PDA

View Full Version : 7 svjetskih cuda

bianca
11.01.2006., 12:34
Lijepo molim zna li ih netko nabrojati. Treba mi a ja ih ne znam sve...znam znam da sam za :visi:

Mrtva mrkva
11.01.2006., 12:43
Postoji i osmo svjetsko cudo. Zove se Gugl (http://www.google.com/). :p

bianca
11.01.2006., 21:36
● piramide u Gizi
● babilonski Viseći vrtovi
● Zeusov kip u Olimpiji
● Artemidin hram u Efezu
● Mauzolej u Halikarnasu
● Kolos s Rodosa
● svjetionik u Aleksandriji
●GOOGLE :raspa:

Captain Nemo
03.02.2006., 10:51
Da, Google čini čuda...

Antipatros iz Sidona (http://en.wikipedia.org/wiki/Antipater_of_Sidon)

Sedam Čuda (http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Wonders_of_the_World)

Na istu temu (http://www.saudiaramcoworld.com/issue/198003/the.seven.wonders.htm)

A neki spominju Kalimah-a iz Kirene (http://www.google.hr/search?hl=hr&q=kalimah+kirene&btnG=Tra%C5%BEi&meta=)

paučko
03.02.2006., 15:20
zanimljiv članak na wikipediji... (http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Wonders_of_the_World)

meg
03.02.2006., 16:50
● piramide u Gizi
● babilonski Viseći vrtovi
● Zeusov kip u Olimpiji
● Artemidin hram u Efezu
● Mauzolej u Halikarnasu
● Kolos s Rodosa
● svjetionik u Aleksandriji
●GOOGLE :raspa:

kaj nisu to stara svjetska cuda? sad se bira novih 7 cuda. :zubeki:

http://www.iskon.hr/kultura/page/2006/01/04/0069006.html

El Tomo
04.02.2006., 00:00
kaj nisu to stara svjetska cuda? sad se bira novih 7 cuda. :zubeki:

http://www.iskon.hr/kultura/page/2006/01/04/0069006.html

Pa da, to su svjetska cuda klasicnog svijeta. Do danas su samo piramide sacuvane, i jedan stup Artemidinog hrama u Efesu :D :D

meg
04.02.2006., 09:41
je, je, pa znam da su samo piramide sacuvane. bas zato se i bira novih sedam komada. moj izbor bi bio:

1. piramide u egiptu
2. kineski zid
3. akropola u ateni
4. machu picchu u peru-u
5. stonehenge amesbury, uk
6. chichen itza yucatan, meksiko
7. taj mahal u indiji

eiffelov toranj i kip slobode uopce ne bi ni stavila medju kandidate. :raspa:

El Tomo
04.02.2006., 10:51
je, je, pa znam da su samo piramide sacuvane. bas zato se i bira novih sedam komada. moj izbor bi bio:

1. piramide u egiptu
2. kineski zid
3. akropola u ateni

A zasto akropola?? Pa to je klasicna gradevina, suvremenik klasicnim svjetskim cudima, a ipak nije bila svjetsko cudo. Mislim kako svjetsko cudo mora biti nesto doista posebno i neobicno.

4. machu picchu u peru-u

Machu picchu je u stvari samo jedan malo bolji grad inka kakvih je bilo na stotine dok ih nisu razorili spanjolci. Pri tome prilicno neugledan. Cuzco, glavni grad carstva Inka bio je veci, ljepsi, bogatiji, ukraseiniji.

5. stonehenge amesbury, uk
6. chichen itza yucatan, meksiko

Ne znam zasto je itko stavljao chichen itzu na taj popis, jer je to u stvari jedno cisto prosjecno arheolosko nalaziste - grad maja. Tikal je puno veci, ljepsi, raskosniji. A da o Teotihuacanu i ne govorimo.

7. taj mahal u indiji

Sve u svemu, onaj popis kandidata mi je stvarno bez veze jer medu njima jos i danas u istoj kategoriji postoje impresivnije gradevine, samo sto nisu toliko popularne ili poznate.

Evo recimo mog popisa:

1. piramide u Gizi, Egipt
2. piramide u Teotihuacanu, Meksiko
3. Angkor Wat u Kambodzi (najveci hram ikada sagraden na zemlji, i najveci kompleks hramova)
4. Taj Mahal
5. Tikal u Gvatemali
6. Kineski zid
7. Crvka Sv. Petra u Rimu ili Aja Sofija u Istanbulu (to su najvece kupole ikada sagradene)
8. Akashi-Kaikyo most, Japan
9. Petronas Towers, Malezija
10. kamene glave na Uskrsnjim otocima
11. brana Tri kanjona, Yangtze rijeka, Kina

meg
04.02.2006., 11:13
eto, bila sam na akropoli i za mene nije samo obicna gradjevina. ja sam ovaj popis sastavljala cisto na temelju svog subjektivnog dojma, dakle prema onome sto me se fakat dojmilo. a akropola me se dojmila. :hekla:

Potala
05.02.2006., 01:55
Machu picchu je u stvari samo jedan malo bolji grad inka kakvih je bilo na stotine dok ih nisu razorili spanjolci. Pri tome prilicno neugledan. Cuzco, glavni grad carstva Inka bio je veci, ljepsi, bogatiji, ukraseiniji.
A to kako su, dovraga, dovukli sve te ogromne kamene blokove na takvu uzvisinu? Tako da možda nije ljepši, ali je ipak čudesniji ;)

Meni je ok popis od Meg, a s obzirom da je birala sa ovog popisa:

Kandidati za novih Sedam svjetskih čuda:

01. Akropola, Atena, Grčka
02. Alhambra, Granada, Španjolska
03. Angkor, Kambodža
04. Chichén Itzá, Jukatan, Meksiko
05. kip Krista Iskupitelja, Rio de Janeiro, Brazil
06. Kolosej, Rim, Italija
07. skulpture na Uskršnjem otoku, Čile
08. Eiffelov toranj, Pariz, Francuska
09. Veliki zid, Kina
10. Sveta Sofija, Istanbul, Turska
11. hram Kijomizu, Kjoto, Japan
12. Kremlj i Sveti Vasilije, Moskva, Rusija
13. Machu Picchu, Peru
14. dvorac Neuschwanstein, Füssen, Njemačka
15. Petra, Jordan
16. piramide u Gizi, Egipat
17. Kip slobode, New York, SAD
18. Stonehenge, Amesbury, Velika Britanija
19. Opera, Sydney, Australija
20. Taj Mahal, Agra, Indija
21. Timbuktu, Mali

...ja bih stavila Petru i skulpture na Uskršnjem otoku umjesto akropole i, i, ne znam čega :D

mato.satnic
08.11.2006., 19:30
Fidijinog Zeusa,Kolos s Rodosa, Artemidin hram u Efesu,Mauzolej u Halikarnasu, piramida u Gizehu,viseći vrtovi u Babilonu i Faros

morbidangel
28.01.2007., 14:37
Odmah sam eliminirao: Akropolu u Ateni, Kip Isusa Spasitelja u Riu, kopiju Kipa Slobode iz New Yorka i Machu Picchu. Atenska akropola posebna je samo zato što je najpoznatija i najočuvanija, isto kao i Machu Picchu; Kipovi Isusa i Slobode najmanje zaslužuju ulazak u top 21. (vidi npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Mother_Motherland...)

Bilo je jasno da piramide u Gizi, Kineski zid i Eiffelov toranj "moraju" ući u top 7. Što automatski eliminira piramidu u Chichen Itzi (koja također nije zaslužila ulazak u 21 najboljih).

Rimski Koloseum sam izbacio iz gotovo istog razloga kao i Akropolu a Petra ne nudi skoro ništa više od pročelja...

Znao sam i da ću Taj Mahal uvrstiti u popis najboljih 7 jer me uvijek iznova fascinira, kako samom arhitekturom, ambijentom tako i pričom koja stoji iza nje...:cerek:

Ostale su mi dvojbe: Kremljin sa bazilikom - Aja Sofija; Alhambra - Kyomizu - Timbuktu - Angkor;Kipovi sa Rapa Nuia - Stonehenge; Neuschwanstein - Opera u Sydneyu.:confused:

Lako je bilo odlučiti se za Angkor i Aju Sofiju, ali je ostalo samo još jedno mjesto i više kandidata. Ipak sam glasovao za Operu iz Sydneya - građevinu koja simbolizira čitav kontinent...

Dakle, moj izbor je bio: Egipatske piramide, Taj Mahal, Eiffelov toranj, Opera u Sydneyu, Aja Sofija, Kineski zid, i Angkor

Priključite se i vi http://www.new7wonders.com/ (treba se registrirati)

Komentari?

ljiga
28.01.2007., 15:16
Ako ćemo moderne stvari metat onda bih ja stavio međunarodnu svemirsku stanicu. Makar to možda nemože ući u kategoriju svjetskih čuda jer pitanje koliko će trajati. (prije 20 godina bi rekli Mir, međutim nemožemo ga smatrati svjetskim čudom jer više ne postoji)

PS osobno bih stavio Stonehedge i Rapa Nui naprosto zato što malo znamo o njima i njihovoj izgradni, i zato su, po meni, bliži čudu.

Eiffelov toranj, Opera u Sydney ili Neuschwanstein koliko god fantastično izgledali, su naprosto projekti. Isto kao npr. nosač aviona. potrebna su velika sredstva, ali nema neke misterije kako su izgrađeni. Što ne znači da ih nemožemo smatrati čudima, ali bih Stonehedge i Rapa Nui ipak stavio ispred.

El Tomo
29.01.2007., 01:05
Dakle, moj izbor je bio: Egipatske piramide, Taj Mahal, Eiffelov toranj, Opera u Sydneyu, Aja Sofija, Kineski zid, i Angkor

Komentari?

Pobogu, pa zasto Eiffelov toranj i opera u Sydneyu? Niti jedno niti drugo nisu nesto impresivno, a jos manje tehnolosko cudo. A Neuschweinstein? Taj izbor stvarno ne bi komentirao, mogli su staviti onda i Trakoscan...

