PDA

View Full Version : Krojenje i Šivanje

stranice : 1 [2] 3 4 5 6

kem
07.09.2010., 10:27
mislim da je moja RUŽA STEP iz 80-tih

:rofl: i moja je. Bagatik je nekad bio dio Bagata (tako sam čula), a oni su proizvodili Ružu. :mig:

kendi_3
07.09.2010., 10:35
:rofl: i moja je. Bagatik je nekad bio dio Bagata (tako sam čula), a oni su proizvodili Ružu. :mig:

:) Znači nisam jedina sa njom. Ja sam nešto šivala prije 4-5 godina na njoj, bila je ok za sitnice ali nakon rada na industrijskoj šivaćoj mašini, teško je se naviknuti za kućnu varijantu. Moja Ruža je jako spora bila i imala sam problem sa labavošću konca koliko god da sam ga zategnula. A kad je odnesem na servis sve ću ih ispitati jer sam zaboravila kako se šiva :D

boogieman
07.09.2010., 12:35
Koliko bi me u Zagrebu došlo šivanje jedne suknje i hlača za posao?

Imam svoj materijal, oko 5 metara, pa me zanimaju okvirne cijene kod krojača, tj. da li mi se i isplati davati nekome na šivanje ili jednostavno kupiti gotovo u dućanu.

Isto tako, ako netko zna kakvog dobrog krojača ili krojačicu na području centra Zagreba, ili Novog Zagreba, molim neka mi javi... Hvala.

Ruralna
07.09.2010., 17:21
Po adresama najbolje mi odgovara IGLA, ali moram svakog nazvati, mislim da je moja RUŽA STEP iz 80-tih pa da znam jel imaju dijelove
Ja sam pred par mjeseci uzimala u Splitu dijelove za bagatovu staru mašinu, tako da može se naći još uvijek:D

Crnileptir00
08.09.2010., 07:21
Dala sam šit haljinu...prošlo je već više od 2 tjedna kad sam ja to odnjela,hm.. rekla je i upisala u rokovnik da će haljina biti 10.9. gotova!
Pa meni nije normalno da me još nije zvala na probe il nešt...:confused:
ajme totalno sam ubedirana,al sve mislim javit će se,neću gnjavit..:(

Charmel
08.09.2010., 15:26
Dala sam šit haljinu...prošlo je već više od 2 tjedna kad sam ja to odnjela,hm.. rekla je i upisala u rokovnik da će haljina biti 10.9. gotova!
Pa meni nije normalno da me još nije zvala na probe il nešt...:confused:
ajme totalno sam ubedirana,al sve mislim javit će se,neću gnjavit..:(

oum... haljina bi ti trebala biti gotova prekosutra, a jos te nije zvala na probu?:horor:
odmah na telefon, zvati tu tetu silicu i zahtjevati da ti pripremi probu za veceras ili uzimas svoj materijal natrag.
i da... nakon ovoga si nadi pouzdaniju snajdericu :)

bella7
23.09.2010., 21:22
Zna li netko gdje se mogu kupiti drveni metri baždareni ,oni kao u trgovinama metražom?

araneablack
23.09.2010., 23:45
Zna li netko gdje se mogu kupiti drveni metri baždareni ,oni kao u trgovinama metražom?

Mislim da je najbolje pitat tete koje rade u metraži gdje su kupljeni ovi koje one koriste ili da li možda znaju di bi ih mogla kupiti.
Ja ih nigdje nisam vidjela za kupiti.
Ono što ja koristim je metalni ravni metar dug 65 cm koji sam kupila u Baumaxxu ili negdje u tom stilu.

snoopyxx9
07.10.2010., 20:10
Pozdrav,

Ja upravo tražim po netu da li ima gdje kakva uputa kako sašiti cif sa skrivenim kopčanjem, ali nigdje ništa ne mogu naći... :ne zna: :ne zna: :(

I ja sam prije 10-ak god završila Ruža vez tečaj mogu reć da sam oduševljena. prije nisam znala ni papučicu na mašini stisnut, ali tamo sam u mjesec dana naučila šivat suknju, koje sad radim u svim mogućim varijacijama, hlače, šivam haljinice... Ma predobro je. Iako nisam neki talent, ali za sebe i više nego dovoljno. :D :D :D

Ali sad me muči to što bi htjela na suknjama sašit skriveni cif, jer mi to puno ljepše izgelda, ali ne znam kako??? :(

Da li ima tu netko tko bi mi to mogao ukratko objasniti? :moli:

Konkubina
07.10.2010., 21:17
gdje je najbolji/najveći izbor dugmadi?
trebam onako oveće ljubičaste za kaput.
nisam u Zg, ali imam koga poslati u šoping pa ako netko zna bila bi zahvalna....

Konkubina
07.10.2010., 21:22
Pozdrav,

Ja upravo tražim po netu da li ima gdje kakva uputa kako sašiti cif sa skrivenim kopčanjem, ali nigdje ništa ne mogu naći... :ne zna: :ne zna: :(

ima tu nešto što će ti možda pomoći
http://argopirgasto.blogspot.com/search/label/%C5%A1ivanje

snoopyxx9
07.10.2010., 22:02
ima tu nešto što će ti možda pomoći
http://argopirgasto.blogspot.com/search/label/%C5%A1ivanje

Hvala ti, zgodan link. Budem ga detaljnije pogedana, ideje kojih ima tamo i to... :top:
Ali ne vidim nigdje uputu o tom cifu kako ga zašit. Ovaj koji je tu prikazan je običan, preklopljen materijalom. To znam šivat i svi su mi do sada takvi.

Mene zanima kako sašiti onaj koji zapravo izgleda samo kao šav, kojem je ova zadebljana strana okrenuta prema unutra. A uglavnom se nalazi na haljinama otraga ili na suknjama na bočnoj strani.

sunčica_zg
11.10.2010., 14:49
hm, trebala bi remen za bagatovu mašinu za šivanje, zna li netko gdje bi to u zagrebu mogla nabavit? :misli:

doriana gray
11.10.2010., 17:36
Kako se mogu maknut drukeri sa odjeće.

Naime, imam takvu vrstu gumba koji se raspao i htjela bi ga cijelog zamijeniti, međutim ne znam maknuti ovaj "čitavi" dio tj polovicu gumba koji čvrsto stoji uz tkaninu! Anyone?

kem
11.10.2010., 19:11
Mene zanima kako sašiti onaj koji zapravo izgleda samo kao šav, kojem je ova zadebljana strana okrenuta prema unutra. A uglavnom se nalazi na haljinama otraga ili na suknjama na bočnoj strani.

to ti je poseban cif kojeg imaš u Nami, npr. a mislim da se šiva kao obični.

hm, trebala bi remen za bagatovu mašinu za šivanje, zna li netko gdje bi to u zagrebu mogla nabavit? :misli:

imaš servis negdje na Kaptolu i u Vlaškoj 60 (Bagatik). oni bi trebali imati rezervne dijelove.

fiva7
12.10.2010., 00:07
[/QUOTE]Mene zanima kako sašiti onaj koji zapravo izgleda samo kao šav, kojem je ova zadebljana strana okrenuta prema unutra. A uglavnom se nalazi na haljinama otraga ili na suknjama na bočnoj strani.[/QUOTE]

To je posebna vrsta zipera koji je malo drugačiji od običnog, može se nabaviti gdje se inače kupuju te stvačice.
Što se tiče načina na koji se to radi, malo mi je teško to opisati,ali moraš imati posebnu stopicu na mašini za to,mada možeš pokušati i sa običnom.
Evo jednog linka gdje se može vidjeti kako se to radi bolje nego da opisujem :)
http://www.youtube.com/watch?v=05J2KyqpvRE
Nadam se da sam pomogla!

putnica
12.10.2010., 11:25
uaa, oću i ja kod tete ruže! :cerek: :cerek:
vjerojatno idući mjesec :lux:

kem
12.10.2010., 11:50
uaa, oću i ja kod tete ruže! :cerek: :cerek:
vjerojatno idući mjesec :lux:

ma teta Ruža je super! možeš je zagnjaviti za bilo kakav kroj i pomoći će kako zna i umije.

putnica
12.10.2010., 11:55
ma ja bih najradije odmah danas (nije bed za jedan dan, a osnove znam), ali čekam da stara dođe s mora, draže mi je da netko ima bacit oko na klince ako me već nema čitav dan. išla bih ravno s posla. :)

e, kem, koliko kužim poučava i krojenje, a kaj ti se čini jel može ubrati neke, npr. asimetrične ideje i iskonstruirati kroj?

kem
12.10.2010., 12:10
ma ja bih najradije odmah danas (nije bed za jedan dan, a osnove znam), ali čekam da stara dođe s mora, draže mi je da netko ima bacit oko na klince ako me već nema čitav dan. išla bih ravno s posla. :)

e, kem, koliko kužim poučava i krojenje, a kaj ti se čini jel može ubrati neke, npr. asimetrične ideje i iskonstruirati kroj?

mislim da može, ako imaš neku sliku i objasniš/skiciraš što hoćeš.

potraži ovu knjigu (http://www.aukcije.hr/item.php?id=540286) ako te zanima baš konstrukcija. ja sam je našla na Britancu kod jednog stričeka. prelistala sam malo i ostala paf. žena objašnjava kako od kvadrata papira napraviti kroj za osnovne komade odjeće. :s
upravo si uređujem radionicu s velikim stolom za krojenje, pa ću se malo pozabaviti i tom knjigom i izmišljanjem kojekakvih komada odjeće. nisam baš vizualni tip i sve moram izmjeriti, nacrtati, izrezati, da skužim kako ide. nikad Coco Chanel od mene :zubo:

putnica
12.10.2010., 12:18
baš ti hvala :)

Nar
12.10.2010., 12:32
ja sam na sajmu antikviteta u Osijeku kupila knjigu "perfektno samostalno krojenje i šivanje"
Sve je super obješnjeno, knjiga je iz 1976g.

nego jel ima netko tko bi prodao ili pak udijelio koju staru Burdu, koja mu ne treba..
Treba mi osnovni kroj za hlače, suknju i tak..

Nar
12.10.2010., 12:34
baš ti hvala :)

evo jeftinije na njuškalu http://www.njuskalo.hr/literatura-knjige/teorija-krojenja-oglas-1732898

aktovka
12.10.2010., 12:42
Moze mi netko reci gdje da nađem neku krojacicu u Zagrebu koja mi moze smanjiti hoodie za broj ili dva. Krojacica kojoj sam dosla me odjebala jer je to navodno veliki problem (?) jer se treba rasiti majica i onda iskrojiti nesto, a ona to ne radi. Dakle, krojacica koja ne kroji, koji kurac je to. :facepalm:

Zna netko krojacicu koja kroji? U Zagrebu. :)

kem
12.10.2010., 12:45
Moze mi netko reci gdje da nađem neku krojacicu u Zagrebu koja mi moze smanjiti hoodie za broj ili dva. Krojacica kojoj sam dosla me odjebala jer je to navodno veliki problem (?) jer se treba rasiti majica i onda iskrojiti nesto, a ona to ne radi. Dakle, krojacica koja ne kroji, koji kurac je to. :facepalm:

Zna netko krojacicu koja kroji? U Zagrebu. :)

krojačice kroje iz komada tkanine, paranje i prekrajanje već sašivenog je koma. naime, kod krojenja se veličine ne mijenjaju tako da samo proširiš/skratiš ono što ti ne paše. imaš par točaka koje se podešavaju. jednom kad izrežeš tkaninu, to se više ne može. teško da ćeš naći nekoga za to, a da ti hoodie izgleda prihvatljivo nakon smanjivanja.

opcija ti je pranje u veš-mašini na visokoj temperaturi. ;)

aktovka
12.10.2010., 12:57
krojačice kroje iz komada tkanine, paranje i prekrajanje već sašivenog je koma. naime, kod krojenja se veličine ne mijenjaju tako da samo proširiš/skratiš ono što ti ne paše. imaš par točaka koje se podešavaju. jednom kad izrežeš tkaninu, to se više ne može. teško da ćeš naći nekoga za to, a da ti hoodie izgleda prihvatljivo nakon smanjivanja.

opcija ti je pranje u veš-mašini na visokoj temperaturi. ;)

Pa jel ima neka krojacica koja to radi? Vise mi nije bitno ni koliko ce mi naplatiti, pola godine muku mucim s tim.

Hoodie je prevelik jedno dva broja (jedna od mojih prvih kupovina preko interneta koju sam sjebala naravno), tako da pranje nece pomoci.

sunčica_zg
12.10.2010., 13:11
imaš servis negdje na Kaptolu i u Vlaškoj 60 (Bagatik). oni bi trebali imati rezervne dijelove.

Zahvaljujem :top:

Tigrica
12.10.2010., 15:07
gdje je najbolji/najveći izbor dugmadi?
trebam onako oveće ljubičaste za kaput.
nisam u Zg, ali imam koga poslati u šoping pa ako netko zna bila bi zahvalna....

a odakle si? inace, ja i pravim dugmad od fimo mase, kakve god zelis velicine i oblike, ako te zanima, javi se.
naprimjer:
http://img337.imageshack.us/img337/5148/maladugmad.jpg (http://img337.imageshack.us/i/maladugmad.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Tigrica
12.10.2010., 15:09
ja sam na sajmu antikviteta u Osijeku kupila knjigu "perfektno samostalno krojenje i šivanje"

a kad si je kupila, ja ne mogu na tom sajmu naci nijednu o sivanju,a stalno trazim? jesi vidjela jel ima jos koja, nesto slicno barem?

Nar
12.10.2010., 16:18
a kad si je kupila, ja ne mogu na tom sajmu naci nijednu o sivanju,a stalno trazim? jesi vidjela jel ima jos koja, nesto slicno barem?

Ova je bila kod jednog čovjeka, koji je imao puno knjiga..ja samo pitala jel imate nešto o šivanju, i on mi dao to..nego bila sam danas u Ezop antikvarijatu, kupila 5 burdi po 5 kn/kom..ima ih još tamo..
otkupljuju ih za 1,5kn a prodaju po 5...
usput sam pitala za gore navedenu knjigu, kaže mi teta da će je imati idući mjesec, i cijena joj je oko 60kn

araneablack
12.10.2010., 16:42
mislim da može, ako imaš neku sliku i objasniš/skiciraš što hoćeš.

potraži ovu knjigu (http://www.aukcije.hr/item.php?id=540286) ako te zanima baš konstrukcija. ja sam je našla na Britancu kod jednog stričeka. prelistala sam malo i ostala paf. žena objašnjava kako od kvadrata papira napraviti kroj za osnovne komade odjeće. :s
upravo si uređujem radionicu s velikim stolom za krojenje, pa ću se malo pozabaviti i tom knjigom i izmišljanjem kojekakvih komada odjeće. nisam baš vizualni tip i sve moram izmjeriti, nacrtati, izrezati, da skužim kako ide. nikad Coco Chanel od mene :zubo:

Mikulandrina knjiga "Teorija krojenja" je malo pa zajebana za početnike jer nije jednostavno za shvatit upute za izradu kroja. Nekome tko već ima iskustva sa samostalnom izradom kroja nije toliki problem jer već zna kud šta ide.

Za totalne početnike u izradi krojeva radije bih preporučila dva udžbenika za odjevne tehničare i krojače "Konstrukcija odjeće 1 i 2" Marijan Hrastinski naklade Modus. Izrada krojeva je objašnjema pomoću brojeva točaka npr. od točke 13 do 17 povući širinu grudi i cijeli postupak je objašnjen kako i čime ga izvesti dok Mikulandrina knjiga neke dijelove kroja ostavlja nejasnim ili uopće nije navedeno kako i zašto.

Tigrica
12.10.2010., 18:33
Ova je bila kod jednog čovjeka, koji je imao puno knjiga..ja samo pitala jel imate nešto o šivanju, i on mi dao to..nego bila sam danas u Ezop antikvarijatu, kupila 5 burdi po 5 kn/kom..ima ih još tamo..
otkupljuju ih za 1,5kn a prodaju po 5...
usput sam pitala za gore navedenu knjigu, kaže mi teta da će je imati idući mjesec, i cijena joj je oko 60kn

o hvala na informacijama

kem
12.10.2010., 19:36
Za totalne početnike u izradi krojeva radije bih preporučila dva udžbenika za odjevne tehničare i krojače "Konstrukcija odjeće 1 i 2" Marijan Hrastinski naklade Modus.

gdje se mogu naći?

Konkubina
12.10.2010., 20:38
a odakle si? inace, ja i pravim dugmad od fimo mase, kakve god zelis velicine i oblike, ako te zanima, javi se.
naprimjer:
http://img337.imageshack.us/img337/5148/maladugmad.jpg (http://img337.imageshack.us/i/maladugmad.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

kupila sam dugmad, aleluja!

ali fimo!!!! savršeno! nije mi ni u ludilu palo na pamet!
imat ću te na pameti kad opet budem trebala :mig:

Ostoja Grubica
12.10.2010., 23:44
Ne znam jesam li na pravom mjestu, ukoliko nisam, prebacite me.

No da, danas sam našla tvorničkih restlova u Ilici, tamo negdje oko broja 50, gdje je Medveščakova pivnica. U haustoru, pisao vani plakat, a ja bila bicom pa rekoh da bacim pogled. :D

Za suknju su od 15-30 kuna, a za hlače mislim 30-60 kuna, uglavnom su oko metar, metar i pol. Inače neka fino obrađena vuna, ne gužvaju se, (kaže lik), ja kupila za sto kuna. U istom dućanu metar takve tkanine je oko 140 kuna.
Večeras mi krojačica veli da su odlični. :ne zna:

Inače, moram i ja u taj Pamigo, kud nije bliže.

putnica
13.10.2010., 00:08
Ne znam jesam li na pravom mjestu, ukoliko nisam, prebacite me.

Za suknju su od 15-30 kuna, a za hlače mislim 30-60 kuna, uglavnom su oko metar, metar i pol. Inače neka fino obrađena vuna, ne gužvaju se, (kaže lik)

naravno da jesi! :s:s

klaunina
13.10.2010., 19:38
Molim preporuku za dobru krojačicu u Zg, koja šije moderno (prvenstveno kapute i hlače na crtu)! Može na PM da izbjegnemo javnu reklamu :mig:

Tnx :top:

Meow6
17.10.2010., 12:44
Često šivam od pamučnih materijala,kepera,samta i slično.Problem je gotovo uvijek što materijal super izgleda dok se ne opere.Bude zgužvan da se ne može više dobro ni ispeglati.Čak i oni koji imaju malo elastina po sastavu.Smočim ih prije šivanja,neke čak samo ručno operem i opet isto.Ne znam šta rade sa odjećom u dućanima,koje obrade sve imaju jer se nikad ne zgužvaju tako kao odjeća koja se sašije kod kuće.Šta bi mogla probati napraviti?Možda omekšivač pomogne?

okica
26.10.2010., 13:48
..ima li ko kakve upute za sivanje bolera....znaci ono kratke kao jaknice il samo rukavi ono...cini mi se jednostavno al ipak da pitam vas sto ste upucenije hvala vam unaprijed ;)

melody123
26.10.2010., 17:18
pozdrav svima i molim pomoć
da li netko zna što znači na njemačkom SCHLITZBESATZ ili na talijanskom RIPIEGO DELLO SPACCO

Naime na burdinom kroju koji sam kupila za običnu mušku košulju dugih rukava svi elementi su mi poznati osim tog
šema je pravokutnog oblika 27*4 cm, na tkaninu se može postaviti u bilo kojem smjeru, za sve veličine je jednaka i ne vidim gdje bih to morala staviti i još k tome 2x

hvala unaprijed

Nesi
27.10.2010., 04:30
Folding of the GAP je doslovni prijevod talijanski-engleski
http://www.unionspecial.de/Sub32/3296.html ovdje se spominje taj izraz

Nego, jel košulja možda ima džepove s cifom pa da su to neki 'poklopci' za lakše ušivati cif i kreirati džepić?
Ili možda na rukavima da je cif? Ili bilo gdje :D
Baci malo oko na ovo s hlačama, da li ti išta može pomoći....

Mislim, nemamo mi izraz šlic bez razloga, ja bih tražila ta čuda jesu li mi promakla negdje :D
A koliko me sjećanje služi, za ušivanje cifa ti trebaju 2 strane materijala, pa je možda ovo pomoćno, a prava stvar je sastavni dio košulje. Ili se pak na ova dva spoji cif, i sve skupa ugrađuje u košulju gdje treba.

Naravno, mogće da sam u potpunosti pogriješila, anyway, sretno :)

melody123
27.10.2010., 10:38
Hvala Nesi :)
Ali opet sve pregledala, nema nikakvog cifa.
Košulja je najobičnija što može biti, džep isto tako.
Jedino što mi je sad palo na pamet da bi to mogao biti dio za raspor na donjem dijelu rukava. Hmmm..... čak štoviše to je jedino logično ....

još jednom hvala....

kem
27.10.2010., 10:57
Jedino što mi je sad palo na pamet da bi to mogao biti dio za raspor na donjem dijelu rukava. Hmmm..... čak štoviše to je jedino logično ....

upravo to i jest. ;)

melody123
27.10.2010., 14:59
hvala Kem :)

a evo i nešto što će možda nekome koristiti tko je novi u šivanju kao ja ili rijetko šije pa zaboravi neke stvari :)

http://translate.google.hr/translate?hl=hr&langpair=en%7Chr&u=http://www.ehow.com/video_4438183_sewing-collar_-stitching.html

pa nek malo pronjuška :)

Elektra
27.10.2010., 18:21
Danas sam kaparila šivaću mašinu, po nju idem sljedeći tjedan :cheer: :cerek:

Charmel
27.10.2010., 18:58
Danas sam kaparila šivaću mašinu, po nju idem sljedeći tjedan :cheer: :cerek:

koju si uzela? :)

Elektra
27.10.2010., 19:51
koju si uzela? :)

Ne znam kako se zove. Znam da košta 1700kn i da ima ono što meni treba. :D

nanaka
02.11.2010., 10:26
Zna li tko gdje se u ZG mogu naoštriti krojačke škare? Ovaj za kojeg sam znala više ne radi.

putnica
04.11.2010., 15:13
Hvala Nesi :)
Ali opet sve pregledala, nema nikakvog cifa.
Košulja je najobičnija što može biti, džep isto tako.

još jednom hvala....

to će biti to,
šlic i je raspor, a ne ciferšlus.

baja
04.11.2010., 15:26
Zna li tko gdje se u ZG mogu naoštriti krojačke škare? Ovaj za kojeg sam znala više ne radi.ja svoje odnesem u "oštrionicu" :D preko puta dolca ali nisam odavno bila pa ne znam je li to taj zatvoreni

Ostoja Grubica
16.11.2010., 16:43
Jučer sam kupila u antikvarijatu knjigu: Sve o šivenju krojački A-Ž za kućnu upotrebu, Mladinska knjiga, Zagreb-Ljubljana, 1981.

Knjiga ima 500 i nešto sitno stranica, i sve detaljno objašnjava, primjerice izrada džepova i cifova je detaljno prikazana na desetak stranica. Vrlo dobra knjiga, toplo preporučam ako tko naleti. Ja sam platila 150 kuna. Mislim da, tko je zavšrio kakav početni tečaj, uz video materijale i ovu knjigu više ne mora ni plaćati dalje tečajeve. (Ja sam bila na tečaju kod Goge, ni ne hvalim ni ne kritiziram; koga zanima detaljnije info na PM).

Nabavila sam i Mikulandrinu knjigu, ali početnike zbilja zbunjuje, premda je po mom sudu knjiga odlična.:ne zna:

Imam i onu crvenu, kockastu, Šivenje, mislim iz 1989, ali ta nije nešto, ne objašnjava puno, a krojevi su grozno zastarjeli.

pavitina
18.11.2010., 18:45
ispričavam se ako slična tema postoji, ne stignem sad gledati...
dakle stvar je sljedeća- imam jedne hlaće koje su, pa, demode :zubo: a s obzirom da sam poprilično vična mašini za šivanje, ja bi ih malo suzila...
no, krojenju nisam uopće vična, pa molim nekog ko zna da mi kaže jel uopće ima smisla da ja od lagano trapez hlaća idem raditi mrkva kroj i kolko je to komplicirano, a i di da uzmem više, dal da s obje strane suzim, ili samo jedne...
puno hvala unaprijed

Hlače moraš uziti s obje strane,obavezno trapez.

nanaka
18.11.2010., 19:02
ja svoje odnesem u "oštrionicu" :D preko puta dolca ali nisam odavno bila pa ne znam je li to taj zatvoreni

Hvala, probat ću.

brbtch
18.11.2010., 19:33
cure, znate li gdje ima za kupiti pliša, tila i kože za šivanje? :)

Charmel
18.11.2010., 19:38
cure, znate li gdje ima za kupiti pliša, tila i kože za šivanje? :)

til ja obicno kupujem u svijetu tkanine u jurisicevoj ili onom na kvatricu (oko 20 kn po metru)
plis obicno imaju sve trgovine sa metrazom... kakav tocno trazis?
za pravu kozu znam samo dvije trgovine, ali oni prodaju iskljucivo na veliko... a eko koza /skaj ti je najbolje potraziti u tapetarskim ducanima u marticevoj
:)

brbtch
18.11.2010., 20:39
til ja obicno kupujem u svijetu tkanine u jurisicevoj ili onom na kvatricu (oko 20 kn po metru)
plis obicno imaju sve trgovine sa metrazom... kakav tocno trazis?
za pravu kozu znam samo dvije trgovine, ali oni prodaju iskljucivo na veliko... a eko koza /skaj ti je najbolje potraziti u tapetarskim ducanima u marticevoj
:)

hvala puno!

pavitina
18.11.2010., 21:05
znaci treba bit kraca, hvala na savjetu!

Moram se malo upetljati u ovu temu.16 god sam šivala u tvornici.Da se ne rasteže materijal,moraš našiti s unutarnje strane flizelin(tanki).ili kupi ljeplivi flizelin.On je ljepljiv na gruboj strani,znači,traku flizelina staviš na rub i peglom stisneš glatku str.Nakon toga se neće rastezati.Pozz!

pavitina
18.11.2010., 21:08
Pogledaj u trgovini Altos u Vlaškoj(ne znam koji broj).Imaju svašta.

Eve*
20.11.2010., 20:50
Da li je netko vidio u Zg negdje za kupiti zeleni baršun?
Poželjno s elastinom, ali može i bez;)
Tnx:)!

Eve*
20.11.2010., 22:49

Može i pliš.
Koja je razlika zapravo između pliša i baršuna?
Ps.Preporučite mi krojačicu za sašit jednostavnu haljinu, povoljno;)
Može na pm

Nesi
21.11.2010., 14:12
@ Eve* Duljina dlake :D
Baršun je kraća, pliš dulja.

Eve*
27.11.2010., 12:24
@ Eve* Duljina dlake :D
Baršun je kraća, pliš dulja.

Tnx:)

Zna možda netko koliko bi mi tkanine trebalo za haljinu ovih dimenzija?:
http://www.designerdesirables.com/designer-day-dresses-5/designer-knee-length-dresses-35/pinko-soft-jersey-stretch-back-dress-8087-9671_thumb.jpg- samo da je uska dolje i da je zatvorena do vrata,

mjere su mi cca 90-70-98, imam duge noge i ruke(178 cm visine)

Tnx puno!:):cerek:

mijac *-*
27.11.2010., 14:42
pozdrav cure, htjela sam vas pitati jel mogu u nekim krojačnicama ili prodavaonicama pronaći šljokasti materijal? šivala bih haljinu, a pretrazila sam cijeli osijek, takvih haljina nigdje :(
pa eto ako znate dali se takvi materijali uopce prodaju, mi molim vas recite :)

Nar
27.11.2010., 16:27
pozdrav cure, htjela sam vas pitati jel mogu u nekim krojačnicama ili prodavaonicama pronaći šljokasti materijal? šivala bih haljinu, a pretrazila sam cijeli osijek, takvih haljina nigdje :(
pa eto ako znate dali se takvi materijali uopce prodaju, mi molim vas recite :)

dobili su super materijale u zmaj jovinoj, idi vidi:mig:

Dita Von Teese
27.11.2010., 16:33
Tnx:)

Zna možda netko koliko bi mi tkanine trebalo za haljinu ovih dimenzija?:
http://www.designerdesirables.com/designer-day-dresses-5/designer-knee-length-dresses-35/pinko-soft-jersey-stretch-back-dress-8087-9671_thumb.jpg- samo da je uska dolje i da je zatvorena do vrata,

mjere su mi cca 90-70-98, imam duge noge i ruke(178 cm visine)

Tnx puno!:):cerek:

Treba ti oko 1,80 m materijala.
(ako ti je duzina haljine pb 100 cm, i duzina rukava (ako zelis imat malo duze rukave 65 cm, savni dodatki (oko vrata, ispod grudi i na duzini haljine) ti dodje oko 1,80 m.
p.s.
takva haljina mislim, da bi bila bolja od pletiva nego od tkanine..

Lp

kem
27.11.2010., 21:37

ako nađeš, javi i meni. :mig:

Eve*
27.11.2010., 23:47
Treba ti oko 1,80 m materijala.
(ako ti je duzina haljine pb 100 cm, i duzina rukava (ako zelis imat malo duze rukave 65 cm, savni dodatki (oko vrata, ispod grudi i na duzini haljine) ti dodje oko 1,80 m.
p.s.
takva haljina mislim, da bi bila bolja od pletiva nego od tkanine..

Lp
Hvala puno:)
Bila bu od baršuna ili pliša, samo uska;)

ako nađeš, javi i meni. :mig:

Moze;)

ćelavapjevačica
28.11.2010., 15:20
Imam 17 godina i želim šivati! Baka zna al joj se neda i znala je po krojevima, nije jako sad baš stručna i u formi. Al ona ima mašinu, negdje i mogla bi mi pomoći! što je super!!! :) e sad...kak da počnem?! ja bi odmah šivala šosiće, haljinice i ostalo...ne znam mogu li kada i kako sama nekak (KAK?)...vidim nekaj jednostavno u dućanu i da pokušam nać slični materijal i proučim kak su oni to napravili...i onda nekak nacrtam sama kroj? kak se to točno radi? i postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!

Provincijalka21
28.11.2010., 23:37
Imam 17 godina i želim šivati! Baka zna al joj se neda i znala je po krojevima, nije jako sad baš stručna i u formi. Al ona ima mašinu, negdje i mogla bi mi pomoći! što je super!!! :) e sad...kak da počnem?! ja bi odmah šivala šosiće, haljinice i ostalo...ne znam mogu li kada i kako sama nekak (KAK?)...vidim nekaj jednostavno u dućanu i da pokušam nać slični materijal i proučim kak su oni to napravili...i onda nekak nacrtam sama kroj? kak se to točno radi? i postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!

Mislim da neces bas tako jednostavno sama otpocetka vaditi krojeve, jer to ipak trebas malo racunati, evo ovdje npr. imas link o tome kako pravis kroj za hlace: http://www.youtube.com/watch?v=Es7i00FAGjc&feature=related

Buduci da i sama pokusavam nauciti sivati, a ponuda tecajeva u mom gradu je malena, tocnije nikakva, ja bih ti preporucila da kupis par izdanja Burde. Ako ti baka zna sivati odjecu prema krojevima, znat ce ti objasniti, nije to tolika mudrost, imas krojeve, precrtavas na platno, spajas po savovima...
Predlazem ti da potrazis izdanje Burde koje se zove Easy Fashion, u njemu imas hrpu krojeve za mlade, od topica, suknjica, blejzera, svega... :mig: A krojeva imas i na web stranici Burde, guglaj je, uvijek imaju poneki free pattern, samo se logiras. :)

Pretrazi i Youtube, imas dosta step by step tutoriala. :)

araneablack
29.11.2010., 09:56

Što se tiče vježbanja šivanja predlažem da si kupiš pozamašnu količinu žutice ili najobičnijeg pamučnog platna za plahte i nekoliko burdi (2-3 će bit sasvim ok, a imat ćeš modela na bacanje za vježbu).

Za sam početak ti treba:
krojački metar u traci
krojačka kreda
set pribadaći
glačalo (ako ima paru super ako ne uzmi ono čudo od kantice za špricat biljke i napuni vodom te vlaži tkaninu njome)
krojačke škare
obične škare za papir (nereži papir krojačkiim škarama!)
konca za strojno šivanje
konca za ručno šivanje
veliko ravnalo i trokuti
pak papir (u knjižarama)
bodilo(onaj kotačić za prenošenje kroja iz krojnog arka na papir)
bojice i olovke
nekoliko patenata (običnih ne skrivenih jer za njih treba posebna papučica)
ljepljiva međupodstava (za preklope džepova, ovratnike, orukvice i pojasnice te sl.)
dugmad (nebitno kakvi)
te naravno šivaća mašina

Prvu stvar koju želiš napraviti je "osjetiti" mašinu tj. upoznati se s njom. Baka će ti sigurno objasniti kako provući konce u mašinu, mjenjat iglu, namjestit bod te kako mašinu čistit i održavati jer to ne traje dugo.

Nakon toga izreži komade tkanine veličine A4 papira i na njemu nacrtaj linije krojačkom kredom ili olovkom. Tako si izradi nekoliko šablona sa ravnim linijama, valovitim te ubaci šablone sa raznim kutevima. Možeš preko toga šivati bez uvedenog konca pa kad se malo navikneš šivat po tome s uvučenim koncem.
To će ti pomoći da uvježbaš preciznost, manipuliranje materijalo tokom šivanja te ćeš se upoznati s brzinom mašine.

Dan do dva toga i možeš krenuti na kompliciranije stvari. Prvu stvar koju predlažem je suknja. Odaberi kroj iz burde koji ima ušitke u struku i patentni zatvarač na guzi ili prednjoj sredini, ne na boku. Možeš dodati i našivene džepove. Izvuci kroj prema svojoj veličini iz Burdine tablice. Nemoj dodavati šavove na sam kroj na papiru i nipodraznoj nemoj izrezat kroj iz Burdinog krojnog arka neko ga bodilicom prenesi na papir. Lakše ti je prenositi krojeve na papir ako ispod svih slojeva papira staviš tkaninu.

Iscrtaj kroj na materijal i dodaj šavove od 1,5 do 2,0 cm na bočne strane, 1,0 cm na pojas i 4,0 do 5,0 na porub suknje. Za prvi put nemoj iskrojavati na presavijenom materijalu(u duplo) nego raširi materijal i sve krojne dijelova iscrtaj i dodaj dodatak za šavove. Bit će ti lakše ako točno vidiš liniju šava dok spajaš komade pribadaćama te dok šivaš.
Pribodi sve pribadaćama i probaj na sebe. Oznaći prepravke pribadaćama ili gel olovkom.
Dok šivaš nemoj šivati preko pribadaći nego izvlači pribadaće iz materijala dok šivaš. Ako igla pogodi pribadaću istupit će se vrh ili će igla/pribadaća puknut, a krhotine mogu završiti u tvom oku.
Glačanje je vrlo važan dio šivanja i bez glačanja odjevni predmet neće izgledati dobro.

Prokopaj netom za ušivanje patenta, ima mnogo stranica i blogova s tutorialima, a ako ne kontaš šta piše prevedi stranicu uz Google Translate.

Ako ne ispadne savršeno prvi put ne bediraj se jer nisi uništila materijal i bit ćeš sve bolja vježbom. Znam da je dosadno šivati žuticu (smrdi za poludit prilikom glačanja i zato preferiram obično posteljno platno), ali isplati se jer ti neće bit žao ako zezneš, možeš šarati po njoj i ne rasteže se pa je savršena za učenje.

Za početak se drži izrade raznih suknji. Nakon suknji odaberi kroj jednostavne ženske bluze. Prije izrade rupica za dumbe na bluzi vježbaj na šabloni od žutice. Za bluze na netu potraži kako ušit rukav u orukavlje (ima nekoliko načina i odaberi onaj koji ti se čini najlakšim). Nakon par bluzi možeš probati izradit haljicu. Hlače ostavi za kasnije jer su zajebane za prepraljanje, a haljinom kombiniraš dva odjevna predmeta koja si već šivala (suknju i bluzu). Nemoj svaki put izrađivati identičan odjevni predmet...svaki put izaberi malo drugačiji kroj.

Kada ti je već muka od samog pogleda na žuticu odaberi kroj odjevnog predmeta koji ti najbolje ide, a želiš ga nositi i zaputi se u kupovinu materijala. Izbjegavaj lepršave materijale, materijale sa tartan uzorkom (to treba znat uklopit da se sve linije na odjevnom predmetu poklapaju i nastavljaju), išta šta se rasteže kao žvakaća.

Prouči Burdu(Google Translate za sve riječi koje ne kontaš šta znaće) vidi koliko materijala ti treba, koja duljina patenata (ako ih ima), trakice, ljepljive međupodstave, obične podstave (ako ih ima) itd. itd. Znaj koliko ti čega treba prije nego odeš u kupovinu. Pogledaj i restlove, zna bit krasnih tkanina za male novce. Uzmi skicu ili Burdu sa sobom. Ako možeš kupi malo više materijala nego je potrebno u slučaju ako zezneš da imaš materijala za ispravit pogrešku ili ako odlučiš izmijeniti model malo. Kasnije možeš od ostatka sašit neki modni dodatak ili nešto slično.

To je samo moj savjet za tebe i sve koji žele šivati, a nabasaju na ovaj post.

Eve*
29.11.2010., 20:34
koji dućan u Zg ima najveći izbor materijala (maloprodaja) ? Gdje vi nabavljate svoje?
Još uvijek trazim krojacicu, da nije skupa i da ok radi (ne treba mi nes komplicirano), moze na pm;)

Nesi
30.11.2010., 09:06
@araneablack: svaka čast ženo :s

Ruralna
30.11.2010., 09:27
postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!

araneablack ti je sve super napisala:top:

A ako voliš te starinske krojeve, sad ti se i po burdama zna naći tih krojeva, ženstvenih haljina koje izgledaju vrlo retro;)

araneablack
30.11.2010., 09:32
@araneablack: svaka čast ženo :s

A daj...još ću se umisliti :P Nisam napisala ništa toliko sjajno i vrijedno divljenja, samo par natuknica :)

Skontala sam da nisam napisala di se može kupit knjiga za izradu krojeva, a bila sam sigurna da jesam...

"Konstrukcija odjeće 1 i 2" Marijan Hrastinski naklade Modus se može kupit u knjižarama, ali većinom ih imaju na početku školske godine, može se pogledat u antikvarijatu jer neki biseri nakon srednje prodaju ta dva udžbenika, a knjigu "Tehnologija konstruiranja i modeliranja odjeće" by Ujević,Rogale & Hrastinski se može kupit na TTF-u.

Razlika između ovih knjiga je minimalna. Knjiga za TTF je kao dva srednjoškolska udžbenika zajedno + nešto računalne konstrukcije i malo više modeliranja suknji. Crteži su veći u srednjoškolskim udžbenicima dok su u TTF knjizi manji, ali su dvije knjige u jednoj pa je sve na jednom mjestu.

Konstrukcija odjeće 1 ISBN 953-98666-1-8
Konstrukcija odjeće 2 ISBN 953-98666-0-X
Tehnike konstruiranja i modeliranja odjeće ISBN

araneablack
30.11.2010., 09:43

Ako te interesiraju vintage krojevi ima jedna online knjiga o izradi krojeva iz 1942 godine. Za to ti treba poznavanje krojeva tako da možeš izvuć iz Burde kroj i modelirat ga ili sama izradit kroj po mjeri i njega modelirati.

http://vintagesewing.info/1940s/42-mpd/mpd-toc-long.html

Da bi primjenila ovu knjigu moraš znati kako krojevi funkcioniraju pa si snimi link ili spremi cijelu knjigu na komp pa se vrati kasnije. Nemre bit više vintage od ovog :)

dalmatin
02.12.2010., 17:02
Hi!
Ovu poruku sam bila poslala jednom članu Foruma, ali ta osoba, koliko sam vidjela, zapravo je jako rijetko na forumu.
Ovo dolje je dio poruke koju sam joj poslala, pa ako netko zna odgovor...Help!
Može savjet? Ja jako želim šivati..čak sam bila upisala i neki tečaj, ali je bilo previše ljudi....za početak pitanje...
Evo, baš danas sam izvadila kroj za jednu suknju, sve prebacila na tkaninu i pošla porubiti (opšiti) te dijelove materijala..ali su mi stalno nastajali "valovi"...kada bih Vam sad poslala sliku, rubovi bi izgledali kao kovrčava kosa...zašto??
Da li su konci previše zategnuti? Da li sam ja previše natezala materijal (nastojala sam to ne raditi)? Da li je do materijala? Ne znam kako se zove, ali to je neki topli materijal (za zimske hlače), i nije rastezljiv....
Help!

putnica
02.12.2010., 17:52
A daj...još ću se umisliti :P Nisam napisala ništa toliko sjajno i vrijedno divljenja, samo par natuknica :)

mačak, divljenja je vrijedan tvoj trud i vrijeme. :)

Charliese
02.12.2010., 22:13
treba mi netko u ZAGREBU ili PULI tko dobro šije/kroji sa pravom kožom!!!!!!

pliz javite na moj pm! :)

araneablack
03.12.2010., 09:05
Hi!
Ovu poruku sam bila poslala jednom članu Foruma, ali ta osoba, koliko sam vidjela, zapravo je jako rijetko na forumu.
Ovo dolje je dio poruke koju sam joj poslala, pa ako netko zna odgovor...Help!
Može savjet? Ja jako želim šivati..čak sam bila upisala i neki tečaj, ali je bilo previše ljudi....za početak pitanje...
Evo, baš danas sam izvadila kroj za jednu suknju, sve prebacila na tkaninu i pošla porubiti (opšiti) te dijelove materijala..ali su mi stalno nastajali "valovi"...kada bih Vam sad poslala sliku, rubovi bi izgledali kao kovrčava kosa...zašto??
Da li su konci previše zategnuti? Da li sam ja previše natezala materijal (nastojala sam to ne raditi)? Da li je do materijala? Ne znam kako se zove, ali to je neki topli materijal (za zimske hlače), i nije rastezljiv....
Help!

Ovisi o kroju suknje, materijalu , napetosti konca i metodi porubljivanja.
Većina krojeva suknji nije bazirana na pravokutniku nego su zaobljeni (blaže ili jaće) porubi ili oblik trokuta i sl. kad se na to dodaju dodatci za šav (na porubu dodatak za porub) na uobičajen način onda ispadne da je dodatak za porub širi od širine gotove suknje. Taj dodatak se po obićaju zaglača na unutra i prilikom šivanja te dvije različite širine zajedno one jedna drugu zatežu i navlaće te nastanu ti valovi.

Ako se radi o vunenom materijalu onda je pitanje dal' si stabilizirala vunu prije iskrojavanja. Stabilizacija materijala je "tjeranje" materijala na skupljanje bez pranja uz glačanje i bogato parenje materijala. Materijal koji friško izađe iz tvornice nije stabiliziran i prilikom šivanja i izrade odjevnog predmeta bez da se materijal stabilizira može doći do promjene dimenzija iskrojenih komada i to kod nekih tkanina može uzrokovati navlačenje, grišpanje i sl.
Doma se stabilizira materijal tako da ga se cijelom duljinom i širinom dobro izglača prikladnom temperaturom za sastav i napari ko da nema sutra. Nakon toga se pusti materijal na ravnoj površini da se ohladi. Moglo bi se reć da mu zaljepimo pokoji šamar da se probudi i dođe sebi :P

Porube na suknjama i sl. porube možeš izvesti tako da pravilno dodaš dodatak za porub na tom dijelu.
http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2010/337/a/f/blah2_by_araneablack-d3440bt.png
Ovo sam nabrzinu natrkeljala u Paint-u. U kratko crna deblja linija je primjer knojnog dijela suknje, crvena linija prezentira dodatke za šav kako se većinom dodaju. Zelena crtica se dobije tako da taj krojni dio zarotiraš za 180, poklopiš kuteve poruba suknje i iscrtaš liniju šava zrcalno te na to nadodaš širinu dodatka za bočne šavove (plave crte) i iskrojavaš po tim novim crtama, ali to moraš perfektno pogodit tako da se širina suknje i širina dodatka za šav savršeno poklapaju pa nema natezanja i nema valova.

Druga fora ako je porub suknje izrazito zaobljen...umjesto da dodaješ na rub suknje velik dodatak za porub...dodaš 1 cm samo i prekopiraš jedno 4 cm duljine suknje tako da dobiješ podlistak koji šivaš na borub same suknje, izglečaš i preokreneš na unutarnju stranu i to onda zašiješ ili zaljepiš zajedno.
http://www.threadsmagazine.com/item/4984/the-scalloped-hem
U ovom stilu da ne crtam po Paint-u ponovno.

Ako si picajzla onda predlažem da porube šivaš rukom jer tako možeš lako regulirati i namještati porub dok šivaš za bolji finish.

dalmatin
03.12.2010., 16:09
Hvala lijepa na opsežnom objašnjenju i svaka čast! :) :s
Ja sam u međuvremenu bila kod jedne žene koja isto zna puno o K i Š (krojenju i šivanju), i isto tako mi je rekla za ovaj štos sa peglanjem - da prije nego što radim s time, treba sve dobro prepeglati (budući da je mekši materijal).
Thanks! :top:

nickolina
03.12.2010., 22:29
aranea - zakon tekst! :s
moje pitanje je vezano uz elastične materijale - da li se njih može šivati s običnim koncem? i ako da, koji je postupak? da konac ne puca kasnije ili štoveć..
najdraži materijal inače mi je obični pamuk s malo elastina i htjela bih s njim raditi neke jednostavnije stvari, ali jedna prijateljica krojačica mi je rekla da se to može raditi samo na endlerici i/ili s elastičnim koncem. a ja endlericu nemam i preskupa mi je da kupim..
pa jel ima neki način na koji mogu napraviti običnu suknju A-kroja s elastičnim pamukom? uz pomoć obične mašine za šivanje.
tnx!!

araneablack
05.12.2010., 12:01
aranea - zakon tekst! :s
moje pitanje je vezano uz elastične materijale - da li se njih može šivati s običnim koncem? i ako da, koji je postupak? da konac ne puca kasnije ili štoveć..
najdraži materijal inače mi je obični pamuk s malo elastina i htjela bih s njim raditi neke jednostavnije stvari, ali jedna prijateljica krojačica mi je rekla da se to može raditi samo na endlerici i/ili s elastičnim koncem. a ja endlericu nemam i preskupa mi je da kupim..
pa jel ima neki način na koji mogu napraviti običnu suknju A-kroja s elastičnim pamukom? uz pomoć obične mašine za šivanje.
tnx!!

Tkanine s "elastinom" možeš šivati običnim koncem za strojno šivanje, finoću konca prilagodi materijalu i tako bliže i tako dalje. Pletiva (jersey/đersej je jako fino pletivo, a ne tkanina...mnogi to neznaju pa napominjem).
Prije šivanja, kao i obićno na uzorku materijala šivaj i prilagodi duljinu i napetost konaca te izaberi odgovarajuću iglu.
Tkanine s "elastinom" se mogu šivati na obićnoj(industrijska ravan bod i kućna mašina) mašini bez ikakvog problema...pletiva se šivaju endlericama, ali može i na kućnoj mašini ako ima elastični bod, ali završni izgled i trajnost na šavovima spajanja dijelova nije tako dobar kao kada se šiva s endlericom.
Fina pletiva se šivaju posebnim iglama za f.pletiva jer imaju zaobljeni vrh igle i prilikom šivanja ne kidaju pređe u pletivu (onda se pletivo raspadne jer uništiš jednu očicu i eto ti rupe od 1cm :P).

Sad, pitanje je na što misliš pod pamučnim materijalom s "elastinom"...na tkaninu s "elastinom" ili pamučni jersey :)

Za elastične materijale je uvijek dobra igla oštrog vrha. Gusto tkane tkanine brzo istupe vrh igle kao i neki deblji materijali pa uvijek treba imati puno igala pošto je to potrošna roba.
Tupom iglom se ne šiva jer može lako oštetiti tkaninu pa time ujebat i kvalitetu završenog odjevnog predmeta.

Elektra
05.12.2010., 16:14
Mene zanima kako napraviti ovu suknju tj. ovaj dio oko struka koji se rasteže. Donji dio suknje bih znala bez problema, ali želim ovaj gornji dio :o Ima netko neki link na nekakve upute? I kako se to uopće zove? :confused: :)

https://shop.hm.com/media/products/912/DXL891_80161_08016_79_2329.jpg

kem
05.12.2010., 16:45
Mene zanima kako napraviti ovu suknju tj. ovaj dio oko struka koji se rasteže. Donji dio suknje bih znala bez problema, ali želim ovaj gornji dio :o Ima netko neki link na nekakve upute? I kako se to uopće zove? :confused: :)

to ti je prošiveno "gumenim" koncem i tako u 5-6 redova. jedan konac je obični, a jedan je taj rastezljivi (ne sjećam se više koji je gornji, a koji donji).

čini mi se da su samo dva pravokutnika ušivena sa strane i onda je napravljena ta "pasica".

Charliese
05.12.2010., 18:47
koji dućan u Zg ima najveći izbor materijala (maloprodaja) ? Gdje vi nabavljate svoje?
Još uvijek trazim krojacicu, da nije skupa i da ok radi (ne treba mi nes komplicirano), moze na pm;)

ja također!!!!! meni isto treba :(
javite i meni na pm, pliiiiz

Ruralna
05.12.2010., 19:24
to ti je prošiveno "gumenim" koncem i tako u 5-6 redova. jedan konac je obični, a jedan je taj rastezljivi (ne sjećam se više koji je gornji, a koji donji).

Evo ja se sjećam.
Donji ide elastični, gornji je obični;)
Dođe u dućanu 7-8kn, ima ga u nekoliko boja, normalno se namota kao i svaki drugi na špulu od donjeg konca i šije.

Dita Von Teese
05.12.2010., 19:36

U struku je usivena siroka guma (pb. 6 cm)

Pokusat cu opisat kako je to najlakse napravit...

Ako zelis, da je suknja duzine 50cm + sirina pasice u struku, dodas na duzini 2 cm za porub, a u struku dodas 2x sirine gume + 1 cm (tj. 5+5+1).
Kad sijes taj "tunel", ostavis rupu pb. 4 cm, da mozes kroz nju uvuct gumu. Kad je guma unutra, malo ju privrsis, i jednakomjerno porazdelis oko suknje. Zatim sasijes onu rupu koju prije ostavis da provuces gumu...
Da se guma ne "rola" unutra, napravis sa masinom sav (ili vise njih) preko gume (stavi na dugi ubod). Tako je i na tvojoj slici... I to je to.
Evo jos jedan link sa slikama, da bude lakse razumljivi sta sam pisala o dodacima u struku..
http://lilblueboo.blogspot.com/2009/04/recycle-your-t-shirtinto-toddler-skirt.html

Inace ako sijes samo na masinu, da je na jednoj strani obican konac, a na drugi raztezljiv, nece biti dovoljno jako... To je dosta labavo, i brzo se ti moze suknja pokliznuti dole...:mig:

Nadam se, da sam dobro obrazlozila. :D

brbtch
06.12.2010., 22:50
našla sam danas jednu plišanu haljinicu otvorenih leđa i super je i sve, ali nema podstavu, a pliš je jako tanak pa me zanima je li ikako moguće da se naknadno našije nekakva podstava?

edit: još jedno pitanjce :D znate li gdje se može kupiti perje? npr nojevo perje na traci ili tako nešto?

Eve*
07.12.2010., 09:15
našla sam danas jednu plišanu haljinicu otvorenih leđa i super je i sve, ali nema podstavu, a pliš je jako tanak pa me zanima je li ikako moguće da se naknadno našije nekakva podstava?

edit: još jedno pitanjce :D znate li gdje se može kupiti perje? npr nojevo perje na traci ili tako nešto?

Gdje si ju kupila i koliko?:)

brbtch
07.12.2010., 11:40
ma nisam je još kupila, htjela sam se prije raspitati može li se dodati podstava :) imaš u tally weijlu - mislim da dođe 159kn, bez rukava, naprijed U otvor, iza "badić" otvor :D

Eve*
07.12.2010., 11:49
ma nisam je još kupila, htjela sam se prije raspitati može li se dodati podstava :) imaš u tally weijlu - mislim da dođe 159kn, bez rukava, naprijed U otvor, iza "badić" otvor :D

Fala puno:)
Znaš mozda di ima u Zg, a da nije u trgovačkim centrima?:)

brbtch
07.12.2010., 12:01
Fala puno:)
Znaš mozda di ima u Zg, a da nije u trgovačkim centrima?:)
stvarno ne znam :/ bilo je prije u ilici, ali tog dućana više nema...probaj guglati

Elektra
07.12.2010., 13:08

Ne znam kako izgleda, ali u načelu ne bi trebao biti problem dodati postavu. Trebala bi samo skinuti kroj haljinice i skrojiti postavu i prišiti. Jedino ne znam jel' bi to bilo bolje prišiti na ruke ili mašinom :misli: Vjerojatno može i mašinom ako su porubi iznutra slobodni (ako nisu skroz prišiveni uz haljinu, ako me razumiješ), pa lako na te rubove dodaš postavu, to se onda ne bi vidjelo :)

Edit: što se perja tiče, znam da ga imaju ovdje (http://www.nb-net.hr/maloprodaja/index.html) u raznim bojama, barem sam ga ja bila kupila, još mi stoji zapakiran :D S lijeve strane odi na dekorativni materijal pa ćeš vidjeti perje. :)

Eve*
07.12.2010., 14:40

Znaci iza se vidi grudnjak?

brbtch
07.12.2010., 16:22
pa na tu haljinu ne može ići grudnjak :mig: leđa su otvorena do struka

Dita Von Teese
07.12.2010., 18:29
pa na tu haljinu ne može ići grudnjak :mig: leđa su otvorena do struka

stavis samolepilni grudnjak, i problem rijesen :top:
http://www.lovecnacene.si/samolepilni-modrc/m/1086066/

Elektra
07.12.2010., 22:47
stavis samolepilni grudnjak, i problem rijesen :top:
http://www.lovecnacene.si/samolepilni-modrc/m/1086066/

A može i ovako (http://img.alibaba.com/photo/287062512/Free-shipping-36pcs-lot-silicone-bra-nude-bra-free-bra-bra.jpg) nešto. Silikonsko i samo se zakelji :zubo:

Znam da to plesačice (standard i latin) koriste i vele da ne mrdaju :)

Dita Von Teese
08.12.2010., 17:37
A može i ovako (http://img.alibaba.com/photo/287062512/Free-shipping-36pcs-lot-silicone-bra-nude-bra-free-bra-bra.jpg) nešto. Silikonsko i samo se zakelji :zubo:

Pa da, pa to je to (isto), samo kaj sam ja trazila po netu, "ljepseg" od obicnog silikona:D

Eve*
12.12.2010., 19:53
Gdje ima za kupiti baršunastih i satenskih traka? Po mogućnosti neki dućan s velikim izborom;)
Moze i dućani s restlovima, jer mi treba kratak komad trake, za našit na nešto

Nar
12.12.2010., 21:17

to je odlična stvar, već sam par puta kupila te slikone, zaista ništa ne mrda i nema šanse da otpadne!

brbtch
13.12.2010., 00:26
Gdje ima za kupiti baršunastih i satenskih traka? Po mogućnosti neki dućan s velikim izborom;)
Moze i dućani s restlovima, jer mi treba kratak komad trake, za našit na nešto
nama :mig:

Eve*
13.12.2010., 11:18
nama :mig:

Tnx, a još negdje?:)

brbtch
13.12.2010., 13:36
Tnx, a još negdje?:)
jurišićeva, kod evite peroni unutra u prolazu s lijeve strane je dućančić sa tkaninama i odličnim izborom trakica :D

mutna_
16.12.2010., 00:32
BOK!!
jel zna netko neku dobru krojačicu u Osijeku, a da nije skupa ako je moguće? pliiiiz!!!:s

thnx:)

Charliese
16.12.2010., 23:36
A jel zna tko dobru krojačicu ili krojača u Puli, ili Rijeci?????

Ostoja Grubica
17.12.2010., 13:47
Zašto je na nekim materijalima tako teško, da ne kažem, nemoguće, razlikovati lice i naličje. Imam strašan dojam da ću sve napraviti obrnuto.

Možda je svejedno:ne zna:

araneablack
18.12.2010., 15:55
Zašto je na nekim materijalima tako teško, da ne kažem, nemoguće, razlikovati lice i naličje. Imam strašan dojam da ću sve napraviti obrnuto.

Možda je svejedno:ne zna:

Lice materijala je ono koje je ljepše tako da ima materijala na kojima je svejedno koja strana se koristi kao lice jer su s jedne i strane strane lijepo uredno izrađeni. Neki materijali su izrađeni tako da imaju zapravo dva lice kako bi se postigao interesantan izgled gotovog odjevnog predmeta.
Uglavnom nije bitno koju stranu izabereš... bitno da je lijepo uredno izrađena i da je motiv jasan ako motiva ima. Poneke čipke su teške za skontat što je lice, a što naličje, neki brokati i sl. tkanine.

Ako te strah da ćeš ju okrenuti naopako kupi si malo povećalo i na dobrom osvjetljenju promotri materijal. Izaberi ono koje je tebi draže. Možeš ga i namjerno okrenuti na naličje ako paše uz dizajn odjevnog predmeta. Uzmi u obzir da je neko vrijeme bilo totalno fora izrađivati odjeću sa "šavovima" na "van" na elastičnim majicama.
http://lh6.ggpht.com/_g2h7gjU-jPI/TEodYJlfEhI/AAAAAAAAFUA/EpMsRAI18_U/s400/DeepVBackShirtReconStep9.jpg
Ovakvim šavovima...koji se inaće rade da je taj lančani dio s unutarnje strane odjeće...a prebacili su ga na van za fora efekt.

Tako da ...ukratko...lice, naličje...na tebi je da odabereš koje najbolje paše uz odjevni predmet koji izrađuješ.

Radije pazi na smjer polaganja kronih dijelova te pravilno uklapanje prugica i motiva na tkanini. :)

alensp
10.01.2011., 17:24
Pozdrav po prvi (nadam se ne i zadnji puta :))

Javljam se ovdje jer vidim da mnogi ovdje znaju puno toga o šivanju i krojenju a to me veseli.

Zato se nadam da mi možete pomoći. Naime, prije neko vrijeme sam jednom gospodinu iskonstruirala (inače sam konstruktor po struci) nekoliko komada odjeće (hlača i majica) gotovo po svim brojevima (od jedne godine do XL) i sada me traži da mi plati a ja nemam pojma koliko to košta!!!

Znam da se posebno naplaćuje izrada osnovnog kroja a posebno gradiranje po brojevima, pa me samo zanima da li netko ovdje zna kolike su cijene na tržištu??

Molim Vas, ako znate, kažite mi makar na PM jer sam već luda od traženja a voljela bi nešto zaraditi (a tko nebi :))

Hvala unaprijed!!!!!

araneablack
10.01.2011., 19:33
Pozdrav po prvi (nadam se ne i zadnji puta :))

Javljam se ovdje jer vidim da mnogi ovdje znaju puno toga o šivanju i krojenju a to me veseli.

Zato se nadam da mi možete pomoći. Naime, prije neko vrijeme sam jednom gospodinu iskonstruirala (inače sam konstruktor po struci) nekoliko komada odjeće (hlača i majica) gotovo po svim brojevima (od jedne godine do XL) i sada me traži da mi plati a ja nemam pojma koliko to košta!!!

Znam da se posebno naplaćuje izrada osnovnog kroja a posebno gradiranje po brojevima, pa me samo zanima da li netko ovdje zna kolike su cijene na tržištu??

Molim Vas, ako znate, kažite mi makar na PM jer sam već luda od traženja a voljela bi nešto zaraditi (a tko nebi :))

Hvala unaprijed!!!!!

Teško da ćeš igdje pronaći cijenik izrade krojeva i gradiranje. To je nešto što sama moraš postavit. Kao vodilju uzmi sate rada uložene u različite dijelove posla. Izrada osnovnih krojeva, modeliranje u željeni model, razrada krojnih dijelova pa gradiranje. Ti sama znaš koliko su modeli bili komplicirani odnosno jednostavni, o kojim odjevnim predmetima se radilo i u koliko odjevnih veličina si gradirala.

Uzmi u obzir da cijena raste što je kroj ekskluzivniji tj. koliko osoba će se njime služiti. Ako prodaješ krojeve samo jednoj osobi i nemaš u planu prodavati ih "masovno" cijena je veća, s druge strane, koliko odjevnih predmeta će se naštancati prema tvojim krojevima (više modela višlja cijena pošto je veća eksploatacija tvog rada).
Ne ravnaj se prema cijenama Burde i sl. komercijalnih krojeva oni prodaju krojne arkove u tisućama primjeraka.

Koliko kontam ti si izradila hrpetinu krojeva za nekakvu radnju pa bi cijena, ako ne griješim, mogla vrlo lako bit četveroznamenkasta, ali opet ti najbolje znaš kakve modele si izradila i kolko si na njima radila.

Ako si radila probne modele baznih veličina onda je cijena još veća :)

jelena82
11.01.2011., 13:03
Pozdrav svima!
Nadam se da sam na dobroj temi. Naime, zanima me ima li tko iskustva s malim putnim/ručnim mašinicama za šivanje ili onim malim priručnim mašinama. Trenutno nisam u mogućnosti kupiti si pravu, a počela bih šivati. Zapravo mi za početak treba samo za porubljivanje podstave i slično. Funkcioniraju li dobro ili nije isplativa investicija?
Hvala! :)

Ostoja Grubica
11.01.2011., 22:33
Lice materijala je ono koje je ljepše tako da ima materijala na kojima je svejedno koja strana se koristi kao lice jer su s jedne i strane strane lijepo uredno izrađeni. Neki materijali su izrađeni tako da imaju zapravo dva lice kako bi se postigao interesantan izgled gotovog odjevnog predmeta.
Uglavnom nije bitno koju stranu izabereš... bitno da je lijepo uredno izrađena i da je motiv jasan ako motiva ima. Poneke čipke su teške za skontat što je lice, a što naličje, neki brokati i sl. tkanine.

Ispričavam se, toliko sam u nekim drugim vodama ovog foruma, da sam potpuno smetnula s uma zahvaliti.
Puno ti hvala na sadržajnom objašnjenju. Živjela.

:top:

ellzilla
17.01.2011., 19:58
Hej curke!:mig:
Htjela bi dat šivat par pamučnih haljina/tunika za proljeće/ljeto a da budu onak kak ja želim jer sam ovisnica o haljinama:D
E sad me zanima, da li se to uopće isplati? Jel netko zna neku povoljnu krojačicu i koliko bi to koštalo?:ne zna: Ona kod koje inače šivam je slomila ruku a super mi je bila (svečane haljine za 250 kn, tj. malo su skuplje al ja sam dugogodišnja mušterija)
To bi većinom bile neke basic haljine, možda s V izrezom, stisnute ispod grudi il oko struka i dolje padaju ili ovako nešto:
http://boohoomedia.live.venda.com/content/ebiz/boohoo/invt/azz89990/azz89990_black_default_l.jpg
Ugl, najviše me zanima koliko krojačice naplaćuju tako jednostavne ljetne haljinice?

Nikita Durango
24.01.2011., 22:52
Evo da pitam i ovdje.
Zna li neka dobra dusa ovdje kakva treba pencil suknja biti pa da podigne dupe Ja imam malo spustenu guzu i u nekim pencilusama izgleda kao da je imam a u nekima sam ravna kao daska:ne zna:
Pretpostavljam da to ima veze sa nekim savom iznad guze ali mi nisam uspjela otkriti kao treba da stoji taj sav i gdje tacno.Hocu da sijem pencilusu od rastezljivog materijala pa mi stvarno treba pomoc.:moli:

gđica
25.01.2011., 15:43
Htjela bi dat šivat par pamučnih haljina/tunika za proljeće/ljeto a da budu onak kak ja želim jer sam ovisnica o haljinama:D

Nađi nekog s ttf-a da ti šiva za male pare. ;)

Elektra
25.01.2011., 16:32
Zna li netko gdje u Zg ima fora Shabby Chic tkanina? :)

pupetta.maresca
25.01.2011., 20:04
Nađi nekog s ttf-a da ti šiva za male pare. ;)

Kaj se tam desilo cudo i studente dizajna su uspjeli natjerat da uce sivat?
Kada sam jaaaaa studirala (bilo je to davno :( ) jedino su znali upalit sivacu masinu oni koji su dosli iz srednje tekstilne.

pupetta.maresca
25.01.2011., 20:09
Evo da pitam i ovdje.
Zna li neka dobra dusa ovdje kakva treba pencil suknja biti pa da podigne dupe Ja imam malo spustenu guzu i u nekim pencilusama izgleda kao da je imam a u nekima sam ravna kao daska:ne zna:
Pretpostavljam da to ima veze sa nekim savom iznad guze ali mi nisam uspjela otkriti kao treba da stoji taj sav i gdje tacno.Hocu da sijem pencilusu od rastezljivog materijala pa mi stvarno treba pomoc.:moli:

aha...to je malo zajebano za objasnit. Uglavnom nema puno veze sa tim savom jer on od struka do bokova, a ne ispod bokova. Vjerovatno je razlika u cijeloj konstrukciji, trebala bih vidjeti suknje da mogu usprediti i rec misljenje :D . Al, hm, bas zajebano napisat...no probat cu.
Na straznjem djelu produzi usitak do duljine kroja suknje (do kraja)...ma jebote, nemrem ti to objasnit!
Bum ti sad nacrtala i postala!

pupetta.maresca
25.01.2011., 22:27
mozda neka ima bolji prijedlog...al meni je ovak nekaj palo napamet. Tak sam modelirala hlace jednoj curi koja ima jedan problem ko ti.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff479/pupetta80/nekaj%20i%20svakaj/DSC_0402.jpg

Nikita Durango
26.01.2011., 17:23
mozda neka ima bolji prijedlog...al meni je ovak nekaj palo napamet. Tak sam modelirala hlace jednoj curi koja ima jedan problem ko ti.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff479/pupetta80/nekaj%20i%20svakaj/DSC_0402.jpg

Joj hvala ti do neba:s:s
Ovo istampam i odnesem krojacici a ona nek se snalazi:mig:

krojacica zg
27.01.2011., 14:31
E sad me zanima, da li se to uopće isplati? Jel netko zna neku povoljnu krojačicu i koliko bi to koštalo?:ne zna: Ona kod koje inače šivam je slomila ruku a super mi je bila (svečane haljine za 250 kn, tj. malo su skuplje al ja sam dugogodišnja mušterija)
To bi većinom bile neke basic haljine, možda s V izrezom, stisnute ispod grudi il oko struka i dolje padaju ili ovako nešto:
http://boohoomedia.live.venda.com/content/ebiz/boohoo/invt/azz89990/azz89990_black_default_l.jpg
Ugl, najviše me zanima koliko krojačice naplaćuju tako jednostavne ljetne haljinice?

pozdrav djevojke. :)

evo ja bi ti takvu haljinu baš kao na slici napravila za 150kn. ali morala bi dati radit barem dvije jer mi se nebi isplatilo zbog jedne hodati po gradu :mig:

brbtch
27.01.2011., 14:36
gdje je najbolji izbor tila (po mogućnosti onog mekanog) i čipke?
naravno, što jeftinije :D

amiee
08.02.2011., 15:17
možete li mi molim vas reći je li tkanina vecline 72x150 dovoljna za jednu suknjicu, velicine xs, a kroja?
i s obzirom da sam niska, cca 160 cm, mislite li da bi mi uopće stajalo ovako nešto?

riječ je o ovakvom kroju suknjice, budući da mislim da se nadam nabaviti ovakav materijal :cerek::cerek::cerek:

http://img189.imageshack.us/img189/6383/cassie05s.jpg

gđica
09.02.2011., 11:58
Kaj se tam desilo cudo i studente dizajna su uspjeli natjerat da uce sivat?

Bez brige, ostalo je sve isto, samo ima entuzijasta koji se igraju. :)

pupetta.maresca
09.02.2011., 21:19
Bez brige, ostalo je sve isto, samo ima entuzijasta koji se igraju. :)

ajoj, ajoj...
nisam znala di je sivaona na faksu a studirala sam na dizajn :D
Valjda zato sada imam zesci fetis na sivace masine i popratnu opremu :D

huba-buba
12.02.2011., 18:57
Ciao cure!
Da podijelim svoje oduševljenje s vama...nakon dugo godine moja želja postala stvarnost...upisala i ja tečaj šivanja i krojenja u Splitu:)))))) Na Mertojaku, u prostorijama Crvenog križa, 3 mj= 900 kn
jupiiii

klaunina
13.02.2011., 14:29
Drage cure, trebala bi zašiti par košulja dugih rukava, obične strukirane i par hlača na crtu za posao. Molim vas ako znate koju krojačicu koja bi mi to lijepo znala iskrojiti (ZG) da mi date kontakt na PM!!:s

plave oči
13.02.2011., 17:02
Ciao cure!
Da podijelim svoje oduševljenje s vama...nakon dugo godine moja želja postala stvarnost...upisala i ja tečaj šivanja i krojenja u Splitu:)))))) Na Mertojaku, u prostorijama Crvenog križa, 3 mj= 900 kn
jupiiii

Kad počinje tečaj i gdje se treba javit za informacije ?
I kako se plaća?

huba-buba
14.02.2011., 20:56
plave oči je već dobila odgovor na PM, ali ako nekoga još bude zanimalo....
Tečaj je na Mertojaku u prostorijama Crvenog križa. Vodi ga gospođa Đurđica Brešković. Na prvom stupnju se radi suknja, bluza/majca, hlače. Traje 3 mj. Cijena tečaja je 900kn. na drugom se radi jaketa, kaput...ž
Ako koga bude zanimalo, dam broj telefona preko PM

Miona
15.02.2011., 21:48
Drage cure, trebala bi zašiti par košulja dugih rukava, obične strukirane i par hlača na crtu za posao. Molim vas ako znate koju krojačicu koja bi mi to lijepo znala iskrojiti (ZG) da mi date kontakt na PM!!:s

pozdrav
moje dimenzije tela su malo cudne :ne zna: pa uglavnom sve sebi sijem...
i to na sledeci nacin... uzmem neku staru stvar rasijem polako... delove postavim na materijal... iskrojim... i sasijem...
sila sam i kosulje... ali kod njih obelezi sa brojevima rukave i useke kod grudi kredom da ne bi zasila levi rukav na desnu stranu, ko sto mi se desilo :rofl:...
probaj nije tesko, a za rad sivace masine imas na youtubu koliko hoces video snimaka....
:D

Ruralna
15.02.2011., 21:55
Tečaj je na Mertojaku u prostorijama Crvenog križa. Vodi ga gospođa Đurđica Brešković. Na prvom stupnju se radi suknja, bluza/majca, hlače. Traje 3 mj. Cijena tečaja je 900kn. na drugom se radi jaketa, kaput...ž

Jeste već počeli?:D

Ima li trenutno i drugi stupanj ili samo prvi?

Mel1
16.02.2011., 09:11
Pozz

Prije nego što počnem sama šivati :D , trebam preporuku dobre krojačice u Zg, po mogućnosti istočni dio grada. Treba mi par "klasičnih" komada za posao - haljina, suknja, sakoi.

Puno hvala

n3s
16.02.2011., 12:31
pozdrav kreativke...

Zanima me šije li netko odjeću? Voljela bih ovakvu suknjicu, a pošto ju ne mogu naći u h&mu zanima me može li mi netko pomoći. (a elfsi su mi pak preskupi...)
Ako mi netko može pomoći molim da mi se javite pp

Hvala!

http://img826.imageshack.us/img826/4638/hmsuknja.jpg (http://img826.imageshack.us/i/hmsuknja.jpg/)

huba-buba
16.02.2011., 21:19
Jeste već počeli?:D

Ima li trenutno i drugi stupanj ili samo prvi?

da,da počeli smo. Sutra prvi dan da nosimo materijal:D Ne znam da li ima i drugog stupnja sada. Znam da je govorila da će u 9.mj imati drugi stupanj..Mi bi do Uskrsa trebali završit sa. Ako se slučajno odmah nastavi drugi,mogu ti javit...Samo me podsjeti da ne zaboravim

Ruralna
16.02.2011., 22:13
da,da počeli smo. Sutra prvi dan da nosimo materijal:D Ne znam da li ima i drugog stupnja sada. Znam da je govorila da će u 9.mj imati drugi stupanj..Mi bi do Uskrsa trebali završit sa. Ako se slučajno odmah nastavi drugi,mogu ti javit...Samo me podsjeti da ne zaboravim
Super, sad zabava počinje:D

Pred par godina sam isto bila na prvom stupnju, super je teta Đurđa.:D
Nikako se zbrojit s vremenom da i drugi upišem.
Aj ako se sjetiš ako čuješ šta, slobodno napiši:D

MalaZeko
17.02.2011., 08:39
dobro jutro, jel zna netko gdje mogu kompletno popraviti/zamijeniti rub deke? U Zagrebu sam... Hvala!!:)

Eve*
17.02.2011., 09:20
HITNO!
Tražim krojačicu u ZG koja bi uskoro mogla sašiti nekoliko ovih suknji (rafija/ta plastična slama je u trakama i prišiva se na pojas od materijala koji je ispod cvijeća).

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/165302_186232624739613_100000586310960_561631_4241 206_n.jpg

Donijeli bi joj već jednu gotovu suknju pa po njoj može se ravnati;)

MIŠICA
17.02.2011., 12:09
Pozdrav.
da li u Zagrebu postoji netko tko radi kožne jakne po narudžbi ? Da li je uopće moguće izvest po uzoru na Burberry predivnu jaknu :D )
Hvala svima :)

riumanka
17.02.2011., 20:09
Dali je možda netko bio na tečaju kod Govića u Rijeci?

Eve*
19.02.2011., 15:55
HITNO!
Tražim krojačicu u ZG koja bi uskoro mogla sašiti nekoliko ovih suknji (rafija/ta plastična slama je u trakama i prišiva se na pojas od materijala koji je ispod cvijeća).

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/165302_186232624739613_100000586310960_561631_4241 206_n.jpg

Donijeli bi joj već jednu gotovu suknju pa po njoj može se ravnati;)

Za suknje smo se snašli, sad mi treba netko tko bi mogao presvući grudnjake u materijal kao na slici:)
Moze na pm, i odmah okvirnu cijenu po grudnjaku (8 bi ih trebalo presvući u roku od mjesec dana).
Tnx!:cerek:

I još jedno pitanjce: Gdje u Zg naći ovakav sličan materijal kao što je ovaj kojim su presvučeni ovi zeleni grudnjaci: http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/167248_186233531406189_100000586310960_561648_2563 066_n.jpg

Mora biti elastičan bar malo, zelen i malo bar sjajan.:)

Dita Von Teese
20.02.2011., 12:33
Za suknje smo se snašli, sad mi treba netko tko bi mogao presvući grudnjake u materijal kao na slici:)
Moze na pm, i odmah okvirnu cijenu po grudnjaku (8 bi ih trebalo presvući u roku od mjesec dana).

I još jedno pitanjce: Gdje u Zg naći ovakav sličan materijal kao što je ovaj kojim su presvučeni ovi zeleni grudnjaci: http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/167248_186233531406189_100000586310960_561648_2563 066_n.jpg

Mora biti elastičan bar malo, zelen i malo bar sjajan.:)

Materijal za presvlacenje grudnjaka bi bio najbolji onaj, koji je za badice.
Je elastican, lijepo bi se oblikovao, i sjaji se.
Ako mene pitas, mislim, da bi bilo bolje kupiti vec takvi grudnjak u zeleni boji.
Imas intimisimi, yamamay, new yorker... Mislim da bi se to vise isplatilo, i tamo vec znas kakvi su, i to je to.
Mozes ih dobiti bez svih ukrasa tj. cipke itd.,... i vjerojatno bi bili najisplativiji.
Lp.

SmallG
20.02.2011., 12:43
@ Eve - tih materijala ko za badiće imaš u Pamigu. Barem ih je bilo prije desetak dana. :)

mimi969
20.02.2011., 14:02

Mora biti elastičan bar malo, zelen i malo bar sjajan.:) Vidi u Pamigu imaju ti i svoju stranicu pa možeš pogledati ponudu ili Emporio.

mimi969
20.02.2011., 14:11
dobro jutro, jel zna netko gdje mogu kompletno popraviti/zamijeniti rub deke? U Zagrebu sam... Hvala!!:)Vidi jel postoji još servis u Ilici odmah iza Britanca u smjeru Črnomerca tamo su šivali poplune pa ti možda mogu i to napraviti.

Gala Dali
20.02.2011., 17:47
tehničko pitanje u vezi šivaće mašine:
šta da radim kad mi donji konac ne ide ? ? šta je krivo? igla, materijal, mašina?

morgana le fay
20.02.2011., 18:47
"Ne ide" znači da si ga namotala na špulicu i provukla kroz onu rupicu na držaču, ali ga mašina ne ulovi?

Ruralna
20.02.2011., 18:48
tehničko pitanje u vezi šivaće mašine:
šta da radim kad mi donji konac ne ide ? ? šta je krivo? igla, materijal, mašina?
Je li ti dobro namotan?
Je li namještena prikladna napetost konca?
I provjeri razliku u debljini gornjeg i donjeg konca. Kada je prevelika, zna donji ne hvatati.

Gala Dali
20.02.2011., 20:37
Ne ide znači da sam ga bila ulovila i izvukla gore, ali ga mašina nije hvatala u šav kad sam šila.
Popravila sam, ispalo je da nisam dobro iglu stavila u ležište xD
sorry što spamam, početnica....
hvala na odgovorima :) :kiss:

Eve*
21.02.2011., 09:15

Tnx na idejama za materijale, sada tražim krojačicu koja bi mogla prekrit grudnjake s time, njih 5 komada u roku manjem od mjesec dana;)
U ZG.
Iznutra nije bitno kak će izgledat, izvana samo mora bit ok.:)

ajetam
22.02.2011., 19:33
dal mi moze netko rec dal se dosta veliki kruzni dekolte na majici dade malo smanjit

Dita Von Teese
22.02.2011., 20:06
dal mi moze netko rec dal se dosta veliki kruzni dekolte na majici dade malo smanjit

Sam po sebi, i da bi jos ok izgledalo.. tesko.
Ali mozes ispod nasit cipku (ili neki drugi material), da izgleda ko da su dvije majice...

ajetam
22.02.2011., 20:12
a šteta http://img511.imageshack.us/img511/1631/dl8958013190018719461.jpg (http://img511.imageshack.us/i/dl8958013190018719461.jpg/) o njoj se radi

ajetam
22.02.2011., 21:45
mislila sam dal bi se mogla malo uzet u ramenima da taj dekolte dođe više gore

Ruralna
22.02.2011., 23:25
mislila sam dal bi se mogla malo uzet u ramenima da taj dekolte dođe više gore
S majicama je baš nezgodno, iskrivit će ti se rukavi onda.:ne zna:

Slojevitost je i onako in, ja bi je nosila na nešto ispod bez obzira na veći dekolte.

ajetam
23.02.2011., 07:28
iskrivit u smislu da ce se i oni morat smanjit jer bi otvor za rukav bio manji ili ? ili se to moze uzet ispod pazuha a ne u ramenima,sorrite kaj sam dosadna ,al ono zelim znat dal mogu sta promjenit ili da je nosim tak kak je :) hvala na pomoci

amiee
23.02.2011., 23:41
ja i dalje tražim nekoga d ami sašije ovu skunjicu :D

http://4.bp.blogspot.com/_arsf_cNjTSA/TR_Zx50jbNI/AAAAAAAABXg/ZCb6Pa3OGmc/s1600/cassie05.bmp

imam taj identičan materijal :cerek:, samo bih još htjela da ga netko zaokruži u suknjetak!

spretni, javite se! :o :)

Rozea
24.02.2011., 01:37
@amiee....Mogu ja? :)

obca
25.02.2011., 10:48
jel zna netko gdje su u gradu jeftini krojački popravci i koliko bi otprilike koštalo sužavanje rukava na sakou? mislim, sako je normalan al su rukavi neki svemirski:rolleyes: čak nisu ni 80te

zuba-tac
25.02.2011., 16:25
zna možda neko di bi se mogla jedna kožna haljina(pitajbogaizkojegstoljeća) prekrojiti u jednu finu jaknicu sa resicama?:cerek:
tražim takvu jaknu za kupit ali nigdje koža a u dućanu mi je fini gospon rekel da mi ispod dva soma čuna nebude uzel za skrojit takvu jaknicu...a tolko nemam :D

araneablack
26.02.2011., 11:55
zna možda neko di bi se mogla jedna kožna haljina(pitajbogaizkojegstoljeća) prekrojiti u jednu finu jaknicu sa resicama?:cerek:
tražim takvu jaknu za kupit ali nigdje koža a u dućanu mi je fini gospon rekel da mi ispod dva soma čuna nebude uzel za skrojit takvu jaknicu...a tolko nemam :D

Pitanje je da li se iz te kožne haljine da izvući za kožnu jaknicu s resicama. Nemoj to zaboraviti i teže je iz jednog odjevnog predmeta izvlačiti za drugi jer sam kroj se mora prilagoditi prijašnjem odjevnom predmetu iz kojeg će se iskrojavati.
Ako si iz Zagreba imaš prodavaonu kože Lavica koža d.o.o. Oni su ti u Ogulinskoj ulici, neznam točno koji broj. Bila sam tamo i izbor je krasan, kako boje pa tako i vrste i debljine kože. Cijena ovisi o tipu i preradi kože, te naravno veličini komada kože, ali kvaliteta kože je zaista dobra.

Pronašla sam i njihovu stranicu.http://www.koza.hr/index.html

Ako se ima komad kože cijena izrade jaknice bi bila manja. Sad neznam koliko salona kožne galanterije prihvaća izradu s tuđom kožom, ali mislim da ima cura i žena koja znaju šivat kožu, ali nemaju salon. Nisam u tim vodama pa zaista nemam neke konkretne informacije na tu temu.

Tigrica
26.02.2011., 14:28
sasila bih ovakvu slicnu torbu, imam neke krojeve vec, no ni na jednom nema ova unutarnja pregrada,

http://img204.imageshack.us/img204/1628/pregrada.th.jpg (http://img204.imageshack.us/i/pregrada.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

kako se to ubacuje, nije mi jasno? ne mora biti ovakva kao dzep, sa rajsveslusom, bitno da imam razdvojenu torbu na 2 dijela..

http://hyenacart.com/BellaTesori/st/2064/91273/The-Lucky-Baby-Convertible-Diaper-Bag-Pattern

chichita
27.02.2011., 18:37
ovako, dečko si je našao super kaput no međutim rukavi su mu kratki, bar jedno 5cm pa nas zanima jel se mogu na kaputu produžiti rukavi a da i dalje ostane lijepo i uredno? nije ga naravno kupio, a nije našao ni jedan drugi model da mu se ovoliko sviđa pa da ne kupuje ako to ne može ispasti "oriđiđi" :D

Elektra
27.02.2011., 18:42
sasila bih ovakvu slicnu torbu, imam neke krojeve vec, no ni na jednom nema ova unutarnja pregrada,

http://img204.imageshack.us/img204/1628/pregrada.th.jpg (http://img204.imageshack.us/i/pregrada.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

kako se to ubacuje, nije mi jasno? ne mora biti ovakva kao dzep, sa rajsveslusom, bitno da imam razdvojenu torbu na 2 dijela..

http://hyenacart.com/BellaTesori/st/2064/91273/The-Lucky-Baby-Convertible-Diaper-Bag-Pattern

To ne bi trebao biti problem. Ne znam kako inače torbe radiš ali ja ih radim tako da odvojeno napravim vanjski pa onda unutarnji dio. E sad, prije negoli sve pospajaš, na unutarnji dio dodaš taj džep. Znači, zasebno napraviš taj umetak i onda prije šivanja umetneš između postave i on će biti lijepo zatvoren :) I prođeš sve okolo, dodaš postavu u vanjski dio i obrubiš na vrhu s time da ne zaboraviš ručke umetnut :)

plawasb
01.03.2011., 11:34
Bok nova sam ovdje i početnica u šivanju ... Imam jedno pitanje sviđaju mi se suknjica tipa kao ove http://img826.imageshack.us/i/hmsuknja.jpg/ ali nigdje nisam našla takav kroj a što sam gledala na you tubu nije detaljno a meni kao početnici treba detaljno , pa jel mi može netko objasniti kako se šije ta suknjica ili neki detaljan link dati !!! Hvala

Dita Von Teese
01.03.2011., 12:07
ovako, dečko si je našao super kaput no međutim rukavi su mu kratki, bar jedno 5cm pa nas zanima jel se mogu na kaputu produžiti rukavi a da i dalje ostane lijepo i uredno? nije ga naravno kupio, a nije našao ni jedan drugi model da mu se ovoliko sviđa pa da ne kupuje ako to ne može ispasti "oriđiđi" :D

Nemoze se to produzit a da izgeda oriđiđi.

Ako okrenes rukav, vidjet ces, da ima unutra jos nekih 4-5 cm materijala, onda je nasivana podstava... ali, tamo gdje je sad rub rukava, je untra centilin, i to je jako zapeglano, tako da ako to ides "razdvojit", i dalje ce se vidjet ta crta, gdje je bilo prije zapeglano. Nemoguce to skroz uklonit.
Jedino, da se tamo preko nest nasije, kao da tako treba biti, al to je kompliciranje samo tako...

Dita Von Teese
01.03.2011., 12:17
Bok nova sam ovdje i početnica u šivanju ... Imam jedno pitanje sviđaju mi se suknjica tipa kao ove http://img826.imageshack.us/i/hmsuknja.jpg/ ali nigdje nisam našla takav kroj a što sam gledala na you tubu nije detaljno a meni kao početnici treba detaljno , pa jel mi može netko objasniti kako se šije ta suknjica ili neki detaljan link dati !!! Hvala

Nije komplicirano.

Prvo skrojis podsuknju (iz bilo kojeg materiala u to primjeru), onda skrojis trake kakva je gornja (odmah ispod struka), 5 komada, i to sijes na tu podsuknju ali tako, da neka 2-3 cm prekrivaju jedna drugo...

Kako skrojis trake.
Uzmes opseg kojeg trebas (u struku, i onda dolje po podsuknji), kako idu redosljedom do duzine.
Ako je sirina trake (koju zelis recimo 8cm, dodas jos 1 cm za sav (onaj na podsuknji). To krojis u pola krug, onaj unutrasnji dio je onaj, koji ce biti nasiven na podsuknju, a vanjski onaj, koji ima nasitu crnu vrpcu.
Tako ces dobili na duzini trake mali "nabor", volane.
Na duzini svake trake, nasijes obrobnu vrpcu (mozes je kupit na metre), onda te trake nasijes na podsuknju. Pazi na zip, te na kraju nasijes pojas.
I..... gotovo :mig:

Nadam se, da sam ti bar za silu dobro obrazlozila.

plawasb
01.03.2011., 13:11
Nije komplicirano.

Prvo skrojis podsuknju (iz bilo kojeg materiala u to primjeru), onda skrojis trake kakva je gornja (odmah ispod struka), 5 komada, i to sijes na tu podsuknju ali tako, da neka 2-3 cm prekrivaju jedna drugo...

Kako skrojis trake.
Uzmes opseg kojeg trebas (u struku, i onda dolje po podsuknji), kako idu redosljedom do duzine.
Ako je sirina trake (koju zelis recimo 8cm, dodas jos 1 cm za sav (onaj na podsuknji). To krojis u pola krug, onaj unutrasnji dio je onaj, koji ce biti nasiven na podsuknju, a vanjski onaj, koji ima nasitu crnu vrpcu.
Tako ces dobili na duzini trake mali "nabor", volane.
Na duzini svake trake, nasijes obrobnu vrpcu (mozes je kupit na metre), onda te trake nasijes na podsuknju. Pazi na zip, te na kraju nasijes pojas.
I..... gotovo :mig:

Nadam se, da sam ti bar za silu dobro obrazlozila.

Hvala ti puno , probat ću :)

rinche
01.03.2011., 15:31
book, ima li netko kroj pionirske kapice ili zna kak se radi pa da mi pojasni...
naravno da je ekipi sad u zadnji čas sinula ideja da bi mogli biti pioniri i
sad bi ja to trebala napraviti :ne zna: ... ide mi šivanje i to sve, ali nigdje ne mogu
naći kroj, a baka i mama su već zaboravile.. pomozite molim vas...

chichita
02.03.2011., 17:14
Nemoze se to produzit a da izgeda oriđiđi.

Ako okrenes rukav, vidjet ces, da ima unutra jos nekih 4-5 cm materijala, onda je nasivana podstava... ali, tamo gdje je sad rub rukava, je untra centilin, i to je jako zapeglano, tako da ako to ides "razdvojit", i dalje ce se vidjet ta crta, gdje je bilo prije zapeglano. Nemoguce to skroz uklonit.
Jedino, da se tamo preko nest nasije, kao da tako treba biti, al to je kompliciranje samo tako...

tako sam mu i rekla, osim što nisam ovo za podstavu razmišljala ali htjela sam uvjeriti i sebe i njega :mig:
hvala :)

BobicaBo
02.03.2011., 18:33
helou i upomoć!
šnajderica- početnik želi svojoj djevojčici sašiti pelerinu za bubamara kostim

je li dovoljno staviti duplo tkaninu ili trebam ubaciti flizelin između dva sloja tkanine da bude malo čvršće?
gdje se kupuje flizelin?

Dita Von Teese
03.03.2011., 09:37
helou i upomoć!
šnajderica- početnik želi svojoj djevojčici sašiti pelerinu za bubamara kostim

je li dovoljno staviti duplo tkaninu ili trebam ubaciti flizelin između dva sloja tkanine da bude malo čvršće?
gdje se kupuje flizelin?

Ovisi sta tocno zelis, tj. kakav izgled.
Ako je to palerina pa da pada, nemoras staviti flizelin, ako ide to samo iza, na ledjima, onda stavi.
Kupit ga mozes vise manje svugdje, gdje prodaju i materiale za sivanje, i nije skup.

nanaka
09.03.2011., 19:06
Ako netko zna dobru krojačicu za svečanije haljine tipa za svadbe, u ZG pliz... :D Može na PM. :)

sun_shine
10.03.2011., 19:16
drage moje, frendica trazi nekog da joj sasije donje rublje za jedan natjecaj ( ona je studentica modnog dizajna). posao je placen pa ako ima itko zainteresiran sa nekim znanjem i iskustvom u sivanju donjeg rublja nek mi se javi, hvala :)

BobicaBo
11.03.2011., 07:09
Ovisi sta tocno zelis, tj. kakav izgled.
Ako je to palerina pa da pada, nemoras staviti flizelin, ako ide to samo iza, na ledjima, onda stavi.
Kupit ga mozes vise manje svugdje, gdje prodaju i materiale za sivanje, i nije skup.

na kraju sam stavila duplu tkaninu - napravila krila - baš kao frak i dobro se držalo - :top:
dobro da nisam previše novaca i muke uložila u izradu - jer dotična damica nije to htjela ni probati a kamoli tako hodati okolo - ah, biće bolje dogodine!

pupetta.maresca
11.03.2011., 19:57
drage moje, frendica trazi nekog da joj sasije donje rublje za jedan natjecaj ( ona je studentica modnog dizajna). posao je placen pa ako ima itko zainteresiran sa nekim znanjem i iskustvom u sivanju donjeg rublja nek mi se javi, hvala :)

kad nekaj ovak procitam popizdim! Pobogu ona je STUDENTICA MODNOG DIZAJNA! Pod dizajn odjece podrazumjeva se i konstrukcija i sivanje!
Ne kontam kad ce vise tamosnji profesori utuvit u glavu studosima da moraju znat ostalo bolje neg crtat kokice sa pretankim nogama.

hhhhhooooooooommmmmmm
neznam nikog sem sebe al zivim u drugoj drzavi. Nemrem pomoc al mogu objasniti kako se sivaju gace. Konstrukciju ima u sugavoj Ujevicevoj knjizi na kraju poglavlja o konstrukciji zenske odjece.

morgana le fay
12.03.2011., 12:48
Ne kontam kad ce vise tamosnji profesori utuvit u glavu studosima da moraju znat ostalo bolje neg crtat kokice sa pretankim nogama.
pa teško da će im to utuviti u glavu ako praksa šivanja nije dio programa fakulteta. mislim da to nije krivnja studenata, često zbog redovnih programa (pogotovo na bolonji) nemaš baš ni vremena upisivati nekakve tečajeve ili privatne satove sa strane i imho ne bi ni trebao, neka oni svojim studentima omoguće edukaciju.

i mi smo na elektrotehnici dolazili i iz gimnazije i iz strukovne, nitko nije pretpostavljao da znamo slagati strujne krugove nego smo sve lijepo ispočetka, ovo vam je plus, ovo vam je minus... uštekaj ovo u ono, bravo, ajmo dalje. zašto si na tekstilnom uzimaju za pravo ne raditi nikakvu praksu samo oni znaju.

micamacaa
12.03.2011., 15:25
Kupila sam 2 haljinice laganog materijala od 100% laganog pamuk za ljeto i htjela bih dati sašiti jos par komada istog kroja.
Zanima me gdje u Splitu šivaju kvalitetno i povoljno s obzirom da sam za jednu haljinicu izdvojila 150. Materijal je moj.
to je to
http://www.tally-weijl.com/campaign/products/show-campaign/articles/article/242.html

micamacaa
12.03.2011., 15:44
pozdrav djevojke. :)

evo ja bi ti takvu haljinu baš kao na slici napravila za 150kn. ali morala bi dati radit barem dvije jer mi se nebi isplatilo zbog jedne hodati po gradu :mig:

tek sam sad vidila ova post..
i ova gore dolazi u obzir...
ja mislim da je malo puno dati 150 kn/kom (moj materijal) jer za te novce mogu naci na asosu i u lokalnim "trash" ducancicima di sam i uzela ove 2 vec
nemoj zamjerit! :mig:

huba-buba
12.03.2011., 16:14
tek sam sad vidila ova post..
i ova gore dolazi u obzir...
ja mislim da je malo puno dati 150 kn/kom (moj materijal) jer za te novce mogu naci na asosu i u lokalnim "trash" ducancicima di sam i uzela ove 2 vec

moram se ubaciti na ovo tvoje...smiješno mi je kako ljudi malo cijene tuđa znanja i vještine...

Dita Von Teese
12.03.2011., 17:48
moram se ubaciti na ovo tvoje...smiješno mi je kako ljudi malo cijene tuđa znanja i vještine...

Potpisujem. :top:

micamacaa
12.03.2011., 18:18
inace danas je 150 kuna kao "malo", dok neki ljude rade dan i pol za te novce
posto se i sama bavim šivanjem, znam o kojem obujmu posla se ovdje radi i zasto pitam to sto pitam, po 2# ako netko zna u gradu Splitu gdje povoljno šivati neka mi javi na pm

pupetta.maresca
12.03.2011., 19:52
pa teško da će im to utuviti u glavu ako praksa šivanja nije dio programa fakulteta. mislim da to nije krivnja studenata, često zbog redovnih programa (pogotovo na bolonji) nemaš baš ni vremena upisivati nekakve tečajeve ili privatne satove sa strane i imho ne bi ni trebao, neka oni svojim studentima omoguće edukaciju.

i mi smo na elektrotehnici dolazili i iz gimnazije i iz strukovne, nitko nije pretpostavljao da znamo slagati strujne krugove nego smo sve lijepo ispočetka, ovo vam je plus, ovo vam je minus... uštekaj ovo u ono, bravo, ajmo dalje. zašto si na tekstilnom uzimaju za pravo ne raditi nikakvu praksu samo oni znaju.

ja sam naucila sivati uz burde iz sredine 80, koje su bile prevedene na srpskohrvatski.
Tecajevi se odrzavaju navecer, plate se jednom i nauci se osnovno. Ostatak moze savladati iz knjiga. Btw. zakaj stalno placati da netko nesto sasije kada ona mora znati sivati.

huba-buba
12.03.2011., 22:09
posto se i sama bavim šivanjem, znam o kojem obujmu posla se ovdje radi i zasto pitam to sto pitam, po 2# ako netko zna u gradu Splitu gdje povoljno šivati neka mi javi na pm

curo draga....plaćaš svoje neznanje i svoje gušte

preskupo ti je platit nešto 150 kuna, a kad bi od tebe to isto tražili za male pare, pretpostavljam da bi s gnušanjem odbila...

NHF...ovo je kritika tebi ali i svim drugim curama koje bi htjele izgledati tip top, šik ili nazovi kako hoćeš, a naravno to sve za kikiriki novaca.
osim toga, već kad se baviš šivanjem i znaš koji je to obim posla...napravi sama, ne treba ti nitko...valjda....

Ruralna
13.03.2011., 00:16
Ako se baviš šivanjem kao što kažeš, valjda si onda svjesna da nema financijskog interesa u šivanju i da se cijene kod krojačice ne mogu uspoređivati s komadom robe napravljenim u industriji.
Eto npr dok kupiš materijal za jednu košulju i sve botune, za manje od tih novaca možeš naći u Zare košulju, a di je tu još cili posao to skrojiti, ušesniti, sašiti:ne zna:

posto se i sama bavim šivanjem, znam o kojem obujmu posla se ovdje radi i zasto pitam to sto pitam, po 2# ako netko zna u gradu Splitu gdje povoljno šivati neka mi javi na pmKoliko ti cijeniš taj rad?

morgana le fay
13.03.2011., 19:33
Ova usporedba cijena šivanja po mjeri s cijenama u traš dućanima mi je pre.. :D

Nikita Durango
14.03.2011., 12:14
Cure cula sam da postoji koze koja se rasteze.Ima nesto gumirano u sebi:ne zna: Ja se ne razumijem bas.Interesuje me zna li ko gdje se to moze kupiti i kolika je odprilike cijena po metru????
Dala bi sivati hlace ali moraju biti rastezljive.

sun_shine
14.03.2011., 15:46
kad nekaj ovak procitam popizdim! Pobogu ona je STUDENTICA MODNOG DIZAJNA! Pod dizajn odjece podrazumjeva se i konstrukcija i sivanje!

hhhhhooooooooommmmmmm
neznam nikog sem sebe al zivim u drugoj drzavi. Nemrem pomoc al mogu objasniti kako se sivaju gace. Konstrukciju ima u sugavoj Ujevicevoj knjizi na kraju poglavlja o konstrukciji zenske odjece.

molim te, poklopi se po glavi.

prvo - djevojka je u invalidskim kolicima i na zalost nije u mogucnosti sivati.

a kad smo vec kod toga, mislim da te moze bit sram podcjenjivat necije zanimanje - ti valjda ne nosis odjecu koju ti je netko dizajnirao,a i sasio.

a trece,kad smo vec kod tih studosa koji "samo crtkaraju kokice s pretankim nogama" (a to sam iduce godine i ja,nadam se) - sivanje se radi pred kraj fakulteta i do tad nigdje nije uvjet da se mora znati sivati pa mislim da je izbor svakog studenta dal ce si on sivati sam il ce davat nekom drugom da siva ako ima para.

hvala. bas sam potakla raspravu,a jedino sto sam pitala bilo je dal postoji netko tko zna ili sasiti ili gdje dati sasiti!

Dita Von Teese
14.03.2011., 17:50
Cure cula sam da postoji koze koja se rasteze.Ima nesto gumirano u sebi:ne zna: Ja se ne razumijem bas.Interesuje me zna li ko gdje se to moze kupiti i kolika je odprilike cijena po metru????
Dala bi sivati hlace ali moraju biti rastezljive.

Koliko ja znam, se uske hlace (za zene) rade od koze ovce (ozbiljno). Ta koza je mekana i nekoliko elasaticna, a za ovo sa gumom, jos nisam cula (ma da to ne znaci da ne postoji).

Dita Von Teese
14.03.2011., 18:01

a kad smo vec kod toga, mislim da te moze bit sram podcjenjivat necije zanimanje - ti valjda ne nosis odjecu koju ti je netko dizajnirao,a i sasio.

a trece,kad smo vec kod tih studosa koji "samo crtkaraju kokice s pretankim nogama" (a to sam iduce godine i ja,nadam se) - sivanje se radi pred kraj fakulteta i do tad nigdje nije uvjet da se mora znati sivati pa mislim da je izbor svakog studenta dal ce si on sivati sam il ce davat nekom drugom da siva ako ima para.

hvala. bas sam potakla raspravu,a jedino sto sam pitala bilo je dal postoji netko tko zna ili sasiti ili gdje dati sasiti!

Ja sam prije par godina zavrsila taj fakultet (TTF).
Mi smo sivali vec od prve godine, naravno oni koje je to zanimalo. Ako si radio reviju, vrata su bila sirom otvorena, i mogao si sve raditi tamo. Ako si trebal pomoc, su ti asistenti pomogli bez beda.
Neznam kako je sad po bolonji, ali mo smo morali kao dio ispita sasiti kaput ili jaknu. Kad si to donio, trebao si sve prepricat od sava do sava kak si kaj napravil, i zasto.

Inace za sivanje d.vesa, trebaju malo drugciji strojevi. Recimo za usivanje gume u gace, za obrubljivanje izreza kod majice... iberdeck za donji rub...
Naravno, ako se to zeli napraviti profi, da nije samo na pola. :mig:
Koliko ja znam, u podrumu fakulteta bilo je i takvih strojeva, pa se moglo i to sivati...
Mislim, da ako se netko ne bavi bas profi sa sivanjem d.vesa, nece moci napravit sve to onak za "5", jer su kao sto rekoh, potrebni drugi strojevi.
Mozda da potrazi po netu nekog ko se bavi bas sa tim...

Nikita Durango
14.03.2011., 18:36
Koliko ja znam, se uske hlace (za zene) rade od koze ovce (ozbiljno). Ta koza je mekana i nekoliko elasaticna, a za ovo sa gumom, jos nisam cula (ma da to ne znaci da ne postoji).

Ma prijateljica mi je rekla da je probavala neku jaknu koja je rastezljiva i da su joj rekli da je nekako gumirana pa se zato rasteze a prava je koza:ne zna:
Ja se stvarno ne razumijem pa zato i pitam.Znaci da ogulim ovcu:rofl:
Salim se:mig: Hvala na savjetu.Potraziti cu ovcju kozu.

sun_shine
14.03.2011., 19:59
Ja sam prije par godina zavrsila taj fakultet (TTF).
Mi smo sivali vec od prve godine, naravno oni koje je to zanimalo. Ako si radio reviju, vrata su bila sirom otvorena, i mogao si sve raditi tamo. Ako si trebal pomoc, su ti asistenti pomogli bez beda.
Neznam kako je sad po bolonji, ali mo smo morali kao dio ispita sasiti kaput ili jaknu. Kad si to donio, trebao si sve prepricat od sava do sava kak si kaj napravil, i zasto.

Inace za sivanje d.vesa, trebaju malo drugciji strojevi. Recimo za usivanje gume u gace, za obrubljivanje izreza kod majice... iberdeck za donji rub...
Naravno, ako se to zeli napraviti profi, da nije samo na pola. :mig:
Koliko ja znam, u podrumu fakulteta bilo je i takvih strojeva, pa se moglo i to sivati...
Mislim, da ako se netko ne bavi bas profi sa sivanjem d.vesa, nece moci napravit sve to onak za "5", jer su kao sto rekoh, potrebni drugi strojevi.
Mozda da potrazi po netu nekog ko se bavi bas sa tim...

da,po novom sistemu mislim da tek negdje na trecoj godini ide to da se mora nesto samostalno sasiti,da tada nista ili kako vec. mislim, nije ni bitno, naravno, neko ce si sivat sam, neko ne. naravno da je bolje da sam nauci sivat,al u ovo slucaju je to nemoguce,nazalost,rekoh da je cura u kolicima.

nasla je nekog tko ce joj sasit :) pa cemo vidjet...

araneablack
15.03.2011., 14:50
Ja sam osobno završila srednju tekstilnu za odjevnog tehničara i šivali smo od prvog razreda. Tako se lakše skopća konstrukcija krojeva, a i upoznavanje materijala je imalo više smisla na taj način.

Na TTF sam išla svega dva mjeseca za odjevnog inžinjera i od šivanja nije bilo ni "š" u prvom semestru kao ni konstrukcije niti materijala.
Ali zato se na engleskom pičilo po stručnim izrazima vezanim uz svojstva materijala što iskreno nema smisla jer nas je bilo jako malo koji smo došli iz tekstilne i kontamo o čemu se priča.

Smatram da dizajneri moraju bit upoznati s osnovama šivanja, konstrukcije odjeće, materijalima te strojevima koji se koriste za izradu kao što su krojaći i odjevni tehnićari upoznati s dizajnom i srodnim temama. Tako se međusobno lakše sporazumiju i nadopunjavaju.
Ne mislim time da bi dizajneri morali znat sve i svašta šivat i baratat krojevima ko manijaci, ali osnova je više nego poželjna.
-------
Što se tiće elastične kože...koža je elastična sama po sebi neke vrste više neke manje. Isto tako različiti dijelovi komada kože nisu jednako elastični. Neki dijelovi se rastežu u svim smjerovima dok se određeni dijelovi rastežu u određenom smjeru.
Debele kože se inaće režu/tanje i svaki sloj ima drugačije karakteristike tako da i to treba uzet u obzir. Isto tako, prije nego se kožu počne rezat u krojne dijelove ona se pripremi rastezanjem kako bi se spriječilo neželjeno deformiranje gotovog odjevnog predmeta. Sam način i sredstva štovljenja utjeću na završna svojstva kože. Pronaći kožu kao što ima tvoja frendica je teško. Čak ako i isto izgleda ne znaći da je to to.
-------
Šivanje donjeg rublja je moguće izvest dosta uspješno (neće izgledat potpuno kao one iz dućana) s kućnom mašinom koja ima dobar izbor "elastićnih" bodova. Jednostavan lančani bod za porub na pletivima se može izraditi i rućno. Za krojeve donjeg rublja Ujevićeva knjiga nije najprikladnija. Izjebeš se ko mladi majmun da taj grudnjak na nešto liči. Ima dosta knjiga na engleskom koje su specijalizirane za donje rublje i kupaće kostime.
najveći problem kod izrade donjeg rublja je pronaći prikladne materijale za izradu kojih u Hrvatskoj nema baš na svakom ćošku, a nekih uopće nema u prodaji na malo. Nema pletiva za donje rublje, izbor spužvastih košarica je jadan, nema "rukava" za žicu, izbor lastike za donje rublje je više nego ogranićen. Izbor čipki za donje rublje je očajan... ako naletiš kupi odmah sve što imaju :P

Rebelle Fleur
15.03.2011., 15:48
Pozdrav :)

Možete li mi preporučiti neke trgovine s materijalima za šivanje u Zagrebu?
Tražim neke cvjetne uzorke, točkaste i takoto. :)

Libertas71
15.03.2011., 16:31
drage moje, samo da se pohvalim: na malo sam vise od pola tečaja šivanja u krojačkom salonu "Goga" i za sada imam nekih 6-7 komada gotove robe - halače karirane i podstavljene sa pase šalom sa aplikacijama, suknja sa našivenim aplikacijama, balon suknja sa pripadajucim šalom, majca od rastezljive viskoze, haljinica od makoa, pidžama. U salon sam dosla da ni iglu za šivat gumb nisam znala, a moj stan sada krasi šivaća mašina i endlerica :-). U svakom slučaju, tečaj mogu toplo preporučiti svakome tko je zainteresiran za mali kreativni kutak. Ono što mi se posebno sviđa - ležerna atmosfera, maximalno nas je 4 po terminu i svatko radi ono što će kasnije uistinu i nositi - modele i stilove biramo sami.

BobicaBo
15.03.2011., 19:03
drage moje, samo da se pohvalim: na malo sam vise od pola tečaja šivanja u krojačkom salonu "Goga" i za sada imam nekih 6-7 komada gotove robe - halače karirane i podstavljene sa pase šalom sa aplikacijama, suknja sa našivenim aplikacijama, balon suknja sa pripadajucim šalom, majca od rastezljive viskoze, haljinica od makoa, pidžama. U salon sam dosla da ni iglu za šivat gumb nisam znala, a moj stan sada krasi šivaća mašina i endlerica :-). U svakom slučaju, tečaj mogu toplo preporučiti svakome tko je zainteresiran za mali kreativni kutak. Ono što mi se posebno sviđa - ležerna atmosfera, maximalno nas je 4 po terminu i svatko radi ono što će kasnije uistinu i nositi - modele i stilove biramo sami.

koliko je to novaca?
imam neku mašinicu doma ali maštam o endlerici :cerek:

pupetta.maresca
15.03.2011., 21:45

A: odtkud bih znala da je u invalidskim kolicima?
I dok sam bila u Cro cesto su me studenti pitali da li sam "od volje" sasit im kolekciju. Tako da, ono sorry, al moja pretpostavka je utemeljena na iskustvu.
B: ja sam zavrsila TTF i bila sam jedna u onih bijednih deset posto koji su prije zavrsetka faksa znali sasit ista vise od suknje na gumu i navest endlericu. Nitko mi ne siva, jer znam sama sivati od gaca do sakoa ( s tm da sam zadnji kaput tatalno sjebala u konstrukciji, pas mater!).
C: imam itekako utemeljene argumente da napisem sto sam napisala jer je nas faks vjerovatno jedini u svjetu iz kojeg studenti izlaze doslovno nepismeni (pod tim podrazumjevam sivanje)
D: dobra sam prijateljica sa nekoliko asistenata koji godinama komentiraju da se unatoc revijama, natjecajima, interes studenata za sivanje nije povecao, dapace frka je kad su u pitanju ostali tehnicki predmeti poput konstrukcije, procesa, tehnologije. I btw. sivaona ne radi jer nije bilo interesa za nju.
E: u tome je i problem kaj vi smatrate da trebate imati izbor, kaj Ujevic vise vodi brigu o upisnim kvotama nego o konkurentnosti studenata na trzistu rada!
I kaj fakat mislis da ces samo sa tetkama konkurirat na trzistu?
Godisnje se upise cca 80 studenata, svake godine neka zavrsi pola, znaci 40, kroz pet godna imas 200 diplom. dizajnera i drzavu koja NEMA razvijenu tekstilnu industriju, 4 milijona ljudi i u ovom trenutku 300 000 nezaposlenih.
Nadalje, dao bog da jednom radis kao dizajner barem u maloj tvrtci,
znaci ako uzmes prihode i troskove, dobit ces ne bas bajnu kalkulaciju. Zato se od tebe skoro svaki sef traziti da osim kaj radis famozne ilustracije, moras napraviti i teh. nacrte, konstrukciju i sasiti probni model. S obzirom na onih mojih 200 studenata....ajoj...imas gadnu konkurenciju.
F: i radila sam u struci dok se nisam odselila zbog ljubavi u ovu prciju!

pupetta.maresca
15.03.2011., 22:04
Smatram da dizajneri moraju bit upoznati s osnovama šivanja, konstrukcije odjeće, materijalima te strojevima koji se koriste za izradu kao što su krojaći i odjevni tehnićari upoznati s dizajnom i srodnim temama. Tako se međusobno lakše sporazumiju i nadopunjavaju.
Ne mislim time da bi dizajneri morali znat sve i svašta šivat i baratat krojevima ko manijaci, ali osnova je više nego poželjna.
-------

Znaju bit "zesci" problemi u komunikaciji zbog neznanja. Ugl. mlade generacije (prvenstveno su krivi profesori) nisu svjesni da su oni odgovorni za dobru/losu prodaju kolekcije. Naravno nisu niti svjesni (zahvaljujuci nerazumjevanju ekonomije) da svako stekanje u proizvodnji je jako skupo.
Primjera radi meni se desilo da su kinezi "svojevoljno" promjenili mjere (to nesretno antropometrijsko mjerenje koje jos sveti Ujevic nije zavrsio) i uzeli su za temeljne mjere talijanske, a ne njemacke. Ugl. XXL je bio neki malo veci L. Sad zamisli: trosak mog zaposlenja+vrijeme+tekuci troskovi+cijena proizvodnje+cijena transporta+skladiste=jebala sam jeza kao sto vjerovatno vise nikada necu u zivotu! Cija je greska MOJA! I samo moja! Jer ja nisam tri puta provjerila vec samo jednom napisala. Jerbo ja sam dizajner i odgovrna sam za cjelokupni proces..kao sto je salesman odgovoran za prodaju, a moj sef da mi briga-me-otkud svaki mjesec na racun uplati placu.
Nazalost, ta djeca to saznaju na svojoj kozi kao sto sam i ja sama naucila.
Mene zivcira ta pasivnost sa oboje strane. :ne zna:

p.s. Ujeviceva knjiga je SMECE! to je neka cudna izvedenica Rundschau konstrukcije. Neznam zakaj je prckao po necemu sto je gotovo savrseno:
njemacka preciznost, logicnost....

sun_shine
15.03.2011., 23:22
A: odtkud bih znala da je u invalidskim kolicima?
I dok sam bila u Cro cesto su me studenti pitali da li sam "od volje" sasit im kolekciju. Tako da, ono sorry, al moja pretpostavka je utemeljena na iskustvu.
B: ja sam zavrsila TTF i bila sam jedna u onih bijednih deset posto koji su prije zavrsetka faksa znali sasit ista vise od suknje na gumu i navest endlericu. Nitko mi ne siva, jer znam sama sivati od gaca do sakoa ( s tm da sam zadnji kaput tatalno sjebala u konstrukciji, pas mater!).
C: imam itekako utemeljene argumente da napisem sto sam napisala jer je nas faks vjerovatno jedini u svjetu iz kojeg studenti izlaze doslovno nepismeni (pod tim podrazumjevam sivanje)
D: dobra sam prijateljica sa nekoliko asistenata koji godinama komentiraju da se unatoc revijama, natjecajima, interes studenata za sivanje nije povecao, dapace frka je kad su u pitanju ostali tehnicki predmeti poput konstrukcije, procesa, tehnologije. I btw. sivaona ne radi jer nije bilo interesa za nju.
E: u tome je i problem kaj vi smatrate da trebate imati izbor, kaj Ujevic vise vodi brigu o upisnim kvotama nego o konkurentnosti studenata na trzistu rada!
I kaj fakat mislis da ces samo sa tetkama konkurirat na trzistu?
Godisnje se upise cca 80 studenata, svake godine neka zavrsi pola, znaci 40, kroz pet godna imas 200 diplom. dizajnera i drzavu koja NEMA razvijenu tekstilnu industriju, 4 milijona ljudi i u ovom trenutku 300 000 nezaposlenih.
Nadalje, dao bog da jednom radis kao dizajner barem u maloj tvrtci,
znaci ako uzmes prihode i troskove, dobit ces ne bas bajnu kalkulaciju. Zato se od tebe skoro svaki sef traziti da osim kaj radis famozne ilustracije, moras napraviti i teh. nacrte, konstrukciju i sasiti probni model. S obzirom na onih mojih 200 studenata....ajoj...imas gadnu konkurenciju.
F: i radila sam u struci dok se nisam odselila zbog ljubavi u ovu prciju!

pa normalno da nisi odkud imala znati - zato ni tvoje reakcija nije trebala biti onakva kakva je bila jer sam ja s razlogom pitala dal to moze netko sasiti za nju.
ja se,naravno,slazem s tim da bi svaki dazjner trebao bit sposoban sasiti vlasiti komad, pobornik sam toga. zasto placati nekog drugog ako mogu sama.
ne znam zasto mislis da mislim drugacije,samo sam rekla da postoji izbor jer nije uvjet da si sasijes sam ocito. ni u jednom momentu nisam rekla da je moj izbor ovo drugo...
no,nije ni bitno, pitanje je bilo neko sasvim drugo.
a da, i to mi je super - upisujem faks i nedo bog da nekog pitam ko je studirao tamo - jos nikad nisam naisla na nekog tko je rekao ista pozitivno o svom zavrsenom faksu. tak da vise nikog ni ne slusam. od faksa mozes dobit i svasta i nista,neki se ocito odluce otic "nepismeni".
i ja iz gimnazije mogu otic sa dodatnim znanje ili samo sa onim koje se od mene trazilo...
no dobro, svatko si sam kroji buducnost,jel...

huba-buba
15.03.2011., 23:32
drage cure,

imam ideju, rekla bih dobru:D

predlažem da se na ovoj temi iskusne tete daju savjete kako šta sašit, skrojit, staviti skicu kroja, sliku svoje rukotvorine...
a da mi manje iskusne pitamo sve što nas zanima...

DA SE OVDJE NE STVALJAJU/ IGNORIRANJU/ PREMJESTE SVI UPITI O JEFTINOJ KROJAČICI I SL,jer za to postoji tema SAVRŠENA KROJAČICA...

predlažem to iz razloga što čitajući zadnjih par stranica skužih da je tema izgubila smisao..

šta kažete:)

morgana le fay
16.03.2011., 09:14
amen! :)

no dobro, svatko si sam kroji buducnost,jel...
ta-dam tššššš :D

Libertas71
16.03.2011., 10:23
koliko je to novaca?
imam neku mašinicu doma ali maštam o endlerici :cerek:

2000 kn, ali možeš i u dvije rate. Pogledaj si internet stranicu - u tražilicu utipkaj tečaj šivanja Goga.

Teta Goga ti je mrak - sve se dogovorite, atmosfera je ležerna, a sve što napraviš super hiper nosivo, a kako je krenulo sa produkcijom - ja cu do kraja tečaja morat nabaviti novi garderobni ormar i razmisliti u kom pravcu da proširim stan!

Endlerica ti je odlicna - ja otkad je imam sva sam u šivanju haljinica, majca, suknjica :-)- sve što je rastezljivo - pod mojom je iglom (točnije - dvije igle). Endlanje - zakon!

brar
16.03.2011., 11:18
:visi:drage cure,

imam ideju, rekla bih dobru:D

predlažem da se na ovoj temi iskusne tete daju savjete kako šta sašit, skrojit, staviti skicu kroja, sliku svoje rukotvorine...
a da mi manje iskusne pitamo sve što nas zanima...

DA SE OVDJE NE STVALJAJU/ IGNORIRANJU/ PREMJESTE SVI UPITI O JEFTINOJ KROJAČICI I SL,jer za to postoji tema SAVRŠENA KROJAČICA...

predlažem to iz razloga što čitajući zadnjih par stranica skužih da je tema izgubila smisao..

šta kažete:)

Joj, hvala Bogu!!!:s Evo, ja ću započeti;

molila bih sve vas koje ste iskusne, da mi objasnite kako da spojim hlače. Imam kroj, porubim ga, ali prilikom spajanja onog dijela između nogu i za zatvarač, nekako mi se sve iskomplicira; otraga hlače izgledaju kao da su se nabrale, odnosno nisu ravno sašivene; kad pogledam šav, tkanina je nabrana na dijelu kod zatvarača. Molila bih ustvari da mi objasnite princip spajanja; što se prvo spaja, možda taj dio između nogu treba sašiti zadnji i na taj način prilagoditi šav? Neuka sam, sve što znam, čitala sam ili gledala, pa mi oprostite što gnjavim...:brukica:

BobicaBo
16.03.2011., 11:47
2000 kn, ali možeš i u dvije rate. Pogledaj si internet stranicu - u tražilicu utipkaj tečaj šivanja Goga.

Teta Goga ti je mrak - sve se dogovorite, atmosfera je ležerna, a sve što napraviš super hiper nosivo, a kako je krenulo sa produkcijom - ja cu do kraja tečaja morat nabaviti novi garderobni ormar i razmisliti u kom pravcu da proširim stan!

Endlerica ti je odlicna - ja otkad je imam sva sam u šivanju haljinica, majca, suknjica :-)- sve što je rastezljivo - pod mojom je iglom (točnije - dvije igle). Endlanje - zakon!

ma koliko kuna endlerica?

ja sam sad na početnom tečaju kod tete Ruže - i zaljubih se u endlericuuuuuuu

pupetta.maresca
16.03.2011., 12:27
:visi:

molila bih sve vas koje ste iskusne, da mi objasnite kako da spojim hlače. Imam kroj, porubim ga, ali prilikom spajanja onog dijela između nogu i za zatvarač, nekako mi se sve iskomplicira; otraga hlače izgledaju kao da su se nabrale, odnosno nisu ravno sašivene; kad pogledam šav, tkanina je nabrana na dijelu kod zatvarača. Molila bih ustvari da mi objasnite princip spajanja; što se prvo spaja, možda taj dio između nogu treba sašiti zadnji i na taj način prilagoditi šav? Neuka sam, sve što znam, čitala sam ili gledala, pa mi oprostite što gnjavim...:brukica:

Daj si pogledaj za pocetak u burdi u radnoj knjizi kako se to radi, mislim da jos uvijek imaju slike kako sasitit klasicni zatvarac i fino je nacrtano. Takoder imas na kraju radne knjige kako se sto i kojim redom siva (tako sam i sama pocela davne 94 :D ). I imas na amazonu knjige o sivanju na engleskom koje su famozne. Ja sam kupila jednu pa cu ti skenirati taj dio u petak (nemam doma skener) i stavit na net. Takoder, mogu ti napraviti preko vikenda neki tutorial sa slikama jer sam neki dan iskrojila hlace, sam crne su, pa bas i nisu prikladne, tesko ces razluciti kaj se desava na slici. Nes slicno sam vec radila, sam je postano na temu (mislim) uradi sam.
I nabire se izmedu nogu jer nisi dobro nadrzala tkaninu.

I trebali bi za to otvoriti zasebnu temu. LAkse bi ju bilo pratit.

pupetta.maresca
16.03.2011., 12:33
ma koliko kuna endlerica?

ja sam sad na početnom tečaju kod tete Ruže - i zaljubih se u endlericuuuuuuu

Da oko/iznad dva soma, imas i jeftinije ali su smece (npr. Bagatova, malena koja kosta manje od soma kuna).
Osobno imam toyotinu i prezadovoljna sam: mozes sivati sa 2,3 ili 4 konca, diferencijalni posmik (on je pozeljan kod sivanja elsaticnih materijala, okruglih izreza itd.) Mislim da je imam 4 godine i nije bilo nikakvih kvarova, jedino moram redovito nozeve ostriti. Frendica imam Berninu...puno bolja..ali i skuplja.

Charmel
16.03.2011., 12:42
Daj si pogledaj za pocetak u burdi u radnoj knjizi kako se to radi, mislim da jos uvijek imaju slike kako sasitit klasicni zatvarac i fino je nacrtano. Takoder imas na kraju radne knjige kako se sto i kojim redom siva (tako sam i sama pocela davne 94 :D ).

samo sto je burda tamo negdje '95-'96 prestala imati hrvatski prijevod, time je i izgubila onih prvih par stranica radne knjige u kojima je bilo jako zgodno opisano i narctano kako se rade neke osnovne stvari (poput usivanja zatvaraca, izradivanja dzepova, nasivanja pasica, orukvica, izrada kragne...)
u danasnjim burdama ( upravo u ruci imam njemacko, talijansko i rusko izdanje) takve radne knjige nema, tek ponekad na kraju naprave step to step izradu nekog od modela u tom broju. :ne zna:
stara izdanja burdi kupujem na placu, obicno ima onih standova sa starim tiskom. cijena im je 15-20 kn.
na takvom jednom standu na tresnjavci sam vidjela i stare bagatove knjige o sivanju. cijena im je oko 120-150 kn ( nisam ih listala, tako da ne znam kakav im je sadrzaj )

_oja_
16.03.2011., 12:59
jel ima netko za preporučiti neku knjigu za krojenje i šivanje?
ja bi nešto što nije ful početnički, tipa kako sašiti gumb itd.
nešto što se može preko neta naručiti ili čega ima kod nas :)

artemida7
16.03.2011., 13:13
što je trikotaža? naišla sam na taj pojam po netu, sad ne znam je li to druga riječ za metrijal ili je to vrsta materijala. hvala :D

pupetta.maresca
16.03.2011., 16:41
jel ima netko za preporučiti neku knjigu za krojenje i šivanje?
ja bi nešto što nije ful početnički, tipa kako sašiti gumb itd.
nešto što se može preko neta naručiti ili čega ima kod nas :)

Imam vecinom knjige o konstrukciji i jednu o sivanju:
http://www.amazon.de/gp/product/1405335556/ref=oss_product#reader_1405335556

na engleskom je, malo je skuplja, dobar uvez, jasna je i ima od vrsti igla, vrste capica (orijentirana je na osobe koje imaju kucnu sivacu masinu), vrste tkanina, kako prilagoditi kroj itd.
Poslikam ti par stranica, pa kasnije postam. Ima tu posla :D

pupetta.maresca
16.03.2011., 17:08
obradene su teme: alati, tkanine, bodovi i tehnke sivanja,nabranje, pravilno sivanje usitaka, volani,oratnici,pojasnice, remeni,orukvice, dzepovi,porubi, svanje zatvaraca, gumbi, rupice, kako ljepiti flizelin,profesionalne tehinke, par popravka i nekoliko projekata. Sve je objasnjeno korak po korak sa slikama.

Prva je velika, ali nikako je nemrem smanjiti, na photobucketu je smanjena na najmanje, al ova uporno po svom.

http://i1237.photobucket.com/albums/ff479/pupetta80/knjiga/16032011283.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff479/pupetta80/knjiga/16032011284.jpg

Dita Von Teese
16.03.2011., 17:31
što je trikotaža? naišla sam na taj pojam po netu, sad ne znam je li to druga riječ za metrijal ili je to vrsta materijala. hvala :D

Trikotaza=odj.predmeti napravljeni iz elasticnog materijala, "triko-a".
Recimo.. majice, tajice, body,.... itd.,..

Dita Von Teese
16.03.2011., 17:37
:visi:

đugl sve zna :mig:
http://www.independentliving.org/fashionfreaks/pants/siwp4.html

tu imas i slikice, pa ces lakse skuzit, neg da ti napisem memoare :mig:

pupetta.maresca
16.03.2011., 17:57
Trikotaza=odj.predmeti napravljeni iz elasticnog materijala, "triko-a".
Recimo.. majice, tajice, body,.... itd.,..

Dita Von Teese, ja bih umjesto elasticnog materijala (iako je i to djelomicno tocno) rekla od pletiva. Jer pod elasticno se moze podrazumjevati i tkanina koja u sebi ima elastin npr: slim traperice koje imaju elastina . Dok pletivo krasi ta osobina bez obzira jel su niti od pamuka, vune ili elastina.
Nase najpoznatije tvornice trikotaze su MTC, Galeb i Pounje
E sad, ak sam u krivu....

Dita Von Teese
16.03.2011., 18:25
Dita Von Teese, ja bih umjesto elasticnog materijala (iako je i to djelomicno tocno) rekla od pletiva. Jer pod elasticno se moze podrazumjevati i tkanina koja u sebi ima elastin npr: slim traperice koje imaju elastina . Dok pletivo krasi ta osobina bez obzira jel su niti od pamuka, vune ili elastina.
Nase najpoznatije tvornice trikotaze su MTC, Galeb i Pounje
E sad, ak sam u krivu....

Istina, elasticno pletivo. Ruke bile prebrze :mig:.
Jednom sam stranki rekla da za neku majicu sa slike treba pletivo, a ona jadna kupila ona vuneno pletivo za pulovere.
Nist onda je jos dokupila taj sa elsatinom i dobila i majicu i pulover :mig:.

p.s.
Ono sa knjigom od Ujevica se slazem u potpunosti!
Ako pogledas izza u knizi, vidis otkud sve je prepisivao :mig:, s tim, da ima par bas onako jakih gresaka, i da o nj. znanju konstrukcije ne pricamo.

brar
16.03.2011., 18:25
Daj si pogledaj za pocetak u burdi u radnoj knjizi kako se to radi, mislim da jos uvijek imaju slike kako sasitit klasicni zatvarac i fino je nacrtano. Takoder imas na kraju radne knjige kako se sto i kojim redom siva (tako sam i sama pocela davne 94 :D ). I imas na amazonu knjige o sivanju na engleskom koje su famozne. Ja sam kupila jednu pa cu ti skenirati taj dio u petak (nemam doma skener) i stavit na net. Takoder, mogu ti napraviti preko vikenda neki tutorial sa slikama jer sam neki dan iskrojila hlace, sam crne su, pa bas i nisu prikladne, tesko ces razluciti kaj se desava na slici. Nes slicno sam vec radila, sam je postano na temu (mislim) uradi sam.
I nabire se izmedu nogu jer nisi dobro nadrzala tkaninu.

I trebali bi za to otvoriti zasebnu temu. LAkse bi ju bilo pratit.

Stvarno ćeš mi to napraviti???!!! Ma, srce si!!!:klap:

_oja_
16.03.2011., 20:21
obradene su teme: alati, tkanine, bodovi i tehnke sivanja,nabranje, pravilno sivanje usitaka, volani,oratnici,pojasnice, remeni,orukvice, dzepovi,porubi, svanje zatvaraca, gumbi, rupice, kako ljepiti flizelin,profesionalne tehinke, par popravka i nekoliko projekata. Sve je objasnjeno korak po korak sa slikama.

Prva je velika, ali nikako je nemrem smanjiti, na photobucketu je smanjena na najmanje, al ova uporno po svom.

http://i1237.photobucket.com/albums/ff479/pupetta80/knjiga/16032011283.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff479/pupetta80/knjiga/16032011284.jpg

joj hvala ovo je odlično, baš bi mogla naručiti :)

artemida7
16.03.2011., 20:28
hvala vam svima na odgovorima :D

dubrovčanka
16.03.2011., 20:46
molim vas, postoji li šansa da se ova haljina suzi 3 broja a da i dalje na nešto liči:confused:

http://www.asos.com//Rare/Rare-Floral-Smocked-Tube-Dress/Prod/pgeproduct.aspx?iid=1025256

assassinator
16.03.2011., 21:35
Bok svima! Inače nisam neki forumaš, pa se unaprijed ipsričavam ako nisam postavila pitanje na pravom mjestu.

Jako sam zainteresirana za upis tečaja šivanja. Na internetu sam pronašla neki tečaj Nana-san, pa me zanima jeli itko bio na tom tečaju i kakva su iskustva?
Također su dobro došli i drugi prijedlozi.....osim ruza-vez jer sam cula od frendice da tam nije dobro....iako ne znam jer ja osobno nisam bila.

Ja sam ful zagrijana za to...i ne bi htjela znati samo osnove....htjela bi da me netko baš nauči sve o šivanju, materijalu, krojenju, onako detaljno od početka :)...zapravo bi mi bilo najdraže kad mi imala prvatne sate kod nekog. Eto....Unapijed se zahvaljujem na svakom odgovoru!

Pozdrav!

blue-bell
16.03.2011., 22:16
Nadovezala bi se na spajanje hlača, ja radim tako i nekako mi je najjednostavnije:
spojim posebno svaku nogavicu, onda jednu okrenem na lice i uvučem je u drugu i na kraju sašijem sjedalo

nikikita
16.03.2011., 22:39
http://www.ukbride.co.uk/wedding-ideas-product/linea-raffaelli-turquoise--8ddb2

jel netko zna gdje se ovaj materijal može nabaviti i koji je to materijal

hvala punooo

Dita Von Teese
17.03.2011., 09:02
molim vas, postoji li šansa da se ova haljina suzi 3 broja a da i dalje na nešto liči:confused:

http://www.asos.com//Rare/Rare-Floral-Smocked-Tube-Dress/Prod/pgeproduct.aspx?iid=1025256

Mislim, da ce biti puno posla, a i para, da dodje na nesto.
Da bi izgledala kak spada, treba cijelu razstavit pa skrojit i ponovo sasit, ima se posla...
Sta ti nije bolje naruciti novu? (NOW £12.00):mig:

Libertas71
17.03.2011., 14:50
Bok svima! Inače nisam neki forumaš, pa se unaprijed ipsričavam ako nisam postavila pitanje na pravom mjestu.

Jako sam zainteresirana za upis tečaja šivanja. Na internetu sam pronašla neki tečaj Nana-san, pa me zanima jeli itko bio na tom tečaju i kakva su iskustva?
Također su dobro došli i drugi prijedlozi.....osim ruza-vez jer sam cula od frendice da tam nije dobro....iako ne znam jer ja osobno nisam bila.

Ja sam ful zagrijana za to...i ne bi htjela znati samo osnove....htjela bi da me netko baš nauči sve o šivanju, materijalu, krojenju, onako detaljno od početka :)...zapravo bi mi bilo najdraže kad mi imala prvatne sate kod nekog. Eto....Unapijed se zahvaljujem na svakom odgovoru!

Pozdrav!

Ja sam trenutno na tečaju u krojačkom salonu goga (imas na internetu pod tečajevi šivanja goga). O tečaju mogu reči samo sve najbolje. Evo sam se neki dan pohvalila (pogledaj pod postove od utorka :-) ) kako sam od dvije lijeve sa iglom dosla do toga da sama mogu naciniti puno stvari. Dobra stvar je da radis komade odjece koje ćeš i nositi - sve prema vlastitom modnom izričaju. Grupe su male (po 3 - 4). krojeve radiš sama - nisi uniformirana, inisi prema katalogu. Goga koja vodi tečaj svakom se prilagođava njegovim željama, potrebama i naravno - korjačko -šivačkim sposobnostima. Sve što ti ja mogu reči - toplo preporučam ovaj tečaj!

pupetta.maresca
17.03.2011., 16:50
p.s.
Ono sa knjigom od Ujevica se slazem u potpunosti!
Ako pogledas izza u knizi, vidis otkud sve je prepisivao :mig:, s tim, da ima par bas onako jakih gresaka, i da o nj. znanju konstrukcije ne pricamo.

greska1: svi modeli su preveliki! I ako oduzmes dodake za komociju!
greska2: raglan rukavi na kaputu su pod premalim kutom i prekratki.
greska3: hlace su ogromne!!! da imam pimpek i dupe ko JLo bilo bi preveliko!

Trenutno imam dvije knjige iz kojih radim, 6ta je na putu :cerek:. Jedna je rundschau na njemackom i druga americka. Temeljne krojeve radim po njemackoj, a modeliram po americkoj...prezadovoljna sam.
Kak si se snasla sa gradranjem? Jer radis to uopce?

Elektra
17.03.2011., 19:52

Trenutno imam dvije knjige iz kojih radim, 6ta je na putu :cerek:. Jedna je rundschau na njemackom i druga americka. Temeljne krojeve radim po njemackoj, a modeliram po americkoj...prezadovoljna sam.

:rofl:

A ima li koja knjiga na hrvatskom a da je ok ili nema toga kod nas? Kkvi su udžbenici za srednje škole za odjevne tehničare npr? :)

Elektra
17.03.2011., 20:04
I imala bih jedno pitanje vezano uz ovakvu suknju (ova lijevo dolje ili ova u sredini):

http://www.collegefashion.net/wp-content/uploads/2009/09/Picture-2-600x375.png

Želim si to napraviti (taj neki đir, ne točno takvu) pa me zanima koliko materijala da dodam da mi bude tako nabrana? Ja bih gore stavila debelu lastiku tj. provukla. Dal' da uzmem bokovi x 2 = količina potrebnog materijala + porubi ili da ne uzimam duplu širinu? I da li je bolje npr izrezati 2 komada pa šivati strane ili jedan veliki komad?

Npr. ako mi je širina bokova 105 cm, dal' u tom slučaju trebam 210 cm materijala u širini i npr. 45 cm visine (toliko želim da je duga suknja) ili da uzmem manje materijala i onda to podijelim na 2 pa izrežem 2 pravokutnika, porubim dolje i gore + gore provučem lastiku?

Nadam se da me kužite :zubo:

Dita Von Teese
17.03.2011., 20:07

Ja sam zavrsila srednju za Konfekcijskog modelara (5 godina), tako da su mi krojevi i sivanje u malom prstu.

Sad imam svoju firmu, i radim u struci. Super sam zadovoljna.

Znanje sam imala vec prije kaj se tice toga, a za sve ostalo kaj sam naucila, mogu se zahvalit Tonciju..
Bilo par super profesora, ali vecina njih sranje.

Ja i Ujevic se nismo podnosili, i uvijek sam na predavanjima (od pocetka nas kao imao on, a vjezbe asistentica), se kacila oko tih gresaka.
Bas je bilo napeto, he he..

Dita Von Teese
17.03.2011., 20:15
I imala bih jedno pitanje vezano uz ovakvu suknju (ova lijevo dolje ili ova u sredini):

http://www.collegefashion.net/wp-content/uploads/2009/09/Picture-2-600x375.png

Želim si to napraviti (taj neki đir, ne točno takvu) pa me zanima koliko materijala da dodam da mi bude tako nabrana? Ja bih gore stavila debelu lastiku tj. provukla. Dal' da uzmem bokovi x 2 = količina potrebnog materijala + porubi ili da ne uzimam duplu širinu? I da li je bolje npr izrezati 2 komada pa šivati strane ili jedan veliki komad?

Npr. ako mi je širina bokova 105 cm, dal' u tom slučaju trebam 210 cm materijala u širini i npr. 45 cm visine (toliko želim da je duga suknja) ili da uzmem manje materijala i onda to podijelim na 2 pa izrežem 2 pravokutnika, porubim dolje i gore + gore provučem lastiku?

Nadam se da me kužite :zubo:

Ja kad radim balon suknje stavim 2x130 (za sirinu suknje) tj 2 puta duzina suknje + dodatki za save.

Onda od duzine do bokova suzim, recimo na svakoj strani 15cm.. tj 15x4 na kraju.
To napravi malo u polkrug, oz. da ti je duzina na sredini pr.djela ista kao na stranskom savu. (najcesce trebas malo porezat sa strane prema sredini)
I nemoj zaboravit dodat dolje za onaj dio koji se zaviha i nasije na podstavu (pb. 10 cm), ako pravis balon suknju.

Nadam se, da sam bar odprilike dobro obrazlozila :mig:

pupetta.maresca
17.03.2011., 20:26
:rofl:

A ima li koja knjiga na hrvatskom a da je ok ili nema toga kod nas? Kkvi su udžbenici za srednje škole za odjevne tehničare npr? :)

Kakvi su udzbenici? nemam pojma. Mi dizajneri smo u srednjoj tekstilnoj radili prema Rundschau. Nismo imali udzbenik niti fotokopije ali smo radili korak po korak i precrtavali sa ploce. Ugl. kod nje sam znala i znam di, sto, gdje +- da bih napravila kaj bih htjela.
Imam jos tri na cro (osim Ujeviceve), ali ih ne koristim ih tak da nemrem garantirat za njihovu kvalitetu.
I za gradiranje imam knjigu na njemackom jer se kod nas to bas i ne uci, mi (kak ti) volimo svaku velicinu za svaki model crtat zasebno (ima jedna na hrvatskom od Hrastinskog ali tesko bus je nasla).
ak znas Eng i De mogu ti poslat linkove

pupetta.maresca
17.03.2011., 20:37
Ja sam zavrsila srednju za Konfekcijskog modelara (5 godina), tako da su mi krojevi i sivanje u malom prstu.

Sad imam svoju firmu, i radim u struci. Super sam zadovoljna.

Znanje sam imala vec prije kaj se tice toga, a za sve ostalo kaj sam naucila, mogu se zahvalit Tonciju..
Bilo par super profesora, ali vecina njih sranje.

Ja i Ujevic se nismo podnosili, i uvijek sam na predavanjima (od pocetka nas kao imao on, a vjezbe asistentica), se kacila oko tih gresaka.
Bas je bilo napeto, he he..

Da Tonci :D
on je supac profac :D, ja sam ga imala samo prve godine i onda je nestao. I istina je da ima jos super profesora ali samo nazalost premalo ih je. Odkad je on dekan znam da su se odnosi na faksu srozali i da su napeti. Najvaznije su upisne kvote. :rolleyes:

Bas mi je drago kaj radis u struci te se nadam da ti dobro ide u ovim kriznim vremenima.
Ja imam problema sa priznavanjem diplome u Austriji i izdavanjem dozvole za studio...i jako sam nesretna zbog tog. :cry::cry::cry:

dubrovčanka
17.03.2011., 20:53
Mislim, da ce biti puno posla, a i para, da dodje na nesto.
Da bi izgledala kak spada, treba cijelu razstavit pa skrojit i ponovo sasit, ima se posla...
Sta ti nije bolje naruciti novu? (NOW £12.00):mig:

u tome i jest kvaka, što je nema već mjesecima, jedva sam uspjela uhvatit i ovu (i to je 5 funti)!!!!
a tako mi se sviđa...

i pojma nemam nikoga ovdje tko bi mi to mogao napravit...:(

assassinator
17.03.2011., 21:46
@Libertas71: Puno ti hvala! Srce si! :) :top:

Elektra
18.03.2011., 08:43
Ja kad radim balon suknje stavim 2x130 (za sirinu suknje) tj 2 puta duzina suknje + dodatki za save.

Onda od duzine do bokova suzim, recimo na svakoj strani 15cm.. tj 15x4 na kraju.
To napravi malo u polkrug, oz. da ti je duzina na sredini pr.djela ista kao na stranskom savu. (najcesce trebas malo porezat sa strane prema sredini)
I nemoj zaboravit dodat dolje za onaj dio koji se zaviha i nasije na podstavu (pb. 10 cm), ako pravis balon suknju.

Nadam se, da sam bar odprilike dobro obrazlozila :mig:

Znači, ako sam dobro shvatila:

- odrežem 2 komada, svaki ima 130 cm + visina (i na ovo dodajem potrebne šavove)
- onda od tih 130 cm sa svake strane uzmeš 15 cm tj. ne režem ravno nego onako, gore uzimam 15 cm s time da dolje ne režem ništa (a jel' moram tih 15cm uzimati?)
- ovo gore isto napraviti i za postavu s time da je postava kraća od vanjskog dijela suknje

Jel' to to?

Dita Von Teese
18.03.2011., 09:04
Da Tonci :D
on je supac profac :D, ja sam ga imala samo prve godine i onda je nestao. I istina je da ima jos super profesora ali samo nazalost premalo ih je. Odkad je on dekan znam da su se odnosi na faksu srozali i da su napeti. Najvaznije su upisne kvote. :rolleyes:

Bas mi je drago kaj radis u struci te se nadam da ti dobro ide u ovim kriznim vremenima.
Ja imam problema sa priznavanjem diplome u Austriji i izdavanjem dozvole za studio...i jako sam nesretna zbog tog. :cry::cry::cry:

Kad je Ujevic postao dekan, otislo je sve u p.m.
Sranje od sranja, prepucavanje profesora preko studenata. Onda su se profesori morali podjeliti "kome" tko ide, jer ako nisu bili za Ujevica, onda jim je on dao do znanja koliko je on mocan.
To se desava jos dok sam bila ja na faxu.
Tonci vec tada rekao, da mu sa nj. karierom netreba to podnosit. Onda mi je javio, da je isel u Rijeku predavat, cak je sad dekan (mozes naci i na netu), i bas mi je drago za njega.

Ja zivim i radim u Sloveniji. Isto sam morala sredit papire za diplomu i obrt, ali nije bilo nekih velikih problema, osim nesto para i vremena dok su mi to priznali na ministarstvu. Posto je i Slo i A u EU, trebala bi biti otprilike ista procedura?
Na kraju se sve rijesi :top:

Posla ima, cak i vise neg sto stignem napravit, pa sam zauzeta 2 mj. unaprijed. Malo me zdravlje zezalo, pa se to jos produzilo, ali sad ide (zdravlje) na bolje, pa cu valjda sve uspijet napravit (maturalne haljine, vjencanice, i haljine za usput).

Nedaj se, i mic po mic, ce se sve rijesit.

Dita Von Teese
18.03.2011., 09:07
Znači, ako sam dobro shvatila:

- odrežem 2 komada, svaki ima 130 cm + visina (i na ovo dodajem potrebne šavove)
- onda od tih 130 cm sa svake strane uzmeš 15 cm tj. ne režem ravno nego onako, gore uzimam 15 cm s time da dolje ne režem ništa (a jel' moram tih 15cm uzimati?)
- ovo gore isto napraviti i za postavu s time da je postava kraća od vanjskog dijela suknje

Jel' to to?

Je, dobro si skuzila.
Od 130 samo gore uzmes 15 cm, dole ne.
Podstavu skroji uzu, da ce ti bolje stajati balon. Pogotovo na onoj slici u sredini (proziran os mat.-t.crven), se vidi da je podstava uza, i da, kraca.
I to je to :top:

pupetta.maresca
18.03.2011., 09:12
Dita, kada si krenula jesi li imala vec klijente, jesi li u svom prostoru ili iznamljenom? Mi nemamo pojma kaj bumo s menom jer su se problem pojavili i u obicnom zivotu. Stranac sam i odnose se kao prema strancu.

Dita Von Teese
18.03.2011., 09:23
Dita, kada si krenula jesi li imala vec klijente, jesi li u svom prostoru ili iznamljenom? Mi nemamo pojma kaj bumo s menom jer su se problem pojavili i u obicnom zivotu. Stranac sam i odnose se kao prema strancu.

Neke kliente imam vec nekih 15 godina, neke cak i vise.
Onda sam dobila jos nove, i tako islo dalje. Sad uzimam nove vise manje samo preko prepuruke stranke kojoj vec radim. Tj. da mi ona dopelje neku novu, jer sam jako zauzeta, pa nemogu uzet pas puno "padobranaca".

Sad sam uzela novi prostor, gdje imam salon i u drugoj prostoriji radionicu.
Za sad sam iznajmila, ma da mislim, da cu sa vremenom to kupit, jer je prostor fenomenalan, super sam ga uredila, ima parking, dosta blizu centra, malo elitniji kvart, pa ono se dobro poslozilo.

A da se udas? :mig: (joke)
A da ides za nekog radit, barem na pocetku, pa se onda pomices dalje?

Mojne_me
18.03.2011., 09:32
Drage djevojke,
imam jedan problem(čić)... Imam ideju, znam kako sašiti, no, krojim isključivo po Burdi. Malo prilagodim kroj, nadodam nešto svoje i to je to.
No, za haljinu koju sada nosim u glavi nema modela, nigdje.
Da li netko radi krojeve? Možete mi pomoći savjetom?

Dita Von Teese
18.03.2011., 09:35
Drage djevojke,
imam jedan problem(čić)... Imam ideju, znam kako sašiti, no, krojim isključivo po Burdi. Malo prilagodim kroj, nadodam nešto svoje i to je to.
No, za haljinu koju sada nosim u glavi nema modela, nigdje.
Da li netko radi krojeve? Možete mi pomoći savjetom?

Ako mozes, prikelji slikicu haljine, pa da vidimo :)

Mojne_me
18.03.2011., 09:40
Hvala ti, fakat si brza.
Ne znam to raditi. Mogu opisati.
Ugl. To bi bila haljina rezana ispod prsiju, gornji dio klasika sa uskim rukavima, za otvor bi još vidjela kako bi bio, no, od ispod prsiju bi išla u širinu, nešto nabrano a onda bi se zadnjih 25cm dužine uzila, tako da ispadne kao da "šlampavo" pada.
Uh, opisa ... :(

Dita Von Teese
18.03.2011., 09:50
Hvala ti, fakat si brza.
Ne znam to raditi. Mogu opisati.
Ugl. To bi bila haljina rezana ispod prsiju, gornji dio klasika sa uskim rukavima, za otvor bi još vidjela kako bi bio, no, od ispod prsiju bi išla u širinu, nešto nabrano a onda bi se zadnjih 25cm dužine uzila, tako da ispadne kao da "šlampavo" pada.
Uh, opisa ... :(

Nije tesko :top:.
Od kojeg materijala ces to raditi? Od tkanine ili pletiva?
Ovisi koliko znas sivati, mozda ti je bolje od pletiva, jer onda nemas neki skriveni zavaras, i prsnih usitaka, nego samo lijepo navuces na sebe.

Ako ces raditi od pletiva, ili cak od tkanine, pogledaj, dal imas (a imas, znam :D), kroj u budi za klasicnu usku haljinu sa rukavima, do recimo koljena.

Elektra
18.03.2011., 09:51
Je, dobro si skuzila.
Od 130 samo gore uzmes 15 cm, dole ne.
Podstavu skroji uzu, da ce ti bolje stajati balon. Pogotovo na onoj slici u sredini (proziran os mat.-t.crven), se vidi da je podstava uza, i da, kraca.
I to je to :top:

Hvala! Javim kako je ispalo, danas se bacam na posao! :cheer:

Mojne_me
18.03.2011., 09:52
Da, uzela bi pletivo. Ili neki tanji jersey, ili neki pamučni sa lycrom. Oni mi imaju finu težinu i lijepo "padnu".
Što se šivanja tiče, tu nema problema. Šivam sve.

Dita Von Teese
18.03.2011., 10:10
Da, uzela bi pletivo. Ili neki tanji jersey, ili neki pamučni sa lycrom. Oni mi imaju finu težinu i lijepo "padnu".
Što se šivanja tiče, tu nema problema. Šivam sve.

Precrtaj kroj na papir (napravi i zeljenu duzinu haljine). NAcrtaj si cijeli kroj, ne samo polovicu, jer sam postupak opisala, kao da imas cijeli kroj (d.dio).

Onda odredi gdje ce ti biti rezana ispod grudi (izmjeri od ramena do ispod grudi, i to provjeri jos ispod pazduha). Na kroj nacrtaj tu crtu.
Odrezi tamo kroj.

Sad krenemo na donji dio. Ispod grudi ce biti nabor, a dole usko.
Na d.djelu ispod grudi podjeli to na recimo 5 jednakih djelova (isto i zadnji dio).
Onda to napravi i na duzini haljine. Nacrtaj crte od gornjeg djela do duzine. Razrezi od g.d. do duzine, s tim, da nemoj skroz, nego dole ostavi koji cm ne razrezan. Onda taj g.dio razsiris (ispod daj drugi papir, da ces moci ljepit). Onda naljepi recimo krajni ljevi dio, i na nj. lj.strani dodaj 2,5 cm, na desnoj 5, onda drugi dio zaljepi, i dodaj 5cm, i tako do kraja. Na zadnjem desnom djelu dodaj 2,5cm. Isto i zadnji dio. Sad si dobila onako malo u polakrug, svaki dio (prednji i zadnji).
Svi ti dodatki po 5cm su ti dodatci koji idu u nabor. I koliko imas tih cm, toliki ce ti biti nabor. Posto na duzini nisi nist dodala, ce duzina ostati ista.
Na duzini od 25cm iznad duzine do duzine, napravi male usitke (oni V koji su ti ostali kad si otvarala kroj).
Onda sasijes gornji dio, stranske savove, rukave, na d.djelu sranske savove, i napravis nabor. To nasijes na gornji dio, i to je to. :top:
Nadam se, da si me bar malo skuzila.

Mojne_me
18.03.2011., 10:13
Puno ti hvala :)
Sada sam to fino iskopirala, isprintala i krećem u proučavanje :kava:
Rezultate javljam :cerek:

Dita Von Teese
18.03.2011., 10:22
Puno ti hvala :)
Sada sam to fino iskopirala, isprintala i krećem u proučavanje :kava:
Rezultate javljam :cerek:

Dogovoreno! :top:

brar
18.03.2011., 10:46
Neke kliente imam vec nekih 15 godina, neke cak i vise.
Onda sam dobila jos nove, i tako islo dalje. Sad uzimam nove vise manje samo preko prepuruke stranke kojoj vec radim. Tj. da mi ona dopelje neku novu, jer sam jako zauzeta, pa nemogu uzet pas puno "padobranaca".

Sad sam uzela novi prostor, gdje imam salon i u drugoj prostoriji radionicu.
Za sad sam iznajmila, ma da mislim, da cu sa vremenom to kupit, jer je prostor fenomenalan, super sam ga uredila, ima parking, dosta blizu centra, malo elitniji kvart, pa ono se dobro poslozilo.

A da se udas? :mig: (joke)
A da ides za nekog radit, barem na pocetku, pa se onda pomices dalje?

Ja kao netko tko nema baš puno veze sa šivanjem (ALI IMAM VOLJU I ŽELJU!!!) mislim da za tebe nema nikakvih problema; iz svakog posta vidim da znaš o čemu pričaš, da si učena i da voliš pomoći sa savjetom. Bez obzira bila ti u RH ili Bangladešu, sa svojim znanjem možeš svašta. Evo, recimo da uz to što bi šivala držiš i tečajeve ovakvima kao ja. Kod nas je to jako traženo i dobro se plaća. Ne odustaj, meni je zbilja žao kad se radi birokracije i glupih papira slome oni koji imaju što za dati...:Pivo:

ana_renata
18.03.2011., 10:51
Može mi netko preporucit dobru krojacicu u Zadru? Hvala :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

morgana le fay
18.03.2011., 11:18
Može mi netko preporucit dobru krojacicu u Zadru? Hvala :)
a baš smo neki dan komentirale da ovaj topic ne služi tome :D
pitaj ovdje: http://forum.hr/showthread.php?t=133267

araneablack
18.03.2011., 13:02
Slažem se da je konstrukcija u Ujevićeoj knjizi prepuna mana, ali ima i dobru stranu...to što je na hrvatskom i to što je gotovo svaka crta opisana kako se radi.

Imam more stranih knjiga na temu konstrukcije odjeće, dobrih 20 komada u kolekciji su scanovi antiknih knjiga (1870.-1915.) i ako se znaš snaći s Ujevićevom knjigom možeš radit konstrukciju iz japanskih knjiga u kojima ne kontaš tko pije, a tko plača kad je u pitanju tekst (by the way Pattern Magic 1 i 2 su zakon knjige).

Ali ta Ujevićeva knjiga je sjena stranim knjigama...razlike su u detaljima, ali ti detalji rade čuda za gotov odjevni predmet. Ta knjiga je mnogim srednjoškolcima i studentima na razini biblije jer ne odstupaju od nje i to je jedina knjiga za konstrukciju koju koriste. To je definitivno problem...

Ne sviđa mi se što nema odjeljak specijaliziran za izradu krojeva za velike odjevne veličine nego to moraš iskopat na netu i to na ruskom. :P
Onako od 1 do 5 bi joj dala 2,5 jer korisna je, ali ima toliko mana i tjera te da izmišljaš toplu vodu. Za početnike je dobra da se upoznaju, ali obavezno s njom dodatan materijal.

Ako još neki nisu otkrili Google translate probajte ga. Cijelu stranicu prevedu prilično točno s razno raznih jezika tako da svi koji žele naučit šivat, radit krojeve, plest, kukićat, vest nemoraju se ogranićiti na dostupnos informacija na hrvatskom jeziku.

Elektra
18.03.2011., 13:08
Cure, gdje vi kupujete paus papir? Htjela bih si neke krojeve iz burde precrtati a nemam tog papira.