PDA

View Full Version : Odvlaživač (dehumidifier) zraka

Sima
17.11.2005., 13:19
Poštovani, molim Vas da podijelite iskustva s odvlaživačima vlage u prostoru. Ne mislim na klimu, već samostojeći uređaj koji radi na
princip kondenzacije
(tehnika toplinskih pumpi s povratnim dobivanjem energije)
Hvala

Kyra
17.11.2005., 16:34
Sima kaže:
Poštovani, molim Vas da podijelite iskustva s odvlaživačima vlage u prostoru. Ne mislim na klimu, već samostojeći uređaj koji radi na
princip kondenzacije
(tehnika toplinskih pumpi s povratnim dobivanjem energije)
Hvala

Moji susjedi imaju T' asciugo (mislim da se tako zove) od Longhija i jako su zadovoljni.

bodul
18.11.2005., 22:19
Sima ,
Toplinska pumpa je ustvari klima .

A sad da ponudim jos 1 rijesenje .
Ima za kupiti u nekim trgovinama posuda u koju se stve soli , koje su prilozene u paketicu . one na sebe privlace vlagu , koji povremeno iscijedis .
Ja to koristim u garazi .

NuznoZlo
23.11.2005., 17:51
bok,

znate li gdje su to može kupiti u Hrvatskoj?
jeste li uopće negdje vidjeli?

radi se o uređaju koji iz zraka uklanja preveliku vlagu i tako poboljšava kvalitetu prostora.

čuo sam da svi Kanadjani imaju to u svojim podrumima (koje koriste za stanovanje). mislim da je to jeftinije nego platiti savšenu izolaciju.
postoje i velike naprave (kao npr. pećnica) koji se koriste nakon poplava, ali meni treba neki koji može raditi svaki dan par sati uz malu potrošnju struje.

inače, to odvlaživanje rade i klima uređaji kao jednu od sporednih funkcija ali ja bih to stavio u prostoriju koju ne treba hladiti.

ako ste čuli nešto o tome, javite se.

hvala!
:W

Juraj
23.11.2005., 19:03
Bilo koja firma koja prodaje bazensku tehniku (Jerkic, Valek, Beltram) ima i odvlazivace zraka. A vjerovatno ima i Feroterm i slicni.

bodul
23.11.2005., 21:54
Imas za kupiti odvlazivac za 30 Kn .

Šubidubi
24.11.2005., 20:10
Pogledaj na www.imd-vrbik.hr ili proguglaj.

Seven of Nine
28.11.2005., 15:07
imas kod emezette nekakve odvlazivace, cca 1000 do 3000 kuna ali ne znam bas kvalitetu...i meni treba pa ako neko ima sta za preporucit od takvih aparata...ili mozda koju dobru klimu sa tom funkcijom odvlazivanja?

magriz
30.11.2005., 19:38
bodul kaže:
Imas za kupiti odvlazivac za 30 Kn .

gdje? kakve?
thnx

bodul
30.11.2005., 23:10
Ti si iz ZG, onda idi u King cross, i tamo ces vidijeti , ako jos ima , kosarice cca 25 x 15 x 10 cm od proizvodjaca Saratoga , unutra dobijes 1 kesicu sa soli kalcijeva klorida , koja se stavi u kosaricu i ima osobinu da skuplja vlagu , koja se slijeva u tu posudu ispod , i onda se povremeno isprazni .
Ako nema od tog , jeftinog dobavljaca , ima na vise mijesta po Zagrebu vecih oko 100 Kn .
Pazite , nije za one koji su osijetljivi na alergene , ili domace zivotinje i sl...

bodul
30.11.2005., 23:11
Seven of Nine kaže:
imas kod emezette nekakve odvlazivace, cca 1000 do 3000 kuna ali ne znam bas kvalitetu...i meni treba pa ako neko ima sta za preporucit od takvih aparata...ili mozda koju dobru klimu sa tom funkcijom odvlazivanja?

Za te novce mozes kupiti klimu , koju stavis na odvlazivanje .

Seven of Nine
01.12.2005., 11:31
pa zar bi se proizvodili posebno ti aparati kad bi klima kvalitetno to radila? nekako mi to bas ne ide u glavu...

bodul
01.12.2005., 22:26
Seven of Nine kaže:
pa zar bi se proizvodili posebno ti aparati kad bi klima kvalitetno to radila? nekako mi to bas ne ide u glavu...

Proizvodi se i prodaje u svitu sve i svasta , od toga je vijerojatno 50 % stvari nepotrebno . Ali to je druga i duga prica.....
Imao sam prilike isprobavti te posebne dehumidificatore , i to je nekad bio jako skupi stroj .
Danas je jeftin , ali u usporedbi sa obicnom klimom je spor i slabo efikasan.
Zakljucak , kupis klimu i imas sve .

Ako ne virujes to mozemo elaborirati dugo .

Seven of Nine
02.12.2005., 08:19
a imas koju sta posebno preporucujes a da nije skupa? I sta je sa tim posudicama za 30tak kuna sta navodno pomazu protiv vlage?

bodul
02.12.2005., 23:44
Klime su po meni sve dobre , neznam jeli se neko zalio na neki model , taj ne bi tribalo kupiti .
Znam da ce neko reci nije istina ima 100 vrsta .
Ali princip i kompresori su od svega nekoliko proizvodjaca , finese su podvarijante i nisu toliko vazne , kome su vazne taj uzme ono sto mu se svidja .
Sad za posudice , to se upotrebljava u podrumima , autima , kamp kucicama , i nekim malim i nevaznim prostorijama .
Klimu mozes staviti i u garazu , ili podrum u kom drzis namirnice , to bi vise bilo konoba po dalmatinski .
Tu ti se isplati i neka jeftinija klima koju stavis na funkciju odvlazivanje , a ljeti , po potrebi hladis .
Sve ovisi o situaciji .
Za koju prostoriiju tebi triba ?

NuznoZlo
03.12.2005., 12:01
meni triba (zato sam i pita) za podrum koji se ne koristi za stanovanje

doli su razne stvari /većina za baciti :) , alat i sl. ali kuća je stara i uvijek je pomalo vlažno - zidovi se ljušte itd.

ja bih neku napravu, koju bih stavio na timer i da radi dnevno po par sati (ili koliko već treba)

ne treba mi klima jer je doli uvijek friško i mislim da potrošnja ne bi trebala biti veća od npr 1-2 kWh dnevno (1kWh potroši sijalica od 100W koja radi 10 sati)

:W

Seven of Nine
05.12.2005., 20:42
bodul kaže:
Klime su po meni sve dobre , neznam jeli se neko zalio na neki model , taj ne bi tribalo kupiti .
Znam da ce neko reci nije istina ima 100 vrsta .
Ali princip i kompresori su od svega nekoliko proizvodjaca , finese su podvarijante i nisu toliko vazne , kome su vazne taj uzme ono sto mu se svidja .
Sad za posudice , to se upotrebljava u podrumima , autima , kamp kucicama , i nekim malim i nevaznim prostorijama .
Klimu mozes staviti i u garazu , ili podrum u kom drzis namirnice , to bi vise bilo konoba po dalmatinski .
Tu ti se isplati i neka jeftinija klima koju stavis na funkciju odvlazivanje , a ljeti , po potrebi hladis .
Sve ovisi o situaciji .
Za koju prostoriiju tebi triba ?

ma meni je svuda po stanu visak vlage, uvik negdi po 70 do 90 posto,ako ovaj mjerac ne laze...stara je zgrada.doduse jos nije zapuvala bura od kad sam ovaj mjerac kupila,samo jugo i kisa...

bodul
05.12.2005., 21:54
Ako je mijerac neki jeftini , ili nepouzdani ili neprovijereni , onda ti triba jos jedan , pa vidi jeli isto na oba .
Mjerac , mozda mozes provijeriti tako da ga stavis iznad termo peci , pa bi tad tribalo da je vlaga mala.
Provaj ga odniti kod nekog kome je stan suh .
Vlaga se vidi , ako se nakupi na staklima slabog prozora , onaj sto ima samo 1 staklo .

Seven of Nine
07.12.2005., 15:58
vidi se na prozorima ali samo kod kuhanja ili grijanja.stavim ja taj mjerac iznad obicne grijalice i onda se spusti do 60 posto.vidim da se vodi jedna rasprava termo ili klima...termo imam ali se ne isplati bas, nije paljena preko 5 godina. a klima ce mi trebat,kako si reka, jer ova vlaga ulazi u kosti covice!

bodul
07.12.2005., 22:22
Jos san zaboravia :
Vlaga ovisi o okrenutoj strani stana prema suncu , znaci na jugo .
Od grijanja , cilo vrime, cili dan , ne samo popodne.

Prozracuj cesce , otvaraj prozor 4 x na dan po 4 minuta.
A ovisi i u kom si gradu , neki su gradovi , ovisno o polozaju uz more , vlazni .
Kakvu ventilaciju imas , napa ,
Jeli kuhate puno , da se pari i slicno .
Dali susite robu ?
Ima jos toga sad mi ne pada na pamet.
Opisi taj stan
Mislim da ti Higrometar ipak ne valja.

gogo771
22.02.2008., 09:20
Zna li tko gdje se mogu kupiti odvlazivaci zraka za kucnu upotrebu (manji, za kupatila)?
Po mogucnosti u Spliti, ali nije problem ni u Zagrebu.
Hvala

chilimama
22.02.2008., 12:18
Zna li tko gdje se mogu kupiti odvlazivaci zraka za kucnu upotrebu (manji, za kupatila)?
Po mogucnosti u Spliti, ali nije problem ni u Zagrebu.
Hvala
u robotcommercu, Split
na odjelu alati, grijalice.
Ja sam baš prije jedno mjesec dana htjela naručit (za Zd) ali smo odustali , nebitno sad zašto...uglavnom , da ti ne pričam o aparatu..odi tamo pa vidi...
Mislim da ćemo na jesen uzeti ..

zmiklauz
22.02.2008., 12:57
http://www.saturo.hr/MIKROKLIMA.htm

gogo771
22.02.2008., 13:52
u robotcommercu, Split
na odjelu alati, grijalice.
Ja sam baš prije jedno mjesec dana htjela naručit (za Zd) ali smo odustali , nebitno sad zašto...uglavnom , da ti ne pričam o aparatu..odi tamo pa vidi...
Mislim da ćemo na jesen uzeti ..

Zahvaljujem

chilimama
23.02.2008., 17:06
Zahvaljujem
Baš sam lulava, zaboravila sam reći da ima tih manjih u Intersparu, a ima i u Plodinama, vjerojatno i drugim centrima, a to su oni s plastičnom kutijicom u koju se stavi uložak koji crpi vlagu.Nije skup, ali nije ni lijep,moraš ga stavit na vidljivo mjesto pa kvari izgled.Ali nam ipak služi. Sliči na dječju pelenu , pun je nekih kristalića koji upijaju vlagu dok se ne postigne normalna vlažnost. A mi smo najprije kupili mjerač vlage , dođe oko 70tak kn, digitalni je i pokazuje vlagu i vani i unutra, pa se po njemu ravnamo kako provjetravati prostor.

gogo771
25.02.2008., 13:05
Baš sam lulava, zaboravila sam reći da ima tih manjih u Intersparu, a ima i u Plodinama, vjerojatno i drugim centrima, a to su oni s plastičnom kutijicom u koju se stavi uložak koji crpi vlagu.Nije skup, ali nije ni lijep,moraš ga stavit na vidljivo mjesto pa kvari izgled.Ali nam ipak služi. Sliči na dječju pelenu , pun je nekih kristalića koji upijaju vlagu dok se ne postigne normalna vlažnost. A mi smo najprije kupili mjerač vlage , dođe oko 70tak kn, digitalni je i pokazuje vlagu i vani i unutra, pa se po njemu ravnamo kako provjetravati prostor.

Jos jednom hvala.
Ti mali su mi poznati. Koristio sam ih i koriste silica gel. Trebalo bi mi nesto izmedju tih najmanjih i onih sta se koriste za podrume i bazene. Moram pogledat po tim centrima.

McGrubi
09.12.2008., 08:54
trebam preporuku za odvlaživač zraka za stanove

naime, preselili smo u neki stan, pun vlage
no , bilo je hitno i cjena je bila povoljna

da bih se rješila vlage, moram ukloniti uzrok: a to je velika koncetracija vlage u zraku i u zidovima

odokativnom metodom sam procjenila :D da postoji hidroizolacija poda, no kuća je zidana u dva dijela: prvo prizemlje (tu sam ja), pa nakon ko-zna-koliko godina su digli prvi kat, u međuvremenu po starom dobrom običaju, ploča prizemlja nije ničim bila zaštičena od kiše .... zidovi su se dobro napili vode

na netu nalazim samo neke mrcine odvlaživače za građevinske firme... triban nešto slabije .... i jeftinije

iommy
09.12.2008., 09:30
Imaš Ceresit granule, nije loše za koju sobu, ali za cili stan-ne znam!

McGrubi
09.12.2008., 09:38
tnx

DoomsdayST
09.12.2008., 14:34
To je slična situacija ka sa novon kućom... Ako se nemože provjetravat, provjetravat i provjetravat, za zimu, razne vrste granula su odlična pomoć... U sve kutove u sve džepove di se zrak malo i ništa miče, ubacit te kutije... Ima Ceresit, Henkel i razni drugi, vidija san ih po Getrou, Baumaxu, Bricostore, Bauhausu, Metrou i takvi slični... Staviš 2x ili 3x od preporučene količine za određeni volumen zraka, i pratiš koliko će tribat vrimena da se kesice totalno 'rastope' tj. napiju vlage do kraja... Ako bude prebrzo, povećat količinu... Funkcioniraju isto ka one kesice silikonskih kuglica u cipelama i sl. šta se stavljju po ambalaži...

U jesen i proliće, kad je lipa i zdrava temperatura, provjetravat, provjetravat i provjetravat, najjeftinije i najzdravije... Liti, klima odvlažuje hladeći, izbacuje litre i litre vlage iz prostora, i opet, triba barem po noći, dobro provjetravat...

Tako par godina, i valjda će zidovi doć u normalu...

:top:

McGrubi
09.12.2008., 14:54
nije moja kuća, tribam nešto bolje

razmišljala sam o granulicama - ne mogu
imam malu od 3 godine i ... u svaku bužu se zavuče

DoomsdayST
09.12.2008., 15:17
Ma nema greške, te Ceresit, Henkel i sl. su granule, u svojoj kesici, koja je u kadici, koja je u plastičnom kućištu... Ako ga kvalitetno zatvoriš, mala nema šanse doć do unutrašnjosti... A neke su napravljene tako da ih je jako teško i prolit... Odi, pogledaj, pa odluči...

:top:

McGrubi
10.12.2008., 07:45
hvala :)

sara4
18.12.2008., 08:42
Dižem temu...imamo problema s plijesni...od ove južine koja traje i traje nikako proluftati stan kako treba i počeli smo gledati odvlaživače. Higrometar izmjerio 65% - 70% u prostorijama u kojima se ne grije i spava (tu je i vlaga), u prostoriji s klimom cca 55%.

Razmišljamo da kupimo odvlaživač...iskustva? Ima li neki koji na sebi ima higrometar, tj. da se namjesti na vlagu npr. 60% i da se on pali/gasi kad treba da bi postigao taj postotak vlage?

blue_one
09.02.2009., 12:53
I ?
ste kupili kakav odvlaživač? koji? kakva su iskustva?
ja se dvoumim između klasičnog kompresorskog i adsorpcijskog odvlaživača. Ima li netko koji savjet ili čak sugestiju ?!?
:confused:

sara4
09.02.2009., 13:00
Kupili :). De Longhi slim, ne znam točno koji model. 16 litara u 24 h, ima digitalni higro i termometar, naštimaš koju vlagu želiš (digitalno, to mi je bilo važno). Zadovoljni smo. Pustimo ga preko noći da radi na minimum, prozori ne budu nimalo mokri. Na ovu južinu od zadnjih dana, veš se posušio u jedan dan, prije mi je bilo muka od veša, po 3, 4 dana bi se sušilo. 220 Eura, super dizajn (tanak) i plastika.

blue_one
09.02.2009., 13:20
ajde molim te ako nije teško kada dođeš doma pošalji mi tičko koji je tip može i na PM da ne radimo reklamu:)))))))))

ajde još jedno pitanje koliki vam to čudo troši struje? samo po noći radi ili kako? ste računali koliko su vam veći računi?

sara4
09.02.2009., 13:24
Nismo gledali struju jer ne znamo očitati naš digitalni strujomjer :rofl: . Mislim da mu je snaga 300 W. Radi nam po noći (jeftina struja, na minimumu) i po danu po potrebi (sušenje veša u kombinaciji s južinom). Probat ću ga naći na netu pa ti javim model, ako ne, onda sutra.

Edit: DE LONGHI DES16E Ariadry Slim Deumidificatore 16L Elettronico Bianco

http://www.grandingroup.it/delonghides16eariadryslimdeumidificatore16lelettro nicobianco-p-11666.html

blue_one
09.02.2009., 13:28
puno hvala...

blue_one
09.02.2009., 13:29
sada se sjetih u kojoj ste trgovačkoj kući uzeli aparat?
da skratim traženje po zastupnicima ....

sara4
09.02.2009., 13:34
Mi smo ga kupili u Udinama u ducanu Trony, a vidjeli smo ga i u UniEuro.

blue_one
09.02.2009., 13:37
buka nije velika? da se spavati? iako radi cijelu noć?

sara4
09.02.2009., 13:41
Mi ga držimo u hodniku ili u drugoj sobi s otvorenim svim vratima. Čujemo ga, ali jako slabo i spavamo bez problema. Da je baš u sobi za spavanje...ne znam, možda bi buka iritirala.

blue_one
09.02.2009., 13:47
hvala još jednom ...

Mark
18.10.2009., 01:13
1.Koristi li netko Ceresit Stop vlazi?
2.Valja li to i koliko... s obzirom na cijenu, potrošnju tableta...?
http://stopvlazi.henkel.hr/kdepouzivat.html

3.Koliko Ceresit posuda imate na koju kvadraturu površine objekta (i kubikažu)?
4.Kako bi ih usporedili sa električnim odvlaživačima?

5.Koliko dugo u komadu puštate svoj električni odvlaživač da radi?
6.Ne bojite li se da bi mogao izgorijeti odnosno smanjiti mu se vijek trajanja ako ga forsirate predugim konstantnim radom u komadu bez prekida...?
7.Imate li programabilni električni odvlaživač, kojemu možete programirati vrijeme rada i režim rada?

Vrijeme odvlaživanja opet počinje! :)
Nadam se da će biti odgovora...

sara4
19.10.2009., 07:37
5.Koliko dugo u komadu puštate svoj električni odvlaživač da radi?
6.Ne bojite li se da bi mogao izgorijeti odnosno smanjiti mu se vijek trajanja ako ga forsirate predugim konstantnim radom u komadu bez prekida...?
7.Imate li programabilni električni odvlaživač, kojemu možete programirati vrijeme rada i režim rada?

5. Kako kad, neka i cijelu noć na lagano.
6. Ne. Pa i klima ponekad radi cijeli dan.
7. Hm, ne sjećam se. Ipak smo ga zadnji put koristili pred dosta vremena :)

Ninochka_zg
19.10.2009., 09:45
uselila sam prosle godine u novi stan, sa super izolacijom i polozajem sjever-zapad (stan mi je na kutu zgrade, prozori gledaju na sjever i zapad).

uglavnom, preko ljeta je bilo sve super, ugodno, nemam klimu jer je u stanu ugodna temperatura i nije vruce.

dosla je zima i grijanje. imam zivotinje u stanu pa je temperatura prilagodjena da je cijeli dan (grijem od jutra do navecer, a navecer smanjim grijanje preko noci) oko 21 stupanj. prozracuje se tri puta dnevno, uz napomenu da me doma nema u prosjeku oko 9 sati dnevno pa je izmedju jutarnjeg prozracivanja i vecernjeg 9 sati razlike. prozracim jos jednom kratko prije spavanja.

imala sam problema s tzv kondenzacijskom pljesni koja se pocela nabirati u kutevima stana. vlaga je u stanu bila ogromna (nije se spustala ispod 60%, a meni kao astmaticaru je bilo uzasno disati u takvom prostoru).

nazvala sam centar za mikroklimu, porazgovarala i kupila gore navedeni uredjaj. napominjem da je ovaj meni dosta zbog velicine stana (ovaj je za prostor do 50m2). ves nikada nisam susila u stanu jer imam balkon na kojem i zimi susim vesh. uglavnom nakon 3 dana kvaliteta zraka se popravila (imam vec ionizator od ranije, marke Boneco takodjer kupljen tamo). Uredjaj ima regulator i podesen je da odrzava vlaznos zraka oko 49% jer mi tako najvise pase. uklonila sam hrpe bilja i sada imam aloa veru, spatifilum i dva zamija.
orhideje su otisle pa pa, kao i jos neke vlagoljubece biljcobe.

u stanu mi je bila i firma koja se bavi otklananjem vlage, te su rekli da je ova kombinacija savrsena jer je zgrada perfektno izolirana, no problem je u pvc stolariji koja ne dise kao klasicna drvena stolarija. stoga je potrosnja energije za grijanje takodjer manja, no problemi s vlagom su enormni. prozracivanje bi se trebalo vrstiti 4 puta dnevno a kod mene to fizicki nije moguce zbog neprisutnosti u stanu 1/3 dana minimalno.

cim se vlaga popenje iznad 49%, aparat se sam ukljuci snizi vlagu i to je to. sve sto cinim je svaki tjedan s domestosom operem posudu za skupljanje vode, te jednom mjesecno cistim filter (ima filter koji skuplja dlake mojih ljubimaca, pa to ocistim i dezinficiram). u svakom slucaju, tih 1899 kn je najbolje potrosen novac, ako mene pitate.

podaci o trgovini su:
Centar za mikroklimu
Mošćenička 15, Zagreb (najlakše za objasniti gdje su je da idete prema okretištu tramvaja Ljubljanica, skrenete lijevo kao da ćete se vratiti na
ljubljansku, te skrenete u posljednju ulicu lijevo prije nego izadjete na
ljubljansku, cca 50 m od ulaza u ulicu nalazi se zgrada Centra za mikroklimu).

Prodaja: +385 1 3644955
PON-PET 8:30-17:00
e-mail: mikroklima@nucleus.hr

a o uredjaju: http://mikroklima.com.hr/susaci_ttk50S.htm

amelie_poulain
22.11.2009., 13:51
Ja bih išla na rješenje s onim granulicama. Najviše me brine je li to štetno, toksično, znam da se ne smije dirati izravno rukama. Kupila bih ovo iz neckermana uništavač vlage (http://www.neckermann.hr/hr/nm2/home/suche/FH_bmZoX3BhZ2V0eXBlPWRldGFpbCZuZmhfYWN0aW9uPXNlYXJ jaCZmaF92aWV3X3NpemU9OSYmZmhfc2Vjb25kaWQ9aHJfMjEwN DQ5JmZoX2xpc3Rlcl9wb3M9MSZmaF9sb2NhdGlvbj0lMmYlMmZ uZWNrZXJtYW5uX2hyJTJmaHJfSFIlMmYlMjRzJTNkdmxhZ2UmZ mhfZWRzPSVjMyU5ZiZmaF9yZWZ2aWV3PXNlYXJjaA==//m-210449/index.html#).

Ima li netko za preporučiti nešto bolje, sve druge (elektirčne) opcije su mi na žalost preskupe.

Ovo bih korisitila u sobi gdje se spava. Treba mi nešto učinkovito jer mi užasno smeta taj smrad vlage, a i nije zdravo.

Svaki prijedlog je dobrodošao ukoliko je proizvod učinkovit, a da nije preko npr. 500-tinjak kuna.

P.S. i mene zanimaju sva ova pitanja iz posta od Mark-a tj. o ovom Henkelovom odvlaživaću.....

Kladi
22.11.2009., 14:35
nešto slično ovome je UHU-ov. imam ga od proljeća, ja sam prezadovoljna!!!

amelie_poulain
23.11.2009., 22:58
A jel vam otklonilo neugodan miris vlage?

turiec
17.01.2010., 10:35
Mi smo prošle godine uzeli kod jednog uvoznika odličan mali ekonomični odvlaživač/isušivač model MASTER DH-711, za prostor do 40-50 m2.
Troši samo 200 W po satu, ima spremnik kapaciteta oko 3l, na dan isušuje do 10l vode (ovisno o temperaturi i postotku vlage), a možete ga namjestiti da vam održava postotak vlažnosti na bilo kojoj vrijednosti između 40%-80% vlage (običan okretni mjerač, nije digitalni).
Ono što mi je kod ovog uređaja dobro je to što je mali, ima kućište u neutralnoj bijeloj boji (kao kućanski aparati), težine je 10 kg pa ga bez problema možete premjestiti iz sobe u sobu što je velika prednost u odnosu na klimu. Što se cijene tiče mislim da je bila negdje oko 2000 Kn.
Podatke od uvoznika možete naći na www.hrgic.hr (www.hrgic.hr)

To su nam preporučili naši susjedi koji imaju veću kuću uz Mrežnicu sa lošom izolacijom pa su imali stalnu vlagu u prostoru. Njima je trebao veći odvlaživač pa su uzeli duplo veći model koji je nekih 1000 Kn skuplji. Kad smo vidjeli koliko to "malo čudo" pokupi vlage, i mi smo se odlučili kupiti sebi odvlaživač. Naravno uvijek je bolje ukloniti uzrok vlage, tj.napraviti kvalitetnu izolaciju prostora tako da se vlaga uopće ne pojavljuje unutra, ali to je neusporedivo skuplja investicija tako da se odvlaživač nameće kao jedino rješenje pogotovo ako vam se vlaga pojavljuje u cijelom stanu.

Zego
12.06.2010., 11:53
navodno da odvlaživač može pomoči kod ovih vručina. naravno, u zatvorenom prostoru. navodno, smanjenjem vlažnosti zraka dobija se manja temperatura naprema vanjskoj.

sara4
12.06.2010., 12:39
Hm, ne znam baš, naš odvlaživač ispuhuje topli zrak dok radi...

mayy
26.06.2010., 00:36
evo da se javim sa svježim iskustvima... naime, ja živim u malom suterenskom stanu. kad završi sezona grijanja i krenu kiše (dakle, proljeće i jesen, a ponekad i dio ljeta) odvlaživanje je nužno. netko je pitao za razliku onih vrećica i električnog odvlaživača...

pa evo, za relativno mali stan (33 m2), da bi klima bila relativno ugodna (ne previše iznad 60%) koristila sam one uhu vrećice. 2x najveće i 3x srednje. ponekad i one male za ormar. unatoč onim podatcima za kubikažu, treba u obzir uzeti i to da ako strpate kutiju u jedan kut neke prostorije ili ispod kreveta, ona baš ne bude odvlažila susjednu prostoriju. cijena tih vrećica je poprilična kad se sve skupa zbroji, više od 200 kuna. i to bi trajalo nekih 2 do 3 tjedna, maksimalno.

po novom imam električni odvlaživač. neki deLonghi, 2400, euronics, (12 rata:D). radi na minimumu, obično preko noći. ako je jako vlažno ostavim ga i preko dana. što se tiče potrošnje struje, vidjet ću na sljedećem očitanju, baš me zanima. ipak, mislim da u svakom slučaju neće biti više od 200 kn mjesečno koliko sam trošila na granulice. kvaliteta odvlaživanja je u svakom slučaju značajno bolja, zrak je fini i ujednačen u cijelom stanu i stvarno uživam. nadam se da užitak neće pokvariti račun za struju :D

u svakom slučaju javit ću ovdje razlike u potrošnji jer mislim da jeftinije rješenje (granulice) može ispasti skuplje.

btw, deklarirana potrošnja struje na aparatu je 250w. to + pomičnost + mogućnost samouključenja/isključenja bili su mi argumenti pri odabiru odvlaživača, a ne klime. klima mi ne treba jer je u podrumčiću uvijek ugodno hladno :)

Leona81
26.06.2010., 11:35
ako nekome treba odvlaživač, za probu, imam Cesresit, zapakiran..pa neka me PM-ne :mig:

zviri
29.06.2010., 14:36
dosla je zima i grijanje. imam zivotinje u stanu pa je temperatura prilagodjena da je cijeli dan (grijem od jutra do navecer, a navecer smanjim grijanje preko noci) oko 21 stupanj. prozracuje se tri puta dnevno, uz napomenu da me doma nema u prosjeku oko 9 sati dnevno pa je izmedju jutarnjeg prozracivanja i vecernjeg 9 sati razlike. prozracim jos jednom kratko prije spavanja.

imala sam problema s tzv kondenzacijskom pljesni koja se pocela nabirati u kutevima stana. vlaga je u stanu bila ogromna (nije se spustala ispod 60%, a meni kao astmaticaru je bilo uzasno disati u takvom prostoru).

zgrada perfektno izolirana, no problem je u pvc stolariji koja ne dise kao klasicna drvena stolarija. stoga je potrosnja energije za grijanje takodjer manja, no problemi s vlagom su enormni. prozracivanje bi se trebalo vrstiti 4 puta dnevno a kod mene to fizicki nije moguce zbog neprisutnosti u stanu 1/3 dana minimalno.

cim se vlaga popenje iznad 49%, aparat se sam ukljuci snizi vlagu i to je to. sve sto cinim je svaki tjedan s domestosom operem posudu za skupljanje vode, te jednom mjesecno cistim filter (ima filter koji skuplja dlake mojih ljubimaca, pa to ocistim i dezinficiram). u svakom slucaju, tih 1899 kn je najbolje potrosen novac, ako mene pitate.

...kao da čitam svoj problem :-)

molim te reci kako sakuplja dlake ljubimaca? ja imam zlatnog retrivera, jel to znači da ću morat manje usisavat:)

da li se u njemu filteri mijenjaju ili se samo peru pa dpdatnog troška održavanja nema:confused:

kako i čime si riješila pročišćavanje zraka il sam nešto krivo zapamtila:ne zna:

definitivno će mi ovo trebati, jer mi se na jeden u kutevima kuhinje i spavaćih soba kupi plijesan, a prozori ujutro budu mokri toliko da se voda sa njih kompletno cijedi.

zviri
08.02.2012., 11:15
evo, podižem ovaj topic iz mrvih

kod mene se po pitanju vlage ništa nije promijenilo.

na ljeto smo farbali cijeli stan, pod boju mazali zaštite od plijesci (Duluxove), ali ništa

čim je krenula zima (vani prehladno unutra se grije) eto, došle gljivice

kupila sam i u svaku prostoriju stavila ceresit odvlaživače, ali situacija je idalje grozna, zakva da svako jutro brišem kompletne prozore, zidove ispod njih i podove, jer ispod prozora nema klupčica, niti su se mogle staviti.
ma užas.

e da, prostor je od 62 m2, po sredini je hodnik, lijevo 2 sobe desno kuh i blag + db. prozori u svim prostorijama plastični, od zida do zida, tako da ukupno imamo cca 12 metara prozora.

jučer sam sređivala robu u zidnom ormaru u hodniku i ostala šokirana kad sam otvorila hlače koje nisam obukla cca god dana - bile su pune plijesni.
odjeću ne sušim u stanu nego u sušilici.

baš sam razgovarala sa mm-om o kupnji električnog odvlaživača sa higrometrom, ako imate novijih informacija, bila bih zahvalna o novijim modelima, kako ste zadovoljni...jer čini mi se da je to jedino rješenje, za izolaciju i izmjenu prozora se ne bismo odlučili :-/

Kladi
08.02.2012., 20:31
zviri, smijem li te pitati gdje živiš, na kontinentu ili na moru?

Fi Fi
08.02.2012., 21:57
evo, podižem ovaj topic iz mrvih

kod mene se po pitanju vlage ništa nije promijenilo.

na ljeto smo farbali cijeli stan, pod boju mazali zaštite od plijesci (Duluxove), ali ništa

čim je krenula zima (vani prehladno unutra se grije) eto, došle gljivice

kupila sam i u svaku prostoriju stavila ceresit odvlaživače, ali situacija je idalje grozna, zakva da svako jutro brišem kompletne prozore, zidove ispod njih i podove, jer ispod prozora nema klupčica, niti su se mogle staviti.
ma užas.

e da, prostor je od 62 m2, po sredini je hodnik, lijevo 2 sobe desno kuh i blag + db. prozori u svim prostorijama plastični, od zida do zida, tako da ukupno imamo cca 12 metara prozora.

jučer sam sređivala robu u zidnom ormaru u hodniku i ostala šokirana kad sam otvorila hlače koje nisam obukla cca god dana - bile su pune plijesni.
odjeću ne sušim u stanu nego u sušilici.

baš sam razgovarala sa mm-om o kupnji električnog odvlaživača sa higrometrom, ako imate novijih informacija, bila bih zahvalna o novijim modelima, kako ste zadovoljni...jer čini mi se da je to jedino rješenje, za izolaciju i izmjenu prozora se ne bismo odlučili :-/

nema šanse da ti cersit izvuče toliku količinu vlage,tako da ne troši pare uzalud :mig:
kupi neki odvlaživač na struju,tipa tortec i sl.
proguglaj malo,jesu skupi,ali svaka kuna se isplati.

mi smo kupili tako odvlaživač na struju,ima zapreminu 5 litara,i nemam riječi za njega.je bija skup,mislim negdi oko 2500kn,ali svaka kuna se isplatila :s:s

ja ga upalim kada je vanka vlažno vrime ili velike kiše,pa je vlažnost u zraku velika,i super je :)

pročitaj malo,i ako možeš novčano svakako uzmi.
ne smeta ako ga upališ navečer,ok nećeš ga upalit u prostoriji u kojoj spavaš,to možeš po danu dok ne boraviš,a npr.navečer dnevni i sl.

imaš kapacitete i od 10 litara,ali 5 je po meni sasvim dovoljno.

zviri
10.02.2012., 08:57
Kladi i FiFi - živim u Dalmaciji, Split

Razmišljala sam o kupnji električnog odvlaživača pa tražim preporuke.
FiFi - kojeg Ti imaš?
Zanima me kako brzo se napuni zapremina od 5 litara? Koliko dnevno izvuče vlage iz stana?
I još nešto, da li taj električni odvlaživač je ujedno i ionizator zraka, ili i to moram kupiti posebno ?

zviri
10.02.2012., 08:58
zaboravih napisati kako mm i ja spavamo u dnevnom boravku, djeca svako u svojoj sobi.
da li je aparat efikasan ako ga držim u hodniku koji je po sredini stana?

sara4
10.02.2012., 10:07
zviri, ja odvlažujem tako da po danu držim odvlaživač u sobi koja je nakritičnija po pitanju vlage, a po noći u drugoj sobi.
Najefikasnije će biti da ti odvlaživač radi najviše tamo gdje se skuplja najviše vlage.

zviri
10.02.2012., 11:40
sara, meni onda trebaju 4 odvlaživača :-)))

naime, po danu se najviše skuplja u dnevnom jer tamo najviše boravimo, kuhamo..., al isto tako se orose prozori u dječjim sobama

ujutro, voda se cijedi sa svih prozora u stanu, u svim prostorijama tako da moram brisati ručnikom i prozore i zid ispod njih i pod i kompletne kuteve prostorija.

kupit ću definitivno električni odvlaživač, samo se mislim oko zapremine tekućine koju može sakupiti.
Mislim da mi šum neće smetati, jer ionako spavamo u kuh+blag+db, tako da smo navikli na raznorazne zvukove, perilica, sušilica, frižider...još jedan nam ništa ne znači

Fi Fi
10.02.2012., 12:55
zviri ja ti imam ovoga :mig:

http://mikroklima.com.hr/susaci-odvlazivaci-zraka/78-trotec-ttk-100-s-susac-zraka.html

ovisi koliko imaš vlage u stanu,ja ga upalim kada su kiše i vlažno vrijeme.
košta više,ali se isplati.

pročitaj o njemu na linku sve ti piše

Fi Fi
10.02.2012., 18:59
zviri ja ti imam ovoga :mig:

http://mikroklima.com.hr/susaci-odvlazivaci-zraka/78-trotec-ttk-100-s-susac-zraka.html

ovisi koliko imaš vlage u stanu,ja ga upalim kada su kiše i vlažno vrijeme.
košta više,ali se isplati.

pročitaj o njemu na linku sve ti piše

samo da još nadodam,zaboravila sam,a bitno je.:)
ako nemaš fasadu neće ti ovo riješit problem,mislim pomoći će ti,ali neće riješit.

to samo navodim kao primjer,mislim na fasadu :mig:

Lee Champa
10.02.2012., 19:10
Ja kupio isto TROTEC 50S! Keš 1710 kuna!

zviri
12.02.2012., 16:07
nemamo fasadu i kako stvari stoje, nećemo je ni imati.
zgrada je iz 1962., ja jedina imam ovaj problem, jer sam jedina mijenjala prozore od svih susjeda :-(

hvala na preporuci.

čim se temperature povise, neovisno o kiši, (cca 4. mjesec moji problemi nestanu i vrate se u cca 11. mjesec

zviri
15.11.2012., 06:00
Evo, stigao je 11. mjesec, al su temperature jos uvijek ok tako da otosavanje nije pocelo.
Suma sumarum, kako ste zadovoljni s elektricnim odvlazivacem?

cici1810
18.11.2012., 22:05
Ljudi, što mislite o ovom odvlaživaču? http://www.klimacentar.com/vmchk/odvlazivaci-susaci-zraka/ebac-2650e.html
Ocjene na stranim web sajtovima su super, a cijenom i kapacitetom mi se čini dobar omjer dobiveno:uloženo.

Stančić nam ima oko 55 m2. Bi li bilo ok da aparat radi u hodniku, da povlači vlagu i iz kupaonice, i iz drugih prostorija, ili ga je boloje seliti iz prostorije u prostoriju gdje je tada više vlage (npr. noću u kupaonicu jer je tamo kritično nakon tuširanja, a ujutro kad odemo na posao da ga stavimo u spavaću sobu da izvuče vlagu od spavanja)?

Lumberjack13
19.11.2012., 12:20
Ljudi, što mislite o ovom odvlaživaču? http://www.klimacentar.com/vmchk/odvlazivaci-susaci-zraka/ebac-2650e.html
Ocjene na stranim web sajtovima su super, a cijenom i kapacitetom mi se čini dobar omjer dobiveno:uloženo.

Stančić nam ima oko 55 m2. Bi li bilo ok da aparat radi u hodniku, da povlači vlagu i iz kupaonice, i iz drugih prostorija, ili ga je boloje seliti iz prostorije u prostoriju gdje je tada više vlage (npr. noću u kupaonicu jer je tamo kritično nakon tuširanja, a ujutro kad odemo na posao da ga stavimo u spavaću sobu da izvuče vlagu od spavanja)?

Izgleda OK. Moj stan je slične kvadrature, a za iste novce planiram uzeti Sinclair CFO12E. Iako po specifikacijam izvlači manje vode, potrošnja struje je mu je dvostruko manja. Poslije prvih par dana full rada očekujem da ispunjava moje zahtjeve.

Lumberjack13
29.11.2012., 09:36
Kupio Sinclair i poslije tjedan dana korištenja mogu reći da sam super zadovoljan. Izvukao je stvarno puno vode, zrak u stanu je super, a kako je došla južina suši nam i veš.
U početku mi je malo smetala buka, ali ispalo je da je riječ o kompresoru koji se uključivao samo dok je radio punom parom.

Tinkili
29.11.2012., 12:42
Nakon tri godine korištenja (zimi) mogu reći da je moj Sinclair jedan dobri vrijedni stroj :top:, koji po danu radi u spavaćoj (kad smo na poslu), a po noći u dnevnoj i ni jedne točkice od plijesni na zidu, ni kapljice od kondenzacije na prozoru, bome skupi on u svoju posudu svaki dan po litru i pol - dvije i pol litre vode.

Odvlaživač i sušilica rublja :s - bez njih ne znam kako bi imali ugodnu klimu u stanu u ovim kišnim jesenskim danima (stan u prizemlju kuće okrenut na sjever)

KraljicaSparoga
29.11.2012., 16:26
ja podhitno moram kupit odvlaživač!!! najezda gljivica i pljesni mi je po kući. :503: Moze preporuka za dobar i povoljan odvčaživač- Hvala.

blue_one
29.11.2012., 17:32
http://mikroklima.com.hr/susaci-odvlazivaci-zraka/77-trotec-ttk-50-s-susac-zraka.html

mi jako zadovljni :kava:

cici1810
29.11.2012., 19:43
http://mikroklima.com.hr/susaci-odvlazivaci-zraka/77-trotec-ttk-50-s-susac-zraka.html

mi jako zadovljni :kava:

Mi smo ga danas kupili i upravo odvlažuje. Ali ovih dana nije bilo tako hladno vani i mislim da nam je stan dosta prozračen. Ali kad krene hladno i ja zatoplim stan... već bude on izvlačio našu vlagu....

Nego, do sutra je još akcija u Saturu na taj i na veći sinclair 15%. (http://www.saturo.hr/odvlazivaci-zraka/21-sinclair-cfo-20-e.html i http://www.saturo.hr/odvlazivaci-zraka/139-trotec-ttk-50s.html)

pa ga se može dobiti za oko 1600 kn.

miroslaw
11.02.2013., 13:22
Ja imam problem sa vlagom samo u jednoj prostoriji, i gledam šta da kupim.
1600 kn mi se čini dosta, a opet moram to riješiti.

Hm, nema neki "manji" uređaj, koji služi za odvlaživanje prostorija do 20m2?
Ima netko iskustva?

Hvala.

sara4
13.02.2013., 10:08
Mi imamo ovaj manji:

http://www.delonghi.com/hr_hr/products/des-16e/

miroslaw
14.02.2013., 06:28
Mi imamo ovaj manji:

http://www.delonghi.com/hr_hr/products/des-16e/
Cijena? :)
Čini mi se super, samo još ako je cijenom prihvatljiv...

sara4
14.02.2013., 07:54
Cijene se ne sjećam, a i kupili smo ga pred 4, 5 godina u Italiji, ne znam da li ti je Italija opcija. Probaj vidjeti da li ga drži Elipso (na webu možeš vidjeti cijene) ili neki drugi naš dućan koji ima stranicu s proizvodima koje prodaju.

miroslaw
15.02.2013., 06:49
Hvala.

Našao sam ga na:
http://www.elipso.hr/mali-kucanski/ostalo/DE-LONGHI-DES16W/
2400 kn...

Hm, mislim da ću kao i mnogi drugi na ovom forumu uzeti onaj za 1600kn.

Hvala na pomoći.

sara4
15.02.2013., 08:18
:eek: Pa to je 320 eura!!! Koja pljačka. Takav u Italiji u Euronicsu košta 180 eura.

veliki živac
11.03.2013., 21:29
Pozdrav svima, nov sam na forumu i vidim da nas ima puno s problemom zvanim VLAGA.
Ja sam nedavno nakon izgubljenih živaca kupio SINCLAIR CFO 12-E i prezadovoljan sam s njim (kako je već netko napisao "vrijedan mali stroj").
Ako kapacitet od 12litara dnevno nije dovoljan onda mogu slobodno srušiti stan. Rezervar od 6 litara je sasvim dovoljan.
Ali meni je soba toliki problem da se vlaga ubrzo podigne nakon što isključim uređaj. Imam digitalni mjerač vlage (odvojen od uređaja) i uredno registrira pad vlage dok Sinclair radi (sa 85% na 55% u nekoliko sati rada!!!) ali čim ga ugasim u roku pola sata već je na 75%.
Očito je jedino rješenje da radi non-stop. Netko je spomenuo da mu valjda neće smetati zujanje - neće mu smetati zujanje jer nije strašno (a ima i silent opciju) ali bi mu moglo smetati strujanje zraka jer imaš osjećaj kao da ti je propuh u sobi.
Toliko od mene za sada.