PDA

View Full Version : Američki stafordski terijer

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

win32
05.12.2008., 15:59
da li ga ti imaš u stanu?Što se tiče dlake čitao sam da ne pušta puno dlake,ali ako ti kažeš drugačije vjerujem ti jer ga imaš.
stara mi nije protiv psa nego se ona boji što će susjedi govoriti,a starog ne mogu nagovorit nikako jer on misli da ako uzmem psa da ja neću brinut oko njega te da će on morat sve radit.
Ovo drugo radim već od 9. mjeseca,ali mi se više sviđa ova prva opcija.

Gle, imam pita u stanu i makar ima kratku dlaku ipak je ima...i dva puta dnevno je cistim tj. posto imamo parket onda metem, a i svaki dan ga obavezno "cesljam" sa onom gumenom rukavicom....
Jos mu perem i noge jer nam se navecer uvuce u krevet, a ipak preko dana vani okolo gazi po plocinku i trevi pa ono...
Meni je tata isto nesto kenjao za psa i kao ignorirao ga prvih par dana, ali sada ga voli i previse...i doslovce starom srce puklo kada sam se selio i odveo psa....zavolio ga je jako, a ispocetka je bio protiv toga da imamo opet psa u stanu. Ostali psi koje sam imao sam drzao na selu....u stanu mi je samo ovaj pit i prije sam imao kuju Skotskog ovcara koja je bila jako bolesna od rodenja i na kraju ju je veterinar morao uspavati...uzas...
Gle.....pas je velika briga i obaveza i moras biti svjestan da ce on biti uz tebe 10-ak godina pa si probaj to nekako sve sloziti u glavi. Recimo kada ides na more moras se pobriniti kuda sa njime...ako vas slucajno nema kod kuce po cijeli dan opet nesto moras skemijat..
Meni su cak frendovi znali dolaziti kuci kada mene nije bilo i stetati ga i sve to...
Sada je sam kod kuce dnevno cca 4 sata....a nekada je znalo se desiti i da po cijeli dan bude sam pa mi ga je onda bilo uzasno zao....zato sada planiramo kupiti ili udomiti jos jednoga psa...neku malu kujicu...mozda Francuskog buldoga ili tako nesto. Makar uz pita obozavam bull terijere....i rado bih uzeo zenku jednu, no moram se dogovoriti sa boljom polovicom....
Makar mi se sve vise cini da cemo uzeti Francuskog buldoga....samo moram vidjeti tocno od koga i gdje. Kolega ima sada stence, samo moram vidjeti koliko novaca je u pitanju...

zakmo
05.12.2008., 17:06
Ma kužim ja sve to što si napisao i meni je to jasno.Ako uzmem psa uzet ću ga za sebe a ne za njih.Da li su tebi susjedi kenjali za psa?

karlo_sopnjica
05.12.2008., 17:17
ja kada sam planirao uzimat svoju smstaf-icu prvo sam nagovarao starce jedno 2-3 mj. bili su protiv jer su mislili da se necu brinut o njoj, da cu popustit u skoli, da je to agresivan pas, da ce napadat druge pse i ljude koji udu u dvoriste i jos puno stvari koje mi se neda nabrajat... kad sam ih uspio nagovorit pod prijetnjom da cu popustit u skoli ako je ne uzmemo, onda su je se pak htjeli rijesit nakon 2,3,4 mj jer kao je staru napadala, starog je grizla itd... ja smatram da je to sve normalno sta ih je ona malo grickalaj er je ona bila stene i igrala se s njima a i 100% ih nije jako grizla, a i sto se tice onoga da je staru napadala to je ona mislila jer je uvjek skakala po njoj kad je dolazila iz ducana sa vrecicam pune hrane... normalno to se s vremenom promjenilo.. obozavaju ju a da i ne pricam kolko ju stari obozava.. mislim da bi umro bez nje.. i da spomenem.. moj prijatelj ima isto amstaficu i drzi je u kuci i uz redovno cesljane i ciscenje nema dlaka po kuci... pas im nije niti jedan namjestaj izgrizo... a nuzdu obavlja vani uz redovit setnju.. oni nemaju nikakvih problema sto se tice drzanja u stanu/kuci

jozika
05.12.2008., 21:26
Iskreno iako mi je lipši sa kratkim ušima žao mi je beštije pa ću morat dobro razmislit. Budući da mi je štene bez papira, jer mu ih otac nema, jel moguće to naknadno napravit i jel se stvarno psi koji nemaju papira moraju kastrirat jer mi je to puno strašnije od kupiranja ušiju

Lefti
05.12.2008., 22:47
@zakmo, svi roditelji se bune i imaju iste fore- na kraju cu ga ja setati, meni ce biti na brizi, itd. Sve se to promijeni :)
Sto se tice dlake, redovnim cetkanjem, kako je rekao win, sve se sredi. Dlaka je ostra i kratka pa se zapikava, nije da onako lebdi po kuci kao kod dugodlakih. Al kad je pas tvoj nis ti ne smeta, nece ni tvojima ;)
Drzim ju u stanu, naravno.

I navikni se da ce ti srat ljudi na cesti i okolo... govorit da ti je bolje da setas dijete a ne tog krvolocnog psa, micat ce bebe i kolica na drugi kraj grada kad te vide, prigovarat ti i svasta jos... sa vremenom ces oglusit :)

Misery's Crown
06.12.2008., 05:05
imas tri opcije: 1. dofurati psa doma i tvoji ce ga zavoljeti , 2.ozbiljno sjesti s njima, dati im do znanja koliko zelis tog psa i razgovarati o tome, biti uporan koliko god oni odbijali, 3. ne uzeti psa

1. opciju nikako ne preporucam iz puno razloga, a najvazniji je taj da roditelji mogu i tada, s punim pravom, odluciti da psa ne zele i sto onda???
Dok netko zivi s roditeljima mora postovati njihove odluke, da ne govorim o tome da pas nece biti sretan u domu gdje ga netko ne zeli ili da postoji realna mogucnost da ce jako brzo morati traziti drugi i proci kroz nepotreban stres.
Psa se uzima odgovorno i u dogovoru s ostalim ukucanima, ne nasilu.

Iskreno iako mi je lipši sa kratkim ušima žao mi je beštije pa ću morat dobro razmislit. Budući da mi je štene bez papira, jer mu ih otac nema, jel moguće to naknadno napravit i jel se stvarno psi koji nemaju papira moraju kastrirat jer mi je to puno strašnije od kupiranja ušiju

Kupiranje je u ovoj drzavi zabranjeno, da ne ponavljam ostale itekako opravdane razloge protiv takvog mucenja zivotinje (nasuprot kojih je jedan jedini za: pas izgleda ljepse :rolleyes:).
Sto se tice papira, sve je moguce u ovoj drzavi napraviti, sto ne znaci da je legalno :kava:, o tome se trebalo razmisljati prije.

I koliko se sjecam, po novom zakonu bi svi staffordi trebali biti kastrirani, bez obzira imaju li ili nemaju papire (oni bez papira ne bi sluzbeno trebali ni postojati, ali to je vec druga prica).
Niti u tome ima iceg strasnog :rolleyes:, puno je strasnija cinjenica da pas nekim vlasnicima sluzi za pokazivanje i rasplod/zaradu.

karlo_sopnjica
06.12.2008., 11:52
nemoraju svi stafordi bit kastrirani i sterilizirane kujice. samo oni bez papira.. kako bi se onda nastavio uzgoj da su i sa i bez papira sterilizirani i kastrirani.

jozika
06.12.2008., 12:08
meni pas nije ni za pokazivanje ni za zaradu nego za moj gušt tako da o papirima nisan ni razmišlja. pse volin od malih nogu i nakon godina nagovaranja staraca napokon su popustili. ja nisan reka da cu mu krupirat usi nego da mi je tako malo lipsi a iskreno nisan ni ima priliku nego na par slika na netu vidit stafa sa cilin uškan jer svi koje vidim na ulici osim jednog su sa kupiranin ušima a ima ih dosta.

Misery's Crown
06.12.2008., 12:26
nemoraju svi stafordi bit kastrirani i sterilizirane kujice. samo oni bez papira.. kako bi se onda nastavio uzgoj da su i sa i bez papira sterilizirani i kastrirani.

Moja greska, doticni dio zakona se odnosi na pit bull terijere i njihove krizance jer oni ne mogu biti uopce upisani u registar, sada sam provjerila (i da, to znaci da uzgoj doticnih ovdje ne bi smio postojati).

meni pas nije ni za pokazivanje ni za zaradu nego za moj gušt tako da o papirima nisan ni razmišlja. pse volin od malih nogu i nakon godina nagovaranja staraca napokon su popustili. ja nisan reka da cu mu krupirat usi nego da mi je tako malo lipsi a iskreno nisan ni ima priliku nego na par slika na netu vidit stafa sa cilin uškan jer svi koje vidim na ulici osim jednog su sa kupiranin ušima a ima ih dosta.

Da si se prije raspitao sto za psa znaci imati papire, znao bi da oni ne postoje radi vlasnika kojima psi sluze sa pokazivanje i zaradu, vec kao dokaz o cistokrvnosti i podrijetlu psa sto za sobom povlaci mnoge stvari koje su sve vazne upravo za psa, a time i njegovog buduceg vlasnika.
O svercerima koji prodaju pse bez papira i sto sve takvi psi i njihovi vlasnici znaju proci, kao i to da je kupovanje takvog psa podrzavanje takvog mucenja zivotinja se vec pisalo puno puta po forumu, pa procitaj ako te zanima.

Mozda ti osobno izgleda ljepse, ali to tvom psu ne predstavlja nista osim nepotrebnog mucenja niti je to zahvat koji ima ikakvo opravdanje osim izivljavanje vlasnika radi estetike po meni.

zakmo
06.12.2008., 22:35
Lefti
sve ovo što si napisala stoji samo ja ne mislim da je pas krvoločan

win32
07.12.2008., 11:34
Ma kužim ja sve to što si napisao i meni je to jasno.Ako uzmem psa uzet ću ga za sebe a ne za njih.Da li su tebi susjedi kenjali za psa?

Ma kakvi, nikada nisam imao problema sa susjedima.
Ono kada je bila "afera" u Zg kada je pit izgrizao nekoga psa onda su mi na ulici seljacine srali curi nesto, cak joj i mamu spominjali.....no meni nikada nista nisu rekli jer su jadni, a i to je nas mentalitet...lako je curi kenjat.
Evo, gle kakva je to "zvijer" ot pita....

http://www.imagesforme.com/out.php/t253361_24012008155.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/253361_24012008155.jpg)

http://www.imagesforme.com/out.php/t253360_21012008144.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/253360_21012008144.jpg)

zakmo
07.12.2008., 12:23
mka lijep mi je to pas,ali starci nikad ne bi pristali na njega.U mom naselju ga imaju i dosta je agresivan,a i po novinama svi pišu da je agresivan itd.

win32
07.12.2008., 13:37
mka lijep mi je to pas,ali starci nikad ne bi pristali na njega.U mom naselju ga imaju i dosta je agresivan,a i po novinama svi pišu da je agresivan itd.

Cekaj, ti vjerujes onome sto pise u novinama...!?! Tu je razgovor zavrsen, jer ocito ne znas sta prodaje novine.....sigurne no NJO napao labradora.....ali da ga pit napadne bilo bi na svim naslovnicama nasih jadnih balkanskih novina....:kava:
Toliko od mene i EOD.
A ja se idem pripazit da me ovaj moj ne zakolje na spavanju....

Lefti
07.12.2008., 15:12
WIN, predivan je!! :cerek: uh i jako krvolocan, stvarno pazi da te ne zakolje :rofl:

Zakmo, jedna je stvar, ako imalo sumnjas u njihovu narav, taj pas nije za tebe. on ce to osjetit.
A to sto pise u novinama,...to je jedna sasvim druga prica. Mediji su krivi za cijelu strku oko bull pasmine, jer kad "neki pas" napadne, stave sliku staforda/pita. Kad maltezer gazdarici izgrize cijelu facu, to nije za novine. Ali kad stafford/pit zarezi na covjeka, to ide na naslovnicu. To je tako.
Istina je da neki debili radi svoje osobne kretenoidnosti (sto god da to znaci ali svidjaju mi se rijeci:D) uzmu amstaffa/pita i lijece svoje frustracije na njemu, i to je onda taj agresivan pas kojeg ti vidis. I to nije agresivan jer je on takav nego zato jer njegov vlasnik zeli da on takav bude, i takav pas samo zeli udovoljiti vlasniku. a vlasnik zeli da bude agresivan.

Stafordi i pitovi imaju divnu narav, istina je da po prirodi vole potuci se sa psima ali socijalizacijom se to sve rijeci :)

i jops jednom win-gorzno ti je krvolocan pas, pazi se :lol:
ljepotan :cerek:

zakmo
07.12.2008., 17:36
[QUOTE=win32;17484267]Cekaj, ti vjerujes onome sto pise u novinama...!?! Tu je razgovor zavrsen, jer ocito ne znas sta prodaje novine.....sigurne no NJO napao labradora.....ali da ga pit napadne bilo bi na svim naslovnicama nasih jadnih balkanskih novina....:kava:
Toliko od mene i EOD.
A ja se idem pripazit da me ovaj moj ne zakolje na spavanju....[/QUOT

hej,pa nisam ja rekao da je agresivan,ja samo čitam ono što novine pišu,a i rekao sam ono što sam vidio.Pored tog pita kojeg ima susjed nemožeš normalno prolazit-mislim kad bi ga pustio s uzice da bi me bas razderao cijelog.

jozika
07.12.2008., 19:59
O svercerima koji prodaju pse bez papira i sto sve takvi psi i njihovi vlasnici znaju proci, kao i to da je kupovanje takvog psa podrzavanje takvog mucenja zivotinja

ok nakon sta san pogleda po netu članke o kupiranju slažen se sa tobon i definitivno nedolazi u obziral nerazumin ovo podrzavanje mučenja životinja. znan da ekipa koja te pse uzima za borbe da in je manji trosak kad pas nastrada i ja in nebi naplatija kaznu nego tankon krenom oko jajca i na glavni trg nek vise sa stabla. čovik kod kojeg san uzeja štene ima kuju sa papirima a muzjak je bez i zato štenci nemaju al ti pasi se nemuce. on ima troje male dice koji su stalno s tim psimai ja kad san prvi put dosa nisan moga virovat kako su ,mazni razigrani i bez trunke agresivnosti. za svako stene koje prodaje zna u kakve ruke ide ja sam mu mora donit potvrdu da neman nikakvu prijavu za nasilničko ponašanje. sad te molin za savjet štene san triba danas pokupit i izgleda da je nesto poilo ili kuja pa mu je prinila mlikon pa san mora to odgodit. sad neznan koliko je to opasno za stene koje je tako malo (2mj. 15dana) :(

za suside nebrini. mene su moji čim su dočuli da nabavljam stafa poceli po ulici zaustavljat i nesto pritit jer kao da je to naselje spuno dice kako je to opasan pas i tako to al nemoj se obazirat samo in dobro natrljaj nanos kad pas odraste i kad ga odgojis kako triba koko su bili u krivu.:D:D ja san popizdija tek kad mi je moja sestra koja ima 13 godina prinila kako je jedna susida rekla kako ga triba otrovat dočim dođe pa san mora obavit obavjesni razgovor sa njom. sad se sve stišalo niko nista ne govori samo pitaju kad pas dolazi

zakmo
07.12.2008., 23:21
ej,moji susjedi su jako čudni ljudi.Smeta im sve-moja sestra glasno stavi muziku,a oni nam prijete da će zvat murju.
a pazi ovo: oni uvijek navijaju muziku i to rano ujutro tako da ne mogu ni učit kad imam školu popodne, pored toga imaju i neku životinju koja cijelu noć nešto buči. 100% sam siguran da kad nabavim psa da će mi srat svaki dan dok ga se ne riješim,ali ja ga se neću riješiti!

Misery's Crown
08.12.2008., 08:04
ok nakon sta san pogleda po netu članke o kupiranju slažen se sa tobon i definitivno nedolazi u obziral nerazumin ovo podrzavanje mučenja životinja. znan da ekipa koja te pse uzima za borbe da in je manji trosak kad pas nastrada i ja in nebi naplatija kaznu nego tankon krenom oko jajca i na glavni trg nek vise sa stabla. čovik kod kojeg san uzeja štene ima kuju sa papirima a muzjak je bez i zato štenci nemaju al ti pasi se nemuce. on ima troje male dice koji su stalno s tim psimai ja kad san prvi put dosa nisan moga virovat kako su ,mazni razigrani i bez trunke agresivnosti. za svako stene koje prodaje zna u kakve ruke ide ja sam mu mora donit potvrdu da neman nikakvu prijavu za nasilničko ponašanje. sad te molin za savjet štene san triba danas pokupit i izgleda da je nesto poilo ili kuja pa mu je prinila mlikon pa san mora to odgodit. sad neznan koliko je to opasno za stene koje je tako malo (2mj. 15dana) :(

Drgo mi je sto neces psu priustiti tu nepotrebnu bol :).

Sto se tice ostalog, pa kupovanje pasa bez papira je u velikoj vecini slucajeva podrzavanje mucenja istih jer vecina svercera drzi pse u uzasnim uvjetima, pari kuje svaki puta kada se tjeraju (pogledaj po netu o farmama pasa, tzv. puppy mills, pa ces vidjeti o cemu pricam :(), ne vodi brigu o stencima koji zbog toga ili umru prerano ili se izvuku s posljedicama i nakon ogromnih veterinarskih troskova, itd, itd...

Drago mi je da to nije slucaj kod tvoga, no svejedno sam protiv bilo kakve prodaje cistokrvnih pasa bez papira jer papir nije bezveze izmisljen - on je potreban da se prati cijelo rodoslovno stablo odredenog psa, da se pazi na odredene nasljedne bolesti i masovno parenje pasa bez istih vodi u lose stvari po pasminu i degradaciju iste.
Dakle, ako netko vec ide kupovati psa, ocekujem da istog kupuje jer cijeni pasminu i zeli pravi primjerak iste, a kupovina bez papira je, po meni, vrijedanje iste samo zato da bi se proslo jeftinije (tako se barem naivno misli :kava:) ili zbog neinformiranosti i s vremenom se zbog toga neke pasmine prakticki ne mogu prepoznati koliko su postali rasireni primjerci izvan standarda, sve radi takve prodaje.
Mislim, onda radije udomiti psa iz azila ili od bilo kuda, a ovakva kupovina se vecinom svede na vlasnike koji se vole hvaliti da imaju cistokrvnog psa (iako za to nemaju dokaza i sve samo zato jer su htjeli "i ovce i novce", da se tako izrazim) i na one koji se jednostavno nisu dovoljno informirali o znacenju papira.
Takvo je barem moje videnje situacije, procitala sam o i upoznala dovoljno vlasnika takvih pasa da vjerujem da mi je razmisljanje ispravno i strasno me zalosti cijela situacija sa svih aspekata.

Sto se tice toga da je stene mozda pojelo nesto lose ili mu je majka prenijela, nadam se da je sadasnji vlasnik vec bio kod veta i provjerio sto je sa stencem (i eventualno kujom) jer itekako ovisi sto je pojeo ili dobio od majke.
Da li je ocistio stene od nametnika i cijepio ga prvi put protiv zaraznih bolesti (za to je vec dovoljno star)?

win32
08.12.2008., 09:43
[hej,pa nisam ja rekao da je agresivan,ja samo čitam ono što novine pišu,a i rekao sam ono što sam vidio.Pored tog pita kojeg ima susjed nemožeš normalno prolazit-mislim kad bi ga pustio s uzice da bi me bas razderao cijelog.

A zasto misli da bi te on "razderao"!? Mozda jednostano ne zna hodati na povodcu pa cuka cijelo vrijeme i vuce pa se ti uplasis....ili si vidio kako ludi na druge pse pa zato!?! Moja cura se tako bojala moga psa jer ga je vidjela jedanputa kako grebe za nekim psom pa se poplasila.....i mislila da je ovaj neki lud pas..hehehe...a gle sada, spava svi troje spavamo u krevetu, jos nas ovaj nas svako jutro dosloce izbaci iz kreveta....ono...vuce deku sa nas da se ustanemo.... :D

zakmo
08.12.2008., 12:18
pa ne znam,pretpostavljam.možda i ne bi,ali kad ga vidim da reži i laje na svakog ko' prolazi pored njega ne mogu drugo mislit!

jozika
08.12.2008., 15:13
dobija je ova prva cijepiva i sad bi kako mi je on reka triba dobit i drugu terapiju iskreno neznan koja cijepiva al on mi je reka napisat još ona koja ostaju na meni da ga odveden kod veterinara, ubiti štene vec ima vet. knjižicu. A sta se tiče bolesti vec je bija drugi dan kod jednog al on nije zna štamu je a danas ga je triba vodit kod dr.Filipović, a ona je kao najbolja u st-u. Samo ja san zabrinut kako ce se to odrazit na njegov razvoj dalje kako bude stariji:(

ej,moji susjedi su jako čudni ljudi.Smeta im sve-moja sestra glasno stavi muziku,a oni nam prijete da će zvat murju.
a pazi ovo: oni uvijek navijaju muziku i to rano ujutro tako da ne mogu ni učit kad imam školu popodne, pored toga imaju i neku životinju koja cijelu noć nešto buči. 100% sam siguran da kad nabavim psa da će mi srat svaki dan dok ga se ne riješim,ali ja ga se neću riješiti!

svi su susidi čudni al bez njih bilo bi nam dosadno jer nan nebi ima ko brontulat

Misery's Crown
08.12.2008., 17:54
dobija je ova prva cijepiva i sad bi kako mi je on reka triba dobit i drugu terapiju iskreno neznan koja cijepiva al on mi je reka napisat još ona koja ostaju na meni da ga odveden kod veterinara, ubiti štene vec ima vet. knjižicu. A sta se tiče bolesti vec je bija drugi dan kod jednog al on nije zna štamu je a danas ga je triba vodit kod dr.Filipović, a ona je kao najbolja u st-u. Samo ja san zabrinut kako ce se to odrazit na njegov razvoj dalje kako bude stariji:(

Mogao je dobiti samo protiv zaraznih :).
I obavezno ga ocistiti od glista ako nije dosad, ne zaboravi to pitati, mozda je to uzrok proljeva (pretpostavljam da je po proljevu vidio/pomislio da je stene nesto lose pojelo).

Cuj, nemas se sto brinuti za njegov razvoj zato sto je pojeo nesto lose, nije to nista strasno niti ce se na ikakav nacin vidjeti na psu.
Da je tako, svi psi bi imali problema u razvoju ;).
Opasnost su otrovi, invadiranost parazitima zbog nebrige ili neciscenja, mogucnost zaraze radi necijepljenja ili druzenja s drugim psima prije nego sto su sva cjepiva obavljena i takve stvari, ali valjda covjek dovoljno pazi (po tvojim rijecima) na stenad i kuju da takve stvari nisu vjerojatne :ne zna:.

jozika
09.12.2008., 13:51
to šta sam prije pisa o njegovoj odgovornosti sve stoji u ovih par puta sta san bija kod njega od dana kad sam uzeja štene a tada je ima tek 15 dana stalno mu je objašnjava kako i šta slijedi. čak mi je obeća napisat sve šta triban znat kad preuzmen psa. hvala na objašnjenju ja se isto nadan da nije ništa strašno i da će brzo k meni doma

NFL_AJKULA
09.12.2008., 14:33
Dosta sam toga procitao preko google ali opet mi se cini kako nista nije nalik mom psu, pa zato se izvinjavan za pocetnicka pitanja ali trazim pomoc.
Malo cu biti opsirniji i iskreniji tako da cete me razumjeti.

Prije nekoliko nedelja sam dobio stene muzjaka ASTa (bez papira)
preko 26-e ruke prijatelj prijatelja... itd. Od tog dana moj zivot i zivot moje zene se totalno promjenio - naravno na bolje i nas dvoje smo se toliko zaljubili u njega da "sve" cinimo da mu ugodimo. Tek nakon usvojenja smo saznali da ima mjesec dana sto me bas razljutilo i bio sam tuzan jer je bio uskracen za neke normalne trenutke sa majkom ali ... ja na to nisam uticao. Da sam ja vlasnik legla nikada ne bi davao stence prije 2-2,5 mjeseca ali ja nisam bio u poziciji da odlucujem. Na pitanje hoces ili neces sam samo rekao da mi je zao da se ljudi frljacaju stencima i usvojio ga. Znam da sam ispravno postupio i da ce mu sada biti super.

Danas, nas stenac ulazi u 7. nedelju i raste li raste :):) , zivi sa nama u stanu ali na zalost moj stan nema balkon. Posto smo u prizemlju mislim da cemo lako nadomjestiti taj nedostatak.
Nas dvoje se bas trudimo oko njega, trenutno ga hranimo baby granulama "Bento Kronen" koje obozava. Na zalost ni zena ni ja nemamo pretjeranog iskustva (ja sam kao mali/a to je bilo davno :) imao nekoliko nedelja ruskog hrta ali mi je oduzet ocevim autoritetom i spikom kako nije pas za nas) sa psima ali zato imamo veliku ljubav, volju i sve sto treba da nam zivot sa ast-om a i obrnuto bude "poezija".

Imam nekoliko pitanja za iskusne poznavaoce ove rase pa ako mogu da dobijem sto strucnije odgovore:

1. Da li postoji neka kvalitetna knjiga na domacem jeziku(exyu) u vezi
ove rase i njenog odgoja,dresure... itd. ?
2. Vec smo ga 99% naucili da svoje nuzde vrzi nad novinama (ponosni
smo na to) mada se desi i da neko novo mjesto ovjeri :) ali dobro
jos je mali pa mu se to oprosti. Cesto u tim setnjama po stanu obozava
da cacka i gricka kablove od kompa i drugih uredjaja sto izaziva strah
da se nesto ne desi... cime mogu da namazem kablove pa da ga taj
miris odbija ? Pokusao sam limunom ali to pomaze dan/dva.
3. Kojim sredstvom je dobro ocistiti mjesto na parketu poslije
nuzde(pipi/kaka) tako da ga vise pas ne osjeti za narednu nuzdu ?
4. Znamo da mu rastu zubici (sto je njemu jako bolno pa mora da glodje)
i da je radoznao...itd ali isto tako znamo da je to jako karakterna rasa pa
su greske kasnije ne popravljive-zato ga sada ucimo svemu kako nebi
kasnije imali problema.
Naime, ON GRIZE SVE (i ruke i noge i obraze i papuce...) za sada je to
simpaticno mada polako postaje sve bolnije za trpiti kada grize tijelo.
Na komande da prestane se cesto ne obazire i samo "napada" -
koliko to mozemo opravdati njegovim uzrastom a
koliko nasim greskama ? Kako da ga odviknemo od toga sa sto manje
stresa za sve? Ja sam mu kupio igracke koje su namjenjene za zubice,
poigra se sa njima reda radi ali izgleda da ipak najvise voli nas da grize.
5. Ima pola sata/sat dnevno kada "poludi" i kada nista ne slusa jedino je
umiljat kada zna da mu se sprema obrok i da ce uskoro jesti tada se
pretvara u najvecu mazu na svijetu - zasto je to tako i koje metode
kaznjavanja su djelotvorne kada stene na usmene pritnje i ostar glas
negodovanja ne reaguje ?
Jer nekako mi se cine bajkoviti oni postovi kada ljudi napisu kako njihovi
psi nisu nikada ovo,nikada ono malte ne kao da su vostane figure, oni
psima samo kazu "ne" ili 'fuj" i stenac kao na dugme to prestane raditi.
Mislim da je to laz a mozda i gijesim... ne znam ?
6. Primjecujem da jako malo pije tecnosti (mlijeko je stalno odbijao,jogurt
hoce uz granule a vodu samo ponekad) do skora je imao gliste ali sada
smo to izljecili pa ne vidim u cemu je problem sa tecnostima ?
7. On sada ima 6. nedelja - ulazi uskoro u 7. da li nam moze neko
napisati sta i kada da radimo sa njim (vaspitno/odgojno) onako etapno
(po uzrastu) a da ga ne preforsiramo a i opet da ga ne zapustimo jer je
sigurno sve vazno.

Pozdrav i hvala svima :top: a ako imate neka podpitanja za nas mi smo tu :) i zelimo da naucimo pa svi budemo happy a ne da mi niko ne dolazi u kucu zbog psa ili da u setnji imamo vise problema nego same setnje. Zato cemo se zena i ja pobrinuti dobrom socijalizacijom pa cemo vidjeti ... :)
:w:W

zakmo
11.12.2008., 23:24
pa ovdje baš nitko nije vrsni poznavaoc ove vrste psa.Zato i jesmo tu da doznamo nešto novo.
A ova pitanja biste trebali postaviti uzgajivaču!

Lefti
12.12.2008., 08:31
Dobro jutro! :kava:
Pokusat cu ti odgovoriti na pitanja na koja 99% znam odgovor.. sve sto sam naucila je bilo iz razgovora (mnozina, bilo ih je puuuno i jos ih ima :) ) s uzgajivacem svoje staffice i sa site-ova raznih svjetskih uzgajivaca... dakle:

1. Koliko ja znam ne postoji.

2. Sto se tice obavljanja nuzde, kupite u nekom pet centru kapljice/sprej koji se posprica na zeljeno mjesto i taj miris privlaci stene da obavlja nuzdu na tom mjestu.. za prvog psa (nije AST) mi to nije pomoglo ali za pametnog staffa je :D
Stenci ti sada grizu sve! Moja nije grizlap uno, ne grize jos uvijek ali se pripremam na to kad pocnu zubi ispadat i rast novi.
Savjet koji sam dobila je ovakav: radi se o americkom dreseru koji ocito zna gdje kupiti koncentrat gorke jabuke (ja neznam). Namoci veliku vatu s njime i stavlja stenetu u usta 3 puta dnevno 4 dana uzastopce, svakoo drzanje traje cak punu 1 minutu! Nimalo ne steti/skodi stenetu a ono se nauci na taj gorak okus i odvratan mu je. Kasnije se taj koncentrat stavi u vodu tj razrijedi se i pospricaju se mjesta koja stene grize (rubovi kauca, kreveta, noge stolice, rubovi zidova,itd.) Stene ce brzo nauciti da su ta mjesta odvratna. Naravno, uz svaki pokusaj glasno NEEE sa ostrim tonom, stenad prije nauci ton glasa nego rijec i ton je najnajbitniji u odgoju!
Kad moja pocne grist, neznam sta cu s tim koncentratom, probat cu nabaviti slican, neskodljiv, mozda i nadjem gorku jabuku :)

3. Ja cistim sa sprejem sa cistit stakla.
Bilo koji proizvod koji ne sadrzi amonijak jer amonijak ima slicni miris kao njihova mokraca i to ih privlaci.

4. To je nama bio "problem" cije je rjesavanja najduze trajalo. Naime, stenci se vise vole igrati s ljudima nego sa svojim igrackama. To njihovo grickanje je njima igra i treba znati pravilno postupiti da stene shvati da to nije igra, a to je tesko. Moja jos uvijek nekad zna zagricnuti i nakon opomene nastavit se igrati, onda se mora sve prekinuti i dati do znanja da to nije igra!
To je izrazito bolno (bar nama) jer ovi mlijecni zubici, tzv.iglice su jaaako ostri.

Tijek odgoja koji sam ja naucila na par strana je ovakav: cim te stene ugrize, strogo viknuti NE i cak malo zacviliti kao sto to psi rade. Odmah prekinuti igru i ignorirati ga 1 minutu. Stenetu je to najgora kazna, jer se ono oce igrati sa nama. Moze ono prijeci na igracke, sto vjerojatno i oce nakratko, pa ce se ciniti da niste postgli nis, ali jeste. Dakle, kada gricka ruke, nikako opomenuti sa prstom po nosu (to se radi kod drugih opomena) jer ce stene shvatiti to kao igru. Pomaze i lagano hvatanje za siju kao sto radi kuja u leglu.
Tebi je veliki problem jer je pas prerano odvojen od mame kuje koja ih je tomu trebala nauciti (cim ju stene prejako zagrize za cicu ili ugrize brata/sestru da oni zacvile, kuja dolazi, prima stene za siju i odbaci sa strane. Ostali stenci ga ignoriraju nakratko i mali/mala tako nauci da se to nesmije tj.nauci kad je prejako ugrizao). Vi ste taj dio preskocili (nazalost) ali vidim da se jako trudite pa se ne brinem :mig:
Uz ruke ce gristi i noge, prste, nogavice, moja obozava usi :)

A kad pocne grist sve oko sebe, glasna opomena NE i odmah joj uvalite neku igracku u usta. Kupite i oni kosti za zvakat (ne igracka).

5. e ovako, staffovi su dosta hiperaktivni.
Sad, ja neznam da li ti mislis na dominaciju ili samu neposlusnost steneta? Moja jos uvijek ima zutu minutu jednom dnevno (tj 10 zutih minuta) kad kao sumanuta trci po stanu i zabija se u sve, laje na zrak, radi kolutove naprijed i sl. :rofl:
Ato se tice neposluha i odbijanja slusanja naredbi, to je normalno, pa nema ni 7 tjedana! Ono jos uvijek nezna naredbu kako treba, naredba je naucena tek kad pas u 99% slucajeva ju poslusa/ispuni! Stencima jos uvijek sve drugo odvlaci paznju.. kod naredbi imas 3 stupnja.. ucenje, ponavljanje, i ucenje uz ometanje. Tek onda mozes rec da pas nesto zna.
Ja osobno svoju zaustavim, naredim da sjedne (to je jedina dodatna naredba koju za sad uvijek napravi- uz ostale:mjesto, lezi,fuj, pusti,polako, cekaj koje ispuni u 80% slucajva ali nikad uz ometanje) i "objasnim" joj ostrim glasom da se smiri.
BTW- oko naredbi NE i DODJI ne smije biti dvoumljenja, ponekad se moze ignorirati onih 1% kad se pas pravi gluh (svaki se pravi gluh s vremena na vrijeme).
A ako je stene dominantno, to su vec druge odgojne mjere... koje sam, nazalost, prosla jer je moja prasica izrazito dominantna zenka!

6. hmm, nemoj mu davati mlijeko... tu neznam bas puno pa necu ni savjetovati, ali ako vec dajes mlijeko neka bude kozje/kravlje (neznam sto od toga dvoje, sad nemam bas vremena guglati ali pitaj ostale).
Moja je uvijek pila, ti imas frku jer je odvojen od majke preprano a u tim slucajevima neznam tocno dopunsku prehranu i nacin hranjena :(

7. Stene u toj dobi je inace sa majkom i sve sto nauci, nauci od nje a i od brace/sestara! stoga vi imate duplu zadacu! Tad nauce kako prihvatiti disciplinu, ne gristi i igrati se, sad je to na vama. Iskreno, neznam koliko se razlikuju odgojne mjere steneta do 7 tjedana i od 12 tjedana pa necu pametovat puno. Mozda da nazoves neki broj telefona, nekog uzgajivaca kojeg znas? mozda i tu ima nekih koji su imali legla pa znaju vise.

ali stene nakon 7.tjedna ima razvijene stanice vec i to je period najbolji za ucenje jer sve upija! Sve sto ga naucit u dobi od 7-12 tjedna je stalno zapamceno i to je najbolji tren da krenes sa ozbiljnijim treninzima! Daj stenetu da se upozna sa razlicitim mjestima, ljudima, zivotinjama (kad primi sva cjepiva naravno) i sa svim zvukovima. Sto glasnije drzite tv da se nauci na sve zvukove, setajte ga gradom da cuje autobus, itd.

Eto, raspisala sam se naveliko i nasiroko, nadam se da sam bar malo pomogla :mig:
Veliki pozdrav briznim vlasnicima! i dajte malo slika :cerek:
Pozdrav!

NFL_AJKULA
12.12.2008., 12:46
pa ovdje baš nitko nije vrsni poznavaoc ove vrste psa.Zato i jesmo tu da doznamo nešto novo.
A ova pitanja biste trebali postaviti uzgajivaču!

Nadam se da tvoj post nije bio zlonamjeran,sarkastican ili tako nesto,
samo sam trazio savjete od ljudi tj. vas (nisam trazio doktore nauka kinologije,oblast AST) koji ste sve ovo prosli a mene to uskoro ceka sa mojim ljubimcem.

@Lefti
HVALA TI PUNO - za vrijeme koji si posvetila ovom kuckanju posta, savjetima i podrsci.
Mozda ja nisam iskusan za AST-a ali imam ogromnu (kao i moja zenica :) )
zelju/volju da naucim(o) i da uzivam(o) u njemu. Sto se tice mog karaktera gradio sam ga godinama kroz zivot i sport (bivsi aktivni sportista) tako da su odlucnost,volja,marljiv rad meni jako poznati a to je sve takodje odlika i AST-a tako da mislim da cemo se sjajno slagati. Nije me sramota da pitam svakakva pitanja jer sto vise znam lakse je i nama ljudima i njemu kao ljubimcu. Jos jednom @Lefti hvala puno, citajuci tvoj post kao da sam gledao sebe :):):)
Cujemo se ovih dana i nabacicu slidze, ako ima jos neko neke savete - ljudi, slobodno pisite.
Hvala svima, Pozz

Lefti
12.12.2008., 12:56
Nema problema Ajkula, cim vidim ovakvu volju za radom, dobijem volju za pisanjem! Znam kako sam ja bila izgubljena kad sam dobila svoju i koliko su mi drugi pomogli... pa zato sad, kad nesto konkretno znam, pokusavam i drugima pomoc koliko god mogu :)
Stogod ti treba pokusat cu objasnit, do tad pusa malom smrdljivcu, tebi i zeni veliki pozdrav i puno figa :D i da, jos jednom ti ZAPOVIJEDAM :zatrpaj forum fotkama :cerek: :)

win32
12.12.2008., 16:20
1. Koliko ja znam ne postoji.

Postoji, postoji...samo je ne moze svatko kupiti. :mig:
Ima knjiga na Hrvatskom jeziku, ali na zalost samo je pojedinci mogu kupiti jer je knjiga ima veze i sa borbama i neke osobne stvari pa zato.....uz sve je tiskana u jako ogranicenom broju.

NFL_AJKULA
12.12.2008., 17:27
Ja sam nasao knjigu ! :)
Potrazicu je u knjzarama ovih dana a ako ne nadjem cuo sam da se moze poruciti postom. Ima oko 200str. i kosta oko 1000din. ili 12-ak eura.
Autor je iskusan uzgaivac iz Zrenjanina (koliko sam uspio saznati googlanjem) i vec duzi niz godina prati ovu rasu. :top: za autora

sita
12.12.2008., 18:07
Ja bi ti, umjesto onog s jabukom, savjetovala da kupiš box (ima i polovnih) i da, kad vas nema, on bude u njemu.
A što se tiče knjiga... Ako misliš na odgoj, svi psi funkcioniraju na isti način (neki su tvrdoglaviji, neki ne) tak da možeš kupiti svašta.
A imaš i na youtube-u zgodnih filmića o odgoju al na engleskom.

zakmo
12.12.2008., 18:29
NFL-AJKULA
bez brige nije bio ništa od toga što si napisao,ne znam zašto to tako misliš

NFL_AJKULA
12.12.2008., 18:58
NFL-AJKULA
bez brige nije bio ništa od toga što si napisao,ne znam zašto to tako misliš
Nema frke, i ti si donekle bio OK ali napisao sam gore kako ne znam uzgaivaca i da sam ga usvojio od neozbiljnih ljudi. Ja zelim da sam sa tobom tj. vama svima forum-frend tako da ti pruzam ruku i :Pivo:
Pozz, cujemo se

Lefti
12.12.2008., 19:29
Ajkula, kao sto su napisali, definitivno boks.. Ja ga imam i valjda sam ga izostavila jer nisi nigdje spomenuo pa mi nije pao na pamet.
Ugl., to je meni najbolja potrosena lova u zadnjih 10 godina! :mig:

win, da nije mozda u pitanju "cijenjeni" gospodin potpisivan kao Zinetti? :D

zakmo
12.12.2008., 21:57
Nema frke, i ti si donekle bio OK ali napisao sam gore kako ne znam uzgaivaca i da sam ga usvojio od neozbiljnih ljudi. Ja zelim da sam sa tobom tj. vama svima forum-frend tako da ti pruzam ruku i :Pivo:
Pozz, cujemo se

ok,no problem,onda ćemo biti forum-frendovi

NFL_AJKULA
12.12.2008., 23:49
@Lefti - a kako izgledaju ti box-ovi ?
Ja sam video u bolje opremljenim petshop radnjama neke boxove
(ako mislimo na istu stvar) koji su jako mali. Ako mislimo na isto,prosto mi je cudno kako pas u tako necemu malom izdrzi npr. par sati ?
Za sada nemam hitnu potrebu za boxom jer nikada nije sam, ali sigurno ce i ta stavka doci pa ako mozes okaci sliku svog box-a da imam predstavu o tome :mig::D
Pozz svima :top:

Lefti
13.12.2008., 00:52
To su ti kao izlozbeni boxevi, moj je 92x62x69, veliki je... ima ga na Askinoj temi na fotoalbumu ljubimaca.. odi pa vidi :)

Mene box spasava jer uvijek je u njemu kad nas nema, spava u njemu, nemoguca je kad perem podove (trci stalno za krpom na partvišu) pa ju stavim u box i u miru sve obavim!

Na pocetku sam ju odmah stavljala u box da se nauci, prva dva dana ju stalno mazila unutra.. sad odlazi unutra odmorit se, kad joj je dosta svega, njen mali brlog :mig:

karlo_sopnjica
13.12.2008., 09:57
@Lefti - a kako izgledaju ti box-ovi ?
Ja sam video u bolje opremljenim petshop radnjama neke boxove
(ako mislimo na istu stvar) koji su jako mali. Ako mislimo na isto,prosto mi je cudno kako pas u tako necemu malom izdrzi npr. par sati ?
Za sada nemam hitnu potrebu za boxom jer nikada nije sam, ali sigurno ce i ta stavka doci pa ako mozes okaci sliku svog box-a da imam predstavu o tome :mig::D
Pozz svima :top:

pa ako ti se ne svidaju ti boxevi napravi si jedan kao ja svoj. moj je 2metra sirok i 3 dugacak. ima dosta prostora za psa. jedini problem je kad joj dosadi bit unutra pa neznam kako da joj ubijem tu dosadu pa ako ima neko neki prijedlog??

NFL_AJKULA
13.12.2008., 12:18
@Lefti - zaljubili smo se u tvoju Asku, stvarno je GRACIJA i kao da je od neke aristokracije :cerek::D . Ne znam ali sve nam se kod nje svidja ... boja, sto nema kupirane usi, prsa... ma sve :D a kavez je odlican. Ako ne nadjem odgovarajuce dimenzije poslusacu @karlo_sopnjica pa cu napraviti jedan takav,imam drugare limare pa mislim da to nece biti problem :D
@karlo_sopnjica - pogledaj i ti fotke od @Lefti i njene Aske, njen kavez je toliko lepo sredjen i pun je igracaka koje su pored nje,iznad nje, koje zveckaju... prosto nemoguce je (valjda) da je tu njoj dosadno :)

Okacio sam slidze na forum pa izvolite pogledajte maleckog koga volim vise od samog sebe - to sam danas shvatio :mig::D:D:):cerek:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=17602849#post17602849

karlo_sopnjica
13.12.2008., 14:10
@karlo_sopnjica - pogledaj i ti fotke od @Lefti i njene Aske, njen kavez je toliko lepo sredjen i pun je igracaka koje su pored nje,iznad nje, koje zveckaju... prosto nemoguce je (valjda) da je tu njoj dosadno :)

Okacio sam slidze na forum pa izvolite pogledajte maleckog koga volim vise od samog sebe - to sam danas shvatio :mig::D:D:):cerek:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=17602849#post17602849

a di to mogu pogledat?? daj mi ako mozes link ostavi. hvala

Lefti
13.12.2008., 15:24
Hvala Ajkula :) ja sam kometirala vaseg malog medenjaka na njegovoj temi :cerek:

@karlo_sopnjica- sve slike su ti na podforumu fotoalbum ljubimaca! :)

win32
14.12.2008., 23:34
win, da nije mozda u pitanju "cijenjeni" gospodin potpisivan kao Zinetti? :D

Ako poznas gospona Zinetti-a pozdravi ga....sigurno se sjeca Azre ili Ramba (Ramba preko Iron Kid-a)... :mig:

Lefti
15.12.2008., 01:53
Ne, ne poznajem ga, zato ni ne zelim nastaviti raspravu o njemu... nazalost, ruzno misljenje imam o njemu koje, normalno, nije objektivno pa se ne upustam u avanturu hvaljenja i pljuvanja po istome :mig:

win32
15.12.2008., 12:26
Ne, ne poznajem ga, zato ni ne zelim nastaviti raspravu o njemu... nazalost, ruzno misljenje imam o njemu koje, normalno, nije objektivno pa se ne upustam u avanturu hvaljenja i pljuvanja po istome :mig:

Nije da bas imam dobro misljenje o njemu...dapace, ali to je vec sasvim druga prica.....i totalno nebitna, makar je vezana uz pse.....
Uglavnom...nije tu mjesto rasprave o njemu.....a i kada mu se spomenu neki od pasa mislim da mu mrak padne na oci...
Idemo mi bolje o psima.... :top:

shakenotsturbed
18.12.2008., 22:29
Dragi forumasi,treba mi savjet! Moja kujica samo sto se ne osteni, tj. cca. 7 dana. Da li bi stvarno bilo dobro da joj sada dajem dablete protiv parazita, ili? Da li to moze biti opasno za stence?
Skuzili smo da su joj cjepiva istekla prije mjesec dana - da li to moze biti lose za leglo? Veterinar mi nije preporucio da je cijepim u visokoj trudnoci...:confused:

Lefti
20.12.2008., 00:21
hmm iskreno o tome ne znam nista, da probas na zdravlju?

fugazi
20.12.2008., 09:07
Na zdravlju sve vrvi od savjeta sto sa skotnim staffordima itd...

Javi se White Alienu na pm, sigurno ce ti znat rec nesto pametno.

jozika
21.12.2008., 21:56
kupija san psa sa kompletnim papirima ali nisu hrvatski. jeli moguće pribacit na hrvatske papire:ne zna::ne zna::ne zna:

NFL_AJKULA
26.12.2008., 14:32
Pozz svima :p
Cestit i blagoslovljen Bozic svima koji slave najveci krscanski praznik. Neka zavlada mir u dusi i oko nas uz zdravlje,veselje i ljubav :)
Moj Dzingi je napunio 2. mjeseca dan uoci Bozica :D

Imam 3. jako vazna pitanja pa ako mozu sto duzi odgovori - bilo bi super:

1. Da li se ishrana AST-a u nekoj dobi zivota razlikuje od ishrane drugih pasa
(naravno govorim o normalnoj ishrani jer ne spremam psa za "divljanje")

2. Moj Dzingi dok spava u jednom trenutku pocne da se trese kao da ima
groznicu,pomalo rezi i laje - ja ga pomazim on prestane. Kao da ima nocne
more i teske snove. Da li je to isto imalo neko vase kuce i da li je to
normalna pojava kod stenaca ?

3. Da li moze neko da mi kaze ili postavi link
gdje se moze saznati o ishrani
stenaca ali onako do detalja... npr. broj dnevnih obroka, najbolji tajming za
obroke, koja hrana dobra za sta, sta se sve moze svrstati u mesni a sta u
mljecni obrok. Kolika je gramaza jednog obroka ili dnevna dozvoljena i kada
se obroci kolicinski povecavaju?

Bas oko ishrane imam velikih dilema posto se moj Dzingi ponasa kao da ga mi ovde drzimo gladnog danima :)
Hvala za svaki trud zbog odgovora na ova pitanja + veliki pozz

karlo_sopnjica
26.12.2008., 15:13
2. Moj Dzingi dok spava u jednom trenutku pocne da se trese kao da ima
groznicu,pomalo rezi i laje - ja ga pomazim on prestane. Kao da ima nocne
more i teske snove. Da li je to isto imalo neko vase kuce i da li je to
normalna pojava kod stenaca ?

moj prijatelj ima stafordicu i po noci se isto nekad protrese i zna za cvilit pa ja mislim da j to sasvim normalno pa se nemoras niceg bojat

Noky
26.12.2008., 16:34
kupija san psa sa kompletnim papirima ali nisu hrvatski. jeli moguće pribacit na hrvatske papire:ne zna::ne zna::ne zna:

Ne razumijem baš najbolje pitanje ali evo što možeš:
Ako imaš exportni pedigre učlaniš se u njabliže kinološko društvo ako već nisi član odneseš im taj exportni pedigre i platiš oko 100 kuna oni ga pošalju u HKS (Hrvatski kinološki savez) na Nostrifikaciju tj. na taj ti pedigre voditelj rodovne knjige upiše broj pod kojim se taj pas vodi u Hrvatskoj.
To je postupak da ga se prevede iz nekakve strane rodovne knjige za tu pasminu u Hrvatsku rodovnu knjigu za tu pasminu.

Noky
05.01.2009., 21:54
Ako smijem reći više mi se sviđaju psi od ast_lovera nego bizini s izuzetkom posljednjeg psa Walentino Zlatni lav.
Bizo ako je ta kuja stvarno to sve osvojila onda ili je konkurnecija bila slaba ili je nije bilo ili si možda malo "napuhao" rezultate.
Bizo nisu li potpuno bijeli stafordi zabranjeni.

ast_lover
05.01.2009., 23:15
Potpuno se slazem sa Noky.Ja nikad nisam vidjela ast sa vise bjele boje-znaci cjelo tjelo samo bjela boja,nikad takve pse nisam imala u konkurenciju.Ili kao sto reko Noky je si napuhao rezultate..na primer..ili na izlozbe su bile namestaljke,ali necu da pricam sad o tome.Ja znam da bjeli stafordi jesu zabranjeni u neki drzave.Bizo nemoj nas shvatiti pogresno,samo izrazujem moje mislenje.

bizo
06.01.2009., 11:41
Potpuno se slazem sa Noky.Ja nikad nisam vidjela ast sa vise bjele boje-znaci cjelo tjelo samo bjela boja,nikad takve pse nisam imala u konkurenciju.Ili kao sto reko Noky je si napuhao rezultate..na primer..ili na izlozbe su bile namestaljke,ali necu da pricam sad o tome.Ja znam da bjeli stafordi jesu zabranjeni u neki drzave.Bizo nemoj nas shvatiti pogresno,samo izrazujem moje mislenje.

Prvo,naučite se čitati i gledati slike!
Drugo,bijeli staford je mužjak i izlagan je 10 puta i dobio 10 odličnih ocjena i 1R.CAC.!
Treće,niti u jednoj državi nije zabranjen bijeli američki stafordski terijer!
Četvrto,proučite i naučite standard pasa koje uzgajate!
Peto,sve to je osvojila moja ženka smeđe bijele boje,a ne bijeli dečko!
Šesto,staviti ću još slika,pa možete i vi vidjeti ,kako vi kažete,što je AST!
Nisam vas shvatio pogrešno,nego onako kako ste napisali,pozdrav.

magic B
06.01.2009., 12:07
Ako smijem reći više mi se sviđaju psi od ast_lovera nego bizini s izuzetkom posljednjeg psa Walentino Zlatni lav.
Bizo ako je ta kuja stvarno to sve osvojila onda ili je konkurnecija bila slaba ili je nije bilo ili si možda malo "napuhao" rezultate.
Bizo nisu li potpuno bijeli stafordi zabranjeni.

Hello Noky i AST lover

Nije moje da se miješam u Bizine poslove, ali koliko moje oči vide Bijeli AST je dečko, a svi rezultati koje je Bizo prezentirao se odnose na smeđe-bijelu kujicu Bellobelu (pogledaj sliku gdje je sama bočno slikana, a i onu sa dečkom)ima više boje nego Bingo.

Još jednom pažljivije pročitajte što je Bizo napisao o rezultatima (....na EURODOGSHOW-u 2008,zauzela je V-4 u intermedia razredu u konkurenciji od 17 ženki......), samo 4. mjesto u Budimpešti :top:je dovoljno da Vam kaže dovoljno o konkurenciji, a koliko znam sudac je bio Rade Dakić-Kićo uzgajivač Staffova, koji je i knjigu napisao o AST-u i njihovom uzgoju.

Inače da Vas ispravim bijeli Staffovi nisu zabranjeni, samo je nepoželjna čisto bijela boja, kao i tricolori. Boje ne znače da se psi ne mogu izlagati i ocjenjivati, te dobijati odlične ocjene.

Jako se čudim ast loveru na ovakvim izjavama:flop:, a "bavi" se staffovima i ide na izložbe, to što ih nisi imala u konkurenciji je vjerojatno samo zato što moraš biti jako samouvjeren (pomalo otkačen) imati velika mu.. i odličnog psa da se pojaviš na izložbi sa takvim staffom. Iako te možda i razumijem, jer imao sam priliku vidjeti i međunarodnog suca da ne zna pravila, a sudi:flop:.

Što se tiče Bize radujem se što će biti još slika, ako može i bijelog dečka, jer očito da mu je to jedini nedostatak:top:.

Noky
06.01.2009., 13:55
Drugo,bijeli staford je mužjak i izlagan je 10 puta i dobio 10 odličnih ocjena i 1R.CAC.!

Ako je na istim tim izložbama i kujica sve to osvojila što je osvojila sve mi je jasno.
magic B iznimke potvrđuju pravila a i tako se svi žale baš na suđenje Rade Dakića u Budimpešti da nije bilo objektivno.

magic B
06.01.2009., 14:41
Ako je na istim tim izložbama i kujica sve to osvojila što je osvojila sve mi je jasno.
magic B iznimke potvrđuju pravila a i tako se svi žale baš na suđenje Rade Dakića u Budimpešti da nije bilo objektivno.

G. Dakića nisam upoznao i nisam imao prilike uživo prisustvovati izložbi gdje je on sudac, gledao sam snimljenu izložbu gdje je svakog psa dobro pogledao i pregledao, neke čak i više puta dok nije dao konačni sud za svakog psa.
Pročitao sam njegovu knjigu i primjetio da se čovjek razumije u Staffove.

Ne mogu i ne želim komentirati suđenje u Budimpešti, jer nisam vidio sve pse, a opet ja sam za njega samo laik.

Bio sam prisutan puno puta na raznim izložbama gdje se pričalo o nepravednom suđenju i to uglavnom od strane onih koji su gubili.
Da li je teoretski moguće namještanje na izložbama sigurno da jest, ali želim vjerovati da se prvenstveno radi o lošim i nekvalitetnim sucima koji sude grupe o kojima ne znaju sve, ne uzgajaju ili ne posjeduju takvu pasminu.
Teško da se tu nešto može pametno ili decidirano reći, možda samo ...i oni su ljudi.
Da se nađem u prilici da se moj pas (za mene najbolji na svijetu) loše ocijeni i ja bih vjerojatno imao komentar na suđenje (možda zato što sam i ja čovjek).

Nemam veze niti sa jednim sucem, ali postaviti to kao izložba = namještanje, loš sudac ili slično, to bi značilo da na iste ne treba dolaziti i izlagati.
Sama izložba bi trebala biti više od toga: druženje ljudi sa zajedničkim interesima, razmjena znanja, događaja, upoznavanje i dogovaranje parenja, upoznavanje novih mjesta i ljudi, putovanje itd.......(al sam optimist)
Pozdrav!

Lefti
06.01.2009., 15:17
Evo samo da se ja ubacim... rodovnik od stranice maloprije:

Grandparents

3.CH.DARLING IMPERIASTAFF
CH.SK-CH. U.V. HD

4.FLAMEWOODS INDIAN FLAME
U.V.III HD-C CH.HR

ovo dvoje su Askini prabaka i pradjed, roditelji bake Flamewood Key West... tu ima plavaca u leglu sigurno :D

ast_lover
06.01.2009., 15:21
Sta sad ti mesas Bingo.>? Ja vrlo dobro znam sta cuvam i sta izlagam,proucila sam standardu jos davno mozda ti ni si.Evo ti svih rezultata od Binge..
-Surcin 2.9.2007-odlican,PRM,Prvak Rase
-Cacib Skopje 11.2.2007-odlican,PRM,Prvak Rase
-Cacib Skopje 10.5.2007-odlican,C.A.C,R.CACIB
-Srbija/Negotin 03.11.2007-odlicam,PRM,Prvak Rase
-Cacib Bitola 30.03.2008-odlican,CAC,CACIB,BOB
-Cacib Skopje 12.05.2008-odlican,CAC,CACIB,Prvak Rase
-CAC Ohrid 28.08.2008-odlican,CAC,Prvak Rase,BOG,I BIS
-Cacib Ohrid 29.08.2008-odlican,Prvak Rase,CAC,CACIB
-Cacib Ohrid 30.08.2008-odlican,Prvak Rase,CAC
-Cacib Ohrid 31.08.2008-odlican,Prvak Rase,CAC,CACIB
-Cacib Skopje 26.10.2008-odlican,CAC,CACIB,Prvak Rase,I BIS
-Srbija/Beograd 02.11.2008-odlican,CAC
poceo je sa izlozbama kad je bio mali 3 mjeseca u baby klassa.Ako hoces mogu da ti napisem svih rezultata moji psi koji sam imala,i sta sve titule su osvojale.Magic B ne mjesaj se svugdje,nisam rekla nista tebi.Imala sam ja mnogo konkurencije..tako da ne se sekiraj mnogo..

Jeste,od ovo leglo od Ema Long Step i Flamewood King of Dragons-Dzip..jednog plavac je bio ali otisao je kod novi vlasnik u Austrije..

Noky
06.01.2009., 16:10
Sta sad ti mesas Bingo.>? Ja vrlo dobro znam sta cuvam i sta izlagam,proucila sam standardu jos davno mozda ti ni si.Evo ti svih rezultata od Binge..
poceo je sa izlozbama kad je bio mali 3 mjeseca u baby klassa.Ako hoces mogu da ti napisem svih rezultata moji psi koji sam imala,i sta sve titule su osvojale.Magic B ne mjesaj se svugdje,nisam rekla nista tebi.Imala sam ja mnogo konkurencije..tako da ne se sekiraj mnogo..

Svaka čast na rezultatima mogu reći ovako gledajući ga na slikama da izgleda moćno.
Čestitke

magic B
06.01.2009., 16:25

Sorry ast lover,

ali molim te da pažljivo pročitaš što sam napisao prije nego što komentiraš.
Ako sam nerazumljivo napisao pojednostavit ću bitno.
Nisam napao Binga, nego usporedio njegov udio bjeline u odnosu na kuju o kojoj smo pričali, a to što si ti pomiješla bijelog dečka sa kujom i sve krivo zaključila nije moj problem.

Što se tiće toga da se "ne miješam svugdje" samo da ti kažem ti si na forumu.
Ukoliko se želiš samo s nekim dopisivati koristi mail, a ne forum.

ast_lover
06.01.2009., 16:33
Magic B ne se dopisujem ovde na forumu,znam da za takvo nesto postoi mail.Ovdje izrazujem moje mislenje o psima,titule i sve ostalo zato postoi ovaj forum.

Veeeeeeeeeliki Pozdrav

bizo
06.01.2009., 17:20

Pozdrav Noky,pregledvajući sve tvoje postove došao sam do zaključka da nisi ljubitelj ast-a,da ti nije jasno zašto ih ljudi posjeduju,izlažu po izložbama i zašto ta pasmina uopće postoji,tako da ne shvaćam što radiš na ovoj temi osim što provociraš!
Što se tiče suđenja,tko gubi ima se pravo ljutiti,tako je oduvijek bilo.Kao što si imao primjetiti naši psi nisu nigdje bili prije predstavljeni,niti reklamirani.
Reagirao sam na nesuvisle primjedbe ast lover-a na amaterske slike mog susjeda mojih pasa.
Strašno je što se ovaj topic iskorištava za reklamiranje uzgajivačnice,novih legala itd.U tu svrhu služe oglasnici,web stranice i topici gdje možete predstaviti svoje pse.Podcjenjivanje nečijih pasa i veličanje svojih nije moj stil. Ppozdrav svim ljubiteljima pasmine!

ast_lover
06.01.2009., 17:48
Izvini,a sta treba u ovaj topic da se reklamise,jeste ajmo pricat za ova rasa,ja mislim da nista ne smeta ako neko postavi slike,ili pa da najave svoe leglo.Jeste u pravu si da postoi tema predstavite svoje pse gde mozemo pretsaviti svoje pse ili odgaivacnicu.

Noky
06.01.2009., 17:59
Pardon za dvaput

Fata je Fata ali dvaput je dvaput.
Nije mi jasno zašto si me shvatio kao nekoga tko provocira i ja sam pregledao sve svoje postove i rekao bih za sebe da sam pun pitanja i da sam radoznao.
S druge strane čitam prepisku o dva psa o ženki iz tvog uzgoja i mužjaku iz uzgoja ast_lovera po mom skromnom mišljenju a ono nije mjerodavno mužjak je pravi izložbeni pas koji je osvojio više CACIBA, više nego jedanput je bio BOB više puta BOG i dva puta ako se ne varam BIS.
Ma da neduljim on puca od snage i mišića a tvoja ženka mi djeluje malo debelo bez ljutnje.
Da napomenem nikada nisam niti jednog od dva spomenuta psa vidio u živo.

magic B
06.01.2009., 18:05
Izvini,a sta treba u ovaj topic da se reklamise,jeste ajmo pricat za ova rasa,ja mislim da nista ne smeta ako neko postavi slike,ili pa da najave svoe leglo.Jeste u pravu si da postoi tema predstavite svoje pse gde mozemo pretsaviti svoje pse ili odgaivacnicu.

Sorry opet ja,

mislim da ništa ne treba da se reklamira ili promovira, kao što se i reklo za to postoje druga mjesta.
Možemo pričati o psima i pasminama, možemo razmjenjivati iskustva o uzgoju, o bolestima pasa, o dobroj i lošoj hrani, možemo staviti i poneku sličicu kad se želimo pohvaliti svojim psima ili podijeliti nešto lijepo s nekim.:top:

bizo
06.01.2009., 18:16
Fata je Fata ali dvaput je dvaput.
Nije mi jasno zašto si me shvatio kao nekoga tko provocira i ja sam pregledao sve svoje postove i rekao bih za sebe da sam pun pitanja i da sam radoznao.
S druge strane čitam prepisku o dva psa o ženki iz tvog uzgoja i mužjaku iz uzgoja ast_lovera po mom skromnom mišljenju a ono nije mjerodavno mužjak je pravi izložbeni pas koji je osvojio više CACIBA, više nego jedanput je bio BOB više puta BOG i dva puta ako se ne varam BIS.
Ma da neduljim on puca od snage i mišića a tvoja ženka mi djeluje malo debelo bez ljutnje.
Da napomenem nikada nisam niti jednog od dva spomenuta psa vidio u živo.

Ne želim komentirati tuđeg psa na ovom topicu,moje pse možeš vidjeti kada
god želiš,jer,koliko sam shvatio u blizini si Osijeka,pa se javi.
Pozdrav Fati!

Slažem se ,hajdemo pričati o rasi,ali ne omalovažavati tuđe pse i njihove uspjehe,jer tako možemo do unedogled.
Želim Vam puno uspjeha sa leglom,izložbama itd.

ps.ako se ne varam,vašim štenadima je otac pas koji je mojima djed!

Pozdrav!

ast_lover
06.01.2009., 22:04
Da Flamewoods King of Dragons-Jeep otac nasih stence i takoge djed tvojih.Ali vrlo je ljep nemam reci o njega.Jeste li napravile test Ataxia..ta nova bolest sta je izasla sad kod svih teriera,al najvise je kod AST...?

pazdrkan
06.01.2009., 22:54
nemam vremena čitati sve. o kakvoj novoj bolesti se radi?
hvala

Lefti
06.01.2009., 22:55
ne,ne, nije Jeep deda mojima... darling imperiastaff i flamewood indian flame su prabaka i pradjed mojoj maloj.. njihova kcer, Flamewoods Key West, je baka mojoj..
za ataxiu znam, nismo jos napravili test, to cemo mozda kad budemo isli na snimanje kukova itd. Za ataxiu sad nema sumnje ali svejedno, preventive radi, mozda odemo na test.

Znas sta, mali plavi mi je savrsen... isti je kao moja Aska, a za godinu do godinu i pol cemo uzeti jos jednog staffa i ja zelim da bude plavi, kao i Aska... tako mi je zao sto to nije ovaj tvoj jer mi je prekrasan :cerek::cerek::cerek:

@pazdrkan-

http://www.amstaff.org/multimedia/Ataxicdogs1.mov filmic

What is ataxia?
The term ataxia comes from the Greek meaning "without order". Ataxia refers to a lack of normal coordination of movement. There are different types of ataxia, but here we are referring to cerebellar ataxia. The cerebellum (the "little brain") is the portion of the brain that fine-tunes movement.

Affected dogs might have a “drunken”, “staggering” gait, and frequently have a “goose stepping” movement of the front limbs. They may move well in a straight line, but stumble or fall when making fast turns, climbing stairs, or attempting to catch a ball. A quick movement such as shaking the head may precipitate a brief dizzy spell where the dog stiffens, falls, and develops a rapid twitching of the eyes called nystagmus.

preuzeto sa http://www.caninegeneticdiseases.net/ataxia/

What does cerebellar ataxia look like?
Cerebellar ataxia can encompass a variety of different problems with coordination and balance. These will include a staggering gait often with a prominent goose stepping of the front limbs, crossing over of the limbs, and balance problems.

The goose-stepping movements of the front limbs are referred to as dysmetria (from the Greek meaning poorly measured) or more specifically hypermetria referring to the exaggeration of the movement. A normal dog barely picks the foot up of the ground to move it forward in as efficient a manner as possible. An ataxic dog, on the other hand, may pick the foot past their elbow which means they then have to bring to foot down quickly to get it on the ground before they pick up the opposite foot.

The poorly measured limb movements combine with a similar difficulty keeping the spine stable (truncal ataxia) to produce the typical drunken, staggering gait of a dog with cerebellar ataxia. The dog may do OK when walking a straight line, but will cross the feet, stumble, and weave when making a sudden turn. Click on the picture to see a short video clip showing ataxic movements.

A tenancy to lose their balance is also apparent when a dog with ataxia makes a sudden turn. Sudden head movements, such as shaking the head, may precipitate a dizzy spell that will cause the dog to lose their balance, stretch out their legs, and fall to the ground. Such dizzy spells may be accompanied by a twitching of the eyes called nystagmus. This twitching can be side-to-side or circular, but is most commonly up-and-down. Such episodes may be misinterpreted as a seizure or a stroke. Click on the top picture to see the response to head-shaking and the bottom picture to see the eye movements.

Another sign sometimes seen with cerebellar disease is tremors. These differ from the typical shaking that a dog might do if cold or nervous. A dog with cerebellar problems will not shake when resting, If, however, they are trying very hard to make a movement or focus on something, they will develop a wobbling back and forth. This is often most dramatic when they are hungry and trying to focus on their food. Often the tremor results in the dog banging their nose into the food and making it difficult for them to get enough food.

In some breeds, the cerebellar ataxia is the only symptom. These dogs can often live with their disability. In some breeds, such as the Kerry Blue Terriers and Chinese Crested Dogs, the disease progresses to involve other motor systems. These dogs become incapacitated by their disease. Still other breeds, such as Standard Poodles and Coton de Tulear dogs, the pups are severely affected from birth.

preuzeto sa http://www.caninegeneticdiseases.net/ataxia/ataxia_examples.htm

pazdrkan
06.01.2009., 23:53
hvala......koda je pijan:eek::eek:.....staff mi je broj 1...mislim da ću ga uzet kad mu osiguram adekvatan prostor :top:

Misery's Crown
07.01.2009., 02:09

Ova tema je namijenjena prvenstveno razmjenjivanju iskustava, onako kako je magic B gore lijepo napisao.

Naravno da slike i najava legla ne smeta, ali reklamiranje legla i uzgajivacnice nije dopusteno.

Druga tema o jednoj pasmini je skoro unistena od pustih rasprava o titulama i izlozbama, a i ovdje je sad slicno.

Zato molim vise ontopic postova, a manje izlaganja titula i ostalog, za to ima dovoljno drugih foruma gdje se sve vrti samo oko toga.

bizo
07.01.2009., 09:33
Ova tema je namijenjena prvenstveno razmjenjivanju iskustava, onako kako je magic B gore lijepo napisao.

Naravno da slike i najava legla ne smeta, ali reklamiranje legla i uzgajivacnice nije dopusteno.

Druga tema o jednoj pasmini je skoro unistena od pustih rasprava o titulama i izlozbama, a i ovdje je sad slicno.

Zato molim vise ontopic postova, a manje izlaganja titula i ostalog, za to ima dovoljno drugih foruma gdje se sve vrti samo oko toga.

Pozdrav!
Apsolutno se slažem,međutim moje nabrajanje titula i slike sa izložbi je bio samo odgovor na proizvoljne komentare kojima ovdje nije mjesto, i kao što napomenuh moji psi nemaju svoj topic niti na jednom forumu tako da o nekoj samoreklami nema niti riječi.

ast_lover
07.01.2009., 11:09
OK...Bice vise ontopic postova..

Noky
07.01.2009., 12:38
bizo hvala na pozivu rado ću se odazvati.
Pitanje vezano uz ataxiu je li bolest ograničena na jednu pasminu i ako nije može li tko nabrojati koje su to ugrožene pasmine?
Čini mi se jako ozbiljna stvar.

ast_lover
07.01.2009., 16:02
Sto se tice Ataxie to je nasledna bolest,od svoji roditelji,na primjer ako otac tvoji pas je Don King a on je sad zarazen,a i takoge majka, onda se zarazuje svi nivni potomci.Testovi za Ataxie moze da se napraviti sada potpunjes sve te papire,i uzmes bris od psa stavis je u tube sa etnanol i sve spakujes i pratis u Franciji na ispitanje.

crostaff
07.01.2009., 19:31
Pozdrav svima meni je jako ljep taj Jeep zanima me koliko je on visok i koliko ima kila?

i jel moguće da su slučajno ovdje uzgajivači koji reklamiraju njegove potomke.

Marko

ast_lover
07.01.2009., 20:39
Pozdrav Marko imala sam mogucnost da vidim Jeepa u zivo.Ima normalnu visinu oko 52 maximun 53 cm,i je vrlo jak i dobar priplodnjak.Vec smo imali leglo sa njega i Eme Long Step.

Tyndall
07.01.2009., 20:41
ast_lover, copy/paste golemih kobasica ovdje nije poželjan. Ubuduće stavi linkove.

ast_lover
07.01.2009., 20:57
Evo link od rezultate sa ataxie...Je li sad dobro..?
http://www.amstafftalk.com/amstaff-ataxia-results-only-t1067.html

sign
07.01.2009., 21:08
Nevjerovatno,gdje god ima staffova,ima ljudi koji pljuju po onima koji nisu iz njihovog uzgoja...

ast_lover
07.01.2009., 21:18
Na ko podetaljnije se to odnosi..?

zakmo
07.01.2009., 23:46
Možete li mi pomoći - čitam o ataxiji ali nigdje ne piše kakva je to bolest i što bude sa psom ako oboli?
Hvala unaprijed

ast_lover
08.01.2009., 10:38
Ja sam navela u gornji post kakva bolest je ataxia,kako se prenesa,i gde mozete da ispitati svoji psi.A simptomi na atakxie su totalno gubenje svest na psa,gubenje kontrolu,paganja.Ataxia ti je isto ko epilepsija.

Tyndall
08.01.2009., 10:44
Evo link od rezultate sa ataxie...Je li sad dobro..?
http://www.amstafftalk.com/amstaff-ataxia-results-only-t1067.html

Dobro :top:

Ubuduće stavljaj linkove.

hando75
08.01.2009., 13:34
AST sam dobio prije 5 dana i star je 2 ipol mjeseca .Iz dobrog je legla verovatno ce uz dobar trening biti ok pas ,samo posto sam ja totalno nov po pitanju kerova volio bih znati nekoliko stvari .
Znaci ima par "nus" pojava kao sto su cvioenje tokom noci znaci kad on nespava nespava ni komsiluk :) tokom dana je ok, vise spava al cim se probudi tokom noci urla cvili .E sad dali bi bilo dobro ostaviti mu upaljeno svetlo tokom noci ili mu dati neko toplije cebe posto su noci po prilicno hladne (ne prehladne ) a on spava na terasi dakle napolju?! Suvu hranu takodje nevoli da jede vise voli mljeveno meso ,e sad me interesuje dali je on jos mlad za meso i kako da ga naviknem na tu kupovnu suvu hranu?Jos uvjek ga nevodim u setnju jer je jos mali i nije primio sve vakcine mada cim jakne eto nas u parkic :):D bice on ok pas ! Slike cele njegove familije mozete videti na ovom sajtu www.mydogweb.com.au/hotamstaff
ako kliknete na pupie 08 videcete ga on je onako sivkasto plav <blue brindel male> treci po redu !!! eto toliko za prvo javljanje pa ako neko ima zivaca da mi odgovori na ovih par pitanja bio bih bas zahvalan !!!

zakmo
08.01.2009., 13:36
Ok,hvala ast lover - vidim da nisam baš pozorno čitao,ali napisala si samo kako se prenosi ali ne i ovo drugo što sam pitao!
Pozdrav

dijete u vremenu
08.01.2009., 13:50
Već 3,4 mjeseca ja i suprug se informiramo o ovoj pasmini, na proljeće namjeravamo kupiti jednog, koliko sam sad pročitala postove(a ima ih dosta, možda sam nešto i preskočila) vidim da ima i uzgajivača. Pa me zanima hoće li itko od vas uskoro imati leglo, da maleni budu na proljeće spremni za odvajanje od majke. Ili ako slučajno znate nekoga za preporučiti, kod koga ste vi uzeli svog psića,...
Bila bi vam zahvalna na svakoj informaciji :)

numa-ha
08.01.2009., 13:52
Sto se tice Ataxie to je nasledna bolest,od svoji roditelji,na primjer ako otac tvoji pas je Don King a on je sad zarazen,a i takoge majka, onda se zarazuje svi nivni potomci.Testovi za Ataxie moze da se napraviti sada potpunjes sve te papire,i uzmes bris od psa stavis je u tube sa etnanol i sve spakujes i pratis u Franciji na ispitanje.

Ma sve pet, ja sam za testove na sve i sva, na moguće i nemoguće nasljedne boleštine, ipak nešto načuh, pa me živo interesira, mišljenje vas, koji ste u pasmini:

1. O toj ataxiji prvo su počeli govoriti i sprovoditi testove Ameri, po nekima, onda kad je primat u pasmini preuzela Evropa, jer je ipak to ponos i dika SAD-a, dok su ameri bili broj 1, u uzgoju, šutilo se i skrivalo, da takva bolest postoji!!

2. Zašto je izašla ova lista pasa i rezultata na ataxiu, kad neki od tih pas još nisu napravili taj test, a i ustanova gdje će se testovi rade( negdje u Francuskoj, ako se ne varam), neće javno objavljivati rezultate!

3.Ta lista se po nekima pojavila samo zbog jednog ,ODREĐENOG psa, a i zbog toga sam i citirala, gornji post. Smeta me i to, da je za primjer uzet pas Don King (pretpostavljam) of Rings, kao mogući nosioc gena za ataxiu.
Njegov vlasnik je lijepo napisao (na jednom drugom forumu), da još nije napravio test ,pa od kuda svima taj rezultat, tj. ta lista?!?

4. Taj pas očito, je mnogima ne trn u oku, već balvan !!!! To što je gdin. Ćirović, postigao s njim i kakva ga slava još čeka, vjerojatno više nikad nitko neće postići sa svojim psom igdje, u toj pasmini, još je i njegov uzgoj!!!

Nadam se da će gdin. Ćirović podići tužbu, protiv pojedinaca koji su javno objavili, neprovjerene informacije, koje mogu i ne moraju biti točne, a još bolje je to što su podaci o toj ataxiji, toliko kontradiktorni, od manifestacije bolesti, pa na dalje, ja vidjela vać desetak verzija. Nosioc bio ili ne bio, pas je legenda, a ostala ekipa mu može puhati u auspuh....

Tu mi nešto smrdi!!!

Molil bih Vas na kraju, da prestanete pisati o konkretnom psu i naslađivat se rekla-kazala informacijama, već bi Vam svima bilo bolje, da počnete, uzgajati dobre pse, jer oni koji imaju dobre predstavnike te pasmine u rangu Don KOR-a , ne povlače ime tog psa po forumima, a vi zaključite tko ga spominje ....

ast_lover
08.01.2009., 15:33
Jeste,tacno je da se prvo poceli sprovediti testove u Amerike.Ta lista je od svih Ast koji su napravili test za ataxie i ta lista je rezultate sa ataxie..i nije ta lista se pojavila zbog Don King..pojavila se na forume,za da se zna ko psi su zarazeni a ko nisu.Svi znamo da je Don King legenda,znamo da je najveci sampion,znamo kolko je do sada upario zenke,ali od druge strane nemozes tako da kazes da niko vise nece postici svi te rezultate sta je postigao Don...nikad se ne zna.

bizo
08.01.2009., 15:37
Već 3,4 mjeseca ja i suprug se informiramo o ovoj pasmini, na proljeće namjeravamo kupiti jednog, koliko sam sad pročitala postove(a ima ih dosta, možda sam nešto i preskočila) vidim da ima i uzgajivača. Pa me zanima hoće li itko od vas uskoro imati leglo, da maleni budu na proljeće spremni za odvajanje od majke. Ili ako slučajno znate nekoga za preporučiti, kod koga ste vi uzeli svog psića,...
Bila bi vam zahvalna na svakoj informaciji :)
Pozdrav! Drago mi je, kao i ljubiteljima pasmine što ste se odlučili za američkog stafordskog terijera.Međutim,mislim da trebate sami odlučiti kojeg psa,kakvog tipa,čijih roditelja,itd.Znači pogledajte što više slika,informirajte se o roditeljima,o postignutim rezultatima,genetskom nasljeđu.Većina će preporučiti baš potomke svojih pasa,pa ma kakvi oni bili.Prema tome,što više informacija to bolje,a konačnu odluku donesite sami.

Noky
08.01.2009., 15:42
1. O toj ataxiji prvo su počeli govoriti i sprovoditi testove Ameri, po nekima, onda kad je primat u pasmini preuzela Evropa, jer je ipak to ponos i dika SAD-a, dok su ameri bili broj 1, u uzgoju, šutilo se i skrivalo, da takva bolest postoji!!

Nisam siguran da je staford ikada bio ponos i dika SAD-a ne pratim rasu dugo ali po evoluciji imena da se zaključiti da im nikada nije potpuno sjela.
Na kraju krajeva mislim da dvije od tri asocijacije niti ne priznaju staforda kao rasu (ADBA i UKC) a i u imenu nosi naziv pokraine (STAFORDSHIRE) u nikada im dragoj Engleskoj.
Zapravo zanimljivo da niti u Engleskoj unatoč tome što nosi takvo ime nije kao rasa priznat zbog onog AMERICAN u nazivu.
Vidim da mi nitko nije odgovorio na pitanje pa ću ga ponoviti : oboljevaju li od ataxie samo stafordi ili još neka pasmina oboljeva.

bizo
08.01.2009., 16:00
AST sam dobio prije 5 dana i star je 2 ipol mjeseca .Iz dobrog je legla verovatno ce uz dobar trening biti ok pas ,samo posto sam ja totalno nov po pitanju kerova volio bih znati nekoliko stvari .
Znaci ima par "nus" pojava kao sto su cvioenje tokom noci znaci kad on nespava nespava ni komsiluk :) tokom dana je ok, vise spava al cim se probudi tokom noci urla cvili .E sad dali bi bilo dobro ostaviti mu upaljeno svetlo tokom noci ili mu dati neko toplije cebe posto su noci po prilicno hladne (ne prehladne ) a on spava na terasi dakle napolju?! Suvu hranu takodje nevoli da jede vise voli mljeveno meso ,e sad me interesuje dali je on jos mlad za meso i kako da ga naviknem na tu kupovnu suvu hranu?Jos uvjek ga nevodim u setnju jer je jos mali i nije primio sve vakcine mada cim jakne eto nas u parkic :):D bice on ok pas ! Slike cele njegove familije mozete videti na ovom sajtu www.mydogweb.com.au/hotamstaff
ako kliknete na pupie 08 videcete ga on je onako sivkasto plav <blue brindel male> treci po redu !!! eto toliko za prvo javljanje pa ako neko ima zivaca da mi odgovori na ovih par pitanja bio bih bas zahvalan !!!
Dobro došao,"nus"pojave,kako kažeš,su sasvim normalno ponašanje šteneta odvojenog od majke i ostalih štenadi.Njemu je sve novo,nova sredina,samoća po noći,promijenjen režim ishrane itd.Probaj mu u njegovu kućicu staviti nešto sa tvojim mirisom(staru majicu)ili nešto sa mirisima iz stare sredine,pa će lakše podnijeti privikavanje na novu sredinu.Što se tiče suhe hrane malo je namoči u vodu ili jogurt,što se tiče mesa nije premlad,ali samo kao prihrana tj.dodatak.Toliko za sada:top:

Nisam siguran da je staford ikada bio ponos i dika SAD-a ne pratim rasu dugo ali po evoluciji imena da se zaključiti da im nikada nije potpuno sjela.
Na kraju krajeva mislim da dvije od tri asocijacije niti ne priznaju staforda kao rasu (ADBA i UKC) a i u imenu nosi naziv pokraine (STAFORDSHIRE) u nikada im dragoj Engleskoj.
Zapravo zanimljivo da niti u Engleskoj unatoč tome što nosi takvo ime nije kao rasa priznat zbog onog AMERICAN u nazivu.
Vidim da mi nitko nije odgovorio na pitanje pa ću ga ponoviti : oboljevaju li od ataxie samo stafordi ili još neka pasmina oboljeva.
Ne znam sigurno,ali ako nešto znači,Antagenin partner u SAD(Optigen) nudi testiranje samo za AST.

numa-ha
08.01.2009., 16:39
Noky, u nazivu stoji i AMERIČKI.
Ja znam kad je moj poznanik počinjao sa uzgojem amstafa prije puno,puno godina , da je najbolje jedinke , na kojima se temelji njegov uzgoj i linije doveo iz SAD-a i danas je u samom vrhu, što se kvalitete tiče, a znam i mnoge druge uzgajače koji su svoj uzgoj bazirali na američkim psima.

To što su Ameri počeli dobivati sve i svašta, kasnije, nije ništa čudno, pa to im se desilo u većini pasmina, pa nije ni amstaf izuzetak. Danas teško, da im je ponos i dika, ijedna pasmina:mig:

Postoji u Americi sigurno i neki Stafordshire, kao što postoji i York, New doduše, pa Atena, pa Rim,pa Philadelphiai td,itd..
Tako da se nikako ne mogu složiti sa tvojom konstatacijom.

Ast lover, nije nemoguće da će se pojaviti opet neki mali Don, ali da će biti teško postići ono što je on postigao i ne samo to, već onako izgledati ,kretati se, plijeniti . Ja, evo iskreno nisam neki ljubitelj amstafa, totalno sam u nekim drugim pasminama, ali što je lijepo, je lijepo, a i oku drago!!!:mig:

Želim Vam svima, puno lijepih i prvenstveno zdravih amstafa!!! Čuvajte psiće od ove zime!

Toliko mene na ovu temu,

L.P.

hando75
08.01.2009., 17:06
Bizo hvala ,mada sam mu stavljao moju staru majicu (lacost :)) i svu je popiso heheh manijak

Noky
08.01.2009., 17:08
1. Noky, u nazivu stoji i AMERIČKI.

2.Postoji u Americi sigurno i neki Stafordshire,

3.Tako da se nikako ne mogu složiti sa tvojom konstatacijom.
.

1. Ako pažljivo pročitaš vidjet ćeš da sam ja kao glavni razlog zbog čega rasa nije priznata u Engleskoj baš to naveo.

2.Kada si tako siguran napiši molim te u kojoj saveznoj državi.

3.S kojim dijelom moje konstatacije se ne slažeš i molim argument.

ast_lover
08.01.2009., 17:33
Od Ataxie obojlevaju svi pse iz FCI 3 t.e terieri,u koji spada i AST,i yorki i sve druge teriere.

Noky
08.01.2009., 17:49
Od Ataxie obojlevaju svi pse iz FCI 3 t.e terieri,u koji spada i AST,i yorki i sve druge teriere.

Hvala

numa-ha
08.01.2009., 18:00
Noky,

1. yes, imaš pravo, da sam malo bolje pročitala tvoj post

2. nikako ne mogu biti "siguran", mogu samo biti "sigurna", inače ja sam curka:raspa: Evo nađoh na internetu,neko mjesto u SAD-u, zove se Stafordshirre, bit će neka selendra..., ali ono je i ovako bilo "Ante, šala,šala":mig:, da se malo opustimo

3.Ne mogu se složiti s konstatacijom, sad za ozbač, da amstaf, nije bio nikad ponos i dika SAD-a. Najpoznatije linije te pasmine potiču upravo od tamo, kako sam napisala, moj poznanik je uveo amstafe iz amerike, prije nekih cca 15, 20, možda i više godina, to su bile prekrasne životinje, takvih na starom kontinentu nije bilo

Pusa od curke!! Ne ćurke:nono:

NFL_AJKULA
08.01.2009., 18:51
Ciao svima, nisam se nekoliko dana javljao pa evo sada imam poseban razlog... :D okacio sam nove slike Dzingija u galeriju pa izvolite pogledajte. Pozdrav svima posebno @Lefti i Aski :)

Noky
08.01.2009., 19:34
numa-ha primi moju ispriku zbog pogreške u spolu.

U SAD-u koliko je meni poznato ima 3 asocijacije AKC, UKC i ADBA samo AKC priznaje staforda kao pasminu.
Mislim da su im uvijek draži bili American Pit Bull Terrieri nego American Staffordshire Terrieri i da su prve shvaćali kao svoju pravu orginalnu pasminu.
Što se tiće nekakvih starih linija staforda koliko je meni poznato i njima su pretci još starije linije pitova.

numa-ha
09.01.2009., 10:03
No frks Noky!

Ja iskreno, za ove druge socijacije u SAD, jedva da sam čula, e sad to je moj problem.

Ja jedino brijem po AKC. Je ,vjerojatno je amstaf nastao od nekih linija i pit bula, ako je pit bul starija pasmina:misli:

Sad kome je koja pasmina draža, je stvar ukusa, a ovo je ionako topic o amstafima.

Udjelite koju sličicu!

Misery's Crown
09.01.2009., 19:13
Zadnja opomena, daljnje prepucavanje o izlozbama, sucima, pojedinim psima, itd... ce biti kartonirano.
Nadite neki drugi forum za ispucavanje i razmirice.

NFL_AJKULA
09.01.2009., 19:20
bas ono kaj sam i rekla, staaaalno neka prepucavanja moj je bolji,tvoj ne valja.. nevjerovatno. kaj se stalno morate prepucavat s rodovnicama, uzgajivacnicama i ostalim debilizmima, pola njih je prestalo ici na izlozbe zbog ovakvih ljudi, a o staff forumima da ne pricam. koji vam je??

Glas razuma, cestitam i podrzavam !

ovakvih rasprava ce uvijek biti, ja sam i na izlozbi dozivjela da jedan uzgajivac sere po drugom, itd. Ljudi masovno pljuju druge pse a svoje dizu u nebesa.. da ne kazem sta- svaka dlaka smeta. Samo mi je krivo da sve to prelazi i na forume,... ajdete pomalo, ocemo malo tako o ljudima? vise su zasluzili ovakve rijeci nego psi.
Meni je npr nova missica totalno u klincu, sudac je bio ocajan, pali se na Ruskinje... ocemo mu razbit glavu?

Razborito i pametno razmisljanje !

Kao prvo nisam strucnjak ni neki profi ali kao zaljubljenik u AST-e ne volim kada citam ova prepucavanja. Mislim da se ovde zaboravlja ona osnovna stvar a to je ljubav prema svom ljubimcu. Samo se trci za nekim sampionima i peharima... pa da kazem i za prodajom... itd. Evo mene takmicenja uopste ne zanimaju a zelim za svog Dzingija sve najbolje. Ako mi kaze neki sudija danas/sutra na ulici da je moj pas izgledom kao tele ili kakva god pogrdna rec mene bas zabole, za mene je najbolji i najlepsi pas na zemaljskoj kugli (mozda bas zato sto nije savrsen hahaha).

Predlazem da se otvori pod-tema stafford/takmicenja/biznis i da se tu komentarise taj aspekt ove rase a da ova tema ostane za onu cistu pricu o AST-ima. Eto, pozz svima

Misery's Crown
09.01.2009., 19:29
Predlazem da se otvori pod-tema stafford/takmicenja/biznis i da se tu komentarise taj aspekt ove rase a da ova tema ostane za onu cistu pricu o AST-ima. Eto, pozz svima

Nece moci jer je sasvim dovoljna jedna tema o pasmini, a takoder postoje i teme o uzgajivacima i drugim stvarima vezanim uz to gdje se moze raspravljati o toj tematici opcenito (raspravljati, ne prepucavati!) i mislim da je to sasvim dovoljno.

Pogotovo zato sto smo ovdje imali priliku vidjeti na sto bi licila takva tema.

NFL_AJKULA
17.01.2009., 14:19
Hej ljudi imam :) dva kratka :) pitanja :

* Da li ona koska (od presovane & susene govedine)
koja se daje da pas glodje zube - goji ?
- To pitam jer moj Dzingi za pola dana oglodje i pojede pola
koske. :):p
* Dzingi ima 2 i pol meseca i 6-6,5kg. da li je to korektna
i normalna kilaza. ?

Pozz svima na 4umu :)

bizo
17.01.2009., 17:56
Malo je duži odgovor,pa je na pp.

Lefti
17.01.2009., 18:12
kad slikam svoju Asku u stavu (ako ikad uspijem), stavit cu ju na forum da mi kazete kakvog psa imam po tim strucnim izrazima i sl. :D

fugazi
17.01.2009., 19:03

Nema veze ako je duzi odgovor, samo ti piši da i drugi nesto nauče :mig:

pozdrav

NFL_AJKULA
17.01.2009., 19:42

@bizo, tnx za pp. ima li jos neko misljenje po pitanju moja dva pitanja ? Sta kazu iskusni poznavaoci :mudri: ove rase ?
U napred veliki :klap:

NFL_AJKULA
20.01.2009., 16:01
Hej ljudi imam :) dva kratka :) pitanja :

* Da li ona koska (od presovane & susene govedine)
koja se daje da pas glodje zube - goji ?
- To pitam jer moj Dzingi za pola dana oglodje i pojede pola
koske. :):p
* Dzingi ima 2 i pol meseca i 6-6,5kg. da li je to korektna
i normalna kilaza. ?

Pozz svima na 4umu :)

Da ne ostanem bez odgovora ... :)

TheCNK
23.01.2009., 11:31
Evo ja za nekoliko mjeseci dobivam SBT-a pa me zanima,dali psa treba što više socijalizirati?Pod time mislim na upoznavanje s ljudima s kojima se inače družim zbog toga jer me,kao laika,strah da nebi bilo nekakvih ugriza il tako nešto.Znamo što ljudi misle kad vide ovakvu "neman" da se kreće po cesti njima u susret i da jedva čekaju da se nešto dogodi i tad slijedi onako tata-tukao-me-braco tužakanje policiji...
Zanima me još da li je moguće vodit tog psa u šetnju bez povodca,jer slušam priče da sukob s ostalim psima je neizbježan(dal su oni po prirodi takvi il je to stvar odgoja)?
Znam da imam još vremena da se upoznam s načinom odgoja ovog psa i to želin naučiti od najboljih...Zadnjeg psa sam imao u osnovnoj školi,koji je donekle bio prepušten samom sebi na odgoj...
I još jedno pitanje,znam pilam...Oće li biti problem što sam student i znam izbivat od kuće na mjesec-mjesec i po na ponašanje psa,oće li to djelovati zbunjujuće na njega?

NFL_AJKULA
23.01.2009., 14:26
Evo ja za nekoliko mjeseci dobivam SBT-a pa me zanima,dali psa treba što više socijalizirati?Pod time mislim na upoznavanje s ljudima s kojima se inače družim zbog toga jer me,kao laika,strah da nebi bilo nekakvih ugriza il tako nešto.Znamo što ljudi misle kad vide ovakvu "neman" da se kreće po cesti njima u susret i da jedva čekaju da se nešto dogodi i tad slijedi onako tata-tukao-me-braco tužakanje policiji...
Zanima me još da li je moguće vodit tog psa u šetnju bez povodca,jer slušam priče da sukob s ostalim psima je neizbježan(dal su oni po prirodi takvi il je to stvar odgoja)?
Znam da imam još vremena da se upoznam s načinom odgoja ovog psa i to želin naučiti od najboljih...Zadnjeg psa sam imao u osnovnoj školi,koji je donekle bio prepušten samom sebi na odgoj...
I još jedno pitanje,znam pilam...Oće li biti problem što sam student i znam izbivat od kuće na mjesec-mjesec i po na ponašanje psa,oće li to djelovati zbunjujuće na njega?

Posto si postavio vise pitanja odgovoricu ti kratkim ali preciznim odgovori.Ja sam bas sada u toj fazi sa Dzingijem:D
*Sto veca i obimnija socijalizacija - to je bolje odgojen pas i pripremljen za razne situacije. Npr. sto vise ljudi oba pola i svih starosnih dobi da upoznaje, zvuk automobila,da se navikne na bicikliste,motore,decija kolica, pune kese koje ljudi nose u rukama...itd...itd. Naravno uz to ide i dobro obavljena dresura.
*Naravno da moze ici bez "lanca" ako ga ti pustis :) ali svi iole ozbiljniji ljudi i svi koji poznaju ove rase kazu da Stafford-i,Pitovi... NIKAKO I NIKADA bez lanca. Ja sam tu stvar shvatio veoma ozbiljno i nema sanse da izadje igde iz stana bez toga i naravno on se ne buni prema tome lanac DA, kao slobodno setkanje NE!
* A da li ce ga zbunjivati sto te (po njemu) toooliiikoooo dugo nece biti - odgovor je naravno. Staffordi su velike maze i veliki emotivci. Oni imaju neverovatnu moc kontrole prostora,ako vidi da fali samo jedan ukucanin u kucu on nece nista dramiti ali vidis po njemu da nije to - to i da jedva ceka da se svi okupe tako da bi on sve izbrojao i rekao samom sebi e sada smo svi tu,ja sad` odo malo da legnem na svoje mesto. Ali cak i tada on sebi nadje poziciju da sto bolje vidi svakog ukucana :):):)
Ja se svaki dan zapanjim kolike su to maze i dobri psi a sve negativno se desava zbog ne odgovornih ljudi i tu nema rasprave, naravn svaki pas moze da ima zutu minutu ali odgovoran gazda je uvek tu da to spreci.
Pozz

shakenotsturbed
29.01.2009., 17:13
Podrav forumaši! Imam leglo Američkih stafforda, njih 12. Štenci se stari 6 tjedana sada, te su se jako lijepo razvili, dobili velike oštre zubiće, i iako još uvijek naganjavaju kuju, ona uporno biježi od njih, jer su dripci tolike sileđije, te mislim ako bi im dopustio da je sišu, da bi je mogli osakatiti:eek:
Već naveliko tamane teletinu, dehidriranu hranu te tu i tamo moje papuče...
Problem... je u tome što sam ja inače iz Osijeka, a živim na Hvaru, a nekoliko kupaca mi je baš u Osijeku... Pošto sada imam priliku otiči u Osijek, a vrlo vjerovatno neću imati za dva tjedna, zanima me da li je prerano da ih nekoliko odvojim od legla i odnesem novim vlasnicima?:ne zna: Slijedeća prilika za odlazak u Osijek će biti u 3. mjesecu, a još mjesec dana ih ne namjeravam držati, jer toliko mi novaca izbiju iz džepa na meso, posebnu hranu(hills-150 kn 3kg:eek: - pojedu je za 2 dana) i kojekakve dodatke, da jednostavno jedva čekam da ih podjelim novim vlasnicima...
Help:s

win32
30.01.2009., 17:08
Mene fasciniraju ove slike i kao ekipa drzi ogrlice na psima visoko na vratu...kako se ne bi vidjela "greska" tj visak koze na samome vratu....bezveze....
Inace su psi predivni.....no, meni je moja maza ipak najljepsa.....pit je i strkljavac, ali je moj... :top:

bossy_kt
31.01.2009., 19:01
Pozdrav svima!

Evo ovako. Puno cete pomoci i meni i mom potencijalnom kucnom ljubimcu svojim brzim odgovorima, pa Vas molim sto vise savjeta.

Imam priliku dobiti mjesanca stafordskog terijera i argentinske doge, i o tome trebam odluciti najkasnije ovih dana. Nisam nigdje na netu naisla na podatke bas takvog mjesanca, pa sam citala o svakoj vrsti posebno. Sve u svemu koliko sam zakljucila, iako je asocijacija na takve pse vise negativna nego pozitivna, bitna je socijalizacija psa, i onda bi sve trebalo biti u redu jel tako?

Mene sada zanima, objektivno. Posto je odgovornost imati takvoga psa, ja ga necu ni uzimati ako nemam savrsene uvijete za njega. Cula sam da takvi psi trebaju zivjeti samo u stanu, jer u suprotnom nisu bas poslusni? Jeli to istina? Ja imam oooogromno dvoriste, i drzala bi ga u dvoristu, nikako u kuci. Sto se same socijalizacije tice, vjerojatno za ovog mjesanca vrijedi sve sto vrijedi i za stafordskog terijera i dogu? I zanima me, mogu li ga ja odgojiti kako treba bez da ga vodim na dresure? Isto tako, sto je s kastracijom? Preporuca li se? I preporucate li mi uzeti muzjaka ili zenku? S kojima je lakse? Pretpostavljam zenkama? Smijem li se taj pas drzati na lancu? Dakle, o socijalizaciji cu se kasnije raspitat, iscitat cu forum..ali me sada zanimaju uvijeti u kojima on mora zivjeti?
I koliko konkretno ovakav mjesanac naraste? Hoce li ga biti problem drzati?
Hvala ljudi!

krejzihors
31.01.2009., 20:52
@bossy_kt

Prvo, pohvalno je što se raspituješ prije nabavke psa i što želiš biti odgovorna vlasnica. :top:

Sad odgovori (na ono što znam)

Ti psi (staffordi i argentino) imaju neopravdano lošu reputaciju uglavnom zato što često privlače krive ljude željne liječenja kojekakvih kompleksa svojim psom (znaš profil: ćelav, nabildan, zlatni lanac itd...). Ali, istina o tim psima je upravo suprotna - iznimno su dobri prema ljudima (po nekim anketama bolji i od zlatnih retrievera).

Istina je da zbog kratke dlake nisu sposobni za život vani i trebali bi biti u stanu. I nikako ne za lanac! Nisu tvrdoglavi, vrlo su inteligentni i žele ugoditi vlasniku pa ih je lako naučiti na "kućna pravila". Ako ga redovno izvodiš van na šetnju, nećeš imati problema sa uništavanjem po stanu i generalno sa poslušnošću.

Kastracija je i više nego poželjna! Kao prvo, kod mužjaka smanjuje potrebu za dominacijom pa neće upadat u tuče s drugim psima, neće imati potrebu da mokraćom označava svaki kutak, neće pobjeći za nekom kujom u tjeranju i, generalno, bit će mirniji, poslušniji a i zdraviji (uklanja se rizik raka testisa i sl.)

I, još samo da ponovim, lanac NIKAKO.

Nadam se da sam pomogao. Sretno.

bossy_kt
01.02.2009., 12:04
Hvala, stvarno zelim biti odgovorna vlasnica. I uzimam ga jedino ako imam uvijete za ovog psa. Pa ovako iskreno, u kuci nazalost ne moze biti. Ne zbog mene nego..eto, takva su nam pravila. (u mojoj je kuci puno pravila, svo su cvrste ruke pa su to pretpostavljam dobre predispozicije za ovakvog psa :D) Dvoriste je stvarno preeeogromno, i mogu mu vani napravit uvijete, prostrani box (btw, koliki bi mu box trebao biti?) jer ne smije biti na lancu. Ja sam ovako odlucila, kad vidim tog psa, uzimam ga samo ako dozivim "klik" s njim. Mozda malo zabrijavam, ali cinjenica je da tom psu treba cvrsta ruka, i mislim da ga mogu dobro nauciti, samo mu ja jos moram pruziti priliku jer i ja kad na slikama vidim tog psa, ili u stvarnosti, nebi mu prilazila ako ne znam ciji je :ne zna: nemam predrasude, ali nije mi jos nitko dao priliku upoznati takvog psa, i bas zbog tih neopravdanih predrasuda jer ga uvijek vidjam s nekim iskompleksiranim "frajerima"..moram ga upoznati..
Dalje, imam 3 male necakinje, i cetvrto je na putu, i u mojoj obitelji stvarno ima puno djece, a i obitelj je velika. Hoce li biti problema s tim? Znam da ga mogu sve nauciti, ali koliko ce mi to biti otezavajuca okolnost? Takodjer, zivim u slavoniji, a kako smo mi slavonci opcenito onako.."otvorene kapije"..susjedi nam nekad znaju jednostavno onako navratiti da se ne najave, a ako je pas u dvoristu..moglo bi biti problema jel tako? Treba li se on onda drzati u boxu? Hoce li njemu biti tesko ako dio dana provede u boksu? Takodjer, zanima me ta setnjica sa psom. Jel istina da taj pas ne moze smislit ostale pse? Moram li ih vodit na parenje? I mogu li kastraciju obaviti u svakoj veterinarskoj ili? Koliko ona kosta? Sto se tice cjepljenja i svega, to cu vas izresetat ako uzmem psa..sada mi samo morate pomoci dautvrdim jesam li ja za tog psa, i imam li uvijete. E da, takodjer, hoce li biti problema ako ja odem na more, i ostavim ga sa mojima? Mislim ovako, i starci i ja bi mu bili vlasnici, kako sam ja to zamislila..pa jeli moguce da on ima 3 dominantna vlasnika? Hoce li ga to buniti? Ali da sam mu ja najdraza :D

puno PUNO hvala!!!

karlo_sopnjica
01.02.2009., 12:32
Hvala, stvarno zelim biti odgovorna vlasnica. I uzimam ga jedino ako imam uvijete za ovog psa. Pa ovako iskreno, u kuci nazalost ne moze biti. Ne zbog mene nego..eto, takva su nam pravila. (u mojoj je kuci puno pravila, svo su cvrste ruke pa su to pretpostavljam dobre predispozicije za ovakvog psa :D) Dvoriste je stvarno preeeogromno, i mogu mu vani napravit uvijete, prostrani box (btw, koliki bi mu box trebao biti?) jer ne smije biti na lancu. Ja sam ovako odlucila, kad vidim tog psa, uzimam ga samo ako dozivim "klik" s njim. Mozda malo zabrijavam, ali cinjenica je da tom psu treba cvrsta ruka, i mislim da ga mogu dobro nauciti, samo mu ja jos moram pruziti priliku jer i ja kad na slikama vidim tog psa, ili u stvarnosti, nebi mu prilazila ako ne znam ciji je :ne zna: nemam predrasude, ali nije mi jos nitko dao priliku upoznati takvog psa, i bas zbog tih neopravdanih predrasuda jer ga uvijek vidjam s nekim iskompleksiranim "frajerima"..moram ga upoznati..
Dalje, imam 3 male necakinje, i cetvrto je na putu, i u mojoj obitelji stvarno ima puno djece, a i obitelj je velika. Hoce li biti problema s tim? Znam da ga mogu sve nauciti, ali koliko ce mi to biti otezavajuca okolnost? Takodjer, zivim u slavoniji, a kako smo mi slavonci opcenito onako.."otvorene kapije"..susjedi nam nekad znaju jednostavno onako navratiti da se ne najave, a ako je pas u dvoristu..moglo bi biti problema jel tako? Treba li se on onda drzati u boxu? Hoce li njemu biti tesko ako dio dana provede u boksu? Takodjer, zanima me ta setnjica sa psom. Jel istina da taj pas ne moze smislit ostale pse? Moram li ih vodit na parenje? I mogu li kastraciju obaviti u svakoj veterinarskoj ili? Koliko ona kosta? Sto se tice cjepljenja i svega, to cu vas izresetat ako uzmem psa..sada mi samo morate pomoci dautvrdim jesam li ja za tog psa, i imam li uvijete. E da, takodjer, hoce li biti problema ako ja odem na more, i ostavim ga sa mojima? Mislim ovako, i starci i ja bi mu bili vlasnici, kako sam ja to zamislila..pa jeli moguce da on ima 3 dominantna vlasnika? Hoce li ga to buniti? Ali da sam mu ja najdraza :D

puno PUNO hvala!!!

pas bi trebao imati samo jednog vlasnika i od malena ga treba navikavai na druge pse, ljude, djecu, susjede, automobile i takve stvari sa kojima bi se mogao susresti pa da nebude problema. pa ako imas stvarno tako veliko dvoriste kao sto pises onda mu napravi i ogroman box da u njemu moze radit sta god hoce pa nece imat toliku zelju da ga se pusta u drugi dio dvorista niti ce ga se trebat pustat pa neces imat problema ako susjed nenajavljeno navrati. ili ako ga nemas vremena prosetat itd. on ce se rastrcat po boxu onda. pozdrav

krejzihors
01.02.2009., 16:14
Dvoriste je stvarno preeeogromno, i mogu mu vani napravit uvijete, prostrani box (btw, koliki bi mu box trebao biti?) jer ne smije biti na lancu.

To ne znam. Ali samo znam da pas na lancu = frustrirani pas. A frustracija kasnije može prerasti u agresiju, pa razmisli.

Dalje, imam 3 male necakinje, i cetvrto je na putu, i u mojoj obitelji stvarno ima puno djece, a i obitelj je velika. Hoce li biti problema s tim?

Baš zato su staffordi savršena pasmina. Uzgajani su generacijama baš sa izrazitim zahtjevom 0% agresije prema ljudima i izvrsni su obiteljski psi.

Takodjer, zivim u slavoniji,

Pozdrav iz Osijeka :mig:

a kako smo mi slavonci opcenito onako.."otvorene kapije"..susjedi nam nekad znaju jednostavno onako navratiti da se ne najave, a ako je pas u dvoristu..moglo bi biti problema jel tako?

Ako je pas upoznat sa susjedima i ako često dolaze ne bi smjelo biti problema. Ali zato pas mora biti dobro socijaliziran.

Treba li se on onda drzati u boxu? Hoce li njemu biti tesko ako dio dana provede u boksu?

Ako bi bio samo dio dana u boxu, to je ok. Ali ne cijeli dan jer pas želi biti s obitelji i nesretan je kad je dugo izoliran.

Takodjer, zanima me ta setnjica sa psom. Jel istina da taj pas ne moze smislit ostale pse?

Pa sad... Činjenica je da je uzgajan da bude prijateljski prema ljudima, a ratoboran prema drugim psima, ali u zadnjih 10-20 godina se nastoji smanjiti ta agresivnost tako da ni to ne bi trebao biti problem. Opet, psa treba dobro socijalizirati i upoznati rano sa raznim životinjama, ljudima, situacijama.

Moram li ih vodit na parenje? I mogu li kastraciju obaviti u svakoj veterinarskoj ili? Koliko ona kosta?

Nemoj ga voditi na parenje. Ako nije šampionski primjerak, ne vidim smisla u parenju. Bolje ga kastriraj (već iza 6-og mjeseca) i izbjeći ćeš hrpu potencijalnih problema. To možeš napraviti u svakoj veterinarskoj, ali za cijenu ne znam.

E da, takodjer, hoce li biti problema ako ja odem na more, i ostavim ga sa mojima? Mislim ovako, i starci i ja bi mu bili vlasnici, kako sam ja to zamislila..pa jeli moguce da on ima 3 dominantna vlasnika? Hoce li ga to buniti? Ali da sam mu ja najdraza :D

Psu SVI UKUĆANI moraju biti gazde! Ovo je iznimno bitno! Dakle i ti, i baba i deda i najmanji nećak - svi. Ako se tako postaviš, pas skuži da je "zadnji u čoporu" i nemaš problema. Inače, psu ne smeta to što je zadnji u čoporu, dapače.

puno PUNO hvala!!!

Nema na čemu. :)

bossy_kt
01.02.2009., 19:33
U Osijeku studiram, pa pozdravi onda ostaju unutar Osijeka :D

Zanimljivo kako su dva zadnja posta poprilicno razlicita. Iako karlo moram reci da nebi htjela da mi se pas navikne samo na box jer mi onda on tamo sluzi vise kao ukras, a htjela bi da je socijaliziraniji da moze ostvarit tu neku svoju ulogu cuvara i prijatelja..

Hors, ma pitam za necakinje, normalno zanima me..kad cujem tu i tamo pas napravio ovo..ono..zelim biti 200% sigurna.
E sad, kako ja studiram u OS, i putujem jel..taj radni dio dana bi trebao biti bez mene, jel? Iako on nikad nece biti sam, jer moji su uvijek kuci i kad su u dvoristu, makar bio u boxu, uvijek ce imati neko drustvo. Zato me posebno zanimalo moze li taj pas imati vise gazdi. Jer isto tako je cinjenica da ja nisam kuci cijelo ljeto, ali je uvijek netko kod kuce.

E sad, jos me zanima koliko taj pas jede? :D I jel vi svi imate bas staforde? Jer ovaj moj je mjesanac staforda i arg. doge jel..pa ako neko ima sliku primjera kako on izgleda kad je velik.
Takodjer, znam decka koji je imao bas tog psa iz ovog legla, i on je njega toliko razmazio da je pas cak bio pick*ca :) kak je to moguce? I jos jedno pitanje molimmmm vas, valjda nisam naporna..s koliko ga treba odvojit od majke i legla? Mislim da sad malac ima jedno 6 tjedana.

ps; horse kako si ti svoga socijalizirao? jesi ga voido mozda negdje u os kod nekih trenera?

krejzihors
02.02.2009., 09:07
Hors, ma pitam za necakinje, normalno zanima me..kad cujem tu i tamo pas napravio ovo..ono..zelim biti 200% sigurna.

Mda.. Ako je vjerovati statistikama (iz USA, na velikom uzorku), pitovi (bull, staff..) nisu ni među prvih 10 pasmina po broju zabilježenih napada na ljude. Samo je problem što kad napadne pit, posljedice su veće nego kad napadne mops, npr. Ali siguran sam da je za preko 90% napada kriv čovjek, a ne pas.

E sad, jos me zanima koliko taj pas jede? :D I jel vi svi imate bas staforde? Jer ovaj moj je mjesanac staforda i arg. doge jel..pa ako neko ima sliku primjera kako on izgleda kad je velik.

Ne znam, ali kako su staf i da slične veličine, i mješanac bi trebao bit tu negdje. :ne zna:

Takodjer, znam decka koji je imao bas tog psa iz ovog legla, i on je njega toliko razmazio da je pas cak bio pick*ca :) kak je to moguce?

Lako moguće. S godinama druženja s psima i promatranja došao sam do zaključka kako je pas što je veći - to je mirniji i "kulturniji". Npr, prije sam se bojao velikih pasa (rott, mastifa, doga i sl.), ali na izložbi cacib u ZG ni jedan od tih velikih me nije ni pogledao, dok sam se isprepado od maltezera i sličnih malih živčenjaka. :rofl:

I jos jedno pitanje molimmmm vas, valjda nisam naporna..s koliko ga treba odvojit od majke i legla? Mislim da sad malac ima jedno 6 tjedana.

Pričekaj još barem 2 tjedna. Po mogućnosti i više, zato što je jako bitna ta rana socijalizacija koju štene dobije u leglu s majkom.

ps; horse kako si ti svoga socijalizirao? jesi ga voido mozda negdje u os kod nekih trenera?

E sad... nakon ovog silnog pametovanja s moje strane šok - ja NEMAM staffa! :eek: Ali planiram si uzet jednog ove godine. Imao sam prije njem. lovnog terijera i sad trebam nešto mirnije za stan (a i godine idu... :D ) Eto. Volio bih da ti odgovori i netko tko ga ima (osobito za pitanje dvorišta i boxa i sl. jer to zbilja ne znam - ja sam gradsko dijete :) )

Inače, što se socijalizacije tiče, ona ti je ista za svakog psa. Dakle cilj je psa što ranije i što češće izlagati što različitijim stvarima: npr. vožnji u autu, kontaktu sa djecom, susjedima, drugim životinjama, izlagati ga raznim zvukovima, buci automobila, kućanskih aparata i sl. Zbilja nije neka filozofija, a imaš i puno savjeta i ovdje na forumu pa pročitaj si malo. Jedino je bitno da utvrdiš osnovna pravila ponašanja i da ih se SVI ukućani pridržavaju.

Eto, toliko od mene.

bossy_kt
02.02.2009., 13:49
Hvala, hors. Puno si pomogao! Sad jos samo da obradim svoje i sve 5 :kava:

bizo
02.02.2009., 22:18
Vrlo kratko!Mislim da taj pesek ne bi trebao doći do tebe.

bossy_kt
02.02.2009., 22:41
Vrlo kratko!Mislim da taj pesek ne bi trebao doći do tebe.

A sad opširna verzija :D (ps; iako izgleda da nece ni doci, ali sad me zanima zasto to mislis)

Ques Staff
03.02.2009., 15:37
E sad... nakon ovog silnog pametovanja s moje strane šok - ja NEMAM staffa! :eek: Ali planiram si uzet jednog ove godine.

drago mi je da ima ovakvih ljudi koji se unaprijed detaljno upoznaju sa pasminom prije uzimanja stenca da je više ovakvih ljudi pasmina nam nebi dosla na los glas...

kao uzgajivacu svakakvi su mi se ljudi javljali da hoce kupit stene, vecinom nisu ni upoznati s pasminom, bilo je dosta slucajeva kad sam ih pitao di bi drzali psa kad su rekli na lancu ja bi se zahvalio i poklopio slusalicu pa bi se cudili tako da sam morao dosta ljudi odbijat bez obzira koliko mi novaca nudili za psa, radije prodam stene nekom za manje novca gdje ce imati puno ljubavi i dobru njegu nego idiotima koji bi htjeli imati "najjaceg psa na kvartu"

sto se tice boxa, nemam nista protiv ako se pas dovoljno seta i dovoljno vremena provodi s ljudima

ako netko ima bilo kakvih pitanja u vezi pasmine kao dugogodisnji vlasnik ovih prekrasnih pasa pokusat cu pomoci...

bossy_kt
03.02.2009., 19:30
ako netko ima bilo kakvih pitanja u vezi pasmine kao dugogodisnji vlasnik ovih prekrasnih pasa pokusat cu pomoci...

ako ti se da procitati par mojih postova iznad..nema ih puno, samo su mozda malo duzi..pa me zanima tvoje misljenje, jesam li ja za takvog psa, tj. imam li uvijete? bizo kaze da nisam pa me zanima zasto to misli, i sto mislis ti kao dugogodisnji vlasnik jel.. nisam opetercena tudjim misljenjima, nego se bas kao sto si rekao, prvo zelim dobro upoznati sa pasminom i onda tek odluciti. hvala!

Ques Staff
04.02.2009., 10:15
ako ti se da procitati par mojih postova iznad..nema ih puno, samo su mozda malo duzi..pa me zanima tvoje misljenje, jesam li ja za takvog psa, tj. imam li uvijete? bizo kaze da nisam pa me zanima zasto to misli, i sto mislis ti kao dugogodisnji vlasnik jel.. nisam opetercena tudjim misljenjima, nego se bas kao sto si rekao, prvo zelim dobro upoznati sa pasminom i onda tek odluciti. hvala!

odlucila si se dobro informirati prije uzimanja psa i to je odlicno, po meni kao sto sam rekao takav pas moze ici u box ako npr. tamo samo spava i ne provodi previse vremena zakljucan tamo znaci da se puno seta i provodi vremena sa psima i ljudima da se socijalizira od najranije dobi

obicno za zenke kazu da su privrzenije vlasniku ali bez obzira na koji se spol odlucis preporucio bih kastraciju/sterilizaciju u ranijoj dobi oko 6-7 mj

sto se tice vise vlasnika po meni samo jedan moze biti "pravi" vlasnik iako i druge ukucane pas moze slusat i biti privrzen njima...

zpejcino
04.02.2009., 19:12
ja se nadam da je samo moram pronaci mjesto gdje to mogu provjeriti, slikanje kukova i vađenje krvi samo neznam gdje bih to obavila

jos mi nista nije napisao Ques Staff? zanima me da li ima uzgajivačnicu? gledala sam ja na diva sting stranici pse i prva liga su

Ques Staff
04.02.2009., 19:27
jos mi nista nije napisao Ques Staff? zanima me da li ima uzgajivačnicu? gledala sam ja na diva sting stranici pse i prva liga su

odgovorio sam ti tu sve sto si pitala na pm, inace moja uzgajivacnica se zove Ques Staff za sada Lara (ona je iz diva sting uzgajivacnice) je nas jedini pas ali i to ce se promijeniti u buducnosti :) Imali smo jedno leglo, 3 stenca su prodana u hr a jedan muzjak je otisao u jednu od najboljih uzgajivacnica u Belgiji :)

zpejcino
05.02.2009., 20:30
zanima me koliko ste platili vasu kujicu ako nije tajna? ques staff

Ques Staff
05.02.2009., 21:12
zanima me koliko ste platili vasu kujicu ako nije tajna? ques staff

neka srednja za cijena za kvalitetno stene sa rodovnicom je 400-600E naravno varira od uzgajivaca do uzgajivaca. Ja sam je platio u tom razmjeru, za tu cijenu dobio sam jako dobrog psa, dobre naravi i odličnog zdravlja (na zalost veterinara kod njih dolazimo samo kad ju cijepimo jednom godisnje), i zadnje sto se tice njene same kvalitete kao predstavnika rase dovoljno je reci da je hrvatski sampion sa otvorenim internacionalnim sampionatom ali ju vise ne izlazemo jer smo osvojili sto smo zeljeli tako da sada samo uziva...

tunja298
11.02.2009., 21:06
Pozdrav svima...

Napokon neki pametni forum o AST.

Javljam se jer imam problema sa psom i vise neznam ni ja a niti moja zarucnica
sta da radimo sa nasom Terrom.

Kupili smo ju od "uzgajivaca" , naravno "bez papira". Jer smo imali "dojavu" od
jednog prijatelja da taj covjek ima "jako dobre i zdrave pse", da je tata od
Terre sampijon i bla bla bla.....

Otkada smo ju kupili, zaljubili smo se u tog cucka. Usao nam je pod kozu.

Planirali smo ju drzati u kuci dok ne napuni 6 mjeseci pa onda na dvoriste s
njom itd...

Evo par slika od kada je imala 2,5 mjeseca:

http://img239.imageshack.us/img239/4511/img0872bq4.th.jpg (http://img239.imageshack.us/my.php?image=img0872bq4.jpg)

http://img371.imageshack.us/img371/8103/img0982pz2.th.jpg (http://img371.imageshack.us/my.php?image=img0982pz2.jpg)

http://img239.imageshack.us/img239/9003/img0976qc4.th.jpg (http://img239.imageshack.us/my.php?image=img0976qc4.jpg)

No problem se javio kada smo jedan dan ugledali "nekakve cudne flekove i
crvenilo na njenoj kozi.
Naravno da smo isli do veterinara odmah, veterinar je rekao da je
najvjerojatnije sugavac u pitanju, ali nije bio siguran, dao na je nekakav
sampon a nije djelovalo. Pa smo odlucili otici do privatnog veterinara, koji
je psu uzeo bris, i ustanovio demodikozu / demodex. Prepisao nam je terapiju,
kupanje u Tacticu, vitamini, druga prehrana. Nekako se i to popravilo nakon
dva mjeseca lijecenja.

Mislili smo da je gotovo, ali su se pojavile "gljivice". Kazu veterinari da je to
normalno nakon demodikoze. Opet prepisali terapiju (Lamisil, dodaci...)

To su rekli prije dva mjeseca a ja i zarucnica se borimo s tom bolesti vec dulje
vrijeme. Potrosili smo vec oko 8000 kuna na njeno lijecenje i nema rezultata.
Zasada nema rezultata. Odlucili smo ju za 15 dana odvesti na Veterinarski
fakultet jer vise nevjerujem niti privarnim veterinarima a niti ovim lokalnim.

Ona je zivahna, razigrana, ne primjecuje se bolest na njoj.

Evo je malo sa 4 mj. starosti:

http://img18.imageshack.us/img18/1958/img1090im9.th.jpg (http://img18.imageshack.us/my.php?image=img1090im9.jpg)

http://img18.imageshack.us/img18/3377/img1066pd8.th.jpg (http://img18.imageshack.us/my.php?image=img1066pd8.jpg)

http://img18.imageshack.us/img18/3377/img1066pd8.th.jpg (http://img18.imageshack.us/my.php?image=img1066pd8.jpg)

Nacuo sam da se demodikoza prelazna sa kuje na stence tako da ne
planiramo imati mlade jer mi napada napamet nekoga z-a-j-e-b-a-t-i ,
prodati mu ili darovati stene, taj netko ga zavoli i onda se pati sa lijecenjem.

Moje pitanje je, jel se netko susreo sa ovom bolesti, koliko se dugo ona lijeci,
sto mi savjetujete jer nema sta nisam isprobao i poduzeo dosada.....

Znam, sada cete mi reci da sam ju trebao odmah na faks odvesti, to mi i sada
kazu cak i ti "skupi, kvalitetni i jako dobri veterinari - privatnici"

Lefti
11.02.2009., 21:57
Osobno nista ne znam o tome ali mislim da ces vise odgovora dobiti na opcenitoj temi o zdravlju nego bas o stafordima. Jer to nije samo bolest ASTa vec opcenito pasa (bar tako mislim). Tako da, uz ovu temu, probaj postavit pitanje i na zdravlju ili opcenito na nekoj temi o zdravlju ili koznim bolestima.
Sretno u rjesavanju :)

bizo
12.02.2009., 19:25
Podržavam Lefti,uz odlazak na Veterinarski fakultet,jer je ekipa odlična.

lollipop8
13.02.2009., 21:10
Prekrasni stafford Žaki traži poznavatelja pasmine, a koje je bolje mjesto, od ovog, da ga nađe :cerek: ?
http://www.forum.hr/showthread.php?p=18805844#post18805844

@tunja298:
Nazovi Vet faks i traži Parazitološku ambulantu. Dogovori pregled isključivo kod doktorice Živičnjak i ako je u pitanju demodikoza postoje i drugi lijekovi osim Tactica (ako on ne pomaže, a to i nije bolest koja se ljieči preko noći, mada nikako ne može koštati 8000 kn njeno ljiečenje). Ako je nešto drugo poslaće te internom uputnicom na Zaraze.
Može ti se i desiti da svi nalazi budu negativni, onda se sumnja na alergiju na hranu ili čak atopični dermatitis.
Nažalost puno si novaca utrošio,ali izdrži još ovo malo i s konkretnim nalazima ćeš znati točno s čime trebaš liječiti psa.

selmy
14.02.2009., 22:48
pozdrav!
Molio bih vlasnike ili poznavaoce pasmine americki starord terijer,da iznesu svoja iskustva s tom pasminom.jer mozda nabavim jednu zenkicu staru 7mj,( i sta mislite o tome sto je vec stara 7mj.obicno se pas nabavlja oko 2-3 mj,pa me sad malo muci ovo sto je malo da tako kazem "starija") .

zanima opcenito o njima ,te iskustva ljudi koji ih imaju.kakvi su prema ljudima,posebno djeci.
inace potjece ova kujica iz kontroliranog uzgoja ,nisam je jos vidio ali sam se susreo sa njenim "braticem" starim 9mj,i bio je izrazito razigran,koga god je vidio samo je skako po njemu i lizao ga kao da ga pozna 100 godina.

hvala unaprijed!
moj savijet ti je da je staford jako lijepa i pametna zivotinja ima ga moj rođak i on je super bude s bebom od 2 mjeseca u kuci nikad nije napao covjeka mada macku kada vidi poludi izuzetno je jak pas i cuva gazdu jednostavno je savrsen.........ima puno energija stalno moze biti u pokretu da trci jako je raigran,njezan i zna osjetiti sta smije sta ne .....bolje bi bilo mlađeg da nabavis jer taj se je vec navikao na gazdu i nece te mozda bas simpatisati i ako te nece napasti ali jako ce patiti za gazdom

dog lover
24.02.2009., 18:24
bok..zamima me ako itko zna koliko otprilike dode jedan muzjak staford terijera od jedne uzgajivacnice?i dali postoji neka knjiga o njima i njihovom odgoju?pozz

bizo
25.02.2009., 14:36
bok..zamima me ako itko zna koliko otprilike dode jedan muzjak staford terijera od jedne uzgajivacnice?i dali postoji neka knjiga o njima i njihovom odgoju?pozz

Cijena od 300-1500.Postoji knjiga.
Pozdrav!

lollipop8
25.02.2009., 18:21
Vjerujem da je svakom ispravnom uzgajivaču staffova koma kad vidi kako mu ljubimac može loše proći, iz idealnih uvjeta do razbijene glave, proseći hranu po ulici.

Pa ako znate nekoga tko bi se mogao konačno pobrinuti da ovaj pas dobije odgovornog vlasnika, odvojite par trenutaka i pogledajte nove sličice nesretnog Žakija.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=422983

fugazi
25.02.2009., 19:12
Vec sam citao o njemu, drzim fige. Da sjekirom, isuse :mad:

Fulcrum S
02.03.2009., 13:47
mislim se nabavit staffa, pa imam nekoliko pitanja za vlasnike...

1. mene radnim danom zbog posla nema doma 8-9h na dan, žene nema 4-5 sati...dakle pas bi to vrijeme bio sam doma. jel to problem?
2. imam vrt, mogu mu napravit oveći box, ali ne znam dali mu je bolje u boxu ili u kući? možda kombinirano? kad smo mi kući da bude i on, kad nas nema u box ili ipak samo jedna opcija?
3. trenutno imam box i 2 lovačka psa, pointera. ako se odlučim za opciju boxa, da li je staffa preporučljivo stavit s njima ili odvojeno?

ElRey
02.03.2009., 15:17
Pozdrav Fulcrum,
što se tiče amstaffa nije problem biti mu sam par sati dnevno, sve je do toga kako se nauči od malih nogu.
Što se tiče toga dali mu je bolje u boxu ili u kući ovisi o kvaliteti izrađenog boxa, no s obzirom da bi štene dok je malo radilo štetu iz dosade dok je samo svakako treba imati box, ako se štene drži u kući onda ga naučiti na transportni/izložbeni box da mu to bude kao "kućica" i da je unutra dok je samo doma da ne napravi neku štetu.
Što se tiče pointera, ovisno dali su mužjaci ili ženke, i dali će staff biti mužjak ili ženka, i ovisi sve o karakteru.
Nadam se da znate već gdje ćete kupiti amstaffa i da ste svjesni da će štene kasnije morati proći test socijalizacije, itd.
Pozdrav

Fulcrum S
02.03.2009., 15:33
hvala na brzom odgovoru.

što se tiče smještaja, vani ili doma, to ću još dobro razmislit i raspitat se.
pointeri su mužjaci, 5 i 7 godina i odlično se slažu sa ljudima i sa svim domaćim životinjama, pa tako i psima.
i staffa bi radije muškog, premda i ženka ne bi bila nikakav problem.
svakako planiram uzet psa sa papirima, kontroliranog porijekla, ali još nisam odlučio gdje. također, nije mi bitno da je neka ekstra izložbena klasa, jer ga ne namjeravam imati u te svrhe, kao ni radi daljnjeg uzgoja, pa se čak predomišljam da ga odmah i kastriram/steriliziram.

što se testa socijlizacije tiče, mislim da tu ne bi trebalo bit nikakvih problema jer će pas biti često okružen ljudima i drugim životinjama.

svaki savjet je dobrodošao.
hvala.

bizo
02.03.2009., 19:31
Što te vodi prema kupnji AST-a,i u koje svrhe ga namjeravaš imati?

koder
03.03.2009., 19:33
Pozdrav svima.
Vec vas neko vrijeme pratim i citam ovaj forum trazeci rijesenje za moju malu ljepoticu.
Naime, prije 2 tjedna sam nabavio mjesanku ast i tose.
Posto je moja mala kujica najbliza ast-u, odlucio sam se ovdje postaviti pitanje.
Sad joj je 6 tjedana (da, dobio sam ju sa mjesec dana) i grize sve zivo. Najsladje su joj ruke, ali kaput, kauc, kablovi i sl. joj nisu strani. I sto je najgore, kad se igramo, ona ne dozira koliko ce ugrist, ugrize svom snagom tako da mi je ruka vec sva posteno izgrebana.
Zanima me koliko dugo ce ona sve zivo oko sebe grickati (a najvise moje ruke) i dali se na neki nacin da oduciti od toga.

Hvala svima unaprijed na odgovoru. :)

Fulcrum S
04.03.2009., 07:49
Što te vodi prema kupnji AST-a,i u koje svrhe ga namjeravaš imati?

isključivo kao ljubimca. sviđa mi se njegov karakter i privrženost obitelji. i kao šta sam već napomenuo, ne mislim se bavit izložbama niti daljnjim uzgojem.
također me zanima, da li se u provjerenim uzgajivačnicama može kupiti štene koje (bojom, veličinom, čime već...) odudara od standarda i da li to psu ruši cijenu? čini mi se previše izdvojit 800+ € za psa sa kojim nemam ozbiljnih namjera šta se tiče uzgoja?

Noky
04.03.2009., 17:38
Pozdrav svima.
Vec vas neko vrijeme pratim i citam ovaj forum trazeci rijesenje za moju malu ljepoticu.
Naime, prije 2 tjedna sam nabavio mjesanku ast i tose.
Posto je moja mala kujica najbliza ast-u, odlucio sam se ovdje postaviti pitanje.
Sad joj je 6 tjedana (da, dobio sam ju sa mjesec dana) i grize sve zivo. Najsladje su joj ruke, ali kaput, kauc, kablovi i sl. joj nisu strani. I sto je najgore, kad se igramo, ona ne dozira koliko ce ugrist, ugrize svom snagom tako da mi je ruka vec sva posteno izgrebana.
Zanima me koliko dugo ce ona sve zivo oko sebe grickati (a najvise moje ruke) i dali se na neki nacin da oduciti od toga.

Hvala svima unaprijed na odgovoru. :)

Što se tiče grickanja toga se nećeš riješiti dok ne izmjenja zube.
Znači normalno razvijena jedinka počinje mjenjati zube najranije sa 4. mjeseca. Do tada vježbaj i "viči" zapovjednim načinom NE kod nekih jedniki pomaže i to da ih podigneš dok im izdaješ naredbu NE.
Inače probaj kupiti psu nekakvu igračku koju može grickati ali vodi računa o tome da ne bude premekana pa da ju pogrize odmah ali niti pretvrda da izlomi mlječne zube.

koder
04.03.2009., 18:00
Noky hvala na odgovoru.
Kupio sam igrackicu za stene, ali ne dozivljava je bas :)
A sto se tice NE i dizanja za siju, ne dozivljava me ali bas ni najmanje. Kada dreknem NE, odalji se, ali se za minutu vrati i glodje i dalje (kapute, kauc, tepih).. :)
Sto se tice grickanja mojih ruku, kad ju primim u narucje i malo ju mazim smiri se pa vise nece tako jako grist, ali i dalje su joj prsti broj 1 za grickanje.

Lefti
04.03.2009., 18:20
Koder, to je vise-manje normalno. Pogotovo kada je stene odvojeno od majke prerano. Jer kuja ima ulogu u odgoju stenaca oko grickanja - kada ju ono prejako ugrize za cicu ona ga opomene, ako se prejako igra sa bracom i sekama, ona cuje cviljenje i opomene stene (hvatanjem za siju i rezanjem). Ako je stene rano odvojeno, onda uopce ne zna kada prejako zagrize i kada je dosta. Cak i stenad odvojena od majke sa 2 mjeseca ne znaju dobro kada je dosta.

To traje dok ne promijeni sve zube, kod mene je trajalo mjesec dana jer sam bila uporna u odgoju.
A sto se tice tih "odgojnih mjera", ja sam radila ovako: lupila bi prstom po nosu lagano i rekla glasno NE, i zatim se uvijek ali UVIJEK mora dati alternativa i pokazati ispravan nacin (to vrijedi za svaku NE naredbu, dati psu do znanja da nesto nesmije ali mu odmah pokazati sto smije). Tako da sam uvijek poslije toga dala igracku i cim ju je zagrizla sam ju pohvalila.

Tako da je grickanje kod mene trajalo mjesec dana, navlacenja za nogavicu, grizenja prstiju i ruke i ostalog... a mislila sam da nikad nece prestati :)

bizo
04.03.2009., 19:20
isključivo kao ljubimca. sviđa mi se njegov karakter i privrženost obitelji. i kao šta sam već napomenuo, ne mislim se bavit izložbama niti daljnjim uzgojem.
također me zanima, da li se u provjerenim uzgajivačnicama može kupiti štene koje (bojom, veličinom, čime već...) odudara od standarda i da li to psu ruši cijenu? čini mi se previše izdvojit 800+ € za psa sa kojim nemam ozbiljnih namjera šta se tiče uzgoja?

Odgovor što se tiče "rušenja" cijene.
Kada bi svaki uzgajivač znao procijeniti 100% hoće li pas biti šampion,izložbeni ili je samo za ljubimca,onda bi to držalo vodu.
Međutim sa 2 mjeseca starosti se mogu vidjeti neke stvari,ali ne sve.
To što ti nemaš namjere izlagati i baviti se uzgojem,uzgajivača ne zanima što se tiče cijene.
Osobno,ne bih ti ni prodao psa da znam da će biti kastriran,tako da milim da ćeš morati malo drugačije nastupiti prema kupnji ne samo AST-a,nego i bilo kojeg drugog psa.
Ne moraš psa kastrirati ako se ne misliš baviti uzgojem.
Pozdrav!

krejzihors
04.03.2009., 19:30
Bizo, što imaš protiv kastracije? Ako pas nije "šampionske kvalitete" i nije za daljnji uzgoj, kastracija mi se čini nešto najnormalnije. Ima puno razloga za kastraciju (da ne nabrajam) ali ne znam ni jedan razlog protiv pa me zanima.

koder
05.03.2009., 12:05
Koder, to je vise-manje normalno. Pogotovo kada je stene odvojeno od majke prerano. Jer kuja ima ulogu u odgoju stenaca oko grickanja - kada ju ono prejako ugrize za cicu ona ga opomene, ako se prejako igra sa bracom i sekama, ona cuje cviljenje i opomene stene (hvatanjem za siju i rezanjem). Ako je stene rano odvojeno, onda uopce ne zna kada prejako zagrize i kada je dosta. Cak i stenad odvojena od majke sa 2 mjeseca ne znaju dobro kada je dosta.

To traje dok ne promijeni sve zube, kod mene je trajalo mjesec dana jer sam bila uporna u odgoju.
A sto se tice tih "odgojnih mjera", ja sam radila ovako: lupila bi prstom po nosu lagano i rekla glasno NE, i zatim se uvijek ali UVIJEK mora dati alternativa i pokazati ispravan nacin (to vrijedi za svaku NE naredbu, dati psu do znanja da nesto nesmije ali mu odmah pokazati sto smije). Tako da sam uvijek poslije toga dala igracku i cim ju je zagrizla sam ju pohvalila.

Tako da je grickanje kod mene trajalo mjesec dana, navlacenja za nogavicu, grizenja prstiju i ruke i ostalog... a mislila sam da nikad nece prestati :)

:s Moj naklon :)
Odlicna ideja i probat cu to pa cu javiti rezultate..
Hvala :)

ast_lover
05.03.2009., 13:55
Ja,mislim da je bizo potpuno u pravu,zato sto mlado stene od 2 ili 3 meseca ne mogu se vidjeti sve potpunje detajle,zato sto je u razvitok,polako se razvije i ako doge sve na mesto kako sta treba da izgleda jeden standardni AST onda nije potrebna ta kastracija,ali sve zavisi kakve ljude ima i sta zele..ajmo sad malo na handling i dog show..u nedelju smo bili na izlozbu t.e CAC.Sv Nikole.pa evo rezultate
Bingo CAC.BOB,BOG I III u BIS
Ula Eoc CAC,odlican
Tommy vrlo prespektivan i II u JBIS
Tiger vrlo prespektivna i JH I mesto...kasnije cu da postavim slike

Noky
05.03.2009., 14:31
..ajmo sad malo na handling i dog show..u nedelju smo bili na izlozbu t.e CAC.Sv Nikole.pa evo rezultate
Ula Eoc CAC,odlican

Čestitam na impresivnim rezultatima.

bizo
06.03.2009., 21:36
Bizo, što imaš protiv kastracije? Ako pas nije "šampionske kvalitete" i nije za daljnji uzgoj, kastracija mi se čini nešto najnormalnije. Ima puno razloga za kastraciju (da ne nabrajam) ali ne znam ni jedan razlog protiv pa me zanima.

Ako sam dobro shvatio,sve pse koji nisu šampionske kvalitete,ti bi kastrirao?
A kako bi to stručnjak poput tebe procijenio?
Imam i mješanca iz azila,pa mi ne pada na pamet kastriranje,ali niti parenje bez plana.
Kastracija nikako nije nešto "najnormalnije",pa bih te molio da nabrojiš te silne razloge.
Samo ću jedan razlog navesti,kastracija jednostavno nije prirodan čin.
Jesu li tvoji psi kastrirani?
Pozdrav

u nedelju smo bili na izlozbu t.e CAC.Sv Nikole.pa evo rezultate
Ula Eoc CAC,odlican

Čestitke na rezultatima i javi se češće,pozdrav:mig:

Misery's Crown
07.03.2009., 00:40
Ako sam dobro shvatio,sve pse koji nisu šampionske kvalitete,ti bi kastrirao?
Imam i mješanca iz azila,pa mi ne pada na pamet kastriranje,ali niti parenje bez plana.
Kastracija nikako nije nešto "najnormalnije",pa bih te molio da nabrojiš te silne razloge.
Samo ću jedan razlog navesti,kastracija jednostavno nije prirodan čin.
Jesu li tvoji psi kastrirani?
Pozdrav

Znaci planirano parenje (sto bi znacilo kada tebi odgovara) je u redu i ne smeta te da se zivotinja pati sa instinktom na koji ne moze utjecati svo ostalo vrijeme (muzjaci) - to je prirodno???

I kad smo kod "prirodnog" (dize mi se kosa na glavi od ovakvog argumenta) - da li vodis svoje ljubimce veterinaru, da li ih lijecis kada su bolesni/ozlijedeni, da li ih odgajas kako bi bili prilagodeni zivotu u vecinskom ljudskom okruzenju, da li ih drzis u stanu/kuci i ogranicavas im kretanje u skladu sa ljudskim zakonima, itd...?
Znas, nista od toga nije prirodno :rolleyes:.

Inace, razloga za kastraciju ima dosta (postoji ovdje cijela top tema o tome, pa pogledaj malo ako dosad nisi cuo razloge), ali jedini koji sam cula za protiv dosad je "to nije prirodno" :kava:.

I na kraju - da li vodis brigu o novim mjesancima koje tvoj pas pomogne donijeti na svijet ili je to iskljucivo posao vlasnika kujice?
Da li znas kako on taj posao obavlja?

krejzihors
07.03.2009., 08:08
@Bizo

Misery ti je već odgovorila uglavnom sve što bih ti i sam napisao.

Za ovim "ad hominem" nema nikakve potrebe. Prvo, ne doprinosi raspravi, a drugo potiče krivu vrstu komunikacije gdje ćeš ti meni reći nešto, ja ću tebi odgovoriti na isti način i tako u nedogled. Ništa nećemo riješiti, a obojica ćemo ispast kreteni. Zato držimo se argumenata. A ako ne vjeruješ mom stručnom mišljenju, nema veze - imaš na internetu puno materijala na tu temu. Evo ti link (http://www.google.hr/search?hl=en&q=dog+spaying+and+neutering+facts&btnG=Google+Search) pa prouči ako te zanima.

I za kraj, kad već spominješ što je prirodno, reci mi da li tvoj pas ima kupirane uši?

Pozdrav.

bizo
07.03.2009., 08:55
Znaci planirano parenje (sto bi znacilo kada tebi odgovara) je u redu i ne smeta te da se zivotinja pati sa instinktom na koji ne moze utjecati svo ostalo vrijeme (muzjaci) - to je prirodno???

I kad smo kod "prirodnog" (dize mi se kosa na glavi od ovakvog argumenta) - da li vodis svoje ljubimce veterinaru, da li ih lijecis kada su bolesni/ozlijedeni, da li ih odgajas kako bi bili prilagodeni zivotu u vecinskom ljudskom okruzenju, da li ih drzis u stanu/kuci i ogranicavas im kretanje u skladu sa ljudskim zakonima, itd...?
Znas, nista od toga nije prirodno :rolleyes:.

Inace, razloga za kastraciju ima dosta (postoji ovdje cijela top tema o tome, pa pogledaj malo ako dosad nisi cuo razloge), ali jedini koji sam cula za protiv dosad je "to nije prirodno" :kava:.

I na kraju - da li vodis brigu o novim mjesancima koje tvoj pas pomogne donijeti na svijet ili je to iskljucivo posao vlasnika kujice?
Da li znas kako on taj posao obavlja?
Prvo,da podsjetim,na topicu smo o AST-ima.To bi trebalo značiti razmijenjivati iskustva i raditi na napretku pasmine.Napredak pasmine,trebali bi se složiti,ne može napredovati uz kastraciju istih.Toliko o tome.
Nadalje,moj mješanac Bizo je plod neželjenog parenja i preuzeo sam ga iz azila.
Nije pario i ne vidim da pati(možda s njim nešto ne štima)
Što se tiče kastracije i sterilizacije pasa i mačaka lutalica,nezbrinutih
,napuštenih,isto tako i onih koji nisu pod punom kontrolom svojih vlasnika normalno da sam ZA.
Dizala se tebi kosa na glavi ili ne,morati ćeš se složiti da nije "prirodan čin",jer u prirodi kao takav je nepoznat.
Odgovor na pitanja o njezi mojih pasa je "da" radim sve te "neprirodne radnje".
Evo informacije koja će te utješiti:moj Bizo nije pario nijednu kujicu.Imao sam nekoliko upita,međutim kada sam pitao što će sa štencima nisam dobio zadovoljavajući odgovor,pa sam odustao.
Na kraju, NE, neću prodati štene svojih kujica,čovjeku koji će kastrirati ili sterilizirati isto ,jer matram da na taj način nema napretka u pasmini.

Pozdrav najdražem moderatoru

@Bizo

Misery ti je već odgovorila uglavnom sve što bih ti i sam napisao.

Za ovim "ad hominem" nema nikakve potrebe. Prvo, ne doprinosi raspravi, a drugo potiče krivu vrstu komunikacije gdje ćeš ti meni reći nešto, ja ću tebi odgovoriti na isti način i tako u nedogled. Ništa nećemo riješiti, a obojica ćemo ispast kreteni. Zato držimo se argumenata. A ako ne vjeruješ mom stručnom mišljenju, nema veze - imaš na internetu puno materijala na tu temu. Evo ti link (http://www.google.hr/search?hl=en&q=dog+spaying+and+neutering+facts&btnG=Google+Search) pa prouči ako te zanima.

I za kraj, kad već spominješ što je prirodno, reci mi da li tvoj pas ima kupirane uši?

Pozdrav.
Izvini za "ad hominem".U pravu si.
Ogovor na tvoje pitanje glasi:moja kujica je bila jedini AST na EURODOGSHOW-u u plasmanu sa nekupiranim ušima.
Molim odgovor na moje pitanje.:)

Misery's Crown
07.03.2009., 11:15
bizo: Sto napredak pasmine ne ovisi i o pazljivom odabiranju dovoljno dobrih jedinki ;)?

I ono sto si prije rekao - da uzgajivaca ne zanima hoce li netko izlagati stene ili ga uzeti kao iskljucivo kucnog ljubimca (pogotovo kada je od male dobi jasno da pas zbog nekog ocitog odudaranja od standarda ne smije u daljnji uzgoj, a sto te covjek pitao) nikako ne stoji.
Dosta uzgajivaca ima razlicite cijene za pse koji ce biti iskljucivo kucni ljubimci (a za koje u ugovorima cesto stoji OBAVEZNA kastracija) i za one koje buduci vlasnici namjeravaju imati kao izlozbenog psa i to je sasvim u redu i sluzi upravo tome sto ti naglasavas - radi se na napretku pasmine.

Zar zelis reci da bi bio protiv kastracije nekog od stenaca svoje kujice cak i kada bi bilo jasno da isti nece dobiti uzgojnu dozvolu jer ima neku "manu", odnosno da je dobar iskljucivo i samo kao kucni ljubimac?
Jesi li svjestan da parenje takvog psa zapravo pridonosi jedino nazadovanju pasmine?

Imas srece sa svojim muzjakom koji ocito ne izrazava toliko svoj instinkt - ali sigurna sam da si cuo i dozivio price o muzjacima koji su u stanju prokopati ograde kako bi dospjeli do zenke, kao i mnoge druge u kojima je jasno koliko to zivotinju muci i kako se takve price cesto nesretno zavrse.
Da tvoj muzjak pokazuje ocite znakove da ga instinkt muci, bi li i onda bio protiv kastracije?

I ja ne pratim sto postoji u prirodi, a sto ne i ne ravnam se po tome u zivotu opcenito - to ljudska vrsta ne radi vec jako dugo vremena jer da smo se po tome ravnali ne bi danas pisali po forumima ;).
Niti smatram da je sve sto je u prirodi normalno zapravo automatski "prirodno i dobro" - kao ni ti jer inace ne bi svoje pse lijecio i ostale stvari.
Pa dopusti da ne smatram argumentom izjavu "to nije prirodan cin" - pogotovo od osoba koje su svjesne da rade mnogo "neprirodnih" stvari svojim kucnim ljubimcima.

Informacija o tome da tvoj pas nije pario nijednu kujicu - zadnja dva pitanja nisam postavila kako bih te "uhvatila u nedjelu" vec me iskreno zanimalo :).

Lijepo je da si tome pristupio odgovorno - znaj da si u manjini.

bizo
07.03.2009., 11:51
bizo: Sto napredak pasmine ne ovisi i o pazljivom odabiranju dovoljno dobrih jedinki ;)?

I ono sto si prije rekao - da uzgajivaca ne zanima hoce li netko izlagati stene ili ga uzeti kao iskljucivo kucnog ljubimca (pogotovo kada je od male dobi jasno da pas zbog nekog ocitog odudaranja od standarda ne smije u daljnji uzgoj, a sto te covjek pitao) nikako ne stoji.
Dosta uzgajivaca ima razlicite cijene za pse koji ce biti iskljucivo kucni ljubimci (a za koje u ugovorima cesto stoji OBAVEZNA kastracija) i za one koje buduci vlasnici namjeravaju imati kao izlozbenog psa i to je sasvim u redu i sluzi upravo tome sto ti naglasavas - radi se na napretku pasmine.

Zar zelis reci da bi bio protiv kastracije nekog od stenaca svoje kujice cak i kada bi bilo jasno da isti nece dobiti uzgojnu dozvolu jer ima neku "manu", odnosno da je dobar iskljucivo i samo kao kucni ljubimac?
Jesi li svjestan da parenje takvog psa zapravo pridonosi jedino nazadovanju pasmine?

Imas srece sa svojim muzjakom koji ocito ne izrazava toliko svoj instinkt - ali sigurna sam da si cuo i dozivio price o muzjacima koji su u stanju prokopati ograde kako bi dospjeli do zenke, kao i mnoge druge u kojima je jasno koliko to zivotinju muci i kako se takve price cesto nesretno zavrse.
Da tvoj muzjak pokazuje ocite znakove da ga instinkt muci, bi li i onda bio protiv kastracije?

I ja ne pratim sto postoji u prirodi, a sto ne i ne ravnam se po tome u zivotu opcenito - to ljudska vrsta ne radi vec jako dugo vremena jer da smo se po tome ravnali ne bi danas pisali po forumima ;).
Niti smatram da je sve sto je u prirodi normalno zapravo automatski "prirodno i dobro" - kao ni ti jer inace ne bi svoje pse lijecio i ostale stvari.
Pa dopusti da ne smatram argumentom izjavu "to nije prirodan cin" - pogotovo od osoba koje su svjesne da rade mnogo "neprirodnih" stvari svojim kucnim ljubimcima.

Informacija o tome da tvoj pas nije pario nijednu kujicu - zadnja dva pitanja nisam postavila kako bih te "uhvatila u nedjelu" vec me iskreno zanimalo :).

Lijepo je da si tome pristupio odgovorno - znaj da si u manjini.
Pročitao sam pažljivo tvoj zadnji post i došao sam do zaključka da smo u stvari bliskih razmišljanja.
Sve stoji što si napisala,međutim stojim iza toga da se sa 2mj.ne može ocijeniti je li štene za izložbe ili ne.Da to je tako ,onda tvoja tvrdnja stoji.
Jesi li ikada čula od uzgajivača bilo koje pasmine da kaže:"Nisam trebao prodati to štene,trebao sam ga ostaviti kod sebe".
Ako iskusni uzgajivači ne mogu procijeniti,kako bi ti i ja mogli.

Pozdrav još dražem moderatoru:)

Misery's Crown
07.03.2009., 12:04
Pročitao sam pažljivo tvoj zadnji post i došao sam do zaključka da smo u stvari bliskih razmišljanja.
Sve stoji što si napisala,međutim stojim iza toga da se sa 2mj.ne može ocijeniti je li štene za izložbe ili ne.Da to je tako ,onda tvoja tvrdnja stoji.
Jesi li ikada čula od uzgajivača bilo koje pasmine da kaže:"Nisam trebao prodati to štene,trebao sam ga ostaviti kod sebe".
Ako iskusni uzgajivači ne mogu procijeniti,kako bi ti i ja mogli.

Pozdrav još dražem moderatoru:)

:)

Ma naravno da ne moze, nisam to nikad ni htjela reci - moze se pretpostaviti koje je perspektivnije jer pokazuje neke znakove i ne odudara nimalo od standarda, a dalje... zato se i izlozbeni i dokazano perspektivni psi prodaju kasnije ;).

Dobro, ovdje se svasta radi i uvaljuje i prodaje prerano pod sigurne sampione, no to je zaseban problem.
Radi toga sam se vise bazirala na onima za koje je jasno da nece biti podobni za daljnji uzgoj i koje uzgajivaci prodaju iskljucivo kao kucne ljubimce, a za koje smatram da je kastracija jako pozeljna.

I jel' ti mene zafrkavas s tim pozdravima ili je to namijenjeno Tyndallu (kao nasem jedinom muskom modu) :zubo:?

Noky
07.03.2009., 12:19
Mogu se pomalo složiti sa svima ali niskim u potpnosti.
Kastracija, izložbe, uzgoj tri naizgled odvojene stvari ali tijesno povezane.
Kastracija samo ako je uvjetovana zdravstvenim problemima je opravdana.
Izložbe nisu mjerilo kvalitete psa.
Uzgoj ne ovisi o izložbenim rezultatima koliko ovisi o kompatibilnosti jedinki koje uparujemo.
Što se tiče najjačeg nagona u svih živih bića " nagona o očuvanju vrste " imaju ih sve jedinke ali niti u prirodi ne pare sve jedinke nego samo najdominantnije.
Sad malo o unapređenju pasmine u uzgoju postoji nekoliko načina parenja ja ću se zadržati na dva 1. parenje po Fenotipu i 2. parenje po Genotipu.
Kod potonjeg parenja izgled jedinki nije presudan za sparivanje već ono što se ne vidi a da se isčitati iz rodovnika ili iz potomakakoje su već dali .
Dok kod parenja po fenotipu izgled je jedini uvjet (tzv. pariti najbolje sa najboljim).
Moj zaključak je da nikako ne bih kastrirao psa zato što nije izložbenog potencijala jer taj pas može biti vrhunski priplodnjak pod uvjetom da je dovoljno dobar da dobije uzgojnu dozvolu.

Za kraj isprika svima na malo duljem tekstu.

krejzihors
07.03.2009., 12:52
Izvini za "ad hominem".U pravu si.
Ogovor na tvoje pitanje glasi:moja kujica je bila jedini AST na EURODOGSHOW-u u plasmanu sa nekupiranim ušima.
Molim odgovor na moje pitanje.:)

Nema problema. Volim dobru raspravu, samo neka je argumentirana. Čestitam na tome što ne kupiraš uši. Znam da ima puno ljudi kojima se to sviđa (ni meni nije ružno), ali kupiranje ušiju je danas isključivo kozmetički zahvat i kao takav nepotreban. I da ti odgovorim - imao sam psa sa kupiranim repom. Ali to nije bilo zbog estetike, već zbog funkcije (kuja njemačkog lovnog terijera). Trenutno nemam psa, ali planiram uskoro uzeti staforda kojem neću kupirati uši, ali ću ga kastrirati.

Kastracija samo ako je uvjetovana zdravstvenim problemima je opravdana.

Ne slažem se. Svjestan sam da miješam kruške i jabuke, ali mislim da je dobar primjer: u nekim zemljama djeci odmah po porodu preventivno odstranjuju slijepo crijevo, a mušku djecu obrezuju. Da li je i to nehumano ili samo spriječava moguće buduće probleme?

Izložbe nisu mjerilo kvalitete psa.
Uzgoj ne ovisi o izložbenim rezultatima koliko ovisi o kompatibilnosti jedinki koje uparujemo.
Što se tiče najjačeg nagona u svih živih bića " nagona o očuvanju vrste " imaju ih sve jedinke ali niti u prirodi ne pare sve jedinke nego samo najdominantnije.

Slažem se.

Moj zaključak je da nikako ne bih kastrirao psa zato što nije izložbenog potencijala jer taj pas može biti vrhunski priplodnjak pod uvjetom da je dovoljno dobar da dobije uzgojnu dozvolu.

Slažem se.

Za kraj sprike svima na malo duljem tekstu.

Samo daj. :top:

bizo
07.03.2009., 13:25
:)

I jel' ti mene zafrkavas s tim pozdravima ili je to namijenjeno Tyndallu (kao nasem jedinom muskom modu) :zubo:?
Ne ,ne zafrkavam,nego mi je simpatično kako vatreno zastupaš svoje mišljenje.Samo to.

Pardon,pozdrav moderatorici:)

Noky
07.03.2009., 13:26
Ne slažem se. Svjestan sam da miješam kruške i jabuke, ali mislim da je dobar primjer: u nekim zemljama djeci odmah po porodu preventivno odstranjuju slijepo crijevo, a mušku djecu obrezuju. Da li je i to nehumano ili samo spriječava moguće buduće probleme?

Sad, stvarno za slijepo crijevo ne znam moram otvoreno priznati, ali što se tiče obrezivanja to je više vjerski kulturološki uvjetovano nemoj se ljutiti, ali o tome ne bih da nekoga ne uvrijedim.
Kažeš kupio bih staforda ne bi ga kupirao ali bi ga kastrirao?
Zbog čega kastrirati?
I onako su to psi koji ne smiju biti bez nadzora (ovo ne pišem da bi mi dušebrižnici odmah pisali šta ja imam protiv pasmine) pa oprosti ne vidim neki opravdani strah za možebitnom neželjenom skotnošću nekakve kuje.
Što hoću reći pas pod nadzorom je pas na povodcu, pas na povodcu teško može napariti kuju, a da mi to ne želimo ili nismo u mogućnosti to sprijećiti.
No da ne duljim kada se odlučiš za kupovinu staforda i dok ga ne kastriraš proći će neko vrijeme, a do tog vremena ovakve razgovore ćeš voditi sa uzgaivačem koji će te upozoriti (uputiti) u šta bi mogao tvoj pas izrasti jer koliko sam ja upoznat sa pasminom (napominjem da nikada nisam posjedovao) postoji više linija (tipova) i ne razvijaju se sve jednako brzo pa ne bi bilo lijepo da se zezneš jer se pas recimo potpuno razvije sa 3 godine, a ti si mislio kada si ga vidio kao štenca i neće biti bog zna što kad ono pas mrak.

bizo
07.03.2009., 13:55
Evo želja za našeg Ludog Konja,želim ti da se uvjeti za imati psa što prije ispune,i da udomiš Žakija.

Misery's Crown
07.03.2009., 16:27
Ne ,ne zafrkavam,nego mi je simpatično kako vatreno zastupaš svoje mišljenje.Samo to.

Pardon,pozdrav moderatorici:)

Ajde, da je nekome i simpaticno :zubo:.

Inace, moram priznati da mi je bas lijepo doci na ovu temu i vidjeti vecinom odgovorne vlasnike (ili one koji to tek zele postati) staforda :top:.

A i sresti ih u stvarnosti sa normalnim vlasnicima jer je jako puno predrasuda prema tim psima radi krivih ljudi i mislim da vama odgovornim vlasnicima "opasnih pasmina" opcenito nije lako u svakodnevnom zivotu.

Vidjela sam par puta kako se vlasnike "opasnih pasmina" zaobilazi u sirokom luku, pustene pse gleda kao da ce svaki tren napasti nekoga i ostale stvari i bas mi je doslo zao i vlasnika i psa.

Odoh ja u neke druge sfere :brukica:.

krejzihors
07.03.2009., 17:42
Kažeš kupio bih staforda ne bi ga kupirao ali bi ga kastrirao?
Zbog čega kastrirati?
I onako su to psi koji ne smiju biti bez nadzora (ovo ne pišem da bi mi dušebrižnici odmah pisali šta ja imam protiv pasmine) pa oprosti ne vidim neki opravdani strah za možebitnom neželjenom skotnošću nekakve kuje.
Što hoću reći pas pod nadzorom je pas na povodcu, pas na povodcu teško može napariti kuju, a da mi to ne želimo ili nismo u mogućnosti to sprijećiti.

Da, kastrirati. Zašto? Uf... predugo bi trajalo objašnjavanje. Imaš temu o kastraciji na forumu pa pročitaj razloge za kastraciju. Slažem se da pas pod nadzorom ne može napariti kuju, ali može osjetiti njen miris na kilometar i ukoliko nije kastriran, "poludit" će i htjet će se parit pošto-poto, što rezultira nepotrebnim stresom s njegove (a i s moje) strane. A da i ne govorim o ponašanju drugih pasa nad kojima nemaš kontrolu u prisustvu kuje u tjeranju i o tučama koje to izaziva. A kako znam da ne želim da moj pas ima potomke i onda zašto da ga ne riješim tog stresa i problema (a i otklonim mogućnost kojekakvih rakova testisa i sl.)?

ne razvijaju se sve jednako brzo pa ne bi bilo lijepo da se zezneš jer se pas recimo potpuno razvije sa 3 godine, a ti si mislio kada si ga vidio kao štenca i neće biti bog zna što kad ono pas mrak.

Nakon otprilike 6 mjeseci možeš sa velikom sigurnošću vidjeti kakav će pas biti kad potpuno odraste. A moj pas ne mora biti anatomski savršen. Tražim samo da je zdrav.

Evo želja za našeg Ludog Konja,želim ti da se uvjeti za imati psa što prije ispune,i da udomiš Žakija.

Hvala. I ja se nadam istome. Btw, odlične fotke.

Noky
07.03.2009., 18:42
krejzihors čitajući neke od tvojih razloga za kastraciju došao sam do zaključka da tražiš samo dobar alibi za ne kupovinu staforda sorry.
Kastrirao ti psa ili ne on osjeti kuju u tjeranju jel mu njuh još uvijek "radi"
a ako je u blizini te kuje još jedan mužjak evo ti poziva za tulum (tuča je neminovna).
Više puta sam u životu bio nazočan parenjima mnogih pasmina (NJO,ROTA,BEL.OVČ.,NLT,WESTIJA, FRANC.BULDOGA itd) ni sam se svega ne sječam pa iz iskustva sa tim pasminama mogu reći da tvoj strah od parenja nije opravdan.
Nije to baš tako lagano kakvu ti možda percepciju imaš.
Otiđi do nekakve uzgajivačnice pa ih pitaj koliko to dugo traje, je li teško upariti pse. Vjerujem da ćeš se iznenaditi.
Sad što se tiče da sa 6 mjeseci možeš nešto vidjeti ili ne pošto nisam u pasmini posavjetovao sam se sa prijateljem koji je u Hrvatskoj je jedna uzgajivačnica koja se bavi uzgojem 15-tak godina kupila prije 1.5 godinu psa starog 6 mjeseci iz jedne od većih uzgajivačnica u Europi psa s ciljem unapređenja rase i kupili su lošeg psa.
Što misliš kolika bi šansa onda bila za nas dvojicu da pogriješimo u odabiru štenca od 2 mjeseca ?

bizo
07.03.2009., 18:58
Ako bi vam još i ja pomogao, šansa da zbrljamo bi bila velika!

krejzihors
08.03.2009., 08:32
krejzihors čitajući neke od tvojih razloga za kastraciju došao sam do zaključka da tražiš samo dobar alibi za ne kupovinu staforda sorry.

Ne znam na temelju čega to zaključuješ, ali u krivu si.

Kastrirao ti psa ili ne on osjeti kuju u tjeranju jel mu njuh još uvijek "radi"
a ako je u blizini te kuje još jedan mužjak evo ti poziva za tulum (tuča je neminovna).

Nije stvar da li pas osjeti kuju ili ne, već se radi o tome da kod nekastriranog psa taj miris odmah probudi nagon za parenjem, a kod kastriranog ne.

Više puta sam u životu bio nazočan parenjima mnogih pasmina (NJO,ROTA,BEL.OVČ.,NLT,WESTIJA, FRANC.BULDOGA itd) ni sam se svega ne sječam pa iz iskustva sa tim pasminama mogu reći da tvoj strah od parenja nije opravdan.
Nije to baš tako lagano kakvu ti možda percepciju imaš.
Otiđi do nekakve uzgajivačnice pa ih pitaj koliko to dugo traje, je li teško upariti pse. Vjerujem da ćeš se iznenaditi.

Imam i sam nešto iskustva s tim. Prisustvovao sam dva puta naparivanju moje kuje i znam kako to izgleda i koliko traje. Opet ponavljam, nije stvar u činu naparivanja, stvar je u nagonu za parenjem, za koji vjerujem da znaš koliko je jak u pasa.

Sad što se tiče da sa 6 mjeseci možeš nešto vidjeti ili ne pošto nisam u pasmini posavjetovao sam se sa prijateljem koji je u Hrvatskoj je jedna uzgajivačnica koja se bavi uzgojem 15-tak godina kupila prije 1.5 godinu psa starog 6 mjeseci iz jedne od većih uzgajivačnica u Europi psa s ciljem unapređenja rase i kupili su lošeg psa.
Što misliš kolika bi šansa onda bila za nas dvojicu da pogriješimo u odabiru štenca od 2 mjeseca ?

Nigdje nisam napisao da sa 2 mjeseca možeš znati kakav će biti pas, jer to ne mogu ni uzgajivači, ali smatram da se već sa oko 6 mjeseci može sa priličnom sigurnošću znati kakav će pas biti (struktura kostiju, držanje, stav i sl.) No, možda se i varam. Eto, molim uzgajivače koji čitaju forum da nama laicima malo pojasne kriterij odabira štenaca za daljnji uzgoj i dob kada to mogu prepoznati.

suki_sule
08.03.2009., 09:22
Nisi dosadan,lijep,mislim mlađi mužjak,atraktivne tigraste boje,tipične muške glave i nadasve dobro kupiranih ušiju.
To je što vidim sa ovih slika.Navedi starost psa,tko su roditelji,nekoliko slika sa strane,daj si malo truda!

Star je 3 godine, kupljen u V. Gorici, puno ime mu je SOLA DILS FIELD OF FIRE DUSK

MAJKA: SOLA DILS CINDY
DJEDOVI: TEENAGER TIPIT Z HANKY CMKU 5044/01
FLAMEWOODS JUICY STORY HR 11018

OTAC : FIELD
DJEDOVI: FRAJA EC THUNDER CLOUD RM 137840/04
PERTOCLASSPAIGE LOI 02/111299

Slikat cu ga danas pa stavim nove fotke.
Prilikom zadnjeg cjepljenja veterinarka mi je rekla da ga moram kastrirati jer da je izasao zakon da se staffovi, pitovi i bull terijeri vise ne smiju drzati i razmnozavati pa bih molio ako je netko upucen u te stvari da mi to potvrdi ili demantira? hvala

Noky
08.03.2009., 09:35
Prilikom zadnjeg cjepljenja veterinarka mi je rekla da ga moram kastrirati jer da je izasao zakon da se staffovi, pitovi i bull terijeri vise ne smiju drzati i razmnozavati pa bih molio ako je netko upucen u te stvari da mi to potvrdi ili demantira? hvala

Na staforde i bullterriere se to ne odnosi probaj nazvati u Sola Dils uzgaivačnicu pa se i tamo raspitaj.
Inače pas je zanimljivo obojan nadam se da ćemo dobiti koju bolju sliku jako me zanima buduči sam mu brata Flash-a vidio u Budimpešti na europskoj i ostavio je veliki utisak na mene.

Lefti
08.03.2009., 10:44
suki_sule, to se odnosi na nekontrolirani uzgoj... ako imas psa iz uzgajivacnice onda ga ne trebas kastrirati/sterilizirati.

karlo_sopnjica
08.03.2009., 12:34

ja mislim da se samo bez papira moraju kastrirat

bizo
08.03.2009., 18:26
Cao
Jel moze netko da postavi sliku nekog psa u izlozbenom stavu pa cu ga slikat jer nemam iskustva u tome?
Evo stava
http://i292.photobucket.com/albums/mm17/Muca-Bizo/mucafoto010.jpg

bizo
08.03.2009., 18:38
Veterinarka kao i mnogi ljudi priča napamet i priča neupućena u problem.
Dobro da se informiraš,inače ne bi bilo "prvog puta".
Čini mi se da i ti baš nisi sa pasminom na "ti",jer tri godine imati pasminu a ne znati osnovne stvari...
Da bi pas pario ,po zakonu mora imati uzgojnu dozvolu.Jesi li bio na kojoj izložbi i ima li uzgojnu dozvolu?
Odgovori,pa ako nema ništa,navesti ću što trebaš napraviti.

suki_sule
08.03.2009., 18:49
Nije bio ni na jednoj izlozbi jer me to prije i nije bas zanimalo, a dozvolu nemam..

A o amstaffu sam se detaljno informirao prije nego sam ga kupio.
A iznenadilo me to kada mi je rekla jer sam cuo za neki yakon o pittovima al za staforde i bull terijere nisam..

Bio bih ti zahvalan kada bi mi napisao sta\mi je sve potrebno.. hvala unaprijed

Evo stava
http://i292.photobucket.com/albums/mm17/Muca-Bizo/mucafoto010.jpg

hvala , sutra ga slikam pa stavim

Janica Klošarić
08.03.2009., 19:58
Bizo ruznim tonom pises i ocito si ti taj koji nije s pasminom na "ti" (kako sam prozivas druge), pa te je potrebno prozvati. Ja, doticna veterinarka kojoj neznam ime te ministar Petar Čobanković smo upuceni i ne pricamo napamet pa bi bilo u redu da se ispricas ljudima koje si iako ne poznajuci niti njih, niti njihov rad; javno prozvao. Kao i osobama koje si dezinformirao, te time navodio na pocinjenje kaznenog djela. To kazneno djelo cesto rezultira smrcu, teskim psiho-fizickim posljedicama i obavezno eutanazijom psa (na vlasnikov trosak), pa se nemas pravo nazivati poznavateljem niti ljubiteljem istih. Ujedno se klasificira kao napad ubojitim oruzjem/orudem i spada u rang s ubojstvom pistoljem, nozem ili palicom. Dovoljan razlog da promislis sto pises i sto bi netko tko procita mogao napravit, zar ne?

Opasne pasmine ocito postoje jer postoji zakon koji odredene pasmine naziva takvima.
Ovo je izvadak iz Narodnih Novina s datumom 23.02.2005.; pod nazivom "Pravilnik o opasnim pasminama":

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

463

Na temelju članka 20. stavka 2. i 4. Zakona o dobrobiti životinja (»Narodne novine«, broj 19/99.) ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi Pravilnik o opasnim pasminama.

Članak 1.
Ovim Pravilnikom utvrđuju se opasni i moguće opasni psi.

Članak 2.
U smislu ovoga Pravilnika pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:

• »opasan pas« može biti bilo koja jedinka te vrste, podrijetlom od bilo koje pasmine koja je ničim izazvana, napala čovjeka i nanijela mu tjelesne ozljede ili koja se uzgaja i/ili dresira za borbe pasa ili je zatečena u organiziranoj borbi s drugim psom

• »moguće opasan pas« – pas službeno obučen za čuvanje imovine ili kao tjelesni čuvar te psi iz članka 6. stavka 3. ovoga Pravilnika

• »nadležno tijelo« – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva – Uprava za veterinarstvo

• »registar« – Hrvatska rodovna knjiga koja se vodi pri Hrvatskom kinološkom savezu.

Članak 3.
Psi koji se koriste kao službeni psi u obavljanju poslova pojedinih državnih tijela ne smatraju se opasnim ni moguće opasnim psima.

Članak 4.
1) Činjenicu da je pas opasan utvrđuje veterinarski inspektor po podnesenoj prijavi o ničim izazvanom napadu na čovjeka i nanesenoj mu tjelesnoj ozljedi.

2) Nakon provedenog postupka iz prethodnog stavka upisuje se psa iz stavka 1. ovoga članka u Upisnik pasa u rubriku »Opasan pas« te je potrebno u veterinarsko-zdravstvenu svjedodžbu u rubriku XI. OSTALO upisati: »opasan pas«. O istome se obavještava Hrvatski kinološki savez.

3) Nakon postupka iz stavka 1. i 2. ovoga članka veterinarski inspektor naređuje provođenje mjera iz članka 5. stavka 1. i 2. i članka 6. stavka 2. ovoga Pravilnika.

4) Opasan pas mora biti označen mikročipom bez obzira na njegovu starost.

5) Obvezna je kastracija/sterilizacija opasnog psa, o čemu posjednik životinje kao dokaz nadležnom veterinarskom inspektoru dostavlja preslik računa za obavljenu uslugu.

6) Daljnje držanje opasnog psa nakon prvoga dokazanog napada na čovjeka moguće je ako vlasnik ispunjava uvjete iz članka 7. stavka 2. ovoga Pravilnika i nakon provođenja mjera iz stavka 2., 3., 4. i 5. ovoga članka. Opasan pas mora biti držan u prostoru ili objektu iz kojega ne može pobjeći, a na ulazu u prostor ili objekt u kojem se nalazi opasan pas mora biti vidljivo istaknuto upozorenje: »OPASAN PAS«.

7) Na ulazu u prostor ili objekt u kojem se nalazi moguće opasan pas mora biti vidljivo istaknuto upozorenje: »OŠTAR PAS«.

8) Ulazna vrata u prostor ili objekt u kojem se nalazi opasan ili moguće opasan pas moraju biti zaključana.

9) Izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine dopušteno je jedino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa.

10) Opasan pas mora postići zadovoljavajuću ocjenu na testu provjere stupnja socijalizacije iz članka 5. stavka 1. ovoga Pravilnika i nakon školovanja iz članka 5. stavka 2. ovoga Pravilnika, kojemu pristupa zajedno s vlasnikom.

11) U slučaju ponovljenog napada opasnog psa na čovjeka, utvrđenog u skladu sa stavkom 1. ovoga članka ili u slučaju neudovoljavanja uvjetima iz prethodnog stavka, postupa se u skladu s člankom 9. stavkom 1. podstavkom četvrtim Zakona o dobrobiti životinja.

Članak 5.
1) Test za provjeru stupnja socijalizacije opasnog psa obavlja se prema Uputi za provjeru socijalizacije psa iz točke 3. Priloga Pravilnika o uzgoju pasa svih pasmina Hrvatskoga kinološkog saveza.

2) Obvezno školovanje (ispit poslušnosti za psa pratitelja s uključenom provjerom socijalizacije) opasnog psa provodi se prema programu Pravilnika športske radne kinologije Hrvatskoga kinološkog saveza.

3) Poslove iz stavka 1. i 2. ovoga članka mogu obavljati samo pravne ili fizičke osobe registrirane za tu djelatnost te upisane u evidenciju Hrvatskoga kinološkog saveza.

Članak 6.
1) Psi iz kontroliranog uzgoja pasmina terijera tipa bull – stafordski bull terijer, američki stafordski terijer, bull terijer i mini bull terijer moraju posjedovati rodovnicu izdanu od Hrvatskoga kinološkog saveza te biti upisani u registar.

2) Psi iz stavka 1. ovoga članka moraju postići zadovoljavajuću ocjenu iz testa iz članka 5. stavka 1. ovoga Pravilnika.

3) Psi pasmine terijera tipa bull koji ne mogu biti upisani u registar (pit bull terijer) i njihovi križanci, moraju biti označeni mikročipom, sterilizirani ili kastrirani te upisani u Upisnik pasa u rubriku »Moguće opasan pas«, o čemu se obavijest dostavlja Hrvatskom kinološkom savezu.

Članak 7.
1) Prilikom nabave moguće opasnog psa vlasnik istoga mora prijaviti posjedovanje takvog psa radi njegovog upisivanja u Upisnik pasa u rubriku »Moguće opasan pas«.

2) Za daljnje držanje opasnog i nabavu moguće opasnog psa te psa iz članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika, vlasnik mora nadležnom veterinarskom uredu podnijeti dokaze, izdane od strane nadležnog tijela:

– o nekažnjavanju zbog kaznenih djela: protiv života i tijela čovjeka, zlouporabe opojnih droga, mučenja životinja i drugih kaznenih djela počinjenih uporabom sile, prijetnje, protupravnog prisvajanja te oštećenjem ili uništenjem imovine

– da je stariji od 18 godina

– da je poslovno sposoban

3) Ukoliko vlasnik psa ne udovolji odredbama iz stavka 2. ovoga članka s takvim psom postupa se u skladu s člankom 9. stavkom 1. podstavkom četvrtim Zakona o dobrobiti životinja.

4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, uz nadzor veterinarskog inspektora i uz sudjelovanje društva za zaštitu životinja, dopušteno je za psa iz članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika pronaći novoga vlasnika.

5) Ako podnositelj prijave iz stavka 2. ovoga članka ispunjava propisane uvjete upisuje se u evidenciju koju vodi nadležni veterinarski ured.

6) Evidencija iz stavka 5. ovoga članka sadrži:

– ime i prezime vlasnika psa te adresu

– popis dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka

– podatke o psu:

– identifikacijska oznaka psa

– pasmina

– broj pod kojim je pas upisan u registar Hrvatskoga kinološkog saveza

Članak 8.
1) Zabranjuje se trgovina opasnim psima, njihovo darovanje, izlaganje, oglašavanje, sudjelovanje na natjecanjima, izložbama i bilo kojim drugim javnim nastupima te okupljanjima na području Republike Hrvatske.

2) Hrvatski kinološki savez dužan je obavijestiti sve svoje podružnice na području Republike Hrvatske o relevantnim podacima o opasnim psima.

Članak 9.
Troškove provedbe mjera iz ovoga Pravilnika snosi vlasnik psa.

Članak 10.
Zabranjuje se uvoz i privremeni boravak na području Republike Hrvatske moguće opasnih pasa pasmine terijera tipa bull koji nisu upisani u registar Međunarodnoga kinološkog saveza (F.C.I.) (pit bull terijera) i njihovih križanaca.

Članak 11.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 322-01/05-01/22
Urbroj: 525-01-05-1
Zagreb, 16. veljače 2005.

Ministar
Petar Čobanković, v. r.

Dakle da, postoje opasne pasmine i AST spada u njih; sto u prijevodu znaci da je zabranjen uzgoj, uvoz i drzanje ako pas nije kastriran/steliriziran. Obavezna kastracija ili sterilizacija, ovisno o spolu jedinke.

Članak 9.

Na ulici, javnoj površini, u parkovima te u prostorijama koje služe zgradi kao cjelini (stubište, ulaz, dizalo, dvorište i slično) pas se mora voditi na uzici tako da ne ugrožava sigurnost i zdravlje ljudi, drugih životinja i njihovo kretanje.
Psi koji su zbog svojih urođenih svojstava i agresivnog instinkta ili izvježbanosti opasni za sigurnost ljudi, a posebno dobermani, američki strafordski terijeri, bulterijeri, pitbul terijeri, rotwaileri, doge, njemački i belgijski ovčari, japanski borilački psi, veliki japanski špicevi, mastifi, šarplaninci i njihovi križanci, moraju se, na površinama iz stavka 1. ovog članka, voditi na uzici, obvezno s brnjicom.

Iznimno od stavka 2. ovog članka bordoške doge i napuljski mastifi vode se, na površinama iz stavka 1. ovog članka, na uzici, ali bez brnjice.

Izvor:
Narodne Novine (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/287986.html)

fugazi
08.03.2009., 20:20
Sa Wiki; Petar Čobanković (Ilok, 29. siječnja 1957.), hrvatski političar, aktualni ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva.

Po struci je diplomirani inženjer poljoprivrede. Od 2000. do 2001. bio je župan Vukovarsko-srijemske županije. U razdoblju od 2003. do 2008. obnašao dužnost ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva. 12. siječnja 2008. imenovan ministrom regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva.

Oženjen je i otac petero djece.

Hoce li meni netko objasnit kako to da ovaj šupak piše zakon o opasnim pasminama? Okej nisam bas pristojan al ako on moze pisat zakon o opasnim pasminama onda ga ja mogu nazivati šupkom.

karlo_sopnjica
08.03.2009., 20:41
Janica Klošarić:
i sta sad zabranjen je uzgoj americkih staforda. a sta s onima koji imaju uzgajivacnice, moraju sve pse kastrirat i sterilizirat i kako ce se onda razmnozavat? propast ce im uzgajivacnice

fugazi
08.03.2009., 20:56
Janica Klošarić:
čekaj malo ja nigdje ne vidim da su ti psi opasni...lijepo piše u zakonu što je opasan pas...evo opet za one koji ne čitaju s razumijevanjem:
"»opasan pas« može biti bilo koja jedinka te vrste, podrijetlom od bilo koje pasmine koja je ničim izazvana, napala čovjeka i nanijela mu tjelesne ozljede ili koja se uzgaja i/ili dresira za borbe pasa ili je zatečena u organiziranoj borbi s drugim psom"

gdje tu piše da su AST..itd opasni psi?

osim toga piše i o moguće opasnim psima koji trebaju biti kastrirani ili sterilizirani
"Psi pasmine terijera tipa bull koji ne mogu biti upisani u registar (pit bull terijer) i njihovi križanci, moraju biti označeni mikročipom, sterilizirani ili kastrirani"

dakle nigdje u ovom zakonu ne piše da psi koji su upisani u registar moraju biti sterilizirani ili kastrirani

bizo
09.03.2009., 07:19
Janice Kloštarić,opet ponavljam,kada smo već na "ti",provjeri što pišeš.
Iznošenje starog zakona nikome niti koristi,niti je na snazi.Prema tome,kad već radiš kao veterinar,onda se upoznaj sa zakonima koji su trenutno na snazi.
Moram napisati da je notorna glupost tvoja izjava i savjet da Suki dođe kastrirati psa,jer tako zakon kaže.
Što se tiče mog načina pisanja,to prepusti Sukiju i ostalima da procijene.
U Rijeci također imaš uzgajivačnica i puno ljubitelja AST-a,pa se malo raspitaj,ako ne vjeruješ meni i zakonu.
Malo razmisli o tvom tonu i načinu pisanja,jer tvoje dezinformacije bi mogle donijeti dosta problema neduciranim vlasnicima,koji bi te mogli i poslušati.

fugazi
09.03.2009., 07:23
Kolko vidim, janica na 99% tema bezglavo trabunja, copy/pejsta i sama sebe quota pa je ipak ne bismo trebali shvacati ozbiljno.

Janica Klošarić
09.03.2009., 10:05
Nazivanje javne osobe pogrdnim imenom u javnosti (forum) je kletva i kaznjivo djelo kako po nasim zakonima tako i po TOSu; i za isto se osim sudskih kazni dobivaju i banane. Osim toga vlasnik foruma podljeze kazni kao sta bi i znao da si procitao pravila koristenja foruma koja se nalaze na pocetnoj stranici. Otprilike kao da kazes da je ministar ne kompetentan jer je homoseksualne orijentacije. Ministri se oslanjaju na druge ljude, a cinjenica da ja citiram samu sebe znaci da znam korisiti mozak, a ne ruke na tipkama besmisleno u beskonacnost. Uostalom zasto bi svakodnevno pisala isto?

AST spada u moguce opasne pasmine i korak do ulaska u opasne pasmine je samo jedan. Jedan "nicime" izazvan napad i ulaze u tu skupinu, a cim su u toj skupini isti taj napad ih osuduje nepovratnom presudom eutanazije na vlasnikom trosak. Clanak deset kaze zabranjuje se uvoz i privremeni boravak na podrucju Republike Hrvatske moguce opasnih pasa pasmine terijera tipa bull koji nisu upisani u registar Međunarodnoga kinoloskog saveza (F.C.I.) i njihovih krizanaca. Dakle, uzgoj je dopusten ako su oba roditelja "stranci" i uzgajivaci to znaju. Ne postoji problem uzgoja.

Nisam nikome sugerirala da napravi tako nesto. Moj pas ima testisice. I kod nas za sada ne postoji sustavna provjera kod veterinara, niti ce decki iz komunalnog (u pratnji policije) trcat livadama i gurat glavu psima u medunozje. Uzgojnu dozvolu tako nece moci dobiti uzgajivaci ukoliko prijave doticnog psa kao oca legla i to je sve..

Niti se zalazem za takav zakon, niti opravdavam njegovo provodenje. Da si stvarno procitao 99% mojih tema, znao bi da ne nosim titulu koju si mi tako darezljivo poklonio i znao bi za provodenje kojeg zakona se zalazem.

I da se jos osvrnem na ovu tvoju izjavu: Dakle nigdje u ovom zakonu ne pise da psi koji su upisani u registar moraju biti sterilizirani ili kastrirani. Kako ce psi biti upisani u registar (F.C.I.) ako je zabranjen uzgoj? Tako da se uvezu iz druge drzave u kojoj je dopusten, ali tada ti psi imaju strano drzavljanstvo. Sto nije slucaj sa psom o kojem ja pricam.

I kakav god bio zakon, nije notorna glupost reci nekome da postuje zakon i time izbjegne kaznu i eutanaziju jednog predivnog neivnog bica. Kako sta nije u redu nekoga nazivat supkom, iako bi tebe zbog toga rado nazvala.

Tko zeli sudjelovat u izmjeni zakona ima topic za to pa neka se rasprava ovdje za sada zadrzi na zakonima koji su na snazi vezano uz pasminu o kojoj pricamo..

bizo
09.03.2009., 10:52
Izvini što sam te nezasluženo "titulirao".
Ovim postom završavam svoje obraćanje tebi na ovu temu,jer argumente ne prihvaćaš.
Kletva je kletva,a kleveta je kleveta.

Janica Klošarić
09.03.2009., 11:09
I tipfeler je tipfeler.
Isprika prihvacena.

Noky
09.03.2009., 11:37
E moja Janice znati čitati i razumjeti što si pročitao su dvije odvojene radnje koje međusobno ne moraju biti u kohezivnom svojstvu.
Ne znam jesi li upoznata da je u nacrtu Pravilnika sudjelovao i Mladen Ercegović vlasnik Mladers uzgaivačnice (bilo bi poželjno progooglati i upoznati se što se to tamo uzgaja).
Drugo nađi mi jedan redak u Pravilniku koji spomenje Američkog staffordskog terijera.
Ako ćemo se slijepo držati Pravilnika točan naziv pasmine (izvorni) je AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER nađi mi gdje se u nazivu spominje BULL.
To je pasmina priznata od FCI-a smještena u FCI III grupu zajendo sa većinom terijera. Znači to nije križanac pit bulla.

Suki sule za UZGOJNU DOZVOLU ti je potrebna za mužjaka ocjena 5 sa izložbe (za Janicu Klošarić UVJETI IZLAGANJA:Izlagati se mogu psi koji posjeduju rodovnicu priznatu od FCI-a. ISKLJUČENI su KASTRIRANI, STERILIZIRANI i bolesni psi....) moraš snimiti kukove (dozvoljeni stupnjevi su A,B,C,D dočim su stupnjevi E1 i E2 zabranjeni) zatim moraš biti član HKS-a i najbližeg mjestu stanovanja KD-a.
I naposljetku izvesti psa na uzgojni pregled.

bizo
09.03.2009., 12:13
Noky,mislim da je za mužjaka AST-a dovoljna ocjena vrlo dobar,plus ono sve što si naveo,da bi mogao pristupiti uzgojnom pregledu.
Ispravi me ako griješim.
Pozdrav

suki_sule
09.03.2009., 13:07
Hvala na odgovorima..
Jos cu danas ugovorit termin za snimt kukove i uclanit se u Kinoloski Klub Rijeka.

Veceras ga probam slikat u izlozbenoj pozi.
pozz svima

ast_lover
09.03.2009., 18:21
Po meni t.e moje mislenje je da ovaj stafford ima lepu tigestu boji,usi odlicne kupirani,i vrat je odlican,grbna linija je dobra,samo kad ga postavjas istegni mu zadne noze za da se pokazu agli.ali ovo je prvo postavjanje tako da sa vremena ce da bude super,malo mu treba da dobije tezinu i bice super...

magic B
09.03.2009., 18:22
http://img9.imageshack.us/img9/3573/picture021x.jpg

Evo na ovu pozu sam ga uspio nagovorit, za pravu ce jos trebat dosta vjezbe..
Zelim cuti iskrena misljenja, hvala

Napiši otkuda si, ako si blizu da se nađemo na druženju sa psima?

suki_sule
09.03.2009., 18:29
Ja sam ti sa Krka, iz Njivica..Ti?

bizo
09.03.2009., 18:31
http://img9.imageshack.us/img9/3573/picture021x.jpg

Evo na ovu pozu sam ga uspio nagovorit, za pravu ce jos trebat dosta vjezbe..
Zelim cuti iskrena misljenja, hvala
Osim onoga što sam već napisao,dodajem da je pravilan,sve u redu,lijep mužjak,samo ga malo istrenirati:top:

magic B
09.03.2009., 18:34
Ja sam ti sa Krka, iz Njivica..Ti?

hebi ga, samo cca 500 km dalje, Osijek.
:flop:

suki_sule
09.03.2009., 18:35
Steta, imas muzjaka il zenkicu?
MOzda sliku?

Osim onoga što sam već napisao,dodajem da je pravilan,sve u redu,lijep mužjak,samo ga malo istrenirati:top:

Jesi negdje blizu Rijeke?

Po meni t.e moje mislenje je da ovaj stafford ima lepu tigestu boji,usi odlicne kupirani,i vrat je odlican,grbna linija je dobra,samo kad ga postavjas istegni mu zadne noze za da se pokazu agli.ali ovo je prvo postavjanje tako da sa vremena ce da bude super,malo mu treba da dobije tezinu i bice super...

Hvala
Jel mislis da se jos malo udeblja?

Opcija "edit" postoji s razlogom.

Misery's Crown

ast_lover
09.03.2009., 19:05
Da to mislim..da dobije malu tezinu..t.e da se udeblja..ali odlican primerak staforde.

suki_sule
09.03.2009., 19:19
Ovako, imam jos jedno pitanje..
Hranim ga s purina pro plan, zanima me vase misljenje o toj hrani, kolko obroka mu je najbolje davati dnevno(ja mu dajem ujutro oko 8 i navecer oko 18h) i kolko kolicinski je najbolje za staforda?
Hvala

bizo
09.03.2009., 19:35
Suki,ne treba se udebljati ,nego dobiti na mišićnoj masi.To je u slučaju da želiš ići na izložbe i imaš vremena za trening.
Količina hrane ovisi o težini i dnevnoj aktivnosti psa.Moj mužjak jede 400g dehidrata i 100-200 dodatka(meso,kravlji sir,jogurt itd.).Težak je 37-38 kg.
Pozdrav:)

suki_sule
09.03.2009., 19:54
Suki,ne treba se udebljati ,nego dobiti na mišićnoj masi.To je u slučaju da želiš ići na izložbe i imaš vremena za trening.
Količina hrane ovisi o težini i dnevnoj aktivnosti psa.Moj mužjak jede 400g dehidrata i 100-200 dodatka(meso,kravlji sir,jogurt itd.).Težak je 37-38 kg.

Ja ga 2 puta tjedno pustim da trci 5-6 km uz bicikl, ostala 4 dana mi trci za lopticom kratke sprinteve po 30-ak metara al na ovoj slici ne izgleda nes jer sam bio povrijedio kicmu pa su ga mama i sestra setale jedno dva mjeseca bez ovih dodatnih aktivnosti.. Prije sam mu davao i gumu al sam cuo da to potice agresivnost i da nije dobro za zube pa sam prestao..

Tyndall
09.03.2009., 20:30
Nazivanje javne osobe pogrdnim imenom u javnosti (forum) je kletva i kaznjivo djelo kako po nasim zakonima tako i po TOSu; i za isto se osim sudskih kazni dobivaju i banane..

Nije i inače se to na forumu ne kažnjava, jer da se kažnjava neki podforumi bi opustjeli u roku odmah.

Ali to ne znači da je ovakvo pisanje poželjno na Kućnim Ljubimcima:

Hoce li meni netko objasnit kako to da ovaj šupak piše zakon o opasnim pasminama? Okej nisam bas pristojan al ako on moze pisat zakon o opasnim pasminama onda ga ja mogu nazivati šupkom.

fugazi, nemoj više tako.

bizo
09.03.2009., 21:10
Ja ga 2 puta tjedno pustim da trci 5-6 km uz bicikl, ostala 4 dana mi trci za lopticom kratke sprinteve po 30-ak metara al na ovoj slici ne izgleda nes jer sam bio povrijedio kicmu pa su ga mama i sestra setale jedno dva mjeseca bez ovih dodatnih aktivnosti.. Prije sam mu davao i gumu al sam cuo da to potice agresivnost i da nije dobro za zube pa sam prestao..

Pas ima potencijal,a to što si trenirao je i više nego dovoljno s obzirom da nije izlagan,nego samo mažen i pažen.
Na znam na koju gumu misliš,ali neka ima nešto za gristi,zabavljati se,jačati žvačne mišiće.

suki_sule
09.03.2009., 21:32
Dao bi mu obicni slauf za vodu pa bi se natezali al nakon par minuta ja vise nebi mogao jer me izmori i istrese, pa sam mu od tomosa objesio gumu na drvo al da su mu zadnje noge na podu jer me strah da ne polomi zube, a od igracaka sta god uzme rok trajanja mu istekne nakon par min..
Frend mi ima bull terijera, jednom smo im bacali lopticu onak da vidimo kolko ce izdrzat ii za nevjerojatno je da su spremni ic do kraja dok se ne sruse, naravno nismo im to dopustili..

bizo
10.03.2009., 07:48
Odlično Suki,to je sve OK:top:

suki_sule
10.03.2009., 19:39
Bok
Jel mi netko moze rec gdje mogu kupit custom made uprtac?

bizo
10.03.2009., 20:25
Bok
Jel mi netko moze rec gdje mogu kupit custom made uprtac?
Ako misliš na ovakav,onda u Pet centru,ako nije,napiši što je to.
http://i292.photobucket.com/albums/mm17/Muca-Bizo/P3060242-1.jpg
pozdrav

suki_sule
10.03.2009., 21:57
Ako misliš na ovakav,onda u Pet centru,ako nije,napiši što je to.
http://i292.photobucket.com/albums/mm17/Muca-Bizo/P3060242-1.jpg
pozdrav

Taj imam, to ti je kao neki prsluk s opterecenjem od 5 kg..
Jel ovo na slici tvoj pas?

Nisam te pitao dal mu dajes 400 grama hrane po obroku ili za cijeli dan? pozzdrav

fugazi
11.03.2009., 06:54
A vidi ga moj susjed dragi slatki :cerek:

je, njegov je pas, po imenu Mali :D

bizo
11.03.2009., 08:05
Za cijeli dan,ujutro i naveče,uz 100-200gr dodataka,ovisno o aktivnosti:)

staffy
11.03.2009., 15:20
pa kao i sa svim velikim jakim psima. takvog psa se mora znat odgojit i nije to za poklon klincu za 6.rođendan. ima kretena koji si uzmu tog cucka jer su frustrirani i briju da bu se onda on šoral umjesto njih il,još gore,da se šora s drugim đukcima,a takvi ih redovito uopće ne znaju odgojit i nemaju pojma kaj je to velki,jaki pas. i onda ih jednog dana pojede na spavanju pa se čude...

imam stafordskog bull terrijera 20kg. pas prepametan uziva u ljudskom drustvu prijatelji mojih roditelja se boje pekinezere a kad su kod nas maze ga i opusteni su. ima samo jednu manu ne voli muske pse(muzijak je). a tomu sam ja kriv kad sam ga uzeo sa 3 mj. nisam htio da se boji ijednog psa, pa sam uvjek ustrajal da se ne povlaci iz sukoba a danas je star 2g. i nema tog psa da njega natjera da se povuce bio to pas od 70kg. to je moja greska i htio bih buduce vlasnike upozoriti da uvjek psa maknu od sukoba i na sve nacine probaju socijalizirat. ja sa svojim nesmijem doc gdje su muski psi, sa zenkama je sve ok.

staffy
11.03.2009., 16:10
suki_sule, to se odnosi na nekontrolirani uzgoj... ako imas psa iz uzgajivacnice onda ga ne trebas kastrirati/sterilizirati.

pozdrav imam stafordskog bull terrijera to mi je prvi pas nabavio sam ga u mađarskoj u hrvatskoj nije bilo. imam mađarski rodovnik, hrvatske papire nikakve osim knjizice uredno je cjebljen i svakih 5 mijeseci ide na pregled kod vetrinara.
crni sa bijelim ovratnikom ima 2g. izlozbe me ne zanimaju.pa sta ce meni pas s papirima koje moram platiti i do 300 eura vise. dosta mi je da sam vidio njegove roditelj mislim da je to najvaznije ima ljudi koji prodaju s papirima i imaju uzgajivacnicu a odu negdje i kupe psa sa sasvim 10 legla i stavljaju pod svoje,itd....susre sam se i stim. ja obozavam svog, prepametan je. u kuci je miran i spava a vani bi se igrao 2 dana bez prestanka ak ima s kim sam se ne voli igrat. svaka cast ljudima koji uzgajaju pse i imaju uzgajivacnicu, i koji svoje pse vode na izlozbe, al molim vas ako nemate savjet kako da trenirati psa ili prepricati neke dogodovstine. nemojte mudrovati o kastriranjima psa ili da ja svog nebi smio imat ili takve slicne gluposti. svatko zna sta je za njega najbolje ak oce primit savjet ok, ak ne on ce snositi posljedice. svaki pametan poslusat ce koristan savjet.
a buduće vlasnike molim da razmisle dobro prije nego uzmu pasmine sbt, kako ce ga odgojiti i sta ce zeljeti od psa da se poslje ne razočaraju ili da im ne dosadi i vise nemaju brigu o njima i tada se desavaju lose stvari

suki_sule
11.03.2009., 17:25
Za cijeli dan,ujutro i naveče,uz 100-200gr dodataka,ovisno o aktivnosti:)
Hvala na odg..
Ja mu dam 400-450 plus malo jogurta, paste, rize ili tune , svaki dan drukcije..

brane_rmz
11.03.2009., 18:00
pozdrav svima

ja nemam staforda, ali sada ozbiljno razmišljam o nabavi.
zanima me jel bolje uzeti ženku il mužjaka?
kako se razlikuju(mislim na ponašanje)? :p

bizo
11.03.2009., 19:01
Hvala na odg..
Ja mu dam 400-450 plus malo jogurta, paste, rize ili tune , svaki dan drukcije..

Znači skoro pa isto,i mi uvijek izmišljamo da ne bude monotono...

suki_sule
11.03.2009., 19:36
STA PODUZETI?

Vec po stoti put, jedan te isti pas(njemacki ovcar) bez povodca naravno, mi napada psa dok setam, njegov vlasnik govori da napada mog jer je moj opasan.. stalno moram nosit drvo da ga mogu maznut al polagano gubim strpljenje i dodje mi da pustim Duska da ga otrese al me strah da ne postane agresivan onda prema drugim psima, jedina reakcija mog psa je obrambeni stav i pogled prema meni kao da govori "aj pusti me samo ovaj put". Sto je najgore ide za nama po 100- tinjak metara te laje i rezi na njega a vlasnik mrtav hladan!
Sta bi po vama trebalo ucinit?

bizo
11.03.2009., 19:50
STA PODUZETI?

Vec po stoti put, jedan te isti pas(njemacki ovcar) bez povodca naravno, mi napada psa dok setam, njegov vlasnik govori da napada mog jer je moj opasan.. stalno moram nosit drvo da ga mogu maznut al polagano gubim strpljenje i dodje mi da pustim Duska da ga otrese al me strah da ne postane agresivan onda prema drugim psima, jedina reakcija mog psa je obrambeni stav i pogled prema meni kao da govori "aj pusti me samo ovaj put". Sto je najgore ide za nama po 100- tinjak metara te laje i rezi na njega a vlasnik mrtav hladan!

1.razgovor
2.prijava policiji zbog puštenog psa
3.sprej protiv pasa
4.flexi

suki_sule
11.03.2009., 21:24
Ma prijatelju nisam ih jednom zvao nego 10 puta al kazu da imaju pametnijeg posla od "psecih svadja", jednom su me i krave napale pa su se smijali..

Lefti
11.03.2009., 21:30
suki_sule, ovako... ako ne ide civilizirani razgovor sa ocito debilnim vlasnikom nj.o., onda se nemoj niti malo ustrucavati pospricati psa sa paper sprayem! Lijepo objasni vlasniku da nije dozvoljeno setati psa bez povodnika, drugo da mu je pas agresivan na tvog psa koji je svezan i da se neces birati nacin na koji ces njegovog psa maknuti od svojeg. S time da ni pod razno ne pustaj svog psa....
Kada vam se taj nj.o. sljedeci put priblizi, zapovijedi vlasniku da sveze svog psa, ako to ne uradi, slobodno pospricaj psa. Ja bi radje vlasnika umjesto psa ali trenutno je pas opasniji od vlasnika pa se zadrzi samo na njemackom ovcaru :)

suki_sule
11.03.2009., 22:03
Ma morat cu kupit taj sprej, dal to ima u pet centru?
Najgora stvar je sto ima vise takvih u naselju pa kada setas psa samo cekas da neki avlijaner izleti, najgori je jedan crni labrador jer ga mulac huska a cuo sam od njegovog susjeda da mu daje zivu piletinu da jede, pas je na lancu i kad se otrgne je policijski sat u ulici jer je vec napao par ljudi, samo sto nitko radi dobro-susjedskih odnosa ne zeli zvat policiju.. Snjim mi se pas i "potuko", nakon toga mi je trebalo pol godine da ga smirim jer svaki pas koji bi naisao ovaj moj je mislio da ga zeli napast pa bi se odmah pripremio al sreca pa sam to nekako uspio rijesit s par dobrih pasa..
Vjerojatno nisam jedini koji ima takvih problema?

Lefti
11.03.2009., 22:14
Nisi jedini, uvijek ima takvih ulicnih idiota!
Nema u pet centru tog spreja jer je to sprej za samoobranu... to je onaj sprej sto ga cure nose u torbici kao zastitu od silovatelja i inih napadaca :)

I ne libi se pospricati bilo kojeg psa koji je spreman napasti tebe ili tvog psa... prvo probaj na fino sa vlasnikom i ako ne ide a pas nastavlja, sprej sprej

bizo
12.03.2009., 00:03
Nisi jedini,fantastično je nenormalno što si ljudi dozvoljavaju.Užasavam se puštenih pasa i njihovih vlasnika.
Nije se jedanput zaletio na nas pas pametnog vlasnika koji viče:"Neće ništa",na to kažem:"Zavežite psa",on opet:"Neće ništa",a pas reži,kažem:"Reži, napasti će",on kaže."Ne,ne on bi se samo igrao".
Tada ja kažem:"Onda ću pustiti svog,pa neka se igraju",pametnjaković reče:
"Jeste li normalni,pa da se potuku".
Na to nemam više što reći,gledam jesam ja lud,jel' me zafrkava ili što?
Njegov pas se propinje i pokazuje zube,otpuštam flexi za metar,samo je moj šef zarikao,nije ga ni pipnuo,ovaj se prepao i dao u bijeg.
Na tu cijelu situaciju vlasnik puštenog psa je rekao da nisam normalan,da kako mogu "takvog psa" pustiti blizu njegovog.
Epilog:Vlasnik je zavezao psa,otišao u suprotnom smjeru i nakon pedesetak metara opet ga pušta...
Znači,ništa nije naučio i tako iznova svaki dan sa različitim ljudima i različitim psima.
Imamo sasvim solidne zakone,međutim kada je riječ o sprovođenju nešto "šteka".
Što se tiče brnjice imamo je i nosimo je sa sobom u šetnju,međutim ne stavljam je iz ovakvih razloga.

Lefti
12.03.2009., 00:29
i da, genijalno mi je kada se dogodi situacija da pusten pas napadne svezanog staforda/pita/bulla onda je nas pas kriv jer je on "krvolocna zvijerka". Nema veze sto ovaj pas nije svezan, sto je napao, sto se vlasnik dere "nece nista", uvijek su nasi psi krivi...

suki_sule
12.03.2009., 05:54
i da, genijalno mi je kada se dogodi situacija da pusten pas napadne svezanog staforda/pita/bulla onda je nas pas kriv jer je on "krvolocna zvijerka". Nema veze sto ovaj pas nije svezan, sto je napao, sto se vlasnik dere "nece nista", uvijek su nasi psi krivi...

Upravo se to meni dogodilo sa tim labradorom, ugrizo je mog i onda ga je moj zgrabio i tip je izletio iz kuce i rekao "KAKAV TI JE TO PAS"
Al u vecini slucajeva je dovoljno da Dusk pusti glas i bude crta..

bizo
12.03.2009., 11:03
Zanima me kakav je mentalni sklop takvih osoba koji puštaju takve pse.
Što se događa kada je umjesto AST,ili bilo kojeg "jačeg" psa,recimo pudlica,ili neki slabiji pas.
Kako to da je onda sve u redu kada ugrize slabijeg psa?
Sve se svodi na to,da,ako je vlasnik normalan i drži se zakona,imao manjeg ili većeg psa,trpi zbog ovakvih vlasnika.
S druge strane postoji i druga priča.Dolete do nas i mali psići,koji nas ne mogu ni ogrebati,ali je situacija neugodna.
Možda će ljudi jednog dana shvatiti da su to njihovi ljubimci,da su ih kupili sebi i za svoju dušu.
Možda će shvatiti da se naši psi ne žele igrati s njima kada i gdje njima odgovara.,čak nas uopće ne zanimaju u životu.
Svatko bi trebao imati pravo na šetnju sa svojim psom,bez smetnji od strane "zaigranih"pasa i njihovih vlasnika.
To pravo se može ostvariti jedino ako je pas na povodcu,kao što zakon nalaže.
Ovo sve što sam napisao odnosi se na mjesta gdje nije dopušteno slobodno kretanje pasa.
Pozdrav svim savjesnim vlasnicima :)

Lefti
12.03.2009., 12:18
Ako je u pitanju manji i slabiji pas onda je opet taj isti kriv jer je to mali histerican isfrustrirani pas.... apsolutno nikada "nije kriv" onaj bez povodca, to je valjda pravilo, neznam...

staffy
12.03.2009., 13:57
STA PODUZETI?

ja bih vlasnika zašamaral i prijavit ga policiji

staffy
12.03.2009., 14:15

imao sam slucaj na moru kad sam setao plazom svog psa zaletio se na nas labrador i napadao nas ja nisam dao nikakv sukob tad je dosla vlasnica i rekla da bi se igra ja sam ju molio neka ga makne pas je stvarno bil lud, ona meni neka pustim svog, nakon objasnjenja njoj da to nije dobra ideja da se njzin pas nije uigran nego agresivan da ce ga moj ozljediti pocela se smijat i govorit sta taj malisan od 20 kila moze njemu upozorio sam je vise puta i ja sam stao ispred svog psa ovaj luđak htio mene ugris a vlasnica samo stajala i smijala se, nisam imao izbora sa lajnom sam mu dopustio da napadne dok labradora i za pet sekundi ga je uhvato za vrat i poceo trgat na moju zappovjed ga je pusti i tad se vlasnica opametia mislim i njezin pas i maknuli se.

suki_sule
12.03.2009., 17:03
Ma najlakse je zasamarat, al radi se o tome da mi pas nakon toga najmanje 20 dana u svakom psu vidi prijetnju..
Al ako se ovako nastavi, imam na skladistu 2 njemacka ovcara pa cu ih jednom ic prosetat van skladista a oni ne oprastaju, jedino s Duskom se igraju, ostali su im svi neprijatelji jer su cuvari a njega znaju od kad ima 3 mjeseca pa su ok snjim..

NFL_AJKULA
12.03.2009., 19:01
Ma najlakse je zasamarat, al radi se o tome da mi pas nakon toga najmanje 20 dana u svakom psu vidi prijetnju..
Al ako se ovako nastavi, imam na skladistu 2 njemacka ovcara pa cu ih jednom ic prosetat van skladista a oni ne oprastaju, jedino s Duskom se igraju, ostali su im svi neprijatelji jer su cuvari a njega znaju od kad ima 3 mjeseca pa su ok snjim..

suki_sule potpuno te zazumem i podrzavam pisanja biza i lefty.
Podrzavam i tvoj stav da se tucom nista ne dobija ali ima ljudi koji bukvalno traze da dobiju po pi**i . Pokusaj svim normalnim metodama ali ako nikako ne ide ne libi se ni sprejeva ni "tjelesnog odgoja".
Takodje i imam malu zamerku za tebe. Kazes pas ti ima traume,OK (to nije nista ne uobicajno) ali pokusaj da jos malo pojacaj rad sa njim na tom segmentu da tako neke kriticne scene za njega budu sto manje stresne. U svakom slucaju te razumem i podrzavam.

Btw: Okacio sam u album nove fotke svog Dzingija pa izvolite pogledati :):p

bizo
12.03.2009., 19:04
Pa Ajkula jesi ti živ?

NFL_AJKULA
12.03.2009., 20:59
Pa Ajkula jesi ti živ?

Da nisam nebi bilo ni ovog danasnjeg javljanja HAHAHA
Pozdrav Bizo, radilo se i toliko me obaveza sastavilo da sam samo imao vremena za Dzingija :) Kako si ti, kako tvoja kompanija... ?

Btw: Odlucio sam da Dzingiju ne kupiram usi. Znam da tako nece imati onaj "staff look" ali bas me briga a i nece ici u skolu pa da ga ostali zjb. :D
Znam da ima dosta ljudi koji se sa ovim nece sloziti ali za mene je on i ovako klempav i ne savrsen najlepsi pas na svetu.

Lefti
13.03.2009., 01:04
ajkula, neki psi nisu samo izlozbeni primjerci nego i nasi kucni ljubimci... koji su nam najdrazi i najljepsi i klempavi, krezavi, cudne boje, sa 7 ili 9 prstiju, svejedno! :cerek:
tako da nema nista lose u tome sto ne zelis kupirati svog prasca malog :)

NFL_AJKULA
13.03.2009., 08:46
Lefti hvala na divnim recima za Dzingija. Sve sto si rekla je bas tako :s
Njemu nece pomoci ni ljepljenje ni savijanje... nista HAHAHA on tako drzi svoje usi i to je to :) Ali recimo kada se mnogo obraduje ili kada trci ili uziva u bilo cemu on te usi tako spusti i zalize da onda ima onaj pravi look. E tada ja poludim od srece i znam da je presretan-to je ne procenjivo :cerek: Pokusacu da fotkam taj trenutak :D

bizo
13.03.2009., 09:50
Ajkula,znaš da je Džingi "moj" od kada sam ga prvi put vidio.
Osobno,meni se on toliko sviđa takav,kakav je,sa uspravnim ušima,to mu daje tako simpatičan look,da je naprosto neodoljiv.
Evo kada Mali u trenutku liči na Džingija.
http://i292.photobucket.com/albums/mm17/Muca-Bizo/kodak1jesen-zima292.jpg

DD7
13.03.2009., 12:26
Poklanjam predivnu umiljat stafordicu staru godinu dana. Sterlizirana je.

http://photos-e.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2564/151/14/790067855/n790067855_1429172_6330445.jpg

http://photos-f.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2564/151/14/790067855/n790067855_1429173_7915918.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2564/151/14/790067855/n790067855_1429168_2356211.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2564/151/14/790067855/n790067855_1429175_3608308.jpg

staffy
13.03.2009., 13:22
MOLIM SAVIJET
moj stafordski bull terrier star je 2g. malo je visi nego uobicajno i jos mi se cini da se nije razvio u sirinu kako bi trebao. dosta su mi ljudi rekli da se oni ili amstaf razvijaju do dvije dvije i pol godine i to je to. nedavno sam razgovaral s jednim gospodinom koji je rekao da se njegov tek poslje dvije i pol godine poceo jacat i sirit.
ja svojeg hranim dvaput dnevno sa 100g. eukanuba za staf bull terriere i stavljam 100 do 200 grama pilecih jetrica sa srcem. nekad i piletinu koju mi jedemo pa ostane. molim da mi date koji savjet kako ga trenirati i hraniti(sta se tice hrane vrlo je izbirljiv nece ni rizu ni tjesteninu) da dobije malo sirinu i misicnu masu. jel su pileca jetrica dobra za njega ili nest drugo? koja hrana za za pse(eukanuba , royal kanin) je najbolje

mojstaff
14.03.2009., 19:07
Moj stafic ima 7 meseci. Jos uvek mu dajem junior hranu, interesuje me kad treba poceti davati hranu za odrasle pse?

staffy
15.03.2009., 01:51
Moj stafic ima 7 meseci. Jos uvek mu dajem junior hranu, interesuje me kad treba poceti davati hranu za odrasle pse?

jedanput sam naisel na netu na nekakvog strucnjaka rekao mi je da je psima najbolje davati domacu hranu ostatke nase sta mi jedemo ili slicno ili hranu kupovnu mijesati sa domacom hranom.( poslje 12 mj.hrana za odrasle) mene samo zanima koji omjer terba davat kojiko puta dnevno i koliko trenirat psa.
bio bi zahvalan da mi neko kaze od ovih ljudi na netu koji se vise razumiju,

bizo
15.03.2009., 09:42
mojstaff-naši psi su počeli sa 18mj. jesti hranu za odrasle

staffy-dva puta na dan,ujutro i naveče,dajemo kombinaciju
suhe hrane i mesa,sira,jogurta,povrća itd.
-ako je težak 20kg,a hoćeš ga razjačati,povećaj mu hranu na
2 x 150gr
-nemoj mu davati iznutrice više od 2x tjedno
-dodaj po obroku oko 100 gr. mesa ili kravljeg sira
-trening-bicikl-lagani kas,a kasnije neka te vuče u kasu

za sada toliko,pozdrav
P.S.ako možeš stavi sliku tvog sbt-a

suki_sule
15.03.2009., 10:20
BIZO - Kako si ga naucio da te vuce? Ja pokusavam al nikako da se dogovorimo, jer cim stanem i on isto napravi i gleda me u oci da mu dam znak da opet krenemo..

bizo
15.03.2009., 11:31
To ovisi od psa do psa,neki sami,nekima je dovoljno bodrenje,a neke treba naučiti.
Trebati će ti nečija pomoć,neko od ukućana da ga doziva,ili mami sa igračkom,dok si ti s njim na biciklu oni neka budu ispred.
Sigurno će krenuti za njima,u početku mu lagano pomogni sa pedalama.
Kada počne vući,ohrabri ga i reci "vuci",tako da kasnije to radi na zapovijed,i stalno ponavljati dok ne nauči.
Moji to rade bez problema,dok recimo ne bi se objesili i visili,nema šanse.

Ako imaš neki recept,napiši.
POzdrav:)

suki_sule
15.03.2009., 11:58
Ni meni nije htio visit, tip mi je rekao da on osjeti ako je pretezak pa mozda zato nece.. Ja ga prvo malo izludim slaufom a onda oce i visit samo mu nedam skroz da visi jer me strah da zube ne polomi pa mu pustim zadnje noge na podu a prednje 20-30 cm od poda i svako malo mu prodrmam gumu jer mu inace dosadi..
Kolko imas pasa?
pozz

staffy22
15.03.2009., 13:31
ehei..vec neko vrijeme citam vas forum i super mi je.vlasnica sam am staforda starog 14 mjeseci.odlican je pas, no prezaigran je..nije izlozbeni primjerak,pa me zanima sta vi mislite o njemu? staviti cu koju slikicu kad je bio 7 mj jer nemam novijih slika moram ga poslikat pa da mi kazete dojmove,iako ce on uvijek ostati meni najbolji i najljepsi zanima me i vase misljenje..jer vidim puno prekrasnih staficha ovdje..lijep pozdrav

staffy
15.03.2009., 15:22
hvala bizo na savijet stavo bih sliku a jos nisam skuzil kak.
ja mu dajem svakodnevno iznutrice al necu vise.
jel skode iznutrice? ja dosad nisam skuzil jedino kad mu dajem kravlje il telece, nedavno imao je meku crnu stolicu.
meni je problem sta nece hranu samu jest kad stavim hranu za pse i meso, meso pojede hranu ostavi pa onda pileca jetrica skuham nasjecka i s rukama izmjesam da kad jede mora pojest oba dvoje.
i kad se vozimo na biciklu il rolama on mene vuce prvih 2 kilometra odmah krene brzo moram ga usporavat inace bi u ful sprint krenuo poslje polako zajedno idemo

Noky
15.03.2009., 15:58
BIZO - Kako si ga naucio da te vuce? Ja pokusavam al nikako da se dogovorimo, jer cim stanem i on isto napravi i gleda me u oci da mu dam znak da opet krenemo..

Danas sam baš o tome pričao sa jednim momkom u Osijeku.
Vidio sam ga na Kopiki sa prekrasnim primjerkom staforda radili su nekakve svinjarije sa "kobasicom" (čitaj objesio je kobasicu na drvo a pas ju je zagrizao i visio 20-tak minuta na kobasici).
No da se vratim na bicikl on kaže da je psa naučio da ga vuče kada je na biciklu sa POINTEROM ( laserom sa dječjeg pištolja) kaže da pas poludi vijajuči crveno svjetlo.
Tako da je s početka sjeo na bicikl najprije je okretao pedale, a onda bih mu s vremenom upalio pointer i svjetlio bi s njim psu, a pas bi to pokušavao uloviti. Cijelo vrijeme bi psu vikao nekakvu naredbu (u njegovu slučaju "idemo dečko ") pa sada pas kada čuje naredbu "idemo dečko" vuče kao lud.
Znači na svoje oči sam vidio kako pas vuče njega na biciklu od kasa do galopa ovisno o intenzitetu izdavanja naredbe.

naši psi su počeli sa 18mj. jesti hranu za odrasle

bizo zato ti i jesu psi debeli.
mojstaff danas na tržištu postoje hrane za cjeli životni vijek znači postoje Super premium hrane kojima možeš hraniti pasa čitav život ne mijenjajuči formulu.
Doduše mali broj proizvođača i hrane su poprilično skupe ali odlične i praktične.

suki_sule
15.03.2009., 16:52
Evo i ja sam probao s hrenovkom, prvih par puta sam mu pomagao jer je lagana uzbrdica, zatim sam supruzi rekao da se udalji 50-ak metara i da ga zove s hrenovkom, sam je krenuo i na kraju je uhvatio sprint..
Sve se moze, samo ga treba hranom nagradit.. Jedan moj daljni rodjak u Danskoj svome na otprilike 2m visine stavi kobasicu i ovaj ce skakat pola dana ako treba..al je na kraju i smaze

bizo
15.03.2009., 17:09
bizo zato ti i jesu psi debeli
.

Definiraj "debeli",jel' znaš koliko su teški,visoki,koliko imaju potkožnog tkiva,jesu li u treningu ili ne.
Ali dobro,već sam navikao na tvoje komentare,tako da ih ne uzimam odveć k srcu.
Kada si već tu,da te pitam,jel' ti imaš nekih savjeta u vezi prehrane i vježbanja pasa,jer koliko sam shvatio AST-a nemaš,ali iskustva sa psima imaš,pa bih te molio da nam preneseš neka tvoja iskustva.

staffy
16.03.2009., 02:51
vec 2 sata pregledavam forum i nemogu nista naci o STAFORDSHIRE BULL TERRIERIMA
ako netko zna vise o njima ili koristan savijet ili ih ima NEKA SE IZJASNI MOLIM.
meni je ovo prvi pas.

fugazi
16.03.2009., 06:29
Evo ovako iz prve pa ako pomaže http://en.wikipedia.org/wiki/Staffordshire_Bull_Terrier