PDA

View Full Version : Vaillant bojler

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16

dexdu
30.07.2013., 04:42
Pljujem?? Jesam li negdje napisao njegovo ime?? Vrijeđao ga, omaložavao?? Izrazio sam sumnju u kvalitetu obavljenog posla, a razloge sam naveo u prethodnom postu..

Žao mi je što nisam u početku rekao da je posao obavio fušer, baš me zanima da li bi i onda 45 minuta bilo dostatno vrijeme, ili bi komentari bili tipa - tako ti i treba kada ne zoveš ovlašteni servis...

Negdje si napisao da treba više čitati Kajperinju pa bih bio manje zbunjen. Ne, treba samo manje čitati tvoje postove..

Da, stvarno jadan serviser - dobio kavu prije servisa, sok, domaću "bučnicu" i "tringelt" poslije.. Prava sam mušterija iz noćne more...

Nedao mi bog tvoje kave, soka, domače bučnice i tringelta :kava:

Tko te tera da čitaš moje ili bilo čije postove :ne zna:

kajperinja
30.07.2013., 09:44
Da, stvarno jadan serviser - dobio kavu prije servisa, sok, domaću "bučnicu" i "tringelt" poslije.. Prava sam mušterija iz noćne more...

Znaci i nije se bas jako zurio...za klopu i kavu je imao vremena. :D
Pljujem?? Jesam li negdje napisao njegovo ime?? Vrijeđao ga, omaložavao?? Izrazio sam sumnju u kvalitetu obavljenog posla, a razloge sam naveo u prethodnom postu..
Nisi. I to je korektno.
Nije ok necije ime povlaciti po forumu u negativnom kontektu. Pa cak i ako ima opravdanih razloga. Jer...kao sto si i prije rekao, nije stvar servisa, vec odredjenog servisera. Greske i propusti se desavaju. Ako servis stoji iza toga i rijesi problem (slampavog/neiskusnog servisera) sve je ok i nema razloga nekome zbog toga upropastavati posao.
Žao mi je što nisam u početku rekao da je posao obavio fušer, baš me zanima da li bi i onda 45 minuta bilo dostatno vrijeme, ili bi komentari bili tipa - tako ti i treba kada ne zoveš ovlašteni servis...

Lako moguce. :D
Mozda bih bas ja prva takvo sto napisala. Bas zato sto znam za takve primjere gdje su (popusti koje sam prije spomenula) i radili takve brze servise i nisu nista napravili, pa su ljudi poslje morali zvati "pravi" servis nakon njih.
No, da i jesi zvao fusera, onda se mozda ne bi imao kome zaliti. Naravno ima i korektnih fusera, ali ima i onih drugih.
Tako da, opcija ovlastenog servisera (cak i kada ispadne da nesto nije u redu...dogadja se ...i oni su ljudi) uvijek postoji nacin da rijesis problem.
Vidi recimo temu o termostatu (malo nize dolje) gdje je majstor uvjeravao covjeka da termostat gubi podatke ako nestane struje, covjek od drugih saznao da to ne smije biti tako i dobio novi termostat.
Ne mogu ni majstori biti sveznajuci, mogu pogrijesiti, ali sve dok stoje iza svog posla, dodju ponovo ako nesto nije u redu, ako zele rijesiti problem...onda je to ok.
A ne da majstor zabrlja i ne vidis ga vise nikada, ne javlja se na telefon...nestao sa lica zemlje. (jedan takav mi je sfusao plocice...nikada nije dosao popraviti)

kajperinja
07.08.2013., 19:01
Uglavnom, zahvaljujem na informacijama kakve god da one bile jer i one iziskuju trud.. I javim krajnji ishod...
Jos nista?

bricki
28.08.2013., 12:31
Pozdrav . Hitno bih molio odgovor , ako može .

Trebao bih Vaillant kombinirani bojler , fasadni , 28 kW .

Imam 11 radijatora ( prizemlje i kat , 2 x 105 m2) . Znači bojler bi trebao normalno grijati vodu za radijatore + vodu za kupaonicu .
Dali postoji opcija da bojler automatski počne grijati vodu za tuširanje , bez da imam spremnik za toplu vodu ( princip običnog protočnog bojlera ) i dali postoji jačine 28 kW ?

Dobivam odgovore da je 20kW najjači , da ovo da ono i gura mi se Bosch u zamjenu .

Vaillant 282-5 , jel taj odgovara onome šta bih trebao ?
Taj nije kondenzacijski nego obični . PA sad kao kondenzacijski može/ne može grijati toliko radijatora , a isti odgovor dobijem i za obični bojler koji nije kondenzacijski .

HVALA

kajperinja
28.08.2013., 20:17
Pozdrav . Hitno bih molio odgovor , ako može .

Trebao bih Vaillant kombinirani bojler , fasadni , 28 kW .

Imam 11 radijatora ( prizemlje i kat , 2 x 105 m2) . Znači bojler bi trebao normalno grijati vodu za radijatore + vodu za kupaonicu .
Dali postoji opcija da bojler automatski počne grijati vodu za tuširanje , bez da imam spremnik za toplu vodu ( princip običnog protočnog bojlera ) i dali postoji jačine 28 kW ?

Dobivam odgovore da je 20kW najjači , da ovo da ono i gura mi se Bosch u zamjenu .

Vaillant 282-5 , jel taj odgovara onome šta bih trebao ?
Taj nije kondenzacijski nego obični . PA sad kao kondenzacijski može/ne može grijati toliko radijatora , a isti odgovor dobijem i za obični bojler koji nije kondenzacijski .

Glupost. Pa vidis i sam da postoji...282 je taj. ;)
Pogledaj si na vaillantovim stranicama npr. ovo (http://www.vaillant.hr/Proizvodi/Plin/grijanje_i_topla_voda/produkt_vaillant/atmoTEC_turboTEC_plus_VUW.html) ili nazovi predstavnistvo (http://www.vaillant.hr/O_nama/Kontakti/Hrvatska/) ili neki od servisa (http://www.vaillant.hr/stepone/data/downloads/f3/30/01/Popis_ovlastenih_servisa_VSS_072013.pdf)
Opcija sa spremnikom je bolja verzija ako imas vise kupaona/kuhinja...tj. vise izljevnih mjesta koja bi se mozda mogla koristiti istovremeno.

bricki
28.08.2013., 20:38
Glupost. Pa vidis i sam da postoji...282 je taj. ;)
Pogledaj si na vaillantovim stranicama npr. ovo (http://www.vaillant.hr/Proizvodi/Plin/grijanje_i_topla_voda/produkt_vaillant/atmoTEC_turboTEC_plus_VUW.html) ili nazovi predstavnistvo (http://www.vaillant.hr/O_nama/Kontakti/Hrvatska/) ili neki od servisa (http://www.vaillant.hr/stepone/data/downloads/f3/30/01/Popis_ovlastenih_servisa_VSS_072013.pdf)
Opcija sa spremnikom je bolja verzija ako imas vise kupaona/kuhinja...tj. vise izljevnih mjesta koja bi se mozda mogla koristiti istovremeno.

Ovaj koji sam naveo nije kondenzacijski a kao kondenzacijski su štedljiviji.
Vailant ima kondenzacijske do 20kW a meni treba 28kW .
Sad kondenzacijski ili ne ? Jel razlika velika i u čemu ? Osim u potrošnji plina di bi kondenzacijski trebao biti štedljiviji . Eh sad jel to tak u realnosti ili ne ?

kajperinja
28.08.2013., 20:59
Ovaj koji sam naveo nije kondenzacijski a kao kondenzacijski su štedljiviji.
Vailant ima kondenzacijske do 20kW a meni treba 28kW .
Sad kondenzacijski ili ne ? Jel razlika velika i u čemu ? Osim u potrošnji plina di bi kondenzacijski trebao biti štedljiviji . Eh sad jel to tak u realnosti ili ne ?
Napisao si : Trebao bih Vaillant kombinirani bojler , fasadni , 28 kW .

Nisam shvatila da zelis bas kondenzacijski.
No...svejedno ..najbolje je da nazoves neku strucnu osobu.
Ako ovih 11 radijatora imas od prije i radili su s obicnim bojlerom na visokim temperaturama, od kondenzacijskog nemas nikave koristi jer ce i on morati raditi na visokim temperaturama.
Osim ako radijatori nisu debelo predimenzionirani...naime, radijatori za kond. bojler moraju biti puo veci tj vece povrsine...da bi on mogao ucinkivito/stedljivo raditi na nizim temperaturama.
(nisam strucnjak...o tome sam cula i procitala sto okolo sto ovdje na forumu)

bricki
28.08.2013., 21:24
[QUOTE=kajperinja;46497619]

hvala na savjetu

Partfiš
30.08.2013., 13:43
Lijepo molim da mi netko savjetuje na koliki tlak se pumpa ekspanziona posuda na 37 godina starom kombi-bojleru Vailant VCW-Sine18 T3W?
Mogu li je napumpati bez praznjenja sistema?

Posuda je ugradjena u bojler.

Hvala

kajperinja
30.08.2013., 18:48
Isprazniti sistem, pa na 0,8 - 0,9.

Tornado11
01.09.2013., 08:25
Trebam novi bojler 24 kw. Do sada Vaillant od 1974 imam, koji je do sada radio. Pitanje, uzeo bih Vaillanta 24 kw na dimnjak serije 5 ... TEC jel to "made in China?" jer sam čuo da se Vaillant jaaaako srozao u borbi za kupce pa je masu njihovih stvari kod nas 3. klasa. Ili uzeti Viessmanna koji je rađen u Njemačkoj, ali ne i za njemačko tržište? Vitopend 100? ili nekog Boscha, koji je do neke godine radio odlične alate, vešmašine i sl, te kupio popularni Junkers? Sve je to između 6.500 i 8.000 tis kuna plus/minus? Prijedlog?

sinhron
01.09.2013., 08:31
Molio bih ako netko zna koja je cijena senzora dimnih plinova na Vaillant bojleru vuw 24 2001 godina.hvala!

dexdu
01.09.2013., 10:49
Molio bih ako netko zna koja je cijena senzora dimnih plinova na Vaillant bojleru vuw 24 2001 godina.hvala!

300,00 plus ugradnja :kava:

sinhron
01.09.2013., 12:06
Hvala! Pozdrav!

Partfiš
04.09.2013., 14:36
Isprazniti sistem, pa na 0,8 - 0,9.

Hvala ti :)

Tornado11
04.09.2013., 22:08
Imam 2,80 od ulaska bojlera u zid do vrha tj kraja dimnjaka. Da li se može staviti Atm bojler, a imam atest za turbo? Schiedel 2003 rađen 16cm. Molim hitno odgovor (neke cijevi... i sl) Zvao Viesmann i Vaillant ali mi petljaju sa odgovorom. nije tu ... sutra zovite ...

June
05.09.2013., 12:26
Haj, imam pitanje. :)
Koliko se kreću cijene električne ploče za plinski bojler Vaillant? Ovaj naš je star nekih 15-ak godina i ne radi mu plamenik, tj.pokrene se tek nakon okretanja gumbića. Majstor (u čije poštenje iskreno sumnjam) je nakon 3-4 isprobavanja zaključio da treba mijenjati ploču i puknuo jednu dosta veliku cifru.
S obzirom da smo mu na zimu ostavili 1000 kn bez računa (moji starci su nadležni za to, a majstori su im kao svete krave:rolleyes:) htjela bi da ovaj put prođemo malo poštenije.
I da, jesu li možda u Slo jeftiniji?

bob4
05.09.2013., 12:34
1. Koji tip bojlera?
2. Možda ima nekakvu indikaciju (led, displej) ?
3. Gdje se događa kvar ? Na grijanju ili topla voda ?
4. imaš i pp

June
05.09.2013., 12:40
Hvala na pomoći, poslala sam ti pp. :)

dexdu
07.09.2013., 00:01
Haj, imam pitanje. :)
Koliko se kreću cijene električne ploče za plinski bojler Vaillant? Ovaj naš je star nekih 15-ak godina i ne radi mu plamenik, tj.pokrene se tek nakon okretanja gumbića. Majstor (u čije poštenje iskreno sumnjam) je nakon 3-4 isprobavanja zaključio da treba mijenjati ploču i puknuo jednu dosta veliku cifru.
S obzirom da smo mu na zimu ostavili 1000 kn bez računa (moji starci su nadležni za to, a majstori su im kao svete krave:rolleyes:) htjela bi da ovaj put prođemo malo poštenije.
I da, jesu li možda u Slo jeftiniji?

Prema navedenome teško je reći dali je riječ o modelu VGW ili VUW, ali ako bojler reagira samo na okretanje gumba a model je VGW mislim da je tvoj serviser u pravu (neispravna elektronska ploča), ali često i običan kontakt sprej može riješiti problem, jer se u potenciometru na elektronskoj ploči skupi malo prešina ili oxida i zato netreba mjenjati ploču - osim ako sprej ne riješi problem :kava:

A opet ako je riječ o VUW modelu nemora biti uopče problem u elektronskoj ploči nego u aqua senzoru :kava:

June
07.09.2013., 09:35
RAdi se o vgv bojleru. Pitat ću servisera da li je probao s kontakt sprejom. Treba doći ovaj tj s nekom drugom el.pločom koju će namontirati i probati ak je u tome problem. Hvala svima na odgovorima.:mig:

teslaCRO
08.09.2013., 06:42
Pozdrav,

Prije svega samo da upozorim da sam potpuni noob za plin i plinske bojlere, doselio sam se u ovaj stan prije mjesec dana a do tada sam uvijek bio na toplani.

Ugl, za vikend sam odlazio iz stana i ugasio glavni dovod plina.
Kad sam se vratio danas, pokušao sam pustiti toplu vodu, skužio da je nema i sjetio se da sam ugasio dovod. Upalio sam dovod ali mi sada bojler ne radi.
Prikazuje grešku f.28 i uopće se ne uspjeva upaliti.

Pomoć netko?

EDIT: Ok, ocigledno da sam noob, rijesen problem. :)
Ako još nekoga google dovede ovdje s istim problemom, samo pritisnuti tipku s nacrtanim prekriženim plamenikom. Its just that simple. XD

melki77
10.09.2013., 12:50
Znaci, prvi put u zivotu sam u doticaju sa plinskim bojlerom, naime doselila sam se u kucu u kojoj se nalazi, problem je sljedeci... prvo nije bilo tople vode, kada sam upalila termostat za grijanje (za radijatore) bilo je i tople vode, medutim sada ne zeli ni upaliti grijanje... zna li netko od prilike u cemu ju problem i koliko bi me kostao popravak, da se znam pripremiti...fala

dexdu
10.09.2013., 15:01
Znaci, prvi put u zivotu sam u doticaju sa plinskim bojlerom, naime doselila sam se u kucu u kojoj se nalazi, problem je sljedeci... prvo nije bilo tople vode, kada sam upalila termostat za grijanje (za radijatore) bilo je i tople vode, medutim sada ne zeli ni upaliti grijanje... zna li netko od prilike u cemu ju problem i koliko bi me kostao popravak, da se znam pripremiti...fala

Prije svega za točan odgovor treba navesti tip bojlera ili objesiti sliku :mig:

Kada bojler ne reagira na toplu vodu kvar je vodenog šaltera kod tipova VGW ili VCW ili aqua senzora kod tipova VUW modela - cijena popravka 300-600 kn. zavisno o modelu :kava:

Kada bojler ne reagira na grijanje u večini slučajeva treba na bojleru obaviti servis - čišćenje - cijena servisa 450-550 kuna zavisno o modelu uređaja :kava:

melki77
10.09.2013., 18:30
Prije svega za točan odgovor treba navesti tip bojlera ili objesiti sliku :mig:

Kada bojler ne reagira na toplu vodu kvar je vodenog šaltera kod tipova VGW ili VCW ili aqua senzora kod tipova VUW modela - cijena popravka 300-600 kn. zavisno o modelu :kava:

Kada bojler ne reagira na grijanje u večini slučajeva treba na bojleru obaviti servis - čišćenje - cijena servisa 450-550 kuna zavisno o modelu uređaja :kava:

sorry, model je VGW 240, prvo nije htjela topla voda, pa sam se sluzila tako da upalim grijanje i onda je neko vrijeme isla topla voda i posluzilo je da se na brzinu otusiramo, a sada vise ne zeli ni grijanje... ne pali se bojler uopce...:ne zna:

dexdu
10.09.2013., 19:29
sorry, model je VGW 240, prvo nije htjela topla voda, pa sam se sluzila tako da upalim grijanje i onda je neko vrijeme isla topla voda i posluzilo je da se na brzinu otusiramo, a sada vise ne zeli ni grijanje... ne pali se bojler uopce...:ne zna:

Znači ovako:

Na tim modelima može u vodenom šalteru crknuti membrana, klackalica te popravak košta 300,00 kuna, ili kompletna reperatura vodenog šaltera sa jednogodišnjem jamstvom 600,00 kuna :mig:

Servis tko zna kada je rađen pa ti je servis bez kemijskog čišćenja 400,00 kuna ili sa kemijskim čišćenjem izmjenjivača 550,00 kuna :mig:

Ako ja radim servis jamstvo na buduću ispravnost kompletnog uređaja je 7 dana ili u slučaju bilokakvih kvarova do sljedečeg servisa imaš popust na uslugu popravka 30%

Takve su cijene barem kod mene :kava:

betmen66
13.09.2013., 23:06
Pozdrav,
zna li netko gdje kupiti tekučinu za čišćenje kamenca, koji je naziv i koliko je treba za čišćenje jednog bojlera?

:)

dexdu
14.09.2013., 20:28
Pozdrav,
zna li netko gdje kupiti tekučinu za čišćenje kamenca, koji je naziv i koliko je treba za čišćenje jednog bojlera?

:)

U servisima, sanit, 3 litre, cijena 50 kn/litri :kava:

Treba ti i pumpa koja vrti kiselinu u izmjenjivaču cijena 3.000,00 kuna :503:

bob4
14.09.2013., 20:33
Betmen će to brzinom zvuka sam progurati :rofl:

kajperinja
14.09.2013., 21:45
Servis tko zna kada je rađen pa ti je servis bez kemijskog čišćenja 400,00 kuna ili sa kemijskim čišćenjem izmjenjivača 550,00 kuna :mig:

Ako ja radim servis jamstvo na buduću ispravnost kompletnog uređaja je 7 dana ili u slučaju bilokakvih kvarova do sljedečeg servisa imaš popust na uslugu popravka 30%

Takve su cijene barem kod mene :kava:
Ma daj...kaj zbilja?
Napravis kompletan servis sad pred zimu za 550kn, a rikne mi pumpa/elektronika/kotlic/nesto skupo....pred sljedecu zimu i to mi napravis za 30% manje?
Ili imam kvar za 3 godine...(sto je isto "do sljedeceg servisa") ...opet isto?
Ili...sto znaci - do sljedeceg servisa i 30% na sto tocno? I zasto?
Pa i sam pises i govoris da kvar (kojekakav) nema veze sa servisom. Bojler se moze pokvariti uvijek, i mjesec dana nakon servisa i godinu dana nakon servisa. Zasto popust? :ne zna:

bruce80
15.09.2013., 02:33
Vjerojatno zato što želi imati klijenta koji će nazvati njega u slučaju kvara a ne nekog drugoga..
Na taj način se želi probiti na tržište..
Za mene jako pametno i dobro ako su u konačnici cijene jeftinije kod njega nego kod drugih..:top:

bob4
15.09.2013., 12:57
Ma daj...kaj zbilja?
Pa i sam pises i govoris da kvar (kojekakav) nema veze sa servisom. Bojler se moze pokvariti uvijek, i mjesec dana nakon servisa i godinu dana nakon servisa. Zasto popust?
K meni došla na popravak elektronika drugi dan nakon servisa..:confused:..Zablokirao miš ventil i skurio elektroniku. :503: (da li to ima veze sa servisom ???? nemam pojma )

kajperinja
16.09.2013., 21:25
K meni došla na popravak elektronika drugi dan nakon servisa..:confused:..Zablokirao miš ventil i skurio elektroniku. :503: (da li to ima veze sa servisom ???? nemam pojma )
Ne mogu reci da ja imam, ali:
1. pitanje je sto znaci "nakon". Nije isto dogodi li se nesto nakon dan-dva ili nakon pola godine-godinu.
2. vjerujem da ce dexdu znati odgovor na ovo pitanje, ali u opisu radova koji ulaze u servis nema (koliko znam) nicega sto ima veze s ovim, pa bih rekla da to ne moze imati veze s kvarom.
3. naravno, ako je majstor bio slampav pa zalio elektroniku...ili nesto, pa se to dan dva cijedilo ...vjerojatno je moguce da strada elektronika.

