PDA

View Full Version : Down sindrom

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

martic
31.01.2009., 19:48
ma nisam htjela prepadat:D Samo treba kont.

Ljepo ste se druzile ,:kava:,super. Nego je li to bilo u Mostaru ako sam dobro skontala?:cerek:

Da u Mostaru,tamo smo nasli krasnu logopedicu kod koje idemo privatno.Super nam je bilo i bas sam sretna sto imam tako dobre mame blizu sebe.Sad bih ja da se mi vidamo bar triput tjedno!Jesam skromna jel da?

martic
31.01.2009., 19:52
A covjece i mi onnda moramo na pregled,al jel mislite da pedijatrica ne bi osjetila slusalicom da nesto nije u redu sa srcem.Mojoj Karli je cula sum i odmah mi rekla da se ne plasim da je to zbog niskog hemoglobina i tak i bilo

sanda
31.01.2009., 20:08
Draga ne brini,ako te bas strah otidjite kod kardiologa. Da budes mirna.

Cini mi se da kad je hemoglobin nizak,da moze biti malo sumica.Neko je to jednom spomenuo od doktora nama.

A za ispijanje kava i druzenje se mozemo uvijek dogovoriti :D

mm ilena
31.01.2009., 20:54
Ma dobro!!!!Ali uglavnom nisam došla tu,da bi me natko prozivao!Ili više neću pisati ili će mi netko reči kako obrisati i gotovo:W

Veliki pozdrav Lorenu i mami. Nadam se da nas bar citate.Ja danas bila u Sisku pa sam vas se sjetila. Katarina je nezgodno nabila palac lijeve ruke pa su joj u Kutini imobilizirali i poslali nas na kirurgiju u Sisak, tu jedan divan dr.samo malo namjestio i sve bilo super. Palac proradio:top:.

mm ilena
31.01.2009., 21:11
A covjece i mi onnda moramo na pregled,al jel mislite da pedijatrica ne bi osjetila slusalicom da nesto nije u redu sa srcem.Mojoj Karli je cula sum i odmah mi rekla da se ne plasim da je to zbog niskog hemoglobina i tak i bilo

Na zelim prepadat ali moramo biti svjesne da su nasa djeca dosta osjetljiva kad je srce u pitanju. Moja bivsa pedica je rekla da je to samo mali sum i poslala nas na Goljak na vjezbe.Tada je Katarini bilo 2,5 mjeseca.Dobra sestra Snjezana savjetovala da ipak odemo do kardiologa i hvala joj :s.
Do kardijologa smo jedva dosle, ceka se do 8-9 mjeseci. I opet kazem hvala Bogu dr.Saricu :s primio nas je podhitno i odma ostavio djete u bolnici, pitanje je bilo sata koliko bi jos zivjela bez terapije da smiri tlakove ,dijagnoza zajednicki AV kanali...Tu op. ne rade na Rebru nego je trazio prvo slobodno mjesto i uputio nas u Linz u Ausriju.:D danas je sve dobro. Redovito se prati na Rebru i nema nikakve terapije.
Budite hrabre ,nemojte se prepadati ali treba kontrolirati.:cerek:

Tija
31.01.2009., 21:14
Dinkic, prvi post ti je divan i taman sam htjela pitat sto i jedno pitanje kad vidjeh ovo i vise ne mogu slozit suvislo pitanje

U nasoj ZG udruzi, ovih nas je dana napustila 5,5 godisnja djevojcica. Dosta kasno je prepoznata srcana greska koja onda vise nije bila operabilna i koja je izazvala dosta problema i nazalost njen odlazak.

:(:( tuzno i pretuzno :(
ne mogu ni zamislit kako je tim roditeljima:(

mozes li nam napisati nesto vise? Jel malena kontrolirala srce pa su rekli da je sve ok ili nije nikad radila ekg ili uzv?
ajme :(

swanmia
01.02.2009., 13:54
Mrvica malena,pretužno:(

Mia je također otpuštena kući stara 15 dana sa neonatologije kao zdrava down beba,srce i mozak uredu,samo joj je hranjenje problem(ali se to pripisivalo downu).Deseti dan je bila na rubu smrti i jedva je reanimirana,to se tako brzo odigralo i bilo je za dlaku.Tada je jedna druga doktorica koja je bila tu noć dežurna postavila dg.(iako netočnu)ali je bila srčana greška koja je operirana sa tri mjeseca,bilo je jako puno odugovlačenja sa strane doktora da nas uopće pošalju u Zg. jer po njima joj nije bilo spasa.:mad:

Nakon mjesec dana utvrđene dijagnoze na Rebru :
-srčana greška(op.Linz)
-membrane u tankom crijevu(konstantno povračanje,nije više smjela jesti do operacije,2x op.rebro)
-krvarenje u mozgu 2 i 3 stupnja u 1.,2.,i 4. komoru sa posljedičnom ventrikulomegalijom(proširene komore)
-hipoksija i konvulzije
(-a pustili nas kući iz Brodske bolnice kao "zdravu bebu" ,sramota)

Dinkic
01.02.2009., 15:17
Neznam puno detalja o malenoj jer mi nismo puno isli u igraonicu u Slobostinu no jedni prijatelji (koji su revno isli) su nam rekli su ih oni pitali zasto ovo ili ono da bi se ispostavilo da nisu bili kod kardiologa na pregledu do godine dana, a sve sto se malenoj dogadjalo je upucivalo da ima srcanu gresku i da je plucna hipertenzija dosta visoka. Kad su je odveli oko godine dana bilo je kasno za operaciju. Poslije su dosta roditelji bdjeli na njenim zdravljem no srceko je moglo koliko je moglo, ali je utjecalo i na druge organe.

Kako sam se sjetila i mm ilenine price kad smo se upoznale da su i oni otpusteni iz bolnice bez UZV srca, a nitko im nije rekao da trebaju napraviti preglede to me potaklo da napisem ovo, recimo, upozorenje.

Nama su u bolnici isti dan po rodjenju pogledali srce i rekli mi da se zatvorila rupica, ali da dodjemo na kontrolu za tri mjeseca i dali su nam cak i termin, svakak cast nakon prvog odnosa po porodu. Kako smo mi poslije sve krenuli u Klaicevoj tako smo se zahvalili Vinogradskoj za termin i Filip je imao kontrolu srca s 6 tjedana, pa sa 5 mjeseci, pa sa 10 mjeseci da bi se uvjerili da sve ide dobro kod zatvaranja rupice. Kod djeteta bez teskoca rupica se skroz na skroz zatvori do godine dana. Poslije smo imali preglede, EKG i UZV srca nakon 6 mjeseci, a kad su je sve zatvoreno nakon godinu dana. Zadnji put smo bili kod kardilologa s 6 godina, sum mu je ostao isti i cuje se na slusalice. Inace nalazi su mu uvijek bili u granicama normale i nema strukturne greske. Nakon zadnjeg pregleda kardiolog je napisao da nemoramo vise dolaziti i da s pedijatrom i dalje pratimo. Nazalost nas je uhvatio bio i sarlah s mislim 4 godine pa smo onda nakon dva mjeseca isli na kontrolu, samo EKG jer se nikad nezna sto taj sarlah moze izazvati pa se preporuca svakako napraviti bar EKG i jos nesto no morala bih pogledati u knjigu Djecje bolesti.

Inace nas vodi dr geneticar iz Klaiceve od Filipovih 7 tjedana i dosta nam je pomogla oko svih pretraga. Kad budemo ulazili u pubertet trebat cemo malo opet vise pripaziti i kontrolirati. Nije nista za paniku no samo treba voditi brigu.

Inace mm ilena hvala sto si napisala vasu situaciju jer to je najcesci slucaj da u rodilistu nasoj djeci ne naprave UZV i onda veselje, doduse oni koji idu na Goljak budu upozoreni da nema vjezbanja dok ne dobiju nalaz kardiologa, za sto im veliko hvala jer se tako otkriju i problemi, manji ili veci no bitno da se otkriju na vrijeme.

sanda
01.02.2009., 15:57
Grozno,citam i ne mogu vjerovati da takve stvari promicu strucnjacima u 21. vjeku...pored svog znanja i opreme koju imaju.

Mala opaska za otvorenu rupicu. Ili otvor izmedju pretkomora, kod vrlo malog procenta ljudi on ostaje minimalno otvoren i ne stvara nikakve probleme. To mi je bilo pitanje na ispitu. :mig:

Kiari je jos minimalno otvorena,ali je kardiolog rekao da ima zdravo srce....

mm ilena
01.02.2009., 16:28
[QUOTE=Dinkic;18542932]Neznam puno detalja o malenoj jer mi nismo puno isli u igraonicu u Slobostinu no jedni prijatelji (koji su revno isli) su nam rekli su ih oni pitali zasto ovo ili ono da bi se ispostavilo da nisu bili kod kardiologa na pregledu do godine dana, a sve sto se malenoj dogadjalo je upucivalo da ima srcanu gresku i da je plucna hipertenzija dosta visoka. Kad su je odveli oko godine dana bilo je kasno za operaciju. Poslije su dosta roditelji bdjeli na njenim zdravljem no srceko je moglo koliko je moglo, ali je utjecalo i na druge organe.

Rijeci ne mogu ublaziti bol ni smanjiti tugu roditeljima,ali negdje gore na nebu mnostvo Bozijih andela spremilo je docek za jednog novog andelcica.

Iskrena sucut.

Cats
01.02.2009., 16:53
Cure drage, svakoj od vas po jedna pusa :kiss: a za Juru sam sretna i ponosna ko da je moj :cerek: :cerek:

chilimama
02.02.2009., 06:46
Rijeci ne mogu ublaziti bol ni smanjiti tugu roditeljima,ali negdje gore na nebu mnostvo Bozijih andela spremilo je docek za jednog novog andelcica.

Iskrena sucut. :(Hrabrost i milost , tuga i bol su neizrecive u tim trenucima....Znam kako im je ...i još su svkim danom čekali...:( :(

Cure drage, svakoj od vas po jedna pusa :kiss: a za Juru sam sretna i ponosna ko da je moj :cerek: :cerek:
Hvala....:cerek:
Upravo se pere, stavlja dezić, češlja se...uređuje...:cerek: za posao...:top:

swanmia
02.02.2009., 13:48
Go Jura go,who`s the man,I`m the man!!!:cheer:

Apdejt-Danas je Mia prvi puta doslovno tražila da ju stavim na tutu(inače samo stenje pa ja skužim),donijela ju u kuhinju i stavila ju ispred mene i pokazuje i stenje,ja skačem do plafona od sreče a njoj prigustilo,brzo skidanje i kad je sjela odahnula jadna,i viče i plješće "bavoo",ruke u zrak "jeeee,toooo".Ljubi je majka.:cerek:

sanda
02.02.2009., 17:38
BRAVOOOOO MIA !!!!!!! :cerek: Tako to velike cure rade.

Mi smo danas bili kod defektologa. Rekla je da je Kiara dobra,bez uljepsavanja. Sad cemo da radimo na imenovanju predmeta... I na suzbijanju ovog. Da probam objasniti, Kiara nekad zna dici obe ruke i mlatiti s njima kao da ce da poleti, rekla nam je da to suzbijamo,da joj skrenemo paznju sa igrackom ili necim... Jel se nesto slicno desavalo nekom od vase djece?

chilimama
02.02.2009., 18:29
BRAVOOOOO MIA !!!!!!! :cerek: Tako to velike cure rade.

Mi smo danas bili kod defektologa. Rekla je da je Kiara dobra,bez uljepsavanja. Sad cemo da radimo na imenovanju predmeta... I na suzbijanju ovog. Da probam objasniti, Kiara nekad zna dici obe ruke i mlatiti s njima kao da ce da poleti, rekla nam je da to suzbijamo,da joj skrenemo paznju sa igrackom ili necim... Jel se nesto slicno desavalo nekom od vase djece?

Događalo se...I ja sam skretala pažnju , najčešće zagrljajem...a može i igračka ili neka pjesmica...Bitno je ne opominjati ...

chilimama
02.02.2009., 18:30

Apdejt-Danas je Mia prvi puta doslovno tražila da ju stavim na tutu(inače samo stenje pa ja skužim),donijela ju u kuhinju i stavila ju ispred mene i pokazuje i stenje,ja skačem do plafona od sreče a njoj prigustilo,brzo skidanje i kad je sjela odahnula jadna,i viče i plješće "bavoo",ruke u zrak "jeeee,toooo".Ljubi je majka.:cerek:

Bravo, Mia...:top:

swanmia
02.02.2009., 18:33
To je Mia radila ali kad se zezamo ili kad je pretjerano vesela(izvan sebe).
Također kad leži na krevetu onda se počne odbacivati nogama i guzom u zrak,pa mlati rukama i cijelo tijelo joj odskoči oko 5-10 cm.od podloge,to obožava raditi,a počela je to raditi sa 10 mj.:ne zna:

sanda
02.02.2009., 19:06
E pa tako i Kiara ili se veseli pa se razmase,a zna i lezeci. Defektologica mi je objasnila da su to tzv stereotipi :confused:,tj da djeca imaju tako neki tik koji ponavljaju....moze biti ljuljanje ili ono udaranje od naslanjac kauca i sl. Vidjala sam to,nije mi ovo licilo na to. Al svakako cemo joj skretati paznju na druge stvari.

Da vas pitam jos nesto. Kad Kiara recimo dira kablove ili nesto drugo sto ne smije ,ja joj kratko,malo glasnijele kazem " NE" i ona dosta cesto prestane to raditi. Jel to ok ili trebam prici joj i jednostavno odmaknuti od toga? Ovo su banalna pitanja,ali eto...:mig:

styria
02.02.2009., 20:01
E pa tako i Kiara ili se veseli pa se razmase,a zna i lezeci. Defektologica mi je objasnila da su to tzv stereotipi :confused:,tj da djeca imaju tako neki tik koji ponavljaju....moze biti ljuljanje ili ono udaranje od naslanjac kauca i sl. Vidjala sam to,nije mi ovo licilo na to. Al svakako cemo joj skretati paznju na druge stvari.

Da vas pitam jos nesto. Kad Kiara recimo dira kablove ili nesto drugo sto ne smije ,ja joj kratko,malo glasnijele kazem " NE" i ona dosta cesto prestane to raditi. Jel to ok ili trebam prici joj i jednostavno odmaknuti od toga? Ovo su banalna pitanja,ali eto...:mig:

Ja isto imam slican problem (Jona obozava udarati po TV-u)i kad joj kazem:Ne!,onda me samo podmuklo pogleda i lupa namjerno dalje.Tako da to Ne! kod nas ne pali.Sad sam promijenila taktiku,pa je lijepo pozovem i pokazem neku stvarcicu i puno bolje reagira.
Al me posljednja dva dana zabrinjava,kad joj se nesto ne dopada pocne se iz sveg glasa derati "aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa"i to tako jako da nemozes vjerovati.
Strah me da mi ne postane neka histericna curica,pa pokusavam naci nacin kako da je od toga oducim.
Zna li neko netko pametno rijesenje?
Cinjenica je,da je jako tvrdoglava al takvi smo svi u ovoj familiji:s

styria
02.02.2009., 20:03

Super Mia,bas mi je drago!

A kad si je pocela stavljati na tutu?
Jesi je vec kad je bila sasvim mala stavljala,jer ja sa Jonom jos nisam probala.

styria
02.02.2009., 20:04
:(Hrabrost i milost , tuga i bol su neizrecive u tim trenucima....Znam kako im je ...i još su svkim danom čekali...:( :(

Hvala....:cerek:
Upravo se pere, stavlja dezić, češlja se...uređuje...:cerek: za posao...:top:

A za Juru nemam rijeci :top:

Stvarno je pravi frajer taj nas decec i mozemo svi biti ponosni na njega,a njegovoj dragoj majcici :grli::grli::grli:

swanmia
02.02.2009., 20:28
Super Mia,bas mi je drago!

A kad si je pocela stavljati na tutu?
Jesi je vec kad je bila sasvim mala stavljala,jer ja sa Jonom jos nisam probala.

Na tutu sam je počela stavljati odmah čim je počela sjediti sa nekih 14 mjeseci i jako lijepo je prihvatila da sjedi na tuti i brzo je shvatila da kaka u tutu,iako je bilo i toga kad ju potjera kakati a ja dovoljno ne obratim pažnju(neskužim)pa obavi u pelenu,ali u principu češče je to bilo u tutu,sada više i nepamtim kad je kakala u pelenu,jer sreća u nesreći ima jako tvrdu stolicu pa se može čuti kako stenje i dođe pred mene, ja ju odmah stavim na tutu.Jedino nam pišanje neide,uhvati se nekad za pelenu znači da registrira da joj se nešto događa,ali nikako nemože kontrolirati,pa ćemo ovo ljeto malo i to trenirati,pa šta bude.
Koliko sam vidjela na slikama Jona sada sjedi,pa probaj,neće štetiti(ja mislim) ti ju najbolje poznaješ.Mi smo to radili isključivo pred ogledalom da se cijela vidi i bilo joj je jako zanimljivo.Sretno i javi kako je prošlo!:top:

swanmia
02.02.2009., 20:57

Stereotipi mogu biti,znam ali i ovo kod Mie mi ne izgleda tako jer te stereotipne radnje se ponavljaju i teku nehotično, ponavljanje pokreta ili glasanja bez smisla,za vrijeme istih dijete je obično u nekom svom svijetu(ja bih rekla unpluged),recimo njihanje glave,lupkanje predmetom o dlan druge ruke(ovo je Mia bila prekopirala od jedne curice i teško smo joj to izbili iz glave,sada kada vidi tu curicu odmah to i napravi,ali i prestane sama),nekontrolirano ponavljanje nekog zvuka....to kod Mie nisam primjetila,ona uvijek ima i određeno raspoloženje i svjesno mi djeluje.
Zasad mi se čini da to nije slučaj kod Mie ili možda nije toliko izraženo neznam,ali sam vidjela mnogo djece sa stereotipijama i to nemože proći nezapaženo.Sad si me dala u razmišljanje,sad sve živo analiziram,ponekad se zna zagledati u svjetlo(upaljenu sijalicu):ne zna:

Kod Mie rijetko pali "NE",i moram ju uzeti za ruku i potaknuti zanimanje nečim drugim.Ali zna šta smije,a šta nesmije dirati pa sama sebi već viće "no,no" klima prstom,ali i dalje radi piz...

sanda
03.02.2009., 06:36
A ja sam takve stvari vidjala i kod djece bez DS, posebno ono udaranje od naslanjac,to ih valjda smiruje. Meni je rekla defektologica,da to moze da radi da privuce paznju,jer cim se ja njoj obratim ili pridjem ona prestane.

Isto tako zna uzeti zvecku ili neku igracku ili nesto drugo ,zveckati s njom i pjevati aaaa rrrrr....evo bas sad to radi,al to je nesto drugo. To ona hvala ritam :D

Za tutu,ja sam Kiari pocela stavljatri sa nekih 7mj. Ne mislim da ce sad nauciti traziti tutu,ali cisto da se navikne na tutu. I isto ima tvrdu stolicu,tako da je uvijek stignem staviti. I ne buni se,zaigra se ili joj dam da cita nesto :D

ptica_dodo7
03.02.2009., 07:06
To ponavljanje radi i moja princeza koja nema Down. Kad joj je dosadno i kad nezna kaj bi sama sa sobom sjedi u fotelji i s leđima se nabija na naslon. Pitala sam pedijatra za to pa mi je rekao da to rade svi klinci, doslovno svi, to ih smiruje pa treba pažnju preusmjeriti na nekaj drugo ali nježno:D
Nadam se da se ne ljutite kaj opet upadam ko padobranac.
Pozdrav svima.
Jura ide na posao? Čestitam:cerek:

sanda
03.02.2009., 07:14
Ma dosta toga djeca sa DS rade kao i djeca bez DS,samo eto kad oni urade nesto...onda je odmah " Da ,da to je karakteristicno za DS." A moze i ne mora biti. I muz i ja smo lupali glavom od pod kad smo mali bili :ne zna:,ako Kiara bude hoce to biti DS ili nasi geni :D

ptica_dodo7
03.02.2009., 07:22
Geni kameni:D su to.
Ja sam znala urlati iz sveg glasa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa eeeeeeeeeeeeeeeeee ooooooooooooooooo ili jednu riječ brzo izgovarati 100 puta za redom npr žlica ili tak nekaj pa se mama zabrinula za moje zdravlje. Doktorica je umrla od smijeha i rekla da je samnom sve u redu:cerek:

martic
03.02.2009., 09:54
A ja sam takve stvari vidjala i kod djece bez DS, posebno ono udaranje od naslanjac,to ih valjda smiruje. Meni je rekla defektologica,da to moze da radi da privuce paznju,jer cim se ja njoj obratim ili pridjem ona prestane.

