PDA

View Full Version : Međukatna konstrukcija - betonska ploča

kefren
08.02.2006., 06:13
Kolika je minimalna debljina pune betonske ploče i kakva bi trebala biti njena armatura za raspon od 5.5 m, namjenjena za međukatnu konstrukciju. Da li je dovoljna debljina od 12 cm sa armaturom (rebrasto željezo) dia. 12 mm postavljena na međusobnom razmaku od 10 cm. Imate li kakav software za proračun armirano betonskih konstrukcija.

plimpi
08.02.2006., 08:13
debljina bi trebala biti 16cm, a za armaturu ne znam. to bi ipak trebao riješit s projektantom

Vranjes
08.02.2006., 11:04
nemoj se s tim zajebavat, kaj ti je? zatrazi projektanta i statičara da ti napravi projekt, trazi sluzbeno papire, plati račun s PDV-om.

kefren
08.02.2006., 20:42
nemoj se s tim zajebavat, kaj ti je? zatrazi projektanta i statičara da ti napravi projekt, trazi sluzbeno papire, plati račun s PDV-om.
Lakse malo!
Ja sam vec angazirao projektanta-statičara koji mi je napravio projekt za ploču od 12cm sa rebrastim željezom dia. 12mm na međ. razmaku od 10cm ali me zanimaju i vaša iskustva.

plimpi
08.02.2006., 20:56
Meni je projektirala fert sustav (16cm) plus 5cm betona. A za čistu betonsku ploču sam čuo da ide 16cm. Nisam znao da može 12...

kefren
09.02.2006., 06:29
Meni je projektirala fert sustav (16cm) plus 5cm betona. A za čistu betonsku ploču sam čuo da ide 16cm. Nisam znao da može 12...
Ja sam isto radio sa fert gredicama i ispunama na način da je debljina ploče u području fert gredice 20cm (14+6 cm) a između dvije fert gredica 6cm i mreža 150x150 promjera 6mm. Ovo od 16 cm puna ploča mi se čini nekako previše ali zavisi i o nosivosti ploče. Meni je statičar rekao da za punu ploču na razmaku od 5.5m i nosivosti 200 kg po dužnom metru je dosta 12 cm sa rebrastim željezom od 12 mm.

Codegun
09.02.2006., 06:54
Lakse malo!
Ja sam vec angazirao projektanta-statičara koji mi je napravio projekt za ploču od 12cm sa rebrastim željezom dia. 12mm na međ. razmaku od 10cm ali me zanimaju i vaša iskustva.

tvoj statičar vjerojatno najbolje zna što tebi treba.
Kod mene su međukatne AB ploče 16cm a unutra ima svakakvih armatura. Imam precizni plan armatura koji sam malo proučavao i mogu reći da ima svega. Negdje je dvoslojno, negdje jednoslojno, i najmanje 4 vrste raznih mreža.

Codegun
09.02.2006., 07:30
mislim da je ova tvoja izvedba armature velike nosivosti, to je sigurno jače od bilo koje mreže, ali mislim da je takva ploča i skuplja od moje - gdje je više betona i željezo po potrebi.

plimpi
09.02.2006., 08:54
Morat ću ja porazgovarat sa svojom projektanticom o tih 12cm. Dosad mi je spominjala samo prve dvije varijante (16cm betonska ploča i fert 16+5).
Nemam nigdje raspon veći od 5m.
Bilo bi dobro kad bih mogao dobit još koji centimetar na visini etaže, zbog specifičnosti načina gradnje i materijala.

kefren
09.02.2006., 17:18
Morat ću ja porazgovarat sa svojom projektanticom o tih 12cm. Dosad mi je spominjala samo prve dvije varijante (16cm betonska ploča i fert 16+5).
Nemam nigdje raspon veći od 5m.
Bilo bi dobro kad bih mogao dobit još koji centimetar na visini etaže, zbog specifičnosti načina gradnje i materijala.

