PDA

View Full Version : Povrat poreza

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Callysto
24.01.2007., 20:30
hmmmmmmm, imam ih, al neznam dal imam sve..
A nemože se ići tamo i dobiti neka potvrda da sam ja to platila tolko i tolko i na temelju toga????

columbus
25.01.2007., 16:41
Molim Vas ako netko moze da odgovori,dali se ima pravo nesto dobiti za placanje stanarine?

leola
25.01.2007., 21:17
hmmmmmmm, imam ih, al neznam dal imam sve..
A nemože se ići tamo i dobiti neka potvrda da sam ja to platila tolko i tolko i na temelju toga????

Ovisi o raspoloženju onih koje takve račune tražiš (moraju biti računi - ja nisam doživjela da su negdje priznali samo potvrdu) jer ti ponovnu kopiju računa nisu dužni dati (koliko ja znam).

Zafashan
26.01.2007., 08:06
Molim Vas ako netko moze da odgovori,dali se ima pravo nesto dobiti za placanje stanarine?
Da. Najamnine (rente) ako imas ugovor. Barem je tako bilo prije par godina. Dali se je otada promijenilo, ne znam, ali znam da svake godine mijenjanju pravila :zubo:

-haf-
26.01.2007., 10:59
Uplatio sam školarinu za postdiplomski od 22.300 kuna, da li je i ta školarina porezna olakšica?

Agath@
26.01.2007., 11:39
Uplatio sam školarinu za postdiplomski od 22.300 kuna, da li je i ta školarina porezna olakšica?

Školarina se ne priznaje kao porezna olakšica.

Agath@
26.01.2007., 11:45
imam i ja pitanje.
prošle sam godine hodala na terapije i potrošila dosta para pošto sam si ih sama plaćala, iako sam išla preko socijalnog. I također sam dosta plaćala zubara kad sam si nešt sređivala. Čula sam da to mogu prijaviti u poreznoj, i da mogu dobiti neki povrat. jel ko zna kaj više o tome?? Please...

Pogledaj više o tome ovdje:
http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/?idSkupine=1788_233#o1788_233

*brabus*
26.01.2007., 15:02
postovani
cuo sam da ljudi iz bih kupuju mobitele u hrvatskoj
i onda na granici to prijave te dobio povrat poreza
kad je to moguce, do koje cijene?
da li se onda placa carina kad se prekoraci vrijednost

hvala

kinka
27.01.2007., 17:33
Zna li netko gdje se u obrascu za prijavu poreza upisuju primici po osnovi ugovora o djelu (rad u ugostiteljstvu i u domu za starije osobe)? Upisuje li se to kao podaci o plaći u dio 4.1.1 ili možda kao drugi dohodak u dio 4.6 - pod ostali primici?

martach
28.01.2007., 00:43
Hej!!!

Da li ima netko tko se stvarno razumije u ispunjavanje obrazaca i da se time bavi??? Cula sam da postoje ljudi koji to rade....za odredeni honorar.

Ja ne znam da li cu znati ispuniti jer sam dio godine radila na ugovor o dijelu, dio na ugovor na neodredeno, imam i racune od nekih participacija koje sam placal i zivotno osiguranje cijelu godinu.

moj mail je dostupan pa me se moze i tako kontaktirati....

Hvala!

finalnifantazista
28.01.2007., 11:51
Prošle godine sam počeo primati stipendiju Grada Zagreba, i nekidan sam dobio papir koji se zove "Potvrda o isplaćenom primitku, dohotku, uplaćenom doprinosu, porezu na dohodak i prirezu u 2006. godini".
Mislim da je moguće dobiti porez/prirez nazad.
Uzeo sam onu prijavu poreza na dohodak (obrazac DOH) i nemam blage veze kaj s pola toga. Na netu sam našao uputu kako ispuniti, ima 40ak stranica.

Možete li mi, molim vas, reći je li dovoljno da ispunim samo dio pod 1. (opći podaci) i pod 4.6 (drugi dohodak prema potvrdama isplatitelja)?
I što treba priložiti uz to? Tu potvrdu koju sam dobio?

I da, kad se može očekivati taj povrat? Ovisi li to o tome kad se preda prijava?

leola
28.01.2007., 12:36
U većini slučajeva je doboljno.

Pazi prilikom predaje, da li ti se uopće isplati predati poreznu prijavu jer pretpostavljam da si već uzdržavani član kod npr. svojih roditelja. Savjetuj se s nekim tko ti to sve skupa zna izračunati.

Općenito svi koji mislite stavljati razne olakšice i ostvarili ste dohodak od neke druge osnove (znači nije samo iz čiste plaće) posavjetujte se s nekim tko se stvarno razumije. Imala sam prilike vidjeti da čovjek koji nije bio obvezan predati poreznu prijavu (slušajući sve silne reklame) predaje poreznu prijavu i na kraju mora i platiti cca 14.000,00 kn, a mogao ih si je lijepo ostaviti u džepu.

dolinajabuka
28.01.2007., 19:15
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost

Strani putnici koji u Hrvatskoj nemaju stalno ili privremeno prebivalište ili boravište, imaju pravo na povrat poreza na robu koju su kupili u Hrvatskoj, ako su ispunjeni slijedeći uvjeti:

da je vrijednost robe po jednom računu veća od 500,00 Kn,
da je prodavatelj izdao popunjen obrazac PDV-P,
da je kupac strani državljanin iznio u inozemstvo kupljenu robu,
da je kupljena roba dana na uvid carinarnici koja ovjerava
brazac PDV-P i upisuje datum prelaska robe preko granice.
Pravo na povrat poreza ne odnosi se na kupljene naftne derivate.

znaći ako imaš bih državljanstvo ili bilo koje drugo kupiš mobitel,tražiš da ti prodavać izda obrazac za povrat pdv ili tax free te dođeš na granicu i potvrdiš taj obrazac kod hr carinika i lijepo kasnije podigneš pdv u dučanu gdje si kupio mobitel ako je hr.obrazac za povrat ili ako je tax free onda na mjestima u inozemstvu gdje je to moguće

finalnifantazista
28.01.2007., 20:37
Pa prije otvaranja računa je mama morala odjaviti me kao poreznu olakšicu (ako se to tako kaže), više ne dobiva ni dječji doplatak za mene. Jedino - plaća mi osiguranje. :zubo:

Mislim da je jedan kolega prošle godine dobio otprilike kolko i meni piše da su mi uzeli...

Agath@
29.01.2007., 11:31
Zna li netko gdje se u obrascu za prijavu poreza upisuju primici po osnovi ugovora o djelu (rad u ugostiteljstvu i u domu za starije osobe)? Upisuje li se to kao podaci o plaći u dio 4.1.1 ili možda kao drugi dohodak u dio 4.6 - pod ostali primici?

Upisuješ na strani 5, pod. 4.6. Ostali primici.

Agath@
29.01.2007., 11:40
Prošle godine sam počeo primati stipendiju Grada Zagreba, i nekidan sam dobio papir koji se zove "Potvrda o isplaćenom primitku, dohotku, uplaćenom doprinosu, porezu na dohodak i prirezu u 2006. godini".
Mislim da je moguće dobiti porez/prirez nazad.
Uzeo sam onu prijavu poreza na dohodak (obrazac DOH) i nemam blage veze kaj s pola toga. Na netu sam našao uputu kako ispuniti, ima 40ak stranica.

Možete li mi, molim vas, reći je li dovoljno da ispunim samo dio pod 1. (opći podaci) i pod 4.6 (drugi dohodak prema potvrdama isplatitelja)?
I što treba priložiti uz to? Tu potvrdu koju sam dobio?

I da, kad se može očekivati taj povrat? Ovisi li to o tome kad se preda prijava?

S obzirom da si dobio Potvrdu pretpostavljam da ti je stipendija oporeziva tj. da si nešto poreza i platio.
Ukoliko je tako, možeš podnijeti poreznu prijavu i dobit ćeš uplaćeno natrag.

Ali..... e sad ima taj ali.... ukoliko si nekome od roditelja tokom godine bio porezna olakšica, onda i taj roditelj mora podnijeti poreznu prijavu s tim da će onda on morati platiti porez.
Jer, ukoliko ćeš ti po godišnjoj poreznoj prijavi iskoristiti svoje pravo na povrat poreza, roditelj koji te je koristio kao poreznu olakšicu gubi to pravo; i morat će vratiti porez koji nije platio.

Ali teško je to ovako napamet govoriti, uzmi tu svoju potvrdu, i IP obrasce roditelja (ako su zaposleni i primaju plaću) i odnesi nekom knjigovođi ta ti točno izračuna.

shakti9
29.01.2007., 17:56
imam pitanje ako netko zna odgovor bila bi zahvalna. dali sam dužna u poreznoj prijavi navesti i naknadu za drugu polovicu punog radnog vramena zbog njege djeteta koju dobivam od centra za socijalnu skrb. inače sam obrtnik i plačam porez na dohodak.
usput da kažem da je obrazac DOH-a u excelu prva liga, čak sam ga mislila sm napraviti da sebi olakšam posao al ovako je divota.ako kome treba obrazac u excelu za obračun TZ ili komorskog doprinosa nek se javi.

leola
29.01.2007., 19:04
Ako nekoga zanima obrazac za poreznu prijavu poreza na dohodak za 2006. godinu

http://www.erstebank.hr/obavijest_20070118.asp

Edgar
29.01.2007., 20:08
Može mala pomoć?

trebam priložiti poreznoj prijavi vlasnički list ak tražim povrat na temelju izdataka za adaptaciju objekta....ali nigdje nisam našao podatak...ne stariji od....x mjeseci.

prošle godinu sam predao kopiju vlasničkog lista od 29.11.2004.godine. Hoće li i ove godine proći ili moram vaditi novi....ako moram...koliko to traje...hoću li sitći?

Cocts
30.01.2007., 05:11
Ako nekoga zanima obrazac za poreznu prijavu poreza na dohodak za 2006. godinu

hvala.
ima za nekretnine?

Veky
30.01.2007., 06:54
Evo jednog relativno kompliciranog pitanja:

Oženio sam se pretprošle godine u 11 mjesecu. Firma mi je plaću za 12 mjesec isplatila sa starim koeficijentom 1 (umjesto 1.5) u 1 mjesecu (dakle isplata br.1 na IP kartici). Točno polovicom 11. mj. prethodne godine dobili smo bebu koja je prijavljena na mene i uvedena u PK kartici. Za nju mi firma također isplaćuje tek ove godine prvo primanje za 12. mj sa koeficijentom 2 (1 + 0.5 + 0.5).

Pitanje je:

- jesam li u pravu ako u tablici 9.1 pod primanjem br. 1 iskažem koeficijent 1,5 unatoč što je na IP kartici 1 ?
- imam li pravo za neku razliku za onu polovicu mjeseca (12 isplate) gdje je rođeno dijete ? Negdje sam pročitao da imam pravo od datuma rođenja, a ne upisa u PK.

- račun za 2 zubne navlake je naslovljen kao R1, ima moje ime, prezime i adresu ali nema moj MBG. Je li je valjan ? Ostali elementi računa su ok.

Hvala

leola
30.01.2007., 07:36
Misliš za prijavu poreza prilikom kupnje nekretnine?

Zafashan
30.01.2007., 08:19
Odgovaram prema osobnom iskustvu od prije nekoliko godina, dakle, ako se nesto izmjenilo ne odgovaram...

Imas pravo i za dijete (za mjesec u kojem je rodjen) i za zenu. Bez obzira sto ti na kartici ne pise.

Npr, ja prvo dijete nisam uopce prijavio na karticu i na povratu poreza sam si obracunavao veci koeficijent. Pasalo mi je da dobijem jednom godisnje paket od par tisuca kuna, radije nego parsto kuna svaki mjesec.

Samo na naslovnoj stranici napises u popis uzdrzavanih clanova i kasnije obracunavas po vecem koeficijentu.

LionKing
30.01.2007., 08:52
Može mala pomoć?

trebam priložiti poreznoj prijavi vlasnički list ak tražim povrat na temelju izdataka za adaptaciju objekta....ali nigdje nisam našao podatak...ne stariji od....x mjeseci.

prošle godinu sam predao kopiju vlasničkog lista od 29.11.2004.godine. Hoće li i ove godine proći ili moram vaditi novi....ako moram...koliko to traje...hoću li sitći?

6 mjeseci iako (ako je referent u PU "normalan") prihvaćaju i starije.
A samo vađenje vlasničkog lista trebalo bi trajati nekoliko minuta. Mislim da trebaju biljezi i dok odeš po njih vl.list bi trebao biti gotov. Obzirom da je večina zemljišnih knjiga RH u zadnjih godinu dana digitalizirana, trebalo bi biti tako. Naravno, sve i dalje ovisi (nažalost) o volji samih referenata koji nikako da se odviknu starih navika.

Edgar
30.01.2007., 17:22
Fala. raspitao sam se u međuvremenu, kažu da ne gledaju na to. s jedne strane je logično s druge nelogično. naime ako viši nisi vlasnik, što bi ulagao. s druge strane možeš tražiti povrat nečega što si uložio u nešto što nije tvoje.

prošle godine (2006) priložio sam VL od 24.11.2004 i prošlo je.

da, dobra ideja, pa mogao bi isprintati preko interneta, nemora biti ovjereno kod bilježnika, koliko znam, zar ne?

shakti9
01.02.2007., 08:37
imam pitanje ako netko zna odgovor bila bi zahvalna. dali sam dužna u poreznoj prijavi navesti i naknadu za drugu polovicu punog radnog vramena zbog njege djeteta koju dobivam preko centra za socijalnu skrb od mirovinskog fonda . inače sam obrtnik i plačam porez na dohodak.

izgleda da nitko ne zna odgovor na ovo pitanje, čitala sam malo zakone ,ni oni nisu određeni prema ovom mom problemu. zbunjena sam, ne znam dali prikažem tu naknadu u DOH-u ili ne. imam veliki osobni odbitak tako da to uopće neće djelovati na poreznu osnovicu ali bi volila biti načisto glede toga. žalosno je da porezna uprava nema besplatan telefon na kojem ljudi mogu pitati šta ih zanima.

LionKing
01.02.2007., 09:29
izgleda da nitko ne zna odgovor na ovo pitanje, čitala sam malo zakone ,ni oni nisu određeni prema ovom mom problemu. zbunjena sam, ne znam dali prikažem tu naknadu u DOH-u ili ne. imam veliki osobni odbitak tako da to uopće neće djelovati na poreznu osnovicu ali bi volila biti načisto glede toga. žalosno je da porezna uprava nema besplatan telefon na kojem ljudi mogu pitati šta ih zanima.

Ne. To nije oporezivi primitak.
Citiram: "Iznimno, pri utvrđivanju prava na osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji i djecu ne uzimaju se u obzir primici prema posebnim propisima po osnovi socijalnih potpora, doplatka za djecu, primitaka za opremu novorođenog djeteta i obiteljskih mirovina (uključivo i obiteljskih invalidnina) djece nakon smrti roditelja."...
..."Dohotkom se ne smatraju ni primici za koje fizičke osobe ne pružaju tržišne protuusluge, a ti primici nisu u svezi s ostvarivanjem dohotka od nesamostalnog rada, dohotka od samostalne djelatnosti, dohotka od imovine i imovinskih prava, dohotka od kapitala, dohotka od osiguranja i drugog dohotka.
To su naredni primici:

1. primici po posebnim propisima:
1.1. potpore zbog zbrinjavanja ratnih invalida i članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata,
1.2. socijalne potpore,
1.3. doplatak za djecu i novčani primici za opremu novorođenog djeteta,
1.4. primici osoba s invaliditetom, osim plaća i mirovina,
1.5. potpore zbog uništenja i oštećenja imovine zbog elementarnih nepogoda,

2. potpore zbog uništenja i oštećenja imovine zbog ratnih događaja,

3. nasljedstva i darovi,

4. primici od otuđenja osobne imovine,

5. odštete koje nisu u svezi s gospodarstvenom djelatnošću,

6. primici ostvareni na nagradnim natječajima ili natjecanjima, raspisanim pod jednakim uvjetima uz mogućnost sudjelovanja svih osoba i igrama na sreću prema posebnom zakonu,

7. primici koje fizičke osobe ostvaruju po osnovi darovanja pravnih i fizičkih osoba, a za zdravstvene potrebe (operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala), rješavanje kojih nije plaćeno osnovnim, dopunskim i privatnim zdravstvenim osiguranjem,

8. primici po osnovi osiguranja stvari, odgovornosti, života i imovine."...

Besplatni broj Porezne uprave je: 0800-66-99-33

kjara
01.02.2007., 11:25
molim Vas ukoliko mi može netko pomoći....prijatelj radi u Hrvatskoj i tu je i rođen, no 4 mjeseca u 2006.god. radio je u Njemačkoj gdje je i dobivao plaću...imam njegov obrazac IP i obračun plaće iz Njemačke...da li netko zna kako da to izračunam...
prvi sam se puta susrela sa time, pa bih bila jako zahvalna na pomoći.
pozdrav

vaci
03.02.2007., 13:20
mene zanim i buni slijedeće - prirez - ono na zadnjoj stanici
kažu da stavljaš boravište.
Moje je boravište isteklo (vrijedi jednu godinu a ja nisam ponovo išla to produživat), dakle više se ne vodim u zg-u iako tu radim
jel onda stavljam prebivalište ili :confused:
hvala

Lavica02
03.02.2007., 19:58
našla na Ersticinoj stranici obrazac, upišeš podatke on ti sam izračuna...
evo link

Krv-srk
03.02.2007., 21:21
vidim da ovdje ima divnih ljudi s dobronamjernim poreznim savjetima pa mi se čini da je mojim mukama došao kraj :cerek: :zubo:
imam pitanje na koje mi nitko ne zna suvislo odgovoriti. zaradila sam ove godine svoj prvi veći honorar od 12 000kn, od kojeg su mi zasad uplatili 7000. preko student servisa. svi mi govore da nek tražim povrat poreza, iako ja uopće ne vjerujem da će mi ga netko dati, no muči me zbraja li se državna stipendija koju sam primala (800kn mjesečno) u ovaj maksimum koji smijem zaraditi da bih bila mami olakšica. gledam sad ovo što je netko pejstao i opet ne kužim..jel to spada u socijalnu potporu (primam stipendiju A kategorije, znači ne za ugrožene, nego za nadarene). upomoć :( živcira me sve to :D ne želim odrasti i uopće morati percipirati porezne prijave.

flygirl
04.02.2007., 13:15
Dobila sam svoju IP karticu i toliko mi toga nije jasno. Do sada sam lijepo računala sama povrat poreza svake godine i sve je bilo uredu. A ove godine na IP kartici piše da sam dobila dvije plaće više nego što stvarno jesam, u 9mj. piše da sam dobila 3 pune plaće u mjeseca dana, a bile su dvije pune i obračun 3 osobna odbitka taj mjesec (mada znam da osobni odbitak se računa jednom mjesečno i tu je bio neki dogovor sa poreznom). Također iznosi plaća se ne podudaraju sa primicima na mom tekućem. :confused:
Platne liste nismo ni dobili osim možda za dva mjeseca.
Sutra idem do financija sa ispisom tekućeg računa vidjeti o čemu se radi a ukoliko mi se odgovor ne svidi, idem ravno u poreznu upravu prijaviti ovaj prekršaj.

Ima netko kakvih prijedloga?
Hvala!

leola
04.02.2007., 15:21
Stipendija ti se računa u onaj iznos od 9.600,00 kn. Što se honorara tiče bitan je onaj dio koji su ti uplatili. Čak i da ne predaš poreznu prijavu Porezna uprava će te obavijestiti da to trebaš učitniti s obzirom da si ostvarila iznos preko 9.600,00 kn a mama te koristi kao olakšicu.

Krv-srk
04.02.2007., 17:08
thanks. biće lijepo od njih ak me obavijeste šta da radim i kad i zašto jer sam ja tutlek za to i nije mi namjera kršiti nikakve njihove zakone or whatever :zubo:
al šta će se sad dogodit, kad me skinu s mamine kartice, oće ona i retroaktivno morati onda platiti razliku poreza za prošlu godinu?
kakvog to smisla ima ako sam ja zaradila svoju lovu prije mjesec dana i uredno bila uzdržavana do fakin božića 2006 :D?

Putnik92
04.02.2007., 17:11
Platne liste nismo ni dobili osim možda za dva mjeseca.

Dobra ti je firma - za ovo si se već trebala buniti barem zato što je platni listić ovršni dokument, pa ako ti ne isplate plaću...

vaci
04.02.2007., 17:14
našla na Ersticinoj stranici obrazac, upišeš podatke on ti sam izračuna...
evo link

imam taj obrazac, koristila sam ga i prošle godine
nego zna li mi tko odgovorit na ovo moje pitanje prebivališta/boravišta

walter wingfield
04.02.2007., 20:53
imam taj obrazac, koristila sam ga i prošle godine
nego zna li mi tko odgovorit na ovo moje pitanje prebivališta/boravišta

Zagreb ti je grad s najvećim prirezom, znači ako imaš povrat više ti se isplati navesti prebivalište koje ti piše na osobnoj iskaznici, a uostalom pravno gledano kao dokaz o prebivalištu služi upravo adresa na osobnoj iskaznici.

syrius1
05.02.2007., 07:37
imam pitanje na koje mi nitko ne zna suvislo odgovoriti. zaradila sam ove godine svoj prvi veći honorar od 12 000kn, od kojeg su mi zasad uplatili 7000. preko student servisa. svi mi govore da nek tražim povrat poreza,

rad preko studentskog servisa se ne oporezuje do 50000kn godisnje. Po tome ne mozes dobiti povrat jer porez nisi ni platila. I zato nemoj ni predavati poreznu prijavu

sara4
05.02.2007., 08:43
thanks. biće lijepo od njih ak me obavijeste šta da radim i kad i zašto jer sam ja tutlek za to i nije mi namjera kršiti nikakve njihove zakone or whatever :zubo:
al šta će se sad dogodit, kad me skinu s mamine kartice, oće ona i retroaktivno morati onda platiti razliku poreza za prošlu godinu?
kakvog to smisla ima ako sam ja zaradila svoju lovu prije mjesec dana i uredno bila uzdržavana do fakin božića 2006 :D?

Tvoji godisnji primici prelaze 9600 kn i tvoja mama mora predati poreznu prijavu kako bi 'ispravila' svoj osobni odbitak. Ako nema drugih olaksica, vrlo je vjerojatno da ce morati uplatiti porez.

Pollux
05.02.2007., 10:54
Kupio sam dva laptopa.moze li mi tko reci imam li pravo na povrat poreza za tu kupljenu robu? (znam da valjda bijela tehnika ide u tu grupu ali ne znam ide i ostala tehnicka roba?

Hvala na odgovoru

Crow Jane
05.02.2007., 11:09
mene zanim i buni slijedeće - prirez - ono na zadnjoj stanici
kažu da stavljaš boravište.
Moje je boravište isteklo (vrijedi jednu godinu a ja nisam ponovo išla to produživat), dakle više se ne vodim u zg-u iako tu radim
jel onda stavljam prebivalište ili :confused:
hvala

Stavlja se adresa koja piše na osobnoj. Ali ako si npr. iz ST a porezna ti je kartica u zagrebačkoj poreznoj upravi onda piši zg adresu.

Agath@
05.02.2007., 12:00
Kupio sam dva laptopa.moze li mi tko reci imam li pravo na povrat poreza za tu kupljenu robu? (znam da valjda bijela tehnika ide u tu grupu ali ne znam ide i ostala tehnicka roba?

Hvala na odgovoru

Ne možeš ostvariti povrat poreza na kupovinu laptopa, čak šta više, niti na bijelu tehniku ne možeš ostvariti pravo na olakšicu (TV, Linije i slično.)

Najbliže tome što se prizna kao olakšica jest klima uređaj (to spada u adaptacije stambenog prostora), ali i on se prizna samo onda ako ti je uređaj ugradio onaj majstor od kojeg si uređaj i kupio, te ako si vlasnik ili suvlasnik stana gdje je klima ugrađena.

Agath@
05.02.2007., 12:05
Očito ti firma uopće nije isplaćivala redovito plaću.
Možda su tebi i plaćali neto iznos na tekući račun, ali doprinose i poreze sto posto nisu plaćali na vrijeme.

Zakonska je obaveza firme radniku uručiti isplatnu listu.
Kako to da ti sama nisi tražila isplatne liste?
:misli:

flygirl
05.02.2007., 12:45
Zakonska je obaveza firme radniku uručiti isplatnu listu.
Kako to da ti sama nisi tražila isplatne liste?
:misli:

Hm, moja greška što nisam inzistirala na platnim listama, ali većinu vremena sam radila na terenu, daleko od uprave.
Zvala sam Poreznu upravu, pitala za savjet. Rekli su mi da tražim računovodstvo firme da ispravi Ip karticu, a ako ne žele da mogu dignuti prijavu protiv firme. Ako je to jedini izlaz, već sutra idem do porezne. :mad:

Agath@
05.02.2007., 12:54
Najprije ti nazovi svoju službu za obračun plaće, da ti oni objasne kakvu su ti to karticu dali.
Ako počnu muljati, a ti - pravac porezna uprava.
Oni ti mogu kod sebe provjeriti sve podatke s IP obrasca, i ako su fakat nešto petljali odmah prijavi.

flygirl
05.02.2007., 13:33
Najprije ti nazovi svoju službu za obračun plaće, da ti oni objasne kakvu su ti to karticu dali.
Oni ti mogu kod sebe provjeriti sve podatke s IP obrasca, i ako su fakat nešto petljali odmah prijavi.

To sam i mislila, ako počnu muljati u firmi, nema više "u rukavicama".
Hvala na savjetu, nadam se da neće morati postati gadno.

Edgar
05.02.2007., 13:52

surova je naša stvarnost

ak kreneš s prijavom na poreznu, bojim se da možeš produžiti i na zavod za zapošljavanje.......

GoldenSurferFromCRO
05.02.2007., 14:23
Isto se priznaje povrat poreza na kupovinu i ugradnju protuprovalnih vrata koja spada medju adaptacije u stanu radi poboljsanja stambenog standarda. Za tu svrhu trebam imati uredni racun kupnje PP vrata te racun ugradnje vrata s 22% drzavi. Legalno.

vaci
05.02.2007., 14:44
Stavlja se adresa koja piše na osobnoj. Ali ako si npr. iz ST a porezna ti je kartica u zagrebačkoj poreznoj upravi onda piši zg adresu.
nisam sigurna di mi je pk :confused:
JEL baš moram pisat zg adresu (mislim, razilka je 8% :D ) jer meni je na plaći obračunavan splitski prirez (i to u drž.upravi)

Crow Jane
05.02.2007., 14:51
nisam sigurna di mi je pk :confused:
JEL baš moram pisat zg adresu (mislim, razilka je 8% :D ) jer meni je na plaći obračunavan splitski prirez (i to u drž.upravi)

No pa onda ne moraš. Prirez ti se obračunava prema mjestu di ti je PK. (znači u biti ono kaj je u osobnoj). A ja bubnula ST onak bezveze. :zubo:

vaci
05.02.2007., 14:53
No pa onda ne moraš. Prirez ti se obračunava prema mjestu di ti je PK. (znači u biti ono kaj je u osobnoj). A ja bubnula ST onak bezveze. :zubo:

:zubo:
i hvala :kiss:

Pollux
05.02.2007., 15:38
Ne možeš ostvariti povrat poreza na kupovinu laptopa, čak šta više, niti na bijelu tehniku ne možeš ostvariti pravo na olakšicu (TV, Linije i slično.)

Najbliže tome što se prizna kao olakšica jest klima uređaj (to spada u adaptacije stambenog prostora), ali i on se prizna samo onda ako ti je uređaj ugradio onaj majstor od kojeg si uređaj i kupio, te ako si vlasnik ili suvlasnik stana gdje je klima ugrađena.

Fala na info...

What the fuck
05.02.2007., 16:43
Gospođa je u mirovini i iznajmljuje stan (legalno) i na to se plaća cijelu godinu porez. Znam da mora napravit prijavu, ali zanima me što treba priložiti od dokumentacije uz tru prijavu?:confused:

tramway
05.02.2007., 19:33
za neke koji se razumiju u povrat; jel se može u prijavu unijeti račun od kupnje dionica( u onu stavku dobit od kapitala -ne znam koji je to broj u prijavi ) ako na njima postoji založno pravo od banke.znači, banka mi leži na njih 80% , a ja sam otplatio 20% - jel se može kaj izvuči ???
fala na odgovoru

Agath@
06.02.2007., 09:32
Gospođa je u mirovini i iznajmljuje stan (legalno) i na to se plaća cijelu godinu porez. Znam da mora napravit prijavu, ali zanima me što treba priložiti od dokumentacije uz tru prijavu?:confused:

Izvadak iz uputa o popunjavanju :

Isprave koje se prilažu uz godišnju poreznu prijavu - Obrazac DOH
Pojašnjenje
Godišnjoj poreznoj prijavi – Obrascu DOH treba osobito priložiti slijedeće isprave:

1. za dohodak od nesamostalnog rada, preslici obrazaca IP, potvrde isplatitelja mirovine i potvrde ili obavijesti o mirovini Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za isplaćene mirovine,

2. za dohodak od samostalne djelatnosti obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti, slobodnih zanimanja, poljoprivrede i šumarstva i dohodak koji se utvrđuje kao dohodak od samostalne djelatnosti:

2.1. izvadak iz poslovnih knjiga s podacima o ukupnim primicima i ukupnim izdacima, pri čemu se posebno iskazuju podaci o iznosu otpisa, uplaćenim premijama osiguranja, te porezno priznatim izdacima reprezentacije, a i podatak o broju zaposlenih sa stanjem na dan 31. prosinca, sve ako izvadak nije priložen uz prijavu o zajedničkom dohotku,
2.2. popis dugotrajne imovine, ako nije priložen uz prijavu o zajedničkom dohotku,
2.3. ugovore i isprave o otuđenju radnje, poduzeća ili njihovih dijelova, za poreznog obveznika pojedinca,
2.4. isprave o udjelu u zajedničkom dohotku, ako se već ne nalaze u nadležnoj ispostavi Porezne uprave,

3. za drugi dohodak potvrde isplatitelja primitaka,

4. za dohodak od imovinskih prava pregled poslovnih primitaka i izdataka i potvrde isplatitelja primitaka,

5. za dohodak od kapitala i dohodak od osiguranja, potvrde isplatitelja primitaka,

6. za dohodak koji su fizičke osobe ostvarile obavljanjem umjetničke i kulturne djelatnosti koja se oporezuje kao djelatnost slobodnog zanimanja, preslike naloga ili ugovora o primljenim iznosima u novcu ili u drugim dobrima koja se ne oporezuju,

7. za neoporezivi dio primitka za isporučeno umjetničko djelo od kojih se dohodak utvrđuje na način propisan za samostalnu djelatnost, preslike potvrde nadležne strukovne umjetničke udruge ili ovlaštene agencije o umjetničkom djelu, temeljem koje su u 2006. godini korištene porezne olakšice,

8. za priznavanje dijela osobnog odbitka po osnovi izdataka za zdravstvene usluge, izvorne račune o obavljenoj usluzi i druge isprave,

Vjerodostojne isprave za zdravstvene usluge

9. za priznavanje dijela osobnog odbitka za kupnju ili gradnju i održavanje stambenog prostora, preslike kupoprodajnog ugovora, izvorne građevinske situacije, izvorne račune o obavljenoj isporuci odnosno usluzi, potvrde o njihovom plaćanju, preslike ugovora o namjenskom stambenom kreditu, potvrde kreditora o iznosu kamata uplaćenih u poreznom razdoblju i druge isprave,

Vjerodostojne isprave za gradnju stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita
Vjerodostojne isprave za gradnju stambenog prostora vlastitim sredstvima

Vjerodostojne isprave za kupnju stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita
Vjerodostojne isprave za kupnju stambenog prostora vlastitim sredstvima

Vjerodostojne isprave za održavanje stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita
Vjerodostojne isprave za održavanje stambenog prostora vlastitim sredstvima

10. za priznavanje dijela osobnog odbitka po osnovi plaćene najamnine za potrebe stanovanja, preslik ugovora zaključenog s najmodavcem, naloga o plaćanju najamnine odnosno potvrdu najmodavca o naplaćenoj najamnini u poreznom razdoblju i druge isprave,

Vjerodostojne isprave za plaćenu najamninu

11. za priznavanje dijela osobnog odbitka po osnovi danih darovanja, preslike naloga o doznaci u novcu i ugovora o danim darovanjima u drugim dobrima i uslugama,

12. za priznavanje dijela osobnog odbitka po osnovi doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje plaćenih u tuzemstvu, preslike naloga o uplati doprinosa,

13. za inozemni dohodak rezidenata dokaz o ostvarenom dohotku i plaćenom porezu u inozemstvu,

14. za korištenje izdatka po osnovi uplaćenih premija osiguranja, potvrde osiguravatelja.

Ako bračni drug, djeca i drugi uzdržavani članovi uže obitelji rezidenta imaju prebivalište ili uobičajeno boravište u inozemstvu, tada se uvjeti za korištenje osobnog odbitka moraju dokazati potvrdama mjerodavnih tijela u inozemstvu.
Ove potvrde moraju sadržavati sljedeće:
1. osobne podatke o bračnom drugu, djeci i uzdržavanim članovima uže obitelji, uz naznaku stupnja srodstva,
2. podatke o primicima uzdržavanih osoba iz točke 1. ovoga stavka, na osnovi kojih se može utvrditi mogu li se smatrati uzdržavanima,
3. rješenja o možebitnoj invalidnosti članova uže obitelji.

muhha
06.02.2007., 12:11
Bok,

unaprijed isprike ako je ovo već bilo odgovoreno:

Ukoliko bračni drug posjeduje stan neodgovarajuće površine, tj. kupovinom novog stana se rješava stambeno pitanje, može li se uplaćeno učešće priložiti kao porezna olakšica ili se ne smije posjedovati NIKAKVA STAMBENA NEKRETNINA (neovisno o površini)?

Zbunjen sam jer kod Poreza na nekretnine, porezni obveznik je osobođen plaćanja tog poreza ako kupovinom nekretnine rješava svoje stambeno pitanje. (premda npr. već ima stan koji ne predstavlja rješeno stambeno pitanje zbog premale kvadrature).

Hvala!

-haf-
06.02.2007., 17:54
Počeo sam raditi 20.02.06 do tada sam bio olakšica svom starom. Sada kada ispunjavam poreznu prijavu da li mogu iskoristiti olakšicu za 1. i 2. mjesec kada sam bio olakšica starom, a da niti jedan nema sankcije?

sara4
07.02.2007., 08:11
Počeo sam raditi 20.02.06 do tada sam bio olakšica svom starom. Sada kada ispunjavam poreznu prijavu da li mogu iskoristiti olakšicu za 1. i 2. mjesec kada sam bio olakšica starom, a da niti jedan nema sankcije?

Mozes koristiti odbitak za 1. i 2. mjesec, ali ti i roditelj mora predati poreznu prijavu u tom slucaju. Izracunaj pa vidi sto vam se vise isplati, predavati ili ne prijave.

shakti9
07.02.2007., 09:26
predala sam poreznu prijavu ispisanu pomoću ovog obrazca. teta na šalteru je naravno prigovorila kako će se oni sad organizirati kad nemaju spojenu prvu i zadnju stranicu. možeš misliti velikog li problema.

-haf-
07.02.2007., 10:33
Mozes koristiti odbitak za 1. i 2. mjesec, ali ti i roditelj mora predati poreznu prijavu u tom slucaju. Izracunaj pa vidi sto vam se vise isplati, predavati ili ne prijave.

Pa stari mi i predaje poreznu prijavu i faktor mu je 1.5 za 1. i 2. mjesec jer me koristio kao olakšicu.
Moje pitanje je da li mogu ja koristiti olakšicu faktor 1 za 1. i 2. mjesec ako sam starome bio olakšica.

sara4
07.02.2007., 10:48
Pa stari mi i predaje poreznu prijavu i faktor mu je 1.5 za 1. i 2. mjesec jer me koristio kao olakšicu.
Moje pitanje je da li mogu ja koristiti olakšicu faktor 1 za 1. i 2. mjesec ako sam starome bio olakšica.

Ne. Stari te u svojoj prijavi MORA skinuti s odbitka zato jer vise nisi uzdrzavani clan. Znaci, stari mora za 1. i 2. mjesec pisati 1.0 faktor odbitka.

leola
07.02.2007., 11:12
Svake godine tako prigovaraju neke porezne uprave, ali zakonski je moraju zaprimiti.

shakti9
07.02.2007., 13:37
al moram priznati obrazac je zakon:top:

ora
08.02.2007., 14:58
Imam pravo na povrat, budući da sam statirala na tv, pa me zanima (da budem sigurna:) ) da li se taj honorar upisuje u poreznoj prijavi pod 4.6 DRUGI DOHODAK, točka 3. umjetničkih, artističkih, zabavnih, športskih djelatnosti, te djelatnosti u svezi s tiskom, radiom, televizijom i zabavnim priredbama NEREZIDENATA? Ova riječ nerezidenata me zbunjuje budući da sam rezident-živim u Zagrebu?(jel to uopče zanči to?)
Hvala na pomoći!:)

sara4
08.02.2007., 15:18
Nerezident je netko tko nema prebivaliste u Hr, tako da to sigurno nisi ti. :D
Vidi malo potvrdu isplatitelja pa ubaci u autorske nakndade ili ostali primici.

GoldenSurferFromCRO
12.02.2007., 09:05
Jedna stvar nije mi do kraja jasna. Imam stambeni kredit i racuni participacija za zdravstveno, skupa bude 9000kn, a uplatio sam mirovinsko jest 5000kn. Kako je pravilo da svatko ima pravo na povrat poreza do 12000kn, to znaci da mogu staviti pored stambenog i zdravstvenog u iznosu od 9000kn, tako prijavim 3000kn od dubrovoljnog mirovinskog? Moze li to tako provesti da mirovinsku prijavim na pola (prijavim punu cijenu, a obracunam na pola?)

katijak
12.02.2007., 09:34
Jeli mi znate reći gdje bih mogla naći na netu taj obrazac za ispunjavanje povrata poreza:top:

Maxxy
12.02.2007., 09:45
Jeli mi znate reći gdje bih mogla naći na netu taj obrazac za ispunjavanje povrata poreza:top:

http://www.erstebank.hr/

may@
12.02.2007., 12:12
moje pitanje nije vezano uz kako popuniti prijavu vec da li je neko racunao da li se isplati podnositi prijavu za uplaceno zivotno osiguranje s obzirom na % poreza koji onda moras platiti prilikom isplate osiguranja?

znaci koristiti olaksicu ili ne?

may@
12.02.2007., 12:13
Jedna stvar nije mi do kraja jasna. Imam stambeni kredit i racuni participacija za zdravstveno, skupa bude 9000kn, a uplatio sam mirovinsko jest 5000kn. Kako je pravilo da svatko ima pravo na povrat poreza do 12000kn, to znaci da mogu staviti pored stambenog i zdravstvenog u iznosu od 9000kn, tako prijavim 3000kn od dubrovoljnog mirovinskog? Moze li to tako provesti da mirovinsku prijavim na pola (prijavim punu cijenu, a obracunam na pola?)

pisem jos jedno jer je server bio busy:
prilozis potvrdu na 5.000, a prikazes olaksicu-razliku do 12.000, znaci 3.000

sara4
13.02.2007., 07:14

Postoji i redoslijed koristenja izdataka, u prvu grupu ulazi dobrovoljno mirovinsko, tako da ce ti priznati 5000 kn za mirovinsko i 7000 kn za stambeno.

GoldenSurferFromCRO
13.02.2007., 07:44
Meni se cini da sam negdje procitao u savjetniku od prosle godine da je prioritet obracuna stambeno, pa zdravstveno pa onda mirovinsko. Mislim da cu to opet provjeriti.

may@
13.02.2007., 09:21
- prvo se iskoristavaju olaksice za zivotno osiguranje, dobrovoljno mirovinsko, dopunsko zdravstveno osiguranje
- zatim osobni odbitak za pokrice troskova zivota poreznog obveznika i uzdrzavanih clanova, odbitak za invalidnost
- i na kraju odbitak za zdravstvene i stambene olaksice

alf!
13.02.2007., 09:51
Prvi put zaposlen i prvi put prijavljujem porez - mlad i neiuskusan. Neki moji "pametni" kazu da se moze za odbitak od poreza prijaviti kupnja laptopa i namjestaja za opremanje stana. Nisam to nigdje nasao i ne vjerujem u to ali tko pita ne skita. pomoc od "strucnjaka" molim. Hvala unaprijed.

vaci
13.02.2007., 14:17
još jedno pitanje u vezi adrese, pliiiz
dakle, na osobnoj mi je splitska (prebivališna) a radim u ZG gdje mi je boravište lani isteklo (a nisan ga produžila :D )
okej, rekli ste da mogu pisat splitsku adresu (čak u mi na poslu obračunavali splitski prirez - na platnim listama sam vidila). Jel mogu to predat ovde u poreznu ili moram u Split :confused: hvala :kiss:

markoj11
13.02.2007., 18:13
još jedno pitanje u vezi adrese, pliiiz
dakle, na osobnoj mi je splitska (prebivališna) a radim u ZG gdje mi je boravište lani isteklo (a nisan ga produžila :D )
okej, rekli ste da mogu pisat splitsku adresu (čak u mi na poslu obračunavali splitski prirez - na platnim listama sam vidila). Jel mogu to predat ovde u poreznu ili moram u Split :confused: hvala :kiss:

adresu u Splitu i predaje se u Splitu

sara4
14.02.2007., 08:30
Prvi put zaposlen i prvi put prijavljujem porez - mlad i neiuskusan. Neki moji "pametni" kazu da se moze za odbitak od poreza prijaviti kupnja laptopa i namjestaja za opremanje stana. Nisam to nigdje nasao i ne vjerujem u to ali tko pita ne skita. pomoc od "strucnjaka" molim. Hvala unaprijed.

Laptop i namjestaj ne moze.

boromir
14.02.2007., 08:49
Evo još jedno pitanje:
Prošle godine sam prekinuo životno osiguranje, otkupio policu i dobio lovu. Od otkupne vrijednosti police odbili su mi "porez na temelju korištenja poreznih izdataka za uplaćene premije" (koristio sam poreznu olakšicu) i tako umanjeni iznos uplatili na tekući. Sad sam od njih dobio Potvrdu o isplaćenom primitku, dohotku... sa obračunom primitka, uplaćenog poreza i prireza i sve što ide.
Sad me zanima moram li pisati poreznu prijavu i unositi ovu potvrdu i onda po tome ispada da moram još nadoplatiti porez.
Nije li onaj odbijeni porez konačni?
Unaprijed zahvaljujem
Pozdrav

sara4
14.02.2007., 09:38
Evo još jedno pitanje:
...

Po ovoj osnovi ne moras podnijeti poreznu prijavu.

Hess
14.02.2007., 10:31
što napraviti ako od firme ne dobijete poreznu karticu !!

Hvala:)

stijena
14.02.2007., 12:28
jel mi moze netko reci na kojoj se strani upisuje za participaciju i sl. lječničke usluge..?

i još nešto.. imam u uplačenu premiju za dopunsko osiguranje 320 kn.jel se i to prizna za povrat ili ne?

hvala

Putnik92
14.02.2007., 17:25
jel mi moze netko reci na kojoj se strani upisuje za participaciju i sl. lječničke usluge..?

Točka 3.2.

Putnik92
14.02.2007., 17:28
Imam životno osiguranje i unio sam ga pod 6.3. ali mi nije jasno gdje će olakšice i oslobođenja ući u obračun poreza. Ja sam to napravio pod 9.2. ("Iznos dijela osobnog odbitka za...") ali tamo se pozivaju na stavak 3.5. !?!

Pretpostavljam da još netko ima životno osiguranje pa bi volio znat kako je popunio obrazac!

coro
14.02.2007., 18:06
GODIŠNJA POREZNA PRIJAVA POREZA NA DOHODAK - upute za ispunjavanje
http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

coro
14.02.2007., 18:31
Po zakonu poduzeće je dužno izdati po završetku godine poreznu karticu za prošlu godinu u protivnom je u prekršaju.
Najbolje je, ako drugačije ne ide, prijaviti poduzeće Poreznoj upravi, u prvu ruku barem ispostavi koja poduzeće vodi prema sjedištu istog.

Putnik92
14.02.2007., 18:55
GODIŠNJA POREZNA PRIJAVA POREZA NA DOHODAK - upute za ispunjavanje
http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

Po tome sam i ispunjavao pa nisam našao odgovor na moje pitanje!

Hombre M
14.02.2007., 19:41
Imam životno osiguranje i unio sam ga pod 6.3. ali mi nije jasno gdje će olakšice i oslobođenja ući u obračun poreza. Ja sam to napravio pod 9.2. ("Iznos dijela osobnog odbitka za...") ali tamo se pozivaju na stavak 3.5. !?!

Pretpostavljam da još netko ima životno osiguranje pa bi volio znat kako je popunio obrazac!

Stavljaš pod 4.1.1. stupac 5 - Uplaćene premije osiguranja. Bez obzira što ti se na prvi pogled čini da bi ovdje trebalo staviti samo ako je poslodavac obustavljao s plaće iznos osiguranja (tako je i meni bilo logično)... Tako sam instruiran... :)

Kaže u uputama ovako:

Pod 4.1.1. blabla...

Obvezno se upisuju podaci o:
-iznosi uplaćenih porezno priznatih premija osiguranja iz članka 12. stavka 9. Zakona (stupac 5). Ako je porezni obveznik rezident u 2006. godini imao i izdatke po osnovi uplaćenih premija osiguranja u skladu s odredbama članka 12. stavka 9. Zakona, za koje je poslodavac umanjivao primitak od nesamostalnog rada (plaću) odnosno poreznu osnovicu ili za koje porezni obveznik želi umanjiti primitak od nesamostalnog rada (plaću) odnosno poreznu osnovicu u godišnjem obračunu, u stupcu 5 iskazat će izdatke po osnovi uplaćenih premija osiguranja. Prema tome, iznos uplaćenih premija osiguranja umanjit će osnovicu poreza na dohodak od nesamostalnog rada, ako se kao izdatak potreban za ostvarivanje dohotka od nesamostalnog rada iskaže pod 4.1.1. u stupcu 5.

atlantis
14.02.2007., 19:44
Laptop i namjestaj ne moze.

a kada?

dinjo
14.02.2007., 21:33
Podrav svima, molila bih vas za jedan savjet. Počela sam raditi 01.07. 2006., a kako je suprug nezaposlen prijavila sam djecu i njega na moju poreznu karticu. E sad, suprug je u 05. mjescu prošle godine dobio jednu naknadu u iznosu od 2500, kuna. Sad ne znam da li može on tražiti povrat poreza za to jer je to bilo prije nego li sam ga prijavila na sebe ili pak ne bi smio, da meni ne nastanu kakvi problemi.

sara4
15.02.2007., 08:24
a kada?

Ne kontam...sto 'A kada?'

atlantis
15.02.2007., 11:01
Kada, kupaonska

procurila nam je kada pa smo morali ugradjivati novu i zanima me spada li ona pod uredjenje kuce tj. mogu li priloziti racun kod prijave? (ne majstori, samo kada)

hvala :)

sara4
15.02.2007., 11:18
Kada, kupaonska

procurila nam je kada pa smo morali ugradjivati novu i zanima me spada li ona pod uredjenje kuce tj. mogu li priloziti racun kod prijave? (ne majstori, samo kada)

hvala :)

Ahaaaaa, a ja mislila da pitas a kada? (ono, kad?) :rofl:
Za bilo sto u kuci, da bi se priznalo kao olaksica, moras imati racun majstora koji ti je to ugradjivao/postavljao. Inace nista. Npr. kupis plocice i sam ih postavis - olaksice nema. Zoves keramicara koji ti ih postavi i izda racun - olaksica k'o avion.

atlantis
15.02.2007., 12:09
hvala na infu :)

ivca74
15.02.2007., 13:04
Dobar dan . Zanima me mogu li moji roditelji koji su u mirovini (c.c.a 3300 kn + 1500 kn ) dobiti kakav povrat poreza. Smatram da bi mi osnovica za povrat poreza bilo uredjenje kuhinje ( radovi + materijal oko 20000,00 kn ) .

sara4
15.02.2007., 13:16
Ako imaju racune od uredjenja kuhinje (npr. postavljanje plocica, promjene cijevi za vodu i sl.) i ako su vlasnici stana i ako su uplatili porez (3300 kn ima neku uplatu, 1500 kn penzije mislim da ne), onda da. Namjestaj + aparati (pecnice, masine za sudje...) se ne uzimaju u obzir kao olaksica.

may@
15.02.2007., 13:24
Evo još jedno pitanje:
Prošle godine sam prekinuo životno osiguranje, otkupio policu i dobio lovu. Od otkupne vrijednosti police odbili su mi "porez na temelju korištenja poreznih izdataka za uplaćene premije" (koristio sam poreznu olakšicu) i tako umanjeni iznos uplatili na tekući. Pozdrav

za koliko su ti umanjili isplatu?

kirshna
15.02.2007., 20:13
ima li ovdje netko da ispunjava te obrasce?
meni više ništa nije jasno

zdgrunf
15.02.2007., 21:00
Može li se Erste obrazac isprintati i predati u poreznu? Ili moram to prepisati u onaj iz Narodnih novina?

leola
15.02.2007., 21:52
Može se predati Erste obrazac.

stijena
16.02.2007., 11:11
a jel se moze dobiti povrat za madrace s dostavom, 6 300kn? ili to isto spada pod namjestaj pa se ne racuna

sara4
16.02.2007., 11:14
ima li ovdje netko da ispunjava te obrasce?
meni više ništa nije jasno

Sta te muci? :)

sara4
16.02.2007., 11:15
a jel se moze dobiti povrat za madrace s dostavom, 6 300kn? ili to isto spada pod namjestaj pa se ne racuna

Namjestaj pa se ne racuna.

malimrav85
16.02.2007., 18:02
Može se dobiti povrat i ispod 50.000kn.
danas je bila cura. Treba se doći n šalter 8 u sc-u i tražiti ispis svih primanja na račun protekle godine i s time u poreznu upravu. ako nešto ne bude jasno može se pitat ženu u sc-u o pojedinostima. ali ne mogu to svi dobit. Imaju kategorije. O d cure npr. to što starci ne rade.

blue_one
17.02.2007., 14:21
Pomoć, molim !!!

Vidim da se više manje svi kužite u problematiku, pa molim pomoć: Naime imam stambeni kredit u RBA za uređenje, ali kuća je od djevojke. Kod dizanja kredita potpisali smo izjavu da smo nevjenčani supružnici i da živimo u istom kućanstvu. Izjava je ovjerena kod javnog bilježnika. I naravno oboje smo prijavljeni na istu adresu i imamo osobne na tu adresu.

Je li mi to DOVOLJNO da bi dobio povrat za kamatu po kreditu + još neki računi za radove u stanu?

Da li su mi nabrojani papiri dovoljni za priložiti:
1. potvrda o plaćenim kamatama kredita
2. vlasnički list od djevojke
3. izjava da smo nevjenčani supružnici
4. preslika osobne iskaznice
5. moja izjava da trajno živim u kući na toj adresi
6. računi od majstora za uređenje (grijanje i stolarija) na moje ime

jesam li preskočio što?

Hvala :s

emiliano
17.02.2007., 16:59
Pomoć, molim !!!

Vidim da se više manje svi kužite u problematiku, pa molim pomoć: Naime imam stambeni kredit u RBA za uređenje, ali kuća je od djevojke. Kod dizanja kredita potpisali smo izjavu da smo nevjenčani supružnici i da živimo u istom kućanstvu. Izjava je ovjerena kod javnog bilježnika. I naravno oboje smo prijavljeni na istu adresu i imamo osobne na tu adresu.

Je li mi to DOVOLJNO da bi dobio povrat za kamatu po kreditu + još neki računi za radove u stanu?

Da li su mi nabrojani papiri dovoljni za priložiti:
1. potvrda o plaćenim kamatama kredita
2. vlasnički list od djevojke
3. izjava da smo nevjenčani supružnici
4. preslika osobne iskaznice
5. moja izjava da trajno živim u kući na toj adresi
6. računi od majstora za uređenje (grijanje i stolarija) na moje ime

jesam li preskočio što?

Hvala :s

Mislim da neće proći... znam da je glupo, ali meni je savjetnica objasnila da i račun i kredit i nekretnina mora biti na isto ime ... :flop:

invisible f
17.02.2007., 20:10
Mogu li ja , kao nezaposlena osoba, ostvariti pravo na povrat poreza? Kupila sam medicinsko pomagalo i imam za njega R1.
Hvala

Vojky
17.02.2007., 20:44
Mogu li ja , kao nezaposlena osoba, ostvariti pravo na povrat poreza? Kupila sam medicinsko pomagalo i imam za njega R1.
Hvala

Možeš ako si uplaćivala porez po ugovoru o radu ili ugovoru o djelu. Ako nisi radila, tj. uplaćivala porez, nema ti se što ni vratiti.

boromir
19.02.2007., 06:26
Ima li 50%-tni vlasnik nekretnine pravo na olakšicu za stambene potrebe (adaptacija) u vrijednosti 12.000 Kn?
Hvala
Pozdrav

Edgar
19.02.2007., 07:42
ima, ja dobivam povrat na 25% vlasništvo objekta

boromir
19.02.2007., 08:33
Priznaje li se kao porezna olakšica administrativna pristojba koja se plaća kod liječnika (onih 10 kn za preglede, recepte, uputnice)?
Hvala
Pozdrav

chiquita
19.02.2007., 08:45
da li moja mama koja je umirovljenik ima pravo na povrat poreza zbog obavljenog liječničkog pregleda koji je koštao 900 kn (magnetska rezonanca)?

emiliano
19.02.2007., 09:03
da li moja mama koja je umirovljenik ima pravo na povrat poreza zbog obavljenog liječničkog pregleda koji je koštao 900 kn (magnetska rezonanca)?

Zavisi kolika joj je mirovina, odnosno da li je tijekom godine plaćala porez.

sara4
19.02.2007., 09:03

Ima pravo. Ovisi kolika joj je penzija da li ce povrat dobiti (ako joj je penzija mala i nije uplatila porez, nema ni sto dobiti nazad - provjeri mamin isjecak od penzije za 01/2007 - ako u dijelu gdje pise koliko je tvoja mama ukupno primila penzije u 2006 pise i 'uplacen porez i prirez 0,00 kn', onda nista od povrata jer nije nista ni uplatila).

Gustavo
19.02.2007., 20:10
Mene zanima dvije osobe na jednoj plaći uplaćuju dopunsko zdravstveno osiguranje 160 kuna i još neki pregled plaćen 500 kuna da li imaju pravo na kakav povrat i koliki,vjerojatno ovisi o primanjima?

sara4
20.02.2007., 08:38
Mene zanima dvije osobe na jednoj plaći uplaćuju dopunsko zdravstveno osiguranje 160 kuna i još neki pregled plaćen 500 kuna da li imaju pravo na kakav povrat i koliki,vjerojatno ovisi o primanjima?

Sto znaci dvije osobe na jednoj placi? Jedna radi, druga ne? Ako je tako, pravo na povrat ima samo ona osoba koja radi ako je ona uplatila dopunsko (tj. dopunsko je na njezino ime) i ako je za nju bio pregled.

zetislava
20.02.2007., 10:10
Bok ljudi,

treba mi mali savjet, naravno u zadnji cas!
Trebam svoje roditelje staviti na svoju poreznu karticu kako bih ostvarila povrat poreza, oni su nezaposleni i prijavljeni na burzi. Posto je nasu poreznu upravu ovih dana nemoguce dobit na telefon - da li netko zna koji su mi dokumenti potrebni da to obavim?
Moja porezna kartica, nekakva potvrda za njih s burze pretpostavljam....jos nesto?

Thanks

zmaj$
20.02.2007., 10:21
Posjetite www.mojefinancije.net . Vidio sam da se tu može on-line izračunati iznos svih postojećih poreza u HR. a imaju i drugih kalkulatora.
Piše da su novi, ja ih stavio u favoritse

zetislava
20.02.2007., 10:50
anybody?
u poreznoj upravi se ni nakon 258 poziva nitko ne javlja.....

sara4
20.02.2007., 10:53
Ovako, da bi ostvarila povrat poreza za proslu godinu za uzdrzavanje roditelja, nije potrebno da ih odmah stavljas na svoju poreznu karticu, potrebno je predati poreznu prijavu. Na poreznu karticu ih mozes staviti naknadno, kad se u poreznoj malo smiri situacija. :)

E sad, da li tvoji roditelji primaju nekakvu naknadu sa Zavoda? Po tom pitanju stvarno ne znam kako stoje stvari, da li netko tko prima naknadu sa Zavoda koja prelazi 9600 kn godisnje ima pravo biti uzdrzavani clan.

Agath@
20.02.2007., 10:59
Priznaje li se kao porezna olakšica administrativna pristojba koja se plaća kod liječnika (onih 10 kn za preglede, recepte, uputnice)?
Hvala
Pozdrav

Priznaje se!
Sve što imaš iz 2006. priloži, a ove iz 2007. čuvaj, trebat će ti za sljedeću poreznu prijavu. (ako Šuki nešto ne promjeni do tada :zubo: )

zetislava
20.02.2007., 11:06
Hvala puno na odgovoru,
ne primaju nikakvu naknadu na burzi tako da ih mogu staviti na svoju prijavu kao uzdrzavane clanove.
Problem je u tome sto je kolegica koja mi je napravila prijavu za povrat poreza dobila informaciju od svojih u poreznoj da ne moze proc moja prijava bez kopije kartice na kojoj su starci navedeni.....ne znam iz kojeg razloga ali eto, to je odgovor..... i sad ja imam 5 dana da to napravim a ne znam gdje pocet!

Sa kojom dokumentacijom ih mogu stavit na svoju karticu?

sara4
20.02.2007., 11:11
Aha, vidis, to nisam znala (iako mi je nelogicno da moras priloziti kopiju kartice, ok da roditelje moras staviti na karticu, ali kopija...). Ok, kad je tako, ako ti nije zgodno skociti do Porezne i pitati sve sto te zanima, probaj nazvati Zavod i pitati njih sto sve treba da bi prijavila roditelje na tvoju Poreznu, sigurno neces biti prva koja ih to pita, a ako vec i moraju izdati neku potvrdu koja se uvazava na Poreznoj, lako moguce da znaju.

emiliano
20.02.2007., 12:00
Priznaje se!
Sve što imaš iz 2006. priloži, a ove iz 2007. čuvaj, trebat će ti za sljedeću poreznu prijavu. (ako Šuki nešto ne promjeni do tada :zubo: )

A kako to mora izgledati ? Na onoj priznanici ne piše moje ime ? Neću valjda gnjaviti sestru na šalteru da mi piše R1. :zubo:

Gustavo
20.02.2007., 16:05
Sto znaci dvije osobe na jednoj placi? Jedna radi, druga ne? Ako je tako, pravo na povrat ima samo ona osoba koja radi ako je ona uplatila dopunsko (tj. dopunsko je na njezino ime) i ako je za nju bio pregled.

Tako je,muž radi i uplaćuje dopunsko za suprugu koja ne radi i koja je bila na tom pregledu,znači muž ima pravo na povrat samo za svoje uplate dopunskog?

Još me zanima jel bilo kakvih izmjena u odnosu na prošlu godinu u vezi prijave poreza?

sara4
20.02.2007., 16:10
Tako je,muž radi i uplaćuje dopunsko za suprugu koja ne radi i koja je bila na tom pregledu,znači muž ima pravo na povrat samo za svoje uplate dopunskog?

Još me zanima jel bilo kakvih izmjena u odnosu na prošlu godinu u vezi prijave poreza?

Tako je, muz ima pravo samo za uplate svog dopunskog. Zena mu moze biti uzdrzavani clan, ali muz nema pravo na olaksicu na temelju uplata dopunskog za nju ili zdravstvenih pregleda koje je ona obavila.

Nije bilo promjena od lani. Sve po starom.

misko
21.02.2007., 11:53
Jedno pitanje. Kako da dođem do iznosa pod točkom 3.1?

Ivanko
22.02.2007., 12:33
Kolke su sanse da ce zaista provjeravat?
Naime, nekih 1600kn prema izracunu bi trebao platit, kad se sve zbroji i oduzme jerbo sam u isto vrijeme bio u radnom odnosu i primao honorar tri mjeseca.

Maxxy
22.02.2007., 13:11
Velike! Covjek se iznenadi kad vidi kako drzava moze biti efikasna kad si ti njoj duzan... :(

sara4
22.02.2007., 13:29
Netko od tvojih poslodavaca nije platio porez? Kako to da imas za uplatu? U 'normalnoj' sitauciji - placa + honorar - nisi obavezan podnijeti poreznu prijavu, ako ti je poslodavac regularno uplatilo porez. Da li provjeravaju? Tko zna, mene bas zanima kakav software koriste.

Ivanko
22.02.2007., 13:55
Pa kad se ubaci u one njihove excel to se dobije..
Imo sam tri mjeseca placu, a u isto vrijeme dobivo honorar u visini place od druge firme.. Btw, prosle godine sam radio na papiru u tri firme u stalnom radnom odnosu bez prekida radnog odnosa

sara4
22.02.2007., 14:10
Pa kad se ubaci u one njihove excel to se dobije..
Imo sam tri mjeseca placu, a u isto vrijeme dobivo honorar u visini place od druge firme.. Btw, prosle godine sam radio na papiru u tri firme u stalnom radnom odnosu bez prekida radnog odnosa

U 3 firme istodobno? Ili prekid radnog odnosa pa prelazis u drugu firmu i tamo pocinjes raditi? Vjerojatno si koristio vise od 12 odbitaka (zbog promjena firme) pa zato imas za uplatu. Ako su ti poslodavci uredno uplacivali porez i prirez, mislim da ne moras predavati poreznu prijavu, no priznajem, nisam sigurna da li se smije koristiti vise od 12 odbitaka godisnje i da li takvo koristenje odbitka stvara obvezu podnosenja porezne prijave.

Renata
22.02.2007., 20:56
Naime, dijete je rođeno npr. 15.07.2006.
Da li se porezna olakšica priznaje za cijeli 7. mjesec ili tek od 8. mjeseca ili kako? hitno je, molim pomoć!

Goleo
22.02.2007., 22:38
Naime, dijete je rođeno npr. 15.07.2006.
Da li se porezna olakšica priznaje za cijeli 7. mjesec ili tek od 8. mjeseca ili kako? hitno je, molim pomoć!

Porezna olakšica važi od onoga mjeseca u kojem si prijavila dijete na svoju poreznu karticu, primjerice: ako si je prijavila već u 7. mjesecu (asti brzine!), onda porezna olakšica vrijedi od 01.07.!

Renata
23.02.2007., 07:18
hvala! :top:

bambola
23.02.2007., 09:31
Nigdje na web stranici porezne ne mogu pronaći radno vrijeme porezne uprave u ZGB?
Zna netko?
Hvala unaprijed :)

syrius1
23.02.2007., 14:02
Jedno pitanje. Kako da dođem do iznosa pod točkom 3.1?

3.1. PLAĆENE DOPRINOSE ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE U TUZEMSTVU
moras imati potvrdu o uplacenim premijama dopunskog ili dodatnog zdravstvenog osiguranja od osiguravatelja i na njoj ti pise

sara4
23.02.2007., 14:10
3.1. PLAĆENE DOPRINOSE ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE U TUZEMSTVU
moras imati potvrdu o uplacenim premijama dopunskog ili dodatnog zdravstvenog osiguranja od osiguravatelja i na njoj ti pise

:nono: u 3.1 se upisuju:
- iznosi plaćeni za obvezno zdravstveno osiguranje ako porezni obveznik nije drukčije osiguran, do visine propisanoga obveznog doprinosa za zdravstveno osiguranje

Ne radi se o dopunskom ili dodatnom zdravstvenom osiguranju (koje se upisuje u 4.1 stupac 5)

syrius1
23.02.2007., 14:11
Poslodavci i isplatitelji primitaka, plaća i mirovina dužni su dostaviti Poreznoj upravi IP i ID1 obrasce, a rok za dostavu je 31. siječnja tekuće godine za proteklu godinu.

Godišnju poreznu prijavu obvezno podnosi nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svome prebivalištu ili uobičajenom boravištu do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu:

1. porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari dohodak od nesamostalnog rada (plaću ili mirovinu) kod dva ili više poslodavca istodobno, i/ili

2. porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari dohodak od samostalne djelatnosti i djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti,

3. rezident ako dohodak (dohodak od nesamostalnog rada, dohodak od samostalne djelatnosti, dohodak od imovine i imovinskih prava, dohodak od kapitala, dohodak od osiguranja i drugi dohodak) ostvari izravno iz inozemstva,

4. porezni obveznik ako je Porezna uprava zatražila da naknadno plati porez na dohodak,

5. porezni obveznik ako poslodavac, isplatitelj primitka ili sam porezni obveznik nije obračunao, obustavio i uplatio predujam poreza na dohodak i prirez porezu na dohodak.
Porezni obveznik je obvezan u godišnjoj poreznoj prijavi iskazati ukupno ostvareni dohodak što je ostvaren u poreznom razdoblju po svim izvorima dohotka.
Obveznicima poreza na dohodak koji su obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu, a istu ne podnesu ili ako su podaci iz godišnje porezne prijave netočni ili nepotpuni, porez na dohodak utvrđuje se procjenom.

ovo je c/p. Dakle imaju sve podatke i naplatit ce ti u svakom slucaju

syrius1
23.02.2007., 14:17
OK Sara, ja sam sebi upisao dopunsko zdravstveno pod 3.1 a zivotno osiguranje pod 4.1 stupac 5
ako sam pogrijesio i trebao sve staviti pod 4.1 sta je onda 3.1?
Koji su to placeni doprinosi?

sara4
23.02.2007., 14:22
Pred 2 godine dobila takvu uputu u Poreznoj. U 3.1 se upisuje obavezno zdravstveno (ono sto nama zaposlenima ide iz place), a kojeg mozda placaju pomorci ili netko tko nije zdravstveno osiguran iz tko zna kojeg razloga te si sam uplacuje osiguranje.

danila
23.02.2007., 19:14
Evo bas ispunjavam prijavu poreza za tatu jer se nada nekakvom povratu na osnovu 960,00 kn uplacenog dopunskog zdravstvenog. E sad, tu cifru sam upisala pod 6.4 i na kraju je iznos za povrat 0 kuna. Moguce?
Napominjem da nisam namjerno upisala pod 4.1. stupac 5 buduci da on to uplacuje uplatnicama i tog iznosa nema u IP obrascu.

Drugo pitanje: tata je bio na bolovanju 3 mjeseca, radi u gradskoj firmi (Zg) i u 12. mjesecu je dobio obracun povrata poreza i prireza na osnovu tog bolovanja (to mu je i uplaceno na tekuci) i ta stavka je na IP-u negativna. Da li je uobicajeno da firme same isplacuju povrat?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

sara4
23.02.2007., 20:32
Dopunsko ide pod 4.1 stupac 5 neovisno o tome da li se uplacuje direktno iz place ili zasebno. Polja pod 6 ne sudjeljuju u obracunu, zato ti je povrat 0.

Da, obveza je da firmi da u 12 mjesecu obracunaju 'povrat', tako da je tvoj roditelj dobio uvecanu placu taj mjesec za preplacenu razliku u mjesecima kad je bio na bolovanju.

danila
24.02.2007., 17:48
Da li mogu polje 9.6 (razliku poreza i prireza) ostaviti prazno, pa nek oni sami računaju?

pika22
27.02.2007., 13:02
meni je jedna zena racunala 70 kuna za ispunjavanje Prijave.

jel to puno ili malo?:confused:

sara4
27.02.2007., 13:16
Ovisi koliko imas dokumenata i koliki ti je povrat (ako je povrat 50 kn, a popunjavanje platis 70kn onda je definitivno puno). :zubo:

xena
27.02.2007., 17:14
meni je jedna zena racunala 70 kuna za ispunjavanje Prijave.

jel to puno ili malo?:confused:

joj...mogla sam se obogatiti :zubo: napunila sam jedan folder sa poreznim prijavima kolega i prijatelja - blažena erste i njihov obrazac :s i ni pare...a sve skupa će sigurno biti preko dva soma eura povrata :E
naravno ne meni :D

ucviljena kuma
27.02.2007., 22:23
znam da je zadnji dan i da pametni ljudi već spavaju, no ipak:

po tablicama ispada da trebam državi platiti porez, ali pošto nisam primala plaću od dva poslodavca istovremeno, ne bih ni trebala prijaviti porez, ergo ne trebam ga niti platiti.

kako je to moguće?
jesam li se zajebala u izračunu ili moja firma nije uplatila sve poreze za mene?

plaća mi je rasla tijekom godine i svi kažu da se u tim situacijama dobije povrat, ali jok bato, ja ne.

e i mijenjala sam firme, ali bez pauze..

ucviljena kuma
28.02.2007., 00:17
znam da je zadnji dan i da pametni ljudi već spavaju, no ipak:

po tablicama ispada da trebam državi platiti porez, ali pošto nisam primala plaću od dva poslodavca istovremeno, ne bih ni trebala prijaviti porez, ergo ne trebam ga niti platiti.

kako je to moguće?
jesam li se zajebala u izračunu ili moja firma nije uplatila sve poreze za mene?

plaća mi je rasla tijekom godine i svi kažu da se u tim situacijama dobije povrat, ali jok bato, ja ne.

e i mijenjala sam firme, ali bez pauze..

ok, glupa sam, krivo sam izračunala.
odnosno! nije mi nitko rekao da moram upisivat ono govno od kućica pod rednim brojem 9.

hvala koda jeste :)

vaci
28.02.2007., 17:50
ja isto moram nadoplatit :zubo:
i zato neću prijavit :raspa:

skužila sam zašto - na plaću mi se obračunavao splitski prirez, a kod povrata poreza, bez obzira di ga podnila, oni će mi tuć zagrebački (jer tu radim). Što je mjesečno 8% razlike :D

žensko nepametno
28.03.2007., 08:17
Ljuta!:E
Predali poreznu prijavu u kojoj smo prikazali kamate na stambeni kredit koji je korišten za adaptaciju stambenog prostora. Kamata će mi se priznati samo ako donesem račun za izvođenje radova od ovlaštenog izvođača radova zajedno sa kupljeniom robom i to do ful cifre koliko smo podigli kredita. Dakle ne smijem sama ništa odraditi niti smijem s tim novcem opremiti stan, tj smijem ali tada mi se kamata ne računa kao porezna olakšica!:bang:

GoldenSurferFromCRO
28.03.2007., 09:17
Da, to je jedna od takvih idiotarija. Kupljena roba i izvodjac radova i sve to na racunu i to je to, sve cisto na suncu. A mogla si fiktivno pregovarati s izvodjacem da ti izda racun a sama si izvodila radove doma, no mislim da to nijedan izvodjac nerado izdaje racune...

fondovi
29.03.2007., 08:40
Ljuta!:E
Predali poreznu prijavu u kojoj smo prikazali kamate na stambeni kredit koji je korišten za adaptaciju stambenog prostora. Kamata će mi se priznati samo ako donesem račun za izvođenje radova od ovlaštenog izvođača radova zajedno sa kupljeniom robom i to do ful cifre koliko smo podigli kredita. Dakle ne smijem sama ništa odraditi niti smijem s tim novcem opremiti stan, tj smijem ali tada mi se kamata ne računa kao porezna olakšica!:bang:

ne vidim kaj je tu loše...nekom moram biti prihoda da bi tebi bio rashod... dakle, izvođać radova mora biti netko tko plaća neki porez....prihod države.. e da bi država tebi vratila porez...rashod države....
:) :)

žensko nepametno
01.04.2007., 09:46
ne vidim kaj je tu loše...nekom moram biti prihoda da bi tebi bio rashod... dakle, izvođać radova mora biti netko tko plaća neki porez....prihod države.. e da bi država tebi vratila porez...rashod države....
:) :)

Pa ja vidim tu loše jer tražim povrat na kamatu za stambeni kredit to znači da primjerice ne smijem sama kupiti ni rasvjetu nego to mora ići preko majstora koji mi radi struju, odnosno izbor mi je sužen na trgovinu s kojom on posluje!?
Banalan primjer ali ima ih još.

stils24
05.04.2007., 16:07
Evo zanima me jedna informacija...imam svoj d.o.o,ali nisam prijavljen u njemu jer radim i u još jednoj firmi pa nije obavezno,no međutim došlo je vrijeme pravdanja troškova,a ja baš i nemam nekih velikih troškova poslovanja,a imao sam par unosnih poslova odrađenih i ne daje mi se državi previše...namjeravao sam kupiti auto na leasing,ali ne mogu ga vozit ako nisam prijavljen u svojoj firmi...sad ono što me zanima: naime plača u firmi u kojoj paralelno radim mi je 4 tisuće kn,a ako se prijavim u svoju firmu to bi bilo još 2-3 tisuće kn...dali sa primanjima od 6-7 tisuća kn podliježem nekom većem oporezivanju na plaću...tj.trenutno mogu sljedeće godine očekivat povat poreza,a ako se prijavim i primanja mi pređu određenu svotu navodno ću morat još platit državi porez na ta primanja...zanima me koji je prag i kolko mogu očekivat da ću morat platit poreza???

maserka80
05.04.2007., 16:12
ako si prijavljen na puno radno vrijeme ne možeš se više prijaviti!

stils24
05.04.2007., 18:41
...to nije točno...mogu se prijavit na ugovor o djelu,a i državi uopće ne smeta što im na dva mjesta plačaš doprinose...

Putnik92
05.04.2007., 20:15
...to nije točno...mogu se prijavit na ugovor o djelu,a i državi uopće ne smeta što im na dva mjesta plačaš doprinose...

S obzirom na to što si naveo, odgovor koji si dobio je savim dobar. Spomenuo si neku cifru koja bi valjda trebala biti minimalac, a to s ugovorom o djelu baš i nema neke veze. ;)

raff34
06.04.2007., 07:32
namjeravao sam kupiti auto na leasing,ali ne mogu ga vozit ako nisam prijavljen u svojoj firmi...

Ovo je debilana.

betmen os
06.04.2007., 12:55
imo sam prijatelja koji je slično radio. sve dok mu nije naletila financiska i pitala ga odakle mu troškovi ako nema uposlenih tj(ako nema ko da troši)ko troši gorivo struju kome treba poslovni prostor itd samo od knjigovodstva traži godišnji izvještaj na disketi i pogledaj koje ti kolone gore crveno(nezadovoljavaju kriterije ) no nakon što je kojega smuvo 100 000 e i kad mu je upala financiska obracunali su mu kamate i porez na troskove i tako to i pitali za pronevjere love itd no nije bitno kad su mu zabiberili kaznu naglo je izgubio 25 kg i mali kose i preko noci posjedio.No ako hoćes cuclat lovu iz firme ljepo si plati plaću i nemaš problema :)

stils24
06.04.2007., 15:28
za prošlu godinu nisam imao troškova i platio sam državi sam porez koji sam morao platiti...ne namjeravam radit ništa na crno pa me zato i zanima kako da se prijavim u svoju firmu i kolku plaću da si isplačujem...jedna osoba me upozorila da ako mi plaća pređe određenu sumu novaca da podliježem drugom načinu oporezivanja(tj. poslodavac,a u ovom slučaju sam to ja) pa me zanima do koje sume vrijedi jedan način,a od koje sume drugi...

maserka80
06.04.2007., 18:02
prije skontaj kako da se prijaviš jer ti si već negdje prijavljen i to na puno radno vrijeme
Ili tamo gdje radiš da te prijeve na pola radnog vremena(za istu plaću i naravno da i dalje radiš kako radiš) pa se prijavi na pola radnog vremena kod sebe!!
A to što ti kažeš da ti je netko rekao da ako plaća pređe određenu sumu da je poslodavac podležan drugom načinu oporezivanja, ako sam dobro shvatila tu se radi o oporezivom dohotku koji je 25% ukoliko pređe 3200kn.Znači doprinosi bi ti bili veći!!
ali ti to nema veze s tim što ti pričaš

maserka80
06.04.2007., 18:07
Imaš ti puno mogućnosti ali otegotna okolnost ti je ta što ti u biti nemaš nijednog zaposlenog
Ako sam shvatila ti si d.o.o. i kao takav imaš i Upravu i Nadzor (članovi su navedeni i u Registru trgovačkog suda) pa bi se mogao staviti za člana i dobivati naknadu za to (koja je oporeziva)
Ma ima načina ali.....zbilja ne znam sve detalje ni djelatnost firme pa ne znam ti ni adekvatno pomoći!

maserka80
06.04.2007., 18:08
baj d vej, naravno da možeš voziti auto koji je na ime firme kojoj si ti vlasnik!!!

stils24
06.04.2007., 21:46
Imaš ti puno mogućnosti ali otegotna okolnost ti je ta što ti u biti nemaš nijednog zaposlenog
Ako sam shvatila ti si d.o.o. i kao takav imaš i Upravu i Nadzor (članovi su navedeni i u Registru trgovačkog suda) pa bi se mogao staviti za člana i dobivati naknadu za to (koja je oporeziva)
Ma ima načina ali.....zbilja ne znam sve detalje ni djelatnost firme pa ne znam ti ni adekvatno pomoći!

Ja sam i u Upravi i u Nadzoru naveden kao jedini član,a to što si rekla za oporezivi dohodak i je ono što me zanima,a ja nemam pojma o tome pa se nisam znao ni izrazit...kad pređe 3200kn je 25%,a dali taj oporezivi dohodak može bit i veći i nakon koje cifre?

maserka80
06.04.2007., 23:33
Da može biti veći
E ajmo ovako,reci ti meni koliku bi ti plaću a ja ću ti izraćunati koliko su ti doprinosi, ok?
Ali svakako ne možeš raditi u dvije firme u svojstvu radnika istovremeno!!
Do 3200 je 15% oporozivi dohodak
od 3200-4800 je 25%
od 4800-14400 je 35%
i ima i 45%
što se prijave poreza tiče tj povrata poreza, e tu ti ima veze koliki ti je osobni odbitak(imaš li na svojoj kartici uzdržavanog člana) živiš li području posebne državne skrbi i ako da, da li je to 1,2 ili 3....

maserka80
06.04.2007., 23:56
I samo da ti rečem isplata plaće djelatniku (znači netto i brutto) nije trošak firme, nego obaveza.

stils24
07.04.2007., 14:50
To znači da sad ako se ja želim prijavit u svojoj firmi ne postoji ni jedan drugi način nego da me sadašnji poslodavac prijavi na pola radnog vremena i da se kod sebe prijavim na pola???

A ako me sadašnji poslodavac ne želi prijavit na pola,dali postoji mogučnost da ja nekako u svojoj firmi računam te troškove koje i imam vezane za svoju firmu(telefon,gorivo,putni troškovi,zakup prostora...i slično),a da ne prijavljujem nikog drugog jer mi trenutno nitko nije ni potreban???

Inače plaća bi mi bila s jednog posla plus iz moje firme oko 7 tisuča...

maserka80
07.04.2007., 22:45
7000kn netto?
Da, nema ti načina da se prijaviš i da dobivaš dohodak od nesamostalnog rada u svojoj firmi ako si već negdje prijavljen.
Kažem, ne znam detalje i ne znam djelatnost da bi ti savjetovala nešto, ako sam dobro razumjela ti bi zadržao posao i plaću a kako imaš i firmu i od tamo bi uzimao neku lovu?

Ako te poslodavac ne želi prijaviti na pola radnog vremena za istu plaću ne možeš se kod sebe prijaviti! Pazi, nemoj da ti poslodavac prema radnom vremenu (koje bi bilo pola) umanji plaću i samim tim i doprinose i poreze (zravstveno i mirovinsko)
A ovisi i na kakvom si radnom mjestu, ako je nekim pravilnikom firme utvrđena netto plaća za određene poslove teško da ćeš za pola radnog vremena moći dobivati plaću kao i za puno radno vrijeme

banderas
08.04.2007., 23:20
No ako hoćes cuclat lovu iz firme ljepo si plati plaću i nemaš problema :)
Jako pametan prijedlog :rolleyes:
Čemu bi onda uopće služio porez na dobit i dobit općenito, ako bi mu se više isplatilo dati sam sebi plaću?

Stils, izvuci lijepo lovu ko dobit, daleko ti je jeftinije nego sam sebi davati plaću. 20% poreza na dobit platiš i to je sve, nema nikakvih doprinosa, dodatnih poreza, ničega, a sve je savršeno legalno, firme i služe za ostvarivanje dobiti, a ne za samozapošljavanje.

stils24
09.04.2007., 13:07
Jako pametan prijedlog :rolleyes:
Čemu bi onda uopće služio porez na dobit i dobit općenito, ako bi mu se više isplatilo dati sam sebi plaću?

Stils, izvuci lijepo lovu ko dobit, daleko ti je jeftinije nego sam sebi davati plaću. 20% poreza na dobit platiš i to je sve, nema nikakvih doprinosa, dodatnih poreza, ničega, a sve je savršeno legalno, firme i služe za ostvarivanje dobiti, a ne za samozapošljavanje.

Da,to sam i napravio za prošlu godinu,ali što sa troškovima poslovanja koje imam,a nemogu ih prikazat kao takve jer nema prijavljenih u firmi...dali postoji način za prikazat te troškove na ovaj način ili ne?

banderas
09.04.2007., 21:11
A na kakve troškove poslovanja misliš? Naravno da si ne možeš pisati putne naloge kad nemaš zaposlenih u firmi.

maserka80
09.04.2007., 21:44
Da ali isto tako nemože ni imati telefonski račun ako ga nema tko koristiti, ne može nabavljati materijal ako ga nema tko ugraditi (ili čime li se več firma bavi), ne može pravdati gorivo jer ga nema tko trošiti.
Ne znam zbilja se nisam nikad susrela s problematikom firme, aktivne, bez zaposlenih!!

raff34
11.04.2007., 07:53
Da, ali on je direktor.

Kaj kao direktor nemre otići negdje na promociju i pritom si nadoknaditi neke troškove?

tvitica
11.04.2007., 08:20
e zar nije logično da ako firma ostvaruje neke prihode da netko i radi u toj firmi ???tj.vlasnik...ne znam ni ja ovo se raspitaj u poreznoj ili u RRIF-u ...
zašto onda nisi otvorijo obrt ovo bi onda bilo puno lakše nego sa d.o.o.

tvitica
11.04.2007., 08:22
Da, ali on je direktor.

Kaj kao direktor nemre otići negdje na promociju i pritom si nadoknaditi neke troškove?

ma smije ...gle kada se napravi završni račun pošto si ti jedini član društva ..sva lova koja ostane nakon plačanja poreza na dobit je tvoja ...nečeš puno ušparati da se prijaviš i da si isplačuješ plaću ...ljepo plati ti državi što treba a sebi dobit u đep ...i mirna bosna ....

maserka80
15.04.2007., 14:33
stils24, jesi našao neko riješenje??!
Ništa, guraj kako si i do sad.Troškove koje ti spominješ i ne trebaš pravdati jer ti za nastajanje istih ne trebaju djelatnici,one toškove koje rade djelatnici nečeš ni imati a sve drugo trošiš ti kao direktor (koji kao takav i ne treba biti zaposlen)
A za auto koje spominješ, da možeš ga kupiti na lizing, ali tad je auto u vlasništvu firme, priznaje se 70% troškova!!
I naravno auto otplaćuje firma, nakon otplate ako hoćeš da je auto na tvoje ime možeš ga kupiti od firme
nadam se da sam bar malo pomogla!!

stils24
15.04.2007., 15:19
stils24, jesi našao neko riješenje??!
Ništa, guraj kako si i do sad.Troškove koje ti spominješ i ne trebaš pravdati jer ti za nastajanje istih ne trebaju djelatnici,one toškove koje rade djelatnici nečeš ni imati a sve drugo trošiš ti kao direktor (koji kao takav i ne treba biti zaposlen)
A za auto koje spominješ, da možeš ga kupiti na lizing, ali tad je auto u vlasništvu firme, priznaje se 70% troškova!!
I naravno auto otplaćuje firma, nakon otplate ako hoćeš da je auto na tvoje ime možeš ga kupiti od firme
nadam se da sam bar malo pomogla!!

Jesi! Puno si pomogla i hvala ti na tome!
To me je najviše i zanimalo oko tog auta na lizing,inače nebi ni razmišljao o svojoj prijavi.Sad pošto nemoram bit prijavljen namjeravam ga kupit i ušparat troškove prijave!

maserka80
15.04.2007., 22:01
da da kako ne
I još će ti se PDV priznati koji ti dolazi kao povrat (ukoliko imaš manje obračunatog pdv u izlaznim računima)
Ne znam na što ti je prijvljena tvrtka, ali ako imaš u prijavi neke prijevozne usluge ili sl. bit će ti to 100% priznati trošak(gorivo.....)
Ako ti je samo službeno onda ti se priznaje 70% troška goriva,odnosno pdv-a!

Pazi, imaš više vrsta lizinga, i različito se obračunava pdv.
Idi do banke, vidi, peglaj tamo službenike da ti to dobro pojasne.
Sretno!!

raff34
16.04.2007., 12:18
da da kako ne
I još će ti se PDV priznati koji ti dolazi kao povrat (ukoliko imaš manje obračunatog pdv u izlaznim računima)
Ne znam na što ti je prijvljena tvrtka, ali ako imaš u prijavi neke prijevozne usluge ili sl. bit će ti to 100% priznati trošak(gorivo.....)
Ako ti je samo službeno onda ti se priznaje 70% troška goriva,odnosno pdv-a!

Pazi, imaš više vrsta lizinga, i različito se obračunava pdv.
Idi do banke, vidi, peglaj tamo službenike da ti to dobro pojasne.
Sretno!!

Jel smijem kao direktor koji nije zaposlen sebi pravdat neke putne troškove?

maserka80
16.04.2007., 15:25
hm, pa da mogo bi ali bi dokaz morao biti jak! Npr. ulaznica za neki sajam ili još bolje R-1 račun za takvo nešto, pa neka karta gradskog prijevoza u gradu u kojem si otpuovao, račun hotela!!
Da možeš,ali nije preporučljivo!

Ne znam na što su vam tvrtke prijavljne ali ovisno o tome i ma tu još načina,neoporezivih kako idzati novce iz firme! Naravno sve zakonski to se podrazumjeva!!!!

may@
18.04.2007., 07:52
neko je ovdje vec spomenuo ugovor o djelu pa se raspitaj malo i o tome
tu se isto mogu nabiti veliki troskovi

fondovi
18.04.2007., 08:33
neko je ovdje vec spomenuo ugovor o djelu pa se raspitaj malo i o tome
tu se isto mogu nabiti veliki troskovi

misliš da je su davanja po ugovoru o djelu manja od plaćanja poreza na dobit??...
:flop: :flop:

gogo
19.04.2007., 20:18
kao nezaposleni direktor ne možeš sebi priznavati nikakve putne troškove. Međutim troškove telefona, struje, papira, uredski materijal, reprezentacija i sl. si možeš priznavati.

Moj ti je savjet da NE kupuješ auto na tvrtku koja nema zaposlenih.

čl 7- st1 zakona o porezu na dobit (http://propisi.porezna-uprava.hr/view.asp?location=PROPIS&jid=1&file=pdobit4.XML&idAktualni=2339)
govori o tome da se porezna osnovica povećava za:

4. za 30% troškova, osim troškova osiguranja i kamata,
nastalih u svezi s vlastitim ili unajmljenim motornim
vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz (osobni
automobil, plovilo, helikopter, zrakoplov i sl.)
poslovodnih, rukovodnih i drugih zaposlenih osoba, ako
se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz ne
utvrđuje plaća,

što bi značilo da je 70% troškova priznato (benzin, servis i sl) ali samo ako se vozilo koriste ZAPOSLENICI, a ne nezaposleni direktor.

Ljudi stvarno svašta rade dok ne dođe kontrola, a onda....

fondovi
20.04.2007., 07:18
kao nezaposleni direktor ne možeš sebi priznavati nikakve putne troškove. Međutim troškove telefona, struje, papira, uredski materijal, reprezentacija i sl. si možeš priznavati.

Moj ti je savjet da NE kupuješ auto na tvrtku koja nema zaposlenih.

čl 7- st1 zakona o porezu na dobit (http://propisi.porezna-uprava.hr/view.asp?location=PROPIS&jid=1&file=pdobit4.XML&idAktualni=2339)
govori o tome da se porezna osnovica povećava za:

4. za 30% troškova, osim troškova osiguranja i kamata,
nastalih u svezi s vlastitim ili unajmljenim motornim
vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz (osobni
automobil, plovilo, helikopter, zrakoplov i sl.)
poslovodnih, rukovodnih i drugih zaposlenih osoba, ako
se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz ne
utvrđuje plaća,

što bi značilo da je 70% troškova priznato (benzin, servis i sl) ali samo ako se vozilo koriste ZAPOSLENICI, a ne nezaposleni direktor.

Ljudi stvarno svašta rade dok ne dođe kontrola, a onda....

zar po tebi "poslovodne i rukovodne" osobe nisu zaposlene osobe??
da je intencija zakonodavca bila da se odnosi samo na zaposlene osobe to bi tako i pisalo, i ne bi se navodilo poslovodne i rukovodne osobe....

osim toga, zar nije za ostvarenje prihoda nužno imati i neke druge prijevozne troškove....zar bi netko pješice trebao ići na poreznu, FINU, kod kupaca, dobavljača.... nužno je samo sučeljavanje prihoda i rashoda... naravano, ako imam kupca ili dobavljača u splitu, a moja firma je u zg...zašto ne bi mogao koristii služeni auto i prikazati taj rashod?
(ovo nije protiv tebe Gogo)

maserka80
21.04.2007., 08:20

....

pa da o tome smo govorili
iako ti nisi u pravu

Ovako, samo za vozila (automobili, kamioni ,autobusi motori) koji suluže za obavljanje djelatnosti govrivo i troškovi su priznati 100%, a za automobile koje vozi direktor bez obzira bio ili ne zaposlen ili djelatnici je priznat trošak i PDV u visini 70% i to nije ništa ne zakoniti niti kontrola na to gleda krivo
Čak i automobil djelatnika koji nema veze s firmom a ako ga djelatnik koristi u svrhu posla može uči u poslovne knjige i priznati mu 70% troška!!

fegi
24.04.2007., 10:24
ove godine prvi puta uplaćen mi je autorski honorar. znam da njega trebam upisati u prijavu za slijedeću godinu, no tko mora uplatiti porez za isti?
Kakva su mi tu davanja i da li moram još negdje uplatiti kakva davanja?

Kad će isplate povrata poreza za ovu godinu?

emiliano
24.04.2007., 12:13
ove godine prvi puta uplaćen mi je autorski honorar. znam da njega trebam upisati u prijavu za slijedeću godinu, no tko mora uplatiti porez za isti?
Kakva su mi tu davanja i da li moram još negdje uplatiti kakva davanja?

Kad će isplate povrata poreza za ovu godinu?

Porez za autorski honorar morao bi, po mom mišljenju, platiti onaj koji ti plaća isti, i to po najvećoj stopi poreza na dohodak, jer on ne zna koliko ti još zarađuješ i gdje i dali radiš ili ne, niti ga je to briga ...
Kad prijaviš porez, iduće godine, ako ne budeš spadala u najveći porezni razred (a vjerojatno nećeš) dobit ćeš iznos preplaćenog poreza nazad ...

Isplate za ovu (odnosno prošlu) godinu su već počele, ali teško je predvidjeti kad će tko doći na red ... obično najveće isplate idu zadnje (nije pravilo) ...

castanea
24.04.2007., 12:41
Isplate za ovu (odnosno prošlu) godinu su već počele, ali teško je predvidjeti kad će tko doći na red ... obično najveće isplate idu zadnje (nije pravilo) ...

dobila prošlu srijedu već.

Gustavo
24.04.2007., 19:19

Moram zvati sutra što ja nisam već dobio:zubo:

maserka80
24.04.2007., 21:03
pa ne mogu svi ni dobiti u isto vrijeme.
U više tura se vrše isplate ali ne znam po kojim kriterijima.
Evo ja sam provjerila i podaci su mi obrađeni i upadam u prvu turu isplate povrata i očekujem ga svaki dan

Gustavo
24.04.2007., 21:51
Evo ja sam provjerila i podaci su mi obrađeni i upadam u prvu turu isplate povrata i očekujem ga svaki dan

to sam i mislio,treba provjeriti,meni jednom nešto nije bilo točno i načekao se povrata:eek:

gogo
24.04.2007., 23:12
masazerka,
ne mogu troškovi privatnog auta djelatnika ići u trošak tvrtke.

Za to služi LOKO vožnja, 2 kn po kilometru. Nikakav benzin niti servisi se ne mogu priznati.

Jesi li ikada imala kontrolu odnosno porezni nadzor u tvrtki koja NEMA drugih zaposlenih već samo direktor koji koristi službeni auto i priznaje si 70% troškova? Koliko ja imam informacija takve stvari ne prolaze. Ponavljam da znam kaok ljudi zaista svašta rade.... dok ne dobe po džepu.

gogo
24.04.2007., 23:20
zar po tebi "poslovodne i rukovodne" osobe nisu zaposlene osobe??
da je intencija zakonodavca bila da se odnosi samo na zaposlene osobe to bi tako i pisalo, i ne bi se navodilo poslovodne i rukovodne osobe....

nisu ako nisu sklopile ugovor o radu i prijavile se na mirovinsko i zdravstveno. Zamisli si samo situaciju osobe koja je direktor u 10 firmi, a zaposlen samo u jednoj, a lovu za putne troškove si uzima iz svih 10??

osim toga, zar nije za ostvarenje prihoda nužno imati i neke druge prijevozne troškove....zar bi netko pješice trebao ići na poreznu, FINU, kod kupaca, dobavljača.... nužno je samo sučeljavanje prihoda i rashoda... naravano, ako imam kupca ili dobavljača u splitu, a moja firma je u zg...zašto ne bi mogao koristii služeni auto i prikazati taj rashod?

a zar ne trebaš jesti i piti da bi mogao raditi? Pa ipak hrana i piće za radnike i direktore nije porezno priznati rashod već se na nju plaćaju porezi prirezi i doprinosi kao da je riječ o plaći. A što je s odjećom? Zar si ne mogu kupiti odjelo? Pa u čemu ću ići na sastanke? Ne! ne možeš si kupovati odjela na firmu.

Ja i dalje tvrdim da službeni auto koji glasi na tvrtku mogu koristiti u službene svrhe SAMO i ISKLJUČIVO zaposlenici tvrtke (ne nužno i uprava, direktori ako nisu zaposleni).

Maxxy
25.04.2007., 08:06

Gdje se to uopce moze provjeriti? :confused:

emiliano
25.04.2007., 08:40
Gdje se to uopce moze provjeriti? :confused:

Možda kod referenta kojem si predao zahtjev ...:zubo:

Maxxy
25.04.2007., 10:28
Možda kod referenta kojem si predao zahtjev ...:zubo:

A ako sam poslao postom?

emiliano
25.04.2007., 12:34
A ako sam poslao postom?

Svejedno imaš svog referenta ... obično to ide po prvom slovu prezimena ...
jedan referent ima A,B,C,D, drugi E,F,G,H... itd ... odeš do porezne i pitaš ili nazoveš i pitaš ... kad predaš osobno dobiješ kartončić s Ur. brojem na kojeg se isto možeš pozvati, a ako si slao poštom onda ne znam ...

maserka80
25.04.2007., 15:21
Ili jednostavno nazovete u Ispostavu PU pod koju spadate, tražite referenta koji radi na šaletru vašem početnog slova prezimena i pitate jesu li vam podaci obrađeni, točni i kad možete očekivati da vam se uplati na ručun!!

maserka80
25.04.2007., 22:33
masazerka,
ne mogu troškovi privatnog auta djelatnika ići u trošak tvrtke.

Za to služi LOKO vožnja, 2 kn po kilometru. Nikakav benzin niti servisi se ne mogu priznati.

Jesi li ikada imala kontrolu odnosno porezni nadzor u tvrtki koja NEMA drugih zaposlenih već samo direktor koji koristi službeni auto i priznaje si 70% troškova? Koliko ja imam informacija takve stvari ne prolaze. Ponavljam da znam kaok ljudi zaista svašta rade.... dok ne dobe po džepu.

Gogo jesi pratio od početka, tko je govorio o troškovima privatnog auta.
Čovjek je pito može li kupiti auto na firmu i kako pravdati troškove auta.

Znam za LOKO i 2 kn po km.
Imaš loš izvor informacija.

gogo
27.04.2007., 17:31
ti si napisala:
Čak i automobil djelatnika koji nema veze s firmom a ako ga djelatnik koristi u svrhu posla može uči u poslovne knjige i priznati mu 70% troška!!

Gustavo
29.04.2007., 22:54
Moje je u redu sad čekam povrat ko ozebli sunce :)

dakova
03.05.2007., 16:20
isti slučaj i kod mene, sve u redu samo nema nitko pojma kad počinju isplate za Vinkovce:rolleyes:

kako smo najsiromašnija županija sasvim je logično da i zadnji dobimo to malo:mad:

ima netko iz vk da je dobio već?

fishenwalc
03.05.2007., 20:30
a ja u petak :)

Gustavo
08.05.2007., 10:15
a ja u petak :)

Koje mjesto?

-haf-
10.05.2007., 21:49
ja dobio danas, koliko se čeka na isplatu?

anita1101
11.05.2007., 14:18
prošle sam godine nešto zabrljala prijavu i povrat dobila tek u 11.mjesec! SAd sam sve napravila kako treba (osim što sam predala zadnji dan) pa me zanima koji je krajnji rok do kojeg bi trebala dobit lovu!
Iz Splita sam!¨Hvala!:s

chiquita
11.05.2007., 14:38
prošle sam godine nešto zabrljala prijavu i povrat dobila tek u 11.mjesec! SAd sam sve napravila kako treba (osim što sam predala zadnji dan) pa me zanima koji je krajnji rok do kojeg bi trebala dobit lovu!
Iz Splita sam!¨Hvala!:s
ti bi trebala dobiti prva jer si zadnja predala.
obrađuju se prvo ovi što su zadnji dali. a split je ja mislim prvi na listi isplata.
dakle očekuj novce što prije.zapravo me i čudi kako već dosad nisi dobila...

-haf-
12.05.2007., 20:28
ja dobio danas, koliko se čeka na isplatu?

danas je sjelo na tekući :top:

Edgar
12.05.2007., 23:20
nemoguće....gdi je tu pravda :confused:

ja sampredao 31.1. i isto mi sjelo jučer:confused:

Gustavo
13.05.2007., 22:47
Glavno da je sjelo :)

Nata07
14.05.2007., 07:31
moje je sjelo u petak, a predala sam sredinom veljače - Varaždin

Maxxy
14.05.2007., 08:20
Sretnici! :ceka:

anita1101
15.05.2007., 10:39
Ja vam ovo ništa ne razumim....................ko zna kad ću ja to dobit, a na poreznoj mi se niko ne javlja! Danima....biće svi otišli na kolektivni!!!!

emiliano
15.05.2007., 10:45
Ja zvao nekidan (Rijeka), rekli mi da obrađuju redom kako su i primili, dakle prvo one koji su prvi predali ...
Ja predao oko 20.02. i kaže nisu me još obradili ...:mad:

may@
16.05.2007., 11:38
nema veze kojeg datuma ste predali prijavu vec da li si pravilno ispunio prijavu i prilozio sve dokumente i u kojoj zupaniji zivis
ako ti nesto fali od papira odgode te za slijedecu turu pa mozes cekati do kraja godine na povrat

emiliano
16.05.2007., 11:41
nema veze kojeg datuma ste predali prijavu vec da li si pravilno ispunio prijavu i prilozio sve dokumente i u kojoj zupaniji zivis
ako ti nesto fali od papira odgode te za slijedecu turu pa mozes cekati do kraja godine na povrat

Istina, to se meni jednom dogodilo i zato sam sad i zvao ...
Međutim, teta mi na telefon tvrdi ovo što sam napisao gore ...

GoldenSurferFromCRO
16.05.2007., 11:45
Nije tako, prosle godine sam imao sve uredno popunjennu prijavu i sa svim prilozenim dokumentima i sve to u lipu je bilo tocno! No dobio sam novac tek pred Bozic! Mozda je problem u isplati kolicine love, sto je veca lova za isplatu obicno do odgode na kraju, a sto prije se isplacuju male sume....

emiliano
17.05.2007., 06:31
Ma ko će ga znati, možda nije svugdje isto, možda nije svake godine isto, a možda uopće ni nema nikakvog pravila ...

jjosip
17.05.2007., 09:30
Jel dobio netko iz Osijeka povrat?
Molio bi da netko javi ako dobije, čisto da vidim jel me zaobišao prvi krug..

hvala

jjosip
22.05.2007., 11:26
sjeli novci danas, Osijek, javljam sam sebi :rofl:

pozz

Mr. Creosote
23.05.2007., 13:11
Ovdje Rijeka
Danas zvao poreznu upravu i dobio odgovor da mi je prijava obrađena još početkom 04. mj. :confused: i proslijeđena u ZG.
Novcima još ni traga.
Ima li netko slično iskustvo?

dada69
23.05.2007., 19:13
rijeka calling..ista stvar..ha, mislim da bi trebalo svakog dana lec na racun.

Treefrog
24.05.2007., 07:42
Mama i brat mi dobili jučer novce. Ja još nisam. Zajedno smo predali, isto prezime... Ja ispunjavala sve 3.

Kojim redom to ide? Brinem se. Možda su moju izgubili.:mad:

dada69
24.05.2007., 09:06
ocekuj novce svaki dan, treefrog..

alanka
24.05.2007., 14:12
zg, dobila (i više nego što sam mislila) prije par dana :s

jjosip
24.05.2007., 14:35
meni su skinuli od očekivanog iznosa nekakav porez na porez, za što nikad nisam čuo da se skida... uglavnom, ostadoh bez dodatne 3k :mad:

Treefrog
25.05.2007., 07:28
Još neke osobe kojima sam ispunjavala prijavu a predali su poslije mene su dobili novac. Ja još čekam:ceka:

emiliano
25.05.2007., 08:57
Rijeka, još čekam, prije tri tjedna su mi rekli da mi prijava nije još obrađena ...
Očekujem oko 2 KKn. Jeli neko već dobio približno takav iznos ?

GoldenSurferFromCRO
25.05.2007., 09:04
Zagreb, ocekujem oko 3,5k kn, dakle jos cekam. Mislim da najprije isplacuju one male iznose, a one vece bi nesto na kraju...

NekaNovaJa
25.05.2007., 09:08
Mislim da najprije isplacuju one male iznose, a one vece bi nesto na kraju...

Ma nije, prijatelj koji dobije značajan iznos uvik dobije prije mene. Ja redovito pred kraj lita i koliko god frintam, nije loše dobit ni tada, dobro dođe nakonm lita!

GoldenSurferFromCRO
25.05.2007., 09:56
Svake godine sam uvijek dobivao povrat poreza u listopadu, a prosle sam po prvi puta dobio tek u prosincu! A kazu da je ove godine pocelo ranije, pa valjda to bude na kraju ljeta?

dada69
25.05.2007., 11:47
meni je referentica rekla da cekam lovu iz zg buduci da obradjena prijava ide u zg..

.keskin.
12.06.2007., 15:46
Dobih neki dan privremeno porezno rješenje.

Pišu stvake poreza na dohodak, i stavke "uplaćeni predujam poreza i prireza u tuzemstvu", "ukupno uplaćeni porez i prirez" i "razlika poreza i prireza za povrat" su iste cifre.

Na žiro su mi sjele pare, i šta sad, jesam ja dužan sad njima nešto uplatit, kažite mi jer ja nemam pojma šta je ovo, 15 dana rok kaže...

Šta sad?

triax
12.06.2007., 19:13
To znaći da sav porez i prirez koji je plaćen imaš pravo dobiti nazad, a kako kažeš i sam, novac ti je već sjeo na račun.
15 dana je rok ako se želiš žaliti na obračun - što naravno ne želiš budući ti država vraća sve što si joj platio :top:

cicap
14.06.2007., 14:47
ja sam dobio, Sl. Brod!

prošli mjesec...

iako manje nego što sam si izračunao, ali nema veze!

Nata07
15.06.2007., 08:41
[QUOTE=

iako manje nego što sam si izračunao, ali nema veze![/QUOTE]

preporuka: provjeri zašto manje, jer su meni (knjigovođi) prošle godine obračunali krivo, pa sam išla provjeravat, pa su vršili ispravak i na kraju konačno onak kak sam ja obračunala

cicap
15.06.2007., 12:33
hvala Nata07!

ma kod mene je bila greška, krivo sam stavio prirez!
:zubo:

gospođa je bila jako ljubazna, inače mi je sve lijepo uračunala: Životno, III stup, cvike...

:top:

GoldenSurferFromCRO
15.06.2007., 13:44
A kada cu ja dobiti povrat poreza? Zagreb, Susedgrad. Predao medju prvima, a jos cekam povrat poreza ko Godoa...

emiliano
15.06.2007., 13:58
I žena i ja dobili prije jedno tjedan dana, ali još ništa od rješenja ... je li to uobičajeno da lova sjedne na tekući a rješenje kasni ?

Kako bi se onda mogli žaliti ?

Edgar
15.06.2007., 21:50
A kada cu ja dobiti povrat poreza? Zagreb, Susedgrad. Predao medju prvima, a jos cekam povrat poreza ko Godoa...

da nisi možda negdje pogriješio u prijavi. nazovi poreznu i pitaj

prije 2 godine, negdje u ovo vrijeme pisalo u novinama da je 80% prijava za moje područje rješeno

kako nija moja. otišao na poreznu, žena pogleda u komp., kaže aha....i izvuče moju prijave iz hrpe - sporni predmeti. krivo bio nešto izračuno i nisma predao kopiju osobne :confused:

u roku 10 dana dobio pare. d anisma otišao, ne bih ih bio dobio do Božića

TincH
21.06.2007., 16:42
Malo dižem temu...
Budući da sam totalni tuntlek za novac zanima me tko UOPĆE može dobiti povrat poreza.
Npr. osoba je zaposlena od 10. mjeseca prošle godine, svakih par mjeseci novi ugovor na određeno. Imali uopće nekakva prava na povrat?

Akrap
21.06.2007., 18:33
Npr. osoba je zaposlena od 10. mjeseca prošle godine, svakih par mjeseci novi ugovor na određeno. Imali uopće nekakva prava na povrat?

Za prošlu godinu više ne :zubo: ,

ali inače, naravno...

TincH
21.06.2007., 18:37
Za prošlu godinu više ne :zubo: ,

ali inače, naravno...
Ok, znači samo ispuni prijavu i to je to? :confused:

Akrap
21.06.2007., 20:19
Ok, znači samo ispuni prijavu i to je to? :confused:

ha čuj, u principu da,

najbolje da ti nagodinu, početkom godine opet svratiš ovdje pa će ti netko sve lijepo objasnit :)

TincH
21.06.2007., 20:21
Čekaj, hoćeš reći da gotovo svaki prosječni zaposlenik plati više poreza nego što bi trebao? :confused:

Akrap
21.06.2007., 20:57
Čekaj, hoćeš reći da gotovo svaki prosječni zaposlenik plati više poreza nego što bi trebao? :confused:

ne bih znao točne podatke, ali moja percepcija je da je tako :)

konkretno ja uvijek preplatim porez :zubo:

freelancer
26.06.2007., 21:22
Jao, jao neki već dobili perje...

Ja ne! :(

emiliano
27.06.2007., 06:22
Jao, jao neki već dobili perje...

Ja ne! :(

Većina riječana je već dobila, jedino ako očekuješ neku veću svotu ...

Ja dobio oko 2 soma početkom mjeseca ...

freelancer
27.06.2007., 07:54
Većina riječana je već dobila, jedino ako očekuješ neku veću svotu ...

Očigledno ja nisam većina, s jedne strane lijepo, s druge i nije!:zubo:

Nata07
27.06.2007., 09:06
i ja dobila cca 2,5 soma još prošli mjesec