PDA

View Full Version : Najjeftinija ograda

samo u prolazu
23.10.2005., 00:02
Interesira me koja solucija je najpovoljnija za ograditi zemljište?!?

Trebam oko 250 metara ograde.

lego
23.10.2005., 04:02
Pletena zica:(

Ili puno bolja varijanta 100eura 2,5m duzine gotovi elementi zeljezne pocincane i plastificirane ograde.

samo u prolazu
24.10.2005., 11:00
Ponavljam:

250 metara ograde !!!

Ak je 2,5 metara = 100 €

Prava sitnica odvojiti za ogradu 10000 €10000

Ja trebam nekaj za 100 kuna kompletno, šala, ali svejedno ostajem na pitanju, kaj je najeftinije?

tigar_c2
24.10.2005., 11:37
Pravac Mađarska , 25m 3300 ft ili cca 120 kn (visina 120 cm,pocinčani)
stupovi 3/4 cola 6 m 70 kn iz čega se dobiju 3 stupa X 2 metra
razmak između stupova recimo 4m trebaš cca 63 stupa

znaći ovak 1200 kn + 1400 kn stupovi , žica još 20 m ti je kakav
kilogram znaći 250 m znaći 40 kg (tri provoda za napinjanje)
plus španeri cca 30 kom x 7kn ,cement (za fiksiranje stupova 4 vreće)
ako hoćeš radit parapet malo više cementa i daske ,
1200 žičana ograda
1400 stupovi
800 žica
200 španeri
160 cement
180 boje za stupove (temelj + emajl)
??? pive
??? odojak
??? ostalo

a čuj imaš dosta posla , pogotovo s stupovima farbanje 60 tak komada gnjavaža ili malo skuplja varijanta betonski stupovi (40 kuna kom) ili najeftinija prošnjofaš kod HŽ-a stare pružne pragove
dobiju se po 5-10 kn, kom, jedino prijevoz istih

lego
24.10.2005., 20:59
samo u prolazu kaže:
Ponavljam:

250 metara ograde !!!

Ak je 2,5 metara = 100 €

Ja trebam nekaj za 100 kuna kompletno, šala, ali svejedno ostajem na pitanju, kaj je najeftinije?

Pa jos sam zaboravio da treba zbetonirat 100 babica u koje ces stavit stup:D
Racunaj 15 000eura tuto kompleto:p

A ova pletiva imas naj povoljnije u Medarskoj ulici u Zg.
Univerzal se zove firma, rade sve vrste ograda pa i ove koje sam gore naveo al su nesto jeftinije i losije od Francuskih.
odi kod njih i izaberi sebi naj bolje:top:

lego
24.10.2005., 21:13
http://www.iskon.hr/forum/servlet/JiveServlet/download/17-207831-10465995-35521/001.jpg
http://www.iskon.hr/forum/servlet/JiveServlet/download/17-207831-10465995-35522/002.jpg
http://www.iskon.hr/forum/servlet/JiveServlet/download/17-207831-10465995-35523/003.jpg
http://www.iskon.hr/forum/servlet/JiveServlet/download/17-207831-10465995-35524/004.jpg

samo u prolazu
24.10.2005., 22:33
TO LEGO:
Mislim da bum zaobišao izradu ograde koja je toliko lijepa da bu mi ju netko ukral prek noći ....

Ipak mi je za par eurića to preskupo, pa budem ipak poslušal TIGRA.

TO TIGAR:

Svaka čast majstore na preciznoj kalkulaciji !!!

Kaj se stvarno isplati ići u mađariju po stupove i mrežu, nemrem naći na netu nigdje neke cijene, ali ova tvoja računica mi je FULL prihvatljiva.
Obzirom da tražim isključivo najeftinije, išel bum pitati u HŽ-e za te trupce, oni su čvrsti, i vječni, pa mislim da je to dobar odabir, a ak su po 5-10 kuna, SAVRŠENO.

U svakom slučaju HVALA,
a ak tko još ima kakvu povoljniju varijantu, nek javi !!!

P.S. - Nije bed raditi, ali ipak trba nabaviti elemente !!!

bodul
24.10.2005., 23:09
Sve ovisi o visini ograde koju tribas .
Moze i nategnuta zica , na stupicima od gradjevinskog zeljeza.
A moze i prirodna zivica , samo triba cekati 10 godina da naraste.

samo u prolazu
24.10.2005., 23:22
Ako ne nabavim jeftinije stupove ići će građevinsko željezo (nazovimo stupovi) i neka jeftina mreža.

A u svakom slučaju sadim i živicu, a to bum negdje usput nabral grančice i posadil, pa nek raste.

PITANJE:
Kak si zamislio "nategnuta žica" ???

bodul
25.10.2005., 22:01
Nategnuta zica je kad stavis zicu od 2mm , ili 3 mm promijera na visinu od recimo pola metra i na 1 metar i na 1,5 m.
Krajeve nategnes sa zatezacem .
Krajnji stupovi moraju biti jaci.
Takva ograda je samo za vece zivotinje i laganog je tipa.

tigar_c2
28.10.2005., 12:08
sumnjam da možeš lako doć do drvenih HŽ pragova,
osim ako nemaš neku vezu u HŽ-u , naime za njima je velika
potražnja od voćara, mreža je bila u Mađarskoj po
3500 forinti , 25 metara, 125 cm visine (pocinčana) a
pocinčana i plastificirana (zelena) 4300 forinti
e sad duže nisam bil tamo pa neznam kakva je sad ponuda

samo u prolazu
28.10.2005., 23:16
Daj mi reci di je najbliže ići, mislim iz Zagreba, a da ima takav shop, i koja je procedura sa prijevozom toga preko granice?

Čini mi se to svakako najpovoljnije!!!

U svakom slučaju ću za drvene stupove pitati u HŽ-eu.

Sasha
30.10.2006., 07:44
Daj mi reci di je najbliže ići, mislim iz Zagreba, a da ima takav shop, i koja je procedura sa prijevozom toga preko granice?
...

Sorry što dižem thread iz mrtvih, ali da li je netko u zadnje vrijeme bio u Mađi po žicu, kakve su cijene i kako ide preko granice s time?
(zanima me ona plastificirana, zelena)

SINKRONET
30.10.2006., 12:07
U Dugom Selu po narudžbi dobiješ m2 pletiva za 9,15 kn(za tako veliku količinu). Ako staviš visinu od 1,2 m to ti ispada 1,2 x 250 = 300m2 x 9,15 = 2745,00 kn plus žica za nategnut 500 m (nije puno, oko 100 - 300 kn), zatezači su 6 kn komad.
Što se tiće stupova imaš u Oroplet Pleternica pocinčane stupove za ogradu koji se zabijaju u zemlju i mogu se i betonirati, imaju 35 godina garanciju te se stavljaju na svakih 3,5 m. Komad od 2,2 m sam ja plačao 37,5 kn tebi če biti dovoljan i od 1,8 m (idu 60 cm u zemlju). I na svakom stupu imaš kvačice čitavom dužinom za pletivo.
Mene je ograda od 220 m sa stupovima, zatezačima, žicom i pletivom(pocinčanim) koštala 6000,00 kn.

dario101
28.11.2006., 14:49
Gdje u Dugom selu se to dobije? Ja isto planiram ograditi zemljište.

Lord Haart
28.01.2009., 10:02
koliko košta bunt pletene žičane ograde

mikrokost
28.01.2009., 11:05
koliko košta bunt pletene žičane ograde

Baš jučer sam pital u Mercatoru i 1.25 X 25 metara košta 473,00kn , a u Velikoj Gorici sam pronašao dućan gdje je 435,00 kn.
I meni trebaju tri bunta pa se isplati onda otići u Mađarsku.

mikrokost
28.01.2009., 12:13
Baš sad mio veli kolega da ima žice i u Bosni i da je isto tri puta jeftinija nego kod nas.

Lord Haart
28.01.2009., 12:47
Baš sad mio veli kolega da ima žice i u Bosni i da je isto tri puta jeftinija nego kod nas.

da,u mađarskoj je duplo jeftinija,ali neda mi se ići u mađarsku.morat ću se žrtvovati i kupiti kod nas

minnie158
15.03.2010., 16:35
Pozdrav svima!

Tu se dugo nije pisalo, ali baš to mi treba; najjeftinija ograda...

Naime, trebamo 380 m ograde. Nije nužno da bude jako čvrsta, bitno je da se drži i da bude barem 150 cm visine.
Nekako razmišljamo o farmer pletivu + betonski stupovi za vinograd.

Farmer pletivo košta 520kn za 50 metara , a stupovi za vinograd se daju naći i po 10kn/kom polovni. Stupove bi postavljali na svaka 2,5 m , 90 cm u zemlju a 150 cm vani.

Nikad nisam radila ogradu pa stvarno neznam kako to ide. Ako netko zna , nek pomaže...
1.) Dali je za postavljanje farmer pletiva pšotrebno provlačit žicu ( piše da može i bez žice , ali... )
2.) Dali je dovoljno stupove staviti na svaka 2,5 m ili bismo trebali na gušće ( 2 m )
3.) Trebaju li se stupovi za vinograd zalijevati betonom ili mogu samo u zemlju bez betona ( nekako mislim da mogu i bez budući da u vinogradu se ne zalijevaju betonom )

Molim pomoć, ali i bilokakva sugestija je dobrodošla.

Hvala svima :)

rib@
16.03.2010., 08:14
O pletivu ne bi jer ga moras kupiti i obicno se kupuje nekaj najjeftinijega, ali o stupovima smo nedavno malo pricali.
Ako ti ne treba neka jaka ograda (ako netko hose uci na posjed nikakva ograda ga ne sprijecava) onda probaj razmisljati o rebrastom betonskom zeljezu (ČBR)
Zeljezo kosta <5 kn/kg (za sipke 6 m duzine) i tezine po metru su ovak fi12 0,911 kg/m, fi 14 1,242 kg/m, fi 16 1,621 kg/m i fi 20 2,470 kg/m.
Nije tesko izracunati kojko kosta jedan stup.
Ako pak ides s betonskim stupovima najjednostavnije, a dobro rjesenje za ucvrscivanje u zemlju je suhi pijesak.
Napravis rupu malo vecu od stupa i kad se stavi stup u zemlju samo se nasipa (obavezno suhi) pijesak koji brzo povuce vlagu iz zemlje i "zacementira" stup. Tak sam je napravil ogradu i nakon 2 god nije se ni jedan stup ni malo pomaknul, a kod kolege stupovi stoje 10+ godina koje smo stavili na isti nacin u zemlju.

