PDA

View Full Version : Salate - recepti

stranice : [1] 2

dadozem
30.12.2002., 08:13
Da li mi netko moze dati par recepata za hladne salate sa tijestom za docek Nove Godine koji pripremam kod kuce?

Ili da li imate mozda kakav drugi prijedlog? U svakom slucaju nesto jednostavno za napravit...

Biti ce nas max. 10...

:(

:confused:

Winona2
30.12.2002., 11:31
ja takve salate radim od ostataka tjestenine :rolleyes: pa mi bude drugi dan za posao ( kao dodatak onome iz menze )

Najdraze mi raditi od spiralica ( fusilli ) ili od leptirica ( farfalle )...dodam puno jogurta ( najbolji mi je onaj kremasti blagogo ne kiselog okusa, za ove Njemice ovdje , plavi LC1 ) malo majoneze i sve kaj najdem u frizideru ( presane sunke narezane na rezance, kuhano jaje, naribanu jabuku ili mrkvu, narezane rotkvice , malo posolim i stavim octa ( omiljeni: aceto balsamico, crni )...ne izgleda lijepo ;) al je fino.

Dobro pasu i kockice tvrdjeg sira ili fete....

Gospon Pes
30.12.2002., 11:42
Moja omiljena:
(kolicinu ne mogu navesti jer ja sve radim po prilici, dakle koliko mislim da bi bilo dosta)

tijesto (sitniji puzici mi najbolje pasu)
kuhani grasak
kuhana mrkva
zrna kukuruze
mesnata paprika narezana na kockice
kuhana jaja narezana na sitnije komadice
presana sunka, snite narezane na kockice (kupim tri-cetiri vrste, ali toga u HR nema, dakle moze se dodati npr. suhe vratine ili necega sto je slicno presanoj)
sir, snite narezane na kockice (takodjer par vrsta, npr. gouda, trapist, kod nas ima jedan super s cesnjakom, ne znam ima li dolje...)

sve pomijesati i natrpati majoneze po zelji

i naravno punu saku vlasca ako ga ima i netko voli :D

magic
30.12.2002., 11:56
Kvalitetna tjestenina, oblik po zhelji
Kvalitetna konzerva tune [komadici!]
2-3 fileta slane ribe
Pola konzerve grashka - ja koristim prokuhani zamrznuti
2 tvrdo kuhana jaja na ploshke
Zlica kapara usitnjenih
Desetak maslina bez koshtica, narezanih na kolutice
Nekoliko zhlica dobrog maslinovog ulja
2 rezhnja cheshnjaka, pershin, sol, papar, dobar vinski ocat ili aceto balsamico

U ulje protisni rezhnjice cheshnjaka ili sitno nasjeckaj, natrgaj pershin i sitno nasjeckaj stabljike, posoli, popapri, dodaj malo octa, pusti da odstoji

U velikoj zdjeli njezhno izmjeshaj sve sastojke, prelij s primpremljenim dressingom i opet njezhno izmjeshaj. Pusti u hladnjaku nekoliko sati.

Gospon Pes
30.12.2002., 12:02
Hej, ovo dobro zvuci! Moze pod "slanu ribu" dimljena pastrva? Ili si nesto drugo mislila?
Imamo na placu Grka s genijalnim maslinama. Svih boja, oblika i velicina, mislim da cu uzeti odmah pet vrsta. :D

magic
30.12.2002., 12:04
Gospon Pes kaže:
Hej, ovo dobro zvuci! Moze pod "slanu ribu" dimljena pastrva? Ili si nesto drugo mislila?

Pod slanu ribu sam bash mislila slane srdele - fileti incuna...a tunu mozhesh zamijeniti tom dimljenom pastrvom ili lososom. Jer te slane ribe bash daju onako pikantan okus.

magic
30.12.2002., 12:06
Gospon Pes kaže:
Imamo na placu Grka s genijalnim maslinama. Svih boja, oblika i velicina, mislim da cu uzeti odmah pet vrsta. :D

To i ja kupujem, mozhesh napraviti preljev tako da u maslinovo stavish rezhanj cheshnjaka, dvi-tri slana fileta, smiksah, a onda umijeshash te sharene masline na fetice i natrgash malo pershina. Fino je i na toploj i na hladnoj pashti, tvrdo kuhanim jajima, lesho mesu i ribi :)

Gospon Pes
30.12.2002., 12:11
magic kaže:
Pod slanu ribu sam bash mislila slane srdele - fileti incuna...
Jos bolje, pastrva i tuna ionak ne idu skupa, dakle ostaje tuna. Kupit cu one male zarolane filetice, odvratno slane, taman po mom ukusu. :D

magic
30.12.2002., 12:16
Gospon Pes kaže:
Kupit cu one male zarolane filetice, odvratno slane, taman po mom ukusu. :D

e, na to sam mislila :) samo ja obichno kupim domace, na komad ~ njih morash ochistit i isprat pod vodom, a ovima u kutijici mozhesh upotrijebiti i ulje, fino je.

Gospon Pes
30.12.2002., 12:22
Kod nas u sredinu filetica obicno i tak stave kapare, mislis da je dosta ili da dokupim kapare posebno?
Hm, treba ipak posebno, ne ispadne ih za zlicu...

U svakom slucaju mi se svidja vec na citanje i najradije bih si to odmah sutra napravila, ali Grk je samo subotom na placu, a prekjucer ih nisam kupila. Ima maslina posvuda, ali njegove su provjerene, pa kad vec pravim, nek bude maksimalno s najboljim sastojcima. :)

magic
30.12.2002., 12:24
Gospon Pes kaže:
Kod nas u sredinu filetica obicno i tak stave kapare, mislis da je dosta ili da dokupim kapare posebno?
Hm, treba ipak posebno, ne ispadne ih za zlicu...

Ma kupi ti ipak malo kapera sa strane jer ove iz konzervice imaju intenzivan okus na slanu ribu, a oni drugi su kiselkasti i bash drukchijeg okusa.

xxGaladrielxx
30.12.2002., 16:05
kakvu god salatu radila nikad ne izostavim Kontanyi-jev dodatak za salatu i uvijek koristim maslinovo ulje.
Za umak obavezno sojino vrhnje (malo ga je teze zbavit ali izvrsno je). Pomjesam ga sa majonezom.
evo jednog recepta sa tikvicama kaj se jede toplo:
500 g sjvezih tikvica
2 zlice maslinovog ulja
cesnjak, 2 jaja, 2 zlice vrhnje, 2 zlice parmezana, 1 dl mlijeka, sol, papar:
tikvice narezite na kocke, posolite i poprzite s cenjakom 5-10 min na maslinovom ulju. skuhati tjesteninu (najbolje rezance i to ako imate one crvene od cikle). Pomijesati jaja, parmezan i mlijeko, popartiti, posoliti i politi po ocjedjenoj tjestenini. Promjesati sa poprzenim tikvicama.

xxGaladrielxx
30.12.2002., 16:08
e da, kad radim one hladne, ukljucujuci i portugalsku od tune, obavezno na trakice izrezem zelenu salatu ili crveni radic kojeg jako volim, a ocat uvijek zamjenjujem limunom.

Gospon Pes
18.01.2003., 14:15
magic kaže:
Pusti u hladnjaku nekoliko sati.
Tih "nekoliko" mozda bude jedan ako se posreci...
Idem to tvoje cudo probati. :D

Shtefitza
18.01.2003., 15:15
Tjestenina (penne), kockice paradajza, kockice paprike, luka, avokada, mozzzarelle, vrhnje, majoneza, senf, sol, biber...

@ngel
18.01.2003., 15:58
Tjestenina (penne), kockice paradajza, kockice paprike, luka, avokada, mozzzarelle, vrhnje, majoneza, senf, sol, biber...

moja omiljena je slicna, samo bez mozzarelle i majoneze, ali stavim kiselog vrhnja, ricotte, naribanog parmezana i jabucni ocat i ponekad ruccole, njami

deni
20.01.2003., 22:29
Tjestenina, 2 konzerve tunjevine, par vrećica majoneze (3-4), na male kockice narezani kiseli krastavci (ljeti mogu i svježi), sol, papar...

Jednostavno, vrlo ukusno. Jede se hladno, pa je super jer se može unaprijed pripremiti...

el_mariachi
13.02.2003., 00:16
Salata od spinata

Sastojci:

6 žlica maslinova ulja
1/2 šalice nasjeckanog pršuta
5 češnjeva češnjaka, nasjeckanog
6 žlica bijelog vina
6 žlica svježeg soka od limuna
2 žlice šećera
sol i papar
1 vrećica špinata
1 i 1/2 šalica nasjeckanih gljiva
1/2 šalice nasjeckanih oraha
1/2 šalice naribanog parmezana

Upute za pripremu:

1. Na srednje jakoj vatri ugrijte ulje. Dodajte pršut i češnjak pa pirjate nekoliko minuta.

2. Dodajte vino, limun i šećer pa pirjajte još 5 minuta. Prebacite u zdjelu i pustite da se potpuno ohladi. Dodajte sol i papar.

3. Izmiješajte špinat skuhan na pari, gljive, orahe i sir. Pomiješajte sa salatom.

Naravno ovo moze proci i kao vegetarijanska salata s naglaskom da je bogata zeljezom.

13.02.2003., 08:54
el., ova desna kikica ti se pomaknula :D

- salatu od krastavca.
Sto vam je u praksi - vidim da neki spremaju (isjeckaju) sa korom a neki bez. U cemu je bit? u okusu, vitaminima?
Ja obavezno gulim krastavce, mozda iz navike a nebi trebala?

El., recept ti je ful bogat (svidja mi se) nedostaje jos samo dobar teleci odrezak, fin crni razeni kruh i casa finog vina mmmm....:)

el_mariachi
13.02.2003., 09:29
zvjezdice: Salatu sam kopirao s neta jer mi se svidjela i jer je mislim preko vikenda napraviti. Za okus ti kazem za koji dan.

Krastavce i paradajz isjeckat i malo zelene paprike. Dodati masline. Puno persuna. Iskidati komadice arapskog kruha ( onaj sto izgleda kao palacinka) i ubaciti u to. Moze i bez kruha. Maslinovo ulje , sol, biber, esenac. Neki improviziraju sa feta sirom ali to onda vise zvuci kao grcka.

13.02.2003., 10:01
el., a dali gulis karsatavce?? to me zanima, ako ne zasto ne?

13.02.2003., 10:03
p.s.
za okus one slata te podsjetim da mi kazes - stvarno zvuci dobro.

el_mariachi
13.02.2003., 10:15
zvjezdice : ok ...reci cu ti
Ako su krastavice kao one nase onda ih obavezno gulim. Tako sam se naucio. Ako su one od 30 cm sto se prodaju po komadu njih ne gulim. Inace ako ti nekad ostane salate s krastavcima nekoliko sati , baci je.

13.02.2003., 10:21
dobro, hvala el. :)

Samantha
13.02.2003., 16:26
ZELENA SALATA SA GORGONZOLOM

glavica zelene salate
gorgonzolu izrezati na male kockice
mladu kapulicu izrezana na kolutice
izriban korjen celera
saku gljiva izrezati na fetice
2 žlice majoneze
maslinovo ulje
limunov sok
sol
papar

sve isjeckati i izmjesati

el_mariachi
13.02.2003., 17:01
SJ: A jel gloki ?:confused:

Samantha
13.02.2003., 17:02
URNEBES SALATA

5-6 ljutih paprichica ili mlivena ljuta crvena paprika
1/2 kg sira svjezeg,po mogucnosti kombinacija krava-ovca
200g kajmaka
5-6 reznja luka
malo soli

Izgnjecit sir i dodat mu kajmak. Ochistit luk i sitno ga iseckat , malo posoliti sir ako nije slan. Sve dobro pomjesat sa mljevenim papricicama.
Izvrsno ide uz cevape,pljeskavice....

