PDA

View Full Version : Plinski pištolj

svabo_ng
04.01.2006., 15:03
Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično.:confused:

babajuna
04.01.2006., 17:02
Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično.:confused:

Naravno! Pištolj je oružje.

svabo_ng
04.01.2006., 20:15
Naravno! Pištolj je oružje.

Da, ali ja ne pitam za obični pištolj već za PLINSKI.

nije u šoldima sve
04.01.2006., 20:26
iman ja priku, vozi auto na plin i kaže da mu triba dozvola :confused:

nije u šoldima sve
04.01.2006., 20:27
i zaustavija ga pandur jednom prilikom i pita ga dozvolu a on kaže "nemam." kako nemaš, pita pandur??? a on mu reče - alo prika, ovo ti je auto na plin :s :s

dobija je dvi pliske iza uva i provea noć u postaji. navodno i za aute na plin triba vozačka :confused:

svabo_ng
04.01.2006., 22:14
Pronašao sam odgovor uz pomoć svetog Google-a ,a glasi ovako:

Plinski pištolj
Prema zakonu, punoljetni građani bez odobrenja i prijave mogu kupiti plinski pištolj. Svi su modeli replike pravog oružja pa imaju i psihološki faktor zastrašivanja. Cijena: 600 - 3000 kuna

babajuna
05.01.2006., 06:24
Da, ali ja ne pitam za obični pištolj već za PLINSKI.

Da, i ne slušaš (čitaj: čitaš) također...

Plinski pištolj
Prema zakonu, punoljetni građani bez odobrenja i prijave mogu kupiti plinski pištolj. Svi su modeli replike pravog oružja pa imaju i psihološki faktor zastrašivanja. Cijena: 600 - 3000 kuna

24 Sata su dnevne novine, a ne Narodne Novine, prema tome klikni na ovaj link http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0833.htm koji će te odvesti izravno na stranicu Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja, a u čijem članku 2. stoji da se "oružjem prema ovom zakonu smatra; vatreno oružje, zračno oružje, rasprskavajuće i plinsko oružje, hladno oružje...

Jel me sad shvaćaš? PIŠTOLJ je ORUŽJE, bez obzira jel plinski il kakav već...

ZgSash
05.01.2006., 12:15
netocno
za plinski pistolj dozvola nije potrebna, kao ni za zracno do odredene brzine ispucavanja projektila, samostrijel do odredene snage ...

babajuna
05.01.2006., 12:25
netocno
za plinski pistolj dozvola nije potrebna, kao ni za zracno do odredene brzine ispucavanja projektila, samostrijel do odredene snage ...

Ma točno je...

Ak se tebi ne da čitat zakon onda se meni ne da ni pejstat članke ovdje ali ak se baš zainatiš klikni gore na link u mom prethodnom postu i pročitaj članke 5., 6. i 8.

U 8. piše da zračno oružje s početnom brzinom od 130-160 m/s možeš nabaviti u sportske svrhe, a to vrijedi nadalje i za samostrel...

evo još iz iz članka 6. : Zabranjeno je nabavljanje, držanje i nošenje vatrenog oružja s napravama za prigušivanje zvuka, naprava za prigušivanje zvuka i rasprskavajučeg, plinskog i hladnog oružja.

Sick4Fuck
05.01.2006., 12:41
netocno je...
ja sam imao plinski pistolj walther p99, ako si punoljetan mozes ga kupiti u bilo kojoj trgovini oruzjem, municiju takoder, blank, suzavac i jos neko sranje, nikakva dozvola mi nije trebala, isto tako kada nisam znao koji ce mi, otisao sam u trgovinu oruzjem i prodao ga preko njih...

nije u šoldima sve
05.01.2006., 12:50

Plinski pištolj
To je ka da jedeš čevape u somunu bez čevapa :rigo: Kupi pravi utok :top:

babajuna
05.01.2006., 13:03
netocno je...
ja sam imao plinski pistolj walther p99, ako si punoljetan mozes ga kupiti u bilo kojoj trgovini oruzjem, municiju takoder, blank, suzavac i jos neko sranje, nikakva dozvola mi nije trebala, isto tako kada nisam znao koji ce mi, otisao sam u trgovinu oruzjem i prodao ga preko njih...

uff... ma može se nabavit i kupit svašta...

Pitanje je bilo: "Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično."

Odgovor: Da!

Dokaz: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0833.htm

Mislim, ja neznam kak više dokazat...
očigledno nije poanta u dokazivanju nego se samo želi teoretizirat...

nije u šoldima sve
05.01.2006., 13:09
uff... ma može se nabavit i kupit svašta...

Pitanje je bilo: "Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično."

Odgovor: Da!

Dokaz: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0833.htm

hm...

Rasprskavajučim i plinskim oružjem smatraju se sve vrste bombi i druge naprave koje sadrže rasprskavajuču ili plinsku materiju.

dakle, plinski pištolji NE spadaju pod plinsko oružje, koliko god apsurdno zvučalo. eto. enigma riješena.

babajuna
05.01.2006., 13:41
hm...

Rasprskavajučim i plinskim oružjem smatraju se sve vrste bombi i druge naprave koje sadrže rasprskavajuču ili plinsku materiju.

dakle, plinski pištolji NE spadaju pod plinsko oružje, koliko god apsurdno zvučalo. eto. enigma riješena.

Mislim, shvaćam da ljudi imaju različita mišljenja ali mi nikad nije bilo jasno zbog čega dolazi do različite percepcije (?) :confused:

Meni ova rečenica govori da plinski pištolji SPADAJU u 'naprave koje sadrže plinsku materiju'

Sick4Fuck
05.01.2006., 13:59
'naprave koje sadrže plinsku materiju'

u to spada i moja guzica kad prdim, pa mi ne treba dozvola... a jednako je efikasno ko i plinski pistolj...

nije u šoldima sve
05.01.2006., 15:03
Mislim, shvaćam da ljudi imaju različita mišljenja ali mi nikad nije bilo jasno zbog čega dolazi do različite percepcije (?) :confused:

Meni ova rečenica govori da plinski pištolji SPADAJU u 'naprave koje sadrže plinsku materiju'
alo prika, to na šta ti misliš su upaljači u obliku pištolja ;)

ZgSash
05.01.2006., 17:22
nemogu 100% tvrditi , ali nekako razmisljam da ako je nesto u slobodnoj prodaji - da je to legalno za kupiti
ne vjerujem da bi prodavac isao riskirati prodaju oruzja za koje je potrebna dozvola, a plinski pistolj nema druge namjene osim da glumi oruzje, tj. je oruzje
jednako tako , u slobodnoj su prodaji cs, pepper i mace sprejevi - opet plinska oruzja

nije u šoldima sve
05.01.2006., 19:07
ako prodavač ispod pulta proda plinski pištolj, onda bi ti ispod pulta prodao i pravi, zar ne? a to se ne radi.

zuba
05.01.2006., 19:15

evo, ja ne želim teoritizirati, ali želim reći da se Zakon o oružju u međuvremenu mijenjao, pa tako u važećem možeš vidjeti i ovo:

4. Oružje u slobodnoj nabavci i bez obveze
prijavljivanja

Članak 35.

Građani stariji od 18 godina mogu bez odobrenja i prijave nabaviti:

1) zračno, plinsko i oružje za signalizaciju, lukove, samostrele sa silom natega manjom od 45 kg (100 funti), sprejeve koji raspršuju neškodljive nadražljive tvari, naprave namijenjene spašavanju, naprave za ubijanje stoke i druge slične naprave namijenjene za industrijske ili tehničke svrhe, ako su prokušani u skladu s propisima;
.............

nije u šoldima sve
05.01.2006., 19:24
ja bi još samo pita pokretača topika koji će mu kurac plinski pištolj pa da zaključimo i ovu temu. :)

Sick4Fuck
05.01.2006., 19:33
zeli da pljacka a nezna da nabavi pravi pistolj... :(

nije u šoldima sve
05.01.2006., 19:39
ako je to u pitanju, čujen da u turbo limaču ima jebenih pištolja :top:

a ako negdje nađe jeftinije, može donit račun u turbo limač i dobit isti taki :s :s :s

i onda upast u kladionicu s dva pištolja ka rambo :s

babajuna
05.01.2006., 19:59
evo, ja ne želim teoritizirati, ali želim reći da se Zakon o oružju u međuvremenu mijenjao, pa tako u važećem možeš vidjeti i ovo:

4. Oružje u slobodnoj nabavci i bez obveze
prijavljivanja

Članak 35.

Građani stariji od 18 godina mogu bez odobrenja i prijave nabaviti:

1) zračno, plinsko i oružje za signalizaciju, lukove, samostrele sa silom natega manjom od 45 kg (100 funti), sprejeve koji raspršuju neškodljive nadražljive tvari, naprave namijenjene spašavanju, naprave za ubijanje stoke i druge slične naprave namijenjene za industrijske ili tehničke svrhe, ako su prokušani u skladu s propisima;
.............

eeee, to je dokaz! bemti, ja sam se referirao na 6 godina stariji zakon.
malo sam preletio ovaj aktualni i stvarno me čudi koliko ljudi koji pišu i prihvaćaju takve zakone nemaju pojma. Imam osjećaj, čitajući taj tekst, ko da su se nakon nekog vremena pogubili malo, pa neke stvari spomenu, neke izostave... no eto...
Jedino mi ostaje mišljenje da bi plinsko oružje trebalo tretirat kao i vatreno zbog prevelike sličnosti. Naposlijetku bogzna kako bi se postavio slučaj da je, recimo, policajac ubio razbojnika koji je držao u ruci i prijetio plinskim pištoljem? Da li bi onda policajac odgovarao za ubojstvo nenaoružanog čovjeka? Da li bi se tada postavilo pitanje sličnosti i potrebe redefinicije klasifikacije oružja tog tipa ?
No o tome i o drugim enigmama prava u slijedećoj epizodi ... :D

Sick4Fuck
05.01.2006., 20:01
ako je to u pitanju, čujen da u turbo limaču ima jebenih pištolja :top:

a ako negdje nađe jeftinije, može donit račun u turbo limač i dobit isti taki :s :s :s

i onda upast u kladionicu s dva pištolja ka rambo :s

i jos ak na trznici kupi mitraljez bit ce ko rambo i terminejtor zajedno :s

nije u šoldima sve
05.01.2006., 20:02
No o tome i o drugim enigmama prava u slijedećoj epizodi ... :Drecue 911 :D

svabo_ng
05.01.2006., 22:57
Hvala na pomoći.

Plinski pištolj mi neće služiti za pljačku (iako,nikad se ne zna:D ).

nije u šoldima sve
05.01.2006., 22:59
Hvala na pomoći.

Plinski pištolj mi neće služiti za pljačku (iako,nikad se ne zna:D ).
a za šta će služit? :confused:

svabo_ng
05.01.2006., 23:43
Pa eto tako, da ga imam.Zar za sve mora postojati neki razlog?

Sick4Fuck
06.01.2006., 06:35
aha,,, daklem os se samo kurcit i pokazivat ga jaranima oj vidi kakva sam faca imam pljucu...
ili si glup ili ces da pljackas...
ak si glup, vidit ces da ti nikoji kuratz nesluzi osim da skuplja prasinu, i nakon sto ga triput pokazes jaranima, neces znati koji kuratz da radis sa njim...
bolje se idi zapit za tu lovu...

nije u šoldima sve
06.01.2006., 09:04
ae, alkohol je uvik najbolja investicija :top:

ZgSash
06.01.2006., 13:39
babajuna
policija ne puca na svakoga tko im se ucini sumnjiv
postoji ona naredba: STANI , ili puno bolje u engleskom: FREEZE!
otkuda samo ideja da u frci i brzini poliajac ima mogucnost uocabvanja je li pistolj pravi , igracka ili plinski , kao i da li se uopce radi o pistolju , mobitelu , teaseru , tranzistoru ...
reagira se na pokret!
prema tome , na naredbu stani se stane i onda se naknadno vidi stanje stvari
za sve ostalo , pocinitelj ili sumnjivac preuzima odgovornost na sebe

ljiga
07.01.2006., 08:45
Jedino mi ostaje mišljenje da bi plinsko oružje trebalo tretirat kao i vatreno zbog prevelike sličnosti.Čuj, u svakom malo boljem kineskom dućanu možeš kupiti i BB gun na kuglice, igračku, koja u nekim slučajevima također izgleda kao pravi pištolj.

H5N1
07.01.2006., 08:56
aha,,, daklem os se samo kurcit i pokazivat ga jaranima oj vidi kakva sam faca imam pljucu...
ili si glup ili ces da pljackas...
ak si glup, vidit ces da ti nikoji kuratz nesluzi osim da skuplja prasinu, i nakon sto ga triput pokazes jaranima, neces znati koji kuratz da radis sa njim...
bolje se idi zapit za tu lovu...

uci na covjekovim greskama :top: :rofl:

Sick4Fuck
07.01.2006., 10:37
nda, ja sam dobio na poklon... i nisam znao koji cu kurac sa njim... da, samo mi stajao u ladici... na kraju stvarno ga prodao i zapio lovu... jeb ga... i vise koristi...
:top:

konj111
07.01.2006., 21:26
'naprave koje sadrže plinsku materiju'

u to spada i moja guzica kad prdim, pa mi ne treba dozvola... a jednako je efikasno ko i plinski pistolj...
Guzica nije plinska naprava. :)

Je l' mi treba dozvola za pištolj na vodu? :zubo: Jer ja lako mogu u njega stavit kiselinu i nekoga ozlijedit...

alco
09.02.2007., 20:52
Zanima me dali treba za plinski pistolj dozvola?

johnny b good
09.02.2007., 21:18
Zanima me dali treba za plinski pistolj dozvola?

netreba !

Piggy
14.02.2007., 09:41
Ja mislim da ipak treba.

johnny b good
14.02.2007., 09:45
Ja mislim da ipak treba.ja znam da netreba !

big-smoke
14.02.2007., 09:53
netreba....

johnny b good
14.02.2007., 10:08
netreba....
vidi vidi ti ubojicu kako zna !

Toco1980
14.02.2007., 17:18
Treba samo potvrda da imaš više od 18 godina...

THE dzubre
14.02.2007., 17:25
fakat ne treba, plinsko oruzje nije smrtnosno oruzje ves orude samoobrane, te u rangu sa elektroskokerima i slicno, dakle ne treba nista za njih osim da imas 18god...
ispod bi bilo kurcenje klincima...

Morski.
14.02.2007., 17:35
fakat ne treba, plinsko oruzje nije smrtnosno oruzje ves orude samoobrane, te u rangu sa elektroskokerima i slicno, dakle ne treba nista za njih osim da imas 18god...
ispod bi bilo kurcenje klincima...

dok ga lokalni oruzar malo ne prilagodi :zubo:
Inace u Rusiji se prilagodeno plinsko oruzje najcsce koristi kod atentata i mafijaskih ubojstava,nikako mi to nije jasno,ako itko barem rusi imaju puno oruzja i lako dostupnog

johnnyBlack
14.02.2007., 22:35
dok ga lokalni oruzar malo ne prilagodi :zubo:
Inace u Rusiji se prilagodeno plinsko oruzje najcsce koristi kod atentata i mafijaskih ubojstava,nikako mi to nije jasno,ako itko barem rusi imaju puno oruzja i lako dostupnog

To ti je stvar prestiža, di će Rus nekoga ubiti s nečim lako dostupnim, treba to sam modificirati da budeš baja :zubo:

ZgSash
15.02.2007., 14:38
u rusiji se originalno oruzje prilagodava za prodaju pod plinsko
kod nas to nebi bio pametan potez, jer je ciejv od spijatra
:)

wheel
17.02.2007., 15:20
Kakvu ozljedu može (ako može) nanijeti plinski pištolj? Je li plinski pištolj u kategoriji hladnog oružja ili something else?

M3NT4L
17.02.2007., 15:42
Kakvu ozljedu može (ako može) nanijeti plinski pištolj? Je li plinski pištolj u kategoriji hladnog oružja ili something else?
Veeeelike modrice ili ako iz blizine pucano u glavu moze te ubit.

Uglavnom su modrice i bol koja te onesposobljava.Inače ti se i metak rasprsne i omami te ali to koriste samo zaštitarske tvrtke.

A plinski pištolj smiju imati osobe iznad 16 koje su članovi streljačkih klubova i osobe iznad 18.

droljko
17.02.2007., 16:27
Uglavnom su modrice i bol koja te onesposobljava.Inače ti se i metak rasprsne i omami te ali to koriste samo zaštitarske tvrtke.

.

zar je to plinski pištolj??

M3NT4L
18.02.2007., 01:18
zar je to plinski pištolj??

s tim mecima je

THE dzubre
18.02.2007., 07:56
o cem pricate? plinski pistolji imaju neki kurac zavaren u cijevi, i nista ne izljece prilikom pucanja...
metci za plinski izgledaju kao cahura sa zutom/zelenom/crvenom/bijelom gumom koja pokriva.
kada se ispuca, ovisno o punjenju dijeluje na lika - daklem
flash, suzavac, dim, blank...
i max domet je 6m, ali to smanjuje ucinkovitost za jebackih 60%, tak da se preporuca na 3m optimalno
i narafski u zatvorenom prostoru dijeluje na tebe isto ko na retaja na kojeg si pucao...

droljko
18.02.2007., 09:14
s tim mecima je

jesi li ti ikada vidio kako izgleda plinski pištolj??

spy
18.02.2007., 09:27
Veeeelike modrice ili ako iz blizine pucano u glavu moze te ubit.

Kaj ti briješ?
Metak od plinskog pištolja ti izgleda ko onaj od emgejca:rofl: sam je malo veći i ne izbacuje "ništa" osim plina ak je plinsko punjenje ili sam pukne ak je samo barut. A ak je iz velike blizine može dobit opekotine (ali ne ko od bacača plamena neg manje)

M3NT4L
18.02.2007., 11:43
Kaj ti briješ?
Metak od plinskog pištolja ti izgleda ko onaj od emgejca:rofl: sam je malo veći i ne izbacuje "ništa" osim plina ak je plinsko punjenje ili sam pukne ak je samo barut. A ak je iz velike blizine može dobit opekotine (ali ne ko od bacača plamena neg manje)

a iz kojeg kurca sam onda pucao?lete neke čahure,plin u njima...

Morski.
18.02.2007., 11:51
Kaj ti briješ?

istina :)
Iznimka je samo ako iz point blank u oci,onda moze biti ozbiljnijih ozljeda

ZgSash
19.02.2007., 15:11
mental , pucao si iz original pistolja
sad , za ubuduce i ti i svi ostali bi trebali razmisliti koliko je pametno uzeti u ruku i pucati i z necega sto neznate sto je
u nekoj drugj varijanti , mogli bi brojati prste samo do dva , a i to samo na opip
oruzje (bilo koje) nije ni zabava ni igracka!!

red_shrike
19.02.2007., 18:19
di nabavit to?

M3NT4L
19.02.2007., 19:09
mental , pucao si iz original pistolja
sad , za ubuduce i ti i svi ostali bi trebali razmisliti koliko je pametno uzeti u ruku i pucati i z necega sto neznate sto je
u nekoj drugj varijanti , mogli bi brojati prste samo do dva , a i to samo na opip
oruzje (bilo koje) nije ni zabava ni igracka!!

ma rekao mi je da je plinski...
Mali revolver,jedva mi je u ruku stao,neka beretica mi je rečeno

Jackrabbit
20.02.2007., 00:04
di nabavit to?

Negdje iz Europe. Velika Britanija, po mogucnosti. Ako narucujes iz SAD-a oboje ti prednji dio cijevi narancastom bojom (Sigurnosni razlozi, regulirano am. zakonom). Uglavnom je tako iako navodno redwolfairsoft nudi drukciju verziju gdje mozes lagano odstraniti mali komad metala i pistolj izgleda k'o pravi. Za mene je pravi izbor Glock 17. Plinski HFC Glock 17, gornji dio od metala, donji uglavnom od ABS plastike. Ispaljuje one male metke bb-s. Cijena mu je 79$.

ZgSash
20.02.2007., 13:50
mental , postoje razne municije za standardne pistolje
po opisu bih rekao da se radi o "damskom" kalibra 6,35
ljudi , plinski pistolj nije igracka , a moze lako rezultirati da druga strana potegne pravi
iskreno preporucujem da se prije bilo koje ideje o oruzju pomno prouce zakoni i sudska praksa ili barem ozbiljno poprica sa strucnjakom (neki od instruktora na streljanama ili kakav inspektor)
lako se moze dogoditi da it ciste zajebancije netko zavrsi u zatvoru ili u bolnici ili na groblju
oruzje je jednostavno i njegova namjena je sasvim jednostavna - raditi rupe u ljudima , ali bilo koje koristenje izvan strogih okvira zakona i pravila moze , a s vremenom sigurno i hoce rezultirati kobno

Weedeemer
20.02.2007., 14:47
dečkovi.

kupite si harpun i bit cete najveca faca u ekipi.

M3NT4L
20.02.2007., 22:49
dečkovi.

Ili Shermana

Jackrabbit
21.02.2007., 01:03
Sherman tank.

THE dzubre
21.02.2007., 07:55
dečkovi.

:rofl: je, ima moj prika u autu sa sobom stalno :top:

red_shrike
21.02.2007., 10:46
ma jok, uzmeš jednu batinu i u nju zabiješ čavao duljine 20 CM i to je to!!! Nišzta do toljage (možda sa malo otrova na vrhu).

Jimmy23
03.01.2008., 19:25
Namjeravam kupit 9 mm plinski pištolj.Zanima me dali je to legalno u RH.

mukiklc
03.01.2008., 19:33
je,al ga moraš po novome prijavit na mup-u

Jimmy23
03.01.2008., 20:18
planiram ga kupit u austriji,nadam se da neće biti problema na granici.a sad me još zanima dali se plaća ta prijava na policiji i trebam polagati psihotest ili nešto slično?

mukiklc
03.01.2008., 20:29
ja sam kod nas kupio plinski,9mm i s njim sam dobio papir u kojem piše:
Policijska uprava XXXXXX

dana:xxxx prodali smo gospodinu: mukiklc,adresa
osobna iskaznica br.xxxxxx
plinski pištolj marke:xxxx,model: xxxxxx,tvornički broj:xxxxxxx,kalibar: xxxx i potpis prodavača i žig
rekla je ženska koja mi ga je prodala da ga moram prijavit u roku sedam dana. Moram na mup odnijeti samo taj papir,tamo ispuniš zahtjev za odobrenje za držanje oružja i moraš donijet za 70kn biljega. Tamo te upišu i to je otprilike to. Ja sam budala išao na mup to prijavit i zajebavat se s tim,a nisam trebao jer u biti u trgovini nisu uzeli moje podatke ni ništa tako da se ne bi ni znalo tko je kupio pištolj. Samo bespotrebna komplikacija i bacanje novca,al šta češ

EDIT
ne trebaš ić na nikakve testove

Jimmy23
03.01.2008., 20:43
to me je zanimao jer znam čitati u novinama:"policija mu je u autu pronašla plinski pištolj pa je priveden.." i slično

znatizeljni22
03.01.2008., 21:36
Evo Jimmy tu ti sve piše. http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/1959.htm

Članak 93.

Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako u propisanom roku ne prijavi oružje kategorije C (članak 25. stavak 2.),
2) ako nosi oružje bez isprave o oružju (članak 26.),

supher mali
04.01.2008., 01:54
ja sam bio u policiji preprosle godine,. rekla mi je da zracno oruzje nema veze..jos mi se nasmijala --kao nikad cula za to--- a svasta

nemam racun? dokle vise s papirologijom...ajme ovo je ne podnosljivo postalo

Članak 4.

U smislu ovoga Zakona ne smatra se oružjem: dekorativno oruž­je, imitacije oružja, oružje koje je trajno onesposobljeno za uporabu tehničkim postupcima koji su određeni posebnim propisima, oružje koje je namijenjeno za alarm, signalizaciju, spašavanje, usmrćivanje životinja, podvodne puške i drugi predmeti koji snagom opruge, napete gume ili stlačenog plina izbacuju osti ili harpun koji su isključivo namijenjeni ribolovu (podvodno oružje), oružje koje se koristi u industrijske ili tehničke svrhe, streljivo za zračno oružje i oružje s tetivom i lažno streljivo.

plinski pistolj i je emiticaja koja je onesposobljena???

jel za c kategoriju traba prvo dobit dopusnicu? nek mi netko da sprancu zahtjeva.

---------------------------------
nije vise fora nista. sve se procuje

zelky
04.01.2008., 12:28
Moram priznati da je ovo prvi glas ovdje!

To je neka nova izmjena zakona? jer sam davno bio kupio plinski pistolj i nije trebalo nista prijaviti, dovoljno je osobna kao uvjerenje punoljetnosti, oruzje je bilo kupljeno u lovcu.

dali to znaci da sad naknadno se trebam javiti u pu i prijavit plinsko oruzje?

znatizeljni22
04.01.2008., 12:39
ja sam bio u policiji preprosle godine,. rekla mi je da zracno oruzje nema veze..jos mi se nasmijala --kao nikad cula za to--- a svasta

nemam racun? dokle vise s papirologijom...ajme ovo je ne podnosljivo postalo

Članak 4.

U smislu ovoga Zakona ne smatra se oružjem: dekorativno oruž­je, imitacije oružja, oružje koje je trajno onesposobljeno za uporabu tehničkim postupcima koji su određeni posebnim propisima, oružje koje je namijenjeno za alarm, signalizaciju, spašavanje, usmrćivanje životinja, podvodne puške i drugi predmeti koji snagom opruge, napete gume ili stlačenog plina izbacuju osti ili harpun koji su isključivo namijenjeni ribolovu (podvodno oružje), oružje koje se koristi u industrijske ili tehničke svrhe, streljivo za zračno oružje i oružje s tetivom i lažno streljivo.

plinski pistolj i je emiticaja koja je onesposobljena???

jel za c kategoriju traba prvo dobit dopusnicu? nek mi netko da sprancu zahtjeva.

---------------------------------
nije vise fora nista. sve se procuje

Plinski pištolj nije isključivo nego uopće nije namijenjen ribolovu. Plinski pištolj se navodi u slijedećem članku 5 kao oružje.
Malo jeste nelogično jer je plinski pištolj bezopasniji od većine stvarčica iz člana 4 ali takav je zakon.

supher mali
04.01.2008., 13:36
Plinski pištolj nije isključivo nego uopće nije namijenjen ribolovu. Plinski pištolj se navodi u slijedećem članku 5 kao oružje.
Malo jeste nelogično jer je plinski pištolj bezopasniji od većine stvarčica iz člana 4 ali takav je zakon.

ok aj pitaj ih.. ja ih nemogu nit cut nit vidit nakon jedne renesanse s njime.. tipa policajac zlopamtilo? sto bi ja tek trebao biti?

1.uglavnom ako ga vec imas od prije..kako onda.

2.i ako ga kupis novog kako onda

koliko ''pisljivih taksenih markica'' i daj sprancu ako treba zahtjev kakav... ili potvrde da si zdrav, sto vec...

i zanima me jel ga smijes nosit van kuce kao takvog****???

-------------------------------------------------------------------------
sama papirologija, a lipo li ti je bit bogat. od sad vise s siromasnima ne pricam

mwm
04.01.2008., 13:38
Kupi plastični, dječji. Učinkovitost je ista, a papirologije nema. :mig:

supher mali
04.01.2008., 14:12

pa ovakav odgovor se mogao i ocekivati? ajde ti u zadnje klupe pusti nas u prvima da pricamo ok?

mwm
04.01.2008., 14:13
pa ovakav odgovor se mogao i ocekivati? ajde ti u zadnje klupe pusti nas u prvima da pricamo ok?

Sa zadovoljstvom. :o

Jimmy23
04.01.2008., 20:41

ma ne mislim ja pljačkat kladionice,samo 2-3 dućana da vratim novac koji sam uložio za njega :D
šalu na stranu,treba mi za ispaljivanje onih pištoljskih raketa za novu godinu.imam već od prije 6 mm revolver ali mi je preslab.

znatizeljni22
04.01.2008., 22:03
ok aj pitaj ih.. ja ih nemogu nit cut nit vidit nakon jedne renesanse s njime.. tipa policajac zlopamtilo? sto bi ja tek trebao biti?

1.uglavnom ako ga vec imas od prije..kako onda.

2.i ako ga kupis novog kako onda

koliko ''pisljivih taksenih markica'' i daj sprancu ako treba zahtjev kakav... ili potvrde da si zdrav, sto vec...

i zanima me jel ga smijes nosit van kuce kao takvog****???

-------------------------------------------------------------------------
sama papirologija, a lipo li ti je bit bogat. od sad vise s siromasnima ne pricam

A nisam ti ni ja sa njima na ti ,samo sam htjeo pomoći jednim linkom,da ne upadnete u neočekivane probleme.Proučite malo cijeli zakon a ne samo prvih par članaka.

burana7
19.10.2008., 11:43
Kupila bih pištolj za samoobranu,naravno ne pravi nego onaj što ispaljuje gumene metke. Pa sad...koji su to pištolji,može li koristiti plinski pištolj u tu svrhu,i gdje nabaviti to?

mariobab
19.10.2008., 12:26
Zakon se u međuvremenu još malo mijenjao,pa tako i 2007,po novome,brzina zračnog oružja i sila natega kod oružja s tetivom nije ograničena,dok je za plinski pištolj potrebna prijava nadležnom tijelu-ne dozvola.Ovdje (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/1959.htm) je zakon,a na stranicama MUP-a (http://www.mup.hr/41.aspx) su neke stvari dodatno pojašnjene.

Inače,plinske pištolje uglavnom drže sve trgovine oružjem,iako mi nikada nije bilo jasno čemu to uopće služi,svaka batina je efikasnija.

Vojky
20.10.2008., 09:14
Kupila bih pištolj za samoobranu,naravno ne pravi nego onaj što ispaljuje gumene metke. Pa sad...koji su to pištolji,može li koristiti plinski pištolj u tu svrhu,i gdje nabaviti to?

Dosta ti je crveni luk (kapula). U slučaju opasnosti sitno nasjeckaš. Napadač će jednako plakati kao s plinskim pištoljem.

Ovaj na gumene metke je u biti prilično velika naprava koju koristi samo policija.

spy
20.10.2008., 09:35

kupi si "sprej" suzavac

ono na gumene metke ko što vojki kaže koristi murija a i nije baš elegantno...jeftinije ti je nosit cjepanicu okolo da nekog zvekneš po glavi a i ekološki je prihvatljivije

i nemoj kupovat plinski pištolj da kad ga izvadiš ne splašiš nekog ko ima pištolj al ne plinski neg olovni

burana7
20.10.2008., 09:53
kupi si "sprej" suzavac

ono na gumene metke ko što vojki kaže koristi murija a i nije baš elegantno...jeftinije ti je nosit cjepanicu okolo da nekog zvekneš po glavi a i ekološki je prihvatljivije

Ma i o tome sam razmišljala...palica je najsigurnija...ona teleskopska na razvačenje...fantastično...samo sta je sad postala zakonski zabranjena mislim...a i neznam gdje da je kupim...znate li vi?

A sprej je po mom mišljenju sranje...napadača triba dobro zveknit a ne tu špricat...

Vojky
20.10.2008., 09:56
kupi si "sprej" suzavac

Je, cjepanica i crveni luk, eko-samoobrana... :)

Mislim, ljudi se bave čudnim idejama, umjesto pročitat dvije rečenice o tome kako se obranit. Od opasnog napada se ne brani igračkama, a igračka koja djeluje kao prava samo će pogoršat situaciju.

Štoviše, praksa je pokazala kako se po ponašanju čovjeka se može procijeniti da li ima pravo ili lažno oružje.

juanpablom
20.10.2008., 10:16
Štoviše, praksa je pokazala kako se po ponašanju čovjeka se može procijeniti da li ima pravo ili lažno oružje.

Ne može se svakoga procijeniti, niti svatko može procijeniti.

burana7
20.10.2008., 10:16
Teleskoska palica nije igračka,vrlo je opasna!:azdaja:

morbidangel
20.10.2008., 10:55
Papar sprej ili CS sprejevi, kao i elektrošokeri/TASERI su ti puno elegantniji i djelotvorniji (ako ih moraš upotrijebiti).
I nije ti potrebna dozvola. Ali bi trebala izbjegavati mjesta kao što su veća javna okupljanja jer izgleda da u tim situacijama nikakvo "oružje" nije dozvoljeno bez posebnih dozvola.

Neuson
20.10.2008., 11:00
Kupi si onaj elektro šoker, ali ugrađen na "pištolj" da možeš napadača onesposobiti na par metara, prije nego stigne do tebe sa sekirčetom.:)

Ovako nešto > http://defensedevices.com/tasers.html . Cijena baš nije popularna za nešto što riga samo struju, ali barem je ekološki ako ga puniš preko solarnih panela.;)

burana7
20.10.2008., 12:18
A taj pištolj sa elektrošokovima je toliko skup da mi je isplativije uzet pravi.
Ma o svim oružjima za samoobranu sam se raspitala...i odlučila sam se za tu teleskopsku palicu. Ma najbolja je jer si siguran da ti neće nestat baterije ili tekučine ili da se neče pokvarit,cijenovno je prihvatljiva a i sam izgled te palice kad se rastvori je zastrašujuć.

Ajme,zna li tko ima li toga kupit u Splitu,gdje bi se to uopče prodavalo?

Napoleon Bonaparte
20.10.2008., 12:30
A taj pištolj sa elektrošokovima je toliko skup da mi je isplativije uzet pravi.
Ma o svim oružjima za samoobranu sam se raspitala...i odlučila sam se za tu teleskopsku palicu. Ma najbolja je jer si siguran da ti neće nestat baterije ili tekučine ili da se neče pokvarit,cijenovno je prihvatljiva a i sam izgled te palice kad se rastvori je zastrašujuć.

Loše ćeš proći na ulici sa palicom...:mig:

ZgSash
20.10.2008., 12:31
burana , a znas li ti to koristiti??
naime , ovdje postoje dvije opcije: ili neznas s tim kvalitetno baratati pa ces ti dobiti batina, ili tesko ozlijedis napadaca i poslije malo najebes na sudu pokusavajuci dokazati da nisi ti napadac
za razliku od toga , cs, mace, ili slican sprej ne ostavlja posljedice, a tebi daje vremena za otici , ili ako bas hoces - za odraditi mehanicki dio price na napadacu
oni koji tvrde da to nista ne vrijedi , ocito ga nisu imali prilike sami okusiti

Innocent
20.10.2008., 12:56
Ma i o tome sam razmišljala...palica je najsigurnija...ona teleskopska na razvačenje...fantastično...samo sta je sad postala zakonski zabranjena mislim...a i neznam gdje da je kupim...znate li vi?

A sprej je po mom mišljenju sranje...napadača triba dobro zveknit a ne tu špricat...

ja nosim cs sprej, bogme je učinkovit :top:

morbidangel
20.10.2008., 13:17

Teleskopska palica se ne smije više prodavati, eventualno "ispod pulta", ako prodavač misli da nisi potencijalni izgrednik.:mig:

burana7
20.10.2008., 13:25
Ja znam jednu što je dobila batina a imala je sprej. Držala ga je u torbici..e pa sad šta mislite šta je unčikovitije i jednostavnije...da ga zvekne tom torbicom ili da pokušava izvadit taj sprej dok je mlati?

morbidangel
20.10.2008., 13:29
burana , a znas li ti to koristiti??
naime , ovdje postoje dvije opcije: ili neznas s tim kvalitetno baratati pa ces ti dobiti batina, ili tesko ozlijedis napadaca i poslije malo najebes na sudu pokusavajuci dokazati da nisi ti napadac
za razliku od toga , cs, mace, ili slican sprej ne ostavlja posljedice, a tebi daje vremena za otici , ili ako bas hoces - za odraditi mehanicki dio price na napadacu
oni koji tvrde da to nista ne vrijedi , ocito ga nisu imali prilike sami okusiti

http://www.forum.hr/showpost.php?p=13584421&postcount=4

znam i suprotne primjere. Izgleda da ovisi koji je proizvođač, i koliko je čovjek precizan sa mlazom:)

Innocent
20.10.2008., 13:31
Ja znam jednu što je dobila batina a imala je sprej. Držala ga je u torbici..e pa sad šta mislite šta je unčikovitije i jednostavnije...da ga zvekne tom torbicom ili da pokušava izvadit taj sprej dok je mlati?

pa ne držiš sprej u tobici, majku mu, moraš ga pritisnut da bi proradio.
ja ga uvijek nosim u desnoj ruci, a prst mi je na 'okidaču' :D (naravno, kad procijenim da sam u potencijalno opasnoj situaciji, ne baš dok šećem gradom, ili dok sam u šopingu)

morbidangel
20.10.2008., 13:34

Najučinkovitije je da se naučiš kloniti potencijalno neugodnih situacija:)

Kad te neki kreten vidi sa teleskop palicom samo će ti se nasmijati i vrlo vjerojatno probati je oduzeti jer mu tada direktno kopkaš po "autoritetu". A sad hoćeš li ga namlatiti ili ostati bez palice i još dobiti po njušci i pič** jače nego što bi dobila da nisi napravila ništa:ne zna:

Innocent
20.10.2008., 13:39
Kad bi se tako lako bilo kloniti opasnih situacija, uopće ne bi ni bilo nasilja :rolleyes:

Otvorila sam i ja već jednu temu o tome na ŽK, bilo je korisnih iskustava i informacija, pa pročitaj malo
http://www.forum.hr/showthread.php?t=357157

ZgSash
20.10.2008., 14:43
morbid , ja u onaj navedeni primjer bas i ne vjerujem, a najbolje je procitati nacin djelovanja , da bi se dobila ideja kako ta stvar uopce radi
sto se primjera toga da nesto nije uspjelo tice , toga bar ima na svim poljima
sto reci o tipu koji je ispraznio pistolj u zrak i onda pobrao batine svog zivota? stzo reci o saborskom zastupniku koji je odstrijelio vlastito dupe, dvaput??
niti jedna stvar ne djeluje sama za sebe i ne garantira ni pobjedu ni sigurnost
definitivno najjace oruzje je mozak , samo kad bi ljudi naucili kako ga koristiti

Napoleon Bonaparte
20.10.2008., 17:11
morbid , ja u onaj navedeni primjer bas i ne vjerujem, a najbolje je procitati nacin djelovanja , da bi se dobila ideja kako ta stvar uopce radi
sto se primjera toga da nesto nije uspjelo tice , toga bar ima na svim poljima
sto reci o tipu koji je ispraznio pistolj u zrak i onda pobrao batine svog zivota? stzo reci o saborskom zastupniku koji je odstrijelio vlastito dupe, dvaput??
niti jedna stvar ne djeluje sama za sebe i ne garantira ni pobjedu ni sigurnost
definitivno najjace oruzje je mozak , samo kad bi ljudi naucili kako ga koristiti

Morate uzeti u obzir i da je onaj primjer gore čovjek koji se od malena bavi BV i jedan od pionira submission wrestlinga u Hr (ispravite me ako griješim).
Cure će uglavnom napasti neki pijani kreten. Zato, kažem, sprej i bježi koliko te noge nose.

mariobab
20.10.2008., 18:32
Najučinkovitije je da se naučiš kloniti potencijalno neugodnih situacija:)

Ovo je u stvari najbolji savjet do sada.

ZgSash
20.10.2008., 19:34
moja isprika
isao sam malo njuskati po materiji
moguce je da su napadaci koristili sprej protiv zivotinja , koji je razblazen u odnosu na onaj protuljudski
inace , CS u nekoj normalnoj koncetraciji zaista onemogucava i to traje najmanje 5 minuta , pogotovo sa male razdaljine
jednostavno , oci i sluznica postanu toliko iritirane da nije moguce disati normalno, a kamoli trcati za nekim i tuci ga
imam i ja neka iskustva u BV , ali ne pomaze to puno ako je protivnik udaljen i ne vidimo ga i ne mozemo ga dohvatiti

Innocent
20.10.2008., 20:45
Morate uzeti u obzir i da je onaj primjer gore čovjek koji se od malena bavi BV i jedan od pionira submission wrestlinga u Hr (ispravite me ako griješim).
Cure će uglavnom napasti neki pijani kreten. Zato, kažem, sprej i bježi koliko te noge nose.

:top: to je to.
ali moje iskustvo je da kreteni bježe već kad opaze sprej, a kad ga iskuse, onda još i više :rofl:

sa sprejem je jedina opasnost da dok ga sprejaš i sam udahneš nešto, ali to je teško izbjeći, a i nije tako strašno u usporedbi s onim što se moglo desiti da ga nije bilo.

što se tiče poruke o izbjegavanju opasnih situacija, to je potpuno jednako preporuci katoličke crkve celibata kao najbolje metode kontracepcije. :raspa:

HexMaster
20.10.2008., 21:07
Ovo baš i nema veze s pravom.

Teleskopske palice se sada ilegalne.
Članak 7 zakona o oružju:
1. zabranjeno oružje – oružje kategorije A i hladno oružje kojem je osnovna namjena napad ili nanošenje ozljeda te hladno oružje kada se nosi na javnim mjestima,

Elektrošoker - nije za cure i slabije osobe. Zahtjeva blisku borbu, nije dovoljno stisnuti i gotovo nego se mora stisnuti i držati na osobi sve dok ne bude na podu. Mnoge osobe što god sada mislile nisu sposobne za to.

Teaser - Ako fulaš, dalje imaš samo elektrošoker, i skupo je.

Plinski pištolj - te stvari nisu dovoljno sigurne da ih se nosi repetirane (po starom zakonu je to bilo i zabranjeno, po novome neznam). Repetiranje traje možda tu sekundu pre dugo. Jako je glasan, to je dobro jer alarmiraš ljude oko sebe, čovjek se uplaši misleći da je pravi pa ga možda ne moraš niti upotrijebiti i djelotvoran je kao i suzavac (ako koristiš patrone suzavca)

Suzavac ili papar - naj djelotvornija i naj brža zaštita od svih navedenih (izvadi i stisni). Tko kaže da mu to ne može ništa je neuk, no na žalost mnogi to misle (previše filmova i to) pa se neće puno ljudi niti uplašiti. Istina je da osoba 5min ne može niti naj manje biti svjesna uopće svoje okoline, kamoli nešto drugo. Učinak se ovladava nakon oko 15min. (a ne filmskih 10sec)

sa sprejem je jedina opasnost da dok ga sprejaš i sam udahneš nešto, ali to je teško izbjeći,

To je glupost.
Može ti se dogoditi samo ako se igraš s njime.
U stavarnoj situaciji češ sprejati i bježati, nećeš čekati tamo da ti vjetar otpuše nazad i pritisak je dovoljno jak da dosta daleko taj oblak izabaci.

morbidangel
20.10.2008., 21:16
što se tiče poruke o izbjegavanju opasnih situacija, to je potpuno jednako preporuci katoličke crkve celibata kao najbolje metode kontracepcije. :raspa:

Imaš na borilačkim između ostalih i temu o samoobrani žena, pa pročitaj malo:mig:
Onda ćeš shvatiti na što sam otprilike mislio:mig:

@HexMaster
A krvava satara i smješak a la Jack Nicholson kao Jocker u Batmanu:zubo:

Innocent
20.10.2008., 21:43
To je glupost.
Može ti se dogoditi samo ako se igraš s njime.
U stavarnoj situaciji češ sprejati i bježati, nećeš čekati tamo da ti vjetar otpuše nazad i pritisak je dovoljno jak da dosta daleko taj oblak izabaci.

to nije glupost, sve što pišem govorim iz vlastitog iskustva.
recimo, ono što se meni desilo jest da me tip napao, ja sam imala spreman sprej u ruci i fino sam ga ispraznila liku u facu, međutim, kako sam imala u tom trenutku iz neznamkojeg razloga otvorena usta, udahnula sam malo sadržaja.
tip je pobjegao (vidiš da se može bježati), a ja sam ostala na mjestu i derala se 'upomoć' i zvala policiju.

nikad ne znaš kako će se situacija razvijati.

Vojky
20.10.2008., 21:44

Prema knjigama o samoobrani koje sam ja čitao - CS ne vrijedi ništa. Vrijedi nešto više od suzavca, ali nadrogiranog napadača pod adrealinom neće zaustaviti, tj. dovoljno usporiti.

Postoji ozbiljan problem kod današnjih nasilnika: često su pod utjecajem različitih supstanci koje im daju iznimnu snagu i djeluju na recimo tako nestandardne načine. Jedna od posljedica toga je da su skoro sve policije svijeta napustile klasičan "policijski" kalibar 7,65 i prešle na jače kalibre, često 9 mm, a kao optimum je čak izračunat "centimetarski" kalibar.

Naime, pokazalo se da klasično vatreno oružje za samoobranu ne daje dovoljan zaustavni učinak, napadač i ukoliko je pogođen nastavlja napad, a činjenica da pritom krvari ne znači puno napadnutom. Stoga je broj stradalih policajaca bio sve veći, pa su prešli na oružja koja imaju veći zaustavni učinak.

E, sada ako se pištolj 7,65 (nekada česta milicijska Crvena zastava) smatra nedovoljnim za zaustaviti napad - teško da se CS sprej može smatrati dovoljnim.

Na kratkim udaljenostima može pomoći poznavanje borilačkih vještina, ali daleko najbolje je - pobjeći. U slučaju da osoba radi posao gdje su mogućnosti da dođe do napada nažalost realne - jedina prava samoobrana je vatreno oružje. A ni ono nije dovoljno na kratkim udaljenostima, jer je napadač s nožem brži.

Uglavnom, najviše pomaže - pamet u glavu.

A iz gore navedenih razloga sam za pravo svakog normalnog građanina za nošenje oružja. Postoje situacije kada policija jednostavno nije u stanju pomoći.

Vojky
20.10.2008., 21:48
A krvava satara i smješak a la Jack Nicholson kao Jocker u Batmanu

Ti se zezaj, ali to je jako opasno oružje za blizu - ima jaku polugu i dugu oštricu, sve što treba...

HexMaster
21.10.2008., 00:54
@Vojky, Istina je što se droge i CSa tiče, no nije usporedivo s pištoljem pošto je posve drukčiji način djelovanja. Poznate su i situacije da čovjek niti nije svjesan da ga je metak pogodio, CS djeluje isključivo da bude podražaj (naravno osim ako je osoba dobro nadrogirana).
Ipak legalno nositi pištolj je blizu nemogućem i slaba je granica prekoračenja samoobrane.
A uz ostale navedene alate, CS je još uvjek naj bolji po mome mišljenju i iskustvu.

@Innocent, on može bježati, trčati, udarati, opčenite motoričke sposobnosti, no bez previše orjentacije. Moja pretpostavka je da je čovjek imao vrlo malog pojma kuda ide. Recimo da te lovi, nebih mu dao puno šanse.

I još mi je palo na pamet kad sam spomenuo plinski pištolj gore:
Plinski revolver, iskušao sam i njega. Ne treba repetiranje iako je okidač znatno teži (adrenalin to nadomještava), svi su osigurani od slučajnog pomaka udarnog čekića pa nema straha od neželjene paljbe. Može zastrašiti izgledom, glasnoćom + suzavac.

UrchinStar47
21.10.2008., 01:30
Postoji ozbiljan problem kod današnjih nasilnika: često su pod utjecajem različitih supstanci koje im daju iznimnu snagu i djeluju na recimo tako nestandardne načine. Jedna od posljedica toga je da su skoro sve policije svijeta napustile klasičan "policijski" kalibar 7,65 i prešle na jače kalibre, često 9 mm, a kao optimum je čak izračunat "centimetarski" kalibar.
Mislis li na 10mm AUTO ili je i .40 S&W dovoljan?

ZgSash
21.10.2008., 07:46
ultimativni kalibri su .44 i .45
no , pistolj je ipak hrga zeljeza koju treba nositi , treba znati jako dobro s njim se sluziti u stresnim situacijama i velika je vjerojatnost da ce te odvesti u zatvor
ja osobno nemam nista protiv naroruzanog gradanstva, samo bi tada cijela prica oko dobivanja dozvole morala izgledati ozbiljnije nego sto je sada slucaj i morala bi ukljucivati barem skracenu borbenu obuku
u principu , protiv sam plinskih pistolja i slicnih polu-rjesenja, jer mogu donijeti vise stete nego koristi u nevjestim rukama
CS mi se s te strane svida kao neopasno a efikasno sredstvo (koliko znam , u francuskoj je moguce kupiti vrlo visoke koncetracije), a pistolj kao terminalno sredstvo
inace , postoje i plinske palice, koje je moguce koristiti i na kemijski i na mehanicki nacin

Vojky
21.10.2008., 10:41
@Vojky, Istina je što se droge i CSa tiče, no nije usporedivo s pištoljem pošto je posve drukčiji način djelovanja. Poznate su i situacije da čovjek niti nije svjesan da ga je metak pogodio, CS djeluje isključivo da bude podražaj (naravno osim ako je osoba dobro nadrogirana).
Ipak legalno nositi pištolj je blizu nemogućem i slaba je granica prekoračenja samoobrane.
A uz ostale navedene alate, CS je još uvjek naj bolji po mome mišljenju i iskustvu.

Na žalost je tu vrlo teško dati pravi savjet, tj. pravi savjet glasi: legalni pištolj kalibra najmanje 9 mm. Nekome tko radi kao kazneni sudac, u državnom odvjetništvu ili je upravo potpisao rješenje za rušenje vile nekom mafijašu - ne bih preporučio ništa manje.

Vjerujem da CS može pomoći (može pomoći i cigla u torbi) protiv nekog recimo tako prosječnog nasilnika. Današnji problem postaje to što su napadači sve manje prosječni. U biti nema pravog rješenja, osim izbjegavati opasne situacije koliko se god može.

Za žene je u nekim tipičnim slučajevima: usamljeni napadač, potencijalni silovatelj i sl. jako dobra pomoć znati borilačke vještine. Takvi ne očekuju protunapad od strane žene, jer im je mentalni sklop postavljen u smislu da su žene u svakom pogledu inferiornije.

Sjećam se priče jednog prijatelja, njegovu kolegicu koja se vraćala s posla nakon druge smjene (išla je redovno šumarkom koji je bio prečica) presrela su je dvojica s namjerom silovanja. Za dva dana je u Slobodnoj pisalo nešto u stilu: pokušaj silovanja, jedan napadač ima prijelom ruke i dva rebra, a drugi višestruki prijelom ruke xi tri rebra. Cura je bila prvak Jugoslavije u nekoj borilačkoj vješini, najteža kategorija za žene. :top:

Vojky
21.10.2008., 10:50
Mislis li na 10mm AUTO ili je i .40 S&W dovoljan?

10 mm auto je ciljno rađen za policijske svrhe, moraš imati i probojnu moć za npr. probiti blok motora (ali opet ne takvu kao što je ima 7,62, jer prolazi kroz pogođenog i opasan je za prolaznike ili taoce). Za samoobranu će sigurno biti dovoljna i slabija punjenja.

Nemam sada kod sebe tablice, ali mislim da čak ni stara kratka devetka (koristila ju je i žandarmerija Kraljevine Jugoslavije, dakle imali su bolji kalibar nego milicija nakon rata!) nije za bacit - metak nije prejak, a kalibar je relativno velik.

ZgSash
21.10.2008., 13:54
za zaustavnu moc , pistolj je bolji od revolvera , jer trpi veci raspon municije i jer kod zatajenja na red odmah dolazi slijedeci metak
.44 s polukosuljicom i hollow point zrnom ce zaustaviti i medvjeda
no , to je terminalno oruzje i nakon uporabe se nademo u situaciji gdje na sudu moramo dokazati da smo bili zaista napadnuti i da nam je zivot bio ugrozen i moramo opravdati upotrebu smrtonosne sile
s obzirom da normalni ljudi ne gledaju s optimizmom na provodenje sliejdecih 5-6 godina u zatvoru , ne mogu nikome preporuciti nosenje vatrenog oruzja
sto se CS-a tice , vojky , ja pristajem da se nademo i da ja ponesem sprej a ti mozes imati npr. baseball palicu
jedini uvjet je da ja tebe prvo pospricam ,a nakon toga ti mozes obaviti svoj dio (mozes se i nadrogirati , sto se mene tice)
poanta je da CS en rusi na zemlju i ne paralizira , ali da je protivnik zaslijepljen , da mu je otezano disanje i plus tome - da ga sve sto je sluznica i osjetljivo pece
necu reci das takav protivnik ne moze biti opasan , ali sigurno je kudikamo manje opasan i moguce je od njega pobjeci , ili ga savladati

0 plus
21.10.2008., 14:23
vi se raspisali o pištoljima ko da ste glumili s đon vejnom :D

koliko znam plinski pištolji su legalni i dozvola se dobije s njima na prodajnom mjestu di ga kupiš.

druga je stvar koliko pištolj može pomoć u kiseloj situaciji.ja sam osobno htio kupit teleskopsku palicu koja je sada nažalost zabranjena :tuzni: jer mislim da je vizualni dojam najbitniji kod napadača :ne zna: tj.da se on prestraši...zato sam htio i palicu sa nekim extra glupostima(tipa dioda koja svijetli u mraku i zgleda neobično tj. 'opasnije')

burana7
22.10.2008., 14:40
Zakon u ovoj državi je sa ozonskim rupama!
Zasto su zabaranili teleskopsu palicu...a baš sam je planirala kupiti za samoobranu...a koji k...c ču sad kupit??
Sve ostalo je sranje:
-Sprej: moraš reči napadaču da se namisti kako vitar puše da sam sebe ne pošpricaš
-Startni i plinski pištolj (plašljivac): A šta ako se napadač ne prestraši nego se još razljuti? Čime češ se branit?
-Bejzbol palica: pre velika je,ne može stati ni u jednu torbu ni torbicu
-Elektro šoker: ovi povoljniji su sranje jer ne mogu šokirati nekog s debelim slojem odjeće,a kvalitetni su pre skupi. E da i što ako ti baterije nestane?

Teleskopska palica je jedino što je bilo sigurno za samoobranu po mom mišljenju: Napadača zastrašiš čim je izvadiš,a ako ne onda mu dokažeš da se trebao zastrašit.

Kolembo
22.10.2008., 14:51
Zasto su zabaranili teleskopsu palicu...a baš sam je planirala kupiti za samoobranu...a koji k...c ču sad kupit??
Sve ostalo je sranje:
-Sprej: moraš reči napadaču da se namisti kako vitar puše da sam sebe ne pošpricaš
-Startni i plinski pištolj (plašljivac): A šta ako se napadač ne prestraši nego se još razljuti? Čime češ se branit?
-Bejzbol palica: pre velika je,ne može stati ni u jednu torbu ni torbicu
-Elektro šoker: ovi povoljniji su sranje jer ne mogu šokirati nekog s debelim slojem odjeće,a kvalitetni su pre skupi. E da i što ako ti baterije nestane?

Teleskopska palica je jedino što je bilo sigurno za samoobranu po mom mišljenju: Napadača zastrašiš čim je izvadiš,a ako ne onda mu dokažeš da se trebao zastrašit.

Zato je najbolje imati vatreno oružje. A ne plinske, startne i plašljivce koji su po meni isto što i pištolj na vodu.

Innocent
22.10.2008., 14:51
ma suzavac ti je sasvim ok, ionako će ti napadač biti dovoljno blizu da ni orkan neće omesti protunapad :mig:
isprobaj, pa javi :lol:

HexMaster
24.10.2008., 15:33
Na što točno misliš?

A koji k...c će sad kupiti jadna osoba koja će te i ići mlatiti palicom, a smrtonosne ozljede je mačji kašalj napraviti?
Ja pozdravljam ovaj zakon.

Sve ostalo je sranje:

Naravno, ako si velika, jaka i spretna osoba, u suprotnome ćeš imati samljevene kosti od strane vlastite palice.

Još jedna uobičajena podcjena.
I jedno je cijeli mlaz u napadača a drugo ono malo (ako) ti vjetar otpuhne

Zato imaš startna punjenja i punjanja sa suzavcem (izvan hrvatske i flash punjenja)
Startno je ono kaj ti smatraš pod plašljivcem (samo zvuk pucnja), ostalo je vrlo efektivno za samoobranu i ima veći domet od suzavca tako da ti je i manja opasnost od tog "vjetra".

Nestane baterije? WTF?
Da, ako se po cijele dane igraš s njime. (dobro ja se igram :p, ali su postale baterije pre skupe pa skuplja prašinu u ladici)
Pravi problem je što je teže baratati njime nego palicom.

Opet, samo ako si dovoljno jaka i spretna osoba i ako napadača nema više.

nwonknu
04.11.2008., 12:35
A e, tele palica zabranjena? LOL
Sricon kupih je prije 6-7 mj. :D
Cek i sta stoji sad u zakonu ako me uvati s tele palicon negdi?

HexMaster
04.11.2008., 13:43
Prilično sam siguran da će ti ju oduzeti, a zatim prema zakonu o oružju:

XVII. KAZNENE ODREDBE

Članak 91.

Novčanom kaznom od 10.000,00 do 100.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja neovlašteno nabavi, drži, nosi, izradi, proda, razmijeni ili ustupi drugom oružje koje je ovim Zakonom zabranjeno.

sony2000
04.11.2008., 14:33
i plinski pistolj i palica se nemogu nositi nego u torbi pa treba vremena da se izvadi,
suzavac treba naciljati u trenutku straha pa se moze i sebe pospricati

ja bi preporucio noz skakavac,ali modificiran na legalnu duzinu,neznam kolika je to cm dopustena duzina ostrice
jednostavno se skrati ostrica i naostri i drzi se u dzepu ,prilikom samoobrane se izvadi i onda ucini skljoc sto preplasi napadaca a i slaba zena i hostericna moze dosta povrijediti napadaca sa nozem jer netreba velika sila
nije ni brijacka britva na rasklapanje losa ,dosta se moze napadaca izrezati po rukama i licu,cak i ucinkovitija od noza jer u slucaju noza treba zamah u tijelo dok mu s britvom mozes izrezati ruke s kojima vam drzi distancu

u slucaju da vas napadac baci na pod i siluje tada je noz bolji izbor od britve jer u tom polozaju se moze zadati ubod napadacu bocno u bubrege ili u vrat

i da ako vas usprkos tome opljacka ili siluje ili ono najgore dosta da ste ga malo porezali i policija ima DNK krvi dok u slucaju da vam ne uspije obrana sprej,plinski,elektrosoker nema

mariobab
04.11.2008., 18:53
Zakon o oružju od 06.lipnja 2007.

Članak 5.

...5) Hladno oružje su bodeži, kame, mačevi, sablje, bajunete i skakavci čije se sječivo nalazi pod pritiskom sabijene opruge, a iz drške iskaču pritiskom na puce ili polugu boksera i metalnih zvjezdica za bacanje, bez obzira na dužinu oštrice ili skrivene oštrice, bokseri te druga potajna oružja sa skrivenim oštricama (oružni štapovi, oružni kišobrani i sl.). Hladnim oružjem smatraju se i predmeti pogodni za nanošenje ozljeda kada se nose na javnim mjestima...

Članak 7.
Oružje iz članka 6. ovoga Zakona se glede prava i obveza vlas¬nika oružja razvrstava u:
1. zabranjeno oružje – oružje kategorije A i hladno oružje kojem je osnovna namjena napad ili nanošenje ozljeda te hladno oružje kada se nosi na javnim mjestima,
2. dozvoljeno oružje za koje je potrebno prethodno odobrenje – oružje kategorije B,
3. dozvoljeno oružje za koje je potrebna prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije C,
4. dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije D.

Tako da su i skakavac i palice uvjek oružje,jer nemaju druge namjene.

sony2000
04.11.2008., 19:03
a eto nisu spomenuli britvu,britva nije bodež,ne bode nego reze,promaklo im,zato onda najbolje se odlucit na britvu

a ti zakoni su stvarno sramota,zabranjuju zrtvi bilo kakvu samoobranu,kazne za napadace su male ili ih nema i onda se desi da ljudi gube zivot ili ostaju osakaceni zbog premlacivanja

HexMaster
04.11.2008., 21:03
i plinski pistolj i palica se nemogu nositi nego u torbi pa treba vremena da se izvadi,
suzavac treba naciljati u trenutku straha pa se moze i sebe pospricati

Od kud ti to?
Zabranjeno je uopće posjedovanje palice, igdje
Kako je već nekoliko puta citiran zakon.

Za plinski pištolj se nigdje ne izriče zabrana nošenja u bilo kakvom obliku (osim onome koji uznemiruje javnost)

a eto nisu spomenuli britvu,britva nije
a ti zakoni su stvarno sramota,zabranjuju zrtvi bilo kakvu samoobranu,kazne za napadace su male ili ih nema i onda se desi da ljudi gube zivot ili ostaju osakaceni zbog premlacivanja
Palice i bodeži nisu sredstva samoobrane niti će ikada biti. Jednako tako i štoviše još učinkovitije će ih upotrijebiti napadač protiv žrtve.

sony2000
04.11.2008., 22:02
Od kud ti to?
Zabranjeno je uopće posjedovanje palice, igdje
Kako je već nekoliko puta citiran zakon.

Za plinski pištolj se nigdje ne izriče zabrana nošenja u bilo kakvom obliku (osim onome koji uznemiruje javnost)

Palice i bodeži nisu sredstva samoobrane niti će ikada biti. Jednako tako i štoviše još učinkovitije će ih upotrijebiti napadač protiv žrtve.

plinski pistolj je identican stvarnome,stvarno neznam gdje ga mozes sakriti,mozes ga zimi sakriti ispod jakne ali kad dodes u kafic i skines jaknu vidjet cu ljudi pistolj i prijaviti te policiji i eto ti problema,ljeti uopce nemozes nigdje,cure pogotovo jer su uskog struka,
a jos nesto napadac ce skuziti da se radi o plinskom pistolju jer ce na nekoj osobi nevinog lica prepoznati da takva osoba nema pravi pistolj niti bi ga nosila jer tu dozvolu za nosenje je tesko dobiti,gotovo nemoguce

bodez je dobro sredstvo samoobrane,samo je problem sto je predobro pa mozes i ubiti zrtvu i tada po nasim zakonima te tretiraju kao ubojicu
Uostalom to se nedaVno desilo na Ribnjaku,gomila napadaca a samo jedan je dobio ubod nozem i pao i svi ostali su se razbjezali,

ali nekad je bolje se nebraniti,ukoliko napadac nije dosao s ciljem da vas ozljedi nego zaprijeti nozem i trazi novac
tada je najpametnije dati novac,ionako svi imamo kartice a ne previse gotovine

ali u slucaju napada huligana i silovatelja,noz uz sebe je najbolja samoobrana
a ako cure mogu ici na tecaj na samoobranu s nekim borilackim vjestinama i tu steci upitnu vjestinu jer su 30kg lakse od muskaraca mislim da bi bilo bolje da nauce drzati noz i par poteza sa njim

St-St-St
04.11.2008., 22:06
Evo ovako, nisam sve procitao samo 1. str. ali ja sam se bavio streljastvom par god, i uvijek smo imali dozvolu tj "dopustenje" (kao vozacka samo svijetlo plave boje) za nosenje vatrenog malokalibarskog tj. sportskog vatrenog oruzja, i nosenja plinskih oruzja neke tamo brzine. Ali u dozvoli je jasno pisalo "ime, prezime.. itd" i o cemu se radi dakle "PLINSKO ORUZJE" sad moze bit na zrak, CO2,,, ali je jbg plinski. To bi bilo to mislim, po tome treba dozvola, jer mislim da nesmijes bas tek tako nosat to oruzje jer je kao za "sportske svrhe" i onda ti je to onaj faktor "zastrasivanja" u zakonu.

HexMaster
04.11.2008., 22:31
Plinsko i zračno oružje nisu isto.
Oružje na CO2 koje ispaljuje dijabole je zračno oružje.
Bavio sam se i ja streljaštvom.
Razlika je i u nošenju i prenošenju.
Nošenje je držanje recimo oko pojasa, prenošenje je držanje u kutiji s odvojenom municijom.
Malokalibarsko sportsko oružje teško da možeš slobodno nositi, mislim da je i to regulirano, ne čita mi se sve opet.
Plinski pištolj možeš nositi. I plinski pištolj ne ispaljuje ništa opipljivo, već barutnim punjenjm istiskuje plin s kratkotrajnim djelovanjem na čovjeka.

Ono da je plinski pištolj vidljiv mi je malo nategnuto. Ja ga već godinama nosim u holosteru oko pojasa i nikada nitko nije skužio čak niti ljudi s kojima se družim. Naravno osim ako uzmeš onu naj veću berretu, no to je bezveze.
Istina je što se ljeta tiče, tada je sezona suzavca :) ...za koji ja još uvjek ne shvaćam predrasude.
Cure i slabije i nespretnije osobe nisu dobre za baratanje plinskim pištoljem zbog potrebe repetiranja (ili opasnosti slučajnog hitca ako se nosi repetiran).
Mislim da da mi dođe slabo građena cura s nožem da bi joj se smijao... (ne da bi bilo potrebe za time), jednako je neučinokovito i opasno po samoga sebe kao i svako drugo oružje... osim suzavca.
Bio sam prepipan od strane policije, zapisan sam naravno za slučaj da se neko sranje dogodi oko tog vremena i to je to.
Ne treba nikakva dozvola, zakon je vrlo jasan, treba ga samo prijaviti. Sve što zakon ne zabranjuje je dopušteno.

sony2000
04.11.2008., 22:59
Plinsko i zračno oružje nisu isto.
Naravno osim ako uzmeš onu naj veću berretu, no to je bezveze.
Istina je što se ljeta tiče, tada je sezona suzavca :) ...za koji ja još uvjek ne shvaćam predrasude.
Cure i slabije i nespretnije osobe nisu dobre za baratanje plinskim pištoljem zbog potrebe repetiranja (ili opasnosti slučajnog hitca ako se nosi repetiran).
Mislim da da mi dođe slabo građena cura s nožem da bi joj se smijao... (ne da bi bilo potrebe za time), jednako je neučinokovito i opasno po samoga sebe kao i svako drugo oružje... osim suzavca.

a sto drugo osim Berrete,ako si kupio onaj fancy walter ppk ne da ce te napadac prokuziti da je plinski nego ce misliti da je neka igracka

pa dobro za cure nije ni noz ni plinski pa ni pravi pistolj,najsigurnije im je da idu u muskom drustvu

HexMaster
04.11.2008., 23:10
a sto drugo osim Berrete,ako si kupio onaj fancy walter ppk ne da ce te napadac prokuziti da je plinski nego ce misliti da je neka igracka

Ja stvarno ne razumijem na čemu ti temeljiš sve te tvrdnje do sada. :mig:
Da, ima pištolja koji imaju plasitčno kučište, te su i pravi pištolji napravljeni od njega, ima i pištolja koji imaju vidljivu blokadu cijevi na kraju cjevi.
Ali definitivno ima "normalnih" pištolja baš poput berrete samo što nisu tako nepotrebno veliki i glomazni. Kaj će meni 11-15 patrona? Pa nemam taj pištolj da se kurčim, jer ta berreta baš za to služi, imam ga zbog praktičnosti za samoobranu. Bezveze stvarno.
Ako nisi vidio niti jedan, nisi dovoljno gledao.

sony2000
05.11.2008., 00:54
10 mm auto je ciljno rađen za policijske svrhe, moraš

Nemam sada kod sebe tablice, ali mislim da čak ni stara kratka devetka (koristila ju je i žandarmerija Kraljevine Jugoslavije, dakle imali su bolji kalibar nego milicija nakon rata!) nije za bacit - metak nije prejak, a kalibar je relativno velik.

nije jacina kalibra proporcionalna promjeru metka
nema ni metak od kalasnjikova 9mm pa je jaci od pistolja sa 9mm kalibrom

sony2000
05.11.2008., 01:25
Ali definitivno ima "normalnih" pištolja baš poput berrete samo što nisu tako nepotrebno veliki i glomazni. Kaj će meni 11-15 patrona? Pa nemam taj pištolj da se kurčim, jer ta berreta baš za to služi, imam ga zbog praktičnosti za samoobranu.

berreta je u za nijansu od normalnih,ipak je to vojni bio,ali recimo normalna velicina bi bila recimo kao CZ75 a to je opet tu negdi i tezi oko 0.8kg,jer takvi su pistolji standardni kod nas i ako je manje od toga ostavlja dojam igracke i svi znaju da su ti mini pistolji rijetkost i kupuju se legalno npr. u americi zenske osobe i detektivi,tesko dobavljivi kod nas i ljudi tesko povjeruju da ti je to bas stvarni

ajmo onda zakljuciti da se ostavljamo takvih pistolja zbog nezgrapnog nosenja
i zbog toga sto nezelimo dokazati napadacu da imamo pravi pistolj ,
idemo na to da onesposobimo napadaca CS plinom u patroni i da nam pistolj bude sto vise mini i zgodan za nosenje
u trgovini gdje sam ja gledao svi revolveri plinski i pistolji mini su bili kalibra 6mm sto za razliku od 9mm ima manje plinske smjese samim time ucinak i domet djelovanja tesko je cekati napadaca da ti se priblizi na domet,riskiras da te fizicki obori,pogotovo kad te napadne skupina a ne pojedinac

sve u svemu ,nema legalno nijednog dobrog oruzja,ali ako se ttreba odabrati najmanje lose rjesenje onda bi odabrao taj plinski,jer djeluje kao sprej sa nesto vecim dometom a i stvara buku i plasi napadaca i moze alarmirati policiju ako je u blizini

samo sto bi se neki s tim plinskim oko pojasa mogli poceti bahatiti i glumiti,pa ga povuci na krivu osobu i dobiti pravi metak u celo
ja bi ga povukao na skupinu huligana koji ce sutradan ujutro otici u skolu,na nekog narkomana i slicno ali doci u konflikt s nekim kome je profesija-kriminal tada je bolje nedjelovati i ubuduce izbjegavati takva okupljalista npr. narodnjacke klubove,

okaj
06.11.2008., 13:11
Imam par pitanja u vezi plinskog oružja.

1. Dali se mogu koristiti gumeni metci?
2. Dali netko zna gdje bi mogao kupiti full realan plinski pistolj? Jer ove sto sam gledao niti su neke kvalitete,a niti bas realni.
3. Dali se može pravi pistolj prepraviti da bude plinski(radi realnosti)?

Bilo bi puno jednostavnije i bolje da je donesen zakon da se bez problema može dobiti dozvola za držanje i nosenje vatrenog oružja,tako bi svi imali legalno oruzje i bili u evidenciji. I ako se neko ubojstvo desi,lakse se može doci do pocinitelja. Ne bi bilo ilegalnog oruzja uopce.

Unaprijed hvala!

ZgSash
06.11.2008., 13:35
1. ne
2. bilo gdje , vecina ih ima izgled pravog
3. postoje municije koje ispaljuju gumene , plinske , sviejtlece ... punjenja iz pravih oruzja (medutim , u klasifikaciji je pravo oruzje pravo , bez obzira sto tko stavlja unutra)

za ostalo se ja osobno slazem, s tim da se ilo koja zloupotreba kaznjava drakonski na kvadrat
i tu onda dolazimo do problema , a to je mentalitet koji je uvijek u pravu i koji lako plane
svicarci imaju pod normalno vojno naoruzanje kod kuce , ali nikome ne pada na pamet staviti kalasnjikov pod kaput kad ide u birc , ili na taj nacin rjesavati svadu sa susjedom ili zenom
no , kako god bilo , ono sto jest najvaznije u bilo cemu je glava i spremnost da se oruzje upotrijebi na pravom mjestu u pravoj situaciji i na pravi nacin
to je definitivno najtezi i najkompliciraniji dio svega i najveca mana svih tih napuhanih tecajeva samoobrane
samoobrana pocinje vec od samog govora tijela i pogleda, a nastavlja se na sposobnost izbjegavanja cupavih situacija i okruzenja
ovo o cemu mi pricamo ovdje je tek negdje treca, cetvrta ili cak i peta faza

HexMaster
06.11.2008., 13:40
1. Plinski pištolj ne može ni na koji način ispaljivati išta opipljivo. Isključivo plin i sagoreni barut.
2. Neznam točno davno sam bio po takvim mjestima, probaj Moni u Ilici 132. Hunter u Tomašićevoj je nekada imao dobre, mislim da sada prodaju sve sa vidljivom blokadom cijevi. Imaš raznih revolvera u Lovcu blizu trga, ne sjećam se imena ulice... ma ima ih...
3. Mislim da ne zadovoljavajuće. Pre lagano bi ga mogao vratiti u pravog pošto već ima navoje, a blokadu cijevi i nije problem maknuti, sumnjam da bi bilo legalno ili da bi ga uspješno prijavio u MUPu kao plinski.

Ovo dalje je totalna glupost. Nebi se moglo lakše doći do počinitelja, ne vidim na koju foru... I svi imaju registrirane aute pa nije lako naći čovjeka koji je pregazio nekoga ako nema svjedoka.
I uzmi SAD za primjer ;)

sony2000
06.11.2008., 14:38
ne bi bilo dobro da se olako daju dozvole,pogotovo za nosenje,onda bi razni kompleksasi vadili bezveze oruzje i prijetili ako si ih krivo pogledao.

sve bi se dalo rijesiti strogim zakonima,naprimjer za premlacivanje osobe stavis kaznu od 20000 kn
napad grupe ljudi na pojedinca tretiras kao napad hladnim oruzjem i kaznu 50000kn svakom i bez jacih tjelesnih ozljeda,u slucaju jacih tjelesnih ozljeda
kaznu zatvora,ako su maloljetnici novcanu kaznu prosljedis roditeljima

sve se moze rjesiti zakonom,problem je sto su nam preblagi zakoni i zatvori prebukirani.
Zasad su uveli stroze kazne za sredstva samoobrane a kazne za napade i premlacivanja su ostala ista,sto nikako nije dobro.

mali-zelleni
23.11.2008., 19:59
evo da se i ja ukljucim u ovo..
imao sam teleskop i bilo me je strah ga nosit radi policije jer ako nekog udarim s tim to se tretira kao pokusaj ubojstva..
a pliski pistolj sluzi zapravo kao ukras u komodi...a onda su poceli koristit za samoobranu..i ako pucas u nekog to se ne tretira kao pokusaj ubojstva..jer se smijem imat ali da bi ga nosio moras ga prijavit...i zato mislim da je bolje ako ti vec treba nesto za samoobranu uzet plinski pistolj nego teleskop..ili se jednostavno klonit mjesta gdje mozes upast u neko sranje!!!!

ivanzlo
23.11.2008., 23:58
po novom zakonu koji je nastupio prije par mjeseci plinski pistolj moras prijaviti u policiji da ga imas i to s racunom u protivnome policija oduzima pistolj i salje te na prekrsajni sud pa objašnjavaj onda sudu da nisi znao i slicno. naravno moras imati 18 god i pistolj se ne smije nositi u banke,pošte i slično..

sasa23
05.12.2008., 21:40
Imam ja plinski pistolj netreba vam nikakva dozvola ni za drzanje ni za nosenje jedino morate imat 18 godina. A sto se tice plinskog pistolja to je obicno sranje zamisli da te neko napadne ti ga izvuces a on izvuce pravi pistolj pa te izbusi ko kantu. Zato kad vec oces pistolj uzmite ljudi pravi pistolj nikakvi plinski palice suzavci i ostale pizdarije uzmi brate za 100 eura tetejac pa kad ga srokas u noge nece te vise niko jebat.

HexMaster
05.12.2008., 21:56
Ako te ide napadati osoba koja ima pravi pištolj onda je tako svejedno što ti imaš.
Imao ništa, imao palicu, plinski, suzavac... tako svejedno.

A pravi pištolj... lijep put za zatvor bila samoobrana bilo prepipavanje...

horst
05.12.2008., 22:01
Izvadi odobrenje i kupi si pravi pištolj.:top:

Monsignor.m
06.12.2008., 13:48
Izvadi odobrenje i kupi si pravi pištolj.:top:

Koji ne smijes nosit sa sobom osim rastavljen u prigodnoj kutiji. Malo nezgodno. :D

neobanned
06.12.2008., 14:13
eeee, to je dokaz! bemti, ja sam se referirao na 6 godina stariji zakon.
malo sam preletio ovaj aktualni i stvarno me čudi koliko ljudi koji pišu i prihvaćaju takve zakone nemaju pojma. Imam osjećaj, čitajući taj tekst, ko da su se nakon nekog vremena pogubili malo, pa neke stvari spomenu, neke izostave... no eto...
Jedino mi ostaje mišljenje da bi plinsko oružje trebalo tretirat kao i vatreno zbog prevelike sličnosti. Naposlijetku bogzna kako bi se postavio slučaj da je, recimo, policajac ubio razbojnika koji je držao u ruci i prijetio plinskim pištoljem? Da li bi onda policajac odgovarao za ubojstvo nenaoružanog čovjeka? Da li bi se tada postavilo pitanje sličnosti i potrebe redefinicije klasifikacije oružja tog tipa ?
No o tome i o drugim enigmama prava u slijedećoj epizodi ... :D

nije bez razloga da po američkom ustavu svaki građanin ima pravo na nošenje oružja..

neobanned
06.12.2008., 14:24
a eto nisu spomenuli britvu,britva nije bodež,ne bode nego reze,promaklo im,zato onda najbolje se odlucit na britvu

normalno da su sramota

HexMaster
06.12.2008., 15:01
noževi jesu dozvoljeni, ne samo britve.
Nož i bodež nisu isto

sasa23
06.12.2008., 15:58
A bolje u zatvor nego u grob ili bolnicu kakva odobrenja pistolj se nabavlja a ne kupuje ako si pametan, a ako ga nadu je prekrsaj a ne kazneno djelo.

Una1980
06.12.2008., 16:10
ja uvijek imam sprej sa sobom:raspa:
a u gepeku bejzbol palicu:D

Monsignor.m
06.12.2008., 16:10
A bolje u zatvor nego u grob ili bolnicu

Posteno, samo po meni je tu i plinski dosta, dovoljan je za zastrasivanje i odvracanje od ugroze u 99,9% slucajeva, a ako si bas naletio na onih 0,01% onda te ni AK-47 nece spasit. Tako ja mnijem.

Monsignor.m
06.12.2008., 16:13
ja uvijek imam sprej sa sobom:raspa:
a u gepeku bejzbol palicu:D

Marry me. :cerek:

Una1980
06.12.2008., 16:15
Marry me. :cerek:

:cerek::cerek:

samnom nema zajebancije kad je samoobrana u pitanju:mirko: sve je spremno:rofl:

Katrin
06.12.2008., 16:24
dosta chata :raspa:

europe2seoul
06.12.2008., 16:26
nije bez razloga da po američkom ustavu svaki građanin ima pravo na nošenje oružja..

Kod nas ako ti netko dodje na tvoj posjed, jos gore unutar kuce ili stana ti se nemas pravo obraniti. U Americi mu kazes izlazi van ili pucam. I ako ga upucas ti si samo branio svoje vlasnistvo. Kod nas, jos mu i vrata od lifta pridrzis dok te krade.

mariobab
06.12.2008., 23:14
Imam ja plinski pistolj netreba vam nikakva dozvola ni za drzanje ni za nosenje jedino morate imat 18 godina. A sto se tice plinskog pistolja to je obicno sranje zamisli da te neko napadne ti ga izvuces a on izvuce pravi pistolj pa te izbusi ko kantu. Zato kad vec oces pistolj uzmite ljudi pravi pistolj nikakvi plinski palice suzavci i ostale pizdarije uzmi brate za 100 eura tetejac pa kad ga srokas u noge nece te vise niko jebat.

Točnije nije trebala.Imaš li takvo oružje dužan si ga bio prijaviti policiji do 1. rujna 2008,a ako nisi kazna je od 5000 do 15000 hrk i oduzimanje oružja.Nepoznavanje zakona te ne oslobađa odgovornosti.Provjerite ljudi,policiju (http://www.mup.hr/main.aspx?id=41#Za%20koje%20oru%C5%BEje%20je%20dov oljna%20samo%20prijava%20nadle%C5%BEnom%20tijelu?) mi plaćamo ,pa im možete i poslati e-mail itd...,ako nešto nije jasno,ja sam dva puta bio iznenađen brzim odgovorom i od MUP-a i od PUZ-a.

mir@so
21.12.2008., 01:33
pozz
ok i na kraju dali treba dozvola za nosenje plinskog pistolja ili znam da mi netreba dozvola da bi ga kupio ali neznam dali mi treba za nosenje...???
hvala

rebecca brandon
21.12.2008., 01:45
kad ga kupiš, obavezno ga moraš sa računom odnijeti u svoju pu, da ga unesu u evidencije

Johnny_B.
21.12.2008., 01:56
kad ga kupiš, obavezno ga moraš sa računom odnijeti u svoju pu, da ga unesu u evidencije

To je po nekom novom zakonu ili...? :misli:

rebecca brandon
21.12.2008., 02:27
da pročitaj zadnje izmjene Zakona o oružju, isto tako trgovina za prodaju oružja je dužna izvjestiti nadležnu pu, tak da kak god okreneš, mora se otići

cross_that_line
21.12.2008., 03:27
da pročitaj zadnje izmjene Zakona o oružju, isto tako trgovina za prodaju oružja je dužna izvjestiti nadležnu pu, tak da kak god okreneš, mora se otići

U Hrvatskoj je zakon samo na papiru nigdje vise,oni koji postuju zakon su s oprostenjem budale (nije vrijeđanje s moje strane vec govorim kakva je realna slika danasnje Hrvatske).
Poznajem dosta ljudi koji imaju plinski pistolj i naravno neznaju nista o tzv građanskim duznostima u vezi toga,a sumnjam da ih je uopce briga za to.I sam sam imao plinski pistolj neko vrijeme,naravno nisam ni pomisljao da ga prijavim nekoj policiji,sta njih briga sta cu ja imat,uostalom plinski pistolj je obicna igracka za zastrasivanje,pa mi smo pucali jedni na druge s tim.
Ova drzava nije normalna sta se tice zakona,nebi se cudio da stave da policiji prijavljujes oruzje za djecu koje kupujes u turbo limachu.
Za prava oruzja je u redu da prijavis policiji,iako budite sigurni da svako drugo kucanstvo posjeduje neko oruzje bez ikakve dozvole i slicno.U Hrvatskoj svako provodi svoj zakon,mi smo tvrdoglav narod i ne postujemo nista pa tako i ja osobno,ali *ebiga,ocito je to balkanski mentalitet.

Johnny_B.
21.12.2008., 08:45

Vidiš, ovo nisam znao.
Kad sam prije par godina išao kupiti plinski pištolj, u trgovini je ženska uredno morala uzeti moje podatke i sve podatke o komadu oružja koje sam kupio, pa pretpostavljam da je to poslala na MUP kao registraciju. Ali drugi put, kada sam kupovao istu stvar za frenda, samo u drugom dućanu, nitko me nije ništa ni pitao, a kamoli zapisivao nešto. Pa sam zaključio da su oni iz prvog dućana provodili nekakvu svoju samovolju.
S tim da su neka pravila opće poznata za nošenje plinskog oružja; moraš imati osamnaest godina, prvi metak mora obavezno biti startni metak (tj. ćorak) i nikada ne smiješ nositi pištolj sa spremnikom već u pištolju ili sa metkom u cijevi, jer se to karakterizira kao predumišljaj nanošenja namjernih ozljeda nekome. Ali kako su uveli zakon koji zabranjuje teleskopske palice, uopće se ne čudim da su uveli i ovo :confused: s tim da je to malo blesavo; tući se ne smiješ, ali pucati može tko hoće. Jer dozvolu za vatreno oružje sa bojevom municijom ne može dobiti baš svatko, ali za plinski, kad ga jednom kupiš, te nitko neće uhititi u PU kad ga dođeš prijaviti.

mir@so
21.12.2008., 16:28
ok a gdje se moze nabaviti glock 17.... u zagrebu mislim

HexMaster
21.12.2008., 22:42
S tim da su neka pravila opće poznata za nošenje plinskog oružja; moraš imati osamnaest godina, prvi metak mora obavezno biti startni metak (tj. ćorak) i nikada ne smiješ nositi pištolj sa spremnikom već u pištolju ili sa metkom u cijevi, jer se to karakterizira kao predumišljaj nanošenja namjernih ozljeda nekome.

Prvi "metak" može biti koji god želiš (startni, CN, CS, OC)
smiješ nositi pištolj sa spremnikom u pištolju (ako nije u pištolju nije li i svejedno koji je prvi po maloj logici)
Plinski pištolj ne može nikoga ozlijediti osim ako bi išao lupati njime nekoga ili mu ispucao punjenje u oči iz udaljenosti 10cm.

Plinski pištolj raspršuje neškodljive nadražljive tvari za onesposobljavanje pojedinca koje na ljudsko zdravlje imaju kratkotrajan učinak. (tako zakon kaže)

Novčanom kaznom od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako u roku propisanom ovim Zakonom ne prijavi oružje kategorije C (članak 100.),

PeGO
08.01.2009., 22:04
kad ga kupiš, obavezno ga moraš sa računom odnijeti u svoju pu, da ga unesu u evidencijejeli baš moram u svoju pu...jbg ja sad u zg a inače sam iz ploča i sad da ja kupim u ZG plinaša malo bi glupo bilo ić u ploče da mi ga regaju i onda nazad u ZG s njim heheh...

ps. redukcija plina je hehehe

crozdral
27.01.2009., 15:56
Kupila bih pištolj za samoobranu,naravno ne pravi nego onaj što ispaljuje gumene metke. Pa sad...koji su to pištolji,može li koristiti plinski pištolj u tu svrhu,i gdje nabaviti to? Ovisi na kakve gumene metke mislis, na prilicno sam siguran da mislis na protudemonstrantske. Sto senjih tice nemres ih nigdje kupit jer su zabranjeni za civilnu upotrebu, a sto se tice ostalih gumenih metak nemoj ni razmisljat o tom jer je smjesno

dilan20
08.02.2009., 23:45
Evo ja vec neko vrijeme tu i tamo nosim plinski,nije potrebna dozvola a 80% "napadaca" ce se prepast.a kad vas odluci napasti grupa ljudi bolje djeluje nego teleskopska palica ili sprej,doduse samo jednom sam ga "pokazao" i djelovalo je,vise kao sredstvo zastrasivanja nego kvalitetno oruzje za samoobranu,iako nije ni to onaj pistolj na zute kuglice,s plinskim pistoljem na blizinu mozete nekoga gadno sjebat...oruzje je sranje ali ako zivite u zagrebu,trenutno,nabavite si barem sprej(pogotovo cure).

dilan20
08.02.2009., 23:55
e da...plinski pistolji vam obicno imaju crveni vrh cijevi,vecina,to je jedini nacin kako prepoznati plinski pištač.pa ako ga mislite nositi samoobrane radi,prefarbajte to ili nabavite bez,jer izgleda malo smjesno cak...

ZTS
12.04.2009., 19:25
Evo da tu postavim svoje pitanje:

Recimo da mi je u interesu samooobrana u kasnim vecernjim satima, sto smije biti zateceno kod mene od strane policije od sljedeceg:

-Noz (do koje duljine ostrice se tolerira?)
-Teleskopska palica (koliko ja znam zabranjen je uvoz, prodaja, i nosenje na javna okupljanja, a za selfdefence?)
-Lazni pistolj (izgleda kao pravi ali nista ne ispaljuje)
-Lisice (?)
Sto se jos smije generalno gledajuci?

Thx

Katrin
12.04.2009., 19:44
:rolleyes:
nisam ti dala link samo da postavis novo pitanje vec i da procitas temu. postani su i clanci zakona o oruzju, tako da mozes naci sto te zanima.

mariobab
12.04.2009., 20:44
Nož je u prilično sivoj zoni i nije definirana duljima oštrice još od 50-ih godina prošlog stoljeća.Ali ako kažeš policajcu da ga nosiš za samoobranu, sigurno će ti ga uzeti i zaraditi ćeš prijavu.Nož nije dobro oružje, nož je alat, najstarije ljudsko oruđe i nemojte fantazirati da ćete se obraniti nožem, napadač je vjerojatno spretniji, motiviraniji i nije ga briga za posljedice.Uspijete li se obraniti nožem-znači u brzini pod napadom ga izvuči i upotrijebiti, čekaju vas gadna pitanja ,npr. "zašto ste imali nož"-"pa za samoobranu"-"pa ako ste očekivali da vas netko napadne zašto ste tamo išli?"itd,itd,...u Vel.Britaniji biste bez obzira obrana ili ne završili u zatvoru, jer je nož upotrebljen.

Palica je uz malo vježbe je dobro oružje, ali opet nosi li se opet se postavlja pitanje "misliš li da će ti zatrebati-zašto tamo ideš?"

Lažni pištolji mogu biti opasni, jer može nekoga natjerati da upotrijebi pravi, ne bih se u to upuštao.

Koncepcija samoobrane lisicama nije mi jasna.

Kriminalci kao i svaki predatori biraju najslabije, pa nemojte izgledati kao žrtve i ponašati se tako.Drogirani i pijani kreteni ne biraju, pa je najbolje izbjegavati takva mjesta, umjesto zavaravanja da će se nešto postići noseći oružje.To nije film.Napadi su iznenadni, neočekivani, vrijeme i mjesto bira napadač/i.

HexMaster
12.04.2009., 21:07
Prema zakonu zabranjeni su bodeži a ne noževi iako u javnosti je zabranjeno svo hladno oružje.
Naravno ne možeš imati nož za koji se vidi da ti je namjena bilo napad ili obrana.
Švicarac ti može proči, lovački nož ili mačeta ne.

Ali palica... to zaboravi. Ne smiješ uopće imati.

Lažni pištolj je u redu dokle god da nitko ne vidi. Ako ti netko ugleda lažni pištolj to ti je remečenje javnog reda i mira (kao i za plinski pištolj).

Lisice koliko znam nisu zabranjene ali naravno jako dižu sumnju na tebe i ne vidim zašto bi to nosio,
Postoji civilno uhičenje ali... pretjeruješ. Ako nemaš svjedoka ili dokaza za ono što tvrdiš kao razlog civilnog uhičenja možeš biti optužen za protupravno oduzimanje slobode.

Smiješ suzavac, plinski pištolj, elektrošoker...

Tu ti je zakon, potrudi se pročitati do 7. članka:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298395.html

Sad imam ja jedno pitanje.

Oružje kategorije D su:
4. raspršivači,

U zakonu nigdje nije definirano što su to raspršivači.
Jeli to suzavac?
trebao bi biti

EasyOn
13.04.2009., 15:49
Suzavac, raznorazni papreni sprejevi, onda one biološke boje na bazi paprenih sprejeva koje se nedaju oprati cca tjedan dana i sl.

chofus
28.04.2009., 16:38
mozda je glupo da kazem ili pišem ponovo malo o zakunu ali ok

znaci netko je bio napisao da se kao nesmije nosit a netko drugi da se smije? tko je u pravu ustvari?

a i ako treba dozvola ili nesto za plinski pistolj, ili vec neko oruzje na plin ili na corke..il kaks e to vec zove

ugl..nebi li onda trebala neka dozvola za ono airsoft oruzje?!?!?!?, jer je realno izgledom tezinom i od istih materijala kao i pravi pistolj..samo sto ispaljuje onu bb municiju tj one kuglice

tijekom tih ''airsoft igara'' potrebno je nositi zasitni prsluk, masku na lice itd

znaci to moze ozljediti a ne samo zastrasiti

Pilatus
28.04.2009., 17:29
tijekom tih ''airsoft igara'' potrebno je nositi zasitni prsluk, masku na lice itd

znaci to moze ozljediti a ne samo zastrasiti

za airsoft je obvezatna zaštita očiju.
nekakve "taktičke naočale" ili slično.
iako tebi nitko ne brani da nosiš paintball masku preko cijelog lica(iako, još nisam vidio nikoga da to nosi,a bavim se airsoftom.

chofus
28.04.2009., 19:06
aha
a jel moze to nanjeti kakve ozljede ? teze ili lakse ?

ugl ja sam ovakav dobio odgovor kad sam pitao dali se treba imati dozvola ili se treba prijaviti plinski pistolj

citiram osobu koja mi je odgovorila

''zakon o oruzju RH je rekao da plinski pistolji spadaju u C kategoriju oruzja tj to je oruzje u slobodnoj prodaji, ali uz obavezu prijave posjedovanja navedenog oruzja od strane imaoca tj kupca. Naime taj pistolj moze biti i signalni i startni a tada bukvalno tumaceci zakon nebi trebalo prijavljivat posjedovanje jer to zakon ne predvida. Dakle svi su pravu zavisi kako se deklarira dali kao plinski tada da ili signalno startni tada ne.
S postovanjem ''

znaci ovi koji su rekli da se mora prijavit i oni koji su rekli da se nemora, svi ste bili u pravu na neki nacin

:top::top::top::top::top::top:

Jack of all trades
19.05.2009., 18:41
moj frend se bavi airsoftom dost dugo i napucao me jednom u potkoljenicu straga na samom pocetku karijere fejk vojnika, iz nekakvog cuda sta je izgledalo ko tetejac sa recimo 7 metara udaljenosti imala sam golemu modricu pala sam ko pokosena
vjerojatno moze izazvati ozbiljne ozljede ak nekog napucas u recimo lice

a isti majmun od frenda je pijan istom puskom pretio ljudima po jarunu pa je prespavao u stanici verujem pod premisom o zastrasivanju jer to cudo fakat zgleda realno

dxdi
07.06.2009., 12:14
Meni je jedan poznanik jos prije nekih 5 god pokazivao plinski pistolj s gumenim metcima,tj imaju normalno cahuru samo sta je na vrhu mislim guma,pa me zanima jeli se moze takav pistolj kupit

HexMaster
08.06.2009., 20:58
Meni je jedan poznanik jos prije nekih 5 god pokazivao plinski pistolj s gumenim metcima,tj imaju normalno cahuru samo sta je na vrhu mislim guma,pa me zanima jeli se moze takav pistolj kupit

Ne postoji plinski pištolj s gumenim mecima.

Plinski pištolj ne ispaljuje ništa opipljivo.

Ono što si vidio je obična čahura plinskog pištolja, napravljena je od plastike i služi da zadrži sadržaj u čahuri.
Taj sadržaj je barut, suzavac ili papar.
Slika: http://i40.tinypic.com/1jl2qv.jpg

Kada pukneš iz plinskog pištolja, udarna igla lupi u čahuru i dolazi do mini eksplozije i velikog pritiska koji u trenutku probije tu plastiku, te sadržaj čahure pod pritiskom izleti, ali plastika ostaje rastvorena i slijepljena za čahuru.

equilibriums
24.07.2009., 08:35
a di se kod nas može kupiti plinski pištolj, naravno treba mi i R1

Nino81
24.07.2009., 10:26
Ima za kupiti u Lovcu, Moni d.o.o. , Hunter KŽ, u Koprivnici trgovina Hitro d.o.o.

Kupio sam ga prošle godine u 12mjesecu, procedura ; trgovac uzme tvoje podatke te faksira Mup-u, kao vlasnik imaš zakonski rok da prijaviš oružje na mupu.

Znači uzmeš pištolj u kofer odeš u mup na prijavu, uzmu tvoje podatke ( treba uzet osobnu ) zatim pošalju te po neku uplatnicu na kiosk, s tim se vratiš, platiš cirka sve skupa oko 50 kuna, daju ti papire da si vlasnik i to je to.

ZgSash
24.07.2009., 10:34
moj frend se bavi airsoftom dost dugo i napucao me jednom u potkoljenicu straga na samom pocetku karijere fejk vojnika, iz nekakvog cuda sta je izgledalo ko tetejac sa recimo 7 metara udaljenosti imala sam golemu modricu pala sam ko pokosena
vjerojatno moze izazvati ozbiljne ozljede ak nekog napucas u recimo lice

a isti majmun od frenda je pijan istom puskom pretio ljudima po jarunu pa je prespavao u stanici verujem pod premisom o zastrasivanju jer to cudo fakat zgleda realno

slicni seronja je u njemackoj popio urednu kaznu za terorizam
po meni potpuno ispravno, a pogotovo bi se dalo primijeniti na ekipu koja naziva i javlja da je negdje podmetnuta bomba

Dani Groma
16.08.2009., 07:14
Ja sam htio kupiti plinski pištolj i nisu mi ga prodali jer kažu da za to treba imati dozvola... ( Punoljetan sam ):kava:

Osteron
16.08.2009., 23:21
Dani Groma, Nino81 je opisao proceduru u koju sam se i ja sam uvjerio, tako bi trebalo biti, neznam zasto u tvom slucaju nije... Jesi li ih pitao kakva dozvola? Jesi siguran da si odabrao plinsko oruzje, a ne nesto drugo? Jedino sto trebas je prijaviti ga i onda dobijes "dozvolu za nosenje" tj. potvrdu da je legalno prijavljen.

-----

Sad mojih par pitanja...

1. Moze li kod mene biti pronadjen bez ikakve dozvole ili potvrde u bilo kojem trenutku startni pistolj od strane policije?

2. Kakve su dozvole i potvrde (ako uopce jesu) potrebne za zracni (airsoft) pistolj? Isto ima funkcije i izgled kao pravi, samo sto ne moze nista drugo ispaljivati osim zraka ili malih bezopasnih predmeta? Prijava na MUP, nista?

3. U kojim okolnostima mogu ispaljivati hitce iz plinskog pistolja? Naravno, uz legalno nosenje... SAMO u samoobrani? Znaci li to da kad bih ispalio hitac morao bih ici i u postaju na davanje iskaza i prepoznavanje napadaca itd? Ili je dozvoljeno i ispaljivanje pod blazim okolnostima, recimo na nekom brdu ili parku (naravno, ne dok su ljudi preblizu, ali realna je mogucnost da ce cuti); to je vjerojatno remecenje javnog reda i mira, ali isto tako bi bilo da se stvarno moram obraniti i pucati... Kazne, ako ih ima?

4. Prasci metaka plinskog pistolja, bas oni 9mm kao sto je HexMaster stavio link na njih, su prilicno raspoznatljivi, i bilo tko tko se razumije u oruzja bi znao razaznati da je to plinsko punjenje. Mene zanimaju corci, tj. metci koji se koriste u filmovima i na vojnim vjezbama te imaju puno dublji i jaci zvuk: mogu li se oni ispucavati iz plinskog oruzja, te kako doci do njih, jesu li potrebne neke dozvole? Ili su oni samo za pravo vatreno oruzje...?

5. Razlikuje li zakon u bilo kojem pogledu papreno i barutno punjenje za plinski pistolj?

Hvala na odgovorima :)

HexMaster
17.08.2009., 18:45
1. Može. Policajac može lako doći do podatka imaš li potvrdu. Ako se neko sranje dogodilo ima opravdani razlog odvesti te na obavjesni razgovor. Izuzev toga može ti srati, zapisat će te sigurno... no ne može mnogo više od toga.

2. Nikakve. To je oružje kategorije D, i može se slobodno nabavljati.

3. Naravno da si dužan prijaviti napad te svoje djelovanje samoobranom. Za pucanje po prirodi ti iskreno neznam ali u naseljenim područjima definitivno je remečenje javnog reda i mira.

4. U filmovima se koriste najčešće upravo plinski pištolji, također kao i svaki drugi, nemože ispaljivati išta opipljivo (osim raketa uz odgovarajući nastavak)

5. Ne razlikuje. Ili točnije: barutno punjenje se ne spominje.
Članak 5:
13) Plinsko oružje su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili stlačenog plina usmjereno raspršuju neškodljive nadražljive tvari za onesposobljavanje pojedinca koje na ljudsko zdravlje imaju kratkotrajan učinak.
Barutno punjenje je upravo to kako se zove i ne raspršuje ništa nadraživo i za onesposobljavanje osim "pritisak barutnog punjenja"

BRZII
22.08.2009., 22:25
Nož je u prilično sivoj zoni i nije definirana duljima oštrice još od 50-ih godina prošlog stoljeća.Ali ako kažeš policajcu da ga nosiš za samoobranu, sigurno će ti ga uzeti i zaraditi ćeš prijavu.Nož nije dobro oružje, nož je alat, najstarije ljudsko oruđe i nemojte fantazirati da ćete se obraniti nožem, napadač je vjerojatno spretniji, motiviraniji i nije ga briga za posljedice.Uspijete li se obraniti nožem-znači u brzini pod napadom ga izvuči i upotrijebiti, čekaju vas gadna pitanja ,npr. "zašto ste imali nož"-"pa za samoobranu"-"pa ako ste očekivali da vas netko napadne zašto ste tamo išli?"itd,itd,...u Vel.Britaniji biste bez obzira obrana ili ne završili u zatvoru, jer je nož upotrebljen.

Palica je uz malo vježbe je dobro oružje, ali opet nosi li se opet se postavlja pitanje "misliš li da će ti zatrebati-zašto tamo ideš?"

Lažni pištolji mogu biti opasni, jer može nekoga natjerati da upotrijebi pravi, ne bih se u to upuštao.

Koncepcija samoobrane lisicama nije mi jasna.

Kriminalci kao i svaki predatori biraju najslabije, pa nemojte izgledati kao žrtve i ponašati se tako.Drogirani i pijani kreteni ne biraju, pa je najbolje izbjegavati takva mjesta, umjesto zavaravanja da će se nešto postići noseći oružje.To nije film.Napadi su iznenadni, neočekivani, vrijeme i mjesto bira napadač/i.
Ovako prvo sto moras znati ako ti je namjera samoobrana nemoj se brinuti sto ce biti poslije nego obrani svoj zivot i topom ako ti je pri ruci.Procedura koja slijedi je prijava za posjedovanje topa ali ako je bila samoobrana neces bit kriv za ubojstvo.Dakle pitanja koja ce ti poslije policija postavljati bit ce ti najmanja briga kad izvuces zivu glavu a znaju oni ko je bio napadac a ko zrtva vijeruj mi poslazu se kockice poslije:)
D

4. Prasci metaka plinskog pistolja, bas oni 9mm kao sto je HexMaster stavio link na njih, su prilicno raspoznatljivi, i bilo tko tko se razumije u oruzja bi znao razaznati da je to plinsko punjenje. Mene zanimaju corci, tj. metci koji se koriste u filmovima i na vojnim vjezbama te imaju puno dublji i jaci zvuk: mogu li se oni ispucavati iz plinskog oruzja, te kako doci do njih, jesu li potrebne neke dozvole? Ili su oni samo za pravo vatreno oruzje...?

Plinski pistolj upotrijebljava corke.Razlika u zvuku je zbog manjeg tlaka koji se razvija u cijevi oruzja na corke zbog nepostojanja zrna koje ima odredjenu tezinu i sire je od cijevi tako da njegovo protijerivanje kroz cijev zahtjeva ogromnu snagu i dize tlakove u pravom oruzju na vise od 2000 bara.Oruzje snimljeno kamerom ima puno slabiji i piskutavi zvuk od onog u stvarnosti zbog premodulacije mikrofona kamere pa se u filmovima cuje dubok zvuk zato sto se zvuk naknadno ubacuje.

Lučko32281
31.01.2010., 15:32
netocno

PIŠTOLJ SE MORA PRIJAVITI ja posjedujem odnosno posjedovao sam ga dok mi ga nije murija oduzela i morao sam ga otići prijaviti u Mup cim sam ga kupio imao sam par dana da ga prijavim jer trgovac šalje moje podatke u policiju.To ti je po novom nije prije bilo tako.

Lučko32281
31.01.2010., 15:46
Pitanje:
Prije gotovo 6mj.policija mi je oduzela plinski pištolj,dobio sam potvrdu o oduzimanju istog i par komada plinkse municije.
Kada cu dobiti neki poziv za sud i da li postoji mogucnost da ga vrate?

drot13
01.02.2010., 22:11
Pitanje:
Prije gotovo 6mj.policija mi je oduzela plinski pištolj,dobio sam potvrdu o oduzimanju istog i par komada plinkse municije.
Kada cu dobiti neki poziv za sud i da li postoji mogucnost da ga vrate?

Postupak može trajati i više mjeseci, tako da se ne brijneš zbog vremena. Možeš nazvati pisarnicu prekršajnog suda i pitati za svoj spis, a potom nazvati i suca. O oduzimanju odlučuje sudac u presudi, tako da ti ga možda vrati, a možda i ne. Na žalost, nema konkretnijeg odgovora, sve ćeš saznati na ročištu kada bude sazvano.

magjar07
01.02.2010., 22:30
preporuka... plinski pištolji. čakije, palice, sjekire i bogte pitaj šta vas neće izvući od ničega...ako ste u mogućnost nabavite neš malo na bubanj (neće se zaglavit, lako se čisti i održava).. stane u pederušu bilo koju...

i kakva je situacija u HR ako ga potegnete budite spremni i pucati..

ZgSash
02.02.2010., 09:34
... i odlezati i nositi na savjesti i sjebati si ostatak zivota
oruzje se koristi iskljucivo hladne glave i svjestan da vec samim tim sto ga posjedujes , da si u startu kriv

Double size
02.02.2010., 20:50
preporuka... plinski pištolji. čakije, palice, sjekire i bogte pitaj šta vas neće izvući od ničega...ako ste u mogućnost nabavite neš malo na bubanj (neće se zaglavit, lako se čisti i održava).. stane u pederušu bilo koju...

i kakva je situacija u HR ako ga potegnete budite spremni i pucati..

onaj tko se prijeti oruzjem mora moci i pucati ili je najebo od prvog prolaznika.
jos sam ja iz slavonije tako da u ovom slucaju ce prolaznik izvuci svoju bibliju i opucati:mig:

magjar07
02.02.2010., 20:59
govorio sam onim ljudima koji bi kupili i nosili plinski pištolj... bolje da si onda kupe pravi... u cca 90%slučajeva gan će uplašiti napadača (bilo pijanac dosadni, bilo čopor klinaca koji se iživljavaju na prolaznicima, itd,,,, ).. ali u svim tim slučajevima budite spremni da ćete možda morati pucati.. a nužna obrana (samoobrana) je kod nas dosta sivo područje i vaša sudbina ovisi o sucu i odvjetniku

magjar07
02.02.2010., 21:00
... i odlezati i nositi na savjesti i sjebati si ostatak zivota
oruzje se koristi iskljucivo hladne glave i svjestan da vec samim tim sto ga posjedujes , da si u startu kriv

pojedovanje i neovlašteno nošenje se može prekvalificirat kao prekršaj i biti sankcionirano novčanom kaznom...
inače npr da mi žena radi negdje do kasno i da nisam u mogućnosti doći po nju bilo bi mi drago da je naoružana

pa evo vam primjer friški.. manijak pobjego iz vrapča u petak a oni tek danas to objave......

Double size
02.02.2010., 21:21
ma ne znam meni je totalno glupavo toliko zabranjivati oruzje, kako u americi svaka budala moze imati pistolj. mislim da se se za jedno pedesetak godina, kada ne bude toliko manijaka od rata moci nabavljati oruzje lakse nego sada. prije svega to je zarada.
eto recimo ja sam odlucio kupiti hs 2000 samo zato jer se proizvodi kod nas, a prijatelj mi kaze da ce dolaziti nenajavljene kontrole iz murije da vide jeli imam jos oruzja ali bez dozvole. to mi nebi bilo bas zgodno.
malo je off ali sada mi palo na pamet pitanje. kako zakon stoji sa oruzjem kojima su izvadene udarne igle da vise ne pucaju. sjecam se da sam davno o tome citao da to srede u policiji ali ne znam vise.

i netko je iznad pitao kako se zna razlika imedu startnog pilnskog i obicnog. vrlo jednostavno- startni je puno manji, tako mi je trgovac rekao dok sam gledao neku repliku berette. s tim da sam morao dati osobnu samo da uzmem pistolj u ruku, normalno i imati 18

magjar07
02.02.2010., 22:13
meni su svake godine dolazili kad sam imal 3 puške doma... kao provjeriti ser brojeve i to... jedna je bila remingtonka maltene antikna (prodala se za dobru lovu :D) tak da su obično samo tu zagledavali

Double size
03.02.2010., 01:14
dobro je znati

KILLERDOG
03.02.2010., 10:25
malo je off ali sada mi palo na pamet pitanje. kako zakon stoji sa oruzjem kojima su izvadene udarne igle da vise ne pucaju. sjecam se da sam davno o tome citao da to srede u policiji ali ne znam vise.

po novome moraš dati zavariti cijev,tj totalno nesposobiti oružje
to je od sad nedavno u primjeni
i to moraš napraviti kod ovlaštenog oružara

po meni je glupavo, posebno što sam tako morao onesposobiti staru dvocjevku vjerojatno antikvitetne vrijednosti ( znam da je bilo problema s njom i zato što kad je proizvedena nije bilo brojeva, i neka luda marka ), iz koje i da pokušam nekog upucati bi valjda sebe ubio
bila je prije toga rastavljena na polici dobrih 5g., a iz nje je pucano valjda prije više od 25g. zadnji put
više me smeta što zajebavaju ljude koji imaju takve legalne uspomene, a praktički na svakom koraku (slavonija posebno) se može kupiti oružje

drot13
03.02.2010., 11:27
... inače npr da mi žena radi negdje do kasno i da nisam u mogućnosti doći po nju bilo bi mi drago da je naoružana...

Frka je u tome što više ljudi strada od vlastitog oružja.:ne zna:

drot13
03.02.2010., 11:39
... i netko je iznad pitao kako se zna razlika imedu startnog pilnskog i obicnog. vrlo jednostavno- startni je puno manji, tako mi je trgovac rekao dok sam gledao neku repliku berette...

Razlika je u namjeni, a ne veličini.:ne zna:
Ili, kako bi rekli, nije bitna veličina, nego tehnika.:mig:

zuba
03.02.2010., 13:14
nije bitna veličina, nego tehnika.:mig:

vidi vidi ti naseg drota kako se tjesi.. :D

(sorry, sala mala.. :mig: )

drot13
04.02.2010., 11:21
...(sorry, sala mala.. :mig: )

Bez brige.:top:

sephir
08.03.2010., 19:23
Ovako mene zanima je li mi može tko reći egzaktno je li skijaška maska dopuštena da se nosi.
Naime potoje više vrsta...one koje imaju otvore za oči,pa one koje imaju za oči okrugle rupe te za usta te ona koja ima crtu u predjelu očiju.
Naime za ove prve dvije vrste čuo sam da se nazivaju fantomkama i da su nedopuštene jer ih se gotovo uviek koristi u pljačkama i kriminalnim radnjama etc.
No ja imam vojničku podkapu za gas masku specijalnih postrojba koja ima,znači samo crtu za oči..bez rupa za nos i usta. Debela je i uglavnom je koristim za skijanje na Sljemenu jerbo nije potreban šal etc etc efektivnija je.
Mene zanima je li je mogu koristiti na motoru ali bez kacige ili recimo na biciklu specijalki po hladnom vremenu. Je li postoji neki zakon koji izričito brani te podkape zapravo kape,i ako da, je li sve vrste istih ili samo neke gore nabrojane vrste.
Unapried se zahvaljujem

drot13
08.03.2010., 22:12
Ovako mene zanima je li mi može tko reći egzaktno je li skijaška maska dopuštena da se nosi...
Je li postoji neki zakon koji izričito brani te podkape zapravo kape,i ako da, je li sve vrste istih ili samo neke gore nabrojane vrste...

Nikakav zakon ne zabranjuje skijaške maske (bilo koji model). Zabranjene su jedino pravilnicma pojedinih objekata (npr. banaka, mjenjačnica i sl.), pa ne smiješ unutra s maskom radi sigurnosti. Za sve ostale potrebe je dozvoljena. Može biti problem jedino ako se zatekneš na krivom mjestu (npr. u zoni razbojništva), pa budeš legitimiran i priveden zbog provjere. Ako nisi kriv, brzo ćeš biti pušten i to je to. Možda samo mala neugodnost,:top:

mau123
09.03.2010., 00:24
šta se dogodi ako neko stavi pravi metak odgovarajučeg kalibra u plinski pištolj???

sephir
09.03.2010., 00:37
zahvaljujem se puno drot13. Da,naravno nisam niti mislio u zoni unutar banaka ili sličnih objekata..mislio sam sam na cestu..prvenstveno za upotrebu na motoru ili biciklu po hladnome vremenu.
Svaki put sam dobivao različite odgovore ali zadovoljan sam sa ovime.
Naravno doza rizika "krivo vrijeme krivo mjesto" je uviek prisutno tako da nije u ničijoj moći izbjeći isto.
Hvala još jednom na pomoći i kompetentnom odgovoru.

haram
09.03.2010., 01:16
šta se dogodi ako neko stavi pravi metak odgovarajučeg kalibra u plinski pištolj???

... plinsko oruzje ima u pravilu pregradjenu cijev, i ako opalis, sve ce se razletjeti i zaraditi ces gadne (u najboljem slucaju) povrede... nije dobra ideja, nikako...

drot13
09.03.2010., 09:23

Nevjerojatno pitanje. Čovjek ti je već super odgovorio:

... plinsko oruzje ima u pravilu pregradjenu cijev, i ako opalis, sve ce se razletjeti i zaraditi ces gadne (u najboljem slucaju) povrede... nije dobra ideja, nikako...

Ja bih još dodao da je za ovo dovoljno pogledati kroz cijev plinskog pištolja.:top:

Plinski pištolj nije pravi pištolj, iako često izgleda kao pravi. Materijali od kojih je napravljen nisu dovoljno čvrsti kako bi izdržali opaljenje pravog metka (ili metaka). Oprezno s takvim pokušajima.:top:

sephir
09.03.2010., 18:27
Zanima me još nešto. Naime svjestan sam činjenice da svaki građanin u svako doba dana ili noći mora kod sebe imati osobnu iskaznicu za identifikaciju iste osobe.
Je li policijski službenik ima pravo privesti bilo koju osobu bez obzira ako ista nije počinila ama baš nikakvi zakonski neposluh ili kršenje bilo kakovog zakona. Znači otprilike ako dotična osoba samo stoji na javnoj površini bez ikakvog remećenja javnog reda i mira bude privedena i držana u policijskim prostorijama 4 i pol sata samo zbog toga što je u dotičnome momentu bila sumnjiva?
Ima li policija na to pravo bez ikakve nadopune štete? Postoje li ikakve zakonske regulative koji im to brane ili dopuštaju?

haram
09.03.2010., 20:51
... @sephir, sto ne pitas ovdje : http://www.forum.hr/showthread.php?t=298264&highlight=legitimirati (ako si ozbiljan)

Night_raven26
27.08.2010., 21:34
Bilo je u jednoj epizodi CSI-ja da je frajer ubio drugog tako da ga je iz velike blizine upucao citiram: "plinskim pištoljem kakve koriste za snimanje filmova", koji ima tzv. muzzle flash (ne znam kak se to kaže na hrvatskom, bljesak iz cijevi?), a znam i da postoje pištolji za airsoft koji nemaju muzzle flash, no oba mogu pomicati gornji dio unazad za izbacivanje čahure. Pa koja je razlika. Npr., ak želiš snimiti niskobudžetni akcijski film, jel bolje koristiti pištolj za airsoft ili ovaj za filmove koji izbaci plinove i napravi bljesak?

MBSK
27.08.2010., 22:33

Ako se hoćete obraniti ,trebate tečaj samoobrane.Uz to raditi na svojoj kondiciji i vježbati.To je jedini stvarno efikasni način.
Palica je način da dobijete batine sa njom:flop:,da bi ju koristili potrebna je vježba(zanemarite filmove).Ako baš hoćete probati uzmite drvenu palicu pa pokušajte efikasno udariti sa njom.Teško je na miru a kamoli pod stresom i napadačem.Ako ju baš hoćete koristiti (reskirate kaznenu prijavu)učlanite se u klub koji se bavi „borbenim“vještinama.Kada dođete do borbe palicama vjerojatno ćete već znati dovoljno da vam ne trebaju.
Sprej je najbolje sredstvo za samoobranu,samo se i njegova upotreba treba savladati.
Plinski pištolj je glupost:confused: jer osim psihičkog efekta nema neke koristi u praksi.Prevelik ,pretežak,domet nikakav itd.Jedino za pokazivanje u društvu.
Električni uređaji su upitni zbog potrebe kontakta elektroda sa kožom.Inače su vrlo efikasni.
Pozdrav

drot13
28.08.2010., 10:11
Ako se hoćete obraniti ,trebate tečaj samoobrane.Uz to raditi na svojoj kondiciji i vježbati.To je jedini stvarno efikasni način.
Palica je način da dobijete batine sa njom:flop:,da bi ju koristili potrebna je vježba(zanemarite filmove).Ako baš hoćete probati uzmite drvenu palicu pa pokušajte efikasno udariti sa njom.Teško je na miru a kamoli pod stresom i napadačem.Ako ju baš hoćete koristiti (reskirate kaznenu prijavu)učlanite se u klub koji se bavi „borbenim“vještinama.Kada dođete do borbe palicama vjerojatno ćete već znati dovoljno da vam ne trebaju.
Sprej je najbolje sredstvo za samoobranu,samo se i njegova upotreba treba savladati.
Plinski pištolj je glupost:confused: jer osim psihičkog efekta nema neke koristi u praksi.Prevelik ,pretežak,domet nikakav itd.Jedino za pokazivanje u društvu.
Električni uređaji su upitni zbog potrebe kontakta elektroda sa kožom.Inače su vrlo efikasni.
Pozdrav

Potpuno točno. Dodao bih samo da je plinski pištolj glupost jer daje izrazito lažni osjećaj sigurnosti i neopravdani osjećaj nadmoći nad eventualnim suparnikom. I onda dođe do situacije da potegneš taj pištolj, a suparnik (u boljoj varijanti) shvati da je riječ o plinskom i dobro te nalupa zbog toga, ili (u goroj varijanti) potegne pravi pištolj, a onda si stvarno u banani. Uglavnom, tečajevi samoobrane (preporučam Krav Magu jer ima baš određene metode za brz obranu i bijeg - ima i tema na forumu), a uz to i sprej suzavac.:top:

BrainVison
10.12.2010., 21:49
nesto smo se frend i ja raspravljali..pa ako mozete razjasniti

znaci ovo vrijeme od (mislim)27.12-1.1 kada se smiju petarde bacati da za novu godinu u dvoristu grunemo koji iz plinskoga. e sada prije nego me napadnete dali sam normalan moram vas prisjetiti kako se zenga cuje, neki kazu puno glasnija od plinskog. koliko nam je to zdrava ideja, pogotovo ako nam dode koji prijatelj u plavom?

drot13
10.12.2010., 23:13
... koliko nam je to zdrava ideja, pogotovo ako nam dode koji prijatelj u plavom?

Nije baš previše zdrava.:ne zna:

BrainVison
11.12.2010., 17:47
ono, ne bi isli po ulici nego u dvoristu, ali i mislio sam. hvala

Epic hero
11.12.2010., 22:34
Možeš kupiti bez dozvole pravo oružje recimo, luk i strijelu sa nategom od 90funti, npr. Btw ti to vjerojatno nebi ni u snu mogao nategnuti, osim ako nisi utreniran i slično i znaš što radiš.

To je otprilike izlazna snaga strijele kao kod jedne bolje sačmarice tipa recimo AA-12.

Ili npr. puške na zrak(popularno zvane zračnice) do otprilike nekih 10-tak bara su legalne za kupnju ako si punoljetan.
Kod zračnih pušaka kalibra 6,35 izlazna snaga metka je 230 m/s što je u rangu malokalibarke npr.

One od 21bara ili atmosfera(to nisam siguran) i više spadaju u kategoriju anti-terorističkih, u HR moraš imati dozvolu za njih dok se u Sloveniji prodaju kao i slabije, dakle uz punoljetnost.

Tako je bilo prije sad nisam išao to provjeravati jer se stalno nešto mijenja zbog EU, ali skoro sam siguran da se to nije mijenjalo.

A plinski pištolj je bezveznarija, ne znam šta će ti to uopće jer sa pištoljem ne zastrašuješ, to kad potegneš dešavaju se druge stvari, zato neću dalje u to ulaziti.

A i kloni se oružja općenito bilo kakvog to ti je moj savjet ako ti šta znači.

Kao što ti je netko već rekao, treniraj TI, zadobi crni pojas, nauči se vještinama tijela i uma, otrči maraton, budi atleta, oružje je za debile osim ako nisi pripadnih specijalnih postrojbi, jedino oni znaju sa oružjem, jer su mentalno i fizički superiorni(barem stara škola) ovo sve ostalo je cirkusantski cirkus.

MBSK
12.12.2010., 21:40
nesto smo se frend i ja raspravljali..pa ako mozete razjasniti
znaci ovo vrijeme od (mislim)27.12-1.1 kada se smiju petarde bacati da za novu godinu u dvoristu grunemo koji iz plinskoga. e sada prije nego me napadnete dali sam normalan moram vas prisjetiti kako se zenga cuje, neki kazu puno glasnija od plinskog. koliko nam je to zdrava ideja, pogotovo ako nam dode koji prijatelj u plavom?
1.Pretpostavljam da bi ispucavali petarde iz cijevi pištolja.
Vjerojatno će vas prvo pitati da li ste normalni i otkud vam takva luda ideja.Ako petarda eksplodira u cijevi postoji realna mogućnost da neko teško strada.Petarde se obično pune običnim dimnim barutom koji stvara veliki pritisak,ako se pištolj ne razleti(što je moguće- tada se dijelovi ponašaju kao projektili) iz cijevi će izaći snop užarenog baruta na razne otvore pištolja.Za ilustraciju - zapali teško gorivu uniformu pa zamislite što bi napravio na koži,oči bi vjerojatno trajno spalio.
Zašto radite takve gluposti, kupite si rakete sa efektima kakve hoćete, nisu skupe a rezultati su daleko najbolji .Ako baš želite pucati iz pištolja rakete kupite si signalni pištolj sa nastavkom za rakete ( vidi se mjesto na cijevi) i odgovarajuće rakete.
2.Pretpostavka da bi ispucavali patrone(orginalne) iz plinskog pištolja.
Policajac vam ne bi ništa već bi se smijao,a vi plakali ili gušili se ovisno što ste stavili u pištolj.Pa namjenjen je za samoobranu i napunjene su patrone sa nadražljivcem.Pročitajte upute.

ZgSash
14.12.2010., 10:53
luk od 90 funti kod nas samo jedna osoba moze rastegnuti
zracnica u kalibru 6,35?? prvi put cujem

inace , kako god okrenes , sa ili bez oruzja , ako zaista neznas sto i kako raditi - mozes jedino nadrapati
takoder, oruzje je namjerno napravljeno i dizajnirano da bude sto jednostavnije i lakse za upotrebu i onda si svi misle kako mogu imitirati scene iz filmova
prvo - oruzje ne sluzi za igru i kurcenje i to je vjerojatno najbrzi put da se zavrsi u bolnici , na groblju ili u zatvoru
drugo - za koristenje oruzja na ispravan nacin potrebno je jako puno treninga i vjezbe i ispucane municije
nije uopce neobicno u stresnim uvjetima promasiti sa dva metra siluetu covjeka

trece i najgore - treba se moci nositi s posljedicama upotrebe oruzja, a te nisu ni male ni lake

Zagrebačkiplavi
17.12.2010., 22:34
Jel me sad shvaćaš? PIŠTOLJ je ORUŽJE, bez obzira jel plinski il kakav već...

K vragu! Gdje vadim dozvolu za plastični pištolj? Ja se nadao da ću moći igrati ''lopova i policajca'' :tuzni:

MBSK
17.12.2010., 23:22
K vragu! Gdje vadim dozvolu za plastični pištolj? Ja se nadao da ću moći igrati ''lopova i policajca'' :tuzni:
U MUP-u morate prijaviti posjedovanje plinskog pištolja.On se ubraja u oružje kategorije C.Ne trebate posebno odobrenje za nabavku.Ako ga zaboravite prijaviti "čestitka" vam je u iznosu od 5000-10000kn.Ako ga upotrijebite morate snositi posljedice svog čina.
Ako sretnete policajca ili zaštitara kad imate pištolj ima pravo primjeniti sve ovlasti da vas odmah zaustavi (mislim da vam je jasno na što mislim).
Ako sretnete nekog drugog sa oružjem vjerojatno nećete više nikog ništa pitati. Pa vi se igrajte sa bilo kakvim oružjem.
PS.Postoje i realna oružja izrađena dijelom od plastike.

BrainVison
05.01.2011., 05:01
1.Pretpostavljam da bi ispucavali petarde iz cijevi pištolja.
Vjerojatno će vas prvo pitati da li ste normalni i otkud vam takva luda ideja.Ako petarda eksplodira u cijevi postoji realna mogućnost da neko teško strada.Petarde se obično pune običnim dimnim barutom koji stvara veliki pritisak,ako se pištolj ne razleti(što je moguće- tada se dijelovi ponašaju kao projektili) iz cijevi će izaći snop užarenog baruta na razne otvore pištolja.Za ilustraciju - zapali teško gorivu uniformu pa zamislite što bi napravio na koži,oči bi vjerojatno trajno spalio.
Zašto radite takve gluposti, kupite si rakete sa efektima kakve hoćete, nisu skupe a rezultati su daleko najbolji .Ako baš želite pucati iz pištolja rakete kupite si signalni pištolj sa nastavkom za rakete ( vidi se mjesto na cijevi) i odgovarajuće rakete.
2.Pretpostavka da bi ispucavali patrone(orginalne) iz plinskog pištolja.
Policajac vam ne bi ništa već bi se smijao,a vi plakali ili gušili se ovisno što ste stavili u pištolj.Pa namjenjen je za samoobranu i napunjene su patrone sa nadražljivcem.Pročitajte upute.

nismo mislili petarde stavljati u cijev:confused::confused:..imam signalni pistolj... znam o razlicitim vrstama municije ali ocigledno si sam sebi pametan pa predpostavljas umjesto da citas. tu sam dosao pitati jer mi se cini da ljudi znaju sto pricaju jer imaju nekakvog iskustva.

plinski pistolj kao samoobrana je smjesna stvar jer cu vise stete napraviti sa sprejom za samoobranu ili ciglom. on je napravljen za zajebanciju i nista vise

MBSK
05.01.2011., 16:45
nismo mislili petarde stavljati u cijev.
Jedino pozitivno od tebe.
.imam signalni pistolj... znam o razlicitim vrstama municije ali ocigledno si sam sebi pametan pa predpostavljas umjesto da citas. tu sam dosao pitati jer mi se cini da ljudi znaju sto pricaju jer imaju nekakvog iskustva.
plinski pistolj kao samoobrana je smjesna stvar jer cu vise stete napraviti sa sprejom za samoobranu ili ciglom. on je napravljen za zajebanciju i nista vise
Vrijeđanje umjesto znanja nije nigdje dobra zamjena.
Sada iskreno - da poznaješ barem nešto, teoretski oružje, municiju i balistiku ne bi ni postavljao takva pitanja i razmišljao o glupostima. To su osnove koje se uče na samom početku.
Za tebe je oružje izgleda igračka, što će netko platiti prije ili kasnije.
U svakom slučaju sa takvim stavom i izjavama opasan si za okolinu i sebe.

mario.cubic
06.01.2011., 22:06
jel zna netko neku stranicu od trgovine gdje im startnih metaka za plinski pištolj

carrR
24.01.2011., 23:20
Kolko ja znam najnoviji zakon o oružju.

Plinsko oružje kako fino pišeu zakonu spada u kategoriju oružja C

3. Oružje kategorije C su:
1. plinsko oružje,
2. reprodukcije vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava jedinstveni naboj,
3. mužari.

3. dozvoljeno oružje za koje je potrebna prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije C

Mislim da je tema zakljucena, do dolaska nove gluparije od zakona.

Dj-Nino
04.04.2013., 22:53

Nije ti potrebna nikakva dozvola za plinski pistolj, samo ga moras prijavit u MUP da ga imas i to ti je to....

fotomatik
04.04.2013., 23:30
Ja bih još dodao da je za ovo dovoljno pogledati kroz cijev plinskog pištolja.:top:Osim toga plinski pištolji su često drugačijeg kalibra od pravih, i imaju dugačije ležište metka, tako da je gotovo nemoguće u njega i ugurati pravi metak...

Plinski pištolj nije pravi pištolj, iako često izgleda kao pravi. Materijali od kojih je napravljen nisu dovoljno čvrsti kako bi izdržali opaljenje pravog metka (ili metaka). Oprezno s takvim pokušajima.:top:Većina pliskih pištolja su uglavnom izrađeni ili od aluminija ili neke manje otporne legure, a ponekad čak i od tzv. špijatera (ono što neki zovu "pot-metal")...

Bilo je u jednoj epizodi CSI-ja da je frajer ubio drugog tako da ga je iz velike blizine upucao citiram: "plinskim pištoljem kakve koriste za snimanje filmova", koji ima tzv. muzzle flash (ne znam kak se to kaže na hrvatskom, bljesak iz cijevi?), a znam i da postoje pištolji za airsoft koji nemaju muzzle flash, no oba mogu pomicati gornji dio unazad za izbacivanje čahure. Pa koja je razlika. Npr., ak želiš snimiti niskobudžetni akcijski film, jel bolje koristiti pištolj za airsoft ili ovaj za filmove koji izbaci plinove i napravi bljesak?

Na airsoft oružju to pomicanje zatvarača je uglavnom simulirano, preko polužnog mehanizma, sa jedinom svrhom da oponaša pravo oružje.

Što se plinskog oružja tiče, na udaljenostima manjim od metar mogu biti opasni, jer mogu izazvati opekline od baruta, a neka punjenja imaju i plastični ili kartonski čep (koji zadržava barut i kristale nadražljivca unutar čahure metka) koji može izazvati ozlijede. Hitac u glavu sa plinskim pištoljem sa izuzetno male udeljenosti (npr. da je cijev dodiruje glavu) može jednako ubiti kao i pravi pištolj (udar barutnih plinova i plastičnog čepa bez problema može slomiti kosti lubanje)...

Lumen_Štrumpf
26.06.2013., 14:13
Kada se kupuje plinsko oružje koje spada u C kategoriju oružja, pa Zakonu o oružju, prodavač uzima moje podatke, te sam ja dužan u roku od osam dana, to oružje prijaviti.
O.K., to mi je jasno, ali ima sada neke nedoumice.

Dobiti ću potvrdu za to oružje ako ispunim četiri točke, iz desetog članka tog zakona, odnosno, skraćeno napisano.

- 21. godina života navršena
- čisti dosje(kazneno kažnjavan...)
- da nemam prekršaj ili pak nije pokrenut isti koji bi ukazivao da bi to oružje bilo zloupotrebljeno.
- druge okolnosti koje bi isto tako ukazivale na moguću zloupotrebu.

O.K., po svim tim natuknicama, prolazim, nadalje, zdrav sam, jer znam da idu gledati zdravstveni karton...e sada ono kaj me zanima?
Znam, da ide policija pa se raspituje kod susjeda i tako malo po kvartu o meni. O.K., tu prolazim i to me ne brine, nego...

Kada me policajac dođe na razgovor sa mnom, O.K., malo popričamo..i što reći kada pita razlog nabave oružje? Jer po zakonu za C kategoriju, ne treba ispuniti opravdani razlog za nabavu oružja.

Samoobrana, ljubav prema oružju, ispucavanje raketa za Novu godinu, sakupljanje oružja...?
Ili ono, samo policiju zanima, da to oružje ne bude iskorišteno kontra zakona. A ovi drugi razlozi su O.K.

Kako bi lokalna policijska postaja gledala, kad bi kroz nekoliko godina išao sakupljati recimo nekoliko komada plinskog oružja u svrhu kolekcionarstva? Ne mislim, sada na staro oružje, nego na primjer na replike vatrenog oružja u plinskoj verziji(primjerice kopija Glocka, Lugera P08, Berreta i slično tome...). Znači sve to spada pod plinsko oružje, ali ako bi imao ne znam desetak i više komada toga. Jel' to problem?
:ne zna:

Ili pak kako bi policija gledala ako bi i pored toga oružja imao još nekoliko komada zračnog oružja(puške) koje zbog svoje jačine(kalibar ili izlazna paljba, ili to zajedno...) spadaju pod C kategoriju oružja. Mislim iz ovoga pucati u papirnate mete, onim mjestima koje ne ugrožavaju druge(isti zakon, to dopušta).
:mig:

Znači brine me što reći kod razgovora s policajcem, a da ne bude krivo, da mi nestopiraju potvrdu za takvo oružje. Mislim, pričao sam s njima, kada sam i išao za zaštitara, pa nije bilo nikakvih problema. Što njih u razgovoru zapravo zanima, ukupni dojam....?

drot13
27.06.2013., 20:13
Ovo su provjere za kategoriju B, dok za C treba samo prijava. Možeš ih imati koliko hoćeš, samo ih moraš prijaviti (znači, ne trebaš dozvolu za nabavu, nego samo priajvljuješ ovo što si kupio), a neće se obavljati razgovori sa susjedima i sl.:top:

Lumen_Štrumpf
27.06.2013., 23:46
Fala, drote13, ali na moju žalost mislim da nije tako.

Naime po posljednjoj verziji Zakon o oružju, vrši se provjera i za C kategoriju oružja.
Ovdje je zakon (http://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oru%C5%BEju), pa svatko može vidjeti vidjeti članak pod brojem 25.
Taj članak se referira na članak broj 10, te njegove točke 2.,3.,4. i točku broj 5. A to su one točke što sam opisao u prethodnom postu. Znači ja prijavim, sve to O.K., ali policija mora provjeriti one točke, te nije samo da prijavim i ja slobodan.

Čak sam i zvao ove tvoje kolege iz Petrinjske, te su mi to sve potvrdili, znači posjet policajca, ići će gledati zdravstevni karton, susjedi i tako to.

Znači nedoumice iz mog prethodnog posta mi ostaju, na moju žalost.
:(

Zanima me što odgovoriti pametno policajcu kada me pita zašto nabavljam, te kako bi moja lokalna policijska postaja, gledala na to, ako bi išao sakupljati "arsenal". Znači, želim imati neke replike pravog oružja u plinskoj verziji doma, te neke malo jače zračnice za napucavanje papirnatih meta na prostoru u skladu sa zakonom....Ili, najbolje da velim ono samobrana, zabava s ispucavanjem signalnih raketa, određena sklonost prema oružju i tako to.

Znači baš me zanima plinsko oružje, a ne vatreno oružje koje je modificirano po zakonu(zalivena cijev i izvađena udarna igla), da može se sakupljati kao kolecionarsko. Jer, praktički takvo oružje je okrnjeno, te više nije ni vatreno, a ni bogme kolekcionarsko, a i sama cijena takvog oružja na kolecionarskom tržištu premašuje moj platni razred.

Daleko od toga da to nabavljam iz razloga da bih izigravao revolveraša, prerađivao iste, ili tako nešto slično, te išao nedaj Bog nekog uznemiravati, pokazivati,preseravati sa sa tim kaj ima i tako dalje...niti bi golubovi po kvartu počeli naglo nešto padati, niti bi mačke bile napucavane.

drot13
28.06.2013., 08:43
... Čak sam i zvao ove tvoje kolege iz Petrinjske, te su mi to sve potvrdili, znači posjet policajca, ići će gledati zdravstevni karton, susjedi i tako to...

Ja baš radim po nalogu Petrinjske, a do sada smo radili samo tehničke provjere, tj. uvid u naše evidencije, odgovor i to je to, bez razgovora sa susjedima, izlaska na teren i sl. (u zdravstveni karton ionako nikako nemamo uvid). Iznimka su oni koji nisu prijavili da su kupili, kada oružje odmah oduzimamo i prekršajno ih prijavljujemo. Stvarno do sad nisam imao drugačiji nalog.:misli:

Lumen_Štrumpf
28.06.2013., 11:40
Super, onda...O.K.

Opet, ja zvao ove iz Petrinjske, te su rekli da lokalna policijska postaja radi po pravilima struke, znači onda određuje kako postupak ide...ali, da po zakonu moraju biti ispunjene točke 2.,3.,4.,5. destom članka o Zakona o oružju.

O.K., znači odem u roku osam dana od kupnje kod ovih u Petrinjsku, oni obave svoj dio, te onda čekam neku potvdu od policije da je sve u redu(provjera da nema zakonskih prepreka)?
Odnosno, dobijem neki papir?
:confused:

O.K., još jedno pitanje, koliko sam razumio po zakonu oružje C kateorije smije se nositi, ali ne smijem biti pod utjecajem alkohola, mora biti prijavljeno, ne smijem biti vidljivo drugim ljudima, te način nošenja ne smije ukazivati da će biti zloupotrebljeno...
Drugim riječima, kako bi policija reagirala, ako bi na primjer našla kod mene plinski pištolj, sa napunjenim spremnikom u ruksaku?
Mislim, ekipa ide u šetnju sa pesekom sa suzavcem u džepu, pa nikome ništa.
O.K., znam moraju se poštivati pravila ustanova gdje se ne smije unositi oružje, javlja okupljanja, koncerti...ali, mislim ono za izlete, vraćanja s posla kasno navečer, kratka migracije izvan grada do sela, vikendice i tako to.