Tako, da ...u ovom slucaju, ako se to desilo drugi dan...mozda ima veze, ali ne direktne sa servisom, jer ono sto majstor radi pri servisu ne moze (valjda) dovesti do blokade mis ventila ili do stradavanja elektronike.
Ali ...nije nemoguce da je nekako to povezano...ali ne nuzno.
Eto...a sad neka dexdu napise...kako to vidi majstor, a ne laik. :)

dexdu
17.09.2013., 08:57
Ma daj...kaj zbilja?
Napravis kompletan servis sad pred zimu za 550kn, a rikne mi pumpa/elektronika/kotlic/nesto skupo....pred sljedecu zimu i to mi napravis za 30% manje?
Ili imam kvar za 3 godine...(sto je isto "do sljedeceg servisa") ...opet isto?
Ili...sto znaci - do sljedeceg servisa i 30% na sto tocno? I zasto?
Pa i sam pises i govoris da kvar (kojekakav) nema veze sa servisom. Bojler se moze pokvariti uvijek, i mjesec dana nakon servisa i godinu dana nakon servisa. Zasto popust? :ne zna:

Prije svega 30% niže cijene se odnose na uslugu a ne na materijal s time da je servis redovno (svake godine odrađen) :kava:

To se odnosi na dugogodišnje stranke a ne na stranke koje me zovu zato jer baš tog trenutka nisu mogle naći nikog slobodnog :mig:

Imam jednu stranku koja želi pregled, servis, mjerenja propusnosti svakih 6 mjeseci - pa kako da joj nedam popust i 50% kada sam na tom bojleru zaradio svake godine 700-800 kuna :mig:

Malo sam se raspisao onako opčenito, ali naravno da si u pravu i sada se ispravljam - hvala na opaski :kava:

dexdu
17.09.2013., 09:01

Nema nikakve veze - osim ako elektronika mije zalijana vodom prilikom servisa :kava:

Zablokirani miš ventil nemože skuriti elektroniku (bar ja nisam naišao na taj slučaj) jer njemu za otvaranje ili zatvaranje elektronika daje impulsno napajanje 3X i nakon toga stane

kajperinja
17.09.2013., 15:23
Vjerojatno zato što želi imati klijenta koji će nazvati njega u slučaju kvara a ne nekog drugoga..
Na taj način se želi probiti na tržište..
Za mene jako pametno i dobro ako su u konačnici cijene jeftinije kod njega nego kod drugih..:top:
Jasno da je to za tebe jako pametno. U tom slucaju ti (musterija) jeftinije prodje.
Salim se...
Normalno da ce neka stalna, dobra musterija dobiti tu i tamo (ili cak stalno, kako kaze dexdu) neki popust, ali s druge strane mislim da ako netko ima puno stalnih musterija...da nece svima raditi 30% jeftinije, svaki posao...jer onda to vise i nije popust, nego mozemo reci da taj servis ima nize cijene.
Prije svega 30% niže cijene se odnose na uslugu a ne na materijal s time da je servis redovno (svake godine odrađen) :kava:
Jel ima i 30% na servis, obzirom da je i to usluga? :D
Pa dodje umjesto 580 (ili kod tebe 550?) 406 tj. 385 kuna?

Malo sam se raspisao onako opčenito, ali naravno da si u pravu i sada se ispravljam - hvala na opaski :kava:
Tko ce drugi, ako necu ja. :mig:
Cisto da se neki ne bi zanijeli, pa pod normalno ocekivali popust za kvar koji nema veze sa servisom, ... misleci da to moze imati veze.

Guud
19.09.2013., 00:05
Ne znam da li sam na pravoj temi.. zanima me iskustvo s vaillant protočnim bojlerima (za toplu vodu, na struju). Oduvijek sam imao klasične el. bojlere i navikao sam na njih, kupnjom stana dobio sam protočni bojler, siemens 18kw na kojeg se ne mogu naviknuti, a nema baš mjesta za klasičan bojler. Kad tek pustim vodu bude hladna, onda se uključi taj protoočni bojler pa bude vruća, zatim smanjim na mješalici i bojler se isključi pa opet bude hladna.. i tako u krug. Nedavno sam promjenio mješalicu, stavio kvalitetnu grohe, tako da nije problem u njoj. Da li postoji protočni bojler koji radi isto kao i klasični akumulacijski, tj. da ne vidiš bojler ne bi mogao prepoznati da se radi o protočnom a ne o klasičnom? Npr.

http://www.vaillant.hr/Proizvodi/Struja/topla_voda/produkt_vaillant/Protocni_grijac_VED_E_exclusiv.html

http://www.termometal.hr/proizvodi/bojleri/vaillant-protocni-elektricni-bojleri-ved-za-pripremu-tople-vode/

kajperinja
19.09.2013., 08:14
Ne znam da li sam na pravoj temi.. zanima me iskustvo s vaillant protočnim bojlerima (za toplu vodu, na struju). Oduvijek sam imao klasične el. bojlere i navikao sam na njih, kupnjom stana dobio sam protočni bojler, siemens 18kw na kojeg se ne mogu naviknuti, a nema baš mjesta za klasičan bojler. Kad tek pustim vodu bude hladna, onda se uključi taj protoočni bojler pa bude vruća, zatim smanjim na mješalici i bojler se isključi pa opet bude hladna.. i tako u krug.
Zar nemas na tom bojleru neki kotacic kojim bi smanjio temperaturu vode, da ti ne bude pre vruca - tj. da ne moras smanjivati na pipi?

Guud
19.09.2013., 23:41
Zar nemas na tom bojleru neki kotacic kojim bi smanjio temperaturu vode, da ti ne bude pre vruca - tj. da ne moras smanjivati na pipi?

Nema. :/

kajperinja
20.09.2013., 09:35
Nema. :/
Steta.

Da li postoji protočni bojler koji radi isto kao i klasični akumulacijski, tj. da ne vidiš bojler ne bi mogao prepoznati da se radi o protočnom a ne o klasičnom?
Nemam iskustva s strujnim protocnim bojlerima, ali trebao bi imo raditi tako da ti voda bude ugodna i da mozes smanjiti/povecati temperaturu. (a to je navedeno kod oba ova bojlera cije si linkove stavio)
Razlika bi eventualno (po meni, kao laiku) mogla biti u tome da dolazak tople vode ipak moras malo pricekati, kao i kod plinskih bojlera...jer u akumulacijskom topla voda stoji, dok kod protocnog treba zagrijati vodu koja dolazi hladnim vodom.
Mozda mozes (ako ne dobijes ovdje ili od nekog) dodatne informacije dobiti u Vaillant predstavnistvu (http://www.vaillant.hr/O_nama/Kontakti/Hrvatska/)

Jozefina K.
27.09.2013., 12:13
Vaillant VGV 180 potrebno je promijeniti ili popraviti

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_xcftIE27p3RK5b__Ib04Yq1wYzIec vsHhSplIk7bfeiYCx_ehw

donji desni gumb. Naime, ne mogu odblokirati bojler, gumb je labav, bojler ne reagira. Popravak odnosno izlet u moju kupaonicu bi došao 200 kn, a trajao cigle 2 min :504:

Lijepo bih molila upute kako skinuti masku i zamijeniti gumb koji, provjerila sam, dođe 20 kn. :cool:

dexdu
27.09.2013., 14:46

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_xcftIE27p3RK5b__Ib04Yq1wYzIec vsHhSplIk7bfeiYCx_ehw

donji desni gumb. Naime, ne mogu odblokirati bojler, gumb je labav, bojler ne reagira. Popravak odnosno izlet u moju kupaonicu bi došao 200 kn, a trajao cigle 2 min :504:

Lijepo bih molila upute kako skinuti masku i zamijeniti gumb koji, provjerila sam, dođe 20 kn. :cool:

Jednostavno :mig:

- Na vrhu prednjeg poklopca nalazi se šaraf i maska se preklopi
- Na dnu otvorene maske nalazi se jedan šaraf i poklopac se povuče prema gore
- Gornji poklopac se drži na dva šarafića lijevo i desno - to odšarafiš i poklopac skineš vukući ga prema sebi
- Poskidaš đekove sa elektronike i izvučeš elektronsku ploču prema gore
- Tu dolaziš do strganog gumba kojeg izvučeš iz zakačkih sa dva probirštifta
- Umetneš novi gumb i obratnim redosljedom sve sastaviš

Voala - popravila si kvar i uštedila 180,00 kuna - vidiš kako je jednostavno :kava:

bob4
27.09.2013., 19:52
A mi svi drugi ćemo u to ime popiti gemišt ili pivu
:zivili::zivili:

dexdu
27.09.2013., 20:37
A mi svi drugi ćemo u to ime popiti gemišt ili pivu
:zivili::zivili:

Ma ja se zafrkavam - ako gospođa misli da je to za laika jednostavno živi bili pa vidjeli :kava:

bob4
27.09.2013., 20:52
Šta znaš :mig: možda gospođa ima iskustva u radu s alatom :cerek:

quest11
28.09.2013., 01:05
Hoce li stari VGV, mislim da je 180 (ne mogu naci gdje pise model! :(), dakle stari bojler raditi sa CALORMATIC 332? Na izvodu iz bojlera postoje tri zice...trazim regulator sobne temperature koji bi gasio bojler preko noci, a dosad je bio onaj prastari vrt20...hvala svima!

dexdu
28.09.2013., 08:34
Šta znaš :mig: možda gospođa ima iskustva u radu s alatom :cerek:

Nisu tu u pitanju samo dva probirštifta, kada i dođeš do elektronske ploče postoje zakačke na đekovima i na ploči i ako neznaš gdje stisnuti zakačke nego vučeš na silu možeš ploču samo strgati :503:

PCharge
29.09.2013., 19:08
Pozdrav,

Imam problem sa Vaillant VCW 18 t3 bojlerom. Tijekom pustanja tople vode u subotu je prestao raditi, plamenik se vise ne pali, niti za grijanje niti za toplu vodu. Zizak normalno gori. Prilikom pustanja tople vode cuje se lagani klik no plamenik se ne upali.

Poznanik koji ima malo vise iskustva od mene s bojlerima (no ne znam koliko tocno :-) je nakon brzog pregleda zakljucio da je otisao plamenik i/ili plinska armatura i da je to u osnovci neisplativo popravljati, da razmisljam o zamjeni cijelog bojlera.

S obzirom da se radi o starom bojleru molim savjete sta bi moglo biti, a moze i preporuke koga da zovem a da ima iskustva sa tim modelom(na pm) te da li je uopce moguce nabaviti dijelove za tako stari bojler i ima li smisla servisirati ga.

Unaprijed hvala

kajperinja
29.09.2013., 21:26
Popravak odnosno izlet u moju kupaonicu bi došao 200 kn, a trajao cigle 2 min :504:

:rolleyes:
Mozda bi majstori stvarno trebali obilaziti ljude...tj. svaki dan napraviti po desetak izleta....onako cisto iz zabave, veselja radi...

@dexdu....znas li sto je bilo s onim kakti brebrzim servisom? Rekao je tip da ce napisati sto je bilo, ali cini mi se da nije...

tominjo
30.09.2013., 09:33
Pozdrav,

Imam problem sa Vaillant VCW 18 t3 bojlerom. Tijekom pustanja tople vode u subotu je prestao raditi, plamenik se vise ne pali, niti za grijanje niti za toplu vodu. Zizak normalno gori. Prilikom pustanja tople vode cuje se lagani klik no plamenik se ne upali.

Poznanik koji ima malo vise iskustva od mene s bojlerima (no ne znam koliko tocno :-) je nakon brzog pregleda zakljucio da je otisao plamenik i/ili plinska armatura i da je to u osnovci neisplativo popravljati, da razmisljam o zamjeni cijelog bojlera.

S obzirom da se radi o starom bojleru molim savjete sta bi moglo biti, a moze i preporuke koga da zovem a da ima iskustva sa tim modelom(na pm) te da li je uopce moguce nabaviti dijelove za tako stari bojler i ima li smisla servisirati ga.

Unaprijed hvala

Odgovor na ovo pitanje će najbolje znati majstor kada ti dođe doma

Gručo
06.10.2013., 09:33
pozz.
posjedujem vaillant soe vuw 240/2-3 koji se nalazi u prostoru pored stepeništa za gornju etažu i od hodnika je odvojen kliznim vratima.u kuhinji( dakle,različitoj prostoriji) je napa. redovitom kontrolom plinske instalacije distributeru odjednom smeta ta napa( iako je tu prije uvođenja plina) jer navodno po njihovom novom pravilniku zabranjena je uporaba nape i plinskog trošila B tipa na istoj etaži. po njima , napa može ostati ukoliko na bojler ugradim uklopni modul koji će isključiti napu u trenutku rada bojlera. na vaillant stranici nisam našao u ponudi takav modul pa prije nego li ih nazovem volio bih čuti ovdje od stručnih ljudi postoji li takvo nešto u ponudi. pretpostavljam da bi taj relejčić, na špulnu dobijao impuls sa magnetnog ventila a radni kontakti prekidali ili zatvarali strujni krug nape. ja bih mogao u kuhinji postaviti običan relej koji bi uključenjem nape jednostavno isključio napajanje bojlera ali to baš i nije savršeno jer bi onda bila onemogućena i cirkulacija tople vode u krugu grijanja. ukoliko bi uklopni modul postojao,naravno da bih za njegovu ugradnju angažirao ovlaštenu osobu. molio bih informaciju ili bar neko elegantnije rješenje od moga,ukoliko se mora improvizirati,ali ne po cijenu sigurnosti, hvala

dexdu
06.10.2013., 13:10
pozz.
posjedujem vaillant soe vuw 240/2-3 koji se nalazi u prostoru pored stepeništa za gornju etažu i od hodnika je odvojen kliznim vratima.u kuhinji( dakle,različitoj prostoriji) je napa. redovitom kontrolom plinske instalacije distributeru odjednom smeta ta napa( iako je tu prije uvođenja plina) jer navodno po njihovom novom pravilniku zabranjena je uporaba nape i plinskog trošila B tipa na istoj etaži. po njima , napa može ostati ukoliko na bojler ugradim uklopni modul koji će isključiti napu u trenutku rada bojlera. na vaillant stranici nisam našao u ponudi takav modul pa prije nego li ih nazovem volio bih čuti ovdje od stručnih ljudi postoji li takvo nešto u ponudi. pretpostavljam da bi taj relejčić, na špulnu dobijao impuls sa magnetnog ventila a radni kontakti prekidali ili zatvarali strujni krug nape. ja bih mogao u kuhinji postaviti običan relej koji bi uključenjem nape jednostavno isključio napajanje bojlera ali to baš i nije savršeno jer bi onda bila onemogućena i cirkulacija tople vode u krugu grijanja. ukoliko bi uklopni modul postojao,naravno da bih za njegovu ugradnju angažirao ovlaštenu osobu. molio bih informaciju ili bar neko elegantnije rješenje od moga,ukoliko se mora improvizirati,ali ne po cijenu sigurnosti, hvala

Napu jednostavno deaktiviraj (odvoji strujno napajanje) ili napu odvoji od ventilacijskog kanala pa neka ti služi samo za filtriranje zraka u prostoriji - distributer če takav način sigurno i uvažiti :kava:

kajperinja
06.10.2013., 18:24
pozz.
Postoji takav modul (elektricar treba strujno spojiti bojler i napu)...ali on naravno iskljucuje bojler dok radi napa - upravo u tome i je bit, bojler ne smije raditi istovremeno s napom*, bez obzira pustas li vodu ili grijes.

* ili bilo kojom drugom napravom koja usisava zrak, tj. trosi kisik iz prostorije...(ventilator, drugi bojler itd.)

Gručo
06.10.2013., 19:20
hvala na brzim odgovorima.
dexdu opcija sa isključenjem nape mi nikako ne odgovara jer je kuhinja na sjevernoj strani i imam problem sa vlagom. čak sam napravio i fiksni dozračnik u kuhinji,na vanjskom zidu koji bi spriječio isisavanje i teoretski mogući podtlak,tako sada oba uređaja imaju svoje fiksne dozračnike prema atmosferi ali distributer takav zahvat zanemaruje. čak bih opciju sa ugljenim filtrom i prihvatio, fleksibilno crijevo sam i skinuo,al onda me njihov kontrolor izbacio iz takta jer zahtjeva da zazidam rupu od ventilacije??!!. otišao sam u njihov ured i žalio se pa su mi rekli da ne moram zatvarati rupu.
kajperinja, možeš li mi nešto više reći o tom modulu, da li ga vaillant prodaje,eventualno njegovu oznaku...?
ukoliko postoji modul,lako je odrediti prioritet naprave. može se spojiti i tako da bojler ima prioritet i čim se pojavi potreba za grijanjem i otvaranjem magnetnog ventila,blokira se rad nape

kajperinja
06.10.2013., 19:59
kajperinja, možeš li mi nešto više reći o tom modulu, da li ga vaillant prodaje,eventualno njegovu oznaku...?
ukoliko postoji modul,lako je odrediti prioritet naprave. može se spojiti i tako da bojler ima prioritet i čim se pojavi potreba za grijanjem i otvaranjem magnetnog ventila,blokira se rad nape
Da, jasno da cim se upali grijanje, napa se blokira.
Najbolje ti je da nazoves tehnicku sluzbu Vaillanta (http://www.vaillant.hr/O_nama/Kontakti/Hrvatska/) i njih pitas za detalje. Oni ce ti reci kataloski broj, cijenu itd. Oni ne prodaju dijelove, ali imaju skladiste u kojem dijelove nabavljaju ovlasteni serviseri.

assface
13.10.2013., 15:00
pozdrav svima,

serviser nam je neki dan primjetio da nam primarni izmjenjivac topline na bojleru (Vaillant VGV 240/1) pusta vodu, i da ga treba promjeniti.

on za novog trazi 1500kn, a mene zanima, ako netko mozda zna, gdje bi taj dio u Zagrebu mogo nabaviti najpovoljnie za cash lovu?

fala

kajperinja
14.10.2013., 11:39
Nigdje. On za novog trazi toliko, jer mu je to cijena. Odnosno 1443,75kn bez montaže, ali je valjda zaokruzio cifru.

Pesti61
16.10.2013., 23:40

Pozdrav. Imam ovakav isti bojler i nece rade radijatori niti se grije voda. Lampica s kucicom treperi. Sustav je pod tlakom. Unaprijed hvala!

dexdu
17.10.2013., 08:54
Pozdrav. Imam ovakav isti bojler i nece rade radijatori niti se grije voda. Lampica s kucicom treperi. Sustav je pod tlakom. Unaprijed hvala!

Izgorjeli senzori dimnih plinova :kava:

kajperinja
17.10.2013., 09:06
Zar je to bas jedan jedini moguci razlog toga da bojler uopce ne radi? :misli:

dexdu
17.10.2013., 19:37
Zar je to bas jedan jedini moguci razlog toga da bojler uopce ne radi? :misli:

Je - ako je na dimnjak, ventilator ako je bojler turbo (iz slike nije vidljivo jeli turbo ili atmo):kava:

kajperinja
17.10.2013., 21:54
Je - ako je na dimnjak, ventilator ako je bojler turbo (iz slike nije vidljivo jeli turbo ili atmo):kava:
Ok, kad ti tako kazes... :)
Iako, stvarno mi je malo cudno to da ako ti netko kaze- bojler mi ne radi, a samo je jedan odgovor na to pitanje - senzor.
Zar se bas nista drugo ne moze pokvariti osim seznzora, a da bojer ima iste simptome - tj. da ne radi.

dexdu
17.10.2013., 22:50
Ok, kad ti tako kazes... :)
Iako, stvarno mi je malo cudno to da ako ti netko kaze- bojler mi ne radi, a samo je jedan odgovor na to pitanje - senzor.
Zar se bas nista drugo ne moze pokvariti osim seznzora, a da bojer ima iste simptome - tj. da ne radi.

Pa zato kaj trepče kučica - kužiš :kava:

kajperinja
18.10.2013., 08:18
Pa zato kaj trepče kučica - kužiš :kava:
Aaa tak znaci.
Pamtim. :mig:
A zakaj bas kucica....kao kuca je puna plina, bezite van. :D

dexdu
18.10.2013., 15:48
Aaa tak znaci.
Pamtim. :mig:
A zakaj bas kucica....kao kuca je puna plina, bezite van. :D

Ako bolje pogledaš nacrtana je kučica ali i strelica koja pokazuje prema van :mig:

Ali nije bitno - mogla je biti nacrtana kruška ili jabuka - glavno da znamo kaj znači :mig:

kajperinja
18.10.2013., 21:35
Ako bolje pogledaš nacrtana je kučica ali i strelica koja pokazuje prema van :mig:
Znaci dobro sam rekla, van iz kuce. :D
Salim se...
Sto bi tocno ta kucica i strelica trebala u prijevodu znaciti ...osim toga sto si kao serviser rekao. (otiso senzor)
Ne mogu bolje pogledati...ja na toj slici ni kucicu ne vidim, a kamoli kakvu strelicu.

Ali nije bitno - mogla je biti nacrtana kruška ili jabuka - glavno da znamo kaj znači :mig:
Istina.
S tim da mu ta informacija puno ne koristi, mislim da ce morati zvati servisera.

traj
19.10.2013., 16:21
Pozdrav.

Evo, imam Vaillantov bojler, novo instaliran prije mjesec dana. Od 1. dana bojler radi "cudno", no "majstori" koji su to instalirali me nisu 5% sljivili i rekli su da je to normalno.

Sto se dogadja:

Naime, bojler normalno grije i sve to, no medjutim svaki put neposredno prije nego sto treba upaliti plamenik, bojler "stane" (ugasi sve), na display-u pokaze S.97 (=testiranje senzora tlaka vode, pise u prirucniku), to traje 2-3 sekunde, onda opet upali pumpu, pali plamenik, zagrije i tako sve dok opet dok se voda ne ohladi na donju granicu gdje ponovno treba upaliti plamenik.

Nisam majstor, samo sam laik sa zrnom soli u glavi, ali cini mi se da ovo nije normalno ponasanje. Tim vise, kad se dogodi taj S.97 bojler "zaboravi" vrijeme blokade plamenika (tipa, ako se stavi da je 5min blokada zbog ekonomicnijeg rada), te nakong S.97 odmah pali plamenik.

Druga stvar, topla voda - ako postavim da je temepratura tople vode, recimo, 50 stup. C i pustim bilo koju pipu (ili tush), dogadja se da razlika izmedju najtoplije vode (dok radi plamenik) i najhladnije (dok se ugasio plamenik jer je postigao zadanu tempereaturu) je toliko velika, da, npr. dok se tusiram, te promjene stvarno nisu ugodne. Isao sam cak za tim da okrenem toplu vodu na maximum (kao bojler ne uspjeva isporuciti dovoljno tople vode), ali dogadja se ista stvar, jednostavno je preveliki taj treshlod, a koliko gledam upute, ne mogu podesiti donju granicu, samo gornju.

Svaki savijet i pomoc dobrodosli. Suludo mi je placat servisera, kad se bojim da ne bi shvatio "problem", a naravno da se ovi majstori koji su to postavljali ne javljaju ili zavlace...

Hvala

dexdu
19.10.2013., 18:46
Pozdrav.

Evo, imam Vaillantov bojler, novo instaliran prije mjesec dana. Od 1. dana bojler radi "cudno", no "majstori" koji su to instalirali me nisu 5% sljivili i rekli su da je to normalno.

Sto se dogadja:

Naime, bojler normalno grije i sve to, no medjutim svaki put neposredno prije nego sto treba upaliti plamenik, bojler "stane" (ugasi sve), na display-u pokaze S.97 (=testiranje senzora tlaka vode, pise u prirucniku), to traje 2-3 sekunde, onda opet upali pumpu, pali plamenik, zagrije i tako sve dok opet dok se voda ne ohladi na donju granicu gdje ponovno treba upaliti plamenik.

Nisam majstor, samo sam laik sa zrnom soli u glavi, ali cini mi se da ovo nije normalno ponasanje. Tim vise, kad se dogodi taj S.97 bojler "zaboravi" vrijeme blokade plamenika (tipa, ako se stavi da je 5min blokada zbog ekonomicnijeg rada), te nakong S.97 odmah pali plamenik.

Druga stvar, topla voda - ako postavim da je temepratura tople vode, recimo, 50 stup. C i pustim bilo koju pipu (ili tush), dogadja se da razlika izmedju najtoplije vode (dok radi plamenik) i najhladnije (dok se ugasio plamenik jer je postigao zadanu tempereaturu) je toliko velika, da, npr. dok se tusiram, te promjene stvarno nisu ugodne. Isao sam cak za tim da okrenem toplu vodu na maximum (kao bojler ne uspjeva isporuciti dovoljno tople vode), ali dogadja se ista stvar, jednostavno je preveliki taj treshlod, a koliko gledam upute, ne mogu podesiti donju granicu, samo gornju.

Svaki savijet i pomoc dobrodosli. Suludo mi je placat servisera, kad se bojim da ne bi shvatio "problem", a naravno da se ovi majstori koji su to postavljali ne javljaju ili zavlace...

Hvala

Nije normalno, a stvar je u d-85 što govori da je bojler na on-of umjesto na modularnom radu :503:

Očito da tvoji majstori nisu baš na visini zadatka :504:

Nazovi Vaillant i traži tehničku službu - poslati će ti majstora koji zna o čemu se radi :mig:

kajperinja
19.10.2013., 19:43
Pozdrav.

Tko ti je pustio bojler u pogon, podesio ga i ovjerio garanciju? Oni? Jesu li ovlasteni serviseri? link (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Servis_i_ugradnja/)
Ako jesu...zovi ih ponovo...a ako ne rijese, obrati se predstavnistvu.

Nazovi Vaillant i traži tehničku službu - poslati će ti majstora koji zna o čemu se radi :mig:
Ne treba zvati sluzbu ako ovi koji su postavljali nisu ovlasteni za pustanje u pogon.
Ako nisu, mora zvati onog tko je. Tj. ako je bojler postavljen bez da ga je u pogon pustio ovlasteni serivser, nema ni razloga obracati se predstavnistvu. Treba zvati servisera. Zar ne?
Ako jesu ovlasteni za pustanje u pogon...i ako se ne javljaju i ne zele ili ne znaju rijesiti problem, onda da...nema druge.

dexdu
19.10.2013., 21:06
Tko ti je pustio bojler u pogon, podesio ga i ovjerio garanciju? Oni? Jesu li ovlasteni serviseri? link (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Servis_i_ugradnja/)

Ne treba zvati sluzbu ako ovi koji su postavljali nisu ovlasteni za pustanje u pogon.
Ako nisu, mora zvati onog tko je. Tj. ako je bojler postavljen bez da ga je u pogon pustio ovlasteni serivser, nema ni razloga obracati se predstavnistvu. Treba zvati servisera. Zar ne?
Ako jesu ovlasteni za pustanje u pogon...i ako se ne javljaju i ne zele ili ne znaju rijesiti problem, onda da...nema druge.

Da samo ako su ovlašteni serviseri a neznaju posao predstavništvo će zvati majstora koji zna a troškove snosi serviser koji nije znao svoj posao, a ako nisu ovlašteni troškove snosi stranka :kava:

Ovi spiskovi koje linkaš (ovlašteni servisi) uopče nisu mjerilo kvalitete servisera (spiskovi su se radili po drugačijim mjerilima)

kajperinja
19.10.2013., 21:15
Bas neki dan sam cula pricu (ne znam detalje) kako su instalateri rekli da su oni ovlasteni za pustanje u pogon, a serviseri onda samo pregledaju. Ono...reda radi, valjda.
Mos mislit. A ljudi im vjeruju.
A pitanje je jesu li uopce bili ovlasteni instalateri.
(jasno da ima onih koji su i instalateri i serviseri, ali ima i jako puno onih koji to nisu, samo se prodaju pod isto...a ne znaju podesiti bojler niti otkloniti problem)

traj
20.10.2013., 00:22

Zahvaljujem na brzim odgovorima. Zvat cu "majstore".

kajperinja
20.10.2013., 09:57
Ovi spiskovi koje linkaš (ovlašteni servisi) uopče nisu mjerilo kvalitete servisera
Nisam linkala na spisak, nego na ovo:
"Kako bi se izbor Vašeg Vaillant uređaja potvrdio dugi niz godina kao pravi izbor, ugradnju i servisiranje Vašeg Vaillant uređaja prepustite isključivo stručnjacima koji su za to i osposobljeni.
Ovo je posebice važno kada se radi o izboru servisera, jer samo ovlašteni Vaillant serviser smije pustiti Vaš uređaj u pogon čime ostvarujete pravo na dvogodišnje jamstvo Vašeg uređaja od dana prodaje na malo."

Jasno da ima ovakvih i onakvih servisa, boljih i losijih i da si svako sam mora pronaci servisera s kojim ce biti zadovoljan...
Ali...obzirom da si i ti na tom spisku, a vjerojatno svoj servis smatras kvalitetnim...ne mislis li da je bolje da ljudi zovu tebe, nego susjedovog malog koji "se kuzi u to" ili nekog tko je stavio letak na banderu i poravlja sve kucanske aparate. Pa cak i one "ovlastene" servise koji rade "kompletne" servise za po 250kn, ali se popravcima i sl. sitnicama ne zamaraju.
Jer, ne moze se stranka zaliti Vaillantovom predstavnistvu, ako susjedov mali nesto zbrlja...
Mislim da bi svaki ovlasteni servis morao moci odraditi podesavanje bojlera, a ako neki serviser to ne zna, trebao bi potraziti pomoc onog koji zna.
Zahvaljujem na brzim odgovorima. Zvat cu "majstore".
A ako "majstori" ne rijese, onda zovi majstore. ;)

jooop
20.10.2013., 19:30
Pozdrav, molim vas pomoć. Imam Boiler vaillant vuw 28kw i prilikom zagrijavanja tople sanitarne vode zagriju se i svi radijatori, a ne bi smjeli jer je grijanje centralno isključeno sobnim termostatom. Probao sam isključiti termostat i smanjiti temp vode radijator na minimum. Temperaturu sanitarne vode sam stavio na 55 (bojler je vezan na kotao 150L) i svaki puta kada grije sanitarnu vodu grije se i voda u centralnom. ??

dexdu
20.10.2013., 20:08
Bas neki dan sam cula pricu (ne znam detalje) kako su instalateri rekli da su oni ovlasteni za pustanje u pogon, a serviseri onda samo pregledaju. Ono...reda radi, valjda.
Mos mislit. A ljudi im vjeruju.
A pitanje je jesu li uopce bili ovlasteni instalateri.
(jasno da ima onih koji su i instalateri i serviseri, ali ima i jako puno onih koji to nisu, samo se prodaju pod isto...a ne znaju podesiti bojler niti otkloniti problem)

Da apsolutno si u pravu :kava:

Stvar je ovakva - ako instalater bilo koji montira bojler nesmije ga strujno spajati, jer u protivnom ne dolazim na taj objekat jer je bojlar pušten u pogon od neovlaštene osobe :kava:

A stranka neka se bakče sa instalaterima, nažalost ima i servisera koji za prijatelje i dođu na objekat i onda poprave nedostatke na uređaju a garanciju ispune datumom svoga dolaska, ali to je sve prevara prije svega predstavništva koji snosi troškove :mig:

dexdu
20.10.2013., 20:10
Pozdrav, molim vas pomoć. Imam Boiler vaillant vuw 28kw i prilikom zagrijavanja tople sanitarne vode zagriju se i svi radijatori, a ne bi smjeli jer je grijanje centralno isključeno sobnim termostatom. Probao sam isključiti termostat i smanjiti temp vode radijator na minimum. Temperaturu sanitarne vode sam stavio na 55 (bojler je vezan na kotao 150L) i svaki puta kada grije sanitarnu vodu grije se i voda u centralnom. ??

Preklopni ventil :kava:

jooop
21.10.2013., 12:58
Preklopni ventil :kava:

Rješeno! Hvala! :five:

farfan
21.10.2013., 19:55
Kolko otprilike dođe gumb paljenja za geyser mag, onaj mali kuhinjski na žižak. I gdje to pronać, petrokov (zg)?

Asubterfuge1
22.10.2013., 12:06
pozdrav! zanima me je li tko imao problema da mu je ona zakretna sklopka za reguliranje temp vode i radijatora na bojleru ispala? ispala mi je za radijator i nemogu ju nikako namjestit nazad :503:

dipl.ing.Borg
22.10.2013., 17:16
zanima me razlika izmedju

calormatic 350 370 (ovaj isto regulira temp polaznog voda u ovisnosti o sobnoj temp...)

i

calormatic 450 470

koliko tu ima ustede..

cak si mislim sto me briga kolika je vanjska temp..kad mi je bitna ova unutra koju "dogrijavam" polako..
hvala.

samoborac1981
23.10.2013., 00:51
Idem u renovaciju stana i danas su mi napravili sanaciju dimnjaka te sad gledam kondenzacijske bojlere....zapelo mi ovo za oko: http://www.grijanje.hr/00trosk236-5.xls
Definitivno je ovo najpovoljnija cijena tog tipa bojlera kaj sam do sada nasao jer daje rabat od 35 %, dok ostali daju 22 ili 23, ali nigdje na toj stranici ne mogu naci da li su ovlasteni instalateri, a ja ne namjeravam davat tolki novac fuseru....

Zna netko?

dexdu
23.10.2013., 08:17
pozdrav! zanima me je li tko imao problema da mu je ona zakretna sklopka za reguliranje temp vode i radijatora na bojleru ispala? ispala mi je za radijator i nemogu ju nikako namjestit nazad :503:

Nije ispala nego je strgana - potrebna zamjena gumba :kava:

kajperinja
23.10.2013., 08:18
Idem u renovaciju stana i danas su mi napravili sanaciju dimnjaka te sad gledam kondenzacijske bojlere....zapelo mi ovo za oko: http://www.grijanje.hr/00trosk236-5.xls
Definitivno je ovo najpovoljnija cijena tog tipa bojlera kaj sam do sada nasao jer daje rabat od 35 %, dok ostali daju 22 ili 23, ali nigdje na toj stranici ne mogu naci da li su ovlasteni instalateri, a ja ne namjeravam davat tolki novac fuseru....

Zna netko?

Nesto mi nije jasno....
Ti spominjes kondenzacijski bojler, a stavio si cjenik za atmo kombi bojler.
Dalje, na prvoj njihovoj stranici (http://www.grijanje.hr/djelatnost.htm) pise da su ovlasteni Vaillantovi instalateri, sto mozes ako ne vjerujes provjeriti u Vaillantovom predstavnistvu.
A trece, ne znam sto si mislio pod "fuseri", jer ako imaju firmu za rad na instalacijama u graditeljstvu, onda svakako nisu fuseri. A ako si mislio na kvalitetu rada...o tome bi ti morao pisati netko kome su radili.

samoborac1981
23.10.2013., 08:52
Nesto mi nije jasno....
Ti spominjes kondenzacijski bojler, a stavio si cjenik za atmo kombi bojler.
Dalje, na prvoj njihovoj stranici (http://www.grijanje.hr/djelatnost.htm) pise da su ovlasteni Vaillantovi instalateri, sto mozes ako ne vjerujes provjeriti u Vaillantovom predstavnistvu.
A trece, ne znam sto si mislio pod "fuseri", jer ako imaju firmu za rad na instalacijama u graditeljstvu, onda svakako nisu fuseri. A ako si mislio na kvalitetu rada...o tome bi ti morao pisati netko kome su radili.

Ovdje pise da je kondenzacijski.... http://www.vaillant.hr/Proizvodi/Plin/grijanje_i_topla_voda/produkt_vaillant/ecoTEC_plus.html

kajperinja
23.10.2013., 08:58
Ovdje pise da je kondenzacijski.... http://www.vaillant.hr/Proizvodi/Plin/grijanje_i_topla_voda/produkt_vaillant/ecoTEC_plus.html
Ovaj je. Jer se zove: ecoTEC plus
Ali u cjeniku koji si stavio nije taj nego:
atmoTEC PLUS VUW INT 236-5
To je kombi bojler na dimnjak. ;)
Iako po cijeni (bez rabata) i broju bi ipak morao biti, mozda samo krivo pise to "atmo".

dipl.ing.Borg
23.10.2013., 14:59
bilo tko?!?!?

zanima me razlika izmedju

calormatic 350 370 (ovaj isto regulira temp polaznog voda u ovisnosti o sobnoj temp...)

i

calormatic 450 470

koliko tu ima ustede..

cak si mislim sto me briga kolika je vanjska temp..kad mi je bitna ova unutra koju "dogrijavam" polako..
hvala.

tominjo
23.10.2013., 15:08
dipl ing borg

ako bi ja birao uzeo bi termostat koji radi prema vanjskoj temperaturi

dipl.ing.Borg
24.10.2013., 07:22
dipl ing borg

ako bi ja birao uzeo bi termostat koji radi prema vanjskoj temperaturi

ok, ali zasto? ovaj sro regulira prema unutarnjoj radi istu zadacu.

tominjo
24.10.2013., 13:26
ok, ali zasto? ovaj sro regulira prema unutarnjoj radi istu zadacu.

zbog ustede, a najvecu ustedu ces dobiti ako ti temperatura polaznog voda se namjesta prema vanjskoj temperaturi

tominjo
24.10.2013., 13:27
borg

koliko kvadrata imas i kakva je izolacija

bajadojaja
24.10.2013., 14:33
Ja mogu jedino reći da koristim Calormatic 470 u kombinaciji s vanjskim senzorom i da sam zasad vrlo zadovoljan njime.

kajperinja
24.10.2013., 16:59
Nemam iskustva s termostatom s vanjskim senzorom, tako da stav ne temeljim na nicemu, niti ista tvrdim.
Mislim da takav sistem nije bas ucinkovit odnosno ne moze donijeti neke znatne ustede ukoliko se radi o manjem prostoru, ukoliko nema bas dobrog mjesta za senzor, ako ukucani cesto dizu i spustaju zeljenu temperaturu, ako izolacija stana nije dobra ...
Za dobro izoliranu kucu ili zgradu s vise stanova, s manjim promjenama zeljene temperature tokom dana vjerojatno ima smisla
(mozda pricam gluposti...:ne zna: ...samo kazem kako se meni to cini)

tominjo
24.10.2013., 17:27
ja sam prosle zime radio testiranja sa promjenom temperature polaznog voda i razlika u otrosnji je velika.
nekad mi je znao potrositi u pola dana ono sto je jucer potrosio cijeli dan.
ocitavao sam pli svaih par sati.
to je moje iskustvo.
ja nisam kupio termostat sa vanjskim senzorom jer mi stan gleda na jug a senzor treba ici na sjever

tominjo
24.10.2013., 17:28
Ja mogu jedino reći da koristim Calormatic 470 u kombinaciji s vanjskim senzorom i da sam zasad vrlo zadovoljan njime.

da li si prije imao neki drugi termostat?

dexdu
24.10.2013., 19:23
Nemam iskustva s termostatom s vanjskim senzorom, tako da stav ne temeljim na nicemu, niti ista tvrdim.
Mislim da takav sistem nije bas ucinkovit odnosno ne moze donijeti neke znatne ustede ukoliko se radi o manjem prostoru, ukoliko nema bas dobrog mjesta za senzor, ako ukucani cesto dizu i spustaju zeljenu temperaturu, ako izolacija stana nije dobra ...
Za dobro izoliranu kucu ili zgradu s vise stanova, s manjim promjenama zeljene temperature tokom dana vjerojatno ima smisla
(mozda pricam gluposti...:ne zna: ...samo kazem kako se meni to cini)

Ne pričaš ti nikakve gluposti - ti logično i ispravno razmišljaš :kava:

Vanjski senzori služe da bi ljudi dobili potpuni konfor - tj. da ne razmišljaju kakva če sutra biti temperatura vani u dvorištu.
Znači bojler se sam pali prema vanjskoj temperaturi, a unutarnji termostat drži postavljenu temperauru - i to je sve.

dipl.ing.Borg
24.10.2013., 20:11
Ne pričaš ti nikakve gluposti - ti logično i ispravno razmišljaš :kava:

Vanjski senzori služe da bi ljudi dobili potpuni konfor - tj. da ne razmišljaju kakva če sutra biti temperatura vani u dvorištu.
Znači bojler se sam pali prema vanjskoj temperaturi, a unutarnji termostat drži postavljenu temperauru - i to je sve.

Tako je, a sto je sa serijom 350 i 370, koja je identicna osim sto je njihov vanjski senzor unutra?

Sto stan briga kakva je temo vani? Ako negdje pusta stan vam temp, svejedno je da li je sensor vani ili unutra. Bitno je da se odrzi unutarnja temp. sa regulacijom temp polaznog voda. Sta ne? Cak ako je vani toplije, ispadne da se smrzavas unutra zbog krivulje:-). A unutra jemkrivulja "realisticnija".

bob4
24.10.2013., 21:20
Štednja

proud_croat
24.10.2013., 22:04
Molim pomoć. Kotao za grijanje je VGV 182/1 E, nemam nikakve upute o rukovanju, pa pitam;
Tlak je pao na 0 nakon ozračivanja radijatora, da nebih stavio odvijač na krivo mjesto šaljem slike da mi objasnite gdje je ventil za nadopunjavanje vodom i dizanje tlaka u sustavu (znam da treba okrenuti pod 90, podići oko 1,5b i ponovno vratiti položaj)

http://imageshack.us/photo/my-images/34/j43a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/4/4p8e.jpg/

hvala

dexdu
25.10.2013., 08:48
Tako je, a sto je sa serijom 350 i 370, koja je identicna osim sto je njihov vanjski senzor unutra?

Sto stan briga kakva je temo vani? Ako negdje pusta stan vam temp, svejedno je da li je sensor vani ili unutra. Bitno je da se odrzi unutarnja temp. sa regulacijom temp polaznog voda. Sta ne? Cak ako je vani toplije, ispadne da se smrzavas unutra zbog krivulje:-). A unutra jemkrivulja "realisticnija".

Baš tako :top:

dexdu
25.10.2013., 08:52
Štednja

Koja štednja - koliko se griješ toliko plačaš :mig:

Ako ti je zima - termostat pali bojler prema temperaturi koju si mu sam zadao :mig:

Največa štednja je ako možeš biti u hladnoj prostoriji :p

dexdu
25.10.2013., 08:54
Molim pomoć. Kotao za grijanje je VGV 182/1 E, nemam nikakve upute o rukovanju, pa pitam;
Tlak je pao na 0 nakon ozračivanja radijatora, da nebih stavio odvijač na krivo mjesto šaljem slike da mi objasnite gdje je ventil za nadopunjavanje vodom i dizanje tlaka u sustavu (znam da treba okrenuti pod 90, podići oko 1,5b i ponovno vratiti položaj)

http://imageshack.us/photo/my-images/34/j43a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/4/4p8e.jpg/

hvala

Mali bijeli ventilček skroz u desnom čošku :kava:

kajperinja
25.10.2013., 09:44
Kako moze biti identicno? Kakav senzor? :ne zna:

Sto stan briga kakva je temo vani? Ako negdje pusta stan vam temp, svejedno je da li je sensor vani ili unutra.
Nije mi ovo jasno.
Obzirom da se temperatura polaznog voda odredjuje prema vanjskoj temperaturi (znaci bit ce visa ako je vani hladno, a niza ako je vani toplije), kako nema veze sto vanjskog senzora - nema,... odnosno moze biti i unutra? Kako moze odrediti visu polaznu temperaturu (ako je vani hladno) ako je senzor unutra? :confused:

Bitno je da se odrzi unutarnja temp. sa regulacijom temp polaznog voda. Sta ne?
Pa da...ali ova dva termostata nemaju regulaciju polaznog voda (bar ja ne vidim) ...ili? To su sobni termostati, ne atmosferski.
Cak ako je vani toplije, ispadne da se smrzavas unutra zbog krivulje:-). A unutra jemkrivulja "realisticnija".
Kakve krivulje?
Pogledala sam, istina na brzinu uputstva...ali nisam vidjela krivulje i sl.
Krivulja postoji kad je vanjski senzor u igri... mislim.
Postoji modulacija, pa ce bojler grijati jace/brze ako je veca razlika stvarne i zadane temperature, odsnosno sporije/slabije ako je razlika manja ili ako se priblizio zadanoj temperaturi, ali brijem da to nije isto...

dipl.ing.Borg
25.10.2013., 12:11
calorMATIC 350
Nova je generacija digitalnog sobnog termostata koja omogućava upravljanje Vaillantovim uređajem ovisno o sobnoj temperaturi.

calormatic450
Nova je generacija atmosferskog regulatora koji regulira temperaturu polaznog voda grijanja ovisno o vanjskoj temperaturi te prema odabranoj krivulji grijanja.