CottonEyeJoe
16.03.2010., 08:24
što ćeš imati ograđeno, to je najbitnije? dvor, konje, svinje bla bla ili samo da nitko ne može ući u posjed?

ja sam radio milion izračuna, pa ti možda mogu pomoći ako mi odgovoriš za što ti treba

minnie158
16.03.2010., 09:44
ogradjujemo dvoriste. Kupili smo kucu prije 2 godine. stupovi su na ogradi tu od 84.g dio ih je poprilicno trul i naherila se zica pa je na nekim djelovima ograda skroz pala. Izgleda jako ruzno a i imamo psa.

Za sto nam treba ograda? iskreno, tek toliko da imaomo ogradjeno.

CottonEyeJoe
16.03.2010., 10:22
a gle,pletivo ti ne mogu pomoći, imaš više vrsta, obično pletivo 150cm, recimo, sigurno je oko 400kn bala itd...imaš i ona farmerska kockasta koja nisu varena, ona su najeftinija ali i ružna...

probaj se raspitati da li je još u mađarskoj jeftino, mislim da je u bosni opet puno jeftinije nego kod nas..

ali čovjeće, 380m ograde, pa zovi u bosnu, tu se može uštediti ohoho novaca...

A stupovi? najlakše:

uzmi par ravnih jelovih daski, napravi kalup za betonski stup...malo armature (nađi neke armature, otpadne ili slično), finiji šoder i imaš stup za manje od 10kn/kom...

provjereno, i isprobano...:top:

minnie158
16.03.2010., 13:56
ovo s daskama nije losa ideja, a kolko mogu one izdrzati u polu-planinskoj klimi? evo, tu je jo suvijek 15-ak cm snijega, a vec se danima topi.

Rib@, gdje da nadjem to zeljezo po toj cijeni?

Znam da je ovo farmer pletivo ruzno, ali smo malo trenutno kratki s novcima pa dok nebudemo imali neku zalihu do tad nam jedino to dolazi u obzir. Bosna nam je jako daleko, mi smo skroz kod slovenske granice, pa kad se zbroji jeftinije pletivo + rentaj kamion/kombi ( buduci da nam niko od poznanika to nema ) + benzin, ispadne i skuplje. Madja isto tako. U Sloveniji smo gledali i nisu nista jeftiniji od Univerzala.
u Univerzalu 50m farmer pletiva kosta 520 kn

jos i ruke platit...
jao..., bolje da usutim prije nego odustanem od ograde...

ma kad sve zbrojim, fakat bumo bankrotirali, tim vise kaj nemozemo sve sami napravit, a nemamo nikog poznatog da nas ne odere za ruke.

CottonEyeJoe
16.03.2010., 17:26
ovo s daskama nije losa ideja, a kolko mogu one izdrzati u polu-planinskoj klimi? evo, tu je jo suvijek 15-ak cm snijega, a vec se danima topi.

Znam da je ovo farmer pletivo ruzno, ali smo malo trenutno kratki s novcima pa dok nebudemo imali neku zalihu do tad nam jedino to dolazi u obzir. Bosna nam je jako daleko, mi smo skroz kod slovenske granice, pa kad se zbroji jeftinije pletivo + rentaj kamion/kombi ( buduci da nam niko od poznanika to nema ) + benzin, ispadne i skuplje. Madja isto tako. U Sloveniji smo gledali i nisu nista jeftiniji od Univerzala.
u Univerzalu 50m farmer pletiva kosta 520 kn

jos i ruke platit...
jao..., bolje da usutim prije nego odustanem od ograde...

ma kad sve zbrojim, fakat bumo bankrotirali, tim vise kaj nemozemo sve sami napravit, a nemamo nikog poznatog da nas ne odere za ruke.

valjda me nisi shvatio...

uzmeš 3 daske i naprvi kalup za betonski stup..kužiš?

znači sam si napraviš betonske stupove, zašaluješ 10x10 ili kolko velike hočeš i samo izljevaš stupove....

rib@
16.03.2010., 17:30
Tehnobeton Varaždin, mislim da je 4,92 kn/kg.

minnie158
16.03.2010., 18:49
krivo sam shvatila ovo s daskama, mislila sam da se daske koriste kao stupovi ( mozda zato kaj sam zensko :D , nema veze ;) )

Svidja mi se ovo sa zeljeznim sipkama, ali cime se onda pletivo fiksira za zeljezo?

Btw. hvala svima, stvarno pomazete!:top:

CottonEyeJoe
17.03.2010., 06:10
krivo sam shvatila ovo s daskama, mislila sam da se daske koriste kao stupovi ( mozda zato kaj sam zensko :D , nema veze ;) )

Svidja mi se ovo sa zeljeznim sipkama, ali cime se onda pletivo fiksira za zeljezo?

Btw. hvala svima, stvarno pomazete!:top:

pa ničime, šipku proguraš kroz pletivo na cik cak, i tako šipku našpanaš do stupa i oko njega povežeš sa nekom žicom ili ovisi kakve stupove imaš...

minnie158
20.03.2010., 22:41
Ma nemam nikakve stupove, u tome je caka...

moramo s tom ogradom početi od nule :rolleyes:

Znači , to željezo se ne koristi kao samostalni stupovi nego uz stup..., a ništa..., onda me jeftinije izađe kupit stupove za vinograd...
Oni se ( koliko mene logika služi ) ne betoniraju u zemlju - pa i u vinogradi ih se ne ubetonirava, već ih se samo ukopa.
Na netu ih se da nać polovnih već za 10 kn po komadu, a obično su 20 kn. Samoborka ih ima po 35kn.
Dužine su 270cm, znači 110cm se ukopa, ostatak je vani , na to se pričvrsti žica od 150cm kroz rupice na stupu i to je valjda to..., ili ... :ne zna:

rib@
21.03.2010., 06:39
Dobro si shvatila, kad sam pisal o zeljezu ČBR 14-20 mislil sam na samostalne zeljezne stupove. Pricvrscivanje je najjednostavnije sa zicom, mozes i komplicirati i stavljati (variti na stupove) ušice (matice) i kroz njig provlaciti tanje zeljezne sipke (6 ili 8 mm).
Ako mozes nabaviti bet. stupove 10 kn/kom onda su oni po meni najbolja kombinacija.
Kaj se tice samog ukopavanja, imas negdje za iznajmiti masine za busenje (http://www.nekretnine2.com/images/unikomerc/BT121.jpg) i s njima je jednostavno i brzo busenje rupa, a u konacnici mozda i najjeftinije.
Doma sam imal isto neke dugacke ko pondelek stupove od brajdi, ali sam ih ja skracival i nisam trebal kopati dublje od ~80 cm tak da su vani ~130 cm.
Za ucvrscivanje sam napisal, suhi pijesak mi je najjednostavniji i pokazal se trajnim i kvalitetnim rjesenjem.

minnie158
21.03.2010., 09:27
Hvala na pomoći! :top:

nemo01
22.03.2010., 07:32
Ma nemam nikakve stupove, u tome je caka...

moramo s tom ogradom početi od nule :rolleyes:

Znači , to željezo se ne koristi kao samostalni stupovi nego uz stup..., a ništa..., onda me jeftinije izađe kupit stupove za vinograd...
Oni se ( koliko mene logika služi ) ne betoniraju u zemlju - pa i u vinogradi ih se ne ubetonirava, već ih se samo ukopa.
Na netu ih se da nać polovnih već za 10 kn po komadu, a obično su 20 kn. Samoborka ih ima po 35kn.
Dužine su 270cm, znači 110cm se ukopa, ostatak je vani , na to se pričvrsti žica od 150cm kroz rupice na stupu i to je valjda to..., ili ... :ne zna:

ja sam u subotu postavljao ogradu pletivu;270 stupovi ti ne trebaju,i ne treba ih ukopavati 110 u zemlju;obični stupovi za vinograd betonski,ukopaš ih recimo 60 u zemlju-ja imam poseban "ključ "za vrtanje rupa ručno i to je jednostavno;napneš špagu za poravnavanje stupova ,odrediš razmake,ukopaš,našpanaš krajnje stupove,razvučeš pletivo i drotom pričvrstiš kroz rupe koje su u betonskim stupovima;pa nije to svemirska tehnologija

bing01
23.03.2010., 12:04
kolika je cijena pletiva po kvadratu u bosni. hitnoo

baustelac99
25.03.2010., 16:46
Jednostavni stupovi se mogu napraviti od dvije armaturne šipke, vanjska ide ravno cjelom duljinom, unutarnja se 30cm prije vrha savije prema vanjskoj i tu se zavare, znači stave se šipke paralelno. vanjska fi 14-16, unutarnja može biti tanjia. za visinu do 150cm sasvim dovoljno čvrsto (imam takve stupove doma). za one kojima izgled nije bitan, možda se može na nekakvim otpadima pronaći šipki, cijevi ili profila koji se daju iskorititi za ogradu. neće svi biti istog oblika ali će funkcionirati.
kolko znam jedna firma u zg prodaje farmer po oko 6kn/m2, oni su proizvođači, pričao sa tipom jednom na velesajmu.

Noemi
25.03.2010., 16:49
Jednostavni stupovi se mogu napraviti od dvije armaturne šipke, vanjska ide ravno cjelom duljinom, unutarnja se 30cm prije vrha savije prema vanjskoj i tu se zavare, znači stave se šipke paralelno. vanjska fi 14-16, unutarnja može biti tanjia. za visinu do 150cm sasvim dovoljno čvrsto (imam takve stupove doma). za one kojima izgled nije bitan, možda se može na nekakvim otpadima pronaći šipki, cijevi ili profila koji se daju iskorititi za ogradu. neće svi biti istog oblika ali će funkcionirati.
kolko znam jedna firma u zg prodaje farmer po oko 6kn/m2, oni su proizvođači, pričao sa tipom jednom na velesajmu.

Jel ti to i postavljas? Ako da, javi se na pm...

baustelac99
25.03.2010., 17:42
Jel ti to i postavljas? Ako da, javi se na pm...

ne postavljam. to je otac napravio prije 30god, kad je gradio kuću. al dobro služe svrsi.

Djuro Radja
25.03.2010., 20:00
Ponavljam:

250 metara ograde !!!

Ak je 2,5 metara = 100 €

Pa i meni se cini malo bedasto, ali jedan moj prijatelj je kupovao 10 metara ograde i platio 1100kn. I to ne nekakve zice vec je dobio; metar visine plastificirane elemente, stupice plastificirane i sarafe uz to.
Nisam vjerovao i trazio ga da pokaze racun. I zbilja ceh je bio 1100kn

Ako te zanima javi se na PM dam ti broj od njega pa se raspitaj...

doxat
07.04.2010., 14:17
Obzirom da sam u fazi slicnoj kao i ostali, ogradnjivanje imanja, metara 500, raspitivao sam se za cijene pocincanih ograda u Sarajevu i evo kako stanje stoji,
pocincano pletivo, visina 2m, duzina 25m, cijena 2,29 KM/m2
Visina 150, duzina 25m, cijene po m2 2.29KM.
Spaneri 1,48 km kom
zatezna zica 1.79 KM/kg (u 100m' ima cca 6kg)
Cijene su s PDV-om.
Skoro sam nasao na skladistu gradjevinskog materijala i pletivo pravougaonih polja, 5/10cm, zica 2mm, plstificirana, zelena boja, visina 2m, duzina 25m, cijena s PDV-om, 113 KM.
Pozdrav.

Cus D'Amato
09.04.2010., 21:31
Jeli zna tko koliko kostaju od rostfraja stupovi za balkonske ograde?
Razmisljam da mozda ne betoniram stupove, vec da kupim od rosrfraja stupice. Mozda i od inoxa, ako moze za kucu blizu mora.

totejapitam
09.04.2010., 21:50
Razmisljam da mozda ne betoniram stupove, vec da kupim od rosrfraja stupice. Mozda i od inoxa, ako moze za kucu blizu mora.

Daj mi molim te objasni koja je razlika između rostfraja i inoxa? :bonk:

Cus D'Amato
09.04.2010., 22:12
Nemam pojma. Nisam poznavatelj. Kad bi pogadao, rekao bi da je razlika sto se jedno zove rostfraj, a drugo inox :D

To me ionako ne zanima. Zanima me cijena takvih stupica.

totejapitam
09.04.2010., 22:36
Nemam pojma. Nisam poznavatelj. Kad bi pogadao, rekao bi da je razlika sto se jedno zove rostfraj, a drugo inox :D

To me ionako ne zanima. Zanima me cijena takvih stupica.

Ako te ne zanima, onda (da ne duljim zašto) ti preporučam inox, bolji i jeftiniji je od rostfraj-a.

A za cijenu su potrebne i neke dimenzije: širina (promjer), duljina, debljina stijenke i sl.

Cus D'Amato
10.04.2010., 11:38
A klasicne dimenzije stupica za ograde. Ti stupici bi drzali 4-5 vodoravnih latvica duzine oko 3m. Zanima me samo okvirna cijena jednog stupica. Mora bit od neceg sto nece hrdat, jer je kuca nekih 200m od mora.

totejapitam
10.04.2010., 12:19
Mora bit od neceg sto nece hrdat, jer je kuca nekih 200m od mora.

Probaj kontaktirati Strojopromet,(Zagreb ili Split) oni imaju veliki izbor nehrđajućih cijevi. Inače osim inoksa-kroma-rostfraja, postoje i pocinčane cijevi, to bi trebala biti puno jeftinija opcija. Gore se mogu zatvoriti s plastičnim ili aluminijskim kapicama, a unutrašnjost možeš ispuniti i betonom.

Canon5DMkII
27.04.2010., 16:27
Razmišljam ograditi vočnjak pa me interesira cijena žicane ograde, visina 1,5m trebam 100m? koliko bala ima metara i cijena?
Cijene u susjedstvu me ne zanjimaju jer mi se neda voziti preko grane.

totejapitam
27.04.2010., 21:09
Razmišljam ograditi vočnjak pa me interesira cijena žicane ograde, visina 1,5m trebam 100m? koliko bala ima metara i cijena?

http://www.univerzal.hr/pletivo_univerzalno.aspx

Za početak možeš kontaktirati tvrtke koje se bave proizvodnjom i prodajom istih...

CottonEyeJoe
07.05.2010., 08:18
a da ne otvaram novu temu...

trenutno sam u ograđivanju dvora, tj. nove ograde...

stupovi su oni željezni, naftaški, moram ih samo produžiti, pokitati spoj i polakirati...

žica će ići valjda 1,25, iako možda i 1,5...

e sad, zanima me koje željezo debljine da uzmem za španati kod svako stupa?

ja sam planirao 5mm, no nekako mi to sve preslabo...možda 8?

i nekako mi se čini da ću staviti žicu sa unutarnje strane, a stupove sa vanjske, jer će to željezo za špananje narušiti izgled ograde...:ne zna:

EDIT: i gdje ima najjeftinije žice? za sada, tu kod mene okna 7x7, 125, 280 kn bala...

trough
29.09.2010., 12:15
Zanima me gdje u Bosni ima za kupit žica za ogradu,ili stupovi.
I kako preko granice,porez i sl.
Planiram ogradit voćnjak uz cestu,a da je visina barem 1,70m.
Za stupove se još nisam odlućio.
Šta je bolje betonski ili željezni stupovi?
Unaprijed zahvalan.:)

majana
15.12.2010., 07:54
Pozdrav! Mi izrađujemo pocinčanu ogradu za dvorišta, vinograde, voćnjake, žica je 3 puta toplo pocinčana, širina oko 5 cm,cijene su recimo za 1.50 m 400-ak kn.. Nismo nigdje našli jeftiniju ogradu, naravno stupovi su ili željezni ili betonski, kako tko želi.. I to je cijela mudrost, dodatni troškovi su neka vrata i sl.. I rupe i temelj za stupove koji se, preporučljivo je, zabetoniraju u rupe da bude fiksno sve!

plavac_63
23.01.2011., 11:31
Pozdrav svima!
Ja cu se nadovezati na ovu temu jer trebam pomoc!
Trebao bi ograditi oko 25 metara vrta, u tih 25 metara moram postaviti i vrata tako da moze zaci traktor. Zicana ograda postoji vec sa dvije strane ( vrt bih napravio u jednom kutu u podkucnici koja je vec ogradjena zicanom ogradom)
Kako sam citao do sada skoro da je najjeftinija varijanta betonski stupovi za vinograd i zicana pletena mreza!
Molim vas da mi kazete kako se ograda pricvrscuje na betonske stupce i kako izvesti najlakse vrata? Na koju udaljenost postaviti betonske stupce?
Kako bi bilo najlakse iskopati (izbusiti) rupe za stupce?
Nisam nikada radio ogradu!

mountain_spring
26.12.2011., 09:10
Ima čova, u Bosni. Plete žicu. Našao sam ga na njuskalu

kdmont
79240 Bos/Koz.Dubica
Botswana

Bosvana, haha. :)

Partfiš
29.12.2011., 15:10
Pozdrav svima!

Tu se dugo nije pisalo, ali baš to mi treba; najjeftinija ograda...

Naime, trebamo 380 m ograde. Nije nužno da bude jako čvrsta, bitno je da se drži i da bude barem 150 cm visine.
Nekako razmišljamo o farmer pletivu + betonski stupovi za vinograd.

Farmer pletivo košta 520kn za 50 metara , a stupovi za vinograd se daju naći i po 10kn/kom polovni. Stupove bi postavljali na svaka 2,5 m , 90 cm u zemlju a 150 cm vani.

Nikad nisam radila ogradu pa stvarno neznam kako to ide. Ako netko zna , nek pomaže...
1.) Dali je za postavljanje farmer pletiva pšotrebno provlačit žicu ( piše da može i bez žice , ali... )
2.) Dali je dovoljno stupove staviti na svaka 2,5 m ili bismo trebali na gušće ( 2 m )
3.) Trebaju li se stupovi za vinograd zalijevati betonom ili mogu samo u zemlju bez betona ( nekako mislim da mogu i bez budući da u vinogradu se ne zalijevaju betonom )

Molim pomoć, ali i bilokakva sugestija je dobrodošla.

Hvala svima :)

Zica je dobra jer bu ti nakon nekog vremena zica zvisila najvise na pola puta izmedju stupova. Sto se tice betoniranja stupova, ne treba ali opet nakon nekog vremena ne bus vise imala ogradu po spagi jer zemlja radi.

Kingpinovac
01.01.2012., 20:01
kdmont
79240 Bos/Koz.Dubica
Botswana

Bosvana, haha. :)

Izvini molim te mountain spring, gdije to u Bosni ima za kupit žice. Trebalo bi mi oko 200m. Bosna mi je blizu. JBG gdije u Dubici?

Kingpinovac
10.01.2012., 09:05
Tko nema u vugla ima u googla. (pletena žica):504:

PERDO
10.01.2012., 12:08
Pozdrav svima!
Imamo drvenu kuću na selu, oko nje voćnjak, vrt livada... Potrtebno je ograditi nekih
400 m da ne mogu susjedove ovce na naš grunt jer nam puno toga unište. Htio bih
sljedeće. Drveni stupovi od agacije(bagrema) na određenom razmaku (2-3m), ukopane
u zemlju nekih 60 cm, iznad zemlje ostaje 1,2m. Na njih treba učvrstiti borove daske
nepravilnih debljina i širina (pilanski okrajci) u 3 reda. Daske su oguljene, skinuta im je
kora i suše se. PITANJE ZA SVE KOJI STE TO RADILI? Kako najjednostavnije izvesti
spojeve dasaka, kako ih učvrstiti i da pritom lijepo izgleda. Molim pomoć.

totejapitam
10.01.2012., 18:22
PITANJE ZA SVE KOJI STE TO RADILI? Kako najjednostavnije izvesti
spojeve dasaka, kako ih učvrstiti i da pritom lijepo izgleda. Molim pomoć.
Misliš na ovako nešto?
http://img46.imageshack.us/img46/7817/dsc02679l.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/46/dsc02679l.jpg/)

PERDO
11.01.2012., 08:54
Misliš na ovako nešto?
http://img46.imageshack.us/img46/7817/dsc02679l.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/46/dsc02679l.jpg/)

Otprilike :rolleyes: s jednom bitnom razlikom. Moje daske su neokrajčene
različitih su širina i debljina. Dakle na ovaj način je neizvedivo.

totejapitam
11.01.2012., 12:01
...Moje daske su neokrajčene različitih su širina i debljina...

Zašto? Možeš ih sortirati po sličnim širinama u tri grupe i tak ih postaviš. Krajeve ev. malo doradiš (usječeš) da izgledom budu paralelnije. Ne vidim tu neki problem :kava:

PERDO
11.01.2012., 19:29
Zašto? Možeš ih sortirati po sličnim širinama u tri grupe i tak ih postaviš. Krajeve ev. malo doradiš (usječeš) da izgledom budu paralelnije. Ne vidim tu neki problem :kava:

Kad malo bolje razmislim, moglo bi se uz malo više truda. Molim te da mi kažeš
na koju udaljenost si stavljao stupove, koliko duboko u zemlji i kolika ti je visina izvan zemlje. I da hvala ti na trdu totejapitam.

totejapitam
11.01.2012., 21:19
Stupovi su borovina (zbog dulje trajnosti)a dio koji ide u zemlju je natopljen resitolom. Razmaci su cca 2 m, a dubina je varirala između 40 i 50 cm, jer je gornji dio išao pod špagu, a zemljište nije skroz ravno. Visina iznad zemlje je oko 130 - 140 cm.
http://img827.imageshack.us/img827/9163/dsc02638nt.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/827/dsc02638nt.jpg/)

PERDO
12.01.2012., 08:38
Što misliš o sljedećem. Stupovi na cca 2m. Svaku dasku pričvrstim za stup sa dva vijka
za drvo dužine 8 cm. Daske su različitih dužina. Spojeve mislim izvesti na način (obzirom
da nisu na stupu, nego između dva stupa) daske rezati pod 90 stupnjeva i sa komadom
lima ih učvrstiti sa dva manja vijka. Isto tako bih motornom pilom (obzirom na različite
širine dasaka) daske na spoju doveo na istu širinu. Pokušavam zamisliti to bi izgledalo kao
da je dužina daske jednaka dužini ograde.
Ne znam da li sam bio dovoljno razumljiv, ali te molim totejapitam za tvoje mišljenje.
Hvala ti.

totejapitam
12.01.2012., 21:38
Iskreno, ne mislim niš dobro :D Puno posla, a malo koristi.
Daske inače prilikom sušenja imaju nezgodnu sklonost deformacijama(mogu se izbočiti, postati koritave, izvitoperit se), a i kad su suhe na njih djeluju atmosferske prilike, pa dolazi do bubrenja i skupljanja, odnosno promjene volumena.
Doduše, kod okrajaka su sile koje utječu na deformacije nešto manje i zbog bjelikovine u gornjem sloju, no pri večim širinama su deformacije itekako vidljive.
U praksi bi dakle trebalo koristiti manje razmake, manju širinu dasaka i obavezno ih učvrstiti na krajevima za stupove, čak vijcima s maticom i širokim podloškama.
U mom slučaju se razmak između stupova od 2m. pokazao ok, no na par mjesta su daske čak izbile šarafe iz stupova, te sam ih kasnije jedva dobio natrag na mjesto (pritezanjem u više navrata malo-po malo)
Kaj se tvog slučaja tiče, mislim da bi ti bilo jednostavnije i brže prikratit okrajke na mjeru (2, 4 ili xy m) nego ih spajati kak si opisao.
Ideja s pripasivanjem širina na spoju je super, možda bi jedino trebao pripaziti da ti kut odsijecanja bude što blaži, da prijelaz širina ne izgleda nakaradno.
Ako se već odlučiš na način spajanja između stupova, lim ti bi trebao biti min. 2mm. debljine, šarafi od M6 na dalje, na strani daske sa širokom šajbicom. Ima tu još nekih detalja, ali neda mi se više pisati :hrk:

PERDO
13.01.2012., 08:04
Razmisliti ću o svemu, ionako još koji mjesec ne namjeravam u realizaciju.
Sada mi dolazi misao da možda pokušam svoju zamisao pokusno napraviti
na jednom udaljenom dijelu (s druge strane je šuma). Ne znam, samo razmišljam,
vidjeti ću.
Tebi, totejapitam, najljepša hvala na trudu i pomogao si mi. Pozdrav.

totejapitam
14.01.2012., 21:20
sve ok :top: Čekamo slike radova :mig:

photo (http://www.visualphotos.com/photo/2x4161271/Horses_behind_wooden_fence_Hawaii_USA_1828538.jpg)
photo (http://www.shobeiransariphotography.com/Galleries/Landscapes/Rural-New-York-Landscapes/Upstate-New-York-Horse-Farm/1122695497_Emc2E-XL.jpg)

zok-m
09.03.2012., 07:17
[/QUOTE]Pozdrav svima!
Vidim da se ovdje razgovara o ogradama, iskoristio bih priliku i dao oglas:

Ograda za voćnjak, polovna:
Stupovi betonski duž.2m....135 kom.
Žičano pletivo vis.150cm...480 met.
Cijena bagatela: 7,500 kn

Lokacija Belišće

baustelac99
09.03.2012., 09:24
Stupovi su borovina (zbog dulje trajnosti)a dio koji ide u zemlju je natopljen resitolom. Razmaci su cca 2 m, a dubina je varirala između 40 i 50 cm, jer je gornji dio išao pod špagu, a zemljište nije skroz ravno. Visina iznad zemlje je oko 130 - 140 cm.

U mom kraju nitko ne koristi borovinu za stupove jer ima nikakvu trajnost, uglavnom nakon 3 god bude trula. resitolom treba namazati i gornji dio stupa po kojem kiša pada jer srce inače prebrzo truli.

Perdo,nisam siguran da će 3 reda daske biti dovoljno protiv ovaca, one su inače prilično lukave i provuku se i tamo gdje se najmanje nadaš, pripazi na razmake među daskama, ako su daske uže, bolje stavi i 4 reda dasaka.

HPP
25.03.2012., 11:53
Doslo vrijeme da na gradilistu postavimo ogradu. Zelimo postaviti odradu sa tri strane sto znaci da imamo oko 84m potencijalne ograde. Zelio bih da ograda ima one osnovne funkcije da mi dijete ne leti svuda i da baš svaki zec/pas/druga slicna zivina ne ulazi. Onaj prednji tj. cetvrti dio cemo jednom kada a) skupimo love i kada b) konacno srede cestu i plocnike. Prolistao sam ovu temu i nazalost nisam nista pametniji. Stoga prosim za preporuku. Rado bih da imam love za panel ogradu ali cini mi se da cemo morati neku kombinaciju pletiva...

zaja
22.04.2013., 16:21
http://img827.imageshack.us/img827/9163/dsc02638nt.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/827/dsc02638nt.jpg/)

Evo i ja idem u izradu ovakve ograde pa da priupitam...
1. Kako si skidao koru sa trupaca, upravo sam srušio 20 bagrema i sad neznam najbolji način da skinem koru?
2. Treba li trupce sušiti neko vrijeme?
3. Čime si zaštitio gornji dio (iznad zemlje)?
4. Ako nije problem možeš li postati jednu sliku spoja daske i stupa?

Hvala

zaja
22.04.2013., 16:23
Razmisliti ću o svemu, ionako još koji mjesec ne namjeravam u realizaciju.
Sada mi dolazi misao da možda pokušam svoju zamisao pokusno napraviti
na jednom udaljenom dijelu (s druge strane je šuma). Ne znam, samo razmišljam,
vidjeti ću.
Tebi, totejapitam, najljepša hvala na trudu i pomogao si mi. Pozdrav.

Jesi li na kraju radio ogradu od bagrema, daj baci koju sliku jer i ja se spremam na takav poduhvat...pa da dobijem inspiraciju..:)

baustelac99
22.04.2013., 22:07
Evo i ja idem u izradu ovakve ograde pa da priupitam...
1. Kako si skidao koru sa trupaca, upravo sam srušio 20 bagrema i sad neznam najbolji način da skinem koru?
2. Treba li trupce sušiti neko vrijeme?
3. Čime si zaštitio gornji dio (iznad zemlje)?
4. Ako nije problem možeš li postati jednu sliku spoja daske i stupa?

Hvala

kora se najbolje skida(guli) makljom http://www.njuskalo.hr/stare-stvari/hoblic-starinski-rucni-oglas-3286997
a može poslužit i kosir.
dobro ih je prosušiti, pa namazati nekom zaštitom (na selu se to "ekološki" radi starim motornim uljem, lož uljem ili mješavinom lože i starog motornog ulja).

the_b0y
05.11.2013., 15:16
koji su drveni stupovi najbolji za ogradu sa pletenom žicom? Bagrem? i gdje i kako ih nabaviti? koliko bi to koštalo za stup od cca 2,20m?

JoZ@
05.11.2013., 18:33
koji su drveni stupovi najbolji za ogradu sa pletenom žicom? Bagrem? i gdje i kako ih nabaviti? koliko bi to koštalo za stup od cca 2,20m?

da bagrem
a zavisi disi
cjena je prošle g bila kolko se sječam 15-20kn

bitchy-as-usual
25.07.2014., 13:46
Pozdrav, gdje najjeftinije kupiti pocincanu zicu za ogradu? Treba mi cca 85 m

Postavljat ce se na betonske stupice