PDA

View Full Version : Puls - broj otkucaja srca u minuti

Chloe
24.04.2004., 20:15
Koje su normalne vrijednosti za puls (u mirovanju) kod mene koja imam 24 god.?

Oleander
24.04.2004., 21:21
Normalan puls kreće se od 60 - 80.
A baš u mirovanju, pretpostavljam oko 60 do 70.

Zašto? Brine li te nešto?

lahor
25.04.2004., 01:27
Toliko koliko Oleander kaze. Kad spavas i nakon budjenja je nizi, pri fizickoj aktivnosti visi.

Studentica
25.04.2004., 03:11
70

Studentica
25.04.2004., 03:13
u mirovanju

the edge
25.04.2004., 11:04
mislim da je medicina povisila granicu normalnog pulsa u mirovanju, sad je to 60-100

Studentica
25.04.2004., 13:19
ma taj puls nije toliko ni bitan po mom misljenju
bitno je da ga se osjeca periferno na rukama (dakle na arteriji radijalis) jer inace covjek ima fibrilaciju srca...

i bitno je da se ne povecava previse pri naporu...dakle vise neka razlika izmedju onog u mirovanju i naporu je bitna...a ne neke tocne vrijednosti...

:)

lahor
25.04.2004., 14:43
Ma moze on biti i visok u naporu, ali bitno je i da se nakon napora relativno brzo vrati u "normalu". Ako se brzo normalizira, onda ste fit :)

Chloe
25.04.2004., 19:17
Tata mi je umro nedavno :( i sad mi je skoro konstantno ubrzan puls... Stres, naravno; ali malo sam se zabrinula... Čak i kad sam koliko-toliko "dobro", puls mi je ubrzan...

Išla sam na EKG u Srčanu stanicu i žena me pitala jel se to ja bojim i morala sam poslije malo pričekati (mislim da je moj nalaz išao na pregled doktoru da li da me hitno pregleda ili da dođem kad su me naručili), ali na kraju mi je sestra rekla da dođem kako sam naručena...

Chloe
25.04.2004., 19:19
Studentica kaže:
ma taj puls nije toliko ni bitan po mom misljenju
bitno je da ga se osjeca periferno na rukama (dakle na arteriji radijalis) jer inace covjek ima fibrilaciju srca...

Misliš, bitno je da ga se NE osjeća periferno na rukama? Što to znači? Gdje na rukama? Ja znam osjećati u grudima kako mi jače kuca... Možda čak i na zapešću, nisam sigurna...

Ali, valjda je to normalno s obzirom na proživljeni stres... :rolleyes: :(

lahor
25.04.2004., 21:38
Bitno je da ga se osjeća periferno, kad prislonis drugu ruku na zapesce.

Chloe
25.04.2004., 21:50
Osjećam ga... pa, mjerim ga tako :)
Ali me brine što je konstantno ubrzan... nije baš uvijek rapidan, ali je brži nego što je to uobičajeno.

Ali, s obzirom na stres, to je normalno, zar ne?

lahor
25.04.2004., 22:05
Je.
Ali, nije normalno da si stalno u stresu. Probaj se opustiti, primijeni neku tehniku opustanja ili se odi istrcat po nasipu.

the edge
25.04.2004., 22:45
chloe, poslušaj savjet od starog hipohondara, puls će ti biti sve manji što ćeš ga manje mjeriti..

uostalom, mislim da je upravo zbog emocija gornja granica normalnog pulsa u mirovanju dignuta do 100.

i jedan primjer - nedavno je umro kolega s posla, a kolegica koja ga je jako voljela imala je puls 160 kad je čula vijest. nakljukali smo je leksaurinima da se smiri. stres čuda radi s pulsom i tlakom.

Chloe
26.04.2004., 15:14
lahor kaže:
Je.
Ali, nije normalno da si stalno u stresu. Probaj se opustiti, primijeni neku tehniku opustanja ili se odi istrcat po nasipu.

Ma ništa ne vrijedi... popijem nešto za smirenje i tako... pomogne malo, ali... Ne mogu se smiriti, tek je kratko vremena prošlo... A to je valjda najstresniji događaj koji ti se može dogoditi... :( :(

Još sam ja super kako sam mislila da ću biti... Vjera u Boga mi daje neopisivu snagu i mir, ali očito sam u jakom stresu i vegetativni živčani sustav reagira sam od sebe...

Studentica
26.04.2004., 16:51
Chloe kaže:
Misliš, bitno je da ga se NE osjeća periferno na rukama? Što to znači? Gdje na rukama? Ja znam osjećati u grudima kako mi jače kuca... Možda čak i na zapešću, nisam sigurna...

Ali, valjda je to normalno s obzirom na proživljeni stres... :rolleyes: :(

nope.
osjeca se na zapescu normalno.
sorry na izrazu "periferno" - profesionalna deformacija.

mislim da ti nemas neki veci problem sa srcem, nego zbog psihickih problema imas malo ubrzan rad srca...to ti se rijesi lagano. savjetujem ti da posjetis psihijatra i psihologa i da se posavjetujes ako ti se to pojavljuje duze vremena. antidepresivi bi ti pomogli.
imas li problema sa spavanjem?
i...zbilja mi je zao sto si izgubila oca. znam kako bi meni bilo da mi se to dogodilo. nazalost, na te stvari ne mozemo utjecati.

drzi se
pusa
:)

Studentica
26.04.2004., 16:53
Chloe kaže:
Ma ništa ne vrijedi... popijem nešto za smirenje i tako... pomogne malo, ali... Ne mogu se smiriti, tek je kratko vremena prošlo... A to je valjda najstresniji događaj koji ti se može dogoditi... :( :(

Još sam ja super kako sam mislila da ću biti... Vjera u Boga mi daje neopisivu snagu i mir, ali očito sam u jakom stresu i vegetativni živčani sustav reagira sam od sebe...

jel mozes normalno obaljati svoj posao?
i druge stvari?
ili si fiksirana na taj nemili dogadjaj?
ako je odgovor ne, zbilja odi na savjet psihijatra i psihologa. nemoj da ti bude neugodno. dogadja se i najboljima.

Chloe
26.04.2004., 18:35
Studentica kaže:
jel mozes normalno obaljati svoj posao?
i druge stvari?
ili si fiksirana na taj nemili dogadjaj?
ako je odgovor ne, zbilja odi na savjet psihijatra i psihologa. nemoj da ti bude neugodno. dogadja se i najboljima.

evo od sutra ponovo idem učiti u knjiznicu pa cu vidjeti kak će mi ići... Imala sam sada s mamom puno posla i sređivanja papirologije, razna odjavljivanja i vađenje smrtnog lista itd. pa ni ne znam kako ću moći ponovo ući u svakodnevicu... Ali, sigurno će biti potrebno puno vremena prije nego što se prilagodimo situaciji.

hvala na podršci. mama i ja pijemo "helex" kad nam bude baš jako teško (prema preporuci psihijatra), i ja povremeno i "sanval" pa dobro spavamo, lijekovi sigurno pomognu; ali prije svega čudesan mir koji nam daje vjera u Boga i sigurnost u vezi toga gdje je sada moj tata.

lahor
26.04.2004., 19:02
Jako mi je zao, nisam znala da je to u pitanju. Mozda da stvarno odes porazgovarati sa strucnom osobom, mozda cak i sa svecenikom ako nalazis mir u molitvi.

Chloe
26.04.2004., 19:07
pričamo sa svećenikom, imamo podršku prijatelja, ali ipak je teško... na kraju dana si ipak sam u svojoj tuzi...

JaBitTe
26.04.2004., 22:45
glavu gore, sjeti se lijepih trenutaka sa tatom,
i on nebi zelio da ti patis, definitivno

sve najbolje

You'll never walk allone

Tinchi
27.04.2004., 11:11
Djevojko draga

Trebaš svesti stres na najmanju moguću mjeru..

Znam da je teško ali pokušaj, svim raspoloživim sredstvima - što god to bilo.. Vjera, prijatelji, pokoja tabletica.. bilo što :)

Ja ti zasad ne bi preporučila jogging, on ubrzava puls, a bitno je da ga konstantno držiš na nekoj podnošljivoj razini..

Hodanje ili bicikl puno su bolji :)

Helex je ok, al drago mi je da ga ne piješ previše... Ne kažem da ćeš postati ovisna o njemu, ali treba ga samo shvatiti kao pripomoć pri otklanjanju stresa autosugestijom.. Pokušaj sama, vidjet ćeš kako ćeš se osjećati kad doživiš prve promjene..

I najvažnije - ne zatomljuj emocije, isplači se kad ti se plače, deri se kad ti se dere, šizi kad ti se šizi - to je JAKO bitno.

Ja te razumijem :)

Pusa i puno sreće :kiss:

Chloe
27.04.2004., 17:48
Hvala svima...

Teško je... nekad mi se čini kao da nikad neće biti bolje, da će uvijek ovako teško biti... i tmurno i tužno...

A onda se smirim i nekako budem ok... Zaista mi Bog daje snagu, jer ja ju sama nemam ni mrvicu.

Najteže je kad me sve podsjeća na tatu... I kad počnem razmišljati o tome, o tome kako ga odjednom više nema... I prisjećam se zadnjih dana... i... Lakše mi je ako ne razmišljam o tome svemu... Ovako, čim se prepustim mislima, izgubim se...

:( :cry:

Tinchi
27.04.2004., 19:36
U takvim situacijama svaki čovjek ima pravo na tugu :)

Zvuči blesavo ali tako je.

S vremenom sve izblijedi, to jako dobro svi znamo, ali nije zgorega ponoviti.

Za tebe je trenutno važno da ostaneš pri sebi koliko je moguće..

Tvoj tata sigurno ne bi bio sretan da zna kako jako patiš, zar ne? :)

Nije ponekad loše ni izgubiti se, samo znaj da sama kontroliraš svoja stanja...

Studentica
27.04.2004., 20:48
uf ne znam zbilja sta da ti kazem.
znam kako ti je tesko, ali imaj vjere da ce i ovo tesko razdoblje proci.

uostalom, tvoj tata je vjecno s tobom...jer je on dio tebe i ti si dio njega.

pozdrav...
:W

Chloe
28.04.2004., 20:03
hvala vam svima :kiss:

ja znam gdje je moja tata sada... jer je čitavim srcem vjerovao u Isusa i prihvatio Ga za svog Spasitelja. mami i meni Bog daje nevjerovatnu snagu kroz sve ovo... i zaista Ga možemo slaviti što je tako dobar prema nama.

da nemamo Boga... mislim da bismo poludjele ili umrle od tuge... ne znam zaista kako bismo preživjele

Enchantress
19.10.2005., 17:00
Koliki broj otkucaja srca u minuti je normalan za zdravu osobu? Hvala. :)

Tinchi
19.10.2005., 17:06
Ako se ne varam - između 60 i 80 :)

Enchantress
19.10.2005., 17:51
Hvala. :)

joujou
19.10.2005., 17:51
ja imam od 58-60 u prosjeku :raspa:

Tinchi
19.10.2005., 18:05
Ovdje (http://www.clevelandclinic.org/heartcenter/pub/guide/disease/electric/nmlhrtbeat.htm) pak, piše između 50 i 100.

