat u kulturi anticke Grcke. Sjecam se jedne Platonove rasprave (da me ubijes, nemrem se sjetit kak se zvala) u kojoj raspravljaju o prirodi ljubavi. Znam da su Grci bili i pedofili i pederi, no nekako sam se ponadao da su Makedonci bili drugaciji, pa tako i Aleksandar (Makedonski). Nesto ne naginjem tezi da je Makedonija bila Grcka, a i u filmu Filip uziva kad kaze da mu je napokon svanulo da se Grci klanjaju Makedoncima :)

gabal
05.12.2004., 19:33
Zapravo, Aleksandar je umro u trenutku kada je planirao nakon pustih ratovanja učvrstiti upravu i konsolidirati stanje u državi.

Tko zna šta bi se dogodilo da nije umro...

shipka
05.12.2004., 19:52
glupinickname kaže:
Hmmm, mislim da je tajna Custerova poraza kod Little Big Horna konacno razrijesena!:rofl:

Ma sve te velike vojskovođe sa velikim idejama (i malim narodima) treba pljuvat osobno, a hvalit samo slučaj i sreću. Da je Hitler uspio ujedinit Europu, mislite da bi danas bio najveći negativac koji se ikad rodio?
edit: ovo nije retoričko pitanje!

MaXI
05.12.2004., 19:56
gabal kaže:
Zapravo, Aleksandar je umro u trenutku kada je planirao nakon pustih ratovanja učvrstiti upravu i konsolidirati stanje u državi.

Tko zna šta bi se dogodilo da nije umro...

Mozart je također umro vrlo mlad u 35.godini ,ko' zna što bi se dogodilo da nije:p

ne,slušajući o takvim genijalcima,žao mi je što nisam rođena u neko drugo vrijeme,a ne u ovo današnje u kojem su pojam ideala debili (teški):(

Xerex
05.12.2004., 20:31
Nego, jel' znate da kada je aleksi umro konj, on je osnovao grad sa njegovim imenom... :D

shipka
05.12.2004., 20:35
:D
A Filip stalno: Aleksa, vrati se kući, skuvaću ti vola iz prošle ere!

allegra
05.12.2004., 20:46
piper kaže:
Znam da su Grci bili i pedofili i pederi, no nekako sam se ponadao da su Makedonci bili drugaciji, pa tako i Aleksandar (Makedonski). Nesto ne naginjem tezi da je Makedonija bila Grcka, a i u filmu Filip uziva kad kaze da mu je napokon svanulo da se Grci klanjaju Makedoncima :)

možda bi i bio drugačiji da mu Aristotel nije bio učitelj :D
a on je samo malo modificirao Platonove zamisli koje su navedene u gornjim postovima

uostalom, to je prikazano i u sceni filma kada im Aristotel objašnjava da nije fora leći uz muškarca samo zbog strasti, nego k'o fol i zbog razmjenjivanja misli ... mda :zubo:

homoseksualnost je u staroj Grčkoj bio poželjan oblik ponašanja
joj, sad kad su to otkrili holivudski filmaši (a dugo im je trebalo) mislim da će nas zatrpavati sa starogrčkim temama :p

MaXI
05.12.2004., 20:48
shipka kaže:
A Filip stalno: Aleksa, vrati se kući, skuvaću ti vola iz prošle ere!

:lol:

nego ,pošto nisam gledala..yet,
kakvu ulogu angy tumači ,znam da tumači staru od alekse,ali kaj je nekakva mudrijašica ili...?:D

allegra
05.12.2004., 21:00
nitko i ništa kaže:
Ni manje ni više nego stvorio jedan svijet.
Iz malog čuda Atene u kojoj je djelovalo nekoliko filozofa Sokrat, Platon, Aristotel,...nekoliko pjesnika, nekoliko državnika,...teško bi nastala civilizacija kakva se kasnije razvila u starom Rimu i čiji smo mi današnji nasljednici da Aleksandar nije otvorio prostor za njeno širenje.
Rimljani su preuzeli gotov svijet, stvoren u Ateni, a prije Rimljana proširili su ga oni luđaci. To što su oni zapravo htjeli samo silovati i pljačkati ne mijenja na stvari. To Hegel naziva "lukavstvo duha".

povijest pamti pobjednike, pa je tako zapamtila i Aleksandra, a s njim i staru grčku.

međutim, činnjenica jest da je čak i u vrijeme Acinog osvajanja grčka kultura i civilizacija bila inferiorna onoj u Perziji, Egiptu i Indiji ... stoga nije istina da je on širio grčku kulturu u osvojena područja, nego su Grci učili od pokorenih naroda.

uostalom, Grci nisu znali stvoriti niti državu ... njihovi gradovi (ili kako ih zovemo "državice") bili su kao rogovi u vreći i stalno su međusobno ratovali ... taj problem je imao i Aleksandar, koji je znao ratovati, ali nije znao administrativno i politički povezati osvojeni teritorij (kao što je već netko primjetio u ranijim postovima). Taj teritorij bi se raspao još za njegova života da je dulje poživio.

po mom mišljenju nije on bio nikakav vizionar, nego osvajač kao i svaki drugi.
današnja fascinacija osvajačima je morbidna ... da je Hitler pobijedio, danas bi ga slavili kao ujedinitelja Evrope :rolleyes:

MaXI
05.12.2004., 21:06
allegra kaže:
povijest pamti pobjednike, pa je tako zapamtila i Aleksandra, a s njim i staru grčku.

međutim, činnjenica jest da je čak i u vrijeme Acinog osvajanja grčka kultura i civilizacija bila inferiorna onoj u Perziji, Egiptu i Indiji ... stoga nije istina da je on širio grčku kulturu u osvojena područja, nego su Grci učili od pokorenih naroda.

uostalom, Grci nisu znali stvoriti niti državu ... njihovi gradovi (ili kako ih zovemo "državice") bili su kao rogovi u vreći i stalno su međusobno ratovali ... taj problem je imao i Aleksandar, koji je znao ratovati, ali nije znao administrativno i politički povezati osvojeni teritorij (kao što je već netko primjetio u ranijim postovima). Taj teritorij bi se raspao još za njegova života da je dulje poživio.

po mom mišljenju nije on bio nikakav vizionar, nego osvajač kao i svaki drugi.
današnja fascinacija osvajačima je morbidna ... da je Hitler pobijedio, danas bi ga slavili kao ujedinitelja Evrope :rolleyes:

hitler koliko god ga negativno danas prikazivali bio je posljednji od niza ljudi koji će ostati zapamćeni po svojim osvajanjima,čega u današnjem svijetu nema,svako razdoblje ima svog osvajača ili više njih,i po mom mišljenju želju za osvajačem,vođom ,karakterom ,uopće ne smatram morbidnom

shipka
05.12.2004., 21:14
MaXI kaže:
hitler koliko god ga negativno danas prikazivali bio je posljednji od niza ljudi koji će ostati zapamćeni po svojim osvajanjima,čega u današnjem svijetu nema,svako razdoblje ima svog osvajača ili više njih,i po mom mišljenju želju za osvajačem,vođom ,karakterom ,uopće ne smatram morbidnom Gledati samo dio karakteristika čovjeka koje ti se sviđaju, a ignorirati koje ti se ne sviđaju je pomalo neodgovorno, ne? ;)

Idem off!

MaXI
05.12.2004., 22:03
shipka kaže:
Gledati samo dio karakteristika čovjeka koje ti se sviđaju, a ignorirati koje ti se ne sviđaju je pomalo neodgovorno, ne? ;)

Idem off!

ah takva sam ,volim velike ljude ,bez obzira na djela i mane,
nadahnjuju me svojim uspjesima,možda zato što svaki od njih ima jednu dozu(veću ,manju)ludosti u sebi,i u startu se izdvajaju iz mnoštva običnih smrtnika,jer
oni su se usudili.....

GnothiSeauton
05.12.2004., 22:06
MaXI kaže:
hitler koliko god ga negativno danas prikazivali bio je posljednji od niza ljudi koji će ostati zapamćeni po svojim osvajanjima,čega u današnjem svijetu nema,svako razdoblje ima svog osvajača ili više njih,i po mom mišljenju želju za osvajačem,vođom ,karakterom ,uopće ne smatram morbidnom

Hear, hear.
Dapače, ja smatram morbidnim tu modernu antifascinaciju osobnom moralnoetičkom, ambicijskom i karizmatskom snagom. Svi bi trebali biti 'shiny happy people' ali po mogućnosti da smo si svi što sličniji i da nitko nije niš posebno. Gdje nije uspio komunizam uspio je konzumerizam i današnja licemjerna 'politička korektnost'.

MaXI
05.12.2004., 22:12
GnothiSeauton kaže:
Hear, hear.
Dapače, ja smatram morbidnim tu modernu antifascinaciju osobnom moralnoetičkom, ambicijskom i karizmatskom snagom. Svi bi trebali biti 'shiny happy people' ali po mogućnosti da smo si svi što sličniji i da nitko nije niš posebno. Gdje nije uspio komunizam uspio je konzumerizam i današnja licemjerna 'politička korektnost'.

to me užasava,sama pomisao na klonove i shiny people:bljak:
svi isti ,slični(uljudskimpravima,ok ,stoji)...jaaaadno,
a i dokazano je da svijetu treeba vođa(pritom ne mislim na onu spodobu zvanu bush,ili bilo koji drugi sličan mali blesavi čovjek na kugli zemaljskoj):rolleyes:
i svatko bi trebao imati svoj stav i bez straha ga braniti pred drugima,čime pobijam svoju tezu(nesvjesno)o velikom vođi,
ali još uvijek stojim iza nje,znači ne očekujem vođe,niti želim,ali
im se divim(naravno ,onim istinskim ,pravim,tipa napoleon,alex...)

-btw,postoje mnogi mali obični ljudi koji su ,zapravo veliki ,za koje nismo niti čuli,a svojim djelima,nesvjesno su to postali;)

GnothiSeauton
05.12.2004., 22:25
Ljudi koji se ne boje braniti vlastiti stav i promicati ga u svom i životu čitave ove političke i kulturne ekumene, od najbližeg kruga frendova do potpunih neznanaca na cesti, čak i ako im se 'desi' vođa, većinom budu oni najuži 'podanici' jer točno znaju radi čega pristaju na vodstvo dotičnog, jer se povode za idejama a ne za karizmatskom magnetičnošću ili jednostavno nekom 'veličinom'. Uperi prstom na nekog povjesnog velikana (globalno okarakteriziranog kao ugrubo 'pozitivnog' ili 'negativnog') i oko njega ćeš nać jezgro ljudi koji ga podržavaju iz svojih osobnih razloga i tim najviše doprinose privlačnosti ideje. Nije niti postojao vođa bez izvjesne 'kritične mase' ljudi koji su podupirali njegovo vodstvo i ideje po principu da su prepoznali sposobnog čovjeka koji dijeli neke konkretne i prave ideje.

MaXI
05.12.2004., 22:34
GnothiSeauton kaže:
Ljudi koji se ne boje braniti vlastiti stav i promicati ga u svom i životu čitave ove političke i kulturne ekumene, od najbližeg kruga frendova do potpunih neznanaca na cesti, čak i ako im se 'desi' vođa, većinom budu oni najuži 'podanici' jer točno znaju radi čega pristaju na vodstvo dotičnog, jer se povode za idejama a ne za karizmatskom magnetičnošću ili jednostavno nekom 'veličinom'. Uperi prstom na nekog povjesnog velikana (globalno okarakteriziranog kao ugrubo 'pozitivnog' ili 'negativnog') i oko njega ćeš nać jezgro ljudi koji ga podržavaju iz svojih osobnih razloga i tim najviše doprinose privlačnosti ideje. Nije niti postojao vođa bez izvjesne 'kritične mase' ljudi koji su podupirali njegovo vodstvo i ideje po principu da su prepoznali sposobnog čovjeka koji dijeli neke konkretne i prave ideje.

ok,ti si iz jednog običnog posta napravio čitav jedan monolog psihološke karte ljudi koji se ne boje iznijeti svoje mišljenje,
totalno bezpotrebno,ja sam samo iznijela svoj stav odnosno mišljenje o ljudima tipa Alex,jer mi se dopao,jer se usudio i učinio nešto što nitko od gomile shiny people nije,i sve to do svoje 25,
što je ne samo za ono doba već i za ovo vrhunac vrhunaca ,evo ja mu se divim(uopće me ne zanima tko je i zašto stajao iza njega,on je ostao upamćen)

Xerex
05.12.2004., 22:44
Ako vam treba vođa, spreman sam nositi teret vladanja svijetom.

