PDA

View Full Version : Bolesti i nametnici na bilju -zbirno

stranice : 1 [2] 3

kikca
25.03.2008., 19:14
SKOKNEŠ DO POLJOAPOTEKE I TRAŽIŠ NEKI AKARICID...SPOMENEŠ DA IMAŠ CRVENE PAUKE I LJUBAZNI LJUDI TE JOŠ I PITAJU ZA KOJU KULTURU(ROD, VRSTU,RED....) I MOŽDA ČAK DOBIJEŠ I SELEKTIRANI PESTICID UPRAVO ZA CRVENE PAUKE...KOJI NIMALO NEĆE UTJECATI NEGATIVNO NA RAZVOJ BILJKE... A NI UVJETOVATI RAZVOJ DRUGIH

Po Anuškinom opisu meni ovo ne liči na Crveni pauk. Jesi li ti sigurna da se radi o Cr. pauku?

Eleonora Bow
18.04.2008., 23:59
Nisam sigurna jesam li na pravoj temi, isprika ako nisam! :)

Imam u vrtu ružu penjačicu. Stara je već nekoliko godina i puno je cvala. Ali ove godine još nije pustila nove izdanke. Svi doma misle da se osušila i da je gotova. Je li to istina ili ima nade za nju?

Ostale ruže u vrtu već imaju izdanke, ali one su druga vrsta.
(baš se i ne kužim u bilje :o)

kikca
19.04.2008., 13:03
Do sada je svakako trebala već olistati bez obzira na vrstu.

Eleonora Bow
20.04.2008., 22:11
Do sada je svakako trebala već olistati bez obzira na vrstu.

A joj! :( Prava šteta, bila je predivna!

Hvala na odgovoru! :)

inra
25.04.2008., 16:05
moja prekrasna četvorogodišnja breskva je obolila od kovrčavosti lista. neka gljivica od koje listovi se kovrčaju, crvene i na kraju opadaju.

inače dvije godine je davala najsočnije, najmirisnije i najslađe plodove. i ove godine je puna malih plodova koji rastu, ali listovi obolijevaju sve više.

znam da smo je trebali tretirati prije protiv te gljivice, ali nismo i što nam je sada činiti? već je dosta zahvaćena. na donjim granama su listovi opali ili smo ih mi pokupili jer smo tako pročitali, a na gornjima su još uvijek u ok stanju. u poljoapoteci su nam dali sredstvo baycor, međutim s obzirom koliko je to otrovno ne da mi se prskati sada, posebno jer nisam sigurna da će uopće pomoći.

može li mi netko reći što će se desiti s rodom ove godine? u svojoj velikoj enciklopediji "VRT" pročitala da je lijek skupljati zaražene listove, a da će izrasti novi. do sada nisam primjetila nove listove. ima li itko ikakvih saznanja, iskustava, savjeta.....

i-ha
28.04.2008., 17:56
Yucce su toliko zahvalne biljke da rijetko kad imaju problema ili bolesti, pa na netu nisam našla rješenje za svoju juku.
Prije 2 tjedna smo ju iznijeli van, ko i svake godine, i nakon nekoliko kiša i nešto hladnijih dana počela je dobivati smeđe mrljice, točkice, a listovi su počeli lagano omekšavati. Nisam ju presađivala od prošle godine.
Logično je zaključiti da joj je prevlažno, ali nisam ju često zalijevala, niti je puno pokisla. Ljudi su mi govorili da joj je prehladno (juki na +10C!!!!), prevlažno, prejako sunce (početak travnja!!!)...
Ne vjerujem da je u tome stvar, pa molim bilo koga tko ima ili je imao slične probleme s jukom da me savjetuje.:confused:

Nata07
29.04.2008., 06:38
na listovima voštanog cvijeta sve je nešto ljepljivo. Da li je to neka bolest ili što bi bilo? Molim pomoć, savjet s čime tretirati :s :s

Sasha
08.05.2008., 20:33
moja prekrasna četvorogodišnja breskva je obolila od kovrčavosti lista. neka gljivica od koje listovi se kovrčaju, crvene i na kraju opadaju.

inače dvije godine je davala najsočnije, najmirisnije i najslađe plodove. i ove godine je puna malih plodova koji rastu, ali listovi obolijevaju sve više.

znam da smo je trebali tretirati prije protiv te gljivice, ali nismo i što nam je sada činiti? već je dosta zahvaćena. na donjim granama su listovi opali ili smo ih mi pokupili jer smo tako pročitali, a na gornjima su još uvijek u ok stanju. u poljoapoteci su nam dali sredstvo baycor, međutim s obzirom koliko je to otrovno ne da mi se prskati sada, posebno jer nisam sigurna da će uopće pomoći.

može li mi netko reći što će se desiti s rodom ove godine? u svojoj velikoj enciklopediji "VRT" pročitala da je lijek skupljati zaražene listove, a da će izrasti novi. do sada nisam primjetila nove listove. ima li itko ikakvih saznanja, iskustava, savjeta.....

..ista stvar i kod mene.. šta napraviti sada? pustiti ih na miru ili prskati nečim? mlade su još pa nema ploda, nije problem prskati.

Ja Osobno
09.05.2008., 07:44
I kod mene.
Jel može netko napisati kratki cjelogodišnji program zaštite za te niježne biljke? Znam da toga ima po knjigama i sigurno je već bilo na forumu ali eto, vrtlaru vikendašu ne ide odmah u glavu nego treba dosta ponavljanja.

micek-jerry
11.05.2008., 11:05
molim vas pomoć! da li postoji neko biljno sredstvo protiv ušiju na ružama?

gadure :mad: ih napadaju, a ružice su mi inače prekrasne i puno sam novaca i truda uložila u njih. od tipa kod kojeg kupujem ruže sam dobila preporuku za Calypso, Chromogor, Folimat ili Radation. Kupila sam Radation i sinoć ih pošpricala. Čitala sam upute, pa to je GROZNO otrovno! Strah me za mačke i klince dok se motaju oko ruža.
Jel postoji išta biljno i neštetno za ruže, ljude i životinje, ali efikasno protiv ušiju?

jagor
11.05.2008., 12:02
molim vas pomoć! da li postoji neko biljno sredstvo protiv ušiju na ružama?

gadure :mad: ih napadaju, a ružice su mi inače prekrasne i puno sam novaca i truda uložila u njih. od tipa kod kojeg kupujem ruže sam dobila preporuku za Calypso, Chromogor, Folimat ili Radation. Kupila sam Radation i sinoć ih pošpricala. Čitala sam upute, pa to je GROZNO otrovno! Strah me za mačke i klince dok se motaju oko ruža.
Jel postoji išta biljno i neštetno za ruže, ljude i životinje, ali efikasno protiv ušiju?

Pokušaj s ekstraktom duhana: u cca pol litre vode navečer namoči 10-15 cigareta, ujutro procijedi i prskaj ruže. Tako ponovi 2-3 dana zaredom.

micek-jerry
11.05.2008., 17:54
Pokušaj s ekstraktom duhana: u cca pol litre vode navečer namoči 10-15 cigareta, ujutro procijedi i prskaj ruže. Tako ponovi 2-3 dana zaredom.

wow! hvala!

bela777
14.05.2008., 21:57
nešto mi se događa s trešnjama...
listovi na nekim granama su se skroz osušili, kao da je jesen, a ispod dijela gdje se osušila (prema zdravom dijelu) se napravila neka smola.
Ja sam poprskala s nekim fungicidom (jer ima i onu kovrčavost lista, ili kako se već zove), ali ne znam jel to dosta i što je to uopće kad se tako suši???
Zna li netko? Hvala

porš
16.05.2008., 11:26
na listovima nekoliko vrsta povrća pojavile su se uši i crveni pauci bar mislim jer su svi tak sitni......

uglavnom jel ih mogu pošpricati biokillom (vrijeme razgradnje je 4 tj.) jer to jedino trenutno imam doma a neda mi se u grad tražit jeftini insekticid??

ANUŠKA
18.05.2008., 10:43
Breskve se moraju prskati protiv kovrčavosti lista , jer u našoj klimi (vlaga ) one od toga redovito obolijevaju . Prska se crvenim uljem u proljeće prije cvjetanja nekoliko puta (deblo i grane) i u jesen. Dobro je i ubaciti kakav fungicid u proljeće , a sad pošpricajte sa fungicidom dva puta u razmaku od 10- tak dana da spasite drvo . Voćke neće biti baš eko , al nisu ni one s placa pa ih jedemo.

ANUŠKA
18.05.2008., 10:44
na listovima nekoliko vrsta povrća pojavile su se uši i crveni pauci bar mislim jer su svi tak sitni......

Navodno da voda u kojoj se močio zgnječeni češnjak uklanja uši . tak sam čula . Ja koristi insekticid. sigurno je sigurno.

Paw
18.05.2008., 13:58
Zelene uši napale su mi pelargoniju. Začudo još nisu prešle na ostale. Čula sam da postoji neko bio sredstvo koje ne ''uništava'' i samu biljku, čak dapače jača ju. Navodno se to čudo može kupiti u agrariji, ali ja ne znam kako se to zove, pa me gledaju kao da sam munjena:lol:

S čim se vi borite protiv uši, zelenih uši?
:cerek:

sanja1976
21.05.2008., 16:31
Opa! Nisam znala da imam tako mocnu biljku. Nisu mi to rekli kad su mi je poklonili za rodendan.
Preselila sam ju na stubiste, tamo je oko 15 stupnjeva. Ali cini mi se da nekako nije dobro. Oni lijepi listovi joj zute, pa sam tuzna. Kad bi bar postojao doktor za biljke...
TAJ TI CVIJET NEVOLI DIREKTNO SUNCE I NE PREVIŠE VLAGE. LISTOVI ZNAJU ŽUTITI OD PREVIŠE GNOJIVA.

Madame Hooch
21.05.2008., 16:47
kako protiv pepelnice na krizantemama i asterima ....i , ako ih uklonim, postoji li mogućnost da se proširilo na ostale biljke drugih porodica ?

kalibrahoa i petunija već sam se odrekla zbog ušljivosti, koja ne samo da je iscrpljujuća za biljku nego i odvratna za balkon s pločicama :(

*otvorit ću i posebnu temu

Madame Hooch
21.05.2008., 16:56
Pozdrav !

u izoliranim, balkonskim uvijetima - na ukrasnom bilju kojem je poanta da djeluje kao ukras, baš mi i nije neka šema tretirati pepelnicu vinogradarskom kemijom ...

redovno mi se javlja na bilju iz porodice compositae ; konkretno na patuljastim krizantemama, grmovitim asterima, feliciji i ziniama (sad imam i suncokretiće, pa se bojim da ne zahvati i njih) ...volim taj tip cvjetnica, pogodne su i za ukras i za rezano cvijeće, pa ih se ne bi rado odrekla, a i uzgoj im je lak, izdržljivost velika ...jedino taj nesretni pepel

mikroklimatski uvijeti : balkonska niša sa otvorenom frontom na Jug-Jugoistok, 6. kat stambene zgrade, Zagreb

molim izmjenu iskustava :s

panorama
21.05.2008., 17:19
Pozdrav !

u izoliranim, balkonskim uvijetima - na ukrasnom bilju kojem je poanta da djeluje kao ukras, baš mi i nije neka šema tretirati pepelnicu vinogradarskom kemijom ...

redovno mi se javlja na bilju iz porodice compositae ; konkretno na patuljastim krizantemama, grmovitim asterima, feliciji i ziniama (sad imam i suncokretiće, pa se bojim da ne zahvati i njih) ...volim taj tip cvjetnica, pogodne su i za ukras i za rezano cvijeće, pa ih se ne bi rado odrekla, a i uzgoj im je lak, izdržljivost velika ...jedino taj nesretni pepel

mikroklimatski uvijeti : balkonska niša sa otvorenom frontom na Jug-Jugoistok, 6. kat stambene zgrade, Zagreb

molim izmjenu iskustava :s

Moji suncokreti i cinije žive na 3 m od vinograda, istina, prskam vinograd no dogodilo se ponekad da sam zakasnio, pa je pepelnica prilično poharala mladice. Nikad se ista nije javila na cvijeću a sve skupa raste u dolini s dugotrajnom rosom i maglom ( kad je ima ). Da nije neka druga boleština ? Kolko znam, na balkonu uvijek nekaj struji, koliko-toliko je osunčan...
da ne prskaš po lišću pri zalijevanju ?

Madame Hooch
21.05.2008., 18:08
1)Da nije neka druga boleština ?
2)Kolko znam, na balkonu uvijek nekaj struji, koliko-toliko je osunčan...
3)da ne prskaš po lišću pri zalijevanju ?

ad1) možda, našla sam u knjigi nekvu sivu plijesan, ali ta je navedena za begonije i jagode - ništ od toga nemam :ne zna:
ad2) na žalost, ali (pa bil si kod mene) kod mene kiša zakapa po južnim prozorima 2-3 put godišnje; dakle - vjetar uopće ne vuče s te strane
ad3) nikad, uvijek s kantom zaljevačom pod busen i to kasno navečer, a obilnije (al opet ne po lišću) kad je i vani kiša :top:

panorama
21.05.2008., 18:25
ad1) možda, našla sam u knjigi nekvu sivu plijesan, ali ta je navedena za begonije i jagode - ništ od toga nemam :ne zna:
ad2) na žalost, ali (pa bil si kod mene) kod mene kiša zakapa po južnim prozorima 2-3 put godišnje; dakle - vjetar uopće ne vuče s te strane
ad3) nikad, uvijek s kantom zaljevačom pod busen i to kasno navečer, a obilnije (al opet ne po lišću) kad je i vani kiša :top:

Hučica, pogleč si tu, sve piše i očito da je to siva plijesan. Kako riješiti bez kemije, nažalost ne znam...
pozdrav tebi i pesici

http://mojcvijet.hr/content/view/157/66/

nepta
22.05.2008., 08:55
na listovima voštanog cvijeta sve je nešto ljepljivo. Da li je to neka bolest ili što bi bilo? Molim pomoć, savjet s čime tretirati :s :s

ako cvjeta to ljepljivo su suzice koje kapaju iz cvjetova
moj je sav u cvatu, izglega prekrasno ali ispod stavljam novine
zalijevam ju jednom mjesečno a visi na sjevernoj strani (lodža)

Miss Jones
24.05.2008., 18:04
kad sam rasađivala spatiphilum primjetila sam da su mu na korjenju kao mali kristalici soli, neki mali bijeli kao kamenčići. očistila sam to i presadila ga, al sad se brinem dal je to bila neka bolest, neki nametnik, ili??
a na korjenju chamadoree sam nasla male tamnosmeđe šuplje kuglice?? to sam isto skinula i počistila.
dal mi može tko reći o čemu se radi? iz priloženog je vidljivo da nemam iskustva sa sobnim biljem, sve u vrtu raste bez problema, al sa sobnim se nikak ne kužim:(
hvala vam na bilo kakvoj pomoći!

emnasut462
26.05.2008., 22:39
meni su zelene usi unistile cuvarkuce ali gle cuda..nece pelargonije (koje pokraj njih)?
Ja to zalijevala koprivom koja se mocila nekoliko dana u vodi (negdje procitala da unistava stetocine)...ali nije pomoglo...je ali ne zadugo.

bela777
27.05.2008., 08:06
Odeš u poljo-apoteku, tražiš nešto protiv uši na biljkama (ja imam nešto i za cvijeće i za voćke i povrćke u jednom) i špric, špric i nema više uši.... taj tren ih pobije, samo još pričekaš dan-dva da popadaju... neke sam morala dva puta špricati, ali sad je sve OK.

Čula sam i ja za te home made lijekove, istina da su eko i sve to, ali isto tako sam čula da baš ne djeluju...

dubac
03.06.2008., 12:43
Molim Vas vaša iskustva s Baycorom u kućnim uvjetima. Naime, šeflera mi je dobila neke smeđe flekice po listovima, s rupicama, i k tome mi se potpuno mladi list osušio. U poljoprivrednoj ljekarni na Dolcu su mi dali Baycor. Međutim jedna vrećica je za 10 litara vode, a moja šeflera je (srećom) za sad zahvaćena samo po gornjim listovima. Osim toga, upozorenja uz Baycor me čisto plaše. Uopće ga se ne usudim upotrijebiti.
Dakle, ima li tko kakva iskustva s njim s kućnim/balkonskim biljem, te ima li kakav drugi fungicid da nije tako otrovan?

dancy.kiss
06.06.2008., 13:41
e, ovako: ja imam vrt, u kojem imam lavandu,ruzmarin,ruze,macuhice,... ali problem je u tome sto mi je ruza prepuna biljnih usiju, a na svom ostalom strige, paukovi i jos razno-razne bubice... bljaki :bljak: ima li neki nacin na koji ih se mogu rijesit? tnx unaprijed

Zenabr1
06.06.2008., 18:14
zasto ne kupis prasak za stetocine,ili biljne usi,:)posipas i neko vrijeme nemoj zaljevati

dancy.kiss
07.06.2008., 10:20
a oce li to stetit mojim biljcicama? preporucis koji?

Zenabr1
07.06.2008., 13:04
fosfotin e-50 u normalnoj 0,2%koncentraciji,prskas po oblacnom vremenu,a mozes i svakih 14dana ,na taj nacin se suzbijaju i paraziti u korijenu i mravi,ovaj prasak ti je za sve biljke i za kaktuse:):):rolleyes::top:

dancy.kiss
07.06.2008., 13:44
tnx puuuuuuno,puno

Zenabr1
07.06.2008., 18:37
ako te jos nesto zanima samo pitaj:mig:

Sasha
10.06.2008., 09:18
Pozdrav!
Imam nekakve velike bube na malinama, kao krumpirova zlatica ali drugih boja. Bube su na samom plodu, ne na listu.
Kako bih se riješio toga, kakve su to bube? Ne mogu špricati po plodovima.
Inače, imam 11 sadnica posađenih u proljeće (valjda) i pune su plodova.

laella
11.06.2008., 22:15
Na zemlji ispod dalija pojavile su mi se nekakve grozne žute mrlje, koje mjestimično po rubovima prelaze i u bijele. Kad zalijevam iz te gadosti se u zrak diže nešto u vidu maglice/dima (kao da se dešava neka blaža kemijska reakcija). Dotične dalije po listovima imaju također tragove 'sprženosti' nečim žućkastim.

