PDA

View Full Version : Državna matura - ljetni rok 2009./2010.

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72

Lady_D
16.11.2009., 23:00
Znam da piše, al mi i dalje govorimo o jednom te istom testu. :mig:

coollerica
17.11.2009., 14:37
tema bas za pomoc iz matematike: http://www.forum.hr/showthread.php?t=258627
top-tema za bilo kakvu pomoc na ovom pdf-u: http://www.forum.hr/showthread.php?t=212839

Postavi na jednom od ovih topica zadatak, a po mogucnosti napisi i gdje si zapela. Sigurno ce ti netko pomoci :mig:

fala kompa :top::D

firestarter_17
18.11.2009., 15:33
Danas sam onako usput na radiu čuo nešto o državnoj maturi al ne znam o čemu se točno radilo...možda neke novosti. Jel zna netko o čemu je bilo točno?

PANDORA00
18.11.2009., 15:48
imam jedno pitanje...što se tiče bodovanja,kako se boduju ocijene iz škole?dali se gleda prosjek (pr 3,46) svakog razreda ili samo koja je ocijena (pr. 3 ili 4)?

Groinx
18.11.2009., 16:02
imam jedno pitanje...što se tiče bodovanja,kako se boduju ocijene iz škole?dali se gleda prosjek (pr 3,46) svakog razreda ili samo koja je ocijena (pr. 3 ili 4)?

Racuna se prosjek na dvije decimale.

Zek0slav
18.11.2009., 16:23
Danas sam onako usput na radiu čuo nešto o državnoj maturi al ne znam o čemu se točno radilo...možda neke novosti. Jel zna netko o čemu je bilo točno?

Onaj lik....Sirutka....Scibor....na S uglavnom.

Ja se nadam da sam krivo cuo, jer je spominjao da stariji studenti polazu maturu na faksu kojeg zele upisati. :misli:
A dvije minute prije toga kaze da se moze odabrati max 10 fakulteta. Kaj onda da idem isti dan na 10 mjesta?

Krivo sam cuo vjerojatno. Sto vise informacija daju, vise sam zbunjen.

Lady_D
18.11.2009., 16:32
Bijah već na filozofskom, al nisam nikaj obavila, ić ću opet kroz par dana pa javim šta mi reče.

firestarter_17
18.11.2009., 16:43
Bijah već na filozofskom, al nisam nikaj obavila, ić ću opet kroz par dana pa javim šta mi reče.

U vezi čega? Polaganja mature...? Jer i ja planiram na filozofski pa mi bilo kakve informacije dobro dođu...

Lady_D
18.11.2009., 16:48
U vezi državne mature za starije maturante, polaganje testa inteligencije i polaganje trećeg stranog jezika... Trebala sam to odavno, al mi se nikak nije dalo...:facepalm:
Kupim sve info koje uspijem dobiti, taman da morala kojem od prodekana...:rofl:

firestarter_17
18.11.2009., 16:56
Ma mogu i ja pitat...samo me uputi gdje da idem :) Ja sam često tamo jer idem u centar stranih jezika pa mi je usput a sve ovo kaj si navela i mene zanima...

Lady_D
18.11.2009., 17:04
A nije ni meni daleko...:zubo:
Prvo bi otišla u infocentar računajuć na studentsku solidarnost...:zubo:
Onda ovisno kaj bi mi rekli i dal bi me kome dalje uputili ako neko ima više informacija nego oni. A kolko sam vidla, imaju prodekana za studijske programe i cjeloživotno obrazovanje - zvuči mi ko da bi on mogao imati odgovore...:/

moon girl
18.11.2009., 17:07
Mi još nismo dobili pinove i tanove:(

Maxes
18.11.2009., 17:31
Mi još nismo dobili pinove i tanove:(

Mi koji ne živimo u Hrvatskoj ih dobivamo tek tamo nekad u 12. mjesecu :rolleyes:

moon girl
18.11.2009., 17:56
Ali ali ali ja sam odavde i:/ daj. Stvarno su šugavi i gade mi se i da imam normalnu struku ne bih ove godine išla na faks:(

zivko18
18.11.2009., 20:48
tribali ste dobit pinove vec davnih dana

vrtzio
18.11.2009., 20:50
Ali ali ali ja sam odavde i:/ daj. Stvarno su šugavi i gade mi se i da imam normalnu struku ne bih ove godine išla na faks:(

Ma kako god okreneš bolje se usmjeriti na faks ako si išla u četverogodišnju. :)

zivko18
18.11.2009., 21:34
ovisi kako kome

vrtzio
18.11.2009., 21:40
Pa ako imaš volje za učenjem, svakako je bolje.

deatwin
18.11.2009., 21:49
deatwin JOS NISU STAVILI UVJETE ZA UPIS NA FAKS TJ STUDJSKE PROGRAME TO CE TI BITI VIDLJIVO IZA 1.12.2009

Zivko, hvala na odgovoru :)
Nadam se da će tada uvid na te uvjete imati i oni koji nisu maturanti... nego svi zainteresirani....

zivko18
18.11.2009., 22:47
moci ces gledat studijske programe i uvjete upisa na njih bez da se tribas logirat

garfield01
19.11.2009., 09:41
Kad ćemo mi dobiti nove brošure? Krajem ovog mjeseca?

dibidus!
19.11.2009., 10:28
Kad ćemo mi dobiti nove brošure? Krajem ovog mjeseca?

Do 01.12. će biti dostavljene brošure svim srednjim školama....

Groinx
19.11.2009., 13:28
Danas u skoli dobio brošuru za knjige iz hrvatskog razreda, koje se prodaju za pripreme na DM.I sada ima razno raznih knjiga, za ostale mislim da mi nece trebati, ali ako budem kupovao mislim kupiti ovu knjigu: matura@hr, autor Marija i Žarko Gazzari, ova knjiga je oblikovana za učenike koji su u gimnaziji.
Ima 356 str. i košta 140 kn.Ja sam u strukovnoj skoli i ima knjiga od istih autora matura+, namjenjena je učenicima strukovnih skola.Kniga ima 524 str. i košta 132 kn.
Zanima me jeli itko ima ove knjige, ako moze dati komentar kakve su.

Vezano uz DM jel se ocekuje da ce ove godine biti DM teža nego sto je bila probna matura za obje razine.

Orodiel
19.11.2009., 15:05
Danas u skoli dobio brošuru za knjige iz hrvatskog razreda, koje se prodaju za pripreme na DM.I sada ima razno raznih knjiga, za ostale mislim da mi nece trebati, ali ako budem kupovao mislim kupiti ovu knjigu: matura@hr, autor Marija i Žarko Gazzari, ova knjiga je oblikovana za učenike koji su u gimnaziji.
Ima 356 str. i košta 140 kn.Ja sam u strukovnoj skoli i ima knjiga od istih autora matura+, namjenjena je učenicima strukovnih skola.Kniga ima 524 str. i košta 132 kn.

Ja ti imam tu plavu, za gimnazije. Sasvim je ok jer ima sve unutra.
Uostalom, pitaj u knjižari da ti daju da pogledaš. :)

coollerica
19.11.2009., 15:20
netko je u prijašnjim postovima spominjao nekakvih 8 najvažnijih lektira koje će biti na državnoj...pa ak ima netko da zna koje su, bila bih zahvalna da ovdje napiše...fala unaprijed :)

coollerica
19.11.2009., 15:24
U vezi državne mature za starije maturante, polaganje testa inteligencije i polaganje trećeg stranog jezika... Trebala sam to odavno, al mi se nikak nije dalo...:facepalm:
Kupim sve info koje uspijem dobiti, taman da morala kojem od prodekana...:rofl:

ček,ček, kak misliš 3. strani jezik: engleski (meni talijanski još), i koji bi bio treći...i kak misliš, da si to trebala odavno? jel onda i ja moram...
e i baj d vej, i ja planiram na filozofski, tako da ak kaj saznaš ajde podijeli sa kolegama mučenicima :D

Orodiel
19.11.2009., 15:40
netko je u prijašnjim postovima spominjao nekakvih 8 najvažnijih lektira koje će biti na državnoj...pa ak ima netko da zna koje su, bila bih zahvalna da ovdje napiše...fala unaprijed :)

Imaš sve na www.ncvvo.hr , tamo ti piše koje će lektire biti u eseju. Piše ti i koja djela se sve mogu tražiti u testu.

Groinx
19.11.2009., 16:06
Ja ti imam tu plavu, za gimnazije. Sasvim je ok jer ima sve unutra.
Uostalom, pitaj u knjižari da ti daju da pogledaš. :)

Valjda cu kupiti onu za strukovnu jer sam u strukovnoj skoli, znaci ima svega.
Jel znas ima li kakva knjiga iz matematike predviđena za pripreme na DM.

Jel kod DM u ispitima samo gradivo od 1-3 razreda iz hrv i mat.

Lady_D
19.11.2009., 16:12
ček,ček, kak misliš 3. strani jezik: engleski (meni talijanski još), i koji bi bio treći...i kak misliš, da si to trebala odavno? jel onda i ja moram...

To sam mislila kao za sebe osobno. Za to su se uvijek dobivali dodatni bodovi, al mi se nikak nije dalo spremati još i to...:zubo: Ugl, ove godine se opet dobivaju dodatni bodovi, pa bi bio red da si to obavim, zamjenit će mi bodove iz matematike...:rofl: (jer matematika na ffzg nosi 5% bodova isto ko i dodatni bodovi, među ostalim i ispit trećeg stranog jezika) Meni je tehnički gledano engleski 3. str...*giggles* Prvi strani njemački, a kak sam išla u jezičnu gimanziju, 2. strani nam je bio francuski i eng. pada na 3 mjesto...:D

e i baj d vej, i ja planiram na filozofski, tako da ak kaj saznaš ajde podijeli sa kolegama mučenicima :D

Will do. :D Ak me firestarter ne pretekne. :zubo:

U vezi ovih 8 lektira... Svaka škola dobiva drukčiji popis...:rolleyes: Imam dvije susjede trenutne maturantice u različitim školama, obje mi poslale svoj popis i bio je različit. :rolleyes:

Orodiel
19.11.2009., 16:13
Valjda cu kupiti onu za strukovnu jer sam u strukovnoj skoli, znaci ima svega.
Jel znas ima li kakva knjiga iz matematike predviđena za pripreme na DM.

Jel kod DM u ispitima samo gradivo od 1-3 razreda iz hrv i mat.

Za mat jedna od ovih:
http://www.element.hr/repetitio.pdf

U ispitima je gradivo sve 4 godine. (Imaš kataloge na www.ncvvo.hr). :)

Groinx
19.11.2009., 16:24
Za mat jedna od ovih:
http://www.element.hr/repetitio.pdf

U ispitima je gradivo sve 4 godine. (Imaš kataloge na www.ncvvo.hr). :)

Hvala,na probnoj je bilo samo 1-3 razreda, a znači u DM koju budemo pisao ove godine biti će gradivo od 1-4 razreda.

somebody_else
19.11.2009., 18:18
e rekao mi je jedan tip da fizike ima do 3.r jel to istina? malo mi je teško za povjerovat...

Orodiel
19.11.2009., 18:29
e rekao mi je jedan tip da fizike ima do 3.r jel to istina? malo mi je teško za povjerovat...

2.6. Moderna fizika
Pristupnik treba znati, odnosno moći:
• primijeniti osnovne ideje specijalne teorije relativnosti
• primijeniti osnovne ideje i pojmove kvantne fizike
• primijeniti osnovne ideje i pojmove nuklearne fizike.

MODERNA FIZIKA 20%

Nije istina. :P :)

somebody_else
19.11.2009., 19:32
da, naravno, tak sam si nekak i mislila, predobro je zvučalo da bi bilo istinito :zubo: hvala :mig:

garfield01
19.11.2009., 20:12
Do 01.12. će biti dostavljene brošure svim srednjim školama....

Zahvaljujem.

Vezano uz DM jel se ocekuje da ce ove godine biti DM teža nego sto je bila probna matura za obje razine.

Ne vjerujem da će biti teže.

Hvala,na probnoj je bilo samo 1-3 razreda, a znači u DM koju budemo pisao ove godine biti će gradivo od 1-4 razreda.

Pa pisali smo u trećem pa je i bilo gradivo do trećeg. :D

firestarter_17
19.11.2009., 20:34

Ja sam nabavio onu namijenjenu učenicima strukovnih škola...knjiga je više orijentirana na književnost, čini mi se da gramatike ima jako malo, ono kolko sam uspio na brzinu sad pregledat jer mi već par dana samo stoji na polici dok se ozbiljno ne primim učenja :)
A sad, kolko je dobra za ponavljanje ne znam, nadam se da će poslužit nečemu.

Groinx
19.11.2009., 21:58
Ja sam nabavio onu namijenjenu učenicima strukovnih škola...knjiga je više orijentirana na književnost, čini mi se da gramatike ima jako malo, ono kolko sam uspio na brzinu sad pregledat jer mi već par dana samo stoji na polici dok se ozbiljno ne primim učenja :)
A sad, kolko je dobra za ponavljanje ne znam, nadam se da će poslužit nečemu.

Ima 500 str. morat ce posluziti, jel valja matematika od Dakić elezović ovo u 24 lekcije ima li dosta zadataka.
U mene u školi samo fizika počela sa dodatnim satim za DM, ostalo nikako da krene iako je već trebalo.

Jesu li se kod vas bacili na posao.

Groinx
19.11.2009., 21:59
Zahvaljujem.

Ne vjerujem da će biti teže.

Pa pisali smo u trećem pa je i bilo gradivo do trećeg. :D

Znam, ali posto DM počinje u 3-4 mjesecu ti testovi pa neznam dokle ce sve obuhvatiti to gradivo, tj. sta ce biti u testovima.

vrtzio
19.11.2009., 22:10
Ima 500 str. morat ce posluziti, jel valja matematika od Dakić elezović ovo u 24 lekcije ima li dosta zadataka.
U mene u školi samo fizika počela sa dodatnim satim za DM, ostalo nikako da krene iako je već trebalo.

Jesu li se kod vas bacili na posao.

Ooo, ima sasvim dosta zadataka. Ako to riješiš, nemaš problema na maturi.

Lady_D
19.11.2009., 22:25
Kaj vam vaše knjigice vele - po kojem pravopisu se rihtat?

zivko18
19.11.2009., 22:26
ako zelis polagat matematiku na osnovnoj razini uzmi onu zelenu knjigu ciji je autor sanja knjiga je extra imas sve unutra rijesene zadatke postupak itd

vrtzio
19.11.2009., 22:32
Ma uzmi bilo koju iz Elementa. Sve su rađene po istom principu.

@Lady D: Kakvom sad pak pravopisu?

Lady_D
19.11.2009., 22:36
Iz hrvatskog. Imaš 2 različite struje - Babićeva i Anićeva, tj. Silićeva - u hr jeziku koje su različite tolko da je nekaj prema jednom pravopisu točno napisano dok je po drugom pogrešno.
Čisto da znam po kojem pravopisu se ravnat da mi na takvim glupostima ne uzimaju bodove. :ne zna:
To mi je sad jedan bivši kolega skrenuo pozornost s nečim pa me zanima dal netko zna, odnosno dal zna po kojem se pravopisu općenito uči hrvatski u srednjim školama. Prije sam bila napisala da ću učiti po Babićevom, al sad više nisam sigurna. :ne zna:

vrtzio
19.11.2009., 22:45
Iz hrvatskog. Imaš 2 različite struje - Babićeva i Anićeva - u hr jeziku koje su različite tolko da je nekaj prema jednom pravopisu točno napisano dok je po drugom pogrešno.
Čisto da znam po kojem pravopisu se ravnat da mi na takvim glupostima ne uzimaju bodove. :ne zna:
To mi je sad jedan bivši kolega skrenuo pozornost s nečim pa me zanima dal netko zna, odnosno dal zna po kojem se pravopisu općenito uči hrvatski u srednjim školama. Prije sam bila napisala da ću učiti po Babićevom, al sad više nisam sigurna. :ne zna:

Jaoo, oko čega se ti brineš. :)
Ne brini, neće ti oduzimati bodove za riječi tipa strelica-strjelica.

Lady_D
19.11.2009., 22:51
Ne znam. Zato pitam dal netko zna. Ne bi se čudila da idu cjepidlačit. :ne zna:

Groinx
19.11.2009., 22:53
Ma uzmi bilo koju iz Elementa. Sve su rađene po istom principu.

@Lady D: Kakvom sad pak pravopisu?

Budem uzimao uzet cu od Dakić Elezović 420 str., sto vise to bolje.
Polagao sam osnovnu razinu matematike, onakvi zadatci koji su bili tamo ono mi se čini prejednostavnim, mislim da nece staviti tako u DM koju cemo pisati.
Teža bi trebala ostati kakva i jest, ali iz osnove da se pripremas 5 dana mozes je bez problema poloziti.

zivko18
19.11.2009., 23:27
pa gledat ce ti pravopis ali u eseju ti se sve gleda pa ako falijes koju ric pravilno napisat nece ti nesto utjecat na bodove tako je baren meni lani bilo

coollerica
20.11.2009., 10:15
Ta knjiga od Dakić elezović, jel to iz matematike, i jel tu obuhvaćeno gradivo od sva 4. razreda srednje škole? ja sam planirala posebno uzimat knjige iz srednje, (onak kak se kupuje u srednjoj, posebno za svaki razred), al sad vidim da bi to možda bilo malo previše knjiga...pa ako mi netko moze savjetovat, ak ima samo jedna recimo knjiga pa da nju kupim..fala
baj d vej, planiram polagat matišu na višoj razini.

Lady_D
20.11.2009., 15:59
Eto, javila mi jedna od one dvije susjede da se koristi Babić, Finka, Moguš pravopis.
I dalje mislim da je to bitno, a vi kak hoćete - ili uzmite info ili ne. :ne zna:

mgrci43
20.11.2009., 19:57
E više stvarno nisam u toku.

Koliko će biti maksimalno bodova.

Hoće se uzimati koliko je maksimalno riješeno ili ?

zivko18
20.11.2009., 22:18
to ce tek znat kad se ispiti sastave

Drveni Mario
21.11.2009., 13:58
Poštovani Hrvati,sadašnje maturantice i maturanti,

biste li vi ikako mogli organizirati za stare maturante(a ima nas mnogo,samo pogledajte sličan topic na PDF-u),kopiranje ovih udžbenika i skripti i ostalih sranja?Znači ovako,meni neki Milan iz Dubrave u Zagrebu ili bilo kojeg drugog kvarta kaže da ima neki udžbenik za efikasno pripremanje iz državne mature za recimo hrvatski jezik.Ja zatim kažem,odlično Milane,možeš li mi ti posuditi tu knjigu da je ja kopiram?On kaže,može.Ja mu ostavim svoju osobnu iskaznicu i rodni list kao sredstvo osiguranja i obećajem da ću mu knjigu na kućnu adresu dostaviti u što kraćem roku.Ali,u najkraćem mogućem roku,jer Milan ima moju osobnu iskaznicu,mogu mu ostaviti i mobitel i sve ostalo što on poželi.Ima nas puno starih maturanata koji su reciklirali svoje udžbenike,puno njih treba puno vremena za efikasno pripremunakon toliko vremena i naposljetku postoji puno ljudi koji nemaju toliko novaca da kupuju sve te knjige,sve dok postoji jeftino fotokopiranje.Postoje i državni ispiti,nacionalni i ispiti državne mature,ali bi bilo dobro da se prolistaju malo i ti razni udžbenici.Pa evo,ja se prvi nudim ako netko ima nekakve udžbenike da mi se javi na PP da to uspješno razmijenimo.Obećajem da vas neću prevariti,ništa vam nažao učiniti i sl.Knjige ćete dobiti u najkraćem mogućem roku,kunem vam se,ako mi ih posudite da ih kopiram.Molim vas,javite se dok je još kraj 11 mjeseca.Ne čekajte zadnje rokove.Hvala:s Samo neka meni netko to da,pa ovi iz Zagreba to onda opet mogu sve kopirati od mene

Groinx
21.11.2009., 16:15
Poštovani Hrvati,sadašnje maturantice i maturanti,

biste li vi ikako mogli organizirati za stare maturante(a ima nas mnogo,samo pogledajte sličan topic na PDF-u),kopiranje ovih udžbenika i skripti i ostalih sranja?Znači ovako,meni neki Milan iz Dubrave u Zagrebu ili bilo kojeg drugog kvarta kaže da ima neki udžbenik za efikasno pripremanje iz državne mature za recimo hrvatski jezik.Ja zatim kažem,odlično Milane,možeš li mi ti posuditi tu knjigu da je ja kopiram?On kaže,može.Ja mu ostavim svoju osobnu iskaznicu i rodni list kao sredstvo osiguranja i obećajem da ću mu knjigu na kućnu adresu dostaviti u što kraćem roku.Ali,u najkraćem mogućem roku,jer Milan ima moju osobnu iskaznicu,mogu mu ostaviti i mobitel i sve ostalo što on poželi.Ima nas puno starih maturanata koji su reciklirali svoje udžbenike,puno njih treba puno vremena za efikasno pripremunakon toliko vremena i naposljetku postoji puno ljudi koji nemaju toliko novaca da kupuju sve te knjige,sve dok postoji jeftino fotokopiranje.Postoje i državni ispiti,nacionalni i ispiti državne mature,ali bi bilo dobro da se prolistaju malo i ti razni udžbenici.Pa evo,ja se prvi nudim ako netko ima nekakve udžbenike da mi se javi na PP da to uspješno razmijenimo.Obećajem da vas neću prevariti,ništa vam nažao učiniti i sl.Knjige ćete dobiti u najkraćem mogućem roku,kunem vam se,ako mi ih posudite da ih kopiram.Molim vas,javite se dok je još kraj 11 mjeseca.Ne čekajte zadnje rokove.Hvala:s Samo neka meni netko to da,pa ovi iz Zagreba to onda opet mogu sve kopirati od mene

Pa dogovorite se ti i par starijih maturanata, da netko kupi hrv,eng,mat,...
I onda među sobom razmjenite, kopiraj te.
160 kn za knjigu od 500 str. nije skupo.

Drveni Mario
21.11.2009., 16:24
Pa dogovorite se ti i par starijih maturanata, da netko kupi hrv,eng,mat,...
I onda među sobom razmjenite, kopiraj te.
160 kn za knjigu od 500 str. nije skupo.Gle,zato sam pitao i vas jer ste vi sada u školskim klupama i zasigurno vas puno ima te knjige.Čitao sam prijašnje postove i većina vas govori da ste kupili ili namjeravate kupiti nešto.A čuj,nekome je 160 kuna puno za knjigu.Meni nije,ali ipak smatram da je ovako bolje.Ne mogu ja s njima još ništa početi kupovati,oni se nadaju da za nas starije ipak neće biti te državne mature,i da će se možda sve u zadnji čas promijeniti.Vi u školi sigurno imate već neke vježbe za tu maturu i sl.Ali nema veze onda.Budem ja još popričao s njima o tome.Hvala

I da,znaš li možda postoje li te knjige u školskim knjižnicama?Jel' stiglo šta od toga u knjižnice?Ja ću provjeriti ove gradske

Evo našao sam ovu od ovih Gazzarija u gradskoj knjižnici.Ima,ima.Ovih iz matematike još nema,piše da je većina u pripremi

Groinx
21.11.2009., 16:42
Gle,zato sam pitao i vas jer ste vi sada u školskim klupama i zasigurno vas puno ima te knjige.Čitao sam prijašnje postove i većina vas govori da ste kupili ili namjeravate kupiti nešto.A čuj,nekome je 160 kuna puno za knjigu.Meni nije,ali ipak smatram da je ovako bolje.Ne mogu ja s njima još ništa početi kupovati,oni se nadaju da za nas starije ipak neće biti te državne mature,i da će se možda sve u zadnji čas promijeniti.Vi u školi sigurno imate već neke vježbe za tu maturu i sl.Ali nema veze onda.Budem ja još popričao s njima o tome.Hvala

I da,znaš li možda postoje li te knjige u školskim knjižnicama?Jel' stiglo šta od toga u knjižnice?Ja ću provjeriti ove gradske

Evo našao sam ovu od ovih Gazzarija u gradskoj knjižnici.Ima,ima.Ovih iz matematike još nema,piše da je većina u pripremi

Nisam gledao za knjige ako budem mislio kupiti koju raspitat cu se ovdje da mi netko navede svoje mišljenje o knjizi da nebih kupovao nesto bezveze.
U školi bi trebali imati pripreme ali nama jos nista nije pocelo.

coollerica
21.11.2009., 18:12
a zasto mi ne bi mogli ić na pripreme u srednju? ko što srednjoškolci idu...neke stvari se ipak sam uz knjigu ne moze naučit...bar ja ne
ps. slažen se skroz za te informacije o knjigama i razmjeni

zivko18
22.11.2009., 12:28
a svima je skupo al ako zelis nesto postic triba i ulozit nestooooo

Binx
22.11.2009., 17:16
I na kraju opća kultura. To se također ne možeš naučiti baš predobro u par mjeseci pred ispit. Trebaš početi minimalno godinu dana prije samog ispita s bilježenjem (ako već ne možete sve spopamtiti, ja barem nisam mogla) aktualnih događaja u Hrvatskoj i svijetu. Izguglaju se posljednja 2-3 svijetska i europska prvenstva svih sportova u kojima je Hr sudjelovala, a pogotovo u kojima je pokupila medalje. Pratiti olimpijske igre - zimske i ljetne - zapisati rezultate naših sportaša; znati imena i prezimena istaknutih pojedinaca kronološki počev sa starim postavom rukometaša i trenerom Velimirom Kljaićem prek legenda Janice i Ivice Kostelić skupa s njihovim trenerom - Antom; znati domaća događanja - npr. kad se održala prva Snježna kraljica?
Ovlaš prelistati atlas svijeta - znati npr. di su koja popularna ljetovališta - Kanari, Ibiza, Mallorca, Bora Bora i sl.