70 je poželjna, idealna vrijednost :)

Ipak, meni se i preko 80-85 čini malo previše (za mene), kada sam bila pod stresom patila sam od tahikardije i 100 mi nikako nije bilo ok. Ipak, to valjda ovisi o organizmu, po ayurvedi svaki tip tijela ima i određen puls ;)

joujou
19.10.2005., 18:07
ja sam inace malo usporena :zubo:

vjerujem da je to prilicno individualno

Tinchi
19.10.2005., 18:09
joujou kaže:
ja sam inace malo usporena :zubo:

vjerujem da je to prilicno individualno I ja :D

Meni je 60 taman :top: Moš mislit šoka kad su mi na EKG-u izmjerili 120 :eek:

joujou
19.10.2005., 18:13
Tinchi kaže:
I ja :D

Meni je 60 taman :top: Moš mislit šoka kad su mi na EKG-u izmjerili 120 :eek:

:eek:

pa sto ti se dogodilo?

Tinchi
19.10.2005., 18:20
joujou kaže:
:eek:

pa sto ti se dogodilo? Previše posla. Točnije, preforsiranost :tuzni:

Od tada sam lijenčina maximalno koliko mogu bit :rofl:

Arathorn
19.10.2005., 21:16
Kod mene je trenutno 52, no počesto zna biti samo 44.

joujou
20.10.2005., 06:57
Arathorn kaže:

:five:

siljo
20.10.2005., 07:58
Tinchi kaže:
Ovdje (http://www.clevelandclinic.org/heartcenter/pub/guide/disease/electric/nmlhrtbeat.htm) pak, piše između 50 i 100.

70 je poželjna, idealna vrijednost :)

generalno ne postoji idealna vrijednost... ovisi o dobi, tjelesnoj tezini, opcoj kondiciji...

postoji nesto sto se zove "puls u mirovanju"... mjeri se obicno ujutro, nakon buđenja... kod aktivnih sportaša, pogotovo kod npr. biciklista, trkaca dugoprugasa cesto pada ispod 40...
ako cemo generalizirati, slozio bi se sa Tinchi.. 60-80...

Billi
20.10.2005., 08:13
srce oko 55, najnize mjereno je bilo 45, tlak oko 90/60, temperatura 34.5-36.
a eto, ziva sam :s

joujou
20.10.2005., 09:00
zasto sportasi imaju nizi puls :confused:

mogu se i ja onda ubrojit u sportase? :lux:

siljo
20.10.2005., 09:30
joujou kaže:
zasto sportasi imaju nizi puls :confused:

mogu se i ja onda ubrojit u sportase? :lux:

laički, treningom se zbog vece potraznje kisika u misicima podize puls, srce brže radi i brze tjera kisik prema stanicama...samim time srce jaca.. ujedno se povecava volumen pluca...

Što je srce jače, jednim otkucajem moze "poslati" ili pumpati vise krvi kojom se kisik salje stanicama... slijedi da recimo u mirovanju srce ne treba pumpati 70 puta u minuti nego je dovoljno recimo 50 puta kako bi jednaka kolicina kisika krvlju stigla do stanica...

ispravite me if I'm wrong...

joujou
20.10.2005., 09:31
zvuci logicno :top:

trebor
20.10.2005., 21:14
joujou kaže:
zvuci logicno :top:
Ne da zvuči, nego je tako.;)

magic
20.10.2005., 21:20
ja uvijek imam ubrzane otkucaje srca. i povishenu tjelesnu temperaturu. zato se ne debljam :raspa:

vrabac
21.10.2005., 10:54
i ja uvijek imam ubrzan puls i visoku temperaturu ali se svejedno debljam :D

btw, nikad mi to nije palo na pamet, ali ako imam nizak tlak (cca 90/60) a ubrzan puls (ispod 80 ne pada, a čak i dok samo sjedim zna natjerati na 110-120), jel to loše? Sad čitam Billi pa mislim da je nekako logično da tko ima nizak tlak ima i manje otkucaja u minuti... a bo. valjda neću krepat :)

polly
21.10.2005., 11:56
vrabac kaže:
i ja uvijek imam ubrzan puls i visoku temperaturu ali se svejedno debljam :D

btw, nikad mi to nije palo na pamet, ali ako imam nizak tlak (cca 90/60) a ubrzan puls (ispod 80 ne pada, a čak i dok samo sjedim zna natjerati na 110-120), jel to loše? Sad čitam Billi pa mislim da je nekako logično da tko ima nizak tlak ima i manje otkucaja u minuti... a bo. valjda neću krepat :)

neš krepala
ja,
puls nikad ispod 95
tlak nikad iznad 90/58
topla uvijek 36,8
kapacitet pluća 1/3
sa sportom me jedino veže svakodnevno pranje sportske opreme mojima i razvažanje po treninzima i turnirima
a za zdebljat se mi je dovoljan pogled na hrpu ugljikohidrata

bodul
21.10.2005., 22:07
polly kaže:

a za zdebljat se mi je dovoljan pogled na hrpu ugljikohidrata

Poznato je da osim sposobnosti tijela da iskoristi vise ili manje hrane , ......

Drugi najvaznija osobina debelih je da jedu jako malo , a mrsavih da jedu jako puno .

S tim da ni jedna grupa ne vaga kolicinu , nego im je ocijena odokativna , a poznato je da imamo svi razlicite poglede na razne stvari .
:D :w

joujou
22.10.2005., 08:05
bodul kaže:
Poznato je da osim sposobnosti tijela da iskoristi vise ili manje hrane , ......

Drugi najvaznija osobina debelih je da jedu jako malo , a mrsavih da jedu jako puno .

S tim da ni jedna grupa ne vaga kolicinu , nego im je ocijena odokativna , a poznato je da imamo svi razlicite poglede na razne stvari .

:mig: :top:

polly
22.10.2005., 08:58
bodul kaže:

Fala.
To sve znamo.
U stvari želio si reč?

ssnjoff
22.10.2005., 09:08
Arathorn kaže:

Meni u mirovanju oko 55. Ali zato kad imam aritmiju skače do 235!
Prekrasan jedan osjećaj

joujou
22.10.2005., 09:55
ssnjoff kaže:
Meni u mirovanju oko 55. Ali zato kad imam aritmiju skače do 235!
Prekrasan jedan osjećaj

235 :eek:

nisam znala da je to uopce moguce :s

Fritz
24.10.2005., 20:41
Jel to znači da onaj tko ima veći broj otkucaja ima slabije srce... po toj logici? Molim nekog kardiologa da odgovori, ili barem studenta med.?

ssnjoff
24.10.2005., 21:41
joujou kaže:
235 :eek:

nisam znala da je to uopce moguce :s

Prema raznoraznim formulama maksimum bi mi trebao biti oko 185. Kod aerobnog treninga nastojim održati do 162, a pušem na 170. Dakle, jasno je da na 220-235 prelazim u stanje panike. Iako znam već taj osjećaj, nije mi neko veselje. Poglavito što, osim samog lupanja srca, ono divlja i bez ikakvog ritma. Najčešće uspijevam vratiti pod kontrolu prestankom disanja ili, ako mi baš zrak jako treba ;), njegovim maksimalnim usporavanjem.

Greenbee
28.10.2005., 10:16
Meni je normalan puls izmedu 40 i 50..
Ali tako imaju i moj tata i imao je i dida.. Moze li biti nasljedno?

Ponekad se tata i ja takmicimo ko ima nizi.. Zna biti i po 38...
A kod njega i 34 (tako da on uglavnom pobijedi)...

Citala sam negdje (da se bar sjecam gdje) da je to jedna vrsta aritmije ako ti srce tako polako kuca.. ali to mi pa nema nikakve logike...

Enchantress
05.11.2005., 00:58
Kako da pravilno izmerim sama sebi puls? Može li se to bez ikakve spravice i kako je najbolje?

joujou
05.11.2005., 14:33
Nymph kaže:
Kako da pravilno izmerim sama sebi puls? Može li se to bez ikakve spravice i kako je najbolje?

najbolje tlakomjerom.. a inace broji :zubo:

violent_femmes9
05.11.2005., 14:56
joujou kaže:
najbolje tlakomjerom.. a inace broji :zubo:

mislis tlakomjerom koji pokazuje i puls?

mozes broj otkucaja koji izbrojis u 20 sekundi pomnoziti s 3, dovoljno je tocno

joujou
05.11.2005., 14:59
violent_femmes9 kaže:

naravno

ovac
05.11.2005., 20:55
"Jel to znači da onaj tko ima veći broj otkucaja ima slabije srce... po toj logici? Molim nekog kardiologa da odgovori, ili barem studenta med.?"

Slabije je u smislu što mu treba više otkucaja da istu količinu krvi pumpa kroz cijelo tijelo, međutim to mu je prednost ukoliko se ne radi o vrhunskim sportašima. Caka je u tome da manji broj otkucaja u mirovanju (npr. vrhunski biciklisti imaju u mirovanju oko 30 otkucaja) zahtjeva veće srce nego normalno, što nije zdravo. To je razlog zašto vrhunski sportaši poprilično kraće žive nego ostatak populacije (tu su još i neki drugi faktori važni zašto kraće žive). Inače postoji još i "namjerno" snižavanje otkucaja srca meditacijom. To rade ronioci na dah. Kod onih najboljih otkucaji padaju na čak 8 u minuti.

papa štrumf
05.11.2005., 21:15
ssnjoff kaže:
Prema raznoraznim formulama maksimum bi mi trebao biti oko 185. Ja imao 200, mjerili mi dok sam trčao na onoj traci, a med. sestra :eek:

Inače 100 je bila normala prije par godina, pa dobio Belodin tablete za smanjenje otkucaja.
Sad je ok bez tableta.

Enchantress
08.11.2005., 19:32
violent_femmes9 kaže:
Izbrojala sam 24 u 20 sekundi, znači otprilike: 72 u minuti.

dobardan
12.11.2005., 17:18
Već godinu dana imam 120 otkucaja u minuti i to mi dosta smeta, pogotovo kad legnem u krevet a srce mi tak lupa da mi sve glava poskakuje na jastuku.Pijem neke tablete koje pomažu trenutno ali nisu baš trajno rješenje. Moram prestati pušiti, to definitivno, jel mi je to 100 % glavni uzrok ubrzanog lupanja srca.:frajer:

karamazov
27.11.2006., 11:30
Bio sam na nekom fizičkom testiranju za posao. Pod maksimalnim opterećenjem od oko 15 minuta puls mi je dosezao 190 - 200 otkucaja/min. Imam 22 godine, 73 kg i 175 cm. Pošto me je malo bilo trta, prije testa mi je puls bio 108.

Jel to zabrinjavajuće?

darkNess(ie)
27.11.2006., 11:52
meni je bio 120 kad sam išla na EKG.. al sam se jebeno uplašila

El Niño
27.11.2006., 15:55
Meni je na Tilt-Up testu srca (gledaju ti EKG i tlak nekih sat vremena) broj otkucaja srca u ležećem položaju bio oko 85-90/min., a u stajaćem položaju oko 115-120/min. Napravi još eventualno ultrazvuk srca i ako ništa ne nađu, onda imaš problema sa tahikardijom, odnosno broj otkucaja srca je često iznad uobičajeng (znači iznad 90/min.)...tahikardija nije ništa strašno ili opasno, ali se znaš splašiti kad osjetiš kak ti srce brzo kuca...

karamazov
27.11.2006., 18:55
Inače mi je puls normalan, 60 do 70, ali me zanima maksimum, odnosno 200 otkucaja pri opterečenju. Jel to normalno ili nije?

Piggy
28.11.2006., 13:18
To znači da si seksualni manijak!:D

baboon
28.11.2006., 13:35
Pa normalno je to! Ja imam 30 godina i roknuo sam jednom 197 i još sam živ. To je bilo nakon trčanja sat vremena pa onda u max sprint. Mislim da bi ti mogao i malo više natući jer si još mlad!

MegaS
01.02.2007., 13:52
Već godinu dana imam 120 otkucaja u minuti i to mi dosta smeta, pogotovo kad legnem u krevet a srce mi tak lupa da mi sve glava poskakuje na jastuku.Pijem neke tablete koje pomažu trenutno ali nisu baš trajno rješenje. Moram prestati pušiti, to definitivno, jel mi je to 100 % glavni uzrok ubrzanog lupanja srca.:frajer:

Stres, pušenje vjerojatno isto ima veze, al stres je najgori čimbenik ( been there done that, ja mislio da mi nesto nie u redu kad bi navečer išao leći i čuo svoje srce, otišao doktoru a ovaj samo kaže da pazim na stres i odat s ve u redu)

ja baš maloprije išao počet vježbat , nakon DUGE stanke i zavidao puls na cca 160:flop: .... a znao je bit 100 nakon duplo intenzivnije vježbe.

Ida Bauer
01.02.2007., 22:05
pa mislim da je nekako logično da tko ima nizak tlak ima i manje otkucaja u minuti... a bo. valjda neću krepat :)
Tko ima nizak tlak,ima više otkucaja u minuti,jer srce pokušava povećati tkak....to je logika...
Meni je isto stalno ubrzan puls(max:185,glavno da su tahikardije sinusne) i nizak tlak(90/60).......uglavnom sad sam na beta-blokatorima pa je ok........a tlak od ovoga još više pada...i pada...i meni se vrti...i vrti...ali se navikneš na to....
Mislim da ni prenizak puls (bradikardija) nije OK...može biti znak nekih bolesti i poremećaja...

extreme
02.09.2007., 14:29
ajd mi recite koji je normalan puls kod žena? meni se vrti oko 85-88. u stanju mirovanja..

jel to normalno?

drmed
02.09.2007., 14:36
skolski od 60-80/min ali i 88 je kod nekih ljudi normalno a ovisi o puno faktora

simple
02.09.2007., 14:39
skolski od 60-80/min ali i 88 je kod nekih ljudi normalno a ovisi o puno faktora

Ako cemo skolski, onda je 60-100/min. Prije mjerenja treba covjek mirovati barem 10 minuta. I slazem se, puno je cimbenika u igri - dob, tjelesna kondicija, doba dana itd.

drmed
02.09.2007., 14:41
Ako cemo skolski, onda je 60-100/min. Prije mjerenja treba covjek mirovati barem 10 minuta. I slazem se, puno je cimbenika u igri - dob, tjelesna kondicija, doba dana itd.

Jbg, kad sam ja ucio bilo je tako:zubo:

simple
02.09.2007., 14:43
Jbg, kad sam ja ucio bilo je tako:zubo:

A sta ces, zivot je takav, svijet zivi sve ubraznije, pa i srce prati trendove :D :top: .

Usput, bitno je naglasiti da kod osobe apsolutan iznos pulsa (ukoliko je unutar normalnog raspona) ne znaci toliko koliko eventualna promjena frekvencije pulsa u jednakim uvjetima. Dakle, ako je osobi nakon 10 minuta mirovanja puls inace 65, a sad je 90, to moze, ali ne mora, znaciti da se radi o nekom poremecaju, od najobicnije vrucice, preko anemije i pada tlaka, pa do razvoja hipertireoze i drugih problema.

extreme
03.09.2007., 05:02
hvala na odgovorima...:)

Amira
06.02.2008., 09:40
moji otkucaji su 89 u minuti
lose se osjecam i na momente se krenem tresi
tako da mi drhti sve od obraza i brade doruku
i ne mogu to kontrolirati

jongerica
06.02.2008., 13:51
meni je minimum 78 u minuti, a maksimum 108 (najčešće nakon hrane ili cigarete).
mislim da je to vrlo individualno, da ovisi o brojnim faktorima.
npr. u pubertetu mi je normalna temperatura bila 37,2.
sada mi je normalna temperatura 35,7 - 36,5.
jednako dobro sam se osijećala i onda i sada.

ZEUSICA
09.02.2008., 01:07
srce oko 55, najnize mjereno je bilo 45, tlak oko 90/60, temperatura 34.5-36.
a eto, ziva sam :s

Ovo malo vuče na slabiji rad štitnjače.

beba ili sin
14.06.2008., 19:42
Danas sam u više navrata mjerila tlak i puls.Tlak mi je nizak prosjek 90/55,ali to nije kod mene ništa novo.Mene više brine puls koji u tri mjerenja iznosi 52,
48,47.Znam da sportaši imaju niže otkucaje srca ,ali sumnjam da su par mjeseci pilatesa i dva mjeseca orbitreka stvorili od mene sportaša.Bojim se da je nešto drugo u pitanju. Imam 42 god i pušač sam.
Ima li tko kakva saznanja što bi eventualno mogao biti uzrok tako niskog pulsa?:ne zna:

Baya_Rober
14.06.2008., 20:23
kod pusaca je obicno visok puls....moguce je da se tjelo navikava na povecanu fizicku aktivnost

Gutaperka
14.06.2008., 22:22
neki ljudi genetski imaju visok puls a neki nizak i to je za njih normalno

ante dumbledore
14.06.2008., 23:34
s obzirom da si pušač je malo paradoksalno da ti je puls manji od "normale" ali nije zabrinjavajuće dok je god toliki, ali ipak malo je i tlak prenizak, tako da mi se to dvoje u kombinaciji ne sviđa previše. ne bi loše bilo minimlano uradit EKG 12 odvodni, te hormone štitnjače, vjerojatno je ništa al isto je moguća aritmija ili hipotireoza. eto pa prošetaj se do svog doktora.

beba ili sin
15.06.2008., 06:29
Hvala na odgovorima,hitam sutra do doktora.

BSLea
24.09.2008., 08:30
meni su otkucaji obično između 89 i 92, al mi niš ne smeta, najnormalnije se osjećam

daso
24.09.2008., 13:22
e... ovako... mjerenje otkucaja srca... iliti pulsa... se počelo izbjegavati čak i ureanimaciji... jer nedovoljno obučene osobe ne mogu točno izmjeriti... normalni otkucaji se kreću između 50-100 o/min...
<50 je bradikardija a >100 tahikardija...
sad imaš različite tahikardije iznenadan napad iznad 130 je paroksizmalna tahikardija, supraventrikularna tahikardija od 140-200... pa čak može dose ći frekvenciju veću od 300 o/min...

Kupusich
22.01.2009., 13:06
ovak...imam jedno pitanje....pa se nadam da ce mi neko pomoc....
neko vrijeme sam imala tahikardije cca 110 -120 otkucaja u minuti pa sam otisla kod kardiologa...nosila sam holter i rekli su mi da je sve ok...da me vijerojatno šibaju hormoni....
sad su mi tahikardije prestale i bezveze sam si isla mjerit puls jedan dan i broj otkucaja u min. mi je bio 55, a navecer prije spavanja 51. inače sam bivša sportašica a znam da sportaši imaju nešto niže pulseve....al nekak mi se ovo ćini fakat nisko jer sam navikla da mi je inače bilo više. jel to normalno ili?
inače mi je vrijednost na holteru bila izmjerena min. 49 otkucaja max 144.

kupusichka
22.01.2009., 13:12
prvo, ukrala si mi nick:lol:
tj ja tebi, košto vidim:lol:
drugo, jesi gledala štitnjaču?

Kupusich
22.01.2009., 13:15
hahaaah...gle fakat :)
jesam gledala sam štitnjaču....sve štima...fala Bogu

Kupusich
22.01.2009., 14:14
al neznam daj je puls 50-55 prenizak....negjde pise da je od 60-100 normala a negdje da je od 50-100...sad ja vise neznam nis.....al se preplašim ko idiot kad je niski

Smotani2
23.01.2009., 07:24
al neznam daj je puls 50-55 prenizak....negjde pise da je od 60-100 normala a negdje da je od 50-100...sad ja vise neznam nis.....al se preplašim ko idiot kad je niski

Ne bi trebalo biti problem - naročito ako si bivša sportašica.

Ja sam rekreativac, pa mi puls u mirovanju zna biti 40.Inače sam zdrav.

Kupusich
23.01.2009., 09:47
to sam htjela ćut :)
mislim kardiolog nije rekao nista na 49 otkucaja u minuti sto sam imala na holteru pa mi valjda ni ovo nije isto tak nisko....mislim ja se najnormalnije osjećam, a puls sam mjerila čisto bezveze....nije da sam imala neke probleme

Smotani2
23.01.2009., 11:33
Drago mi je da sam pomogao!:top:

marko21
26.01.2009., 06:21
meni je puls min 32. inace oko 40, 45.. bradikardija i to je to, nema brige..:top:

ante dumbledore
26.01.2009., 20:55
u snu puls se može spusti na jako niske vrijednosti, i to je normalno, koliko nisko ovisi o komepenzacijskim kapacitetima osobe
uglavnom frekvencija nije problem

kex_3
27.01.2009., 10:13
pozdrav svima!

evo samo sam htio dati jedan savjet. od puberteta sam patio od tahikardija i trošio atenolol. Lječio sam se u Zg i to se svodilo na kontrole i trošenje tableta tj. ajmo reći, koliko-toliko, pod kontrolom. Ali to je bilo to. Nitko me nije u ništa upućivao. Dok nisam slučajno naletio na kardiološku bolnicu magdalena u Krapinskim toplicama. Svim koji imaju problema sa tahikardijama, općenito sa srčanim ritmom proporučio bi da odu tamo na pregled. Da ovdje ne reklamiram bolnicu, samo sam htio pomoći, koga više zanima može na privat...:)

ante dumbledore
27.01.2009., 14:24
vidi ako ne napišeš kako su tebi pomogli ovo se svodi čisto na reklamu i post će bit izbrisan....

Blomberg
27.01.2009., 15:54
Svim koji imaju problema sa tahikardijama, općenito sa srčanim ritmom proporučio bi da odu na pregled.

Svi koji imaju takve probleme prvo se trebaju konzultirati sa svojim liječnikom opće prakse koji će ih uputiti na endokrinološku i kardiološku obradu prvo.
Nema potrebe bacati lovu na Magdalenu kad se sve te pretrege mogu obaviti preko uputnica...da, čeka se. Može se tražiti i drugo mišljenje, opet preko uputnica...samo treba biti uporan.
Neki imaju prave panične napadaje, a misle da imaju srčanih problema...

hyperactive_anki
27.01.2009., 16:14
Ja sam baš sinoć mjerila... i čini mi se da je bilo baš kako treba biti... ali meni srce (onako kako ja osjećam) lupa kao luda i imam osjećaj da mi srce veličine pola tijela... odvratan osjećaj.

markowka
08.04.2009., 14:48

meni se zna desavati da pred spavanje,ako mi srce nesto jace kuca, da mi se izbije zrak iz pluca naglo, kao da me recimo netko blago udari po stomaku.moze li to imati veze sa srcem,ili ja krenem nepravilno disati jer se uplasim brzeg srcanog ritma?
bila bi zahvalna nekom na ozbiljnom komentaru:rolleyes:

Pixie777
08.04.2009., 14:56
Meni je nepravilnost disanja dolazila upravo zbog prevelikog broja otkucaja.
Ostajala bih bez daha, bol u grudima. Puls je u mirovanju prelazio 90, a svaka aktivnost, obično hodanje, bi ga još ubrzalo.