Samantha
13.02.2003., 17:02
Naravno da je gloki. Neces se pokajati.:top:

17.02.2003., 08:28
Elicu, jesi probao salatu, da li je bila gloki? :)

el_mariachi
17.02.2003., 08:34
Zvjezdice: Nisam :(
Malo skijanje, malo ekipa, malo arapska kuhinja i malo zaborav pa nisam. Ali obecavam prvom prilikom kad je napravim obavjesticu te pa makar bilo i u drugom zivotu kad budem krava :D

17.02.2003., 09:14
:)

idiotluci
17.02.2003., 18:44
Molim neki recept za salaticu... al` sa mandarinama... :o

Thank`s...

el_mariachi
17.02.2003., 21:00
idiotluci: A da pokusas s ovom (http://recipe-salad.com/recipes/122047.shtml) .
Javi kako ti je uspjelo.:top:

idiotluci
17.02.2003., 21:02
Zahvaljujem !!!
:D

el_mariachi
18.02.2003., 13:05
Potrebni sastojci:

15dkg suhog graha
2 krumpira
1/2 cvjetače
3 jaja
1,5 dl SMS djevičanskog maslinovog ulja Argentum
sol
Skuha se grah, krumpir i cvjetača (paziti da se ne raskuha). Krumpir se oguli te lisnato izreže. Cvjetača se otkida na ružice i složi u zdjelu za posluživanje. Ukrasi se isjeckanim tvrdo kuhanim jajima. Posoliti. Preliti djevičanskim maslinovim uljem i lagano promiješati.

Samantha
19.02.2003., 01:28
evo neki gloki prelivi za salate

FRANCUSKI PRELIV

1 zlicica secera
½ zlicice soli
½ zlicice senfa
40 ml vrhnja
20 ml kvasine ili 10 ml crnog vina
60 ml ulja

VINAIGRETTE SOS

2 reznja luka
½ izribane kapule
1 zlicica secera
1 zlicica senfa
½ zlicica soli
sjeckani persin
80 ml vode
40 ml kvasine ili 30 ml bijelog vina
40 ml ulja

19.02.2003., 06:23
Samantha, hvala, sacuvala sam.

klio
28.05.2004., 16:18
S obzirom da dolazi ljeto i ima sve više raznolikog povrća, molila bih par recepata za obročne salate.
Po mogućnosti bez kečapa, majoneze, vrhnja i raznoraznih preljeva. Neke jednostavne i zdrave.

xxGaladrielxx
28.05.2004., 21:06
mi ti ih puno jedemo. Cesto ju napravim navecer pa sutra nosimo za gablec. Daklem, za umak koristim jogurt, 2-3 velike zlice majoneze, zlicu senfa, jedan limun, maslinovog ulja, pa zacine za salatu (onu smjesu od kontanyia) + moji zacini s prozora :)
Salatu delam od sirovih tikvica izrezanih na kockice ili naribanih, naribane sirove mrkve ili kuhane baby, kuhanog slatkog kukuruza, krastavaca, naribanog celera, pa namvljene kozje fete i mozzarele narezane na kockice...
Kombiniram i s karfiolom, obavezno malkice narezem poriluka (stvarno jako malo) i cesto stavljam kockice prsuta (imas za kupit onaj u vakumu kaj pakiraju ostatke od rezanja)....
pa paradajz, papriku, straasno volim one debele stabljike celera njih isto na trakice narezem)...
ponekad ak nemam doma fete nakockam neki tvrdi sir i parmezan
e da, jako volim onaj crveni radic. njega narezem na trakice.
Salata je ukusnija ako kuhas povrce odvojeno i kad odstoji neko vrijeme.

xxGaladrielxx
28.05.2004., 21:07
navela sam ti sastojke koji mogu stajat do drugog dana, ali salata namjenjena za isti dan moze biti sasvim drugacija

Winona
28.05.2004., 21:24
ovo od galadriel si bum prepisala, evo ja volim grcku ide pohana feta unutra, ona frckava zelena salata ( da me ubijes ne pada mi sad ime na pamet) idu i masline samo ih ja preskocim, koktel paradajzici na pola, par kolutica luka, 1 paprika na trakice, malo kosanog vlasca ili vec nekog zacinskog bilja koje imate pri ruci, jogurt dressing

zaboravih ide i friski krastavac na ploskice

Winona
28.05.2004., 21:27
a volim i onu gdje ide lollo bianco i roso pa svjezi samponjon na ploskice, pa dimljeni spek na trakice ( ili neka dimljena sunka, jako tanko narezana) pa malo na teflonki poprzen, par kolutica luka, jogurt

magic
29.05.2004., 11:43
Winona

ja volim grcku ide pohana feta unutra

To je mozhda neka tvoja dojche verzija...nigdje u Grchkoj nisam dobila POHANU FETU u salati.

verica
29.05.2004., 12:23
I ja sam već više puta primijetila da Winona spominje pohanu fetu u Grčkoj salati, i skroz mi je to čudno, jer se koliko znam Grčka salata radi sa normalnom, nepohanom :D fetom. Ali bome sam i u McDonaldsu :rolleyes: vidjela da imaju nekakvu salatu s pohanom fetom (ne znam kako je zovu) - moram reći da mi to stvarno nikako ne bi pasalo.

Clea
29.05.2004., 13:54
ja isto prvi put čujem za grčku salatu s pohanom fetom:confused:

ja isto volim tu grčku (s nepohanom fetom;) )...

volim sve salate i u principu ih radim s onim što imam u frižideru, volim improvizirati...

neki puta stavim i kuhane tjestenine ili riže ako hoću nešto jače...

začinjavam s masl. uljem i limunom ako je salata u kojoj nema sira i preljeva od jogurta, a u preljev od jogurta stavljam malo cimeta...

i nikad ne stavljam luk...

Winona
29.05.2004., 14:00
verica kaže:
I ja sam već više puta primijetila da Winona spominje pohanu fetu u Grčkoj salati, i skroz mi je to čudno, jer se koliko znam Grčka salata radi sa normalnom, nepohanom :D fetom. Ali bome sam i u McDonaldsu :rolleyes: vidjela da imaju nekakvu salatu s pohanom fetom (ne znam kako je zovu) - moram reći da mi to stvarno nikako ne bi pasalo.

u pravu si, radi se u orginalu s nepohanom ( ali kako ja orginalne recepte rijetko u tancine slijedim a moj muz ne voli fetu, "proscercam" ju kao pohanu tak mu vise valja)

Kad nemam fete onda kupim iz skrinje one mozzarela stickove panirane pa stavim njih, to mu je jos finije ;)

Inace da u pravu ste, u njemackoj se jede takva varijanta, prilicno popularna cak

Ona "obicna" feta mi je najbolja od Grka ovdje, ima svoj mali ali fajn ducan pa njegovu narezati na kockice, kriske paradajza i samo par kapi maslinovog....nesto zacinskog bilja, zakon...to mi je pod zadnje omiljeni medjuobrok

xxGaladrielxx
29.05.2004., 14:41
Clea kaže:
i nikad ne stavljam luk...
niti ja. prezestok mi je, ali zato mi je sirovi poriluk izvrsno otkrice.
btw. zaboravih jedan od najcescih sastojaka: kuhani slanutak :)

Winona
29.05.2004., 16:07
xxGaladrielxx kaže:
niti ja. prezestok mi je, ali zato mi je sirovi poriluk izvrsno otkrice.
btw. zaboravih jedan od najcescih sastojaka: kuhani slanutak :)

meni je vlasac odlicna zamjena za luk i njemacki bärlauch

atlantis
29.05.2004., 16:43
i meni je grcka chudna s pohanim sirom :D

kaj se taj omotac :D ne razgnjeca od soka povrca?

hm...

Winona
29.05.2004., 17:58
ako dodas fetu direkt pred serviranje/jedenje nema se kaj razgnjecati :D

atlantis
30.05.2004., 14:46
evo sutrasnjeg recepta :D

1 rajcica na kockice, 1 zelena paprika na kockice, 1 ribana svjeza mrkva, par listova zelene salate (na trakice), pureca sunka na kockice, sir varazdinac na kockice, barilla tijesto, malo majoneze i jedan jogurt...

dobar tek :)

danas je sve osim tjestenine zavrsilo u toplim sendvicima :)

razmazoti
30.05.2004., 16:00
na tanko narezani patlidjani i na tavi bez ulja baceni da malo zagore, narezana mozarela,na tanke trakice, paprika, paradaj,crven radic,kapare, zacinjeno limunom i maslinovim uljem, ruzmarinom, malo papra i soli, i limunovom krupnije naribanom korom..... bilo je stvarno mljac

Indi
30.05.2004., 20:43
Ja otkidam na tomato - mozzarella kombinaciju, al mozzarella mora bit super kvalitete i maslinovo ulje isto da ta kombinacija ima stvarno sensational efekt. Jos stavim svjez narezan bazilik, prelijem lagano maslinovim uljem, popaprim i posolim i onda uzivam :)

Inace isto volim grcku salatu, a rade ih u svakoj zemlji na svoj nacin jer sam vec jela tonu verzija "grcke salate". U Svici stavljaju mjesanu zelenu salatu, paradajz, tvrdo kuhano jaje, sirova feta narezana na kockice, svjeza paprika, masline, bazilik, maslinovo ulje - mljac

AFRODITA69
30.05.2004., 23:40
u grcku salatu ne ide pohana feta,nego sirova!od moje sestricne decko i njegovi su cistokrvni grci,pa znaju kak se radi-jer rade to stalno!

Billi
31.05.2004., 10:09
salata kao vecernji obrok bi mi bila: paradajz, krastavac, nesto zelene, mocarela, zacinjeno sa maslinovim i acetom balzamicom.

zapravo, sve se vrti oko tih sastojaka, ev dodam lagane sunke.

croft
31.05.2004., 16:42
Obozavam salatu sa tunjevinom

Stavim svega pomalo,malo zelene salate,kukuruza,krastavac,paprika,tvrdo kuhano jaje,...dodam konzervu tunjevine (ja volim onu u ulju),par kapi limunova soka ili ocat,ovisi kako volis.

kem
31.05.2004., 17:06
Salate...mljac! :D
Ja sam dobila pohvale za svoju zuto-zelenu salatu (sad je nosim na sve tulume :B ). Daklem: dublju zdjelu obloziti listovima salate, srednje listove (one manje) narezati na rezance ili sto vec; zutu i zelenu papriku takodjer. Dodati kukuruz, tvrdo kuhana jaja. Za preljev izmijesati jogurt s vegetom, curryjem (za boju ;) ) i ostalim zacinima po ukusu. Izmijesati sve sastojke i istresti u zdjelu. Dobar tek!

margarita
01.06.2004., 19:39
danas sam za rucak donijela ovu od kuce (ime nema jer je moja "izmisljotina" :D )

pomijeshati u jednoj zdjeli dimljena pureca prsa, ploskice krastavca, male koktel paradjzice, selenu salatu putericu, izmrvljen kozji sir i komadice oraha

posebno zamijeshati senf Dijon, sok od limuna, sol, papar i maslinovo ulje po ukusu

preliti neposredno pred serviranje

:klopa:

PrittPen
01.06.2004., 21:40
jednostavno a meni dovoljno za obrok -

zelena salata, kapula na kolutove i crveni grah - omjeri po želji - začiniti maslinovim uljem i vinskim octom i posoliti :)

(pripremiti sva moguća sredstva za osvježavanje daha :) )

još jedna -

grah - bijeli veliki, crveni, šareni + slanutak (sve iz konzerve), kockice gaude/podravca i aceto balsamico (+ sol i papar naravno) dosta je teška ali ja je razblažim zelenom salatom na trakice (ali je mljac!!!)

margarita
02.06.2004., 14:59
a ovo nam je omiljena salata od jaja

tvrdo kuhana jaja, lisce celera, dosta kopra, mladog luka, ploshkice krastavca

sve osim jaja pomijeshati u zdjeli i preliti umakom od dijon senfa sa cijelim zrncima slacice, limunovog soka, majoneze (majoneza - senf 2:1 omjer), soli i papra

i na kraju polako umijesati kuhana jaja izrezana na cetvrtive

ma superishka :top:

posebno dobro ide u Indijski kruh Naan

oona
02.06.2004., 15:48
Ja rijetko da sam napravila dvije identicne salate, osim ciste zelene........
Uvijek improviziram sa sadrzajem frizidera, obavezno koristim poriluk i vrhnje (nemasno ili max 15% masnoce)...
A kada se pravi rostilj, ispecem narezani patlidjan i onda ga imam dva dana za salatu, sampinjone mi odmah pojedu, pa ne docekaju ni rucak :D
I naravno kuhani domaci grah u svim varijantama....prekrasno.

Shoki
03.06.2004., 10:04
ova nije baš lagana, lai je prefektna:

Grah (bilo koji), kuhana jaja, tunjevina. Dooobro zalit maslinovim uljem. Jesti sa crnim kruhom sa sjemenkama :klopa:

ova je pak lagana:
krastavci (zajedno s korom), paradajz, paprika. Opcija sir??' Dobro zaliti kefirom (naravno, posoliti), ostaviti u frižideru da odstoji malo. To ljeti jedem žlicom samo. Osvežavajući obrok. :klopa:

traxdata
03.06.2004., 18:33
upravo krknula salatu sa rukolom, mocarelom, paradajzom, tunjevinom..sve to zacinjeno maslinovim uljem, octom i soli..uz to snita kruha.
uf....

christy
12.07.2004., 10:43
Ej ljudi, ima tko kakav dobar recept za neko hladno jelo, salatu od tjestenine ili neku drugu salatu za ljetne dane?

Evo ja ću napisati jedan jako fin i jednostavan recept za tijesto s tunom, dobro je i toplo a još bolje iz hladnjaka:

Dakle, skuhati 500 g tijesta - ja obično stavim "šarafe" ili makarone (iliti penne)

Na ulju popržiti jednu manju glavicu luka, sitno nasjeckan češnjak (2-3 češnja) i malo origana. U to dodati jedno vrhnje za kuhanje (200g) ili biljno vrhnje (još bolje!). Malo prokuhati, kad se počne zgušnjavati, dodati naribani sir (po želji, može i više vrsta), još malo prokuhati uz miješanje i dodati ocijeđenu tunu (1-2 konzerve), začiniti (sol, papar, vegeta), još malo origana i promiješati s tijestom.

Dobar tek :klopa:

Billi
12.07.2004., 11:12
proprzis sunku na maslinovom ulju i zalijes vrhnjem za kuhanje. u to umijesas tjesto, paradajz na kockice i sir na kockice. sol i ostalo po zelji.

Shoki
12.07.2004., 11:39
Billi, jel to ide vruće ili hladno? Mislim, jel se sir rastopi ili ostanu kockice????

Billi
12.07.2004., 11:47
nacelo toplo, zbog sunke i frisko kuhanog tijesta.kockice se napol stope, ali mi uvijek pojedemo odjednom.

treba mi ideja kaj mesnog uz to napravit? imas?

Shoki
12.07.2004., 11:57
mesno uz to??? pa kaj će ti???

Billi
12.07.2004., 12:28
da se nadje, neki muski vole puno mesa...

Shoki
12.07.2004., 12:43
ja sam muško i uopće ne vidim smisao u dodatnom mesu. stvarno mi ništa ne pada na pamet...
hmmm..... možda kuhana govedina nekako? na salatu možda? ili ubaciti u to kad je gotovo?

atlantis
12.07.2004., 23:24
skuhaj tjesteninu, ohladi je dobro...

na kockice narezi rajcicu, papriku, krastavce, shunku (piletinu pecenu) i fetu...

pobacaj to sve u zdjelu i na to dodaj svjezi sir...

e sad, meni ja zekon, zrnati sir... ima ga u billi i onak je tekuci dosta pa izvrsno sjedne na tjesteninu :)

tek...

bez sira i zjestenine s aceto balsamico je isto izvrsno :)

Hana_
12.07.2004., 23:54
jel se vrhnje dodaje u tavicu...i przi malo s lukom il se luk dodaje u vrhnje pa s ekuha??

klio
12.07.2004., 23:59
Pomidori+feta+ origano, ulje i ocat

Imas i od tune: pasta+tuna+penf+majoneza+kecap+krastavci - doduše ta je kaloricna za konja ubit al je fina :klopa:

Ima i tu par recepata, jer sam ja postavila slicnu temu http://www.forum.hr/showthread.php?threadid=51332 (http://http://www.forum.hr/showthread.php?threadid=51332)

christy
13.07.2004., 08:42
Hana_ kaže:
jel se vrhnje dodaje u tavicu...i przi malo s lukom il se luk dodaje u vrhnje pa s ekuha??

Najprije popržiš luk da bude onako fino žut a onda dodaš vrhnje i prokuhaš još malo. Ma ne možeš fulati :cool:

Sanja :o)
13.07.2004., 22:22
Proljetna salata-
riža, grašak, mrkva, kukuruz, kapare, maslinovo ulje, tuna, sol, papar, malo octa i majoneza. Odlicna je!

Grčka salata-
paradajz, svježi krastavci, paprika, feta, masline i maslinovo ulje. Isto jako dobra!

Joj, sad je tako kasno, a ovo mi je otvorilo apetit! :zvrko:

Tijana
14.07.2004., 11:58
Tjestenina (nekih 500 g), 2-3 konzerve tunjevine, jedna konzerva kukuruza, sitno narezani kiseli krastavci, dva kisela vrhnja i dvije vrecice majoneze. :top:

Flemming
18.07.2004., 04:25
MIJEŠANA SALATA OD ROTKVICA I KRASTAVACA SA VRHNJEM

Rotkvice (1 svježnjić) temeljno operite i isjeckajte na komadiće. Jedan manji krastavac narežite na kockice /ja tako više volim, nego na kolutiće/, posolite, izgnječite i pustite odstojati. Zatim iz njega iscijedite vodu. Onda uzmite jednu jabuku, operite je, oljuštite, narežite na četiri dijela, očistite sjemenke /i pojedite ih, tako preporučaju HOLISTI.../ a četvrtine narežite na tanke listiće.
Tada se sve ovo izmiješa (so je već u krastavcima), dodajte kiselo vrhnje i sameljite odozgo papra svježega. Ja bijeloga, naravno...
Ovo je prava ljetnja salata, na primjer uz krumpire pečene u pećnici...

Ispričavam se, ali ovo kaj ste vi napisali, jesu ZIMSKE salata, premda dobre. Ali, čim imate limenke-tunu, i tjestenine i kuruzu iz limenki - to je za zimu... Ljetnja salata podrazumijeva svježe povrće sa tržnice ---

Indi
18.07.2004., 09:36
Evo jedna jednostavna i jako fina:
Tricolor
Narezes paradajz, mozzarellu i avokado i poslozis, posolis, pobiberis, polijes maslinovim uljem i dodas svjezeg bazilika.
Mljac :)

Lampica
27.07.2004., 15:57
6 jaja
1 crvena paprika
1 limun
1 češanj češnjaka
500 g tvrdih tajčica presječenih na osmine
2 manja na kriške nasječena luka
2 krastavca presječena na kriške
2 grane celera
1 konzerva tunjevine 200g
50 g crnih maslina
12 listova bosiljka
sol
6 jušnih žlica maslinovog ulja
nemasni mladi sir kravlji

skuhati jaja na tvrdo
papriku podjeliti na 1/4 ukloniti sjemenke i na sitno isjeckati papriku
očišćenim češnjakom dobro namazati zdjelu
uložiti u nju papriku krastavac luk celer sir, na vrh poredati tunjevinu, masline jaja. Pospite zacinima po volji i maslinovim uljem
moze i limun
dobar tek

ova salata je super

:w

Flemming
28.07.2004., 01:52
500 g tvrdih tajcica presjecenih na osmine

Tajčica? :rolleyes: :cerek:
Ti si moja čokolada... Ali mi treba mađioničar da je priredim na salatu...
:jumping:

magriz
28.07.2004., 07:55
skuhas pastu (zelenu sa spinatom), i dobro ohladis, crvenu i zutu papriku narezes na trakice, dodas malo kukuruza, malo majoneze i kiselog vrhnja, soli, papra, vlasca, persina i sve stavis u frizider da se jos ohladi, uz to casa vina :klopa: :klopa:

crtica
28.07.2004., 08:54
Xoriatiki (Greek "Village" Salad)
Serves 6

4 Ripe tomatoes
1 Cucumber
1 Onion
1 Green pepper
1/3 lb Feta cheese
Olives
Capers
1/2 cup Olive oil
Oregano
Salt
Cut the vegetables in slices and mix in a salad bowl. Top with the olives, capers and oregano and cover with "crumbled" feta cheese. Pour the olive oil evenly.

Uz plavac mali ili pinot noir ovo je :s

Ne volim majonezu i vrhnje, niti po zimi, a kamoli po ljeti. Šteta mi je "kvariti" povrće s njima. Ubija mi okus. Zato nastojim da su salate maksimalno jednostavne. Jedna od takvih je i krumpir sa tunjevinom. Skuham krumpir (mladi), te ga pomiješam sa tunjevinom - po mogućnosti onom iz slane vode, začinim sa maslinovim uljem i limunom. Pospem sve sa peršinom. Mogu se i masline staviti (nasjeckane na kolutiće). Možda zvuči slabašno, ali limun i krumpir... :zvrko:

Mozzarela sa rajčicom je isto jako dobra. Stavite svježi bosiljak na rajčicu, k'o stvoreno jedno za drugo.

Rikula sa nekim malo "jačim" i pikantnijim sirom i acetom balsamicom, te maslinovim uljem, je vrlo brz i dobar recept za ljeto.

Lampica
28.07.2004., 11:06
Flemming kaže:
Tajčica? :rolleyes: :cerek:
Ti si moja čokolada... Ali mi treba mađioničar da je priredim na salatu...
:jumping:

:eek: :D
ups,
pa dobro lapsus tastatura:D :D
kucala sam pred kraj radnog vremena, zurila kuci, dragi ceka i napravila gresku
RAJCICE:D
pa ne mora biti bas tako nasjeckano mozes ti i cijeli paradajz i krastavac staviti i sve ostalo:D ,
ovo je samo dekoracije radi.
i puno ljepse izgleda.
ali ja ih u zadnje vrijeme sjecem na kriskice.

evo jos jedan recept

250 g nemasnog sira mladog
maslinovog ulja po zelji
octa, ulja i bosiljka
2 case hladnog jogurta --2dcl
sitno sjeckani peršin
sol
papar
bijeli luk

MissT
15.08.2004., 13:29
Skuhati krumpir u kori, oljustiti ga, narezati na kockice, dodati mu ne presitno narezane listice rikole, te sve zaciniti sa solju, paprom, maslinovim uljem i zakiseliti limunom.

Za karnivore, moze i s pohancem.

tridi
11.03.2005., 18:40
Mislim da je dobra ideja da počnemo novu temu.....SALATE(uskoro će proljeće,svježe povrće,voće...).Kako radite dressinge(preljeve za salatu),šta stavljate u salate.....
Da počnem sa mojim naaajosnovnijim preljevom-
u posebnu zdjelicu stavim malo soli,bibera,senfa,wasabija,limuna i finog octa.Dodam žlicu,dvije tople vode i dobro izmutim sa vilicom.Onda polako,dok mutim,dodajem maslinovo ulje....dosta .To se pretvori u emulziju koja se onda,dok se prelije preko očišćene i nakidane na komadiće salate.Promiješati.Servirati ODMAH.
Za npr. paradajz,SAMO maslinovo ulje i morska sol.
Kako vi......

magic
11.03.2005., 19:46
salate samo od povrca uglavnom zachinjam na isti nachin - maslinovo ulje, malo jabuchnog octa, balsamica, soli i papra. bez vode. Rado dodajem i svjezhe zachinsko bilje.

ali ih uglavnom radim mijeshane, pa je svaka drugachija. Ako nema nish drugo za pomijeshat, bar u zelenu salatu naribam mrkvicu ili narezhem malo luka.

No chesto spremam i salate s mesom, ribom, jajima, sirom te raznim kuhanim povrcem a kod njihovog zachinjanja improviziram - uz maslinovo ulje, ocat i sol uglavnom dodajem neki od senfova, kapere, ponekad usitnjenu slanu ribu, worc. sos, vishe vrsta papra, suho ili svjezhe zachinsko bilje i slichno.

U pripremi slata uvijek koristim maslinovo ulje, osim ako mi netko naglasi da ga ne voli. ali takvi su uistinu rijetki.

x-type
11.03.2005., 19:51
salate? uglavnom sam dosadan što se tiče začinjavanja salate, tak da se to svodi na ocat, ulje i sol. volim paradajze začinit solo s maslinovim uljem, a nekad i natrgam začinskog bilja (svježeg ili suhog, ali ne oboje!) - bosiljak, mažuran, origano bla bla.... češnjak - da. krastavci s jogurtom, rjeđe s vrhnjem. općenito sam pristaša teorije da vrhnje, a pogotovo majoneza nisu dobar dresing i da samo upropaste salatau! eventualno ih koristim ako je riječ o salati na bazi tjestenine ili toliko ofucana francuska. aceto balsamico je uvijek dobrodošao, ali onda ne solim, a ulje eventualno kap maslinovog.

lucija
11.03.2005., 20:32
Volim balsamico, maslinovo ulje, vlasac, mješavinu mediteranskih začina, ponekad malo jogurta, senfa... Nekad odvojeno, nekad sve to skombiniram.

tilla
11.03.2005., 20:39
zelenu salatu začinim acetom, maslinovim i malo soli.
često dodajem malo prepržene pancete.
to je najobičnija.

onda s zelenom salatom dodajem tvrdo kuhana jaja, kukuruzne klipiće, baby mrkvu i sl. stvari.

ponekad radim kugle od svježeg sira i u njih stavim narezane gorgonzole i svježih začina, pa to sve naknadno pobacam po zelenoj salati.

LaPerla
11.03.2005., 23:09
Omiljena i barem jednom tjedno na jelovniku je salata od sitno sjeckanog persina,pamidore i krastavaca sjeckanih na kockice,izmrvljenih psenicnih klica sve zacinjeno obilno limunovim sokom i maslinovim.

Svaku drugu salatu pravim sa dodatkom mrkvice, zelenih,crvenih i zutih paprika i obavezno mentom.

Karmela
11.03.2005., 23:24
tridi kaže:

Za npr. paradajz,SAMO maslinovo ulje i morska sol.
Kako vi......

:top:
Za mene bi moglo i bez soli, ali racice moraju biti tople od sunca (a ne rashladjene).
Sto minimalnije to bolje. Inace ne podnosim ocat (niti dresinge, ni nista sto mijesa sokove) pa ne jedem neke klasicne salte.
Kad prigodno - ponekad koristim limun.
Ma ja sam ti pizajzla kad dodje do hrane. Svacija sam nocna mora kad me moraju nahraniti :rofl:

A sve sto meni treba je jednostavno, jednostavno, jednostavno i bez mesa, octa, hrena i senfa :D

tridi
11.03.2005., 23:56
[QUOTE]Karmela kaže:
[B]:top:
Za mene bi moglo i bez soli, ali racice moraju biti tople od sunca (a ne rashladjene).

TOOOOOO volim.
d
Takvi detalji su mi zanimljivi.Slucajno i ja tako volim.I.....moram priznati(iako me malo sram),ali,kao dodatak, topla(od sunca) konzerva pastete.....fini crni kruh...
dd
Valjda ostalo od mladosti.

magic
12.03.2005., 00:02
ne volim toplo sirovo povrce.

tridi
12.03.2005., 00:19
magic kaže:
Sve osim paradajza.
Kao što rekoh,valjda ostalo iz mladosti(dok sam se vozio u tramvaju sa starim na savsko kupalište,a pašteta i paradajz se putem ugrijalo)
d

Karmela
12.03.2005., 00:20
tridi kaže:
[QUOTE]Karmela kaže:
[B]:top:

TOOOOOO volim.
d
Takvi detalji su mi zanimljivi.Slucajno i ja tako volim.I.....moram priznati(iako me malo sram),ali,kao dodatak, topla(od sunca) konzerva pastete.....fini crni kruh...
dd
Valjda ostalo od mladosti.

:rofl: poznaju se gurmani. Uvijek obracam paznju na detalje, osobito kad je ishrana u pitanju.

gurtna
12.03.2005., 01:59
ne volim bas zelene salate. ako ih jedem, jedem nesto zuhko u kombinaciji mozda sa matovilcem i gore ili bresaola ili feta sir, zacinjeno samo s maslinovim uljem i limunovim sokom.
osim salate sa gruyerom - idealno bi za nju isli listovi mladog spinata (ali moze i matovilac), krutoni i naravno ribani gruyere. dressing sa dodatkom senfa i malo secera koji se zagrije tako da se gruyer malo otopi.
volim i salatu od mladih tikvica na grillu sa fetom.

xxGaladrielxx
12.03.2005., 09:43
ako je salata kao dodatak uz jelo, onda ju pripremam jednostavno - masl. ulje, sol, limin ili balsamico.
Ako je samostalno jelo, onda zelenjavi dodajem slanutak, slatki kukuruz, naribani celer, naribanu mrkvicu, svjeze tikvice, fetu... a umak delam od sojinog vrhnja, limuna, senfa, razlicitih zacina...
Uvjek koristim samo maslinovo ulje.

dodouprolazu
12.03.2005., 11:52
Salatu imam barem jednom dnevno a cesto i za rucak i za veceru. Zacinjam vec prema raspolozenju ulje, ocat (ulje maslinovo ali i bucino itd.) umjesto octa cesto istisnem limuna, malo onog zelenog od mladog luka (pravi luk je njoj prejaki) ponekad posipam sjemenkama, pinije itd. Isto volim dodati ribane mrkve i u pravilu vise volim mijesane salate, natrpam svega sto ima u frizideru. Ja cak ni cevape bez salate ne volim, za njih naribam zelja, mrkve, narezem krastavca. Ako salatu radim za sirom ili tjesteninom onda moze i kao samostalno jelo. Uz to toplog friskog kruha i udri!

xxGaladrielxx
12.03.2005., 12:36
dodouprolazu, a jesi li probao umjesto tog zelenog od mladog luka poriluk staviti? isto sasvim malo ili po zelji. Ne moras kaugume zvakat a okus je isti :D
Zakodjer je dobra zamjena i svjezi vlasac

Noemi
12.03.2005., 12:43
Navukla sam s na salatu od matovilca,rukole i crvenog radica:)

Od onih s pastom najbolja mi je od magic s kaparima,tunom,tvrdo kuhanim jajetom i balsamicnim octom.Davili smo se u njoj preko ljeta.

Ovom prigodom ponizno javljam da sam izgubila recept,pa molim autora da se smiluje:moli::D

dodouprolazu
12.03.2005., 12:43
xxGaladrielxx kaže:
dodouprolazu, a jesi li probao umjesto tog zelenog od mladog luka poriluk staviti? isto sasvim malo ili po zelji. Ne moras kaugume zvakat a okus je isti :D
Zakodjer je dobra zamjena i svjezi vlasac

joj nemoj mi poriluk spominjati, njega ne volim, imam traume iz djetinjstva :D Kakve kaugume?:confused: Svjezi vlasac mi je br.1 ali ne nadjem ga u svako doba godine. Al daj reci koja je razlika (po tebi) izmedju "perja" mladog luka i poriluka?

tilla
12.03.2005., 12:45
dodouprolazu kaže:
Svjezi vlasac mi je br.1 ali ne nadjem ga u svako doba godine.

posadi ga u pitaru, imaš ga onda skoro kroz cijelu godinu.

xxGaladrielxx
12.03.2005., 14:15
dodouprolazu kaže:
joj nemoj mi poriluk spominjati, njega ne volim, imam traume iz djetinjstva :D Kakve kaugume?:confused: Svjezi vlasac mi je br.1 ali ne nadjem ga u svako doba godine. Al daj reci koja je razlika (po tebi) izmedju "perja" mladog luka i poriluka?
no, no, ne kuhani, neg svjezi. i ja sam ti istraumatizirana porilukom jos iz djetinjstva :D . I probaj po malo dodat. Nemoj si odmah organizam sokirat :D
Ne ozbiljno. Jela sam ga sirovog slucajno i dopal mi se. Velim, ne moras zvakat kaugumu (zvakacu) da bi uklonio miris.
Vlasac mi stoji na balkonu od ljeta. Samo je malo natkriven roletnom. Bas je neunistiv :)

x-type
12.03.2005., 15:12
poriluk je izvrstan na salatu! puno nježniji okus od luka ima. mislim da su ovo glupe dječje predrasude o ne voljenju poriluka. najbolji je na salatu s kuhanim jajima i octom!

Karmela
12.03.2005., 15:51
magic kaže:

rajcice, dinje, lubenice i jagode jedem samo na sobnoj temperaturi (jos bolje ako su tople od sunca), jer su tada najsocnije i izgubile su najmanje okusa.

Inace ja dinje jedem samo za dorucak. Ne pitaj zasto, ne znam. Tada mi jedino pasu. :bonk:

magic
12.03.2005., 16:37
meni je to voce...

a i kad smo kod toga, nema do jako rashladjene lubenice :)

mozhda ti jesi gurmanka, svaka chast, al ne znash shto je dobro ;)

dodouprolazu
12.03.2005., 17:04
xxGaladrielxx kaže:
no, no, ne kuhani, neg svjezi. i ja sam ti istraumatizirana porilukom jos iz djetinjstva :D . I probaj po malo dodat. Nemoj si odmah organizam sokirat :D
Ne ozbiljno. Jela sam ga sirovog slucajno i dopal mi se. Velim, ne moras zvakat kaugumu (zvakacu) da bi uklonio miris.
Vlasac mi stoji na balkonu od ljeta. Samo je malo natkriven roletnom. Bas je neunistiv :)

O.k. sad te kuzim :) a znas kak sam te prvi put razumio, da je mladi luk ko zvaka zilav i da kaj to uopce jedem :D Ovako friski bi mogao probati sad kad si navela i prednosti. Dosad mi je domet bio dodati ga u ostalo povrce alla wok. Ja ovaj nisam u zivotu nista posadio, jel moze neki opis? Ali od pocetka, ono, uzmes plasticnu posudu (pa objasnite gdje da ju uzmem) pa dodas zemlje, pa objasnite jel smijem iskopati malo od sobne biljke ili moram cijelu vrecu kupiti? Tak, shvatile ste sistem :D sad navalite!

Magic, onaj tko uziva u 0% (masnoca) mlijeku, NIJE gurman.:W

magic
12.03.2005., 17:10
imash krasan topik o uzgoju zachinskog bilja, samo bi ga trebalo potrazhit :misli:

magic
12.03.2005., 17:12
dodouprolazu kaže:
Al daj reci koja je razlika (po tebi) izmedju "perja" mladog luka i poriluka?
a ne da je razlika, nego uopce nema slichnosti u okusu.

honey_b
12.03.2005., 18:04
hajd nek nisam jedina da ne voli jesti hladno voce i povrce.
samo ako je na sobnoj temperaturi, stvarno mi ima super okus.
ako jedem totalno hladan krastavac ili dinju, nemam pojma je li jedno il drugo.

magic
12.03.2005., 18:05
pa to i jesu srodne biljke ;)

gurtna
12.03.2005., 18:32
xxGaladrielxx kaže:
no, no, ne kuhani, neg svjezi.

ja stavljam sirovi poriluk u krumpir salatu.

Karmela
12.03.2005., 19:08
magic kaže:

mozhda ti jesi gurmanka, svaka chast, al ne znash shto je dobro ;)

ma vise sam picajzla nego gurman. :rofl:

DJanko
15.03.2005., 08:50
honey_b kaže:
hajd nek nisam jedina da ne voli jesti hladno voce i povrce.
samo ako je na sobnoj temperaturi, stvarno mi ima super okus.
ako jedem totalno hladan krastavac ili dinju, nemam pojma je li jedno il drugo.

evo ni ja ne volim hladno voće i povrće (kao ni hladna pića)
kad je klopa hladna osjećam samo kako mi trnu zubi a ne osjećam okus hrane

a što se salata tiče dovoljno mi malo ulja i dosta octa

Billi
15.03.2005., 09:11
moja najdraza je zelena sa paradajzom i mocarelom, zacinejna acetom balzamikom i maslinovim uljem.

letlampa
15.03.2005., 10:56
salata za uskršnji doručak ili već nešto:
rotkvice treba narezati na tanke tanke skoro prozirne kolutove.poslažu se u veliki plitki tanjur, dobro pobibere , malo posole, i pošpricaju maslinovim uljemi i acetom bal. i onda stave u frižider na pola sata. i gotovo.

Tinchi
20.06.2005., 14:37
Otkad je sezona krastavaca svakodnevno se davim u varijanti s jogurtom i češnjakom :klopa:

Inače super je i paradajz-luk kombinacija, grah salata, mahune salata (s dodatkom piletine).

Zelene mi je puna kapa.

Koje vi volite i kako ih najčešće spremate? Molim i nove ideje ;)

kemik
20.06.2005., 14:38
paradajz-mozzarella-aceto balsamico-bosiljak

ajme...

Tinchi
20.06.2005., 14:41
U kojem omjeru paradajz i mozzarela? :)

chocogirl35b
20.06.2005., 14:42
Po ljeti si volim napraviti salatu sa piletinom u kombinaciji sa paradajzom, paprikom, svježim krastavcem, malo limuna i light majoneza... :klopa:

kemik
20.06.2005., 14:45
Tinchi kaže:

jedna vrecica mozzarele i 2-3 paradajza.
puno aceta balsamica. ide i maslinovo ulje... ma predobro nesto

Tinchi
20.06.2005., 14:48
Pitam jer sam jednom probala izvest nešto slično s nekom drugom vrstom mekanog sira... Pretjerah s njime pa sam jela bijele grudice natopljene onom sluzi iz premekane rajčice s pokojom sluzavom košticom :D

Ipak, okus nije bio loš, ali estetika... :D

A bosiljak koristiš friški ko Đejmi Oliver ili pak sušeni?

Tinchi
20.06.2005., 14:50
chocogirl35b kaže:
Po ljeti si volim napraviti salatu sa piletinom u kombinaciji sa paradajzom, paprikom, svježim krastavcem, malo limuna i light majoneza... :klopa: E ovo je super ideja :top:

(već se vidim kak pretjerujem s majonezom :zubo: )

magriz
20.06.2005., 14:50
naribana svježa cikla, mrkvica i celera, uz to skuhana soja - pa na salatu - malo octa i jogurta...

paradajz, mozarella, riga - balsamico i maslinovo ulje

standardno - paprika, paradajz, krastavac, kapula mi ne paše uz to - nju mastim s pancetom :D

chocogirl35b
20.06.2005., 14:52
Tinchi kaže:
E ovo je super ideja :top:

(već se vidim kak pretjerujem s majonezom :zubo: )

Uzmi light, pa možeš pretjerati... :zubo:

kemik
20.06.2005., 14:54
Tinchi kaže:
A bosiljak koristiš friški ko Đejmi Oliver ili pak sušeni?

suseni... nema bas neke velike razlike u okusu, sto god nas omiljeni zapljuvani englez mislio o tome!

Tinchi
20.06.2005., 14:55
standardno - paprika, paradajz, krastavac, kapula mi ne paše uz to - nju mastim s pancetom

Meni luk ide uz sve... :top: Ili barem češnjak.

Sjetih se još jedne - kuhana soja narezana na kockice, jaje, paradajz, luk, paprika, sol, papar, limun i mrvicu senfa (po želji može i vrhnja i majoneze) :klopa: U toj sam se svojedobno davila.

chocogirl35b
20.06.2005., 15:02
Obožavam i šopsku salatu, al je nisam još sama radila jer ne znam kak se zove onaj sir gore - uglavnom na kockice se nareže paradajz, paprika i krastavci, začini se octom i uljem (i sol naravno) a gore se nariba puno sira - mislim da je kozji ali nisam sigurna... Mora biti jako slan...

Tinchi
20.06.2005., 15:06
A Waldorfska? :)

To mi je bratić nedavno složio - malo opareni celer (da ne bude pretvrd ali da zadrži hrskavost), svježe jabuke, orasi i - vrhnje i majoneza :eek:

Zvuči bolesno al zbilja je fino :top:

undercover
20.06.2005., 15:07
kemik kaže:
suseni... nema bas neke velike razlike u okusu, sto god nas omiljeni zapljuvani englez mislio o tome!

oprosti, ali razlika je ogromna
svježi i sušeni bosiljak su kao dva različita začina

kad ubereš svježi bosiljak on tako dobro miriše, ruke ti polije satima mirišu po njemu

a tek kako kvrcka kad ga zagrizeš
to ne možeš usporedit sa sušenim, ne samo da je bolje već je totalno različito

Tinchi
20.06.2005., 15:07
chocogirl35b kaže:
Obožavam i šopsku salatu, al je nisam još sama radila jer ne znam kak se zove onaj sir gore - uglavnom na kockice se nareže paradajz, paprika i krastavci, začini se octom i uljem (i sol naravno) a gore se nariba puno sira - mislim da je kozji ali nisam sigurna... Mora biti jako slan... Moguće da je onaj parmezan u komadu... a mislim da bi i feta pasala :)

PunkPen
20.06.2005., 15:35
zelena, kapula i crveni grah ... zakon.

margarita
20.06.2005., 15:37
Tinchi kaže:
Moguće da je onaj parmezan u komadu... a mislim da bi i feta pasala :)

sir za shopsku salatu je ovchiji

dodouprolazu
20.06.2005., 16:04
kemik kaže:

e ovo imam ja danas plus pesto, ludnica...pojeo dva tanjura vrhom puna i snitu kruha uz to

kem
20.06.2005., 16:20
kemik kaže:

Zar aceto balsamico nije maslinovo ulje s bosiljkom? Naime, na spanjolskom aceite=ulje...zbunj

On topic: matovilac, svjezi krastavac izrezan na ploske, jedna crvena i jedna zelena paprika izrezane u rezance, mozzarella (danska :mig: ), zacini, malo ulja (ne volim ocat), moze i kukuruz iz limenke. :klopa:

magic
20.06.2005., 16:22
aceto balsamico je aromatizirani ocat.

tal. aceto = ocat

kem
20.06.2005., 16:32
magic kaže:
aceto balsamico je aromatizirani ocat.

tal. aceto = ocat

Fala. Ubi me ovaj spanjolski. :rolleyes:

atlantis
20.06.2005., 16:46
chocogirl35b kaže:
Obožavam i šopsku salatu, al je nisam još sama radila jer ne znam kak se zove onaj sir gore - uglavnom na kockice se nareže paradajz, paprika i krastavci, začini se octom i uljem (i sol naravno) a gore se nariba puno sira - mislim da je kozji ali nisam sigurna... Mora biti jako slan...

ne trebaju ti ulje i ocat

paprika, krastavci i paradajz na kockice i na sve to feta na kockice (fete imash u bili sigurno i izvrsna je)

dobro izmjesaj i stavi u frizider na pola sata barem... feta che pustiti sok i pomijesati ce se okusi s povrcem - fantazija :)

Vanjushka
20.06.2005., 17:04
chocogirl35b kaže:

Sastojci za 4 porcije
300 g krastavaca
6-7 kom. paradajza
1 glavica crnog luka
200 g ovčijeg sira
1 vezica peršunovog lista
ulje
so

Priprema
Očišćen luk i peršunov list sitno iseckati i posoliti. Paradajz iseći na kriške, krastavac na tanke kolutove i sve pomešati sa lukom i uljem. Ostaviti da odstoji 2 sata u frižideru. Pre serviranja dodati izmrvljen sir.

Dakle, ovciji sir.

magriz
20.06.2005., 17:14
Tinchi kaže:
Meni luk ide uz sve... :top: Ili barem češnjak.

Sjetih se još jedne - kuhana soja narezana na kockice, jaje, paradajz, luk, paprika, sol, papar, limun i mrvicu senfa (po želji može i vrhnja i majoneze) :klopa: U toj sam se svojedobno davila.

sorry, ali kako soju narežeš na kockice??? :confused:
ja ne koristim one pripravke od soje, nego soju samu - sjemenku, kao grah, kako se to već zove - čisto zrno soje - to mi ima okus, a one raznorazne obrade kao da žvačem kuhani stiropor :D

Mrtva mrkva
20.06.2005., 17:17
Tinchi kaže:
(već se vidim kak pretjerujem s majonezom :zubo: ) Pomijesaj majonezu s vrhnjem u koje dodaj malo senfa i limuna. ;)

Salate koje obozavam:

1. radic ili zelena + kapula + pome (ovo troje je osnova) i onda -> sir (gauda) na kockice + kukuruz + tvrdo kuhana jaja + ma sta god ti padne na pamet + aceto balsamico + ulje

2. kupus salata s maslinovim uljem i sjemenkama sezama

Tinchi
20.06.2005., 17:46
magriz kaže:
sorry, ali kako soju narežeš na kockice??? :confused:
ja ne koristim one pripravke od soje, nego soju samu - sjemenku, kao grah, kako se to već zove - čisto zrno soje - to mi ima okus, a one raznorazne obrade kao da žvačem kuhani stiropor :D pa uzmem one medaljone koji se mogu peci i kuhati :) Ja ih skuham pa u salatu. U kombinaciji sa silnim povrćem, lukom, začinima pojača se okus kojeg nije baš da nemaju.

atlantis
20.06.2005., 18:11
ŠOPSKA SALATA

Namirnice za 4 osobe:

Crvene rajčice – 1 kg
Svježi krastavci – 0,5 kg
Svježa paprika – 25 dkg
Crni luk – 2 glavice
Crne masline – 30 dkg
Peršin – 1 svežanj
Maslinovo ulje
Sol
Bijeli FETA sir – 30 dkg

Povrće se sjecka na kockice i se izmiješa. Začini se sa malo soli i ulja. Po salati se prosipa naribani ili zgnječeni viljuškom feta sir. Na vrh salate se stavlja jedna maslina kao ukras.

dakle feta.

:rolleyes:

margarita
20.06.2005., 18:17
atlantis kaže:
ŠOPSKA SALATA

Namirnice za 4 osobe:

Crvene rajčice – 1 kg
Svježi krastavci – 0,5 kg
Svježa paprika – 25 dkg
Crni luk – 2 glavice
Crne masline – 30 dkg
Peršin – 1 svežanj
Maslinovo ulje
Sol
Bijeli FETA sir – 30 dkg

Povrće se sjecka na kockice i se izmiješa. Začini se sa malo soli i ulja. Po salati se prosipa naribani ili zgnječeni viljuškom feta sir. Na vrh salate se stavlja jedna maslina kao ukras.

dakle feta.

:rolleyes:
feta mozhe biti od kravljeg, ovchjeg ili kozjeg mlijeka

ja sam jela Shopsku na Shator planini - u nekom proshklom zhivotu i nije bilo sa fetom - a ipak je to bio originalni recept - vech bijeli ovchiji sir

Vanjushka
20.06.2005., 18:35
margarita kaže:
feta mozhe biti od kravljeg, ovchjeg ili kozjeg mlijeka

ja sam jela Shopsku na Shator planini - u nekom proshklom zhivotu i nije bilo sa fetom - a ipak je to bio originalni recept - vech bijeli ovchiji sir

Bijeli ovciji sir, da.

Jeo sam sopsku salatu u Srbiji, i nedavno kod jedne Srbijanke takodje, ovciji sir i to sto slaniji.

Inace, margarita, feta je danski sir ili grcki? mislim, u originalu.

margarita
20.06.2005., 18:36
Vanjushka kaže:
Bijeli ovciji sir, da.

Jeo sam sopsku salatu u Srbiji, i nedavno kod jedne Srbijanke takodje, ovciji sir i to sto slaniji.

Inace, margarita, feta je danski sir ili grcki? mislim, u originalu.

nisam sigurna

ali znam da ovdje mozesh kupit fetu od sve tri vrste mlijeka
grchka feta je onako tvrdja i mrvi se kad se lomi
a danska je vishe kremasta

Vanjushka
20.06.2005., 18:40
Da, danska je kremasta, i kupuje se u onim kutijicama, a grcku sam jeo, ali je drugacija, u nekom slanom ulju je drze.

Inace, ovaj recept sto sam ga stavio za shopsku je iz "srpskog kuvara", a ipak je to njihovo jelo.

U Srbiji svaka drumska kafana ima bogovsku shopsku salatu.

Vanjushka
20.06.2005., 18:42
I jos nesto, shopska salata se nakon mijesanja povrca vise ne mijesa, mislim, poslije stavljanja sira. Sir ostaje od gore.

tilla
20.06.2005., 18:48
Tinchi kaže:
Pitam jer sam jednom probala izvest nešto slično s nekom drugom vrstom mekanog sira... Pretjerah s njime pa sam jela bijele grudice natopljene onom sluzi iz premekane rajčice s pokojom sluzavom košticom :D

uzmeš žlicu kravljeg sira i rukama oblikuješ kuglicu.
još u sredinu stavim komadić gorgonozole.
ubaciš sve na kraju, neće ti se raspast, a estetski je prihvatljivo:)

Sweet_strawberry
20.06.2005., 20:58
Na kockice narezati ciklu, jabuke i luk, dodati kiselo vrhnje i nešto majoneze i malo soka od cikle...Odlično uz šunku, pogotovo za Uskrs:) A kako tek lijepu boju ima...:cool:

chocogirl35b
20.06.2005., 22:38
atlantis kaže:

paprika, krastavci i paradajz na kockice i na sve to feta na kockice (fete imash u bili sigurno i izvrsna je)

dobro izmjesaj i stavi u frizider na pola sata barem... feta che pustiti sok i pomijesati ce se okusi s povrcem - fantazija :)

Sa fetom je grčka salata, to nije šopska...

tridi
20.06.2005., 23:18
Glavice češnjaka na pola narezane,pa na grill.Polovice luka (onog crvenog,slatkog),zelene paprike,
polovice talijanskog paradajza( onog šljivastog) na grill,sve zajedno izmješati (hladno),a grillani češnjak oguliti, pasirati sa dosta limunovog soka,soli i korijandera u prahu(zaboravio hrvatski),.......sve zajedno pomiješati.....MRAAAAK.
d
PS sve je na roštilju,ali se jede hladno,pa smatram to ljetnom salatom.Dobro je skrčkati prije PRAVOG roštilja.
d

ljubica zubica
20.06.2005., 23:30
Tinchi kaže:
A Waldorfska? :)

To mi je bratić nedavno složio - malo opareni celer (da ne bude pretvrd ali da zadrži hrskavost), svježe jabuke, orasi i - vrhnje i majoneza :eek:

Zvuči bolesno al zbilja je fino :top:

zašto bolesno, pa jabuke se stavljaju i u francusku salatu :top:

ja se davim u salatama s tunom i maslinovim uljem, stavim povrće koje imam, i puno jabučnog octa. nisam baš sklona eksperimentiranju, al vidim tu zgodnih ideja ;)
baš sam neki dan kupila soju u komadićima, iskombinirat ću nešto s time.

Tinchi
20.06.2005., 23:56
Pa pol stola nije htjelo ni pogledat u to kad im je rečeno od čega je :D

Meni je isto zvučalo malo čudno al sam na kraju sama smazala cijelu zdjelu :zubo:

Andariel
21.06.2005., 00:26
ljubica zubica kaže:
zašto bolesno, pa jabuke se stavljaju i u francusku salatu :top:
:bljak: :bljak:

Hmmm
21.06.2005., 07:56
Imam ja jednu , nisu bash svi sastojci svjezi i moze se dodati po izboru

Kupus , rajcica , luk , grah , kukuruz , svjezi sir kravlji.
To se u posudu i politi s limunom te dobro zaciniti sa jabucnim octom ,soli i paprom (mora biti kiselo!!) ,te uljem ako zelite.
Obavezno hladno .
Grah i kukuruz iz limenke.

Jako je dobro , cak bi se moglo koristi kao prilog a ne kao salata.

Nadam se da cete uzivat.

Ps. Ne pretjerati sa grahom i kukuruzom , te posolit naknadno sve osim kupusa koji se mora prije....zbog rajcice da se ne 'izlije'

azimut
21.06.2005., 08:49
Tinchi kaže:

Ja radim tako da onu strucu , kao kobasicu , od mozzarele narezem na ploske i pome narezem na ploske, ne skroz tanke (cca 5mm) pa slazem poma-sir-poma-sir itd , lezeci tako da se do malo vise od pola preklapaju. Izgleda "na oko " efektno. Pome narezem na ploske po horizontali ako se poma drzi uspravno. Bolje su one pome sa manje soka - one duguljaste , sljivarice ili kako ih vec zovu.Ako su ove druge onda je dobro pustit da se malo ocjede. Bosiljak je ipak bolji kad je svjezi ako se ima. Ja obicno kupim pitaric sa bosiljkom pa cupkam dok traje a onda kupim drugi. I to stavit cijele listice ili bas na krupno iskidan. To se onda pospe po slati da pusti aromu. Vazno je da se zacini kavsinom (balsamikom) zadnji cas , prije serviranja, jer kvasina izgrize i omeksa sir i promjeni mu malo boju pa to vise nije naoko tako lipo. Moze se zacinit paprom i maslinovim uljem ranije ali kvasina bas zadnji cas.
Dosta je efektno i kad se radi sa onim cherry-tommato , one male okrugle pomice , malo vece od tresnje , pa se one nabodu na cackalicu sa mozzarelom. poma-sir-poma-sir - ovisno kolika je cackalica , jer ima i onih malo duzih , bas za takve namjene - za male raznjice. Ima i mozzarele vec napravljene u kuglicama , ali dobro je i kad se ona obicna iskida na kockice i tako nabode sa pomicama na cackalicu. Pocebno se zamuti maslinovo ulje i balsamika pa se u tu smjesu malo namoci taj raznjic i pospe paprom, malo krupnije mljevenim. Ali ovo je zgodno za one finger-food, kad se uzima sa tkz "svedskog stol-a".

dodouprolazu
21.06.2005., 09:52
azimute :top: radim slicno ali nisam imao vremena za takav opis, ovo "raznjic" varijanta je super kad frendovi nalete onako neobavezno pa da se ima sto staviti na stol

ljubica zubica
21.06.2005., 10:43
Andariel kaže:
:bljak: :bljak:

pa jesi probao/la?
jabuke nisu slatke pa da ih je čudno stavljat u majonezu, nego su kiselkaste i sočne. ako stavljaš krastavce u francusku, onda ne vidim u čemu je problem s jabukama. meni je to jako fino. ;)

Billi
21.06.2005., 10:52
ja cesto jedem voce uz mesna jela: sad su mi jagode mrak uz bilo sto, lubenice kad dodju, jabuke u salati.....

tilla
21.06.2005., 12:51
pa super je voće i meso.
jela sam jagode i lignje zajedno; kako je to samo fino bilo

Tinchi
21.06.2005., 17:50
Upravo sam za ručak smazala zdjelu svoje najdraže hladne salate - krastavci + jogurt + češnjak + sol + papar + kopar + peršin. :s :s :s

Al zdjelu u punom smislu riječi - dakle, količina za 4 odrasle osobe :eek:

Nakon toga litru vode u sebe, i onda je došlo tijesto a ja nemrem zinut :D

Budem večeras napravila šopsku, ali onu od atlantis jer sam u frižideru našla fetu :klopa:

Andariel
22.06.2005., 02:47
ljubica zubica kaže:
pa jesi probao/la?
jabuke nisu slatke pa da ih je čudno stavljat u majonezu, nego su kiselkaste i sočne. ako stavljaš krastavce u francusku, onda ne vidim u čemu je problem s jabukama. meni je to jako fino. ;)

da, probala sam..užas..svaki put kad sam naišla na jabuku sam se stresla od groze :D nakraju sam čeprkala po tanjuru u nadi da ću ih uspjet izbacit.. :zubo:
ali krastavci su :top:

ja svježe krastavce spremam sa vrhnjem i češnjakom :klopa: jogurt mi je prerijedak :o

hm..voće i mesna jela..meso ionak ne jedem pa me to ne zanima :o

Flemming
22.06.2005., 10:26
Waldorf je salata precijenjena, ima samo "ime" ali sadržaja ne...

Flemming
22.06.2005., 10:30
Ovo kaj je spomenuto, jabuke, celer, majoneza, vrhnje... to je jedna varijacija švedske salate, sa hrenom, jabukama, vrhnjem, majonezom itd ...

Ima i ova inačica, koju ja volim:

dodati i pršute ili šunke, dakle i jabuke ribane, kiselo vrhnje, majoneza, limunov sok, bijeli papar, sol, šećer, može i ribana mrkva, celer ...
Opet se može i hren staviti ...

Opasna salata, koja uz ra\ani kruh ili prepečenec jest jedno od najboljih predjela, ili "osnova" za ljetnje piće...

Tinchi
22.06.2005., 11:49
Andariel kaže:

ja svježe krastavce spremam sa vrhnjem i češnjakom :klopa: jogurt mi je prerijedak :o
Na početku sam i ja tako ali onda sam skopčala da vrhnje ovako i onako razrijedim s malo vode jer tako dobijem tekući dresing koji mi je draži :) A i vrhnje mi nije dovoljno kiselo - tako da sam se odlučila za jogurt. Onaj Vindijin light je najbolji :top:

njasa
22.06.2005., 13:32
super mi je kombinacija krumpir, slatka kapula i radic + sol, papar, maslinovo ulje i kvasina.
eeee a dobra mi je i salata od ribane cikle, ribane mrkve i ribanih jabuka sve to sa limunovim sokom i kap ulja.
ma lito je zakon!!!! u frizideru ili u vrtu uvik mozes nac nesto za finu salatu

tilla
22.06.2005., 13:57
a ja ne znam radit običnu krumpir salatu.
uvijek mi ispadne presuha.

pomagajte

njasa
22.06.2005., 19:58
meni krumpir salata ispadne ok. obavezno skuhan krumpit u kori. kad se skuha ogulim ga i isickana na fetice, u meduvremenu isickan slatku crvenu kapulu. u zdjelicu pomisam malo soli, kesicu majoneze i dvi zlicice kiselog vrhnja (ja volim malo kiselije pa dodam i alo kvasine. pomisam sve skupa i to je to. a draga mi je i kombinacija sa radicem i krumpirom, ali onda zacinim maslinovim uljem i kvasinom (sol, papar).

ja krumpir cistim, rezem i zacinjam dok je topal. mozda zbog toga salata nije suha. :confused: :D
provaj pa ces znat :)

Afrodita
30.07.2005., 09:04
tilla kaže:
a ja ne znam radit običnu krumpir salatu.
uvijek mi ispadne presuha.

pomagajte

Moja mama stavi mesne juhe nakon što ga začini sa svim ostalim sastojcima.
Ako nema doma juhu onda razmuti 1/4 kockice ili vegetu u vrućoj vodi.
Krumpir bude tako sočan da je to za popizdit pa niti kad se ohladi ne popije svo ulje iz salate. :)

KatarinaJ
30.07.2005., 12:37
Tinchi kaže:
Moguće da je onaj parmezan u komadu... a mislim da bi i feta pasala :)

feta ili grabancijas ... mmmmm, mora biti svjez i mlad, a slan ...

vejn
30.07.2005., 16:05
Kuhana riza+leso tikvica na komadice+poma na kockice+malo limuna+maslinovo ulje+mljeveni đumbir+sol
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm...:D

marietta2005
04.08.2005., 12:06
jedna kanzerva kuhanog kukuruza
jedna jabuka na kockice
korijen celera na kockice, male
sir, emental, gauda ili sl. na kockice
majoneza
sol

hladno, ali kad netko čuje da unutra ima jabuke redovito i ne prova, a kad netko prova i ne pita ništa kaže da mu je fantastična salata, ja inače isto nisam za neku čudne kombinacije tipa čokolada sa teletinom i sl.

marietta2005
04.08.2005., 12:08
zelena salata iskidana kao na rezance
meso od kuhanog mola
surimi štapići kuhani i reznai na tanke ploškice
kockice staroga kruha ispržene na maslinovom ulju
sve začinjeno french dressingom, onaj u zelenoj kesici ima ga kupiti u "Konzuma "

Shtefitza
08.08.2005., 06:06
Jucer sam jela salatu od crvenog kupusa. Zapravo, bio je nekako prekrasno tamno ljubicast. Izrezala sam ga na (ne pretanke) rezance, posolila, dodala malo maslinovog. Bila je odlicna, hrskava salata! :top:

Nekako zanemarim salatu od kupusa. A tako mi je uvijek fina! :top:

Ostalo mi je pola glavice. Sto da radim s njim? Da ga zdinstam? Ili nesto drugo?

kem
08.08.2005., 11:31
marietta2005 kaže:
zelena salata iskidana kao na rezance
meso od kuhanog mola

Sta je mol?

magic
08.08.2005., 11:36
oslic

kem
08.08.2005., 11:57
Zahvaljujem. :s

Shtefitza
14.08.2005., 06:31
Pa dobro di su recepti za kupus? :mad:

g2sl
26.09.2005., 19:12
jedno pitanje.
salata zelena, kojim redosljedom se začini???

a) sol, ulje, oct
b) ulje, sol, oct
c) oct, sol, ulje
d) oct, ulje, sol
e) ulje, oct, sol
d) sol, oct, ulje

tilla
26.09.2005., 19:17
d)

barem tako ja radim.

u svakom sl. bitno je da je sol prva

magriz
26.09.2005., 19:23
g2sl kaže:
d) sol, oct, ulje

ulje na kraju jer inače obloži cijelu salatu i ocat i sol se ne uspiju probiti u listove, a nakon soli i octa obavezno promiješam da ubije sve potencijalne nakon pranja-zaostale gamadi :D

chiquita
27.09.2005., 11:25
a šta nije još najbolje sve to u posebnoj zdjelici pomiješati i preliti preko salate?

magic
27.09.2005., 11:29
naravno da je najbolje. tako bi i trebalo.

g2sl
27.09.2005., 11:39
magic kaže:
naravno da je najbolje. tako bi i trebalo.

mene baka isto učila onako kako su magriz i tilla rekli

zato sam napisao da mi još neko potvrdi, jer su mi nekakvi priučeni kuhari rekli da je svejedno

magic
27.09.2005., 11:49
moja je nona mjeshala u zdjelici.

ja zachinjam kako mi dodje.

Tinchi
27.09.2005., 12:13
atlantis kaže:

dobro izmjesaj i stavi u frizider na pola sata barem... feta che pustiti sok i pomijesati ce se okusi s povrcem - fantazija :) Hmm.. cijelo ljeto sam konzumirala neku varijantu ove tvoje salate... Dakle, paprika, paradajz i luk na kockice, dodala sam rezance purećih prsa i u to dansku (slanu, kremastu) fetu i par kapi maslinovog :klopa:

Prefino! :s

polly
27.09.2005., 12:58
Shtefitza kaže:
Pa dobro di su recepti za kupus? :mad:

Meni je jako fini bijeli kupus + tanko, tanko na rezance narezana svijetla babura.

Zatim, bijeli kupus + na tanko narezan paradajz kojem se povade koštice pa se ocijedi.

polly
27.09.2005., 13:00
magic kaže:
moja je nona mjeshala u zdjelici.

ja zachinjam kako mi dodje.

I moje, i bosanska i zagorska, bake su tako radile.

Ja stavljam kako mi što dođe pod ruku.

chrissy
27.09.2005., 14:17
magriz kaže:
ulje na kraju jer inače obloži cijelu salatu i ocat i sol se ne uspiju probiti u listove

a ja čitala u jednoj kuharici da se baš zato ulje stavlja prvo - kao sol izvuče vodu iz salate pa brže uvene...

... no, nije da se toga držim, u biti nemam neki redoslijed, a osim toga, salatu pojedem dovoljno brzo da ne stigne uvenuti...

tilla
27.09.2005., 14:20
chrissy kaže:
a ja čitala u jednoj kuharici da se baš zato ulje stavlja prvo - kao sol izvuče vodu iz salate pa brže uvene...

a to je tip ako misliš da će ti kasnit gosti :zubo:

ma zezam se.

ivica16
16.12.2005., 16:31
malo sam gledao okolo na netu za razne salate no nisam baš našao izbor s kojim sam zadovoljan. S obzirom da bi se malo zdravije hranio a to znači ne jesti tešku hranu navačer rado bi se prebacio na salate (tople, hladne), pa ako neko imarecpt bilo bi ljepo da ga pošalje, ili informaciju gdje ga se može naći na netu. Mislim da bi to mogao biti dobra baza za ostale koje tako nešto zanima...hvala svima unaprijed

dobardan
16.12.2005., 18:02
Tjestenina s tunjevinom

- paket šarene tjestenine
- konzerva tunjevine
- kukuruz
- svježa paprika narezana na kockice ( sad kad nema paprike ja stavim na sitno kiselih krastavaca)
- sir narezan na kockice
- majoneza ( ne previše, toliko da sve sastojke poveže a ako ti je majoneza preteška i kalorična probaj s vrhnjem ili jogurtom... iako je majoneza meni najbolja)

Tijesto kad skuhaš dobro ga ohladi pa onda stavi među ostale sastojke:)

Zelena salata

-narezani listovi zelene salate
-orasi
-može malo hladne piletine
-sira
-preliješ umakom od senfa, ulja, bibera, soli,vinskog octa

Ako se sjetim još nekih recepata napisat ću a možeš smisliti neke salate i sam, nema nekog pravila tu, malo mašte, sastojci koje voliš i super:top:

ivica16
17.12.2005., 01:31
hvala na receptima..ostali buju zapisani..thanks.:)

Billi
17.12.2005., 10:49
ja ne jedem salate sa majoneyom i vrhnjem nek stavljam lagani jogurt.
jedna od drazih mi je nasjeckama zelena salata, dodam na sitno nasjeckanu narancu i zalijem sa jogurtom i dodam malo maslinovog....
uz to piletina, kuhana jaja...

x-type
18.12.2005., 00:23
budući da i meni dressing u vidu majoneze i vrhnja id epomalo na živce, predložio bih šopsku salatu, ili nešto slično.
moja varijanta: na mješanu salatu (paradajzi, luk, paprika, krastavci, začinjeno uljem, octom, solju) naribati parmezana (nikako ovog iz vrećice ne nasuti, već kupiti kvrgu parmezana ili sličnog tvrdog sira i naribati na salatu). jesti hladno! mmmmmmm!!!

Nemruth Dagi
18.12.2005., 14:36
idu i sirovi šampinjoni dobro oprani i narezani na super tanke kriške.......

idu u salate te vrste i sitno narezana mrkva kao i obični kupus oboje sa treba dobro stisnuti zbog vode...grašak ocijeđeni iz konzerve kao i grah- ak je slinav treba ga oprati i ocijediti, a onda stavljate malo ribanog luka, zbog arome

tisuću salata tisuću ukusa....

enigma
19.12.2005., 13:44
naj naj jednostavnija a meni najdraza salata na brzaka su pome i feta sir s uljem i octom. To uvijek spremim kad nemam previse vremena a jede mi se salata. :)

Tinchi
19.12.2005., 13:47
enigma kaže:
naj naj jednostavnija a meni najdraza salata na brzaka su pome i feta sir s uljem i octom. To uvijek spremim kad nemam previse vremena a jede mi se salata. :) E ovo je super, al ja nakapam maslinovog i malo popaprim :top: :klopa:

Jako fino :s

Evo ti jedan stari topic (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=101888)

enigma
19.12.2005., 13:53
Tinchi kaže:
E ovo je super, al ja nakapam maslinovog i malo popaprim :top: :klopa:

Jako fino :s

Evo ti jedan stari topic (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=101888)

Ne volim bas maslinovo ulje tak da se trudim ne koristit ga cesto a papar i sol su neizbjezni. :)

Khan
19.12.2005., 14:29
Kuhani:
grah (krupni crveni)
Slanutak
leća
kukuruz

Sjeckani:
Luk (krupno)
Kiseli krastavci
paprika, svježa (na kocke)

Aceto balsamico ili jabučni ocat
maslinovo ulje

Sastojke pomiješati u onjerima po volji i želji.
Uživati.

Draga i ja to zovemo meksička salata, valjda zbog graha i kukuruza :zubo:

Shoki
19.12.2005., 16:33
ne znjam jesam li naveo ovo negdje već...

dakle, naribajte (odnosno tanko narežite) svježe zelje (kupus, jeli...), pa naribajte mrkvu, pa naribajte papriku (zelenu, crvenu... zelena je efektnija). Blago začiniti...

Ja se ubijem u toj salati, što je i meni još uvijek nevjerojatno. Pojedem više salate nego mesa. A TO je nevjerojatno.

Rock Star
22.10.2006., 12:36
Obožavam salate, lagane su i ukusne, al ko da mi fali ideja ak želim svaki dan jesti nešto novo. Obožavam one u kojima ima sira i mrkve, mljac!

Stoga, ideje su dobrodošle!

frenchkiss
22.10.2006., 13:44
ova je meni fina:kukuruz, kockice sira, surimi štapići, masline. začinjeno s limunovim sokom.

Z e t t a
22.10.2006., 15:13
Probaj ovo:
- kuhana riža
- limenka kukuruza
- nekoliko narezanih kiselih krastavaca
- kiselo vrhnje
- majoneza
- malo senfa
- sol, papar

Može biti kao prilog, kao predjelo i kao salata :) Dobar tek!

Ahab
22.10.2006., 15:19
- Grah (skuhani), luk, bučino ulje i vinski ocat
- Krumpir (kuhani i na denare narezan) luk, bučino ulje i vinski ili alkoholni ocat
- zrnje (leća, slanutak, mahune...) maslinovo ulje, bučino ulje, vinski, alkoholni, balsamico ili bez octa...
- Hladna kuhana govedina
- Isto, al piletina
- isto al riba (samo maslinovo....)

Madame Hooch
22.10.2006., 15:34
baš me podsjetiste da me u friđu čeka hladna kuhana govedina sa lukom i majonezom ....

i da li da i ovdje spomenem moju nepromišljenost i zdjelu kuhanih mladih mahuna sa češnjakom, bučinim uljem u kupki od zaslađenog octa ...malo sam pretjerala pa je cijela kila mahuna otišla na salatu :o

alexxx
22.10.2006., 18:43
http://www.forum.hr/showthread.php?t=124694
http://www.forum.hr/showthread.php?t=101888
http://www.forum.hr/showthread.php?t=51332
http://www.forum.hr/showthread.php?t=151897

Rock Star
22.10.2006., 21:52
Hvala, alexxx!

I ostalima, naravno.

Rajka
22.10.2006., 22:07
Samo da se nadovezem na Ahaba - salata od lece s malo cesnjaka i metvicom. Ta metvica stvarno doda neku drugu dimenziju.

stefi
23.10.2006., 16:42
Samo da se nadovezem na Ahaba - salata od lece s malo cesnjaka i metvicom. Ta metvica stvarno doda neku drugu dimenziju.

Mozes li malo bolje opisati ovu salatu? Koje ulje, ocat, kakvu lecu, zelenu ili narandjastu? Neki dodaci?
Hvala!

penelope pitstop
23.10.2006., 16:57
skuhaš lešo krumpir, raskomadaš ga na sitno sitno, staviš dosta rige, masu maslinovog, naribaš mrkvice, nasjeckaš i ubaciš peršina i češnjaka i to ti je to. naravno, ne zaboravi posoliti.;)

Rajka
23.10.2006., 17:22
Mozes li malo bolje opisati ovu salatu? Koje ulje, ocat, kakvu lecu, zelenu ili narandjastu? Neki dodaci?
Hvala!

Zelena ili ona sitna smedja, glavno da je iz konzerve. :D Da ne bi jos kuhala lecu. Ostalo, nista posebno - maslinovo ulje (to zapravo zato sto ni nemam nista drugo u kuci) i vinski ocat sa daskom balsamica, ali friski mint je najbitniji. I da, malo cesnjaka ili zdrobljenog u dressing ili samo protrljanog po zdjeli za salatu.
Mozda bi crveni luk dobro isao, ali ne znam kako bi se to spojilo s metvicom.

Saharun
23.10.2006., 19:05
skuhaš lešo krumpir, raskomadaš ga na sitno sitno, staviš dosta rige, masu maslinovog, naribaš mrkvice, nasjeckaš i ubaciš peršina i češnjaka i to ti je to. naravno, ne zaboravi posoliti.;)
E ovo ti baš i ne treba, salate treba jesti bez soli. :mudri:

Tinchi
23.10.2006., 19:13
Tjestenina, kuruza, paradajz, kuhana jaja, paprika, malo luka, vrhnje, limun, majoneza - super ljetni ručak :D

penelope pitstop
23.10.2006., 19:17
E ovo ti baš i ne treba, salate treba jesti bez soli. :mudri:
istina, ja i inače malčice pretjerujem kad je u pitanju sol, nezdravo je, priznajem.
ali jesti neslanu ovakvu salatu- nema čanse.:cool:

Saharun
23.10.2006., 19:26
istina, ja i inače malčice pretjerujem kad je u pitanju sol, nezdravo je, priznajem.
ali jesti neslanu ovakvu salatu- nema čanse.:cool:
Gle, riga daje onaj malo oporiji ukus, peršin i češnjak ga stimuliraju, a lešo kumpir ga ublaži. Idealno za klopu bez soli, probaj ;)

penelope pitstop
23.10.2006., 19:36
Gle, riga daje onaj malo oporiji ukus, peršin i češnjak ga stimuliraju, a lešo kumpir ga ublaži. Idealno za klopu bez soli, probaj ;)
znam, sve to stoji da riga, češnjačić i peršin daju žestine ovoj salati, ali meni jednostavno fali tu soli. kad stavim krumpir kuhat, fino ubacim malo soli u vodu, kasnije ionako ne dodajem. inače, probala sam jednom bez soli(zaboravila je stavit u vodu), i nije mi bilo baš fino.:cool:

castanea
24.10.2006., 09:06
paprika, paradajz, mrkva, karfiol (sve narezati na sitno) i pomiješati sa kuhanim jajima i podljevanim sirom, malo bučinog ulja i to je to.

Engelbert
27.05.2007., 11:16
Otkad je sezona krastavaca svakodnevno se davim u varijanti s jogurtom i češnjakom :klopa:

Inače super je i paradajz-luk kombinacija, grah salata, mahune salata (s dodatkom piletine).

Zelene mi je puna kapa.

Koje vi volite i kako ih najčešće spremate? Molim i nove ideje ;)

Najviše volim salatu od deblje rezanih svježih krastavaca (zovem ih kukumari), kako bih ih lakše nabadao vilicom, s rajčicom (iznenadio sam se kad sam na nekim slikama na ovom podforumu vidio da neki ne čiste rajčicu od zelene peteljke/korijena) i crvenim lukom obilno zalivenima maslinovim uljem i
posoljenima povelikim (:o) količinama soli. Izbjegavam dodavati ocat, premda volim okus octa, ali bojim se da je nezdrav za mene.

Engelbert
27.05.2007., 11:19
super mi je kombinacija krumpir, slatka kapula i radic + sol, papar, maslinovo ulje i kvasina.
eeee a dobra mi je i salata od ribane cikle, ribane mrkve i ribanih jabuka sve to sa limunovim sokom i kap ulja.
ma lito je zakon!!!! u frizideru ili u vrtu uvik mozes nac nesto za finu salatu

Također obožavam kombinaciju lešeg mladog krumpira, kapule, soli, maslinovog ulja i octa.

TincH
27.05.2007., 11:36
Ponovno sam zavoljela zelenu :cerek:
Na sitno nasjeckana, s dresingom od češnjaka, peršina, aceta balsamica i maslinovog ulja :klopa:

TincH
27.05.2007., 11:37
paradajz-mozzarella-aceto balsamico-bosiljak

ajme...Imam sličnu - vinogradarski sir ili škripavac, rajčica, maslinovo ulje, bosiljak, sol :)

Engelbert
27.05.2007., 12:18
Ponovno sam zavoljela zelenu :cerek:
Na sitno nasjeckana, s dresingom od češnjaka, peršina, aceta balsamica i maslinovog ulja :klopa:

Aceto balsamico - jedini sam u svojoj obitelji koji ga ne obožava.:(

annerri
27.05.2007., 12:40
Ovdje ima prilično dobrih stvari, dressing je najvažniji, a osnova može biti sve i svašta. od složenih, koje čine kompletan obrok, do priloga ili predjela. Pogotovu ljeti.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=184614

*jezebel*
20.12.2007., 01:00
'ajmo malo o salaticama - kakve volite, kak' ih spravljate? dressing kupujete, jedete bez njega ili sami spravljate? koji aceto balsamico preporucate?...i want it aaaaallllllll...

ja obozavam sve s tunjevinom, mozarellom i pomidorima, posebno su mi drage one koje se ''ukrase'' przenim kockicama kruha i prsutom (iako to nikad sama ne pravim)...

danas sam u intersparu kupila salatu sa grejpom:
samo zelena salatica i preko nje sjeckani grejp, jabuke i sok od limuna - prekrasna je! :D

dakle...?

go2
20.12.2007., 05:31
danas sam u intersparu kupila salatu sa grejpom:
samo zelena salatica i preko nje sjeckani grejp, jabuke i sok od limuna - prekrasna je! :D

dakle...?

dakle, osnovno kod zelene salate je da ju ne kupiš ovako napravljenu kao ti
Zelena salata se priređuje nekoliko minuta prije jela
Ne znam kako drugi, ali ja sam se zgrozio od pomisli da bi to pojeo

Deedy
20.12.2007., 08:16
Pa da... također volim sam začiniti zelenu salatu... jer ocat (ili u ovom slučaju limunska kiselina) može toliko biti kontraproduktivna (čitaj: neukusna ili prekisela) pri stajanju dužem od sat vremena... da to nije humano.

Osobno volim složenije salate... npr. sa tjesteninom (fusili npr., ili mašnice), zatim salata rezana u trakice, kockice sira (npr parmezana ili listići grana padano), kockice rajčica ili paprika (po želji), lagani dresing na bazi jogurta, te proprženi sitni komadići teletine na naglo (znali ste da ću negdje uprskati, zar ne?) :mig:
sitno urezani prokuhani šampinjoni su dobrodošli, također... (imate vrganje??? da!!) :p :)

finky
20.12.2007., 08:35
neke od omiljenih:

1) kukuruz, crveni grah, tunjevina komadi, kockice bovidura, a. balsamico, malo bosiljka, malo maslinova ulja

2) zelena, bijeli grah sitni, sirovi šampinjoni na listiće narezani, bučine sjemenke, suncokretove sjemenke, sojino ulje, ocat bilo koji, ponekad malo kotany suhe mješavine za salatu

3) ljetna: svježi krastavci, zelena, svježi kopar, ploškice limuna, dressing od: jogurt, lanene sjemenke, sjemenke gorušice, jabučni ocat, malo ulja (bilo kojeg)

4) ljetna br.2: mini rajčice, crne masline, tvrdo kuhana jaja, tunjevina komadi, bosilja, masl. ulje (u ovo sam jednom stavila tortelline i bilo nam je super, ali moež zapravo bilo koja tjestenina ili smeđa riža tko voli)

go2
20.12.2007., 11:53
ja uzmem jednu jabuku, dvije mrkve, manji korjen celera, peršun i naribam sve to u zdjelu, preko toga sok od dva limuna i nakošem puno peršunovog lišća i na sve to samo malu žlicu smeđeg šećera ili meda razmućenog u decilitru vode

*jezebel*
20.12.2007., 12:19
dakle, osnovno kod zelene salate je da ju ne kupiš ovako napravljenu kao ti
Zelena salata se priređuje nekoliko minuta prije jela
Ne znam kako drugi, ali ja sam se zgrozio od pomisli da bi to pojeo

pa zenska ju je tek bila napravila i stavila pod folijicom u fridge, salate su im uvijek svjeze, bas sam tamo bila kad je petljala po tome... i nije na njoj bilo octa i ulja, cista ovak' s tim vocem, kad sam ju doma otvorila bila je krasna hrskava k'o da je tek napravljena.

zuko
20.12.2007., 13:35
ribani celer, ribana jabuka, nasjeckani orasi, limunov sok, vrhnje, sol, papar tzv. waldorf salata :s

zuko
20.12.2007., 13:38
zaboravila sam napisat da ima i varijanta s majonezom

Mavis
21.12.2007., 11:53
Salata od riže s ribljim štapićima :cerek: :klopa:

Audrey
21.12.2007., 12:17
grčka salata - svježi krastavci, feta sir, rajčice, maslinovo ulje, radič, zelena salata, začini, naribana mrkva, zelene i crne masline bez koštica, mogu i orasi

tuna salata - spiralna tjestenina, tuna, majoneza, vrhnje, malo senfa, kiseli krastavci

tough_cookie
21.12.2007., 12:56
ja stvarno ne kuzim cemu taj strah od trazilice :ne zna:

ako ne ide preko forumske (a obicno je kompliciranije), u gugl treba ukucati:

site:www.forum.hr salate

ili

site:forum.hr salate

i ... gle cuda :cerek:

rezultati za search: site:forum.hr salate (http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=site:www.forum.hr+salate&ie=UTF-8&oe=UTF-8)

*jezebel*
21.12.2007., 13:14
...

isla sam na trazilicu, al' sam nabasala na taj prastari topic koji je nastao dok sam jos bila u pelenama pa sam jednostavno otvorila novi buduci da ne cijenim stare teme. (a sto se tice onoga sa tijestom, previse mi je specificiran, a i mrzim tijesto pa se nisam htjela lijepit' na njega.) sorry, necu vise nikad, glava mi se pomutila od silnih prica o kolacima pa sam se/nas htjela malo spasiti razgovorima o salaticama i pri tome pocinih ovu kobnu pogresku.

tough_cookie
21.12.2007., 18:13
isla sam na trazilicu, al' sam nabasala na taj prastari topic koji je nastao dok sam jos bila u pelenama pa sam jednostavno otvorila novi buduci da ne cijenim stare teme. (a sto se tice onoga sa tijestom, previse mi je specificiran, a i mrzim tijesto pa se nisam htjela lijepit' na njega.) sorry, necu vise nikad, glava mi se pomutila od silnih prica o kolacima pa sam se/nas htjela malo spasiti razgovorima o salaticama i pri tome pocinih ovu kobnu pogresku.

ma nemoj se odmah ljutiti. i stare teme znaju imati dobrih recepata, i treba ih cijeniti. a i ako se otvori previse topica na istu temu, nastat ce jos veca zbrka i bit ce jos teze naci savjete.

friends?

*jezebel*
21.12.2007., 20:08
ma nemoj se odmah ljutiti. i stare teme znaju imati dobrih recepata, i treba ih cijeniti. a i ako se otvori previse topica na istu temu, nastat ce jos veca zbrka i bit ce jos teze naci savjete.

friends?

ne jutim se, pjakaja sam.
:tuzni: :rofl: (ma imam pms pa moram odasrat' pikantan odgovor...sori...sve je jasno.)

:)

:D

:grli:

castanea
21.12.2007., 20:39
piletina, riža, kiseli krastavci, kukuruz, vrhnje, sol, biber, ulje, bosiljak, limun

ataše
07.07.2009., 12:47
neki dobar recept za krumpir salatu?

Dlapek
07.07.2009., 13:52
Samo da nije vruć!

njasa
07.07.2009., 13:59

1 kg krumpira skuhat u kori. kad je skuhan ogulit ga i narezat na fete.
napravit preljev od 1 kesice majoneze i 200 g maskarpone sira ( ili kiselog vrhnja), dodat 2-3 zlice kvasine, sol, papar, vezice vlasca (ako nema moze i bez vlasca) 5-6 nasickanih kiselih krastavaca i jednu veliku ljubicastu kapulu.
pola preljeva umisat dok je krumpir topal. ostatak preljeva dodat kad se salata ohladi u frizideru, tj. prije serviranja

njasa
07.07.2009., 14:03
kad smo vec kod salata :cerek: znam da se ovde salata jede na tone. zanima me koje preljeve (ne mislim na kupovne) koristite za salate osim klasicnog- ulje, kvasina (aceto), sol i papar

ja sam upravo stukla salatu od kukumara.kukumare sam prvo posolila i ostavila 30 minuta da odstoje. procidila sam vodu, i zacinila sa kefirom, maskarponeom, sol, papar, aceto i mjesavina zacina za salatu od nadaline (nema nikakvih pojacivaca okusa, samo vlasac, paprika, sol, papar i luk).
ajmo narode gastronomski sta vi jos koristite u salate

bluebox
07.07.2009., 14:39
Uvijek limun umjesto octa :cerek:

Kao preljev - jogurt ili kiselo vrhnje; kiselo vrhnje+malo senfa; začini uz sve to...

Od začina u salatu:

kumin :klopa:
chilli (onaj iz bočice koja ima mlinac na sebi, pa ne ispadne skroz usitnjen kao prah, ako treba probat ću naći sliku :zubo:)
tabasco ponekad :misli:
sezam ponekad...
bosiljak

ne mogu se više sjetit... :misli:

ataše
08.07.2009., 15:48
probal sm krumpir salatu s bučinim uljem! ajme kak je fino!

***arwen***
09.07.2009., 12:55
salata od liganja na moj način:

skuhati paketić (kolutići) liganja i krumpir narezan na kockice u slanoj vodi / ili kocki vegete - odvojeno,
narezati rajčicu, svježe krastavce na kockice,
papriku i svježi luk narezati na uske trakice,
isjeckati češnjak,
dodati začine: sol, papar, ružmarin, peršin, mješavinu za salatu (ja imam kotany)
ulje, ocat

pomiješati i dobar tek!!!

po želji mogu se dodati kapari, masline, mi ih ne jedemo, ali tko voli, ...

dodatni mrak efekt dobije se ako koristite paprike različitih boja - žutu, zelenu te ako ubacite ljubičasti luk

raj za oči i nepce, mljac

Mira K
26.01.2010., 23:50
Molila bih ako netko ima recept od ove salate da napiše. Kupila sam gotovu u Bili i bila mi je jako fina ali nisam nigdje našla recept... Zahvaljujem!:s

saharasaharović
27.01.2010., 11:14
meni je najdraža salata od krastavca ili miješana od paradajza,zelene salate i luka...

pure evil
27.01.2010., 11:35
ja sam se navukla na vegetu twist za salatu :cerek: i to stavljam stalno u salatu,plus maslinovo ulje i jabučni ocat ;)
ponekad stavim i češnjak u granulama ;)

u svježe krastavce obožavam stavit onaj jogurt dressing(koji se kupi),to mi je prefino :D