PDA

View Full Version : Kontaktne leće [OBVEZNO PROČITAJTE PRVI POST!]

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

bubicaa
13.09.2008., 21:46
ček, jel ti imaš polutvrde leće ili meke?

oblak
14.09.2008., 01:07
polutvrde... hm već sam nekog ovdje neš slično pitala
ma bitno mi samo da nije preskupo
nema mi smisla jer onu nelagodu pri stavljanju leća izdržim samo tak

bubicaa
14.09.2008., 08:59
a onda je ok :)
boston sam ja zadnji puta tekućinu za čišćenje platila 50ak kn, a izdrži mi 3 mjeseca (zapravo i dulje, ali kao preporuča se da se koristi do 3 mj nakon otvaranja) a tekućinu za čuvanje sam platila oko 60 kn, i nju koristim nešto više od mjesec dana. plus fiziološka od 10ak kn...
bez tableta ili ičeg...

dr. za leće
14.09.2008., 15:41
Vidim da se opet povela rasprava o kontaktnim lećama i vodi pa ću ponoviti svoje stare postove.

1. Kupanje s lećama
http://www.forum.hr/showpost.php?p=14915442&postcount=1991

2. Leće i pranje s običnom vodom
http://www.forum.hr/showpost.php?p=14980157&postcount=2043

Znači oprezno!
LP

ined
14.09.2008., 17:53
Pozdrav svima!

Tvrde leće sam nosila 10 g. I prije nekih mjesec dana sam prešla na meke. Ofalmologica mi je dala Acuvue Oasys 15-dnevne leće. Nije me uopće pitala koje leće želim, dnevne, mjesečne, tromjesečne..., a čini mi se da su te 15-dnevne jedine koje ona prodaje.

Koliko je sigurno da ja sama online naručim neke druge leće, recimo nekog drugog proizvođača ili neke koje se mogu duže nositi? Je li netko već tako radio?

red_shrike
15.09.2008., 15:42
Ovako, da li zna netko gdje se u zg mogu kupiti leće, 15 dnevne ili mjesečne, ali po komadu? Znači, ne 3 kutije minimalno, nego jedna po jedna. Drugo, ispiranje vodom mi se čini ok. Leće idu u tekućinu za čišćenje, a voda dođe u oko tako i tako. Postoji obrambeni mehanizam. Ako se žel ito spriječiti, mislim da bi dovoljno bilo prokuhat vodu i staviti mrvu soli unutra. Pričekate da se ohladi i stvar riješena.

bubicaa
15.09.2008., 15:59
ono što ja znam za vodu i leće - mekane s vodom nikako jer su osjetljivije i lakše se one amebe razmnože. s polutvrdima može doticaj s vodom, ali se ne preporuča. a još kad se sjetim koliko je u vodi kamenca, pa da se još i to nataloži, hm...

ma jednostavnije je kupiti fiziološku otopinu nego kuhati vodu.

kika11
15.09.2008., 16:04
Molim savjet, danas sam išla po leće , stići će mi poštom. Progresive, tri pari za šest mjeseci. Toliko je sestra izgubila samnom živaca jer ih nisam mogla nikako sama namjestiti. Kada sam stigla kući skinula sam ih. Toliko se bojim da neću biti u stanju to nositi jer imam nekakvo refleksno treptanje i nikako se ne mogu opustiti. Leće mi je stavila sestra a kod kuće mi ih je skinuo sin koji ih inače nosi. To što sam donjela su probne leće i zanima me koliko traju.

red_shrike
15.09.2008., 16:04
pa, dođe me brže i jeftinije. Ta fiziološka je tako i tako blago slana destilirana voda. Ako je vjerovati kutiji. Dalle, ima li za kupiti leća po kutiji? Bez da moram 3? Trebaju mi zapravo još samo za 15-ak dana.

kika11
15.09.2008., 16:12
Tri para za šest mjeseci dođe oko šesto kuna. Mekane su. Da li ću savladati tehniku? Savjet molim!!!

red_shrike
15.09.2008., 16:21
ma hočeš. samo treba oko 2 tjedna. Ja imao isti problem.

Tatsha
15.09.2008., 18:48
Tri para za šest mjeseci dođe oko šesto kuna. Mekane su. Da li ću savladati tehniku? Savjet molim!!!
ne znam da li ćeš savladati tu tehniku koju ti je sestra pokazala ili ćeš jednostavno naći svoju, ima više načina stavljanja leća, a sama ćeš prokužiti koji su i što ti u biti smeta kod stavljanja, na brini, bez živčanjenja, sve na stol i polako

kika11
15.09.2008., 19:04
Ma kada trebam dotaknuti šarenicu kapci mi se tako grče i bore da se ne otvore da je to užas, onda mene uhvati nervoza i sestra je jutros bila tako nestrpljiva samnom. Ali sve mušterije su joj bili tinejđeri. Ja Ipak imam neku godinicu.
Hvala na podršci.

gawran
15.09.2008., 22:57
e ovak...dakle imam u petak školu,nosim leće.skinem ih oko 6-7 i onda ne nosim cijeli vikend i onda u 9 u pon na pregleda za meke leće...dali je preporučljiv pregled jer sam nosio leće manje od tjedan dana prije pregleda...tj kolko nebih trebo nosit

Tatsha
16.09.2008., 08:54
Ma kada trebam dotaknuti šarenicu kapci mi se tako grče i bore da se ne otvore da je to užas, onda mene uhvati nervoza i sestra je jutros bila tako nestrpljiva samnom. Ali sve mušterije su joj bili tinejđeri. Ja Ipak imam neku godinicu.
Hvala na podršci.
ja moje držim onom rukom koje je oko- srednji prst gornji kapak, prstenjak donji, drugom rukom kažiprstom stavljam leću i isto tako drugo oko, dakle koje je oko ta ruka ga drži, jer ih tako najjače mogu držati, a moje su problem bile duge trepavice i jedino ih tako mogu držati da ne smetaju.

maša_26
16.09.2008., 12:39
Ovako...

od petog razreda do prvog srednje nosila sam naoćale, a kasnije polutvrde leće s kojim nisam imala baš nekih problema(osim da mi se nekad zamuti vid, u biti kao neka naslaga bude na oku) i koje sam nosila sad do početka ovog miseca... ali mi dioptrija nije pristala rast pa sam tako dosegla -3,50 na desnom i -5,50 na livom oku...(a te preglede sam obavljala u Splitu u bolnici). da bi na početku ovog miseca otišla na pregled kod privatnika i kad je vidio da nosim polutvrde leće reka je da su to smeće od leća i da to šta brže minjam jer uopće nisu dobre...otkrio mi je i cilindre i astigmatizam za koje nisam dosad ni znala da ih imam i dao mi torične meke leće sa dioptrijom; desno: -3,25/ -1,25 180°, a livo oko: -4,50/ -1,75 180°...i stavim ja njih i mislim ajde napokon normalno vidim,ali opet mi je zamućeno desno oko(osim kad sam na zraku, tad je sve ok i vidim kristalno čisto).kad sam u kući isto mi bude malo mutno :mad:...ako itko ima odgovor u čemu bi sad moga bit problem, bila bi zahvalna jer nemam više snage ić kod doktora i koga sve ne...:confused:

red_shrike
16.09.2008., 14:34
meni se čini da tebi nešto drugo ne štima sa očima. Čin se da bi trbala napraviti kompletni pregled, i to skupa sa očnim tlakom i drugim čudesima.

bubicaa
16.09.2008., 14:37
nekud mi je nestao post :ne zna: glupi forum :mad:

uglavnom, dr koji kaže da su polutvrde leće smeće - :rolleyes: očito ima jako dobar ugovor za zaradu za mekane :rolleyes:

a sad, možda se tek prilagođavaš na sve te novooktrivene stvari, ili ti leće nisu dobre

violet girl
16.09.2008., 22:10
mene zanima koji tekucine koristite za cuvanje i pranje polutvrdih leca? koje su vam najbolje tekucine?

bubicaa
16.09.2008., 22:49
ja imam boston... to sam dobila uz leće, i nemam razloga mijenjati jer mi je dobro

Piggy
16.09.2008., 23:06
Ovako...

od petog razreda do prvog srednje nosila sam naoćale, a kasnije polutvrde leće s kojim nisam imala baš nekih problema(osim da mi se nekad zamuti vid, u biti kao neka naslaga bude na oku) i koje sam nosila sad do početka ovog miseca... ali mi dioptrija nije pristala rast pa sam tako dosegla -3,50 na desnom i -5,50 na livom oku...(a te preglede sam obavljala u Splitu u bolnici). da bi na početku ovog miseca otišla na pregled kod privatnika i kad je vidio da nosim polutvrde leće reka je da su to smeće od leća i da to šta brže minjam jer uopće nisu dobre...otkrio mi je i cilindre i astigmatizam za koje nisam dosad ni znala da ih imam i dao mi torične meke leće sa dioptrijom; desno: -3,25/ -1,25 180°, a livo oko: -4,50/ -1,75 180°...i stavim ja njih i mislim ajde napokon normalno vidim,ali opet mi je zamućeno desno oko(osim kad sam na zraku, tad je sve ok i vidim kristalno čisto).kad sam u kući isto mi bude malo mutno :mad:...ako itko ima odgovor u čemu bi sad moga bit problem, bila bi zahvalna jer nemam više snage ić kod doktora i koga sve ne...:confused:

Kod koga si išla na pregled?

CROIceman
16.09.2008., 23:23
Gledam da su dosta poskupile leće na lensway.com?

gawran
17.09.2008., 09:14
e ovak...dakle imam u petak školu,nosim leće.skinem ih oko 6-7 i onda ne nosim cijeli vikend i onda u 9 u pon na pregleda za meke leće...dali je preporučljiv pregled jer sam nosio leće manje od tjedan dana prije pregleda...tj kolko nebih trebo nosit

netko help?

maša_26
17.09.2008., 11:24
U vojnu bolnicu na odjel kontaktnih leća, a kod privatnika isto u Splitu...

Piggy
17.09.2008., 14:13
U vojnu bolnicu na odjel kontaktnih leća, a kod privatnika isto u Splitu...

Na kabinet zaboravi. Meni su najmjerno falivali dioptriju kad sam se pregledavala za leće. A kod kojeg privatnika si išla?

Riba
17.09.2008., 14:16
Hvala na podršci.

pa drzi kapke sa prstima.. gornji sa kaziprstom a donji sa palcem..

Riba
17.09.2008., 14:19
a jel skup taj boston? koliko otprilike?

kupi si aosept... i nista drugo ti ne treba.. oko 100kn ti je...

ja ful zadovoljna:kava:

bubicaa
17.09.2008., 14:31
kupi si aosept... i nista drugo ti ne treba.. oko 100kn ti je...

ja ful zadovoljna:kava:

sad gledam na netu... zvuči jednostavno i zanimljivo :)

jel zna još netko nešto o tome? :D to je znači i za polutvrde leće?

ovo bi mi bilo super kad nekud idem, da ne moram nositi 2 različite tekućine i gnjaviti se sa čišćenjem i trljanjem

e imam onda jedno pitanje (- možda dođe i dr za leće pa odgovori )- jel se smije tako mijenjati tekućina? da stalno koristim jednu, a onda ponekad neku drugu? ili se mora uvijek koristiti ista?

bubicaa
17.09.2008., 14:38
evo sad sam još malo googlala aosept... i iako piše da je za sve vrste leća, na stranicama doktora i na mjestima gdje se bavi lećama uglavnom piše da je to za meke leće, a ne za polutvrde :ne zna:

Riba
17.09.2008., 14:38
nema ti veze mijenjanje tekucina.. mozes ih mijenjati kolko god hoces. a sto se tice aosepta on ti je i za polutvrde i mekane lece... samo bi ti ja preporucila mekane lece. ove polutvrde vise nitko ne koristi..

Riba
17.09.2008., 14:40
¸zasto ne probas mekane lece? npr. airoptix...

bubicaa
17.09.2008., 14:45
za polutvrde ne bih rekla da ih nitko ne koristi... nego su samo sve više zamijenjene mekanima zbog jednostavnosti (ali i para - više se zaradi na mekanima, to mi i dr rekla :D)
a ja sam po netu uvijek našla da se hvale polutvrde

imala sam mekane prije, ali stalno sam se bojala da ih ne oštetim, a to mi se i dogodilo, nekako su mi pukle na rubu. i dobila sam zabranu doticaja s vodom ako imam mekane... ne bih smjela prati kosu niti umivati se dok ih imam... amebe i slične stvari iz vode, a ja imam osjetljive oči

Andariel
17.09.2008., 17:38
Gledam da su dosta poskupile leće na lensway.com?

omg, air optics su 87$??? :eek:

maxxie
17.09.2008., 18:32
¸zasto ne probas mekane lece? npr. airoptix...

moje prve leće su bile air optix i nikako mi nisu odgovarale, sad već jedno vrijeme imam polutvrde i neusporedivo su mi bolje, tako da mislim da je najbolje posavjetovati se sa oftamologom što je bolje

polutvrde se lakše odrzavaju i ono što je meni bilo bitno puuuno se lakše skidaju, a privikavanje mi uopće nije bilo teško

a i daleko od toga da danas više nitko ne nosi polutvrde

CROIceman
17.09.2008., 22:10
omg, air optics su 87$??? :eek:

DA!
Ne kužim to...

Andariel
17.09.2008., 22:34
DA!
Ne kužim to...

a prije par mjeseci, kad sam zadnji put naručivala, platila sam 2 kutije 52$ (s poštarinom)... kak su mogle TOLIKO poskupit? :confused:

bubicaa
18.09.2008., 08:37
a možda radi dolara, kakav im je sad tečaj, pa su se zato odlučili na poskupljenje? :misli:

nagađam :D

CROIceman
18.09.2008., 10:05
a možda radi dolara, kakav im je sad tečaj, pa su se zato odlučili na poskupljenje? :misli:

nagađam :D

Dear Customer.

Thank you for your email.

The AirOptix belongs to the newest generation of lenses and is therfore more expensive.

Best regards.
Philip Bromley.
Customer Support Lensway

Tatsha
18.09.2008., 14:55
Dear Customer.

Thank you for your email.

The AirOptix belongs to the newest generation of lenses and is therfore more expensive.

Best regards.
Philip Bromley.
Customer Support Lensway
drugim riječima lopine :mig:

Mopsly
19.09.2008., 09:24
Ja sam jučer si kupila mekane leće i platila sam ih 550 kuna i dobre su mi.
U Opto centru proizvode svoje leće i čak imat ei garanciju na njih - te sam i kupila..:mig:
http://www.opto-centar.hr/proizvodnja-kontaktnih-leca.html

Tatsha
19.09.2008., 11:18
Ja sam jučer si kupila mekane leće i platila sam ih 550 kuna i dobre su mi.
U Opto centru proizvode svoje leće i čak imat ei garanciju na njih - te sam i kupila..:mig:
http://www.opto-centar.hr/proizvodnja-kontaktnih-leca.html

jedan dan što imaš leće i kažeš dobre su ti, ali baš niš ne znači :mig:

dr. za leće
19.09.2008., 11:30
sad gledam na netu... zvuči jednostavno i zanimljivo :)

jel zna još netko nešto o tome? :D to je znači i za polutvrde leće?

ovo bi mi bilo super kad nekud idem, da ne moram nositi 2 različite tekućine i gnjaviti se sa čišćenjem i trljanjem

e imam onda jedno pitanje (- možda dođe i dr za leće pa odgovori )- jel se smije tako mijenjati tekućina? da stalno koristim jednu, a onda ponekad neku drugu? ili se mora uvijek koristiti ista?

AO Sept je tekućina za sve vrste kontaktnih leća, znači i meke i polutvrde. Prednosti su snažna dezinfekcija zbog vodene otopine peroksida i nepostojanje konzervansa koji katkad mogu uzrokovati alergije. Nedostatak je taj što je leće potrebno ostaviti minimalno 6 sati u otopini kako bi se djelotvorno neutralizirao peroksid. To ponekad zna biti teško, posebno ako trebate nakratko oprati leću ili ju skinete na par sati prije izlaska i slično.
Inače tekućine su različite i mogu se bez straha mijenjati ako se naravno poštuju upute za upotrebu. Razlike postoje ali ih svaki nositelj može individualno definirati nakon što proba dotičnu tekućinu. Generalno se može preporučiti upotreba tekućina u kombinaciji s lećama istog proizvođača, iako i to nekada nije najbolja kombinacija.
LP
vidi tablicu kompatibilnosti leća i tekućina na dnu stranice:
http://www.lece.com.hr/edukacija/

bubicaa
19.09.2008., 12:30
hvala na odgovoru. znači ja mogu kupiti aosept i koristiti ga kad nisam kod kuće, a inače redovno koristiti boston tekućine? to mi se sviđa :)

gawran
20.09.2008., 14:38
kakve si to leće platila 550 kn???....šta nije one kutija 200 kn 3 para...1 par 2 tjedna ...(mekane)

tjerkic
20.09.2008., 16:20
Jeli dovoljno koristiti samo višenamjesnku otopinu za meke leće, ili je potrebno koristiti i peroksidnu otopinu za meke leće i one tablete za uklanjanje proteina?
Inače radi se o mjesečnim lećama

Mutti
20.09.2008., 16:44
..., al dal bi one mene?
Naime, imam dosta osjetljive oci s obzirom na sve moguce alergije na pelud, pa me zanima da li ima nade za mene?
Dioptrija mi je -1,75, imam astigmatizam... jednom sam probala lece pa mi je kapak nateko ko lud....
Uglavnom, jel ima netko isto peludne alergije pa nosi lece?
Trebam nekog dobrog okulistu, koji me nece odrat za novce i uvaljat mi nesto ...

Tnx,
Mutti

bubicaa
21.09.2008., 17:31
jel netko zna koliko optikaonline naplaćuje poštarinu na otopine za leće?

Asterixa
21.09.2008., 17:56
Nosim mekane leće i imam podosta suhe oči. Kupovala sam Refresh contacts i ukapavala tokom dana, al meni su one baš ništ koristi :ne zna:
Jel mi može netko preporučiti neke učinkovitije kapi za ovako preko dana?

gawran
22.09.2008., 12:44
Dakle ovako...molim pomoć,brzo...jutros sam išao na kontrolu za meke leće,tj prelazak sa polutvrdih na meke,i doktorica tj sestra mi je stavila u oči meke,mjesečne,i rekla da odem u ilicu da naručim si leće i da mi pokažu kak se stavlja skida...a meni bilo glupo ić odmah na to - jer bilo mi neugodno ić jer neću odmah naručit,neg za par dana dok vidim cijene/vrste..i sad imam u očima te mjesečne meke...a nemam ništ drugo..dakle šta mi sve treba...imam od polutvrdih tekućine (poliranje,i ono dezinfekcija/čuvanje), šta trebam kupit il kako god da ne riknu leće

Piggy
22.09.2008., 13:08
Nosim mekane leće i imam podosta suhe oči. Kupovala sam Refresh contacts i ukapavala tokom dana, al meni su one baš ništ koristi :ne zna:
Jel mi može netko preporučiti neke učinkovitije kapi za ovako preko dana?

Corneregel kapi. Dođu ti oko 60 kn, imaš po ljekarnama.

Piggy
22.09.2008., 13:09
Dakle ovako...molim pomoć,brzo...jutros sam išao na kontrolu za meke leće,tj prelazak sa polutvrdih na meke,i doktorica tj sestra mi je stavila u oči meke,mjesečne,i rekla da odem u ilicu da naručim si leće i da mi pokažu kak se stavlja skida...a meni bilo glupo ić odmah na to - jer bilo mi neugodno ić jer neću odmah naručit,neg za par dana dok vidim cijene/vrste..i sad imam u očima te mjesečne meke...a nemam ništ drugo..dakle šta mi sve treba...imam od polutvrdih tekućine (poliranje,i ono dezinfekcija/čuvanje), šta trebam kupit il kako god da ne riknu leće

Kupi samo otopinu za meke leće u njoj dobiješ onu kutijcu i to ti je sve šta treba za njih.

gawran
22.09.2008., 13:17
Kupi samo otopinu za meke leće u njoj dobiješ onu kutijcu i to ti je sve šta treba za njih.

aha oke ..thx..dakle jedna tekućina samo? Skinem leću s njom istrljam lagano.i stavim u kutijicu, i sljedeće jutro sam stavim u oko?

Tatsha
22.09.2008., 15:24
aha oke ..thx..dakle jedna tekućina samo? Skinem leću s njom istrljam lagano.i stavim u kutijicu, i sljedeće jutro sam stavim u oko?

ja koristim opti free ekspress otopinu i ona je no rub, dakle nema niti trljanja, tako da imaš i tu opciju, dakle moraš pročitati u uputi, da li je rub il no rub

prilika
23.09.2008., 06:56
gawran

Molim te ako mi možeš reći gdje si bio na pregledu za leće i koliko si platio te mjesečne mekane leće koje ti je odmah stavila u oči? Jesi platio i pregled i koliko si platio pregled? Jel ti dala doktorica ili doktor i nalaz na kojem piše tvoja dioptrija i zakrivljenost rožnice odnosno B.C. ? Može li se uzeti to pakiranje od tih mjesečnih leća, ako ti nije dala nikakav nalaz jer na pakiranju od leća vjerojatno piše dioptrija i B.C. ? Koju vrstu mekih mjesečnih leća si dobio i jesu li ti dobre?

Ja sam isto zainteresirana da odem na pregled negdje gdje bi mogla dobiti mjesečne probne leće, a da pregled i te leće nisu preskupe? Poslije bi si sama naručila meke leće preko Interneta, OptikeOnline ili nekog drugog portala jer su puno jeftinije nego u optikama.

gawran
23.09.2008., 15:01
gawran

Molim te ako mi možeš reći gdje si bio na pregledu za leće i koliko si platio te mjesečne mekane leće koje ti je odmah stavila u oči? Jesi platio i pregled i koliko si platio pregled? Jel ti dala doktorica ili doktor i nalaz na kojem piše tvoja dioptrija i zakrivljenost rožnice odnosno B.C. ? Može li se uzeti to pakiranje od tih mjesečnih leća, ako ti nije dala nikakav nalaz jer na pakiranju od leća vjerojatno piše dioptrija i B.C. ? Koju vrstu mekih mjesečnih leća si dobio i jesu li ti dobre?

Ja sam isto zainteresirana da odem na pregled negdje gdje bi mogla dobiti mjesečne probne leće, a da pregled i te leće nisu preskupe? Poslije bi si sama naručila meke leće preko Interneta, OptikeOnline ili nekog drugog portala jer su puno jeftinije nego u optikama.

Ovako...naručio sam se na rebro,čeko mejsec dana,tj od početka škole do 22.9 da pregledaju me za meke. Došao sam i sestra /tajnica(šta već) je rekal doktoru da mi odma more stavit meke leće u oči jer sam bio na pregledu za polutvrde prije mejsec dana (dakle pregled nije nužan bio) ,stavila u oko..sjedio sam 5 minuta (jeben komfor naspram polutvrdih)..tada mi je doktor pregledao onim aparatom...i to je to..sestra je rekla da te što mi je dala da ne bacim,da idem odma u ilicu (ak tamo kupujem) da me nauče vadit,stavljat da mogu odma naručit,jer te što mi je džabe dala vrijede mjesec dana :) tak da ono...hebeno...nemoram plačat za sad =)...neznam kakve su i to...sretno

Z e t t a
24.09.2008., 14:20
Kupila sam nedavno meke JOHNSONS leće. One su u onoj tekućini. I kak sad to stavljam? Samo iz te tekućine u oči ravno ili ih trebam isprati najprije?

I kaj se tekućine tiče, dobila sam neku tekućinu, mislim da se zove COMPLETE (onako žuto-plava) i s njom kutijicu za leće. Jel mi to dosta ili mi treba i otopina?

Onda kad skinem leće, napunim tu kutijicu s tekućinom i stavim leće u nju za prek noći?

Koja je uopće razlika između TEKUĆINE i OTOPINE za leće?

bubicaa
24.09.2008., 19:13
ja danas nabavila aosept tekućinu, da ne moram nositi 2 (+fiziološku) kad idem kod dečka i slično... samo me zanima dal mogu koji puta onu posudicu isprati vrućom vodom ili baš moram fiziološkom otopinom? znam da bi trebalo ovo drugo, ali moram pitati :D

prilika
25.09.2008., 06:36
Zetta

Kada izvadiš nove leće iz te tekućine malo ih isperi sa Complete otopinom za leće koju si već nabavila i tek onda ih stavi u oči. I da Complete ti je otopina u kojoj se čuvaju leće, pomoću nje se i čiste i ispiru leće. Dovoljna ti je ta Complete otopina i ne moraš ništa više kupovati.

Kada skineš leće staviš par kapi Complete otopine na njih i kratko, lagano i oprezno protrljaš leće sa jednim prstom. Prije toga ruke dobro operi sapunom i osuši. Zatim ispereš leće sa istom otopinom i staviš leće u posudu u kojoj si nalila Complete otopine. Ostaviš leće u otopini preko noći ili barem 6 sati i nakon toga ih izvadiš iz posudice, malo ih ispereš sa Complete otopinom i staviš ih u oči.

Mene zanima gdje si kupila leće, koliko si ih platila i jesu ti dobre te leće? Gdje si išla na pregled za leće? Negdje u Zagrebu?

Mopsly
25.09.2008., 09:11
jedan dan što imaš leće i kažeš dobre su ti, ali baš niš ne znači :mig:
A gle... Ja nosim mekane leće već 12 godina i mogu to odrediti već prvi dan...:mig:
Možda neki ne mogu ali ja mogu...

Gawran - godišnje mekane leće su me koštale oko 550 kuna...:mig:

prilika
25.09.2008., 11:58
A gle... Ja nosim mekane leće već 12 godina i mogu to odrediti već prvi dan...:mig:
Možda neki ne mogu ali ja mogu...

Gawran - godišnje mekane leće su me koštale oko 550 kuna...:mig:

Kako to da si uzela godišnje leće? Danas većina ljudi uzima mjesečne. I ja sam prije uzimala godišnje leće, ali nikada u Opto Centru i nisam nikada dobila tu garanciju koju su tebi dali. Kakva je to garancija koju spominješ i koliko dugo vrijedi garancija? Jel to znači da možeš dobiti besplatno nove leće recimo za par mjeseci, ako ti ove više nisu dobre?

Ja bi isto htjela otići po leće, ali radije bi uzela mjesečne jer ih možda neću nositi baš svaki dan, a i mislim da je bolje češće mijenjati leće. Išla si i na pregled u Opto Centar? Baš su forsirali da uzmeš te leće koje oni proizvode ili si mogla uzeti i neke druge, ako ih imaju? Daju li oni besplatne probne leće, recimo dvotjedne ili mjesečne, ako odeš kod njih na pregled?

Sve skupa si platila 550 kn ili si još nešto trebala nadoplatiti za pregled?

Mopsly
25.09.2008., 12:29
Ja ti oduvijek nosim godišnje leće jer su mi bolje za oko nego ove tjedne/mjesečne/dnevne. Probala jesam sve ali me žuljaju u oku ili vidim kao kroz vodu ili ih pak mogu nositi dva-tri sata prije nego me počnu živcirati, grebati i slično... Jednostavno su mi godišnje najbolje. Ove u Opto centru imaju garanciju - ne dobiješ je napisano posebno nego ako ti se lećama kaj desi (ne sad da je potrgaš jer si to ipak ti kriva) ili ti ne odgovaraju na kraju oni ti daju neke druge - Johnson ili slično. Pregled sam platila 100 kuna i leće oko 550 još uz to...
Nisu me forsali da uzmeme te leće koje oni proizvode nego ti sam kažeš koje hoćeš - BTW ove njihove su i najjeftinije i našla sam na netu da su to jedine leće koje se proizvode u Hrvatskoj a imaju ceretifikat.
Prošli put sam bila dobila probne tjedne kod njih a sad mi ih nisu davali jer doktorica zna da ih ne podnosim pa mi nije ni nudila ali da li drugima nudi to ti stvarno ne znam i ne bi ti htjela lagati...
Gle, godišnje leće ni ja ne nosim svaki dan jer mi se ili ne da stavljati ili nešto drugo ali to "godišnje" se odnosi na to da ih svakih 365 dana moraš mijenjati - ništa drugo.
Inače imaš i tabletice a i njima ih možeš odnjeti na nešto što se zove dubinsko čišćenje i to ti toliko očisti leće da imaš osjećaj da su nove!
Ja sam jednom to radila kod njih a inače sama ih čistim s tim tableticama jednom mjesečno.
U životu nisam imala nikakvih problema s okom - virusa, bakterija ili sličnog, zdrave su mi oči i sami doktori govore da su te godišnej u principu bolje ako "znaš s njima baratati" a vjeruj - nema nikakve posebne nauke s njima!
Kad ih nosim mogu ih nositi cijeli dan da mi uopće ne smetaju u oku ali nikako ne smiješ s njima spavati jer se brzo osuše i možeš ih onda baciti u smeće. Ne preporučuju ni kupanje s njima (zbog bakterija u vodi) ali ja ti iz svojeg iskustva mogu reći da ih ja uredno svake godine na moru nosim, išla sam dve godine na aquagym i uvijek sam ih imala u očima i nikad niš mi se nije desilo...

Ovo je sve moje osobno iskustvo...

Tatsha
25.09.2008., 14:29
mopsly to što dugo nosiš leće općenito niš ne znači kad uzmeš potpuno nove od drugog proizvođača :mig:, moraš pričekati i vidjeti što će vrijeme pokazati- kako se održavaju i slično

a i nije mi jasno tko ti je pp godišnje leće kad ih svi izbjegavaju

tomas137
25.09.2008., 14:45
Nosio sam tromjesecne leće precision uv,pa bih sad htio prijeći na mjesecne. Koje preporucujete?

Tatsha
25.09.2008., 15:02
Nosio sam tromjesecne leće precision uv,pa bih sad htio prijeći na mjesecne. Koje preporucujete?
ja nosim b&l purevision i zadovoljna sam, to su mjesečne za produljeno nošenje (možeš spavati s njima), za ostale ne znam jer nisam nijedne druge koristita

tomas137
25.09.2008., 15:11
ja nosim b&l purevision i zadovoljna sam, to su mjesečne za produljeno nošenje (možeš spavati s njima), za ostale ne znam jer nisam nijedne druge koristita

ok,hvala probat su s njima :)

gawran
26.09.2008., 13:07
Zkj me kad stavim meke ujutro...sad (zadnja 2 dana) oči peckaju...peckaju me par minuta..tj ono dok ne izadjem na zrak..onda je super...tj normalno :S:S...

Tatsha
26.09.2008., 13:20
Zkj me kad stavim meke ujutro...sad (zadnja 2 dana) oči peckaju...peckaju me par minuta..tj ono dok ne izadjem na zrak..onda je super...tj normalno :S:S...
jel ti možda počelo grijanje- od suhog zraka bi te mogle peckati ili od tekućine za leće

StolicA
26.09.2008., 15:20
Jel neko zna dali je dobro nosit one dan i noc lece...mislim da li ima nekih posljedica?

Z e t t a
26.09.2008., 19:14
Eh, da su barem svi ljudi konkretni k'o ti :-) Hvala ti puno.

Mene zanima gdje si kupila leće, koliko si ih platila i jesu ti dobre te leće? Gdje si išla na pregled za leće? Negdje u Zagrebu?

Leće sam naručila preko oftamologa u sklopu KBC-a u Rijeci, a naručene su iz Zagreba. Evo, doma ću točno pogledati adresu pa ću ti javiti.

Što se tiče kvalitete, nisam ih još isprobala jer čekam vikend pa da mogu doma urlati :-) Mislim, isprobala sam ih, ali samo na pregledu. Bile su vrlo ugodne, ali mene ti jako muči to stavljanje i skidanje, kad moram prstima prčkati po oku.

Ali rekla mi je moja mlada oftamologinja da su Johnsons leće trenutno najtraženije jer su vrlo ugodne i jeftine. 3 para s dioptrijom -1,5 sam platila 250 kuna + 25 kn putni troškovi.

dr. za leće
26.09.2008., 19:18
Jel neko zna dali je dobro nosit one dan i noc lece...mislim da li ima nekih posljedica?

Kontaktne leće koje su registrirane za kontinuirano nošenje tijekom 7, 14 ili čak 30 dana, uglavnom su izrađene od vrhunskih materijala (propusnost kisika i sl.).
Međutim ono što vam trgovci ili reklame nikada neće reći je sljedeće:
Citirati ću druge autore i istraživanja (nadam se da svi znaju engleski):

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1771775

Izdvajam: "There has been in the past several years a steady increase in CL wearers.8 Subsequently, CL wear is now the major predisposing factor for corneal infection in the United States and Western Europe9,16,17 and a matter of public health concern. Soft CL have greatly increased the risk of bacterial keratitis, which is estimated to be 10–20 times higher with the use of extended wear disposable CL.8 Many physiopathological effects of CL wear have been reported, the most important of which is an induced hypoxia and hypercapnia of the cornea.18"

Znači mogu se nositi ali uz povećani tizik od razvoja upale rožnice.
Osobno bih preporučio nošenje navedenih leća po danu a skidanje po noći.
LP

dr. za leće
26.09.2008., 19:37
...Johnsons leće trenutno najtraženije jer su vrlo ugodne i jeftine. 3 para s dioptrijom -1,5 sam platila 250 kuna + 25 kn putni troškovi.

250 kn jeftine?

Na portalu www.lece.com.hr navedene Johnsonove leće Acuvue Advance 6 komada 185 kn, a Acuvue Oasys 6 komada 195 kn, s besplatnom dostavom.
LP

gawran
26.09.2008., 19:57
jel ti možda počelo grijanje- od suhog zraka bi te mogle peckati ili od tekućine za leće

Je počelo je..al ja se dignem i ono 5-10 min max zujim i onda stavim leće...tak da ono...=/ a otopina je solo care aqua

Imoen
26.09.2008., 20:22
Kako to da si uzela godišnje leće? Danas većina ljudi uzima mjesečne. I ja sam prije uzimala godišnje leće, ali nikada u Opto Centru i nisam nikada dobila tu garanciju koju su tebi dali. Kakva je to garancija koju spominješ i koliko dugo vrijedi garancija? Jel to znači da možeš dobiti besplatno nove leće recimo za par mjeseci, ako ti ove više nisu dobre?

Ja sam išla u Optocentar i nisu mi ništa o garanciji govorili.

Ja bi isto htjela otići po leće, ali radije bi uzela mjesečne jer ih možda neću nositi baš svaki dan, a i mislim da je bolje češće mijenjati leće. Išla si i na pregled u Opto Centar? Baš su forsirali da uzmeš te leće koje oni proizvode ili si mogla uzeti i neke druge, ako ih imaju?

Meni je dr. odmah preporučila Primasoft, druge nije ni spominjala što mi je bilo logično kad sam vidjela da su zastupnici tih.

Daju li oni besplatne probne leće, recimo dvotjedne ili mjesečne, ako odeš kod njih na pregled?

Nisu mi ništa džabe nudili, možda zato što sam im rekla da sam već nosila leće 1 mjesec probe radi (te sam dobila na poklon negdje drugdje), stavila sam jedan par u oči tamo i dobila još dva para u kutijici (240 kn)

Sve skupa si platila 550 kn ili si još nešto trebala nadoplatiti za pregled?

Leće 240 + prvi pregled kod njih 200 kn, svaki slijedeći pregled mi je rekla košta 100 kn.

U svakom slučaju leće su se pokazale ok, mekše i lakše od mojih prvih Bausch & Lomb no smatram da mi je krivo izračunala/preporučila dioptriju jer su mi preslabe i kad iskoristim još jedan ovaj par, otići ću negdje drugdje. Možda u Optokontakt.

Ilija Čvorović
27.09.2008., 17:45
Pomoć.
Nosim 18 godina tvrde leće. Poželio se probat meke i eto došle nakon više od mjesec dana čekanja - (torične) Procelar. E sad, s obzirom da sam dugo nosio tvrde leće bio sam na pregledu nakon tri dana pauze i sve kako treba. Međutim, zadnja tri dana kako nosim meke leće, malo je reći da sam nezadovoljan. Mutno je s vremena na vrijeme a na trenutke kristalno jasno. Ogroman problem su unutrašnji prostori i noć. Vožnja autom po noći je opasna. Jako mi se zamuti i teško razabirem detalje (znakove mogu zaboraviti a teško da bi skužio i policijsku patrolu).
Ima li neko slična iskustva? Da li je možda riječ o periodu prilagodbe - da se oko opusti nakon nošenja tvrdih leća? Ili su mi izmjerili krivu dioptriju - što čisto sumnjam s obzirom da po svjetlu vidim jako oštro. Jel to ima veze s asigmatizmom ili sam pak razmažen kristalnom slikom koju daju tvrde leće?
Za kraj, samo informacija da sam upravo stavio svoje dobre stare tvrde leće u oči i preporodio se.

Jolac
28.09.2008., 03:58
Pomoć.
Nosim 18 godina tvrde leće. Poželio se probat meke i eto došle nakon više od mjesec dana čekanja - (torične) Procelar. E sad, s obzirom da sam dugo nosio tvrde leće bio sam na pregledu nakon tri dana pauze i sve kako treba. Međutim, zadnja tri dana kako nosim meke leće, malo je reći da sam nezadovoljan. Mutno je s vremena na vrijeme a na trenutke kristalno jasno. Ogroman problem su unutrašnji prostori i noć. Vožnja autom po noći je opasna. Jako mi se zamuti i teško razabirem detalje (znakove mogu zaboraviti a teško da bi skužio i policijsku patrolu).
Ima li neko slična iskustva? Da li je možda riječ o periodu prilagodbe - da se oko opusti nakon nošenja tvrdih leća? Ili su mi izmjerili krivu dioptriju - što čisto sumnjam s obzirom da po svjetlu vidim jako oštro. Jel to ima veze s asigmatizmom ili sam pak razmažen kristalnom slikom koju daju tvrde leće?
Za kraj, samo informacija da sam upravo stavio svoje dobre stare tvrde leće u oči i preporodio se.
Sjećam se tvojih postova od ranije,znači na zadnjem pregledu si imao 80posto vida na oba oka,po kriteriju većine zemalja 50posto vidne oštrina je dovoljno za dobivanje vozačke dozvole,ako vožnja postaje problem lako moguće da je oštrina vida sa tim lećama pala od onog što je mjereno na pregledu

Neznam da li si na kraju nabavio naočale?
Ako jesi kakav je vid sa naočalima po noći?
Da li vid sa mekim lećama po noći varira ili je konstantno loš?
Ako po noći postoje varijacije sa tim mekim lećama da li one ovise o treptajevima?

Ova pitanja su bitna da se utvrdi da li je u pitanju:
1.iregularni astigmatizmi na rožnici(samo ga tvrde ili polutvrde leće uspješno korigiraju)
2.Promjena dioptrije zbog nedovoljne pauze nošenja prije pregleda
3.Pogrješna bazna zakrivljenost leće
4.Možda je problem i u presuhim očima,jer navodno tvrde leće zbog svoje pokretljivosti bolje utječu na protok suza,a navodno oštrina vida može varirat i kroz isušivanja očiju?

Mislim da su kao prvotni razlog slabije oštrine vida na prvom pregledu bili iregularni astigmatizmi na rožnici,pošto se nije mogla naći korekcija za preko 80posto vida,ali je upitno da li su ti astigmatizmi sa vremenom kao posljedica kasnije pauze nenošenja tvrdih leća nestali ili se umanjili.Ipak taman da su iregularni astigmatizmi na rožnici ostali isti opet bi 80posto vida trebalo bit dovoljno za prepoznavanje prometnih znakova po noćnoj vožnji.Osim ako ti vid nije nekako testiran na jakom dnevnom svjetlu u što sumljam.

To što na dnevnom svjetlu vidiš jako oštro nije nikakav dokaz,ja sam recimo prije imo dioptriju -0,5 i po suncu vani sam vidio bez naočala brojku od tramvaja bolje od prijatelja bez dioptrije,da bi po mraku oni vidli brojku tramvaja na duplo većoj udaljenosti nego što sam to ja mogao pročitat bez naočala.Jaka dnevna svjetlost višestruko sužava zjenice i zato čak neke znatne refraktivne pogreške oka na dnevnoj svjetlosti nedolaze do primjetnog izražaja.
Mislim da se ne radi o periodu prilagodbe,jer u pravilu se svi odmah naviknu na meke leće.
Teško da su tada krivo izmjerili dioptriju,ali je lakše moguće da ti se dioptrija u međuvremenu promijenila kao posljedica duže pauze nenošenja tvrdih leća(ako je period pauze prije pregleda bio prekratak),jer po kriterijima nekih oftamologa za tvrde leće treba uzeti 7dana pauze,međutim oftamolozi i tu imaju različita mišljenja http://www.plivazdravlje.ba/?section=qa2&qa=60&id=14434&nocpp=1&offset=110
Znači po ovom bi trebao uzet 18dana pauze.
Ipak nedovoljna pauza je jedan od mogućih razloga,a kad odgovoriš na pitanja,možda se i izbace koji mogući razlozi.

prilika
28.09.2008., 07:18
Može li mi netko reći kakve su za nošenje Air Optix silikon hidrogel leće? Jesu li jednako ugodne kao i klasične meke leće koje su se puno prije počele proizvoditi? Vidjela sam na OpticiOnline da je cijena kutijice sa tri leće 155 kn. I šta je sa tom baznom zakrivljenošću, piše za Air Optix da odgovara svim baznim zakrivljenostima. Jel to točno? Jesu li deblje od običnih mekih leća?

Do sada sam imala samo godišnje meke leće, ali probala bi najradije mjesečne, pa me zanima koje bi mi bile najbolje?

Vidjela sam da skoro nitko od vas nije spomenuo Surevue mjesečne leće od Johnson&Johnsona koje imaju jako povoljnu cijenu, na OpticiOnline je 200 kn za jednu kutijicu od čak 6 mjesečnih leća. Jesu dobre te leće?

Znam da puno vas uzima dvotjedne Acuvue Oasis od Johnsona, ali sam čula da su one jako tanke i osjetljive, pa nisam baš sigurna da bi mi odgovarale. Cijena im je isto dosta visoka: 195 kuna za kutijicu od 6 dvotjednih leća i postoji samo BC 8.4. Odgovaraju li možda i malo većem B.C. od 8.4 ?

Koje biste mi preporučili mjesečne leće, a da bi bile najsličnije mojim prijašnjim godišnjim mekim lećama? Jako dobre su mi bile Sauflon godišnje leće sa 42% vode, a nisu mi odgovarale Sauflon 6-mjesečne leće sa 55% vode jer su mi bile previše ljepljive i jako tanke, teško su se stavljale i brzo su se mutile u oku.

Ilija Čvorović
28.09.2008., 16:34
Sjećam se tvojih postova od ranije,znači na zadnjem pregledu si imao 80posto vida na oba oka,po kriteriju većine zemalja 50posto vidne oštrina je dovoljno za dobivanje vozačke dozvole,ako vožnja postaje problem lako moguće da je oštrina vida sa tim lećama pala od onog što je mjereno na pregledu

Neznam da li si na kraju nabavio naočale?
Ako jesi kakav je vid sa naočalima po noći?
Da li vid sa mekim lećama po noći varira ili je konstantno loš?
Ako po noći postoje varijacije sa tim mekim lećama da li one ovise o treptajevima?

Ova pitanja su bitna da se utvrdi da li je u pitanju:
1.iregularni astigmatizmi na rožnici(samo ga tvrde ili polutvrde leće uspješno korigiraju)
2.Promjena dioptrije zbog nedovoljne pauze nošenja prije pregleda
3.Pogrješna bazna zakrivljenost leće
4.Možda je problem i u presuhim očima,jer navodno tvrde leće zbog svoje pokretljivosti bolje utječu na protok suza,a navodno oštrina vida može varirat i kroz isušivanja očiju?

Mislim da su kao prvotni razlog slabije oštrine vida na prvom pregledu bili iregularni astigmatizmi na rožnici,pošto se nije mogla naći korekcija za preko 80posto vida,ali je upitno da li su ti astigmatizmi sa vremenom kao posljedica kasnije pauze nenošenja tvrdih leća nestali ili se umanjili.Ipak taman da su iregularni astigmatizmi na rožnici ostali isti opet bi 80posto vida trebalo bit dovoljno za prepoznavanje prometnih znakova po noćnoj vožnji.Osim ako ti vid nije nekako testiran na jakom dnevnom svjetlu u što sumljam.

To što na dnevnom svjetlu vidiš jako oštro nije nikakav dokaz,ja sam recimo prije imo dioptriju -0,5 i po suncu vani sam vidio bez naočala brojku od tramvaja bolje od prijatelja bez dioptrije,da bi po mraku oni vidli brojku tramvaja na duplo većoj udaljenosti nego što sam to ja mogao pročitat bez naočala.Jaka dnevna svjetlost višestruko sužava zjenice i zato čak neke znatne refraktivne pogreške oka na dnevnoj svjetlosti nedolaze do primjetnog izražaja.
Mislim da se ne radi o periodu prilagodbe,jer u pravilu se svi odmah naviknu na meke leće.
Teško da su tada krivo izmjerili dioptriju,ali je lakše moguće da ti se dioptrija u međuvremenu promijenila kao posljedica duže pauze nenošenja tvrdih leća(ako je period pauze prije pregleda bio prekratak),jer po kriterijima nekih oftamologa za tvrde leće treba uzeti 7dana pauze,međutim oftamolozi i tu imaju različita mišljenja http://www.plivazdravlje.ba/?section=qa2&qa=60&id=14434&nocpp=1&offset=110
Znači po ovom bi trebao uzet 18dana pauze.
Ipak nedovoljna pauza je jedan od mogućih razloga,a kad odgovoriš na pitanja,možda se i izbace koji mogući razlozi.

Prvo zahvaljujem na iscrpnoj reakciji :)
Oči su mi definitivno suhe i jedan od razloga zašto mi je doktor preporučio meke leće je taj, da ćemo s njima anulirati to što ne trepčem kako treba. Često su mi s tvrdim lećama oči bile crvene. E sad, sinoć bio s tvrdima vani i sve super, danas stavim ujutro meke i bio iso u gradu. Sve OK, u granicama, ali kako pada mrak sve je to lošije. Evo jučer nisam mogao gledati film na TV koliko je to bilo nejasno. Naočale sam digao ali to isto nije 100%. Posluže ujutro dok se probudim i ne stavim leće a TV mogu gledat al onako za nuždu. Na to me upozorio liječnik. Rekao je da ću se razočarati s naočalama i mekim lećama a ja opet nekako ne mogu vjerovati da milijuni ljudi koji nose meke leće imaju vid kao ja sada. Nešto je jako pogrešno. Ja sad sjedim pred monitorom na 40 cm i slika je mutna. S tvrdima se možeš porezat na sliku!
Naočale nisam nosio po noći vani ali unutra je isto - prihvatljivo za nuždu - nikako ne bi tako funkcionirao za stalno.
Jedan detalj: mučim se dok skidam meke leće. Provodim 20 minuta pred ogledalom. Ko da su zalijepljene.

Jolac
28.09.2008., 17:37
Prvo zahvaljujem na iscrpnoj reakciji :)
Oči su mi definitivno suhe i jedan od razloga zašto mi je doktor preporučio meke leće je taj, da ćemo s njima anulirati to što ne trepčem kako treba. Često su mi s tvrdim lećama oči bile crvene. E sad, sinoć bio s tvrdima vani i sve super, danas stavim ujutro meke i bio iso u gradu. Sve OK, u granicama, ali kako pada mrak sve je to lošije. Evo jučer nisam mogao gledati film na TV koliko je to bilo nejasno. Naočale sam digao ali to isto nije 100%. Posluže ujutro dok se probudim i ne stavim leće a TV mogu gledat al onako za nuždu. Na to me upozorio liječnik. Rekao je da ću se razočarati s naočalama i mekim lećama a ja opet nekako ne mogu vjerovati da milijuni ljudi koji nose meke leće imaju vid kao ja sada. Nešto je jako pogrešno. Ja sad sjedim pred monitorom na 40 cm i slika je mutna. S tvrdima se možeš porezat na sliku!
Naočale nisam nosio po noći vani ali unutra je isto - prihvatljivo za nuždu - nikako ne bi tako funkcionirao za stalno.
Jedan detalj: mučim se dok skidam meke leće. Provodim 20 minuta pred ogledalom. Ko da su zalijepljene.
Mislim da ako ti je istim pregledom određena dioptrija za naočale i leće i ako ti je isti vid na naočalama i lećama,tada se mogu eliminirat razlozi lošijeg vida zbog suhoće oka ili bazne zakrivljenosti leće.
Najvjerojatnije se radi samo o iregluarnom astigmatizmu na rožnici kojeg mogu uspješno korigirat samo tvrde ili polutvrde leće,dok naočale i meke leće mogu utjecat samo na regularni tip astigmatizma,moguće je da mjerenih 80posto vida nije bilo mjereno u noćnom osvjetljenju sa maksimalno raširenim zjenicama(gdje refraktivne pogreške oka dolaze maksimalno do izražaja).
Ima ljudi kojima nisu potrebne tvrde ili polutvrde leće za besprijekoran vid jer nemaju iregularnog astigmatizma na rožnicama.
Možda ima nešto i u nedovoljnoj pauzi prije pregleda ali mislim da je taj razlog manje vjerovatan.

gawran
28.09.2008., 20:03
meni je problem ..eto sad sam dobio meke leće na rebru,mjesečne,doktorica je rekla da nosim doma (tj da su sad moje) da nisu moja dioptrija (tj nije točna) al da su oke...s njima sam perfektno čito na zidu slova..al na blizu recimo monitor...na 40-tak centi od mene mutna su mi slova..a ovak vidim :S:S:S....neznam jel do leća il koi q..il jer su meke...inače nosio sam polutvrde..s njima sam perfektno vidio takve stvari sam su neugodne do bola

Jolac
28.09.2008., 20:34
meni je problem ..eto sad sam dobio meke leće na rebru,mjesečne,doktorica je rekla da nosim doma (tj da su sad moje) da nisu moja dioptrija (tj nije točna) al da su oke...s njima sam perfektno čito na zidu slova..al na blizu recimo monitor...na 40-tak centi od mene mutna su mi slova..a ovak vidim :S:S:S....neznam jel do leća il koi q..il jer su meke...inače nosio sam polutvrde..s njima sam perfektno vidio takve stvari sam su neugodne do bola
Moguće da se radi o razlici u dioptriji između očiju,probaj gledat ekran tako da pojedinačno zatvoriš po jedno oko,da li je vid idalje neoštar na blizu?
Da li sa naočalama vidiš dobro u istoj situaciji?

Jolac
28.09.2008., 20:41
Ja sam isprva imao isti problem,onda sam skužio za sebe idealan način da skinem leću(možda ne funkcionira kod svakog).
Znači leću prvo prstom odvućem u doljnji vanjski kut oka,a zatim je bez problema izvadim,isprva sam je probavao vadit odma i bila je ko zacementirana,ali srećom sam otkrio za sebe idealan način.

Tatsha
28.09.2008., 21:34
ja stavim kažiprst na njen donji rub i povučem ju dolje na bjeloočnicu- ne cijelu nego koliko mi treba da ju tu ščepam tim kažiprstom i palcem

gawran
28.09.2008., 23:48
Moguće da se radi o razlici u dioptriji između očiju,probaj gledat ekran tako da pojedinačno zatvoriš po jedno oko,da li je vid idalje neoštar na blizu?
Da li sa naočalama vidiš dobro u istoj situaciji?

probaću ovo..sa naočalama je oke...:ne zna:

Jolac
29.09.2008., 01:33
probaću ovo..sa naočalama je oke...:ne zna:
Ako je sa naočalama ok tada se može eliminirat iregularni astigmatizam na rožnici,zbog kojeg često polutvrde ili tvrde leće imaju prednost u oštrini nad mekim.
Prekorekciju bi odma eliminirao zbog jake akomodacije u tvojim godinama.
Moguća varijanta problema je da pošto nenosiš svoju pravu dioptriju,ta dioptrija koju nosiš možda stvara razliku u dioptriji između očiju što se može očitovat samo na vidu na blizinu.Ta varijanta se može provjerit na način da staviš te leće na oba oka pa provjeriš oštrinu na blizu sa samo jednim otvorenim okom,ako se oštrina naglo poboljša nakon zatvaranja drugog oka to znači da je u tome problem,u suprotnom nije sigurno.
Ja sam ponekad stavio samo jednu kontaktnu leću(-1),što je stvorilo razliku u dioptriji između očiju(inače imam istu dioptriju na oba oka),vid na blizu bio mi je malo mutniji sa oba otvorena oka,ali kad sam jedno oko(bilo koje) prekrio ili zatvorio slika na blizu se pooštrila,vid na daljinu ostao je savršen sa oba otvorena oka,isti ko da sam stavio leće na oba oka.

Ilija Čvorović
29.09.2008., 12:30
Ja sam isprva imao isti problem,onda sam skužio za sebe idealan način da skinem leću(možda ne funkcionira kod svakog).
Znači leću prvo prstom odvućem u doljnji vanjski kut oka,a zatim je bez problema izvadim,isprva sam je probavao vadit odma i bila je ko zacementirana,ali srećom sam otkrio za sebe idealan način.

A šta reći nego veliko HVALA!:)
Danas sam opet dao šansu mekima pa ću vidjet šta će biti kad padne noć. Uvijek se mogu vratit na tvrde, tu sam doma.

gawran
30.09.2008., 10:44
Ako je sa naočalama ok tada se može eliminirat iregularni astigmatizam na rožnici,zbog kojeg često polutvrde ili tvrde leće imaju prednost u oštrini nad mekim.
Prekorekciju bi odma eliminirao zbog jake akomodacije u tvojim godinama.
Moguća varijanta problema je da pošto nenosiš svoju pravu dioptriju,ta dioptrija koju nosiš možda stvara razliku u dioptriji između očiju što se može očitovat samo na vidu na blizinu.Ta varijanta se može provjerit na način da staviš te leće na oba oka pa provjeriš oštrinu na blizu sa samo jednim otvorenim okom,ako se oštrina naglo poboljša nakon zatvaranja drugog oka to znači da je u tome problem,u suprotnom nije sigurno.
Ja sam ponekad stavio samo jednu kontaktnu leću(-1),što je stvorilo razliku u dioptriji između očiju(inače imam istu dioptriju na oba oka),vid na blizu bio mi je malo mutniji sa oba otvorena oka,ali kad sam jedno oko(bilo koje) prekrio ili zatvorio slika na blizu se pooštrila,vid na daljinu ostao je savršen sa oba otvorena oka,isti ko da sam stavio leće na oba oka.
Probo sam..dakle kad zatvorim desno oko,vidim dobro i na blizinu i daljinu,a čim prebacim na desno oko vid je malo slabiji...a kad skupa otvorim..onda je onak kao iskrivljena slika :S na blizu...a vidim sve čitat...:ne zna:

Jolac
30.09.2008., 13:23
Probo sam..dakle kad zatvorim desno oko,vidim dobro i na blizinu i daljinu,a čim prebacim na desno oko vid je malo slabiji...a kad skupa otvorim..onda je onak kao iskrivljena slika :S na blizu...a vidim sve čitat...:ne zna:
Znači iskrivljenje slike dolazi samo kod oba otvorena oka,vjerojatno se tu radi o različitim dioptrijama na očima sa stavljenim lećama,što je i tvoja doktorica priznala da nije tvoja prava dioptrija.Kod gledanja u daljinu vjerojatno ne dolazi do izražaja pošto bolje oko možda preuzima dominaciju,tj. mozak vidi sliku boljeg oka,što je kod gledanja na blizu zahtjevnije zbog snažnije potrebne akomodacije.
Pogledaj dioptriju i cilindre leća koje nosiš i dioptriju i cilindre naočala.

Misery24
30.09.2008., 16:23
Pozdrav!
Zanima me jesu li nekome od vas dijagnosticirane neovaskularizacije na rožnici. Ja sam do prije pola godine nosila godišnje mekane leće i zbog manjka kisika mi je rožnica "povukla" žilice u sebe. Sad sam dobila mjesečne leće koje same po sebi propuštaju više kisika, no zanima me je li netko uspio djelomićno popraviti stanje i kako? Ja sam počela manje nositi leće, pogotovo pred kompjuterom, ali su mi oči crvenije nego kad imam leće i više peku.

zirafica87
30.09.2008., 18:02
Pozdrav!
Juce sam dobila polutvrda sociva(lece) jer meka ne mogu da nosim posto imam astigmatizam.
Bila sam uzbudjena pa doktora nisam pitala bas sve i posto ima par stvari koje su mi ostale nejasne nadam se da cete mi pomoci:)
1. Danas ih prvi dan nosim, 5 sati treba, pa svaki dan da povecavam za pola sata, ali me s vremena na vreme blago zaboli glava. Jel to normalno?
2. Doktor mi je rekao da ih obavezno perem svako vece deterdzentom ali mi nije rekao da li treba da ih perem i pre upotrebe ili samo da izvadim iz one tecnosti i stavim.
3. Ako npr socivo nosim do 8 uvece da li je ok da ih tad operem, stavim u tecnost i stavim u oci tek sutradan oko 12-13 h? Jel to nije previse vremena da stoji u tecnosti?
4. Da li se socivima moze poboljsati astigmatizam i smanjiti dioptrija(iako je moja mala)?

Hvala unapred:)

bubicaa
30.09.2008., 19:09
pozdrav kolegici po lećama :w
evo da pomognem
1. mislim da je to normalno za vrijeme privikavanja, samo nemoj pretjerivati i nositi ih dulje nego ti oči dopuštaju i bit će sve ok
2. dovoljno je leće oprati samo nakon nošenja i onda staviti u tekućinu. prije nošenja ih samo izvadiš i to je to
3. leće ti u tekućini da ih ne nosiš mogu biti po 7 dana (mislim, ali piše i u uputama od tekućina)
za 4. nisam sigurna

nadam se da sam pomogla :)

Jolac
30.09.2008., 20:12
Pozdrav!
Juce sam dobila polutvrda sociva(lece) jer meka ne mogu da nosim posto imam astigmatizam.
Bila sam uzbudjena pa doktora nisam pitala bas sve i posto ima par stvari koje su mi ostale nejasne nadam se da cete mi pomoci:)
1. Danas ih prvi dan nosim, 5 sati treba, pa svaki dan da povecavam za pola sata, ali me s vremena na vreme blago zaboli glava. Jel to normalno?
2. Doktor mi je rekao da ih obavezno perem svako vece deterdzentom ali mi nije rekao da li treba da ih perem i pre upotrebe ili samo da izvadim iz one tecnosti i stavim.
3. Ako npr socivo nosim do 8 uvece da li je ok da ih tad operem, stavim u tecnost i stavim u oci tek sutradan oko 12-13 h? Jel to nije previse vremena da stoji u tecnosti?
4. Da li se socivima moze poboljsati astigmatizam i smanjiti dioptrija(iako je moja mala)?

Nego postoje meke torične leće za regularni astigmatizam.Ako sa naočalama imaš dobar vid radi se u regularnom astigmatizmu.
Do točke 3. već je odgovorila bubicaa.
4.Nošenjem se nemože poboljšat ni astigmatizam niti se može smanjit dioptrija.
Kod djece i mlađih adolescenata polutvrde leće imaju svoj učinak u sprječavanju rasta minus dioptrije,ali je ni tu nemogu smanjit već samo malo usporit njen rast.

zirafica87
01.10.2008., 16:24
Hvala vam puno, mnoge nedoumice ste mi razjasnili:top:

Samo jos jedno pitanje imam... Posto mi je rekao doktor da prvi dan nosim sociva 5 sati a posle toga svaki dan da povecavam za pola sata, da li to znaci da moram da nosim 5 sati bez prestaka ili mogu recimo 2-3 sata pa skinem pa opet 2-3 sata?

Nego postoje meke torične leće za regularni astigmatizam.Ako sa naočalama imaš dobar vid radi se u regularnom astigmatizmu.

Pa sad ne znam koji astigmatizam imam, dr je rekao da ne mogu meka sociva a i da su tvrda bolja. Sa naocarima dobro vidim.

4.Nošenjem se nemože poboljšat ni astigmatizam niti se može smanjit dioptrija.
Kod djece i mlađih adolescenata polutvrde leće imaju svoj učinak u sprječavanju rasta minus dioptrije,ali je ni tu nemogu smanjit već samo malo usporit njen rast.

Cekaj ako je to slucaj kod dece i adolescenata, sta onda polutvrda sociva rade kod odraslih? Ja sam mislila da bar sprecavaju rast minusa:ne zna:

bubicaa
01.10.2008., 18:30
za prvo pitanje - nosi ih u komadu, znači 5 sati odjednom. to je bitno jer se oči moraju stvarno dobro naviknuti na polutvrde leće. ja sam isto išla tako pomalo, ali ništa nije bilo tako dobro dok nisam počela uporno nositi odjednom...

za ostalo ne znam :)

zirafica87
01.10.2008., 19:07
A posle koliko su ti se oci potpuno navikle?

I jel si videla ponekad mutno?

bubicaa
01.10.2008., 19:12
kad sam počela leće nositi kako spada :D znači svaki dan sve dulje i dulje, nakon nekih 5 dana sam ih mogla imati po 12 sati dnevno. prvo sam ih nosila, pa kratila vrijeme, pa nisam svaki dan, i tako nekih mjesec dana... ali kad sam ozbiljno krenula u to, malo je bilo neugodno, ali sam bila presredna kad sam ih prvi dan bez problema imala...
uglavnom, kod mene je to dulje radila jer imam svijetle oči pa je dr rekla da su i osjetljivije...

a mutno mi zna biti kad ih imam dulje pa se nakupe proteini, ali i kad ih nosim zna mi biti tako, pa par puta trepnem i sve je ok

Jolac
01.10.2008., 20:36
Hvala vam puno, mnoge nedoumice ste mi razjasnili:top:

Samo jos jedno pitanje imam... Posto mi je rekao doktor da prvi dan nosim sociva 5 sati a posle toga svaki dan da povecavam za pola sata, da li to znaci da moram da nosim 5 sati bez prestaka ili mogu recimo 2-3 sata pa skinem pa opet 2-3 sata?

Pa sad ne znam koji astigmatizam imam, dr je rekao da ne mogu meka sociva a i da su tvrda bolja. Sa naocarima dobro vidim.

Cekaj ako je to slucaj kod dece i adolescenata, sta onda polutvrda sociva rade kod odraslih? Ja sam mislila da bar sprecavaju rast minusa:ne zna:
Ako sa naočalima vidiš dobro,tada nemaš problema sa iregularnim astigmatizmom jer naočale ga nemogu korigirat kao ni meke leće,samo su polutvrde ili tvrde leće tu efektivne.Ima mekih do čak -9,75cilindra,problem je međutim što nemaju sve optike mekih toričnih leća,ili se moraju čekat više od mjesec dana pa je za astigmatične oči optičarima često isplatljivije preporučit polutvrde.
Ipak istina je da su polutvrde zdravije i češće(ne uvijek) daju bolji vid od mekih,ali je velika mana što se nemogu svi prilagodit na njih,jer im je udobnost u prosjeku znatno manja i lako ispadaju iz očiju.

Mišljenja stručnjaka oftamologa su da polutvrde leće mogu donekle usporit rast minus dioptrije kod djece i mlađih adolescenata do otprilike 18-20godine i kako je već pisao dr. za leće organizacija vodećih stručnjaka ECLSO polutvrde leće stavlja na 1.mjesto kod mlađih ljudi do 18-20godina.
Razlozi zbog kojih dioptrija raste:
1.Rast očiju koji obuhvaća promjenu oblika očne jabučice i tako i površine rožnice.
2.Dugotrajna akomodacija očiju na blizu zbog koje očna leća gubi sposobnost opuštanja koju je prije imala.

Znači dok djeca rastu i oči im rastu i tim rastom očiju minus dioptrija u pravilu raste,polutvrda leća pritiskom na rožnicu omogućava da rožnica u konačnici izraste spljoštenija nego što bi izrasla da tokom rasta nije bilo pritiska te polutvrde leće na nju.Spljoštenija rožnica znači i rožnica sa manjom dioptrijskom jakosti,kao i što je očna jabučica mrvicu kraća i to sve utjeće na manju minus dioptriju.
Kad je rast očiju završen dioptrija isključivo(ako nije riječ o nekim bolestima ili posebnim situacijama) raste samo zbog točke 2. na što polutvrda leća nemože utjecat.

zirafica87
01.10.2008., 21:27
Meni ne ispadaju uopste evo za ova dva dana koliko ih nosim, jedino me malo zuljaju, grebuckaju i jos uvek ne mogu sasvim lepo da gledam napred nego trepcem.

Problem koji imam je sto mi se kad ih vadim pomere. Danas sam se bas uplasila jer je umesto da ispadne napolje pomerilo se dole i vise od pola "uslo" u onaj donji deo oka. Uplasila sam se da se ne uvuce skroz pa da ne mogu da ga izvucem. Jel to moze da se desi?:eek:

Jolac, hvala puno na opsirnom postu i objasnjenju:)

bubicaa
01.10.2008., 21:37
e to sa bježanjem leće za vrijeme vađenja sam i ja doživjela. ali sad ju već znam natjerati na pravo mjesto... ja ju ili s jedne strane probam odlijepiti pa nekako odvući van, ili zažmirim (ili gledam, ovisi) i leću povućem na srednji dio oka. prvi puta kad mi se to dogodilo uhvatila me užasna panika, ali sad je ok. jednom mi je zapela skroz ispod gornje vjeđe i prepala me, ali rekao je tu dr za leće da ona ne može nikud pobjeći iza oka, tako da nema straha...

ovo za gledanje naprijed, to se i meni još zna događati. kad se zaboravim, ok je, ali kad počnem razmišljati o tome trepćem ko luda :rofl:

zirafica87
01.10.2008., 22:23
e to sa bježanjem leće za vrijeme vađenja sam i ja doživjela. ali sad ju već znam natjerati na pravo mjesto... ja ju ili s jedne strane probam odlijepiti pa nekako odvući van, ili zažmirim (ili gledam, ovisi) i leću povućem na srednji dio oka. prvi puta kad mi se to dogodilo uhvatila me užasna panika, ali sad je ok. jednom mi je zapela skroz ispod gornje vjeđe i prepala me, ali rekao je tu dr za leće da ona ne može nikud pobjeći iza oka, tako da nema straha...

E sad mi je pao kamen sa srca ako ne moze iza da ode:s:s:s

Meni je dr rekao da ako se to desi da gledam u suprotnu stranu od one na koju je otislo i da ce se vratiti. Ja danas tako pet minuta i nista. Na kraju sam morala prstom da ga vratim:eek:

Ilija Čvorović
01.10.2008., 22:38
Mislim da ako ti je istim pregledom određena dioptrija za naočale i leće i ako ti je isti vid na naočalama i lećama,tada se mogu eliminirat razlozi lošijeg vida zbog suhoće oka ili bazne zakrivljenosti leće.
Najvjerojatnije se radi samo o iregluarnom astigmatizmu na rožnici kojeg mogu uspješno korigirat samo tvrde ili polutvrde leće,dok naočale i meke leće mogu utjecat samo na regularni tip astigmatizma,moguće je da mjerenih 80posto vida nije bilo mjereno u noćnom osvjetljenju sa maksimalno raširenim zjenicama(gdje refraktivne pogreške oka dolaze maksimalno do izražaja).
Ima ljudi kojima nisu potrebne tvrde ili polutvrde leće za besprijekoran vid jer nemaju iregularnog astigmatizma na rožnicama.
Možda ima nešto i u nedovoljnoj pauzi prije pregleda ali mislim da je taj razlog manje vjerovatan.

Jolac, jel možeš dešifrirat ovaj izraz iz moga nalaza (u attachmentu)? Jel to iregularni ili regularni astigmatizam?

hvala unaprijed

Jolac
02.10.2008., 01:25
Jolac, jel možeš dešifrirat ovaj izraz iz moga nalaza (u attachmentu)? Jel to iregularni ili regularni astigmatizam?

hvala unaprijed
to je oznaka za regularni kratkovidni astigmatizam
Iregularni rožnični astigmatizam se može zamislit na način da se prvo zamisli zjenični krug čija je površina ujedno površina rožnice,kod regularnog rožničnog astigmatizma je ta površina rožnice kao maleni odsječak jajeta na njegovom središnjem bočnom dijelu,kod normalnog oka to bi trebao biti odsjećak kugle,znači regularni rožnićni astigmatizam predstavlja različitu zakrivljenost rožnice pod kutem od 90 stupnjeva.Znači ako imaš regularni i iregularni astigmatizam što je tvoj slučaj zamisli prvo rožnicu koja ima oblik kao odsjećak jajeta na njegovom središnjem bočnom dijelu(regularni rožnićni astigmatizam),a zatim tu rožnicu malo naboraš i/ili površinski izgužvaš i dobičeš rožnicu sa regularnim i iregularnim astigmatizmom,regularnu nepravilnost može neutralizirat cilindar,a na iregularnu(izgužvanu) nepravilnost može utjecat jedino polutvrda ili tvrda leća koja djeluje tako da suzni film popunjava sve udoline i brijegove izgužvane rožnice i pošto suzni film i rožnica imaju približno isti indeks loma svjetlosti sve skupa djeluje kao jedna pravilna cjelina.
Iregularni astigmatizam može biti uzrok slabovidnosti,ali blaži oblik slabovidnosti tumači se kada je vidna oštrina od 30-80posto
Tebe su proglasili za dlaku van okvira slabovidnosti sa mekim lećama.
Velik postotak ljudi ima u nekoj manjoj mjeri iregularnu(izgužvanu)rožnicu i zato polutvrde leće u prosjeku šišaju meke po oštrini vida,ali u slučaju postajanja lećnog regularnog astigmatizma tu su meke leće superiornije,izuzetak su neke posebne nepraktične polutvrde leće sa cilindrima na sebi(vrlo rijetko u upotrebi).

Ipak čuo sam da su u prodaji neke hibridne leće koje imaju središnji dio od Rgp matrijala,a vanjski dio(suknja) je od matrijala kojim se prave meke leće.
Stvar je navodno vrlo popularna kod pacijenata koji si stradali od Lasik operacije i kojima su rožnice ostale izgužvane,pošto je nakon lasika često problematičan suzni film potrebne su leće koje bi imale udobnost mekih i svojstvo ispravljanja iregularnih astigmatizama na rožnici istovremeno i tu su se kao rješenje pojavile hibridne leće.Ali trebale bi i svima biti od pomoći ko god ima problema sa udobnosti tvrdih leća i iregularnim astigmatizmom.

http://www.synergeyes.com/ourlenses/synergeyes_a.html

evo zadnja generacije hibridnih leća,ranija generacija hibridnih leća zvala se Softperm,ali je lošijih karakteristika od novih.
Nisam siguran da li je ova nova generacija došla na naše tržište,ali ako te zanima možeš se raspitat.

http://www.reuters.com/article/pressRelease/idUS224094+25-Apr-2008+PRN20080425
tu su još i neka iskustva

Ilija Čvorović
02.10.2008., 05:42
to je oznaka za regularni kratkovidni astigmatizam
Iregularni rožnični astigmatizam se može zamislit na način da se prvo zamisli zjenični krug čija je površina ujedno površina rožnice,kod regularnog rožničnog astigmatizma je ta površina rožnice kao maleni odsječak jajeta na njegovom središnjem bočnom dijelu,kod normalnog oka to bi trebao biti odsjećak kugle,znači regularni rožnićni astigmatizam predstavlja različitu zakrivljenost rožnice pod kutem od 90 stupnjeva.Znači ako imaš regularni i iregularni astigmatizam što je tvoj slučaj zamisli prvo rožnicu koja ima oblik kao odsjećak jajeta na njegovom središnjem bočnom dijelu(regularni rožnićni astigmatizam),a zatim tu rožnicu malo naboraš i/ili površinski izgužvaš i dobičeš rožnicu sa regularnim i iregularnim astigmatizmom,regularnu nepravilnost može neutralizirat cilindar,a na iregularnu(izgužvanu) nepravilnost može utjecat jedino polutvrda ili tvrda leća koja djeluje tako da suzni film popunjava sve udoline i brijegove izgužvane rožnice i pošto suzni film i rožnica imaju približno isti indeks loma svjetlosti sve skupa djeluje kao jedna pravilna cjelina.
Iregularni astigmatizam može biti uzrok slabovidnosti,ali blaži oblik slabovidnosti tumači se kada je vidna oštrina od 30-80posto
Tebe su proglasili za dlaku van okvira slabovidnosti sa mekim lećama.
Velik postotak ljudi ima u nekoj manjoj mjeri iregularnu(izgužvanu)rožnicu i zato polutvrde leće u prosjeku šišaju meke po oštrini vida,ali u slučaju postajanja lećnog regularnog astigmatizma tu su meke leće superiornije,izuzetak su neke posebne nepraktične polutvrde leće sa cilindrima na sebi (vrlo rijetko u upotrebi).

Ipak čuo sam da su u prodaji neke hibridne leće koje imaju središnji dio od Rgp matrijala,a vanjski dio(suknja) je od matrijala kojim se prave meke leće.
Stvar je navodno vrlo popularna kod pacijenata koji si stradali od Lasik operacije i kojima su rožnice ostale izgužvane,pošto je nakon lasika često problematičan suzni film potrebne su leće koje bi imale udobnost mekih i svojstvo ispravljanja iregularnih astigmatizama na rožnici istovremeno i tu su se kao rješenje pojavile hibridne leće.Ali trebale bi i svima biti od pomoći ko god ima problema sa udobnosti tvrdih leća i iregularnim astigmatizmom.

http://www.synergeyes.com/ourlenses/synergeyes_a.html

evo zadnja generacije hibridnih leća,ranija generacija hibridnih leća zvala se Softperm,ali je lošijih karakteristika od novih.
Nisam siguran da li je ova nova generacija došla na naše tržište,ali ako te zanima možeš se raspitat.

http://www.reuters.com/article/pressRelease/idUS224094+25-Apr-2008+PRN20080425
tu su još i neka iskustva

Znači, ja imam regularni astigmatizam?
Šta je tvoj prijedlog? Da se vratim na tvrde leće koje me čekaju u kupaonskom ormariću i s kojima sam bio u pravilu zadovoljan 18 godina. Jer ove meke i naočale su mučenje i ja, u principu, čekam iz dana u dan da se eventualno prilagode oči pa da vidim zadovoljavajuće. Sad mi se pak čini da mi je na desnom veća dioptrija :confused:.
Tvrde su meni bile sasvim u redu dok nisu prije par godina sve optike prešle na novi materijal i nakon toga muka svaki put kad kupim nove leće. Smetaju dok ih bar 2 puta ne odnesem na brušenje rubova. Radio sam ih u vodovodnoj i u LCL u Ilici i ista stvar.
Uglavnom, mislio sam si pojednostaviti život al sad vidim da mi je u biti bilo OK.
I još jedna sitnica: one tri crtice na mekim lećama treba svaki put namjestiti pod donji kapak? Jer ih je užasno teško naći čak i u idealnim uvjetima u kupaoni sa dobrom rasvjetom.
Vječno zahvalan :)
P.S. Ti si liječnik oftamolog? Očito rasturaš materiju!

bubicaa
02.10.2008., 07:42
E sad mi je pao kamen sa srca ako ne moze iza da ode:s:s:s

Meni je dr rekao da ako se to desi da gledam u suprotnu stranu od one na koju je otislo i da ce se vratiti. Ja danas tako pet minuta i nista. Na kraju sam morala prstom da ga vratim:eek:

ja sam se bila prije zgražala nad prstima u oku, ali sad sam se navikla na to da neki puta prstima moram popravljati stvari :D
samo lijepo polako i ništa se ne bude dogodilo. i paziti kod skidanja leća, jer se meni to dogodi kad ne gledam ravno kad ju izbacujem iz oka :rofl:

Krusty
02.10.2008., 11:04
ja ih ne mogu staviti u oko :Snajper:

jel imate kakav dobar savjet da ih stavim? :misli:
kad mi dotakne oko, uvijek nesvjesno trepnem :visi:

bubicaa
02.10.2008., 11:09
čvrsto drži kapke, tako da se neće ništa loše dogoditi kad malo zatrepćeš...
samo malo upornosti, i bit će sve ok

ja sam se prije grozila svake stvari koja mi se približi oku, a sad baratam s lećama ko velika, čak ih izvlačim kad odu gdje ne treba... :rofl:

Jolac
02.10.2008., 13:05
Znači, ja imam regularni astigmatizam?
Šta je tvoj prijedlog? Da se vratim na tvrde leće koje me čekaju u kupaonskom ormariću i s kojima sam bio u pravilu zadovoljan 18 godina. Jer ove meke i naočale su mučenje i ja, u principu, čekam iz dana u dan da se eventualno prilagode oči pa da vidim zadovoljavajuće. Sad mi se pak čini da mi je na desnom veća dioptrija :confused:.
Tvrde su meni bile sasvim u redu dok nisu prije par godina sve optike prešle na novi materijal i nakon toga muka svaki put kad kupim nove leće. Smetaju dok ih bar 2 puta ne odnesem na brušenje rubova. Radio sam ih u vodovodnoj i u LCL u Ilici i ista stvar.
Uglavnom, mislio sam si pojednostaviti život al sad vidim da mi je u biti bilo OK.
I još jedna sitnica: one tri crtice na mekim lećama treba svaki put namjestiti pod donji kapak? Jer ih je užasno teško naći čak i u idealnim uvjetima u kupaoni sa dobrom rasvjetom.
Vječno zahvalan :)
P.S. Ti si liječnik oftamolog? Očito rasturaš materiju!
Imaš regularni astigmatizam i to piše u nalazu čini mi se -1,25,dok uz njega imaš i iregularni rožnićni astigmatizam koji se nemjeri u dioptrijama pošto ne postoji naočalsko staklo koje bi ga korigiralo,ali čim tvrde leće davaju bolji vid od najboljih mogućih naočala to mora značit dozu iregularnosti na rožnici.
Poboljšanje vida na tim mekim lećama se neće dogodit,jer njihov utjecaj na iregularnosti na rožnici se vremenski nepoboljšava.
Mislim da je na tebi da odlučiš da li ti je veći prioritet udobnost mekih leća ili oštrina vida tvrdih.
Početni neuspjeh kod prelaska na polutvrde nemora ništa značit,jer kako sam već naveo postoje i hibridne leće,a čuo sam davno(neda mi se sad tražit) na temi "laserska korekcija vida" kako neki privatnik u inozemstvu na temelju skena oka koji obaviš u HR. i pošalješ njemu poštom ili internetom izrađuje polutvrde leće posebno dizajnirane za tvoj oblik oka koje kasnije dobiješ poštom,tako da imaš više opcija gdje bi mogao naći idealno rješenje,jer tvrde leće nisu toliko zdrave kao polutvrde zbog toga jer nepropuštaju kisik.
Ipak na temi "laserska korekcija vida" piše član Tommy13 koji je u potrazi za maksimalno udobnim lećama koje istovremno imaju svojstvo ispravljanja iregularnosti na rožnici,tako da ako te zanima pošalji mu privatnu poruku,jer te informacije sam od njega doznao.
Neke torične leće imaju,a neke nemaju te crtice,kolko mi je poznato znam da su kod nekih toričnih leća crtice trebale stajat na 5-6-7 sati(znači prema dolje),ali mislim da nije isti standard za sve vrste toričnih leća koje imaju crtice.Torične leće mogu koristit sistem utega i sistem treptajeva kojim leća ostaje u pravilnom položaju,sad nisam siguran da li bi se neovisno kakvoći stavljanja leća sa crticama svejedno nešto teže trebala svremenom vratit u svoj normalan položaj i dati oštrinu vida?Možda zna dr. za leće?
Ali čitao sam o iskustvima gdje oftamolog nije znao kako moraju bit okrenute crtice pa je lutrijski proporučio mušteriji da budu okrenute vertikalno,mušterija je imala zamućen vid dok nije leće okrenula suprotno,tako da se uvijek može probat druga varijanta.Ipak nemoguće je da će meke leće dati puno bolji vid od naočala,osim kod vrlo visoke dioptrije ili velike razlike u dioptriji između očiju,što nije tvoj slučaj.Ako odlučiš ostat na mekim lećama možda u pronalasku crtica pomogne povećalo.

Nisam oftamolog,ali dobro kužim optiku kao granu fizike i informiranjem o laserskoj korekciji vida pročitao sam brdo informacija o ljudskim očima,oftamoloških članaka,istraživanja i odgovora na pitanja i sa znanjem optike vrlo brzo mi je dosta toga postalo jasno.

Ilija Čvorović
02.10.2008., 23:51
Imaš regularni astigmatizam i to piše u nalazu čini mi se -1,25,dok uz njega imaš i iregularni rožnićni astigmatizam koji se nemjeri u dioptrijama pošto ne postoji naočalsko staklo koje bi ga korigiralo,ali čim tvrde leće davaju bolji vid od najboljih mogućih naočala to mora značit dozu iregularnosti na rožnici.
Poboljšanje vida na tim mekim lećama se neće dogodit,jer njihov utjecaj na iregularnosti na rožnici se vremenski nepoboljšava.
Mislim da je na tebi da odlučiš da li ti je veći prioritet udobnost mekih leća ili oštrina vida tvrdih.
Početni neuspjeh kod prelaska na polutvrde nemora ništa značit,jer kako sam već naveo postoje i hibridne leće,a čuo sam davno(neda mi se sad tražit) na temi "laserska korekcija vida" kako neki privatnik u inozemstvu na temelju skena oka koji obaviš u HR. i pošalješ njemu poštom ili internetom izrađuje polutvrde leće posebno dizajnirane za tvoj oblik oka koje kasnije dobiješ poštom,tako da imaš više opcija gdje bi mogao naći idealno rješenje,jer tvrde leće nisu toliko zdrave kao polutvrde zbog toga jer nepropuštaju kisik.
Ipak na temi "laserska korekcija vida" piše član Tommy13 koji je u potrazi za maksimalno udobnim lećama koje istovremno imaju svojstvo ispravljanja iregularnosti na rožnici,tako da ako te zanima pošalji mu privatnu poruku,jer te informacije sam od njega doznao.
Neke torične leće imaju,a neke nemaju te crtice,kolko mi je poznato znam da su kod nekih toričnih leća crtice trebale stajat na 5-6-7 sati(znači prema dolje),ali mislim da nije isti standard za sve vrste toričnih leća koje imaju crtice.Torične leće mogu koristit sistem utega i sistem treptajeva kojim leća ostaje u pravilnom položaju,sad nisam siguran da li bi se neovisno kakvoći stavljanja leća sa crticama svejedno nešto teže trebala svremenom vratit u svoj normalan položaj i dati oštrinu vida?Možda zna dr. za leće?
Ali čitao sam o iskustvima gdje oftamolog nije znao kako moraju bit okrenute crtice pa je lutrijski proporučio mušteriji da budu okrenute vertikalno,mušterija je imala zamućen vid dok nije leće okrenula suprotno,tako da se uvijek može probat druga varijanta.Ipak nemoguće je da će meke leće dati puno bolji vid od naočala,osim kod vrlo visoke dioptrije ili velike razlike u dioptriji između očiju,što nije tvoj slučaj.Ako odlučiš ostat na mekim lećama možda u pronalasku crtica pomogne povećalo.

Nisam oftamolog,ali dobro kužim optiku kao granu fizike i informiranjem o laserskoj korekciji vida pročitao sam brdo informacija o ljudskim očima,oftamoloških članaka,istraživanja i odgovora na pitanja i sa znanjem optike vrlo brzo mi je dosta toga postalo jasno.

Hvala ti puno. Kralj si! Stvarno ne znam od koga bi mogao dobiti ovako opširne informacije :). Btw, usavršio sam tehniku skidanja sa povlačenjem leće u donji vanjski dio oka :). Još par dana pa ću odlučiti - ili idem na dodatni pregled na rebro :rolleyes: ili se vraćam tvrdim lećama. Nadam se da pauza neće utjecati toliko te da se neću morat opet "učiti" na tvrde.
Hvala još jednom.

zirafica87
03.10.2008., 16:52
Ja sve vise pocinjem da mislim da ova moja sociva nisu dobro uradjena:(

Ovo je treci dan kako ih nosim i treba da ih nosim 7 sati. Juce i prekjuce sam ih uglavnom nosila dok sam gledala tv i ovako po kuci i malo za kompom. Primetila sam da mi se cesto zamuti slika, ne toliko da ne mogu jasno da vidim, ali ipak toliko da vidim da se muti. Danas sam uzela da citam, i bas se muti, svakih par sekundi. Na kompu kad citam nesto, isto. A pored toga me i povremeno zaboli glava:flop:

Juce i prekjuce sam mislila da je to zbog privikavanja ociju ali sad vise ne znam...Pocinjem da se brinem da ne pokvarim vid:(

Inace uzela sam sociva jer sam cula da od njih ne raste dioptrija kao od naocara. Moja dioptrija je -0,5 i -0,75 sada a od pre pet godina kad sam pocela da nosim naocare porasla je samo za 0,25. Polako pocinjem da mislim da bi bilo sigurnije da se vratim na naocare...

