PDA

View Full Version : Razvijanje fotografija... gdje i kako?

stranice : [1] 2

MisterNo
23.11.2005., 09:36
POceo sam razvijati pojedine svoje digitalne fotografije...
Uglavnom u formatu 13X18cm i sa bijelim rubom...
Medjutim cijena je 4kn iako ispadaju super...
Posto ih imam podosta, zanima me ako netko zna, gdje bi
ih mogao razvijati po manjoj cijeni, a da je kvaliteta ok..?

Hvala na odgovorima :top:

chucha1
23.11.2005., 14:59
što se ne može razvijati u svim foto radnjama? I zar cijena nije iste kao i za obične fotke?
Ja se baš spremam složiti neku seriju za print... ipak je nekako bolje listati album:D
Ja sam mislila nositi u foto tuškanac, obzirom da sam njima uvijek bila zadovoljna, i dobri su mi oni u gundulićevoj...

MisterNo
24.11.2005., 08:06
pa moze se razvijati u svim radnjama, ali u vecini tih radnji je cijena oko 4 kn...
kad imas 100 i vise slika onda to moze ispasti skupo...
znam da ima radnji gdje je cijena ispod 3 kn (ima i za 2,50) ali to uglavnom nije u ZG...
u zg postoji www.vau.hr i razvijaju za 2,90 a oni opet salju postom, pa cekas, pa postarina pa ovo-ono i ispadne opet preko 3 kn...
no na vau.hr su super slike...
pitanje je kratko:
ima li neka foto radnja na podrucju ZG (i okolice) gdje dofuras CD sa brdo slika i oni ti razviju 13X18 sa bijelim rubom za malu lovu (3 kn i < ) ?
:)

tridi
26.11.2005., 10:11
A da probaš sa njima dogovoriti cijenu.Kažeš, evo imam veću količinu, ali oću popust.Ako ne, idem dalje.
Siguran sam da ćeš naći....
d

MisterNo
28.11.2005., 12:39
tridi kaže:
A da probaš sa njima dogovoriti cijenu.Kažeš, evo imam veću količinu, ali oću popust.Ako ne, idem dalje.
Siguran sam da ćeš naći....
d

ma mislim da u ZG to tak ne ide (ti si u NYC?)...
uostalom, ono sto je veca kolicina za mene (cca 50 mjesecno), za njih je sitna lova...
no hvala na savjetu...

vtina
03.12.2005., 21:39
U hotelu Dubrovnik, foto studio 'color 90' razvijaju digitalne fotografije po istoj cijeni kao i obicne.
9 x 13 = 1 kn
10 x 15 = 1.5 kn
13 x 18 = 4 kn
15 x 22 = 10 kn

darin
03.12.2005., 23:44
jednom sam dala razviti fotke u hotelu dubrovnik, i doslovno - kolko para, tolko muzike. koma, radje onda dam 3 kune pa imam dobre fotke, nego 1 pa imam srot.

obicne fotke razvijam u tuskancu, 10x15-mat-bijeli rub 2,50 ili 2 kn, nisam sigurna.

digitalne fotke sam razvijala u Konici u Ilici, prema Britancu...sad su zatvorili i mislim da su preselili u Subicevu odmah kraj Kvatrica (ne mislim vec sam prilicno sigurna :D ). ne znam kolko tamo tocno kosta, ali mislim da nije 4 kn...:)

NoWa
04.12.2005., 00:08
jebiga, ja razvijam u hotelu dubrovnik, jer ne znam za nijednog drugog fotica koji razvija digitalne.

a sigurno ih ima brdo..

ako netko zna nesto blizu Tresnjevke, Cvjetnog naselja, Jaruna, neka pliz javi:)

Ava Adore
04.12.2005., 15:24
NoWa kaže:
jebiga, ja razvijam u hotelu dubrovnik, jer ne znam za nijednog drugog fotica koji razvija digitalne.

a sigurno ih ima brdo..

ako netko zna nesto blizu Tresnjevke, Cvjetnog naselja, Jaruna, neka pliz javi:) Mislila sam da sad skoro svi razvijaju digitalne fotografije, što ne? :eek:

Ja sam zadnji put razvila u shopping centru Prečko, jel ti to blizu? :D 10 puta 15, bijeli rub, 2kn

NoWa
04.12.2005., 15:36
Ava Adore kaže:

Ja sam zadnji put razvila u shopping centru Prečko, jel ti to blizu? :D 10 puta 15, bijeli rub, 2kn je, blize je i lakse je nac parking:top:

MisterNo
05.12.2005., 08:06
10x15 nigdje ne bi smio biti visi od 1,5 i uglavnom toliko i je...
koliko znam danas svi razvijaju digitalne...
a malo sam se sam potrudio i izvukao sam cijenike povoljnih foto radnji pa kog zanima evo:
Badrov 13x18 - 3,9 ; 15x20 - 5,9 ; 20x30 - 15
Ipik (Gunduliceva, B.Magovca) 13x18 - 3,5 ; 15x20 - 5,5 ; 20x30 - 14 kn...

Svi ostali su otprilike 13x18 - 4 kn, 15x20 - 7kn, 20x30 - 20kn...

cheers

koka007
01.01.2006., 09:13
Meni je gospođa na kiosku Tiska nedavno utrapila prospekt sa njihovim uslugama. Tisak je sad krenuo s uslugom razvijanja digitalnih fotki (i običnih filmova) i čini mi se da je baš super usluga. Koliko sam skužila (nisam još isprobala, ali planiram uskoro) - doneseš im CD na kiosk, oni naprave fotke i za par dana dođeš pokupiti fotke. To funkcionira na svim kioscima, a cijene su
Format Cijena
9x12 1,25 kn
10x13 1,50 kn
13x17 2,50 kn
15x20 5,90 kn
20x27 15,00 kn
Još se plaća transfer i fotoindex 15 kn po narudžbi (znači da je bolje imati što više fotki). Koliko vidim može se predati fotke i preko weba, pa pogledajte na www.tisak.hr. U svakom slučaju izgleda cute, isplati se probati. Ako netko proba prije mene, nek javi kako to ide...

Hyperion
30.03.2006., 21:09
Koju radnju bi preporučili za izradu dig. fotografija u Zagrebu? Probao sam već neke, neki su loši, neki dobri ponekad no nisam naišao na neke koju su zbilja kontinuirano super.

Kod ovih kod kojih sam do sada razvijao zbilja mogu biti velike razlike.

Ne znam je li to do stroja ili do čega no ima razlika...

Hvala unaprijed svima

darin
02.04.2006., 16:14
meni je super bila konica u ilici kod britanca, ali su oni zatvorili...ali imaju poslovnicu u subicevoj odmah kraj kvatrica, tamo nisam nikad isla ali valjda je to isto.
zadnji put sam razvijala u foto badrov i ispalo je okej.

lyr@
03.04.2006., 00:01
pogledaj foto studio ipik u gundulicevoj.

Robespierre
03.04.2006., 11:50
Koju radnju bi preporučili za izradu dig. fotografija u Zagrebu?

Malo koji lab je vrijedan preporuke. Najbolji su mi blijedi pogledi kad spomenes color profile... Pitas da li ti mogu napraviti Adobe RGB TIFFove a covjek pita sto je to?! :rofl:

Ja odlazim napraviti povecanja u http://www.eurocolor-foto.hr/ :top:

Hyperion
03.04.2006., 20:08
Malo koji lab je vrijedan preporuke. Najbolji su mi blijedi pogledi kad spomenes color profile... Pitas da li ti mogu napraviti Adobe RGB TIFFove a covjek pita sto je to?! :rofl:

Ja odlazim napraviti povecanja u http://www.eurocolor-foto.hr/ :top:

Znači, ove bi ipak preporučio?
Već dulje ideš kod njih?

Razvijam oko 250 slika pa ne bih baš išao bilo gdje!

Hvala svima

Robespierre
03.04.2006., 21:22
Znači, ove bi ipak preporučio?
Već dulje ideš kod njih?

Preporučio bi ih jer mi se čini da su njihovi rezultati ujednačene kvalitete. U lab koji stariji fotografi bolje znaju kao "Mosettig" svraćam već oko dvadeset godina. :)

Razvijam oko 250 slika pa ne bih baš išao bilo gdje!

Za takvu količinu nikome ne trebaš vjerovati. Odaberi tri različite fotografije, daj ih napraviti i ako ti je rezultat OK, traži da ti garantiraju da će i ostalih 247 izgledati tonski podjednako.

Hyperion
05.04.2006., 19:37
Preporučio bi ih jer mi se čini da su njihovi rezultati ujednačene kvalitete. U lab koji stariji fotografi bolje znaju kao "Mosettig" svraćam već oko dvadeset godina. :)

Za takvu količinu nikome ne trebaš vjerovati. Odaberi tri različite fotografije, daj ih napraviti i ako ti je rezultat OK, traži da ti garantiraju da će i ostalih 247 izgledati tonski podjednako.

Da li oni imaju stroj baš za razvoj digitslnih fotografija odnosno da ne režu slike ili dodaju okvir da bi se sve vidjelo?
Aparat mi nema "date stamp" pa sam softverski to dodao. Sada mi to odreže osim ako ne dignem datum još 1 cm gore što onda bezveze izgleda.
Varijanta s bijelim okvirom je još gora.

tonim
20.04.2006., 13:14
Ja bih ti preporučila da kupiš printer i razvijaš doma. Svi Canonovi ti razvijaju fotografije i nisu tako skupi od 400 do 600 kuna - najjeftiniji.

Robespierre
20.04.2006., 13:21
Da li oni imaju stroj baš za razvoj digitslnih fotografija odnosno da ne režu slike ili dodaju okvir da bi se sve vidjelo?
Aparat mi nema "date stamp" pa sam softverski to dodao. Sada mi to odreže osim ako ne dignem datum još 1 cm gore što onda bezveze izgleda.
Varijanta s bijelim okvirom je još gora.
Skoro svi procesori rade sa standardnim veličinama foto-papira, a ti samo trebaš odabrati neki od onih koji su omjerom (!) primjereni fotografijama koje dobijaš iz svog fotoaparata.

Robespierre
20.04.2006., 13:32
Ja bih ti preporučila da kupiš printer i razvijaš doma. Svi Canonovi ti razvijaju fotografije i nisu tako skupi od 400 do 600 kuna - najjeftiniji.
Za 250 fotografija treba puno papira, puno tonera i JAKO PUNO vremena. Osim toga, dugovječnost takvih fotografija je upitna dok dobro procesirane, fiksirane i isprane fotografije mogu nadživjeti i samog fotografa.

jelena111
07.05.2006., 16:51
Bez puno filozoofiranja, definitivno, foto video studio No3, na savici, u Zinke Kunc 3. Em rade odlične fotke, em kod njih niste samo broj, a osim toga prilikom svake izrade fotki...posebno takve količine...slijedi i poklon.

Možda ih i nije najlakše naći , ali vrijedi ih potražiti

jelena111
07.05.2006., 17:01
9x12 1,25kn

10x13 1,40kn

scvejedno s bjelim rubom ili ne i ne naplaćuje se nikakav transfer, naprotiv, za više od 30 fotki slijedi i "vrijedan" poklon, posebno ak volite filmove :))

i ne čeka se nekoliko dana :))

zato volim otiči u taj studio, iako mi je trebalo vremena da ga otkrijem
foto video studio N03, na Trnju, Savici, u Zinke Kunc 3

jelena111
09.05.2006., 13:10
[URL="http://www.freewebs.com/fotostudiono3"

jelena111
09.05.2006., 13:12
www.freewebs.com/fotostudiono3

http://www.freewebs.com/fotostudiono3/

jelena111
10.05.2006., 16:46
Evo preciznije pomoći

http://www.freewebs.com/fotostudiono3

tramuntana
13.06.2006., 08:49
Ja razvijam fotke u Ilici 34, zovu se Foto studio Centar. Cijena fotke 10x15 cm također je 1,80 kuna (ako plaćate u gotovini).
Mogu vam napraviti fotke s bijelim okvirom ili bez njega (sve se možete dogovoriti).
Jedino je izuzetno važno naglasiti - ako ste već sami obrađivali fotke (ili ako želite da vam budu upravo onakve kakve su vam na digitalnom zapisu) - da su vam fotke obrađene, zato da im slučajno ne bi palo na pamet da vam mijenjaju boje. Ako to ne naglasite, izuzetno su vam veliki izgledi da će vam nešto promijeniti. Barem na nekolicini slika.
Izgleda da inače svi fotografski studiji čačkaju po materijalima - jer navodno ljudi donose velike količine loših fotografija, pa je nužno da ih oni tamo obrade (najčešće ih posvjetljuju). Primjerice - svadbe. Navodno ispadaju mračno, a i takvi ljudi uglavnom nemaju pojma što donose na razvijanje...
Ali ako dobro znate što donosite - onda im to naglasite.

Ja sama obrađujem fotke u Photoshopu, pa sam strašno alergična kad mi se netko naknadno petlja u posao...

Uglavnom, ovaj fotografski studio mogu vam preporučiti.

šlapica
20.06.2006., 14:20
Bez puno filozoofiranja, definitivno, foto video studio No3, na savici, u Zinke Kunc 3. Em rade odlične fotke, em kod njih niste samo broj, a osim toga prilikom svake izrade fotki...posebno takve količine...slijedi i poklon.

Možda ih i nije najlakše naći , ali vrijedi ih potražiti

A koja je cijena slike kod njih?

pinkgirl18
06.01.2007., 10:15
Zanima me ako netko ima iskustvo oko razvijanja slika na Tisku jer sad imaju neku akciju, za slike s digitalca 0.60 kn. Puno mi je jeftinija varijanta od foto studija jer imam puuuno slikica za razviti pa me zanima da li se isplati zbog kvalitete slika?

thunderstorm
06.01.2007., 11:56
Imam ja.
Kad su zadnji put imali akciju (bilo je besplatno) dao sam izraditi oko 200 fotki
i jako sam zadovoljan kvalitetom, Ipanema ih je vidla pa može potvrditi. :top:

Btw. hvala na obavijesti, nisam znao da opet imaju akciju.

Ante Balboa II.
06.01.2007., 12:35
200 za dzabe?!

thunderstorm
06.01.2007., 12:50
25 komada je bilo besplatno, al sam slao 8x na različita imena ;)

sora
06.01.2007., 14:34
Dala sam i ja razvijat kod njih.. i fotke su cist okej..
Naci opet akcija.. woohoo ;)

Ante Balboa II.
06.01.2007., 15:47
Znaci sad je akcija 0,60kn/kom ma koliko slika donio?
Ako je tako...vrijeme je da odaberem par stotina slika koje mi vec dulje vrijeme stoje nerazvijene. :)

pinkgirl18
07.01.2007., 16:04
Da, akcija traje do 31.1.
Thx ljudi!

Stana
07.01.2007., 16:17
a vidjet ćemo hoće li opet biti neke muljaže

Ante Balboa II.
08.01.2007., 18:11
Ne razumijem kako misle da ce im funkcionirati slanje preko neta....veceg broja slika u "sirovom" formatu...
Cini se kako predavanje CD/DVD-a sa slikama na njemu nije moguce...pssssssss

http://www.tisak.hr/default.asp

thunderstorm
08.01.2007., 18:23
Pa ne misliš valjda slat u RAW formatu? :confused:

Ante Balboa II.
08.01.2007., 19:17
Ma ne, al ima li smisla komprimirat slike za razvijanje na nekih parsto kb?
Mislio sam da se moze ostavit CD kod njih na kiosku i da su slike gotove za 4-5 dana...pokupim ih na istom mjestu di sam ih i ostavio, platim i cao djaci.

Ovako je sjebano, jednostavnije je otici u Foto studio i predat slike na CD-u.
Jebe mi se za par desetaka kuna razlike, bitnije mi je da sve bude OK, brzo i pojednostavljeno do kraja...

thunderstorm
08.01.2007., 20:12
Nemoj nikako smanjivati kvalitetu fotki, uploadaj ih na najvećoj rezoluciji.
Ja sam uploadao po sešnima 80-90 MB bez problema.

Ipanema
09.01.2007., 14:58
Imam ja.
Kad su zadnji put imali akciju (bilo je besplatno) dao sam izraditi oko 200 fotki
i jako sam zadovoljan kvalitetom, Ipanema ih je vidla pa može potvrditi. :top:

Btw. hvala na obavijesti, nisam znao da opet imaju akciju.

Potvrđujem, kvaliteta ispisa za pohvalu :)

MisterNo
09.01.2007., 16:56
a jel se moze naruciti bijeli rub na fotkama???

i na letku pise: analogno 13X18, digitalna 13X17 cm
zasto je razlika?
kolika je tocna dimenzija da si ja znam sam u photoshopu sloziti tocno izrez koji zelim a da mi oni nista vise ne odrezu???

thunderstorm
09.01.2007., 17:01
Ja sam sve radio na 10 x 15.
Bijeli rub si napravi sam u photoshopu, ili možeš u onom njihovom programu za editiranje, onak kak si tamo složiš tak ti budu razvijene ;)

inepcija
10.01.2007., 13:24
a jel probao netko preko DM-a? sad isto imaju akciju i mislim da su jeftiniji od Tiska...

MisterNo
10.01.2007., 14:01
a jel probao netko preko DM-a? sad isto imaju akciju i mislim da su jeftiniji od Tiska...

stavi novu temu...
izardi par fotki i opisi iskustvo

:kava:

MisterNo
12.01.2007., 10:49
Ja sam sve radio na 10 x 15.
Bijeli rub si napravi sam u photoshopu, ili možeš u onom njihovom programu za editiranje, onak kak si tamo složiš tak ti budu razvijene ;)

thunder pomozi!!! (tak ti je to kad si virtualno slavan i popularan :D)

pokusavam na tisak.hr naći smislen i jednostavan način uploada - uređivanja - slanja fotografija na izradu!
Međutoa, onaj njihov web je totalno "user-enemy" i nikako da skuzim kako u 3 koraka riješiti problem.

Da li je pametnije snimiti slike na CD, odnijeti na Kiosk i doci po njih uskoro??
Naime na forumu od tiska se puno ljudi zali u vezi online narudzbi da nisu nikad dobili naruceno itd itd...

Thunder, daj svoje iskustvo...
Kako si ti narucio 8 x 25 slika??
Online - na kiosku??

thunderstorm
12.01.2007., 11:28
Uploadao sam cijelo radno vrijeme na poslu, pa onda doma cijeli dan :)
Puklo mi je jedno 10 puta, napravio sam oko 800 MB prometa al se isplatilo. :D
Rekao mi je Ante da ih je zvao i da se ne može odnesti cd na kiosk nego samo poštom ili upload.

MisterNo
12.01.2007., 11:31
Rekao mi je Ante da ih je zvao i da se ne može odnesti cd na kiosk nego samo poštom ili upload.

ja sam ih maloprije zvao i zenska mi je rekla da se moze odnijeti i da su slike za cca 7 dana gotove i vraćene na isti kiosk zajedno sa cd-om i onda se plati...

uploadanje sucks sa njihovim sajtom...
ja cu odnijeti probni cd sa 10 slika 13x18 i bijelim rubom iz Photoshopa pa cu vidjet kak ce to ispasti....
ak bude dobro, evo me opet sa 380 slika, a ak bude lose onda :w

Ante Balboa II.
12.01.2007., 14:11

Nisam zvao telefonom, vec sam ti telefonom rekao da sam pitao dve babe na dva razlicita kioska "jel moze"..."Ne moze, samo preko interneta"...

A ova njihova stranica je Bozesacuvaj.
Nisam jos pokusavao uploadat, ali strahujem bas od tog pucanja veze...pa da mi zivci ne puknu :)

Ako se stvarno moze odfurat na CD-u super, a ako ne, necu previse zajebavat s tim.

Ante Balboa II.
12.01.2007., 14:13

Jel zna ko sta vise o ovoj akciji?
Nek se tu pise...Thunder ce objedinit topic :)

MisterNo
15.01.2007., 09:35
ok...
ja sam odnio cd na kiosk 910130 (thunder, to je od trga prema placu u vg, krizanje sk i mh :)) i dao ga babi....
baba ga je primila, ispunio sam standardni foto formular, ime, prezime, datum, otkinuo perforirani serijski broj i sa time cu doci na isti kiosk za 5-7 dana po slike...
cd cu dobiti nazad...
stavio sam na cd 10 slika za probu...
narucio sam 13x18 gloss format sto je 12,5 kn + 7,5kn naknade = 20 kn...
to je test, ak to ispadne dobro, otfurat cu 2 cda sa 400 slika :)
ono sto me muci i zbog cega radim test je bijeli rub - ja sve svoje slike radim sa rubom, a tisak to nema.
ja sam saam stavio bijeli rub u fotoshopu i odrezao slike na 13 (obavezna dimenzija)x18 (varijabilna - tako mi je kiosk baba rekla na telefon) i sad cu vidjeti, ak ispadne sve super i bijeli rub bude ispravno pozicioniran onda je to to... :)
eto, cekam srijedu a onda vam javim...

Ipanema
15.01.2007., 12:05
Jucer sam bila kod frendice koja je takodjer razvila slike u toj Tisak-akciji.
Ona je dala razviti neke fotke iz San Francisca... auuu, koje boje, koja ostrina.
Taj Tisak se definitivno trudi da ti fotke ispadnu lijepe.
Ne znam da li oni malo "pojacaju/proljepsaju", ali gust ih je gledati :)

cudnovati_kljunas
19.02.2007., 12:38
Da li netko zna gdje se u Zagrebu moze po povoljnoj cijeni razvijati digitalne fotografije?

Hvala
:)

silentBOB
20.02.2007., 12:24
I mene zanima *besplatan push* - pogotovo ako ima mogucnost slike online poslati a da oni vrate izradene slike postom, nisam lijen samo nemam vremena.

thunderstorm
20.02.2007., 12:26
www.tisak.hr/foto

MisterNo
01.03.2007., 07:32
tisak je totalno u qrtzu...automatski stroj koji stanca slike
www.vau.hr je pravi foto lab

Jedri mala jedrilica
03.08.2007., 15:44
Sram me dizati staru temu, ali mi je još više neugodno otvoriti novu. :D
Evo u čemu je stvar. Poslala sam prije oko tjedan dana tridesetak slika i odmah su poslali mail da su primili, a dva dana poslije i nešto u smislu da su završili s fotkama i da će biti dostavljene na kiosk za 3-5 dana. Onda sam otišla na sajt Tiska i pogledala status narudžbe, isto kažu da je obrađena i završena, te da će biti na kiosku za 3-5 dana. E, sad, zanima me trebam li dobiti još jedan mail, recimo, u kojem piše da me slike čekaju na kiosku :zubo: ili da ne čekam mail, nego omdah odem po fotke? Naime, baba me već neki dan poslala doma bez slika pa mi je bed opet ići istraživati. :(

thunderstorm
03.08.2007., 15:49
Sram me dizati staru temu, ali mi je još više neugodno otvoriti novu. :D
Evo u čemu je stvar. Poslala sam prije oko tjedan dana tridesetak slika i odmah su poslali mail da su primili, a dva dana poslije i nešto u smislu da su završili s fotkama i da će biti dostavljene na kiosk za 3-5 dana. Onda sam otišla na sajt Tiska i pogledala status narudžbe, isto kažu da je obrađena i završena, te da će biti na kiosku za 3-5 dana. E, sad, zanima me trebam li dobiti još jedan mail, recimo, u kojem piše da me slike čekaju na kiosku :zubo: ili da ne čekam mail, nego omdah odem po fotke? Naime, baba me već neki dan poslala doma bez slika pa mi je bed opet ići istraživati. :(

Više se ne sjećam kak je to išlo al mislim da ti pošalju mail onda kad su poslane na kiosk.

Jedri mala jedrilica
03.08.2007., 21:08
hvala ti... :cerek:
sutra cu nabaviti oruzje i otici se raspitati kod babe. :zubo:

bedomedo
03.08.2007., 22:18
da malo olaksamo oko velicine fotki....
naime neka normalan rezolucija za papir je 150dpi-a dakle 150 pixela po incu.. odnosno na 2,5cm (odokativno)
daklem ako je 13x18 5,1'x7,1'... uz malo matematike...
dobijamo... 765pixela x 1065pixela sve preko toga nema smisla jer rijetko koji papir moze podnjeti vise od 150dpi gustocu....

goranbo
04.08.2007., 07:12
Ja sam cuo da fotka za tisak mora bit minimalno 300 dpi i tak uvijek pokusavam kad nesto ide u tisak, da mi bude 300 dpi

camundongo
04.08.2007., 12:55
300 dpi je rezolucija za najbolje publikacije, npr. fini casopisi, monografije, enciklopedije...

Jedri mala jedrilica
04.08.2007., 13:55
Uopće nisam shvatila o čemu to pričate, ali svoje fotke sam dobila, čekale su me tri dana. :zubo:

camundongo
04.08.2007., 19:00
i kakve su?

Jedri mala jedrilica
05.08.2007., 10:35
Fenomenalne su, nemam riječi. Nemam pojma kaj su im učinili, ali tristo puta su ljepše nego što su bile kod mene na kompu! :cerek:

goranbo
06.08.2007., 00:36
300 dpi je rezolucija za najbolje publikacije, npr. fini casopisi, monografije, enciklopedije...