Padišah Car Xerex, vladar poznatog Svemira

bumbar
06.12.2004., 00:42
Ona Rocksana, (Rosario Dawson), je bolja od Angeline, u filmu je tako dobro ispala, sexy, lijepa, odlično tijelo (:cice: prije svega), faca super, zavodljiva, nesjećam kad me neka napalila u filmu tako, na crnu panteru podsjeća :eek: :eek: :top: :cerek:

Karmela
06.12.2004., 04:07
MaXI kaže:
ok,ti si iz jednog običnog posta napravio čitav jedan monolog psihološke karte ljudi koji se ne boje iznijeti svoje mišljenje,
totalno bezpotrebno,ja sam samo iznijela svoj stav odnosno mišljenje o ljudima tipa Alex,jer mi se dopao,jer se usudio i učinio nešto što nitko od gomile shiny people nije,i sve to do svoje 25,
što je ne samo za ono doba već i za ovo vrhunac vrhunaca ,evo ja mu se divim(uopće me ne zanima tko je i zašto stajao iza njega,on je ostao upamćen)

Well, da su se pridrzavali povijesnih okvira, trebali su vise paznje posvetiti cinjenici da je Alex naslijedio nepobjedivu vojsku od oca mu Filipa. Filipovi generali su zasluzni za Alexove pobjede. Ja bih taj dio filma puno radije odgledala, nego one bezvezne scene bitaka koje su svakoga koga ja znam ostavile ravnodusnim ( da kazem to na lijep nacin).
Inace zalosno kako od jedog zanimljivog zivota moze ispasti tri sata dosadnog filma.

Karmela
06.12.2004., 04:09
bumbar kaže:
Ona Rocksana, (Rosario Dawson), je bolja od Angeline, u filmu je tako dobro ispala, sexy, lijepa, odlično tijelo (:cice: prije svega), faca super, zavodljiva, nesjećam kad me neka napalila u filmu tako, na crnu panteru podsjeća :eek: :eek: :top: :cerek:

Moram se sloziti sa tobom ( iz razlicitog razloga). Od cijele ekipe ona je jedna od rijetkih koja je dobro odabrana da tumaci namjenjenu joj ulogu. Val i Angelina su potpuni promasaj. :flop:

Daphne
06.12.2004., 05:14
Upravo se vratila iz kina, razocarana. :(
Kako je Karmela vec spomenula, zalosno je kako od necijeg zanimljivog zivota moze ispasti tri sata dosadnog filma. :(

nitko i ništa
06.12.2004., 08:43
allegra kaže:
homoseksualnost je u staroj Grčkoj bio poželjan oblik ponašanja
joj, sad kad su to otkrili holivudski filmaši (a dugo im je trebalo) mislim da će nas zatrpavati sa starogrčkim temama :p Nije baš da je to hollywoođanski: u Troji je naglašeno izbjegnuto prikazati vezu Ahila i Patrokla kao homoerotsku. Pa je publika u kinu puno bolje podnosila 'pravedničku tugu' Brada Pitta nego li 'pedersko prenemaganje' Colina Farella u potpuno istoj situaciji (smrt ljubavnika).

nitko i ništa
06.12.2004., 08:49
GnothiSeauton kaže:
Hear, hear.
Dapače, ja smatram morbidnim tu modernu antifascinaciju osobnom moralnoetičkom, ambicijskom i karizmatskom snagom. Svi bi trebali biti 'shiny happy people' ali po mogućnosti da smo si svi što sličniji i da nitko nije niš posebno. Gdje nije uspio komunizam uspio je konzumerizam i današnja licemjerna 'politička korektnost'. …
Gledajte! Pokazujem vam zadnjeg čovjeka.
,,Što je ljubav? Što je stvaranje? Što je čežnja? Što je zvijezda?” - tako pita zadnji čovjek i trepće.
Zemlja je tad malenom postala, i po njoj skakuće zadnji čovjek, koji sve čini malenim. Njegov je rod neiskorjenjiv, poput skakavaca; zadnji čovjek živi najduže.
,,Mi smo iznašli sreću” - vele zadnji ljudi i trepću.
Oni su napustili predjele gdje bijaše oporo živjeti: jer treba se topline. Još se ljubi susjeda i trlja se o njega: jer treba se topline.
Razboljeti se i gajiti nepovjerenje važi im kao grijeh: hoda se pažljivo. Budala je tko se još spotiče o kamenje ili ljude!
Malo otrova tu i tamo: to stvara prijatne snove. I mnogo otrova naposljetku, za prijatno umiranje.
Radi se još, jer rad je neka zabava. Ali brine se o tomu da zabava ne naškodi.
Nije se više siromašan i bogat: oboje je odviše teško. Tko još hoće vladati? Tko još pokoravati se? Oboje je odviše teško.
Nijedan pastir i jedno stado! Svatko hoće jednako, svatko je jednak: tko drukčije osjeća, ide svojom voljom u ludnicu.
,,Nekad bijaše čitav svijet u zabludi” - vele najfiniji i trepću.
Razborito se je i zna se sve što se dogodilo: tako nema kraja sprdanju. Još se prepire, ali pomiruje se ubrzo - inače se kvari želudac.
Ima se svoj sitni užitak za dan i svoj sitni užitak za noć: ali štuje se zdravlje.
,,Mi smo iznašli sreću” - vele zadnji ljudi i trepću.
I ovdje se završi prvi govor Zarathustrin, koji se zove i ,,predgovorom”: jer na tom mjestu prekine vika i užitak mnoštva. ,,Daj nam tog zadnjeg čovjeka, o Zarathustra - tako su uzvikivali - učini nas tim zadnjim ljudima! Tad mi tebi poklanjamo nadčovjeka!” I sav je puk klicao i oblizivao se jezikom.

Ipanema
06.12.2004., 09:00
bumbar kaže:

Đizs, koja usporedba :confused:
Rosario Dawson je plesala, pokazivala tijelo i bila jebavana. I tu prestaje prica o Roxani i "glumi" Rosario Dawson u ovom filmu.

Black555
06.12.2004., 09:06
Film je jedno od najvećih razočarenja godine, a išla sam ga gledati sa stavom da će biti osrednji (nada - bolji od Troje). Za Alexandra, Troja je za Oscara.
Ne znam šta je u filmu gore - loš odabir glumaca i bezlična gluma, dosadan scenarij, dužina filma...
Alexandar ispada nekakav papak, i glupi su mi komentari da je Stone htio prikazati njega kao čovjeka, jer ako je netko bio vojskovođa kojeg su tisuće ljudi slijedili godinama na kraj svijeta, onda je morao biti i neka faca, karizma, ličnost, a ne cmizdaravac. To što je volio i frajere je nebitno.
Film je stalno trabunjanje glupih ispraznih rečenica, nema dramaturgije. Uopće u filmu ne vidimo kako on postaje kralj (vođa), kako mu ljudi povjeruju, nakon što mu je otac ubijen, Hopkins nabrzinu prepriča kako je on okupio vojsku i borio se...bla..bla..i evo ti bitke, koja je dobro napravljena i taman kad postane zanimljiva (Perzijanci ih razvaljuju), scena se prekida i Hopkins prepriča kako su Makedonci pobijedili i ulaze u Babilon. Strava.
Onda dva sata laprdanja (naravno prepričano da se on godinama borio u preko 50 bitaka i bio ranjen puno puta i osvajao narode), a mi gledamo njegove dooosadne razgovore sa svim ostalim likovima u filmu. Čisto zlostavljanje. Toliko lošu priču nisam već dugo gledala. Da ne spominjem da se nisu ni osvrnuli na priče o Gordijskom čvoru ili opsadi Tira.
Ako su htjeli napraviti dosadnu dramu o nekom cmoljavom vojskovođi, onda to nije morao biti Alexander, mogli su to snimiti sa nekim izmišljenim likovima (kao Pearl Harbor :)))
Film je čista 1!

bumbar
06.12.2004., 11:30
Ipanema kaže:
Đizs, koja usporedba :confused:
Rosario Dawson je plesala, pokazivala tijelo i bila jebavana. I tu prestaje prica o Roxani i "glumi" Rosario Dawson u ovom filmu.

žena si pa nemožeš razmijet ili ........, samo kažem da je u filmu bila jako privlačna!

Sudden Sid
06.12.2004., 12:19
Loš film.
Loš film koji želi bit ozbiljan.
Loš užasno dug film koji želi bit ozbiljan.

Tog Olivera Stonea treba kamenovati

Gospon Pes
06.12.2004., 16:17
Ma daj, nije tak strasan. :D
Ocekivali ste ne znam kakvo remek-djelo, cini se. :p
Za iskljuciti pamet i zderati kokice je cisto dobra pozadina. :D

Baron Samedi
06.12.2004., 16:53
Meni je film totalno cool.

Dvojbe, strahovi, intrige covjeka koji je vidio ispred svog vremena i kako ga drustvo dozivljava.

Ubijte covjeka koji gleda ispred svog vremena jer on radi upravo ono sto toliko mrzite: podsjeca vas da vi niste on.

Dragonfly
06.12.2004., 17:26
Sudden Sid kaže:
Loš film.
Loš film koji želi bit ozbiljan.
Loš užasno dug film koji želi bit ozbiljan.

Tog Olivera Stonea treba kamenovati

Loš film koji je mogao biti dobar.
Loš film koji je moga biti i ozbiljan.
Loš užasno dug film koji želi biti ozbiljan, a mogao je biti dobar, dug, zanimljiv film sa ozbiljnim akcentom.
:D:D:D

Uglavnom, dobra građa u rukama (ovaj puta)lošeg režisera.

Iako, nije loš za zavalit se i bez očekivanja pogledti čist zabave radi, kostima i lijepih tijela sa kokicama u rukama.

Samedi, ti to ozbiljno? :eek::trk:

Xerex
06.12.2004., 17:39
Karmela kaže:
Val i Angelina su potpuni promasaj. :flop:

Svaki put kada bi Andželina progovorila sa onim svojim naglaskom, jedva sam čekao da zašuti. A nekada sam mislio da je glas one ženske iz serije "Dadilja" iritirajuć...

Glupinickname
06.12.2004., 17:44
shipka kaže:
Da je Hitler uspio ujedinit Europu, mislite da bi danas bio najveći negativac koji se ikad rodio?
I opet bi nacisti bili zli sto bi ti postalo jasno onog trenutka kada bi ti policija pocela kucat na vrata tebi ili nekom koga poznajes i otfurala ih u zatvor bez pitanja i obrazlozenja. Ne moras biti Einstein da bi skuzio da je nekaj trulo u drzavi Danskoj kada je ljude strah u javnosti pricat glasno o politici.
GnothiSeauton kaže:
Samo u kinima: Povratak sina uzasa zivota u demokraciji!!!!!
MaXI kaže:
to me užasava,sama pomisao na klonove i shiny people
ah takva sam ,volim velike ljude ,bez obzira na djela i mane,

"... i zlatnu medalju u disciplini skok u vlastita usta ide MaXI!"
MaXI kaže:
ne,slušajući o takvim genijalcima,žao mi je što nisam rođena u neko drugo vrijeme,a ne u ovo današnje u kojem su pojam ideala debili (teški):(
Stari dobri Habsburgovci! Staro dobro kmetstvo!
MaXI kaže:
hitler koliko god ga negativno danas prikazivali bio je posljednji od niza ljudi koji će ostati zapamćeni po svojim osvajanjima,čega u današnjem svijetu nema,
Hitlere! Vrati se kuci! Skuvali smo ti pastasutu!
MaXI kaže:
nadahnjuju me svojim uspjesima,možda zato što svaki od njih ima jednu dozu(veću ,manju)ludosti u sebi,i u startu se izdvajaju iz mnoštva običnih smrtnika,jer
oni su se usudili.....
SVI SMO MI ALEKSANDAR MAKEDONSKI!

Karmela
06.12.2004., 18:01
Baron Samedi kaže:

Ubijte covjeka koji gleda ispred svog vremena jer on radi upravo ono sto toliko mrzite: podsjeca vas da vi niste on.

