PDA

View Full Version : Norveška

stranice : [1] 2

Svea
15.12.2005., 16:27
Nedavno mi je dečko dobio ponudu za posao u Norveškoj. Inače, oboje imamo dobre poslove u ZG i srećom nismo u situaciji "trbuhom za kruhom".

No... ovo jednostavno izgleda kao ponuda koja se ne moše odbiti. Uz to, i meni će vjerojatno ponuditi odličan posao, tako da što se toga tiče ne bi trebalo biti problema.

Zanima me - zna li itko od vas nešto više o Norveškoj nego što piše na turističkim web stranicama? Jeli netko bio tamo? Možete li zamisliti život u Oslu?

Ne znamo još... da li se odlučiti za taj korak ili ne??

aaston
15.12.2005., 21:38
Jedina zemlja razvijene Europe u kojoj bi pristao živjeti je upravo Norveška. Svojedobno mi je skoro i uspjelo, međutim propalo je ne mojom krivicom.
Standard je visok, nije dosadno, a šta je najbolje ljudi su skroz ok :top:
U nekim situacijama su mi nudili pomoć kad sam bio siguran da mi doma nitko tako ne bi izašao u susret. Tamo sam radio neko vrijeme, pa sam s norvežanima i provodio jako puno vremena.
I nije istina da su hladni i nedruželjubivi.
Da nemaju onoliko kiše to bi bio raj na zemlji.

Inače i s ostalim skandinavcima sam imao jako pozitivna iskustva kad sam ih sretao u drugim djelovima svjeta.

Da se meni pruži prilika živjeti gore, ne bi se previše razmišljao (a nije da mi je ovdje loše) :)

stoneisland
15.12.2005., 23:25
slazem se u svemu s aastonom.
jedino bi me vrijeme ubilo, al petkom i subotom je raspasoj tako da i na to zaboravio...
cijene su stravice (pogotovo cigarete, alkohol, automobili i stanovi), place bas i nisu tolikooo velike kako mi mislimo, ali svejedno standard zivota je :top:

pivo u pubu 45 kruna, marlboro 70 kr, karta za tramvaj u oslu 30 kr, pizza oko 100...1 kuna 1 kruna

dr.kronja is back
16.12.2005., 03:48
meni je jedna prijateljica radila u svedskoj i norveskoj,rekla je da su ljudi ok. ali da je zima i one plarni dani ili noci su je sjebali pa se brzo vratila

kemik
16.12.2005., 20:07
Svea kaže:
Možete li zamisliti život u Oslu?

Apsolutno!!!

Oslo je jedan od gradova u kojem bih ja najradije zivjela. Uredan, krasan, pristojan, naprosto mjesto po mojoj mjeri (sto recimo za Stockholm nikad ne bih rekla, iz stockholma samo cijelo vrijeme samo nastojala pobjeci!)

E, da: grad ima i skakaonicu za skijaske skokove!!! Pa sto covjeku vise treba? :misli:

Svea
18.12.2005., 13:01
... i našla informaciju da je tamo oko 99%, pa čak bio je i podatak od 100% pismenog stanovištva. Pokušala sam se sjetiti koliko je iznosio taj postotak u Hrvatskoj, ali nisam uspjela. Na netu nisam našla... Znam da sam čula taj podatak i da sam se zgrozila...
U biti mi je dosta toga iznenada postalo jasnije :-(.

Znači.. vi biste mogli tamo živjeti, jedino što vas muči je klima?
Ja inače ne volim vrućine, jedva preživim naša ljeta, pa mislim da bi mi prosječna temperatura od 9C bila savršena. Ljeta su im oko 18, tak sam barem pročitala ne netu.

Evo... razgovor za posao je potvrđen, čekamo još samo točan termin... uzbuđenje raste...

..... uhuhu...

:eek:

Lei
19.12.2005., 13:18
Po ljeti je u Oslu cak i do 30°C, ali nema toliko vlage, tako da je super.... Inace i meni je Oslo :cerek: Mislim da bi mogla tamo zivjeti bez problema, jedino sto bi mi jako, jako nedostajalo je - hrana. Njima je apsolutno sve bezukusno, od voca do mesa :(

aaston
19.12.2005., 13:21
Svea kaže:
Znači.. vi biste mogli tamo živjeti, jedino što vas muči je klima?
Ja inače ne volim vrućine, jedva preživim naša ljeta, pa mislim da bi mi prosječna temperatura od 9C bila savršena. Ljeta su im oko 18, tak sam barem pročitala ne netu.

Ma dobro, po ljeti bude i do +30 nekih dana, nije tako ledeno, pogotovo u južnom dijelu.
Mislim da se ljetna kreće oko +25.
Od klime šta ne valja je kišurina, pogotovo u jesen. To vrijedi za zapadnu obalu (Bergen). U Oslu je malo bolje ali i malo hladnije.
Ionako oni kažu da nema lošeg vremena nego samo loše odjeće i obuće :D

Drugo šta je podosta drugačije su dugi dani ljeti i duge noći zimi. Meni nije predstavljalo nikakav problem, stvar navike.

Jedino im je kuhinja za quraz, npr. mješaju slatko i slano. Nisam izbirljiv ali ono šta oni jedu je koma (pire s marmeladom kao prilog :rolleyes: ).

allegra
19.12.2005., 17:49
da, klopa im je stvarno hm ... recimo maštovita :zubo:

Skandinavija cijela, pa tako o Norveška, bi bila prekrasno mjesto za život da nije zime.
Meni nije bio toliki problem niska temperatura, koliko predugeeee noći i prekratki dani. Ustvari zimi gotovo da i nema dana ... onih par sati sumraka ne možeš nazvati danom. Moram priznati da je meni to bilo prilično depresivno.

Ako ti to ne smeta, Norveška je stvarno krasna zemlja, a ljudi su vrlo ljubazni ... čak i nisu jako sjevernjački distancirani (kao u Švedskoj)

Svea
20.12.2005., 15:48
Kaj se tiče klope ne brinem se previše, ionako baš ne volim jesti u restoranima. Još sam i vegeterijanka, i bez obzira što je to nekako danas "in" (što meni uopće nije bitno), u većini restorana, pa čak i jako skupih će ti ponuditi tjesteninu, njoke ili pohani sir... a joooj, muka mi je od toga.... i od teeeških njoka sa gorgonzolom :)))

Međutim, čula sam da tamo ima baš puno vegeterijasnkih restorana. Nadam se da ne rade brokulu sa nutellom :bang:

Pričala sam preko ICQ-a s nekim dečkom iz Osla. Kaže da su ljudi OK prema strancima, da se izuzetno puno govori engleski, da se puno tulumari... jedino da je sve jako skupo, no da ljudi bez obzira na to žive super jer imaju primanja primjerena takvim višim cijenama

Termin razgovora za posao će se ugovoriti negdje iza Nove Godine :eek:
To tako nekako brzo ide.

Azaleja
28.12.2005., 20:53
Što se tiče slažem se sa aastonom i svima onima koji su pohvalili Norvešku. Prvi puta kada sam ih susrela mislila sam da su hladni, nedruželjubivi i itd. Međutim, u upoznavanju Norvežana je ispalo da su druželjubivi, nisu uopće hladni, svi znaju engleski jezik i to praktički od 0-100 godina. Uvijek nađeš Bosance, Hrvate i itd, i to možeš odmah primijetiti. Prema strancima su izuzetno tolerantni. Oslo nije neki veliki grad, ali je čist i uredan. Nitko te neće pogledati čudno ako kupiš samo jednu jabuku. Od znamenitosti koji se mora vidjeti su: njihovu palaču, parlament, Holmenkollen, skijaški muzej, poluotok Bigday, jezero, šume. A i okolica Osla. A vjerujem još dosta toga, njihovu protestansku katedralu. Sve je pristupačno invalidima a najviše što mi se svidjelo je da se malo koriste autom, a što više gradskim prijevozom. I da kod njih imaš tjedne, mjesečne i dnevne karte i karte za danas. Što se toga tiče jesu skupe, ali se zato isplati uzeti jer ti vrijede i za tramvaj i za bus i za metro i za brod. Što se tiče hrane, imala sam priliku jesti hranu na jednom njihovom fakultetu i što me je oduševilo je da je bila hrana -njihova norveška a to je krumpir i meso, zatim vegetarijanska hrana i hrana za islam i normalna miješana europska hrana. Za svakoga ponešto. Vole puno pješačiti, baviti se planinarenjem, sportom i to stvarno iskoriste. Neobično je to šo je more, ali je bljutavo i hladno.
Što se tiče vremena, događa se da kod njih zna biti toplije nego kod nas. A što je najbolje uvijek će te svi pitati otkuda dolaziš-objasniti gdje je Hrvatska i da to nije grad u BiH je malo teže. Ali kada dođu kod nas, oduševe se. I da, kod njih se trgovine ne otvaraju prije 9-10 h ujutro, a sada ne znam kada se zatvaraju i nedjeljom ne rade trgovine. Kruh dođe 20 kn. Ali, zato dođeš na odmor i njima je ovdje sve 50% jeftinije. I što je najbolje, nigdje im se ne žuri i uvijek svugdje stignu koliko su smireni. I ništa ih ne živcira. I najvjerojatnije ćeš morati naučiti norveški u roku 3 mjeseca, ali to je bar po meni jedna velika mješavina engleskog, njemačkog,talijanskog, francuskog i ostalih jezika.
Uglavnom, grad u kojem bi voljela živjeti.

Gilach
29.12.2005., 12:31
Po ljetu je sve super, no po zimi, ne hvala. Meni je i Zagreb prehladan, a da ne spominjem dugotrajnu noć... A cijene tek, ako se vec zapelo za skandinaviju, svedska je bolji izbor zbog boljeg odnosa cijena i primanja...

JohnSR
31.12.2005., 00:45
Nedavno mi je dečko dobio ponudu za posao u Norveškoj. Inače, oboje imamo dobre poslove u ZG i srećom nismo u situaciji "trbuhom za kruhom".

No... ovo jednostavno izgleda kao ponuda koja se ne moše odbiti. Uz to, i meni će vjerojatno ponuditi odličan posao, tako da što se toga tiče ne bi trebalo biti problema.

Zanima me - zna li itko od vas nešto više o Norveškoj nego što piše na turističkim web stranicama? Jeli netko bio tamo? Možete li zamisliti život u Oslu?

Ne znamo još... da li se odlučiti za taj korak ili ne??OK, vrijeme je za otrijeznjenje.

Ovako, sto se tice prirode Norveska je prelijepa. Zimi se mozes i skijati. Sto se tice zivota Norveska je preskupa, tacnije najskuplja drzava u Europi. Sve kosta bezobrazno skupo pa makar da si dobila i na Eurolotu glavni zgoditak. Jednostavno vecina stvari toliko kosta da je to budalasto kupiti.

Fina je za posjetiti na par dana, najvise dvije sedmice i ako zelis ostati dulje garantovano da ces pobjeci glavom bez obzira jer ti se Skandi stil zivota nece svidjeti. Sto se tice ljudi nemoj nasjedati na reklame. Skandinavci nisu ni priblizni onom kako se predstavljaju. Uglavnom nemoj da vas vara velicina place prije nego ste provjerili u kojem je omjeru prema cijenama jer ne zaboravi pivo u Oslu kosta 50 kruna.

Moj savjet ako imas dobro placen posao u Zagrebu je da otkacis bilo Oslo, Copenhagen, Helsinki ili Stockholm bez razmisljanja jer neces imati kvalitetu zivota zagrebackog ni 10%.

Azaleja
01.01.2006., 19:54
Ovako, sto se tice prirode Norveska je prelijepa. Zimi se mozes i skijati. Sto se tice zivota Norveska je preskupa, tacnije najskuplja drzava u Europi. Sve kosta bezobrazno skupo pa makar da si dobila i na Eurolotu glavni zgoditak. Jednostavno vecina stvari toliko kosta da je to budalasto kupiti

Naravno da je Norveška najskuplja, ali zato jer je nekada davno bila najsiromašnija zemlja u Europi sve dok nisu otkrili naftu. Generalizirajući između Hrvatske i Norveške je u tome, što u Norveškoj nije te stid ni čistiti tuđe kuće sa VSS dok u Hrvatskoj je. Drukčiji su mentalitet. Ako ima dobru ponudu u Norveškoj te dobro plaćen posao u Zgbu ako žele riskirati neka riskiraju.
Upravoo zato što većina stvari toliko kosta je da odlaze u Švedsku i Dansku u shooping jer im je tamo jeftinije i da im je užitak voziti se brodovima na moru jer se ujedno i odmaraju

A što se tiče kvalitete življenja, mislim da će imati veću kvalitetu u Oslu nego u Zgbu jer mi svi se žurimo, sve mora biti ''perfektno'' dok su oni smireni, i zamisli sve stignu istom brzinom i vremenom. I u Norveškoj se poštuju neki zakoni koji kod nas-recimo: prekršaj za brzo voženje, i takve stvari.

Crimson Petal
01.01.2006., 20:37
aah... mi smo u srednjoj imali nekakvu ponudu oticu u norvesku na godinu ili dvije... tad mi je bilo malo :eek: uopce pomisljati na odlazak. sad mi je tako zao sto nisam probala. :( :zubo:

DrSigmundFreud
12.01.2006., 19:20
Tko puši i cuga nema šanse da u Oslu preživi, a kamoli živi :horor:
Bio sam tamo dok sam pušio (o cugi da ne govorim) i izračunao sam da bio preživio do 6-tog svakog mjeseca, i onda do kraja mjeseca, glad, bijeda... :zubo:

zivot_u_zivo
22.04.2006., 16:24
Radije u Hercegovini.bez problema zaradit 2000 eura mjesečno a sve ti blizu.

Kiki
22.04.2006., 18:31
Priroda u Norveskoj je lijepa, ljudi su OK. Naravno, mentalitet je drugaciji, pa ce ti vjerojatno tu i tamo past na pamet s kojeg su oni planeta sasli.
Oslo je jedan od najdosadnijih i bezveznijih gradova ne samo u Evropi nego na svijetu uopce. Putovala sam puno, Oslo me se najmanje dojmio. Mislim da ti to govori sve.
Ja nisam mislila da je bezobrazno skupo, doduse, ja zivim u Londonu pa kad se maknem iz njega svugdje mi je jeftino.

x-type
22.04.2006., 19:59
... i našla informaciju da je tamo oko 99%, pa čak bio je i podatak od 100% pismenog stanovištva. Pokušala sam se sjetiti koliko je iznosio taj postotak u Hrvatskoj, ali nisam uspjela.
da, u norveškoj je 100%, u hrvatskoj navodno 98.5%. vjerojatno ako pri popisu stanovništva ostaviš neki trag olovkom na papiru i to proglasiš svojim parafom proglase te pismenim.

meni je norveška zanimljiva i prekrasna, ali ne bih mogao živjeti tamo. zapravo sam se jako vezao za panonski dio europe i jedino gdje se mogu zamisliti je područje između zagreba, osijeka i budimpešte.

danci
10.01.2007., 16:20
E ovako, trebala bih krajem siječnja ili početkom veljače u Trondheim na jedno tjedan dana. Sad me zanima od onih koji su bili da mi kažu šta bi trebala obići i naravno što od odjeće ponijeti. Da ne lutam i da se ne smrznem!

ronja
11.01.2007., 00:35
E ovako, trebala bih krajem siječnja ili početkom veljače u Trondheim na jedno tjedan dana. Sad me zanima od onih koji su bili da mi kažu šta bi trebala obići i naravno što od odjeće ponijeti. Da ne lutam i da se ne smrznem!

ja bila u kolovozu, pa nisam relevantna za odjeću, pogledaj na netu kakvo je vrijeme, to je najbolje...a i ja zimogrozna, pa mi zao bilo sta šal nisam ponjela usred ljeta...padala kiša skoro stalno, al kad je bio sunce..bilo je predivno toplo...

grad je poprilično mali, pa možeš vidjeti sve, i to lijepo u šetnju gradom i sve stigneš obići...old town bridge,i glavni trg, te luku ravnkloa, i od tamo imaš turističke brodiće za otok Munkholmen, ljeti je tamo super..
idi u the science center, i super je otići na njihove bazene, to je čitav kompleks bazena s kojekakvim sadržajima, mislim da se zove nešto kao husebybadet, i prošetaj kvartom Bakklandet, tipično norveški, skandinavski...i ak studiraš idi prošetat po njhovom kampusu NTNU...

danci
11.01.2007., 12:20
Joj zašto gdje ja pođem imam vidjeti baš stari most, Mostarka sam pa mi je dosta više mostova:rofl:
Hvala nadam se da ću uspjeti vidjeti barem ovaj muzej. Ne znam koliko ćemo imati slobodnog vremena. A ovih dana tempratura i nije tako niska vrti se oko 0. Iako za mene južnjakinju i to je ledara:zubo:

argh
12.01.2007., 22:40
jel isao tko u norvesku interrailom, kakva su iskustva?

Oslo
14.01.2007., 02:42
Evo od 27.aprila.07 pocinju sa direktnim letovima Oslo-Beograd i obrnuto naravno mozete ici i iz Budimpeste cena je slicna.

Norveska avio kompanija norwegian-cena povratne varira od 80-150 evra zavisno koji dan idete i vracate se ,kartu mozete uzeti i u samo jednom pravcu bez podizanja cene

http://www.norwegian.no

Evo pogledajte raspored npr. za celi maj sa cenama sami mozete dalje da birate mesec za odlazak i dolazak u cenu je uracunata i taksa,isao sam vise puta s njima do Budimpeste dok nisu imali Beograd u ponudi i sasvim sam zadovoljan sa uslugom,naravno hrana u cenu nije uracunata,ali mozete u avionu jeftino kupiti jelo i pice bilo sendvice ,picu,bilo cips i sl.....

http://ip.norwegian.no/ip/FareCalendarExecAction.aspx?D_City=OSL&A_City=BEG&TripType=2&AgreementCode=&D_Day=01&D_Month=200705&R_Day=01&R_Month=200705&AdultCount=1&ChildCount=0&InfantCount=0&tracker=FCSearchBar&app_language=en-GB

a evo i Oslo-Budimpesta sad u Januaru ponuda dobra vam je prilika doci na vikend

http://ip.norwegian.no/ip/FareCalendarExecAction.aspx?D_City=OSL&A_City=BUD&TripType=2&AgreementCode=&D_Day=01&D_Month=200701&R_Day=01&R_Month=200701&AdultCount=1&ChildCount=0&InfantCount=0&tracker=FCSearchBar

fieke
14.01.2007., 23:20
norveska je vjerojatno jedina zemlja u kojoj bi se osjećala ugodno kad bi živila tamo. provela sam nekih 15tak dana gore i oduševila me! ljudi su jako kulturni i susretljivi, oslo je fenomenalan grad, cijene su onakve kakve pričaju, nema prevelikih klasnih razlika (socijalisti su :)) i 50% stanovništva vozi toyote :D

kad se smjestite odite do grada tonsberga južno od osla (bliže aerodromu torp - tamo voze lowbudget aviokompanije tipa ryanair). prekrasan je :cerek:
ima jedan zanimljivi pješački most sa malo čudnim dizanjem :)

ako vam se bude putovalo, ima još južnije, u gradu nottodenu se održava ljeti blues festival. toplo preporučam :top:

pogledajte i najjužniju točku norveške, svjetionik u lindesnesu i mali slatki gradić farsund.

ahhh.. da mi se vratit :cerek:

raky
09.02.2007., 07:47
Ja samo tamo proveo 3 mjeseca,u gositma kod rodbine i prijatelja...
Kao sto i sama znas,place su super,ali i troskovi su dosta veliki.
Npr moja teta stan placa 10 000 kruna mjesecno,a u to su uracunate i komunanlije. Cijene hrane i odjece su priblizno iste,ali alkohol i cigarete su puno skuplje...cigare od 50-60 kruna,a pice najmanje 200. Nema pusenja u zatvorenim prostorijama,nigdje pa cak ni u stanovima(vecina ima protupozarne alarme)...a piju i izlaze vikendom. Vecina njih za to i zivi.
S tim da nekima vikend pocinje vec cetvrtkom,u nekim firmama radnici koji rade drugu smjenu petkom ne rade....
Tada su guzve na izlazima iz velikih gradova strasne...svi nekuda vuku kamp kucice :)
Uglavnom pored pristojnog zivota,dvoclana obitelj si od jedne(mislim kada jedno radi) place moze priustiti i kucu i auto...sve na kredu naravno :)
Moja teta je bez icega tamo u 8 godina dosla do toga da ima svoju kucu,2 auta i svake godine ljetuju na top destinacijama sirom svijeta. S tim da je ona jako dobro obrazovana,i isto tako dobro i placena,a i tetak radi za prosijecnu norvesku placu.
Ali primjer mog prijatelja,koji zivi na selu,tj u jednom turistickom mjestu je malo drugaciji... zive u totalnoj nedodjiji,tata mu radi u sumariji (oko 25-30 000 kruna,prije odbijanja poreza) a mama u hotelu(otprilike 18000kr),sto je fora nemaju to gdje potrositi :)
kucu, od nekih 150 kvadrata,iznajmljuju po 3000kruna + struja i voda!
On ide na fakultet,drzava ga financira,ali i radi vikendima. Skolstvo im je savrseno,djeca sa talentima se posebno poticu na daljni razvoj u usavrasanje.

Oslo nije veliki grad,cini mi se da je manji od ZG(nisam siguran),promet im je jako dobro rijesen i nema toliko guzvi... umijesto obilaznica oni imaju tunele ispod grada :)
Cijene goriva su oko 10-11 kruna.
Ljudi su drustveni(iako nisu navikli placati jedni drugima pice,cascavati se...),SVI pricaju engleski,i sa svima se moze popricati.
Krimainal im je bio skoro nepoznat dok im nisu poceli pristizati kurdi,albanci i bosanci... tako da polako u norvesko drustvo ulazi neka fobija od stranaca(jos nije)...prvenstveno zbog televizije koja izvjestava u stilu "stranac je napravio to i to".
U Oslu ima vise drustava naroda s prostora ex-yu,kojih je vec puna Norveska...i nije rijetkost da nasi estradnjaci idu tamo zaraditi koju krunu.
Sto se kulture tice,sigurno ce te proci bolje nego u HR i u samom ZG,ipak Oslo JE "Europski grad" i stanica za vecinu velikih umijetnika.
Zime i nisu tako strasne,kao sto bi pomislili,barem ne u tom juznijem dijelu Norveske,je duza i jaca nego kod nas,ali podnosljivo je pogotovo ako uzmemo u obzir da su svuda okolo skijalista i ne bude dosadno kada snijeg zatrpa sve okolo...
Ljeti su temperature oko 27-30,koji stupanj vise...ali sunce ne pece toliko. Ljeti dani traju skoro do ponoci,a sunce izlazi vec u 3-4h.

A sto se povezanosti sa HR tice,sada bi se trebala uspostaviti i low-cost avionska veza sa Zadrom...
Uglavnom,kada bih ja mogao birati jedno mjesto na svijetu u kojem bi zivjeo,to bi bila Norveska(kad u Dubaiju ne mozes doci do posla)...i vjerovatno Oslo,ili mozda obliznji Dramen..
I toplo vam ga mogu preporuciti.

p.s. ako se moze srediti kakav poslic,samo javite :)

milk
09.02.2007., 13:52
jel isao tko u norvesku interrailom, kakva su iskustva?

dobra :D ...sta te muci ?