Gornji izbor je i moj izbor, samo sto bi umjesto opere u Sydneyu tu svoje mjesto pronasle piramide u Teotihuacanu, a 7. mjesto bih dao Uskrsnjim otocima. Stvarno mi nije jasno zasto bi Eiffelov toranj zasluzio jedno od top mjesta.

morbidangel
02.02.2007., 20:51
Pobogu, pa zasto Eiffelov toranj i opera u Sydneyu? Niti jedno niti drugo nisu nesto impresivno, a jos manje tehnolosko cudo. A Neuschweinstein? Taj izbor stvarno ne bi komentirao, mogli su staviti onda i Trakoscan...

Gornji izbor je i moj izbor, samo sto bi umjesto opere u Sydneyu tu svoje mjesto pronasle piramide u Teotihuacanu, a 7. mjesto bih dao Uskrsnjim otocima. Stvarno mi nije jasno zasto bi Eiffelov toranj zasluzio jedno od top mjesta.

Zato što su Eiffelov toranj i Opera u Sydneyu puno ingenioznije kreacije od ostalih koje sam izbacio. Jedinstvene su, i potpuno izvan svoga vremena. Zna se kakva su narodna kazališta i opere...
Nisam sklon nazvati nešto čudom samo zato što nismo sigurni koja je bila funkcija ili kako je izgrađeno... Piramida u Chichen Itzi nije baš ništa posebno, nema unutrašnjih prostorija, hodnika i jednostavno ne zaslužuje ulaz u klub u kojem su Egipatske piramide...

Za sada u natječaju (http://www.new7wonders.com) vode:
Koloseum u Rimu, Machu Picchu, Kineski zid, Petra, Piramide u Gizi, Taj Mahal i Uskršnji otok (nije točan redosljed)

slijede: Atena, Angkor, Chichen Itza, Isus iz Ria, Eiffelov toranj, Kremljin, Stonehenge.

:confused: WTF Machu Picchu, Petra i Koloseum rade u prvih 7???

Ajde ljudi registrirajte se i dajte svoj glas (http://www.new7wonders.com/):top:

El Tomo
03.02.2007., 02:22
Zato što su Eiffelov toranj i Opera u Sydneyu puno ingenioznije kreacije od ostalih koje sam izbacio. Jedinstvene su, i potpuno izvan svoga vremena.

Po cemu su to izvan svoga vremena? Ako mislis na akustiku skoljke u Sydneyu, tada je vece cudo akustika koloseuma. Ili pak cinjenica da su rimljani, 2000 godina unatrag, bez modernih sprava bili u stanju sagraditi savrseni elipsoid (sto je puno tece od gradnje kruzne gradevine).

Zna se kakva su narodna kazališta i opere...
Nisam sklon nazvati nešto čudom samo zato što nismo sigurni koja je bila funkcija ili kako je izgrađeno... Piramida u Chichen Itzi nije baš ništa posebno, nema unutrašnjih prostorija, hodnika i jednostavno ne zaslužuje ulaz u klub u kojem su Egipatske piramide...

Pa tko je spominjao piramidu u Chchen Itzi? BTW, ta piramida ima unustrasnje prostorije, to su u stvari tri piramide jedna u drugoj. Ja ovdje govorim o Teotihuacanu, koji je astronomski savrseno poravnat po Mjesecu i Suncu, i svojom slozenoscu i grandioznoscu definitivno je uz bok egipatskih piramida. Cak je velika piramida u teotihuacanu u podnozju veca i od egipatskih, ali nije toliko strma. Ako nesto iz amerika treba uci usvjetska cuda, onda su to definitivno piramide u teotihuacanu. BTW, doisa postoji jedna piramida koja je ujedno i grob majanskog vladara Pacala, u Palenqueu, a ta se grobnica svojim bogatsvom moze sasvim usporedivati s Tutankhamonovom.

Mrtva mrkva
03.02.2007., 14:46
Atenska akropola posebna je samo zato što je najpoznatija i najočuvanija
Ne bih se slozila. Partenon je remek-djelo ljudske arhitekture, harmonije i sklada, radi se o hramu koji gotovo da nema nijednu ravnu liniju kako bi se iz prespektive promatraca dobio bolji vizualni dojam. Akropola je impresivna u svakom pogledu. Puno impresivnija od Sydneya i Eiffelovog tornja.

morbidangel
03.02.2007., 19:33
Ne bih se slozila. Partenon je remek-djelo ljudske arhitekture, harmonije i sklada, radi se o hramu koji gotovo da nema nijednu ravnu liniju kako bi se iz prespektive promatraca dobio bolji vizualni dojam. Akropola je impresivna u svakom pogledu. Puno impresivnija od Sydneya i Eiffelovog tornja.

Svi u prvih 21 osim Kipa Slobode i Isusa iz Ria su svojevrsna remek-djela. Iz užeg izbora treba sebi izabrati 7 najdojmljivijih. Mislim da je moj izbor dobar, pokušao sam uzeti u obzir sve kvalitete ponuđenih građevina, njihovu prepoznatljivost, utjecaj i značenje...

Partenon i Koloseum jesu remek djela ljudske argitekture, harmonije, sklada i sl. ali nisam ih htio staviti u top 7 između ostalog i jer su danas samo dobro očuvane ruševine. Netko bi mogao reći da su takve i Piramide ali one imaju >2000 godina više na leđima...

Zašto nitko ne dovodi u pitanje Taj Mahal? A radi se o relativno jednostavnom mauzoleju od bijelog mramora i dobro izvedenom okolnom krajobrazu. Po čemu on ulazi u 7 veličanstvenih a ne kritizirana Opera ili Eiffelov toranj:confused:

El Tomo:
Samom idejom, izgledom i simbolikom... Na stranici (http://www.new7wonders.com/index.php?id=380) piše:"The structure is not only a landmark that is recognized all over the world, but is perhaps the most popular architectural achievement in the Western world." Ne umanjujem veličinu antičkih građevina ali po mojim kriterijima jednostavno ne ulaze u finale... :o ali nešto treba izbaciti.

Hvala za informacije o Chichen Itzi. Teotihuacan nije ušao u izbor jer nije u prvih 21, kao ni mnoge druge:flop:

Dakle, glasao si za: ...

Još samo 154 dana, navalite ljudi
http://www.new7wonders.com/index.php

Mjuzik
07.02.2007., 00:38
Bilo je u novinama kako Egipćani izruguju izbor novih 7 svjetskih čuda u koje je ubrojen Eifelov toranj, Kip slobode etc.

ice41000
07.02.2007., 09:11
Bilo je u novinama kako Egipćani izruguju izbor novih 7 svjetskih čuda u koje je ubrojen Eifelov toranj, Kip slobode etc.

Pa imaju i pravo. Eifelov toranj i Kip slobode su totlne nule prema piramidama.
A napravljeni su 4000 godina kasnije.

Osim toga Eifelov toranj se još i može nazvati grandioznim dok Kip slobode to nije. Jednostavno nije ništa posebno.

ice41000
07.02.2007., 09:13
Zato što su Eiffelov toranj i Opera u Sydneyu puno ingenioznije kreacije od ostalih koje sam izbacio. Jedinstvene su, i potpuno izvan svoga vremena. ...

Eifelov toranj je čisti produkt svog vremena. Čak je dobar primjer za to.
Opera u nešto manjoj mjeri.

spaljena
08.02.2007., 20:58
1,Bazilika Sv. Petra u Rimu i Vatikan u cjelini
2,Dubrovnik
3.Piramide
4.Taj Mahal
5.Veliki dvorac u Sankt Petersburgu zaboravila ima onu veličanstvenu fontanu.
6Kineski zid
7 Sveta Sofija
A za ovo ostalo trebali bi uvest nekakvu pod kategoriju.Prijedlozi dobrodošli.

papricica1
10.02.2007., 11:55
ja sam fino glasala na new7wonders...uglavnom za priamide,taj mahal,petru,aju sofiju,kineski zid,machu picchu i angkor

morbidangel
11.02.2007., 19:30
ja sam fino glasala na new7wonders

:top:

Spaljenoj:
Zašto Dubrovnik?:eek: Ma nije on loš, dapače ali ipak se bira 7 novih svjetskih čuda...
U Sankt Petersburgu... Hermitaž?

spaljena
12.02.2007., 21:35
Koliko ja znam nije Hermitaž nego ermitraž.Zašto Dubrovnik?Prvo zato jer je naš,napravljen je ručno, itd.Ne vidim zašto je Dubrovnik manje impresivan od Machu -Pichua ili kako se već točno piše ili od kipa slobode...

morbidangel
12.02.2007., 22:11
Koliko ja znam nije Hermitaž nego ermitraž.Zašto Dubrovnik?Prvo zato jer je naš,napravljen je ručno, itd.Ne vidim zašto je Dubrovnik manje impresivan od Machu -Pichua ili kako se već točno piše ili od kipa slobode...

Svejedno, ipak bi onda prije bio Ermitaž ili Эрмитаж (http://www.museum.ru/M106):kava:

A Venecija? Čitava stara jezgra Sankt Peterburga? Varanasi? Lhasa? Carcasone? Dubai? Firenca? Brasilia?... Ako bi svrstala Dubrovnik u svjetska čuda onda i ovi gradovi zaslužuju isto

El Tomo
13.02.2007., 19:09
Dubai????

morbidangel
14.02.2007., 09:08
Dubai????

Pa da, toliko koncentrirane megalomanije nema nigdje u svijetu:zubo:

ice41000
14.02.2007., 09:26

Dubrovnik je bez ikakve sumnje lijep. Ali da je čudo...

Isto kao i Machu Picchu. Bio, vidio. Impresivno, ali ne i čudo.

nedafeus
14.02.2007., 09:37
zas je ajfelov toranj cudo?nije to bas tak tesko napravit

ice41000
14.02.2007., 09:43
zas je ajfelov toranj cudo?nije to bas tak tesko napravit

Misliš Eiffelov?

U doba kada je napravljen 1889. je stvarno to i bio. Napravljen je novim tehnikama, a bio je novina i izgledom.
40 godina je bio najviša građevina na svijetu. Negdje 300m.

spaljena
14.02.2007., 09:58
Ma svejedno. bit će teško odredtit Novih 7 SČ jer swe prvotni popis temelji na doživljajima pojedinxca a ne cijelog čovječanstva.Usput prva čuda odnose se na realativno mali prostor (Grčka,Egipat,Rim itd.)Autor je u popis unio građevine koje su na njwega ostavile nekakav dojam.Znači bez previše obaziranja na na tehničke mogućnosti itd.Dakle zamislimo samo koliko ima danas zgrada tj:građevina koje nas impresioniraju.Puno više nego u doba kad je sastavljen prvi popis.Što znači da bi novi popis da se radi na način starog bio daleko duži nego prvotni.

Ken
14.02.2007., 12:53
Meni nema smisla raditi sada popis jer sto god da se uvrsti - moze se bez problema napraviti bilo kada bilo gdje :zubo:
U ono vrijeme takve su građevine mogla graditi samo razvijene kulture i bogata carstva.

spaljena
15.02.2007., 18:18
To se i meni sve više čini.Jer koliko znam prvotni se popis temelji na osobnim doživljajima jednog čovjeka.I što je bitnije na puno manjem prostoru.Ako bi se popis radio na taj način onda bi u njega ušlo puno više stvari nego prije.

macon
21.02.2007., 10:27
mene zanimaj uti babilonski viseci vrtovi.
jel to još postoji. što je tamo sad?

ice41000
21.02.2007., 13:28
mene zanimaj uti babilonski viseci vrtovi.
jel to još postoji. što je tamo sad?

Ne postoje.

Babilon je u današnjem Iraku.

Najvjerovatnije su bili napravljeni prije 2600 godina na zgradama i kulama od cigle koje su se davno pretvorile u prašinu. Link (http://oi.uchicago.edu/gallery/asp_meso_babylon/)

morbidangel
18.03.2007., 20:19
Novi poredak na: http://www.new7wonders.com/index.php?id=522&L=0
Chichen Itza je izbacila Stonehenge iz prvih 7 :eek:

Glasajte ljudi:top:

bbc
08.07.2007., 08:54
Evo, izabrali su. Vise od 90 mil. glasova. Koristim opis od Potale.

1. Veliki zid, Kina
2. Petra, Jordan
3. kip Krista Iskupitelja, Rio de Janeiro, Brazil
4. Machu Picchu, Peru
5. Chichén Itzá, Jukatan, Meksiko
6. Kolosej, Rim, Italija
7. Taj Mahal, Agra, Indija

rhcp..
08.07.2007., 09:28

1. Veliki zid, Kina
2. Petra, Jordan
4. Machu Picchu, Peru
6. Kolosej, Rim, Italija

Nije možda kineski a ne veliki ?
Jedino što ih ja izbacio je ovaj Isus mislim to nije nikakvo čudo , a di su piramide ?
Jel netko zna poredak ?

matteya
08.07.2007., 09:38
Nije možda kineski a ne veliki ?
Jedino što ih ja izbacio je ovaj Isus mislim to nije nikakvo čudo , a di su piramide ?
Jel netko zna poredak ?

I ja bi Isusa izbacila... da, disu piramide?! :eek:

lakota
08.07.2007., 11:25
I ja bi Isusa izbacila... da, disu piramide?! :eek:

Piramide su izuzete iz izbora jer je Egipat to tražio budući da je to jedino preživjelo antičko čudo svijeta. Ono što tu ne pripada je Krist Otkupitelj koji je tu samo zbog uplitanja Vatikana u glasovanje. Sramota je da Akropola nije izabrana kao najveći ostatak antičke grčke kulture iz koje je proizašla čitava europska kulura.

Shmulex
08.07.2007., 19:22
Dolje akropola, gore Isus :)

demarkis
08.07.2007., 19:51
Mogu se podičiti da sam sudjelovao u internetskom glasovanju za ovaj izbor novih svjetskih čuda. Od 7 mojih favorita, samo su 3 prošla. To su Kineski zid, Kolosej i Taj Mahal. Jako mi je žao zašto atenska akropola nije izabrana kao svjedok antike i demokracije ili Alhambra kao svjedok kontinuiteta različitost. No što je, tu je. Svi nominirani zavređuju epite čuda jer su uistinu nešto posebno i vrijedno divljenja kako zbog svoje starosti i svjedočenja prošlih vremena, tako i zbog osobitosti koju sadrže.

baby doll
08.07.2007., 19:51

1. Veliki zid, Kina
2. Petra, Jordan
4. Machu Picchu, Peru
6. Kolosej, Rim, Italija

mislim da su mogli puno bolje izabrati, od ovoga mi je dobar samo Taj Mahal.

tipsy
08.07.2007., 20:01
5.Veliki dvorac u Sankt Petersburgu zaboravila ima onu veličanstvenu fontanu.
nije ermitaž, već Petrov dvorac ;)
http://i18.tinypic.com/5yhj7gj.jpg, http://i7.tinypic.com/53zwmfk.jpg

Ken
08.07.2007., 21:01
Ja bi umjesto Kipa Isusa stavio Baziliku Svetog Petra u Rimu. Ostalo stima.

Shmulex
08.07.2007., 21:22
Go! Jesus! Go!

:moli: :amen: :E :Snajper:

dr. van Nostrand
08.07.2007., 21:38
sam kip isusa nije nešto čudesno,ali lokacija na kojoj se nalazi ga čini posebnim

Shmulex
08.07.2007., 22:18
Točno, veličanstveno je.
http://home.online.no/~lk.gh/images/Brasil/Rio/jesus_sukkertopp.jpg
http://pub.tv2.no/multimedia/na/archive/00252/Corcovado__jesus__r_252460c.jpg
http://www.worth1000.com/entries/210500/210615dIkh_w.jpg
:)

camundongo
08.07.2007., 22:23
meni je super taj kip Isusa nad Riom :)

KLCCLK
09.07.2007., 08:34
predivan je, ali koliko je "cudesan" u usporedbi s nekim drugim kandidatima je upitno (prije svega Angkor...- no, to je i kljucna manjkavost izbora, ne moze se takva stvar birati potpuno "demokratski" - u Meksiku se po ulicama besplatno glasalo za Chichen Itzu, docim cijenim da u Kambodzi vecina stanovnistva ne samo da nema internet nego nisu ni culi za izbor).
ipak, drago mi je da se izbor (iako je uvijek netko pomalo nezadovoljan) nije pretvorio u totalnu sprdacinu - doista sam se bojao da ce raznorazni lobiji i lova dovest do toga da medju 7 cuda upadnu stvari poput Kipa Slobode ili Eiffelovog tornja.

Trazim_auto
09.07.2007., 08:58
Ehhh... ni 7 svjetskih čuda više nisu ona koja su bila ... idemo sad bacit sve stare udžbenike i enciklopedije :confused:
A što se tiće demokratske metode - nešto slično se primjenjuje za glasanje na Eurosongu, pa Srbija dobije 12 bodova od Hrvatske. :eek:

El Tomo
09.07.2007., 11:39
Ovaj izbor je totalna glupost i lakrdija prema mom misljenju. U izbor ude Chichen Itza, koja je minorni arheoloski lokalitet prema Teotihuacanu! Ako je vec nesto srednjoamericko moralu uci u svjetsko cudo, tada to DEFINITIVNO NIJE Chichen Itza! Teotihuacan je puno ljepsi, monumentalniji, upecatljiviji, tamo su piramide stvarno piramide, a ne minijature kao u Chichen Itzi. Pobogu, pa malo dalje imate najljepse, najraskosnije i najmonumenatlnije arheolosko nalaziste Maja - Tikal! Ako je nesto majansko trebalo vec uci u izbor, tada je to definitivno Tikal.

A ona svjetska cuda (osim Kineskog zida) usporedivati sa Angkor Watom je doista smijesno! Angkor Wat je daleko najveci kompleks hramova u svijetu, a svojom monumentalnoscu, znacajom, ljepotom i smjestajem mozde se mjeriti samo s Piramidama, Kineskim zidom i atenskom akropolom.

Mislim, neuvrstavanje atenske akropole kao vjerojatno jednog od najvecih umjetnickih zdanja do renesanse je vise nego jadno. No, nacin na koji se vrsio izbor je jos skandalozniji - ja sam ipak mislio da znacaj, monumentalnost, umjetnicka i drustvena vrijednost neke gradevine odreduju strucnjaci a ne siroke mase. Bas me zanima da li su u starom vijeku 7 svjetskih cuda odredivali povjesnicari/'strucnjaci', ili se to odredivalo demokratskim glasanjem puka.

Endimion17
09.07.2007., 11:58
ne sviđa mi se ovaj izbor. inače, sjećam se da je u izboru bila i Empire State Building, kao građevina koju se napravilo u rekordnom roku, koja je desetljećima bila najviše i slično. gdje je nestala? :confused:

El Tomo
09.07.2007., 12:06
Pojeo ju Jesus Christ Superstar :D :D

freudrick
09.07.2007., 12:24
Daleko najpametniji potez u ovoj pizdariji napravili su Egipćani svojim izuzimanjem. Obzirom na glasačko tijelo, moglo im se lako dogodit da ih kao svjetsko čudo pretekne nešto tipa tetovaže Robbia Williamsa, najnovijeg nosa Paris Hilton, Fendi torbice...

KLCCLK
09.07.2007., 15:02
Ovaj izbor je totalna glupost i lakrdija prema mom misljenju. U izbor ude Chichen Itza, koja je minorni arheoloski lokalitet prema Teotihuacanu! Ako je vec nesto srednjoamericko moralu uci u svjetsko cudo, tada to DEFINITIVNO NIJE Chichen Itza! Teotihuacan je puno ljepsi, monumentalniji, upecatljiviji, tamo su piramide stvarno piramide, a ne minijature kao u Chichen Itzi. Pobogu, pa malo dalje imate najljepse, najraskosnije i najmonumenatlnije arheolosko nalaziste Maja - Tikal! Ako je nesto majansko trebalo vec uci u izbor, tada je to definitivno Tikal.

A ona svjetska cuda (osim Kineskog zida) usporedivati sa Angkor Watom je doista smijesno! Angkor Wat je daleko najveci kompleks hramova u svijetu, a svojom monumentalnoscu, znacajom, ljepotom i smjestajem mozde se mjeriti samo s Piramidama, Kineskim zidom i atenskom akropolom.

Mislim, neuvrstavanje atenske akropole kao vjerojatno jednog od najvecih umjetnickih zdanja do renesanse je vise nego jadno. No, nacin na koji se vrsio izbor je jos skandalozniji - ja sam ipak mislio da znacaj, monumentalnost, umjetnicka i drustvena vrijednost neke gradevine odreduju strucnjaci a ne siroke mase. Bas me zanima da li su u starom vijeku 7 svjetskih cuda odredivali povjesnicari/'strucnjaci', ili se to odredivalo demokratskim glasanjem puka.

nisam bas tako ostar, ali nacelno se slazem s tobom. Chichen Itza je doista pokazatelj slabosti "demokratskog glasanja", jer u svom neposrednom susjedstvu ima fascinantnije gradjevine.

za Angkor Wat sam vec spomenuo - to je totalna perverzija (iako bih ja spisku cuda koja su zasluzeno tamo ipak dodao i Petru zbog svojih osobitosti) i ne znam kako bilo koji pravi strucnjak moze sudjelovati u "izboru" i ne povuci se automatski iz izbora u kojem Chichen Itza ili kip Krista Iskupitelja ulaze medju sedam, a Angkor Wat ne.

El Tomo
09.07.2007., 15:12
Daleko najpametniji potez u ovoj pizdariji napravili su Egipćani svojim izuzimanjem. Obzirom na glasačko tijelo, moglo im se lako dogodit da ih kao svjetsko čudo pretekne nešto tipa tetovaže Robbia Williamsa, najnovijeg nosa Paris Hilton, Fendi torbice...

Meni je najbolja bila anketa u Britaniji oko lika na njihovim novim novcanicama. Newton, Adam Smith i drustvo gledali su u leda Madonni (ako se dobro sjecam), a na popisu se nasla i Hiltonica. :rofl: :rofl:

Zamislite euro s likom Hiltonice... :rofl: :rofl:

El Tomo
09.07.2007., 15:16
nisam bas tako ostar, ali nacelno se slazem s tobom. Chichen Itza je doista pokazatelj slabosti "demokratskog glasanja", jer u svom neposrednom susjedstvu ima fascinantnije gradjevine.

A pazi, to cak nije niti Chichen Itza, vec 'piramida u Chichen Itzi'. Ta je piramida bjedna, jadna, mala i nikakva, osim sto je savrseno ocuvana. Lijepa za oko, pa zato su glasali za nju. Ocuvanija od egipatskih recimo. A u usjedstvu imas puno ljepsih i monumentalnijih 'piramida' - Uxmal, pa zatim barem 3 ili 4 velebna, puno veca i ljepsa hrama u Tikalu, usred dzungletine. Mislim kako Teotihuacan ne treba spominjati, jer je piramida u Chichen Itzi lakrdija prema ovima (piramida Sunca u Teotihuacanu ima bazu velicine Keopsove, ali je dosta niza).

A za neuvrstanje Angkor Wata - no comment!!!

Brazda
09.07.2007., 17:56
Zanemarujete da za "čuda" nije najbitnija njihova čudesnost izgradnje već dojam koji ostavljaju na gledaoca po kojem ovaj ostaje u "čudu". Kip Isusa Iskupitelja je daleko čudesniji od jednog Angkor Wata. Pogledajte ga na vrhu one stijene, blago nakrivljen nad grad, raširenih ruku kao da ga želi obuhvatiti, stoji nad gradom iznad svega, kad je sunce za njim zaklanja ga, a raspon ruku mu odgovara širini punog mjeseca (vidjeh neku fotku). Šteta što se o Njemu ne može na netu naći nešto o izgradnji (nisam uspjela). I zaboravljate na religioznu dimenziju. Jednom Zapadnjaku (koji ima češće pristup netu nego istočnjak) Isus znači više nego hram druge religije.

I lijepo je da su ljudi birali, ipak su ta djela za nas a ne samo stručnjake.

dr. van Nostrand
09.07.2007., 18:12
angkor je definitivno trebao biti među 7

rhcp..
09.07.2007., 19:25
Meni je najbolja bila anketa u Britaniji oko lika na njihovim novim novcanicama. Newton, Adam Smith i drustvo gledali su u leda Madonni (ako se dobro sjecam), a na popisu se nasla i Hiltonica. :rofl: :rofl:

Zamislite euro s likom Hiltonice... :rofl: :rofl:

kolko ja znam britanija ne koristi euro.....

papricica1
09.07.2007., 21:05
angkor je definitivno trebao biti među 7

istina...ja sam i glasala za angkor...al drago mi je da su petra i taj mahal usli u 7 svjetskih cuda

El Tomo
09.07.2007., 21:56
kolko ja znam britanija ne koristi euro.....

To je, ako me sjecanje dobro sluzi, bila anketa povodom moguceg uvodenja novcanice eura u V. Britaniji. Ili je to bila anketa zbog promjene izgleda funte jer im je vise dojadio lik kraljice (ne sjecam se vise tocno, ali to je ionako nevazno).

El Tomo
09.07.2007., 22:02
Zanemarujete da za "čuda" nije najbitnija njihova čudesnost izgradnje već dojam koji ostavljaju na gledaoca po kojem ovaj ostaje u "čudu". Kip Isusa Iskupitelja je daleko čudesniji od jednog Angkor Wata.

A jesi li ti vidio Angkor Wat u zivo? Ako nisi - tada doista ne znas sto govoris. Ja sam po svijetu vidio sve i svasta, i nista se ne moze uporedivati s Angkor Watom - osim Kineskog zida.

I ne, kip Isusa defitnitivno nije daleko cudesniji od jednog Angkora - upravo suprotno!

Od onoga sto sam vidio u zivo, Machu Picchu, Chichen Itza, rimski Colosseum ne mogu se ni priblizno mjeriti s Angkor Watom.

A to da narod treba birati svjetska cuda - sto se ne pusti narodu da bira filmove za Oscara ili dobitnike Nobelove nagrade?

KLCCLK
09.07.2007., 22:19
da, Colosseum mi isto bas nije za Top 7. mislim, o tome je tesko pricati jer su gotovo svi finalisti potpuno zasluzeno tamo i svi su na neki nacin cudesni (iznimke su Kip Slobode cije uvrstavanje u zadnjih 20 je perverzija, pa i Chichen Itza zato sto nije nominiran 'kompleks' nego jedna jedina piramida...cak i Eiffelov toranj razumijem iako je uzasno ruzan, ali je bio 'cudo' i podvig neke vrste onda kada je izgradjen).

tako da se treba razumjeti da kad se kaze da Colosseum mozda bas i nije za top 7 to ne znaci da ga se smatra smijesnom i nevaznom gradjevinom. vec je rijec o usporedbi s najcudesnijim svjetskim gradjevinama (s tim da mogu razumjeti odabir Colosseuma kao predstavnika vaznog i velikog povijesnog razdoblja, no zato je jos bizarnije da u izboru nije Akropola).

tako je i s kipom Krista Iskupitelja, pri cemu mislim da religijski znacaj ne bi smio imati ulogu, stovise upravo to je dio price i gluposti "demokratskog" glasanja putem interneta - katolici su vjerno klikali, dok su budisti i hinduisti imali vaznijeg posla, pogotovo u Kambodzi.

i slazem se s El Tomom oko glasanja - neke stvari ne mozes prepustit masi.

ps sad ide izbor sedam svjetskih cuda prirode, tu imamo kandidata u susjedstvu - Postojnu.

freudrick
09.07.2007., 22:53
U međuvremenu sam vidio da je i UNESCO lansirao lagani odjeb ovoj anketici. Sve u svemu, ne vidim previše razloga za velike rasprave, nego, motike u ruke i bavit se permakulturom, spašavat planetu...

Nemruth Dagi
10.07.2007., 09:28
meni je super taj kip Isusa nad Riom :)

Pitam se što je tu čudo..meni je Petra u Jordanu čudo ili hram u Efesu a ne kip koji je postavljen 1931 godine i još se nije od starosti srušio.

Nemruth Dagi
10.07.2007., 09:36
Zanemarujete da za "čuda" nije najbitnija njihova čudesnost izgradnje već dojam koji ostavljaju na gledaoca po kojem ovaj ostaje u "čudu". Kip Isusa Iskupitelja je daleko čudesniji od jednog Angkor Wata. Pogledajte ga na vrhu one stijene, blago nakrivljen nad grad, raširenih ruku kao da ga želi obuhvatiti, stoji nad gradom iznad svega, kad je sunce za njim zaklanja ga, a raspon ruku mu odgovara širini punog mjeseca (vidjeh neku fotku). Šteta što se o Njemu ne može na netu naći nešto o izgradnji (nisam uspjela). I zaboravljate na religioznu dimenziju. Jednom Zapadnjaku (koji ima češće pristup netu nego istočnjak) Isus znači više nego hram druge religije.

I lijepo je da su ljudi birali, ipak su ta djela za nas a ne samo stručnjake.

Ah..gleda čudo od grada u kojem ima toliko kriminala i siromaštva da to možeš rezati rukom. Bilo bi čudo da nekim čudom učini jedan pokret rukom i ta ljudske bijeda čudesno nestane.
Bilo bi...

Elysium
10.07.2007., 10:14
Dolje akropola, gore Isus :)
tako je :frajer:

Elysium
10.07.2007., 10:18
Zanemarujete da za "čuda" nije najbitnija njihova čudesnost izgradnje već dojam koji ostavljaju na gledaoca po kojem ovaj ostaje u "čudu".
da pozovem znanstvenike da pogledaju kako čudesno izgleda veo kada ga moja draga položi na krevet..?