Sta vi mislite?:confused:

Jolac
03.10.2008., 22:10

Ovo je treci dan kako ih nosim i treba da ih nosim 7 sati. Juce i prekjuce sam ih uglavnom nosila dok sam gledala tv i ovako po kuci i malo za kompom. Primetila sam da mi se cesto zamuti slika, ne toliko da ne mogu jasno da vidim, ali ipak toliko da vidim da se muti. Danas sam uzela da citam, i bas se muti, svakih par sekundi. Na kompu kad citam nesto, isto. A pored toga me i povremeno zaboli glava:flop:

Juce i prekjuce sam mislila da je to zbog privikavanja ociju ali sad vise ne znam...Pocinjem da se brinem da ne pokvarim vid:(

Inace uzela sam sociva jer sam cula da od njih ne raste dioptrija kao od naocara. Moja dioptrija je -0,5 i -0,75 sada a od pre pet godina kad sam pocela da nosim naocare porasla je samo za 0,25. Polako pocinjem da mislim da bi bilo sigurnije da se vratim na naocare...

Ako se radi o lošem vidu mislim da to nema veze sa privikavanjem,jer mislim da se privikavanje odnosi na udobnost,a ne vidnu oštrinu.
Nego kad zatvoriš ili prikriješ po jedno oko,tj. čitaš sa jednim okom,da li je vid idalje loš ili dolazi do popravka?Probaj i za ljevo i za desno

zirafica87
03.10.2008., 22:53
Probala sam i desava se, mada mnogo cesce desnim nego levim.

Sta to znaci?:confused:

sinkezg
03.10.2008., 22:56
...

Mislim da tvoja zapažanja imaju podlogu. Predlažem da odeš okulisti da ti ponovno podrobno ispita vid i leće.

zirafica87
03.10.2008., 23:05
Trebalo bi da na kontrolu idem za nekih 7 dana, kad pocnem da ih nosim po 10 sati. Ne znam da li da cekam do tad... Jel mogu sociva da mi pogorsaju vid za 7 dana ako nisu dobra?

bubicaa
03.10.2008., 23:08
nemoj se mučiti ako te boli glava i ne vidiš dobro... radije odi što prije na kontrolu...
jedno je žuljanje i problemi vezano s udobnošću, ali ovo je ipak ozbiljnije. ja sam jednom imala glavobolje od novih naočala i ispalo je da nisu dobro napravljene

zirafica87
03.10.2008., 23:14
Glavobolja i nije tako strasna jer se javi smao prvih pola sata nosenja i to na momente, al ovo sto ne mogu da izostrim sliku mi bas smeta:(

Jolac
03.10.2008., 23:30
Probala sam i desava se, mada mnogo cesce desnim nego levim.

Sta to znaci?:confused:
Znači nije problem u nejednakoj dioptriji između očiju.
Nekorigirani astigmatizam može biti uzrok varijacijama,polutvrde leće bi ga trebale korigirat ako on dolazi iz rožnice,ali ako bez naočala i leća nemaš isti efekt vida(kod čitanja) tada se to kao razlog može eliminirat?
Druge mogučnosti su nedostatak suza ili Bc leće.

Mislim da je najbolje da pitaš svog okulistu.Ako nedobiješ odgovor,rješenje je promjena okuliste.Početni neuspjeh sa lećama nemora ništa značit,jer imaš čitav niz drugih varijanti.

Jolac
03.10.2008., 23:37
Trebalo bi da na kontrolu idem za nekih 7 dana, kad pocnem da ih nosim po 10 sati. Ne znam da li da cekam do tad... Jel mogu sociva da mi pogorsaju vid za 7 dana ako nisu dobra?
nemogu ti pogoršat vid u tako kratkom periodu

zirafica87
04.10.2008., 01:10
Hvala svima:)

Mushmula
05.10.2008., 14:53
Pozdrav svima! :mig:

Samo jedno pitanjce - zna li možda netko neki sajt s kojeg bi mogla naručiti tekućinu za leće? :confused:

Naravno, jeftinije nego da kupujem u ljekarni. Čini mi se (možda pogrešno) da u Optici online nije ništa puno jeftinije, a na lenswayju uopće nemaju tekućine...

P.S. hvala svima na savjetima kad sam naručivala leće s lenswaya! :s Prezadovoljna sam. Air Optix. :top:

prilika
06.10.2008., 06:44
Mushmula

I meni se isto čini da u Optici online nisu uopće jeftinije otopine za leće.

Koliko dugo si čekala leće s Lenswaya i na koji način i koliko si ih platila?

Možeš mi reći gdje si bila na pregledu za leće i da li si možda dobila probne leće basplatno tamo gdje si išla na pregled? Ja se već dulje spremam otići na pregled za leće kako bi ponovo počela nositi leće, ali ni sama ne znam gdje bi bilo najbolje da odem na pregled, pa te zato pitam.

Mushmula
06.10.2008., 08:51
prilika,

leće s lenswayja sam čekala 3 dana :rofl: Dva paketa po 6 leća Air Optix sam platila oko 240 kn!! :cerek: Platila sam Mastercardom.

Nisam nigdje išla na pregled baš za leće nego samo za naočale jer sam mjenjala stakla. A oko određivanja dioptrije i bazne zakrivljenosti su mi puno pomogli dr. za leće i Jolac ovdje na forumu :s (vidi stranice ovog topica 86-87)
Do sad sam uvijek imala sreće s lećama - nikad nisam imala nikakvih problema u ovih 5-6 godina koliko ih nosim, pa me nije bilo strah naručiti leće koje još nisam probala. Pogotovo zato što znam da su kvalitetnije od svih koje sam do sada nosila.

I zbilja se isplatilo! :rofl:

prilika
06.10.2008., 09:45
Mushmula

Oba dva paketa sa po 6 leća si platila 240 kn? Pretpostavljam da si ipak jedan paket sa po 6 leća platila 240 kn? Na Optici online je jedan paketić od tri leće 155 kn. Odmah su ti skinuli novac s Mastercarda ili tek nakon što su ti isporučili leće?

Mushmula
06.10.2008., 10:51
Oba paketića sam platila 240 kn ukupno. Odnosno 12 leća sam platila 240 kn :rofl: I da, znam da su u optici online 3 leće u pakiranju. I na ovom sajtu što si mi linkala isto :mig:
E sad, ovo za Master ti zbilja ne znam odgovoriti jer nije moj Master nego od dečka pa nisam baš sigurna kako to točno funkcionira. Ali uplatu vršiš odmah po narudžbi, odnosno daješ broj kartice.

Tatsha
06.10.2008., 11:54
nemojte plaćati direktno karticom, nego se registrirajte na paypal, pa preko njega plaćate, on vam je nešto kao posrednik za sigurnu kupnju preko neta, jer nikome ne dajete svoj br kartice, odnosno pročitajte malo o njemu na temi paypal (http://www.pixiekid.com/shop/index.php?main_page=index&cPath=87)

prilika
07.10.2008., 08:09
TATSHA

Nije mi sasvim jasno kako funkcionira taj PayPal i po čemu je on sigurniji od običnog plaćanja karticom preko Interneta. Znam jedino da su leće preko Lensway-a neusporedivo jeftinije i od OptikeOnline, recimo leće Air Optix su duplo jeftinije.

Na web stranici od Lenswaya kao mogućnost se nudi plaćanje Mastercardom ili Visom. Nisam nigdje vidjela da se spominje taj PayPal.

U nekim uputama o PayPalu sam vidjela da se preko njega može plaćati i običnim Maestrom? Znaš možda kako to funkcionira? Da li bi se onda i preko Lenswaya moglo plaćati Paypalom i Maestrom? Zanima me to jer nemam nijednu kreditnu karticu osim Maestra, a htjela bi naručili te jeftine leće.

Tatsha
07.10.2008., 09:47
TATSHA

imaš popis kartica koje paypal prihvaća, pročitaj onu temu i odi na paypalovu stranicu i tamo ćeš naći sve odgovore kako funkcionira, poanta je da nikome ne daješ broj svoje kartice, nego samo njima, dakle oni su odgovorni i u slučaju štete nadoknađuju ti.

Misery24
07.10.2008., 12:56
Baš gledam na stranici Lenswaya i čudi me kako je pakiranje od 6 Air Optix leća samo 23,50$. To stvarno ispada 240 kn za dva pakiranja, tj. za 12 leća. S obzirom da sam ja do sada nosila Purevision (te sam dobila na Rebru), zanima me jel netko zna koje su bolje.

Nekako moje laičko promatranje kaže da su ipak ove Air Optix bolje...ali, cijena me malo muči. (Gdje je svijet otišao,, kad sam sumnjičava kad je nešto jeftinije... :D)

La Guardia
07.10.2008., 14:33
Ja sam par mjeseci nosila Air Optix, i to je bila živa patnja. Meni su zaista prepredebele, prešla sam na Johnsons.
Ali zaista je sve individualno, nekome su su Air Optix savršenstvo :ne zna:
Meni su užas :flop:

Andariel
07.10.2008., 17:33
Ja sam par mjeseci nosila Air Optix, i to je bila živa patnja. Meni su zaista prepredebele, prešla sam na Johnsons.
Ali zaista je sve individualno, nekome su su Air Optix savršenstvo :ne zna:
Meni su užas :flop:

ja nosim air optix i super su mi :) prije njih sam imala complete aquavision koje su bile malo tanje, tak da su mi se air optix ispočetka isto činile debele i nekako krute...al već nakon par dana sam se privikla i sad mi se čine ful tanke i mekane :D
sad sam naručila purevision malo za promjenu...nadam se da će bit ok :o

Tatsha
07.10.2008., 18:23
sad sam naručila purevision malo za promjenu...nadam se da će bit ok :o
ja imam pure, ali nisam nosila niti jedne druge, pa ih nemam s čim usporediti, neg samo znam da su mi dobre

Misery24
07.10.2008., 19:49
Meni su isto Purevision odlične, ali kad sam vidjela ovu razliku u cijeni, pitam se, pitam... :D

A ja još imam početne novaskularizacije, pa mi je ful bitno da mi oko diše. do prije godinu dana sam nosila isključivo godišnje leće, koje su mi i izazvale neovaskularizacije. Naravno, uz predugo nošenje. :)

Ima li netko tko je probao i jednu i drugu kombinaciju, pa da može udijeliti pokoji savjet? Znam da nije sve u lovi, ali vidim da ih je dosta zadovoljno sa Air Optixom, pa me zanima kolika je ustvari razlika između njih i Purevision.

Andariel
07.10.2008., 20:06
Meni su isto Purevision odlične, ali kad sam vidjela ovu razliku u cijeni, pitam se, pitam... :D

A ja još imam početne novaskularizacije, pa mi je ful bitno da mi oko diše. do prije godinu dana sam nosila isključivo godišnje leće, koje su mi i izazvale neovaskularizacije. Naravno, uz predugo nošenje. :)

Ima li netko tko je probao i jednu i drugu kombinaciju, pa da može udijeliti pokoji savjet? Znam da nije sve u lovi, ali vidim da ih je dosta zadovoljno sa Air Optixom, pa me zanima kolika je ustvari razlika između njih i Purevision.

ja sam ih našla na netu za 29$ po kutiji...to fakat nije puno. sad ćemo vidjet koliko će im trebat da mi stignu :rolleyes:

Mushmula
07.10.2008., 21:29
Ja sam i više nego zadovoljna s Air Optixom!! I to nije samo zbog nevjerojatne cijene od 240 kn koliko sam splatila 12 leća koje su mi došle za 3 dana! :cerek:
Zbilja, dva puta sam čak i prespavala s njima i cijeli idući dan sam ih nosila i tek su me predvečer počele žuljati! Znači, nosila sam ih skoro 36 sati u komadu! :s

prilika
08.10.2008., 11:11
Mushmula

Ti nisi imala nikakvih problema zato što si im dala broj Mastercard kreditne kartice? Misliš da je to potpuno sigurno? Mene zanima što oni poslije rade s tim brojem kreditne kartice koji dobiju od kupaca. Nadam se da nakon izvršene transakcije izbrišu broj kreditne kartice iz svoje evidencije.

Mushmula
08.10.2008., 11:29
Srećom, nisam imala nikakvih problema što sam dala broj Mastercada. Ali to nije sigurno raditi. Nikad se ne zna... Naravno da oni svi tvrde da su podaci 100% zaštićeni i sumnjam da će namjerno nekome dati podatke, ali tu su hakeri. Dobri hakeri... To mi je bila prva narudžba s neta ikad. Sad sam pametnija pa plaćam preko paypala.

prilika
08.10.2008., 12:08
Mushmula

Hvala na brzom odgovoru. Ja sam čitala neke općenite informacije o tom PayPalu, ali mi još uvijek nije jasno kako konkretno ostvariti kupnju preko Interneta na taj način? Ja nema niti jednu kreditnu karticu, ali imam Maestro karticu odnosno tekući račun u Zagrebačkoj banci. Čitala sam nešto o tom PayPalu da se može plaćati i preko Maestra. Valjda će mi znati reći nešto više o tome u Zagrebačkoj banci.

Z e t t a
09.10.2008., 08:06
ZettaMene zanima gdje si kupila leće, koliko si ih platila i jesu ti dobre te leće?

Isprobala sam ih i super su. Naručene su iz OCULUSA u Ilici, Zgb.

Z e t t a
09.10.2008., 08:11
Ljudi, a što se događa ako predugo nosite leće? Npr. na kutiji piše meni max. 6 sati. Što će se dogoditi ako to premašim na npr. 8 sati? Koliko maksimalno možete nositi meke leće?

Mushmula
09.10.2008., 11:38
Čitala sam nešto o tom PayPalu da se može plaćati i preko Maestra. Valjda će mi znati reći nešto više o tome u Zagrebačkoj banci.
Paypal ne prihvaća Maestro. Od "ne-kreditinih" kartica možeš plaćati jedino Visom Electron od PBZ-a i Erste banke. Imaš tu na forumu ogroman topic na tu temu i sve ti piše odmah na prvoj strani. Klikni na onaj neki link.

Mushmula
09.10.2008., 11:41
Ljudi, a što se događa ako predugo nosite leće? Npr. na kutiji piše meni max. 6 sati. Što će se dogoditi ako to premašim na npr. 8 sati? Koliko maksimalno možete nositi meke leće?

Ništa strašno. Počet će te žuljati i oči će ti se sušiti. Ali kažem, ništa strašno. Sama ćeš vidjeti koliko je tvoj maksimum za nošenje. Ja osobno leće nosim 12 sati dnevno.

nukac
09.10.2008., 11:44
Ja sam nosio AirOptix i bile su mi fenomenalne. Sve dok mi nisu došle Johnson Acuvue Oasys. One su mi još 10 puta bolje. Iako su ove Air Optix pravo osvježenje nakon B&L leća.
Ali čini mi se da lu leće individualna stvar, jer su svake napravljene od drugačijeg materijala, pa nekome paše jedno, nekome drugo. Zato je najbolje isprobati različite proizvođače, dok ne nađeš one koje najbolje odgovaraju tvom oku.

Mushmula
09.10.2008., 17:40
Ja sam se dvoumila između Johnson Acuvue Oasys i Air Optix ali je prevagnuo Air Optix jer Oasys imaju neku čudnu shemu s baznom zakrivljenosti. Na nekim sajtovima piše da se broizvode samo s jednim BC-om koji paše svima, na drugim mjestima piše da se proizvodi samo 8.4 a sad vidim na Lenswayju da postoji 8.4 i 8.8 :ne zna: Pa sam išla na sigurno i naručila Air Optix koji ima 8.6 koji mi inače odgovara.

Misery24
09.10.2008., 19:30
Ništa strašno. Počet će te žuljati i oči će ti se sušiti. Ali kažem, ništa strašno. Sama ćeš vidjeti koliko je tvoj maksimum za nošenje. Ja osobno leće nosim 12 sati dnevno.

Pa, nije baš da se ništa strašno neće dogoditi... Sve ovisi od osobe do osobe, ali, meni su se recimo od prekomjernog nošenja leća (10h/dan) stvorile neovaskularizacije rožnice. Točnije, zbog manjka kisika, rožnica je povukla u sebe žilice iz bjeloočnice kako bi se obskribla kisikom, a u rožnici nema i ne bi trebalo biti bilokakvih žilica. Meni je dr. rekao da smanjim nošenje i promijenio mi je vrstu leća. Doduše, kad mi je rekao da leće nosim 6h na dan u kombinaciji sa naočalama, mrak mi je pao na oči, jer imam dioptriju -9,0 na desnom oku, -7,0 na lijevom i sa naočalama izgledam ko idiot. Tako da to prakticiram samo ako sam doma, iako, moram priznati da mi je teško naviknuti se...

BonoVox
10.10.2008., 19:30
Kaj su ovi na Lenswayu opet poskupili..kaj je ovo..??? :flop::rolleyes:

aaaaaa..htio sam prije par dana naručiti preko njih leće i nisam..a vidi ih sad..neeee :mad:

Mushmula
10.10.2008., 20:20
OMG!!! :eek: Neeee!!! :flop: Air Optix su sad 930 kn!!!! (dvije kutije) :confused:
Je li moguće da su baš toliko poskupili!?!?!? :confused: To mora da je neka greška!! Pa nisu ludi valjda!??! Ma ziher im je netko hakirao sajt...

BonoVox
10.10.2008., 20:30
Prije dva tjedna su isto bile tako skupe..i nisam vjerovao. A prije neki dan sam opet gledao i bile su opet one stare, niske cijene. Sad opet ovo..brijem fakat da hakiraju stranicu..mislim ono.. :eek:

Mislim da ću im poslati mail..jer ovako se fakat više ne može živjeti :D

Tatsha
11.10.2008., 13:17
ja gledala purevision i bile su mi preskupe na lenswayu

dr. za leće
11.10.2008., 16:31
Pa, nije baš da se ništa strašno neće dogoditi... Sve ovisi od osobe do osobe, ali, meni su se recimo od prekomjernog nošenja leća (10h/dan) stvorile neovaskularizacije rožnice. Točnije, zbog manjka kisika, rožnica je povukla u sebe žilice iz bjeloočnice kako bi se obskribla kisikom, a u rožnici nema i ne bi trebalo biti bilokakvih žilica. Meni je dr. rekao da smanjim nošenje i pr.....

Potpisujem ono što je Misery24 napisala.
Neovaskularizacija rožnice je jedna od komplikacija nošenja kontaktnih leća, posebno mekih: vidi sliku br. 1 treći red komplikacija http://www.lece.com.hr/edukacija/

A ako Vam nije dovoljan nacrtani prikaz evo i slika pravih nositelja kontaktnih leća (slike su iz moje osobne kolekcije):

Slika a. Srednji stadij neovaskularizacije rožnice:
http://img296.imageshack.us/my.php?image=neovasc1qq2.jpg

Slika b. Vrlo uznapredovali stadij neovaskularizacije rožnice:
http://img410.imageshack.us/my.php?image=neovasc2su0.jpg

Zato oprez!

LP

BonoVox
11.10.2008., 21:54
Hej..??? A zašto je obrisan moj post..?? Zbog reklamiranja..????

Moderator trebor mi je izbrisao post zato jer sam curi dao link da jeftinije prođe..mislim ono..čemu uopće onda ova tema..? Btw..link koji sam dao je od firme koja je iz usa..i ne vidim kakve ja koristi imam od toga..

A ovdje..na ovom topicu su se također davali linkovi koji automatski reklamiraju firmu..

Po toj logici trebalo bi obrisati sve postove u kojima se spominje optika online, lensway, lece.com.hr ili bilo koja optika po imenu.

Mislim moderator..fakat si ono.. :s :rolleyes:

bubicaa
12.10.2008., 02:12
pa pošalji curi pm...

prilika
12.10.2008., 07:57
dr. za leće

Koju biste vi marku mekih leća preporučili s obzirom da ste upoznati sa svim svjetskim istraživanjima?

Da odaberem onu vrstu mekih leća koje do oka propuštaju najviše kisika ili ima još neki pokazatelji koji se svakako mora uzeti u obzir? Naravno pri tome mislim na mjesečne ili dvotjedne meke leće. Nije mi sasvim jasno što znači ona debljina leća, jer to isto tako važan pokazatelj kao i propusnost leće za kisik ili je to više samo neki statistički pokazatelj? Pretpostavljam da je bolja ona leća koja propušta više kisika do oka, uz to treba biti što tanja, a sadržaj vode koji sadrži leća i nije toliko bitan.

Mushmula
12.10.2008., 10:33
Kopam po topicu već dobrih sat vremena i nikako da nađem odgovor na svoje pitanje. Koja otopina je najkompatibilnija s Air Optix lećama? Vidjela sam onu tablicu koju je netko stavio na forum ali nikako ne mogu naći raspravu o tome.. :ne zna: Iz tablice mi se čini da bi Opti-free Express trebala biti najkompatibilnija... A opet, ako idem nekom logikom, zar ne bi trebale biti najkompatibilnije otopine i leće istog proizvođača? Znači, Air Optix i Solo Care Aqua?? :confused:

Misery24
12.10.2008., 13:20
dr. za leće

Koju biste vi marku mekih leća preporučili s obzirom da ste upoznati sa svim svjetskim istraživanjima?

A da se i ja ubacim s jednim pitanjem vezanim za neovaskularizaciju rožnice. :) Meni je dijagnosticira početni stadij i smanjila sam nošenje leća na 6 sati na dan. Naravno, zbog posla mi se zna omaknuti... Znam da se smanjivanjem vremena nošenja leća može dovesti do toga da žilice "izblijede", tj. postanu nevidljive. Naravno, uz to ide i redovito mijenjanje leća i sl. No, zanima me, čisto informativno, je li neovaskularizacija ireverzibilan proces, tj. mogu li one potpuno nestati? I koja je ustvari terapija kod težih stupnjeva?

SweetHeart
12.10.2008., 16:45
pozdrav svima! :)
koristila sam tri godine polutvrde leće, a sad već dvije godine koristim meke koje su me preporodile! :cerek:
koristim Johnsonove Acuvue Oasys i piše da im je vrijeme nošenja 14 dana. meni je doktor rekao da ja slobodno nosim leće i dulje, odnosno dok su mi udobne pa čak i 6 mjeseci. :rofl:
evo, ove trenutno nosim od 16.7., i dalje su mi udobne i nemam nikakvih komplikacija. ima još tko da tako radi? :ne zna:
i, da, koristim trenutno Complete otopinu, al nije mi baš nešto. mislim da mi je Opti-Free najbolja.

tigrica1
12.10.2008., 23:56
pozdrav!
nosim meke leće, no kako mi se povećala dioptrija ostao mi je još jedan par leća, pa bi to prodala ako ima zainteresiranih.
Leće su, dakle, mekane, dioptrija -1.00, mjesečne su, proizvođača Cooper vision, salmoiraghi & vigano (to sve tako piše na kutijici :)) rok valjanosti im je do 8.mj 2011.godine, prodala bi te dvije leće za 30kn da mi bezveze ne propadnu.
inače sam ih stavila na prodaju i u album u kojem na Malim oglasima prodajemo odjeću pa me cure znaju možda od tamo...
evo linka http://public.fotki.com/Marija-Zg/nakit/optocontact48794114.html

za više informacije javite mi se na pm
:w

tigrica1
12.10.2008., 23:59
koristila sam tri godine polutvrde leće, a sad već dvije godine koristim meke koje su me preporodile! :cerek:
koristim Johnsonove Acuvue Oasys i piše da im je vrijeme nošenja 14 dana. meni je doktor rekao da ja slobodno nosim leće i dulje, odnosno dok su mi udobne pa čak i 6 mjeseci. :rofl:
evo, ove trenutno nosim od 16.7., i dalje su mi udobne i nemam nikakvih komplikacija. ima još tko da tako radi? :ne zna:
i, da, koristim trenutno Complete otopinu, al nije mi baš nešto. mislim da mi je Opti-Free najbolja.

ima još takvih da rade to, moj brat.. isto nosi te 2-tjedne Johnsonove, a on ih zna nosit po mjesec-mjesec i pol, čak su mu i tad udobne još al ih ipak onda promjeni..a koliko je to dobro, ne znam :ne zna: ja mu pokušavam reć da bi ih trebao mjenjat svaka 2 tjedna al ne sluša me :ne zna:

SweetHeart
13.10.2008., 00:39
ima još takvih da rade to, moj brat.. isto nosi te 2-tjedne Johnsonove, a on ih zna nosit po mjesec-mjesec i pol, čak su mu i tad udobne još al ih ipak onda promjeni..a koliko je to dobro, ne znam :ne zna: ja mu pokušavam reć da bi ih trebao mjenjat svaka 2 tjedna al ne sluša me :ne zna:
vidiš, ja bih ih mijenjala da mi doktor nije rekao da ne trebam :ne zna:
nemam problema s očima i dobro ih održavam pa mislim da nema problema... al zanimalo me ak još tko tako radi... :)

dr. za leće
13.10.2008., 16:59
dr. za leće

Da odaberem onu vrstu mekih leća koje do oka propuštaju najviše kisika ili ima još neki pokazatelji koji se svakako mora uzeti u obzir? Naravno pri tome mislim na mjesečne ili dvotjedne meke leće. Nije mi sasvim jasno što znači ona debljina leća, jer to isto tako važan pokazatelj kao i propusnost leće za kisik ili je to više samo neki statistički pokazatelj? Pretpostavljam da je bolja ona leća koja propušta više kisika do oka, uz to treba biti što tanja, a sadržaj vode koji sadrži leća i nije toliko bitan.

Kod odabira mekih leća postoje uglavnom 3 osnovna parametra.

1. Dioptrija i bazna zakrivljenost (b.c.) - nažalost ne proizvode se sve vrste leća u svim dioptrijama i sa svim bazama tako da to nekada može biti ograničavajući čimbenik (uglavnom kod većih dioptrija i cilindara)

2. Materijal - generalno su stvarno bolji materijali koji propuštaju više kisika, tako da sa novom generacijom silikon hidrogel leća ima manje problema koji su posljedica nedovoljne oksigenacije rožnice. Leće izrađene od takvih materijala su uglavnom skuplje od klasičnih hidrogel materijala ali ne značajno. Propusnost kisika računa se kroz dk i dk/t vrijednost o čemu sam nešto više napisao na http://www.lece.com.hr/edukacija/

3. Dizajn leće - sam dizajn leća i njihova debljina (ovisna opet o dizajnu i materijalu) ima važnu ulogu u krajnoj udobnosti. Svaki nositelj individualno može procijeniti odgovaraju li mu bolje leće koje su načelno tanje npr. J&J (Ac. Oasys) ili one koje su malo deblje npr. Cibavision (Air optix). Naravno tu se u priču uključuju i dijametar i dobar b.c. leće.

Zaključno: dobar b.c., bolje je više kisika, a udobnost ocjenjuje sam nositelj:)
LP

Tatsha
13.10.2008., 17:02
dr. za leće imam i ja pitanje, porod i leće (dioptrija oko -6 sa astigmatizmom), kakva su nova saznanja?

dr. za leće
13.10.2008., 17:04
A da se i ja ubacim s jednim pitanjem vezanim za neovaskularizaciju rožnice. :) Meni je dijagnosticira početni stadij i smanjila sam nošenje leća na 6 sati na dan. Naravno, zbog posla mi se zna omaknuti... Znam da se smanjivanjem vremena nošenja leća može dovesti do toga da žilice "izblijede", tj. postanu nevidljive. Naravno, uz to ide i redovito mijenjanje leća i sl. No, zanima me, čisto informativno, je li neovaskularizacija ireverzibilan proces, tj. mogu li one potpuno nestati? I koja je ustvari terapija kod težih stupnjeva?

Neovaskularizacija rožnice u početnim stadijima je reverzibilan proces. Na mikroskopskoj razini krvne žile obliteriraju (srastu). Katkad ih je možda moguće vidjeti kao tzv "ghost vessels" znači ostaci krvnih žila u kojima nema krvi.

Za povlačenje neovaskularizacija katkad je dovoljno promijeniti vrstu leće i navike (kraće nošenje i sl..), u uznapredovalim stadijima je potrebno potpuno prestati nositi leće nekoliko mjeseci ili duže.

LP

dr. za leće
13.10.2008., 17:19

Svakako je preporučljivo slijediti upute proizvođača. Preporuke kolege ne mogu komentirati, ali potrebno se je upitati što ako nastanu komplikacije zbog nepropisnog nošenja leća. Ako jednog dana završite na sudu, a zna se koje su preporuke proizvođača, nositi nešto 12 x duže od propisanog treba svakako dobro obrazložiti po mogućnosti s potpisom onoga tko Vam je to preporučio.

O tekućinama sam nešto ranije pisao pa vidi post:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=15327119&postcount=2157
Po našem istraživanju ispada da je Opti free jedna od tekućina s vrlo jakim dezinfekcijskim učinkom.
LP

dr. za leće
13.10.2008., 17:20
dr. za leće imam i ja pitanje, porod i leće (dioptrija oko -6 sa astigmatizmom), kakva su nova saznanja?

Napisat ću na PM.
LP

bubicaa
13.10.2008., 20:00
Neovaskularizacija rožnice u početnim stadijima je reverzibilan proces. Na mikroskopskoj razini krvne žile obliteriraju (srastu). Katkad ih je možda moguće vidjeti kao tzv "ghost vessels" znači ostaci krvnih žila u kojima nema krvi.

Za povlačenje neovaskularizacija katkad je dovoljno promijeniti vrstu leće i navike (kraće nošenje i sl..), u uznapredovalim stadijima je potrebno potpuno prestati nositi leće nekoliko mjeseci ili duže.

LP

jel se to može dogoditi i kod polutvrdih leća?

ladyhawke
14.10.2008., 10:09
Ja nosim polutvrde, imala sam nekih problema (pečenje, suhe oči, žuljanje, crvenilo) zbog kojih sam htjela preći na mekane, na kraju se sve riješilo promjenom otopine. Sad je sve pet, jedino mi je uz sam rub šarenice ostalo nešto što mi je doktor na pregledu "objasnio" kao papilarna hipertrofija tarzalne spojnice i ništa mi nije rekao treba li to liječiti ili će samo otići ili što sad s tim.
Za crvenilo očiju rekao je da je alergijska upala, dao mi opatanol i to se malo smirilo ali ovo baš i nije. Kad radim tj. buljim u komp 8 sati, još je jače izraženo i uglavnom ne odlazi. Izgleda kao neka mala kvržica uz šarenicu.
Dr za leće, pomoć molim!!!

koni2004
14.10.2008., 14:49
Pozdrav svima!
U petak sam dobila na probu J&J Oasys. Na lijevom oku imam astigmatizam, i cini mi se da lijevim krajem oka vidim mutno. Zanima me da li ce to trajati samo u periodu prilagodbe ili to znaci da mi lece ne odgovaraju? I jos jedno pitanje, da li je moguce da imam vrtoglavice od te lece sa cilindrom?

Unaprijed puno hvala!

zirafica87
15.10.2008., 14:42
Ja sam ranije vec pisala... Dobila sam polutvrda sociva medjutim period privikavanja nije dobro isao jer mi se stalno mutila slika, narocito za kompom i kad citam. Imam astigmatizam i kako kaze dr na jednom oku pola a na drugom ceo cilindar. Dioptrije -05. Otisla sam na kontrolu i dr je zakljucio da su mi napravili 0,75 dioptriju umesto 0,5 i rekao da se kod drugih to ni ne primeti ali kod mene jako. Takodje je rekao da imam takve oci da nikad nisam mogla dobro da vidim i da nikad necu:( Kaze imam neki problem s ocima i zbog toga je tako ali narucio mi je druga sociva koja su danas stigla i idem po njih. Kad ga pitam pa kakav to problem imam on nesto promumla, nista ga ne razumem. Sedeo je 15 minuta nad papirom, uzdisao, racunao...
dr za lece, da li mozda znate kakav bi to problem mogao biti ili sta da pitam doktora?

bubicaa
15.10.2008., 15:13
zirafica, jel ti sad naručio isto polutvrde leće ili mekane ovaj puta?

zirafica87
15.10.2008., 15:22
Polutvrde isto jer ne mogu meke zbog astigmatizma.

Jolac
15.10.2008., 17:02
Polutvrde isto jer ne mogu meke zbog astigmatizma.

kao što sam već napisao možeš koristit meke,samo tvom oftamologu čini se to manje odgovara.
Ako je istina da je problem bio u tome što ti je dao za samo 0,25jaču korekciju od potrebne,sada bi sa novim lećama trebali nestat problemi.Istina je da se 0,25 prekorekcije neosjeti kod ljudi sa normalnom akomodacijom,a tek je pomalo osjetno kod staraca,ali ako sa jednim naočalama dobro vidiš blizu i daleko tada sigurno imaš dovoljno jaku akomodaciju da 0,25prekorekcije prođe neprimjetno,sve što treba je udaljit glavu od čitanog teksta nekih 5cm dalje i akomodacija će bit svedena na istu razinu kao sa 0,25slabijom korekcijom.
Zato nekako nevjerujem da se tu zaista radi o prekorekciji za 0,25.Drugo što mi je čudno je to da se spominje dioptrija leća jednaka sfernoj dioptriji,a kolko mi je poznato zbog astigmatizma sferna dioptrija i polutvrdih leća trebala bi biti veća od sferne dioptrije naočala?Nemoj se previše sekirat što je za svoj propust tvoj oftamolog optužio tvoje oči.Nekažem da tvoj oftamolog sigurno podmeće stvari,ali je to lako moguća varijanta.
Javi kako vidiš sa novim lećama,sretno!

cicko
15.10.2008., 17:28
nosim polutvrde leće više od 20 godina, dioptrija -5 i -5,5. Prošle godine sam mijenjala leće zbog nove dioptrije i nakon toga su počele moje teškoće, naime s lijevom lećom imam stalnih problema, povremeno me tako zna žuljati da moram napraviti pauzu od dan-dva, nakon toga sve bude ok par dana, čak tjedana, a onda opet. Prvo sam mislila da je leća loše napravljena, pa sam je nosila na poliranje nekoliko puta, onda su me naručili za pregled očiju, očni tlak... da se vidi jel sve u redu sa očima, ni tu nije bilo nikakvih problema, ništa nisu našli sumnjivo. Na kraju sam zaključila da ipak nešto nije u redu sa mojim lijevim okom, kao da mi se javi neka vrsta alergije pa mi smeta prilikom nošenja leća, a kad to prođe leće su mi opet ok i udobne za nošenje. Lijevo oko mi je lagano zatvorenije od desnog, kapak je spušteniji, ali tako je već godinama, a nije mi smetalo prilikom nošenja leća. Što bi moglo biti uzrok? Da li da opet tražim pregled? Inače idem u Optokontakt na preglede, ne znam koja vrsta pregleda još postoji da mi se utvrdi problem s tim lijevim okom. Zna se često zacrveniti, otprilike kao neki lakši konjuktivis, ali to se prečesto dešava, jel to moguće da je upala koja stalno traje? Unaprijed hvala na odgovoru.

Cydonia
15.10.2008., 18:45
Gdje otići po prve leće? Bila sam kod oftalmologa na pregledu, ali kamo u koju optiku uzeti prve leće? Molim vaše preporuke. Kakav je Optocentar u Vlaškoj?
Pročitala sam zadnjih 30ak stranica ovog topica, ali baš na takvu informaciju nisam naišla.
Nosim naočale oko 10 godina i osim što su mi nepraktične, i dosadile su mi. Dioptrija -1,5 i -1,25.

Imoen
15.10.2008., 19:32
Po tom ispada da si preskočila moj opis posjetu Optocentru u Vlaškoj, na str. 99.

Cydonia
15.10.2008., 20:21
Nisam preskočila. Ali sam htjela još i novijih informacija.

Ti znači nisi baš zadovoljna? s obzirom da ti je odredila krivu dioptriju. ?!
Mopsly ih hvali. pa me zanimalo što više ljudi kaže.

Ako ne tamo, kamo da odem po prve leće?

Misery24
15.10.2008., 22:04
Ja sam išla u LCL na Ilici, ali sam sad i ja kao i većina prešla na moderniji i jeftiniji način naručivanja leća preko interneta. Ali, na kraju možda i ispadne ista lova kad se zbroji ono što socijalno plaća (ako imaš pravo na to). Ja sam tamo bila zadovoljna. Kad sam prvi pput došla, žena mi je pokazala kako se stavljaju i vade leće, te održavaju. S obzirom da imam malo poveću dioptriju, čekala sam možda 2 dana da ih naruče, ali to je bilo to.

ladyhawke
16.10.2008., 07:54
Ja nosim polutvrde, imala sam nekih problema (pečenje, suhe oči, žuljanje, crvenilo) zbog kojih sam htjela preći na mekane, na kraju se sve riješilo promjenom otopine. Sad je sve pet, jedino mi je uz sam rub šarenice ostalo nešto što mi je doktor na pregledu "objasnio" kao papilarna hipertrofija tarzalne spojnice i ništa mi nije rekao treba li to liječiti ili će samo otići ili što sad s tim.
Za crvenilo očiju rekao je da je alergijska upala, dao mi opatanol i to se malo smirilo ali ovo baš i nije. Kad radim tj. buljim u komp 8 sati, još je jače izraženo i uglavnom ne odlazi. Izgleda kao neka mala kvržica uz šarenicu.

Anyone?? Dajte pliz odgovorite :(

dr. za leće
16.10.2008., 11:35
jel se to može dogoditi i kod polutvrdih leća?

Neovaskularizacija rožnice može se dogoditi i kod polutvrdih leća ali dosta rijetko, jer su polutvrde leće manje u promjeru pa ne prekrivaju cijelu rožnicu.
LP

dr. za leće
16.10.2008., 11:45

Papilarni tarzalni konjunktivitis ili CLPC (contact lens induced papillary conjunctivitis) je jedna od komplikacija nošenja leća prikazana na prvoj slici zadnji red. http://www.lece.com.hr/edukacija/
U etiologiji tj. uzroku nastanka navedene promjene smatra se da postoji imunološki odgovor. E sad, istraživanja pokazuju da takav imunološki odgovor može biti zbog više uzroka: fizički zbog grebanja leće na unutarnji rub kapka, alergija na tekućine za leće ili na depozite na lećama. Također se u priču uključuju i tarzalni konjunktivitis nepovezan s lećama, koji se javlja i na donjoj vjeđi i posebna vrsta vernalni konjunktivitis.
Uglavnom slični simptomi i znakovi a moguće više uzroka. U samom liječenju ovisno o stadijima može pomoći: poboljšanje higijene leća, promjena tekućine, učestalija izmjena leća, promjena vrste leće ili u težim slučajevima prekid nošenja leća i primjena kapljične terapije dok se stvar ne smiri.

Zaključno: jedna iritantna stvar kod koje treba svašta pokušati kako bi se riješila.
LP

ladyhawke
16.10.2008., 12:54
Hvala puno na odgovoru!!
Koristila sam permaconove otopine godinama (dakle u vrijeme nastanka), a otkad sam promijenila otopinu- sad koristim boston + naravno nove leće (i dalje polutvrde) više nemam osjećaj grebanja i žuljanja, ali eto, ta sitna kvržica je ostala. Ako sam jako dugo na kompu, satima, onda se zna zacrveniti.
Čak i kad cijeli tjedan nisam nosila leće, crvenilo je doduše u potpunosti nestalo, ali "kvržica" je tu.
Ne izgleda baš kao na slici, ali po dijagnozi znate o čem pričam.
Inače dnevno nosim leće i po 16 sati. Bit će da trebam smanjiti..
Puno Vam hvala još jednom i LP!!

Cydonia
16.10.2008., 16:49
@ prilika, i kamo si ti na kraju otisla po svoje prve leće?

kakva je optika Šarić u Tkalcicevoj?
mislim da cu ipak u optocentar, za prvi put, a kasnije preko neta.

bubicaa
16.10.2008., 17:12
ja sam tražila nekog dobrog, jer što se tiče očiju mi nije baš svejedno... duugo sam tražila i na kraju sam otišla kod dr.ćuruvije opačić... ima ordinaciju na langovom trgu. jako sam zadovoljna...

prilika
17.10.2008., 06:37
Cydonia

Nisam još oišla po leće jer moram obaviti prvo pregled pa sam mislila na istom mjestu odmah nakon pregleda i kupiti leće.

Namjeravam nazvati sredinom slijedećeg tjedna Samoiraghi&Vigano optiku u King Crossu i tamo otići za oko tjedan dana. Početkom godine se pisalo na forumu da oni imaju veliki izbor leća po povoljnim cijenama. To mi je malo daleko, ali dva puta sigurno mogu tamo otići. Poslije i ja namjeravam naručivati preko Interneta jer je to ipak puno jeftinije. Inače Samoiraghi&Vigano optika postoji i u Mercatoneu i u Mandiju, pa se i tamo mogu kupiti iste leće.

Što se tiče dr.Ćuruvije Opačić nisam nikada tamo bila pa ne mogu niti govoriti kako je kod nje. Koliko sam vidjela ona forsira polutvrde leće, čak i za manje dioptrije, a činjenica je da ipak ne odgovaraju svim ljudima takve leće i ne mogu se na njih naviknuti. To je jedini razlog zašto ne bi išla kod nje. Htjela bih opet meke leće jer sam ih već nosila prije nekoliko godina i bile su mi jako ugodne za oči.

bubicaa
17.10.2008., 07:33
ona ne forsira polutvde, meni je bez problema htjela dati mekane jer je mislila da ih hoću. tako da... :ne zna:

prilika
17.10.2008., 07:40
bubicaa

Ne znam onda, vjerojatno si ti u pravu. Ali vidjela sam negdje na Internetu neki njezin članak gdje jako hvali polutvrde leće i kaže da ih preporuča svim mlađim osobama radi sprečavanja rasta dioptrije.

Meni je jedna druga doktorica ne Rebru još prije 10 godina, kada sam imala 20 godina, rekla da mi preporuča meke leće jer da leće ni u kojem slučaju ne mogu spriječiti rast dioptrije, u mom slučaju kratkovidnosti. Ipak znam jednu curu koja ima dioptriju preko -4 i njoj su na Rebru ipak dali polutvrde leće radi velike dioptrije.

Kako to da si se ti odlučila na polutvrde leće s obzirom da nemaš veliku dioptriju?