Leonee
15.03.2007., 09:33
Dragi putnici, molila bi vas za malu pomoc/savjet..
Jos malo pa idem u Oslo na par dana. Obzirom da jos nije pocela turisticka sezona.. izleti na fjordove pocinju vecinom od 01.05. (poneki tek krajem 4mj), trebala bi mi neka alternativa kako doci bar do jednog fjorda.. :zubo:
Jedini jednodnevni izlet na fjordone sredinom i pocetkom 4mj je Norway in a nutshell®.. i meni bi odgovarao Roundtrip from Oslo via Bergen.. no na taj izlet mogu samo u subotu, kad imam slobodan dan (u nedjelju se vracam kuci), a subotom nema vlaka za natrag iz Bergena za Oslo.. :confused: :cool: ..
http://www.norwaynutshell.com/visartikkel.asp?art=96
Aaston mi je predlozio renetanje auta, ali bojim se da necu mozda imati toliko novaca (i ovih 1.896NOK mi je puno i previse za izlet, ali ajde bar je grupni),
a sa autom me i malo strah solo ici.. :confused:

Imate li jos kakvih prijedloga, kako doci do bar jednog fjorda izvan njihove tur. sezone? :D
Ako jos tko ide na sjever u 4mj.. javite seee! :top:

Hvala vam.. :s :D

Lei
15.03.2007., 12:57
Kraca varijanta izleta je isto super, a vratis se navecer u Oslo. U principu propustis samo zadnji dio do Bergena (umjesto na vlak koji ide prema Bergenu, vratis se nazad u Oslo). I nesto je jeftiniji :zubo: Pogledaj ako postoji ta varijanta subotom.

Inace, pazi samo da ujutro kad trebas stici na vlak javni prijevoz u Oslu jos ne radi (bar je tako bilo prije par godina), pa moras ili uzeti taxi ili da te netko odbaci.

Norway in a Nutshell je, btw, odlican :top:

Edit: pogledala sad stranicu i izgleda da ovog kraceg nema u ponudi prije ljeta :( bio je Round trip - Oslo -Voss-Oslo. A steta :tuzni:

Leonee
15.03.2007., 13:59
Edit: pogledala sad stranicu i izgleda da ovog kraceg nema u ponudi prije ljeta :( bio je Round trip - Oslo -Voss-Oslo. A steta :tuzni:

..e da. :tuzni: zato i vicem upomoc.. Nije mi jasno kako nema vlakova u subotu navecer nazad za Oslo?!.. :tuzni:

aqualung
15.03.2007., 14:03
ej ja zivim u Oslu, taman sam poceo zivjeti, ima li jos neko???

aaston
15.03.2007., 14:11
Aaston mi je predlozio renetanje auta, ali bojim se da necu mozda imati toliko novaca (i ovih 1.896NOK mi je puno i previse za izlet, ali ajde bar je grupni),

Pa umjesto da za izlet daješ 1896 kruna, za te pare rentaj auto+gorivo+cestarine i odi sama se provozaj po fjordovima. Osim ako baš ne inzistiraš da ih vidiš sa morske strane.

Za vožnju se nemaš čega bojati, skandinavci su ti jedni od najkulturnijh naroda na svijetu kad smo kod vožnje, sve po pravilima. Sve su ti normalne ceste i sve je odlično označeno putokazima. A ako se dobro snalaziš s auto kartom nemaš problema.
Čak i za ispodprosječnog vozača vožnja po sjeveru nije nikakav problem.

Već sam ti negdje napisao nekoliko fjordova koji malo odskaču od ostalih. ;)

Malenax
19.03.2007., 13:41
Rodjena sam u Bosni al sam zivjela sam u Svedskoj od 1995 do unazad dvije sedmice. Zatim sam upoznala buduceg muza koji je iz Norveske. Kada smo skontali da zelimo svoje zivote da provedemo zajedno bilo je pitanje gdje zivjeti u Svedskoj ili u Norveskoj?

Odluka je pala na Norvesku jer on ovdje ima puno bolji i placenij posao nego sto bi mogao dobiti u Svedskoj a i ja cu polako da krenem u potragu za poslom. Inace obadvoje smo visoko skolovani tako da to nebi trebalo dati nekih vecih problema, sto MOMENTALNO nije situacija u Svedskoj.

Aako vas jos malo detaljnije interesuje kako je zivot u Norveskoj pocela sam pisati blog pa mozete tamo citati malo detaljnije o svemu. Aderesa : http://malenax.blogger.ba

I onaj ko je rekao da bosanci prave probleme po Norveskoj to je samo suplja prica. Bosanci su se kao pokazali jako dobrim i vrijednim radnicima u cijeloj Skandinavij... sto se ne moze reci za druge narode... naravno uvijek ima pojedinaca koji kvare tu sliku, al hallo... gdje ih nema?

jjon
22.03.2007., 01:07
Dragi putnici, molila bi vas za malu pomoc/savjet..
Jos malo pa idem u Oslo na par dana. Obzirom da jos nije pocela turisticka sezona.. izleti na fjordove pocinju vecinom od 01.05. (poneki tek krajem 4mj), trebala bi mi neka alternativa kako doci bar do jednog fjorda.. :zubo:
Jedini jednodnevni izlet na fjordone sredinom i pocetkom 4mj je Norway in a nutshell®.. i meni bi odgovarao Roundtrip from Oslo via Bergen.. no na taj izlet mogu samo u subotu, kad imam slobodan dan (u nedjelju se vracam kuci), a subotom nema vlaka za natrag iz Bergena za Oslo.. :confused: :cool: ..
http://www.norwaynutshell.com/visartikkel.asp?art=96

Imate li jos kakvih prijedloga, kako doci do bar jednog fjorda izvan njihove tur. sezone? :D
Ako jos tko ide na sjever u 4mj.. javite seee! :top:

Hvala vam.. :s :D

imas isto i jefitni nocn bus oslo-bergen link ti je https://lavprisekspressen.no/ mozes kupiti kartu za 49 NOK u jednom smjeru.. i bus je obicno poluprazan i ljudi sjede po 1 na 2 sjedala da mogu spavati :) takvo je bilo baremo moje iskustvo do sada..

jjon
22.03.2007., 01:08

ja zivim u Bergenu od kolovoza :)

Leonee
22.03.2007., 10:53
imas isto i jefitni nocn bus oslo-bergen link ti je https://lavprisekspressen.no/ mozes kupiti kartu za 49 NOK u jednom smjeru.. i bus je obicno poluprazan i ljudi sjede po 1 na 2 sjedala da mogu spavati :) takvo je bilo baremo moje iskustvo do sada..

E hvala ti puno! :) Vidjeti cu ocu li uspjeti sto iskombinirati sa busom ali i vlakom, uvijek ostaje opcija renta-car ;)

Putnik
24.03.2007., 22:58
Samo plaća je dobra, sve absolutnu sve drugo je smeće !

Nemoj dugo ostat.

Mezomorph
31.03.2007., 18:34
norveška je amerikanizirana hrana je najgora na svijetu

i nemojte u norveško bez autodoma

na sjeveru je fenomenalna danska

....Ana....
16.04.2007., 19:33
Može li mi netko reći kakav je noćni život u Norveškoj? Izlazi li se samo vikendom ili je i preko tjedna dobro? Može li mi netko nabrojati neke dobre klubove i napisati kakva se glazba pušta u kojem?

Hvala!

Leonee
18.04.2007., 10:11
E hvala ti puno! :) Vidjeti cu ocu li uspjeti sto iskombinirati sa busom ali i vlakom, uvijek ostaje opcija renta-car ;)

evo samo da vam javim da sam se vratila i bilo je savrseno. :cerek: Oslo je prekrasan grad, norvezani su topli i dragi ljudi. Dobila sam jos jednu novu prijateljicu koja me malo provozala.. :cerek:
Moj utisak je(1-5): +5
p.s. imala sam srece jer je bilo lijepo vrijeme, da nije.. :zubo:
2Ana: nisam bila po klubovima, samo na jednoj kucnoj zabavi :zivili: :tulum:

aqualung
18.04.2007., 10:25
ja zivim u Bergenu od kolovoza :)

ej pa javi se kad dojdes

aqualung
18.04.2007., 10:27
istina je da je sva amerikanizirano, al je kul
ljudi su dragi, i meni je tu veselo
hrana mozda nije naj naj, al ako se potrudite
nema sto nema za vidjeti ili kupiti, uglavno veselo je

aaston
18.04.2007., 11:17
evo samo da vam javim da sam se vratila i bilo je savrseno. :cerek: Oslo je prekrasan grad, norvezani su topli i dragi ljudi. Dobila sam jos jednu novu prijateljicu koja me malo provozala.. :cerek:
Moj utisak je(1-5): +5
p.s. imala sam srece jer je bilo lijepo vrijeme, da nije.. :zubo:
2Ana: nisam bila po klubovima, samo na jednoj kucnoj zabavi :zivili: :tulum:

Eto nam još jednog novopečenog zaljubljenika u Norvešku :D
...ali, da li si uspjela na kraju doći do zapadnih fjordova i na koji način?

Leonee
19.04.2007., 13:10
Jesam jesam :D
moja novopecena prijateljica me posjela u auto i odfurala u Bergen (ona je iz Bergena, al sad zivi i radi u Oslu).. cijeli dan sam s njom provela :cerek:
I na kraju jos dobila na poklon njihov sir (koji je inace taktak:cool: :D) :cerek:

Isla bi ponovo gore... al sad ona treba doci kod mene.. :cool:
:D :D

BLucanin
21.04.2007., 14:55
moze li mi neko pomoci malo s ovom stranicom, ne razumijem norveski i nista mi nije jasno.
Pisu dvije cijene jedna od 400 i jedna od 50NOK. KOja je razlika? kako je moguce kupiti ovu jeftiniju? da li je napor prevelik putovati busom?

I jos jedno pitanje da löi je brgen dobra destinacija za posjetiti?

La Havre
22.04.2007., 11:41
Nightclubbing in Oslo

http://www.worldsbestbars.com/city/oslo/index.htm

Mezomorph
23.04.2007., 12:24
Norveška? Mixed feelings. Nakon dvostrukog dopusta u Danskoj (toplo preporučujem), odlučih ljetovati u Južnoj Norveškoj. Zaključci:
- vrlo neobičan krajolik, jugoistočna obala vrlo razvedena, zanimljiva, čak jako dobra za kupanje!
- vrlo zanimljiva unutrašnjost izmedju Evjea i Stavangera
- fjordovi? bla bla niš posebno vrlo razvikano, al su kul brodovi (vrlo pomorska nacija),
- HRANA KATASTROFA (dobićete čir na želucu) - preporuka : vlastita kuhinja,
sve drugo je ubi bože
- trgovine OK, ima svega, sve je friško
- ljudi? mixed feelings, vrlo "samozatajni", u stvari jako introvertirani, nisam oduševljen, vrlo amerikanizirani
- ceste ? ringišpil nepreglednih prostranstava - obavezan auto dom ili 200 litarski spremnik za benzin

Oslo
25.04.2007., 10:41
moze li mi neko pomoci malo s ovom stranicom, ne razumijem norveski i nista mi nije jasno.
Pisu dvije cijene jedna od 400 i jedna od 50NOK. KOja je razlika? kako je moguce kupiti ovu jeftiniju? da li je napor prevelik putovati busom?

.................................................. .................................................. ...

Razlika je u ceni:) salim se razlika je sto je ovu jeftiniju varijantu kad jednom narucis kartu ne mozes ponistiti ili zameniti datum putovanja,dok kod ove skuplje verzije mozes.

A kako je moguce kupiti ovu jeftiniju pa fino kliknes misom u onaj mali krug pored te jeftinije varijante.

Putevi u Norveskoj su dosta losi,mislim cak i da su najgori od svih zapadnih zemalja,pogotovo autoput kojeg sa dve trake u oba pravca u kilometrima ima jako malo,vecinom je autoput jedna traka sa jedne jedna sa druge strane tako da se pred vikend(petak) i povratkom sa vikenda sa vikendica u suprotnom pravcu prema gradovima(nedelja) i radnim danima do posla i sa posla stvaraju nevidene guzve.

aqualung
25.04.2007., 10:45
ej tebi je ime nik Oslo, onda sigurno zivs gori???
daj reci mi nesto, ja sam tek dosao??

Mezomorph
25.04.2007., 12:01
I još nešto - nemojte mješat dojmove države sa dojmovima glavnog grada ! Država nije jednako glavni grad.

Big_B
27.04.2007., 09:46
I još nešto - nemojte mješat dojmove države sa dojmovima glavnog grada ! Država nije jednako glavni grad.

Jel moze netko nabacit neke cijene osnovnih namirnica? Tipa kava, pivo, kruh, mlijeko i sl.
Tek toliko da dobijem sliku cijena.

Thx.

Missy1
30.04.2007., 21:36

LAVPRISEKSPRESSEN.NO je autobus sa popustom - relacija Oslo -Bergen, Oslo - Trondheim, Oslo - Kristiansand og Oslo - København.
Lavprisekspressen.no je jedini u Norveskoj koji se bazira na narucivanju preko interneta i direktnim placenjam preko interneta (princip tko je prvi njegova karta)
Najmanje 10% karata za svaku turu su 49. kruna ili manje. To su u pravili prva mjesta u autobusima. Cijene rastu prema narudzbama. Reducirane karte se ne mogu mijenjati besplatno nakon sto su narucene. Samo se karta sa punom cijenom moze promijeniti besplatno.
Lavprisekspressen.no staje samo na odredenim stanicama.
Popusti za studente-djecu-vojnike-penzionere uz pokaz , legitimaciju, studentsku karticu
Cijena ovisi o tome koliko ima slobodnih mjesta. Karta se ispisuje ili se zabiljezi broj narudzbe koji se zajedno sa legitimacijom pokazuje kondukteru. Ponekada takoder imamo specijalne ponude gdje se moze dobiti vise karata po najnizoj cijeni.
Karte se narucuju i placaju na www.lavprisekspressen.no.
Oni koji nemaju internet mogu naruciti i na telefon: (+ 47) 67 98 04 89 svaki dan izmedu 08.00 og 16.00. Usluga se placa 45-kr i tereti se vasa visa kartica.
Ako narucujete 2 karte morate ih narucivati svaku za sebe.
VAZNO: Karta vazi samo za onu osobu na cije je ime narucena, ev. promjena imena se mora obavijestiti telefonom. Narucene i neiskoristene karte se ne mogu refundirati, promijeniti u tude ime ili drugi smjer.
Karta po punoj cijeni se moze promijeniti najkasnije dan prije polaska do 14.00 .
Prtljaga: Uz kartu po najnizoj cijeni je dozvoljeno imati rucnu prtljagu i jedan kofer (do 50kg), inace se mora rezervirati mjesto za visak prtljage.
U protivnom ne mozete uzeti visak prtljage sa sobom u autobus.
Kod narudzbe preko telefona karta se placa kreditnom karticom i to je moguce samo u radno vrijeme. Mjesto u autobusu je zagarantirano samo kod unaprijed kupljene karte.
Mozete uzeti sansu i cekati autobus bez rezervacije (ako ima slobodnih mjesta), ali onda ne dobijate najjeftiniju kartu. To se moze jedino napraviti u Bergen, Trondheim, Kristiansand i Oslo.
Sa Lavprisekspressen.no mogu putovati svi putnici sa odredenih stajalista (ako ima slobodnih mjesta).
Pogledajte vozni red na www.lavprisekspressen.no , nije potrebno posebno zvati telefonom. Za neke posebne dane se mogu odrediti ekstra ture, za vas je vazno da u tom slucaju vrijedi ono vrijeme koje je navedeno na vasoj karti, bez obzira sto ga nema na voznom redu.
Stanice Lavprisekspressen polazi od Oslo Bussterminal/Galleri Oslo, Bergen Bystasjon, Trondheim Sentralstasjon Kristiansand Rutebilstasjon, København v/Ingerslevsgade
Za jos informacija o stajalistima autobusa pogledajte pod ”Rutetider”
Autobusi maju komfor, ugodna sjedalista, klima uredaj i WC.

jjon
06.05.2007., 19:10

bok, cijena za 50 NOK to uzmi .. jedini je bad kod te cijene da kartu nemozes zamijeniti niti nista osim doista iskoristiti za termin kada si ju kupio/la.. inace razlike u kvaliteti nema :)

a bergen je jako dobra destinacija za posijetiti posebno ljeti.. vidi vise na www.visitbergen.no ja mislim da je to web adresa ako ne fino pogooglaj malo :D

jjon
06.05.2007., 19:13
Jel moze netko nabacit neke cijene osnovnih namirnica? Tipa kava, pivo, kruh, mlijeko i sl.
Tek toliko da dobijem sliku cijena.

Thx.

kava u restoranu- obicna crna -20 NOK, pivo vani od 53-60 i na dalje u ducanu ima i po 12 NOkova hehehe, mlijeko hmm to zaboravih oko 17 ja mislim litra... ali znam za vocni jogurt of pola litre cijenu 12 NOk :)

da oslo je drugaciji od ostatka .. u prvom redu jer je najveci.. bergen sa svojih 250 000 stanovnika na spram zagreba mi je malo mali ali.. slatki :)

pusa

cronos
15.05.2007., 21:56
Moji dojmovi o Norveškoj su jedan veliki mix. Bio sam prije godinu dana u Trondheimu.
1. Priroda je stvarno fascinantna. U Trondheimu ima dosta jezera u dijelovima grada na višoj nadmorskoj visini. Začudila me je i poprilično velika šuma u tim dijelovima. Možeš sresti dabra ili soba bez problema ako uđeš malo dublje, mada izlaze najčešće noću i dolaze skroz do naselja, a to znaš po tragovima u snijegu.
2. Klima je za mene Dalmatinca poprilično hladna, naravno. Početkom petog mjeseca kad sam bio tamo temperatura je bila 6 stupnjeva. Toliko je otprilike u Splitu u vrijeme najžešće zime u siječnju. Zbog takve klime bi razmislio dva puta o životu gore. Kada sam boravio ondje nisam doživio polarnu svjetlost (što bi volio), ali smrkavalo se tek u 22.30 sati, a već u 04.00 svitalo.
3. Cijene su strava. Žena i ja smo popili najskuplje dvije kave s mlijekom u životu! Platili smo ih 48 NOK!!! Tko puši, taj je pred bankrotom jer na cigarete izdvoji mjesečno pravo malo bogatstvo (kutija je 50-60 NOK)!!! U kućama se ne puši nego svi izlaze vani ili na balkone, a isto je i u kafićima.
4. Arhitektura za naše pojmove neobična. Sve kuće su od drva, ali to je vjerojatno zbog te sirovine koje imaju u izobilju kao i mi kamen. Sve kuće su u bojama da bi ubile ono bjelilo tokom duge zime.
5. Ljudi su pristupačni i kulturni, ali distancirani. Ispušni ventil su im vikendi koje provode opijajući se. U petak popodne samo vidiš ljude kako izlaze iz trgovina s kesama pića koje će popiti na nekom kućnom tulumu prije izlaska dalje u grad. Bio sam na jednom takvom tulumu i ne mogu reći da su baš svi znali engleski. Neki su mi se bojali obratiti upravo zbog toga jer nisu sigurni u vlastito znanje engleskog (tvrdim to jer su mi uspjeli nekako objasniti).

Anonimus123
12.12.2007., 21:47
Planiramo zimovanje u Norveškoj, pa ako mi mozete reći neka najpoznatija ili najbolja skijališta koja nisu predaleko od Osla (otprilike oko 200km).

Hvala

mcquinn
10.01.2008., 11:16
Bok!

U veljači idem na dva tjedna u Norvešku, pa bi se zaputio preko vikenda a neki izlet...Zanimljiv mi se čini Bergen jer mogu u to kratko vrijeme ukomponirati razgledavanje grada i jedan kraći izlet...

Pa me sad zanima ako netko ima nešto više reći o Bergenu, neki srugi prijedlog i sl.

Pozdrav!

izabela
24.01.2008., 13:38
Pozdrav svima koji su bili ili planiraju put u Norvešku!

Da li mi netko može preporučiti zrakoplovnu kompaniju na linij Zagreb-Oslo?

Unaprijed hvala,

Izabela

55et
28.01.2008., 10:51
Pozdrav svima koji su bili ili planiraju put u Norvešku!

Da li mi netko može preporučiti zrakoplovnu kompaniju na linij Zagreb-Oslo?

Unaprijed hvala,

Izabela

Nisam bas siguran ali mislim da linija rijeka oslo funkcionira.mislim da čak kao niskotarifni let.

aqualung
28.01.2008., 11:17
direktni letovi za zg ne postoje, imas jedino kombinacije no to je bezveze, tj tramak
moj je savijet ici u split, jer norwegian (http://ip.norwegian.no/ip/FareCalendarExecAction.aspx?TripType=2&D_City=OSL&A_City=SPU&D_Day=01&D_Month=200802&R_Day=01&R_Month=200807&AdultCount=1&ChildCount=0&InfantCount=0&IncludeTransit=true&MinSeatsAvailable=1&flightLeg=-1&processid=29645&rnd=15361&tracker=FCPrevOutbound)
leti direktno split oslo vec od 01.03 sto je super, za rijeku je malo teze jer krece tek kroz ljeto, no dao sam ti link pa vidi, ako ne volis split provaj preko dubrovnika.
za doci u norvesku je najbolje sa norwegian jer nude jedini direktne letove, no nazalost ne kroz cilu godinu, sve je drugo preko mihena ili frankfurta ili beca.

pozz

mcquinn
07.02.2008., 16:35
Jel ima netko u Norveškoj od 17.2. pa na dalje? Planiram vikend 23/24.2. provesti u Bergenu pa ako ima interesenata neka se jave...

prilika
13.03.2008., 10:39
Ja sam bila u 8 mj. 2004. u Norveškoj i u Danskoj (samo u Kopenhagenu) i jako mi se vidjelo. Priroda (fjordovi) je čak i ljepša nego u Irskoj.

Mi smo išli sa slovenskim Kompasom avionom iz Ljubljane u Kopenhagen, tamo nas je dočekao autobus i malo provozao po Kopenhagenu i popodne je i taj naš autobus otišao sa nama na trajekt i s njime smo se vozili po Norveškoj jer je to najjeftinije. Bili smo u unutarnjoj kabini na brodu Crown of Scandinavia koji je krenuo u 17 h iz Kopenhagena, a u Oslo smo došli slijedeći dan u 9 h ujutro. Imali smo i večeru i doručak na brodu. Na brodu je i jeftini Duty Free sa slatkišima, pićima, igračkama, ali može se plaćati samo norveškim ili danskim krunama. Postoji mjenjačnica na brodu, barovi, restorani, bazen i kino.

Kopenhagen nije veliki grad, ali svakako treba obići uži centar i Malu sirenu koja nije daleko od centra.

Najljepše je jutarnje uplovljavanje u Oslo jer se prolazi kroz fjordove i vidi se sa broda lijep pogled na grad i Gradska vijećnica. Mi smo bili sredinom 8 mjeseca i u Oslu je bilo oko 30 celzija taj dan kada smo doplovili. Bio je to naš najtopliji dan u Norveškoj. Obišli smo Vigelandov park skulptura, različite pomorske muzeje ( Kon Tiki, Fram), skijašku skakaonicu Holmenkolen....

Dalje smo išli prema olimpijskom Lillehameru, malom gradiću i prošli smo pored najvećeg norveškog jezera Mjosa i u tom jezeru sa može kupati jer nije prehladno, a jezero je dulje od 100 km. Mi smo odsjeli u hotelu u Hafjelu blizu Lillehamera. Lillehamer je mali grad u kojem smo obišli malobrojne dućane i suvenirnice u centru i skijaške skakaonice izvan centra. Pješice smo se spuštali metalnim stepenicama sa područja skakaonica i bilo je to jako zanimljivo, ali malo te uhvati strah radi velike visine.

Slijedeći dan smo išli prema Geirangenfjordu, jednom od najpoznatijih norveških fjordova. Po putu smo vidjeli dosta malih kampova koji su smješteni uz čiste i brze rijeke. Malobrojni Norvežani se kupaju u tim rijekama, ali one su jako hladne. Posjetili smo planinu Dansilba (oko 1400 m) s koje se pruža predivan pogled na Geirangenfjord. Cesta koja se penje na tu planinu je jako opasna, vijugava i ima puno zavoja. Potom smo se spustili s planine i u mjestu Geirangen smo se ukrcali na trajekt i slijedila je vožnja od 45 minuta po tom predivnom fjordu do mjesta Hellesylt. Sa brda koja okružuju fjord teče voda u brojnim vodopadima, a more je tirkizno plave boje, jako čisto i hladno. Temperatura zraka je oko 18 celzija, na trajektu još i manja pa treba obući vjetrovku ili vestu.
Nakon dolaska u Hellesylt slijedila je polusatna vožnja do mjesta Nordfojrdied gdje smo se smjestili u hotel. Dan je jako dugačak u 8. mesecu tako da je u 21 h navečer još bilo malo sunca koje je potpuno zašlo oko tek oko 21:20 h.

Slijedeći dan smo krenuli prema ledenjaku Briksdalu i do tamo smo se vozili oko 1 h i 30 minuta. Treba svakako posjetiti ledenjak Briksdal koji je stvarno nešto posebno za vidjeti. Od parkirališta ima 35 minuta pješačenja do ledenjaka, dio po kamenju, ali postoje i jako skupi električni autići koji voze okolo do ledenjaka. Tu je temperatura oko 14 celzija ili čak još niža. Treba obući svakako neku jaknu jer se prolazi i blizu slapova koji te mogu pošpricati. Od tamo smo krenuli prema Sognefjordu, najvećem norveškom fjordu. Opet smo se ukrcali na mali trajekt i vozili smo se oko 15 minuta do mjesta Vik i hotela, odnosno motela gdje smo prenoćili.

Slijedeći dan smo krenuli prema Bergenu do kojeg nam je trebalo oko 3 sata vožnje. Bergen je manji grad od Osla, ali meni je puno ljepši. Obišli smo akvarij koji uz ribe i rakove drži i morske životinje, male pingvine, morske lavove i tuljane. Zatim smo otišli modernom uspinjačom do vidikovca na brdu iznad Bergena. Posjetili smo i sam centar sa drvenim kućama raznobojnih fasada i suvenirnica i riblju tržnicu u samom centru. Na toj tržnici sam kupila jako ukusne i svježe sendviče od račića, salate i majoneze, a ima ih i od tune. Smjestili smo se u Grand hotel Terminus u Bergenu.

Slijedeći dan smo krenuli iz Bergena prema Flamu i u Flamu smo se ukrcali na vlak i otišli smo na dvosatnu panoramsku vožnju. Vlak prolazi kroz lijep krajolik i dolazi do kraja za sat vremena, ali zatim nakon kratke pauze još slijedi vožnja natrag. Iz Flama smo potom krenuli autobusom prema planinskom mjestu Storefjell na 1000 m nadmorske visine. To popodne se malo pokvarilo vrijeme i padala je malo kiša tako da je temperatura dosta pala. Nakon vožnje od skoro 4 sata došli smo u Storefjell i tamo je bilo dosta hladno oko 12 celzija. To nam je bio najbolji i najmoderniji hotel u Norveškoj i jako dobra tj. najbolja večera i doručak. Slijedeći dan ujutro je bilo jako hladno oko 8 stupnjeva na toj planini. Krenuli smo na trosatnu vožnju do Osla i kako smo se približavali Oslu bilo je sve toplije. Imali smo par sati slobodnog vremena u Oslu i u 17 h smo krenuli sa brodom Pearl of Scandinavia prema Kopenhagenu. U Kopenhagen smo došli oko 8:30 h i žurili smo na aerodrom na let prema Ljubljani. Na Brniku nas je čekao naš auto i krenuli smo sami prema Zagrebu.

Između Osla i Lillehamera je najbolja brza cesta u Norveškoj. Između Bergena i Osla je isto dobra cesta. Na području fjordova su lošije ceste, često su jako uske, pa iako nema puno prometa treba biti jako oprezan. Na nekim mjestima je cesta tako uska pa se dva auto ne mogu mimoići, već je na jednoj strani napravljeno ugibalište za zaustavljanje. Na manjim fjordovima nema mosta niti trajekta pa za nekoliko kolimetra zračne linije treba proći dosta kilometra cestom okolo, tako da vožnja može biti jako duga i zamorna. Tim cestama mora se voziti sporo i treba biti iskusan vozač.

Naše cjelokupno putovanje je trajalo 8 dana tako da ako netko namjerava ići na samo tjedan dana u Skandinaviju preporučam da obiđete samo Kopenhagen, a ostalo vrijeme provedete samo u Norveškoj. Norveška je sigurno puno ljepša od Švedske. Htjela bi svakako posjetiti Stockholm, ali ostalo vrijeme bi radije provela u Norveškoj. Čula sam da u Švedskoj uglavnom prevladavaju šume i nije baš nešto previše zanimljivo.

Svakako bi htjela posjetiti Nordkap na samom sjeveru Norveške. Je li netko možda bio na sjeveru Norveške ( Nordkap, Tromso, Bodo)? :mig:

Göttspöđä
22.10.2008., 21:12
Planiram u Oslo na 2 tjedna i imat ću vremena šalabazati gradom :cerek:
Zanima me šta vidjeti osim Kuće vikinških brodova :s :s :s, Nobel-zgrade, Munchovog i Vigelandovog muzeja, dobro, i Ibsena :cerek:, onda vojni muzej...

Zna li tko za kakav dobar zoo-vrt, pogotovo insektarij? Molim savjete koji se ne vrte oko piva i lumpovanja. Želim vidjeti isključivo konkretne stvari i mjesta tipa najbliži nacionalni park :D

mcquinn
23.10.2008., 18:39
Ja sam bio tamo u Veljaci, ali poslovno...tada njihovi muzeji imaju neko full glupo radno vrijeme (tipa do 17h) pa nisam ništa stigao vidjeti. Ali grad je predivan i uživao sam svaku minutu tamo.

Za vikend fino skupi lovu i zapali do Bergena, a onda iz Bergena po fjordovima (koliko stigneš naravno). Ima dobra tura Norway in a nutshell pa si to pogledaj malo. Ja sam to napravio i vratio se pun dojmova.

U Bergenu imaš neloš Aquarium.

I duboko udahni prilikom izlaska iz aviona jer su cijene - odurne :rofl:

Azaleja
25.10.2008., 18:29
Obavezno otiđi na Bigday, Holmenkollen, centar grada Oslo,park Vigeland, zatim ima neko jezero povrh Osla, i isto kao što netko predlaže Bergen, osim što je Oslo skup ko sam vrag.

mcquinn
26.10.2008., 00:45
Ali su zato komadi - u najmanju ruku neloši.

aga
06.01.2009., 09:13
Po ljeti je u Oslu cak i do 30°C, ali nema toliko vlage, tako da je super.... Inace i meni je Oslo :cerek: Mislim da bi mogla tamo zivjeti bez problema, jedino sto bi mi jako, jako nedostajalo je - hrana. Njima je apsolutno sve bezukusno, od voca do mesa :(

Jeste , ljeti sam u Oslu odlazi na plažu i kupao se u moru, a što se hrane tiče ...to nije nikakv problem , ima hrane sa svih krajeva svijeta ....moram kazati da imaju najbolji SUSHi koji sam imao prilike probati....

aga
06.01.2009., 12:01

ehej prijatelju.....ja još ne živim u Oslu ali imam priliku preseliti gore. možemo kontaktirati malo ...moj mail enes.agovic@gmail.com................sad živim u Zagrebu

pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz zz

čitateljica
17.01.2009., 21:26
aqualung,
kako je u oslu? na koji način si tamo dospio?

žalfija
21.01.2009., 17:34
Ja imam neka pitanja za "norvežane".
Moj dečko naime ima priliku ići raditi na duže vrijeme gore, u manje mjesto na obali 500 km sjeverno od Osla. Već je bio u par kraćih navrata i sve što ste napisali su okvirno i njegovi utisci. Njega bi čekalo vrlo dobro radno mjesto u struci i pristojna plaća.

E sad, problem je u meni, želim ići, jer prvenstveno želim biti sa njim i pomoći mu da se izborimo za bolju budućnost. Ako bude potrebno i vjenčati ćemo se službeno ( ne da nam se već 8 god. al za Norvešku sve :rofl:)

Uglavnom, ja imam SSS ekonomskog smjera, radnog staža u struci oko 2 i pol godine ali u državnoj službi (pojma nemam čemu bi mi to iskustvo moglo pomoći gore :confused:), pristojno se služim engleskim i natucam nešto njemačkog, a i informatički sam pismena valjda?

Nemam nerealna očekivanja i spremna sam čistiti urede ispočetka dok se ne uklopim i naučim malo jezika, ali ima li nade za bolji posao nakon nekog vremena? Ima li netko sa sličnim iskustvom? Posebno me zanimaju ženska, ali i muška mišljenja su dobrodošla. Hvala

roberrto
07.05.2009., 17:31
Jel ima netko od naših ljudi u Trondheimu za otić na cugu?

stavio sam slike iz norveške na blog pa koga zanima kako je ovdje priroda prelijepa, neka baci oko...
http://robertuegiptu.blogspot.com

tommy tominjo
22.07.2009., 11:13
ekipo sa foruma dobar dan. evo pišem Vam da mi netko pomogne na koji način se može otići u Norvešku i tamo se zaposliti i ostati živjeti. dolazim iz Hrvatske. ja i supruga smo završili fakultete. eto toliko pa neka netko pomogne, hvala unaprijed

aaston
22.07.2009., 19:09
Ovo pitanje ti je najbolje postaviti na podforumu ''dijaspora'', tamo ćeš dobiti daleko bolje odgovore.

rexerator
09.08.2009., 14:57

Ne znamo još... da li se odlučiti za taj korak ili ne??
i sta je na kraju bilo s tobom?

domagoj00
03.09.2009., 14:24
mene zanima kako doci do posla u norveskoj. po struci sam strojarski tehničar,kakve su sanse za zaposlenje?

a kad bi isao turisticki koliko bi mi novaca bilo potrebno za 2 tjedna boravka u oslu npr. s time da bi bio u hostelu?

pyramid090
13.09.2009., 22:14
Planiram na proljece da idem u Kirkenes i posjetim Murmansk u Rusiji,da li je netko bio,ima li kakvih informacija?hvala za svaki podatak!

Devon
13.02.2010., 17:57
vidim malo je zamrla tema, al valjda ce neko odgovorit :moli:

nashla sam neke uber jeftine karte za oslo.. oko uskrsa.. malo sam ogranicena datumima pa eto, to mi se cini kao dobar izbor ipak.. znam da je oslo prilicno skupa destinacija, kava 20 kuna i to, al kako bi ipak ishla na kratko vishe me brine vrijeme -> pocetak cetvrtog mjeseca je pretpostavljam jako hladan ?

i ako bi ishla na 4 dana samo koliko bi toga uopce stigla obic?

ugl, mislite li da je bolje pustit te karte da propadnu (šmrc) ? norveška mi je inače po onom shta sam vidila :cerek: :cerek:

superpera
13.02.2010., 22:58
naravno da si nasla jeftine karte za oslo..ko je lud da glumi pingvine za uskrs:mig:
4 dana ti je uvrh glave..posle bi ionako pokusala skakati u ledeno more neznajuci sta ces sa sobom od dosade
opiso sam negde na nekoj skandinavskoj tebi detaljno sw cime ubijati vreme u oslu pa je potrazi
skupo nije kolko ljudi misle da je..mene vise hvata strah s cenama s zemljama koje su uvele euro..u oslu sam spavao u nekom hostelu za 17 e dok sam u nemackoj mogo spavati samo za 28 e pa ti vidi dal je tako skupo..jedino ako nisi alkoholicar,narkoman,pusac onda je skupo
a i sta imas piti kafu pi caj i ponesi termos iz hostela pa mozes piti dok se setas po luci umesto da tupo blejis iz nekog kafica

mcquinn
16.02.2010., 20:44
i ako bi ishla na 4 dana samo koliko bi toga uopce stigla obic?

ugl, mislite li da je bolje pustit te karte da propadnu (šmrc) ? norveška mi je inače po onom shta sam vidila :cerek: :cerek:

4 dana je naravno malo, ali...za neku brzopoteznu jurnjavu Norveškom je ok.

U krajnjem slučaju da vidiš Oslo i okolicu - super.

Možeš vjerojatno ti i do Bergena zapaliti i malo okusiti fjordove, ali će te to koštati.

Inaće, sve je uber skupo. Ja bio prije dvije godine, na svu sreću na dnevnicama, ali bankrotirao.

Yvancheen
17.02.2010., 18:37
Bio u Bergenu prije 2 god. na jednom sportskom dogadjaju samo 4 dana sam bio, bilo mi i previse.. vio kraj 11. mj. bilo je iznenadjujuce toplo, toplije nego kod nas, oko 7,8C, ali kisa je padala non stop, inace rekli su nam da Bergen, i ta pokrajina ima 280 kisnih dana u prosjeku godisnje, i najvecu stopu suicida u europi.. Dan svice oko 8 ujutro i do 14h je vec bio mrak.. ljudi bili nekako samozatajni, pristojni, ali sve na nekoj distanci.. uzasno skupo je bilo.. cigarete do 100 kruna, pivo od 80-150 kruna ovisno od mjesta, euro mjenjaju samo u posti, nismo mogli u nijednom lokalu.. hrana zanimljiva ali za moj ukus pre cudno i previse sirovog i ribe..
Fjordovi me nimalo nisu impresionirali, ocekivao sam puuuno vise.. sve u svemu jako zanimljivo, ali nekome tko je naviknut na nas mentalitet, ne bih preporucio za dulje od 2 mj. boravka..
mozda ovaj post ima negativan prizvuk, meni je super bilo tamo, i odlicno sam se proveo i vidio jednu novu kulturu..

ivana2702
21.02.2010., 07:34
vidim da nema inace bas puno ljudi na ovoj temi,ali se nadam da ce naic koja duša... :rofl:
ugl,zna li netko moze li se u oslu obavit jeftin shopping odjece? kakve su cijene odjece inace? vidila sam da je dosta skupo:pizza oko 100kn,pivo oko 50.....
pa ako itko zna........ :s

ivana2702
21.02.2010., 07:37
e da,i jos jedno pitanje:treba li za norvesku viza??? mislim ic s momkom na koji dan u oslo..

nukac
21.02.2010., 08:12
Ako imaš HR putovnicu, ne treba viza.

mcquinn
21.02.2010., 10:51
vidim da nema inace bas puno ljudi na ovoj temi,ali se nadam da ce naic koja duša... :rofl:
ugl,zna li netko moze li se u oslu obavit jeftin shopping odjece? kakve su cijene odjece inace? vidila sam da je dosta skupo:pizza oko 100kn,pivo oko 50.....
pa ako itko zna........ :s

Nigdje:rofl:

Yvancheen
21.02.2010., 14:20
hrana i cuga jako skuplja nego kod nas a koliko je moje iskustvo cijena odjece je kao kod nas mozda malo jeftinije

Devon
21.02.2010., 16:55
naravno da si nasla jeftine karte za oslo..ko je lud da glumi pingvine za uskrs:mig:
4 dana ti je uvrh glave..posle bi ionako pokusala skakati u ledeno more neznajuci sta ces sa sobom od dosade
opiso sam negde na nekoj skandinavskoj tebi detaljno sw cime ubijati vreme u oslu pa je potrazi
skupo nije kolko ljudi misle da je..mene vise hvata strah s cenama s zemljama koje su uvele euro..u oslu sam spavao u nekom hostelu za 17 e dok sam u nemackoj mogo spavati samo za 28 e pa ti vidi dal je tako skupo..jedino ako nisi alkoholicar,narkoman,pusac onda je skupo
a i sta imas piti kafu pi caj i ponesi termos iz hostela pa mozes piti dok se setas po luci umesto da tupo blejis iz nekog kafica

vidim da je ozivila malo tema.. al superperu sam morala kvotat :) :) bash si me nasmija :D
fala i mcquinnu na savjetima, pamtim za neka druga vremena, sad sam se ipak odlucila za belgiju/amsterdam.. al imat ce ryan air opet akcija.. a vi shta idete sad u norvešku, mogli ste i koju sliku okačit :cerek: hev fan!

superpera
21.02.2010., 22:38
pa šta je sada nismo te valjda odgovorili od ove prelepe zemlje i jos lepšeg grada:eek:
eto me bas sad u oslu i posto većina turista u hostelu bleji u svoje laptopove eto moram i ja...valjda se ovde priča samo preko neta...eto bas bas naidje jos jedan..ni zdravo da kaže već odma vadi neki ogroman laptop...koji debili
tako da ako ikad naletiš ovamo nezaboravi laptop:p
inače je led i sneg svude naokolo i nemam nameru ništa da vidim jel sam sve video ovde pa sam samo u prolazu do nekog drugog mesta de će mi glavna zanimacija biti da maknem koju krunu
da prenoćiste je sad 220 kruna(oko 22e) s clanskom karticom koju mozete kupiti za oko 150 kruna s doruckom u cetvorokrevetnoj sobi
okolina je uzasno zanimljiva s još zanimljivijem piza restoranom u kojoj radi neki sažaljivi arap koji mi je gle čuda oprostio 10 kruna za pizu
kako naterati sažaljenje kod arapa u piza shopu???
trik je plačajte mu u sičći...pošto sam se naime hteo otarasiti metalnih kruna sažaljivi arap nije imao strpljenja toliko čekati a još manje brojati siću tako da mu je lakše bilo sažaliti se:p
ah da ako neko ide kolima možda bi trebo poneti i neke lance...jel sam se u nekom drugom gradu malo glumio slalom kolima na nekom brdu jel bogate zemlje i bogato štede na pesku i soli za posipanje tih glupih brada..a usput sam se zavalio u neko glupo brdo snega iz koje me je neki đinovski traktor izvuko za 300 kruna a tipu koji ga je pozvo dadoh još dvesta da mi odveze kola niz brado(heh ono bolje da se on zavali u neku provaliju nego ja)
no valjda im je to tamo ko dobar dan te se nije zavalio
tako eto mašite malo tim krunama i sve je super:)
paz sad je i neki tip s detetom došo..i pogadjate već šta radi...vadi laptop:p
ahh gde li je kraj'

danguba1
27.02.2010., 22:56
superpera koj ti je to hostel u kojem si sad, jel isti ko onaj od prije, i kakvo je sad vrijeme, ja idem za Uskrs, nadam se da se neću smrznut, i jel znaš jel radi što za uskrs?

superpera
01.03.2010., 19:19
opa vid pa ti si se ozbiljno namerio tamo...al de bas za uskrs pa znas da tada svi hoce negde...to je ovaj al vidi da nije pun za uskrs
http://www.haraldsheim.no/index.php?lang=EN
po sata peske od centra il desetak minuta tramvajem
ako imas youth hostel karticu onda je 220.....bez nje desetak posto vise
s doruckom je
meni je kul jel ima mesta za parkiranje i nikad nisam bukirao ves dodjem pa isti dan i prenocim
ali uglavnom nedeljom il radnim danima sam naletao
vreme je ko u ledeno doba....sneg ,led,iscrpljeni mamuti setaju naokolo,krvozedne horde ljudi u borbi za opstanak haraju ulicama trazeci nesto da zagrizu..otkinu...;)
da li si debeo?..mozes li se brzo kretati?..bezati?..imas li oruzje?...to su samo neka od pitanja za koja treba biti spreman uputis li se na taj dalek iznenadjujuce zanimljiv put pun zanimljivijih preokreta;)

malko je inace otoplilo...dokle nezna se...jel sam pobego pre neki dan pa sam sad u svedskoj gde tek pocinje neko snezno ludilo..
neznam kako je za uskrs..al u skandinaviju uglavnom dosta stvari radi a ima i tona arapa koji nemaju uskrs

danguba1
03.03.2010., 23:13
opa vid pa ti si se ozbiljno namerio tamo...al de bas za uskrs pa znas da tada svi hoce negde...to je ovaj al vidi da nije pun za uskrs
http://www.haraldsheim.no/index.php?lang=EN
po sata peske od centra il desetak minuta tramvajem
ako imas youth hostel karticu onda je 220.....bez nje desetak posto vise
s doruckom je
meni je kul jel ima mesta za parkiranje i nikad nisam bukirao ves dodjem pa isti dan i prenocim
ali uglavnom nedeljom il radnim danima sam naletao
vreme je ko u ledeno doba....sneg ,led,iscrpljeni mamuti setaju naokolo,krvozedne horde ljudi u borbi za opstanak haraju ulicama trazeci nesto da zagrizu..otkinu...;)
da li si debeo?..mozes li se brzo kretati?..bezati?..imas li oruzje?...to su samo neka od pitanja za koja treba biti spreman uputis li se na taj dalek iznenadjujuce zanimljiv put pun zanimljivijih preokreta;)

malko je inace otoplilo...dokle nezna se...jel sam pobego pre neki dan pa sam sad u svedskoj gde tek pocinje neko snezno ludilo..
neznam kako je za uskrs..al u skandinaviju uglavnom dosta stvari radi a ima i tona arapa koji nemaju uskrs

Ima mjesta, vidim ima i doručak, jel vrijedi šta doručak?
Gledam malo prijevoz do bergena od Osla i skupo je za popizdit, vlak oko 12oo NOK povratna, a ni bus puno manje, jel superpera jel imaš ti kakvu ideju za jeftiniji prijevoz do Bergena neku kompaniju osim nor way express

superpera
04.03.2010., 21:51
haha..znas zasto je dorucak kuul...zato sto je bifeee pa se mozes nazderati za pola dana a usput mozes i koje kuvano jaje strpati u djep da ti se nadje za uzinu
mozes i termos napuniti kafom,cajem,sokom naravno budi malo diskretniji
ok je inace imas raznoraznih stvari...mene je pola dana drzao taj dorucak

za te prevoze stvarno neznam..uvek sam koristio kola za prevoz tamo osim u oslu posto je lakse tramvajem il busem
s obzirom na razdaljinu izmedju tih gradova i da je to norveska i cena je valjda takva

danguba1
07.03.2010., 19:30
Odustala od Bergena,skup je prijevoz, muvat ću se po Oslo fjordu i gradovima okolo.
Izguglala sam neke zgodne gradove u krugu 100 km od Osla -Drobak, Moss, i Fridrikstad svi na istom potezu pa ću to obići u jednom danu a i u okolici su Rygge aerodroma s kojeg se vraćam tako da je to zadnji dan prije leta.

Jel bio netko u tim gradovima?
Zapravo sam htjela ići u neko ribarsko selo sa šarenim kućicama blizu Osla a to je jedino kaj se čini ok i blizu je.

kolko je dnevna karta za metro(ak ga imaju) il buseve/ tramvaje u Oslu?

Di bi mogli jest, neke prčvarnice turske/ marokanske/i ine nacionalne kuhinje?

Jel letio netko s Rygge airport, trebali bi prespavat na aerodromu jer je let u 6 ujutro

THX

bonkulo
08.03.2010., 12:09
Bok svima

Iz Hrvatske san i trenutno se nalazim u Oslu. Kako mi je cura odavde ovo mi je vec drugi posjet ove godine.... Rado cu pomoci,ako ko ima kakvo pitanje....a da vam sad iden bilo sta drugo pisat nema smisla..mislin da je vec sve vise manje napisano.
slucajno san zavrsia na forumu, jer trazin neki poslic..

pozdrav svima

bonkulo
08.03.2010., 12:11
[QUOTE=danguba1;25424091]Odustala od Bergena,skup je prijevoz, muvat ću se po Oslo fjordu i gradovima okolo.
Izguglala sam neke zgodne gradove u krugu 100 km od Osla -Drobak, Moss, i Fridrikstad svi na istom potezu pa ću to obići u jednom danu a i u okolici su Rygge aerodroma s kojeg se vraćam tako da je to zadnji dan prije leta.

Zapravo sam htjela ići u neko ribarsko selo sa šarenim kućicama blizu Osla a to je jedino kaj se čini ok i blizu je.

Jel letio netko s Rygge airport, trebali bi prespavat na aerodromu jer je let u 6 ujutro

Danguba,oprosti.Odakle letis?

danguba1
08.03.2010., 21:10
[QUOTE=danguba1;25424091]Odustala od Bergena,skup je prijevoz, muvat ću se po Oslo fjordu i gradovima okolo.

Danguba,oprosti.Odakle letis?

Letim iz Zadra za Stockholm, a povratak iz Osla za Zadar, ryan air, ali tek od 31.3. počinju letovi, ljetna destinacija

superpera
09.03.2010., 01:02
imas dnevnu kartu oko 70 kruna il malko vise nesecam se..mozes je uzeti u hostelu na salteru
a te prcvarnice ni nisu bas nesto jeftine..uglavnom su malo dalje od centra al ne bas ni predaleko naleteces na njih ako hodas po gradu tamo vamo..il pitaj nekog arapa il crnca...al sva ta hrana napolju je nekako slicna sa cenama..gledaj na table ispred nekad imaju neko jelo za neku pogodnu cenu po tome uglavnom nadjes neki dobar dil
meni je recimo dosta bio pogodan neki kineski restoran u zeleznickoj stanici..odmah blizu ulaza gde su u sredini neke male radnjice..imo je neko ok jelo za ok cenu..i bio je blizu..i dosta ustedis ako neuzmes pice vec im kazes da ti daju casu normalne vode..to je tamo ok
vako ako oces jos jeftinije uzmi peceno pile u supermarketu..ispred marketa ponekad imaju i neke stojece stolove gde ga mozes odma pojesti
za ostalo namam pojma

bonkulo
09.03.2010., 18:10
Proslu subotu su startali direktni low fare letovi iz SPLITA...ja san bukira povratnu kartu za 60 eura.Bude li ti tribala ikakva pomoc,javi se

danguba1
09.03.2010., 21:07
imas dnevnu kartu oko 70 kruna il malko vise nesecam se..mozes je uzeti u hostelu na salteru
a te prcvarnice ni nisu bas nesto jeftine..uglavnom su malo dalje od centra al ne bas ni predaleko naleteces na njih ako hodas po gradu tamo vamo..il pitaj nekog arapa il crnca...al sva ta hrana napolju je nekako slicna sa cenama..gledaj na table ispred nekad imaju neko jelo za neku pogodnu cenu po tome uglavnom nadjes neki dobar dil
meni je recimo dosta bio pogodan neki kineski restoran u zeleznickoj stanici..odmah blizu ulaza gde su u sredini neke male radnjice..imo je neko ok jelo za ok cenu..i bio je blizu..i dosta ustedis ako neuzmes pice vec im kazes da ti daju casu normalne vode..to je tamo ok
vako ako oces jos jeftinije uzmi peceno pile u supermarketu..ispred marketa ponekad imaju i neke stojece stolove gde ga mozes odma pojesti
za ostalo namam pojma

To superpera, a jel ima onih buffet restorana, ono jedi kolko hoćeš, za neku ok cifru?
Uzela sam onaj hostel kaj si i ti bio, nego jel to unutar one 4 zone di vrijedi ta dnevna karta za 70 NOKa, i jel to vrijedi 24 sata npr.od 11 ujutro do drugi dan 11, il samo do kraja tog dana?

Fala!

superpera
10.03.2010., 01:03
ja na te restorane nisam naiso iako sam bas gledo dal ih ima..niti sam ih naso u ostalim delovima norveske dok ih u svedskoj ima vise i to recimo za neko odredjeno vremo od 11 do 14 tako nesto pa je onda normalan restoran

ako neko zna nek napise..ja ih nigde u oslu video nisam a muvo sam se bas posvuda
mislim da je 24 sata a za zone neznam nisam ni znao da imaju neke zone..malo je mali grad za kojekakve zone
bolje pitaj to tipa na recepciji jel sam tu i uzo kartu i on mi je inace i sve objasnio
opa znaci bices u istom hostelu...to je i najeftiniji cini mi se tamo.. jeftinije i meni prakticnije ni nisam naso jel se dosta smestaja zatvara krajem leta

danguba1
10.03.2010., 10:09
ja na te restorane nisam naiso iako sam bas gledo dal ih ima..niti sam ih naso u ostalim delovima norveske dok ih u svedskoj ima vise i to recimo za neko odredjeno vremo od 11 do 14 tako nesto pa je onda normalan restoran

ako neko zna nek napise..ja ih nigde u oslu video nisam a muvo sam se bas posvuda
mislim da je 24 sata a za zone neznam nisam ni znao da imaju neke zone..malo je mali grad za kojekakve zone
bolje pitaj to tipa na recepciji jel sam tu i uzo kartu i on mi je inace i sve objasnio
opa znaci bices u istom hostelu...to je i najeftiniji cini mi se tamo.. jeftinije i meni prakticnije ni nisam naso jel se dosta smestaja zatvara krajem leta

Ima ih možda 2-3 jeftinijih al svega par eura manje i bez doručka, al kad čitam koje su cifre po dućanima, onda bolje ovako s doručkom i kavicom ujutro pa se mogu klatit cijeli dan poslije bez brige,
jesi lako našao taj hostel, ja dolazim sa glavne autobusne stanice, nadam se da ću se snaći,
jel dobra veza s hostelom- bus/tramvaj

Čiribimbaš
10.03.2010., 12:04
nemoj propusit Vigeland, park koji veliča ljudski život ..kipovi od kamena u ljudskoj veličini to mi je stvarno super bilo..:top:

superpera
10.03.2010., 12:41
da lako je naci s tramvajemima direktan tramvaj 15 il 17 bolje pitaj..staje negde u centru i vozi do njega negde zadnja il predzadnja stanica i on je s desne strane na brdu
bus staje negde na putu pa je za prvi put malo komlikovanije
s kolima je uzas tu vec treba gps jel imaju tonu nekih jednosmernih ulica
a dorucak je bitan ipak te dosta napuni i oraspolozi za pocetak dana
vid nisam ni znao za taj vigeland..izgleda propustih jos sto sta

frikkic
24.03.2010., 21:59
Zna li možda netko neki program softverski koji bi mi pomogao učenju norveškog
Trebam neki za totalnog početnika
Hvala svima.

newdady
27.03.2010., 01:26
Nigdje:rofl:

Sto se tice obleke...moze turbo jeftino ako ti ne smeta sto je rabljeno...al izgleda ko novo

http://www.fretex.no/

a ovi nisu skupi s obzirom da je nova obleka u pitanju

http://www.dressmann.no/

H&M isto nije skup

Ja sam u Stavangeru pa ako imate pitanja vezana za isti grad slobodno pitajte

Grupa Queen
27.03.2010., 12:46
U Norvešku se ide radi ovakvih stvari. Jedan od boljih izleta uopće.

http://i44.tinypic.com/2zqtxxh.jpg
http://i40.tinypic.com/15pg66c.jpg

Super zemlja za ići turistički ako volite prirodu i divljinu. Bio sam i u Lillehammeru gdje su bile zimske OI, raj na zemlji. Obišli smo Oslo, Stavanger, bio sam jednom na sat vremena i u Narviku, gore na kraju svijeta. želja mi je jednom otići do Svalbardskih otoka da vidim polarne medvjede van zoološkog vrta. :rofl:

superpera
27.03.2010., 17:35
zaboravio si samo reci da ce te taj izlet do te litice ispasti skuplje od odlaska u grand canuon u usa..i da samo za taj Svalbard treba jedno soma eura kad si tamo..ipak ima zanimljivijih destinacija za tu lovu
za taj nordkap je kao fora ici kolima...vidjah pre uvek neke nemce sto stave nalepnicu...svoj grad pa nordkap...ko da je neka fora leti voziti za nordkap....a zimi nikog s stranim brojem...ko da je ne neka fora nikad zimi neici na sever

Grupa Queen
27.03.2010., 19:37
zaboravio si samo reci da ce te taj izlet do te litice ispasti skuplje od odlaska u grand canuon u usa..i da samo za taj Svalbard treba jedno soma eura kad si tamo..ipak ima zanimljivijih destinacija za tu lovu
za taj nordkap je kao fora ici kolima...vidjah pre uvek neke nemce sto stave nalepnicu...svoj grad pa nordkap...ko da je neka fora leti voziti za nordkap....a zimi nikog s stranim brojem...ko da je ne neka fora nikad zimi neici na sever
Na liticu smo išli s autom iz rent-a-cara, a spavanje u planinarskom domu je u rangu hostela. Tako da ne znam gdje je nekakav veliki trošak. 6 dana autom iz Stockholma, 4 spavanja tamo, gorivo, hrana itd., znači sve, ispalo nas negdje 200 eura po osobi koliko se sjećam. Možda i manje.

superpera
27.03.2010., 19:48
ah da jeste...kad se ide vise ljudi onda je i put kolima jeftiniji...vodio sam se racunicom sto sam na severu skoro uvek sam snosim troskove prevoza pa mi je ves dosta od bacanja para na gorivo...ne zameri

Gdeideovajsvet
27.03.2010., 20:39
superpera koj ti je to hostel u kojem si sad, jel isti ko onaj od prije, i kakvo je sad vrijeme, ja idem za Uskrs, nadam se da se neću smrznut, i jel znaš jel radi što za uskrs?

Sto se tice radnih dana za Vaskrs, imas ovde http://www.worldtravelguide.net/country/208/public_holidays/Europe/Norway.html.

Sto se tice toga sta obici, nikako ne bi trebao propustiti Vigeland park (moja omiljena figura Angry boy). Naravno, obavezno se popenji do vrha, svaka figura je vredna paznje. Veliki broj ljudi ide u Oslo samo zbog posete parku Vigeland.

Sto se cena tice, za moj pojam je preskupo. Dva peciva iliti kao manja sendvicica i dve negazirane flasirane vode kostale su nas preko 7.5 eura. Za moj pojam previse iz dva razloga: kod nas bi te ta dva peciva kostala najvise 1 - 1.5 euro, a drugo, pojedes ih iz jednog zalogaja, znaci, zaboravi i pomisao da se od toga najedes. O cenama u kaficima da ne govorimo.

Sto se shoppinga tice, zaboravi. Norvezani su poznati po tome da su totalno bez ukusa (sto se da videti i na ulici). To naravno mene nije sprecilo da kupim odlicne cipele (spanske naravno) u nekom manjem trznom centru. I veruj mi da je to bilo jedino sto mi se dopalo. I naravno, bile su preskupe. Ukoliko nesto i kupis, trazi da ti izdaju racun za povrat PDV-a, tako da ces tu ustedeti, cini mi se da je kod njih stopa PDV negde do 28%, nisam bas sigurna, u svakom slucaju ne dodje malo kad ti te pare vrate na aerodromu.

Ja sam bila u junu pa mi je bilo strasno neobicno jer do kasno uvece u stvari je dan, tako da ako ne mozes da :zzz: po dnevnoj svetlosti, obavezno trazi sobu sa debelim tamnim zavesama. :D Naravno, mi smo ovo iskoristili za svrljanje po gradu, samo nekako Oslo nije bas za neke kasne izlete, posebno radnim danima - vredan narod, posle 21h se kupe kuci, nisu dzabalebarosi k'o mi :zubo:
Naravno, ako imas vremena podji brodicem da obidjes njihovu obalu i fjordove, ja na zalost nisam stigla, ali cu to obavezno uraditi prilikom sledece posete.

newdady
28.03.2010., 12:12
hrana i cuga jako skuplja nego kod nas a koliko je moje iskustvo cijena odjece je kao kod nas mozda malo jeftinije

Ma cuga je skupa tipa vino koje se prodaje u drzavnim trgovinama i imaju monopol na vino. Piva se prodaje u svakom ducanu,

A sto se tice hrane i ostalih potrepstina u REMI 1000 (mozda i trgovine KIWI )je jedno 20 posto skuplje nego u hrvatskoj al s obzirom na place u norveskoj je hrana ( u prosjeku svih trgovina i skupih i jeftinijih) daleko jeftinija ali i kvalitetnija nego u hrvatskoj .

Vino je ovdje mozda 5-7 puta skuplje kao i cigarete al tako je bilo gdje u sjevernoj europi

lavić26
01.04.2010., 22:24
ola :w
i ja idem u oslo od 4.4-7.4.

jesam li ja dobro skužila da je dan od 4 ujutro do 22.30h :cheers: pa to je super. sva srića pa sam malo proučila forum, inače bi krenula u proljetnoj jakni tamo :lol:
jel moguće stopirati od aerodroma do centra, da malo uštedimo? i mene zanima jel se može nekako provesti vrijeme do 1h ujutro, jer ne bi ni mi plaćali hotel 3.noć, skupo je, a ne isplati se za par sati sna :zubo:, avion kreće u 6.30 ujutro

jel ima ikakve šanse nekako vidjet te njihove čuvene fjordove u blizini osla?

lavić26
01.04.2010., 22:26
e, da, jel netko kupovao oslo pas, mislim dosta je skup, ali ako se uzme u obzir da je s njom besplatan metro, svi ulazi u muzeje, brodići po onim otocima, nekako mi se čini isplativo.

lavić26
08.04.2010., 19:11
s obzirom da nitko nije odgovorio, ja ću, pa ako nekom zatreba kao meni.

na aerodromu (rygge aerodrom) se može prespavati, samo dođite malo ranije da zauzmete one udobnije fotelje, jer kasnije sve budu zauzete :zubo:.

zadnji autobus od osla do aerodroma je u 19.20h, zadnji vlak u 23.59h, ali ni taj, a ni onaj prije njega u 23h nemaju transfer do aerodroma pa morate pješke 4km, i to nije nimalo ugodno po mraku, magli itd. nama je prodavač karti rekao da taj ima transfer, međutim kad smo se mi iskrcali na želj. stanicu busa nije bilo nigdi. uglavnom mi smo po mraku i magli za nekih pola sata stigli do aerodroma, uz pomoć uputa jednog pilota koji se iskrcao s nama na stanici.

oslo pass nismo koristili, po našoj računici je bio preskup, ima dosta muzeja koji se mogu obići besplatno. također, oslo se može obići pješke, jest da malo bole noge kasnije, ali svakako je zanimljivije i jeftinije :zubo:

lavić26
08.04.2010., 20:40
mene je šokiralo koliko je grad prljav, stvarno sam očekivala neke čistunce :zubo:, veliki je broj roma, turaka, klošara u samom centru grada, točnije oko glavnog kolodvora/željezničke stanice. naš je hotel bio u blizini, i morali smo proći pored ''sumnjivih'' kafića, imala sam dojam da smo u nekom turskom predgrađu, sve je bilo neuredno i prljavo :confused:.
grad kao grad može se obići u dva dana, osim ako netko želi ući u baš svaki muzej koji se nalazi u oslu. meni se svidio otočić bygdoy, odnosno poluotok, jer do njega se može doći i pješke, treba nekih sat-sat ipo od aker bridga, tamo su muzeji kon tiki, fram, i pomorski muzej.
imaju dosta skraćeno radno vrijeme, od 10-11 ujutro do 16-18h popodne (kako koji muzej), većina ih ne radi ponedjeljkom, ali zato rade nedjeljom. dućani rade od 10-20h, osim na kolodvoru tamo ih ima koji rade i do ponoći.
cijene su astronomske, ali i variraju od kvarta do kvarta, npr. u našem kvartu su banane bile po 10kn, gljive 14kn, a u blizini vigeland parka su banane bile 25kn, gljive 40kn itd. u supermarketima se mogu naći povoljno kruh, salama, sir i slično. mi smo kruh našli za 6kn, valjda je bio na akciji, jer svugdje je bio po 20-ak kuna.
razglednica sa markicom za hr 20kn, coffe to go 25-30kn, žvake najjeftinije 10-ak kuna, twiks, mars 14kn...
cijene odjeće su čak i jeftinije od naših, sitnice za kućanstvo su prihvatljive i za naš standard, ali hrana, voda, sokovi, kava, restorani, fast foodovi su užasno skupi, npr.hamburger, pizza nekih 100kn.
ima zanimljivih stvari za vidjeti, npr. opera haus.predivna je, akerus tvrđava, aker bridge-lijepo šetalište uz more i reprezentativne zgrade, zanimljivi kafići sa krznom na stolicama i dekicama da se možete pokrit dok pijete kavu :D, ulica karl johanson gate, naravno vigeland park, povijesni muzej, gradska vijećnica.

ljudi na ulici su ljubazni, dok to ne mogu baš reći za službenike na šalterima, od davanja krivih informaciji, pa da npr. gđa na kolodvoru ne zna di, kad i da li uopće imaju autobus za neki gradić u blizini osla :confused:.

Grupa Queen
10.04.2010., 10:46
Je prljav je i pun sumnjivih poslova i ljudi. 10 minuta nakon što smo ušli u hostelsku sobu kuca netko na vrata, ja otvorim, a kad tamo nekakav lik kojega nikada nismo vidjeli pogledava preko mene koliko nas je u sobi i smješka se. I nudi drogu na prodaju. "Do you want to do some bussines with me?". Ni ostatak dana nije bio puno bolji. :rofl:

lavić26
12.04.2010., 16:15
hahaha, da to nije možda bilo u anker hostelu :zubo:?
mi smo bili u anker hotelu, u kvart grunerloka (tako nekako se zove).

iako ostali udaljeniji kvartovi izgledaju dosta pitomije, oni dalje od kolodvora, bliže moru :zubo:

danguba1
18.04.2010., 15:21
e lavić26 di si bio par dana prije, za taj rygge airport i spavanje, mi se ukenjali da nećemo moć ostat tamo prek noći pa smo ostali u Oslu još jednu noć i išli u 4 ujutro busom za aerodrom( tak nam i treba kad smo papci)
A Anker hostel nije tak ni loš a ni skup 180NOka noć u 8 krevetnoj ak imaš ISAC(ak ne 200 nok) i ekipa je bila skroz ok, da ne velim da su nam kad su otišli ostavili pive u frižideru a ak ste bili gore znate kaj to znači i kolko piva košta.

Superpera, na kraju nismo otišli u onaj hostel iako smo ga rezervirali jer smo došli u 5 ujutro tramvaji nisu vozili, krenuli pješke naletili na ovaj nakon 5 min i to je bilo presudno :)

I vidla sam losove:jumping:, i vozila se po fjordu za cijenu redovite trajektne karte(50 nok), :D

I Oslo mi je bio dosadan, skoro ko Zagreb, 1 dan uvrh glave, nakon Štokholma i Kopenhagena, takvo neko mrtvilo, hrpa junkija, alkića,bezobrazno skupi restorani, kojih baš i nema puno, piva od 60-70 noka, lijepi je onaj Aker Bridge nova riva s fensi kafićima al ni tamo nije nitko sjedio a nismo se ni mi usudili da nam ne bi mjesečne plaće oteli za 1 rundu, mislim nije da nemaš kaj radit al jedan od dosadnijih gradova u kojima sam bila.Ok, fora je i Vigeland park al ne baš toliko da mogu reći da me oborio s nogu. I onaj poluotok Bigdoy je ok, vidite šarene kućice i prirodu sve ostalo MLAKO
A onaj pass ti ne treba jer je hrpa besplatnih muzeja, i onaj POLAR ship muzej smo kreteni platili kartu, a tako se lako može ušverat jer nitko ne stoji na ulazu samo prođeš, al smo se zato prošverali na trajektu s Bygdoja bez karte kad je došla žena malo smo se pravili grbavi kao napeto gledali u more i prošlo je( to su te male sitne gadosti koje me vesele) a i tramvaju se možete šverat, ak volite malo podići adrenalin

Mislim da je ono kaj treba gledat u Norveškoj sjever, i priroda a ne Oslo.
Ja nažalost to nisam vidla, a Oslo je opet jedno novo iskustvo.

superpera
19.04.2010., 18:42
mislim da ti je i bolji bio taj ankar hostel posto je vise centralno...meni se nije dopao jel nisam mogo bezbedno parkirati..posto su svude naokolo narkomanske crncuge i jos narkomanskiji ispijeni belci koji ti razvale kola za kojekakvu glupost il da vide sta ima...a i face kad sam buio unutra nisu delovale bas inspirativno:rolleyes:
u sustini i jeste Oslo dosadan..nema bas bog zna sta da ti ostane u secanju...jedino da se malo izivljavas i da pokusavas da ih izvacaris na neki nacin ...je najzanimljivije sto se moze tamo raditi...
muzeji,znamenitosti ovo ono su samo da se ubija dosada kad si vec tu i treba da se ceka nesto...ko ja sto sam i ja ceko...inace mi ne bi palo napamet da idem samo zbog osla u oslo
a priroda jeste prelepa severnije..a za to je najbolje ici kolima

a de si to videla losove:eek:
na tanjiru ili u prirodi:rolleyes:

lavić26
20.04.2010., 16:20
danguba šta ste platili samo 200nok-a noć aaaaaaaa, mi smo bili u anker hotelu (odmah do hostel) za 450nok/osobi noć. mi smo papci što se tiče hostela, mene bilo strah spavat u sobi sa još 6 ljudi :lol:
a što se tiče spavanja na aerodromu, to smo samo jer nam je bilo preskupo plaćat još jendu noć u onom šugavom kvartu

a susjedstvo je stvarno zastrašujuće :lol:

vidili ste fjordove, blago vam se, mislim jel one prave fjordove ili one oko osla? kako samo 50nok-a(mi smo stvarno smotani), ja našla samo neku opciju busom do nekog fjorda Flam za 500kn busom i to u jednom smjeru :confused:, a jesam smotana.

mi smo se prošvercali u onaj fram muzej :lol:, samo prođeš kraj one trake, kao gledaš razglednice i knjige :rofl:, ne moš protiv balkanskog mentaliteta :rofl:

danguba1
20.04.2010., 19:50
Superpera malo sam se zajebala, losovi su bili u Štokholmu :D, a na tanjuru u Oslu je bio picek iz supermarketa za 50 noka, i pive poskrivečki na onoj fensi rivi Anker Brygge, to je izazivanje, jer se ne smije piti na ulici, al čovjeka veseli.

lavić26 čestitam na šveranju u muzeju, nije puno al čovjeka veseli:p, i fjord je onaj Oslo fjord, kupiš kartu do mjesta Nesoddtangena, na drugoj strani,vozi cijelu godinu i za jednu kartu se voziš tam i natrag(vrijedi 1 sat taman, dođeš i vratiš se istim brodom, kreće za 10 min)

superpera
21.04.2010., 20:24
opa losovi u stokholmu:eek:...nesecam se da sam ih udarao kolima tamo...samo sam ih jeo vec iskasapljene po supermarketima il smlevene u hamburgeru:p...zar ih ima negde i slobodnih u tom gradu il u su negde zatvoreni il su vec dobili skrge pa plutaju u moru:confused:

Made in heaven
01.05.2010., 21:03
Molila bi pomoć. Nakon kaj se obiđe u Oslu gradska vijećnica, utvrda Akershus, park Vigeland, kraljevska palača, ulica Karla Johana, skakaonica, kaj bi preporučili da se obiđe (u centru) u slijedeća dva sata (a da nije jelo-to će biti prije, i da nisu muzeji-to će biti neki drugi put). Tnx!

danguba1
02.05.2010., 16:26
Molila bi pomoć. Nakon kaj se obiđe u Oslu gradska vijećnica, utvrda Akershus, park Vigeland, kraljevska palača, ulica Karla Johana, skakaonica, kaj bi preporučili da se obiđe (u centru) u slijedeća dva sata (a da nije jelo-to će biti prije, i da nisu muzeji-to će biti neki drugi put). Tnx!

Ak si još tamo odi u Bygdoy to je poluotok, možeš brodom s one moderne rive Akker bryge,45nok karta, lijepo je za šetnju i imaš onaj olar ship muzej, pa vikinške brodove, tipične kućice... I možeš se voziti trajektom s tog istog mjesta da vidiš Oslo fjord redovita ti linija svakih pol sata možeš s jednom kartom tam i odmah natrag ili se iskrcaj pa istražuj, ja se samo provozala, i ok ti je prirodoslovni9 muzej i besplatan, u Polar ship se prošveraj nitko ne kontrolira karte. I odi nekam iz Osla, tako je dosadan na duže od 1 dana :kava:

lavić26
03.05.2010., 15:37
Obavezno Opera haus, to je odmah uz glavni kolodvor, uz more.
Aker bridge- lijepo je, to je njihovo šetalište uz more, puno kafića.
Bygdoy je lijep, obavezno tamo. kao što je danguba rekao možete brodom, možete kupiti kartu za 24h za 70nok-a, vrijedi za sva prijevozna sredstva 24h, a možeš i pješke od gradske vijećnice, preko aker bridga, imaš 1ipo sat hoda. ako imate volje i slobodnog vremena navalite :rofl:

Sexdictator
11.05.2010., 00:06
mene zanima jel ima vlak od hrvatske do norveške? ako ima koja je cijena. inače sam opsjednut norveškom

roga27
11.05.2010., 00:30

Ak si još tamo odi u Bygdoy to je poluotok, možeš brodom s one moderne rive Akker bryge,45nok karta, lijepo je za šetnju i imaš onaj olar ship muzej, pa vikinške brodove, tipične kućice...
ili kupi kartu za bus 26 kruna i odvezi se busom broj 30 koji staje ispred narodnog kazališta
Obavezno Opera haus, to je odmah uz glavni kolodvor, uz more.
Aker bridge- lijepo je, to je njihovo šetalište uz more, puno kafića.
Bygdoy je lijep, obavezno tamo. kao što je danguba rekao možete brodom, možete kupiti kartu za 24h za 70nok-a, vrijedi za sva prijevozna sredstva 24h, a možeš i pješke od gradske vijećnice, preko aker bridga, imaš 1ipo sat hoda. ako imate volje i slobodnog vremena navalite :rofl:

Za sve što te zanima www.visitoslo.com također na istočnom izlazu sa Oslo sentralstasjon (pored velikog tigra) ima Trafikanten i tamo se mogu naći letci za turiste, rasporedi javnih prijevoznh sredstava itd...

Inače za turiste postoji Oslo pass (http://www.visitoslo.com/en/advantages.52087.en.html) jedinstvena karta s kojom imaš besplatan prijevoz i ulaz u muzeje i još masu toga unutar 24h/48h ili kakvu već kupiš kartu. Također možeš unajmiti bicikl pa sve to fino proći i rekreirati se :D

A ako ti to nije dovoljno javi se meni pa ću te ja provesti kroz grad :D

lavić26
12.05.2010., 14:02
Da, ta stranica www.visitoslo.com je odlična, ja sam skinula kartu osla sa te stranice, označeni su svi hoteli, znamenistosti, muzeji... a i njihovom informacijskom centru kod kolodvoru su stvarno ljubazni, i dobiješ kartu.

dobra je znati da se puno više isplati nok-e (norveške krune) kupiti u hrvatskoj, nego nositi eure, jer oni uzimaju proviziju za svaku transakciju i onu od 10eur, puno je povoljniji tečaj kad se nok kupuje u hrvatskoj.

Sexdictator ne vjerujem da ima direktan vlak iz hrvatske do norveške, ali imaš avion za 20eur povratnu kartu zadar-oslo, ja sam išla tako. pogledaj na ryanairovoj stranici. možeš i unajmiti auto preko hertz-a za neku siću, i onda s autom lutaj po norveškoj. cijena goriva je nešto sitno više nego kod nas, oko 9-10kn je litra goriva, ako se dobro sjećam. u oslu ti je dovoljno ostati dva dana.

roga27
12.05.2010., 14:20
Sexdictator ne vjerujem da ima direktan vlak iz hrvatske do norveške, ali imaš avion za 20eur povratnu kartu zadar-oslo, ja sam išla tako. pogledaj na ryanairovoj stranici. možeš i unajmiti auto preko hertz-a za neku siću, i onda s autom lutaj po norveškoj. cijena goriva je nešto sitno više nego kod nas, oko 9-10kn je litra goriva, ako se dobro sjećam. u oslu ti je dovoljno ostati dva dana.

Nema direktan vlak... moraš presjedati i kombinirati previše.... lakše ti je busom pa na trajek u njem, pa opet busom, samo to ti je 3 dana jahanja.... najlakše ti je avionom. Imaš ST ili ZD kao najpovoljnije direktne letove sa Norveškom.

I da istina je da ako baš ne misliš ulaziti u svaki muzej dva dana su ti dovoljna za razgled Osla. Cijena goriva ti je 11/12 kruna ovisi što točiš...

Jednom kad dođeš u Norvešku vlakom i busom možeš obići sve destinacije, s tim da i avioni unutar norveške su bagatela...

Nadam se da će biti dosta vas koji ćete doći u ponedjeljak 17.5. u Oslo jer tad je najveći praznik i veliko slavlje.

exo
07.06.2010., 02:24
hmm... mene bi zanimao bilo kakav poosao u inozemstvu... bilo to norveska svedska finska itd... meni je life totalno fucked up u hrvatskoj....i sve to da ne pricam.. jednostavno zelim otici od tud... pa ak mi more neko pom oci bil bih zahvalni ;) :))))

superpera
07.06.2010., 14:58
da evo kako da ne svi trce da pomognu nepoznatim licima posebno tako puni optimizma s fuck up life:p
sta ono skocis prvi put na net kazes zelju i paz fore one se odma i ispune..daj decko nije ovo alibabina pecina de lezi tona aladinovih lampi koje samo protrljas i sve je cool
pisi nesto ,druzi se pa ako neko vidi da si cool mozda ti nesto i pomogne

roga27
07.06.2010., 17:09
hmm... mene bi zanimao bilo kakav poosao u inozemstvu... bilo to norveska svedska finska itd... meni je life totalno fucked up u hrvatskoj....i sve to da ne pricam.. jednostavno zelim otici od tud... pa ak mi more neko pom oci bil bih zahvalni ;) :))))

da evo kako da ne svi trce da pomognu nepoznatim licima posebno tako puni optimizma s fuck up life:p
sta ono skocis prvi put na net kazes zelju i paz fore one se odma i ispune..daj decko nije ovo alibabina pecina de lezi tona aladinovih lampi koje samo protrljas i sve je cool
pisi nesto ,druzi se pa ako neko vidi da si cool mozda ti nesto i pomogne

exo slušaj kaj ti superpera govori ......

a takva pitanja postavljaj na pdf DIJASPORA, a ne na temi gdje ljudi govore o TURISTIČKOM razgledavanju Norveške. :kava:

stagg250
18.08.2010., 12:16
Pozdrav!
Idem u Oslo krajem 9.mjeseca pa me zanima po čemu je poznato (po suvenirima za frendove pošto su naručili),čuo sam od frenda da je poznato po žvakama :lol: možete li mi reći?i zanima me dali će tad bit jako hladno tamo...

stagg250
18.08.2010., 12:38
na ti još
http://www.forum.hr/showthread.php?t=88947&highlight=Norve%9Aka

ako ja ne zaslužujem te poznate žvake, ne znam tko je :D
ahahahha hvala hvala :s

stagg250
18.08.2010., 14:58
mene zanima kolika je cijena taksija ako ima ko iskustva...moram ić taksijem 60 km od aerodroma do apartmana. a kad pogledam cijene :rolleyes:

aaston
18.08.2010., 17:45
Ne treba ti iskustvo nego google:

http://www.oslotaxi.no/home____2937.aspx

Na norveškom je ali mislim da je sve jasno. Ovo je taksi u Oslu.

stagg250
18.08.2010., 18:09
Ne treba ti iskustvo nego google:

http://www.oslotaxi.no/home____2937.aspx

Na norveškom je ali mislim da je sve jasno. Ovo je taksi u Oslu.
hvala,ne kužim niš :D možeš mi reć kolko košta 60 km :ne zna:

aaston
18.08.2010., 18:19
Evo ga na :D

Ovisi koji dan ideš i u kojem periodu, to ti je prva kolona. Druga ti govori za koliko osoba, treća kolika je početna cijena, četvrta koliko je cijena po km, peta koliko je cijena po minuti čekanja, ostalo ne znam jer ne znam norveški.

Ako ideš od pon-petak između 6-17 onda je 46+(60x17)=1066 NOK.
Ne kužim da li je onih 7,5km na vrhu uključeno u početnu cijenu?

Kako god, vidiš da nije baš jeftino.

Inače ako ne kontaš jezik imaš i google prevoditelj (http://translate.google.hr/translate?js=y&prev=_t&hl=hr&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.oslotaxi.no%2Fhome____2937.aspx&sl=no&tl=hr) pa nešto malo i on pomogne :mig:

superpera
18.08.2010., 18:42
ima jos jedna opcija a to je da se malo prosetas napolje i ako vidis neke sumnjive arapske face prosetaj se malo pored njih i gledaj ih upitnim pogledom:eek:
ako ti kazu taksi to su ti taksi na crno s kojima se mozes pogoditi za cenu
ima ih uglavnom u centru il pored nekih klubova a moguce i ponekad na aerodromu ako su vec nekog odvezli tamo pa ugrabe jos nekog

a sta ces uopste taksijem...zar si toliko razmazen:p

stagg250
18.08.2010., 21:12
Evo ga na :D

Ovisi koji dan ideš i u kojem periodu, to ti je prva kolona. Druga ti govori za koliko osoba, treća kolika je početna cijena, četvrta koliko je cijena po km, peta koliko je cijena po minuti čekanja, ostalo ne znam jer ne znam norveški.

Ako ideš od pon-petak između 6-17 onda je 46+(60x17)=1066 NOK.
Ne kužim da li je onih 7,5km na vrhu uključeno u početnu cijenu?

Kako god, vidiš da nije baš jeftino.

Inače ako ne kontaš jezik imaš i google prevoditelj (http://translate.google.hr/translate?js=y&prev=_t&hl=hr&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.oslotaxi.no%2Fhome____2937.aspx&sl=no&tl=hr) pa nešto malo i on pomogne :mig:
1066 K(R)UNA WTF! Neću tolko plaćat taksi...

lavić26
19.08.2010., 18:47
stagg imaš buseve i brze vlakove koji voze sa aerodroma do osla, ako se radi o rygge aerodromu onda ti je bus aerodrom-oslo nekih 120kn, a vlak 135kn (možeš studentsku, onda je oko 80kn ako se dobro sjećam). bus te čeka ispred aerodroma, a do vlaka moraš u gradić rygge, to ti je nekih 30-tak minuta pješke.

Apol1on
21.08.2010., 14:58
Triba bi ić u Trondheim negdi krajen 9. miseca pa sad malo gledan kako bi mi bilo najjeftinije putovat do tamo, jeftini smještaji .... jer ipak je Norveška skupa za popizdit . Ako ste bili u Norveškoj ili još bolje , ako ste bili u Trondheimu zanima me kakva su vaša iskustva , kako ste putovali , di ste odsjeli , cijene .... sve čega se sitite... Malo san gleda cijene interaila i prilično je jeftino , al ne volin duga putovanja ... JEl zna ko koliko triba do norveške vlakon ? .. Fala unaprid

Boreia Proasteia
21.08.2010., 16:31
Triba bi ić u Trondheim negdi krajen 9. miseca pa sad malo gledan kako bi mi bilo najjeftinije putovat do tamo, jeftini smještaji .... jer ipak je Norveška skupa za popizdit . Ako ste bili u Norveškoj ili još bolje , ako ste bili u Trondheimu zanima me kakva su vaša iskustva , kako ste putovali , di ste odsjeli , cijene .... sve čega se sitite... Malo san gleda cijene interaila i prilično je jeftino , al ne volin duga putovanja ... JEl zna ko koliko triba do norveške vlakon ? .. Fala unaprid

Imaš u 9mj. Zadar-Oslo 5eura jedan smjer, odi na ryanair stranicu i pogledaj si datume koje trebaš...

Skura
21.08.2010., 19:17
Bio je direktni let Dubrovnik-Tronheim donedavno ali nisam sigurna da ga još ima. Provjeri na dubrovačkom aerodromu, norveška je kompanija bila...

Inače ja taj gradić jako volim i voljela bi ga ponovo vidjeti :cerek:

(ja sam odsjela kod prijatelja pa ti ne mogu pomoći sa smještajem)

Apol1on
21.08.2010., 22:06
Cijene u ryanair-u su super , al mi ne paše jer ide triban otić jedan petak, a vraća bi se tamo negdi u ponediljak ili u nedilju na večer . Skura jel bi mi mogla reć kako je tamo sa cijenama ? Znan da je norveška skupa za popizdit :D

stagg250
22.08.2010., 12:24
OK a gdje je bolje promjenit kune u krune,ovdje u hrvatskoj ili u norveškoj?

aaston
22.08.2010., 17:35
A kako bi bilo da pogledaš temu o Norveškoj? Tamo ti je sve opisano već više puta.

Skura
22.08.2010., 19:55
Cijene u ryanair-u su super , al mi ne paše jer ide triban otić jedan petak, a vraća bi se tamo negdi u ponediljak ili u nedilju na večer . Skura jel bi mi mogla reć kako je tamo sa cijenama ? Znan da je norveška skupa za popizdit :D

Skupi su cigari, alkohol, kava i izlasci... I parfemi zbog poreza na luksuz....

Hrana tako-tako, nađe se jeftinije... Osim u restoranima.

Roba je meni bila užasno jeftina :rofl: i gluposti koje sam kupovala za poklone :)

Tako ako ne izlaziš puno možeš zaključiti da je Norveška u biti jako povoljna zemlja ;)

I da ne zaboravim, ako hoćeš kupiti pivo u dućanu, moraš to napraviti do 19h jer nakon toga ne prodavaju alkohol ;)

aaston
03.09.2010., 13:31
Da li netko zna za stranicu gdje bi se mogli vidjeti vozni redovi i cijene lokalnih trajekata u Norveškoj i cijene tunelarina i cestarina?
Googlam ali stranica je vjerojatno na nroveškom jeziku :ne zna:

Putnik92
03.09.2010., 16:25
Da li netko zna za stranicu gdje bi se mogli vidjeti vozni redovi i cijene lokalnih trajekata u Norveškoj i cijene tunelarina i cestarina?
Googlam ali stranica je vjerojatno na nroveškom jeziku :ne zna:

Ovdje (http://jbt880.free.fr/TABLEAU_FERRYS.html) - za linije koje voze 20-30 puta dnevno točan vozni nije prebitan, a cijene su 6 godina stare, pa primjeni određeni korektini faktor. TEMP je trajanje plovidbe a VL/COND je cijena za vozilo s vozačem.

aaston
03.09.2010., 18:49
Poslužiti će, hvala.

superpera
03.09.2010., 23:21
opa..jesl to resio da ideš u norvešku..nijee ti dovoljno hladno tu de si:D
ja bi isto trebo biti tamo od sledeće ned...na najvećem marketu u zemlji...da pokušam da im uvalim neke škartove
zašto bi plaćao te cestarine ako nemaš skandinavske tablice....imaju uglavnom neke rampe..a ti treba uvek da ideš u liniju za preplatnike gde nema personala pa samo produžiš..tu i tamo i slikaju te al ni nema baš neke veze ako su table kola izvan skandinavije
na ulazu u oslo nema više te rampe za plaćanje što je nekad bilo već samo kamere što važe samo za norveške table

aaston
04.09.2010., 21:11
Riješio sam da idem u Norvešku još onaj put prije dosta godina kad sam odlazio iz Norveške :D

Ma ovi ulazi u grad mi sigurno neće trebati. Ono gdje ja želim potrošiti svoje norveško vrijeme su fjordovi i Lofoti i ne namjeravm ulaziti ni u jedno mjesto koje ima više od 5000 stanovnika, tj. želim se vratiti prirodi. Bar dva tjedna a za to treba para. Za sada samo nešto kalkuliram a dok dođem do tamo još ću ja puno postova ostaviti na ovom forumu :rofl:

danguba1
05.09.2010., 22:31
Ono gdje ja želim potrošiti svoje norveško vrijeme su fjordovi i Lofoti i ne namjeravm ulaziti ni u jedno mjesto koje ima više od 5000 stanovnika, tj. želim se vratiti prirodi. :rofl:

Bravo aastone, Oslo komotno možeš preskočit jer je po meni najdosadniji grad u kojem sam bila! Možda mu se može samo Zagreb moj rodni grad ponekad pridružit.

superpera
05.09.2010., 23:19
tj. želim se vratiti prirodi.

oh ne..nisi valjda poceo traziti smisao zivota:eek:
asstone ..probudi se..kakav povratak prirodi..to nije prirodno:D
prirodno je unistavati prirodu radi neprirodnog uzitka:mig:
znaci negde na prolece sledece god....jel sad vec dolazi zima tamo...neces valjda zimi:confused:
jest imaju najzanimljiviju prirodu u celoj skandinaviji lepo je provesti vreme tamo..a jos lepse nafilovati se parama za benzin da bi se moglo i vozikati tamo vamo po tim nepreglednim prostranstvima

e dangubice jel bio zanimljiv onaj vigilend park:confused:..neznam kako vise da ubijem vreme ako zastanem tamo usput

aaston
06.09.2010., 10:14
Ma kakav smisao života, pa već odavno znam da je pravi smisao taj da nema smisla :D
Neće baš biti proljeće, rekao sam da ću još puno postova ostaviti na ovom forumu prije polaska. Zimi mi ne pada na pamet ići, više volim 20 sati dnevno svjetla nego 20 sati dnevno mraka. Mraka imam i ovdje u Hrvatistanu i to 24/24 :zubo:

nukac
06.09.2010., 10:34
Mislim da bi ti onda ova stranica (http://www.wideroe.no/modules/module_123/proxy.asp?D=2&C=362&I=3049&U=Y)mogla biti jako zanimljiva.

A u planiranju (znam da isto mrziš agencije) moglo bi ti biti zanimljivo i ovo (http://www.discover-the-world.co.uk/en/destinations/norway/).

aaston
06.09.2010., 13:42
Thx nukac ovo za prijevoz mi neće trebati jer jednom kad odem, ići ću kamperom. Rentao bi ga na sjeveru Dojčlandije. Da znam, znam… penzionerski đir i te spike :rofl: ali želim se tamo držati što dalje od hotela, što bliže vodurine i kamenja (kako bi ih mogao kvalitetnije zagađivati, da ne bi superpera nešto drugo pomislio) i da malo za promjenu ja ekipu nerviram po cesti.

Stranice agencija su uvijek dobre jer se od tamo mogu često dobiti dobre ideje tako da ću kasnije malo bolje pogledati ove linkove koje si mi dao :top:
Inače www.visitnorway.com sam našao jučer i izgleda mi vrlo dobra stranica. Ukratko i pregledno su opisana zanimljiva mjesta a ima i linkove na kompanije koje voze ferrye i one koje imaju ključeve tunela i mostova pa tamo uzimaju nofce.

Mjesta koja želim opet vidjeti su Eidsfjord, Aurlandfjord, Borgund i dodati još neka. Ovako gledajući kad se uzme u obzir sporost prometa i cesta, oštra policija i velike udaljenosti nekako mi se čini da je 14 dana nekako pretijesno za krenuti iz Hamburga, obići zap. Norvešku, zapaliti za Lofote pa natrag u Hamburg. Nekako mi pametnije izgleda vrtiti se najsjevernije do Trondheima po obali i unutrašnjosti (Sve južnije od Stavangera isključujem). Ima li tko iskustva s time? :ne zna:
Ono šta nikako ne želim je vožnja po cijele dane od jutra do večeri koje po ljeti ni nema :D

Skontao sam da je za vozila dužine od 6 do 7m cijena prijevoza trajektima više nego duplo veća od onih do 6m. S time treba voditi računa kod rentanja kampera… a ne da poslije skupo plaćam želju za neko liko centimetara većom dužinom, kao šta npr. sad plaća jedna poznanica :zubo:

superpera
06.09.2010., 18:40
kako bi ih mogao kvalitetnije zagađivati..

tako je asstone...taman sam se bio zamislio nad tvojom buducnosti..nesto povratak prirodi ovo ono...zna se cemu vodi to...ka prvom haustoru gde se sedi,bleji i pevaju pesmo o nekom miru ,ljubavi i sta ja znam:D
a svi znamo gde vodi sledeci put odatle..ka HEROINu:eek:..seksanju sa svim i svacim AIDS:eek: i na kraju u PONOR bez povratka:eek:
zato asstone pamet u glavu i nedaj da te neke ludacke ideje nanesu na taj put bez povratka

tebi ustvari treba ova strana
http://www.scandlines.com/..gde se vide fere za tamo
jeste tacno da ako si preko 6m placas duplo u skand.zemljama
moja kola su inace 6,5m i zbog tih pola metra treba da platim duplo
ali iz nemacke za dansku je samo desetak e vise..a kad dodjes iz danske za svedsku onda je duplo...ako je za norm.kola 30e...za mene je 60(helsingborg)
nocu kad je neka mlada glupaca je lakse proci jel neznaju tacno..al ne i uvek
neki tip bukira preko neta iz svedske za rostok i povratak u kaze da ga ne kontrolisu zbog duzine jel vec ima kartu pa samo prodje
isto ako ides preko danske je jeftinije uzeti povratnu za sva cetiri puta brodom tamo i nazad
da te dve nedelji te mozda malo za taj lafonte predaleko je i vala ces se nasedeti u kolima
u nastupu dosade sam se malo promuvo al najdalje do Trondhejma..ustvari sam hteo do jotunheimen nacionalnog parka jel su slike kuul od tamo al je problem bio sto sam poso negde sredinom oktobra..i tako dok sam ja doso u blizinu..poco je neki sneg i sve se promenilo..ides uzbrdo nekim putem i odjednom uletis u sneg i pocnu ti se vrteti tockovi i kola klize nadole..jedva sam se izvuko odatle...tako mi se jedno tri put desilo i onda sam okrenuo za jug samo da pobegndem odatle..mislim da sam imao neke leto zima mix gume..a to tamo stvarno zaboravi
posto vec postaje zima vecina kampova se zatvara..a posto nemaju ograde udjem u njih predvece i gledam de ima struja pa se tako grebem za struju za grejalicu....tako je to dobro bilo da sam svaki dan nasao drugi kamping usput...samo jednom je neki tip doso ujutru i poceo mi lupati po kolima i terati me...tako da se toga tice stvarno je super grbati se za struju i osim nekog glupog vikanja od nekog kretena nista ni nece biti
tako sam se vozikao celim jugom do svedske..a posto je pocinjalo da biva hladnije nije mi bas dolazila neka inspiracija da cucim i blejim po fjordovima

ima jos jedna fora kad treba da predjes brodom neku kracu distancu...sacekaj par minuta pre no sto ce brod krenuti pa onda kao uzurbano dolazis...onda te puste da stignes na brod bez da ti naplate...to mi se dva puta desilo

isto je lepo tamo zimi kad je sve pod snegom..totalno druga atmosfera..al i zajebanije voziti

mozda bi ti bolje bilo videti jel ima neki brod od nemacke do svedske do UMEA na severu pa o tamo vozikati se do tog lafontena pa onda na dole do nemacke

danguba1
06.09.2010., 18:49
e dangubice jel bio zanimljiv onaj vigilend park:confused:..neznam kako vise da ubijem vreme ako zastanem tamo usput

Vigeland park nije bio loš, tamo su ti skulpture ljudi odnosno tijela u različitim pozama:mig: kolko se sjećam uglavnom golih :D ok za ubit vrijeme
meni ti se u Oslu nekako najviše svidjelo vozilkat trajektima po fjordu, i gledat šarene kućice.

aaston
06.09.2010., 20:15
nocu kad je neka mlada glupaca je lakse proci jel neznaju tacno..al ne i uvek
neki tip bukira preko neta iz svedske za rostok i povratak u kaze da ga ne kontrolisu zbog duzine jel vec ima kartu pa samo prodje

E to me zanima, na koji način oni znaju da mi je vozilo dužine 5,98 a ne 6,04m? Nije valjda da mjere, ili traže dokumente na uvid? I šta ako je neki nosač nakačen, da li i to ulazi u dužinu? :confused:

Scandlines mi treba samo za povratak iz S u DK. Koliko uopće košta mostarina preko onog čuda od mosta?
Za gore bi išao trajektom DK-N (Kristiansand, Larvik ili možda i Stavanger) da si skratim vrijeme vožnje.

Kampirao bi van kampa, znam da je tamo legalno a znam da se kod njih u kampovima možeš istuširati (naravno platiš) i bez da uđeš kamperom unutra :s
Ovo da nemaju ograde nisam znao :D

ima jos jedna fora kad treba da predjes brodom neku kracu distancu...sacekaj par minuta pre no sto ce brod krenuti pa onda kao uzurbano dolazis...onda te puste da stignes na brod bez da ti naplate...to mi se dva puta desilo

Ma ovo zajebi :D
Jednom smo došli na trajekt gdje za razliku od ostalih nisu naplaćivali vožnju po ulasku nego je trebalo ići unutar broda platiti na neki šalter. E, ali mi se pravili pametni i nismo iako su više puta tokom plovidbe pozivali.
Pristali smo, sjeli u auto i htjeli vani ali eto ti face kontrolira karte na ulazu i kad je došao do nas nije se mogao načuditi kako to nismo platili. Pravili smo se bedaci i rekli da smo bili uvjereni kako se vozarina plaća posadi dole :rofl:
Mo'š misliti scenu, ostali se iskrcavaju a mi kreteni trčimo gore na šalter platiti. Nismo mogli ni pobjeći jer je auto imao norveške tablice.

Do Umee ipak ne bi plovio... jebate otelio bi se od tolikog naviganja :rofl:
Nego, Goteborg i Malmo, mogli bi mi se naći na putu doma. Koji je ljepši za razgledati u nekoliko sati?

superpera
06.09.2010., 20:51
Vigeland park nije bio loš, tamo su ti skulpture ljudi odnosno tijela u različitim pozama:mig: kolko se sjećam uglavnom golih :D ok za ubit vrijeme
meni ti se u Oslu nekako najviše svidjelo vozilkat trajektima po fjordu, i gledat šarene kućice.
haha gole skulpture..vi ti te norvezane..prikriveni perveznjaci:mig:
eh da se ti muvas mesecima ovde ne bi ti vise bilo do tih sarenih kucica vise..vec bi trazila neku geto razrusenu gradjevinu da malo razbijes dosadu:mig:

superpera
06.09.2010., 21:26
E to me zanima, na koji način oni znaju da mi je vozilo dužine 5,98 a ne 6,04m? Nije valjda da mjere, ili traže dokumente na uvid? I šta ako je neki nosač nakačen, da li i to ulazi u dužinu? :confused:

na helsingborgu imaju neke linije pa ako su u nedoumici onda ti kazu da se malo pomeris do pocetka tih linija
nekad te i pitaju kolka je duzina...recima ako me pita ja lazem..ponekad upali a ponekad ne...recimo jednom nije upalilo..pa me zena pitala sto lazem...pa joj rekoj da je normalno da cu lagati kad treba duplo da dam za po metra pa ako upali upali ako ne ne..
jednom sam ko glumio nedoumicu pa ko da pogledam u papire..pa sam nosio papire od drugih kola s metar manje pa sam ko i njoj dao da pogleda i pokazo da je ko manje...uglavnom neracunaju na to pa negledaju dal je i broj kola isti
al sad je uglavnom il znaju il neznaju..kasno nocu uglavnom najbolje prodjem jel uzmu neke time radnike
ako je nosac nakacen to ulazi u duzinu
malmo most je nekako slicna cena nesto neznatno vise oko 35 e il preko duzine oko 70e...ali tamo ima neki merac koji cim stanes odma te izmeri i to se pojavi na ekranu..tamo ih nemozes zajebati
razlika je sto mozes konstantno voziti...dok ako dodjes kasno nocu brod ide i manje puta pa moras cekati
druga pogodnost je manja kontrola na mostu...jel dosta svercera ide kroz helsingborg pa i vise zaustavljaju da vide sta imas i tako to..ovo nije za nazad vec samo kad ides u svedsku
ako nisi plav i ako imas sumnjivu facu onda te odvedu u neku garazu i traze dal imas drogu i oruzje..posto je to popularno donositi iz evrope pored alkohola

znam da je zabranjeno stavljati sator u prirodi u norveskoj..to je slobodno u svedskoj...sad kako je s kamp kolima neznam....moja imaju prozor gore a ne sa strane ..tako nelice na kamp kola vec vise na transporter..tako da ni u centru grada ne upadam u oci
da mozes se tusirati samo u kampu...a mozes se tusirati i u nekom vecem hotelu...recimo skandia...udjes i pitas samo za tusiranje..il da koristis saunu..to je slicno....za to malo ljudi zna da moze uglavnom samo skandinavci...jel recimo u nemackoj to nije moguce...gledaju te belo kad im to kazes
ima jos jedna fora sto sam koristio i sto je bas kuul...recimo odes na bazen za plivanje...i neodes na recepciju vec odma u neki hodnik sa strane...tamo su uglavnom svlacionice..i udjes u neku i tamo su i tusevi uglavnom...ono samo otvaras vrata redom i gledas koja ima tus
malmo ti je lakse za nekoliko sati..dok je goteborg malo stresaniji s saobracajem i veci
malmo pati zbog kopenhagena tako da je manji i mirniji grad za recimo setnju okolo,peske il bajsom..komforan al ni nema bog zna sta videti...jedino se malo probudi s festivalom sredinom avgusta gde sam u proslosti bio prisutan al su sad duplirali cene za mesta pa sam odustao..sta ce biti sled.god videcemo....uglavnom mi se dopalo tamo za to vreme i ljudi su kul jel je i dosta stranaca koji daju zivota
goteborg je inace mnogo zanimljivije videti od malma....al se sa stokholmom nemoze porediti koji je i najzanimljiviji

zanimljivo to s brodom da si trebo platiti unutra..nisam jos to doziveo....ali i ja bi isto tako uradio...jel kad to radis ni nemas neke posledice..osim sto izgubis malo vremena..pa sta pravis se malo mutav..neznas ovo ono posebno ako je u tvom interesu

aaston
07.09.2010., 10:38
Gledaju dužinu s linijama, ok. Baš me zanima da li su toliko precizne da mogu sa sigurnošću utvrditi da je vozilo dugo 5,98m. Gledao sam cijene za trajekte za razne kombinacije, npr. 40 eura za vozilo do 5m, plus mislim 20 eura nadoplate za dodatni metar dužine, plus 110eura nadoplate za visinu preko 2,6m šta su svi kamperi :bonk:

Od ovih većih švedskih gradova bi najviše volio vidjeti Stockholm ali sve ovisi o raspoloživom vremenu i putu povratka jer mi je Norveška primarni cilj.
Koliko vidim ljudi s kamperima bez problema noće na raznim parkinzima. Normalno, nećeš sad tamo pustiti korijenje a ja ionako nemam namjeru biti dulje od jedne noći na jednom mjestu. Npr. čovjek koji je tokom godina proveo 200 i nešto dana u N, u kampovima je bio 3 ili 4 dana.

zanimljivo to s brodom da si trebo platiti unutra..nisam jos to doziveo....ali i ja bi isto tako uradio...jel kad to radis ni nemas neke posledice..osim sto izgubis malo vremena..pa sta pravis se malo mutav..neznas ovo ono posebno ako je u tvom interesu

Da, ne sjećam se gdje je to bilo, mislim da je jedan od onih većih koji plove na pravcu Stavanger-Bergen (Halhjem-Sandvikvag).

Jesi li bio na onih 8km atlanske ceste nedaleko Alesunda? Da li se isplati provozati se tamo? Neki britanski list je tu cestu proglasio kao ''the best drive'' ali ajd ga ti vjeruj tim šupljim Englezima :rolleyes:
Ne sumnjam da je zanimljivo kad tuče nevrijeme ali kad je mirno tko zna…

Općenito, ako netko ima neki prijedlog koji uključuje prirodu (fjord, NP, cestu sa lijepim pogledom, manje mjesto ili sl.) neka napiše. Ne treba za gradove samo za prirodu. Za dosta toga znam i sam ali ima još više toga o čemu nemam pojma a šta bi bilo šteta propustiti.
Još dugo neću krenuti pa kad god vidite ovaj post možete na njega odgovoriti :s

superpera
07.09.2010., 19:16
Gledaju dužinu s linijama, ok. Baš me zanima da li su toliko precizne da mogu sa sigurnošću utvrditi da je vozilo dugo 5,98m.
pa s linijama ni nemogu tako lako niti mislim da ce se i truditi nesto previse..jel neizlaze napolje da gledaju...na malmo mostu je moguce jel senzor meri duzinu pa se pojavi duzina i cena na ekranu
mozda cu probati ono bukiranje preko neta sto mi jedan tip rece...do Rostoka u nemackoj..kaze da mu negledaju duzinu...mislim da se ide samo do rampe de nema personala...kaze da uvek tako radi i da nema problema...al on ide za Berlin pa mu je to i blize
da stokholm je kuul...recimo sto sam video u ostalim gradovima vec zaboravim a u stokholmu pamtim..ipak je i nacin na koji izgleda..neki spoj prirode i grada tako da se oseca neka sirina koja recino u drugim velikim gradovima ni nepostoji
s tim kaperima se uglavnom plase da ljudi ne bacaju rezervoare s fekalijama i otpadnom vodom po prirodi no sto je da spavaju ili kad je kamping previse blizu pa da ljudi netraze sigurnost blizine kampinga djabe zato i ima ponekad te table s zabranom samo za kampere a sto se neodnosi na manja vozila

nemogu se setiti dal sam bio na toj relaciji jel nisam bas gledao gde je lepo voziti se...ali na neki nacin skoro svaka voznja zanimljiva jel su ulice male i vijugave...tako ako propustis to imas slicno usput..kazu isto da je put od osla do bergena preko planina zanimljiv
mozda bi vise zalazio tamo da je eu pa da netreba da istovarujem stvari da ne bi moro platiti carinu...jel sam bio u svedskoj do krajnjeg sever pa sam teo malo do narvika pa mozda i do tog lafontena al nisam imo de istovariti stvari da bi mogo slobodno preci granicu
mada bi me zanimalo jednom skoknuti do krajnjeg severa norveske...al su i troskovi veliki tako da neke daljne posete pravim jedino ako imam neko mesto za odradjivanje...heh mogo sam recimo zimi..ima u narviku jedan festival nedelju dana negde pocetkom marta...al jedan tip koji je to probo rece da je poludeo od voznje po silnim naslagama leda i da nije bas neka velika lova u pitanju tako da sam odustao...mada kako rekoh zimi je sever nesto posebno

sad cu se izgleda lomatati po svedskoj malo jel mi je kuckica otkazala mesto jel nisam platio na vreme..ccc kakvo nepoverenje:p..a taman sam se nalozio da pravim neke perverzne grafite po vigilend statuama:rolleyes:

Made in heaven
07.09.2010., 22:22
....

Općenito, ako netko ima neki prijedlog koji uključuje prirodu (fjord, NP, cestu sa lijepim pogledom, manje mjesto ili sl.) neka napiše. Ne treba za gradove samo za prirodu. Za dosta toga znam i sam ali ima još više toga o čemu nemam pojma a šta bi bilo šteta propustiti.
Još dugo neću krenuti pa kad god vidite ovaj post možete na njega odgovoriti :s

Obzirom da i ja razmišljam o Norveškoj druge godine (jedna od ideja, vidit ćemo koja ideja će prevagnuti :) ), i to ugl. po fjordovima i prirodi (event. Bergen od gradova, u Oslu sam bila) evo par stvari koje sam našla, pa malo progooglaj o tome:

Preikestolen (veće mjesto blizu kojeg se nalazi je Stavanger) - stijena koja ide 597 m iznad Lysefjorden, nalazi se na većini razglednica.

Stave church, mjesto Heddal odnosno mjesto Borgund - isti tip crkve u oba mjesta, od drveta, fora izgleda

Geiranger fjord, kažu da je taj fjord jedno od svjetskih čuda, tamo je i staza trolova na vrhu koje je divan pogled

Nordcap - najsjevernija točka Europe

vožnja željeznicom Flam - Myrdal

vožnja (poštanskim) brodom Hurtigruten - od Bergena do Nordkappa put traje 12 dana, ali se može uči i izaći u bilo kojoj od 34 zaustavne luke

aaston
08.09.2010., 10:09
....

Da, mora da je zimi sasvim drugi ugođaj. Biti ću sretan i da ju opet vidim ljeti :s
Pražnjenje kemijskih wc-a iz kampera je na puno mjesta potpuno besplatno kako sam imao prilike čitati, ili se naplaćuje po kampovima svega nekoliko eura tako da nema potrebe zagovnjati sve parkinge. Morati ću naći neki učinkovitiji način da uništavam prirodu :D

Obzirom da i ja razmišljam o Norveškoj druge godine (jedna od ideja, vidit ćemo koja ideja će prevagnuti :) ), i to ugl. po fjordovima i prirodi (event. Bergen od gradova, u Oslu sam bila) evo par stvari koje sam našla, pa malo progooglaj o tome:

Preikestolen (veće mjesto blizu kojeg se nalazi je Stavanger) - stijena koja ide 597 m iznad Lysefjorden, nalazi se na većini razglednica.

Stave church, mjesto Heddal odnosno mjesto Borgund - isti tip crkve u oba mjesta, od drveta, fora izgleda

Geiranger fjord, kažu da je taj fjord jedno od svjetskih čuda, tamo je i staza trolova na vrhu koje je divan pogled

vožnja (poštanskim) brodom Hurtigruten - od Bergena do Nordkappa put traje 12 dana, ali se može uči i izaći u bilo kojoj od 34 zaustavne luke

Preikestolen znam, bio sam ga propustio ali idući put se ne vraćam bez da ne visim malo s one litice :s
Borgund sam vidio i crkvica je stvarno predivna.
Geiranger fjord sam čuo i to mi je namjera za drugi put. Za ovu stazu trolova ću pogledati :top: (o tome ne znam ništa).
Nordcap ne razmišljam radi udaljenosti.

Nego ovaj Flam, tamo sam bio. Skupo je i nije onako kao šta se čini u prospektima. Tako da si potraži dodatne komentare o tome ali po mom mišljenju se ne isplati. Više od pola puta vozaš se lagano kroz tunele i ne vidiš ama baš ništa.

Za poštanski brod nisam znao ali ne mogu ga koristiti. Ipak moram priznati da izgleda jako zanimljivo kao način putovanja po Norveškoj.

aaston
12.09.2010., 11:54
sperpera, možda ćeš ti znati, ili netko drugi? Da li je dozovljen boravak u vozilima tokom plovidbe trajekta? Nisam siguran da li se dobro sjećam ali čini mi se da su branili boravak u norveškim trajektima (onim velikima koji voze bar 45min.) u autima. :misli:

Konkretno pitam jer sam vidio npr. na liniji Danska-Stavanger sa FjordLine da imaš izbora uzeti kabinu, obična sjedala ili ništa a plovidba traje nekih 11,5 sati. Ako čovjek ide kamperom onda je nepotrebno plaćati dodatnih 80eura za kabinu kad možeš odspavati u vozilu?

Made in heaven
12.09.2010., 20:44
Ja sam prije par mjeseci išla trajektom Njemačka (Putgarden)-Danska (Rodby), i onda Danska (Helsingor)-Švedska (Helsingborg).
Prva vožnja je trajala oko 45 min, a druga oko 25 min.
I oba puta se moralo izaći iz vozila i popesti gore u salon, njihovi radnici su obilazili vozila i provjeravali, i na razglasu su tupili o tome. Koliko sam skužila to je zato jer gore imaju razne dućane i kafiće, iako je službena verzija zbog sigurnosti putnika.
Kak je na tim dužim putovanjima ne znam, jer sam ionak imala kabinu (plovidba Oslo fjordom, oko 12 h), pa se nisam interesirala oko drugih varijanti.

aaston
12.09.2010., 20:56
I oba puta se moralo izaći iz vozila i popesti gore u salon, njihovi radnici su obilazili vozila i provjeravali, i na razglasu su tupili o tome. Koliko sam skužila to je zato jer gore imaju razne dućane i kafiće, iako je službena verzija zbog sigurnosti putnika.

To se i meni čini da im je bitno imati ljude koji će iz dosade potrošiti koju pinku na nešto nepotrebno. Ali na ovim duljim putovanjima ne mogu svih 10 ili 12 sati provjeravati a opet mislim da ne mogu ni zaključati prostor s vozilima jer ti uvijek može nešto zatrebati iz auta.

superpera
13.09.2010., 14:10
sperpera, možda ćeš ti znati, ili netko drugi? Da li je dozovljen boravak u vozilima tokom plovidbe trajekta? Nisam siguran da li se dobro sjećam ali čini mi se da su branili boravak u norveškim trajektima (onim velikima koji voze bar 45min.) u autima. :misli:

Konkretno pitam jer sam vidio npr. na liniji Danska-Stavanger sa FjordLine da imaš izbora uzeti kabinu, obična sjedala ili ništa a plovidba traje nekih 11,5 sati. Ako čovjek ide kamperom onda je nepotrebno plaćati dodatnih 80eura za kabinu kad možeš odspavati u vozilu?

mozda je to bilo u danskom trajektu ..jel su danci pederi pa izmisljaju neke fore...ko recimo nisu mi dozvolili da nosim gajbe piva s kolicima vec kao mogu jedino rukama nositi tako da su cak trcali iza mene da mi otimaju gajbe s kolicima pa da ih kao nosim rukama:eek:
pitah jel to danski trajekt...rekose da jeste...aha onda mi je sve jasno:p
dok recimo nemci to nerade..kad ih upitah nemce za to svi se cude sta im je:rolleyes:
na putgardten/rodby relaciji pa jednom ide danski pa drugi put nemacki trajekt

da pricaju nesto da ko svi treba da izadju al ja sam jedino izlazio ako cu uzeti piva jel su konzerve bez kaucije pa mozes slobodno bacati u more s nekog fjorda a bez da to osetis po djepu a i pomocices ribama da se malo igraju raznobojnim konzervama i da vide jos nesto pored tamo nekih dosadnih planktona i ostalih dosadno sivih riba:mig:
tako da sam recimo spavao u autu dok me nisu poceli buditi lupanjem kad brod stigne..i nijednom mi niko nije reko pre da moram izaci...to i kamiondjije rade
mozda ima neka razlika izmedju dela s manjim kolima i onog dela s vecim:ne zna:
tako da recimo i ti naduzoj relaciji se mozes zabiti u kamper....i ne bi trebalo da zakljucavaju ulaze jel je tu i uvek tona nekih familija kojima uvek nesto treba iz kola..ako nista drugo da bar ponosno na koji tren dodju da pilje u svoj auto.....mada nisam davno bio tim duzim trajektima vec samo kracim tako da neznam sigurno...

Putnik92
13.09.2010., 21:21
znam da je zabranjeno stavljati sator u prirodi u norveskoj...

You may put up a tent, or sleep under the stars, for the night anywhere in the countryside, forests or mountains, except in cultivated fields and lay-bys.

superpera
13.09.2010., 22:37
hvordan å ikke .. og hvor fikk du graver?
kad se neko pravi englez mogu se ja praviti i norvezanin:mig:

eto znaci nemoze se spavati u nekim kultiviranim poljima i nekim ley bayovima..

aaston
14.09.2010., 10:30
Eh, ništa onda… a ja sam se nadao da ću imati prilike buditi se ranom zorom usred norveških polja pamuka :D

superpera
14.09.2010., 13:25
eh i to malo polja pamuka sto imaju je rezervisano za tamnoputu imigraciju..ko da su oni bolji:D
a jesil razmisljo da s nekog fjorda vozis u more i da se probudis okruzen prelepim jatima andjeoskih devica:D

Putnik92
15.09.2010., 19:46
hvordan å ikke .. og hvor fikk du graver?
kad se neko pravi englez mogu se ja praviti i norvezanin:mig:

Pa to se Norvežani prave Englezima jer je to citat s ove njihove spomenute stranice.

gioa
30.01.2011., 14:17
ogledavam nešto oslo u prolječe pa me zanima sa obzirom da smo skučeni sa vremenom (4 dana )
1.ima li kakav privlačan brod ili vlak kroz norvešku pa do stockholma ili tako nešto po okolici a da nije da mi se novčanik smrzne.. (ono 1-2 dana)
2. sa aerodroma najbolji put do grada??

i još par tips and tricks ako tko ima?:s

mia.principessa
12.02.2011., 19:20
s

dvije su mogucnosti, vlak ili bus..mi smo isli busom i cini mi se da je cijena bila negdje 100-150kn po osobi

maky09
12.02.2011., 19:40
ogledavam nešto oslo u prolječe pa me zanima sa obzirom da smo skučeni sa vremenom (4 dana )
1.ima li kakav privlačan brod ili vlak kroz norvešku pa do stockholma ili tako nešto po okolici a da nije da mi se novčanik smrzne.. (ono 1-2 dana)

i još par tips and tricks ako tko ima?:s

U 8.mj. sam bio u Oslu, u dolasku na Torp, a u odlasku preko Rygga. Sa oba je najpovoljnije busom koji se plaća na ulasku. Nema rezervacije ili plaćanja unaprijed jer su vezani uz letove i garantiraju mjesto. Inače spremi hrpu love jer je sve očajno skupo, kažu drugi najskuplji grad iza Tokija??? Obavezno odi u Vigenland park. :)

IPhone Tapatalk

Prolaznica
13.02.2011., 09:29
Ja kupila karte iz Zadra za travanj. Samo jedno pitanje, kako ste riješili pitanje onog povratnog zornjaka u 6 ujutro? Se uopće isplati negdje ić spavat ili da oko ponoći fino odem spat na aerodrom?

maky09
13.02.2011., 11:54
Ja kupila karte iz Zadra za travanj. Samo jedno pitanje, kako ste riješili pitanje onog povratnog zornjaka u 6 ujutro? Se uopće isplati negdje ić spavat ili da oko ponoći fino odem spat na aerodrom?

Iz Osla smo išli u Rigu i vratili se na Rygge mislim oko 21h, tako da smo na aerodromu ' spavali ' i čekali jutarnji let za Zadar. :)

IPhone Tapatalk

Toma Sawyer
13.02.2011., 14:45
Kad je to spavanje bilo i gdje?
Čitao sam da u posljednje vrijeme ne daju spavati na aerodromu.

maky09
13.02.2011., 15:11
Kad je to spavanje bilo i gdje?
Čitao sam da u posljednje vrijeme ne daju spavati na aerodromu.

21.08.2010. došli iz Rige oko 20-21h i bili na aerodromu ( Rygge ) do leta za Zadar ujutro 22.08. Dakle, moglo se spavati. Kako je sada neznam. :top:

Jajo Pajo
25.04.2011., 21:08
Idemo u lipnju sa Ryanairom u Oslo. Ima li netko savjete za povoljne, a uredne hotele. Znamo da je jako skupo pa ako je netko išao turistički, neka se javi gdje je jeo, kako je putovao...jeli skup prijevoz po gradu...
Svi savjeti su dobrodošli!

danguba1
28.04.2011., 14:57
Idemo u lipnju sa Ryanairom u Oslo. Ima li netko savjete za povoljne, a uredne hotele. Znamo da je jako skupo pa ako je netko išao turistički, neka se javi gdje je jeo, kako je putovao...jeli skup prijevoz po gradu...
Svi savjeti su dobrodošli!

Anker hostel 180 noka po osobi u 8 krevetnoj sobi 1o min pješke od centra ili 2 tramvajske stanice-uredan i čist, doručak još plus 50 noka. Hrana ZA mene bila preskupa po nekim restoranima jedan obrok oko 100 kn tipa piletina i krumpir. jeli u Mc govnaldsu i u dućanu pečenog piceka za 50 kn cijeli. Inače grad me ubio od dosade osim onog poluotoka Bygdoya niš posebno ali zato šibaj van iz grada ako imaš vremna na fjordove
evo ti link s više info
http://putujemsvuda.blogspot.com/2010/05/skandinavija-oslo.html

Jajo Pajo
29.04.2011., 15:00
Anker hostel 180 noka po osobi u 8 krevetnoj sobi 1o min pješke od centra ili 2 tramvajske stanice-uredan i čist, doručak još plus 50 noka. Hrana ZA mene bila preskupa po nekim restoranima jedan obrok oko 100 kn tipa piletina i krumpir. jeli u Mc govnaldsu i u dućanu pečenog piceka za 50 kn cijeli. Inače grad me ubio od dosade osim onog poluotoka Bygdoya niš posebno ali zato šibaj van iz grada ako imaš vremna na fjordove
evo ti link s više info
http://putujemsvuda.blogspot.com/2010/05/skandinavija-oslo.html

Hvala puno na savjetima, super su ti slike. Sjećaš li se koristi li igdje studentska iskaznica?
Što se tiče fjordova, voljeli bismo ih pogledati, ali ne znam koliko su udaljeni od Osla? Možeš li mi neki preporučiti? Kako ste sredili prijevoz do fjordova...ili su to neki organizirani izleti?

polly
29.04.2011., 17:42
.......jeli skup prijevoz po gradu...
..

studentski pokaz za sva prijevozna sredstva na tjedan dana = 210 nok

danguba1
29.04.2011., 22:35
Hvala puno na savjetima, super su ti slike. Sjećaš li se koristi li igdje studentska iskaznica?
Što se tiče fjordova, voljeli bismo ih pogledati, ali ne znam koliko su udaljeni od Osla? Možeš li mi neki preporučiti? Kako ste sredili prijevoz do fjordova...ili su to neki organizirani izleti?

Koristi ti isac skoro svugdje a u onom frame brodu muzeju se može prošverat prvo uđi u dućan pa se muvaj pa samo odšći . Čini mi se da nitko ne gleda karte računaju na poštenje:mig:
Ja sam samo bila na Oslo fjordu a po njemu se možeš vozikat redovnim linijama koje idu s Aker bridga, na svakoj liniji je skicirano di vozi pa odaberi. U ovo doba godine možeš preko fjorda u Drobak i Moss, to sam ja htjela obići ali tada nije još vozila linija prema tamo.

VisokiGost
30.04.2011., 21:40

Ono tamo nije normalno koliko je lepo. Izvinite, Hrvati, ali najlepsa obala/zemlja koju sam ikada video :). Cak sam se na sekundu-dve i bucnuo u more mada to JE bila ludost :rofl: jer je hotel imao i mnogo topliji bazen...

Bio sam samo 5 dana u i oko Bergena proslog leta, i kad se slece i polece avionom jasno ti je da im neko uzme i pola tih fjordova i ostrvaca i dalje ne bi primetio neku razliku, toliko ih ima. Prelepa zemlja, mada me posluzilo i vreme jer za divno cudo nije bilo kise po kojoj je Bergen poznat.

Cak i malo predugi dani za moj ukus, noc je zapravo jedan kratak sumrak. Nisam isao na vece ture trajektima/brodovima, samo sam malo isplovio camcem na vesla (hotelski, i za divno cudo je bio za dzabe za posuditi, i to u zemlji u kojoj sve drugo otkida od skupoce), i jao kad nas ponese struja, na kraju smo se dobro oznojili dok smo se vratili a i bila nam je frka. U tim fjordovima struje hoce biti zesce kad dolazi plima/oseka ali je pogled kad izadjes na vodu jednostavno neverovatan na sve strane. Tako da te ture koje razmatras da te brod vozi duze fjordom, ja mislim da to mora biti ultra-spektakularno.

Bergen je jako lepo sredjen i cist grad, mada tu nema sad nekih cuda od arhitekture za videti, jednostavno jedno ultra-civilizovano i jako prijatno mesto. Ima uspinjaca koja te penje iznad grada odakle je fenomenalan pogled, ali onda ima i dodatnih staza da se popnes na vise od vrhova. Posteno se oznojis ali kad izadjes gore - to je raj, pogled za ne verovati. Staze su lepo sredjene ali dosta uske i tu su litice zesce (te njihove planine su bas surove vertikale), tako da sam isao blize brdu jer mi bas nije prijao pogled pravo na dole. A Norvezani su posebna prica, puno ih se tuda penje mountain-bikeovima. Strava. Ja sam se dobro preznojio i noseci samo svoju g*** a kamoli jos da guram uzbrdo i tezinu bicikla. Inace na kraju smo se ispeli na preko 500 m nadmorske visine - dakle pravo planinarenje u necemu sto je zapravo gradski park ili BLIZA okolina.

Ko god ikako moze zatvoriti finansijsku konstrukciju i to videti i iskusiti - toplo preporucujem. Norvezani su cudni, tihi i nece te nista pitati niti ti se obratiti ali ako nesto pitas/trazis veoma predusretljivi. Ko ce voziti - saobracajni propisi su ultra strogi i ogranicenja brzine bas drakonska. Ali samo stavi nogu na prelaz i svi auti staju. Suma sumarum: neverovatna priroda i ultra civilizacija. I sve je jako skupo. Klopa mi je bila OK, svasta se moze od raznih riba probati i u hotelu su nas bas raskosno hranili, mada je doduse bio veliki simpozijum pa su se domacini trudili. No bio sam i na svoju ruku u par (malo, malo razumnijih mada ne bas i fast food) restorana u Bergenu i barem je meni sve bilo dosta ukusno.

Nekako mi se cini za Skandinaviju, ko hoce prirodu - Norveska. Ko hoce urbani dozivljaj, arhitekturu, i znamenitosti - Stockoholm i Kopenhagen.

Jajo Pajo
04.05.2011., 21:41
Kakav je Oslo fjord?
Jesu li drugi puno bolji ili je dovoljan taj u Oslu...koliko su drugi udaljeni i kako doći do drugih?

Zookey
20.05.2011., 08:44
Kakav je Oslo fjord?
Jesu li drugi puno bolji ili je dovoljan taj u Oslu...koliko su drugi udaljeni i kako doći do drugih?

Nisam bio, al navodno taj Oslo fjord nije nešto :ne zna:
Hocu reci ima ih puno ljepsih.
Imas taj Preikestolen (ogromna stijena s koje se pruža predivan pogled)
blizu Stavangera. Inače koliko sam čuo najljepši fjordovi su ti na
zapadnoj obali od Stavangera,preko Bergena do Trondheima.
Uglavnom, ovo ljeto idem u Norge pa cu javit koji je najljepsi :mig:

notologo
20.05.2011., 21:58
Kakav je Oslo fjord?

Bas sam prije dva dana prosao Oslo fjordom, a jucer Aurlandfjordom i Naerofjordom - ovaj pred Oslo, je definitno "light" verzija prema ova druga dva. Oslofjord je lijep za dvosatni cruise koji dodje oko 250nok po osobi, vise uzivas u lijepim vikendicama, zelenilu i otočićima, te u pogledu na Oslo. Kod druga dva spomenuta su ipak sa obe strane morske povrsine visoke planine pa je priroda te atmosfera kruzanja po fjordu potpuno drugacija.

Na cruise Oslofjordom gledam kao bilo kakvu turu brodom u nekom obalnom gradu, samo malo vise prirodnih ljepota...

Jajo Pajo
21.05.2011., 00:24
Bas sam prije dva dana prosao Oslo fjordom, a jucer Aurlandfjordom i Naerofjordom - ovaj pred Oslo, je definitno "light" verzija prema ova druga dva. Oslofjord je lijep za dvosatni cruise koji dodje oko 250nok po osobi, vise uzivas u lijepim vikendicama, zelenilu i otočićima, te u pogledu na Oslo. Kod druga dva spomenuta su ipak sa obe strane morske povrsine visoke planine pa je priroda te atmosfera kruzanja po fjordu potpuno drugacija.

Na cruise Oslofjordom gledam kao bilo kakvu turu brodom u nekom obalnom gradu, samo malo vise prirodnih ljepota...

Ja idem 1.6. pa javi ako možeš još neke pojedinosti...što god misliš da je bitno...
Kako si išao na ova 2 druga fjorda, koliko su udaljeni i koja je cijena? Kako je najbolje ići? Koji od ta dva je bolji da znamo izabrati...ili su oba u istom izletu?

Jajo Pajo
21.05.2011., 00:26
Nisam bio, al navodno taj Oslo fjord nije nešto :ne zna:
Hocu reci ima ih puno ljepsih.
Imas taj Preikestolen (ogromna stijena s koje se pruža predivan pogled)
blizu Stavangera. Inače koliko sam čuo najljepši fjordovi su ti na
zapadnoj obali od Stavangera,preko Bergena do Trondheima.
Uglavnom, ovo ljeto idem u Norge pa cu javit koji je najljepsi :mig:

Hvala ti, ali ja idem 1.6. pa te neću moći čekati :). Znaš li kako je najnolje ići do tog Preikostolena i koliko se treba voziti?

Jajo Pajo
21.05.2011., 00:34
Na karti vidim da Bergen i Stavanger nisu baš blizu Osla pa zna li netko kakve su veze za te gradove i koji je najjeftiniji način za doći tamo?

notologo
21.05.2011., 11:38
Mi smo upravo na brodu Bergen - Stavanger, planiramo ovih dana na Pulpit rock koji si spomenuo norveskim imenom. Pogledaj malo iz Osla norway in a nutshell turu, nije guided tour nego skup karata za vlakove, brod i buseve koje mozes uzeti iz osla prema bergenu ili naopako. Mozes sve odraditi, oslo - bergen preko flama i stvarno posebnog flam railwaya u jedan dan, a ako si za malo hikinga ili uzivanja u prirodi mozes i jedan dan u flamu prespavati. flam je mjestasce na Aurlandsfjordu, i kada od tamo ides brodom prema Gudvangenu vidis ovaj drugi fjord. Iz gudvangena se ide busom za voss, pa od tamo prema bergenu vlakom oslo-bergen.

Glede Pulpit rocka, iz Stavangera ide kombinacija brod-bus, dodje oko 200 nok po osobi, vidi malo Tide Reisen za to.

Iz osla za stavanger ima vlak mislim oko 8 sati, ali mozes naci i SAS avio liniju za cijene ispod ryanairovih - bar je nama uspjelo stavanger-oslo za 120 usd i to za dvije osobe.

mia.principessa
21.05.2011., 11:41
Na karti vidim da Bergen i Stavanger nisu baš blizu Osla pa zna li netko kakve su veze za te gradove i koji je najjeftiniji način za doći tamo?

Koliko se ja sjećam vlak ili avion. Mi smo išli avionom Oslo-Bergen, nekih 30-45 min, cijena karte oko 50eur.

Robierre
22.05.2011., 13:12
Od jučer sam u Oslu i depresiva me hvata od ove Norveške. :lol:
Napišem detaljnije kad se vratim. :D

Putnik92
22.05.2011., 15:10
Koliko sam mogao nać na internetu (http://www.tide.no/uploads/documents/Ferjeruter/2011_Generelt/Riksregulativ_ferjetakster_2011_rev_01.pdf), cijene lokalnih trajekta se naplaćuju samo po dužini vozila, bez obzira radi li se o autu ili kamperu. Može li neko ovo potvrditi?

merlinka
01.06.2011., 09:54
Zna li netko gdje mogu naći brodsku povezanost Norveške sa Škotskom i Farskim Otocima?

Prije je postojala linija Begen-Lerwick (Shetland)-Torshavn (Farski Otoci), no sad je nigdje ne mogu naći...

Putnik92
01.06.2011., 19:37
Prije je postojala linija Begen-Lerwick (Shetland)-Torshavn (Farski Otoci), no sad je nigdje ne mogu naći...

Koliko je meni poznato, ova je linija ukinuta.

merlinka
01.06.2011., 19:49
Znaš li možda ima li kakva druga brodska veza sa Škotskom ili gdje je mogu naći? Hvala.

aaston
01.06.2011., 20:08
Ako sam dobro shvatio ti želiš iz Norveške na Farske otoke?

Možda ti ovo može pomoći: Bergen-Histhals (DK)-Torshavn, dva odvojena broda.

http://www.ocean24.de/portal/ocean24en/app/content

merlinka
01.06.2011., 23:24
Bacam se na proučavanje. Hvala:)

LIJAPA
11.06.2011., 12:12
Molim za pomoć Vas koji ste bili Oslu ili po fjordovimaZa desetak dana biti ću samo jedan dan u Oslu.Možete li mi reći koliko je vremenski udaljena skakaonica Holmenkollen,tj. koliko vremena moram ostaviti i za to obići. Da li dnevna karta
vrijedi i za metro do skakaonice.Kakvo je sada vrijeme i kako se trebam obući po danu ? Kratki rukavi??

I još molim da li se s obzirom na globalno zatopljenje isplati posjetiti ledenjak Briksdal ?
Da li se Pulpit Rock više isplati obići busom i pješice ili s morske strane brodom?
Ako imate još kakve korisne informacije ,šaljite ih. Hvala.

Jajo Pajo
12.06.2011., 19:04
Prije par dana se vratili iz Osla. Grrad me oduševio! Bila sam se pripala jer su nei pisali da je dosadno, ali nema ni d od dosade. Do 11 ipo navečer je sunce i grad živi punim plućima, nezaboravan doživljaj. Ima dosta toga za vidjeti...
Nama je bilo izrazito dobro vrime 24 stupnja, ali ipak su trebali dugi rukavi za predvečer. Po danu bi bili u kratkima tako da smo čak pocrnili malo :)
Ljudi baš znaju uživati, obavezno posjetite Vigeland park, ljudi sjede, pričaju, pjevaju...
Do skakaonice možeš dnevnom kartom, imaš metro, ali mi smo požalili što smo je kupili jer se može jednostavno ući u metro i švercati. Sve je super, osim cijena.
Vidila sam Tallinn, Rigu, Helsinki, Gdansk, obožavam te gradove. Oslo nije razočarao :)

maky09
12.06.2011., 19:49
Molim za pomoć Vas koji ste bili Oslu ili po fjordovimaZa desetak dana biti ću samo jedan dan u Oslu.Možete li mi reći koliko je vremenski udaljena skakaonica Holmenkollen,tj. koliko vremena moram ostaviti i za to obići. Da li dnevna karta
vrijedi i za metro do skakaonice.Kakvo je sada vrijeme i kako se trebam obući po danu ? Kratki rukavi??

I još molim da li se s obzirom na globalno zatopljenje isplati posjetiti ledenjak Briksdal ?
Da li se Pulpit Rock više isplati obići busom i pješice ili s morske strane brodom?
Ako imate još kakve korisne informacije ,šaljite ih. Hvala.

Za skakaonicu ostavi cca 2.5-3h sa prijevozom i obilaskom. U sklopu skakaonice je i muzej pa možeš i to pogledati. Za prijevoz sam koristio komb. tramvaj i bus jer je metro ( želj. ) bio u remontu. Inače bi ti savjetovao da svakako nađeš vremena za Vigeland park, pogotovo ako bude dobro vrijeme. Ja sam koristio Oslo pass, ali pretpostavljam da dnevna karta vrijedi, jer je bus gradska linija koja ide do gore. Pogled sa vrha je fantastičan pa dobro naoštri fotoaparat. :)

Tapatalk

Robierre
13.06.2011., 09:56
Mene je Oslo ostavilo ravnodušnim.
Centar mi je bio dosadnjikav. Prosjaci te salijaću sa svih strana. Cijene su nadrealne - tako-out esspreso 26kn, karta za metro u jednom smjeru 27kn, pivica 0,33 70kn, big mac meni 100kn. Dućani se počinu zatvarati nakon 18:00 i nakon toga po glavnoj trgovačkoj ulici počinje patrolirati policija, doslovno s maricama - meni ništa nije bilo jasno. :D

Svidilo mi se što je dan bio do ponoći, fora je što možeš kasno navečer šetati fotkati - uz takvo osvjetljenje fotke stvarno predivno ispadaju. Pogotovo luka koja me impresionirala, kao i tvrđava koja je isto cool.

Atmosfera mi je bila onako nordijsko-depresivno-odmjerena. :) Pogledao sam postav u Munchovom muzeju i nakon toga mi je puno stvari o Norvežanima bilo puno jasnije. :D Meni osobno odličan muzej, za razliku od Nacionalne galerije koja je dosadna i povremeno naginje kiču, bar kad je riječ o nordijskim pejsažistima. :rolleyes: :)

Naravno, sve ovisi o ukusima - ne mogu reći da je Oslo ružan grad, ali mene ta sterilnost tjera na anksioznost, a još kad za svaku stvar platiš 3-5 puta više nego kod nas osjećaš se kao da te netko konstantno pljačka. :)

Uglavnom, ne bih se vratio....osim možda da imam hrpu love, onda bih možda išao u prirodu i po fjordovima, al bih zaobišao Oslo.

Jajo Pajo
13.06.2011., 11:13
[QUOTE=Robierre;34249384]Mene je Oslo ostavilo ravnodušnim.
Centar mi je bio dosadnjikav. Prosjaci te salijaću sa svih strana. Cijene su nadrealne - tako-out esspreso 26kn, karta za metro u jednom smjeru 27kn, pivica 0,33 70kn, big mac meni 100kn. Dućani se počinu zatvarati nakon 18:00 i nakon toga po glavnoj trgovačkoj ulici počinje patrolirati policija, doslovno s maricama - meni ništa nije bilo jasno. :D

Ne varaju ono tebe s cijenama, nego imaju 6 puta veću plaću, a mi jadnici iz Hrvatske moramo bit spremni na to ako tamo idemo.
Dućani se svi zatvaraju u 9, ne u 6 i ja nisam vidila ni jednu policijsku patrolu.

Nama je bilo super vrijeme pa je i to utjecalo da ga doživimo kao lijep grad.

Robierre
13.06.2011., 12:44
Ne varaju ono tebe s cijenama, nego imaju 6 puta veću plaću, a mi jadnici iz Hrvatske moramo bit spremni na to ako tamo idemo.
Dućani se svi zatvaraju u 9, ne u 6 i ja nisam vidila ni jednu policijsku patrolu.

Nama je bilo super vrijeme pa je i to utjecalo da ga doživimo kao lijep grad.

Ja sam bio za vikend, ne znam kako je radnim danom što se tiče dućana.
Prisutnost policije na svakom koraku mi je još pojačalo taj neki dojam uređenosti do krajnjih granica. Naravno, alkohol, cigarete - to je već poznata priča s nordijskim zemljama. Nigdje nisam vidio tako DOOOBRU ponudu alkohola kao u djutiću na aerodromu u Oslu. Imam osjećaj da bi tamo svi bili alkoholičari da ih takvim prohibicijama ne odvraćaju. Ja prvi bi prošvikao da moram tamo živiti, NHF. :D

Što se tiče cijena, to je šok i drugim Europljanima koji tamo dođu, pa čak i Švicarcima. S njihovim plaćama su te cjene normalne, ali za nas je to an rubu podnošljivosti. Što ćeš uopće raditi u nekoj zemlji u kojoj si ne možeš priuštiti ni hamburger. :ne zna:

Vrijeme je za mog boravka bilo jako promjenjivo (prije par tjedana sam bio). Doslovno se svaki sat mijenjalo - od sunca, jakog vjetra, kiše, pa opet vedro i tako. Povremeno ekstremno hladno za doba godine - oko 10 stupnjeva...ja sam se vratio malo prehlađen.

Jajo Pajo
13.06.2011., 17:52
Mislim da oni i jesu svi alkoholičari, iz dućana iznose samo nenormalne količine alkohola.
U pravu si za cijene, ali ja ću radije njima ostavit nego našim prevarantima na otocima koji te oderu...Mi smo jeftino kupili kartu sa Ryanairom iz Zadra, a ručavali bi u parku di i stotine drugih ljudi. Npr. nas dvoje smo za 150 kn ručali manistru i pečeno pile. Piće je preskupo i ostalo sve, ali kad se sve zbroji (put, hrana, smještaj) potrošili smo 2000 kn po osobi i bili smješteni u odličnom hotelu. Toliko potrošimo i kad odemo npr na Brač, Vis, Korčulu...

Zavisi što želiš, ako si došao samo radi provoda onda se nećeš dobro provesti jer ćeš gledati kako ti pare nestaju na prvom piću itd, mi smo došli viditi grad i uživati i imali smo šta pogledati, a uživali smo po parkovima, sjedili na Opera House....

Robierre
13.06.2011., 23:42
Ma sve je to OK...kažem: nije mi žao da sam otišao...ja volim svako putovanje.

Meni je na kraju bilo fora u Oslu, neke stvari ću pamtiti...al da bih se želio vratiti - baš i ne. :ne zna:

merlinka
16.06.2011., 19:10
Znate li neki hostel ili drugi jeftini smještaj u Bergenu koji dopušta m/ž u sobi...Izludit ću s odvojenim sobama...

Robierre
16.06.2011., 21:16
Znate li neki hostel ili drugi jeftini smještaj u Bergenu koji dopušta m/ž u sobi...Izludit ću s odvojenim sobama...

Ne znam da li je to norveška praksa, ali ja sam u Oslu bio u mixed m-ž hostelu. :ne zna:

merlinka
17.06.2011., 23:08
S Oslom je ok situacija, tamo smo u Ankeru. Ali, Bergen...nije mi jasna ta politika.

padobranac zd
05.07.2011., 09:08
a dajte vi meni recte kako do posla u norveskoj u ugostiteljstvu sa hr dokumentima

STani
09.07.2011., 08:42
buduci da sam bila poslovno u 3 i u 5 mjesecu po 5 dana u Oslu, evo malih preporuka.
Mene je grad odusevio!
Definitvno jedan od najljepsih grada koje sam posjetila, a jako puno putujem.
Karte sam nasla preko neta, prvi put povratana iz Splita oko 300 eura jer sam kupovala 2 dana prije puta, a drugi put 160 eura povratana :)
Bila sam smjestena u Thon hotel Stefan 3 * ,pa ajmo reci prakticki minuticu udaljen hoda od glavne shopping ulice Karl Johans Gate! Ljudi u hotelu su bili divni, usluga je odlicna, nazalost jedino cijena je za hrv prilike prevelika, po nocenju 1000 kn za jednokrevetnu sobu + dorucak.
Prvi put kad sam dosla u 3 mj me docekao snijeg i kojih -10,ali ja neznam meni to uopce nije hladno ...gadnije mi je kad puse bura u Splitu i bude nula...lol...a drugi put u 5 mj bilo je predivno vrijeme, 5 mj svi vise manje u kratkim rukavima, srecom potrefilo me da sam bila u gradu na njihov dan drzavnosti..totalna ludara, cijene u trgpovina odjecom i obucom su bile snizene dva dana prije ( kad ce se to dogoditi u Hrv ??)), svaki dan su nesto dijeli po ulicama...opce veselje!
Netko gore je naveo da policija stalno patrolira i da samo skitnice secu...vidila 2-3 skitnice, i 2-3 policijska auta sto je sasvim normalno..
Sve je uzasno skupa za nase prilike, u super marketu coca cola o,5 17 NOK pa cak do 25 NOK, starbucks caffe oko 30 NOK, nekakvi sendvici ( slicno nasim toplima ) oko 70 NOK skuuuupo..mcdonalds je presmijesno skup! ali su me iznenadile cijene u trgovinama odjece, meni cak i nije bilo toliko skupo, oni koje malo prate modu pa njihove marke tipa Gina Tricok, Monki su povoljne, ja sam tamo grabila ko luda...H&M, isto tako puno veca ponuda nego u hrvatskoj i plus nalaze se bar 5 ducana u 300 m...LOL..i svaki pun.!
Na aerodromu u duty free-u nisam nista kupovala ( sva sreca ) jer su im tamo parfemi skuplji nego u parfumerijama u centru grada, mami sam kupila YSL u centru i to oko 100NOK jeftinije nego na aerodromu ..lol..ali da kad sletis u Oslo, prvo sto ekipa radi je trk po alkohol i to ko horda alkoholicara grabi...presmijesni su...sto zapravo ono i hsvacam da su od 5petka do nedjelje potpuno pijani svi na ulicama i deru se ko budale:) ..ali su jako simpaticni ljudi i jako pristupacni, i zadivljena sam cinjenicom da bilo pricala sam 7godisnjom curicom ili starijim djedom svi jako dobro pricaju engleski.
Zanimljivo je da sam susrela dosta nasih iseljenika tamo, ono dok bi ja pricala na tel na hrv neko bi mi upao evo nasa mala ahhahahahha..izlazila sam sa frendom hrvatom koji vec godinama zivi u Oslu i nocni zivot im je fantastican, sva sreca da nisam placala pice u clubu inace bi otisla kuci siromasna..prestrasne cu cijene pica!
Ali sve u svemu planiram opet ici jer sam zaljubljena u Oslo! Grad je divan i vrijedan je posjeta i svakog vaseg ulozenog novca!
ps. norvezani seeee predobro oblace.)))))))

padobranac zd
09.07.2011., 09:24
cu nju joj sestro :kava:pa ja pitam kako otic gore nac posao stan a ne ici pazariti ako imas koji savjet kako se snaci gore ili neko na forumu nek napise posto sam diplomirani kuvar i strastveni picoljubac tj pica majstor:s .hvala

aaston
09.07.2011., 11:10
Ti očito ne možeš shvatiti da si fulao podforum. Turizam nema veze sa zapošljavanjem i sasvim normalno je da se ovdje piše o turističkim dojmovima. Izvoli otići na podforum ''dijaspora'' gdje pišu ljudi koji su gore otišli raditi i tamo postavi pitanje.

Toma Sawyer
09.07.2011., 16:09
Nekad bi to stari aaston po kratkom postupku.

Sent from my iPhone using Tapatalk

STani
10.07.2011., 07:08
cu nju joj sestro :kava:pa ja pitam kako otic gore nac posao stan a ne ici pazariti ako imas koji savjet kako se snaci gore ili neko na forumu nek napise posto sam diplomirani kuvar i strastveni picoljubac tj pica majstor:s .hvala

majstore, a da se jednostavno javis u ambasadu i upitas kakva je procedura u vezi zaposljavanja. :kava:

padobranac zd
10.07.2011., 12:56
majstore, a da se jednostavno javis u ambasadu i upitas kakva je procedura u vezi zaposljavanja. :kava:

e svaka cast dobro kazes pa i moga bi.

merlinka
10.07.2011., 15:52
Može li mi netko od vas dati slobodnu procjenu koliko mi je dovoljno ponijeti novaca za 7 dana u Norveškoj? Uzmite u obzir da na putovanjima ne obavljam šoping i da sam studentica.

Još nisam bila u Skandinaviji, a cijene viđene na netu me tu i tamo zaprepaste.

Hvala svima:mig:

STani
12.07.2011., 07:20
Može li mi netko od vas dati slobodnu procjenu koliko mi je dovoljno ponijeti novaca za 7 dana u Norveškoj? Uzmite u obzir da na putovanjima ne obavljam šoping i da sam studentica.

Još nisam bila u Skandinaviji, a cijene viđene na netu me tu i tamo zaprepaste.

Hvala svima:mig:

uzmi si tjednu kartu za voznju po gradu ( znaci to ti ukljucuje brzi vlak, bus itd ) a cijena ti je oko 350 NOK ( doduse nisam sigurna jer ja kad sam bila nisam ju uzela vec su mi kolege rekle da su oni uzeli tu tjednu kartu ) znaci sa tim si prijevoz rijesila i stvarno se isplati...iance pojedinacne karte su skupe!

također obavezno uzmi http://citysightseeing.no/, provjeri cijene na netu.

sto se hrane tice: hm...pa buduci da si studentica izbjegaji restorane, ali imas mcdonalds i ostale razne fast foodove koji isto nisu nesto povoljno, te razne male trgovine tipa ( Konzum ) pa ti je naj da si tamo kupujes hranu.

sto te drugo zanima?
malo je tesko reci okvirno koliko ti je potrebno novca za 7 dana, ali ako ti je vec placen let i hotel onda cisto za nekakvo razgledavanje i hranu ja bi se mogla snaci i sa vrlo malo novca ( 2000kn za 7 dana )..a isto tako nebi mi ni sleper novaca bio dosta da hocu sve vidjeti, kupiti..itd :rofl:

Mandza
12.07.2011., 09:29
Forumaši, molim vas pomozite savjetima.

Molio bih vas za malu pomoć. Sredinom sljedećeg mjeseca putovao bih na tri dana u Stockholm i tri dana u Oslo. Na put idem sa suprugom i djetetom od osam mjeseci. Mislio sam ovu godinu preskočiti putovanje, ali putni crv ne da mira pa smo ipak odlučili putovati, budući da klinac za sada super podnosi putovanja. Za nekoliko dana ćemo na more, a onda bismo nakon nekoliko dana odmora Ryanairom iz Rijeke ili Zadra išli na sjever.

Budući da putujemo s malim djetetom, molio bih nekoga da nam osmisli put nakon što iz Stockholma dođemo u Oslo. Zanimaju me izleti iz Osla i kako vidjeti nešto od prirodnih ljepota. Svaki prijedlog je dobro došao jer jednostavno nemam ideju kako putovati s klincem, a da nam bude što udobnije i bezbolnije.

Što mislite o prijedlogu Rijeka-Stockholm-Oslo-Rijeka? Da li će nam to biti naporno s malom bebom i kojim prijevoznim sredstvom da se prebacimo u Oslo - avionom ili vlakom?

Inače smo strastveni putnici i dosta smo toga obišli (Indija, New York, London, Dublin, Edinburgh, Glasgow, Pariz, Amsterdam, Prag, Berlin, Lisabon, Madrid, Barcelona, Rim, Milano...), ali mi je supruga jutros rekla da ju je malo strah kako će to bebač podnijeti.

Sljedeći tjedan idemo na more pa ćemo vidjeti kako će se ponašati na putu, ali ja mislim da će proći sve u redu. Kad se vratimo s mora mislim kupiti karte. Valjda će ih biti. Sigurno će se i supruga predoimisliti jer zemlje u koje idemo su bar 50 godina ispred nas pa ne vidim razlog za neki strah. Eventualno polijetanje i slijetanje, ali ćemo mu dati nešto da gricka ili duda pa valjda neće biti problema.

Svaki prijedlog je dobrodošao!

aaston
12.07.2011., 10:13
Nadam se samo da sad ovo neće prerasti u neko glupo prepucavanje o roditeljima i djeci. :)

Ali… dijete ima 8 mjeseci? Ja ovo ne bi radio. Polijetanje i slijetanje je najmanji problem, ali tu imaš i transfere do i od aerodroma, obilazak grada i okolice (jer zbog toga se i ide na put), itd… Može to biti najmirnije dijete na svijetu ali ipak će to sve skupa biti stresno za njega. Jer vi ne namjeravate stati samo u Stockholmu nego produžiti i do Osla. S autom bi to bilo lakše ali ovako s avionima, vlakovima i busevima… meni to ne izgleda ni malo primamljivo. Ima tu dosta tramakanja.
Prvenstveno radi samog djeteta, kao šta rekoh njemu će to biti samo stres ništa drugo. Klinci imaju neke svoje potrebe i kad je moje dijete u pitanju njegove potrebe su ispred mojih. Drugo, vas dvoje ćete imati pune ruke posla i zasigurno nećete uživati na putovanju kao šta bi sa većim djetetom ili sami.

Ne znam, vi ćete naravno napraviti onako kako mislite da možete ali meni uzimanje malog djeteta na put radi pukog turizma ne izgleda privlačno. Na putovanja avionom, vlakom ili autom duže od 6-7 sati ne bi ih vukao bar do navršene treće godine. Vidim da ima dosta ljudi koji putuju sa bebama, neke znam i osobno ali ne bi ovdje komentirao ono šta sam vidio kod ovih drugih. :(
Servirane priče da će dijete tako očvrsnuti i naviknuti se na duga putovanja mi baš ne klapaju jer to mogu i za godinu dvije kada će biti puno sposobniji tako nešto podnijeti ali kada će i nešto više shvatiti.

Ovo šta idete na more je sasvim druga priča. Nekoliko sati u autu (vjerojatno klimatiziranom) bi trebalo podnijeti bez problema a i tamo ćete valjda biti stacionirani na jednom mjestu pa ne vidim zašto ne. To mi je ok.

Putovao sam sa i bez malog djeteta tako da sam na svojoj koži iskusio razliku.

Mandza
12.07.2011., 10:26
Vjerojatno si u pravu. Ni sam nisam siguran što da radim. Naravno da nam je klinac na prvom mjestu, ali znaš nas koji volimo putovati. Jednostavno ne mogu zamisliti da pauziram ovo ljeto ili čak do njegove navršene treće godine. A što misliš o putovanju u samo jedan grad, npr. Stockholm ili Oslo i lagano razgledavanje grada, muzeja, bebeč se vozi u kolicima i svi sretni i zadovoljni:)

nukac
12.07.2011., 10:31
To ti je još najmanje zlo... Recimo od petka do ponedjeljka.
Ja si isto ne mogu zamisliti putovanje s tako malim klincem. Zamisli da na putu dobije virozu??

Mandza
12.07.2011., 10:41
Hvala na pametnim prijedlozima. Apsolutno ste u pravu. Mislim da ću uzeti kartu Rijeka-Stockholm-Rijeka od 12.8. do 15.8., tj. od petka do ponedjeljka. Nije skupo za tih par dana (negdje oko 300 eura za nas troje), a ipak ćemo nešto malo vidjeti i maknuti se od kuće. Ako sve bude u redu sljedeće godine bismo u Oslo. Znači nema presjedanja i ostalih akcija. Komentari?:confused:

aaston
12.07.2011., 12:05
Da, ova druga opcija je osjetno laganija pa ako već idete svakako da je to bolje jer imate samo transfer od aerodroma do Stoc. i natrag (mislim da je bus nekih sat ili sat i po). Na tvom mjestu bi radije uzeo dan, dva više u Stockholmu (već kad imate vremena i nešto novca) i omogućio si ležernije vrijeme.

I da, nisam mislio da s djetetom do treće godine treba biti doma. Bože sačuvaj :D Nego imao dosta stvari u relativno bližoj okolici gdje je manje stresno doći (npr. sj.Italija, Austrija, Madžarska) i gdje se može autom pa je ipak malo komotnije :)
Ja sam cijelu 2009. praktički prosjedio doma uz neki kraći izlet. Kad sam iduće godine napokon kidnuo, osjećao sam se kao da me netko predugo bez daha držao pod vodom :D
Putovanja i te spike… proklete su to stvari :rofl:

merlinka
12.07.2011., 22:52
uzmi si tjednu kartu za voznju po gradu ( znaci to ti ukljucuje brzi vlak, bus itd ) a cijena ti je oko 350 NOK ( doduse nisam sigurna jer ja kad sam bila nisam ju uzela vec su mi kolege rekle da su oni uzeli tu tjednu kartu ) znaci sa tim si prijevoz rijesila i stvarno se isplati...iance pojedinacne karte su skupe!

također obavezno uzmi http://citysightseeing.no/, provjeri cijene na netu.

sto se hrane tice: hm...pa buduci da si studentica izbjegaji restorane, ali imas mcdonalds i ostale razne fast foodove koji isto nisu nesto povoljno, te razne male trgovine tipa ( Konzum ) pa ti je naj da si tamo kupujes hranu.

sto te drugo zanima?
malo je tesko reci okvirno koliko ti je potrebno novca za 7 dana, ali ako ti je vec placen let i hotel onda cisto za nekakvo razgledavanje i hranu ja bi se mogla snaci i sa vrlo malo novca ( 2000kn za 7 dana )..a isto tako nebi mi ni sleper novaca bio dosta da hocu sve vidjeti, kupiti..itd :rofl:

Platila sam let i smještaj. U Bergenu sam 5 dana, a u Oslu 2. Tako da mi se vjerojatno ne isplati vaditi taj pass. Pitam za općenite troškove za hranu i muzeje, eventualno jedan izlazak vanka ako nije prevelik luksuz. Imam i ISIC pa računam na nekakve popuste.

Putnik92
13.07.2011., 17:03
Pitam za općenite troškove za hranu i muzeje, eventualno jedan izlazak vanka ako nije prevelik luksuz.

Hrana ti je u trgovini cca. 2x skuplja nego u HR, ali je i kvalitetna. Npr. mi smo (prije par tjedana) kupili "puž" s grožđicama u pekari za 18 (!) kn, ali bio je tako dobar da smo se vratili kupiti još jedan. :)

Putnik92
15.07.2011., 17:35
Evo napokon i priče iz Norveške (http://putopisi.aventin.hr/norveska/).

el_mariachi
16.07.2011., 16:18
Evo napokon i priče iz Norveške (http://putopisi.aventin.hr/norveska/).
Putnik92:
eh da znas da ti zavidim..prosao sam neke etape (vise puta) ali ovako i nisam..
imam drugara koji je iz ZG-a vozio do nordkappa i natrag
da..hvala na lijepim slikama:top:

MaliZeleni10
17.07.2011., 16:52
Voznja do Nordkapa i nazad je tesko mrcvarenje jer vec 100 km nakon Osla vise nema autoceste a do Nordkapa ima jos 2.000 km, po meni je bolje otici gore avionom i tamo unajmiti auto s kojim se moze obici sve sto se zeli vidjeti.

Putnik92, mozes li napisati i cijene najma kampera??

Gilach
17.07.2011., 20:03
Voznja do Nordkapa i nazad je tesko mrcvarenje jer vec 100 km nakon Osla vise nema autoceste a do Nordkapa ima jos 2.000 km, po meni je bolje otici gore avionom i tamo unajmiti auto s kojim se moze obici sve sto se zeli vidjeti.

Pa jedan od glavnih motiva takvog puta je upravo vožnja, zato i služe road tripovi jer je ljudima koji na njih idu to što ti zoveš "mrcvarenjem" gušt i još bolje da nema autoceste. Krajnje točke se tu odrede samo da se dosegnu i daju neki povod putovanju.

Putnik92
18.07.2011., 00:05

750 € + 1200 € depozit za osiguranje (napomena: depozit ne ide kao predautorizacija kartice, već se plaća i kasnije refundira)

MaliZeleni10
18.07.2011., 19:16
Pa jedan od glavnih motiva takvog puta je upravo vožnja, zato i služe road tripovi jer je ljudima koji na njih idu to što ti zoveš "mrcvarenjem" gušt i još bolje da nema autoceste. Krajnje točke se tu odrede samo da se dosegnu i daju neki povod putovanju.

Iako uzivam u voznji ne bih nikada isao na toliki put, radije bih napravio kako sam vec napisao, avionom pa unajmio auto za obilazak zanimljivosti, mislim da je to jednostavno predaleko za road trip jer da bi vidio i posjetio sve zanimljivo usput treba putovati barem mjesec dana, ipak je to cca 4.000 km u jednom smjeru, samo za gorivo treba oko 1.000 eura.

el_mariachi
18.07.2011., 20:17

Jos ako je sponzor to placao gledajuci svaki sec. na GPS-u gdje je doticni automobil bio.

Inace ne znam je li iko od vas ima priliku verati se po norveskim brdima (kao ja sa nekim talijankama:o) ali priroda je jednostavno predivna a lokalno stanovnistvo je puno prijaznije nego recimo u Svedskoj. Oduvijek me je odusevljavala mirnoca Svedjana i Norvezana (ne samo u Skandinaviji) vec i bilo gdje da ih se sretne naviknuti na svoje obicaje da pociste iza sebe. I jednostavnost oblacenja koja nema veze sa kolicinom love koju posjeduju.

edit:
Evo sjetih se jednog bivseg radnog kolege koji je iz Njemacke plovio brodom za Norvesku promatrajuci glecere. Rekao mi je da je to bio dozivljaj.

Zookey
08.08.2011., 23:27
Unaprijed isprika ako već piše
al putujem sutra u Oslo pa me zanima
dal se isplati uzimati Oslo pass?

maky09
09.08.2011., 05:28
Unaprijed isprika ako već piše
al putujem sutra u Oslo pa me zanima
dal se isplati uzimati Oslo pass?

Ja sam ga uzeo. Svakako se isplati ako misliš ići u muzeje i koristiti gradski prijevoz.

Tapatalk

--Pero--
09.08.2011., 12:19
Pozdrav svima,

Ja sam iz Zagreba imam 26g, Prvostupnik (Bachelor) sam Informatike. Htjeo bi najbržim postupkom otići živjeti u Norvešku. Znam Engleski i Njemački jezik.
Imam početni kapital dok se ne snađem gore.
Dali ima netko ovdje tko već živi u Norveškoj?
Oslo mi se čini nekako naj privlačnijim. Dali ima posla u mojoj struci ako i nema nije bitno radio bi sve a klima mi ne smeta.
Koliko mi treba za vizu dali mi uopće treba viza? Radna viza?

pozz
hvala

aaston
09.08.2011., 12:59
Dijaspora.

Odi na podforum dijaspora pa tamo pitaj..... kakve ovo ima veze s turizmom?

maky09
26.08.2011., 18:08
Da li je tko ovo ljeto koristio The Explore Norway ticket - Widerøe Airline?

merlinka
01.09.2011., 18:35
Vratila sam se s rute Oslo - Bergen - Hardangerfjord (Ulvik). Bilo je lijepo, hladno i kišovito. Samo za moj džep ipak suviše skupo...

Ako nekog putnika zanima više informacija, rado ću ih podijeliti:cerek:

nukac
01.09.2011., 19:53
Da li je tko ovo ljeto koristio The Explore Norway ticket - Widerøe Airline?

Ja već par godina razmišljam o toj opciji, ali nikako da skupim dovoljno love za sve to... Valjda ću uspjet jedne godine.

maky09
02.09.2011., 20:37
Ja već par godina razmišljam o toj opciji, ali nikako da skupim dovoljno love za sve to... Valjda ću uspjet jedne godine.

Da, i ja razmišljam o tome za iduće ljeto, pa sam htio čuti iskustva.
Nego, kako idu pripreme za Stockholm?

malosunce19
05.09.2011., 14:22
ja sam radila godinu dana kao sestra u jednoj klinici u oslu za placu od 38 000 k(r)una mjesecno.sada radim ovdje,za 8 tis kn,koje nikada ne bih mijenjala za onih 30 više.

turbododo
05.09.2011., 14:31
ja sam radila godinu dana kao sestra u jednoj klinici u oslu za placu od 38 000 k(r)una mjesecno.sada radim ovdje,za 8 tis kn,koje nikada ne bih mijenjala za onih 30 više.

Sta te razocaralo? moze i na pm ili tu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=3344&page=53 posto je ovo tema o turizmu a ne dijaspori :p

Milko63
13.09.2011., 17:15
kako doći iz osla do Pulpit Rock-a? koja je cijena, koliko vremenski traje putovanje i jel ima tamo di za spavat? kakav hostel, bilo što? hvala

Putnik92
13.09.2011., 19:18
kako doći iz osla do Pulpit Rock-a? koja je cijena, koliko vremenski traje putovanje i jel ima tamo di za spavat? kakav hostel, bilo što? hvala

Postoji hotel pored parkinga (mjesta odakle kreće staza).