:rolleyes: Ne treba meni Oliver Stone objasniti tko je bio Alex the Great.

Karmela
06.12.2004., 18:04
bumbar kaže:
žena si pa nemožeš razmijet ili ........!

Koliko sovinizma u jednoj polurecenici :rolleyes: (prije nego se ona nije slozila sa tvojom konstatacijom, ja sam ju potvrdila, genije).

bumbar
06.12.2004., 18:18
Karmela kaže:
Koliko sovinizma u jednoj polurecenici :rolleyes: (prije nego se ona nije slozila sa tvojom konstatacijom, ja sam ju potvrdila, genije).

pa ne u stilu da je glupa nego da je žena pa je Roksana nemože zapalit, privuć, uzbudit ili kako hoćeš, nego da ona nju gleda kako je glumila i ocjenjuje neke elemante meni nebitne, nema kod mene š od šovinizma!

Xerex
06.12.2004., 18:24
bumbar kaže:
pa ne u stilu da je glupa nego da je žena pa je Roksana nemože zapalit, privuć, uzbudit ili kako hoćeš, nego da ona nju gleda kako je glumila i ocjenjuje neke elemante meni nebitne, nema kod mene š od šovinizma!

A lezbe nisu žene? :zubo:

Gospon Pes
06.12.2004., 19:02
Baron Samedi kaže:
Ubijte covjeka koji gleda ispred svog vremena jer on radi upravo ono sto toliko mrzite:
Namece vam svoju viziju svijeta i uopce ga ne zanima vasa. :p

gabal
07.12.2004., 00:34
Imam blag dojam da će se vama više svidjeti druga verzija Aleksandra Makedonskog koja će izaći negdje za godinu dana i u kojoj će Aleksandra glumiti Leonardo di Caprio.

Tamo Aco sigurno neće biti peder, 75% filma će biti bitke ali zato o motivaciji i unutarnjim dvojbama Aleksandra nećemo ništa saznati.

Znao sam (to sam i napisao ranije) da se film neće svidjeti široj publici ali meni se sviđa Stoneov pristup - on je mogao pola filma prepustiti CGI bitkama ali to nije učinio. On je odlučio razvijati likove, napraviti detaljnu karakterizaciju i otkriti onaj dio Aleksandra o kojem se manje govori. O nevjerojatnom poštivanju povijesnih detalja da i ne govorim.

Mislim, i meni smeta što su kampanju od prelaska Bospora do Gaugamela sveli na jednominutnu naraciju ali sviđa mi se drukčiji pristup za koji se redatelj odlučio. Prikazao je bitku koja je Aleksandrov najveći taktički uspjeh (jedini put kada je bio brojčano nadjačan u bitci) i bitku kod Inda koja je realno gledajući njegov jedini poraz. Iznimno je dobro prikazana politička strana njegovog života a što mi se naročito sviđa Aleksandrov taktički genij nije preuveličan - u drugoj bitci se vidi napredak za razliku od Gaugamela gdje je malo nedostajalo da radi vlastite gluposti izgubi bitku i život.

Netko je rekao da Grci nisu bili kulturno superiorniji Perziji i Egiptu. Mislim da su bili - u razdoblju neposredno prije Aleksandra postavljeni su temelji filozofije, astronomije, geografije, fizke, matematike u Grčkim gradovima.

Također, postoje teorija koja objašnjava zašto se grčki gradovi - države nikada nisu ujedinili. Druge antičke civilizacije imale su veliku rijeku ili rijeke koje su od njih zahtjevale zajedničiki rad na irigaciji i reguliranju toka rijeke. Taj faktor je nedostajao Grčkoj pa su centrifugalne društvene sile ostale jake u njih.

Ipanema
07.12.2004., 07:38
bumbar kaže:
žena si pa nemožeš razmijet ili ........, samo kažem da je u filmu bila jako privlačna!

Zato sto sam zena, pih :raspa:
Ja sam mislila na njezinu ulogu u filmu, a ne na nju kao zenu zato jer sam mislila da TI isto mislis na ulogu (a misliti je drek znati... :D)
Jedino sto ne razumijem da ti je Rosario privlacnija od Angeline :D

Baron Samedi
07.12.2004., 09:47
Karmela kaže:
:rolleyes: Ne treba meni Oliver Stone objasniti tko je bio Alex the Great.

U tom slucaju ti ne treba niti jedan povijesni film? Mislim, imas satove povijesti pa gotovo. Zasto trositi 25 kn?

Relax a bit: Alex od Stonea nije povijesni film. To je film o individualcu, kao sto rekoh, i kako okolina reagira na njega.

Isto tako, Posljednje Kristovo iskusenje nije film o Kristu, nego o unutrasnjim covjekovim borbama, konkretno - biti netko i nesto, pa zrtvovati sigurnost u obitelji, ili biti mali i imati sigurnost u obitelji.

Baron Samedi
07.12.2004., 09:56
Dragonfly kaže:
Loš film koji je mogao biti dobar.
Loš film koji je moga biti i ozbiljan.
Loš užasno dug film koji želi biti ozbiljan, a mogao je biti dobar, dug, zanimljiv film sa ozbiljnim akcentom.
:D:D:D

Uglavnom, dobra građa u rukama (ovaj puta)lošeg režisera.

Iako, nije loš za zavalit se i bez očekivanja pogledti čist zabave radi, kostima i lijepih tijela sa kokicama u rukama.

Samedi, ti to ozbiljno? :eek::trk:

Da.

Vi svi gledate soru i sto ti ja znam sto... Mene je vise zanimala pozadina u Aleksandu koju sam ti tu ukratko objasnio.

No, dobro - nekome film nije "sjeo," meni jest. I mom frendu jest.

Isto tako, zgodna cinjenica je da je Stone napravio povijesni spektakl - koji nema elemente povijesnog spektakla! Nema epskih bitaka i soranja na svakom koraku, nema 25 milijuna Oraka koji trve preko ravnice da ih na maceve doceka 14 milijuna Visokih Vilenjaka itd. itd.

Drugim rijecima, nije napravio VIZUALNO jak film - nije mu bilo bitno da od bitke zastane dah - vec je svu paznju posvetio karakterizaciji likova, koja je, naravno, izvrsna!

Dapace, ako se sjetis, od cega ti u takvim spektaklima zastaje dah? Sjeti se samo LOTR - kratke scene, ali vrlo ciste: bitke jesu masovke, ali se likovi vide vrlo cisto. Vidi se kad on mase macem, vidi se kad on reze glavu itd. Sve je to u djelicu sekunde - u drugoj vec reze nekom drugom glavu - ali je ta JASNOCA, pomijesana sa sjajnim audio efektima - ono od cega ti zastaje dah.
U Aleksandru je KRKLJANAC. Svi gutaju prasinu i krv, ne zna se tko koga kolje, prljavi su, zmazani, usrani i sto ti ja znam sto.

A Aragorn izgleda muzevno i u bitci. :D Dok Aleksandru u onom slow-motion kadru kad napada slona, uz izbecene oci, i slina curi na bradu. Mislis da bi si Aragorn to dozvolio? :D

Nemoj sad krivo shvatiti - ja obozavam i LOTR, dapace - ali su to malo drugaciji spektakli. Aleksandar je film o individui (npr. kao Krist u Posljednjem Kristovom iskusenju), a LOTR je ekranizirana jedna od mojih najdrazih knjiga.

Baron Samedi
07.12.2004., 09:59
Gospon Pes kaže:
Namece vam svoju viziju svijeta i uopce ga ne zanima vasa. :p

TOCNO!

A zasto? Jer je NJIHOVA vizura svijeta: udari na Perziju da osvetis oca i obogatis nas, a onda se vrati u Makedoniju i drkaj kitu ostatak zivota.

A njegova? Perzija je pocetak, tamo negdje je kraj svijeta, a ja cu na njega doci. Zasto da ja trunem u Makedoniji do kraja zivota, kad zivot mogu za nesto pametnije iskoristiti.

A pravo da nametne svoju vizuru zivota? Dobio je time da je KRALJ.

Baron Samedi
07.12.2004., 10:01
gabal kaže:
Imam blag dojam da će se vama više svidjeti druga verzija Aleksandra Makedonskog koja će izaći negdje za godinu dana i u kojoj će Aleksandra glumiti Leonardo di Caprio.

Tamo Aco sigurno neće biti peder, 75% filma će biti bitke ali zato o motivaciji i unutarnjim dvojbama Aleksandra nećemo ništa saznati.

Znao sam (to sam i napisao ranije) da se film neće svidjeti široj publici ali meni se sviđa Stoneov pristup - on je mogao pola filma prepustiti CGI bitkama ali to nije učinio. On je odlučio razvijati likove, napraviti detaljnu karakterizaciju i otkriti onaj dio Aleksandra o kojem se manje govori. O nevjerojatnom poštivanju povijesnih detalja da i ne govorim.

Mislim, i meni smeta što su kampanju od prelaska Bospora do Gaugamela sveli na jednominutnu naraciju ali sviđa mi se drukčiji pristup za koji se redatelj odlučio. Prikazao je bitku koja je Aleksandrov najveći taktički uspjeh (jedini put kada je bio brojčano nadjačan u bitci) i bitku kod Inda koja je realno gledajući njegov jedini poraz. Iznimno je dobro prikazana politička strana njegovog života a što mi se naročito sviđa Aleksandrov taktički genij nije preuveličan - u drugoj bitci se vidi napredak za razliku od Gaugamela gdje je malo nedostajalo da radi vlastite gluposti izgubi bitku i život.

Netko je rekao da Grci nisu bili kulturno superiorniji Perziji i Egiptu. Mislim da su bili - u razdoblju neposredno prije Aleksandra postavljeni su temelji filozofije, astronomije, geografije, fizke, matematike u Grčkim gradovima.

Također, postoje teorija koja objašnjava zašto se grčki gradovi - države nikada nisu ujedinili. Druge antičke civilizacije imale su veliku rijeku ili rijeke koje su od njih zahtjevale zajedničiki rad na irigaciji i reguliranju toka rijeke. Taj faktor je nedostajao Grčkoj pa su centrifugalne društvene sile ostale jake u njih.

:top: :top: :five: :s

Gospon Pes
07.12.2004., 11:06
gabal kaže:

A ja imam blagi dojam da taj necu niti gledati jer mi se od Leonarda povraca i odlucno sam odbila gledati svaki njegov film nakon Titanica. Tip mi je uzas i ne dira me ako sam i nesto dobro propustila samo radi averzije prema tom ljigavcu. :D

Znao sam (to sam i napisao ranije) da se film neće svidjeti široj publici ali meni se sviđa Stoneov pristup - on je mogao pola filma prepustiti CGI bitkama ali to nije učinio. On je odlučio razvijati likove, napraviti detaljnu karakterizaciju i otkriti onaj dio Aleksandra o kojem se manje govori.

Pa to je razlog da mi film nije tako los.
Da je bilo vise bitki i onoga po cemu Alex jest opcepoznat, meni bi film bio koma. Bas ovo drugo mi je zanimljivije. Jebes bitke. :D

Dragonfly
07.12.2004., 11:10
Baron Samedi kaže:
Da.

Vi svi gledate soru i sto ti ja znam sto... Mene je vise zanimala pozadina u Aleksandu koju sam ti tu ukratko objasnio.

Mene šora uopće nije zanimala. Problem je u tome što cijelo vrijeme imam osjećaj da se Stone nije mogao odlučiti kaj hoće: raditi film o Alexu, Grcim, šori - drugim riječima, ubačene bitke su mi došle kao da si pere savijest: "Ok, kad je već o Alexu, pa morao bi malo i bitki staviti, da ljudi ne bi krivo shvatili."

Isto tako, zgodna cinjenica je da je Stone napravio povijesni spektakl - koji nema elemente povijesnog spektakla! Nema epskih bitaka i soranja na svakom koraku, nema 25 milijuna Oraka koji trve preko ravnice da ih na maceve doceka 14 milijuna Visokih Vilenjaka itd. itd.

Povjesni spektakl je povijesni spektakl. Ne može se nešto nazivati povijesnim spektaklom bez elemenata istog. Tebi bi to trebalo barem biti kristalno jasno.;)
I uopće ne vidim razloga čemu aluzija na LOTR koji također nije povijesni spektakl jer se na zasniva na povijesnim činjenicama, nego fikciji.

Drugim rijecima, nije napravio VIZUALNO jak film - nije mu bilo bitno da od bitke zastane dah - vec je svu paznju posvetio karakterizaciji likova, koja je, naravno, izvrsna!

E pa vidiš, tu je cijeli problem: ako je prikazao dvojbe Alexa i njegovu nejasno jasnu seksualnu neorijentaciju, meni i dalje to nije dovoljno da proglasim karakterizaciju likova izvrsnom. Drugim riječima, meni osobno u tome nešto fali, stvar mi se čini nedorečenom i nedosljednom. Eto.

Dapace, ako se sjetis, od cega ti u takvim spektaklima zastaje dah? Sjeti se samo LOTR - kratke scene, ali vrlo ciste: bitke jesu masovke, ali se likovi vide vrlo cisto. Vidi se kad on mase macem, vidi se kad on reze glavu itd. Sve je to u djelicu sekunde - u drugoj vec reze nekom drugom glavu - ali je ta JASNOCA, pomijesana sa sjajnim audio efektima - ono od cega ti zastaje dah.
U Aleksandru je KRKLJANAC. Svi gutaju prasinu i krv, ne zna se tko koga kolje, prljavi su, zmazani, usrani i sto ti ja znam sto.

I dalje smatram usporedbu sa LOTR bez veze. Ne radi se uopće o dva ista žanra.
Od bajke koja se ekranizira očekujem upravo to: ekraniziranu bajku.
Aleks je stvarna činjenica. Povijesna ličnost. I zato krkljanac jest jedini način da se prikažu stvari približno onome kakve su mogle biti. Pucaš u krivom smjeru, Samedi. Aleksandrova usranost mi nimalo ne smeta. Niti njegove unutrašnje borbe i dvojbe. Ali mi se ne sviđa kako je Stone to napravio. Jadno i patetično. I nedosljedno. Štoviše, bitke su u ovom filmu čak i bolji dio.

A Aragorn izgleda muzevno i u bitci. :D Dok Aleksandru u onom slow-motion kadru kad napada slona, uz izbecene oci, i slina curi na bradu. Mislis da bi si Aragorn to dozvolio? :D

Nemoj sad krivo shvatiti - ja obozavam i LOTR, dapace - ali su to malo drugaciji spektakli. Aleksandar je film o individui (npr. kao Krist u Posljednjem Kristovom iskusenju), a LOTR je ekranizirana jedna od mojih najdrazih knjiga.

Rekoh ti gore u prethodnom pasusu da smatram usporedbu Aleksandra i LOTRa već u početku promašenom misijom.
Aragorn može izgledati kako hoće, jer ne postoji. Jedino se u tom slučaju režiser mora držati knjige i zato mi je suludo vršiti usporedbu ta dva lika.

Aleks je postojao i kod njega se treba držati povijesnih činjenica - no, o vještini režisera i njegovoj jasnoj viziji ovisi hoće li se lik uspjeti prikazati uistinu karizmatičnim i približno onakvim kakav bi mogao biti na temelju tih činjenica, a po meni je Stone tu opako podbacio jer, za razliku od Aleksa, nije ima jasnu viziju kakav film hoće. :D

Aleksandar je film koji pokušava biti film o individui; pa se onda na jednom dijelu više ne može odlučiti hoće li ipak biti samo film o individui ili i o povijesti. I tako cijeli film - bi ne bi i na kraju rezulat uz nekoliko iznimki daje bljutav okus. Barem u mojim ustima.
A imao je velikih potencijala. Šteta.

Gospon Pes
07.12.2004., 11:14
Baron Samedi kaže:
TOCNO!

A zasto? Jer je NJIHOVA vizura svijeta: udari na Perziju da osvetis oca i obogatis nas, a onda se vrati u Makedoniju i drkaj kitu ostatak zivota.

A njegova? Perzija je pocetak, tamo negdje je kraj svijeta, a ja cu na njega doci. Zasto da ja trunem u Makedoniji do kraja zivota, kad zivot mogu za nesto pametnije iskoristiti.

A pravo da nametne svoju vizuru zivota? Dobio je time da je KRALJ.
Bah, imas mentalitet ovce. Kud svi, tud i mali Baron, a sve kak kralj naredi. :p

Nikakvo bogomdano pravo on (kralj) nema, ali mogu mu se bedaki pokoriti ako su bedaki, pa zaboraviti da oni nisu pederi i megalomani, da je njima ipak bitn(ij)a zena i obitelj i tako dalje...
A trebalo im je koliko ono godina da popizde i konacno se pocnu bunjakati? :D

Eh, takodjer mu je jedna od blesavijih ideja bila ona s Alexandriama na svakom cosku i "svi smo isti" planovima. :D

Nephrite
07.12.2004., 15:18
MaXI kaže: hitler koliko god ga negativno danas prikazivali bio je posljednji od niza ljudi koji će ostati zapamćeni po svojim osvajanjima,čega u današnjem svijetu nema,svako razdoblje ima svog osvajača ili više njih,i po mom mišljenju želju za osvajačem,vođom ,karakterom ,uopće ne smatram morbidnom

GnothiSeauton kaže:
Hear, hear.
Dapače, ja smatram morbidnim tu modernu antifascinaciju osobnom moralnoetičkom, ambicijskom i karizmatskom snagom. Svi bi trebali biti 'shiny happy people' ali po mogućnosti da smo si svi što sličniji i da nitko nije niš posebno. Gdje nije uspio komunizam uspio je konzumerizam i današnja licemjerna 'politička korektnost'. Uh, jebote, možda bih trebao idućih deset godina provesti akumulirajući političku moć, kako bih mogao lansirati napad i ujediniti Europu i u procesu istrijebit jednu manju etničku skupinu koja živi na području Europe. Hmmmm, ne znam, možda cigani ili matematičari. I jedni i drugi krvare pa mi je svejedno.

Ali barem neću bit običan.

bumbar
07.12.2004., 18:36
Xerex kaže:
A lezbe nisu žene? :zubo:

objasni?

Xerex
07.12.2004., 19:04
bumbar kaže:
objasni?

bumbar kaže:

Može zapalit, privuć, uzbudit ženu lezbu. :zubo:

Glupinickname
07.12.2004., 19:23
Xerex kaže:
Vidis, e TO bi vec bio povijesni spektakl koji bi ja volio gledat! :zubo:

jay
07.12.2004., 19:39
Nephrite kaže:
Uh, jebote, možda bih trebao idućih deset godina provesti akumulirajući političku moć, kako bih mogao lansirati napad i ujediniti Europu i u procesu istrijebit jednu manju etničku skupinu koja živi na području Europe. Hmmmm, ne znam, možda cigani ili matematičari. I jedni i drugi krvare pa mi je svejedno.

Ali barem neću bit običan.
Alternativno, mozes u svim udobnostima koju pruza moderno potrosacko drustvo citat svoje Ayn Rand paperbackove i na svom DVD playeru gledat Aleksandra i sa svog kompjutera postat po webforumima o tome kak bi volio da si rodjen u neko drugo vrijeme, kad su muskarci bili Pravi Muskarci poput Aleksandra, dok su zene bile Prave Zene poput Angeline Jolie i Rosario Dawson, i lamentirat tragicnu sudbinu covjecanstva nad kojim je trijumfirao konzumerizam i prosjecnost, u kojem horde prosjecnih sprecavaju osobni razvoj Atlasa poput tebe.

To je isto tipicna razonoda ljudi superiornih sposobnosti i moralnog kova koji odbijaju bit povuceni nadolje od strane neopranih masa obicnih. Mozda jos i cesca od ovog kaj si ti napisao.

MaXI
07.12.2004., 19:44
Nephrite kaže:
GnothiSeauton kaže:
Hear, hear.
Dapače, ja smatram morbidnim tu modernu antifascinaciju osobnom moralnoetičkom, ambicijskom i karizmatskom snagom. Svi bi trebali biti 'shiny happy people' ali po mogućnosti da smo si svi što sličniji i da nitko nije niš posebno. Gdje nije uspio komunizam uspio je konzumerizam i današnja licemjerna 'politička korektnost'. Uh, jebote, možda bih trebao idućih deset godina provesti akumulirajući političku moć, kako bih mogao lansirati napad i ujediniti Europu i u procesu istrijebit jednu manju etničku skupinu koja živi na području Europe. Hmmmm, ne znam, možda cigani ili matematičari. I jedni i drugi krvare pa mi je svejedno.

Ali barem neću bit običan. [/QUOTE]

radiš dramu od jednog posta,a što se tiče hitlera,usrala sam ga da priznajem,glupinick nešto skačem si u usta,usput hvala na nagradi -točno,btw ja tebi dodjeljujem za ironičnost ...ebenu ironičnost,ali i činjenica je da je žalosno i jadno što naše razdoblje nema likove kakvi su postojali u prošlosti(mišljenje koje sam -neuspješno željela izraziti preko onih km eseja,i gluposti koje sam nasrala o hitleru)

bumbar
08.12.2004., 08:55
Xerex kaže:

ajmo pitat Karmelu dali je lezba, mislim da si se zaletio?

Karm odgovori! (nadam se da nisi)

Baron Samedi
08.12.2004., 11:35
Gospon Pes kaže:
Bah, imas mentalitet ovce. Kud svi, tud i mali Baron, a sve kak kralj naredi. :p

:D Nije tako, i mislim da ti PRVA znas da nije tako.

Imaj na umu da je tada kralj bio alfa i omega. Najteza kazna ikad je - kraljoubojstvo.

Religija je ucinila svoje, ali dobro... o tome cu na religiji. :D

Gospon Pes kaže:
Nikakvo bogomdano pravo on (kralj) nema, ali mogu mu se bedaki pokoriti ako su bedaki, pa zaboraviti da oni nisu pederi i megalomani, da je njima ipak bitn(ij)a zena i obitelj i tako dalje...
A trebalo im je koliko ono godina da popizde i konacno se pocnu bunjakati? :D

KRIVO! Upravo obratno - kralj JEDINI ima bogomdano pravo! U tome je citava fora!

Slusati kralja je bilo normalno kao danas, sto ti ja znam, slusati muziku - to je bio dio zivota. Svakodnevnog zivota.

E, sad - PAMETAN kralj je znao da mu B-g nece pomoci when shit hits the fan iliti kad se narod i velikasi pomahnitaju.
GLUP kralj se oslanjao na providnost i vladao je kako mu se sprdnulo.

Aleksandar je bio pametan kralj: sjeti se da trenutak prije nego pije iz onog vrca, gleda okolo i SHVACA o cemu se radi. Onda namjerno pije... Kak znam da je namjerno i da je znao o cemu se radi? Tako sto je odbio onu otrovanu pliticu kad je bio na obrancima Himalaja.

Gospon Pes kaže:
Eh, takodjer mu je jedna od blesavijih ideja bila ona s Alexandriama na svakom cosku i "svi smo isti" planovima. :D

Nije bas. Aleksandar je VRLO inteligentno shvatio da onaj koji kontrolira gradove, kontrolira zemlju. Ako bi izgradio gradove pod GRCKIM utjecajem u CENTRU STRANE ZEMLJE, dobio bi idealno mjesto kontrole: ako mislis kontrolirati, recimo, Perziju, dovoljno ti je da kontroliras 2 Aleksandrije i Babilon.

Baron Samedi
08.12.2004., 11:56
Mene šora uopće nije zanimala. Problem je u tome što cijelo vrijeme imam osjećaj da se Stone nije mogao odlučiti kaj hoće: raditi film o Alexu, Grcim, šori - drugim riječima, ubačene bitke su mi došle kao da si pere savijest: "Ok, kad je već o Alexu, pa morao bi malo i bitki staviti, da ljudi ne bi krivo shvatili."

Obzirom da si rekla "...tvoj OSJECAJ..." tu se ne mogu sporiti. Radi se naprosto o tome da ti film nije sjeo. O.K.