Ovo što si ti napisala nema veze s općom kulturom. To je opća informiranost. Taj je dio ispita nekada postojao na Filozofskom fakultetu, ali njega više nema. Sada postoji opća kultura koja nema veza s aktualnim događajima. Na ispitu ti neće biti rezultata olimpijskih igara i sličnog.

P.S. Kada se već toliko hvališ znanjem pravopisa, mogla bi ga početi primjenjivati. Ustvari, iz koje ti gramatike (da, i to postoji) učiš? Nemoj mi reći da ti je vrhunac Babić-Finka-Mogušev pravopis. ;)

mgrci43
22.11.2009., 17:22
Jel ima tko za preporučiti kakvu knjigu za pripremu za maturu iz fizike.

Pritom, ne mislin na onu žutu zbirku zadataka, nego nešto kao udžbenik i zbirka zadataka zajedno.

Ja,Lucifer
22.11.2009., 20:01
Za engleski sam našao ova dva priručnika:
- prvi (http://www.skolskaknjiga.hr/hrv/page.asp?item=021433&act=more)
- drugi (http://www.skolskaknjiga.hr/hrv/page.asp?item=021340&act=more)

Zna li itko o tim priručnicima išta?

Ili nekim drugim koji su namijenjeni za engleski jezik?

Orodiel
22.11.2009., 20:32
Joj, nemojte opet počinjat sa svađama na ovoj temi :rolleyes: dajte rađe neke korisne informacije :)
npr. kad će već jednom te nove brošure? Jel vama koji ste sad u srednjoj govore išta o tome, hoće izać početkom 12. mjeseca?

Piše na www.postani-student.hr da će do 1.12. biti dostavljene brošure. :)

vrtzio
22.11.2009., 20:32
Ova besplatna prva godina studiranja za sve mi baš dobro zvuči. :D

firestarter_17
22.11.2009., 20:34

Nadam se da nam neće polaganje mature naplatit :D

Orodiel
22.11.2009., 20:35

Haha zašto se nadaš uopće. Meni su i besplatne knjige lijepo zvučale. Haha.

vrtzio
22.11.2009., 20:36
Jbg, nada umire zadnja. Ljepše je zavaravati se.

Lady_D
22.11.2009., 20:37
Ja još uvijek živim u nadi da neću morati polagati dm...:mama:

Maxes
22.11.2009., 20:38
Piše na www.postani-student.hr da će do 1.12. biti dostavljene brošure. :)

To bi kao trebalo značiti da će dostaviti prije 1.12. a u biti ili će na taj dan, ili kasnije, koda vidim :rolleyes:

fea
22.11.2009., 21:18
dakle, samo da smirim savjest, ako sam u srednjoj ucila njem (kao 1.) i eng (kao 2. strani jezik), na DM slobodno polazem eng. :D?

Echoplex
22.11.2009., 23:01
To bi kao trebalo značiti da će dostaviti prije 1.12. a u biti ili će na taj dan, ili kasnije, koda vidim :rolleyes:

da, izgleda DO 1.12. :D baš me zanima hihi:D

Opća opasnost
23.11.2009., 04:58
dakle, samo da smirim savjest, ako sam u srednjoj ucila njem (kao 1.) i eng (kao 2. strani jezik), na DM slobodno polazem eng. :D?

YES.

Death-of-Art
23.11.2009., 15:39
ček...što sad na kraju s državnom maturom i onima koji su maturirali prije 4 godine npr. a žele upisati drugi faks nakon ovog sadašnjeg.

polažu državnu maturu u svojoj bivšoj školi?

ili im se boduje ona matura koju su položili po starom sistemu?

Lady_D
23.11.2009., 17:21
Moraš polagat dm. Stara matura se ne računa.

Još se ne zna di stariji polažu.

zivko18
23.11.2009., 17:28
uuuuuuuuuuuuuu jedva čekam tu brošuru za državnu maturu biti će šok na šok

Groinx
23.11.2009., 18:00
uuuuuuuuuuuuuu jedva čekam tu brošuru za državnu maturu biti će šok na šok

Kada jos promjene kriterij za upis, i sje** nam cijelu stvar.

Lady_D
23.11.2009., 18:01
Ma samo nek dodaju dodatnu kvotu za starije maturante koji polažu stari prijamni i ja happy. :raspa:

firestarter_17
23.11.2009., 18:04
Jel može meni netko objasnit to s kvotama za starije maturante jer očito jedino ja to ne kužim :ne zna:

Lady_D
23.11.2009., 18:09
To su posebne kvote ko i za recimo strane državljane. Ima ih valjda još, djeca branitelja, bit će. I svaka kvota ima posebne kriterije/beneficije kod upisa na faks. Naša kvota bi imala kriterij da se mora pisati prijamni ko i do sad, a ovi ostali pišu državnu maturu.

E, sad, na temelju čega bi oni odredili broj upisanih studenata, ne znam...i to je još jedna od stvari koja me lagano zabrinjava. Ako bi došlo do toga. :zubo:

firestarter_17
23.11.2009., 18:26
A ti misliš da ćemo mi stariji polagat prijamni kao i dosad? To se negdje spominje ili je to samo tvoja želja? :)

coollerica
23.11.2009., 18:35
A ti misliš da ćemo mi stariji polagat prijamni kao i dosad? To se negdje spominje ili je to samo tvoja želja? :)

da, to se i ja pitan....kako,šta, odakle to???? koliko ja znan u službenom priopćenju stoji da mi pišemo, ne spominju se te posebne kvotice....

somebody_else
23.11.2009., 18:50
ajde se malo strpite i pričekajte novu brošuricu i onda ćete vidjeti kaj i kak... :ceka:

Lady_D
23.11.2009., 18:51
@ firestarter i coollerica
Ne, ne, to je sve teoretski.
Nigdje nije objavljeno da će biti tih kvota,
ali ako bi ih bilo, stariji maturanti bi polagali prijamni kakav je do sad bio.

kkff
23.11.2009., 19:33
Bolje je da pišemo dm.Mogu prijavit bar 10 fakulteta,ovak bi mogla jedva 3 i onda opet sranje.jebeš to.a dm nije uopće tak prestrašna.više bi me bilo strah prijamnog,nego ovog.još da moram i soc učit i još pisat opću...ma sranje.nek nam priznaju nešt našu maturu to bi trebali,ali mi pišemo dm i isti smo ko i svi.tak bi trebalo bit.a glupo je to što je pisalo da negdje matura nosi dosta negdje ne.čemu onda to uopće i uvode.i kao prije su nama govorili,ocjene ti se neće gledat,da,da,vidim sad kak se ne gledaju-.- glavno da su meni glavu time punili i šta mislite kakve su mi sad ocjene...:(

Drveni Mario
23.11.2009., 19:43
Bolje je da pišemo dm.Mogu prijavit bar 10 fakulteta,ovak bi mogla jedva 3 i onda opet sranje.jebeš to.a dm nije uopće tak prestrašna.više bi me bilo strah prijamnog,nego ovog.još da moram i soc učit i još pisat opću...ma sranje.nek nam priznaju nešt našu maturu to bi trebali,ali mi pišemo dm i isti smo ko i svi.tak bi trebalo bit.a glupo je to što je pisalo da negdje matura nosi dosta negdje ne.čemu onda to uopće i uvode.i kao prije su nama govorili,ocjene ti se neće gledat,da,da,vidim sad kak se ne gledaju-.- glavno da su meni glavu time punili i šta mislite kakve su mi sad ocjene...:(
Glupost,i prije si mogla ovjerene svejdodžbe i ostale stvari predati na koliko god fakulteta si htjela.Razredbeni ispiti se nikada nisu održavali u isto vrijeme.Stoga???

Drveni Mario
23.11.2009., 19:46
To su posebne kvote ko i za recimo strane državljane. Ima ih valjda još, djeca branitelja, bit će. I svaka kvota ima posebne kriterije/beneficije kod upisa na faks. Naša kvota bi imala kriterij da se mora pisati prijamni ko i do sad, a ovi ostali pišu državnu maturu.

E, sad, na temelju čega bi oni odredili broj upisanih studenata, ne znam...i to je još jedna od stvari koja me lagano zabrinjava. Ako bi došlo do toga. :zubo:
Nemaš nikakve kvote za stare maturante do 24 godine.Oni su izjednačeni s sadašnjim maturantima.Svi stariji od 24.godine ulaze u program znakovita imena ERASMUS-cjeloživotno obrazovanje,i za njih se čeka odluka o posebnim kvotama kao i za strane državljane.Djeca branitelja ti se već par godina ne upisuju samo s pređenim pragom na fakultete,jer je tu odluku Ustavni sud srušio.
Imaš sve bitne informacije na topicu Stariji maturanti:top:

korinaema
23.11.2009., 19:47
Razredbeni ispiti se nikad nisu održavali u isto vrijeme?

Šta si ti, pao s marsa? Ajde ne pričaj gluposti

Orodiel
23.11.2009., 19:51
Glupost,i prije si mogla ovjerene svejdodžbe i ostale stvari predati na koliko god fakulteta si htjela.Razredbeni ispiti se nikada nisu održavali u isto vrijeme.Stoga???

Bogme jesu. Ne svi, ali se znalo poklapati i to ne baš rijetko.

Drveni Mario
23.11.2009., 20:22
Razredbeni ispiti se nikad nisu održavali u isto vrijeme?

Šta si ti, pao s marsa? Ajde ne pričaj gluposti
Ne,a ti?Daj mi reci kada se održavao u isti dan razredbeni ispit na FFZ i Hrvatskim studijima?Kada se isti dan održavao razredbeni ispit na Zdravstvenom veleučilištu i Medicini?Nemoj ti molim te pričati gluposti.Rijetko koji razredbeni ispit se preklapao.Ako su se i održavali isti dan,jedan je bio ujutro a drugi popodne

Drveni Mario
23.11.2009., 20:26
Bogme jesu. Ne svi, ali se znalo poklapati i to ne baš rijetko.Daj primjer.Ja se sjećam da mi je cura prije par godina imala razredbeni ispit na FFZ u Zagrebu u 17:30 h predvečer,a taj isti dan na Zdravstvenom veleučilištu u 8:00

vrtzio
23.11.2009., 20:32
Neki ljudi još ne shvaćaju koliko je dm dobra stvar za nas.

zivko18
23.11.2009., 20:35
ma lakse je sa drzavnom maturon e sad ko zna koliko ce biti teski ispiti a mozda cak i budu ubacivali pitanja sa prijemnih kao da eliminiraju ucenike jer su tako na tim prijemnima stavljali neka pitanja di u knjizi ih uopce nije bilo a sad ko ce znat i ovo za ove kvote mislin da sada samo pise na medicinskom fakultetu u splitu

Lady_D
23.11.2009., 21:35
Ja više stvarno ne znam koji je vama ljudima vrag. (zivko, to se sad ne odnosi na tvoj post)
Pa dajte više čitajte sve redom.
Drveni Mario, ja sam ono pisala teoretski, kaj sam u jednom postu iznad i naglasila. Koji k... ne čitate kak spada?

@prijašnji prijamni u isto vrijeme
Znam sa 100%tnom sigurnošću da su se prijamni na Ekonomskim fakultetima diljem države održavali na isti dan, u isto vrijeme. Zašto? Jer su svi međusobno povezani i ispiti su se mogli prenašati isto ko i kasnije prelaziti s fakulteta na fakultet. Bila sam s prijeteljicom u Rijeci kad je polagala ispit jedne godine i drugi dan je polagala ispit u Opatiji. Frend nam se pridružio taj drugi dan u Opatiji jer je dan prije pisao prijamni u Zagrebu.

Uzima se da netko želi upisati fakultet samo iz jednog područja. Ako ja želim na filozofski, zbog kojeg razloga bi mi trebalo biti bitno kad se održava prijamni na medicini??

Ljudi, dajte si mira. Državna matura bi mogla funkcionirati da su ju složili kak spada i da ju pišu isključivo trenutni maturanti, a da ovima ostalima ostave izbor starog prijamnog.

racionalac
24.11.2009., 08:53
Ljudi, dajte si mira. Državna matura bi mogla funkcionirati da su ju složili kak spada i da ju pišu isključivo trenutni maturanti, a da ovima ostalima ostave izbor starog prijamnog.

I do kada tako? Dok ne ostane 5 starih maturanata, ili dok ti ne upišeš fakultet!? Kolike da budu te posebne kvote? Trebaju li se smanjivati svake godine? Koliko dugo da ostanu, 10 godina? A što ako neki stari maturant odluči upisat fakultet za 11 godina? Je li pošteno da neki maturant ne upiše fakultet s boljim ocjenama i rezultatima testa od nekog starog maturanta jer ovaj ima posebnu kvotu?

Takva podjela nema smisla, mora postojat jedinstven pristup jer svako kemijanje onda donosi nove probleme i komplicira sustav. Pomiri se s time da moraš učiti, možda je više nego što si prije trebala, ali tako je i ostalima!

fea
24.11.2009., 10:46
ako bi i bile, te posebne kvote bi morale biti izvan kvota za sadasnje maturante (dakle, nitko ne gubi mjesto).

preklapanja prijemnih je bilo. za srodna podrucja, npr. medicina i farmacija su znale imati isti dan prijemni. koliko znam, bilo je toga i za tehnicke fakultete, ali onda su uveli prenasanje bodova da bi se to rjesilo.

DM se cini laganom prema nekim prijemnima, no to me i brine; i nije mi bas jasno koliko objektivno moze biti ocjenjivanje eseja.

A.P.
24.11.2009., 12:08
Nikakve koristi od vaseg prepucavanja ovdje, neki forumasi se trude objasnit bilo sto, a vi kao da se pravite glupi ili jeste glupi...Daj malo mira...I pricajte nesto konkretno ili sutite dok brosura ne izade. Idite ucit. isuse. :kava:

coollerica
24.11.2009., 15:01
I do kada tako? Dok ne ostane 5 starih maturanata, ili dok ti ne upišeš fakultet!? Kolike da budu te posebne kvote? Trebaju li se smanjivati svake godine? Koliko dugo da ostanu, 10 godina? A što ako neki stari maturant odluči upisat fakultet za 11 godina? Je li pošteno da neki maturant ne upiše fakultet s boljim ocjenama i rezultatima testa od nekog starog maturanta jer ovaj ima posebnu kvotu?

Takva podjela nema smisla, mora postojat jedinstven pristup jer svako kemijanje onda donosi nove probleme i komplicira sustav. Pomiri se s time da moraš učiti, možda je više nego što si prije trebala, ali tako je i ostalima!

Zašto stalno ispada da bi dobivanje više šansi za ''nas'' značilo zakidanje nekog maturanta koji nije stariji....????? Te kvote AKO bi i bile, bile bi tako uređene da nitko ne gubi pravo upisa, znači kao i za strane državljane...to je kao da kažeš: do kad će postojat kvote za strane državljane, dok se svi ne upišu?? ...njih će uvijek bit, kao i starijih maturanata...šta npr. tebe briga oće neki faks imat 2 ili 20 mjesta za ex maturante, ako to ne utječe na broj obično upisanih studenata??? te kvote se neće/ne bi trebale odražavat na obične maturante, tj. ne bi trebale ići njima na štetu...i to je to..al na kraju krajeva, da se razumimo, osobno ne virujen ni da će tih kvoti bit tako da....al eto, čisto da svatiš neke stvari.
A inače, zna li netko dobre knjige/priručnike za učit talijanski i engleski za maturu....? di bi bilo sadržano gradivo od sve 4. godine...ako ima, pllllllllllliz pomoć :)
peace ljudi :D

zivko18
24.11.2009., 17:11
meni su te kvote za strane studente bile oduvik sranje

Echoplex
24.11.2009., 18:01
:rolleyes:strani studenti isto polažu prijemni,.... samo ih trpaju u druge kvote da ih ne miješaju s vama rvatinama, :rolleyes: da.. i plaćaju školarinu više :D

ako netko zna nešto novo o drž. maturi neka napiše

Drveni Mario
24.11.2009., 18:18
Samo se svađate,ništa ne učite.Ništa!!!!:D Nego,dajte mi neki link na stranicu MZOŠ gdje su oni objavili popis literature potrebne za dobru pripremu državne mature.Ja listam cijeli dan po njihovim stranicama,a ne mogu to nigdje naći.Hvala

Drveni Mario
24.11.2009., 18:21
:rolleyes:strani studenti isto polažu prijemni,.... samo ih trpaju u druge kvote da ih ne miješaju s vama rvatinama, :rolleyes: da.. i plaćaju školarinu više :D

ako netko zna nešto novo o drž. maturi neka napiše
Ja sam jučer saznao najnovije informacije u vezi državne mature tijekom one emisije Otvoreno.Pitala je voditeljica emisije,Hloverka Novak Srzić,neku profesoricu s FFZ hoće li ona imati besplatno školovanje ako se sljedeće godine upiše na fakultet,profesorica je odgovorila da prvo treba položiti državnu maturu da bi se upisala na neki od fakulteta.Eto,to je najnovije:)

Echoplex
24.11.2009., 19:21
Samo se svađate,ništa ne učite.Ništa!!!!:D Nego,dajte mi neki link na stranicu MZOŠ gdje su oni objavili popis literature potrebne za dobru pripremu državne mature.Ja listam cijeli dan po njihovim stranicama,a ne mogu to nigdje naći.Hvala

mislim da to možeš naći na stranicama ncvvo-a, gdje su ti ispitni katalozi... uglavnom preporučuju srednjoškolske udžbenike, u nekim katalozima su napisani i autori..

The Perkins
24.11.2009., 20:29
Neznam dal je to pitanje već bilo, ali dal netko zna di mogu nać stranicu di su popisani baš svi fakulteti u RH i di su napisani predmeti (i razine) koji ti trebaju za određeni fakultet?

To nam je profesorica pokazivala, ali nemogu to nać! :ne zna:

Drveni Mario
24.11.2009., 20:41
mislim da to možeš naći na stranicama ncvvo-a, gdje su ti ispitni katalozi... uglavnom preporučuju srednjoškolske udžbenike, u nekim katalozima su napisani i autori..
Pa danas sam listao ispitne kataloge s NCVVO i iz hrvatskog jezika,matematike i engleskog jezika piše da se koristi literatura koju je preporučilo MZOŠ na svojim web stranicama.Onda sam kliknuo na stranice MZOŠ i tamo ne mogu nigdje naći ništa:ne zna:

Orodiel
24.11.2009., 20:42
Neznam dal je to pitanje već bilo, ali dal netko zna di mogu nać stranicu di su popisani baš svi fakulteti u RH i di su napisani predmeti (i razine) koji ti trebaju za određeni fakultet?

To nam je profesorica pokazivala, ali nemogu to nać! :ne zna:

Najbolje ti je pričekati do 1.12. pa će ti izaći cijeli popis na kojem će sve biti sigurno točno. :)
To će biti na www.postani-student.hr .

Drveni Mario
24.11.2009., 20:47
meni su te kvote za strane studente bile oduvik sranje
Tako je,pogotovo ako ti "strani studenti" dolaze iz nekih kvazi država tipa Kosovo,Albanija,Abhazija,Đibuti,Burkina Faso,Baskija,Nizozemski Antili i sl.:p

The Perkins
24.11.2009., 20:51
Najbolje ti je pričekati do 1.12. pa će ti izaći cijeli popis na kojem će sve biti sigurno točno. :)
To će biti na www.postani-student.hr .

Hvala!:mig:

zivko18
24.11.2009., 21:46
a mislin ono oni govore o besplatnom skolovanju za sve studente kao prvo to nema nigdi da je svima skolovanje besplatno a jos ce ti hrvatska to uvest jedva krpamo kraj s krajem

zivko18
24.11.2009., 22:11
ljudi evo nesto korisno STA CE SVE ZANIMAThttp://panarea.carnet.hr/NISpVUDocs/Zagreb091109.pdf

Echoplex
24.11.2009., 22:24
ljudi evo nesto korisno STA CE SVE ZANIMAThttp://panarea.carnet.hr/NISpVUDocs/Zagreb091109.pdf

koristan link,ali opet neznam kako će se prijavljivati stariji :rolleyes:

zivko18
24.11.2009., 22:47
faksevi su za njih odredili kvote tako je na ovin medicinskim a straiji dobivaju pinove za prijavu u sustav oko 1.12.2009

Maxes
24.11.2009., 23:17
Pa evo, jel ovo ta najnovija brošura 17.11.2009...

http://www.agr.hr/cro/o_nama/upis/doc/upis2010-11_kriteriji.pdf

Echoplex
24.11.2009., 23:26

nije,nova brošura se treba podijeliti po školama, a potom će je staviti na stranice ncvvo-a...valjda..

Opća opasnost
25.11.2009., 10:29
Je li itko dobio novu brosuru? Cula sam od jednog ucenika da je u njihovu skolu vec stigla (on nije maturant pa ne vjerujem dok ovdje ne pitam) :confused:

Maxes
25.11.2009., 13:05
nije,nova brošura se treba podijeliti po školama, a potom će je staviti na stranice ncvvo-a...valjda..

Pitam jer je mef najavio u najnovijoj brošuri snizit prag na 350 bodova ostvarenih na državnoj, a tu gore je sniženo!

:ne zna:

Drveni Mario
25.11.2009., 14:08
Ne znam je li tko od vas razumio što je svrha sustava E-Matica za nas starije maturante??On je u pogonu od 2006.godine i u njemu su pohranjeni svi podaci o srednjoškolskom uspjehu učenika od 2006-2010.Kako da mi unesemo podatke u taj sustav?Svaki dan otkrivam neku novu zanimljivu stvar:lol::lol:

coollerica
25.11.2009., 14:24
faksevi su za njih odredili kvote tako je na ovin medicinskim a straiji dobivaju pinove za prijavu u sustav oko 1.12.2009

ne kužin kako ću npr. ja dobit taj pin za prijavu kad oni nemaju nigdi zabilježeno da želin na maturu?? jesan ja trebala šta digod prijavit ili....? sad si me stvarno zbunija :ne zna:

vrtzio
25.11.2009., 14:52

Nisam vidio ove najnovije promjene. Neke stvari su se popravile. :D :D :D

Echoplex
25.11.2009., 15:33
Ne znam je li tko od vas razumio što je svrha sustava E-Matica za nas starije maturante??On je u pogonu od 2006.godine i u njemu su pohranjeni svi podaci o srednjoškolskom uspjehu učenika od 2006-2010.Kako da mi unesemo podatke u taj sustav?Svaki dan otkrivam neku novu zanimljivu stvar:lol::lol:

:lol:sve bolje od boljeg

moon girl
25.11.2009., 17:19
:D još nismo dobili pinove i tanove. ni brošure. ovo je sad već veselo:D

Orodiel
25.11.2009., 18:06
:D još nismo dobili pinove i tanove. ni brošure. ovo je sad već veselo:D

Wuhuhu. Bogme da. Haha. Koordinator u školi vam je malo zaspao. :D

(Ni mi nismo brošure.)

coollerica
25.11.2009., 18:35
ne kužin kako ću npr. ja dobit taj pin za prijavu kad oni nemaju nigdi zabilježeno da želin na maturu?? jesan ja trebala šta digod prijavit ili....? sad si me stvarno zbunija :ne zna:

oće mi neko reć, brošura, pin....? ne kontan, di se ex maturanti uklapaju u tu priču

moon girl
25.11.2009., 18:48
Wuhuhu. Bogme da. Haha. Koordinator u školi vam je malo zaspao. :D

(Ni mi nismo brošure.)

:D je, spava teta

zivko18
25.11.2009., 20:47
a valjda vi straiji trebate ic u skolu koju ste zavrsili i tamo pitat

kkff
25.11.2009., 21:33
ovo je prejadno.dosta mi je ovog mučenja i sranja svaki dan sve više.ako nas sjebu i zajebu i oduzmu nam neko pravo ili bilo šta,ili npr.da nam zaseru sve i da imamo manje prava nego obični maturanti onda se trebamo bunit.inače nemam ništa protiv dm.samo da je organiziranija malo bolje i ranije.

Echoplex
25.11.2009., 21:35
ovo je prejadno.dosta mi je ovog mučenja i sranja svaki dan sve više.ako nas sjebu i zajebu i oduzmu nam neko pravo ili bilo šta,ili npr.da nam zaseru sve i da imamo manje prava nego obični maturanti onda se trebamo bunit.inače nemam ništa protiv dm.samo da je organiziranija malo bolje i ranije.

točno to.. sasvim mi je više svejedno hoće li bit matura ili će ostati prijemni, samo da više odluče i stave crno na bijelo :rolleyes: :mad:

zivko18
25.11.2009., 22:45
a i ja kao maturan bia tia prijemne jer na drzavnoj maturi kad pises ispite uvik te ono iznenade s nekakvin njihovim sastavljanjem ispita uzasssssssssss nadan se da ce ove godine bit malo normalnija pitanja i ne bas tako tesko kao sta govore

Ja,Lucifer
25.11.2009., 22:50
Malo sam gledao katalog iz hrvatskog jezika. Znači, mi moramo znati sva književna razdoblja od srednjeg vijeka do suvremene književnosti i predstavnike? Pod predstavnike se više misli da znamo koji su, a ne toliko detaljno poznavati njihov rad? A kasnije su još navedeni oni koje moramo znati, ali poznavati njih stvaralački rad, razdbolje kojem pripadaju te poznavati dijelo koje je navedeno tj. interpretirati ga- ukratko znati radnju tog dijela?

zivko18
25.11.2009., 22:55
kako tamo pise mi iz knjizevnosti tribamo znat samo djela i predstavnike koji su navedeni i karakteristike razdoblja a zna li ko na sta se tocno misli ono povjesni razvoj lirike epike i drame

Ja,Lucifer
25.11.2009., 22:57
• samostalno napisati tražene oblike teksta (opis, dijalog i monolog, raščlambu
i tumačenje, interpretaciju, analizu, sintezu, biografiju, pismo, recenziju,
dokazivanje, raspravu, esej i komunikacijske tekstove)

Znači, osim što moram znati napisati esej, moram znati napisati i navedene stvari?

• povezivati stečena književnopovijesna znanja s ponuđenim tekstom
• opisati glavne značajke književnoga roda i vrste ponuđenoga teksta

Znači, mi moramo znati apsolutno sve o djelu na temelju kojeg pišemo esej- autora, kada je napisano, u kojem razdoblju, o kakvoj se vrsti dijela radi itd.? Jer, čitao sam priručnik i shvatio sam da ispit neće biti puko pisanje eseja na temelju teksta koji je ponuđen, već ćemo morati poznavati detaljno sve o djelu iz kojeg je tekst izdvojen.

somebody_else
25.11.2009., 22:57
pa evo samo što nije... već su odredili proces upisa i bodovanja, sad samo to trebaju malo grafički uredit da nam brošurice budu opet šarene s puno slika i eto nam ih u školu :cerek:

mario_domink
25.11.2009., 23:58
Par pitanja pošto nisam baš informiran dovoljno (mozda bud glupa al ...)

-Kakva je razlika između tih viših i nižih razina dali ako bi npr. išao na višu razinu dali se to više cijeni, dali je možda od više razine ocjena 3 veća od 2 iz niže razine?????
-Kako se dobijaju ti dodatni bodovi (da nije možda neke sekcije)?????
-Za dvicu treba pola???

somebody_else
26.11.2009., 00:30
Par pitanja pošto nisam baš informiran dovoljno (mozda bud glupa al ...)

-Kakva je razlika između tih viših i nižih razina dali ako bi npr. išao na višu razinu dali se to više cijeni, dali je možda od više razine ocjena 3 veća od 2 iz niže razine?????
-Kako se dobijaju ti dodatni bodovi (da nije možda neke sekcije)?????
-Za dvicu treba pola???

razlika između razina ti je prvenstveno u gradivu, a s obzirom na cjenjenost, viša razina ti nosi max br bodova. npr na mat nosi 100 bodova i traži se niža razina. ti položiš nižu razinu, ali max br bodova dobivaš tek s višom. ostvaren broj bodova se djeli sa 166 i množi sa 100, dok bi se, da si pisao na višoj razini ostvareni br bodova djelio sa 100 i onda opet množio sa 100. s kolko se množi ovisi o faxu-nekima mat nosi 200 bodova pa se množi sa 200 i sl.
ne znam na kakve to točno dodatne bodove misliš? npr na FSB se dobiva 5 bodova za svaku 5 iz mat, fiz i kem iz svakog razreda u srednjoj školi (misli se naravno na kraju god 5, ne :D ), neki boduju do 50 bodova državna natjecanja iz pojedinih predmeta... a neki ne boduju :P
kolko treba za pola ovisi prvenstveno o predmetu i kak su ljudi napisali. npr na mat, viša razina je trebalo rješiti 20% za 2 što je smješno... neću time reć da sam ja puno više od toga i rješila, već samo o tome kako samo se iskazali znanjem da su nam tako spustili prag prolaza :lol: ipak,nemoj se zavaravat, za maturu će se svi pripremat i ne moguće je predvidjet kako će se pomaknut taj prag-možda nam otežaju ispit,pa će ih malo napisat super, a možda misle da smo stvarno idioti (što smo i jesmo po rezultatima s probne-opet, naravno ne svi već samo najveća većina :rofl: ) pa nam tako olakšaju test da će svi napisat za min 50%. ovo je primjer mat al govorim i za općenito :top:

coollerica
26.11.2009., 10:36
evo ljudi nešto friško za nas ex maturante.. sad sam razgovarala sa koordinatoricom i ona kaže ovako: 1. stariji maturanti neće polagati državnu u srednjoj nego u jednoj prostoriji koju će organizirati centar za vanjsko obrazovanje u sklopu njih; 2. ove brošure što bi trebale stići ovih dana u srednje, mozemo i mi dobiti, (ovisi o školi), trebate pitati
3. što se tiče pinova, za nas još ništa, mi bi ih trebali dobiti, ali ne tako skoro

Inače, ja sam mlađa-ex maturantica, i pitala sam zašto ne bi mogli stariji maturanti ići u srednju na ove dodatne pripreme (mislim zaš plaćati ako nam i tamo mogu nešto objasnit), i mislim da će odg biti potvrdan...jeeeeeej :D

A-D
26.11.2009., 14:30
Rang-lista za upis na studij sastavlja se prema bodovima koje ostvare prijavljeni kandidati.
Bodovi se mogu ostvariti na temelju sljedećih kategorija:
a) Na temelju uspjeha u srednjoj školi
b) Na temelju položenih ispita na državnoj maturi
c) Na temelju provjere posebnih sposobnosti
d) Na temelju dodatnih učeničkih postignuća
a) Uspjeh u srednjoj školi
Broj bodova koje kandidat može ostvariti temeljem svog uspjeha u srednjoj školi računa
se tako da se u gornjoj formuli kao „Postignuti rezultat“ uvrsti prosjek ocjena iz svih predmeta
tijekom četverogodišnjeg školovanja. U nazivnik se kao „Najveći mogući rezultat“ uvrsti 5,0
jer je to najveći mogući prosjek ocjena. Dobiveni razlomak se množi s „Najvećim mogućim
brojem bodova“ koji se za uspjeh iz srednje škole može dobiti kod upisa na pojedini studijski
program prema popisu u ovome dokumentu.
b) Ispiti na državnoj maturi
Ovisno o vrsti studija utvrđeni su relevantni predmeti za bodovanje kod sastavljanja
upisnih rang lista. Broj bodova za pojedini predmet računa se također prema gornjem
općem pravilu. Kao „Postignuti rezultat“ uzima se postotak riješenosti testa na dotičnom
ispitu iz državne mature. „Najveći mogući broj bodova“ koji se može dobiti za pojedini
predmet pri upisu na određeni studijski program naveden je u ovome dokumentu.
Svaki predmet koji se u popisu nekog studija navodi bez posebne oznake zvjezdicom (*),
predstavlja jedan od uvjeta za upis na taj studij. To znači da učenici, koji nisu položili neki od
tih predmeta, nemaju pravo upisa na dotični studijski program, bez obzira na broj bodova
koje eventualno ostvaruju na drugim predmetima i uspjehu u srednjoj školi.
Kada uz neki predmet piše u zagradi „viša razina“, znači da je uvjet za upis na studij da
dotični predmet bude položen na višoj razini. Učenik koji nije položio taj predmet na višoj
razini nema pravo upisa na dotični studijski program, bez obzira na druge eventualno
ostvarene uspjehe.
Ako uz predmet nije navedena razina, prihvaćaju se obje razine kao valjani uvjeti za upis
na dotični studijski program. Za položenu višu razinu predmeta dodjeljuje se 1,6 puta veći
broj bodova nego kod položene osnovne razine, uz isti postotak riješenosti testa. „Najveći
mogući broj bodova“ može se postići uz 100% riješenosti testa na višoj razini predmeta.
Ukoliko je uz predmet zapisana zvjezdica (*), u retku ispod navodi se važna napomena.
Ponekad se radi o tome da dotični predmet nije uvjet za upis na studij. To znači da učenik,
koji nije položio dotični predmet, može pristupiti rangiranju za upis na studij (nije eliminiran),
ali ne stječe bodove iz tog predmeta. Oni učenici koji su ipak položili taj predmet, ostvaruju
odgovarajući broj bodova i time bolje mjesto na rang listi za upis na studij.
U nekim slučajevima, kada su navedena dva ili tri predmeta s naznakom zvjezdice (*),
valja detaljno proučiti sadržaj napomene koja slijedi u retku ispod. Uvijek je izričito navedeno
3
što je minimalan uvjet za upis na studij, te kako se može steći više bodova s više položenih
predmeta.
c) Provjera posebnih sposobnosti
Za pojedine studijske programe predviđeno je provjeravanje posebnih sposobnosti
potrebnih za uspješno studiranje. U ovome dokumentu navedena je vrsta provjere i
maksimalan broj bodova koji se tom provjerom može steći. Posebno je naglašeno ako
provjera sposobnosti uključuje prag prolaznosti koji predstavlja uvjet za upis na studijski
program. Kandidati koji ne prođu zadani prag, nemaju pravo upisa na dotični studijski
program bez obzira na broj bodova koje eventualno ostvaruju iz uspjeha u srednjoj školi i na
državnoj maturi.
d) Dodatna postignuća učenika
Kod upisa na mnoge studijske programe na Sveučilištu u Zagrebu vrednuju se i neka
dodatna postignuća učenika, kako je navedeno u ovome dokumentu. Ova postignuća nisu
uvjet za upis na studijski program. Kandidati koji ih ostvaruju stječu bodove do iznosa koji je
zapisan u ovome dokumentu. Za neka iznimna postignuća garantiran je izravan upis (1000
bodova) na pojedine studijske programe.

zivko18
26.11.2009., 15:31
ja san cua da neki faksevi nece visu razinu mnoziti sa 1,6 vec ce biti izjednacena sa osnovnom razinom ---npr medicina

Opća opasnost
26.11.2009., 15:56
ja san cua da neki faksevi nece visu razinu mnoziti sa 1,6 vec ce biti izjednacena sa osnovnom razinom ---npr medicina

Mislim da si krivo cuo. Medicina nigdje nije navela da boduje obje razine isto, a tako nije bilo ni na probnoj maturi.

Orodiel
26.11.2009., 16:14

Joj više s tim ko je što čuo. Ima na stranicama od sveučilišta u Zagrebu točno šta se traži. I na medicini se ne boduju jednako A i B.

zivko18
26.11.2009., 17:12
zivi bili pa videli

Eenass
26.11.2009., 20:19
Navodno 01.12. dolazi detaljna brošura koja će razjasniti neke stvari. Ali opet, trebala je doć 01.09. Pa 01.11. Sve mi se čini da od ove mature neće bit ništa.

firestarter_17
26.11.2009., 21:08
evo ljudi nešto friško za nas ex maturante.. sad sam razgovarala sa koordinatoricom i ona kaže ovako: 1. stariji maturanti neće polagati državnu u srednjoj nego u jednoj prostoriji koju će organizirati centar za vanjsko obrazovanje u sklopu njih;

Ovo je dobro ak će tak bit, nadam se da bude...

3. što se tiče pinova, za nas još ništa, mi bi ih trebali dobiti, ali ne tako skoro

A kad onda ak ne skoro, pa kad bi se mi trebali prijavit onda? To ti je baš rekla koordinatorica...?

mario_domink
26.11.2009., 23:08
razlika između razina ti je prvenstveno u gradivu, a s obzirom na cjenjenost, viša razina ti nosi max br bodova. npr na mat nosi 100 bodova i traži se niža razina. ti položiš nižu razinu, ali max br bodova dobivaš tek s višom. ostvaren broj bodova se djeli sa 166 i množi sa 100, dok bi se, da si pisao na višoj razini ostvareni br bodova djelio sa 100 i onda opet množio sa 100. s kolko se množi ovisi o faxu-nekima mat nosi 200 bodova pa se množi sa 200 i sl.
ne znam na kakve to točno dodatne bodove misliš? npr na FSB se dobiva 5 bodova za svaku 5 iz mat, fiz i kem iz svakog razreda u srednjoj školi (misli se naravno na kraju god 5, ne :D ), neki boduju do 50 bodova državna natjecanja iz pojedinih predmeta... a neki ne boduju :P
kolko treba za pola ovisi prvenstveno o predmetu i kak su ljudi napisali. npr na mat, viša razina je trebalo rješiti 20% za 2 što je smješno... neću time reć da sam ja puno više od toga i rješila, već samo o tome kako samo se iskazali znanjem da su nam tako spustili prag prolaza :lol: ipak,nemoj se zavaravat, za maturu će se svi pripremat i ne moguće je predvidjet kako će se pomaknut taj prag-možda nam otežaju ispit,pa će ih malo napisat super, a možda misle da smo stvarno idioti (što smo i jesmo po rezultatima s probne-opet, naravno ne svi već samo najveća većina :rofl: ) pa nam tako olakšaju test da će svi napisat za min 50%. ovo je primjer mat al govorim i za općenito :top:

Puno hvala...

racionalac
27.11.2009., 09:38
Navodno 01.12. dolazi detaljna brošura koja će razjasniti neke stvari. Ali opet, trebala je doć 01.09. Pa 01.11. Sve mi se čini da od ove mature neće bit ništa.

Sad je prekasno za bilo kakve promjene, mislim da vam državna matura ne gine :p U principu je to bolja stvar, kad prođe ove dječje bolesti, to će biti i očito.

zivko18
27.11.2009., 11:16
al ako stave teze testove bit ce svega jer uprosjeku hrvatski jezik smo rijesili 48 posto to znaCI DA JE VISE OD POLA PRISTUPNIKA PALO HRVATSKI JEZIK A ZA MATEMATIKU NECU NI GOVORIT

vrtzio
27.11.2009., 16:02
al ako stave teze testove bit ce svega jer uprosjeku hrvatski jezik smo rijesili 48 posto to znaCI DA JE VISE OD POLA PRISTUPNIKA PALO HRVATSKI JEZIK A ZA MATEMATIKU NECU NI GOVORIT

Tko ne može državnu maturu napisati za pozitivnu ocjenu ne zaslužuje upis na fakultet. To što nisu učili za probnu je njihov problem. Sve prema zaslugama.

coollerica
27.11.2009., 16:13
Tko ne može državnu maturu napisati za pozitivnu ocjenu ne zaslužuje upis na fakultet. To što nisu učili za probnu je njihov problem. Sve prema zaslugama.

Neki nisu imali probnu....

@firestarter, da; kad sam pitala koordinatoricu rekla je da te pinove mi još nećemo dobiti, i da iz zagreba niš ne spominju ''nas''...a kad sam je ja pitala kad ćemo se mi prijavit (jer prvi dio državne je krajem veljače) i šta je sa onim PREDprijavama, ona je rekla da još ništa ne zna i da to valjda gore još nije dogovoreno, jer iz metropole ni a ni b u vezi starijih....tako sam je ja barem razumjela. Jedino šta je točno i sigurno mogla reći da ćemo mi državnu pisat u toj prostoriji koju će organizirat Centar. Rekla je da će se javit ako što novoga sazna u vezi starijih...tako da, čekam :)

Jel ima netko za preporučit dobru knjigu iz engleskog za državnu...? ima li nekakav priručnik?
iiii zna li ko koji su autori onog priručnika što je izašao (kako napisati esej na državnoj maturi).....? svaka pomoć je dobrodošla

zivko18
27.11.2009., 17:07
pa ni ja se nisan priprema pa sam rijesia 70 posto hvatski a i nje tribala neka priprema na racun samog eseja si moga dobit dva iz hrvatskog........jedva cekan polaganje i kad dodu rezultati usedmi misec bit ce svega

SkuLL :)
27.11.2009., 18:15
Zivko odakle tebi dezinformacija da će biti teže, puno teže na ovoj maturi, tj. da će zadaci bit tezi nego oni na probnoj?!
Pa jednom prilikom sam pročitao, čini mi se na net.hr da će vjerojatno bit lakši zadaci zbog male prolaznosti na probnoj.
ne histeriziraj molim te.

Decadent Sympozium
27.11.2009., 18:22

Jel ima negdje na netu mozda, ako znas, primjer probne mature i slicno? Volio bih vidjeti kako padam tu drzavnu pa da se odmah mogu ispisat s fakulteta. :ne zna:

vrtzio
27.11.2009., 18:27
Stojim iza onog što sam napisao.
Primjere imaš na ncvvo.hr.

racionalac
27.11.2009., 19:01
Stojim iza onog što sam napisao.
Primjere imaš na ncvvo.hr.

Apsolutno se slažem. Onaj tko nije u stanju ono položiti treba se pokriti ušima, šutiti i učiti, a ne žaliti se. Uostalom, nije fakultet za sve, dapače, i u tome nema ništa loše. Jako puno ljudi bi našlo bolje poslove i vodilo sretniji život da ne ide na fakultet na način na koji mnogi idu.

Orodiel
27.11.2009., 20:57
pa ni ja se nisan priprema pa sam rijesia 70 posto hvatski a i nje tribala neka priprema na racun samog eseja si moga dobit dva iz hrvatskog........jedva cekan polaganje i kad dodu rezultati usedmi misec bit ce svega

Nama je danas prof. iz matematike rekla kako se na sastanku ocjenjivača reklo da će matematika biti jednake težine. I isti tipovi zadataka.

dibidus!
27.11.2009., 21:47
Brošura "Državna matura 2009./2010. i prijave za upis na studijske programe"

Brošura "Državna matura 2009./2010. i prijave za upis na studijske programe" bit će objavljena na mrežnim stranicama portala Postani student (www.postani-student.hr) u utorak, 1. prosinca 2009. Tiskana inačica brošure bit će dostavljena svim učenicima u škole nekoliko dana kasnije.

Objavljeno: 27.11.2009, 17:00

zivko18
27.11.2009., 22:22
a samo se vi nadajte nada umire zadnja i ja bi volia da bude tako al vidit cemo

zivko18
28.11.2009., 10:52
jel neko zna koliko dode onaj prirucnik za pisanje eseja

moon girl
28.11.2009., 10:55
mi dobili pinove, a ja se sad ne mogu prijaviti. ise, luda sam

Orodiel
28.11.2009., 11:11
mi dobili pinove, a ja se sad ne mogu prijaviti. ise, luda sam

Imaš mail i lozinku od carneta?

Zek0slav
28.11.2009., 11:11
Nama je danas prof. iz matematike rekla kako se na sastanku ocjenjivača reklo da će matematika biti jednake težine. I isti tipovi zadataka.

Rijeci ti se pozlatile. Ali od skole do skole svi dobivaju drugacije informacije.

Drveni Mario
28.11.2009., 11:14
jel neko zna koliko dode onaj prirucnik za pisanje eseja
Kakav božji priručnik za pisanje eseja????Odakle ti sada to?Imaš detaljno opisano na stranicama NCVVO od prošlih godina kako se piše esej.Niti u jednoj od onih knjiga gdje su autori oni Gazzari nema nikakvih naputaka za pisanje eseja,samo interpretacija književnih djela koji mogu biti zadani na eseju.Navedi mi autore tog priručnika za pisanje eseja

Orodiel
28.11.2009., 11:16
Kakav božji priručnik za pisanje eseja????Odakle ti sada to?Imaš detaljno opisano na stranicama NCVVO od prošlih godina kako se piše esej.Niti u jednoj od onih knjiga gdje su autori oni Gazzari nema nikakvih naputaka za pisanje eseja,samo interpretacija književnih djela koji mogu biti zadani na eseju.Navedi mi autore tog priručnika za pisanje eseja

Postoji taj priručnik. I stvarno je predobar. (93 kn)

http://alfa.hr/shop.php?kateg=63

Drveni Mario
28.11.2009., 11:44

http://alfa.hr/shop.php?kateg=63Aha,hvala.To te pitam.I daj mi neki udžbenik za engleski jezik koji se preporučuje za državnu maturu

coollerica
28.11.2009., 13:08

http://alfa.hr/shop.php?kateg=63

a hvala Bogu da se neko sjetio napisat neš o tom priručniku...e sad se samo nadam da ću ga naći kupiti :p

moon girl
28.11.2009., 13:15
Imaš mail i lozinku od carneta?

Imam ali ne ide:/. To je ono od prošle godine, jel?

fea
28.11.2009., 14:37
Apsolutno se slažem. Onaj tko nije u stanju ono položiti treba se pokriti ušima, šutiti i učiti, a ne žaliti se. Uostalom, nije fakultet za sve, dapače, i u tome nema ništa loše. Jako puno ljudi bi našlo bolje poslove i vodilo sretniji život da ne ide na fakultet na način na koji mnogi idu.

jel mi mozes, molim te, pojasniti ovo? da su neki ljudi sretniji ako uopce ne odu na fakultet? ili da ljudi masovno izabiru krivi fakultet?

idomini1
28.11.2009., 14:57
Zanima me o kojoj ste temi pisali (i koje ste uopće imali - otprilike) na probnoj iz eseja iz engleskog?

Hvala..

vrtzio
28.11.2009., 15:07
Imam ali ne ide:/. To je ono od prošle godine, jel?

Ne, password nije od prošle godine. To trebaš novo.

zivko18
28.11.2009., 15:59
jeste li mozda razmisljali da ove godine stave esej bez smjernica nedaj boze da stave al postoji i ta mogucnost a na sve triba biti spreman

vrtzio
28.11.2009., 16:03
Jao, čemu takva skeptičnost? Ne brini, stavit će smjernice.

Kako su ti ljudi iz centra nesposobni. Stavili su mi pogrešna imena tri predmeta na postani-student. :mad:

Opća opasnost
28.11.2009., 16:15
Zanima me o kojoj ste temi pisali (i koje ste uopće imali - otprilike) na probnoj iz eseja iz engleskog?

Hvala..

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/svi_ispiti

zivko18
28.11.2009., 16:50
ako su ti to predmeti iz srednje skole mislin da ti to stavlja kordinator u skoli a ne ljudi iz ncvvo

vrtzio
28.11.2009., 17:14
Ne, na Internet stavljaju ovi iz centra.

kokakola123
28.11.2009., 17:22
malo je smjesno al opet sa jedne strane dobro ,da netko moze sa recino visom razinom HR I ENGL i nizom razinom Mat + izbornim predmetom politikom upast na bilo koji smjer na filozofskom,studijama,politickim znanostima(novinarstvo/politiologija) i pravo.ja cu tako napraviti pa gdje upadnem :)

vrtzio
28.11.2009., 17:51
Pa o tome i ja pričam. DM olakšava upis na faks.

kokakola123
28.11.2009., 17:53
psttttt. nemoj o tome :kava:

moon girl
28.11.2009., 18:33
Ne, password nije od prošle godine. To trebaš novo.

a mi to nismo dobili:/

zivko18
28.11.2009., 20:58
a sta si ti sa zavrsenom politologijon dplomirani politicar a danas nema u saboru ljudi sa zavrsenom politologijon stoga bolje pravo upisi

Lady_D
28.11.2009., 22:40
dplomirani politicar

Diplomirani politolog. :kava:

Maxes
28.11.2009., 23:48
a sta si ti sa zavrsenom politologijon dplomirani politicar a danas nema u saboru ljudi sa zavrsenom politologijon stoga bolje pravo upisi

Razlika između političara i politologa je ekvivalentna razlici između veterinara i životinje :kava:

(ne vrijeđam nikoga, samo naglašavam koliko to nije isto :D )

zivko18
29.11.2009., 00:42
ma svejedno ipak je to sranje ipak je pravo bolje

racionalac
29.11.2009., 09:05
jel mi mozes, molim te, pojasniti ovo? da su neki ljudi sretniji ako uopce ne odu na fakultet? ili da ljudi masovno izabiru krivi fakultet?

Način na koji mnogi izabiru i završavaju fakultet je apsolutno kontraproduktivan i više koristi/sreće bi imali da su krenuli putem konkretnijeg obrazovanja. Na fakultet se ne mora ići, to je osnovna poanta, pogotovo ako nemaš ideju što s time želiš postići. Studiranje radi studiranja je besmisleno. Odgovor na tvoje pitanje je da, neki bi bili sretniji da uopće nisu išli na fakultet, i da, ljudi masovno izabiru krive fakultete.

Zek0slav
29.11.2009., 11:02
malo je smjesno al opet sa jedne strane dobro ,da netko moze sa recino visom razinom HR I ENGL i nizom razinom Mat + izbornim predmetom politikom upast na bilo koji smjer na filozofskom,studijama,politickim znanostima(novinarstvo/politiologija) i pravo.ja cu tako napraviti pa gdje upadnem :)

I ja isto!
Kao i desetak tisuca drugih maturanata. Pa tko upadne. :)

29.11.2009., 11:57
jeste li mozda razmisljali da ove godine stave esej bez smjernica nedaj boze da stave al postoji i ta mogucnost a na sve triba biti spreman

isusatiboga, zašto si ti takav? uvijek mislis na najgore, skeptičan si skroz!
Naravno da neće stavit esej bez smjernica, pa te smjernice su osnova cijelog eseja, da na njih odgovoriš. Bez smjernica ne znas sta ces napisat u eseju uopce :/

zivko18
29.11.2009., 14:55
ne mora znacit i ne gledan crno vec pretpostavljan jer je sve moguce a sta da stavi nesto sta nisi ocekiva zato je bolje biti spreman na sve i ko je reka da ti nemoze stavit usporednu rasclambu bez smjernica

Maxes
29.11.2009., 15:49
Ljudi bit će jednako kao i na probnoj ili eventualno lakše... Glavni predmeti će 100% bit jednaki ako ne i lakši jer si ne mogu dopustit gospoda iz ministarstva da im zbog malog broja koji su položili propadne cijeli projekat...:mig:

Štreberica
29.11.2009., 16:50
ne mora znacit i ne gledan crno vec pretpostavljan jer je sve moguce a sta da stavi nesto sta nisi ocekiva zato je bolje biti spreman na sve i ko je reka da ti nemoze stavit usporednu rasclambu bez smjernica
Mislim da je u tom smislu najgore što mogu staviti raspravljački esej s vrlo oskudnim smjernicama (u jednoj rečenici), nekakve smjernice moraju biti zbog načina ocjenjivanja.

vrtzio
29.11.2009., 16:55
Ja sam na probnoj pisao raspravljački (dobio sam 5) i zaista je jednostavno jer ti daje slobodu pisanja. Ti biraš u kojem će smjeru ići tvoj esej i to mi se sviđa. Vjerujem da će ove godine opet niža razina dobiti raspravljački (a možda i viša?).

Što se tiče olakšavanja ispita, bilo bi dobro da malo olakšaju višu razinu matke. :D

29.11.2009., 17:55
Ja sam na probnoj pisao raspravljački (dobio sam 5) i zaista je jednostavno jer ti daje slobodu pisanja. Ti biraš u kojem će smjeru ići tvoj esej i to mi se sviđa. Vjerujem da će ove godine opet niža razina dobiti raspravljački (a možda i viša?).

Što se tiče olakšavanja ispita, bilo bi dobro da malo olakšaju višu razinu matke. :D

E ne može ti bit lakša! Ono što traže na višoj razini je prelagano. Elementarne stvari. Tko je imao matematiku 3 pa nadalje one zadatke mora znat riješit, barem 60% (tko je imao tricu, a tko je imao 4 i 5, sram ga bilo ako ono ne rijesi barem 80%). A na probnoj za prolaz trebalo 20%. I opet ih 70% palo. Doooh.

vrtzio
29.11.2009., 19:53
Ma nova profa u 3. raz. iz matematike koja ima neki ludi sistem i nisam puno od nje naučio, a na probnoj je bila uglavnom trigonometrija, tako da sam zakazao.

zivko18
29.11.2009., 20:44
Ljudi bit će jednako kao i na probnoj ili eventualno lakše... Glavni predmeti će 100% bit jednaki ako ne i lakši jer si ne mogu dopustit gospoda iz ministarstva da im zbog malog broja koji su položili propadne cijeli projekat...:mig:

lakse pozlatile ti se rici al bas nevirujen aal vidit cemo

zivko18
29.11.2009., 20:47
jedva cekan utorak da vidin sta i kako se trazi a i neki su faksevi stavili tj oni u zg uvjete dok ovi drugi nisu nedaj boze da bude velikih promjena mozda bi volia da i bude u smislu mnjenjanja s vise na nizu razinu

zivko18
29.11.2009., 20:50
meni samo nije jasno kako ce ljudi koji polazu matematiku se usporedivat za neki faks gdje nacionalne manjine ne moraju matematiku uzet kao obvezni al to je glupo sta im je to izborni jel svaki faks trazi rijesenu matematiku osim onoga pitup di se gledaju samo ocjene iz srednje

trešnjica
30.11.2009., 17:37
Kako mene ova državna matura frustrira to je nemoguće:( Em sam ove godine maturirala em sam iz BiH i nemam blage kako to funkcionira osim što pročitam na netu primjere...meni se sve to čini komolicirano i zanima me može li tko reći gdje ima popis literature iz koje treba učiti za maturu? Sorry ako ste to već pisali ali ne da mi se sve čitati...

Orodiel
30.11.2009., 18:02
Kako mene ova državna matura frustrira to je nemoguće:( Em sam ove godine maturirala em sam iz BiH i nemam blage kako to funkcionira osim što pročitam na netu primjere...meni se sve to čini komolicirano i zanima me može li tko reći gdje ima popis literature iz koje treba učiti za maturu? Sorry ako ste to već pisali ali ne da mi se sve čitati...

Gimnazijski udžbenici.

Opća opasnost
30.11.2009., 18:02

Sto se tih stvari tice sve imas na www.ncvvo.hr .

zivko18
30.11.2009., 19:51
ljudi odakle bi se kemija mogla ucit osin iz gimnazijskih udzbenika ima li koja literatura ????????????kako mene nervira sta nam nisu stavili u skolama pripreme iz izbornih predmeta a rekli su cini mi se

vrtzio
30.11.2009., 20:02
ljudi odakle bi se kemija mogla ucit osin iz gimnazijskih udzbenika ima li koja literatura ????????????kako mene nervira sta nam nisu stavili u skolama pripreme iz izbornih predmeta a rekli su cini mi se

Ovisi kaj ti treba. Ako ti slabije ide kemijski račun, "Stehiometrija" od Milana Sikirice će biti super.
Za ovo ostalo bi udžbenici trebali biti ok. Posebnu pozornost obrati raznim dijagramima i grafovima.

Maxes
30.11.2009., 20:19
Ja učim kemiju za državnu, onaj prvi dio mi je ok, al onaj drugi s grafovima i onim zadacima :rolleyes: bzvz

Štreberica
30.11.2009., 20:36
Iz kemije se pripreme po školama još ne mogu održavati jer se još ne zna što vas zapravo trebaju učiti :rolleyes: - mijenjat će se katalog, navodno prije zimskih praznika, ali koliko je odgovornima stalo i u to sumnjam. Ako hoćeš učiti po "starom" katalogu, napravila sam skriptu kao dodatak gimnazijskim udžbenicima, pošalji mi mail na pm pa ti pošaljem.

zivko18
30.11.2009., 23:25
stavili uvjete upisa na faseve na ostani student

zivko18
30.11.2009., 23:26
stavili su uvjete upisana fakseve na postani student

Groinx
01.12.2009., 00:03
stavili su uvjete upisana fakseve na postani student

Koliko sam vidio za Split nisu nista mjenjali, ako se ne varam.

Groinx
01.12.2009., 00:08
Jel mogu upsati na neki fakultet, ako sam upisao sve osnove razine, a trazi se jedna visa razina npr. matemtika, jel se moze upasti ako ostane mjesta ili ...

zivko18
01.12.2009., 00:49
groinx kakvo je to pitanje a u splitu su minjali sitinice ka i svagdi al najace mi je za studij biologije u zagrebu matematika na visoj razini

Orodiel
01.12.2009., 05:54
Jel mogu upsati na neki fakultet, ako sam upisao sve osnove razine, a trazi se jedna visa razina npr. matemtika, jel se moze upasti ako ostane mjesta ili ...

Ne možeš. Ali smiješ mijenjati razine sve do 31.1. ja mislim. :)

kkff
01.12.2009., 09:09
ma di su stavili....ja ništ još ne vidim

Opća opasnost
01.12.2009., 09:45
Ažuriranje podataka u tijeku.
Stranica će biti dostupna tijekom dana!

:kava:

Drveni Mario
01.12.2009., 09:51
Zanima me koliko bi bila frustrirana da si maturirala prije 4-5 godina

-Cyclone-
01.12.2009., 09:57
Ažuriranje podataka u tijeku.
Stranica će biti dostupna tijekom dana!

:kava:

Ako misliš na studijske programe, meni sasvim normalno radi. :)

Drveni Mario
01.12.2009., 10:01
Počelo vam je raditi ovo sa studijskim programima

-Cyclone-
01.12.2009., 10:16
Nema ni traga brošuri... A valjda će je staviti oko 23:59. :rolleyes:

Groinx
01.12.2009., 12:19
Ne možeš. Ali smiješ mijenjati razine sve do 31.1. ja mislim. :)

Pa to je onda glupo, ako se ima mjesta a nemos upisati.:(
Jel itko dobio brošuru?

kkff
01.12.2009., 12:40
studijska sranja sam vidla.nema nekih većih promjena.glupi su mi izravni upisi ali dobro šta sad.ali kad i gdje će pisat kad se treba prijavit i gdje i kak...isuse bože...kak glupo.

Echoplex
01.12.2009., 12:52
studijska sranja sam vidla.nema nekih većih promjena.glupi su mi izravni upisi ali dobro šta sad.ali kad i gdje će pisat kad se treba prijavit i gdje i kak...isuse bože...kak glupo.

brošuru još nisu stavili.. :rolleyes: đizs, koji debili.. ovo stvarno frustrira :rolleyes::mad:

Maxes
01.12.2009., 13:28
I'm waiting for brošura idiots :mad:

Očito oni uzimaju u obzir da i minuta do ponoći spada u 1.12.2009. :kava:

-Cyclone-
01.12.2009., 14:27
Stariji maturanti se mogu prijaviti na Postani student -> Prijava u sustav -> Želim se registrirati.

sp0ck
01.12.2009., 14:29
evo ja sam prijavio. Šta će vam brošura? Sve na internetu piše. Za svaki studijski program piše šta se i koliko boduje.:top:

***nela***
01.12.2009., 14:40
Nije mi jasno zašto su stavili matematiku višu razinu na fakultetu: Geografija i povijest;smjer;nastavnički??:mad:

pedala od biciklina
01.12.2009., 15:51
Nije mi jasno je li ovo objavljeno na postani-student "ona"brošura. Naime, rekli su nam da će sve biti objašnjeno u njoj kad stigne (to uključuje datume prijamnih za faksove koji to još drže).
Međutim, meni je još uvijek nepoznat datum prijamnih. Planiram na dramaturgiju na ADu pa me zanima. Bilo bi zgodno da znamo, iz jednostzavnog razloga: da znamo koliko vremena imamo na pripremu.
:kava: Doduše, našao sam podatak prije neka dva-tri mjeseca da je jedna od onoh zvjerki što vode čitav projekt izjavila da bi posebni prijamni, kao što je ovaj, trebali biti odrađeni u travnju, što je, u principu, poprilično blizu pa mi se ta ideja baš i ne zdopada.
Ako itko išta zna, nek se javi.

Opća opasnost
01.12.2009., 16:33
Stavili su upravo sada brosuru na ncvvo.hr, ali im link (jos?) ne radi :ne zna:

pip pirrip
01.12.2009., 16:48
Je li istina da stariji maturanti još dvije godine neće morati polagati državnu maturu, tj. moći će pisati normalan prijamni? To mi je sad netko rekao.

dibidus!
01.12.2009., 16:51
Je li istina da stariji maturanti još dvije godine neće morati polagati državnu maturu, tj. moći će pisati normalan prijamni? To mi je sad netko rekao.

Od kud to?! Prvi put čujem....

Opća opasnost
01.12.2009., 16:55
Bilo bi lijepo da ubuduce navedete i izvor svojih (cudnih) informacija, tako da ne uznemiravate ljude ovdje nepotrebno.

pip pirrip
01.12.2009., 17:08
Dobro. To mi je rekla jedna cura s kojom inače studiram, a njoj je to rekla prijateljica koja je sada 4. razred. Ne znam odakle to prijateljici, a i ja čisto sumnjam u tu stvar. :)

-Cyclone-
01.12.2009., 17:19
Izašla je brošura na Postani student!

dibidus!
01.12.2009., 17:19
Dobro. To mi je rekla jedna cura s kojom inače studiram, a njoj je to rekla prijateljica koja je sada 4. razred. Ne znam odakle to prijateljici, a i ja čisto sumnjam u tu stvar. :)

Riječi im se pozlatile.....:D:D:D

Lady_D
01.12.2009., 17:26
Još nisam niti počela čitati brošuru, već su me enormno obradovali:

Svaka promjena podataka u odnosu na ovu publikaciju bit će zabilježena na
internetskoj stranici www.postani-student.hr.

:mad:

Echoplex
01.12.2009., 19:02
Postupak prijave kandidata koji su četverogodišnje srednje
obrazovanje završili prije 2010. godine ili izvan Republike
Hrvatske

1. Registrirati se kao novi korisnik na internetskoj stranici www.postani-student.hr.
Prilikom registracije korisniku će biti dodijeljeni korisnička oznaka, lozinka, PIN i TAN.
2. Unijeti osobne podatke.
3. Unijeti podatke o školovanju i postignutim ocjenama iz srednje škole.
4. Unijeti podatke o natjecanjima i športskome statusu.
5. Prijaviti upis na studijske programe i ispite državne mature.
6. Otisnuti obrazac prijave.
7. Preporučenom poštom na adresu: Agencija za znanost i visoko obrazovanje,
Središnji prijavni ured, Donje Svetice 38, 10000 Zagreb do 31. siječnja 2010.
godine dostaviti:
• obrazac prijave,
• dokaz o državljanstvu,
• dokaz o završetku svih završenih razreda srednje škole do tada (svjedodžbu za
svaki pojedini razred),
• potvrdu o rezultatima završnih ispita (ako kandidat dolazi iz države
s uspostavljenim sustavom vanjskoga vrjednovanja obrazovanja),
• potvrde o rezultatima državnih ili međunarodnih natjecanja znanja (ako ih
kandidat posjeduje),
• potvrdu o športskome statusu (ako je kandidat posjeduje).
Ako kandidat u trenutku prijave još pohađa završni razred srednje škole, svjedodžbu
završnoga razreda i potvrdu o završetku četverogodišnjega srednjeg obrazovanja
dostavit će naknadno, najkasnije pet dana prije objave rang-lista.
Dokumenti moraju biti priloženi u izvorniku ili u ovjerenoj preslici.
Ako je neki od priloženih dokumenata izdan na stranome jeziku, kandidat je dužan
priložiti i prijevod ovjeren kod ovlaštenoga sudskog tumača.
Svjedodžbe koje nisu izdane u Republici Hrvatskoj moraju proći proces priznavanja
u Odjelu za priznavanje inozemnih obrazovnih kvalifikacija Ministarstva znanosti
obrazovanja i športa. Središnjemu prijavnom uredu potrebno je dostaviti priznatu
svjedodžbu ili potvrdu da je svjedodžba predana na priznavanje.
Prijava kandidata postaje valjana u trenutku kada Središnji prijavni ured potvrdi i
zaključa kandidatove osobne podatke i podatke o ocjenama, rezultatima natjecanja
i športskome statusu. O mjestu polaganja ispita državne mature kandidati će biti
obaviješteni putem internetske stranice www.postani-student.hr.

Ovo je gotova stvar, tako da nemojte više širiti dezinformacije po forumu, samo zbunjujete :lol:

Ja,Lucifer
01.12.2009., 19:15
Imam pitanje. Naime, na dijelu ocjene mogu popuniti samo pet predmeta. To ovako u mene izgleda.
http://img692.imageshack.us/img692/8708/ocjene.png (http://img692.imageshack.us/i/ocjene.png/)
Hoće li mi se nakon popunjavanja pet predmeta pojaviti nova obrasci koje moram popuniti ili?

kkff
01.12.2009., 19:57
joj užas ne da mi se to sad još čitat sve...sad još tjedan dana manje za učenje.sad treba proučavat glupu brošuru i prijavljivat se...-.-sad i s tim sranja dodatna...glava me boli

moon girl
01.12.2009., 20:16
jel to stvarno bude i jesenskog roka???:)))))))))))))))))))))))))))))))))za upis na faks(:::::

Stocar
01.12.2009., 20:31
jel to stvarno bude i jesenskog roka???:)))))))))))))))))))))))))))))))))za upis na faks(:::::

Da, ukoliko taj određeni faks za koji se prijaviš i dalje ima mjesta za dodatne studente. A mislim da sam negdje pročitao da ima i zimski rok za prijavu, ali nisam siguran :ne zna:

firestarter_17
01.12.2009., 20:35
Imam pitanje. Naime, na dijelu ocjene mogu popuniti samo pet predmeta. To ovako u mene izgleda.
Hoće li mi se nakon popunjavanja pet predmeta pojaviti nova obrasci koje moram popuniti ili?

Da, ovo i meni nije jasno :ne zna:

I jel zna netko jel za ffzg mogu prijavit četiri studijske grupe kak je i dosad bilo...

moon girl
01.12.2009., 20:36
Da, ukoliko taj određeni faks za koji se prijaviš i dalje ima mjesta za dodatne studente. A mislim da sam negdje pročitao da ima i zimski rok za prijavu, ali nisam siguran :ne zna:

Ma bilo koji:D Ja sam paničar pesimist. Brinem da neću nigdje upast. Iako znam da hoću vjerojatno. Ali svejedno brinem. Ma znaš.
Ugl, možemo za jesenski rok prijavit nešto gdje ostane mjesta?

moon girl
01.12.2009., 20:37
Da, ovo i meni nije jasno :ne zna:

I jel zna netko jel za ffzg mogu prijavit četiri studijske grupe kak je i dosad bilo...

da, ovo za ff;) piše "bilo koji broj dvopredmetnih" i računa se kao jedan odabir

kkff
01.12.2009., 20:51
ajd to još pojasnite sa ffzg i sa 4 smjera...nije mi baš jasno

Stocar
01.12.2009., 20:53
Ma bilo koji:D Ja sam paničar pesimist. Brinem da neću nigdje upast. Iako znam da hoću vjerojatno. Ali svejedno brinem. Ma znaš.
Ugl, možemo za jesenski rok prijavit nešto gdje ostane mjesta?

Nisam siguran jer nigdje u brošuri, a ni na drugim mjestima nije baš izričito napisano, dali se mogu mijenjati fakulteti nakon 30.1. unatoč tome što bi nam za upis na fakultet trebao jesenski ili neki drugi rok...

(EDIT:Tako da bi ispalo da se možemo upisati samo na onih 10 fakulteta, te ako na njima bude mjesta nakon jesenskog ili nekog drugog roka)

Ajd već kad pišem :o
Dali netko ima ili je čuo za neku knjigu/udžbenik za povijest ili geografiju iz koje bi se moglo lakše pripremati za DM :D

moon girl
01.12.2009., 21:05
Nisam siguran jer nigdje u brošuri, a ni na drugim mjestima nije baš izričito napisano, dali se mogu mijenjati fakulteti nakon 30.1. unatoč tome što bi nam za upis na fakultet trebao jesenski ili neki drugi rok...

(EDIT:Tako da bi ispalo da se možemo upisati samo na onih 10 fakulteta, te ako na njima bude mjesta nakon jesenskog ili nekog drugog roka)

Ajd već kad pišem :o
Dali netko ima ili je čuo za neku knjigu/udžbenik za povijest ili geografiju iz koje bi se moglo lakše pripremati za DM :D

kaj će im onda drugi rok? jer i ovak možeš upisat neki niže rangirani faks, pa se prebaciti na više ako ostane mjesta.
da, i meni treba za povijest nešto iz čega ću učiti, one knjige su užasne:/

Maxes
01.12.2009., 21:08
Meni baš nije jasno kažu ako ne ostvarimo željeni uspjeh u prvom roku, imamo još jednu šansu u drugom roku, pa kakva mi je još jedna šansa ako će zauzet mi na 90% fakulteta već u prvom roku sva mjesta :ne zna:

moon girl
01.12.2009., 21:09
Ma jok, neće. Uvijek bude mjesta na fakultetima koji nisu u Zagrebu, prošle godine ih je svugdje bilo

idomini1
01.12.2009., 21:11
Meni baš nije jasno kažu ako ne ostvarimo željeni uspjeh u prvom roku, imamo još jednu šansu u drugom roku, pa kakva mi je još jedna šansa ako će zauzet mi na 90% fakulteta već u prvom roku sva mjesta :ne zna:

Pa jel vrijedi ono, da se ,ko ne napiše dobro na prvom roku da ima mogućnost u drugom roku i jednake šanse za upis ko da je i prošel na prvom roku?

Drveni Mario
01.12.2009., 21:13
Zato se moraš potruditi da već u prvom roku budeš ultra dobar i sve napišeš kako Bog zapovijeda a nakon toga upadneš na željeni faks.Zaboravi jesen:eek::D:p

Maxes
01.12.2009., 21:15
Zato se moraš potruditi da već u prvom roku budeš ultra dobar i sve napišeš kako Bog zapovijeda a nakon toga upadneš na željeni faks.Zaboravi jesen:eek::D:p

Ma znam ja to :D

Nego neznam zašto govoriti "imate još jednu šansu" to samo po sebi nekako govori da su ti šanse jednake kao u prvom krugu a nisu... :ne zna: :kava:

Ma zanemarite ovaj post, gluposti xD

Pada mi svašta na pamet...

Drveni Mario
01.12.2009., 21:26
Na ovom topicu se netko hvalio da ima onu knjigu/priručnik-Kako napisati esej na državnoj maturi od Davora Piskača.Pa bih molio tu osobu(ako je iz Zg-a) da mi se ŠTO PRIJE JAVI PA DA MI POSUDI TO SRANJE DA KOPIRAM DO VIKENDA.Eto,hvala.A znam da ima netko,jer se hvalio s tim.Previše udžbenika moram kupiti,daj barem ovo sranje od priručnika da kopiram.Hvala

vrtzio
01.12.2009., 21:29

Zašto su ti glupi? Oni koji su to zaslužili imaju pravo na izravan upis i to je fer. :rolleyes:

Drveni Mario
01.12.2009., 21:32
Ma znam ja to :D

Nego neznam zašto govoriti "imate još jednu šansu" to samo po sebi nekako govori da su ti šanse jednake kao u prvom krugu a nisu... :ne zna: :kava:

Ma zanemarite ovaj post, gluposti xD

Pada mi svašta na pamet...Pa dobro razmišljaš.To ti je nešto slično prijašnjem jesenskom razredbenom ispitu na fakultetima.Svi idu na ljetni,na jesenskom ostane mjesta na onim najmanje atraktivnim.Barem u ZG-u.Zato moraš biti lud odmah na ovom ljetnom roku.Sve rasturiš,budeš lud,pometeš konkurenciju,sve ih prožvačeš,ispljuneš i upišeš se na toliko željeni faks.Sljedeći se tjedan zatvori u sobu,nigdje ne izlazi do prvog roka državne mature,odbaci alkohol,žene,kocku,izlaske,bludničenje i ostale perverzije.Samo učenje i rasturanje!!Lud si totalno u doslovnom smislu riječi.Pa u takvom sustavu i živimo.Socijaldarvinizam kao prevladavajuća ideologija.Samo najjači opstaju.Eto,to ti je to.Zaboravi ove jesenke rokove.To je za slabiće:D

firestarter_17
01.12.2009., 21:40
ajd to još pojasnite sa ffzg i sa 4 smjera...nije mi baš jasno

Pa dosad je sistem bio takav da kad si prijavljivao prijamni za ffzg mogao si izabrati četiri predmeta, tj. studijska programa. I onda kad dođe red na tebe za upis mogao si uzeti bilo koji od ta četiri predmeta (pod uvjetom da se kvote nisu popunile) plus još jedan koji nije s te liste (ako studiraš dvopredmetno)...valjda sam dobro objasnio :zubo:

Maxes
01.12.2009., 21:59
Ja neznam zašto konačno ne počnem intezivno učiti za državnu, OMG pa ja se igram sa svojom budućnosti, uzdam se u stečeno znanje tijekom školovanja a drugi se spremaju... :o

I'm an idiot :rolleyes:

firestarter_17
01.12.2009., 22:20
Ja neznam zašto konačno ne počnem intezivno učiti za državnu, OMG pa ja se igram sa svojom budućnosti, uzdam se u stečeno znanje tijekom školovanja a drugi se spremaju... :o

I'm an idiot :rolleyes:

Malo optimizma, pa ima još vremena...znam da je gradiva puno al sigurno još nije kasno da počneš :)

zivko18
01.12.2009., 22:21
ide li ko iz kemije na pripreme u pitagore u splitu

Maxes
01.12.2009., 22:57
Malo optimizma, pa ima još vremena...znam da je gradiva puno al sigurno još nije kasno da počneš :)

Normalno da nije kasno, al inače ja planiram polagat sve na višoj od glavnih predmeta + bio, kem i fiz :)

Valjda za zimske praznike budem pritisno makismalno

zivko18
01.12.2009., 23:00
koji streberaj ode vlada ma tribali su stavit fakseve bez ovih razina i ko polozi na visoj samo mu se mnozi sa 1,6

Bankovac
01.12.2009., 23:25
jel zna netko kad ce se polagat test intelektualnih sposobnosti na ffzg? :confused: