PDA

View Full Version : Berber

Tonni
13.05.2003., 14:06
Iako mi nije omiljeni slikar, nekako dodjoh u vlasnistvo 2 Berberove slike (ne pitati kako :D). Covjeku je 99% slika konji i njegova zena :D :D
Tu i tamo neki anticki element, ali opet vecinom u kombinaciji sa zenom ili konjem. No, covjek je zaista zaljubljen do boli. Suvisno je napominjati da mu je zena na slikama daleko ljepsa nego u realnosti, dok su konji vrlo slicni pravima ;)
Fascinantna mi je opcinjenost crveno-narancastom bojom koja mu je na vecini supruginih portreta.
Kakav je vas stav prema ovom, vjerovatno, najslavnijem slikaru s, hmmmmm, ovih prostora? :D

Mikilegendo!care!
13.05.2003., 14:10
Tonni kaže:
Kakav je vas stav prema ovom, vjerovatno, najslavnijem slikaru s, hmmmmm, ovih prostora?

Dosadan mi je do bola, jednom Murticu kvalitativno nije ni do koljena.

Tonni
13.05.2003., 16:19
Ne mozes ta 2 usporedjivati, totalno drukciji stilovi. Naravno da je dosadan kad slika samo konje i svoju zenu :D :D
Ali, to radi dobro.

Mikilegendo!care!
13.05.2003., 16:27
Tonni kaže:
Ne mozes ta 2 usporedjivati, totalno drukciji stilovi.

Mozes ako pricamo o kvalitativnim razinama. Murticeve slike (nemam pojma zasto sam bas njega bubno :D ) su inteligentnije, intrigantnije i zanimljivije (nemoj opet konje :D ) od Berberovih bez da smo ista i rekli o razlicitosti stilova.

kisha
13.05.2003., 19:41
Vidis meni je Murtić daleko dosadniji od Berbera, iako se Berber motivski vrti u istom krugu,ali opet to rade svi -manje više!!!

Motivski mi u sebi nosi tu neku Andrićevsku nostalgiju za prošlosti,bar se to tako odražava na moju percepciju njegova slikarstva.....U svakom slučaju sviđa mi se.. :)

saku helle
13.05.2003., 22:46
totalni kič!

Mikilegendo!care!
14.05.2003., 00:34
kisha kaže:
Motivski mi u sebi nosi tu neku Andrićevsku nostalgiju

Sad bi ja tu ubacio Djoku Balasevica....ali necu. :)

Tonni
14.05.2003., 09:52
kisha kaže:
Motivski mi u sebi nosi tu neku Andrićevsku nostalgiju za prošlosti,bar se to tako odražava na moju percepciju njegova slikarstva.....

E, bas tako :top:
Miki, ajd nemoj sad Djoku, Berber je vani ipak cijenjen za razliku od Panonskog kvazimornara.

Tonni
14.05.2003., 09:55
Mikilegendocare kaže:
Mozes ako pricamo o kvalitativnim razinama. Murticeve slike (nemam pojma zasto sam bas njega bubno :D ) su inteligentnije, intrigantnije i zanimljivije (nemoj opet konje :D ) od Berberovih bez da smo ista i rekli o razlicitosti stilova.

E, tu se nikako ne slazemo. Istina je da Berber ima dosadne motive, ali da ima kvalitetu - to se ipak ne moze osporiti.

Mikilegendo!care!
14.05.2003., 10:13
Tonni kaže:
E, tu se nikako ne slazemo. Istina je da Berber ima dosadne motive, ali da ima kvalitetu - to se ipak ne moze osporiti.

Ma ugodan je on oku, daleko od toga...ali ugodan je i D.Popovic (jos jedna internacionalna "velicina" ;) ) i to je sve. Dosadno i nezanimljivo :(

darin
15.05.2003., 00:18
Meni je Berber uzasno zabavan, bas nesto kao sto je kisha napisala...podsjeca me iz nekog razloga na prerafaelite koje o-bo-za-vam!!! i totalno je ceznjiv...

Nasla sam neki dan dva prekrasna Berbera u jednoj ludoj maloj galerijici u Tkalci...Vrbnik se zove...mali su, ali divni...

...bas kao neke savrsene male kutijice iz djetinjstva...ili ukrasni papir za zamatanje darova koji si sanjao...

...e jesam ga sad...:)

Tiffany
15.05.2003., 09:30
Za moj ukus su stvarno malo previše kič..ali imaju u sebi neku melankoniju koja mi se sviđa.Nevjerovatno koliko je čovjek tražen,obožavan i kopiran..već duže vremena..a postao je tako dosadan!

kisha
15.05.2003., 09:34
Ja ne volim kič...al kod Berbera ga recimo niti ne primjećujem...Takav kakav je taman je...sanjiv i maglen :D A ponavljanje motiva je česta pojava u slikarstvu,tako da mi tu nema ništa čudno...

primjerice....kod Bengeza, koji mi je živošću boja predivan,ali uvijek crta isto....Ma meni to ne smeta .... :)

Liberatore
15.05.2003., 18:28
Berber, Jordan, Pulitika i Murtic su toliko nastancali slika da su izgubili svaku vrijednost...gori su od naive.

Liberatore
15.05.2003., 18:30
Mikilegendocare kaže:
Ma ugodan je on oku, daleko od toga...ali ugodan je i D.Popovic (jos jedna internacionalna "velicina" ;) ) i to je sve. Dosadno i nezanimljivo :(

Hmmm...ne volim nashe mejnstrim molere, ali su mi skulpture Dimitrija Popovica fantasticne...

Liberatore
15.05.2003., 18:31
Jos jedan prilog nasim slikarima, koji nisu losi ali furaju isti stil i tematiku do iznemoglosti..
Nives K.K.

kisha
15.05.2003., 18:50
Liberatore kaže:
Jos jedan prilog nasim slikarima, koji nisu losi ali furaju isti stil i tematiku do iznemoglosti..
Nives K.K.

Da, ma uvijek mi je to bilo čudno...zašto to rade... recimo Masle i Romana, isto tako...uvijek isti motivi i isti stil.....
Rijetko koji slikar ide u eksperimentiranje...u razradu vlastitih mogućnosti, i vlastite kreativnosti.. zar sami sebi ne dosade....???

Tiffany
16.05.2003., 08:59
[QUOTE]Liberatore kaže:
Berber, Jordan, Pulitika i Murtic su toliko nastancali slika da su izgubili svaku vrijednost...gori su od naive. [/QUOTE

I agree :top:

kiša
16.05.2003., 23:27
Kad države nedostaje love u opticaju probude se strojevi u Savskoj.
Murtić radi na istom principu.
Njemu su slike sredstvo plaćanja.
Na noć iz izbaci desetak komada. :D

Berber mi je drag. :)

verica
20.05.2003., 14:13
Dobila sam neke (sitne) novce pa bih si kupila neku sliku za uspomenu, ali ovaj čas ne znam koju, pa ako mi netko može preporučiti neku galeriju

Bengez mi je, recimo, super ali mi je preskup.

Liberatore
21.05.2003., 01:16
zasto kod nas nitko ne kupuje umjetnicke fotografije?
uramljene su, ustakljene, mogu jednako dobro visiti na zidu...
why :( ?

Mikilegendo!care!
21.05.2003., 01:32
Liberatore kaže:
zasto kod nas nitko ne kupuje umjetnicke fotografije?
uramljene su, ustakljene, mogu jednako dobro visiti na zidu...

Zato sto je uvrijezeno misljenje da svaka budala moze uzet "idiota" i okinut te onda okacit vrli rezultat na zid...:2up:
Evo Tore, vidjeh tvoje fotke neki dan i ja bi odmah dao 100 maraka za njih...da ih imam :) (sala mala, tip fotografira prejako...;) )

Verice, odi za nepoznatim imenima, jeftini su danas. Ako te pali malo apstraktniji ekspresionizam ja preporucujem mladog akademskog slikara Gordana Oresica (je mi frend, ali decko stvarno rastura...a i jeftin je ;) )

Liberatore
21.05.2003., 01:36
Mikilegendocare kaže:

Evo Tore, vidjeh tvoje fotke neki dan i ja bi odmah dao 100 maraka za njih...da ih imam :) (

moze i 100 kn, a ako ne onda cevapi u somunu + jedna ljuta ;)

Liberatore
21.05.2003., 01:38
Mikilegendocare kaže:
. Ako te pali malo apstraktniji ekspresionizam ja preporucujem mladog akademskog slikara Gordana Oresica (je mi frend, ali decko stvarno rastura...a i jeftin je ;) )

Ako je to onaj na kojeg mislim, onda stvarno preporucujem Oresica...covjek je jako talentiran.

Mikilegendo!care!
21.05.2003., 01:40
Liberatore kaže:
moze i 100 kn, a ako ne onda cevapi u somunu + jedna ljuta ;)

Evo kako rezonira jedan umjetnik, kakva sramota za ovu zemlju... :(

(a jel dobijem i ram za one cevape... :o :D )

havana
19.06.2003., 22:27
Liberatore kaže:
Berber, Jordan, Pulitika i Murtic su toliko nastancali slika da su izgubili svaku vrijednost...gori su od naive.

Slažem se...sve to daleko je od umjetnosti

dada79
06.07.2003., 17:46
Liberatore kaže:

Slazem se. A i kao sto rece kisha, ne volim tu ustaljenost u umjetnosti, to je potreba za sigurnoscu zbog love, al gdje su tu onda unutarnji impulsi i samorazvoj?? U razgovoru s Ivancicem neku vecer na otvorenju njegove izlozbe, priznao mi je kako je dosta mislio sto ce biti ako prijedje s svoje zastitne karmin-crvene na drugacije stvari, u pretezno sivim tonovima.

Umjetnicki proces ukljucuje stalno experimentiranje, istrazivanje novih, razlicitih mogucnosti, a ne usjedjelost u provjerenoj sigurnosti.

A sto se tice Murtica, svaka mu cast u ranijim fazama, al je otisao u pravu stancanceriju, prica se da ima cak zaposlene ljude koji polijevaju boju, a on se samo na kraju potpise :D

kad djelo izgubi duh, tada mu je kraj.
u svakom djelu se osjeca energija, napor, trud, razumijevanje i ljubav autora. A isto tako i nedostatak istoga.

Dragonfly
06.07.2003., 18:14
i ostat živa!

Ljepota nije u slici; ljepota je u oku promatrača..;)

Iako moram naglasit da se apsolutno i relativno slažem sa svima vama ovdje.

OzzY
07.07.2003., 00:31
... i sad se ja pitam nakon citanja ovih komentara zakaj ne morem napraviti bar dvije slike koje su slicne iako se konstantno neki isti elementi provlace kroz njih (srceka , duge i tak ) :D :rolleyes: :cerek:

Septembar
07.07.2003., 00:56
da postal je premonoton
stariji radovi su mu bili bolji, sad je bas stancanje

http://www.mersad-berber.com/eng/virtualna_galerija.asp

FannyB
07.07.2003., 01:29
darin kaže:
...podsjeca me iz nekog razloga na prerafaelite koje o-bo-za-vam!!! i totalno je ceznjiv...

Ajde fala Bogu da nisam jedina koju Berber podsjeća na
prerafaelite, osobito Burne-Jonesa.

Ma miskim da je cijeli problem kod percepcije Berbera to što su njegove slike postala potrošna roba. Statusni simboli koje nuveau riche nemilice vješaju po dnevnosobnim zidovima (onak na vidljivom mjestu, iznad kauča, preko puta vrata, da te strefi ta silna grandezza čim kročiš u njihov well appointed flat).
A i sam autor se gadno pomamio za parama, pa štanca otiske u besramnim količinama:rolleyes:
Čovjek se komercijalizirao, i oš neš, nestala je ta neka doza nedostupnosti i intrige koja je obično vezana uz umjetnost.
Šteta.

darin
07.07.2003., 19:47
Ej Fanny, love ya bunchez!!!!! :)

Da, steta je sta se takve stvari desavaju. Nazalost, to utjece i na ono sto je nekoc imalo vrijednosti, ne bas realne, nego one u osobi. Npr. ono sto je pobudjivao na pocetku ostaje oskrvnjeno, sort of.

Iako, meni je Berber i dalje drag...bas me briga kolko ih stanca i ko ih doma vjesa. Aj lajk it. :cerek:

Vještac
07.07.2003., 20:40
Berber?

Njegove su slike poput izblijedjelih sjećanja iz nekih prošlih života. Nikada ih ne bi stavio na zid u svome domu, držao bi ih zaključane u škrinji, nedostaje mi iskra života u njima.

Sličan dojam mi ostavljaju i slike Vasilija Jordana sa prozračnim, poluprozirnim damama sa šeširima i suncobranima, velovima, poluavetima, ledenim parkovima, siluetama čamaca i stepeništima kojim odlaze, koračaju negdje put gore, u Vječnost... Osjećaj prolaznosti života...

Jordan 1 (http://www.inter-art.de/Archiv/Jordan/vita.html) . Jordan 2 (http://www.straza.hr/jorda.htm)

Kažu da volimo slike u kojima prepoznajemo dio sebe.
Ova dva autora definitivno nisu moji svjetovi, nedostaje mi u njima ono što volim i u čemu se prepoznajem - strujanje raznobojnih energija, pulsiranje, radost života...

V.

kisha
07.07.2003., 23:03
Vještac kaže:
Berber?

Njegove su slike poput izblijedjelih sjećanja iz nekih prošlih života.

Ova dva autora definitivno nisu moji svjetovi, nedostaje mi u njima ono što volim i u čemu se prepoznajem - strujanje raznobojnih energija, pulsiranje, radost života...

V.

Upravo to.....Berber nosi u sebi taj odbljesak prošloga, kao što to Andrić radi u svojim romanima, ali meni je upravo to ono što i čini da su mi te slike tako dopadljive, i ostavljaju dojam čeznutljivosti, neke sanjarske, ali ne na način da mi u njima ne pulsira energija, život, kao što ti imaš dojam, baš naprotiv,...samo što to pulsiranje nije tako očito, više je uhvaćeno u trenutku- kao da je zasanjano, pa stoga ostavlja dojam možda preuranjene statičnosti....

I kao što je Darin rekla, ma koliko bio naštancan i dalje mi se sviđa... :)

I da volimo sve ono, ne samo slike u kojima prepoznajemo sebe, makar toga nismo ni svjesni.....

Jordan mi se ne sviđa, i potpuno mi je nešto drugačije od Berbera... Jordan mi je pun aveti i tmaste energije- koja svojom arhaičnošću odbija....

Satir I Kusch
15.07.2003., 13:04
Dragonfly tresnula i ostala živa:
Ljepota nije u slici; ljepota je u oku promatrača..

Vještac kazuje:

S prvom rečenicom se slažem.
(Dragonfly, živjela!)

Druga rečenica mi bode oči.
Jer, meni su neke stvari i pojave lijepe, a nikako se ne mogu prepoznati u njima.

Na primjer, lijepa slika.
Slika, kojoj je motiv meni sasvim nepoznata osoba.
Osoba, koja ima neku deformaciju koju ja nemam.
Slika, jer sam totalni antitalenat za stvoriti nešto što bi se moglo nazvati likovnim umjetničkim djelom.
Primjer:
1984.g. (nema veze s Orwellom), Dubrovnik, Stradun, ulični slikar, djevojka kao model (ljepuškasta no ne i ljepotica).
Pokraj mene moja djevojka.
Pokraj slikara dečko one djevojke.
Oko nas "mali milijun" ljudi.
Slikar ružan, pa, skoro kao ja.
Vješt.
Umješan.
Zapaža.
Trudi se.
Negdje, oko sat vremena je to trajalo.
Bio sam fasciniran umijećem slikara, iako je to bila samo poslovna prezentacija.
Kad je sve bilo gotovo, htjedoh otići, no privuče me nazad reakcija dečka one djevojke. Nešto se ljutio, pa priđoh bliže. Nije htio sliku, prigovarao je slikaru da mu na slici djevojka škilji na lijevo oko. Ponovno se zagledah u sliku. Pa pogledah i djevojku. Je, tek tad sam zapazio da malo škilji. No, meni je upravo to davalo ljepotu slici.
Da nije bila prisutna i moja djevojka, otkupio bih onu sliku, kad već onaj mangup nije htio.
Čak sam imao utisak da je slikaru bilo drago što je morao/mogao zadržati sliku.

Dakle, Vještac, ako smo se razumjeli - niti u jednom jedinom djeliću nisam se mogao poistovjetiti sa bilo kim ili bilo čim što je činilo opisanu scenu.
A, osjećao sam ljepotu.
Toliku, da ju i sad osjetim nakon skoro dvadeset godina.

Stoga bih, za moju osobnu uporabu, tvoju rečenicu preinačio u:
"Smatram lijepim ono što budi dobre osjećaje i razmišljanja u meni."
Ostaje samo dilema - dobro : loše.

Hajd' Vještac, živ bio i ti!

Gospon Pes
15.07.2003., 13:27
Satir I Kusch kaže na drugom topicu:
Vještac, kud me to napelavaš?
U slikarske vode!
Pa, lijepo sam ti napisao da sam antitalenat za slikarstvo.

Mozda si antitalent za naslikati sliku, ali to je sve.
Za gledati slike i reci nesto o njima si strucnjak. :D

Satir I Kusch
15.07.2003., 13:56
A, ne, Gospon Pes!

Mona Lisu ne bih mogao gledati sat vremena kao nepoznatu djevojku na slici nepoznatog slikara! Još k tomu sa vlastitom djevojkom u društvu!
Prihvaćam tvoju kritiku samo u dijelu spominjanja moje jezičine.

Vještac
15.07.2003., 19:44
Svaka cast Leonardiju, ali Mona Lisu ne bih stavio na pocasno mjesto u dnevni boravak. Kad je gledam, bar reprodukciju, uvijek imam osjecaj da ta zena s zagonetnim osmjehom na licu - uopce nije zena. Ima nesto "musko" u sebi... mona-lisa.jpg (http://www.artofcolour.com/leonardo-naturalism/leonardo-image-files/mona-lisa.jpg)

A jednom sam vrisnuo od zadovoljstva kada sam otkrio reprodukciju Van Gogh-ovih Suncokreta u psihijatrijskoj ordinaciji doktorice Dolores, u splitskom KBC-u, taman iznad bijelom presvlakom presvucenog psiho-kauca. Psihodelija ziva, cisto savrsenstvo, za tu sliku je zaista steta da trune u japanskom muzeju!!! sunflower.jpg (http://www.values.ch/Countries/Low-Countries/Van-Gogh/Nature/sunflower-card.jpg)

V.

Gospon Pes
15.07.2003., 20:36
Satir I Kusch kaže:
Mona Lisu ne bih mogao gledati sat vremena kao nepoznatu djevojku na slici nepoznatog slikara! Još k tomu sa vlastitom djevojkom u društvu!

I to te cini "bedakom" za slikarstvo? :D Ako mene pitas, time samo dokazujes da bas to nisi. (Shvacam izreku kao da ti se Mona Lisa osobito ne svidja, ispravi ako grijesim.)

Zapravo se moja primjedba odnosila na nesto drugo.
Izuzmimo sad same slikare, oni su umjetnici (neki barem :D), posvetimo se publici.
Zamisli, meni se Mona Lisa uopce osobito ne svidja. Stajala sam pred njom prije par godina u Louvre-u i zgranuto se pitala sto ju je ucinilo toliko poznatom. Vjerojatno vise pitanje je li to stvarno zena ili Leonardov ljubavnik kojeg je portretirao kao zensko. :D Naime i ta teorija postoji.
Uglavnom, meni ta slika uopce nije nesto posebno i sto cemo sad? Proglasiti me tutlekom za slikarstvo, zar ne? :D
A zasto zapravo? Jer je neki kriticar x rekao da je Mona Lisa genijalna i budala si ako to ne vidis? Pa zar nije umjetnost tek onda umjetnost kad djeluje na promatraca, kad izazove neku reakciju? I zar to nije zapravo cisto individualna stvar?

Vjestac, Van Gogha ne volim. :D Ocito sam ipak jos premalo luda, pa u njegovim slikama ne nalazim nista, osim sto je jako zgodno vidjeti tehniku. Slikao je packajuci bojama direktno iz tube i svaka slika mu je valjda cm debela. :D

Uglavnom, meni je umjetnost samo ono sto se meni svidi. :D

Vještac
15.07.2003., 20:40
Satir, čitam tvoj post, na jednom mjestu kažeš:

1984.g. (nema veze s Orwellom), Dubrovnik, Stradun, ulični slikar, djevojka kao model (ljepuškasta no ne i ljepotica).
Pokraj mene moja djevojka.
Pokraj slikara dečko one djevojke.
Oko nas "mali milijun" ljudi.
Slikar ružan, pa, skoro kao ja.

Očigledno svoje lice ne smatraš idealom ljepote, savršenstvom...

Kad je sve bilo gotovo, htjedoh otići, no privuče me nazad reakcija dečka one djevojke. Nešto se ljutio, pa priđoh bliže. Nije htio sliku, prigovarao je slikaru da mu na slici djevojka škilji na lijevo oko. Ponovno se zagledah u sliku. Pa pogledah i djevojku. Je, tek tad sam zapazio da malo škilji. No, meni je upravo to davalo ljepotu slici.

A ono što je tebi davalo tu ljepotu slici je upravo to nesavršenstvo na njenome licu...

Isto tako je i sa mnom. Studijska fotografija ili make upom "ispolirana" lutkica sa naslovne strane, savrsenog lica i tijela ce me ostaviti hladnog, nezainteresiranog, "obicna" djevojka nemanekenskog tijela, nesavrsenog lica ce privuci moju paznju.
Sjecam se da sam ne tako davno gledao lice zene koja sebe smatra daleko od savrsene. Ali meni je bila najljepsa zena na svijetu... U njenim ocima sam dobrim dijelom prepoznavao sebe...

V.

Vještac
15.07.2003., 21:04
Gospon Pes kaže:

Vjestac, Van Gogha ne volim. :D Ocito sam ipak jos premalo luda, pa u njegovim slikama ne nalazim nista, osim sto je jako zgodno vidjeti tehniku. Slikao je packajuci bojama direktno iz tube i svaka slika mu je valjda cm debela. :D

Hahhh... Van Gogh? Zvjezdana noć (http://sunsite.utk.edu/FINS/gogh-1.jpg) Osjeti ova čarobna strujanja...

Vjesticja, zar ne?

V.

Satir I Kusch
16.07.2003., 17:50
Gospon Pes, nisam napisao da sam "bedak" za slikarstvo, nego antitalenat. Jednostavno ne samo da nemam ruku za to, nego nemam niti oko. Moj način zapažanja nije slikarski. Moj način slikanja je slikanje riječima.
No, dobro, mogu to i fotoaparatom. Nekoć davno proveo sam podosta noći u kupaonici razvijajući fotografije. No, riječi mi ipak bolje leže.
Nikad neću moći shvatiti što neki vide u slici Mona Lise. Sumnjam da je to samo zbog toga što ju nisam uživo vidio. Više bi, po meni, razlog bio u organskoj alergiji na razvikane stvari. Kad čujem ili pročitam neka zapažanja o bilo čemu što je "in" želudac mi se okreće.
Kad sam već spomenuo Orwella - čitajući njegovu "1984." šest godina ranije, stvorio sam si neke zaključke. Kad je nastupila 1983.g., netko je od nekuda iskopao Orwella, plasirao ga u javnost…
Film je snimljen, tiskane su mu i ostale knjige. Svi su smatrali da nešto moraju i znati i reći o toj famoznoj godini. Užas. Mislim, nastupio je užas za moj želudac. Stvorena je inflacija Orwella. Hvala Bogu, brzo su ga zaboravili. Ostao je samo istinskim ljubiteljima satire.
Puno mi je draže da je "in" nešto što me ne privlači, ili nešto o čemu ne znam ništa, poput frizura, krpica ili cipelica.
Mona Lisa je toliko puta reproducirana da je upravo gadljivo to za što je sve zlorabljena. Otuda moja odbojnost prema njoj. Da sam bio prisutan dok ju je Leonardo da Vinci slikao, možda bih imao drugačiji odnos prema njoj. A, možda bih postao luđi od Vinceka van Gloga. Čak mi se čini da bi mi to bila normalnija reakcija na maltretiranje Mona Lise kroz stoljeća.
A, o njenoj ljepoti ili "ljepoti", pa Dragonfly, Vještac i ja se složismo u načelu oko mjesta ljepote.
O umjetnosti, kao takvoj, ne može se suditi po izvješenoj slici u nekom muzeju. Umjetnost vežem uz umijeće autora. Suditi o nekom slikaru mogu ako sam ga vidio na djelu, nikako samo po njegovom djelu. Po tome mi je slikarstvo, za razliku od npr. književnosti, velika nepoznanica.
Samo onaj koji gledajući djelo može zaključiti što je autor činio i kako je to činio, po meni, ima pravo suditi da li to djelo spada u umjetnost ili ne.
Među takve, sasvim sigurno ne spadam.

Satir I Kusch
16.07.2003., 17:53
Vještac, moram ti nešto priznati.
A to je da volim igrati šah.
Što će reći - volim predviđati poteze protivnika.
Oni koji moraju igrati šah, moraju predviditi puno više poteza unaprijed nego ja.
Rekoh, volim igrati. Nisam rekao da to moram činiti.
Zašto ti to priznajem?
Zato što me zabavlja povući potez koji malo tko očekuje.
U diskusijama volim ubaciti mamac, kao i u partiji šaha.
Moram se opet složiti s tobom, a to činim stoga što si potcrtao poantu moje pričice. Možda jesi, a možda i nisi primijetio da sam te na takav čin, između ostaloga, i jednom podlom smicalicom navukao?
O, da! Ljepotu onoj slici davalo mi je upravo lagano, a izražajno škiljenje.
Stoga sam morao reći da je djevojka imala deformaciju.
Ulični slikari obično slikaju da bi prodali sliku čim je gotova. Gledao sam puno puta kako to rade, no jedino onaj istinoljubivi slikar nije imao na umu prodaju slike. Barem ne dok ju je radio. Inače nikad ne bi naslikao asimetrične oči. Još bi, poput svih ostalih, malo i uljepšao izgled svog modela.
Zašto je to učinio?
Puno mogućih razloga postoji, no meni je vidljiv bio samo jedan. Dok je slikao. Kad je bilo gotovo ukazali su mi se i neki drugi razlozi.
Da bi čitatelji mogli pratiti zbivanja što bolje, pokušao sam navući ih na tanak led, tj. natjerati ih da vide mojim očima. Stoga sam morao istaknuti da je slikar bio ružan.
Dakle djevojka škilji, slikar je ružan...
Pa, što bi čitatelji pomislili o meni da sam tako postavio konstrukciju?
Da li bi i ti Vještac nastavio čitati dalje ili bi me poslao u neku kombinaciju spolnih organa i prepotentne umišljenosti, pa otišao na neki drugi tekst?
Dakle žrtvovao sam pješaka da bih dobio inicijativu u središnjici. Šahovskim rječnikom rečeno.
Koliko vidim, žrtva se višestruko isplatila.
Za one koji ne vole ili ne znaju šahovski rječnik, reći ću da sam se narugao sebi kako bi čitatelji lakše prihvatili isticanje tjelesnih nedostataka slikara i njegovog modela. S obzirom da se nikad nisam ni smatrao oličenjem tjelesne ljepote nije mi to bilo niti tako teško učiniti.
Sad kad ste kupili moju priču, mogu vam priznati da slikar i nije bio baš tako ružan kako se nekima moglo učiniti. No, kako se više ne sjećam detalja njegovog lica, a naslikao je ono što je naslikao, te zbog toga što i dan danas mislim da je to učinio baš zato što ga je kao pravog umjetnika privlačilo upravo ono što daje izražaj licu, a to je mogao znati samo ako je bio svjestan svojih tjelesnih nedostataka, morao sam napisati da je bio ružan. Mogao sam napisati i da nije bio baš lijep. No to nikako ne bi zaparalo oko čitatelja moje priče. Nitko tada ne bi povukao paralelu između autora i njegovog djela.

Samo za tebe Vještac, jer si isprovocirao...

...Smatram nešto lijepim, ako me potakne na dobre osjećaje i razmišljanja, pa još ako u djelu spoznam autora...

...onda mi je to lijepo umjetničko djelo.

kisha
16.07.2003., 22:16
Sve je to divno i krasno:kiss: , ali dragi moji gdje je tu Berber,naravno ne treba ga odveć, samo kap , da zasladi cijeli tekst ove diskusije koju razviste na suptilno neobičan način...??

Ljepota Berbera Kusch i Satiru....pronalaziš je u svom oku, u svojoj igri slikanjem riječ ili ne, je li ti strana, daleka, kakva ti je uopće?? Izrazi se ...u odnosu na Berbera :)

Satir I Kusch
17.07.2003., 00:08
kisha kaže:

Sve je to divno i krasno , ali dragi moji gdje je tu Berber,naravno ne treba ga odveć, samo kap , da zasladi cijeli tekst ove diskusije koju razviste na suptilno neobičan način...??

Pa, kad bi bila tako ljubazna da mi objasniš što je to suptilno neobičan način, možda bih mogao ja to i obratno – na neobično suptilan način. Samo, bojim se da ti ne bih zasladio diskusiju.
A što se kapi tiče, pa cijela diskusija vam je i bila samo kap po kap.
Nećeš se ljutiti što za dokaz izdvojih samo tvoje postove?
Morao sam, jer kap po kap…
…valjda je kisha.
A gdje je tu Berber, pitah se i sam.
Naravno, ne treba ga odveć.
I kap je previše.

kisha kaže:

Ljepota Berbera Kusch i Satiru....pronalaziš je u svom oku, u svojoj igri slikanjem riječ ili ne, je li ti strana, daleka, kakva ti je uopće?? Izrazi se ...u odnosu na Berbera

Pa, sad, ovako…
Berber mi se ne čini lijepim…
Možda, da sam žensko…

Što se njegovih djela tiče, moram priznati da mi se nikada nisu sviđala. No, nemoj mene uzimati za ozbiljnog promatrača. Ja ti konje i žene više volim razigrane u prirodi. Nikako sputane u okvire.

kisha kaže:

Upravo to.....Berber nosi u sebi taj odbljesak prošloga, kao što to Andrić radi u svojim romanima, ali meni je upravo to ono što i čini da su mi te slike tako dopadljive, i ostavljaju dojam čeznutljivosti, neke sanjarske, ali ne na način da mi u njima ne pulsira energija, život, kao što ti imaš dojam, baš naprotiv,...samo što to pulsiranje nije tako očito, više je uhvaćeno u trenutku- kao da je zasanjano, pa stoga ostavlja dojam možda preuranjene statičnosti....

U čeznutljivosti i sanjarstvu nema baš puno energije i života. Kad se tome pridoda odbljesak prošlosti, ostaje samo nostalgija. Ako se tebi to dopada, a prepoznaješ sebe u svemu tome…
…da te nije vrijeme pregazilo?
Ne bi li to bilo, ipak, preuranjeno?
A što se Andrića tiče, kakav odbljesak? Valjda bi odbljesak bio da je pisao suvremeni roman pa ubacio refleksiju prošlosti?
Odbljesak prošlosti u romanima čije radnje se odvijaju u prošlosti?
Bljesak kisha, bljesak!
Eventualno.

kisha kaže:

Da, ma uvijek mi je to bilo čudno...zašto to rade... recimo Masle i Romana, isto tako...uvijek isti motivi i isti stil.....
Rijetko koji slikar ide u eksperimentiranje...u razradu vlastitih mogućnosti, i vlastite kreativnosti.. zar sami sebi ne dosade....???

Svaka sličnost sa Berberom slučajna?
Ah, sorry, pa tu ga uopće nema.

kisha kaže:

Ja ne volim kič...al kod Berbera ga recimo niti ne primjećujem...Takav kakav je taman je...sanjiv i maglen A ponavljanje motiva je česta pojava u slikarstvu,tako da mi tu nema ništa čudno...

primjerice....kod Bengeza, koji mi je živošću boja predivan,ali uvijek crta isto....Ma meni to ne smeta ....

Zar ti ne reče nešto o dosadi?
Zašto bi takvi sami sebi dosadili kad čak niti tebi to ne smeta.

kisha kaže:

Vidis meni je Murtić daleko dosadniji od Berbera, iako se Berber motivski vrti u istom krugu,ali opet to rade svi -manje više!!!

Motivski mi u sebi nosi tu neku Andrićevsku nostalgiju za prošlosti,bar se to tako odražava na moju percepciju njegova slikarstva.....U svakom slučaju sviđa mi se..

Sviđa mi se kako percepiraš svaki slučaj.
A da je Murtić dosadniji od Berbera, svaka ti čast! Nisam mogao niti pretpostavljati da bi to moglo biti.
Zar Murtić još uvijek slovi kao slikar?

Veliš, Berber motivski nosi Andrićevsku nostalgiju za prošlosti? Pa, sad, ne bih baš tako. Rekao bih prije obratno. Andrić je taj koji nosi Berbera.
Samo, ne bih još nešto rekao, a to je da se kod obadvojice radi o nostalgiji za prošlosti. Mislim da bi točniji izraz bio – bijeg u prošlost. Iz sigurnosno komercijalnih razloga. O političkima da i ne govorim.
Stoga i za jednoga i drugoga:

:flop:

P(itanje).S(atirovo).:
Je l’ bilo dosta kapljica?
Trebam li možda upotrijebiti tuš?

ygraine
18.07.2003., 11:56
...
Ja sam jednom sjela pred ulicnog slikara... setala evropskom metropolom i na trgu naisla na nekoliko njih... Cesi. I morala sam sjest i promotrit trg i ljude iz sredine, centra... Nije mi bila vazna slika, nisam ni neki cjenitelj svakojakih kompozicija koje 'strucnjaci' klasificiraju pod vrhunsku umjetnost, niti mi je do autoportreta stalo... Al btw, Mona Lisu recimo volim... bas zato jer nije ni zena ni muskarac, nekako je opustena, samouvjerena i sigurna. Ziva je. I to zna... Takva mi je slika lijepa... ko i covjek, ako ima duha. Ako nesto zivi iza nje i kroz nju... (zato bas i ne volim ~ mrtvu prirodu i ne~zivo cvijece u vazi)...
... I mozda se i osjetilo da mi nije stalo, a mozda i nisam imala srecu, ili mozda moj slikar i nije bio ziv ili se mozda nismo nasli stojaznam... Pa je i slika ispala takva. Sve je na njoj na svom mjestu, samo to nisam ja...
Ali eto... vrijedi barem jer se sjetim jednog lijepog dana, setnje, trga i nepoznatih ljudi... a kad se sad si mislim, do toga mi i jest bilo stalo...

kisha
18.07.2003., 16:50
Satir I Kusch kaže:

P(itanje).S(atirovo).:
Je l’ bilo dosta kapljica?
Trebam li možda upotrijebiti tuš?

Kapljica? Ima ih toliko da si me dobro otuširao ... A tuš upotrijebi kad god uzmogneš opet .... ;)

Vještac
18.07.2003., 21:53
kisha kaže:
Sve je to divno i krasno:kiss: , ali dragi moji gdje je tu Berber,naravno ne treba ga odveć, samo kap , da zasladi cijeli tekst ove diskusije koju razviste na suptilno neobičan način...??

Ljepota Berbera Kusch i Satiru....pronalaziš je u svom oku, u svojoj igri slikanjem riječ ili ne, je li ti strana, daleka, kakva ti je uopće?? Izrazi se ...u odnosu na Berbera :)

Imas, pravo Kisha, ovo je specijaliziran topic, imam jos na njemu sto pokusati kazati, a za opusten razgovor o umjetnosti u sirem smislu predlazem Umjetnost. Unplugged! :) (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=17525)

V.

Satir I Kusch
19.07.2003., 05:07
kisha kaže:
Kapljica? Ima ih toliko da si me dobro otuširao ... A tuš upotrijebi kad god uzmogneš opet .... ;)

Drago mi je da se ne ljutiš, jer sam bio zaista otišao previše u stranu od osnovne teme razgovora. Bio je to podsvjesni bijeg da ne bih morao reći što mislim o onoj dvojici.

A, što se tuša (slikarskog) tiče, nikad ga nisam odveć volio.
Uvijek su mi, naime, nakon toga ostajale prljave šape.
Hladni, vodeni tuš svakom od nas dobro dođe, s vremena na vrijeme.
No, ne treba ga odveć.

kisha
19.07.2003., 18:58
Satir I Kusch kaže:
Drago mi je da se ne ljutiš, jer sam bio zaista otišao previše u stranu od osnovne teme razgovora. Bio je to podsvjesni bijeg da ne bih morao reći što mislim o onoj dvojici.

A, što se tuša (slikarskog) tiče, nikad ga nisam odveć volio.
Uvijek su mi, naime, nakon toga ostajale prljave šape.
Hladni, vodeni tuš svakom od nas dobro dođe, s vremena na vrijeme.
No, ne treba ga odveć.

Što je to ljutnja? :D

Ma milo meni kad se vi svi tu raspravljate, a pogotovo kad imate što za reć, samo što evo to nije bila valjda prikladan tema...nego pridruži se topicu koji je Vještac pokrenuo- :)

Svako sredstvo koje nas potakne da izrazimo neželjeno je dobrodošlo, jer potiskivanje nije najbolja stvar za naše duše :D stoga eto sad si se izrazio u pogledu one dvojice i sve za 5 ... :)

A za hladni tuš sam uvijek, jer previše se lako i često uljuljati u ustaljenost- berbersku (da bude u duhu topica)...

A Berber...i dalje svoje konje pase...;)

svastikuti
01.09.2003., 23:05
u Avdaginoj galeriji malo konja a jos manje trave ;) i samo na jednoj slici Aldisin portret .

Iznenadjujuca neustaljenost.

dada79
12.09.2003., 10:27
ygraine kaže:
...
Ja sam jednom sjela pred ulicnog slikara... setala evropskom metropolom i na trgu naisla na nekoliko njih... Cesi. I morala sam sjest i promotrit trg i ljude iz sredine, centra... Nije mi bila vazna slika, nisam ni neki cjenitelj svakojakih kompozicija koje 'strucnjaci' klasificiraju pod vrhunsku umjetnost, niti mi je do autoportreta stalo... Al btw, Mona Lisu recimo volim... bas zato jer nije ni zena ni muskarac, nekako je opustena, samouvjerena i sigurna. Ziva je. I to zna... Takva mi je slika lijepa... ko i covjek, ako ima duha. Ako nesto zivi iza nje i kroz nju... (zato bas i ne volim ~ mrtvu prirodu i ne~zivo cvijece u vazi)...
... I mozda se i osjetilo da mi nije stalo, a mozda i nisam imala srecu, ili mozda moj slikar i nije bio ziv ili se mozda nismo nasli stojaznam... Pa je i slika ispala takva. Sve je na njoj na svom mjestu, samo to nisam ja...
Ali eto... vrijedi barem jer se sjetim jednog lijepog dana, setnje, trga i nepoznatih ljudi... a kad se sad si mislim, do toga mi i jest bilo stalo...

da... :) zato pravi portret i jeste onaj u kome se odaje duh covjeka, psihologija...crte mogu biti identicne, ali ono u ocima odaje dal je to ta osoba ili ne...karakter, duh...

BUBO
05.07.2012., 23:13
vidim da godinama niko ništa ne piše... ali je tema aktivna.. ;)
kako je naslov Berber neću otvarati novu..
je li neko upoznat s radovima Berbera ali Omera...Omer je brat Mersadov, između ostalog je i slikar... znate li nešto o njegovom stvaralaštvu?? o njegovim slikama? meni su bolje nego Mersadove... bar ono što sam ja vidjela... nema ih on puno ali baš zato... što mislite o njemu kao slikaru?