Mislim da se ja ne bi uspjela naviknuti na polutvrde leće, pa radije ne bi niti pokušavala. Ako neko vrijeme ne bi nosila polutvrde leće trebala bi se ponovo navikavati kao i da ih nisam nikada niti nosila.

bubicaa
17.10.2008., 07:53
ja sam se na polutvrde odlučila zbog prvenstveno cijene i toga da ne moram svakih par mjeseci kupovati nove leće... a mekane su podložnije bakterijama, upalama i slično, a ja imam osjetljivije oči koje po min 8 sati dnevno bulje u kompjuter, pa bih ziher nešto ulovila. da ne pričam o tome da se mekane stalno bojim da ne oštetim, a to mi se i dogodilo prije kad sam ih nosila.
uglavnom, hoću imati leće koje mogu iste cijelu godinu nositi...
malo je navikavanje išlo teško, ali sad mi je ok. istina, ima i nekih lošijih dana, ali nije loše. možda bi mi s mekanima bilo lakše (jer njih stvarno nikad nisam osjetila u oku), ne znam... ali sad kad pričam s ljudima čujem da ih hrpa oko mene ima polutvrde (a neki su ih dobili i na rebru prije više od 10 godina :zubo: )

prilika
17.10.2008., 08:12
Ja sam nosila meke godišnje leće i više od jedne godine, točnije oko godinu i pol. I još uvijek su mi bile ugodne za nošenje kao da su nove, ali ipak sam ih išla zamijeniti jer mi se dioptrija malo povećala na jedno oko.

Sada ću se ipak odlučiti mislim za mjesečne leće jer se godišnje meke leće više i ne preporučuju toliko. Inače ja sam imala jako dobro iskustvo sa godišnjim mekim lećama. Jedino što mi se znalo dogoditi da ih dobijem sa pre malom ili pre jakom dioptrijom koji puta pa bi se i radi toga radije odlučila za mjesečne leće. Nadam se da će mi u toj Optici u King Crossu dati da kupim samo jedan par mjesečnih leća tako da tek kada probam kupim cijelu kutiju mjesečnih leća ako mi odgovara dioptrija.

Cydonia
17.10.2008., 18:36
ma ja sam obavila pregled, ali ne znam kamo da odem izraditi odnosno kupiti svoje prve leće.

alexxx
18.10.2008., 01:59
meni se nekidan potrgala leća koju sam dan radije prvi put stavila. drugi dan sam je stavila u oko, smetala mi je, izvadila sam je i skužila da je potrgana. nisam je ni na koji način ozlijedila koliko ja znam.
nosim leće godinama i osim kad sam jednu namjerno išla trgat kad je bila za bacit, nikad nisam vidjela potrganu leću. i nije ih uopće tako lako potrgat tako da ne znam kako se ovo moglo dogodit. jako me to zbunilo.

prilika
18.10.2008., 15:00
Cydonia

Mislim da je dosta povoljna cijena leća i velik izbor u Samoiraghi&Vigano optici koja se nalazi u King Crossu, Mandiju i u Mercatoneu. Možda je jedino još jeftinije od te optike naručiti leće preko Interneta preko naše OptikeOnline ili stranog Lenswaya koji ima i jeftinije leće od OptikeOnline ali se može platiti jedino Mastercard kreditnom karticom ili Visa karticom. Za naručivanje preko OptikeOnline ne treba se platiti kreditnom karticom nego platiš u gotovini kada ti dođe dostava City Expressom i onda istovremeno platiš.

gogi96
18.10.2008., 15:21
Pozdrav, imam 13 godina. Zanima me je li moguce u mom slucaju nositi meke kontaktne lece za produljeno nosenje (7 dana)?
Pitam jer me polutvrde zuljaju i nisu mi "prirodne".
Inace dioptrija -2,5 na oba oka. Nema cilindara.

Hvala

zooom
18.10.2008., 15:43
Imaš novih mekanih leća od materijala s vrlo velikom propusnošću kisika, predviđenih za neprekidno nošenje do 30 dana, a za što u Americi imaju i odobrenje njihove Agencije za lijekove (FDA). U tu grupu spadaju npr. B&L Purevision, a više možeš saznati na http://www.purevision.eu/hr/
Kao i sa svim stvarima u životu, dok ne probaš nećeš znati kolko tebi osobno to odgovara.

zooom
18.10.2008., 15:49
vidim da nas dosta naručuje leće iz inozemstva putem interneta, pa molim da se jave svi s lošim iskustvima (vlastitim ili tuđim) vezanim za "prolazak" pošiljke s lećama kroz carinu.
naime, striktno gledano, hrvatski propisi ne dozvoljavaju ovakav način trgovine lećama.

Andariel
18.10.2008., 15:51
Cydonia

Mislim da je dosta povoljna cijena leća i velik izbor u Samoiraghi&Vigano optici koja se nalazi u King Crossu, Mandiju i u Mercatoneu. Možda je jedino još jeftinije od te optike naručiti leće preko Interneta preko naše OptikeOnline ili stranog Lenswaya koji ima i jeftinije leće od OptikeOnline ali se može platiti jedino Mastercard kreditnom karticom ili Visa karticom. Za naručivanje preko OptikeOnline ne treba se platiti kreditnom karticom nego platiš u gotovini kada ti dođe dostava City Expressom i onda istovremeno platiš.

lensway više nije jeftin... air optix su sad skuplje nego kod nas :cry:

jel zna netko koju drugu stranicu? :D ja sam htjela naručit s lens.com, al sam odustala... :o

prilika
18.10.2008., 16:07
andariel

Pogledaj onda na OpticiOnline, drugo mi ništa ne pada na pamet.

dr. za leće
18.10.2008., 17:25
lensway više nije jeftin... air optix su sad skuplje nego kod nas :cry:

jel zna netko koju drugu stranicu? :D ja sam htjela naručit s lens.com, al sam odustala... :o

Internet trgovina za kontaktne leće www.lece.com.hr

LP

P.S. Nek moderator briše post ako hoće.

bulj
28.10.2008., 12:25
andariel zašto si odustala od lens.com? nisam u toku pa ne znam jel to možda zbog nekih loših iskustava? jer cijene su puno povoljnije nego u drugim online shopovima

maša_26
29.10.2008., 08:50
imala sam problema s prelaskom sa polutvrdih na meke leće...nikako se nisam mogla naviknit, uvik mi je zamagljeno jedno oko bilo...ali evo, nakon misec-dva sve se riješilo i napokon je sve u redu...napokon vidim...jeeeeeeeeeeeeeej ;)

Maria22
29.10.2008., 21:52
pozdrav!
imam pitanje u vezi spavanja s mekim lecama (one koje traju14 dana)
zasto se ne smije ako nemas problema s vidom nakon budjenja i koje su posljedice???

dr. za leće
02.11.2008., 16:46
pozdrav!
imam pitanje u vezi spavanja s mekim lecama (one koje traju14 dana)
zasto se ne smije ako nemas problema s vidom nakon budjenja i koje su posljedice???

Poštovani,
ponoviti ću svoj raniji post, koji uglavnom odgovara na vaše pitanje:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=16238376&postcount=2450

Kontaktne leće koje su registrirane za kontinuirano nošenje tijekom 7, 14 ili čak 30 dana, uglavnom su izrađene od vrhunskih materijala (propusnost kisika i sl.).
Međutim ono što vam trgovci ili reklame nikada neće reći je sljedeće:
Citirati ću druge autore i istraživanja (nadam se da svi znaju engleski):

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1771775

Izdvajam: "There has been in the past several years a steady increase in CL wearers.8 Subsequently, CL wear is now the major predisposing factor for corneal infection in the United States and Western Europe9,16,17 and a matter of public health concern. Soft CL have greatly increased the risk of bacterial keratitis, which is estimated to be 10–20 times higher with the use of extended wear disposable CL.8 Many physiopathological effects of CL wear have been reported, the most important of which is an induced hypoxia and hypercapnia of the cornea.18"

Novo istraživanje s novijim lećama pokazuje oko 5x veći rizik od upala rožnice. "The RR for overnight wear, for any lens type, was 5.4 times higher (95% CI, 3.3-10.9; P<0.001)."
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18597850?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

Znači mogu se nositi ali uz povećani rizik od razvoja upale rožnice.
Osobno bih preporučio nošenje navedenih leća po danu a skidanje po noći.
LP

summerwind
03.11.2008., 10:56
andariel zašto si odustala od lens.com? nisam u toku pa ne znam jel to možda zbog nekih loših iskustava? jer cijene su puno povoljnije nego u drugim online shopovima

Ja sam do sada naručivala od lenswaya i još uvijek sam u šoku, jer je većina leća poskupila za 100%.
Na lens.com su leće jako povoljne, ali im je poštarina velika. Npr, kutijica Softlens 38 sa 6 leća je 18 $, a poštarina je 19 $ :rolleyes: i još ako mi opale carinu... Do sada sam riskirala, jer bi me sa lenswaya i sa carinom i PDV-om leće opet došle jeftinije nego kod nas.

Maret@
04.11.2008., 20:17
Ja naručujem preko www.hamerlik.com
Nemaju veliki izbor leća ali ja koristim Bausch&Lomb Purevision i od njih naručujem te. Dva paketa mjesečnih (po 6 leća u svakom paketu) me dođu oko 320kn s poštarinom. Nikada mi nisu to carinili u HR
Na optici npr taj jedan pak je 260kn

Piggy
04.11.2008., 21:21
To sigurno preko kreditne samo?

Zlica*
05.11.2008., 11:12
:w svima

Evo samo da vas upozorim da sam onaj Bostonov šampon za leće u Getaldusu u Importaneu platila 77 kn, a za par dana ga u 1 izlogu vidjela za 51 kn!! :mad: Žurilo mi se, nisam dugo kupovala pa sam mislila da je poskupio kao i sve drugo.... Uglavnom, pokvarenjaci jedni! Sram ih bilo! :azdaja:

bubicaa
05.11.2008., 11:39
ja sam boston za čuvanje leća zadnji puta platila oko 70kn... pa imam osjećaj da to svaki puta kad kupujem cijena ide gore

Zlica*
05.11.2008., 13:40
Pa ovaj za čuvanje i je skuplji od šampona. I bočica je veća...
Šampon - 50
Otopina - 70
Dosad je tako bilo!

bubicaa
05.11.2008., 13:49
ja sam kupovala prije za 60 i nešto kuna... mislim da mi do sad nije bilo iznad 70 kn. a jučer 72 kn mislim

polly
05.11.2008., 16:01
kad već spominjete Boston, pitanjce jedno
jel ima njihovih kapi za oči za one što nose tvrde leće? nešto poput umjetnih suza
i kak se to točno zove

fala :)

Zlica*
05.11.2008., 17:36
Ne bih znala. Nosim polutvrde. Ali jednom sam kupila te umjetne suze. Zelena je bila bočica (jesam od koristi... :rolleyes:). Otišla sam tamo i rekla dajte mi to i to.... :ne zna:

bubicaa
05.11.2008., 19:09
ja sam pitala dal imaju u ljekarni te kapi od bostona, nisu imali :tuzni:
tako da sam uzela refresh contacts...

ali ima ovdje - http://www.optikaonline.hr/bostonrewetting.htm, ali bzvz mi dati 20kn za poštarinu, pa to je pola cijene

ako nađete u kojoj ljekarni ima, javljate

polly
05.11.2008., 19:13
ako nađete u kojoj ljekarni ima, javljate
rekle su mi tete sinoć u ljekarni hanžeković u draškovićevoj da ih inače imaju, da su ih prodale i da budu naručile opet i da će ih danas vjerojatno dobit
samo kaj su mi zgledale zmotane kak sajle, pa htjedoh provjeriti

bubicaa
05.11.2008., 19:17
wow super.. :s

Zlica*
05.11.2008., 20:24
...tako da sam uzela refresh contacts...
E da, te sam i ja bila uzela! Pola bočice sam na kraju bacila...

bubicaa
05.11.2008., 20:28
da, nisu baš nešto... ja bih stvarno htjela boston, jedva čekam da negdje nađem...

maxxie
06.11.2008., 09:06
Blink su dobre kapi, meni neusporedivo bolje od -refresha, isto imam polutvrde

bubicaa
06.11.2008., 09:24
damn, meni žena ponudila blink ili refresh, ja uzela ove druge... ah.. :zubo:

zirafica87
08.11.2008., 18:16
Opet ja. Pisala sam vec, ukratko uzela sam polutvrda sociva zbog astigmatizma, ispostavilo se nakon sto mi se deset dana vid mutio da su pogresno uradjena, napravljena su mi nova i sa njima isti slucaj. Kad citam i gledam u komp stalno mi se mute slova. Pored toga sa levim socivom vidim losije nego bez njega. Isto tako kad imam sociva i poklopim levo oko mnogo bolje vidim tekst samo desnim nego kad gledam sa oba oka. Ne znam sta da radim, jel opet da idem da se zalim ili je moguce da su moje oci takve da ne mogu da se naprave odgovarajuca sociva? Dr mi je i rekao da nikad nisam mogla savrseno da vidim i da nikad necu moci. Sta god to znacilo. Inace dioptrija mi je 0,5. dr. za lece molila bih vas za misljenje jer stvarno ne znam sta da radim:( Hvala unapred

maxxie
08.11.2008., 19:17
Opet ja. Pisala sam vec, ukratko uzela sam polutvrda sociva zbog astigmatizma, ispostavilo se nakon sto mi se deset dana vid mutio da su pogresno uradjena, napravljena su mi nova i sa njima isti slucaj. Kad citam i gledam u komp stalno mi se mute slova. Pored toga sa levim socivom vidim losije nego bez njega. Isto tako kad imam sociva i poklopim levo oko mnogo bolje vidim tekst samo desnim nego kad gledam sa oba oka. Ne znam sta da radim, jel opet da idem da se zalim ili je moguce da su moje oci takve da ne mogu da se naprave odgovarajuca sociva? Dr mi je i rekao da nikad nisam mogla savrseno da vidim i da nikad necu moci. Sta god to znacilo. Inace dioptrija mi je 0,5. dr. za lece molila bih vas za misljenje jer stvarno ne znam sta da radim:( Hvala unapred

ja sam u početku imala gotovo identičan problem, jednostavno trebaš biti uporna i naporna liječniku/liječnici jer oni ne zele priznati grešku nego te rađe uvjeravaju da se trebas naviknuti na leće :rolleyes:

probaj i zatraziti drugo mišljenje, meni leća nije bila dobro centrirana, a zbog astigmatizma bi morala biti, bazna zakrivljenost mi nije ona koju pokazuju izračuni nego treba malo spretnosti i iskustva da bi se odredila ispravna za moje oko, moguće je da je i kod tebe slično

zirafica87
08.11.2008., 20:24
Kod ovog dr sam platila 60e i sad mi je glupo da idem negde drugde da trazim drugo misljenje i dam jos 60 evra jer dok se sociva ne naprave ja ne mogu da znam da li mi odgovaraju. Inace imam naocare vec 5-6 godina i sasvim normalno vidim sa njima, nema mucenja pa me zanima da li je pravljenje naocara i nalazenje dobre dioptirje i cega vec lakse nego za sociva, ili se dioptrija, cilindri i sve ostalo jednako mere i za naocare i za sociva? Jer ako je tako, onda je dr definitivno nestrucan i moracu da trazim pare nazad i odem kod drugog dr. Hocu reci ako su mi naocare dobre ne vidim zasto sociva ne bi bila? Puno toga mi nije jasno pa bih volela da se javi neko strucan da mi objasni da bih kod dr otisla obavestena da ne bi mogao da mi mulja.

maxxie
09.11.2008., 11:17
Pa leće i naočale su po meni kruške i jabuke i nije usporedivo. Leće su na oku i one moraju u potpunosti odgovarati obliku tvog oka, i nije mi jasno kako ne vidiš s lećama ako ti još nisu niti napravljene :confused:

Ja sam normalno pretpostavila da ih imaš kad to tvrdiš

Jolac
09.11.2008., 12:46
Ipak obistinile su se moje tvrdnje.Razloga može biti više,moguće je da imaš kombinaciju rožnićnog i lećnog astigmatizma na ljevo oko na način da se nepravilnosti očne leće i rožnice međusobno refrakcijski donekle poništavaju pa stavljanje polutvrde leće koja utjeće samo na rožnićni astigmatizam ,onemogućava to poništavanje i daje još gori vid nego bez leća(na blizu),ako je u tome problem on bi trebao nestat prelaskom na meke torične leće.Ipak mislim da imaš dovoljan razlog da promijeniš oftamologa,jer očigledno se radi o čovjeku koji nezna svoj posao.

dr. za leće
09.11.2008., 13:01

Zirafica 87. odgovorio sam na PM.

LP

Jolac
09.11.2008., 13:21
Kod ovog dr sam platila 60e i sad mi je glupo da idem negde drugde da trazim drugo misljenje i dam jos 60 evra jer dok se sociva ne naprave ja ne mogu da znam da li mi odgovaraju. Inace imam naocare vec 5-6 godina i sasvim normalno vidim sa njima, nema mucenja pa me zanima da li je pravljenje naocara i nalazenje dobre dioptirje i cega vec lakse nego za sociva, ili se dioptrija, cilindri i sve ostalo jednako mere i za naocare i za sociva? Jer ako je tako, onda je dr definitivno nestrucan i moracu da trazim pare nazad i odem kod drugog dr. Hocu reci ako su mi naocare dobre ne vidim zasto sociva ne bi bila? Puno toga mi nije jasno pa bih volela da se javi neko strucan da mi objasni da bih kod dr otisla obavestena da ne bi mogao da mi mulja.
Caka je u tome da polutvrde leće nemaju cilindar,već pomoću formiranja suznog filma ispod leće izglađuju nepravilnost(astigmatizam) na rožnici,ipak polutvrde leće za razliku od naočala i mekih toričnih nemogu utjecat na astigmatizam očne leće(iza rožnice unutar oka svi ljudi imaju očnu leću koja ima svojstvo akomodacije).Naočale se mogu izradit sa cilindrom 0,25,0,5,dok se meke torične leće proizvode tek od 0,75.
Prianjanje leće na oko može utjecat na vid,ako je oko suho ili neodgovara bazna zakrivljenost leće,ali u tim slučajevima se javljaju varijacije vida ovisne o treptajevima ili vlažnosti očiju.

rosabella
10.11.2008., 03:01
kad već spominjete Boston, pitanjce jedno
jel ima njihovih kapi za oči za one što nose tvrde leće? nešto poput umjetnih suza
i kak se to točno zove

fala :)

Imaju, mislim da se zovu Rewetting drops ili nešto sl. Imaju u Opto centru u Vlaškoj.

Mene je iznenadilo to što u Zg-u u apotekama nemaju pumpice za vađenje leća. Nosim polutvrde i nisam ih bez toga naučila skidati, tj.teško mi je, uspijeva tek nakon dosta puta potezanja kapka. I prošli tjedan u večernjim satima obiđem ja mnogo dežurnih ljekarni, a niti jedna nema. Začudilo me zato jer sam ih u apotekama u Dubrovniku vrlo lako nabavljala, a ovdje samo u određenim optikama.

Ennna
10.11.2008., 13:35
Bokić.Imam na lijevom oku dioptriju (piše ovako) DSPH -0,75 DCYL -0,75 AXIS 180.A na desnom oku DSPH -0,5 DCYL -0,75 AXIS 20.Može li mi netko molim vas objasnit koje bi leće mogla nositi?!Bila sam kod okuliste dobila mekane leće air optik,super su mi bile u oku,nisam ih ni osjetila,ali nisam vidjela tako čisto kao s naočalama.Sad mi okulist kaže da nemogu nosit leće zato što mi trebaju neke toričke ????

Jolac
10.11.2008., 14:32
Bokić.Imam na lijevom oku dioptriju (piše ovako) DSPH -0,75 DCYL -0,75 AXIS 180.A na desnom oku DSPH -0,5 DCYL -0,75 AXIS 20.Može li mi netko molim vas objasnit koje bi leće mogla nositi?!Bila sam kod okuliste dobila mekane leće air optik,super su mi bile u oku,nisam ih ni osjetila,ali nisam vidjela tako čisto kao s naočalama.Sad mi okulist kaže da nemogu nosit leće zato što mi trebaju neke toričke ????
Zbog astigmatizma ti obična sferna leća nemože dati oštar vid kao naočale.
Ali postoje meke torične leće za astigmatizam koje bi ti mogle dati znatno veću oštrinu vida,sad neznam zašto ti odma nisu dali torične,moguće je da ih nemaju ili se moraju čekat preko mjesec dana pa sa ti dali obične pošto ti astigmatizam nije veliki i možda su mislili da bi svejedno bila zadovoljna sa takvim vidom.
http://www.lece.com.hr/
tu imaš dosta leća za astigmatizam,leće za astigmatizam imaju za upisivanje rubriku "Cilindar",dok obične leće to nemaju,imaš tu i Air Optix za astigmatizam,znači dcyl=cilindar u tvom slučaju -0,75,dioptrija=dsph,B.C(bazna zakrivljenost) ti piše na kutijici starih leća,axis(kut astigmatizma) znaš i to je sve što trebaš znati,u tvom slučaju male dioptrije vrijedi pravilo dioptrija naočala=dioptrija leća.

bubicaa
10.11.2008., 14:45
imam ja jedno pitanje.
imam leće s dioptrijom +2.5, a naočale koje sam nosila prije njih (i sad, dok nemam leće) su mi +2. i s obje dioptrije imam osjećaj da isto vidim. sad bih si htjela dati napraviti nove naočale (ništa posebno, samo za prilike po doma) pa ne znam dal da isto uzmem onu dioptriju koja mi je na lećama. ili da kažem da mi naprave iste kao i ove zadnje. :ne zna:
zbunjujem i samu sebe :zubo:

Jolac
10.11.2008., 15:41
imam ja jedno pitanje.
imam leće s dioptrijom +2.5, a naočale koje sam nosila prije njih (i sad, dok nemam leće) su mi +2. i s obje dioptrije imam osjećaj da isto vidim. sad bih si htjela dati napraviti nove naočale (ništa posebno, samo za prilike po doma) pa ne znam dal da isto uzmem onu dioptriju koja mi je na lećama. ili da kažem da mi naprave iste kao i ove zadnje. :ne zna:
zbunjujem i samu sebe :zubo:
Isto vidiš jer akomodacija nadoknađuje razliku,manjom plus dioptrijom od idealne se povećava potrebna akomodacija(nemora se odrazit na kvaliteti vida)dok većom plus dioptrijom od idealne počinje stradavat vid na daljinu.
Na tvom bi mjestu izabro +2,25 za naočale,jer nesviđa mi se igranje na rubu gdje bi se mogla osjetit razlika kod vida na daljinu,pogotovo velika daljina i loše osvjetljenje istovremeno,dok malo jača akomodacija kod mlađih ljudi nema nikakvih nuspojava.

bubicaa
10.11.2008., 19:51
jel ja sa nešto iznad 20god spadam još u mlađe ljude? :zubo:
znači nema potrebe da mi naočale budu 2.5? imam jedne doma stare s tom dioprijom i nekako mi se čini jaka :ne zna: dok sam se na tu diptriju s lećama navikla...

