PDA

View Full Version : Down sindrom

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

suza27
10.03.2008., 22:13
Evo što je točno pisalo na Miinoj zamolbi(pisao prof.Marinović)HZZO-u o odobravanju operacijskog zahvata u inozemnom centru:..."Operacija opisane srčane mane s prihvatljivim rizikom ne može se izvesti u našoj zemlji,te se moli HZZO za odobrenje troškova liječenja djeteta u spomenutoj ustanovi,pratnju jednog roditelja,te prijevoz djeteta vozilom hitne med.pom."

I ja bih još dodala kao info.,jer to doktori nekad zaborave spomenuti,da se plaća jedino participacija po danu za ležanje i liječenje djeteta,ja sam platila oko 300 € za 20 dana(15 €/dan).
swanmia,ja mislim da je akcija bila pokrenuta baš zbog tih 300 eura..izgleda da su roditelji baš lošeg financijskog stanja, pa da ni to ne mogu platiti..mislim da mogu doći do njihovog broja telefona..da li bi ti malo porazgovarala sa njima, pa da vidiš u čemu je točno kvaka?

swanmia
10.03.2008., 22:46
Upravo sam se registrirala na taj forum pa ću ponuditi pomoć,vidjet ćemo.

Tija
11.03.2008., 07:17
Lucija i Petar:
http://img201.imageshack.us/img201/3695/pict0004ld3.th.jpg (http://img201.imageshack.us/my.php?image=pict0004ld3.jpg)

http://img141.imageshack.us/img141/2952/dsc00234zk7.th.jpg (http://img141.imageshack.us/my.php?image=dsc00234zk7.jpg)

anđeli :cerek::cerek::cerek: :love:

Tija
11.03.2008., 08:13
http://www.24sata.hr/news/clanak/kceri-koja-ima-down-zeli-platiti-plasticnu-operaciju/53424/?context=naslovnica&web_page_id=main_page_news

ovo mi je genijalno:D
Prije nekoliko godina Kim i David iz Londona platili su plastičnu operaciju za svoju kćer koja je također imala Downov sindrom

nakon operacije više nema down? :D :rofl:
Koliko se ono studira novinarstvo? dva mjeseca? :rofl:

bljak x 100

Tija
11.03.2008., 08:24
ja bi se htjela ovako javno :cerek: zahvaliti forumašici Cats koja mi je u vrlo kratkom roku nakon molbe , kupila trip trap i dostavila na željenu lokaciju :cerek:
Fala Cats još jednom :cerek: ljubi te Tija i svaki ti dao :cerek:

suza27
11.03.2008., 10:12
http://www.24sata.hr/news/clanak/kceri-koja-ima-down-zeli-platiti-plasticnu-operaciju/53424/?context=naslovnica&web_page_id=main_page_news

ovo mi je genijalno:D
Prije nekoliko godina Kim i David iz Londona platili su plastičnu operaciju za svoju kćer koja je također imala Downov sindrom

nakon operacije više nema down? :D :rofl:

Stvarno koma:eek:
Što ta obitelj ima 2 djece s Down sindromom?:confused:

suza27
11.03.2008., 10:13
Koliko se ono studira novinarstvo? dva mjeseca? :rofl:

bljak x 100
prema priloženom..dva tjedna...:rolleyes:

suza27
11.03.2008., 10:18
Upravo sam se registrirala na taj forum pa ću ponuditi pomoć,vidjet ćemo.
Cure, ljudi su očito vrlo siromašni i nažalost , očito, vrlo slabo informirani..ne radi se o nekoj velikoj svoti..20-ak kuna svaka i skupiti ćemo da mogu platiti onaj trošak koji je Swan spominjala..odreknite se 2 kave u kafiću ..a Zadranke večeras imaju besplatnu od Udruge:cerek:

swanmia
11.03.2008., 14:56
Mama koja pomaže sa tog foruma mi je odgovorila da će mi se javiti čim se Sarica vrati iz Linza.:top:
A novac uplačujemo na gore spomenuto jel?

ovo su podaci
udruga "Mame za mame"
M.B.: 2287226

Uplatiti na
žiro račun udruge:
2360000-1101986438

(svrha uplate: za Saru)

sanda
11.03.2008., 16:43

I ja sam tako skontala...:ne zna:

E da vas pitam,vas je tu vecina clan Udruge.......sad me zanima, kad budu ta predavanja i sl. jel moze doci neko ko nije iz Hr? I stalno se ovdje ponavlja ovdje FU ,skontala sam da su to neke vjezbe,od cega je to tacno skracenica?

Drzite nam fige...sutra idemo opet vaditi krv za one glupe enzime....:mad:

Tija
11.03.2008., 18:58

ne, imaju dvije (zdrave) starije kćeri a članak je predmnijevam :D uzet odavde
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/femail/article.html?in_article_id=528898&in_page_id=1879

gugl je moj frend:D

suza27
12.03.2008., 20:16
I ja sam tako skontala...:ne zna:

E da vas pitam,vas je tu vecina clan Udruge.......sad me zanima, kad budu ta predavanja i sl. jel moze doci neko ko nije iz Hr? I stalno se ovdje ponavlja ovdje FU ,skontala sam da su to neke vjezbe,od cega je to tacno skracenica?

FUNKCIONALNO UČENJE

Učenje se odvija kroz cijeli život. Sposobnosti, vještine, navike, znanja koja posjedujemo smo morali naučiti. Kad se spomene riječ učenje automatski se pomisli na školsko učenje, na učenje nekog gradiva u školi. Međutim u životu smo počeli učiti davno prije. Kao dojenče smo naučili razlikovati strana lica od poznatih, naučili smo puzati pa hodati, kasnije smo smisleno počeli upotrebljavati riječi pa zatim rečenice, učili smo sve više složenije motoričke aktivnosti npr. penjanje na drvo, vožnju biciklom i socijalne situacije npr. kako se ponašati u obitelji, na cesti…
Svaka nova stvar koju smo naučili nam je otvorila neki novi pogled na život, zato nas radoznalnost neprestalno vodi ka upoznavanju nečeg novog.

Djeca s teškoćama u razvoju prirodno nisu motivirana za učenje, nemaju toliko volje, svijet koji ga okružuje ga ne zanima dovoljno pa su zbog toga više pasivna i nemaju dovoljno iskustva iz kojih bi se i dalje učila. Takvoj djeci se može pomoći s metodom funkcionalnog učenja.

Metodu funkcionalnog učenja su razvile razvojna terapeutkinja, diplomirana logopedica i socijalna radnica Katrin Stroh te klinička psihologinja i učiteljica Montessori programa Thelma Robinson. Spojili su znanja o tome kako dijete bez teškoća u razvoju uči i komunicira u prve dvije godine života i to im je bio temelj za rad s djetetom s poteškoćama u razvoju.

Sastavile su niz vježbi koje slijede zakonitosti spontanog učenja od jednostavnijih ka složenijim. Vježbe su primjerene djeci različite dobi, različitih poteškoća u razvoju jer se svako dijete uključi u metodu od onog stupnja kojim vlada te uči naprijed.
Vježbe su autorice nazvale “vještine učenja” – to su načini rješavanja misaonih procesa.

Vještine učenja su:

• STAVLJANJE – dijete uzima i stavlja predmete na određeno mjesto.
• UDARANJE – uzima predmet i drži ga
• SPARIVANJE – traži jednake predmete
• USPOREĐIVANJE – uzima i stavlja predmete u parove ( nadogradnja sparivanju)
• BIRANJE – bira jednake predmete među različitim predmetima
• RAZVRSTAVANJE – stavlja predmete u kategorije
• NIZANJE – stavlja iste predmete u logičan slijed
• GRADNJA SA KOCKAMA – gradi strukture od kocaka
• CRTANJE I ŠARANJE – prije upotrebe olovke treba dati da dijete vuče predmet po podlozi u različitim smjerovima

Vještine učenja se preklapaju i nema oštrih granica među njima.

1. STAVLJANJE – je ishodište za svaku slijedeću vježbu. Bit stavljanja je da dijete uzima predmet i stavlja ga na određeno mjesto; pladanj, posudu, koš…
Stavljanje još ne postoji ako dijete uzima predmete i stavlja u usta ili nos ili stavlja na pod. Pri stavljanju dijete sistematski koristi obje strane tijela, stavlja ili s desnom ili s lijevom stranom tijela, s obje ruke i naizmjenično s obje ruke. Predmet koji stavlja i mjesto gdje ga stavlja dijete mora vidjeti. Pri tome razvija koordinaciju oko – ruka.
Sa ustrajnon vježbom dobiva osjećaj za prostor i dobiva veću motiviranost za rad. U svakodnevnom životu se ovo koristi u situacijama kao što su pospremi igračke u kutiju, stavi rublje u perilicu…

2. UDARANJE – Bit udaranja je da dijete uzme predmet i da ga drži. Bitno je ritmičko gibanje tijela i da se koriste oba dvije ruke. Dijete poslije to znanje prenosi na držanje olovke kojim će prvo šarati pa kasnije i pisati.

3. SPARIVANJE – je aktivnost kojoj je bit traženje i otkrivanje istosnosti. Dijete stavlja predmete u parove i kad to usvoji sam traži parove predmetima. Tako razvija vidno prepoznavanje i vidno razlikovanje. U svakodnevnom životu se to vidi kada se traži drugi par cipela, čarapa, rukavica…

4. USPOREĐIVANJE – je u biti nadgradnja stavljanja u parove. Dijete mora zapamtiti određeni predmet i po sjećanju mu pronaći par koji može biti bilo gdje u sobi ili u nekoj drugoj prostoriji. Bitno je da ono što tražimo od djeteta bude potkrijepljeno konkretnim predmetom. Tako lakše slijedi red. Ako to još ne može sam onda mi vodimo njega. U sparivanju koristimo samo predmete dok u uspoređivanju mi u biti usavršavamo sparivanje na način da koristimo slike predmeta, crteže, apstraktne simbole… U životu se napredak očituje kroz poboljšanje pamćenja, upoznavanje apstraktnih simbola, poboljšanje pažnje i vizualnog prepoznavanja.

5. BIRANJE – je prvi stupanj razvrstavanja. Dijete iz grupe predmeta bira samo jednu vrstu pa zatim drugu. S time radimo an selekciji, vidnoj diskriminaciji, uspoređivanju predmeta…

6. RAZVRSTAVANJE – Dijete razne predmete razvrstava po kategorijama. Razvrstavanje je bitno jer se dijete uči prepoznavati sličnosti i razlike među predmetima. U svojem okruženju dijete na takav način počinje smisleno razvrstavati predmete po kategorijama i prepoznaje skupovne pojmove. Kad u potpunosti ovlada razvrstavanje tako da u potpunosti razumije i radi sam možemo dodati i verbalne upute pri razvrstavanju. U životu se to vidi po tome da dijete samostalno razvrstava ptibor za jelo, alat, odjeću…

7. NIZANJE – je aktivnost u kojem dijete stavlja predmete u logičan niz – npr. po veličini, po boji…Može raditi sa predmetima, slikama ili spstraktnim simbolima. Dobiva spoznaje o veličini i količini predmeta, odnosima među predmetima i pojavama.

8. GRADNJA SA KOCKAMA – Dobiva spoznaje o funkcionalnim odnosima tako da gradi različite strukture bilo po želji bilo po datom uzorcu. Time spoznava prostorne odnose i strukturno mišljenje. U životu se može vidjeti kroz poboljšanje strategije pri rješavanju svakidašnjih aktivnosti (npr. pri osobnoj higijeni, odijevanju, pranju posuđa…)

9. CRTANJE I ŠARANJE – počinje prvo prelaženjem štapom preko velike podloge, zatim korištenje olovke preko velike površine na papiru. Važno je raditi pokrete u svim smjerovima. Radi se na boljoj koordinaciji oko – ruka, orijentaciji na površini, pravilnom pritisku olovke na podlogu, koordinaciji ruku, finoj motorici ruku i prstiju, grafomotorici…
Na složenije zadatke dijete prelazi kada savlada jednostavnije. Materijali koji se upotrebljuju za funkcionalno učenje su jednostavni.
Koriste se predmeti iz svakodnevnog života i iz prirode: drvene kocke različitih veličina, dugmad, kamen, žlice, čepovi, krugovi, češeri… Bitno je da dijete ima svoj materijal za rad i da roditelji svaki dan vježbaju s njim.

Dijete na takav način postane samostalniji, poboljšava se koncentracija, gruba i fina motorika, osjećaj za prostor (bolja orijentacija i koordinacija), postaje mirniji i dulje može nešto raditi. U svakodnevnom životu se napredak pokazuje u tome da dijete samo potraži drugi par čarapa, da stavi prljavu robu u košaru, razvrstava nogavice, rasporedi pribor na stolu…

Autorice preporučuju metodu funkcionalnog učenja djeci koja imaju teškoće u razvoju: autizam, cerebralnu paralizu, psihičke probleme, encefalitis, oštećenja mozga, Dowm sindrom, zaostanak u govorno jezičnoj komunikaciji…

Katrin Stroh je 1999 godine u Sloveniji održala seminar funkcionalnog učenja za razne stručnjake (defektologe, logopede, psihologe). Tako se je u vrlo kratkom roku osposobio veći broj stručnjaka koji ovu metodu izvode zajedno sa roditeljima.

Zavod za gluhe i nagluhe u Ljubljani je u ljeto 1999 godine izdalo brošuru autorica Stroh & Robinson, koju je prevela gđa. Anamarija Filipčić Dolničar pod naslovom Učenje i komunikacija – program funkcionalnog učenja za djecu s teškoćama u razvoju. U toj knjižici je podrobnije opisana ova metoda.

Mi smo počeli sa našom djecom ( ima 10-ak dana) raditi po FU, potaknuti rezultatima postignutim kod druge djece s poteškoćama..ono što mogu za sada reći za Ivana je da doista uživa u radu....a za rezultate je još prerano

swanmia
12.03.2008., 20:47
Suzo hvala ti na iscrpnom opisu,sada je i meni malo jasnije tj.zanimao me je ovaj redoslijed rada,pa ću sada osmisliti neku verziju FU-ala Selena:D

Danas sam vodila Miu na screening sluha i nisu uspjeli snimiti jer joj nijedan nastavak za ulaz u zvukovod nije odgovarao:confused:,pa mi je doktorica rekla da će nazvati Šalatu i tamo nas naručiti,šta vi mislite,kako ste vi to odrađivali?:confused:

Tija
12.03.2008., 21:13
nisu uspjeli snimiti jer joj nijedan nastavak za ulaz u zvukovod nije odgovarao:confused:

malo mi smiješno zvuči:rolleyes: budući da timpanometriju rade i malim bebicama koje sigurno imaju manje uši od Mie al dobro, možda u Brodu nisu opremljeni kako treba:D
Mi smo s Kori išli u Suvag.:)

swanmia
12.03.2008., 21:21
Slažem se s tobom,jer smo išle upravo na rodilište gdje snimaju sluh bebama po rođenju pa mi ovo malo čudno šta sam danas doživjela.
A tko vas je poslao na Suvag i koji je bio razlog i pretraga?

Tija
12.03.2008., 21:36
A tko vas je poslao na Suvag i koji je bio razlog i pretraga?

poslala nas je naša audiologica na test sluha (Bera) jer toga nema u Zadru, ustvari mislim da se bera ne radi nigdje osim u Zagrebu:misli:
usput su radili i timpanometriju i ispiranje a to sada radimo u zd

swanmia
12.03.2008., 21:46
tnx,mislim da ćemo i mi sada u Zg.raditi timpanometriju,a možda i Bera test jer sam sada malo proguglala o OAE-U koji smo danas snimali(otoakustična emisija)i piše:
Otoakustična emisija (OAE) bilježi zvuk koji generira unutarnje uho, a nastaje kontrakcijama vanjskih osjetnih stanica. Može biti spontana ili evocirana.

Ukoliko postoji oštećenje osjetnih stanica u unutarnjem uhu, otoakustična emisija se ne može zabilježiti, stoga je metoda izvrsna za spitivanje oštećenja sluha kod djece.

Koristi se u novorođenačkom probiru oštećenja sluha u rodilištima, te ukoliko se ne dobije odgovor na screening uređaju, dijete se šalje na daljnju audiološku obradu.

Dinkic
13.03.2008., 05:26
Prosli tjedan je Vlada uputila u saborsku proceduru pedagoske standarde za predskolsko obrazovanje, za osnovno skolsko i za srednjoskolsko.
Vec je jucer predlozena tema na 3.sjednici Sabora koja je u tijeku. Kad ce tocno biti na raspravu jos se nezna jer ima dosta tema prije, vidite http://www.sabor.hr
http://www.sabor.hr/Default.aspx?sec=2148, ove je link na Saboru i treba skrolat do dna dnevnog reda i doci do 12.ozujka kad su dodane nove tocke dnevnog reda, tocke 8,9,10 su standardi.

Pedagoske standarde mozete naci na http://www.vlada.hr i onda trazite 9. sjednicu i pod tockama 5a,5b i 5c mozete skinuti dokumente.
evo i malo tocnije navigacije:
http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjedn ... e_hrvatske
to je link na 9.sjednicu i onda medju dokumentima naci 5a, 5b, 5c jer su to dokumenti vezani uz te tocke dnevnog reda te sjednice.

Nas nekoliko od prekjucer iscitava standarde, moram priznat najvise osnovno skolski jer nam je to trenutno najbitnije, a iskreno receno zbog sve silne stiske kad ce biti rasprava jednostavno nisam stigla vidjet druge. Citala sam ih u ljeto no promijenjeno je dosta toga.

Vec smo i HZDS i OKO, a uskoro bi mogao i PUZ poslali prve reakcije. Naime u novom pedagskom standardu ne pise nista oko pomocnika u nastavi i to je i nama s DSom, a i drugima koji nemaju motoricke teskoce veliki problem. Djeca s motorickim teskocama prema standardu ce imati osobnog pomocnika, cl. 15 alineja 7. Mi trazimo prosirenje tog clanka i na ostale, ali da imaju pomocnika u nastavi, sto mi vec u Zagrebu i imamo uz pomoc grada Zagreba.

Suzy, hvala za citanje predskolskog standarda.

Nadamo se da nece ipak jos ovaj tjedan biti rasprava da oboruzamamo saborske zastupnike podacima i da pokusamo sve da se promjene unesu.

navia28
13.03.2008., 07:30
Evo još jedna zahvala za poslani trip -trap.HVALA BABANROGA odlična je,tako dobro sjedi u njoj.:rofl::s:grli:

navia28
13.03.2008., 07:32
poslala nas je naša audiologica na test sluha (Bera) jer toga nema u Zadru, ustvari mislim da se bera ne radi nigdje osim u Zagrebu:misli:

Tija,vjerovala ili ne,mi to nikad nismo radili....je li obavezno, čak i ako misliš da dijete dobro čuje?:ne zna:

Tija
13.03.2008., 07:57
Tija,vjerovala ili ne,mi to nikad nismo radili....je li obavezno, čak i ako misliš da dijete dobro čuje?:ne zna:

obavezno ili ne, pitanje je sad:D, po našim doktorima ništa nije obavezno, ništa nije važno jer je to ipak down i stvarno nema priše, ta kakva priša bogtevidija:rolleyes::rofl:
Čitajući knjigu koju nam je dala Dinka, ostadoh šokirana jer se u Americi djeca sa DS vode audiologu od napunjenih par mjeseci i kontroliraju svakih 6 mislim. Užasno je važno jer je njihova fizionomija drugačija, kako izvana tako i unutra, njihovi kanali su jako uski, skloni su upalama, nakupljanju tekućine iza srednjeg uha a tada lošije čuju itd itd, sve sam ovo već pisala :D, ti jedno lijeno prase:cerek:, nadoknađuj gradivo!:D
Čim sam to pročitala (Kori je imala 4 god), hitro sam otišla audiologici koja je zaista predivna i koja se apsolutno slaže sa svim što sam rekla ali smatra (kao i ja) da su roditelji neupućeni i ne znaju, pedijatri također a ona ne može vući za rukav downa kojeg vidi na cesti da mu pregleda uši 'el tako?

mura
13.03.2008., 10:13
Tijo, tko te uputio na ispitivanje sluha?
Nama naša doktorica veli da Lena ne treba ići na taj pregled jer kao ona vidi da Lena dobro čuje!!!:flop:
Što mi je činiti?

Tija
13.03.2008., 10:41
Tijo, tko te uputio na ispitivanje sluha?
Nama naša doktorica veli da Lena ne treba ići na taj pregled jer kao ona vidi da Lena dobro čuje!!!:flop:
Što mi je činiti?

pa audiolog, rekoh već:mig:, uputila nas je u zg jer se to ne radi u zd. Vrlo je važno koliko naši daunići čuju jer kakvog smisla ima bilo kakva terapija (logoped, defektolog...) ako dijete ne čuje?!
Sve sam to već pisala, joj joj joj:D, na ušima sjedite:D, niste svladale gradivo:rofl:

A što ti je činiti ja stvarno ne znam. Ako misliš da trebaš to učiniti, ako imaš neku intuiciju, nemir u srcu ili bilo što onda svakako učini:), važnije je tvoje dite od ičega. Doktorica ti mora dati uputnicu i putni nalog, ne zanima tebe njeno mišljenje nego dokaz koliko Lena čuje, crno na bijelo. kuiš?

navia28
13.03.2008., 16:52
obavezno ili ne, pitanje je sad:D, po našim doktorima ništa nije obavezno, ništa nije važno jer je to ipak down i stvarno nema priše, ta kakva priša bogtevidija:rolleyes::rofl:
Čitajući knjigu koju nam je dala Dinka, ostadoh šokirana jer se u Americi djeca sa DS vode audiologu od napunjenih par mjeseci i kontroliraju svakih 6 mislim. Užasno je važno jer je njihova fizionomija drugačija, kako izvana tako i unutra, njihovi kanali su jako uski, skloni su upalama, nakupljanju tekućine iza srednjeg uha a tada lošije čuju itd itd, sve sam ovo već pisala :D, ti jedno lijeno prase:cerek:, nadoknađuj gradivo!:D
Čim sam to pročitala (Kori je imala 4 god), hitro sam otišla audiologici koja je zaista predivna i koja se apsolutno slaže sa svim što sam rekla ali smatra (kao i ja) da su roditelji neupućeni i ne znaju, pedijatri također a ona ne može vući za rukav downa kojeg vidi na cesti da mu pregleda uši 'el tako?

Vidi,vidi sad sam i lijeno prase...ma nisam ti ja na forumu od prije 100 godina ko ti...kad budem imala toliko godina i ja ću svašta znati:rofl::cerek:...U svakom slučaju mislim da će me čuti ona moja mu od doktorice::mad::azdaja:: na sve živo moram je napomenuti,služi mi samo za uputnice.

swanmia
13.03.2008., 19:48
Mura,Navia ja sam sama tražila uputnicu za ispitivanje sluha,jer da se oslanjam na doktore i čekam da oni nešto primjete ili sami ponude neku pretragu moje Mie danas nebi bilo,nažalost.Meni naša pedica služi isključivo samo za uputnice i putne naloge,iako je jako draga i fina osoba,voli Miu,ali vidim da nezna ništa o problemima i tegobama naše dječice,ali daje uputnice šakom i kapom, sve što tražim.
Što se tiče sluha,Mia naizgled "jako dobro čuje",a de znaj i budi hrabar pa nemoj provjeriti,a znam da je nagluhost jedan od češćih problema kod naših smajlića i mnogi su naizgled "jako dobro čuli"pa se ispostavilo da nije tako,moj savjet-provjeriti sluh:top:

A da navedem i primjer stručnosti audiologice u našoj bolnici kad joj nije uspjela snimiti OAE:A zašto ste ju doveli na snimanje sluha,jel ona vama čuje(moš` mislit pitanja),jel priča,a tko vam je rekao da trebate ovaj pregled? Votafakizdis?:eek:

Tija
13.03.2008., 20:38
.kad budem imala toliko godina i ja ću svašta znati:rofl::cerek:....

:rofl: okej, sad smo 1:1 :rofl:

:kiss:

navia28
13.03.2008., 22:05
Mura,Navia ja sam sama tražila uputnicu za ispitivanje sluha,jer da se oslanjam na doktore i čekam da oni nešto primjete ili sami ponude neku pretragu moje Mie danas nebi bilo,nažalost.Meni naša pedica služi isključivo samo za uputnice i putne naloge,iako je jako draga i fina osoba,voli Miu,ali vidim da nezna ništa o problemima i tegobama naše dječice,ali daje uputnice šakom i kapom, sve što tražim.
Što se tiče sluha,Mia naizgled "jako dobro čuje",a de znaj i budi hrabar pa nemoj provjeriti,a znam da je nagluhost jedan od češćih problema kod naših smajlića i mnogi su naizgled "jako dobro čuli"pa se ispostavilo da nije tako,moj savjet-provjeriti sluh:top:

A da navedem i primjer stručnosti audiologice u našoj bolnici kad joj nije uspjela snimiti OAE:A zašto ste ju doveli na snimanje sluha,jel ona vama čuje(moš` mislit pitanja),jel priča,a tko vam je rekao da trebate ovaj pregled? Votafakizdis?:eek:

Vjerovala ili ne meni je moj doktor rekao,kad je Neli još imala napadaje,da citiram:Znate west vam je maligni oblik epilepsije i to vam se ne može liječiti;...Toliko o stručnosti doktora.U roku od pola sata stigli smo u bolnicu i doktorica kaže da se west danas uspješno liječi.:confused:Tada sam još shvatila da doktorima nije baš svaku ni vjerovati

swanmia
13.03.2008., 22:24
Ima jedna uzrečica,kako ono ide:misli:vjeruj u se` i u svoje kljuse(u ovom slučaju instinkt):top: ,a doktore koristi kao sredstvo pomoću kojeg možeš ostvariti svoj cilj:D

Odo spat.:hrk:

Lulu
14.03.2008., 22:16

Bera se radi i u Rijeci na Kantridi....
...ali, mi se prijavili još lani na listu čekanja za pregled jer aparat nije radio, a nije radio godinu dana... i nedavno me nazovu da je evo proradio i da smo na redu, a luce kuri doma s 38temp. i tako smo opet na listi čekanja :kava:

Lulu
14.03.2008., 22:25
Prosli tjedan je Vlada uputila u saborsku proceduru pedagoske standarde za predskolsko obrazovanje, za osnovno skolsko i za srednjoskolsko...

Da li je istina da su vraćeni na doradu? Koliko nam to još vremena daje?
Ja sam u frci oko pripreme skupštine pa ništa ne stignem proučavati...

Dinkic
15.03.2008., 21:12
Lulu, nemamo puno vremena, u ponedjeljak dopisi moraju biti u MIN ZOS jer Sabor nastavlja zasjedanje odmah poslije Uskrsa i na raspravi ce biti standardi.
Lulu, ja cu napisat za nas sve DS. Masa ce jos pogledati takodjer. Lidija je napravila super pregled, a imamo i jos jedno vidjenje roditelja s ADHD/ADD.
Mislim da cu predloziti da bude manji broj djece s rjesenjem da bi skola mogla traziti defektologa/rehabilitatora, jer je sada 20 rjesenja sto za male skole je nemoguca misija.

Nazalost svi ti nasi napori mogu ostati i bez rezultata no trazimo pa ako ne upadne nesto u standarde da onda stavimo u zakon koji je takodjer u izradi.

Ponovit cemo zahtjeve i na klubove stranaka.

sanda
17.03.2008., 11:48
malo mi smiješno zvuči:rolleyes: budući da timpanometriju rade i malim bebicama koje sigurno imaju manje uši od Mie al dobro, možda u Brodu nisu opremljeni kako treba:D
Mi smo s Kori išli u Suvag.:)

I Kiari su radili screening, po rodjenju,pa opet kad je imala mj dana....tad nije uspjelo,pa smo ponovili kad je imala 2 mj i sluh je ok....:)

Mi smo bile u bolnici 2 dana :rolleyes: zbog onih enzima, sami od sebe su pali duplo,al oni su opet uzeli krv za nalaze, da vide jel neki virus tipa hepatitis ,cak rade i na rubeolu ...kao da vide da joj nije preslo u trudnoci od mene :eek:iako ona nema ni uvecanu jetru ,ni nista. Al je zato zaradila prehladicu u bolnici :mad:

Suzo hvala za objasnjenje za FU

Dobila sam iz Sarajeva casopis zivoT sa DS ,imaju i neke mame iz HR,mozda ima i neko od vas u ovom drugom broju...uglavnom ima super korisnih informacija u njemu...:top:

suza27
17.03.2008., 13:47
Dobila sam iz Sarajeva casopis zivoT sa DS ,imaju i neke mame iz HR,mozda ima i neko od vas u ovom drugom broju...uglavnom ima super korisnih informacija u njemu...:top:
imala sam priliku vidjeti jedan primjerak časopisa..svaka čast..ne znam tko je u ovom, ali Dinkić će sigurno znati:mig::cerek:

Sofi L
17.03.2008., 16:14
Javljala sam se jednom i prije, gledala sam temu i citala nekoliko puta.

Slatke su vam bebice, na slikama a mogu tek misliti kako su slatke uzivo.

Vidim da su sve malena djeca u pitanju. Ja imam sestru sa DS, njoj je vec 39 godina.

Sretno vam svima. :)

Dinkic
17.03.2008., 18:50
Sanda, imam taj drugi broj casopisa iz Sarajeva. Da u njemu su slicice za rad na poticanju govora kod djece s DS, izvadak iz mojih materijala za Filipa.
Inace i ovaj broj im je super, svaka im cast.

swanmia
17.03.2008., 19:57
Sophia,hvala ti na posjeti.:K
Piši nam malo o seki,i pusa joj:love::kiss:

suza27
18.03.2008., 07:35
Vidim da su sve malena djeca u pitanju. Ja imam sestru sa DS, njoj je vec 39 godina.

Sretno vam svima. :)
drago mi je da si se javila..imamo mi i našega Juru, on je već veliki frajer-21 godina:cerek:
piši nam malo o sekici:)

Sofi L
18.03.2008., 07:46
Pozdrav Juri, nisam znala za njega - ipak nisam ni priblizno sve stranice procitala.

A seka... dugo sam mislila da li se uopce javiti, da vas ne obeshrabrujem, jer seka nikad nije bila dobrog zdravlja, problem za problemom. Ipak, imajte u vidu da je drukcije sa DS djecom rodjenom '69. i ovom sad, koja imaju daleko vecu brigu i medicinsku paznju.

Najveci sekin problem je dijabetes, kojeg je dobila u 11. godini. Nekako kao da sve ostalo proizlazi iz toga. Tu je i prekomjerna tezina, na koju bih savjetovala svima vama da jako, jako obratite paznju vec u samim zacetcima.
Ma mogla bih sad milijun godina pisati, ali eto...

Mozda samo ukratko - imam najbolju seku na svijetu. :)

Sretno vam svima jos jedanput. :)

Tija
18.03.2008., 09:50
A seka... dugo sam mislila da li se uopce javiti, da vas ne obeshrabrujem,

nećeš nas obeshrabriti:cerek:, bar mene ne, volim čuti sva iskustva ma kako ona bila ružna ili teška, iz svakog iskustva mogu ponešto naučiti :mig:

swanmia
18.03.2008., 12:50
Samo ti nama piši,nemože nas ništa uplašiti mi smo ti željezne ladies!:cerek:

Mi danas bili kod doktorice endokrinologice i žena je zmaj,super je,sjeća se Mie kad se rodila i u kojem stanju je bila i žena nemože vjerovati u ovo što je vidjela,Mia je kaže odlična,preživa,komunikativna-eto dokica nas ishvalila i ismijala se s njom,hvala joj bila je divna,a i Mia se ponašala kao kod kuće,ma super.I zamolila me da joj ispričam sve od dana kad je Mia otputovala na Rebro i Linz,ta 4 mjeseca što se sve događalo s njom,i ženi su se oči nakupile suzama,i rekla mi:" da mi skida kapu i kako sam joj živi dokaz kako se krhka ženica kad je u pitanju dijete može preobraziti u najjaču zvijer".Nisam srela još ovakvog zdravstvenog djelatnika:top:

Moramo napraviti poslije uskrsa antitjela i uzv štitnjače 26.3.,pa opet TSH i onda će vidjeti jeli za eutirox ili samo pratiti.

Tija
18.03.2008., 12:54
da mi skida kapu i kako sam joj živi dokaz kako se krhka ženica kad je u pitanju dijete može preobraziti u najjaču zvijer".

jesan ti ja lipo rekla da nisi debela? :D:cerek:
zezam se:)
potpuno se slažem s tom doktoricom :cerek::cerek::kiss:

swanmia
18.03.2008., 13:03
:lol:A hebate al` me nasmija do suza,hvala ti(bila sam u veeelikoj jakni,pa sam izgledala u njoj sitno,jel hm!:rofl::lol:
-izgubila 4 kg,pa se možda i vidi:D

E,da zaboravila sam napisati da nas je audiologica naručila na Šalatu 18.4. na daljnju obradu zbog kako je napisala "obostrano negativnog nalaza",a ne zbog nemogućnosti obavljanja pretrage:eek:.Koliko sam upućena obostrano negativan nalaz upućuje odnosno znači sumnju da je dijete nagluho ili gluho,pa se šalje dalje na timpanometriju i ABR,kao sad nas.A ja mislim da Mia čuje vrlo dobro,:ne zna:i da će joj ove pretrage raditi zato što nije moguće napraviti ovaj screening i da dr.ica čuva svoje dupe.:flop:

Dinkic
18.03.2008., 15:10
HRT 1, ponedjeljak 24.03.2008. u 22.10h bit ce prikazan dokumentarni film Djeca ljubavi u kojem su glavne zvijezde Lucija i Jan i njihove obitelji. Lucija ide u redovni vrtic u Crikvenici, a Jan je prvo dijete s Down sindromom koje je integrirano u redovnu osnovnu skolu uz asistenta u nastavi.

Zahvalni smo HRTu prvo sto su snimili ovaj dokumentarni film i sto ga emitiraju par dana iza 21.03. koji se vec u zadnjih par godina slavi kao dan osoba s Down sindromom u cijelom svijetu.

Ove godine 21.03. pada na sam Veliki petak te se dan obiljezava ili prije ili poslije tog datuma.

Babanroga
18.03.2008., 15:18
Divno! :cerek:
Gledat cemo obavezno! :D:mig:

navia28
18.03.2008., 17:29
Pozdrav Juri, nisam znala za njega - ipak nisam ni priblizno sve stranice procitala.

A seka... dugo sam mislila da li se uopce javiti, da vas ne obeshrabrujem, jer seka nikad nije bila dobrog zdravlja, problem za problemom. Ipak, imajte u vidu da je drukcije sa DS djecom rodjenom '69. i ovom sad, koja imaju daleko vecu brigu i medicinsku paznju.

Najveci sekin problem je dijabetes, kojeg je dobila u 11. godini. Nekako kao da sve ostalo proizlazi iz toga. Tu je i prekomjerna tezina, na koju bih savjetovala svima vama da jako, jako obratite paznju vec u samim zacetcima.
Ma mogla bih sad milijun godina pisati, ali eto...

Mozda samo ukratko - imam najbolju seku na svijetu. :)

Sretno vam svima jos jedanput. :)

Obeshrabriti nas nećeš,svega smo svjesne,ali kao što si rekla danas je medicinska skrb na višoj razini.A za ovo najbolja seka na svijetu imaš :kiss:.babanroga,živa si mi?I za tebe:kiss:

navia28
18.03.2008., 17:31
Jedva čekam ponedjeljak:)

Tija
18.03.2008., 18:38
dokumentarac svakako gledamo :cerek: :cerek:

apdejt: bile opet kod audiologa, uši isprane uspješno, timpanogram loš, zapravo nepromjenjen što znači da će najvjerojatnije na ugradnju cjevčice. :(
obrada još uvijek u tijeku.

swanmia
18.03.2008., 18:53
apdejt: bile opet kod audiologa, uši isprane uspješno, timpanogram loš, zapravo nepromjenjen što znači da će najvjerojatnije na ugradnju cjevčice. :(

Šaljemo vam vibrice~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
pusice Kori:kiss:

Da te pitam,dali je obavezno ispiranje uhica prije timpanograma i ABR-a ili ... i kako se to radi(postupak)jer ja mislim da kod Mie ima cerumena,pa bi bilo glupo da dođemo u Zg.i da nas vrate kući da isperemo uši pa da opet idemo u Zg.Malo sam zbunjena.Sorry što sad davim,dosta ti je i tvojih muka.:(

Tija
18.03.2008., 19:05
napišem ti sutra sve. umorna :visi:

swanmia
18.03.2008., 19:42
ok,samo se odmori,no frks.:)

navia28
19.03.2008., 10:27
dokumentarac svakako gledamo :cerek: :cerek:

ljubi mi je milion puta,sigurna sam da će sve biti u najboljem redu.Ona je hrabra na svoju mamu:cerek:Imam pitanje za sve mame.Dajete li djeci vitaminske ili druge preparati za poboljšanje imuniteta?Javite mi ako vam se neki pokazao kao dobar.Antonela je u zadnje vrijeme skroz loša sa imunitetom,temperature su joj užasno visoke a svakih 15 dana nova viroza.I sad je bolesna.Nalazi uvijek bo.

swanmia
19.03.2008., 12:00
Ja sam Mii davala Ulje jetre bakalara od Childlife,i Propolisan sirup od Apipharme,jako sam zadovoljna i jednim i drugim.Propolisan nam jako pomogne kad ima neku virozicu i kašlje.:top:
Evo direktan link:
http://www.agram89.com/?tgb=childlife_osnovno

http://www.apipharma.hr/sirupi-mjesavine.asp

navia28
19.03.2008., 20:50
Hvala Swan:top: Sutra idem uzeti,počet ću sa jednim sigurno.Oba mi se čine dobra.

Tija
19.03.2008., 21:35
swan 'vako:)

timpanometrijom se utvrđuje 'prohodnost' eustahijeve tube, kanala koji spaja srednje uho s početnim dijelom ždrijela, ako se iza srednjeg uha nalazi sekret, krv, gnoj, crta na papiru će biti ravna tj timpanogram loš. Idealno bi bilo kad bi uši bile isprane.
Ima tri osnovna timpanograma, ti A, B i C. Tip A znači da je sve okidoki.
Tip B- vrlo mala prohodnost i tip C - nema prohodnosti, eustahijeva je disfunkcionalna.
Korini je bilo desno uho C, lijevo B, dovoljna indikacija za vađenje trećeg koji je dobrim dijelom zatvarao eustahijevu. Dakle, treći krajnik je izvađen i jučerašnji timpanogram je za lijevo uho ok a desno je i dalje C, dakle potpuno neprohodno. I zato je preporuka da se ugradi cijevčica. Ali ne žurimo, za dva tjedna ponavljamo timpano, do tada je terapija fiziološka u nos, puuuuno fiziološke u nos:D, kad lijepo ispuše nos onda bi ga trebala kao jako puhati s tim da joj ja začepim nos, ne bi li nekim prirodnim putem 'propuhala' taj kanal.
Vjerojatno ćemo ponovo u Suvag na test sluha, da vidimo jel tu nekakav boljitak a onda operacija, ne žurimo jer je dobila anesteziju u prvom mjesecu pa je još rano za drugu.
Tek kad se timpanogram u potpunosti normalizira, idemo na EOAE, još jedna audiološka pretraga (odziv unutarnjeg uha) ali o tom potom.

Kori ima tvrdokorna začepljenja i njoj nije moguće isprati uši kad mi pukne :D, zato joj, tri dana prije nego smo naručeni, ukapavam Cerustop, to je ulje koje topi cerumen i on ili ode u grlo ili jaaako omekša pa je ispiranje uspješno:)
nadam se da sam pomogla :kiss:

p.s. iako su mi zadnja dva dana usrana, da prostite fine dame:D, danas sam hepi jer mi je jedan dragi stolar napravio 5 podloga za radit FU :cerek:

swanmia
19.03.2008., 21:51
Fala ti Tijo,naravno da si pomogla,sad tek niš nekužim....šalim se,sve ukapirala:top::grli:

Tija
19.03.2008., 22:11
u ljekarni kupi cerustop, ide bez recepta, oko 30 kuna i kapaj joj par dana prije Zagreba, doktor će odmah vidjeti ima li cerumena, bude li trebalo ispirati (ne brini, to rade i tamo, neće te vratit u Brod :D) isprat će bez problema a vrlo je vjerojatno da se i sam 'otopi' od ulja, ništa ne škodi to ulje tako da ni za to ne brineš.
udri brigu na veselje :rofl:

swanmia
19.03.2008., 22:37
Tenkju, na informejšn,kupit ću ulje.Vidim da ima dosta naslagica u ovom dijelu gdje mogu sa štapićem ali joj nevolim čistiti štapićem jer se bojim da ne naguram sve unutra,pa to poslije kupanja samo uz stijenke pokupim sa štapićem i ništa više.:mig:

Tija
21.03.2008., 07:58
Najdraža djeco, drage majke i očevi, dragi prijatelji:cerek: sretan nam današnji dan :cerek::cerek::cerek:

p.s. u našim lokalnim novinama je intervju koji je dala nezamjenjiva predsjednica Suza i naš dopredsjednik Boris :cerek:
Neloš članak, slika odlična:cerek:

swanmia
21.03.2008., 08:16
Želimo nam svima koliko nas ima, sretan 21.03.!:trio::cheer:

suza27
21.03.2008., 13:16
slika odlična:cerek::rofl::rofl::rofl:(sad ide onaj dio o sviscu):cerek:

suza27
21.03.2008., 13:20
Sve najbolje našoj dječici , a mamama, tatama i ostalim članovima uže i šire obitelji:cerek:, puno snage, hrabrosti i strpljenja...
napisala bih i ljubavi, ali imaju izvor žive ljubavi pored sebe, pa bi bilo sasvim nepotrebno:cerek:

Tija
21.03.2008., 13:57
:rofl::rofl::rofl:(sad ide onaj dio o sviscu):cerek:

mislila sam na Borisa a ne na tebe:D, šta si umišljaš:p

suza27
21.03.2008., 14:40
mislila sam na Borisa a ne na tebe:D, šta si umišljaš:p
:p:p

Alica72
21.03.2008., 17:29
svaki dan treba da bude vas dan, a danas pa pogotovo.
jedna velika pusa svoj vasoj djecici :kiss:, a mamama i tatama jos puno srece, strpljenja,ljubavi i sto manje problema!

Lulu
21.03.2008., 19:00
Sretan vam svima naš dan i sretan vam svima Uskrs i sretan vam svima svaki dan i sve ....

navia28
21.03.2008., 20:57
Sretan 21.3 ,nama i našim anđelima...nek svaki dan u godini bude njihov dan ,nek svaki od njih,uz nas,ostvari neki san.

swanmia
22.03.2008., 08:17
Drage moje moram vam objaviti da sam dočekala da moja Mia napravi svoje prve samostalne korake,malo je još brzopleta pa požuri,ali sam neizmjerno sretna.Inače fino hoda kad ju se drži za jednu rukicu,srećica mamina.:)
Jučer se prvi puta uzverala na krevet sama,nisam mogla vjerovati kad sam ju ugledala,a gospodična sjedi i pije svoju bočicu i meni viče iš,iš,smješna je za poludit.:rofl:
Prije par dana je pala i prva rečenica,kad sam joj grickala male slatke prstiće na nogicama,počela me odgurivati i u jednom trenutku izvali:"De bezi maamaa"!:lol:
Eto puno novina se desilo kod nas u vrlo kratkom vremenu.:)

tete
24.03.2008., 09:17
Od sveg srca vam želim da napokon dobijete što vam i pripada, makar ne žive svi u Za grebu, nadam se da ste svoj dan svi dobro proveli, a jel zna tko jesu li u akciju bili ili su još uvijek uključeni i građani?

navia28
24.03.2008., 21:12
Što je sa našim dokumentarcem:ne zna:?

Tija
24.03.2008., 21:18
Što je sa našim dokumentarcem:ne zna:?

premješten je u 4:35 :flop::flop::flop:

sočno psujem htv :flop: :bljak:

styria
24.03.2008., 21:20
Halo svima!
Nije premjesten u 4.30,nego je vec bio danas ujutro u 4.30.Majku im njihovu!Poslala sam im mail na TV!

Lirra
24.03.2008., 21:34
Lijepo pozdrav svima i cestitam vam Vas dan, kao sto i cestitam svima Uskrs (sa zakasnjenjem).. al upravo sam se vratila sa puta.. i jos poslijepodne dokumnetarac je bio na TXT.. a sad vidim da ga više nema :( Izgleda da je Boris Dvornik preuzeo termin...jer drugog razloga nema... :eek: :(

suza27
25.03.2008., 09:32
Lijepo pozdrav svima i cestitam vam Vas dan, kao sto i cestitam svima Uskrs (sa zakasnjenjem).. al upravo sam se vratila sa puta.. i jos poslijepodne dokumnetarac je bio na TXT.. a sad vidim da ga više nema :( Izgleda da je Boris Dvornik preuzeo termin...jer drugog razloga nema... :eek: :(
da, nije ga bilo na tv-u zbog smrti Borisa Dvornika:(

suza27
25.03.2008., 09:34
Eto puno novina se desilo kod nas u vrlo kratkom vremenu.:)
Bravo Swan i Mia. čestitam i baš se radujem zbog vas:grli::rock::rock::gitara::jumping:

Dinkic
25.03.2008., 21:18
Dobiven je novi termin za nas film, ponedjeljak 31.03.2008. u 21.50h na HRT1 poslije Latinice.

Vjerojatno ce ici u nekoj emisiji i isprika sto film nije prikazan kako je najavljivan.

Pravilo na HRT je ako netko od poznatih umre da se pokusa isti dan naci termin za prikazivanje djela u kojem je on bio. Tako se dogodilo i jucer.
O filmu prije nebih nista komentirala, no kako je cak i film Borisa Dvornika isao kasnije znaci da je bio neki poseban razlog zasto je taj film isao (mozda neke licence odnosno prava,...no samo nagadjamo).

Inace HRT je nama dao da film mozemo prikazivat za nase potrebe i da ga mozemo umoziti bez placanja ikakvih autorskih honorara.
Sad kad znamo kad ide tocno film na TVu ici cemo u dogovaranja prikazivanja filma po gradovima/zupanijama kroz organizaciju dogadjanja kao npr Integracija djece s Down sindromom. No o tome kad zavrse pripreme i budu definirani datumi. Svaka udruga ce dobiti primjerak filma i moci ce ga prikazat kad bude htjela, stigla, mogla kao sto je bio i slucaj s knjigom.

Osobno mi je jedino zao sto nije isao sinoc film jer bi ovih dana u Saboru mogla ici rasprava o pedagoskim standardima, a u osnovno skolski nije trenutno usao pomocnik/asistent u nastavi pa bi neki zastupnici mozda prije rasprave mogli pogledati.

No i tome smo se doskocili pa u Saboru svaki klub zastupnika ima kopiju naseg filma i knjigu nasu te naravno nase primjedbe i prijedloge za promjene standarda pa se nadamo da ce bar jedna klub pogledati.
Film vec imaju i u Ministarstvu obrazovanja te u gradskom uredu za obrazovanje Zagreb bez kojih nebih bilo asistenta u nastavi za nasu djecu.

Babanroga
27.03.2008., 08:46
Dinkic, skidam kapu! :mig:

nego... Dodo hoda! Vec jedno tjedan dana je u fazi da moze prehodati iz sobe u sobu... da moze samostalno ustati, hodati, stati, okrenuti se, hodati dalje, cucnuti pa opet se podici i hodati, tako da mislim da je to to! :D
Kad mu das rukicu htio bi i trcati :rofl:

poceo je spajati po dvije rijeci, a najcesce je to mama, gljedaj! ili daj mi sok... i pokupio je fore iz vrtica: puti me, nemoj, ja cu, sam, maki se :D

bili smo jucer na nekoj procjeni u Slobostini... nacrtao je teti ravnu crtu, okomitu, krug i tockice... pokazao joj (samoinicijativno) sliku pasa na zidu i rekao pas... poslozio neke oblike u za to predvidjena mjesta... slozio kulu od xy kockica... prosetao po prostoriji, dosao do vrata i rekao "vata, pa pa"... prelistao nekoliko slikovnica i imenovao poznate zivotinje i pregledao igracke u torbi, a teta i ja se napricale... na kraju je (nakon sat i pol) sjeo meni u krilo i cekao da vise zavrsimo :D
teta je super zadovoljna i rekla da po njenom misljenju on kasni nekih dva mjeseca...

eto...

pusek u nosek svima, idem radit'!

Tija
27.03.2008., 09:20
čovječe:eek::eek:, Domi rastura :cerek:
svaka čast :cerek::cerek:

swanmia
27.03.2008., 15:58
OOO,pa stvarno je odličan,mali vunderkind.:top:
Samo grabite naprijed:cerek::cerek:

navia28
28.03.2008., 21:31
Domi je zbilja savršen,a koliko sam shvatila nema ni pune 3:rofl:...tako sam sretna kad vidim koliko možemo napraviti sa njima,premda vam još nismo ni blizu.Svaka čast:mig:samo naprijed:top:

mateeaa=)
29.03.2008., 23:08
samo da vas pozdravim...divim vam se...
pusse vama i vasoj dječici :kiss::grli:
ocete u tom filmu biti vi i vasi andeli ili je to opcenito o DS????

Dinkic
30.03.2008., 08:50
Film je o dvije obitelji koje imaju djecu s Down sindromom, jedna od forumasica i njena obitelj su u filmu. Cilj filma je pokazati realni zivot te dvije obitelji, stvarnost od prvog dana zivota njihove djece, integraciju njihove djece u redovni vrtic i redovnu skolu.
Naime jos uvijek mnoga nasa djeca u nekim mjestima RH nemogu u redovne vrtice, a da o redovnim skolama i ne pricamo.
Ovaj film zeli pokazati da je to moguce, da se strucnjaci ne trebaju bojati ako uzmu nasu djecu u vrtice i skole, da trebaju samo otvoriti se i da ce im nasa djeca pomoci da ih prihvate, jer njihove lijepe okice, njihova ljubav otopit ce i najzatvorenija i najuplasenija srca.
Kako su nasa djeca prihvacena cut cete i u samom filmu. Film pokazuje da je integracija moguca, da nasa djeca uz drugu djecu bez teskoca napreduju puno bolje, cak i u akademskom pogledu. Naime to su pokazale sve integracije u Evropi i u SADu, samo da sada i mi uspijemo integraciju nase djece izvesti na najbolji nacin.
U samoj integraciji uvijek su bitni svi i strucnjaci i roditelji. Ta integracija nije laka ni za koga jer mi kao roditelji trebamo dosta pomagati nasoj djeci, stalno raditi uz njih, a ucitelji u skoli i asistent pomazu djetetu, daju roditelju informacije o gradivu (prilagodjenom), o djetetu i to je svakodnevna komunikacija, imaju svoju komunikacijsku biljeznicu,...no uspjeh i radost zbog i svake najmanje sitnice koju su nasa djeca uspjela je ogromna.

Film su vec pogledali neki odgovorni ljudi u gradu Zagrebu i MIN ZOS, a i neki u Saboru. Naime ukljucivanje nase djece (ali i druge) u redovne skole uz asistenta je najbolji oblik integracije djece s teskocama, a u filmu cete vidjeti kako to i funkcionira u stvarnosti. Ova moguncost jos nije u zakonu, a nazalost nije ni u predlozenom pedagoskom standardu te se zajedno s drugima borimo da se to promijeni prije nego dodje na saborsku raspravu (ovaj put nije stiglo, ali na slijedecu sjednicu Sabora bi trebalo).

Jos prije 1,5 godinu roditelji iz tri udruge su krenuli u grad Zagreb i MIN ZOS da se ova mogucnost uz druga poboljsanja ostvari za sve. Ovu skolsku godinu smo dozivjeli da osim djecaka iz filma koji je prvi dobio asistenta dobije jos dvoje nase djece u Zagrebu. No dok ove mogucnosti nema u standardu, u zakonu ili pravilnicima ne ide realizacija u sirem opsegu mislim ovdje na cijelu RH. Ove asistente finacira grad Zagreb, sve ukupno 51 asistenta (motoricke, ADHD, Down sindrom, autiste - Asperger, par mentalne); ako koga zanima moze pogledat izvjestaj na www.zagreb.hr jer je zadnja Skupstina grada imala samo jednu tocku, a to je izvjestaj za 2007. o osobama s invaliditetom.

Ovih dana sam nabavila knjigu o iskustvu u UK, oni su 2006. godine trebali zaposliti 50 000 asistenata (ili strucnjaka) za integraciju djece s pp.
I RH ako krene sada na ono sto mi zelimo ceka puno posla jer asistente treba odabrati, obuciti, napraviti sve preduvjete za njihova zaposljavanja i to ce trajat. Djeca s DSom u UK imaju vec desetak godina asistente. No ni kod njih nisu sva djeca integrirana u redovne skole taj postupka traje.

Za pocetak su bar u ZG apsolventi nekih fakulteta. No asistent bi trebao pratiti dijete od pocetka skolovanja pa do kraja bar 4 razreda, a bilo bi super 8razreda.

navia28
31.03.2008., 14:08
Dinka divni ste,svaka vam čast!:top:

suza27
31.03.2008., 14:14
Dinkic, što reći nego svaka čast:s:s:top:
I ovako javno, hvala ti na svakoj borbi za našu djecu, na svakim vratima koje nam otvoriš..
Svi koji su bar jednom pokušali krčiti puteve znaju koliko je snage i hrabrosti potrebno za to, pa onda i puno više znaju koliko je veliko to što ti radiš.
Kao maleni prilog tome, ja i moja tajnica(tkz.tajnica:lol:) i Dijanam idemo idući ponedjeljek u gosp. defektologice koje radi u školi koja od ove godine počinje sa prilagođenim programom.
Kori će nam ići u tu školu:cerek:

Znam da ima ljudi i na ovom forumu (ubrajam i škiljilice) koji se vrlo boje budućnosti,koji misle da naša djeca jednostavno ne mogu uspjeti, da su osuđena..
Nemojte nikada odustati i ono što se toliko puta činilo nemoguće ispalo je moguće (npr. sjetiti se Ivanovog vrtića)
Imamo jake i snažne ljude, imamo znanje, stručnjake koji nas podupiru i spremni su maksimalno pomoći..a kao najjače oružje imamo našu djecu punu želje i volje za životom....(unaprijed se ispričavam, ako zvučim kao političar:cerek:)

jedva čekam film:cerek:

suza27
31.03.2008., 14:22
Za pocetak su bar u ZG apsolventi nekih fakulteta. No asistent bi trebao pratiti dijete od pocetka skolovanja pa do kraja bar 4 razreda, a bilo bi super 8razreda.
Što je sa onom idejom da se za asistente obuče učitelji razredne nastave? Njih doista ima jako puno nezaposlenih

Tija
31.03.2008., 14:53
ja i moja tajnica(tkz.tajnica:lol:)

:eek: bokmater kak sam sad uvrijeđena:eek:

Dinkic
31.03.2008., 15:13
Znam da je ovih dana bilo razgovora oko kriterija tko bi sve mogao potencijalno biti asistent. Stvarno asistent bi mogla biti osoba koja je zavrsila srednju skolu, nekad u moje doba srednjoskolskog obrazovanja bili su obrazovani suradnici u nastavi (za neka podrucja, drustvena, tehnicka,...) no oni nazalost poslije nisu imali gdje raditi i neki su isli na faks, a neki se mucili i nalazili si posao prema onom sto su najbolje znali (ovo je vrijedilo i za moga brata, pa znam kako im je bilo).

Cula sam da u nekim sredinama ima dosta ucitelja razredne nastave bez posla. No ovdje je za sada jos problem financijske prirode, tko zaista placa asistenta. Nasi su sada placeni preko studenskog servisa i zato su cijene male, jer npr. prava iz zdravstvene skrbi imaju kao studenti, ne placa im se nista za staz,...znaci treba rijesiti i tko ce te potencijalne kandidate za asistente obucavati (sto ih tocno treba obucit treba definirati), a posebno onda tko ce ih stvarno zaposljavat jer je to jako upitno (skola ili ured za obrazovanje,...ili MIN ili ....).
Za zakon koji bi isao ove godine sve ovo treba rascisiti.

Nazalost proci ce vremena da se sve ovo postavi na dobre temelje.

Suzy sjecas se tate iz Engleske, od njega cemo traziti jos neke detalje da pomognemo nasima da se ovo sto bolje uredi.

Inace, svatko od nas moze i mora prvo najvise napraviti za svoje dijete, a onda ce sigurno napraviti i za drugo dijete odnosno drugu djecu zato moje drage svatko od nas ce svojim otvorenim srcem, svojim sposobnostima koje imamo (svatko za nesto) napraviti najvise.

Sretno u skoli Korini.

Uzivajte u filmu.

suza27
31.03.2008., 15:14
:eek: bokmater kak sam sad uvrijeđena:eek:
1:1(:cice:vs.:mudri:):kava:

Tija
31.03.2008., 15:16
1:1(:cice:vs.:mudri:):kava:

:rofl::rofl::rofl:

Tija
31.03.2008., 15:21
Sretno u skoli Korini.

ne još:D, poslije ćeš mi to reći:)

Kori ima tek 5 a budući da je u Zadru stanje takvo kakvo je, mislim da je vrijeme da borba počne sad, planiram uzeti odgodu pa će krenuti u školu sa nepunih 8. Planiram...i nadam se...:)

suza27
31.03.2008., 15:22
Znam da je ovih dana bilo razgovora oko kriterija tko bi sve mogao potencijalno biti asistent. Stvarno asistent bi mogla biti osoba koja je zavrsila srednju skolu, nekad u moje doba srednjoskolskog obrazovanja bili su obrazovani suradnici u nastavi (za neka podrucja, drustvena, tehnicka,...) no oni nazalost poslije nisu imali gdje raditi i neki su isli na faks, a neki se mucili i nalazili si posao prema onom sto su najbolje znali (ovo je vrijedilo i za moga brata, pa znam kako im je bilo).

Cula sam da u nekim sredinama ima dosta ucitelja razredne nastave bez posla. No ovdje je za sada jos problem financijske prirode, tko zaista placa asistenta. Nasi su sada placeni preko studenskog servisa i zato su cijene male, jer npr. prava iz zdravstvene skrbi imaju kao studenti, ne placa im se nista za staz,...znaci treba rijesiti i tko ce te potencijalne kandidate za asistente obucavati (sto ih tocno treba obucit treba definirati), a posebno onda tko ce ih stvarno zaposljavat jer je to jako upitno (skola ili ured za obrazovanje,...ili MIN ili ....).
Za zakon koji bi isao ove godine sve ovo treba rascisiti.

Nazalost proci ce vremena da se sve ovo postavi na dobre temelje.

Suzy sjecas se tate iz Engleske, od njega cemo traziti jos neke detalje da pomognemo nasima da se ovo sto bolje uredi.

Inace, svatko od nas moze i mora prvo najvise napraviti za svoje dijete, a onda ce sigurno napraviti i za drugo dijete odnosno drugu djecu zato moje drage svatko od nas ce svojim otvorenim srcem, svojim sposobnostima koje imamo (svatko za nesto) napraviti najvise.

Sretno u skoli Korini.

Uzivajte u filmu.

Shvaćam koliko je komplicirano to oko asistenata..ne razmišljaš o svim detaljima dok nisi skroz u tome..nadam se da će se nešto , ipak, uspiti rasčistiti..

Da sjećam se tate iz Engleske.. , ako se ne varam to je onaj tata što ima sina od 28 godina s DS koji je stvarno dosta samostalan i još i zaposlen...
Oni su stvarno tamo jako puno napravili i možemo naučiti puuuuuuuno od njih.
.
Sigurna sam da će Tija napraviti puno za Kori po pitanju škole..Jednostavno je uporna da je upiše tamo, a kad se ta zatvrdoglavi nema Downa koji joj može konkurirati:cerek:

suza27
31.03.2008., 15:25
Kori ima tek 5 a budući da je u Zadru stanje takvo kakvo je, mislim da je vrijeme da borba počne sad, planiram uzeti odgodu pa će krenuti u školu sa nepunih 8. Planiram...i nadam se...:)
Istina, ali stvari su krenule puževim korakom naprijed..
Ali i to je jako puno..
Ivana imamo od jeseni u redovnom vrtiću, Kori ćemo maksimalno pripremiti i okolinu za školu..Sigurna sam da rezultat ne može izostati..
Dijanam je imala odličnu ideju da krenemo po školama s radionicama o djeci s pp..
Mislim da bi to stvarno jako koristilo:cerek:

Dinkic
31.03.2008., 19:15
Tija, znam da ste mladji od nas, ali borba mora poceti puno prije. Filip je imao ni 5,8 godina kad smo bili prvi put bili u gradskom uredu, a prije smo sve dogovarali s udrugama PUZ i OKO.

Uskoro cu vam poslat i film i moci cete ga i sami prikazat u Zadru i sve pozvat, a i kad budete isli u skole lijepo cete im prvo pokazat film jer ce sigurno biti onih koji ga nece vidjeti (i razno raznih razloga).

Walpurgas
31.03.2008., 21:14
Baš gledam dokumentarac na prvom. Same pohvale. :top:

Jan je preeeesladak. :cerek: "Ona je jako stara." "Za Teu ću se udat!" :rofl:

Meni su djeca s Downovim sindromom tako predivna. Posebna u pozitivnom smislu. I nitko nema iskreniji i ljepši osmijeh. :cerek::cerek: :cerek:

MAJA155
31.03.2008., 21:26
Samo da svratim kod vas.