Ajde pitaj malo projektanticu. Meni moj tvrdi da je dovoljno 12 cm betona marka betona 1:3; granulacija pijeska 16mm; rebrasto željezo u donjoj zoni od 12 mm i mreža q188 u gornjoj zoni. Kaže mi projektant da ovakva ploča na rasponu od 5,5 m nosi 200 kg/m+vlastitu težinu. Projektant mi kaže da sve iznad 12cm znači i povećanje težine ploče pa onda ploča gubi na korisnoj nosivosti.

plimpi
09.02.2006., 18:48
Ajde pitaj malo projektanticu. Meni moj tvrdi da je dovoljno 12 cm betona marka betona 1:3; granulacija pijeska 16mm; rebrasto željezo u donjoj zoni od 12 mm i mreža q188 u gornjoj zoni. Kaže mi projektant da ovakva ploča na rasponu od 5,5 m nosi 200 kg/m+vlastitu težinu. Projektant mi kaže da sve iznad 12cm znači i povećanje težine ploče pa onda ploča gubi na korisnoj nosivosti.

stvarno ću se morat raspitat o ovome. dosad sam bio uzeo zdravo za gotovo da ću gradit fert sustavom, pa me ovo nije zanimalo. javim ti ovdje, ali ne mogu do nje prije ponedjeljka...

kefren
12.02.2006., 19:05
mislim da je ova tvoja izvedba armature velike nosivosti, to je sigurno jače od bilo koje mreže, ali mislim da je takva ploča i skuplja od moje - gdje je više betona i željezo po potrebi.
Misliš ovo 12 cm betona (marka betona 30 (omjer cement:pijesak=1:3)) sa rebrastim željezom dijametra 12mm na razmaku od 10cm u donjoj zoni i mreža 15x15 cm diajametra 6mm u gornjoj zoni od tvoje ploče debljine 16cm sa manje željeza u njoj?

plimpi
16.02.2006., 09:39
Evo ovako,
projektantica mi je rekla da u mom slučaju (a najveći mi je raspon 4,65cm) svakako ide 16cm. Nismo išli u detalje o armaturi (to ćemo poslije), samo me je zanimala ova mogućnost za 12cm.
Sad sam baš u čudu... al' nek bude 16

kefren
19.02.2006., 12:59
Evo ovako,
projektantica mi je rekla da u mom slučaju (a najveći mi je raspon 4,65cm) svakako ide 16cm. Nismo išli u detalje o armaturi (to ćemo poslije), samo me je zanimala ova mogućnost za 12cm.
Sad sam baš u čudu... al' nek bude 16
Hvala na interesu!
Ovako, ja sam angažirao jednog vrhunskog profesora sa građevinskog fakulteta. Ovaj profa se je bavio uglavnom armirano betonskim konstrukcijama. Koristio je software ROBOT kojim je dokazao da ploča od 12 cm sa armaturom koju sam već naveo može izdržati težinu od 200 kg po kvadratu + vlastitu režinu. Zbog toga što sam ja vršio adaptaciju stana (pod je bio od drvenih greda), ja sam izlio ploču od 12 cm na postojeće drvene grede. Mislim da je to dosta dobro ispalo. Nisam mogao ići puno više jer nisam htio dizat nivo stana a i težina koju moraju izdržati grede prilikom betonaže više od 12 cm mokrog betona nije baš zanemariva. Mene zanimaju i vaša iskustva ali mislim da mi je ploča dosta jaka.

Codegun
20.02.2006., 07:57
Hvala na interesu!
Ovako, ja sam angažirao jednog vrhunskog profesora sa građevinskog fakulteta. Ovaj profa se je bavio uglavnom armirano betonskim konstrukcijama. Koristio je software ROBOT kojim je dokazao da ploča od 12 cm sa armaturom koju sam već naveo može izdržati težinu od 200 kg po kvadratu + vlastitu režinu. Zbog toga što sam ja vršio adaptaciju stana (pod je bio od drvenih greda), ja sam izlio ploču od 12 cm na postojeće drvene grede. Mislim da je to dosta dobro ispalo. Nisam mogao ići puno više jer nisam htio dizat nivo stana a i težina koju moraju izdržati grede prilikom betonaže više od 12 cm mokrog betona nije baš zanemariva. Mene zanimaju i vaša iskustva ali mislim da mi je ploča dosta jaka.

Armatura je ta koja određuje nosivost a ne debljina ploče. Debljina ploče je tu zato da u nju stane potrebna armatura.
Mene sad kao laika zanima ova brojka o nosivosti: dakle 200kg / m2 ?
Dođu dvije naročito debele osobe (zajedno preko 200 kg, što uopće i nije velika debljina dosta je da svaki ima nešto preko 100 kg) idu se rukovati (pa su blizu) i što pukne ploča??

plimpi
20.02.2006., 08:37
Armatura je ta koja određuje nosivost a ne debljina ploče. Debljina ploče je tu zato da u nju stane potrebna armatura.
Mene sad kao laika zanima ova brojka o nosivosti: dakle 200kg / m2 ?
Dođu dvije naročito debele osobe (zajedno preko 200 kg, što uopće i nije velika debljina dosta je da svaki ima nešto preko 100 kg) idu se rukovati (pa su blizu) i što pukne ploča??

Meni je ta nosivost odmah bila čudna, ali kao laik nisam se štel mešati :)
evo ti si se prvi drznuo hehe

Meni je zapravo palo napamet što ako osoba od 100 kg stane pokraj nekog masivnog ormara, ili nedajbože termopeći...

Codegun
20.02.2006., 08:41
Meni je ta nosivost odmah bila čudna, ali kao laik nisam se štel mešati :)
evo ti si se prvi drznuo hehe

Meni je zapravo palo napamet što ako osoba od 100 kg stane pokraj nekog masivnog ormara, ili nedajbože termopeći...

da, ili to npr.
Nisam siguran ali mi se čini da je meni statičar rekao nekih 300 kg ali možda po cm2 ?
Ili nama laicima treba neko dodatno pojašnjenje ovih brojki...
Fakat 200 kg / m2 nije uopće teško postići.
Npr. napuniš kadu s vodom, legneš unutra i imaš lift (u jednom smjeru) sve do temelja!!

Codegun
20.02.2006., 08:54
zapravo kad malo razmislim, možda je to i točno, 200 - 300 kg / m2 samo što armatura sile naprezanja distribuira na okolnu površinu pa onda nije 200 kg na jednom m2 nego možda 100 kg na tom m2 a ostalih 100 kg je raspoređeno okolo :misli:

H5N1
20.02.2006., 09:54
cifra od 200 kg po kvadratu je neka prosjecna mozda jer pod puca pod jednom silom koja djeluje na sredini ali pod tom istom silom ne puca ako je sila uz zid , ali opet to bi samo znacilo da je na sredini ne moze izdrzat ni 200 kg...
:misli: hmm a mozda sila znacajno raste saudaljenoscu od centra?

Codegun
20.02.2006., 10:26
ima li tu neki statičar?

kefren
21.02.2006., 07:11
ima li tu neki statičar?
Ovako vam stoje stvari.
200 kg/m2 kontinuirano opterećenje. Npr uzmimo ploču koja tvori prostoriju od 5 x 5 m = 25 m2. Na ovih 25m2 stavimo 200 kg na svaki kvadrat, to znači da smo cijelu ploču opteretili sa 5000 kg. Kod ovog opterećenja ploča bi imala progib na svojoj sredini od cca. 1cm, a to je 0.2 posto dužine između nosivih zidova (5m). Ovakav progib je prema pravilima statike i građevinarstva dozvoljen. Ako imamo ploču na rasponu od 2.5 m, dozvoljen progib ove ploče bi bio 0.5 cm a ako imamo ploču od 10m raspona, kod nje je dozvoljen progib od 2 cm itd. Dakle 0.2 posto u odnosu na raspon između dva nosiva zida. Vratimo se na ploču od 25m2. Ova ploča može podnjeti 50 ljudi od 100kg što daje onih 5 tona dozvoljenog opterećenja. Ako bi ploču opteretili sa većom težinom ona ne bi pukla nego bi progib bio veći. Kod koje težine bi ovakva ploča pukla to vam ne mogu reći. Debljina ploče nije zanemariva. Ovo od 12 cm je minimum koji se dozvoljava za raspon od 5.5 m, iako sam ja u nju stavio armature za puno veću nosivost. Željezo u betonu preuzima vlačna opterećenja a beton tlačna. Mene naime zanimaju i vaša iskustva zato sam i sastavio ovu temu.

Codegun
21.02.2006., 07:16
Ova ploča može podnjeti 50 ljudi od 100kg što daje onih 5 tona dozvoljenog opterećenja.

hvala, malo mi je bolje...
a što bi bilo kad bi se tih 50 ljudi trudilo što više zbližiti na centru ploče, ili npr. da imaju tulum pa skaču ...
to bi prouzročilo samo savijanje?

kefren
22.02.2006., 06:04
hvala, malo mi je bolje...
a što bi bilo kad bi se tih 50 ljudi trudilo što više zbližiti na centru ploče, ili npr. da imaju tulum pa skaču ...
to bi prouzročilo samo savijanje?
nema straha ako je ploča projektirana za 200kg/m2. Sve su ploče tako konstruirane (za stanovanje - ne govorim o industrijskim halama) i još se nije niti jedna srušila.