Misterija mi je i to da se u istoj žardinjeri nalaze 3 dalije, srednja je super, zdravih listova, buja, cvjeta i raste, a ove dvije bočne su zaostale u razvoju i muku muče s tom žutom napašću.
Što učiniti i kako se toga riješiti?

Evo i slike:

http://i148.photobucket.com/albums/s17/dingac72/DSC00116.jpg
http://i148.photobucket.com/albums/s17/dingac72/DSC00117.jpg

Ovo mi je prvo balkonsko cvijeće u životu, pa naglašavam da sam totalni laik po tom pitanju.

18Delta
14.06.2008., 11:36
gljivice, mozda Entyloma calendulae koja voli dalije... savjetujem sve zarazeno baciti, doslovno. mozes pokusat fungicidom, al ak to iz tla dolazi, moguce da je zahvatilo i korijen.
raskopaj malo da vidis kakvo je stanje unutra... a taj prah - svaki put kad se tak zaprasi ogroman broj spora poleti i tko zna gdje zavrse. dakle, zuti prah je no-no za biljke u blizini...

nisam bio bas uspjesan google-u, osim ovdje:
http://members.shaw.ca/hydahlia/smut.html
i nesto ovdje:
http://www.greenerthumb.com/dahlia/dahlia-flowers-diseases-insects-pests
Smuts can be controlled by the use of Dithan Z-78, Blitox and Benlate (Benomyl).
Infected roots and crowns of plant should be destroyed and changing the site of planting will also help to check the disease incidence

18Delta
14.06.2008., 11:55
Pozdrav!
Imam nekakve velike bube na malinama, kao krumpirova zlatica ali drugih boja. Bube su na samom plodu, ne na listu.
Kako bih se riješio toga, kakve su to bube? Ne mogu špricati po plodovima.
Inače, imam 11 sadnica posađenih u proljeće (valjda) i pune su plodova.
kakvih boja? ovako nesto:
http://www.inra.fr/hyppz/IMAGES/7031000.jpg
http://www.inra.fr/hyppz/RAVAGEUR/6byturb.htm
ako ne, onda bolje opisi.. ako da, onda pogledaj:
http://img120.imageshack.us/img120/1135/image1xi5.jpg
pa procitaj:
This is an insecticide that is effective against many pests including aphids, leaf hoppers, thrips, caterpillars of many species, apple-blossom weevil, pea weevil, bean weevil, raspberry beetle, gooseberry sawfly, flea beetle and red spider mite. Although it is relatively harmless to humans, warm-blooded animals and bees, it is advised that one or more days pass between using it on edible crops and harvesting. It is very poisonous to fish and is harmful to adult ladybirds. Derris is available as a dust which is ready for immediate use. It is also available as a liquid, ready made up or which is to be diluted with water and used as a spray (as in the manufacturer's instructions). Derris contains rotenone as an active ingredient and if stored for a long time it may decrease in effectiveness.
iz Garden Encyclopedia Deluxe Edition CD

Znaci trazit preparate (pesticide) koji sadrze rotenon. Kad se sprica, pise ti gore u slici koju sam stavio.

laella
15.06.2008., 13:55
@18Delta, hvala na trudu, linkovima i savjetima.

seceruuu
17.06.2008., 12:33
Imam problem na placu, naime imam milijardu velikih crnih mrava. Ogromi su i krcato ih je svugdje i pod zemljom. Dali zna netko šta je najbolje za uništiti ih? koja metoda?Molim Vas pomozite mi!!!!!!!

lola1415
18.06.2008., 11:46
Margaretu su mi napale neke crne bubice, nalaze se po stapkama. Mislim da je to počelo od kad ova kiša neprestano pada. Jel zna netko što bi to moglo biti i kako da se toga riješim? Hvala!

Zenabr1
18.06.2008., 16:51
i moje male ruže isto,cula sam da su to uši,koje je dobro posipati ddt-em,ima ga u biljnoj apoteci

kompost
18.06.2008., 19:50
Pripravak od koprive za tretiranje biljnih ušiju koristi se nakon 24 sata, jer samo tako djeluje kao insekticid.
Ako duže stoji dobije se gnojivo za prihranu.
Ima još nekih biljaka koje se mogu koristiti protiv biljnih ušiju, npr preslica, listovi rajčice, ali isto odmah drugi dan nakon namakanja.

seceruuu
19.06.2008., 08:13
Imam problem na placu, naime imam milijardu velikih crnih mrava. Ogromi su i krcato ih je svugdje i pod zemljom. Dali zna netko šta je najbolje za uništiti ih? koja metoda?Molim Vas pomozite mi!!!!!!!
:ne zna:

Sakura
20.06.2008., 14:56
meni se svake godine ponavlja isti problem sa mravima, ukrcaju se u vaze ( pelargonije, begonije, itd) i tamo naprave mravinjak, obicno spricam prolaze kud vidim da se krecu sa Raid spreyem, ali ove godine mi se cini da su posvuda. Sad bi trebala premjestati sve biljke opet u novu vazu, otresti mrave, stavljati novu zemlju, a oni ce se garant opet pojaviti!!!
Ima li neko sredstvo da stavim direkt u zemlju, da nije stetno za cvatnju i za moje mace koje svrljaju po balkonu?

18Delta
20.06.2008., 15:41
First of all, ants serve an important function out of doors. Ants aerate the soil, break down organic matter and control the population of other insects. So your goal should not be to destroy them altogether, just to control them and keep them out of your home.

usput, citao sam da cimet tjera mrave. nece ih ubit ali ih tjera drugdje.... dakle, ako mravi NE OSTECUJU biljku radije ih ostavite, narocito ako imate tvrdu kompaktnu zemlju (tj. tlo).

Zenabr1
20.06.2008., 19:53
meni se znaju pojaviti na balkonu,ali put kojim idu posipam sa soli,onako malo vise i za 2dana nema nista:kava:

Nemruth Dagi
24.06.2008., 09:29
Ruže mi imaju crne pjege po lišću, lišće žuti i ispada...špricala sam 3 puta u mjesec dana sa Antarkolom i ništa...što da radim??

Lišće mičem da ne zarazi sve ostalo...

kikca
24.06.2008., 21:21
Ruže mi imaju crne pjege po lišću, lišće žuti i ispada...špricala sam 3 puta u mjesec dana sa Antarkolom i ništa...što da radim??

Tvoje ruže je napala hrđa. Traži neki fungicid protiv hrđe i njime tretiraj ruže, a svakako je i poželjno zaražene listove odstraniti i spaliti.

18Delta
24.06.2008., 21:27

nisam ekspert za ruze pa bas gledam enciklopediju i koliko samo njihovih bolesti postoji pffff
postoji neka bolest sto se zove Rose black spot, mozda je to to?

kaze:
This is a common fungal disease that overwinters on old leaves, on the stems and in the soil. Dark (purple, brown or grey) spots with yellow edges develop on leaves which may then drop. In severe cases the plant becomes defoliated.

kaze da se radi o gljivici Diplocarpon rosae. savjeti: odmah ukloni zarazeno lisce, pokusaj fungicidima tipa bupirimat,a buduci da pise da gljivice mogu biti i u tlu, mozda ces morat sve eliminirat...

tj. ako je to tvoj problem sa ruzama?

proguglaj pojmove koje sam stavio u kurziv

18Delta
24.06.2008., 21:45
da je napala hrđa ne bi bile crne pjege i ne bi bile samo pjege neko kao izbocenja na listovima. odstraniti listove nije dovoljno...

u svakom slucaju fungicid!

Čmrljo
27.06.2008., 20:43
Pozdrav!
Za hrđavost lišća je super STAR 80 (Chromosov proizvod) i neki FOND E12 koji je kao jako dobar, ali ne mogu nikako naći gdje bi se mogao kupiti, pa ako netko zna.. :mig:
Hvala

Nemruth Dagi
28.06.2008., 11:18
Oleander; žuti lišće ali ne pri dnu već svagdje....pokušati ću mu dati željeza..ili je i njega stigla neka kuga...tko zna???

flower_girl
28.06.2008., 14:01
Na surfinijama (koje mi btw prekrasno uspijevaju ove godine) sam nasla male bijele bubice (prestpostavljam lisne usi) i male crne (nista ne pretpostavljam). Molim pomoc!

PS kad sam vec tu da priupitam znalce vezano uz ruze. Na listovim ase pojavljuju ruzne tamne fleke. Sta da radim?

Zahvaljujem :)

Floverka
01.07.2008., 18:02
nemam vrt ali sam si posadila začinsko bilje u teglama i njegujem ih na prozoru, divno buja, zalijevam ga ujutro i navečer, ima dovoljno svjetla, mirišljavo je raskošno i ne sviđa se samo meni...moj celer je dobio uši :mad:
nisam znala šta da radim s njim, pa sam ga prvo stavila u karantenu (da ne zarazi ostale), ali mi je glupo prskati začinsko bilje nekim pesticidima, pa sam ga odlučila malo zakaditi istim sredstvom kojim istjerujem i komarce iz kuće.

ne znam koliko je to pametna ideja :ne zna:

kako biste vi riješili ovakav problem?

bela777
02.07.2008., 07:32
Možeš probati s juhom od koprive - nekome pomogne, nekome ne.
Možeš i kupiti sredstvo protiv uši, i ne brati dok ne prođe karenca.

ili tu potraži još par savjeta:
zabranjeno stavljati link-ove na druge forume

helena1
11.07.2008., 08:08
imam prekrasne ruže u vrtu, ali u zadnje vrijeme
počele su po lišću dobivat crne pike koje
onda počinje žutit i otpadne.na kraju ostanu
skroz bez lišća.

neznam što je to i da li im se može kako pomoć.
da li je to možda od neopitroida obzirom da su ih bile napale uši
pa sam ja svaku mladicu onu crvenu kad je počela rasti naprašila neopitroidom.

molim pomoć.

18Delta
11.07.2008., 20:07
cne pike?
mozda gljivica Diplocarpon rosae.

potrazi na google, mozda ima fotki pa da vidis jel to TO.

to je cesta gljivicna boelst koja prezimi na starim listovima, stabljici i u tlu.

koristi neki fungicid za ruze. ustvari, ako imas praksi obrezivati ruze, onda ih prvo obrezi a zatim poprskaj.

mihmih
29.07.2008., 19:34
Na agrumima mi se javljaju neke "kvrzice na stabljikama, najcesce u gornjem dijelu krosnje. Stari su par godina i za sad to ne utjece (ili ja ne primjecujem), ali bih rado cuo sto da radim da se rijsim te pojave

instant madness
02.09.2008., 23:33
ako kome može mopoći, na stranici http://www.bbc.co.uk/gardening/, nalazi se prozor naziva "Pest and Disease Identifier" unutar kojeg se nalazi pravokutnik oznake "Launch Identifier" koji mi je puno pomogao kad su u pitanju nametnici i bolesti biljaka. mana: identifikator neće dati rezultate ako se radi o oštećenjima izazvanim prezalijevanjem ili presušivanjem, kao ni nedostatak određenih stvari u zemlji. pomaže SAMO kad su u pitanju nametnici ili virusna isl. OBOLJENJA, npr. rđa, peronospora itd.
tako ako niste sigurni koja je vrsta nametnika u pitanju, a vidite ga, ovaj program će odmah otkriti o kojoj je bubetini riječ, kao i koja vrsta kemikalije će ga ubiti. imate čak i izbor između prirodnog i kemijskog lijeka za te male napasnike.
nadam se da sam pomogla. mene su najviše mučile uši, a ovdje ih možete naći više vrsta, što je dobro, jer ne reagiraju sve na isti "lijek".
sretno!
ps modovi, nadam se da je ovaj post po pravilima. bbc ipak nije ni forum ni pretraživač... inače se duboko ispričavam

instant madness
02.09.2008., 23:37
upravo zato molim vašu pomoć. imam nolinu dugo vremena i stvarno ne bih voljela da nakon sveg truda propadne. što joj je ovo na dnu, zašto je dobila ovu groznu rupu?!?
http://i36.tinypic.com/6o0cyc.jpg
http://i35.tinypic.com/28s4ld0.jpg

monstera mi propada, POMOZITE, suprugova je i obožava je, imam samo mjesec dana da je spasim!!!
http://i35.tinypic.com/dgtb7.jpg

zloinaopako
29.09.2008., 02:34
http://img530.imageshack.us/img530/4194/zamlja1ud1.th.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=zamlja1ud1.jpg)http://img530.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img181.imageshack.us/img181/4295/zemlja2zd8.th.jpg (http://img181.imageshack.us/my.php?image=zemlja2zd8.jpg)http://img181.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) Click na sliku za veću.

Može li mi netko reći koji je vrag ovo bijelo na zemlji. Zaljevam ih vodom iz potoka, ustajalom. Ponekad dodam neko tekuće gnojivo u vodu, u omjeru malo manje od prošpisanog. To mi je počelo otkad sam ih presadio u novu zemlju (kupljena zemlja), prije nikad.
O čemu se radi, šteti li i trebam li to fizički ukloniti ili ima neko sredstvo? :ne zna:
Thx.

Darsey
07.10.2008., 07:16
I kod mojih biljčica se javlja ovo bijelo na zemlji. :tuzni:
Promjenila sam zemlju u proljeće i, evo opet ista stvar. :ne zna:

18Delta
19.10.2008., 11:40
Osim ako nisu gljivice da se šire ili napadaju biljku to je samo jako tvrda voda kojom zalijevate ili previse tekuceg gnojiva. Kad voda ispari ili se upije, mineralne soli zaostanu i kako se sve vise koncentriraju to na kraju ispadne kao bijela kora na površini zemlje. To ce eventualno ostetit biljku da sad ne idemo u detalje.
Te „bijele kore“ mozda imate i oko drežanih rupica na dnu lonca? Ajd pogledajte...

Savjet:
ne gnojite ako je zemlja suha
povrsinu tla slobodno uklonite, al ak bijele kore ima dosta onda bolje dospijate jos malo zemlje od gore
neka vam ispiranje lonca postane navika svakih pola godine. Duplo veću kolicinu vode od kapaciteta lonca uzmite i ulijevajte je stalno dok sva voda ne prodje kroz lonac i dobro ispere zemlju

ivan_k
25.10.2008., 20:56
Pozdrav svima... Trebam jedan savjet. Imam u vrtu prekrasnu veliku magnoliju koja je odnedavno oboljela od necega (listovi su pozutjeli, neki i dobili nekakvu sivu pepeljastu boju) a ja nemam pojma kako se to lijeci i sto trebam napraviti. Ako netko ima nekakav savjet molio bih ga/ju da to podjeli sa mnom, jer nemam pojma o vrtu, biljkama i slicnom, a zelio bih sacuvati ovo...

18Delta
25.10.2008., 21:25
tesko je ovako reci. postavite fotografije od nekoliko listova ako ste u mogucnosti i opisite staniste magnolije.
da li listovi opadaju? koliko dugo vec i kojom brzinom?
postoje li kakve bijele niti na ili ispod kore? ima li gljivica u blizini stabla (boja meda)?

18Delta
25.10.2008., 21:41
usput da pitam:
jel netko od vas tko ima biljke loseg zdravlja razmisaljo o endomikorizama? ja imam jedan bor kojem konstantno zute iglice - pocevsi od vrhova i onda se polagano suse, a ponekad iglice imaju nekroticne tockice po sebi.
mislio sam da odem u obliznju sumu johe (Alnus glutinosa), otkopam zemlje do korjenja i pokusam nesto fungalnih nodula premjesiti u tlo mojeg bora? sto mislite hoce upalit?

ivan_k
02.11.2008., 13:21
Pozdrav svima... Trebam jedan savjet. Imam u vrtu prekrasnu veliku magnoliju koja je odnedavno oboljela od necega (listovi su pozutjeli, neki i dobili nekakvu sivu pepeljastu boju) a ja nemam pojma kako se to lijeci i sto trebam napraviti. Ako netko ima nekakav savjet molio bih ga/ju da to podjeli sa mnom, jer nemam pojma o vrtu, biljkama i slicnom, a zelio bih sacuvati ovo...

Evo dadajem jos sliku da bi bilo lakse odgonetnuti. Trenutno je vecina lisca otpala, ali pretpostavljam da je to normalno zbog godisnjeg doba...

http://img508.imageshack.us/img508/4802/img9470tz2.th.jpg (http://img508.imageshack.us/my.php?image=img9470tz2.jpg)http://img508.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

18Delta
02.11.2008., 13:47
ja nemam pojma kako se to lijeci i sto trebam napraviti
cekati proljece?:kava:

bela777
06.11.2008., 10:09
zasadila sam maline, pa su mi rekli da ih je dobro poprskati sa crvenim uljem. Malo sam guglala pa kaže da je crveno ulje dobro i za druge voćke - sad u zimu.
Što je to crveno ulje? Jel to neka kemija (otrov) ili nešto eko?
Neću prskati ako je kemija...

Merlina
07.11.2008., 11:22
Pomozite puževi mi pojedoše sve cvijeće. Imam dvije žardinjere ispred poslovnog prostora i što god zasadim u njima puževi mi sve unište. Kupila sam neka plava zrnca u poljoprivrednoj apoteci te prema uputi stavila u žardinjere i nakon dva dana opet isto. Svaki dan izvadim po barem 2 puža iz žaridinjera. Ima li netko neki pametan i učinkovit savjet :confused: Trenutno mi jedu maćuhice, ružmarin neće :eek:

Balada
12.11.2008., 10:41
Nemam praktičnih iskustava baš s puževima, iako dosta vrtlarim.
No imala sam problema s voluharicama i također sam primijetila da uopće ne diraju ružmarin, majčinu dušicu i ostalo ljekovito bilje, tako da ako puževi baš vole tvoje maćuhice i ne uspijevaš ih se riješiti, probaj posaditi neku drugu biljku, preko zime predlažem zimzelen (gaultheria).

Istina, nije praktično provjereno napadaju li i zimzelen, to je samo moje razmišljanje; pa možeš pokušati i sljedeće, što se predlaže za suzbijanje puževa:

- ukopati u žardinjeru plastičnu čašu s pivom, pa uđu u nju i utope se
- posipati okolno tlo drvenim pepelom ili piljevinom (ali to, navodno, ima uspjeha samo ako nije kišno vrijeme)
- posoliti puževe kuhinjskom solju, pa uginu

Sinderella
17.11.2008., 11:40
zasadila sam maline, pa su mi rekli da ih je dobro poprskati sa crvenim uljem. Malo sam guglala pa kaže da je crveno ulje dobro i za druge voćke - sad u zimu.
Što je to crveno ulje? Jel to neka kemija (otrov) ili nešto eko?
Neću prskati ako je kemija...

crveno ulje ti je insekto-akaro-fungicid na bazi bakra, zapravo kombinacija bakrenog oksida i mineralnih ulja. nije jako toksičan, spada u treću skupinu otrova, tako da ga bez straha možeš koristiti. u zaštiti bilja je skoro sve kemija, ali ako paziš na karencu, nebi se trebala ničeg plašit...