Film je krasan.

A djeca su predivna i pametna. :cerek:

deelayla.
31.03.2008., 21:28
evo i ja sam vas gledala i djeca su preslaatka :) :top:

Alica72
31.03.2008., 21:35
Ma moram i ja komentarisati. Ne znam ko mi je sladji Jan ili Lucija. Premedeni su. :cerek:A da ne spominjem kako sam se odvalila smijati na njegove djecji iskrene komentare u vezi udaje i zenidbe. :D

Cuvajte te male andjele, stvarno su nesto posebno :cerek:

navia28
31.03.2008., 21:47
Film :top::s..Dinka još jednom hvala i svaka čast na uloženom trudu.Jan i Lucija su fantastični,preslatki i nemam riječi kojom bih opisala kako se trenutno osjećam,jer znam da se ovo tiče svakog od nas,svako naše dijete ovim filmom krenulo je korak naprijed ka ostvarenju cilja...integracija!!!!Borit ćemo se naravno i iskreno se nadam da ćemo našu Kori,Ivana,Nelu,Bruna i sve ostale "anđele" ovoga svijeta,uz trud,rad,strpljenje i bezuvjetnu ljubav izvesti na pravi put.Mislim da ću još danima prepričavati Janovu spontanost i iskrenost...Ti si stara...Ženit ću Teu...kako je samo slatko zvučao.Gledajući Luciju vidjela sam mnoge karakteristike svoje curice.Što da kažem nego predivno.::zivili:

Pcelica Maja
31.03.2008., 21:49
Samo da kažem kako je film odličan, moj muž i ja gledali, Lucija i Jan su predivna dječica, pametna i jedinstvena:cerek: Svaka čast roditeljima i učiteljima, odgajateljima i suradnicima.

mwm
31.03.2008., 22:18
Jan je genijalac. :cerek:

dijanam
31.03.2008., 22:19
Djeca su prekrasna!

Obiteljima veliko hvala za ovaj film! Pretpostavljam da nije bilo jednostavno odluciti izloziti svoju intimu, ali sigurna sam da ce imati vrlo pozitivne odjeke.
Mami Editi posebno hvala na onim zadnjim riječima koje govore puno (o tome koliko ih je obogatio kromosom viska). Uvijek se pitam jel su izabrani roditelji koji dobiju djecu koja traze vise iskusenja kroz zivot ili se uz takvu djecu roditelji nauce bolje nositi s tim iskusenjima.

Znam da nije uvijek jednostavno i znam da ima dana kad vam se cini da je citav svijet poludio pa se pocnete pitati jeste li ustvari vi ti koji ste ludi i znam da nemate puno od ovog virtualnog tapsanja po ramenima, ali svejedno sam imala potrebu zahvaliti :)

Tija
01.04.2008., 07:38
Znam da nije uvijek jednostavno i znam da ima dana kad vam se cini da je citav svijet poludio pa se pocnete pitati jeste li ustvari vi ti koji ste ludi i znam da nemate puno od ovog virtualnog tapsanja po ramenima, ali svejedno sam imala potrebu zahvaliti :)

:cerek:hvala tebi

film je fantastičan, zamjeram jedino što je prekratak:D ali opet, u to kratko vrijeme je sve rečeno, nadam se da će ga 'čuti' oni koji bi trebali:)
Jan me uništio:D, prvo me rasplakao a onda nasmijao do suza, uglavnom je bilo obilno izlijevanje vode iz mojih okica:D
Ovaj model sa asistentom je naprosto savršen!!!

Lulu ~ primjetih da si jako vodila računa da nam Lucija ima svaki dan drugu frizuru i obleku:cerek:, točno tako bi i ja :rofl:, mala trendseterica:cerek:

Edita i Irena ~ super ste :)

Rajna
01.04.2008., 07:54
Voljela bih da je dulja bila emisija, tako sam se nekako zagledala. :)

Luce :cerek:

Luce i tetka :cerek::cerek::cerek:

Jan kad je rekao teti da je stara.... :rofl::cerek:

Babanroga
01.04.2008., 09:02
Divno! :cerek:

oona
01.04.2008., 10:08
i moje pohvale i filmu i vama koje ovako virtualno poznajem i pratim...ja sam samo teta "skiljilica" :D.

ono sto mene u toj prici najvise dira je hrabrost, odvaznost, prkos, nazovite to kako zelite, majki i oceva koje se svaki dan nose sa "neadekvatnim" uvjetima kojima svoje dijete izlazu, boreci se za njega, svim podobnim sredstvima; makar katkada treba i nepodobnima koja se uvijek koriste za krive svrhe, ali u ovom slucjau ja bih ih osobno i dopustila...

i jos nesto: klanjam se i srcem i dusom i razumom MAJKAMA koje mene osobno ponizavaju svojom hrabroscu....naime, obje imaju i drugu djecu, mladju od djece sa DS-om.

prvu puta sam totalno porazena i rasplakana...:s:s:s

suza27
01.04.2008., 11:18
Obiteljima veliko hvala za ovaj film! Pretpostavljam da nije bilo jednostavno odluciti izloziti svoju intimu, ali sigurna sam da ce imati vrlo pozitivne odjeke.

i od mene..svaka čast Irena i Edita i naravno ostatak obitelji...baš sam razmišljala kako uopće nije jednostavno stati ispred tih kamera i "otvoriti" se svima...ne znam da li bih ja mogla, ali hvala vama što jeste:cerek:napravile ste veliku stvar...

Uvijek se pitam jel su izabrani roditelji koji dobiju djecu koja traze vise iskusenja kroz zivot ili se uz takvu djecu roditelji nauce bolje nositi s tim iskusenjima.

i ja često razmišljam o ovome..mislim da je to ustvari kombinacija i jednog i drugog..pretpostavljam da roditelj mora imati neke "predispozicije" (najviše sposobnost prihvaćanja), a onda nas djeca nauče svemu drugome (strpljivosti, hrabrosti, življenju života zbog života samoga...:cerek:)

Znam da nije uvijek jednostavno i znam da ima dana kad vam se cini da je citav svijet poludio pa se pocnete pitati jeste li ustvari vi ti koji ste ludi.

Hvala Bogu da imam tebe, pa me po potrebi uvjeriš u suprotno:cerek::grli::grli:

i znam da nemate puno od ovog virtualnog tapsanja po ramenima, ali
svejedno sam imala potrebu zahvaliti :)

o imamo , imamo i puno više nego misliš:cerek:
hvala tebi i svim "skiljilicama" na svim lijepim riječima i podršci:cerek:

putnica
01.04.2008., 11:33
Jan je genijalac. :cerek:

ti si stara, a ako budes jos deblja bit ces jos starija :rofl:

predivan film, predivan. mala i ja smo gledale, skupa i pekmezile :cerek: :cerek:

melanie
01.04.2008., 12:22
Pozdrav! Evo ja sam nova i molila bih vas da mi pomognete i vjerujem da sam na pravome mjestu. Naime imam malenu sestričnu staru mjesec i pol dana i ima DS. U bolnici je zbog srčeka, ima 2 rupice koje se šire i mora se obaviti operacija. Ide za italiju i molila bih vas da mi se jave oni koji znaju išta o tome. Zanima me kome se treba obratiti jer mislim da 1 roditelja može s njom. Budući da ima malog blizanca mama ne može ali bi išao tata. Kakva je to operacija, traje li dugo? Možda vam moja pitanja zvuče malo glzpavo ali stavrno ne znamo ništa o tome. Hvala puno, nadam se da sam na dobrom mjestu postala, ne snalazim se još na forumu. Hvala i pusice svim vašim bebačima

suza27
01.04.2008., 14:44
Pozdrav! Evo ja sam nova i molila bih vas da mi pomognete i vjerujem da sam na pravome mjestu. Naime imam malenu sestričnu staru mjesec i pol dana i ima DS. U bolnici je zbog srčeka, ima 2 rupice koje se šire i mora se obaviti operacija. Ide za italiju i molila bih vas da mi se jave oni koji znaju išta o tome. Zanima me kome se treba obratiti jer mislim da 1 roditelja može s njom. Budući da ima malog blizanca mama ne može ali bi išao tata. Kakva je to operacija, traje li dugo? Možda vam moja pitanja zvuče malo glzpavo ali stavrno ne znamo ništa o tome. Hvala puno, nadam se da sam na dobrom mjestu postala, ne snalazim se još na forumu. Hvala i pusice svim vašim bebačima

Bok, dobro nam došla.. Mia od Swanmie imala je problema sa srčekom i bila je na operaciji. Sigurna sam da će se skoro javiti i odgovoriti ti na sva pitanja..Naravno da pitanja ne zvuče glupo, naprotiv...
Da te malo utješim, većina tih srčanih greški se jako dobro i efikasno sanira..
Znači, rodili su se blizanci, a jedno je Down?
Sigurna sam ste u šoku i da vam je teško, pogotovu jer još imate i zdravstvenih problema, ali doći će stvari polako na svoje..
najprije rješite zdravstvene brige, a onda možemo razgovarati o svemu što vas zanima..
puse malenoj mrvici

sanda
01.04.2008., 17:57
Predivna emisija...Jan i Lucija su pravi andjeli....:cerek:Svaka cast mamama vidi se da puno puno rade sa svojom djecicom,pa su tu i reyultati....i Kiara je gledala emisiju,mada ima samo 3mj....:mig:

Tija
01.04.2008., 21:08
Ivan
http://img353.imageshack.us/img353/7578/dsc03303ni8.th.jpg (http://img353.imageshack.us/my.php?image=dsc03303ni8.jpg)

Navia28 sa Nelom i Kori
pored drugog bajka je Iva :cerek:
http://img166.imageshack.us/img166/1713/dsc03306rk8.th.jpg (http://img166.imageshack.us/my.php?image=dsc03306rk8.jpg)

Tija
01.04.2008., 21:28
Lara

http://img363.imageshack.us/img363/8905/dsc03194jj8.th.jpg (http://img363.imageshack.us/my.php?image=dsc03194jj8.jpg)

Kori sa svojim blizancima:D
http://img255.imageshack.us/img255/1288/dsc03129hk1.th.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=dsc03129hk1.jpg)

Lulu
01.04.2008., 22:22

Draga melanie, ako se ne varam to su blizanci iz Labina, mama je kontaktirala moju prijateljicu u Rijeci, ja sam predsjednica riječke udruge za ds.
Na forum si uvijek dobrodosla i nijedno pitanje nije glupavo, taj osjećaj smo vjerojatno svi na početku imali.
Znam obitelj dečka od 9 god koji je s nepunu godinu bio na operaciji u Italiji (okolica Genove), s Kantride su im mislim tamo preporučili operaciju, za detalje mogu sutra pitat mamu.
Osim toga tu na forumu su roditelji koji su bili u Austriji, swanmia i tom cini mi se, mozda i jos netko. A i Dinkic zna ponesto o toj proceduri pa vjerujem da ce ti uskoro netko odgovoriti.
Ja cu sutra biti opet tek kasno navecer na forumu, a ako zelis mozete me kontaktirati na mob 095-8627508.

p.s. hvala svima na predivnim komentarima, hvala ljiljani i ekipi hrt-a na prekrasnoj emisiji

Rajna
02.04.2008., 08:07
Lara

http://img363.imageshack.us/img363/8905/dsc03194jj8.th.jpg (http://img363.imageshack.us/my.php?image=dsc03194jj8.jpg)

Kori sa svojim blizancima:D
http://img255.imageshack.us/img255/1288/dsc03129hk1.th.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=dsc03129hk1.jpg)

wowww kosa! :cerek::cerek::cerek:

Tijo, kako ovo odrzavas? Moja mladja je samo jednu godinu imala malo dulju kosu, mnogo kracu od Korinine, pa je bilo i placa pri cesljanju, i pravljenja frizura sa snalicama i gumicama koje se u pola setnje razvale i tako to.... :D

Tija
02.04.2008., 08:44
Tijo, kako ovo odrzavas? Moja mladja je samo jednu godinu imala malo dulju kosu, mnogo kracu od Korinine, pa je bilo i placa pri cesljanju, i pravljenja frizura sa snalicama i gumicama koje se u pola setnje razvale i tako to.... :D

obožavam tu njenu kosu:cerek:, ko svila pod prstima:cerek:
održavamo lako, perem joj svaka tri dana, regenerator obavezno, češljam svaki dan, valjda je navikla štajaznam :confused:, da se ona buni odavno bi ju ošišala. Ma lažem, ne bi ju ošišala:rofl:
valjda joj se sviđa jer i ona mene češlja:cerek: (čupa zapravo al trpim)
Ne podnosi šnalice, kopče, rajfove, trake......samo gumicom joj zavežem rep, kike, pletenice i to prolazi.

Goga_fina
02.04.2008., 09:48
Malo kasnim, ko i obično:cerek:, ali moram reći da sam sasvim slučajno nabasala na filmić o Janu i Luciji, i odgledala ga u jednom dahu. Moram priznati da o DS ne znam puno, ali filmić me uistinu oduševio, cijelo vrijeme sam bila na rubu suza:cerek: A pošto ljetujemo u Crikvi, možda koji puta naletimo na Luciju i njenu mamu, stvarno bih to voljela:top:

Lulu
02.04.2008., 20:13
Malo kasnim, ko i obično:cerek:, ali moram reći da sam sasvim slučajno nabasala na filmić o Janu i Luciji, i odgledala ga u jednom dahu. Moram priznati da o DS ne znam puno, ali filmić me uistinu oduševio, cijelo vrijeme sam bila na rubu suza:cerek: A pošto ljetujemo u Crikvi, možda koji puta naletimo na Luciju i njenu mamu, stvarno bih to voljela:top:

Bilo bi mi drago. Kad budete dolazili javi ili pošalji pm pa ćemo dogovorit kao slučajni susret u Sabbia-i (kako se to pravilno deklinira nemam blage veze). Vi ćete nas sad lako prepoznati, jel :mig:

lucica
02.04.2008., 20:23
jel se ima negdje pogledati repriza dokumentarca??? nisam gledala...

swanmia
02.04.2008., 20:45

Evo da ti napišem u vezi operacije srčeka...Ja sam sa Miom bila prebačena vozilom hitne pomoći(jer je Mia putovala iz bolnice)u Linz,Austria,a neki klinci koji su od kuće išli na operaciju su putovali autom sa roditeljima,tako je vjerujem i sa Italijom.Pratnju roditelja i njegov boravak uz dijete mora preporučiti djetetov kardiolog i taj zahtjev zajedno sa zahtjevom potrebne operacije šalje u HZZO na odobrenje,zatim HZZO nazove roditelje i traži(barem su mene tražili)pismenu zamolbu roditelja da molim da mi odobre operaciju djeteta.Troškove operacije i liječenja i boravka roditelja snosi HZZO,jedino se plaća participacija za dijete nekih 15-17 € po danu(a u pravilu se ostaje 15-22 dana),jer smo stranci i nemamo njihovo zdravstveno osiguranje.Dijete mora imati svoj pasoš,a ako ga nema mora se napraviti po hitnom postupku u Zagrebu i za to je potrebna potvrda od kardiologa o razlogu hitnosti(dg.djeteta-operacija srca)i pasoš bude gotov za 1 dan(moraju biti prisutna oba roditelja,jedan predaje zahtjev,drugi podiže pasoš).Boravak u Linzu je bio predivan,bila sam sa Miom u apartmanu prije operacije.Kad sam Miu odnijela na operaciju mene su premjestili u motel gdje borave roditelji djece,bila sam u sobi s još jednom mamom,imale smo svoje kupatilo,tv.i naravno doručak,ručak i večeru u bolničkoj menzi.Dan prije operacije su mi došli u apartman kirurzi,anesteziolozi,psiholog na razgovor,objasnili su mi i nacrtali tijek operacije i rekli mi da rizika nema i da operacija traje 7 sati,da će Mia biti posljeoperacije prikopčana na nekoliko desetaka infuzija i katetera,imat će drenove,i bit će uspavljivana nekoliko dana da lakše sve podnese i da se ne miče,dobivala je redovno lijekove protiv bolova.Ja sam imala priliku da ju odnesem u operacijsku salu,tamo sam ju skinula,izljubila, pomazila i predala ju predivnim anesteziolozima koji su ju preuzeli kao kap vode na dlanu,prenježno.
Poziv da je operacija završila i da je Mia dobro dobila sam točno nakon 7 sati i kirurg mi je rekao da mogu doći za sat ipol vidjeti Miu u intenzivnu jedinicu,kad sam ušla Mia je bila priključena na 24 perfuzora sa raznim infuzijama,6 monitora iznad nje,bila je naravno na respiratoru,imala dva drena,vanjski pacemaker(za svaki slučaj),sondu u nosiću,priključen EKG,mali tlakomjer na rukici,senzore raznorazne za saturaciju kisika,kateter u mokraćovodu i bila je dosta podbuhla jer su je filali sa infuzijama pa su mi rekli unaprijed da se neuplašim,ali to prođe kad počnu smanjivati broj infuzija.Sve u svemu rupice su uspješno zakrpane,Mia se dobro polagano oporavljala,išle smo kući autom nakon 15 dana i bile smo još 2 mjeseca u kućnoj izolaciji(nitko nam nije smio doći) i još 3 mjeseca u djelomičnoj izolaciji(nismo išli nikome u kuću,niti su nama dolazili,ali smo išli van u prirodu šetati).
Nadam se da sam pomogla kolko tolko,znam da vam je preteško,ali sam uvjerena da će sve odlično proći jer su naši klinci najjači na svijetu i imaju nekoga gore tko ih čuva:angel:.Sretno!!:top:Molit ću se za bebicu.

Ako imate još pitanja slobodno se javite.:mig:

Zaboravila sam još napisti da se opskrbite sa dezinfekcijskim sredstvima za dezinfekciju ruku(Asepsol) prije diranja djeteta,dezinfekcija podova,kvaka,dječija soba obavezno,kinderbet,ma sve mora biti dezinficirano kad beba dođe kući i to održavati svaki dan dok traje izolacija.Kad krenete na vožnje autom onda dezinficirati unutrašnjost sa nekim dezinficijensom u spreju ili prebrisati.

swanmia
02.04.2008., 20:58
O filmiću...
Što reći,nego da sam ostala sjediti u istom položaju još sat vremena zagledana u pod i sabirala dojmove,misli,divljenje djeci,roditeljima i ljudima koji rade svoj posao....i zaključila da ovakvih emisija treba još i treba stalno pokazivati ono što naša djeca mogu i žele,a ne ih stalno obilježavati sa onim što nemogu...to je polazna točka razvoja integracije i ravnopravnosti,rada i unapređenja mogućnosti.I treba da što više onih na foteljama vide ovakve stvari i neka ih je sram ako nemisle ovako.
Hvala Editi i obitelji,hvala Ireni i obitelji!

Tija
02.04.2008., 21:06
ajme swan kad čitam (opet) sve što si prošla s Miom ne mogu da još jednom ne napišem da ti se divim. di-vim :s:s:s

swanmia
02.04.2008., 21:19
:grli:I ja se iznenadim kad ovako napišem post ili pročitam svoj dnevnik iz tih dana,kao da to nisam bila ja,čovjek se u takvim situacijama transformira u nešto, neznam,neobjašnjivo

Dinkic
02.04.2008., 21:19
Lucica, trazili smo da HRT reprizira film.
Inace u svim bi gradovima gdje djeluju udruge pokazali bismo film mozda krajem svibnja.

suza27
02.04.2008., 21:22
ajme swan kad čitam (opet) sve što si prošla s Miom ne mogu da još jednom ne napišem da ti se divim. di-vim :s:s:s
i ja , doista..rasplakala sam se na onaj dio kad si je davala anesteziologu..ti si hrabra žena Swan, stvarno hrabra:s..a o mrvici i da ne pišem........divne ste:love::love:

swanmia
02.04.2008., 21:44
:love::love:thnx

Goga_fina
03.04.2008., 07:49
Bilo bi mi drago. Kad budete dolazili javi ili pošalji pm pa ćemo dogovorit kao slučajni susret u Sabbia-i (kako se to pravilno deklinira nemam blage veze). Vi ćete nas sad lako prepoznati, jel :mig:

Jel to onaj birc na plaži, poznato mi je ime, ali nisam sigurna...:D Čekaj, čekaj, prepoznati ćeš ti i nas, ili bar mog Bornu, baci pogled na slike u mom potpisu:mig: Jedva čekam, iako se moram strpjeti do 6. mj. ranije vjerojatno nebudemo išli:)

chilimama
03.04.2008., 10:53
:)
wow, Borna je zgodan:cerek::cerek:

Goga_fina
04.04.2008., 08:19
wow, Borna je zgodan:cerek::cerek:

Hvala:cerek:

Lulu
04.04.2008., 16:23
Jel to onaj birc na plaži, poznato mi je ime, ali nisam sigurna...:D Čekaj, čekaj, prepoznati ćeš ti i nas, ili bar mog Bornu, baci pogled na slike u mom potpisu:mig: Jedva čekam, iako se moram strpjeti do 6. mj. ranije vjerojatno nebudemo išli:)

Je na plaži, blizu onog 'potopljenog broda' i 'konjića' na kojem je jedna slikica od Borne (zgodan je stvarno, koje oke ima :cerek:). Šteta što nećete prije, izgleda da će vikend biti lijepo i toplo, prošli je bilo, mi bili na 'bountyju' cijeli dan u nedjelju.

zaria...!
04.04.2008., 19:18
...Svako malo dodjem i procitam sto pisete i svaki puta kada dodjem na ovaj podforum osjetim enormnu kolicinu ljubavi koju pruzate svojoj prekrasnoj djecici, ali i ne samo njima, vec se osjeti povezanost, susretljivost vas ovdje...Usprkos brojnim problemima koji vam stoje na putu nedate se, smijete se...uzivate u zivotu! Svi ste jedna velika obitelj, a ja se nerjetko rasplacem na vase postove...:D
Divim vam se!
Ljubim vas i djecicu! :kiss::grli:
Pozdrav!

swanmia
04.04.2008., 20:35
Hvala škiljice:grli:

swanmia
04.04.2008., 21:34
Evo kod nas opet nešto ne valja,ali se nisam puno iznenadila jer sam se pripremila psihički na ne baš dobar nalaz.Bili smo na redovnoj kontroli kod oftalmologice i ustanovila je da Mia ima dioptriju u plusu 4,5 na oba oka i evo danas smo naručili naočalice.Iako nisam ni u jednom trenutku primjetila da Mia slabije vidi,iznenadila me visina dioptrije i sad mi nije jasno da nisam ništa primjećivala:confused:Ali šta je tu je,sad moramo biti uporni i strpljivi da prihvti naočale.

Radili smo i UZV štitnjače i nalaz je OK(:s),al` još nije sve gotovo jer moramo vaditi antitjela i ponovo TSH,pa ćemo onda znati:moli:

zaria...!
04.04.2008., 23:49
Drzim fige da s nalazim bude sve ok!
A kada dodju naocalice sretno! :top:

Gledala sam slike u potpisu i Mia je pravi cecer, smjesko mali!:D

sanda
05.04.2008., 09:27
swanmia sretno sa nalazima i nadam se da ce naocalice da isprave tu dioptriju...dok nisam dobila Kiaru nisam ni bila svjesna koliko taj crno bijeli papir moze da ti unese nervoze,straha,neizvjesnosti ....,a kad bude dobar nalaz ,zaborvis na to sve i neizmjerno si sretan,makar se i o sitnici radilo....
Vec sam pisala da Kiara ima problema sa jetricom,zamalo da zavrsimo u Zg na biopsiji,ali pokazalo se da je poz na citomegalovirus,dr kaze da nema nikakve terapije,da ce to s vremenom izaci samo....hvala Bogu.
Radimo vjebice,gucemo,smijemo se.....sto vrijeme odmice ja sam sve zahvalnija na mom andjelu....i nikakva trisomia21 mi ne moze pokvariti sliku da je moja Kiara prelijepi andjelcic.....uh ,sad bi se mogla i rasplakati....:cerek:

swanmia
05.04.2008., 10:33
Zaria,:love:

Sanda:
nisam ni bila svjesna koliko taj crno bijeli papir moze da ti unese nervoze,straha,neizvjesnosti ....,a kad bude dobar nalaz ,zaborvis na to sve i neizmjerno si sretan,makar se i o sitnici radilo....

Potpisujem,i šaljemo vibrice da otjeraju zločesti citomegalovirus,pujpuj!:top:

navia28
06.04.2008., 12:35
Evo kod nas opet nešto ne valja,ali se nisam puno iznenadila jer sam se pripremila psihički na ne baš dobar nalaz.Bili smo na redovnoj kontroli kod oftalmologice i ustanovila je da Mia ima dioptriju u plusu 4,5 na oba oka i evo danas smo naručili naočalice.Iako nisam ni u jednom trenutku primjetila da Mia slabije vidi,iznenadila me visina dioptrije i sad mi nije jasno da nisam ništa primjećivala:confused:Ali šta je tu je,sad moramo biti uporni i strpljivi da prihvti naočale.

Radili smo i UZV štitnjače i nalaz je OK(:s),al` još nije sve gotovo jer moramo vaditi antitjela i ponovo TSH,pa ćemo onda znati:moli:

Swan mi u srijedu idemo po prvi put i nadam se da ćemo uspjeti napraviti nalaz.Naravno samo je pitanje koliko strpljenja će imati doktori.Na čemu je zapravo pregledaju,na kompjuteru?:ne zna:Nisam ni ja primjetila de Neli nešto slabije vidi,a mogla bi se i ja neugodno iznenaditi s obzirom da nismo bili ranije.S koliko ste mjeseci prvi put išli oftalmologu?

Gadurica
06.04.2008., 13:25
Cure i dečki pozdrav.Evo da se mi malo javimo.Bili smo bubani i još se mučimo sa upalom očiju, već 2 tjedna.Kad god se malo nahladi ili kakva prehladica, odmah joj udara na oči.
Da vas pitam što se tiče oftamologa.Mi smo bili prije mjesec dana prvi put, nakapala joj oči i samo gledala sa nekom svjetiljkom i to je to.
Kao dođite za 2-3 godine da vidimo koliko ona vidi.Meni je to malo čudno, valjda bi joj trebala pregledati s nečim drugim da se utvrdi da li joj treba dioptrija ili ne.Mislim da bi bilo najbolje da ju naručim u klaićevu, da čujemo drugo mišljenje.Jel me možete uputiti što da radim?
Usput šaljemo veliku pusicu svim ljepoticama i ljepotanima, hrabricama i njihovim mamama.:kiss:

swanmia
06.04.2008., 20:54
Swan mi u srijedu idemo po prvi put i nadam se da ćemo uspjeti napraviti nalaz.Naravno samo je pitanje koliko strpljenja će imati doktori.Na čemu je zapravo pregledaju,na kompjuteru?:ne zna:Nisam ni ja primjetila de Neli nešto slabije vidi,a mogla bi se i ja neugodno iznenaditi s obzirom da nismo bili ranije.S koliko ste mjeseci prvi put išli oftalmologu?

Mi smo prvi put išli oftalmologu sa 10 mjeseci,i od tada svakih 4-6 mjeseci,do sada nam je samo gledala fundus(ukapa kapi da se zjenice rašire i onda gleda sa lampom)i do sada je uvijek bio uredan nalaz,a sada je doktorica sama predložila da joj pogleda vid:),odnosno dioptriju iako nismo imali upisano na uputnici,uvela nas je u tamnu sobu i sa lampom joj je gledala oči kroz stakla sa dioptrijom i ustanovila da ima +4,5 na oba oka.Nije ništa kompjuterizirano što se tiče pregleda,sve je isto(barem kod nas)kao nekada kad sam ja bila mala.

Gadurice,ako ta doktorica ne želi pregledati vid(dioptriju)onda nađi nekoga tko hoće,2-3 god.po meni je dug period,jer ako treba nositi naočalice lakše se priviknu dok su mali,a da ne govorim o razvoju i napredovanju djeteta koje nevidi(vidi)dobro.Kod naših klinaca je vid bitan kao i sluh,jer je to sve povezano(vid-snalaženje,raspoznavanje,-vidim i naučim sistem,sluh-govor,itd)a ako imaju problema s tim onda je njihov napredak u učenju vrlo otežan.

Pusice svima:love:

swanmia
07.04.2008., 12:48
Ovo su Miine naočalice.
http://www.zeiss.com/C125679B00315836/ContentsWWWIntern/2821F006DF7F2FB8C1256F2500407677
Modell 153014

Ne buni se kad joj stavim naočalice,baš ih je dobro primila,ali ih nesmije dugo odmah nositi nego desetak minuta dnevno pa pomalo sve duže da joj se okice naviknu,preslatka mi je.:cerek:

swanmia
07.04.2008., 13:28
Bile smo jutros i kod otorinca na pregledu pa nam je rekao da ima cerumena i da moramo stavljati cerustop do petka i onda doći opet kod njega da joj ispere uhice.Onda ćemo se dogovoriti za timpanometriju jer ju rade i u Brodu,pa eto drž`te nam fige da uspije.Pregledao joj je i tonzile i rekao da su hipertrofične:eek:,a ja sad proguglala i vidjela da je to indikacija za tonzilektomiju,pa ću ga u petak malo preispitati šta to točno znači u ovom trenutku,iako predpostavljam što će mi reći....Inače doktor je predivan,mlad,nježan,smijao se sa Miom,tepao joj...ma sve pet!:klap:

Tija,kakvi su bili Korini krajnici(tonzile)??

suza27
07.04.2008., 14:14
Radimo vjebice,gucemo,smijemo se.....sto vrijeme odmice ja sam sve zahvalnija na mom andjelu....i nikakva trisomia21 mi ne moze pokvariti sliku da je moja Kiara prelijepi andjelcic.....uh ,sad bi se mogla i rasplakati....:cerek:
evo ja i jesam...:cerek:
uživajte jedna u drugoj i izljubi je i za mene:cerek:

suza27
07.04.2008., 14:16
Ne buni se kad joj stavim naočalice,baš ih je dobro primila,ali ih nesmije dugo odmah nositi nego desetak minuta dnevno pa pomalo sve duže da joj se okice naviknu,preslatka mi je.:cerek:
nabaci nam koju fotku:cerek:
Inače i Bruno od Doly nosi naočalice i preeeeeeslatko mu stoje:cerek:

Tija
07.04.2008., 15:15
Tija,kakvi su bili Korini krajnici(tonzile)??

nisu bili nego još uvijek jesu, lijepi i veliki:D
Njoj je izvađen samo treći nakon čega mi je dr objasnio da ih je gledao i da su bili imalo gnojni da bi i njih izvadio međutim kaže da su lijepi i iako veliki bolje da ostanu i štite pluća.

Mi sutra idemo opet na ispiranje i timpano :visi:

Inače doktor je predivan,mlad,nježan,

jel i tebe pomazio? :cerek::cerek::cerek:

:D:trk:

daj sliku Mie s očalima:)

swanmia
07.04.2008., 20:12
Moram ju slikat ovih dana pa ću prikeljit:D

A da,njoj su treći izvadili,i da slažem se neka ih ima što duže da joj štite pluća.
Držimo vam fige sutra:top:

jel i tebe pomazio?
Mislim da mu je palo napamet,a bogami...:D:D

swanmia
08.04.2008., 11:48
Tijo,jel prošlo ispiranje i timpano??Kako je Kori podnijela?

Nama su jučer pokušali pokušali isprat jedno uho,ali nije išlo pa eto do petka kapamo cerustop.A jebate,nisam se odmah snašla da ih stopiram(smeo me doktor:D),pa oni su hladnom vodom njoj ispirali uho,moš` mislit onaj pritisak sa špricetinom pa dijete mi je podivljalo namjestu:eek:,a nedaj bože koji šok urlala je na sav glas ili još gore da joj se sve prehladi unutra,jer je otišlo skroz u grlo i počela kašljati i gušiti.Mene je malo po vratu pošpricalo i brecnula sam se koliko je ledeno.

Kako Kori ispiru uši(hladna ili topla voda)ili nešto treće(otopina neka),i jel ja imam pravo zahtijevati da ugriju to s čim već ispiru(mislim na tu vodu).

Tija
08.04.2008., 14:05
popodne idemo, mi smo komotne žene:D, volimo prvo ručati, odspavati pa onda u pohod doktorima:D

Kakva hladna voda zaboga? :eek: Uvijek joj ispiru sa mlakom, sestra baš vodi računa da bude mlaka.
Smiješ zahtjevati naravno, možda dobiješ odgovor da im je riknuo bojler:D

Rajna
08.04.2008., 16:20
Ja bi im tu istu ledenu vodu pustila u sve rupe koje imaju... :mad:

Budaletine, sram ih bilo. :(

swanmia
08.04.2008., 16:32
:top:

Tija
08.04.2008., 18:38
eto nas:)
uši nisu isprane jer su čiste:cerek:
Timpanogram loš, lošiji nego zadnji put.
U subotu idemo na mikroskopski pregled jer doktorica želi biti sigurna da nije što predvidjela tj. kanalići su toliko uski pa se boji da ne može dobro vidjeti prostim okom.
Nakon toga u Suvag da vidimo prag sluha, pretpostavlja da se i to pogoršalo pa je ugradnja cjevčice nužna.

I opet je dobila čokoladu:cerek:

swanmia
08.04.2008., 19:07
Bravo za čiste uhice:cheer:

Uh,pa jel moguće da su toliko uski da se nemože vidjeti,a joj.
A jel ti objasnila kako se taj mikroskopski pregled radi,predpostavljam sa nekom sitnom lećom koja uvećava ili:confused:

:top:za čokoladu.

Tija
12.04.2008., 22:50
swan - pregled smo obavile jutros i nimalo se ne razlikuje od običnog pregleda, razlika je samo u tome što doktorica gleda kroz veliki aparat (mikroskop) koji joj visi sa plafona:D i ona ga samo nakelji ispred pacijenta:D
Nalaz je isti, nema ništa novoga sa mikroskopom, još jednom moramo na timpanometriju i onda cjevčica:(
Malo me muči što takvu operaciju izvodi The doktor, onaj koji je rekao da nema smisla ni svrhe operirat down-a:rolleyes:, onaj koji je rekao da nikad ne operira takve i njoj slične:rolleyes:
Rekla sam to u dvi riči ovoj mojoj divnoj doktorici a ona kaže neka mu ne zamjeram jer čovjek ima problema sa komunikacijom i ne zna se izrazit. Moš mislit. On ima problema sa komunikacijom a ja imam problema sa živcima:D, nećemo se lijepo provesti:zubo: Nadam se da ću biti u pms-u kad ga sretnem :cerek: što je vrlo vjerojatno, kaže mm da sam uvijek u pms-u :cerek:

p.s. opet je dobila čokoladu od doktorice, postaje mi neugodno

swanmia
13.04.2008., 13:50
A neznam šta da ti kažem,žao mi je:(.Ali znam da će sve proć ok i da će šefica onda bolje čuti.
A tom doktoru isperi mozak.:top:

Evo našeg stanja(sra..)mi u petak gibamo za Zg.jer joj ovi ovdje nisu u stanju ni uši isprat(krmača sestra joj je toliko stisla onu posudu uz čeljust da joj se krv podlila na tom mjestu), a uz to još su joj (po mom mišljenju oni) sa onim mlazom probili bubnjić a meni govore da je imala sigurno upalu uha,a ja znam 100% da nije imala nikad upalu jer to nema teorija da bi mi promaklo.Sve sam ih stjerala u p.m. i tražila uputnicu od pedice za Šalatu jer imamo termin 18.04. Eto još jedan odjel manje u Brodskoj mesnici koji više nećemo koristiti.:flop:

Nalaz štitnjače joj je uvjerljivo nepromjenjen TSH-9,a antitjela su u granicama pa 22.04. idemo na kontrolu.

Pusa Korini :kiss:

sanda
13.04.2008., 15:45
Pozzzz svim mamama i klincima....evo ja sam se izivcirala danas, za ova 3.mj dosta mi je dr po bolnicama,jos je moj tata doveo STAROG,iskusnog pedijatra da mi ponovi ono sto sam ja vec cula milion i jedan put :mad: Pozitivno je sto je rekao da je sa dosta toga zadovoljan,jedino da ne dize glavu kad je na trbuhu,sto nema veze sa mozgom,jer Kiara se osloni na laktove i drzi glavu po minut -dva i fizioterapeutkinja i fizijatrica su rekle da je to super i da tu ne zaostaje nimalo....Def je bolje naci jednog dobrog pedijatra,logopeda,fizijatra,psihologa i drzati se njih ...dok ovako svako kaze nesto svoje i novo,meni samo zbrku naprave. :confused:

Imam molbu...da mi napisete literaturu koja se moze naci na ovim prostorima....skinula sam sa down zajednica prirucnik ,sad sam nasla knjigu Down Sy u obitelji autor Katica Ivanovic,jel ima ko ovu knjigu?
I jos nesto,obzirom da Kiara ima hr drzavljanstvo,nadam se da ce dobiti i Hr zdravstvenu, da li u Hr ima neko pd dr-a ko se bavi samo sa DS? PUNO PITANJA,al vjerujem da vise vi znate ,nego ovi doktori koji mi samo ponavljaju ono sto pise u svim knjigama....

Tija
13.04.2008., 21:10
krmača sestra joj je toliko stisla onu posudu uz čeljust da joj se krv podlila na tom mjestu), a uz to još su joj (po mom mišljenju oni) sa onim mlazom probili bubnjić a meni govore da je imala sigurno upalu uha,a ja znam 100% da nije imala nikad upalu jer to nema teorija da bi mi promaklo.

prestrašno:(:(
prije ispiranja je bila kod doktora zgodnog? Da je imala upalu on bi to vidio i rekao, bar mislim:rolleyes:, sestra sere i pravda sebe:mad:
Mi uvijek idemo u dvoje, Kori sjedi tati u krilu a ja držim posudu, sestra je toliko nježna i pažljiva:cerek: da je to za nevjerovat (nisam navikla valjda)

U Suvagu sestra baš i nije bila nježna, doduše i Kori je bila jako nervozna pa nisam dozvolila ispiranje nego sam ju odmah po povratku odvela tu u zd.

sretno u zg i svakako javi kako je prošlo :kiss:

Dinkic
13.04.2008., 21:19
Sanda, na hr nema bas neke literature sto je i bio razlog zasto smo isli napisat prirucnik. Ima jos jedna knjiga od prof Zergolen, ali te molim da ju ne trazis jer je dosta nas mama palo u bed nakon sto smo ju citale. Naime poimanje o nasoj djeci uvazene prof je bilo samo kroz strucni dio i imala je stvarno na odjelu dosta djece cak iz cijele bivse YU i kad smo citale knjigu uvidjale smo da je velika razlika prema djeci iz njenog doba i ove nase, posebno sto su nasa djeca krenula na operacije srca te su njihovi problemi uvelike smanjeni i umanjeni. Ona nije mogla prihvatiti da nasa djeca mogu nesto vise nego je svima preporucala da svoju djecu daju u specijalne ustanove i tamo ih ostave. Godine 2004. kad je ponovo vidjela Joska, koji pise pjesme, bilo joj je zao sto je imala takva poimanja o nasoj djeci, no nazalost puno nase djece (sada odraslih) je zavrsilo po specijalnim ustanovama daleko od svojih roditelja i obitelji. Joskova mama joj se prije 20 i vise godina suprostavila i tad joj je i pokazala da je bila u pravu, jer je radila jako puno sa svojim sinom i vidjela da on moze puno, puno vise nego sto su joj svi oko nje govorili pa i sama prof.

Sto se tice lijecnika koji vise znaju ili sve bave vise s nasom djecu, a koje mogu preporuciti su dvije geneticarke, jedna u Splitu i druga u Zagrebu. Obadvije nasu djecu gledaju kao djecu prvo i onda, buduce znaju moguce teskoce nase djece jako dobro, obavezno to prate i traze da se obave odredjene pretrage u odrdjenim periodima zivota. Mi kod nase u ZG idemo od F. dva mjeseca, sada idemo svake godine do godine i pol do nje. Mislim da i Rjecani imaju jako dobru geneticarku, pa gdje vam je lakse i brze.

Ako te znamiju imena i podaci o njima dvjema javi se.

chilimama
14.04.2008., 07:16
Sanda, na hr nema bas neke literature sto je i bio razlog zasto smo isli napisat prirucnik. Ima jos jedna knjiga od prof Zergolen, ali te molim da ju ne trazis jer je dosta nas mama palo u bed nakon sto smo ju citale. ...Dakle, možda vas ovo utješi vezano za spomenutu dr Zergolern...ona je meni prije dvadesetak godina objavila da je moje dijete daun jer mi je muž vozač, pa nemamo redovne odnose ???:eek::eek: :lol:
Tek toliko, da dodam da smo ga začeli u doba našeg vrelog hodanja i ne da smo bili redovni nego smo se da nebudemprosta ko zečevi...mladi, lijepi, a to je i tada bila najbolja zabava...
eto, kad se sjetim dijagnoze malo se poveselim...ali nije to jedini biser uvažene ...:):kava:

Tija
14.04.2008., 07:21
......ona je meni prije dvadesetak godina objavila da je moje dijete daun jer mi je muž vozač, pa nemamo redovne odnose ???:eek::eek: :lol:

:rofl::rofl::rofl:

chilimama
14.04.2008., 08:03
...
eto, kad se sjetim dijagnoze malo se poveselim...ali nije to jedini biser uvažene ...:):kava:
...

Što ćeš, ima nas svakojake vele...pa i dotura i likara....nego, kad sam išla drugi put na amnio s trećim djeteom, samo sam preskočila taj dio: razgovor sa genetičarima, nego sam otišla direkt na amnio i to je to...a da prostiš, išla sam samo zato jer je u Zg, pa tako fino da si malo prođem sama bez pratnje po gradu, da se družikam s mojim zagrebačkim prijama .... a prvi put mi je stvarno sve bilo prilično komatozno: od razgovora s genetičarkom, jelte pa do razgovora sa sestrom asistenticom ginekologa koji mi je trebao radit amnio...e, ta ...koje je provale imala sv. sestra od znatiželje i velkepameti i vestalka boginje drskosti i arogancije...mamaaa, kad se nje sjetim... a kad je doktor počeo radit, bila je manja od makova zrna, a on ljubazan ko sunce, a ona sve obrnuto prije njega meni kao nešto prijetila...

navia28
14.04.2008., 12:43
...Dakle, možda vas ovo utješi vezano za spomenutu dr Zergolern...ona je meni prije dvadesetak godina objavila da je moje dijete daun jer mi je muž vozač, pa nemamo redovne odnose ???:eek::eek: :lol:
Tek toliko, da dodam da smo ga začeli u doba našeg vrelog hodanja i ne da smo bili redovni nego smo se da nebudemprosta ko zečevi...mladi, lijepi, a to je i tada bila najbolja zabava...

:lol:ne možeš vjerovat

navia28
14.04.2008., 12:47
A neznam šta da ti kažem,žao mi je:(.Ali znam da će sve proć ok i da će šefica onda bolje čuti.
A tom doktoru isperi mozak.:top:

Evo našeg stanja(sra..)mi u petak gibamo za Zg.jer joj ovi ovdje nisu u stanju ni uši isprat(krmača sestra joj je toliko stisla onu posudu uz čeljust da joj se krv podlila na tom mjestu), a uz to još su joj (po mom mišljenju oni) sa onim mlazom probili bubnjić a meni govore da je imala sigurno upalu uha,a ja znam 100% da nije imala nikad upalu jer to nema teorija da bi mi promaklo.Sve sam ih stjerala u p.m. i tražila uputnicu od pedice za Šalatu jer imamo termin 18.04. Eto još jedan odjel manje u Brodskoj mesnici koji više nećemo koristiti.:flop:

Nalaz štitnjače joj je uvjerljivo nepromjenjen TSH-9,a antitjela su u granicama pa 22.04. idemo na kontrolu.

Pusa Korini :kiss:
Ne mogu vjerovati Swan..ma znaš šta čule bi one mene itekako:(:azdaja::hebemu:

suza27
14.04.2008., 13:45
...Dakle, možda vas ovo utješi vezano za spomenutu dr Zergolern...ona je meni prije dvadesetak godina objavila da je moje dijete daun jer mi je muž vozač, pa nemamo redovne odnose
koga hoće- hoće...uz sve , još si i frigidna
dobro kažu da je nama danas lakše :lol::lol::rofl::rofl:

sanda
14.04.2008., 13:48
:DDinkic hvala za preporuke...sto se tice doticne prof, prije 20 godina je bilo dijete ti je bolesno i to ti je to,ostavi ga u kuci,nemoj nista raditi s njim....i naravno da nece biti nikakvog napretka. Po vama ovdje i po svemu sto sam do sad citala vidim da ima klinaca koji su u inkluziji u skolama, koja citaju,pisu pjesme,slikaju i u nekim stvarima su naprednija od djece bez DS. Tako da se ja ne dam obeshrabriti...

Hahaha moram se nasmijati konstataciji da je dijete rodj sa DS zbog neredovnih odnosa...sta bi tek meni rekla, Kiara je nastala iz veze na daljinu.....:rofl::rofl::rofl:Znaci def je to razlog....

Swanmia...Mia ti pre pre preslatka,juce sam gledala slicice...ima predivan osmijeh...sretno kod dr i ne mogu da vjerujem da su djetetu ispirali usi hladnom vodom, meni su prije par godina ispirali toplom,neugodan je ionako osjecaj,mogu mislit kako je njoj bilo sa hladnom,uzas....

suza27
14.04.2008., 13:50
Evo našeg stanja(sra..)mi u petak gibamo za Zg.jer joj ovi ovdje nisu u stanju ni uši isprat(krmača sestra joj je toliko stisla onu posudu uz čeljust da joj se krv podlila na tom mjestu), a uz to još su joj (po mom mišljenju oni) sa onim mlazom probili bubnjić :
:horor::horor::horor:
izljubi mi mrvicu:love:

sanda
14.04.2008., 14:16
http://img231.imageshack.us/img231/9537/img0525tf8.th.jpg (http://img231.imageshack.us/my.php?image=img0525tf8.jpg)

Nismo se odavno pokazivali :) ,pa evo nasa slicka....Kiara i ja :D

Tija
14.04.2008., 14:45
obje ste :cerek::cerek::cerek:

ti izgledaš ko starija sestra :cerek::D

chilimama
14.04.2008., 15:06
Nismo se odavno pokazivali :) ,pa evo nasa slicka....Kiara i ja :D

http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/d055.gif obje ste kjut :cerek::cerek:

Babanroga
14.04.2008., 15:16

Bormec!!! Slozila bih se s tobom i potpisala te ...

Kiara je predivna! :cerek:

Dodo je u petak imao opet laringitis... dobio je pikicu i odma u subotu bio ko novi... sada je u vrticu...

hoda sve bolje i bolje... jedino nam se cini da desnu nogu zabacuje, onak' iz kuka ako se zuri, ako ide polako onda pravilno dize obje...

od novijih fora imamo:
"aaaa nis(t)a" (na pitanje sto je bilo u vrticu), a otkako je skuzio da se rasipamo od smijeha na to, jer je to naravski skopirao od starijeg brace koji ima potpunu vrticku amneziju cim izadje iz te zgrade, otada i na pitanje a kako se zoves odgovara sa "aaaa nis(t)a" i slegne glavicom uz kez.... tek nakon aaa daaaj reci kaze Dodo... doduse po novom zna reci Domikin

i dalje je najomiljenija igracka onaj sketcherboard i cijele dane bi on samo nesto crtao ili listao knjigice... :cerek:

suza27
14.04.2008., 15:26

upravo tako:cerek:
divne ste..i samo tako nastavi hrabro...vidjeti ćeš koliko će ti još sreće donjeti ta mala mrvica:cerek:

Babanroga
14.04.2008., 15:51
Edit:
Eto dragi moji, odonda se skupila lijepa ekipica, puno korisnih informacija, sklopilo poneko pravo prijateljstvo, ali ono sto je najvaznije isprela se tanka, stalna i neprekinuta nit ljubavi i podrske. putnica

ovo su nasi domacini: :cerek: kliknite na ime ;)

Jurica (http://i11.tinypic.com/8aa4h8y.jpg) (chilimama) 05.12.1985.
Korina (http://i12.tinypic.com/6ocwjlt.jpg) (Tija) 27.11.2002.
Lucija (http://i2.tinypic.com/721cw46.jpg) (Lulu) 26.05.2003.
Lena (http://i5.tinypic.com/89rgsxc.jpg) (mura) 11.07.2003.
Bruno (http://i12.tinypic.com/8fcztht.jpg) (Doly) 04.08.2003.
Ivan (http://i11.tinypic.com/6lkw1us.jpg) (Suza27) 06.07.2004.
Gadurica (http://i2.tinypic.com/80kbvow.jpg)(Gadurica) 18.05.2005.
Olivera (http://i2.tinypic.com/8f5mcdk.jpg) (aleksa) 12.07.2005.
Dominik (http://i17.tinypic.com/85ni87s.jpg) (Babanroga) 06.09.2005.
Mia (http://i17.tinypic.com/6ynvmmx.jpg) (Swanmia) 20.01.2006.
Lara (http://i9.tinypic.com/86pwute.jpg) (tom2001) 29.05.2006.
Nicol (http://i10.tinypic.com/837slsi.jpg) (Prikolica) 27.10.2006.
Jona (Styria) 07.07.2007.

Dobrodosli :)

Cini mi se da imamo i novih beba pa trebamo update prve stranice .... morderatori pomagajte...
nadodajte nam nove curke...
Znaci Kiara (Sanda) 30.12.2007.??? ili sam krivo izracunala nekaj? :confused:
Antonela (Navia28) 2006????
Nadodajmo i Filipa (Dinkic) 15.12.2000.

hvala :D

sanda
14.04.2008., 18:27
Hvala svima ....:grli:

Babanroga,nisi krivo izracunala....

chilimama
14.04.2008., 19:28
Hvala svima ....:grli:
....
:cerek::cerek:A ako sam ja nešto fulala, samo da pitam di Sanda i Kiara žive, u kojem gradu?

swanmia
14.04.2008., 19:58
Drage moje ljubim vas sve,nešto mi se steškalo ovih dana.

Kiara i mamica su prekrasne,:love:

sanda
15.04.2008., 10:07
:cerek::cerek:A ako sam ja nešto fulala, samo da pitam di Sanda i Kiara žive, u kojem gradu?

Ja sam banjalucanka, a Kiarin tata,moj dragi je mostarac....ja studiram u BL ,pa sam zbog fakulteta dosta cesto u BL,kad nisam ovdje ,onda sam u Mostaru....malo zapetljano. A on ima Hr dokumnte, pa i Kiara je odmah dobila,pa se nadam da ce moci dobiti i hr zdravstvenu ,zato se toliko raspitujem o doktorima tu.

Ja kad sam dosla na forum rekla sam da je bolje da ne pocinjem sa pitanjima,jer ih imam bezbroj,a vi ste rekli da slobodno pitam,pa evo da iskoristim vasu dobru volju... Dosta sam citala o ranoj inervenciji i kad god to citam preplasim se, bojim se da ima dosta toga sto bi se moglo poduzeti odmah,a sto ja ne znam.Mi idemo kod pedijatra,uradili smo nalaze koje treba uraditi u ovom periodu,kod fizijatra,fizoterapeut je mene obucio za vjezbe,to su vjezbe za motorni razvoj,a razgovarala sam i sa defektologom koji je tek zavrsio fax...pa ne znam koliko je vican u svemu tome,ali dao mi je knjigu gdje su prikazane vjezbe za psihomotorni razvoj...to su igrice koje se svode na hvatanje zvecke,loptica i sl,sto i radimo. Jel ima jos nesto sto bi trebali sad raditi? Ima li neko text o ranoj intervenciji? I kad je vrijeme za odlazak kod logopeda?

Swanmia drz' se :top:

suza27
15.04.2008., 11:40
Ja
Dosta sam citala o ranoj inervenciji i kad god to citam preplasim se, bojim se da ima dosta toga sto bi se moglo poduzeti odmah,a sto ja ne znam.Mi idemo kod pedijatra,uradili smo nalaze koje treba uraditi u ovom periodu,kod fizijatra,fizoterapeut je mene obucio za vjezbe,to su vjezbe za motorni razvoj,a razgovarala sam i sa defektologom koji je tek zavrsio fax...pa ne znam koliko je vican u svemu tome,ali dao mi je knjigu gdje su prikazane vjezbe za psihomotorni razvoj...to su igrice koje se svode na hvatanje zvecke,loptica i sl,sto i radimo. Jel ima jos nesto sto bi trebali sad raditi? Ima li neko text o ranoj intervenciji? I kad je vrijeme za odlazak kod logopeda?

Napisati ću ti ono što ja znam o ranoj intervenciji, a mislim da će ti puno više i bolje napisati Dijanam.
Rana intervencija obuhvaća rad sa roditeljima i djetetom od 3 mjeseca života, pa do treće godine (iako se smatra da ta granica nije fiksno određena i da se može protegnuti i na 5,6 godina)
Kod nas, nažalost, nigdje, osim u Rijeci ( i to zahvaljujući entuzijazmu i srcu jedne divne defektologice) ne postoji rana intervencija..Negdje se radi poneki segmenti, ali uglavnom ne postoji tim stručnjaka koji je radi. Koliko znam ( a ako grješim, ispravite me) u taj tim ulazi pedijatar, fizijatar, logoped, defektolog, psiholog... Dosta rada se obavlja patronažno.
Mislim da je na studiju počela specijalizacija za ranu intervenciju (ili kako se to već kaže) i da traje 3 semestra,
Kod nas se u Zadru naša draga Dijanam, jako trudi pokrenuti projekt rane intervencije, ali kako stvari stoje, bojim se da će se još puno morati truditi:(

Mislim da si sanda na dobrom putu i da je jako dobro to što već sada radiš..većina nas je preskočila taj prvi dio (osim fizijatra), a kasnije je to jako teško nadoknaditi.
Za logopeda, kažu, da je potrebno početi čim ranije..Nikako nemoj da te uvjere kako ti prije treće godine ne treba logoped...to jako često čuješ, a poooooootpuno je pogrešno

quetin
15.04.2008., 12:23
pozdrav svima na ovom forumu...
Pretražio sam dosta domaćih i stranih web stranica u potrazi za istraživanjima koja su napravljena na temu down sindroma, no nisam došao do previše rezultata.
Dali mi vi možete preporučiti web stranice(domaće, strane...) na kojima mogu pronaći bilo kakve statističke podatke vezane uz down sindrom?
hvala...

Dinkic
15.04.2008., 14:50
quetin, sto tocno trebate, medicinska, rehabilitacijska,....?

Za pocetak adresa HZDS, www.zajednica-down.hr na kojoj mozete skinuti prirucnik o Down sindromu, pogledajte pa nam napisite sto biste trebali da bismo vam poslali detaljnije podatke.

sanda
15.04.2008., 17:47
Napisati ću ti ono što ja znam o ranoj intervenciji, a mislim da će ti puno više i bolje napisati Dijanam.
Rana intervencija obuhvaća rad sa roditeljima i djetetom od 3 mjeseca života, pa do treće godine (iako se smatra da ta granica nije fiksno određena i da se može protegnuti i na 5,6 godina)
Kod nas, nažalost, nigdje, osim u Rijeci ( i to zahvaljujući entuzijazmu i srcu jedne divne defektologice) ne postoji rana intervencija..Negdje se radi poneki segmenti, ali uglavnom ne postoji tim stručnjaka koji je radi. Koliko znam ( a ako grješim, ispravite me) u taj tim ulazi pedijatar, fizijatar, logoped, defektolog, psiholog... Dosta rada se obavlja patronažno.
Mislim da je na studiju počela specijalizacija za ranu intervenciju (ili kako se to već kaže) i da traje 3 semestra,
Kod nas se u Zadru naša draga Dijanam, jako trudi pokrenuti projekt rane intervencije, ali kako stvari stoje, bojim se da će se još puno morati truditi:(

Mislim da si sanda na dobrom putu i da je jako dobro to što već sada radiš..većina nas je preskočila taj prvi dio (osim fizijatra), a kasnije je to jako teško nadoknaditi.
Za logopeda, kažu, da je potrebno početi čim ranije..Nikako nemoj da te uvjere kako ti prije treće godine ne treba logoped...to jako često čuješ, a poooooootpuno je pogrešno

E odlicno,sad mi je ipak jasnije kod koga sve treba da idemo, dobro si rekla,vecinu idemo, malo cemo vise angazovati defektologa. I bas mi je jedna dr rekla da nema veze sto je Kiara dojence,moze i kod psihologa...Sve to je ipak na cekanju koji dan,samo da razrijesimo misteriju visokih jetrenih enzima...:mad:Dospijeli smo na infektologiju,ona i ja vadile krv,pa sad cekamo....danas je bio gotov jedan nalazi i to je negativno,hvala Bogu....
TO u Rijeci sam nasla na internetu,uzela adresu i broj. A za logopeda, hvala sto si mi rekla,jer da mi je neko od strucnjaka rekao da ne treba prije 3.godine,vjerovatno bih poslusala,ovako neeecu! :D

dijanam
15.04.2008., 23:23
Draga Sanda,

Suza mene malo previse hvali (niski su joj kriteriji :D), ne znam ja puno o RI, voljela bih zaista da mogu vise pomoci.

Divno je sto si tako pozitivna i puna vjere, mislim da je to veliki pokretac i to je nesto sto tvom djetetu koristi najvise. Topli kontakt s djetetom s puno dodira i komunikacije je ono sto dijete najprirodnije stimulira na razvoj.

Rana intervencija se sustavno kod nas bas i ne radi, ali mislim da bi vam (ako vam je izvedivo) bilo korisno otici u Zagreb u Centar za rehabilitaciju Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta (ERF)

Ri u pocetku podrazumijeva rad s roditeljima i upucuje ih se kako poticati razvoj svoga djeteta (jer djeci s PP je potreban stalan poticaj za razvoj).
Sto ranije, to bolje. Usporedila bih to sa znanjem stranog jezika. Ako nismo u pocetku svladali temelje, sto vrijeme vise odmice, mi sve vise i vise zaostajemo i ne mozemo uciti dalje.

Za pocetak vam treba fizijatar/fizioterapeut i defektolog/logoped educiran za RI.

Ono sto sada sama mozes napraviti je da potices i nastojis odrzati i produziti Kiarinu paznju - to je osnova za komunikaciju, a komunikacija je temelj za razvoj na svim drugim poljima. Isto tako razvojem motorike (kontrola glavice, pomicanje tezista tijela prema dolje i uspravljanje u okomiti polozaj, razvoj koordinacije oko-ruka) zapocinje spoznajni razvoj jer je dijete sve vise u mogucnosti istrazivati. Zato je dobro to stimulirati na nacin da joj mijenjas polozaje (da je stavljas i potrbuske, pa malo dozivas), da se igras njezinim prsticima i rukama, da je masiras). U budnom i mirnom stanju omoguci joj razlicita iskustva (davati u rukicu razlicite materijale, omoguciti joj razlicite vizualne i auditivne dozivljaje).

Pogledaj malo i baby handling (ispravan nacin "rukovanja" s djetetom) jer je on vazan za Kiarin razvoj.

Posalji mi mail na privatnu poruku pa cu ti poslati neke korisne tekstove ako zelis. I neke pjesmice uz dodir (koje mozes i sama smisljati, al ajde..).

Lulu
16.04.2008., 10:57
...sad sam nasla knjigu Down Sy u obitelji autor Katica Ivanovic,jel ima ko ovu knjigu? ....

imam ja, napisi mi na pm adresu pa ti mogu poslati, nakon izlaska prirucnika od zajednice ova mi knjiga više ne treba:mig:

quetin
16.04.2008., 11:28
quetin, sto tocno trebate, medicinska, rehabilitacijska,....?

Za pocetak adresa HZDS, www.zajednica-down.hr na kojoj mozete skinuti prirucnik o Down sindromu, pogledajte pa nam napisite sto biste trebali da bismo vam poslali detaljnije podatke.

Priručnik "Down sindrom - vodič za roditelje i stručnjake" imam već duže vrijeme, točnije skinuo sam ga sa web stranice Hrvatske zajednice za Down sindrom.
Priručnik je genijalan, ima pregršt informacija za sve koje zanima Down sindrom.
Meni, pobliže, treba i medicinska statistiks (tipa najčešće bolesti od kojih oboljevaju dječica-bilo akutne ili kronične), ali i rehabilitacija...
Uglavnom, sigurno ne možete pogriješiti ukoliko mi preporučite bilo što vezano uz Down sindrom i statistiku.:mig::mig::mig:
Puno vam hvala na pomoći... :s:s:s:s

sanda
16.04.2008., 13:50
imam ja, napisi mi na pm adresu pa ti mogu poslati, nakon izlaska prirucnika od zajednice ova mi knjiga više ne treba:mig:

Evo nasla sam nacin da dobijem knjigu,a ako je prirucnik bolji onda se njega drzim...iako ga imam samo na komp-u,jel se moze nekako naruciti izvan HR?

Dinkic
16.04.2008., 14:12
quetin, drago mi je za prirucnik,...pogledat cu knjige koje imam doma i malo neke web site koje sam gledala, javim se,...

Sanda, prirucnik mozes dobiti bez problema, posalji mi na pp svoju adresu i poslat cu ti, koliko primjeraka bi trebala,...
Inace knjigica gdje Ivankovic je jednim dijelom prijevod jedne dobre knjige na engleskom. Osobno znam i imam dosta knjiga an engleskom od izdavacke kuce www.woodbinehouse.com te knjige iz Engleske iz Sara Daphny centra. Neke knjigice i mi pocimamo prevoditi pa ce nadam se bar tijekom slijedece godine vecina ugledat svjetlo dana na hrvatskom.

Tija
17.04.2008., 07:49
za one koji nisu jučer vidjeli:)

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/tragedija-obitelji-kalata.html#video

prilog o obitelji za koju smo skupljali novce i slali pakete :cerek:
Još jednom, hvala svima koji su pomogli i onima koji će pomoći na bilo koji način :cerek::cerek:

U prilogu je mama Laura, predstavnik Beštija i naša prijateljica sa jednog drugog foruma koja se max angažirala :cerek::cerek:

swanmia
17.04.2008., 09:05
O,majko mila!:(
Držim fige da uspije akcija.

swanmia
17.04.2008., 22:00
Ujutro krećemo za Zg.pa eto da vas pozdravimo,:W

Tija
17.04.2008., 22:20
sretno :kiss:

suza27
18.04.2008., 08:04
i od nas:)

mura
18.04.2008., 12:27
Eto i nas, pratimo Vas stalno...
Puse svima i evo jedne sličice da vidite kako smo narasli...:) http://i27.tinypic.com/2uepcw1.jpg

mura
18.04.2008., 12:30
Joj sory na ovak velikoj slici. Molim Vas "maherice" , pomagajte i smanjite malo moju sliku...:ne zna:

Hvala ...

chilimama
18.04.2008., 12:44
Eto i nas, pratimo Vas stalno...
Puse svima i evo jedne sličice da vidite kako smo narasli...:)
:cerek::cerek::cerek:

Tija
18.04.2008., 12:59
ajme predivna je :cerek::cerek::cerek:
ajme kosa :eek::cerek:
ajme ajme ajme:cerek: pojela bi ju :cerek:

sanda
18.04.2008., 14:02
Swanmia sreeeeeetno od Kiare i mene :cerek:

Aaaaa kako je slatka ,kako se skockala...:mig:

chilimama
18.04.2008., 14:40
Dakle, samo kratka obavijest: počela je sezona kupanja!!! Jure danas otišao poslije kiše na kupanjac i sad je zadovoljan. :cerek::cerek: Zgodni moj mačak...uvijek otvara sezonu ...taman mu je dobro hladno da odglumi "legendarnu" scenu utapljanja Jack Dawsona ( za zaboravne to je Leonardo Di Caprio u Titanicu)....

Babanroga
18.04.2008., 15:58
mura - divna je... koje kike :D:cerek::cerek:

kupanje?!?!?! :eek:
ja sjedim u jakni na poslu :zubo:

swanmia, javi kako je bilo... :mig:

suza27
18.04.2008., 18:59
Mura, diiiiiiiiiiiiivna je, preslatka:cerek::cerek:
prava frajerica:cerek:

mura
18.04.2008., 19:55
Ej, lijepe moje...

Hvala na komplimentima...

I meni je prekrasna moja djevojčica...

Ona veli : "Lepša na setu" ! u prijevodu Najljepša na svijetu... :)

mateeaa=)
19.04.2008., 10:30
samo da vas pozdravim i posaljem puunoo pussa vama i vasoj djecici...
mura-curica je preslatka...koliko kosu ima,kad joj je prije narasla?:cerek:...premedena je...

ako ima negdje slikica jos od vase djecice,mozete mi reci pa da vidim..obozavam tu dječicu :cerek:

:kiss::grli::kiss::grli::kiss::grli:

mateeaa=)
19.04.2008., 19:25
jel mi neko molim vas moze poslati adresu od one mame sto joj je nedavno umro muz,a kcer ima down sindrom..imam svoje robe,koja mozda moze pomoci mami,nesto kozmetike,i mozda koje papuce ili patike...robicu mogu poslati kad moje cure prerastu...igracaka nekoliko isto što jos moze???htjela bi pomoci!!!!hvala...

mateeaa=)
19.04.2008., 19:33
mozda dekica ili nesto...ima dosta toga sto mi je na umu..pa mi malo pomozite...

Dinkic
19.04.2008., 21:44
ako ima negdje slikica jos od vase djecice,mozete mi reci pa da vidim..obozavam tu dječicu

Puno slika nase djece je i u prirucniku "Down sindrom-vodic za roditelje i strucnjake" koji se moze skinuti s www.zajednice-down.hr

swanmia
20.04.2008., 11:27
Evo konačno sam se dočepala kompa,Mia stalno vjesi na meni jer se jako isprepadala kad joj je prof.htio pgledati uhice,a ona je mislila da će joj opet ispirati tako da je frastala i na kraju se ispovračala,jadničak mali,onda ju je profesor pustio na miru i maknuo se da ju smirim,kad je zaspala snimili su baby Bera screening na desnom uhu tako da je zabilježena nagluhost,na 70 db je prag sluha,što je ravno glasnom govoru,kad smo prešli na lijevo uho probudila se pa nismo uspjeli,klizmicu joj nisu dali jer nam naša pedica nije izdala potvrdu da ju dijete smije primiti,tako da smo naručeni na kliničku timpanometriju i Beru 20.05.,a pomalo mi je i drago da nisu odmah sve radili neka se malo oporavi i zaboravi sva je u grču,jer već dva mjeseca hodamo po bolnicama.
Dobili smo slušni aparatić da se sada samo navikava na njega kao predmet,da ga se neboji,jer su joj pokušali staviti ,a ona u plač.Tako da sljedeći puta dobiva aparatiće,kad vide dali bolje reagira s njima.
A,što se tiče njezinog sluha ja nisam ništa primječivala i negovorim glasno nikad,ona na sve reagira,na šapat,na pucketanje prstima,ma sve živo čuje i kad spava ja nesmijem puno hodati po stanu jer nam pucketa parket ona se odma meškolji i prevrće,ma neznam vidjet ćemo za mj.dana o čemu se radi 100%.

navia28
20.04.2008., 21:06
Mura-imaš zbilja predivnu djevojčicu:rofl:.
Swan-zbilja mi je žao Mie,jadničak mali.Dobro su mi poznati ti osjećaji kad si stalno kod liječnika.Djeca se jednostavno isprepadaju pa kad u pekarni ugledaju kutu :eek:.Zašto klizma,da bi spavala na pregledu?

swanmia
21.04.2008., 21:09
Zašto klizma,da bi spavala na pregledu?

Da,mora spavati inače je nemoguće obaviti te preglede ako dijete nije jako mirno(što u našem slučaju nije moguće) ili mora spavati.

Tija
22.04.2008., 07:08
tako da smo naručeni na kliničku timpanometriju i Beru 20.05.,a pomalo mi je i drago da nisu odmah sve radili neka se malo oporavi i zaboravi sva je u grču

šteta da niste sve obavili:(, trebala si stisnut zube, srce ostavit doma i trpit njen plač jer ona neće to zaboravit do 20.5.:( i opet će biti plakanja i svega:(

Timpano nije obavljena, nalaz desnog uha je nagluhost i uvali se aparatić:confused:, ne valja mi taj poso' :confused:, koja je granica lijevog uha? Jel otorinac obavio svoje? Ima li tekućine iza srednjeg uha? Ima li treći krajnik i što i koliko zatvara? Negdje sam pročitala da se aparatić ne daje prije četvrte godine:confused:

nu:
Dijagnoza stupnja i vrste oštećenja sluha provodi se različitim audiološkim pretragama, ovisno o dobi bolesnika. U dobi do 4. godine života u pravilu ne nalazimo oštećenje sluha izazvano osnovnom bolešću. U slučaju sumnje mogu se učiniti timpanometrijske pretrage, koje su brze, objektivne i potpuno bezbolne, ali dijete mora biti mirno. Timpanogramom se provjerava tlak i postojanje zraka u srednjem uhu, što je normalno, ili možda neki drugi tekući sadržaj. Ne smije se zaboraviti da su upale srednjeg uha česte u djece, a tekući sadržaj u srednjem uhu može uzrokovati značajnu provodnu nagluhost nevezano za osnovnu bolest

Liječenje nagluhosti moguće je konzervativnim postupcima ili operacijom. Kod otežane slušne komunikacije preporuča se slušno pomagalo koje može vrlo uspješno nadoknaditi izgubljenu slušnost. Slušno pomagalo nije potrebno prije 4. godine života

swanmia
22.04.2008., 14:56
Tijo,nisu joj htjeli dati klizmu jer nam je naša pedica zaboravila napisati potvrdu da ju dijete smije primiti,a oni neće da riskiraju zbog nuspojava,pa zbog toga nije bilo moguće izvršiti timpanometriju i beru,a jedva joj je uspio nakratko i zaviriti u uho jer se otimala i frastala,rekao je da ima nešto sekreta u lijevom uhu,lijevo uho nije ni mjereno jer se probudila tako da je napravljen samo baby bera na desnom, tako da ni on nije bio zadovoljan izvedenim pregledima,a ni ja.Definitivno dijete mora biti uspavano.
Unutrašnjost grla odnosno krajnike nije ni gledao.A za taj aparatić su me pravo iznenadili,jer su htjeli da vide kako ona reagira s njim na zvukove.
Ne znam više šta da mislim,ali se u potpunosti slažem s tobom.

I da,rekli su nam da je po njima Mia u jako dobroj predgovornoj fazi,i da bi joj aparatić pomogao da sluša i čuje ispravno i da ispravno izgovara riječi.Pa sad:ne zna:

swanmia
23.04.2008., 18:16

Bili jučer na kontroli kod endokrinologa i dobro je prošlo,netreba uzimati terapiju nego samo godišnje pratiti hormone i to je to,hvala Bogu već sam se obeshrabrila u svemu tome kako nas je krenulo sve po redu:s

p.s.-jel se to samo meni dešava ili svima,nemogu uopće otvoriti ovu 129.stranicu(dobijem bijeli prozor sa nekom ikonicom koja ne reagira)nego moram otići na svoj nick i otvoriti svoje zadnje postove i otvorim ovu stranicu???:confused:

Tija
23.04.2008., 19:19
Bili jučer na kontroli kod endokrinologa i dobro je prošlo,netreba uzimati terapiju nego samo godišnje pratiti hormone i to je to,hvala Bogu već sam se obeshrabrila u svemu tome kako nas je krenulo sve po redu:s

p.s.-jel se to samo meni dešava ili svima,nemogu uopće otvoriti ovu 129.stranicu(dobijem bijeli prozor sa nekom ikonicom koja ne reagira)nego moram otići na svoj nick i otvoriti svoje zadnje postove i otvorim ovu stranicu???:confused:

meni otvara normalno, sa logiranjem ili bez:confused:

baš mi je drago za štitnjaču, bar nešto da je oke:cerek:

Mi jučer opet radili timpano, ne valja i gotovo:(
slijedeći tjedan idemo na razgovor sa dr i dogovor za operaciju :(

swanmia
23.04.2008., 20:37
meni otvara normalno, sa logiranjem ili bez:confused:

baš mi je drago za štitnjaču, bar nešto da je oke:cerek:

Mi jučer opet radili timpano, ne valja i gotovo:(
slijedeći tjedan idemo na razgovor sa dr i dogovor za operaciju :(

:cerek:neće i neće da otvori stranicu,vidjet ću kad pređemo na 130.:D

:(Žao mi je,ja se posebno ježim kad čujem riječ operacija i grozim se i pomisli da neko dijete mora na operaciju,tako da vam šaljem puno vibrica da se ne uplašite jako i držim fige hrabroj šefici da sve brzo prođe.:love:
Javi nam sve.

sanda
24.04.2008., 08:33
Operacija grozno zvuci,zelim ti da vam to prodje sto bezbolnije i brze...drzimo fige!
Mi smo sad isle krv vaditi,joooj kako je plakala....boli su je 3 puta da bi venu nasli ,na kraju nisu uzeli dovoljnu kolicinu krvi ,a doticna je izjavila da nema srca da je vise bode...pa da ako bude dr rekla da je to neophodno da dodjemo opet sutra :mad:

chilimama
24.04.2008., 10:40
A što reći vašim curkama i Tia i Swanmia i Sanda osim http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/k040.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/k040.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/f020.gif držte se i puno pusica

Tija
25.04.2008., 09:23
:(Žao mi je,ja se posebno ježim kad čujem riječ operacija i grozim se i pomisli da neko dijete mora na operaciju,tako da vam šaljem puno vibrica da se ne uplašite jako i držim fige hrabroj šefici da sve brzo prođe.:love:
Javi nam sve.

Koliko sam čula/čitala, ta ugradnja cjevčice nije niš strašno, operacija traje 15-ak minuta a izvodi je orl kirurg, dijete navodno isti dan ide doma.
Ono što mene muči je doktor, onaj The doktor, Mr Big koji je mišljenja da daunićima ne treba niš jer nema svrhe ni smisla, jer su mentalno retardirani itd itd.
U Zadru su samo dva orl kirurga i moja doktorica (audiolog) inzistira na ovom.
Rekla sam joj njegov stav, sve što mi je izgovorio i izrazila svoje gađenje prema njemu:D. Jučer me nazvala i rekla da je razgovarala s njim i da se niš ne brinem:confused:, slijedeći tjedan kad odem do nje će mi sve reći.
Nevjerojatno mi je kako se ta žena angažirala oko Kori. A i lipa je:cerek: I'm in love :cerek::cerek:

Babanroga
25.04.2008., 12:57
Bravo teta dokica audiolog!!! :cerek::D
Sretno!

evo da vas i mi malo pozdravimo...
u vrticu smo stalno... i super nam je tamo... i vrtic je zaposlio i tetu logopedicu pa se i tu nadamo da ce nam biti lakse.

Dodo je i dalje neodoljiv... sve manje i manje puza, ali smo primjetili da malo vuce desnu nogicu, odnosno nekako je ne savija u koljenu kada zakoraci vec je "zabaci" cim malo brze hoda, ako ide jako polako onda pazi i sve je ok pa se nadam da ce se ispraviti samo od sebe.

Najvise voli zezati nas tako da nas laaagano zagrize za ruku ili majicu i onda se odmakne, nabaci kez i kaze "ne gljist"...
a najgroznija stvar su mu, kako se cini, carape... cim mu skinemo cipele on automatski skine i carape, a kad mu ponovo obucemo, pogleda nas i krene ih povlaciti i kaze " ne kidati capaju" ... uz nekoliko nasih ne, Dodo, ne... carapa bude na nozi iducih 5 min... a onda primjetimo da bosonog ide uokolo... :D

mahmah svima:mig:

tough_cookie
25.04.2008., 17:33
eto i mene nakon sto godina navratih amo.

veliki ljubac svoj superposebnoj :cerek: preslatkoj djecici i hrabrim, strpljivim i upornim starcima. totalni ste mi zakon. :s

:grli: svima za preglede i tretmane da sto brze i bezbolnije prodju, da nalazi budu :top: a zlocestim doktorima :azdaja: i :tuctuc:. posebna :kiss: korini za operaciju.

zelim svima puno zdravlja i veselja i lijepog suncanog vremena za setnje i igranje. :w

navia28
25.04.2008., 20:08
Koliko sam čula/čitala, ta ugradnja cjevčice nije niš strašno, operacija traje 15-ak minuta a izvodi je orl kirurg, dijete navodno isti dan ide doma.
Ono što mene muči je doktor, onaj The doktor, Mr Big koji je mišljenja da daunićima ne treba niš jer nema svrhe ni smisla, jer su mentalno retardirani itd itd.
U Zadru su samo dva orl kirurga i moja doktorica (audiolog) inzistira na ovom.
Rekla sam joj njegov stav, sve što mi je izgovorio i izrazila svoje gađenje prema njemu:D. Jučer me nazvala i rekla da je razgovarala s njim i da se niš ne brinem:confused:, slijedeći tjedan kad odem do nje će mi sve reći.
Nevjerojatno mi je kako se ta žena angažirala oko Kori. A i lipa je:cerek: I'm in love :cerek::cerek:

Ma naravno da nije niš strašno,sve će to naša Kori hrabro podnijeti.Tija ne brini se za dotičnog dr. sve će on to obaviti kako treba.Danas smo se ja i moja Kori vidile,malo se grlile i onda je htjela da drži Nelu.Sunce moje slatko zbilja mi je posebna:rofl:.Danas ću i ja malo da se hvalim sa svojom curicom i hvala Bogu da imam zašto.Tako me dobro razumije u zadnje vrijeme i oduševljava me imitacijom.Često ponavlja naše pokrete,trudi se izgovarati neke lakše riječi,naravno nije sve uspješno,ali trudi se.Riječi koje koristi manje -više stalno su: papa,bupa(kupa),buba(Ljuljatise),ade(ajde),da(daj) ,mama,tata,dada(ovako zove brata),tu(kad pokazuje prstom na nešto),baba.Mislim da je to:cerek:to.Jako se voli igrati sa autićima i lijepo ih vozi na kotačima.Kada želi neku igračku traži dok ne dobije baš tu a ne neku drugu.Ženska zna što hoće:D.Ma nije što je moja ali ljudi preslatka je i daje mi onu radost koju nisam prije osjećala ili sam tek sa njom shvatila teoriju bezuvjetne ljubavi.:):grli:

mura
25.04.2008., 21:46
Evo i nas drage i dragi moji,
baš je lijepo doći na ovaj forum i naći Vas tu. Divni ste.

Sutra imamo u Čakovcu 10. Vatromet mode u Centru za kulturu, a sav prihod od karata i od onih koji će se tamo predstaviti ide za našu Udrugu...:mig:

Mi nastupamo na kraju, zajedno sa manekenima naša će djeca napraviti jedan đir po pisti... Jedva čekam da vidim moju Lenu u ulozi manekenke...

Uz veliku pomoć mame Zrinke iz Zagreba u utorak 29.04. dolazi nam Lupino u Čakovec i slikat će našu djecu, a mi će mo u toku 5. mjeseca napraviti izložbu tih slika te se također nadamo nekakvim kunama da možemo i dalje provoditi program rane intervencije...

Eto tako, Lenika je super, danas sam joj isplela pletenice (dvadesetak) jer mora manekenka sutra zablistati... Jadna, već joj je bilo previše tako dugo sjediti i čekati dok završim... Stalno me pitala jel gotovo... Malo moje strpljivo stvorenje...

I na kraju jedno pitanje za Tiju??? Da li ste vi nakon navršene 5. godine ponovno išli na komisiju u CZSS i ako da da li ste trabali nalaz logopeda i psihologa??? (to mi u ČK trebamo)

Hvala i držite nam palčeve sutra....

Ljubite dječicu....:)

Tija
26.04.2008., 08:39
Ne draga, mi smo prvu kategorizaciju radili sa njenih 6 mjeseci jer sam se ja vraćala na posao i tada mi je odobrena polovica punog radnog vremena. Drugi put smo išli sa njene 3,5 godine i tada joj je odobrena invalidnina i moja 4 sata do mirovine:cerek: tako da mi više ne idemo na kategorizaciju osim ako se ne promijeni zakon:D
Nije mi trebao nalaz logopeda, psihologa da.

Tija
26.04.2008., 08:39
p.s. molim jednu fotku sa piste :cerek: :cerek:

mura
26.04.2008., 13:20
Ne draga, mi smo prvu kategorizaciju radili sa njenih 6 mjeseci jer sam se ja vraćala na posao i tada mi je odobrena polovica punog radnog vremena. Drugi put smo išli sa njene 3,5 godine i tada joj je odobrena invalidnina i moja 4 sata do mirovine:cerek: tako da mi više ne idemo na kategorizaciju osim ako se ne promijeni zakon:D
Nije mi trebao nalaz logopeda, psihologa da.

I mi smo dosad bile na dvije kategorizacije ( sa 4 mjeseca i sa 3 godine), ali valjda iz razloga što ja koristim produljeni porodiljni moramo ponvno na kategorizaciju sa navršenih 5 godina. Traže me nalaz logopeda i psihologa... :ne zna:

Sliku sa piste ću svakako rado staviti ovdje..:mig:

Dinkic
26.04.2008., 23:33
Mura, prema novom pravilniku o vjestacenju za djecu do 7 godina (neznam od koje godine tocno pocima) treba sada samo nalaz logopeda i psihologa. Prije je trebao i dokument koji je pisao lijecnik obiteljske medicine odnosno pedijatar no to je ukinuto. Ako dijete ima neke druge nalaze zbog nekih drugih teskoca moze se priloziti no ova dva moraju biti.
Svaka komisija definira kada se treba doci ponovo na vjestacenje, to moze ovisiti o nekoliko stvari.
Mi smo bili s 7 mjeseci pa s 3 godine, s 6 godina i sada smo mi trazili kategorizaciju zbog invalidnine sa 7 godina. Filip ima samo logopeda u centru SR, a ja radim svih 8 sati pa kao sto vidis nema neke bas logicnosti u svim njihovim trazenjima.

Lupino ?!, mozda humana gesta no kako znam pozadinu neznam tko kome treba i tko koga financira odnosno pomaze. No nije za forum.

mura
28.04.2008., 09:28
Dinkić, hvala ti za pojašnjenje oko kategorizacije, a što se Lupina tiće mislim da nam štetiti ne može... Dovoljno nam je ako bude obostrana korist i njemu i nama. Ne mislim da on od toga nema ništa, ali isto tako mislim da će mo i mi dobiti ono za što će mo se slikati, a to su novci.

Planiramo izložbu i vjerojatno aukciju tih slika pa se nadamo nekoj lovi da možemo nastaviti program rane intervencije, a i mediji su odmah pristali doći čim su čuli da stiže dotična osoba pa i samim time skrećemo pažnju na sebe i borimo se za senzibilizaciju društvene zajednice u kojoj živimo mi i naša djeca.

Uglavno ne razumijem zašto misliš da je to nešto loše... (ili možda razumijem)!

Puse svima i ljubite dječicu!

Tija
28.04.2008., 11:11
mura slike.....:)

mura
29.04.2008., 17:57
Evo jedna sličica sa modne revije, tj. sa 10.vatrometa mode u Čakovcu.
Na slici su Lena i njezina prijateljica Tena. :) :mig:

Bilo je cool....

http://i28.tinypic.com/2q83vo8.jpg

mura
29.04.2008., 17:59
Tijo, opet sam pretjerala sa formatom slike, molim te smanji sliku. Hvala ti !

:ne zna:

sanda
29.04.2008., 18:54
Hehe Lene sto se skockala za pistu...preslatka je!

E sad pitanje,jel neko cuo za dr Vukovica ,radi na Rebru, gastroenterolog je??? Mi trebamo kod njega,jer ovi ovdje nemaju vise metoda da ispitaju od cega su Kiari poviseni jetr.enzimi?

Dinkic, mi cemo vrlo vjerovatno ovaj mjesec u Zg,ako sve sredimo,pa da ne saljes prirucnik, mogu ja to pokupiti kad budemo u Zg....JAVI NA PP

Dinkic
29.04.2008., 20:41
Sanda, bit ce mi drago da se vidimo u Zagrebu. Nazalost neznam za prezimenjaka no mozemo se raspitati.
Knjigice sam dala jednoj mami koja ide ovih dana u juzne krajeve i napisala sam adresu od M, ali neznam kad ce ti netko tocno poslatili ili donijeti na adresu.
No bez brige dat cu ti jos kad se vidimo.

tomka b.
29.04.2008., 21:31
FONT="Century Gothic"][/FONT]
helooollloooo.. evo i nas, po prvi put tu na ovom forumu. Imam svoje djece, Tomu i Tonku. Toma je rođen 09.03.2006. i naš je mali suncokret, koji je prije nekih osam mjeseci točnije12.08.2007. dobio malu seku Tonkicu. :)

Preletila sam forum, (koliko sam uspjela):kava: gotovo sam sve pročitala, i zbilja ste mi svi super i tako mi je lipo šta ste svi tu na okupu. Svašta sam novo saznala i otkrila:)
Kao i kod mnogih od vas, tako je i moja trudnoća bila idealna i sve je prošlo u najboljem redu. Po porodu, točnije, sutra dan su mi rekli da moje čudo ima trisomiju 21:confused:....

Bogu hvala, nij eima nikakve zdrastvene poteškoće, pa smo odmah krenuli sa vježbicama. Prosjedio je s nekih 7mjeseci, prouzao sa desetak i končno prohodao sa godinu i pol..
Pravi je mali tvrdoglavko, mali glumac i imitaator... pokaže mu baka neku bazu, eto njega sutra ponavlja non stop.

Ne priča puno, gotovo ništa, a njbolje ge razumi njegovoa mala seka, pa njih dvoje brljaju svojim jezikom.

Naravno zna reći ne ( NEIIJ):cerek: to je i ne i neću što mu je naćešci odgovor kad se nešto od njega traži...:p
Tonku puno voli šta mi je jako drago.. a naravno i ona njega...:grli:
Toliko za početak pozdrav svim mama i njihovim malim anđeličićima...:lux:

http://img99.imageshack.us/img99/3716/dsc01159ea0.th.jpg (http://img99.imageshack.us/my.php?image=dsc01159ea0.jpg)

chilimama
29.04.2008., 21:59
helooollloooo..
Tonku puno voli šta mi je jako drago.. a naravno i ona njega...:grli:
Toliko za početak pozdrav svim mama i njihovim malim anđeličićima...:lux: :cerek::cerek: Dobrodošli, tomka, toma i tonka...(vi ste to kao nešto miksali imena i sastavili nick? ili je slučajno) :cerek:Čestitka na hrabroj i brzoj odluci o novom djetetu (tako sam i ja napravila.:) 15 mj razlike) A što reći...? Piši, šalji slike, pitaj, fali se, žali..pjevaj...:)

tomka b.
29.04.2008., 22:51
:cerek::cerek: Dobrodošli, tomka, toma i tonka...(vi ste to kao nešto miksali imena i sastavili nick? ili je slučajno) :cerek:Čestitka na hrabroj i brzoj odluci o novom djetetu (tako sam i ja napravila.:) 15 mj razlike) A što reći...? Piši, šalji slike, pitaj, fali se, žali..pjevaj...:)
ma da tako smo nekako iskombinirali.... Hvala na dobrodošlici, evo smo uspili i ubacit sličicu nakon pustih kombinacija, malo smo zaboravili kako koristit komp.

chilimama
30.04.2008., 09:51

.., a njbolje ge razumi njegovoa mala seka, pa njih dvoje brljaju svojim jezikom.

Tonku puno voli šta mi je jako drago.. a naravno i ona njega...:grli Ovo je neprocjenjiva ljubav...vidjet ćeš kako će mu ona dobro doći kao vodilja za razvoj....sve će imitiranjem savladavati....a ona će ga obožavati...ta je ljubav neopisiva ( uspoređujući je s ljubavlju "obične" braće i sestara gdje se javlja kompeticija, ljubomora...) ovi naši se vajk vole...bez zadrške...:top:

tomka b.
30.04.2008., 14:10
da, pročitala sam da i tvoji imaju istu razliku u godinama. Mi smo se eto brzo odlučili, nekako i zbog njega i zbog nas, jer sam osjećala ako pustim duže vrijeme da prođe da će mi biti sve teže odlučiti se za drugu bebu.
:D
Sad je malo teško:mljacko: ali ne damo se....

Babanroga
30.04.2008., 15:21
tomka b. - Dobrodosli!!!!!! Preslatki su!!!

Mura - diiiiiiiivna slicka... koja mala pozerica, ja cu poluditi...

evo da vas sve pozdravim... mi odlucili uzeti odmor i otici na "sindikalni" izlet u Toskanu na 4 dana... djeca su uspjesno zbrinuta kod baka i djedova i teta... a mi idemo salabajzati uokolo... malo talijanske spize... malo kulturnog uzdizanja i tako to...

budite vrijedni i pisite... :cerek:

chilimama
30.04.2008., 21:19
E da se malo pohvalimo...Jurica je jučer skuhao ručak za sve. http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/d030.gif ..Lijepo čovjek napunio teču vodom, uključio plin, posolio vodu i kad je zakuhalo dodao paštu...Skuhanu paštu fino procjedio, otvorio limenku tunjevine, dodao malo vrhnja i voila...dobar tek...Brat i sestra oduševljeni...Na kraju je dodao da sad mogu bit mirna za njegovo jelo jer on može sam sebi kuhati a ne" dosadnu ribu" jesti...U svakom slučaju, riba je bila danas , na gradele pa je pojeo i ribu blitvu , nije se žalio...( Zapravo ne voli jedino lešo)...Svako popodne si napravi kapućino, i obavezno upita želi li tko....Između ostalog, teku propreme za "večeru za pet" . Čovjek se nada da će ugostiti ekipu , da će mu Marko pomoći...srce moje medeno http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/a055.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/n020.gif

suza27
30.04.2008., 21:33
lešo)...Svako popodne si napravi kapućino, i ...Između ostalog, teku propreme za "večeru za pet" . Čovjek se nada da će ugostiti ekipu , da će mu Marko pomoći...srce moje medeno http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/a055.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/n020.gif
bolje Antonija:cerek:
:lux::love:šarmer i pol...:cerek:
moramo doći na kapućino:cerek:

suza27
30.04.2008., 21:36
Tomka B.dooooooooobro došli:lux::cheer:
divni ste mi svi:cerek:
baš se radujem tipkanju sa vama:cerek:

Babanroga, skitnja, a?:mig:

baš vam zavidim, UŽIVAJTE!!!!!!:cerek:

suza27
30.04.2008., 21:39
Ž

http://i28.tinypic.com/2q83vo8.jpg

div-no, div-no:cerek::cerek:

Dinkic
30.04.2008., 22:07
tomka b. veliki pozdrav tebi i tvojim divotama. Kad se rodio Toma onda su nas kontaktirali vasi prijatelji te mi je sada jako drago da se cujemo i ovako.

Svaka cast tebi i K sto zelite pokrenuti promjene na jugu i osnovati udrugu. S

sanda
01.05.2008., 13:27
Sanda, bit ce mi drago da se vidimo u Zagrebu. Nazalost neznam za prezimenjaka no mozemo se raspitati.
Knjigice sam dala jednoj mami koja ide ovih dana u juzne krajeve i napisala sam adresu od M, ali neznam kad ce ti netko tocno poslatili ili donijeti na adresu.
No bez brige dat cu ti jos kad se vidimo.

Juce sam zvala i narucila nas za 23.5. ako bude nekih promjena ,javim ti.

Tomka ...preslatki su ti klinci :cerek:

E sad da malo ja o Kiari..... Juce je napunila 4mjeseca ,pa smo poceli sa sokicem od jabuke, kako je smijesna ,malo ona to popije ,malo ispljuje,pa se igra....uzme meni kasiku iz ruke,mase s njom, baci je ....prava mala bezobraznica :D
Gleda u plafon pa se smije,prica, ja se zezam da ima izmisljenog prijatelja gore :D Okrene se sa stomaka na bok,pa na ledja, digne na laktova i razgleda okolo :mig: Cim otvori oci ,smjeska se, prica sa igrackama, sve sto joj dam u ruke uzme ,malo razgleda,mlati igrackom,pa onda naravno strpa u usta....tako da sam ja jako zadovoljna svim njenim reakcijama,ponasanjem....ma ne bi je mijenjala ni za sta na svijetu....:cerek:

tomka b.
01.05.2008., 17:09
svaka čast Jurici, :top: tako treba, i ja bi sad malo tjestenine sa tunjevinom... mmm...mljac..
vidila sam sliku, pravi je coooleer!!!!!:)

tomka b.
01.05.2008., 17:13
tomka b. veliki pozdrav tebi i tvojim divotama. Kad se rodio Toma onda su nas kontaktirali vasi prijatelji te mi je sada jako drago da se cujemo i ovako.

Svaka cast tebi i K sto zelite pokrenuti promjene na jugu i osnovati udrugu. S

Puno hvala, evo smo još uvijek u poslu, mi smo sad malo u posje>ti kod dida i bake, i još smo se uz to malo rzbolili, ali se nadamo da ćemo sljedeci tjedan startat..
veliki pozdrav svima:)

chilimama
02.05.2008., 08:17
....
moramo doći na kapućino:cerek: Pa dođite na kapućino, kavicu, sok, čaj...Moj je mačak uvjeren da će ovo ljeto radit u kafiću pa nam servira , postavlja stol. http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/p055.gif
..Za ljubitelje četveronožaca , imamo novog mačića, kako je meden:cerek::cerek: (naše dvije mace nam je netko otrovao :( ) Ima li ko ime, ne možemo s dogovoriti....

tomka b.
02.05.2008., 09:32
..Za ljubitelje četveronožaca , imamo novog mačića, kako je meden:cerek::cerek: (naše dvije mace nam je netko otrovao :( ) Ima li ko ime, ne možemo s dogovoriti....[/QUOTE]

mi smo imali cilu paletu maćiča i mačkica...
Bilo je nekoliko primjeraka MIkija, jedan Servantes, Čiro, bila je jedna Fifica, Šarko, Šime.... :) i naravno jedna je jednostavno ostala Maca:D

lopticica
02.05.2008., 15:52
nas je Puki. :)

chilimama
02.05.2008., 20:56
Slatka su vam imena..:cerek:.Jure oće Tesla ( po onoj mački iz zabranjene ljubavi???, ko gleda zna) a pametniji je od nas...Uzme mačku i tepa joj, pa mazi i stalno ponavlja ime dok ga mami s hranom...:mig: A, ništa , i mi ćemo isto tako dok Jure ne gleda...ali ne znam ime..??:ne zna:
A di su ostali, slave Dan rada po izletištima..???produžen vikend...

tomka b.
04.05.2008., 21:19
pa da evo se i ja čudim di su svi nestali... valjda uživaju...
Tesla dakle, neka, baš je super ime za macu , a kakva je maca?

suza27
05.05.2008., 07:22
A di su ostali, slave Dan rada po izletištima..???produžen vikend...
hej, cure samo da vas pozdravim:cerek:
malo smo bili u skitnji..malo na svadbi..fino smo se zabavili i naplesali..staviti ću koju Ivanovu sliku čim stignem..drago mi da vi tako lijepo ćaskate..
Ivanu su stalno crvene okice..mislim da je neka alergija...idemo popodne do doktorice..
Radimo one logopedske vježbe što nam je N. dala i dobili smo već par novih riječi...:cerek:
ja presretna..
puse svima

Tija
05.05.2008., 12:59
Tomka dobro nam došla:cerek::cerek:

Mura ~ Lena je ko anđeo:cerek:

Kod nas je novo svašta i ništa:D, bila sam kod moje divne audiologice i bla bla nesmijemsvepričati:D, Kori će na operaciju u Zagreb jer je u Zadru nema ko operirat, dr.Big ne želi. Toliko o tome:D
Najprije moramo u Suvag ponovit Beru pa kontrola u Vingradsku pa konačni dogovor za operaciju. Toliko o tome.
Ličim si na Forresta Gumpa sa ovim 'toliko o tome':rofl:

pusek u nosek:cerek:

Tija
05.05.2008., 13:03
Ima li ko ime, ne možemo s dogovoriti....

pas kojeg smo imali zvao se Tap Tap:cerek:
Kanarinci su nam Oblak i Fićo
Kornjače su Mare, Niko i Prč
Mačke nemamo:D

Sofi L
05.05.2008., 16:25
Pozdrav svima opet - javljala sam se vec, tko se sjeca. :)

Vidim da je mnogo vas koji imate jos djece pored djeteta sa DS - i sama sam ta. Sestra je rodjena sa DS, sad joj je 39 godina, starija sam tri godine od nje.

Zanima me odnos - nemojte se cuditi - vas roditelja prema djetetu koje nema DS.
Ja sam nekako nakon rodjenja sestre bila dosta prepustena baki. Roditelji su jako cesto isli u Zagreb, kod tada poznate lijecnice kojoj se sad imena ne mogu sjetiti. Ali se jako dobro sjecam da je moja mama govorila da bi je mogla zadaviti koliko je malo obzira i razumijevanja imala. :(

Nekako, znam da se cijeli zivot trudim da im ne dodam nikakvu dodatnu brigu na vec postojecu - sestru.

Usput, znajuci sasvim dobro koliko je komplicirano, ohrabrila bih svaku mamu ovdje da ima barem jos jedno dijete osim djeteta sa DS - nemate pojma koliko brat/sestra pomazu djetetu sa DS da ljepse odrasta.

Ne ljutite se sto ja ovako... :)

Ja imam dvoje djece, nemaju DS, a amniocentezu nisam radila ni za jedno. Jednostavno, ne mislim da je moja sestra dijete koje se nije trebalo roditi, pa nisam vidjela svrhe u pravljenju amniocenteze, ako bih vec dijete bez obzira na sve rodila.

Ja svoju sestru obozavam, i sjecam se da mi je najteze na svijetu padalo kad su, dok sam bila dijete, neki od prijatelja iz dvorista za nju govorili 'defektna'. :( :mad: Obratite paznju na svoju drugu djecu i na to koliko njih jako bole neke stvari oko brata ili sestre.

suza27
05.05.2008., 16:48

Vidim da je mnogo vas koji imate jos djece pored djeteta sa DS - i sama sam ta. Sestra je rodjena sa DS, sad joj je 39 godina, starija sam tri godine od nje.

Ja sam nekako nakon rodjenja sestre bila dosta prepustena baki. Roditelji su jako cesto isli u Zagreb, kod tada poznate lijecnice kojoj se sad imena ne mogu sjetiti. Ali se jako dobro sjecam da je moja mama govorila da bi je mogla zadaviti koliko je malo obzira i razumijevanja imala. :(

Nekako, znam da se cijeli zivot trudim da im ne dodam nikakvu dodatnu brigu na vec postojecu - sestru.

Usput, znajuci sasvim dobro koliko je komplicirano, ohrabrila bih svaku mamu ovdje da ima barem jos jedno dijete osim djeteta sa DS - nemate pojma koliko brat/sestra pomazu djetetu sa DS da ljepse odrasta.

Ja imam dvoje djece, nemaju DS, a amniocentezu nisam radila ni za jedno. Jednostavno, ne mislim da je moja sestra dijete koje se nije trebalo roditi, pa nisam vidjela svrhe u pravljenju amniocenteze, ako bih vec dijete bez obzira na sve rodila.

Ja svoju sestru obozavam, i sjecam se da mi je najteze na svijetu padalo kad su, dok sam bila dijete, neki od prijatelja iz dvorista za nju govorili 'defektna'. :( :mad: Obratite paznju na svoju drugu djecu i na to koliko njih jako bole neke stvari oko brata ili sestre.

Hvala ti na ovako divnom i iskrenom postu...mislim da si napisala sve ono čega se boje roditelji koji imaju još djece koja su "zdrava" ili ih planiraju imati..Mame koje ja znam jako se trude "ne zakinuti" svoju "zdravu" djecu, ali mislim da je doista teško odrediti koliko se u tome uspijeva. Dijete često misli kako mora preuzeti dio "tereta" na sebe ...Ostaje nekako u sjeni svog brata ili sestre s DS..Mislim, da je ključ pronaći način kako da ovaj drugi razvije i sebe i svoje potencijale odvojeno od svog DS brata ili sestre,,
Vidjela sam i čula puno situacija u kojima je izgledalo da "zdravo" dijete nema nikakvih problema sa prihvaćanjem svog brata ili sestra, a na kraju su razvili brojna devijantna ponašanja ili su se bar osjećali zapostavljeni, osamljeni..
Molim te, da nam napišeš što ti je najviše smetalo, gdje ti se činilo da tvoji roditelji "najviše " griješe....što bi voljela da je bilo drugačije..
Svima nam je to vrlo važno i mislim da se nitko ne bi želio naći za 10-ak godina u situaciji da mu vlastito dijete nešto prebacuje ili da zbog namjere da pomognemo djetetu s DS,bez obzira koliko one plemenite bile, "zakinemo" drugo dijete..
hvala na hrabrosti da napišeš ovako iskren post:cerek:

tomka b.
05.05.2008., 17:29
.

da i ja često razmišljam o tome kako će Tonki, a ako bog da i još kojem mojem djetetu biti odrastati uz Tomu. Već sad se trudim da tonka razumije da je toma malo drugačiji, ali da se ona osjeća voljeno i sigurno. a najviše me zazebe oko srca kad pomislimna dolaske iz škole, vrtića, s ulice, kad možda budu potišteni zbog ruganja, ili čak posramljeni.. Ne znam, nadam se da ćemo moj muž i ja nekako razumno uspjeti rješiti sve probleme i naravno , ono što je najvažnije da čemo ljubiti svoju djecu jednako....:)

tomka b.
05.05.2008., 17:33
Tomka dobro nam došla:cerek::cerek:

Mura ~ Lena je ko anđeo:cerek:

Kod nas je novo svašta i ništa:D, bila sam kod moje divne audiologice i bla bla nesmijemsvepričati:D, Kori će na operaciju u Zagreb jer je u Zadru nema ko operirat, dr.Big ne želi. Toliko o tome:D
Najprije moramo u Suvag ponovit Beru pa kontrola u Vingradsku pa konačni dogovor za operaciju. Toliko o tome.
Ličim si na Forresta Gumpa sa ovim 'toliko o tome':rofl:

pusek u nosek:cerek:

puno hvala na dobrodošlici, i naravno sve najboje na operaciji držte se!!!!:)