dylan
25.02.2006., 07:51
koje su jos opcije osim betona,i koje su povoljnosti,sto cijene i sto recimo volumenskog prostora?

kefren
26.02.2006., 09:01
koje su jos opcije osim betona,i koje su povoljnosti,sto cijene i sto recimo volumenskog prostora?
ne kužim pitanje, možeš li malo pojasnit

dylan
26.02.2006., 16:22
hocu reci da ako zelis imati recimo veliki otvoreni prostor na prvom katu(kuhinja,dnevna,trpezarija itd),znaci da li je beton efikasan za pokrivanje vecih prostora bez potpora zidova,stupova.....i imam na umu otvoren prostor recimo od 60m2-80m2,jel se kuzimo?
Isto tako me zanima koje su preostale solucije za medukat,neznam koliko je dobar od ytong-a neki bijeli strop za ovakve poduhvate?:cool: :top:

zlocko2002
01.05.2006., 18:36
ja sam bio jako zagriza za bijeli strop od ytonga, ali izgleda da je jako skup, 250kn/m2 na više a što je veći raspon cijena eksponencijalno skače :mad:
budući da nastojim imat što veći otvoreni prostor izgleda da je ab konstrukcija jedino riješenje

kogo
05.04.2009., 21:11
Hm..200kg/m2..ja tezak 113kg,a moja gospodarica 95,na tom kvadratu plesemo LAMBADU u vodoravnom polozaju...svrsimo u podrumu..ajooooooj. :p

Albatros
12.04.2009., 21:29
Međukatna konstrukcija se projektira na statičko i pokretno opterećenje sa odgovarajućim koeficijentima sigurnosti. Veći koeficijent se koristi za statično opterećenje.

Na tvome mjestu se ne bih igrao sa bilo kojom pločom koja ima raspon veći od 400 - 450 [cm]. Zato inženjeri graditeljstva studiraju 5 godina.

Bi li ti sam sebi poravio zub kao Mr. Bean ? :zubo:

vanhakalugi
24.03.2011., 22:08
Imam nedoumicu, pa se nadam da mi neko može pomoći.

U pitanju je monta ploča, znači fert gredice sa ispunom, pa onda beton (bez dodatnih mreža). Sve to je urađeno prije desetak godina, gradnja nije nastavljena, i od tada je izloženo vremenskim prilikama/neprilikama. Na jednom dijelu ploča propušta vodu, što zimi mrzne, i tako godinama. Na dijelu ploče koji propušta vodu vide se pukotine u bloku sa donje strane.

Eh sad, planiram nastaviti gradnju, ali nisam siguran da li je izloženost vremenskim neprilikama mogla ozbiljno ugroziti stabilnost ploče. Na ploči planiram izgraditi stambeni prostor (opterećenje: fina ploča, pod, namještaj,...).

Unaprijed sam zahvalan na svim savjetima

Mačakvn
24.03.2011., 23:19

U pitanju je monta ploča, znači fert gredice sa ispunom, pa onda beton (bez dodatnih mreža). Sve to je urađeno prije desetak godina, gradnja nije nastavljena, i od tada je izloženo vremenskim prilikama/neprilikama. Na jednom dijelu ploča propušta vodu, što zimi mrzne, i tako godinama. Na dijelu ploče koji propušta vodu vide se pukotine u bloku sa donje strane.

Eh sad, planiram nastaviti gradnju, ali nisam siguran da li je izloženost vremenskim neprilikama mogla ozbiljno ugroziti stabilnost ploče. Na ploči planiram izgraditi stambeni prostor (opterećenje: fina ploča, pod, namještaj,...).

Pa nije baš pametno dati bilo kakav savjet, da je stavljena armaturna mreže tu ne bi bilo nikakvih problema ali pošto nije ja se ipak ne bih igrao na tvom mjestu i ako bih ikako mogao ja bih tu deku još jednom zalio betonom naravno sa armaturom, ne znam koliki je raspon gredica ali s obzirom da nije armarino mislim da nije prevelika a opet? dodavati još težine zna biti škakljivo.

vanhakalugi
25.03.2011., 18:48
To je vjerovatno najpametnije. Nakon zidanja svakako treba uraditi finu ploču (estrih, ili kako se već zove), što je nezaobilazno opterećenje. Razmišljam da zalijem betonom sve prije zidanja, sa armaturom naravno, ali da koristim beton sa manjom granulacijom: dvije ili tri frakcije. Time bi učvrstio ploču, a dobio i urađenu finu ploču i to za manju cijenu. To je možda laičko razmišljanje, al tražim načine da uštedim :)

kanjar
25.03.2011., 21:29
imali smo takovih stvari na obnovi. moj ti je prijedlog naći stručniju osobu da pogleda konstrukciju, vjerojatno će ti predložiti imputaciju grede u fert stropu (ili greda) što nije veliki trošak a i takova osoba ti je najmanji trošak.

xcvb
14.06.2011., 20:20
Vidim da se mučite sa tim pločama pa ću okvirno navesti nekoliko stvari kojih se treba pridržavati prilikom armiranja.
Prvo i osnovno pravilo je pozvati građevinskog inženjera i riješen problem.
To Vama baš i ne odgovara.
Idemo onda redom:
Debljina AB ploče nepisano pravilo je: 1/35 x nosivi raspon
Ovo gore navedeno može se primjeniti na obiteljske objekte, a ne bih vam preporučio debljinu manju od 12 cm (iako min debljina može biti i 7 cm u nekima uvjetima, zaboravite na tih 7 cm),
Nosivi raspon : evo primjera, od zida do zida je čistih 5 m, svaki nosivi zid je debljine 25 cm, nosivi raspon u ovom sličaju je 5,25 m.

Evo Vam jedan izračun ploče koje sam radio kod prijatelja:
Od zida do zida je bilo 5,5 m, znači proračunski raspon je bio 5,75 m
Odabrao sam debljinu od 15 cm (iako bi bilo bolje 16 cm,kasnije kompenzirano u proračunu)

Optererećenja:
Od same ploče: 3,75 kN/m
Od pregradni zidova: 1,5 kN/m
Od pločica : 0,24 kN/m
Od cementnog estriha: 1,2 kN/m
PVC + tervol: 0,003 kN/m

Sve to spada pod stalno opterećenje (dead load)

Pokretno opterećenje je : 2 kN/m (live load) to je onih 200 kg/m2

U proračun je uzeto armiranje rebrastim čelikom RA 400/500
Beton C25/30 max zrno 20 mm.

Po proračunu: Apotr = 7,91 cm2/m, odabrao sam šipke fi 12 razmak od šipke do šipke 14 cm što iznosi 8,08 cm2/m.
Eto to je ono što vas sve muči kad govorimo o glavnoj armaturi.
Radi se o ploči nosivoj u jednom smjeru (zid nosivi lijevo, zid nosivi desno)
Razdjelna armatura: to su one poprečne šipke, one u pravilu ne smiju biti manje od 0,2 x glavna armatura.

Armatura gornje zone uz zidovove neka vam u pravilu bude iste površine kao i glavna vlačna armatura, s tim da njena dužina ne bude manja od 0,2 x nosivi raspon (ali gledano od unutarnjeg ruba zida). Ovo Vam je važno izarmirati jer se na osloncima pojavljuje negativni moment savijanja i poprečne sile.

Sve ovo navedeno su natuknice za Vas koji niste građevinski inženjeri, savka deka je drugačija, ako imate negdje ispod deke nosivi stup, na tom mjestu treba računati armaturu od proboja ploče, negdje možda imate povećano linijsko opterećenje i slično.

Nemojte se zavaravati i misliti ja ću kupiti najjaču mrežu i sve je OK, eto najača mreža, koja se proizvodi, nosiva u jednom smjeru je R785, njena nosiva armatura ima 7,85 cm2/m.

Najjeftinije Vam je pozovite građevinskog inženjera.

Nadam se da sam Vam donekle pomogao.
Pozdrav!

baustelac99
18.06.2011., 12:58

dali se pod tom pločom živi ili je roh-bau?
najjednostavije je piozvati jednog inženjera, a akos e ne živi pod pločom odbiti na gredici ciglu i malo betona da se vidi koliko ima armature u gredici, izračunati nosivost ploče za tu armaturu i to je to. kuća nije prestara pa bi nosivost rebala biti ok. a to što nema armature u gornjoj zoni nije prevelik problem, nije ni prva ni zadnja bez mreže u fertu.

betonirati novu ploču preko toga je teža glupost, puno betona a armatura ti je u sredini ukupne ploče dakle ništa ne nosi. uz to puno povećavaš masu ploče pa imaš veće potresno opterećenje.

Kao što je rekao ovaj ispred mene, najbolje( i na kraju naj jeftijine ) je zvati nekog inga (koji se bavi proračunom) i imaš sve na pismeno.