Bolje biti siguran nego se poslije kaaaajati.

Šalim se: ja i radim samo za najbolje publikacije pa sam zaboravio na ove ostale. ;)

mp1978
08.08.2007., 12:22
da malo olaksamo oko velicine fotki....
naime neka normalan rezolucija za papir je 150dpi-a dakle 150 pixela po incu.. odnosno na 2,5cm (odokativno)
daklem ako je 13x18 5,1'x7,1'... uz malo matematike...
dobijamo... 765pixela x 1065pixela sve preko toga nema smisla jer rijetko koji papir moze podnjeti vise od 150dpi gustocu....

ppi (pixels per inch) je rezolucja digitalnog predloška (npr. fotografije), dakle broj elemenata (pixela, pixel dolazi od "picture element") po dužnom inču (inč=25,4 mm). Što je više tih elemenata, više detalja taj predložak sadrži. Dakle ugrubo, veća rezolucija znči kvalitetniju sliku. U procesu pripreme za tisak ova se rezolucija naziva input (ulaznom) rezolucijom i nema direktno veze sa dpi (dots per inch) ili output (izlaznom) rezolucijom.

dpi (dots per inch) je rezolucija otisnutog predloška, gustoča rasterskih elemenata (točkica boje ili tinte) po dužnom inču. Isto tako, što je ova vrijednost veća, više će detelja otisnuta slika sadržavati. Znamo da danas i kućni printeri rade na 1440 dpi i većim rezolucijama tako da tvrdnja da papir ne "podnosi" rezoluciju veću od 150 dpi ne stoji.

Prilikom razvijanja digitalne fotografije klasičnim fotografskim postupkom (osvjetljavanje foto papira), output (izlazna) rezolucija, dakle oni "dpi", vas uopće ne trebaju zamarati.
Ono što vas treba zanimati je ulazna rezolucija, oni "ppi" koje vidite u PhotoShopu kada odaberete "image size".
Kako ja sve svoje fotke printam sam, dakle ništa ne izrađujem u foto studijima, nemam iskustva kako input rezolucija (ppi) utječe na kvalitetu izrađene fotogrfije ali po iskustvu kojeg imam sa tiskom i printom, 200 ppi bi trebalo biti sasvim dovoljno za tu svrhu. Naravno ovaj savjet vrijedi kada se fotke uploadaju da se uštedi na bandwidthu i vremenu, a kada ih nosite na cd-u, dvd-u, sticku ili čem već, ostavite ih u njihovoj izvornoj veličini, rezoluciji kamere jer ćete tako dobiti optimalnu kvalitetu.
Kada resajzate fotku u PSu nemojte zaboraviti checkirati "resample image:" i odabrati neki od "bicubic" algoritama za resajzanje jer oni daju najbolje rezultate.

Vidio sam da je netko spominjao 300 ppi kao najbolju rezoluciju za offset tisak, (knjige, časopisi, katalozi) što je potpuno točno jer se najčešće radi 150 linijski raster (lpi) ali ako i pošaljete veću ili manju sliku od toga software koji rastrira i pušta sliku na film ili direktno na offset ploću (RIP) će resajzati na potrebnu rezoluciju pa će u konačnici ipak sve ispasti ok, osim ako niste poslali ultra nisku rezoluciju u tisak (96 ppi ili manje) kada bi se artefakti od pretjeranog resajzanja mogli vidjeti na otisku.

Kod kućnih printera postoji jedan mali trik kako resajzati fotku prije printanja u ovisnosti o proizvođaču printera ali da sada ne duljim, ako nekog zanima, neka posta pa ću i to objasniti.

camundongo
09.08.2007., 01:51
meni se sve fotke u paparazzi casopisima (tj zenskim casopisima tipa Story)
cine pixelizirane, meke i pune shuma :( barem dok ih listam kod zubara mislim si...ajme meni, ne znas tko je gori
fotograf ili tko je to obradjivao i stavljao u novine

mp1978
09.08.2007., 07:39
meni se sve fotke u paparazzi casopisima (tj zenskim casopisima tipa Story)
cine pixelizirane, meke i pune shuma :( barem dok ih listam kod zubara mislim si...ajme meni, ne znas tko je gori
fotograf ili tko je to obradjivao i stavljao u novine

Iskreno ne znam o ćemu se radi, morao bih vidjeti taj konkretan časopis.

Ali evo baš sam nedavno radio na katalogu nakita za kojeg je fotografirala jedna fotografkinja koja inače fotografira za slične časopise, radila je sa 20D i 50 mm primeom i ispalo je sve super u tisku, čak smo radili povečanja detalja nakita preko cijelih stranica. Ni jedna fotka nije bila rezolucije preko 300 ppi.

Ta "pixeizacija" koju spominješ događa se kada u tisak ode fotka rezolucije ispod 96 ppi ili kad se resajza sa recimo "nearest neighbor" interpolacijom.

Uglavnom, moje mišljenje je da ćete najzadovoljniji biti kada ćete si fotke sami printati. Recimo na Epsonu, dobar foto papir isprofiliran, par savjeta i trikova i sami ste gospodar svojih fotografija. Foto studiji obično zaseru, a i često tek kada vidite fotku izrađenu pokaže se potreba za dodatnom doradom, a puno je komotnije to tada ponovno isprintati kod kuće nego ponovno davati u studio.

bedomedo
11.08.2007., 22:06
priznajem nemam znanje o ispisu no mene su naucili da je to 1440 dpi marketinska brojka.. i da stvarna fizicka brojka ne prelazi 300dpi-a jer papir nemoze podnjeti to... cak novinski papir nemoze podnjeti preko 100dpi-a
pod podnjeti podrazumjevam da ne dodje do spajanja susjednih tockica i gubljenje na detaljima....

a korelacija ppi... i dpi je 1:1 pixel.. je jedinica informacije po foto receptoru..
a digitalizira se kao (hm... nemogu se sjetiti) ali boja, jacina i zasicenost...

isto tako se taj pixel i printa.. i postaje dpi.. odnosno dot... koji je kapljica odredjene boje, jacine i zasicenosti....

ako sam u krivu ispricavam se i nesto novo sam naucio...

bedomedo
11.08.2007., 22:33
samo jedan primjer....

Model PIXMA iP4300
Tip Ink-jet printer
Rezolucija ispisa Do 9600 x 2400 dpi

ajde sada ti to meni objasni....
da li to znaci.... da moze ispisivati 23040000 tockica po incu....
ili to znaci da moze ispisivati prema ljevo 9600 tockica po incu a prema dole 2400 tockica po incu ????
ili to znaci da na a4 papiru od ruba do ruba po x-u ispisati 9600 po incu a po y-nu 2400 po incu....

ili obrnuto...
kuzis koliko je marketing zajebana stvar i ljudima puni glavu podacima koj nemaju veze sa sa mozgom...

isto tako je i sa papirom...
1440 dpi... ako idemo istom logikom da je to od ruba do ruba... papir je sirine cca 10inca.. to ispada 140 dpi-a realnih... sto je upravo ono o cemu sam pricao..

mp1978
12.08.2007., 08:00
Nemoj se ljutiti što ću ti ovo reči ali fali ti jako puno osnovnog znanja i zbog toga dolaziš do krivih zaključaka. Počevši od osnovnoškolske elementarne matematike jer vidim da te muči korelacija dužni inč - kvadratni inč.
Gle, ovo je tema o kojoj su knjige pisane i stvarno nemam vremena kretati od kamenog doba. 1440x720 dpi je PRAVA razolucija i svakodnevno printam u njoj. Za Canon ne znam ali 9600x2400 defnitivno nije rezolucija koja se može postići današnjim inkjetima, pogotovo ne Canon kućnim modelima, a i da može objektivno nema apsolutno nikakvog smisla.
Novinski papir je druga priča i nema nikakve veze sa izradom fotografija. Ima potpuno drugačiju upotrebu i nema ga smisla stavljati u isti koš sa inkjet papirima. I podatak koji se tamo koristi je linije po inču jer se radi o amplitudno moduliranom rasteru.

BedoMedo2
12.08.2007., 15:09
ali dpi ... to je broj tockica po duznom incu... jeli tako... ? da je po kvadratnom incu nebi li bio dpi^2 ako je duzni... onda nemoze imati X x Y zar ne ?

ne fali mi elementarne metematike vjeruj mi...

BedoMedo2
12.08.2007., 15:10
nisam mislio na novinarski papir u smislu stamparskog postupka nego kvalitete papira..

mp1978
12.08.2007., 23:41
ali dpi ... to je broj tockica po duznom incu... jeli tako... ?

1440x720 znači 1440 točaka po x osi puta 720 točaka po y osi. Ako pomnožiš dobit ćeš broj točaka po kvadratnom inču. Potrebne su dvije vrijednosti kako bi se dobila dvomenzionalna slika. Kada se spominje recimo samo 1440 dpi podrazumijeva se da se radi o 1440x1440 točaka.
To nema nikakve veze sa formatom papira što si ranije spominjao. 1 inč je 1 inč i na A4 formatu i na B0 formatu.

Pretpostavimo da je slika na http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster01.jpg otisnuta u četverobojnom color offset tisku. Crveno osjenčani dio ćemo povečati i na slici 2 http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster02.jpg možeš uočiti (simulirano) četverobojni raster koji se sastoji od nekog broja točkica vodoravno puta neki broj točkica okomito po dužnom inču (pretpostavimo da je povečani dio točno 1x1 inč). Dakle, ako tamo ima recimo vodoravno 100 i okomito 100 točkica reči ćemo da je to rezolucija od 100 dpi. Ili ako je raster tkvog tipa da vodoravno ima 100 točkica, a okomito 50, to će biti rezolucija 100x50 dpi.
Stvar je krajnje jednostavna.

Tiesto
13.08.2007., 00:47
ja sam razvio oko 600 fotki za 10 eura u trstu, kao neki automat je, nesto slicno onom za fotkanje. Ima cd drive, ubacis cd i novcanicu od 10 eura i on ti isprinta sve slike koje su na cd-u za 10 eura, odlicne kvalitete na photo papiru, samo sam cekao negdje 45 minuta da ih sve ispise :D. I naravno samo stisnes ono dugme i izbaci ti cd, il ga ostavis ak ti netreba vise

BedoMedo2
13.08.2007., 06:53
1440x720 znači 1440 točaka po x osi puta 720 točaka po y osi. Ako pomnožiš dobit ćeš broj točaka po kvadratnom inču. Potrebne su dvije vrijednosti kako bi se dobila dvomenzionalna slika. Kada se spominje recimo samo 1440 dpi podrazumijeva se da se radi o 1440x1440 točaka.
To nema nikakve veze sa formatom papira što si ranije spominjao. 1 inč je 1 inč i na A4 formatu i na B0 formatu.

Pretpostavimo da je slika na http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster01.jpg otisnuta u četverobojnom color offset tisku. Crveno osjenčani dio ćemo povečati i na slici 2 http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster02.jpg možeš uočiti (simulirano) četverobojni raster koji se sastoji od nekog broja točkica vodoravno puta neki broj točkica okomito po dužnom inču (pretpostavimo da je povečani dio točno 1x1 inč). Dakle, ako tamo ima recimo vodoravno 100 i okomito 100 točkica reči ćemo da je to rezolucija od 100 dpi. Ili ako je raster tkvog tipa da vodoravno ima 100 točkica, a okomito 50, to će biti rezolucija 100x50 dpi.
Stvar je krajnje jednostavna.

okili...
stvar je bila u tome da su mene naucili da dpi duzna mjera... tockica po duznom incu.. i tako u svakom recu....
fala na ovom...

marioxp
09.10.2007., 16:46
Trebao bi izraditi neke digitalne fotke pa me sada zanima gdje je to u Zagrebu najjeftinije za napraviti, trebam standardni format od 10x15.

Je li zante mozda za neku akciju ili sl.

Molim vas za informacije.

Hvala

sasa80
09.10.2007., 17:57
Znam da glupo zvuči, al mislim u DM-u...

marioxp
09.10.2007., 19:02
Hvala

Vec sam tamo bio nosio. Fotke su dobre ali se ceka i ceka, jer oni to salju u madjarsku na izradu.

Ali su stvarno povoljni ako ne nadjem nesto slicno opet cu njima odnesti.

*Deathless*
09.10.2007., 19:36
e ko naručena mi ova tema - trebam se brzo&efikasno&jeftino&bezbolno za indeks pofotkat prekosutra. di mi preporučate da odem u zg? (a da nije neka periferija)

hrks
10.10.2007., 08:48
*Deathless*

e ko naručena mi ova tema - trebam se brzo&efikasno&jeftino&bezbolno za indeks pofotkat prekosutra. di mi preporučate da odem u zg? (a da nije neka periferija)

Efke (http://www.efke.hr/kontakt.html) u Hondlovoj...ako kaj nisu mijenjali, 25 kn 4 fotke koje odmah dobiš isprintane:D

masta
10.10.2007., 09:28
Ima li tko neki tip gdje bi se moglo razviti povoljno fotografije 30x40?

MOLOKAI
13.10.2007., 10:52
foto badrov je ok za vece dimenzije slika

vor
18.10.2007., 15:59
a jel neko zna nešto o razvijanju klasičnog filma u tisku?

rower
31.10.2007., 14:00
imam nekih 250-300 fotli za razviti pa ak netko zna dal se može dobiti kakav popust na tu količinu pa da to što povoljnije platim...

PIPBoy 2000
16.12.2007., 14:00
Jedno laičko :) : Koliko megapiksela (il' koja rezolucija) treba za izradu fotografije 10x15 te koliko za 13x18?

thule
16.12.2007., 17:44
Jedno laičko :) : Koliko megapiksela (il' koja rezolucija) treba za izradu fotografije 10x15 te koliko za 13x18?

3.5 mpix je dovoljno i za jedno i za drugo

Silent Eyes
16.12.2007., 18:34
3.5 mpix je dovoljno i za jedno i za drugo

i 2mpix je dovoljno

osbourne
07.01.2008., 22:17
9x13 na matu za 1kn

inepcija
01.02.2008., 21:59
pozdrav,

treba mi preporuka mjesta gdje se u zagrebu mogu razviti panoramske fotografije s digitalnog medija. konkretno, 10x25 dimenzija.
u badrovu je 6 kn po slici. ima li neka jeftinija opcija u nekoj drugoj foto radnji?

inepcija
03.02.2008., 21:02
itko? nitko?

DNx
13.02.2008., 12:34
itko? nitko?

mislim da ćeš teško naći za puno jeftinije...ili barem osjetno jeftinije

sitback
13.02.2008., 12:44
www.vau.hr, sve prek interneta. šalju i poštom.

DNx
13.02.2008., 14:32
www.vau.hr, sve prek interneta. šalju i poštom.

sam kaj nemaju 10x25 format u cjeniku

Ispis fotografija malog formata

Format
Cijena

9x13 1,30 Kn

10x15 1,70 Kn

13x18 2,70 Kn

Ispis fotografija velikog formata

Format Cijena
21,0x29,7 (A4)
16,00 Kn
29,7x42,0 (A3)
35,00 Kn
33,0x48,3 (A3+)
40,00 Kn

thule
13.02.2008., 15:44
sam kaj nemaju 10x25 format u cjeniku

Ispis fotografija malog formata

Format
Cijena

9x13 1,30 Kn

10x15 1,70 Kn

13x18 2,70 Kn

Ispis fotografija velikog formata

Format Cijena
21,0x29,7 (A4)
16,00 Kn
29,7x42,0 (A3)
35,00 Kn
33,0x48,3 (A3+)
40,00 Kn

spoji svoje dvije 10x25 fotke u jednu 21x25 fotku (jedna iznad druge s razmakom od 1cm) i printaj onda te dvije na jedan A4 papir :mig:

DNx
13.02.2008., 18:51
spoji svoje dvije 10x25 fotke u jednu 21x25 fotku (jedna iznad druge s razmakom od 1cm) i printaj onda te dvije na jedan A4 papir :mig:

ma to je za neku curu, ne treba meni...a kaze da je našla nešto u badrova za 6 kuna pa sad tu bere kelj jer hoće jeftinije...

al hvala na ideji, možda joj dobro dođe

edit: za incepciju I guess

Flo
16.02.2008., 13:19
preporučate li tisak za razvijanje fotki za digitalnih fotića ili neku drugu radnju?hvala

DNx
16.02.2008., 13:29
preporučate li tisak za razvijanje fotki za digitalnih fotića ili neku drugu radnju?hvala

sasvim je solidno...radio vec nekoliko puta...sve mozes preko weba a dostava u najblizi tisak.

do sada sam razvijao jedno 5 puta tako, i nikad nikakvih reklamacija...

D

Flo
16.02.2008., 14:20
a dal da odem radije u neku radnju da mi razviju za pola h i nemam brige oko 3 dana,mislim dal je razultat isti?:D
a slika je skuplja 15 lipa i nema onih troškova transfera...hvala

Nick Carraway
16.02.2008., 14:50
sasvim je solidno...radio vec nekoliko puta...sve mozes preko weba a dostava u najblizi tisak.

do sada sam razvijao jedno 5 puta tako, i nikad nikakvih reklamacija...

D

Slicno iskustvo, brzo, korektno, jeftino. :top:

Flo
17.02.2008., 12:01
nikada nisam razvijao digitalne fotke..pa imam pitanje...
naime,prijatelj mi je rekao da prilikom razvijanja ukoliko nije fotkano u 3:2modu gubi se cm na slici gore i cm dole?meni to zvuči smiješno,a on me uvjerava da je tako...

DNx
17.02.2008., 14:25
naime,prijatelj mi je rekao da prilikom razvijanja ukoliko nije fotkano u 3:2modu gubi se cm na slici gore i cm dole?meni to zvuči smiješno,a on me uvjerava da je tako...

ma je, ima nekih kerefeka, nisam se u to puno upustao, al u svakom slucaju, format ti je 10x13,5 a ne 10x15, ili 9x12...

sad je u tisku akcija, 0,70kn za 9x12

Flo
17.02.2008., 16:42
a da li u tom formatu na tisku dobijem sliku takvu kakvu sam fotkao(9x15)?

DNx
17.02.2008., 16:46
+koliko na tisku košta 10x15?hvala

odes na tisak.hr, potrazis tisak foto link i sve bu ti bilo jasno...

trenutno je 10*15 0,79 ak se ne varam

D

mrak_694
25.02.2008., 16:50
Imam tu neki printer koji kaže da se može printat i fotografije, ono da ispadnu "prave", samo nisam baš sigurna kako to ide, ali mislim da kad bih pokušala, da bi valjda nešto ispalo. Znam da treba posebni papir, jel' zna netko gdje ga se može kupiti, i koliko bi takvo nešto koštalo??

DNx
25.02.2008., 17:00
Imam tu neki printer koji kaže da se može printat i fotografije, ono da ispadnu "prave", samo nisam baš sigurna kako to ide, ali mislim da kad bih pokušala, da bi valjda nešto ispalo. Znam da treba posebni papir, jel' zna netko gdje ga se može kupiti, i koliko bi takvo nešto koštalo??

Foto papir Kvark glossy, 10cmx15cm, 250g, vodootporni, 20 listova 12.25 Kn

mrak_694
25.02.2008., 17:29
Foto papir Kvark glossy, 10cmx15cm, 250g, vodootporni, 20 listova 12.25 Kn

Opa, hvala na info. Samo još jedno pitanjce: jel' treba još nešto posebno, da se ne zeznem, boja ili nešto? Raspitat ću se detalje u Foto Sluga, al da ne ispadnem bedak :zubo::afro:...

DNx
26.02.2008., 09:17
Opa, hvala na info. Samo još jedno pitanjce: jel' treba još nešto posebno, da se ne zeznem, boja ili nešto? Raspitat ću se detalje u Foto Sluga, al da ne ispadnem bedak :zubo::afro:...

Nemam pojma, nemam printer u boji, ne printam si sam fotke, samo visim na netu :zubo:

LemonS
29.02.2008., 08:27
Ne bih preporucio da uzmes fotopapir od Kvarka. Kao i sve ostalo od Kvarka, mora da je zadnji srot.

holoversum
12.04.2008., 12:11
Mozda malo kasnim sa postom u Ve-milu imas na akciji hp-ov, HP advenced photo paper, glassy A4 formata 50 listova cca 80 kn.
Imam printer Canon iP 4500 maximalnih 9600 dpi.
Fotke su mi bolje nego razvijene u studiju.

I.G.
13.04.2008., 20:17
ma je, ima nekih kerefeka, nisam se u to puno upustao, al u svakom slucaju, format ti je 10x13,5 a ne 10x15, ili 9x12...

sad je u tisku akcija, 0,70kn za 9x12

Jednostavno - aparati okidaju u omjeru 4:3, ili isključivo ako ih podesiš 3:2, te ako to dopuštaju......
A vjerujte, radije malo obradite sliku prije razvijanja, a ne direktno na papir, ugodno ćete se iznenaditi.....A onda ju mozete i crop-ati na točnu vrijednost

I.G.
13.04.2008., 20:22
Mozda malo kasnim sa postom u Ve-milu imas na akciji hp-ov, HP advenced photo paper, glassy A4 formata 50 listova cca 80 kn.
Imam printer Canon iP 4500 maximalnih 9600 dpi.
Fotke su mi bolje nego razvijene u studiju.

To je mrak printer.

Samo, upitna je uvijek isplativost razvijana 10x15 slike, jedino ako sam zeres papire onda ima smisla :-))

holoversum
15.04.2008., 15:36
Istina nije isplativo al je gušt :D

MisterNo
30.04.2008., 14:22

NE.
Tisak foto je ful automatsko razvijanje gdje smanjuju format i rezu rubove pa ak si perfekcionist to će te smetati.
Da ne spominjem da nemaju bijeli rub na slikama.
I ma koliko se sam mučio složit bijeli rub, stroj će uvijek sliku krivo odrezati. na jednoj će strani biti 5 mm ruba, na drugoj 2mm.
Tisak foto je super za nezahtjevne fotografije...ono, 200 slika sa ljetovanja za 130 kn... :)

osbourne
06.05.2008., 12:13
molim da napisete cijene razvijanja fotki 9x13 na mat papiru u svom gradu. hvala, imam oko 300 slika za razvit pa trazim najjeftinije

DNx
06.05.2008., 12:56
molim da napisete cijene razvijanja fotki 9x13 na mat papiru u svom gradu. hvala, imam oko 300 slika za razvit pa trazim najjeftinije

imas cijelu teme dolje ispod...pogledaj razvijanje digitalnih fotki...tam se isto razvijaju i analogne...

koliko ja znam, u Zg-u je jeftino u hotelu Dubrovnik u Gajevoj, 1kn + 5kn za negativ...

Hephaestus
29.05.2008., 13:59
ne znam jesam li na pravoj temi, premjestite ak sam fulao.
uglavnom, imam jedan c/b film koji želim razvit. e sad, kak nemam iskustva s tim (s crno-bijelim filmovima), molio bih neku informaciju o tome gdje bi mogao to odnijet (u Zagrebu), a da me ne opljačkaju i da fotke ispadnu ok. vidio sam da crno-bijele razvijaju u LabArtu, pa ima li tko iskustva s njima? thnx. :mig:

ružan,pametan i mlad
08.06.2008., 08:26
gdje razvit slike u rijeci.al malo veće (do recimo A4) i pošto.
bio sam nedavno par slika (mislim da je bilo 10x15) razvit u foto slugi i jedna je bila 15 kn. strah me bilo pitat kolko je A4. dakle ima di nešto jeftinije a da ipak liče fotke na nešto?

zoja2
08.06.2008., 13:03
jel zna netko di mogu razvit slike nedjeljom tu u zg-u??

Buraz
08.06.2008., 13:40
jel zna netko di mogu razvit slike nedjeljom tu u zg-u??

možda ih možeš ostavit na nekom od kioska (tisak ili koji već, ima ih posvuda u gradu) koji posreduju u razvijanju. Ali morat ćeš ih čekati par dana.

missm
09.06.2008., 11:07
Poslala sam narudžbu u DM.
Želim neke sličice različitih dimenzija i napravila sam si sama predložak FOTO KNJIGE. Onak, sama posložila i birala broj sličica po stranicama, pozadina ima svakakvih zanimljivih, i sve u svemu meni to izgleda MRAK. Sad jedva čekam da vidim kak to zgleda.
Ima li tko da je to već radio??? I jel dobro???!!!

Buraz
09.06.2008., 21:25
Ja ne.
A koliko ta egzibicija košta?

missm
10.06.2008., 07:19
Ma nije ti to skupo.
Na ukupno 26 stranica ja sam smjestila 112 slika!
Uz sve popuste koje trenutno nude, foto knjižicu kvadratnog formata plaćama cca 120 kn(zaboravila sam točan izračun).
Imaš sve detaljno na njihovim stranicama....
Javim kad dobijem vrijedi li to uopće išta.

mp1978
10.06.2008., 11:27

Dobro ti je rekao, uglavnom automati rade u 3:2 omjeru kao npr. 10x15 cm. Ako imaš senzor u omjeru 4:3 mora ti ga izrezati da bi ispoštovao dimenzije.

chuspy
12.06.2008., 15:38
Ima li negdje u splitu za napravit a4 (20x30) slike a da je komad ispod 20kn, jer imam toga u prvoj turi 15kom a onda redovito ce ih bit... a za 10x15 tu je selphy :))

missm
13.06.2008., 12:13
JAKOOOO sam zadovoljna foto knjigom izrađenom u DM-u.
Slike su jednake kvalitete kao i na mom kompu, uvez, papir je genijalan.
Ja sam više nego zadovoljna!!!!
Preporučam!!!

kachunchica
13.06.2008., 13:51
a da li negdje u ZG razvijaju fotkice sa 120filma?:misli:

Buraz
14.06.2008., 21:22
badrov, ali samo onaj u Gajevoj

kachunchica
15.06.2008., 00:42
hvala:cerek:

samo suncheko
19.06.2008., 07:21
Spremam se razviti veću količinu digitalnih fotografija, pa me zanima da li je potrebno napraviti smanjenje/povećanje veličine fotografije? Ili da ju stavim u dimenzijama takvim kakve jesu?

Thx.

Buraz
19.06.2008., 07:26
Ostavi tak kak jesu. Oni će smanjit kolko treba.

samo suncheko
19.06.2008., 07:39
hvala na odgovoru:mig:

ag007
14.09.2008., 14:20
Živim u Rijeci, i trenutno mi se najisplativiji čini ovaj od Tiska ispis, ali ima li tko iskustva sa kvalitetom fotografije i veličinom 10x13.5 a ne 10x15

Orchideja
04.10.2008., 18:24
E, ljudi, znam da su svi vec pitali, ali mene zanima di mogu razvit 700 slika za jeftinije (tipa ko tisak il tak nes) al fora je u tome da mi vecina slika nije u omjeru 3:2 nego 8M tak da ne zelim da mi skrate sliku za 1cm gore i dolje. Ima netko kakvu ideju? :( E, da, jel ima tisak opciju razvijanja na mat papiru?

chuspy
08.10.2008., 10:56
Ma otidji do studija, i objasni im da imas ovecu kolicinu i sigurno ce ti na 700 komada izac u susret i smanjit cijenu (meni radili na 100+), tako da za tu kolicinu nebi trebalo bit problema.

OPTi Mystic
08.10.2008., 21:00
Možda je ovo za novu temu, ali...

Koliko mogu biti siguran da mi netko neće kopirati fotke dok su u foto studiju i kako to izbjeći?

Naime, radio sam jedno vrijeme u Koldingu (centar zg, digitalni tisak malih i velikih formata, kopiranje, dorada, ...) i baš nam je bilo fora sejvati si neke zanimljive ebookse, diplomske, fotke, ...

Naravno, nikada ništa nije izašlo van, nikada ništa nismo iskoristili na netu ili u dizajnu. Ali mogli smo!!!

Pa se malo brinem da moje fotke nakon izrade neće završiti tkoznagdje...

btw. imam jednu zanimljivu anegdotu vezano uz post:

došle su neke djevojke i trebali nekoliko printeva na A4 za neku izložbicu na faxu. Motivi su bili iz Indije, fotke su bile dobre pa sam ih sejvao...

Nakon nekoliko mjeseci sam upoznao curu koja studira indiologiju, postali smo full dobri i ja sam joj obećao raditi dizajn za tjedan indijske kulture. Našao sam se s njom i ekipom i pokazao im te fotke... na što su me dvije cure čudno pogledale i pitale odakle mi to???

"Pa sejvo od nekih cura u koldingu..." i onda sam shvatio da su mi poznate...

Uglavnom, slikice su bile s neta, one su ih donijele, dobro smo se nasmijali i dizajn je uspješno napravljen u drugom smjeru, tako da nam nisu trebale..

Orchideja
12.10.2008., 16:35
Vec sam ja bila u Rexu i tip mi je dao popust sa 2kn na 1,40kn, ali to mi je svejedno puno u usporedbi s 0,80kn od tiska. tak da ne znam kaj mi je pametnije: otfurat to ipak u tisak pa kud puklo da puklo ili da platim 900kn za 700 slika. :(

dnohla vopi
12.10.2008., 16:55
tu kod mene u smb ima foto-studio u sklopu konzuma koji je jako simpatican jer radi do 9 navecer kao i konzum, dok ostali rade do pol 8, najkasnije 8, tako da koji put znam tamo otic, ako me pukne navecer da moram imat razvijene fotke do sutra ujutro.

enivejz, 10x15 fotke im pocinju na 1,50, a imaju i izlistane cijene sa popustima na kolicinu, tako da sam vise-manje siguran da bi te jeftinije doslo od 1,40... fotke su za konzum-studio cisto kvalitetne, malo im fali definicije u crnim tonovima u usporedbi sa onima iz boljih studija, ali za tvoje potrebe cisto dovoljno...

a poanta posta bi bila da ako to ima u samoboru, sigurno ima negdje i u zagrebu. a imas i 15 min autom iz zagreba, ako bas i ne nades. mogu ti pogledat tocno cijenu slijedeci put kad sam tamo...

Buraz
12.10.2008., 19:41
Vec sam ja bila u Rexu i tip mi je dao popust sa 2kn na 1,40kn, ali to mi je svejedno puno u usporedbi s 0,80kn od tiska. tak da ne znam kaj mi je pametnije: otfurat to ipak u tisak pa kud puklo da puklo ili da platim 900kn za 700 slika. :(

Možda ti se više isplati kupit printer i foto papir? :D

MOLOKAI
13.10.2008., 13:25
Hi, Zna li tko gdje su najjeftinije A4 fotke, u Zg, da je ok kvaliteta? :)

m.a.r.t.y
23.10.2008., 10:14
al fora je u tome da mi vecina slika nije u omjeru 3:2 nego 8M tak da ne zelim da mi skrate sliku za 1cm gore i dolje. Ima netko kakvu ideju?

evo, i mene ovo zanima, prošli put su mi u Fotokemici slike s bijelim rubom ispale takve da je rub na okomitim stranama fotografije cca 1 cm širok, i to izgleda grozno!

Sad želim razviti 500-tinjak fotki, a kad već dajem toliko love, hoću da izgledaju kako treba.

Pitanje je da li mogu u Photoshopu negdje nešto napraviti da se fotke prilagode dimenziji za 10x15 fotku i da li mogu negdje u fotiću podesiti da uvijek fotka u omjeru 3:2?

U Fotokemici mi je, izuzetno neljubazan gospodin rekao da to mogu podesiti u, čuj ovo, meni-u.
Ma nemoj mi reć'!!

thanks!

dnohla vopi
23.10.2008., 13:00
u fotošopu mozes izrezat na 10x15 format, sto je isto sto naprave i u fotostudiju, jedino ovako ti biras sto ces brisat. druga varijanta ti je po centimetar bijelog ruba.

tesko da mozes narihtat fotic, jer je njegov senzor napravljen u drugom formatu od formata fotke koju razvijas. jedino sto neki fotici imaju je da ti na displayu posjenca dio koji bi bio izrezan, pa onda dok slikas razmisljas da ces poslije rezat.

druga varijanta ti je printat na 13x18 papir, koji je kod nas nerezonski preskup

tinaa1
12.11.2008., 14:02
di u Splitu ima za razvit povoljno slike s digitalca standarne dimenzije 10x15 ?

ALIBABA
01.12.2008., 14:02
Mogu li sam prebaciti negative u digitalne slike?

brzi66
01.12.2008., 14:27
pa ako imaš skener za negative i odgovarajuči program ... zašto ne :D

Endimion17
01.12.2008., 14:45
A stvarno znas imenovati thread, svaka ti dala...

tlupret
03.12.2008., 23:07
Pozdrav svima,
može savjet. kako da svoje fotke koje imaju u prosjeku
1,00 mb smanjim na velicinu recimo pola. A da mi fotke budu
dobre kvalitete (zeleno).Ima ih oko 250 kom i za sada 350 mb .
Slala bi ih na foto tisak.

Buraz
04.12.2008., 06:53
možda da smanjiš pikselažu (veličinu) fotke?
Zakaj bi ih smanjivala prije printanja? Bolje da su veće.

OPTi Mystic
04.12.2008., 10:48
Pozdrav svima,
može savjet. kako da svoje fotke koje imaju u prosjeku
1,00 mb smanjim na velicinu recimo pola. A da mi fotke budu
dobre kvalitete (zeleno).Ima ih oko 250 kom i za sada 350 mb .
Slala bi ih na foto tisak.

nemoj smanjivati. sprži na cd i odnesi na kiosk

karlovac_guy
08.12.2008., 08:32
Bok ljudi,
zanima me gdje mogu otići razviti fotke (ZG) a da se rade recimo automatski... ja npr. ubacim CD i slikice samo izlaze. Stvar je u tome što ne želim da te fotke itko vidi (nije pornografija :p ).
Hvala unaprijed

Buraz
08.12.2008., 18:00
Hm.. mislim da nećeš naši takovu radnju.

karlovac_guy
08.12.2008., 19:06
ok. thnx

vallay
21.12.2008., 23:45
jel vam bolji tisak ili dm!? i koje su cijene u dm-u?! nemrem im nac cjenik...

imate iskustva kod njih sa printanjem vecih fotki!?

Kekec
24.12.2008., 14:37
e, mene zanima ovaj printer canon selphy CP740, samo mi nije jasno kakve se boje korste u njemu. vidia sam da idu neke kasete, koje su skupa s papirom. cisto me zanima da mi se nebi desilo ko s proslim printerom (obicnim) da kupim priter za 200 kn a boje za printer ispadaju 500+ kn

i ako zelim printat samo c/b slike, jel se moze kupit ta kaseta samo sa crnom bojom ili se dobije sve u kompletu (i cijena koja je otprilike)?

Osa81
01.01.2009., 13:33
Posto sam se pomalo upustio u drazi analogne fotografije, a za istu sam totalni pocetnik htio bih vas upitati gdje bi se u Zagrebu moglo najjeftinije proci sta se tice razvijanja 120mm filma i izrada fotki manjeg formata cca 10x10 cm?

darin
03.01.2009., 20:37
Bok ljudi,
zanima me gdje mogu otići razviti fotke (ZG) a da se rade recimo automatski... ja npr. ubacim CD i slikice samo izlaze. Stvar je u tome što ne želim da te fotke itko vidi (nije pornografija :p ).
Hvala unaprijed

imas u panasonicu u ilici u zagrebu.
gurnes cd i on ti ispljune fotke koje odaberes. kul :)

darin
03.01.2009., 20:39
Posto sam se pomalo upustio u drazi analogne fotografije, a za istu sam totalni pocetnik htio bih vas upitati gdje bi se u Zagrebu moglo najjeftinije proci sta se tice razvijanja 120mm filma i izrada fotki manjeg formata cca 10x10 cm?

vise manje su ti svugdje iste cijene. najkvalitetniji je badrov (tako se prica) iako ja razvijam u fotostudio centar.
15/20kn ti je rucno razvijanje c/b filma, 20kn je srednji format. scaniranje je 30kn po filmu. 10x10 fotke su ti 2kn...to su ti otprilike cijene kao i u badrovu.

Osa81
03.01.2009., 20:46
hvala darin!

fjonix
31.01.2009., 17:53
jel vam bolji tisak ili dm!? i koje su cijene u dm-u?! nemrem im nac cjenik...

imate iskustva kod njih sa printanjem vecih fotki!?

Dm se toliko sranje,na webu pise 5 radnih dana,moje je razvijaju vec 11 dan jos ih uvijek nema mi slika,razvijaju ih u mađarskoj i slika jednostavo jos nema,sefica nema posjma gdje su kao nisu ih dostavili

U dm na razvijanje slika vise ne idem niti u ludilu ako ih ne mogu napraviti za 5 dana neka napisu za koliko mogu 4 tjedna ok ako mi se da cekati budem a ne da me ovako varaju idioti,normalno na prituzbu mailom nitko ni slova

barby_brane
02.03.2009., 16:38
molim vas za sitnu pomoc.... moram odnjeti fotografu na razvijanje neke fotke... e sad... znam da je neka standardna veličina 10x15 ali zanima me koji bi bio neki manji format od toga? (da znam naruciti fotografije a ne kao debil tamo stat i ne znati sto zelim... ;) )

DNx
02.03.2009., 17:01
9*13 :mig: ili odeš do njega i veliš mu da oćeš najmanje kaj može razvit...

niwolf
11.03.2009., 10:53
Pozdrav!
Gdje mogu isprintati slike 40*60 cm, i po kojoj cijeni. Thanks.

Lady_Tila
11.03.2009., 17:17
Imali neki foto studio oko trga(u zagrebu),ja naime želim da mi naprave slagalicu(pazle) od moje slike

martell
23.03.2009., 11:30
Trebala bih printati 50ak fotografija, sasvim obicnih za obiteljski album, i zanima me gdje se (u Zagrebu) moze printati s okej odnosom cijene i kvalitete.
Ne treba mi nikakva ekstra kvaliteta, ali kako sam prosli put printala u nekom fotostudiju gdje su fotografije ispale vodenaste i mutne, i kako se radi o vecem broju fotku, trazim preporuku. :)

Je li onaj Tisak Foto cemu? :)

Hvala.

I.G.
23.03.2009., 23:39
Trebala bih printati 50ak fotografija, sasvim obicnih za obiteljski album, i zanima me gdje se (u Zagrebu) moze printati s okej odnosom cijene i kvalitete.
Ne treba mi nikakva ekstra kvaliteta, ali kako sam prosli put printala u nekom fotostudiju gdje su fotografije ispale vodenaste i mutne, i kako se radi o vecem broju fotku, trazim preporuku. :)

Je li onaj Tisak Foto cemu? :)

Hvala.

Fotoefke - Hondlova 2

I bolje ti je na mat papiru, to im kazes kad im das razviti

Gravity Grave
08.05.2009., 14:19
Help! Odnijela fotografiju na printanje (A3 format), i naravno, boje su ispale totalno drukcije od onih na originalnoj slici, sve puno tamnije. Nakon toga sam otisla u drugi grafički studio i tamo ista prica, pokusali malo izmjeniti sliku i posvjetliti, ali nikako postići boje koje su na originalnoj slici.... Why ????
p.s. slika je u seppia, a sta kad bih printala sliku u bojama???? katastrofa...

dnohla vopi
08.05.2009., 14:37
zato sto imas lose kalibriran monitor

CrniDjuro
08.05.2009., 15:20
a i color space slike ti je vj. sRGB, a printer je vj. bio narihtan na adobeRGB. Ak očeš da ti print izgleda točno kao i slika na monitoru treba ti: a)dobar monitor b)kalibracija istog c) odabir pravilnog color space-a d) po mogućnosti print profile za fotošop za taj printer

dnohla vopi
09.05.2009., 00:22
da ne spominjemo da ti komp radi u RGB-u, a printer u CYMK-u, ali jebes printera koji nema dobar konverter...

Toco1980
09.05.2009., 00:29
Help! Odnijela fotografiju na printanje (A3 format), i naravno, boje su ispale totalno drukcije od onih na originalnoj slici, sve puno tamnije. Nakon toga sam otisla u drugi grafički studio i tamo ista prica, pokusali malo izmjeniti sliku i posvjetliti, ali nikako postići boje koje su na originalnoj slici.... Why ????
p.s. slika je u seppia, a sta kad bih printala sliku u bojama???? katastrofa...

1. Slika na monitoru je gotovo uvijek svijetlija od one na papiru.

2. Monitor radi u RGB sustavu, isprint je u CMYK sustavu, a ta dva sustava imaju različit gamut (opseg boja i tonova koje mogu prikazati)

3. Ako ti monitor nije kalibriran i postavke color profila u programu za obradu fotografija odgovarajuće, nema šanse da ćeš na isprintu dobiti približno jednake boje kakve vidiš na monitoru.

mljac1
09.05.2009., 09:10
Da li sam dobro razumio pitanje - ti si štampala toniranu CB fotku? I sve je ispalo puno tamnije nego što si očekivala?
I u jednom grafičkom studiju su pokušali popraviti fotku? Da li je na njihovom monitoru fotka bila onakva kakvu si očekivala? Oni bi trebali imati kalibrirane monitore...

Gravity Grave
11.05.2009., 10:22
da, na monitoru sve 5, boje onakve kakve bi trebale bit, al kad smo printali ispalo totalno drukcije!
anyway, hvala na odgovorima!!!

Portfolio
12.05.2009., 10:21
Ljudi često nisu baš dobro informirani - ovdje imamo problem koji nadilazi kalibraciju monitora.

Monitor mora biti kalibriran da bismo dobili ono što želimo, na primjer ako pokazuje manjak crvene, mi je možemo pojačati kako bismo to nadoknadili, pa će nam sve biti precrveno, a da to niti ne znamo.

Svi uglavnom krive monitor - ali ima tu i nastavak - bez obzira što i kako mi vidjeli dobar sustav to mora moći bar približno reproducirati - tonirana crno bijela sigurno nema veći gamut od sRGB, a kamoli aRGB - nešto je ovdje jako krivo.

Ako ti je slika bitna predlažem ti da odeš večeras u Fotoklub Zagreb na izložbu polaznika tečajeva i potražiš njihovog voditelja Tiljaka on čini čuda s printanjem što će ti i sama izložba pokazati, pa zamoli njega da ti to otprinta :top:

mljac1
12.05.2009., 11:04
A Tiljak će ti prvo reći da profi sustavi za printanje "by default" dodaju magenta boju koju treba oduzeti prije printanja. Onda CMYK sustavi ne mogu štampati iste boje koje i RGB. Za to postoji opcija u Photoshopu koja pomaže prilikom "naštimavanja" fotke za printanje. I osnovno, reci print studiu da ti dostavi ICC profil kojim štampaju da bi s njim mogla raditi u Photoshopu...

I definitivno, Tiljak ima dobar tečaj printanja (fine art print tečaj)...:top:

dnohla vopi
12.05.2009., 19:24
"za to postoji opcija u photoshopu" - prave tvrtke za printanje imaju puno naprednije konvertere od "opcije u photoshopu", tako da je to bolje ostavit njima da se bave

mljac1
12.05.2009., 21:43
Mislio sam na "Gamut warning" i "Proof colors" opcije u Photoshopu. Slažem se da print profići imaju jače programe za konverziju, ali opet ti programi mijenjaju nijansu boje u ono što printer može odštampati. Ja smatram da je uvijek bolje doma pripremiti fotku za ispis nego ju pustiti nekom programu da ju prilagodi, ma kako kvalitetan taj progam bio...

Veronique
13.05.2009., 20:09
Ispričavam se ako takva tema već postoji, no zanima me koje tiskare nude najpovoljnije cijene za ispis digitalnih fotografija, a da pritom zadržavaju kvalitetu isprinta, naravno.

Trebala bih dati izraditi 45 fotki dimenzija 40 x 50 cm (na debljem fotopapiru), a da ukupna cijena ne iznosi 2500 kn ili čak i više.

Zanimaju me tiskare u Zagrebu. (Googlah, ali nisam dobila pretjerano iscrpne informacije).

Hvala!

Portfolio
15.05.2009., 01:12
"za to postoji opcija u photoshopu" - prave tvrtke za printanje imaju puno naprednije konvertere od "opcije u photoshopu", tako da je to bolje ostavit njima da se bave

A koje to ???

Veronique
15.05.2009., 04:35
I found it.

Thank you, oh, thank you all for your magnificent effort........ :kava:

dnohla vopi
18.05.2009., 16:01
ja osobno u new vision studiju printam, ali svaka koja drzi do sebe bi te stvari trebala drzat

kivikavica
26.05.2009., 09:58
evo i mene, nesposobne da išta zaključi.

imam oko 70tak fotki za razvijanje, ali većina njih je obrađena u photoshopu. (do sad nisam takve razvijala)

1.zanima me da li se pri razvijanju vidi korištenje recimo, burn-a, clone stamp-a?
2.da li trebam fotke iz RGB-a prebaciti u CMYK ili to ne igra ulogu?
3.ako fotka pokriva cijeli monitor, hoće li je onda oni takvu printati ili će je smanjiti ili je trebam ja smanjiti?

sva sam zbunjena.

hvala na pomoći :)

xjointx
26.05.2009., 11:14
Ako je dovoljno dobro obavljen posao sa cloneom i burnom, onda se nece koristenje istih vidjeti na fotki.

Najbolje je odnijeti slike na razvijanje u RGB-u, ima studija koji ne mogu procitati CMYK.

Kada daš razvijati fotku, kažeš u kojem formatu želiš da je naprave.

Naravno, možeš i sama napraviti resize, ali svejedno treba napomenuti u kojoj veličini želiš svoje fotografije vidjeti na papiru.

:mig:

kivikavica
27.05.2009., 09:46
xjointx, puno ti hvala :cerek: :)

rasplesana
04.06.2009., 20:50
Dobar dan svima,

Zna li netko za koji pouzdan foto studio koji ima uslugu printanja digitalnih fotografija i slanja istih postom po Hrvatskoj? Za rodbinu koja nema racunala, konkretno...

Hvala!

I.G.
05.06.2009., 15:10
Dobar dan svima,

Zna li netko za koji pouzdan foto studio koji ima uslugu printanja digitalnih fotografija i slanja istih postom po Hrvatskoj? Za rodbinu koja nema racunala, konkretno...

Hvala!
Cek, a kaj je problem dati razviti i poslati? Evo ja ti razvijem (fotka 10x15cm 1,90 i posaljem, uz postarinu 39,99 po paketu (nekakve razumne velicine)

ursula1000
05.06.2009., 15:44
Imaš i ovu opciju (ak si na to mislila, mada čini mi se da sam te možda krivo shvatila), http://www.tisak.hr/foto/

rasplesana
06.06.2009., 14:22
Hvala!

Da, tisak.hr je nesto sto sam trazila, iako je jako sporo ucitavanje s javom... Ako znate za koji drugi primjer, bilo bi dobro usporediti usluge.

S obzirom da ne zivim u Hrvatskoj, takav servis ce mi ustedjeti na postanskim troskovima, a i vremena odlaska do neke foto radnje, pokupljanja itd.

Hvala!

karla_91
07.06.2009., 13:32
Pozdrav!

Budući da sama ne znam što da učinim i imam li uopće pravo na to ispričat ću vam svoj slučaj.

Naime, radima neki pano sa slikama tako da sam odnesla izraditi 520 slika u fotostudio od kojih je skoro svaka slika bila u tri-četiri kopije.

Došavši kući, jedva sam dočekala da ih pogledam kad ono :eek: totalno razočarenje.
Slike su jako loše ispale!!! :mad:

Slikane su fotoaparatom, budući da su u nekoliko kopija, dvije slike su dobro ispale dok druge dvije totalno loše, fleke po licu ili mrlje. Mislim, nije mi jasno, je li moguće to reklamirat??? :ne zna:

Neke sam doradila u microsoft manageru, samo color, ali nije mi jasno kako je ta ista slika uspjela u jednom ili dva primjera dok u ostala dva ne valja??? Onda očito nije do toga da sam loše podesila color??? :confused:

Slike na kompu izgledaju odlično, ali izrađene koma.

Ne znam što da učinim?! Da li da ih reklamiram??? Mislim, ipak sam ih platila 1050kn!!!

Ne bih se bunila da su sve loše, onda bi očito problem bio u mom fotiću, ali, ponavljam, ista slika u dva primjera je ok u druga dva mrlje, svjetlost...

Što biste vi učinili na mom mjestu??? Ipak to nisu mali novci, a ne znam da li imam pravo na reklamaciju. Inače sam jako povučena i nikad se ne žalim, uvijek me svi preveslaju, ali ovo je ipak previše jer 300 slika mogu slobodno u smeće bacit.

Hvala!

Hondakepiran
07.06.2009., 13:38
odi reklamirat...

karla_91
07.06.2009., 14:12
Bad mi je, bojim se da će mi rećišto si se ti balavico našla sad reklamirat?! A znam sebe, pokupit ću se i još se ja njima ispričavat... :brukica:

Ponesla bi im sortirane slike da mogu vidjeti kako su iste ispale i ok i loše, ali što ako mi kažu da ih se ne tiče??? Ne znam, je li moguće da im je ponestajalo boje budući da je velik broj slika? Mislim, u čemu je kvaka??

Netko ko se kuži nek odg, pls!!! :moli:

twenty yebemty
07.06.2009., 14:25
samo hrabro!

popi si pivu dve ak treba prije toga... al nutra uleti bahato, agresivno, baci im to tamo u lice, nek se sve rasipa po podu, vici koj kurac picka mater ovo ono... mobitel u ruci... i ak bude sranja odmah spika u stilu... vec sam kontaktirala drzavni inspektorat prije dolaska i samo sad pricekajte da ih nazovem ponovno.... i naravno nabavi si bokser od nekog huligana kojeg spremi u djep obavezno tak da ak bude sranja da si spremna za razbijačinu.... :top:

Osa81
07.06.2009., 14:29
oces da ja to idem odnjet ? :D

karla_91
07.06.2009., 14:59
:lol: :rofl:

Al` ste me nasmijali!!! :)

Ma kad bih se bar mogla takoa postavit. Manja sam od makovog zrna kad je u pitanju izborit se za sebe.

Da stvar bude zanimljivija prilikom plačanja lik mi kaže cifru i na digitron ide oduzet 25% popusta na količinu i umjesto da izračuna -25% on izračuna -25kn!!! :s Toliko o stručnosti, samo da napomenem da je on šef. Skužila sam da je cifra malo oveća jer sam računala i na popust, a tek kad sam kući došla sam skužila da je krivo izračunao.

Ma mene zanima je l mi on može reći da je krivica u mojim slikama???

Baš ću otići par slika izradit u drugi fotostudio da vidim u kom je problem...

Osa81
07.06.2009., 15:41
pa nemoj trosit pare na daljnje izradjivanje fotki....lik je kriv! fotostudio nevalja nista! ako ti pocne kenjat, zaprijetis mu da ces ga prijaviti udruzi za zastitu potrosaca i to napravish! Moras se zauzeti za sebe jer sa takvim stavom neces daleko dogurati.

karla_91
07.06.2009., 16:03
pa nemoj trosit pare na daljnje izradjivanje fotki....lik je kriv! fotostudio nevalja nista! ako ti pocne kenjat, zaprijetis mu da ces ga prijaviti udruzi za zastitu potrosaca i to napravish! Moras se zauzeti za sebe jer sa takvim stavom neces daleko dogurati.

Imaš pravo, baš ću otići pa ću javiti kako je prošlo.

Možete mi, molim vas, reći je l bi slika kojoj ja malo u Microsoft Manageru doradim malo color i na kompu izgleda normalno (znači bez fleka, mrlja i štotijaznam čega) trebala tako izgledati i kad se izradi?

Doduše, mali broj slika sam doradila, čak su mi neke koje su slikane mobom bolje ispale nego s fotićem iako su na kompu odlične.

Znam da sam dosadna, ali ne razumijem se u fotografije pa ako možete odg na ovO?!

Fala!!! :)

Hondakepiran
07.06.2009., 19:01
ili odi s nekim starijim...od familije netko...il jednostavno netko tko voli glumit muškarčinu :D

DNx
07.06.2009., 23:11
:lol: :rofl:

Al` ste me nasmijali!!! :)

Ma kad bih se bar mogla takoa postavit. Manja sam od makovog zrna kad je u pitanju izborit se za sebe.

Da stvar bude zanimljivija prilikom plačanja lik mi kaže cifru i na digitron ide oduzet 25% popusta na količinu i umjesto da izračuna -25% on izračuna -25kn!!! :s Toliko o stručnosti, samo da napomenem da je on šef. Skužila sam da je cifra malo oveća jer sam računala i na popust, a tek kad sam kući došla sam skužila da je krivo izračunao.

Ma mene zanima je l mi on može reći da je krivica u mojim slikama???

Baš ću otići par slika izradit u drugi fotostudio da vidim u kom je problem...

sorry da pitam, jel to foto studio time na trešnjevačkom placu?

DNx
07.06.2009., 23:13
ili odi s nekim starijim...od familije netko...il jednostavno netko tko voli glumit muškarčinu :D

evo ti se honda nudi...najbolje izgledea nakon vikenda, tak da ciljaj na sutra rano ujutro!

chuspy
07.06.2009., 23:42
moj komentar je samo... koliko para toliko muzike, jer sam u jeftinijim studijima ispred njih morao sve slike gledat i trazit sta ne odgovara, a sad lipo donesem, ostavim i u prolazu skupim. Znam da ce uvik sve bit odlicno, ali kosta...
Inace koliko sam skuzio radi se o neodrzavanju minilaba (sporka lampa, stara kemija...)

Osa81
08.06.2009., 07:24
moj komentar je samo... koliko para toliko muzike, jer sam u jeftinijim studijima ispred njih morao sve slike gledat i trazit sta ne odgovara, a sad lipo donesem, ostavim i u prolazu skupim. Znam da ce uvik sve bit odlicno, ali kosta...
Inace koliko sam skuzio radi se o neodrzavanju minilaba (sporka lampa, stara kemija...)

Ovo uopce ne mora bit reprezentativno...ja npr. razvijam fotke u jednom studiju u centru Zg-a, koji ima stvarno pristupacne cijene i uvijek se mogu dogovorit s osobljem sta hocu i kako hocu, i do sada sam prezadovoljan rezultatima. Tako da cijena nije nuzan pokazatelj kvalitete, pošto današnja velika konkurencija na tom tržištu diktira sve manje cijene takvih usluga.

dile
08.06.2009., 09:22
nemoj otići tamo ni bahato ni u strahu, nego jednostavno pitaj da ti objasne zašto slike nisu jednake kvalitete. nakon toga im reci da nisi zadovoljna i da želiš da se to kvalitetno odradi, jer su oni dužni prodati "ispravan proizvod". reci im i za taj popust, ako imaš račun.

foto1957
08.06.2009., 10:20
Upravo tako. Mislim da se sa razgovorom može puno više postići. Lijepo popričati, ukazati na nepravilnosti (ako ima s tvoje strane,neka objasne),a ako je došlo s njihive strane isto neka objasne.Treba pokušati.Samo hrabro naprijed!:top:

karla_91
08.06.2009., 10:32
Hvala vam na odgovorima!

Otići ću sutra pa što bude.

@DNx Nije Zg u pitanju, manji gradić pa mi je još veći bad jer znam likove iz viđenja. Još sam se mislila da razvijem kad odem u Zg, ali reko slika :neznalica:.

Slike su 2kn jedna one standardne veličine. Ma meni je najviše žao slika, jedva sam dočekala da skupim novce za njih i sad ih više od pola mogu švrknut u smeće. :tuzni:

Ma uslikala bih jednu-dvije kopije fotićem pa da nekome od vas tko se razumije pošaljem na pm da mi kaže je l mogu reklamirat. Ima tko voljan?

twenty yebemty
08.06.2009., 11:03
nemoj otići tamo ni bahato ni u strahu, nego jednostavno pitaj da ti objasne zašto slike nisu jednake kvalitete. nakon toga im reci da nisi zadovoljna i da želiš da se to kvalitetno odradi, jer su oni dužni prodati "ispravan proizvod". reci im i za taj popust, ako imaš račun.

daj ajde dile... nije ti ovo beč da se tak civilizirano moš ponasat i nesto postici... :lol::rofl:

DNx
08.06.2009., 12:03
Ovo uopce ne mora bit reprezentativno...ja npr. razvijam fotke u jednom studiju u centru Zg-a, koji ima stvarno pristupacne cijene i uvijek se mogu dogovorit s osobljem sta hocu i kako hocu, i do sada sam prezadovoljan rezultatima. Tako da cijena nije nuzan pokazatelj kvalitete, pošto današnja velika konkurencija na tom tržištu diktira sve manje cijene takvih usluga.

a di ih ti daš razvit...

ja sam dugo u hotelu dubrovnik, al tad nisam baš puno mario za kvalitetu...a sad sa digitalom i onako malo razvijam, al ovo od neki dan je isto strašno iskustvo...još snimim u dvije varijante srgb i adobrRgb i velim liku da si izabre folder prema tome, a on me pita da kaj mi je to...pa ljudi moji, ne znaju niti s kojim profilom im printeri rade...

gr..
D

Osa81
08.06.2009., 13:02
razvijam u studi "Centar" u Ilici ...
@karla - slobodno zaljepi primjere fotki ovdje pa cemo ti dati kolektivno strucno misljenje

DNx
08.06.2009., 14:19
razvijam u studi "Centar" u Ilici ...
@karla - slobodno zaljepi primjere fotki ovdje pa cemo ti dati kolektivno strucno misljenje

znam di su...moji starci su s njima imali neki biznis davno prije...u onom malom prolazu, jelda?

Osa81
08.06.2009., 14:41
znam di su...moji starci su s njima imali neki biznis davno prije...u onom malom prolazu, jelda?

da, da upravo tako

chuspy
08.06.2009., 20:55
bas o tome govorim... kvalitetan uredjaj kosta, materijal (papir, kemija, servisi...) kosta, neko ko zna radit s minilabom kosta i ako oces imat kvalitetu to se odrazi na konacnoj cijeni. E sad ili ces gurat kvalitetu i bit u gornjem rangu cijena ili ces zanemarit sve ono gore i stavit djecu koja su na praxi da rade na minilabu i naplacivat slike 1kn...
Uglavnom ne pokusavaj mantrat previse sa profilima ili ICC-ovima jer malo ko zna o cemu je rijec. Nastoj kalibrirat monitor i pripremaj slike na 300dpi-a a kad dodjes tamo naglasi da iskljuce bilo kakve korekcije stroja i nadaj se najboljem ili nadji ekipu koja zna sta radi, s kojima se moze dogovorit i kojima ces bit stalna musterija pa ce ti izlazit u susret.

Euronymous
08.06.2009., 21:03
off-topcario sam, a postoji tema za moje pitanje

OT: znam, nezgoda je situacija pogotovo ak si u manjem mjestu...ako te je bas trta, zaista ti predlazem da zamolis nekog starijeg i odvaznijeg da to ucini za tebe i nikako nemoj odustati od toga jer je to zbilja nepravda..:top:

Euronymous
08.06.2009., 21:10
pozdrav....imam pitanjce-dva vezano uz razvijanje fotografija..
..dakle, u životu nisam nosio fotografije da mi ih se razvije pa me zanima sljedece, jel im mogu dat samo jednu ili mozda dvije fotografije da mi ih razviju ili je potrebno dat recimo najmanje 15-30...zatim me zanima na kojem mediju im to moram dat (cd ili memorijska?) i u kojem formatu....a cijene??

hvala :)

Endimion17
08.06.2009., 22:44
Nemoj se postavljati kao seljanka, i u svakom slučaju nemoj vući seljačinu sa sobom. Postavi se kao agent iz Matrixa.

karla_91
09.06.2009., 12:39
Mislila sam vam postat slike ovdje, ali razlika nije toliko uočljiva kad ih uslikam pa ništ od toga.

Evo baš idem odnest pa javim kako je prošlo. :W

DNx
09.06.2009., 21:40
Mislila sam vam postat slike ovdje, ali razlika nije toliko uočljiva kad ih uslikam pa ništ od toga.

Evo baš idem odnest pa javim kako je prošlo. :W

ajde, živo me zanima...mislim da ćeš dobro proć, jer nemaju ti kaj prigovorit...osim ako razlika u nijansi nije toliko mala da ti vele da to spada u neku +-5% greške u odstupanju

karla_91
10.06.2009., 09:41
Lijepi pozdrav svima!

Samo da javim kako je prošlo jučer. Uglavnom, bilo me trta i to dosta jer nikad ništa do sad nisam reklamirala, a imala sam razloga.

Uđem u radnju, za pultom šef i radnica i kažem im da me zanima zašto su iste slike u jednom primjeru ispale ok, a u ostalima prilično loše. Lik uzeo slike pa gleda, vidim da se ženska do njega isčuđava jer su neke skroz loše, a on meni da je nemoguće da je u njima problem.
Podsjetim ga da sam mu donesla slike na sticku i da sam mu rekla da taj isti folder izradi u 4 primjera. On se nešto izmotavao da bi mi na kraju rekao da će pristati jedino ih izradi ako ću platiti 50%. Rekla sam mu da ne vidim razloga za plaćanje, ali on je bio uporan i na kraju mene napao jer je, naravno, napad najbolja obrana.
I ništ, što ću, kažem dobro onda, nek ih izradi, platit ću mu i tih hebenih 50%, ali me nakon toga više neće vidjeti.

Eto vam primjera kako se netko ne zna izborit za sebe. :tuzni: A što ću, valjda ću naučiti i to s godinama. :misli:

Pozdrav svima, uživajte!!! :kiss:

DNx
10.06.2009., 10:59
pih...prava šteta da nisi malo agresivnija :mig:

mislim, stvaro je nevjerojatno kako ekipa ima opravdanja...pa u kome je problem aklo ista slika 4puta izgleda različito

chuspy
10.06.2009., 22:31
ooo da sam ja bio na tvom mjestu pojeo bi ih i to ozbiljno, jer ako nesto nevalja u jednom ili dva od 4 primjerka onda je problem ili u njemu ili toj kraj njega, a neka se oni kasnije kusuraju...

mljac1
11.06.2009., 08:25
Daj navedi ime tog foto-studia da netko od nas slučajno ne zaluta tamo... :flop:

Euronymous
11.06.2009., 14:30
pozdrav....imam pitanjce-dva vezano uz razvijanje fotografija..
..dakle, u životu nisam nosio fotografije da mi ih se razvije pa me zanima sljedece, jel im mogu dat samo jednu ili mozda dvije fotografije da mi ih razviju ili je potrebno dat recimo najmanje 15-30...zatim me zanima na kojem mediju im to moram dat (cd ili memorijska?) i u kojem formatu....a cijene??

hvala :)

DNx, bi li znao?

Hondakepiran
11.06.2009., 14:37
možeš jednu možeš 100 na bilo kakvom mediju u bilo kojem formatu...

samo ovo u bilo kojem formatu se podrazumjeva da je pitanje kak će fotka ispast ako neznaš napravit dobru pripremu za ispis...

Euronymous
11.06.2009., 14:48
sto znaci dobra priprema za ispis?
jel po tom jpg najgori format ili..? na sto da pazim prilikom obrade tj te pripreme, jel mozda lakse positc zeljeni rezultat ako dajem c/b fotografiju za ispis?

DNx
11.06.2009., 17:40
DNx, bi li znao?

ma znao bih...haha

ja sam ih u zadnje 3 godine razvio valjda skoro 27 komada ili tak nekaj...šejm on mi

a Honda, kojem gori pod nogama, ili ga je cura nogirala, ti dobro veli

moš razvit koliko god hoces...po meni treba pazit na slijedeće stvari:

1) odabir kvalitetnog foto servisa, prije s filmom se nekako nisam čak niti toliko brinuo, al ove digitalne stvarno ispadaju svakako, od crvenih do žutih do ispranih boja...tak da ono, uzmi jednu fotku sa velikim rasponom boja, i odnesi na 5 lokacija...izrada ti najčešće ide od kakvih kunu do 2 za 9x13 ili 10x15 format...pa najbolje na svakoj dat da ti razvije tu fotku da vidiš kak će ispast, pa onda odaberi favorita...danas se svašta zove "profi foto studio" ne bi čovjek povjerovo

2)ono kaj se tiče pripreme...sam fotoaparat nema baš najsjajniji omjer u odnosu na ove standardne, pa bi trebalo pametno resizat s time u skladu, pogotovo kad imaš fotku s osjetljivom kompozicijom, pa su recimo meni odrezali gore čelo i dolje lakat jednog portreta...briga njih...kad se odlučiš za veličinu koju misliš razvit, obavezno budi siguran da ti je fotka u tom istom omjeru

Euronymous
11.06.2009., 18:39
hvala ti :top:

a kako cu znat na koj omjer da resizam? mislim ok, ja cu odlucit koj omjer zelim, al dal su znaci 9x13 i 10x15 jedini ili ih ima vise?

DNx
11.06.2009., 20:16
hvala ti :top:

a kako cu znat na koj omjer da resizam? mislim ok, ja cu odlucit koj omjer zelim, al dal su znaci 9x13 i 10x15 jedini ili ih ima vise?

ma ima ih još...na žalost ne kužim se u to, možda netko od ekipe koja sama doma razvija zna zašto su 9x13, pa 10x15, nije da su isti omjeri, pa 13x18, 15x20..aj dobro, ovo ostalo je kao kod papira, poduplaš kraću stranicu i dobiješ sljedeću dimenziju...
e sad, ja bi očekivao da bi format poput 10x15 i 15x20 bio bolji za fajl direkt iz fotića, no meni su ga i tu srezali tak da mi nije baš jasno kak to rade, ja bi mislio da ga samo uvale i s obzirom da je u istom omjeru 3:2 tj 2:3 da ga samo "shrink to fit" al nije tako...tak da ono...dio ipak nastrada

chuspy
11.06.2009., 22:29
aj kad nadjem napisat cu tocne velicine u mm papira. Inace znam napamet da je 10X15 152x102mm @ 300 DPI-a, a ostale kad u rusvaju na stolu nadjem sa svim mjerama do 50x70cm

karla_91
17.06.2009., 11:53
Samo da javim, što se slika tiče nisam ih morala platiti, bila je šefica i još mi se ispričala... :) Eto toliko...

:w

DNx
17.06.2009., 12:13
Samo da javim, što se slika tiče nisam ih morala platiti, bila je šefica i još mi se ispričala... :) Eto toliko...

:w

e to su dobre vijesti...ajd sretno...samo da pitam...sad me čisto zanima kaj ti treba 500 fotki, ili koliko si ih već dala napravit?

karla_91
17.06.2009., 15:39
e to su dobre vijesti...ajd sretno...samo da pitam...sad me čisto zanima kaj ti treba 500 fotki, ili koliko si ih već dala napravit?

Radim neki pano za sobu. Slike su osobne, društvo, zezancije, ljetovanja, itd, slikano u zadnjih par godina pa ih se nakupilo.

Netko je pitao gdje je studio da se ne zezne i on, ali bez brige, nije Zg, 200 km dalje, manje mjesto... :D

E da, DNx, slike koje stavljaš na pdf su super! :top:

:W

DNx
17.06.2009., 18:07
Radim neki pano za sobu. Slike su osobne, društvo, zezancije, ljetovanja, itd, slikano u zadnjih par godina pa ih se nakupilo.

Netko je pitao gdje je studio da se ne zezne i on, ali bez brige, nije Zg, 200 km dalje, manje mjesto... :D

E da, DNx, slike koje stavljaš na pdf su super! :top:

:W

a neš ti mojih super fotki...ajde, kad bude pano gotov, volio bih vidjet sliku kako to izgleda

mljac1
22.06.2009., 11:06

Ja sam sad 200km od Zagreba, u manjem mjestu :mig:, zato sam i pitao...

hrvoje_fila
22.06.2009., 15:34
Tam di si ti Mljac nema foto studija pa ni brige da ce ti netko lose razvit fotke. :D
btw cekam da se vreme popravi pa ti se prikljucim tam dole na par dana :top:

junot
03.08.2009., 00:22
imam stare fotografije jedne drage osobe i volio bi ih uokivriti i povecati jer su one 10x5cm, a ja bih htio puno vece i da mogu ici na zid, znaci barem 70x30cm ili vise.
da li ih je moguce povecati?
ako da gdje se moze to napraviti, u obicnom foto studiju ili neko drugo mjesto?
fotografije su inace crno-bijele

unaprijed hvala na odgovorima:D

Buraz
05.08.2009., 21:53
Ako nemaš negative, od 10X5 :confused: ćeš dobiti samo velike točkice na 70x30<

rh4ps0dy
05.08.2009., 22:06
Možda jedino skeniranje, ali uz gubitak kvalitete.

junot
06.08.2009., 22:38
Ako nemaš negative, od 10X5 :confused: ćeš dobiti samo velike točkice na 70x30<

tesko cu doci do negativa, ne znam jesu onda uopce radili negativi?
slike su inace stare u rasponu od 60 do 70 god:D
a imam i neke starije ali to necu uokviriti

croatan7
09.08.2009., 00:37
Najbolji foto studio u Varaždinu za razvijanje slika?

dr. Killpatient
09.08.2009., 09:17
Mi smo kao gimnazijska foto-grupa dobivali velike popuste u Foto Puttaru kod glavne pošte, bili su uvijek ok. Zadnjih par put idem u FotoFan (prije dućanske, desno u haustor) i isto sam zadovoljan. Jedino šteta kaj Merlić više ne radi, otkad znam za sebe smo tam nosili razvijati slike. Za Plavece ne znam, oni su nas slikali uvijek za godišnjak u gimnaziji i pol slika je ispalo užasno, ne znam kak su to uspjeli...:rolleyes:
Frendica mi je rekla da je ove godine foto-grupa odradila slikanje, pregledal sam godišnjak i slike su fantastične u usporedbi s onom Plavecovom bijedom :rofl:

croatan7
09.08.2009., 13:55
Mi smo kao gimnazijska foto-grupa dobivali velike popuste u Foto Puttaru kod glavne pošte, bili su uvijek ok. Zadnjih par put idem u FotoFan (prije dućanske, desno u haustor) i isto sam zadovoljan. Jedino šteta kaj Merlić više ne radi, otkad znam za sebe smo tam nosili razvijati slike. Za Plavece ne znam, oni su nas slikali uvijek za godišnjak u gimnaziji i pol slika je ispalo užasno, ne znam kak su to uspjeli...:rolleyes:
Frendica mi je rekla da je ove godine foto-grupa odradila slikanje, pregledal sam godišnjak i slike su fantastične u usporedbi s onom Plavecovom bijedom :rofl:

Prve slike koje sam razvil su bile u foto fanu i bil sam zadovoljan , al budući da sam početnik nije bezveze pitati dal ima gdje bolje. A ovo za Plavca je istina , dok se sjetim da nas je on slikal s direktnim blicem mi se zavrti u glavi! :flop:

dr. Killpatient
09.08.2009., 15:59
Pa i ja sam početnik, samo govorim iskustva :)
Plavec sucks

dr. Killpatient
11.08.2009., 09:11
Ok, mijenjam mišljenje o puttaru... :D
Jučer sam se moral slikati za produženje vozačke i 4 slikice koštaju 40kn :rolleyes:
Kod Merlića sam za te novce dobil nekih 8 slika u svim mogućim dimenzijama. Ali dobro, nek im bude, žurilo mi se...
Drugi put u FotoFan:mudri:

Danijel_foto
11.08.2009., 15:10
Svaka radnja ima svoje cijene sto jest razumljivo...ali sve fotografe unistava izrada fotografija u "Tisku" sa trostrukom nizom cijenom od ostalih (govorim o fotografijama formata 10x15) nije mi jasno kako jest to dopustivo jer time se narusava opstanak fogo radnji a i sami oni koji se bave fotografijom zna se da s dolaskom digitalne revolucije smanjio se ucinak izrada slika jer ljudi sada imaju izbor pogledati uplodati ili na kraju tek izraditi slike, a kakvo je stanje u zemlji nije svatkome do izrade slika.

DNx
12.08.2009., 09:38
a sve to ima svoje...na isti nacin je dolazak digitalnih fotoaparata priblizio smrt analogiji i filmu, al se nitko sad ne zali na to...onaj kome trebaju kvalitetne fotke nece ih poslat na tisak.hr da ih razvije, a ekipa danas i onako ful manje razvija nego prije 5 godina, tako da foto radnje moraju osigurat prihode s drugih strana, pa sad svi nude fotkanje vjencanja, albume, fotoaparate i opremu...a tak ti je to, trziste uvjetuje ponudu, ne obrnuto.

I.G.
12.08.2009., 14:39
Svaka radnja ima svoje cijene sto jest razumljivo...ali sve fotografe unistava izrada fotografija u "Tisku" sa trostrukom nizom cijenom od ostalih (govorim o fotografijama formata 10x15) nije mi jasno kako jest to dopustivo jer time se narusava opstanak fogo radnji a i sami oni koji se bave fotografijom zna se da s dolaskom digitalne revolucije smanjio se ucinak izrada slika jer ljudi sada imaju izbor pogledati uplodati ili na kraju tek izraditi slike, a kakvo je stanje u zemlji nije svatkome do izrade slika.

Bolje da ne znaš gdje se razvijaju te fotke i koja je kvaliteta..........

dnohla vopi
12.08.2009., 19:00
a zasto nijedna foto-radnja nije omogucila razvijanje preko neta? pa nece se ljudi prilagodavat foto-radnjama, nego valjda obratno

Ivette
12.08.2009., 19:12
slazem se s tim....kod nas u hrvatskoj jos nisam nasla da se fotke mogu online dati razviti...u njemackoj smo vec dali razvijati online, ono uploadirali fotke,platili paypalom i za tjedan dana su fotke stigle na kucnu adresu...jako prakticno i puuuuno jeftinije (ja sam 40 fotki platila 5,50 eura...mislim da kod nas u hr ne mogu tako jeftino naci razvijanje)

rh4ps0dy
12.08.2009., 21:07
Zasad samo DM ima razvijanje preko neta, koliko ja znam. Meni su neke snapshotaste slike potpuno ok razvili.

SebaOS
13.08.2009., 17:45
Da ne otvaram zasebnu temu, a neda mi se tražit okolo jel ima nešt slično... Uglavnom, kako mogu znat najveću veličinu fotke koju mogu isprintat a da se ne gubi kvaliteta? aparat mi ima 10.2 mp, pa jel se to da nekako izračunat?

I.G.
14.08.2009., 11:12
Da ne otvaram zasebnu temu, a neda mi se tražit okolo jel ima nešt slično... Uglavnom, kako mogu znat najveću veličinu fotke koju mogu isprintat a da se ne gubi kvaliteta? aparat mi ima 10.2 mp, pa jel se to da nekako izračunat?

Gle, ja razvijao 30x45 i mrak je, moglo bi i vece definitivno.....

EOS 40D je moj stroj.....