Prvi EKG je bilježio samo visok puls, UZV isto, krvna slika OK, hormoni štitnjače ok...već sam čekala da me proglase paničarom ili hipohondarom :D
No, nakon ergometrije i nošenja holtera, zamijećena su odstupanja, tijekom dana i noći.

Sad sam na terapiji s lijekovima i vidjet ćemo kako će ići. :rolleyes:

bo dernek
08.04.2009., 15:42
Kad se umirim tj. ležim i gledam Tv puls oko 50-52 a ponekad i niže. Neki dan bio kod kardiologa zbog tlaka i gleda on ekg i kaže da je dobro. Velim ja da mi je puls usporen 50-ak u minuti a nisam se bavio nikakvim sportom. Kaže dr ako me ne baca u nesvijest, ako nemam vrtoglavice i sl. da nema veze koliki mi je puls u minuti. E sad valjda je dr u pravu.

sofi
11.05.2009., 14:06
hej ljudi a da li neko zna koliki je normalan puls prilikom vjezbe? ja naime imam slicne simptome, srce mi bez razloga pocne lupati ubrzano, no dosada na ekg nikada preko 130, a napravila sma ih puno i ergometriju i holter, nemam nekih problema prema doktorima, no mene je i dalje strah da s mojim srcem nesto ne stima... uzasno se unervozim cim ga pocnem osjecati da lupa brze... volila bih se baviti sportom, i pokusala sam ali mi se cini da ce mi srce iskociti koliko brzo pocne lupati prilikom vjezbe (hodanje uz stepenice)... jos imam i hijatalnu herniju, to zna izazvati tahikardije, al mene je svejedno strah da s enesto lose ne desi od tolikog lupanja... inace mi je puls (kad ne divlja) izmedju 60-80 otkucaja.. ujutru oko 70, a na holteru je bio 79 prosjecni dnevni puls...

Begemotica
11.05.2009., 14:37

Sve boldano je isto i kod mene, a ne pušim, niti sam ikad pušila.

Darac121
25.08.2009., 11:51
ja inaće imam puls 48-60,ali ćim obavljam neki napor odem piješaka doo dučana puls mi je odmah na 100 da li je to normalno?

Smotani2
25.08.2009., 11:54
ja inaće imam puls 48-60,ali ćim obavljam neki napor odem piješaka doo dučana puls mi je odmah na 100 da li je to normalno?

Vrlo vjerojatno je normalno. Nemaš baš neku kondiciju, zar ne?

Darac121
25.08.2009., 21:18
baš i ne

morgen
23.05.2010., 12:41
U opuštenom stanju mi je puls redovito ispod 60 otkucaja, znam izmjeriti i ispod 50, mogu samo nagađati koliki je kada spavam. Osim slabe cirkulacije ne osjećam posebne tegobe. Ima li tko sličnih simptoma???

yedwy
23.05.2010., 12:51
AKo trošiš neke ljekove ili se intenzivno baviš tjelesnom aktivnošću može biti i normalno, svakako se odi posavjetovati s doktorom...

morgen
23.05.2010., 12:56
Tjelesne aktivnosti - nula bodova, tjelesna tešina idealna, nepušač, antilakoholičar, istina stalno sam u pokretu, tlak idealan oko 130/75

yedwy
23.05.2010., 12:57
Odi da ti se napravi EKG za početak...

zdenka27
23.05.2010., 13:32
Ma to nije loše, dapače! Takav ritam imaju utrenirani ljudi. Laički rečeno - srce je snažno i vrši svoju funkciju ( kolanje krvi u organizmu ) s malo napora.

Ivanicapeca
23.05.2010., 14:17
Ma to nije loše, dapače! Takav ritam imaju utrenirani ljudi. Laički rečeno - srce je snažno i vrši svoju funkciju ( kolanje krvi u organizmu ) s malo napora.

Ne bih se baš složila s tobom. To je možda slučaj s ljudima koji su aktivni sportaši, ali ovdje se radi o osobi koja nije tjelesno preaktivna.

Svakako bi bilo dobro da se ode na jedan pregled kod kardiologa i obavi EKG.

tnt_tunja
23.05.2010., 14:54
koliko mozes izdrzati bez daha

morgen
23.05.2010., 15:10
koliko mozes izdrzati bez daha

Da, ne mogu baš dugo bez daha i lako se umaram jer ne radim fizičk teške poslove....

drmed
23.05.2010., 16:26
Otidji snimi EKG, ne kosta te nista. Na EKG-u ce se vidjeti ima li ista patolosko

tnt_tunja
24.05.2010., 13:07
ekg!!!

stegaNo1
22.08.2010., 17:44
imam niske otkucaje, u mirovanju izmjereno od 40-57, cak i 37 jednom, nisam profi sportas, tek rekreativac i to samo preko ljeta i proljece/jesen kad je lijepo vrijeme....planiram uzeti pulsmetar pa par dana intenzivnije nadzirati puls (sluzio bi mi i za trcanje naravno), a volio bi si i izmjeriti max puls preko njega...zanima me koliko mi je pametno ici sprintatii (nakon zagrijavanja naravno) recimo 200 m sa nekih 95 % intenziteta (ne bas da doslovce padam sa nogu) i onda odmah ocitati puls

Smotani2
23.08.2010., 10:29
Vjerojatno u 200 m nećeš moći postići 95% intenziteta. Za tako visoki puls trebalo bi trčati bar nekoliko minuta visokim intenzitetom. Inače, to o čemu pišeš zove se HIIT - i dosta je težak oblik treninga...

http://www.forum.hr/showthread.php?t=536174

0merta
02.09.2010., 01:03
Meni je rijetko kad normalan puls...zna bit oko 75, ali uglavnom je oko 90 ili više...do oko 115+ niski tlak naravno, danas sam 3 put mjerila i svaki put je gornji bio 97, a donji oko 50-60.

vall
10.01.2011., 11:00
već neko vrijeme pri mjerenju tlaka navodno imam ubrzan puls. dva liječnika su me upozorila da bi trebala posjetiti svog liječnika, otoći na pretrage, da je to možda znak nečega, ali nitko mi nije pojasnio zašto i čega. inače sam uvijek imala niski tlak ispod 120/80, ali puls je gotovo redovito viši od donjeg tlaka.

na što može upućivati ubrzan puls?

oduvijek brzo osijetim uspuhanost ako naglo radim nešto, a nekada sam bila u popriličnoj kondiciji. mrzila sam tjelesni zbog ovakvih stvari. sad sam bez kondicije totalke, i stvar je posve ista.
izmjerila sam si danas tlak: 127/83 puls 76, nakon 2 min brzog hodanja 131/79 puls 85, a nakon još 2 min trčanja 140/80 puls 120, 10 min kasnije 125/77 puls 89. je li tu nešto čudno?

zox93
22.01.2011., 00:39
zdravo danas mi se desilo na traci za trcanje otkucaj srca je bio 225...jel to unemiravajuce...i moram li kod lijecnika...

~Ella~
22.01.2011., 10:40
225?
ili je traka pogriješila, ili te oči varaju ili ti je hitno potrebna lječnička pomoć.

zox93
22.01.2011., 11:50
traka stane odma cim bude preko 200 otkucaja...a meni bilo 225...

~Ella~
22.01.2011., 11:54
traka stane odma cim bude preko 200 otkucaja...a meni bilo 225...

pa traka je onda stala, ne?

zox93
22.01.2011., 20:51
da da odma stala...

marijo90
22.01.2011., 20:57
Hehe a moram ja kod doktora 45 otkucaja :D

Fra Ante
23.01.2011., 20:44
Ovisi. Postoje normalne fiziološke prilagodbe srce, kao što je "fiziološka" hipertrofija srca kod aktivnih sportaša. Međutim, otkucaji od 225/min je ipak malo previše od fiziološke prilagodbe.

Savjetujem, napravi EKG, napravi ergometriju, neka ti kardiolog pogleda imaš li možda kakve aritmije. I snažno preporučam kalcijske blokatore da malo umire to srce. Kod toliko velikih otkucaja srca, srce de facto ne pumpa ništa, jer nema vremena napuniti se krvlju. Posljedično tomu, očekuj nesvjestice kao početni simptom. Čudi me što već nisi pao u nesvijest.

Ad kardiolog !

ScuderiaBull
27.02.2011., 13:46
Koliki broj otkucaja srca u minuti je normalan za zdravu osobu? Hvala. :)

Ako se ne varam - između 60 i 80 :)

Prošle god sam si mjerio,
46 u minuti...
Pa sad ti prosudi kaj je zdravo :P

Maddie
27.02.2011., 14:35
i meni mnogo niski otkucji,u jako mi smeta,kad padne ispod 50,odma mi nest u prsima,nelagoda

i doktor me natera na beta blokator koji ce mi jos vise smanjiti otkucaje,za tlak,iako sam mu rekla da mi srce ne lupa,samo kad se preplasim,inace mi je super normlani otkucaji

sad cu mu bas reci kad ga vidim za par mjeseci

ScuderiaBull
27.02.2011., 16:13
i meni mnogo niski otkucji,u jako mi smeta,kad padne ispod 50,odma mi nest u prsima,nelagoda
...inace mi je super normlani otkucaji

Ok, kod tebe je druga priča,
to zašto imaš malo otkucaja je radi tlaka itd...

Ali kod mene je riječ o sportskome srcu...

Tako da niski otkucaji mogu govoriti više stvari...

EDIT:
Btw, odakle si ti? (nekak mi je naglaska malo strange)

Maddie
27.02.2011., 18:57
ma ja to tak pisem:D,slavonija

niski otkucaji mi obicno budu kad mi je nizak tlak,kad je visok tlak otkucaji su 60 na vise

ma on mi je prico foru kako imam preaktivan simpaticki sustav,pa mi otkucaji narastu a s njima i tlak,ali on nije mene sluso kad sam mu govorila da su moji otkucaji normlani,uglavnom
inace i ja vjezbam 6-7 dana u tjednu mjesecima,ali cisto sumnjam da imam sportsko srce :D

Xusko
01.03.2011., 10:11
Evo da vam ja podjelim svoj problem :)
Imam 20 godina i već 1-2 godine znam osjetiti kao neku stanku u prsima no, tek sam nekidan shvatio, kad sam uhvatio "preskok" mjereći puls, da je to cijelo vrijeme bila aritmija. Znam je nemati po par mjeseci, pa se onda opet javi i to najčešće pri naporu i nakon neke aktivnosti (dakle pri tahikardiji), ali zna se javiti i pri mirovanju.
Obično je to izostanak jednog otkucaja, nakon čega srce nastavi normalno s radom; a nekad zna biti izostanak, pa 10-15 otkucaja, pa opet izostanak, pa 10-15 otkucaja itd.
Moja pitanja: Je li normalan taj izostanak pulsa pri tahikardiji i eukardiji? Jel' moguće da je to obična palpitacija jer nisam nikad prije imao te stanke? Treba li prekinuti fizičku aktivnost pri pojavi te stanke?

Maddie
01.03.2011., 19:19
mislim da se nemas sta brinit,al to sam ja

i meni poskoci kad vjebam,mal je neugodno,al nastavim

duba_zg
01.03.2011., 21:46
Ja imam povišen tlak a smanjene otkucaje, bio sam zbog tog na 24 satnom promatranju. Puls mi je oko 50 uvijek.
Tijekom spavanja mi je bio 32-36, drugo jutro su svi nalazi bili uredu i doktor mi je rekao da sam 100% zdrav.
Kasnije sam ponovo otišao na sve žive pretrage i testove ali u drugu bolnicu i opet je sve bilo ok. Valjda se nemam razloga brinuti

kopitarka
15.05.2011., 16:19
Dakle, bilo što da radim uvijek mi je puls od 85-90:(, sjedim, šetam, trčim, penjem se stepenicama, verem se po stablu, uvijek isti. to mi je već nekih dva tjedna, mislila sam da će se unormaliti, ali nije, pa sam se naručila kod kardiologa za 2 mjeseca, a za privatno neam kuna. Jeli imao iko ovakvih problema, naime ja neam neke druge popratne simptome, imam energije i snage, al me sad ovo malko zabrinulo i stalno mi je ruka na vratu i mjerim puls :(

xXx_xXx
19.08.2011., 21:21
Neki dan sam proletio kroz ovu temu ubijajući vrijeme i rekoh da izmjerim puls pri naporu.
Mjerenje 3 dana za redom sam napravio.
Prije vježbe je 80 o/min bio, a nakon 1 km trčanja cca. 13km/h prosječnom opalim 200 metara šprintom kojim mogu svih 200 izdržat. Odmah nakon toga mjerim puls i izmjerim 208 o/min. Jel' to zabrinjavajući podatak?
(Nakon 5 minuta padne na 140, nakon 20 min na 100.)

luka m.
07.02.2012., 21:49
Pozdrav dragi forumaši
Imam problem koji mozda niti nije problem ali me muči...naime treniram nogomet vec 9 godina te do prije nekih 6 mjeseci nisam stvarno obraćao pažnju na puls...
U zadnjih par dana sam mjerio puls tokom dana i prije spavanja svaki dan..Onaj dan kada nisam imao trening puls se kretao oko 55-70 u minuti što smatram da je u redu...No poslije treninga puls mi je konstantno visok po par sati..evo bas sam se prije 45 minuta vratio sa treninga (takoder smo tamo mjerili puls, kretao se oko 180-200) te nakon tuširanja sada je 100, iz iskustva sad znam da se nece smanjiti ni za sat vremena...E sad, moje pitanje, dali je to normalno ili mozda trebam otici doktoru...
Pošto solidno podnosim treninge te ne umaram se u svakodnevnom životu previše, čini mi se da mi je sve to samo u glavi, no volio bi čuti vaše mišljenje :)

hrvoje dr.
08.02.2012., 13:50
Pozdrav dragi forumaši
Imam problem koji mozda niti nije problem ali me muči...naime treniram nogomet vec 9 godina te do prije nekih 6 mjeseci nisam stvarno obraćao pažnju na puls...
U zadnjih par dana sam mjerio puls tokom dana i prije spavanja svaki dan..Onaj dan kada nisam imao trening puls se kretao oko 55-70 u minuti što smatram da je u redu...No poslije treninga puls mi je konstantno visok po par sati..evo bas sam se prije 45 minuta vratio sa treninga (takoder smo tamo mjerili puls, kretao se oko 180-200) te nakon tuširanja sada je 100, iz iskustva sad znam da se nece smanjiti ni za sat vremena...E sad, moje pitanje, dali je to normalno ili mozda trebam otici doktoru...
Pošto solidno podnosim treninge te ne umaram se u svakodnevnom životu previše, čini mi se da mi je sve to samo u glavi, no volio bi čuti vaše mišljenje :)
Nebi bilo loše napraviti mali sistematski.

renifil
12.05.2012., 14:53
Ja imao 200, mjerili mi dok sam trčao na onoj traci, a med. sestra :eek:

Inače 100 je bila normala prije par godina, pa dobio Belodin tablete za smanjenje otkucaja.
Sad je ok bez tableta.
Belodin za smanjenje otkucaja srca:ne zna::ne zna:Zar je moguce ili da si odma kupim...Ja jesam alergicar,ali nikada nisam povezala alergiju za pulsom....:503:

hrvoje dr.
12.05.2012., 20:10
Belodin za smanjenje otkucaja srca:ne zna::ne zna:Zar je moguce ili da si odma kupim...Ja jesam alergicar,ali nikada nisam povezala alergiju za pulsom....:503:
Belodin nema veze s otkucajima srca,jedino pri nekom velikom predoziranju može doći do tahikardije,možda je autor mislio na Bisobel:ne zna:.

mickey_zg
27.05.2012., 23:46
Pozdravljam društvo
Ajd, da i ja napišem svoje brojke...
Nedavno sam na internetu naletio na programčić za mobitel koji mjeri otkucaje srca, jer mi se učinilo da mi srce nekako ubrzano kuca i da tu i tamo "zatrukira"
Sad, koliko je vjerovati tom programu, ne znam, ali vjerojatno izmjeri približno točno...
Imam 45 godina, 68 kila, pušač (do kutije dnevno, i ne patim od jutarnjeg pušačkog kašlja), od sporta se bavim jedino jutarnjom šetnjom od 200m od stana do auta na parkingu i na večer ista relacija u obrnutom pravcu. :D
Oduvijek sam bio mršav. K'o protočni boiler - što u mene, to prerađeno iz mene :rolleyes:
Tlak već dosta dugo nisam mjerio, ali u mlađim danima sam imao niskog.
Inače, kod doktora me se može jedino na silu odvesti, da ja ne znam za sebe (nije za hvaliti se time, znam). Nekih zdravstvenih tegoba ne primijetim da bih imao.

Uglavnom, ujutro imam između 70 i 80 otkucaja, preko dana ponekad prijeđe 90, ali 100 nisam još izmjerio. Do danas. Lagana šetnja, na brdo iznad sela, činilo mi se da će mi srce iskočiti. Tada sam izmjerio 134 otkucaja u minuti. Dok sam se vratio kući, i otkucaji su se vratili u moju normalu - 80 do 90.
Čitajući ove vaše brojke i postove, pretpostavljam da je kod mene u pitanju samo nedostatak kondicije.

Solna
28.05.2012., 11:05
Nedavno sam na internetu naletio na programčić za mobitel koji mjeri otkucaje srca, jer mi se učinilo da mi srce nekako ubrzano kuca i da tu i tamo "zatrukira"

kad se ima neki problem sa srcem, ide se kod doktora, ispričaju simptomi, doktor dade uputnicu, naručiš se na pregled i to je to, a ne skidaju se sa interneta razni programi koji mjere otkucaje, uostalom ako želite znati koliko vam kuca, može se ručno izmjeriti.
Ako do sad niste bili u kondiciji, bolje je učiniti prvi pregled da se vidi u kakvom stanju vam je srce, pa tek onda početi sa hodanjem, i ostalim aktivnostima.

hrvoje dr.
28.05.2012., 20:39
Pozdravljam društvo
Sad, koliko je vjerovati tom programu, ne znam, ali vjerojatno izmjeri približno točno...
Imam 45 godina, 68 kila, pušač (do kutije dnevno, i ne patim od jutarnjeg pušačkog kašlja), od sporta se bavim jedino jutarnjom šetnjom od 200m od stana do auta na parkingu i na večer ista relacija u obrnutom pravcu. :D
Oduvijek sam bio mršav. K'o protočni boiler - što u mene, to prerađeno iz mene :rolleyes:
Inače, kod doktora me se može jedino na silu odvesti, da ja ne znam za sebe (nije za hvaliti se time, znam). Nekih zdravstvenih tegoba ne primijetim da bih imao.

Uglavnom, ujutro imam između 70 i 80 otkucaja, preko dana ponekad prijeđe 90, ali 100 nisam još izmjerio. Do danas. Lagana šetnja, na brdo iznad sela, činilo mi se da će mi srce iskočiti. Tada sam izmjerio 134 otkucaja u minuti. Dok sam se vratio kući, i otkucaji su se vratili u moju normalu - 80 do 90.
Čitajući ove vaše brojke i postove, pretpostavljam da je kod mene u pitanju samo nedostatak kondicije.
Neželim ulaziti u točnost mjerenja tim programom,no sasvim je normalno a pogotovo ako nemate kondicije da se pri nekom naporu jače srce počne raditi.

TurbulentFluid
29.05.2012., 10:00
Pozdravljam društvo

slažem se da je ljudima bez kondicije normalno da srce počne jače raditi, ali 134 otkucaja pri laganoj šetnji ili 90 nakon buđenja plus "trokiranje" srca i napomena tipa "hodam dnevno 200 m ali sam ko protočni bojler" zvuče poput hipertireoze. općenito, mršav unatoč 0 kretanja + visoki otkucaji + moguća nepravilnost u radu srca = kontrolirati hormone štitnjače.
Tebe ovako nezrelo prestrašenog od stričeka u bijelom ne mora biti strah - jedna maaaaaaajena majena majena bocka za vađenje 1-2 epruvetice krvice, a lijek je 1-2 tabletice ujutro na tašte.

PrtSer
04.09.2012., 20:09
prije koji minut rekoh da vidim kakav mi je krvni, i pokaza mi 41 otkucaj

inace 122/81
:kava:

AloneBoy
04.09.2012., 20:50
ja imam 66 :D

meritas
04.09.2012., 21:06
prije koji minut rekoh da vidim kakav mi je krvni, i pokaza mi 41 otkucaj

inace 122/81

Ako nisi neki mlađahni ultra sportaš, a puls ne ubrzava kad se malo fizički napregneš, ili ako imaš omaglice...

Reklo bi se pravac hitna.

Samo prvo provjeri taj tlakomjer.

PrtSer
04.09.2012., 21:37
Ako nisi neki mlađahni ultra sportaš

dovdje sam te pratio dear :mig:
treningnarkoman btw

PrtSer
05.09.2012., 10:33
edit:

http://oi45.tinypic.com/2emdgmv.jpg
isto prije koji minut, 38 :ne zna:

meritas
05.09.2012., 11:03
edit:

http://oi45.tinypic.com/2emdgmv.jpg
isto prije koji minut, 38 :ne zna:

Aj sad ozbiljno.

Koliko godina imaš? Da li osjećaš posljednjih dana učestalo ili povremeno omaglice ili vrtoglavice ili nesvjestice? Da li se baviš ozbiljno sportom (vježbanjem)?
Da li uzimaš kakve lijekove?

I najbitnije da li se puls poveća nakon fizičke aktivnosti?

PrtSer
05.09.2012., 12:03
kako je krenulo pregledaces me :)

usagicha
08.09.2012., 23:54
ne zam gdje bih turnula pitanje

naime desava mi se kad sam pod stresom,ili ako se naglo stresam da mi se srce ne moze unormaliti satima,pokusavam ono duboko disanje,neko samosmirivanje no ne pomaze bas.
tlak mi je inace nizak,i zadnji mjeseci me drze neke vrtoglavice,zamanta mi se pa mlataram rukama dok mi dodje slika pred oci.
ja svakako mislim da dosta problema uzrokuje stres,ali kad bi nasla rjesenje kako se smiriti,ili kako smiriti srce jer mi tako jako udara da me bude strah.

zeusxl
09.09.2012., 07:06

naime desava mi se kad sam pod stresom,ili ako se naglo stresam da mi se srce ne moze unormaliti satima,pokusavam ono duboko disanje,neko samosmirivanje no ne pomaze bas.
tlak mi je inace nizak,i zadnji mjeseci me drze neke vrtoglavice,zamanta mi se pa mlataram rukama dok mi dodje slika pred oci.
ja svakako mislim da dosta problema uzrokuje stres,ali kad bi nasla rjesenje kako se smiriti,ili kako smiriti srce jer mi tako jako udara da me bude strah.

Uzmi si neki anksiolitik tipa Xanax 0,25 da te smiri kad ti se to dogodi. Obicno osobe koje se uzrujaju znaju tad imati visoki tlak

usagicha
09.09.2012., 09:18
naravno,u tim situacijama poraste.
medjutim ne bih te antidepresive,obzirom na ucestalost stresnih situacija.
dal ima nesto na biljnoj bazi mozda?
ili neka tehnika.

leeloo27
09.09.2012., 20:52
Xanax nije antidepresiv već anksiolitik koji se prepisuje kod anksioznih stanja poput ovoga. Nisu to iste stvari (uostalom mislim da se antidepresiv ne može dobiti bez preporuke psihijatra, ovo se može dobiti na recept od opće prakse).

Možeš probati sa nekim čajićima (gospina trava, menta, matičnjak, valerijana...) ili nekakvim biljnim kapsulama poput persena al ne znam koliko će ti to pomoći.

Michaela
10.09.2012., 10:56
Moj "normalan" puls je od 95-110 otkucaja u minuti. I tako već dugo vremena...

hrvoje dr.
13.09.2012., 17:46
Xanax nije antidepresiv već anksiolitik koji se prepisuje kod anksioznih stanja poput ovoga. Nisu to iste stvari (uostalom mislim da se antidepresiv ne može dobiti bez preporuke psihijatra, ovo se može dobiti na recept od opće prakse).

Možeš probati sa nekim čajićima (gospina trava, menta, matičnjak, valerijana...) ili nekakvim biljnim kapsulama poput persena al ne znam koliko će ti to pomoći.
Znam da je OFF ,ali da napomenem SSRI mogu komotno LOM propisivati,te nije ni potreban pregled psihijatra,osim kod spec. slućajeva.

usagicha
15.09.2012., 20:54
cajevi takodjer bezuspjesni,jos mi je mama uzela bas u trgovini cajevima,nikakvi ucinak.

za xanax sam rekla jer znam slucajeve kad su ljudi uzimali bas njega i djelovalo bi na nacin da ih skroz umrtvi :/
a to definitivno ne bi.
ocito najbolje pokusat izbjeci stres.barem onaj nepotreban.

hvala na odgovorima.

witch666
23.09.2012., 21:30
normalan puls je 80 +/- 20 u min.
moj se krece oko 65/70 u normalnim okolnostima...iako nocas na intervenciji nisam znala ciji je puls brzi moj ili od 17 godisnjaka...breitkomplextachykardie...290 otkucaja u minuti, RR 90/70 samo smo molili da se docepamo bolnice i imali defibrilator u pripremi, tamo su ga smirili sa gilurytmal-om (Ajmalin)..

Dreama
26.09.2012., 14:31
Evo ja upravo izmjerila 107 u minuti. Sutra pravac doktoru. :(

Smotani2
26.09.2012., 14:33
41 u mirovanju.

Spreman sam za maraton! :zubo:

Victora
26.09.2012., 14:50
cajevi takodjer bezuspjesni,jos mi je mama uzela bas u trgovini cajevima,nikakvi ucinak.

za xanax sam rekla jer znam slucajeve kad su ljudi uzimali bas njega i djelovalo bi na nacin da ih skroz umrtvi :/
a to definitivno ne bi.
ocito najbolje pokusat izbjeci stres.barem onaj nepotreban.

hvala na odgovorima.

Pa? Ja recimo nisam taj slučaj. Ne znaš kakvi su "slučaj" ti ljudi, kakvo im je stanje prije konzumacije lijeka, koliko točno su popili i sl. Ako si pod velikim stresom najslabiji xanax će ti samo smanjiti otkucaje i malo te smiriti, da bi te umrtvio trebala bi ti puno veća doza. Ne potcjenjuj utjecaj stresa na tijelo, pogotovo ako ti pritom (a najvjerojatnije je tako) skače i tlak. To može čak biti i opasno, takve oscilacije. Ne kužim zašto jsi tako protiv tableta...čula si da stvaraju ovisnost ili kaj? Stvaraju...kod nekih...ali stvaraju i lijekovi protiv bolova i svašta drugo...ali dobro. Ja sam se pokušavala sama boriti godinama, ali otkad sam upoznala xanax, život je puno lakši.

Inače, duboko disanje - velika greška! Time se dovodiš do hiperventilacije i samo pogoršavaš stvar. Uguglaj "panični napadi" i tamo prouči kako se diše u slučaju "lupanja srca".

A hrvoju bi rekla: da, mogu liječnici opće prakse prepisivati antidepresive, samo možda završe kao ja - na hitnoj. Jer im LOM nije dao i anksiolitik uz to i nije ih upozorio na nuspojave (ne govorim o onima sa "papira"). Sa anksioliticima pak, ne znam nikog tko je imao nuspojave.

Smotani2
26.09.2012., 14:59
Duboko disanje dovodi do hiperventilacije? Ne bih rek'o. :kava:

Možda dubokim disanjem spriječavaš hiperventilaciju?

Victora
26.09.2012., 15:11

Da pogodim - nisi išao čitati po netu što sam preporučila, nego si to ovak, naprečaca zaključio? Uz obaveznu :kava:? Na to mogu reći samo :rolleyes:.

Povećanim unosom kisika spriječavaš hiperventilaciju? Vidiš li nelogičnost u tome što si rekao? Najvjerojatnije ne. I jesi li kako pomogao forumašici ovakvim komentarom? Isto ne. Ali ćeš sigurno i sad nešto iskomentirati. Nekonstruktivno.

Dodajem forumašici da joj je metoda disanja najbolje opisana u Lindenovoj metodi - knjiga, ima je na netu, samo uguglati "Lindenova metoda". Ali ima i na drugim web stranicama, samo ne gledati "redovno" disanje, nego ono za vrijeme paničnog napada. To može poslužiti svakome za umirivanje pulsa.

Smotani2
26.09.2012., 17:36
:facepalm:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hiperventilacija
http://www.ordinacija.hr/budi-sretan/upoznaj-sebe/dubokim-disanjem-do-duboke-opustenosti/

Molim prije lupetanja pročitati ova dva linka. Inače, prvi koje izbacuje google... :mig:

Samo za tebe: hiperventilacija je ubrzano, a ne duboko disanje...

BlueWhale
27.09.2012., 00:24

A to mi zvuči na simptome panične atake, iako blaže. Xanax od 0.25mg je jako efikasan i neće te umrtviti. Najgore je kad ljudi imaju predrasude o lijekovima i misle ako susjedu tako djeluje da će i njemu. Xanax ima malo nuspojava, siguran je za primjenu i djeluje već nakon 15-ak minuta.

BlueWhale
27.09.2012., 00:42

Ja mislim da opetovano duboko disanje bez obzira na frekfenciju ipak dovodi do hiperventilacije (zapravo i jest hiperventilacija jer hiperventiliraš alveolarne prostore u jedinici vremena.) Dovodi sigurno barem do simptoma hiperventilacije. To vam je kao kad pušete madrac za plažu pa vam se zavrti u glavi, niste povećali frekfenciju ali jeste dubinu i dobivate istu stvar. Zašto liječnik kaže bolesniku da duboko diše kad ga sluša a nakon nekog vremena da se odmori - da mu se ne zavrti u glavi. Hiperventilacija kod paničnog napada se ne može akutno spriječiti dubokom disanjem jer frekfencija disanja ovisi tada o autonomnom živčanom sustavu koji je podražen. Može pomoći vrećica u koju bolesnik može probati najzmjenice disati kako bih zadržao ravnotežu Co2 u krvi tj. da ne bi upao u alkalozu.

Fuerteventura
27.09.2012., 01:58
Puls nam samo djelomice govori o trenutnom stanju.
Zato svi moderni pulsmetri imaju i mjerac saturacije kisika. :mig:
(Zato kad idete trcati nemojte se previse obazirati na onaj staromodni sat koji mjeri samo puls, a ne saturaciju O2).

hrvoje dr.
27.09.2012., 16:49
Evo ja upravo izmjerila 107 u minuti. Sutra pravac doktoru. :(
Zašto?
Jer ako neprešućujete neke podatke npr. da imate temp 40° C ili FA i sl.
onda nema nikakve potrebe za LOM-a.

Pa? Ja recimo nisam taj slučaj. Ne znaš kakvi su "slučaj" ti ljudi, kakvo im je stanje prije konzumacije lijeka, koliko točno su popili i sl. Ako si pod velikim stresom najslabiji xanax će ti samo smanjiti otkucaje i malo te smiriti, da bi te umrtvio trebala bi ti puno veća doza. Ne potcjenjuj utjecaj stresa na tijelo, pogotovo ako ti pritom (a najvjerojatnije je tako) skače i tlak. To može čak biti i opasno, takve oscilacije. Ne kužim zašto jsi tako protiv tableta...čula si da stvaraju ovisnost ili kaj? Stvaraju...kod nekih...ali stvaraju i lijekovi protiv bolova i svašta drugo...ali dobro. Ja sam se pokušavala sama boriti godinama, ali otkad sam upoznala xanax, život je puno lakši.

Inače, duboko disanje - velika greška! Time se dovodiš do hiperventilacije i samo pogoršavaš stvar. Uguglaj "panični napadi" i tamo prouči kako se diše u slučaju "lupanja srca".

A hrvoju bi rekla: da, mogu liječnici opće prakse prepisivati antidepresive, samo možda završe kao ja - na hitnoj. Jer im LOM nije dao i anksiolitik uz to i nije ih upozorio na nuspojave (ne govorim o onima sa "papira"). Sa anksioliticima pak, ne znam nikog tko je imao nuspojave.
Ovo je primjer nevaljale rasprave, vi ste tu nešto rekli ,mislite da ste sve jasno rekli,a pak ništa niste rekli.
Ako hoćete bešto postaviti onda morate to i upotpuniti podacima o čemu se zapravo radi,jer ovo napisano je ništa.

Ida Bauer
28.09.2012., 12:36
Evo ja upravo izmjerila 107 u minuti. Sutra pravac doktoru.

draga,ja sam sa 107 sretna:cerek:...ako te ništa dr ne muči osim što ti je u jednom trenutku puls malo povećan,nemaš razlog za odlazak doktoru:mig:

mislim da nam fali tema ''tahikardije'' ili ''aritmije'' ili nešto slično..se može još jedna takva tema otvoriti?:confused:...tema gdje bi se ozbiljnije pozabavili uzrocima,vrstama i rješavanju aritmija

ja nakon 6,5g mira na metoprololu zbog sinusnih tahikardija,opet u problemima sa srčekom:504:...ovaj put nisu baš tolko sinusne(puno VES-ova),snažnije su(preko 200 u mirovanju),dugotrajnije(par h,par dana uzastopno),uz vrtoglavicu i osjećaj gubitka svjesti:(...EKG pokazao i neku deniv. st spojnice u V3-V6-bila bi zahvalna ako netko zna kaj to znači ili na što to ukazuje

dr tjedan slijedi holter,uzv,razne krvne pretrage i vjerojatno elektrofiziološko ispitivanje srca od kojeg mi se diže kosa na glavi:horor:
...pa bi htjela čuti iskustva sa tim elektrofiziološkim ispitivanjem i eventualno ablacijom

..plus,ako netko ima neki recept za instant ublažavanje aritmije,molim savjet:moli:
...meni kratkotrajno pomaže ako začepim nos i usta i pokušavam ispuhnuti zrak,pomaže mi naginjanje prema naprijed u stojećem položaju,tuširanje i umivanje u hladnoj vodi,te brzo hodanje uz mlatarenje ispruženim rukama...užas:504:

leeloo27
28.09.2012., 13:06
mislim da nam fali tema ''tahikardije'' ili ''aritmije'' ili nešto slično..se može još jedna takva tema otvoriti?:confused:...tema gdje bi se ozbiljnije pozabavili uzrocima,vrstama i rješavanju aritmija

Aritmije u mladih ljudi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=87142)
Aritmija - nepravilan rad srca (http://www.forum.hr/showthread.php?t=181578)
Tahikardija - ubrzani rad srca (http://www.forum.hr/showthread.php?t=279540)

Evo nekih temica pa nastavite tamo raspravljati o aritmiji, tahikardijama i sl. da ovdje ne budete off. :)

Ida Bauer
28.09.2012., 13:14
Aritmije u mladih ljudi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=87142)
Aritmija - nepravilan rad srca (http://www.forum.hr/showthread.php?t=181578)
Tahikardija - ubrzani rad srca (http://www.forum.hr/showthread.php?t=279540)

Evo nekih temica pa nastavite tamo raspravljati o aritmiji, tahikardijama i sl. da ovdje ne budete off. :)

hvala,nisam uspjela pronaći kroz tražilicu...ako može,prebacite mi post na aritmije-nepravilan rad srca...hvala:)

leeloo27
28.09.2012., 13:30
Slobodno c/p ovaj post na tu temu, ne bi dirala ovaj post ovdje jer si quotala i odgovorila Dreami pa nek stoji ovdje.

Inače kad smo kod pulsa, par puta sam si mjerila tlak sa digitalcem a kako tamo očita odmah i puls skontala sam da mi bude iznad 90. Jel to visoko?
Ostalo mi u glavi da je negdje 70 otkucaja normala. Ja ovo ni ne osjetim da lupa niti mi smeta, al eto skontala sam na digitalcu da je povišen.

hrvoje dr.
29.09.2012., 17:48
Slobodno c/p ovaj post na tu temu, ne bi dirala ovaj post ovdje jer si quotala i odgovorila Dreami pa nek stoji ovdje.

Inače kad smo kod pulsa, par puta sam si mjerila tlak sa digitalcem a kako tamo očita odmah i puls skontala sam da mi bude iznad 90. Jel to visoko?
Ostalo mi u glavi da je negdje 70 otkucaja normala. Ja ovo ni ne osjetim da lupa niti mi smeta, al eto skontala sam na digitalcu da je povišen.
Ne,OK je.

leeloo27
29.09.2012., 18:37
Hvala na odgovoru. :kiss:

Kažem ne smeta mi i ne osjećam uopće da lupa nešto pretjerano iako znam da je preko 100 tahikardija. Eto da nisam imala digitalac ne bi ni znala koliki mi je. :)

Spirituality7
18.04.2013., 01:30
meni danas nešto malo nije došlo dobro, inače imam problema sa niskim tlakom (jedamput imala 70/50 :eek:) a kako nemam doma tlakomjeer - jebiga

onda sam si išla mjeriti puls (da možda nešto nije s te strane) ali eto očito nije jer po ovome što čitam da je normalan puls 50-100 otkucaja u minuti, ja imam normalan puls (83 otkucaja u minuti, u mirovanju) :kava:

nemam pojma.bit će da m je opet tlak pao jer sam imala neki osjećaj kao da ću past u nesvijest a to mi se dešava kad mi tlak padne
bolova nikakvih nisam imala nigdje :kava:

:confused:

Dr.Milkun
23.04.2013., 16:15
Kad mirujem, puls mi jedva doseze 50 otkucaja u minuti.
19 godina. Sve u redu?

Ivanicapeca
23.04.2013., 18:06
Kad mirujem, puls mi jedva doseze 50 otkucaja u minuti.
19 godina. Sve u redu?

Ako si fizicki aktivan i bavis se sportom,je. Ako si trom i vise prakticiras sjedalacki zivot,trebao bi se pregledati.

OOOOOOO
23.04.2013., 21:50
Meni je puls oko 80 ak jel to ok? Ne bavim se sportom

Ivanicapeca
24.04.2013., 14:45
Meni je puls oko 80 ak jel to ok? Ne bavim se sportom

sve do max 95 u mirovanju je ok

dabarzg
22.06.2013., 21:29
Imam 26 godina,prije mjesec dana prestao sam pušiti,mršav sam bavim se sportom rekreativno i općenito sam u jako dobroj fizičkoj kondiciji.Zadnjih pola godine patio sam od anksioznosti(nisam uzimao lijekove) no ona je u zadnjih mjesec dana gotovo potpuno prestala.S obzirom na svoju hipohondriju 3 puta u zadnjih pola godine sam bio na hitnoj,radili su mi svaki put ekg i sve ostalo i svaki put mi rekli da je u pitanju anksioznost.Vec sam neko vrijeme primjecivao kako mi je puls dosta spor kod lezanja a kad ustanem i hodam se ubrza.Prije pola sata izmjerio puls i on je bio 39 dok sam ležao.Kad sam sjeo ispred kompjutora bio je 48,a u hodu oko 60.Otac mi ima puls sporiji od minute,kad je zadnji put mjerio bio je 55.Imam li razloga za brigu?

Bonifiaca
27.06.2013., 18:26
Pozdrav.

Imam jedno pitanje. Osjećam puls u glavi, recimo kad se ustanem, treba mi nekoliko sekundi kako bi ga prestao osjećati. Danas cijeli dan, bez obzira što radim (sjedim, ležim, hodam) ga osjećam i to puno češće nego inače. To je vrlo neugodan i pomalo bolan osjećaj.

Imam li razloga za brigu??? :tuzni:

body halleck
27.06.2013., 21:14
Imam 26 godina,prije mjesec dana prestao sam pušiti,mršav sam bavim se sportom rekreativno i općenito sam u jako dobroj fizičkoj kondiciji.Zadnjih pola godine patio sam od anksioznosti(nisam uzimao lijekove) no ona je u zadnjih mjesec dana gotovo potpuno prestala.S obzirom na svoju hipohondriju 3 puta u zadnjih pola godine sam bio na hitnoj,radili su mi svaki put ekg i sve ostalo i svaki put mi rekli da je u pitanju anksioznost.Vec sam neko vrijeme primjecivao kako mi je puls dosta spor kod lezanja a kad ustanem i hodam se ubrza.Prije pola sata izmjerio puls i on je bio 39 dok sam ležao.Kad sam sjeo ispred kompjutora bio je 48,a u hodu oko 60.Otac mi ima puls sporiji od minute,kad je zadnji put mjerio bio je 55.Imam li razloga za brigu?

Velika je vjerojatnost kako se radi i o genetski uvjetovanom "sporijem" pulsu+možda i "zasluga" tjelovježbe&sporta.
Puls ima smisla mjeriti bar u periodu kroz jednu minutu.
EKG sa tzv. "dugim odvodima" je dosta zgodna metoda za mjerenje pulsa.
A, holter EKG/24h je izvrsna metoda koja u pravilu može dati dovoljno dobre podatke o "stanju" tvog pulsa. Još ako to odradite i ti i otac (event.ako imaš i braće&sestara)...
Ako nemaš tegoba koje bi se mogle pripisati "sporom" pulsu, nema razloga za pretjeranu brigu. :mig: Bitno je, da tvoje srce "u kompletu" odrađuje zadatke koji se pred njega postavljaju (dakako, u granicama razuma, fiziologije&fizike) :D
Btw, pokojni Dražen Petrović je u mirovanju imao puls 46-48/min
Vozači formule 1 su mahom ispod 50/mirovanju.

Ricarda Gasquet
30.06.2013., 01:58
sve do max 95 u mirovanju je ok

Meni je znao biti 100 i nesto (104-107) :rolleyes:, godinama, a ispod 30-te sam

A tlak mi je oko 100/68, tko je tu lud :ne zna:

Znam da mi je to zbog nikotina, ako ne pusim 2h, meni je puls na 68 npr...
Kad nisam pusila 3 mj, puls mi je bio normalan!

Prestajem pusiti kad popusim ovu kutiju jer sam tako odlucila, ali ove oscilacije, jel to normalno, jel jos nekome tako?
Mislim ja se ne zamaram pretjerano jer nemam nit 30g, ali opet...mislim da je vrijeme da se rijesim nikotina.
Jel na jos nekoga ovako utjecu cigarete, tj na puls? Meni su ove oscilacije oduvijek bile "bolesne"...Nije niti cudno sto mene cigareta ne smiruje, vec me cak i cini nervoznijom...Kad nisam pusila 3 mj, bila sam smirena, vec i nakon 2,3 dana...

garfields girl
10.07.2013., 14:56
Pozz svima, sportaš sam, igram rukomet i moji su otkucaji zbilja maleni, u mirovanju 35-40 (i to su bili čak tako maleni i kada sam ležao u predoperacionoj sali i čekao operaciju koljena) a nedavno kad sam bio na pregledu zbog posla taj je broj pao skoro i ispod 30.) Imam 27god, 188cm i 102kg. Da li mislite da je to zbilja tako nisko samo od sporta ili imam neki problem jer kod svakog pregleda koji je uključivao pregled srca nijedan mi doktor nije ništa rekao, samo su se čudili :)

Da li ima tko ili zna kakav sličan slučaj?

body halleck
10.07.2013., 15:01
Pozz svima, sportaš sam, igram rukomet i moji su otkucaji zbilja maleni, u mirovanju 35-40 (i to su bili čak tako maleni i kada sam ležao u predoperacionoj sali i čekao operaciju koljena) a nedavno kad sam bio na pregledu zbog posla taj je broj pao skoro i ispod 30.) Imam 27god, 188cm i 102kg. Da li mislite da je to zbilja tako nisko samo od sporta ili imam neki problem jer kod svakog pregleda koji je uključivao pregled srca nijedan mi doktor nije ništa rekao, samo su se čudili :)

Da li ima tko ili zna kakav sličan slučaj?

Svakako je indicirana temeljitija obrada po kardiologu (možda čak i članova bliže porodice).

DrAndrej
10.07.2013., 18:49
Pozdrav.

Imam jedno pitanje. Osjećam puls u glavi, recimo kad se ustanem, treba mi nekoliko sekundi kako bi ga prestao osjećati. Danas cijeli dan, bez obzira što radim (sjedim, ležim, hodam) ga osjećam i to puno češće nego inače. To je vrlo neugodan i pomalo bolan osjećaj.

Imam li razloga za brigu??? :tuzni:

Koje su vam vrijednosti krvnog tlaka?

coma black!
16.07.2013., 17:58
pozdrav :)

vidim gore piše da je do 95 ok, al da svejedno pitam :)

maloprije sam bezveze išla mjeriti ručnom metodom i ispadne mi oko 90, sad gore piše da je to još uvijek ok, al me malo brine jer mi je pred god-2 bio do 70 uvijek... ne kužim zašto je narastao

tlak mi je inače niži ili normalan, a ovo je puls u mirovanju...
i ako je bitna info u zadnjih god dana sam nekoliko puta imala buđenja usred noći nakon čega bi mi srce tako tuklo da sam mislila da ću odapeti svaki put :misli:

Faro
17.07.2013., 10:59

maloprije sam bezveze išla mjeriti ručnom metodom i ispadne mi oko 90, sad gore piše da je to još uvijek ok, al me malo brine jer mi je pred god-2 bio do 70 uvijek... ne kužim zašto je narastao

i ako je bitna info u zadnjih god dana sam nekoliko puta imala buđenja usred noći nakon čega bi mi srce tako tuklo da sam mislila da ću odapeti svaki put :misli:

Mislim da bi ti rekli anksioznost i napadaji panik :ne zna:

Solna
17.07.2013., 17:55
Mislim da bi ti rekli anksioznost i napadaji panik :ne zna:

usred noći, kad si najopušteniji, nemoguće da je panika

Faro
18.07.2013., 09:39

Ni neznaš koliko si u krivu s ovom izjavom

leeloo27
18.07.2013., 20:25

Bome znaju itekako tada panični opaliti.

cici mici
29.10.2013., 22:38
pozz

imam puls 50, a i kad sam uzrujan, praktično se i ne mijenja. imam 30 godina.
dnevno provedem skoro sat vremena na biciklu (ali se tad ne štedim), ali tek zadnje 2-3 godine. cijeli sam život ili neaktivan, ili minimalni rekreativac, pa je li moguće da mi se puls snizio sa 60-70 na 50 od tih sat vremena ili je negdje drugdje catch ? tlak mi je inače oduvijek bio 110-120 /70-80.
znam da nizak puls imaju vrhunski sportaši, ali ...

bestija
09.01.2014., 02:11
Evo da i ja kažem brojeve svoga srca.
Išao sam do kardiologa zbog preskakanja srca i dali su mi da nosim holter.
Najmanji puls mi je bio 27 i kad je nalaz holtera vidio kardiolog rekao mi je da je to za peacemaker. Uglavnom pokušao sam mu dokazati da je to od moje extremne aktivnosti ali on kaže nemoguće i dao mi je da napravim par pretraga.
Nakon svih pretraga rekao da je sve u redu ali da česće odlazim na kontrole.
Puls ujutro 31 do 33, tokom dana od 35 do 42.

rotus
10.02.2014., 18:00

ja se isto od ljeta proslog znam probudit tak usred noci jer mi srce lupa il kad se tek probudim i ustanem isto pocne lupat, inace mi bude izmedu 54 i 65 i to mi se urezalo u glavu ko normalno "za mene" i sad svaki put kad se ubrza na tipa 70-80 ja pocnem panicarit ko luda , kad sam bila u bolnici zbog crjevne viroze i imala temperaturu popeo se puls na 120 ja sam mislila da je to nesto strasno al doktorica je rekla da se to zna desit kad raste temepratura i da nije nis opasno.
E sad,imam 26 godina i ne bavim se sportom bas ,nisam debela ni mrsava u nekoj sredini sam,planirala sam upisat neki fitnes zbog kondicije jer se osjecam nekak "zahrđalo" :D ,samo sad me strah posto se puls ubrzava pri fizickom naporu a ja imam 0 kondicije bojim se da ce me panika uhvatit ak mi srce pocne lupat tak ko ludo, kolko bi trebalo bit normalno za osobu bez kondicije da se puls povisi pri takvom naporu??

Šeik_90
10.02.2014., 20:58
Srčani puls vam se tretira od 60-100 je normala neka,a iznad 100 je već za nekakav pregled.

srceko23
21.02.2014., 12:39
Eto da i ja podnesem svoju prijavu o pulsu.
Imam 23 godine i puls mi cesto zna biti preko 100 u mirovanju(cca.105). Moram napomenuti da pusim i da mi koliko se sjecam nikada nije bio ispod 90 otkucaja.
Da li je to u redu?

srceko23
23.02.2014., 12:53
Eto mene opet...jucer sam se malo iznenadila kad sam mjerila tlak i puls...tlak je bio normalan, ali je zato puls bio 116... da napomenem toliki je bio u mirovanju, tj. dok sam bila smirena i sjedila sam...tokom veceri je variralo, vecinom je bio 110...isla sam mjeriti jer me cijeli dan steze i bocka u predjelu srca..i sad nisam uopce pametna kaj da radim...da li da idem doktoru zbog pulsa ili ce se to vec dovesti u normalu....ne bih voljela bezveze dizati paniku zbog toga...
pusac sam i u zadnje vrijeme mi je puls vecinom oko 100, +/-5...ponekad osjetim taj puls u obliku stezanja i bolova u podrucju srca kao jucer, a ponekad ga ne osjetim...
mjerila sam danas puls neposredno nakon buđenja, bio je 80...dakle po meni normalan...ali eto, u kratkom roku se je popeo vec na 96...i lako moguce da ce tokom dana preci preko 100...
da li je to normalno ili ?

Smotani2
23.02.2014., 12:58
Ni nakon buđenja nije normalan puls 80... Moj bi ti savjet bio da odeš na pregled, čisto radi sigurnosti.

Malo previsoki puls imaš...

srceko23
23.02.2014., 13:06
Ni nakon buđenja nije normalan puls 80... Moj bi ti savjet bio da odeš na pregled, čisto radi sigurnosti.

Malo previsoki puls imaš...
Nije? Mislila sam da je jer po podacima s neta normalni puls je 60-100...
Pratit cu danas malo puls pa ako ce prelaziti 100 otici cu doktoru...razmisljala sam da je to moguce zbog mog nacina zivota...pusim a slabo se krecem, tj. vecinu vremena provodim na stolici uceci...

hatrick
24.02.2014., 21:02
Nije? Mislila sam da je jer po podacima s neta normalni puls je 60-100...
Pratit cu danas malo puls pa ako ce prelaziti 100 otici cu doktoru...razmisljala sam da je to moguce zbog mog nacina zivota...pusim a slabo se krecem, tj. vecinu vremena provodim na stolici uceci...

koliki ti je tlak?obično tei se niski tlak kompezira većim pulsom..na puls ti utječu i stimulansi poput cigareta,kave!! i stresa te anksioznosti..postoji opasnost da kad odeš kardiologu da te nažalost tako mladu isprate beta blokatorima tj.lijekovima bezveze

srceko23
25.02.2014., 06:45
koliki ti je tlak?obično tei se niski tlak kompezira većim pulsom..na puls ti utječu i stimulansi poput cigareta,kave!! i stresa te anksioznosti..postoji opasnost da kad odeš kardiologu da te nažalost tako mladu isprate beta blokatorima tj.lijekovima bezveze
istina, tlak mi cesto zna biti niski, pa ponekad i 90/50...ali vecinom je oko 100/70, nikada vise...ali cesto zna pasti...to sam bas i ja primjetila da kad imam nizi tlak da su mi otkucaji visoki...
kavu pijem samo ujutro, rijetko kad preko dana...ako i popim to je jedna kava...dakle, mislim da nije stvar u kavi..pusim, ali u zadnje vrijeme pokusavam manje tako da sad dnevno popusim 10-15 cigareta...
moguce da je stvar u meni, tj. u stalnom sjedenju pred knjigom i slabim kretanjem...evo npr. jucer sam isla lagano setati jer mi je puls bio 116 i odmah nakon setnje sam isla izmjeriti puls da vidim koliki je dok hodam i puls je bio 133...sad ne znam da li je to puno obzirom da sam hodala normalnim tempom...
znam da postoji mogucnost da zbog toga dobim neke lijekove pa nisam pametna da li da spomenem to svome doktoru...mozda je doista stvar u neurednom nacinu zivota i losoj kondicija a zavrsim na lijekovima...a opet ne bih se voljela kockati svojim zdravljem jer nije ugodno kad me pocne stezati oko srca :(

VragJeUOvojZeni
25.02.2014., 11:27
Pozdrav.

Kako sam imala problema sa srcem (mislim na aritmije i podrhtavanja/treperenja srca) ,odlucila sam napraviti nesto po tom pitanju .Podrhtavanja i treperenja sam osjecala i prije 5-6 godina ,ali im nisam posvecivala toliku paznju ,jer sam bila u izvrsnoj formi i ni u snu nisam pomislila da sa mojim srcem nesto ne stima .Prije godinu i pol dana imala sam "napadaj " tahikardije i na hitnoj su mi napravili EKG i izmjerili tlak .Prije svega ,dali su mi injekciju normabela da mi smire otkucaje .Bili su 150/min .
Tlak je bio odlican ,120/80 ,iako sam bila maximalno uzbudjena .I to mu je uvijek gornja granica ,a zna mi nekad i pasti dosta ,osobito otkad sam odbacila kavu i otkad jedem puno cesnjaka .EKG je bio dobar ,rekli su mi da je sa srcem sve u redu .
Ali svejedno sam se brinula ,osobito kad sam par puta nakon tog dogadjaja dobila napadaje tahilkardije .Broj otkucaja bi mi naglo porastao i ja bhi morala popiti tabletu za smirenje .
Prije tog dogadjaja inikad nisam imala napadaje tahikardije ..Onda sam prije godinu dana pocela piti glogov caj i skontala da su mi se arimije i treperenja jako smanjila .
Sad pauziram pijenje caja vec 3 mjeseca ,jer na uputama pise da je pozeljno napraviti pauzu ,ali mislim ga uskoro opet poceti piti .
STRES je bio jak okidac za sve ,tog sam svjesna .Uzasno sam podlozna stresu ,ali to sam u zadnje vrijeme nekako usoila staviti pod kontroulu .
Ali da ne duljim ,moj se puls u stanju mirovanja krece u idealnim granicama: 57-65/min .

Zanima me je li EKG dovoljaN ili bi trebala jos napraviti neke pretrage ??
I jos nesto -postoji li neka tabela/ skala kojom se moze ustvrditi koliko je srce fit ,a koja se bazira na brzini kojom pada puls u odredjenom vremenu
nakon fizicke aktivnosti ?
Zelim si napraviti taj test .Naravno ,sta se broj otkucaja brze vraca u normalu i sta brze pada ,srce je u boljoj formi .Prosurfala sam ,ali nigdje nisam nasla tu skalu .
Mislim ,ti su me zdravstveni problemi stvarno bili bacili u bed i napunili me strahovima ,sta je jos gore ,jer srce ne voli napetost i negativnost .

Šimevk
28.06.2014., 00:23
imam par pitanja, ovako:

1. jel dobro to ak mi nekad puls dodje na 100 il preko 100 (max103) tokom mirovanja? (17god, pusac)

2.koliki mi je maximalni puls?

3. sta ako imam maximalni puls, sta mi moze biti?

4. pritisak mi bude nekad 112/67 a puls 80 jel to dobro?

5. jel smijem vjezbat ak mi puls nekad dodje na 100 tokom mirovanja?

o meni- pušim cigare (5-15 cigara na dan) visok 181cm a tezina 66kg, u zadnje vrjeme ne krecem bas puno ko prije sad inace prosetam 3-5km na dan poslije rucka i vecere.