Jolac
10.11.2008., 21:35
jel ja sa nešto iznad 20god spadam još u mlađe ljude? :zubo:
znači nema potrebe da mi naočale budu 2.5? imam jedne doma stare s tom dioprijom i nekako mi se čini jaka :ne zna: dok sam se na tu diptriju s lećama navikla...

Spadaš u mlađe ljude,problem akomodacije nastaje najčešće oko 45godine(kad ljudima počinje trebat više naočala za blizu i daleko).
Ako su ti naočale +2,5 prejake to bi se moralo očitovat kroz gledanje samo udaljenih predmeta,ili se radi o navici.Jer naočale veće plus dioptrije od potrebne samo će smanjit naprezanje tj. akomodaciju kod čitanja ili rada za računalom,tj. učinit će te efektivno kratkovidnom,a svi znamo da kratkovidni imaju vid na blizu.

Zbog udaljenosti naočalskih stakala od očiju postoji razlika između leća +2,5 i naočala od +2,5,ali je ta razlika mala,naočale od +2,5dioptrije efektivno su jake kao leće od +2,6dioptrije,što je vrlo mala i neprimjetna razlika,manja od najmanje koristeće jedinice za dioptriju(0,25).
Nego kakav je tvoj vid bez naočala ili leća na blizu i daleko?

bubicaa
10.11.2008., 21:45
bez naočala ja imam osjećaj da vidim normalno :D tj vidim dobro. ne vidim ekstremno mala slova ako ih stavim blizu, a na daleko čak neki puta imam osjećaj da bolje vidim bez pomagala :D
zato je meni čudno što kad kažem koju imam doptriju svi misle kako je to puno i čudno im je kad kažem da vidim normalno bez naočala :ne zna:

Ako su ti naočale +2,5 prejake to bi se moralo očitovat kroz gledanje samo udaljenih predmeta,ili se radi o navici.

točno to, za udaljene predmete vidim razliku..
a ja sam nekad mislila da je to 0.5 neka veelika razlika...

Jolac
10.11.2008., 22:08
bez naočala ja imam osjećaj da vidim normalno :D tj vidim dobro. ne vidim ekstremno mala slova ako ih stavim blizu, a na daleko čak neki puta imam osjećaj da bolje vidim bez pomagala :D
zato je meni čudno što kad kažem koju imam doptriju svi misle kako je to puno i čudno im je kad kažem da vidim normalno bez naočala :ne zna:

točno to, za udaljene predmete vidim razliku..
a ja sam nekad mislila da je to 0.5 neka veelika razlika...
Mlađi ljudi imaju vrlo jaku akomodacijsku moć,sa 25godina starosti čak 6-7dioptrija,ali sa godinama ona drastično opada i čovjek od 70godina ima akomodacijsku moć samo 1dioptriju.
Radi se o tome da akomodacijska moć kompenzira dalekovidnost,dok ona nemože utjecat na kratkovidnost,zato bi neko sa -2 imao tek otprilike 15posto vida bez pomagala,dok neko mlad i sa +2 može bez naočala ili leća na daljinu imat 100postotan ili čak bolji vid,ali starac sa +2 zbog nedostaka akomodacije nemože isto ostvarit.

0,5dioptrije ako ode efektivno u minus može čak uzrokovat pad oštrine kod gledanja udaljenih predmeta od otprilike 40posto,čak i 0,25 je itekako osjetno ako ide u minus smjeru,zato ako kažeš da vidiš razliku na daljini bolje onda uzmi +2 pa si ziher.

bubicaa
11.11.2008., 07:41
znači onda mogu naočalama nastaviti gledati na dvojki? :cheer:
ok, sad ih treba ići kupiti :rofl:

a ja uvijek mislila da leće imaju manju dioptriju od naočala jer su direktno na oku. ima svakakvih slučajeva :ne zna: :)

Jolac
11.11.2008., 08:13
znači onda mogu naočalama nastaviti gledati na dvojki? :cheer:
ok, sad ih treba ići kupiti :rofl:

a ja uvijek mislila da leće imaju manju dioptriju od naočala jer su direktno na oku. ima svakakvih slučajeva :ne zna: :)
Imaju leće manju dioptriju od naočala ako se radi o kratkovidnosti,za dalekovidnost vrijedi suprotno.

bubicaa
11.11.2008., 08:18
jolac, you rule :s

Ennna
11.11.2008., 08:31
Hvala na odgovoru.I koliko vidim cijene nisu tako pretjerane kako je meni tip rekao da kutija ima tri kom i da košta oko 600kn,a sad tu vidim 225kn.

prilika
12.11.2008., 06:41
Naručila sam se u petak na pregled za leće u Opto centar. Moja je želja kupiti Air Optix leće nakon pregleda, ali još ću se posavjetovati sa doktoricom. Kada sam jučer pitala u optici jedna zaposlenica mi je počela nuditi one meke leće Primasoft koji oni proizvode jer te su kao jeftinije. Ne bi uzimala te njihove leće, već bi radije uzela leće od nekog svjetskog proizvođača. Air Optix odnosno Splendor koji ih zastupa ima neku akciju pa ako se kupe dva paketića Air Optix leća dobije se na poklon otopina od 120 ml Solo Care Aqua i ona posudica za leće koja je pakirana sa tom otopinom. Air Optix leće u Opto centu koštaju 185 kn, a ja bi nakon ove prve dvije kutije leće kupovala preko Optike Online jer je kod njih Air Optix samo 155 kn, a i oni trenutno imaju akciju za kupnju Air Optix leća sa tom malom besplatnom otopinom za leće.

Jučer su mi rekli u Opto Centru da se prvi pregled za leće kod njih plaća 200 kn i to ako hoću baš Air Optix leće. To mi se nekako čini puno jer se za tu cijenu ne dobijaju niti probne leće, kao što je u nekim drugim optikama i poliklinikama. Vidjela sam da se pisalo tu na forumu prije par mjeseci da su oni koji su išli u Opto Centar platili taj pregled za leće samo 100 kn, ali čini mi se da su te osobe uzimale Primasoft mjesečne leće ili godišnje leće koje isto proizvodi Opto Centar. Dobije se jedino to malo pakiranje Otopine Solo Care Aqua ako se uzmu dva paketića isključivo Air Optix leća koje inače košta 50 kn.

1. Koliko ste vi plaćali pregled za leće ove godine ako ste u optici nakon toga kupili leće?

2. Koliko ste platili paketić Air Optix leće u optici?

3. Kakve su vama Air Optix leće? Jesu ugodne za nošenje i možete li ih nositi i dulje od mjesec dana?

Ja sam čula da su Air Optix malo tvrđe leće i da zato nekim ljudima ne odgovaraju.

4.Znači li to da su Air Optix leće manje ugodne od nekih drugih mekih leća, ili su kao i sve druge silikon-hidrogel leće?

5. Da li se te silikon-hidrogel leće razlikuju po udobnosti nošenja u odnosu na klasične meke jednogodišnje leće koje sam do sada nosila?

Čula sam i da se neki ljudi žale da su dosta velike ali vidjela sam na Internetu da je njihov promjer 14,2 mm, a i ostale vrste mekih leća imaju promjer najmanje 14,0 a neke vrste imaju čak i 14,4.

Pitala sam u Opto Centru da li bi mogla prvo probati jedan par Air Optix leća pa ako mi baš nikako ne odgovaraju da ne kupujem dva paketića tih leća. Rekli su mi da je to moguće, ali pretpostavljam da ću onda jedino imati kao drugi izbor te Primasoft leće koje bi nastojala izbjeći. Te Primasoft mjesečne leće od 6 komada u paketiću koštaju 240 kn, što i nije tako malo jer sam vidjela na Optici Online da kod njih mjesečne Surevue leće od 6 komada koštaju samo 200 kn.

Tako da ne znam niti sama da li da idem u taj Opto centar. Namjeravala sam ići u optiku Samoiraghi&Vigano u King Crossu, ali to mi je nekako daleko. Zna li možda netko naplaćuju li oni pregled za leće ako se kod njih kupe leće?

prilika
12.11.2008., 08:40
Izgleda da nema nikoga da mi odgovori na moja pitanja vezana za Opto Centar.

Odlučila sam da ću svakako otići u petak u Opto centar na pregled jer bi htjela opet početi nositi leće. Nadam se samo da neću morati uzeti baš te Primasoft leće. Znam da imaju i Air Optix, a zanima me koje još vrste mekih leća oni prodaju osim tih i onih jednogodišnjih mekih leća koje oni proizvode? Imaju li oni i Johnsons&Johnsons leće? Javiti ću se tu na forumu nakon što obavim pregled u petak u Opto centru i dobijem leće.

bubicaa
12.11.2008., 08:52
ma čekaj da ljudi dođu na net, sigurno će ti netko već odgovoriti :mig:
još je prerano ujutro...

prilika
12.11.2008., 09:07
bubicaa

Mislim da si i ti ove godine bila na prvom pregledu za leće? Koliko si platila pregled? Da li je pregled bio besplatan ako si na tom istom mjestu kupila leće?

bubicaa
12.11.2008., 09:17
ja sam bila baš u poliklinici. pregledali su mi oči na par aparata, mislim da sam platila negdje oko 250kn... i kod njih sam uzela leće (polutvrde). nemaju besplatne preglede
da sam uzimala mekane, mislim da bi bile skuplje leće nego da ih negdje drugdje kupujem

Ennna
13.11.2008., 20:40
Ja sam bila u jednoj optici di sam dobila besplatan pregled i besplatne probne leće.A sad kako nisam zadovoljna s lećama jer ne vidim dobro odlučila sam otić u drugu optiku di se pregled plaća 200 kn i platiš leće (u mom slučaju za asigmatizam)400kn jedna leća.Sada se bojim ako platim pregled i leće,pa šta ako mi ne budu dobre.Dali ima netko iz Daruvara da je išao u otiku Gethaldus??Rekli su mi da tamo dolazi za pregled doktor iz Bjelovara.

prilika
14.11.2008., 06:21
Enna

Hvala na informaciji. Ja isto nisam prije pet godina platila pregled za leće tu u Zagrebu u jednoj drugoj optici u Zagrebu u Maksimirskoj ulici. Pregled je tada bio besplatan, ali nisam dobila nikakve probne leće. Kupila sam godišnje Sauflon meke leće koje su mi bile jako dobre ( imale su 42% vode u sebi) i veliku otopinu i to sam platila ukupno 600 kn. Nemam astigmatizam pa ne trebam te skuplje torične leće. Prije tri godine sam opet otišla u tu istu optiku i nisu više imali tih godišnjih leća pa sam kupila šestomjesečne Sauflon leće i veliku otopinu za 600 kn. Te leće su imale 55% vode dakle veći postupak vode nego one prve leće i nisu mi bile baš dobre jer su bile jako gnjecave, teško su se stavljale,a u oku su se brzo zamutile. Taj puta mi isto nisu naplatili pregled, ali su zato šestomjesečne leće bile po istoj cijeni kao i prijašnje godišnje leće.

Danas bi trebala otići u Opto Centar na pregled, ali tu moram platiti pregled 200 kn i recimo ako uzmem dva paketića mjesečnih Air Optix leća sa po tri leće u kutijici to bi me došlo 370 kn jer je svaki paketić po 185 kn. Znači sve ukupno sa pregledom 570 kn za leće koje ću nositi 3 mjeseca. Nekako mi se čini to previše, a rekli su mi i da se ne dobivaju probne leće. Još sam nekako umorna i neispavana, pa ne znam da li je uopće dobro da idem danas na taj pregled.

Ennna
14.11.2008., 07:12
Mislim da i nije pametno onda da danas ideš na pregled.Vidim da to zavisi od optike do optike i svugdje su drugačije cijene.Ja da znam svoju točnu dioptriju ja bi si sama naručila preko interneta.E da,vidim da se ti kužiš malo više od mene u to sve,pa mi molim te reci koja je razlika u air optik i bausch & lomb. U ovoj optici su mi dali air optik bile su mi super u oku.A sad u drugoj di sam se tek naručila za pregled su mi rekli da oni imaju bausch & lomb ali da ovisi o dioptriji da će mi doktor dat koje su za mene najbolje.

prilika
14.11.2008., 07:44
Koliko sam ja vidjela sada su skoro sve optike počele naplaćivati te preglede za leće, ali recimo meni su rekli u jednoj optici da je kod njih pregled 150 kn, ali su u tu cijenu uključene i probne leće. Ja isto namjeravam poslije naručivati leće preko Interneta odnosno OptikeOnline jer su tamo recimo Air Optix paketić po 155 kn, a u Opto Centru tu u Zagrebu je 185 kn kutija leća. Za prvi puta ću ipak uzeti u optici dvije kutije, pa kada saznam točno koja je bazna zakrivljenost i dioptija onda ću si naručiti na Optici Online.

Enna

Ako je ova druga optika Ghetaldus oni ti i nemaju Air Optix, nego samo Bausch&Lomb. Ako već plačaš pregled u ovoj drugoj optici imaš pravo tražiti nalaz pa zamoli da ti sve napišu. Svakako si sačuvaj i bočicu ili koje je već pakiranje od leća jer tamo isto možeš vidjeti koja je dioptrija i bazna zakrivljenost tvojih leća. Poslije si možeš uz pomoć tih podataka naručiti preko Interneta i meke leće od nekog drugog proizvođača odnosno marke. U optikama i tim privatnim poliklinikama nerado daju nalaze, barem ja imam takvo iskustvo, jer te na taj način prisiljavaju da kod njih kupuješ leće. Ako imaš i sačuvaš pakiranje od leća, kutiju ili bočicu, ovisno da li su mjesečne ili godišnje leće tu ćeš naći sve podatke pa možeš poslije i sama naručiti preko Interneta. Bilo bi ti najbolje da i ovaj puta tražiš probne leće makar morala platiti pregled, jer opet će ti to doći jeftinije nego da naručiš leće za 800 kn, pa onda tek vidiš da ti nisu dobre i da ih ne možeš nositi.

prilika
14.11.2008., 07:52
Imam pitanje za nekoga tko je naručivao leće preko OptikeOnline. Vidjela sam na njihovoj web stranici da se leće plaćaju prilikom dostave koju vrši City Express. Mene zanima može li se onda dobiti neki broj od tog City Expressa pa da se dogovorim s njima kada će mi točno dostaviti leće da znam kada moram biti doma? Prošle godine sam dobila MaxAdsl preko jedne dostavne službe i oni su mi poslali poruku na mobitel da ih nazovem na njihov broj i da se dogovorimo u koliko će mi sati donijeti doma pošiljku. Znam da su rekli da je najkasnija dostava u 16 h. Znači vjerojatno i City Express dostavlja leće samo do 16 h? Da li taj City Express naplaćuje posebno tu dostavu ili ja samo plaćam vrijednost pošiljke kod preuzimanja? Piše na OpticiOnline da se ne plaća poštarina ako se naruče dva paketića leća? Jel to točno? Nakon koliko dana su vama došle leće nakon narudžbe?

bubicaa
14.11.2008., 07:58
ja sam preko optike online naručila otopinu za leće, i za to sam platila 20kn poštarine. za leće valjda onda ne plaća ako se naruče 2 paketića.
i city express nije obavijestio kad dolazi, i to je malo nezgodno, srećom su moji bili doma. mislim da su došli negdje prijepodne...
naručila sam u petak navečer mislim, a dobila doma u utorak ili srijedu (prije da je bio utorak)

prilika
14.11.2008., 08:28
Hvala bubicaa

A šta u slučaju da nisi doma kada dođe City Express? Valjda te onda poslije nazovu da se dogovorite oko dostave? Ili odmah tu pošiljku vraćaju? Oni bi mogli imati moj broj mobitela jer im to može dati OptikaOnline. Tako je barem meni bilo kod T-com i oni su dali moj broj mobitela Overseasu i dobila sam njihovu poruku da ih nazovem na jedan broj od 8 do 16 h radi dogovora o dostavi. Ovo ljeto u 7. mjesecu je taj City Express kasnio u dostavi Diners i American računa. Ne znam zašto ne šalju preko obične pošte, pa ako ne budeš doma odeš sam po to bilo kada u Branimirovu glavnu poštu.

Jel se tebi isplatilo kupovati tu otopinu preko njih s obzirom da si platila i poštarinu? Koliko sam ja gledala nisu im baš jeftinije otopine za leće u odnosu na apoteke.

bubicaa
14.11.2008., 08:36
ma ja sam uzela otopinu jer sam tražila neku za polutvrde leće s kojom nemam trljanja i dvije tekućine (trebalo mi za to kad idem nekud, ili prespavam, da za te večeri smanjim poslove)... a nije mi se dalo šetati po zg-u i tražiti po ljekarnama...
zapravo cijene su tu negdje ko u ljekarni, za otopine, ali kad se doda poštarina, ispada skuplje...

a ne znam što city radi ako nikog nema doma. možda ostavi kakvu potvrdu s brojem kojeg treba nazvati, ili gdje se podigne (slično kao što to pošta radi). a i ne volim taj CE...uvijek kasne sa dostavkama, meni su izvaci iz banke dolazili s ogromnim zakašnjenjem...
overseas je inače zakon :s

prilika
14.11.2008., 10:13
Odustala sam od Opto centra i mislim da sam dobro napravila. Pre skupo mi je dati 200 kn za pregled, a da za to ne dobijem niti probne leće. Zvala sam sada Samioragh&Vigano optiku u King Crossu i rekli su mi da su kod njih besplatni pregledi ako se kod njih kupe meke leće. Prije nego što se kupe leće dobiju se i besplatne probne leće. Samo se treba platiti 50 kn za mjerenje očnog tlaka što je korisno radi preventive glaukoma. Imaju neku specijalnu akciju za dvije kutije Johnsons&Johnsons leća plus besplatan pregled, ali zaboravila sam pitati koja je onda cijena tih leća. Rekli su mi da imaju skoro sve marke leća za razliku od Opto Centra koji uglavnom gura te njihove Primasoft leće i te kao preporučuju. Tako da isplati se malo dalje putovati tramvajem i autobusom ako se dobiju jeftinije leće i besplatni pregled. Dovoljno je nazvati dan ranije i velika je vjerojatnost da će imati jedan slobodni termin. Jedino što ujutro rade samo četvrtkom i tada je manja gužva, ali za razliku od Opto Centra poliklinika radi i subotom. Do kraja ovog mjeseca ću otići na pregled, a usput ću pogledati i dućane u King Crossu.

Riba
17.11.2008., 08:57

ne toričke, nego torične... i nije ti to nis strasno.. kupis si airoptix za astigmatizam..

prilika
17.11.2008., 09:04
Riba

Ti nosiš Air Optix ? Jesu ti dobre i ugodne? Neki kažu da su im predebele, a opet drugima su Johnsonove Oasis pre tanke i jako krhke leće koje se lako mogu oštetiti. Zato mislim da bi meni bolje bile malo deblje leće, naravno ne pre debele.

Gdje si kupila leće i koliko si ih platila? Zanima me možeš li mi reći gdje si bila na pregledu, može i preko privatne poruke ako nećeš ovako javno.

Ennna
17.11.2008., 12:38
ne toričke, nego torične... i nije ti to nis strasno.. kupis si airoptix za astigmatizam..

Sorry još sam ne iskusna u lećama.Kupila bih ja sama leće ali kad ne znam koja mi je B.C.Kad sam dobila probne leće kutijicu mi nisu dali.A pazite ovo.Danas sam išla u jednu drugu optiku na besplatan pregled,kad sam tražila da mi daju podatke o dioptriji rekli su da ne mogu jer navodno time me obavezuju da kupujem kod njih leće.Ajd dobro,onda tražim probne leće i ženska se praktički izderala na mene da su mi obavili pregled,troše telefon da naruče leće a ja ih na kraju još nebudem kupila.O BOŽE SVAŠTA!