Medjutim, ne slazem se s ovim argumentom: bitke su VRLO ciljano stavljene. SVI najvazniji dogadjaji iz njegovog zivota su u filmu: silovanje njegove majke od oca, neposlusnost na gozbi, jahanje Bukefala, smrt oca i proglasavanje kraljem, bitka kod A... (jebem ti ja grcka imena) gdje je pobijedio sa ludjackim odnosom 1:10, kontroverzna zenidba za Rosanu, njegov glavni i jedini poraz kod Poa, smrt u pustarama pri povratku, smrt u Babilonu.
Sve ostalo je samo dodavanje "mesa" - bitke s kojima je spojio Grcku, bitke na jugu, masakr u Gazi itd. itd. One su bitne, ali NISU ESENCIJALNE.

Zato, mislim, da je ovo dobro napravio. Stone mi nije najomiljeniji redatelj - Scorsese bi, po meni, ovo dvostruko bolje napravio - ali ni ovo nije lose.

Povjesni spektakl je povijesni spektakl. Ne može se nešto nazivati povijesnim spektaklom bez elemenata istog. Tebi bi to trebalo barem biti kristalno jasno.
I uopće ne vidim razloga čemu aluzija na LOTR koji također nije povijesni spektakl jer se na zasniva na povijesnim činjenicama, nego fikciji.

Nisi skuzila: povijesni spektakli kad prikazuju bitke se - dobrim djelom - stekaju na onog tukca Cecila B. DeMilla. Na to sam mislio kad sam ono napisao: kadriranje, nacin obrade, cistoca u bitci, cisti likovi - vrlo cesto crno/bijeli - itd. itd. LOTR je ZADNJI SPEKTAKL koji postuje ovo. On nije POVIJESNI, ali JEST SPEKTAKL.

E pa vidiš, tu je cijeli problem: ako je prikazao dvojbe Alexa i njegovu nejasno jasnu seksualnu neorijentaciju, meni i dalje to nije dovoljno da proglasim karakterizaciju likova izvrsnom. Drugim riječima, meni osobno u tome nešto fali, stvar mi se čini nedorečenom i nedosljednom. Eto.

To je tvoj osjecaj i to je O.K. Ali sumnjam da je mogao Colina Farrela uvjeriti da snimi porno scenu s onim frajerom "kako bi film dobio na atmosferi". Tocno se vidi da Stone zeli reci "Gledajte, na pederastiju se tada NIJE gledalo kao sto se danas gleda! Pederastiju nalazite u grckoj kulturi SVUGDJE (npr. Platonova Gozba i Sokrat). ALI TO NIJE NI BITNO - Grcka kultura do Zenona NIJE bila pod utjecajem Judeo-Krscanskih vrijednosti, i zato to nije bilo lose! Ne mozete suditi o jednoj kulturi smatrajuci da je druga kultura VREDNIJA od te kulture, samo zato sto ljudi hodaju obuceni ili zato sto su odbacili plesanje oko vatre. No, obzirom da je danas dominantna judeo-krscanska kultura, ja NECU prikazati eksplicitnije scene pederastije, osim one puse izmedju Farrela i onog tipa..."

Shvacas? Nije on htio reci "Aleksandar je neodredjen u svojoj seksualnosti", vec "Aleksandar je bipsic, to je O.K. jer je to TADA na TOM PODRUCJU bilo O.K., ali nebute vidjeli nikakve gay scene jer iz nekog nepoznatog razloga, svi mogu vidjeti dvije cure kak se lizu, ali ne mogu vidjeti dva muskarca koji se ljube."
A kak je filmas, ne zeli da mu vjerske zajednice - ovaj put SVE, jer SVE danasnje dominantne zajednice smatraju pederastiju ZLOM - ne zeli da mu uniste film i tone para koje su ulozene.

Aleks je stvarna činjenica. Povijesna ličnost. I zato krkljanac jest jedini način da se prikažu stvari približno onome kakve su mogle biti. Pucaš u krivom smjeru, Samedi. Aleksandrova usranost mi nimalo ne smeta. Niti njegove unutrašnje borbe i dvojbe. Ali mi se ne sviđa kako je Stone to napravio. Jadno i patetično. I nedosljedno. Štoviše, bitke su u ovom filmu čak i bolji dio.

O.K., to je tvoj gut feeling. Sve pet.
Ja sam misljenja da je, iz razloga koje sam ti naveo, napravio dosta dobar film.
Kad je Scorsese zadnji put uzeo Krista kao glavnog junaka svog filma i napravio film samo na jednoj recenici: "Svi imamo borbu tijela i duha. Kako onda izgleda borba BOZANSKOG tijela i BOZANSKOG duha?", dobio je ANATEMU! Film mu je smjesten na INDEX, i to ne na index.hr vec na Vatikanski index.

Aleksandar je film koji pokušava biti film o individui; pa se onda na jednom dijelu više ne može odlučiti hoće li ipak biti samo film o individui ili i o povijesti. I tako cijeli film - bi ne bi i na kraju rezulat uz nekoliko iznimki daje bljutav okus. Barem u mojim ustima.
A imao je velikih potencijala. Šteta.

Vidi gore...

Gospon Pes
08.12.2004., 12:40
Baron Samedi kaže:
:D Nije tako, i mislim da ti PRVA znas da nije tako.

Imaj na umu da je tada kralj bio alfa i omega. Najteza kazna ikad je - kraljoubojstvo.
Religija je ucinila svoje, ali dobro... o tome cu na religiji. :D

Premalo su ih potamanili, ali OK, idemo na Religiju s tim. :rofl:

KRIVO! Upravo obratno - kralj JEDINI ima bogomdano pravo! U tome je citava fora!

A jel? :D Pa kad, gdje i koji Bog mu je to pravo dao?
Ili si pao na floskulu "Mi, miloscu Bozjom, kralj taj i taj..." :lol:

Slusati kralja je bilo normalno kao danas, sto ti ja znam, slusati muziku - to je bio dio zivota. Svakodnevnog zivota.

Naravno. Ljudi su tako bili odgojeni i nije ni danas drugacije.
Ali ima i mutanata koji ono malo vlastitog mozga upotrijebe, pa ne jebu kraljeve 5% niti ih smatraju icim vecim/vrijednijim od kmeta, a kamoli bogomdanima.
Takve kraljevi obicno posalju na stratiste zbog uvrede velicanstva i veleizdaje. :D

Aleksandar je bio pametan kralj: sjeti se da trenutak prije nego pije iz onog vrca, gleda okolo i SHVACA o cemu se radi. Onda namjerno pije... Kak znam da je namjerno i da je znao o cemu se radi? Tako sto je odbio onu otrovanu pliticu kad je bio na obrancima Himalaja.

Pa dojadilo covjeku glumiti boga, a i ostali ga bas nesto nisu njime vise vidjeli. :lol:

Nije bas. Aleksandar je VRLO inteligentno shvatio da onaj koji kontrolira gradove, kontrolira zemlju. Ako bi izgradio gradove pod GRCKIM utjecajem u CENTRU STRANE ZEMLJE, dobio bi idealno mjesto kontrole: ako mislis kontrolirati, recimo, Perziju, dovoljno ti je da kontroliras 2 Aleksandrije i Babilon.
Ne bih rekla da mu je u glavi bila kontrola, prije asimilacija. :D
Od profinjenih Perzijanaca napraviti grcke divljake. Si vidio kak je Darius bio skockan? A ovi kaj da su iz sume pobegli... :rofl:

Baron Samedi
08.12.2004., 22:50
Gospon Pes kaže:
Premalo su ih potamanili, ali OK, idemo na Religiju s tim. :rofl:

Vazi. Thread ce se zvati "Danay je kreten iliti kako od kralja napravit seljaka"

Gospon Pes kaže:
A jel? :D Pa kad, gdje i koji Bog mu je to pravo dao?
Ili si pao na floskulu "Mi, miloscu Bozjom, kralj taj i taj..." :lol:

OBRNUTO, kuma. PRVO je bilo davanje B-zjeg prava, a ONDA je dosla floskula.

Dakle - ritual KRUNISANJA je zamisljen da IMITIRA ritual POMAZANJA. Baci oko na Stari zavjet i vidjet ces u nekoliko navrata pomazanje: medju ostalim, kad B-g POMAZUJE Mojsija.

Odmah da rascistimo - ono "B-g te maz'o!" nema NIKAKVE veze s krunisanjem. O ovom drugi put.

No, ono NAJVAZNIJE pomazanje je pomazanje MESIJE, kralja zemlje-koju-je-bolje-ne-spomenuti-jer-ce -svi-skociti-do-stropa-a-ne-da-mi-se-zajebavat-s-podforumom-film-u-tom-smjeru.

U tom smislu, imas i pomazanje KRISTA.

Da bi ojacala, Crkva nastoji se prikloniti svjetovnoj vlasti (super je imati vojsku!) Zato razvija onu staru tezu koja se ponavlja na svakom koraku u Srednjem vijeku: svecenici su pastiri, svjetovna vlast su psi cuvari, narodi su ovce.

Ne ulazeci u tocnost gorenavedenih tvrdnji, ono sto je bitno je: PASTIR bira KOJEG CE PSA uzeti.

ZATO je POMAZANJE iliti KRUNISANJE pocinjalo sa "...miloscu B-zjom..." Kako je svecenik kanal prema B-gu u obje strane - onda TAJ SVECENIK njega obavjestava STO B_G ZAPRAVO HOCE.

Dakle - krunisanje je imitrianje obreda pomazanja.

Gospon Pes kaže:
Naravno. Ljudi su tako bili odgojeni i nije ni danas drugacije.
Ali ima i mutanata koji ono malo vlastitog mozga upotrijebe, pa ne jebu kraljeve 5% niti ih smatraju icim vecim/vrijednijim od kmeta, a kamoli bogomdanima.
Takve kraljevi obicno posalju na stratiste zbog uvrede velicanstva i veleizdaje. :D

Nije bas ni danas razlicito, a bome IMF jako dobro ilustrira tu tezu. :D

Gospon Pes kaže:
Pa dojadilo covjeku glumiti boga, a i ostali ga bas nesto nisu njime vise vidjeli. :lol:

Gospon Pes kaže:
Ne bih rekla da mu je u glavi bila kontrola, prije asimilacija. :D
Od profinjenih Perzijanaca napraviti grcke divljake. Si vidio kak je Darius bio skockan? A ovi kaj da su iz sume pobegli... :rofl:

Da, to mi je jedino blago u k--cu: SVI su jednako bili posrani u to vrijeme.

Kako Monthy Python savrseno veli: "Kako si znao tko je u ono vrijeme kralj? Jedini koji nije bio posran po odjeci..." :D

GnothiSeauton
08.12.2004., 23:20
Hey, Relgionopolitiacs, we don't want your kind here!

Superhrabar Dabar
09.12.2004., 11:29
Da ne čitam sad sve postove....gdje da nabavim screen shotove od Rosario kad se skinula..nabacite neki link...:cice: :klopa: :frajer:

Inače film je manje sranje od ostalih spektakalalalalalalalalala...:)

jay
09.12.2004., 11:52
Jedan review kaj sam naso na Netu...

My family and I went to go see Alexander for our post-Thanksgiving outing. It was really long and not very rewarding, so allow me to summarize:

Colin Farrell: Hi! I'm Alexander! I conquered most of the known world before I was 25, but more importantly to Oliver Stoner, I was a total flamer! In the end of the movie, you can see the silhouette of my nutsack!
Angelina Jolie: I'm Alexander's mom, and I'm a crazy bitch who likes to lay the symbolism on real thick!
Farrell: MOM! I HATE YOU! But there will be some confusing scenes where we seem to actually like each other too much!
Val Kilmer: I'm Alexander's dad! I die real early in the movie but I haunt Alexander through the whole thing! Also, I randomly rape a little boy.
Farrell: DAD! I HATE YOU TOO! ANGST!
Jared Leto: I love you Alexander, I'll wear eyeliner and make sad shiny eyes at you for the whole movie, and we'll exchange cheesy dialog instead of doing anything exciting!
Farrell: LETO, YOU'RE THE ONLY ONE WHO UNDERSTANDS ME! ANGST!
Weird Androgynous Guy: I stand around and look creepy, but I also have sex with Alexander and do a weird dance where I show him my ass and nuts!
Rosario Dawson: My tits are GIGANTIC! You won't remember anything else I do.
Farrell: I randomly fall in love with you even though I've only liked cock for the rest of the movie. I think it's the Oedipus complex, because you're totally just like my mom! ANGST! I almost rape you, but you're pretty hot for my sack anyway.

And then there's some fighting and some conquering and stuff. Mostly it takes a back seat to the gayness. There's some weird artsy camera work that sucks. Oh, and Anthony Hopkins narrates it. If it wasn't three hours long, it would have been an alright movie.

gabal
10.12.2004., 13:42
Superhrabar Dabar kaže:
Da ne čitam sad sve postove....gdje da nabavim screen shotove od Rosario kad se skinula..nabacite neki link...:cice: :klopa: :frajer:

Inače film je manje sranje od ostalih spektakalalalalalalalalala...:) Pokušaj na outnow.ch ako razumiješ nacistički...

Superhrabar Dabar
10.12.2004., 16:19
Hvala, ali nisam ništa našao...:tuzni:

Dajte ljudi, za rođendan....:mig:

newcomer
10.12.2004., 16:50
http://f5.grp.yahoofs.com/v1/AMi5Qd7AU4IsZL-awIEpBozF6aIqPRQKTNyjOCVPGmO2OJ8cSUeLDlXJC9IMWc-IoLmhtYgAuZxlwzouDOrYg5vhtcZjrg/Alexander/Rosario_Dawson_Alexander_preview1.jpg

kozz
10.12.2004., 18:08
Ne radi ti redirect ni link, newcomer.

Podrudi se malo jače. :D

Superhrabar Dabar
10.12.2004., 18:54
newcomer kaže:
http://f5.grp.yahoofs.com/v1/AMi5Qd7AU4IsZL-awIEpBozF6aIqPRQKTNyjOCVPGmO2OJ8cSUeLDlXJC9IMWc-IoLmhtYgAuZxlwzouDOrYg5vhtcZjrg/Alexander/Rosario_Dawson_Alexander_preview1.jpg

Ne radi...hvala na trudu, al pliiiiiiizzzzz uspiiiijjjj!!! Treba mi više nego kruh!!!:moli:

Karmela
10.12.2004., 20:08
Kako ne radi link? Meni radi :zubo: (mozda zato sto sam indiferentna prema sadrzaju :mig: ).

newcomer
10.12.2004., 20:10
Moras imat Yahoo! korisnicki racun pa odi na http://movies.groups.yahoo.com/group/rosariodawsonplace
Tu moras napraviti "Join" i tad je sve tvoje ;) :D

kozz
10.12.2004., 22:15
Pogledo ga.

Prokleto amiciozan film, falbogu.

...ali i pun ozbiljnih mana, nažalost.

beowulf
14.12.2004., 23:33
Aleksandar Makedonski,,mislim malo je povijesnih likova koji su dostigli toliko bajkovitu dimenziju,,cak i najblizi likovi s kojima bi ga se moglo usporedjivati ipak kaskaju za njim i njegovom sudbinom, Cezarova osvajanja koliko god bila znacajna ipak se zbivaju na puno manjem prostoru, isto vrijedi i za Napoleona, i njihovi zavrsetci su ljudski, jedan je stradao u uroti a drugi je dozivio vojni poraz. Aleksandar se u zivotu nije suretao s granicama...osim ona tri dana u satoru na jednoj od rijeka u Punjabu. Koliko je bio osvajac on je bio i istrazivac, nove rijeke zivotinje narodi obicaji, susrece fakire u Indiji, dolazi do Aralskog jezera na sjeveru..
i onda sto da covjek misli kad pogleda ovakav film, kad se ovako plitko i jeftino obradi takav materijal..

Najocitije mane - podjela uloga, koji k Angelina radi kao Aleksandrova majka, zasto Aleksandrova majka mora imati toliko prostora?
Val Kilmer je kao Filip II ucinio maksimalno sto se moglo u ovako slabom filmu
Anthony Hopkins - kicasta aleksandrijska luka, ne znam, blesavo, isto mislim da on nije kriv nego da je bio takav raspored

Jared Leto i Colin Farell su vjerojatno povremeno morali ponovo snimati scene kad bi provalili od smijeha...dijalozi su katastrofa i ni gluma ne moze bit bolja na takvom materijalu,,njihovi osjecajni razgovori se cine kao srednjoskolska predstava..

Zatim, kad se snimi kod Gaugamele Aleksandar i njegov stozer, hrpa napadno ljepuskastih glumaca podsjeca na neki boy bend

Nisam za to da se negira Aleksandrova homoseksualnost, i neka se naglasi s jednom ili dvije scene,,ali ovdje je toga bilo non stop i film se cini blizancem Mala Educaciona..jednostavno nisam protiv pederluka ali film je natrpan tim i samo tim

Odnos prema majci Olimpiji i davez koji iz toga slijedi

Ono sto mi se svidja su sitnice, npr kad se kod ulaska u Babilon kroz Istarina vrata s lijeve strane otvori Bruegelova Kula babilonska a s desne su kao protuteza Semiramidini vrtovi, dokazi velicine grada svih gradova

Bitka kod gaugamele je jedan od boljih dijelova filma, bez bitaka ne znam tko bi rekao bilo sto pozitivno o filmu, ali isto mi se povremeno cini da je opako rezana, Toga ima jos u filmu, onaj ekspresni proces Filotasu u kojem barem meni nista nije ostalo jasno je isto valjda rezultat kracenja filma na 'podnosljivih' tri sata

Ima i jedan zgodan isjecak gdje se prica o potrebi da jedna drzava ujedini i smiri ostatak poznatog svijeta..onako , zanimljivo, vrlo zanimljivo

Ima jedna divna vijetnamska scena kad makedosnki marinci zapnu u monsunskim indijskim sumama, i kazu kako su bogovi spustili kisu 60 dana bez prestanka

Kod Gaugamele Aleksandrov govor pomalo citira Braveheart, isto vrijedi i za oblak strijela koji zaspe makedonce (kad je kamera snimila strijele preko sunca pomislio sam na onu spartansku- 'barem cemo se u sjeni boriti')

U zadnjoj indijskoj bitci, najbolji dio filma definitivno, realistican, vrlo dobar prikaz kaosa u naletu slonova, u jednom dijelu kad se snimi dugokose brkate makedonce na konjima s sljemovima s resama ne znam da li me vise asocira na Conana ili na Rohance iz LOTR.

Grejp
15.12.2004., 06:24
Nema ništa od Alexandera s Di Capriom.
Bar zasada, a nadam se i nikada.

gabal
15.12.2004., 10:04
ovdje (http://www.imdb.com/title/tt0327405/combined) ne piše da je otkazan. Nadam se da si u pravu :moli:

Xerex
17.12.2004., 18:43
Nego, u filmu su stavili jednu grešku. Kada faraon pogleda na aleksandrijsku luku, vidi se onaj svjetionik koji nije izgrađen u njegovom životu...

Superhrabar Dabar
18.12.2004., 00:47
To je, kuiš, namjerno, Ameri su nepogrešivi.;)

Spot Perdita
29.12.2004., 13:33
Pogledala ga i u nekim scenama je pravi Oliver Stone film, pogotovu borba u Indiji, koja uspjesno ostavlja dojam realnosti. Veliki manjak u filmu je po mome izgradivanje lika (filmskog) Alexandra - povjesni Alexander je ukoliko znam bila sasvim deseta osoba - sto se pretezno odrazava u neurednom plotu.

U prvoj polovici filma se lik majke prikaziva kao kljucni utjecaj u njegovom zivotu, gdje se u drugoj polovici odjednom pojavljuje i otac. Je li to u sklopu unutarnje rastrganosti glavnog lika, predstavlja li to zelju povratak necemu? Ne poklapa se sa crvenom niti tijekom prve polovice filma.

U svemu tome mi je narocito smetao ubaceni flashback u kojem se pokazuju dogadaji pri ubistvu kralja Philipposa(oca), to bi navodno trebala biti kljucna scena samo sto jednostavno nije jasno kako je to tocno formiralo Alexandrov karakter. Tijekom filma njega se pretezno vidi da pati, ali jednostavno nije razjasnjeno sto ga toliko muci(nerazumijevanje ostalih njegovog sna o multietnickom carstvu?). Colin Farrell, za kojega smatram da zna glumiti, u svadi sa Cleitusom - koji mu predbaciva da nije vise kako je bilo - vise djeluje kao srednjoskolac koji se svada u nekom kaficu nego kao car koji nalazi na otpor u prvim linijama svojih sljedbenika.

Angelina Jolie je dobro obavila svoj posao, iako mi je njezin naglasak isao na zivce (neodredeno slavenski), i od kada su u rituale sljedbenika Dionysosa - kojeg je ona navodno slijedila - ukljucene zmije :confused: -----> Olympias je u skoro svakoj sceni doslovce zamotana u zmije.

Mislim da shvacam sto je Oliver Stone htjeo postici svojim filmom, nije bas uspjelo. Film vam je malo kao ovaj post.....ehm......zbrkan :lol:

sirovina
05.01.2005., 18:04
[QUOTE]slafko kaže:
[B]čitam na iskonu da bu ga glumio leonardo di caprio... :eek:

to nema veze s mozgom. tak je conana moga glumit jim carrey... :rolleyes:
jednog od najvećih vojskovođa u povijesti da glumi mali šminker dječačke face... holivud je stvarnootiša o ku[B]rac*

a zar ti slafko neznaš da su najveći ubojice u povijesti bili poznati po dječačkim facama?

Kejos
23.01.2005., 15:15
film je totalni pederluk

LoveMeTender
25.04.2005., 21:29
Majka mu je cjelo vrjeme govorila shta da radi i kako da radi, te je pocjenivala njegovog oca kao nesposobnjakovicha. Alexandar je to imao urezano u glavi i trudio se pretjecati svog oca u zhivotnim dostignuchima. Osvajao je jer je htio dokazati majci da je bolji od oca, a zatim su mu se u glavi uvrteli filmovi da osvoji chitav svijet i da ga obedini pod jednom upravom.

Ustvari, Alexandar je prikazan kao globalista koji je bio puno prije svog vrjemena u shvachanjima, pa vechi postotak ljudi ga nisu razumjeli, te su se okrenuli protiv njega.

Inache bisexualnost koja je tako jasno bila otslikana u filmu je tachna slika tadashnjih odvijanja. Aristotel je bio homosexualac i Alexandrov tutor. U to vrjeme je bilo "in" da tutore spavaju sa svojim mushkim uchenicima (iako taj dio nema u filmu).

coeurdeloupe
26.04.2005., 21:20
LoveMeTender kaže:
Inache bisexualnost koja je tako jasno bila otslikana u filmu je tachna slika tadashnjih odvijanja. Aristotel je bio homosexualac i Alexandrov tutor. U to vrjeme je bilo "in" da tutore spavaju sa svojim mushkim uchenicima (iako taj dio nema u filmu).

Da, ja sam negdje citala da je u staroj Grckoj muska ljubav bila posve normalna. Dapace, smatrali su da je cak i cisca od musko-zenske jer se ne temelji iskljucivo na tjelesnoj ljubavi.

Basta
26.04.2005., 21:26
Samo ima jedan problem: nema dokaza da je Saša bio homić, čak naprotiv, ima indicija da nije bio. Čovjek je imao tri žene i nekoliko djece.

LoveMeTender
26.04.2005., 21:38
Basta kaže:
Samo ima jedan problem: nema dokaza da je Saša bio homić, čak naprotiv, ima indicija da nije bio. Čovjek je imao tri žene i nekoliko djece.

Nije bio homich, bio je bisexuall.

đoni501
26.04.2005., 22:23
Sta god bio, ipak je u sjeni one božice.......

Najbolja usta..

Basta
26.04.2005., 22:45
LoveMeTender kaže:
AFAIK, nema ni za to dokaza.

Collateral
27.04.2005., 21:34
LoveMeTender kaže:

:D Hm, nije šija nego vrat?;)

Collateral
27.04.2005., 21:35
Basta kaže:

Imati djecu nije dokaz da netko nije homić. Mnogi homići imaju djecu. Ne bisex. nego baš homići. Djewca su im paravan.:eek:

trip
28.05.2005., 20:15
prvo...ispricavam se ak je vec bila otvorena tema za ovaj film

a sad o filmu:

scene borbe su predobre , al ih ima premalo. film traje 169min a cak 2-3 scene fighta ima:flop:

ovo je najpederskiji film ikad snimljen vjerovatno. nonstop se okolo setaju polugole pedercine:mad: ...uzas...cak i sam aleksandar ima decka i vise se mazi s njim nego s zenom vlastitom:flop:

prica je ok , glumci solidni , gay glumci odlicno glume...mozda su i u stvarnom zivotu pederi pa zato...:D

dajem ocjenu 3/10 i to samo zbog efekata i glumaca(hopkins,kilmer,jolie,leto,...)

ak ga niste pogledali blago vama i avoidajte ga at any cost.

:flop: :horor: :Snajper:

gabal
28.05.2005., 20:28
trip kaže:
prvo...ispricavam se ak je vec bila otvorena tema za ovaj film Bila je...

ovo je najpederskiji film ikad snimljen vjerovatno. nonstop se okolo setaju polugole pedercine:mad: ...uzas...cak i sam aleksandar ima decka i vise se mazi s njim nego s zenom vlastitom:flop: Nisi gledao Mala Educasion, zar ne?

prica je ok , glumci solidni , gay glumci odlicno glume...mozda su i u stvarnom zivotu pederi pa zato...:D

dajem ocjenu 3/10 i to samo zbog efekata i glumaca(hopkins,kilmer,jolie,leto,...)

ak ga niste pogledali blago vama i avoidajte ga at any cost. Ok, samo daj mi objasni zašto bi ga trebalo izbjegavati - u tvom postu nisam vidio nijedan argument (osim manjka akcijskih scena) da film ne valja. Meni se sviđa jer je redatelja išao prikazati ''ljudsku stranu'' Aleksandra, njegovu motivaciju i osobnost. Iz tog razloga se valjda film i zove (u originalu) samo Aleksandar...

Ken
28.05.2005., 21:05
Premalo scena bitaka. S obzirom da je smatram najvećim osvajačem u povijesti. Zbog toga mi je troja bolja, samo se kolju, konstantno :D

trip
28.05.2005., 23:34
gabal kaže:
Bila je...

eh...sorry...nisam vidio top temu popis...my mistake

Nisi gledao Mala Educasion, zar ne?

ne.

Ok, samo daj mi objasni zašto bi ga trebalo izbjegavati - u tvom postu nisam vidio nijedan argument (osim manjka akcijskih scena) da film ne valja. Meni se sviđa jer je redatelja išao prikazati ''ljudsku stranu'' Aleksandra, njegovu motivaciju i osobnost. Iz tog razloga se valjda film i zove (u originalu) samo Aleksandar...

pa ne svidja mi se zbog toliko pederizma u filmu...i pitanje je jesu grci bili zaista takvi...odvratne su mi te scene izmedju muskaraca(a ima ih dost).....................
recimo svidja mi se ono sto je alex htio napraviti...da budu svi jednaki....ozenio je onu trebu iz nekog plemena umjesto "punokrvne" makedonke....itd.

priznajem da sam malo pretjero da je film toliko los...al nemrem rec da je dobar...........kill me if you must

trip
29.05.2005., 00:25
hvala moderatoru na trudu:s :s

pozdrav

Undertow
29.05.2005., 19:18
Predug... predosadan... samo dva fajta od kojih je onaj zadnji totalna debilana a u prvo se apsolutno nista ne vidi... Dariusa je prikazao kao hebenog prodavaca sladoleda koji udje i izadje iz kadra... Alexandera kao zesceg placipicku i pedera sa Edipovim kompleksom... A i to dramaturski nije zna sloziti kako treba. Propust? Nezanimanje redatelja!? Narator, Anthony Hopkins, umjesto da malo digne film, je totalno zbunjujuc i hendikepiran glumacki... Hmmm... dobre strane... naravno, Angelina Jolie i, za nijansu meni zanimljivija i senzualnija, Rosario Dawson... :p Steta! Stone je znao puno, puuuuno bolje! Nemoguce da je to redatelj Platoona, Natural Born Killersa, JFK-a... :eek:

slafko
30.05.2005., 06:53
Ken kaže:
Premalo scena bitaka. S obzirom da je smatram najvećim osvajačem u povijesti. Zbog toga mi je troja bolja, samo se kolju, konstantno :D troja je u totalnom kurcu jer je snimana za napaljene šiparice, a ne za normalne ljude. od alexandra je bolja jedino zbog kroničnog nedostatka gaypederske propagande, kojom alexandar počinje odmah u startu i održava tokom cijelog filma. sve više me fascinira ta američka fascinacija pederiranjem, oduvijek su koristili stare grke kao "pa to je u grčkoj bilo normalno". sada je pitanje vremena kada će i pedofiliju proguravati kao normalnu. a onda nam slijedi holivudski remake vlaka u snijegu u kojem će m.culkin glumiti konduktera i konačno moći ispuhati sve traume koje je kao klinac dobio od jacksona.

Hermiona G.
16.07.2006., 17:52
ovako film je kao prikaz povijesti savršen iako je malo radnja u nekim trenucima dosadna

slafko
17.07.2006., 07:00
savršen prikaz povijesti u filmovima nikada nije ostvaren, osim jednom.

"preko vode do slobode!" :headbang:

sly21
16.01.2007., 12:54
meni odličan film!
ovih dana izlazi konačna verzija sa još neviđenih 45 minuta filma.

ALEXANDER REVISITED THE FINAL CUT
http://www.dvdactive.com/news/releases/alexander-revisited.html

Gretchen
16.01.2007., 21:24
iskreno, nije me briga što je 90% svijeta totalno popljuvalo ovaj film, jer je meni bio i više nego odličan. sve mi se svidjelo- scenografija, kostimografija, casting ( colin i jared :top: :cerek: ), ne ustručavanje prikazivanja acove biseksualnosti ( iskreno, da to nisu stavili bilo bi to totalno podilaženje heteronormativnoj publici, a svrha filma je bila više manje prikazati acov turbulentan osobni život, a veza s hephaistionom je ful bitna u čitavoj priči! ), zanimljiv prikaz odnosa s majkom ( angie :cerek: ) i ocem, simbolika ( zmija, orao,.... ).

Ken
17.01.2007., 00:31
Prvo, scene bitke nisu valjale. Ona bitka u pustinji - nije se vidilo nista od pijeska. Bitka u đungli - nista se nije vidjelo od zelenila :mad: :zubo:

Gretchen
17.01.2007., 15:35
Prvo, scene bitke nisu valjale. Ona bitka u pustinji - nije se vidilo nista od pijeska. Bitka u đungli - nista se nije vidjelo od zelenila :mad: :zubo:

u tome je meni i bila čar svega! a i nije "poanta" filma u bitkama, they're just a 'bonus'.

dr.mabuse
01.02.2007., 01:54
u tome je meni i bila čar svega! a i nije "poanta" filma u bitkama, they're just a 'bonus'.

:top:

tuk'bah
01.02.2007., 13:44
meni odličan film!
ovih dana izlazi konačna verzija sa još neviđenih 45 minuta filma.

ALEXANDER REVISITED THE FINAL CUT

Još 45 minuta??? :eek:

Neeeeeeeeee...

slafko
01.02.2007., 16:39
To je onih 45 minuta di onaj starac s početka filma prelazi s riječi na djela i pipa one dječake.

Jules W.
01.02.2007., 19:24
možda u tih 45min popune neke glooooomazne rupe u vremenu!
a mogu dodati još malo rosario dawson.
ALI, ne dodavati gay scena koje su stalno "tu negdje" u filmu, ali ih ipak ne prikažu..!

BOURNE
01.02.2007., 21:02
Stoneov Aleksandar je jedan od najgorih filmova koji sam gledao. Loše napisan, očajno odglumljen, besmislen i kaotičan. Naprosto, grozan film

babunovich
17.02.2012., 23:54
Stoneov Aleksandar je jedan od najgorih filmova koji sam gledao. Loše napisan, očajno odglumljen, besmislen i kaotičan. Naprosto, grozan film

slazemo se u potpunosti

mimma7
17.02.2012., 23:59

slazemo se u potpunosti

baš sam nešto slično i ja pomislila. grozno je sve, od aleksandra nadalje.

josuha
18.02.2012., 00:05
Zaista izrazito jadan film. Totalno razočarenje. :ne zna:

Swagger
18.02.2012., 00:09

Da niti ne spominjem produženo izdanje. Gledao sam film tri dana. Jedina svijetla točka, Rosario Dawson.

hurts
18.02.2012., 00:52
Meni je skroz dobar. :ne zna:
Doduše, osjetljiva sam na glazbu, ona mi jako diže ili spušta film. Ova mi se sviđa. No, po mom mišljenju, film je trebao trajati malkicu duže
i biti možda razrađeniji. Ovako sam stjecala dojam dobar dio filma da nam puštaju sažetke mini serije.

Agent69
18.02.2012., 02:08
Meni je film zanimljiv. Fascinantan promašaj. Al bolje i to nego osrednja žalost. Farrell je izvrstan.

PS: Hoćemo li ikad vidit Baz Luhrmann-ovog Aleksandra?

Dragon007
18.02.2012., 07:13
Stone je imao zanimljivu ideju o prikazivanju Aleksandra, potpuno razumijem njegovu nakanu, ali je tu ideju sproveo u katastrofalnu praksu... Film je totalni promašaj po meni, Aleksandar kao povijesni lik zasluzuje puno bolji film od ovoga... Pošto ja volim povijest, ovaj film sam gledao tri puta od 2004 pa na ovamo, ali film je ono... loše loše loše, ne znam odakle da pocnem.

Nekako onako kao generalni prelet film, nakon sto film zavrsi gledatelj ima osjecaj da je sve sanjao... ali ne neki dobar san, nego neki tmuran, maglovit, nejasan i bezidejan san za kojeg je gledatelj/"sanjar" jedva cekao da zavrsi.

Jedina pozitivna stvar u filmu je glazba, od Vangelisa... posebno teme Vangelis - Titans i Across the mountains, tj. glazba je jedina na nivou price onoga koga prikaziva a to je jednog od ako ne i najvećeg vojskovođu-lidera antickog svijeta a bome zasigurno i kasnijih perioda. Žalosno je da je Aleksandar dobio jedan ovakav film za sebe, film koji je pokusao dosegnuti umjetnicke visine, ideoloske i umjetnicke a ispao je nakaradan, film koji je pokusao imati "ono nesto" a nema apsolutno nista.

Kao netko tko proucava i čita povijest i arheologiju mogu reći da je relativno solidno rekonstruirana borba makedonske falange u bitci kod Gaugamele ali onda poslije toga sve odlazi u katastrofu, u ispod prosjecnost, šteta novaca a ponajvise šteta onako (ponavljam) prekrasne glazbe u izvedbi Vangelisa sto je "potrošena" na ovo sranje od filma. :kava:

Pošto sam ja veliki obozavatelj povijesnih filmova a povijest mi je i hobi i buduca struka moram reći da sam izrazio "ljut" na ovaj film a i na Stonea, tj. na činjenicu da Aleksandar ima zasada ovakav jedan ispod-prosjecni film za okrunjenje njegovog lika i djela, vjerujem da "se prevrće u grobu".

von_ungern
18.02.2012., 08:48
Po 15 put gledan i ovaj film... i nikako ga probaviti.. prisilio sam sebe da nađem bar neki pozitivan segment u filmu ali ne ide i gotovo...

Anita2507
18.02.2012., 09:28
Nisam do sada gledala, pa rekoh da si sinoć pogledam, ali bolje da nisam. Slažem se sa svime iznad, razočaranje veliko. Niti zanimljivo pretjerano, dosadno i stalno čekaš da se nešto dogodi, ovako je stvarno kao neka loša mini serija, pa šta se s filmom moglo napraviti u 3h.

Lola 27
18.02.2012., 12:40
Meni je onaj konj od Aleksandra predivan:cerek::cerek::cerek:,Angelina predivnaColin sa onom plavom perikom :lol:Uglavnom loš film ali gledala sam i gore.Od čega je zapravo umro Aleksandar?Negdje sam čitala od sifilisa.:ne zna:Ako je tako nije ni čuddo sa koliko tipova je spavao.Meni je smetalo što je Aleksandar ko povjesna ličnost prikazan kao najobičniji "peder"sa niskim pobudama koji se samo guzičio okolo sa svom best frendom.:503:A da ne govorimo o incestuoznom odnosu sa svojom majkom.:kava:

Nemruth Dagi
18.02.2012., 12:46
Obožavam povijesne filmove i one koje to žele biti ali ovo je na ivici i marici gledljivosti. Prvi veliki kiks je odabir glavnog glumca - po meni to je čisti promašaj. Produkcija je na visini nije se štedjelo ali kad se sve to zajedno ukomponira bledunjavo izgleda.

p.s. konj je predivan...ali to ne čini film...

Lola 27
18.02.2012., 13:02
Obožavam povijesne filmove i one koje to žele biti ali ovo je na ivici i marici gledljivosti. Prvi veliki kiks je odabir glavnog glumca - po meni to je čisti promašaj. Produkcija je na visini nije se štedjelo ali kad se sve to zajedno ukomponira bledunjavo izgleda.

p.s. konj je predivan...ali to ne čini film...

Ma konj je već pravi glumac,već je bio u masu filmova .I da glazba mi je bila super nije ni čudo kad je Vangelis radio.Do jučer nisam znala da je Oliver Stone radio film,pa sam se iznenadila jer gledala sam neke njegove ranije ratne filmove pa kako je uspio da ovaj tako loše ispadne.:ne zna:I ne znam dali je tko primjetio da val Kilmer u nekoliko navrata priča sa Irskim naglaskom ilil je ono bio Škotski?:ne zna:Od čega je umro Aleksandar??

Nemruth Dagi
18.02.2012., 13:17
Ma konj je već pravi glumac,već je bio u masu filmova .I da glazba mi je bila super nije ni čudo kad je Vangelis radio.Do jučer nisam znala da je Oliver Stone radio film,pa sam se iznenadila jer gledala sam neke njegove ranije ratne filmove pa kako je uspio da ovaj tako loše ispadne.:ne zna:I ne znam dali je tko primjetio da val Kilmer u nekoliko navrata priča sa Irskim naglaskom ilil je ono bio Škotski?:ne zna:Od čega je umro Aleksandar??

Od groznice, što je konkretno bio uzrok teško je znati. Možda ga pokosila malarija...u ovom filmu pokosilo ga štošta:D

Mopsi 7
18.02.2012., 13:44
kad sam prvi put pogledala ovaj film 2004. bio mi je odličan, međutim svakim ponovnim gledanjem se razočaram.
aleksandar veliki kao jedan od najvećih, ako ne i najveći vojskovođa ikad i veličina antičkog svijeta zaslužuje puno, puno bolji film od ovoga.
naravno produkcija je na visini ali cijeli koncept filma je zbrčkan, kao da je rađen na brzinu da se zgrne što više love i pokupe ovacije jer je napravljen još jedan visokobuđetni povijesni spektakl.
stone me kao pripadnik stare škole i kao afirmirani redatelj razočarao, očekivala sam više truda i pametnije obavljen posao (premda on ima svojih kikseva i prije aleksandra).
colin je prilično dobro odglumio aleksandra, mogao je i bolje naravno, sve u svemu mislim da je dobar izbor za tu ulogu samo da je malo prikrio irski naglasak.
angelina također nije bila loša.
jared leto mi je išao na živce, smatram da nije toliko dobar glumac i da nije dorastao takvim ulogama.

a smatra se da je aleksandar umro ili od malarije ili trbušnog tifusa koje je pokupio u indiji. nikad nije imao nikakvih spolnih bolesti, kamoli sifilis.

što se tiče njegova incestuoznoga odnosa s majkom i s hephaistionom, takvi odnosi u staroj grčkoj u visokom društvu nisu bili rijetkost.

sve u svemu, šteta što takva ličnost poput aleksandra ima tako prosječan i nespretno napravljen film koji je trebao biti veliki spektakl i produkcijom i sadržajem, a na kraju je sadržajno potpuno podbacio.

mimma7
18.02.2012., 15:04
)colin je prilično dobro odglumio aleksandra, mogao je i bolje naravno, sve u svemu mislim da je dobar izbor za tu ulogu samo da je malo prikrio irski naglasak.
angelina također nije bila loša.
jared leto mi je išao na živce, smatram da nije toliko dobar glumac i da nije dorastao takvim ulogama.

vidiš, meni je colin farrell bio najgrozniji. nisam sigurna je li to zato što je objektivno očajan glumac, ili zato što je meni općenito iritantan, posebno s onim stalnim izrazom lica kao mila gera. :(
angelina mi je angelina, ne mogu je više nikako drugačije percipirati nego kao angelinu.
jared leto..a što tek za njega reći?? tupasta faca, ubij bože. :rolleyes:

Swagger
18.02.2012., 15:15
Farrell i njegova zurka su veći minus filma, Jolie i konstantno urlikanje također. Nisam homofob ali onaj silni pederluk između Aleksandra i njegove "braće" je toliko bacan u prvi plan da je samo išao na živce.

U Eastwoodovom J Edgaru, odnos između Hoovera i Tolsona je recimo odlično prikazan. Slična stvar. Veliki šef ima crush na svog kompića ali ne smije biti viđen u javnosti kao homoseksualac. Pogotovo Hoover koje je alergičan na kritiku. Pasivan odnos tog dvojca je fantastično prikazan uz samo dvije do tri scene gdje su direktni.

Odnos Aleksandra i njegovog Herpesa Leta je prikazan kroz patetične "I'm nothing without you" izjave.

Swagger
18.02.2012., 15:26
vidiš, meni je colin farrell bio najgrozniji. nisam sigurna je li to zato što je objektivno očajan glumac, ili zato što je meni općenito iritantan, posebno s onim stalnim izrazom lica kao mila gera. :(
angelina mi je angelina, ne mogu je više nikako drugačije percipirati nego kao angelinu.

Ima Farrell filmove u kojima je fantastičan. Ali kao Aleksandar, katastrofa.

Mopsi 7
18.02.2012., 17:46

colin je po meni inače odličan glumac i nemam neke veće zamjerke njegovu radu ali oko ove uloge se stvarno trebao više potruditi i ispalo bi odlično jer nekako mi on baš leži za ulogu aleksandra i po fizičkom izgledu.
a angelina je po meni jako dobra glumica, nije savršena kao meryl streep ali opet smatram da je prilično dobro odigrala histeričnu olympiju.
a leto je stvarno ubi bože, ne zna ni pjevati a ni glumiti. stone je stvarno mogao napraviti malo kvalitetniju postavu glumaca (osim colina i angeline) i dati si više truda za takav jedan film.

Nisam homofob ali onaj silni pederluk između Aleksandra i njegove "braće" je toliko bacan u prvi plan da je samo išao na živce.

Odnos Aleksandra i njegovog Herpesa Leta je prikazan kroz patetične "I'm nothing without you" izjave.

zbog toga su grci popizdili kad je film izašao i mislim da čak zabranili prikazivanje filma u svojim kinima, jer je njihov nacionalni junak uglavnom prikazan kao gej.

ma taj njihov homo odnos čak ne bi ni bio toliko iritantan (možda je čak i istinit jer su u to doba takve stvari bile svakodnevne kod grka itd.) da je leto to znao pošteno odglumiti :rolleyes:

Lola 27
18.02.2012., 19:05
[QUOTE=Mopsi 7;38181117]colin je po meni inače odličan glumac i nemam neke veće zamjerke njegovu radu ali oko ove uloge se stvarno trebao više potruditi i ispalo bi odlično jer nekako mi on baš leži za ulogu aleksandra i po fizičkom izgledu.
a angelina je po meni jako dobra glumica, nije savršena kao meryl streep ali opet smatram da je prilično dobro odigrala histeričnu olympiju.
a leto je stvarno ubi bože, ne zna ni pjevati a ni glumiti. stone je stvarno mogao napraviti malo kvalitetniju postavu glumaca (osim colina i angeline) i dati si više truda za takav jedan film.

zbog toga su grci popizdili kad je film izašao i mislim da čak zabranili prikazivanje filma u svojim kinima, jer je njihov nacionalni junak uglavnom prikazan kao gej.
Ma meni je bilo najbolje kad je ovaj umro ,Leto, a ovaj odmah za njim.Ko Romeo i Julija!:lol:Previše su se fiksirali na seksualni dio njegovog života a i njegov odnos sa majkom je utjecao na to što je on preferirao više muške od ženskih.:kava:Sa onakvom materom nije ni čudo:lol:.A i nije baš bilo normalno incestuozne veze u to vrijeme jer kad mu je onaj Kilt ili kako se već zove rekao da živi u grijehu sa svojom barbarskom mati spočitnuo mu je tu vezu zato ga je ovaj i ubio.I da zašto su svi znali za tu sramotnu vezu kad nije baš nešto prikazano u filmu?Mislim bila je Olimpijada malo previše privržena sinu ali znam danas puno mama koje su toliko privržene sinu pa nemaju incestiuoznu vezu.U najgorem slučaju su gey:kava:.Još ne mogu prežalit onog konja,kamo mogu naći njegove slike stavila bi ih na destkop.:cerek:I da Angelina u onoj crvenoj haljini kad su joj ubili muža!:cerek::cerek:BVaš je bila odjevena za priliku.:D

mimma7
19.02.2012., 01:06
I da zašto su svi znali za tu sramotnu vezu kad nije baš nešto prikazano u filmu?Mislim bila je Olimpijada malo previše privržena sinu ali znam danas puno mama koje su toliko privržene sinu pa nemaju incestiuoznu vezu.U najgorem slučaju su gey:kava:.

a kad su ameri bukvalni. :D

Nobody1
19.02.2012., 01:52
Je li netko gledao ''Alexander the Great'' iz 1956. (sa Richardom Burtonom u glavnoj ulozi)? Meni osobno, puno draži film od ovog Stoneovog.

http://www.youtube.com/watch?v=0kvB0xPMamI

Dragon007
20.02.2012., 00:06

Nije isto napraviti ratni povijesni film novog doba ili 20-og stoljeca i napraviti povijesni film antickog doba i srednjeg vijeka, prema tome nisu svi za to... Zato treba filmove ovakve tematike prepustiti znalcima redateljima toga žanra, kao sto je primjerice, Mel Gibson :)

Mopsi 7
20.02.2012., 19:59
Ma meni je bilo najbolje kad je ovaj umro ,Leto, a ovaj odmah za njim.Ko Romeo i Julija!:lol:Previše su se fiksirali na seksualni dio njegovog života a i njegov odnos sa majkom je utjecao na to što je on preferirao više muške od ženskih.:kava:Sa onakvom materom nije ni čudo:lol:.A i nije baš bilo normalno incestuozne veze u to vrijeme jer kad mu je onaj Kilt ili kako se već zove rekao da živi u grijehu sa svojom barbarskom mati spočitnuo mu je tu vezu zato ga je ovaj i ubio.I da zašto su svi znali za tu sramotnu vezu kad nije baš nešto prikazano u filmu?Mislim bila je Olimpijada malo previše privržena sinu ali znam danas puno mama koje su toliko privržene sinu pa nemaju incestiuoznu vezu.U najgorem slučaju su gey:kava:.Još ne mogu prežalit onog konja,kamo mogu naći njegove slike stavila bi ih na destkop.:cerek:I da Angelina u onoj crvenoj haljini kad su joj ubili muža!:cerek::cerek:BVaš je bila odjevena za priliku.:D

hephaistion je umro oko pola godine prije aleksandra što je povijesno točno.
u staroj grčkoj među visokim društvom (a identična se stvar ponovila i u starom rimu) bilo je izuzetno puno homoseksualnih veza među muškarcima (dosta češće nego među ženama). stari grci su imali posebno blagonaklono mišljenje o muškom tijelu i smatrali su ga savršenim i mjerilom sklada i ljepote, a takvo je mišljenje posebno zastupao aleksandrov učitelj aristotel jel.
međutim nisu svi zastupali takva mišljenja niti imali odnose s muškarcima, pa tako ni klit, ne treba odmah generalizirati.

Nije isto napraviti ratni povijesni film novog doba ili 20-og stoljeca i napraviti povijesni film antickog doba i srednjeg vijeka, prema tome nisu svi za to... Zato treba filmove ovakve tematike prepustiti znalcima redateljima toga žanra, kao sto je primjerice, Mel Gibson :)

stoneu su se u već nekoliko filmova za koje bi se očekivalo da ih napravi fantastično, pobrkali lončići.
a gibson je retaj na svoj način, ali zna posao mora mu se priznati.