Isto tako zna uzeti zvecku ili neku igracku ili nesto drugo ,zveckati s njom i pjevati aaaa rrrrr....evo bas sad to radi,al to je nesto drugo. To ona hvala ritam :D

Za tutu,ja sam Kiari pocela stavljatri sa nekih 7mj. Ne mislim da ce sad nauciti traziti tutu,ali cisto da se navikne na tutu. I isto ima tvrdu stolicu,tako da je uvijek stignem staviti. I ne buni se,zaigra se ili joj dam da cita nesto :D

Da !Moja Karla je imala fazu udaranja glavom od moj prsni kos...Mislim!!?E onda je imala fazu ujedanja .Tko bi god dosao ja sam govorila pazi da te ne ujede!Nedaj ti Boze da to uradi dijete s D sin. BAUK!!!Molim vas nemojte se opterecivati sitnicama nasi mali andelcici prolaze kroz faze kao i sva druga djeca!Pustite ih da uzivaju!!!

styria
03.02.2009., 10:06
Da !Moja Karla je imala fazu udaranja glavom od moj prsni kos...Mislim!!?E onda je imala fazu ujedanja .Tko bi god dosao ja sam govorila pazi da te ne ujede!Nedaj ti Boze da to uradi dijete s D sin. BAUK!!!Molim vas nemojte se opterecivati sitnicama nasi mali andelcici prolaze kroz faze kao i sva druga djeca!Pustite ih da uzivaju!!!

mi momentalno imamo fazu cupanja
prvo dolazi mazenje i glasanje aaaaaaaaaa-dragi braco,a onda snap za kosu
vec sam par puta pitala kako da je odviknem od toga al nista ne pomaze

kad se napravim da me boli i kao da placem,ona se odmah samnom rasplace (oko mamino):(

sanda
03.02.2009., 10:49
U za to cupanje i stipanje po licu, meni je jutros dvij ogrebotine napravila....:rolleyes:

Sad smo bili kod neuropedijatra. Martic isto ko vama rekao ma vidim ja odmah da je ona super necu je gnjaviti.... Uglavnom rekla sam za to mahanje rukama, rekao je da ne vjeruje da je ista strasno....,ali ako hocu mozemo uraditi EEG. Tako da cemo uraditi,jer ionako EEG nismo nikad ni radili.

mm ilena
03.02.2009., 12:50
Ja isto imam slican problem (Jona obozava udarati po TV-u)i kad joj kazem:Ne!,onda me samo podmuklo pogleda i lupa namjerno dalje.Tako da to Ne! kod nas ne pali.Sad sam promijenila taktiku,pa je lijepo pozovem i pokazem neku stvarcicu i puno bolje reagira.
Al me posljednja dva dana zabrinjava,kad joj se nesto ne dopada pocne se iz sveg glasa derati "aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa"i to tako jako da nemozes vjerovati.
Strah me da mi ne postane neka histericna curica,pa pokusavam naci nacin kako da je od toga oducim.
Zna li neko netko pametno rijesenje?
Cinjenica je,da je jako tvrdoglava al takvi smo svi u ovoj familiji:s

Evo to radi i moja Katarina, obozava lupati Lego kockicama o ekran i moje ne joj nista ne znaci. Ona ima jos jedan stereotip da uzme dvije zlicice u ruke i onda u nekom svom ritmu gleda u njih i njse ih ili lupka.:ne zna:

mm ilena
03.02.2009., 13:01

:cheer: Bravooo za Miju.:kiss:

Moja cura kad obavi posao dode po moju ruku i vodi me u kupaonicu :kada:.Mislim da bi mogla cjeli dan da se kupa.
Isto sam je pocela stavljati na tutu kad skuzim da tiska i svako jutro poslje ustajanja, jer cesto je pelena preko noci suha.

Tija
03.02.2009., 14:28
uzme dvije zlicice u ruke i onda u nekom svom ritmu gleda u njih i njse ih ili lupka.:ne zna:

kupi joj bubanj:cerek:, ima potencijala :cerek:

mm ilena
03.02.2009., 16:11
To kaze i MM. A

mm ilena
03.02.2009., 16:15
A tko pi prezivio i ovako ispustaju more neobicnih zvukova.:lol:, u svakom slucaju nr fali nam glazbe. Jure svira po sinticu a Kata u usnu harmoniku ili frulu.:D mislim da cu ja prosvirat na bubnju kad stigne:D

Tija
04.02.2009., 10:11
Pitanjce....pošto se ne putim u famozni OIB, možda ima netko pametniji :cerek:

Nekidan došle dvije kuverte, u jednoj je moj OIB u drugoj mužev i sinov. Di je Korina? :confused: Oboje su prijavljeni na muža, nema mi logike da jedno dobije a drugo ne. Ol' Korina nema OIB? :D

mm ilena
04.02.2009., 11:04
Pitanjce....pošto se ne putim u famozni OIB, možda ima netko pametniji :cerek:

Nekidan došle dvije kuverte, u jednoj je moj OIB u drugoj mužev i sinov. Di je Korina? :confused: Oboje su prijavljeni na muža, nema mi logike da jedno dobije a drugo ne. Ol' Korina nema OIB? :D

Ja dobila OIB prije 10 dana , mm prosli tjedan, a djeca jos nitko? Valjda salju kako im pase?:ne zna:

mm ilena
04.02.2009., 11:34
Nadam sa da cu moci druzit se s vama malo.Kad sjednem za komp. na prode ni pet min vec netko vice maamaaa.
J spava , a K gleda crtice.:moli:

:)Evo koristim priliku da zahvalim Dinkic na brosurama i DVDu koje sam jos lani dobila hvala:s. Puno sam toga saznala iz vodica, a nadam se i oni kojima sam podjelila (pedica,vrtic,udruga,mame...)
U vodicu se spominje FU, a vidim da i vi vodite djecu i u Zadru i u Zgb. na ucenje, pa me zanima da li postoji DVD ili neki pisani materijali da ja mogu s Katarinom kod kuce raditi po tome.Mi radimo onako "rucno".
Lani sam je vodila logopedici jednom tjedno na pola sata u udrugu (za invalide)
Dala je otkaz i vise je nemamo:(.
U vrtic trenutno ne moze jer pokupi sve viruse i bakterije pa smo stalno na bolovanju.Do proljeca kad opet krece i rado se druzi sa djecom,samo je grupa velika u prosjeku 19 djece.

sanda
04.02.2009., 11:48
mm ilena koliko je K bila sati u vrticu dnevno?

Meni defektologica rekla da moze da ide bez problema u vrtic. Ali da moze biti 4h i da tamo nema nikakvog strucnjaka,da ce ici kod nje kao defektologa i kod logopeda posebno. :rolleyes:

mm ilena
04.02.2009., 12:23
mm ilena koliko je K bila sati u vrticu dnevno?

Meni defektologica rekla da moze da ide bez problema u vrtic. Ali da moze biti 4h i da tamo nema nikakvog strucnjaka,da ce ici kod nje kao defektologa i kod logopeda posebno. :rolleyes:

Dva sata jednom tjedno u grupi i 1,5 sat u igraonici(tu je bilo manj djece samo petero s pp),ali sam bila i ja s njom. I taman kad se djete osamostali malo pokupi neki virus. Ali u grupi je bila s defektologicom po jedan sat.

mm ilena
04.02.2009., 13:16
Ja sam za to da djete bude sto duze i cesce s drugom djecom.Sanda bravo za vasu dafektologicu.:lux:
Mi imamo samo jednu u cjelom gradu a logopedice nema ni privatno.
:W

mm ilena
04.02.2009., 13:32
Buduci da ti je Mia napunila tri god. znas da imas pravo na pelene preko HZZO
Treba ti samo pedica napisati kratku povjestbolesti i zahtjev.:top:

sanda
04.02.2009., 15:19
Ja sam za to da djete bude sto duze i cesce s drugom djecom.Sanda bravo za vasu dafektologicu.:lux:

Ja sam vec pocela smisljati plan o trazenju veze za vrtic :D Kad ona "Ja samo potpisem i moze ici u vrtic " Jedino sto bih ja voljela da u sklopu vrtica bude neki strucnjak... Ali moze i verzija da nam vrtic bude za socijalizaciju, a da idemo kod defekt i logopeda na drugo mjesto.

Evo mi smo pronasli logopedicu, iako sad nije neki intenzivan rad s njom. To se svede na savjete i upute. A od druge godine krece jednom sedmicno. Meni je logopedica rekla da po tom nekom zastarjelom misljenju djeca krecu sa 3 godine kod logopeda...,al da je to dosta kasno i da tad se uce recenice,a ne da tek tad progovara dijete...

Mada ja poznajem djevojcicu koja ima 7,8 godina ,ide u redovnu skolu, prica sve u 16....,a kod logopeda nije krenula prije 3.godine sigurno. Tako da dosta to i od djeteta zavisi.

swanmia
04.02.2009., 15:40
Buduci da ti je Mia napunila tri god. znas da imas pravo na pelene preko HZZO
Treba ti samo pedica napisati kratku povjestbolesti i zahtjev.:top:

Hvala mm ilena,znam za pelenice da imamo pravo.ali mi jedna stvar nije jasna,naime čula sam da se mogu dobiti pampers pelene i da pedica treba napisati neku posebnu šifru za njih,zna li tko očemu se radi?:confused:

Što se tiče OIB-a,Mia je dobila svoj.

swanmia
04.02.2009., 15:43

Mi ih imamo 5-6,sve su zastarile sa razmišljanima,pa čak i dijete poslije 3.god. primaju svaka 3 mjeseca,i naravno nijedna neradi privatno.:flop:

mm ilena
04.02.2009., 15:53
Mi smo dobili bambolino ,nisu lose,ne propustaju, ali su jako krute. Ponekad je kao nazuljaju.
Negdje sam procitala neki post da mama u dogovoru s dobavljacem dobije pampersice+ maramice.:ne zna: Ja pitala kod nas nitko pojma nema:ne zna::ne zna:

martic
04.02.2009., 16:21
U vodicu se spominje FU, a vidim da i vi vodite djecu i u Zadru i u Zgb. na ucenje, pa me zanima da li postoji DVD ili neki pisani materijali da ja mogu s Katarinom kod kuce raditi po tome.Mi radimo onako "rucno".
Lani sam je vodila logopedici jednom tjedno na pola sata u udrugu (za invalide)
Dala je otkaz i vise je nemamo:(.
U vrtic trenutno ne moze jer pokupi sve viruse i bakterije pa smo stalno na bolovanju.Do proljeca kad opet krece i rado se druzi sa djecom,samo je grupa velika u prosjeku 19 djece.[/QUOTE]

A zena!Raspricale se o vrticima i pelenama a mi jos mali pa evo nememo sto ni nadodat i komentirat.Samo da kazem sto se tice FU cula sam kao da svako dijete radi induvidualno da sad meni ili tebi ne znaci necij dvd nista!nemem pojma!Valjda ce netko tko zna vise o tome da se javi.

martic
04.02.2009., 16:22
Mi uopce jos nismo dobilo OIB

styria
05.02.2009., 21:05
Hej pa gdje ste svi?

Evo mene da vam se malo pozalim i zatrazim neki pametan savjet.
Jona je prije cetiri tjedna krenula k teti cuvalici (pon-cet).Upisana je od 8 do 13 al posto smo tek krenuli,prvi tjedan smo bile zajedno po sat vremena,da bi drugi tjedan bila sama po pola sata.
Jona je jakooooo dobra curica i nikad ali bas nikad ne place.Rijetke su prilike u kojima pusta suzu i jako je drustvena i ide svakome.
Nekad na pocetku, kad nekog ne poznaje, okrene ruke prema iza i nema sanse da ide k njemu.To traje par minuta i onda vec pruza rukice da je doticna-i uhvati.
Tih pola sata, sto je bila sama, je tako plakala da sam mislila da ce dusu ispustiti.Napocetku sam mislila da je to normalno jer je prvi put sama bez mame al to je trajalo cetiri dana.Onda je teta rekla da budem opet s njom po sat vremena.I to smo sasvim dobro izgurale al ovaj tj. je morala biti sama.KATASTROFA!
Place ko luda, da je nemogu smiriti.
Imam osjecaj da tu zenu nevoli,jer to nije tipicno za Jonu.Tocno se vidi da ne zeli ici k njoj i da joj je odbojna.
Neznam sta da radim, dal da pokusam dalje il da odustanem!?
Bojim se ako odustanem,kako ce tek onda biti kad krene u vrtic.
Dala sam je inace na cuvanje, radi njemackog jezika jer mi doma pricamo samo hrvatski.
Jako mi je vazno da nauci materinji jezik al isto tako i njemacki,da se ne preplasi kad krene u vrtic i skuzi da svi pricaju nesto sto ona ne razumije.
Krenula sam u tu avanturu pozitivno nastrojena al polako gubim snagu i padam u depresiju.

Imate li vi mozda iskustva s tim stvarima.Pomagajte,molim vas!

I oprostite zbog dugog posta!

Zmijica
05.02.2009., 22:07
Styria, ja bih ti rekla promijeni tetu.
Kico je plakao pri ostavljanju i kad bih ga uzela sa sobom prvih 3 mjeseca, a onda jos drugih 3 samo pri ostavljanju.
Ja sve durala jer je zena bila za pet. Meni. Kici nije sjela i mos se :no: :D
Onda mi je pukao film pa sam nasla drugu tetu.
I sve super... od drugog dana prestao plakati pri ostavljanju, od treceg joj trci u susret u parku...
Teta ima pesa pa su si k'o braca :D

Nego sori, vam ja upadam ko padobranac, jer bih nest pitala :dizedvaprsta:
Sjecam se da se nes pisalo o problemima sa sluhom u daunica i da ste sve vi bile na kontrolama.
Kad je najranije da dijete moze ic na ispitivanje sluha?
Kad uopce ima smisla?
I kako im to rade?
(mm kaze da mali odlicno cuje, al ja ne cujem i to je nasljedno. pa znam da cu Kicu jednom morati voditi... samo ne znam kad)

fre
06.02.2009., 00:35
Veliki pozdrav šarenom društvu posebno malih plesača, pjevača i veseljaka... malenih - velikih koji uvijek daju svima ljubav cijeloga svijeta...
Evo javljamo se moj dvogodišnjak Leo i ja po prvi puta jer smo bili ove dvije godine zaposleni usotinu preživljavanjem. ... Naravno tu je i naš nezamjenjivi i dobri tata koji nas u stopu prati i ne da nas ... nikome..
Zapravo Leova priča je uistinu neobična kao i svaka ... pripovijest.. Započelo je to neobičnom savršenom, željenom trudnoćom, beskrajno kontroliranom zbog kasnih mojih godina i pozitivne obiteljske anamneze (znači DS u obitelji u prvom koljenu) i 4D uzv nalaz nuhalnog nabora uredan. Svi testovi (triple i duble) bili su ok. (biokemijski), a amniocenteza nije dolazila u obziro jer je Leo dijete koje smo željeli, a u ljubavi nema kalkulacije. Neobična podudarnost je to što sam logoped , pa sam neprestano u kontaktu s posebnim potrebama , a uvijek imam predivna i vrijedna iskustva kroz koja sam mnogo naučila i od djece s DS.
I dA nastavim priču.... na 4D UZv u 23 tjednu odjednom dg. srčanu grešku, i hitno sam upućena na daljnje praćenje trudnoće na Rebro kod prof. Malčića. Naravno srušio se u trenu cijeli svijet , ali moja Mrvivca je lupkala i javljala tu sam i ne brini... Redovita fetalna ehokardiografija do poroda vraćala je uvijek iznova osmijeh na moje lice, a moj mališan bio je i nadalje živahan. . . I kao sve dogovoreno .... Porod u Petrovoj, a kada se Leo dođe na svijet i ide na Rebro (što mi je naravno ulijevalo sigurnost). Agonija iščekivanja rođenja i strah hoću li vidjeti dijete bio je strašan, ali sam preživjela. No, stvarnost je bila drugačija... Leo je čekao na rođenje 18 sati od kada su trudovi počeli, zaustavljen porod jer nije bilo transportnog vozila za diete i spoznaja da se toga dana na s.c. rodio zadnji , jer su prioritet bila zdrava djeca uz napomenu u rađaoni da su sigurni da je DS.
I pomoslih: svašta, od je dijete... pa ne označava nas "pečat" nego ono kakvi smo... i nisam mnogo marila za njihove liječničke predrasude, tumačenja života i kvalitete. Pa, bar se mi u ulozi pomagača mališanima i roditeljima naslušamo svih sličnih teških iskustava majki sa neizvjesnim ishodima za mališane. Nakon ovakova iskustva za mene je diferencijalna dijagnostika u trudnoći pala u vodu.... Pali su na ispitu........ Samo Bog zna.... , a i bio je uvijek uz Lea.
U rodilištu nije bilo puno razumijevanja , pa su se svi branili od tješenja govoreći " a kaj ćete nemrete glavom kroz zid i sl". Ja sam ponesena svojom novom ulogom betmen mame odlučila odmah krenuti u bitku za zdravlje naravno uz našeg tatu jer on je uvijek tu.... I tada kao i danas DS nam nije važan, važan je Leo. Do sada je imao 13 anestezija, 5 kateterizacija, 4 operacije (2 operacije srca) i još nekoliko invazivnih pretraga. Proveo je u bolnicama 10 mjeseci za svoje 2 godine. Bilo je tu i mnoštvo komplikacija : infekcije rane, MRSA, SEPSA, itd.
Motorički još uvijek kasni jer je bolest srca specifična, a nama je važno da se oporavi emocionalno jer je dobio u dobi od 9 mjeseci sy. hospitalizma, pa je bilo uh..uh.. teško. Ipak govorni razvoj bio je iznimno uspješan, tako je progovorio prve riječi sa značenjem u dobi od 4 mjeseca (mama), npr. spretno se služio sa nje, nje ako nešto nije želio. A prva rečenica u dobi od 8,5 mjeseci. U Inozemnim centrima gdje smo boravili (Graz i Munchen) kazali su da je sa dobrom prognozom. (Nadam se kao i uvijek). Sada je na izlasku iz novorođenačke depresije pa je opet počeo pomalo brbljati i postao je sve živahniji.
CIJEPLJENJE: nije još cijepljen jer ima povišen rizik zbog neurološkog statusa ( žarišne promjene, uz th.), a moram priznati da nam se niti ne žuri.
FIZIKALNA TH.: uspeli smo se izboriti uz izuzetno razumijevanje fizijatra izboriti da fizikalnu th. kod kuće, jer je često imao prehladu , povišenu
temperaturu i svaki izlazak uz promjenu vanjeske temperature bio je neizvjesan ( vrućina, hladnoća)
LOGO I RADNU TH.: to radimo sami jer tako nam je za sada lakše, a za kasnije ćemo krenuti dalje
NEUROPEDIJATAR I PSIHOLOG : praćenje i tretman u našoj županijskoj bolnici u Sisku ( pokazalo se izvrsno posebno kada je hitno sve ide mnogo
brže.
OSTVARIVANJE PRAVA IZ SUSTAVA SOCIJALNE SKRBI:Leo ima osobnu invalidninu, a ja koristim produljeni porodni do 3 godine . Osobnu invalidninu
ostvario je na temelju tjelesnog oštećenja (srčana greška). Ima i uvećani dj. doplatak.
STUPANJ INVALIDITETA: jer je kardiološki pacijent sa opsežnom anamnezom ima 100%.
ZNAK PRISTUPAČNOSTI: Zbog procjene 100% invaliditeta, a onda sam darovnim ugovorom prepisala automobil na njega , tako da čovjek ima cijeli
vozni park (kolica, sjedalicu, auto, guralicu....). Kod registracije dijete ima određene povlastice zbog invaliditeta, a i vinjete su tu,
cestarine.................................

I na kraju .... nadam se da sam bila manje naporna nego što mi se čini kada gledam količinu informacija...

ako trebate neke informacije slobodno pitajte.....

P.s. Toga dana kada je Leo rođen u ZG rođeno je 5 beba sa DS. Kažu bio je to DS buuuuummmm....

fre
06.02.2009., 00:57
...I NE ZABORAVITE....bez obzira što kazali liječnici-pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti - inzistirajte na uzv srca.
našew iskustvo govori - što prije učinite op.intervenciju - to je veća mogućnost normalnog razvoja (90% je sreća, a ostalo znanje liječnika..)
preporučujem Rebro - prof. Malčić, dr Kniwald..i puno ljubavi i strpljenja za te velike borce....i tako što duže i što češće
...i zaboravite ds - uživajte u roditeljstvu i zdravlju vašeg djeteta, radujte se svakom novom danu jer ste zajedno, a ostalo ćete lako

možda zvuči ko politički govor al ja sam apolitična :)

rodaZG
06.02.2009., 06:34
fre..lijepa, roditeljska priča, puna ljubavi i nade :)

Zbunjujuće mi je

beskrajno kontroliranom zbog kasnih mojih godina i pozitivne obiteljske anamneze (znači DS u obitelji u prvom koljenu) i 4D uzv nalaz nuhalnog nabora uredan. Svi testovi (triple i duble) bili su ok. (biokemijski), a amniocenteza nije dolazila u obziro jer je Leo dijete koje smo željeli, a u ljubavi nema kalkulacije

Pa čemu ste onda kontrolirali nuhalni nabor, radili triple i duble?

jer ako nešto tako želiš onda te niti jedna pretraga ne zanima a ne samo amniocinteza (bilo je cura koje su odbile bilo kakvu biokemijsku pretragu i amniocintezu).... pa mi nije jasno zašto si išla do pola :confused:

ANUŠKA
06.02.2009., 06:45
Ipak govorni razvoj bio je iznimno uspješan, tako je progovorio prve riječi sa značenjem u dobi od 4 mjeseca .A prva rečenica u dobi od 8,5 mjeseci.

Hm, hm. Nije da ti ne vjerujem , ali i djeca bez teškoća ne progovaraju sa 4 mj, a daunići i puno kasnije. Pa... učinilo ti se.

Tija
06.02.2009., 07:37
fre...jako lijep post :cerek:

dobro nam došla :cerek::)

Tija
06.02.2009., 07:46
Sjecam se da se nes pisalo o problemima sa sluhom u daunica i da ste sve vi bile na kontrolama.
Kad uopce ima smisla?
I kako im to rade?
(mm kaze da mali odlicno cuje, al ja ne cujem i to je nasljedno. pa znam da cu Kicu jednom morati voditi... samo ne znam kad)

iskreno, ne znam da li će te itko uputiti na ispitivanje sluha ako nema indikacija za to.
Mi smo najprije počeli sa orl pregledima, nastavili sa audiološkim, pa nekoliko loših timpanograma za redom i tek onda na ispitivanje sluha.
Enivej, mi smo na Beru išli u Suvag, moraš se naručiti i čekati par mjeseci.
Preporuka je da dijete dođe neispavano i umorno, malo klizme u guzu da zaspe i samo testiranje traje nekih pola sata (dok se ne probudi).
Nakon toga rade timpanogram, pa ispiranje, pa opet timpano- sve to da bi se vidjela trenutna situacija. I onda konačno sa svim tim nalazima kod doktora na još jedan pregled i konačni zaključak.
Zaista, ako nemaš indikacija, ostavi Kiću doma da odmara:cerek:
Eventualno možeš kod audiologa napravit timpanogram :)

styria
06.02.2009., 08:15
Styria, ja bih ti rekla promijeni tetu.
Kico je plakao pri ostavljanju i kad bih ga uzela sa sobom prvih 3 mjeseca, a onda jos drugih 3 samo pri ostavljanju.
Ja sve durala jer je zena bila za pet. Meni. Kici nije sjela i mos se :no: :D
Onda mi je pukao film pa sam nasla drugu tetu.
I sve super... od drugog dana prestao plakati pri ostavljanju, od treceg joj trci u susret u parku...
Teta ima pesa pa su si k'o braca :D

Kad uopce ima smisla?
I kako im to rade?

Neznam Zmijice al vidim u svojim rijecima sebe.I meni je teta super al Joni ne da ne lezi, nego uopce ne lezi.Stvar je u tome sto je ona bila jedina teta koja je slobodna,a izucena je za djecu s posebnim potrebama.
Nista vidjet cemo drugi tjedan sto se jos da uciniti i idemo dalje.

Slusni pregled smo mi radili prvi puta prije 2 mjeseca, jer sam zapravo ovdje procitala koliko je to vazno.Niti ovdje te nitko ne salje nikud, ako se sam ne uputis.Jedina dobra stvar je ta, sto odmah za svaki pregled dobijes (bez problema)uputnicu i picis.
Sto je dijete manje,to je pregled i jednostavniji.
Mi smo dolazili 2 puta jer Jona nije htjela spavati i bila je nemirna, pa nisu mogli izvesti pregled do kraja.Drugi put je zaspala i bili smo za 20 min gotovi.Sad opet moramo doci za 6 mj na kontrolu.
Ako ti mislis (radi tvoje sigurnosti)da je to potrebno,onda ga napravi:top:

styria
06.02.2009., 08:16
Fre dobro dosla!

Odmah su mi suze potekle,jer kad cujem te nase price sva se raznjezim.
Steta sto se nisi prije javila,pa bi te bila ovdje u Grazu posjetila.Vjerujem da ste bili u Kinderklinici.Ah.steta!

Pusa malom borcu.

styria
06.02.2009., 08:19
Ipak govorni razvoj bio je iznimno uspješan, tako je progovorio prve riječi sa značenjem u dobi od 4 mjeseca .A prva rečenica u dobi od 8,5 mjeseci.

Hm, hm. Nije da ti ne vjerujem , ali i djeca bez teškoća ne progovaraju sa 4 mj, a daunići i puno kasnije. Pa... učinilo ti se.

Nisu svi daunici isti,to morate znati.

Moja se Jona sa tri mjeseca okrenula s leda na trbuh ko prava gimnasticarka.A koliko "zdrave"djece to nemoze napraviti.
I nemogu reci da mi se ucinilo:ne zna:

sanda
06.02.2009., 09:28
Prvo,dobrodoslica Fre i malom andjelu Leu :cerek:

Styria , ja kakva sam u takvoj situaciji promjenila bih tetu, jer da mi Kiara danima place u prisustvu neke osobe ...ne znam ,ne bih je mogla ostavljati i dalje. Ali probajte jos malo , da ti budes s njom, da joj pricas o teti ,da se zajedno igrate i sl...A i ako je prvi put odvajas od sebe, to je sasvim normalna reakcija.

Za sluh. Ja sam vec najavila pedijatrici da ce mi trebati uputnica za ORL. Ne uzdam se vise u to da ce mi neko preporuciti pregled, jer sve sam do sad samoinicijativno radila....od neuropedijatra,defektologa ,logopeda....itd. Bas sam neuropedijatra pitala jel zna nekog dr na ORL da mi preporuci,kaze on meni "A sto mislis da ne cuje"? I ja onda objasnim da imam onaj spisak pregleda koje bi trebalo obavljati i da pokusavam da se drzim toga....:rolleyes:

E,mi vam sad idemo u Banjaluku ,kod mojih. Desetak dana da se malo odmorimo, da ja malo uzivam u svom gradu :D Pisacemo i od tamo . :kiss: od nas

fre
06.02.2009., 10:17
drage moje, hvala na dobrodošlici. nadam se da ćemo se lijepo i dugo družiti..dugo, dugo..

... Leo je izgovorio prvbu riječ sa značenjem s 4 mjeseca. prvu rečenicu s 8,5 mjeseci..
u Grazu su nam napomenuli, kad je imao 2 mjeseca, da je nespecifičan down, čak da bi trebalo ponoviti citogenetski nalaz. hard marker je srčana greška ASD (nerazvijena desna strana srca) i položaj očiju. bez obzira na struku - ja sam ipak - samo mama. Govorni razvoj mi nije promakao zbog profesionalne deformacije - odaje me aktivno slušanje :)
. . . Zašto sve one pretrage?
obzirom na obiteljsku anamnezu uz ds - bila je i srčana greška..
E, to je to... Morala sam na vrijeme znati što više kako bnih mogla na vrijeme reagirati i za Lea poduzeti najviše i najbolje. I moram priznati da smo uspjeli..da nije bilo 1. operacije s 6 tjedana života, ne bi doživio 2 mjesec života.. Nadam se da sada razumijete moje dileme i postupke... Ponekad se nešto mora.Sve sam poduzela osim invazivnih postupaka tj. amniocenteze.
dO sada je 6 Leovih prijatelja postalo najljepšim leptirićima koje zovemo anđelima... Opraštanje od njih je uvijek bolno.. Ostali smo s tim roditeljima u kontaktu i s radošću se prisjećamo malenih leptirića. Sve je to - život.
Nikada nismo znali što nas čeka a nadali smo se najboljem.....
Puno sam naučila od mog Lea, naučio me hrabrosti i strpljenju..najteže mi je bilo kad me gotovo ljutitopromatrao dok smo čekali operaciju. ja u suzama, a on s pogledom odrasla čovjeka s porukom " NE SMIJEŠ PLAKATI.. Meni je teško ali za plakanje nema mjesta".
Čak mi je i suze brisao..bilo je uistinu dirljivo do suza..

evo sada i lijepih stvari.. Leo upravo vježba s tetom-trenericom Mimi i uživa jer rade medicinsku gimnastiku, vježbe medicinske masaže za bebe s elementima fitnessa za bebe
čak se i ja opustim i zazijevam....

potražite sve najbolje za svoja mala blaga, i uvijek čitajte između redova svaki zakon.
slobodno pitajte. ima toliko toga..
Pusa svima i veliki zagrljaj od Lea

rodaZG
06.02.2009., 10:26
fre, tvoja bebica je tvoja ljubav i meni je to kao mami maleckog sinčića sasvim jasno da ga voliš najviše na svijetu ali oprosti i dalje mi ostaje nejasno zašto si mjerila nuhalni nabor, išla na duble i triple te ultrazvučno se savršeno kontrolirala na sve markere, a amniocintezu odbila a kažeš da ljubav nema kombinacija i pogađanja.

Pa onda ne ideš ni na jednu pretragu ako tako misliš :confused: a ti krenula u kontrole markera, došla do ok rezultata a odbila amniocinteztu a imaš puno godina.

Oprosti ali meni nejasno :confused:

fre
06.02.2009., 11:37
Uh, uh, uh...U obiteljskoj anamnezi uz Ds išla je i srčana greška od koje je maleni dječarac preminuo. Željela sam znati, obzirom na rizik nasljeđivanja, sve pa i najteže, kako bismo imali vremena pripremiti se za liječenje, operacije...
Ovako to sve izgleda jednostavno, neobično, ljubav čini čuda ali sustav je sustav. Nismo željeli dopustiti da zbog pogrešaka i vlastite nesposobnosti izgubimo dijete. Iovako su se svi zgražali kada smo odbili amniocentezu, kao - zar nije dobro znati da je beba OK i da se dobro razvija?? I ipak, uza sve, nismo mogli predvidjeti da će Leo proći fetalnu patnju (zbog selekcije liječnika a ne prirodne). Uvijek kažem - Leo je moje čudo, a tako ga i prati iako mu je sretan broj 13.
GRAZ - KINDERKLINIK... super mjesto, izvrsni uvjeti, mislim da Austrija ima puno prednosti u sustavu zdravstva i obrazovanja. kod nas to još nije zaživjelo i pitanje je kada će. Ipak, priznajem...a vi, vjerovali ili ne,naši liječnici imaju širu naobrazbu, bolje predviđaju komplikacije. Bili smo zbunjeni kako roditelji u Austriji malo zapitkuju liječnike, manje vremena provode sa svojom dječicom koja su na liječenju. Zbunjujuće.. Onda nam je predivna psihologinja objasnila da je način života takav, takvi su i ljudi. S odmakom. Lakše nam je poslije to bilo prihvatiti jer smo, u jednom trenutku posumnjali da nešto s nama nije OK, ali bilo je suprotno.. u Hrvatskoj su nas okolnosti naučile da se snalazimo u uvjetima skučenosti i dajemo sve od sebe za Leića.
prikupljala sam iskustva putujući po bijelom svijetu - od logopeda, psihologa u Grazu i Munchenu. . . Kod njih je to automatizam i ne treba se ništa posebno čekati, naručivati. Po rođenju, odmah se dogovaraju termini praćenja i terapije. Ipak, cijena liječenja u njih je poprilična, pa tko ima - ima.. U Munchenu - u Herzcentrumu situacija je drugačia. Liječenje traje dok imaš novaca. Tako npr. OP srca košta po predračunu oko 36 tis.EURa, a u slučaju komplikacija - 1 sat na umjetnom srcu košta 1 600 EURA.
Kod nas je još uvijek najbolje i molim Boga da tako i ostane. HZZO pokriva troškove liječenje i to je predivno jer ne znam kako bismo uspjeli u godini dana odlaziti 3x na operacije i liječenja u inozemnim centrima.
Kod nas su uvjeti liječenja loši (bez obzira na izvrsne sposobnosti i predanost liječnika) pa se oporavak protegne na nekoliko mjeseci. U rujnu 2008. preselila se Dj. kardiologija u nove prostore pa se nadamo da će biti i tu velilkih i dobrih pomaka..

Postoje razlike Graz i Munchen. U Grazu klinci poslije operacije uglavnom spavaju a u Munchenu je Leo nakon rekonstrukcije srca (što je za mene bilo pravo čudo i iznenađenje) odmah drugi dan jeo kašicu, dočekao nas s drenovima, veslo mašući nogicama. Pravo čudo.

Što se tiče ispitivanja sluha...najbolje je pričekati do 2. godine ukoliko dijete normalno reagira na zvukove, glasa se gukanjem, brbljanjem... često je sporna pouzdanost ispitivanja osim BERE. Kažu da djeca s DS su specifična, imaju sužen zvukovod, nešto sporije reagiraju na zvučni podražaj ili se naglo stresu bez nekog pravog povoda nrp. kašljanje tete, i sl.

U svakom slučaju nemojte zaobići endokrinologa zbog čestog poremećaja rada štitne žlijezde. U inozemstvu već preventivno djeci daju primjerene lijekove (NPR. EUTIROX). Leo ga baš nije tolerirao i imao je tremore ručica, pa smo ga za sada ukinuli, naravno uz odobrenje liječnika. Uvode ga jer kažu da tako djeca bolje napreduju, bolje su pažnje, visine a i kognitivne sposobnosti su bolje.

Kod klinaca s teškoćama u razvoju najviše me oduševljava njihova savršena intuicija prema onima koji ih se boje i/ili nemaju senzibilitet za djecu s poteškoćama. Moj Leo počne urlati kao Tarzan ili se sklupča poput ježa, stavlja ruke u usta i slini (a nema salivacije od samog početka izuzev kad su mu izbijali zubići i to 9 u isto vrijeme) što je savršen znak da se pridošlica baš i nije uskazala..
I još nešto: od njegove 1. godine savršeno se sporazumijevamo s da ili ne (kimanjem glavice jer mu to sada brže i bolje ide). Primjerice - upitam ga hoće li naši pobijediti sad na svjetskom i biti prvi. Odgovor -ne (bijaše tako). Hoćemo li ići u šetnju: ne (jer počinje kiša). Je li njegov prijatelj-ica u kritičnom stanju sada dobro: pogleda u zrak i uvijek smo znali da je on taj koji zna više od nas i da smo, nažalost, dobili još jednog leptira a kojim ćemo tugovati.

Od samog početka nastoji, i kada smo bili vezani cjevčicom za kisik, poštovati dogovor: ako kaže da ne želi jesti - ok. ne treba. jest će kasnije. Sve bez ljutnje. Kako bismo mi u struci rekli - uz modifikacije ponašanja. ako počne bunt - dogovorimo se da je po mome... ljutnja može, ali i dogovor.. tata kaže - mama je mama, a tata je uvijek u pravu.
Ma, svi su oni savršeni, samo ih treba slušati i gledati...djeca su to sa više znanja od odraslih. zar ne?

P.S. Logopedi puno pričaju, a ja sam se baš raspričala...sorry

styria
06.02.2009., 13:21
Da,cinjenica je da nasi doktori imaju siru naobrazbu i da su sigurno veci dijagnosticari nego ovi ovdje.
Al da su roditelji hladniji i da se manje posvecuju djeci, nebi mogla potvrditi.Poznajem puno ljudi koji imaju hendikepiranu djecu
i vecinom su to austrijanci i svi do jednog su svoj zivot podredili djetetu.No nema veze!
Ti si npr. odusevljena predivnom psihologinjom,koja je meni na kinderklinici postavila pitanje,zasto toliko placem i ako mislim da sa situacijom nemogu doci na kraj,da je mozda bolje da Jonu damo na posvojenje.MOLIM!?
Onog trenutka sam odustala od tih razgovora,jer sam skuzila da to moj zivot nece nimalo uljepsati.Shvatila sam da je to zena koja je vjerojatno studirala psihologiju,a nema pojma kako se roditelj u tom trenutku osjeca.Bilo je tu jos svakavih pitanja al daleko do pametnih.
Al vjerojatno nas i ovdje i tamo ima svakakvih-i dobrih i losih!

styria
06.02.2009., 13:22
I htjela bih jos pitati,kako to da tolika djeca oko vas stalno umiru?

Jesu li to sve dawn djeca ili?
To mi je malo cudno,jer mi smo sa puno djece u kontaktu i jos nitko nije umro,a nedaj Boze i da hoce!

fre
06.02.2009., 14:20
Možda nije bila ista psihologinja...
S nama je obavila razgovor po protokolu bolnice. ima nas svakakvih, to je istina. ali bez borbe nas, roditelja, našim mališanima bilo bi neizvjesno i teško.

Djeca čiji su se životi ugasili nisu bili DS. Od sve operirane djece, Leo je bio jedini s DS. Je li to rijetkost ili neki drugi razlog, ne znam..

Veliku utjehu i nadu kada smo bili u Grazu pružila nam je BASILICA MARIATROST. Predivno mjesto, treba ga posjetiti, puno vjere..
Ako već niste, posjetite ga...Isto kao Međugorje... Ponekad nam treba i Božja pomoć da bismo sve to izdržali. . . . .

mm ilena
06.02.2009., 15:06
:cerek:Dobrodoslica fre i malenom andelicu Leu :lux: :lux:
dirljiva prica.:cerek:

Ako sam dobro shvatila vi ste negdje u mojoj zupaniji:ne zna:. I promaklo mi je kad je Leo roden.:mig:

fre
06.02.2009., 16:45
Leo je rođen 12.01.2007., živimo u Sisku....
Županija je velika i upravo su na djelu super promjene za djecu s posebnim potrebama..vrijeme i je za neke nove dobre događaje kako be se olakšalo djeci i roditeljima.. Mislim da Sisakima potencijala i stručnoga kadra, samo još malo inicijative i bit će OK.

swanmia
06.02.2009., 19:22
Dobro nam došla fre i hrabri dečkić Leo!

STUPANJ INVALIDITETA: jer je kardiološki pacijent sa opsežnom anamnezom ima 100%.
ZNAK PRISTUPAČNOSTI: Zbog procjene 100% invaliditeta, a onda sam darovnim ugovorom prepisala automobil na njega , tako da čovjek ima cijeli
vozni park (kolica, sjedalicu, auto, guralicu....). Kod registracije dijete ima određene povlastice zbog invaliditeta, a i vinjete su tu,
cestarine.................................

Ovo mi malo objasni nisam znala da naša djeca imaju na to pravo,jer i moja je Mia operirala srce kad je imala tri mjeseca u Linzu(hvala divnim liječnicima)bila je dvostruka greška na srcu ASD i VSD 8 mm.,i nitko mi nikad nije spomenuo da imamo pravo na stupanj invaliditeta,znak pristupačnosti itd.,Mia ima osobnu invalidninu ali ne i stupanj invaliditeta.Kome si se ti obratila,malo pojasni.

I hvala ti na opsežnim postovima,dugo nitko nije toliko pisao,ali pošto ti je brbljanje profesija samo naprijed i dobro nam došla još jednom:cerek::top:

fre
06.02.2009., 21:28
Procjena stupnja invaliditeta : neophodno je podnesti zahtjev za procjenu stupnja invaliditeta u Mirovinskom uz podnošenje cjelokupne medicinske dokumentacije. Kada Vas pozovu na komisiju dovodite i malenu pa se temeljem pregleda donosi konačna procjena . Srčana greška je kod nas bila najvažnija iako i DS po nekima, ali ovisi od člana komisije, njihova senzibiliteta i sl. Objektivno gledajući, kardiološki dio će uvijek biti važan, zahtjevati pojačan tretman i mjere opreza. Npr. navesti da malenu morate čuvati od niskih temperatura, ali i visokih i sl. (više jadikovanja.....da je teško, a jest.... zar ne?). Prije godinu dana se nije trebalo ništa participirati za ova vještačenja, a za sada ne znam... treba provjeriti... Kada završi vještačenje kući stiže Rješenje o postotku invaliditeta, no treba tražiti i Nalaz i mišljenje gdje su naznačene dijagnoze, šifre i sl.
Sa svime posjetite županijski ured ili se raspitajte uvjete za znak pristupačnosti. U kolovozu 2008 donesen je novi zakon koji kaže da je minimalno 80% na donje ekstremitete ili 100 % za tjelesno oštećenje . Kako se radi o srčanoj grešci to bi prevedeno značilo da dijete ima tešku trajnu promjenu u zdravstvenom stanju nastalu prije 18 godine. Ukoliko se budu na komisiji liječnici opravdavali da dijete lijepo napreduje, naglasite da se nikada ne zna itd. Za znak pristupačnosti je potrebna jedna mala fotka malene koja će biti na iskaznici. Ona uvijek putuje kamo i ona, dakle prenosiva je pa može biti kod tate, a ako ide s bakom i djedom onda im posudite jer je s njima. U mom gradiću je uredba ukoliko smo parkirani na mjestu za invalide ne treba plaćati parking. Da li je to isto tako uređeno u Zg ne znam, ali provjerite. Pa rješenje o znaku pristupačnosti pošaljete Ministarstvu prometa i veza, pa vam oni pošalju naljepnicu za autoput (oslobađanje plaćanja autoputa i sl.). ako odlučite da malena postane vlasnica vašeg četverokotačnog ljubimca onda isto imate povlastice kod osiguranja (kasko i osnovno ) oko 1000 kn.
Rješenje o stupnju invaliditeta neka priloži roditelj uz poreznu karticu , pa to znači i neke porezne olakšice (Pitati u poreznoj upravi), isto tako priložite u Udrugu invalida jer ukoliko se utvrdi da ima tjelesno oštećenje može postati član udruge osoba tjelesnim invaliditetom. Ja nisam željela Lea obzirom na naš sustav upisivati u usdrugu osoba s MR , jer je prerano za prognoze, a i tako DS nema mnogo povlastica odnosno gotovo ništa. Stoga srčana greška je i tako značajnija i zbog nje moramo se u potpunosti prilagoditi uvjetima , okolnostima .... jer tik tak je najvažnije (hrabro srce).
Nadam se da sam vam zadala zadaćicu koja iziskuje mnogo vremena, truda i borbe... no ne treba zaboraviti sve su to prava koja pripadaju djetetu i ne treba ništa prepustiti slučaju.
Za sustav će djeca s DS uvijek ostati DS, jer često ne vide ništa osim forme naziva. Zaboravljaju da su to djeca kao i sva druga sa svojim potrebama, ali voljena i zaštićena od strane betmen mama i supermen tata (koji su spremni na tu ulogu).

i sada na posao.... ;)

Tija
06.02.2009., 21:37
kad sam se ja raspitivala za stupanj invali. rekli su mi da niti ne pokusavam, jer je dite lipo, zdravo, pa samo je down zaboga:D
Upisat se u vrtic ne moze jer je down zaboga:D
koji paradoks
sad mi je smijesno al nije bilo onda:D

Albatros1
06.02.2009., 21:54
Evo i jednog tate da se malo ukljuci, od registracije nisam bas aktivan bio.Tema je inace zanimljiva i rado vas citam.

Tija
06.02.2009., 22:06
cao tata B:cerek:
nemoj tako puno pisati majketi, ne uspijem sve procitat :D
:kiss:

styria
06.02.2009., 22:19
Evo i jednog tate da se malo ukljuci, od registracije nisam bas aktivan bio.Tema je inace zanimljiva i rado vas citam.

Hallo Albatrose!

Mi smo se ljetos trebali upoznati ali je nasa Jona dobila temperaturu i nismo mogli doci do vas.
Ispricala mi je sogorica da ste super ljudi i nadam se da cemo se ovo ljeto uspijeti upoznati.
Naravno da smo culi da vasa djevojka pliva i roni sve u sesnaest.
Puno pusa i pozdrava od nas!

Albatros1
06.02.2009., 22:20
Ha,ha,ne tribas se bojati.Ja ti bas nisam za to,radije citam.Danas i onako nista nije kako triba ali sto se tu moze.Drago mi je da si mi ti jako aktivna.Vidis sada sam malo vise napisao,mozda se i ja popravim,nikad se nezna.

mm ilena
06.02.2009., 22:22
Mi smo preko udruge ciji je Katarina clan dobili formulare za znak pristupacnosti itd. Isto imamo invalidninu, ali nam je nisu htjeli dati ranije zbog OP srca, nego sa napunjene dvije godine zato sto nije prohodala i zbog ostalih visestrukih promjena (celijakija, neurudermitis, dalekovidnost, hipotonija,..). Ali nemamo stupanj invalidnosti:ne zna:

Albatros1
06.02.2009., 22:24
Bog,Styria,zao mi je da se nismo upoznali ali nadam se da ce biti vremena za to.Mi smo cijelo ljeto u Filipu i svaki dan smo na moru.

mm ilena
06.02.2009., 22:25
:)Pozdrav tati i mamama.:D

styria
06.02.2009., 22:26
Bog,Styria,zao mi je da se nismo upoznali ali nadam se da ce biti vremena za to.Mi smo cijelo ljeto u Filipu i svaki dan smo na moru.

A ovo ljeto cemo to nadoknaditi,pa mozda i nasa Jona do onda nauci roniti.

Cula sam da ste svakodnevno na kupanju,pa ste ce vam bolja terapija:rofl:

pelicia
06.02.2009., 23:17
evo i nas malo da se pokažemo, a i da se pohvalimo
http://img266.imageus/img266/452/img8182pn1.th.jpg (http://img266.imageshack.us/my.php?image=img8182pn1.jpg)http://img19.imageshack.us/img19/8582/img8198hu1.th.jpg (http://img19.imageshack.us/my.php?image=img8198hu1.jpg)MG]http://img149.imageshac[Ik.us/img149/1514/img8275gb2.th.jpg[/IMG] (http://img149.imageshack.us/my.php?image=img8275gb2.jpg)http://img7.imageshack.us/img7/91/img8258rl6.th.jpg (http://img7.imageshack.us/my.php?image=img8258rl6.jpg)http://img517.imageshack.us/img517/4913/img8301mn6.th.jpg (http://img517.imageshack.us/my.php?image=img8301mn6.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/6480/img8391ah4.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=img8391ah4.jpg)
naime, teta koja vježba Gitu misli da se Gita odlično motorički razvija, da nema nikakvih patoloških obrazaca i kaže da je dovodimo jedan put tjedno da je ona samo prati njen razvoj. Inače Gita stabilno sjedi i ima čvrste bočne obrane. U potrbušnom položaju se nazire početak puzanja. Gita je sada u fazi kada govori najčešće slog ta-ta-ta, čuje se tu i aaabuuuuuuuu, ba-ba-ba i još puno zvukova koje ne mogu pretočiti u slova. Bili smo i kod logopedice koja je jako zadovoljna gitinim glasanjem i ne misli da je potrebna njena prevelika intervencija, ali nam je rekla da joj moramo puno pričati, pjevati, raditi grimase, proizvoditi različite zvukove iz različitih smjerova da što bolje lokalizira zvuk. Rekla nam je i da su roditelji, odnosno svi oni koji su u bliskom kontaktu s djetetom najbolji logopedi djetetu pa se mi tako i ponašamo, svaka baba i did imaju upute kako joj se obraćati, šta joj pričati, kako joj pjevati. Gita je odlično prihvatila dohranu, još uvijek sisa i to joj je najdraža hrana i super napreduje (možda čak i presuper - svi govore da je buca).

pelicia
06.02.2009., 23:22
dobrodošli fre i albatros!
fre, neke su me tvoje misli ohrabrile za buduće bitke, poljubac malcu:)

pelicia
06.02.2009., 23:24
virtualni poljubac šaljemo Marti i Kiari dok ih ponovo ne vidimo na kavici

swanmia
07.02.2009., 00:14
Mi smo preko udruge ciji je Katarina clan dobili formulare za znak pristupacnosti itd. Isto imamo invalidninu, ali nam je nisu htjeli dati ranije zbog OP srca, nego sa napunjene dvije godine zato sto nije prohodala i zbog ostalih visestrukih promjena (celijakija, neurudermitis, dalekovidnost, hipotonija,..). Ali nemamo stupanj invalidnosti:ne zna:

Sad mi ništa nije jasno,kako bez stupnja invalidnosti,koja udruga:confused:

A što se tiče osobne invalidnine i nama su čekali da se izdefinira zdravstveno stanje i koje će biti posljedice i onda su nam dali zbog višestrukih oštečenja organa i organskih sustava...

Pelicia,Gitica je prava mala slatkica,pusicu joj šaljemo!

styria
07.02.2009., 08:17
Gita je stvarno preslatka!

mm ilena
07.02.2009., 09:23
:DGita je stvarno ko bombon, posebno kad jede spinat (ista moja Katarina):rofl:

Nego reci tko joj uspije tako ravno odrezati siske. Moja se vrti kao zvrk:)

mm ilena
07.02.2009., 09:42
:)Kod nas u Kutini postoji Udruga distroficara,invalida i djecje paralize i ostalih tjelesnih invalida (OSI ) koje je Katarina clan.
Ima njihovu iskaznicu clansku,to vazi kad idemo negdje gdje osobe s inv. imaju prednost (vadenje nalaza, T-centar, banka...):top:
Kad smo je upisali dobili smo te papire od udruge s kojima smo otisli na Gradsko poglavarstvo, prilozili dvije foto, bilo je i
nesto biljega...(prije 2 god.) i cekali. Poštom nam je stigla iskaznica koja vazi za inv.mjesto kod parkiranja i u Zgb. se ne placa osim u garazi.

Do prosle god. smo u udruzi imali logopeda koji je dolazio iz Zgb. Sad vise nemamo.:ne zna: Najbliza udruga za DS nam je u Zgb. i tu smo ju uclanili.

Od udruge smo dobili i papire za Tv , za telefon, (neplacanje pretplate, koje pedica nije htjela potpisati...uz napomenu da je i ona invalid i još radi:ne zna::ne zna:) I to stoji u ladici.

Albatros1
07.02.2009., 10:06
Styria,budi bez brige sto se tice ronjenja svaki od njih to dobro prihvati ako se roditelji ne postave previse zastitnicki,uostalom tako je to sa svima bez obzira na dijagnozu.Djeca ko djeca nastoje nas koristiti sto je vise moguce,naravno da u svemu mora postojati granica,zar ne.

martic
07.02.2009., 15:20
A covjece mene nema dan kad ono tri stranice za procitat!Sve najbolje novim clanovima!Gitice moja preslatka si!POzdrav svima a posebno mojim curama Giti i Kiari !Moje cure pusu na onu puhalicu baloncice a Marta ih hvata pa je zivi urnebes u kuci idem pravit reda!

chilimama
07.02.2009., 16:01
Bog, tata Albatros....:cerek:
A vidi cura koliko ih je...:cerek:
Sve slađe od slađe....:cerek:

Pusa svima......

swanmia
07.02.2009., 18:37
:)Kod nas u Kutini postoji Udruga distroficara,invalida i djecje paralize i ostalih tjelesnih invalida (OSI ) koje je Katarina clan.
Ima njihovu iskaznicu clansku,to vazi kad idemo negdje gdje osobe s inv. imaju prednost (vadenje nalaza, T-centar, banka...):top:
Kad smo je upisali dobili smo te papire od udruge s kojima smo otisli na Gradsko poglavarstvo, prilozili dvije foto, bilo je i
nesto biljega...(prije 2 god.) i cekali. Poštom nam je stigla iskaznica koja vazi za inv.mjesto kod parkiranja i u Zgb. se ne placa osim u garazi.

Aha :bonk: sad kontam,znači dobiješ samo znak pristupačnosti,a ne ono ostalo.
Hm,sad me živo zanima da li i naša Brodska udruga daje članovima(nismo član)taj znak.:confused:
Da ti pravo kažem nisam ni znala da naša djeca mogu biti učlanjena u udrugu invalida,ili bilo koju osim u down udrugu.Baš ću ih posjetiti i raspitati se kod drugih roditelja.
Hvala mm ilena.

fre
07.02.2009., 22:02
E, ja volim temu upisa u vtić jer tu ima toliko nebuloza i krivih tumačenja da me često glava zaboli kada doznam što roditelji prolaze u želji za upis u vrtić. (Moj malac je još mali i čuvamo ga doma obzirom na srce).
Neki vrtići tj. ravnatelji i stručni timovi u tolikoj mjeri ponize roditelje da najčešće odustaju i traže svi neko drugo rješenje .. igraonicu, tetu i sl. Ja sam pobornik integracije i svi znaju (pa i vrapci na grani ) da je nezamjenjiv poticaj za malene sa DS ukoliko su u redovnoj skupini i to bez nekog odvajanja i imenovanja u smislu downiči i sl. Izvrsna je opcija pronaći dobre dušice koje rade u gradskom poglavarstvu tj. u uredu za društvene djelatnosti (koji su zaduženi za dj. vrtiće). Vrlo često oni uistinu pomognu rješavanju poteškoća oko vrtića. Najbolje je napisati pismeni zahtjev o potrebama djeteta za upis u DV uz medicinsku dokumentaciju gdje će isto biti naznačeno od strane članova multidisciplinarnog tima :::: neka svatko od str. djelatnika napiše preporuku... što više to bolje). Ponekad pomaže razgovor sa gradonačelnikom iako on kasnije sve opet preusmjeri na taj ured. Ne treba zaboraviti da je grad osnivač DV i oni ih financiraju, pa ponekad mogu donositi i takove odluke. Najbolje vrijeme za traženje pomoći je uvijek u proljeće jer dio djece odustane , a skupine su manje pa je i mogućnosti više. U nekim gradovima Grad participira boravak djece u DV pa su roditelji oslobođeni plaćanja. Dakle, kada dijete krene u vartić obavezno provjeriti u Grad poglavarsvu za to jer u vrtiću često ne žele reći istinu jer je to i njima manje novaca u kasici... No, tko zna, zna...
A za vrtić isto tako dobrodošlo je kvalitetno prijeteljstvo ili poznanstvo s nekom odgajateljicom koja može posredovati za upis. ( a neki su naveli da je to učinila i dobra susjeda spremačica ili kuharica).... ma nije važno , neka to bude netko kome je važna sreća vašeg djeteta i tko vas razumije. Za sve su presudne djetetove sposobnosti, koje ne smiju odviše odstupati od prosjeka, graničnih ili blaže ispodprosječnih.

Samo hrabro u potragu za vrtićem... i bez straha.

Ne znam da li netko ima iskustva sa Montesori ili Waldorf. vrtićem. U Waldorf. vrtiću ili školi (kaže praksa iz austrije) nema razlika na papiru, već se program oblikuje sukladno djetetovim mogućnostima i sposobnostima. Cijena u kn takvog vrtića mislim da nije zanemariva, no ipak za dijete sve...
Da li ste za M. ili W. ili samo klasika kao što je to već uobičajeno?

swanmia
08.02.2009., 11:12
mm ilena zanimaju me problemi sa štitnjačom kod Katarinice,jer mi smo prije 10 mjeseci vadili hormone. FT3 3.40, FT4 1.13, TSH 9.0.
Radili smo i antitjela koja su bila: Anti-Tg 3.67, Anti-TPO 1.65 .
Ultrazvuk štitnjače je bio u redu.
Dr.nam nije uvela nikakvu terapiju jer joj Mia dobro izgleda i rekla da dođemo na kontrolu za godinu dana.A ja čitam i čitam i nailazim na podatke da se u nekim zemljama djeci sa DS-om preventivno daje niska doza eutiroxa zbog boljeg mentalnog razvoja,rasta itd.
Kakvo je stanje kod Katarine,dali ima terapiju,koje su visine hormoni,šta misli vaš doktor u vezi toga...

styria
08.02.2009., 18:51
http://i42.tinypic.com/v4ate8.jpghttp://i40.tinypic.com/23w8wgp.jpg

evo nas malo

styria
08.02.2009., 18:56
http://i43.tinypic.com/4j4bo1.jpg

http://i42.tinypic.com/v67x3o.jpg

martic
08.02.2009., 21:40
http://i42.tinypic.com/v4ate8.jpghttp://i40.tinypic.com/23w8wgp.jpg

evo nas malo

a kako ste slatke!I ja spadam u ove nove clanove pa da pitam koliko ja slatkica stara?A covjece drzi bocicu isto kao i moja Marta.Jel vi ispravljate taj palac ili ?Mi se borimo mjesecima da bocicu uhvati i palcem ja namjestim ona po svom!

styria
09.02.2009., 06:25
Jona ima 19 mjeseci.

Nema sanse da spusti palac na flasisu,a jos k tome ga koristi kao kaziprst.
Sve sto zeli pokazati pokaze s njim.I kad gleda knjigice i kad pokazuje stvari kaze:"To!"i palcem pokaze.
Pitala sam sta da radim i rekli su mi da joj masiram kaziprst kako bi dobila osjecaj za njega.
Al mogu ti reci da ne uspjevam bas!

chilimama
09.02.2009., 06:44
Jona ima 19 mjeseci.

Sve sto zeli pokazati pokaze s njim.I kad gleda knjigice i kad pokazuje stvari kaze:"To!"i palcem pokaze.
Pitala sam sta da radim i rekli su mi da joj masiram kaziprst kako bi dobila osjecaj za njega.

JOna je prekrasna :cerek: :cerek: Plave oči :cerek:
Volim plave oči :cerek:

styria
09.02.2009., 10:05
hvala Chili

stvarno zenska ima posebno plave oci,iako smo svi plavooki nitko nema tako izrazeno plave oci kao ona

styria
09.02.2009., 10:06
e da vas ja nesto priupitam

jel netko od djecice prohodao prije dvije godine ili je to nemoguce?
mi smo dosta stabilni ali mi se nekako ne cini da ce tako brzo prohodati ili se mozda varam?!

chilimama
09.02.2009., 10:29

mi smo dosta stabilni ali mi se nekako ne cini da ce tako brzo prohodati ili se mozda varam?!

Evo moj Jure....On je prohodao s 18mjeseci...I bio je čvrst, ali nije volio dugo hodati...Kad bi osjetio nesigurnost, samo se spusti na guzu...Ja sam izbjegavala kolica...Mi smo znali po par kilometara propješačit...:mirko:

mm ilena
09.02.2009., 11:36
mm ilena zanimaju me problemi sa štitnjačom kod Katarinice,jer mi smo prije 10 mjeseci vadili hormone. FT3 3.40, FT4 1.13, TSH 9.0.
Radili smo i antitjela koja su bila: Anti-Tg 3.67, Anti-TPO 1.65 .
Ultrazvuk štitnjače je bio u redu.
Dr.nam nije uvela nikakvu terapiju jer joj Mia dobro izgleda i rekla da dođemo na kontrolu za godinu dana.A ja čitam i čitam i nailazim na podatke da se u nekim zemljama djeci sa DS-om preventivno daje niska doza eutiroxa zbog boljeg mentalnog razvoja,rasta itd.
Kakvo je stanje kod Katarine,dali ima terapiju,koje su visine hormoni,šta misli vaš doktor u vezi toga...

Katarina ide ovaj tjedan na rebro vaditi nove nalaze:TSH,T3,T4,hTgAt i TPOAt. Zadnji nalaz TSH joj ja bio nesto povisen 8,69. Prosli tjedan joj UZV nije radila rekla je da kad donesemo nove nalaze. Rucno joj je opipala i cini se da nema cvorica:ne zna:.
Cini mi se da je fre nesto pisala kako je njen sincic isto primao eutirox.

mm ilena
09.02.2009., 11:56

Ja poznam nekoliko djece koja su prohodala prije druge godine. To su djecica koja fala Bogu nisu imala poteskoca sa srcem. :cerek:

suza27
09.02.2009., 13:20
Bok da vas najprije sve lijepo pozdravim i nove i stare:cerek:
Čitam redovo, ali ne stignem pisati..
Styria vidjela sam da si pisala kako nisi sigurna za vrtić, odnosno da li se Jona osjeća dobro u svoje tete. (Usput Jona je divna:cerek:)
Iz vlastitog iskustva mogu ti samo napisati da je izuzetno bitno da slušaš dijete. ja to nisam napravila i skoro mi se dobro odbilo o glavu. Ne mora značiti da je teta uopće loša, ali djeca percipiraju stvari na svoj način i vrlo ih je važno slušati...Ako se dobro osjećaju u sredini u kojoj jesu značajno će napredovati i obrnuto..

Što se tiče specijalnog vrtića i redovnog mi smo prošli oba i nitko me ne može razuvjeriti da redovni za našu djecu nije puuuuuno bolji...Ivan je u svom redovnom vrtiću toliko napredovao da se mi ne možemo načuditi..govor, socijalizacija, razmišljanje, raekcije..sve je otišlo naprijed..
sada ostaje i na spavanju bez ikakvih problema.
Ipak i ovdje treba biti jako oprezan..Treba paziti da je to teta i grupa koja želi dijete s DS i koja je svjesna njegove posebnosti, ali ga isto tako smatra jednakima svim drugima..

Mi svojim tetama nikada nećemo moći dovoljno zahvaliti na svemu..

Djeca s DS mogu prohodati prije 2 godine, pogotovu ako su imali ranu intervenciju..
Ivan je prohodao sa 18 mjeseci, nismo imali klasične rane intervencije, ali smo radili najbolje što smo znali:cerek:

styria
09.02.2009., 13:38
Suzo,hvala na savjetu!

Jos nismo odustali od tete i danas je bilo malo bolje al ko zna kako ce sutra biti.
Nakon mjesec dana Jona nema nikakav odnos s njom i bojim se da ce se to promijeniti.
Al probat cu jos ovaj tjedan,pa cemo vidjeti dalje.
Stvar je u tome sto je Jona samo pola sata kod nje,pa nema ni sanse da se na nju navikne.
Mislim da je to prekratko vrijeme,a ova se vjerojatno boji da nebi Jonu preopteretila.
Neznam ni sama.
U svakom slucaju krajem tjedna cu s njom otvoreno popricati i odluciti dalje.
Ako nece ici trazit cu novu i idemo dalje.

Joj,djecica su vam vec s 18 mjeseci prohodala.Supeeeeeerrrrr!
I nek mi onda netko nesto rece za moje daunace!

suza27
09.02.2009., 14:22
Stvar je u tome sto je Jona samo pola sata kod nje,pa nema ni sanse da se na nju navikne.
Mislim da je to prekratko vrijeme,a ova se vjerojatno boji da nebi Jonu preopteretila.

Zašto samo pola sata? i mi smo to prošli jer smo bili u specijalnom vrtiću, a redovnom smo najprije dobili mogućnost sat vremena tjedno..Onda nije ni čudno da nemaju baš nekakav odnos.. Postoji li mogućnost da bude duže?

styria
09.02.2009., 14:26
pa Jona je zapravo upisana od pon-cet od 8-13

al s obzirom da smo tek krenuli teta je odlucila samo pola sata za pocetak
pricala sam sa dvije tete i rekle su i da je to smijesno,da bi dijete trebalo odmah ostati bar 3 sata i da jednostavno za tih pola sata nema vremena da se navikne na situaciju
moram definitivno s njom popricati i reci joj da mora tih pola sata produziti

suza27
09.02.2009., 14:30
Ako Jona ne pokazuje prevelike poteškoče pri odvajanju svakako bi bilo dobro produžiti vrijeme. Svu djecu koju znam kada su kretala u vrtić, imala su tu fazu prilagodbe..Možda da pokušate produžiti , pa da onda vidiš kako ide..
tako obje dobivaju priliku da se bolje upoznaju..
Želim ti puno strpljenja , znam da to uopće nije lako proći...

O kakvom se vrtiću radi?

styria
09.02.2009., 15:08
to nije vrtic nego teta cuvalica koja je izucena za djecu s posebnim potrebama al Jona joj je prvo takvo dijete,pa se vjerojatno i ona pomalo boji.u grupi ima jos 4 curice i jednog deckica u dobi od godine do 2 i pol godine.dok sam ja prvi tjedan bila sa Jonom po sat vremena kod nje, sve je super funkcioniralo i cak sam bila ugodno iznenadena kako Jona pokusava slagati kocke kao i druga djeca.
nije joj bas uspjevalo al se trudila.stvarno cu pokusati s tim produzenim vremenom i ako onda nece funkcionirati onda nemam sta vise tu traziti.

Jona ce sa tri godine krenuti u vrtic i vec je zadnji cas da je upisem jer je rok cekanja i po 2 god.
ispocetka sam razmisljala o specijalnom vrticu u kojem ce imati sve u sklopu (od logopeda do fizikalne)al sam citajuci razne brosure ipak od toga odustala.odlucili smo se za redovni vrtic sa integracijskom grupom i nadam se da se necu pokajati.iako to izgleda jos daleko,vrijeme ce brzo proci,tako da se necemo ni snaci.toliko informacija mi dolazi sa svih strana da ni sama neznam koga da slusam.moram se jednostavno sabrati i pametno odluciti.

sanda
09.02.2009., 18:16
Jona je njammmi :cerek:

Vidim o hodanju je rijec....tj prohodavanju. Kiara ima 13mj i meni se cini da nece skoro. Ali ja poznajem curicu koja ima DS , ya koju mi njena porodica kaze da je prohodala sa 12mj.... :eek: Sad je ona velika cura,ide u drugi razred osnovne skole....

A za vrtic, slazem se sa Suzom, da je jako bitno da tete hoce da imaju u grupi takvo dijete...evo ova djevojcica o kojoj sam gore pisala ide u redovnu skolu....i kad je krenula njena uciteljica je stvarala velike problema, bila ljuta sto je ona dobila "takvo" dijete u razredu,stalno se zalila na nju....Dok mama nije urgirala na sve strane , pa kad su je pritisnuli,promjenila se,ali to je stvarno zalosno. Kad neko ko je pedagog vrsi takvu diskrimaniciju i tako se ponasa prema djetetu.

fre
09.02.2009., 18:45
Ah, vrtić , moja omiljena tema.. Radila sam u vrtiću koji je izvrsno ekipiran što se tiče stručnih suradnika pa je bilo uobičajeno da djeca s posebnim potrebama dolaze postepeno u pratnji roditelja ostaju po sat pa i duže. Adaptacija je ovisila o djetetu a ne o teti. Dakle , dijete određuje ritam skupine a ne uplašena teta. Najbolje je da dijete dolazi ujutro na doručak , negdje oko 8 sati i tako postepeno prati ulazak svakog pojedinog djeteta i tako se adaptira i upoznaje djecu i roditelje. Obroci su "rituali" koje ne treba zaobilaziti čak ukoliko dijete nije sklono papati, ali važno je da nauči pravila grupe. Najčešće to za njih postaje veliki užitak, a vrtić mjesto u koje se rado vraćaju, a kada krenu u školu rado ga se s nostalgijom prisjećaju ( kao i njihovi roditelji).
Polazak u školu postaje velika "muka" za učiteljice i djecu. Često se savjetuje da prilikom upisa djeteta u školu se dobrovolno oglasi učiteljica koja bi željela u svom razredu imati dijete s ds. S radošću mogu iskazati kako sve više Down postaje Up, pa nas sve iznova iznenađuju. I zato se svi radujmo njihovim prvim koračićima, njihovim prvim riječima i rečenicama. Treba samo naučiti druge da se nauče radovati s nama. Još uvijek je teško pribijati tvrdi okop u manjim sredinama koje žive u nekakvim prošlim vremenima i obrascima koje možemo gledati samo u starim dokumantarcima. Uvijek strepim što donose nove izmjene u Zakonima o odgoju i obrazovanju.

Eutirox.... Leo ga je dobio nakon povratka iz Austrije, jer je nakon komplikacija imao hipotireozu, ali je imao jake tremore ručica kao popratnu pojavu pa je ukinuta terapija. Sada ima nalaze ok, bez neke posebne th. uz praćenje hormona i nadalje. U inozemstvu su nam kazali da je to praksa odmah od početka davati eutirox kao prevenciju, jer se već zna da će biti bolje da dijete dobija primjerenu terapiju uz prevenciju nekih većih poteškoća kasnije. Mi smo za sada bez , ali ćemo kontrolirati i vidjeti ima li potrebe za ovom th.

martic
09.02.2009., 19:39
Jona ima 19 mjeseci.

A Marta ima 18!A cure su blizu rodene tocnije Marta je 14.08.A covjece pa ona je super !Marta samo gleda u nesto i kao ljuti se nema TO ili nesto slicno!!!

swanmia
09.02.2009., 20:15
Katarina ide ovaj tjedan na rebro vaditi nove nalaze:TSH,T3,T4,hTgAt i TPOAt. Zadnji nalaz TSH joj ja bio nesto povisen 8,69. Prosli tjedan joj UZV nije radila rekla je da kad donesemo nove nalaze. Rucno joj je opipala i cini se da nema cvorica:ne zna:.
Cini mi se da je fre nesto pisala kako je njen sincic isto primao eutirox.

Hvala, znači i kod vas je TSH blizu 9 i bez terapije je ako sam dobro shvatila.Javi kako ste prošli.

fre,ja sam isto čitala da se u nekim zemljama eutirox daje kao prevencija i bolji rast i mr. kod djece sa DS-om.

styria,Mia ima 3 god. i još uvijek drži bočicu sa palcem u zraku i isto s njim sve pokazuje i koristi ga umjesto kažiprsta,i ja uporno drilam da koristi kažiprst kad nešto pokazuje ,ali nema šanse.
Jona je medena baš me podsjeća na moju zvrkicu.:cerek:
I ja također znam par klinaca koji su prohodali prije druge god. od 15-19 mj.,ali kod njih hipotonija nije bila jako izražena i nisu imali nekih otežavajućih komplikacija.

fre
09.02.2009., 22:52
NIsam više sigurna što je dobro, a što ne.. obzirom na eutirox. Leo je imao jake tremore , da nije mogao niti ručice stavljati u usta. Ukratko bilo je teško to gledati. Reakcije na lijek su individualne, pa se ne treba vezati za izolirane slučajeve. L. je dobio u Grazu zbog povišene razine ODMAH th. uz preporuku korištenja trajno i kroz duže vrijeme.

Kako bismo nadoknadili reduciranu prehranu jer je počeo značajno manje tolerirati nakon druge op . srca mi smo leu uveli u prehranu probiotike, hranu bez glutena, uz omegu 3, multivitamine i med (u manjim količinama - mala žličica dnevno uz preporuku korištenja nakon godine dana (tata je sve proučio jer je pčelar, pa zna i zašto)- no kako je kod njega situacija specifična i pokušavamo sve. Što se tiče prstića u zraku prstić treba gladiti i govoriti mijau , mijau i najčešće djeca to rado prihvate. Pošto je još malena teško da će u potrupnosti razumijeti zašto baš ovaj prstić i zašto mama stalno nešto oko tog prstića "mota". Hm, možda je ipak nešto važan i hop, eto njega gore. Kada se petvori u macu koja se spusti i mijauče i igra se po bočici i nešto joj je ugodno i lijepo baš tako možda malena odluči poduzeti nove "korake" i naučiti kako treba.
Gladiti po tijelu i govoriti mijau je po terapijskom postupku Stimulacije pokretom i ja ih redovito i rado koristim , a djeca im se iznimno raduju. . . Veselo se igramo i zabavljamo i učimo...

swanmia
10.02.2009., 18:09
Jutros se Mia probudila i nije mogla otvoriti oči i uopće promjeniti položaj iz ležećeg,to se svaki puta dogodi da legne spavati zdrava a ujutro nemože otvoriti oči,jer ju jako bole ili peku ili ima osjećaj da ju bocka neznam.To nam se dešava učestalo pa mogu reći svaki mjesec ili dva puta mjesečno.Pri tome gubi ravnotežu i glavicu drži nagnutu u desnu stranu,nemože hodati,i pri dizanju i spuštanju na krevet ima osjećaj propadanja,pa se jako čvrsto uhvati za mene.Cijelo to vrijeme mora biti u zamračenoj prostoriji jer joj jako smeta svjetlost.
Okice nemaju nikakvog sekreta ni krmeljica,samo se crveni iznutra donji kapak.Ja joj ukapam jednokratno samo ujutro kapi tobrex i ona do navečer progleda i dođe sebi,kao da ništa nije bilo.Inače to se desi ako na minutu izađemo iz kuće do auta ako malo puše vjetar ili je jako sunce,katastrofa koliko su joj oči osjetljive.
Doktori naravno sliježu ramenima.:ne zna:
Da li se kome od vaše dječice dešava nešto slično i kako to riješavate,ili koje ste pretrage radili da se utvrdi o čemu se može raditi.Naša doktorica nas je slala kod očnog da vidimo fundus(ukapaju joj kapi za širenje zjenica,pa nakon pola sata gleda fundus) i taj nalaz je uredu.:confused:

styria
11.02.2009., 09:29
joj Swanmia stvarno nemam pojma sto bi to moglo biti

mi smo imali do sada dvije male upale od vjetra al prosle su same od sebe

nadam se da ste danas punooooo punoooo bolje!

pusaaaaaa

swanmia
11.02.2009., 11:31
Hvala!:grli:
Danas je dobro,još se okice malo crvene ali nema smetnji sa vidom.:)

chilimama
11.02.2009., 17:59
.:confused:

Jurica je imao česte upale očiju, uglavnom su počimale u ovo doba , a kulminirale su u svibnju..Nakon toga je prolazilo...Uglavnom smo mu stavljali kapi u oči i mast ( na recept) i to je prolazilo za dva tri dana...Prestalo je s njegovih desetak godina....konjuktivitis...
Ne znam, možda se radi o nekoj alergiji....sama kažeš vjetar, propuh, prehlada....:confused:

martic
11.02.2009., 19:20
A sa Martom nisam imala problema ali sa Mijom najstarijom kceri da!Kod Mije je bio problem a vecinom bude kod svih suzenje tog suznog kanala.Uz stalno masiranje i kremice to se sankcioniralo i to u zadnji cas jer smo vec bili zagovorili termin za propuhivanje.Ali proslo je bez.Jeli ti to tko spominjao?

swanmia
12.02.2009., 20:59
Hvala cure.:grli:
Neznam što bih rekla,znam da nije konjuktivitis,to i dr.kaže,jedino možda da tražim bris oka:confused:
A što se tiče suženih suznih kanalića vjerujem da jesu možda malo uži kod naše djece nego kod druge djece,kao i zvukovodi i respiratorni putevi,ali nema indikacija za postavljanje cjevčice ili propuhivanje zato što joj okice nikad ne krmelje i nema onog sekreta,to je bilo par puta ali samo po par sati ili spavanja nakon vjetra.
A u ovom slučaju što sam opisala u gornjem postu tog sekreta nikad nema.

mm ilena
13.02.2009., 16:25
Hvala cure.:grli:
Neznam što bih rekla,znam da nije konjuktivitis,to i dr.kaže,jedino možda da tražim bris oka:confused:
A što se tiče suženih suznih kanalića vjerujem da jesu možda malo uži kod naše djece nego kod druge djece,kao i zvukovodi i respiratorni putevi,ali nema indikacija za postavljanje cjevčice ili propuhivanje zato što joj okice nikad ne krmelje i nema onog sekreta,to je bilo par puta ali samo po par sati ili spavanja nakon vjetra.
A u ovom slučaju što sam opisala u gornjem postu tog sekreta nikad nema.

:) Evo mi se vratile iz Zgb.
Ovakve i slicne probleme ima i moja Katarina, bas smo neki dan "odljepljivali" ljevo oko s kamilicom. Mi mazemo sa Tobrex masti dva puta a izmedu toga kapamo s istim kapljicama 3-4 puta, ovisno o jacini upale.Nakon 3-4 dana prode.
Zbog slicnog problema neidemo u vrtic cijelu zimu. Izademo li iz kuce van na vjetar odmah joj procuri nos, oci se zacrvene i stalno je pod nekim upalama.
Izvadili smo krv:( bilo je i suza, uvje joj tesko nadu venu.Cim smo izasli van sve je bilo u redu,samo da se sto duze seta.:cerek: Sad cekamo nalaz pa onda opet kod dr.

mm ilena
13.02.2009., 17:56
http://img218.imageshack.us/img218/6135/dsc00407tn9.th.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=dsc00407tn9.jpg)

http://img105.imageshack.us/img105/1672/mojaljubehd4.th.jpg (http://img105.imageshack.us/my.php?image=mojaljubehd4.jpg)

pozdrav :cheer: od Katarine i njenog brace Jure

chilimama
13.02.2009., 20:58
Jesu i vama maškare? Imam novi avatar...:cerek::cerek:

Katarina i Jure....:cerek::cerek::cerek:

styria
13.02.2009., 21:21

Katarina i Jure....:cerek::cerek::cerek:

o draga moja Chili nevolim maskare:(

Katarina i Jure su preslatki :cerek:

a gdje ste vi svi ljudi,sto se nista ne javljate:s

osjecam se tako sama kad vas nema:rolleyes:

swanmia
14.02.2009., 09:28
:) Evo mi se vratile iz Zgb.
Ovakve i slicne probleme ima i moja Katarina, bas smo neki dan "odljepljivali" ljevo oko s kamilicom. Mi mazemo sa Tobrex masti dva puta a izmedu toga kapamo s istim kapljicama 3-4 puta, ovisno o jacini upale.Nakon 3-4 dana prode.
Zbog slicnog problema neidemo u vrtic cijelu zimu. Izademo li iz kuce van na vjetar odmah joj procuri nos, oci se zacrvene i stalno je pod nekim upalama.
Izvadili smo krv:( bilo je i suza, uvje joj tesko nadu venu.Cim smo izasli van sve je bilo u redu,samo da se sto duze seta.:cerek: Sad cekamo nalaz pa onda opet kod dr.

Nama upala traje samo jedan dan,zato je nespecifična,i nikad joj se okice nezalijepe,zato me to jako buni,naprosto nema sekreta,samo tu i tamo ako je vani suze joj okice(bistre suzice),a tobrex mast nesmijemo staviti jer joj se onda tek začepe suzni kanalići od nje,mi samo kapamo kapi i to samo jedan dan jer su te upale jako česte,pa nam je dr.rekla da ne napravimo više štete nego koristi ako se često koristi.:ne zna:
A što se tiče vađenja krvi,mi smo do sada sve pretrage radili iz prsta,tek su joj ove zime uspjeli iz prve naći venicu na zapešću rukice,ali ne u laboratoriju nego na pedijatriji gdje svakodnevno imaju praksu sa malim pacijentima,jedna sestra je super i obožava našu dječicu:top:
Pusica Katarini i njenom Juri,preslatki su mi,vidim da se jako vole!:love:
Javi kakvi su nalazi kad stignu.

swanmia
14.02.2009., 14:49
mm ilena,dali vi idete kod doktora M.Dumića na Rebru?
Mislim da ćemo i mi morati i štitnjaču kontrolirati u Zg.,pa me zanima koliko se čeka na termin i koja je procedura,dali tamo u ambulanti vade krv ili se ide u njihov laboratorij i jeli moguće da bude i pregledana taj dan kad vadi krv ili se ide ponovo u Zg.kad nalazi budu gotovi.?Pitam te jer mi je već pun kufer putovanja za Zg.zbog i najmanje sitnice jer ovi u Brodu nisu u stanju snimiti ni sluh,ni EEG mozga,ma ništa.:(

mm ilena
14.02.2009., 21:07
mm ilena,dali vi idete kod doktora M.Dumića na Rebru?
Mislim da ćemo i mi morati i štitnjaču kontrolirati u Zg.,pa me zanima koliko se čeka na termin i koja je procedura,dali tamo u ambulanti vade krv ili se ide u njihov laboratorij i jeli moguće da bude i pregledana taj dan kad vadi krv ili se ide ponovo u Zg.kad nalazi budu gotovi.?Pitam te jer mi je već pun kufer putovanja za Zg.zbog i najmanje sitnice jer ovi u Brodu nisu u stanju snimiti ni sluh,ni EEG mozga,ma ništa.:(

Na zalost moras ici dva puta. Prvo vadis nalaze (moze i u ambul. i u labosu), nalazi dolaze postom za oko 1,5 mjesec. U meduvremenu se narucis za UZV i pregled. Cekas isto oko mjesec. Mi idemo kod dr. N.Rojnic Putarek. Ona radi utorkom. Mozda da provjeris tel. kad se budes narucivala.Vadenj krvi rade od 7-9 sati.
Ma svugdje cekas i ides dva puta. U Klaicevu idemo kod gastroenterologa i za vadenje krvi se nemoras narucivati (jedino provjerimo da li lab. ima reagense). Nalazi se cekaju oko 4-5 tjedana. Narucimo se kod dr. i kad su nalazi gotovi pokupimo ih i idemo na pregled.:)

mm ilena
14.02.2009., 21:17

Ma jesu maskasre i kod nas:rofl: Moja se cura boji maski :(. Ali kod nas je pravo hladno da se ta djeca budu posmrzavala pod maskama. :D

Primjetila sam da imas novi avatar :top:.
:D: ja svoj uredim kad ulovim vise vremena.
Kako je Jure:cerek:, sta radi na poslu?

mm ilena
14.02.2009., 21:26
o draga moja Chili nevolim maskare:(

Katarina i Jure su preslatki :cerek:

a gdje ste vi svi ljudi,sto se nista ne javljate:s

osjecam se tako sama kad vas nema:rolleyes:

Ja jadnostavno nestignem::confused:
1. nestignem uopce na red do kompa od moje tinejderice:rolleyes:
2. kad mogu od nje e onda ovi mali "nedaju"
3. dok procitam sve postice vec netko zazove mamaaa...:lol:
danas su ranije zaspali i ja sm tu.:s

swanmia
15.02.2009., 14:38
Hvala mm ilena na info.,mislim da ću morati tražiti drugo riješenje jer je to nama neizvedivo,komplicirano.A čudi me da se nalazi tako dugo čekaju,pa to je strašno,kod nas u Brodu su gotovi sutradan(evo u nečemu nije najgori grad u HR:D)
Idem tražiti među privatnicima.:kava:

chilimama
15.02.2009., 19:50
Primjetila sam da imas novi avatar :top:.
Kako je Jure:cerek:, sta radi na poslu?
Jure lijepi deklaracije i cijene na artikle, zaliva cviće na vrtnom odjelu, briše prašinu s artikala..., pomogne curama nešto premjestiti....Nije teško a ionako to radi doma...(mislim jedino cijene ne lijepi, jelte)
Noćas je doma došao u pet, tj jutros. Bio je na piru i pjevao je tri pjesme s bendom...Zapravo, oni su ga pratili....Slike vam pošaljem :mig:

chilimama
15.02.2009., 20:22
http://img25.imageshack.us/img25/9851/slikebokovpir191ul7.jpg

mm ilena
15.02.2009., 23:22

Ma Jure ti je divan decko :cheer: , :cheer:

Znaci radi u trgovini i bavi se pjevanjem.:cerek: Super. To tako ohrabruje.:)

Tija
16.02.2009., 07:30

ajme :cerek:
zlato moje :cerek::cerek:

chilimama
16.02.2009., 08:14
Ma Jure ti je divan decko , :cheer:

:cerek::)
ajme :cerek:
zlato moje :cerek::cerek::)jelda je sladak
Žao mi da ga tata i ja nismo vidili uživo, ali obećali su nam čim prije film sa pira...Ove slike je Matija radila, ima i boljih ali nisam htjela staviti i dečke iz benda...Ima ga na nekim slikama di se vidi i koreografija...:lol:

swanmia
16.02.2009., 13:06
Ajme chili,pa sin ti je stvarno faca!:top::mig:
Na koga je?:cerek:

suza27
16.02.2009., 15:10
Ma Jure ti je divan decko :cheer: , :cheer:

koji frajer:cerek::cerek:
baš sam ponosna da ga poznajem:cerek:

styria
16.02.2009., 15:35
Jure lijepi deklaracije i cijene na artikle, zaliva cviće na vrtnom odjelu, briše prašinu s artikala..., pomogne curama nešto premjestiti....Nije teško a ionako to radi doma...(mislim jedino cijene ne lijepi, jelte)
Noćas je doma došao u pet, tj jutros. Bio je na piru i pjevao je tri pjesme s bendom...Zapravo, oni su ga pratili....Slike vam pošaljem :mig:

velika pusa za frajera!

takve stvari me cine tako ponosnom i sretnom:cerek::cerek::cerek:

pelicia
16.02.2009., 22:19
fre! imaš privatnu poruku

sanda
17.02.2009., 08:58
Jedno veliko BRAVO za Juru!!!! :top: Bas je fino vidjeti da osobe sa DS rade, ne zato sto ne mogu,nego da postoje ljudi koji ce im dati priliku da pokazu svoje sposobnosti.....,a i talente, jos jedno BRAVO za nastup! :gitara:

Mi smo jos u BL...uzivamo. Kiara ima novi fazon,telefonira cura...uzme moj mob,pa tipka nesto,a onda fino nasloni na uho....:D:cerek: A i skuzila je onog "psica sveznalicu" ,pa sad on stalno prica i pjeva....mama ce da poludi od njega ,ali dobro :cerek:

chilimama
18.02.2009., 00:16
Pada snijeg...Slikala sam ga ...sutra ću vam poslati slike....

chilimama
19.02.2009., 06:39
A jeste se raspisale....server će nam pasti od navale...:rolleyes:

Nego, evo slike...jučer sam zaboravila...:o
http://img6.imageshack.us/my.php?image=p1010017gu1.jpg
http://img6.imageshack.us/my.php?image=p1010021so0.jpg

http://img88.imageshack.us/my.php?image=p1010019th6.jpg

markanez
19.02.2009., 08:33
krasne slike.....bravo

chilimama
19.02.2009., 08:41
Hvala , markanez :cerek: :lupino:
: pravi se važna: :čeka ostale: :mig:

styria
19.02.2009., 09:10
jako lijepe slikice Chili

jao snijeg i more-ahahah

pelicia
19.02.2009., 20:27
ej ljudi!
kako ste svi?
mi smo baš dobro, prije tjedan dana smo bili na kontrolnom EEG-u i nalaz je super, kao i UZV mozga. Ja sam presretna i još me drži euforija.
Inače Gita je super, stalno nešto "priča", po mojoj laičkoj procjeni bit će je jedna velika "lajona" reklo bi se u nas u Neretvi.
Posjet u Zg smo iskoristili i za mali shoping pa smo Giti kupili onu famoznu Tripp Trapp stolicu. Ta stvarčica je fenomenalna! Šaljem vam sličice!

sanda
19.02.2009., 20:34
Pelicia,bravo za nalaze. Ajde mi reci kako izgleda kad se radi EEG, jel treba dijete da spava ili ne? Mi trebamo ici pa me zanima.
I imas pp :mig:

pelicia
19.02.2009., 22:08
http://img21.imageshack.us[URL=http://img21.imageshack.us/my.php?image=img8436se3.jpg][IMG]http://img21.imageshack.us/img21/4826/img8436se3.th.jpg (http://img21.imageshack.us/my.php?image=spa0035jw1.jpg)uhttp://img220.imageshack.s/img220/5605/img8507fz3.th.jpg (http://img220.imageshack.us/my.php?image=img8507fz3.jpg)http://img87.imageshack.us/img87/2510/img8478st2.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=img8478st2.jpg)

pelicia
19.02.2009., 22:15
http://img87.imageshack.us/img87/3990/spa0035fm9.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=spa0035fm9.jpg)]http://img9.images[/URL][URL=http://img156.imageshack.us/my.php?image=img8507ik6.jpg][IMG]http://img156.imageshack.us/img156/3633/img8507ik6.th.jpg (http://img9.imageshack.us/my.php?image=img8436uy9.jpghack.us/img9/1888/img8436uy9.th.jpg[/IMG)

pelicia
19.02.2009., 22:23
httpck.us/img513/9160/img8436ds2.th.jpg (http://img513.imageshack.us/my.php?image=img8436ds2.jpg)

pelicia
19.02.2009., 22:27
[img=http://img403.imageshack.us/img403/299/img8507bk0.th.jpg] (http://img403.imageshack.us/my.php?image=img8507bk0.jpg)

chilimama
20.02.2009., 06:58
[img=http://img403.imageshack.us/img403/299/img8507bk0.th.jpg] (http://img403.imageshack.us/my.php?image=img8507bk0.jpg)

:cerek::cerek: Ja bi ovu sliku uvećala na format za poster...:cerek:

markanez
20.02.2009., 07:58
prva liga slike....

sanda
20.02.2009., 09:31
:cerek: slatkica mala...

swanmia
20.02.2009., 13:54
Chili i Pelicia slike su me oduševile!!:)

Mi smo jučer također bili u Zg. na snimanju kontrolnog EEG-a i pregledu neuropedijatrice u jednoj privatnoj klinici.Nažalost Mia je imala jedan napad(trajao je 4 sek.) za vrijeme snimanja poslije svjetlosnog podražaja tri minute prije kraja snimanja,a cijelo vrijeme snimanja prije napada je EEG bio predivan,savršen, tako smo se ponadali i mi i doktorica da je napokon sve ok.Sada moramo raditi češće EEG da pratimo stanje i ponoviti MR,jer Mia ima nerazvijen mali mozak(Dandy Walker varijantu)pa da se vidi dali je došlo do progresije.I dr.naveliko razmišlja da joj uvede Tegretol kao terapiju.:(

Gadurica
20.02.2009., 14:33
Ljepotice i ljepotani pozdrav i od nas, nakon dugo vremena.Redovito vas čitamo i uzt vas smo.
Kasnije kad stignem stavit ću koju sličicu.

swanmia što se tiče Tegretola, neznam što bih ti rekla.
Taj se lijek ne preporučuje djeci mlađoj od 6 godina.Neznam kako bi Mia progutala tablete, a ne smiju se ni mrviti zbog prebrze apsorbcije.
Mi imamo divnu neuropedij. u Klaićevoj koja ti kaže sve u glavu, bez okolišanja.Takva i takva stvar, to i to treba i ja sam jako zahvalna na tome.
Neznam da li se sjećaš još davno sam pisala o Barekovom Westu i kako je sve to izgledalo, ali ako te nešto zanima pitaj bez ustručavanja.

Mah, mah svima:w čim bude malo više vremena, pišem vam.

swanmia
20.02.2009., 14:40
Nisam znala to za Tegretol,ma morat ćemo ja i doktorica idući puta malo bolje razmotriti izbor lijeka,znam samo da je rekla da u obzir nedolaze valproati vjerovatno zbog vrste napada koji je opisan kao grupiranje sporijih valova(paroksizmi).Za sada toliko znam.

fre
20.02.2009., 15:40
Haj društvo evo i nas .... nije nas bilo baš neko duže vrijeme na duuuuuuuuuuuuuuuuugo i naaaaaaaaaaaaaaširokooooo ali ćemo i to nadoknaditi.
Kao 1. rado bih al ne znam kako poslati sliku mog leića na forum, a tako je slatki u kostumu bubamarca koji nije našao bubamricu. Help! Ovo je za naprednije, pa ako može malo pomoći.............
Što se tiče th. neuropedijatra, mi smo imali loše iskustvo jer je dotkorica na Rebru Leu zbog ataka uvela th. Apilepsin ( a kasnije smo doznali da nije niti poželjno davati djeci mlađoj od 6 godina jer je djeca teško podnose, točnije ne toleriraju), stoga je Leo neprekidno povraćao, spavao tijekom hospitalizacije 5 dana...... Bilo je strašno. Kasnije je uvedena th. Phenobarbiton u najmanjoj dozi i sada je ok , tj. bez napada čak i tijekom febriliteta. EEG je i nadalje žarišno primijenjen , ali nadamo se najboljem. Sadašnja liječnica iz OB u Sisku, izvrsno Lea prati cijelo vrijeme.
Th. je uistinu individualna i teško je unaprijed reći koja je najbolja. Najčešće se koristi kombinirani oblik (dva lijeka), koji ima i najbolji rezultat. Najčešće, Tegretol za djecu niže kronološki dobi se uvodi kasnije, jer često ih usporava i čini umornima. U tijeku je uvođenje lijekova za epy iz treće generacije, koji imaju najmanje nepoželjnih popratnih pojava uz dobre rezultate (npr. Lamictal, Topamax, Depakine i sl.). Ipak , najvažnije je da prestanu napadi, a sa kojim lijekom će to biti postignuto neka liječnici odrede. Mi smo jedino lea tijekom napada snimili video zapisom, te smo pri susretu s liječnicom imali dokaz o vrsti napada kao i trajanju i intenzitetu. To nam je uvelike pomoglo, jer najčešće tijekom EEG napada nije bilo. Pa, ako je moguće poslužite se svim sredstvima kako biste liječnici pomogli prilikom procjene o vrsti napada , a time i o uvođenju nove terapije, smanjivanju ili povećanje koncentracije lijeka....
Sretno i lijep provod sutra na karnevalima ............ sigurno ćete biti najljepši... molim fotke.

swanmia
20.02.2009., 16:04
Mia je prije 1,5 god. bila na th.Apilepsinom tokom 4 mjeseca i nije reagirala na th. nego su se ti trzajevi pojačali i bili češći,tako da joj je ukinuta th. i do sada je bez th. i trzajevi su minimalizirani,ali su se pojavile atake koje su još pod promatranjem jer nisu epileptogene,nema žarišnih izbijanja,bez generalizacije,nego su za sad grupiranja sporih valova u snu sa trzajem glave prema naprijed sa otvaranjem očiju i ruke joj trznu prema van.Inače se tako trza u prvih pola sata spavanja pa mi je dr. rekla da zapisujem količinu tih trzaja.Neznam ,možda se Dandy Walker pogoršava pa joj to pravi probleme,što je i dr.natuknula.Inače nam je dr.super i zadovoljni smo s njom,vjerujemo joj i najbitnije od svega sluša roditelja i sve odlučuje uz dogovor s nama i bitno nam je što nije jako alarmantno i imamo vremena za praćenje i razmišljanje.

martic
20.02.2009., 18:46
Di ste ljudi!!!Napokon da se javim.Mi smo se punim razbolili.Mene je scepala prehlada Marta ima upalu grla pa smo propustili ovu zimsku idilu.Slikke c.mame su krasne a iz kojih se vidi da zivite na prelijepom mjestu,a za Gitu nemam rijeci ona je meni jos davnih dana prirasla srcu pa i nesumnjam da ce biti preslatka na slikama a i mama cini mi se uzivala na snijegu!!!A di je mala Kiara jel jos kod bake?Pozdrav ljudi i nadam se da cu veceras spavat jer ima pet dana nisam,kasljem ja budim Martu a ona mene .Ludnica ziva!!!

Gadurica
21.02.2009., 07:34
Nisam znala to za Tegretol,ma morat ćemo ja i doktorica idući puta malo bolje razmotriti izbor lijeka,znam samo da je rekla da u obzir nedolaze valproati vjerovatno zbog vrste napada koji je opisan kao grupiranje sporijih valova(paroksizmi).Za sada toliko znam.

U biti sve ovisi o EEg-u i kakve on valove pokaže.
Nisu svi napadaji isti, pa tako ni lijek ne može biti isti.
Nama je uveden depakine chrono još prije dvije godine i mi smo zadovoljni, ali je to valproat koliko ja znam, za što si ti rekla da kod Mie nebi išlo.

sanda
21.02.2009., 08:59
Da,da martic mi smo jos kod bake....zbog snijega smo malo produzili boravak :mig: Ne dajte se tim prehladama,evo i mene malo uhvatilo,samo da ne predje na Kiaru.

Vidim pricate o EEG-u,jel treba dijete cvrsto da spava dok se radi ili ne?

chilimama
21.02.2009., 20:09
Htjela sam vam poslati jednu lijepu sliku di Jure radi u kafiću od ljetos, ali mi je prevelika a ne znam smanjiti...:o:bonk:

pelicia
21.02.2009., 23:22
sanda, što se tiče EEG-a mi smo bili dva puta, prvi put sa Gitinih četri i po mj., pa sada sa osam i po. Oba puta je pola vremana (a snimanje traje dvadesetak min.) bila budna, a pola je spavala. Mislim da su mi rekli da nije nužno da spava, ali mora biti jako mirna. Kad ja ovaj zadnji put doktorica očitavala snimku rekla nam je da san i dudanje dude pomalo ometaju snimanje, ali to nije od nekakve presudne važnosti. Znam još i da nije svako EEG snimanje jednako za svako dijete (mislim na djetetovu dob).

swanmia
22.02.2009., 08:51
Gadurica,depakine je super lijek,znam par mališana koji koriste taj lijek i super im je i dobro ga podnose i lijepo napreduju,kao i tvoja malena ,ali eto Mia će morati nešto drugo koristiti.

Sanda,da bitno je ako je budna da je mirna ako može biti,ako ne onda se uspava i snima se tako u spavanju od 20-30 min. uz foto podražaje.
Naše snimanje je bilo u početku u budnom stanju+fotopodražaji(bila je mirna),zatim tonjenje u san,i faza spavanja+fotopodražaji,pa faza buđenja i opet budno stanje+fotopodražaji.A ako duda dudicu to kompjuter obilježi.

pelicia
22.02.2009., 09:12
mi nismo imali nikakve foto podražaje, samo kapica sa elektrodama na glavi prispojena na kompj. i to je to. Negdje sam pročitala da se tako radi bebama ali ne znam do koliko vremena starosti

swanmia
22.02.2009., 09:33
Mi smo prvi eeg snimili sa 9 mj. i tad su snimali sa fotopodražajima(ona lampa sa blic efektima),radili smo eeg na Goljaku i ovaj privatno i nema neke razlike i nalazi očitani na licu mjesta:top:,a kod nas u Sl.Brodu uopće nemaju tu lampu i snimanje traje sramotno kratko svega 3-5 min. tako da ti treba više vremena za uspavati dijete nego što snimanje traje zato sam ih otkantala,a da negovorim da nalazi budu očitani tek nakon mjesec ipo,a svašta se može desiti sa djetetom u tih mj.ipo.:flop:

pelicia
22.02.2009., 09:42
mi smo EEG radili u Klaićevoj, oba puta, očitavaju ga odmah

swanmia
22.02.2009., 15:35
:top: bravo Klaićeva!

chilimama
22.02.2009., 21:00
http://i41.tinypic.com/122es5g.jpg Ovo su Jure i seka..još od prije nekoliko lita kad se JUre ofarbao u plavo..

styria
22.02.2009., 21:38
Chili nemogu vjerovati!!!!!!!!
Ja mislila da je ovo neko stavio isjecak iz novina,kad ono tvoji andelcici.
Jure je stvarno prekrasna decko,a curka ti je iz snova.
Bez rijeci sam od silne ljepote!

pelicia
22.02.2009., 21:52
Chili predivni su! Pravi brat i sestra!

chilimama
23.02.2009., 07:25
Hvala vam, curke..!! Jedna mala tajna izlazi na vidjelo: ovo je mama stavila na forum jer se uči slike mećat..:o
Jure sad već ima dugu kosu...a i curica je već skoro pa cura (ona :raspa: a ovo sam ja :rospija:)

markanez
23.02.2009., 08:55
Jure je frajerčina, seka ljepotica,

styria
23.02.2009., 09:48
Hvala vam, curke..!! Jedna mala tajna izlazi na vidjelo: ovo je mama stavila na forum jer se uči slike mećat..:o
Jure sad već ima dugu kosu...a i curica je već skoro pa cura (ona :raspa: a ovo sam ja :rospija:)

Bravo Chili!

A sad kad si i to usavrsila mozes i neku noviju slikicu ubaciti:rofl:

Tija
23.02.2009., 09:52
http://i41.tinypic.com/122es5g.jpg ..

ajme kako su mali :cerek::cerek:
Seka je sad cura:cerek: a Jure je......Jure:cerek:, obožavam ga :cerek:

sanda
23.02.2009., 10:04
:cerek:Raspekmezicu se od ove ljepote...prekrasno. Mama i tata :top::D

chilimama
23.02.2009., 10:25
http://i39.tinypic.com/2zjdzex.jpg Evo novija, od prošle subote s pira...
Već sam poslala one di se vidi kako piva...

swanmia
23.02.2009., 13:14
Ajme meni pa djeca su ti prekrasna!:)

A moram i malo zakukat,Mia mi je jučer iz čista mira zaurlala sa laringitičnim lavežom(kašalj) i u par navrata ostajala bez kisika,evo maskica joj stalno na licu,jadna sve su joj kapilarice na licu popucale od naprezanja.Da sve malo začini inhalator nam je riknuo sad kad nam najviše treba pa smo jedva izgurali noć bez njega.Pumpamo je ventolinom,flixotidom,kupila jutros odmah novi inhalator,dobila sumamed forte i čekamo da nam jedna mama i Zg. pošalje pulmicort respule koje odmah djeluju i beštija se nevraća više.Ja se tog laringitisa bojim kao vraga,uvijek završimo na adrenalinu i kortičima.:(

mura
24.02.2009., 10:26
Ajoj, jadna Mia... Izljubi je u moje i Lenino ime...
Tebi swan hvala na podršci na mojoj drugoj temi ovdje na forumu .
Mislim da kužiš da mi je trenutno ono prioritet i zato sam tako malo ovdje, barem što se pisanja tiće... Čitam Vas redovito...
Puse svima, ali nejveči frajeru Juri :mig: i njegovoj mami...

swanmia
24.02.2009., 12:37
Razumijem Mura,znam gdje su ti misli i srce!Samo da sve što prije završi.:s
Hvala na pusama,hvatajte i vi naše:kiss::kiss::kiss::kiss:

chilimama
25.02.2009., 16:28
Evo Jure od sinoć...
http://i41.tinypic.com/2qwpykx.jpghttp://i43.tinypic.com/2ropd8g.jpghttp://i39.tinypic.com/125gj6h.jpg

Oće biti nafte?

styria
25.02.2009., 20:13
Cuj ti frajera kako on samo zna pozirati.
A ideja je stvarno fenomenalna!

chilimama
25.02.2009., 20:34
Cuj ti frajera kako on samo zna pozirati.
A ideja je stvarno fenomenalna!
O, kod nas maski koliko ti srce želi. Mi to godinama skupljamo. Ovo sam ja šila još prije nekoliko godina za Antu. Šila sam i zatvoreničko odijelo na pruge :lol: i svašta da ne nabrajam, sve ja sama.. A i to smo završili za ovu godinu. Ajde, dajte i vi koju sličicu....da i ja malo uživam u vašim ljepotama....:cerek:

styria
25.02.2009., 21:15
svaka cast Chili na kostimima
to ti ih je odmah milije nositi kad ih sama zasijes

a slikice cemo staviti prvom prilikom-moramo se malo pocet slikati

pelicia
25.02.2009., 22:26
ne mogu odlučiti koja je najbolja pa ih šaljem parhttp://img15.imageshack.us/img15/7603/img8528.th.jpg (http://img15.imageshack.us/my.php?image=img8528.jpg)http://img11.imageshack.us/img11/1559/img8535.th.jpg (http://img11.imageshack.us/my.php?image=img8535.jpg).us/my.php?image=img8569.http://img7.imageshack.us/img7/3305/img8569.th.jpg (http://img7.imageshackjpg)http://img7.imageshack.us/img7/3637/img8596.th.jpg (http://img7.imageshack.us/my.php?image=img8596.jpg)

chilimama
26.02.2009., 06:08
Ooo, koji slatki, slatki medo....:cerek::cerek:
I bolje da si stavila nekoliko...a ona uživa...:cerek: srce malo...

moment
26.02.2009., 13:41
pelicia, ovu treću fotku ne mogu otvoriti. jel se tu smije?
ak nije bed da te gnjavim, možeš to popraviti?

Samojedica
27.02.2009., 16:57
Dragi moji! Ja nemam dijete sa Dawn.sindromom ali sam gotovo cijeli život provela s jednim.
Od kad znam za sebe, znam i za njega. Moja prijateljica ima brata koji je sada u 36 -toj godini.
Po ničemu se ne razlikuje od nas. Nismo mi dvije različite vrste ljudi. S nama djecom sve je prošao. I roditelji su se puno bavili s njim. Zna skijati, rolati se. plivati,klizati lijepo crta i piše - čita knjige.
Imali smo krasno djetinjstvo. Išao je s nama svugdje. Od tuluma, more bez staraca i sram me je reći dok smo se mi bitange vukle bi li studirale, ne bi on je već sa 18. godina zaradio svoju prvu plaću. završio je za pomoćnog kuhara i čovjek se svako jutro odgovorno diže u 5.30 odlazi na posao, vraća se. Sram me je zato što smo se mi ostali provlačili kroz život kao mamine i tatine maze a on je već sa 18 znao što znaći raditi.
I divan je bio i ostao. O, imale smo mi sitacije kada bi netko novi ušao u društvo pa ga čudno pogledao ili nešto prokomentirao. No, mi smo tome brzo stali na kraj. Što vam želim poručiti? Samo ustrajno, hrabro kroz život. Budite ponosni na njih i oni se po ničemu ne razlikuju od nas ostalih. Možda jedino po tome što ne nose zlobu u sebi. Sav vaš trud će se isplatiti i vratiti. A ako ima brata ili sestru još bolje. Pustite ga da prođe ono sve što i ostala djeca, neka izađe van s bratom ili sestrom i upozna svijet.

styria
27.02.2009., 20:55
Od sveg ti srca hvala na ovom predivnom postu.
Sve sto zelim za svoju Jonu je takav zivot i nista drugo i naravno punoooooooooo takvih osoba kao sto si ti.
Pusaaaaaaa

swanmia
27.02.2009., 21:30
Našim slatkim maškarama punoooooo pusica,super ste.:top:

Samojedica divan post,ja sam također odrasla uz jednog dječaka sa DS-om (danas ima 30tak god.).Bilo je svakakve djece koja su ga zezala,ali nas par curica nismo dale na njega.Stariji dečki su ga uvijek zvali u ekipu kad se igrao nogomet ili košarka,naučio je voziti bicikl sa 8 god.,išli smo na kupanje skupa,stvarno je prolazio kroz djetinjstvo sve što sva djeca trebaju proći,i super što je imao brata blizanca bez kromosoma viška i učio sve iz prve ruke. Sada se rijetko vidimo jer sam ja odselila,ali kad se sretnemo on meni već izdaleka viče "Sele gdje si,kućo stara"!! Ja sva ponosna uzvratim mu pozdrav i odmah tražim izvještaj o ljubavnom životu,a onda ti on razveze nadugačko i naširoko,legenda moja!A dok sam živjela u tom naselju imala sam svako jutro najbolje buđenje na svijetu,jer naravno naša djeca su jako talentirana za glazbu i pjevanje,tako je i Tomi naravno obožavao pjevati,pa je svako jutro fino otvorio i sjeo na prozor i pjevao iz petnih žila:"Jesil` mala ljubila do sada,jesi jesi al` Bosanca nisi..." a pjesma se orila cijelim kvartom.:cerek::rofl::cerek:

chilimama
28.02.2009., 06:59
Dragi moji! Pustite ga da prođe ono sve što i ostala djeca, neka izađe van s bratom ili sestrom i upozna svijet.:cerek: hvala

Našim slatkim maškarama punoooooo pusica,super ste.:top:

. Sada se rijetko vidimo jer sam ja odselila,ali kad se sretnemo on meni već izdaleka viče "Sele gdje si,kućo stara"!! :rofl::cerek:
:cerek: Sele, kućo stara....:cerek::rofl:
@ Styria, pusa Joni...nema slika već dugo...:cerek:

swanmia
28.02.2009., 12:18
:D

sanda
28.02.2009., 13:16
Samojedica i swanmia,super ,pozitivne price, ohrabrujuce za nas i nase klicne posebno!

Jure i Gitica ....:cerek:

Mi smo se vratili kuci,poslije 20 dana odmora :D kod bake. Juce sam bila u Sarajevu na seminaru o FU, sta reci nego da sam odusevljena i skroz sam se zagrijala za to. Na predavanju su spomenuti i neki vasi klinci , inace predavacice su Nena i Slavica. Predavanje je trajalo od 9-16h Gledali smo i snimku curice iz Hr, kako mama s njom radi FU,mozda je neko i sa foruma,al nisam prepoznala ko bi to mogao biti .
Suzo ,cim uhvatim vremena, sarnem ti pp o ovome svemu. :mig:

I jos nesto,Kiarica nam ima super ,zdrave okice. Jutros smo isli na pregled kod dr koja dolazi iz Zg u Mo, tako da je za sada sve ok,samo redovno kontrolisati i to je to.

Gdje nam je Marta? :mig: Dolazite li u Mostar uskoro?

swanmia
28.02.2009., 14:21
Bravo za FU!
Bravo za slatke okice!:klap::love:

sanda
28.02.2009., 14:32
Bravo za FU!
Bravo za slatke okice!:klap::love:

:grli:

chilimama
28.02.2009., 16:38
Bravo za mame i našu djecu!!:top:

sanda
28.02.2009., 18:52
O Boze sta mi se desilo. Pala sam u hodniku,a nosila sam Kiaru. Ne mogu sebi doci. Bojim se da joj nesto nije bilo, ali odmah je prestala plakati. A ja se sat vremena ne mogu smiriti ,osjecam se ko kreten.... Sve sam joj ispipala, glavu, noge ,stomak, prstice....nije plakala dok sam je pipala. Poslije je popila mlijeko i sad spava.

swanmia
28.02.2009., 19:45
Sigurno se treseš od straha,ali se Kiara vjerovatno "samo"dobrano preplašila pa je plakala,i ako ti se bude trzala u snu neboj se(možda proživljava pad).To se i meni desilo,pokliznula sam se na mokar pod sa Miom u rukama(imala je 11 mj.),pala sam na leđa a nju sam stisla i zadržala visoko u zraku iznad sebe.Njoj nije bilo ništa samo se jako uplašila(a i ja sam vrisnula kao luđakinja:bang:) pa je neutješno plakala pola sata.A mene je drmala treskavica satima i svakakve misli što je moglo biti.Tu noć se par puta budila sa plačem 2 puta,ja ju smirim i sve ok.

Na koji način si ti pala(leđa ili naprijed)?

sanda
28.02.2009., 19:56
Ma ja sam glupaca ostavila lavor sa vesom u hodnik ,zaboravila na njega i zapela. Pala sam naprijed, ispod Kiare je bila moja ruka. Rasplakala se ,a ja sam
toliko pocela plakati, a ona cim bo pogledala mene ,rasplakala bi se. Muz ju je uzeo,mene otjerao u drugu sobu. Ona se odmah smirila, igrala se,prevrtala po krevetu. Sad spava,ali je zeza kasalj. Al to je vec par dana,spusti joj se slajm iz nosica,pa kad legne kaslje, iritira je to sigurno. U ponedeljak cu je odvesti da je poslusa dr.
Bas se grozno osjecam ,ko najgora osoba na svijetu.

styria
28.02.2009., 20:18
Ma ja sam glupaca ostavila lavor sa vesom u hodnik ,zaboravila na njega i zapela. Pala sam naprijed, ispod Kiare je bila moja ruka. Rasplakala se ,a ja sam
toliko pocela plakati, a ona cim bo pogledala mene ,rasplakala bi se. Muz ju je uzeo,mene otjerao u drugu sobu. Ona se odmah smirila, igrala se,prevrtala po krevetu. Sad spava,ali je zeza kasalj. Al to je vec par dana,spusti joj se slajm iz nosica,pa kad legne kaslje, iritira je to sigurno. U ponedeljak cu je odvesti da je poslusa dr.
Bas se grozno osjecam ,ko najgora osoba na svijetu.

Ej draga nemoj se sekirati sve je to normalno.Meni se Jona kad je imala 11 mjeseci probudila (a spavala je na nasem krevetu) i pala sa kreveta na celo.Imala je takvu cvorugu da sam tjedan dana bila jako tuzna al na srecu joj nije bilo nista.
Mi smo jos osjetljiviji kad se radi o nasim andelima al tako valjda mora biti.
Sve su to cari roditeljstva.

martic
28.02.2009., 21:16
Gdje nam je Marta? :mig: Dolazite li u Mostar uskoro?

Cao draga!Mi smo bili bolesni i sad smo napokon ozddravile!!!Nadam se da cemo u ovom tjednu u Mostar.U utorak moramo u split na pregled kod fiziatra pa cemo onda dogovorit za Mostar.Javimo se mi svakako

swanmia
28.02.2009., 21:29
Ne se sekirati,Kiara je ok,i sigurno je već i zaboravila.
Jel joj nosić tankaš sa fiziološkom,ide li šta van sa pumpicom?
Ja Miu natačem 2-3 ml u svaku nosnicu,a onda kad počnem saugat sa pumpicom čuda izvučem,i odmah normalno diše i do jutra ok.Upravo je i kod nas aktuelno slijevanje sekreta u grlo,nakon vrlo teškog laringitisa.

Dinkic
28.02.2009., 23:41
Sanda, da nase tete su bile i Sarajevu i imale su u cetvrtak predavanje o nadomjesnoj komunikaciji, a u petak o FU. Cekam iscrpan izvjestaj i od teta iz Slovenije, ai Sevdije iz Sarajeva. Prvi kratki SMSovi govore o zadovoljstvu svih i predavaca i slusaca.
Nama je FU jako puno pomogla i rezultati rada se tako sada super pokazuju u skoli da nam nije zao ni minute rada, ni putovanja, ni vremena ni novaca.

Filip je u petak rjesio test iz matematike, kolicina, zbrajanja i oduzimanje do 10, 26 zadacica i sve tocno. Malo se covjek umorio dok je dosao do kraja no znanje kolicine i njegov koncept rada su super (sve rasclanjeno i u koracima). Vizuelno izuzetno jak. Pomaze se kamencicima koje obozava.

Mislim da na snimcima nije netko s foruma, osim ako nije koje Zadarsko dijete, to ce Suzy znat da li su slali svi roditelji snimke.

swanmia
28.02.2009., 23:52
Svaka čast Filipu,baš mu fino ide u školi,to je jako ohrabrujuće!
Dinka baš me veseli čitati o Filipu i kad tako nešto pročitam poticajno,sjetim se gdje živim i dođe mi muka.Počela sam gledati oglase kuća na području Zg. i razmišljam da pobjegnemo glavom bez obzira iz ove selendre,jednostavno me guši.:(
Velika pusa Filipu i samo naprijed!:top:

Tija
01.03.2009., 10:41
Filip je u petak rjesio test iz matematike, kolicina, zbrajanja i oduzimanje do 10, 26 zadacica i sve tocno. Malo se covjek umorio dok je dosao do kraja no znanje kolicine i njegov koncept rada su super (sve rasclanjeno i u koracima). Vizuelno izuzetno jak. Pomaze se kamencicima koje obozava.

ajme kako ovo ohrabruje i daje nadu , bravo Filipe :)
Dinka je li asistent s njim i na ispitu? Smije mu pomagati? Smije nositi kamenčiće i na ispit?

Ja isto o FU imam samo riječi hvale, rezultati su izvanredni, Korina jako voli raditi, uz nadomjesnu je počela brbljati, svakodnevno izbacuje riječi i svakodnevno me ostavlja bez daha:cerek:
Počeli smo raditi i na kompjuteru i (opet) sam ju podcijenila misleći kako neće savladati miš, međutim u vrlo kratko vrijeme je skužila gdje je jedan klik, gdje dva a gdje treba klinuti i prenijeti sličicu :cerek:, divota.
Jučer je sama ubacila cd u komp, pokrenula ga, izabrala jezik i odabrala crtić (od 5 ponuđenih), to je ubrala od brata mislim. :cerek:
Jako bi htjela početi s globalnim čitanjem ali ne znam gdje da i to ubacim:( pa sam u depri.
Ona je prava mala štreberica:cerek:, ja samo kažem 'ajmo radit', ona vikne 'ajmoo', dovlači svoju stolicu i sjeda, uopće joj nije bitno jel FU, NK, grafomotorika, samo da radi:cerek:, genijalna je.

Bliži nam se i testiranje za školu pa sam opet u depri:D, prvo što neću da mi još naraste, hoću da bude još malena i bebasta i da uživam u njoj:cerek:, drugo što se bojim testiranja, bojim se upisa, bojim se da mi neće dati odgodu, bojim se svega:(

Tija
01.03.2009., 10:48
Muz ju je uzeo,mene otjerao u drugu sobu.

pametno je napravio:D

ja sam prvi put zavšila na hitnoj kad je moj sin (tada beba od dva mjeseca), zabio prst u oko, pukla kapilara i oko bilo crveno. Doktor me pogledao i pitao 'vama je ovo prvo jel?' :D A je, al mi ružno izgledalo:D
Od tada smo prošli lom ključne kosti, šivanje čela, šivanje jezika, zgnječen prst....padova stotine. ono što sam zapamtila kao pravilo koje mi je jedan doktor rekao; padne li dijete na glavu i odmah zaplače, sve je okej. Padne li i ne zaplače leti doktoru.
Sad samo gledam ima li krvi:D, stavim flaster i vozi dalje :D

chilimama
01.03.2009., 11:34
....Ajme, mene sram reći što su sve moji doživili...što s ludom materom , a što međusobno... Ne znam odakle bi počela pa neću počimat...:cerek:

Dat ću samo par natuknica: padanje sa stola za previjanje, šivanje glave, brade, čela...sve po nekoliko puta...gutanje botuna, skakanje na glavu, razbijanje arkade..
Da ; Jure je bio taj koji je skakao u more i razbio arkadu , ili skakao i razbio vrh glave pa ga je držalo tri sestre i tata dok su mu šivali ranu, Ante je razbio bradu i čelo, seka čelo i bradu , uganuća noge... ...ali ima još...ko bi se svega sjetio...:(:o

No, dobro ...isplakali pa ponovo...:o

Kažu neki: "živahna" djeca...:rofl:

sanda
01.03.2009., 13:20
Dinkic, samo mogu potvrditi da je predavanje bilo odlicno. Ja sam bila u petak. Predavale su dosta dugo,ali jako zanimljivo,tako d anije bilo naporno. Jeednostavno i shvatljivo je sve bilo. Kao sto sam vec rekla, ja jedva cekam da se ukaze prilika da mi dospijemo u neku od grupa.
Djevojcica na snimci iz Hr se zove Tereza. Zadivljujuce je odradila zadatak koji joj je mama zadala. Redala je karte u nizu, ali jako komplikovan je taj niz bio.

Swanmia , ja Kiari kapam aqua maris,pal ne tako puno,po 2 kapi u svaku ,pa onda pumpicom. Al evo sad nesto ni to ne pali.

Martic, samo se vi javite kad budete u Mo.

A sto se pada tice. Kiara je super spavala nocas,ponasa sa uobicajeno. Ja se jos malo jedem i imam masnicu na koljenu.

swanmia
01.03.2009., 13:39
1.- Ona je prava mala štreberica:cerek:, ja samo kažem 'ajmo radit', ona vikne 'ajmoo', dovlači svoju stolicu i sjeda, uopće joj nije bitno jel FU, NK, grafomotorika, samo da radi:cerek:, genijalna je.

2.- Bliži nam se i testiranje za školu pa sam opet u depri:D, prvo što neću da mi još naraste, hoću da bude još malena i bebasta i da uživam u njoj:cerek:, drugo što se bojim testiranja, bojim se upisa, bojim se da mi neće dati odgodu, bojim se svega:(

Ovo prvo je predivno,valjda ću doživit.Ova moja je u fazi živčanluka i dere se iz petnih žila kad hoću da malo radimo,onda ja pošašavim(a znam da nesmijem:rolleyes:izbrojim u sebi do deset))pa ju samo malo naglašenije opomenem sa "Miiiiiiiiiiaaaa,budi dobra,ajmo polako.....",a ona se meni unese u facu i kaže živčano:"MIIIIIIIIIIIAAAAAA"! Za pop...:confused:

A ovo drugo me već sada jako plaši,i baca me u depru.Kako ćemo sve stići do polaska u školu,pogotovo kad nemamo nikakve metode učenja poput FU i ostalih.Pa te ja nemogu ni tješit,pa prepuštam drugima.Držimo vam palčeve!:)

swanmia
01.03.2009., 13:43
....

Dat ću samo par natuknica: padanje sa stola za previjanje, šivanje glave, brade, čela...sve po nekoliko puta...gutanje botuna, skakanje na glavu, razbijanje arkade..
Da ; Jure je bio taj koji je skakao u more i razbio arkadu , ili skakao i razbio vrh glave pa ga je držalo tri sestre i tata dok su mu šivali ranu, Ante je razbio bradu i čelo, seka čelo i bradu , uganuća noge... ...ali ima još...ko bi se svega sjetio...:(:o

No, dobro ...isplakali pa ponovo...:o

Kažu neki: "živahna" djeca...:rofl:

Ajme jadna djeca :rofl:

S a n d a, moja ti je Mia mali šašonja koji jako voli da joj se sipa f.otopina u nos,ona sama pići na krevet i legne,jedva dočeka da ja navučem špricu(štaš' od rođenja je na šprici,:rofl:) i da joj štrcnem u nos.Ona ti od sreće sva treperi i ispuhuje nos,pravi balone,curi joj i na usta što neuspije progutati,ostalo posaugam pumpicom.To ti bude urnebes.Ja još nisam vidjela dijete koje to voli.

Dinkic
01.03.2009., 14:00
Tija, asistent je cijelo vrijeme uz njega, jer ona mu cita (ako treba zadatke). U MAT sada već sam cesto zna sto bi trebao, zbrajanje i oduzimanje. Mogu imati pomocne materijale. Asistent mu ne bi smio pomagati da rijesi zadatak.

Sanda, djevojcica Tereza je iz Pule, ona je starija od Filipa pola godine i isto je krenula u skolu kad i Filip. Ona doslovno rastura nizove, sjecam se te snimke, u tri reda, u svakom 5 razlicitih predmeta, fantasticno, super koristi finger point. Ona je malo kasnije krenulia s FU, ali ide jako lijepo, vise je problem sto ne stignes sve obraditi i napraviti prije skole da lakse moze u skoli uciti i pratiti. U skoli nazalost pola godine nije imala asistenta pa nije bilo onako kako bi za nju bilo puno bolje jer je veliki potencijal. Prosli mjesec je dobila asistenticu (nakon silnih natezanja sa skolom, gradskim uredom,...) i sad se nadamo da ce ici na bolje. Tereza ima super koncentraciju i paznju i jako dobru logiku sto je za ucenje izuzetno bitno.

Koliko god vam se cini da necete sve stici i gdje sve ubaciti, pokusajte sto vise jer ce im to dati sigurnost i nece u skoli samo raditi s asistentom. Nek bar prvi razred prate sto je vise moguce gradiva, jer uce slova (velika i mala tiskana), pa brojeve do 10, a onda i do 20.

Filip je znao velika slova i citao ih prije skole (slovkao), sve osim nasih hr slova (iako je i neke poceo hvatati prije skole). Mala je naucio dok su u skoli ucili, slusao je, vjezbao pisati i sada cita i mala tiskana (slovka). Ma radio je sto i druga djeca u prvih pola godine, a sada zna i s njima pisati i pisana slova, ali vise radi grafomotorike, a ne sto bi on pisao s njima.
On vjezba citanje s asistenticom i pise velika tiskana slova.
Na MAT radi veci dio sto i oni, osim kad je gradivo npr. imenovanje u zbrajanju i oduzimanju (prvi pribrojnik, drugi pribrojnikm zbroj,...), oni za to vrijeme vjezbaju zbrajanje i odzuimanje i kolicinu do 10. Sad ce uskoro poceti i preko 10 pa cemo i to pratiti s drugom djecom i ici nasim tempom oko zbrajanja i oduzimanja.

Zato Tija, bez obzira sto ti se cini da nemas vremena, molim te nadji vremena za globalno, svakako jer ces joj jako olaksati ulazak u skolu i imati argumente da moze ici u redovnu skolu. Slova i slovkanje, brojeve do 10, kolicina do 5 minimalno i bit ce puno bolje. To si zacrtaj da napravite do slijedece provjere za upis, znaci za godinu dana.

fre
01.03.2009., 15:07
:top: barvo prvačićima i svim đacima na hrabrosti i trudu. :lol: Radujem se veselim vijestima , kada su dječica u redovnoj školi i svi su zadovljni i sretni. No, brine me manja sredina i kako sve to preduhitriti.
Na lokalnoj razini se stvari mijenjaju, no još uvijek svi misle da djeca s DS "ne mogu". :D
Vjerujem da će uz vašu pomoć biti sve više radosnih i veselih dj. osmijeha. U sisku je slično bilo oko asistenta, ali jedna je hrabra mama poduzela sve i na svu sreću uspjela je . Teškoća je u toliko da su kod nas došli na mjesto asistenta apsolventi učitelji koji nemaju iskustva u radu sa posebnom djecom i bez potrebne edukacije:confused:. Onda je bila zbrka, ali sada se sve promijenilo i krenulo u dobrom smjeru.

Dinkic
01.03.2009., 23:25
Ponekad je manja sredina puno bolja, a ponekad ne, sve ovisi o ljudima koji u njoj zive. Mene oduseve sredine u kojima su nasa djeca isla u skolu, REDOVNU, i zavrsila ih, kao sto je npr. u Zupanji,...neznam da li svi uopce znate gdje je ovaj lijepi gradic,...tamo je nasa jedna djevojcica zavrsila prije dvije godine redovnu osnovnu skolu. Roditelji su jako puno s njom radili, puno je naucila, a nisu imali ni strucnih suradnika u skoli, ali su njeni ucitelji i profesori imali velika i otvorena srca i misli.

Kad sam prije dvije godine bila u DS centru na jugu Engleske koji je pokretac velikih dogadjanja za nasu djecu ne samo kod njih nego i u Irskoj, a i nama su uzor, kojeg profila bi trebao biti asistent, koliko skolovan bi trebao biti,...odgovor je bio izuzetno jasan i iz iskustva njihovog pokazan da su to osobe koje imaju senzibilitet za djecu s pp, koji imaju srce, volju i zelju napraviti nesto veliko za nasu djecu. Kod njih su to osobe koje imaju srednju strucnu spremu i koje su prosle osnovne obuke, najbolji su se pokazali odgajatelji (kod njih je asistent posao s normalnim radnim vremenom).
Mi imamo trenutno asistente s fakuteta i mislim da su oni bez obzira sto znaju o nasoj djeci preeducirani. Da bi se nekom djetetu pomoglo i s njim radilo dobro je znati sto sve njegova dijagnoza ili teskoca nosi, no kako se postaviti i ponasati i sto s djetetom raditi je ipak iskustvo, suradnja s uciteljem, suradnja s roditeljom, suradnja sa strucnjacima (ako su opet otvoreni i ne govore ONI TO NEMOGU). Svako dijete iako ima istu dijagnozu je vrlo cesto nebo i zemlja i svako dijete se treba upoznati.
Koliko ce koje dijete moci i znati, pokazati ce se vremenom, mijenjat ce se ideje, nacini, aktivnosti s ciljem da se postigne uspjeh koliko je god vise moguc.

Ipak temelj svega je veliki rad i trud od prvih dana zivota, cijele obitelji i djeteta.

Uspjesi i veliki napredak nase djece u svijetu je potaknuo i nas u RH da se moze puno napraviti i ako bar dio naseg znanja i isukustva se prenosi na druge u RH i u zemljama oko nas je veliki napredak za svu nasu djecu i na odnos prema njima.

"Prije dvadest godina u SADu bila je rijetkost naci dijete s DSom koje zna citati. Danas je rijetkost naci dijete s DSom u SADu koja nezna citati do neke razine." Ove rijeci gdje Patricia Logan Oelwein u njenoj knjizi "TEACHING READING to CHILDREN with DOWN SYNDROME", A Guide for Parents and Teachers koja je izdana 1995.godine su supruga i mene potakle jos prije skoro 8 godina da nam cilj bude da Filip nauci citati (do neke njegove razine) i sve sto smo radili s njim i tragali za strucnjacima koji ce nam pomoci na tom putu bili su s tim motivom.
Naucimo nasu djecu citati jer oni to mogu, svaki do neke svoje razine i bit ce izuzuzetno ponosni i sretni. Naravno s citanjem ide i puno drugih vjestina koje se trebaju i mogu razvijati.

styria
02.03.2009., 06:39
Dinkic tvoji postovi su toliko ohrabrujuci i uvijek me napune nekom nepoznatom energijom.
Ja sam se vec sto puta uvjerila da je nama zapravo jedino tesko radi okoline.Koliko bila AU razvijena i ovdje se uvijek moze naci
neka zatucana osoba koja nam zivot cini jos tezim.Al vjerojatno ja tek moram nauciti zivjeti i nositi se s time.

Knjigu Patricie L.O imam i ja i stvarno je jako dobra i nadam se da ce nam kasnije posluziti.

Tija
02.03.2009., 07:41
Zato Tija, bez obzira sto ti se cini da nemas vremena, molim te nadji vremena za globalno, svakako jer ces joj jako olaksati ulazak u skolu i imati argumente da moze ici u redovnu skolu. Slova i slovkanje, brojeve do 10, kolicina do 5 minimalno i bit ce puno bolje. To si zacrtaj da napravite do slijedece provjere za upis, znaci za godinu dana.

ma ništa, samo si boldam:)

Zalijepit ću ovo na frižider!

hvala Dinkic

putnica
02.03.2009., 08:35
jutro :cerek:
sramim se, racunam da Tija pazi na ovaj kutak, pa samo cesto pomislim, ali ne otvaram. :o

putnica
02.03.2009., 08:39
...

markanez, evo i slike tvog preslatkog ante u maskarama (astronaut?? :cerek:)

http://i40.tinypic.com/2l9m68g.jpg

http://i42.tinypic.com/2r5yywz.jpg

http://i42.tinypic.com/25at44w.jpg

Tija
02.03.2009., 08:56
hvala putnice na brzom djelovanju:cerek::cerek:

Kostim je genijalan :cerek:

markanez
02.03.2009., 09:28
Hvala Tija, hvala putnice..veliko hvala...iza je još imao spremnik za kisik iz kojeg su išle cijevi, kao dotok kisika u odijelo od astronauta
Vodim vas na čevape i pivo:top:

chilimama
02.03.2009., 11:19
Ajme, koji astronaut...!!!:cerek::cerek::s

sanda
02.03.2009., 11:30
Jel zna neko neki prirodni lijek koji bi pomogao da dijete izvbaci slajm? Kiaru to jako muci. Nosic cistim,ali nema nista u njemu. Vec se to spustilo u gro i tu stoji. Cim legne ,jako kaslje, onda se to smiri do ujutru. Identican kasalj sam ja imala godinama, kao mala imala sam bronhitis, kasnije je to bio alergijski. Jel ima neko rijesenje? Danas je neradni dan ovdje, pa je ne mogu odvesti kod pedijatrice do sutra? I jos napomena , ne dise tesko ,samo joj seta taj slajm i hropti. Juce je imala malo povisenu temperaturu,ali uz sirup je odmah proslo.

Astronaut je medic :cerek:

putnica
02.03.2009., 11:44
trenutno znam samo sto ne smije-mlijeko, jogurte i citruse, oni pojacavaju proizvodnju sluzi.

evo i tema s RiD, ima korisnih savjeta

Bronhitis (http://www.forum.hr/showthread.php?t=172081)

sanda
02.03.2009., 12:15
Procitala sam sve, ima Tijinih dobrih recepata, probacu ovaj kupus i mast. A za kozje, Kiara ima 14mj ,pa je mlijeko jos uvijek velik dio njene prehrane. Jedino da joj dam adaptirano,iako je i ono kravlje. Za kozje, mislim da se prednost za tako malo dijete daje kravlje, citala sam dosta o tome.

Babanroga
02.03.2009., 12:25
Astronaut je med medeni...

ja nikako da uhvatim vremena za neki update... pa evo par rijeci... bili smo na skijanju u BadKleinkirchheimu... Dodo se sanjkao, setao, bio u igraonicama, kupao se na bazenu, uglavnom uzivao...
napokon se i malo izduzio pa nam je sada velicina robice 92/98, a cipice br. 25

a evo i par slickica...

ovo je iz igraonice...
igramo nogomet:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika037.jpg

popravljamo bicikl:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika042.jpg

setamo po naselju:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika071.jpg

a ovo nam je omiljeno jelo:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika082.jpg

Tija
02.03.2009., 12:51
A za kozje, Kiara ima 14mj ,pa je mlijeko jos uvijek velik dio njene prehrane. Jedino da joj dam adaptirano,iako je i ono kravlje. Za kozje, mislim da se prednost za tako malo dijete daje kravlje, citala sam dosta o tome.

ja se sad ne mogu točno sjetiti koliko je Korina imala kad sam prešla na kozje:misli: ali sigurno nije imala dvije godine. Kod šlajma je najgore davati kravlje, ono doslovno zalijepi taj šlajm za pluća.
Nju je to mlijeko spasilo. Stavljala sam i kupus, kuhala neke prirodne čajeve, radila sirup od cikle itd..... Sve to, a i odrastanje :cerek:, učinilo je svoje i ona više od godinu dana nije uzela nijedan antibiotik, prehlade joj traju jedan dan:cerek:
Jedino su uši problematične, u njima uvijek ima materijala za napravit suvenir:(

Postoji još i napitak Fluimukan, to su granule koje se rastope u vodi (okus kao cedevita) a služi za otapanje šlajma. Ne znam koliko je učinkovito jer Kori to nije htjela piti ni pod prisilom.

Tija
02.03.2009., 12:52

presladak je:cerek:

pizza :Slin:

Babanroga
02.03.2009., 12:58
a da ga vidis tek kad neko pozvoni na portafon... zaleti se prema vratima i vice... picaaaa... mama to je picaaa... i onda sav razocaran kad skuzi da je netko drugi na vratima.
:zubo:

a sad za mene plavu... koji je keč sa tim kozjim mlijekom i slajmom (Dodo ne voli mlijeko, konzumira ga samo u cokolinu i sa zitnim pahuljicama - cokoladnim, afkors)?

Tija
02.03.2009., 13:03
nema keča, kozje je zdravije i to je to. A kod bronhitisa je vrlo preporučljivo.
Ne budi lijena..... :)http://www.ambientpark.com/kozje_mlijeko/index.php#

swanmia
02.03.2009., 13:42
Nama sirup Propolisan od firme Api Pharma uvijek pomogne.Nakon par minuta smiri kašalj,a šlajm razvodni,pa nebude gust.:top:
http://www.apipharma.hr/propolisan_sirup.asp

Fluimukan je super i sigurno pomaže,ali ga ni moja nije htjela piti jer inače nepije ništa(još uvijek).Drugoj djeci iz susjedstva je super pomogao.:ne zna:

Babanroga,Domi je divan,pravi mali dečkić.
Vidim na slici da čuči kraj bicikla,pa da te pitam kad je naučio čučnuti,jer moja Mia nezna,još uvijek se saginje ali sa ravnim ukočenim nogicama samo spušta tijelo,a kad hoće sjesti ili se baci na dupe ili naprijed se dočeka na ruke i nastranu se posjedne,nema čučnja.Puse Domiju!:kiss:

Babanroga
02.03.2009., 13:52
eh... cucnuti... fakat ne znam...
mislim da je to u vrticu naucio... dosta su se igrali one ringe ringe raja...
ne sjecam se da smo ga posebno to ucili... :ne zna:
probaj sa ringe ringe raja :mig:

edit: e da... a sada ucimo stajanje na jednoj nozi... ali mudrolija se lijepo stane uz neku fotelju i onda digne nogu... i vice: vidi, mama!
isto tako cim vise hodamo po stepenicama (iako to traaaajeeee :zubo:), tako da smo sada u fazi da sam ide (drzeci se uz ogradu) prema gore, a jos uvijek ga se mora voditi prema dolje.

swanmia
02.03.2009., 14:00
Vrtimo se Ringe-raja od kad je počela pomalo koračati i hodati za dvije ruke,znači godinu dana, ali ona uporno kad treba čučnuti samo bubne na dupe ispruženih nogu.Mi imamo jednu vježbicu za to i za iskorak,iskorak je usvojila od šale,ali taj pokret upotijebiti za čučanj joj nesjeda nikako.:love: A ništa hvala ti na brzom odgovoru.

sanda
02.03.2009., 14:55
Nije problem za kozje ,vidjela sam ima vindija tetrapak, tako da se samo kosultujem sa pedijatricom i ako ce to pomoci,precicemo na kozje. Iako sam ga ja prezirala kad sam mala bila, onaj miris uffff.

Sirupe i napitak pisem, pa cu isto sutra pitati.

Evo maloprije je kasljala, zamalo da povrati. Da bar jeste, izbacila bi taj slajm, ovako ga sazvace i proguta :rolleyes:

Domi je presladak ,uvijek se nasmijem njegovim novim fazonima :D

sanda
02.03.2009., 15:27
Evo nasla sam sto se daje prednost kravljem, zbog zeljeca se ne preporucuje da se kravlje potpuno zamjeni kozijim. Ali mozemo kozje samo dok je meci slajm:mig:

mm ilena
02.03.2009., 22:13
Ajme koliko divnih postova, a tek slicica cure i decki su super:rofl::cerek:
ma Jure, Ante i Domi su medeni.:kiss:

Nas malo duze nema jedva sam sve stigla procitati. Mi smo u zadnja tri tjedna otvorili malu bolnicu kuci, sve na smjenu moj se :trio: razbolio. Katarina mi je zavrsila prije dva tjedna na infuziji u "dr.Fran Mihaljevic" . Dehidrirala nit je jela nit je pila. (dijeta:ne zna:). Eto od petka joj se vratio tek i sad stalno nesto njupa. Najstarija neide u skolu vec osam dana (visoka temp. kaslje...),a ovog vikenda smo zbog slicnih simptoma sa Jurom zavrsili na antibiotiku i bisolvonu...bjezim Jure place

styria
03.03.2009., 07:15
Astronaut je med medeni...

ja nikako da uhvatim vremena za neki update... pa evo par rijeci... bili smo na skijanju u BadKleinkirchheimu... Dodo se sanjkao, setao, bio u igraonicama, kupao se na bazenu, uglavnom uzivao...
napokon se i malo izduzio pa nam je sada velicina robice 92/98, a cipice br. 25

a evo i par slickica...

ovo je iz igraonice...
igramo nogomet:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika037.jpg

popravljamo bicikl:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika042.jpg

setamo po naselju:
http://i24.photobucket.com/albums/c36/DomiMama/Slika071.jpg

sta drugo reci nego PRAVI MALI FRAJER!

markanez
03.03.2009., 08:13
Jel zna neko neki prirodni lijek koji bi pomogao da dijete izvbaci slajm? Kiaru to jako muci. Nosic cistim,ali nema nista u njemu. Vec se to spustilo u gro i tu stoji. Cim legne ,jako kaslje, onda se to smiri do ujutru. Identican kasalj sam ja imala godinama, kao mala imala sam bronhitis, kasnije je to bio alergijski. Jel ima neko rijesenje? Danas je neradni dan ovdje, pa je ne mogu odvesti kod pedijatrice do sutra? I jos napomena , ne dise tesko ,samo joj seta taj slajm i hropti. Juce je imala malo povisenu temperaturu,ali uz sirup je odmah proslo.

Astronaut je medic :cerek:

isti slučaj kao i kod Ante...često se nakupi šlajma u njemu, nos prazan....par puta dok je bio beba smo išli na hitnu zbog toga šta je teško disao, pa su mu sa sondom kroz nos pumpali taj šlajm, čistili ga, kao novorođenče se nagutao mekonija, bio dva mjeseca u bolnici poslje poroda.

....zadnji put kad je bio, ima tome tri četri tjedna....išli smo na dežurstvo....doktorica mu je odmah dala injekciju da to razbije....poslje nje je bio dobar....a dobili smo i ventolin sprej i inhalator, jako dobra stvar....nije prirodni razbijač šlajma....ali nas je spasio....i to uz obične sirupe, fiziološku je postala obvezna stvar doma.

Ante kao Dominik, obožava pizzu....koje veselje kad je dostavljač donese, a i za bazenom isto tako....odemo često u toplice...stavimo mu...one, kako se zovu, rukavice za plivanje...ili kako već...i sam pliva....ako je nervozan, zbog kiše, vjetra...zbog toga šta ne ide vani, stavi ga u kadu....i pusti ga da uživa...isto voli gledat sve plivačke sportove, obožava vodu

sam sam ogladnia.....gledajući Dominika i pizzu......dddaaaaajjjjj maaloo ppooššaaaalljjjiiiii.......
Dominik je frajer.....ma frajerčina, baš je lip

swanmia
03.03.2009., 09:41
Evo maloprije je kasljala, zamalo da povrati. Da bar jeste, izbacila bi taj slajm, ovako ga sazvace i proguta :rolleyes:

Ja sam ispraksala kad se jako nakašljava i kad joj se počne dizat želudac da bi povratila,stisnem joj želudčić i blago poguram prema gore(slično haimlichovom zahvatu) i ona povrati sav šlaim.
I naravno ovo što kaže Markanez,inhalator i fiziološka nam je od neprocjenjive pomoči,mi smo već drugi kupili:top:

mm ilena,šaljemo vam pusice i brzo nam se oporavite.:love: Jeste li cjepili Katarinčicu protiv gripe,mi već drugu godinu cijepimo i stvarno sam zadovoljna,nema gripe,ali nas često love laringitisi i faringitisi.:(

Tija
03.03.2009., 10:10
ma ja bi samo htjela neš ispričati:cerek:

Jutros smo bile Suza i ja u Baumaxa i vidim Juru na svom radnom mjestu :cerek:, dođem do njega i on krene: 'ajme zaboravio sam jutros torbicu, unutra mi je mobitel i pokaz i još sam razbio kišobran al znaš što baš si mi lipa, veri priti, veeeri priti' :cerek::cerek:
ne triba mi sunce danas, on mi je obasjao dan :cerek::cerek:

markanez
03.03.2009., 10:12
[QUOTE=swanmia;19156742]Ja sam ispraksala kad se jako nakašljava i kad joj se počne dizat želudac da bi povratila,stisnem joj želudčić i blago poguram prema gore(slično haimlichovom zahvatu) i ona povrati sav šlaim.

tako i mi radimo.....navijamo kad izbaci iz sebe šlajm

swanmia
03.03.2009., 10:32
ma ja bi samo htjela neš ispričati:cerek:

Jutros smo bile Suza i ja u Baumaxa i vidim Juru na svom radnom mjestu :cerek:, dođem do njega i on krene: 'ajme zaboravio sam jutros torbicu, unutra mi je mobitel i pokaz i još sam razbio kišobran al znaš što baš si mi lipa, veri priti, veeeri priti' :cerek::cerek:
ne triba mi sunce danas, on mi je obasjao dan :cerek::cerek:

Ajme došlo sunce i do kišne i tmurne Slavonije:s:)

swanmia
03.03.2009., 10:33
tako i mi radimo.....navijamo kad izbaci iz sebe šlajm

:top:

mm ilena
03.03.2009., 20:12
Ja sam ispraksala kad se jako nakašljava i kad joj se počne dizat želudac da bi povratila,stisnem joj želudčić i blago poguram prema gore(slično haimlichovom zahvatu) i ona povrati sav šlaim.
I naravno ovo što kaže Markanez,inhalator i fiziološka nam je od neprocjenjive pomoči,mi smo već drugi kupili:top:

mm ilena,šaljemo vam pusice i brzo nam se oporavite.:love: Jeste li cjepili Katarinčicu protiv gripe,mi već drugu godinu cijepimo i stvarno sam zadovoljna,nema gripe,ali nas često love laringitisi i faringitisi.:(

Ma jesmo cijepili je vec tri god.za redom, ali isto laringitis i nos curi,cesce nazalno, po noci se nakupi sljama...Dobili smo nalaze od sitnjace a 19.03.idemo na UZV.(T4 153,6 ; T3 3,2 ;TSH 3,6; hTgAT 23,00 ; TPO-At 49
08.03. idemo 10 dana na Goljak,ako budu zdravi. U petak sam Katarini napipala neki polip ili slicno:ne zna: na desnoj strani rebra. Jucer smo to rengenski poslikali sutra dobijemo nalaz kirurga. Sutra vidim sa dr. da li treba ici na onkologiju na UZV.
Ma kod nas je stalno neka aktiva po bolnicama. Citam da i tvoja Mia:cerek: ima svasta nesta:kiss:, Boze pomozi nasim andelima.

Evo ovo pisem skoro sat vremena (dva prekida zbog intervencije kod Jure :zzz: i Kate )

mm ilena
03.03.2009., 20:32
Sanda nadam sa da je Kiara dobro:love:

Bravooo za Filipa :cheer:.
Neki dan sam gledala jednog djecaka s DS na TV kako lijepo cita.Mislim da je bilo u Hrvatska u zivo:ne zna:.

navia28
03.03.2009., 22:47
društvance pozdrav svima!Nema nas dugo,nekako ne stignem ,ali tu i tamo navratim i pročitam redom.Slikice sam pregledala sve i svi su :rofl:..za pojesti,a Jure:cerek:...kako bi on rekao veri hendsom!Nego lipe moje ima jedno pitanje koje me već jako dugo muči,a mislim da će mi najviše moći pomoći mame čija su dječica prošla West.Kako je Nela sa napadajima počela sa 6 mj,od tada više nije dobila niti jedno cjepivo.S obzirom da je od napadaja prošlo više od 2 god. postavila sam svojim doktorima pitanje što napraviti glede daljnjeg cijepljenja.Vjerujte mi toliko su zbunjeni da ni oni sami ne znaju što bi.Jedni kažu da je cijepim ograničeno,ma što god im to značilo,a drugi da ne cijepim jer su moguči napadaji.Ima li ko kakvih iskustava..što da napravim?::ne zna::ceka:

pelicia
04.03.2009., 13:02
ej ljudi! ej Navia!
cijepljenje je moja omiljena tema i o tome sam u zadnjih pola godine pročitala mali milion stranica, što po netu, što iz razne literature. Ja o obveznom kalendaru cijepljenja u nas ne mislim ništa dobro, mislim da je prenatrpan i za najzdravije dijete bez ikakvih neurorizika, a kamoli za ove naše mimozice. Gita je cijepljena samo u rodilištu protiv tuberkuloze i hepatitisa b, a kako smo kasnije posumljali na West (na sreću EEG je savršen i od Westa ni traga) nismo se cijepili i to mislimo odgoditi dokle god budemo mogli, a ako bude moguće i potpuno izbjeći.
Ponekad pomislim da bi bilo bolje da neke stvari nisam pročitala jer bi me bilo puno manje strah cijepljenja, jer vidim druge roditelje koji vode djecu na cijepljenje da niti ne znaju od kojih bolesti se cijepi, a kamoli za "posljedice" koje se od cijepiva mogu dogoditi.
Evo podijelila sam s vama samo djelić mojih strahova vezan za cjepiva.

suza27
04.03.2009., 13:41
.Ima li ko kakvih iskustava..što da napravim?::ne zna::ceka:

zovi Dijanam , zna jako puno o tome, a mišljenje joj je slično Pelicijinom..
pozdrav svima:cerek:juuuuuuuuurim:cerek:

Babanroga
04.03.2009., 15:18
Koliko ja shvacam cijepljenje - ono je obvezno za djecu bez poteskoca i neurorizika kako bi se djeca sa neurorizicima mogla ne cijepiti i ne riskirati da se zaraze od tih bolesti jer je vecina populacije cijepljena protiv toga.
Dodo je redovno cijepljen (ok... nismo bas brzali, mislim da smo krenuli sa preko godine dana) onim 5u1 verzijama... nije imao nuspojava.

mislim da bi to trebalo dogovarati sa neuropedijatrima - oni su najkompetentniji.

styria
04.03.2009., 16:26
Joj nemojte me molim vas plasiti.Mi smo se do sada jedno deset puta cijepili (sve redovno) i tri puta 6u1.Nikada nismo imali temperaturu ili kakve nuspojave.Zadnji put sam bas pitala dal moramo na nesto paziti,pa su mi rekli da nemoramo dokle god je sve pod kontrolom.Dobro mi smo stvarno zdravi,do sada je imala samo dva puta temperaturu i nemamo nikakve napade (joj moram kucnut o stol)i nadam se da sa tim cijepljenjem nismo ucinili neku stetu.Pa valjda bi nam nasa pedijatrica rekla da je stetno.

swanmia
05.03.2009., 09:47
Ma jesmo cijepili je vec tri god.za redom, ali isto laringitis i nos curi,cesce nazalno, po noci se nakupi sljama...Dobili smo nalaze od sitnjace a 19.03.idemo na UZV.(T4 153,6 ; T3 3,2 ;TSH 3,6; hTgAT 23,00 ; TPO-At 49
08.03. idemo 10 dana na Goljak,ako budu zdravi. U petak sam Katarini napipala neki polip ili slicno:ne zna: na desnoj strani rebra. Jucer smo to rengenski poslikali sutra dobijemo nalaz kirurga. Sutra vidim sa dr. da li treba ici na onkologiju na UZV.
Ma kod nas je stalno neka aktiva po bolnicama. Citam da i tvoja Mia:cerek: ima svasta nesta:kiss:, Boze pomozi nasim andelima.

Evo ovo pisem skoro sat vremena (dva prekida zbog intervencije kod Jure :zzz: i Kate )

Mi također idemo u Zg. 19.03. na snimanje ponovnog EEG-a u privat. kliniku( oko 14 h moramo biti tamo),joj kako bi bilo dobro da se možemo vidjeti, ali sigurno će biti strka i nama i vama,neznam možda da se pokušamo dogovoriti pa šta bude.
A za taj polip nisam ni znala da može biti na rebru,ja sam Mii našla u nosu ali još nije operabilan,možda će ga vaditi kad i treći krajnik:ne zna:,a ovaj nalaz štitnjače pretpostavljam da ukazuje na hiper:confused:.Pusice :kiss:

pelicia
05.03.2009., 09:51
swanmia sretno na EEG-u