OK, nema krivulju grijanja. Ali u svakom slucaju ako je mala razlika izmedju prave temp u sobi i senzora, oba termostata (pretpostavljam) pokusajvaju sto manje dogrijavati vodu u polaznom vodu. ekstra je sto 4XX serija ima jos i krivulju,(pitanje je kakve ja krivulja/logika kod 3XX serije) sto je logicno jer 3XX nezna kolika je temp vani i kolika je izolacija stana, sto ga zapravo i nije briga...bitno je da sa sto manjom temp zagrijava polazni vod da bi izjednacio temp sa okolinom koju ocitava.

bob4
25.10.2013., 13:40
bitno je da sa sto manjom temp zagrijava polazni vod da bi izjednacio temp sa okolinom koju ocitava.

Ja mislim :durica da je tu "štednja"

dipl.ing.Borg
25.10.2013., 13:45
@bob4 dobro mislis, ocito je razlika izmedju 3XX i 4XX sto na 3XX nema krivulje za podesavati, pa se neznam sa kojom tu odvija proces regulacije temp. polaznog voda u odnosu na zadanu i posojecu.

mozda ta krivulja na 4XX seriji osim sto je dostupna korisniku da kemija i cini uredjaj fleksibiliniji.

navi12
25.10.2013., 13:49
@bob4 dobro mislis, ocito je razlika izmedju 3XX i 4XX sto na 3XX nema krivulje za podesavati, pa se neznam sa kojom tu odvija proces regulacije temp. polaznog voda u odnosu na zadanu i posojecu.

mozda ta krivulja na 4XX seriji osim sto je dostupna korisniku da kemija i cini uredjaj fleksibiliniji.

Calormatic470 vam dodaje 3% na učinkovitost vašeg uređaja(SEDBUK efficiency rating).Za ove druge neznam,a i imam taj doma možeš stvarno svašta podešavat na njemu...

dipl.ing.Borg
25.10.2013., 14:24
Calormatic470 vam dodaje 3% na učinkovitost vašeg uređaja(SEDBUK efficiency rating).Za ove druge neznam,a i imam taj doma možeš stvarno svašta podešavat na njemu...

gdje to pise?

navi12
25.10.2013., 14:42
gdje to pise?

http://www.vaillant.co.uk/products/domestic-boilers/controls/vrc-470/

pod features and benefits...

kajperinja
25.10.2013., 17:51
calorMATIC 350
Nova je generacija digitalnog sobnog termostata koja omogućava upravljanje Vaillantovim uređajem ovisno o sobnoj temperaturi.

calormatic450
Nova je generacija atmosferskog regulatora koji regulira temperaturu polaznog voda grijanja ovisno o vanjskoj temperaturi te prema odabranoj krivulji grijanja.

OK, nema krivulju grijanja. Ali u svakom slucaju ako je mala razlika izmedju prave temp u sobi i senzora,
Ustvari ne razumijem sto smatras "pravom temperaturom u sobi" a sto "senzorom"? Zasto uopce spominjes senzor kod sobnog termostata?
Mislis na razliku zeljene (podesene na termostatu) i stvarne (one koja je taj cas u sobi) temperature?
oba termostata (pretpostavljam) pokusavaju sto manje dogrijavati vodu u polaznom vodu.
Ne znam, nadam se da ce nam neki znalac to pojasniti.
Meni se cini da ako postoji vanjski senzor - onda se temperatura polaznog voda odredjuje u korelaciji s tom temperaturom (i zadanom temperaturom), a u slucaju sobnog termostata ona je zadana na bojeru i nema tu manje ili vece temperature (polaznog voda) ...samo je pitanje koliko brzo ce se ona postici.

ekstra je sto 4XX serija ima jos i krivulju,(pitanje je kakve ja krivulja/logika kod 3XX serije) sto je logicno jer 3XX nezna kolika je temp vani i kolika je izolacija stana, sto ga zapravo i nije briga...bitno je da sa sto manjom temp zagrijava polazni vod da bi izjednacio temp sa okolinom koju ocitava.
Kao sto rekoh, mislim da nije to...polazna temperatura je podesena na bojleru i to je konstanta. Osim ako ju rucno ne promijenis...a to bi bilo pametno, bar 3x godisnje...kad pocne zima, kad stvarno stisne i kad zima polako prolazi.
Kod termostata s vanjskim osjetnikom polazna temperatura se mijenja ...ovisno o vanjskoj temperaturi. To je ono sto mi drugi cinimo rucno kad je vani toplije/hladnije. I to nije lose, ali je imo prilicno nekorisno za vecinu nas.

tominjo
25.10.2013., 18:15
ne treba puno pametovati oko atmosferskog termostata.
probajte sada upaliti grijanje , stavite na 25, temp. polaznog voda na 65 i pustite da radi 4,5 sati a prije svega ocitajte brojilo i na kraju testa vidis koliko je plina otislo.
sutra u isto vrijeme napravis sve isto ali temp. polaznog voda stavis na 40-45 i na kraju usporedis ocitanja.

bob4
25.10.2013., 18:27
Kod termostata s vanjskim osjetnikom polazna temperatura se mijenja ...ovisno o vanjskoj temperaturi. To je ono sto mi drugi cinimo rucno kad je vani toplije/hladnije.

Podpisujem :)

probajte sada upaliti grijanje , stavite na 25, temp. polaznog voda na 65 i pustite da radi 4,5 sati a prije svega ocitajte brojilo i na kraju testa vidis koliko je plina otislo.
sutra u isto vrijeme napravis sve isto ali temp. polaznog voda stavis na 40-45 i na kraju usporedis ocitanja.

Ja nisam probao, ali vjerujem u to....:rolleyes:

kajperinja
25.10.2013., 18:37
Mislim da je savjet (iako dobronamjeran) nekako fulao smisao.
Pa i bez atmosferskog termostata:
- sada nemam potrebu paliti grijanje, jer je vruce, pa bi pokus bio sasvim besmislen.
- kad bi kojim slucajem bilo stvarno hladno...s 40-45° nema sanse da ugrijem svoj stan, pa to sto bi atmosferski termostat to tako zamisio...ne bi bilo jako ucinkovito.
- ako je stvarno hladno vani, onda i sama (kad bi bojler bio noviji) mogu to napraviti u tom hladnom periodu.
- jako je bitno gdje je taj senzor i kakve temperature su na njemu tokom dana, a kakve na prozorima...i kako je stan orijentiran (gdje su mu prozori i koliko je na suncu) Nema nikakvog smisla, kad je vani jako hladno (ispod 0) a regulator odredi nizu temperaturu polaznog voda jer je vec sat vremena na suncu...a ja se bas taj cas krenem tusirati. A onda regulator vec 2 sata u hladu, pa pojaca temperaturu polaznog voda...a ja krenem spremati stan i vruce mi je...
Da, znam da postoje odmaci i da se stosta moze podesiti i da u teoriji moze funkcionirati (valjda) savrseno, ali obzirom da znam da se mnogi ljudi muci s podesavanjam najobicnijeg termostata (digitalnog s programiranjem) i ne uspijeva svladati "sunce, sat, mjesec"...podesiti atmosferski regulator je za vecinu njih/nas SF...tj. nesto sto ce oduzeti i vrijeme i zivce, a i plina/novaca ...dok se ne nadje ono pravo. (koje mozda zadovoljava tek jednog ukucana, a mozda druge i ne)
Za moje uvjete (losa stolarija, losa izolacija, stari bojler) atmosferski regulator bi imo donio 0% ustede. Mozda samo povecane troskove dok bi se pokasavali boriti s njim.
Za neke bi mozda donio nesto malo...uglavnom ne puno ako se ne radi o vecem prostoru tipa zgrade ili kuce s par stanova, o dovoljnom (predimenzioniramom) broju radijatora, eventulano uz kondenzacijski bojler, uz idealnu poziciju vanjskog seznzora...itd.
Za jedan dio korisnika svaakako ima smisla.
A vecina onih koji zive u stanu...mislim da ne bi imala koristi i ustede kojima se nadaju. (kao ni od kondenzacijskog bojlera samog za sebe...koji nije stedljiv, ako nema i vece povrsine radijatora i mogucnosti grijanja s nizim temperaturama)

Kao sto je rekao dexdu ...ako se grijes- trosis. Ako grijes na 24-25° trosis puno vise nego ako se grijes na 21-22°. Placas koliko potrosis.
A to ce ovisiti i o izolaciji, o redovnom odrzavanju bojlera, o tome kako je podesen, o tome na koliko se grije po noci i kada nikog nema (mjesec/ECO temperatura) ...o tome kolilko su zimogrozni ukucani ...i o tome koliko imaju para tj. koliko zele stediti na toj komociji da im bude ugodno toplo.
Nezgodno je kada se ukucani razmimoilaze tj. jednom je zima, drugom vruce. Srecu imaju oni koji su svi isti ili priblizno isti...kao mi. :D

tominjo
25.10.2013., 18:45
samo sam htio objasniti i da ljudi vide da se može uštediti bez gubljenja komfora (smanjivanjem temperature).
Namjerno sam naveo da se stavi temperatura na 25 jer je vani toplo ali se samo mijenja tem. polaznog voda.
ja isto sebi sam mijenjam temp. polaznog voda ali bi mi puno jednostavije bilo da automatika sve vozi.
i naravno da imam automatiku imao bi još veću uštedu

kajperinja
25.10.2013., 18:48
Ja nisam probao, ali vjerujem u to....:rolleyes:
Samo mali dodatak, da ne ispadnem totalni nevjernik - vjerujem i ja.
Ali samo za dobro izolirane, vece prostore, gdje je osjetnik na pravom mjestu. i gdje se ne prcka po termostatu svako malo kao sto cinim ja. ;)
No i mjerenje koje je predlozio je samo dokaz da bi u tom periodu uz to podesenje bilo ustede.
Ali ne ubraja faktor - ja dodjem doma i zelim drugaciju temperaturu....zelim da ne bude 25°...nego 20°....a regulator ima svoju ideju o polaznoj temperaturi. Ovisno o vanjskoj temperaturi, a ne o meni i mojem trenutnom raspolozenju. :D

Zdrava logika nalaze da uz vanjsku temperaturu od 20-22° temperatura polaznog voda bas ne mora biti na maksimumu, tako da ako bih kojim slucajem htjela grijati (a ne zelim, balkon mi je bio cijeli dan otvoren) onda jasno da bi i 45° bilo dovoljno da digne s mojih 23° (bez grijanja) na 25°
Kad dodju niske temperature...s 45° ne mogu nista...ne mogu cak ni s visokim temperaturama, jer imam pre malo radijatora.
Uvjerena sam (mozda grijesim) da mi vanjski osjetnik ne bi nista znacio...ali novi bojler, bolja izolacija, bolja stolarija - to da. :mig:

tominjo
25.10.2013., 18:50
iako meni logika govori da su puno manje uštede ako imas dobru izolaciju nego ako imas lošiju izolaciju.
recimo trošim 3000 kn plina na grijanje i kupnjom termostata stedim 10 % godišnje =300 kn
netko troši (slaba izolacija) 6000 kn na grijanje i kupnjom termostata štedi 10 % = 600 kn

kajperinja
25.10.2013., 18:54
samo sam htio objasniti i da ljudi vide da se može uštediti bez gubljenja komfora (smanjivanjem temperature).
Namjerno sam naveo da se stavi temperatura na 25 jer je vani toplo ali se samo mijenja tem. polaznog voda.
ja isto sebi sam mijenjam temp. polaznog voda ali bi mi puno jednostavije bilo da automatika sve vozi.
Mislim da ne bi imao - naravno.
Mozda i ne bi.
Mozda bi imao ako si u novogradnji s dobrom stolarijom i izolacijom.
Mozda ne bi imao, jer nemas gdje staviti senzor, a da bi funkcionirao savrseno...pa bi slao krive signale.
Mozda ne bi imao, ako ces mozda zivjeti s nekim tko ima drugacije zelje/navike nego ti, pa bi svako malo dizao/spustao temperaturu, pa je ono sto je automatika odredila bilo zakasnjelo i neadekvatno ...tj. u neskladu s trenutnom zeljom (barem) jednog od ukucana.
Nije to bas tako jednostavno i jednoznacno...pogotovo ne za vecinu drugih koji zive u malim, neizoliranim stanovima s losom stolarijom. A takvi su imo ipak (na zalost) vecina.

kajperinja
25.10.2013., 18:56
iako meni logika govori da su puno manje uštede ako imas dobru izolaciju nego ako imas lošiju izolaciju.
recimo trošim 3000 kn plina na grijanje i kupnjom termostata stedim 10 % godišnje =300 kn
netko troši (slaba izolacija) 6000 kn na grijanje i kupnjom termostata štedi 10 % = 600 kn
Mozda.
Kad bi kod jednog i drugog usteda bila 10%
Ali sumnjam da je tako. :D
Mislim da onaj tko ima sve to lose, ne moze ustedjeti 10% na taj nacin...jer grije, grije, grije...nevezano s tim koliko je vani stupnjeva. Jer on (kada je stvarno hladno) grije jer mora grijati non-stop, jer se ne moze zagrijati, zbog gubitaka.

dipl.ing.Borg
25.10.2013., 19:55
Profulali smo moje pitanje. Dakle pitanje je da li 3xx i 4xx termostati osim sto pale i gase bojler mogu i modulacijom mijenjati temp. Polaznog voda bojlera? Molim samo odgovore sa dokazima.

tominjo
25.10.2013., 20:16
borg

4xx ima automatsko mijenjanje temp. polaznog voda.
dokaz je na vaillant.hr

navi12
25.10.2013., 20:16

A kako da stavim 25 kad mi je temperatura prostora 26 preko dana :)

navi12
25.10.2013., 20:17
borg

dokaz je na vaillant.hr

Daj vidiš da se čovjek šali......

tominjo
25.10.2013., 20:40
sada ste mi opet bacili bubu u uho...
sad opet gledam atmosferske regulatore...
kada bih našao nekoga tko hoće uzeti moj 330

kajperinja
25.10.2013., 21:17
Profulali smo moje pitanje. Dakle pitanje je da li 3xx i 4xx termostati osim sto pale i gase bojler mogu i modulacijom mijenjati temp. Polaznog voda bojlera? Molim samo odgovore sa dokazima.
Sorry, nema dokaza na forumu, potrazi ih negdje drugdje.
Bar dok se ne oglasi neki serviser. :)
Ne, 3xx nema regulaciju temperature polaznog voda...to si sam reguliras na bojleru.
"Modulacijski" - znaci nesto drugo.

borg
dokaz je na vaillant.hr
Istina.
sada ste mi opet bacili bubu u uho...
sad opet gledam atmosferske regulatore...
kada bih našao nekoga tko hoće uzeti moj 330
Kakvu bubu?
I ja bih voljela da nadjes nekog, pa da nam onda javis kako ide s atmosferskim. Iako...i sam si rekao da nemas gdje sa senzorom.
Ako uspijes isprobati javi. :mig:
(iako, ja cu i dalje biti skepticna, obzirom na mnoge parametre koji imaju ucinka) :D

tominjo
26.10.2013., 06:42
e brzo me prosla ideja...
sada temp. polaznog voda drzim 37-47/ ovisno o vanjskoj temp.
tako da cisto sumnjam da ce novi uspjeti napraviti neku ustedu u ovoj zoni od 10 C. i sa tim da ju ja mijenjam svakih 10 dana.
sta se tice senzora javlja mi se problem jer cu ove godine zatvarati balkon a senzor bi trebao ici u prostor balkona zasticen od sunca

kajperinja
26.10.2013., 08:39
e brzo me prosla ideja...
sada temp. polaznog voda drzim 37-47/ ovisno o vanjskoj temp.
tako da cisto sumnjam da ce novi uspjeti napraviti neku ustedu u ovoj zoni od 10 C. i sa tim da ju ja mijenjam svakih 10 dana.
sta se tice senzora javlja mi se problem jer cu ove godine zatvarati balkon a senzor bi trebao ici u prostor balkona zasticen od sunca
Sada?
Pa zar grijes?

tominjo
26.10.2013., 09:24
ne mislim sada,
nego poslije urihtavanje sistema sa novim termostatom.

kajperinja
26.10.2013., 09:31
ne mislim sada,
nego poslije urihtavanje sistema sa novim termostatom.
Aaaa
Kod tebe je ocito to super napravljeno, tako da mozes tim snizavanjem temperature izvuci korist.
Da nemas dobru izolaciju i velilku povrsinu radijatora ne bi islo s tim temperaturama.
A vjerujem da ni po najvecoj zimi ne moras frljiti kao drugi. Rijetko tko moze s takvim temperaturama zagrijavati.
Tebi bi (ako ga nemas) neku dodatnu ustedu mozda donio kondenzacijski bojler.
Koja je odluka pala u vezi grijanja dok vas nema...grijes non stop na 25 ili koliko vec stupnjeva ili ipak imas Eco i dnevnu?

tominjo
26.10.2013., 09:45
prošle godine zbog toga sto je netko uvijek bio doma grijali smo cijeli dan 23,5 (6:30 - 22:00), noćna-Eco 20, iako mi temperatura u stanu nikad nije pala ispod 21.
imao sam 12 i 1 mjesec ispod 500 kn plina, sada je upitno kada bi mi se kondezacijski bojler
ove godine nećemo grijati cijeli dan pa me zanima koliko ću imati plina

The unforgiven
27.10.2013., 19:47
Dobro vecer svima!
Imam jednu zamolbu, radi se o odabiru bojlera za plinsko grijanje. Pisao sam vec na drugoj temi ali da ukratko ponovim, radi se o kuci katnici tlocrtno gledano cca 80kvadrata sa prilicno losom trenutnom izolacijom (stara drvena stolarija i obicna sep fasada na cigli 25cm) sa podnim grijanjem u prizemlju i radijatorima na katu. Zapadni dio Zagreba.
Dakle nakon savjetovanja sa majstorima dosao je red na konacnu odluku pa da i vas pitam za savjet. Odluka je na Vaillant bojleru samo je pitanje modela.
Dvojica majstora su rekli kondenzacijski, jedan da ne jer da necu ni osjetiti razliku u potrosnji ali hocu u startu prilikom kupovine. To mi se ucinio jos i najiskreniji odgovor. Vase misljenje? S obzirom na to da koliko sam shvatio uvjet za iskoristivost kondezacijskog bojlera je cim niza temperatura vode a ja to nemam jer za zagrijati radijatore treba ipak veca temperatura vode.
Drugo pitanje je pitanje spremnika za toplu vodu. Postoji varijanta sa malim protocnim ugradbenim spremnikom od 20 litara ili bas ici na spremnik od 120 litara(Vih r120)? Iako se radi o dvije kuhinje i kupaonice realno ne trosi se toliko vode posto se sude pere tak i tak u perilicama pa se u kuhinji bas i ne potrosi puno tople vode(eventualno malo za pranje voca i povrca) i u kupaonici za kratka tusiranja. Koliko sam shvatio problem je u tome da ak sad pogrijesim ne mogu vise ispraviti gresku jer navodno se ne moze samo dodati taj spremnik nego se mjenja cijeli sustav, a ipak taj spremnik kosta cca 4000kn pa nije bas mala stavka.
Dakle odabir je izmedu Vaillant VUW INT 236/3-5 ili Valliant VUW 242/3-5, ako zelite slobodno preporucite i neki drugi model ako mislite da je bolji.
Cijena je kao i uvijek bolje da je cim jeftinije ali ako se bas isplati potrositi vise onda sam spreman i na to, odnosno ako mi sada ulog od koje tisuce vise znaci veliku ustedu tokom razdoblja koristenja od recimo cca 10godina.
Snaga je potrebna okvirno po proracunima trenutno oko 20kw s tim da je u skorijoj buducnosti u planu i stiropor fasada a kvalitetna PVC stolarija ide na proljece na kucu pa ce se vec dosta dobiti i na izolaciji.
Ako jos nesto nisam objasnio rado cu pojasniti samo pucajte.
Hvala svima unaprijed na pomoci.:)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Barrex
28.10.2013., 19:02
Dimnjačarski obrt Ferenc nam je došao u zgradu pregledavati dimnjake. Od kad smo u EU sada su zaduženi i za plinske bojlere, klime i sve "otvore"... Ja imam plinski bojler i dimnjak izlazi s strane na fasadu. Dostavili su mi papir na kojem piše:
"Prilikom obavljanja dimnjačarskih radova uočeni su sljedeći nedostatci:
-nema mjerna mjesta
-3.1.plinsko C12x <30kw u upotrebi

-Kakvo mjerno mjesto? Spomenuo je dimnjak i otišao... Mjerno mjesto na dimnjaku? Mjere ispušne plinove? Koliko košta kupovina i ugradnja tog "mjernog mjesta"? Rekao je da imam 4 mjeseca za ugraditi ga....iako na papiru piše 60 dana.

Za ovu drugu stavku je rekao da trenutno netrebam ništa poduzimati jer još nije donesen pravilnik.

samoborac1981
29.10.2013., 10:22
Imam i ja iskustva s njima, renoviram stan i morao sam seliti bojler s jednog dimnjaka na drugi....cak mi je rekao da ce ubuduce svi koji ce mjenjati bojler morati raditi isto. Srecom, ja razbijam pa mi to nije takav problem, ali onom tko si je sredio stan to bi bio problem.
Imam ti broj od dimnjacara Nenada, to je onaj mladi, nazovi njega, susretljiv je, ja sam ga vise puta zvao, pitao za savjet i stvarno je decko OK.

Takoder, ovisno koje radove moras napraviti, nesto ide i iz pricuve. Ja morao sanirati dimnjak i to je sve islo iz pricuve.

Barrex
29.10.2013., 14:24
Imam i ja iskustva s njima, renoviram stan i morao sam seliti bojler s jednog dimnjaka na drugi....cak mi je rekao da ce ubuduce svi koji ce mjenjati bojler morati raditi isto. Srecom, ja razbijam pa mi to nije takav problem, ali onom tko si je sredio stan to bi bio problem.
Imam ti broj od dimnjacara Nenada, to je onaj mladi, nazovi njega, susretljiv je, ja sam ga vise puta zvao, pitao za savjet i stvarno je decko OK.

Takoder, ovisno koje radove moras napraviti, nesto ide i iz pricuve. Ja morao sanirati dimnjak i to je sve islo iz pricuve.

Hvala na odgovoru. Možeš li mi poslati njegov broj?

kajperinja
29.10.2013., 14:33
Dobro vecer svima!
Imam jednu zamolbu, radi se o odabiru bojlera za plinsko grijanje.

Dvojica majstora su rekli kondenzacijski, jedan da ne jer da necu ni osjetiti razliku u potrosnji ali hocu u startu prilikom kupovine. To mi se ucinio jos i najiskreniji odgovor. Vase misljenje? S obzirom na to da koliko sam shvatio uvjet za iskoristivost kondezacijskog bojlera je cim niza temperatura vode a ja to nemam jer za zagrijati radijatore treba ipak veca temperatura vode.

Drugo pitanje je pitanje spremnika za toplu vodu. Postoji varijanta sa malim protocnim ugradbenim spremnikom od 20 litara ili bas ici na spremnik od 120 litara(Vih r120)? Iako se radi o dvije kuhinje i kupaonice realno ne trosi se toliko vode posto se sude pere tak i tak u perilicama pa se u kuhinji bas i ne potrosi puno tople vode(eventualno malo za pranje voca i povrca) i u kupaonici za kratka tusiranja.

Obzirom da do sada nisi dobio strucan odgovor, evo jedan laicki.

Za zagrijati radijatore ne mora nuzno biti vruca voda...ali u tom slucaju mora povrsina radijatora biti veca, sto znaci da ako imas radijatore dimenzionirane za visokotemperaturni sistem, onda bi im trebao povecati povrsinu da bi mogli raditi s niskim temperaturama. Ako to ne ucinis, onda taj kondenzacijski bojler mora raditi kao i obicni i onda nema na njemu ustede. A vise kosta.

Sto se tice spremnika, mislim da je za kucu veci spremnik komotnije rjesenje. Bez obzira sto mozda ne trosite puno vode, dogodit ce se da se istovremeno pusta voda na vise mjesta...i onda tu moze biti problema. A ako imas pozamasan spremnik, miran si.

The unforgiven
30.10.2013., 07:11
Hvala na odgovoru.
Upravo mi je jedan majstor koji je dosao dati ponudu rekao da se ne isplati u principu ici na kondezacijski jer je ipak razlika u cijeni prevelika i da je isplativost na granici u mom slucaju.
Nadao sam se da je barem ovdje na forumu netko strucniji od mene tko je mogao bolje izracunati isplativost kondezacijskoj bojlera barem na vlastitom primjeru ali za sada nista, sto me cudi s obzirom na to koliko ljudi ima plinsko grijanje na bojler.
Ja cu se jos malo informirati pa kad se sve zavrsi barem cu napisati svoje misljenje (laicko) i iskustvo.

bajadojaja
30.10.2013., 08:32
Ja sam uzeo kondenzacijsku centralu (VUC 256). Prednost je što u kompletu ide spremnik 120L, vanjski osjetnik i termostat Calormatic 470, kao i spojni pribor.
Svi gledaju trenutne cijene energenata, ja znam da cijene stalno polako idu prema gore. Bojler se ne uzima za godinu-dvije, nego osjetno duži period, a tada se i isplativost investicije povećava.
10-15% uštede na plinu nije zanemarivo ako se uzme period 10-15 godina. Spremnik mi je blagodat bez koje više ne bih mogao živjeti, znam kako mi je prije bilo bez njega. Konačno mogu koristiti istovremeno toplu vodu u obje kupaonice i kuhinji, a ne čekati da se netko otušira pa da može slijedeći. Uz recirkulaciju tople vode na svim pipama imam trenutno toplu vodu bez čekanja, programiranje vremena rada pumpe također ide preko termostata kao i grijanje.
Ovo su moja iskustva, ako još netko ima nešto za nadodati, nek nas prosvijetli.

kajperinja
30.10.2013., 08:37
Hvala na odgovoru.
Upravo mi je jedan majstor koji je dosao dati ponudu rekao da se ne isplati u principu ici na kondezacijski jer je ipak razlika u cijeni prevelika i da je isplativost na granici u mom slucaju.
Nadao sam se da je barem ovdje na forumu netko strucniji od mene tko je mogao bolje izracunati isplativost kondezacijskoj bojlera barem na vlastitom primjeru ali za sada nista, sto me cudi s obzirom na to koliko ljudi ima plinsko grijanje na bojler.
Ja cu se jos malo informirati pa kad se sve zavrsi barem cu napisati svoje misljenje (laicko) i iskustvo.

Kao sto rekoh, ako imas radijatore koji su optimalni (dakle, nema ih viska) za grijanje na visim/visokim temperaturama s kondenzacijskim bojlerom neces ustedjeti nista, jer ce on raditi isto kao i svaki kombi bojler.
No, ako gledas dugorocno, pa u racunicu ubacis to da ce bojler sluziti i tvojoj djeci..koja ce jednog dana preurediti kucu, staviti nove radijatore ...itd... onda (kada se do tada ne bi pokvario i kada ne bi proslo toliko vremena da ga moras zamijeniti) bi ga bilo korisno staviti. Zasto ne odmah, ako mozes.
Ali obzirom da danas stvari vise ne traju vjecno..da se sve kvari...i da ce tvoja djeca preuredjivati kucu za tko zna koliko vremena ...kada ce taj bojler biti star (zastarjel)...ipak se cini (meni) da momentalno taj veci izdatak i nema smisla. Racunaj na to da i servis za taj boler vise kosta...iako to u ukupnoj racunici nije neka cifra.
S druge strane uloziti u spremnik, ima. ;)

navi12
30.10.2013., 09:53
Hvala na odgovoru.

Vrlo teško ti netko ovako može reći koliko češ ti uštedjeti prelaskom na kond.bojler kad nisi ni sam rekao koliko ti sad trošiš na grijanje da li imaš uređaj koji želiš promijeniti da li radijatori koji su ti sad ugrađeni postižu kompfor u prostoru(temp prostora)itd...
Ovako okvirno ako imaš stariji uređaj njegova iskoristivost ti je nekih 65%.
Prelaskom na noviji uređaj(242-5)iskoristivost ti se penje do nekih 78%,i tu sad dolazimo do kond(u tvom slučaju 236 modela kojeg i Sam imam on se penje do 90-91%.Kupnjom termostata Calormatic 470 podižeš učinkovitost bojlera za dodatnih 3%.Čak i kod sustava grijanja dimenzioniranih kao 75/60 C sa opterećenjem višim od 90%(sad si malo razmisli koliko če ti tako dugo raditi!?)odnosno vanjskom temperaturom do -11.5 C temperatura plina u povratnom vodu toliko se snizi da se vodena para u dimnim plinovima može kondenzirati....
Kupnjom bojlera šta je integriran u samom uređaju(20l)je promašena investicija.Šta se tiče večeg(120l)to moraš sam odvagnuti(2 kupaonice itd).
Ja ga nemam(1kupaona)i da ti budem iskren do sada niti nisam imao potrebu jer stvarno brzo zagrije vodu....
Jako bitna stavka koju ti savjetujem ako već nemožeš izolirati fasadu izoliraj tavan.Kupi staklenu vunu u roli(onu najeftiniju) i po tavanu je stavi osjetit češ razliku prvu zimu.....
Prouči dostupne informacije na netu i nemoj se samo oslanjati na "majstore",jer dobra večina njih još uvijek nije upoznata sa kondezacijskom tehnikom.....

jseven
30.10.2013., 12:38
Pozdrav,

imam jednu zamolbu... trebam preporuku za servisera bojlera Vailant na Trešnjevci... Pa Vas molim ako zna ko (a vidim da se razumijete u te stvari) da napiše nekog kvalitetnog i prihvatljive cijene :D

farfan
30.10.2013., 17:44
Jel postoji neki majstor koji reparira vodene glave starih bojlera u Zagrebu? Bio danas majstor iz ovlaštenog servisa i kaze otišla glava, nema nove i treba mjenjat bojler. Bojler je MAG sin 250/8 RTZF H.

samoborac1981
30.10.2013., 19:20
Pozdrav,

imam jednu zamolbu... trebam preporuku za servisera bojlera Vailant na Trešnjevci... Pa Vas molim ako zna ko (a vidim da se razumijete u te stvari) da napiše nekog kvalitetnog i prihvatljive cijene :D

Meni bio Servoplin, dosli, napravili, dobijes racun.....sve ovisi kaj ti treba. Ima ih dosta, za njih sam cuo da su susretljivi, pogotovo prema penzionerima

The unforgiven
30.10.2013., 21:28
Ja sam uzeo kondenzacijsku centralu (VUC 256). Prednost je što u kompletu ide spremnik 120L, vanjski osjetnik i termostat Calormatic 470, kao i spojni pribor.
Svi gledaju trenutne cijene energenata, ja znam da cijene stalno polako idu prema gore. Bojler se ne uzima za godinu-dvije, nego osjetno duži period, a tada se i isplativost investicije povećava.
10-15% uštede na plinu nije zanemarivo ako se uzme period 10-15 godina. Spremnik mi je blagodat bez koje više ne bih mogao živjeti, znam kako mi je prije bilo bez njega. Konačno mogu koristiti istovremeno toplu vodu u obje kupaonice i kuhinji, a ne čekati da se netko otušira pa da može slijedeći. Uz recirkulaciju tople vode na svim pipama imam trenutno toplu vodu bez čekanja, programiranje vremena rada pumpe također ide preko termostata kao i grijanje.
Ovo su moja iskustva, ako još netko ima nešto za nadodati, nek nas prosvijetli.

Da barem potraje tolike godine bojler kud srece, onda bi se vjerojatno i isplatilo. Ni najoptimisticniji majstor nije zelio pricati o vise od 8godina rada bez ikakvih ulaganja i to uz malo srece:D
Da centrala je super stvar ali razlika u cijeni je poveca i to je ono sto me najvise muci. Konkretno sa spremnikom i vise od 5000kn. A razmisljam da u najgorem slucaju potrebe imam takav bojler na struju za 5 puta manje novaca. Znam da je komoditet puno veci i da manje trosi sigurno plinski ali razlika je stvarno velika.

Kao sto rekoh, ako imas radijatore koji su optimalni (dakle, nema ih viska) za grijanje na visim/visokim temperaturama s kondenzacijskim bojlerom neces ustedjeti nista, jer ce on raditi isto kao i svaki kombi bojler.
No, ako gledas dugorocno, pa u racunicu ubacis to da ce bojler sluziti i tvojoj djeci..koja ce jednog dana preurediti kucu, staviti nove radijatore ...itd... onda (kada se do tada ne bi pokvario i kada ne bi proslo toliko vremena da ga moras zamijeniti) bi ga bilo korisno staviti. Zasto ne odmah, ako mozes.
Ali obzirom da danas stvari vise ne traju vjecno..da se sve kvari...i da ce tvoja djeca preuredjivati kucu za tko zna koliko vremena ...kada ce taj bojler biti star (zastarjel)...ipak se cini (meni) da momentalno taj veci izdatak i nema smisla. Racunaj na to da i servis za taj boler vise kosta...iako to u ukupnoj racunici nije neka cifra.
S druge strane uloziti u spremnik, ima. ;)

Slicno razmisljam i ja. Ako npr. ne uzmem kondezacijski onda mogu uloziti u spremnik za toplu vodu pa sam bar jedan problem sam rijesio. Radijatore tek treba staviti na kat a dolje je sprovedeno podno grijanje na visoku temperaturu. Malo je zastario sistem :D pa se voda lozi na vecu temperaturu da uopce zagrije kucu. Recimo na duplo vise od normalnog podnog (ispod 30 stupnjeva). Uskoro cu i to morati raskopati ali trenutno me ne dira previse dok radi i funkcionira. I znam slijedece pitanje pa da kazem; nije bas tak prevruce za noge, obican je beton i na to stavljen tapison :D

Vrlo teško ti netko ovako može reći koliko češ ti uštedjeti prelaskom na kond.bojler kad nisi ni sam rekao koliko ti sad trošiš na grijanje da li imaš uređaj koji želiš promijeniti da li radijatori koji su ti sad ugrađeni postižu kompfor u prostoru(temp prostora)itd...
Ovako okvirno ako imaš stariji uređaj njegova iskoristivost ti je nekih 65%.
Prelaskom na noviji uređaj(242-5)iskoristivost ti se penje do nekih 78%,i tu sad dolazimo do kond(u tvom slučaju 236 modela kojeg i Sam imam on se penje do 90-91%.Kupnjom termostata Calormatic 470 podižeš učinkovitost bojlera za dodatnih 3%.Čak i kod sustava grijanja dimenzioniranih kao 75/60 C sa opterećenjem višim od 90%(sad si malo razmisli koliko če ti tako dugo raditi!?)odnosno vanjskom temperaturom do -11.5 C temperatura plina u povratnom vodu toliko se snizi da se vodena para u dimnim plinovima može kondenzirati....
Kupnjom bojlera šta je integriran u samom uređaju(20l)je promašena investicija.Šta se tiče večeg(120l)to moraš sam odvagnuti(2 kupaonice itd).
Ja ga nemam(1kupaona)i da ti budem iskren do sada niti nisam imao potrebu jer stvarno brzo zagrije vodu....
Jako bitna stavka koju ti savjetujem ako već nemožeš izolirati fasadu izoliraj tavan.Kupi staklenu vunu u roli(onu najeftiniju) i po tavanu je stavi osjetit češ razliku prvu zimu.....
Prouči dostupne informacije na netu i nemoj se samo oslanjati na "majstore",jer dobra večina njih još uvijek nije upoznata sa kondezacijskom tehnikom.....

Do sada najstariji model Stadlerke na lozu, potrosnja visa od 2000 loz ulja za sezonu. Od toga ne moze biti gore nikako :D
Znaci ti bi zapravo preporucio bolje da onda uzmem kondezacijski u kombinaciji bez spremnika? Znaci ti nemas nikakav spremnik za toplu vodu i dovoljno ti je tople vode? Pricamo o tusiranju i svemu ostalom i do sada nisi imao potrebu za dodatnim spremnikom? Kod mene jesu dvije kupaone ali sumnjam da ce se desavati situacije da se tusiraju dvije osobe istovremeno. Za sve druge situacije koliko sam shvatio bojler je dovoljan znaci pranje ruku, malo u kuhinji i takve stvari pa makar i vise pipa otvoreno u isto vrijeme samo je nesto manje topla voda ako sam dobro shvatio.
Kao sto vidis dajem sve od sebe da doznam sto vise informacija i da budem siguran u ispravnost odluke.

Inace postoji jos jedna stvar oko koje imam nedoumica.
Naime, po projektu mi je projektant stavio dimovod sistemom zidnog oka odnosno da i ulaz i izlaz zraka ide kroz dimnjak a majstori mi pak preporucuju da idem na fasadni odusak jer je zid blizu i ne postoje nikakve prepreke za tu opciju pa ako mi i oko toga mozete pomoci, sto je bolja opcija. Hvala.

2syko4u
30.10.2013., 21:37
Zanima me moze li netko reci koja je razlika Vaillantova fasadnog 242-3 bojlera naspram 242-5 osim u 3.000 kn cijene?
Jel netko ima dobra iskustva sa 3-icom? Raspitao sam se i navodno se 3-ce kvare vise i sl...:ne zna:

Hvala

kajperinja
30.10.2013., 21:50
Radijatore tek treba staviti na kat a dolje je sprovedeno podno grijanje na visoku temperaturu. Malo je zastario sistem :D pa se voda lozi na vecu temperaturu da uopce zagrije kucu. Recimo na duplo vise od normalnog podnog (ispod 30 stupnjeva). Uskoro cu i to morati raskopati ali trenutno me ne dira previse dok radi i funkcionira. I znam slijedece pitanje pa da kazem; nije bas tak prevruce za noge, obican je beton i na to stavljen tapison :D
To je navodno lose. ;)
Ako nista drugo, zato jer previse trosis a putem podnog bi se morao moci grijati s niskim temperaturama.
Ako kanis icu u renoviranje izvedbe podnog grijanja, onda kupnja kondenzacijskog svakako nije bedasta. Tim vise sto gore jos nema radijatora, znaci moze se napraviti tako da bude ok za kondenzacijski.

Inace postoji jos jedna stvar oko koje imam nedoumica.
Naime, po projektu mi je projektant stavio dimovod sistemom zidnog oka odnosno da i ulaz i izlaz zraka ide kroz dimnjak a majstori mi pak preporucuju da idem na fasadni odusak jer je zid blizu i ne postoje nikakve prepreke za tu opciju pa ako mi i oko toga mozete pomoci, sto je bolja opcija. Hvala.

Postoji i treca verzija. :D
Zrak uzima izvana (kroz zid), a ispusta u dimnjak. :mig:

Zanima me moze li netko reci koja je razlika Vaillantova fasadnog 242-3 bojlera naspram 242-5 osim u 3.000 kn cijene?
Jel netko ima dobra iskustva sa 3-icom? Raspitao sam se i navodno se 3-ce kvare vise i sl...:ne zna:

Ako dobro pamtim, mislim da je dexdu (dezurni serviser na temi) rekao da petica ima kvalitetnije dijelove tj. da je bolji bojler.
Dal' bas za toliko :ne zna:
Raspitaj se za cijene u vise ducana, trazi neku akciju, mozda nadjes taj boji za manju razliku u cijeni.

2syko4u
30.10.2013., 22:23
Ako dobro pamtim, mislim da je dexdu (dezurni serviser na temi) rekao da petica ima kvalitetnije dijelove tj. da je bolji bojler.
Dal' bas za toliko :ne zna:
Raspitaj se za cijene u vise ducana, trazi neku akciju, mozda nadjes taj boji za manju razliku u cijeni.

Da, tak sam i ja duo. Najbolja ponuda je u Termometalu, ostali su skuplji...

Hvala na odgovoru

The unforgiven
30.10.2013., 23:29
To je navodno lose. ;)
Ako nista drugo, zato jer previse trosis a putem podnog bi se morao moci grijati s niskim temperaturama.
Ako kanis icu u renoviranje izvedbe podnog grijanja, onda kupnja kondenzacijskog svakako nije bedasta. Tim vise sto gore jos nema radijatora, znaci moze se napraviti tako da bude ok za kondenzacijski.

Znam da je nezdravo, ali kazem trenutno nemamo izbora. Tak je vec 30godina i sad budemo prezivili jos jednu godinu ili max. dvije. Jedino nisam pametan da li da opet slazem podno ili da idem na radijatore i dolje, opet je upitna investicija i povrat.ulozenog.

Postoji i treca verzija. :D
Zrak uzima izvana (kroz zid), a ispusta u dimnjak. :mig:

Pa koliko mi je receno da ak se vec ispust radi kroz dimnjak onda je najmanji problem sloziti i cijev za uzimanje zraka. To navidno ide cijev u cijev ili tako nekako. Samo jos uvijek ne znam tocnu cijenu jer jedan majstor veli da je skupo drugi veli da je mala razlika... Meni se cini da se prvom ne da kopati po dimnjaku i zato forca na zid.

navi12
31.10.2013., 08:39
[QUOTE=2syko4u;47385190]Da, tak sam i ja duo. Najbolja ponuda je u Termometalu, ostali su skuplji...

Pogledajte i na
http://www.vitos.hr/proizvodi/plinski-kombinirani-uredjaj-vuw/
http://www.grijanje.hr/Cjenik%20Vaillant.pdf

ima toga sigurno i još povoljnije potražite malo...

navi12
31.10.2013., 09:04
Nemam spremnik i do sada nisam imao potrebu za dodatnim spremnikom.
Ako imaš mogučnost(zid blizu bojlera) uzmi fasadni jer ovo baš i nije jeftin sport prepravak starog dimnjaka....
Znači kat nije u funkciji,odnosno samo dole postoje grijači elementi?Da li služi za stanovanje?Ako ne riješi onda izolaciju stropa da ti toplina ne bježi gore....
To ti je najbolji savjet koji češ dobiti ovdje na forumu......
Koliko sam vidio imaš mogučnost nabavka dosta povoljnog kond uređaja(ponuda 8000+)neznam zašto uopče dvojiš između normalnog i kond.
Gle ljudi bacaju masu love na gluposti a da ni sami neznaju gdje im lova ode a sad za razliku 1000 kuna na takvo nešto i nije pretjerana stavka s obzirom na vijek trajanja i sami komfor življenja.....

kajperinja
31.10.2013., 13:21
Jel postoji neki majstor koji reparira vodene glave starih bojlera u Zagrebu? Bio danas majstor iz ovlaštenog servisa i kaze otišla glava, nema nove i treba mjenjat bojler. Bojler je MAG sin 250/8 RTZF H.
Krivo ti je rekao, ima novih za kupiti, kosta 832kn. (cca 1100kn s poslom)
A mogao bi ju i reperirati...za cca 500kn (dijelovi i posao) obzirom da i dijelova ima za kupiti.
Pitanje je zasto ti je rekao to sto je ...mozda zato sto je bojler opcenito u losem stanju, pa se ne isplati.

The unforgiven
31.10.2013., 18:26
Nemam spremnik i do sada nisam imao potrebu za dodatnim spremnikom.
Ako imaš mogučnost(zid blizu bojlera) uzmi fasadni jer ovo baš i nije jeftin sport prepravak starog dimnjaka....
Znači kat nije u funkciji,odnosno samo dole postoje grijači elementi?Da li služi za stanovanje?Ako ne riješi onda izolaciju stropa da ti toplina ne bježi gore....
To ti je najbolji savjet koji češ dobiti ovdje na forumu......
Koliko sam vidio imaš mogučnost nabavka dosta povoljnog kond uređaja(ponuda 8000+)neznam zašto uopče dvojiš između normalnog i kond.
Gle ljudi bacaju masu love na gluposti a da ni sami neznaju gdje im lova ode a sad za razliku 1000 kuna na takvo nešto i nije pretjerana stavka s obzirom na vijek trajanja i sami komfor življenja.....

Iskreno ne znam zasto je projektant tako napisao, to sa dimnjakom. Rekao je da to mrvicu poskupljuje cijelu stvar ali da je puno bolje i sigurnije, pa sam rekao dobro.
Pa koliko imam popusta na jedan imam i na drugi, samo je pitanje sto uzeti.
Za sada mi se sve cini da cu ipak uzeti kondezacijski a odustao bi od spremnika za toplu vodu. Pokrit cu toplu vodu za kupaonu i kuhinju a gore na katu se moze staviti i elektricni bojler za tusiranje ako bas bude premalo tople vode za sve. Znam da nije isto ali ipak kosta 3000kn manje nego varijanta sa plinskim bojlerom odmah sad u startu.
E sad izolacija... nisam pametan kako to izvesti s obzirom da je kat ureden i po njemu se hoda tokom zime iako se ne grije, odnosno sluzi kao spremiste. :D Na podu je glazura i parket najobicniji. Pa sad ako ima itko kakav prijedlog recite.
Hvala svima jos jednom :beer:

hoggarh
31.10.2013., 22:58
Da li postoji za bojlere nekakva backup baterija koja omogućava nesmetan rad bojlera za vrijeme nestanka struje?

dosko
03.11.2013., 08:32
jedno pitanje za dobru dušicu, ako ima koja :) imam Vaillant Wuv atmo tec pro i jedan problem s njim ili nešto drugo naime na kadi je tlak slabiji i voda hladnija, a na umivaoniku voda vruća i tlak normalan. Polazna temperatura na bojleru je 50 stupnjeva, grijanje isključeno, tlak u sistemu 1,8 sve normalno, a voda zeza hvala na trudu

Zecc
03.11.2013., 21:00
Trebam pomoć...

Imam bojler Vailant VUW SOE 242/2-3 (mislim da je proizveden 2006. ili 07.).
Bojler nije puno korišten jer u stanu nije nitko živio do unazad godine dana.
U proljeće ove godine počeo se pojavljivati problem da prilikom rada za grijanje potrošne vode (npr. kod tuširanja, ili pranja suđa) bojler jednostavno prestane grijati vodu, a ne izbaci nikakvu grešku.
Zvao sam majstora koji ga je rastavio i očistio, nije našao nikakav kvar... no bojler je nakon toga "proradio".

Danas mi se opet počeo pojavljivati isti problem. Znači prestane grijati vodu tijekom rada - kod grijanja potrošne tople vode.
Da bi ponovno počeo grijati, treba samo zatvoriti vodu na mješalici, ponovno je pustiti i on opet upali plamenik.
Kad se to desi, temperatura na termometru na bojleru je oko 60 C. Lampica koja signalizira da je uključen protok potrošne tople vode je upaljena cijelo vrijeme kad voda curi (pa i hladna jer bojler ne grije), ali bojler ne starta dok se ne prekine tok vode i opet upali. Naravno, kad se topl voda ugasi, ugasi se i kontrolna lampica.
Kod grijanja bojler radi bez ikakvih smetnji.
Zvao sam majstora, no on nema ideju što bi moglo biti uzrok problemu.

Ima li tko kakvu ideju, što bi bio "kvar"?

kajperinja
04.11.2013., 07:57
jedno pitanje za dobru dušicu, ako ima koja :) imam Vaillant Wuv atmo tec pro i jedan problem s njim ili nešto drugo naime na kadi je tlak slabiji i voda hladnija, a na umivaoniku voda vruća i tlak normalan. Polazna temperatura na bojleru je 50 stupnjeva, grijanje isključeno, tlak u sistemu 1,8 sve normalno, a voda zeza hvala na trudu

Trebam pomoć...

Kad se desi smetnja, stisni "i", pa reci majstoru sto pise, mozda mu to pomogne.

Zecc
04.11.2013., 08:11
Kad se desi smetnja, stisni "i", pa reci majstoru sto pise, mozda mu to pomogne.

Ovaj tip bojlera nema displaya za prikaz greske.

kajperinja
04.11.2013., 11:49
Ovaj tip bojlera nema displaya za prikaz greske.
Aaaa, onda nis...
Mislila sam da si na displey mislio kad si napisao: "ne izbaci nikakvu grešku"
Uzroka vjerojatno moze biti raznih, mozda ce dexdu to rijesiti. :mig:

franjob
04.11.2013., 13:15
Pozdrav svima,

napravio sam i poseban tread ači sam naknadnovidio ovaj pa pišem i ovdje.

Molim znalce da bace pogleda na video iz linka pa da mi daju savjet ukoliko imaju iskustva.

Naime bojler služi za centralno grijanje i grijanje sanitarne vode. Star je cca 5 godina a zadnjih 2 godine radi jako problematično.

Majstor je bio dva puta i ja mu objašnjavam o čemu se radi ali kvar još uvijek nije otklonjen.

Kad bojler grije sanitarnu vodu vrlo često dolazi do pojave buke koja meni kao laiku zvuči kao da voda u grijaču proključa. Također plamenik ne radi jednolično nego temperatura naglo poraste do nekih 80-ak stupnjeva i nakon toga se bojler gasi. Nakon što temperatura padne bojler se ponovno uključuje ali opet za desetak sekundi "pregrije" vodu i isključi se. Kad temperatura poraste javljaju se vibracije koje se prenose po cijelom sustavu preko radijatora.

Prva ideja je bila da se radi o lošoj pumpi, ali nije mi jasno kako je moguće da sustav normalno radi kad grije centralno.

Uglavnom ovdje je link na video pa molim pomoć...

https://vimeo.com/78519979

lp. Franjo

Psihodelik
04.11.2013., 18:55
Trebam pomoć...

...Kod grijanja bojler radi bez ikakvih smetnji.

ako ti je uključeno grijanje isključi ga na pol sata ili malo duže da se ohladi voda u sistemu, onda otvori toplu vodu da curi 1-2 min i pipni odlaznu cijev za grijanje (onu koja ide prema ventilima na radijatorima), ako je cijev topla onda ti je zaštekal trosmjerni ventil tzv."miš ventil" pa ti topla voda ide u radijatore umjesto na pipu

kajperinja
04.11.2013., 19:23
Majstor je bio dva puta i ja mu objašnjavam o čemu se radi ali kvar još uvijek nije otklonjen.

Sto je radio?
Je li ocistio oba izmjenjivaca?

dosko
04.11.2013., 19:37

na "i" samo piše S 31 i ništa više znaći buć, ali hvala na trudu

kajperinja
04.11.2013., 20:12
na "i" samo piše S 31 i ništa više znaći buć, ali hvala na trudu
Savjet u vezi "i"nije isao tebi nego Zeccu.
Tebi sam napisala drugi komentar, ali ga nema...nemam pojma zasto.
Ukratko...napisala sam da je neobicno da bi uz slabiji mlaz voda bila hladnija, a uz jaci toplija i pitala nisi li se mozda zabunio, pa zamijenio ...
A prijedlog je bio da ocistis mrezice na pipama.

franjob
05.11.2013., 06:14
Sto je radio?
Je li ocistio oba izmjenjivaca?

Da. Napravio je klasičan redovni servis s kemijskim čišćenjem.

Pozdrav.

dexdu
05.11.2013., 06:59
Trebam pomoć...

Bojler nije puno korišten jer u stanu nije nitko živio do unazad godine dana.
U proljeće ove godine počeo se pojavljivati problem da prilikom rada za grijanje potrošne vode (npr. kod tuširanja, ili pranja suđa) bojler jednostavno prestane grijati vodu, a ne izbaci nikakvu grešku.
Zvao sam majstora koji ga je rastavio i očistio, nije našao nikakav kvar... no bojler je nakon toga "proradio".

Danas mi se opet počeo pojavljivati isti problem. Znači prestane grijati vodu tijekom rada - kod grijanja potrošne tople vode.
Da bi ponovno počeo grijati, treba samo zatvoriti vodu na mješalici, ponovno je pustiti i on opet upali plamenik.
Kad se to desi, temperatura na termometru na bojleru je oko 60 C. Lampica koja signalizira da je uključen protok potrošne tople vode je upaljena cijelo vrijeme kad voda curi (pa i hladna jer bojler ne grije), ali bojler ne starta dok se ne prekine tok vode i opet upali. Naravno, kad se topl voda ugasi, ugasi se i kontrolna lampica.
Kod grijanja bojler radi bez ikakvih smetnji.

Termički osjetnik :kava:

dexdu
05.11.2013., 07:01

Vodoinstalater i podešavanje podizača na hidraulici :kava:

dexdu
05.11.2013., 07:09
Pozdrav svima,

napravio sam i poseban tread ači sam naknadnovidio ovaj pa pišem i ovdje.

Molim znalce da bace pogleda na video iz linka pa da mi daju savjet ukoliko imaju iskustva.

Naime bojler služi za centralno grijanje i grijanje sanitarne vode. Star je cca 5 godina a zadnjih 2 godine radi jako problematično.

Kad bojler grije sanitarnu vodu vrlo često dolazi do pojave buke koja meni kao laiku zvuči kao da voda u grijaču proključa. Također plamenik ne radi jednolično nego temperatura naglo poraste do nekih 80-ak stupnjeva i nakon toga se bojler gasi. Nakon što temperatura padne bojler se ponovno uključuje ali opet za desetak sekundi "pregrije" vodu i isključi se. Kad temperatura poraste javljaju se vibracije koje se prenose po cijelom sustavu preko radijatora.

Prva ideja je bila da se radi o lošoj pumpi, ali nije mi jasno kako je moguće da sustav normalno radi kad grije centralno.

Uglavnom ovdje je link na video pa molim pomoć...

https://vimeo.com/78519979

lp. Franjo

Pumpa :kava:

hakimaajka
05.11.2013., 08:17
Pozdrav svima. Trebao bih malu pomoć. Nisam našao pretragom slični problem pa evo pitanja.

Ovako, imam VUW 282/3-5 kombi bojler. Ovo ljeto sam konačno (nakon 3 godine korištenja za centralno grijanje) spojio toplu vodu. Tj nisam ja, nego instalater. :) Cijevi za toplu i hladnu vodu su direktno spojene na cijevi za razvod vode dalje u kuhinju i kupatilo.

Problem je što kada se pusti hladna voda, bojler se upali na trenutak, prikaže onu malu slavinu na ekranu i zatim se ugasi. Ne znam, vjerojatno zato jer se promjeni nekakvi tlak dovoda hladne vode pa on misli da sam pustio toplu vodu. Da li je možda trebao ići nepovratni ventil na cijev za hladnu vodu?

Mislim da takvo paljuckanje bojlera baš nije zdravo za njega, a pogotovo što se pali kada npr veš mašina povuće hladne vode dok radi.

Evo, ako ima neka duša koja zna šta bi moglo biti problem, bio bih zahvalan!

Pozdrav

franjob
05.11.2013., 09:12
Pumpa :kava:

Hvala na odgovoru.

Ali ako je pumpa kriva zašto se problem javlja samo kad bojler grije spremnik sanitarne vode a sve je u redu kad grije radijatore.

Dali može biti problem s nekim od ventila koji sprečavaju normalni protok vode?

Unaprijed hvala.

Pozdrav

kajperinja
05.11.2013., 09:20
Problem je što kada se pusti hladna voda, bojler se upali na trenutak, prikaže onu malu slavinu na ekranu i zatim se ugasi. Ne znam, vjerojatno zato jer se promjeni nekakvi tlak dovoda hladne vode pa on misli da sam pustio toplu vodu. Da li je možda trebao ići nepovratni ventil na cijev za hladnu vodu?

Mislim da sam jednom procitala o istom takvom problemu i da je savjet bio bas taj...staviti taj ventil.

matrix2121
05.11.2013., 13:12
Hvala na odgovoru.

Ali ako je pumpa kriva zašto se problem javlja samo kad bojler grije spremnik sanitarne vode a sve je u redu kad grije radijatore.

Unaprijed hvala.

Pozdrav

Zato sto je manji otpor na grijanju.

Zecc
05.11.2013., 18:17
Termički osjetnik :kava:

Hvala na odgovoru :Pivo:
Ako znaš ... koliko košta osjetnik, i ako znaš njegovu oznaku za nabavu?

dexdu
05.11.2013., 20:57
Pozdrav svima. Trebao bih malu pomoć. Nisam našao pretragom slični problem pa evo pitanja.

Ovako, imam VUW 282/3-5 kombi bojler. Ovo ljeto sam konačno (nakon 3 godine korištenja za centralno grijanje) spojio toplu vodu. Tj nisam ja, nego instalater. :) Cijevi za toplu i hladnu vodu su direktno spojene na cijevi za razvod vode dalje u kuhinju i kupatilo.

Mislim da takvo paljuckanje bojlera baš nije zdravo za njega, a pogotovo što se pali kada npr veš mašina povuće hladne vode dok radi.

Evo, ako ima neka duša koja zna šta bi moglo biti problem, bio bih zahvalan!

Pozdrav

Negdje sigurno postoji čorava cijev na vodovodnoj instalaciji u kojoj je sabijen zrak pa dolazi do hidrauličnog slabijeg udara, ali dovoljno da pokrene krilno kolo :kava:

nema nikakve štete po bojler :mig:

dexdu
05.11.2013., 21:00
Hvala na odgovoru.

Unaprijed hvala.

Pozdrav

O tome mogu pisati u nedogled - promjeni pumpu i biti će sve u redu :kava:

grunf909
06.11.2013., 18:39
imam bojler VUW SOE 202/2-5 servisiran 25.10. ove godine-redovan servis+čišćenje kamenca. Danas hoću upaliti grijanje i ništa. Kao počne puhati i tako stoji neko vrijeme onda se ugasi i kroz neko vrijeme počne ponovno. Na displayu nema oznake greške,temp.vode je 70-80 ,pumpa je vrela na dodir ,a tople vode ima i to radi normalno. Od kad su majstori otišli nisam isprobavao grijanje (greška),jel moguće da su oni zeznuli nešto ili ?

hvala

franjob
06.11.2013., 21:24
O tome mogu pisati u nedogled - promjeni pumpu i biti će sve u redu :kava:

OK. Hvala na informacijama. Ako ti nije problem napiši mi samo koja je otprilike cijena pumpe s poslom. lp.

franjob
06.11.2013., 21:25
Zato sto je manji otpor na grijanju.

Hvala na odgovoru.

dexdu
07.11.2013., 05:51
imam bojler VUW SOE 202/2-5 servisiran 25.10. ove godine-redovan servis+čišćenje kamenca. Danas hoću upaliti grijanje i ništa. Kao počne puhati i tako stoji neko vrijeme onda se ugasi i kroz neko vrijeme počne ponovno. Na displayu nema oznake greške,temp.vode je 70-80 ,pumpa je vrela na dodir ,a tople vode ima i to radi normalno. Od kad su majstori otišli nisam isprobavao grijanje (greška),jel moguće da su oni zeznuli nešto ili ?

hvala

Ja bih prije rekao da je u pitanju termostat, ali ovako mi je teško diagnosticirati :kava:

grunf909
07.11.2013., 06:28
Ja bih prije rekao da je u pitanju termostat, ali ovako mi je teško diagnosticirati :kava:

sobni termostat? bojler započne proces grijanja,termostat uključi,nakon 2-3 sekunde temp. vode se brzo popne na 64 i onda ugasi grijanje...

dexdu
07.11.2013., 19:09
sobni termostat? bojler započne proces grijanja,termostat uključi,nakon 2-3 sekunde temp. vode se brzo popne na 64 i onda ugasi grijanje...

Napisao si da malo zuji ali ne pokreče grijanje :confused:

Ovo što si naveo sada je druga situacija - znači bojler doseže temperaturu ali pumpa ne baca u grijanje - znači preklopni ventil je u kvaru :mig:

grunf909
07.11.2013., 19:19
http://prntscr.com/22khdeNapisao si da malo zuji ali ne pokreče grijanje :confused:

Ovo što si naveo sada je druga situacija - znači bojler doseže temperaturu ali pumpa ne baca u grijanje - znači preklopni ventil je u kvaru :mig:

a je li moguće da nisu otvorili zaporne ventile kad su čistili kamenac? poslikam pa stavim. Da,znači on prvo počinje sa puhanjem pa upali i kroz par sekundi ugasi grijanje i nastavi puhanje,a ako u tom trenutku pustim toplu vodu (kad puše) normalno prebaci na toplu vodu...http://prntscr.com/22khde btw. koliko košta taj preklopni ventil ako je on ?

Psihodelik
07.11.2013., 19:39

hvala

da ti nisu majstori zamjenili preklopni ventil? ako je grijanje radilo prije njihove intervencije... inače ja sam imao taj slučaj prekjučer, potpuno isti simptomi, zaštekao je ventil... skinuo sam ga, očistio i sad radi normalno :)

Ako ćeš probat sam, ovo ti je taj ventil , link (http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www1.picturepush.com/photo/a/7465299/img/Anonymous/PREKLOPNI-VENTIL.jpg&imgrefurl=http://picturepush.com/public/7465299&h=765&w=1024&sz=219&tbnid=WX5YDQULjFiJIM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__-bqpEWJWBFqy-bJ1ekJSDMBXaTM=&docid=Lfo-v0RsmkrMYM&sa=X&ei=2-l7UpnLOY-g7Aa0nYCQBw&ved=0CDMQ9QEwAg)

grunf909
07.11.2013., 19:45
da ti nisu majstori zamjenili preklopni ventil? ako je grijanje radilo prije njihove intervencije... inače ja sam imao taj slučaj prekjučer, potpuno isti simptomi, zaštekao je ventil... skinuo sam ga, očistio i sad radi normalno :)

Ako ćeš probat sam, ovo ti je taj ventil , link (http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www1.picturepush.com/photo/a/7465299/img/Anonymous/PREKLOPNI-VENTIL.jpg&imgrefurl=http://picturepush.com/public/7465299&h=765&w=1024&sz=219&tbnid=WX5YDQULjFiJIM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__-bqpEWJWBFqy-bJ1ekJSDMBXaTM=&docid=Lfo-v0RsmkrMYM&sa=X&ei=2-l7UpnLOY-g7Aa0nYCQBw&ved=0CDMQ9QEwAg)

pričekam,trebali bi sutra doći

Psihodelik
07.11.2013., 19:45
btw. koliko košta taj preklopni ventil ako je on ?

navodno cca 800kn, ali niš ne košta probat ga ocistit

dosko
07.11.2013., 20:01
Vodoinstalater i podešavanje podizača na hidraulici :kava:

srećom po mene bio je samo vodoinstalater, a to je rođo pa je sve završilo sa pivicom u svakom slučaju hvala

darkosostaric
08.11.2013., 15:14
Cijenjeni, ako mi netko moze dati HITAN ODGOVOR
Kupio sam kod ovlastenog prodavaca, plinski bojler, VAILLANT VUW 242/3-5 PLUS pustio ga je u pogon ovlasteni serviser, a sada problem: Kada redi bojler za toplu vodu, topla voda odlazi u sistem za grijanje!!!!!!!!!
1.Do sada je ovlasteni serviser promijenio; kompletan bojler donio novi i postavio
2.Promijenio 4 preklopna ventila (NOVA NERASPAKIRANA)
3.Promjenio 2 maticne ploce
MOLIM ZA POMOC!!!!!

dexdu
09.11.2013., 15:45
Cijenjeni, ako mi netko moze dati HITAN ODGOVOR
Kupio sam kod ovlastenog prodavaca, plinski bojler, VAILLANT VUW 242/3-5 PLUS pustio ga je u pogon ovlasteni serviser, a sada problem: Kada redi bojler za toplu vodu, topla voda odlazi u sistem za grijanje!!!!!!!!!
1.Do sada je ovlasteni serviser promijenio; kompletan bojler donio novi i postavio
2.Promijenio 4 preklopna ventila (NOVA NERASPAKIRANA)
3.Promjenio 2 maticne ploce
MOLIM ZA POMOC!!!!!

Tko ti može pomoći ako ne ovlašteni serviser koji ga je pustio u pogon :ne zna:

Nazovi zastupništvo - Planinska 11 - tehnička podrška - traži Krešu i objasni problem :mig:

Hermina-
10.11.2013., 11:09
Javljam se tu u nadi da će mi netko znat objasnit u čemu je stvar: radi se o Vaillant bojleru, mislim da je malo stariji. Uglavnom, već 2 dana se sam, u razmacima od oko pola sata, sam upali, radi minutu i onda stane. I sve to dok se ne pali topla voda niti grijanje. :o
Od lampica je cijelo vrijeme upaljena zelena.

Zašto se to odjednom događa? :confused: Inače zelena ne gori tako stalno i ne pali se sam. Ne znam koliko sam dobro objasnila stvar, al ako je netko od vas imao slična iskustva ili zna, pliz pomagajte :zubo:

dexdu
10.11.2013., 13:46
Javljam se tu u nadi da će mi netko znat objasnit u čemu je stvar: radi se o Vaillant bojleru, mislim da je malo stariji. Uglavnom, već 2 dana se sam, u razmacima od oko pola sata, sam upali, radi minutu i onda stane. I sve to dok se ne pali topla voda niti grijanje. :o
Od lampica je cijelo vrijeme upaljena zelena.

Zašto se to odjednom događa? :confused: Inače zelena ne gori tako stalno i ne pali se sam. Ne znam koliko sam dobro objasnila stvar, al ako je netko od vas imao slična iskustva ili zna, pliz pomagajte :zubo:

Gumb kojim reguliraš temperaturu tople vode (sanitarne) okreni skroz do kraja (na desno) i onda vrati u lijevo na neku vrijednost i to je to :kava:

kajperinja
10.11.2013., 15:14
A ja bih predlozila da se gumb okrene skroz u lijevo (znaci obratno od kazaljke na satu) i onda vrati udesno (u smjeru kazaljke na satu).
A ako treba ponovo ukljuciti, onda napraviti to sto je napisao dexdu. :)

@Hermina
I objasnjenje - radi se o pripremi tople vode, tj. o opciji da toplu vodu imas brzo, da ju ne cekas...ako to iskljucis morat ces malo pricekati da topla voda dodje do pipe.

piperoni
10.11.2013., 18:42
Bojler je star 17-ak godina i imam problem sa pripremom tople vode i grijanjem.
Recimo bojler radi besprijekorno i odjednom prestane grijanje tj. ne uspije upaliti plamen. Po zvuku bih zaključio da ne pusti plin. Kada čujem karakteristično puštanje plina, uvijek se upali odnosno sustav za iskru sigurno funkcionira.
Također kod pripreme tople vode ponekad ne upali plamen. Opet nema karakterističnog zvuka puštanja plina. Zatim ga potpuno ugasim, ostavim par minuta i sve odjednom funkcionira. Napominjem da serviser nikad nije otkrio uzrok a problem se sada nešto češće pojavljuje tj. prestane grijati ili davati toplu vodu.
Što predlažete da pogledam?
Napomena:servis me ne zanima!

kajperinja
10.11.2013., 18:57
Bojler je star 17-ak godina i imam problem

Ako te ne zanima servis, mozda da probas s drugim serviserom. :D
Sorry, ne znam sto drugo da ti kazem.
Jer servis ti i imo ne treba, vec dijagnosticiranje problema i popravak.

piperoni
11.11.2013., 06:21
Da ne zamaram previše svojim iskustvom sa servisima, napravili su "izlet" u kupaonicu, štetu na bojleru, dobro naplatili i -nestali!
Dakle zanima me savjet znalca jer se radi vjerovatno o sitnici.
Pozz

dexdu
11.11.2013., 15:09
Da ne zamaram previše svojim iskustvom sa servisima, napravili su "izlet" u kupaonicu, štetu na bojleru, dobro naplatili i -nestali!
Dakle zanima me savjet znalca jer se radi vjerovatno o sitnici.
Pozz

Evo ti savjet:

Ostavi se čorava posla :kava:

piperoni
11.11.2013., 20:48
Evo ti savjet:

Ostavi se čorava posla :kava:

Dexdu, ako ne znaš odgovor, ne zamaraj nas čoravim poslovima.
Iznenadio bi se znanju...

bob4
11.11.2013., 20:56
Bojler je star 17-ak godina
A koji tip bojlera; ili slika?

SaleSk
11.11.2013., 22:36
Dali neko ima iskustva sa "hidrauličnog protočnog grijača miniVED" t.j. modelom VED H 6/1 :5,7 kW ?
Hteo bi umesto klasicnog malog 10l kujnskog bojlera montirati protocni, pa me zanima kako rade i dali ih neko koristi i kako je zadovoljan. Dali ima nekih problema sa temperaturom, odnosno dali je temperatura konstantna i td.
Hvala.

kajperinja
12.11.2013., 08:49
...
Svratio si na temu, a nisi nisi napisao na komentar u vezi pripreme tople vode. :zmaj:
Imas problema sa lijevo/desno, ljevak si? :D

piperoni
12.11.2013., 15:21
Ispričavam se, tip bojlera je VCW 242E :)

Bratija
13.11.2013., 23:37
bok svima
prva zima sa bojlerom, ukljucio grijanje prije par dana pa bih zelio provjeriti da li je ponasanje normalno
radi se o bojleru turboTEC pro VUW 182/3-3 i termostatu VRT 30, stan od 40ak kvadrata, radijatori sa Herz termoventilima... u dnevnoj sobi je termoventil odvrnut na 6, u kupaoni, spavacoj sobi i hodniku smanjen na cca 4... na termostatu namjestim temperaturu oko 22 (odokativno), na bojleru voda za grijanje stavljena na 60 stupnjeva, stan u novogradnji na zadnjem 8. katu, termostat je na ulazu u dnevnu sobu dok je radijator na drugoj strani dnevne sobe...
ono sto se dogada je da se bojler neprekidno vrti u krug, koliko sam skuzio upali se pumpa, nakon toga i plamenik, temperatura ode do 65, plamenik se ugasi, pumpa nastavi raditi neko vrijeme, ugasi se i tako bude par minuta i nakon toga sve ispocetka... uz to, radijatori na kojima sam namjestio ventil na 4 su prakticki hladni dok je radijator u dnevnoj sobi topao...
uglavnom, da li je ovo ok? razmatram uzimanje novog termostata (tipa calorMATIC 332), da li bi i to bilo dio rjesenja (ako postoji problem)? da li je moguce da toliko brzo padne temperatura koju registrira termostat pa da salje indikaciju bojleru da treba opet grijati?

i drugo pitanje, vezano uz toplu vodu za slavine i osciliranje temperature iste... bojler je bio na redovnom servisu prije nekoliko mjeseci uz naglasak da postoji ovaj problem i receno je da je to rijeseno, sto i nije bas tako jer temperatura i dalje oscilira, namjestim na 40ak stupnjeva i kad pustim vodu ona ode od hladne do uzasno kipuce pa se smanji pa opet poraste s time da su velike oscilacije... zanima me prije nego sto opet pozovem majstore da li netko ima savjet/ideju na sto bi se trebalo obratiti pozornost? takoder, uzimam i preporuku za majstore ako postoji potreba za istim, a vjerojatno postoji...
hvala unaprijed

tominjo
14.11.2013., 00:36
bratija

ja sam sebi uzeo 330, tvoj je novi model od moga.
uglavnom, sa termostatom i rihtanjem bojlera sam smanjio potrosnju

Bratija
14.11.2013., 12:52
bratija

ja sam sebi uzeo 330, tvoj je novi model od moga.
uglavnom, sa termostatom i rihtanjem bojlera sam smanjio potrosnju

sorry, ali stvarno ne razumijem na tocno koji dio mog teksta/pitanja se odnosi ovaj komentar jer nisam nigdje spominjao potrosnju...

tominjo
14.11.2013., 13:30
onda sory na uletu

matrix2121
15.11.2013., 08:45
Bojler je star 17-ak godina i imam problem sa pripremom tople vode i grijanjem.
Recimo bojler radi besprijekorno i odjednom prestane grijanje tj. ne uspije upaliti plamen. Po zvuku bih zaključio da ne pusti plin. Kada čujem karakteristično puštanje plina, uvijek se upali odnosno sustav za iskru sigurno funkcionira.
Također kod pripreme tople vode ponekad ne upali plamen. Opet nema karakterističnog zvuka puštanja plina. Zatim ga potpuno ugasim, ostavim par minuta i sve odjednom funkcionira. Napominjem da serviser nikad nije otkrio uzrok a problem se sada nešto češće pojavljuje tj. prestane grijati ili davati toplu vodu.
Što predlažete da pogledam?

Dali se čuje zvuk elektroda,odnosno bacanja iskre?

Majk
15.11.2013., 18:27
Ispričavam se, tip bojlera je VCW 242E :)

Ja bih rekao da imaš problem s elektronikom. Inače odlični aparati koji traže kakvog takvog znalca, uglavnom brkatog majstora od 55 godina, svaki "klinjo" kad vidi vcw reći će ti - "taj se naradio, vrijeme vam je za novi"

Ja ti savjetujem isto, ili nađi neki rashodovani pa probaj ploče redom mijenjati, kreni od ploče paljenja, mislim da ih je ukupno 3

svouk1
18.11.2013., 20:07
poštovanje

molio bi za savijet u vezi se plinskim kombiniranim bojlerom marke valliant star 7 godina mislim da je model vuw 200-5

bojler radi u redu osim što nakon završenog ciklusa grijanja ne isključuje pumpu za cirkulaciju vode u sistemu centralnog grijanja, primjetio sam da radi cijelu noć i da mi temperatura na onom malom ekranu ne pada ispod 29c pa pedpostavljam da neki od termostata daje krivi podatak to jest da mu stalno javlja da je temperature povratne vode iz centralog grijanja 29c te neisključuje pumpu nego pokušava tu temperaturu predati u prostor , ima li neko kakav savijet ili zna gdje se točno nalazi taj termostat koji mijeri temperaturu povratne vode u sistemu grijanja
svouk1 is online now Prijavi nepoćudan post

ludovic IX
19.11.2013., 08:52
ispričavam se ali imam jedan problem sa termostatom CalorMatic 240 (ima baterije pa pretpostavljam da je 240). Nakon što sam zamijenio baterije, termostat mi više ne prebacuje automatski vrijeme i temperaturu već se to promijei tek kad stisnem neku tipku ili okrenem regulacisjki kotačić. Na vaillant.hr i nisam dobio neku informaciju osim da resetiram pomoću P tipke ali to nije pomoglo. Ima li tko još ovakvih iskustava i može li mi tko pomoć . Ne želim nakon dve godine davat opet 500-600 kn za termostat.

unaprijed zahvaljujem

zdgrunf
19.11.2013., 11:11
Da li je netko imao problem da čuje "pucanje" iz bojlera? Imam 5 godina star Vaillant VUW SOE 182/3-3 M turbotec pro - taj zvuk je jako glasan, kao da komad pleha pukne, kad npr. pleh ploču krivite pa izleti na jednu stranu - nema nekog pravila kad se to događa.
Ne znam da li je bojler ili možda dimnjak pa me zanima da li se netko susreo s tako nečim

Hvala

Zecc
20.11.2013., 16:00
bojler VUW SOE 182/2-3
da li netko zna okvirnu cijenu pumpe (sa PDV-om)?

kajperinja
20.11.2013., 17:17
960kn

Zecc
20.11.2013., 20:12
960kn

hvala

Zecc
20.11.2013., 20:18
Imam problem sa bojlerom VUW SOE 182/2-3 2006. godina ...
U toku rada, najčešće kod pripreme potrošne tople vode (rijetko kod grijanja) bojler se ugasi i javi smetnju (na crvenu lampicu - nema displaya).
Grešku resetiram i bojler opet proradi.
Po uputstvima to bi trebala biti greška vezana za elektroniku.
Bio je majstor i promijenio elektroniku upravljanja, no greška je ostala.
Vratio je staru elektroniku, ali je zaključio da je problem u pumpi te je promijenio.
No kvar - greška je ostala i dalje. Znači nije do pumpe. Sutra ću mu reći da vrati staru pumpu nazad.

Da li ima tko ideju što bi bio kvar jer su se promijenila dva majstora i ne znaju što je kvar?

dexdu
20.11.2013., 21:54
Imam problem sa bojlerom VUW SOE 182/2-3 2006. godina ...
U toku rada, najčešće kod pripreme potrošne tople vode (rijetko kod grijanja) bojler se ugasi i javi smetnju (na crvenu lampicu - nema displaya).
Grešku resetiram i bojler opet proradi.
Po uputstvima to bi trebala biti greška vezana za elektroniku.
Bio je majstor i promijenio elektroniku upravljanja, no greška je ostala.
Vratio je staru elektroniku, ali je zaključio da je problem u pumpi te je promijenio.
No kvar - greška je ostala i dalje. Znači nije do pumpe. Sutra ću mu reći da vrati staru pumpu nazad.

Da li ima tko ideju što bi bio kvar jer su se promijenila dva majstora i ne znaju što je kvar?

Kada se upali crvena lampica znači nema očitanja plamena (ako plamen postoji) ili uopče se ne pali plamenik :504:

Pumpa sigurno nije jer bi se bojler pregrijavao :503:

Znači ako nije elektronika može biti samo plinski ventil :kava:

Zecc
20.11.2013., 22:15
Kada se upali crvena lampica znači nema očitanja plamena (ako plamen postoji) ili uopče se ne pali plamenik :504:

Pumpa sigurno nije jer bi se bojler pregrijavao :503:

Znači ako nije elektronika može biti samo plinski ventil :kava:

Plamenik se upali i bojler radi jedno vrijeme (nema pravila) i onda se ugasi i upali crvenu lampicu. Nakon reseta opet normalno radi.... i opet se ugasi...

dexdu
21.11.2013., 13:50
Plamenik se upali i bojler radi jedno vrijeme (nema pravila) i onda se ugasi i upali crvenu lampicu. Nakon reseta opet normalno radi.... i opet se ugasi...

Nije nikakav kvar - sve se odradi na redovnom godišnjem servisu :kava:

Zecc
21.11.2013., 17:34
Nije nikakav kvar - sve se odradi na redovnom godišnjem servisu :kava:

...a što je onda?
mijenjana elektronika, mijenjana pumpa, rađen servis i izmijenila se dva majstora, a bojler se i dalje gasi...

dexdu
22.11.2013., 12:48
...a što je onda?
mijenjana elektronika, mijenjana pumpa, rađen servis i izmijenila se dva majstora, a bojler se i dalje gasi...

Nemoj mjenjati dijelove niti bojler - mjenjaj majstore :kava:

hakimaajka
22.11.2013., 14:40
Pozdrav svima.

Evo tražio sam posvuda, prošao dosta tema i nigdje nisam dobio sveukupan nekakav opis rada centralnog grijanja na plin sa osvrtom na temperaturu dolaznog i odlaznog voda kod radijatora. Ako griješim, bi bih zahvalan da me preusmjerite.

Siguran sam da ovdje ima dobrih duša koje bi mi pojasnile stvar. Naime, zanima me ponašanje dolaznog i povratnog voda kod radijatora u sustavu sa plinskim bojlerom i balansiranje sustava.

Naime, imam Vaillantov combi bojler, 28KW, trenutno reduciran na 17KW, lipovicini radijatori. Zanima me sljedeće, oko balansiranja sustava. Tražio sam po raznim stranim forumima, svi savjetuju hlađenje sustava i zatim paljenje i bilježenje ulazne i izlazne temp kod svakog radijatora. Diferencija tih temperatura bi trebala biti 11 stupnjeva, barem po njima.

E sad, mene zanima da li se to zbilja tako namješta? Kakva bi trebala bit situacija kad se bojler ugasi, a pumpa radi? Da li i onda treba bit ta diferencija? Meni se npr događa da kada se bojler ugasi i pumpa radi još 5 minuta, dolaz i odlaz se skoro izjednače kod radijatora.

I šta uopće znači balansiranje sustava? Da svaki radijator dobiva jednaku količinu tople vode s kojom bi bio po cijeloj površini topal jednako?

Na RH forumima sam na par mjesta našao da bi radijator trebao cijelom svojom površinom grijati jednako, dok npr na stranim forumima sam našao par postova koji vele da je normalno da je gornji dio radijatora topliji od donjeg.

Pa, ako netko ima volje pojasniti, bio bih zahvalan. :)

Pozdrav!

anstic
30.11.2013., 16:15
Ako netko zna...trebao bih broj od servisera, starijeg gospodina, imao je servis mislim u dubravi...
Čovjek je jedini(barem da ja znam) izvana pjeskario izmjenjivače na protočnim bojlerima.

Svi ostali operu izmjenjivač mini-washom ili ga samo pometu a to meni ne pomaže jer se saće brzo zaštopaju(kondenzat + prašina ili nešto sl.)

Imao je i web stranicu: http://www.vaillant-servis.com.hr/servis-vaillant/ ali sad više nije u funkciji..

PS: Nije Validžić

kajperinja
01.12.2013., 08:16
Ako netko zna...trebao bih broj od servisera, starijeg gospodina, imao je servis mislim u dubravi...
Čovjek je jedini(barem da ja znam) izvana pjeskario izmjenjivače na protočnim bojlerima.

Mozda dexdu? :mig:

dexdu
01.12.2013., 12:22
Mozda dexdu? :mig:

Da to sam bio ja :mig:

kajperinja
02.12.2013., 08:56
Kako to radis? (ne trazim upute...tek okvirno, nemam pojma kako se bilo sto pjeskari)

dbrko
02.12.2013., 11:04
Meni zablokirao manometar.Kolika mu je cijena ako netko zna?

laszlo
02.12.2013., 22:17
POZ!

Molio bih one koji imaju u cjevini manometar da skiciraju ili snime par slika te da mi pošalju iste!!
Navedeni inst.mi je potreban za podešavanje VUW SOE 322/2-5 R 3.
Hvala

dexdu
03.12.2013., 10:22
Kako to radis? (ne trazim upute...tek okvirno, nemam pojma kako se bilo sto pjeskari)

Kako radim :ne zna:

Skine se izmjenjivač i ispjeskari kvarcnim pjeskom i nakon toga se ušprica zaštitni temperaturni sloj :kava:

dexdu
03.12.2013., 10:23
POZ!

Molio bih one koji imaju u cjevini manometar da skiciraju ili snime par slika te da mi pošalju iste!!
Navedeni inst.mi je potreban za podešavanje VUW SOE 322/2-5 R 3.
Hvala

U cijevne manometre nečeš naći nigdje (sada se radi sa digitalnim instrumentima) :kava:

kajperinja
03.12.2013., 11:33
Kako radim :ne zna:

Skine se izmjenjivač i ispjeskari kvarcnim pjeskom i nakon toga se ušprica zaštitni temperaturni sloj :kava:
Cime se to pjeskari/sprica, nekakvim strojevima?
Koliko kosta za jedan kotlic?

anstic
03.12.2013., 13:19

Znači obrada izmjenjivača kao demontaža, pjeskarenje, skidanje kamenca i montaža izmjenjivača je 400,00 kuna

Meni je skinuo cijeli bojler sa zida + cijev za dimljak.
Kad ga je vratio sve se sjalilo, bole oči kad gledaš. :)

Bojler(Geyser MAG 12l.) je izdržao čist skoro tri godine a inače se(nakon pranja samo miniwashom i četkanja) zaštopaju saće za mjesec dana.

laszlo
03.12.2013., 14:56
U cijevne manometre nečeš naći nigdje (sada se radi sa digitalnim instrumentima) :kava:

Poz!!
Znam da se radi s digitalnim,mislio sam da mozda netko ima,pa da mi skicira ili slika.
Od 4 majstora koji su bili kod mene ama ni jedan nije imao pojma o poslu,ali zato su znali uzeti novce...

kajperinja
03.12.2013., 15:16
Poz!!
Znam da se radi s digitalnim,mislio sam da mozda netko ima,pa da mi skicira ili slika.
Od 4 majstora koji su bili kod mene ama ni jedan nije imao pojma o poslu,ali zato su znali uzeti novce...
Zar su se cetvorica izredala ....uzela novce, a ne napravila nista...tj. cetvorici si platio za nista?
Pa kako je to moguce? U cemu je u stvari problem, sto su kao trebali napraviti...i zasto si uopce platio ako nisu otklonili kvar?

laszlo
03.12.2013., 15:58
Zar su se cetvorica izredala ....uzela novce, a ne napravila nista...tj. cetvorici si platio za nista?
Pa kako je to moguce? U cemu je u stvari problem, sto su kao trebali napraviti...i zasto si uopce platio ako nisu otklonili kvar?

Nije kvar u pitanju.Kupio novi kom.bojler,tvornicki na zemni plin,a kod mene unp,pa je dosao prvi koji je prebacio s zemnog na unp,ali je za vrlo kratko vrijeme potrsio k.bojrer cca 1500 kg.plina.Dosao drugi koji je kao to rijesio,malo je manje trosio...
Prosle godine stigao zemni plin,pa sad sa unp na zemni...Isto dva majstora ali nijedan nije to namjestio kako treba...
I tako to ide,jedan je cak i crijevo od instrumenta zapalio...

dexdu
03.12.2013., 19:02
Cime se to pjeskari/sprica, nekakvim strojevima?

Kvarcni pijesak, pjeskarilicom, stroj je kompresor 400lit/min na 9 bara, za jedan kotlić - demontaža, pjeskarenje, nanošenje temperaturnog sloja, skidanje kamenca, montaža kotlića - 400,00 kuna :kava:

dexdu
03.12.2013., 19:05
Poz!!

Koga si zvao taj ti je došao :kava:

dexdu
03.12.2013., 19:07
Meni je skinuo cijeli bojler sa zida + cijev za dimljak.
Kad ga je vratio sve se sjalilo, bole oči kad gledaš. :)

Bojler(Geyser MAG 12l.) je izdržao čist skoro tri godine a inače se(nakon pranja samo miniwashom i četkanja) zaštopaju saće za mjesec dana.

Evo napokon da netko pohvali moj posao :mig:

kajperinja
04.12.2013., 00:23
Evo napokon da netko pohvali moj posao :mig:
Sad se znas praviti vazan... :p
Zvuci zanimljivo to pjeskarenje, bilo bi zanimljivo to vidjeti...znam da se svasta pjeskari i da stvari super poslje ispadnu, ali nisam nikad vidjela kako se to radi, cak ni na tv-u.

A meni odgovor na post 3687 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47533089&postcount=3687) i/ili 3695 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47559906&postcount=3695)...nista?
Ili si bio stvarno jako umoran (kao kada si me pitao sto mi je to CO) pa si krivo napisao kako iskljuciti pripremu... ili mora da pises z levacom, pa ti se zmotalo.
Mora da je to, znam ja. :mig:

kajperinja
04.12.2013., 11:38
Kvarcni pijesak, pjeskarilicom, stroj je kompresor 400lit/min na 9 bara, za jedan kotlić - demontaža, pjeskarenje, nanošenje temperaturnog sloja, skidanje kamenca, montaža kotlića - 400,00 kuna :kava:
Moze ti netko donijeti kotlic u servis pa da bude bez montaze, demontaze i skidanja kamenca...samo pjeskarenje i nanosenje tog neceg? Koliko bi to kostalo?

dexdu
04.12.2013., 16:48
Moze ti netko donijeti kotlic u servis pa da bude bez montaze, demontaze i skidanja kamenca...samo pjeskarenje i nanosenje tog neceg? Koliko bi to kostalo?

300,00 kn.

dexdu
04.12.2013., 16:53
Sad se znas praviti vazan... :p
Zvuci zanimljivo to pjeskarenje, bilo bi zanimljivo to vidjeti...znam da se svasta pjeskari i da stvari super poslje ispadnu, ali nisam nikad vidjela kako se to radi, cak ni na tv-u.

A meni odgovor na post 3687 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47533089&postcount=3687) i/ili 3695 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47559906&postcount=3695)...nista?
Ili si bio stvarno jako umoran (kao kada si me pitao sto mi je to CO) pa si krivo napisao kako iskljuciti pripremu... ili mora da pises z levacom, pa ti se zmotalo.
Mora da je to, znam ja. :mig:

Kaj bi se pravil važan - ja samo gledam pošteno obaviti posao :mig:

Zamisli majstora koji samo ispuše izmjenjivač i uzme 200,00 kuna ili ja napravim kako treba i uzmem 400,00 kuna - zarada je ista samo šta če stranka prije zvati onoga od 200,00 kuna - e onda ispada kako je majstor došao i samo pobrao pare - moj odgovor je uvijek "koga si zvao taj ti je došao" :kava:

kajperinja
04.12.2013., 19:45
Kaj bi se pravil važan - ja samo gledam pošteno obaviti posao :mig:
Ma zezam se...

Zamisli majstora koji samo ispuše izmjenjivač i uzme 200,00 kuna ili ja napravim kako treba i uzmem 400,00 kuna - zarada je ista samo šta če stranka prije zvati onoga od 200,00 kuna - e onda ispada kako je majstor došao i samo pobrao pare - moj odgovor je uvijek "koga si zvao taj ti je došao" :kava:
Kako je zarada ista?
Nosis li to to negdje drugdje? (onima koji se bave pjeskarenjem, pa ti je to dodatni trosak? :confused: )
Obzirom da znam da jedan vrlo zacadjeni kotlic moze biti opran vrlo dobro ...tj. kad se skine cadja on je posve funkcionalan, rekla bih da ni onaj posao koji drugi rade nije lose obavljen posao.
Naravno, vjerujem da se kotlic nakon tog pjeskarenja sjaji i da to ostavlja dojam na musterije. A pretpostavljam i da je dobra stvar.
Zanimalo bi me naravno s cime se premazuje i koja je tocno funkcija tog premazivanja, ustrcavanja ili cega vec.
U svakom slucaju, ako su ti musterije zadovoljne, a ocito jesu :top:

Ali ...odgovor na moj komentar uporno izbjegavas...zato evo ti :p
Majstor koji ne zna sto je CO i koji ne zna kako se iskljuci priprema...:tuctuc:
Moram te malo kurit...malo je dosadno na temi. :D

Edit: u vezi cijene...nije mi skroz jasno...tih 400kn je onda posao u vezi izmjenjivaca...tu ne ulazi ono drugo sto se pod servis podrazumijeva, ono sto drugi naplacuju cca 580kn?
Ili za 400 napravis kompletan servis + pjeskarenje?
Ili je to cijena za 1 kotlic pa ako radis kombi (2 kotlica) to bude 800 + jos nesto za ostatak posla?
Imas ti kakvu web stranicu s cijenama da mi das na pm?

dexdu
04.12.2013., 23:07
Ma zezam se...

Kako je zarada ista?
Nosis li to to negdje drugdje? (onima koji se bave pjeskarenjem, pa ti je to dodatni trosak? :confused: )
Obzirom da znam da jedan vrlo zacadjeni kotlic moze biti opran vrlo dobro ...tj. kad se skine cadja on je posve funkcionalan, rekla bih da ni onaj posao koji drugi rade nije lose obavljen posao.
Naravno, vjerujem da se kotlic nakon tog pjeskarenja sjaji i da to ostavlja dojam na musterije. A pretpostavljam i da je dobra stvar.
Zanimalo bi me naravno s cime se premazuje i koja je tocno funkcija tog premazivanja, ustrcavanja ili cega vec.
U svakom slucaju, ako su ti musterije zadovoljne, a ocito jesu :top:

Ali ...odgovor na moj komentar uporno izbjegavas...zato evo ti :p
Majstor koji ne zna sto je CO i koji ne zna kako se iskljuci priprema...:tuctuc:
Moram te malo kurit...malo je dosadno na temi. :D

Edit: u vezi cijene...nije mi skroz jasno...tih 400kn je onda posao u vezi izmjenjivaca...tu ne ulazi ono drugo sto se pod servis podrazumijeva, ono sto drugi naplacuju cca 580kn?
Ili za 400 napravis kompletan servis + pjeskarenje?
Ili je to cijena za 1 kotlic pa ako radis kombi (2 kotlica) to bude 800 + jos nesto za ostatak posla?
Imas ti kakvu web stranicu s cijenama da mi das na pm?

Joj Kajperinja - 100 pitanja - tko da ti stane na kraj :ne zna:

Jedan vrlo zacadjeni kotlic nemoze biti opran i nemože biti potpuno funkcionalan :kava:

Posao koji drugi rade pranjem je lose obavljen posao :p

Kotlic nakon pjeskarenja se ne samo sjaji i ostavlja dojam na musterije nego je to jedini način za dobro obavljen posao ma šta god ti mislila :kava:

Veb stranicu nemam, a cijene možeš doznati na PM. samo pitaj koji dio te zanima - nemogu ti pisati kompletne cjenike :mig:

kajperinja
06.12.2013., 12:34
Joj Kajperinja - 100 pitanja
Ma nije sto, samo par...ali ih ti elegantno izbjegavas. Pitam te zasto si dao pogresne upute za iskljucivanje pripreme tople vode, cak ti i odgovor ponudim (da si ljevak, pa si se zabunio), a ti ga ignoriras. A da si ga previdio sumnjam jer sam ga (pretpostavivsi da si ga previdio, jer ne vidim razloga da ne napises kako si se zeznuo) ponovila, a kada ni tada nisi odgovorio...onda mi bude cudno, pa maaaalo dosadjujem. Nisam dugo, bar ne na ovoj temi. :D

Jedan vrlo zacadjeni kotlic nemoze biti opran i nemože biti potpuno funkcionalan :kava:
Posao koji drugi rade pranjem je lose obavljen posao :p
U Zagrebu ima bezbroj (sigurno par stotina) servisa i u drugim servisima se to ne radi, tj. ja nisam za to cula. To naravno ne mora biti sasvim tocno, ali obzirom da forumas anstic nije mogao pronaci tko to radi, to ide u prilog konstataciji.
Dakle, nekakva uobicajena praksa je to raditi tako kako se radi. Meni je uvijek malo cudno (i ne bas simpaticno) kad netko ocrnjuje tudji rad i to bas svih drugih osim sebe samoga. Zato obicno i stanem u obranu bilo kojeg servisa i bilo kojeg servisera...i toga kad netko negativno generalizira na osnovu jednog primjera/negativnog iskustva.
No, to naravno ne znaci da to kako ti radis nije i stvarno bolja verzija. Ja nisam napisala to sto ti ti imputirao, da se ...Kotlic nakon pjeskarenja samo sjaji i ostavlja dojam ...
Nego sam napisala:
"da se kotlic nakon tog pjeskarenja sjaji i da to ostavlja dojam na musterije. A pretpostavljam i da je dobra stvar. "
Sto je bitno drugacije. Jer, dojam sigurno ostavlja. A lijepo sam napisala i da pretpostavljam da je dobra stvar. Bas da tvrdim da je, a ne znam nista o tome bi ipak bilo previse.
Osim toga nema svaka firma uvjete da osim sto se bavi servisiranjem bojera (posao koji se vecinom obavlja kod stranke), radi i pjeskarenje. Malo sam googlala, pogledala snimke...treba za to imati dvoriste, neki poseban prostor...prilicno prasnjav posao kojeg ne mozes obavljati bilo gdje.
Ako npr. netko ima vlastitu kucu i dvoriste i na istom mjestu radionu, manji je problem takvo sto.
Ali...zato postoje firme koje se time bave i kojima se moze odnijeti kotlic na pjeskarenje, pa ako netko zeli...ima opciju, naravno nesto skuplju.
Btw napisao si da ti je zarada ista ako naplatis 400kn kao onome koji naplati 200, pa mi ni to nije bas jasno :ne zna:...platis li nekome 200kn za taj posao ili (no, ne trazim odgovore, samo se pitam, jer ne kuzim) ili imas trosak od 200kn za taj posao. Cini se malo puno...obzirom da ti samo pijesak treba, ako sam dobro shvatila. (osim naravno aparata, ali to ne racunam u trosak za svaki takav posao...mozda si ga odavno isplatio...racunam samo trosak za jedan konkretan posao) Sve je ovo retoricko, razmisljam na glas...ne zelim te maltretirati pitanjima ...iako to mozda tako izgleda.
Ali mene "poznas", pa znas kako to ide. :mig:
Veb stranicu nemam, a cijene možeš doznati na PM. samo pitaj koji dio te zanima - nemogu ti pisati kompletne cjenike :mig:
Ok, ako zatreba meni ili nekome, javim se.
Iako, nisam ja pitala za sve cijene...nego recimo cijenu kompletnog servisa ...jer u opisu ovoga za 400kn nisu navedene druge radnje koje spadaju u kompletan servis (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Servis_i_ugradnja/Serviseri/Hrvatska/), pa me zanimalo dal ti za tu istu preporucenu cijenu za kompletni servis (580kn ili mozda i manje) nudis sve to + pjeskarenje i zastitu oba (ili samo jednog) ili sve to ide za 400kn.

dexdu
07.12.2013., 12:47
Ma nije sto, samo par...ali ih ti elegantno izbjegavas. Pitam te zasto si dao pogresne upute za iskljucivanje pripreme tople vode, cak ti i odgovor ponudim (da si ljevak, pa si se zabunio), a ti ga ignoriras. A da si ga previdio sumnjam jer sam ga (pretpostavivsi da si ga previdio, jer ne vidim razloga da ne napises kako si se zeznuo) ponovila, a kada ni tada nisi odgovorio...onda mi bude cudno, pa maaaalo dosadjujem. Nisam dugo, bar ne na ovoj temi. :D

U Zagrebu ima bezbroj (sigurno par stotina) servisa i u drugim servisima se to ne radi, tj. ja nisam za to cula. To naravno ne mora biti sasvim tocno, ali obzirom da forumas anstic nije mogao pronaci tko to radi, to ide u prilog konstataciji.
Dakle, nekakva uobicajena praksa je to raditi tako kako se radi. Meni je uvijek malo cudno (i ne bas simpaticno) kad netko ocrnjuje tudji rad i to bas svih drugih osim sebe samoga. Zato obicno i stanem u obranu bilo kojeg servisa i bilo kojeg servisera...i toga kad netko negativno generalizira na osnovu jednog primjera/negativnog iskustva.
No, to naravno ne znaci da to kako ti radis nije i stvarno bolja verzija. Ja nisam napisala to sto ti ti imputirao, da se ...Kotlic nakon pjeskarenja samo sjaji i ostavlja dojam ...
Nego sam napisala:
"da se kotlic nakon tog pjeskarenja sjaji i da to ostavlja dojam na musterije. A pretpostavljam i da je dobra stvar. "
Sto je bitno drugacije. Jer, dojam sigurno ostavlja. A lijepo sam napisala i da pretpostavljam da je dobra stvar. Bas da tvrdim da je, a ne znam nista o tome bi ipak bilo previse.
Osim toga nema svaka firma uvjete da osim sto se bavi servisiranjem bojera (posao koji se vecinom obavlja kod stranke), radi i pjeskarenje. Malo sam googlala, pogledala snimke...treba za to imati dvoriste, neki poseban prostor...prilicno prasnjav posao kojeg ne mozes obavljati bilo gdje.
Ako npr. netko ima vlastitu kucu i dvoriste i na istom mjestu radionu, manji je problem takvo sto.
Ali...zato postoje firme koje se time bave i kojima se moze odnijeti kotlic na pjeskarenje, pa ako netko zeli...ima opciju, naravno nesto skuplju.
Btw napisao si da ti je zarada ista ako naplatis 400kn kao onome koji naplati 200, pa mi ni to nije bas jasno :ne zna:...platis li nekome 200kn za taj posao ili (no, ne trazim odgovore, samo se pitam, jer ne kuzim) ili imas trosak od 200kn za taj posao. Cini se malo puno...obzirom da ti samo pijesak treba, ako sam dobro shvatila. (osim naravno aparata, ali to ne racunam u trosak za svaki takav posao...mozda si ga odavno isplatio...racunam samo trosak za jedan konkretan posao) Sve je ovo retoricko, razmisljam na glas...ne zelim te maltretirati pitanjima ...iako to mozda tako izgleda.
Ali mene "poznas", pa znas kako to ide. :mig:

Ok, ako zatreba meni ili nekome, javim se.
Iako, nisam ja pitala za sve cijene...nego recimo cijenu kompletnog servisa ...jer u opisu ovoga za 400kn nisu navedene druge radnje koje spadaju u kompletan servis (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Servis_i_ugradnja/Serviseri/Hrvatska/), pa me zanimalo dal ti za tu istu preporucenu cijenu za kompletni servis (580kn ili mozda i manje) nudis sve to + pjeskarenje i zastitu oba (ili samo jednog) ili sve to ide za 400kn.

Gle - jednostavno navečer kada dođem s posla preumoran sam za neka razglabanja :(

Ako netko postavi konkretno pitanje o problemu na Vaillantu - rado ću mu pomoći savjetom - što je kraće moguće, ali neke rasprave, uvjeravanja :ne zna:

kajperinja
07.12.2013., 21:22
Gle - jednostavno navečer kada dođem s posla preumoran sam za neka razglabanja :(
Ok, nije neshvatljivo.
Ako ti je previse teksta pogledaj samo zadnji boldani dio.
Bez obzira na ovo sto sam izmedju napisala, namjera mi uopce nije negativna, jer ti ovdje svakako svojim savjetima pomazes ljudima, a u praksi zasigurno dobro radis, tako da to nema nikave veze s mojim misljenjem o kvaliteti tvog rada.

Ako netko postavi konkretno pitanje o problemu na Vaillantu - rado ću mu pomoći savjetom - što je kraće moguće, ali neke rasprave, uvjeravanja :ne zna:
Ok, ali zasto si onda napisao krivi savjet u vezi pitanja kako iskljuciti pripremu tople vode?

I nisi odgovorio na post 3687 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47533089&postcount=3687) ili 3695 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47559906&postcount=3695)
Nije bitan komentar mojeg komentara...nije vazno zasto si napisao krivo, ali bilo bi ok da si onome tko je pitao napisao ispravak netocnog navoda i napisao da si pogrijesio (nije bitno zasto).
Jer ti si majstor, tebi vjeruju...a napises krivo. Ja napisem kako treba napraviti i ne trazim pljesak nego samo potvrdu toga...radi onoga koji je pitao - da dobije tocnu informaciju.
Nije bed napisati "zabunio sam se"....
Ne komentirati nesto sto napises krivo a netko te ispravi nije ok.
Ne (samo) radi toga koji te ispravio.

Kao sto si onomad (http://www.forum.hr/showthread.php?t=126849&page=45) imao provalu vezanu uz CO i pitao me sto je to ugljicni monoksid ...i objasnjavao mi da je ugljicni monoksid CO3.
Neke stvari ipak serviser ne smije krivo napisati bio umoran, pijan ili ne znam sto, to bi mu trebalo biti u malom prstu i da zna usred noci kad ga se probudi.
Ovo za pripremu...rekla sam, mozda si ljevak pa ti je naopacke, mozda si se zabunio, ali nisi odgovorio, nisi se ispravio...a bilo bi korektno da napises da si pogrijesio.
Ne radi mene...nadam se da to razumijes.

Evo...konkretno pitanje:
I dalje mislis da se ovakvim postupkom iskljucuje priprema tople vode?
Gumb kojim reguliraš temperaturu tople vode (sanitarne) okreni skroz do kraja (na desno) i onda vrati u lijevo na neku vrijednost i to je to :kava:

(to je odgovor na ovaj (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47529416&postcount=3685) post )

farfan
08.12.2013., 10:16
Koja je fora s tim pjeskarenjem kotlića, kod mene to nikad nije rađeno. Skinu kotlić, spoje ga na onu cirkulacijsku pumpu i kemijski očiste taj izmjenjivač. Sam izmjenjivač se malo iščetka od prašine. Nisam primjetio neke naslage po njemu, mala promjena boje i na nekim dijelovima poprima onu zelenu nijansu ali ovako mi se čini da je u redu. S obzirom da je dosta star jel postoji opasnost da ga pjeskarenje ošteti i koji su dobici pjeskarenja uopće?

laszlo
08.12.2013., 11:58
Poz!
Imam vuw soe 322/2-5 R3 kombibojler,zanima sta znaci pod d.76 kad stisnem i izbaci P31???
Bojler je prikljucen na zemni plin.
Hvala

kajperinja
08.12.2013., 16:37
Poz!
Imam vuw soe 322/2-5 R3 kombibojler,zanima sta znaci pod d.76 kad stisnem i izbaci P31???
Bojler je prikljucen na zemni plin.
Hvala
Znam da postoji F i S....i da je S.31 ... - " Ljetni način rada aktivan"
Sto je P nemam pojma.

dadinjos
08.12.2013., 23:19
pozdrav imam jedan problem sa boljerom Vaillant..najme taj boljer je i za centralno grijanje i za grijanje vode za kupanje e sad centralno mi radi normalno ali kad pustim na pipi toplu vodu boljer se opcte ne pali nikako evo to mi se desava vec unazad 2 3 dana..dali neko zna sta bi to moglo bt zasto se nece boljer upalit i dali se moze tu nesto napraviti bez majstora jer sam malo u skripcu sa lovom :) plisss pomagajte molim vas

kajperinja
09.12.2013., 11:59
pozdrav imam jedan problem sa boljerom Vaillant..najme taj boljer je i za centralno grijanje i za grijanje vode za kupanje e sad centralno mi radi normalno ali kad pustim na pipi toplu vodu boljer se opcte ne pali nikako evo to mi se desava vec unazad 2 3 dana..dali neko zna sta bi to moglo bt zasto se nece boljer upalit i dali se moze tu nesto napraviti bez majstora jer sam malo u skripcu sa lovom :) plisss pomagajte molim vas
Ako je problem samo na jednoj pipi, mozda je stvar u tome da je zaceljena. Skini perlator pa vidi dal onda bojler radi. Ako je pun smeca isperi, a ako je pun kamenca ostavi prek noci u octu.
Ako je problem na svim pipama, onda ces vjerojatno ipak morati zvati majstora.
Osim ako dexdu ili netko od majstora nema kakav savjet.
Moze biti da ti je otisao troputni ventil ili tko zna sto... :ne zna:

09.12.2013., 19:36
Molim pomoć
Imam Vaillant bojler turboTEC plus, a problem je kad pustiš toplu vodu on ju grije do 85 stupnjeva i onda isključi plamenik (voda i dalje curi na pipi) opet se pali plamenik i grije na 85 stupnjeva i tako stalno dokle god topla voda curi na pipi. Topla voda je namjestita na 39 stupnjeva a bojler grije do 85 (do tvornički zadanog maksimuma.
Molim jel ima netko iskustva sa time?:504::503:

kajperinja
11.12.2013., 23:07
@dexdu ...pa nije valjda da si se nesto naljutio, pa te zato nema.
Nemas se zasto ljutiti, nisam ja mislila nista lose, samo mislim da je dobro da ljudi dobiju tocne informacije. Nije bed kada netko u dobroj namjeri nesto krivo napise, ali ako to pise ona kojeg cijene i vjeruju mu, taj mora biti posebno oprezan. Sto ces , teret slave.
Ljudi te trebaju, cijene tvoj trud i savjete, nemoj sad da (mozda?) zbog mene ispastaju, ni krivi, ni duzni.
Ja pomazem sa sitnicama, laickim stvarima....ti i ostali (hm, cini mi se da ih i nema, pogubili se nesto) ste tu da da date strucan savjet.

tomislav10
02.01.2014., 22:24
Trebam pomoć u svezi slijedećeg:
Imam Vaillantov kombi bojler i s vremena na vrijeme prilikom paljenja plamenika čuje se nešto kao eksplozija.
Serviser kaže da je to grubi start, te da nije problem u bojleru već u dimnjaku koji slabo odvodi zrak i ostale pare pa se na ložištu skupljaju povratne smjese iz dimnjaka
Ima li netko iskustva s ovim?

dexdu
03.01.2014., 18:35
Trebam pomoć u svezi slijedećeg:
Imam Vaillantov kombi bojler i s vremena na vrijeme prilikom paljenja plamenika čuje se nešto kao eksplozija.
Serviser kaže da je to grubi start, te da nije problem u bojleru već u dimnjaku koji slabo odvodi zrak i ostale pare pa se na ložištu skupljaju povratne smjese iz dimnjaka
Ima li netko iskustva s ovim?

U principu i nije baš tako (ovisno o tipu bojlera) :mig:

Bojler starta sa malim plamenom (upravo zato da nebi bilo detonacija) a nakon toga praši max. opterečenjem :kava:

Treba podesiti startno operečenje (što manje to bolje), jer bojler u principu ako je sve u redu pali tako reći da ga i ne čuješ - ono lagani puf i to je to :kava:

tomislav10
04.01.2014., 12:35
U principu i nije baš tako (ovisno o tipu bojlera) :mig:

Bojler starta sa malim plamenom (upravo zato da nebi bilo detonacija) a nakon toga praši max. opterečenjem :kava:

Treba podesiti startno operečenje (što manje to bolje), jer bojler u principu ako je sve u redu pali tako reći da ga i ne čuješ - ono lagani puf i to je to :kava:

Jel se startno opterećenje može podesiti ulaskom preko onog malog displaya na bojleru? Prema upustvima koje imam na bojleru se može dosta toga podešavati samo ne znam što je što.
Možeš li mi reći kako podesiti startno opterećenje?