PDA

View Full Version : Kako izraditi septicku jamu

dacho
26.05.2005., 15:45
molim, dakle, savjete, prijedloge i komentare oko izrade septicke jame. koliko siroko, duboko.... navodno idu dvije, odnosno, preljevna....fuj.....

a mozda vam i kazem na kakve sam sve prijedloge naisao trazeci informacije.... hm, na ocito krivim mjestima.

znam da inace septicke imaju velike otvore kao one za prikljucak vode, ali vidio sam negdje sliku gdje je otvor od jame okrugao, velicine nekih statijaznam.... 30 cm(?), valjda taman da moze uci ona pumpa ili sta vec unutra.
sta je bolje rjesenje?

napominjem da je to neka stara kuca u selu, tako da sva ona stroga pravila koja vrijede za urbana sredista, nisu toliko definirana za neko zabaceno selo, tamo negdje....

HELP!!!!:Prd: :D

finta
27.05.2005., 21:07
Septičku jamu po definiciji više ne smiješ graditi - u svim prostornim planovima su izbačene iz uoptrebe (ako nisu, trebale bi). Sad se nosi sabirna, iz koje ništa ne istječe, kako bi komunalci mogli svakih 20 - 30 dana doći i naplatiti ti pražnjenje jame. Postoji neka alternativa u tzv. biološkim jamama koje imaju kontrolirani proces truljenja - pročišćavanja otpadne vode, te ponegdje dopuštaju izvedbu takvih jama, ako se projektom dokaže da voda koja istječe iz zadovoljava kvalitetom za upuštanje u teren ili potok. A sabirnu jamu ti je najlakše odabrati - 200 l po osobi na dan, za peteročlanu obitelj kubik dnevno, 30 kubika na mjesec - postoje tipski projekti od 30 i 15 kubika, pa zovi odvodnju svaka 2 ili 4 tjedna. Možeš pokušati i izvedbom umjetne močvare, pa ćeš imati i kompost i komarce i vodu za zalijevanje vrta.

goodboy
30.05.2005., 15:05
Kad je već riječ o septičkim jamama;
jel netko kupio i bacio u septičku onaj novi preparat (mislim da je od WC NET-a ) u vrečicama kaji se svaki 2-3 tjedna baca u WC školjku i na taj način se navodno poboljšava razgradnja, smanjuje mogući smrad oko jame, zbog poboljšane razgradnje povećava interval izmjene iste...
Jel to samo reklama ili ima nešto i istine u tome?!?!?!

merkkuri
05.12.2005., 21:34
savjeti uvezi sa postavkom septicke jame

Pozdrav!

2 pitanja:

1. Da li netko zna koliko septicka jama treba biti udaljena od kuce ?

2. Ja zivim na dosta vlaznom terenu sto se tice podzemnih voda, pa zaista ne znam kakve sve izolacije su potrebne tj koji materijali bi se trebali koristiti i koji princip postavke s obzirom da podzemnih voda ima svake godine, sezonski i ponekad dolazi cak i do izljevanja obliznje rijecice

(inace vodu imam dovedenu do kuce, trebam samo sprovesti u kucu)

hvala !

Marko

bodul
05.12.2005., 21:48
Imas tipske projekte , ovisno o velicini.
Za slucaj poplavljivanja , postavi odusnike visoko , tako da ne dodje do uljevanja vode u jamu .

prle69
06.12.2005., 07:48
U većem dijelu Zagebačke županije sabirna jama mora biti u potpunosti nepropusna. (zbog vodozaštitnog područja).

Sama izvedba je prilično jednostavna. Radiš sa nepropusnim betonom (doda se neka kemija za nepropusnost) i to je to. Jama će ti najvjerojatnije puštati na pokojem spoju ali to je zanemarivo (cca 10tak cm mjesečno).

Inače ne možeš dobiti priključak vode ukoliko sabirna jama nema odobrenje od Hrvatskih voda.

merkkuri
06.12.2005., 15:43
Zahvaljujem prletu i bodulu.

Ako netko ima jos koji savjet ili iskustvo neka javi. Hvala!

BUFFET
06.12.2005., 17:12
Ukoliko Vam ju ne izgradi registrirana građevinska firma i projekt ne potpiše ovl.ing.građ. u nekim gradovima vam ju neće priznati tj. dobit ćete nalog za uklanjanje. Ovo gornje povećava cijenu cca 50%, ali je sigurnije.

bodul
06.12.2005., 22:08
Ima i montaznih za kupiti .
Plasticna bacva od par kubika pa na vise .
Iskopa se rupa i stavi i zatrpa.

BUFFET
07.12.2005., 10:18
Ima radi ih Tehnix, Isea, Biotok i još par firmi ali bez ovlaštenog inženjera ništa, a za montažne treba temeljenje i proračun stabilnosti temelja pa cijena izađe ista.

vickovic
19.06.2006., 12:59
Uređaje najkvalitetnije i najeftinije radi i Interplan iz Karlovca. Oni su baš proizvođaci i znaju problem riješiti tehnološki. Vecina se njih bavi trgovinom, 3 ruka itd.

Lee Champa
20.06.2006., 08:54
Moraš imati neke dozvole (lokacijsku)!
Udaljenost od bunara, kuće, susjeda i sl.

frootek
10.04.2007., 14:09
jel mi moze tko pomoci? trebam neke nacrte HITNO ili nesto slicno, pa ak netko moze dati neki link, pokusao sam vec ranije naci ali bez uspjeha

hvala unaprijed

Bludni Profesor
11.04.2007., 07:04
Sta ce ti septicka? Samo stavi kantu u svaki cosak kuce i to je to.:rofl:
Salim se. Nadji u sluzbenom glasniku, to je zakonom propisano kako treba izgledati.

Codegun
11.04.2007., 08:19
jel mi moze tko pomoci? trebam neke nacrte HITNO ili nesto slicno, pa ak netko moze dati neki link, pokusao sam vec ranije naci ali bez uspjeha

hvala unaprijed

vidi na mom blogu kakvu sam ja napravio (http://a24e.blog.hr/arhiva-2006-08.html#dan10)
Dimenzije su otprilike 5 x 2 x 3m

alexum
11.04.2007., 11:31

hvala unaprijed

Hej pa nemoj se mučiti bez veze i bacati novce, nazovi 051 623 336 (ISEA) reci im kaj te muči i oni će ti pomoći... Sretno

frootek
11.04.2007., 14:49
ali meni i dalje treba neki nacrt, nigdje ga ne mogu nabaviti, treba mi nesto najjednostavnije, codegun, mozda mozes skenirat svoje po kojima si ti radio?

Codegun
11.04.2007., 15:00
ali meni i dalje treba neki nacrt, nigdje ga ne mogu nabaviti, treba mi nesto najjednostavnije, codegun, mozda mozes skenirat svoje po kojima si ti radio?

nema ti tu nacrta, ja sam išao napraviti takvu septičku i da smanjim pritisak tla na podrumske zidove.
Dužina 5m, visina 2,7m, širina 2m.
Debljina temeljne ploče 20cm, armature 2 x Q335, Zidovi 20cm 2 x Q188, a sjeverni (taj prima svu silu) je 25cm i jedan sloj je Q335. Gore je 20cm ploča i 2 x Q335 jer je na njoj više od pola metra zemlje.
Unutra je jedna pregrada po sredini, koja nije na dnu nego ispod ima oko 40cm prostora.
i to je to.

frootek
12.04.2007., 11:00
oke, thx

Zvon
12.04.2007., 11:37

hvala unaprijed

Mogu ti poslati slike kak smo mi to izveli, ali ne znam kak?

dizzy_boy
12.04.2007., 12:01
Ne trebaju ti tu nacrti. Ja sam radio 2x3x2m. Iskopaš rupu, zbetoniraš podlogu, zašaluješ stranice (kod mene su stranice bile nekih 15 ili 16cm), zaliješ betonom, na 2/3 širine jame podigni zid od betonskih blokova (propuštaju tekućinu ali ne i one kruti stvari koje idu iz wc-a) skoro do vrha, zašaluj deku i poklopac i zalij betonom. Na sve ide armaturna mreža. Naravno prije nego zaliješ stranice, uglavi cijevi među armaturu da ti budu na mjestu za spajanje. I to ti je to...

frootek
12.04.2007., 16:08
ali to su sve jame koje se pumpaju, a meni treba ona koja se povremeno pumpa (samo krute tvari) a tekucina odlazi zemlju

alexum
12.04.2007., 18:41
ali to su sve jame koje se pumpaju, a meni treba ona koja se povremeno pumpa (samo krute tvari) a tekucina odlazi zemlju

Baš takve jame koju ti trebaš proizvodi i prodaje ISEA iz Rijeke nazovi ih 051 623 336 ili pogledaj www.isea.hr, meni su pomogli a i uštedio sam novce.. ajd bok

Astonn
13.04.2007., 10:46
Baš takve jame koju ti trebaš proizvodi i prodaje ISEA iz Rijeke nazovi ih 051 623 336 ili pogledaj www.isea.hr, meni su pomogli a i uštedio sam novce.. ajd bok

Koliko sam ja shvatio ISEA sabirne jame ne ispuštaju tekućinu u zemlju nego prvo u pročišćivač. A frutek bi čini se prošao što jeftinije pa hoće napraviti ono što ne bi smio, dakle kako su naši stari nekad radili.
Iskopaš rupu fi 3 m, dubine isto toliko,izbetoniraš temelj skroz okolo i slažeš ciglu u krug, s tim da svaki 5-6 red sazidaš. Na kraju gore izbetoniraš deku i gotovo. Voda između cigle ode u zemlju a šit ostane unutra.

frootek
13.04.2007., 12:03
e to sam trazio astonn, btw nije to za mene XD

Astonn
13.04.2007., 20:16
e to sam trazio astonn, btw nije to za mene XD
Ma naravno:zubo:

frootek
14.04.2007., 11:47
pa imam 18 godina, bas je meni do septicke

Stari Zeke
14.04.2007., 19:49
Moze li netko procjeniti koliko se moze ustedjeti sa isea-inim jamama? Npr, meni treba rjesenje za 4-clanu obitelj. Koliko sam vidio, isea ima varijante s preljevnim jamama i prociscivacem. Je li tu ima ustede u odnosu na betonazu klasicne jame?

sky cruiser
15.04.2007., 21:31
Moze li netko procjeniti koliko se moze ustedjeti sa isea-inim jamama? Npr, meni treba rjesenje za 4-clanu obitelj. Koliko sam vidio, isea ima varijante s preljevnim jamama i prociscivacem. Je li tu ima ustede u odnosu na betonazu klasicne jame?

Ta varijanta od isea-e ti je 520 eur+PDV. Znači štediš 10-15.000 kn. samo ne znam koliko je to kvalitetno rješenje. ipak , negdje u dvorištu ostaje ta voda...i da li je to u svim županijama dozvoljeno ?

alexum
16.04.2007., 08:36
Koliko sam ja shvatio ISEA sabirne jame ne ispuštaju tekućinu u zemlju nego prvo u pročišćivač. A frutek bi čini se prošao što jeftinije pa hoće napraviti ono što ne bi smio, dakle kako su naši stari nekad radili.
Iskopaš rupu fi 3 m, dubine isto toliko,izbetoniraš temelj skroz okolo i slažeš ciglu u krug, s tim da svaki 5-6 red sazidaš. Na kraju gore izbetoniraš deku i gotovo. Voda između cigle ode u zemlju a šit ostane unutra.

Sama septička jama (trokomorna) pročišćava vodu cca 60% i po zakonu je dozvoljeno tako pročišćenu vodu ispištati u prijemnik II kategorije (zemlja npr.)..

alexum
16.04.2007., 08:37
Ta varijanta od isea-e ti je 520 eur+PDV. Znači štediš 10-15.000 kn. samo ne znam koliko je to kvalitetno rješenje. ipak , negdje u dvorištu ostaje ta voda...i da li je to u svim županijama dozvoljeno ?

Voda ne ostaje u dvorištu nego se ispušta u upojni (drenažni bunar) i ta voda se apsorbira u teren...

sky cruiser
16.04.2007., 11:04
Da ...a gdje je taj bunar nego u tvom dvorištu! Pa ne mogu ga iskopat 100 m od svoje parcele.

I uzmi npr. područje gdje je sloj ilovače nekih 4-5 m, a ispod nepropusni lapor (ili kak se već zove), ta zemlja ima limitiranu upojnu moć, u jesen ili za velikih kišnih perioda, sloj se napije vode, i sve dalje ostaje na površini (površinske oborinske vode). Tada će svaka kap koju ispusti ta septička ostajati vani, na površini, i dodatno natapati dvorište! Volio bih da mi malo pojasniš rješenje za ovaj problem, kad već toliko hvališ ISEU. Jer, nepropusna sabirna jama kod njih košta 25.000 kn!

Stari Zeke
16.04.2007., 11:06

Hm.. ja sam dobio malo vecu ponudu, da ih citiram:

"U našoj ponudi nalaze se biološki uređaji na bazi aktivnog mulja (Super plus S1), koji pročišćenu vodu ispuštaju u drenažu, te se na taj način može izvesti podnavodnjavanje zelenih površina.Cijena sustava (za 5 stanovnika )iznosi cca 1950 eura+PDV , FCO Rijeka."

U cemu je kvaka?

alexum
16.04.2007., 12:17
Hm.. ja sam dobio malo vecu ponudu, da ih citiram:

"U našoj ponudi nalaze se biološki uređaji na bazi aktivnog mulja (Super plus S1), koji pročišćenu vodu ispuštaju u drenažu, te se na taj način može izvesti podnavodnjavanje zelenih površina.Cijena sustava (za 5 stanovnika )iznosi cca 1950 eura+PDV , FCO Rijeka."

U cemu je kvaka?

E pa razlika je ako govorimo o septičkoj ili biološkoj jami ili ako govorimo o biološkom uređaju, septička jama i bio jama pročišćavaju vodu cca 60%, dok biološki uređaj pročišćava 95 %. Septičke trokomorne jame radi po principu težine čestica (najteže u 1. lakše u 2. i 3. komori) bio jama funkcionira na principu sedimentacije (taloženja) i obrade taloga s pomoću anaerobnih bakterija koje razgrađuju kruto. I jedna i druga nema nikakave mehanike ni elektrike dok biološki uređaj funkcionira isto na principu sedimentacije ali razgradnju vrše aerobne bakterije (one koje trebaju zrak da bi živjele) e da bi iste imale zraka u uređaju postoji kompresor koji im upuhava zrak. Što više zraka bakterije imaju boli apetit i bolje razgrađuju krutinu- rezultat 95 % čišća voda u odnosu na ulaznu i volumen krutine manji obzirom da je mulj koji ostalje ustvari produkt probave aerobnih bakterija, je sad jasno zašto je biološki uređaj skuplji od septičkih i bio jama?

sky cruiser
16.04.2007., 14:13
Daj meni još odgovori na moj upit ?

zdenac
17.04.2007., 08:36
vidi na mom blogu kakvu sam ja napravio (http://a24e.blog.hr/arhiva-2006-08.html#dan10)

-----------------------------
Hej bok! daj mi molim te reci gdje su slike tvoje septičke jame?

zdenac
17.04.2007., 08:37

Codegun
17.04.2007., 09:26

stisni onaj link

Codegun
17.04.2007., 09:27

stisni onaj link

Codegun
17.04.2007., 09:27

stisni onaj link

Codegun
17.04.2007., 10:02

stisni link

kizon
12.05.2008., 19:52
Daj meni još odgovori na moj upit ?

Poštovanje čitam vaše postove nitko ne piše od čega napravit septičku jamu. kod nas se radi od betonskih blokova, a sad novije i od betonskih cjevi promjera 100. KAKVA su vaša iskustva. hvala:confused::confused:

kizon
12.05.2008., 19:57

Da li je ta ISEA provjerena ili ima tko kakvo iskustvo več sa njima imaju sad akciju 1500 litara bio 3700 kuna sa dotavom da li je to isplativo. hvala

ruler
16.05.2008., 10:40
iskopati grabu, dolje nepropusni beton. u to uvaliti
dvije betonske cijevi 120 cm širine , dužine 100 cm jedna na drugu,
to ponoviti odmah do ove dvije, 2 cijevi istih dimenzija, do ovih,(ispadnu 3 pregrade)
plastične cijevi fi 15 cm, probiti rupe , izlaz vode iz jedne pregrade u drugu 10 cm niže, na izlaze staviti plastična koljena na dolje, premazati 2 put da dihta.
zasipati šoderom okolo. voda prilično čista iz treće pregrade.
život me natjerao... :s

Bare
08.07.2008., 21:06
a sad novije i od betonskih cjevi promjera 100. KAKVA su vaša iskustva.

Evo ja se baš spremam takvu napraviti.

Cijevi se kupe gotove sa dnom i poklopcem. Napravio bih 3-komornu, s tim da sadržaj iz treće komore odlazi na šljunak pa preko njega u zemlju.

Još pregovaram s bageristima, jer ipak bi bilo zgodno da kad mi dofuraju kamionom cijevi da ih odmah stave u rupu a ne da ih ja poslije po dvorištu kotrljam...

Bare
08.07.2008., 21:07
iskopati grabu, dolje nepropusni beton. u to uvaliti
dvije betonske cijevi 120 cm širine , dužine 100 cm jedna na drugu,
to ponoviti odmah do ove dvije, 2 cijevi istih dimenzija, do ovih,(ispadnu 3 pregrade)
plastične cijevi fi 15 cm, probiti rupe , izlaz vode iz jedne pregrade u drugu 10 cm niže, na izlaze staviti plastična koljena na dolje, premazati 2 put da dihta.
zasipati šoderom okolo. voda prilično čista iz treće pregrade.
život me natjerao... :s

A ima li treća pregrada dno ?

Haludovo
28.07.2008., 21:51
Vi koji upravo pravite septičke jame obratite pozornost na ovo. Pošto se za septičke jame mora duboko kopati da se postave betonske cijevi naprimjer, brzopleto zasipavanje zemlje donosi kasnije probleme na spoju kanalizacijskih cijevi u septičku jamu. Zemlja se tu oko septičke polako sliježe i dugotrajno tako da tek nakon godinu ili više dođe do konačnog slijeganja oko ulaza u septičku pa dobijete ulegnuče cijevi na ulazu gdje se onda štopa. Zato pri zasipavanju izgrađene septičke jame ne žurite (nedajte to majstoru) nego polako zasipavajte sipkom zejmljom ili pijeskom i vodom malo po malo da se što bolje slegne odmah i prije spajanja sa cijevima kanalizacije. Ako vam se nakon godinu dvije zaštopa korektno postavljena kanalizacija prvo provjeravajte baš tu na ulazu u septičku.
Dobro je da je prelivna cijev iz prve u drugu jamu spuštena koljenom bar metar u prvoj jami da nakupljeni talog (koji pliva) u prvoj jami ne zaštopa taj preljev u drugu jamu.:kava:

ruler
29.07.2008., 21:52
A ima li treća pregrada dno ?

ima, neću štalu u okućnici. u trećoj je potopna pumpa koja tu prilično pročišćenu
po noći kada pada kiša prepumpa u jarak. :)

btw, septičke sa tri pregrade odgovaruju tzv prečistačima vode. a kad jednog dana doje vrag po svoje, certificirana aparatura za čišćenje vode u septičkoj košta 500 eura, što i nije mnogo. mehanička a ne ona sa bakterijama koja se usmrdi kad te nema tjedan dana.

ruler
29.07.2008., 21:57
Dobro je da je prelivna cijev iz prve u drugu jamu spuštena koljenom bar metar u prvoj jami da nakupljeni talog (koji pliva) u prvoj jami ne zaštopa taj preljev u drugu jamu.:kava:

dobro je samo paziti na visinu odvoda u kući i dovoda na jami da shit ne ispliva u kući. kupiti sam svoj majstor: tajna suhog podruma, ima sve nacrte

sanjonz
02.03.2010., 13:59
U većem dijelu Zagebačke županije sabirna jama mora biti u potpunosti nepropusna. (zbog vodozaštitnog područja).

Sama izvedba je prilično jednostavna. Radiš sa nepropusnim betonom (doda se neka kemija za nepropusnost) i to je to. Jama će ti najvjerojatnije puštati na pokojem spoju ali to je zanemarivo (cca 10tak cm mjesečno).

Inače ne možeš dobiti priključak vode ukoliko sabirna jama nema odobrenje od Hrvatskih voda.

imas pravo nepropusne ..a kaj je sa onim bio prociscivacima koji ciste vodu i ta voda se moze iskoristiti za navodnjavanje ..da li netko ima to...jer po novom zakonu nema vise ispusta sr... u prirodu

sanjonz
02.03.2010., 14:01
Ukoliko Vam ju ne izgradi registrirana građevinska firma i projekt ne potpiše ovl.ing.građ. u nekim gradovima vam ju neće priznati tj. dobit ćete nalog za uklanjanje. Ovo gornje povećava cijenu cca 50%, ali je sigurnije.

pliz imena tih firmi jer sam upravo u trazenjuz svega sto se tice septickih po zakonu ...moram je ovih dana napraviti...hvala

ddor
29.03.2010., 20:38
pliz imena tih firmi jer sam upravo u trazenjuz svega sto se tice septickih po zakonu ...moram je ovih dana napraviti...hvala

upozorit ću te na bio septičke od tvrtke ISEA! moj biološki pvc uređaj je pukao na jednom mjestu a oni su mi rekli da je uzrok sigurno neki vanjski jer njihove posude su od visokokvalitetnog materijal! a ja ću na to..kao i svaki trgovac..TAKO JE!..pazi šta kupuješ i kod koga!

zdenac
24.06.2010., 13:06
----------------------------------------------------
Hej bok!Čitam baš forum i naletim na tvoj dio gdje si kupio septičku od Isea pa me zanima kako si zadovoljan njome,koliko često je ispumpavaš i koju si kupio iz njihove ponude?
Hvala!

brzi66
24.06.2010., 15:01
Uf to bi i mene zanimalo jer mislim uskoro nabavit njihovu septičku ali bojim se da nam alexum neće dat odgovor na to jer:
zadnja aktivnost u:: 26.03.2008. 09:44

:(

brundo
27.06.2010., 19:55
Možete pokušat sa Envi-purom, biološki uređaji, imam ga tri godine u upotrebi i nemam primjedbi.

http://www.envi-pur.cz/main.php?page=home_wwtp&lang=en

brzi66
27.06.2010., 22:04
Ja nemogu, jer tamo gdje trebam septičku idučih 4-5 godina se neće stalno stanovat a koliko su mi rekli za takve uređaje je bitno da ih stalno netko dopunjava :D kako bakterije nebi umrle od gladi.

brundo
28.06.2010., 09:28
nemaš dobre informacije, bakterije se svaki puta obnavljaju sa novom pošiljkom fekalija, zračna pumpa pospješuje-ubrzava proces i produkt je u konačnici čista voda bez ostatka, nema pražnjenja. Proizvođač preporuča jednom u sedam godina ispiranje vodom. I ja ga koristim samo povremeno, čak ne ni svaki vikend.

Ian_C
29.06.2010., 22:15
Kako nema pražnjenja, a šta radiš s muljem?

MillionMan
23.11.2013., 19:46
Ima tu tko iskustva s preinakama septicke jame u bio jamu? septicka ima 3 komore i narucio bio uredaj (motor puhalo) i stavio ga u jednu od prvih komora. jel to dovoljno za postizanje efekta i za dobivanje dozvole kod minimalnih uvjeta? Prve dvije komore moraju imati zatvoreno dno u slucaju septicke i bio? Ako tko zna i cjene bilo bi dobro. kanalizcija ce tko zna kad doci, a radi se o velikom kapacitetu ljudi.

kuhinja
24.11.2013., 16:24
Ima tu tko iskustva s preinakama septicke jame u bio jamu? septicka ima 3 komore i narucio bio uredaj (motor puhalo) i stavio ga u jednu od prvih komora. jel to dovoljno za postizanje efekta i za dobivanje dozvole kod minimalnih uvjeta? Prve dvije komore moraju imati zatvoreno dno u slucaju septicke i bio? Ako tko zna i cjene bilo bi dobro. kanalizcija ce tko zna kad doci, a radi se o velikom kapacitetu ljudi.

Ovih dana cu pocet montirat iseinu bio septicku.Dvokomornu + upojni bazen.To bi bilo nesto u tvom stilu.Prve dvije komore vodonepropusne naravno.Sta se tice minimalnih tehnickih uvjeta ...pojma nemam , al ako su ti prve dvije komore vodonepropusne , onda ti samo logika nase birokracije moze radit problem

Moga bi u sljedecem tjednu napisat kakav post o samoj ugradnji i sistemu rada same septicke.Ako ti se da toliko cekat.

Cijena samog uredjaja je oko 14 ipo iljada kn u kesu (-10%) , tome moras dodat kopanje rupe, par kubika pijeska , nesto buzira i kabla , par metara odvodnih cijevi sa potrebnim koljenima , stavit cu buzir za odusak , drenaznu cijec , geotekstila 10tak kvadrata i to bi bilo manje-vise sve. Beton ako ces vozat auto preko nje.

inace sami uredjaj mi ne pari neka teska tehnologija , pa mislim da bi se bez problema od klasicne trokomorne septicke mogla nadogradit bio-septicka.

Mozda vec sutra budem nesto piskara o tome , ako mi dodje pijesak(0-4) u koji moram zakopat bacve.

MillionMan
24.11.2013., 18:17
kuhinja,

sve sto napises je korisno. ma da sam ja to sve vec vidio i proucio 100 puta. nisam ja krv sto se nekad radila sepeticka. a isto nisam kriv sto ulica do mene ima kanalizaciju, a moja nema. isto tako nisam kriv sto je sad EU i sto svi novi igraci moraju imat eko jamu, dok stare igrace nitko nista ne pita.

sto toleriraju ne znam. grdevinska je 84. to cu tek saznat kad budem poceo papirima se igrat. a to ce me kostat jos par godina zivota manje. da bar njima ja mogu tako cjepat zivot. to bi iz gusta radio

ma propusne su. ic zatvarat ce me kostat kao da gradim novu. sto razbijanje stare, sto betoniranje, sto vracanje sve u red...

uglavnom prva komora bi trebala ostat za talog, dok bi drugu trebalo mjestat s kisikom. i ono sto ostane na podu bi trebalo preljevat u prvu. onda ti ne trebaju bio organizmi vise. jer oni bez kisika nista ne mogu. a treca komora je cista voda. moze se i klor u trecu stavit

naj je kupit gotovu eko jamu. samo sto je meni to ogradena terasa. pa su troskovi uzasni, plus kapacit 20 i vise ljudi

bruce80
25.11.2013., 04:18
Ovih dana cu pocet montirat iseinu bio septicku.Dvokomornu + upojni bazen.To bi bilo nesto u tvom stilu.Prve dvije komore vodonepropusne naravno.Sta se tice minimalnih tehnickih uvjeta ...pojma nemam , al ako su ti prve dvije komore vodonepropusne , onda ti samo logika nase birokracije moze radit problem

Moga bi u sljedecem tjednu napisat kakav post o samoj ugradnji i sistemu rada same septicke.Ako ti se da toliko cekat.

Cijena samog uredjaja je oko 14 ipo iljada kn u kesu (-10%) , tome moras dodat kopanje rupe, par kubika pijeska , nesto buzira i kabla , par metara odvodnih cijevi sa potrebnim koljenima , stavit cu buzir za odusak , drenaznu cijec , geotekstila 10tak kvadrata i to bi bilo manje-vise sve. Beton ako ces vozat auto preko nje.

inace sami uredjaj mi ne pari neka teska tehnologija , pa mislim da bi se bez problema od klasicne trokomorne septicke mogla nadogradit bio-septicka.

Mozda vec sutra budem nesto piskara o tome , ako mi dodje pijesak(0-4) u koji moram zakopat bacve.
Gdje imaš novogradnju, na području Zagreba ili?
Pitam te zato jer mene druge godine čeka isto tj.planiramo novogradnju na području Bistre, kanalizacija još nije prošla i vjerojatno ćemo morati ići na tu septičku. Možeš li napisati koji si tip uzeo, cijena je sa prijevozom ili plus troškovi prijevoza?

MillionMan
25.11.2013., 13:45
Pitam te zato jer mene druge godine čeka isto tj.planiramo novogradnju na području Bistre, kanalizacija još nije prošla i vjerojatno ćemo morati ići na tu septičku. Možeš li napisati koji si tip uzeo, cijena je sa prijevozom ili plus troškovi prijevoza?

vazno je da je imas. ako je obitljeska uzmi manji jeftiniji kapacitet. tebi ne cirkulira puno vode.

ostalo pregovaraj s njima. dostava ti svakako treba. montaza je jednostavna. rupa za nju, pokrit je i spojit na cjev. izlaz ide u drenaznu komoru - rupa i suho zid - sljunak. ili u vrt ako ti voda treba za zajevanje - malo zvuci grrr. ako si neki office lik onda se dogovori s montazom.

kuhinja
25.11.2013., 17:33

Na moru, al staro-starogradnja :)
Napisat cu sta mogu detaljnije i objavit par fotki.
Cijena je sa prijevozom.Intereuropa dopeljala i naravno ostetila neke cijevi.Sitnica, al sam mora urigirat i iz firme su vec sutra dosli i sve zamijenili.Od uplate se ceka jedno desetak dana.
Separator je za do 10 ljudi.Malo smo pojacali jer po procjeni bi u toj kuci u sezoni zivilo do 6.

bruce80
25.11.2013., 22:36
Skupljam sve moguće informacije jer nažalost teško je doći do njih.
Imam i njihov katalog, iskreno ne znam što meni točno treba tj.ne vidim taj komplet kojega ćeš ti uzeti. Da li ti oni invidualno slože sistem?
Kad sam pitao za novogradnju onda sam mislio kako sad gledaju na tu septičku pošto prema mome urbanističkom planu je zabranjeno imati bilo kakvu septičku izuzev vodonepropusne? To vrijedi za Zagrebačku Županiju.
Ukoliko se ugradi ovakav bio uređaj, da li to znači da je dopušteno ispuštanje tj.imati treću komoru bez dna kao upojni bunar?

Obavezno baci par fotki, malo ugradnja, malo kako ona izgleda..ako niš pošalji mi na PP. Bio bih veoma zahvalan.

brzi66
26.11.2013., 13:00
Bruce80 - Isea ti ima predstavništvo u Sv. Nedjelji pa ti je najbolje navratit do njih.
Tam ti radi jedan ljubazan gospodin i nije mu teško ništa objasnit pokazat ti sve što te zanima' a imaju i nekoliko modela jama i bio jama izloženo pa ih odma možeš vidit.
Ja sam kod njih sebi uzeo i septičku i cisternu za vodu i nakon nekoliko mjeseci mi dječurlija iz sela nečime probila poklopac cisterne i ja pravac k njima da vidim može li se posebno naručit, dečko odma skinuo poklopac s izložbene i kaže on će naruči za sebe a ja da odma uzmem novi. Pitam za cijenu, kaže jedno hvala je dovoljno !!! :s

kuhinja
26.11.2013., 14:00
Skupljam sve moguće informacije jer nažalost teško je doći do njih.
Imam i njihov katalog, iskreno ne znam što meni točno treba tj.ne vidim taj komplet kojega ćeš ti uzeti. Da li ti oni invidualno slože sistem?
Kad sam pitao za novogradnju onda sam mislio kako sad gledaju na tu septičku pošto prema mome urbanističkom planu je zabranjeno imati bilo kakvu septičku izuzev vodonepropusne? To vrijedi za Zagrebačku Županiju.
Ukoliko se ugradi ovakav bio uređaj, da li to znači da je dopušteno ispuštanje tj.imati treću komoru bez dna kao upojni bunar?

Obavezno baci par fotki, malo ugradnja, malo kako ona izgleda..ako niš pošalji mi na PP. Bio bih veoma zahvalan.

a kako drukcije.Kamo bi sa vodom , nego u "trecu komoru" tj upojni bazen.

Neznam dal smim linkat pa cu ti napisat proizvod pa googlaj.Vec ih dosta reklamiram pa mi malo neugodno

BIO CRO CASA

Na njihovim stranicam ces nac u pdf opsirnije o ugradnji i sl.

a ovdi puse jaka bura pa odgadam ugradnju za neki bolji dan.Mozda sutra

bruce80
26.11.2013., 23:49
Prema mom urbanističkom planu mora biti nepopusna, mora se redovito prazniti. Normalno to košta. Neki govore da su im inspekcije tražile da se jama napuni i provjeri da li ona pušta ili ne. Na netu nalazim svakakve informacije tj.ljudi govore da ako se ugradi ovakva bio jama koja obrađuje fekalije da onda je dopušteno ispuštati to u zemlju. Službeno nisam nikoga još pitao kako oni gledaju na to i da li je to istina. Najviše bih volio kad bi druge godine ulicom prošla kanalizacija pa da ne moram time razbijati glavu. No vidjeti ćemo.
Nema ti biti što neugodno za "reklamiranje"..ako su korektni onda je korektno reći i koju dobru riječ za njih..
Svakako ću otići i kod njih i konkretno ih pitati o svemu.

brzi66
27.11.2013., 04:30
Uz njihove septičke doniješ i nekakav certifikat koji prilažeš kad vadiš građevinsku i nakon prolaska kroz nju tekučinu možeš ispuštat gdje želiš.

bruce80
27.11.2013., 08:19
Građevinska dozvola nije problem. Ne možeš dobiti stalan priključak vode ukoliko ne zadovoljavaš urbanističke uvjete tj.ako septička nije nepropusna. Dobro bi bilo kad bi netko rekao svoje iskustvo za područje Zagreba a da je nedavno imao novogradnju i da je ugrađivao septičku.

MillionMan
27.11.2013., 08:40
po novom moras imat bio prociscivac.

nikom nije speticka s zatvorenim dnom. zato se tolerira stara obitljeska gradnja. ali ako ti je poslova objekt, onda moras imat zadovoljavajuci papir

bio ti ima nepropusne 2-3 komore u kojom se proces odvija i ti poslje ispustaj vodi di oces. nitko te nece pitat di ces s vodom. imas bio jamu.

meni je to isto smjesno. jer ta sva voda opet moze u susjeda zavrsit. isto tako. kako Bio jama obradi tu vodu, tako ce je i priroda... ako ne pricamo o kemija koju priroda ne moze obradit ili ako su tereni blizu mora ili jedan ispod drugog, pa se nema vremena za prirodnu obradu

gradnja septicke ide: iskop, 4 zida (nekad je bilo bez dna, sad je s dnom) i unutra 2 pregrade. u prvu komoru se sljeva vertikalna kanalizacija, negdje pola metra od vrha se stavi 120 cjevi s t nastavkom. kad se prva komora napuni, kroz tu cjev se prelije u drugu komoru. nakon druge se prelije u trecu. treca bi trebala imat suh zid i bez dna da upija.

druga komora ima cjev za preljev nize od druge. t sluzi da ulje ostane na vrhu.

ploca i poklopci.

sve ostale cake necu spominjati :)

kuhinja
28.11.2013., 19:43
Prema mom urbanističkom planu mora biti nepopusna, mora se redovito prazniti. Normalno to košta. Neki govore da su im inspekcije tražile da se jama napuni i provjeri da li ona pušta ili ne. Na netu nalazim svakakve informacije tj.ljudi govore da ako se ugradi ovakva bio jama koja obrađuje fekalije da onda je dopušteno ispuštati to u zemlju. Službeno nisam nikoga još pitao kako oni gledaju na to i da li je to istina. Najviše bih volio kad bi druge godine ulicom prošla kanalizacija pa da ne moram time razbijati glavu. No vidjeti ćemo.
Nema ti biti što neugodno za "reklamiranje"..ako su korektni onda je korektno reći i koju dobru riječ za njih..
Svakako ću otići i kod njih i konkretno ih pitati o svemu.

U vezi pitanja , dal bi se od obicne trokomorne mogla uz male preinake napravit bio-septicka.Mogla bi. Vjerovatno bi radila malo slabije (koliko neznam) od originala al moglo bi se izvest.

Koliko sam ja uspio zavirit unutra i svatit sistem.Prva bacva je obicna bacva visoka 2 m i na visini od 177 je ulaz a nesto malo nize je izlaz. Iuzlaz ide u drugu bacvu koja je ustvari "dupla bacva".Bacva u bacvi , i to nerazumim bas najbolje kako su spojene.Vec sam ih napla napunio vodom kad sam se sjetio da cu ti pogledat :( .Uglavnom u toj drugoj bacvi je odusak i cijev na koju se spaja kompresor.Ta cijev ide skroz do dna bacve.I pravi neki jakuzi , valjda da je tim bakterijama finije papat u opustenoj atmosferi.Taj kompresor neradi konstantno.Ima neki tajmer u sklopu fidovke pa se tamo nastima koliko mora radit.To sad neznam napamet , al javim ti. i iz te druge bacve , opet malo nize , je odvod rijesen sa t cijevi.

Da smo sigurni da ne krsim pravila foruma , u mom potpisu je link za blog , koji sam pocea pisat prije par dana.Jos nije cila septicka gotova al vec je pri kraju.I ima dosta slika koje ti mogu malo vise docarat pravo stanje

bruce80
28.11.2013., 23:22
Super, hvala ti..odlične slike..
Vidim da je kraški teren, ali svejedno da te pitam, kako si riješio upojni bunar?
Imaš li kakve slike kako si to napravio?

kuhinja
19.12.2013., 08:14
Super, hvala ti..odlične slike..
Vidim da je kraški teren, ali svejedno da te pitam, kako si riješio upojni bunar?
Imaš li kakve slike kako si to napravio?

Ima.Evo sad cu bas napravit zadnji unos same betonaze.Ostat ce jos samo poplocavanje dvorista, a to vise nije bitno za samu sepricku.Sve funkcionira kako treba.Dva dana je voda konstantno tekla da provjerim upojni bazen i na jednoj parceli koja je ispod razine upojnog bazena ...nije se na suhozidu nista pokazalo.A kad se poploca cilo dvoriste i rijese oborinske vode , onda nece pogotovo.