Sinderella
17.11.2008., 11:43
imam prekrasne ruže u vrtu, ali u zadnje vrijeme
počele su po lišću dobivat crne pike koje
onda počinje žutit i otpadne.na kraju ostanu
skroz bez lišća.

to je zvjezdasta pjegavost. sad je pravi trenutak da se poduzmu mjere protiv toga. obavezno sakupit otpalo lišće i poprskat nekim bakrenim preparatom.

bela777
18.11.2008., 08:54
hvala Sinderella! Dok sam čekala odgovor, susjed već poprskao (i svoje i moje) :)

ana2008
04.12.2008., 13:13
Imam problem s mojom Gardenijom. Neznam sta se dogadja. Listovi propadaju, a oko njenih stabljika kao da se uhvatila plijesan - kao bijeli pamuk.. I neke sitne bijele bestijice su se pojavile. Procitala sam o njima - lisne usi (tako nekako) - da ih se posprica vodom.. Jel to bas tako? Zalijevam je jednom tjedno kako sam i procitala, mlakom vodom, pari mi se da je malo narasla otkad sam je kupila.. Kako da spasim moju biljcicu? Tek sam se preselila u novu kucu i to mi je prva biljka, tako da ima dosta senitmentalnog znacenja. Help!

18Delta
05.12.2008., 11:54
jesi sigurna da su usi? ovo "bijeli pamuk" sto spominjes vise zvuci na gljivice...
odi van i isprskaj je, presadi... ako bude opet isto, bit ce da ce trebati neki napredni tretmani...

dubac
28.12.2008., 15:48
Imam i ja te uši koje rade "vaticu". Ima li koji drugi način njihovog uklanjanja osim mehaničkog jer to mi se užasno gadi. Moja mama to uglavnom čini razblaženom otopinom alkohola, pa čak ih i rukom skida, ali ja to ne mogu. Radi se o šefleri i krasuli. Obje su mi napadnute. Pomozite znalci!

project zwo
28.12.2008., 16:44
pozz!
zna li netko što se moglo dogoditi...u par tjedana 3 lista su se doslovno osušila..:ne zna:
evo na slici kako to izgleda...
bilo kakva pomoć da ju spasim je dobrodišla!!!
http://thumbnails7.imagebam.com/2205/3b59ce22041527.gif (http://www.imagebam.com/image/3b59ce22041527) http://thumbnails12.imagebam.com/2205/767a0f22041528.gif (http://www.imagebam.com/image/767a0f22041528) http://thumbnails13.imagebam.com/2205/a735e822041530.gif (http://www.imagebam.com/image/a735e822041530)

Ja Osobno
31.12.2008., 07:26
Sretna vam Nova Godina urbi et orbi.
No, kako ovo nije čestitarski nego vrtlarski forum, evo mojeg problema: Na lovor višnjama starim 1 - 4 godine lišće se na mladim granama skovrčalo i požutilo. U dosadašnje dvije godine koliko ih imam to se nije dešavalo. Da li je možda mraz tu nešto učinio ili je po srijedi nešto drugo.
Mogu li im pomoći?

18Delta
31.12.2008., 09:50
Sretna vam Nova Godina urbi et orbi.
No, kako ovo nije čestitarski nego vrtlarski forum, evo mojeg problema: Na lovor višnjama starim 1 - 4 godine lišće se na mladim granama skovrčalo i požutilo. U dosadašnje dvije godine koliko ih imam to se nije dešavalo. Da li je možda mraz tu nešto učinio ili je po srijedi nešto drugo.
Mogu li im pomoći?
premalo detalja... može biti gljvica Taphrina deformans ili slicna
može biti virus kovrčanja - možes samo otrgnut lisce koje je zahvaceno, odnijet ga van iz vrta i prihranjivati (ne u ovo doba, tamo treci mjesec)
može biti stres...

mraz na lovor visnju? pa ne znam bas..:mig:

Ja Osobno
31.12.2008., 10:15
Hm da, ovaj stres mi najbolje zvuči jer sam i sam na tako nešto pomislio. Naime ovu pojavu sam uočio nakon 2 tjedna izbivanja, a jedino što se u međuvremenu promijenilo je temperatura zraka. Nisam baš stručnjak ali čini mi se em da je lovor višnja otporna na klimatske uvjete em da se na hladnoći bolesti isto hiberniraju. Frču se listovi na najmlađim granama, žute, ostaju tamnije točke (valjda će i one požutiti ako se to nastavi). Zašto i što ih je to snašlo - ne znam.

bacteriumB
08.01.2009., 19:56
Pozdrav forumašima!
Ubacila sam se na vašu temu i moram priznati da nisam sve podrobno pročitala, ali molim za pomoć ako netko može.
Naime, imam dva problema. Prvi je vezan za Dracenu (marginata) koju sam dobila prije dva mjeseca. Napreduje super ali sam nedavno doživjela šok kad sam ju zalila a iz zemlje su izgmizale duge bube sa puno nogu. Za sad joj očito ne škode ali mi izgledaju ogavno. Da li da ju presadim ili da ju tretiram nečime? Drugi problem je vezan za drugu Dracenu (fragrans) koju imam godinama, presađivana je več par puta ali na površini zemlje uporno raste nešto nalik gljivicama, ne škodi joj ali izgleda jako ružno. Da li se to uopče treba dirati ili je to normalno (ne znam baš puno o sobnom bilju)?
Unaprijed zahvaljujem!

tml
16.01.2009., 21:34
imam problem sa limunom-iz njega se cijedi medasti sok, suši se list i ima uši, ako tko zna lijeka molim pomoć

*Girlie*
15.03.2009., 22:13
I moj limun ima isti problem. SLIČAN.

U biti MOJ LIMUN na samom listu ima taj neki iscjedak (haha), ne cjedi se nikud s njega nego nasred lista je to nešto medasto i tako stoji. A uši su bile velike po pola centimetra, i sve sam ih mehanički odstranila, sakupila sam ih sa šarafcigerom (to mi je bilo pri ruci) i onda sam ih bacila u kanalizaciju.

Ja jako volim sok od limunova (!) i ovo me boli u dubinu duše.

UPOMOĆ!!!!!!!!!!!!!!! Neka netko pametan ovo vidi i napiše neku pomoć!

Unaprijed zahvalna.

7kenai
17.03.2009., 08:42
Nisam pročitala cijelu temu, pa molim da me uputite ako negdje ima odgovor na moj problem: naime na četverogodišnjem šimširu su se po listićima pojavili žutu smeđi ko mjehuri. Doslovno su između gornjeg i donjeg sloja lista. Mislila sam da se radi o nekakvoj uši, ali kad sam prepolovila listić ništa nisam vidla da miga. Tak da su očito to nekakve gljivice ili.... Molim lijepo ak se netko susreo s tim da mi da savjet. Taman se lijepo udebelio i zgusnuo, milina za vidjeti, tako da sam baš žalosna. Nadam se da mu ima spasa.:s

7kenai
21.03.2009., 16:15
I moj limun ima isti problem. SLIČAN.

U biti MOJ LIMUN na samom listu ima taj neki iscjedak (haha), ne cjedi se nikud s njega nego nasred lista je to nešto medasto i tako stoji. A uši su bile velike po pola centimetra, i sve sam ih mehanički odstranila, sakupila sam ih sa šarafcigerom (to mi je bilo pri ruci) i onda sam ih bacila u kanalizaciju.

Ja jako volim sok od limunova (!) i ovo me boli u dubinu duše.

UPOMOĆ!!!!!!!!!!!!!!! Neka netko pametan ovo vidi i napiše neku pomoć!

Unaprijed zahvalna.

Meni se čini da bi to mogle biti štitaste uši. Izgledaju onak ko smeđe ispupčene kvržice. Samo mi nije jasno kak su tak velike. Kod mene su je javile na puzavcu prije par godina i to zato što nije imao fazu mirovanja,tj. stalno je bio u kući i po ljeti i po zimi pa se biljka iscrpila i oslabila i napale su ga te štitaste uši, a listovi su bili ljepljivi, medasti. Riješila sam ih se sa bijelim uljem, ali ono je otrovno pa ti baš ne preporučam s obzirom da se radi o limunu. Mislim da bi to moglo biti to, nek me isprave ako griješim. I ova tema je stvarno super i još samo kad bi se ljudi koji imaju nekakva iskustva javljali na nju. Čovječe poslala sam svoj upit prije 4 dana, pa kaj stvarno nitko ne zna o čem se tu radi. Bojim se da ću dobiti odgovor kad će već biti kasno. Ili da me bar upute di bi se mogla informirati. Poslala sam upit i na Moj Cvijet, rubriku za pitanja, ali tamo je izgleda isto kriza. Help....

ANUŠKA
04.04.2009., 10:16
Opet uši na mom ribizlu. Ja to ne mogu podnijeti!!!!!! Nitko kog znam nema uši na ribizlu. Mali , zeleni listići postaju crveni .Danas sam ih pošpricala sa bio kilom. Kak se to spriječi?

Ja Osobno
06.04.2009., 07:44
Opet uši na mom ribizlu. Ja to ne mogu podnijeti!!!!!! Nitko kog znam nema uši na ribizlu.
Imam ja i teško podnosim.
Kak se to spriječi?
Ne znam.

ciciban3
19.04.2009., 18:33
Imam problem sa malom ukrasnom ružicom kupljenoj u Lidlu za Božić. Izgledala je prekrasno, pupoljci procvjetali i pojavili se novi izdanci i onda - UŽAS - pojavile su se sitne bubice bijele boje, uglavnom ispod lista koji bi ubrzo uvenuo. Istovremeno su stvarale bijelu paučinu između listova. Otuširala sam je i očistila četkicom za zube i nakon tjedan dana evo ih opet.
Nakon nekog vremena prešle su na moju palmicu koju imam 5 godina. Samo sam jedan dan uočila paučinu po palmi a ispod listova sitne bijele bubice. Ne hodaju, ne skaču, ne lete i nisu crveni pauci. Posaugala sam palmicu, pošpricala sa razblaženim deterdžentom za suđe i sad čekam... Jel zna netko kakve bi to uši bile i što djeluje na njih?

spoki007
20.04.2009., 06:24
Imam ja i teško podnosim.

Ne znam.

ja sam isto vidio na svojim vockicama te napasnike...
jucer sam nabrao mladih kopriva i stavio u kantu sa vodom 24h da se tocaju pa cu danas zaliti napadnute listice tom otopinom...
kazu da je takva otopina prirodni insekticid i fungicid :top: ,ako prodje prodje....
ako ne preostaje samo kemija :(

svastamorac
20.04.2009., 09:44
Na kalini imam neke grozne nakupine, izgledaju kao gnjide, više ih ima po stbljici(granama) nego po listu. Sivkaste boje, a na listu je bijele boje, kao neki zarezi nacrtani, tanki.

Sve me svrbi dok pišem

Mammi
26.04.2009., 19:44
Oleandri...:rolleyes:
Kada gledam susjedine (u vrtu,u zemlji) i kada pogledam svoje (na balkonu) dođe mi zlo!
Njeni su tako lijepi,zelenih listova...moji su nekako s malo listova,koji imaju neku čudno-svijetlo-zeleno-bolesnu boju...:( Što bi se moglo učiniti da i oleandri na balkonima izgledaju "zdravo"?:ne zna:
Napominjem da ih redovito zaljevam.

svatiti
05.05.2009., 15:30
Imam jedan veliki problem.Na listovima krumpira pojavilesu se smeđe -zahrđale pjege i list je počeo žutiti. Imam posađeno 15 kila krumpira ali nije na svkom dijelu odnosno stabljici zahvatila ta bolest... Ako ko ima saznanja o čemu se tu radi... i još jedno pitanje dali se može špricati tj. zaštititi sa Cuper blau zaštitom kako kod vinograda protiv peronospore... molim na brzom odgovoru Hvala:s

ANUŠKA
05.05.2009., 20:40
Opet uššššiiiiii na ribizluuuuuuuu!!!!!! Poludit ću! Ovo je previše . Dvaput sam špricala i opet su tu. Pa stvarno ....stvarno....
stvarno.

Nemruth Dagi
06.05.2009., 07:18
Oleandri...:rolleyes:
Kada gledam susjedine (u vrtu,u zemlji) i kada pogledam svoje (na balkonu) dođe mi zlo!
Njeni su tako lijepi,zelenih listova...moji su nekako s malo listova,koji imaju neku čudno-svijetlo-zeleno-bolesnu boju...:( Što bi se moglo učiniti da i oleandri na balkonima izgledaju "zdravo"?:ne zna:
Napominjem da ih redovito zaljevam.

Ako list počinje gubiti boju i žutiti nedostaje željeza...zali sa vodom u kojoj se otopila žlica tekućeg željeza -ja koristim Plantela -

Mist_Dragonlady
07.05.2009., 10:35
Pozdrav svima!
Već mi se, valjda treću godinu za redom, na biljkama pojavljuju neki mali, leteći, dakle mobilni, vrazi koji mi biljke klopaju i sistematično kokavaju....Isišu ih, poput biljnih ušiju, samo nisu biljne uši...Izgledaju zbilja poput malih skakavčića...Znate npr. one male zelene koji se znaju javiti po ljeti, pa uljeću u kuću, privučeni svjetlom?Sigurno ste ih sretali po svuda...E, ako znate na kaj mislim - znate i kak izgledaju ti koji mi se na biljkama roje, samo su ti na biljkama još manji - zapravo, jako sitni (treba se čovjek jako dobro zagledat da ih skuži, kakvog su oblika i boje...nisu veći od 1-2 mm!), a boje su bljedozelenkaste do sive...
I, kaj god do sada od insekticida koristila, a obično sam koristila one standardne iz Poljo-apoteke - niš ih ne bi do kraja potamanilo...možda malo smanjilo brojnost, ali tp je to...
A najgore mi je kaj ja još uvijek neznam o čemu se radi, tj. KAJ su ti mali gadovi, i kako ih se riješiti?Mislim, njifhovu invaziju mi biljke prežive, nekak, ali vidno oslabjele i oštećene, pa vas molim, ako itko zna - pišite! :s

P.S. Da, od biljaka imam svega i svačega (kliknite na link u sigu - ima na blogu puno slikica!), a mali gadovi napadaju prvenstveno ukrasne biljke, mekših listova - gumbeke, primjerice...sad su i po ljiljanima počeli plazit, a ruže ne diraju, u pravilu...I, začudo, vole ružmarin i lavandu :eek: Pa to ne bi smjeli, kaj ne?Ma, ja stvarno ne znam kaj bi više, molim vas, ako netko ima savjet ili ideju...:(

Mist_Dragonlady
07.05.2009., 12:59
Da, još sam guglala u međuvremenu, i našla na bijelu mušicu - to bi bilo slično, al velim - nije mi nekak to baš to...jer su moje beštije pljunuti skakvci!
Mada, ne znam...možda se varam..simptomi i ostalo dosta odgovaraju bijeloj mušici, isto se rasprše kad takneš biljku, bijeli su - bar blijedi, ali mi oblik krila baš ne paše(našla sam sliku za bjelu mušicu)...

Ipak, kako vele da je dobro baš za to uzet otopinu vode i sapuna molim vas da me usmjerite, ako imate više iskustva, jer ne znam koji sapun da uzmem, i u kojoj koncentraciji da to otopim u vodi?

I, ako vam je poznato kaj ti skakavčiči zapravo jesu - molim vas, pišite! :ne zna:

nina_PŽ
11.05.2009., 12:41
Pozdrav svima .. ne znam jesam li pogodila temu ... ali zanima me je li netko imao problema s voluharicama ... posadila sam 50 dalija u nizu i sad pokraj svake druge se nalazi rupa promjera 3-4 centimetra .. pretpostavljam da su voluharice jer nema izbačene zemlje van da pomislim da je krtica ...
ako netko ima učinkoviti način rješavanja ovoga problema molim Vas poneku informaciju da spasim svoje dalijice

nina_PŽ
15.05.2009., 09:22
imam doma 30 cvijetnjaka s pelargonijama (za balkon)... pola crvenih ... pola roza ... kupljene isti dan .. u istoj cvjećarni ... posađene u istu zemlju ... 15 cvjetnjaka crvenih ... 15 cvjetnjaka roza .. zalijevanje redovito .. kad je mokro tada ne .. prihrana jednom tjedno ... crvene odlične ... pune lista i pupova ... a roza u komi ... dobro su krenule .. počele rasti i u zadnjih tjedan dana se nešto dogodilo i počele se sušiti ... prvo listovi počnu venuti i onda se osuši cijela mladica ... u cvjećarni mi nisu ništa mogli reći jer ne znaju o čemu se radi ... korijen je zdrav .. buba nikakvih nema ... e sad, ne znam postoji li mogućnost nekakvog gljivičnog oboljenja ili slično .. molim Vas za savijet ili kome da se obratim da ih pokušam spasiti..

darin
18.05.2009., 10:12
ogromna je tema a ne mogu naci odgovore na konkretno pitanje pa cu jos jednom:

na lantani su mi se pojavile male bijele usi, ima i nekakve paucinice koju, pretpostavljam, one rade.
ima ih zilion, pospricala sam sa pitroidom i razletile su se (dada, naravno da su uletile pravo u drugo balkonsko bilje, valjda se nece zadrzati :() ...

da li je pitroid uopce ucinkovit protiv njih? imam i jos nekakvo sredstvo koje se gurne u zemlju, u obliku stapica je...da mozda i to upotrijebim?

idu li te male usi na cemprese? i kako se uopce taj nametnik zove?

hvala :)

Nemruth Dagi
18.05.2009., 12:25
ogromna je tema a ne mogu naci odgovore na konkretno pitanje pa cu jos jednom:

na lantani su mi se pojavile male bijele usi, ima i nekakve paucinice koju, pretpostavljam, one rade.
ima ih zilion, pospricala sam sa pitroidom i razletile su se (dada, naravno da su uletile pravo u drugo balkonsko bilje, valjda se nece zadrzati :() ...

da li je pitroid uopce ucinkovit protiv njih? imam i jos nekakvo sredstvo koje se gurne u zemlju, u obliku stapica je...da mozda i to upotrijebim?

idu li te male usi na cemprese? i kako se uopce taj nametnik zove?

hvala :)

Kupi one štapiće koji se pikaju u zemlju. To uništava dugotrajno uši i nametnike ako ih se ne možeš drugačije rješiti.

Mist_Dragonlady
22.05.2009., 09:06
Pozdrav svima!
Već mi se, valjda treću godinu za redom, na biljkama pojavljuju neki mali, leteći, dakle mobilni, vrazi koji mi biljke klopaju i sistematično kokavaju....Isišu ih, poput biljnih ušiju, samo nisu biljne uši...Izgledaju zbilja poput malih skakavčića...Znate npr. one male zelene koji se znaju javiti po ljeti, pa uljeću u kuću, privučeni svjetlom?Sigurno ste ih sretali po svuda...E, ako znate na kaj mislim - znate i kak izgledaju ti koji mi se na biljkama roje, samo su ti na biljkama još manji - zapravo, jako sitni (treba se čovjek jako dobro zagledat da ih skuži, kakvog su oblika i boje...nisu veći od 1-2 mm!), a boje su bljedozelenkaste do sive...
I, kaj god do sada od insekticida koristila, a obično sam koristila one standardne iz Poljo-apoteke - niš ih ne bi do kraja potamanilo...možda malo smanjilo brojnost, ali tp je to...
A najgore mi je kaj ja još uvijek neznam o čemu se radi, tj. KAJ su ti mali gadovi, i kako ih se riješiti?Mislim, njifhovu invaziju mi biljke prežive, nekak, ali vidno oslabjele i oštećene, pa vas molim, ako itko zna - pišite! :s

P.S. Da, od biljaka imam svega i svačega (kliknite na link u sigu - ima na blogu puno slikica!), a mali gadovi napadaju prvenstveno ukrasne biljke, mekših listova - gumbeke, primjerice...sad su i po ljiljanima počeli plazit, a ruže ne diraju, u pravilu...I, začudo, vole ružmarin i lavandu :eek: Pa to ne bi smjeli, kaj ne?Ma, ja stvarno ne znam kaj bi više, molim vas, ako netko ima savjet ili ideju...:(

Anyone? Please!Male mi se gamadi opet namnožile!

Sada stavljam i sliku, nadam se da ćete mi moći pomoći.Slikani su na onim žutim ljepljivim pločama, i neke nisu najbolje vidljive - jednostavno mi fotić ne dozvoljava bolji fokus, ali se nadam da se razaznaje dosta za identifikaciju...

Please, ako neko zna o čemu se radi i kaj da koristim protiv toga - pišite! :s Velim, špricala sam ja njih i prošle i pretprošle godine, sa insekticidima iz poljoapoteke, ali to bi ih samo reduciralo na neko vrijeme da bi se opet vratili u velikom broju, pa nisam više pametna i ne znam kako da pomognem biljkama:(

http://i16.photobucket.com/albums/b8/cassandra_1976/Cvijece/SkakavciII.jpg

http://i16.photobucket.com/albums/b8/cassandra_1976/Cvijece/SkakavciI.jpg

bluerider50
30.05.2009., 19:57
Molim savjet za suzbijanje bolesti na listovima i stabljici oleandera.Lišće se kovrča i dobiva bijele točkice,te suši. Sad sam stručno opisao! Pretpostavljam da su gljivice?
Probao sam koristiti neko univerzalno sredstvo od kojega nije bilo koristi.
Oleanderi su u Zagrebu u teglama.Molim pomoć.Hvala

Cinderella Ka
03.06.2009., 14:58
Prije nekih mjesec i pol dana zasadila sam pun balkon crvenih, običnih(jednostrukih) visećih pelargonija...sadnice su izgledale kvalitetno, a ni za zemlji nisam štedjela :rofl:
i sada,neki dan, pojavila se neka boleština...sa zadnje strane listova bjelkaste točkice...kao neka oštećenja i nakon par dana točkice postanu svjetlo smeđe, prošire se,list prestaje rasti, nekako se nakovrča..posmeđi i sasuši se...biljka je prepuna i pupoljaka i malih listića ali uopće nemože napredovati od te bolesti....
balkon je cijelo popodne na suncu...ali mislim da pelargonijama sunce nebi trebalo smetati...i ama baš nikad nisam zalijevala po listovima....voda odstoji prek noći...pojma nemam....e da,i nema nikakvi nametnika po njima...

ima li tko kakav savjet??? Brzo,brzo...:):)

nina_PŽ
04.06.2009., 07:56
Prije nekih mjesec i pol dana zasadila sam pun balkon crvenih, običnih(jednostrukih) visećih pelargonija...sadnice su izgledale kvalitetno, a ni za zemlji nisam štedjela :rofl:
i sada,neki dan, pojavila se neka boleština...sa zadnje strane listova bjelkaste točkice...kao neka oštećenja i nakon par dana točkice postanu svjetlo smeđe, prošire se,list prestaje rasti, nekako se nakovrča..posmeđi i sasuši se...biljka je prepuna i pupoljaka i malih listića ali uopće nemože napredovati od te bolesti....
balkon je cijelo popodne na suncu...ali mislim da pelargonijama sunce nebi trebalo smetati...i ama baš nikad nisam zalijevala po listovima....voda odstoji prek noći...pojma nemam....e da,i nema nikakvi nametnika po njima...

ima li tko kakav savjet??? Brzo,brzo...:):)

i ja sam imala sličnih problema .. samo sa rozim pelargonijama .. i na kraju mi je od 25 komada ostalo 7 ... sve drugo sam jedan po jedan bacila ... u poljoprivrednoj apoteci su mi rekli da pošpricam kidanom ili teldorom ili switchem ... ( to su preparati za sivu plijesan u vinogradarstvu)...ali je to jako skupo pa sam ja kupila cezar ( ista stvar samo drugi proizvođač) i pošpricala ...i onda kao da je malo stalo to venuće, ali ipak je jedna po jedna odlazila ... sad imam novih 20 komada i super rastu i napreduju ... a s onih još 7 nemam pojma što će biti .. isto imaju mlade listiće, ali kao da nemaju snage izrasti ... meni se čini da je to ipak bila neka pogreška u startu .. iako su one bile lijepe i zdrave kada sam ih kupila ... ipak nisu izdržale .. a na drugom balkonu mi stoji 30 crvenih .. prekrasnih ... jako napreduju .. pune cvijeta i lista ...

probaj ih odnijeti u poljoprivrednu apoteku i traži stručnu osobu ... sigurno će znati o čemu se radi

Cinderella Ka
05.06.2009., 16:43
i ja sam imala sličnih problema .. samo sa rozim pelargonijama .. i na kraju mi je od 25 komada ostalo 7 ... sve drugo sam jedan po jedan bacila ... u poljoprivrednoj apoteci su mi rekli da pošpricam kidanom ili teldorom ili switchem ... ( to su preparati za sivu plijesan u vinogradarstvu)...ali je to jako skupo pa sam ja kupila cezar ( ista stvar samo drugi proizvođač) i pošpricala ...i onda kao da je malo stalo to venuće, ali ipak je jedna po jedna odlazila ... sad imam novih 20 komada i super rastu i napreduju ... a s onih još 7 nemam pojma što će biti .. isto imaju mlade listiće, ali kao da nemaju snage izrasti ... meni se čini da je to ipak bila neka pogreška u startu .. iako su one bile lijepe i zdrave kada sam ih kupila ... ipak nisu izdržale .. a na drugom balkonu mi stoji 30 crvenih .. prekrasnih ... jako napreduju .. pune cvijeta i lista ...

probaj ih odnijeti u poljoprivrednu apoteku i traži stručnu oso bu ... sigurno će znati o čemu se radi

evo,bila u poljoprivrednoj apoteci,odnijela sam par listova u svim fazama odumiranja:ne zna: i rekli mi tamo da je to hrđa pelargonija i da to nije niš strašno(moš mislit) i dali mi fungicid Baycor da time pošpricam i da će sve krenut na bolje...evo pošpricala upravo sada jer ove dane kiša nije prestajala..vidjet ću...mada sam sumnjičava...
nina_PŽ hvala na savjetu!!

karatas_os
15.06.2009., 07:39
Lijep pozdrav svima koji prate temu.

Lokacija u Baranji, svjeze obradjena zemlja u koju smo posadili mali vrt sa svim i svacim (crveni luk, maline, kupine, jagode, paradajz, mrkva, persin i sl.). ne zelimo koristiti nikakve umjetne preparate za zastitu biljaka i u pravilu nemamo velikih problema, ali buhac nam pravi probleme :mad: dakle, rikolu i rotkvicu je izmasakrirao, a sada i borkulu pocinje papati... moje pitanje je: da li postoji nesto na prirodnoj bazi sto bi pomoglo protiv buhaca? da li ima nekih biljaka cuvarica koje bi pomogle, ako ih posadim pored ugrozenih biljaka?

hvala puno!

darin
26.06.2009., 10:18
Kupi one štapiće koji se pikaju u zemlju. To uništava dugotrajno uši i nametnike ako ih se ne možeš drugačije rješiti.

sad su mi dosle i na paradajz :mad: ne znam smijem li ih icime tretirati a da paradajz kasnije bude upotrebljiv? iako, vec je visok metar i nesto a jos uvijek nema cvijeta...jel moguce da je to zbog tih usiju?

Nemruth Dagi
26.06.2009., 10:21
sad su mi dosle i na paradajz :mad: ne znam smijem li ih icime tretirati a da paradajz kasnije bude upotrebljiv? iako, vec je visok metar i nesto a jos uvijek nema cvijeta...jel moguce da je to zbog tih usiju?

Ne smiješ jesti....pitaj u poljoteki za nešto drugo.:mig:

arenx
28.06.2009., 13:29
Molim savjet, na ovom mom drvcu su se listovi nekako isušili i utanjili, a bili su baš mesnati, šta da napravim?
Evo i slika http://img222.imageshack.us/img222/5876/sandake051.jpg

Mist_Dragonlady
30.06.2009., 07:41
Anyone? Please!Male mi se gamadi opet namnožile!

Sada stavljam i sliku, nadam se da ćete mi moći pomoći.Slikani su na onim žutim ljepljivim pločama, i neke nisu najbolje vidljive - jednostavno mi fotić ne dozvoljava bolji fokus, ali se nadam da se razaznaje dosta za identifikaciju...

Please, ako neko zna o čemu se radi i kaj da koristim protiv toga - pišite! :s Velim, špricala sam ja njih i prošle i pretprošle godine, sa insekticidima iz poljoapoteke, ali to bi ih samo reduciralo na neko vrijeme da bi se opet vratili u velikom broju, pa nisam više pametna i ne znam kako da pomognem biljkama:(

http://i16.photobucket.com/albums/b8/cassandra_1976/Cvijece/SkakavciII.jpg

http://i16.photobucket.com/albums/b8/cassandra_1976/Cvijece/SkakavciI.jpg

Mene baš niko tu ne doživljava, ha?

I dalje mi ta čuda pustoše po biljkama, pošpricala sam ih s "Insect clean-om"(neki insekticid koji sam dobila u biljnoj ljekarni), i to je pomoglo da im se reducira broj, ali se nakon cca. 2 tjedna opet pojave u jatima...Opće ne znam kaj bi više, pa vas molim za pomoć!

vikica
03.07.2009., 16:39
Na listovima tikvica mi se pojavla neka bijela palež. Mislim da mi se to dogodilo jer sam ih previše nagruvala na malo mjesta :rolleyes:
Uglavnom napada smao listove tikvica, a ne i plod (pa me ne zabrinjava previše).
S kakvim eko pripravkom bi to mogla riješiti?

bond007
05.07.2009., 10:32
Mene baš niko tu ne doživljava, ha?

I dalje mi ta čuda pustoše po biljkama, pošpricala sam ih s "Insect clean-om"(neki insekticid koji sam dobila u biljnoj ljekarni), i to je pomoglo da im se reducira broj, ali se nakon cca. 2 tjedna opet pojave u jatima...Opće ne znam kaj bi više, pa vas molim za pomoć!
svaki insekticid ti traje nekoliko tjedana pa moraš ponovo

bond007
05.07.2009., 10:40
Molim savjet, na ovom mom drvcu su se listovi nekako isušili i utanjili, a bili su baš mesnati, šta da napravim?
Evo i slika http://img222.imageshack.us/img222/5876/sandake051.jpg
možda ti glista siječe žile, stavi malo cvjetala

Dino1979
11.07.2009., 12:43
Molim da mi kazete da li se kod mene radi o plamenjaci rajcice ili ne i sto je terapija odnosno lijek?
Unaprijed hvala.
http://img194.imageshack.us/img194/5316/p1020427.jpg-fotku rajcice mozete pogledati ovdje (s lijeve strane je pored krastavice)

Bramasole
14.07.2009., 22:00
Medeći cvrčak (Metcalfa pruinosa)
Problematični nametnici pojavili su se već prošle godine u mom i u susjedovom vrtu i samoposlužili se ukrasnim niskim grmljem, cvijećem i susjedovim drvom. Ove godine sam ih našla i na smokvi, a krenuli su i na rajčicu. Mislila sam da se radi o vunastim ušima, ali me zbunjivala njihova izuzetna pokretljivost - naime ti bijeli čuperci skaču, a kad odrastu i izgube vunasti prekrivač, sive su boje s neobično uzdignutim krilcima. Ako ih pokušam uloviti, pobjegnu na drugu stranu grane ili se spase skokom. Kad sam napokon saznala da u vrtu imam doseljenike iz Amerike koji obitavaju u Europi od 1979. i čije su prirodne neprijatelje (neodryinus typhlocybae) također morali uvesti iz Amerike, nisam se dobro osjećala; tim više što ne znam gdje bih mogla nabaviti te spasonosne "mušice" i kada je optimalno vrijeme za njihovu primjenu.
Ima li netko od vas kakvih pozitivnih iskustava u borbi protiv medećeg cvrčka - možda neki domaći recept na prirodnoj bazi, da ne ugrozim ovogodišnji urod smokvi i rajčica?

sunce moje
20.07.2009., 12:49
Imam na balkonu bršljan (hederu) i pojavile su se neke crne bubice koje stoje na stabljici i listu, ne lete, ali ko da guše list, on počinje kržljati. Ispod njih na rubu tegle se vidi neki prah, tamno smeđi-crni, valjda od tih buba. Što je to i s čime da ih potamanim?

deep in the sun
26.07.2009., 19:22
molim vas, nemam sad vremena prosrčati cijeli topik - na raznim biljkama u vrtu je nametnik, gljivica, što li, u vidu bijelog praha (najviše po stabljikama, a listovi onda trule), koji proizvode mali snježnobijeli kukci (izgledaju kao hrpica heroina il nečeg, ali onda se pokrenu i izbliza vidiš da je kukac, s nogama i svime ostalim).

na netu sam, prema fotkama, našla da to može biti:
- pepelnica (navodno postoje prava i lažna p.)
- bijela trulež (Sclerotinia sclerotiorum)
- štitasti moljac

i ne znam što još.
doduše, bijelu trulež itd, koliko vidim, ne uzrokuju kukci, nego gljivice

može li mi netko pomoći i reći mi kojim sredstvom se to suzbija (ako je uopće moguće suzbiti - nadam se da ne moramo počupati sve te biljke), i gdje ga se može kupiti

hvala!

mljac1
17.08.2009., 16:36
Na lovoru mi se pojavila ova gamad u ogromnim količinama (nametnici su sitni, ali su na fotkama povećani). Zna li netko o čemu se radi i kako se to tamani?

http://i288.photobucket.com/albums/ll178/mljac1/98cecf10.jpg

http://i288.photobucket.com/albums/ll178/mljac1/26d72c41.jpg

seceruuu
21.08.2009., 08:57
Trebam pomoć. Naime na našem placu gdje gradimo kuću nekad je bila hrastova šuma, ostalo je još par stabala koje bi ja narađe ocvikala ali mm neće(susjedni plac također gusta hrastova šuma),problem je u tome što je zemlja toliko neplodna da niti obična travas ne raste a bojim se šta će biti kad zasadimo umjetnu,moje pitanje je kako je najolje tu zemlju napraviti plodnom ako je to moguće, zemlja je puna mrava i to svih boja,kako se njih riješiti. Dali je najbolje prorati zemlju, stviti pravo stajsko gnojivo i novu zemlju(koju). Mi smo u istri i zemlja je crvena glinena.
Molim Vas za pomoć!

jana24
29.08.2009., 22:08
Molim pomoć! Kupila sam prekrasnu calatheu (rosea-picta) ali nakon sto sam se vratila s godisnjeg vidjela sam da ju je nesto napalo. prov rupice na listovima, pa su se onda poceli susiti listovi jedan po jedan. kad sam skuzila da na donjoj strani lista ima puno bijelih tockica otisla sam kupiti zastitu protiv nametnika i to sam stvila prosli tjedan, ali biljka i dalje propada. vidim da nema vise tih nametnika, ali s njom se nista jos ne dogadja. a listovi su skoro svi vec suhi (na krajevima),

Lena Leh
31.08.2009., 12:10
POMOĆ pliz! :moli:
Pojavile su mi se neke smeđe mrlje na Difenbahiji. I jedan list se gužva i počeo je propadati. Kaže mi jedna frendica da su to gljivice. Nisam baš sigurna. Zna li netko ovdje od čega bi to moglo biti i što da napravim? :ne zna:

http://img4.imageshack.us/img4/2982/p8240184.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/5379/p8240185.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/4889/p8240186.jpg

silvertiger
07.09.2009., 15:27
Mama je palmu Kentia Howea Fosteriana kupila prije tjedan dana u cvjećari. Zalila ju je i poprskala vodom. Sada su se listovi prošarali, dobili su smeđe mrlje, a stabljika počinje žutjeti od zemlje. Kako pomoći biljici, što je uzrok tome?

Na internetu sam joj nasao o toj palmi...

"Jedne od najpriznatijih i najljepsih sobnih ukrasnih biljaka su svakako palme. One su rasprostranjene u subtropskoj i tropskoj oblasti a ima ih preko hiljadu vrsta. Naravno od svih tih vrsta samo su neke pogodne za uzgajanje unutar kuce ili stana prije svega zbog velicine koja sigurno ne moze da stane u prosjecan stan. Ono sto krasi palme i cini ih posebnim jeste lepezasto lisce svijetle ili tamno-zelene boje. Ta boja varira od vrste do vrste palmi pa tako ide od zuckaste pa do sive boje. Odrasle palme od vrsta koje se gaje u stanu kao ukrasne biljke narastu i do 4 m ali je rast veoma spor te se zbog toga kaze da je uzgoj ovog cvijeca veoma tezak, i nimalo jednostavan.
Pored toga palme podnose tamna mjesta unutar kuce ali, naravno, brze rastu ako su vecinu dana smjestene na osvijetljnom prostoru.
Najzastupljenija palma koja se uzgaja kao ukrasna biljka je svakako Kentija palma (sobna, kraljevska palma) ili Howea forsteriana Becc. Porijeklom je iz Australije, a najvise je ima na otoku Lord Howe po kojem je i dobila naziv. Zanimljivo je da ova biljka podnosi zimsku temperaturu i do 10 stepeni C ali joj definitivno najvise odgovara temperatura od 16 stepeni C. Ljetna temperatura koja je preporucena za ovu biljku je 24 stepena i potrebno je da se u to vrijeme zalijeva 2 puta nedjeljno. Jednom mjesečno u vodu kojom se zalijeva dodavati gnojivo koje sadrzi sve potrebne hranjive tvari a u slucaju da dodje do gubitka boje lisca dodati gnojivo koje je bogato zeljezom. Neki smatraju da zimi treba prekinuti sa zalijevanjem sobne palme ali je preporuceno to ciniti barem jednom sedmicno i pri tome paziti da se ne pretjera jer to dovodi do toga da biljka pocne naglo da vene i truhne.
Palmu treba saditi u sto dublju vazu kako bi korijen mogao slobodno da se siri! Jos jedan bitan savjet: nemojte sobnu palmu drzati na promaji."

Da li smije odstraniti te listove?

octopussy
07.09.2009., 18:56
evo i ja muku mucim sa kentia palmom, dakle, napale je stitaste usi (kaze google :mama:) i nemam pojma s cim da se borim protiv njih, vratila sam se s mora i prepuna je, takoder, tu i tamo joj se preko noci grana posusi a i listovi joj zute pa ih ja sisam :( , visoka je skoro 2 metra i nalazi se u poslovnom prostoru, ima brdo svijetla i 2 metra je od vrata ali nije na propuhu. Koliko cesto da je zalijevam i kako da opet dode k sebi?

natali z
19.09.2009., 12:00
Pozdrav! Imam dracenu marginatu i na listovima su mi se počele pojavljivat smeđe mrljice, prvo žute a kasnije potamne i postanu smeđe, čini mi se da se brzo šire i ne znam kako da joj pomognem, u čemu je problem? Nisam primjetila nikakve nametnike a imam ju već dugo tako da mislim da nije riječ o nepravilnoj njezi, dosad je bilo sve u redu!

Lena Leh
21.09.2009., 12:05
POMOĆ pliz! :moli:
Pojavile su mi se neke smeđe mrlje na Difenbahiji. I jedan list se gužva i počeo je propadati. Kaže mi jedna frendica da su to gljivice. Nisam baš sigurna. Zna li netko ovdje od čega bi to moglo biti i što da napravim? :ne zna:

http://img4.imageshack.us/img4/4889/p8240186.jpg

Baš mi je žao što na ovoj temi više nitko ne odgovara niti pomaže. :(
Ja stvarno ne znam puno o biljkama i pravi sam početnik pa bi mi svaki savjet dobro došao.

Što se tiče ovog mog problema, mislim da je dobila smeđe mrlje jer sam ju previše zalijevala.
Sada je nisam zalijevala gotovo dva tjedna i još osjetim da je 2-3 cm ispod površine zemlja još vlažna. Kako se širenje smeđih mrlja zaustavilo sukladno s mojim zalijevanjem, rekla bih da je to bio problem.
Odlučila sam sve svoje biljke na proljeće presaditi u glinene tegle, jer ove plastične očigledno previše vlage zadržavaju čime se povećava rizik od truljenja korijena i sl.

Natali z – pogledaj ove moje fotke pa procijeni je li to to. Za druge moguće uzroke ne znam. :ne zna:

Edit: sada vidim da pišeš o draceni a ne difenbahiji. Svejedno, možda je uzrok isti. Koliko ju često zalijevaš, koliko je velika i kakva je i koliko velika tegla u kojoj se nalazi?

natali z
25.09.2009., 14:32
Baš mi je žao što na ovoj temi više nitko ne odgovara niti pomaže. :(
Ja stvarno ne znam puno o biljkama i pravi sam početnik pa bi mi svaki savjet dobro došao.

Što se tiče ovog mog problema, mislim da je dobila smeđe mrlje jer sam ju previše zalijevala.
Sada je nisam zalijevala gotovo dva tjedna i još osjetim da je 2-3 cm ispod površine zemlja još vlažna. Kako se širenje smeđih mrlja zaustavilo sukladno s mojim zalijevanjem, rekla bih da je to bio problem.
Odlučila sam sve svoje biljke na proljeće presaditi u glinene tegle, jer ove plastične očigledno previše vlage zadržavaju čime se povećava rizik od truljenja korijena i sl.

Natali z – pogledaj ove moje fotke pa procijeni je li to to. Za druge moguće uzroke ne znam. :ne zna:

Edit: sada vidim da pišeš o draceni a ne difenbahiji. Svejedno, možda je uzrok isti. Koliko ju često zalijevaš, koliko je velika i kakva je i koliko velika tegla u kojoj se nalazi?

Pa zalijevam ju jednom tjedno, ne preobilno ali niti joj ne fali vode. Mislim, vidim to po zemlji, cijelo ljeto ju tako zalijevam i sve je bilo ok, to joj se pojavilo u zadnjih mjesec dana. Srednje je veličine, nije jako mala a ni pretjerano velika. Tegla je dosta velika, prostora joj ne fali, no plastična je. Listovi joj djeluju zdravo, to sam primjetila samo na ovim najmlađim listovima, ostali su dobri, male smeđe mrljice, koje se šire polako. Prvo su svjetle, žućkaste boje i onda potamne. Stvarno ne znam što bi moglo bit, nikakvih nametnika nema, barem vidljivih. Grozno mi je kad to vidim.
I da baš je šteta što nema nikoga tko se malo više razumije, tema je dobra i korisna.

ivanka.b
26.09.2009., 20:10
Trebam pomoć. Naime na našem placu gdje gradimo kuću nekad je bila hrastova šuma, ostalo je još par stabala koje bi ja narađe ocvikala ali mm neće(susjedni plac također gusta hrastova šuma),problem je u tome što je zemlja toliko neplodna da niti obična travas ne raste a bojim se šta će biti kad zasadimo umjetnu,moje pitanje je kako je najolje tu zemlju napraviti plodnom ako je to moguće, zemlja je puna mrava i to svih boja,kako se njih riješiti. Dali je najbolje prorati zemlju, stviti pravo stajsko gnojivo i novu zemlju(koju). Mi smo u istri i zemlja je crvena glinena.
Molim Vas za pomoć!

Pozdrav svima na ovom korisnom forumu na kojem nažalost ima malo onih koji bi pomogli savjetima.
Iz mog ne prevelikog znanja mi se čini da bi cjeli plac trebalo dobro pognojit stajskim gnojem i duboko preorat a ako je zemlja teška treba dodat sloj pijeska makar sam i ja u tu metodu sumnjala ali se pokazalo da je vrko korisno.
Mravi će već nakon oranja biti manje a ako treba morat ćeš koristit neki insekticid jer ih treba smanjit na najmanju mjeru i tako ćeš unaprijed smanjit upotrebu insekticida za suzbijanje lisnih uši koje se jako množe u nekoj vrsti simbioze sa mravima.Nadam se da sam bar malo pomogla.Pozdrav.

ivanka.b
26.09.2009., 20:42
evo i ja muku mucim sa kentia palmom, dakle, napale je stitaste usi (kaze google :mama:) i nemam pojma s cim da se borim protiv njih, vratila sam se s mora i prepuna je, takoder, tu i tamo joj se preko noci grana posusi a i listovi joj zute pa ih ja sisam :( , visoka je skoro 2 metra i nalazi se u poslovnom prostoru, ima brdo svijetla i 2 metra je od vrata ali nije na propuhu. Koliko cesto da je zalijevam i kako da opet dode k sebi?

Pozdrav! Štitaste uši možeš iskorijeniti jedino da u posudu sa vodom staviš sredstva za pranje suđa i alkohola (na 5 litara vode 2 dcl alkohola)i mokrom krpicom jednostavno opereš palmine listove . postupak ponoviti za otprilike 2 tijedna.
Isti savijet je i za bršljan na balkonu jer crne bubice su vjerovatno štitaste uši (koje su smeđe ili crne boje ) a tamno smeđi -crni prah su gljivice koje rastu na tekućini koju ispuštaju štitaste uši i opasnije su za biljku od samih ušiju.
Za štitaste uši ja sam osobno isprobala sve moguće insekticide jer su mi se naselile na oleandar i ništa osim ovog nije pmoglo.

ivanka.b
26.09.2009., 20:54
molim vas, nemam sad vremena prosrčati cijeli topik - na raznim biljkama u vrtu je nametnik, gljivica, što li, u vidu bijelog praha (najviše po stabljikama, a listovi onda trule), koji proizvode mali snježnobijeli kukci (izgledaju kao hrpica heroina il nečeg, ali onda se pokrenu i izbliza vidiš da je kukac, s nogama i svime ostalim).

na netu sam, prema fotkama, našla da to može biti:
- pepelnica (navodno postoje prava i lažna p.)
- bijela trulež (Sclerotinia sclerotiorum)
- štitasti moljac

i ne znam što još.
doduše, bijelu trulež itd, koliko vidim, ne uzrokuju kukci, nego gljivice

može li mi netko pomoći i reći mi kojim sredstvom se to suzbija (ako je uopće moguće suzbiti - nadam se da ne moramo počupati sve te biljke), i gdje ga se može kupiti

hvala!

Pepelnica i bijela trulež su gljivične infekcije pa ti nažalost imaš štitasti moljac koji je jako otporan na sve moguće .Ja sam morala sve petunije lani počupat jer se jako raširio pa sam ove godine pazila i kad se pojavio na jadnoj tegli tu biljku bacila a sve drge pošpricala prirodnim sredstvom potiv insekata(aphicid) i dobro pognojila biljke da budu u boljoj kondiciji jer su onda otpornije.Možda zbog tih preventivnih mjera a možda i slučajno više štete nije bilo.

chrissy
10.11.2009., 14:05
Pomoooć!
Dobila sam gaultheriu, pošto prije nikad čula za to nisam, nemam pojma kak se to uzgaja, di da ju držim, kolko zalijevati!!??
Pitam zato jer mi je trenutno u tegli u sobi, zalijevam ju svaki dan ali joj očito tam ne paše jer su se listovi počeli sušiti... guglala sam ali nisam našla nikakvu korisnu informaciju... :ne zna:

ivanka.b
10.11.2009., 19:31
Chrissy biljka gaultheria procumbens spada u biljke otporne na hladnoću. ZA sretan život joj treba sjenovito i vlažno mjesto bez vapnenca pa je često sadmo ispod rododendrona i sličnog bilja koje voli kiselo tlo. Ako imaš vrt posadi je van,ako imaš balkon složi neku vrstu zimskog vrtića u tegli-naprimjer kombiniraj je sa vrijeskom,nekom patuljastom crnogoricom i slično a ako nemaš tu mogućnost probaj je stavit na najhladniji prozor smanji zaljevanje da preživi zimu pa će te u proljeće obradovat krasnim cvjetićima nalik đurđici.

chrissy
11.11.2009., 08:03
Hvala, sad mi je sve jasno... niš čudno da se suši kad je ja držim u totalno krivim uvjetima. :o danas biljkica ide na vrt... :cerek:

shtakinaath
07.12.2009., 10:09
glista? i ja imam glistu u jednoj loncanici...tako sam se prepala kad sam je vidjela-kod presadjivanja-da nisam stigla reagirati pa se zavukla opet u zemlju...ja sam mislila da su gliste dobre:(

shtakinaath
07.12.2009., 10:13
dakle, imam savjet koji jos nisam provjerila: prvo, mozes uzet pljugu i namrvit duhan u malo vode...pustis da odstoji, procijedis i s time poprskas biljku. drugi savjet (isprobala susjeda kad je imala stitaste usi na oleanderu): stavis 1-2 kapi carlija (onog za prat sudje) u vodu i s time, uz pomoc spuzvice, operes usi s njega...nemoj zaboravit i ispod listova, tamo navodno ostavljaju licinke. sretno!

shtakinaath
07.12.2009., 10:16
ista stvar (listovi tamne) se desava meni s mojim tulsijem (ocimum sanctum).....isto sam mislila da ga previse zalijevam, ali ako zalijevam manje, zemlja bude ispucana ko pustinja, a on se sav jadan objesi...ne znam kaj je to...isto ne vidim nikakve nametnike...to se desava samo na nekim listicima...pocinju tamnit od vrha, i susit se...grozno:(

shtakinaath
07.12.2009., 10:27
pa kvragu....sori, ljudi, ovi moji postici su trebali ici iza vasih, a ne se naslagat tu na dnu, jedan za drugim...ne kuzim,nekaj sam krivo napravila....sori.

shtakinaath
07.12.2009., 12:43
ljudi, sad sam opet isla poblize si promotrit nesretne tulsije, i vidjela sam neke duguljaste, sivkaste, skoro pa polu-prozirne kukce...mislim da su to lisne usi...polako se micu ili stoje na mjestu, ispod lisca....al tu je jos nesto: neki kao sivi mali skakavci...jako sitni...kad ih dodirnes, odskoci...kako se borit s tim "skakavcima"? procitala sam cijeli forum, ali mi server nece otvarat neke stranice....ne bi inace gnjavila istim pitanjem:( hvala na pomoci!!!

ivanka.b
07.12.2009., 19:23
ljudi, sad sam opet isla poblize si promotrit nesretne tulsije, i vidjela sam neke duguljaste, sivkaste, skoro pa polu-prozirne kukce...mislim da su to lisne usi...polako se micu ili stoje na mjestu, ispod lisca....al tu je jos nesto: neki kao sivi mali skakavci...jako sitni...kad ih dodirnes, odskoci...kako se borit s tim "skakavcima"? procitala sam cijeli forum, ali mi server nece otvarat neke stranice....ne bi inace gnjavila istim pitanjem:( hvala na pomoci!!!

Pozdrav ! U kemoboji a vjerovatno i drugdje ima sprej "Aphicid" pokušaj dobro poprskat to je na biljnoj osnovi i dost dobro za sve insekte a to je vjerovatno štitasti moljac .Ako je i neka vrsta uši iso djeluje .Dobro bi bilo biljku odmaknut od ostalih da se ne zaraze.Mislim da ima i bilokil sa produženim djelovanjem.

pahulja8
11.03.2010., 15:51
Evo ovako,radi se o jagodi.

Evo sam ih prije kojih mjesec dana stavila u pitare,obične plastične posude za cvijeće(prije su bili u vrtu,a to nije bilo pogodno mjesto,neću sad objašnjivati o tome).
2 veće sam stavila u 2 pitara,manje(3-4) u jedan dugački,lijepi.
I ništa,prilagodili su se,baš su lijepo izrasli novi listovi,samo mi jedna jagoda nije kako valja.I ona se isto obnovila,a evo danas gledam što je uopće o nje ostalo.

Uglavnom je pocrnila(sva!),listovi su skroz klonuli,a na naličju listova,sivo,pusto i neke narančaste točkice.Tražila sam po jednoj knjizi,bilo je jedino da ima jagodinu grinju,a sad jel to sigurno...

Što joj je i mogu li je ikako zaštiti?

eseper
18.04.2010., 12:56
Pozdrav, imam 2 problema.

Prvi je s rajčicama, koje sam posadio u vrt prije 10-15 dana, kada je dnevna temperatura dostizala 17-18°C (Dalmacija). No, došao je prodor s hladnijim zrakom pa je jedno jutro bilo samo 8°C, danju oko 10. To nije dugo trajalo, no očito je dugo trajalo za presadnice rajčica koje sam nekoliko dana prije tog prodora hladnog zraka stavio u zemlju. Po listovima su se pojavile kao neke pjegice, onako suhe, i sada gdje se to suho pojavilo nastaju nekakve rupice. Je li to od te hladnoće, ili je u pitanju nešto drugo. Hoće li mi se bilja dobro razvijati? Mladi listovi su većinom bez tih pjegica. Isto je i s krastavcima.

Drugo pitanje je vezano uz jagode. 90% ih je odlično, bujno, cvatu i prekrasno se razvijaju. No, na dvije mi se list počeo jako kovrčati, i malo kao da mijenja boju. U pitanju je vjerojatno neka bolest.

Hvala na odgovoru.

Dirk Pitt
18.04.2010., 13:19
Bok ljudi, evo sam prvi put na ovom dijelu foruma i trebam pomoć.

Naime, imam par krušaka koje sam posadio prošle godina i ovih dana sam primjeti oda su listovi dobili neku bolest.

Postat ću par slika jednog lista pa bih vas zamolio da znalci dijagnosticiraju o čemu se radi i što mi je činiti?

http://i42.tinypic.com/2vv964j.jpg

http://i39.tinypic.com/rcm3yb.jpg

Znači na listovima su se pojavile male crveno-roze točkice i listovi su se počeli uvijati.

Unaprijed hvala na pomoći!

crvena.naranča
21.04.2010., 10:53
Pomagajte!! dva tjedna sam uređivala svoj cvijetnjak, zasadila svakojakog cvijeća, postavila solarne lampice i patuljke. sve divno, krasno dok nisam primjetila jednog dana da mi je neko cvijeće rupičasto. i svaki dan sve više i više. neko mi se posušilo, većina ima rupice. to su većinom sitne rupice. prvo sam pomislila da su puževi jer već par godina imamo problema s njima, ali u ovih tjedan dana nisam vidla ni jednoga!! hitno trebam pomoć jer za na nekoliko dana više veću imati ni jednog cvijeta. i rupice nisu samo po cvijeću nego i po lišću, svemu živom u cvijetnjaku :( help :(

Jolanda
21.04.2010., 10:56
Pomagajte!! dva tjedna sam uređivala svoj cvijetnjak, zasadila svakojakog cvijeća, postavila solarne lampice i patuljke. sve divno, krasno dok nisam primjetila jednog dana da mi je neko cvijeće rupičasto. i svaki dan sve više i više. neko mi se posušilo, većina ima rupice. to su većinom sitne rupice. prvo sam pomislila da su puževi jer već par godina imamo problema s njima, ali u ovih tjedan dana nisam vidla ni jednoga!! hitno trebam pomoć jer za na nekoliko dana više veću imati ni jednog cvijeta. i rupice nisu samo po cvijeću nego i po lišću, svemu živom u cvijetnjaku :( help :(
meni se slično dogodilo i otkrila sam da su u pitanju male zelene gusjenice.

Jolanda
21.04.2010., 10:58
Bok ljudi, evo sam prvi put na ovom dijelu foruma i trebam pomoć.

Naime, imam par krušaka koje sam posadio prošle godina i ovih dana sam primjeti oda su listovi dobili neku bolest.

Postat ću par slika jednog lista pa bih vas zamolio da znalci dijagnosticiraju o čemu se radi i što mi je činiti?

http://i42.tinypic.com/2vv964j.jpg

http://i39.tinypic.com/rcm3yb.jpg

Unaprijed hvala na pomoći!
Znači na listovima su se pojavile male crveno-roze točkice i listovi su se počeli uvijati.
po opisu bih rekla da ih je napao crveni pauk.kupi otrov u apoteci i polij(ali bitno ti je što ti se nalazi u blizini jer ako i poliješ a susjed ne opet će ti doći)

Jolanda
21.04.2010., 11:01
Molim pomoć! Kupila sam prekrasnu calatheu (rosea-picta) ali nakon sto sam se vratila s godisnjeg vidjela sam da ju je nesto napalo. prov rupice na listovima, pa su se onda poceli susiti listovi jedan po jedan. kad sam skuzila da na donjoj strani lista ima puno bijelih tockica otisla sam kupiti zastitu protiv nametnika i to sam stvila prosli tjedan, ali biljka i dalje propada. vidim da nema vise tih nametnika, ali s njom se nista jos ne dogadja. a listovi su skoro svi vec suhi (na krajevima),

nametnici mogu biti i u zemlji,provjeri je.a i treba vremena da se biljka oporavi

karatas_os
21.04.2010., 11:10

da nije buhac? iako, nisam jos cuo da jede cvijece.. vise voli rotkvicu i rikolu koju posadim .. da im sve po spisku...

crvena.naranča
21.04.2010., 11:22
da nije buhac? iako, nisam jos cuo da jede cvijece.. vise voli rotkvicu i rikolu koju posadim .. da im sve po spisku...

ne znam... čudi me to da se ništa ne vidi golim okom. nema puževa, buha, nikakvog vidljivog nametnika... a rupica sve više :(

karatas_os
21.04.2010., 11:25
ne znam... čudi me to da se ništa ne vidi golim okom. nema puževa, buha, nikakvog vidljivog nametnika... a rupica sve više :(

buhac je dosta neprimjetan.....

crvena.naranča
21.04.2010., 15:53
http://i40.tinypic.com/11si1ki.jpg

ovako mi izgleda maćuhica - onaj drugi cvijet s lijeve strane je totalno propao tj. nestao:(

crvena.naranča
21.04.2010., 15:57
http://i39.tinypic.com/29opyiq.jpg

http://i40.tinypic.com/2qx3ih2.jpg - klinčić

http://i40.tinypic.com/sd1vmp.jpg

http://i39.tinypic.com/67mkw1.jpg - list đurđice

još jednom sam pregledala svo cvijeće i nisam našla ni jednog nametnika :( help ljudi, utrošila sam toliko novaca i vremena u to, a uskoro neću imati ništa :(

Jolanda
26.04.2010., 09:28
crvena.naranča navečer kad padne rosa ili rano ujutro provjeri,tako je i meni bilo pa sam otkrila zelene gusjenice. A i za svaki slučaj baci pužomor,mogu i oni biti krivci

karatas_os
26.04.2010., 09:38
crvena.naranča navečer kad padne rosa ili rano ujutro provjeri,tako je i meni bilo pa sam otkrila zelene gusjenice. A i za svaki slučaj baci pužomor,mogu i oni biti krivci

hmmm.. da su puzevi bilo bi slinavih tragova... ovo mi je jako cudno... definitivno nije buhac - prevelike su rupe... da mozda nemas susjeda koji ima golubove pa ti golubovi dolaze copkati cvijece? iako mi je i ova ideja klimava :)

crvena.naranča
26.04.2010., 10:35
samo da javim, našla sam uzrok.. odvratni ljigavci mali!!!! kroz dan ih uopće nema, samo kroz noć izlaze!!! i to sasvim slučajno kad sam išla malo kopati po zemlji, prvo iskopala jednog, pa drugog i tako redom. kupila sam feromol ali nisam primjetila neki napredak. oni i dalje grickaju moje cvijeće. razmišljam o pužomoru ali imam psa koji jede sve živo pa me strah pa se ne otrova :( savjet?

karatas_os
26.04.2010., 10:37
samo da javim, našla sam uzrok.. odvratni ljigavci mali!!!! kroz dan ih uopće nema, samo kroz noć izlaze!!! i to sasvim slučajno kad sam išla malo kopati po zemlji, prvo iskopala jednog, pa drugog i tako redom. kupila sam feromol ali nisam primjetila neki napredak. oni i dalje grickaju moje cvijeće. razmišljam o pužomoru ali imam psa koji jede sve živo pa me strah pa se ne otrova :( savjet?

a koji su to ljigavci? puzevi? ne mogu vjerovati da ti to rade puzevi - pa nema slinavih tragova!?!?!? to je obicno vrlo dobar indikator da tu puzevi puzu :)

crvena.naranča
28.04.2010., 11:45
da, puževi!!! nema apsolutno nikakvih slinavih tragova. zato sam odmah i prekrižila tu mogućnost. jako su sitni, jedva se vide, jako su slabo uočljivi!!!! veliki su pola centimetra, a tamane sve živo!!

karatas_os
28.04.2010., 11:52
da, puževi!!! nema apsolutno nikakvih slinavih tragova. zato sam odmah i prekrižila tu mogućnost. jako su sitni, jedva se vide, jako su slabo uočljivi!!!! veliki su pola centimetra, a tamane sve živo!!

ovo mi je potpuno nova informacija... pola cm?! hmmm... mozda ne bi bilo lose slijedece godine posaditi biljke koje puzevi vole, pa nek njih tamane... ne znam na pamet o kojim se biljkama radi, ali mislim da se moze naci na netu...

Mala nevolja
29.04.2010., 11:14
U rano proljeće posadila sam desetak ruža koje su se sve lijepo primile.
Zalijevam ih svako veće, prihranila sam ih organskim gnojivom.
Neke već imaju male cvijetne pupiće.
Sinoć sam primjetila da jedna izgleda klonulo, a vrhovi nekoliko listova da su suhi.
Sad sam ih detaljno pregledala, i gotovo sve imaju suhe vrhove.... dok ostatak biljke izgleda normalno.
Mislim, ne vrhove listova, već su mladi izboji koji su potjerali na vrhu grančica smeđi, suhi i obješeni.

Ništa nije pojedeno, nema nikakvih rupica.
Našla sam samo dva mala crna kukca s rilom, nalik pipi, valjda. I ubila ih, of course.

Jako sam zabrinuta. Zna li netko što je mojim ružama i čime da ih tretiram??

Unaprijed hvala.

eseper
29.04.2010., 21:25
Upomoć! Na rajčici koja je nedavno presađena i dobro se razvija, najveći listovi su poprimili laganu ljubičastu boju (samo na nekim rajčicama). Pretpostavljam da se radi o bolesti. Kojoj i kako protv nje? Hvala onome tko odgovori.

eseper
30.04.2010., 21:20
Nije moguće da nitko ne zna?

pizza
02.05.2010., 13:25
Esper, možda još oni koji znaju nisu vidli tvoj post.

To mi zvuči kao nedostatak fosfora kod rasta. Jel ima gnojiva ta tvoja rajčica? Ako nema insekata, a brzo raste, onda je to to. Naime biljke kad nemogu do minerala, koriste ono pohranjeno u lišću i to od najstarijeg prema mlađem. Probaj pognojiti, pa ako se zaustavi onda je problem riješen.

svemirska vila
02.05.2010., 16:41
HELP!!

Bok ljudi, molim vas pomoć. moje drvo života su napale neke štetočine, malo sam googlala i nisam sigurna dal su to štitatsti moljci (nisu baš tako bijele boje) ili su lisne uši?
Nametnici se nalaze isključivo na drvenastom dijelu biljke i po zemlji, nema ništa po listovima. Biljka se nalazi u poprilično sjenovitom dijelu stana, zalijevam 2 puta tjedno, primjetila sam recimo da su listovi prožutili u zadnje vrijeme, nisu više onako zeleni..
Ne znam što je to i kako liječiti biljku?

tnx

eseper
02.05.2010., 17:05
Esper, možda još oni koji znaju nisu vidli tvoj post.

To mi zvuči kao nedostatak fosfora kod rasta. Jel ima gnojiva ta tvoja rajčica? Ako nema insekata, a brzo raste, onda je to to. Naime biljke kad nemogu do minerala, koriste ono pohranjeno u lišću i to od najstarijeg prema mlađem. Probaj pognojiti, pa ako se zaustavi onda je problem riješen.

Ima gnojiva, i to stajskog. Ali, dat ću im i mineralnog.

Plavi kaputić
06.05.2010., 17:11
Ako može pomoć, na listovima blitve(koja je tek krenula) i na listovima krastavaca pojavile su mi se rupice u sredini lista, susjed kaže da su to puževi. lani su mi isto tako grickali blitvu, ali salatu ne. ove godine mi se čini kao da je toga više.
kako se najlakše riješiti tih nametnika, neki predlažu pivu, talog od kave, pužomor? šta bi bilo najbolje? imam dva pasa ali oni do tamo ne mogu, opet ne bi htjela otrovati lokalne mačke, jer kažu da je pužomor otrovan!

antesimo
07.05.2010., 08:18
http://yfrog.com/0raliensbugs04j

mish mali
08.05.2010., 12:51
Pozdrav dragi vrtni forumaši!
Molim Vas da mi kažete čim se tretiraju tzv. uši ( male zelene bubice ) koje se pojavljuju na cvijeću ( onako nasađene jedne na druge ), imam ih na ružama i sad su mi prešle i na maćuhice ( koje jednostavno nisu izdržale ) sve su ih pojele

skorpion1
16.05.2010., 13:25
imam u vrtu posijanu kamilicu, krasno procvalo, ali napale su je neke crne uši po stabljikama i na cvijetu sitne crne mušice ili bubice (?) kako se riješiti nametnika ?
hvala

skorpion1
16.05.2010., 13:27
crvena.naranča

ona trajnica lijevo na ekranu od maćuhice zimi ostaje pod zemljom i na proljeće se obnavlja, imam u vrtu i lišče se prekrasno razvilo, - pokrivačica tla, kao puzavac i posloje budi grmići prekrasnog lista

skorpion1
16.05.2010., 13:32
Pozdrav dragi vrtni forumaši!
Molim Vas da mi kažete čim se tretiraju tzv. uši ( male zelene bubice ) koje se pojavljuju na cvijeću ( onako nasađene jedne na druge ), imam ih na ružama i sad su mi prešle i na maćuhice ( koje jednostavno nisu izdržale ) sve su ih pojele

- pitroid- prašak za ruže i cvijeće , posipati kad je suho:top:

ivanka.b
31.05.2010., 19:54
[QUOTE=Plavi kaputić;26513553]Ako može pomoć, na listovima blitve(koja je tek krenula) i na listovima krastavaca pojavile su mi se rupice u sredini lista, susjed kaže da su to puževi. lani su mi isto tako grickali blitvu, ali salatu ne. ove godine mi se čini kao da je toga više

Borba sa puževima je neprekidni izvor frustracija vrtlara pa ću iznijet nekoliko svojih iskustava.Prvo pravilo je ne postavljajte nikakve mamke koji mirišu tipa pivo ili prevrnute kore od narandži jer puž osjeti miris na dvjesto metara pa ćete u svoj vrt dovest sve susjedove puževe ostavite ih susjedu imate i svojih dosta.
Isto pravilo vrijedi i za sadnju kadifica koje mnogi sade da bi brali puževe ispod njih.Povrtnjak bi bilo dobro ogradit limenim profilima koji su napravljeni baš za to ali kako je to najčešće nemoguće dobro je oko gredica posut piljevinu koja će ih poprilično ometat a poslije se ukopa u zemlju i popravlja strukturu tla.Može poslužit i sjeckana slama,suho sjeno i slično.Ja na gredice sa cvijećem i travu bacim pužomor kad je najezda velika i dosad mi se nije ni pas niti susjedine mace potrovale-možda imaju neki instikt ili ih bog čuva.Po povrtnjaku ne bacam pužomor ali je ograđeno pa baš nemam ni potrebu.Dobro je mjestimično stavit koju dasku pa će se puževi po danu skrit pod nju i ljepo ih pokupite.

ivanka.b
31.05.2010., 19:59
Vidim da mnogi muku muče sa raznim vrstama uši i savjetujem Bilokil sprej koji ima u svim poljoapotekama .Kome se da igrat uvarak od kopriva je jako dobar .

Madame Hooch
14.06.2010., 13:41
trebam pomoć !!!
imam dvije jednake plitice sa Čuvarkućama koje su lani izgledale ovako
http://img152.imageshack.us/img152/7263/1000571ng5.jpg
nakon cvatnje (što je normalno) velike rozete su odumrle a male se razmnožile do razine slapova preko posude
proljetos sam obrstila sve šta je visjelo preko ruba, nešto razdjelila, nešto posadila u novu pliticu

e sad, ova krajnje lijeva i krajnje desna pokazuju znakove propadanja (napominjem da su do sada jako dobro podnosile i duboke -°C i visoke +°C)
lijeva crvenolisna trune od korijena prema gore, a desna tamnozelena se usahnula i živi, ali rozete su zatvorene i nevesele

sumnjam na ose drvarice koje su se (možda) ugnjezdile u potkorjenje, jer ništa u zalijevanju ili položaju nisam mijenjala

Smotani2
15.06.2010., 10:47
Vidim da mnogi muku muče sa raznim vrstama uši i savjetujem Bilokil sprej koji ima u svim poljoapotekama .Kome se da igrat uvarak od kopriva je jako dobar .

Ili neopitroid.

I ja imam jedno pitanje - radi se o bolesti nazvanoj "vodena gnjiloća" - na zeljaricama. Pojednostavljeno, počinje gnjiliti od srca. Biljci nema spasa.

Ili možda ima?

Ima li tko rješenje?

coco zoe
17.06.2010., 01:48
Korijander koji su mi napale zelene uši špricam mješavinom vode i deterdženta za suđe (savjet s neta :mig:). Ak to ne upali, mogu li ga poprskat biokilom, a da poslije bude za jesti? Jel on potpuno neškodljiv? Il ima neka karenca?

Smotani2
17.06.2010., 06:43
Opet, neopitroid.
Ekstrakt biljke buhač. Neotrovan ( naravno, ne smiješ ga pojesti...). Detergent za suđe samo će ti ubiti biljku...

panorama
18.06.2010., 20:25
trebam pomoć !!!
imam dvije jednake plitice sa Čuvarkućama koje su lani izgledale ovako
http://img152.imageshack.us/img152/7263/1000571ng5.jpg
nakon cvatnje (što je normalno) velike rozete su odumrle a male se razmnožile do razine slapova preko posude
proljetos sam obrstila sve šta je visjelo preko ruba, nešto razdjelila, nešto posadila u novu pliticu

e sad, ova krajnje lijeva i krajnje desna pokazuju znakove propadanja (napominjem da su do sada jako dobro podnosile i duboke -°C i visoke +°C)
lijeva crvenolisna trune od korijena prema gore, a desna tamnozelena se usahnula i živi, ali rozete su zatvorene i nevesele

sumnjam na ose drvarice koje su se (možda) ugnjezdile u potkorjenje, jer ništa u zalijevanju ili položaju nisam mijenjala

Trebalo bi pogledati da biljke nemaju korijenske uši ( svijetle nakupine slične pepelu od cigareta ). Ako ima, temeljito oprati korijenje i tretirati nekim sredstvom.

zala 52
25.06.2010., 19:44
Na mom divnom ginsengu pojavile su se lisne uši:( sa čime da ga liječim?

pizza
26.06.2010., 11:48
Biokillom ili jako blagom sapunicom, ali jako blagom.

I treba ga špricati svaki dan odstajalom vodom jer uši ne vole vlažno lišće. Pri tome ne mislim da zalijevanje, ja svoje špricam svaki dan kad i orhideje, a potopim ga jednom u 2 tjedna. I to ako imam, u gnojivo za limune, nevjerovatno mu odgovara baš to gnojivo. Valjda zbog željeza. Gnojene biljke su otpornije na nametnike i biljne bolesti.

zala 52
26.06.2010., 16:34
Biokillom ili jako blagom sapunicom, ali jako blagom.

I treba ga špricati svaki dan odstajalom vodom jer uši ne vole vlažno lišće. Pri tome ne mislim da zalijevanje, ja svoje špricam svaki dan kad i orhideje, a potopim ga jednom u 2 tjedna. I to ako imam, u gnojivo za limune, nevjerovatno mu odgovara baš to gnojivo. Valjda zbog željeza. Gnojene biljke su otpornije na nametnike i biljne bolesti.

hvala, pokušat ću s biokillom

luka lik
26.06.2010., 17:12
Ja imam lisne uši (crne) na ruži pa me zanima čime ih uništiti ili ukloniti.Znam da su Bubamare prirodni neprijatlji istih ali gdje da nabavim bubamare???

idiotko
28.06.2010., 23:54
Pozdrav. Imam problem. Sve, ali apsolutno sve grmove na dvorištu osim tuja, napale su neke beštije (vidi linkove na kraju)! Šta je to? Ne postoji 1 cm prostora bilo na stabljici, bilo na listu, a da nijie prekriven time. U početku sam mislio da su to neka jajašca, ali sad kad pozumiram fotku čini mi se kao da ima glavu i nožice. Kad se zdrobe prstima, ostavljaju žutu boju na prstima. Čime se to može ubiti? Dali to neko sredstvo, ako postoji, može naštetiti psima? Tnx

http://img202.imageshack.us/img202/7977/dsc03349y.jpg
http://img804.imageshack.us/img804/3927/dsc03350.jpg
http://img149.imageshack.us/img149/236/dsc03351o.jpg

ivanka.b
29.06.2010., 12:52
Ja imam lisne uši (crne) na ruži pa me zanima čime ih uništiti ili ukloniti.Znam da su Bubamare prirodni neprijatlji istih ali gdje da nabavim bubamare???

Ako želiš nešto ekološko složi uvarak od 10 dkg koprive i 1 litra vode nek odstoji 3 do 5 dana,procjedi i razrijedi sa par litara vode (može čak do 10l)i pošpricaj.Tako ćeš se rješit uši a nećeš potrovat niti jednu bubamaru jer nažalost sami smo krivi što bubamara nema-ubijamo ih insekticidima a ubijaju ih i mravi pa borba protiv mravi spada u nastojanje da vratimo bubamare u svoje vrtove.Ja sam sva ponosna što ih ima sve više u vrtu.

ivanka.b
29.06.2010., 13:04
[QUOTE=idiotko;27502578]Pozdrav. Imam problem. Sve, ali apsolutno sve grmove na dvorištu osim tuja, napale su neke beštije

Za ovako jak napad ja bi primjenila neki insekticid .Najbolje je uzeti jedan list i otić u najbližu poljoapoteku i posavjetovat se . Dok špricaš i bar sat dva iza toga iz zone rada treba maknut djecu i male životinje i nebi trebalo bit problema.
Kad se rješiš ovih živina obavezno biljke pognoji jer ovo će ih iscrpiti a kad su u slaboj kondiciji kao magnet su za nametnike i boleštine.Pognojiti možeš tako da poprskaš otopinom folifertila jer je folijarno gnojenje u ovo doba najučinkovitije.

neve_ergosum
29.06.2010., 16:18
Daklem, pojavise se nametnici na bosiljku, origanu, persinu i cherry rajcici...smrc...
Sudeci po nekim prethodnim napisima da se zakljuciti da su neki od njih lisne usi (jedni su prozirni i nemaju krila, a drugi su i smeđi i sitni - samo na persinu).

Nisam sigurna koje su vrste ovi nalik na male skakavce: velicine oko 5mm, odskoce daleko kad im se priblizis, sivo-bijele boje

http://img689.imageshack.us/img689/2673/rajcica.jpg (http://img689.imageshack.us/img689/2673/rajcica.jpg/)

steta: bijele isusene mrlje/tockice, ponegdje do njih i crne tockice

http://img249.imageshack.us/img249/8370/bosiljak.jpg (http://img249.imageshack.us/i/bosiljak.jpg/)

Sve bi treblo biti za konzumaciju, dakle dolaze u obzir samo "bio lijekovi".
Kopriva i tuširanje, ha?

idiotko
30.06.2010., 01:22
Zahvaljujem na odgovoru!
Pozdrav.

Jelsa
05.07.2010., 07:05
Ako mi možete pomoći:
Po pelagonijama mi stalno lete nekakve mušice. Pokušala sam prskati sa bio kilom ali bez rezultata.
Ima li netko savjet?

nedica
05.07.2010., 09:01
Ako mi možete pomoći:
Po pelagonijama mi stalno lete nekakve mušice. Pokušala sam prskati sa bio kilom ali bez rezultata.
Ima li netko savjet?

probaj špricati da u litru vode staviš malo deterdženta za suđe, mora se ponoviti više puta

Jelsa
06.07.2010., 13:59
probaj špricati da u litru vode staviš malo deterdženta za suđe, mora se ponoviti više puta

Nedice, hvala.
Koliko deterdženta? Par kapi na litru?

pizza
06.07.2010., 16:37
Ako mi možete pomoći:
Ima li netko savjet?

Ako ti leti gnat, a izgleda kao obična vinska mušica, onda ćeš morati kombinirati jer ti samo biokil nije dosta. Trebaš nabaviti ljepljive žute pločice za sobne biljke (male pločice) i onda obavezno postaviti u teglu. Višak ljepila se lako skida acetonom i sapunom sa prstiju. I obavezno 1x tjedno prije zalijevanja prskati zemlju biokilom da uništiš i ličinke. Pločice će zaustaviti odrasle jedinke a biokil će spriječiti da tamo polažu jajašca i nakon nekog vremena ih neće biti više. Privlači ih vlažna zemlja, pogotovo na vrhu tako da probaj zalijevati odozdo. Ako je 1-2 cm od površine zemlja suha, onda tamo mušice neidu.

Merlina
06.07.2010., 18:01
Molila bih savjet:).

U velikim žardinjerama imam posađeno više ruža. Neke super napreduju, no sad mi se desilo da su na tri ruže otpali gotovo svi listovi (grane su ostale gole) a pupoljci se posušili.
Da li je to jednostavno posljedica ljeta pa im je sezona prošla ili je u pitanju neki nametnik?

Jelsa
06.07.2010., 21:30
Ako ti leti gnat, a izgleda kao obična vinska mušica, onda ćeš morati kombinirati jer ti samo biokil nije dosta. Trebaš nabaviti ljepljive žute pločice za sobne biljke (male pločice) i onda obavezno postaviti u teglu. Višak ljepila se lako skida acetonom i sapunom sa prstiju. I obavezno 1x tjedno prije zalijevanja prskati zemlju biokilom da uništiš i ličinke. Pločice će zaustaviti odrasle jedinke a biokil će spriječiti da tamo polažu jajašca i nakon nekog vremena ih neće biti više. Privlači ih vlažna zemlja, pogotovo na vrhu tako da probaj zalijevati odozdo. Ako je 1-2 cm od površine zemlja suha, onda tamo mušice neidu.

Malo sam sad pročitala o gnatu i mislim da to nije to.
Ove "moje" su sivkaste i veće od vinske mušice i vidim ih samo da lete oko pelagonija.:ne zna:

jellenna
08.07.2010., 09:05
Pozdrav svima,
zna li netko uzrok žućenja listova lovor višnje i kako se to suzbija?
I dobile su mi nekakve male pjegice oko ruba listića..

vrabec-te-dal
09.07.2010., 15:02
imam na biljkama nešto kao vatu. sve se kao mraz primilo. a tek sam onda skužila i bubu koja je isto bijele boje.
kak se toga riještiti.
(vanjske biljke, neka živica i sad mi sa živice prešlo na paradajze i grah)

tercijarni dodatak
10.07.2010., 15:28
prije 3 mj. sam kupila obicnu crvenu pelargoniju i super je rasla, cvjetala... dok danas nisam primijetila da su joj listovi pozutjeli, a neki se cak skupili i smedji su... kad sam isla otkinuti jedan takav list, primijetila sam da je na rezu sa stabljikom ostalo nesto smedje, kao zemlja... primijetila sam i da je stabljika smedja, i kad sam je isla prepoloviti, i ona je bila puna toga smedjeg kao zemlja... nemam pojma o čemu se radi i sto se dogadja mom cvijecu :((( cak ni google ne pomaze, pa se nadam da vi možete...

al sve mi se čini da biljci nema spasa... jer od 6 bočnih strana, tri mi se čine zaražene, a one sto su jos zdrave, stoje na istoj glavnoj kao i ove preostale...

Blaža85
13.07.2010., 20:51
kaktusi su mi počeli žutjeti,neznam zašto??nemaju više onako zdravu zelenu boju..
na suncu su cijelo do 5 popodne,ne zalijevam ih često.

theorema
17.07.2010., 10:06
jel zna tko kako postupati s madagaskarskim palmama?

pizza
17.07.2010., 11:26
Malo sam sad pročitala o gnatu i mislim da to nije to.
Ove "moje" su sivkaste i veće od vinske mušice i vidim ih samo da lete oko pelagonija.:ne zna:

I meni su moje bile samo oko limuna jer im se zemlja presporo sušila. Odonda ih potapam i uopće ne zalijevam odozgo.

Također neke biljke 'tjeraju' kukce...bosiljak, mirisne perlagonije...dobro ih je imati blizu.

kaktusi su mi počeli žutjeti,neznam zašto??nemaju više onako zdravu zelenu boju..
na suncu su cijelo do 5 popodne,ne zalijevam ih često.
Jesu li odmah izašli na sunce iz sobe ili su postepeno navikavani? Ako je nagli prijelaz onda ih sunce može spržiti. Ja bi ih na tvojem mjestu makla sa sunca od 10 do 17 dok je sunce jako bez obrzira kako rastu jer ovo sunce isijava puno jače neogo prethodnih godina i moguće je da su se spržili.

Black Molly
22.07.2010., 10:39
imam na biljkama nešto kao vatu. sve se kao mraz primilo. a tek sam onda skužila i bubu koja je isto bijele boje.
kak se toga riještiti.
(vanjske biljke, neka živica i sad mi sa živice prešlo na paradajze i grah)

I mene zanima ima li netko odgovor na ovo. Meni je identična vatasta buba napala mini ružu. :ne zna:

Stavljala sam po njoj pepeo od cigareta, pa je kao malo otišla, no nakon 2 dana je preselila na drugu stabiljku.

Black Molly
22.07.2010., 10:59
Evo, našla sam, pa ako netko ima isti problem, nadam se da će mu pomoći :mig:

Vunaste uši

http://i306.photobucket.com/albums/nn274/sumarko/VRT/schaedlinge_5.jpg

Simptomi: Žućkasti listovi i oslabljen rast posljedica su napada ovog nametnika. Ove životinje prekrivaju se ljepljivim i vati nalik tvorevinama, koje prije svega nalazimo na donjoj strani listova i u korijenu lista. Štitaste uši sišu biljne sokove.
Sprečavanje: Uravnoteženo gnojenje biljke, izbjegavanje toplog i suhog zraka.
Liječenje: Ovog nametnika možemo lako uočiti i odstraniti s kistom, pincetom ili štapićem za uši. Kao i pri štitastim ušima, protiv ovog se nametnika borimo otopinom špirita i sapuna ili pripravcima na bazi parafina. Od korisnih životinja pomaže australska božja ovčica.

jellenna
09.08.2010., 13:50
Pozdrav svima,
zna li netko uzrok žućenja listova lovor višnje i kako se to suzbija?
I dobile su mi nekakve male pjegice oko ruba listića..

Zna li netko?

Ego
11.08.2010., 15:06
Imam problem s maslinom. Neke grane su joj se počele savijati i sušiti, kora i lišće su joj prektiveni nečim crnim, kao da je premazano katranom, a mjestimice su prisutne i izrasline crne boje. Okolo vidim dosta mrava, tako da sumnjam na nekakve uši. Ako netko zna što bi to moglo biti i kako riješiti, bit ću zahvalan. Evo nekoliko slika:

http://i155.photobucket.com/albums/s315/Ego1607/Maslina/DSC02184.jpg

http://i155.photobucket.com/albums/s315/Ego1607/Maslina/DSC02183.jpg

http://i155.photobucket.com/albums/s315/Ego1607/Maslina/DSC02179.jpg

http://i155.photobucket.com/albums/s315/Ego1607/Maslina/DSC02187.jpg

Lena Leh
11.08.2010., 21:11
Molim pomoć!
Čini mi se da je ovo palma ali nisam sigurna. Tako da ne znam jesu li ove sitne crne točkice po njoj normalne ili su to nekakvi nametnici? Nekako mi je sitno za uši no ne znam. Ako netko ima istu biljku doma neka mi pomogne.

http://i595.photobucket.com/albums/tt37/LenaLeh/Biljke/IMG_5528-1.jpg

http://i595.photobucket.com/albums/tt37/LenaLeh/Biljke/IMG_5526.jpg

theorema
16.08.2010., 11:12
moj pahipodij je bolestan već neko vrijeme i ne znam što da napravim.
imao je lijepe listove koje je zimi odbacio, dobili su crne fleke, polako pocrnili i otpali
i evo od tada se muči, svaki tjedan tjera nove listiće, koji dobiju iste takve mrlje, smežuraju se i padnu.
mislila sam da ga previše zalijevam (1 tjedno) pa sam smanjila, al nit je bolje, nit je lošije
za to vrijeme biljka je narasla 4 cm u visinu
http://img148.imageshack.us/i/p8160007r.jpg/
http://img59.imageshack.us/i/p8160006.jpg/

stefi2311
28.08.2010., 16:10
Hey da li netko zna zašto mi magnolija ima svijetle listove ???? Kad istjera novi listić jako je svijetli i počne dobivati smeđe točke koji trunu ????
help

Haludovo
30.09.2010., 13:31
Što je ovo (http://www.forum.hr/showpost.php?p=29237126&postcount=874)!

Prenešeno sa podforuma svijet oko nas.

bambus_1
07.10.2010., 14:44
Je li netko prskao sa Boxerom,protiv pipe na lovor višnji i kakva su vam iskustva,jesu se nametnici uništili?

sjena.
22.10.2010., 08:40
Imam problem s maslinom. Neke grane su joj se počele savijati i sušiti, kora i lišće su joj prektiveni nečim crnim, kao da je premazano katranom, a mjestimice su prisutne i izrasline crne boje. Okolo vidim dosta mrava, tako da sumnjam na nekakve uši. Ako netko zna što bi to moglo biti i kako riješiti, bit ću zahvalan. Evo nekoliko slika:

Jesi li riješio ovo, Ego?

Jesu li gljivice? Poslije se pojavi i tzv. medna rosa koja privlači ostale štetnike.

Vjerojatno je gljivično oboljenje + štetnici... ako nisi, treba što prije tretirati nekim fungicidom i insekticidom...

Betty D.
16.12.2010., 18:39
Evo, našla sam, pa ako netko ima isti problem, nadam se da će mu pomoći :mig:

Vunaste uši

http://i306.photobucket.com/albums/nn274/sumarko/VRT/schaedlinge_5.jpg

Simptomi: Žućkasti listovi i oslabljen rast posljedica su napada ovog nametnika. Ove životinje prekrivaju se ljepljivim i vati nalik tvorevinama, koje prije svega nalazimo na donjoj strani listova i u korijenu lista. Štitaste uši sišu biljne sokove.
Sprečavanje: Uravnoteženo gnojenje biljke, izbjegavanje toplog i suhog zraka.
Liječenje: Ovog nametnika možemo lako uočiti i odstraniti s kistom, pincetom ili štapićem za uši. Kao i pri štitastim ušima, protiv ovog se nametnika borimo otopinom špirita i sapuna ili pripravcima na bazi parafina. Od korisnih životinja pomaže australska božja ovčica.Ne znam hoće li se vidjeti dobro na slikama, ali jel ovo na mojoj krasuli isto to?

Bila je vani, kad je postalo hladno stavila sam ju unutra i zadnjih 10 dana su joj užasno počeli padati listovi, a zadnjih 7 dana ima to bijelo na sto mjesta :( Ne znam što da napravim da se to ne događa, bilo bi mi žao jako da mi cijela ode...

U sobi u kojoj je ni nije jako toplo, ali je suh zrak... Kad pokušam skinuti te bijele dijelove oni samo otpadaju...

http://img69.imageshack.us/img69/2173/krasula1.th.jpg (http://img69.imageshack.us/i/krasula1.jpg/)

http://img651.imageshack.us/img651/5433/krasula2.th.jpg (http://img651.imageshack.us/i/krasula2.jpg/)

http://img819.imageshack.us/img819/2787/krasula3.th.jpg (http://img819.imageshack.us/i/krasula3.jpg/)

Betty D.
02.01.2011., 19:21
Nitko ne odgovara, a moje drvce se muči :(

Ako su to te vunaste uši, napravit ću ovo negdje gore napisano

Liječenje: Ovog nametnika možemo lako uočiti i odstraniti s kistom, pincetom ili štapićem za uši. Kao i pri štitastim ušima, protiv ovog se nametnika borimo otopinom špirita i sapuna ili pripravcima na bazi parafina. Od korisnih životinja pomaže australska božja ovčica.

Kak napravim tu otopinu špirita i sapuna? Koliko čega?

Micanje pincetom i kistom ne pomaže, stalno se stvaraju nove uši...

nedica
03.01.2011., 20:54
probaj očistiti da u vodu dodaš malo tekućine za suđe

18Delta
05.01.2011., 15:32
pokušaj sa sistemskim insekticidom.

za vunaste uši treba ti neki dimetoat (BEVETOX) i slični. guglaj pa vidi di ima za kupit. princip djelovanja jest da se otrov zadržava u biljnom soku, dakle u hrani vunastih ušiju.

usput, time ne prskaj krizanteme i biljke od kojih ubireš plodove (ili čekaj da minimalno tjedan dana prođe)

soul2soul75
09.01.2011., 08:08
omjer za razređivanje bijelog ulja

--------------------------------------------------------------------------------

prošle godine sam u apoteci kupila bijelo ulje za štitaste uši i super mi je pomoglo , sad mi se ponovo javile uši na oleandr pa bih ponovila postupak medjutim na bočici bijelog ulja je otpala etiketa pa više ne znam u kojoj koncentraciji se koristi tj. u kojem omjeru sa vodom se razredjuje

radi se o Herbos-ovom bijelo ulju
ako netko zna molim pomoć

skorpion1
09.01.2011., 16:37
dali mi netko može reći: kako cijepiti staru sortu jabuke
jabuka je izvrsna ali stara već 40 godina i želim istu sortu o bnoviti.
hvala unaprijed

petra00
12.03.2011., 23:41
Možda ti ovo može pomoći.
Oko 45 minute Kornelija objašnjava kako to napraviti, klikni na datum 27.02.11.:)

http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews%5bcat%5d=205

buhtlica5
29.03.2011., 09:28
pozdrav svima,
nemam vremena za guglanje pa ako mi netko može pomoći:
imala sam mislim, štitaste uši na šefleri koje su prešle na skoro sve ostale biljke u njenoj okolici..to je bilo jesenas, tuširala sam biljčice, prskala ih onsekticidom i mješavinom likvija i vode, prala listove, skidala uši alkoholom po listovima i stabljikama itd...u jednom trenutku mi se činilo da se sve to malo smirilo i skoro ko da je prošlo..
e sad, šeflera je skroz odbacila listove i krenula s novima, na nekim se sada pojavljuju hrđave, smeđe točkice, ne izgleda mi ko uš jer nije ona izbočina onak, više kao da je bas malo list spaljen...to se pojavi odmah na malom listiću i kako raste list raste i to..
trebala bih je presaditi, mislila sam isprati korjenje i komplet zemlju mjenjati, ali se bojim ako je stavim na balkon da će mi opet svo cvijeće zaraditi (tih par zaraženih cvijetova izolirano je cijelu zimu u fodinuku, na proljeće sele obično van)
eto, nadam se da sam bila jasna, i dami netko može pomoći,

hvala vam puno puno:)

kviskać
29.03.2011., 10:15
Na fikusu benjamini primijetila sam kuglasti smotuljke slične paučini koje kada stisnem imaju crvenu boju. Nalaze se između lista i grane. To sam sve očistila, ali primijetila sam da mi i listovi pucaju i pojavljuju se žute točke koje se zatim suše. Jel se radi o crvenom pauku? Kako to mogu riješiti u stanu, valjda ne moram prskati s otrovom budući je biljka u kući. Hvala na odgovorima

Lullaby051
30.03.2011., 18:41
dobila sam prije tjedan dana pelargoniju,već zasađenu u teglu,još neprocvjetalu.pred neki dan sam primjetila u zemlji bijelog crvića pa sam malo prekopala i našla još tri!uglavnom,izvadila sam je iz te zemlje,očistila oko korijenja koliko sam mogla i presadila je u drugu teglu i novu zemlju.donji listovi su malo smežurani i počeli su dobivati smeđu boju,na nekima su se pojavila i raspuknuća.držim je na balkonu,no maknem je sa direktnog sunca(prozor mi gleda na jug).dali je moguće da su to opekline od sunca(negdje sam čitala da se biljkama može i to dogoditi) ili su je napali nekakvi nametnici??gledam,gledam,ali niš nevidim......inače sam totalna neznalica o cvijeću,nažalost :( ali pokušavam naučiti :)

petra00
01.04.2011., 22:05
dobila sam prije tjedan dana pelargoniju,već zasađenu u teglu,još neprocvjetalu.pred neki dan sam primjetila u zemlji bijelog crvića pa sam malo prekopala i našla još tri!uglavnom,izvadila sam je iz te zemlje,očistila oko korijenja koliko sam mogla i presadila je u drugu teglu i novu zemlju.donji listovi su malo smežurani i počeli su dobivati smeđu boju,na nekima su se pojavila i raspuknuća.držim je na balkonu,no maknem je sa direktnog sunca(prozor mi gleda na jug).dali je moguće da su to opekline od sunca(negdje sam čitala da se biljkama može i to dogoditi) ili su je napali nekakvi nametnici??gledam,gledam,ali niš nevidim......inače sam totalna neznalica o cvijeću,nažalost :( ali pokušavam naučiti :)

Pošto ne vidim sliku ne mogu reći je li to hruštov crv ili ne, ali nije ni bitno neka napast jeste.

Uglavnom nakon par ružnih iskustava gdje su mi ti crvi pojeli i oštetili korjenje biljke, sam počela satavljati granule otrova za napasnike u zemlji.
Te granule ćeš naći u poljoprivrednoj apoteci. 1kg stoji 55 kn i ta vrećica ti može trajati par godina.

Danas sam to dodavala u zemlju oko biljaka.

Napasnike zaustaviti ne možeš, jedinio stavljati te otrove da spriječiš štetu i to svim biljkama na proljeće.

Već sada špricam biljke i protiv insekata koji napadaju list.:)

petra00
01.04.2011., 22:08
Na fikusu benjamini primijetila sam kuglasti smotuljke slične paučini koje kada stisnem imaju crvenu boju. Nalaze se između lista i grane. To sam sve očistila, ali primijetila sam da mi i listovi pucaju i pojavljuju se žute točke koje se zatim suše. Jel se radi o crvenom pauku? Kako to mogu riješiti u stanu, valjda ne moram prskati s otrovom budući je biljka u kući. Hvala na odgovorima

Crvenog pauka ne možeš riješiti ničim sem špricanjem otrova. Pošpricaj biljku u kadi ili na balkonu (ili premaži vatom) , samo da nije vjetrovito. U dućanu uzmi specijalno otrov za crvenog pauka.
I špricanje moraš ponoviti, jer insekticid ne ubija jaja koja će se kasnije izleći.

petra00
01.04.2011., 22:12
štitaste uši na šefleri koje su prešle na skoro sve ostale biljke u njenoj okolici..t

Probaj sa bijelim uljem.

http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=198&sec=150

fonemf
12.04.2011., 18:00
imam problem pa ako mi netko upuceniji u biljke moze pomoci, bila bih zahvalna.

kupila sam zimzeleni jasmin za balkon i lijepo se razvija. no napada ga neki nametnik. bijelo cahurasto cudo koje izgleda kao gusta paucina, nakuplja se na pregibima, kod novih listova ili grancica i susi ih. izludjuje me, jer ja to cistim ali ne uspijevam ukloniti. trebalo bi necime tretirati, no ne znam cime.
ima li netko ideju o cemu se radi i kako da se toga rijesim?

zahvaljujem.

Botia
12.04.2011., 19:26
vjerovatno su vunaste uši, daj pofotkaj.:)
mozes ih suzbiti insekticidima npr. calypso ili confidor, 0,05 ml je cca 20 kn u apotekama.

Daisy28
16.04.2011., 12:39
Hm, ja imam pitanje. Imam 2 Dracene već nekih 5 godina i lijepo napreduju. Međutim, u zadnjih mjesec dana skužila sam neke mušice koje zapravo obitavaju u zemlji. Imaju krila i kad tresnem po zemlji, one odlete. Jel ima kakvo biološko sredstvo da ih rastjeram? Užasno su dosadne....uopće ne znam zašto su se naselile kod te 2 dracene. Biljke mi izgledaju dobro, nije im ništa, al te mušice stalno lete. Užasss! Šta mi je činiti? Molim neki savjet.

skipjack
04.05.2011., 13:45
Nešto mi je napalo Rhododendron. Sličan problem imam i sa Lovor višnjom. Ima ko ideju kako se riješiti ovog sa donje slike.

http://img543.imageshack.us/img543/4959/rhododendronbolest.th.jpg (http://img543.imageshack.us/i/rhododendronbolest.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Modesti
09.05.2011., 13:58
jebena pepelnica na mom prekrasnom clematisu :mad:
prskati ću sumpurom i sad me zanima bi li škodilo da poprskam i ružu s kojom se clematis plete makar ona za sada ne pokazuje znakove bolesti

Botia
09.05.2011., 17:11
clematisi su nazalost vrlo osjetljivi na pepelnicu. slobodno poprskaj i ruzu, nece joj nista biti i slobodno poprskaj iako nema znakova bolesti jer je sumpor i preventivni fungicid. :)

Modesti
09.05.2011., 18:32
clematisi su nazalost vrlo osjetljivi na pepelnicu. slobodno poprskaj i ruzu, nece joj nista biti i slobodno poprskaj iako nema znakova bolesti jer je sumpor i preventivni fungicid. :)

hvala, hoću

imam clematise godinama i nikada sa njima nisam imala nikakvih problema, ružu zna napasti crna pjegavost ako ju ne poprskam, ali ni nju nikada nije napala pepelnica
za sve valjda ima prvi put

nadam se da prskanje neće naškoditi pupovima

art123
10.05.2011., 21:40
Molim da mi odgovorite kako da spriječim žutenje listova na visećim pelargonijama koje se nalaze na mojoj terasi.

Modesti
11.05.2011., 14:10
Molim da mi odgovorite kako da spriječim žutenje listova na visećim pelargonijama koje se nalaze na mojoj terasi.

da ti to nije hrđa
prvo dođu kao neke pjegice na listu, a onda listovi požute i otpadnu

Botia
imam jedno pitanje:)
ja sam poprskala moje clematise i ruže i sada me zanima mogu li ja isprati sve to s običnom vodom jer ne izgleda ni malo privlačno, a pupoljci su se počeli otvarati pa bi voljela uživati u njima bez bijelog lišća

Botia
13.05.2011., 16:59
Modesti, nemoj ispirati. sumpor stvara film koji stiti biljku od daljneg razvoja pepelnice.
znam, ruzno izgleda, ako je neki list bas bijeli, odrezi ga, ja sam tako sa svojim clematisom. :)
meni svake godine napada astere, tak da sam vec navikla na bijelu boju lisca :D

Modesti
14.05.2011., 15:40
Modesti, nemoj ispirati. sumpor stvara film koji stiti biljku od daljneg razvoja pepelnice.
znam, ruzno izgleda, ako je neki list bas bijeli, odrezi ga, ja sam tako sa svojim clematisom. :)
meni svake godine napada astere, tak da sam vec navikla na bijelu boju lisca :D

problem je da je jako zahvaćen pa su tako reći svi listovi bijeli , uključujući i stabljiku
a cvijeta obilno kao i svake godine pa izgleda pomalo bizarno

hvala Botia :)

SamoMaloSebe
14.05.2011., 20:29
Dakle, u vrtu na mladom pažulju su se počele kotiti one crne živinice, uši, štali, ko u nekim grozdovima. Kopriva se već namače i planiram to prskati - e sad: jel samo zaražene stabljike ili sve? I jel samo pažulj ili bi bilo dobro i grašak koji je relativno blizu? I jel to jednoakratna pomoć ili treba ponavljati postupak? I koliko često?
Narodni lijekovi i mudrosti uopće ne vode brigu o detaljima... :ne zna:

kishober
15.05.2011., 07:39
http://img171.imageshack.us/img171/7295/p5150405.jpg

loza tretirana pinozebom,ridomilom,nordoxom,pinozebom uz dodatke protiv pepelnice tekuci sumpor ili cromosul tretirano prvilnim vremenskim razmacima od osam do dvanest dana

http://img812.imageshack.us/img812/5558/p5150400.jpg

krumpir tretiran ridomilom i nordoxom

http://img852.imageshack.us/img852/3830/p5150399.jpg

paprika tertirana redovno sa gore navedenim pripravcima

http://img600.imageshack.us/img600/5239/p5150402.jpg

smokva nije tretirana nikakvim pripravcima ali dosada nisan vidija nista slicno na smokvi koja se ne tretira inace nikavim pripravcima
sve bolesti su se pojavile nakon obilnih kisa iza kojih je uslijedila olujna bura te nakon bura suncano vrime uz visoke temperature jos da napomenem da kod susjeda koji ima vinograd do mene koji nije tretiran nicim nisam primjetija nikakve bolesti

countrywoman
15.05.2011., 18:52
isprike ako je vec bilo, ne stizem sve citati.

na balkonu imam jagode u visecim teglicama. danas sam prvi put primijetila male zelene usi po njima.

sto da radim? ne bih htjela nikakvu kemiju na njih, u punom su cvatu, ocekujem da ce biti plodova a i inace bih htjela izbjegavati kemiju cak i u balkonskom uzgoju.

hvala unaprijed!

Čekkić
15.05.2011., 18:55
isprike ako je vec bilo, ne stizem sve citati.

na balkonu imam jagode u visecim teglicama. danas sam prvi put primijetila male zelene usi po njima.

sto da radim? ne bih htjela nikakvu kemiju na njih, u punom su cvatu, ocekujem da ce biti plodova a i inace bih htjela izbjegavati kemiju cak i u balkonskom uzgoju.

hvala unaprijed!

Dvije opcije, koprive, ili cigarete.. Pa sad.. Jel pušiš? :rofl:

Ozbiljno.. Po meni pepeo+duhan su jači.. Al ako si anti-pušač onda možda ipak da tražiš koprive..

jelimari
15.05.2011., 21:21
hello, ne znam dal je već bilo ali molim ako neko zna kako se riješit dosadnih letećih buba: blještavo zelenih, velikih i manjih crnih (oblikom sličnih krumpirovoj zlatici). probala sam pitroid al to im dođe valjda ko meni šećer u prahu na kolaču, ništa im ne smeta već samo i dalje jedu moje ruže. probala sam i "pantekan" za krumpirovu zlaticu al jok, ni to im ništa ne smeta. uvuku se u ružu dok je još u pupoljku i jedu je iznutra. jedino ne napadaju crvene ruže. intristing.

jelimari
15.05.2011., 21:24
čekkiću, dal taj recept pepeo+duhan vridi za još koje biljke il samo za jagode. oće mi biljke postat ovisnici, ko će im nakupovat cigara:)

Čekkić
15.05.2011., 23:26
čekkiću, dal taj recept pepeo+duhan vridi za još koje biljke il samo za jagode. oće mi biljke postat ovisnici, ko će im nakupovat cigara:)

:lol: Vrijedi za uši.. Ovo kaj tebe muči ne znam kaj je.. Al možeš probat.. Neće se navuč biljke, bez brige :rofl:

Ako si pušač, u 1L mlake vode jedna pepeljara a onda još i par cigareta, ako nisi, onda samo cigarete, al jedno 5-6 barem.. Pusti dan da odleži, procijedi i to je to.. Smrdi ko kuga, inače :rofl: Al za uši je zakon, meni puno bolje od koprive, a i u gradu je lakše nać kiosk nego koprive...

countrywoman
16.05.2011., 07:03
Dvije opcije, koprive, ili cigarete.. Pa sad.. Jel pušiš? :rofl:

Ozbiljno.. Po meni pepeo+duhan su jači.. Al ako si anti-pušač onda možda ipak da tražiš koprive..

hvala na odgovoru. ne pusim, a sto se koristi, pepeo cigarete? nema problema, propusit cu ako ce pomoc (sala). duhan? izvaditi iz cigarete ili kako? (vidim da je odgovoreno na ovo, hvala puno jos jednom)

za koprive - zar se ne trebaju one neko dulje vrijeme (nekoliko tjedana) namakati? bojim se koliko ce do tada biti ovih cudovista. u petak ih nisam primijetila, za vikend me nije bilo i sinoc ih je vec bilo na desetke.

inace, jutros sam u jednoj teglici primijetila uz biljku (jagoda) kao "pljuvacku". znam da sam to kod bake znala vidjati, sto je sad to?

uf, bila sam tako ponosna na svoje biljke, ciste i zdrave, jedva sam prezivjela stalnu borbu sa zimom i jutarnjim temperaturama i sad ovo :(

Čekkić
17.05.2011., 06:23
hvala na odgovoru. ne pusim, a sto se koristi, pepeo cigarete? nema problema, propusit cu ako ce pomoc (sala). duhan? izvaditi iz cigarete ili kako? (vidim da je odgovoreno na ovo, hvala puno jos jednom)

za koprive - zar se ne trebaju one neko dulje vrijeme (nekoliko tjedana) namakati? bojim se koliko ce do tada biti ovih cudovista. u petak ih nisam primijetila, za vikend me nije bilo i sinoc ih je vec bilo na desetke.

inace, jutros sam u jednoj teglici primijetila uz biljku (jagoda) kao "pljuvacku". znam da sam to kod bake znala vidjati, sto je sad to?

uf, bila sam tako ponosna na svoje biljke, ciste i zdrave, jedva sam prezivjela stalnu borbu sa zimom i jutarnjim temperaturama i sad ovo :(

Kolko ja znam, i kod kopriva je isto 24h namakanja.. :mig:

pupetta.maresca
17.05.2011., 16:26
Mini ruze je napala pepelnica. Spricam ih za to namjenjenim fungucidom svakih par dana, ali nema poboljsanja. Iako sam ih gnojila, uzasno su pekmezaste.
Istrazivala sam i na jednoj stranici je navedeno da je moguc uzrok pregusta sadnja. E sad to je moguce jer mi je od gnojiva zalfija predivna i bujna, ko i majoran i vlasac koji u pored nje tako da je jadna u sjeni.
Ja bih je najradije preselila na neko pogodnije mjesto gdje ima vise sunca i gdje nece bit tolika guzva.
Pitanje: da li ju je pametno sada presadivati?

countrywoman
17.05.2011., 18:36

a onda super, hvala.

nego, zna netko nesto o toj "pljuvacki"? to me skoro i vise brine nego usi.

mare.voli.mjuzu
22.05.2011., 08:09
hello,
imam jedno pitanjce:
posadila sam si na balkon puzajući jasmin i super je napredovao i procvao, al su se po divnom cvjetićima i pupovima pojavile neke minijaturne svjetlo zelene bubice i crne točkice. Šta sad?
Najvjerojatnije bih trebala s nečim poprskati al nemam pojma s čime...i gdje mogu nabaviti neko sredstvo da odu te bube (osim ak nisu korisne, što sumnjam)
hvala unaprijed svima na odgovorima

Botia
22.05.2011., 17:03
vjerovatno su lisne uši.
imas u svakoj poljoapoteci insekticid, mala pakiranja za 20-tak kuna. :)

stormy blond
23.05.2011., 17:13
pozdravljam! :)
jučer bila u berbi kopriva jer su se na brezama i na lavandi pojavile zelene uši. mravi su već počeli odrađivati svoj dio posla al mislim da im ipak moram priskočit u pomoč.
da li netko zna omjer kopriva i litara vode?
...jer me netko prestrašio da bih mogla sve skurit ukoliko napravim prejaku otopinu.

nepta
28.05.2011., 21:04
1 kg koprive + 10 l vode miješati i ostaviti 1,5 - 2 tjedna na suncu
kad potamni je gotovo
za gnojenje korijena biljaka 1 : 20
za špricanje listova 1 : 50

za tamanjenje lisnih uši i sličnih opačina namakati koprive 1 dan i noć
procijediti i špricati
sretno

stormy blond
31.05.2011., 08:29
sretno

hvala, krećem odmah u akciju!:W

revelator
01.06.2011., 10:44
bok,
evo na dvije naše biljke, jedna ruža na balkonu i još nešto što raste u stanu su se pojavili paučići. malo sam guglao i našao da postoji nešto što se zove crveni pauk, no ovi nisu crveni nego naranđasti. paučina prekriva listiće a njih ima puno i mile uokolo.

može li crveni pauk biti narančast? i zašto je štetan za biljku, pa paukovi se ne hrane biljnim sokom?!

Amarillis
01.06.2011., 12:21
moje biljke su napale lisne usi...jucer sam predvecer natopila koprive, ali jutros nisam izdrzala i malo sam odlila u bocu s rasprsivacem i pospricala... bas me zanima hoce li ista vrijediti ili je to bilo pre rano.. no nebitno, navecer ponavljam postupak dok gamad ne otjeram. i prvom prilikom idem u vikendicu po bubamare...uh sto mrzim te male ljigave fuuuuuj!!!!:mad::mad:

kao da mi vrazji puzevi nisu dovoljni sad jos i ova gamad...:mad: