PDA

View Full Version : Lješnjaci

stranice : 1 [2]

Hazelnut
24.08.2009., 18:34
Probat ću ti Hazelnut odgovoriti na pitanja, nadam se uspješno.
1. Znam cijene ...

Hvala ti, puno si mi pomogao!

Edit: Zaboravio sam pitati još jednu stvar. Kako stoje stvari sa radnom snagom? Kada su potrebni ljudi i koliko njih i koliko sati rada (otprilike), za jedno 5 ha nasada?

lichan
24.08.2009., 20:32
Turopoljac plantaža mi je stara 3 godine, hazelnut što se tiče radne snage računaj osobu po hektaru i to da rade 4-5 dana svaki posao u prve tri godine za okopavanje, špricanje i navodnjavanje.Kasnije kad to budeš radio strojno trebat će ti samo ljudi kod berbe i rezanja mladica i obrezivanja.Uglavnom puno manje nego u prve tri godine. Samo danas ti je teško naći radnu snagu.

Hazelnut
24.08.2009., 20:52
Turopoljac plantaža mi je stara 3 godine, hazelnut što se tiče radne snage računaj osobu po hektaru i to da rade 4-5 dana svaki posao u prve tri godine za okopavanje, špricanje i navodnjavanje.Kasnije kad to budeš radio strojno trebat će ti samo ljudi kod berbe i rezanja mladica i obrezivanja.Uglavnom puno manje nego u prve tri godine. Samo danas ti je teško naći radnu snagu.

Slažem se s tim. Hvala Bogu uvijek ima familije koja ce uskocit ako bude potrebno. :D

I kakav je urod nakon 3 godine?

Hazelnut
25.08.2009., 21:08
Naišao sam na hrpu različitih podataka o prinosu pa ne zanima konačno kako izgleda ta krivulja prinosa? Kada lijeska počinje davati plod i kada pocinje davati maksimalan prinos i koliko on iznosi? Otprilike ali u granicama razumnog...:confused:

lichan
25.08.2009., 21:53
Urod ti je treče godine nikakav. Još ne forsiram plodove već razvoj biljke.Ako u početku biljka zakržlja kasnije je to teško nadoknaditi.Dobije se rod godinu dana prije ali drvo u globalu zakržlja, ne preporučam.
Prinos ti je najrealnije rečeno 2-2,5 tone/ha u ljusci ili 800-1200 kg/ha očiščen.Sa navodnjavanjem možda možeš povečati urod 20-30%.

žitniki
25.08.2009., 23:57
bok!znali netko na koji način idu ovi novi poticaji za sadnju jer stari ne vrijede od srpnja...smiljane sadim na području žitnika,imam zemlje u komadu otprilike 4,5 ha pa sam odlučio tu posaditi ,za početak 1 ha pa pozdraću dogodine vidjet kako dalje,uglavnom rukavi su zasukani i krećem bez obzira na poticaje..pozdrav..

Smiljan_HR
26.08.2009., 10:32
Kako stvari sada stoje nema vise poticaja za podizanje trajnih nasada (16.000 odnosno 22.700 kn/Ha) vec sve ide preko kapitalnih (40% od placenih racuna bez PDV-a)

Hazelnut
26.08.2009., 10:34
Prinos ti je najrealnije rečeno 2-2,5 tone/ha u ljusci ili 800-1200 kg/ha očiščen.Sa navodnjavanjem možda možeš povečati urod 20-30%.

Koje godine misliš da toliko počne davati? Je li realno ocekivati urod od 3,5kg po stablu 9. godine?

Kako stvari sada stoje nema vise poticaja za podizanje trajnih nasada (16.000 odnosno 22.700 kn/Ha) vec sve ide preko kapitalnih (40% od placenih racuna bez PDV-a)

Jel to znaci da ako za sadnju ulozimo 25.000kn/ha bez PDV-a da ce nam drzava vratiti 10.000kn/ha ili?

Smiljan_HR
26.08.2009., 11:31
Jel to znaci da ako za sadnju ulozimo 25.000kn/ha bez PDV-a da ce nam drzava vratiti 10.000kn/ha ili?

Da, samo sto zakon (odnosno pravilnik) o kapitalnim se primjenjuje za minimano 40.000 kn investicije. Dakle, morao bi potrositi 40.000 kn bez PDV-a da bi dobio 16.000 kn

Hazelnut
26.08.2009., 16:17
Opet ja. Zahvaljujem na svim informacijama koje ste mi dali do sad. Od velike ste pomoći. Trebaju mi još neke informacije vezane za herbicide i gnojiva.

Koje vrste gnojiva i herbicide treba koristiti prilikom sadnje i tokom jedne godine i koliko koštaju? Negdje sam pročitao da zajedno koštaju oko 600kn/ha ali me zanima svaki proizvod pojedinačno da mogu sastaviti plan nabave materijala.

Hvala!

Hazelnut
26.08.2009., 17:52
Da nadopunim pitanje...

Koliko košta novi atomizer, koliko motokultivator, a koliko motorni usisavač?

Smiljan_HR
26.08.2009., 19:51
Kolicina gnojiva prilikom/prije sadnje najbolje pokaze analiza zemlje. Sto se tice prskanja tijekom godine ima mnogo planova (ima jedan,informativni, na www.herbos.hr).

Atomizer je traktroski prikljucak tako da on u kombinaciji sa motokultivatorom i nije bas isplativa prica. Inace, novm atomizerima se cijena krece od cca 15.000 kn od 300-400 litara (noseni) do cca 30.000 i vise kn (1000-3000 litara, vuceni). Ko

Motorni ledjni usisivac kosta cca 10-15.000 kn, no to je po meni za manje povrsine (do 1-2Ha). Za vece povrsine (preko 2Ha) traktorski vuceni kosta cca 7-8.000 Eura

Hazelnut
27.08.2009., 10:25
Znači prvo analiza...A koliko otprilike treba gnojiva i koliko košta prije sadnje i kasnije (čisto okvirno) ili su ovisno o analizi baš drastične razlike? Koliko si ti Smiljan za svoj nasad koristio po ha i koliko te to koštalo? Trebao bi znati bar koji omjer novaca u tih 600kn (ako je 600kn???) ide na gnojiva, a koji na herbicide.

Druga stvar. Kakav traktor bi bio dovoljan za 5ha nasada lijeske sa 700 stabala/ha? Ono da moze proc izmedu sa svim prikljuccima i to...

Usput hvala za link!

Smiljan_HR
28.08.2009., 09:20
Treba ti cca pola kilograma umjetnog gnojiva po sadnici i stajnjaka koliko mozes nabaviti. Sto se tice zastitnih sredstava ja sam odlucio ove godine ne ici sa ikakvim prskanjima, pratiti situaciju i onda dogodine u rano proljece poceti sa nekim programom zastite tako da tu sto se tice aktualnih cijena i nisam bas doma.

Sto se tice traktora imas jeftinih, umjereno skupih i jako skupih prica. Stvar je vrlo, vrlo osobna.
Ja sam kupio novi IMT539, roto malcer i kultivator i sve skupa me kostalo nekih cca 13-14.000 Eura. Redovi su mi 5 m, a uredu 5 m, a na jednom dijelu 3.5 metra i nisam imao nikakvih problema sa okretanjem traktora.
Da sam isao na pravi vocarski traktor (20-30 tisuca Eura), jaci/bolji malcer (3.000 Eura), jaci/veci/skuplji kultivator (2-3 tisuce) prica bi kostala "malo" vise europskih novaca ....

Za proci jedanput kultivatorom (180cm) ili malcerom (150cm) uzduz i poprijeko mi treba cca 12-15 sati rada (5Ha na 4 njive, od 0.7Ha do 2Ha). U pocetku malo sporije, ali kada se udje u stos ide brze ;) Dakle prvi put mi je trebalo cca 15-ak sati, a slijedeci prolazi su isli brze. Da mi se zuri moze se i za krace vremena ako se ne ide tri puta u redu nego samo dva puta, a onaj nutarnji red ostavlja (nije lijepo, ali mlada sadnica "ne zna" sto se desava dva metra od nje :) jeli ima ili nema trave ... )

Posto sam imao relativno niske sadnice (cca 40cm) trava mi ih je skoro prerasla prije nego su poceli listati pa nisam mogao odmah traktorom (jako tesko se vide) tako da sam prvi put isao trimerom oko svake sadnice, radeci krug promjera jedno 1.5-2.5 metra na jedno pola, a na drugoj polovici krug od 1-1.5m (ovu prvu polovicu sam isao flaksom, a drugu polovicu terra-cutom). Za to mi je trabalo cca dvadesetak sati "trimeriranja", dva-tri dana rada za spomenutih cca 5 Ha.

Hazelnut
29.08.2009., 09:48
Hvala na detaljnom odgovoru!

Kako ograditi nasad? Našao sam neku farmer žičanu ogradu za 350kn/50m i stupove od 35kn/komad. Dobra je ograda ali za 5 ha mi toga puuuno treba pa i nije baš jeftina. Ima li neka bolja solucija?

Smiljan_HR
31.08.2009., 07:16
Ja ne znam za bolje rjesenje. oVa cijena od 350kn/50m mi se cini jako dobra, ali ako su velicine oka vece od 5cm u ob smjera (visina-sirina) ta ograd ima slabu ucinkovitost jer se zecevi provlace. Taj gusci dio mreze treba biti barem 50 cm (plus visina snijega u tvom kraju)
Isto tako, ako imas srndaca u blizini visina bi trebala biti barem 160cm, no to se moze relativno jeftino rijesiti sa kojim redom obicne zice iznad mreze (ako su, naravno, stupovi dovoljno visoki). Ogradu bi trebalo malo ukopati jer zivine hoce i ptokopati.

Ja nemam ogradu upravo zbog novaca ;)

zrajn
08.09.2009., 16:56
Molim vas pomozite ako možete! Odlučio sam posaditi 0,5 ha lješnjaka ove jeseni, ali još nisam osigurao sadnice. Na tu moju površinu treba mi samo 180 sadnica sa certifikatom (150 Istarski i 30 Rimski) zbog tog novog zakona o kapitalnom ulaganju. Kupio bih još (ne znam točno koliko) sadnica bez certifikata. Nadam se da nije prekasno za nabavu sadnica i da ih još ima.
Pozdrav!

Nibla
17.09.2009., 09:13
Tražim nekakvu konkretniju informaciju u vezi obrezivanja lješnjaka. Imam posađeno 385 stabala na jutru zemlje. Stabla bi trebal o formirati u oblik "vaze". Zanima me što sa izdancima koji tjeraju iz korjena da li njih odstraniti? Neki su mi rekli da se izdanci mogu koristiti kao nove sadnice tj. da se mogu presaditi, ali ne na istu površinu.

Smiljan_HR
17.09.2009., 10:21
Izdanke treba micati da ne oduzimaju hrranjiva osnovnom stablu. Izdanici se mogu krositi kao sadnice i na istoj povrsini, ali ljudi obicno rade tako da ih prvo godinu-dvije dana stave u "skolu", a tek onda presadjuju na knacno mjesto jer je onda postotak primanja bolji (odnosno bolje da slabije "odu" u skoli nego na trajnom mjestu)

Nibla
17.09.2009., 12:14
Izdanke treba micati da ne oduzimaju hrranjiva osnovnom stablu. Izdanici se mogu krositi kao sadnice i na istoj povrsini, ali ljudi obicno rade tako da ih prvo godinu-dvije dana stave u "skolu", a tek onda presadjuju na knacno mjesto jer je onda postotak primanja bolji (odnosno bolje da slabije "odu" u skoli nego na trajnom mjestu)

Hvala na informaciji.
Što je sa prodajom izdanaka? Da li ih je moguće prodati i po kojoj cijeni, pošto ću ih imati a žao mi ih je baciti?

Nibla
17.09.2009., 12:17

Hvala na odgovoru.
Što je sa prodajom izdanaka? Da li je moguće prodati izdanke i po kojoj cijeni,pošto mi ih je žao baciti?

lichan
23.09.2009., 19:13
Idemo ljudi imam još nešto sadnica lijeske za prodaju,naravno bez papira,ali sad oni više ni ne trebaju kad više nema klasičnih poticaja za podizanje nasada već samo preko kapitalnih ulaganja vračaju 40%(sramota).Ako nekog zanima vrste su Istarski dugi i Rimski (odlično se slažu kao oprašivaći). Nadalje ako nekoga zanima ima i cijena a ona je 8 kn/kom, znam da je mala ali šta ću kriza je. Ako je netko pročitao cijeli tekst i još ga zanimaju sadnice neka mi se javi privatnom porukom ili na mob.091/557-1762 Alan.

Crni vitez
24.09.2009., 19:54
Da li netko ima kakav nacrt drobilice za lješnjake? Uskoro će mi trebati a nemam gdje nabaviti.
Hvala

hora
27.09.2009., 13:57
Izgleda da nas ima dosta. I ja imam 3 ha lješnjaka. Posadila 1000 sadnica, ali su srne i ostale štetočine učinile svoje pa sada imam oko 850 kom. Ove godine planiram podsaditi. Još nisam nabavila sadnice, pa ako netko još ima...

Ove godine će im biti 3 godine. Plantaža se nalazi u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Trebam savjet vezano za obrezivanje. Hm, zapravo ih do sada uopće nisam obrezivala. Jel ima netko tko bi mi bio voljan pokazati što i kako trebam raditi. Čitala sam teoretski, ali voljela bih probati i vidjeti uživo.

Da li netko zna kako se proizvodi ulje od lješnjaka hladnim prešanjem? Da li je netko od vas razmišljao o tome?

neca
08.11.2009., 12:00
Pozdrav svima, imam 70ari zemlje, uradio sam analizu zemljista i interesuje me, moze li mi neko od vas sto vec imate zasade leske i vise iskustva od mene, to protumaciti i reci cime trebam zemlju dohraniti, kako je tretirati i kome se obratiti za dalju pomoc oko preparata, sadnica i svega sto me bude cekalo? Ako ovo nije mesto za ovakva pitanja, molim da me uputite na pravu temu.

evo rezlultata:

pH u H20: 5,3
Humus (%): 3,70
Azot (%): 0,18
mgP2O5/100gr: 5,60
mg K2O/100gr:39,70
CaCO3(%): 0,01

..i jos pise sledece:

Na osnovu dobijenih rezultata zemljiste ima sledece osobine:

1. kiselu reakciju;
2. srednji sadrzaj humusa;
3. srednji sadrzaj azota;
4. vrlo nizak sadrzaj fosfora;
5. visok sadrzaj kalijuma;
6. slabo karbonatno.

Zahvalan sam na svakoj pomoci i savetu koji mi mozete dati.

751mi
11.11.2009., 22:28
Odgovor na tvoje pitanje u vezi s lješnjacima.

1. Možeš krenuti sam u akciju i posaditi lješnjake tek tako bezveze. prinos po odraslom grmu ti je izmedju 3 do 5 kg ali tek nakon 5-te godine. na jedan hektar iliti 10000 m2 ti ide oko 700 sadnica pravilno rasporedjenih u razmaku 4x4 metara. imas 2 vrste sadnica. sadnica prve klase ti je oko 40 do 50 kuna a sadnica druge klase oko 20 do 30 kuna. znaci na jedan hektar, ako investiraš sam to ti je izmedju 14000 i 35000 kuna samo za sadnice a moraš kod sadnje imati i stajskog gnojiva koji ti se kreće oko 25 kuna za vreću od 25 kg. 1 vreća 1 sadnica. ovo ti je gruba računica samo za hektar, a ti imaš više.

2. ako želiš imati poticaje od države, da ti država da po hektaru 24000 kuna godišnje onda ti se situacija naglo komplicira ali mislim da se više isplati pogotovo u početku gdje čak možeš tražiti kredit za sadnju (ako nemaš love). situacija ti je ovakva. prvo moraš imati čiste papire da je zemljište tvoje. pri tom mislim ne na katastarski izvadak nego na gruntovni koji je bitniji ali ne šteti ako imaš i katastarski. ako zemljište ne glasi na tebe onda ti je stvar još malo kompliciranija jer bi onda trebao imati Ugovor o zakupu zemljiša sa osobom na koju glasi zamljiše na rok od 15 godina. sve kaj je niže nama šanse. drugo je, moraš se prijaviti kao poljoprivrednik u ministarstvo poljoprivrede. na njihovim stranicama imaš formulare koje moraš ispuniti a imaš ih i u narodnim novinama. tu unosiš sve svoje podatke i podatke o zemljištu (ako je tvoje ili ugovor o zakupu zamljišta, obavezno imati gruntovni i katastarski izvadak zemljišta). treće, sljedi analiza zemljišta na agronomskom fakultetu u zagrebu. na cijelom zamljištu moraš izvaditi uzorke na sljedeći način. uzmeš svrdlo dužine 60 cm. uzmeš 2 veće kante na kojima napišeš od 0 do 30 cm a na drugu od 30 do 60 cm. svrdlom izvučeš zemlju prvo iz dubine do 30 cm i staviš u kantu na kojoj si napisao 0 do 30 a onda na istom mjestu izvadiš zemlju iz dubine do 60 cm i staviš u drugu kantu. taj postupak moraš napraviti na 10 do 15 mjesta. kad si nakupio zemlju u te dvije kante dobro ih ispremješaj i odnesi na agronomski faks na analizu. kod njih ti to traje oko 10 dana i moraš platiti oko 700 kuna. moraš im obavezno reći za što ti treba analiza (za sadnju lijeske) onda će ti reći što i kakvo gnojivo trebaš koristiti. može ti se dogoditi da ti zamljište nije pogodno za sadnju lijeske i onda možeš zaboraviti na sadnju.

kad ti je analiza gotova, na stranicama ministarstva poljoprivrede imaš formulare za sadnju u kojoj upisuješ sve što ti treba. isto tako upisuješ rezultate analize. imaš čak i troškovnik koji vodiš da ti država vrati lovu. kad ih vidiš skužit ćeš. voćnjak ti mora biti ograđen ogradom, mora imati sustav navodnjavanja ili bunar i sadnice moraju imati obranu od tuče. kad sve to zadovoljiš dobit ćeš po hektaru 24000 kn svake godine. ako nemaš love za sve to onda te slijedi posjet u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj. p.s. zaboravio sam da ti treba stručno mišljenje iz Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu gdje ti njihov djelatnik dolazi na teren odnosno vidjet tvoje zemljiše i daje mišljenje o sadnji. za sve to ti treba oko 200000 kuna na rok od 15 godina. kad sve to riješiš i napišeš troškovnik država daje lovu i poticaje. sjebano totalno ali vrijedi, ja sam na pola puta svega toga. sve mi to traje otprilike godinu dana a da nisam još posadio sadnicu.

kad posadiš sadnice nemoj misliti da si gotov jer prvu godinu ti se može dogoditi da ti se neke sadnice posuše. isto tako nemoj očekivati neki urod u prvoj godini. sadnice ti se sade u 9 i 10 mjesecu. nemoj napraviti grešku ko neki pa posaditi u proljeće. dobro sam se raspitao. isto je dobra fora koju sam vidio u nekim voćnjacima ljudi su postavili 2 ili 3 košnice za oplođivanje u proljeće. neznam jel funkcionira na lješnjacima ali ja ću ih obavezno staviti. kad si posadio sadnice i kad počinju rasti imaš 3 obrezivanja tokom godine. prvo ti je u proljeće, drugo ti je mjesec dana prije uroda i treće jesensko. urod ti je krajem 8 i početkom 9 mjeseca.

izostavio sam neke stvari jer mislim da nisu bitne a i meni se više neda pisati. ukratko ti je to to. isto tako probaj kupiti neku knjigu o lješnjacima. u hrvatskoj ih nisam našo ali u njemačkoj jesam.
nadam se da sam ti pomogo.

postovanje,procitao sma vas tekst interesira me sadnja ljeske zivim na podrucju od posebne drzavne skrbi,molim vas broj mob da se javim za savjet ako nije problem hvala

Smiljan_HR
12.11.2009., 04:24
Tocka 2 vise nije aktualna. Ukinuti poticaji za sadnju trajnih nasada.

tigar_c2
19.11.2009., 13:27
Ma kod ćete s tim lješnjacima pa evo ja pojedem svaki mjesec jedno 4 kile
:lol::rofl:

lichan
19.11.2009., 14:01
Nemoj se baš puno vezati za ovaj tekst je je pun netočnih podataka.Ovo jesu kalkulacije za sadnju ali izgleda mi jabuka a ne lješnjaka. To vidim preko pčela i košnica te obrezivanja. Toliko puta se obrezuju jabuke i lješnjak ne treba pčele za oprašivanje on se oprašuje vjetrom.Dosta loše i površno napisano.

postovanje,procitao sma vas tekst interesira me sadnja ljeske zivim na podrucju od posebne drzavne skrbi,molim vas broj mob da se javim za savjet ako nije problem hvala

jajo
26.11.2009., 16:27
Pozdrav svima, evo jedne početnice koja bi se upustila u sadnju lijeske :).
Imam nešto zemlje u Slavoniji (okolica Nove Gradiške), oko 4Ha, koja je zapuštena godinama, neki dijelovi parcela su na žalost zarasli u šikaru i bagrem.
Želja mi je tu zemlju očistiti i iskoristiti za sadnju lijeske.
Inače živim i radim u Zagrebu, ovo bi mi dodatni posao.
Trenutno prikupljam podatke koliko bi me koštalo podizanje nasada i samo održavanje.
Dosta vas pratim, kao i druge forume te web stranice vezane za sadnju lijeske, tako da okvirno znam što sve trebam za pripremu, sadnju i održavanje.
Svejedno,još puno upitnika mi je u glavi.
Stoga vas molim za pomoć, svaka informacija mi je dobro došla.
Za sad me zanima sljedeće:

1. Nakon što su ukinuli poticaje za podizanje višegodišnjih nasada, zanima me da li su isto tako ukinuli i poticaje za održavanje nasada?

2. Ima li netko iskustva sa otplatom kredita od HBOR-a? Mislim podnjeti zahtjev za kredit ali me brine to što je poček 3 godine, kada je prinos još uvijek jako mali. Da li zarada od prinosa u 3. godini može pokriti ratu kredita i troškove održavanja?

Unaprijed hvala! :)

cult
26.11.2009., 17:58
ukratko ako sve mislis raditi kako treba zarada ti nemoze u 3 godini pokriti bas nista :o(

Smiljan_HR
27.11.2009., 08:25
Tocno, ako mislis bilo kako raditi u 3. godini nema nikakve zarade. Prinos moze biti max do npr. 10-20 dkg po stablu. Da ga prodas i po nerealno visokih 30kn/kg to ti je 3-6 kn po stablu, sto ne pokrije niti pola cijene sadnice.
Poticaji za odrzavanje nisu ukinuti.

brzi
27.11.2009., 11:56
oVa cijena od 350kn/50m mi se cini jako dobra............Ja nemam ogradu upravo zbog novaca ;)

2mm debela pocinčana farmer ograda, 120 cm visina, 50 m dužina, 290 kn

U čavli, 1 kg, 11 kn

Kontakt informacije na PM, zabranjeno je ostavljanje osobnih imena, telefonskih brojeva i adresa u postovima.

jajo
27.11.2009., 15:28
Hvala na odgovorima! Prvo se moram ispraviti, ako je poček 3 godine, znači da naplata kredita počinje u 4. godini. Makar i 4. godina ne donosi neki prihod od kojeg bi se mogli pokriti troškovi. Dakle, od 4. do 5.,6. godine posluje se u minusu. Kako pokrivate minus?

Pročitala sam da preporučuje sadnja lijeske u gustom sklopu u obliku stabla sa deblom od 80 cm, radi bolje rentabilnosti.
Također se spominje da je za manje voćnjake dobro saditi u obliku "žive ograde", gdje se može posaditi 1400 do 2000 sadnica na 1ha.
Zna li netko više o tome ili ima iskustva sa tim sadnim oblikom?

Smiljan_HR
30.11.2009., 12:19
Pročitala sam da preporučuje sadnja lijeske u gustom sklopu u obliku stabla sa deblom od 80 cm, radi bolje rentabilnosti.

Da, stablo moze dati vise kg po Ha, ali treba vise vremena u odnosu na grm da se pocnu pokrivati ovi gorespomenuti minusi.

Također se spominje da je za manje voćnjake dobro saditi u obliku "žive ograde", gdje se može posaditi 1400 do 2000 sadnica na 1ha.
Zna li netko više o tome ili ima iskustva sa tim sadnim oblikom?
2000 sadnica na Ha. To mu dodje na svaki metar (redovi 5m) jedna sadnica. Nisam cuo, a kamoli vidio, takvu vrstu sadnje te dvojim u neku isplativost. A volio bih vidjeti takvo sto, recimo ljesnjak star 10. godina u takvom gustom sklopu.
Vjerojatno je tamo od 4. do 6. godine nesto veci prinos, ali slijedecih godina (kada u stvari ljesnjaku svake godine raste rod) mi nekako sumnjivo da gusta sadnja moze imati prednosti.

jajo
01.12.2009., 13:52
Da, stablo moze dati vise kg po Ha, ali treba vise vremena u odnosu na grm da se pocnu pokrivati ovi gorespomenuti minusi.

U pravu si, i na to treba računati kod izbora sadnog oblika, ako se pri tome mislim opteretiti kreditom za podizanje nasada.

2000 sadnica na Ha. To mu dodje na svaki metar (redovi 5m) jedna sadnica. Nisam cuo, a kamoli vidio, takvu vrstu sadnje te dvojim u neku isplativost. A volio bih vidjeti takvo sto, recimo ljesnjak star 10. godina u takvom gustom sklopu.
Vjerojatno je tamo od 4. do 6. godine nesto veci prinos, ali slijedecih godina (kada u stvari ljesnjaku svake godine raste rod) mi nekako sumnjivo da gusta sadnja moze imati prednosti.

Išlo bi otprilike ovako:
Između redova uzima se razmak od 5 do 6 m, a u redu se sadi po dvije sadnice jedna nasuprot drugoj na razmak od 35 do 40 cm, a otklone u suprotnom smjeru, odnosno desno i lijevo pod kutom od 35° od zamišljene vertikalne osi. Nadalje se unutar reda ostavlja razmak od 2 do 2,5 m između tako posađenih sadnica.

To bi trebalo biti jedan od uzgojnih oblika u gustom sklopu. Uglavnom, koliko sam pročitala, stručnjaci preporučuju gusti sklop (izvor:Mali gospodarski savjetnik).
A kako to u praksi izgleda, da li zaista donose puno veći prihod po hektru u odnosu na grm (doduše nešto kasnije) kao što strani stručnjaci izjavljuju?
Ne znam, zato pitam :ne zna: . Možda netko zna nešto više o tome.

Smiljan_HR
01.12.2009., 14:02
Ahaa , ovaj gusti sklop da se sade dvije (cak i tri) sadnice na prakticki jedno mjesto sam cuo (cak i vidio kod jednog naseg poznatog uzgajivaca, ali samo tek zasadjene).
E sad, dali taj grm daje prije veci prinos nego kada se pusti da iz korjena jedne izraste vise izdanaka ... ne znam. Jedino sto sam siguran je da kod takvog nacina sadnje rasadnicar profitira ;)

Inace, bez namjere da icije savjete minoriziram, ja sam se svakakvih gluposti nacitao. U principu vjerujem fotografiji (a ne nekakvom crtezu u knjizi), a najvise onome sto sam vidim i cujem od ljudi koji su odgojili vise od 10 lijeski .... :)

Sto se tice kredita i lijeske moj je osobni stav da je to dosta nezgodna biljka za kredit posto rod daje kasnije od vecine vocki.

jajo
01.12.2009., 14:30
Imam još pitanja. :D
Dok je nasad mlad, koliko često je potrebno okopavati lijesku? Da li je 1x-2x mjesečno premalo?
Realno, koliko se dana u mjesecu potroši na održavanje nasada (okopavanje, gnojenje, rezidba...)?
Problem mi je što su parcele u Slavoniji (sat i pol od Zagreba), i mogla bih dolaziti samo vikendom.
Ne znam da li je moguće tako održavati nasad kvalitetno ili mi je možda bolje platiti tamo nekome da održava?

cayenneos
01.12.2009., 20:00
Postoji li organiziran otkup.
Ako ga ima gdje je i po kojoj cijeni.

Smiljan_HR
02.12.2009., 13:03
Evo ja sam zavrsio svoju prvu vegetaciju :) na njivama udaljenim 2 sata od mjesta gdje zivim i radim ;)
Travu sam ubijao jedno cetiri-pet puta tijekom sezone, sada sam nadohranio sa NPK7-20-30 i prosao kultivatorom. Potrosio sam po hektaru:
- kultivacija cca 3 sata/Ha
- prihrana, razbacivanje rukom, cca 3 sata/Ha plus prolaz kultivatorom (3 sata)
- jednom sam isao trimerom oko sadnica (na samom pocetku sezone) cca 4 sata/Ha
- nadosadivanje (jedno 3% sadnica) par sati po Ha

Sveukupno, dakle:
trimer
4 sata
kultivacija
4x3sata=12 sati
prihrana 6 sati
nadosadjivanje 3 sata
Dakle 25 sati neto ;) rada po hektaru. Ovome treba dodati jos orezivanje i spricanje koje ja nisam radio, a procjenjujem da za hektar treba recimo 3 sata spricanja (pute recimo 3-4 puta) i 5 sati orezivanja (dodatnih 17 sati).

Za hektar jedno 50 sati godisnje (tijekom 6-7 vikenda). Sve je to na bazi 1 covjek/5 Ha, svukupno za moj slucaj nekih 200-250 sati rada godisnje plus berba.

Sto se tice placanja da ti netko nesto napravi. To se moze, ali ne sve. Neke stvari ti nitko ne moze napraviti za tebe. Najbolje probati sam pa vidjeti sto je za platiti, a sto ostaje na tebi. O kolikoj povrsini se razmislja?

Organizirani otkup postoji, ali svi koje ja znam prodaju sami zbog niske cijene otkupa i relativno malih kolicina

teta-elza
02.12.2009., 14:39
hm, bas se ne znojite previse radeci u tim svojim nasadima. kad krecete u rezidbu?

jajo
02.12.2009., 14:59
Hvala ti Smiljane na iscrpnom opisu rada. :) :s

U igri je površina od 2,5ha, dakle duplo manje od tvoje.
(Imala sam na raspolaganju nekih 4-4,5 ha, ali na žalost dobra 2ha zemlje je skroz zaraslo u šumu tako da to otpada).

Pročitala sam tu negdje da su troškovi održavanja oko 5 000 kn/ha.
Sada kad već imaš jednogodišnje iskustvo, da li te zaista toliko koštalo?

contesa
02.12.2009., 16:31
da li zna netko na podrucjima posebne drzavne skrbi kak ide danas sa poticajima kreditima i sl. za ljude koji se tek zele poceti baviti ljesnjacima.koliki je realni pocetni kapital za 1 ha i na koji se nacin moze doci do tih novaca ako nemate bas neki privatni kapital.takodjer koliko se moze dobiti novaca od drzave na podrucju pos.drz.skrbi za prvih 5-6 godina dok nema uroda?

Smiljan_HR
04.12.2009., 08:18
hm, bas se ne znojite previse radeci u tim svojim nasadima. kad krecete u rezidbu?

Pa cuj. Ovo gore je cisti neto rad, od prve cigarete na njivi prije posla i zadnje nakon zavrsenog posla ;). Dakle sve moguce pripreme nisu ukljucene, a meni je zao sto nisam mogao i vise vremena provesti u nasadu. Rijec je kod mene o iskljucivo vikend poslu. Nerjetko sam bio u situaciji da sam direktno iz auta utrcavao u traktor :), narocito u jesen kada su dani kraci :)

Orezivanje: Ja planiram u rano proljece (dakle prije druge vegetacije) poceti formirati djelom stabla, a vecim dijelom grmove.

Troskovi: nisam potrosio 5000kn po ha (svoja ledja ne racunam), puno manje, ali kad dodju spricanja mislim da ce se potrositi

Poticaji: poticaje za podizanje su ukinuli, a za odrzavanje su jos 2500 kn po Ha

Realno za 1Ha treba cca 5-7.000 kn za sadnice, gnojivo i rad (priprema zemlje, sadnja).

Smiljan_HR
04.12.2009., 10:13
Realno za 1Ha treba cca 5-7.000 kn za sadnice, gnojivo i rad (priprema zemlje, sadnja).
Da nebi bilo zabune, gornja recenica treba glasiti:
Realno za 1Ha treba cca 5-7.000 kn za sadnice plus gnojivo i rad (priprema zemlje, sadnja).

lichan
05.12.2009., 17:44
Idemo ljudi jeftino dam samo da prodam.Kvalitetne sadnice lijeske za samo 8 kn/kom. Za narudžbe preko 300 kom cijena je 7 kn/kom. Niže ne mogu ubi me secesija.

Göttspöđä
06.12.2009., 13:25
Idemo ljudi jeftino dam samo da prodam.Kvalitetne sadnice lijeske za samo 8 kn/kom. Za narudžbe preko 300 kom cijena je 7 kn/kom. Niže ne mogu ubi me secesija.

Secesija (http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_Secession)? Da se nisi malkoc jebno :mig: :mig: :mig:?

Smiljan_HR
07.12.2009., 04:40
Ne gledamo reklame mobilnih operatera?

Göttspöđä
07.12.2009., 06:43
Izgleda :zubo:, oprala sam ruke od televizora. Permanentno.

sabunike
13.12.2009., 10:55
Interesira me uzgoj lješnjaka,imam zemljište i nešto novaca,
jel se to isplati,kolika su ulaganja.Jel ima netko iskustva ili bar neku literaturu za preporucit.

Pozdrav- pred 1 godinu sam posadio 1,7 ha lješnjaka. Sve što sam tamo radio sam zapisao, uključivši vrijeme, termine, cijene. Ako te zanima ?!?

Göttspöđä
13.12.2009., 22:00
Pozdrav- pred 1 godinu sam posadio 1,7 ha lješnjaka. Sve što sam tamo radio sam zapisao, uključivši vrijeme, termine, cijene. Ako te zanima ?!?

Mene zanima, mama mi nešto kemija neke lješnjake... jel bi htio dati koji komentar?

Hvala :top: :D

Shiva314
14.12.2009., 09:41
Čitajući ovaj thread primijetio sam link na američku firmu koja proizvodi drobilice i čistilice za orašasto voće.
Postoji li i tresač za lješnjake/orahe?
Vidio sam da postoji tresač za višnje koji se može kupiti kod nas. Može li se on koristiti i za trešnju oraha?
Ima li tko iskustva s takvom mehanizacijom?
Postoji li neka firma u Hrvatskoj koja proizvodi takve strojeve, osim gore spomenutog zastupnika iz ovog threada (info by teta-elza)?

Unaprijed hvala na odgovorima i ispričavam se ako nisam primijetio da informacija već postoji u ovo threadu ili na forumu.

sabunike
17.12.2009., 18:49
Mene zanima, mama mi nešto kemija neke lješnjake... jel bi htio dati koji komentar?

Hvala :top: :D

Na 1,7 ha posadio sam 820 kom ( istarski dugi, bijeli i crveni lambert, rimski, ostali su do 5 kom). Cijene sadnica su iste kao navedene. U tekućoj godini imao sam 5 x tanjuranje , 2x okopavanje u redovima , jer me je ubila ambrosia- prvo sam je čupao u redovima- blago se ubio od posla i ispatio djecu i ženu.Za stajsko gnojivo i kalcij izdvojio sam 4000 Kn. Onda se traktorist zaigrao ,pa mi je 15-tak lješnjaka stradalo. 12 ih se osušilo. Uz to sam iskopao bunar, stavio potopnu pumpu, odlučio se na solarnu energiju.
Kada sam vidio koliko sam platio kopanje u redovima, a što sam dobio uzeo sam si malo močniji motokultivator pa ćemo vidjeti.
Uglavnom, poticaj je pokrio pripremu zemljišta, sadnice, sadnju, gnojivo i kalcij.
Ostalo je vjerojatno otišlo za piće i klopu za ekipu.
Za sve poslove vezane uz lješnjake u prvoj godini utrošio sam 40 dana ( svojih, obitelji, prijatelja i radnika).
Za sada računam da će mi za održavanje nasada trebati najmanje 8000 Kn- ali , vidjeti ćemo.Ograđivanje je poseban problem.
Uglavnom sam želio imati malu plantažu,kad god mogu pobjeći s posla na ranch, raditi ono što me oduševljava.Do sada sam za rentanje te zemlje dobivao 1000 Kn , što mi je od početka bilo glupo..Sigurno je da se moraš pripremiti na dosta posla. Meni se nakon ove, prve godine , čini da 3x tjedno po tri do četiri sata posla mogu držati ljeskovik super uredan. Za ono nakon samog održavanja pitaj druge. Sigurno će se i država pobrinuti da se na kraju balade- tj otkupa stvari jako zakompliciraju, a ja do tada imam dosta vremena- možda netko tko odlučuje o tome malo nadođe pa će netko tko zaista od toga želi živjeti u tome i uspjeti.
Meni je motiv malo odmaknut od glavnog, ali i o tome razmišljam.Imam još 1,5 ha zemlje, pa čekam da mi se ovaj zatravni, pa ću posaditi i tamo lijesku.
Za pravu ekonomiku lješnjaka morati ćeš ipak pitati iskusnije i ozbiljnije .

cuki75
28.12.2009., 22:25
Ti vrapca....i mene ste na taj lješnjak navukli. Nemam niti zemlje, niti znanja al imam volje. 1ha zemljišta se da kupiti za početak.
Želim posaditi nešto da se imam čime baviti prek vikenda, a urod kada bude, bude.
Nego recite vi meni, kakva je situacija sa ulaskom u EU? Dal postoji nekakva kvota, ko za uzgajivače maslina? Dali sa ulaskom nešto gubimo, ili eventualno dobivamo nekakav poticaj, jel se netko o tome interesirao.

cipiripi1967
08.01.2010., 11:32
pozdrav ,evo čitam vas redovito i pratim pa sam se odlučio registrirati i podijeliti koju sa vama ili još bolje naučiti od vas ponešto.
uzgajam lijesku od 2004 godine i vjerujte ima posla ali tko voli nije strašno i preteško.
Zato samo hrabro naprijed!!!

dk1
08.01.2010., 17:41
al će biti ko sa nojevima, činčilama...
a čokolade u lidlu 3 kune

Turopoljac
11.01.2010., 13:22
A čime se ti DK1 baviš?

davljenik
23.01.2010., 15:57
al će biti ko sa nojevima, činčilama...
a čokolade u lidlu 3 kune

vrlo vjerojatno, sad je aktuelna i lavanda , jedan dio ljudi se pomamio al činjenica je da je kod nas ulje duplo skuplje nego u EU , nema šanse da se ta cijena održi na duže a onda onaj tko ima posađeno manje od 50 hektara može samo da plače

sabunike
29.01.2010., 17:21
Na 1,7 ha posadio sam 820 kom ( istarski dugi, bijeli i crveni lambert, rimski, ostali su do 5 kom). Cijene sadnica su iste kao navedene. U tekućoj godini imao sam 5 x tanjuranje , 2x okopavanje u redovima , jer me je ubila ambrosia- prvo sam je čupao u redovima- blago se ubio od posla i ispatio djecu i ženu.Za stajsko gnojivo i kalcij izdvojio sam 4000 Kn. Onda se traktorist zaigrao ,pa mi je 15-tak lješnjaka stradalo. 12 ih se osušilo. Uz to sam iskopao bunar, stavio potopnu pumpu, odlučio se na solarnu energiju.
Kada sam vidio koliko sam platio kopanje u redovima, a što sam dobio uzeo sam si malo močniji motokultivator pa ćemo vidjeti.
Uglavnom, poticaj je pokrio pripremu zemljišta, sadnice, sadnju, gnojivo i kalcij.
Ostalo je vjerojatno otišlo za piće i klopu za ekipu.
Za sve poslove vezane uz lješnjake u prvoj godini utrošio sam 40 dana ( svojih, obitelji, prijatelja i radnika).
Za sada računam da će mi za održavanje nasada trebati najmanje 8000 Kn- ali , vidjeti ćemo.Ograđivanje je poseban problem.
Uglavnom sam želio imati malu plantažu,kad god mogu pobjeći s posla na ranch, raditi ono što me oduševljava.Do sada sam za rentanje te zemlje dobivao 1000 Kn , što mi je od početka bilo glupo..Sigurno je da se moraš pripremiti na dosta posla. Meni se nakon ove, prve godine , čini da 3x tjedno po tri do četiri sata posla mogu držati ljeskovik super uredan. Za ono nakon samog održavanja pitaj druge. Sigurno će se i država pobrinuti da se na kraju balade- tj otkupa stvari jako zakompliciraju, a ja do tada imam dosta vremena- možda netko tko odlučuje o tome malo nadođe pa će netko tko zaista od toga želi živjeti u tome i uspjeti.
Meni je motiv malo odmaknut od glavnog, ali i o tome razmišljam.Imam još 1,5 ha zemlje, pa čekam da mi se ovaj zatravni, pa ću posaditi i tamo lijesku.
Za pravu ekonomiku lješnjaka morati ćeš ipak pitati iskusnije i ozbiljnije .
Nego načuo sam da postoje lješnjaci na čiji je korijen nanesen micelij crnog tartufa. Kako još tu vrst nemam u svom ljeskoviku, ako netko nešto zna, radio bih kupio nekoliko komada.
A možda je riječ i o dobroj zabavi

Jahreef
03.02.2010., 09:56
Pozzzz

Ovak, ove godine počinjem uzgojem lješnjaka kao potpuni amater. Zemlja će uskoro biti kupljena (već je dogovoreno). Radi se o 3.5ha za početak. Znam sve o poticajima, sadnicama, računicama.... Volio bi kad bi mi netko od uzgajivača na PM poslao broj moba pa da se čujemo i vidimo te malo porazgovaramo o detaljima za koje mi je glupo pisati po forumu, tipa o samom procesu sadnje, održavanju nasada, eventualnoj zaštiti itd.

Unaprijed hvala.

davljenik
05.02.2010., 11:37
Nego načuo sam da postoje lješnjaci na čiji je korijen nanesen micelij crnog tartufa. Kako još tu vrst nemam u svom ljeskoviku, ako netko nešto zna, radio bih kupio nekoliko komada.
A možda je riječ i o dobroj zabavi

ne vjerujem

crnivuk79
17.02.2010., 00:46
Imam skripte za uzgoj ljeske napravljene na dugogodišnjem iskustvu i strojeve za drobljenje pa ako nekog zanima rado ću mu dat savijet.Moja obitelj se bavila uzgojem lješnjaka od 89 godine.Imali smo 3 hektara koje smo prodali zbog smanjejna radne snage( članova obitelji).Sada imamo cca 0.5 hektara trogodišnjeg nasada i zanima me gdje se može dobro prodat male količine očišćenog lješnjaka?

lichan
25.02.2010., 17:22
imam još malo sadnica lijeske koje bi trebao prodati tako da počnem saditi nove na njihovo mjesto, pa tko treba neka se slobodno javi.Cijena je ista 8 kn/kom. Sadite slobodno u proljeće zemlja je dobro natopljena neće se posušiti.

ivana_sativa
15.03.2010., 19:00
Veliki pozdrav svim ljubiteljima lješnjaka :) Moliv Vas za pomoć.
Ovako, bratić zasadio oko hektar lješnjaka prošle godine u proljeće, međutim pošto je hrvatski vojnik dobrovoljno se prijavio za odlazak u misiju i otišao za Afganistan prije nekoliko tjedana. Zamolio mene da mu pazim i mazim lješnjake, inaće sam apsolventica poljoprivrede i znam ponešto o tome, ali na žalost ne sve. Točnije zanima me rezidba tih mladih lješnjaka koju evo ovaj vikend ako bude lijepo vrijeme idemo napravit. Čitala sam dosta o tome u knjigama i na internetu ali na internetu pronalazim samo rezidbu starijih lješnjaka (2. i 3.godina), i ne znam što da činim. Nedavno sam se čula s jednim čovjekom koji se također bavi lješnjacima i ništa mi nije znao objasnit preko telefona i rekoh ajde da se nađemo i odemo vidjet lješnjake pa ću donekle znati kako ih orezati, međutim ništa od našeg sastanka zbog njegove prezaposlenosti i sličnoga...da ne duljim, lješnjaci su već veličine u prosjeku oko 120 cm, nisu svi isti i nisu svi razvili postrane grane prema kojima mogu vidjet kako ih pravilno orezati, pa Vas očajnički molim za pomoć, kako da ih orežem, postoji li neka šema na internetu ili mi Vi dragi lješnjakoljupci objasnite i što da radim sa onima koji nemaju niti jednu granu osim osnovne, da li da ih uopće diram ili ne?
Hvala Vam unaprijed na pomoći, veliki pozdrav iz slavonije

lichan
16.03.2010., 15:50
One koji nisu dovoljno razvijeni odnosno koji imaju samo centralno deblo ne moraš ni rezati.Oni će kad se dobro prime sami pustiti skeletne grane iz kojih će nastati grm.One koji imaju grane koje tjeraju iz zemlje režeš tako da im čistiš samo sredinu,jer ona će se i tako osušiti-primarno deblo odnosno sadnica postaje sekundarno, a ostavljaš tri do četiri grane koje će postati primarne noseće grane grma. Ja sam tako rezao i uspjelo mi je, ako netko ima drugačiji pristup molim da podjeli saostalima.

Veliki pozdrav svim ljubiteljima lješnjaka :) Moliv Vas za pomoć.
Ovako, bratić zasadio oko hektar lješnjaka prošle godine u proljeće, međutim pošto je hrvatski vojnik dobrovoljno se prijavio za odlazak u misiju i otišao za Afganistan prije nekoliko tjedana. Zamolio mene da mu pazim i mazim lješnjake, inaće sam apsolventica poljoprivrede i znam ponešto o tome, ali na žalost ne sve. Točnije zanima me rezidba tih mladih lješnjaka koju evo ovaj vikend ako bude lijepo vrijeme idemo napravit. Čitala sam dosta o tome u knjigama i na internetu ali na internetu pronalazim samo rezidbu starijih lješnjaka (2. i 3.godina), i ne znam što da činim. Nedavno sam se čula s jednim čovjekom koji se također bavi lješnjacima i ništa mi nije znao objasnit preko telefona i rekoh ajde da se nađemo i odemo vidjet lješnjake pa ću donekle znati kako ih orezati, međutim ništa od našeg sastanka zbog njegove prezaposlenosti i sličnoga...da ne duljim, lješnjaci su već veličine u prosjeku oko 120 cm, nisu svi isti i nisu svi razvili postrane grane prema kojima mogu vidjet kako ih pravilno orezati, pa Vas očajnički molim za pomoć, kako da ih orežem, postoji li neka šema na internetu ili mi Vi dragi lješnjakoljupci objasnite i što da radim sa onima koji nemaju niti jednu granu osim osnovne, da li da ih uopće diram ili ne?
Hvala Vam unaprijed na pomoći, veliki pozdrav iz slavonije

DADIČ
25.03.2010., 14:19
Pozdrav svima. I ja sam zainteresiran za sadnju lješnjaka ali me puno toga zanima kao početnika.Imao sam priliku svašta pročitati o toj temi no mišljenja se razilaze.Mene zanima kao početnika koji bi zelio ozbiljno se baviti sa lješnjacima nekoliko stvari:1nabava sadnica 2 postoji li doista državni poticaj u iznosu 16 700 kn po hektaru ili ne.molio bi kao početnik za pomoč jer imam želju za tim, imam zemlju i uvjete. Hvala svima koji pomognu.

T&M2011
03.05.2010., 20:47
Sada imamo cca 0.5 hektara trogodišnjeg nasada i zanima me gdje se može dobro prodat male količine očišćenog lješnjaka?[/QUOTE]

Pozdrav javi mi se na PM sa detaljima...

marko-dj
09.05.2010., 23:06
veliki pozdrav molio bih da mi pomognete,dali netko zna jel ima poticaj od 16 700 kn

Göttspöđä
10.05.2010., 08:28
Malo čudno formulirano pitanje :misli:

Što te muči? Pojasni malo.

LudaPtica
04.06.2010., 17:11
Lijepi pozdrav svima!

Nešto mi se eto nudi, pa da se raspitam najprije:

Kolika bi bila cijena očišćenog lješnjaka prve klase, organski uzgojenog, sa udjelom loma do 3%, ako se radi o količini od 1 tone pa na više ?

Orijentabilno..

Turopoljac
08.06.2010., 09:16
Prema informacijama iz Turske koja uglavnom diktira cijene lješnjaka na evropskim burzama cijena lješnjaka bi ove godine trebala biti dobra;

ISTANBUL – Daily News with wiresSunday, March 21, 2010The scarcity of hazelnuts in the Turkish market reportedly raises prices. Weather conditions are expected to shape the price of hazelnuts for the upcoming period, say sector representatives. Also, the advent of high hazelnut prices brings forth new rival countries, according to the Hazelnut Promotion Group
Hazelnut prices in Turkey, which are determined by free market conditions according to the new strategy, have recently reached a record level for the year.
Giresun quality fat hazelnut, which was traded at 3.30 Turkish Liras per kilogram in September, is now going for 4.90 liras, Anatolia News Agency reported Friday. Levant quality hazelnuts, which have a lower level of fat than the Giresun quality hazelnuts but a higher level of fat than those grown in the other countries, rose from 3.20 liras to 4.70 liras. The Turkish Grain Board has not made purchases this year.
The prices have reportedly started to rise with the impact of the scarcity of hazelnuts in the market. The prices are expected to rise further with claims that the unexpected snow in March may result in a possible frost, reducing the yield.
The hazelnut yield is low this year, said Mehmet Cirav, president of the assembly at the Trabzon Commodity Exchange in the Black Sea region. Prices have reached the peak level of this season because producers have scarce product at hand these months, he said.
Noting that the producers with hazelnuts in stock do not want to give their products to the market while prices are rising, Cirav said: “In such a situation, the producers have greater expectations. And the prices increase.”

Crni vitez
22.08.2010., 20:14
One koji nisu dovoljno razvijeni odnosno koji imaju samo centralno deblo ne moraš ni rezati.Oni će kad se dobro prime sami pustiti skeletne grane iz kojih će nastati grm.One koji imaju grane koje tjeraju iz zemlje režeš tako da im čistiš samo sredinu,jer ona će se i tako osušiti-primarno deblo odnosno sadnica postaje sekundarno, a ostavljaš tri do četiri grane koje će postati primarne noseće grane grma. Ja sam tako rezao i uspjelo mi je, ako netko ima drugačiji pristup molim da podjeli saostalima.

Jedno pitanje u vezo obrezivanja mladica. Imam ih dosta koje rasu od dolje. Ja ih formiram u stablo, ne u grm. Nasad je star 3 godine.
Da li ih smijem rezati sada ili moram čekati proljeće? Tj. da li bi se što dogodilo (npr. osušilo stablo ili slično) ako mladice režem sada?

ljeljoljub80
28.08.2010., 13:00
evo još jednog mladića koji je batalio gradski život i pod sloganom budi seljak živi ko gospodin se okomio na porodičnu zemlju
podižem sa prijateljom 1.5ha pod lješnikom i ako kome mogu pomoći dosadašnjim znanjem, pomoći ću vrlo rado
sadim kalemljene sadnice na podlozi mečje lijeske biljke su stare 2 god

Turopoljac
01.09.2010., 14:47
Možeš li napisati ako nije tajna koliko si plačao sadnice , koje su sorte u pitanju i gdje si ih nabavljao? Volio bih vidjeti koju sliku sadnica ako imaš po mogućnosti sa korjenom. Možeš me kontaktirati i na PM.
Ja također sijem i cijepim Medvjeđu lijesku, pa me zanima čisto usporedbe radi...

stari ljeljak
04.09.2010., 23:56
Pozdrav svim članovima foruma i ljeskoljupcima.Ja sam novi na forumu sa 20 godišnjim iskustvom u uzgoju lijeske i volim pročitati i dati dobar savjet.Imam nasad 400 stabala 20 god. star i 1000 stabala u drugoj god..Kratkoročni plan mi je još 2 ha cca.(1400 stabala),što je sasvim dovoljan obiteljski posao.

sabunike
12.09.2010., 11:59
Pozdrav svim članovima foruma i ljeskoljupcima.Ja sam novi na forumu sa 20 godišnjim iskustvom u uzgoju lijeske i volim pročitati i dati dobar savjet.Imam nasad 400 stabala 20 god. star i 1000 stabala u drugoj god..Kratkoročni plan mi je još 2 ha cca.(1400 stabala),što je sasvim dovoljan obiteljski posao.

Bok!
Zanimaju me strojevi / osobito u samogradnji/ ili zastupnici koji imaju strojeve za odvajanje jezgre lješnjaka , pa ako netko nešto o tome zna ...
Lijep pozdrav

Turopoljac
17.09.2010., 08:36
Imam za prodati veću količinu sjemena (lješnjaka) medvjeđe ljeske - Corylus colurna ako netko želi saditi pa kasnije cijepiti...

Kontakt na PM.

kstankic
17.09.2010., 16:37
Pozdrav svima! Imam volju, vremena i zemlju jos samo da mi je saznati ima li poticaja na podizanje nasada ljesnjaka pa da krenem! Postoji li kakva strucna literatura na temu uzgoja ljesnjaka! Hvala

miki-lmh
18.09.2010., 13:45
Koliko ja znam poticaje su ukinuli još prošle godine jer su ljudi masovno krenuli na to a onda sve zapustili.Ja sam zasadila lješnjake prije 5 godna i dobila sam poticaj:)

miki-lmh
18.09.2010., 14:10

Ja imam nasad star 5 godina i sad smo pobrali negdje oko 400kg.Budući da imate 20-godišnje iskustvo,imate li kakv savjet kamo plasirati lješnjake i dali se više isplati čistiti ili u ljusci.Za sad mi nije problem ali za neke buduće godine kad bude toga više:ne zna:

lichan
18.09.2010., 19:02
sad će uskoro sadnja pa ako netko treba sadnica neka se javi na PM. Kao i prošle godine imam dvije vrste, rimski i istarski. I cijena je ista kao i prošle godine 8 kn/komadu.

fendt
19.09.2010., 18:08
pozdrav svim forumasima.ovih dana imam pripreme zemljista za sadnju ljesnjaka 1ha nov sam v tome prikupio sam brdo informacija sam me zanima dal netko radi sa CORYLUS-om iz zg i kakva iskustva ima????

maryan50
21.09.2010., 17:40
Lijep pozdrav svim forumašimau,ja sam iz sjevernog dijela ,točnije iz Međimurja,pa me interesira koji bi kod mene bila najbolja sorta lješnjaka,posadio bi oko 500 sadnica za početak i na koliko se razmak može najgušče posadit ako mi neko može napisati?

maryan50
21.09.2010., 17:49
sad će uskoro sadnja pa ako netko treba sadnica neka se javi na PM. Kao i prošle godine imam dvije vrste, rimski i istarski. I cijena je ista kao i prošle godine 8 kn/komadu.

Lijep pozdrav,ja bi kupio ako bi to znao gdje ste ,gdje se mogu javiti i kome,marijan@email.t-com.hr javite mi se...

999niko
21.09.2010., 22:17
pozdrav svima:D zanima me navodno novi poticaj, sta i kako,koliko se dobije i da li se isplati kretati u sadnju 5ha ljesnjaka,sa novim poticajel...:confused:

fendt
22.09.2010., 12:11
Lijep pozdrav svim forumašimau,ja sam iz sjevernog dijela ,točnije iz Međimurja,pa me interesira koji bi kod mene bila najbolja sorta lješnjaka,posadio bi oko 500 sadnica za početak i na koliko se razmak može najgušče posadit ako mi neko može napisati?

4 metra između redova i 3 metra između sadnica ti je minimalac....od kud si marijane?ja sam ti isto zajebani međimurec ...sv.kriz:top::kava:

lichan
22.09.2010., 20:13
sve što te zanima o sadnji (a ja ti mogu reči iz vlastitog iskustva jer imam 7 ha) i ako hočeš kupiti sadnice možeš mi se javiti na mobitel
Lijep pozdrav,ja bi kupio ako bi to znao gdje ste ,gdje se mogu javiti i kome,marijan@email.t-com.hr javite mi se...

lichan
22.09.2010., 20:29
4x4 je minimum koji bi trebao saditi ako misli saditi 500 komada.Jer to je površina od skoro 1 ha (na hektar 4x4 ide 625 komada).Glavni razlog za takav razmak je kasnija obrada koja će morati biti vršena strojno jer je to prevelika površina za ručnu obradu.A i lješnjak treba puno svijetla i vjetra (oplodnja mu je vjetrom).I takav razmak bi preporučio za uzgoj u obliku stablašice a za uzgoj u obliku grma 5x4.

4 metra između redova i 3 metra između sadnica ti je minimalac....od kud si marijane?ja sam ti isto zajebani međimurec ...sv.kriz:top::kava:

lichan
22.09.2010., 20:39
Imaš izdanje biblioteke Agro hit sa naslovom Orah i lijeska u kojoj ćeš dobiti osnovne podatke za početak a ostalo češ naučiti usput praksom. Ima i jedno srpsko izdanje knjige u kojoj se obrađuje badem, lijeska i orah jako je dobra jer je sve napisano u primjerima ali sad ne znam kako se zove. Uglavnom malog je formata i dosta malo stranica ima ali je natrpana korisnim informacijama.Pogledaj po sajmovima obično ih tamo prodavači imaju.Mislim čak i da je jeftina oko 40-50 kn.

Pozdrav svima! Imam volju, vremena i zemlju jos samo da mi je saznati ima li poticaja na podizanje nasada ljesnjaka pa da krenem! Postoji li kakva strucna literatura na temu uzgoja ljesnjaka! Hvala

Turopoljac
23.09.2010., 12:10
maryan50 pun ti je Mailbox (poštanski sandučuć) pa ti ne mogu poslati mail na marijan@email.t-com.hr

lichan
23.09.2010., 14:14
pošto ne smijem iznositi ime i telefon evo ti mail alanturkalj@gmail.com pa se čujemosve što te zanima o sadnji (a ja ti mogu reči iz vlastitog iskustva jer imam 7 ha) i ako hočeš kupiti sadnice možeš mi se javiti na mobitel

Ljesko
25.09.2010., 09:11
Pozdrav svim forumašima,

prvo da kažem da se ne bavim lješnjacima, već izradom strojeva.

Na nagovor prijatelja koji se bavi lješnjacima konstruirao sam stroj za drobljenje lješnjaka (orasi i ostali slični plodovi).

Pošto se probni primjerak u praksi pokazao vrlo efikasno želio bih navesti glavne značajke stroja.

Stroj drobi plodove svih velićina od cca 12-35mm BEZ podešavanja stroja ili kalibracije lješnjaka.

Konstruiran je tako da jednakomjerno drobi sve veličine ljuske bez oštečenja ploda (nema kalibriranja).

- stroj je malih dimenzija (stolni, motor 0,2kW/, 230VAC)

- NEMA kalibracije

- u trenutnoj izvedbi može otvoriti cca 100 kg/h (moguča je verzija sa većim kapacitetom)

- Koristeći originalni naćin drobljenja gotovo da nema oštećenih jezgri ili neotvorenih plodova

- moguće je podesiti intenzitet drobljenja

Zanima me na koji ste način riješili čišćenje (lupanje, drobljenje) lješnjaka, odnosno prodajete li lješnjake

uglavnom cijele ili očiščene i postoji li interes za takvim ili sličnim strojem.

S obzirom na dimenzije i kapacitet pogodan je za brzo čiščenje potrebne količine neposredno prije prodaje na malo

(za pijacu, domačinstva itd...), ali je moguča konstrukcija sa većim kapacitetom.

Ako postoji interes, molim da komentirate ili se javite na mail: ljesko@net.hr

ivana_sativa
02.10.2010., 11:33
Veliki pozdrav svima :-)
Hvala Lichanu na uputama za rezidbu, odavno sam ju napravila i već se vide rezultati :-)
Evo još nekoliko upita ako mi možete pomoći. Na nasadu lijeske neke sadnice uopće se nisu uspjele zakorijeniti, pa sam ih uklonila. E sad, ja bi na to mjesto posadila nove, pa me zanima mogu li iskoristiti mlade izdanke koji rastu postrani glavne grane (a rastu iz njenog korijena i "kradu" joj hranjiva), pri rezidbi već sam bila uklanjala te izdanke ali opet su se ponegdje pojavili. Zanima me ako mogu, kako ih odrezati i kako ih ponovno zasaditi, trebam li koristiti neku tekućinu za zakorjenjivanje ili kako da ih najbolje iskoristim? Čitala sam na netu da se može pognojiti stajskim gnojivom uokolo lijeske i da onda taj mali izdanak usmjeri svoje korijenje u tu busu gnojiva pa samo izvadiš i posadiš, ima li i neki drugačiji način? Što Vi činite sa ovim mladim izdancima?
'fala Vam puno :-)
P.S. Da li je netko gnojio svoju lijesku sa granuliranim stajskim gnojem?
pozzzz

stari ljeljak
03.10.2010., 19:44
Ja imam nasad star 5 godina i sad smo pobrali negdje oko 400kg.Budući da imate 20-godišnje iskustvo,imate li kakv savjet kamo plasirati lješnjake i dali se više isplati čistiti ili u ljusci.Za sad mi nije problem ali za neke buduće godine kad bude toga više:ne zna:

Sorry, nije me duže bilo na forumu posla na ranču kao u priči.
Miki-Imh odgovor na tvoje pitanje:Nisi napisao koliko imaš velik nasad?
S obzirom na iskustvo sve je dobro dok imaš malo proizvoda za prodati pa se to lako uturi nekom šverceru ali kada to prelazi tonu ili više onda je problem jer u našoj državi sve funkcionira katastrofalno.Njihova je briga da se samo riješe predviđenih novaca za poticaj i tu završava njihov posao,oni idu na godišnji odmor a mi koji hoćemo raditi neka se mućimo šta ćemo i kako ćemo.
Savjet je da se nađe više proizvođača sa određenog područja te da se udružite u jednu udrugu gdje bi cilj bio da se smanje troškovi pojedinca što se tiće papirologije i kontrole kvalitete vaših proizvoda.Dakle samim time povečava se količina ponuđenih proizvoda i lakše se pregovara na tržištu.Tržište postoji kod nas samo za sada presitni da bi ga zadovoljili pa se i dalje uvozi.Moj savjet, ne sklapajte nikakve ugovore sa firmama koje se bave trgovinom i iskorištavaju vaš trud za svoju brzu i laku zaradu.

ljeljoljub80
25.11.2010., 18:37
Dobar vam dan, ja sam novi i na forumu i na njivi, pa se nadam da cemo se ugodno družiti. Podižem 1.2Ha u okolino Banjaluke. Sadnice su kalemljenje na mecijoj lijesci, pa da vidimo šta će biti....

Ljesko
30.11.2010., 06:49
...

YOUTUBE VIDEO.

http://www.youtube.com/watch?v=vuAKqCM7CEY

Ljesko
30.11.2010., 15:06
Poštovani forumaši,

Na YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vuAKqCM7CEY) sam postavio kratki video na kojem se može pogledati drobilica lješnjaka.:finga:

http://www.youtube.com/watch?v=vuAKqCM7CEY

email: ljesko@net.hr:vragek:

kyb
03.12.2010., 13:18
Evo da pozdravim svoju braću po lješnjacima :D

Ja sam još zelena u njima ali guram i učim :) imam cca 350 grmova 200- tinjak je starih 4 godine a ostali su 6-7-8 kako koji :)
Sad me zanima do kad se najkasnije moraju posaditi ovi iz škole (pošto smo zasadili 400 komada pa iduće godine izvadili 200 i vratili u školu jer smo shvatili da smo zagrizli malo prevelik komad kolača a nismo ni onaj predhodni progutali :D ) jer stari su 4 godine i onako na gusto su u školici a već su počeli neki i plod davati pa sad ne znam dali da to posječem ili bi mogli ostati do nagodinu jer nisam uspjela prodati :(

diabolica
03.12.2010., 17:49
Koja je cijena nutcrackera

brar
28.09.2011., 13:54
Da malo podignem temu...
Živim u Zagrebu, dosta mi je tlačenja na poslu, ja doista želim raditi i nije me strah posla, ali postaje neizdrživ pritisak u mojoj firmi.:503:
Već dulje vrijeme želim pokrenuti nešto svoje i biti svoj gazda, jako dugo vremena razmišljam o lješnjacima. Ne znam ništa o tome, ali ću naučiti što god da treba, pa me zanima ima li kakva duša meni slična (ali da ipak o lješnjacima zna nešto više :rofl:) , koja bi htjela samnom u posao? Pretpostavljam da bi početak bio gadan, ali vrijedi probati...
Molim da mi se zainteresirani jave na pm.

mba
03.05.2012., 22:00
Zanimaju me vasa isksutva tj. plusevi i minusi uzgoja ljesnjaka s obzirom da sam apsolutni pocetnik koji se zanima za uzgoj ljesnjaka.

denny boy
09.05.2012., 13:38
htio bi dignuti nasad lješnjaka, po ne zanima ono početno. koliko sadnica trebam za 1,5-2h. koje sorte, koliko sadnice trebaju biti stare. kako pripremiti zemlju i sve ostalo... ako netko ima vremena i živaca da mi to malo objasni. unaprijed hvala i pozdrav svima...

diabolica
17.05.2012., 21:08
Ti se da čekati 4 godine?

Artois
17.05.2012., 22:36
Evo, baš sam si danas kupio sa sela lješnjake očišćene 50kn/kg.
Odlični su :kokice:

felida
18.05.2012., 09:32
da li netko zna kakva je sada situacija s poticajima za sadnju trajnog nasada?

znam da su to ukinuli prije par godina, ne znam kako je sada?

da li se išta daje i da li se daje i za održavanje godišnjeg nasada?

Artois
18.05.2012., 21:37
Ovdje pročitaj, da ne kopiram:

http://www.mps.hr/UserDocsImages/vocarstvo/Smjernice_vocarstvo_2008_2013-.pdf

I još potraži na mps-u malo.

majski cvijet
20.05.2012., 14:45
probala sam lješnjake iz orahovice,ako je deklaracija točna,super super su

felida
21.05.2012., 09:55
Ovdje pročitaj, da ne kopiram:

http://www.mps.hr/UserDocsImages/vocarstvo/Smjernice_vocarstvo_2008_2013-.pdf

I još potraži na mps-u malo.

pa nisam baš primijetila da išta piše o poticajima i navedene iznose..

felida
21.05.2012., 09:56
probala sam lješnjake iz orahovice,ako je deklaracija točna,super super su

naši, uzgojeni domaći lješnjaci su odlični a ovi što dolaze iz turske su stvarno totalno smeće....kiseli, crni, sasušeni....

felida
21.05.2012., 09:58
Evo, baš sam si danas kupio sa sela lješnjake očišćene 50kn/kg.
Odlični su :kokice:

ja neki dan kupila na placu kila lješnjaka 70 kn/kg.....odlični....

bacus
03.07.2012., 11:43
kolege, u Blizini Bihaća u BiH imam plantažu lješnjaka. Imacu oko 10-15 tona ociscenog ljesnjaka ove godine, ima li ko da me uputi na kvalitetnog otkupljivaca u BiH ili u Hrvatskoj al da me ne boli glava kasnije hoće li mi biti plaćeno

vat_d_fak
03.08.2012., 12:24
Čitam temu od samog početka i vidim da su postovi stari i 4 godine. E sad, zanima me kakva vam je situacija sada. Kakvi su prinosi, cijene na tržištu, koliko je teško plasirati proizvod?

Ono, ukratko? Jel ide ok ili ćete uskoro na cestu 'ko mljekari prije par mjeseci? :D
Ozbiljno razmišljam o sadnji trajnog nasada takvog tipa jer imam svoju zemlju pa me čisto zanima kako su vam prošle protekle godine i što očekujete u budućnosti?

Ako još uopće čitate forum :)

filipsaric
25.11.2012., 13:53
Da li prodajete sadnice lješnjaka na podlozi medvjeđa lijeska?Ako da kolika je cijena sadnica?Ja bi za godinu dana sadio oko 100 kom.Pozdrav!

mate11111
25.03.2013., 14:43
Kupujemo lješnjake do nekih 50 komada, a neznam kako koji izgleda, pa me zanima kako da ja znam koji su jednogodišnji, a koji dvogodišnji, da me ovaj koji prodaje ne zezne?

Hvala!

Biljka112
25.03.2013., 17:28
Kupujemo lješnjake do nekih 50 komada, a neznam kako koji izgleda, pa me zanima kako da ja znam koji su jednogodišnji, a koji dvogodišnji, da me ovaj koji prodaje ne zezne?

Hvala!

manje više je svejedno jesu li sadnice jednogodišnje ili dvogodišnje. važno je da su zdrave i da nisu oštećene.

posavac55
25.03.2013., 18:56

Hvala!

Veća sadnica je starija . Ako kupujete sadnice sa etiketom ,a to znači iz rasadnika kupite najmanje 2 sorte . Može te ih uzgajati u obliku stabla ili žbuna ostavljajući 3 ili više izboja koji će nići iz matičnog . ako idete na stablo onda izbojke treba rezati . Razmnožavati možete ako jednogodišnji izboj početkom trećeg mjeseca polegnete i dio zatrpate sa zemljom , isto vrijedi za ribizli , ogroz , kupinu .Imam nekoliko lješnjaka . Vodite računa o položaju , ako je blizu šume imati ćete berače ptice i vjeverice !

tonka
26.03.2013., 10:52
imam nasad od 200-tinjak ljeski star cca 20 god.
sve je otislo u visinu i sada je to neupotrebivo tj u nemogucnosti branja jel su ljeske visine barem 10m.

voljela bi da se to sredi i da opet uspostavim kontrolu nad tim.
molim savijet sto mi je ciniti s tim grmovima?

Da li sve posjeci i ostaviti samo jednu granu ili???:ne zna:

Biljka112
26.03.2013., 11:45
sve je otislo u visinu i sada je to neupotrebivo tj u nemogucnosti branja jel su ljeske visine barem 10m.

otišli u visinu kao grm ili kao stablo? vrlo bitan podataka za dalje.

posavac55
26.03.2013., 12:28

Porezati niko i ići na uzgoj 1 stabla , pitanje je da li je kalemljeni ljšnjak skroz od korijena ili iznad zemlje ?

tonka
26.03.2013., 21:31
sve je otislo u grm... pa u visinu....

koka36
26.03.2013., 21:52
Lješnjak se u pravilu bere kad padne na zemlju jer ga je teško vaditi iz opne. Tako da nije problem što je otišao u visinu. Sad bi samo trebalo dole pri zemlji očistiti da se omoguči pristup ispod krošnje. Odrezati mladice i mlađe grane a ostaviti 5-6 najačih grana i tako prozračiti krošnju i omogučiti berbu....

tonka
27.03.2013., 08:46
a na koju visinu da porezem najjace grane??

Biljka112
27.03.2013., 09:07

1,5 do 2 metra

JPP
28.03.2013., 02:45

NE skraćuj grane koje ostavljaš, pokušaj ih ostaviti da imaju oblik vaze, podlogu redovno kosi trimerom sa nožem jer će ti izbijati mladice oko grma, pogotovo ako su grmovi toliko podivljali, tada je u grmu 20-50 izboja+ mladi koji većinom odumiru jer nemaju dovoljno svijetla i prostora za rast. Kad očistiš sve osim 5-7 grana (pokušaj ostaviti podjednako stre, ne najstarije) koje se gore šire u krug dobiti ćeš lijepu i prozračnu krošnju koja bi trebalo ok roditi. Pitanje je kako provesti zaštitu protiv bolesti i crvljivosti na toj visini ali ako je hobi uzgoj tada vjerojatno zaštitu nikada nisi ni radio. Požuri sa radovima da ne oštetiš rodne pupove i ne pokidaš rese.
Skraćivanjem ostaljenih grana odrezao bi i rodne grančice, biljku ostavio bez lišća , većina tako skraćenih grana ne bi formirala krošnju već se osušila.

Perobj
02.04.2013., 12:23
Pozdrav svima!

Počeo bih se baviti lješnjacima. Većinu stvari sam proučio i zanima me samo koliko bi mi trebalo početnog kapitala za sve to? Riječ je o početnih pola Ha. Treba mi sve: od procjene tla,sadnica, ograde,gnojiva....Imam samo zemlju.

Biljka112
02.04.2013., 13:28
Lijesku sadiš na razmak 5x5 do 10x10 metara što ovisi o bujnosti, sort, uzgojnom obliku i plodnosti samog tla.

U intenzivnom nasadu uzgoji oblik je modificirani grm sa razmakom sadnje 5x4 m.

Trošak podizanja nasada:
prije sadnje: cca. 23.000,00 kn/ha
1. godina: cca. 28.000,00 kn/ha
2. godina: cca. 6.000,00 kn/ha
3. godina: cca. 4.000,00 kn/ha

Možeš tražiti poticaj, a minimalno poticana površina je 0,5 ha. Minimalni broj stabala za ostvarivanje poticaja je 300/ha.

Prije nego se upustiš u uzgoj osiguraj si tržište.

kengy
02.04.2013., 19:05
Nedavno sam saznao da je medvjeđa lijeska odlična podloga za cijepljenje lješnjaka jer ne pušta brojne izdanke iz korijena kao obična lijeska. Prošli tjedan posadio sam 30-ak plodova, a njih sam našao uz pješačku stazu u Zagrebačkoj aveniji u Zg. Tko god želi može si na istoj lokaciji (http://tinypic.com/view.php?pic=29mb1y1&s=6) nakupiti puno lješnjaka za sadnju, samo požurite jer su neki već počeli klijati.

koka36
02.04.2013., 19:18
Nedavno sam saznao da je medvjeđa lijeska odlična podloga za cijepljenje lješnjaka jer ne pušta brojne izdanke iz korijena kao obična lijeska. Prošli tjedan posadio sam 30-ak plodova, a njih sam našao uz pješačku stazu u Zagrebačkoj aveniji u Zg. Tko god želi može si na istoj lokaciji (http://tinypic.com/view.php?pic=29mb1y1&s=6) nakupiti puno lješnjaka za sadnju, samo požurite jer su neki već počeli klijati.

Čemu se mućiti kad se običnim reznicama postigne isto to i još se ne mora kalemiti

Skylights
03.04.2013., 13:15
Čemu se mućiti kad se običnim reznicama postigne isto to i još se ne mora kalemiti

Daj molim te objasni postupak s tim reznicama. Što, kako i kada.

koka36
03.04.2013., 14:26
Daj molim te objasni postupak s tim reznicama. Što, kako i kada.

Odrežeš izboje koji ti rastu oko osnovnog stabla popikaš u zemlju (mješavina zemlje i pjeska) i čekaš da se zakorjeni....Možeš koristiti i hormon za zakorjavanje ali je dosta skup. Neki kažu da se umjesto hormona može koristiti med.
Druga opcija je ukoliko se izboji nalaze udaljeni od osnovnog stabla da malo okopaš oko njih i tada odmah imaš ukorjenjenu mladicu (odrežeš taj komad korjena iz kojeg raste).

Treči način je da mladicu poviješ prema zemlji i na jednom djelu je prekriješ zemljom. Nakon mjesec, dva na tom djelu koji je prekriven morao bi se pojaviti korjen. Odrežeš tada mladicu od glavnog stabla i imaš ukorjenjenu mladicu.

Možeš to sve raditi sada u prolječe ili u jesen,jesen bolja opcija ali ni sad nije kasno....

Skylights
04.04.2013., 08:16
Odrežeš izboje koji ti rastu oko osnovnog stabla popikaš u zemlju (mješavina zemlje i pjeska) i čekaš da se zakorjeni...

Možeš to sve raditi sada u prolječe ili u jesen,jesen bolja opcija ali ni sad nije kasno....

Dobro, još malo detalja za najtežu varijantu, s reznicama a bez posebne kemije.

Kakve debljine reznica daju najbolje rezultate, a kakve treba izbjegavati
koliko cm dugačke trebaju biti (ili koliko pupova),
pretpostavljam da iznad zemlje treba ostati samo jedan pup
Je li ima veze da li je korijenski dio, onaj kraj koji ide u zemlju, odrezan ravno ili što vise koso?
Koliko cm treba ostaviti iznad pupa koji viri iznad zemlje (da se ne osuši)
Je li bolje reznicu staviti okomito u zemlju ili što više polegnuto, i na koju dubinu

Do sada baš nisam imao uspjeha s tim, ali su proljeća prije bila toplija i vjerojatno sam to već prekasno napravio, osim kad sam presadio s korijenom.
Ali to s razvojem korijena ocito bolje ide kad se radi u jesen, pa ću više probati ove jeseni.

koka36
04.04.2013., 15:45
Dobro, još malo detalja za najtežu varijantu, s reznicama a bez posebne kemije.

Kakve debljine reznica daju najbolje rezultate, a kakve treba izbjegavati
koliko cm dugačke trebaju biti (ili koliko pupova),
pretpostavljam da iznad zemlje treba ostati samo jedan pup
Je li ima veze da li je korijenski dio, onaj kraj koji ide u zemlju, odrezan ravno ili što vise koso?
Koliko cm treba ostaviti iznad pupa koji viri iznad zemlje (da se ne osuši)
Je li bolje reznicu staviti okomito u zemlju ili što više polegnuto, i na koju dubinu

Do sada baš nisam imao uspjeha s tim, ali su proljeća prije bila toplija i vjerojatno sam to već prekasno napravio, osim kad sam presadio s korijenom.
Ali to s razvojem korijena ocito bolje ide kad se radi u jesen, pa ću više probati ove jeseni.

Ništa ti ja ne mjerim ni ne pazim, odrežem jednogodišnje izboje i gurnem ih u zemlju (u zemlji je 3, 4 pupa ) gdje se pojavi novi korjen...
Od desetak popikanih na jesen kolko vidim sve i jedna tera sad pupove u otvaranje (dakle još je živo). Gore ne skračujem ništa.... Tako bu u klijalištu ostati do jeseni kad idu u sadnju u vočnjak...

Skylights
05.04.2013., 07:46
Hvala, to će mi biti korisno na jesen.

0prez
09.04.2013., 17:56
Evo kako smo mi danas prošli!
Ovo su navodno dvogodišnje sadnice, a bilo je još i manjih od ove lijeve, tako da budete na oprezu ako već odlučujete kupovati kod dotičnog; LINK: http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice/sadnice-ljesnjaka-oglas-7629158

Gosponu iz Čačinca svaka čast!

http://i.imgur.com/npGr1g0.jpg

koka36
09.04.2013., 21:57
Ovo su navodno dvogodišnje sadnice, a bilo je još i manjih od ove lijeve, tako da budete na oprezu ako već odlučujete kupovati kod dotičnog; LINK: http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice/sadnice-ljesnjaka-oglas-7629158

Jel i cjena ko u oglasu ???
Ako je nemaš se kaj žaliti, baš gledam biljčice od 20-30 cm prodaju po 60-70 kn.
Po korjenu bi rekao da su dvogodišnje i da te nije prevario. Pitanje je samo kako veliku mladicu je stavio na okorjevanje....

0prez
10.04.2013., 09:10
Pa po nekoj logici bi trebale biti sve iste, a ne ovo sranje kakvo je s lijeve strane??!
A ako smo dogovorili takvu cijenu, onda nema on sad nešto tu izmišljat i davat nam nekakve šibice i govorit da je to zbog cijene. Kad već tako radi mogao je odmah reći da cijena NIJE takva i da reće stvarnu cijenu i bok.
Iskreno ako nam se ovo primi s takvim korijenom (lijevo), a bilo je i onih skoro pa bez korijena onda to bude čudo!
A zemlja u vinogradu nam je čisti pijesak...

:moli:

koka36
10.04.2013., 20:47
Pa po nekoj logici bi trebale biti sve iste, a ne ovo sranje kakvo je s lijeve strane??!
A ako smo dogovorili takvu cijenu, onda nema on sad nešto tu izmišljat i davat nam nekakve šibice i govorit da je to zbog cijene. Kad već tako radi mogao je odmah reći da cijena NIJE takva i da reće stvarnu cijenu i bok.
Iskreno ako nam se ovo primi s takvim korijenom (lijevo), a bilo je i onih skoro pa bez korijena onda to bude čudo!
A zemlja u vinogradu nam je čisti pijesak...

:moli:

Gle lješnjak je biljka koju ja i svi drugi odrežu i piknu u zemlju i on raste bez jednog jedinog korjena. Tako da ovi tvoji imaju vrlo razvijen korjen. Isto tako lješnjak nije drvo nego žbun i nemožeš očekivati da svaka grana ima isti promjer...
Stvarno vas ne kužim, ko prvo kupuješ sadnice koje si mogao sam nabaviti besplatno (da si na jesen nasjekao šiba i popiko u zemlju). Kupio ih povoljno i sad bi da svaka ima isti promjer i visinu. Bitno je dal bu se sadnice primile ili ne.
Pjeskovito tlo je odlično za zakorjevanje...

zehem
11.04.2013., 07:30
Bok svima.
Evo već pola godine se pripremam za sadnju lješnjaka. istražujem čitam forume, pa sam se konačno odlučio uključiti u razgovor. Plan mi je na jesen zasaditi oko 2 ha lješnjaka. Po onome što sam pročitao to je oko 1400 komada. Muči me jedna stvar, a to je što nigdje nisam uspio naći da li se isplati kupiti trogodišnje sadnice lješnjaka? Da li to onda znači da ne treba čekati još tri godine da bi dobili prvi urod?
I za prvi post još samo jedno pitanje, što mislite o corylusu? Da li je netko njihov kooperant?
Hvala

faktopedija
30.04.2013., 22:28
Oprez sadnice niste podigli poštom nego ste osobno došli po njih i vidjeli sve, a ja vama ne mogu dati sadnicu za tu cijenu i još pet kila ploda...i pričate gluposti!!!

Šolenko
01.06.2013., 14:40
Da li za oplodnju trebaju biti dvije sadnice lješnjaka? Da li se mogu međusobno oploditi rimski lešnjak i istarski i da li će biti ploda na oba stabla?

koka36
02.06.2013., 13:58
Da li za oplodnju trebaju biti dvije sadnice lješnjaka? Da li se mogu međusobno oploditi rimski lešnjak i istarski i da li će biti ploda na oba stabla?

Lješnjak u pravilu nije samooplodni mada da plod i ako nema oprašivača ali u puno manjim količinama.
Istarski i rimski se najčešče kombiniraju u nasadima.
Biče ploda na oba stabla...

lichan
30.09.2013., 20:15
prvo se zahvaljujem na pohvalama upučenim na kvalitetu sadnica.Drugo, uvijek se trudim proizvesti dobar sadni materijal jer osim za prodaju i sam se širim svake godine te sadim iste sadnice kod sebe pa ako bi varao druge neću sam sebe. A i držim se pravila kad netko jednom kupi sadnicu ako je zadovoljan doći će opet. I ove godine imam u ponudi dvogodišnje sadnice kojima sam zadovoljan jer izgleda da navodnjavanje čini čuda.
Evo da se malo pohvalim sadnicama http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice/sadnice-ljesnjaka-prodajem-oglas-8300433
Pozdrav!

cb3000
03.10.2013., 09:16
Koliko treba sadnica za površinu jedno jutro ?

ronnie7
08.10.2013., 15:45
Koliko ploda obično bude na jednom stablu lješnjaka? Pitam jer informacije o tome dosta variraju.

lichan
23.10.2013., 06:59
Trebaš 250-300 sadnica ovisno na koji razmak sadiš.

Koliko treba sadnica za površinu jedno jutro ?

lichan
23.10.2013., 07:01
U punom rodu bude 5-6 kg plodova u ljusci.Uz navodnjavanje možda 20% više.

Koliko ploda obično bude na jednom stablu lješnjaka? Pitam jer informacije o tome dosta variraju.

ronnie7
01.11.2013., 19:11
Koliko bi to bilo očišćenog, otprilike upola manje?

lichan
06.11.2013., 11:02
Očišćenog jedna trečina.

Koliko bi to bilo očišćenog, otprilike upola manje?

cappucino
17.02.2014., 13:27
Narode procitao sam sve ali niko nije spominjao dali vise ploda se dobija ako uzgajam zbunaste sadnice i kao stablo.
Planiram na jesen da pocnem sa sadnjom 2 duluma pa ne znam kako vec sada da pocnem sisati sadnice :)
Hvala u napred na svakoj sugestiji